6.5.2001 23:31Majka
Ahoj,
měla bych dva dost důležité dotazy a doufám, že mi s tím budete moci někdo poradit:1. máme u bytu velkou terasu a letos se k nám opět nastěhovali normální černí mravenci, rádi bychom se jich zbavili, ale nevím jaké prostředky použít,aby jsme neohrozili i našeho králíka. Dříve jsme používali normální návnady s jedem, ale to by s ním asi nemuselo dopadnout dobře.
2. Máme velkou zahradu, na které chceme samozřejmě udělat výběh i pro Beníka. Ale nevím, jestli nebude problém v tom, že se tam vyskytuje dost klíšťat.Buď jsou malá, co jdou na lidi, ale i větší asi jako půl čočky, která na lidi nejdou. Jdou klíšťata i na králíky? Dá se tomu nabránit takovým tím obojkem nebo postřikem? Protože mají králíci takovou hustou srst nedovedu si představit, že ho budou trápit klíšťata.Tak moc prosím o radu.
Jinak co se týká našeho problému dospívání, tak jsme mu trošku upravili režim a výběch, aby pochopil, kde je on doma a řekla bych, že je to lepší. Tak moc děkuju za pomoc.To stelivo ASAN bych taky ráda zkusila,tak jestli budete mít někdo nějaké další informace,budu za ně vděčná.Přeju všem pěkný týden.
7.5.2001 08:04Dušinka
Ahoj! Chtěla bych od Vás poradit. Mám ročního králička, je živý, skotačivý, prostě veselý. Jen občas si sedne sám do koutu a začne se tak divně třást, asi jako kdyby měl škytavku. Nevíte někdo, prosím, o co by mohlo jít? Když však na něho sáhnu, nebo ho pohladím, je to pryč. Děkuji!
7.5.2001 09:33Lenka
Stelivo ASAN
Zjistila jsem, že v Brně se dá stelivo sehnat na Štefánikově 47 (asi). Je tam nějaký znerimex. V polední přestávce se tam chci jít podívat (mám to kousek od práce) a dám vám hned vědět, jak jsem dopadla.
klíšťata a mravenci
Pracuju ve firmě, která dováží různý chemický přípravky na hmyz a pod. Máme jeden přípravek na hmyz, se kterým se stříkají i zvířata. Postřik se jmenuje Cyper 0,5 EM a má rozprašovač. Když beru svýho králíčka ven, tak ho trošku postříkám. Na zahradě máme hodně klíšťat. Jednou jsem ho zapoměla postříkat a měl jich 20 (přesně). Všechny na šňupáku a kolem očí. Vytahovala jsem je pinzetou. Bertík držel jako přibitý a potom mě olízal. Bylo mi ho hrozně líto. Cyper 0,5 EM je dobrý i na mravence. Stačí postříkat cestu, kterou chodí. Je dobrej i proti mšicím na kytky. Včera jsem s ním stříkala kytky na balkóně. Po soborním dešti byly plný mšic. Pokud by ten postřik někoho zajímal, tak klidně poradím.
7.5.2001 13:29Lenka
Koupila jsem stelivo ASAN. 5 kg stojí 42,- Kč. Zverimex se jmenuje GREL s.r.o., Štešánikova 47, Brno. Měli ještě 10 kg balení 80,- Kč a potom menší balení v průhledném sáčku za 34,- Kč, ale nebyla tam uvedená hmotnost. Vypadá to jako odpad papíru, má to tvar slisovaných válečků (jako králičí granule, ale trošku větší). Marva bílo- modro-fialovo-různobarevný. Nevím jak to líp popsat. Z papíru slisovaný válečky, nalámaný na 1 cm kousky. Až to vyzkouším, tak o tom něco zase napíšu.
