od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Listopad v roce 2015
 • Zobrazuji 692 zaznamu.
 • 1.11.2015 09:19Baunta
  Děkuji všem za reakce, tuším že teoreticky by mělo být vše ok,zajímala mě praxe. Vyloženě obavy nemam,nějak to bude. Já neměla zvíře žádné a nemam ani alergie,je to individuální.
  1.11.2015 09:59leprechaunek
  Baunta: předesílám, že fakt nechci být zlá. Ale větu "zajímala by mě praxe" už fakt těžce nenávidím.
  Praxe je totiž to, že a) co člověk, to jiný případ, b) nic nejde předpovědět. Na každou zkušenost někoho, že se ta alergie rozjela, najdeš zkušenost jiného, že ne. Život je těžce bezzárukový...
  Co prostě počkat, až se to dítě narodí...? Může mít tisíc jiných problémů, absolutně vám je nepřeju, a ty třeba taky... Na nějaké alergie se vybodni a řeš až to, co u toho dítěte skutečně přijde. ;)
  1.11.2015 10:52Kájka
  Jo, je to tak. Nikdo nemůže vědět nic předem. A někdy se zdraví, život může změnit velmi rychle (ze dne na den) -u člověka i zvířátka. člověk se má snažit dělat vše co nejlíp, žít zdravě a hlavně v klidu, to znamená zbytečně se nestresovat, ani se moc nebát, co by... Chce to optimismus! :-)
  (to myslím obecně)

  Co se týče alergií, já si myslím (a mám i takovou osobní zkušenost), že může dost pomoct dětem čertsvý vzduch -jezdit často někam do čistého prostředí, chodit do lesa atd. my jsem to tak začli hodně dělat, když byl syn malý a myslím, že to určitě pomohlo. přestože měl alergie na nějaké pyly. Začli jsme hodně jezdit (na víkendy atd.) na Vysočinu, kde je les, rybník...
  U dětí je dobré, že tam se imunita vyvíjí, u nich bývá velká šance, že se to zlepší, že z toho vyrostou (nejhorší je předškolní období)
  1.11.2015 13:00Nienna
  Aktualizované album se slíbenými fotkami, jak to u nás vypadá na konci týdne...
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24352
  1.11.2015 13:22Hijua
  Máme tu takovou králičí pohotovost...
  Teď se u mě stavovala kamarádka s králíčkem, kterého odchytla toulajícího se po městě. Ona toho o králíčcích moc neví a ví, jaký jsem já milovník králíků.
  Abych to zkrátila, králíček vypadá, že je zdravý, ale je strašně moc zanedbaný... Je to teddy a vypadá, jakoby ho nikdo minimálně rok nebo i déle nečesal. Má na sobě úplně neskutečné chuchvalce. Zkoušela jsem to rozčesat kartáčem, ale je to bez naděje. Dost mu to brání v pohybu a na zadečku má jeden veliký chuchvalec společně s bobky... Je to dost smutný pohled, ale já opravdu netuším, co s tím. Myslíte, že to půjde nějak oholit? I o tom dost pochybuju. A u toho oholení, neublíží se mu tak nějak? Sama se toho dost bojím, ale teď mě nikde poblíž na veterině nevezmou....
  Prosím poraďte mi, nevím si vůbec rady :(
  1.11.2015 13:28Alpa
  Hijua - já jsem jedno horké léto nechala králindu (Teddy ostříhat úplně nakrátko strojkem - u její chovatelky). Králindě bylo dobře a srst časem dorostla. Já bych asi zkusila cinknout pro radu i na veterinu. Držíme palce !!!!
  1.11.2015 13:35Hijua
  Alpa:
  věřila bych, že pokud má teddy králíček srst rozčesanou, není ostříhání tak těžké, ale tento králíček má srst tak neskutečně zacuchanou, že mám obavy, že to nepůjde :(
  Doufám, že to nějak vymyslíme a vyřešíme, je mi ho strašně moc líto. Takto musel utéct už od majitele, protože tak dlouho, aby to stačilo na takové zcuchání srsti by určitě venku nepřežil. Co za člověka si pořizuje králíčka, když ho pak nechá dopadnout takto...
  1.11.2015 13:37Tygrinka
  Hijua: Dredy ostříhej, vraž ke kůži, nebo tam, kam to půjde, plochý hřeben s ne moc hustými zuby a odstřihni chlupy nad ním. Dredy se tím podaří odstranit buď celé anebo zbytek půjde rozmotat prsty anebo odstřihnout v druhé fázi. Pokud ti to nejde s hřebenem anebo se králík moc brání, místo hřebene použij dlaň. Polož dlaň na zvíře, vezmi chlupy co nejblíž kůži mezi prsty a odstřihni to, co je na nimi. Sice takto bude srst cca 1,5 cm dlouhá, ale určitě se králíkovi moc uleví. Zase platí, že buď se dred odstraní zcela nebo zbytek půjde rozplést prsty, anebo zůstane něco málo na příští stříhání. Při tomto postupu nemůžeš králíka střihnout a ublížit mu.
  1.11.2015 13:40Hijua
  Tygrinka:
  díky moc za radu, půjdu to hned vyzkoušet!
  Snad se nám to podaří, nebude to snadné, tak držte palce :)
  Dám pak vědět
  1.11.2015 14:24Alpa
  Hijua - těšíme se na info. Ostříhat ho určitě půjde, nejlépe ve dvou :-)
  1.11.2015 17:59Zajdánek
  Teda opravdu už nevím o dělat.. Pindís ožírá koberec sotva ho vypustím z klece. Pořáád ho naháním vyháním a hudruju, ale je neodbytný. Obávám se, aby z toho nměl zácpu. Existuje nějaký přípravek vhodný i pro králka, aby odpuzoval? Zkusila jsem pooctovat, ale za chvíli na to zase šel :/
  - - - - -
  S těmi alergiemi máme taky dobré zkušenosti..... Synovi se projevila těžká alergie při 4letém soužití s andulkou.... Dušnost byla hrozná. Museli jsme ptáčka dát k babičce. Měli jsme také psa, ale alergie žádná. Nakonec se alergie v tstech projevila, až když pejsek umřel, tak asi po roce. Teď už je syn dosělý a má psa. po alergii ai památky. Ta babo raď!
  - - - - -
  Koukám na stránkách zdejšího obchůdku, že mají několik přípravků proti okusu, ale můžou se používat i pro králíky? Jestli na něco nepřijdu, tak ten můj rebel bude muset být víc v kleci než venku. Veškeré dřeviny, min.kostička atd, co mu dávám na hryzání odmítá.... Koberec, lino, nábytek... to je něco pro něj. Lotr jeden pruhovanej!
  1.11.2015 18:21Bon
  Dobrý den,
  mám doma 5 dní zakrslého teddíka starého 8 týdnů. V kleci ho hladím už jsem ho i chovala a byl venku z klece. Ale mám pocit, že se mu hlazení nelíbí, často mi odstrkuje ruku a vyskakuje z náručí. Mám strach, že nebude vůbec mazlivý. Je to takhle u malých králíčků normální a ještě když ho mám tak krátce? Prosím o radu, co mám dělat aby byl mazlivý. :)
  Předem děkuji za odpověď
  1.11.2015 18:35CherryB
  Dobrý den, mám prosbicku, než se vydam k veterinári. Mám 8m zakrsleho kralicka Teddyho. Přijde mi,že málo jí,spíš vůbec,ale pije normálně. Moci normálně abbobkuje taky(ale min) Trochu je agresivnější, spíš jakoby,si bránila sve teritorim.,ale když si ji vezmu,tak se bez problémů mazli a je v klidu. Nemáte s tím někdo zkušenost? Za případně odpovědi děkuji.
  1.11.2015 20:11mamkaJana
  Bon moc na svého tedíka spěcháš. 5 dní je opravdu málo. Králíček se rozkoukává a zvyká si na nové prostředí. Doporučovala bych sednout si nebo lehnout na podlahu a čekat až za Tebou králíček přijde sám, nabídnout pamlsek a pak teprve zkusit králíčka pohladit. Hlavně nespěchej, odměnou za trpělivost Ti bude důvěra Tvého králíčka. A brát do náručí nebo zvedat jen minimálně, králíci to většinou nemají příliš rádi.
  1.11.2015 20:23Bon
  mamkaJana děukuji moc za radu, snad sem ho od sebe moc neodradila :) a budu trpělivá :) děkuju moc :) hladit chvilku v kleci ale můžu , že? :) na to už je zvyklý řekla bych :)
  1.11.2015 20:45Nienna
  Bon: V kleci bych mu spíš dopřála klid a soukromí. Ostatně spoustu králíků je pak v dospělosti háklivá na to, když se jim v jejich přítomnosti sahá do klece.
  1.11.2015 20:46mamkaJana
  Bon - no i s tím hlazením v kleci buď opatrná. Králiček by to mohl brát jako narušení svého teritoria, ale podle toho co píšeš, jsi empatická a dokážeš odhadnout, co se tedíkovi líbí a co ne. A až si na Tebe zvykne, určitě si začne chodit pro pohlazení a pomuchlání sám. :-)
  1.11.2015 20:52Bon
  Nienna: Děkuji :) a když neumí vylézt z klece sám, tak ho vyndávám :) nevadí to? nijak se neškube ani neutíká, kdyý ho beru. A když pak je venku z klece, jak ho mám zavřít, když ke mně příjde, ale když se hnu, tak většinou uteče. :(
  - - - - -
  mamkaJana: moc děkuji za rady :))
  1.11.2015 21:08mamkaJana
  Bon - raději počkej až králíček vyskočí sám. Můžeš mu to usnadnit tím, že k dvířkům přidáš most nebo schůdky. Pokud máte plovoučku nebo lino, králíčkovi to může klouzat, je lépe mít před klecí kobereček. Pokud chceš králíčka do klece zahnat, stačí mu tam dát nějaký pamlsek, kterému neodolá (ovesné vločky, lněné semínko, granule).
  1.11.2015 21:16Baunta
  Leprauchanek : pouze jsem se zeptala,zajímala mě osobní zkušenost a nic víc k tomu nebylo potřeba psát,vše si moc dobře uvědomuji
  1.11.2015 21:31Nienna
  Bon: Přesně tak, jak píše mamkaJana. Samozřejmě je dobré mít králíčka co nejvíce navolno, jednak kvůli pohybu a pak také, abyste si na sebe rychleji zvykli. Klec mu spíš nech jako osobní prostor, kam si může zalézt, když bude chtít mít klid, a kam mu budeš zasahovat minimálně. To braní do rukou a nošení bych spíš omezila na nevyhnutelné případy, opět většině králíčků je to pak v dospělosti stejně proti mysli. Ty máš zatím ještě mládě, ta si nechávají dost líbit, a později se lidi diví, když začnou mít svou hlavu a proti podobnému tahání protestovat.
  Nejlepší je hned od začátku nastolit nějaký rituál a ten dodržovat, je to dobré pro tebe i ušáka. U nás zaručeně zvíře přijde večer na sypání granulí a zatímco baští, tak ho můžu zavřít.
  - - - - -
  Bon: Dá se vycvičit i na nějaký zvuk, u nás je to zamlaskání, kdy ví, že dostane něco k jídlu (lněné semínko, salát a tak), a na to vždy přiběhne. U nás ostatně stačí i jenom zavolat "Jacku, semínka!" a i když až do té doby chrápal pod stolem, na tohle se vždycky okamžitě přiřítí :-)
  1.11.2015 21:34leprechaunek
  Baunta: ale já to úplně chápu, jen netuším, co chceš vlastně slyšet. :) Myslíš, že dva ohlasy tady na fóru jsou objektivní vzorek...?
  Já to fakt nemyslím zle, ani rýpavě... totéž, když se tu ptají lidi na soužití psa s králíkem. To je přece naprosto individuální, a ani 100 reakcí nedá sebemenší vodítko, jak se snesou ty dvě konkrétní zvířata tazatele.
  S alergiemi, jejichž dědičnost, vznik a mizení je poněkud svévolné, už cokoliv předpovídat fakt moc nemá smysl.
  Nebo ještě jinak: i kdyby tvoje dítě mělo alergii na srst a seno, kdo ti zaručí, že ji "chytilo" během prenatálního vývoje...?
  A jen tak na okraj, co myslíš, jaká byla prevalence alergií na zvířecí srst v době, kdy matky do poslední chvíle chodily dojit krávy a krmit prasata a slepice? :)))
  Králíka máš, dítě taky. Pokud sama nejsi alergik, že by ušounek musel pryč, tak se na mudrování o alergiích fakt vyprdni. ;)
  2.11.2015 07:04Natalkaakralici
  Ahojte, chtěla jsem se zeptat jestli mate nejake kraliky venlu v kralicarne a pokud jo tak jestli je mate přes zimu venku?
  2.11.2015 13:50Partyzánka
  tak naše Esterka už to má taky za sebou :-(. V sobotu ráno nepřiběhla ke snídani a to bylo divné. Hledali jsme jí chvilku, protože skoro hned nás napadlo podívat se do jejího úkrytu za vanu (manžel musel oddělat tu zábranu u vany) a tam leželela, už mrtvá :-(. Pohřbili jsme jí na chalupě v Ondřejově pod ořešákem, tam by jí mělo být hezky.
  2.11.2015 14:05Daniberu
  Partyzánka: Klárko, je mi to moc líto :(.
  2.11.2015 15:41Nienna
  Partyzánka: Ach jo, to je mi moc líto, Esterka byla moc hezká králinda, zbarvením jako ten náš čertík. Tohle je nějaké špatné období... :(
  Luna: Barvou nebo hygienickými návyky?
  2.11.2015 16:26Hijua
  Zdravím,
  psala jsem včera ohledně teddy králíčka, kterého kamarádka odchytla ve městě a který byl šíleně zanedbaný... Komplet zplstěná a dredovatá špinavá srst, díky které vypadal zhruba 2x větší, než ve skutečnosti je...
  Dala jsem se do stříhání, jak jste mi tady poradily. Jde to strašně těžko a je to opravdu náročné (musíme dělat často přestávky), jak pro mě, tak pro ušáka. Ale přece jenom to jde! :) Ještě nám toho zbývá dost, ale myslím, že když to králíček vydržel evidentně takovou dobu, vydrží ještě než se nám podaří ho konečně z té hrozné srsti dostat. Doufejme, že se to podaří co nejdříve. Vezmu ho pak k veterináři, aby ho prohlédl, zkontroloval jeho zdravotní stav (vypadá ale úplně zdravě, což je mi až trochu podivné), naočkoval...
  Už jednoho králíčka mám, mám ho navolno v pokoji, takže klec byla volná a já v ní mohla v jiné místnosti ubytovat tohoto ušáka. Papá hezky, nezdá se mi ani moc vystrašený, nebo bojácný, jen zanedbaný... Je to zlatíčko.
  Bohužel až bude ošetřený, mu budu muset najít nový domov, protože pro něj nemám prostory, moje králinda se s ostatními králíky nesnese a nechci, aby musel žít v kleci :(
  2.11.2015 17:55Alpa
  Partyzánka - to je smutné :-( Co se stalo, byla ještě mladá? Držte se, A+Z
  2.11.2015 20:45Kralicek2003
  Ahojte, mám malí problém: Treba zajkom čistiť konečník, či nie. Niekde som sa odčítala, že nie a niekde, že áno. Tak teraz už neviem...
  2.11.2015 21:46BarčaG
  Partyzanka to je mi moc líto..😔
  2.11.2015 21:48Merlouska
  kralicek2003: normalni zdravej kralik si ho ocisti sam, pomoc je nutna jen v pripade, ze to z nejakeho duvodu (prujem, obezita, zacuchane chlupy atd.) sam nezvlada.
  3.11.2015 08:45Daniberu
  Králíček2003: O konečníku platí to, co ti už napsala Merlouska. To, co se v některých případech musí čistit jsou pohlavní kouty. Tam jim někdy zůstanou páchnoucí kožní výměšky, které se musí odstranit vlhkým hadříkem, nebo třeba hygienickými ubrousky pro mimina.
  3.11.2015 12:09huhu
  Prosim ovesne vločky mohou jenom jako pamlsek králičci dospeli i mali?
  3.11.2015 12:19Andi
  Partyzánka-tak to je mi moc líto...
  3.11.2015 12:21wewika
  Ahojte kolko sena by mal zjest priblizne zakrstly teddyk ? Moj by jedol vsetko mozne ale do sena sa moc nema po skoro tyzdni sa mu vypraznil senik... Granule mu davam uz len vecer lebo ked ich mal aj rano tak seno nechcel vobec. Miesam mu 2druhy sena aby nemal stereotip ale nic moc. Ako su na tom vasi usiaci? Ja neviem ci som ho ja tak rozmaznala ze seno mu nesmakuje ale uz ma jedalnicek obmedzeny a stale to asi nie je ono...A ak mate odporucanie na dobre a kvalitne seno alebo nieco co mi pomoze budem vdacna za rady.
  3.11.2015 12:45Daniberu
  wewika: Pokud máš mládě, mělo by mít granule neomezeně, ale v případě, že pak nejí seno, omezit se opravdu musí. Jen jednou denně mi ale přijde dost málo. Lepší by bylo alespoň dvakrát. Raději ale nedávej žádné pamlsky, ani sladkou zeleninu a ovoce. Přesné optimální množství sena jde určit obtížně. Prostě čím víc, tím lépe. Jeden seníček za týden je opravdu málo. Poměrně oblíbené a dostupné je seno "Malina", ale je lepší ho "očichat". Mělo by vonět. Hodně králíků taky preferuje seno "králíci cz." ze zdejšího e-shopu. Tam je ale nevýhoda, že není v nabídce stále a jelikož pak někteří jiné odmítají, je potřeba dělat zásoby :). To samé se nám stalo, když jsem sehnala domácí seno. Králík pak chvíli poněkud bojkotoval i dřív oblíbeného "Malinu". Obecně platí, že bys seno měla dávat v malých dávkách a přidávat ho postupně. Náš ušák vyčichlé seno zásadně nejí. Buď ho nechá v seníku a tváří se, že tam není, nebo ho shrabe do záchoda :).
  3.11.2015 14:27wewika
  Neni uz mlada bude mat 10mesiacov. Maval granule 2*za den a to seno vobec nechcel, a bolo mi povedane ze mam gren.obmedzit ze zacne jest viac seno sice je to lepsie ale aj tak ho papa malo :-( veterinar mi potvrdil ze je zdravi krasny ale preco ho nechce neviem a este som mu kupila take lisovane balicky sena a to mi pripada ze sa vnom len hrabe ale je ho minimalne... a to seno vojinkove neni lepsie alebo to bojinkove? on ho tiez hrabe kade tade :-)
  - - - - -
  ale ked mu dam susenu matu tu by jedol stale :-)
  3.11.2015 14:55Daniberu
  wewika: Aha. Tak to, pokud mu dáváš dost zeleniny, granule jednou denně stačí.
  S tím senem je to těžké. Některý králík se jím cpe a druhého musíš nutit. Chutě mají taky různé, takže těžko radit. Můžeš jedině zkoušet. Rozhodně ale přidávej postupně čerstvě vytažené z pytle. Můžeš mu ho taky zkusit dávat na různá místa, aby ho to bavilo. Někdo ho dává třeba do roliček od toaleťáku, do závěsné koule...No a jestli by mu chutnalo, nebo jestli obecně chutné lépe to bojínkové, nebo jestli je "lepší", to fakt nevím. Nikdy jsem ho neměla.
  3.11.2015 15:12Kralicek2003
  Daniberu, Merlouska: Ďakujem, pomohlo... ;)
  3.11.2015 15:41Daniberu
  huhu: Ovesné vločky můžeš dávat opravdu raději jen občas a tochu mrňatům. Dospělákům raději moc ne. Jedině pokud bys potřebovala, aby přibrali.
  3.11.2015 16:42Kikčule
  Zdravím, ušáka už máme 3 měsíce a pořád se bojí pohlazení, prosím o radu
  3.11.2015 19:35wewika
  Kikčule- tento problem tu pise dost ludi chce to cas a vela trpezlivosti :) niektory su smelsi iny sa boja. Musis si k nemu najst tu spravnu cestu napr.moj sa okukal rycho v prvom rade ked ides za nim daj mu onuchat ruku aby vedel kto si a aby ta spoznal davaj mu papat s ruky pomale pohyby a pomalicky ho hladkat a hrat sa snim venovat mu velku pozornost. A hlavne nechod nanho rychlo lebo sa ta bude bat a nebude v tebe vidiet ochranu. Moj krpec ked sa zlakne uteka zamnou alebo sa skova. Sam ma vyhladava a pyta si moju pozornost je ako moj maly cecok vsade zamnou :) chce to len cas a davat mu papat s ruky a pojde to samo :)
  3.11.2015 20:07Puma
  Ahoj :)
  Obracím se na vás s prosbou o pomoc.
  Do králičí toalety používám Cats Best Oko plus, ale za boha nemohu najít lopatku, kterou by podestýlka propadávala, ale bobky zůstávaly. Díky tomu mám dosti velkou spotřebu, ačkoli se snažím hrát pokaždé na Popelku a bobky pečlivě vybírám.
  Předem děkuji a přeji krásný večer :)
  3.11.2015 21:21Nienna
  Puma: U nás se nejlépe osvědčila tato: http://obchod.kralici.cz/p183-savic-lopatka-na-podestylku.aspx
  3.11.2015 21:26Smart Chiconita
  Ahoj chci se zeptat, stačí králíčkovi dávat jen seno? Má neustálý přístup k senu. Tak se chci zeptat jestli mu to stačí? Děkuji
  - - - - -
  Jako dávám i zeleninu atd, ale zajímalo by mě jestli by králíkovi stačilo třeba i jen seno.
  3.11.2015 21:36Nienna
  Smart Chichonita: Kromě sena je potřeba i ta zelenina - viz Jídelníček výše (Zelenina je pro králíčka důležitá, protože mu dodává minerální látky, vitamíny a vlákninu, které by normálně našel v luční trávě, bylinách apod. Pokud nemáme možnost králíka krmit pro něj přirozenou stravou = čerstvou luční trávou, je zelenina tou nejvhodnější náhražkou.). Samozřejmě pokud se jedná o mládě, je potřeba dávat i vhodné granule, u dospělých pak už kvalitní granule jen jako doplněk. My nedávno začali dávat i jednu čajovou lžičku lněného semínka denně a můžu doporučit, opravdu má ušák tu srst viditelně hezčí.
  4.11.2015 06:50Vikynka00
  Ahojky, jdu si pro radu.
  Králinda byla tak 3 týdny na přeočkování. Bude jí teprve rok. po očkování baštila a pila jak blázen :-) Od včerejška je po´řád v kleci v rohu u boudičky a napáječky. Koukala jsem co se děje protože nepila, ale přijde mi, že jí to z té napáječky nejde (což nechápu, pila z ní normálně). Tak jsem jí zkusila dát vodu do mističky a začala bumbat z ní. Ale z toho rohu se moc nehne. Přes noc udělala normálně bobíčky i čůrala do wc a ráno si šla vzít trošku jídla a zase si zalezla do rohu. Leží schoulená. Včera jsme jí dali proběhnout, tak chvilku poskakovala a pak si vlezla za křeslo, schoulila se a chrněla. Přijde mi, že má nějaké odpočívací období, je to možné? Že se jí nic nechce? Děkuji za případné rady.
  4.11.2015 07:38mony
  dotaz
  včera jsem v marketu zahlédla salát pak choi, vypadá to jako fenykl( prý je to snad podobné pekingskému zelí, mangoldu). Nemáte s tím zkušenosti ohledně dávání ušákovi?

  Vikynka00
  přes den jsou spíš ušáci válecí a odpočívající. Pokud by ale přestala jíst, bobkovat je lepší zajít na veterinu. Nejideálnější stav je pořídit ohrádku nebo mít na volno a nechat ušáka ať si dělá co chce, zavřená v kleci moc možností nemá.
  4.11.2015 07:40Vikynka00
  mony
  Právě, že volnost normálně má, to by problém nebyl :-) Už mi jeden králíček umřel, tak mám z toho strach. Přijde mi jakoby se přežrala a teď má odpočívací dny. Zatím to s ní samo od sebe nehne, aby vylezla. Jinak chodila ráno do koupelny, normálně odpo a večer za náma do obýváku :-)
  4.11.2015 07:44mony
  VIkynka00
  přežrala? Jaké jí dáváš jídlo a v jakém rozmezí časovém? Já dávám ráno zeleninu, odpoledne granule a večer zeleninu, přes den neomezeně seno a vodu. Chová se jako i pořád hladová, ale ona je takovej nenažranej aligátor :)
  4.11.2015 07:46Rich
  Dobrý den, ahoj všem čtivým.
  Na nátlak dětí jsme pořídili zakrslého králíka, koupili velkou klec, ale jsme společenští a tak králíkovi otevíráme klec a ten se volně pohybuje po obývacím pokoji. Chvíli je vše OK, ale jak se rozkouká, tak začne pobíhat, skákat a při těch divokých kreacích a přemetech vylučuje moč – ta je následně po kapičkách v širokém okolí (podlaha, nábytek, zeď), prostě kam mu to dostříkne.
  Prosím o radu. Králíka pouštět chceme, ale nutnost následné dezinfekce celého obýváku se nám dělat po skotačení nechce.
  Moc děkujeme za radu.
  Richard
  4.11.2015 07:48mony
  Rich
  počítám, že máte samečka, takže kastrace.
  4.11.2015 08:08Rich
  To jsme si mysleli (ano máme samečka),
  takže je to normální chování a je to klasické značkování teritoria.
  Po kastraci už takové choutky mít nebude? Je mi jasné, že i jiné myšlenky mu nepřijdou na rozum, ale myslím to radostné povyskočení s rozstřikováním moči
  4.11.2015 08:15rega
  Rich: ano, rozstrekovanie mocu by malo po kastracii zmiznut..radostne povyskocenie zostava, myslienok mu pride na rozum az az, obzvlast, ked ho nebudu ovladat znackovaniec chutky. Takze prava zabava zacne nasledne. Doporucujem si vybrat jednu z tu vhodnych veterin a konzultovat s nimi mozny termin a vhodny postup. Obecne je pre kastraciu vhdnejsia inhalacna narkoza, kralik sa z nej lepsie a rychlejsie preberie a zacne aj skor papat.

  http://www.kralici.cz/pages.asp?f=veteriny
  4.11.2015 08:21Bibiána
  mony: tento salát se mi moc líbil,tak jsem ho koupila,ale madam se ho ani nedotkla bohužel.U nás frčí spíš římský nebo little gem,tento nepochodil.Ale každý ušák je samozřejmě jiný,zkusit to můžeš.
  4.11.2015 08:24Rich
  Holky moc děkuji za radu.
  No nic, tak půjdeme to šmiknout v zájmu voňavého příbytku.
  Díky ahoj.
  4.11.2015 08:33Daniberu
  Vikinka00: To, že by měl králík "odpočívací období", kdy málo jí a málo se pohybuje, je podle mne dost nepravděpodobné. Naopak bych usuzovala, že může mít nějaký zdravotní problém. Zkus mu podat kmínový čaj nebo kapičky Sab-simplex proti případnému nadmutí. Pokud se nezlepší, šla bych s ním raději na veterinu.
  4.11.2015 09:33Puma
  Díky za radu, zkusím ji objednat.
  A když jsem v tom objednávání, co říkáte na tyto granule?
  http://obchod.kralici.cz/p1411-berkel-berkel-schaukanin-kralik.aspx
  Do teď jsme měli Versele Laga Crispy Pellets Maintenance Rabbits.
  Nebo jaké granule byste mi doporučili kolem 500Kč/10kg.
  4.11.2015 09:47Puma
  A ještě jeden dotaz, můj ušák téměř nežere seno. Myslela jsem si, že to je jeho kvalitou, tak jsem nasušila vlastní seno ze zahrady, ale ani to příliš nejí. Baští jen granule viz níže, sem tam nějaký ten chleba, rohlík, zeleninu či pšenici a kukuřici jako chuťovku.
  4.11.2015 10:08Alpa
  Puma- chleba a rohlík nedávej - časem to rozhodí trávení. Dává se někdy králikům na chov (maso), ale Ti nežijí tak dlouho jako domácí miláčci. Senem si brousí stoličky, takže ho jíst musí. Zkus trošku omezit ostatní jídlo a třeba to nahradí senem. Držíme palce, A+Z
  4.11.2015 10:37Candík
  Puma: jak ti píše Alpa, pečivo králíčkovi nedávej. Kukuřici také ne, je příliš kalorická, králíček ti bude tloustnout. Kup mu pořádné granulky. Koukni se tady do jídelníčku na doporučené granule. Směsky také nejsou vhodné, králíček si z nich vybere jen co mu chutná a nedostane tak všechny živiny. Myslím, že bysi měla nechat králíčkovi zkontrolovat zoubky na veterině, kde králíčkům rozumí, jestli nemá háčky. To, že nejí seno, bývá jeden z příznaků háčků.
  4.11.2015 11:06Puma
  Děkuji za rady.
  Zuby má v pořádku - před pár měsíci jsme dělali rentgeny. Celkově zdravotní stav je dobrý, leč mu někdy teče z nosu, ale i to jsme několikrát léčili a i tak se mu to sem tam vrací. Veterinářka řekla, že je to holt chronické a je blbost do něj neustále cpát ATB a proplachovat mu dutiny. Celkově vet zákroky nese hodně těžce, takže je pro něj lepší mít holt sem tam nudli u nosu.
  Každopádně co se granulí týče, tak se stále nemohu rozhodnout. Našla jsem troje, co se mi hodně líbí, ale dávat více jak 100Kč/kg už mi přijde dost, abych ho s tím krmila celoročně. Jako chudý student holt hledím na každou korunu.
  Zkusím tedy vysadit vše okolo a bude mít jen seno a zeleninu. Třeba se "rozežere".
  Děkuji za rady :)
  4.11.2015 11:13Candík
  Puma: máš-li dospělého králíčka, tak stačí jedna polévková lžíce ráno, případně večer. Já vím, že granule nejsou nejlevnější, ale zase ti vydrží dost dlouho, koupíš-li větší balení, které je výhodnější cenově. U nás konkrétně chutnají science selective, ale jsou i jiné dobré granule. Chápu, že jako student nemáš peníze, ale i přesto se zamysli nad tím, jestli je výhodnější dávat kvalitní granulky a nezničit králíčkovi trávení, nebo pak dávat poměrně velké částky za veterinu. Ještě se zeptám, zdali se paní doktorka dívla na zoubky i kukátkem, jestli nemá háčky? To se na rentgenu nepozná. Pokud má králíček chronickou rýmu, nechala bych mu udělat výtěr z nosíku a kultivaci, aby se, jak píšeš, do něj necpala antibiotika zbytečně, ale cíleně. Očička má "čistá"? Někdy bývá rýma i od očních kanálků.
  4.11.2015 11:24Puma
  Jak jsem psala níže měli jsme do teď Versele Laga Crispy Pellets Maintenance Rabbits, takže žádné šunty. Kupovala jsem 25kg balení, ale už mu moc nejedou, tak bych ráda našla něco obdobného.
  Za léčení "rýmy" jsem na klinice zaplatila asi 6k, takže ano, dělaly se kultivace, všemožné rozbory, jezdili jsme na injekce, proplachovaly se slzné kanálky, dutiny, .. A samozřejmě se kontrolovaly i zuby zevnitř. Každopádně to vše bez viditelnějšího efektu, tak jsem jela za svou veterinářkou, za kterou jezdím se psem a kočkou a ta mi řekla, ať to nechám být. A ano, občas mu slzí i jedno oko, ale to tak jednou dvakrát do roka.
  4.11.2015 11:31Vikynka00
  Daniberu
  Kapičky Sab-simplex proti případnému nadmutí: Kolik jí toho mám dát a jak? Normálně do vody?
  Děkuji
  4.11.2015 11:34leprechaunek
  Puma: ten přístup ke krmení bych trochu změnila. Zaprvé, granule do 50 korun za kilo nikdy nebudou kvalitní. Za druhé, nejdražší položkou u nás nejsou granule baštěné po lžičkách, ale jednoznačně zelenina. Na saláty za týden padne totéž, co na granule na měsíc.
  Problém je v tom, že student nestudent, to zvíře prostě potřebuje kvalitní stravu - co uškudlíš na ní, to se ti "vrátí" v platbách za veterináře. Beze srandy.
  Vím že to není vždycky snadné, jako majitelka totálního nežerky, mimo jiné se i u nás stávkuje se senem, o tom vím svoje... Přesto bych hledala jiné cesty, jak ušetřit, než 25 kilový pytel krmiva, který se ti otevřený doma pro jednoho králíka ledatak zkazí. Nemluvě o tom, že je plný dost nefyziologických složek pro toho králíka, pšenice, cukrová řepa... ergo - leda mu tím zaděláš na zbytečné problémy s trávením.
  Jedna poznámka,a nevím jestli to souvisí nebo ne, ale mně začal králík po roce žrát seno až tehdy, když jsem ho "přeléčila" probiotiky. Rok k němu ani nečuchnul - vím že to není dobře, ale co, cpát mu ho do krku nemůžu... No a před měsícem? Blbec si olizoval antibiotickou mastičku z oka, tak jsem ho týden cpala bio lapisem. A po měsíci má ukázkové bobky, a navíc fakt začal pravidelně žrát seno. Nechápu, ale co.
  Ohledně krmení... Taky trošku koukám na cenu, ne z nějakých zásdaních důvodů, ale protože dát za kilo žrádla dvě stovky se mi taky příčí. Krmím kombinaci Kiki Nutri Rod, 86 korun na kilo, v podstatě podle chuti - nežerka sní pár granulí denně... já osobně to beru spíš jako pamlsek, díky složení... lisované bylinky, ovoce. Zbytek dostává loupaný oves a sem tam trochu lněného semínka, obojí mají např. v kauflandu, vychází to na pár korun, doslovně.
  Čistě hypoteticky by měl králík v pohodě existovat i na ovsu, zelenině a senu; max. pro klid v duši granule fakt jako pamlsek. Nebo ten len. Případně obráceně, seno, granule, oves... sem tam len... omezit malinko zeleninu, dávat občas...
  Způsobů jak krmit je spousta, "univerzálně nejsprávnější" není nic, ani superdrahé granule...
  OT, ne že bych to doporučovala, ale znám i králíky krmené čistě kukuřicí a proti všem předpokladům jsou zdraví jak řípa, o tloušťce nemůže být řeč. Šedivá je teorie... znáš to.
  Nechce se mi nějak dogmaticky radit, ono vždycky je to na majiteli, jak si to vychytá... vzhledem k velikosti, aktivitě a váze králíka... Chovatelé na maso jsou schopní chovné kusy udržet na senu, ovsu a zelenině dvakrát týdně, a podotýkám reprodukčně zdravé samice, takže fakt žádné strádající chudinky...
  Pokud máš chuť, nebála bych se s tím trošku zaexperimentovat. Základ je objem - seno, zelená zelenina... něco z toho ten králík žrát musí, přes to nejede vlak. Plus trošku energie - a jestli to bude lžička ovsa, nebo dvě lžíce granulí, to už je fuk. Lněné semínko pomáhá i na trávení, lžička denně leda prospěje.
  Zkus si to omrknout, pokud budeš mít náladu... není potřeba slepě řešit jen granule. :)
  4.11.2015 11:36Daniberu
  Vikinka00: Můžeš dát cca 1ml a po hodině klidně znovu. Neředí se. Je to sladké, takže někteří jsou ochotní to slízat ze lžičky. Třeba ten náš ale ne, takže pak se mu to musí dát stříkačkou rovnou do pusy.
  4.11.2015 11:49Vikynka00
  Daniebru
  Pokud je nadmutá, poznám to nějak na bříšku, že ho má tvrdší?
  Měla bych jí také vzít ven z klece ať se proběhne?
  - - - - -
  Daniberu
  Ještě otázka, i kdyby nebyla nadmutá, neublíží jí to?
  - - - - -
  Daniberu
  Ještě jsem se tu dočetla o tom, že bych doma mohla vylouhovat kmín...?
  Děkuji
  4.11.2015 12:01Alpa
  Vikynka00 - na tom bříšku se to špatně poznává. Kmínový odvar mají králoši rádi, pomáhá a neublíží. Už jsme ve dvou případech úspěšně zkoušeli :-)
  4.11.2015 12:02Daniberu
  Vikinka00: Jestli víš, jaké má bříško normálně a nechá si na něj sahat, tak bys to asi poznat mohla.
  Proběhnout jí samozřejmě určitě nech.
  Ty kapky jí neublíží. Nevstřebávají se. Jen kdyby měla nějaké léky, musí se nechat minimálně hodinový odstup. Mohly by omezit jejich vstřebávání.
  Psala jsem o kminovém čaji, takže můžeš. To máš to samé.
  4.11.2015 12:07Vikynka00
  Daniberu
  Děkuji za radu, zkusím to. Snad bude v pořádku
  - - - - -
  Alpa
  Zkusím, kmín mám doma, tak uvidíme :-) Snad bu ok :-/
  4.11.2015 16:46Quinn
  ahoj, prosím o radu s naším ušákem jelikož jsem bezradná. Králíček se asi zbláznil. Začal nám čůrat v kuchyni mimo svůj záchod. Trvá to asi nějaké dva týdny, v kuchyni má svůj záchod, takovou plastovou bedýnku, a klasický králičí záchod má v kleci. Úplně v pohodě tam chodil, a najedou začal čůrat vedle. Prostě třeba sedí vedle své bedýnky v kuchyni a jako naschvál se vyčůrá tam. Nebo se jde najíst a vyčůrá se u misky. Začal taky hodně bobkovat a je nehorázně nadržený, ale nevím jestli to s tím souvisí. Jsou mu 3 roky, vůbec nevím co s tím, jsem z toho zoufalá, co by to mohlo být ?
  - - - - -
  ještě potřeba dodat, že jinde než v kuchyni to díky Bohu nedělá. Dělá to snad v okruhu dvou metrů v té kuchyni. Nic se nezměnilo, všechno u nás je stejné, má stejnou podestýlku a všechno. Celý den je v podstatě puštěný, ale takhle to fakt dál nejde, nedělám nic jinýho než, že chodím s toaletákem a utírám po něm.
  4.11.2015 17:51Ali
  dobrý večer. Dáváte králíkům něco do klece na obrušování drapků,nebo alespoň na hrabání, aby se vyřadil? Dekuji
  4.11.2015 18:33Jedlička
  ahoj potřebuji od zkušenějších poradit. Včera v noci samička porodila 5 mláďat a dnes pořád všechno možné žere a moc nepije , tedy nevidím že by nějak ubývalo. Všimla jsem si že hodně čurá každou chvilku , moč je bezbarvá, ale je jí dost. Je to normální? Záchod mám s roštem a nemám tam podestýlku tak to všechno pěkně vidím. Díky za odpovědi.
  4.11.2015 20:58lyla27
  Ahojte potrebujem pomoc, v pondelok som bola so zajkom k veterinarovi do Dubravky, dali mu obrusit zuby. pred obrusenim dali uspat, nespalo mu dobre, tak znovu trosku dali do uska.... obrusili ho... Neviete kedy mu to prejde? zatial pil trochu aj jablko trochu jedol. Nebeha, ale vie behat, radsej lezii pri kúte alebo v klietke.... chutil mu zatial hermankovy caj... Mam o neho obavu .. Dakujem velmi pekne
  4.11.2015 21:02rega
  lyla27: tak dokrmuj a zavodnuj, drz ho v teple ... chudak, bohvie, co mu dali, ked mu stale nie je dobre :(

