od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Prosinec v roce 2015
 • Zobrazuji 786 zaznamu.
 • 1.12.2015 07:23Daniberu
  Hudos: Já ti moc neporadím. Oni jsou to paličáci a když s nimi ještě cloumají hormony, je s nima "těžká řeč". Navíc to, co platí na jednoho, je u druhého kontraproduktivní. Nevím, jak je stará, ale pokud jí ještě nebyl rok, můžeš doufat, že je to "jenom" puberta :).
  Rozhodně ji ale nenuť do minerální kostky. Oni ji k ničemu nepotřebují a jen zatěžuje přebytkem minerálů ledviny. Okusování všeho možného některé králíky prostě strašně baví a nic, než donekonečna jim "vystětlovat", že tohle prostě ne, se s tím asi dělat nedá. Třeba ti ale někdo poradí lépe :).
  1.12.2015 08:00EsterF
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24378 Naše nové miminko Mráček :)
  1.12.2015 08:21mony
  Hudos
  minulý týden jsem byla u kamarádky, mají králíčka samečka 4 roky. Je to úplný opak mé králindy. Je nekontaktní, bojí se, s jídlem a senem žádná sláva. Mají ho na volno 24h denně. Když jsme se jí ptala, zda jim neokusuje kabely a podob. říkala, že dřív ne, ale v poslední době mají její dcery dírky v oblečení, nějaké kabely volně dostupné už ohlodané taky mají. No a na závěr mi ukázala stěny....jedním slovem hrúza! Komplet okousaný celý pokoj a předsíň, kde se dostane ke stěně do výšky 30cm. Prý to nejdřív spravovala, natírala , do barvy zkoušela přidat i pepř, aby ho to odradilo, ale bohužel marně. Teď už rezignovala a stěny nechává okousané.
  Můžeš jí zabránit v přístupu ke stěnám, ale pokud je to celá místnost, nechte jí ohrádku okolo klece a tam ať si lumpačí. Pokud je v pubertě počkejte,možná, píšu možná, to ustane.
  1.12.2015 09:22Petručka
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=23649

  Zdravíčko :)
  celou dobu žiju v domnění, že mám doma kuního rexíka.. ale asi ne, co?
  Může mi prosím někdo sdělit, co že to mám doma za rasu? :) né, že by mi na tom záleželo, ale ráda bych to věděla :) děkuji.
  a ano, koukala jsem zde na plemena a na internetu..
  1.12.2015 09:27Petastastna
  ještě mám dotaz, jak rychle ušákovi zabírají antibiotika když je dostává normálně do tlamičky?
  1.12.2015 09:43Daniberu
  Petručka: Já bych svým laickým pohledem řekla, že je to buď ten kuní, nebo siamský beránek. Asi ne rex, ale fakt se v tom nijak zvlášť nevyznám :).
  - - - - -
  Petastatsna: Typuji, že zabírat můžou začít tak do 24 hodin, ale to asi neznamená, že se to ve stejnou dobu už i projeví na příznacích. Ty se můžou začít zmírňovat třeba až po 48mi hodinách. Já s tím ale přímou zkušenost nemám. Jen to tak odhaduji částečně podle toho, že to tak přibližně funguje i u lidí.
  1.12.2015 09:47buub
  Petručka

  Myslím si, že je to siamský žlutý.
  1.12.2015 09:58leprechaunek
  Petručka: rex je hlavně typ srsti, a i když jsou "rexové" celá plemena, tak dlužno dodat, že zakrslý beran rex mezi uznaná fakt nepatří. Zakrslí saténi i zakrslí rexi ano, ale ani jedno z toho ne ve variantě berana. Ergo - máš křížence.
  Pokud jde o zbarvení, eh... fakt nejsem odborník. Jak píše Daniberu, podobá se to siamákovi. Problém je, že různé barevné rázy siamáků, kuních a ruských králíků jsou tvořené stejnými geny, jen jsou to varianty podle dominance - recesivity alel. Výstavní siamáci jsou heterozygoti - homozygoti jsou taky siamáci, jenže nevýstavní, a druzí homozygoti, co se můžou vyštěpit, už jsou rusáci.
  Stručně řečeno, pokud bys OPRAVDU chtěla vědět, co máš doma (a chovatel ti to neřekl, což je dost... na pytel) tak bys ho musela zkřížit s českým luštičem a podle toho, co vypadne za potomky, si odvodit genotyp... a z něj plemeno :)))
  Být tebou, raději se smířím s tím, že je to kříženec a JEMU na tom, co je za "plemeno", opravdu nesejde :-D
  1.12.2015 10:03buub
  leprechaunek

  Český luštič ale nedokáže luštit A lokus, takže v případě takového králíka by to pomohlo jen z poloviny. Jestli je ten králíček tmavý nebo výstavní siamský se pozná podle přítomnosti či nepřítomnosti karmínové panenky:)

  No ale máš pravdu v tom, že zakrslý beran rex není uznaným plemenem bez ohledu na barevný ráz, takže odpověď zní, plemeno to není žádné, jen pěkný králíček.
  1.12.2015 10:11leprechaunek
  buub: hmmm, a co jsem slyšela, tak i ta panenka není zrovna spolehlivá.
  Jinak nejsem odborník, natož abych někdy něco takového dělala... jen jsem chtěla aspoň vzdáleně nástřelem přiblížit, o čem to je... hrátky kolem genotypu zrovna s těmihle barvami...
  Ale je fakt, že ten luštič u siamáků mi nedocvakl, to by chtělo zkřížit je navzájem. Na druhou stranu, doprčic, kolik lidí tady vůbec ví, že genotyp se zjišťuje přes luštiče...?

  A milá buub, pokud to víš a vyznáš se v tom, rozhodně líp než já, PROČ to tu sakra nerozebereš...???
  Tohle je zoufalý povzdech, protože zatímco já tady tím hledáním, jak to je, ztrácím čas ve snaze pomoct, aspoň s tím málo, co vím, tak někdo očividně znalejší mlčí a teprve když se jiný sekne, tak zamachruje zpovzdálí.
  Proč to neodvykládáš celé ty a přesně...???
  1.12.2015 10:15Petastastna
  nebo jinak, zajomá mě, kdy mám už stresovat že ATB nezabrali :D
  1.12.2015 10:47buub
  Mno... mě ten králík připadá fenotypově jako siamský žlutý a to jsem taky napsala. Ve skutečnosti, pokud králík není tetovaný s rodokmenem, je plemeno tak nějak jedno. Panenka spolehlivá je, ale každý má jiné oko, jakože člověk, co to hodnotí, takže se občas neshodnou. Z hlediska genotypu by to rozluštilo křížení s králíkem ruským.

  Protože aman výstavní heterogytot + ruský anan dá ruské a výstavná heterozygoty, a tmavý heterozygot amam s ruským dá jen výstavní heterozygoty, a ruský je fenotypově snadno k poznání.
  1.12.2015 12:25Petručka
  leprechaunek
  Děkuji za vyčerpávají odpověď :D mě na tom taky nějak extra nezáleží, spíš jen ze zvědavosti :)
  Sisině je to asi úplně jedno si myslim :D vím, že mám doma teddyho - Ervínka, a jí (Sisinky) jsem se ujala, od chovatelky, protože jí nikdo nechtěl - má špatný zoubky a bojujeme s nima už dost dlouho. Každopádně děkuji za odpověď :)
  Daniberu: děkuju za odpověď :)
  1.12.2015 12:52Petastastna
  nevite nekdo za jak dlouho by se mohl projevit ucinek antibiotik? Aspon nejaka reakce? Jsou to atb Marbocyl
  1.12.2015 12:55melissa80
  Dobrý den,máme králíčka a čůrat chodí do záchodu. Jen bobky hází všude. Naučí se to?
  1.12.2015 13:47Tygrinka
  Petastastna: Za 3-5 dní, reakce by měla být za cca 3 dny, ale někdy majitel zpozoruje zlepšení až o den dva déle. Jinak trpět nechutenstvím anebo dostat zácpu (či průjem) může i dřív. Takže je vhodné být připraven i na dokrmování a mít v zásobě probiotika.
  1.12.2015 13:58Blondee
  Zdravím, máte někdo zkušenost u králíčka s nádorem ve varleti?
  - - - - -
  Mám 8 letého králíčka a Dr. Valeš mě upozornil v pátek na to, že má v jednou varleti nádor, ať se rozmyslím, zda ho nechám operovat nebo ne. V té situaci jsem s operací okamžitě souhlasila a jsme objednáni za 14 dní. Krevní testy měl před půl rokem v pořádku a srdce má prý jako zvon...dokonce jsme se domluvili i na pro něj bezpečnější inhalační narkózu, ale mám o něj takový strach :( Máte někdo podobnou zkušenost?
  - - - - -
  Do toho všechno ještě trpí na přerůstáním zoubků :(
  1.12.2015 14:00Tygrinka
  Petastastna: Reakce jako majitelem pozorovatelná reakce, jinak atb v těle pracují samozřejmě od začátku... Pokud by se stav nelepšil nebo horšil, tak bych za cca 5 dní vzala králíka na kontrolu nebo volala svého veterináře. Nevím, o jak masivní infekci se jedná, někdy je potřeba nechat lékům jen čas, aby to imunitní systém zvířete dostal pod kontrolu. Masivní zhoršení bych řešila hned, to by totiž znamenalo, že je nutné vyměnit atb za jiná, ale to se nestává zase tak často.
  1.12.2015 14:22Daniberu
  Blondee: Já s tím zkušenost nemám. Jen vím, že i kdyby šlo o zhoubný nádor, tak by neměl metastázovat, takže kastrace by to opravdu měla vyřešit. Chápu ovšem, že se narkózy i zákroku u králíčka v tomto věku bojíš. Ono ale stejně nejde dělat nic jiného, takže se snaž věřit, že to dobře dopadne. Držím palce!
  - - - - -
  Blondee: Pokud si chceš přečíst něco o králíčcích se stejnou diagnózou, můžeš mrknout do archivu.
  1.12.2015 14:25Blondee
  Daniberu: Moc děkuji za tvou odpověď :) Do archívu se podívám!
  1.12.2015 15:27rega
  Blondee: nam uz Vales daval pod narkozu niekolko strasich krlaickov (5-10 rokov), pod inahlacnu, a slo to dobre. Samotna kastracia je velmi rychla, u nas sa z nej vsetci velmi rychlo oklepali bez ohladu na vek.
  Tie zubky to je ovela hrosia komplikacia:(
  1.12.2015 15:58Petastastna
  dekuji vam, on prave nechtel jist a vcera ATB vecer poprve a dneska zatim nic, tak zatim budu cekat a na dokrmovani jsme pripraveni....
  1.12.2015 21:23Máša
  Ahoj, řešili jste někdo darování dospělého králíčka? I když se mi to samozřejmě příčí z pocitu zodpovědnosti, tak nad tím uvažuji, ale mám jasně rozmyšlená kritéria, protože mi hodně záleží na tom, kam by se dostal, stejně tak, jako bych ráda byla v trvalém kontaktu alespoň přes několik zpráv a fotek... Nevíte, kde nejlépe nabídnout? Nějaké stránky? Díky za rady
  1.12.2015 22:23Alpa
  Máša - jedná se o darování devitilétého králíčka? Pokud ano, tak to fakt nechápu :-( A+Z
  P.S. toho si možná vezme někdo pro hada, chudák králošek
  1.12.2015 23:46Andi
  Máša-též to nechápu..jako s darováním králíčka jo ale mladého ale již devítiletého.Já jsem si letos v létě dovezla 3 letého a dost dlouho trvalo než si zvykl a to má kolem sebe plno králíčků.
  Proč ho už nemůžeš mít?
  2.12.2015 10:24Máša
  Nejedná se o Mášenku, kterou mám v profilu, ta předloni už umřela (na nádor na mozku) a byla moc statečná a úžasná po celou dobu, co jsem ji měla. Mám necelý rok novou kralici, bohužel jsem si ji pořídila ze zverimexu, kde mi tvrdili, že je to zakrslý beránek (měla uši dolů a byla maličká), ale během měsíce se jí uši postavili a vyrostla, vypadá spíš jako králík z králíkárny, což by nikomu samozřejmě nevadilo, zvykla jsem si na ni a mám ji ráda. Jenže se mi trochu zkomplikoval život a musela jsem se přestěhovat zpět k rodičům, kde to kralice vůbec nedává, nemůže tu být celé dny puštěná, jak byla zvyklá a strašně vyvádí, v noci strašně mlátí klecí a vyhrabává piliny a bobky ze záchodu, nic ji nezklidní ani když je před tím proběhnutá. Mám pocit, že jí tady něco vadí a že ji tady zbytečně trápím, nehledě na to, jak to vadí mamce... Kdybych věděla, že se dostane do dobrých rukou a do prostředí, kde bude mít zajištěný volný pobyt po bytě, asi bych byla schopná ji darovat, ale jsem dost nedůvěřivá osoba, takže bych zároveň chtěla mít i trvalý kontakt, minimálně ze začátku. Ještě musím podotknout, že mám i psa, který bez problému snášel jak starou kralici, tak tu novou a nyní místo toho, abych měla strach, zda pes nesežere králíka, tak se obávám, aby mi králík nepokousal psa, protože je dost útočná, když se k ní pes přiblíží, což nechápu, protože ze začátku byla úplně v pohodě, dělá to spíš zase až tady u rodičů. Myslím, že ji hodně ovlivňuje to, že je víc zavřená i puštěná, protože bych jí chtěla dopřát to, co potřebuje, protože nevím, kdy se ze své osobní nouze vyhrabu...
  2.12.2015 10:35Alpa
  Máša - a nevyřešila by to třeba ohrádka, kde by byla, v období když nebude na volno? Nevím, jenom nápad...
  2.12.2015 10:39Daniberu
  Máša: Nešlo by pořídit ohrádku? Třeba by se trochu zklidnila, když by měla víc pohybu. Její chování mohou ovlivňovat kromě stěhování a nedostatku pohybu také hormony. V tom případě by mohla pomoci kastrace. Ona je totiž v případě králíků podstatně vyšší nabídka, než poptávka, takže náhoda, že seženeš někoho, kdo bude mít zájem o starší nervózní větší a nečistokrevnou samičku a ještě ti bude podávat raport není moc pravděpodobná. Zkoušet to pochopitelně můžeš, ale opravdu dost pochybuji, že se ti to podaří. Přeju tobě i králindě, aby se to podařilo co nejbezbolestněji vyřešit.
  2.12.2015 11:00Poldinka
  Mojí králindě se na bříšku, vedle cecíku objevila boule...zítra jdem k veterinářce, ale chci se zeptat, zda vaši králíčkové něco takového měli? Všimla jsem si ji náhodou při drbkání, je dost huňatý tak nevím, jak tam je dlouho, navíc na místě, kde když se vedle mě uvelebí je to schované...
  Králíček má 5 let. Děkuju.
  2.12.2015 11:52Máša
  Nahrála jsem Tečce album, kdyby měl někdo zájem se kouknout. :)
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24379
  2.12.2015 13:10leprechaunek
  Mášo, já jen podotknu jednu drobnost, ve které souhlasím s Daniberu. Ve chvíli, kdy prodáš či daruješ zvíře, ergo, jeho majitelem, pečovatelem a živitelem je někdo jiný, tak nejenže nemáš žádný hypotetický nárok vyžadovat kontakty, ale ani bys to neměla dělat z vlastního uvážení. Nikdo dospělý, kdo si koupí zvíře, prostě není zvědavý na to, aby ho někdo kontroloval, mentoroval a schvaloval, co dělá.
  Rozumný chovatel se pozná i podle toho, že ti předá zvíře, papíry, sdělí všechno od A do Z, zdraví, krmení, zvyky... a víc se nezajímá, pokud tam není nějaký problém. V tomhle ohledu se zvíře nijak neliší od jakékoliv věci, kterou koupíš... napadlo by tě kontaktovat nového majitele tvého auta, ať ti posílá fotky? Asi těžko.
  Zní to blbě, já vím. Ale buď je to tvoje zvíře a ty se staráš, nebo zvíře někoho jiného a stará se on. NE ty. Ono to má i logiku, citové vazby k cizím předmětům jsou blbost.
  Nový majitel může být ochotný sem tam poslat fotky, ale pokud to bude dělat, měl by to dělat z vlastní vůle. Podmínka "chci kontakt, dozor, zprávy" prostě do prodeje nebo darování zvířete nepatří.
  2.12.2015 13:21Čumáčik
  Dobrý den, prosím Vás jak je to na VFU Brno tam se musí objednat? a je to tam na dlouho? díky
  2.12.2015 13:52Keep
  Jak jste svého králíčka proboha naučili chodit na toaletu.Není to možný,mám druhýho králíčka, u kterýho se o to snažím,ale nic.Mám ho 2 měsíce..Prý když udělá bobek někde kde nemá,mám mu to dát očichat,aby věděl,proč mu vůbec zdůrazňuji co po něm nechci,ale jeho to nezajímá..když ho posunu k místu činu,neví že tím myslím ten bobek..má pocit,že jsem ho prostě posadila na nějaký náhodný místo a tak zase odskáče pryč..Taky se mi nezdá,že vnímá co mi vadí a co ne,ani se na mě nedívá,nepřijdou mi králíci jako moc inteligentní zvířata,aspoň ne tak jak se o nich píše.Nejhorší je,že já ho chci nechávat pobíhat volně,ale bobky jsou úpně všude..když ho nepustím,vyvádí(pochopitelně)..nevím co dělat,každý den uklízet tak moc..
  2.12.2015 14:36mony
  Keep
  já to vlastně ani tu svou neučila, když jsem ji přinesla, posadila jsem ji na wc a bylo to.
  Musíš být trpělivá, bobky přenášet do wc a následně za nimi i králíčka, hned nad wc dát napáječku, seno, prostě když jí ať bobčí do wc. Mít radši větší wc než malé rohové ať má pohodlí, podestýlku, která netlačí, nepráší, nehrká,dát mimo klec další externí wc. Vydrž do jednoho roku než skončí puberta, pak teprve uvidíš, zda máš prasátko nebo to jen na tebe zkouší :)
  2.12.2015 14:49Daniberu
  Keep: Moje zkušenost je právě opačná. Totiž že králíci jsou daleko inteligentnější, než jsem kdysi tušila :). Co tady už pár let čtu, ještě se tady nevyskytl králík, který by nepochopil, kam má chodit na záchod. Jó, že to někdy nedělá, i když to ví, to už je o něčem jiném :-).
  Nejspíš děláš nějakou chybu. Teď ještě přijít na to, jakou :).
  2.12.2015 16:02Kájka
  Čumáčik: je lepší se objednat, předem na VFU zavolat. Ale pokud jde o něco akutního, berou i bez objednání, akorát že pak můžeš čekat třeba hodinu. Občas je problém se tam dovolat (když mají hodně práce, tak někdy neberou telefon), tak vydrž a zkoušej opakovaně. Mám vyzkoušené, že nejlepší je volat ráno v 8 hod. Jsou tam 8-15 hod.(polední pauza je od 12 do 13 h)
  - - - - -
  Jinak my zrovna dneska byli na VFU -na očkování + prohlídka a vše v pořádku, zkrátka -zdravý králík :-)
  Zuby taky OK, tak jsem ráda. Tak, když bude dobře, tak nás chce pan doktor vidět až za půl roku. Letos máme vybráno, nachodili jsem se tam až až...
  2.12.2015 16:49Čumáčik
  Kájka - děkuji za info, já mám docela problém se do toho Brna dostat, je to docela dálka. Ale moje rodina tam jede v sobotu tak to by mě asi nevzali, budu potřebovat kompletnější vyšetření, jelikož tady u nás nikdo neví co mému králíkovi je. Od porodu což je skoro 4 týdny zrychleně dýchá. Jinak je v pohodě.
  2.12.2015 17:17Salla
  Čumáčik> o vikendu na VFU normalne neordinuji. Musela bys tam zavolat a domluvit se presne co budes potrebovat co nejdrive.
  2.12.2015 17:22Čumáčik
  Salla - zítra tam zavolám a uvidím , moc děkuji.
  2.12.2015 20:06Kájka
  Čumáčik: ambulance funguje jen v prac. dny, jak už psala Salla. o víkendu berou jen akutní případy, a to je lékař obvykle jen na telefonu a přijede, když je něco akutního (platí se 500 Kč pohotovostní příplatek :-( Tak co se týč soboty, tak to nevidím moc reálné. Navíc zrovna nemusí sloužit nikdo z "králičích" doktorů.
  - - - - -
  Máša: No, problém není v králindě, ale v tom, že mám velkou změnu -prostředí. Píšeš, že teď ani není task často puštěná jako byla zvyklá, tak není divu, že vyvádí. :-( Souhlasím s holkama, co píšou (Daniberu, Leprechaunek) Že by si nějdo vzal dospělého ušáka, je šance malá. No, a jeslti by Ti podávali informace, tak to by fakt bylo jen na jejich dobré vůli (nemůžeš si to nárokovat).
  Nedávno tady ale byl případ, že si tady někdo vzal dospělého králíčka od někoho a dopadlo to dobře. Někomu z holek umřel králíček, tak se pak ujala nějakého, kterého už někdo nemohl mít (už přesně nevím, jak to bylo)
  2.12.2015 20:19Skyrill
  Jak to sakra děláte s čištěním klece..potřebovala bych asi poradit..máte v tom nějakej systém ? Pro mě je to noční můra a zmatek..seno všude,bobky všude,voda všude a králík nikde :D
  2.12.2015 22:09Nelušinka
  Skyrill- takže nejprve si vyndam králíčka a všechny věci co jsou u uvnitř (misky, napaječky, dřeva,..). Potom si oddělam horní čast klece s jde se na to..vezmu si lopatku a sačky a začnu hrabat. Nejprve si to prohrabnu a dám na jednu stranu...nasypu do sačku trochu odpadu a polozim do spodní části klece tam kde jsem si to odhrabala. Pak uz jenom to dávám do toho sáčku. Zbytky které tam zbyli si sklepu do rohu a pak zase do sačku. Už jenom oplachnu teplou vodou osušim a dám peletky a všechno zpět :) vše :D snad trochu jsem poradila
  3.12.2015 08:37Daniberu
  Skyrill: Ono taky záleží, jak máš zařízenou klec a jak je králík zvyklý přes den vegetit :).
  Já mám v kleci záchod a ve zbytku klece koberec. Záchod čistím průběžně většinou za asistence králíka, který mi pomáhá tak, že se snaží ukořistit a zneškodnit lopatku :). Vypadá sice, že ho to hrozně rozčiluje, ale podezírám ho, že se tím spíš docela dobře baví :-).
  Pokud potřebuji vyčistit celou klec, včetně důkladné očisty záchoda, dělám to v době, kdy králík chrní mimo klec a v snažím se, aby v té době nebylo v záchodě moc podestýlky. Stejně je ji čas od času potřeba obměnit celou. Podestýlku vysypu a co nejrychleji umyji a vyčistím záchod pro případ, že by se králík vzbudil a vyžadoval okamžité vykonání potřeby. Občas nestihnu a potvorák se mi se škodolibým výrazem vyčůrá do rohu klece :). Poté vyndám koberec a vyčistím celou klec. Dělám to v jiné místnosti, protože v opačném případě je za této situace asistence vzbudivšího se králíka opravdu nevhodná :). Pak už jen dám čistý koberec, vrátim záchod a je hotovo.
  3.12.2015 08:51rega
  Daniberu: no to je vazne potvorka. Ten nas Baran je v tomto uplna ovecka:) Vecer pride pozriet, co sa deje s jeho zahcodikom, obsmieta sa popod nohy a nakuka do neho, aby sme tam nahodou cosi nenechali.. a len raz sa stalo, ze sa vycural na miesto zachoda, ked tam ziaden nebol, pretoze ho chlap nieso na balkon na nejake dlhsie cistenie a upravy. Inak na docasne prazdne zachodikove miesto chodi len rpeto, aby vyluxoval zbytky sena, ktore su tam napadane a tak mi vlastne setri pracu s vysavanim.
  Ked to tak po sebe citam, mam to ja ale doma milacika.. to by jeden nepovedal :)
  3.12.2015 09:19Daniberu
  rega: Já to trochu přibarvila :)). On se většinou chová podobně, jako ten tvůj. Očumuje, hlídá, olizuje mi ruku...No ale taky se opravdu někdy pere s lopatkou, kouše do ní a snaží se ji vyhnat a když zametám, tak na smeták někdy vrčí a startuje na něj tlapkama. Do té prázdné klece se ale opravdu párkrát schválně vyčůral :). On se tím, myslím, opravdu baví, i když toho smetáku se i malinko bojí :).
  Já jak tady občas čtu o různých vylomeninách ostatních ušáků, tak si taky libuju, že mám doma miláčka :)).
  3.12.2015 15:24donika
  je mozne kralicka nechat behat po obyte kdyz tam mame kabely aby se nemohlo nic stat dekuji za odpoved
  3.12.2015 18:10Kájka
  Když čistím Káje klec, tak někdy šmejdí kolem, někdy leží. Když čistím exter. záchůdek (co dáváme do obyváku), tak to se nesmí dostat do obyváku, jinak by tam do toho rohu mohla nadělat (to už se stalo. asi to neudělala schválně, jen prostě zrovna potřebovala) Jinak já častěji čistím exter. záchůdek, do něho Kája víc chodí, v kleci málokdy něco udělá. Někdy se divím, že vydrží dlouho, běžně celou noc. a jak ji vypustíme, tak letí do etxerního...
  - - - - -
  donika: králíček by mohl ohryzávat kabely, nesmí se k nim dostat, jednak by je mohl zničit a nebo by se mohl do něho dostat el. proud. Je potřeba kabely zajistit, jsou na to ochrany.
  Vpravo jsou červeně odkazy (nejčastěji kladené otázky) a tam je i téma "okusovánáí kabelů", tak si to přečti.
  - - - - -
  Leprechaunek: ještě k včerejšímu tématu "adopce králíčků", vzpomněla jsem si -ano, Babunek :-)
  vzala si ho slečna, která měla králíčka Snížka (ten umřel).
  3.12.2015 18:37lenka888
  ahoj, mam dotaz... muj kralik ted skalal na postel a nedoskocil a spadnul a pri tom padu si trosku vykousnul kousicek rtu a tekla mu malicko krev... nevim co mam delat, bojim se aby mu to neoteklo nebo aby se mu do toho nedostala nejaka infekce :(
  3.12.2015 20:16Anor
  lenka888: Pokud to není nic hrozného, tak bude stačit ranku vydezinfikovat nějakou nepálivou dezinfekcí, ideální je Betadine.
  3.12.2015 20:30Čumáčik
  Dobrý den, včera jsem se tady ptala na VFU Brno a nakonec budu moct jet přítel dostane jeden den volno ještě nevím který tak čekám. Jen jsem se chtěla zeptat za jak dlouho mě asi objednají? když třeba zavolám zítra a budu to chtít někdy na příští týden? A prosím ještě ta ambulance je přímo v té fakultě na palackého třídě? já nenašla adresu děkuji.
  3.12.2015 21:21Kájka
  Čumáčik: tam můžete prakticky každý prac. den, vezmou Vás i bez objednání, ale samozřejmě, lepší je předem zavolat a domluvit si čas, klidně stačí jen den dopředu. záleží také, s jakým problémem tam jdete.
  - - - - -
  lenka888: neboj, já myslím, že králíčkovi z toho nic nehrozí, že se to rychle zahojí.
  Kája už docela hodněkrát spadla, že se smekla nebo nedoskočila a nikdy se jí nic nestalo
  4.12.2015 09:43Monika1988
  Ahoj, prosím co s falešnou březostí? Ta moje holčička si postavila tak krásné hnízdo...
  4.12.2015 10:18Berunkas
  Monika1988: nejlépe hnízdo zničit a holčičku zabavit aby si na "miminka" ani nevzpomněla...pokud by to bylo nějak častěji zvážila bych kastraci
  4.12.2015 11:08Monika1988
  Berunkas: Sebrala sem jí všechny hračky, co má místo "miminek", ale je teď hrozně vzteklá. Čím ji zabavit?
  4.12.2015 12:09Skyrill
  Kde je tady v Brně nejlevnější kastrace králíka(samečka) ? A od kolikátého měsíce se ten zákrok může uskutečnit ?
  4.12.2015 13:05Kájka
  Skirill: nevím, to Ti asi těžko řekneme. Myslím, že většina "králíčkářů" z Brna chodí na VFU. Třeba Ti někdo napíše své zkušenosti. Jinak nejlepší bude zavolat si na veteriny a ptát se, řeknou Ti cenu.
  Tady na stránce vpravo jsou červeně odkazy "nejčastěji pokládané otázky" a je tam i téma kastrace, tak na to mrkni, jestli máš zájem o informace k tomuto tématu.
  - - - - -
  Kastrace se může provádět od 6 měs. věku králíčka.
  4.12.2015 13:30ctulka
  Monika1988 jen zlikviduj hnízdo,hračky nechej Poříď malý balounek,aby si na něj mohla naskočit. Je i balounek s otvory, do kterého dáš pamlsky a jak s ním králíček pohybuje,tak mu vypadávají. Nebo uvaž třeba na židli staré triko nebo nějaký kus hadru,aby dosahoval až na zem a ušadlo se mohlo kolem toho točit. Jiná možnost kelímek od másla,do toho dát vršky od pet lahví a mezi to dát pár granulek.Nebo u nás mají úspěch vršky,podněkteré dát krmící hranolky a ty potom hledat, jsme spolu ne zemi a tak si hrajeme
  Nebo další možnost nacpát do ruličkyod toalet.papíru seno tak,aby čouhalo z obou stran,trošku jej tam víc nacpat,aby si to potom mohl vytahovat
  Nebo udělat po obvodu ruličky několik otvorů, do ruličky dát granulky a boky přimáčknout k sobě,aby nemohly vyoadnout bokem
  - - - - -
  samozřejmě,kastrace je taky jedna z možností,ta se ale u samiček doporučuje jako prevence rakoviny dělohy,kdy králindy kolem 6roku často umírají právě na rakovinu.Bohužel i u nás k tomu došlo,Křupinka odešla v 6a půl letech. Ted máme klučíka a bavíme se všemi možnostmi zábavy,které jsem Ti popsala
  4.12.2015 13:49Petastastna
  ahojte, mám dotaz, jak přejít z jedněch granulí na jiné, když ušák třeba nové granule přijme, ale mělo by se na ně přecházet postupně, jenže náš Geri když má k dispozici oboje, vybere si vždycky druhý den ty staré... chci mu pořídit kvalitnější ale nevím jak přejít z jedněch na druhé...
  4.12.2015 15:04Lenýs
  Ahoj, prosím o radu. Máme asi 3 roky starou králičku a nikdy jsme s ní neměli problém, co se týče okusování věcí. Ale poslední dobou přerušovaně cca 3 měsíce okusuje, na co přijde. Od bot přes gumové obložení zdí a hadice od sprchy až k husím krkům. Teď jí nemůžeme nechat ani chvilku bez dozoru, protože se okamžitě do něčeho zakousne. Nevíte někdo, čím by to mohlo být? A hlavně jak jí to odnaučit? V létě byla nemocná, měla ucpaná střeva a tou dobou žrala všechno okolo jen ne svoje jídlo a doktor říkal, že se jí změnili chutě tou nemocí, ale teď už je zdravá a dělá to zase. Co s tím? Budu vděčná za každou radu. Děkuji
  4.12.2015 17:33EsterF
  Ahoj, máte někdo zkušenosti s tímto? http://obchod.kralici.cz/p334-versele-laga-pro-digest.aspx
  Naš Odík, jak je ted změna počasí má stále projům dopoledne Podle veterináře je, ale absolutně zdráv. granulky máme Supreme Science Selective dávám mu už jen ráno, aby jedl hodně sena a sní za den tak polovinu seníku.
  4.12.2015 18:06Kájka
  EsterF: s tímhle nemám zkušenost, ale mohlo by to pomoct. My máme zkušensot s tímhle: http://obchod.kralici.cz/p892-protexin-professional.aspx to jsme dostali na veterině, když měla Kája průjem.
  - - - - -
  Mimochodem -Káje to chutnalo, ani jsme jí to nemuseli dávat stříkačkou, ale do misky, vrhala se na to :-) no, je to trochu sladké.
  4.12.2015 18:21Krovec
  Dobrý den, nedávno mě začal králík obstastnovat balón a je občas agresivní. Má necelej rok. Pomůže nám kastrace? Nebude pak agresivní? Máme doma dítě.
  Dekuji
  4.12.2015 20:40FilipP
  Dobrý den, kamarád našel čtyř měsíční samičku teddíka, které jsme se ujali a stala se členem rodiny máme ji týden a problém co bych potřeboval vyřešit nebo poradit jak na to zní, že když je v kleci tak děla bobky i moči do záchodku ale jak se pustí probhnout s klece tak bobkuje po celém pokoji a s močením to samé. Máme i externí wc ve kterém je stejná podestýlka jak v tom co je v kleci ale tam nechce a pokud ji tam dám tak zahrabe a uteče. Měl by někdo nějakou radu nebo fintu co s tím? bohužel nevíme jak se předchozí majitel ke králíčkovi choval ale vhledem k tomu že byla nalezena venku a vše nasvědčovalo tomu že asi úmyslem tak moc hezky ne. Předem diky Filip
  4.12.2015 20:57Kájka
  Filipe, je u vás teprve týden, to chce čas...
  Jinak vpravo jsou červeně odkazy a dole je i "výchova na toaletu", tak na to mrkni.

  A je ten externí záchůdek hodně podobný? Když byla Kája mládě, tak jsem jí nejdřív dala jako externí wc obdelníkový, tam si spíš jen lehala (dělala si z toho pelíšek), pak jsem pořídila rohový, podbný jako má v kleci, jen větší a pomohlo to :-)
  4.12.2015 21:03FilipP
  Díky za reakci je obdelníkový no :( a hodně se ho štítí :( Výchovu na toaletu sem přečet kde sem mohl ale vypadá to že slečna asi značkuje teritorium nečurá na stejný místo
  4.12.2015 22:27Anor
  FilipP: Je u vás chvilku a značí si teritorium. Taky je možné, že se u ní už začala hlásit puberta, to se z čistotných ušáků stávají čuňata. Já teda mám samečka a s ním jsme si užili... prvně vůbec nechtěl chápat na co záchod je, když to konečně začal zvládat, tak hupsnul do puberty a začal značkovat. Definitivně jsme tenhle problém vyřešili kastrací. Po kastraci je ušák čistotný, ale externí záchod nikdy nechtěl. Radši chodí do klece do svého obdélníkového, externí jsem po měsíci zrušila, jelikož ho obcházel obloukem.
  4.12.2015 22:47Tygrinka
  FilipP: Začala bych s klecí a ohrádkou a s omezeným vypouštěním mimo ně - více viz http://www.kralici.cz/pages.asp?f=otazky#vychova .
  5.12.2015 11:13Angles
  Mohu dát králíčkovi ovesné vločky? Neuškodí mu? Nemají v sobě hodně cukru, nebo tak něco?
  5.12.2015 11:38ctulka
  Anges, můžeš,ale tloustne se po nich
  5.12.2015 12:35Anor
  Angles: Jako pamlsek, nebo když potřebuješ králíčka rozjíst, jsou fajn. Případně, když potřebuješ aby o nemoci přibral, ale s mírou. Jak píše ctulka, jsou hodně vydatné a ušáci po nich tloustnou.
  5.12.2015 13:15Monka62
  Ahojky. Mám králíčka beránka a začalo mu téci oko, pak se to zlepšilo,ale potom ho měl úplně slepené bílým hnisem. Hned jsme jeli na veterinu a začali kapat antibiotika, na další návštěvě nám řekli, že bud je to od zubů a nebo ucpanými kanálky tak jí je tam propláchly a zjistili, že jimi to není. Na další kontrole nám řekli, že je to kořen, je tlačí do vrchu a vytlačuje oko. Máme se nachystat na to, že časem se jí oko vytlačí a nebo přestane žrát...Dávají jí měsíc...
  5.12.2015 13:53Zayaree
  Moje malá má vystouplý hřbet, dávám jí na to ty léky, co jsme dostali od chovatelky když přijela a rozpouštím jí to do vody.. Mám pokračovat v dávkování (3 dny ano, 2 dny pauza, 3 dny ano - teď jsme v druhém dni z osmi) nrbo se co nejdřív, tzn. v pondělí, okamžitě vydat za vetem? Jsme z Brna tak kdyžtak budeme rádi za tip na veterináře (co nejblíže Brno-Žabovřesky).
  Děkuju moc, chtěla bych jí pomoct, je to ještě mimčo a nechci to hned vzdát. :')
  5.12.2015 14:33Alpa
  Monka - najdi si veterinu kde se věnují králikům - viz. nahoře veteriny. Určitě se to dá řešit, jinak než čekat :-(
  5.12.2015 14:47Anor
  Monka62: Jak píše Alpa, najdi si veterinu, která se specializuje na králíčky - odkazy na ověřené máš tady nad diskuzí v záložce "veteriny". Určitě se to dá řešit, králíčkům se zoubky docela často trhají, když takto přerůstají, ale chce to odborníka.
  - - - - -
  Zayaree: Pokud se ti malá nezdá, tak jdi určitě na veterinu, pokud jsi z Brna, tak jednoznačně VFU, lepší veterinu na králičí potíže v ČR nenajdeš.
  Jak na tom malá je? Má jen vystouplý hřbet, nebo ani nejí, nepije... Má průjem?
  5.12.2015 15:31Zayaree
  Anor: Má jen vystouplý hřbet a lopatky, jinak všechno ostatní je v normálu, skáče výš než kama sama dosáhne, potravu i vodu přijímá bez problémů, i podupává a hrabe v kleci tak jako obvykle... Jinak děkuji za radu, zajdeme tam :)
  5.12.2015 15:46Anor
  Zayaree: Tak to je malá zatím v pořádku a do pondělí v pohodě vydržíte a nemusíš plašit. Sice nevím, jestli to bude mít velký význam, když podáváte léky, ale nasbírej pár bobečků a ve sklenici je dones na veterinu společně s ušatou. Já osobně bych tam možná donesla jen ty bobečky. Když ušatice normálně jí a je veselá, tak by měl stačit rozbor a ty se případně poradíš jak dál.
  Jen zatím nedávej zeleninu, jen vodu s lékem, granulky a seno. Ale pro příště - léčba se zahajuje po rozboru bobků na kokcidie, když to veterinář uzná za vhodné. Samo-domo to není úplně ideální. Ale zatím léky podávej jak řekla chovatelka a v pondělí se poradíš na VFU jak dál.
  5.12.2015 16:00Zayaree
  Děkuju moc, hodně mi to pomohla, aspoň můžu v klidu spát.
  Bobky jim donesu na rozbory a uvidíme, zatím zůstaneme jen u klasického krmení - doufám, že nevadí když krmíme granulkama Nutrin Junior + doplňujeme takovým tím Nutrin Immunity a u sena má od Versele Lagy pečené tyčinky na hlodání (pokud vadí, hned dám pryč a přestanu tím krmit, pro její dobro toho obětuji hodně) :)
  Jinak opět a znovu děkuji, nechci aby dopadla nějak špatně, takže dodělám tu prevenci a kdyžtak se ještě ozveme, jak jsme dopadly.
  5.12.2015 16:02křeček.cz
  Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli můžu dát králíkovi na podestýlku místo hoblin, kočkolit.
  5.12.2015 16:10ctulka
  křeček.cz
  kočkolit ne, nejlepší jsou peletky nebo cast best univelzal nebo cast best oko plus
  5.12.2015 16:15Jutta
  Zayaree: Taky chodíme s ušákama na VFU a můžeme doporučit. Tyčinky a jiné komerční mlsky (máme jenom Loftys, pampeliškové peletky) jsem nahradila sušenými bylinkami (jitrocel, pampeliška) a sušenou zeleninou (sušený celer, pastinák, jablíčko, mrkev, řepu jsme zrušili - ušáková má problémy s ledvinami). Granule máme Brit (už mám oba přes roku věku), doplněné troškou Science Selektive, Cuni Complete Sensitive. A ještě máme z Anglie Burgess Excell granule.
  5.12.2015 18:13wewika
  Ahojte co davate pit oktem vody zajkom?? Ja mu davam raz,dvakrat do tyzna do vody vitaminy ale neviem co ine este mozu
  5.12.2015 19:51Salla
  Wewika: pro kraliky je obycejna voda plne dostacujici
  5.12.2015 20:30Annicka
  Ahojte, dnes mi z niceho nic umrel kraliček, 4 roky starý... celý deň bol v poriadku, papal, behal, potom bol na navšteve u noveho kralika co máme v byte... a keď sme ho hľadali pár hodín po tom, že kde je, našli sme ho zalezeného v jeho krabici na oddych, uz mrtvého....:( Rozlúčili sme sa s ním, ale prosím, neviete čo teraz s ním? kam ho mám pochovať, keď nemám záhradu?
  5.12.2015 20:37Alisha
  Můžeš ho poslat do krematoria. Tam ti pak vrátí urnu a popel si můžeš nechat nebo ho někde rozprášit. A upřímnou sostrast :(
  5.12.2015 20:40Annicka
  Alisha, ďakujem. Krematorium som pozerala, bohužiaľ je to strašne drahé pre mňa v tejto chvíli...
  5.12.2015 21:11anhelli
  Annicka:
  To je mi moc lito:( Dej usaka treba do krabice od bot, jestli se do ni vleze, vem si malou motycku a zakopej ho, kde se ti to bude libit a bude to mimo parky a vubec verejnou zelen. Treba nekde v lese nebo na louce. Az nahrnes hlinu nazpet, dej na to misto par kamenu nebo nejaky mensi kmen spadleho stromu na zatizeni.
  5.12.2015 21:30leprechaunek
  Annicka: s loukou bych byla opatrná (nevíš, k čemu ji kdo kdy bude využívat...), mimochodem opatrně i v lese - tady u nás si lidé udělali takový malí "zvířecí hřbitov" hned vedle normálního, za plotem, na okraji lesa. Krásné místo... akorát že že by bylo svaté lesákům, to jaksi bohužel ne. Už jsem pak našla normálně pořezané stromy přes ty hrobečky. Nic moc.
  Na druhé straně města, kde jsou lesy k cca 5km vzdálenému městu, jsem našla v jedné takové solidní houštině (hledala jsem, kam si odskočit ;)), uprostřed strašné spleti mladých stromů a ostružin udělaný hrob pejskovi, i s jeho oblíbenými hračkami.
  No... asi bych neměla úplně klidné spaní (ale to nemám ani u nás na zahradě, co kdyby se barák prodával...), ale je to taky možnost. Jen fakt pozor na výběr místa. :)
  5.12.2015 22:07Tygrinka
  Annicka: Když nemáš možnost ho zakopat na svém pozemku, dones ho do jakékoliv veterinární ordinace.
  5.12.2015 22:25Annicka
  Dakujem za odpovede, bohužiaľ bývame v byte v centre mesta, ale naštastie som si spomenula na neďaleký kúsok zarasteneho miesta, kam nechodi nikto, je to do kopca, ohradené plotom, miesto kde rastiú stromy,...tak sme ho tam práve zakopali. Ale bolo to všetko hrozne na rýchlo mi príde, len pred pár hodinami som ho našla...ach, hrozne mi bude chýbať, chlpáčik. stále mám pocit, že z niekade vybehne a bude sa mi motať popod nohy a vítať ma...:)
  5.12.2015 22:54Berunkas
  Annicka: ano, vím přesně jak ti je...to samé jsem dnes prožila taky, akorát s 8 měsíčním prckem, dnes je to přesně 5 měsíců, co jsme si ho dovezli a už nás opustil :(
  5.12.2015 22:59Edla
  Ahoj,chtěla bych se zeptat jestli někdo neví z čeho by mohl mít králíček spojené bobky (vypadá to jako navlíknuté korále). Poslední dobou je u svého králíčka pozoruji a nevím jestli je to špatně. Moc děkuju za odpovědi.
  5.12.2015 23:22Annicka
  Berunkas: to ma mrzí, aj za vášho, je to hrozné, ako mi už chýba, keď viem, že tu so mnou už nebude... ale som veľmi vďačná, že som sa s nim dneska pomaznala, bol to šťastný králiček, tak si ho stále predstavujem akoby tu behal...a som rada, že so mnou prežil ten čas, ktorý prežil...držím palce aj Vám, nech s spamatame z toho... nezabudneme.:)
  5.12.2015 23:50Berunkas
  Annicka: bude to tezke,ja se jeste nevzpamatovala z cervnove smrti moji kralici holcicky a ted tohle. Ale presne jak rikas,byl to stastny kralicek,behal tady,trepal si hlavickou....nic nenasvedcovalo tomu, ze nas chce opustit
  6.12.2015 08:43ctulka
  Edla na to pozor,králíček se ucpává chlupy
  Dát mu jen seno a vodu,aby toho sena snědl co nejvíc a vyčesávat co nejvíc. Stalo se nám to u Kukinky,ale nevěděli jsme to
  Ted už si dávám pozor a jakmile vidím třeba jen 2spolené bobky,už jsme jen o seně
  6.12.2015 09:32Heli
  Ahoj. Nemáte někdo tip na výrobu domácích sušenek nebo bonbonů? Zkrátka pamlsků za odměnu?
  6.12.2015 09:49Salla
  Heli: tak treba ted v zime ususit jablicko, na jare treba ususit jitrocel. Zadne susenky ani bonbony usakovi nedelej.
  6.12.2015 11:08Edla
  ctulka: děkuji,za jak dlouho bych tak měla začít podávat znovu granulky atd.?
  6.12.2015 11:36Efca37
  Hezký den, chtěla bych se zeptat kolik tak zhruba stojí kastrace kraličího samečka ? děkuji za odpověď
  6.12.2015 11:38ctulka
  uvidíš, jak se bobečky budou spravovat,že nebude provázek,tak zase můžeš dávat i granulky můžeš trošku i ted,ale to seno je nejlepší,pomáhá to posunu ve střevech a tím se chlupy z králíčka dostanou ven
  já to obyčejně mohu udělat tak po dvou dnech,kdy už zase bobčí samostatné bobky,a vás nevím,ale to poznáš
  6.12.2015 11:39Edla
  ctulka: Budu to sledovat a víc jí vyčesávat,děkuju za rady :)
  6.12.2015 12:52veru89
  Dobrý den, nevíte někdo proc mi kralicice i přesto, že má neustále otevřenou klec ji hryze? ?? Dela to cely dny a když zrovna nedela tohle tak lita jak splasena :( už nevím co s ni dělat?
  6.12.2015 14:13ctulka
  veru89 králíčci to často dělají,je třeba je zabavit a vydržet,časem to přejde,ale bude se to vracet.Aspon u nás to tak je.
  6.12.2015 14:27Anor
  Efca37: Záleží na veterině a zvolené anestezii. Rámcově se pohybuje od 800,- za injekční do 1500,- za inhalační. Inhalační je šetrnější, ale dražší. Pokud veterinář umí injekční a ušadlo ti nepředávkuje, tak to pro mladého samce také není problém.
  6.12.2015 17:03Andi
  Berunkas-to je mi moc líto.Taky máš teda letošek smutný.
  6.12.2015 18:18Kájka
  Berunkas: takymi je moc líto, že malej Terýsek musel odejít tak brzo za Duhový most :-((
  Fakt špatný rok. :-( Drž se!