10.5.2001 23:50Lucie
Zdravím a prosím o radu všechny zkušené:
koupili jsme malé dceři (3 roky)k narozeninám zakrslého králíčka. Máme strach, že volný pobyt po bytě by nemusel dobře snášet vzhledem k tomu, že dcerka je velmi živé dítě (často křičí, dupe, tleská...a běhá po celém bytě). Nemáte někdo zkušenost, jak zpříjemnit život králíčkovi většinu času uvězněného v králíkárně ? Možná jsme nákup uspěchali, ale dcerka po něm moc toužila a přes rok jsme je chodili okukovat po obchodech.
Uvítala bych také někoho z liberecka, kdo by mohl poradit v případu nouze.
Předem děkuji všem, kteří se pokusí o radu.
11.5.2001 14:05Bella
Lucie:já jsem z Liberce, ale to nehrajetak velkou roli,jen chci říct, že já mám rok a půl starou sestru a chová se k mým králíčkům hrozně, alespoˇůn mito tak připadalo, pravda ovšem je, že si ti malí zvzkli a mé malinké sestřičky ničitelky se nebály a bralivše jako hru. Nechali se tahat zakůži, házet do mokrýho lavoru ahladit mokrou rukou. jsou z nich teď ty nejochočenější králíčata, jaké jsem kdy odchovala. Jinak jednomu králíčkovi nejvíc zpříjemníš život (a taky sobě),pokud ho dobře ochočíš a připravíšho na životsvámi doma. Nemá cenu ho šetřit křičení, hlazení a tahání od cerky, pokud to vážně neohrozí jeho zdraví.Králík neni z cukruněco vydrží
11.5.2001 14:12Bella
Lucie:a kdybys náhodou sháněla králíčka pro známí, nebo kamaráda, určitě ho najdeš u nás :O) , králíkárnu navíc bohužel nemám, mamka ji před roky spálila. Jinak nejlepší je vzítsi králíčka alespoň jednou denně tak na půl hoďky do náruče a hladit ho a tahata pak ho nechat proběhnou a dávat mu z ruky třeba mrkev, tak se dá ochočiti ten nejzlobivější králík a pokud je to ještě mládě, brzy si zvykne. já mám králíjy celý rok v králíkárně, alev létě jsou ve výbězích a hlavně mláďatům se snažím zajistit co nejvíce podnětů, situací a snažím seje seznámit i s"cizími"králíky, kteří nejsou agresivní, takže z králíčků vyrostou vůči hlukuodolní a poměrně nebojácní domácíkrálíčci
11.5.2001 22:39Mirek
Dobrý den, přečetl jsem skoro vše o králících ale problém, se kterým se potýkáme, jsem tu nenašel.
Máme králici, které je přes 2 roky. Již v minulém roce jsme chodili k veterináři a králika léčili ( a nechali tam dost peněz :-(...) . O co jde ? Náš králik Filip (i když je to samice) má skoro každý druhý den slepenou hrudku bobečků, někdy mazlavých, někdy již dost zaschlých. Stravu má pravidelně ráno polovinu misky oves. vloček, čerstvou vodu. Seno měníme i s Kočkolitem 1 x za týden. S kvalitou senou jsme se také potýkali a zdá se , že jsme vybrali dobré, voňavé seno.
Zašpiněného Filipa vždy kolem 20 hodiny ( běhá po bytě asi 2 hodiny, každý den ) vezmeme, zkontrolujeme a ... musím ho jít umít do umyvadla. Tam ho držíme jako mimino v náručí a pod tekoucí vodou odstraňujeme slepené bobky. To však nekončí. Pod nimi je (v drážkách přirození) ještě bílá plíseň, kterou musíme také odstranit dezinf. roztokem (hnědý roztok asi za 50,-), který jsme dostali - zaplatili - od veterináře.
A problém stále přetrvává.
Dále nevím jestli neděláme chybu, když si navykla od nás, přesně jak píšete - zašustí pytlík ... ,dostává skoro denně rozinky 5 až 10 rozinek , sultánek, za den.Šíleně mu chutnají !
Není to právě tato chyba, příčina špatného trusu ?