  http://www.kralici.cz/pages.asp?f=prvni-pomoc#dokrmovani
  4.11.2015 21:08Lyla27
  rega - cim mam dokrmovat ked nemam ovsene vlocky? cim mozem dat nieco ine? dalkujem.
  4.11.2015 21:23Nienna
  Lyla27: Na dokrmování je nejlepší instantní seno, které se většinou dá sehnat jen na veterině. Pokud není to, dají se použít i rozmočené granule, které - pokud si je ušák nedá z misky - se podávají stříkačkou rovnou do tlamičky. Viz odkaz, který ti dala rega.
  4.11.2015 21:51Bum
  Zdravím všechny příznivce ušatého štěstí, mám na vás prosbu o radu, naše králinda neustále tříská klecí- je to k zbláznění, nic nepomáhá mazlení nic, když jí pustíme je schopná si stoupnout z venku a tříská stejně, pomůže jenom krmení a to jenom na dobu kterou jí, když nejsme v místnosti je potichu, ale stačí že nás slyší za dveřma a už jede. Má v kleci i hračky různý, ale poslední dobou se to strašně zhoršilo. Nevíte někdo co s tím?
  4.11.2015 21:51Lyla27
  qskusala som rozm ocit granule aby udelali kasu... trosku jedol, ale mu nechuti.. :///
  - - - - -
  Nienna vid...
  4.11.2015 22:08Bum
  Lyla27: mě nikdy tu patlaninku z granulek žádnej z ušáků nejedl, většinou ale zabral banán a nebo aromatické bylinky (máta, meduňka) a jedna králinda byla dlouho nemocná a ta jedla podle barev- jednou červený, zelený, žlutý tak doporučuji dát velký výběr různého, třeba mu něco zachutná
  5.11.2015 00:46Tygrinka
  Lyla27: Asi má v tlamě ranky od brusky a pravděpodobně i od problematických zubů, takže ho žraní bolí, musíš dokrmovat stříkačkou a nenechávat to jenom na jeho náladě. Kaši podávej vlahou, tolik to nedráždí rány. Samozřejmě i nadále nabízej jeho mlsky a zeleninu - vše v měkčí podobě, tj. měkčí části listů a natí, jablko bez slupky, mrkev nastrouhaná, atp.
  - - - - -
  Ali: Dávám staré bavlněné oblečení (bez knoflíků a poživatelných malých částí) na dno spolu s lněným jedlým koberečkem a také má králík v kleci patro, na kterém má větší kus látky přivázaný k mřížím, takže to pruží. Ušák spokojeně hraboší a okusuje a různě přehazuje a přestýlá, rozhodně se nedá říct, že v kleci zahálí :o) Na patře i rád odpočívá, má ho měkce vypodložené lněnými koberečky. Ve výběhu má také hrabací hadry, nejvíc se mu líbí staré kalhoty přivázané za nohavici ke kostře výběhu, na uzlu vydrží pracovat opravdu dlouho a usilovně. Tak třeba se něco takového ujme i u tvého králíčka...
  5.11.2015 01:07Nienna
  Tak ještě pár aktuálních fotek...
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24360
  5.11.2015 09:41Martinachocho
  Moje slečna nedávno přešla z juniorských granulí na dospelacky. Jedla to všechno a dnes ohrnula nos a nechce je jíst, ale jakmile ji dam dobrůtky tak se po nich může utlouct. Ji jen dobrůtky a seno... Proč granulky nechce jist? Dává mě najevo ze chce změnu?
  Jinak je zdravá, hravá, plná energie.
  5.11.2015 10:11Daniberu
  Martinachocho: Pokud jí dáváš dobroty, tak ti granule, které jí zřejmě až tak moc nechutnají, jíst nebude. Pokud jí dáváš zeleninu, tak může být klidně nějakou dobu bez granulí. Nech jí je k dispozici a zkus vydržet nedávat nic dalšího. Jsou to malí mlsní vyděrači :-).
  5.11.2015 10:14Martinachocho
  Bohužel mě zeleninu nesní. Mrkev jsem zkoušela a další...čuchne k tomu a otočí se ke mě zády :-D
  5.11.2015 12:34leprechaunek
  Martinachocho: nech jí seno, granule a zeleninu, a nic jiného jí nedávej. Králíci nejsou blbí, proč by žrali něco míň lákavého, když vědí, že si vyškemrají pamlsky? Až bude mít hlad, tu zeleninu a granule žrát začne. Já vím, že to zní "krapet drsně", ale na ty chlupaté vyčůránky je to to jediné, co zabírá. A čím víc je králík rozežraný, tím tvrdší musí páníček být... vím to, mám válečnou zónu ve vlastním pokoji. Věř tomu, že "aby sežral aspoň něco, dám mu co mu chutná" není dobrá cesta... "sežer, co je" je pro to zvíře daleko lepší.
  5.11.2015 14:20mony
  ohledně jídla...já mám asi Otesánka......dojí misku zeleninu, pak jde hned asi na 15 minut k senu a poté ke mě žebrat ještě něco dobrýho :))) Zeleninu si sama tahá z tašky když přijdu domů z nákupu, to samé bylinky, jak je zapomenu na zemi v tašce tak sbohem :)) Když ji jdu dávat jídlo tak vrčí, lítá jak magor , dupe a honem honem mám hlad..... ale opravdu jí dávám pravidelně nažrat, ale ona se chová jak hladový Otesánek :D
  - - - - -
  dodám, že pokud nemá před sebou vymetenou misku zeleniny bo granulí, tak se od ní nezvedne :))
  5.11.2015 14:22Martinachocho
  Leprechunek: nojo asi přitvrdim na výchově. Mě ji bylo hrozně líto tak jsem ji dala alespoň dobrůtky aby nehladověla.
  Je pravda že je těma pamlskama rozmlsana. Několikrát denně si poprosi a já podlehnu :-D
  - - - - -
  Jak jste králíčky naučili jist zeleninu? Ta moje si nic nevezme, čuchne k tomu a jde pryč.
  Není na to třeba malá? Je jí 9 měsíců.
  5.11.2015 14:31Falko
  Moj kralik ma riedku stolicu... Neviete z coho to moze byt? Papáva to co vzdy papával, zmenila sok mu len granule ale tie už papáme vyše týždňa a doteraz bolo všetko v poriadku
  - - - - -
  *som
  5.11.2015 15:09Lyla27
  AHojte, mojmu kralickovi je uz lepsie, papa granule aj vodicku... asi mu bolia este zuby ked mu obrusovali zadne aj predne... teraz po jedle lezi a spinka.
  5.11.2015 15:43Daniberu
  Martinachocho: Věkem to nebude. Jakou zeleninu kromě mrkve jsi zkoušela? Většina má ráda třeba římský salát. Základ ale je, aby prostě neměl moc na výběr. Oni to zkouší. Ten náš má třeba ještě půlku zeleniny a plný seník a jde žebrat. Když vydržím, jde poněkud otráveně na seno, pak dojí tu zeleninu a pak teprve jde znovu. Kdybych mu ale dala pamlsek, nebo granule, tak mi na seno a zeleninu hodí bobek :).
  - - - - -
  Falko: To ti takhle asi nikdo neřekne. Podle mne by bylo možné, že mu granule nesedly, ale projevilo se to s odstupem, ale taky to tak být nemusí. Zkus mu tak na den nechat jen seno a vodu. Kdyby to nepřešlo, tak veterina.
  5.11.2015 18:06leprechaunek
  mony, to je prostě ušák od ušáka. Malá Jaroušek byla totéž, co Teďule - ta prostě dostala misku, zasedla a dokud v ní něco bylo, tak se od ní neodvalila. Mlaďoch? Ten si k žrádlu ani nepřiběhne, jeho prostě nezajímá... v průběhu večera, když narazí na oves, tak ho milostivě pochroupe... sem tam ho prostřídá koprem... už taky dostává dvě snítky a dost, přesně tvrdá škola na rozmlsance. No a teprve v průběhu noci postupně rozkládá po zemi, a následně uklízí salát. Ať má v té misce cokoliv, tak prostě užírá pomalu a celý den... S mrkví si ještě vymýšlí takové špeky, že z misky si kolečko mrkve prostě NEvezme, ani kdybych se zbláznila... ale když mu ji celou pohodím na kobereček, aby si ji mohl najít, ulovit a zabít, tak ji spořádá celou.
  Můžu ti říct, že po blahých létech s malou Jarouškem, která byla prostě vysavač na žrádlo, je tohle fakt o nervy. :))) Ale nic nenaděláš. :-D
  5.11.2015 19:06Kájka
  Falko: jestli má Tvůj králíček průjem, tak zatím dietu -seno, voda. a můžeš mu udělat heřmánkový čaj (ten je na střeva, průjem apod.), když by ho nechtěl pít, tak dávej stříkačkou.
  Jak dlouho to má? a jaké granule máte?
  5.11.2015 19:06Martinachocho
  Daniberu : salát, mrkev, nať z mrkve, zkoušela jsem jablko.. Teď u mě sockovala ze chce jist, dala jsem ji granulky, čuchla k tomu a šla pryč. Lítá tady jak pošuk.
  Stává se vám ze vás králíček štípe zoubkama? Jako kdyby si říkala o přízeň, ale nemůžu ji to štípání odnaučit.
  5.11.2015 19:35leprechaunek
  Martinachocho: tak od základů. Jedna miska na granule, druhá na zeleninu. Obojí ráno vezmeš, bez dalších cavyků položíš před zvíře a jdeš pryč. Totéž uděláš večer. Konec akce s názvem krmení zvířete. Jasné?
  Somrování neřešíš, pamlsky z ruky nedáváš. Hotovo dvacet.
  Místo přiblblých pamlsků si k němu občas sedni na koberec, hlaď ho, hoď se s ním po bytě, prostě si králíka všímej a buď s ním v kontaktu. Nepleť si pamlskování ani s kontaktem se zvířetem - jemu jde o ten pamlsek, ne o tebe - a nepleť si ho ani s krmením, pamlsek není strava.
  Nastav si striktní režim, který mimochodem dost zvířat velice ocení, a máš po starostech.

  Žere nežere z ruky vůbec neřeš, mně králík z ruky vezme max jablko. Jak říkám, naplň misku a víc neřeš. Ad zelenina, vyzkoušej saláty - římský, hlávkáč, little gem; fenykl, řapíkatý celer, nať z mrkve, hladkolistou petržel, kopr. Ty poslední dvě letí u nás doma; králík by toho moc neměl, takže nepřehánět (!), ale na navyknutí na zelené to není špatné.
  Jako fakt věř tomu, že když králíkovi předložíš jen tyhle dvě misky a k tomu seno, a on dostane hlad, že si z toho fakt "najednou" vybere.
  5.11.2015 19:36Kájka
  Martina.: to králíčci dělají, že se tak dožadují pozornosti :-))
  myslím, že většinou mladí. starší spíš žďuchají a nastrukují se. :-)
  5.11.2015 19:37Charl
  Dobrý den, mám doma přes týden 8 týdeního králíčka. Nechce se hladit ani mazlit. Často všude někdo píše, jak příjde králíček sám pro pohlazení, ale pochybuju, že to ten můj někdy udělá :(. V kleci se hladit nechá, když je pištěný tak jen chviličku a odejde. Dnes jsem ho kartáčovala, tak držel, což jsem se divila, protože jinak by u mě nevydržel ale už se mu to nelíbilo a kousl mě do břicha :( Jinak vůbec nekouše. Je od chovatelky, která ho vymazlila a říkala, že se rád mazlil a klidně u ní i usl. Ani chytit se nenechá, že bych si ho pochovala, jen když ho vyndám z klece, tak jo. Myslíte, že se to zlepší? Máte nějaké rady, jak na to, aby byl více přítulný? Nebo je ještě brzy?
  Moc děkuji za radu
  5.11.2015 19:37Kájka
  Dotaz: můžeš králík v pohodě celerovou nať? Káje moc chutná. :-) dovezla babička.
  5.11.2015 19:48wewika
  Charl to je este moc skoro :) treba sa mu venovat krm ho z ruky prihovaraj sa mu aby si zvykol na tvoj hlas a na meno. On sa nauci len to je velmi kratka doba este. Niektore sa okukaju rychlo niektorim to trva :/ neboj on si zvykne a bude za tebou chodit ako psik ako ten moj :) len mu daj cas a nevzdavaj sa a hlavne sa mu venuj ;)
  5.11.2015 20:32leprechaunek
  Kájka: jasně že můžeš. Přejem dobrou chuť ;)
  5.11.2015 20:33Kájka
  Jano, dík :-) já jsem si to myslela, že když můžou ušáci celer, tak snad i nať. Kája je poněm jak zdivočelá :-) a k tomu ještě kopr, ta se má ,-)
  5.11.2015 20:35Lucinka72
  Dobrý den, máme králíka již 2 roky. Poslední dva týdny nechodí z klece. Když ji vyndáme tak se mírně motá a je vyplašená. Byli jsme u veterináře a dal jí antibiotika proti zánětu středního ucha. Zdá se že to nepomáhá. Mátě někdo podné zkušenosti?
  5.11.2015 20:42Martinachocho
  Charl: to je brzy. Dej mu čas. Někteří králíčci jsou mazluvejsi hned, někteří později. On se nejdříve musí zžit s novým prostředím.
  Moje kralinda ke mě poprvé přišla po hodně dlouhé době.
  6.11.2015 08:35Daniberu
  Lucinka72: Jdi raději na jinou veterinu. Nejlépe kdybys měla dostupnou některou z doporučených tady nahoře v liště. Nevidím ji, ani nejsem veterinář, ale se zánětem ucha má podobné příznaky nemoc encefalitozoonoza. Pokud je na ni i jen podezření, je nutné okamžitě nasadit lék Panacur, jinak může mít fatální následky. Pokud bys o této nemoci chtěla vědět víc, můžeš zapátrat ve zdejším archivu a podívat se tady do nemocí. Nebo se zaregistruj a já ti pak můžu napsat do SZ.
  6.11.2015 09:19Ikak
  Dobrý den, mému králíčkovi se u očička udělala taková tvrdá slepená kulička z chlupů a mazu. Poraďte prosím, co s tím :(
  6.11.2015 09:22moncamujkralicek
  ahojky muj ušáček Bibík dělá v kleci neustálý nepořádek, odhezuje zachudek a vysypavá misku s granulkama. Je narozný 2 cervna 2015, nepřišla už by na neho puberta? dekuji za rady a odpovědi ;)
  6.11.2015 09:43Daniberu
  lkak: Není to jen ospalek, do kterého se dostaly chlupy? Pokud ano, můžeš zkusit odstrani opatrně prstem. Když to nepůjde, tak navlhči hadřík a opatrně to nejdřív trochu zvlhči, aby to změklo. Pokud ale ušákovi nějak teče z očička, nebo ho má zarudlé apod., tak potom raději zajdi na veterinu.
  - - - - -
  moncamůjkralicek: Jak dlouho bývá v kleci zavřený? Na pubertu sice věk má, ale taky se může prostě jenom nudit.
  6.11.2015 09:59Estee
  Zdravím, máte někdo zkušenosti s chronickou rýmou? Děkuji :)
  6.11.2015 10:18Kájka
  Moniko, taky si myslím, že se Tvůj králíček asi jen nudí a chce z klece ven :-)
  - - - - -
  Lucinka72: také bych asi zkusila jiného veterináře. že se králíček motá a není aktivní, je divné, špatné :-( Asi by to chtělo udělat vyšetření, jestli to není něco závažnějšího (encefalitozoonoza)
  Daniberu má s tím osobní zkušenosti, tak Ti může sdělit víc a poradit.
  - - - - -
  Estee: zkušenosti s chron. rýmou nemáme, ale určitě se tady někdo takový najde, vydrž. Mrkni sem zas odpoledne nebo večer.
  6.11.2015 10:22Daniberu
  Estee: Pá králíčků s chronickou rýmou tady bylo. Co vím, tak někteří brali při zhoršení stavu opakovaně a dost slouhodobě antibiotika, aby nenastaly komplikace. Můžeš nahlédnout do archivu. Já s tím také osobní zkušenost nemám, ale třeba se tu někdo takový objeví. Asi by bylo dobré se zaregistrovat, aby ti mohl napsat do SZ, protože jinak budeš muset čekat a odpověď hledat.
  6.11.2015 10:42Estee
  Kájka: Já nemám ještě doma internet, teď jsem na návštěvě u rodičů, tak doufám, že stihnu něco pochytit :(

  Daniberu : Dobrá zaregistruju :) Děkuju
  - - - - -
  Tak jsem sjela archiv a budeme mít infekční rýmu, já se z toho zblázním :( Tak položím jinou otázku, nevíte kolik stojí u králíčku stěr z čumáčku a její rozbor ?
  6.11.2015 11:06Daniberu
  Estee: Nevím, ale určitě se to bude u jednotlivých veterin lišit. Kromě toho mám pocit, že těch atibiotik vhodných pro králíky není až tak moc, takže možná ty výtěry možná nezbytné. Přinejmenším tedy ne akutně. Nechci ale dělat chytrou. Nejsem žádný odborník. Radila bych prostě najít nějakou veterinu, kde se na králíky specializují. Tam si s tím poradí určitě nejlépe.
  6.11.2015 11:09Estee
  To všechno vím děkuji :) Už to řeším s Kájkou, je to dlouhý příběh, doktora mám vybraného od malička z této stránky, jen jsem chtěla vědět cca, abych věděla jestli kvůli finanční situaci budu moct jet dnes, nebo to budu muset odložit na pondělí až bude výplata, protože tento vet je dost drahý, ale na Kladně jediný kvalitní..
  6.11.2015 11:27Daniberu
  Estee: Promiň, že jsem tě podcenila :)). Nemůžeš zavolat přímo veterináře a zeptat se jeho? Pak se podle toho můžeš rovnou i objednat. To ale asi nejspíš víš taky, že :-).
  6.11.2015 11:30Estee
  V pořádku, vím, že je hodně lajků co se týče králíčku, co moc neví :) Takže chápu, zkusím tam zavolat, ale beztak jsme se shodli na tom, že bude lepší tam zajet v pondělí ráno, než v pátek odpoledne, už by stejně stěry asi neodeslali.. Každopádně děkuji ať za rady či podporu :)
  6.11.2015 11:41Petastastna
  Ahojte, prosím, která veterina z Prahy z tady uvedených je nejlepší? Hlavně co se zubů týká...
  6.11.2015 12:14Daniberu
  Petastastna: Asi Hůrka (Lietavcová) a H-Vet (Valeš). Kdo z nich je ale lepší na zuby neumím posoudit.
  6.11.2015 12:16Candík
  Petastastna: nejspíš Hůrka, dr. Sekyrová. Zrovna v pondělí jdeme opět na brusku a bohužel asi i absces. To až podle rentgenu, který bude dělat paní doktorka v pondělí. Dr. Sekyrová je výborná nejenom na zuby.
  6.11.2015 13:29Nienna
  Petastastna: My jezdili s prvním králíčkem dost pravidelně na H-Vet k Valešovi - rentgeny zubů a broušení v inhalačce a vždycky super, takže za mě doporučuji.
  6.11.2015 15:09Lyla27
  AHojte, neviem ci mozem davat kralickovi repikovy caj? lebo v po bol obruseny, este ho trochu bolia zuby, smrdia od zubov.... ale pije vodu, aj papa mekke ...
  6.11.2015 15:14Kájka
  Lyla: určitě můžeš heřmánkový, ten také dezinfikuje.
  6.11.2015 15:17Lyla27
  Kájka - dakujem, dala som uvarit caj pre neho...
  6.11.2015 15:54Bejlinka
  Musím si někam postežovat :-)
  Dneska máme s malou program Strašidelnou stezku. Měli jsme tyčku na lampion svíticí na baterky. Julda si jí prohlíží ocucává a pak nabídne Piškotce ať si taky kousne. Takže drátek překousnutý a nakousnutý na několika místech. Nejlepší jak se na sebe koukali já nic to ta druhá. = Týmová práce . Takže půjdeme bez lampionu dneska ho stejně nepotřebujeme.
  6.11.2015 16:50Anor
  Lyla27: Už nějakou dobu pozoruju vaše potíže... ale tohle se mi nelíbí. Králíkovi nemá co smrdět z tlamičky. Jestli pořád mizerně papá a ještě mu zavání z tlamky, tak bych mazala na veterinu, aby se mu nedostala do těch ranek infekce. Už to máte docela dlouho... a ty se mu sama do pusy nepodíváš.
  6.11.2015 17:24Chovatel_začátečník
  Potřebovala bych poradit: náš králík moc nepije, vlastně jsem ho za dva dny neviděla vůbec přijít k napáječce na napít se. Jediné co chodí, tak olizovat solný kámen. Nevíte, čím by to mohlo být? Díky!
  6.11.2015 17:58Kájka
  Lyla27: to je fakt, jeslti to trvá už dlouho :-(
  to vám nějaký odvar asi moc nepomůže. tam se může něco dít (hnisat) a nejspíš to bude chtít vyčistit na veterině a nebo alespoň zkontrolovat.
  Dívala jsem se do Tvého alba na fotky, Minko je krásný králíček. :-)
  6.11.2015 19:19Sali
  Dobrý večer. Poradily byste mi prosím, jak králíčka navyknout na zvedání a nošení? Někdy to bude nezbytné a nechci, aby to králíkovi bylo tak nepříjemné. Zvedám ho s oběma rukama pod bříškem a to se mu nelíbí. Bojím se ho chytit za kůži, abych mu nezpůsobila bolest.Jaké uchopení jim vadí nejméně? Děkuji za odpověď
  6.11.2015 20:37Nemesis
  Ahoja všem,
  protřebuju rychlý tip. Jaký prostředek je pro králíčky nejlepší proti blechám? Samozřejmě půjdu k veterinářovi to koupit, ale jelikož jsme teď v Holandsku, tak chci mít jistotu...moc jim tu nevěřím, tak chci vědět sama co chci a nenechat si něco nabulíkovat :-)
  6.11.2015 21:11leprechaunek
  Nemesis: po milionté... blechy jsou běh na dlouhou trať. Není to jen o aplikaci na králíka, ale i důkladném čištění prostředí, a to opakovaně. Zároveň tak, aby se účinné látky na králíkovi neopakovaly, pokud se blech nezbaví na první pokus, a ideálně aby se i tak moc netloukly s těmi v prostředí, respektive, nekumulovaly se nad únosnou dávku pro to zvíře.
  Jestli budou mít v Holandsku stejné výrobky, o tom pochybuju... každopádně, v ČR pamatuju vet. doporučené spot-on Advocate nebo Stronghold, na prostředí BioKill. Víc archiv; píšu jen stručně jako varování, aby sis to nepředstavovala nějak moc jednoduše. ;)
  6.11.2015 22:34Nemesis
  leprechanek - tak tohle všechno vím, už sem blechy zažila jednou se psem. Spíš jsem chtěla vědět složení látek, co jsou doporučované pro králíky...protože vím, že co je ok pro kočky, může být pro králíka nebezpečné. A jelikož není seznam doporučených králičích klinik v Holandsku, tak nechci aby mi dali něco, co běžně dávají kočkám... každopádně díky, prohledám si.
  6.11.2015 23:05leprechaunek
  Nemesis: v pořádku, většina lidí, co blechy řeší, tohle bohužel netuší, neber to osobně :) Jinak je to vcelku jednoduché, králíci nesmí akorát fipronyl... Takže v ČR Frontline, Effipro, nově Fypryst. Stůj co stůj to seber vetovi z ruky a mrkni na příbalovku na složení - mně ho kdysi prodal veterinář dokonce poté, co SÁM přečetl příbalový leták, kde byla výslovná kontraindikace! Nezažít, neuvěřím.
  Ostatní látky jsou oukej, pár lidí tu zlobil akorát advantix, ale neví se z čeho... je to permethrin, imidacloprid - obojí teoreticky OK.
  Nemůžeš nějak předem mrknout na netu, co se v Holandsku prodává? :)
  6.11.2015 23:48Kájka
  Já Káje dávám Advantix spot on (pro štěňata a malé psy do 4 kg) proti klíšťatům, účinkuje to skvěle. problém s tím nemá, akorát jí těsně po tom trochu prořídnou chlupy v tom místě, kam to aplikuju, jinak bývá v pohodě. Používáme to už několik let. Většinou to dávám jen 1-2x za rok (na jaře, v létě) Dost léků, které jsou pro psi se používá i u králíčků (to dávají na veterině), asi mají úšáci nějak blíž k pejskům než ke kočkám. Oficiálně nic takového (repelenty apod.) pro králíky neexistuje.
  7.11.2015 09:56Terinka009
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jsou Nutrin Complete dobré granule pro králíky? Děkuji za radu a odpověď
  7.11.2015 10:57rega
  Terinka009: porovnaj si to so zlozenim tu: http://www.kralici.cz/pages.asp?f=krmeni#granule Povedala by som, ze nie je uplne najhorsie, ale len som to narychlo preletela.
  7.11.2015 11:36Danda8
  Ahoj,
  mám zakrslého králíka cca 3 měsíce a je 7 měsíců starý. Na začátku byl hodný, nic nekousal a byl čistotnější. Teď v poslední době je hodně divoký, pořád kouše tapety, závěsy, škube koberec. Naučil se i skočit na postel, když je v kleci, tak si hází se záchodem a také začal bobkovat i mimo klec. Vůbec nevím proč tohle všechno začal dělat. Tvrdý chleba, tyčinky na broušení, mrkev, seno, krmení, vodu, dřevěné hračky, pravidelné čištění klece, pochvaly.. to všechno má, takže opravdu nevím kde je chyba :/ Mohl by mi někdo poradit, co s tím?
  Děkuji za odpověi.
  7.11.2015 11:54Jaňour
  Danda8 - Naše králice má taky občas takové záchvaty (trvá to třeba týden či dva, a pak to přestane). Čím to je to na 100% ví jen ten králíček, ale myslím si, že důvody mohou být dvojího druhu. A) Je to teritoriální chování či sexuální frustrace nebo za B) Něco Vám chce říct, že s ním není něco v pořádku. Ta naše paní Králíková trpí na dermatitidu a začala jsem pozorovat, že vyvádí hlavně před tím, než se u ní něco takového projeví. Když už ji léčíme, přestane...
  7.11.2015 11:58mony
  Danda8
  jedním slovem...puberta :) trvá cca do jednoho roku. Můžeš ušáka omezit ohrádkou ať má svůj prostor.
  P.S. vyřadila bych chleba a slepené tyčinky z jídelníčku.Na broušení mu dej třeba jabloňovou větev.

  Terinka009
  ohledně granulí je tu xxx diskuzí, vše najdeš v archivu a v tabulce v jídelníčku.
  7.11.2015 12:07Jaňour
  Je někdo z Velké Bíteše či okolí? Zajímalo by mě, jaké zkušenosti máte s tamějšími veterináři.
  7.11.2015 12:17Jitka5543
  Ahoj. Chci se zeptat, dnes jsem si všimla, že má náš zakrslý králík na přední tlapce úplně černý drápek. Všechny ostatní má normálně bílé. Trochu jsem se lekla, co to může být? Je to normální nebo máme jít raději k veterináři? Díky!! :-)
  7.11.2015 12:29rega
  Jitka5543: povedala y som, ze je to normalne.
  7.11.2015 12:41Petruška
  Taky už vaši ušáci začali na podzim línat? :D všechno máme obalené bílými chlupy :D
  7.11.2015 12:58Ouškodólu
  Dobrý den , chci se zeptat, jestli králíkovi můžu dát batátu.?
  nevíte někdo? děkuji za odpověď :)
  7.11.2015 13:56Alpa
  Jitka5543 - normálka. Taky máme :-)
  7.11.2015 15:29Lizzy
  Petruška - naše ušanda už taky pořádně lína :-)
  7.11.2015 16:33bonifác
  Dobrý den,
  mám doma přes týden 9 týdenního teddíka. Když příjdu z práce domů tak je do večera puštěný. Nechá se i pohladit když občas přiběhne, ale většinu času je zalezlý pod postelí, jinam si nelehne, vždy jen pobíhává a jde si pak lehnout pod postel, vůbec se nechce mazlit a ani hlazení mi nepříjde, že by se mu líbilo.. Myslíte, že se to časem zlepší? Byli vaši králíčci od začátku mazlivý? Děkuju předem za odpověd
  7.11.2015 17:08Jaňour
  bonifác - Naše jo. Musela si chviličku zvykat na prostředí, ale hladit se nechala. Hlavně na čumáčku, tam to mají nejraději (se mi zdá). Snažili jsme se s ní být co nejčastěji, probouzet její zvídavost a pěstovat si důvěru. S přítelem jsme studenti, tak jsme s ní mohli být opravdu intenzivně. Ale i chovatelka odvedla dost práce. Už od malička byla zvykaná na lidský pach. Myslím, že ten Váš králíček si prostě ještě nezvykl a nedůvěřuje Vám. Chce to trpělivost a lásku.
  - - - - -
  bonifác - Jo, ještě jsme na ni mluvili co nejnormálnějším hlasem, žádné šišlání ani pískání. Ráda poslouchala, když jsme se s ní bavili jako s někým kdo nám normálně rozumí.
  7.11.2015 18:46Lizzy
  bonifác - naše ušanda byla dost nedůvěřivá když jsme si ji donesli domů. Ale každý den byla puštěná minimálně 3 hodiny. Když jsem byla s ní, tak jsem jí něco povídala, aby si zvykla i na můj hlas. Zezačátku se nechala jen sem tam hladit, ale spíš někde furt běhala po pokoji. Po týdnu jsem si normálně lehna na zem a četla jsem si knížku a čekala jsem, až ji prostě přemůže zvědavost a přihopsá sama za mnou. Tak jsem ji začala pomaloučku hladit a časem si na to zvykla. Teď když ji pustím, tak dvakrát proběhne po pokoji a přihopsá za mnou. Pokud si jí nevšímám, tak do mě začne zabořovat čumáček a dělá to tak dlouho až ji začnu hladit a mazlit se s ní. Takže doporučuji trpělivost a věnovat se ušáčkovi co to jde. Časem se Vám za to odvděčí :-).
  7.11.2015 19:11bonifác
  Lizzy - přesně tohle dělá taky :) už jsme ve fázi, že za mnou občas přibehně si mě očuchat a u toho se nechá hladit :) tak budu věřit, že to bude mít, taky dobrý výsledek :) děkuji, celkem jstě mě uklidnila :)
  7.11.2015 23:58Alpa
  bonifác - máš ještě mimčo, tak nespěchej. Moje králinda už má čtyři roky a čím je starší, tím je mazlivější. Je to o důvěře a vše se dostaví časem:-) Je fakt, že se od začátku nebála a hned byla všude jako doma. Co králoš to jiná nátura. Ale podle toho co píšeš, jste na nejlepší cestě být kamarádi :-) Vydrž !!
  8.11.2015 08:35Zaylin
  Zdravím, můj králík má podle všech příznaků zánět středního ucha. Bohužel se nedostanu k veterinářce a potřebovala bych mu nějak pomoci. Nevíte, co se dá koupit normálně v lékárně bez předpisu a pomůže to?
  8.11.2015 09:14buub
  Zaylin

  Rána za uši.

  Nebo přece jenom ten veterinář...
  8.11.2015 09:20Zaylin
  buub: Blbé vtípky nepotřebuju ;). Za tím veterinářem se dostanu nejblíž příští týden a to je trochu pozdě. Proto potřebuju nějakou INTELIGENTNÍ radu, jak králíčkovi pomoci.
  8.11.2015 09:40buub
  Myslím to naprosto vážně, Zaylin. Google diagnóza a nákup něčeho bez předpisu místo návštěvy veterináře, to je blbý vtip.
  8.11.2015 09:45Zaylin
  Tohle se ani vážně myslet nedá. Za veterinářem se dostanu nejblíž v pátek, ale spíš až v sobotu. Přece mi králík do té doby nebude trpět. Druhý králík, který má klec hned vedle nemocného je naprosto OK, takže pochybuju, že to bude nějaký parazit. Zkoušela jsem nové stelivo, které ale moc prášilo, takže myslím, že to má z toho.
  Tady chci zjistit, jestli někdo nezkoušel dávat antibakteriální kapky do uší aspoň s malým úspěchem. Za týden s ní zajdu k veterinářce, teď ji tam ale nemám jak dopravit a cesta dva kilometry pěšky s králíkem v přenosce by jí nejspíš ublížila ještě víc.
  8.11.2015 09:49buub
  Zaylin

  No, jestli se k veterináři dostaneš až příští týden, tak králík bude trpět, no. Smiř se s tím, nebo si to zařiď.

  Antibakteriální kapky do uší ti stejně bez předpisu nikdo neprodá, i kdyby tvá laická diagnóza byla správná a jednalo se o bakteriální infekci, na kterou by ty kapky pomohly - tvrdíš, že koukáš na zánět STŘEDNÍHO ucha, to si fakt myslíš, že když naleješ něco do ZVUKOVODU, že nějak pomůžeš? To už mu rovnou můžeš sehnat kapky do očí a kapat oči :D
  - - - - -
  A dva kilometry pěšky s králíkem... sorry, ale než jsem měla auto, tak zastávka mdh je od mého bydliště asi ty dva kilometry. Všechna zvířata, která potřebovala kdy ošetřit, to zvládla. Jo, dvě čtyřkilové kočky v jedné bedýnce se pěkně pronesou a člověk hodně nadává, ale fakt tohle není problém králíka, ale tvůj.
  8.11.2015 09:51Zaylin
  Vím, že jsou potřeba antibiotika, ty kapky by měly aspoň trochu ulevit. Když má člověk zánět středního ucha, používají se antibiotika a (ano, opravdu je to tak) kapky do uší. Předpokládám, že u králíka je to to stejné ;).
  Přestaň se prosím chovat arogantně a když nechceš pomoci, tak se nesnaž dělat z lidí blbce. Díky
  Chci pomoc a radu a ne blbé kecy od někoho, kdo stejně nic neví.
  8.11.2015 09:55buub
  Ne, u králíka to není stejné, drahá Zaylin. Chceš pomoc a radu? Zařiď si odvoz k veterináři. Nebo fakt toho králíka klepni a uši. Jinak bude ten týden trpět.
  - - - - -
  Víš, menší překvapení. Zvukovod, tedy vnější ucho, je od ucha středního oddělený bubínkem. Když má člověk "ucho", to je nemoc, která se do ucha dostane eustachovou trubicí a souvisí to s rýmou či dutinami. Hnis ve středním uchu často se často vyvalí přes bubínek, který tím pádem praskne, nebo ho na orl propíchnou. Takže jaksi v této chvíli má cenu kapat nějaké kapky I do ucha.

  U králíka.... to tak není.
  8.11.2015 09:56Zaylin
  Dobře, má stejnou stavbu vnitřního a středního ucha, ale léčba je naprosto odlišná... Tak určitě :). Vidím, že se tu rady nedočkám, alespoň ne v těchto hodinách.
  8.11.2015 09:56buub
  Jak se vůbec projevuje ten tvůj zánět?
  - - - - -
  Stavba ucha je podobná, ale nemoci jsou jiné? Drobný detail, že?
  8.11.2015 09:58Zaylin
  Hele já tu nepotřebuji, aby mi někdo vysvětloval stavbu lidského ucha, kterou znám. Chtěla jsem radu, kterou mi ty nedáš. Stačilo napsat, že nevíš... nebo nepsat nic ;).
  8.11.2015 10:01buub
  Zaylin, jak se vůbec projevuje ten tvůj zánět? Jak se králík projevuje?
  - - - - -
  A já vím, že sama nic, co králíkovi pomůže, neseženeš. Že se ti takhle odpověď nelíbí je tvůj problém.
  8.11.2015 10:02Tygrinka
  Zaylin: Nezlob se na mě, ale to ty se chováš jako hlupák. Pomoc je jediná a to veterinář. Každý neléčený zánět (jestli je to opravdu zánět) a kór na hlavě nebo u hlavy se musí ošetřovat odborně a hlavně co nejdříve. Dva kilometry k veterináři je opravdu jen kousek a bohatě se to vyplatí. Jinak existují i taxíky, pokud nemůžeš chodit... A nechat týden zvíře trpět je opravdu dost nevhodné.
  8.11.2015 10:06leprechaunek
  Zaylin: to si piš, že ten tvůj králík "přece nebude trpět" ti trpět BUDE. Inteligentní rada? Zánět bez antibiotik nevyléčíš, a antibiotika ti vydá jen veterinář.
  Co na tom ti prosím není jasné?
  Pokud je tam zánět, nic na úlevu nepomůže, to ti podepíše každý soudný člověk. Neexistuje skupina léků, která by na zánět zabírala, mimo antibiotik.
  Takže to zvíře laskavě dostaň k veterináři - to ani nemluvím o tom, jestli je tam vůbec zánět, jestli tam není jiný problém.
  Fakt nevím, co za "inteligentní" radu si jako představuješ.
  - - - - -
  PS, stačí ti, že ti to tu řekli tři lidi, nebo počkáš, až ti to zopakuje deset dalších?

  Měla bych pro tebe ještě jeden "inteligentní" tip. Pokud se ty sama nedostaneš k veterináři, napiš odkud jsi, a zkus se tu s někým domluvit. Sakra přece nežiješ ve vzduchoprázdnu, a pokud nemáš rodinu a známé, tak dost určitě máš telefon a internet, a najít někoho, kdo by ti ušáka na veterinu hodil a dovezl, je rozhodně lepší řešení, než na internetu nadávat lidem, co ti radí.
  8.11.2015 10:18luciiapple
  Zdravim, chtěla jsem se zeptat na radu.
  Mám dva zakrslé králíčky, kteří před měsícem a něco měli mláďátka. Ale z ničeho nic poslední 3 dny samice skáče na svá mláďata. ( Obskakuje je jak kdyby byla samec)
  Tak jsem se chtěla zeptat jestli s tim někdo má zkušenost a neví proč to začala dělat
  8.11.2015 10:18Tygrinka
  Zaylin: Buub právě ví mnohem víc než ty a dala ti tu nejlepší radu. Jiné řešení opravdu není, tady žádná domácí léčba nepomůže ani neuleví... Také to nemusí být zánět ale úplně něco jiného, což ty jako laik nemůžeš dost dobře posoudit. Také opravdu nedostaneš jen tak žádné antibiotické kapky a za týden kapání čehosi jiného do ucha můžeš králíkovi slušně ublížit nebo přinejmenším podráždit zvukovod, což králíkovi rozhodně radost neudělá...
  8.11.2015 10:22Kralicek2003
  Ahojte. Nevie niekto z vás, prečo keď dám Honeymu ovoňať predlaktie, začne do neho akoby strkať celý noštek a potom keď je dám inde, ide za ňou a stavia sa na zadné. Vôbec netuším, čo to má znamenať. Je to samec. Dosť ma to svrbí a je to také divné. V decembri budem mať rok. Čo to spôsobuje resp. čo mi týmto chce povedať? Ďakujem
  8.11.2015 10:27Daniberu
  Zaylin: Holky už ti vcelku všechno napsaly. Já jen dodám, že na tebe ještě byly celkem mírné. Kapky do ucha na "rozehnání" zánětu středního ucha sice opravdu existují. Můj syn je dostával a opravdu mu několikrát pomohly, ale.. Jsou pro lidi, jsou na předpis a vždycky určitě nepomůžou ani lidem. To musí posoudit i u nich odborný lékař.
  Ty jsi vůbec nenapsala, z čeho usuzuješ, že jde o zánět ucha. Chci tě jen upozornit, že příznaky se u králíků mohou hodně podobat například nemoci encefalitozoonoza. Ať už jde ale o ni, nebo o to ucho, králík nejen trpí, ale taky je dost pravděpodobné, že buď ten týden nepřežije, nebo sice ano, ale na jakoukoli léčbu už bude pozdě :(.
  8.11.2015 10:28Salla
  Zaylin: a ten zanet stredniho ucha taktez diagnostikujes bez veterinare? Pokud tak soudis proto, ze usak naklani hlavu na stranu, pak vez, ze zanet ucha je pricinou pouze v malem procente pripadu, mnohem casteji je pricinou encefalitozoonoza a bez lecby panakurem v takovem pripade uz za tyden nemusis nikam jezdit :/
  - - - - -
  Kralicek2003: tipla bych si, ze ti chce ruku obskocit. Nelaskuj tak s nim, protoze si na to zvykne a neda ti pokoj. Spis mu porid na obskakovani plysaka.
  8.11.2015 10:29Daniberu
  Kralicek2003: Honey by se chtěl rozmnožovat a tvoje ruka mu nahrazuje samičku.
  8.11.2015 10:30Salla
  Luciiapple: kralici si naskakovanim davaji na jevo nadrazenost. Nedrzis je zavrene vsechny dokupy v jedne kleci, ze ne. Kralici si na malem prostoru brzo zacnou nesnaset. Musi mit moznost nekam odejit a mit svuj klid.
  8.11.2015 10:33Kralicek2003
  Daniberu, Salla: Tohto som sa presne bála... :D Ale tak ďakujem. Skúsim mu jedného z mojich milión plyšákov darovať.
  8.11.2015 10:38Daniberu
  Kralicek2003: Budeš ho to ale asi muset trochu naučit, jinak nemusí pochopit, k čemu plyšák má sloužit. Až ti zase půjde po ruce, tak mu ho podstrč. Já toho našeho moulu musela zpočátku trochu i přidržet :). Teď už moje končetiny slouží jen jako afrodisiakum :-).
  8.11.2015 10:40buub
  Daniberu, Salla

  Ne, slečna je přesvědčená, že o parazita se nemůže jednat, protože druhý králík je v pořádku...
  8.11.2015 10:46Kralicek2003
  Daniberu: Ďakujem. Pomáha mi to prekonať toto drsné obdobie... :D :D :D
  8.11.2015 10:47Daniberu
  buub : Co dodat....Je mi toho králíčka líto, ale víc pro něj udělat nemůžeme:(...Ach jo.
  8.11.2015 10:50luciiapple
  Salla nene v jedné kleci už nejsou , ale když je pustím společně po bytě tak na ně začne skákat a dělat to , teď s nima zas v pohodě leží a je hodná, ale jinak jim to aspon 2x každymu udělá ''Na uvítanou''
  8.11.2015 11:15Ivcza
  Po dlouhé době nové album - máme nový přírůstek do rodiny ...