  Annicka: taky mi je líto. :-((
  Holky, držte se!
  6.12.2015 20:10Lena12
  Dobrý večer, chci se zeptat, zda se dá nějak odnaučit králíčka dělat bobky a čůrat na gauč. Má 2 měsíce. Klec má otevřenou a kdykoliv si do ní skočí a i na záchod si tam zajde, ale víc asi vyskakuje na gauč a potřebu koná tam. Snažíme se jí sundávat z gauče a popřípadě přenést do klece na její záchodek, ale nepomáhá to. Zvýším hlas, ale také zatím nic. Prosím o nějaké rady, kdo jste to taky řešil. děkuji moc.
  6.12.2015 20:36adel878
  Dobrý den, chtěla bych si pořídit králíčka, ale nevím jestli je lepší sameček nebo samička. Já jsem měla před 5 lety samičku strakáče. Nemáte někdo zkušenosti s tím jestli je lepší na výchovu sameček nebo samička. Děkuji
  6.12.2015 20:47Anor
  adel878: Je to asi jedno, nejvíc závisí na povaze králíčka, pohlaví nehraje zas tak velkou roli.
  6.12.2015 20:47Sar
  adel878- no, dneska jsem poznala kamarádova nového králíčka- samečka, ten by se pořád mazlil, všechno si nechal líbit (tím myslím třeba kontrola drápků a tak), celou mě olízal a je to prostě pohodář, no, pak jsem příšla domů a uviděla tu naší samičku, která by pořád někde šmejdila, moc se nemazlí (když už, tak jen na zemi) a pořád by běhala

  tak nevím, možná je to jen v osobnosti, ale ti samečci mi na výchovu přijdou lepší, i když nevím jak to mají v pubertě :)
  6.12.2015 21:46Berunkas
  Sar, adel878: já zas měla samičku mazla (moc velká madam na to aby někam lezla a šmejdila tam), naopak sameček byl schopný vylézt až na lustr a nedělalo mu problém jít to přes chodbu prozkoumat k sousedům :)
  6.12.2015 23:09Sar
  Berunkas: to asi závisí na povaze a na věku :)
  6.12.2015 23:19Berunkas
  Sar: ja vim,jen jsem tim chtela rict, ze je uplne jedno co mas za pohlavi kralicka, je to o nem samotnem
  7.12.2015 10:28Alpa
  Sar - je to loterie, záleží na povaze. Já mám samičku, vydržela by se mazlit celý den, ráda se chová - klidně u toho dříme, pořád se pusinkuje... Někdo může mít takového samečka. Takže co se týká povahy, pohlaví nehraje roli :-)
  7.12.2015 11:45Monka62
  Alpa, Anor-Vím, že s ní můžeme zajet do brna, kde by jí udělali veškerá vyšetření, ale nezaručí nám, že jí pomůžou a taky je to dost drahé...
  7.12.2015 11:53ctulka
  Lena12 chtělo by to ještě jeden záchudek, my jsme měli ten samý problém.Dali jsme jej nejprve na sedačku tam,kam chodila nejraději,potom jsme ji jej dali dolů a dobrý
  Předtím jsem jen prala rohy sedačky. Jo a potvůrka vydržela celou noc nic neudělat a ráno jenom jsme ji pustili,letěla na záchudek u sedačky a to bylo něco :-)
  7.12.2015 14:35Verik
  Dobrý den, máte tady někdo zkušenosti s rýmou u králíčka? Náš králíček vypadá zdravě, až na to, že má studený čumáček a po čumáček má vodu. Může se to vyvinout ještě v něco horšího?
  Děkuji za odpovědi.
  7.12.2015 14:43Petastastna
  Verik : jestli ma mokry nosik, tak urcite na veterinu, my se trapime s chronickou rymou uz dva roky protoze sem ho se zanedbanou rymou uz dostala ;-) a je to nebezpecne, muze se vyvinout zapal plic jako u nas, takze rymu nepodcenovat ;-)
  7.12.2015 14:54Verik
  Petastana: Děkuji, ale nic mě nenapadá z čeho to může mít. A nemají s rýmou spojitost i ,,zakalené" oči?
  - - - - -
  Omlouvám se- Petastastna
  7.12.2015 15:24Petastastna
  Verik : urcite to spojitost mit muze a rymu chytit ani nemrknes :-) vetsinou je v tom nejaka bakterie, tak by to chtelo udelat odber a stery z nosu
  - - - - -
  Verik : my sami ted resime vytok z oci ktery se pripojil k te ryme a jsme na ATB... a u nas ma ty ryma nezjisteny puvod, nenaslo se po vsech vysetrenich vubec nic...
  7.12.2015 17:38Merlouska
  Monka62: no pokud chces kralikovi opravdu pomoct, tak VFU je jedina realna moznost. Nech ho tam aspon vysetrit, at ti reknou, jaky jsou moznosti a sance, pak se muzes rozhodnout.
  7.12.2015 18:13Kájka
  Monka62: tohle se dá většinou řešit -operačně. A čím dřív, tím líp. Nevím, na co čekáš...
  Já bych nedokázala čekat, že se to bude jen zhoršovat a králček pak třeba přestane žrát a pak přijde konec :-( My kdo máme zkušensoti, Ti fakt můžeme jedině říct -nejlépe zajet na VFU, tam ho pořádně vyšetří a můžou pomoct. Vím, ne vždycky to jde. Jinak ale vím, o čem mluvím, protože naše králinda byla v létě na operaci. měla velký absces na čelisti (od zubů), absces jí odstranili + některé zuby. Dopadlo to dobře, je v pořádku. Nepíšu to proto, abych Ti to vnucovala, ale třeba Ti to dodá optimismus. :-)
  - - - - -
  Máš pravdu, že Ti nikdo nic nezaručí. Nám taky nikdo netvrdil, že to určitě dopadne dobře,ale šli jsme do toho i s rizikem, protože jiná šance nebyla, jinak by jsme mohli jenom čekat na konec. :-(
  No a levné to není. Upřimně -to už záleží také na tom, jaké máš priority.
  7.12.2015 19:38Lil
  Dobrý večer.Nevím si rady s kralíčkem.Mám ho delší dobu,je ochočený ale nechce chodit ven z klece.Když ho vyndám,tak se připlácne k zemi a hned zaleze zpět do klece.Děkuji za odpověď.
  7.12.2015 19:40Verik
  Lil: To je zvláštní. Většinou jsou králíčci aktivní
  - - - - -
  Nemáte někdo zkušenosti se slaměnýma nabarvenýma hračkama pro králíky?
  7.12.2015 21:21Lena12
  ctulka děkuji za radu. To jsme už taky zkusili, ale ona na něho nikdy nešla, radši udělala bobky na jiném místě na gauči..:-( Dneska jsem to tedy vyřešila tak, že jsem ji dala do jiné místnosti a vypadala celkem spokojeně. Jen jsem na postel, která tam je, radši dala igelit a samozřejmě, že si tam vyskočila a pár bobků nechala. Ten druhý záchodek jsem jí dala k původnímu místu kde měla klec a úplně jsem se divila, že si tam zašla, poprvé. Ona jinak chodí do svého co má v kleci, s tím normálně problém nemá. Tak nechápu proč musí značkovat gauč, křeslo, i do houpacího si vyskočí. No do obýváku dneska nešla.
  8.12.2015 08:06ctulka
  Lena12 víš,mívala taková období,chvíli nic a potom hrůza.Ale vypozorovala jsem,že to mělo spojitost s faleškou
  - - - - -
  takže v té době jsem bývala ve střehu :-)
  8.12.2015 08:19Lionetta
  Ahoj,
  V neděli jsem si koupila ve zverimexu kralická. Včera jsme byli očkování, takže pomalu najizdime na zeleninku.. Ovšem problém je v tom, že Morty kouše... Včera běhal a kouše lidí. Nechodila jsem za ním nic, když přišel, natahla jsem k němu pomalu ruku ať si ji ocmucha, ale raději kousl. V hlase jsem mu dala jasné najevo nesouhlas (je to správně?) a celkově nevím, jak k němu přistupovat, aby mě měl řád a aby se řád hladil. Nějaké rady? Hracky jsem mu nakoupila a hraje si s nimi. Jenže co s ním? Děkuji moc
  8.12.2015 08:31rega
  Lionetta: pristupovat pomaly a trpezlivo. A ano, ked kusne, dat hlasne najavo, ze to boli a nepaci sa ti to a ustupit od zvieratka. Ci sa bude rad nechavat hladit, to sa da tazko povedat dopredu, vacsina znesie aspon hladenie na zemi, ale obcas su vynimky :) Obecna skusenost je, ze ak k nemu vhodne pristupujes a okrem vychovy (bobkovanie na zachodik a nie na postel:)) ho zbytocne nenutis do veci, co sa mu robit nechcu a ma moznost pohybu a kontaktu s ludmi, tak ta krlaik bude rad. Ale svojim sposobom a moze sa to prejavovat rozne.

  Ale najskor to najdolezitejsie: vcera ste boli na ockovani proti moru a myxomatoze? A urobili ste rozbor bobkov? Lebo ak nie, tak mu zatial zeleninu a zelene nedavaj a zariad ten rozbor. Aj ked je trochu nestastne, ak ste uz ockovali.
  http://www.kralici.cz/pages.asp?f=kokcidioza
  http://www.kralici.cz/pages.asp?f=otazky#ockovani
  8.12.2015 08:41Lionetta
  Vše bylo, komplet prohlídka, komplet vakcíny :) vše v poradku, kluk zdravý jak ripa :) trpeliva jsem, jen když poustim běhat, klec se položí na zem a ať si dělá co chce :) hračky má, hraje si s nimi a kontakt s námi má :) do ničeho jej nebudu nutit, spíš se snažim aby se otrkal, nicméně beru trošku jako dobré znamení, že včera mě měl najednou hrozné rád na té veterine, tak alespoň něco :). Uvidíme kolem 10 ho pustim do půl 1 běhat a ještě mu cestou vezmu takového toho ježka v kleci ale s rolnickou a také dnes chlapec obdrží hrabaci krabici :)
  8.12.2015 08:46Lucky664
  Dobré ránko prajem.
  Môj králiček sa za posledný týždeň a pol správa úplne inak, ako sa správal. Jeho vek je viac ako 4 mesiace, ja ho mám doma viac ako 2 mesiace. Napríklad sedíme na sedačke, králiček mi vyskočí na klín, začnem ho škrabkať, tak ako to má rád a drží a drží. Po chvíli odíde, pobehá si a celá proces škrabkania sa opakuje. Zase odbehne a príde. V tom akoby sa nahneval (nevedno načo, keďže všetko sa opakuje tak ako pred pár minútami), vydá akoby taký ťažký "funivý" vzdych, sklopí uši dozadu, zaútočí mi po ruke a odíde....robí to aj keď ho ideme dávať do klietky, raz za nechá úplne pekne uložiť do klietočky, inokedy je útočný. Najnovšie už aj má, že príde za nami, začne nás olizovať, ja ho hladkám, z ničoho nič vydá ten "povzdych" a kusne ma a utečie. Najprv to robil iba manželovi (popravde, už som začala pochybovať o tom ako, sa manžel stále naňho sťažuje, keďže mne to králiček nerobil).
  Je zdravý, hravý, má rôzne hračky, stále má papať a už sem-tam aj nejakú dobrotku dostane :-) v klietke je iba v noci, alebo keď ideme mimo domu. Minimálne je však 6-7 hodín denne voľne pustený. Naozaj nechápem, prečo sa jeho správanie takto zhoršilo. Čítala som, že králičkovia sú citlivý aj na zmeny "v domove", my sme však žiadnu zmenu nespravili, dokonca ešte ani vianočný stromček sme nepostavili. Neviete mi poradiť čím by to mohlo byť? Ďakujem pekne
  8.12.2015 08:51rega
  Lucky664: nastup puberty, moze trvat peknych par mesiacov :) Skuste mu tie dat najavo, ze ked utoci ci hryzne, ze to boli..porpiapde vysledujte, kedy to robi a rychlo uhnite, byva to rychlejsie a schodnejsie riesenie.
  8.12.2015 10:42Petastastna
  ahojte, chtěla sem dát Gerimu probiotika ale on je ve vodě nevypije, čuchne k tomu a jde pryč, čekala sem jestli si to nerozmyslí když bude mít žízeň a ne... musela sem mu to vyměnit za čistou vodu a hned se napil... Je to Bio Lapis, a má se rozmíchat v 50 ml vody... myslíte že to můžu rozmíchat v menším množství a dát mu to stříkačkou? Nebo by to bylo moc koncentrované najednou...
  8.12.2015 11:42leprechaunek
  Petastastna: Péťo, dávám taky tak. Izo (respektive hyper, hypo) tonicita se týká koncentrace rozpuštěných látek ve vztahu k buňkám... Hypertonický roztok, tedy roztok smíchaný s méně než 50ml vody, by sice teoreticky měl "natahovat" vodu z buněk, ale prakticky bych to moc dramaticky neviděla. Kdyby to tak bylo, králíci by po Bio Lapisu měli průjem... což nemají. Já prakticky nikdy jinak než stříkačkou v cca 5ml vody nepodávala, a problém nebyl nikdy.
  Podle mého je to tak lepší, než to rozředit do misky z vodou a do králíka nedostat nic.
  8.12.2015 11:45Petastastna
  leprechaunek : přesně to sem chtěla slyšet :-) děkuji
  8.12.2015 12:14Katcha
  Milí králíkáři. Hloupý dotaz, ale jak to cítíte vy? :) Myslíte, že by desetiletý slepý králíček mohl mít problém s přestěhováním klece v rámci pokoje? Jsou to většinou velké konzervy, co? Nebo to zbytečně řeším? Ale víte jak to je... v jeho letech děkuji Bohu, že je Inža "stabilizovaný" :).
  8.12.2015 12:27Daniberu
  Katcha: Nemyslím si že by ten dotaz byl hloupý, ale je na něj těžká odpověď :). Nějaký problém by to pro něj určitě byl, ale jak velký, to netuším. Kdyby nebyl tak starý a navíc nevidící, tak bych se s tím nepárala. Takový by si, kdyby to bylo potřeba, prostě zvyknout musel, ale Inžovi bych něco takového asi udělala jen kdyby to bylo opravdu nutné.
  8.12.2015 12:35Alpa
  Katcha - já bych to zkusila. Dát to zpátky na původní místo, můžeš vždycky, pokud by to nešlo :-)
  8.12.2015 12:46Daniberu
  Alpa: S tím samozřejmě souhlasím :). Jde jen o to, jestli to opravdu vyzkoušet jde. Jestli nejde o takovou změnu interiéru, že to vyzkoušet a pak vrátit není možné. Jen hádám podle toho, že kdyby to šlo takhle jednoduše, tak to nejspíš Katku taky napadne :-).
  8.12.2015 12:54Katcha
  Holky, děkuji moc. Vlastně nejde vůbec o zásadní změnu interiéru, chci jen s něčím pohnout, něco dát jinam... vše jde dát zpět. Ale mám strach z toho risku, za nějaké Inžovo bolení bříška nebo nechutenství by mi to nestálo. Přesně - kdyby byl mladší, nebo alespoň viděl, že je kolem něj vše ok, nepářu se s tím :-). Takhle si to tedy budu muset ještě nechat hoooodně projít hlavou....
  8.12.2015 14:04rega
  Katcha: nepoznam Inzu dost dobre, ale napriklad Ferdik, ktory bol tiez prakticky slepy a starsi (9-10rokov), si s prestahovanim klietky, zachodika aj domceka poradil. A teda hlavne misky s jedlom, tu nasiel nech som ju dala kamkolvek. Na druhu stranu, on nebol nijak velka citlivka v tomto ohlade a mal k tomu do party Mucka, tak to bezproblemove prisposobenie mohlo suvisiet skor s tym.
  - - - - -
  Este pre blizsiu predstavu: u nas sa v tej dobe menilo rozmiestnenie nabytku, krabic, ohradky, klietky a tak dalej snad 4 az 5 krat rocne. O Vianociach ani nevravim. Ferdik isiel vacsinou po pamati, ale kedze mal na cumaciku airbag, tak ked niekde drcol, zastavil sa, zarazil, porozmyslal a behom par vychadzok uz do nicoho nevrazal. Ale cim bol starsi, tym menej chodil na dlhe vyskumne vypravy a castejsie sa zdrzoval v ohradke a jej okoli.
  8.12.2015 16:37Andy1995
  Dobrý den, prosím Vás, mám takový dotaz. Mám králíčka, holku, a budou jí dva roky. Už od malička jsem ji brala do rukou, mazlila se s ní, často jí pouštěla a prostě dělala jsem vše pro to, aby si na mě zvykla. Ale bohužel nevím kde je chyba. Je hrozně divoká, nemůžu ji nikdy chytit. Ani za mnou nepříjde...a prostě má svůj svět. Je i agresivní. Nevím co s ní. Jestli to je jen pubertou nebo taková prostě je. Paní ve zvěrimexu mi řekla, že by mohla pomoct i kastrace..ale nevím no. Jestli máte někfo podobnou zkušenost nebo víte co s tím, tak budu velice ráda za každou radu.
  8.12.2015 17:10Anor
  Katcha: Já mám taky jednu zkušenost se stěhováním slepého králíčka. Šlo o 6ti letou ušatou od sousedů, která byla slepá úplně. Nějakou dobu žila v malé kleci ve sklepě, protože někde v rodině byla nějaká alergie, či co. Tak jsem to vzala do vlastních rukou a ušaté našla nový domov (já tou dobou měla v malém bytě pubertou zmítaného samečka). Ušatá to zvládla krásně, nová panička mi poslala i pár fotek, jak se zabydlela. Ač úplně slepá normálně šmejdila po bytě a na záchod se vracela do klece. Možná bych to přesunutí klece vyzkoušela, jsou to chytrá zvířátka. =)
  8.12.2015 18:21Kájka
  Anor: pěkný příběh :-( až na ten začátek, chudinka zavřená ve sklepě :-(
  Zvířátka umí být velcí bojovníci a šikulkové. :-)
  Vím, že i slepí psi dokážou žít celkem v pohodě.
  8.12.2015 20:31Animak
  Ahojte mam dotaz.. Moje kralikova je u nas uz tri roky a dneska poprve po vic jak dvou letech mi pocurala postel O.O vubec to nechapu.. Nic ji nechybi je to stastny spokojeny rozmazlovany usisko.. Napadlo me jedine jesti se nemohla pocurat leknutim.. Mamka vterinku predtim zajecela ze se neceho lekla.. Tak jestli se nelekla toho kriku.. Jinak si tohle neumim vysvetlit.. Od malicka je silene cistostna
  8.12.2015 20:37Ludva10
  Andy1995: Možná byla chyba to braní do rukou, většina králíků to právě ráda nemá. Takže se tě možná bojí. Tady si myslím kastrace asi bohužel nepomůže. A za druhé - každý králíček má jinou povahu, stejně jako lidi.
  8.12.2015 21:24Kájka
  Animak: myslím, že to mohlo být z leknutí.
  - - - - -
  Přemýšlím, co Káje pod stromeček... :-)
  Co tohle?
  http://obchod.kralici.cz/p874-jr-farm-jr-zvonek-ze-sena.aspx
  ale nevím, co se týče složení, jeslti to je OK.
  8.12.2015 21:33Sar
  Andy1995- u mě úplně stejný případ, naše Sára má už taky skoro dva roky, dřív v pohodě, přišla se pomazlit (jen na zemi :D), přišla na zavolání atd..., potom asi před pár měsíci úplně zdivočela, vrčela na každého, vyjížděla po rukách, nenechala se chytit ani nikam nahnat, nechtěla se mazlit. Ale ze dne na den se úplně změnila, dneska se mnou ležela hodinu a půl na gauči, nic nekouše, je hodná a zase se ráda mazlí. Nevím proč se takhle změnila. Jediné co, tak jsem den předem držela v ruce kamarádova králíka- samečka, celou mě olízal a mazlil se. Nevím, jestli ho ze mě necítí, v tom už se nevyznám :-) ale...no, zkus tomu dát čas :)
  8.12.2015 21:44leprechaunek
  Kájka: už jsem to tu psala, náš králík dostane jedli a bude klid :-D
  Zvonky JR Farm jsou fajn, ušáci je mají docela rádi. Taky jsou schopní je sežrat na posezení, takže to asi radši nedovolit ;-) Jinak OK, pořád tam není nic vyloženě příšerného.
  Jen pro zajímavost, my s malou pamlskovali jednak klasika - tolárky, jednak směs bylin. Králice naprosto milovala tohle:
  http://obchod.kralici.cz/p1212-jr-farm-jr-lucni-bylinky.aspx Ale bohužel, to všem písklatům prostě nejede, no. :)
  8.12.2015 21:51Kájka
  Jano, tak to bude mít Jaroušek pěkné Vánoce :-))
  No, my budeme mít nejspíš umělý stromek, takže má Kája smůlu. Tak asi koupím ten zvoneček :-) Jinak já ji mlsky ani nekupuju (žádné croksíky apod.), leda vojtěšková kolečka (tam dávám pozor na složení, protože někdy tam je kdovíco přidané) nebo malinký sáček se špenátovýma granulkama, které miluje.
  8.12.2015 21:53leprechaunek
  Kájka: jj, právě on má každý ušák jiné chutě... Malá milovala u tyčinky z topinamburu, šílela z jabloňových větví, vrtěla ocáskem za šípky... bylinky, jak jsem posílala odkaz, pro ty byla schopná strčit hlavu do sklenice :-D Tolárky měla moc ráda, samozřejmě.
  No a mlaďoch... ten nepamlskuje vůbec, ten jídlo pokládá za nástroj mučení vůči sobě ;-)
  Taky jsem dávala přednost raději bylinkám nebo venku narvaným věcem, když to šlo... ale jak říkám, ty zvonky jsou relativně v pohodě. Bylinky lepší, ale netřeba to hrotit. :)
  8.12.2015 22:15Kájka
  Ty bylinky jsem objednala taky, když budou ty Vánoce ,-)
  Jinak Kája by baštila kdeco (i nejhorší směsky), ale já jsem opatrná.
  Jednou měla nod Ježíška granulky ve tvaru stromečků :-) upřimně -složnení asi nic moc, ale chutnaly jí a naše děti z toho byly nadšené :-))
  9.12.2015 07:26Daniberu
  Kájka: Ten zvonek jsem kdysi koupila, ale podle králika byl nejedlý :). Jak píše leprechaunek, mají opravdu různé chutě. Minule mi poslali jako dárek relativně zdravé tyčinky, které naopak chutnají velice, ale je to spíš pro zlost :). Sama bych to nekoupila, ale když už jsme to dostali, tak dám Bertíkovi občas párkrát kousnout a rychle schovám, protože jinak by to asi sežral na posezení.
  9.12.2015 07:50mony
  a nejradši mají stejně kabely, gumové boty , kabelky a tlačítka na dálkovém ovladači :))
  Ta moje nic nedostane, protože celý rok zlobila :)))
  Jinak mám asi pažravce, ona sní fakt vše, hlavně, že může jíst :))) V poslední době jí teda seno ve velkém a to z jednoho prostého důvodu, v tom balíku je spousta sušeného listí bylinek, ale fakt veliké množství :))
  Myslím, že na vánoce jí stejně udělá největší radost, rozkousat krabice s dárkama, rozcupovat balící papír, házet si s nůžkami a po bytě roztahat stužky z dárků :)))
  9.12.2015 08:09Alpa
  U nás taky fičí s velkou oblibou kabely a čudlíky na ovládači (manžel byl na infarkt, když mu ovládač nevyreklamovali, protože byl ožraný). Tak nevím, jestli mám koupit novou napáječku na telefon, to by asi byla radost obrovská :-)
  9.12.2015 08:20Daniberu
  Kájka: Tohle jsem koupila Bertíkovi k váncům já. To zase bude pěkný bordýlek, až to začne likvidovat :).
  http://obchod.kralici.cz/p2989-tommi-tunel-travni-kralik.aspx
  No a to jsou ty tyčinky, co jsem dostala jako dárek k nákupu: http://obchod.kralici.cz/p3346-supreme-petfoods-stick-apple-cranberry.aspx
  9.12.2015 08:30ctulka
  Andy1995 myslím si,že budeš muset od začátku,nebrat ji do náruče,sednout si k ní,potichu k ní promlouvat,počkat až si k tobě přihopsá. potom pomalounku přibližovat ruku a nechat očuchat,ale nehladit hned,až si budeš jistá,že neuteče.Potom podat nějakou dobrůtku. Později hladit jen na zemu nebo když si vyskočí na klín
  Aspon u ns to tak funguje. Bylo to i Křupinky,ta se chovala jen když měla falešku,jinat jen na zemi nebo podovce,ale nesměla jsem ji zvednout a dát si ji na klín,to potom utekla a utíkala,když jsem ji cchtěla pohladit,takže jsem musela zase den počkat,ab si to rozmyslela
  9.12.2015 10:01leprechaunek
  Což o to, pro mého králíka je jedlá akorát montážní pěna za záchodem a podrážky z mých pantoflí :)))) Jak říkám, jedle nemá konkurenci a na dárky dlabem. Teda vlastně jeden bude - Jaroušku, pššššt, nedívej se... koupíme povstalci velký záchůdek. Ne že by se do tohohle nevlezl - jenže se do něj nevejde s rozběhem, šipkou a popojetím záchodu o půl metru ;)) Nepochybuju, že "vánoce" z toho bude mít taky :-D
  9.12.2015 11:42Mája5
  Ráda bych znala váš názor:) Mám dva králíčky, samičku a samečka, žijí spolu u mně asi tři roky, samička má pět let, sameček šest. Ráda bych si pořídila dalšího králíčka - samečka. Myslíte, že je možnost, že se s mladým ještě skamarádí nebo bude šikanován a musel by být odděleně?
  9.12.2015 12:00Šárka 07
  Mám jednoho králíčka- beránka a denně se mu přes tři hodiny věnuji. Jedna moje kamarádka, co má králíčky čtyři mi ale řekla, že se můj králíček co nevidět utrápí, že prý potřebuje druhového kolegu. Řeknu vám, že mě to vyděsilo!
  Jaký je váš názor?
  - - - - -
  A ještě něco:
  Nějáké tipy, jak ušákovi obzvláštnit výběh?
  9.12.2015 12:34Sofie4
  Šárka07: já si nemyslím, že králík co je sám, trpí. Ale určitě potřebuje dost pozornosti, pomazlení. Podívej se, kolik nás tady je, co maj doma po jednom ušákovi, a netrápí se. Jo..musím přiznat, že jsou dny, kdy i já přemýšlím, jestli nepořídit kamarádku tomu mému, někdy nejsme celé dny doma, a to je mi líto, že jen příjdu domů, na chvíli vypustím, dám žrádlo, ráno to samé. Ale on stejně když doma jsme si polehuje někde stranou, nebo dělá solo lumpárny :)
  9.12.2015 13:07leprechaunek
  Šárka 07: Šárko, to není pravda. Králíci sice potřebují fyzický kontakt, a hlavně pozornost, ale v případě, že k tomu mají člověka, tak opravdu nestrádají. Hlavně pokud ho můžou volně následovat a pohybovat se.
  Za sebe můžu říct, že za přijatelnější považuju mít jednoho králíka - volně v bytě, se svobodou pohybu, může si vybrat, kde chce spát, kde se cítí v bezpečí, kdy má náladu na moji blízkost... Než mít čtyři králíky pozavírané v klecích, kteří k sobě nemůžou, běhat chodí ne kdy mají náladu, ale když je pustí panička, a jen na takovou dobu, na jakou je pustí panička... a myslet si, kdovíjak skvěle se nemají. No sorry, nemají. Ten můj rozmazlený jedináček, který se se mnou před chvílí honil po bytě a teď chrápe za záchodem, je na tom zaručeně líp, než ti její ubožáci v klecích.
  9.12.2015 13:17Šárka 07
  Sofie4: Když se nad tím zamyslím, tak mám králíčka introverta. On by možná ani kámoše nesnesl :)
  Ale jinak dík!
  - - - - -
  leprechaunek: Díky za odpověď! Je pravda, že zase jeden králíček si lépe zvykne na člověka a víc k němu přilne. Zase je mi toho mého někdy líto, protože občas vypadá smutně, ale jelikož má ty svěšený uši, tak je to asi jen můj pocit :D.
  9.12.2015 13:29leprechaunek
  Šárka 07: to je další věc. Jsou ušáci, kteří opravdu jsou třeba tak teritoriální, že přivést jim do bytu "konkurenta" by bylo vyloženě nefér vůči nim...
  Jenže to by kamarádka "velká chovatelka" měla vědět, než ti začne dělat přednášky o utrápení :))
  Mimochodem jinak ano, beránci umí být přeborníci ve smutných kukučích - já tu šílím každý druhý večer, jestli bobkovi nic není, když tam tak schlíple leží... do té doby, než sundám nohy z postele a králík s hurónským pokřikem "hruhruhru" vystartuje mě prohnat bytem :))))
  Je pravda, že králíci - v lepším případě, když se snesou - můžou hodně přilnout jeden na druhého. Je ale taky pravda, že úplně stejně můžou přilnout na lidi... No a nebo taky na nikoho, nemusí potřebovat ani lidi, ani snést druhého králíka. Takže tohle chce vždycky řešit individuálně, a rozhodně ne podle názorů kamarádky. ;)
  9.12.2015 13:36Šárka 07
  leprechaunek: To ten můj taky schlíple leží, potom se probere, lítá po bytě jak splašený a zase jde schlíple ležet. Někdy si ještě říkám, jestli v tom seně neni něco víc :'D
  9.12.2015 14:32Daniberu
  Šárka: Můj jedináček někdy vypadá smutně, i když má uši nahoru a většinu dne si jen střídá svá válecí místečka, případně se "mazlí" s plyšákem :)). Jsem ale přesvědčená, že mu nic nechybí a z dalšího králíka by ho leda kleplo. Když má náladu, tak si pozornost člověka vynutí a musím se mu věnovat, ať chci, nebo ne a když ji nemá, nechám ho na pokoji. Pochybuji, že by byl druhý ušák stejně ohleduplný :-).
  9.12.2015 14:39mony
  jednu dobu jsem taky přemýšlela nad druhým ušákem, ale když vidím jak je ten můj rapl spokojenej, tak nebyl důvod měnit podmínky :) Taky jsem si říkala...dva ušáci, dvoje starosti,dvoje výdaje.... no rozum vyhrál :) Občas po bytě zahlédnu černobílou kouli, někdy pod nohama, někdy na mé peřině a je nám fajn. A když náhodou dělám, že ji nevidím, tak se dupnutím a žducháním ráda připomene :) P.S. když ji nevidím pár hodin tak je mi taky dobře :)))))
  9.12.2015 14:43leprechaunek
  Jo, já to jen podepisuju. :) Když ušisko chce, buď mi vletí pod stůl a cestou se mi zabije o nohy - takže si ho všimnout chtě nechtě musím :)), nebo se rozloží na plyšáka s výrazem "hláááď" - dál netřeba popisovat, že :)) No a když králíkovec náladu nemá, prostě se uklidí do koupelny za záchod a chrní. Taky jsme spokojení oba. :)
  9.12.2015 15:11Kájka
  Šárko, no to je blbost ,-) kolegyni neposlouchej, pokud máš spokojeného králíčka.
  Taky si myslím, že ušák může být spokojenej, když se mu člověk dost věnuje, mazlí se s ním a když je dost puštěnej, má pohyb atd. :-)
  - - - - -
  Holky, já bych třeba nemusela vidět Káju ráno, teda stačilo by jen NE slyšet, protože mě většinou budí brzo (kolem 5 h), lomcuje s klecí, občas mám pocit, že mě zničí, že mě nikdy nenechá vyspat (dospat), Do práce jiank vstávám kolem 6 hod, ale jak se měnil čas (posunul), tka Kája si neposunula budíček a jede podle starého času :-( Jídlo, ani volnost (že ji nechám puštěnou v kuchyni) nepomáhá, skrábě strašně na dveře ložnice (až se otřásají, ta snad i buší packamado dveří), chce za náma. Já vím, má nás ráda, ale v 5 hod mě to moc netěší ,-) Ale jinak je to zlatíčko. :-)
  - - - - -
  Daniberu: to bude mít Bertík pěkný dáreček, prima tunýlek :-)
  Koukala jsem na rozměry, Kája by se do něho nejspíš nenacpala ,-) a asi by o to ani nestála, leda,že by ho jedla :-)
  9.12.2015 15:40Andyvé
  Ahoj všem, chtěla jsem se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s odstraňováním skvrn od králičí moči na plovoucí podlaze. Loužičku jsem vytřela, ale po uschnutí tam zůstala bílá, jakoby vyžraná skvrna (asi jako od Sava). Když to přetřu vlhkým hadříkem, tak skvrna zmizí, ale když místo uschne, tak je opět bílé... Na internetu jsem našla přípravek MenForSan - Odstraňovač pachu, moči a skvrn a MenForSan - Repelent proti značkování močí. Máte někdo zkušenosti s těmito nebo jinými přípravky či své fígle jak skvrnu definitivně zničit? Děkuju moc za rady :)
  9.12.2015 16:23Šárka 07
  Andyvé: Zkus mátový nebo citronový olej rozmícháný ve vodě, nebo nastrouhanou citronovou kůru (též rozpuštěnou ve vodě).
  9.12.2015 16:30Andyvé
  Aha, děkuji Šárka 07! :) A po tom mi zmizí ty vleky?
  9.12.2015 16:33Šárka 07
  Andyvé: Měly by zmizet a králíčkovi to bude smdět a na toto místo by se už neměl vyprázdňovat ;)))
  9.12.2015 16:38Daniberu
  Kájka: No a co si myslíš, že s tím tunelem nejpravděpodobněji bude dělat Bertík :)). Jednou už něco trochu podobného měl. Naprostá spokojenost (králíkova). Postupně to likvidoval. Teda moc to nejedl Spíš jen škubal a škubal, ale zábava to byla náramná :). Já taky měla o zábavu postaráno. Dovedeš si ten binec asi představit :-). Z toho důvodu jsem hooodně dlouho odolávala a nic podobného nekupovala, ale co by čověk pro to zvířátko neudělal, že? Uvidíme. Tehdy to nebyl tunel, tak třeba do toho tentokrát Bertík i vleze, ale moc s tím nepočítám :). Dám pak vědět.
  9.12.2015 16:58Tygrinka
  Šárka 07: Do výběhu podle toho, co tvůj ušák rád dělá. Můj cupuje a kouše, takže tam dávám kousací krabice od granulí nebo kapesníčků, do kterých se dá šoupnout hlavička a cupovat papír na vzdálenějším konci, úspěch měl i balicí papír, kterým byla vystlaná zásilka se senem, tunel z vrbových větví, travní tunel, hrabací hadr. Můj má rád kalhoty přivázané ke konstrukci výběhu, snaží se rozvázat ten uzel. Někdy to přivážu jen "ledabyle" a ušák má děsnou radost, že rozváže "uzel" a dostane celé kalhoty do výběhu :o) Na kalhotách vydrží pracovat velmi dlouho. Jsou ale králíci, kteří mají jiné zájmy a tohle by je moc nenadchlo. Koupila jsem třeba míček na granule. Ukázali jsme mu, co a jak, pochopil, ale druhý den dělal, že to vůbec nezná a že je to bubák. Po pár dnech ho vzal na milost, umí si z něj vybrat granule, když jinde nic nemá, zkusil ho okousat, ale jinak ho míček nezajímá. Cupování balicího papíru je větší sranda, to jede tak rychle, až mám strach, aby se mu nezavařily panty u držtičky :o)
  - - - - -
  Andyvé: Skvrny vezmu navlhčeným hadříkem s mýdlem, nechám chvíli působit a setřu čistým vlhkým hadříkem. Někdy musím proces zopakovat, ale vždy to pustí.
  9.12.2015 19:12Jap
  Může být králík krmen tímto?
  Ječmenné vločky, vojtěšková řezanka, pšeničné otruby, otruby z ovesných slupek, směs olejů ze semínek (lněné semeno, slunečnice, fenyklové semeno, černucha) 7,2%, jablečné výlisky, kukuřičné klíčky 4,5%, byliny (koriandr, šalvěj, fenykl, majoránka, máta peprná) 4,2%, řízky z cukrové řepy, kukuřičné vločky, hroznové slupky, vápník z mořských řas, pivovarské kvasnice, extrakt z hroznových jader, sůl, sladová kvasnicová mladina, směs olejů lisovaných za studena (lněné semeno, slunečnice) 1,0%, moučka z mořských řas, pšeničné klíčky, česnek, hrachový protein.
  9.12.2015 19:29katik93h
  ahoj, chci se zeptam mam rocniho vykastrovanyho kralicka, byl hodny, ale posledni tyden nam zacal bobkovat na gauci, kousat koberec, gauc, vsechno co je mozny. To bobkovani dela naaschval, dame ho vzdycky pochvilce na zachudek ae hned se vratil a vydelal se na gauc. Nic se u nas nezmenilo, nwm co mu muze vadit ze ddela takovy naschvaly, nenapada vas neco? nebo je to jen nejaky blby obdobi? prosim o radu, v unoru chceme predelavat obyvak, ale takhle to nejde...
  9.12.2015 19:30leprechaunek
  Jap: když už nutně musíš krmit králíka žrádlem pro koně - pokud se nepletu... http://www.dostaje.cz/component/jshopping/product/view/4/2?Itemid=0
  Tak víš co? Hoď mu radši hrst obyčejného ovsa a seno...