Minulý rok jsme se pokusili ji spářit s králíkem, 2 x za sebou , 2. návštěva byla za týden ... a nic. Není všemu na vině nakonec špatná strava ?
Děkuji předem za odpvěď, s pozdravem Miroslav Suchý, Brandýs nad Labem.
12.5.2001 01:05Erika
Pro Matýska
To snad ještě není ani měsíc ne? Konzultaci s jiným veterinářem rozhodně doporučuji. Neznám přesně dobu užívání Roboranu H, ale podle popisu to vypadá že se může užívat dlouhodoběji.
"Preventivně podáván zvyšuje odolnost zvířat proti infekčním a jiným onemocněním, zlepšuje celkovou tělesnou kondici jedinců, podporuje správnou pigmentaci, je určen hlavně pro drůbež, psi kočky a kožešinová zvířata. Léčebně se Roboran podává při příznacích Hypovitaminóz, při kožních chorobách, po operativních zákrocích a v průběhu všech chorob a po nich."
12.5.2001 07:28Bella
Erika:jasně,králíci jsou od přírody plachá a lekavá zvířata, je to vlasně otazkou jejich přežití, ale musím říct, že naši králíci, co žijou venku už na hluk kolem vůbec nereagují, jen jedna plaší samice, ale když tlesknu, nereaguje úlekem žádný, necítí se být ohroženi, nespojují si rámus a útk
17.5.2001 09:49Matýsek
Milá Eriko i ostatní naši dvounozí kamarádi,
tak jsem si odhupkl ke zvěrolékaři... to když dvounožci zjistili, že mám v srsti na několika místech na zádíčkách jakési "stroupky"... z nichž se vytrhávají nejvíce chloupky u kořeně sem tam s kousky "něčeho bílého" - tam je asi původ toho všeho... Nevíte co to asi "mám"? nemělo by to sand být ze zanedbané čistoty o mně... domeček /klec mi moji dvounožci čistí denně... je to možná moc, ale oni toho vůbec nelitují, protože mě mají rádi!
Pan doktor mi dal nějaký šampón k naředění 1:10 a tím mě dvounožci nejprve na 15 minut potřou "bolístky" (ona ale nebolí! - spíš mi dělá dobře, když mě v těch místech hřebenem odstraňují "tamto"...) docela pěkně to voní... (i když samozřejmě spíš "dvounožsky")... ale potom je třeba, abych byl "umyt". Dosud jsme se ale nekoupal a tak po první aplikaci to byl se mnou hotovej cirkus... Navíc jsem po skoro kompletním (nechtěně( namočení a i přes usušení vypadal jako zmoklý králíček... Nemáte radu jak králíčky umývat, když - pokud jde o mě - dvouleté nepoznání koupele hraje svoji roli... a zápasení se mnou mě moc nebaví... Nežlo by to jenom třeba mokrým hadrem několikrát pořádně umývat?
Díky - s hupky dupky pozdravem Vám všem...
17.5.2001 23:17Erika
Pro Evu ohledně očkování:
Králičí mor
Nemoc má rychlý průběh a krátkou inkubační dobu. Králíci umírají v křečích s příznaky dušení. Přenos choroby se odehrává přímým kontaktem či bodavým hmyzem. Prevencí je hygiena, očkování a ochrana králíků před komáry. Imunita po očkování přetrvává zhruba 6 měsíců.
Myxomatóza
Většina postižených králíků umírá. Projev: uzlovitá zduření v podkoží hlavy, na boltcích, puse, kolem nosu, kolem pohlavních orgánů. Prevence je stejná jako u králičího moru. V místech výskytu těchto chorob či pobytu králíka na venkově očkovat již v 10. týdnu života, znovu v 6 měsících a pak každých dalších 6 měsíců. Imunita po očkování přetrvává 4 – 6 měsíců. Někteří veterináři uvádějí, že stačí očkování 1x do roka zjara, zkušení chovatelé však doporučují každých 1/2 roku.