  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24362
  8.11.2015 11:51Verik
  Dobrý den, chtěla jsem se zde zeptat na otázku. Když mě králíček olizuje, je to nějaké znamení, že má rád, nebo tak něco?
  8.11.2015 12:08Alpa
  Verik - dává Ti králičí pusinky :-)
  8.11.2015 12:09Kájka
  Verik: ano, projevuje Ti tak přízeň :-)
  8.11.2015 12:16Alpa
  Zaylin - mnozí tady jezdili s nemocným králikem přes půl republiky, aby mu pomohli. Dva kilometry přece nejsou problém. Kdybys opravdu chtěla, tak Tě tam určitě někdo zaveze, cena benzínu je na tuto vzdálenost zanedbatelná. Jde o to, že králici jsou choulostiví a neléčená nemoc může být pro ně fatální, konec nastupuje hodně rychle :-( Zkus si to v klidu srovnat, neřeš nějakou uraženost a snaž se králikovi pomoct. Všichni co ti psali to mysleli dobře i když se ti jejich styl nemusel líbit. Držíme marodovi palce, A+Z
  8.11.2015 12:21Verik
  Nevíte, jak dlouho může trvat králičí puberta? Moje králičí slečna ji pravděpodobně má, pořád vyhrabáv záchůdek, po bytě bobkuje (když mi pobíhákolem nohou) a někdy udělá i malou loužičku. Co mám s ní dělat? Už jsem vyzkoušela všechno. :(
  8.11.2015 12:38Alpa
  Verik - cca do roku
  8.11.2015 12:45Merlouska
  ja mam nekdy pocit, ze pubertu ma i muj petiletej kralik... mela by se chovat jako dustojna kralici dama a ona me tu misto toho rozciluje :))
  8.11.2015 13:22Kájka
  Taky mám poctži, že pubertálně se někdy chovají i starší králíci ,-)
  teda Kája nedělá "sexuální" obtěžování, ale spíš značkuje (bobčí) nebo jí chytá hrabošení, ale tyhle věci asi nesouvisí s pubertou.
  - - - - -
  oprava: mám pocit ...
  - - - - -
  Bready: nahoře je "nápověda", tak klikni a vše se dočteš :-)
  Když píše příspěvek, tak pod okénkem vpravo je: "nápověda, nastavení,...
  Budeme se těšit na fotky :-)
  - - - - -
  ad téma "zánět ucha": k tomu nemám skoro co dodat (souhlasím s ostatníma -s Buub, Leprechaunek, Daniberu, Tygrinka,...) Je to smutné. nechápu, jak někdo může sám "usoudit" diagnozu a čekat nějakou zázračnou babskou radu :-( zánět střed. ucha může být nebezpečný i u člověka, může se dostat i do mozku, řeší se to většinou antibiotikama a to celkovýma, nejen lokálníma. Dotyčná slečna ale nebyla vůbec u veterináře, takže se ani neví, jestli to je zánět v uchu nebo co.
  8.11.2015 15:22Terinka009
  Dobrý den, dnes se stalo něco co jsme nečekala a chtěla bych poradit. Moje kralinda má 10 měsíců a má cecíky, dnes jsem ji hladila byla divoká jako vždy, skákala běhala atd...jenže pak přišla a zkoušela mi ojíždět ruku, hned jsem to zarazila. Omlouvám se za ten výraz, ale jinak to asi napsat nejde. Máte s tím zkušenosti? Vím, že je dospělá a má chutě, ale co já s tím, mám něco udělat? Nečekala jsem to. O tom, že bych ji připustila zatím nepřemýšlím. Prosím poraďte nebo napište jakou máte zkušenost. Děkuji
  8.11.2015 15:25Bubís
  ahoj, měla bych prosbu, pořídila jsem si před měsícem malého ze začátku bobkoval normálně, ale cca před týdnem jsem mu na jeden- dva dny změnila stravu tak začal dělat vanočky. Najela jsem na stravu se kterou jsme začínali a vše bylo v pořádku, ale posledních pár dní je to u něj dost střídavé. Chtěla jsem se zeptat pokud se s tím někdo z vás taky setkal tak jak se to řeší.

  Děkuji za odpovědi.
  8.11.2015 15:31Merlouska
  Terinka: dej ji plysaka nebo plysovej mic na hrani, at se vybouri.. pokud bys chtela, aby to prestala delat uplne, tak jedine kastrace. Pripusteni na to nepomuze.
  8.11.2015 16:19Jejuna
  Můžu dát králíčkovi na okusování větev břízi? Třeba bez listů?
  8.11.2015 16:45Kájka
  Jejuna: myslím, že ano,ale lépe bez listé. tady v "jídelničku" píšou, že lsití břízy je močopudné, dávat jen v malém množství. Nejlepší jsou větvičky z jabloně.
  - - - - -
  Koukám, že na některé ušáky jde "jaro" i na podzim ,-))

  Naše Kája strašně líná. vypadá až legračně, má zadek jak oškubaný, trčí ji z něho světlé (šedivé) chlupy (jinak tam je černá), takhle to nikdy neměla. No, musíme to pořádně vyčesat.
  8.11.2015 16:51Jejuna
  Kájka: Tak já jí to zkusím dát bez listů. Naše má taky šedivé chlupy na zadku, líná hodně, nestačím ji vyčesávat:-):-):-)
  8.11.2015 19:47Simona13
  Ahoj, našemu králíkovi se dělá zapáchající sekret v uchu. Začalo to zánětem, na to dostal atb kapky, zdálo se to dobré, ale pak se to po tydnu vrátilo, opět atb kapky + koloidní stříbro, zánět ustoupil, ale z ucha stále zapáchá a tvoří se mu tam tekutina. Zatím máme dávat stříbro, jenže to nepomáhá, takže dostane asi celková atb, nemáte někdo nějakou radu co s tim, ať tomu předejdeme? Děkuji.
  8.11.2015 20:26BarčaG
  Bubis máš prelecenou kokcidiozu? To je důležité! Králíček na ní bez léčení umře! Koukni se do odkazu vpravo,doctes se tam o co jde.nenechavej to na přírodě, řešit se to musí.
  8.11.2015 20:36Jaňour
  Terinka009 - :D To známe. Podobný šok jsme také prodělali :). Přítel ležel, hladil králici po čelíčku a králice se najednou prudce zvedla a začala... přítel na to vytřeštěně koukal, já na to vytřeštěně koukala, a pak jsem se začala smát a přítel se cítil jako znásilněný :D:D. Od té doby má králinda občas dny kdy to zkouší, ale když jí řeknu jasně "nech toho", tak se většinou přemůže a nechá mě, ale někdy ani "nech toho" nepomůže... Od té doby k ní nosíme dlouhé rukávy :).
  8.11.2015 20:44Alpa
  Terinka009 - u nás je taky moje ruka nejsympatičtější králik :-)
  8.11.2015 20:45Jaňour
  Bubís - Vem pár bobků k veterináři na rozbor. Stojí to cca 80 Kč a budeš mít jistotu, zda jde o kokcidie nebo ne. Veterinář ti pak doporučí léčbu. My jsme prodělali kokcidiózu už asi 3X (naštěstí jsme to vždycky podchytili brzy, když ještě ani neměla průjem (právě přehnané vánočkování mě na to upozornilo). Máme oslabenou imunitu, tak děláme rozbor bobků skoro každý měsíc...
  8.11.2015 21:21Kájka
  Jaňour: Jéé, tak to u Káji neznáme, že by "tohle" dědala (jako samička) :-)
  Ona jen někdy (na jaře) běhá kolečka kolem manžela a chce se s ním mazlit, a když jí má na sobě, tak do něho hrabe předníma packama. :-)
  8.11.2015 21:29Jaňour
  Kájka - To běhání kolem nohou nám dělá pokaždé, když se opovážíme vstát a chtít jít z její ohrádky někam jinam :).
  8.11.2015 23:37Merlouska
  K tomu linani... usata uz ma na zadech pekny kolecko s kratouckym novym koziskem :) https://ctrlv.cz/7yr1
  9.11.2015 08:47manon
  Ahoj, jak často vyčesáváte králíčky?
  9.11.2015 09:41Daniberu
  manon: Záleží na mnoha faktorech, takže i kdyby ti tady každý odpověděl, nic si z toho nevezmeš :).
  Když ti řeknu, že podle potřeby, tak ti taky nepomůžu :(.
  Třeba já v podstatě nevyčesávám vůbec. Mám krátkosrstého a vyčesávání nesnáší. Jelikož to dlouho nebylo vůbec potřeba, tak si ani nemohl zvyknout. Takže když líná, tak hladím a současně rukou opatrně vytahuji uvolněné chlupy.
  U dlouhosrstých je to sice teoreticky větší problém, ale zase jsou na česání zvyklí.
  9.11.2015 12:09wewika
  Manon- ja skoro kazdy den :) mam teddyka a kedze sa mu paci valat sa v sene a pod napajackou tak ma chuchvalce stale... Takze ja to mam tak
  9.11.2015 12:22Jaňour
  Merlouska - Víš jistě, že to kolečko má od obyčejného línání? Není to nějak moc?
  9.11.2015 12:35Candík
  Jaňour: pokud roste nový kožíšek, a to Merlouska píše, že ano, není to moc. Měli jsme to tak také. Kdyby měl králíček lysinku, byla by příčina jiná nežli línání, ale takle to je v pořádku.
  9.11.2015 13:32Miska Ka
  Ahoj vsem,mam tedika kralicka,ktery se velmi nerad cese a pak se mu tvori neprijemne kudlance.Co s tim,muzu mu to proste odstrihnout?diky za rady
  9.11.2015 13:43mony
  add línání
  i my máme prosím (ne)kolečko :)
  http://img.kralici.com/kralici/alba/08d1aeee364410c80258.jpg

  jinak teddy králíček by se měl opravdu více vyčesávat, česat je nejlepší třeba na pračce, někde kde to nezná. Dredíky jdou odstřihnout opatrně nebo prsty rozdělat. Je škoda mít teddíka oškubaného a neupraveného :)
  9.11.2015 15:33KatyV
  Zdravím, můj králíček začal z ničeho nic jaksi hekat a pískat, ale jen když si čistí zadní tlapky. Trochu mě to znepokojuje, protože se mi zdá, že i hlasitěji dýchá čumáčkem. Jinak je čilý, baští, vyhopsává sám z klece. Mám raději zajít na veterinu, nevím, co to může být, díky!
  9.11.2015 18:20Nelka
  Ahoj, mám malý dotaz, může se ušákovi dávat čerstvý mošt domácí? Já jen aby se mu po něm neudělalo špatně nebo něco. Díky moc ;-)
  9.11.2015 18:23Ady
  Ahoj lidičky,
  dlouho jsem tu nebyla, protože králíčky už nějakou dobu nechovám, ale nejspíš teď budu potřebovat vaši podporu a nějaké ty rady. Chtěla bych si vzít do dočasky králíčka, který žil několik let v ne příliš dobrých (lépe řečeno hrozných) podmínkách. Box 50 cm krytý pletivem, kterého se králíček dotýká ušima, nevhodná strava i podestýlka, nemožnost skákání a běhání... Králíček je velmi vystresovaný a úplně zdeptaný životem v těchto podmínkách. Není zvyklý na ruku, vrčí, kouše, dupe, zkrátka a jednoduše - bojí se a nedůvěřuje, nezná lásku, pohodlí ani krásu života...

  A teď přichází ta hlavní část...
  1. Králíček by u mě byl opravdu jen v dočasce, jelikož se příští rok chystám na vysokou a na kolej, takže bych se zde chtěla zeptat, jestli neznáte někoho, kdo by byl ochoten se králíčka ujmout. Samozřejmě podám inzerát, zatím ale nemám žádné fotky a králíček ještě není u mě, takže píšu alespoň sem. ;) Čím dříve by si králíčka někdo vzal, tím lépe. Já se o něj sice postarám dobře, ale i tak by byl v kleci o rozměrech cca 80Dx50Šx50V cm. Pořád lepší, než 50cm box, ale i tak bych byla ráda, kdyby se nakonec usadil v kleci o délce nejméně 120 cm a zažil luxus, jaký si zaslouží. :) Králíček se jmenuje Tadeáš, je zakrslý, původ neznám, věk odhaduji kolem pěti let, ale může to být i více. Je moc krásný, má opravdu zajímavé barvy - později přidám fotky. :)
  2. Problém teď nastává v tom, že stále bydlím u rodičů a k dočasce potřebuji jejich svolení... Bojím se hlavně reakce taťky, jelikož ten má problém s úplně každým zvířátkem, i když je chovám 11 let. ;) Chtěla bych vás tedy požádat, jestli byste někdo nebyl ochotný vzít králíčka do dočasky místo mě, pokud by se mi nepovedlo rodiče přesvědčit. Nechci králíčka nechat dožít v takových podmínkách a udělám, co bude v mých silách, aby se ke mě dostal, ale nic bohužel není zaručené...
  3. S agresivními zvířátky a zvířátky, která nejsou zvyklá na ruku, mám sice zkušenosti, ale i tak by možná nebylo na škodu pár rad a tipů od zkušenějších lidí. :)

  Předem děkuju za všechny odpovědi i za pomoc, kterou mi kdokoli z vás bude moci nabídnout! :)
  9.11.2015 19:12Katik93h
  Ahoj, prosim vas kralicek mi okusuje koberec, mame ho jen v loznici a jak ho tam pustim tak se na nej vrha nevite jestli to neni tim ze mu neco chybi? Vetvicky na ohryzani ma, diky za odpoved
  9.11.2015 19:14Verik
  Dobrý den, mám na Vás jeden dotaz. Mám doma králičí slečnu (tu zahrnuju láskou, pohodlím,dobrou stravou atd..) Mám jednu známou, která svému králičímu vešákovi dává seno pouze občas a obyčejně každý den mu dává suché listí s ulice. Už jsem se snažila jí všelijak pomoct, jenže ona si nedá říct. Mám pocit, že dokonce na bříšku má plíseň, protože pořád chodí v mokrém. Jak dlouho může tento králík ještě žít? Děkuji za odpověď.
  - - - - -
  Katik93h: moje ušanda to dělá taky. Z ničeho nic prostě začne rabat a okusovat koberec. Myslím, že to časem přejde ;-)
  9.11.2015 19:48mony
  tak jsem si řekla, že si pořídím krátkosrstého kamaráda :) vzala jsem si kartáč, odchytila zajíce a šla na věc :) záda máme úplně kratičké, už vím co znamená, budou chlupy lítat :)
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=23383&page=2&comment=n (poslední 4 fotky)
  9.11.2015 20:16Jaňour
  mony - dneska už o tom jednou byla řeč, ale... ta lysinka bez chlupů je taky úplně normální obyčejné přesrsťování?
  9.11.2015 20:33mony
  Janour
  ano je, úplné na kůži má krátke černé chlupy, když se podíváš na první stránku toho hruzostrasneho alba uvidíš i skinny Králika ;))když linala poprvé tak jsem to řešila i s vetkou protože najednou chlupatý Králík byl bez chlupů. vždy to dorostlo :) ta lysina má drobné chloupky na zadech.
  9.11.2015 20:36Jaňour
  mony - a dělali jste s veterinářkou stěr?
  9.11.2015 20:39mony
  nebylo potřeba, prohledla kuzi a řekla ze je to jen brutální linani. já si myslím ze pokud by tam byl parazit asi by to bylo zarudle, supinky atd.... ji to vylinalo na kůži a pak se začaly dělat černé fleky - Nové chlupy.ona opravdu když lina tak to jsou hromady chlupů dnes ty zada byl celkem mazec nemá tam skoro nic.
  9.11.2015 20:42Jaňour
  mony - To jo, můžeš si založit výrobu přírodní plsti :)
  9.11.2015 20:50mony
  Nelka
  mošt obsahuje hodně cukru. ta moje se může po jablecnem zblaznit, ale dostala jen oliznout víčko:)
  9.11.2015 21:06Tygrinka
  Verik: Bohužel může ještě dlouho přežívat... Proč si známá pořizuje zvíře, když ho trápí? Nestačil by jí plyšák nebo dva? Krmit by je nemusela vůbec. Jestli jí zvíře vadí, ať ho raději někomu dá.
  10.11.2015 07:56anima
  Když tu řešíte to línání - také jsem aktualizovala naše album http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24337 :-D Letos je to opravdu extrém.
  10.11.2015 08:41Čikulka
  Ahoj prosím o radu či Vaše zkušenosti. Mám králíčka, který má 8 měsíců a zvažují kastraci, kterou mi doporučila chovatelka. Nezdá se mi, že by procházel pubertou, je hodný, neznačkuje, jen 2x po nás v kleci vyjel když jsme mu chtěli něco urovnat. Doktor mě upozornil, že králíčci snáší Anastázii dost špatně ať vím o možném riziku. Tak prosím jaké máte zkušenosti? Bojím se toho. Děkuji.
  10.11.2015 09:00Sofie4
  Čikulka: můj osobní názor - pokud to není nutné (značkování, neúnosné choutky, pořízení králičí kamarádky) a králík se ti zdá v pohodě, tak bych asi nekastrovala. Co se týče útoku v kleci - to si brání své teritorium, a to si myslím, že s kastrací nemá nic moc společného.
  10.11.2015 09:10Čikulka
  Sofie4 ten útok nám nevadí, kousl jen náznakem - jemně, asi ho moc muckáme, uklizíme tak měl den kdy chtěl klid. Chovatelka nám kastraci podala jako nutnost pro jeho zdraví. Riskovat asi nebudeme, když neznačkuje.
  10.11.2015 09:18Sofie4
  Čikulka: no u samiček je to doporučováno ze zdravotních důvodů ale u samců jsem to ještě neslyšela...
  10.11.2015 09:43Daniberu
  Čikulka: Souhlasím se Sofií. Taky jsem nikdy neslyšela o tom, že by se samečci měli kastrovat z důvodu prevence zdravotních problémů.
  10.11.2015 13:48Effinka
  Dobrý den, chci se zeptat na váš názor. Dnes ráno začal Zajda dupat, ze začátku jsem myslela že to bylo na prostest, protože byl zavřený v kleci, otevřela jsem mu, ale s nim to ani nehlo, stále dupal. Lehla jsem si k němu, utěšovala jsem ho, dostal krmení a pořád nic, jen seděl na domečku a dupal. Po chvilce vyběhl ven, byl opatrný, přikrčený občas si dupnul, pak se vrátil do klece, trošku se najedl a i při tom jídle si párkrát dupnul. Tenhle stav trval asi půl hodiny. Nevíte co by ho takhle vyděsilo? Bydlím sama, v baráku je klid, ani venku nebyl žádný hluk. Měla jsem o něho docela strach :/
  10.11.2015 13:51mony
  Effinka
  jsou to malí poserové :) asi slyšel něco, co jsi ty nezaznamenala. Moje dupe ikdyž je naštvaná nebo si chce něco vynutit nebo když chce na sebe upozornit, že se jí nevěnuji :)
  10.11.2015 14:06Effinka
  Mony: Zajíc tohle nikdy nedělal, tak mě to trošku vyděsilo. Je ale pravda, že natahoval uši a poslouchal co se děje okolo.
  10.11.2015 14:13Alpa
  Effinka - i u nás něco podobného proběhlo. Zorka dupala, pak utekla za sedačku a tam dupala ještě dost dlouho - netuším proč. Jsou to ,,telátka" :-)
  10.11.2015 14:18Daniberu
  Effinka: Jsou situace, kdy králík dupe zdánlivě bez příčiny. On určitě ví proč, ale člověk to někdy ani při největší snaze zjistit nemusí. Někdy je asi vyděsí třeba jim neznámý zvuk, který lidské ucho ani nezachytí. No a že někdy tímto způsobem ventilují vztek, to znám taky dost dobře :).
  10.11.2015 16:36Nelka
  Mony: díky moc za radu ;-) ten náš se na něj vrhnul hned jak ho ucítil :D takže máme jistotu že mošt mu nevadí :D
  10.11.2015 19:08Jaňour
  Effinka - My jsme zjistili, že jí hrozně vadí smrad z vaření, a to i když je kuchyně ve vzdálené místnosti. Začne být nesvá a dupe. Nebo když se něčeho lekne, třeba jen nečeká nějaký pohyb, to už jsem si taky musela několikrát žehlit :) třeba při vysvlékání svetru proti oknu.
  10.11.2015 19:22Pájina
  Ahoj všem!.) Potřebovala bych poradit. Dneska nám přivezli větší dřevěné špalky. Myslela jsem, že by jsem vzala domů králíkovi na okusování a na škrábání.. Akorát nevím, jestli to je dobrý nápad.. ?? Proto bych chtěla od Vás rádu, jestli ano, nebo ne. Všem moc děkuji!..)
  10.11.2015 19:37ctulka
  Pájina no já bych to asi nedávala, bála bych se toho,že by si mohl zapíchnout nějakou třísku do tlamičky. Nejlepší na okusování jsou větvičky
  10.11.2015 19:41Jaňour
  Pájina - hlavně zjisti, zda to není nějaká nevhodná dřevina a jestli ne, tak asi žádný problém... ale nevím... Já bych ten špalek asi ještě pořádně vydrhla, protože nikdy nevíš, kde se válel, když je přivezený od někud... a taky pozor aby králíčka nezavalil...
  - - - - -
  ctulka - třísku může mít i z větvičky, naše malá agentka to už několikrát dokázala...
  10.11.2015 19:54Pájina
  Děkuji všem. Zítra se zeptám pána co to přivezl, co je. Škoda, že sem nejde vložit fotka :-/
  10.11.2015 19:58Míša94
  Ahoj. Chci se zeptat. Mám králíčka 7 měsíců. A další 3 měsíce. Chtěla bych tu starší nechat vykastrovat, ale bojim se toho. Pořád značkuje a všechno možné. Máte s tím někdo zkušenosti? Děkuji
  10.11.2015 19:59Pájina
  Ještě jeden dotaz. Jak to chodí u veterináře, když chodíte stříhat drápky? Chtěla jsem je stříhat sama, ale můj králík v náručí dělá docela cirkus tak mě zajímá, jak si s tím veterinář poradí? Mám docela strach, že veterinář ho bude držet jak se mu zachce a můj králík bude pak vyděšen a to nechci.
  10.11.2015 20:26Sali
  Pájina:já sem byla s králindou na stříhání drapků před týdnem.Taky jsem měla obavy,jestli nebude vyvádět ale bylo to úplně v pohodě. Králindu sem měla na klíně a veterinářka drápky během chvilky ostříhala.Byla sem tam jen pár minutek a šla sem.Platila sem 30kč.Když je můj králík ve stresu tak hezky drží a ani se nehne a kdyby ten tvůj jančil tak si s tím veterinář určitě Poradí.
  10.11.2015 20:38Simi3
  Ferinky 4. narozeniny - http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24364 :)
  10.11.2015 20:40Jaňour
  Míša94 - s kastrací ti sice neporadím (samotné se mi k ní nechce přistupovat), ale v těch sedmi měsících je to normální, a pak se to uklidní (tedy alespoň u nás to tak bylo). Teď máme paní Králíkovou, zodpovědně chodící na záchůdek :)
  10.11.2015 20:43Míša94
  Jaňour
  Mě na záchůek v kleci chodi. Nikde jinde bobky skoro po kleci neudělá. Ale hodně mi značkuje venku pod sedačkou. Ale tu druhou nemá ráda. Jednou jsme je pustili obě dvě, a to málem nedopalo dobře.
  10.11.2015 20:52Jaňour
  Pájina - My jsme se stříhali sice ve stoje, ale jinak taky králinda drží, když je u veterináře, teda většinou... jednou už nám oběhla ordinaci, ale to nebylo u stříhání drápků. Teď už jsme se pustili do stříhání i doma sami, ale rozhodně nedoporučuji stříhat drápky, když není králík "zafixovaný" druhou osobou.
  - - - - -
  Míša94 - Já s tím nemám takovou zkušenost, ale myslím, že u nich je asi teď problém ten, že jsou každý v jiném stádiu vývoje... a taky si nejsem jistá, zda kastrace změní to, že se nemají rády... oni králíci když jim někdo nevoní, tak jim prostě nevoní... s těmi vztahy to mají asi podobně jako lidé...
  10.11.2015 20:57Míša94
  Jaňour- Kamarádka mi říkala, že když jí nechám vykastrovat tak by se měla zklidnit. Teďka má například umělou přezost a vůbec jí nepoznávám. Ale bojím se, že by se ji při kastraci mohlo něco stát.
  10.11.2015 21:05Jaňour
  Míša94 - My to máme tak, v kleci záchůdek má, ale tam ať si dělá co chce, v ohrádce dbáme na to, aby chodila kam má. Když je na volno po bytě, tak si ze začátku taky značkuje, hlavně ty pohovky mají rádi, jak tak koukám, ale když už někde bude zabydlená a nebude na vás naštvaná, tak si myslím, že to přestane i bez kastrace...
  - - - - -
  Míša94 - Já vím, to je vždy risk nebo zisk... dneska se ta kastrace oficiálně u králic doporučuje, ale já taky mám strach jí něco takového provést... Narkóza není žádná legrace a psychika králíka je dost křehká věc... možná do budoucna změním názor, hodně lidí se totiž nemůže dívat hlavně na jejich sexuální frustraci... ale když si představím, že jsem v kůži té králice, volila bych raději frustraci...
  10.11.2015 21:10tereskah
  Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Dcera by si moc přála zakrslého králíčka - chtěla bych se zeptat zda jsou určitá plemena mazlivější nebo zda to záleží na každém daném jednotlivci, a ještě zda třeba bývají obecně hodnější samičky nebo samečci? Podle čeho se orientovat při výběru zakrslého králíčka? Moc děkuji za rady.
  10.11.2015 21:21Jaňour
  tereskah - hlavně podle zdraví, aby jste nemusela každý měsíc jezdit s králíčkem na veterinu obrušovat zuby... Druhý parametr je stáří dcery, nebo spíše vaše zainteresovanost do starání se o králíčka, pokud dceru omrzí (i to se stává).
  A s tím charakterem... myslím, že je to hlavně o tom, jak se u vás bude cítit, pokud vás bude mít rád a respektovat vás, tak nebude mít důvod být na vás agresivní... to je čistě o vaší schopnosti mu takové prostředí vytvořit...
  10.11.2015 21:23Pepe123
  Tereskah-
  Záleží na povaze....... :D Ale teddy bývají moc mazlivý.
  10.11.2015 21:29Jaňour
  tereskah a Pepe123 - ale i povaha se dá rozvíjet. Jsou jedinci dominantnější a jedinci podřazení. Ale že by bylo nějaké zvíře zlé "jen" od povyhy, to nevěřím. Taky záleží na jeho zkušenostech s lidmi, ještě před tím, než si ho přinesete domů, na to také pozor.
  10.11.2015 21:30tereskah
  Děkuju, já si to myslela... mě právě v pet centru např. jedna prodejkyně říkala, že beránci obecně bývají agresivnější, což se mi tedy nezdálo... Zatím je okukovat chodíme do pet centra ale kupovat bych pak chtěla rozhodně od chovatele. Dceři je 8 let, zatím říká že se chce starat sama, ale vidím to, že se budeme starat společně, aspoň myslím, že bude lepší když se bude starat celá rodina aby si zvykl na všechny.
  10.11.2015 21:37Jaňour
  S teddíkama se teď roztrhl pytel, to máte pravdu, toho asi seženete nejlépe... já ale nevím, nechci se dotknout žádného teddyho, ono to totiž není jejich vina, ale proklínám toho chovatele, kterého napadlo vypěstovat takhle chlupaté plemeno... stejně většina majtelů dříve nebo později vezme do ruky nůžky a tu kštici jim ostříhá...
  - - - - -
  tereskah - zlatá slova :)! Králík má být přítel celé rodiny :).
  10.11.2015 22:16tereskah
  A ještě jedna věc mě teď napadla - máme psa westíka, myslíte že by králíček mohl být tím nějak stresovaný? Samozřejmě kdybychom ho pouštěli z klece, tak by pes byl v jiné místnosti...
  10.11.2015 22:21Anor
  tereskah: Jak už tady bylo psáno... Záleží na povaze jednotlivých králíčků. Plemeno a pohlaví v tom nehrajou roli. Určitě ti doporučím, aby sis přečetla tyto stránky, je tady hezky sepsané skoro vše, co potřebuješ jako začátečník vědět. =)
  Jinak králíci nemají důvod být agresivní, ale většina nesnáší, když se jim sahá do klece. Samičky obecně bývají teritoriálnější a klec si víc brání než samečci. Ale neplatí to na 100%.
  Ještě je dobré zvážit jednu věc - když nastane králičí puberta, tak se z čistotných králíčků stávají čuňata, z mazlíků netýkavky, z flegmatiků neurotici atd. =) Někdy to zajde tak daleko, že je třeba ušáka vykastrovat... Samečci se kastrují lépe a je to bezpečnější než u samiček.
  Takže podle čeho se orientovat při výběru? Podle toho, co se vám líbí a zvážit všechna pro a proti (velikost, dlouhá srst a její údržba, případná kastrace...). A pak si najít vhodného chovatele. Jen upozorním, že hobby chovy, které se pěkně prezentují na netu většinou nemají čistokrevné králíčky. Pokud chceš mít co největší jistotu, že bude ušák zdravotně OK, tak si najdi chovatele, co má ušáky s PP. Většinou jsou na výstavách a kontakt na ně najdeš v katalogu svazu chovatelů. =)
  10.11.2015 22:24Míša94
  Já mám teddy králík dva. A jsme s nimi nejvice pokojena. Kajínka je extra mazlivá a ta starší Amálka také. I když e musí česat, jsou to miláčci...:-)
  10.11.2015 22:29Teddykiki
  Ahoj, mám dotaz: Mám doma Teddyho 4 měsíce, bohuzel jsem ted nemocná a moc jsem se mu nemůžu nevěnovat. V posledních dnech jsem si ale všimla, že kouše klec i přes to, že je stále puštěný. Nevíte jak ho zabavit?
  Díky :)
  10.11.2015 22:32tereskah
  Anor děkuji za informace. Určitě si chci dopředu zjistit co nejvíc, zatím jsme ve fázi že malá dostane k vánocům chovatelskou příručku a králíčka by dostala až na jaře k narozeninám.
  10.11.2015 22:39Míša94
  Teddykiki- já mam také teddyho a stále mi jedna kouše klec. Když je jedna puštěná tak ta druhá kouše klec. Je to uplně normální. Che pozornost a mazlit se...:-)
  - - - - -
  Teddykiki- A hlavně si tím broší zoubky..:-)
  - - - - -
  Jaňour-
  Nejsem pro, aby se teddy králíci měli pak vzít nůžkami, Já mám dva teddy králiky a jsem s nimi spokojena. I když se musí česat. Záleží na osobě jak na ně má čas a lásku se o ně starat. Já je česu skoro každý den a úplně si v tom libují....
  11.11.2015 00:04Koblížek Snížek
  Chtěla bych Vás pozvat do vzpomínkového alba Snížečka...
  Potřebovala jsem se s ním rozloučit a bylo krásné si při vybírání fotek vzpomenout na všechny ty nádherné chvíle, co jsme spolu prožili :) Moc jsem toho plyšáčka milovala a pořád miluju, je to pro mě téměř po půl roce pořád těžké, ale bohužel i to je život a musím se s tím naučit žít (nebo spíš bez "toho").
  MĚJ SE ZA DUHOVÝM MOSTEM PŘEKRÁSNĚ, SNÍŽKU!♥ Myslím na tebe...
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24365
  11.11.2015 05:56Anor
  tereskah: Na příručky pozor, někdy se v nich píšou hrozné kraviny... Opravdu je nejlepší přečíst to, co máš napsané tady. Příručka je pěkný dárek, ale ber to s rezervou.
  11.11.2015 08:43Daniberu
  tereskah: Líbí se mi tvůj zodpovědný přístup :). Naprosto souhlasím s Anor. Já, než jsem pořídila prvního králíka prostudovala snad pět takových knížek, ale teprve když jsem objevila tyto stránky jsem zjistila, kolik hloupostí většina z nich obsahuje.
  Jak dopadne soužití s psíkem ti asi nikdo tak docela předpovědět nemůže. Našemu stačí jen cítit pach psa z ruky a má z toho amok. Na druhou stranu jsou ale i takoví, co se snesou bez problémů.
  Snad když si bude zvykat od malinka, tak to zvládne. Sami být společně samozřejmě nemůžou, což pro králíka není ideální. Většina z nás má ušáky většinu dne na volno, což u vás asi tak docela nepůjde.
  Věřím ale, že pokud si po získání všech dostupných informací králíčka opravdu pořídíte, bude se u vás mít dobře :).
  11.11.2015 09:57Jaňour
  Míša94 - To jsi mě špatně pochopila, já jen řekla, že to tak často dopadne. Mě se jen nezdá (a je to jen můj názor a samotné králíčky teddy tím nechci urážet), že kdo vyšlechtil plemeno teddy nebyl moc zodpovědný šlechtitel... Šlechtění je do jisté míry hraní si na přírodu, to musí mít každý šlechtitel na paměti především a mnohé rasy (nejen ty králičí), vypadají, že byl kladen důraz především na vzhled namísto "funkčnosti" pro to zvíře.
  11.11.2015 10:06mony
  Jaňour
  nechápu, proč by všichni ušáci měli být krátkosrstí?! Teddy ušáci jsou krásní, ano je s nimi víc práce při udržování srsti, ale za to se ti pak odmění krásná chlupatá kulička. Víš jak je to krásný, když běží a ta hříva jen vlaje? Když můžeš ušáka poňuchňat v těch voňavých chlupech? Nevíš? Já to vím a opravdu bych neměnila. Na Teďuli si udělám vždy čas a myslím, že se má u mě opravdu moc dobře :)
  add nůžky....stříhám jen hlavičku, protože už jsme jednou měli zánět v oku z chlupů a jak vidí je i klidnější a spokojenější. Ten kdo oškube nůžkama celého teddíka , tak toho bych s prominutím nakopala někam.....mají si pořídit krátkosrstého.

  Každý si před pořízením může vybrat jakého chce, myslím, že možností je opravdu hodně :)
  11.11.2015 10:24Jaňour
  mony - nevědomky sis sama odpověděla... protože tu dlouhou srst mají jen aby potěšili nás lidi, nevím jak pro tebe, ale pro mě je nejdůležitější, aby byli hlavně oni spokojení, pak až my lidé. Jsem za přístup, že já tu jsem pro králíka a ne králík pro mě. Nejsou to hračky, ale živé bytosti s vlastní inteligencí a potřebami.
  11.11.2015 10:34mony
  Jaňour
  já si ale odpověděla vědomky :) A z tvého příspěvku vidím jen ten závěr, že pokud mají dlouhou srst jsou nespokojení. Myslet si to můžeš. Já vím o teddíkách své a samozřejmě je nikomu nenutím.

  a tady přikládám jedno video "nespokojeného" dlouhosrstého ušáka při večeři :) (to co vybírá jako první je čekanka)
  https://www.youtube.com/watch?v=GjkMgt5JgCA
  11.11.2015 10:55Jaňour
  mony - tak co mají dělat, člověk i zvíře se naučí žít s různými handicapy a i šťastně kolikrát, to ale nemění nic na tom, že by se jim samotným (kdyby si mohli vybrat) třeba víc líbil kratší kožíšek (myslím to z toho genetického hlediska, nebavím se o stříhání). A taky se nechci dotýkat konkrétně tvého teddyho jednou takový je, tak je v pořádku, že se o něj staráš jak máš, a že je spokojený. Já se bavím o teddících na obecné úrovni. zdá se mi totiž, že lidstvo se trochu začíná chovat jak Marie Antoinetta...
  11.11.2015 10:57Daniberu
  mony: I když mám k "módě" teddy králíčků taky určité výhrady, nebudu je ventilovat, jelikož o tom, že je dobře, že se díky ní narodila Teďulka, rozhodně není sporu :)).
  11.11.2015 11:10leprechaunek
  mony... víš, že já jsem zapřisáhlý odpůrce teddíků taky, samozřejmě s výjimkou Teďule Převeliké, mého oblíbeného upejra :-D :-D
  Ale zcela vážně... já se tak trošku bojím, že ne každý je ochotný se těm teddíkům věnovat tolik jako ty, víš babo :) I o tom to hodně je...
  Jinak že mají problémy způsobené z podstaty plemenem, o tom žádná... jenže holky, tohle je fakt blbost brát nějak osobně, protože stejně to mají i psi... jezevčíci s páteří, mopsové s dýcháním... ideální to není ani u nich, ale co naděláme.
  Jo PS, musím trochu zavzpomínat... já zas měla dlouhosrstého psa, pudla. Na zimu, když to jen trochu šlo, jsme z něj nechávali dělat medvědí kouli - pes se sedmicentimetrovými chlupy, které vlály všude okolo, on byl navíc černý... jak se tohle žene po sněhu, tooož to byl pohled :))) Ale taky to chtělo svoje, včetně stříhání čumáku a hlavně očí.
  Nespokojení nebudou, teddík naštěstí neví, jak je v krátkém kožichu :-D Ale holt to chce svoji péči, no. :)
  11.11.2015 11:12Daniberu
  Jaňour, mony: Holky, myslím, že tahle diskuze je asi zbytečná. Je jasné, že to lidi s tím uspůsobobáním zvířat lidskému vkusu přehání, že se i vinou toho šíří spousta nejrůznějších genetických vad apod. Stejnou a možná větší chybou je ale podle mne tzv. "divoké množení". Na tohle téma by se dalo diskutovat nekonečně dlouho a netýká se jen králíků.
  Ovšem ruku na srdce :). Kdyby s tím lidi vůbec nezačali, tak by asi lidi doma moc zvířátek neměli.
  Spousta by vůbec neexistovala. Klást si proto otázku, jestli by to pro ně bylo lepší, nebo horší je dle mého názoru nesmysl :).
  11.11.2015 11:42Jaňour
  Daniberou - Myslím, že to zase takový nesmysl není, o tom mluvit... Je to téma nepopulární, mnoho lidí tím bude naštváno, protože mají pocit, že se tím dotýkáme jejich milovaného králíčka, ale pokud to pomůže uvědomit si alespoň jednomu člověku, že má o takových věcech minimálně přemýšlet, tak to za to stojí. Kupodivu mnoho lidí si ani neuvědomuje úskalí šlechtění... Nejsem ani zastáncem divokého množení, to funguje jen ve volné přírodě, kde je přirozená regulace a ty zvířata také lépe ví co a jak (to je jak civilizovaný a "necivilizovaný" člověk). Také neříkám, že je šlechtění jednoznačně špatné. Ale když už člověk mluví přírodě do práce, mělo by pro něj být na prvním místě zdraví a až pak "krása" a atraktivita (u všech živočišných druhů). Jenomže když to řeknu vážně hnusně, když je poptávka je i nabídka...
  - - - - -
  ...ale aby zde nebyla jen vážná témata... :) kouknu na FB a tam na zdi tohle -
  https://www.facebook.com/televizezak/photos/pcb.985917014809463/985916738142824/?type=3
  11.11.2015 11:47leprechaunek
  Daniberu: Když Dani, to jsou zase dvě různé věci. Teddík coby králík s dlouhými chlupy by v podstatě byl naprosto oukej zvíře...
  To, že se neselektuje, v první řadě na skus, a když už ty problémy jsou, chybí systém hodnocení, evidence a zpětné selekce linií do chovu... to už je bohužel úplně jiná věc. Dobře víš, že proti tomu bezhlavému množení jsem tady jeden z nejhlasitějších kritiků... ale sama vidíš právě na mony, že když je to zvíře zdravé, funguje bezproblémově. Chov teddíka fakt nepovažuju za úplně blbý krok... blbé je to, jakým způsobem k němu ti zatracení patlalové přistupujou.
  11.11.2015 12:07Daniberu
  leprechaunek: Jj. Je mi to jasné. Je to složité téma. Já spíš reagovala na vyjádření, že se ta zvířata nemají šlechtit podle toho, co se hodí a líbí lidem. To by potom bylo opravdu tak, jak jsem psala.
  To, že když už se to dělá, měli by se tím zabývat opravdu jen odborníci a posuzovat to ze všech stánek, je věc jiná. Já jen aby se to prostě nezúžilo na dohadování se, jestli je "lepší" krátkosrsťák, nebo teddy. Evidentní výhoda těch prvních je, že u uznaných plemen existuje PP a máš tak alespoň nějakou jistotu, že víš, co kupuješ.
  11.11.2015 12:08Sofie4
  Zdravím, k tématu teddy - já se přiznám, že mám co dělat, abych "odchlupila" mého krátkosrstého králíka v době línání - absolutně se mnou nechce spolupracovat, tak já obdivuji všechny ty co maj teddíky a umí se postarat o jejich srst...někdo tady psal, položit králíka na neznámé místo, např. pračku...no pračku jsem nezkoušela, ale při stříhání drápů ho dáváme na stůl...a že by byl nějak v klidu :D nebo i na radu položit ho na záda...do klína např, nemohu říct nic kladného..u nás to prostě nefunguje a je to vždy boj :)...zajímavé že na veterině je tak paralizovaný, že mi vet nechce věřit, že je doma takový divoch :)
  11.11.2015 12:25Alpa
  Ad. Teddy - já mám Zorku doma čtyři roky a je to zlato. Proti Teddíkům bylo napsáno mnoho, nicméně i jiná plemena mají problémy (řeší se tady stále). Králik je holt tvor choulostivý. Já mám čtyři roky, zdravého, mazlivého chlupáče (ťuk,ťuk - rychle klepu). Dlouhou srst má řada plemen zvířat a nikdo to neřeší. Já králoše vyčesávám a kolem oči na radu veterináře zastřihnu čupřinu. To je asi zásadní rozdíl v údržbě, žádná tragedie. Určitě jsou i solidní chovatelé Teddíků, stejně jako nesolidní chovatelé krátkosrstý králíků. Samozřejmě, že s množírnámi (u žádných zvířat) nesouhlasím. A+Z
  - - - - -
  Sofie4 - já králoše čapnu dám na záda a vyčešu břicho, v náručí potom zbytek těla. Opět si myslím, že záleží na povaze králíka. Králinda sice nechrochtá blahem, ale v klidu to vydrží. Drápky řeším na veterině. Králoše mám opět v náručí a doktor ostříhá drápky - naprosto bez problémů.
  11.11.2015 12:26Sofie4
  Alpa: u nás to nehrozí...a nechci být zase úplný tyran...ale v náručí??? to vůbec, šíleně kope nohama a pak se se mnou půl dne nebaví :)
  11.11.2015 12:50Alpa
  Sofie - Zorka se naštěstí ráda nosí. Vydržela by na rukách ležet celý den :-) Zajímavé je, že na klín hopne spíš výjimečně.
  11.11.2015 13:41leprechaunek
  Daniberu: noooo, nechci být za rýpala, ale Dani... na tom "šlechtění, jak se to lidem líbí a hodí" stojí chov úplně všech šlechtěných zvířat :-D Krav, prasat, koní, koček, psů... ostatně i králičí chovatelé ti ledaskdy řeknou, že sice zabíjejí na maso, ale v králíkárně chtějí mít barevno :-D
  Že to občas sjede k excesům... jooo děti, ale to je taky u spousty druhů a plemen... nehájím to, konstatuju. Krávy, co kvůli osvalení nemůžou porodit... čivavy s rozestouplými lebečními kostmi... atd... Stejně ale nemám náladu to celé poslat do háje... Obecně lidstvo na zušlechění zvířat udělalo neskutečný kus práce, pozor na to.
  A jestli někdo má náladu zařvat, že vybijeme jezevčíky, protože jsou patologickou formou života, tak klidně, ale prosím beze mě.
  11.11.2015 14:07Daniberu
  leprechaunek: Jani, vždyť jo! Přesně tak jsem to přece myslela :)). Psala jsem jen, že se to přehání, ale že bez toho by skoro žádná domácí zvířata nebyla. Ani ti naši krátkouší prcové, ani beránci :-).
  - - - - -
  Ježiš fuj :(. Co jsem to napsala :)). Prcové nééé. Prckové.
  11.11.2015 14:10Jaňour
  Daniberou a ostatní - Já jsem taky neřekla, že se vůbec nemá šlechtit podle "potřeb" lidí (i když i o tom bychom mohli vést dlouhou etickou debatu...), ale, že má být vždy zdraví přednější než krása!
  Myslete si co chcete, ale takhle dlouhá srst (myslím v poměr délka chlupu a velikosti těla), je spíš škodlivá, zdravého na ní není vůbec nic, je to hezké, tím veškeré výhody končí. Ignorovat to, znamená ignorovat potřeby zvířete jako živého tvora a upřednostnit zájmy člověka a jeho touhu si něco "poňuchňat". A neříkám to proto, abych vás tu urazila, vím, že se pohybuji na té hraně, kdy mě budete všichni posílat do háje zeleného, ale abyste si to uvědomili pro dobro těch zvířat.
  A o „vybíjení“ také nemluvím, když už je jednou zvíře na světě, tak je na světě a my se o něj máme postarat.
  11.11.2015 14:19Daniberu
  Jaňour: Já s tebou v podstatě souhlasím. Ale ono ani to zmenšování na zakrslíky pro ně není nic moc. Jak ale píše Jana, když už se to dělá, tak největší průšvih je, že to často dělají ti "patlalové". Dlouhá, ale kvalitní srst při dobré péči králíkovi nevadí, ale ona právě dost často kvalitní není. Zmenšený králík taky nevadí, ale vadí, když se mu pak do té malé čelisti nevejdou zuby a rostou pak špatně atd.
  11.11.2015 14:38mony
  a už stačí :))
  ať žijí chlupáči :)))
  http://nd04.jxs.cz/913/359/3cde2737ee_70333760_o2.png
  11.11.2015 15:04Daniberu
  mony: Ještě že mu je vidět ten čumáček :)). Ať žijí !!!
  11.11.2015 15:41Alpa
  mony - podle té fotky jsou naše Teddice vlastně ,,skíni" :-)
  11.11.2015 15:48Pečinka
  Hezký den, mam 11ti měsíční králindu. Když sedim na sedačce a jsem opřená, vždycky přiběhne a šťouchne do mě čumáčkem . Tak jí uhnu, aby mi mohla za zády proběhnout, jakmile má prostor a může projít, kousne mě do zad. Nevíte, proč to dělá?
  11.11.2015 17:15Pesae
  Hezký den,někde jsem četla info o spreji který by měl králíkům zabranovat ve značkování,našla jsem pouze na eschopech spreje proti zápachu.Ale existuje něco co by králíčka odradilo? Náš není až takový šmudla,nikde nebobkuje ale jak se dostane na gauč tak to začne házet,už ho i 2x počural.Tak lze tomu nějak zabránit a jak se na takovéto spreje dívate ??? Nebo prostě jen vyhánět a odnaučovat ? díky
  11.11.2015 17:22mony
  Pecinka
  Protože si to rozmyslela a chce být tam kde přesně sedíš :)) hele ta moje je zduchaci. Zducha vždy a všude až to někdy bolí. Možná si vynucuje pozornost to časem vypozorujes sama co tím vlastně mysli.