  Kukuřice a pšenice nejsou pro králíky dvakrát vhodné, a ten zbytek bordelu, jako hroznové slupky a mořské řasy, a dokonce česnek, králík fakt nepotřebuje. Ostatně pochybuju o tom, že to potřebuje i ten kůň.
  Na závěr, pokud tam není uvedený obsah bílkovin, tuků a poměr vápníku a fosforu, tak bych to na slepo králíkovi zrovna nedávala.
  9.12.2015 20:08Kájka
  Jap: předpokládám, že jsi věděla, že jde o granule o koně, když jsi tka podrobně vypsala to složení (nebo spíš skopírovala). Dobře odpovím Ti -co se týče granulí, tak králíkům se dávají granule ručené pro králíky, ne pro koně. je jich spousta, např. tady v e-shopu (kralici.cz) je velká nabídka a je u nich vždy vypsané složení.
  Tady na stránkách nahoře jsou odkazy a je tam i "jídelníček", kde je podrobně rozepsané čím králíčky nejlépe krmit.
  - - - - -
  oprava překlepu: ...granule určené pro...
  9.12.2015 20:11Jap
  Že jsou to granule pro koně vím, a své králíky bych tím taky nekrmila.
  9.12.2015 20:52leprechaunek
  Jap: tak tu průpovídku přetlumoč tomu, kdo se ptal. Psa by koňskými granulemi asi nekrmil/a taky, takže proč králíka?
  Opakuju - pšenice a kukuřice nevhodné, ječmen málo vhodné, oleje... no, nejsou nutné. Semena jsou i z hlediska obsahu vlákniny vhodnější, a to pouze v omezeném množství. Řízky z cukrové řepy se králíkům nekrmí vůbec, kukuřice je výkrmová, šlupky z hrozna jsou nesmysl. kvasnice diskutabilní, vápník může přidat problémy vznikem ledvinových kamenů, hrachový protein může dráždit trávicí trakt (dělá to hrách i nadbytek proteinů), řasy a extrakty z hroznových jadýrek jsou blbost, a česnek se do králíka dává leda před kuchyňskou úpravou, pokud vůbec. Tohle prostě není vhodné krmivo pro králíky, a pokud se ptáš, jestli "tím může krmit", ten tajemný dotyčný, co se nemůže zeptat sám, aniž by způsobil králíkovi zdravotní problémy - tak to ti nikdo neřekne. Kde nejsou uvedené parametry bílkovin, tuků a minerálů, aspoň jako základní orientační parametry, tam se dopad na zvíře fakt říct nedá.
  Jinak se říkává, že na blbou otázku blbá odpověď. Já mám průpovídky, ale dotaz na krmení králíka koňským krmivem si je zasluhuje, sorry.
  9.12.2015 21:06Kirsten
  Ahojte, mam dotaz ohledně me kralicice. Odjizdim na dva týdny do zahranici a postará se mi o ni kamarad, který ma dva kocoury. Hlídal mi kralicici i driv a nebyl problém. Problém je ve me, nechci aby to ode me brala jako zradu i predtim kdyz jsem musela jet pryc jsem se cítila hrozne. Mate někdo zkusenosti s něčím podobným kdyz musite nekam odjet ? Díky za odpověď .
  9.12.2015 21:29rega
  Kirsten: tak sa citi skoro kazdy majitel kralika, ktoremu na nom zalezi. NIektori Ti to po navrate daju zozrat, ini su vystresovani a poniektori (ako skoro kazdy hajzlik, co kedy bol u nas) navstevy u cudzich zboznuju a tvaria sa, ze sa tam maju lepsie, nez doma :) Pokial zostane dom a abude za nou denne chodit a ma nejaky vybeh, aby nebola cely dni len v klietke, tak si myslim,ze aj to bude dobre. Reakciu kralika tazko predvidat, reakcia majitela je skoro vzdy rovnaka, bez ohladu na to ako casto to absolvujes. Teda aspon u nas..a to byvali casy, kedy chodil kralik skoro kazde dva tyzdne na par dni niekam na strazenie..
  9.12.2015 22:48Zuzka92
  Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jak se pozná kvalitní seno? Děkuji moc za odpověď
  10.12.2015 00:32Tygrinka
  Zuzka92: Voní po trávě a bylinkách, není cítit houbami a plísní. Dobře usušené seno je světle zelené.
  - - - - -
  Zuzka92: Oprava - dobře usušené seno je zelené. Barva může jít od světle zelené k tmavě zelené, to záleží na době sklizně a typu porostu.
  10.12.2015 08:15Janajana
  Zdravím vás, přítel mi koupil králíčka a během podrobnějšího získávání informací co a jak jsem se dostala k pojmu "mlynář". Zjišťovala jsem co a jak a myslím že jednoho máme doma. Fotky jsou v odkazu níže. Mají prý sníženou imunitu a první tři měsíce jsou kritické a chovatelé tyto jedince odstraňují z chovu. Můžu nějak víc přispět k tomu aby jsme zdárně překonali tu hranici tří měsíců ( krom kvalitního krmiva, ubytování,...) ? Třeba nějaké krmné doplňky apod? Předem děkuji za odpověď :-)
  Foto:
  https://scontent-ams2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfl1/v/t1.0-9/12313603_10205090759856739_8804260308384621326_n.jpg?oh=7cd552360b3b4ab48941fadb20258cdf&oe=56E27E8C

  https://scontent-ams2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xal1/v/t1.0-9/12369272_10205090759816738_2340518040078993185_n.jpg?oh=bb67d5c6b40db96cf1e081340af07dec&oe=57173EA6
  10.12.2015 08:48Salla
  Janajana: tvuj usak ma zbarveni podobne hototskemu kraliku. Mlynari, nemylim-li se, se vyskytuji v cistokrevnych chovech ceskeho strakace. Predpokladam, ze tvuj usak byl jako 99% vsech zakoupeny ze zverimexu ci z chovu bez PP, tudiz je to jen krizenecek, ktery se nejakemu plemenu podoba jen zbarvenim.
  10.12.2015 09:04ctulka
  Janajana
  Prosím,je to sie mimo dotaz,ale vyměň mu podestýlku.pilyny nejsou dobré
  zrovna tak se králíčkům nedoporučuje chleba.
  10.12.2015 09:12Alpa
  janajana - naprostý souhlas s ctulkou !
  10.12.2015 09:31Daniberu
  Janajana: Souhasím s holkama. Pravděpodobnost že je tvůj králíček mlynář je podle mne malá. Oni i přímo ti chovatelé českých strakáčů se, co jsem tak četla, často dohadují, který z nich jím je a který není. Ve vašem případě to bude spíš tak, jak píše Salla.
  Určitě neuškodí, když si tady prostuduješ jídelníček a i ostatní věci, abys králíčkovi mohla zajistit opravdu optimální péči, protože ten chleba v kleci svědčí o tom, že jsi nejspíš zatím studovala z trochu nesprávných pramenů :).
  10.12.2015 10:47Janajana
  Děkuji za odpovědi. Ted jsem akorát dočetla sekci Jídelníček, tak to napravím :-)
  10.12.2015 11:31Petastastna
  achjo tak mame Geriho na vfu :-( ma nepruchodna streva a plny zaludek... drzte palce :-(
  10.12.2015 11:48Candík
  Petastastna: moc držíme palečky, ať je Geri brzy v pořádku!!!
  10.12.2015 12:12Petastastna
  Candik: dekujeme... jeste mu budou delat nejaka dalsi vysetreni kvuli slzeni oci... hrozne se o nej bojim, ale je v nejlepsich rukou....
  10.12.2015 12:37Tygrinka
  Petastastna: To má kvůli těm atb nebo se ucpal chlupy? Chudák malej, snad ho tam dají rychle do kupy.
  10.12.2015 13:20Petastastna
  Tygrinka: prave pani doktorka rikala ze injekcni Marbocyl do tlamky neni mic dobry... tak nevim :-( to nam dali tady na veterine, a na VFU rikala ze mu je da taky ale injekcne...
  10.12.2015 13:57p7p
  Ahoj, dostala jsem cca 3letého králíčka (samec). Celý dva měsíce se choval úplně normálně. Minulý týden jsem s ním byla na očkování a po třech dnes začal na každého útočit. Nabíhá na mě a zakousne se i do ruky. Dělá to jak v kleci, tak když je puštěný. Nevíte, co by se s ním mělo dít? Jdeme ještě 15. 12. na druhou injekci
  10.12.2015 14:12radas02
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.Králičice má mladý a já potřebuju vědět kdy jí můžu vykydat klec aby něco neudělala mladým . Děkuji
  10.12.2015 14:26Petastastna
  tak prý GEri zatim neudělal žádný bobky, ani se nevyčůral :-/ je tam od deseti dopoledne... zbrousili mu zoubky trošku a má kapadku.. držte palce :-(
  - - - - -
  kapačku...
  10.12.2015 14:30Kájka
  Držíme moc všechny palečky a tlapičky!!!
  Achjo, chudáček. :-(
  10.12.2015 14:48Alpa
  Petastastna - určitě to zvládne! Držíme palce i packy, A+Z
  10.12.2015 15:23Daniberu
  Petastastna: Teď tu čtu, co zase máte za trápení :(. Pochopitelně taky držím palce, aby to dobře dopadlo!
  10.12.2015 17:00Sar
  ahoj, chci se zeptat jestli vaši králíčci taky někdy spí (spíš odpočívají) takhle?
  hlava zabořená do dlaně? :3 je to normální :)
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24382
  10.12.2015 17:21Kájka
  Sar: naše Kája to taky strašně ráda dělá, začne do nás žďuchta a strkat nám hlavu do dlaně, miluje to :-)
  My jsem si mysleli, že to je něco neobvyklého a koukám, že to dělají i jiní králíčci. My tomu říkáme "norečka" :-))
  10.12.2015 17:23Petastastna
  Kájka : náš Geri taky cpe hlavičku do dlaní, hrozně moc :-)
  10.12.2015 17:31Alpa
  U nás taky oblíbená poloha. Hlavička na zemi a zabořená v dlani :-) Cpe se tam vší silou a pak si lebedí, A+Z
  10.12.2015 18:45Katka22
  Ahoj chtěla bych se zeptat od kdy si můžu brát králíčátko do ruky ?
  Předem děkuji za odpověď.
  10.12.2015 18:59Janajana
  Dala jsem usakovi do klece koberecek a prvni co tak ho zacal ohlodavat... :-/
  10.12.2015 19:42Aires
  Petastastna: držím palce, ať je tvůj králíček v pořádku :)

  A ostatní prosím o radu. Chystám se s králindou na první očkování. Je přeléčená proti kokcidióze, ale tady na kralici.cz jsem četla, že před očkováním se doporučuje rozbor bobečků raději znovu. Byla jsem se dnes ptát na veterině a říkali, že to není potřeba, pokud králík vypadá zdravě. Jaký je váš názor? Je tohle správný postup? Děkuji za odpovědi :)
  10.12.2015 20:24Ludva10
  Petastastna: Určitě to zvládne, držíme palečky a pacičky.
  10.12.2015 20:29Petastastna
  děkujeme.. poslední info mám z půl třetí odpoledne že neměl ještě bobky a ani nečůral :-/ zítra mi budou volat... ale stejně se bojim každého zazvonění telefonu
  10.12.2015 20:57Ludva10
  Petastastna: Tam nemůžeš zavolat? Já, když jsme měli hospitalizovanou Sofui jsem byl s vetem domluvenej na telefonátech během dne, popř. mě večer posílal SMS o stavu jezení a bobků.
  11.12.2015 02:55Janny.S
  Prosím co znamená když králíček funí? Bojí se nebo se mu něco nelíbí?
  11.12.2015 08:27ctulka
  Janajana to není dobré,mohl by si ucpat střeva. Ale zkus mu ten kobereček obalit do nějaké hadry,třeba starédo prostěradla/plátěného,ale ne pleteninu,aby nezachytával drápky
  Máš kobereček po celé kleci? Já mám třeba kobereček jen na půlce klece a Bobík si může vybrat,kde bude chtít ležet. A vybral si tu část bez koberce,takže jej nekouše. Ten koberec máme daný jen v místě dvířek,aby mu to neujíždělo,když chce ven
  Pokud jej tam neměl, tak moc nechtěl vyskakovat ven právě kvůli tomu,že mu to klouzalo
  11.12.2015 08:39Daniberu
  Aires: Trvala bych na kontrolním rozboru. Nejsem sama, kdo měl mládě přeléčené chovatelem a při kontrolním rozboru se zjistilo, že má přesto kokcidie přemnožené. Lepší třeba "zbytečný" rozbor, než riskovat.
  - - - - -
  Janajana: Mám zkušenost trochu jinou, než ctulka. Bertík naštvaně kouše koberec, pokud těsně nepřiléhá ke stěnám klece :). Pod záchod jej mám podstrčený. Asi záleží na tom, jaký má k tomu okusování důvod. Někteří na něm nechtějí ležet, jiné prostě baví ho ohlodávat. Asi budeš muset odzkoušet různé varianty. Tu, co navrhuje ctulka, změnit koberec a jeho umístění, bez koberce....:).Taky záleží na tom, jak moc to dělá. Pokud je koberec z čisté bavlny, sem tam nějaké to vlákno nevadí, ale s umělinou, nebo ve velkém by se střívka opravdu mohla ucpat.
  11.12.2015 09:53Petastastna
  takže, volala paní doktorka že Geri je na tom líp :-) už udělal nějaký bobky, sice menší, ale udělal, a je prý mnohem víc aktivní než včera a nechce s nima už spolupracovat :D takže jestli to do zítra bude ještě lepší, dají nám ho domu :-)
  11.12.2015 10:02Ludva10
  Petastastna: Super zpráva. Jakmile bobkuje ( i když malinko ), je snad vyhráno. To že se s nimi pere, je také skvělá zpráva :-)
  11.12.2015 10:20Petastastna
  Ludva10 : snad už to bude jen lepší :-)
  11.12.2015 10:58Candík
  Petastastna: tak to je moc hezká zprávička! Gerísek je statečný králíček a jistě bude řádně bobkovat. Držíme palečky i nadále! :)
  11.12.2015 11:03Tygrinka
  Petastastna: Bobky jsou sice fajn, tam by se zpoždění dalo čekat, ale mě by trápilo, že nemočí, zejména po zavodnění infuzemi... Nebo už i tohle je v pořádku?
  11.12.2015 11:12Petastastna
  Tygrinka : předpokládám že čůral,to sem se neptala, ale říkala že je na tom mnohem líp,tak asi doktorka ví ;) neřikala že by nečůral, čůral celo dobu v pohodě i doma, tam problém nebyl... ty střeva jí dělali starost
  - - - - -
  Candík : děkujeme :-)
  - - - - -
  Tygrinka : tam šlo hlavně o to že nedělal boky celý včerejšek a den předtím také míň, čůral a pil pořád stejně ;)
  11.12.2015 11:53Rada
  Zdravím, mám 3 týdny staré mimča zakrslíků. U jednoho jsem dnes zpozorovala mírnou apatii, vrzání zuby a mám dojem, že i zácpu. Může jít o kokcidie? Jak se u tak malých králíčků ověří a léčí?
  Děkuji
  11.12.2015 11:59Tygrinka
  Petastastna: Psalas včera večer (20:29), že po narkóze nečůral (a neměl bobky). Po probuzení z narkózy anebo ještě ve stavu obluzení by měli čůrat, jinak to značí problém. Jestli se přeci jen vyčůral, pak je vše v pořádku :o) Doktorka určitě ví, vycházela jsem z toho, cos psala... Moč a stolici jsem musela hlídat po každé narkóze a problém kdyžtak hlásit, tak už mám takový nátisk :o)
  11.12.2015 12:07Petastastna
  Tygrinka : on nebyl v narkoze :-) má problémy se střevama a nečůral ani nebobčil včera když sme ho přivezli, protože jak ho znám, cizí záchůdek neni ten jeho :D myslim že ta psychika udělá hodně... když sem u něj tak je v klidu, jak nejsem s nim, začne panikařit...
  11.12.2015 12:24Tygrinka
  Petastastna: Trávení se pravděpodobně zastavilo těmi atb. Nedokážu posoudit, zdali vedlejší účinky byly takové, protože dostal orálně injekční lék. Doma jsem podávala vždy Marbocyl v tabletách. Nicméně u atb riziko zastavení peristialtiky vždy je a musí se zasáhnout hned. Pokud se střeva rozhýbou je vyhráno. Je fajn, že máte v dosahu kliniku, kde mají zkušenosti a hlavně léky a možnosti si s tímto poradit. A jestli se ušák už pere s personálem, je vidět, že se mu ulevilo. Hezky to vyjádřil jeden vet: "Kousnul mě, darebák jeden, to je dobré znamení, je vidět, že se uzdravuje." :o)
  - - - - -
  Petastastna: Aha, myslela jsem, že mu přibrousili zuby v narkóze...
  11.12.2015 12:25Petastastna
  Tygrinka : právě že VFU moc blízko nemáme :D jela sem s nim 100 km... a musím se zeptat té paní doktorky jestli to měl z těch ATB nebo smotek chlupů v žaludku, to nevim... jak si pro něj pojedem tak se ještě pořádně vyptám, nechci jí přes telefon moc zdržovat :-) a snad se střeva pohla když už dělá bobky ;)
  11.12.2015 12:27Tygrinka
  Petastastna: Šmankote, dobrá štreka :o)
  11.12.2015 12:37Petastastna
  Tygrinka : my jezdíme normálně na veterinu do Olomouc, což je 25km, ale tam nemají takové vybavení na ušáky, nějaká kapačka a vyšetření nepřipadá v úvahu, takže když máme problém, jedem do Brna :-) co bych pro to naše chlupaté zlatíčko neudělala :-) jo a to si na to musim ještě vzít dovolenou :D
  11.12.2015 12:44Tygrinka
  Petastastna: Vím, že jste jeli na veterinu se zástavou peristaltiky, ale psalas, že mu k tomu ještě přibrousili zuby... Vzali to z gruntu, když už ho tam měli :o) Jo jo, moje dovolená také bývala dost často jednodenní kvůli veterině, to znám dost dobře :o) Ono to jinak nejde, spíš je blbé, že je to vždy tak nahonem, ale většinou to naštěstí šlo nějak zařídit, že zaměstnavatel nebyl škodný... Holt přesčasy kvůli mazlíčkům k tomu všemu patří :o)
  11.12.2015 12:56FelixZu
  Dobrý den,
  v sobotu večer jsem dala králíčkovi listy z květáku, hned se na ně vrhl (jako vždy na každé jídlo). Další den jsem mu šla dát mrkvičku, ale všimla jsem si, že granule které jsem mu dala večer vůbec nejedl. Myslela jsem si že třeba neměl hlad, dala jsem mu tam mrkvičku ale na konci dne, když jsem přišla mrkev byla stále celá a granulí taky neubylo. V pondělí jsem teda jeli na veterinu s tím, že nám veterinář dal nějakou hnědou vodičku (něco jako vitamíny) do vody. Bohužel králíček vůbec od soboty nepije ani nejí. Ve čtvrtek jsme tedy jeli znovu na veterinu, kde nám dal pan doktor antibiotika a pro jistotu antikokcidika. Vodu dávám králičkovi do tlamky stříkačkou (to pije), ale normálně se sám napít nejde. Do záchodu chodí pouze čurat. Po podání antibiotik uběhlo skoro 24 hodin, ale výsledky se nedostavily zatím žádné. Pokud by tu měl někdo jakékoliv zkušenosti s tímto problémem, budu moc ráda za každý ohlas.
  11.12.2015 13:00Petastastna
  Tygrinka : přibrousili mu je asi bez narkozy asi, nebo nevim, taky se musim zeptat :) ale měl je jen maličko... spíš tak kosmeticky prý :D
  11.12.2015 13:20rega
  FelixZu: ihned kralicka dokrmit a zavodnit, vid http://www.kralici.cz/pages.asp?f=prvni-pomoc#dokrmovani, pretoze ked neje, tak ako ma bobcit? A potom si najst enajku doporucovanu veterinu a zajst na nu... kralicie telicko nie je stavane na hazardnu liecbu.
  11.12.2015 14:04Daniberu
  Rada: Kokcidióza to samozřejmě být může. Normálně se zjišťuje rozborem bobků, ale na to v tvé situaci není čas. Jedině v případě, že půjdeš na veterinu, kde je dělají na počkání. V opačném případě je nutné okamžitě přeléčit i bez rozboru. V každém případě popadní králíka, bobky a uháněj na veterinu. Určitě to neodkládej. Kokcidióza je pro včas neléčená mláďata smrtelná!
  - - - - -
  FelixZu: Poslechni regu! Tak dlouhé hladovění může být pro králíka fatální a pokud tě na tuto skutečnost na tvé veterině neupozornili a současně neřekli, že je z tohoto důvodu nutné okamžité dokrmování, králíků nerozumí :(.
  11.12.2015 14:09mony
  FelixZu
  může být nadmutý nebo ucpaný na to antibiotika nepomůžou. Dokrmovat a zavodňovat musíš v každém případě a v neposlední řadě změnit veterináře za nějakého, který ušákům rozumí......pokud možno řešit ještě dnes. Stačí napsat odkud jsi a dostane se ti doporučující veterinář nebo viz záložka veteriny nahoře.
  11.12.2015 14:36Tygrinka
  FelixZu: Seno před podáním listů z květáku žral nebo ne?
  11.12.2015 14:38FelixZu
  Tygrinka: Ano, žral.
  11.12.2015 15:25Alpa
  FelixTu - dej mu odvar z kmínu, tím nic nepokazíš a dost často to pomůže.
  - - - - -
  Petastastna - gratulace Gerimu, hlavně, že se zlepšuje !!!
  11.12.2015 16:14Kájka
  Felix, aspoň ten odvar z kmínu mu dej. Ale to je špatný, když tak dlouho nejedl. :-(
  Taky bych doporčuila změnit veterinu. Při těchto potížích obvykle králíčkům na veterině dávají léky na žaludek a střeva +probiotika.
  11.12.2015 16:37FelixZu
  A když mu dám trochu té osmizrné nemléčné kaše, jak píšou zde na webu, myslíte, že mu to může uškodit ? Odvar z kmínu jsem mu už dala dnes.
  11.12.2015 16:45rega
  FelixZu: neuskodi mu to, preto som Ti ten odkaz poslala... musis do neho dostat tu kasu za kazdu cenu. A najst si veterinu,kde kralikom rozumeju, pretoze po tak dlhej dobe potrebuje prehmatat a lieky na podporu travenia obecne. A to cim skor.
  11.12.2015 16:47FelixZu
  A ještě takový dotaz, od odpoledne vykadí občas malé bobky, které jsou obalené v takové "hlenu, slizu". Nevíte co to je ?
  11.12.2015 16:48rega
  FelixZu: presne to, co vidis..a ten hlen/sliz nevesti nic dobreho.
  11.12.2015 17:14Tygrinka
  FelixZu: Tak to jsou jasně střeva a je potřeba jim pomoci. I když něco vykadí, veterina je nutná. Vezmi tam i ty bobky ve slizu na rozbor. Kaši udělej řidší, jestli tak dlouho nežral a má takovéhle potíže, je lepší začít s lehčí stravou. Až začne bobkovat normálněji, tak budeš moci kaši dávat hustší. Zase nebude třeba dávat tolik vody, když kaše bude řidší...
  - - - - -
  FelixZu: A nedávej velkou porci najednou, raději menší množství a častěji. Až se trochu nažere, dostane i větší chuť k jídlu. Ale určitě ho musí vidět veterinář a prohmatat, popř. zrentgenovat.
  11.12.2015 17:54Čumáčik
  ahoj potřebuji radu, mládata 5 týdnů ještě nejsou přeléčeny na kokcidiózu a dostaly se k jablku a docela dost ho okousali. Mám se obávat nebo myslíte že to bude dobré? já právě 2 dny sbírám bobky a chci je zanést na veterinu ať vím jestli je mám přeléčit nebo ne. Prý když bobky budou negativní tak bych je zbytečně lékama zatěžovala.
  11.12.2015 18:25Kralicek2003
  Ahojte. Zajtra ideme s Honeym na veterinu kvoli predpokladanemu sedemu zaklu. Drzte palce aby to dopadlo aspon nejako vyliecitene... :-((((
  11.12.2015 18:31Kájka
  Kralicek: držíme palečky a tlapičky!
  11.12.2015 19:03Veronikanov
  Ahoj, uz jste nekdy zazili, ze kralicek zacal jakoze brumlat? Jelikoz ho na noc zaviram do klece a rano si pro nej jdu, zacne najednou brumlat a hned chce ke mne. Mate s tim nejake zkusenosti? :) Dekuju
  11.12.2015 21:02Jarnem
  Zdravim, prosim znate nějakeho veterináře pro králíčky v okolí Opavy?
  - - - - -
  Jak nejlepe naučit mládě na zvedani do náruče? Potřebuji ho zvyknout na přendáni do přepravky, na kontrolu drapku, apod. Zatim se da jen hladit na zemi, při jakékoliv mé snaze vzít ho se brání a utíka. Nevím jak ho brát aby mu to tak nevadilo.
  11.12.2015 21:09Šárka 07
  Jarnem: Mého beránka jsem ze začatku nebrala vůbec. Později zjistil, že to hlazení je fajn a potom si pro něj chodil sám. Zkusila jsem ho vzít a nechal se. Hlavně to chce čas. Zkuste mrkev, jablko, banán atd. abyste svého králíčka do té přepravky dostala.
  11.12.2015 23:50Nelinkamar
  Zdravim, nevyte prosim jak ulozit fotoalbum naseho kralicka na tento web.nikde jsme nenarazily na moznost ulozeni alb.moc dekujem
  12.12.2015 00:02Knedla
  Má tay prosím někdo zkušenost s výskytem bílého prášku u králíka? Soudím, že je to asi močový písek, ale ani veterinářka mi moc neporadila..
  12.12.2015 00:58Honza DVD
  Vzkaz pro slečnu co jsme se dnes potkali na H-Vetu. Králík měl "jen" absces, pan doktor to hned v narkóze vyříznul, králík má díru v hlavě, ale měl by být v pořádku. H.
  12.12.2015 07:33Anor
  Knedla: Ušáci močí vylučují nadbytečný vápník. Když se to stane jednou dvakrát, tak se nic neděje a je to normální. Pokud je to častější, tak by ušák opravdu mohl mít písek v močovém měchýři, nedejbože ledvinové kamínky, ale to už je extrém a odhalí ho jen ultrazvuk. Pročti si tady jídelníček a zkus snížit množství přijímaného vápníku, některá zelenina ho má v sobě opravdu hodně...
  12.12.2015 11:08Rada
  Daniberu: Děkuji, u veterináře jsem byla a už přeléčujem. Snad se z toho dostane.
  12.12.2015 11:15Turandot
  Dobrý den !
  Veronikanov : Také jsme byli překvapení, když Justýnka poprvé ,,zanotovala´´. Dělá tutu, mumu, a obíhá kolem, nakonec naskakuje na ruku. Pan doktor nám říkal, že to dělají jak chlapečci, tak holčičky - dospívání a pak když mají ..říji´´.

  Nelinkamar : Musíme čekat, až nám albíčko přidělí do seznamu s naší přezdívkou. My jsme tu také jen krátce. Už se těším, až ostatním představíme tu naši beruku.
  12.12.2015 13:43Knedla
  Anor: Co znamená často? U mého králíka objevím ten písek tak jednou za 3 týdny. Jinak vypadá, že je ok - žere, pije, čurá, kadí, hopsá, leží. :)
  - - - - -
  Veronikanov: Naše samička nám v pubertě začala usilovně obíhat kolem noh a u toho strašně mručela (takové hm hm hm hm). Pak jsme ji nechali vykastrovat a přestala to dělat. Teď trošku mručí když ví, že má dostat pamlsek nebo když něco moc chce.
  12.12.2015 13:43Petastastna
  huraa mame Geriho doma :-) sice jim tam jist nechtel, ale to spis proto ze je hrozne nastvanej... ale fakt hodne... ma uplne rude ucho od toho jak se snazilsi sundat kanilu...dostali jsme hromadu leku domu a do par dnu by se mel rozjist... brousili mu jeste zuby tak i po tom se mu nebude chtit jist, ale snad uz to bude jen lepsi...
  12.12.2015 14:36Kájka
  Petro, prima zpráva, tak ať je už jen líp a líp! :-)
  a ať přestane být Geri brzo naštvaný ,-)
  12.12.2015 14:42Candík
  Petastastna: tak to je moc radostná zprávička! Koukám, že Geri je samorost jako Ferdík. :) Ten je také vždycky naštvaný když má zákrok na veterině. On se snad umí i mračit. :) Držíme vám palečky, ať se Geri brzy rozjí. Dokrmování znám až moc dobře a to jak u Ferdíka, tak i u Candíka jsme si ho užili až až. Posíláme marodovi pohlazení.
  12.12.2015 14:47Petastastna
  Kájka : zatim jen leží v domečku a nemluví se mnou :-( snad to bude lepší.... myslím že odpočívá protože na vfu si moc neodpočinul, ta kanila mu hrozně vadila.... tak snad ho to přejde
  - - - - -
  Candík : děkujeme :-) doufám že pochopí že sem mu tim nechtěla ublížit ale pomoct...
  12.12.2015 14:49Candík
  Petastastna: oni mají svojí hlavičku, ale paničku nepřestanou milovat, neboj. :) To jen to "příkoří", které se jim na veterině děje je občas rozhodí. Ale na člověka jistě nezanevřou, mají v sobě spoustu lásky a vděčnosti. :)
  12.12.2015 14:52Petastastna
  Candík : snad se umoudří :-) jediné co prý si nechal líbit bylo dokrmování, na to je zvyklí i z domova, tak to mu nevadilo :-)
  12.12.2015 16:25Petastastna
  prosím, je něco co má účinky jako sab simplex a může to ušák? U nás v lékárně ho totiž teď nemají, že prý až v pondělí :-/
  12.12.2015 17:34rega
  petastastna: kminovy caj
  12.12.2015 17:56Fifinka123
  Dobrý podvečer,
  nemohl by mi někdo z vás doporučit nějaké granule pro králíčka ve věku cca 3 měsíců. Děkuji za odpovědi.
  12.12.2015 17:56ammmbra
  pěkný večer,neví prosím někdo co může být za tím,že moje králinda už druhý týden kadí občasně mokřejší bobky které hrozně páchnou?Zeleninu jsem ji přestala dávat,dávám granule beaphare care+ (to jí pořád-už 5 let) občasně ovesné vločky,ketré miluje,no a samozřejmě seno obyč. + bojínkové seno..není na ní vidět že by ji něco bolelo,ale ty mokré bobky a pořád ulepená prselka není normální..
  12.12.2015 18:26Kájka
  ammbra: no, to není normální. Teoreticky by to mohla být i kokcidioza. bylo by dobré dát vyšetřit bobečky. Možná bych na Tvém místě zkusila zatím aspoň probiotika (Bio lapis, Professional)
  12.12.2015 18:31ammmbra
  Kájka:Ten Professional je také probiotikum?Bio lapis prodávají zde,píšou že se rozmíchá ve vodě - takže pak dávat asi stříkačkou do pusiny?Objednám ji ho...kokcidioza...kde by ji ale chytila..je pořád doma...
  - - - - -
  jinak děkuji za radu
  12.12.2015 19:05Šárka 07
  Fifinka 123: Já mám pěti měsíčního samečka a už měsíc mu dávám granulky VERSELE - LAGA COMPLETE CUNI JUNIOR. Má je moc rád a může se po nich utlouct! A pro mě výhoda: jsou i celkem cenově dostupné.
  - - - - -
  Petastastna: Můžu se zeptat na jakém zákroku tvůj králíček byl :)?
  12.12.2015 19:35Verik
  Dobrý den, jak poznám, že moje králnda dospěla v dospělou samičku?
  12.12.2015 19:40Kájka
  Fifinka: dobré granulky jsou také "Supreme science selective junior", Kája je jako malá milovala. :-)
  jsou ale trošku dražší
  - - - - -
  ammbra: ano, je to probiotikum:
  http://obchod.kralici.cz/p892-protexin-professional.aspx
  nám ho dali na veterině, když měla Kája problémy (průjem)
  12.12.2015 21:07Petastastna
  Šárka 07 : zastavena streva a brouseni zubu
  - - - - -
  rega: dekuji, nakonec sme dojeli do mesta ;-)
  - - - - -
  tak Geri je hrozne umazlenej :-) strasne se ke me tuli a chodi za mnou :-)
  12.12.2015 21:36Storm
  Honza DVD: Dekuji moc za zpravu. Celou dobu jsem na usacka myslela jak asi dopadl. Jsem rada, ze uspesne podstoupil operaci. Ted to hlavne chce kvalitni pooperacni peci, kterou verim, ze u vas dostane. Cumacek prekrasnej mazlivej by si zaslouzil i vymyslet nejake hezke jmeno. Jinak moc drzim palecky. A budu rada kdyz obcas date vedet jak se usackovi dari. :-)
  12.12.2015 22:16Tygrinka
  Petastastna: :o) mazlení musí být, takové příkoří musel vytrpět...

  ammmbra: Nikde nic chytat nemusí, breberky má ve střevech a někdy holt vyhrají ty škodlivé. Nemusí to být kokcidióza, může to být i jiný problém, v každém případě je potřeba, abys sbírala bobky (normální i ty páchnoucí) a zanesla je na rozbor. A pokud je to už takhle rozběhnuté, tak vezmi na veterinu i králindu.
  12.12.2015 22:35ammmbra
  Tygrinka - díky za rady...v pondělí zavolám na veterinu a budu to už řešit...prdela ji strašně smrdí i po umytí což nikdy neměla...není něco v pořádku i když vypadá v pohodě a neodmítá jíst..ale jsem z toho nervozní at něco nezanedbám.
  12.12.2015 23:17Fifinka123
  Kájka a Šárka 07 - děkuji za reakce. Jedny určitě vyzkoušíme.
  13.12.2015 09:00misafus
  dobrý den, chtěla jsem se zeptat za jak dlouho můžu králíčkovi dávat větvičky na okusování . Děkuji :)
  13.12.2015 10:13Cath&H
  Dobrý den,mám doma králíčka Bobeše (2 roky) a mám ho od jeho deseti týdnů,ale nedaří se mi ho ochočit úplně.....Např.nepřiběhne na zavolání ani na půl metru....Atd.... Mohly by jste mi někdo poradit? Například jak si s ním mám hrát atd.. .) Děkuji :)
  13.12.2015 10:18Šárka 07
  Jsme tu nováčci, tohle je naše první album:
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24383
  13.12.2015 11:03EsterF
  Ahoj, máme 3-4 měsíčního Mráčka a strašně pije. Má ani ne půl kg a vypije kolem 150ml vody za den někdy i více. Mám vzít bobky na rozbor nebo mi to nic neukáže?
  13.12.2015 11:48Jutta
  Děcka spolu oslavila 12. 11. 2015 rok společného života: http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24384
  13.12.2015 13:00Bezradná
  Dobrý den, prosím o radu. Potřebuji ošetřit pooperační ránu pod bradou králíka. Velmi se brání a proto bych potřebovala králíka utlumit. Nemáte prosím někdo nějakou zkušenost, nebo radu, jak, nebo čím utlumení docílit. Děkuji
  13.12.2015 13:35Petastastna
  tak Geri pořád zatim nejí :-/ stále dokrmujeme... říkala pani doktorka že to může ještě nějaký den trvat ale on nemá ani moc bobků, jsem z toho nervozní... říkala ale že ani u nich jich moc neměl... asi že je jen na tom dokrmu...
  13.12.2015 13:50Verik
  Dobrý den, tady je první album z prvních dnů, brzy přidám novější fotky.

  Tady je album:
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24385
  13.12.2015 14:11BoBotým
  Ahojte chovatelé, moc prosím o radu. Máme 4 letého králíka - samce, který nikdy nebydlel v kleci (nejprve ji měl jako zázemí, ale nechali jsme mu ji pořád otevřenou, takže časem postrádala smysl. V jednom pokoji byl i bez naší přítomnosti (tam bydlel), do ostatních jsme ho vypouštěli pod dohledem. U sebe chodil na záchodek, jinde značkoval (snad z důvodu přítomnosti jiných zvířat, které mohl cítit.) Letos jsme se přestěhovali do bytu, kde je opět navolno. Zpočátku to byla pohádka, ale přestože je v našem bytě jediným zvířetem, opět začal značkovat. Záchodek jsme umístili tam, kde mu to vyhovovalo, čehož si je vědom a chodí tam, ale zároveň, i když má záchod čistý, dělá bobky i jinde (ne málo, někdy i načurá vedle).
  Nejhorší je to přes noc, kdy je sám (ložnici si zavíráme pro jeho noční aktivitu). Na druhou stranu, dopoledne většinu času prospí, což je možná důvod, proč v bytě zůstane pořádek.
  Lítat neustále s vysavačem je sice variantou, ale byli bychom rádi, kdyby to šlo i jinak. Napadá Vás řešení?
  13.12.2015 14:57ctulka
  BoBotým , myslim si ,že by mohlo pomoci jej na noc zavírat.Nám to aspon pomohlo.Sice mi občas někde nastřílí bobky,jeden musí mít vždycky tam kde si uráčí lehnout a dobrý
  13.12.2015 15:04Figon
  Zdravím, měl bych dotaz - jak vhodné jsou tyto pamlsky Versele Laga Crock Complete Herbs? Králíček je má hrozně rád, ale až teď jsem zjistil, že obsahují mléko a mléčné výrobky, myslíte že bych je měl vysadit nebo je to zanedbatelné množství?
  13.12.2015 15:26Miluš
  Dobrý den, mám 6ti měsíční samičku. Má teď nějaké zvláštní období kdy je neustále u mě a mrčí naskakuje mi a ruku a oblizuje. Když si jí delší dobu nevšímám dupne a nebo silně skřípne zoubkama. Je to normální v pubertě a přejde jí to nebo je za tím víc? Děkuji za odpověď :-)
  13.12.2015 15:43BoBotým
  Fifinka123:

  rovněž našeho králíka krmíme Versele - Laga, v dospělosti jsme mu začali dávat V-L COMPLETE Cuni Adult. Díky tomu, že se nejedná o směs, nemůže si králík vybrat, co mu chutná, a zbytek nesníst. Navíc si myslím, že jde o hodnotově vyvážené granule, které se dobře tráví a nijak se po nich netloustne.
  - - - - -
  Kájka:

  v létě jsme měli stejný problém, pořád byl strašně špinavý, moc nechtěl jíst. Přeléčili jsme kokcidiózu a dalo se to do pořádku.

  PS: Je to normální třeba po ovoci nebo vodnaté zelenině. Králíci tyto měkké bobky často sní (četla jsem, že snad obsahují nějaký vitamín či nedotrávené živiny z potravy).
  - - - - -
  misafus:

  myslím, že dospělému králíčkovi bez problémů, pouze záleží, jaké větvičky to jsou. Super přehled je tady v ,,Jídelníčku". My jsme větvičky nikdy moc neřešili, až si o ně náš králík řekl sám, když mu voněl smrček při tvorbě adventního věnce ;-)
  13.12.2015 15:59Fifinka123
  Mohl by mi prosím ještě někdo poradit? Pokud chceme naší Fifince pozměnit granule (krmíme jimi od té doby co jsme si ji přivezli) za nové (jiná značka), měli bychom ke změně přistupovat nějak postupně, nebo se to nemusí nijak kmbinovat a můžeme rovnou přejít ke krmení novými granulkami? Děkuji za odezvy
  13.12.2015 16:05BoBotým
  Cath&H:

  To chce asi hromadu pochval, kupu pamlsků a hlavně trpělivost. Myslím, že na povely jako pes asi moc králíků neposlouchá, ale určitě je možné je ochočit. Při výchově je dobré spojit to, co po něm chceme, s nějakým zvukem nebo třeba poklepat na podlahu - no a když poslechne, moc a moc chválit. Ale.. Proč poslouchat, když mám zrovna lepší zábavu, třeba běhání kolem záclony :-D
  - - - - -
  ctulka:

  Díky za reakci! Zavírali jste asi do klece, že?
  Já už byla rozhodnutá, že to jinak nepůjde, ale když jsem ho tam zavřela, nechápal, co se děje. Začal běhat po kleci a hledal ty dvířka, co tam přeci byly.. A já neměla to srdce ho tam nechat :-(
  13.12.2015 16:13Miluš
  Cath&H: Já jsem Miluš naučila na přiběhnutí tak, že jsem zamlaskala a když přiběhla dala jsem jí pamlsek... teď přiběhne skoro vždycky pokud tedy nemá na práci něco okusovat :-D teď mi stačí třeba i zašustit sáčkem s pamlskama a je u mě :-D
  13.12.2015 16:25ctulka
  BoBotym my ji tam zavírali do klece jen přes noc,z počátku se jí to moc nelíbilo,ale my ji tam davali hned granulky a seno a tak vždycky hupsne a hoduje a ani si nevšimne,že jsme ji zavřeli. Má tam i míček s granulkama,tak si tam kutálí,ale přes leto ne,protože jak se to kutálí po dně klece(je tam jen kousek koberečku/tak dělá rámus.
  - - - - -
  Cath&H: mám stejné zkušenosti s ušáčkama,taky jsem si je tímto vychovala,ted běží a hned se hrne ke mne,že co jako dostane,když nás tak pěkně přivítá. Ted tu podemnou sedí na zadních a čeká,co dostane
  13.12.2015 17:25Knedla
  BoBotým: My jsme králíka, když byl malý a vyčůral se na gauč, pořádně vypeskovali (FUJ FUJ FUJ!), namočili mu do toho čumák nebo jsem mu dala před čumák bobky a zavřeli ho na chvilku do klece a chvilku byli naštvaní a žádné laskání. Pak to přestala dělat...pak měla pubertu a začala značkovat...tak jsme ji nechali vykastrovat a je klid. Je teď strašně čistotná. Maximálně jednou za měsíc najdu někde nějaký zatoulaný bobek
  13.12.2015 17:51Alpa
  Cath - my jsme taky volali jméno a chrastili pamlskami a králoš přiběhl pro dobrůtku. Dnes přiběhne na zavolání téměř vždy, nemusím ji lákat na dobrůtky :-)

  Petastastna - přejeme Gerimu pořádnou hromadu bobečků, ať je bobkovi lépe ! A+Z
  13.12.2015 18:02Petastastna
  Alpa : děkujeme :-) těší mě že na nás sem tam někdo myslí :-) trochu ho zajímají bylinky, sem tam si trošku dá, tak sem mu k tomu přidala mrkvičku a řapíkatý celer a uvidíme ;)
  13.12.2015 18:07Ecila
  Miluš: Když dělá takové mrumru a běhá kolem tebe, tak má říji a chce se pářit. Když nebude kastrovaná, bude se to opakovat. Někdy mají potom pár dní i falešnou březost, staví hnízdo ze sena a chlupů. Názory na to jsou různý. Někdo kastruje, někdo to nechává.
  13.12.2015 18:13Miluš
  Ecila: No kastrovat nechci. Podle mě je to zbytečný zásah. A pokud by měla jednou mladé bude se to opakovat i nadále?
  13.12.2015 18:24Ecila
  Bezradná: U nás pomáhá zabalení do deky, když nechce držet třeba na stříhání drápků. Nebo to dělat ve dvou, jeden drží ušáka jako mimino přitisklé k tělu a druhý maže.
  - - - - -
  Miluš: To nevím, ale řekla bych, že ano, že králíci mají silný pudy celoživotně :-)