17.5.2001 23:29Erika
Pro Matýska:
Netuším co to může být. Jediné o čem vím že se projevuje strupy je prašivina, ale ta by měla snad postihovat hlavně uši, ne celé tělo. Nicméně přikládám její popis. Pan doktor vám k tomu nic neřekl?
Koupání - při koupání se pozná jak moc vás má králík rád ;-)). Raději než celkové koupání provádím jen umytí toho nejnutnějšího mokrou houbičkou a potom vysušení ubrousky a vyfénování. Nejlepší je spolupráce dvou lidí. (Králíkům by neměla při koupání natéci voda do uší.)
Třeba si, Matýsku, na koupání zachvíli zvykneš ;-).
Prašivina (ušní svrab)
Je to parazitální onemocnění způsobené roztoči. Pravidelně je třeba uši kontrolovat uši. Postižená místa: uši, nos. Tvoří se lupy či strupy, králíci se škrábou, jsou neklidní, méně jedí. Když nemoc postihne zvukovod, potřepávají hlavou. Je podstatné začít s léčbou včas. Postižená místa potírat stolním olejem (možno použít také Arpalit či očkovat). Důležité je po léčbě vydezinfikovat klec a vybavení klece, aby se nemoc znovu neobjevila.
17.5.2001 23:43Lucie
Momentálně řešíme dost zásadní problém. Nevěděli jsme, že mládě králíčka je na tom se zažíváním obdobně jako mládě lidské a poskytli jsme mu výběh v travnatém porostu s pampeliškami. Moc mu chutnalo a teď má veliké obtíže - zácpu. Vůbec nejí (pouze pije), nebobkuje, téměř se nehýbe. Byli jsme s ním na veterině, dostal injekci Bykahepar a nálev Detoxan do tlamičky. Doporučili nám dietu (příp. heřmánkový čaj) a pohyb (ale hýbat se nechce). Je to již 7 hod. a stav se vůbec nezlepšil. Spíš naopak. Doufáme, že nedojde k nejhoršímu. Má-li někdo ze zkušených chovatelů radu, jak ve velmi krátké době pomoci, prosím poraďte. Opravdu neradi bychom o něj přišli, dcerka ho dostala dárkem a velmi těžce by to nesla. Děkuji.
18.5.2001 07:41Matýsek
Milá Eriko, díky za radu… teď už vím/e co „to“ asi je… ano mám lupy až stroupky, takže jde opravdu asi o prašivinu… Jak vidíš nemusí být jenom na ouškách (tam nic nemám) – já mám stroupky hlavně na zádech, nad ocáskem… Díky za radu pokud jde o sušení ubrousky a fénováním To asi (vzhledem k mém „neprobuzenému zvyku koupat se“ bude lepší. - Včera jsem dvounožce (paničku) zase při koupání potrápil… potom jsme se ale zase měli m o c rádi…
Jinak mě ale nekoupe /doslova/, jenom se snaží osprchovat mi zádíčka a při mém mrskání se voda občas postihne i další část tělíčka… Opravdu díky za informaci…
Pana doktora se dvounožci (páníček) zapomněl zeptat „o co jde“… - asi pod vlivem radosti, že se podařilo nemoc identifikovat… ještě jednou moc děkuji… Když koupání „novým způsobem“ bude milejší tak dám vědět – na otázku jsi se vlastně ozvala jenom Ty, takže to vypadá,že zkušeností s koupáním králíčků asi moc není… Hezký víkend – hupky dupky…
18.5.2001 14:10Erika
Pro Lucii:
S králíčí zácpou zkušenosti nemám, ale vzhledem k tomu že je pro ně nebezpečná, je lepší navštívit veterináře znovu než zbytečně vyčkávat když se situace nelepší.
Zácpa
Králík sedí s nahrbeným hřbetem a nadmutým břichem a nejí. Dejte mu dostatek vody, salát, mrkev a zařiďte aby měl pohyb, který napomáhá uzdravení. Donuťte ho k pohybu.