  Pesae
  Vyprdni se na spreje podle mě na králíky stejně nepůsobí. Gauč necim zadelej ať se na něj nedostane. Usaci rádi dělají ee do posteli a na sedačky.
  11.11.2015 18:24Daniberu
  Pečinka: Náš někdy dělá to samé. Někdy chce, abych uhnula, jindy chce hladit a jindy mě prostě vyštípat. Prostě jak píše mony :). Když toho nechce nechat, sprdnu ho a on s tím přestane, nebo se urazí a jde ze sedačky. Každopádně je to, jak vidíš, celkem normální chování :-).

  Pesae: Taky souhlasím s mony. Ten náš s tím z nějakého důvodu přestal asi po 2 letech, takže teď už na sedačku může. Jednou za čas sice ucvrnkne na polštářek, ale jen když se naštve. Třeba právě když ho sprdnu a nechci vysmahnout :).
  11.11.2015 20:25olík
  Dobrý večer. Prosím o radu.Králíček má sice hlazení rád ale nejde si za mnou pro pohlazení. Nechce být mimo klec a tak ho hladím jen v kleci.Ještě z ní ani jednou nevyskočil.Nenechá se ani vylákat na dobrůtky.Nevím v čem je problém. Už ho mám delší dobu.Chtěla bych ho mít více vymazleného.Poradíte prosím jak na to?Děkuji
  11.11.2015 20:41Kikas
  Zdravim, prosim Vas jakou ma kralicek dechovou frekvenci , u kralicku co jsem mela pred timhle mi prislo ze dychali pomaleji, je mu 6mesicu minirex, a dneska jsem vypozorovala ze kdyz jsem hlavou u jeho tak slysim takovy lehky funeni, k vetovi samozrejme zajdu dekuji :-)
  11.11.2015 21:14Jaňour
  olík - A co to znamená "delší dobu"? Víš, a neber to jako aroganci, ale jako konstruktivní kritiku, ona bude vina hlavně na tvé straně. My kteří máme ty "vymazlené" králíky, jsme jim taky obětovali moře času, jsou pro nás přáteli, nejenom plyšákem v kleci. Kolik ti je smím-li se zeptat? Asi moc ne, co?
  - - - - -
  olík - Doporučila bych ti zaregistrovat se sem a často sledovat tuto diskuzi, tak nejlépe pochytíš, jaký přístup ke králíkum mají lidé, kteří si dokázali dobýt jejich srdce :)
  - - - - -
  Kikas - Koukni tady do záložek, je tam v sekci Anatomie uvedeno - "Dechová frekvence za klidu je kolem 50-60 dechů za minutu."
  11.11.2015 21:17Ecila
  olik: Trpělivost :-) Je plachý. Zkusila bych nechat otevřenou klec a usnadnit východ, prodávají se různé můstky, nebo stačí přes mřížku dát kus koberce, kartonu.. a lákat na pamlsky, na čersvé bylinky.. A nezvedej ho do náruče, aby se tě nebál - většina to nemá ráda. Moje za mnou poprvé přišla, žďuchla a olízla mi ruku až tak v 9ti měsících a teď je mazel.
  11.11.2015 21:26Jaňour
  Ecila - ehm ? Až v devíti měsících? To mi vyrazilo dech. A co jste těch 9 měsíců dělaly? To měla nějaké špatné zkušenosti s lidma nebo co?
  11.11.2015 21:28olík
  Jaňour a Ecila:děkuji za radu.Věnují se mu každý den. Sedim u klece hodiny,hladím ho,Mluvím na něho. Klec nikdy nezavírám.
  Když ho vytáhnu ven,skočí hned zpět. Rozhodně ho jako nějakého plyšáka neberu.Takový přístup ke zvířatům nesnáším.Už ho mám půl roku.Je mi 19.
  11.11.2015 21:32Jaňour
  olík - V tom případě se omlouvám. A jak byl starý, když jsi si ho přinesla? Od chovatele nebo ze zverimexu? Kontrola u veterináře proběhla? Přeléčení na kokcidie?
  11.11.2015 21:58Ecila
  Jaňour: Zkušenost s lidma měla dobrou, jen byla plachá. Z klece vylézala, pohladit se nechala, ale že přišla sama, dala na mě tlapky a olízala mě, to jí trvalo fakt dlouho

  olík: Nevyndavala bych ho z klece, může se pak bát.
  - - - - -
  Nechala bych ho, aby vylézal sám.
  11.11.2015 21:58Alpa
  Olik - někdy trvá dlouho získat důvěru. Nezískal někde špatné zkušenosti? Nemá strach vyskočit z klece ? Třeba dát nějaký ,,mostík" na přelezení z klece. Jsou to zvědavá zvířátka, třeba by to zkusil. Nevím.... Já jsem tento problém neměla, u nás byl králoš hned jak doma. Roli může hrát i chovná stanice. Je fakt, že některým ušatcům zabydlení trvá déle .... Vydrž a zkoušej !!
  11.11.2015 23:17Jaňour
  olík - ještě ale napiš více podrobností, kde ji chováš (místo v bytě), jak vypadá výstup z její klece, zda se jí takhle věnuješ od začátku co jí máš nebo třeba poslední měsíc atd. ... Možná sem dej i fotky jestli můžeš... Není moc vykrmená například? V kleci se ale pohybuje normálně, ne? Možná taky zkus kolem klece dát ohrádku, všechno jídlo jí dej do ohrádky, aby měla motivaci vylézt a ty se vzdal. Ale ubezpeč se, že východ z ohrádky je dostatečně pohodlný. Také je možné, že by mohla být lechtivá... to by pak pro ni hlazení prostě nebylo příjemné, a ty tím jak ji hladíš si jí akorát odrazuješ... (zkus hlazení po čelíčku).
  - - - - -
  oprava: že VÝCHOD Z KLECE je dostatečně pohodlný.
  12.11.2015 07:06mony
  letos jsou v módě proužky :)
  http://img.kralici.com/kralici/alba/08d2eb2e444310708258.jpg

  tak záda máma úplně bez chlupů, začíná růst drobné chmýří a na bocích nám zůstaly nárazníky :) prostě boží kreace :)
  12.11.2015 07:34anima
  olík: já bych to neviděla tak černě, asi je to prostě plašší typ :) Můj současný ušák vylezl sám z klece až po měsíci, co jsem ho měla doma (a to jsem zkoušela i sundat vršek klece a nechat ho jen v té plastové vaničce a odešla jsem pryč). Pak se to najednou ze dne na den zlomilo. Z klece bych ho netahala, také jsem to zkusila, ale i ten můj vždy skočil hned zpátky a přišlo mi, že to akorát celou situaci zhoršuje a králík se bojí ven o to víc.
  Jak píšou holky, chce to trpělivost, já většinu času strávila sezením na podlaze a četla jsem mu knížky, aby si zvykal na můj hlas :D Teď jsou mu 3 roky a i když je pořád plašší a nemá důvěru k čemukoliv neznámému, v domácím prostředí by to do něj ty začátky nikdo neřekl - je ohromně kontaktní, neustále vyžaduje pozornost (mám pocit, jako by se neuměl zabavit sám :-D ) a pro pomazlení si také zajde :)
  - - - - -
  Teď mě ještě napadlo, že jsem se tu nepochlubila s novými triky, které jsem Frisího naučila :) Tak alespoň odkaz, jak aportuje
  https://www.youtube.com/watch?v=edSxmC2Ndvk
  12.11.2015 09:19Daniberu
  anima: Jste oba strááášně šikovní :)). Máte můj obdiv!
  U nás to bylo stejné až na to, že ten náš vyskočil z klece "už" za týden :)). Než si ale troufl po celé kuchyni trvalo nejmíň další týden. Do dneška je to tak, že ostatní dostupné prostory má sice prozkoumané, ale z kuchyně spíš jen vykukuje a opouští ji výjimečně. Jinak je to sice konzervativní, ale kontaktní, mazlivý a drzý lenoch :-).
  12.11.2015 10:00Turandot
  Zdravím všechny dobré lidi a milovníky zvířátek. Naše Justýnka - zakrslý králíček je velmi odvážná.
  Už jako miminko, když jsme ji přivezli, byla hodně velký suverén. Ale máte pravdu, že se nemají do ničeho nutit - to na ni bylo vidět - všechno - ,,já sama, já sama´´. A když jsme nebyli v dohledu, tak si to nacvičovala - třeba výstup do poschodíčka (má velkou klícku). Ráda bych vám poslala foto,
  ale nevím, jestli sem jde vložit.
  12.11.2015 10:09Daniberu
  Turandot: Fotky můžeš vkládat, až ti bude přiděleno album. Podívej se tady do pravidel diskuze. Je tam popsané, jak ho získat. Rádi se pak na tvou Justýnku podíváme :).
  12.11.2015 10:13Sofie4
  anima: kloubouk dolů..šikovný králíček!!! My zase hrajeme na honěnou...Joey něco čmajzne...třeba kus alobalu, papírek a pod..a já ho hodním po bytě...abych mu to vzala..on vesele v puse kořist a běhá :)))
  12.11.2015 10:48Turandot
  Díky za info. Už se těším, až vám ji představím. Narazila jsem na diskuzi, když jsem sháněla domácí seníčko. Náš obchod už nemá. Je to paradox - bydlíme nyní na vesnici a musím kupovat seno a bylinky. Nemáme oplocený pozemek a chodí se sem venčit kočky, pejsci a dokonce lišák.
  Tak mám strach Justýnce z venku něco dát i nám už netrhám bylinky, které pěstuji. Užívají si je o to víc vrabečci.
  - - - - -
  Joey je divoch a je s ním určitě legrace. S Justýnkou se nasmějeme také. Na schovku si ráda hraje.
  Mnohokrát, kdyby se nezavlnil maličko závěs, nebo nezahlédli jsme mizet nožičku pod peřinou, tak bychom opravdu nevěděli, kde je. Včera se schovala za polštář a syn ji povídá - ale Justýnko já ti vidím ušička - a najednou - ušička se pomalu sklápěla. Já když ji hladím tak si obden opakujeme, co kde je - uščka, bříško atd. a tak myslím, že nám hodně rozumí. Jsem invalidní a tudíž jsem s ní celé dny, Kdxž odjedu k lékaři nebo na nákup, tak se na mne někdy zlobí. Zrovna včera na mne vrčela a kousla mne.
  12.11.2015 11:14Alpa
  anima - šikula :-) Naše Zorka když něco chňapne, tak už to nepustí.
  - - - - -
  Ad. línání - už jsme přesrstili a vypadá to, že se chystá nová doba ledová. Zorka je huňatá až hrůza. Možná je to tím, že Ostrava je na severu :-)
  12.11.2015 16:04olík
  Jaňour: mám ho od chovatele,koupeneho v 6 měsících. Teď je mu rok.U věta sem s ním byla.
  12.11.2015 16:26Alpa
  Olik - v šesti měsících je už králik v pubertě, víceméně dospělý. U chovatele byl dlouho a třeba nemá dobré zkušenosti, nebo se mu nevěnovali a nezná mazlení. Dej mu čas, třeba se to změní. Každý králik to má s mazlivostí jinak, držíme palce A+Z
  12.11.2015 17:13Lenka85
  Ahoj, už jsemtu dlooouho nebyla. Mám problém.Vždycky jsem to odsuzovla, že dávají lidi králíky pryč kvůli alergii dítěte a teď stojím před tím samým. Syn má 3 měsíce zvýšené teploty, kašel, byli jsme i v nemocnici.Je zdravý, ale má nízkou hladinu imunoglobulinů G.Nedokáže se bránit infekci.Jelikož na poslech nemá důvod mít kašel, řešíme, že mu něco vadí a doktorka doporučila dát králíka pryč.Což jsem nikdy nechtěla.Jednou jsem si ho koupila, tak u mě i umře.Jenže co teď? Vím, že je všude nechtěných králíků hafo.Ale musim se zeptat, nechtěl by někdo našeho králíka? je to Lumpík v albu, ten šedivý.Nemám nikoho, komu bych ho mohla dát, aby neskončil v králíkárně nebo na pekáči.Jsem zoufalá, nevíte kam ho dát? Děkuju za radu.
  12.11.2015 17:18Jaňour
  olík - Souhlasím s Alpou, když ho máš až od tak "pozdního" věku, tak není divu, že mu to déle trvá. A víš alespoň jak žil u toho původního chovatele? Jestli třeba neměl možnost pohybu, může mít také ochablé svalstvo... A v té kleci se pohybuje jak? Má tam dost místa? To chce opravdu moře a moře trpělivosti a sebejistoty, aby králík vycítil, že v tobě může najít ochránce. Co říkal ten veterinář, když ho prohlížel?
  12.11.2015 17:31Anor
  Lenka85: Jakooo... nezlob se, ale nějak mi to co píšeš nedává smysl. Vážně si nedokážu představit, jak by mohl mít králík vinu na tom, že má tvůj syn sníženou hladinu IgG a proto by byl důvod dávat ho pryč? Kdyby měl syn alergii na králíka, tak neřeknu, ale tohle je divné... Další věc je, že pokud nic na plicích doktor neslyší, tak to neznamená, že tam není důvod. Dělal mu někdo rentgen plic? Jak starý je syn? Řeší někdo tu nízkou hladinu IgG, nebo jen doporučili dát pryč králíka?
  12.11.2015 17:35rega
  olik: a ja len dodam, ze sa este kralikovi nemusi pacit podlaha, ktoru mas.. napr. ak mate drevenu podlahu, moze sa mu smykat a citit sa neisty.. vtedy by mohli pomoct koberceky.
  - - - - -
  Lenka85: mna este napadlo, ak si myslia, ze mu ten kasel vznika drazdenim od chlpov kralika alebo zo sena (aj ked mi to neznie uplne presvedcivo), tak by ste mohli skusit kupit lepsiu cisticku vzduchu. Okolo 3 tisic sa daju kupit uz solidne, s umyvatelnym filtrom a tak...
  12.11.2015 18:03Olík
  Jaňour:Je z králíkárny,takže si moc pohybu neužil.Teď ho mám ve velké kleci (120x60cm),lítá tam,poskakuje,prostě řádí :-D.hlavně ráno a večer,během dne spíš spí.Před klecí mám kobereček a ani to se mu nelíbí.Jen byl u klece a hned zase zpět,když sem ho vytáhla sama.Tak nevím,co mu vadí.Je v mém pokoji,je tam klid a žádná zvířata doma nemáme.Nemá se tedy čeho bát.Sundávám mu vršek ale to ho taky nezajímá.Asi zkusím koupit nějaký můstek a uvidím.Jako by neměl zájem jít se proběhnout.Nikdy se z klece nesnažil jít pryč např. nelomcoval s mřížemi.Vypadá tam spokojeně a jako by mu to naprosto vyhovovalo.Jenže mě to vadí.Nechci aby tam byl pořád.Klidně ať mi okouše nábytek,hlavně ať je venku.Snad se to brzy zlepší.Děkuji všem za rady
  12.11.2015 18:12Alpa
  Olik - myslím, že se to vysvětlilo. Byl celou dobu v kotci, nezná svobodu a ani mu nechybí - je zkrátka spokojený. Navíc se v kleci cítí v bezpečí. Určitě se to časem změní. Musí Ti věřit, nedělej nic násilím. Půl roku nebyl zvyklý na člověčího kamaráda, musí se všechno postupně naučít. Neboj, půjde to :-)
  12.11.2015 18:12Tygrinka
  Lenka85: Tvá lékařka neví co by, tak se chytá stébla. Jediné, co bych udělala, nepouštěla ušáka do dětského pokoje a více bych vlhčila vzduch doma, aby se sliznice nevysušovala. Hledala bych spíš nějaký chronický zánět v těle - třeba dutiny na hlavě, i ty plíce, atp. Ten může natolik vyčerpávat imunitní systém, že ten pak nemá sílu se bránit běžným infekcím... Něco podobného jsem kdysi řešila, ať jsem měla doma zvířata nebo ne, stav byl stejný, resp. na zvířatech vůbec nezáležel, a nikdo mi zvířata ani nezakazoval.
  12.11.2015 18:28Olík
  Alpa:Ano,taky mě to napadlo a tušila jsem,že s tím asi bude problém.Také je trochu plachý,tím je to horší.Doufala jsem,že si tedy bude chtít konečně užít možnost volného pohybu.Myslela jsem,že z té klece už začne vylézat po pár měsících a ne,aby tam byl 6 měsíců a pořád nic.Vždyť ví,že z ní může vylézt.Můj minulý králíček byl venku každý den,bez problému.Ten byl zase moc rád venku :-D.
  12.11.2015 18:39Jaňour
  Olík - Tak aspoň, že tak. Člověk si kolikrát představuje králíka, který půl roku sedí a ani se nehne a majitel na něj čučí a občas mu dá něco najíst, pak si vzpomene, že by chtěl, taky pěkný přívěšek a začne řešit, proč ten králík nereaguje. Což jak už vidím, není Tvůj případ. Ještě jednou promiň, že jsem Tě podezírala ze špatného se starání, jak se tak rozepisuješ vina opravdu nebude na Tvé straně. Fakt se sem zaregistruj, abychom věděli, jak se to s vámi zlepšuje :).

  Ps.: A byl u toho předchozího chovatele ve společnosti jiných králíků?
  12.11.2015 18:40Bubis
  Ahoj, chtela bych podekovat za odpovedi. S Bobesem jsme u veterinare byli. Rikal ze je vse v poradku, ze se obcas stava ze kralicci obcas delaji vanocky bez duvodu. Dostali jsme ale Baycox. Zajimalo by me jestli s tim nekdo z vas ma zkusenost ? Bobes je prevazne cely den zalezli v kleci a jen lezi. Je to normalni ? Dekuji za odpovedi
  12.11.2015 18:52Olík
  Jaňour:V pořádku,vůbec se mi nemusíš omlouvat :-D.U předchozího majitele byl sám v malém kotci.
  Určitě vás budu informovat o tom,jak se to vyvíjí.Doufám,že budu moct brzy s radostí napsat,že už je to lepší.Moc děkuji za vaše komentáře.
  12.11.2015 20:31Merlouska
  Ahojte, mam dotaz: meli jste nebo mate nekdo problem s kralikem, ktery nonstop vyhrabava podestylku ze zachodu a pak chodi curat/bobcit na holy plast? Nedele byla hrabos vzdycky, spravny zachod musel byt aspon obcas prehrabnut, ale ten extrem, co predvadi ted, fakt nechapu. Vyhrabe vsechno, co jde, ani okraj to neudrzi, takze ji davam te podestylky minimum a stejne toho pulku vyhrabe. A pak si hrabe uz jen tak z pleziru do toho plastu.
  Dela to uz cca tyden, co jsem si ji privezla do Brna, predtim byla temer pul roku venku ve vybehu, kde zadny zachod s podestylkou nemela. Jenze to byva kazdy rok a nikdy potom po navratu dovnitr nedelala se zachodem takove ciraty.
  Myslite, ze jen vyjadruje nelibost? Mam to zkusit jeste chvili vydrzet, nebo ji radsi poridit zachod s rostem?
  12.11.2015 20:50dninix
  Ahoj nemate nekdo radu jak uklidnit kralika ,můj kralik nesnáší přetočeni na zada a ja mu potrebuji ostrihat cucky srsti kolem varlat a on strašně kope nohama.ma je tam uz uplne zamotane .je to nadlicky ukol mu neco provadet se srsti vsude jsem to ale ostrihala ale na ty varlata je strasne haklivy .veterinar by stal 3000 a jeste by ho museli uspat chudaka tak bych to rada vyresila v klidu doma .mate twdy nejaky grif nebo kontakt na nejakeho strihaciho šikulu
  13.11.2015 07:27mony
  dninix
  3000? to je veterinář z Bondi beach????
  Někoho popros ať ti pomůže, jeden bude ušáka držet zády k sobě a druhý bude opatrně odstraňovat dredíky. Když se bude ušák držet pevně,zvládnout to jde. Sice pak bude naštvaný, ale dobrůtka to spraví. Možná by pomohli i v salonu pro stříhání pejsků, ale s tím zkušenosti nemám. Zas aby ho tam nestresovaly pachy jiných zvířat, zvuk holících strojků apod....
  13.11.2015 08:27Sofie4
  dninix: zrovna toto jsme včera řešili....taky jsme potřebovali ostříhat dredíky kolem těchto míst....a můj králík prostě není nosící, každý tento úkon je úplně stejný, jak ppopisuješ, strašně kope nohama..a světe div se...včera jsem na radu, jak uchopit králíka dala, a ono to zafungovalo!! prostě ho chytnout a co nejrychlejí si ho položit do klína jakoby do kolíbky...on musí být na zádech...a fakt držel a já opatrně střihala..střihala a doufala, že z toho nebude kastrace :)...celou dobu držel...fakt...a tak jsem chtěla vzít při jednom i drápy...ale to už se naštval...a to už jsme nestihli...ale doporučuji to takto zkusit...
  - - - - -
  dninix: jo a uspat??? to je divný veterinář....já toto jednou nechala stříhat u veterináře....a až na to, že jsem ho na zádech držela na stole, ne v klínu, tak to probíhalo podobně, jak u nás včera doma...držet a stříhat....
  13.11.2015 10:01leprechaunek
  Ad to stříhání... já mám u mojí potvory zkušenost, že něco chce v jednom člověku, něco ve dvou. Taky nekastrovaný samec, říct, že s ním testosteron cloumá, je ještě mírné vyjádření... Drápy dáváme jen ve dvou, on má hlavně v zadních packách páru jak bejk... A ohledně čištění... poloha do kolíbky do klína je fajn, dá se, ale bacha - jen do chvíle, kdy třeba to tahání nebo něco králíka nezačne bolet. Což hlavně na těch varlatech může být fakt problém... stačí slepené chlupy, kus přischlého bobku a je rodeo, zažila jsem před dvěma dny osobně. Chce to fááákt opatrně. Takže za mě stejně preferuju asistenci někoho... překlopit do náruče, pevně sevřít pod zády a kolem boků a prostě držet a nepustit... no a druhá osoba někde na světle opatrně stříhá a čistí.
  Jelikož milánek je huňatec, tak podvozek udržujeme celkem pravidelně a sranda to teda úplně není. :)
  13.11.2015 12:24Sofie4
  Ad stříháni :) jo já zapomněla dodat, že polohu do kolíbky jsme dělali taky ve dvou :) v jednom si to nedovedu moc představit :D
  13.11.2015 13:59mony
  leprechaunek
  huňatec? to je ještě něco víc než teddy? :D
  Já když uvidím bobek na konci chlupů tak čapnu slečnu, hodím ji zády k sobě a rychle oberu. Slečna párkrát kopne, vzduchem se vznese oblak chlupů, pak ji pustím, několikrát zakopne paciny dozadu a jde skočit na svou lavici k bedně pamlsků a čeká na odškodnění(tolárek) páč jí panička zas ublížila :D

  drápky stříhá vetka jednou za půl roku při očkování a mezi tím musím jednou doma, pozvu kamarádku na kafe, ta přijede s kleštičkama, opět moment překvapení, ulovím zajíce, chvíli potrápíme a je hotovo :)
  Stačí pevně držet a přitisknout k sobě, ušák nemá šanci :)
  13.11.2015 15:50AB
  Dobrý den,

  kdysi jsem na tyto stránky chodila kvůli sobě, teď hledám radu pro kolegyni v práci :
  má zakrslého králíčka, beránek, s PP 6 let, kastrovaný
  Dlouhodobě mu přerůstá mu horní stolička : pokaždé v narkóze mu bylo provedeno broušení zubu - 29.7.2015, dále 2.10.20015 a 6.11.2015. 6.11.2015 se těžko probíral z narkózy, slovy Vet - nemohla ho probudit. Dále padl ze strany Vet návrh stoličku vytrhnout - rentgen a narkóza opět.
  Stále častěji se projevuje a stupňuje stav, že je králík nekontaktní, málo žere, všude čurá a bobkuje, což standarně nedělá. Vybírá si stravu - salát sní, ale mrkev a tvrdší potravu téměř ne. Při pohlazení se krčí, utíká - též nikdy nedělal. Loni mu byl proveden výplach močového měchýře, měl tam kamínek. Je krmen senem, granulemi a 2 x denně zelenina.
  Jinde po těle je králík v pořádku, nechá se prohmatat, bolesti nemá,
  Hledám radu, co by to mohlo být, možná zánět. Jestli doporučujete nadměrnou narkózu a zda jste pro vytržení zubu. Vím, že je to hodně obecné, přesto já sama, byť králíček není můj, nesouhlasím s obrušováním, které řeší důsledek, ale nehledá příčinu bolesti, ani ji trvale neřeší. A hledám doporučení na nějakého jiného veta pro kamarádku.


  Děkuji moc, AB
  13.11.2015 16:23leprechaunek
  mony: já ti ani nemám odvahu to porovnávat, ale 3cm chlupy neskutečné hustoty kolem "klíčové oblasti" ti odpřisáhnu. A že to při slepení bobky stačí na pěknou paseku, o tom vůbec nepochybuj ;) Případně vánočka přischlá na kůži a chloupky varlat... tohle je "radost", kterou teďulka asi nezažije, a může děkovat bohu. ;)
  Kromě toho, u nás, když pak králíka po podobné "zkrášlovací kúře" pustím, tak nejenže nejde pro pamlsky, ale tři dny se vyhýbá ruce. ;)
  Děkuj bohu za to, co máš doma, a nerýpej do nás chudáků :-D :-D
  13.11.2015 18:06Jaňour
  AB - Nemám s tím (naštěstí) zkušenost, já jen vím, že někteří králíci mohou ze stresu z broušení zubů uhynout... a to tak, že se mu natrhnou vnitřnosti a on umře na vnitřní krvácení... Někdo, už nevím kdo, to popisoval ve svém albu... a kamarádka, budoucí veterinářka, mi to také potvrdila, že stres může vyvolat u králíku i toto... Což ale neříkám k tomu vybírání si potravy. Podle mě ho to prostě bolí... jestli je tam zánět, to by měli zjistit rentgeny, to mi zde nevyšpekulujeme... Narkóza je velký záhul pro organismus a ten stres..., já se nedivím, že nekomunikuje, už také není nejmladší... Taky je potřeba se zaměřit na zkušenosti veterináře s touto problematikou... Nevím, co přesně obnáší vytrhnutí té stoličky, asi to žádná legrace nebude (sama to znám nedávno mi stoličku trhali), ale zase je to podle mě jednorázový stres, namísto každoměsíčního trápení... (to si ale jen myslím, to nevím). Ovšem když nebude mít stoličky, půjde mu hůř rozmělňovat potrava a tím pádem můžou nastat komplikace s trávením...
  13.11.2015 19:42Katcha
  Jaňour: Promiň, ale to jako vážně? Ze stresu se natrhávají vnitřnosti? To jsi četla v Blesku? :D
  AB: Přijde mi zvláštní trhat stoličku z podezřením na zánět. Buď tam zánět je, nebo není, to zkušený lékař pozná. A i tomu by měla předcházet léčba antibiotiky. Trhat stoličku jen pro to, že se mu špatně obrušuje je dle mého zbytečné, ale opět - měl by to posoudit lékař. Chodit každý měsíc na obrušování je velmi náročné jak pro majitele, tak pro králíka.
  To občasné nechutenství a selekce potravy může opravdu značit ty zuby. Někteří králíci jsou na to citlivější. Můj po problémy se zuby a abscesy přešel na absolutně netuhou stravu - rozmáčené kvalitní granule - a od té doby jsou zoubky ok.
  Takže moje rada: najít si kvalitního doktora, který rozumí králíkům i jejich zubům a řídit se jeho radami. Tady nikdo odborně králíka kamarádce nezkontroluje. Pokud je z Prahy, měla bych pár tipů.
  13.11.2015 21:07Jaňour
  Katcha: "Trhat vnitřnosti" to je uznávám silný výraz, ale stačí malá prasklinka a vnitřní krvácení je na světě. To není z Blesku ale ze života, bohužel.
  14.11.2015 08:39Albi
  Ahoj, mám na Vás otázku.
  Včera jsme byli u veterináře, protože jsme zpozorovali, že králíčkovi se zvětšilo jedno varle. Veterinář ho hned vykastroval. Králíčkovi je 5 let.
  Akorát veterinář mi neřekl nic moc k pooperační péči. A tak bych chtěla požádat o radu Vás.
  Jak můžu králíčkovi pomoct, aby se cítil co nejlíp? A nemůže mít třeba teplotu? Dá se to nějak poznat?
  Předem děkuji :)
  14.11.2015 10:11Dany1312
  Ahoj, máte niekto skúsenosť s nádorom v brušku králika? Naša králička má 7 a pol roka. U veterinára sme boli. Ale chcela by som vedieť vaše skúsenosti.
  14.11.2015 11:04Marsya
  Ahoj,je to velmi akutni.Kralicka boli brisko.Mam Sab simplex.Jake mnozstvi mu mam podat?
  14.11.2015 11:15mony
  Co:
  Sab Simplex
  Kdy:
  První pomoc při nadmutí nebo plynatosti. Pokud se králíkův stav nezlepší, vyhledáme veterináře!
  Jak:
  cca 15 kapek 1-3x denně, králíčkovi neublíží, neboť se nevstřebává, je proto vhodné jej podat i jen při podezření na nadmutí. Pokud je králíčkův stav vážnější dáváme 1 ml Sab Simplexu každou hodinu. Ale pozor - pokud zároveň podáváme králíčkovi léky, musí být mezi podáním Sab Simplexu a léku alespoň 1 hodina (lépe dvě hodiny) pauza, protože Sab Simplex omezuje vstřebávání dalších látek.
  14.11.2015 12:03Marsya
  mony :Děkuji.Já už to potom našla.Přišla jsem z práce a zjistila , že ušák je nadmutý. Hned jsem letě la pro kapky .Bylo pozdě. Před pár minutami zemřel ...
  - - - - -
  Ad všem :Prosím, dnes večer, až si budete hrát se svými ušáky, vzpomeňte na jednoho ,co právě odhopkal přes duhový most .Pohlaďte si je a pomazlete se .Máte v rukou to nejúžasnější stvoření...
  14.11.2015 14:00DrsnyZajda
  Ahoj, nevím co mám dělat mám králíčka, ale on nepije. Vždy si usrkne jenom na noc, ráno je voda tam kde byla. Mám ho 2. den a od té doby se napil jenom 3x. Vůbec neudělal žádný bobky zatím co ho mám. Prosím poraďte mi.
  14.11.2015 14:51Daniberu
  Marsya: Gábi, to zemřel Buchťa? Ach jo...To je mi moc líto :((.
  - - - - -
  DrsnyZajda: Pokud králíček 2 dny nebobkuje, tak musíš na veterinu, i kdyby nekrásně pil. Pokud máš mládě, může mít případně i kokcidiózu. Zkus zajít na některou z doporučených tady nahoře v liště. Rozhodně to ale neodkládej. Do doby, než budeš mít kokcidiózu vyloučenou, nedávej žádnou čerstvou stravu (zeleninu apod.).
  - - - - -
  DrsnyZajda: Můžeš mu udělat kmínový odvar a podat mu ho stříkačkou bez jehly. Tím nemůžeš nic zkazit.
  14.11.2015 19:40Aires
  Zdravím, ráda bych vás poprosila o radu. Před 14 dny jsme si pořídili samičku lvíčka, je hodná, přímo zlatá..jen máme malý problém. Na záchůdek se chodit naučila jenom čůrat. Bobky zatím lítají všude.:) V kleci má koberec, záchod a venku jsem jí jeden dala i do oblíbeného rohu :) Takže nevím jestli děláme něco špatně nebo jestli to chce pouze čas? Za jak dlouho se vaši králíčci naučili chodit na záchůdek? :) Děkuji moc za odpověď.:)
  14.11.2015 20:20Sisssy
  Aires:Tohle mi moje kralinda dělala taky.Nejdříve chodila do zachudku jen čůrat a později i bobkovala.Naučila jsem ji to tak,že jsem všechny bobky sesbírala a hodila je do zachůdku.Trvalo to asi cca 2 měsíce,než to pochopila.Od té doby chodí jen na záchůdek.Jinde nebobkuje.Koberec v kleci byl problém, protože na něj čůrala.Pokud ti to bude dělat, tak ho vyndej a vrať ho až bude chodit jen na zachudek.Určitě se to brzy naučí.
  14.11.2015 22:08Chovatel_začátečník
  Ahoj :) co to, prosím, znamená, když nás králík přestal olizovat? Už je to cca 4-5 co mě neolíznul ani jednou..znamená to, že už mě nemá rád? Děkuji za odpověď
  - - - - -
  *4-5 měsíců
  14.11.2015 22:17Sisssy
  Chovatel_začátečník:Mě ta moje potvůrka taky přestala olizovat. Vzala sem ji totiž k veterináři. To sem asi přehnala :-) Ten den se mnou nemluvila ale pak mě olízla. Od té doby už ne.Určitě tě brzo zase olízne,neboj.Já v to taky doufám.Asi si ho něčím naštvala a musíš si to u něj vyžehlit :-)
  14.11.2015 22:25Aires
  Sissy: Děkuji moc za odpověď. Tak to ještě nemusíme vzdávat, ona se to určitě doučí :) To s bobečky dělám taky - dám jí je očuchat a pak je před ní hodím do záchůdku :) Tak snad to brzy pochopí :) Jinak na koberec zatím nečůrá, to chodí vzorně na záchod :)
  14.11.2015 22:33Sisssy
  Aires:Když byla v pubertě, tak párkrát zazlobila a záchod ignorovala.Čůrat tam sice chodila pořád ale bobčila po kleci.To udělala opravdu jen párkrát a pak to bylo zase v pořádku.Tak s tím kdyžtak počítej.Teď by to jinam neudělala.Neboj,pochopí to.Jsou to chytrý potvůrky.:-)
  15.11.2015 09:34Turandot
  Dobrý den,
  moc vás zdravím. Je mi líto maličkého. Myslím na něho, když se dívám na naši Justýnku.
  K bobkování : Justýnka zlobí s bobečky, když má háráníčko, jinak ne. Vyčurá se kam nemá, když ji něčím rozzlobíme - jako dnes ráno - běhala jen ve velkém pokoji a kuchyni - dveře do předsíně a další části bytu byly zavřeny - šla se na ně několikrát významně podívat a pak si sedla do rohu a než jsem stačila zasáhnout, tak tam byla loužička. Tohle dělá odmalička - jak není po jejím, tak se zlostí vyčurá, kde nemá.
  15.11.2015 11:36Anor
  Aires: 14 dní je krátká doba. Náš Boris loužičky zvládl krásně a rychle, ale s bobečkaka jsme bojovali přes 3 měsíce. Zkoušela jsem psí kusy, docela pomáhalo, když jsem se občas do záchůdku schovávala mlsky, to je šel hledat a i se vybobkoval... Jenže jen co to pochopil, tak vlítul do puberty =D Tak jsem ho nechala vykastrovat a od té doby mám naprosto čistotného králíčka, maximálně utrousí v kleci, nebo na dece před klecí. Taže to nevzdávej, někdy jsou to paličáci.
  15.11.2015 12:15Danie
  Ahoj.Můj králíček trochu nakynul :-) Poradily byste mi prosím,jak snížit jeho váhu? Množství granulek mu kontroluji.Problém je hlavně v pohybu.Pořád se válí a spí :-) Děkuji za rady.
  15.11.2015 12:21Aires
  Všem moc děkuji za odpovědi :) Není nad rady od lidí, co už mají králíčka :) Od jedné kamarádky co má králindu jsem právě slyšela, že ta jejich se to naučila během pár dní... Tak jsem se trochu lekla, že my i po 14 dnech bobkujeme, kde se dá :D Ale jak vidím, ještě má spoustu času se to naučit :)
  15.11.2015 14:01Verik
  Danie: Možná by jsi ho měla nechat poběhat po bytě.My jak jsme si přivezli naši ušandu, tak nám během prvního týdne nám trochu přibrala, ale když bylo mimo klec každý den, tak zhubla.:-)
  15.11.2015 17:26Auticko
  Ahoj, chtěla jsem se poptat na háčky. U Mrňavé se objevili při očkování háčky. Všechno pape jako prokopnutá. Vždy když jdu kolem, tak se láduje senem (aktuálně máme domácí, takže i stébla jsou dlouhá). Větvičky k dispozici neustále. Mám se smířit s tím, že půjdeme na broušení, nebo je šance, že se ji srovnají?
  Ještě jedna mimo - jak přesvědčit králíka, aby šel po dřevě - našla jsem, že je možné namočit dřevo do jablečné šťávy. Zkoušel jste to někdo? Myslela jsem si, že kdyby to Mrňavá kousala, tak by to mohlo taky trošku pomoci. :)
  15.11.2015 20:24Zojja
  Zdravím, potřebovala bych poradit. Máme zakrslou králičí holčičku, je jí 8 měsíců. Máme problém. Čas od času má období a nechodí tak často na záchůdek jak by měla a pak jsou bobky i to další na různých místech podlahy. Leccos jsme vyzkoušeli, ale je tvrdohlavá a nevím už, proč to dělá, myslela jsem, že pubertu má už za sebou :( Jinak je skvělá, máme jí rádi a myslím, že i ona nás :)
  15.11.2015 20:34Sisssy
  Zojja:Moje potvůrka taky mívala tato období.Hezky chodila na zachudek a pak najednou zabobčila celou klec.Pak už to nikdy neudělala znovu. Dej jí najevo,že tohle nesmí a hlavně trpělivost.Určitě ji to přejde jako tu mou :-)
  16.11.2015 00:05Angelo Mattoni
  Krmí tu někdo granulemi Oxbow Bunny Basics Adult Rabbit, nebo junior granulemi Nutrin Complete junior?
  16.11.2015 08:36Daniberu
  Danie: Nepíšeš, jak je králíček starý a z čeho usuzuješ, že má nadváhu :). Náš králík je od přírody spíš lenoch a moc toho nenaběhá, i když není v pohybu nijak omezován. Přesto si dlouhodobě drží stejnou váhu. Pokud ten tvůj lenoší o své vlastní vůli a opravdu má nadváhu, tak prostě musíš omezit jeho příjem potravy. Ono nejde doporučit nějaké optimální množství univerzálně. Každý králík má kromě rozdílu v pohybové aktivitě i různý metabolizmus.
  Obecně můžu jen doporučit nedávat kalorickou, sladkou zeleninu (kořenová), ovoce, pamlsky a případně snížit množství granulí. Každý si to, co je pro jeho králíka "akorát" musí vychytat sám :-).
  - - - - -
  Auticko: Já nevím, jestli je šance, že se to nebude zhoršovat. Nemám zkušenost. Nemyslím si ale, že by jí v tom nějak zásadně pomohlo kousání větviček. Nejdůležitější na obrus stoliček je konzumace sena. Dřevo snad může trochu pomoci při obrusu řezáků, ale nejdůležitější je správné postavení zubů. Ony se totiž při konzumaci stravy obrušují o sebe a ne o to dřevo.
  Náš králík kouše větvičky zásadně jen čerstvé. Máčet do čehokoliv ty suché jsem nezkoušela.
  - - - - -
  Angelo Mattoni: Já nějakou dobu Oxbow krmila a určitě nejsem sama :). Proč se ptáš?
  16.11.2015 09:09Mudry
  Zdravím, Mám problém, králíček nějak rychle běžel, přes koberec a všimnul jsem si, že si urval celý drápek na pacičce, když běží nekulhá,ale když sedí tak má pacičku nahoru... uplně celý drápek si urval, mám jet na veterinu ? nebo je to běžný ?.
  16.11.2015 09:41Salla
  Mudry: vydezinfikuj mu to betadinou, nebo jinou nestiplavou dezinfekci a pokud mu to nebude otikat a zitra uz bude vse zas v normalu, tak na veterinu nemusis. Jeste mu zkontroluj drapky, jestli je nema moc dlouhe a nepotrebuji ostrihat.
  16.11.2015 09:43Mudry
  Děkuji za pomoc :) Určitě ho ted budu hodně pozorovat aby se to nezhoršilo
  16.11.2015 12:16Angelo Mattoni
  Daniberu: Ptám se proto, protože přecházím z juniorských granulí na dospělácké a zkusil jsem Oxbow. Bohužel jsem králindu nepřesvědčil, že tohle je to pravé ořechové a tak mně nyní zbylo 2.25 kg Oxbow granulí a k tomu asi 6x 400 g sáčků Nutrin junior granulí. Snažím se je proto udat někomu kdo je využije.
  Mimochodem, ušák odmítl i Brit granule a ještě jednu značku a nekompromisně toleruje výhradně Nutrin Complete pro dospělé, tedy pro něj zavedenou značku.
  16.11.2015 12:26Daniberu
  Angelo Mattoni: Ten nutrin jsem taky jednou koupila. Myslím, že není špatný.
  Oxbow našemu ušákovi taky moc nechutnal a to si nemyslím, že je nějak moc mlsný. Nejdřív jsem mu ho dávala jen na noc. Pak si zvykl a jedl ho už normálně. Momentálně máme právě Brit a králík vypadá spokojeně :)).
  Osobně bych v tvé situaci klidně míchala juniorky s dospěláckými. Máš mlaďocha. Tomu trochu těch živin navíc neublíží. Jinak bych radila míň rozmazlovat. On je nějaký ten den bez granulí nezabije, takže bych zkusila trochu přitvrdit :)). Já vím, že jsou to tvrdohlavci, ale někdy, když nemají na výběr, přece jen povolí :-).
  16.11.2015 13:04Angelo Mattoni
  Daniberu: Mno, já vydržel 7 dní nabízet pouze Oxbow. A nic, tvrdohlavě odmítal. Pak jsem tedy vyměkl. :-)
  Zajímavé je, že před tímto se ušák o jídlo až tak moc nezajímal, bral to jako samozřejmost, bylo mu jedno když jsem mu něco dával, doplňoval zásoby apod. Prostě si šel baštit když měl zrovna chuť a ani na nabízené "pamlsky" (např. kousek jablka, petržele apod.) nereagoval a drtivou většinou odmítal. Měl to těžce na háku. Sena a granulí měl kolik chtěl, tak to neřešil. Až jsem si říkal jak to tady všichni dělají, že jim králík reaguje na jídlo, přijde si pro jídlo, nebo si ho vynucuje.
  A světe div se, po tom týdnu "nucené granulové hladovky" máme doma jiného králíka. Teď je po jídle jako divý, jakmile vlezu do lednice, okamžitě je na kleci a číhá co mu vytáhnu. Zeleninou a bylinkami se nechá krmit z ruky a ještě se u toho nechá hladit, ráno když mě vidí tak popadne misku do zubů a nastavuje jí ke mně. Na zavolání přiběhne zkoumat co mu dám dobrého. A seno? Dříve jej v poklidu baštil kdykoliv ho napadlo a nyní nestíhám doplňovat. Je jako kombajn. Dokonce i ten kousek jablka snědl. Mám pocit jako kdyby si uvědomil, že žrádlo až pod nos není tak úplně samozřejmost a začal si ho více vážit :-). Nicméně, na druhou stranu, od té doby se mnou nemluví. Pro žrádlo udělá cokoliv, ale když si k němu přilehnu a chci si pokecat, tak se jen natáhne, očichá ruku co mám k jídlu a když nic, tak se otočí zády a kašle na mě :-).
  16.11.2015 13:29jacki
  chtěl bych se zeptat,včera se mi narodilo 6 malých ušáku a samička se hezky stará,ale dnes začala jist chlupy které naškubala malým je to normální aby je jedla ty chlupy.
  16.11.2015 13:34Daniberu
  Angelo Mattoni: Aha. Tak to jsem ti křivdila. Týden bych asi nevydržela ani já. Bertík až tak miluje granule, že ani ty, co mu moc nechutnají, nevydrží bojkotovat ani tu jednu noc :). Asi to má ten tvůj s granulemi jako ten náš se zeleninou. Některou by prostě "nevzal do huby", ani kdybych se rozkrájela. Navíc při podobné příležitosti dělal takové ksichtíky a otřásal se odporem, že nevyměnit mu ji urychleně za "správnou" mi dělalo problémy a stejně jsem ji po oschnutí musela vyhodit. To jsem tedy zase vzdala já. Pokud nechce třeba řapíkatý celer, protože jsou stonky občas moc vodnaté, tak mu neustoupím a on toho do večera většinu sní, ale aby jedl třeba papriku, rajče apod., to nepřicházi v úvahu :).
  Tak jasně, že když měl "Sofínek" pořád dostatek všeho, tak si toho nevážil :). Ten náš, kromě doby, kdy byl nemocný, tak byl ale na granule jako divý už odmala. Nemohla jsem mu je totiž nechávat k dispozici stále, protože pak kašlal na seno. Nemyslím si, že by na tebe by ten tvůjl kvůli tomu týdnu pořád naštvaný. Možná to může souviset s věkem. Už to není žádné mimino a nebude se s tebou mazlit, kdy tě napadne :-).
  16.11.2015 14:26Xandra
  Hezký den přeji,
  když jsem dnes pustila králíčka proběhnout z klece, měl u zadečku kus krvavé stolice. Zanedbaný není, jídla a pití má dostatek, klec vyčištěnou. Za pár měsíců mu bude 6 let. Nevíte někdo, čím by to mohlo být?
  Děkuji případně za odpověď
  16.11.2015 15:25Rebelky
  Dobrý den, Vaše stránka se nám moc líbí. Doporučuji. Sami máme králiky a díky Vašim radám jsou šťastný a my víme o něco víc. Moc děkujeme.