  EsterF: Jestli hodně pije, šla bych radši k doporučenému vetovi nahoře v záložce - na krev, moč, zkontrolovat ledviny..
  13.12.2015 18:29leprechaunek
  Knedla: v tom, co popisuješ, je sice populární chování českého národa, ale jinak zhola nic, co by to zvíře k čistotnosti vychovalo. "Fujfujfuj" nechápe, k moči zvířata čuchají běžně, a zavření do klece - hmmm, jsem v kleci, a co jako. Fakt věříš, že si to dřepění v kleci, u něj úplně normální, králík spojil s louží, kterou provedl hodinu předtím??? "trest" je to v tvojí hlavě, ale pro králíka fakt ne.
  Trest musí být bleskový po akci, pochvala taky. Pokud už chcete učit zvířata podmiňováním, je nutné pamatovat, že tresty u králíků nijak extra nezabírají (kdo má taky zkušenost, že tlesknutí či plácnutí je spíš výzva ke hře, nebo signál k pokračování v té "zakázané" bžundě?), no a pochvala, pokud už má přijít, musí být v takovou chvíli, aby si ji zvíře s činem spojilo - tedy, ideálně už nachystaná v záchůdku. Zdůrazňuju, že zvednout se a letět ke zvířeti v záchůdku je ideální způsob, jak mu to místo znechutit, protože tam nikdy nemá klid.
  Btw, můj králík se na záchod naučil sám. A začínám mít dojem, že spousta zvířat tam chodí sama nebo se to "naučí" z jakési vrozené "čistotnosti", která ostatně v přírodě není zas tak neobvyklá, a spíš navzdory páníčkům a jejich "výchově".
  13.12.2015 18:49Petastastna
  leprechaunek : s tím souhlasím.... buď prostě je ten ušák čuník nebo ne... ale za ty čtyři ušáky co jsme měli většina měla vždycky nějaký výkyv ale ve výsledku byli až na jednoho čistotní.... Třeba Geriho sem taky nikdy nic nemusela učit a neudělá ani jeden bobek mimo záchod... má to tak prostě od mala... zatim Tim byl čuník každým coulem a nepomohla ani kastrace, nic :-) ale on byl vyjímka :-)
  13.12.2015 18:54Anor
  BoBotým: Spíš než máchání čumáku (v tom má leprechaunek pravdu) bych pořídila ohrádku. Ušák bude mít větší rozběh než v kleci, ale zároveň ho budeš mít víc pod kontrolou. Jeden čas jsme měli ohrádku před klecí, když jsme učili Borise chodit na záchod. Když to zvládl, tak jsme ohrádku převezli na chalupu, kde jí používáme jako zábranu, když nechceme, aby někam ušatec lezl... Boris je zvyklý chodit na noc do klece, přítel ho naučil, že se zapíská a v tu ránu králík zvedne ocásek a s hromovým mru-mru-mru se řítí do klece =) A to je kastrovaný. Moc dobře ví, že tam na něj čekají jeho nejmilovanější lněná semínka. Na králíky platí opravdu lépe pozitivní motivace, než nějaké tresty...
  13.12.2015 21:53Knedla
  No, tak já nevím, u nás to prostě zabralo. Samozřejmě, že něvěřím, že rozuměla, co je fuj fuj fuj, ale myslím, že takový králík pochopí, když zyvšíte hlas a chováte se k němu ne úplně mile chvilku. A tím, že jsem ji dala přičichnout, tak si myslím, že mohla pochopit, co nám vadí. Zabralo to a už se na gauč nevyčůrá. A prováděli jsme to v momentě, kdy loužičku udělala...to je samozřejmé, že ne u starých. Měla jsem to asi popsat podrobněji, abych se vyhla vašim výčitkám. :D
  - - - - -
  A jinak u nás teda tlesknutí zabírá, že to nemá dělat. :)
  - - - - -
  Jo, a zavření do klece v době, kdy jsme doma, může být taky docela dobře podle mě pochopeno, minimálně jako něco divného, když normálně je zásadně volně.
  13.12.2015 22:34EsterF
  Ecila: zkusím vetcentrum na Stodůlkách. Zrovna tam mají slevu na očkování a rovnou je nechám přeočkovat. Ale ten mrnous opravdu pije víc než naši dva dospelí dohromady...
  14.12.2015 06:47Petastastna
  ach jo, Geri porad neji nic a zacal mi dokrm plivat :-(
  14.12.2015 08:13Daniberu
  Petastastna: To je mi líto a držím palce, aby se to rychle zlepšilo. Dáváš stříkačku do pusy co nejdál?
  Asi jo, viď. Bertík naštěstí neplival. Jen se občas snažil nepolykat. Kaši jsem dělala řidší, než je doporučeno a ona mu pak do krku stekla, i když nechtěl. Pochopitelně část vždycky vytekla, ale když jsem dodržovala doporučenou denní dávku, nehubl a i bobků měl dost, i když trochu menších, než normálně. Ono se to hezky radí, ale vím, že každý králík je jiný. Víc, než to, že na vás myslím a přeju, aby Geri začal co nejdřív zase baštit sám, pro vás ale udělat neumím :(.
  14.12.2015 08:31Petastastna
  Daniberu : dávám jí dozadu dost, on se to snaží z toho krku dostat a vyplivnout :-( a právě má bobků hrozně málo... budu volat zase od Brna, ale další cestu tam si už dovolit nemůžu :-( mam to 100 km.... achjo :-/
  - - - - -
  tak nám pani doktorka řekla že vřicho má Geri určitě v pořádku, a má dvoje prokinetika, sab, léky na bolest, takže nemá důvod proč nejíst... tak mu máme dát ještě dva dny a pak ho kdyžtak dovest, ale že prý někteří králíci snášejí špatně tu rýmu, taže můžeme být rádi že s ní už tři roky žije... ale říkala že pokud tohle nezabere tak neni co jiného s ním dělat... jedině že by mu ještě prý vzala krev ale tam stopro nic nebude říkala i sama... achjo :-( možná toho všeho už má dost....
  14.12.2015 09:13Daniberu
  Petastastna: Péťo, děláš, co se dá a kromě toho, že se budeš snažit do něj té kaše dostat co nejvíc v tuhle chvíli asi dělat nemůžeš :(. Může Geri dýchat nosem? Já jen, že kdyby ho měl ucpaný, tak by se při tom dokrmování mohl dusit a pak by nebylo divu, že se snaží to vyplivnout, takže by ses musela před dokrmením pokusit nos uvolnit...Sakra! Já ti tu "chytře" radím a přitom toho vím určitě míň, než ty :(. Moc přeju, aby to Geri nevzdával a bylo zase líp!
  14.12.2015 09:21Petastastna
  Daniberu : dýchá nosem pořád, myslím že tam problém nebude... spíš to prostě už nechce :-( hrozně těžko sena to dívám... že nechce jíst přitom by mělo být všechno v pořádku :-( kdybych mohla, udělam cokoliv abych viděla ten jeho čumáček zabořený v misce :-/
  - - - - -
  Daniberu : a to nevadí, nevim kdo ví víc, ale děkuju i tak za nápady ;) a hlavně za psychickou podporu
  14.12.2015 09:38Daniberu
  Petastastna: Bertík tehdy taky vůbec nechtěl a bránil se dokrmování, co to šlo, ale naštěstí neuměl plivat. Oni to někdy vzdávají předčasně, protože to mají v sobě pudově. Nemocný v přírodě stejně nepřežije, tak radši někam zaleze a přestane jíst, než aby se stal snadnou kořistí. Proto na nich musíme páchat tohle "násilí" do doby, než jim zase začne fungovat pud sebezáchovy. Snad to i u Geriho bude co nejdřív!
  14.12.2015 11:23Tygrinka
  Petastastna: Kaši zkus dělat řidší, jak psala Daniberu, někdy to opravdu pomáhá. Pak také mám dobré zkušenosti s Aminosolem, kromě toho, že obsahuje aminokyseliny, bvitamíny a glukózu, tak podporuje chuť k jídlu a zvířata to rádi přijímají. Dala bych mu ho do té kaše. Když to nepomůže, určitě to neublíží, nedá se to předávkovat. Dala bych cca 0,5ml na kg váhy, první den bych dala dvě dávky, pak už jen jednu. Už ho používám dlouhá léta, držím na tom marody po operacích nebo dědouše - křečíky, morčata. Králíkovi jsem to zatím dávat nemusela, ale kdyby něco, mám ho stále v lékárničce. http://obchod.kralici.cz/p1099-biofaktory-aminosol.aspx
  14.12.2015 11:30Alpa
  Petstastna - třeba rozmočit granule, bude to mít jinou chuť a třeba zabere, lumpík malý. Držte se !
  14.12.2015 11:37Petastastna
  Alpa : já mu to kombinuju s osmizrnnou kaší, ta mu většinou chutnala a rozjedl se po ní....
  Tygrinka : právě myslím že to víc prská ven když má tu kaši řidší...
  - - - - -
  hlavně na nějaké pokusy už nemáme mco času, naposledy jedl minulý týden v úterý a to už nic moc :-( ve středu jsme dokrmovali a ve čtvrtek ráno sme jeli do Brna.. ale pani doktorka říkala že metabolicky je v pořádku, dle PH moči
  14.12.2015 11:48samuel
  je to uz 4 mesice zpatky co mi umrel muj kralicek sneza byl to lvicek a byl albin vseci rikaji ze je to kvuli tomu mel kozni problemy a mel problemy s ocima posledni dny moc nejedl tak jsem ho krmila tim ze jsem mu rozmixovala jidlo chvili to pomahalo a ja verila ze se z toho dostane ale marne ale dozil se krasnych 5 let ted jsme si koupili noveho a jmenuje se samuel ted prave prozivame pubertu vsude bobkuje a vsechno kouse
  14.12.2015 11:52Tygrinka
  Petastastna: Aha, tak naopak dávej hustší. A co takhle nějaká dětská přesnídávka - mrkvová, atp. Třeba bys to do něj dostala a alespoň něco by měl ve střevech. Také ty rozmočené granule, někdy je potřeba jen prostřídat krmení a nedávat stále to samé. Aminosol mívají všude možně, některé zverexy, kdejaký veterinář. Co takhle přidat trochu glukopuru - nedávat moc, ale jinak glukopur o trochu zrychluje střevní pasáž, třeba by to také zabralo a hlavně by to byla počáteční energie. Třeba by se mu pak trochu ulevilo. Snad ho ještě něčím přesvědčíš, aby to nevzdával...
  14.12.2015 11:53Kájka
  samuel: hlavně, že je nový králíček zdravý, pubertu přežijete :-)
  Přeju hodně krásných společných let! :-)
  14.12.2015 11:59samuel
  Petastastna: drzim vam palce a nevzdavej to snezik nechtel taky papat tak jsme ho dokrmovali rozmocovali jsme granule nam to nevyslo snezik uz neni ale doufam ze vy to zvladnete :)
  - - - - -
  Kajka:moc dekuju :) myslis ze to bylo tim ze byl albin?
  - - - - -
  muzu se zeptat jak se pridavaji fotky?
  14.12.2015 12:03Petastastna
  Samule : a jak dlouho jste dokrmovali? My už zítra to bude týden...
  14.12.2015 12:09samuel
  Petastastna : vsimli jsme si ze prestal jist tak jsem se o nej hrozne bala jsem si na internetu nasla dokrmovani ihned jsem mu rozmixovala ganule a jedl to byla jsem tak stastna dva dny jsem ho dokrmovala treti den jsem chtela zas ale zacal se vyvracet a padat na stranu ihned jsem bezela k veterinarce ta rekla ze mu selhala jatra nebo ledviny a museli jsme ho utratit nechci te strasit doufam ze vy jste na tom lip a drzim palce
  - - - - -
  urcite to zvladnete
  - - - - -
  nevim jake mas plemeno my jsme meli lvicka a jete k tomu byl tzv. albin
  14.12.2015 12:12Petastastna
  samule : my máme už s dokrmovánim bohaté zkušenosti a játra i ledviny má v pořádku, on prostě nechce jíst... i říkala sama doktorka že ho evidentně nic nebolí, protože se normálně natáhne, nohy si natáhne za sebe a pohoda... ale prostě nechce jíst, mam doma kameru a dívala sem se a ani dneska zatim nic...
  14.12.2015 12:16samuel
  Petastastna : to je mi lito tak to nevim co s tim :/
  - - - - -
  to by vam mela poradit veterinar/ka
  14.12.2015 12:33Petastastna
  já Geriho nechápu...koukám na něj teď na kameru a on tak 10 minut žužlá seno, ale snědl z toho jedno stéblo.. a tak to dělal i u nich, i u nás.... ale sežrat to to ne... a granulí a zeleniny si nevšimne vůbec, jen to seno trochu žužlá, ale nejí
  - - - - -
  teď sem ho viděla sníst asi dvě vojtěškový kolečka !!
  14.12.2015 12:37Ludva10
  Petastastna: Tak teď čtu, že Geri stále nejí.
  Každopádně to prosím nevzdávej :-(
  My Amandu jednou po broušení tuším dokrmovali asi i 3 týdny. Nám při dokrmování většinou zabralo, když jsme začali dávat asi dvojnásobné dávky Rodicare, než je psáno. Pak většinou začala papat dřív.
  Každopádně, pokud píšeš, že má málo bobků, není tedy dostatečně dokrmovanej, my měli vždy spoustu bobečků a velikánské zelené. A nebo by pak musel být problém někde v trávení.
  Já bych osobně začal s větším dokrmováním.
  14.12.2015 12:44Daniberu
  samuel: Těžko takhle určit, proč vlastně tvůj králíček zemřel. Nejspíš ale ne proto, že byl albín. To by se asi nedožil pěti let. Je lepší jít na veterinu, kde králíčkům rozumí hned, jak přestane jíst. Nanajevýš je možné nejprve zkusit podat kmínový čaj, nebo Sab simplex, kdyby šlo "jen" o malé nadmutí, ale pokud to nezabere, na nic nečekat. Ono nechutenstvím začíná u králíků spousta problémů. To, že ti začal přepadat na stranu, by mohlo naznačlovat, že šlo třeba o encefalitozoonozu, ale mohlo to být pochopitelně něco úplně jiného. Mám obavu, že pokud veterinářka nedělala žádná vyšetření, střelila tu diagnózu "od oka". Teď už je to jedno, ale s novým králíčkem bych raději hledala nějakou ověřenou veterinu.
  14.12.2015 12:49Petastastna
  Ludva10 : oni i na VFU příkali že má málo a malé bobky, a to ho dokrmovali o sto šest... no každopádně se snažíme dokrmovat jak to jen jde, ale přes den jsem v práci :-/
  - - - - -
  jinak s tím přepadáním na stranu, našemu prvnímu králíčkovi také selhala játra, a právě taky padal na stranu a nemohl běhat, a bylo to těmi játry, žádnou nemoc neměl...
  14.12.2015 12:50Daniberu
  Ludva10: Radila bych to samé, ale problém je v tom, že jí Geri tu kaši plive :(.
  14.12.2015 12:54samuel
  daniberu: zitra jdeme na ockovani s novym kralickem semikem jsou mu 3 mesice :)
  diky za radu
  - - - - -
  Petastastna : ja si taky myslim ze to bylo tim ze mu selhali jatra padal na stranu nemohl se pohybovat jen lezel :(
  14.12.2015 12:58Daniberu
  Petastastna: Aha. To jsem nevěděla. Tak možná měla veterinářka pravdu. Stejně si ale myslím, že pokud králík přestane jíst, je potřeba příliš s návštěvou veteriny neotálet. U některých zdravotních problémů hodně záleží na včasném zahájení léčby. Ty to samozřejmě víš, ale aby si někdo nezkušený nemyslel, že to dokrmování, které je samozřejmě nutné, stačí.
  - - - - -
  samuel: Já mám tak trochu paranoiu z encefalitozoonozy. Jedna králinda mi na ni zemřela a můj současný králíček ji prodělal. Ona se u nich právě taky projevila nechutenstvím a následným přepadáváním na stranu. Stejné příznaky má ale asi i dost jiných zravotních problémů. Nejsem odborník. Vím, že podobně vypadá i zánět středního ucha. O těch játrech jsem to nevěděla.
  14.12.2015 13:01samuel
  Daniberu: je mi jasne ze to takhle nejde poznat co mu bylo ale diky za info aspon budu vedet kdyby se neco nahadou stalo :) samik je ted v puberte a nevim proc ale moc se nechce ani hladit spis chce furt utikat a furt neco kouse
  14.12.2015 13:06Daniberu
  samuel: Máš u prcka rozborem bobků vyloučenou kokcidiózu? Pokud ne, asi by nebylo na škodu ho před očkováním nechat udělat. Kdyby měl kokcidie přemnožené, tak by se to mohlo vinou oslabení očkováním zhoršit. Není to sice už úplné mimino a pravděpodobně by se už nějaké příznaky projevily, ale někdy to probíhá skrytě. Promiň, že tě straším, ale někdy je to lepší, než aby se něco zbytečně prošvihlo :).
  - - - - -
  samuel: Jestli se puberta projevuje jenom takhle, tak je to ještě dobré :)).
  14.12.2015 13:08samuel
  daniberu: furt nekde bobkuje:D ale to je normalni pri puberte a taky je hodne zvedavy a sikovny uz umi poslouchat na jmeno panackuje atd....
  - - - - -
  diky prectu si to
  14.12.2015 13:09Petastastna
  Daniberu : jojo přesně tak, jak nejí, rozhodně hned veterina, doktorka nám právě říkala že třeba ten paralytický ileus, u něho závisí na hodinách... a víceméně u ušáku jak nejí, je to většinou otázka pár hodin nebo max jeden den, jak píšeš ;)
  14.12.2015 13:09Daniberu
  samuel: V tvém případě není potřeba preventivně přeléčovat. Ten rozbor bych ale pro jistotu udělat nechala.
  14.12.2015 13:19samuel
  no my ho krmime kvalitnejsim krmivem vetsinou je to nutrin complete junior je to vhodne?
  - - - - -
  nebo cuni complete junior
  14.12.2015 13:32Fifinka123
  Mohl by mi prosím ještě někdo poradit? Pokud chceme naší Fifince pozměnit granule (krmíme jimi od té doby co jsme si ji přivezli) za nové (jiná značka), měli bychom ke změně přistupovat nějak postupně, nebo se to nemusí nijak kmbinovat a můžeme rovnou přejít ke krmení novými granulkami? Děkuji za odezvy
  14.12.2015 13:43Daniberu
  Fifinka123: Záleží na citlivosti králíkova trávení a sožení granulí. Obecně se doporučuje přecházet na jakékoli nové krmení raději postupně. Když jsem ale u našeho prcka zjistila, jak závadné jsou granule od chovatelky, změnila jsem je najednou a nestalo se nic :).
  - - - - -
  samuel: Já myslím, že jsou oboje vyhovující :-). Mrkni tady do jídelníčku. Druhy granulí se sice mění, ale důležité je, aby se co nejvíc shodovalo jejich složení s tím doporučeným.
  14.12.2015 13:48samuel
  krmim vhodnym krmivem?? fifnka123: taky jsem svemu byvalemu kralickovi vymenila krmivo a nic se nestalo :)
  - - - - -
  diky za vse :) Daniberu
  14.12.2015 13:49Fifinka123
  Děkuji za pohotové odpovědi :) Snad to proběhne v pořádku, jako u vás :)
  14.12.2015 15:42Ecila
  Petastastna: Zkoušela jsi čerstvý bylinky? U nás to zabírá, když už nechce jíst ani pamlsky a zeleninu. V supermarketech Albert mívají v květináčích nebo v plastových krabičkách petrželku, bazalku, mátu.
  14.12.2015 16:36ctulka
  Petastastna my se rozjídali dětskou přesnídávkou, nejprve jsem do ní namočila prst a zkoušela mu potřít čumáček,aby to olízal.
  - - - - -
  je možné,že králíček po vojtěškových kroužcích čurá červeně?
  14.12.2015 17:01Petastastna
  Ecila : ma bylinky a nechce je... dneska ale poprve snedl nejakou granuli
  14.12.2015 17:11zuzanecka
  co mam delat když ma kralik nalepene bobky u zadečku
  14.12.2015 17:15Petastastna
  tak Geri snedl dneska par granuli i bylinek, tak uvidime... dokrmujeme porad, snad zacne bastit sam trochu vic...
  14.12.2015 18:14evinaevin
  Dobry den,
  Poradil by mi nekdo? Mam doma tri dny kralicka. Na toaletu kterou ma v kleci obcas chodil curat, ale take sam chodil do jineho rohu. Toaletu jsem tedy zkusila dat do toho rohu, ale kralicek se stejne vycural vedle. Mohla bych se zeptat, jak ho naucit ten zachod pouzivat? Dekuji
  14.12.2015 18:16anonymm
  zuzanecka: ostrihat nebo oholit (hlavne nekoupat!) pokud se to bude stávat častěji, zašla bych na veterinu, mohl by mít nejaké problémy třeba s páteří (tím pádem si tam nedosáhne a neočistí se)- ale taky mu nemusí být nic, zase nechci zbytečne strašit :D U našeho králíčka se to od jeho cca 6 let stává pravidelně, je to věkem a menší ohebností.
  14.12.2015 20:15Puma
  Ahoj,
  nevíte někdo, jak je to s přepravou králíka do Německa?
  Děkuji a přeji krásný večer :)
  14.12.2015 20:40rega
  Puma: das do prepravky, priputas a ides. Je lepsie mat so sebou aj ockovak, ale plati volny pohyb zvierat a veci. Takze smer DE v tomto pripade bezproblemovy.
  14.12.2015 21:04Puma
  raga: Děkuji za info. Ještě se zeptám, je očkování povinné? králíka mám totiž doma a nikdy tedy očkován nebyl. Přišlo mi to zbytečné, protože šance nákazy je dle mého nulová.
  14.12.2015 21:30Enka
  Dobrý večer, mám dotaz. Řešil jste někdo u králíka blechy? Jaké přípravky jsou vhodné?
  Děkuji za odpovědi
  14.12.2015 22:28rega
  Puma: a doma nelieta nikdy ziaden hmyz? Kazdopadne do zahranicia by som ho nechala naockovat a vystavit preukaz, tym sa nic neskazi, skor naopak. Ockovanie musi hyt najmenej 2 tyzdne pred cestou, aby sa kralici organizmus spamatal pred dalsim stresom, stres=cesta.
  14.12.2015 22:35Alpa
  Enka - blechy se probíraly mockrát, mrkni do archívu - (úplně dole na straně vlevo).

  Puma - neočkovat je riskantní, hmyz lítá všude a pak je bohužel, po onemocnění, smrt zvířete pravděpodobná :-(
  15.12.2015 00:45leprechaunek
  Enka: komáři letos lítali ještě v prosinci, a mor se přenáší i vzduchem. Tobě se nedostane vzduch do bytu...? A neotvíráš dveře? "Nulové riziko" to teda opravdu není.
  15.12.2015 06:43Petastastna
  Geri krome tech tri krouzku vcera nesnedl zas nic :-( a rano ten dokrm zase vystrkoval z pusi a pulka byla venku... ja uz nevim co mam delat :-(
  15.12.2015 07:25Daniberu
  Petastastna: Péťo, vydrž. Prostě do něj musíš dostat, co to jde. Víc dělat nemůžeš. Přece jenom si už alespoň něco do té pusy vezme i sám, tak se to snad, třeba i pomaloučku, začne zlepšovat.
  15.12.2015 07:30Petastastna
  Daniberu : jenže on nejí už týden... :-/ paní doktorka říkala že mu dáme ještě dva dny a pak že mam přijet, že by mu kdyžtak udělala ještě krevní testy
  15.12.2015 08:20Puma
  Alpa a rega: Mám už čtvrtého králíka, nikdy jsem neočkovala a naštěstí (ťuk ťuk) jsem nikdy neměla problém. Současnému ušákovi je již skoro devět let, tak mi to ani nepřijde rozumné jej očkovat, aby spíše z toho něco nevzniklo (reakce, přílišný stres, ..). Ale pokud bych ho s sebou do Německa začala brát, tak mi asi nic jiného nezbude, ač jsem na německé veterinární správě žádnou zmínku o povinném očkování nenašla. Ještě tam zkusím zavolat, až tam zase budu.
  Každopádně děkuji oběma za rady a přeji hezký den :)
  15.12.2015 09:40leprechaunek
  Puma: děvče děvče. Tenhle argument slýchám pořád dokola, a nikoho z těch dobráků ani nenapadne, že to není zásluha toho králíka... Protože fakt drtivá většina lidí očkuje, tak může jít třeba jen o to, že kolem sebe máte důsledně proočkovanou populaci, přes kterou se ty viry k vám nedostanou.
  Já pořád nechápu, že lidem stojí za to riskovat, že pokud jedna z těch nemocí přijde, králík bude umírat v krvi, hnisu a příšerných bolestech. Tohle přece není o zákonné povinnosti, ale ochraně toho zvířete.
  15.12.2015 10:13Kájka
  Puma: tak to jste měli docela dost štěstí.
  Jinak o moru, který je velmi nakažlivý, šíří se jen vzduchem...králík může odejít během jednoho dne.. Tě poučovat nebudu, asi to nemá cenu.
  15.12.2015 10:24Knedla
  Souhlasím s leprechaunkem. Neočkováním svého zvířete navíc nejenže ohrožuješ své vlastní zvíře, ale i ostatní, která se třeba z nějakého důvodu nemohla očkovat. Je to stejné jako u lidí. To že se nějaká nemoc už prakticky nevyskytuje je právě díky tomu, že se očkuje. Přestane se a máme ji tu znova. Zjednodušeně.
  15.12.2015 10:26Kájka
  Jano, podobné to je, bohužel, i u lidí, že někteří rodiče odmítají nechat očkovat svoje děti. :-(
  Asi nechápou tu proočkovanost. myslí si, že děti to nemůžou chytit. A jakmile si ti lidi vezmou do hlavy, že nenechají očkovat, tak s nima většinou nikdo nehne (mají to v hlavě), klidně podepíšou, že odmítají a berou na sebe riziko, které hrozí jejich dítěti. :-( Ani pro lidi neexistuje zákon, který by je donutil k očkování nebo je mohl potrestat. Teda pokud se nezměnilo něco letos. Ještě vloni jsem pracovala v oblasti pediatrie, tak jsem měla přehled.
  No, a co se týče zvířátek, tak to už je fakt jen na dobré vůli majitelů.
  15.12.2015 10:30Knedla
  A i když králíka máte doma, tak jak už bylo řečeno, nejenže otevíráte okna, ale určitě chodíte k veterináři...
  15.12.2015 17:20Petastastna
  Geri sněd dneska nějaké granuel a bylinky všechny :-) na další várku bylinek se hned vrhnul :-) nechci to zakřinout, snad mu to vydrží...
  15.12.2015 17:20Andyna
  Zdravím stalo se někomu ze by samecek útočil na samičku jeste k tomu 10ti tydeni samecek ?
  15.12.2015 17:42Puma
  Nemusíte se do mne hned tak pouštět, děvčata ;) Nejsem žádný odpůrce očkování, pes i kočka mají veškerá (i nepovinná) očkování, ale u králíka, který žije v bytě v centru Prahy, mi to holt nepřijde nezbytné. Pro něj je cestování, a kór návštěva u veta, kde byl za svůj život všehovšudy dvakrát, velmi stresující záležitost, ze které se špatně vzpamatovává. I proto je pro mě těžké se rozhodnout, zda ho s sebou do Německa tahat či ne. Pořád nevím, zda je pro něj lepší být měsíc jen s mými rodiči, nebo se dva týdny vzpamatovávat z cesty, aby ji za dva týdny podnikl v opačném směru a opět se z toho "léčil".
  15.12.2015 17:43Merlouska
  Puma: pokud jedes do Nemecka jen na mesic, tak nech usaka doma.
  15.12.2015 19:06leprechaunek
  Puma: no jo, promiň :)) Pouštět se do nikoho nechci, jen mě poměrně dost zlobí, že zrovna u tak agresivních virových onemocnění, jakco jsou králičí mor a myxa, si lidi neustále hledají sebenepatrnější záminky, proč se na to vybodnout... tím nenarážím na tebe, jo? :) Obecně. Je to na hlavu, komáry neuhlídáš, vzduch už vůbec ne, při náhodném nakažení to zvíře skoro stoprocentně pojde... a lidem tohle nepřijde jako pádný důvod očkovat. Hlavně že očkovat chřipku je fajn nápad ;)
  Proto na tohle téma vidím fakt rudě, protože přesně, to je o proočkování populace... ale to dědům na zahrádkách nikdo nevysvětlí. Aáááách jo.
  Ad to cestování, no jo, taky nejsem zastáncem toho, že králíčka ze všeho ofoukne :))) Dle mého tu cestu na veterinu klíďo vydrží, a čím pravidelněji chodí, tím líp si zvyká. Ale to se zas nepouštějte do mě, vím, že jsou i fakt extrémní stresaři... Ta cesta stejně, my zrovna před pár dny přijeli na měsíc k rodičům, "jen" od hranic se Slovenskem k hranicím s Německem... jenže já mám králíka salámistu, do dvou dnů je v pohodě.
  Fakt extrémního stresaře na takhle krátký časový úsek bych asi nebrala... Ale třeba já svého závisláka na mojí maličkosti, který je jinak OK, bych naopak nenechala měsíc u někoho jiného samotného. Těžko radit...
  15.12.2015 19:06samuel
  stava se vam ze vam kralicek tak vyskakuje do vysky ?. pry to znamena ze je stastny a skace z radosti je to pravda?
  15.12.2015 19:11Verik
  samuel: Myslím, že je to pravda, náš králíček taky někdy skáče do výšky. :)
  15.12.2015 19:12Čumáčik
  prosím jak odstavit mládata? v 6ti týdnech, samice musí brát léky.
  15.12.2015 19:12Kájka
  samuel: ano, králíčci vyskakují do výšky radostně, v běhu. Kája někdy i výskočí (jak na pérku), když si myslí, že jí chceme chytit :-)
  15.12.2015 19:13samuel
  verik: tak to jsem rada ze je stastny mame ho teprve 3 tydny a je to nekdy legracni jak skace :)
  15.12.2015 19:14Puma
  leprechaunek: Nic se nestalo, rozumím Ti :) Také mám pár témat, kdy se musím hodně ovládat, abych se zbytečně nerozčilovala, hihi.
  Ad cestování. Já tam právě jezdím teď pravidelně. Zatím cca po dvou týdenních intervalech, ale v Únoru pojedu možná až na šest týdnů, tak právě přemýšlím, co s ušákem. Doma ho krmí, čistí, dvakrát za den pomazlí, ale jinak je sám jen ve společnosti psa, který ho zbožňuje, ale králík z něj tak paf není :)) Proto jsem začala uvažovat nad tím, jak to řešit.
  Každopádně děkuji všem za rady a slibuji, že další ušák bude již pravidelně očkován jako pes s kočkou :)
  15.12.2015 19:16Kájka
  Puma: takového králíčka, pro kterého je cestování velký stres bych raději nechala doma -s rodičema.

  Naše Kája je docela cestovatelka a to někdy cestujeme skoro 3 hod k našim, po příjezdu je v pohodě, hned začne šmejdit, žrát... :-)
  15.12.2015 19:18Alpa
  Petastastna - hurá , konečně :-)
  15.12.2015 19:22samuel
  petastastna: no vidis doufam ze i dal bude pomalu sam papat drzim palce:)
  15.12.2015 19:28Kájka
  Puma: kolegyně má 3 kočky, ty očkujou atd. (pravidelná péče), měli i králíčka a toho neočkovali (oni ho teda zdědili), myslím,že s ním na veterinu nikdy nechodili, prý je ani nenapadlo to očkování. No, a musím dodat, že králíček žil 13 let. Ale já bych se bála neočkovat. Je to o štěstí, náhodě, takže na to se nedá spolehnout.
  - - - - -
  Teda -králíček umřel, když mu bylo 13 let (jak dlouho ho měli oni, nevím), umřel nejspíš stářím, jednou se už neprobudil.
  15.12.2015 19:46Petastastna
  Alpa, samuel : děkujeme za podporu :-)
  15.12.2015 19:51samuel
  petastastna: nemas zac doufam ze se vam nestane to co nam :(
  15.12.2015 20:20Petastastna
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24386

  přidáno dnešní focení :-)
  16.12.2015 00:15PetraK.
  Daisy nám dnes umřela záhadným způsobem, nebyli jí ani dva roky, včera ok, baštila, kousala klec, a dnes ráno krev všude u zadečku na zadních packách, zaklepala nohama a konec. Nikdo neví proč, co se stalo. Nic nesnědla co by neměla, nechápu.... bulím a neumím si vysvětlit co se stalo... buď jí něco prasklo nebo tomu nerozumím
  16.12.2015 07:47Kájka
  PetraK: to mi je moc líto, že Daisy odešla za Duhový most a takhle, chudinka :-((

  Bohužel, taková náhlá umrtí se někdy stávají. Naše první králinda také odešla náhle, ráno čilá v kleci, odpoledne jsme našli mrtvé tělíčko, 3 dny před Vánocema... :-(
  16.12.2015 07:53Daniberu
  PetraK: To je mi líto :(. Byla očkovaná?
  16.12.2015 07:58buub
  PetraK.

  Králice bohužel mohou trpět na mnoho gynekologických onemocnění. Pokud nebyla kastrovaná, tipovala bych aneurysma děložních žil. Někdy se tahle věc projevuje krví v moči, ale jen občasně, ne pořád. Ale když je aneurysma velké a praskne najednou, tak je hotovo.
  16.12.2015 08:43Lionetta
  Ahoj,
  králíci mají mít pořad k dispozici vodu. Ovšem kolik vody má denně vypít králíček ve věku 3 měsíců středního plemene? Je hodne, když za 14,75 hodin vypil 52 ml vody? Nebo je to naopak malo?
  16.12.2015 08:52Majulka
  Dobre rano, jdu si pro radu, mame pubertacku, snazim se ji zabavit unavit, hlavicku trosku unavit, ale ona neustale hrabe v zachudku, at je cisty, at je spinavy, at tam ma malo pellet, at tam ma vic pellet, absolutne to nejak nezalezi na nicem... Muze ji vadit trebas podestylka? Protoze to pred tim nedelala, ted odhrabe ze zachudku podestylku a hrabe na tom plastu dal... podestylka lita vsude kolem... napadlo me zkusit zmenit podestylku a pak uz jedine co me napada je dat do zachudku nejaky rost, aby ji to tolik nelakalo... Ma na hrani hraci hrabaci krabici, ale stejne na ten zachudek je jako posedla... Resim to proto, ze jak to vse vyhrabe, tak to samozrejme lita vsude a mam doma synka autistu, u ktereho si nejsem nikdy jista, co vse zbasti a strci do pusy.. Diky moc za rady.
  16.12.2015 09:09Daniberu
  Lionetta: Je uváděno, že by měl králík mít denně 100ml tekutiny na 1kg váhy. Je to myšleno včetně tekutin ve stravě. Pochopitelně je to orientační a u jednotlivců se to může lišit, ale rozdíl by neměl být dlouhodobě nějak extrémní. Nevím, kolik tvůj králíček váží, ani jestli už dostává zeleninu a ani se mi to nechce nějak přesně počítat, ale od oka mi to přijde v pohodě :).
  16.12.2015 09:17buub
  Lionetta

  Průměrná spotřeba vody u králíka je 120 ml/kg/den.
  16.12.2015 09:20Daniberu
  Majulka: Myslím, že změna podestýlky to nevyřeší. Králindy tyhle "záchvaty" hrabání záchoda prostě občas mají, zvlášť když s puberťačkou mlátí hormony. Jediné, co by mohlo trochu pomoct, je záchod s ochranným okrajem, nebo ten úplně krytý. U toho ale asi hrozí, že by na něj nemusela chtít chodit. Pak už zbývá jen naděje, že ji to dřív, nebo později přejde :). Určitě není moc vhodné, lépe řečeno, bylo by dost nechutné a nehygienické, aby chlapeček konzumoval bobky, nebo počůranou podestýlku, ale nemyslím si, že by pro něj nějaký omylem zbaštěný kousíček ohrozil jeho zdraví. Vím, že se to lépe říká, než dělá, ale prostě to musíš hlídat :-).
  16.12.2015 09:22Lionetta
  Děkuji moc, no má ještě necelých 9 hodin, aby to napil :). Teď máme chvíli suchou stravu, jelikož je to mládě že zverimexu, tudíž teď má preventivně sulfadimodin ve vodě, jelikož měl asi před 3 dny řidší bobky. Veterinář řekl, že pro jistotu mám 3 dny dávat a potom přijít s bobkama na rozbor.
  16.12.2015 09:28Daniberu
  buub: Ne, že by to bylo nějak důležité. Stejně v tom jsou přirozeně, jak píšu, rozdíly, ale já četla 70 až 100ml na kg :).
  - - - - -
  Lionetta: Anetko, nevím, kolik ten tvůj prcek váží, ale kilo asi ještě mít nebude ne? A i kdyby, tak těch 70ml na 24 hodin do sebe asi dostane, takže je to fakt ok :).
  Správně měl doktor udělat rozbor bobků a ne přeléčovat preventivně. Pokud ale byly nějaké příznaky, tak budiž. Přeléčovat by se ale mělo stylem 3 dny podávat lék, 2 dny pauza a opět 3 dny lék. Správně by to měl veterinář vědět. Když to vím já :).
  16.12.2015 09:32Lionetta
  Přesně tak mi to říkal :). Něco kolem toho kilča má, tak snad je to tedy OK :).
  16.12.2015 09:48Daniberu
  Lionetta: Tak to je šikovný. Ten veterinář :). I králíček. No a samozřejmě i ty, když si věci ověřuješ :))
  16.12.2015 10:17Kájka
  Majulka: naše králinda má dávno po pubertě a stejně jí občas chytá hrabošení ,-)
  občas má "své dny" (hlavně večer), kdy hrabe jak šílená, vyhrabe záchůdek, hrabe dno klece... a to dělá, i když je puštěná, skáče do klece a tam to dělá (jinde ne), v externím wc to nedělá. Když někdy s tím moc zlobí a já už poněkolikáté uklidím klec a ona zas dělá borčus... tak jí zavřu klec, aby nemohla dovnitř. někdy se i snažila dostat dovnitř ,-))
  16.12.2015 10:26FILIPP
  zdravím, tak problém s toaletou vyřešen stačilo ji přemístit pod stůl v obýváku a bobinka si tam začala sama chodit, sem tam udělá bobky bokem ale s tím se počítá. Teď spíš řeším problém, že kouše klec hlavně večer a z rána což děla fakt dobrej rachot, ale nechce si okusovat větvičky co má v kleci, nevím jestli ji ty suché nechutnaji a nebo jestli do te klece kouše že chce ven, ale pokud přijdeme z práce odpoledne kdy se automaticky pouští na proběhnutí tak to okusování klece nedělá, nějaké tipy zkušenosti co pořídit na okus a fakt to funguje předem díky :)
  16.12.2015 10:45Daniberu
  FILIPP: Do mříží kouše opravdu proto, že chce ven. Je sice fakt, že někdy do nich koušou jen tak pro zábavu, nebo z naštvanosti - to nevím, ale každopádně v době, kdy je klec otevřená, ale to není zase až tak časté. Určitě to ale nedělají z nedostatku vhodnějších věcí k okusu.
  Náš králík se po čerstvých olistěných větvičkách může utlouct, ale na suché taky hází bobek. Nemám ale pocit, že by bez nich nějak trpěl a ani na zuby to nemá vliv.
  16.12.2015 11:26Kíra
  Zdravím, chci se zeptat. Moje králičice má pořád průjem ne nějak závažný.. nedělá ale normalní bobky a lepí se je ti všude na chlupy. Snažím se zjistit z čeho to je, jestli je to ze sladkých tyčinek co ji kupuju na okousávaní nebo ze zeleného :( jsem už zoufalá...očividně ji to nějak netrápí, ale je to už delší dobu.. dva dny je to v pořádku a pak na večer zase.. a furt dokola. Mám ji prostě přestat dávat listy salátu,mrkev i pochoutky na co je zvyklá ? a zůstat jen o senu a vodě? děkuji vám moc za rady
  16.12.2015 11:44Daniberu
  Kíra: Nic o tvé králindě nevím, tak můžu radit jen obecně. Dietu seno-voda bych nasadila, ale současně je nutné mít vyloučenou kokcidiózu. Pokud bude negativní a průjem ustane, začala bych nejprve přidávat granule a pokud to bude ok, postupně a pomalu po jednotlivých druzích přidávat zeleninu. Pamlsky v podobě sladkých tyčinek bych nedávala vůbec, ani když bude v pořádku. Ona je vůbec lepší opatrnost při podávání sladkého a to i u zeleniny (kořenové) a ovoce. Někteří králíci to sice v pohodě snáší a ani netloustnou, ale jiní s tím mohou mít problém. Někdy se podávání nevhodné potravy projeví až se zpožděním.
  16.12.2015 12:02samuel
  náš nový přírustek http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24388
  16.12.2015 12:02Lionetta
  Opatrnosti není nikdy dost. Zvlášť po tom, co jsem měla před 2 lety kralindu beránka od chovatelský s nějakou vrozenou vadou a po 2 měsících zemřela ve věku 4 měsíců. Trápí mě taková paranoia, jestli s ním něco není apod... Zkrátka o všem zjišťuji, vše dohledavam a bojím se o něj. Smrt té předchozí slečny mám ještě dnes před očima, umírala v mé náruči... Proto jsem raději na vše hodně opatrná. Hned jak budeme mít jistý rozbor, pomalu do jídelníčku nahodime nějakou tu mrkvicku :).
  16.12.2015 12:58iva smrckova
  Dobrý den, můj králík sežral pár zrnek jedu na krysy, co se muže stát? Už je to vic jak hodinu a nic se neděje. Děkuji
  16.12.2015 13:18Salla
  iva smrckova> ceka ho bolestiva a jista smrt. Jestli si nedelas srandu, tak okamzite k veterinari!
  16.12.2015 13:24Alpa
  iva smrckova - okamžitě aspoň živočišné uhlí a veterina !
  16.12.2015 13:29Lionetta
  Já taky nejsem nejlepší chovatel ale bezpečnost moji zvířata především mají, možná o Kralicích nevím tolik, ale snažim se. Nicméně jak jste mohla být tak sakra nezodpovědna, že to zvíře mělo přístup k jedu? Speciálně králík kterej sežere co vidí! Nejsem nekdo, kdo vás může peskovat, ale vy jste ho zabila! A ještě přes hodinu čekat co se bude dít? Stát se něco takového mým zvířatům tak okamžitě jedu na veterinu a necham mu vypumpovat žaludek! Tady nejsme od toho aby se kritizovalo, ale pomáhalo nicméně já si nemohu pomoct. Nezodpovědnost!
  16.12.2015 13:45Merlouska
  Majulka: my meli hrabaci obdobi ted nedavno.. kralice nekolik tejdnu porad zbesile hrabala v zachode a ne a ne prestat.. ted uz se nastesti zklidnila. A to neni zadna pubertacka, ale dustojna kralici dama (ehm, dustojna.. ha ha ha).
  16.12.2015 14:38Kájka
  Já doufám, že si i. smrckova nemyslela vážně, že to byl jen nějaký provokatér :-(
  kéž by to tak bylo!
  Jinak z jedu na krysy nemusí být rychlá smrt, může to trvat i několik dní . jsou jedy, které způsobí pomalé vnitřní krvácení. prý se to tak dělá, aby o krysy rychle nepoznali, že to je jed a snělo jich to víc.
  16.12.2015 14:55samuel
  i.smrskova : chudak kralicek mela si na neho davat vetsi pozor !!!
  - - - - -
  tohle si nezaslozil
  16.12.2015 17:06Tygrinka
  iva smrckova: Přesně, jak píše Kájka. Působení jedu je pomalé v řádu dnů a bolestivé. Takže nechápu, na co čekáte přes hodinu. Teď už bude jed mimo žaludek a už se toho moc dělat nedá. Pokud je pravda, cos psala, tak okamžitě mazej k vetovi. Těžko říct, zdali je šance na přežití, možná ještě nějaká malá. V každém případě se připrav raději na utracení králíka.
  - - - - -
  samuel: No, někdy se stanou nehody a není v lidské moci jim zabránit. Králík se dostane kam nemá, sežere co nemá a průser je na světě. Zvířata někdy dovedou hodně překvapit. To ale neznamená, že neměli hned po zjištění utíkat k vetovi. Evidentně byli doma a místo toho hodinu čekali, co jako bude. To je špatné.
  16.12.2015 17:48samuel
  muzu se zeptata byva kralicek po ockovani unaveny ?
  16.12.2015 18:06Tygrinka
  Samuel: Vet mi říkal, že určitá únava se objevit může a může trvat až týden a v místě vpichu se může utvořit bulka. Můj ušák byl zatím na dvou očkováních a kromě asi hodiny po přinesení z veteriny jsem na něm žádnou únavu nezpozorovala - což bylo pravděpodobněji stresem z cestování než očkováním. Určitě se ozvou ostatní s jejich zkušenostmi. Pokud je tvůj ušák unavený trochu, je to v pohodě, pokud by se to nějak divně zhoršovalo anebo trvalo moc dlouho, tak by bylo dobré se poradit s veterinářem. Reakce na očkování je kus od kusu různá.
  16.12.2015 18:31Kájka
  Samuel: může být unavenější -po očkování. Kája někdy po očkování byla unavená, pak hodně spala (proválela odpoledne), ale jak píše Tygrinka, to může být i reakce na stres. Jednou se stalo, že se jí udělala boulička v místě vpichu, do týdne to zmizelo. Po posledním očkování (nedávno) byla Kája v pohodě, po návratu hned baštila a tak. :-) No, ona byla už hodněkrát očkovaná. chodíme očkovat po půl roce, 4. rok. Myslím, že většina ušáků snáší očkování bez problémů, akorát někteří po návratu z veteriny trucujou, že jsou naštvaní. ,-)
  16.12.2015 19:09leprechaunek
  samuel, Kájka: ono králíci k tomu asi mají určité "predispozice", stejně jako lidi. Mlaďoch je v pohodě, ale když jsem ještě měla malou Jarouška, ta po očkování vždycky totálně vytuhla na půl dne. Prostě odpadla. Btw já reaguju na očkování stejně, takže měla moje pochopení :))
  Časté to není, ale stává se to... Věk ani počet zažitých očkování, ani ten stres s tím nějak nesouvisí. Prostě reakce organismu.
  16.12.2015 19:13Kájka
  Jasně, u lidí to je podobné, tělo bojuje, tvoří protilátky...
  Vzpomínám, že když byly děti malé (mimina), tak pak po očkování víc spaly.
  16.12.2015 20:32mišenka
  Dotaz,od malička má muj ušák problém s průjmem.Začalo to pokaždý,když dostal mrkvu,přestávala jsem dávat a v pohodě,ale od té doby semo tamo se mu to prostě vrátí a má pokaždý uplně špinavej zadek-už mě to nebavi umývat pořád :/ Snažím se mu dávat dietu,jen seno atd...ale nic :/ Co s tím?Co mu může chybět?
  16.12.2015 20:48Salla
  Misenka: prujem ma vetsinou dve priciny. Prvni je nerovnovaha ve streve zpusobena napr. kokcidiozou, kvasinkami apod. Nechali jsme udelat rozbor trusu, ktery by toto odhalil? Takova pricina sama neprejdu. Druha casta pricina je spatna strava, ktera se sklada ze smesi se zrnim, sucheho chleba a jinych nevhodnych pochutin. V tom pripade pomuze prechod na zdravou stravu. Cim krmis krome sena?
  16.12.2015 21:21Zojja
  Zdravím, mám dotaz. Spíše více dotazů, máme doma 9 měsíců zakrslou beranku. Amálku jsme se snažili už od začátku učit i na záchůdek, vzorně si tam vždy odskočila a nebyl problém. Závěrem 4 měsíce se to změnilo a začíná to být neúnosné, protože teď už to nejsou nejen bobky po zemi, ale čůrá, kde jí napadne, já už nevím, jestli to je pubertou nebo to bude už navždy. Nevím si rady, chválím jí, když si dojde správně, vidím spokojenou reakci a naopak kárám, když to nechá pak kdekoli a je na mě sama nevrlá. Nekřičím na ní, fyzické tresty vůbec, když už jsem si nevěděla rady, zkoušela jsem jí v tom na podlaze i lehce vymáchat čumák, že nesmí i ubrouskem setřít, dát jí čuchnout a před ní, aby to viděla je dávám do záchůdku. Nic nepomáhá, běhá kolem mě pořád dokola jako v amoku a oštipuje mi a olizuje ruce, prďolka. Nevím, jak mám pomoct jí i nám.
  16.12.2015 21:25Salla
  Zojja: puberta. Bud to prezijete, nebo pomuze kastrace.
  16.12.2015 21:27Zojja
  A ještě jsem si dnes všimla při stříhání urousaných chuchvalců chlupů u zadečku, že má lehce vylisalá třísla, myslíte, že to mám nějak řešit. Nezdálo se mi, že by jí to nějak trápilo a kůže byla neporušená, má to asi pod tím nánosem chlupů zapařené. Je to možné?
  16.12.2015 21:29mišenka
  Salla: Tak mám ho už 4 roky,tak kokcidioza by to snad být neměla ne?Vím,že jsem s ním lítala na veterinu a pak se to vždy nějak samo spravilo..Kdybych měla pokaždý,když ho to chytne litat na veterinu a dát tam 500,rychle by mě to zrujnovalo :/ Krmím normální směsí z obchodu,žádný chleba nebo tak mu vůbec nedávám a pamlsky dostává taky určené pro králíky-kupované..Kdyby aspon pořádně to seno chtěl,ale je strašně vybíravej,sní to co mu chutná a zbytek nechá ležet a už se toho prostě nedotkne :/ Vždy min. pulku sena vyhodim :/ Přemýšlela jsem,že bych mu zkusila koupit ty trixie kapky na průjem,aby se mu ty střeva nějak zlepšily a zkusila bych mu udělat slabý heřmánkový čaj,co to udělá :/ Jinak už nevím
  16.12.2015 21:33Zojja
  Já myslela, že ta puberta přejde, ale pak jsme zjistili z internetu, že to je někdy na celý život králíčka :) Co ta dovede za králičí kusy a to fajn bručení..hehe. Snažíme se nepolevit, ale ten občasný zápach z klece, jak se to tam snaží sama provonět, je pro silnější povahy :)
  16.12.2015 21:42buub
  mišenka

