od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Březen v roce 2001
 • Zobrazuji 20 zaznamu.
 • 20.3.2001 22:27Erika
  Vítám vás v diskuzi, sem račte psát své dotazy, názory a zkušenosti z chovu králíků.
  22.3.2001 18:37Petra
  Ahoj Eriko, máte moc pěkné stránky, chtěla bych něco takového vyrobit morčatům, jen to asi zpočátku nebude tak hezké... Mám doma bílou králici Jenoféfu, která je naprosto úžasná, bydlí pod jídelním stolem, chodí na vlastní záchod s kočkolitem a tváří se vyčítavě, když přijdu domů moc pozdě. Přijde na zavolání (když chce) nebo kdykoliv při zašustění nějakého obalu od jídla - miluje totiž čokoládu, cukroví a jednou mi zbaštila pytlík gumových medvídků. Kouká s námi na televizi a občas žárlí na morčata - když jsou moc mazlena. A možná bude žárlit ještě víc, protože jsem silně nalomena (několikaletým přesvědčováním kamarádky) pořídit si koncem roku štěně. A jsem u toho: prosím účastníky této diskuse o jakýkoliv názor na soužití králíka a psa v jednom bytě. Rozmyslím si to, nebo ne?
  22.3.2001 23:13Erika
  Petro, pokud jde o soužití králíka a psa, vlastní zkušenosti nemám. Mě dostupná odborná literatura k tomu říká:
  "Psa a kočku je nutno v prvním období velmi hlídat, aby se nenechali unést svým loveckým pudem. Dospělí a sebejistí králíci se mohou stát rovnoprávnými partnery velkých zvířat a v případě ohrožení dokonce i přejít do útoku."

  „První představení psa králíkovi: Králíka dejte do jeho klece, kde se cítí bezpečněji a psa dejte na vodítko. Povzbuzujte a chvalte veškeré psovo mírné, jemné a zvědavé chování. Např. „ano pejsku, to jsi hodný a přátelský na králíčka“. Pes si slovo přátelský spojí s tichým a milým zájmem za který je pochválen. V budoucnosti kdyby se začal projevovat hulvátsky mu toto slůvko může připomenout co se od něj čeká. Pochvaly a asociace spojené s ANO jsou při učení daleko významnější než ty spojené s „NE“. Když začne být pes příliš rozrušený, řekněte mu „NE“ a přitáhněte vodítko, s jeho následným povolením. Když se uklidní, pochvalte ho. Pokud však psa musíte neustále opravovat a ukázňovat, znamená to, že příliš rychle. Pes by pak ke králíkovi mohl zaujmout negativní postoj – že králík je původcem veškerých jeho útrap. V tom případě potřebuje pes ještě cvičení, než se opět může setkat s králíkem. Měl by se naučit rozumět výrazům jako „sedni“ „hodný pejsek“ „nech toho“ „přátelský“ „lehni a zůstaň“ – a to i v takovém případě když králík běhá po pokoji sem a tam. Sebejistý králík a zklidněný pes se mohou později začít tolerovat i bez klece mezi nimi.

  Nechejte psa na vodítku v pozici lehni a zůstaň. Pak nechejte přinést králíka do místnosti a dovolte mu aby si pořádně prohlédnul tu novou bytost. Nezapomeňte pochválit pejskovo klidné chování. Toto opakujte každý den. Někdy takové zvykání může trvat i měsíce. Vaším úkolem je dávat na zvířata velký pozor a správně odhadnout, jestli už jsou opravdu připravená přejít při výcviku o úroveň výše. Musíte si tím být absolutně jisti. Dalším krokem může být sundání vodítka. Nebo ještě vodítko ponechejte ale psovi dovolte, aby se zvednul z pozice lehni do pozice sedni, takže si králík může zvyknout na psa v jiné poloze. Ovšem pes, který vaše pokyny naprosto ignoruje či je moc divoký není vhodný pro soužití s králíkem. Úspěch záleží na všech 3 zúčastněných. Také je důležité psovi ukázat, že králík je členem vaší a jeho rodiny. Obecně se nedoporučuje nechávat doma samotného psa a králíka, i když už se zdá, že je vše v pohodě. Nemůžete je nechat samotné bez dozoru, stejně jako malé děti.“
  23.3.2001 15:37siki
  Ahoj, taky se mi líbí vaše stránka /vím co říkám, taky jsem jednu dělal/ je tam vše, co začínající chovatel potřebuje. mám asi 3 týdny zakrslého králíčka starého asi 2,5 měsíce a chtěl by sem ho naučit dělat svoji potřebu na jedno místo v kleci. Ze začátku sem se mu snažil bobky dávat na jedno místo, ale je toho tolik, že už to nezvládám. Mám v tom pokračovat, nebo sám začne být pořádnější ?