  Viky & Nella
  16.11.2015 15:46meganunu
  ahojte :) Vánoce se blíží a je nejvyšší čas začít vymýšlet dárečky - co se u Vašich ušisek osvědčilo?
  Máme nylonový tunel se čtyřmi vchody - stejně jako u dětí - jakmile polevil zájem, schovali jsme a při znovuvytažení se zájem zase objevil, máme schůdky, ale ty zdaleka nedosahují obliby křesla a gauče, které nabízejí mnohem lepší rozhled, nebezečnější skoky a pozornost člověka, zkoušeli jsme tunely ze sena, ale sušíme si "výběrové bylinkové seno" trhané opravdu po lístcích, takže nějaké kupované dámy žrát nebudou, větvičky lísky a ovocných stromů jim nosíme pravidelně. Zajímala by mě hlavně vaše zkušenost s proutěným tunelem, který bychom naplnili senem se schovanými sušenými ovocnými dobrotami a vrbové koule s jablkem - křížalkami? Míč na pamlsky jednu zaujal, druhou ne, ale pravda, dávala jsem jim do nich jen granule, které jedné chutnají a druhé ne. Jiné věci buď padaly příliš mnoho nebo příliš málo - beru tedy i tip, co dát dovnitř :) Ještě mě zaujala travní houpačka - sice nevím, jak dlouho by vydržela a za co ji uvázat, ale... Bambi má jen 700 g, tak nějaké vyžrané morče nebo osmáka velikostně stří do kapsy... myslíte, že by se jí hopátko mohlo zamlouvat - jak byste ho uchytii? P5edem díky za každou reakci :)
  16.11.2015 17:54Belinka
  OČKOVÁNÍ
  Ahoj, prosím, jak často chodíte na očkování? Každý půl rok nebo 1 x za rok ??? děkuji :-)
  16.11.2015 18:28Daniberu
  Xandra: Jestli je to opravdu krev, jdi co nejdříve na veterinu!
  - - - - -
  Belinka: Záleží na tom, jakou vakcínou je králík očkován. Mrkni tady vpravo na FAQ "Očkování"
  16.11.2015 18:32Belinka
  Daniberu: děkuji, očkujeme vakcínou Pestorin, takže zajdeme zase teď po půl roce :-)
  16.11.2015 19:06Kralicek2003
  Ahojte. Mám takú istú otázku ako meganunu: Čo ušiakom kúpiť na Vianoce? Máme hračky, drevené, látkové, kartónové, servítkové, plyšáka na obskakovanie... neviem čo by sa dalo dať ako hračka. Viete poradiť? Ďakujem
  16.11.2015 19:24leprechaunek
  Já bych několik tipů na vánoční dárek měla:
  - přízemní domek 4+1 s obrovskou zahradou, několika postelemi na čůrání a jedním otrokem, který dvakrát denně donese krmení, a jinak neleze králíkovi na oči.
  - flašku bohemky a krabici cukroví. To jediné u nás slavilo úspěch.
  - přenosný záhon i s krtkem a liánou.
  Pokud jsou s výše uvedeným technické či jiné problémy, tak už jedině mokrý hadr na čelo a krabičku antidepresiv. Pro páníčky, kteří vymýšlejí třicátou hračku pro toho chlupatého desperáta.
  Cynikům - případně chudákům jako já, kterým se králík po předložení pamlsku smrtelně urazí na tři dny - doporučuju nechat králíkovi nenápadně uloupit balicí papír od dárků, a nechat do tří králů ožírat živou jedličku.
  - - - - -
  PS, zcela vážně uvažuju, že jestli bude králík letos o vánocích zlobit, dostane jako dárek iglú na zahradě. Howgh.
  16.11.2015 19:45Petastastna
  leprechaunek: to ses trefila :D náš králík možná na Vánoce dostane "domeček" i se zahrádkou :D ale teda postel bude mít zakázanou i tak :-p jen pod dozorem, cukroví budeme pect na začátku prosince tak to bude mít taky a jedlička je jistá :D samozřejmě hard na hlacu a antidepresiva pro paničku taktéž :-p
  16.11.2015 22:24Michal V.
  Dobrý den, chtěl bych zkušené chovatele poprosit o radu. Pořídili jsme si králíčka, modrého hermelínka, má nyní cca 7 měsíců. Máme ho 2 měsíce a nedávno jsme mu pořídili větší klec. Předtím jsme ho brali do náruče, trochu se bál, ale nechal se. V rámci stěhování byl ale hrozně ve stresu a pak mi dokonce zaútočil i na ruku a kousnul mě. Od té doby při přiblížení ruky do klece "vrčí" a "startuje" na ni. 2x jsem to už risknul a neucuknul, pokaždé mě chytnul zuby, ale už to nebyl silný útok, prostě mě chňapnul a poškrábal zuby, stisknul, ale nekousnul. Nevíme si rady. Králíka jsme pořídili pro 5letého syna k narozeninám, která má svalovou atrofii, jako kamaráda na hlazení, ale teď nevíme, jak ho zase ochočit, aby se nechal vzít a hladit. Ani nevím, jak mu budeme čistit uši atd. Pokud by mi někdo poradil, budu moc rád. Klidně i na e-mail m.varmuza@centrum.cz Velmi děkuji za rady a ochotu. S pozdravem Michal Varmuža
  16.11.2015 22:51Merlouska
  leprechaunek: skvely komentar :D
  my vetsinou zvirata odbydem nejakym pamlskem, kralik si pak jako bonus jeste ozira stromecek. no, ted jsem si vzpomnela, ze loni po jednom zasahu usaka skoncil stromecek na zemi - nastesti uz par dni po vanocich, snad dokonce az po novem roce, takze jsme to vzali jako prilezitost ho odstrojit, rozrezat a spalit :)
  16.11.2015 22:55Anor
  leprechaunek: Jo kdyby ožíral jen jedličku =D Loni si Boris vyskočil na křeslo vedle stromečku, na jehličí se vybodl a rovnou se vrhnul na perníček, který se snažil vší silou strhnout... A vůbec se ho nechtěl vzdát a když jsem mu ho páčila z tlamky (ještě pořád panáčkoval na zadních), tak vrčel jak lítá šelma =D
  16.11.2015 22:57Merlouska
  Michal: popravde, kralik neni uplne vylozene zviratko na mazleni pro deti. Spousta z nich ma radsi, kdyz si pro pohlazeni prijdou sami a panicek se jim venuje na zemi, misto aby je zvedal do naruce a muchlal se s nima. Kazdopadne podle veku to vypada, ze se dostal do puberty a zacina si hlidat svoje uzemi - to je u kraliku taky celkem bezne, lepsi je jim do klece nesahat, nebo jen pokud v ni zrovna nejsou. Jo a cisteni usi potreba neni, kralik si je umeje sam.
  - - - - -
  Anor: u nas pernicky ozira pes, na kralika jsou vetsinou uz dost vysoko. Ale verim tomu, ze kdyby na ne dosahla, tak po nich jde taky :))
  16.11.2015 23:05Adýsek a Kulíšek
  Ahoj všichni :-)
  Potřebovala bych poradit,pokud se někomu bude chtít.
  Kulíšek mi sežral před 3mi dny velké množství papírové krabice.
  Teď mi doma polehává,nežere a ani nepije.Jen se bojím,že to
  nebude moct strávit :-( Máte s tim někdo zkušenosti???
  16.11.2015 23:06leprechaunek
  Anor: Adél :-D Však taky mám někde v albech fotky, jak králík urval ze stromku čokoládový bonbon :-D Tenkrát na mě sice nevrčel (a že to nad žrádlem umí taky), ale pustit ho taky nechtěl :-D
  No a nezapomenutelná byla malá Jarouš, jak si na stolek šla ožrat adventní svícen... :-D a děsně se divila, proč ji sundaváme :-D
  Jako my už nic jiného než jedli nekupujeme - hádejte kvůli komu :)
  Ad komentář, no jo, poučený zoufalý majitel. Jo, taky mezulán dostal pytel tolárků, a s králíkem bráchy dostali kilový pytel mrkviček a čtyřlístků... děcka, nezmizelo z toho NIC. Takže králík si zařádí kolem jedle a dlabem na něj. :)))
  17.11.2015 08:22Anor
  Adýsek a Kulíšek: Jak dlouho už ti nežere? Pokud je to víc než den, tak bys měla ušáka dokrmit - pokud nemáš instantní seno, tak rozmoč granule a dej mu to do tlamky stříkačkou. Jako první pomoc proti nadmutí se podává kmínový čaj, nebo kapičky Sab simplex - volně prodejné v lékárně. Pokud už je to víc než den, tak musíš bezodkladně sehnat veterinu, kde mají pohotovost.
  - - - - -
  http://www.kralici.cz/pages.asp?f=prvni-pomoc#lekarnicka
  17.11.2015 09:08Lucky664
  Dobré ráno.
  Rada by som si nechala poradiť, ako naučiť na česanie. Máme problém, že vyčesávanie neznášame, pritom kartáčik máme jemnučký a vôbec na králička netlačím. Ak ho chcem aspoň pol minútky vyčesávať, je to boj, škrábeme, hryzieme, ako sa len dá. Pritom, keď mu s prstami zahrábnem do srsti a škrabkám ho, vydrží aj 10 minút. Uvítam všetky rady a odporúčania, ďakujem :-)
  17.11.2015 10:11Turandot
  Dobrý den,
  Adýsek a Kulíšek : Souhlasím s Anor - okamžitě lékařskou pomoc! Naše Justýnka, když byla malá začala mít zamžená očička a hlavičku ke straně - okamžitě jsme jeli k panu doktorovi a tím jsme ji zachránili. Měla oboustranný zánět ušiček - to je pro králíčky i smrtelné. 5 týdnů jsme jezdili na injekce a kapali do oušek a dostala se z toho - byla velmi statečná - museli jsme ji klidnit, aby stále nechtěla běhat a neublížila si. Tak chtěla dokazovat, že to nic není.
  - - - - -
  Dobrý den,
  Lucky664 : Česání je problém i u nás, chce to hodně trpělivosti. Justýnce budou v lednu 2roky a neposedí - musíme česat za pohybu, nebo chvíli uhladit a pak pár minut drží. Jemným kartáčkem moc nevyčešete, možná ji to proto vadí, My máme s kovovými zahnutými drátky. Ten nám prodal pan doktor a pak jsme ten měkký nechali jen na krček , čelíčko a kolem ušiček.
  - - - - -
  Vánoce : Na první Vánoce dostala Justýnka stan a k tomu má piknikový tácek v barvě a oválné ozdobné krabice s růžičkama jako zásobníky na bylinky.
  Letos zatím nevím, ona toho má hodně - dřevěný domeček s terasou, tunely, 4 plyšové dečky, 2 flísové, několikero povlečení do klícky a závěsky. Potřebuje už vlastní prádelníček.
  V poslední době ji udělal největší radost atypický otočný regálek s asymetrickými otvory, který tedy nebyl pro ni, ale musí mít spodní část volnou a vyloženou dečkou, aby ji neujely nožičky.
  Do kuchyně chodí už jen přes skříňku!
  - - - - -
  Meganunu: Houpátko bych určitě zkusila, nevím jaké dispozice máte doma, takže s uchycením neporadím, ale dejte pouze mimo klec na hraní pod dozorem, aby si maličcí neublížili.
  Justýnka miluje na hraní polštářky a to ve velkém množství zalézá si za ně, prolézačky ji děláme a
  taky je ráda kácí.
  17.11.2015 10:52Tygrinka
  Lucky664: Mám rexe a na něj mi nejlépe funguje malý furminátor. Na dlouhosrsté se prý furminátor nehodí, o kartáčích můžeš pohledat zde v archivu, asi před rokem se to tu probíralo. Ušák mi vydrží sedět na stolku tak max 10 minut a to mi na běžné vyčesání tělíčka stačí. Nemusím česat denně, jen v době línání tak 2-3x v týdnu. Jinak to chce opravdu jiný kartáč, jak radí Turandot, a někdy naopak pomůže krapet přitlačit, abys králíka nelochtala. To ovšem zase neznamená tlačit moc, prostě najít zlatou střední cestu.
  Když jsem tu měla křížence teddíka, tak mi majitel nechal kartáč se zahnutými drátky a musela jsem vyčesávat na etapy max 10 minut, víc nezvládal, a pak dát ušákovi pauzu v kleci. Nechat ho něco zakousnout a za cca hoďku pokračovat druhou půlkou. Jednou jsem ho česala i na třikrát, prostě neměl den, tak jsem to respektovala. Takhle po chvilkách se s tím vcelku smířil. Nebyl to ovšem klasický teddík, taková ta chlupatá koule, kterou tu někteří prezentují, měl srst jen polodlouhou, na břicho jsem sahat nemusela.
  17.11.2015 11:55Nelka
  Ahoj mám dotaz, můj ušák má kokcidie takže přeléčujeme, koupili jsme teda Ivasan na dezinfekci a já bych se chtěla zeptat jestli se nedá dezinfikovat něčím levnějším protože dávat za 2 mytí klece 350,- se mi úplně jako moc nechce, samozdřejmě když budu muset tak to přežiju, ale nevíte o něčem co funguje stejně a vyjde to levněji? Díky moc za radu
  17.11.2015 12:16Anor
  Nelka: Úplně obyčejné Savo... Sice smrdí, ale když klec opláchneš vodou a necháš chvíli stát, tak i kdyby to nebylo dokonale opláchnuté, tak je to bezpečné. Savo je mimochodem jeden z mála prostředků, který ničí i priony =D Takže nějaké kokcidie, si myslím, zvládne taky.
  17.11.2015 12:45Atatag12
  Dobry den, prosim o radu, co je nejlepsi na likvidaci blech u zakrsleho kralicka? Diky moc
  17.11.2015 13:29Candík
  Atatag12: s blechami zkušenosti nemáme, naštěstí. Ale podívej se tady do archivu diskuze, zadej si téma blechy a jistě tam najdeš spoustu rad, jak postupovat. Vím jen, že nestačí králíčka odblešit, že musíš i veškeré prostředí okolo něj, škvíry, parkety, lišty atd také vystříkat. Vhodný prostředek a postup najdeš právě na diskuzi.
  17.11.2015 13:50mony
  takhle se u nás dává pamlsek tolárek, teda spíš je to formou samoobsluhy :)))
  https://www.youtube.com/watch?v=EyF-_vhob-M&feature=youtu.be
  17.11.2015 13:51leprechaunek
  Atatag12 + Candík: nejde o lišty a škvíry, jde hlavně o matračky, deky, koberce... empirická zkušenost ;-) Kočka mi chodila chrnět na křeslo a poštípané pozadí fakt nikomu nepřeju.

  Jinak souhlas, je to dost podrobně popsané v archivu; pardon, ale popáté to od A do Z sepisovat nebudu.
  17.11.2015 14:14Angelo Mattoni
  Daniberu: Stejně mám pocit, že od té doby se chová jinak. Již dříve si chránil klec a když jsem mu chtěl dát jídlo v momentě kdy byl v kleci tak kolikrát mručel a případně mě (respektive kohokoliv) napadal. Do klece jsme mu tedy za jeho nepřítomnosti omezili šahání. Nyní ale i když je třeba v kuchyni a třeba dcera nebo já si ho chceme pohladit, tak to dopadá takto: Dokud jej hladíme, tak dobrý, v momentě kdy přestaneme a necháme na něm ruku, tak začne drcat hlavou do ruky a pokud pokračujeme, tak ok. Ale v momentě když skončíme a ruku stahujeme pryč od něj, tak zaútočí jako kobra a tvrdě kousne, u toho případně ještě výhružně mručí. A to podotýkám, že jej nepronásledujeme celý den s chutěmi o mazlení, má přes den volnost přes několik místností a klid.
  Jak jde o žrádlo, to se nyní může přetrhnout, ale jinak je čím dál ostřejší. Dříve když jsme ho museli tahat na veterinu, každý den 3x denně kapat do učí a krmit lékama, tak bych ještě chápal, že bude namíchnutý, ale teď má x týdnů leháro a možnost dělat si co chce, nikdo ho nezvedá, nic mu nedělá a on se chová čím dál nevyzpytatelněji a útočněji.
  Respektive nejspíše ona, pořád mluvím jako o něm, ale ve skutečnosti se ještě nikomu nepodařilo určit pohlaví, ani na veterině před 2 měsíci. Uvažuji proto o kastraci, jednak kvůli zdravotní prevenci, jednak doufám, že jí to upraví chování (doufám k lepšímu). Na druhou stranu se mně příčí myšlenka vystavovat jí "zbytečně" narkóze a pooperačním bolestem. Sice bych jí to zařídil na klinice v Hradci, zde uvedené v seznamu, přesto se to ve mně stále pere.
  17.11.2015 14:46Daniberu
  Angelo Mattoni: Máš puberťáka, takže šance na zlepšení tady určitě je, ale nedivím se ti, že se ti takový vzteklounek nezamlouvá. Kdyby jenom varovně štípal, tak neřeknu, ale jestli opravdu kouše do krve......Takhle protivné a teritoriální bývají asi opravdu spíš některé " holky". Kastrace by asi pomohla a navíc se tady doporučuje jako prevence časté rakoviny dělohy, ale nedivím se ti, že se ti do toho nijak zvlášť nechce.
  17.11.2015 14:53Atatag12
  Diky vam obema za rady. Milada
  17.11.2015 15:18Michal V.
  Merlouska - včera 22:57
  Děkuji za informaci. Jak dlouho ta puberta tak trvá ? On má HOnzík speciální židli se stolkem, na který jsem mu králíka vždy dal a on si ho hladil, to byl v pohodě, po chvíli už pochodoval po stolku, nechal se drbat apod. Od toho stěhování je mručí a útočí na ruku. Je nějaký způsob, jak budovat důvěru k nám, není to tím, že by se nás bál a proto raději útočí ? Díky za pomoc a rady. Michal
  17.11.2015 16:17leprechaunek
  Angelo Mattoni: já to vezmu úplně zkrátka a jednoduše: máš tři možnosti, rizikovému chování se vyhýbat, trestat nebo to kombinovat. Takže vstávej rychleji, uhýbej s rukou rychleji, a pokud už králík kousne, okamžitě trestej. Nikoliv silou (mega ránou na p*del), ale nepříjemností - moji oba králíci třeba nesnášeli sahání za krk a přimáčknutí k zemi.
  Další možnost je zamyslet se, jak třeba dočasně změnit poměry. Nehladit vůbec - ten králík to přežije, neboj. A když nebudete v jeho dosahu, tak prostě kousat nebude mít jak.
  Mimochodem tohle je dost typické chování - dělají to třeba i kočky, že hladíš, hladíš, a ony z ničeho nic kousnou a utečou. Tohle jsou regulérní problémy, které mají původ v etologi - ne "zlým" zvířetem, ale třeba nepochopeným, frustrovaným nebo chronicky bázlivým zvířetem.
  Takže byste taky měli romyslet, co se mu kdy v minulosti mohlo stát. Zmiňovals kdysi poněkud "tvrdší" výchovu. On tohle nemusí, ale může být důsledek... A taky to nemusí, ale může být konečná. Jsou stavy, které u zvířat nenapravíš, jako je nenapravíš ani u lidí.
  Kastrace určitě OK.
  Jinak tohle je vždycky hodně na zvážení majitelů, nikdo jiný než vy to zvíře nevidí a nemá možnost vidět jeho reakce. Varianta "nešahat, nehladit" ale může být dobrý start k dalším krokům.
  17.11.2015 17:37Nelka
  Anor: děkuji ti velice!!! Jsem ráda za tuhle zprávu protože je to opravdu pálka, sice to nesmrdí a tak, ale stejně..jako 350 za lahev je dost..Ještě tedy jednou děkuji moc ;-)
  17.11.2015 17:57mony
  tak přidávám další čtyři fotky z línání (pro pobavení), jsem si hrála s Tedicí a po každém pohlazení jsem měla v dlani chuchvalec chlupů....... teď už to teddy králíček opravdu není :)
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=23383&page=2
  17.11.2015 18:05veverka258
  ahoj.jak u kralička poznam že je to kluk nebo holka??
  17.11.2015 18:11mony
  veverka258
  veterinář by ti pohlaví měl určit jinak mrkni třeba tady
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=4039
  - - - - -
  a tady http://www.kralici.cz/pages.asp?f=anatomie
  17.11.2015 19:23Angelo Mattoni
  lepre: Děkuji za rady, zkusím tedy nějakou dobu vydržet nešahat, nehladit, jen nevím jak to vydrží dcera.
  Mimochodem, tou zmíněnou "tvrdší" výchovou, díky které jsi mi tehdy napsala, že být mým králíkem, tak mě rozsápeš na kusy, bylo myšleno právě to přidržení za krk u země - zcela dle návodu na zdejších stránkách o výchově. Mně osobně to totiž připadá dost tvrdé držet škubajícího se králíka násilím hlavou u země (byť ne tak, aby se mu ublížilo). Tehdy to však díky nucenému každodennímu kapání do uší a neustálého zvedání agresivně se bránícího králíka jinak nešlo. Mám však pocit, že jsem u toho tehdy trpěl více než králík. A praštit králíka rukou přes prdel? To by mě tedy fakt v životě nenapadlo.
  Když už jsme u toho, pokud už ušáka přitlačím za krk k zemi, vrčí na mě a snaží se vší silou vyškubat z pod ruky, což je boj. Jakmile však na něj přitom zasyčím, okamžitě ztichne a poddá se ruce. Alespoň prozatím.
  17.11.2015 19:24Jedlička
  Prosím má tu někdo zkušenosti se samicí která kojí? Ta moje je poslední dobou strašně zadýchaná a unavená, patří to tomu oslabení z kojení nebo to může být něco závážného? A poslední dobou fakt strašně moc žere, řekla bych že pořád sedí u jídla. děkuji za odpověď.
  17.11.2015 19:48anonymm
  Jedlička: Já jsem něco takového s kojící samicí nikdy nezažila... Ale je možné, že pokud je to prvnička, že je více unavená. Ale nám se nikdy nic takového nestalo... A to s tím jídlem může být spojeno s výdejem energie během kojení :) záleží taky kolik má malých, jestli dva nebo deset, to se pak musí jinak ohánět :D
  17.11.2015 20:02Tygrinka
  Jedlička: Zavolej na nějakou králičí veterinu, viditelná únava a zadýchávání normální určitě není. Samozřejmě, že odchov mláďat je náročný, ale pro samici v kondici není tak viditelně vyčerpávající. Nemůže mít další mláďata v druhé děloze?
  17.11.2015 20:05Bibianka
  Ahoj, chtěla bych se zeptat, moje 5 letá samička věčně kouše záchod. Už tam má vykousanou díru. Přitom jídla má dost, a zuby má v pořádku a v kleci má pokaždé něco na kousání jako klacky chleba nebo ty kameny na kousání. Nemyslím si, že by se nudila hračky tam má také, nevíte, čím by to mohlo být?
  17.11.2015 20:17Jedlička
  samice rodila poprvé, mláďat je 5 a dnes jsme na veterině byly, ale nevím jestli veterináři věřit, střídá se jich tam více tak se raději ptám i tady. Dělal jí i rentgen a zjišťovali jestli nemá něco v moči a na rentgenu viděl jen trochu bubliny jako nadmutí, dal ji injekce ale po desíti hodinách je pořád stejná, tak nevím. Řekl ať zítra příjdu znova když se to nezlepší a asi nasadí antibiotika. Co mě překvapilo že přibrala 400g a pořád pořád žere, možná jí dávám nevhodné jídlo, fakt nevím.
  - - - - -
  a v druhé děloze snad nemá nic, mám samečka který šel na kastraci ale jaksi jsme to neuhlídali tak se stala nehoda, podruhé ale už určitě ne, normálně byly každý zvlášť jen samice vytrhla pletivo a dostala se k samci.
  17.11.2015 20:32ďíďa
  Dobrý den,k čemu slouží ten odvar ze sena?Myslím seno odmočit ve vodě a dát do pítka kralíčkovi...
  17.11.2015 21:05ďíďa
  Prosím lidi,mám pocot že je králíček trošku nadmutý...i když nevím z čeho.Seno má,granulky..zeleninu nejí...
  Když je nadmutý,dělá nrmální bobečky?
  17.11.2015 21:35PavlaS
  ďíďa: Udělej mu kmínový čaj. Nic tím nezkažíš.
  17.11.2015 21:39Martinachocho
  Už jsem udělala ale zatím si nic nevzala. Leží na boudě a občas se umyje, občas odpočívá. Ještě zhruba před dvěma hodinama normálně běhala, byla plná energie a najednou tohle.
  18.11.2015 10:38Turandot
  Dobrý den,
  prosím jeďte ihned k lékaři - jak králíček nejí, tak je to nebezpečné. Držím vám pěsti.
  18.11.2015 13:37meganunu
  leprechaunek: ta živá jedlička to jako dárek asi jistí :) Jak to máte se světýlkama? Nedáváte, nebo to máte nějak ošetřené? Zásuvky máme v králičím dosahu a nevíme, jak to tam napojit. Před stěhováním jsme měli stromeček na stole a zásuvku zabedněnou právě jím tak, že se tam králindy nedostaly. A umělý, takže je ani nelákal.
  Jedny Vánoce, tuším tři nebo čtyři roky zpátky se jedné králindě podařilo strhnout krabičku s cukrovím, požrala především perníky a místo zaplaceného Silvestra jsme seděli doma a stříkačkou do ní vpravovali kmínový výluh. Takže ne, perníčky už rozhodně ne :)
  Turandot: Bambi je dostatečně iteligentní, aby si na houpajdě neublížila. Bydlí v obýváku, klec nemá. A v obýváku nic, nač by se dala uchytit není, proto beru jakoukoli radu, co tam nastěhovat, aby to bylo pro houpajdu dost pevné, ale zároveň to zabíralo co nejmíň místa...
  18.11.2015 14:53Merlouska
  meganunu: my treba elektricky svetylka nevedem vubec, ozdobicky jsou klasicky dreveny, slameny, susenej pomeranc, pernicky, svicky a tak. Takze nejakou elektriku neresime vubec.
  18.11.2015 15:13zulik
  Dobry den, mam takovy dotaz... kralicek je akcni, papa zak nejak stejne ale posledni dobou strasne slinta, nevite co by mu prosim mohlo byt? Mohly by to byt prerostle zuby? Predni zuby tedy vypadaji normalne. Dekuji moc
  18.11.2015 15:42Salla
  zulik> ano, slintani je vetsinou projevem problemu se zuby, navstiv co nejdrive veterinare. Ma kukatko, kterym zkontroluje stolicky.
  18.11.2015 16:13Andi
  Ahojda.
  Lištinda má dnes 9 let.
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24369
  18.11.2015 18:20Terie
  Dobrý večer. Potřebovala bych poradit.Moje kralinda se bojí ostatních členů domacnosti.Když se ji snaží pomalu a opatrně pohladit,nenechá se.Je zvyklá jen na mě. Nechala by se ode mě hladit celý den,líže mi ruku i rukáv :-) Mé ruky se neleká.Mám ji tedy ochočenou.Trvalo to delší dobu.Jak ji mám navyknout na ostatní, když se jí nebudou věnovat tak,jako já, abych si ji ochočila?Jen aby se jich nebála a třeba před nimi neutekla.Nemusí se od nich nechat hladit.Moc děkuji za vaše rady.
  18.11.2015 19:19kkaajinka
  Dobry den,potrebovala bych se poradit,treba nekdo pomuze.Mame doma kralicka 3.5roku a dneska mu vet.zjistil encefalitozoonozu a ted sme se docetli,ze pri oslabene imunite je to prenosne na cloveka.My jsme doma zdravi,ale mame dedecka,ktery ma rakovinu(tim padem osl.imunitu)a tak bych chtela vedet jestli by se mohl nakazit jen primim stykem s kralik nebo jestli muzeme byt i my prenaseci?
  18.11.2015 19:43rega
  kkaajinka: pokial dodrzujete zakladne hygienicke navyky a dedko sa nedostane do priemho styku s mocom a bobkami, tak by to malo byt v poriadku. Navyse je EC prenosna len v isej fazi, nie neustale, cim sa riziko prenosu zasa zmensuje.
  Dufam,ze ste dostali pre kralika panacur na liecbu.
  18.11.2015 19:55kkaajinka
  Mockrat dekuji za uklidneni.Deda s nami ani nebydli pouze za nim dojizdime,takze doufam,ze by to chytit nemel.Ano dostali jsme leky a uvidime jak to bude pokracovat dale,zatim kralik krome obcasne skrivene hlavy nema jine potize,klasicky pije,vyprazdnuje se,na nozky se postavi a hlavne pirad hodne ji
  18.11.2015 20:43Mistina
  Ahoj vsimla jsem si na kralikovi,ze lezou miniaturni cerne tecky ,nijak se nedebe ,ale nejaky roztoc to je ,my jsme postipany a konara jsme nenasli,tak jsem si rikala ,ze ma neco kralik mame zajit asi k vetovi ,ze?jinak kralik ok 😉diky za odpoved
  18.11.2015 22:59AndrejkaCZ
  Zdravím, poptám se tu, našli jsme Elince holé místo u zadní packy, nepřipadá mi to jako plísen nebo parazit, s tím už jsme zkušenost měli tak vím, jak to vypadá, tohle spíš vypadá jak vyškubané. Falešku nikdy neměla ani ted jsme nenašli hnízdo a nevidíme jí, že by někde něco shromaždovala jak tenkrát Vanesska. Myslíte, že je nutné kvůli tomu jezdit na veterinu?
  19.11.2015 08:59Daniberu
  Mistina: Tipuji, že to budou blechy :(. Zajdi na veterinu a tam si po konzultaci kup nějaké pro králíka vhodné antiparazitikum. Nejlepší je asi Biokill ve spreji, kterým můžeš vystříkat i prostředí. Bude asi trvat delší dobu, než se toho zbavíš. Musíš samozřejmě taky všechno, co jde vyprat, co nejde vyluxovat apod. Králíkovi můžeš dát i spot-on, nejlépe Advocate nebo Stronghold.
  19.11.2015 09:09Sofie4
  Za ty roky, co mám Joeho jsem něco vypozorovala....v době línání je absolutně nekontaktní, nechce mazlit, nepříjde za mnou...nic....po přelínání se vrací do "normálu" - chodí a vyhledává mou společnost, vyskočí za mnou na sedačku na pohlazení, ráno lítá a čeká předkrm....máte to taky tak???
  19.11.2015 09:33Daniberu
  Sofie4: Bertíkovo chování se přímo línáním nijak nemění. Jakmile ale zjistí, že hlazení zneužívám k vytahování uvolněných chlupů, je ostražitější a jak s tím začnu, snaží se zdrhnout. Kdybych to přeháněla, tak se asi kontaktu se mnou taky začne vyhýbat :).
  19.11.2015 09:36Sofie4
  No já jsem si to taky myslela, že to je spojené s tím vytahováním chlupů...ale jak je tedy možné, že po přelínání jakoby na to zapomněl a příjde i sám :) no možná to může být tím to je fakt :) jsou to stejně filuty :)
  19.11.2015 09:44Daniberu
  Sofie4: U nás to tak je určitě :). Od ostatních se v té době nechá hladit v pohodě a ode mne, když s tím dám párkrát pokoj, taky.
  19.11.2015 09:58Lill
  Dobrý den,