  Všechno špatně, míšenko. Králík má žrát především seno, je to základ krmné dávky. Jo, směsky z obchodu, tzn. směs zrní jak pro krysu a k tomu různé medové a jogurtové pamlsky, jasně, že jim to chutná, stejně jako děcko bude radši jíst slané tyčky, čokoládu a hranolky, a na zeleninu se vykašle. To, že králíkovi něco chutná ještě neznamená, že je to pro něj dobré. A že ho máš rozmazleného a seno ti nechce, za to můžeš jenom ty.
  - - - - -
  Kapky na průjem nebo heřmánkový čaj možná dobrý jako podpora, ale není to řešení, pokud ho nebudeš správně krmit. Směsky a pamlsky... to u králíka, co trpí na průjem, nemá vůbec co dělat.
  16.12.2015 21:44Alpa
  mišenka - směsi nejsou vhodné a může to být po nich. Zkus koupit granule - mrkni tady do jídelníčku a třeba to pomůže. My máme Britky a Ty Zorce chutnají. Směsky z obchodu jsou chutné, sladké ale složení nic moc. Pamlsky bych omezila, raději kousek ovoce nebo zeleniny, lněné semínko, pokud nebude mít průjem. Pokud nepomůže změna jídelníčku, tak vás asi veterina nemine :-(
  16.12.2015 21:55Lionetta
  Cynduška: asi bych to spíše typovala na prasivinu, návštěva lékaře neuškodí. Strilim od oka, králíčka neznám a neviděla jsem, jenže tohle je jasný symptom. Když tak je to v sekci nemoci :).
  - - - - -
  misenka: raději mu zkus dat dietu, ono ho ta vybiravost přejde, nech ho chvíli o seně a bude bastit. Musí jíst hlavně seno, je pro něj zdroj vlákniny a obrušuje stoličky. Místo směsí a granulí bych raději dávala zeleninu (pomalicku) a směsi jen na chuť :). Pamlsky z obchodu bych smazala a hodila tam nějaké to ovoce.. Celkové si osobně myslím, že je lepší králíčka necpat granulemi a vším spojeným... Radeji tu přírodní stravu :) (seno, zelenina a jako pamlsky nebo prostě jen tak sem tam to ovoce nebo kyticku) :) držím palce.
  16.12.2015 22:38Šmudlinka-Ova
  Ahojte,
  chtěla bych se zeptat, máme králíčka, samičku 2 roky starou. Poslední dva dny jí hrozně zapáchá toaletka. Záchůdek má vyčištěný..vyvoněný.. ale jak do něj vykoná potřebu.. (vyčůrá se) hrozně to zapácha.. Čpíí to po celém bytě.. Nevítě, zda se jedná o nějakou chorobu, nebo jen si značkuje..? Jinak papá normálně, je veselá, aktivní.. papá stále stejnou stravu.. nedostala nic nového.. dostáva furt stejné papání.. hlavně seno, okurek, papriku, mrkvičku.. a další a další..

  Děkuji ŠMUDLINKA
  17.12.2015 00:07Nýna
  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat ohledně pamlsků. Jsem seznámena s tím, co by obsahovat neměly, ale v praxi si to nějak nedovedu spojit. Našla jsem například následující složení nějakého senného zvonečku: bílkoviny 9,6%, tuk 2,8%, vláknina 8,4%, popel 4,5%. Je to OK, nebo je to moc tuku? A co ten popel?

  Dále se chci zeptat - občas kupuji pamlsky Versele Laga, nicméně pro morčata (nějaké lesní plody příchuť, tento styl:). Je možné, že když je na obale napsáno pouze "pro hlodavce", a na jiných příchutích i "pro králíky", že ty, které nejsou určení přímo pro ně, jsou jim něčím škodlové?

  Děkuji pěkně!
  - - - - -
  Ještě zkoumám nějaké granule a našla jsem, že Versele Laga Cuni nature obsahuje kvasnice, je to v pořádku?
  17.12.2015 01:16Tygrinka
  Nýna: To není popel z kamen, jedná se o ukazatel obsahu anorganických látek v krmení. Ani kvasnic se nemusíš bát, to není nevhodná složka krmiva. Pamlsky pro morčata pravděpodobně mají jen navíc přidaný vitamín C. Nevím, co přesně kupuješ za pamlsky, ale pamlsek pro morče králíkovi nevadí. Obsah Cvitamínu v jednom pamlsku je mizivý a neublíží mu. Zkontroluj si složení na obalu, někdy je to i zcela stejné pro oba druhy.
  17.12.2015 10:41LucinaK
  Ahoj, jak řešíte vánoční stromeček ve společném pokoji s krállíkem? Tento rok jsme v novém bytě a králík je v obýváku kde je i stromek, zatím máme jedličku jen pár dní, ale králík jí neustále okusuje. Myslela jsem, že ho to časem přestane bavit, ale nestalo se tak. Takže máme stromeček obehnaný ohrádkou a vypadá to na vězeňské Vánoce. Bojím se totiž, že snědení půlky stromečku by mu neudělalo dobře, mám pravdu? Nebo necháváte ušáka hlodat stromeček, dokud mu chutná?
  17.12.2015 12:23Sofie4
  Šmudlinka-Ova: já si myslím, že to je značkování...náš králík taky občas dost čpí...tedy teď už nějakou dobu ne...ale ještě půl roku zpátky každé vykonání potřeby, ať už moč, nebo bobany čpěly...to bylo hned poznat.....
  17.12.2015 14:24Knedla
  LucinaK: My dáváme stromeček na stoličku. Myslím, že mu moc neuškodí, když si sem tam ďobne, pokud to nevadí vám :),ale bacha na ozdoby, háčky a kolekci a aby tem stromek na sebe neshodil!
  17.12.2015 15:55cynduška
  promazáváme ouška stolním olejem trochu se lepší jak dlouho může trvat "uzdravení" děkuji
  - - - - -
  dobrý den mohu se zeptat dostala jsem králíčka a má malinko lupy na oušku co s tím děkuji moc za radu .......dostala jsem jej a je to náš první miláček
  17.12.2015 16:39Daniberu
  cynduška: Vezmi králíka na veterinu. Tam udělají stěr, zjistí, co to je a podle toho určí léčbu. Může to být klidně i nějaký parazit, např. dravčík.
  17.12.2015 17:31p7p
  Potřebuju radu. Mám dva měsíce králíka od kamarádky (cca 3 roky). Před 14 dny jsem ho vzala poprvé na očkování. Od té doby je velmi agresivní. Nenechá mě něco dělat mu v kleci, když je puštěný, tak na mě útočí. Jsem celá pokousaná. Občas kousne i psa. Co s tím? Máte někdo nějakou radu?
  17.12.2015 21:53Lionetta
  Ahoj,
  Opět se raději ptam, než konam. Dneska Mortikovi konci prelecovani kokcidiozy, tudíž půjdeme na rozbor znovu. No a vlastně chci jen vědět, jestli mu do jídelníčku oper smím dat smesky pro juniory. Zelenou si netroufnu, to až po vyloučení a proto se raději ptam jestli smí i směs. On je totiž jinak na sene, které doplnuju 5x denně (má hlad a je zvyklý na 2 misticky zeleniny a 1 smesky denně + nějaký ten pamlsek-nepocitam seno, to žvýká stále než přestávky.) dík moc:)
  - - - - -
  Napsala jsem to poněkud složitě, je to 3 měsíční mimco, tak jestli už mužů po troskach dávat směs :).
  17.12.2015 22:04Anor
  Lionetta: Nevím, co myslíš tou směsí... Pokud bys měla normální granule pro juniory (viz. jídelníček), tak bys klidně mohla dávat i granulky. Směsky jsou diskutabilní, ušouni si většinou vybírají, co jim chutná a složení nebývá nic moc. Ve směskách bývá i sušené sladké ovoce, svatojánský chleba... to bych teď ušisku radši nedávala.
  - - - - -
  Petastastna: Tiše tady pozoruju, jak s Gerim bojujete a mám radost, že zase papá. Tak držíme tlapky, aby mu to vydrželo =)
  17.12.2015 22:51Lionetta
  Děkuji noc, no raději to pokoušet nebudu a pockame si na výsledky :).
  17.12.2015 23:02ronnie1111
  Dobrý den, nevíte někdo, jestli králík může ztloustnout po knackebrotu? Děkuji za odpověď. :))
  18.12.2015 00:32Tygrinka
  cynduška: Olej na uši už nemazej, neřeší to příčinu olezlosti. Po namazání olejem se to zdá lepší, ale jedná se jen o vnější efekt.
  - - - - -
  ronnie1111: Po jednom ne, jestli se k němu nějak dostal, ale neměl by ho vůbec dostávat ani jako občasné krmení. Raději si prostuduj zde nahoře odkaz Jídelníček.
  18.12.2015 07:26Daniberu
  Lionetta: To, co ti píše Anor, platí i po tom, co budeš mít potvrzení negativity :). Nevím, jakou tu směsku máš. Jsou takové, které až tak špatné nejsou a pokud králík zbaští všechno, jsou celkem přijatelné. Jsou ale i takové, které by se neměly dávat ani jako pamlsek :(.
  18.12.2015 07:44prosba
  Dobrý den,
  moc bych Vás chtěla poprosit o Váš názor, zkušenosti. Včera nám zemřel králíček, kterému bylo 10 let. Velmi se trápím, zda jsme mu nemohli nějak pomoci. Celý život žil mimo klec (dostatek pohybu), byl velmi hodný a bez větších zdravotních problémů. I do posledních dnů byl čilý, jevil o dění zájem a dobře (ne tak mnoho jako dříve) jedl. Od úterního odpoledne začal polehávat a především přestal jíst. To jsme se ještě neznepokojovali, během života měl asi třikrát podobný stav. Kdy se mu ulevilo bezprostředně po vykonání stolice. Ve středu k večeru však pomalou „chůzí“ vyhledal místa, kam běžně nechodí. (jakoby chtěl mít klid od hluku rodiny – máme i mimi). Pak celou noc zůstal na jednom místě, skřípal zuby. Ve čtvrtek odpoledne již sotva zvedl zadní nožičky, tělíčko. Pak nám do pár minut umřel. Moc si vyčítám, že jsem mu nepomohla. Prosím, netušíte, na co mohl zemřít? Děkuji.
  18.12.2015 08:16Daniberu
  prosba: Nemyslím si, že by ti tady někdo byl schopen určit, na co tvůj králíček zemřel. Obecně nejedním začíná u králíků většina zdravotních problémů. V takovém případě je potřeba nejprve podat něco na odstranění případného nadmutí (kmínový čaj, Sab simplex) a pokud to nezabere, neprodleně navštívit veterinu. Králíci také nesmí být delší dobu bez jídla. Kritických je už 24 hodin. Takto pomoci jsi tedy asi mohla, ale vzhledem k věku je dost pravděpodobné, že by i tak králíček stejně nepřežil. Teď už je to ale jedno a nemá smysl si trápení se nad jeho ztrátou zhoršovat výčitkami svědomí. Tvůj králíček se dožil krásného věku a určitě měl nejen dlouhý, ale i hezký život, protože je vidět, že jsi ho měla opravdu ráda. Píšu ti to spíš proto, abys v případě, že budeš mít dalšího ušáka, neudělala podobnou chybu.
  - - - - -
  Petastastna: Péťo, jen tak dál! Pro jistotu ještě dál držím palce :).
  18.12.2015 08:28rega
  LucinaK: my mame tiez jedlicku, pretoze kralikovi moc chuti. Uplynule roky s nou ziadne problemy nemal, ale on nemava problemy s travenim, takze sme to jeho vyrazne ochutnavanie stromceku nemuseli nijak riesit. A aby bol spokojny, kupujeme prave tu jedlicku (smrek ani borovica mu nejak "nevonali"). Akurat tak mame tak do 80 cm len nerozbitne ozdoby a ziadne svetla ani nic, co by kralik nemal zjest. Pre spestrenie mu na vetvicky zavesim susene jablcko. To si ale clovek musi davat pozor, aby mal ten stromcek dobre ukotveny, inak by ho kralik lahko zhodil :)
  - - - - -
  p7p: agresivita obecne znamena, ze sa kralik citi ohrozeny alebo krajne nespokojny. Moze byt len nahoda, ze sa objavila v rovnakom case ako ockovanie. Nemohol mu niekto nechtiac ublizit? Nie je mozne, ze sa psa boji, ze je mu jeho pach neprijemny?
  Zakladom je trpezlivost, hlavne mu nesiahat do klietky,ked je tam on.. nechat ho vybehnut. Ked kusne, dorazne mu povedat fuj ci nie, pripadne aj inak naznacit, ze to bolo neprijemne. A nesnazit sa mu zbytocne nieco nutit (ako branie na ruky ci pobyt so psom), nechat ho, nech si najde nejake miestecko, kde by sa citil bezpecne a potom podniecovat jeho prirodzenu zvedavost na preskumavanie okolia.
  Napriklad nas kralik bezne beha ku psovi, aby ho ocuchal, ale ten hafan sa nesmie pritom pohnut. Ak sa pohne smerom ku kralikovi, kralik prepina na utocny mod (nevie kusat, ale utoci packami). Ked su oddeleni ohradkou,tak v pohode funguju, to si kralik kludne pride raz za cas lahnut z druhej strany (provokovat:).
  18.12.2015 11:09p7p
  rega - Děkuji za odpověď. Nikdo mu neublížil. Napadá mě, i když je puštěný. Pouze jsem se sehnula, abych sebrala smítko a on se rozeběhl a zakousl se mě do ramene. Je možné, že třeba prožívá další pubertální období? Celý dva měsíce byl jak zlatíčko...se psem (yorkšír) se očuchávali. I s kocourem a papouškem vychází....a dva dny po očkování se chová jak magor. Pronásleduje mě kamkoliv jdu a jakmile dám ruku dolu, tak se do mě zakousne. Nemůžu zametat (i hned napadne lopatku a koště). Nabíhá na mě jak býk, dupe a funí. Přemýšlím o kastraci, ačkoliv jsem nechtěla. Je možné, že by se to po kastraci zlepšilo....nejlépe vrátilo do starých kolejí?
  18.12.2015 11:19zajuska
  Viete mi odporucit nejaku kvalitnu veterinu, kde budu schopni kralikovi bez ujmy odobrat krv? V CR, blizko Ziliny..napr. Ostrava, Bohumin a okolie?
  Vdaka :)
  18.12.2015 11:57Daniberu
  p7p: Nevím, ale tak trochu pochybuji, že by v tomto případě pomohla kastrace. Pokud je tam opravdu nějaká souvislost s očkováním, tedy že ztratil důvěru a bojí se, že ho zase vezmeš někam, kde mu budou ubližovat, tak se obávám, že by se to mohlo naopak zhoršit.
  Chování, které popisuješ je sice hodně neobvyklé, ale občas se tady někdo s podobným problémem přece jenom objeví. Většinou mu tady pak radí zpytovat svědomí, ale mylím, že někdo je v tom opravdu nevinně. Nějak nevím, co ti poradit :(. Na jednu stranu si králík v žádném případě nesmí myslet, že se ho bojíš a jeho agresivita by podle mne neměla zůstat bez trestu. Nemyslím tím, že bys mu měla naplácat, ale sprdnout ho a třeba mu přidržet hlavu chvíli u země by podle mého názoru neškodilo. Prostě jakmile po tobě jde, tak neutíkat, ale naopak se mu postavit, aby pochopil, že ten silnější jseš ty, a ne on. Třeba ho taky zvednout do výšky tvých očí, pak ale dát zase hned na zem.
  Možná neradím dobře a někdo může namítat, že se pak bude jen ještě víc bát, ale není možné se takhle nechat terorizovat, případně doma chodit v holinách a rukavicích :).
  Třeba se najde někdo, kdo poradí lépe. Mne nic lepšího bohužel nenapadá.
  - - - - -
  oprava: Možná se sice mýlím, ale že je v tom někdo nevinně si memýlím, ale myslím :)
  - - - - -
  p7p: Za napadání lopatky a smetáku králíka, prosím, určitě netrestej. S těmito drzými vetřelci mají často potřebu se vypořádat i velice mírumilovní neagresivní miláčci :).
  18.12.2015 12:35miki21
  jaký máte názor na granulované seno?když ten muj je tak vybiravej v normálním,tak ve formě granulí by se třeba ukecal a snědl všechno.ale asi by si tím moc neobrousil zoubky co?
  18.12.2015 12:44Daniberu
  miki21: Taky si myslím, že na obrušování zubů by to moc nepomohlo. Nevím, kolik dáváš granulí, ale jestli je to možné, zkus ubrat. Náš taky seno zrovna nemiluje a než se do něj pustí, zkouší vyškemrat něco lepšího všemi dostupnými prostředky. Ovšem když neuspěje, vzdá to a pustí se do něj :).
  18.12.2015 12:49Alpa
  Zajuska - mrkni do doporučovaných, je tam Ostrava MVDr. Raška
  18.12.2015 12:50zajuska
  Alpa, vdaka.. Ma s nou niekto aj osobnu skusenost?
  18.12.2015 13:05Petastastna
  MVDr. Raška mi přímo doporučili v Brně ;) nevěděli že to k němu mám stejně daleko jako k nim :D
  18.12.2015 13:41samuel
  stava se vam ze kralicek sebou skubne a zacne skakat a behat rychle a skube hlavou jak kdyby se zblaznil co to znamena??
  18.12.2015 13:43rega
  Daniberu, p7p: mne to z toho chovania pripada, ze mozno je prave extra nadrzany (kusanie ruky).. Alebo berie p7p ako silnu konkurenciu ? Urcite by som skusila chvilu vymysliet ako ho dorazne upozornit, ze nieco sa nerobi a pockala par tyzdnov, ci sa to nejak zlepsi..
  A potom pripadne zvazila kastraciu... ak je za to chovanie zodpovedny nejaky ten hormon dominancie.. Ale tiez je to tak trochu vestenie z ruky, obzvlast,ked toho kralika nepoznam.
  18.12.2015 13:51Sofie4
  zajuska: já mám osobní zkušenost s Raškou, ale neřešila jsem nic závažného, jen klasická prohlídka, očkování, přeléčení na kokcidie. Takže nemohu až tolik hodnotit. Pan doktor je v pohodě, akorát jedna sestra králíkovi neuměla píchnout očkování, ale stane se :) myslím si, že pan Raška je určitě dobrá volba. Já chodím jakožto Ostravák jinde, kde to mám blíže, chodím k vetovi Košťálovi, tam už jsem řešila i nějaké ty problémy, a jsem maximálně spokojena, veterinář i sám chová králíky, takže to není "jen pejskař" jak se říká :)
  - - - - -
  samuel: má radost ze života :)
  18.12.2015 14:06Tygrinka
  p7p: Jedině zkusit trestat, jak psala Daniberu. Chce to rukavice (anebo počítat s kousancem) a postřeh, abys chytla králíka okamžitě po činu nebo ještě během útoku. Pokud by se ti to nedařilo, protože někdy je ušák velmi rychlý a honit ho nemá cenu, tak další možnost je mít při ruce prachovku - taková ta imitace liščího ohonu - a při útoku se ho tím dotknout nebo zlehka plesknout, ale opravdu velmi zlehka. Dosáhneš dál, než ušák počítá, a přistání fáborků na hlavě nebo zádech ho velmi nepříjemně překvapí. Útok shora nečeká a hlavně se ho instinktivně bojí. Nemůžeš mu ublížit a útok zastavíš. Kdyby byl vytrvalý, tak ho můžeš odhánět libovolně dlouho, kdyby se zakousl, tak také nevadí, vším tím získáš čas pro něj druhou rukou sáhnout a přitisknout mu hlavičku k zemi nebo jako druhý stupeň vzít ho za kůži za krkem a přizvednout mu přední tlapky od podlahy nebo třetí stupeň zvednout celého do výšky. Je pravděpodobné, že mu bude chvíli trvat, než dá pokoj, takže budete muset být nějakou dobu v pohotovosti.
  - - - - -
  Liščího ocasu, lišky ohon nemají...
  18.12.2015 14:22Anor
  p7p: Ještě mě napadl jako kárný prostředek rozprašovač na vodu. Když se k tobě požene, že tě rafne, tak dobře mířená sprška studené vody by ho mohla minimálně pěkně překvapit.
  18.12.2015 14:25Lucie94
  Dobrý den,moje holčička Maggie je od rána apatická.Vypadá ospale,nebo uraženě.Každé ráno ji dávám hrstku granulí Junior,po kterých se může utlouct a jednu mrkvu a dnes si jen ďobla a odešla do domku,kde normálně netráví moc času. Už 4 dny má mazlavé exkrety,ale mám ji doma 9 dní a myslím,že to bude jen změnou stravy. Je 12 týdnů stará a před 3 dny jsme byly na očkování. Celý včerejšek jen běhala a když jsem ji zavřela,zuřila,protože chtěla být venku déle. Dnes má celý den klec otevřenou,ale nejeví žádný zájem. Mám si dělat starosti, nebo je možné,že je jen ospalá? Děkuji předem za odověď,Lucka
  18.12.2015 14:35Kájka
  Lucie: myslím, že Tvůj králíček není v pořádku. Zřejmě má zažívací potíže, možná ji bolí břicho, proto nechce jíst. mazlavé bobky nejsou normální, kor 4 dny :-( Jak je Maggie stará? A co dneska všechno snědla? jí něco? (aspoň seno) Králík nesmí dlouho nejíst, je to pro něho nebezpečné.
  18.12.2015 14:36mony
  Lucie94
  ano máš si dělat starosti...máte vyloučenou kokcidiozu? Pokud ne, posbírej co vyrobila, odnes ihned na veterinu a ať na počkání udělají rozbor.Pokud má kokci ihned nasadit lék od veta. Pokud kokcidiozu máte vyloučenou, chce to pořešit stravu, nasadit dietu ze sena a vody, podat třeba heřmánkový čaj a opět na veterinu. Veterinu vybírej zde ze seznamu, kde ušákům rozumí.
  18.12.2015 14:37Kájka
  Jinak -unavená může btý, ale unavený králík, i když víc spí, tak se občas vzbudí a nežere se. Myslím, že jí není dobře a unavená nebo naštvaná Ti jen připadá.
  18.12.2015 14:38Lucie94
  Kájka - děkuji za rychlou reakci. Dneska si ďobla sena a trochu těch granulí,dávám ji každý den čerstvé. Ona nemá jen mazlavé, má i normální bobky. Je 12 týdnů stará.
  18.12.2015 14:39Kájka
  Jinak jsem chtěla doplnit ještě to, co už napsala Mony. určitě dietu, nechat vyšetřit bobky a pokud se králíčkův stav brzo nezlepší, tak zajděte na veterinu.
  18.12.2015 14:40Tygrinka
  Lucie94: S těmito příznaky bych si starosti určitě dělala, mazlavé bobky nejsou dobré znamení a nechuť k jídlu jakbysmet. Posbírej bobky, co udělala od rána, a vezmi je i s králindou ještě dnes na veterinu. U takhle malých králíků může dojít k úhynu velmi rychle. Zřejmě má kokcidiózu, nebo může mít přemnožené jiné brebery, v každém případě se jedná o vážný stav s nutností rychlého řešení. Více o kokcidióze zde http://www.kralici.cz/pages.asp?f=kokcidioza
  18.12.2015 14:44Kájka
  Docela špatný je, že je pátek odpoledne, to už asi nestihnou veterinu. :-( No, záleží, kde bydlí.
  18.12.2015 14:45Tygrinka
  Lucie94: I mazlavé bobky jen občas a jinak normální bobky mohou značit střevní parazity.
  18.12.2015 14:451994
  jaké seno mají vaši ušáci nejradši?nebo které je nejlepší?Můj má nejradši nějaké tvrdší trávy,jak je měkká,tak to vůbec nechce :/
  18.12.2015 14:49Kájka
  1994: Kája má taky radši tvrdší trávy, takové ty stonky, ty si pěkně vybírá, vytahuje :-)
  co se týče "výrobce" sena, tak kupujeme, pokud možno, už jen Luční seno z Železných hor, to má nejradši. :-)
  18.12.2015 14:52Lucie94
  Jsem z Anglie a veterinu mám za barákem. Můj veteřinář je vemi schopný a vstřícný. Jdu tam a dám vědět později.
  18.12.2015 14:56Kájka
  Lucie: každopádně začni dietou (seno, vodu) a dej heřmánkový čaj. A sbírej bobečky, ž byjste je nechal v pondělí vyšetřit, je dobré sbírat několik dní (různé), dát do skleničky s uzávěrem a do ledničky.
  A přečti si tady rady v odkazech ("nemoci")
  - - - - -
  Lucko, tak to je super, že máš veterináře tak blízko.
  18.12.2015 15:04Alpa
  Sofie4 - já to mám úplně stejně :-) U Rašky běžné vyšetření a běžné očkování Košťál :-) A+Z
  18.12.2015 16:44Lucie94
  Tak jsem zpět. Poslechl si srdíčko, prohmatal uzliny,bříško,uši, prohlédl oči,změřil teplotu a vše je v pořádku. Ohledně mazlavých bobků mi řekl,že jednou za den králíci vylučujou ,,bobky´´ s hlenem a konkrétně ten její je naprosto v pořádku.Pro jistotu jí píchl nějakou vit.směs pro prodporu trávící činnosti a žaludku a dal mi granule pro králíky a morčata,což mám smíchat s vodou a dávat každej den po dobu 5 dní. Ráda bych zaslala foto,ale nevím,kam :/ Maggie se zdát být o 100% lepší,už se i zkouší dostat z klece ven,tak mám takový dojem,že jen chtěla vidět toho milouše pana doktora :D ... no,uvidíme,jak to půjde. Zítra dám zase vědět,jak na tom je. VŠEM MOCKRÁT DĚKUJU ZA POHOTOVÉ PŘÍSPĚVKY !!!!!!!!!!!!!!!!! <3
  18.12.2015 17:23Tygrinka
  Lucie94: O bobkách s hlenem jsem ještě neslyšela. Možná vet myslel měkčí bobky, které králík obvykle žere rovnou z konečníku, ale pokud je zdravý, chovatel je vůbec nevidí. Jestli se jedná o tyto druhy bobků, tak to značí, že má králík nějakým způsobem rozhozené trávení.
  Takže dieta je namístě, nicméně vzhledem k věku králíčka bych stejně nechala udělat rozbor bobků, abych měla jistotu, že se jednalo opravdu jen o rozhozené trávení. Je fajn, že máš veterináře takhle blízko.
  - - - - -
  Lucie94: Napsala jsem to trochu nejasně, měla jsem napsat: Jestli se jedná o tyto druhy bobků a protože sis toho všimla a jedná se o problém trvající už 4 dny, tak to značí, že má králík nějakým způsobem rozhozené trávení.
  18.12.2015 17:33Verik
  Kájka: My ho kupujeme taky, tohle seno je asi nejlepší :)
  18.12.2015 19:18Lukáškud
  Dobrý den, mám zakrslého králíka asi rok a pul starého, bohužel jsem ho nebral na očkování a dnes jsem ho pustil a on je strašne klidný a spíš jen sedi a občas mu kručí v břiše ... ještě včera byl uplně v pohodě skotačil, jedl, pil atd... dá se stím něco dělat?
  18.12.2015 19:24Konemy
  Lukáškud: Ano, dá, například zajít s ním k veterináři.
  18.12.2015 19:30Lionetta
  Daniberu: neboj zkoumala jsem dle tématu jídelníčku :). Směs je celkem doporučovana dle těchto stránek :). Ale pravdou je, že by ji nemel, zapomněla jsem přemýšlet na složení, ještě že než něco udělám, raději se zeptam :). Zítra jdeme na rozbor tak drzte palce :).
  18.12.2015 19:48samuel
  Může králíček normálně kousat dřevo ?? Nevadí to?
  18.12.2015 20:01Lucie94
  samuel: v sekci jídelníček a přesně ,,větvě´´ je podrobně zobrazeno a vysvětleno, jaký druh dřeva se smí králíkům podávat. V zásadě je to nezbytnost pro obrušování jejich zoubků :)
  18.12.2015 22:58borichimitu
  Ahojte, prosim vas, moj kralik zacal v tomto obdobi velmi vyrazne plznut. Je to normalne alebo mam vyhladat veterinara ?
  19.12.2015 09:58KráličiceLentule
  Dobrý den, máme králinku 8 měsíců a rozhodli jsme se jí dát vykastrovat, protože neustále skáče na nohu nebo na ruku. Někdy u toho i kousne. O kastraci jsem si přečetla tady na králící.cz článek, ale chci se Vás zeptat..musí se čekat než přestane s tímhle namlouváním a bude zase chvíli v klidu. Nebo to je jedno? Děkuji Lentule
  19.12.2015 12:19wewika
  Kto ma skusenost s ohradkou? Potrebujem ju na oddelenie izby aby ked som neni doma moj nezbeda neskakal na postel :) ale ta vyska 63 cm sa mi zda malo... Nepreskakuju vam to?
  19.12.2015 12:25Kájka
  wewika: ohrádku nemáme, ale naše Kája by takovou výšku, myslím, určitě přeskočila. Ale jsou ohrádky i s vrchem nebo se dá dokopit k tomu síť nahoru. Podívej se tady do eshopu.
  19.12.2015 13:07Anor
  KráličiceLentule: Mělo by to být jedno. Ušatou můžeš nechat vykastrovat kdykoliv, jediná výjimka je, když čeká mladé =) Což ta vaše nejspíš nečeká... Jen zdůrazňuju - najdi si veterinu, kde to umí. Kastrace samiček je docela velký zákrok.
  - - - - -
  wewika: Záleží jak schopného máš skokana a jak velkou bude mít motivaci ohrádku přeskakovat =) Boris 60 cm přeskočí v pohodě, ale jen když má důvod. Když má dostatečný rozběh a za ohrádkou nesuším plato křížal, tak ohrádku neřeší. Ale když ohrádku zapřu třeba židlí, to už je výzva a to se musí vyzkoušet... =) Dají je koupit i vyšší ohrádky, ale ty se zas blbě překračují =)
  19.12.2015 13:40Alpa
  wewika - já mám vysokou a králinda se taky občas snaží o výskok. Už jsem ji chytala zachycenou nahoře a to má skoro metr :-( Bez horní sítě, ani náhodou.... A+Z
  19.12.2015 14:01leprechaunek
  wewika: záleží na konkrétním králíkovi. S kamarádkou máme stejné plemeno, zakrslého berana... jí přes to hopsal už jako mládě, mně se oba králíci klidně zabijou o klacek ležící na zemi, takže o skoky přes ohradu se nikdy ani nepokoušeli. Jak říká Alpa, síť to jistí.
  19.12.2015 14:39Andyna
  Dobrý den stalo se někdy někomu ze by samec napadal samici ?
  19.12.2015 15:19samuel
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24389
  19.12.2015 15:49Honey Bunny
  S velkou bolestí s srdci musím oznámit, že mě dne 17. 12. 2015 jen pár týdnů před osmými narozeninami opustil ten nejbáječnější králíček - můj Hanýsek. Ještě v neděli vesele hopskal po bytě a já věřila, že to bude jeden z těch králíčků, co se bez problémů dožije 10 let. Nikdy totiž žádné zdravotní komplikace neměl. V pondělí však přestal jíst a pít. Hned jsem s ním letěla na veterinu, kde dostal léky na podporu trávení a chuti, ale nepomohlo to. Na druhý den jsem s ním upalovala znovu a okamžitě dostal infuze, ale bylo již příliš pozdě. Naposledy vydechl okolo 16. hodiny v mém náručí. Z krve bylo zjištěno, že mu selhávaly ledvinky. Bylo to velmi nečekané a mě po něm zůstalo jen prázdné místo v srdíčku. Je to opravdu jedno z nejhorších období mého života. Proto bych všechny, kdo máte doma králíčka, chtěla pobídnout k tomu, abyste se svým ušákům věnovali, nechávali je často běhat, nestresovali je, ale hlavně jim dávali často najevo svou lásku. Ono takové časté pohlazení dělá divy. Oni si to zaslouží.... Hanýsku, s Flíčkem na tebe moc vzpomínáme a je nám po tobě smutno... Snad se ti za Duhovým mostem líbí. Věřím, že se jednou zase potkáme a děkuji ti za vše krásné. Byl jsi ten nejlepší kamarád a spřízněná dušička.
  19.12.2015 15:59Candík
  HoneyBunny: to je mi moc líto, že tě králíček opustil. :( Vím, jak moc to bolí. Ale dožil se krásného věku a jistě je mu teď za duhovým mostem s ostatními králíčky hezky a dohlíží na tebe. Drž se!
  19.12.2015 16:29Šárka 07
  Honey Bunny: Upřímnou soustrast!
  19.12.2015 17:01Alpa
  HoneyBunny - je nám to líto:-( Určitě si u vás svých krásných osm let a teď je mu dobře za duhovým mostem, kde ho už nic nebolí ! Držte se! A+Z
  19.12.2015 17:24samuel
  Honeybunny: je mi to moc líto :( stalo se mi to samé před 2mesici tez mi zemřel na selhání ledvin
  19.12.2015 18:23wewika
  Dakujem za rady .
  Honey Bunny taktiez sa pripajam je mi to moc luto :( vels sily prajem,,,
  19.12.2015 19:03lenishaq
  Ahoj mám na vás dotaz ve čtvrtek sem byla s ušákem na obroušení výrustků ,už od toho měl podrápaný jazýček vyfasovali jsme antibiotika a nedaří se mi ho nějak rozkrmit ..sem tam dá nať ,bazalku bo kousek mrkve ale jen trošku vždy :/
  nemáte s tím někdo nějaké zkušenosti?? bo jak rozkrmit
  ...děkuji za každou radu :)
  19.12.2015 19:34Šárka 07
  Teprve naše druhé album:
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24390
  19.12.2015 21:05Kájka
  Zuzko, je mi moc líto, že Honey udešel za Duhový most. :-(
  je to smutné, zvlášť v tuto dobu -před Vánocema. Ale 8 let je na králíčka už docela požehnaný věk.
  Vím, jak to bolí. Naštěstí máte ještě jednoho králíčka- Flíčka. Tomu přeju hodně zdravíčka, ať ej s váma ještě hodně let.

  Hanýsku - měj se krásně za Duhovým mostem, na velké louce, na pastvách věčně zelených...
  A pozdravuj tam naši první Kájku, která musela odejít mladá, náhle, před 4 roky (21.12.)
  19.12.2015 22:14BarčaG
  Honney Bubny to je mi moc líto..😢
  19.12.2015 22:26Elys
  Dobrý večer.Prosím o radu.Můj králíček vůbec nemá zájem o výběh mimo klec.Nikdy nevyskočí,i když má neustále možnost vylézt. Dvířka jsou otevřena neustále.V kleci je spokojený a vyřadí se tam.Vypadá,že mu to stačí.Trvá to delší dobu a vůbec se mi to nelíbí. Je ochočený,ale mimo klec se prostě bojí.Děkuji moc za radu.
  20.12.2015 18:00Terkina
  Ráda bych všem popřála šťastné a veselé... :) Vytvořila jsem přáníčko s našim králíčkem a pejskem.
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24393
  20.12.2015 19:22Tygrinka
  lenishaq: Musíš dokrmovat stříkačkou bez jehly kaší z granulí nebo přímo z Rodicare, které dostaneš na veterině - viz http://www.kralici.cz/pages.asp?f=prvni-pomoc#dokrmovani .
  20.12.2015 19:26ZuziZuziZui
  Dobrý večer chtěla jsem se zeptat jakou vodu dáváte svému kralikovi,zda studenou nebo tak akorát a kolik vám přibližně vypije.Děkuji moc.
  20.12.2015 19:51Lenik
  Ahoj, tak naše Terinka je opět nemocná.Včera přestala bastit a večer se ji hůře dychalo.Dnes jsme byli na veterinář, asi to bude od zoubků.Dali ji injekce a prý máme prijed zítra.Teruš nemůže na tlapicky a jen poléhavá, ani nechce bastit.Mám strach že se rána nedožije :-(
  20.12.2015 20:17Salome
  Zuzizuzi: normálně jak teče studená z kohoutku, ne ledovou.
  20.12.2015 20:35Alpa
  Lenik - moc držíme palce a tlapky ! A+Z
  20.12.2015 20:48Sar
  ahoj všichni, potřebuji se zeptat, letos máme živý stromek- prý nějakou jedli, koukala jsem do jídelníčku a prý se má podávat jen v malém množství. No, Sárinku bychom ohlídali, takže malé množství bychom dodrželi, kdyby jí zachutnala, ale táta říkal, že ty stromky něčím napouštějí, nevíte o tom něco? Jestli se nemám o Sárku bát, aby se nám neotrávila, nevím kde ho koupili :/, okusují vaší králíčci vánoční stromky? Letos je to poprvé, co máme doma Sáru i živý stromeček :)
  děkuji všem za odpovědi :)
  20.12.2015 20:54Kájka
  Lenik: držíme palečky a tlapičky, ať je brzo líp a ať se Terinka uzdraví!
  20.12.2015 21:18Petastastna
  Lenik : taky s Gerim drzime tlapicky, at je Terince lepe a nevzdava se :-)
  20.12.2015 21:59Lenik
  Děkuji všem kdo nám drželi tlapicky.Terinka nám bohužel umřela.Je to moje láska a vždy ji budu milovat.Byla to moje mazlinka.Pozdravuj Tedika v mrkvovem nebicku. :-*
  20.12.2015 22:12samuel
  lenik: to je mi moc lito...:(
  20.12.2015 22:17Kájka
  Lenik: to je nám moc líto :-( upřimnou soustrast.
  20.12.2015 22:46Laurík
  Ať pozdravuje v říši salátů mé zesnulé morčátko Laurelka,mou chloubu,nejlepšího přítele který nikdy nezklamal......den po jeho smrti mně navštívil ve snu se rozloučit......papá :,(
  20.12.2015 22:55Lenik
  Děkuji všem za zprávičky. Moc mi tu chybí beruška moje :-(
  21.12.2015 08:48Petastastna
  leni k: to je mi moc líto :-( běhá tam určitě i s naším Matýskem...
  - - - - -
  ahojte :-) tak sem volala do Brna a máme snížit léky na polovinu, takže vysadit itoprid, degan zatím nechat a léky na bolest jen večer, držte palce ať nám i přes vysazení léků Geri dál hezky baští :-)
  21.12.2015 10:57Sofie4
  Jak to tady čtu, před těmi svátky se to nějak rozmohlo...nemoci, úmrtí :( držte se lidičky!!! A všem pokud možno hezké svátky!
  21.12.2015 11:26fižon
  ahoj, ctu to tu a je mi ouvej.my uz pres tyden prujmy,zacpy,,ted kadime snad slem ci hlen :-( hrozne se o kralicka bojim :-( chodime k vetovi, mame neco na kokcidiozu do vody, probiotika ,,, jsme v pulce lecby a zatim nic moc. Jsou ji 4 roky :-> achjo,svatky na krku,,, nalada v ,,,, ma nekdo zkusenosti s lecbou? jak to kralicci snaseji?
  21.12.2015 11:59Kájka
  Petro, držíme dál palce a tlapičky! :-)


  fižon: i na vás myslím, ať je králíček na tom brzo líp!
  s kokcidiosou nemám zkušenosti, Kájku jsme nechávali přeléčovat akorát jako mládě (pro sichr, i když výsledky byly spíš hraniční) Když měla nedávno Kája zácpu a pak průjem, dostala na veterině antibiotika, Itoprid (lék na žaludek a střeva) a probiotika Professional, velmi rychle byla OK. Protože byl pátek, tak léky dostala hned, bobečky se nevyšetřovali (na to nebyl čas, čekat na výsledky), ale dělali jí rentgen. Doktor říkal, že nemá podezření na kokcidiozu.