  24.3.2001 22:07Bara
  Cau, dva měsíce mama doma, moji novou kamaradku zakrslou králici. Ale mam s ni jeden problem: Nechala jsem ji puštěnou a ona mi překousla kabel od televize. Tak jsem se chtela zeptat jestli neexistuje něco, čim by se kabely daly obalit a ona by to nepřekousla?
  25.3.2001 21:34Erika
  Baro, neznám králíka který by se "neživil" kabely. Na to proč to dělají jsou názory různé. Například to, že jim překážejí při prolézání. Možná řešení: buď skrýt kabely do spec. k tomu určených umělohmotných lišt nebo je připevnit někam do výšky, aby na ně králík nedosáhl (např. přilepit páskou k nábytku), nebo je schovat pod koberec. Pokud někdo máte na ochranu kabelů před králíky nějaké další řešení, nepište jej sem. Určitě by ale bylo škoda tento problém nevyřešit a přestat králíka pouštět ven z klece.
  25.3.2001 22:01Bara
  Čau Eriko, mojeho králíčka určitě nepřestanu pouštět ven z klece, to bych jí nemohla udělat. Nějaký ty kabely jsem už přilepila k nabydku a stěma ostatníma taky něco udělam. Ještě jsem se chtěla zeptat: Jestli by jí neublížilo, kdybych jí dala něco sladkého (např. kousek čokolády). Někdě jsem četla, že se jim dávat nemá. Prý pak rychle tloustnou a můžou umřít.
  25.3.2001 22:07Erika
  Siki, pokud jde o problém „toalety v jednom rohu“ moje zkušenost je následující: Když tráví králíček více času v kleci a musí tam i spát, okolnosti ho většinou časem donutí udělat si v tom nějaký systém, aby ležel jinde než chodí na toaletu. Chce to ale čas. Z toho co jsem vypozorovala, vybírají si pro záchod místo, kde mohou mít maximum soukromí. Např. v králíkárně s polovinou přední desky plnou a polovinou pletivovou si králík vybral tu plnou část, kde na něj není vidět. Já osobně jsem králíkům ponechávala svobodu v tom, který roh si zvolí – žádný sem jim nenutila. Záchodem se dá nazvat to místo, kam králík chodí močit (samozřejmě tam přitom udělá i nějaké bobky). To je podstatné. Bobky si tak jako tak asi označí králíkárnu celou jako své teritorium, nebo se roznesou hrabáním.

  V případě, že je králík spíše stále puštěný a chodí si do králíkárny jen na toaletu a na jídlo, může se stát, že tak nějak pojme celou králíkárnu jako záchod a nebude tak přísně dodržovat jeden roh. Uznávám králíkárnu jako králičí teritorium a nezasahuji jim do něj – ať si tam dělají co chtějí (hrabou, okusují co chtějí, chodí na toaletu kam si zvolí) ale ať oni respektují mé teritorium.
  Metoda umístění králičích bobků na určité místo se ale s úspěchem používá v případě, že chceme králíkovi zavést samostatný 'kočičí záchod', nebo druhý záchod. Králík v nové bedýnce najde jemu známou podestýlku se svými bobky a pochopí co se od něj čeká.
  Mám dojem, že v dosavadním postupu přendávání bobků do jednoho rohu netřeba pokračovat. Místo toho doporučuji odpozorovat roh, který králík nejčastěji použil pro močení a při čištění králíkárny v tom rohu ponechat část staré podestýlky označené jeho močí a zbytek vyměnit.