  prosím o radu, králíček mi kouše záchod, každý týden kupuji nový...
  Existuje nějaký přípravek čím natřít kraje ať ho nekouše?
  19.11.2015 10:30Lentule
  Dobrý den,
  máme doma králinku, je jí 8 měsíců a poslední tři dny kolem mě běhá a tak jakoby "bručí". Neustále mě olizuje a někdy i kousne, ale ne, že by byla agresivní. Jen tak lehce. Teď ji ani nemohu vypouštět z klece, protože jakmile ji pustím hned je u mě a běhá mi pod nohama a já se bojím, že na ni šlápnu. Dřív, když byla puštěná, tak si lehla třeba vedle klece, teď ne vůbec si neodpočine a pořád je u mě. Četla jsem, že mě bere jako potencionálního partnera a chtěla by se pářit. Tak se ptám, jestli někdo neví, co s tím. Děkuji všem, co odpoví.
  19.11.2015 11:16ctulka
  Lentule - namlouvá si tě, má falešku, a je navíc v pubertě. Jediná rada je pokud možno ji zabavit. Králíčci to tak dělají. Já mám králíčka 1rok a dělá mi to taky. Pomáhá mi odklonit jeho pozornost,má různé hračkky,tak se ji snažím tím zabavit,ale pokadé to taky nefunguje.Králíčci jsou zvědaví,takže se rádi pletou pod nohama. Taky se mi stává,že Bobka přišlápnu,protože kam se hnu,jde taky,prostě se to nedá uhlídat. Ale není to celý den,většinou ráno a v podvečer,kdy bývají aktivnější
  19.11.2015 12:56Turandot
  Dobrý den!
  Lentule: Naše Justýnka s bručením začala také tak v 7 - 8 měsících a naskakuje na ruku.
  To jsme se smáli, jestli to není chlapeček, ale pan doktor říkal, že holčičky to dělají také.
  Když má tohle období, tak trousí bobečky, protože má ocásek nahoru. Rádi to vydržíme, hlavně
  když je zdravá!
  19.11.2015 12:59ctulka
  lentule ještě jsem zapoměla to nejdůlržitšjší
  Pořid jí balounek nebo plyšáka, velikost taková,aby si na něj mohl naskočit,aby si plyšáčka nebo balounek mohl dát pod sebe .
  19.11.2015 14:16Turandot
  Lill: Proti kousání záchůdku bych žádné chemikálie nedávala. Všechno by mohlo králíčkovi škodit a také by na záchůdek nechodil. My máme dost odolný záchůdek - Justýnka ho brala a tahala a nrozbil se. Chtělo by to něco odolného, nebo se mu nelíbí vystýlka a chce něco jiného. My máme v celém bytě koberce a tak jsem dávala do záchůdku savé podložky - 60x60 mi vystačila na čtyřikrát, ale když byla Justýnka větší už to nestačilo, tak kupuji lidské inkontinenční vložky - ty největší a když je rozstřihnu na 1/3 a 2/3 a vlepím do záchůdku, tak tam přesně padnou a Justýnka je moc spokojená, že má pacičky v suchu´.
  19.11.2015 15:06Nelka
  Ahoj, jakožto králičí začátečník mám dotaz, je možný že když přeléčujeme proti kokcidiím a zároveň jsme dali celkové odčervení že by mohl mít ušák lehký průjem asi jen hodinku? Máme Baycox na 48 hodin a dnes končíme, poté začneme dávat probiotika. Děkuji za radu ;-)
  19.11.2015 15:24Mistina
  Daniberu :dekuji uz jsem vzala stronghold nebo co ,,jsme postipany i my lide a mam pejsky tak jsem dala vsem kapku .Jen nechapu,proc stipe neco i nas lidi 😞tak uvidime,zitra vse vycistim a bude snad klid uz,dekuji 😉
  19.11.2015 15:28Lentule
  ctulka: moc děkuji, to je ale kombinace. Zkusím ji nějak zabavit. :)
  19.11.2015 15:30Turandot
  Meganunu: na www.bydleni-eshop.cz jsou pěkné držáky do interiéru na různá madla. Stačí ten kruhový a trubičku nebo tyčku a už se může houpat. Mě jen tak napadlo, že někdy se může králíček zamotat a to s inteligencí nemá co dělat. Prohlížím si každý den albíčka a viděla jsem už pár fotek králíčků se sádřičkou na nožičce a pod.
  19.11.2015 15:31Lentule
  Turandot: to je pravda, hlavně když jsou králindy zdravé. :)
  19.11.2015 15:33Turandot
  VŠEM : Každý den si po chvílích prohlížím albíčka vašich miláčků a jsem moc ráda, jak se mají dobře. Už se těším, až dostaneme také možnost založit albíčko a představím vám Justýnku.
  Moc vás zdravím.
  19.11.2015 15:43Daniberu
  Mistina: Blechy štípou i lidi :). Musíte odblešit všechno. Prostředí, zvířata i sebe.
  19.11.2015 17:30Mistina
  No jo ,ale vzdycky jsem je naslaaaa tentokrat nic proste ani na psech prave ,,nechapu 😔uz nemuzu
  - - - - -
  A kdy mam vse vYdezinfikovat ,po aplikacibtoho strogholmu az druhy den ?klec a po psech pelechy ?tonpochcipa vse hned nebo mam vekatbdo druheho dne?dekuji
  19.11.2015 18:23leprechaunek
  mistina: dezinfekce nemá smysl. Chce to všechno vyluxovat, co jde, to přeprat, a prostředí vystříkat Bio Killem. A připravit se na to, že možná bude potřeba to projet ještě jednou.
  19.11.2015 20:32Verik
  Dobrý den,
  je povinost králíčka v období línání vyčesávat? Naše králice se totiž nenechá.
  20.11.2015 07:48Sofie4
  Verik: mělo by se, ale můj králík se taky nenechá, tak se snažím alespoň v rámci hlazení vytahovat...taky nevyčesávám...
  20.11.2015 08:11Daniberu
  Verik: Můžu jen podepsat to, co napsala Sofie :). U nás je to stejné. Pokud by ale králík polykal při čištění těch chlupů tak moc, že by mu to způsobovalo problémy s vyprazdňováním, tak by důkladné vyčesávání opravdu bylo nutné.
  20.11.2015 08:24Majulka
  Mam dotaz, poradte mi nejaky rady nebo tipy. Nase Babu je ji 10 mesicu, zacala z niceho nic neustale hrabat v zachode, ale ona to spis vsechno vyhazuje a vypada to, jako kdyz tam I neco hleda, napadlo me, jestli to trebas nemuze souviset s delsimi drapky nebo senem, Za tu dobu, co ji mame to udelala jen jednou a to kdyz ji manzel zapomnel vycistit zachudek, ale ted ho ma cisty, ale stejne tam vzdycky jde a vsechno vyhrabosi... Zitra jdeme ostrihat drapky, koupim jine seno, protoze tohle je takove divne, ale jinak me nenapada nic, co by mohlo pomoct... Zachudek mame bez okraje, protoze jsme kupovali hodne velky aby se ji tam vesla prdelka a nebyly nehody mimo, a ten byl bez okraje...coz by asi hrabani mohlo trosku brzdit...Diky moc
  20.11.2015 08:30mony
  Majulka
  no vypadá to na pubertu a nudu k tomu, králíci prostě hrabou. Určitě bych pořídila wc s okrajem, dělají se i velké. Drápky nemají vliv, že když jsou delší králík víc hrabe, ale určitě je stříhat pravidelně dle potřeby.

  Add vyčesávání.....ono je to diskutabilní.....já tu mou vyčešu a za hodinu bych mohla zase. Myslím, že když má králík hodně přísunu sena, že to trávení by mělo být ok. Stát se to samozřejmě může že se králík ucpe, chce to sledovat bobany a kdyby něco tak to hned řešit, vím o čem mluvím už jednou jsme si ucpáním z chlupů prošli.
  20.11.2015 08:59Daniberu
  mony: Přiznám se, že já to napsala spíš trochu alibisticky, abych od někoho neschytala že nabádám k tomu, aby se lidi na vyčesávání vykašlali :). Tady se to doporučuje a já s tím, naštěstí, žádnou zkušenost nemám. To, co píšeš, má logiku. Tak důkladně, aby králík nemohl nic spolykat, chlupy vyčesat vážně nejdou.
  20.11.2015 10:44leprechaunek
  mony + Daniberu - no taky řešit "králíka" je v tomhle případě dost nešťastné :)) Na jednu stranu teddíky, na druhou krátkosrsťáky, které když člověk jednou přejede hřebenem, tak jim vydře rýhy do kůže...
  Holt je to jako vždy - podle potřeby.
  Osobně jsem ty moje miciny taky nečesala nikdy, jen obírala rukou při hlazení.
  20.11.2015 10:53Daniberu
  leprechaunek: Ono možná záleží víc na tom, kolik těch chlupů ten který králík do sebe dostane a kolik je jeho trávení schopno zvládnout, než na délce chlupů :). Nicméně souhlasím s tím, že je prostě nutné to posuzovat individuálně. No ale taky je pravda, že teddíky asi musí majitelé vyčesávat chtěj nechtěj i z jiných důvodů, než jen kvůli případné konzumaci chlupů. Ti se na to asi ani nemusí ptát :-).
  20.11.2015 11:14leprechaunek
  Dani, určitě. Jen jsem fakt viděla králíky, co mají tak jemnou řídkou srst, že u nich česání absolutně nepřichází v úvahu... to není ani tak o délce, jako taky o kvalitě. Nebo o tom, jak se ta srst "chová", protože ti mí huňatí medvědi by sice teoreticky taky potřebovali česat - no a myslíte někdo, že ten hřeben z nich něco vybere?
  Jen říkám, že ta otázka na česání je postavená dost nešťastně, a odpověď na ni taky :-D Asi jako "jaké jsou nejlepší granule" :-D
  20.11.2015 11:43Daniberu
  leprechaunek: Jj. Přesně :). Ona ta otázky navíc zněla, jestli je to vyčesávání povinné :)). Jen jsem nechtěla napsat jenom "není", i když by to nakonec asi vyšlo nastejno :-).
  20.11.2015 12:03anima
  Když jste u toho vyčesávání, konečně už mám doma opět krasavce :) http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24337
  20.11.2015 12:08Merlouska
  anima: he, muj kralik je v pulce linani, takze vypada podobne posahane - kousek kozisku kratkej a zbytek takovej.. neupravene hunatej :D
  20.11.2015 12:35Daniberu
  anima: Luci, on takhle krutě líná poprvé? Já jen jestli se můžu na něco podobného taky těšit :)). Zatím jsem se domnívala, že když doteď Bertík líná tak nějak "mírumilovně", že už to tak bude pořád, tak mě neděs :). Jó, bavit se na cizí, tedy Frísíkův účet, to by mi šlo, ale něco podobného mít doma, to už by mě asi tak moc nepobavilo :)).
  20.11.2015 12:42Jedlička
  Zdravím všechny a chci se zeptat jestli také cítíte při hlazení u svých ušáků pohyby střev když leží na boku? Někdy to i slyším. Je to normální?
  20.11.2015 13:11mony
  my jsme asi v polovině línání :) půl králíka je teddy a půl krátkosrstej :))))
  http://img.kralici.com/kralici/alba/08d2ef77ce8a10c80258.jpg

  Jedlička
  já občas slyším žgrundání v bříšku když pije a nebo když jí rajčátko jinak bez zvuků.
  20.11.2015 17:04LucyMarty
  Dobrý den, mám samičku králičího beránka. Je jí
  3.5 roku. Je to strasnej mazlik a zlatíčko. Bohužel dnes se nechtene primotala pod nohy a byla hodne zaslapnuta. Baští normálně, jen ma privrena ocicka a je trosku taková ,,gumova'' Behala normálně a teď leží a odpociva v kleci. Nevíte, co se ji mohlo stát? :/ Prosim odepiste kdystak i na email:
  luckama@seznam.cz
  20.11.2015 17:13mony
  LucyMarty
  ušák už měl být u veta a mít udělaný rentgen.......pokud už teď nemáš možnost tak hned zítra ráno , najdi si doporučenou veterinu kde ušákům rozumí. Nikdo ti neřekne co jí může být, to ti zodpoví opravdu jen odborník....
  20.11.2015 17:27anima
  Daniberu: První 2 roky línal úplně normálně a žádné mapy se mu netvořily, loni už trochu jo a měl "sukýnku", ale to co přišlo letos, jsem vážně nečekala :-D Jestli se to bude s věkem zhoršovat, tak se mám na co těšit.
  20.11.2015 17:35LucyMarty
  mony
  momentalne se chova absolutne normalne-jako vzdy... Jen má přizavřené očíčko a na kraji bělma maličko krve... Napadlo mě,že jí jen prasla cévka tím nárazem... Na vet s ní mic neudělají :/ rtg je problém kvůli narkoze :/
  20.11.2015 17:39mony
  LucyMarty
  na veterině by určitě přišli co jí může být. Sama můžeš jen hádat a spekulovat co by jí mohlo být. Já osobně bych určitě ušáka vzala hned na doporučenou veterinu pokud je jeho chování jiné a nezdá se mi po tom co se stalo....
  20.11.2015 17:41LucyMarty
  mony
  Souhlasim s tebou... Doufam, ze rano nebude pozde...Diky moc za odpovedi
  20.11.2015 18:59EsterF
  ahoj, nevíte jak tady funguje ten eshop? objednala jsem v pondělí nějaké zboží a odeslala ten den peníze, ale zatím mi nepřišel žádný email o stavu objednávky....
  20.11.2015 23:43Jarka
  EsteF,
  tento eshop funguje perfektně. Jestli se ti neozvali, je možné, že některé zboží které jsi si vybrala nebylo na skladě, to se pak posílá až na sklad dorazí. Ale určitě ti dorazil email že objednávku obdrželi.
  21.11.2015 01:40Merlouska
  anima: ja taky netusim, podle ceho si kralici vymejsli, jak budou linat, ale ta moje petileta potvora lina timhle silenym zpusobem podruhy - poprvy to bylo pred 2 roky, loni normalka (vlastne si ani nepamatuju, jestli vubec linala :D) a letos ma zase chlupu, ze bych si z toho mohla udelat cepici.. :)
  21.11.2015 01:56Jedlička
  LucyMarty - rtg dělají v narkóze? nám dělali nyní 2x a vždy bez narkózy, ušáka pěkně chytí za kůži a ten strachem drží a nehýbe se. Zkušený veterinář by to měl umět.
  21.11.2015 09:43anima
  Merlouska: třeba se nějak přizpůsobují počasí.. :-D Akorát u nás to moc smyslu nedává, protože Frisí letos líná poprvé, takže měl tu "loňskou" huňatou zimní srst i přes to extrémně horké léto.
  21.11.2015 15:05Merlouska
  Hm. Muj kralik si o mne musi myslet, ze jsem uplne blba. Takovou dobu mi rika, ze mu mam otocit zachod o 90° a ja to furt ne a ne pochopit.
  Aneb... dva tydny zuriveho vyhrabavani zachodu. Nonstop. Stehovani zachodu. Oddelavani okraje zachodu. Vcera vecer jsem ji na zachod zase davala ten sundanej okraj a zachod jsem ji otocila, ani uz nevim, proc. Od te doby v nem nehrabla.
  Jeste musim vysledovat, jestli se jen nerozhodla, ze dneska teda bude hodna holka. Ale 15 hodin bez kompletniho vyhrabani zachodu je pro me zazrak.
  21.11.2015 18:33Kralicek2003
  Ja už plačem (doslova), som s Honeym bezradná. Nedá si vôbec ostrihať drápky. Niektoré sa ešte ani nestrihali, a už má rok. Keď mu pevne chytím labku, začne ju ťahať a pritom sa metá ako keď fúka na vyvešané prádlo vietor. Nechcem mu ublížiť. Potrebujem súrnu radu, lebo bočné drápky už obopínajú labku. POMOC!!! ;-(((
  21.11.2015 18:43Turandot
  Dobrý den !
  Kralicek2003 : Zajděte na veterinu. Naše Justýnka doma taky nedrží a před panem doktorem má respekt. Je to pro ně lepší, když to mají uděláno odborně. Zdravíme
  21.11.2015 18:49leprechaunek
  Kralicek2003: Stříhejte ve dvou, jeden drží, druhý cvaká. Co geniálnějšího chceš slyšet.
  21.11.2015 19:14Kájka
  Králíček: my také nejsme schopní Káje ostříhat drápy, ani ve dvou, hlavně u zadních tlapek to nešlo (na ty je hodně citlivá), a to je jinak hodná králinda. Tak to necháváme dělat při očkování na veterině (po půl roce)
  - - - - -
  Na veterině jí jeden chytne na mimino a doktor šmiká a za chvilku to je hotové :-) Kája nehne ani brvou, asi strachy.
  - - - - -
  Merlouska: Káju také chytá hrabání, v posledních dnech to je síla, je jak šílená, skáče do otevřené klece a hrabe a hrabe... vyhrabe celý záchůdek, k tomu přidává seno... pak vylítne ven před klecí packama jako by něco odsouvala směrem pryč (i když tam nic není), je fakt jak blázen ,-)) dneska jsem jí pozorovali a museli jsme se smát. Jinak pořád to není jen sranda, protože když chci spát a vedle rámus... :-( Přitom v kleci je minimálně, už v ní ani většinou nespí, je skoro pořád puštěná, když jsme doma, i v noci (nechávám ji v kuchyni, kde má klec) Záchvaty hrabošení někdy už řeším i tak, že jí zavřu klec, aby nemohla dovnitř.
  21.11.2015 19:15leprechaunek
  Kájka: a nepřemýšlela jsi, proč když to jde doktorovi, tak to nejde vám?
  Z principu, mně jako majiteli se prostě příčí vědomí, že nezvládnu svoje zvíře - protože jsou situace, kdy to prostě potřeba JE, a udělat to rychle a bez bordelu. Neumím si představit, že si králík zatrhne na zadní dráp a já nebudu mít jak ho ustříhnout, protože králík je zvyklý na to, že podrží jen panu veterináři, ale mně může vyšilovat...
  Nemluvě o tom, že já mám šedesát kilo a králík dvě. Přijde mi potupné se vymlouvat, že TOHLE nezvládnu :))))
  I tohle je prostě součást chovatelství, zvládnout ošetření zvířete... úplně chápu, že ne vždycky to jde (tmavé drápy apod), ale taky si myslím, že takových případů, kdy by měla být potřeba asistence veterináře, aby zvíře "poslouchalo", by mělo být co nejmíň.
  Nikoho tu nesoudím, ať se na mě zase všichni nesesypou jak vosy, jen já osobně jsem prostě klidnější, když VÍM, že cokoliv je s tím zvířetem potřeba, to zvládnu SAMA. A nemusím na nikoho čekat a na nikoho spoléhat. Tlapy jsou výjimka, mlaďoch má páru a stříhat v jednom je prostě riskantní; ošetřovat se ale nechá a nevyvádí. Upřímně si neumím představit, že bych spoléhala na cizí lidi, aby mému králíkovi stříhali drápy, pokud cévky vidím a můžu stříhat podle potřeby.
  21.11.2015 19:31Kralicek2003
  Turandot, leprechaunek, Kájka: Tak budeme strihať vo dvojici. Len ešte neviem, ako ho spacifikovať...
  21.11.2015 19:44Alpa
  ad. drápy - já jsem spokojená na veterině, králika držím v náručí (naštěstí je chovací) a doktor stříhá. Mám jistotu, že mu neublíží, mají v tom ,,grif" a za chviličku je po ,,operaci" Pokud by mi nic jiného nezbylo, asi bych to zvládla, ale mi to vyhovuje takto :-) Než králika vystresovat, nebo zastříhnout, je tohle lepší volba - ne každý je šikovný a v chlupech jsou drápky špatně vidět, a když jsou navíc tmavé.... Je na každém co si vybere - tady volba je. A+Z
  Kralicek2003 - držíme palce !!!
  21.11.2015 20:34Anor
  Kralicek2003: My taky stříháme ve dvou. Přítel králíka chytí pod předníma packama a za zadek, opře si ho zádama o břicho a králík nemůže nic. Já vezmu kleštičky, pevně chytím nohu a za chvilku máme hotovo. A to máme drápky černé...
  Na veterině při očkování akorát dostaneme pochvalu, že máme pěkné drápky =)
  21.11.2015 20:40Hana2015
  Dobrý večer,
  máte někdo zkušenosti se sprejem proti okusování od Trixie (Trixie Knabber stop - sprej proti okusování)? Je vhodné ho použít i pro králíčky? Nemůže jim to nějak uškodit? Ve zverimexu sem se toho moc nedozvěděla. Děkuji za reakce.
  21.11.2015 20:47Kájka
  leprenchaunek: no, tohle je možná u nás i pohodlnost, když je ta možnost, proč ne. stejně chodíme po půl roce na veterinu, tak to tak vychází a vet. si za to, myslím, ani neúčtuje. asi bysme to i dokázali, když by jsme opravdu chtěli nebo museli. zkrátka -stejně jako Alpě, nám to takhle vyhovuje víc. to je každého věc.
  Jinak, myslím, že nejsme tak nemožní, že bysme se nedokázali o králíka postarat, i ho pevně držet, to jsme dělal mockrát, když jsme celé léto Káje čistili doma operační ránu, manžel držel a já čistila. Tož tak (mezi náma) :-)
  21.11.2015 21:00kkaajinka
  Potrebovala bych se poradit s nekym,kdo zazil u sveho kralika encefalitozoonozu.Dr.nam v utery predepsal leky na tuto nemoc.Ale prijde me,ze je den ode dne horsi hlavne od vcerejsiho vecerela.Nas micak byl zvykly cele dny behat venku a ted dle dr.nesmi ven(hlavne i kvuli nasi male dceri),je tam uz 4 dny zavreny a zacina delat blbosti a cim dal vice chyta zachvaty,ze se nemuze postavit.Dr.rikal,ze musime cekat,jestli leky zaberou(ma za sebou teprve 4davky)ale je to silene trapeni.Je tady nekdo komu se kralicek i z takto spatneho stavu dostal?Popr.za jak dlouho zabraly leky?Samozrejme dr.nam rekl,ze je mala sance a i tak tu je moznost trvaleho ochrnuti (zatim ma pouze naklonenou hlavu a proto nam neustale prepada na stranu)Ale my verime,ze ho jeste zachranime :-(
  21.11.2015 21:18Kájka
  Kkajinka: jsou tady lidi, jejichž králíčci prodělali encefalku, určitě se Ti někdo ozve, vydrž.
  Držíme palce a tlapičky, a't je líp! držte se!
  21.11.2015 21:27kkaajinka
  Taky si myslim,ze se nekdo najde.Ale cely dnesni den ja moc spatny,opravdu se bojime,ze do rana nevydrzi :-( kdyby mu jen nejak mohl clovek pomoct,cely den u nej nekdo sedel a kdyz chytal ty zachvaty,tak ho hladil,ale ted je vecer a bude to spatne :-(
  21.11.2015 21:40Bejlinka
  kkaajinka můj Míša kdysi prodělal Encefalku, měl hlavičku na stranu a šel ke straně a takyy se ztoho vylízal :-) Teď měla Encefalku Piškotka a taky se ztoho bez problému dostala léky jí teda zabraly skoro hned.
  Odkud jste a kam chodíte na veterinu, pokud se to nelepší asi bych zajela někam na pohotovost a nečekala.
  21.11.2015 22:10Jitka58
  Ahojky, dneska jsme zjistili, že náš kluk přitáhl ze školy vši :-D no povím vám, to byl stresující den! Hnedka jsem zakročili a celá rodina ještě do teď "odvšivujeme". Máme samozřejmě zakrslého králíčka,tak se chci zeptat, jestli nemohl taky chytit vši? :-D Bylo by to opravdu zajímavé!! :-D Díky za radu :-)
  21.11.2015 22:12KaK
  kkaajinka: Náš Matýsek měl encefalitozoonózu, do normálního stavu se dostal za necelý týden. Jaké berete léky? Je třeba nasadit Panacur (nebo jiný lék, kde je účinná látka fenbendazol). My jsme ještě prvních pár dnů chodili na injekce - kortikoidy, vitamíny (hlavně B1) a infuze, to mu hodně pomohlo.
  21.11.2015 22:19Kájka
  Jitko, králíček,myslím,nemůže chytit vši, leda blechy. Naše děti je taky měly nedávno a Kája je nechytla a to se s ní hodně mazlí, berou si jí i do postele. Vši ani nemůže mít člověk, který má hodně krátké vlasy, fakt. :-)
  Jinak celá rodina si vlasy umyjte preventivně nějakým speciálním šamponem. a po týdnu, každopádně, znovu.
  21.11.2015 22:47Jitka58
  Kájka: díky za odpověď! :-) Ještě teď domýváme hlavy speciálním šamponem, převlíkáme, pereme! :-D, potýdnu určitě všichni znova umyjeme, mám je všichni. Až na králíka :-D
  22.11.2015 04:36kkaajinka
  Tak kralicek se trosku zklidnil a noc sme prezili :-)Bejlinka:jelikoz jsem sama s malinkou dcerkou 2,5r bez moznosti hlidani a bez auta,tak bohuzel pohotovost je pro nas pase,uvidime jak bude dneska
  KaK:samozrejme Panacur bereme,ale mame teprve ctvrtou davku (resp
  treti,protoze prvni vyplival,nez sme prisli na to jak mu to setrne nadavkovat)Injekce nam nikdo nenabidnul:-(v utery jdeme na kontrolu,tak se poptame
  22.11.2015 08:04Mistina
  Ahojky tak mam opet dotaz ,aplikovala jsem kralici strongol a vcera koukam ,ze po ni ty tmave tecky lezou stejne?jaknje to mozne ,asi vse slizala ,co ted prosim k veterinari?nebo co davate na parazity male tecky co se hybou a lezou na povrch a knsrsti stridave😁diky moc
  22.11.2015 09:56Daniberu
  Mistina: Pokud aplikuješ v předepsaném množství na správné místo za ušima, tak si sice s velkým úsilím pomocí tlapek něco slízat může, ale blechy by měly pochcípat. Hlavně nemůžeš spot-on použít tak, že na každé postižené zvíře "trošku" kápneš. To pak opravdu nefunguje. Jestli jsi to ale udělala správně, tak nevím :(. Bylo by sice možné, že na ni naskočily jiné blechy z okolního prostředí, ale i ty by měly chcípnout. Nic jiného, než to, co jsme ti už tady radily ti poradit neumím.
  - - - - -
  kkaajinka: Náš králík se taky z encefaly dostal. U každého ušáka je ale průběh trochu jiný.
  Dáváte Panacur rozdělený do dvou dávek denně? Já jen, že trochu nerozumím tomu pojmu "dávka".
  Pokud nemáš možnost zajet na pohotovost, můžeš dát králíčkovi vitamín B alespoň orálně. On působí pozitivně na nervovou soustavu.
  22.11.2015 09:58Hana2015
  Dobrý den,
  nemáte někdo zkušenosti se sprejem proti okusování od Trixie (Trixie Knabber stop - sprej proti okusování)? Je vhodné ho použít i pro králíčky? Nemůže jim to nějak uškodit? Ve zverimexu sem se toho moc nedozvěděla. Děkuji za reakce.
  22.11.2015 11:18Mistina
  Udelala jsem vse spravne znam to u psu kralika mam 8let tohke nikdy nemel tak nehapu,zebto prezilo to mam jako aplikovat znova?je to dost drahy a k tomu to odcervuje i vnitrne tak asi nic moc pro kralici,blechy hsou vetsi tohle jsou lezouci tecky ,ledaby nejake mini blechy?no nevim co dal 😞
  22.11.2015 12:09Kájka
  Jitko, vím, jaký to je boj. to chce vyprat ložní prádlo, oblečení, ručníky...spousta práce :-(
  My ať jsme dělali, co dělali, tak je dcera měla asi za 10 dní zpátky. Hlavně, že na šamponu psali 100% účinný. příště jsem jí to pak nechala (tu vodičku) na hlavě místo 20 min 2 hod (pod igelitem) a to zabralo. Jinak slyšela jsem, že místo speciálních drahých šamponů stačí i olej s octem nebo citronem. Jedna známá dávala holce na hlavu slivovici (na 2 hod.) a tvrdila, že to je nejlepší. Jo, a důležitý je ten hřebínek- všiváček (hustý, nejlépe kovovový), je potřeba vyčesat hnidy, jak něco málo zůstane, tak se tak za 8-10 dní vylíhnout a je to nanovo. U nás ve škole vši řádily koncem škol. roku a v září znovu. :-(
  Ještěže ušáci nemůžou vši chytnout. Ale vidím, že je může trápit něco jiného, třeba blešky.
  Ty přípravku spot on by měli fungovat, vždyť se to vstřebává, myslím, do krve a paraziti se pak nepřisajou.
  22.11.2015 12:37kkaajinka
  Daniberu veterinar nam rekl rozpustit pulku Panacuru a davat jednou denne.
  22.11.2015 12:48Kájka
  kkajinka: určitě by to chtělo i ty vitamíny! jestli se králíček nezlepší do zítra, tak bych na vašem místě zítra volala na veterinu, aby třeba upravili léčbu, aspoň přidat ty vitamíny. Přinejhorším musíš vzít malou s sebou. Já jsem malé děti někdy také musela tahat s sebou, i k zubařce, když jsem neměla zrovna hlídání. a měla jsem období, že jsem k zubařce chodila často. doktorka byla tak tolerantní, že vedle křesla byl zaparkovaný kočárek, v něm seděl syn a pozoroval, co se děje (naštěstí byl hodný).
  Na veterině jsem také už viděla někoho s kočárkem nebo s malým dítetem v autosedačce. Samozřejmě, záleží, jak to kde chodí, na vstřícnosti a toleranci personálu, aby vás nenechali dlouho čekat. To už by jsi se s nima musela zkusit domluvit předem.
  22.11.2015 12:57wewika
  Ahojte mozem dat mojmu ktalikovy na hnacku repikovy caj?? nic ine doma nemam.... :( alebo pupavovy?
  22.11.2015 14:21kkaajinka
  Kajka, ano zitra urcite na vet.zamirime,mame jit na kontrolu,me slo o to,ze to bohuzel nemuzu resit pres vikend s pohotovosti :-)uvidime dneska je o 70procent lepsi,kez by to zaviralo.Jinak presne taky musim malou non stop tahat sebou a jak kde to berou,treba nas zubar to nesnasi a rekl me,ze nechape jak si nedokazu sehnat hlidani,jenze my mame manzela porad pryc a mame jen jednu babicku a daleko,no je to mlady,bezdetny doktor.
  - - - - -
  Kajka jinak nase veterina funguje POUZE!?!hodinu dopoledne a hodinu odpoledne,takze my se s nemocnym kralickem objednavame,cekani tam je dlouhe navic by se jeste mohl nakazit nebo nekoho nakazit
  22.11.2015 14:41Kájka
  kkaajinka: tak to máte náročné :-( Hlavně, ať je králíčkovi líp. držte se!