20.5.2001 19:09Bella
Lucie:tak to vypad docela dobře, v první chvíli mě napadlo, jestli nemá třeba kokcidiozu, naši králíci ji měi a bylo to strašný, přivezli jsme si ji od chovetele, od kterého jsme kupovali asi 15 mlaých králíčku,pár jich dokonce zemřelo.Mám na to dodnes vzpomínku:jedna malá králička byla hodně nemocná a už to s ní vypadalo opravdu špatně, nejedla, strašně moc pila a nemohlá kálet, měla ztvrdlá játra. Od veterináře jsme tenkrát dostali lahvičku se zelenou vodou a tu dostávali 7dní obtýden do vody. sama ale už nemohla pít z misky a tak jsem jí musela vodu stříkat do tlamičky injekkční stříkačkou, špatně se jí polikaloa voda vytékala koutky ven. Nakonec jsem jí ale zachránila a přežila to, navíc si mě oblíbila(divila jsem se, neboť při napájení jsem jí držela na zádech a do tlamičky jsemjí"cosi"rvala).Dnes už má za sebou několik vrhů a nikdo by na ní nepoznal, že byla někdy nemocná. Ale stále mě má ráda, a když jsem si ji zjara vzala do pokoje, protože měla mláďata a venku se zase uděllo chladno, zjistila jsem, že pokoj v mé nepřítomnosti hlídá. Proháněla psa a když do pokoje přišla mamka, tak jí vyhnala(králice mamku)
21.5.2001 00:13Lucie
Bella a Erika: tak náš mazlíček umřel.....
Nikomu bych nepřála, chovat v náruči umírajícího králíčka. I když byl s námi jen chvilku (10 dní), moc mě to mrzí. Vypadalo to v pátek po návštěve veterináře dobře, snažil se běhat, pil, ale bříško stále rostlo. Dceři jsme namluvili, že ho tatínek veze k panu doktorovi do králičí nemocnice, ale když se ráno probudila, první slova byla : "Pojedeme si dneska pro králíčka, už je zdravý?" To jsem měla teda slzy na krajíčku. . Příště si už nekoupím králíčka ze zverimexu (nevěděli ani, jak je starý), ale pouze od zkušeného chovatele, který dá přesné rady ohledně krmení a dalších věcí ......snad se nám to již nikdy nestane. Moc vám děkuji za odpovědi.
21.5.2001 12:44Petra
Lucie, je mi to moc líto, zažila jsem také podobná neštěstí, a nejlepším lékem je pořídit si co nejdřív zvířátko nové - samozřejmě pokud není podezření, že předchozí zemřelo na nějakou infekci. Myslím, že v obchodě vás měli varovat, že zakrslé králíčky je třeba velmi opatrně přivykat na jinou potravu než granule a seno. Pokud mohu poradit (mám doma velkou králici Jenoféfu) dala bych králíkovi trvale k dispozici dostatek sena, vody a granulí nebo směsi pro králíky (např Anima apod.). Dále pečivo na hlodání a pak bych zkoušela přidávat v malém různé dobroty, jako ovoce, zeleninu a trávu. Vzhledem k tomu, že zakrslí králíčci jsou na krmení choulostivější, koupila bych s králíčkem i krmení, na které je zvyklý, a postupně bych ho třeba nahrazovala jiným.
Eriko: Díky, už to tam je. (http://www.webpark.cz/paf)
21.5.2001 16:37Pavel
Přátelé, jak bojovat proti úhynu králíčat? Mláďata jsem od samice odstavil v osmi týdnech, byla asi tři týdny v pořádku a pak nastal hromadný úhyn. Slyšel jsem, že to může způsobit kokcidiosa a že se má dávat antibiotická kůra sulfadimidinu, ale nikdo mi neřekl, jestli před odstavením nebo až po něm. Poraďte mi prosím. Radši na e-mail : p.spurny@post.cz Děkuji.