  Já, když to tady čtu, tak nejenže jsem si vzpomněla, jak smutné jsme měli Vánoce před 4 rokama, když umřela první Kájka... tak jsem se ani na ušatou včera nemohla moc zlobit, že udělala loužičku na koberci :-(

  Dnes mám dovču, balila jsem dárky, přiběhla za mnou Kája a hned vyčuchala dárek pro ní, už zabalený, vlezla do skříně a vrhla se na to a začla kousat papír, tak jsem jí hnala :-))
  21.12.2015 13:14fižon
  muzeme doufat,diky za podporu!! vecer asi zas veterina,co oni na to ,,, :->
  21.12.2015 13:32Petastastna
  Kájka : ta je teda šikovná :-) tohle dělá náš pes :D Geri když dostal dárek, tak sem mu ho dala zabalený a nic :-) zato náš Matýsek, ten když dostal dárek, taky ho cupoval :-)
  21.12.2015 14:01Alpa
  Zase se hrnou smutné zprávy :-( Holky držte se a ušatci bojujte !!! A+Z
  21.12.2015 14:16Šárka 07
  Naše třetí album :D
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24391
  21.12.2015 14:21zajuska
  Chcela by som poprosit o nazor tych co zazili encefalu. Mollke bola min. rok diagnostikovana encefala. Brala panacur, potom o tri mesiace znova. Teraz je pol roka od druhého preliecenia a mna zaujima, ci ju preliecit alebo nie. Príznaky nema, je ok, papa, beha. Najjednoduchsie by bolo ist na testy, viem, ale prave tam je ten problem. U nas mi nikde nie su schopni odobrat kralikovi krv ( a ak tam sa mozno o to pokusi niekto kto to v zivote nerobil, a zo zily, co je obrovsky stres), ze by som ju iba zaslala. Cize by som musela ist s nou 200km vlakom a premyslam ci je rozumne ju takto sialene stresovat, pricom ona vsetko strasne preziva a potom neje. Ake intervaly preliecenia ste mali ti, ktori mate skusenost s touto chorobou?
  21.12.2015 14:25fižon
  hruza jako :-( kor pak vanoce,kde pak nahanet vety ,,, ale u nas klasika ,,, vzdy problemy na svatky :-( :-( uaaaaa

  cetla jsem tu o dokrmovani ,,, mam peletky,tak rozmocit, ale strikackou moc neleze :-(
  - - - - -
  jo a jak je to s vetvickama dubu??? nekde pisou ze jedovaty,nedavat a nekde,ze super detox??? omggggg ,,,,
  21.12.2015 15:22Bejlinka
  Veselé Vánoce http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24395
  21.12.2015 15:22Alpa
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24396
  21.12.2015 16:19Daniberu
  zajuska: V tvé situaci bych přeléčila. My přeléčovali nejprve po 3 měsících a pak po půl roce. Bylo by asi dobré alespoň třeba po dvou letech ty testy nechat udělat, protože pokud by byly negativní, je škoda zbytečně dávat Panacur. Pokud to ale nejde, je určitě menší riziko to, než další atak encefaly.
  - - - - -
  fižon: Když tady píšou, že je dub jedovatý, tak se na něj vykašli. Nemá cenu to riskovat.
  Granule by možná šlo rozmixovat, nebo sežeň ten Rodicare.
  21.12.2015 16:42fižon
  jj,dub uz nikdy! nekde fakt,ze pomalu zazrak,tak zvazovala ,,, pak az lekla!
  jeste ji otravit :-(
  chytame na veterinu, bojim :-( :-( :-(
  hrozny ty pocity co????
  21.12.2015 17:26zajuska
  Daniberu, vdaka. No krpata bude mat 6 rokov, takze aj kazde dalsie davanie do narkozy..bojim sa toho.. Tak preliecim po pol roku, co nam vychadza v januari. A potom dalsie preliecovanie ste robili kedy (po tom polrocnom)?, o dalsieho pol roka ci o rok?
  Inak ja mam panacur, horko tazko zohnany z cr (na slovensku nie je, nie je registrovany). Lenze - po otvoreni je tam myslim spotrebovat do xy (asi 6 mesiacov). Mozem ho aj tak pouzit?
  21.12.2015 17:41Daniberu
  zajuska: Přeléčovali jsme pořád po půl roce. S tou dobou upotřebitelnosti nevím. To by spíš chtělo poradit se s veterinářem. Můžeš konzultovat i s některým z doporučených v Praze, nebo s VFU Brno. Náš veterinář Bertíka při odběru neuspává. Je to tedy někdy docela drama, ale přestože je náš ušák taky dost stresík, tak to přežil a postupně už se ani po příchodu domů až tak moc neurážel :). Skoro víc vyváděl, když jsme mu doma z dcerou stříhaly drápky. Stres to pro něj pochopitelně je, ale co se dá dělat. Horší je, že to máš tak daleko.
  21.12.2015 18:07zajuska
  No ta dialka je des.. U nas je brali krv zo zily na nohe na zaciatku, ked nevedeli co jej je. Bol tam jediny doktor co si na to vobec trufol..a bola to drama, ona sa branila, potrhali jej vsetky zily, aj na zadnych, kym sa im podarilo odobrat..uz by som to nechcela absolvovat. Viem, ze by idealne to nemalo byt dlhsie po otvoreni, len zas ak (kym) by som sa dostala k dalsiemu panacuru.. Rozmyslam este ako to urobit, ak preliecim presne teraz po pol roku, dalsie mi vyjde akurat na leto a neviem ako to bude s dovolenkou..co sa stane ak preliecim v dalsom cykle o par tyzdnov skor alebo neskor ako je pol roka?
  21.12.2015 19:08fižon
  tak od veta, zkousime jeste nejake injekce ,,, jdeme ted 3x a uvidime,jak na to bude reagovat,,, Snad bude statecna a vanoce nebudou smutny :-( :->
  21.12.2015 19:31Verik
  Dobrý den, máme doma jako vánoční strom borovici a naše ušanda ji pořád kusuje. NENÍ PRO NI JEOVATÁ?
  21.12.2015 21:18samuel
  verik: jen v malem mnozstvi :)
  21.12.2015 23:04Clare
  Dobrý večer, mám doma 8 týdenního králíčka(včera jsem si ho přivezla). Králíček už si na klec i nové prostředí docela zvykl..běhá po pokoji, očichává si věci, ale mám problém ,aby si zvykl na mě. I když je to můj úplně první králíček, tak vím, že je ještě čas aby si zvykl, ale nevím co pro to udělat, případně jak se chovat. Dnes jsem u klece seděla, na králíčka mluvila, zkoušela jsem mu dávat jídlo z ruky (vzal si ho) ,ale když běhá po pokoji sám nechce přijít a do ruky ho ani brát nemůžu protože se hodně bojí. Zkoušela jsem to jednou ,ale radši jsem ho hned položila na zem ,abych si na mě nevyvolal nějaké negativní reakce. Prosím poradí mi nějaký zkušený chovatel nebo kdokoliv kdo ví jak je ochočit co dělat? Byla bych vám moc vděčná! :)
  21.12.2015 23:46Anor
  Clare: Opravdu je ještě brzo na všechno. Řekla bych, že za dva dny je velký úspěch, že se jde podívat po pokoji a vezme si jídlo z ruky =) Ale pokud se chceš dozvědět víc, tak si přečti články tady nad diskuzí - "Rady pro první týdny" a "Výchova a ochočení" je tam většina věcí, které potřebuješ vědět. =)
  22.12.2015 08:09samuel
  clare: ono zalezi i na vlastnostech kralicka ma samika uz mesic doma a uz prijde na zasusteni sacku nebo krabicky a nekdy prijde i na jmeno .... ja jsem prvni dny sedela na zemi a samik si tak sam pobihal a kdyz ke me prisel dala jsem mu mrkvicku a on vedel ze je u me dobre:) samik se rychle uci treba ja si ho rano otevru a on mi vyskoci a prijde za mnou do koupelny a lehne si tam a ceka az se upravim a potom mu dam pamlsek .... che to hlavne trpelivost a ruzne cviky pakovat dokola aby si kralicek zvykl:)
  - - - - -
  a kdyz jsi spokojena s tim co udelal staci pohladit a hezky na nej promluvit ..
  22.12.2015 08:31lidule
  KRÁSNÝ DEN TADY VŠEM mohla bych poprosit o radu zítra jdem dcerce koupit pod stromeček králíčka poradil by mi prosím někdo který by byl pro 12 let holku nejvhodnější ...tedík,lvíček,beránek... děkuji moc bude to její první králíček do ted měla morčátko a vzorně se o něj starala ale umřelo věkem minulý měsíc tak se ježišek rozhodl pro nového kamaráda a tim se postará o nejštastnější vánoce děkuji moc za radu a přeji všem krásné svátky
  22.12.2015 08:53Anor
  lidule: Vzhledem k tomu, že sháníš králíčka na poslední chvíli, tak předpokládám, že chceš zverimexáčka. Ideální je králíček od chovatele s PP, ale na to asi už nemáš dost času a většinou tihle chovatelé jsou dost z ruky...
  Takže ti dám pár rad, co se týče zverimexů... Nevěř prodavačkám =) Králíčci ze zveráče většinou vyrostou trochu víc, není výjimka 3 kg těžký macík. Většině lidí to nevadí, je to víc materiálu na mazlení =)
  Ve zverimexu často bývá problém kokcidioza, chce to vybrat ušáka, který se jeví zdravě je aktivní, zvědavý. Králíček, co leží v koutě a má olepenou prdelku a páteř jako pilku - to je špatně. Hned po svátcích je třeba donést bobky na rozbor na veterinu, kokcidioza dokáže mládě zabít velmi rychle =(
  Jinak co se týče rasy... Lvíčci jsou kříženci všeho možného a nemožného, mívají problémy se zoubky... Teddíci jsou fajn, ale zase ty zoubky a navíc se musí pravidelně a často česat. Pro 12ti letou slečnu bych volila něco bezúdržbového =) Takže beránka, nebo ušiska nahoru, je to jedno... stejně tak samec/samice to je taky jedno. Záleží na povaze králíčka.
  Tady jsou různí zastánci různých plemen, podle mého je fajn každý králíček, ale záleží na té údržbě. Mám kastrovaného beránka samce - beránka protože se mi líbí a samce, protože je bezpečnější a levnejší kastrace =)
  Jo a v neposlední řadě si důkladně pročti tyhle stránky, všechny články, klidně i s dcerkou. Králík je úplně jiný než morčátko, blíří se spíš už kočce, nebo psovi... Má svá specifika a potřeby.
  Každopádně přeju šťastnou ruku při výběru a spoustu ušatých rošťáren =)
  - - - - -
  lidule: Možná bych být tebou ještě než půjdeš do zverimexu proběhla bleskem inzerce - tady na králících, na Ifauně, bazoš... teď před Vánoci se s ušáky rozthl pytel a je dost na výběr po celé Republice. Myslím, že pořád je lepší hobby chovatel, než zverimex... Ale to co jsem psala o kokcidioze platí i když si vezmeš ušáka od chovatele...
  22.12.2015 09:03leprechaunek
  lidule: proč tohle řešíte až dvaadvacátého...
  Šlo by pohledat i čistokrevné králíky ve vašem okolí, přes místní organizace Svazu chovatelů, ale na to předpokládám nebude čas ani nálada... Navrhla bych ti ale ještě jednu věc, projeď inzerce. Tady, bazoš, ifauna. Buď bys tam třeba náhodou našla vhodného čistokrevného - pořád je to lepší varianta, než ty zverimexy... no a nebo o co mi jde především, třeba si vzít nějakého nechtěného prcka a dát mu dobrý domov.
  Jen takový tip.
  22.12.2015 09:15Knedla
  Lidule: Taky bych ti doporučila raději sehnat ještě honem rychle králíčka od chovatele. Jak kvůli nemocem, tak pravděpodobností, ze bude už více zvyklý na lidský kontakt, lépe vychovaný a dostatečně starý na změnu prostředí. Můžete mít třeba štěstí, ale já osobně mám špatnou zkušenost se zverimexy. Když jsem byla malá, tak jsem od našich dostala strašně divokého králíka ze zverimexu, pak králíka, který za 10 dní umřel na kokcidiózu. Teď mám od chovatele a šlo vidět, ze ji záleží, kam se králíček dostane, my jsme za to dostali očkovaného, zdravého a lehce vychovatelného králíčka. :)
  22.12.2015 13:25Tygrinka
  lidule: Králík od chovatele bude určitě lepší než ze zverimexu. I zde na inzerci jsou králíčci ihned k odběru anebo určitě nebude tak těžké nenajít mazlíka pod stromečkem, ale zajet si pro něj po svátcích. Druhá věc, určitě víte, že po morčeti má přijít králík? Morče a králík, to jsou dva tvorové, kteří jsou dost rozdílní, povaha králíka dost často majitele morčat nepříjemně překvapí. Ani puberta králíka není jednoduchá. Také budete muset králíka pravděpodobně nechat kastrovat, počítáte s těmito náklady? Jsou to otázky k zamyšlení, odpověď nečekám. Pokud máte doma opuštěnou metrovou klec, vejde se do ní zakrslý králík i to morče. U případného dalšího morčete se přimlouvám za dva morčíky, morče samotné není zcela šťastné, je to společenský tvor.
  22.12.2015 13:26Kájka
  Lidule: sdílím názor holek, co napsali přede mnou. lépe NE ze zverimexu, zkusit chovatele nebo z inzerátu, klidně i nějakého už vypiplaného, většího. záleží, jestli chcete mláďátko nebo by vám nevadil větší ušák, který by byl už vychovaný, očkovaný atd. Jak píše leprechaunek, třeba by u vás nějaký králíček našel nový domov. Mrkni tady do inzerátů. Navíc myslím, že 12 letá dcera by i pár dní počkala, že by nemusela mít králíčka vyloženě pod stromečkem, když by jste se domluvili. teda pokud to nechcete vyloženě jako překvapení.
  22.12.2015 13:40Evartg
  Ahojte, do akeho vku mam davať kralikovi papanie pre juniorov? Ďakujem
  22.12.2015 13:42Daniberu
  lindule: Taky souhlasím s holkama. Je zbytečné se unáhlit. Stejně nevím, jak bys to udělala, aby byl opravdu jako vánoční překvapení. Přece ho, chuděru, nebudeš někde schovávat :). Můžeš jí dát pod stromeček nějaké věci, které budete muset králíčkovi dokoupit a ušáka pak vyberte v klidu společně.
  Jedině bys jí to ještě mohla říct a zkusit to spolu stihnout do toho štědrého dne, ale moc času už na to opravdu nemáš.
  - - - - -
  Evartg: Přibližně do 7mi měsíců. Mrkni tady do jídelníčku :).
  22.12.2015 17:30Veronikah
  Ahoj chtěla jsem se zeptat, mám měsíc králíčka Taddy lvíčka. Už po týdnu uměl na wc a jen občas se stalo, že se vykadil vedle záchoda nebo venku na podlaze (na jedno a to samé místo). Říkala jsem si, že je malinký (2 měsíce) a že to chce čas. Ale poslední týden kaká i čůrá mimo klec a naprosto všude a to záchůdek měním každé ráno. A stává se, že na něj nejde celý den. Kouše klec dokud ho nepustím ven, ráno v noci ..v kleci má normálně kámen na zoubky i tyčinku. Ven ho pouštím tak na 7 h denně někdy víc někdy míň, záleží jak jsem ve škole nebo přítel v práci. Ale jsem už zoufalá nemůžu ho přece hlídat každý den. Ty bobky mi tolik nevadí, to dám na lopatu a je to, ale to čůrání .. Myslíte si, že je to tedy puberta a že se to po ní spraví ? Mám přemýšlet o kastraci ? Denně se mu opravdu věnuju a když udělá něco co nemá, třeba kouše nábytek tak zatleskám a jdu k němu řeknu ne a už to nedělá, ale tady nic nepomáhá a trestat ho nechci a nebudu.. děkuji za rady.
  22.12.2015 17:48Šáša
  Ahojky chtěla bych se zeptat v neděli jsem si přivezla králíčka je to Teddy a byl nejmenší z vrhu zkouším rady které píšou tady na stránkách pro první týdny v novém prostředí, moje otázka zní za jakou dobu vám váš Králíček vyskočil z klece a začal zkoumat okolí ten můj je ňáký poseroutka. Děkuji
  22.12.2015 20:38miss
  Náš králík se snad zbláznil �� před třičtvrtě rokem jsme přivezli synovi (3 roky) králíka. Samozřejmě jsem se o něj starala já, syn mi pomáhal. Hopin (tak ho malej pojmenoval) si na nás tak zvykl, že skáče synovi na korbu tatrovky a chce vozit. Poprvé když jsem to viděla tak jsem nadávala, ať toho chudáka nechá, ze se ho bude bát. Ale hopin mu tam skákal znovu a znovu a když ho syn vozil tak dal v klidu sedel. Očividně ho to baví, to samy houpaci kun - skočí mu na záda a syn ho houpe. Teď jsme byli skoro týden zavření v nemocnici - hopina pouštěl přítel. Z něho vytahne něco pokazdd když se otevře lednice, takte rozhodne nestradal. Ale sotva jsem otevřela dveře tak malem zboural klec. Lítal sem tam dupal a nedal pokoj dokud jsme ho s malým nepustili a on nás neprivital - což v životě neudělal. Teď večer jsem si sedla do křesla, on mi vyskočil na klín začal do me stouchat a olizovat me - což taky nikdy nedělal. A nedal mi pokoj dokud jsem ho nezacala hladit. Fakt blázen �� kdyby mi někdo někdy řekl ze na me bude takhle zavislej králík tak mu neuverim �� ještě před hopinem jsem každýmu kralikovi říkala hopbobek a v baráku jsem ho nechtěla ��
  22.12.2015 20:48Alpa
  miss - jsou to zlatíčka :-)
  22.12.2015 20:53Kájka
  miss: králíček se nezbláznil ,-) normálně se raduje a má vás rád. měl radost, že jste se vrátili :-)
  Králíčci se chovají podobně jako pejsci. My máme doma taky takového mazla a zavisláčka, taky do šťouchá, olizuje nás... :-)
  Úžasné mi připadá, jak si králíček se synem hraje, to nebývá moc obvyklé. Naše Kájka se s dětma hodně mazlí, berou si ji do postele a tak, ale o hraní nemá zájem.
  22.12.2015 20:55miss
  Tj, snažila jsem se malymu vymluvit toho dlouhosrstyho. Vybírali jsme ve zverimexu a měli tam ještě další dva kraktosrsty flekaty. Ne on proste chtěl toho dlouhosrstyho. Teď si ho nemůžu vynachválit. Nevím jestli bysme klidně i od chovatele měli takovyho flegmose �� priste půjdeme do chovatele, ale musím říct ze syn mel bohudik šťastnou ruku i ve zverimexu ��
  22.12.2015 21:00Kájka
  miss: králíček bude s váma třeba 10 let :-)
  Ono to je i o štěstí, náhodě... a to jste měli.
  Přeju hodně zdravíčka, hlavně synovi! (píšeš, že jste byli v nemocnici, tak to asi s ním)
  22.12.2015 21:02miss
  Teď me doma chlapi premluvili na andulky (2 petitydenni) o kterých jsem taky tvrdila ze je v baráku nikdy nechci �� tak uvidíme co vychovam z nich �� ještě chvilku a muzu zůstat doma a na plnej úvazek se starat o zvířata. Už máme 2 kočky (ty jsou na dvoře) rotvajlera, hopina a teď ty dva andulaky co donese jezisek. Jestli si taky zvyknou na lednici jako pes a králík tak pekne dekuju �� kajka: Taky jsem tomu nevěřila a furt mu nadávala ať hopa nechá, ale hopin za nim sám chodí a to nemam klidný dítě ani náhodou furt lita dela randal... Ale tomu flegmosovy je všechno jedno a snad ani neví co to je se leknout, přitom na otevřeno lednice nebo susteni granuli slyší až moc dobre
  22.12.2015 21:02Kájka
  Vím, že dětem se většinou líbí malí, chlupatí králíčci. ,-)
  Naše Kája sice tak nevypadá (krátkostrstá, větší), ale je to mazlík :-)
  22.12.2015 21:03miss
  Kajka: Dekujem, už je naštěstí v pořádku, ale museli jsme tam chvilku zůstat. Naštěstí na vánoce už jsme doma
  22.12.2015 21:05Kájka
  miss: kdyby to Hopa se synem nebavilo, tak by utíkal, někam si zalezl ,-)
  Naše Kájka si nechá dost líbit, ale když chce odpočívat a klid, tak klidně na děti zavrčí.
  - - - - -
  Tak to máte doma pěkný zvěřinec :-))
  Náš kluk (10) by také chtěl ptáčka, nejlépe papouška nebo aspoň tu andulku.
  22.12.2015 21:18miss
  On mel chvilku období, kdy začal startovat a jak kdyby chtěl do nas bourat hlavou. Syn ho mel v pokojíčku kde jsme ho sice pouštěli, ale když byl v kleci tak tam byl sám. Tak jsem zavelela, klec se stahovala do obýváku vedle psiho pelechu a jak to pbpum prospelo. Teď je z hopa zavislak a pes se aspoň nebojí a neutika před nim (nas rotvik se snad boji i mysi ��)
  - - - - -
  Naštěstí máme velkej barák, takže víc zvířat není problém, ale až me začnou lamat na ty kozliky co mi nedávno ukazovali, tak se asi už budu muset opravdu zatvrdit - rybičky jsem ještě povolí ze tak za půl roku budiz. A to jsem byla od mala dycky já kdo tahal dom všechny zraněný ptacky, zatoulany pejsky, jezky...
  - - - - -
  Syn má formu autismu a zvířata mu hodně pomáhají, ví ze má vůči nim určitou zodpovědnost, krmí je pomáhá hopinovi čistit klec. Mají na něj super efekt a taky diky nim konečně mluví s cizima, když se s nim někdo začne bavit o zviratkach tak dostane pulhodinovou přednášku...
  - - - - -
  A když se ho někdo zeptá jak se mas nebo jak se jmenujes tak uteče...
  22.12.2015 23:30ammmbra
  zdravím všechny...nevíte prosím někdo dávkování Bio lapis pro zakrslou králindu denně?
  23.12.2015 01:37Tygrinka
  ammmbra: 1 sáček denně...
  23.12.2015 08:17ammmbra
  Tgrinka - děkuji za info..rozmíchává se to v 50ml vody ale z misky mi ji nevypije...musím dávat po injekčních 5ml stříkačkách přímo do pusinky...tak to mám asi co dělat celý den...
  23.12.2015 08:38Anor
  ammmbra: Já zkušenost nemám, ale holky se tu zmiňovaly, že pro podávání injekční stříkačkou to ředí v menším množství vody... kdyžtak zapátrej v archivu.
  23.12.2015 09:29leprechaunek
  ammmbra: jo, řešily jsme to tu před pár dny. No dle mého skromného názoru, násilím se pokoušet do králíka nalít 50ml vody, čtvrtinu až polovinu jeho denního příjmu, je už celkem dost prasárna... Samozřejmě obecně, to nemyslím vůči tobě, ju?
  Ale představ si, že tobě by někdo násilím nalil do břicha litr vody... nic moc, že.
  Takže já to ředím míň, do 5ml vody to jde úplně v pohodě a králík to zvládne. Nic negativního kvůli ředění jsem nepozorovala, úpravu trávení k lepšímu ale ano a dost výraznou.
  23.12.2015 09:56ivettt
  Ahoj, chtěla bych se Vás zkušených zeptat. Pořídili jsme kraličky dva, maji spolecnou klec a pouštíme je spolu, jsou to sourozenci. Jenze ten mensi je tomu vetsimu hrozne podrizenej a hrozne se leka, takze kdyz vetsi zlobi leze treba tam kam nema, tak mu, podotykam že jemne, naznacim, že takhle ne, tak si z toho nic nedela, ale mensi se lekne a prcha. Myslite, ze bych mela poustet kralicky oddelene, nez si zvyknou co muzou, nebo to chce jen cas? Nechci nic pokazit ve vychove, takze kdo ma prosim zkusenost s vychovou dvou prcku najednou? :)
  23.12.2015 10:49Tygrinka
  ammmbra: Pokud nepotřebuji izotonický roztok, dávám to také do menšího množství vody. Dala bych mu to na 3x pokud je marod, na 2x pokud je zdravý a na 1x pro nezakrslého králíka. Chytré knížky píšou, že králík má objem žaludku 50-200ml dle velikosti zvířete a stáří. Takže bych dospělému zakrslému králíkovi dala max do 15ml roztoku na jednu dávku. 10ml roztoku by měl vypít v pohodě, to zvládají i morčata s polovičním objemem žaludku. Pokud máš mimi, tak musíš množství roztoku na jednu dávku samozřejmě snížit. Pro množství podaného roztoku najednou se můžeš řídit množstvím pro dokrmování, tj. pro 1 kilového králíka to znamená 10ml, pro 1,5 kilového 15ml a pro dvoukilového 20ml. Pro mláďata a zakrslíky je lepší pytlík rozdělit na více dávek, celý pytlík najednou může způsobit u citlivějších jedinců průjem.

  leprechanunek: Dávat najednou denní dávku 50ml která je určena pro podávání po částech po celý den, by prasárna opravdu byla. Nejsi sama, kdo nad tím hloubá, návod není zcela jasně psaný pro laiky a spousta lidí by byla schopná to do králíka narvat najednou. Ještěže jsi jedna z těch, co používají hlavu a naředí to vhodným množstvím vody. Pokud se tvůj ušák tvářil na podávanou koncentraci dobře, tak není co řešit.
  23.12.2015 11:35Luucka
  Tak letos také bohužel nebudem mít veselé Vánoce. Včera jsme museli nechat utratit našeho Camemberta :( Předevčím dopoledne si přítel všiml, že Bert přes noc nedojedl zeleninu, od rána si nedal ani granule, ani seno. Jen pil. Seděl na jednom místě. Teď mě strašně mrzí, že jsme k veterináři nevyrazili hned ráno. Byla jsem v práci a myslela, jsem že bude stačit, zajet s ním k doktorovi až po práci. Navíc máme doma pokousaného psa, se kterým pořád někdo musí být, aby si ránu nekousal. Po práci jsme hned vyrazili na Hůrku k paní doktorce Lietavcové. Ta hned řekla, že je hrozně nafouklý, že mu dají sedativa, zavodní ho a když to nepomůže bude ho muset operovat. Odjeli jsme domů s tím že nám pak zavolá. Volala nám večer, že léky nepomohli a musel na operaci. Do tenkého střeva se mu dostal suchý bobek, který ho ucpal a všechno co pak snědl se mu hromadilo v bříšku. Měli jsme si ho včera večer vyzvednout. V jednu nám včera ještě volali a říkali, že to vypadá dobře, že sice zatím nežere sám, ale mohlo by to být dobré. Večer jsme si ho pak jeli celí natěšení vyzvednout a bohužel nám řekli, že se před půl hodinou zhoršil a začal se zase nafukovat, že ho bude muset ještě jednou operovat. Paní doktorka byla ale moc hodná a milá a říkala, že druhou operaci udělá jen za cenu nákladů. Řekla, že si ho máme vyzvednout dneska večer, kdyby něco, tak zavolá. Přijeli jsme domů a po půl hodině nám bohuřel volala. Musel to vzít přítel, protože mi bylo jasné, že to budou špatné zprávy. Paní doktorka řekla, že má úplně černá a nefunkční střeva a nemá už žádnou naději, že by to přežil. Domluvili se tedy, že mu dá tu poslední injekci.. Strašně me to mrzí a vyčítám si, že jsme tam s ním nejeli hned ráno a čekali až do odpoledne. Mrzí mě taky to, že jsem se s ním nestihla rozloučit.
  23.12.2015 11:50Ludva10
  Luucka: Mám slzy v očích ..... Úplně mě to připomnělo naši Amandu, dalo by se říct, že to byl ten samý problém. Je mě to moc líto, držte se. Třeba se Bertík teď vítá s naší Amandou, určitě se tam má dobře.
  23.12.2015 12:10Kájka
  Luucka: to mi je moc líto :-(
  Udělali jste, co jste mohli. nevyčítej si to, byla jsi v práci. Už se nedalo víc pomoct. Je jasný, že budete mít smutné Vánoce. Tak se držte!

  Camembert už hopsá za Duhovým mostem, na věčně zelené louce, kde není bolest a trápení, se všemi ostatními králíčky, které jsme milovali a museli odejít.
  - - - - -
  Achjo, v posledních dnech další králíček, který odešel za Duhový most :-((
  23.12.2015 13:16fižon
  luucka, to me moc mrzi :-(
  my stale bojujeme ,,, uz tyden ,,, dneska nas ceka 3ti den injekce, tak se modlim :-(
  23.12.2015 14:19Ouškodólu
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, náš Jonáš má u nosánku nudle nebo tak, prostě to tam má trochu mokrý, ale nijak neprská nic... Jen ten vlhký nosánek. Je to takhle u králíků normální, nebo má mít suchý nosánek? Ale jinak běhá, papá, pije, mazlí se všechno.. A jak by se to dalo zlepšit? :) Děkuji moc za odpověď :D
  23.12.2015 14:42Honey Bunny
  Luucka: Je mi to moc líto. Já si tím před 6 dny prošla taky a vím jak to bolí. Nejhorší pro mě bylo, že to přišlo náhle. Šlo to ráz na ráz a já byla úplně bezmocná.Tři dny jsem nedokázala přestat plakat a pořád to moc bolí. Není dne, abych si na Hanýska nevzpomněla. Myslím si, že mnoho lidí nedokáže plně pochopit to, co prožíváme. Pro mě Hanýsek nebyl jen králíček, ale plnohodnotný člen rodiny a můj kamarád. Opravdu mi rozuměl. Myslím na tebe i na Camembertíka. Věřím, že se s Hanýskem skamarádili a hrají si spolu na zelené louce. Tyhle svátky jsou prostě.... Držte se!
  23.12.2015 14:46Vikyna
  Dobry den chcela by som sa opytat ci su avokadove listy jedovate. Nie ze by som nimi chcela krmit ale moj zajac ma nad klietkou tu rastlinu a ked z toho padnu listy tak ci by sa mu mohlo nieco stat. Dakujem za odpovede :)
  23.12.2015 14:56Luucka
  Děkuju všem za podporu. Byli jsme si ho vyzvednout a udělali jsme mu hrobeček v lese. Alespoň mu budu mít kam dávat kytičky..
  23.12.2015 16:15KaK
  ivettt: Myslím, že společné pouštění nevadí, ale co určitě vadí je společné bydlení v jedné kleci. Každý králík potřebuje vlastní bydlení (klec). Zatím jsou, předpokládám, malí, ale až přijdou do puberty a dospějí, tak taky můžeš o toho menšího přijít, až se v kleci porvou a ten slabší nebude mít kam utéct.
  23.12.2015 17:17Mik456
  Zdravim jaké máte zkušenosti s pouštěním králíka z klece?? Mám králíka necelý týden a už po 3 dnech doma začal okusovat klec a nepřestal dokud jsem ho nepustil..Jenomže když ho pustim prozkoumává pokoj a hledá místa kam by zalezl..Mě si nevšímá jako bych tam nebyl..jen občas do mě ťukne čumákem nebo mi olízne ruku.. a vždycky když jde zpět do klece tak po chvíli jí začne zase okusovat a ne a ne přestat
  23.12.2015 17:21Ludva10
  Mik456 : Nech ho zkoumat, sedni si na zem a čekej. Chce to čas.
  23.12.2015 18:13Perrita
  Zdravíme všechny a přejeme krásné Vánoce! :-) http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24394
  23.12.2015 18:45Nelušinka
  http://www.kralici.cz/alba.asp?Christmas tak my taky přejeme Veselé Vánoce :D a těším se na vaše další vánoční fotečky!! :)
  23.12.2015 20:25leprechaunek
  Tygrinka: ale já na to koukala jak zjara taky. Jen jsem vystudovala něco chemie, takže mě ten "izotonický roztok" nevyděsil... a vzala jsem to selským rozumem. Ale jsem docela ráda, že se ozval někdo další... nějak jistá jsem si v tom fakt nebyla.

  Luucka: držte se. My si něčím podobným prošli před dvěma lety...

  Tím i trochu připomínám všem, kteří znali moji malou Jarouška, svého času celebritu místní komunity :))) že dnes jsou to dva roky, co mi beruška odešla...
  Zapálili jsme svíčku a aspoň já pořád ještě vzpomínám se slzami v očích. :) Posíláme pohlazení všem ušatcům a přejeme krásné a spokojené Vánoce. :)
  23.12.2015 20:48fižon
  tak s kralicici od veta ,,, mezi svatky mame antb.pichat sami.jsem na nas zvedava ,,,
  Omyli jsme ji pos,,, zadek doma. Od ty doby s nama nemluvi

  Jj,je to tak
  Pro nekoho debilni kralik
  Pro nas plnohodnotny clen rodiny :-*
  23.12.2015 21:30Kájka
  Fižon: to zvládnete! tak se držte, ať je brzo líp! :-)
  Jasně, my máme králindu také jako člena rodiny.

  Leprechaunek, tak to bylo taky smutné, že Jaroušek odešla 23.12. :-(
  - - - - -
  *********************************************************************************
  PŘEJEME S KÁJKOU VŠEM UŠÁČKŮM A JEJICH LIDSKÝM RODINÁM KLIDNÉ PROŽITÍ VÁNOC A DO NOVÉHO ROKU HODNĚ ŠTĚSTÍ A CO NEJVÍC ZDRAVÍ! :-)

  *********************************************************************************
  23.12.2015 21:48ivettt
  KaK: Je to holčička a chlapeček, nevím to ale na 100%, jsou to ještě drobečci. A tak půjde malej na kastraci. Může se stát, že i tak se porvou? Mě bylo řečeno, že když je králíček sám 🐇, tak je smutnej a ani morče mu nevynahradí králičího parťáka 🐇🐇. Říkala jsem si, že když na to mám prostor, proč jim to nedopřát.. PS děkuji za odpověď.
  23.12.2015 21:49Ben
  Dobrý večer, může se králíček (rok a mesic) pustit ke stromecku (borovice)? Hned nám začal okusovat jehličí a ja mám z toho strach
  23.12.2015 22:13sazinka
  Až Vánoce budou tady,
  ať přinesou samé klady,
  všichni lidé se rádi mají,
  dárky si s úsměvem rozdávají,
  zapomenuty jsou problémy a starosti,
  svět je plný lásky, zábavy a radosti.

  Krásný sváteční čas přeji všem a ptám se jestli můži mezi Vás.........
  Dnes jsem si přivezla naši malinkou sazinku/lvíčka/ a ráda bych se dělila o radosti i starosti ....Lenka
  - - - - -
  vložila bych fotku ale nevím jak a kam
  23.12.2015 23:12KaK
  ivettt: Tak holčička a chlapeček by se prát nemuseli. Ale stejně je asi budeš muset ještě před tou kastrací oddělit, protože těžko odhadneš, kdy už budou plodní, u zakrslíků to může být docela brzo. Samečci se většinou kastrují až po šesti měsících, musí mít sestouplá varlata a taky je lepší, když tělesně dospěje. Ale může se kastrovat i dřív, Kulíška jsem nechala kastrovat asi ve 4 měsících, ale co dělali s Kačenkou minimálně měsíc před tím, to byl horor, jak se chtěli k sobě dostat a milostně tokali kolem klece toho druhého. A taky prý sameček může být plodný ještě až měsíc po kastraci, tak by se k sobě do té doby neměli pouštět.
  23.12.2015 23:23Angelo Mattoni
  Ben: Také mě to zajímalo a tady v jídelničku se dočteš pouze to, že díky vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství... Co to však znamená? Je v jehličí tolik oleje jako v kmenu? U něho bych se spíše obával, že si to jehličí zabodne někam do pusy. A co je malé množství smí se denně (okusovat stromek)? Nevím co si pod tím představit, ale zajímalo mě to také, protože máme také borovici a zde jsem četl jak snad každý králík se hned vrhá na stromek. Dnes jsem stromek postavil a již od včera jsem králindě sliboval jaké bude mít v obýváku překvapení a jak ji nechám alespoň ochutnat... Mno, dnes jsem jí vpustil do obýváku se stromečkem a ona ho totálně ignoruje, absolutní nezájem. Ani jehličí, ani kmen, kůra, nic. Říkal jsem si, že je to nějaké zvláštní po zkušenostech ostatních, tak jsem jí ještě schválně odřezek kmene s kůrou přinesl ke kleci a nabízel na okus a poslala mě s tím k šípku, ani se toho nedotkne :-). Tož, já mám asi po starostech v tomto ohledu. Tobě bych však doporučoval hlídat kolik toho sežere a nenechat ho to dlouho konzumovat. Pochopil jsem to tak, že když trochu borovice sežere, tak ho to nezabije, ale nesmí to přehánět.
  23.12.2015 23:32Kájka
  Ben: tady v "jídelníčku" píšou, že jehličí (borovice) jen v malém množství, tak když toho nesbaští hodně, tak se nemusíš bát.
  - - - - -
  Ne že bych chtěla opakovat, ale psali jsem s Angelo Mattoni současně :-)
  - - - - -
  sazinka: určitě můžeš mezi nás :-)
  Děkujeme za vánoční přání a přejeme Ti hodně radosti s Tvým králíčkem.
  23.12.2015 23:42Ben
  Kajka a Angelo Mattoni: děkuji za odpovědi. Právě ze jsem procetla ten jídelníček a archiv a nikde není specifikováno, co je male množství. Nechci mu zbytečně dělat scény, ze nesmí do obývaku ke stromecku
  24.12.2015 02:02Sophinka
  dobrý den, neví nkdo nemoc co má můj ušáček ?? mám ho asi cca 3 roky je mu cca 5 let
  strašně zhubnul moc nepije jí normálně
  24.12.2015 08:31Kristy70
  Používala jsem léta jako podestýlku dřevěné palety a rozhodla jsem se vyzkoušet hrudkující dřevitou podestýlku cats best oko plus. Ale tomu mýmu ušákovi to asi nějak voní a začal mi to jíst. Nemůže mu to ublížit? Když se to dostane do kontaktu s vodou, tak to zhrudkuje a to stejné se stane asi i v žaludku. Nemůže mu to zacpat žaludek nebo střeva. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti.
  24.12.2015 09:48Anor
  Kristy70: Je to v pořádku. Když CBOP Boris dostal poprvé, tak to taky baštil, ale nic se nestalo, je to dřevo... Bentonit by byl horší =)

  Angelo Mattoni: My letos koupili náš vůbec první vánoční stromek. Hlavně kvůli Borisovi jsem vybírala malou kavkazskou jedličku a ten holomek k tomu taky ani nečuchne. =D Zato lanýžová orion kolekce... to je jiná, to tááák vonííí. Tak jsem milou jedličku postavila na sloleček a mladej má smůlu.