  No, taky jsem zažila, že mi doktorka na neurologii řekla, že dítě s sebou do ordinace ne (dvouleté), ona mi to zdůvodnila tak, že má špatnou zkušenost, že malé dítě po ní vystartovalo, kopalo do ní, v domnění, že chce ublížit mamince.
  22.11.2015 17:15Tygrinka
  Mistina: Pokud jsi aplikovala správně, tak viditelný účinek očekávej během týdne. Nejedná se o spláchnutí potvor najednou, ony umírají a odpadají postupně.
  22.11.2015 17:33kikisek 999
  Ahoj, máme album z podzimní procházky, tak se můžete podívat :) http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24359
  22.11.2015 17:45rega
  kkaajinka: ja si myslim,ze neuskodi, ak budete davat aj B-komplex. Bud rozpustit tabletku vo vode alebo existuju priamo kvapky(pre deti). Davkovanie - odhadom, vacsinou sa riadim davkovanim pre male deti, kvapky sme davali tusim 1 ml.
  22.11.2015 18:52Bejlinka
  Kkaajinka tak hlavně že je malému líp myslím na ušáka celý den. Jinak Já taky beru Juldu na veterinu . Jinak Julda chvíli sedi na židli a pije mléko a jelikož je strašně živa tak jim to tam pěkně prošmějdí. Minule tou svoji hatmatilkou vysvětlovala Valešovi něco a brečela za Piškotku když ji pichal injekci. Valeš je v tomhle super Julda mu nevadí i když řve :-)
  22.11.2015 20:05Aires
  Zdravím,
  měla bych dotaz. Přijela k nám návštěva s dětmi. Chtěli vidět i naši králindu. Nadšeně se na ni vrhli, a ona předvedla zběsilý úprk do kouta a nechtěla se z něj hnout. Uvelebila se zrovna v koutě s kabely, takže přišel druhý šok, když jsem ji z něj po neúspěšném lákání vytáhla. Od té doby trucuje :D Na nás- na svou rodinku je zvyklá, běhá za námi jako pejsek :) Ale cizích se bojí. Děti ji svým vpádem vystrašily, ale nikdo jí neublížil, netahal ji, nemuchlal... Jen přišly a nadšeně okukovali klec. Takže asi by jsme potřebovali ji nějak navyknout, aby při každé návštěvě bezhlavě neběžela se schovat. Zkoušeli jste takhle nějak socializovat králíčka? :)
  22.11.2015 20:37rega
  Aires: jedine, co u nas kedy fungovalo bolo, ze sa navsteva musela prisposobit a nechat kralika na pokoji. Okukovat z dialky a pockat, nez sa kralik priblizi, obide si ich a vyhodnoti ako "bezpecnych".. Zrovna pred Bejlinkinou Juldou, ktora sa nadsena vrha na kralika, je kralik vzdy v soku :))) Ale u nas sa to nijak vyrazne neprejavuje a nasledky to tiez nezanechava, jest chodi vzdy :)
  Takze drzat deti na uzde - nakoniec, im sa to aspon nejak vysvetlit da, kdezto kraliciu rec clovek moc neovlada...
  22.11.2015 20:40sobík
  Prosím, nevíte, jak odnaučit králíka skákat na postel? Moje králinda překonala rozpaky a naučila se skákat na postel. Teď je na ní pořád a vůbec se jí nechce dolů :D Četla jsem tu, že králíci rádi čůrají do peřin, takže se docela bojím, že mi na ní nechá dárek :D Tleskání ani nic jiného nezabírá, jediný způsob, jak ji zabránit, aby se tam přestala rozvalovat, je ji chytit. Povedlo se vám to králíčka nějak odnaučit? :)
  22.11.2015 20:47Aires
  rega: Děkuju za odpověď.:) Dětem jsem to pak vysvětlila, že se na ni nemají takhle vrhat. Já jen doufám, že to opravdu chce na ni jít pomaleji, dát jí čas, aby si neznámé okoukala. Protože by bylo mrzuté, kdyby byla opravdu ze všech cizích hned vystrašená a pořád se jen schovávala v koutě.:) Chystáme se jít na očkování, tak doufám, že tam nepředvede podobný útěk a já ji nebudu lovit po ordinaci :D
  22.11.2015 20:59rega
  Aires: pokial nie je uplny strachopud, tak si myslim casom na navstevy a cudzich zvykne.. ze ju prestanu velmi znepokojovat. Ale chce to najskor niekolko dobrych skusenosti..
  23.11.2015 06:16Jarka
  Milovaní maminčini králíkáři! Před chvilkou odešla do lepšího světa moje nejmilovanější maminka a Vaše přítelkyně. Děkuji Vám všem za Vaše přátelství! I ona Vás měla všechny moc ráda! Dcera Věra
  23.11.2015 07:26BarčaG
  Jarka Sbohem ...Moc mi budeš chybět..:(((((
  23.11.2015 08:31Ludva10
  Jarko, budeš nám tu moc chybět, je to šok. Tečou mě úplně slzy. Byla jsi jednou z těch bližších lidí tady na fóru, vždy jsme pokecali, ty jsi kolikrát poradila .... Měj se tam někde dobře a pohlaď za mne Matýska, Lukáška a Nelinku. Dcerce Věrce přeji ať to co nejdříve alespoň trochu přebolí.
  23.11.2015 08:50BUBYŇ
  Odešla jedna z největších duší Králíků.cz,už je s Baruškou,s jejími a našimi nejmilejšími za Duhovým
  mostem.....
  23.11.2015 09:52ctulka
  melissa80 těžko posoudit, každý králíček je osobnost. My jsme vždy vybírali srdce
  Křupinku jsme vybírali s tím,že chceme samičku po zkušenosti s Kukinkou, Bobík tam ležel tak neštastně,že jsme si místo samičky donesli samečka,ale nelituji
  U samiček je vhodné kastrovat,protože se předchází rakovině,která u samiček bývá hodně často a kastrace je horší než u samečků.
  Kukinka nám značila po celém bytě stříkáním moči,to bylo neuhlídatelné, Křupinka zase čurala ráda na sedačku a musela mít druhý záchudek u sedačky,pomohlo to,ale přesto měla období.kdy se to neda,o uhlídat, mívala falešky a to ji trápilo. Bobíček je zatím nejlepší,co se této stránky týče.Nechá si v kleci dělat co chceme,jen mi pořád čumáčkem leze až k ruce, je ze všsch nejzvědavější, když jsme tu měli 1,5ročního vnoučka, tak jej v nestřeženém okamžiku vždycky vykrákal za kožíček a to naše trdlo,místo aby uteklo,za chvilku se už zase šel podívat,co to tam je za zajímavé stvoření. Takže se asi nedá přesně doporučit,co je lepší
  Já razím heslo,že vybírat srdcem
  - - - - -
  Jarka je mi to líto, králíčkům jsi tu vždycky dobře radila, moc nám budeš chybět
  23.11.2015 10:05Alpa
  Jarka (Věra) - upřímnou soustrast :-((
  23.11.2015 10:14Katcha
  Jarka... to je mi tak líto. Tolik rad a pomoci se mi od ní dostalo, byl to jeden pro mně z nejbližších lidí tady na fóru. Brečím. Upřímnou soustrast. Teď už má všechny své králíčky, o které tak pečovala, zase na klíně.
  23.11.2015 10:19Salla
  Vera> uprimnou soustrast, Jarka nam bude chybet. Mela jsem to stesti, ze jsem se s ni potkala i na zivo a byla to skvela osobnost :((((
  23.11.2015 10:26georgina
  Jarka.. teď si tise našlapuješ po duze se všemi kteří u duhového mostu čekali až je vezmeš zase do náručí.. a nám je tady smutno 💖
  23.11.2015 10:47ŽANETA
  Verka-uprimnou soustrast, je mi to moc lito..
  23.11.2015 12:07Babouci
  Jarka- Věrka
  Upřimnou soustrast, je to moc smutná zpráva, Jarka nám tady bude moc chybět :-(
  23.11.2015 12:18Petra
  Jaruško, teď už jsi za Duhovým mostem mezi spoustou králíčků, kteří odešli před tebou. A nejblíž u Tebe je Matýsek a Petříček... a Lukáškovi a celé Tvé rodině, i té králíkářské, je tu po Tobě strašně smutno.
  23.11.2015 12:19Candík
  Jarka-Věrka:
  upřímnou soustrast, je mi moc líto, že jeden z nejhodnějších lidí, už není mezi námi. :((( Jaruška byla duší i srdcem milovnice nejenom králíčků, ale všech zvířátek. Moc jsem si vážila jejího přátelství a bude mi moc chybět její moudrý a láskyplný přístup ke králíčkům. Jaruško, měj se hezky mezi svými milovanými králíčky. Pláču.... :(((
  23.11.2015 12:50Duke
  Věra:
  To je mi opravdu moc líto. Jarka nám tu všem bude hodně chybět. Je to smutné, ale život už je zkrátka takový. Upřímnou soustrast :-(
  23.11.2015 15:08Monakuč
  Honza P. to napsal správně, Jarka odešla do nebe. Protože pokud by tam nepatřila Jarka, tak pak už nevím, kdo jiný ... Mně tu na zemi bude moc chybět, vždy mi pomohla a byla oporou, doufám, že jsem měla možnost jí to aspoň trochu oplatit. Jarka je teď s našimi ušatými, kteří nás opustili, a já vím, že tam teď už nejsou naši chlapečci a holčičky samotní, ale že mají tu nejlepší králičí mámu, babičku a tetu, jakou by tam mohli mít. Paní Věrce přeji, aby jí v té velké bolesti, kterou prožívá, alespoň trochu pomohlo vědomí, že na její maminku tu budeme všichni vždy vzpomínat jen v dobrém. V případě Jarky to nejsou "jen" slova, ona taková prostě byla. Upřímnou soustrast ještě jednou, Věrko.
  23.11.2015 19:00georgina
  monakuč..co k tvým slovům ještě dodat..pověděla jsi to krásně a nám mnohým též od srdíčka.. Jaruška už má všechny ušaté kolem a mazlí.. raduje se ze setkání... myslím..že si pro ni Matýsek a Petříček v noci přišli...
  Potkaly jsme se tady zase po letech na počest Jarušky..králičí mámy..která zůstane v našich srdíčkách.. Jaruško..bylo mi velkou ctí...
  - - - - -
  ..uvědomuju si... za pár dnů to bude 5 let.. co Jarušku opustil Matýsek.. přišel si pro ni ve stejný čas :-(
  23.11.2015 19:04Anajka
  Krásná fotka Jarušky v pravém sloupci a moc hezky napsané ... Nikdy nezapomeneme, Jaruško!
  23.11.2015 19:26Monela
  Jaruško,měj se tam za Druhovým mostem krásně a podrbej tam za nás všechny ušatý a pozdravuj tam mou maminku.Máme tě moc rádi a budeš nám strašně chybět!
  23.11.2015 21:24Kulča
  Jaruško, jsem moc ráda,že jsem tě poznala. Ráda bych ti poděkovala, za tvou pomoc a rady, které jsi nám tu dávala a vždy tu pro nás byla. Jaruško, navždy budeš v našich srdíčkách. Mějte se krásně, tam za Duhovým mostem.
  23.11.2015 22:06BarčaG
  Georgina, potkaly, máš pravdu..Jaruška by měla radost.. Má radost. Kouká na nás a usmívá se..
  23.11.2015 22:40Andi
  Jarka-Věrka-upřímnou soustrast.Nemám slov ...Měj se krásně a pozdravuj tam všechny králíčky.
  23.11.2015 22:42Katinec
  Jaruško, nikdy na Tebe nezapomenu, měj se tam nahoře krásně.
  23.11.2015 23:11Nienna
  Jaruško, moc děkuji za všechny tvé rady, povzbuzení, opravdový zájem a držení palců, když to bylo potřeba. Budeš nám tu všem moc chybět :´-(
  24.11.2015 10:19Čumáčik
  Dobrý den, potřebuji radu jaké máte zkušenosti s zánětem průdušek nebo zápalem plic? Léčíme týden a žádná změna a po 10ti dnech chce veterinář ukončit léčbu. Králík nemá nějaké velké potíže jen rychle dýchá a občas kýchne, jinak je veselý a hodně žere.
  24.11.2015 10:50Daniberu
  Čumáček: Přímou zkušenost sice nemám, ale jsem si téměř jista, že 10 dní léčby zápalu plic je strašně málo. Antibiotická léčba u králíků bývá obecně dost dlouhodobá. Třeba u rýmy jsem tu, tuším, četla, že minimum je cca 14 dní, ale spíš déle. Nevím, kam chodíš na veterinu, ale pokud pokud bude chtít tvůj veterinář opravdu tak brzy chtít ukončit léčbu, hledala bych raději jiného. Zkus třeba najít nějakého pro tebe dostupného tady nahoře pod pojmem "Veteriny". Máš tam na ně i kontakty.
  24.11.2015 11:02Čumáčik
  Daniberu - v našem městě jsou veterináři na nic tak jsem jela do vedlejšího města podle těchto odkazů, ale tam jsme dopadli jak jsme dopadli. určitě půjdu na jinou veterinu už to plánuji, jen jsem se chtěla zeptat jaké má tady někdo ty zkušenosti ať tomu více rozumím. Nevím po jaké době bych měla vidět aspoň mírné zlepšení, veterinář řekl že zlepšení vidí ale já vidím že pořád dýchá rychle jak pes. Jsem z toho zoufalá. Nevím jestli nasadil ty správné antibiotika ani nedělal odběr krve nic.
  24.11.2015 11:26Daniberu
  Čumáček:Tady jsem ti zkopírovala něco od jedné z nejzkušenějších holek.
  Pokud má ušák zápal plic, tak jediné, co tu je vyzkoušené, že opravdu zabírá, je Penicilin G podávaný injekčně, zpočátku klidně denně, po zlepšení stavu stačí obden, pak postupně přejít na dvě dávky až jednu dávku týdně, a je nutné dát ještě pár dávek i po vymizení příznaků, kdy králík už vypadá zdravě, aby byla jistota. Pokud je to hodně silný zápal, pak je k tomu možné přidat ještě marbocyl (ATB), injekčně nebo orálně, záleží, co má doktor k dispozici, dvakrát denně. Samozřejmě musíš hodně krmit, co nejvíc to jde, dobré je přidávat i různé podpůrné prostředky jako např. sirup Imunoglukan, echinaceový sirup a pod. Pokud je králík zároveň i zahleněný a je třeba mu ulehčit dýchání, tak je nejlepší ACC sirup pro miminka v nejnižším dávkování, a též pomáhají inhalace vincentky a stříkání vincentky ve spreji přímo do nosíku. Taky zvhlčuj vzduch v místnosti, kde je, ulehčí to dýchání. Doufám, že si to přečteš, napsala bych ti to přímo, ale nejsi tu registrovaná :/.
  24.11.2015 11:38Čumáčik
  Daniberu - děkuji za odpovědi , problém u mojí králičice je že kojí. Tak asi nemůže všechny antibiotika brát, proto nasadil veterinář to co můžou kojící samice a pak čekat co bude dál. Ale je jasné že čekání se mi nelíbí, mláďatům jsou 3 týdny , v nejhorším bych je odstavila trochu dřív, ale snad to bude dobré. Bere ještě homeopatika na posílení imunity kostí a tak celkově to mám také od toho veta oni se tam zabývají alternativní léčbou. Samice rýmu ani velmi těžké dýchání nemá, ona docela lítá i skáče po samci nyní má říji, on je naštěstí už vykastrovaný. A fakt hodně žere asi kvůli kojení. S tím zvlhčováním je dobrý nápad, mám i inhalátor
  24.11.2015 11:38Daniberu
  Čumáčik: Ten příspěvek je zkopírovaný tady z archivu. Je tam dost různých doporučení, ale tento, od Monakuč, mi připadal asi nejužitečnější. Jelikož měla 6 králíků, kteří trpěli nejrůznějšími nemocemi, byla skoro jako doma na VFU, kde jsou nejzkušenější specialisté na králíky v republice.
  24.11.2015 11:38Petruška
  Chci se zeptat jestli je vhodné dat králíkovi na hlodání a hraní kokosový ořech ? 😊
  24.11.2015 11:41Čumáčik
  s tou registrací, já tady registrovaná někde jsem, chovala jsem plno let morčata a až nyní mám prvního králíka , vlastně už dva. :) problém je že to přihlášení nemůžu nikde najít, no je to moje chyba.
  24.11.2015 11:43Daniberu
  Čumáčik: Aha. Tak to tedy nevím. S tím, co můžou kojící samice, nebo ne, fakt nemám vůbec žádnou zkušenost. Snad se to takhle alespoň zlepší a případně se může doléčit klasicky až po odstavu. Držím palce.
  - - - - -
  Čumáčik: No tak je pravda, že je lepší být registrovaná, ale ten dodatek nebyl určený tobě :). To tehdy Monakuč psala někomu jinému, který shodou okolností evidentně taky nebyl zaregistrovaný a já to nesmazala :-).
  24.11.2015 11:44Čumáčik
  Daniberu - ano hodně hledám zde v archívu a čtu různé příspěvky i od Monakuč jsem četla celý příběh. A v Brně VFU už jsem taky přemýšlela mám to sice dost daleko, zase bych tou dlouhou cestou samici stresovala, no můžu tam aspoň zavolat a zeptat se co vše by mi poradily a jaké vyšetření a tak....
  24.11.2015 11:47Daniberu
  Petruška: Myslím si, že mu ho klidně dát můžeš. Jestli si s ním ale bude hrát podle tvých představ, to už nevím :).
  24.11.2015 12:07Petastastna
  Čumáčik : my jsme léčili zápal plic penicilinem G a myslím že jsme chodili na ten penicilin 14 dnů,ale už předtím jsme brali ATB... jinak rychle králíci dýchají i tak, zápal plic se pozná podle toho že králík "píská" při dýchání... jestli ta tvoje nemá normální rýmu.. jinak my rýmu chronickou léčíme už několik let... a dělal vám veterinář RTG? Jinak je léčba zápalu plic zbytečná a náročná...
  24.11.2015 13:19dagy
  Dobrý den,jak dlouho žije zakrslý králík.Všude jsou jiné informace o délce jeho života.Díky
  24.11.2015 13:31Josefína
  Dobrý den, potřebuji radu.
  Máme dvouměsíční králičí holčičku. Na zapískání přiběhne, čůrat chodí do záchůdku, bobky tedy zatím trousí po bytě. Když má náladu tak mi vyskočí do klína, poté olíže obličej a jemě okusuje oblečení, ale mazlit se nechce to hned seskočí !
  Můj problém je i když vyskočí sama, nebo jí vezmu na klín já, vždy mě mírně počůrá a pobobkuje.
  Prosím, co to znamená a dá se to odnaučit? Děkuji za odpověď
  24.11.2015 13:53Salla
  Josefína> to nekteri usaci delaji radi. Proste ho na klin neber, pokud na tebe cura. U nas to preslo vekem. Usak to taky jako mimino s chuti delal i navstevam.
  24.11.2015 15:52Čumáčik
  Petastastna - rtg dělali a něco na plících vidět bylo podruhé už rtg nedělali, ještě budu 4 dny píchat atb. Ivatyl je pro samice které kojí. Penicilín nyní nemůže. Pak uvidím mám dva zakrslé králíky a ten druhý rozhodně tak rychle nedýchá. Zkusím nahrát video a pak dám odkaz ať posoudíte sami (snad během dneška). Rýmu nemá i když občas kýchne. Pískání jsem slyšela asi jednou, ale to hlasité dýchání když je ticho slyším až na druhém konci pokoje. prostě jako pes.
  24.11.2015 16:13Animals
  Prosím chcem sa spýtať čo može byť mojmu králikovi. Neustále leží v rohu a nehýbe sa. Samozrejme kŕmim správne aj vodu má často menenú . Má zabezbečený pohyb . Všetky podmienky chovu sú splnené. Má asi pol roka. Dakujem za odpoveď.
  24.11.2015 16:27Kralicek2003
  Potrebujem zase radu. Honey má na jednom očičku biely fľak ako keď je napr. pes slepý (je slabší). Trochu sa bojím, či nemôže oslepnúť. Ďakujem za odpoveď, radu atď.
  - - - - -
  Animals: Choď k veterinárke... Iba ona pomôže.. Zajko môže mať hocijakú chorobu napr: kokcidiózu. Keď je to malý "špunt", tek je kokcidióza prevdepodobná.
  24.11.2015 16:39Daniberu
  Animals: Jak dlouho takto leží? Jí, pije, čůrá a bobkuje?
  - - - - -
  Králíček200: Může to být poranění, infekce apod. Poradím ti to, co jsi radila Animals. Jdi na veterinu a nech očičko vyšetřit.
  24.11.2015 19:07Bejlinka
  Zítra to bude rok co nám za Duhový most odhopkal náš velký kámoš Míša.
  Furt na tebe Mišánku vzpomínáme, buď hodný a moc od nás pozdravuj tetu Jarku. Milujeme tě tvoje holky
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24371
  24.11.2015 20:21Pafy
  Ahoj mužů se zeptat, okusují králíci vánoční stromeček a jestli jo jaký je pro něj vhodný- aby mu neublížil.
  24.11.2015 20:24Salome
  Pafy: Asi jak který králíček. Mohou větve smrku, borovice i jedle, ale ne velké množství.
  24.11.2015 21:11Petruška
  Kenník nám začal kychat, a teče mu z nosíku... Mohlo by to být nachlazení nebo rýma?? Jak to léčit? Nebo mohla by mu vadit pilinová podestýlka, kterou teď pár dní má?
  25.11.2015 07:22AnyRais
  Dobry den, potrebuji poradit. Nekdy na jare nebo v lete se budeme stehovat. Nas kralicek je teritorialni a protoze zrejme nemel lehke detstvi, stale dost lekavy. Obavam se, jak bude stehovani snaset, chteli bychom mu vytvorit takove podminky, aby stres byl co nejmensi, ale priznam se ze vubec nevim jak na to. Poradite? Je to minikralicek a mame jen jeho (zadneho dalsiho usaka). Diky
  25.11.2015 07:29Daniberu
  Petruška: Může to být těmi pilinami, ale taky to může být rýma :). Zkus prostě dát ty piliny pryč a když to nepřejde, tak veterina. Pokud by to bylo jen nějaké podráždění prachem, nebo i chladem, tak se léčit samozřejmě nemusí, ala rýma může být pro králíka docela závažné onemocnění. Léči se pak většinou dlouhodobým podáváním antibiotik.
  25.11.2015 08:44ctulka
  Petruška víš, nechci strašit,ale nejsem si jistá,jestli při kýchání z prachu je mokrý čumáček. Bobík nám taky kýchal.ale čumáček měl suchý.Trápilo jej to od chvíle,co jsme si jej donesli a trvalo to poměrná dlouho
  Dokonce jsme se o tom bavili s veterinářkou a taky se přikláněla k tomu,že u rýmy by měl čumáček mokrý.Ale stále jsme jej sledovali.Přešlo to potom samo
  - - - - -
  Ale podestýlku hned vyhod piliny nejsou vhodné,mohly by jej opravdu dráždit
  My ted dáváme peletky a jsme spokojení oba :-)
  Dávali jsme cast Best peletky,ale ty byly drahé,tak jsme skusili jiné dřevěné peletky a jsou super
  25.11.2015 11:01Hoplinka
  Hoplinka má dneska svoje první narozeniny a tady je narozeninové albíčko: http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24375
  25.11.2015 12:27Čumáčik
  zdravím všechny a mám odkaz na slíbené video od mé králičice která dost zrychleně dýchá. prosím napište zdá se Vám to normální? video není moc kvalitní. Vidíte to u svých králíků? dýchá tak poslední dobou po porodu, nyní ji ještě léčím ATB. protože lékaři se zdálo že má něco na plících. Nyní se zdá lékaři lepší ale mě ne, prý jsem přecitlivělá. Video najdete na youtube, napište " králík zrychleně dýchá" a druhé "králík a jeho dýchání"
  25.11.2015 13:03Daniberu
  Čumáčik: Pokud takhle dýchá pořád, tak to určitě normální není :(.
  - - - - -
  Čumáčik: Určitě nejsi přecitlivělá. Pokud by tak králík dýchal chvíli, třeba z rozčílení, nebo při přehřátí, tak to chápu, ale tohle tedy ne. Nevím, jestli se takhle projevuje zrovna zápal plic. Spíš bych řekla, že asi ne, ale nemám zkušenost. Může jí být něco úplně jiného, ale co, to samozřejmě netuším :(.
  Nepsala jsi, že kojí a současně taky že má řiji? Nebo to pletu? Já se v těchto věcech nevyznám, ale není to divné? Nemůže být taky vystresovaná z toho, že je se samcem, který ji nechce?
  Možná se ptám dost hloupě, ale jednou totiž Bertík chvíli takhle dýchal, když byl nějak víc "nadržený" a já mu nedovolila obcovat s mojí nohou. On se ale za chvíli uklidnil na plyšákovi.
  Asi je to ale opravdu nesmysl. To by takhle přece nedýchala pořád :(.
  25.11.2015 13:11Čumáčik
  Daniberu - samička tak dýchá už více jak deset dní možná dýl ale asi jsem si toho tenkrát tak nevšimla. Na RTG byl nějaký nález na plících ale na kontrole už RTG nedělal jen si poslechl plíce a řekl že jen průdušky tak se to asi zlepšilo. Říji u ní pozoruji jen jeden den asi 24 hodin co ji to drží a pak je zase asi 14 dní klid tak tím to asi nebude. Jinak je čilá a pořád za mnou chodí a žebrá něco k jídlu i když má plné misky které neustále doplňuji. Dávám jí homeopatika ty ji neublíží a přemýšlím ještě o koloidním stříbru je to přírodní antibiotikum, které se také hodně u zvířat používá, je bez vedlejších účinků. Mě také hodně pomohlo. A už hledám jiného veterináře, počkám do pátku to mám ještě ty ATB a pak se uvidí.
  25.11.2015 15:42Turandot
  Dobrý den,
  Dagy : zatím asi na otázku nikdo neodpověděl - mne to také zajímalo - pan doktor říkal tak 6-8 let,
  výjimečně 10.
  AnyRais : Vytvořte mu v novém domově podobné zákoutí jako má nyní a hodně s ním první dny buďte pohromadě, aby si nemyslel, že jste ho dali někam pryč. Naše Justýnka, i když jedeme k bratrovi na dva dny, tak musí mít s sebou klícku, domeček, stan a vůbec co se vejde do auta :-)
  - - - - -
  Hoplinka : Všechno nejlepší a hodně zdravíčka a dobrého papání. Je moc krásná.
  25.11.2015 15:57Daniberu
  Turandot: Těch 6-8 let bude průměr. Pokud jsou zdraví, tak se dožívají těch 9-10 let a byl tady jeden rekordman, kterému prý bylo 14 :).
  25.11.2015 16:17Turandot
  Daniberu : To bych si moc přála, aby se dožívali králíčci co nejdelšího věku.
  Máme venku hodně kamarádů vrabečků, mám je hodně ochočené a tak si o nich dost čtu a byla jsem překvapená, že i když jsou tak maličcí, můžou se dožít 15 - 20 let. A párečky jsou spolu celý život.
  25.11.2015 16:22Andi
  Turandot-jak psala Daniberu.Dle svých zkušeností bych řekla že je to těch 7,5-8 let.Nemocní králíčci se mi nedožili 6 let.A ti zdraví jim je 9,8 a 7.Samozřejmě nejlepší je když není žádná nemoc a jsou tu s námi co nejdéle.
  25.11.2015 16:35Turandot
  Andi : Justýnka překonala v 10-ti týdnech oboustranný zánět ušiček, Pak se ji to ještě dvakrát vracelo a dlouho měla hlavičku na stranu. Teď jsme šťastní, že je zdravá a máme ji pěkně rozmazlenou. I pan doktor to říká.Tak vidím, že máte hodně králíčků a velkou praxi. Ráda se obrátím o radu, až bude potřeba. Nevím, kdy nám přidělí albíčko, abych vám ji představila - tu naši malou princeznu.
  25.11.2015 17:29Andi
  Turandot-jen se klidně ptej já jsem nejvíc zkušeností získala tady.Tak to je dobře že už má ouška v pořádku.Už se těšíme na fotečky.
  25.11.2015 18:52Animals
  Daniberu: Asi dva dni. Z misky ubúda a vodu pije. Ozaj pri tom ležaní ohryzáva klietku. Bol plachý a teraz mu je všetko jedno.
  25.11.2015 23:30AnyRais
  Turandot dekuji, taky na to mam celou dovolenou :) Spis si nevim rady jak s kralickem pri samot em stehovani, vybalovani atd. Mame ho volne, domecek ma, ale bez mrizi. Jestli to chce jednohk cloveka aby s nim porad byl, nebo koupit klec...v te by se ale zblaznil...
  26.11.2015 05:53Anor
  AnyRais: Úplně nejlepší je přestěhovat ušáka i s jeho věcma, dát mu věci na místo, kde je bude mít... a ušáka vypustit z přepravky a nechat být. On si svoje bydliště neomylně najde, pak si prozkoumá byt, případně zaleze někam do rožku a bude se rozkoukávat. Možná si něco poznačí... ale to přejde. =) U nás nebyl problém... Když jsme Borise poprvé vzali na chalupu, tak jsme to udělali takhle a už za hodinu vládl celému domu - rozplácnutý uprosřed koberce v obýváku =)
  26.11.2015 08:23Daniberu
  Animals: Já se omlouvám, že se místo odpovědi pořád ptám, ale pořád si to nějak neumím představit.
  Králíček se dříve všeho bál, ale běhal a teď je mu všechno jedno a jen leží a okusuje mříž? Jí a pije taky vleže? Sní toho stejně, nebo jí jen málo? Misku mu dáváš plnou, že jen ubývá? Jí i seno? Bobkuje a pije normálně?
  Pokud ti připadá (kromě kousání mříží) apatický, tedy nic ho nezajímá, nijak na tebe nereaguje a opravdu pořád jen leží, tak musíš jít na veterinu. Můžeš mu udělat kmínový odvar, nebo kapičky Sab simplex. Pokud by ho "jen" trochu bolelo bříško, mohlo by to pomoct, ale jestli se jeho chování takhle zdánlivě bez příčiny hodně změnilo, raději bych opravdu na tu veterinu šla.
  - - - - -
  AnyRais: Já si myslím, že by možná opravdu bylo lepší si pořídit, nebo půjčit klec, nebo ohrádku, i když taky záleží na tom, jakou má tvůj králíček povahu. V každém případě bych se asi bála, aby se někomu nepřipletl při tom stěhování pod nohu :(. Jestli je bázlivý a spíš by si někam zalezl, tak by to možná šlo i bez zavírání, ale jsou to zvědavci a člověk nikdy neví, co je napadne. Taky bys ho mohla dočasně s jeho věcmi přemístit třeba do koupelny a následně přesunout, než budou věci alespoň trochu rozmístěné, do koupelny nového bytu. Samozřejmě společně s jeho záchodem, koberečkem apod. Jen takový nápad :).
  26.11.2015 08:24mony
  AnyRais
  add stěhování: mám Teďuli od mala volně po celém bytě, když jsem se stěhovala, vyklidila jsem koupelnu, přestěhovala tam všechny její věci, mezi dveře dala desku aby neutekla a šlo se stěhovat. Jakmile byl byt vyklizený a vystěhovaný, přijela jsem pro ušatou a v přenosce převezla do nového, kde už měla vše připravené. Nejdřív jsem ji nechala jen v té místnosti, kde měla klec, přiznám se, že první noc jsem tam spala s ní na matraci na zemi. Druhý den byla naprosto Ok, byla rozpláclá uprostřed pokoje a s dalšími dny jsem jí nechávala jít do dalších pokojů po bytě. Dnes je opět vládkyně celého bytu :)
  26.11.2015 09:32leprechaunek
  AnyRais: s ušáky jsem se stěhovala několikrát (radosti nájmů) a vždycky v pohodě... je úplně zbytečné z toho dělat vědu. Oba byli vyplesklí z balení, z toho, že jim někdo narušil řád... to jo... Při stěhování záleží, koho máš k ruce ;) Pokud firmu, lepší králíka zavřít do přepravky a neřešit; já stěhovala i s kamarádem a ten teda velkoryse snášel králíka skákajícího mu pod nohy a číhajícího za krabicemi :-D Po převezení domů jsem ušadla prostě vykopala ven, ať si zvykají... Malou teda už do jakž takž rozestavěného bytu, mlaďocha klidně mezi hromady krabic, pak mi velice "pomáhal" to uklízet - tím, že se se mnou přesunoval do jednotlivých zón práce a všude sebou šlehl a chrápal :)
  Ostatně stěhovací albíčka dodnes mám, klidně mrkni do profilu...
  Celkem vzato, zařiď to tak, aby králíkovi nehrozil úraz při stěhování, a hned po něm ho vykopej, ať si jde očíhnout nové prostředí, jak píše Anor. Změna to je, ano, tak nech ušákovi volnou ruku, ať se s ní srovná podle svého. ;)
  26.11.2015 11:32Marcela230/12
  Zdravím, máme králíčka, který má pod kůží, pod oběma očima malý tuhý útvar velikosti 1-2mm, na pohmat je to podobné, jako když psovi nahmatáte čip, jen teda o dost jiná velikost. Na veterině do toho zkoušeli píchnout, ale vyteklo pouze malé množství krve a útvar furt zůstal.
  Nemá někdo zkušenost, co by to mohlo být? Díky
  26.11.2015 11:36mony
  Marcela230/12
  zkušenosti nemám a nevím.......můj názor:běž na veterinu, kde králíčkům rozumí viz záložka veteriny nahoře...nějak se mi nezdá, že by zkušený veterinář jen tak bez vyšetření píchnul do nějakého útvaru na těle a čekal co se bude dít dál....
  26.11.2015 12:40Annie121
  Ahoj,
  omlouvám se, pokud je můj dotaz hloupý nebo zbytečný, ale Timinka je můj první ušák a nemám žádné jiné zkušenosti s králíky říkám si, že je lepší se zeptat zbytečně než něco podcenit...

  Ušatá (beránek) se poslední dobou strašně drbe na pravém oušku - kolem korunky. Zřejmě od častého drbání má kůži mírně zarudlou (spíš narůžovělou) a loupe se - nic plošného, pouze v bezprostředním okolí korunky. Na druhém oušku ani nikde jinde jsem nic nezpozorovala. Ouška jsem prohlížela i zevnitř a nevidím v nich nic neobvyklého. Myslíte, že je třeba se tím nějak zabývat nebo to není nic neobvyklého?
  26.11.2015 12:44mony
  Annie121
  pokud chceš být klidnější, že je opravdu v pořádku, zajdi s ušákem na veterinu (doporučenou). Pokud by tam byl parazit nebo něco podobného mohlo by se to rozšířit dál. Tuším, že se dělá stěr pod mikroskop.
  26.11.2015 13:09leprechaunek
  Annie121: neber to jako stoprocentní, ale u mojí ušandy jsme přesně na tomhle místě měli blechy. Dodnes nechápu, proč se jim tam líbilo, ale na temeni hlavy a kolem korunek prostě řádily jak blbé. Mrkni, jeslti náhodou nějakou neuvidíš.
  26.11.2015 13:10Marcela230/12
  Mony: tohle mi nepřijde jako špatný, kdykoliv u jakéhokoliv zvířete se Ti udělá boulička, nejlepší co můžeš udělat, je do toho píchnout.
  Spíš mne jen zajímalo, kdyby náhodou se s tim někdo nesetkal. K jinému vetovi jdeme v úterý.
  26.11.2015 14:25Annie121
  leprechaunek: To se mi právě nezdá. Nějaký parazit mě napadl jako první, ale důkladně jsem jí prohlížela pod světlem i s lupou a nezaznamenala jsem žádný pohyb....ani v bezprostředním okolí. Na první pohled je vidět jen narůžověla kůže, která se loupe.... trochu jako by měla bílé lupy.... No nevím, jestli mám hnát na veterinu hned zítra nebo jestli to mám přes víkend nechat, jestli to nemá jen z toho drbání...Ale drbe se asi z nějakého důvodu...
  26.11.2015 14:29rega
  Marcela230/12: pod ocami? Snad Vam poradia na veterine... ked sa u nasho kralicka urobil maly, tvrdy utvar pri pusinke, bol z toho nejaky druh myxomu. Par tyzdnov nic a potom zacal hrozne rast. Iny kralicek mal ale taku malu tukovu gulku, cele roky, a bolo to v poriadku. Chce to urcite veta, co rozumie kralikom, toto moze a nemusi byt vazne a podla mna sa to tazko bez skusenosti posudzuje.
  Kazdopadne to teraz sleduj, ci sa to tym pichnutim nerozdrazdilo a nezacne to rast.
  - - - - -
  Annie121: no napriklad u nas bolo zvysene skrabanie jedneho ucha u nasho Baranka sposobene tym, ze sa mu v uchu hromadil usny maz a on si ho nevedel vycistit sam, aj ked sa snazil. A to hromadenie sposobilo az infekciu - zapal, lebo sa tam darilo nejakym bakteriam. Len do usi tomu nasemu dokaze nahliadnut tak akurat vet pomocou kukatka.
  Kym to nie je zapalene, staci to dobre vycistit, u nas sa tie zapaly opakovali moc casto, tak sme to museli dat operovat, vet mu tam vyrobil jednu dierku navyse, kadial ide maz von a dovnutra vduch a to usko je teraz v poriadku.
  26.11.2015 15:58Mimii
  Dobry den chtěla bych se zeptat na OČKOVÁNÍ proti myxomatoze a moru, zda je to NUTNOST? Uz jsme s pani doktorkou na ockovani dohodnuti ale trochu se bojim zda to neni pro kralicka moc velky zásah do organismu nebo mu neoslabí imunitu a nemůže z toho mít komplikace nebo dokonce umřít? A ještě bych se chtěla zeptat na stříhání drápků - on se proste nenechá a neudrzime ho ani ve dvou. Nevíte zda maji na veterině nejaké svoje metody jak kralicka udržet? Mám strach aby se jim taky nevysmeknul a neublížil si nebo aby ho nestiskli az moc a nebyl to pro nej moc veliký stres
  26.11.2015 16:27Daniberu
  Mimii: V podstatě každé očkování představuje, i když minimální, riziko. Nesrovnatelně větším rizikem je ale v tomto případě neočkovat. Pokud máš mládě, nech nejdřív udělat rozbor bobků na kokcidiózu a teprve pokud bude negativní, může se očkovat. Na rozbor s sebou nemusíš králíčka brát.
  Stříhání drápků se neboj. Oni tam jsou většinou tak trochu parlyzovaní strachem, takže většina se moc na odpor nezmůže. I kdyby, tak to většinou probíhá tak, že buď ty, nebo sestra králíčka drží a doktor, nebo sestra stříhá. Tentokrát jsem při očkování na stříhání drápků zapomněla a tak jsem to musela zvládnout za pomoci dcery. Průběh nebyl sice tak hladký, ale zvládli jsme to :). Králík okamžitě po zákroku zaujal pozici "naval dobrotu", milostivě si ji naštvaně vzal a po zbytek dne byl poněkud nekomunikativní, ale přežili jsme všichni :-).
  26.11.2015 17:32Animals
  Daniberu: Boli sme u veterinára a povedal, že to vyzerá na koliku. Bojím sa o neho.
  26.11.2015 17:38leprechaunek
  Annie121: v tom případě na veterinu. Udělat seškrab z kůže, prohlédnout uši atd. Vet si bude vědět rady. :)
  26.11.2015 18:03Kájka
  Mimii: souhlasím s tím, co píše Daniberu, rozhodně očkovat! A jinak -na veterině si poradí s každým zvířátkem. s největší pravděpodobnsotí tam ušák nebude tak vyvádět, jako doma, strach mu to nedovolí. Veterináři vědí, jak na ně, jak je nelépe držte a tak :-)
  - - - - -
  Animals: a co co veterinář králíčkovi dal nebo doporčučil na tu koliku?
  26.11.2015 18:27Lizzy
  Zdravím všechny, všimla jsem si za delší dobu pozorování (asi 3 měsíce), že můj ušák vypije za den průměrně jednu celou misku (což je 500 ml). Někde jsem četla, že by králík měl vypít 100 ml na 1 kg živé váhy. Můj králíček váží 1,5 kg. Pije hodně pravidelně už od 3 měsíců věku. Měla bych to řešit a nebo to neřešit, když je akční, normálně žere a je stále přítulný jak býval. Děkuji za rady :-)
  26.11.2015 21:30Merlouska
  Lizzy: nechci nejak strasit nebo neco, ale nepodcenuj to. Nadmernym pitim se muzou projevovat treba problemy s ledvinami, nebo take encefalitozoonoza. Resila jsem to pred rokem, kralice 2,25 kg mi vypila zhruba dve misky (400 ml) denne, ale jinak byla porad naprosto v pohode, az na to piti.
  Na veterine z krevnich testu vysla encefala, takze tritydenni kura panacurem a od te doby je usak zase v pohode a pije normalne (tutez 400ml misku da za 2 dny).
  Koukam ze jsi z Brna, vem to rovnou na VFU. Ale bacha, test na encefalu me pred rokem prisel na tisicovku.
  27.11.2015 00:01Noemi
  Ahoj. Ujala jsem se dočasně dvouletého zakrslého králíka (lvíček). Při rozrušení, např. u zkoumání nového předmětu, dělá takový divný zvuk, jako kdyby měl ucpaný nos. Jinak dýchá úplně normálně, bez obtíží a jakýchkoli zvuků. Dělají to ti vaši taky? Je to u nich normální? Ví se, kdy to dělají a proč? :) Děkuji předem za odpověď.
  27.11.2015 09:18Salla
  Noemi> neni to nahodou takove hm-hm-hm-hm?
  27.11.2015 10:04Daniberu
  Animals: To je pěkné, že ti veterinář řekl, že to vypadá na koliku, ale co dál? Možná se pletu, ale myslím, že kolikou se nazývá v podstatě jakýkoli bolestivý stav v břiše :(. Je tedy nadmutý? Nebo je příčina jiná? Jakou ti veterinář doporučil léčbu?
  27.11.2015 11:27AnyRais
  Leprechaunek, Anor, mony a Daniberu, diky moc, neco takoveho jsem potrebovala slyset. Asi zvitezi ta koupelna, tady ho porad laka, tak v novem byte si ji chvilku uzije. On je lekavka, ale dost cily, takze treba navsteva vchazi do pokoje, na zlomek vteriny ma ve vzduchu pred sebou vydeseneho kralika a v dalsim zlomku se snazi udrzet rovnovahu... To by asi stehovakum neprospelo :) Leprechaunek: ano, presne tak - radosti najmu :) Ale prvni stehovani s usakem. Jsem rada ze to snaseji tak dobre, jeste jednou velky dik :)
  27.11.2015 13:28Noemi
  Salla: Asi ano. Takové "nnnn" se zacpaným nosem. :) Znamená to něco?
  27.11.2015 13:44Animals
  Daniberu: zatiaľ nám kázal pozorovať ho ale lepší sa to
  27.11.2015 13:47Matlafousek
  Ahoj. Máte někdo zkušenosti s krmením králíčka přes zimu listy ibišku. Máme moc žravou králici a velký ibišek. Tak jsem si říkala, že bych je dala dohromady.:-).
  27.11.2015 14:02mony
  Matlafousek
  ibišek dávat můžeš, ovšem obávám se, že to máš na pár dnů než na celou zimu :) U nás kdyby k ní měla přístup spase mi můj ibiškový stromek za jeden den :))) doporučím naházet zrní do hlíny a můžeš dávat čerstvou travičku :)
  27.11.2015 16:25Daniberu
  Animals: Uvařila bych mu ten kmínový odvar. Ten by mu mohl pomoci a docela určitě mu nemůže nijak ublížit. Ještě lepší účinek mívají kapky pro mimina Sab simplex. Ty můžeš koupit v normální lékárně.
  27.11.2015 18:09Boniie
  Dobrý den.
  Nutné potřebuji pomoct. Králíček je naučený "čůrat" do záchůdku... No ale teď najednou, klidně doprostřed klece! Nejspíš má zase "svoje dny" , kdy značkuje nebo nevím... Ale ťapky jsou po celém koberci. Jsou mu cca čtyři roky.
  27.11.2015 18:20Jessien
  Zdravím,
  chtěla bych se zeptat, co mám dělat s mým králíkem. Do teď 24 hod. kousal klec, pak na chvíli přestal. Jenže teď začal zase v kleci hrabat. Už si s ním vážně nevím rady. Pouštím ho běhat, dala jsem mu tvrdý chleba, větvičky jabloně a dokonce jsem zkusila i ruličku od toaletního papíru na hraní. Nic nepomáhá.
  Co byste mi tedy poradili?
  Děkuju.
  27.11.2015 18:39Daniberu
  Bready: Nevím, co to je, ale hádám, že nejspíš nádor? Pokud babička nechce jet na veterinu, tak ať alespoň, až na něm bude znát, že má bolesti, jeho život ukončí a nenechá ho zbytečně trpět :(.
  - - - - -
  Jessien: Tvůj králíček se v kleci prostě nudí. Potřeboval by být déle puštěný. Tvrdý chleba mu raději nedávej. Jen mu tím pokazíš trávení.
  27.11.2015 18:39Boniie
  Jessien: A má neustále seno? Ten můj to dělal taky, do doby než dostal seno. Měli by ho mít v nepřetržitém dosahu... Samozřejmě i vodu.
  27.11.2015 18:50Jessien
  Puštěného ho mám docela dlouho, ale on pak chodí a všude všechno okusuje. :D
  Sena má dostatek i vody. :)
  Hrabe mi v kleci celou noc a já nemůžu spát. :(
  27.11.2015 19:45Daniberu
  Jessien: Problém s hrabáním v noci tu má víc lidí. Většinou ti, co mají králíka ve stejné místnosti, kde spí. Řeší to různě. Někdy prý pomůže přehodit přes klec třeba deku. Musíš ale nechat nejlépe zezadu část klece nezakrytou, aby neměl málo vzduchu.
  27.11.2015 19:51Jessien
  Já se bojím, že by tu deku mohl kousat nebo tak. :/
  A taky mám problém s tím, že mi obtěžuje psa, když je puštěný...dokonce i když e ten pes 20x větší než on sám.. :D :D
  27.11.2015 19:51EsterF
  Jessien: Ahoj, my jsme to vyřešili tak, že na noc broučky zavíráme a odnášíme v klecích do koupelny. ( Naskládám klece na sebe). Už jsou na to tak připravený, že tam nedělaj žádný hluk, ale když je necháme v obýváku chtějí ven.
  27.11.2015 19:53Aires
  Zdravím, opět bych vás ráda poprosila o radu :) Jak češete králíčkovi srst? Ta otázka zní možná trochu hloupě, ale moje králinda se nechce nechat česat, což je docela problém, protože je chlupatý lvíček :) Jakmile vidí kartáč, jde pryč :) Zkouším ji lákat na mlsky, moc to nezabírá a chovací typ taky není :) Máte nějaký fígl, jak přinutit králíčka chvilku posedět? :) Děkuji moc za odpovědi :)
  27.11.2015 19:58Jessien
  EsterF: Já ho taky dávám do koupelny, nebo jenom do obýváku, ale přijde mi to hrozně nepraktické přenášet ho pořád sem a tam. :( :D
  Aires: Já s česáním nemám problém, spíš se jim to líbí. :D
  27.11.2015 20:01Aires
  Jessien : Tak to máš dobré :) Ta moje chce pořád běhat a chvilku posedět a nechat se učesat považuje za příšernou ztrátu času :D
  27.11.2015 20:05Jessien
  Aires: Já mám zase problém s jeho nadržeností! :D Obskakuje mi pořád psa, ale protože mám toho velkýho psa, tak mu obskakuje jenom hlavu... :D Je to sice směšný, ale chudák můj pes. :( :D
  27.11.2015 20:38Boniie
  Možná mě ukamenujete... Králíčka jsme byli nuceni vykoupat, klec vydesinfikovat, přesunuli jsme ho do jiného pokoje a teď už leží v dece... V kleci má seno aby mu nebyla zima a dostal večeři... Ještě nějaká rada? :D už nebručí atd... Jen leží a baští jako by nic :)
  28.11.2015 09:05Daniberu
  Boniie: Kamenovat tě nebudu, ale chválit už vůbec ne :(. Možná ta koupl sexuální choutky na chvilku trochu potlačí, ovšem za riziko nachlazení to určitě nestojí. I jestli to přečká ve zdraví, existuje riziko, že až se oklepe, bude značkovat s ještě větší vehemencí.
  - - - - -
  Aires: Zkus dát králíka do koupelny na pračku a česat ho tam. Vím, že pár holek s chlupatcem to tak dělá. Králíci pak bývají zpočátku nejistí, kde se to ocitli a pak si na to zvyknou. Taky se ti tam lépe uklízí :). Nezapomeň po učesání odměnit! Úspěch pochopitelně nezaručuji. Každý králík je jiný.
  28.11.2015 09:33Zayaree
  Kdy s králíčkem poprvé navštívit veta? Narodila se o prázdninách 2015, doma jí mám od konce září letošního roku. Od chovatelky jsme dostali na přeléčení proti kokcidie i s dávkováním léky, dávalo se to tuším první týden a vše ok, ale nějaké očkování či tak? Malá je teddy, nechceme jí brát na výstavy, ale v létě třeba do ohrádky aby se napásla, apod. :)
  Vůbec nemám s očkováním zkušenosti, předchozího (prvního) králíčka jsme v životě neočkovali (jen ve stáří chytla kokcidiu, to bylo poprvé u veta, asi v šesti letech) a vůbec nevím kdy / čím očkovat. :P
  Děkuju za odpověď.
  28.11.2015 10:01ctulka
  nám ta deka pomohla,dali jsme ji jen z jedné strany
  Kdy spíma na chatě všichni v jedné místnosti
  Doma stačí,když zhasnu,je klid,ale jakmile mám rožnuté,hned se škrábe ven nebo když v noci slyší,že jdeme na WC,tak taky začne lomcovat mřížemi nebo když ráno pouštíme později,než je zvyklá.Je přesnější než hodinky
  28.11.2015 10:43leprechaunek
  Zayaree: očkuje se proti moru a myxomatóze, každého půl roku. Kombinovaná vakcína pestorin mormyx. Možná ti veterinář bude nabízet Nobivak, s tím, že se očkuje jednou ročně... moje vetka ho silně nedoporučuje, že nevytváří imunitu tak spolehlivě jako klasický pestorin mormyx, že po něm viděla úhyny... a navíc byl dost pofidérně testovaný na minimu zvířat.
  Za sebe radím určitě pestorin mormyx.
  Jinak obě nemoci jsou téměř stoprocentně smrtelné, a přenáší se hmyzem nebo vzduchem, takže riskovat se fakt nevyplácí - tím spíš, pokud chcete ušatou brát ven. Určitě očkujte.
  Mimochodem, pokud doteď naočkovaná není, tak zima je ideální období - nástup imunity trvá cca 14 dní a když venku nelítají komáři, malá je relativně v bezpečí. Někdy během ledna, únoru to pořešte. Pokud by vám veterinář řekl, ať počkáte do března, že nemá smysl očkovat v zimě, pošlete ho někam - ten "nástup" jara je totiž naprosto nepředvídatelný a často člověk potká venku komára dřív, než si uvědomí, že už měl dávno naočkovat. Taky pamatuju jeden únor snad s patnácti stupni nad nulou, takže jako fakt nečekejte až na jaro, ale naočkujte s dostatečným předstihem.
  Ad chození ven, na to je pak potřeba ochrana proti klíšťatům, bez ní ani ránu.
  http://www.kralici.cz/pages.asp?f=klistata
  28.11.2015 11:25Boniie
  Daniberu: Koupel nebyla na uklidnění, ale jelikož byl s prominutím jako prase. Jelikož to měl po celé kleci, tak měl permanentně mokro (tlapky, ocásek...) Byl úplně promočený atp. Takže jsme ho museli vykoupat, protože pokus o to, abychom mu tlapky jen utřeli nedopadl dobře. Házel sebou a ještě by jsme mu něco udělali s nožkama. Takže jsme ho vykoupali... Trochu osušili v dece, klec vyplnili senem, dali jsme granulky a vodu... A šlo se spát... Dnes už byl venku v novém pokoji. Rozhlédl se a teď je na chvilku v kleci. Jsem si vědoma toho, že to pro něj není nejlepší, ale je to možná o 1% lepší než nechat ho tam promočeného. :) Doufám, že bude zdravý... Děkuji za milý přístup. :)
  28.11.2015 11:56leprechaunek
  Boniie: 1. pokud králík čůrá pod sebe, nebo prostě obecně z ničeho nic mimo záchod, měli byste myslet i na zdravotní problémy a veterinu. Jen tak na okraj, kdyby to nedejbože byly ledviny, tím mokrým kožichem jste mu fakt nepomohli.
  2. vykoupání králíka z hygienických důvodů je OK. Není OK dát ho uschnout do sena.
  3. pokud tuhle srandu budete opakovat, VYFÉNOVAT DO SUCHA. Škoda že nedjřív děláte akci a pak se sem jdeš pochlubit s větou "možná mě ukamenujete"... Dojít sem předtím a zeptat se "potřbeujeme vykoupat, jak to udělat" by bylo vhodnější.
  4. "doufat, že bude zdravý" je na h...o. To doufání ho neuzdraví, pokud mu nějaký problém způsobíš.
  5. pořešte tu veterinu a příště už neblbněte.
  28.11.2015 13:42Kájka
  Boniie: ono by fakt stačilo zeptat se předem. tady by Ti někdo poradil, aby jste ho aspoň vyfenovali, když už je koupel nutná. Já to chápu, že to asi bylo nutné. Tak hlavně, ať je ušák v pořádku! :-)