  25.3.2001 22:17Erika
  Baro, s tou čokoládou se to má tak: čokoláda není přirozená strava králíků, takže by jí neměli dostávat často a ne moc. Věřím že jsou lidé, kteří dají králíkovi co mu na očích vidí a krmí ho spoustou sladkého. Když je králík většinu času zavřený a ještě je hojně krmen čokoládou, je jasné, že to nemůže vést k dobrým koncům. Králíci jsou ale dost mlsní a sladké mají rádi a navíc umí loudit tak, že je někdy těžké odmítnout. Moje králičice Wendy nedostane v jednom dni více než půl čtverečku čokolády - a to jí to ještě rozdělíme na několikrát. Někdy dostane kousnout sušenky, někdy jen jablíčko, někdy také nic sladkého. Má ale dostatek pohybu a když by moc lenošila tak si s ní zahraju nějakou hru při které se trochu vylítá.
  26.3.2001 14:43Radka D.
  Moc se mi líbí Váše stránka o těchto živých plyšácích. Jen by mě zajímalo, jak dlouho se takový králík dožije. Mám doma samečka Červenooký hermelín (HEČ). Mohla bych se na Vás obrátit i s dalšíma otázkama? Můj e-mail je: Dusinka.D@atlas.cz
  Děkuji za odpověď.
  Radka Dočkalová
  26.3.2001 19:35Erika
  Radko, pokud vím, to kolika let se králík dožívá záleží hodně na jeho životosprávě. Králík,
  který je stále zavřený v kleci a jen zřídka se může proběhnout a navíc dostává
  nevyváženou stravu, může mít limit 4 - 5 let. Na druhé straně s dobrou
  životosprávou, pravidelným pohybem a vyváženou stravou se může dožít třeba 8
  let. Ve velice výjimečných případech byla zmínka dokonce o 11 letech. Klidně se ptejte, pokud budu vědět, ráda Vám odpovím.
  28.3.2001 15:01Verča
  Ahoj Eriko,konečně jsem tě našla!Teda pěkný králičí stránky.Mám doma dva krasavce: králíka Otesánka a morče Kvíka. Kvík je vlastně slečna. Mají se rádi, ale Ota by Kvíka rád pojal za manželku.Snaží se o ní už dlouho,tak jsem se rozhodla nechat králíčka vykastrovat. Ona Kvík je z něj totiž už trochu neurotická.Nemohla jsem se dlouho rozhodnout, přeci jen je to zásah do života pořádného chlapa. Teď je to týden,Ota je už v pohodě, ale po Kvíkovi jde pořád. Je to normální?Už jsem se těšila, že se k sobě budou tulit a "mýt si hlavičky" jako dřív.Ale zatím to nevypadá... Ota mi to už snad odpustil, pořád za mnou chodí a chce se lísat. Nejvíc se bojím aby mi nepřetloustl.Já se o oba "dobře" starám a vykastrovaní prý rychleji přibírají.K té čokoládě - Ota o vánocích krade ze stromku arabesky, nejraději červené.A také ho dočasně zaujalo olíznout obal od mléčné rýže.A nejraději má kabely od lamy a telefonu.
  Těším se na další novinky....
  28.3.2001 22:08jakub
  Ahoj vsichni,
  Perfekt stránky!
  Nas kralik se jmenuje Sasanek,mame ho od vanoc,je nauceny na kockolit,prijde se pomazlit,pribehne (jak blesk)jakmile uslisi zasusteni obalu od jidla... beha uz po celem byte a na noc spi ve svem kotci. Skace moc vysoko,vyskoci i na stul!!!
  Na okusovani KABELU je stejny jako vsichni kralici:-)))
  NA to mam radu pokud prekousnete mensi esteticky nelad- dulezite KABELY jsem schoval do "husich krku"-plastove montazni pro ulozeni kabelu do zdi-tak prumer 6 mm, maji je v kazde prodejne elektro ,kde maji vypinace a tak.. ,to se rozrizne po delce a kabel(ci vice kabelu pohromade)schova!
  29.3.2001 13:36Pepa
  Opravdu moc hezké stránky, kdo s tím pomáhal asi?
  Mám rád králíky, ale je to vskutku morbidní co musím (nerad) napsat: nejraději na smetaně jako Ti poslední inzerenti. Srdečně zdravím celou rodinu.