  Jinak přejeme s Borisem všem krásné Vánoce, klidné svátky a hlavně hodně zdraví vám i ušáčkům. Myslíme i na ty ušoplesky, kteří už tu s námi nejsou... Kdy jindy než na Vánoce. =)
  24.12.2015 10:03mony
  přejeme krásné svátky :)
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24398
  24.12.2015 10:15Kristy70
  Taky přejeme s Kristiánkem Všem hezké a klidné vánoce, bohatého ježíška.
  Anor: No já se právě bála toho, že to v kontaktu s vodou hrudkuje, tak jsem nevěděla co to může udělat v žaludku. On o té doby co jsem mu to dala tak místo sena se chodí pást podestýlkou. A když jsem to překryla vrstvou peletek, tak je odhrabal a zase vyjídal. Musí mu to opravdu hodně vonět.
  24.12.2015 10:16Ludva10
  Také všem přejeme krásné vánoce, bohatého ježíška a hlavně všem zdravíčko a ať už tady těch úmrtí v příštím roce ubyde, bylo jich tady letos nějak moc :-(
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24399
  24.12.2015 10:25BarčaG
  Přeji všem krásné vánoce, pohodový Štědrý den a šťastné vykročení do roku příštího!PF..!
  24.12.2015 10:59Ludva10
  Sophinka: To ti tady nikdo neřekne, leda veterinář.
  sazinka: Vítej mezi nás. Fotku vložíš tak, že založíš album a pak do nej vložíš fotku.
  - - - - -
  Ach jo, jen co jsem přidal přáníčko, tak tjišťujeme, že má Sofi průjem, všude je to rozmazaný a i v záchůdku průjem. Doufám, že to jen nějaká anomálie a bude vše v pohodě. Zatím papá, tak doufám, že jí to vydrží a vše se upraví.
  24.12.2015 11:58Audyo
  Dobrý den. Máte někdo zkušennosti se založením útulku pro hlodavce a králíky? Jaké vzdělání je k tomu zapotřebí (škola, obor), kde se to vyřizuje (registruje) a jaké podnímky musím splňovat? Moc děkuji za každou radu.
  - - - - -
  Dobrý den. Posílám odkaz na Čumáčkovo první album :), tak mrkněte ;)
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24400
  24.12.2015 13:23Jiti
  Všem ušáčkům a páníčkům přejeme také klidné a pohodové Vánoční svátky a bohatého ježíška:-) i těm naším nezlobivým chlupatým zlatíčkům:-D Mějte se fajn. Ferda a Jitka.
  24.12.2015 13:59Lenys
  všem jak chlupatým ušákům a jejich dalších zvířecích parťáků a hlavně vzorným páníčkům, přejeme s Matýskem a Žakulkou krásné Vánoce :-)
  24.12.2015 14:22samuel
  Taky všem přeji se Samíkem Veselé Vánoce!:)
  24.12.2015 18:42BUBYŇ
  Všem ušatým a jejich páníčkům přejeme krásné a pohodové Vánoce :-D
  24.12.2015 19:24T0m
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24402
  24.12.2015 21:07Efi
  Příjemné prožití svátků Vánočních a do Nového roku těm našim ušákům jen to zdravíčko a zdravíčko :))
  Efi&Jáchym
  24.12.2015 23:58adu
  Doufam ,ze jste si vsichni skvele uzili Vanoce a vasi mazlici jsou zdravi a veseli :) vcetne Vas :)

  Jinak..poradi mi nekdo opravdu kvalitni znacku granuli pro 2 mesicni kralicky?? :) mam doma jen takovou tu vsehosmes a to mu moc davat nechci.. dekuji :)
  25.12.2015 11:09kittyZpotkaniDiskuse
  Po nedlouhé době opět zdravím s novým přírůstkem v adopci - jen poprosím zkušenější o určení co je králíček zač - jedná se o přerostlého zakrslého králíka? Nebo je to konkrétní nezakrslé plemeno? http://kvikal.grovik.net/stranka-67-Adopce_prehled Předem děkuji za případné odpovědi
  - - - - -
  V příspěvku hned na prvních fotkách, jméno Atlas
  25.12.2015 11:21Charleey
  ahoj,
  poradi mi neko, kde si nechat ostrihat kralika? srst i drapky, prosim v Brne.
  Dekuji a hezke svatky...
  klidne piste i na email:
  Charleey@email.cz
  25.12.2015 12:40Katcha
  Charleey: Králíčci se vůbec nestříhají - chloupky králíků jsou složeny z různých částí, ty vrchní odpuzují nečistoty a jsou většinou takové hladší, spodní jsou hustší - tzv. podsada. Kdybys to ošmikal, mohla by mu být zima, leccos by se mu do kožichu mohlo zanést, kožich by "neplnil svou funkci" :)... Jestli máš ale nějakého dlouhosrstého králíka se zacuchanými chlupy, asi je možné opatrně odstříhnout ty cucky. A drápky ti zastřihne každý veterinář za dvacku, pokud si na to netroufáš sám.
  25.12.2015 13:12Kájka
  kittyZpotkaniDiskuse: co se týče plemena, nevím. to je jak teddy + beránek +angorák. řekla bych, že nějaký kříženec, ale nevyznám se v tom.

  Já vám chci popřát (vašemu útulku) ať se vám dobře daří, co nejmíň takových případů a hlavně co nejvíc úspěšných adopcí, ať se zířátka dostanou do správných rukou! zaslouží si to.
  Ukazovala jsem našim dětem stránky, koukaly na to, křičelz "néé"... nemůžou pochopit, jak někdo může špatně zacházet se zvířátkama nebo je vyhodit :-((
  25.12.2015 14:07Bunni93
  Ahojte,
  chci se zeptat na nejmenší plemeno králíka. Děkuji
  25.12.2015 17:41Verik
  Bunni93: Myslím, že nejmenší plemeno zakrslého králíka je HERMELÍN.
  25.12.2015 20:57Knedla
  Charleey: Nedoporučuju veterinu na Slezské na stříhání drápků. Je tam starší paní a stříhala tak, že králindě tekla krev... :( Nikdy víc!
  - - - - -
  Doktorka Wiktorová
  25.12.2015 20:58mony.f.
  Dobrý den, chci se zeptat, z čeho mi králík může tloustnout. Papá pouze granule Supreme Selektive doporučené denní množství, seno, ledový salát a mrkev. Toto má všechno denně a pravidelně. Je volně puštěný, takže pohyb mu nechybí. Přemýšlím, jestli to nemůže být tou mrkví, že je sladká?
  25.12.2015 22:33LucinaK
  mony.f.: Může to být granulema. I když je na obalu nějaké doporučené množství napsané, nemusí je mít králík každý den. Pak málo jí seno a tloustne. U nás to bylo tím. Takže teď granule dávám nepravidelně. Taky ta zelenina by měla být pestrá.
  26.12.2015 00:24Angelo Mattoni
  Tak mně dnes (respektive již včera, jak vidím) připravila králinda "hezké" vánoční překvapení. Po štědrém večeru, kdy byla volně puštěná až do noci, rozbalovala si dárek, dostala bohatou slavnostní večeři z její oblíbené zeleniny, granulí, lněného semínka a pískavicového tolárku, mě druhý den ráno "mile" přivítala. Jako každé ráno jsem jí otevřel klec, přivítal se s ní, pohladil jí a potom jí chtěl vzít prázdnou misku, abych jí dal jídlo - rutina. Odměnou mi byl agresivní výpad na ruku a několik rychlých kousnutí za sebou silou, až jsem myslel, že na mě zaútočil pes a chce mi ukousnout ruku. Pochopitelně doprovázeno vrčením. Milé to bylo.
  Již dříve mě párkrát kousla, většinou právě skrze jídlo v kleci, nikdy však tak "brutálně". Snažil jsem se vyhýbat tomu šahat jí do klece když je v ní, problém je v tom, že dopoledne jí z klece nemohu dostat. Žrádlo pochopitelně chce, celá nedočkavá, ale z klece se hnout nechce a šahat do klece s jídlem je také jen na vlastní nebezpečí. Nicméně, posledních pár týdnů to bylo v pohodě, maximálně občas trochu zabručela a vrhala se na misku než jsem jí stihl položit, takže jsem zřejmě polevil v ostražitosti a doplatil na to. Jak krmíte vy když je králík v kleci a nechce ven?
  26.12.2015 01:42leprechaunek
  Angelo Mattoni: já bych se s tím nepatlala a klec bych zrušila. Nemáš tuhle možnost...? Buď ohrádku, nebo úplně volně. Měl bys daleko větší prostor manévrovat s miskou, ohledně času i místa, a zároveň králice by neměla ohraničený prostor, který má potřebu "bránit".
  26.12.2015 01:58Merlouska
  leprechaunek: no uprimne, moje kralice si brani i ohradku. Davat ji zradlo nebo vodu do ohradky ve chvili, kdy je pritomna, je celkem sebevrazda. Takze se to taky snazim resit spis v dobe, kdy lita venku.
  Jo a kdyz byla navolno uplne v predchozim bydleni, tak to slysela susteni pytliku s granulema, prifrcela ke mne a tvarila se nebezpecne, kdyz jsem ji chtela dat misku do jejiho kouta :)

  Angelo: pokud je kralik v kleci/ohradce, kdyz ji chci vzit/dat misku, tak to resim tak, ze jednou rukou kralika pridrzim a druhou tu misku vyndam. Jak pises, ze ses s ni privital a pohladil ji, tak prave pohladit, pridrzet (aby nemohla vystartovat) a tu misku ji vzit. To same pak pri navratu.
  26.12.2015 08:16Lucky664
  Krásne Vianočné ránko prajem. Idem si k Vám skúsenejším po radu. Môj králiček má 5 mesiacov (u nás doma je 3). Celý deň, okrem toho keď nie sme doma alebo v noci, je voľne pustený po dome. Klietočku má položenú na zemi (máme podlahovku, takže zima mu určite nemôže byť), a chodí do nej kedy chce. V poslednej dobe sa jeho správanie veľmi zmenilo, zostal drzejší (napr.sedí vedľa mňa na sedačke, ja ho hladkám a z ničoho nič kusne mňa či sedačku. Alebo máme nízky konferenčný stolík, na ktorý vie, že chodiť nemôže, vyskočí naňho, tak aby som to videla a pozerá na mňa. Môžem ho okrikovať koľko chcem, čistá ignorácia, zoskočí až keď spravím pohyb k nemu). S klietočkou nikdy problém nemal, dokonca mi "pomáhal/zavadzal" keď som mu čistila. Teraz je vždy ako zmyslov zbavený, keď je v klietočke a mu idem len granulky dosypať, či dať nejakú zeleninku. Hneď mi ide po ruke škriabe, hryzie. Dá sa nejako "lepšie" vychovávať? Trestať ho určite nijako nechcem, inak ako napomínaním. Ale bola by som rada,nejakým radám, ako na takýchto králičkov - jedošov, keďže si robí čo chce :-) :-) Ešte jedna otázočka. Neporadíte mi prosím nejakú klietočku, vhodnú pre králička - nespavca? Teraz máme takú plastovú, kde je mreža iba hore, ktorá sa dá vysúvať, čím sa vlastne klietka otvorí. Ako som písala, do klietky ho dávam iba keď ideme spať, keď ho zatvorím, robí nehorázny hluk. Chytí tú mrežu, celý sa na ňu zavesí a trieska s ňou, hryzie ju. Toto robí každú jednu noc, keď je unavený vydrží pol hodinu, keď ma výdrž, skôr ako po 2 hodinách ho to neprestane baviť. Škrábanie nechtom o tabuľu je príjemnejší zvuk. Pozerala som klietky po rôznych eshopoch, po pet-shopoch, všade majú len mrežové, čo si myslím, že v našom prípade to je čistá samovražda.
  Pevne verím, že sa tu nájde niekto ochotný, mi poradiť :-) vopred ďakujem za ochotu
  Príjemný zvyšok dňa
  26.12.2015 08:18Kristy70
  Angelo Mattoni: Já mám králíka volně po celém bytě, ale místo kde má jídlo a vodu si také brání. Řeším to tak, že mu dám hrst natí nebo nějaký kousek zeleniny co má rád a mezitím, než to schroustá mám čas vyčistit misky a dát jídlo a čerstvou vodu. Předchozí samičku co jsem měla skoro šest let tak po určité době jsem tyto úkony mohla dělat i v její přítomnosti, protože časem pochopila, že ji nechci nic ukrást, ale právě naopak. Takovou důvěru si zvířátko vybuduje vůči člověku, ale až po nějaké době.
  26.12.2015 08:52Lionetta
  To je divný upřímně. Já bych ji vždy nejdřív pustila a dala ji jídlo, pak by se najedla... To je zvláštní morty panackuje jen když mě zahlédne - seno má do 5 minut sezrany a takhle dáváme třeba 5x denně, nicméně morty reaguje opačně, celej natesenej kolem mě poskakuje že bude jídlo mnam :). Zkusila bych asi nějakou formu podávání např kousků mrkve přes klec bez zásahu, aby si zvykla trošku na ruku a pochopila, že dává jidlo? Nebo taky např zasustit pytlíkem, aby věděla, že se nese jídlo a podobně... Zkusila bych to takhle.. Morty mi jí z ruky a všechno, ví že to jídlo dávám a ne že ho beru... Mám ho cca tři týdny jinak :).
  - - - - -
  Lucky664- to je puberta a nás pomalu také čeká. Nezbývá nic jiného než ve výchově nepovolit. Jak jsem pochopila, nemá rád klec. S tím asi nic neudelame, viděla jsem někoho, kdo králíkovi mříže namazal pepřem nebo něčím takovym- nevím čím, protože si nejsem jistá, zda je pepř pro králíky OK, ale něco takhle nepříjemného a neškodného to bylo. Odnaucil se to... Přišlo mi to trošku hnusny, ale ten králík se nezastavil a cloumal s kleci. Když kousne, servala bych ho a zavřela ho za trest do klece - protože to tam nemá rád (proto kouše mříž) - třeba na 10 minut a potom ho zkusila pustit. Když je někde, kde být nemá, okamžitě bych mu řekla ať vypadne (na to moje zvířata slyší) a popobidla ho postrcenim zadečku třeba. Kdyby to nepomáhalo, normálně bych ho zvedla (to taky nemají rádi) a položila na zem a pohrozila mu, že tam nemá co dělat. Při opakování bych ho opět zavřela do jeho milované klece. :) třeba ti tu ostatní poradí lépe, já bych se zachovala takto :). Důležité je nepolevit.
  26.12.2015 08:56Kristy70
  Lucky664: Váš králíček je očividně v pubertě a chování které popisujete je běžné v tomto období. Současně s pubertou se u nich projevuje i teritoriální chování a když jim saháte do klece tak si ji brání a koušou. Nejlepší je králíčka vylákat ven na nějaký pamlsek a zasahovat do klece v jejich nepřítomnosti. Pokud mu chcete dávat něco když je přítomen v kleci, tak ho musíte jednou rukou jemně přidržet. Co se týká té klece nelíbí se mu, že je zavřený a nudí se a v pubertě se to zhoršuje, musí si tu energii nějak vybít. Určitě by pomohla nějaká ohrádka kolem, aby měl větší prostor kde se vyblbnout a dát mu tam nějaké hračky na zabavení. Moje králice v období puberty se hodně zabavovala obskakováním plyšáka a přestala poté takhle vyvádět jako popisujete vy dokonce mě při námluvách pořád pronásledovala a někdy dost nepříjemně kousala. Ale s pořízením plyšáka toto ustalo a soustředila se pouze na něj.
  26.12.2015 09:27Anor
  Lionetta: To co píšeš ohledně tvých představ s výchovou... to je celé špatně, to rychle zapomeň, je to zaručený způsob, jak si z kamaráda vytvořit úhlavního nepřítele.

  Lucky664: Pokud na ušáka neplatí tleskání, slovní pokárání... Tak docela dobrý způsob je, že když dělá lumpárnu a ty ho nachytáš bezprostředně při ní, tak ho čapneš za kůži za krkem trošku zataháš a králíka připlácneš k zemi. Přeprala jsi ho, on je podřízený... Tohle nám zabralo, když Boris puberťačil a štípal. Pokud ti leze na stůl, tak vždycky co nejrychleji vyhnat, shodit... Nám časem stačilo jen gesto rukou a významný pohled a teď na postel neleze vůbec.
  Zavírání za trest do klece je blbost, králík si to nespojí. Naopak bych zapřemýšlela o kleci, do které si může skočit/vyskočit sám. Pochopila jsem to tak, že ho tam pokaždé strkáš násilím, jsně, že se mu to nebude líbit. Na králíky platí pozitivní motivace úplně nejlíp. Boris chodí do klece na noc a dostává lněná semínka, do klece skočí sám, ochotně a rád a ničím necloumá.
  - - - - -
  Angelo Mattoni: Jak píšou holky. U nás se dává krmení tak, že se ušák přivítá, pomazlí, jemně přidrží (nebo mu v rámci mazlení jednou rukou zakryju očka, hlazení přes očka on rád) a vezmu misku. Pak mu nasypu do misky granule a nějaké dvě pořádně velké mu dám z ruky rovnou do papule, s plnou pusou se kouše blbě =) A pak už v klidu dám misečku do klece. Ale většinou Boris z klece vyskočí a lítá mi kolem nohou a mručí jako o život. Záleží jakou má zrovna náladu =)
  26.12.2015 09:53Fifinka123
  Krásný sváteční den všem,
  máme doma králindu asi 4 měsíce starou. Vždy byla čistotná, močit chodila zásadně do záchůdku, nikdy jsme nenašli loužičku jinde. Bobčila také do záchůdku, sem tam 2-3 bobky vedle, ale v poslední době (hlavně přes noc) močí do druhého rohu klece, bobčí po celé kleci, kam se ji zachce a seno z jesliček také rozhazuje všude kolem. I přesto, že je většinu dne venku a skotačí, jakmile si všimne že je zavřená v kleci, okusuje mříže tak vztekle, kolikrát mám strach aby si zoubky nevylámala.... Nemohl by mi někdo poradit jak na to, aby zase začala chodit bobčit a močit do záchůdku, a co dělat aby ty mříže přestala okusovat? Pokřiknutí na ní nezabírá, kdysi na okusování bylo účinné hození malého polštářku na klec nebo jen kolem, to však už také kolikrát ignoruje... Děkuji za odpovědi...
  26.12.2015 10:37leprechaunek
  Merlouska: to je holt o preferencích řešení... jak tak čtu, "ohrádkáři" mají vlastní metody, nic proti tomu :) Já bych to prostě řešila trošku jinak, neříkám že líp... já mám zas tu zkušenost, že když mi králík kolem páté odpoledne chrápe jak zabitý, můžu si mlátit a šustit čím chci, a on se ani nehne, takže misky si ošéfuju v pohodě... Naopak z jakékoliv snahy o přidržení či pomazlení by mi králík dostal amok. U zvířat prostě univerzální "správná" cesta neexistuje. :)
  26.12.2015 14:14Kristy70
  Tak jsem dostala jako nováček možnost si založit taky album.
  Tady samička malého siamského berana Kristýnka již v nebíčku:
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24403
  Sameček zakrslého siamského berana Kristiánek: http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24404
  26.12.2015 15:10Khushi
  Krásný den všem, sice se Vánoce pomalu chýlí ke konci, s Hopíčkem ale všem chundeláčkům i jejich páníčkům přejeme mnoho štěstí a zdraví. Přidáváme vánoční polednici :-)
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24405
  26.12.2015 15:38Angelo Mattoni
  leprechaunek: Tak to jsme na tom podobně, moje králinda také z jakékoliv snahy přidržet jí, nebo se snažit vzít chytá amok. A to doslova, ztrácí pak absolutně pud sebezáchovy a když jí někdy musím zvednout tak se mi snaží vyskočit i z jakékoliv výšky kamkoliv. Bohužel už se mi jednou takhle vyrvala a rozplácla se z 1.5 metru na kachličky :-(. Naštěstí se jí tehdy nic nestalo. I když jí jen opatrně hladím, tak je v maximálním střehu zda k ní náhodou nepřiblížím i druhou ruku, protože je to pro ní signál okamžitě zmizet, abych se jí nesnažil vzít. Jakékoliv mazlení s ní nepřichází v úvahu, ani mě neolízne (naposledy když byla malinká). Bohužel ani při spaní nemám šanci šáhnout jí do klece, protože jsem ještě nezažil, že by spala tvrdě - kdykoliv jí vidím spát (ať již leží, nebo sedí) a potichu se jen přiblížím, okamžitě je ve střehu a sleduje mě co se chystám dělat. Když je venku z klece, tak nemá problém s tím za mnou přihopkat, bradou mně označkovat kalhoty, somrovat co mám k jídlu a případně mně žrát z ruky, ale to je vše, žádné mazlení, braní apod. Ven z klece se jí chce ale většinou až navečer, jinak celý den "chrápe" v kleci, přestože má klec otevřenou a zavírám jí až na noc.

  Já myslím, že v mém případě to asi nejlépe vystihla Kristy70. Myslím, že králinda má také pocit, že se jí v kleci snažím vzít žrádlo a brání si zázemí. A to přestože ví, že naopak jí jídlo nesu - hned jak otevřu klec, hned se staví na zadní, vytáhne se půlkou těla nahoru nad klec a čenichá ke mně co jí dám, pak tancuje v kleci a mručí nedočkavě kdy jí to dám. V momentě kdy jí dávám plnou misku do klece, skáče na níc a snaží se mi jí rychle vyrvat z ruky, aby už konečně mohla žrát. Ale v momentě kdy se snažím prázdnou misku naopak z klece vzít, je zle. Asi jediné co by u mě mohlo pomoci je to samé co u Kristy - zkusit jí zabavit něčím dobrým na druhé straně klece a pak rychle "ukrást" misku.
  26.12.2015 15:50Kájka
  Kristy70: To vypadá, že ti králíčci žili někde ve sklepě :-((
  - - - - -
  A ten druhý rálíček (rexík) byl v malé kleci, hrůza!:-(
  26.12.2015 15:57Bajča Silver
  Dobry den,potrebovala bych se poradit. Mam kralika,samici asi pul roku starou. Ji vse ale poslednich par dni nechce skoro nic. A kdyz ji vemu do ruky tak mrci jako by nechtela nebo ji neco bolelo. A jen spi. Nevite prosim co s tim? Nevim,zda muze byt naladova jako treba fenky ohledne harani,vazne nevim. :-(
  26.12.2015 16:18Kristy70
  Kájka: Ano žili takto rok odhozeni ve tmě a zimě ve sklepě. Kristiánek první týden ani neuměl skákat a ještě po skoro 2 měsících neumí v leže na bříšku natáhnout úplně nožičky. Zkrácené šlachy - důsledek malé klícky.
  26.12.2015 16:24Muchlík
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24406

  PF 2016 :3
  26.12.2015 17:12rega
  Kristy70: neboj, to sa spravi, mozno to bude trvat par mesiacov ci rokov, ale postupne sa mu to spravi. Nas kralik zil tiez prve 3 roky vselijak, nevedel stat na zadnych, ked k nam prisiel, ale postupne sa vytrenoval tak, ze svistuje neustale a tak krasne po nich chodi, ked sa snazi dostat k jedlu.
  26.12.2015 19:01Kájka
  Bajča Silver: pokud králík skoro nic nejí a pořád spí, tak není OK. Myslím, že Tvoje králinda je nemocná. Možná má zažívací potíže, bolí ji bříško. může to být i něco jiného... Chtělo by to nejlépe na veterinu.
  Kolik toho denně sní? Bobčí a čůrá normálně?
  26.12.2015 19:02Effinka
  Ahoj všem :-) od kámošky jsem dostala pro králíčka tunel na prolezání, který je vyroben z vodního hyacintu a mě trošku děsi ten hyacint :-D nemuze to králíčkovi ublížit? Asi jsem trošku ,,hystericka,, protože na netu píšou, že je to vhodné i pro králíky a přece si nemůžou dovolit prodávat něco jedovatýho, ale když se ani nestyděj prodávat pro ušaky něco s obsahem mléka nebo medu...tak by mě zajímalo co si o tom myslíte vy?
  26.12.2015 20:00Candyx
  Ahoj,prosím o radu, kdo by mohl.Mám 8 týdenního zakrslého králíčka - beránek, jménem Robin, je kouzelný.Jen si nevím rady, jak ho naučit, aby se vracel do klece, když potřebuje čůrat a bobkovat.Moc děkuju
  26.12.2015 21:01buub
  Effinka

  Vodní hyacint není hyacint co roste na zahrádce.

  V jihovýchodní asii se to jedí i lidé jako zeleninu.
  26.12.2015 21:18Bajča Silver
  Kájka: Jo,vyprazdnovani ma v poho. A seno ji. Ale jinak sni trosku nate z mrkve a kousek jablka. Tak nevim jesi ji mam nechat zitra jen o senu a vode a v pondeli s ni na veterinu?
  27.12.2015 08:59Lucky664
  Dobré ránko.
  Chcem sa poďakovať za včerajšie rady, zatiaľ sme zohnali provizornú ohrádku (keď otvoria všetky obchody kúpim normálnu) + plyšáka a predstavte si, túto noc sme sa normálne vyspali. Naozaj ďakujem :-) Rozhodla som sa spraviť album s pár fotkami pána Bonifácka, aby ste vedeli, pre koho to stále pýtam rady :-) včera sme sa vážili máme 1,1 kg a máme okolo 4,5 mesiaca :-)
  27.12.2015 10:40Anna 5575
  Dobrý den,
  máme doma 2-měsíčního beránka a od dnešního rána z ničeho nic povyskočí jak ztřeštěný , jakoby měl nějaké tiky. Dřív to nedělal. nevíme co se s ním děje- Prosím o radu. díky moc
  27.12.2015 10:52Salla
  Anna 5575: raduje se ze zivota a blbne.
  27.12.2015 14:50Anna 5575
  Salla- díky moc, máme ho čtvrtý den a báli jsme se , že děláme něco špatně. Přitom když jsme doma, což je těď 90 % tak ho máme volně a začíná za námi chodit. Když chce vrací se sám do klece , má tam záchůdek na který chodí , ale někdy nechá bobky i v pokoji, tak ho hned odnesem na záchůdek. Doufáme , že časem bude dělat potřebu jen do klece :-).
  Moc jste mě potěšila, ještě jednou díky moc, A.
  27.12.2015 16:30waltterka
  Ahoj, můj králíček je dnes nějaký divný. Sedí v koutě, nejí, nepije, nebobkuje a když se chce pohnout přepadává na bok. Nevíte co mu může být. Už je mu 5 let. Díky
  27.12.2015 16:39PavlaS
  walterka: pravděpodobně umírá ;) jestli stihnete veterinu, tak mu možná zachrání život....
  27.12.2015 17:02Nelka
  Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli máte někdo zkušenost s vystříháním čumáčku u teddíků, mám jednoho doma a culíčky u nás fakt nefungují, vždycky ho strhne ať je jaký chce a přijde mi, že přes tu ofinku vůbec nemůže vidět. Děkuji moc za odpověď.
  27.12.2015 17:46KaK
  waltterka: 5 let není stáří na umření. Může být nafouklý, mít ucpané střívko nebo to může být i něco jiného. Chtělo by to co nejdříve, nejlépe ještě dneska na veterinu (pokud možno na nějakou, kde králíkům rozumějí, nahoře na liště je seznam, třeba bude nějaká poblíž vás). Pokud je nafouklý, tak jako první pomoc se dávají kapičky SabSimplex nebo aspoň kmínový čaj (vpravo dole ve FAQ). Ale jestli padá na bok, tak už je to nafouknutí vážnější a kapičky asi nepomůžou. Taky takhle může začínat nemoc zvaná encefalitozoonóza.
  27.12.2015 22:12faoltiarna1
  Dnes vecer jsem ai všimla, ze ma nas usak na jednom oku bílou skrvnu/povlak. Nevim, jde se tam vzala, a ráno s nim pojedu k veterináři. Chova se jako normálně, zere, beha, mazli se... Mate s tim nekdo zkušenost? Od čeho to muze byt? Díky moc...
  27.12.2015 22:14Fido
  Měla jsem králíčka který se menoval Fido a umřel 23.12.2015
  27.12.2015 22:19KaK
  Fido: To je mi moc líto, že ti umřel králíček, to jsi asi neměla moc veselé Vánoce :( Ale měla jsi ho ráda a určitě u tebe prožil hezký život, to tě může trochu utěšit ...
  27.12.2015 22:57Effinka
  Děkuju Buub ohledně toho hyacintu :-)
  28.12.2015 08:18Petastastna
  ahojte, tak sem dneska volala do Brna... zkoušeli jsme před Vánocema snížit dávky léků Gerimu na půl a hned zase přestal jíst... tak jsme mu je dali zpátky, a říkal pak doktor že mu je máme nechat další měsíc určitě, že to může trvat i půl roku než se to trávení po paralytickém ileu srovná.... jenže s takovou nemůžeme půl roku nikam jet :-/ když mu musíme dávat léky... a měli jsme jet začátkem ledna k příbuzným do Prahy... myslíte že by zvládl jet v pátek tak a v neděli zpátky? Tři hodiny v autě jedna cesta... bojim se aby pak nepřestal jíst ještě z toho... My bydlíme u Olomouce, co si i tom myslíte?
  - - - - -
  je tu někdo kdo by měl podobnou zkušenost s paralytickým ileusem?
  28.12.2015 09:22Fido
  KaK:Umřel na Myxomatozu ale mněl pul roku
  28.12.2015 09:25Verik
  Dobrý den, myslíte, že je dobrý nápad nechat samišku připustit?
  28.12.2015 09:48anonymm
  Fido- to je mi líto... Pokud si budete kupovat dalšího králiíčka, doporučuju očkovat :) Nejlépe jednou vakcínou proti moru a myxomatoze :)
  - - - - -
  Verik- záleží, kolik máte místa, jestli jsou samička i samec zdraví, jestli máte králíky na jídlo nebo jako mazlíčky ( chcete si malé nechat nebo prodat... Aby vám pak nezůstali a vy neměli doma králičí zoo :D )
  28.12.2015 10:17rega
  Petastastna: zalezi na tom ako zvlada cestovanie obecne .. ak dost zle, tak ta cesta bude risk. My sme museli podavat dlhodobo lieky na travenie, ale u nas cestovanie kralikovi nerobilo problem, skor naopak - zboznoval preskumavanie novych priestorov. A 3 hodinky povazujeme doteraz za kratku cestu
  28.12.2015 10:20faoltiarna1
  Tak jsme byli na veterine, a tam my na to oko řekli, ze to muze byt i stárnutím (karlikovi jsou čtyři roky) nebo geneticky. Ale ze kapky nebo masti se nedělají, a ze to oko nereaguje na světlo. A trochu se mu kali i to druhé.
  Mate někdo zkušenost se slepotou u králíka? Jak to zvládají?
  28.12.2015 10:53Petastastna
  rega : cestování jako takové mu myslim nevadí ,ale jediná cesta kdy s ním jezdíme je veterina do Brna a to je tak hoďka a čtvrt... takže moc nevím :-/
  - - - - -
  rega : a jak dlouho jste léky na trávení brali a jaké? Děkuji...
  28.12.2015 11:25rega
  Petastastna: za nas to bolo este v dobach deganu a hlavne ganatonu, takze celkovo tak 1.5 roku, pretoze Mucko mal chronicke problemy s crievkami (vzdy sa to niecim "upchalo" a aj ked tam na pohmat nic nebolo, tak to proste cez to crevo nechcelo ist dalej.. )
  Ak mu cestovanie nevadi a nema problem s novym prostredim, tak by som ho asi zobrala. Vzdy sa mozete vratit, ak tam bude stavkovat az prilis. A v Prahe cez vikendy veteriny funguju, kebyze nutne potrebuje prvu pomoc, co je tiez drobne plus, ked clovek cestuje s chorym kralikom.
  28.12.2015 13:01Petastastna
  rega : to určitě... no uvidíme ještě, děkuju za rady... doufám že to nebudeme řešit další rok a půl, Geri má k tomu ještě chronickou rýmu chudák, tak snad se to zlepší...
  - - - - -
  on i s těma lékama nejí uplně normálně, pořád ještě jí míň než dřív...
  28.12.2015 13:25rega
  Petastastna: na druhu stranu, ak ho budes mat so sbeou, vies ho v pripade nutnosti dokrmit a zavodnit a nebudes sa strachovat 2 dni, co s nim je a ci papa ako ma (to vacsinou aupair nema ako posudit ak nad nim nie je cely den a nezapisuje kazdu granulku).
  Viem,ze je v hre varianta zostat doma s nim .. nech to dobre dopadne akokolvek sa rozhodnete.
  28.12.2015 13:26Klaudie502
  Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli nemá někdo zkušenost s tím, že váš králík vydává zvuky, jako kdyby měl rýmu...
  Můj už asi 2 měsíce, byli jsme u zvěrolékaře, ale ten řekl, že to nic není, že to zmizí. Zatím to nezmizelo, tak se chci zeptat, zda nemá někdo zkušenost.
  Předem děkuji za odpověď
  PS: zvěrolékařka řekla, že je to jednoduchá rýma, a že do 2 týdnů zmizí. Když jsme volali, že to nezmizelo, tak nám předepsala nějaké léky,a ty už dobral, ale stále to trvá
  28.12.2015 13:28Katty 742
  přivezli jsme si domu 8 tydeního králička-teddy(samyčka).Adaptovala se výborně, ale nepapka nové granulky, které jsme ji pořidili, za 4 dny se jich nedotkla.Je pouze na seně a vodě.Ani zeleninu nechce.Máme vyčkávat a dále nabízet oboje(seno i granule)nebo nechat pouze granule a jak bude hlad tak si da?nebo popř.zkusit ještě koupit jiné?děkuji za vaše názory a budu ráda za jakoukoliv zkušenost
  28.12.2015 13:34Klaudie502
  Katty 742 :
  Ahoj, já si myslím, že je ještě trochu malý na granule...,sice se granule nemají dávat do 6 týdnů,ale podle mě na to ještě trošku malý.
  Zkus ho ještě nechat a uvidíš, ale je možně, že mu třeba nechutnají.
  28.12.2015 14:07Katty 742
  Claudie502
  Ahoj a co tedy dávat,od chovatele jsme měli nějakou směs myslím oves a asi par granulek od Berkel, ale už došla, takže myslíš, že pokračovat v tomto a granule později?já myslím, že ty granule ani neochutnala
  28.12.2015 14:09Vea
  Klaudie502 : Má nějaké jiné příznaky (teče mu třeba z nosu a očiček)? těmi zvuky s rýmou myslíš zacpaný nos nebo pšíkání nebo co? (nemá třeba prašnou podestýlku?) Náhodou RTG králíčkovi nedělali? Může mít zánět dutin v hlavě způsbený bakteriemi. Pak by to bylo na ATB třeba, takže pokud se to nelepší a vet nemá zájem dělat něco jiného než čekat, šla bych k jinému.
  28.12.2015 14:26Petastastna
  rega : já mam naštěstí vychytávku v podobě otočné kamery s nočním viděním :D sleduju ho i když jsem v práci... radši to nikomu neřikam, mysleli by si že sem se asi zbláznila, pozorovat králíka jestli jí :D
  28.12.2015 15:12Daniberu
  Katty 742: Seno v žádném případě pryč nedávej. Můžeš zkusit k těm granulím přikoupit trochu toho ovsa, pokud na to byla zvyklá, nebo zkus ovesné vločky, aby nezačala hubnout. To by bylo špatně. Na junior granule určitě malá není, ale nemusí jí chutnat. Jsou to mlsouni. Jaké granule máš?
  Nech udělat rozbor bobků na kokcidiózu a teprve až bude negativní, můžeš začít zkoušet zeleninu. Do té doby ne!
  - - - - -
  Klaudie502: Pokud ti veterinářka vykládá o "jedoduché rýmě", pak opravdu navštiv jiného, například některého z tady doporučených, veterináře. U králíků rýma rozhodně nikdy není banalita a většinou je nutné dlouhodobé podávání antibiotik.
  28.12.2015 16:01Katty 742
  Daniberu:koupila jsem nutrin complete junior, zkoušela jsem to vmíchat i do toho ovsa, ale nechce to, vyhrabe granule pryč a vybere pouze co chce ona, je fakt že ty granulky jsou větší, tak mě napadlo to zkusit rozdrtit na menší kousky, ale nevím..., přemyšlím nad koupí jiných granuli, ale nevím jaké, je toho spousta a takhle bych mohla kupovat donekonečná a třeba se nezavděčím nikdy, od chovatele máme rozbor a byl v pořádku, jenže ona si nevezme ani tu zeleninu, tak nevím cos ní, poddá se to časem a mám to zkoušet nebo bude ta naše slečna vybíravá?
  28.12.2015 16:37Jarnem
  Jaký je denní režim vašich kraličků? Máme doma 9 týdenního kluka a ten téměř celý den prospí nebo odpočívá, ikdyž jsme doma. Zaleze si pod gauč a chrní. Ožívá tak kolem 4 hodin odpoledne, pak šmejdí, hopská klidně až do desiti večer. Nevím jak ho ochočit, když je stále pod gaučem..násilím ho vytahovat nechci, na zavoláni moc ještě nereaguje, jinak odpoledne chodi mezi dětma, nebojí se, nechá se trochu pohladit. Je u nas něco přes tři týdny. Do náručí ho vzít nelze, brání se a zdrhá, děti by se chtěli s nim mazlit, ale pohladit se dá jen v kleci, když se mu něco nelíbí zaleze pod gauč a křeslo. Myslíte že se jednou přestane bát?
  28.12.2015 17:20Angelo Mattoni
  Katty 742: Podle mé zkušenosti to budou pouze tím, že jí nechutnají a s tím nic neuděláš. Má králinda byla od malička zvyklá zrovna na ten Nutrin junior a když jsem nyní chtěl přejít na dospělácké granule, tak jsem zkoušel různé značky a nevzala si ani jednu granuli - trucovala celý týden a nedotkla se toho, vystačila si se senem. Po týdnu jsem jí zkusil koupit opět Nutrin, ale dospělácký a po tom se může utlouct. Takže zkus jí koupit buť opět ty od Berkel, nebo zkus požádat třeba zde lidi co krmí jinými, aby Ti poslali "vzorky" a zkoušet postupně co jí bude chutnat.
  28.12.2015 17:39Katty 742
  Jarnem:ahoj, tak my máme 8 tydení slečnu, kluci ji dostali na Vánoce.Poběhá v obýváku mezi dětmi, přijde očichá, na zavoláni taky moc nechce, ale někdy se přijde pohladit, chytit ji teda máme taky trošku problém, jak už je dlouho venku tak se ji pak nechce do klece.Pouštíme ji několikrát denně, ted když jsme doma, tak je teda více venku než v klicce.Spát jsem ji teda ještě neviděla.
  - - - - -
  a ještě teda řeším jeden problém a to , že naše samyčka nechce chodit dělat bobky na záchodek.Děla je po kleci a když je puštěna, tak taky kde ji napadne.Čurat se naučila hned do záchudku.Je nějaký figl jak ji to naučit ryhleji?
  28.12.2015 18:05Klaudie502
  Ahoj, děkuji všem za radu. Už jsme byli u jiného zvěrolékaře.
  Děkuji moc :)
  28.12.2015 18:08paula 15625
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám..teda měla jsem asi 6/7 týdenní králičí samičku zakrslíka ze zverimexu. Denně pila, jedla seno, měla dostatek pohybu a v pokoji byla optimální teplota 17/18 stupňů. Jela jsem na den k příteli a nechala maminku, at' na ni dohlídne. Na druhý den jsem přijela a králičanda ležela v kleci mrtvá. Nevíte jáka by mohla být příčina její smrti? Hodně mě to zasáhlo a nevím co jsem udělala špatně. Předem děkuji za odpoved'.
  28.12.2015 19:01leprechaunek
  Jarnem, Katty 742: zásadní je to, že králíci nejsou psi. Takže: na zavolání chodit můžou a nemusí; můžou se to naučit na pamlsek, a můžou být taky tak svobodomyslní, že veškeré vaše snahy je "ovládat" vám budou totálně ignorovat ;-)
  Za druhé, králíci mají biorytmus, který je pro nové majitele nepochopitelný: ano, spí poměrně dost času. Pokud jsou aktivní, tak zpravidla ráno nebo později večer. Že se to moc neshoduje s představou lidí "odpoledne si děti pohrajou", to je nabíledni. Nepochopením králičího biorytmu je i údiv, proč ten králík v noci a v pět ráno kouše klec... no je nejaktivnější a chce se hýbat.
  3. králík je ze své podstaty býložravec a kořist. Nucené chytání, braní do náruče a ztrátu "pevné půdy" pod packami obecně králíci nemusí mít rádi. Někteří jsou schopní se to naučit, jiní to ale odmítají naprosto panicky a po celý život. Králíka, který nemá rád zvedání, musíte respektovat, nebo se vás začne šíleně bát.
  4. králíci nejsou plyšové hračky na mazlení. Můžou ho mít rádi a nemusí; jsou králíci, kterým stačí občasný fyzický kontakt nebo přítomnost majitele. A například můj králík se mazlí jen tehdy, když sám přijde se pomazlit, a cca půl minuty, víc nevydrží a jde zas šmejdit.
  Suma sumárum, králík není žádný vhodný tvor na mazlení, pokud k tomu sám nemá povahu, a v mnoha případech taky není vhodný pro děti - pokud děti nechápou, jak se k němu chovat.
  Králík je taková svéráznější kočka, spíš než pes, takže je jen na vás, jak se s ním naučíte vycházet. ;) Dlouholetí králíkáři říkají, že bydlí oni u králíků, nikoliv králíci u nich. Hádejte proč. :)
  28.12.2015 19:19Anor
  leprechaunek: "Dlouholetí králíkáři říkají, že bydlí oni u králíků, nikoliv králíci u nich."
  Jojo, tohle znám. U nás například nesmí být nic u zdi, ani sedačka, ani odpadkový koš, ani panička... VŽDYCKY musí být u zdi průchod pro králíka. =D
  Když jsme Borise vzali poprvé na chalupu, tak se nám pustil do kožené sedačky, my ho vyháněli, okřikovali... No, vypadalo to že do rána je po sedačce. Pak si přítel vzpomněl na to, jak Boris stěhuje odpadkové koše a posnul sedačku o 10 cm. Stal se zázrak, v tu ránu ušatce přestala zajímat =)
  28.12.2015 19:39Kájka
  Katty742: je ještě malá v 8 týdnech a je u vás krátce (pár dní), to se naučí :-)
  hlavně, že čůrá do záchůdku. A má mimo klec někde externí záchůdek? -to je většinou potřeba.
  - - - - -
  Katty: jinak tady najdeš rady -odkazy, napři: nahoře "rady pro první týdny", vpravo červeně: "výchova na toaletu" atd.
  28.12.2015 19:53Lucky664
  Dobrý večer, idem si opäť pre radu. S tým, že sme v puberte som sa už zmierila, ale už 3 dni sa nevieme zmestiť do kože. Môj mladý pán sa rozhodol, že bude bobkovať všade, okrem záchodíka. Keďže sme celý deň voľne pustený, do teraz sme si vždy pekne vliezli do klietočky, spravili čo treb na záchodíku a a zase z nej vyšli. Dnes ťaháme tretí deň, čo ani za svet nebobkujeme do záchodíka (mimo noci keď sme v nej zatvorený), najnovšie sa mi vybobkoval do skrine, vyskočí na postel a spraví to tam či na koberec v obývačke. Bobky má úplne normálne, žiadne vianočky ani riedké. Zaujímavé však je, že cikať chodí do jeho záchodíka. Nič sa nezmenilo, všetko je "po starom", akurát pred 8. dňami som mu do klietky kúpila nový koberec,ale myslím, že tam problém nieje, keďže mu 5 dní nevadil. Robia to títo nezbedníci či treba to nejako riešiť. Myslím, že prípad pre veterinára to nieje, keďže papám úplne normálne a aj bobky má normálne, len nie tam, kde by ich mal mať.
  Ďakujem za vaše postrehy
  28.12.2015 19:57leprechaunek
  Anor: Adél, Boris má v sobě zřejmě kus Vikinga :-D :-D Šiiiikula :))))
  28.12.2015 19:59Nicky 1188
  Lucky664: Může to být pubertnou, tohle králícíí dělají, puberta s ním tzv. tříská
  28.12.2015 20:12Kájka
  Lucky: králíčci v pubertě zlobí ,-) navíc váš králíček zřejmě značkuje území.
  28.12.2015 20:32mamkaJana
  Paula 15625 takto na dalku je to spise hadani. Vzhledem k tomu, ze slo o kralicka ze zverimexu, tipovala bych kokcidiozu. Osobne si myslim, ze kralicci v tomto veku by ani podavani byt nemeli, jsou to jeste malosi.
  28.12.2015 20:43Renatinka
  Prosim Vás potrebuju radu! Nemáme ted dostupnost se dostat k veterinarovi.. Z králícka teče krev, neni to jen stopa v moci, na některých místech je nasakla i podestylka.. Co chvili se nadzvedne a udela divny zvuk a opet si lehne.. Nechce jist, moc se nepohybuje.
  Prosim co muzu udelat?:( co to muze byt? Kralicek ma za par dnu 5 let.
  28.12.2015 20:56Kájka
  Renatinka: nevím... Jseš si jistá, že to je krev? myslíš, že je v moči? mohlo by to být i z dělohy apod., pokud to je samička. Opravdu nemáte nikde na dosah veterinu? i kdyby jste měli jet třeba hodinu. Pokud to je krev a hodně, tak to je špatný a chtělo by to co nejdřív na veterinu.
  28.12.2015 20:57Monela
  Renatinka:může to být cokoliv,jestli je to nekastrovaná samička,nějaký zánět vaječníků,dělohy.Nebo zánět močového měchýře.Co nejdříve navštívit veterinu.Králíček musí jíst,takže dokrmit,zavodnit.
  28.12.2015 20:57Alpa
  Renatinka - bez lékaře můžeme jen hádat. Ale nic dobrého to nejspíš nebude :-( V lepším případě zánět močových cest .....