  Fakt je, že není normální, aby králíček čůral najednou pod sebe. Taky bych se obávala, aby zatím nebyl zdravotní problém. No, uvidíš, jak to s ním bude dál, třeba už to nebude dělat.
  28.11.2015 13:52Boniie
  Kájka: Děkuji za toleranci... Ted se Modlím aby byl zdravý :)) určitě rady využiji, pokud bude nějaké příště. A když nebudu vědět,ráda sem zajdu. Tak zatím. :)
  28.11.2015 14:04tessa99
  Ahoj, potřebuji radu, máme od včerejška doma králičí miminko, místo podestýlky má jemný ručník(nechtěla jsem dávat hobliny protože většinou všude píšou že dávají třeba koberec) , domeček má z krabice a dětského froté povlečení, v záchůdku zatím papírové utěrky které měníme- z 80 procent jsou bobečky tam, s loužičkama je to lepší, zatím jen dvě mimo, takže sušíme papírovou utěrkou a šup i s ušákem do záchůdku. Necháváme ho rozkoukat, koupila jsem na radu chovatele vločky a dáváme jen ty a seno v jesličkách. Přítel koupil krmení od avicentry, zatím jsem ho přebrala, svatojánský chléb, hrachové a kukuřičné vločky, bylinky a granulky napytlíkovala- jak to s tím je? Co mu můžeme dát a co ne- jsou tam i nějaké větší červené a tvrdé jakoby okvětní plátky, měli jsme osmáky a těm jsem směsku míchala z netučných semínek ale u králíčků nějak nevím..? Máme napaječku ale kape, dá se nějak upravit? Zatím má svícínky od čajovek na jídlo a pití- jsou těžké a myslím akorát velké, může být? Chovatel prý říkal že nedává nic zeleného, ani vlhkého, žádná mrkev nebo jablíčka, ze směsky jsem vybrala mrkev a stejně velké plátky bílé- nedočetla jsem se zda je to jablko nebo nějaká zelenina, to může když je to sušené? Drobotinu zrníček a semínek jsem sesypala do dalšího pytlíku... dostala ho dcera(9let) od přítele a docela se bojím abych mu něčím neublížila, s osminkama byl boj hlídat co baští, poradíte co mu koupit od které značky? Děkuji :)
  28.11.2015 14:15Merlouska
  tessa: mrkni na odkazy nahore - rady pro prvni tydny, jidelnicek, bydleni apod., doctes se tam vetsinu podstatnych informaci. Pokud by ti nebylo jasne neco konkretniho, tak se pak ptej, ale takhle je tvuj dotaz docela dost obecny :)
  Ad napajecka: vetsinou kapou, kdyz je nenaplnis uplne. Nekdy muze byt i blba napajecka, tezko rict, cim je to u tebe.
  28.11.2015 14:33tessa99
  Uf, pročteno, směska na nic, půlka poletí do koše, snad seženu tu v seznamu, a to jsem si myslela že to je takhle těžké jen s osmíkama :), jednu věc se ale zeptám, jak v tomhle počasí s větvičkama a od kdy je může?
  28.11.2015 14:40zuzik92
  Ahoj. Jaké máte zkušenosti s mrtvicí u krákíků? Může se z toho dostat? :-(
  28.11.2015 14:46Keepo
  Kde kupujete stravu a podestýlku ? Přijde mi to ve zverimexech drahé,o králíčka se starám sama a jen z kapesnýho,ráda bych z toho vyšla trochu líp..
  28.11.2015 14:48Čumáčik
  Zdravím, prosím jaké máte zkušenosti s kojící samičkou, jak dlouho kojí své mladé? děkuji
  28.11.2015 15:45Anor
  tessa99: Směsky jsou obecně na nic všechny. Protože ti potvoráci si z toho často vybírají, co budou papat a co ne-ééé. Nejlepší je koupit junior granule. Většinou všem šmakujou Supreme science selective a cuni complete. Určitě je lepší je objednat přes net, ve zveráčích jsou předražené. Nedávno jsem na granule, co krmíme my, narazila v PetCenter a byly 2x tak drahé než v e-shopech.
  Jinak větvičky může celoročně, pokud nejsou stříkané proti škůdcům. Jinak vše zelené, takže i větve, můžeš začít pomalu dávat, až budete mít vyloučenou kokcidiozu. Mláďata na ní dost trpí a nějaké přeléčení u chovatele většinou nic neřeší. Takže pokud můžu radit, tak posbírej za dnešek a zítřek pár bobanů, dej je do sklenice do lednice, trochu navlhči a v pondělí, nebo v úterý dones na veterinu na rozbor. Většinou to stojí kolem stovky a ty můžeš být v klidu, že nic nehrozí, přípaně začneš s léčbou včas... Není to nic příjemného, když taháš prcka hrobníkovi z lopaty...
  Jinak přeju, abyste se s ušákem spřátelili a užívali si společné chvilky hodně dlouho =)
  - - - - -
  Keepo: Jak jsem už psala tessa99... nejlepší je zapátrat v e-shopech. Já například kupuju podestýlku CBOP většinou přes mall.cz, kde bývá nejlevnější, ale občas vychytám slevu i jinde. A kupuju rovnou to největší 40 l balení, je to cenově výhodnější a pro jednoho 2 kg králíka nám vydrží přes půl roku. To samé s granulemi, většinou projedu e-shopy, a kupuju větší balení (tak ty 3-5 kg), vyplatí se to. Pokud granule správně skladuješ, tak se nekazí. =)
  - - - - -
  zuzik92: S mrtvicí zkušenost nemám, tu mrtvici vám potvrdil veterinář? Jako mrtvice se často projevuje onemocnění encefalitozoonoza, které je sice nepříjemné, ale dá se poměrně úspěšně léčit. Jen se s léčbou musí začít včas, jinak je to smrtelné. Pokud nemáte vyloučeno, trvejte na testech, nebo aspoň na přeléčení Panacurem.
  28.11.2015 16:00zuzik92
  Dostali jsme právě nějaké dvě injekce a něco do vody a že máne počkat do pondělí jestli se to zlepší a jestli ne bylo by prý lepší králíčka uspat ať se netrápí :-( s paní doktorkou máne dobré zkušenosti a byla nám i doporučená.
  28.11.2015 16:11Anor
  zuzik92: Já s encefalou naštěstí zkušenost nemám, třeba se ti ozve někdo, kdo má... Ale určitě bych to doktorce nadhodila, zeptala se, jestli o tom onemocnění vůbec slyšela. Panacuru většinou trvá delší dobu než zabere, tohle se mi zdá jako krátká doba. Případně tady jukni nad diskuzi do záložky "veteriny" jsou tam králičí doktoři, kteří králíkům rozumí.
  28.11.2015 17:16tessa99
  Ještě dotaz ty červené tvrdé jakože okvětní lístky jsou co, je to jak slabší zkroucená kůra. To jsem neidentifikovala, může to, nebo to poletí do koše s tím svatojánských chlebem?
  28.11.2015 17:16Daniberu
  zuzik92: Jaké má králíček příznaky?
  28.11.2015 17:39zuzik92
  Nsklon na pravou stranu i hlavicka. Spatna rovnovaha a porad lezi opreny o pravou stranu. Ale jako neni apaticky.. a aji se umyje. Akorat zradlu a vode moc neda... kdyt je v prostoru je vystresovany a toci se dokolo. Jdou mu 3.
  28.11.2015 17:47Anor
  tessa99: Tak to opravdu netuším. Ale asi bych se řídila pravidlem, že když nevím, co to je, tak to králíkovi dávat nebudu. Pokud by to byly sušené růže, ibišek, mrkev... tak to je ok, ale vážně netuším, co by to mohlo být. Ještě si můžeš přečíst složení a vzít to vylučovací metodou =)
  28.11.2015 17:51Keepo
  Máte ještě nějaké tipy kde kupovat levné chovatelské potřeby ? Nějaké stránky..jsem z Brna,jestli je tu i nějaký levný kamenný obchod :)
  28.11.2015 17:57Anor
  Keepo: Brno neznám... ale pokud má e-shop možnost uložit zboží v Zásilkovně, nebo na Uložence, tak je poštovné minimální. Určitě to vyjde takto levněji, než kamenné obchody. Já mám zkušenost i se zverimexem, kde jsem si přes e-shop objednala levně granule, vyzvedla jsem si je, všechno ok. Tak jsem si ještě procházela obchod, jestli by se mi něco nehodilo a měli tam ty samé granule, ale o 50Kč dražší... to mi hlava nebrala.
  28.11.2015 18:06Felixe
  Dobrý den, měla bych na vás dotaz. Mám dva roky starou ramlici a potřebovala bych pro ni prebiotika, kvůli dlouhotrvajícímu průjmu. Baští normálně, má asi jeden a půl kila. Mohli byste mi poradit?

  https://kralici.cz/k64-vitaminy-a-leciva-prebiotika-a-probiotika.aspx
  - - - - -
  https://kralici.cz/k60-vitaminy-a-leciva-traveni.aspx
  28.11.2015 18:12Alpa
  Zuzi92 - tipla bych to spíš na ,,encefalku", na to potřebuje Panacur a má šanci se vyléčit i když to nějaký čas trvá. Je škoda králoše nechat uspat, když má šanci - při správné léčbě. Zabojuj ! I hodný veterinář nemusí vědět vše o králicích, tady už to bylo hodně napsáno :-(
  28.11.2015 18:26Merlouska
  Keepo: akva-exo.cz, maji kamennou prodejnu na Uvoze, pokud chci neco rychle, tak je to super.
  - - - - -
  zuzik92: taky mi to prijde spis jako encefala, radsi hledej veterinu, kde kralikum opravdu rozumi
  28.11.2015 20:04Keepo
  Vždy jsem u králíka měla strašný problém naučit ho chodit na záchůdek.Nikdy se mi to nepovedlo.Ale jednou jsem si všimla,že kaká všude v kleci,ale venku ne.Budu si teď kupovat nového(po roce).Když mu klec nechám bez podestýlky a podestýlku mu dám jen do záchodku,pomůže to ? Máte nějaké ověřené tipy ? Může být králíček vůbec bez podestýlky ?
  - - - - -
  Chválení nepomáhalo.Akorát blbě čuměl a bylo mu jedno co říkám nebo dělám :D Pak zase odskákal pryč..
  - - - - -
  Jaká by měla být velikost domečku pro zakrslého králíčka ?
  - - - - -
  A potřebuju na drápky speciální nůžky/kleštičky nebo stačí normální kleště v nářadí/nůžtičky pro lidi ?
  28.11.2015 20:20zuzik92
  A jak by k ni mohl prijit? :-(
  28.11.2015 20:35Anor
  zuzik92: Často tohohle parazita mají už od matky a je jen otázka času, kdy se projeví.
  - - - - -
  Keepo: Nic jiného, než je tady popsáno e článcích ti asi neporadíme... Boris má v kleci záchod s CBOP podestýlkou a na zbytku klece bavlněný kobereček, který se dá v případě nehody vyprat. Někteří ušáci dávají přednost holému plastu, to musíš vyzkoušet.
  Domeček králíci nepotřebujou, většinou z něj vyrostou, my jsme to vyřešili patrem v kleci, můžeš se podívat do mého alba, ale stejně spíš vegetí na patře, než pod ním =)
  A kleštičky na drápky jsou určitě lepší, mám pocit, že jsou ostřejší a králíčkům příjemnější, já zkoušela oboje a určitě speciální na drápky.
  28.11.2015 20:41zuzik92
  A to az tak pozde kdyz uz mu jsou 3? :-( zblaznim se, je mi ho hroznd lito :-(
  28.11.2015 20:48Anor
  zuzik92: Ano, klidně až tak pozdě. Další možnost je, že se dostal do styku s močí nemocného králíčka... Ale myslím, že mrtvička by byla horší varianta. Při správné léčbě se ušák srovná, přestane se motat a bude v pořádku. Jen se to musí podávat správné léky a po půl roce se bvykle přeléčuje. Myslím, že Daniberu má ušáčka, který po opakovaných léčbách encefalu úplně přemohl a je úplně zdravý. Takže neházej flintu do žita.
  28.11.2015 21:13Tygrinka
  Felixe: Předně odnes na veterinu vzorek bobečků na rozbor - vždy pár kuliček z různého denního období, sbírané za 3-5 dní. Průjem má mnoho příčin a probiotika nejsou samospasitelná. Podle toho, co se najde, se nasadí léčba. Potom můžeš dát teprve probiotika. Hodně se používá Bio-Lapis, v lékárničce mám i Professional a na dlouhotrvající průjem (rozbor byl negativní) se mi u morčete nejvíc osvědčil Fibreplex. Je určený přímo pro králíky a malá zvířata a nejsou tam žádné vitamíny, jen vláknina a probiotika. Po Bio-Lapisu měl stále průjem a Professional u něj byl víceméně bez efektu. To chce vyzkoušet a přizpůsobit se tomu, co zvířeti vyhovuje.
  Po těchto zkušenostech bych v tvém případě po vyléčení od případných parazitů (nebo už během léčby) nasadila na první dny Fibreplex a pak pokračovala Bio-Lapisem.
  28.11.2015 21:16Keepo
  Je nutný acidomid nebo takové přípravky proti bakteriím.. ? Já moc takovým chemikáliím nevěřím..Potřebuje králíček takhle něco na prevenci ?
  - - - - -
  Anor: děkuju
  28.11.2015 21:32Anor
  Keepo: Nepotřebuje =)
  28.11.2015 22:18Merlouska
  zuzik92: drtiva vetsina kraliku v sobe pry toho parazita ma, ale projevi se jen u nekterych. Ja jsem to zazila jak u trimesicniho mladete, tak u ctyrapulleteho dospeleho usaka. Projevit se to muze fakt kdykoli.

  Anor: mne treba o prelecovani po pul roce nic nerikali, a to jsem byla na VFU - pry jen kdyby se opet projevily potize, tak mame dojit. Nevim, v cem je rozdil, jestli jsme to podchytili driv nebo jestli probiha lecba jinak pri neurologickych potizich, ktere kralice nemela.
  28.11.2015 22:30Anor
  Merlouska: Jak říkám, my naštěstí osobní zkušenosti nemáme... to co píšu mám načtené, hlavně z téhle diskuze. Ale pokud chodíte na VFU, tak bych jim asi věřila =)
  29.11.2015 00:00Bready
  ahoj vcera si tady asi nikdo nevsiml..tak to pisu znovu. babicka ma nemocneho kralicka co ma nejaky vred..a ona s nim jako k vetovi nepujde protoze je chova na maso. -___- nechapu. a on ma 4 roky a nasel jsem u nej toto. nevite nekdo co to prosim je ????dekuji. http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24376
  29.11.2015 08:54Kayy
  Ahoj,chtěla bych si koupit králíčka,ale nevím jakého.Chci totiž zakrslého a ne toho velkého..moc se mi nelíbí ti s ouškama dolů(beránci)
  Jsou i jiné druhy těch zakrslých ? Nebo to už jsou pak jen velcí ? Děkuji za každou radu
  - - - - -
  Kteří jsou zakoupitelní ve zverimexech?*
  29.11.2015 09:48katii
  Dobrý den.Kralinda poslední dobou začala hodně často hrabat do plastu a kousat ho.Dřív to tak často nedělala. Teď hrabe každou noc.Předtím byla v noci tichá jak myška a vůbec sem o ní nevěděla.Co s tím? Děkuji. Hezký den.
  29.11.2015 10:30Daniberu
  zuzik92: Taky jsem si skoro jistá tou encefalitozoonozou. V tom případě musí být ale léčba zahájena co nejdříve, aby měl ušák šanci se z toho dostat. Ten můj opravdu encefalu přemoh (ťuk, ťuk). Dva roky jsme pravidelně přeléčovali a teď už má rok negativní testy.
  - - - - -
  Marlouska: Já si myslím, že rozdíl je jenom v přístupu. Pokud ti nevyšly negativně kontrolní testy, tak v tom jiný rozdíl není. Já tedy i přes tu negativitu chodím jednou ročně na testy. Možná přehnaná opatrnost, ale už bych další atak zažít nechtěla :(.
  - - - - -
  Merlouska: Promiň. Překlep :).
  29.11.2015 11:20Kájka
  Bready: nedopovídali jsme nejspíš proto, že nevíme, co to je. podle fotky těžko hodnotit, to by nejlépe poznal jedině veterinář. Upřimně -když jde o králíka z králíkárny (píšeš, že babička je chová na maso), tak nějak nechápu, proč babička má králíka 4 roky (jedině snad jestli to je samice na chov, rozmnožování), proč ho nechává, když není zdravý. :-( Asi víte, jak to myslím (víte, jak se to většinou v chovu řeší). Píšeš, že k veterinářovi s ním nepůjde, tak snad nebude čekat, jeslti to samo zmizí nebo co... Snad ho nenechá trápit.
  29.11.2015 11:21Hvezdica
  Dobry den bojim se, ze muj kralik ma nejakou nemoc jelikoz mu kruci v brise a ma prujem dekuji za odpoved:'-)
  29.11.2015 11:39Kájka
  Ještě chci dodat, že může jít i o nějaký léčitelný vřed apod., ale to by prostě musel vidět veterinář. No, ale když s ním babička nepůjde k veterináři... Tak pak nemá cenu to tady moc rozebírat, buď to babička vyřeší radikálně a nebo ho tak nechá... Samozřejmě, záleží na tom, jak se králík chová, jestli jako zdravý (jí normálně atd.)
  - - - - -
  Hvezdica: když má králíček průjem, tak není v pořádku. Mrkni tady na odkazy -vravo (červené) "první pomoc". Králíčkovi dávej teď jenom seno a vodu a sleduj jeho stav, jak se bude chovat. Jako domácí pomoc mu můžeš uvařit aspoň heřmánkový čaj (když nebude chtít pít, tak dávat stříkačkou). je možné dát i smectu (to je lidský lék proti průmu, dává se hlavně dětem) Pokud se králíček nebude lepšit, tak pak s ním co nejdřív na veterinu. může to být nebezpečné. záleží, jak se bude chovat, kdyby se přestal hýbat, jen ležel ("pekl kuřátko"), přestal jíst, tak to by bylo špatné. I průjem může být pro králíčka dost nebezpečný. :-(
  29.11.2015 11:40leprechaunek
  Kájka: navzdory rozšířené místní představě, že chovatelé na maso jsou vtělení ďáblové a sadisti, tak často skutečně mají chovná zvířata, zejména samice, klidně 6-7 let... Podle logiky, proč vyřazovat zdravou a osvědčenou matku. A jsou schopní je udržet zdravé a v plné reprodukci, tzn. 3 vrhy ročně 6-10 mláďat. Podle mě je to obdivuhodné. :)
  Jinak aniž bych chtěla rýpat, myslím, že sem přece jen chodí většina dospělých lidí, takže říct, že chovatelé zabíjejí nemocné kusy, se tu snad nemusí obcházet slovy "víte jak to myslím". Ne? :)))
  29.11.2015 11:46Kájka
  Ještě vlevo je odaz "nemoci", i tam najde info o průjmu u králíčků.
  - - - - -
  Jano, je mi jasné, že chovná samice může žít i hodně let. :-)
  Jinak -nechodí sem jen dospělí. Bready je Kuba (jak má uvedeno u¨registrace), možná to je kluk (ne dospělý, to nevíme), vůbec nemusí mít v těhlech věcech jasno. vždyť on píše, že nechápe...(babičku)
  - - - - -
  Víš, já jsem jako holka nechápala, když jsem si u dědy oblíbila králíka (v králíkárně), proč strejda o něm říkal "darmožrout" ,-)))))))) když ho kvůli mě nechali nějaký rok navíc naživu. Byl to samec a na chov (jako "skokan") už nebyl vhodný.
  29.11.2015 11:51leprechaunek
  Kájka: pokud má babička králíky na maso, a on sám ví, co je to vřed, tak bych ten věk úplně nepřeceňovala. :)
  29.11.2015 12:12Kájka
  No, stejně si to babička udělá po svém.
  Tady šlo asi jen o to, jestli někdo náhodou nevíme, co by to mohlo být.
  29.11.2015 12:23Bready
  ja toho kralika mam rad a vzdy za nim chodim....on jako ji normalne a a normalne skace,ale ma na tom vredu strupy a krev..on je kluk a babicka ho ma na pareni
  29.11.2015 13:13Tygrinka
  Bready: Možná je to "jen" absces, ale bez vyříznutí a ošetření se to samo opravdu nevyhojí. Podle fotky je těžké odhadnout, o co se jedná... Pokud ho má babička na páření, tak by mohla obětovat pár korun na veterináře a případný operační zákrok... Zatím normálně skáče a žere, ale časem se jeho stav bude pravděpodobně zhoršovat. Rychlost nikdo neodhadne, ale zánětlivé ložisko nebo novotvar na těle prostě dobrotu nedělají...
  29.11.2015 13:21leprechaunek
  Bready: co přesně to je, to ti opravdu poví jen veterinář. Tady sice můžeme hádat do aleluja, ale pravdu nemusí mít nikdo. Nemluvě o tom, že to hádání stejně králíkovi nepomůže.
  Měl by ho vidět veterinář; co s tím uděláte ty s babičkou, to už je vaše věc.
  29.11.2015 13:33Boniie
  K včerejší diskuzi... V noci znovu louže v kleci
  ... :( Bylo to lepší než včera... Teď už tam nic nemá... Tak snad to bude dobrý :)
  -----
  Jinak jak očkujete u vás? Jak často a jaké vakcíny?
  A jaké máte zkušenosti? Moje zkušenost je asi taková, že neočkovaní králíci jsou zdravější... Nevím no... Čemu věřit atd... ;)) :/ :))
  29.11.2015 14:06Keepo
  Levné kamenné zverimexy v Brně ? Neříkejte,že tady není nic levnějšího než Zvěrokruh nebo Petcenter,co se týče napáječek,záchodků,mističek a takového vybevení..
  - - - - -
  A prodají mi ve zverimexu králíčka,když nejsem plnoletá ?
  29.11.2015 14:12leprechaunek
  Keepo: nejsem Brňák, ale jsem si celkem jistá, že když zadáš do seznamu nebo googlu "zverimex Brno", že ti to spoustu těch obchodů najde.
  Mimochodem ne, aspoň u nás živá zvířata neplnoletým neprodávají.

  Boniie: neočkovaní králíci jsou buď zdraví, nebo mrtví. Nic moc volba.
  Očkování jsem tu rozebírala zrovna včera, plus přímo tady na stránce, vpravo, odkaz "často kladené otázky - očkování", prosím mrkni. :)
  29.11.2015 14:33Keepo
  leptechaunek- teď jsem četla zákony pro ochranu zvířat-nesmějí prodat hlodavce neboji ného mazlíčka mladšímu 15ti let,v 15ti už můžou :)
  - - - - -
  leprechaunek* pardon
  29.11.2015 14:40Kájka
  Keepo: tak to "slyším" poprvé (s tím věkem), to je zajímavé.
  Někdo tady už dnes (nebo včera) zmiňoval, klasické chovatelské potřeby v Brně jsou např. na Úvoze (Akva-exo), mají i internetový prodej (nebo objednáš přes net a tam osobně vyzvedně, tak to vyjde levněji), tak mrkni na jejich stránky a uvidíš, jaké mají ceny.
  - - - - -
  Keepo: v Akva-exo ale prodávají jen potřeby, krmivo, jinak jenom rybičky (jiný zvířátka ne).
  Králíčka nemusíš kupovat jen ve zverimexu, ale i od chovatelů, v Brně určitě nějaké najdeš. :-)
  29.11.2015 14:45leprechaunek
  Keepo: já se nehádám, co říkají zákony; říkám, co má nastavený třeba náš místní zveráč. Když jsem se ptala, že to slyším prvně v životě - tenhle věk už se mě dávno netýká - tak paní říkala, že měli tooolik problémů s děcky, co si nakoupily zvířátka a rodiče pak do krámu přišli vynadat, že dětem prostě neprodávají.
  29.11.2015 14:51Kájka
  Já myslím, že to je tak správné -neprodávat zvířátka dětem, aby to bylo jen se svolením rodičů.
  29.11.2015 15:31Verik
  Dobrý den, máte někdo zkušenosti se slamněnými hračkami? Rozhoduji se, jestli mám naší králici jednu koupit.

  A může nastat něco jako přechodové období, mezi pubertou a dospělostí? Poslední dobou nemá úplně svoje dny.
  29.11.2015 16:42Tygrinka
  Boniie: Hlavně už ho nekoupej. Králíka otři na spodku jen vlhkým hadrem, s klecí udělej totéž.
  - - - - -
  Verik: Zatím jsem měla tunely z trávy a líbilo se... Krásně se z toho dělal bordel ve výběhu :o) Kus sežral, kus jen rozcupoval, jako hračka super. Ještě má jedno torzo, které si s oblibou navléká na krk anebo s tím pohazuje :o) V kleci měl i pelíšek z trávy, seděl na něm a usilovně cupoval.
  29.11.2015 17:35Skyrill
  Teddymu se na srsti u zadečku zachytávají bobky :/ co s tím?
  29.11.2015 17:57leprechaunek
  Tygrinka: já myslím, že pokud je králík hodně zaprasený - hlavně co se týká chlupů nasáklých močí - tak je někdy fakt lepší to umýt pořádně, vydrbat vodou a nějakým jemným mýdlem nebo šamponem, než šudlat ubrousky po povrchu. Jen to pak chce fén, celkem bez diskuzí. :)
  29.11.2015 18:11Boniie
  To jsme včera vyřešili... Nevím jestli jsem to psala sem, nebo do zpráv, ale byl opravdu hodně zaprasený a nemysli si, jako první jsme se ho snažili utřít... Házel sebou a bylo ryziko, že mu něco uděláme s packama... Tak jsme ho "hodili" do sprchy :) :/ A klec jednou za čas berem savem v rohu kde má záchod kvůli bakteriím atd. :) Jinak ji jen čistíme :)
  29.11.2015 18:24Puma
  Zdravím,
  chtěla bych se s Vámi poradit, co dát ušákovi na spodek klece.
  Chystám se vyrobit vlastní dřevěnou "klec" (bude to tvarově jen vanička) z OSB desky a vůbec netuším, co dát na spodek, aby to jednak králík mohl rozkousat (a v případě sežrání ho to nepřizabilo či hůře) a zároveň ochránilo dřevo proti zničení vodou (napáječka, občas i nějaká ta louže, když je naštvaný).
  V IKEA jsem našla polyesterové koberečky, tak si říkám, zda by to bylo ok, ale co pod to? Nějakou speciální hmotu na ochranu dřeva? Nevíte?
  Případně budu ráda i za nějaké nápady, jak by jeho nové obydlí mohlo vypadat či jaké vychytávky bych mu tam mohla udělat.
  Děkuji a přeji krásný večer :)
  29.11.2015 19:01Ondro
  Ahojte, mam taku otazku. Nas novy zajko ma kokcidiozu, teraz nam vznikol vsak problem ako podavat ten liek (sulfacox t). Mame mu ho nasilu cez striekacku tlacit do ustociek alebo staci mu to len zmiesat do vody a dufat ze to vypije? Dakujem moc za odpoved
  29.11.2015 20:23Tygrinka
  Leprechanuek: Jo, koupat co nejmíň a když už to jinak nejde, tak osušit, s tím souhlasím.

  Boniie: Aha, tak to jo...
  30.11.2015 08:00Tereza1993
  Ahojte, můj Ouško začal pčikat a má trochu vlký nosík navíc vždy pčíká když se umývá capkama předníma tak vžy začne a jinak nic. Dneska chci jít na veterinu ale bojím se, že dostane atnb. a to moc nechci. Poraďte co to může být.
  30.11.2015 08:04Jessien
  Zdravím, jak vy čistíte svého králíčka, když je moc špinavý? Ten můj je pěknej špindíra a nevím, co s ním teď! :D
  30.11.2015 09:28Salla
  Jessien: jak se to u tveho usaka projevuje? Kralici jsou velmi cistotni. Pokud vidis opak, pak byva na vine napr. spatna podestylka, malo uklizeny zachudek, prujmove onemocneni, nebo obezita usaka, ktery neni schopen se ohnoutt a ocistit.
  30.11.2015 10:10ctulka
  Jessien já přišla u svého králíčka na, že když dám v rohovém záchudlu hrst peletek do rohu, tak si tam králíček sedne tak,že pacičky má na dně záchudku a prdelku nadzvedne nad peletky a tam kaká a čurá. Když potom někde na dně klece najdu hnědý flek,je mi jasné,že jsme udělali dietní chybu a tak jsme jen o seně a vodě. Křupinka mívala v záchudku peletky po celém záchudku a prdelku měla občas taky špinavou,protože si na tom seděla a kak jsme ji ji museli umýt. Navíc se jí potom dělaly otlaky. Ted je naštěstí nemáme a jsme spokojení. Máte záchudek pod seníčkem nebo bokem? Zkus vypozorovat,jestli při žraní i bobčí a tím pádem v tom sedí nebo chodí někde bokem záchudku
  Nebo jakou má podestýlku?
  - - - - -
  Jo a taky záleží,jak často čistíte záchudek a dno klece.Já čistím záchudek 2x denně a občas i 3x,kyž hodně čurá a je to nassáklé,aby si nesedal do mokrého. Do záchudku dávám vždycky hrst peletek
  Kupovali jsme Cast best univerzal,ale ty se nám poslední dobou hned rozpadaly. Tak ted máme peletky,co dávají kočičkám,ty jsme levnější a zdá se mi,že i víc drží
  30.11.2015 13:28ctulka
  Petastastna my jsme z Prostějovy, chodíme k http://www.veterina-prostejov.cz/ordinacni-doba/, ale pokud by nás trápily zoubky,jele by jsme do Brna ,tam jsou na to vyhlášení. Ale taky jsme byli v Olomouci u p. vet. Tesříkové,když jsme měli bolení bříška,ale to ještě nebyla veterina,kterou jsem Ti poslala
  tam chodíme s drápky,očkování, problémy se srsrí,nadměrné pití apod. Zyby opravdu doporučuji raději brno
  V PV je několik veterin,chodili jsme i na veterinární kliniku v kosteleké ulici,ale tam se doktoři často střídali , takže jsme pokaždé mluvili s někým jiným,což i nevyhovovalo
  - - - - -
  Omlouvám se za ty chyby. Nasekala jsem jich požehnaně.Poslala jsem to dřív,než jsem si to přečetla. Ach to moje datlování
  30.11.2015 14:12Annie121
  Ahoj,
  tak jsme byli dnes s Timinkou u veta, kvůli tomu oušku. Přítelův děda chová králíky a říkal, že by mohla mít dravčíky. Suchá kůže se jí rozšířila už i na druhou korunku, ale nic velkého. Veterinář jí prohlídnul ouška, vytrhl trochu chlupů, zkoumal to pod mikroskopem, potom pro jistotu ještě jednou z jiného místa a konstatoval, že žádný parazit tam není. Takže nás poslal domů s tím, že kdyby se jí to nelepšilo nebo se to ještě dál šířilo, že máme přijít. Tak nevím no... Snad ví, co říká. Tak budu ušatou sledovat a uvidíme...
  30.11.2015 14:21Jessien
  Salla: On je takovej moc akční! :D Prostě chodí a hrabe všude možně, tím pádem všechno rozhrabe, pak se v tom vyválí a vymáchá uši.. -_- :D
  30.11.2015 14:30Nicolettee Ebby Lee
  Zdravím :) chtěla bych slyšet názory zkušenějších (jen ne prosím žádné rýpání a hloupé řeči) :) Dnes jsem volala doktorovi kvůli očkování proti moru a myxomatóze, na které bychom měli jít po půl roce teď v prosinci. Doktor mi ale řekl, že vzhledem ke stavu našeho ušáka (všichni víme, jak na tom je) očkování nedoporučuje. Mě se to tedy moc nelíbí, a proto bych se chtěla zeptat, jaký názor na to máte vy, případně jaká je šance nakažení morem či myxomatózou, když nebude očkovaný? Děkuji :)
  30.11.2015 14:41Petastastna
  ctulka : děkuji ,my chodíme do Olomouc, ale nemají takové vybavení jako píší na tebou uvedené veterině na kterou sem chtěla jet :-) samozřejmě se závažnějším problémem bych jela do Brna
  30.11.2015 14:47Salla
  Jessien> tak jestli mluvis o podestylce, tak jak psala ctulka - je potreba casteji menit, nebo pouzivat lepsi, napr. Cats Best Oko plus dela hrudky a at si v nich hrabe jakkoliv, rozhodne se neuspini.
  30.11.2015 14:49leprechaunek
  Nicolettee Ebby Lee: tak musela jsem hledat, co to "všichni víme", ale pokud máš na mysli toho zlatého stafylokoka a několik měsíců antibiotik v kuse, tak ten doktor má ale pravdu.
  Dívej, infekce, kterou je nutné řešit antibiotiky, navíc takhle dlouhodobě, je obrovská zátěž pro imunitní systém. A co je očkování? Další podnět pro ten už tak zatížený imunitní systém, aby se ještě víc vzchopil a zareagoval!
  "Vtip" je v tom, že objektivní stav imunitního systému u tvého králíka nikdo nezná a nemůže změřit - může být jakž takž slušný, a může taky být na hranici vyčerpání. Pokud je vyčerpaný, jakože je to vysoce pravděpodobné, a ty tomu králíkovi teď píchneš vakcínu, nemusí to přežít. Těžko říct, co by se rozjelo, jestli forma myxy nebo moru, nebo ten stafylokok... ale je dost velká šance, že ten imunitní systém už by obojí nezvládl a toho ušáka by to zahubilo.
  Já vím, že se to nečte dobře, ale bohužel, život je někdy svině. V případě tvého králíka nejde řešit, co je dobro, ale co je menší zlo. V mých očích léčit stafylokoka, který je přítomný, a holt riskovat jen potenciální nákazu morem nebo myxou. Než léčit obojí a obojí taky projet.
  30.11.2015 14:49Petastastna
  ctulka : a mají tam inhalační anestezii? Nikde jsem to nenašla...
  30.11.2015 14:57Nicolettee Ebby Lee
  Leprechaunek: Já vím, že ty antibiotika pro něho nejsou to nejlepší a už vůbec nesvědčí jeho imunitnímu systému. Co jsem ale na druhou stranu měla dělat, když to bylo to jediné možné řešení? Nejsem z toho nadšená, že do něho musím denně píchat injekce, ale dokud ho to drží alespoň v nějakém "jakš takš" dobrém stavu, tak budiž :)
  Bohužel ten stafylokok jinak léčit nejde a dle slov doktora ani nikdy vyléčit nepůjde - a jistě si umíš představit, co to je pro majitele králíka slyšet, že svého králíka už niky neuvidíš zdravého a bude to buď stejné, nebo jenom horší :( už to mi strašně drásá srdce a do toho ještě to riziko nakažení morem nebo myxomatozou.
  Ale máš pravdu, lepší je možná bojovat s již přítomným stafylokokem a doufat, že alespoň jednou bude mít ten ušák štěstí a nedostane ještě mor nebo myxu..A v našem případě máš úplnou pravdu, život je svině a strašná.
  Děkuju ti moc za názor, i když je mi z toho akorát tak ještě více do breku.
  30.11.2015 15:06leprechaunek
  Nicolettee Ebby Lee: ale já vím, že nemáš jinou možnost než léčit ATB... proto taky konstatuju, že když tohle přijmeš jako fakt a nutnost, tak ten doktor má s doporučením v zásadě pravdu.
  30.11.2015 15:07Skyrill
  Nechali jste svoje králíčky kastrovat ? A proč ? Je to nutné ?
  30.11.2015 15:10Nicolettee Ebby Lee
  Leprechaunek: Však ano, to jsem chtěla slyšet. Že doktor jedná v zájmu králíka :) Ne vždy tomu tak bohužel je, s čímž máme taky zkušenost, proto jsem se chtěla ujistit. A ještě jednou ti děkuji :)
  30.11.2015 16:31Salla
  Skyrill> u samicek se k tomu pristupuje kvuli riziku rakoviny delohy, ktere je od 6 roku celkem znacne. U samcu se k tomu pristupuje tehdy, kdyz chces v jedne domacnosti chovat vice kraliku nebo kdyz v puberte neumerne znackuje (samci dokazi strikat moc i po zdech :))
  30.11.2015 18:14Petastastna
  ahojte, byli jsme s Gerim na veterině, nechce moc jíst a teče mu z očíček.... zuby má prý v pořádku, dostali jsme ATB Marbocyl a dostal infuzi, a léky na trávení.... s tím že to bude nějaká infekce.... u čeho všeho se mlžou vyskytnout uslzené oči? Geri má ještě chronickou rýmu kterou léčíme už tři roky a z toho důvodu neni očkovaný.... bojím se aby to nebyla jedna z nemoc na které se očkuje... :-(
  30.11.2015 18:49Jessien
  Salla: Dobrá, děkuju za radu. Zkusím tu podestýlku. :) Ale, jak ho mám teď umýt? Bojím se, abych ho nenamočila nějak moc nebo tak... :/
  30.11.2015 18:59rega
  Petastastna u nas to mal kedysi Ferdik pri upchatych slznych kanalikoch. Vzdfy po vyplachu sa mu to na cas zlepsilo. Po case mu ale ocka slzili nonstop - ale posledne roky mal s nimi trapenie a postupne slepol (nejay zakal). \Akurat tak sa to musi oplachovat nejakym tym vhodnym roztokom, co tu slanost zo srsti pod ockami rozpusti, aby s amu nezliepala a nesla casom dole uplne.
  30.11.2015 19:57Petastastna
  rega : já mu kapu borovou vodu, aby to měl trošku lepší... hrozně se o něj bojim :-(
  30.11.2015 20:15Salla
  Jessien> nalhcenym hadrikem otrit.
  30.11.2015 21:28Hudos
  Dobrý den.
  Mám problém s králičí slečnou Teddy. Po poslední falešné březosti přestala chodit na záchůdek. Zkusil jsem jí přeuspořádat klec. Nic nepomohlo. Nevím si s tím rady.
  Druhý větší problém je, že mi začala intenzivně ohlodávat stěny. Minerální kostku má, ale nechce jí hlodat. Jenom když jí tu kostku dám k čumáku, tak do ní naštvaně kousne a nic. To okousávání stěn začíná být kritické.
  Děkuji za Vaši reakci.