21.5.2001 19:09Bella
Lucie:je mi to moc líto, já dobře vím, jaké to je přijít o mladého králíčka. Před vánoci je to problém, chovám králíčky venku a králíci se sami množí jen v teplejších dnech, takže v zimě nebývají.Ale kdybys chtěla(vím, že je těžké nad tím teď přemýšlet)mám teď 4krásná králíčata, z nichž jeddno je fakt krásny-žlutý a má býlej čumáče, další dude mít zbarvení po japonský mámě a už má černý fleky, ostatní jsou černobílí.Kdybysis to rozmyslela, že chceš králíčka dřív, jsou k odběru už te´d, pokud jdou do rodiny, jinak do krámu je dám až tak za 14 dní, stejně tady příští týden nejsem. Ráda ti jednoho z nich dám, mám radost, když vím, kam se moje odchovy dostanou. a smrt toho vašeho králíčka si hlavně neber na svědomí, za nemoc nikdo nemůže, z krámu už mohl být nakažený. Na co vlastně ten váš králíček umřel?
22.5.2001 07:58Kubík
Všem - kterak mě naučili moji páníčci vracet se do klece
U mých páníčků se mám moc fajn, mám velkou klec, hrají si se mnou a také dobré papání... Vždycky, když mě chtějí zavřít do klece (když chtěli někam odejít), tak mě museli chytit a já jim s radostí utíkal. Samozřejmě jim to netrvalo dlouho, vždy mě chytili. Po zavření do klece mi však pokaždé dali jogurtový bonbónek. Ten mi moc chutná a tak jsem po určité době situaci řešil po svém. Když mě moji páníčci chtějí dát do klece, tak prostě stačí zachrastit krabičkou s bonbónkami a já vím, že něco dostanu. Sám si tedy skočím do klece, opřu o stěnu, natáhnu čumáček a oni mi dají zasloužený bonbónek. Obě strany jsou spokojené a je to bez námahy :-))
Kubíček
22.5.2001 12:30Lucie
Bella : moc děkuji za nabídku, ale musím to ještě prodiskutovat s manželem. A trochu se bojím, že by se mohlo zase něco přihodit a na to fakt nemám, jsem hrozná citlivka. A máš úplnou pravdu, že se obviňuju, ale jak to tady tak pozoruju, opravdu asi řádí nějaká choroba (viz. Pavel 21.1.)Jinak se ti určitě ozvu na e-mail.
22.5.2001 21:06Erika
Pro Boss:
Důvodem může být hájení teritoria. Může cítit že je mu narušováno teritorium a s tím ohrožení, nejistotu nebo jen vstek. Doporučuji více respektovat jeho teritorium a do jeho příbytku zasahovat opatrně. Jedna možnost jak uklidnit králíka aby nekousl když mu člověk dává krmení do králíkárny je tato:
1) Nejdříve příjemným hlasem na králíka promluvit a uklidnit ho tím
2) Do klece dávat ruku pomalu, hlavně ne před čumák králíka (zvláště pokud je agresivnější). Vepředu před čumákem špatně vidí, takže se může leknout a nemusí rozlišit co to je a chňapne. Nejlepší je jemně zeshora položit králíkovi ruku na hlavu, pohladit ho po hlavě, uklidňovat ho a druhou rukou manipulovat s krmením. V případě, že se rozčílí i při hlazení a chce po ruce chňapnout, je třeba mu místo hlazení jemně ale pevně přitisknout hlavu k zemi. Tím dáváte v králičí řeči najevo svoji autoritu. Takto je možno králíka udržet se střídavým hlazením po hlavě a tisknutím hlavy lehce k zemi a zatím obstarat krmení druhou rukou. V průběhu celé "operace" na něj mluvte příjemným hlasem. Takto se náš agresivní králík postupně změnil v dokonalého miláčka. Chce to ale trpělivost.