  29.3.2001 17:54Petra A.
  Ahoj,
  před rokem jsem si koupila králíka, je to beran a je moc slušně vychovanej. Kabely nekouše, nevšímá si jich, slyší na jméno, přiběhne na požádání a jelikož jsem byla potěšena výsledky mého tréninku, koupila jsem předevčírem ještě jednoho, ten je dvouměsíční. Pouštím je společně a Tonda, ten starší, si neustále o Karlíka otírá "bradičku" a chodí za ním v těsném závěsu. Neprojevuje agresivitu, ale pouští bobky a "učúrává", což nikdy nedělal, je zvyklej bobkovat v do klece. Karlík je chlapeček, myslím si, že v tom asi problém nebude. Chtěla bych se zeptat, jestli je Tonda schopen si na Karlíka zvyknout a jestli jsem zvolila správnou variantu. Jo, ještě něco... Oba králíčci mají svou klec...
  Díky za pomoc, díky Vaší stránce jsem se dozvěděla spoustu nových informací. Je fakt prima
  30.3.2001 09:24Verča
  Petro,
  tvoji Tonda a Karlík si na sebe určitě zvyknou. Když jsem si přinesla domů morče, tak králíček nejdřív dělal, že tam nikdo není.Pak nechtěl Kvíka /to morče/ nechat najíst, protože všechny mističky v našem bytě jsou zaručeně jeho. Pak si ale zvykli v pohodě a morče vždy leželo jakkoliv přes králíčka. Přes hlavu nebo se mačkalo ze strany za každou cenu.Pak tedy přišel problém, že králík si všiml, že morče je slečna a že snad... Což by nebyl problém, protože tihle dva nejdou křížit. Ale morče si to prostě nemyslelo. Ale časem si fakt zvyknou.
  30.3.2001 15:34Erika
  Petro, problém soužití dvou králíků je hezky popsán např. na stránce:
  http://www.rabbit.org/journal/3-4/two-rabbits.html
  Tam doporučují poprvé králíky seznámit na neutrálním teritoriu. Pouštění bobků, "učúrávání" a otírání brady o mladšího králíčka souvisí velice pravděpodobně s označováním teritoria. Starší králík může pociťovat nově příchozího jako vetřelce či soupeře. Nějakou dobu bude asi trvat než si na sebe zvyknou a než si ujasní pozice.
  31.3.2001 14:53Sandra
  Ahoj. Mam uz pres dva roky beranka Zolika. Je celkem cistotny, ale rad kouse kabely. Nedavno mi umrelo morce-Kvido ve veku 5,5 let. Kupodivu si na sebe stejne nikdy nezvykli. Kvido kousal Zolika do usi a Zolik Kvidovi jedl chlupy(byl dlouhosrsty). Zolik se rad za hezkeho pocasi probehne venku(na voditku s postrojem).Chtela bych se zeptat zda kralikovi vadi, kdyz je vetsi cast dne ve tme nebo seru(zatim se snazim, aby uz to tak nebylo).
  31.3.2001 19:45ponozka
  Ahoj !!!
  Mám 2 roky zakrslého kralika je desne vazaný na mé morče mám strach že když umře morče tak králík smutkem taky co mám udělat a by se to nestalo? Napište mi na můj mai: martina-nefertit@usa.net
  31.3.2001 21:45Erika
  Pro Ponozku - ohledne kralika a morcete:
  Pokud kralicek ztrati sveho zvireciho kamarada, byva vhodne mu po nekolika tydnech prinest jineho. Dale jsem nekde cetla, ze zvirata se se smrti vyrovnavaji lepe nez lide, takze je dobre mrtve zviratko nechat par hodin s tim zivym, aby mohl jeho smrt akceptovat a vyrovnat se s tim. Daleko horsi a neprirozene pro zviratko ktere zustane muze byt to, kdyz jeho kamarad nahle zmizi bez vysvetleni. V takovem pripade potom zbyly kralicek ceka stale na sveho kamarada, kdy prijde domu a nechce akceptovat nejake nove pratelstvi - chova se k novemu zviratku agresivne. V kazdem pripade je v takovem tezkem obdobi dobre kralickovi venovat zvysenou pozornost a peci.