22.5.2001 21:23Bella
Protože já ma těch králíků víc, nemam moc času s nim ráno "konzultovat", jestli mě zrovna dneska kousne, prostě mu pod nos strčim odměrku se žrádlem, tim ho nacvíli zabavim a mezitim vytáhnu z kotce misku, sice mu to hned dojde a skočí k ní, ale já jsem rychlejší, nasypu do misky žrádlo a opatrně mu jí strčim zpátky. Těžko můžu hlasem uklidnit králíka, kterej mě má spíš za něco, čeho se bojí a nestojí o to, ostatně podobně se teď p zimě tvářej všichni králíci-přes zimu s nimi netrávím moc času a oni mi pokaždý zdivočej---až na Sandrušku :o)viz.moje povídáni na minulé straně o léčení mladých králíků
23.5.2001 23:24Lucie
Bella : ne, veterinář mi neřekl přesně co mu je. Jen, že to zřejmě bude tím, že nejspíš sežral nějakou jedovatinu, která rostla v travnatém porostu. Ale moc se netvářil a hlavně mi připadal, že králíčkům moc nefandí. A druhý den tam byla doktorka a ta zas říkala, že je moc malinký, určitě ne 2 měsíční a měl být výhradně na mlíku a seně. Tak nevím.
27.5.2001 16:16Erika
Pro Bellu:
Dostala jsem e-mail od jednoho člověka, který si koupil králíčátko ve zverimexu, ale do 14 dnů mu umřel. Podle veterinářky dostal obrnu nebo jinou chorobu protože byl sebrán od maminky moc brzo. Dostal radu, aby si koupil králíčka od chovatele, který má králíčky rád a nedělá to jen kvůli výdělku. Prosil mne tedy o kontakt na někoho takového, tak jsem myslela na Tebe. Napsala bys mi prosim na info@kralici.cz ?
28.5.2001 08:30Lenka
Pro Katerinku:
Můj králíček taky nemá rád mrkev. Do jednoho roku ji přímo zbožňoval, ale teď (je to rok) se jí ani nedotkne. Stejně tak nemá rád seno, tvrdej chleba, zelí, zrní a ovesný vločky. A přitom je to taková typická králičí strava a v knížkách ji doporučují. Větvičky mu taky nic neříkají. Nejraději má granule, sušenou zeleninu a ovoce a jabka.
V jednom zverimuxu mi doporučili sušenou vojtěžku, že se po ní můžou králíci utlouct. Bertík se jí ani nedotkl. Dala jsem ji známímu, má klasický králíky. Skoro se o ni porvali.
Bertík je prostě nějakej zvláštní.
29.5.2001 13:47Lenka
Pro Eriku:
Beřtík ze začátku seno jedl. Kupovala jsem mu takový pěkný, voňavý, zelený. Ze začátku se jím ládoval celkem hodně, potom se v něm jen tak povrtal a teď se ho ani nedotkne. Ve zverimexu mají takový žlutý připomíná spíš slámu než seno, ale toto je fakt pěkný. Zkoušela jsem nasušit i vlastní ze zahrady, pečlivě jsem ho přebrala, ale ani se ho nedotkne. Místo sena mu asi stačí granule. Kupovala jsem mu králičí, ale začal dost přibírat. Potom mi v jednom obchodě poradili, abych mu dávala granule pro činčilu. Granule pro králíky jsou prý pro klasický králíky a je v nich dost tuku. Granule jsem zaměnila úplně bez problému. Bertík přestal přibírat a nadváhu vyběhal.
Co se týče toho chleba, beru ho spíš z pohledu obrušování zubů. Jelikož Bertík nechtěl ani větvičky, zuby mu pěkně přerostli. Když jsem si toho všimla a chtěla s ním jít k veterináři tak si je o něco zlamil. Měla jsem z toho celkem strach a on si to vyřešil po svým.
Ono to zvíře asi i samo pozná co potřebuje a co ne.