  Paula - ve Zverimexu jsou bohužel i nemocní králičci. Raději najít chovatele, nebo tady v inzerci, přece jenom je to jakž-takž nějaká jistota..
  28.12.2015 21:01Renatinka
  Je to samička, jenze po chvilkach se tak zvláštně zastaví, zatahne brisko, jsko by se chtela zatáhnout do kuličky a udela divny zvuk.. Opravdu takovy jsem u kralicka jeste neslysela.
  Pak si opet lehne a nechce nic.. Veterinu mame nejblíž pres dve hodiny cesty..
  Budu s ni celou noc a rano vyrážím na veterinu.
  28.12.2015 21:04Kájka
  Renatinka: nemůže dlouho nejíst, musíš ji zkusit krmit a dávat vodu stříkačkou, jinak se může stát, že do rána nevydrží :-( Vyražte ráno co nejdřív na veterinu!
  28.12.2015 21:06Monela
  Renatinka: bude jí to bolet,proto se zatahuje.Chtělo by to do ní dostat nějaké jídlo,jak dlouho nejedla a bobky jsou?
  28.12.2015 21:07Renatinka
  Dala jsem ji mrkev, tak tu si trosku okusuje. No budu s ni aspon větší cast noci..
  28.12.2015 21:07Jutta
  Renatinka: Může to být opravdu problém od pohlavních cest (ale i močák, u nás ledviny), má určitě velké bolesti. Nemáte doma léky na bolest (účinná látka metacam - Meloxidyl, Meloxoral)? Nám se toto stalo před rokem, byl to problém močových cest a ledviny se ukázaly až za pár měsíců. Musely jsme taky vydržet až na pohotovost ráno, ale bála jsem se, že to nezvládneme. Takže jsem dokrmovala kaší Recovery (jsou i rozpustit granule) a smíchat s kmínovým čajem. Nesmí hladovět a pořádně pít, aby byla v co nejlepší kondici.
  28.12.2015 21:08Renatinka
  Bobky jsou a takove jako obvykle. Dopoledne byla za me jeste v poradku, az kdyz jsem se domu vrátila vecer tak jsem si toho vsimla.
  Rano určite vyrážím ihned na veterinu.
  28.12.2015 21:36mamkaJana
  Paula 15625 opravdu to byl jen tip na dalku. Jinak stejne jako Alpa doporucuji nakup primo od chovatele. A pokud si mohu dovolit jeste jednu poznamku, urcite si neporizuj kralicka mladsiho osmi tydnu.
  28.12.2015 22:00Fifinka15
  Ahoj, dobrý večer, chtěla bych se zeptat, pořídili jsme Fifince novou větší klícku, záchůdek má ve stejném rohu jako v předchozí kleci, bohužel však místo toho aby bobčila do záchůdku, bobčí po celé kleci.. Jaký by mohl být problém odmítání záchůdků? Děkuji
  29.12.2015 08:45Fido
  Katty:nejlepší by bylo kdyby mněl ty kranule co mněl jaki jsi ho ještě nemněla.
  29.12.2015 09:08DIXINKA
  Ahoj,
  Naší Dixi oteklo, začervenalo ocicko. Byli jsme u veterináře, zjistil že má zakrvavenou i spojivku a řekl ať kapeme "opalmosemptonexem", že do 2 dnů bude zase zdravá. Dneska je to 3 den, ocicko se trošku zlepšilo, ale ne tak rapidně jak říkal. Máme vyměnit veterináře popřípadě tomu ještě nechat čas? Diky :)
  29.12.2015 11:01Daniberu
  Fifinka: Jsou to konzervativní paličáci :). Snad se s tím brzo smíří a přestane tím bojkotem protestovat proti změně. Máš nad záchodem seník? Nebo třeba zkus uplatit pamlskem umístěným do záchoda tak, aby na něj nedosáhla jinak, že do něj skočí...Držím palce :).
  - - - - -
  DIXiNKA: Těžko říct. Jen podle tohoto nejde určit, jestli je veterinář dobrý, nebo ne. Pokud kapky nezabraly tak, jak říkal, zkusila bych ho asi nejprve kontaktovat a zeptat se a pokud tě nějak odbyde, nebo budeš mít pocit, že si s tím neví rady, tak teprve jít jinam.
  29.12.2015 11:50Katty 742
  poradíte jako granulky by ji mohly chutnat, podle vaších zkušenosti a taky které jsou kvalitní, je jich docela dost a těžko se v tom orientuji:)
  29.12.2015 12:44Renatinka
  Jen pisu jeste ke včerejšku. Mame antibiotika.. A zitra jdeme na dalsi kontrolu. Tak snad bude vse v poradku. Každopádně dekuji vsem hned za rychlou odpověď :)
  29.12.2015 13:43lenka888
  ahoj, chtela jsem se zeptat, co mam dat kralickovi kdyz ma bolavy brisko, vcera ani behat nechtela.. dnes rano jsem ji pustila a zase hopsala a byla vesela.. chvilkama ma tvrdsi brisko a po chvilce ho ma zase v pohode :( tak nevim co s tim.. jestli nema zacpu nebo neco, na vanoce jsem ji dala jablko a mrkev a od ty doby mela jen granulky (od vitakraftu na ktery je zvykla) a seno.. vcera jsem ji nechala jen o sene a o vode a pripada mi, ze nejak min kaka nez obvykle :( a obcas z ni vyleze vanocka :( a kdyz ma tu vanocku tak se pri kakani divne krouti :( nevi nekdo co s tim? kokcidiozu nema, to uz jsme resili na veterine driv i s rozborem bobku (jestli k ni teda nemohla casem nekde prijit ?!?) :( jsem z toho spatna, nechci aby se mi trapila..dekuju vsem za odpovedi.. kralinde je kousek pres 2 roky
  - - - - -
  jinak normalne papa, pije a neni apaticka.. jestli ji treba nemam dat hermankovy caj nebo nejake bylinky?!? vazne nevim :(
  29.12.2015 14:08leprechaunek
  Renatinka: zatím v pořádku? Ufff... Upřímně jsem se bála, že ušanda nedožije rána. Moc držím palce a dejte o sobě vědět...
  29.12.2015 14:17Sophinka
  Ludva10
  u veterináře jsem byla ale už je to jedno 27.12. umřel
  29.12.2015 14:55Kájka
  Renatinka: také ráda čtu, že Tvoje králinda žije. A co Ti řekli, že to je? nejpsíš nějaký zánět? -močové cesty nebo co? Tak se držte a ať se ušatá brzo uzdraví! :-)
  29.12.2015 15:02Fifinka15
  Daniberu - vyzkoušíme jí dát jesličky k záchůdku, snad to pomůže. Děkuji za radu...
  29.12.2015 15:37Kájka
  Sophinka: to mi je líto, že Ti umřel králíček :-(
  A co říkal veterinář, co bylo králíčkovi? byli jste u veterináře a pak umřel?
  - - - - -
  Katty: naši Kájce,když byla malá moc chutnaly granulky Supreme science selective junior.
  Obecně jsou nejlepší granulky, o kterých píšou,že jsou premiové. Když tady mrkneš do eshopu, tak si vyhledáš granule junior a tam je nabídka. každému ušáčkovi chutná něco jinéhoho, někteří jsou vybíraví, jiní baští všechno (jako naše králinda)
  - - - - -
  Jinak tady v odkazu "jídelníček" (nahoře) najdeš infromace o stravě, o granulách atd., i o tom, které jsou nejlepší pro mláďata. :-)
  - - - - -
  Lenka888: zatím každopdáně dietu -seno +vodu. ovoce, zeleninu teď nedávej. zatím radši ani ne ty granulky. Domnívám se, že od Vitakraftu nejsou moc kvalitní. ale píšeš, že je na ně zvyklá.
  Heřmánkový čaj můžeš dát.
  29.12.2015 18:25lenka888
  Kájka: takze neni to nejak moc vazne? :( dobre, granulky jsem z klece vyndala uz davno, tak snad nebude mit hlad:) a ten caj ji mam dat misto napajecky s vodou nebo to mam nejak redit? mam tu 100% hermankovy caj od pickwicku
  29.12.2015 18:35Jarnem
  Prosím, jak je na tom s jedovatosti benjamin stromeček? Náš králíček už objevil další kout bytu, tak nevím zda ji dát z dosahu, nebo až tak nevadi?
  29.12.2015 18:39Kájka
  Čaj -to je jedno kam, třeba do mističky nebo stříkačkou, když by ho nechtěla pít. uvidíš dál, jak na tom bude. třeba to měla jen z jablka, těžko říct. hlavně, aby byla normálně aktivní atd. a aby měla normální bobky.
  29.12.2015 19:01Evikus96
  Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli někdo nemá zkušenosti se zapáchajícím dřevěným domkem pro králíka. Vůbec nevím co dělat, jak zápach odstranit
  29.12.2015 20:04Akire akšila
  Ahoj všichni! Prosím vás po dlouhé době o radu... Na vánoční stromeček jsme věšeli čokoládky, ovšem nás nikoho nenapadlo, že by tu čokoládu králík mohl strhnout a část sníst... A ano, přesně to se stalo. Nevíte někdo, co s ni mám teď dělat? Mám o ni docela strach (samozřejmě myslím králíci, ne čokoládu ��)...
  29.12.2015 21:00Renatinka
  Leprechaunek, Kájka : Ušandě je lepe, řekli nam, ze to bude bud v děloze nebo nejaky zánět ma ledvinách. Každopádně krev uz je občas velmi nepatrně videt. Ale kdybyste to viděli vcera! Snad uz se to nestane. Kdyz Pani veterinarka vytasila injekci s antibiotiky, tak se mi i hlava trochu zatočila..
  Každopádně dekuji Vám moc za podporu a určite se jeste ozvu:) preji hezky den :-)
  29.12.2015 21:18Alpa
  Renatinka - a jak na to přišli, rentgen, nebo z krve? Je fajn, že se to zlepšuje. Hodně štěstí, A+Z
  29.12.2015 21:25zdenystyl
  Ahoj všichni,

  máme mládě zakrslýho králika teddy. Dnes jsme ho nechali na volno běhat po domě a pak jsme zjistili, že začal okusovat podložku na cvičení. Je z takového pěnového umělého materiálu. Nemůže mu to něco udělat?

  Díky za odpověď
  29.12.2015 22:21Renatinka
  No pani ji pouze prohmatavala, pokud se to horší, tak si ji na veterine nechá kvuli rentgenu a dalším.
  Dekuji moc.. Netušila bych, kolik dobrých lidi se tady najde. Dekuju :)
  29.12.2015 22:27Hanula97
  Zdravim, mám samičku, 7 měsíců .. před časem mi nemohla došlápnout na nožku, ležela v záchůdku a když jsem jí vyndala běhala po třech, potom už běhala normálně po čtyřech .. myslela jsem tedy, že si tam zapíchle třeba stéblo sena nebo něco tam měla ... včera ráno jsem opět přišla na to, že nemůže chodit, tak jsem jí tu nožičku zkontrolovala jestli tam něco nemá, nelíbilo se jí to, ale běhala zas v pohodě a dnes večer zase, to neni náhodný, že by na tý samý pacině něco měla ... co by to mohlo být, nějaký rady a zkušenosti? Samozřejmostí je veterina, ale chci nejdřív slyšet, co si o tom myslíte, děkuji moc :(
  30.12.2015 06:50jarnem
  Zdravím, dívala jsem se na některá Vaše alba králíčků a nemohu uvěřit, že někteří králíčci se dají tak hezky chovat, nosit a leží "na miminko". Ten náš dvouměsíční ušák při jakékoliv manipulaci zdrhá, snaží se z objetí dostat... vím, že mu to nemusí být příjemné a že někteří ušáci prostě zvedání a chování nesnáší, ale potřebuji ho naučit aspoň na přenesení do přepravky, na vzetí do náruče při stříhání drápků apod. V podstatě ho nemohu ani pořádně prohlédnout (uši, zoubky apod.) prostě zdrhá... Přišel k nám v 6 týdnech, byl bojácný, ale rychle si zvykl a teď už trajdá téměř po celém bytě a téměř se snad ničeho nebojí. Chodí kolem dětí, nechá se pohladit 1-2x na zemi a pak odhopská, v kleci vydrží i delší hlazení, ale jakmile ho chci vzít do rukou tak je problém. Mám zkoušet ho zvykat na braní i nadále, nebo to už mám vzdát?
  30.12.2015 08:33Angelo Mattoni
  Včera jsem si vzpomněl na jeden článek publikovaný v jakémsi časopise, kde odborník radil jaké nejvhodnější zvířátko se dá pořídit dětem. Jeho doporučení padlo na králíka a jako jeden z důvodů uváděl, že nikdy nehrozí, že by králík mohl dítě pokousat, jako by to hrozilo třeba u psa, nebo kočky a menších hlodavců...
  Mám téměř dvouletou dceru, která králíka nikdy netrápila, ani ho nijak nepronásledovala a většinou si ho moc nevšímá když je vypuštěný a hopsá kolem ní. Včera si hrála, nosila si krabičku od karet a když to králík uviděl, napadl onu krabičku v její ruce - zavrčel, skočil na krabičku a předními prackami do ní hrabal. Dcera jí nepustila a myslela si, že je to hra, tak mu jí důvěřivě nabídla znovu a útok se opakoval. Dobrá, řekl jsem si, že se králíkovi nelíbila krabička, tak jsem jí dceři sebral a vysvětlil, že tohle králík nemá rád. Považoval jsem to za vyřízené. Jenže ani ne 5 minut na to šla dcera po obýváku a králík, který tam byl také k ní normálně zezadu přiběhl a bez jediného důvodu jí kousl zezadu do nohy (opět se zavrčením)...
  Toliko k nemožnosti být pokousán králíkem.
  30.12.2015 08:45buub
  Nikdy nehrozí?

  LOL. Já jsem veterinář, takže z titulu své práce provokuju různá zvířata k agresivitě docela často:D Přesto, kdybych měla vyprávět o nějakém svém zážitku s pokousáním, v mysli my okamžitě naskočí bílá dlouhosrstá králice, která žila v chovatelském kroužku, kam jsem chodila jako dítě. To byla teda svině kousavá, hotový pitbul. A když vám visí na ruce čtyřkilový králík a odmítá pustit:D
  30.12.2015 09:10ctulka
  jarnem víš,ono všeobecně králíčci nemají rádi nošení.Je to dáno tím,že nerozeznají,že jej chceš jen pochovat. Ale nevzdávej to. Náš Bobík sice není chovací,ale občas přijde a nechá se. Začínala jsem s tím,že jsem jen hladila a zkusila mu zvednou jednu nožku kousek nad zem a hladit. Postupně jsem si dala do ruky obě přední pacičky a opět ji hladila. Postupem času si zvykla a ted si přiběhne, občas se nechá pochovat,ale častějikdyž sedím se mi uhnízdí vedle mne na sedačce nebo i na klíně a drbeme se a mazlíme se. Drápky stříháme u veterináře a to drží
  Do přepravky ji dostáváme tak, že zavřu dvířka od klece,když je Bobík v kleci a potom dám přepravku do klece a Bobikovi nezbyde nic jiného než tam hupsnout.Je to bez boje a nám se to tak osvědčilo
  30.12.2015 09:29Kristy70
  Angelo Mattoni: To vážně musel být odborník. Králík dokáže hodně pokousat a když už vás vezme fest tak jsou to až 1 cm hluboké rány. Mají zuby, které jsou jak dvojité kleště na vytahování hřebíků a ostré jako žiletky. Při povaze králíka a jeho smyslu pro teritorium, nevím jestli je malé dítě schopno posoudit, jak se chovat ke králíkovi, kterého bere jako živou roztomilou plyšovou hračku, když ani kolikrát dospělý neví co všechno může králíkovi vadit a vystartuje a kousne, protože si někdy nárokuje věci o kterých si myslíte, že jsou vaše a nedej bože když si vezmete staršího králíka od někoho z předchozích majitelů, tam už vůbec nevíte jaký může mít asociace a jak se zachová.
  30.12.2015 09:32Petastastna
  mě třeba ušák pokousal tak že sem jela do nemocnice :-) super zážitek, vysel mi na ruce...
  30.12.2015 09:49Kájka
  Petro, kterej? ,-)

  Jinak také musím napsat, že v tomhle je králík nevyzpitatatelný. Naše králidna, i když mazlík, muchlovací, leží i na miminko, děti si ji berou do postele atd., tka několikrtá náhle vystartovala, třeba když prošlo dítě kolem ní a kousla trochu do nohy. No, a předevčírem kousla dceru do ruky. Byla nějaká rozdivočelá a dcera byla na zemi a měla v ruce pro ní mrkvičku, Kája přilítla a rafla :-( nějak se netrefila nebo co a zakousal se holce do ruky, že jí tekla krev (vyloženě prokousnuté od 2 zubů) To teda bylo poprvé, co takhle hodně kousla, že tekla krev. Nemyslím si ale, že chtěla ublížit, spíš se jen netrefila, jak byla rozdivočelá.
  30.12.2015 09:53Evartg
  Ahojte, neviete mi niekto pomocť? mam kralíka, volá sa Ela ma 8-9 mesiacov a ma tak čudne zdvihnutý chvost? neviete čo to môže byť?
  30.12.2015 09:54Kájka
  Myslím, že ublížit může spousta zvířátek (třeba jen z leknutí), všichni, co mají zuby. I třeba mrňavý křeček dokáže pěkně pokousat. Jako holka jsem měla křečka a ten se jednou tátovi zakousl do prstu, visel a ne a ne se pustit.... Takže nejméně nebezpečné jsou asi rybičky, ale ty si člověk nepomazlí, nepohladí. Pták může klovnout (i škaredě, papoušek třeba jen ze žárlivosti)
  30.12.2015 10:07Petastastna
  Kájka : papoušci....mě na ta naše zelená potvora taky kouše, zamilovala se do přítele a mě nesnáší,zatím je v pubertě tak doufám kdy jí to aspoň trošku přejde :-)
  30.12.2015 10:41Kristy70
  Kájka: S tím křečkem máte pravdu, jste mi připomněla historku s mým předchozím křečkem klukem, jsem mu jednou dávala oříšek a zakousl se mi tak fest do prstu, že jsem instinktivně zatřepala tak rukou, abych ho setřásla, že vylítl z akvárka metr vysoko a dopadl naštěstí zpátky do akvárka a nemusela jsem ho nikde honit. Totálně prokouslej prst. Byl to prostě kousavec a měla jsem samičku a ta byla hodňoučká a mazlivá nikdy nekousla. Teď mám zas samečka a je to mazel a nikdy nekousne. Takže asi tak se zvířaty. Ideálně pro děti zvíře co nemá zuby a drápy. Třeba rybičky (teda ne takový jako třeba čtyřzubec co louská hlemýždě a s přehledem ukousne celá prst).
  30.12.2015 10:56Kájka
  Zatím jsem neslyšela, že by morče někoho pokousalo. ale zuby na to má...
  Jak už jsem psala, s rybičkama se nedá mazlit, s obřím šnekem taky ne ,-) Takže -zlatej králík :-))
  30.12.2015 11:08JewellGirl
  Nazdárek bando :-)

  Chtěla bych se s vámi poradit, jaké granulky dáváte králíčkovi juniorkovi ? :-) Sháním nějaké cca do 100Kč, ale aby byly kvalitnější :-) Předem moc děkuju
  30.12.2015 11:12Poldinka
  Zdenystyl - moje králinda, to taky pucuje...spíše nežli to jí, jí bavilo to škubat, ale určitě taky ochutnala. Peskují za to, ale občas si určitě "dá"...nic se jí nestalo.

  Akire akšila - i moje králinka ukradla čoko figurku, něco málo snědla a nic jí nebylo.

  Angelo Mattoni - jinak s kousáním, máme doma zlatíčko, naše králinda nekouše, jednou při sápání se na jídlo mě omylem ňafla a bylo vidět, že se ten zkus i tak snažila zbrzdit:-), dává si pozor, aby nás nepokousala. Parkrát když něco chtěla tak jemňounce "štípla", ale už ani to nedělá, protože dostala "na zadek". Asi záleží na povaze, náše králinda je pošuk na jídlo ale své zásobovače nekouše:-)
  30.12.2015 11:20KaK
  Evartg: Králíci (holky i kluci) zvedají ocásek při námluvách. Máte holku v pubertě.
  30.12.2015 12:28Grenadina
  Ahoj všichni.. Potřebovala bych poradit dnes v noci mi umřela stářím králinda (11,5 roku).. Žila 6 let v páru s druhým kralickem (sameckem vykastr.) mam o nej ted starost je videt ze ji moc postrádá (stejně jako my:( ) co byste mi poradili mam mu poridit novou kamarádku nebo ne? Nebo ne hned ted ale později? Mam strach ze umře steskem... Moc dekuji za rady jsem v koncich vubec mi to nemyslí :(
  30.12.2015 13:22Kájka
  Grenadina: to mě mrzí :-( ale byl to požehnaný věk.
  Koukala jsem do albíčka, to byla Roxy a zbyl její kamarád Palačinka, je to tak? Myslím, že máte ještě nějakého králíčka nebo už ne? ale s ním se asi Palačinka nekamarádí. Asi bych s novou partnerkou tak nespěchala, ale nemám s tímhle zkušenost, snad poradí někdo jiný. Zkuste se teĎ králíčkovi víc věnovat, ať mu není tak smutno.
  30.12.2015 13:27rega
  Grenadina: asi y som sa mu snazila venovat trochu viac a dala mu cas na zvyknutie si na novu situaciu. Aj on sa potrebuje s tym nejak vyrovnat, novu kamaratku by nemusel takto rychlo akceptovat, naopak, kludne by sa mohlo stat, ze by ju vyslovene neznasal. Sledujte, ci papa a bobkuje..snazte sa ho niecim rozptylit.
  Mozno by pomohlo ist s nim niekam na "navstevu", aby prisiel na ine myslienky. U nas to fungovalo, na druhej strane, nikdy sme nemali kralika, co by bol zvyknuty od zaciatku na spolocnost toho druheho. Nasi sa vzdy zoznamili az v neskorsej fazi zivota a poznali to tak z oboch stran.
  30.12.2015 14:03Bara33
  Ahoj, mám dva skoro tříleté králíčky. Samička a sameček. Nejsou vykrastrovaní. Oba mají svou velkou patrovou klec, ale ráda bych je měla spolu. Předpokládám, že kastrace je nevyhnutelná-zvlášť u samičky, kde jsem četla, že po dvou letech se objevuje vážná nemoc, když ji nepřipustím. Musím vykastrovat i samečka? Byl jako malý hodně nemocný, takže se teď chová jinak než ostatní-je to takový mazel a vděčný, že jsme mu s přítelem pomohli-nerada bych kastrací změnila jeho chování-mám ho moc ráda :( Jsou nějaké možnosti, jak to udělat, aby mohli být spolu? Děkuji moc za radu.
  30.12.2015 15:50Salla
  Bara33: bohuzel kastrace samecka je zaklad. I kdyby byla samicka vykastrovana, tak ji bude samecek svym dotiranim natolik obtezovat, ze ho bude nesnaset.
  30.12.2015 15:52Bara33
  Salla: ale to se může změnit jeho chování že? :( Já se hrozně bojím. A pokud by neproběhla kastrace, pak jedině zbývá je nechat odděleně že? A je to nějaký problém? Zdravotní pro samečka asi ne, ale samička, když ji nenechám připustit? Nebo ji mám nechat připustit?
  30.12.2015 16:00Jarnem
  Bara33: já myslím, že kastrace samečka určitě nezmění tak, že by nebyl milý, přítulný, spíš bude ještě milejší (podle toho co jsme četla).
  30.12.2015 16:03Daniberu
  Bara33: Souhlasím s tím, co píše Salla. Jen ještě dodám, že rakovina dělohy hrozí ve vyšším věku i králindám, které připuštěné byly. Vím, že pro tebe tato informace není až tak důležitá, protože ve vaší situace je kastrace samozřejmě nutná i bez tohoto důvodu. Upřesňuji to hlavně proto, aby to někoho nezkušeného nezmátlo :).
  30.12.2015 16:13Kájka
  Bara33: Kde jsi to četla, že po 2 letech se samičce objeví vážná nemoc, když ji nepřipustíš???
  Máme nekastrovanou samičku 4 roky, připuštěná nikdy nebyla a po této stránce nemá problémy.
  - - - - -
  Fakt je, že já jsem odpůrce kastrování samiček, které se nikdy nesetkají s jiným králíkem, jen z preventivních důvodů. Já bych s tím svoji králindu nezatěžovala, je to přeci jenom náročnější zákrok (u samiček) Je mi jasný, že určitě někteří budou oponovat tomuto mému postoji.
  No, u vás je jiná situace, vy v podstatě potřebujete jednoho z nich vykastrovat.
  30.12.2015 16:40Ludka6
  Ahoj, mam dnes kralicku po operaci, je to zakrsly kralik - saten (ona).
  -bude mit nyni 2 roky, Brezen 2016
  -vrozena vada: posunuta celist, zuby jdou uplne mimo

  Rada bych vedela, ma nekdo zde s podobnym problemem zkusenost?
  Jaka je sance, ze mi kralicka jeste prezije? Delsi dobu, treba rok a vic?
  Nebo mam cekat to nejhorsi?
  Zde k posouzeni dokument:
  http://someimage.com/1WSADZh
  30.12.2015 17:01Buub
  Ludka6

  Nic lepšího než prognóza opatrná se říct nedá. Problém se zuby je vždycky problém. Kdyby to byl jen předkus, tak je po vytržení zubů všechno ok, ale jestli má všechny stoličky špatně a do toho ještě absces... bohužel, deseti let se tohle zvířátko spíš nedožije. Ale fakt se nedá říct, jak dlouho vydrží. Někteří i překvapivě dlouho, jiní musí chodit každou chvíli na broušení a další to vzdají velmi rychle.
  30.12.2015 17:08Daniberu
  Kájka: Nejsem odpůrcem, ani příznivcem kastrací. Je na posouzení majitele, jaké riziko je podle jeho názoru vyšší. Chápu oba přístupy. Je těžké se rozhodnout pro kastraci momentálně zdravé králindy. Riziko komplikací, nebo dokonce úmrtí následkem tohoto zákroku, i když minimální, existuje. Na druhou stranu, co jsem se dočetla nejen z teorie, ale bohužel i z praktických zkušeností mnohých majitelů, riziko rakoviny dělohy, která je pro samičku samozřejmě velkým utrpením a ve většině případů, pokud se nestihne zasáhnout včas, je nesrovnatelně vyšší :(. Vím i případech, kdy měla samička viditelné změny ukazující s jistotou na pozdější vznik nádoru, již ve věku kolem jednoho roku. Pravděpodobnost onemocnění již ve 2 letech tedy opravdu není moc pravděpodobná a většina onemocní mnohem později, ale vyloučené to asi taky není :(. Po pravdě jsem ráda, že tohle dilema nemusím řešit, jelikož u samečka to záleží "jen" na snesitelnosti jeho chování. Mně šlo jen o to, že není pravda, že by se u samiček ohrožení rakovinou nějak snížilo připuštěním.
  S tím, že je potřeba vykastrovat jen jednoho z páru si dovolím trošku nesouhlasit. Nevylučuji, že je v ojedinělých případech pro králíky snesitelné i takové soužití, ale pravděpodobnost, že bude ten nevykastrovaný po vykastrovaném vyžadovat "sex" a pro toho to bude velice obtěžující a bude se tomu bránit, je bohužel pravděpodobnější.
  Neber to, prosím, tak, že se ti snažím oponovat. Prostě jen vyjadřuji svůj pohled na věc, i když vlastní zkušenost taky nemám žádnou :-).
  30.12.2015 17:14Kájka
  Daniberu: já počítala, že budou jiné názory ,-) A vím, že tady je to spíš doporučováno. Možná, že kdybych s tím měla nějaké zkušenosti nebo znala někoho, kdo měl, tak bych to viděla jinak.
  To je fakt, že sexuálně obtěžovat můžou i samičky, náhánět samečka, to tady někdo psal.
  30.12.2015 17:15Buub
  Kájka

  Nejčastějším nádorem u králíků je adenokarcinom dělohy. Je to velmi, velmi častý nádor právě u králic, které nikdy neměly mladé nebo jen mákokrát (králíkárnových či velkochovových samic se to netýká), nádor vzniká kvůli opakovanému a dlouhodobému dráždění děložní sliznice pohlavními hormony. Údajně se vyskytne u 60% samic starších 3 let, u některých plemen dokonce u 80%. Nádor je zhoubný a ve chvíli diagnózy už mívá metastázy všude.
  30.12.2015 17:20LuciP
  Dobrý den, včera jsme si domů přivezli asi 3 měsíčního zakrslého králíčka ze zverimexu. Chtěla bych se zeptat jak je to s očkováním a s léčením kokcidiozi? Jak mám postupovat? Dále se chci zeptat jak si nejlépe ochočit králíčka? :) Děkuji za odpovědi
  30.12.2015 17:21Jutta
  Kájka, Daniberu: Já jsem velmi ráda, že jsem králinku nechala kastrovat v roce jejího života. Vzhledem k jejím pozdějším zdravotním problémům jsme eliminovaly další potencionální vážný problém. Má nemoc ledvin, která ovlivňuje i fungování močového systému a hrozil zánět i jiných orgánů. Její puberta byla docela náročná - bobčila a ohazovala močí byt. Ve svém pokoji byla čistotná, ale jak se otevřel zbytek bytu, tak po nás potopa. Co tak sleduji, tak se rakovina dělohy většinou zachytí až v poměrně pokročilém stádiu a záleží potom hodně na štěstí. Podle mého je lepší kastrovat mladší samičku na vrcholu kondice, kdy se nemusí řešit již akutní stav s možností metastáz. Po dalším půlroce jsem donesla domů samečka a začalo rodeo, kastrovaná/nekastrovaná samice mu bylo úplně u zadečku. Do Alaniho kastrace jsme obě stříhaly metr... Hned první den po kastraci jsem si je dovolila nechat spolu i na noc, konečně už se uklidnil a přestal ji neúnosně obtěžovat. Nyní jsou harmonický pár, který si je oporou v dobrém i zlém.
  30.12.2015 18:10Kájka
  LuciP: vše nadješ tady v článcích, např. nahoře "rady pro první týdny", výchova a ochočení,....
  30.12.2015 18:18LuciP
  Kájka: Četla jsem ale nevím zda je nutné nejdříve králíčka přeléčit nebo mohu jít rovnou k veterináři ?
  30.12.2015 18:23Jutta
  LuciP: Já jsem měla oba ušáky ze zverimexu, takže jsem nasbírala bobky a vyrazila i ušákem na první prohlídku. Preventivně jsem koupila i lék na kokcidiózu, kdyby vyšly výsledky pozitivně. Prcek byl kompletně prohlédnut, založili mu kartu a očkovací průkaz. Char byla už naočkovaná, Alánek se po negativním výsledku kokciny naočkoval.
  30.12.2015 18:25LuciP
  Jutta: Děkuji za radu také to tak udělám :))
  30.12.2015 18:27Kájka
  Nejdřív nechat vyšetřit bobečky, podle výsledků se pak uvidí... jeslti přeléčovat nebo ne.
  Před očkováním by měl veterinář vždy udělat celkovou prohlídku králíčka (pozor! ne všude to dělají)
  30.12.2015 19:53Berenika
  Ahojte, chcem sa spýtať, či mi neviete poradiť, ako naučiť kralika na ruky. Máme ho už asi 2 mesiace a nie a nie ho na to naučiť. Strašne sa bojí a vydrží na ruke tak pol sekundy a potom sa začne strašne trepať a najradšej by čo najrýchlejšie zdrhol. :-( snažim sa mu pekne prihovarat,hladkat ale nepomaha...nemate nejake skusenosti?
  30.12.2015 19:59lenka888
  ahoj, uz asi 3 dny mam kralindu jen o sene + voda + 100% hermankovej caj, kterej bumba.. bobkuje min nez obvykle, obcas mela vanocku, proto je na diete.. jenze ma chvilku normalni brisko, pak zas trosku tvrdsi :( ten caj ji davam aby ji nebolelo brisko.. neni apaticka a seno normalne papka.. jenze me porad trapi to, ze moc nekaka a z toho ji i nejspis boli brisko :( poradi mi prosim nekdo, co ji mam dat, aby zacla bobkovat zase normalne? :( na vanoce jsem ji dala jablko a mrkev a od ty doby mela jen suchou stravu, i granulky jsem ji vyndala, protoze to jeji bobkovani/nebobkovani se mi moc nezda :(
  30.12.2015 20:12Verik
  Dobrý den, nevíte jestli může mít králinda ,,svoje dny"?
  30.12.2015 20:25Salome
  Berenika: králíci většinou nemají rádi brani do rukou, zvedání a nošení, to je jako by ho ulovil dravec. Přečti si něco o nich tady na stránkách např. Výchova a ochočení.
  30.12.2015 20:26Sar
  Berenika- králíci se neradi chovají, necítí pod nohama pevnou půdu a prostě jsou nervózní, naše Sára má teď 2 roky a náš rekord na ruce/na klíně je asi 10 sekund, takže jí braním na ruku netrápíme, mazlíme na zemi a nebo na gauči, kam za náma vyskočí ; )
  30.12.2015 20:29Salome
  Verik: Kralice menstruaci nemají. Můžou mít falešnou březost.
  30.12.2015 21:39Kralinda
  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte zkušenosti se sladovou pastou nebo kapičkami RodiCare na zažívání. Moje králinda má často potíže s trávením, že třeba nechce půl dne jíst a pak je to zase z ničeho nic lepší. Veterinářka na nic nepřišla, tak se chci zeptat, jestli s tím nemáte někdo zkušenosti :) případně, jestli by pomohla nějaká bylina např. pampeliška nebo heřmánek :) předem děkuji za odpověď
  30.12.2015 23:24Bara33
  Daniberu a ostatní: a souhlasíš i s tím, že sameček nezmění svoje chování :(? Kdyby ano, moc by mě to bolelo. No a samička jde jednoznačně příští rok na ..kastraci.. :( min.kvůli nemocem, které by ji mohli bolet, jen kvůli tomu, že nemá mladé nebo respektive je nemá tak často. Nechci ztratit ani jednoho..
  - - - - -
  A ještě mám tedy jeden dotaz. Vyplatí se kastrace samečka(aby samička nebyla obtěžována)i přesto že ve třech měsících málem umřel na nemocné ledviny, kdy mi pan doktor řekl, že ledviny nelze úplně na 100% vyléčit, byť je z něj chlapík jako fík,zároveň tedy má chronický zánět spojivek-pod kontrolou veterinářů a to těch ... zde hlášených..nic pokoutního.. z Prahy(h-vet a paprsek)
  - - - - -
  A aby toho nebylo málo, tak se v lednu stěhujeme..změna prostředí :( Půjdou samozřejmě semnou, jen stěhování, kastrace, .. je to těžké :( tolik je miluju.. :(
  31.12.2015 07:13Anor
  Bara33: Mám dvouletého kastrovaného samečka, jeho povaha se po kastraci vůbec nezměnila. Ale musíš počítat s tím, že bude po zákroku chvíli trucovat, ale to se spraví. =) Boris je mazel největší, chodí vítat ke dveřím, u všeho musí asistovat, je to zlatíčko. Jestli se po kastraci něco vůbec změnilo, tak je ještě mazlivější =) Ale to může být i tím, že "pod kudlu" šel v necelém půl roce, takže si k nám ještě dovytvořil vztah.
  K těm zdravotním problémům, co už tvůj sameček má... Prvně bych to probrala třeba s doktorem Valešem, jestli je kastrace vhodná a tak. To musí posoudit veterinář.
  31.12.2015 09:32Myja
  Ahojky, chtěla jsem se optat, jak si zde mohu vytvořit album s ušounkem ? Nikde jsem tu nenašla tu možnost :-) Děkuji
  31.12.2015 10:00Turandot
  Dobrý den!
  Myja : Také jsem se na to ptala, když jsem se přihlásila a kdosi mi odpověděl, že musím počkat nějaký čas, až mi ho v seznamu alb s moji přezdívkou přidělí, ale stále čekám a zjistila jsem, že někteří ho mají hned, tak nevím ...

  Všem : Přejeme s Justýnkou všem králíčkům a hodným zířátkům i jejich lidským rodičům do nového roku hodně zdraví a dobrého papání.
  - - - - -
  lenka888 : Neodkládejte návštěvu lékaře - mohlo by být pozdě - někdy se králíčkům ucpávají střívka.
  31.12.2015 10:09Anor
  Turandot, Myja: V pravidlech diskuse se píše:
  Přidělování alb a chatu
  Alba i chat se přidělují na požádání - prosím pokud máte zájem, napište svůj požadavek na tento mail
  albachat@kralici.cz a v průběhu dne vám budou alba a chat po zvážení povoleny. Důležité je uvést svou přezdívku, abychom věděli, komu chat máme povolit.

  Nevím na kolik je to aktuální, já dostala přístup časem a o nic jsem nežádala, ale pokud čekáš delší dobu, tak to za pokus stojí.
  31.12.2015 10:33Kristy70
  Přejeme s Kristiánkem všem klidný silvestr a vše nejlepší do Nového roku a hlavně ať jsou ti naši ušáci zdraví a spokojení. Uvidím jak ten můj babuša zvládne půlnoční dělobuchy, protože tady občas někdo něco hodí a lítá jak splašenej, tak nevím co udělá až to o půlnoci vypukne.
  31.12.2015 10:50Kájka
  lenka888: taky bych vám doporučila nejlépe zajít na veterinu, nechat vyšetřit bobečky a nejlépe i králíčka. Vypadá to, že s tím bojujete už od Vánoc.
  Králíček má zácpu nebo "vánočky"? asi se to střídá. Na zácpu kdyžtak může pomoct kmínový odvar. Tohle jsou jen takové domácí rady pro první pomoc.
  - - - - -
  Bara33: Tak nech vykastrovat samičku, když to chceš i jako prevenci rakoviny a co se týče samečka -uvidíš... jak se bude chovat a tak, jeho můžeš nechat vykastrovat později. A co se týče zdrav. rizika, poradíš se s veterinářem, jak už Ti napsala Anor.
  31.12.2015 10:58Ludva10
  Kralinda: My dáváme preventivně http://obchod.kralici.cz/p1783-oxbow-oxbow-papaya-fruit-plus.aspx .
  Rodicare Akut jsme taky dávali, je ale strašně drahé, dávali jsme i http://obchod.kralici.cz/p1422-trixie-kapky-proti-prujmu.aspx .
  Ale subjektivně těžko říct, jestli je to k něčemu. Ted co dáváme jen Papayu, tak občas nějaká vánočka je, co jsme dávali i ty kapky, tak to bylo OK. Možná je zase vyzkoušíme, abychom viděli, jestli je to k něčemu.
  31.12.2015 11:54Jarnem
  Poradite veterinaře v Opavě? V odkazu je jen jeden..
  31.12.2015 12:00Marsya
  Jarnem:Nez jsme se prestehovali,tak jsme chodili na kliniku na Roosveltovu,vzdy mi pomohli dobre..
  31.12.2015 12:16Knedla
  Ahoj. Poradil by mi prosím někdo, jak zabavit králíka? Někdy mi přijde taková znuděná... :D Máme celkem malý byt, tak nemá moc co kde prohledávat, proutěné míčky ji nezajímají, hrabací krabice nepřipadá v úvahu, protože karton hned žere. Když chce, tak se mazlinkáme, někdy třeba i půl hodiny v kuse, ale i tak bych ji ráda zabavila více. Díky předem za rady...
  31.12.2015 13:08alice13
  Ahoj,
  dneska jsem prohlizela kralicka jen tak pro jistotu, protoze nase kocka dotahla blechy, tak jestli je nema..a nema...ale nasla jsem neco horsiho, je mi z toho na nic :( kralicek ma u pravy zadni nozicky asi 3 cm sirokou a trochu vystouplou boulicku, ktera je mekka a takova o malicko svetlejsi nez jeji kuze :( nevi nekdo co to je? beha normalne, vsimla jsem si toho az ted, tak nevim jak dlouho to ma :(
  31.12.2015 13:14Ludva10
  alice13: 3cm velkou? Není to překlep? To by bylo širší možná i než tlapka. Možná by pomohlo to vyfotit a někam nasdílet. Nebo se registruj a dej to do alba.
  31.12.2015 13:15Lionetta
  Ahoj,
  Jak rwagujete, když se králík pocura na sedačku? Vymachala jsem mu v tom rypák a dost nepekne (ne ovšem bolestivé) ho zamkla do klece s tím že to dělat nesmí... Odnauci se to tímhle způsobem? Díky :) hlavně jsou mu téměř 4 měsíce, takže pomalu začíná puberta..
  31.12.2015 13:23alice13
  Ludva10: je to velka boulicka, a je tak cca 3cm siroka a vysoka nevim, je to mekky a svetly a vyfotit to asi nepujde, je hrozne moc hunata a u tlapicky kde to ma ma bily chloupky :(
  - - - - -
  a kdyz jsem ji na to sahala, tak ji to nevadilo, takze ji to asi neboli (doufam!!) :( nemuze to byt treba tukova boule? :( jela bych na veterinu, ale tam uz je ted zavreno :(
  31.12.2015 13:25Anor
  Lionetta: Ne, neodnaučí. To co jsi udělala je naprosto špatně a králík to fakt nepochopí. Dát najevo, že se ti to nelíbí, to ano... Ale zavírat do klece a máchat čumák ne, králík není pes, nespojí si to dohromady. Pokud nechceš, aby ti čural na sedačku, tak ho na ní nepouštěj, to je asi jediné, co funguje na 100%. Případně si pořiď nepromokavý potah.
  Ale zatím jsi na nejlepší cestě, jak si z mazlíka udělat nepřítele.
  - - - - -
  alice13: A kde tu bouličku má? Na zádech, na bříšku, na boku?
  31.12.2015 13:34alice13
  Anor: u zadni pacicky, jakoby mezi ocaskem a kosti zadny packy na boku
  31.12.2015 13:38Anor
  alice13: A ty máš samičku, nebo samečka? Já si to pořád nedokážu moc představit, ale nemůže to být varlátko? Nemá to i na druhé straně?
  31.12.2015 13:46alice13
  Anor: ne, je to samička a je ji kousek pres 2 roky.. a kdyz jsem ji to nasla u ty pravy nozky, tak jsem se podivala i k levy a tam to nema :( je to takovy spatne popsatelny misto.. je to mezi stehenni kosti a ocaskem, nevim jak bych to misto popsala :(
  31.12.2015 13:54leprechaunek
  alice13: nechci si hrát na blbého proroka, ale možná by to mohla být i kýla, nedávno ji měl jeden ušák odsud taky. Každopádně tohle není až tak akutní, zkus se zbytečně nestresovat a na veterinu zaběhněte, hned jak to půjde.:)
  31.12.2015 13:59alice13
  leprechaunek: kyla? jak muze kralik prijit ke kyle?
  31.12.2015 14:18Kájka
  alice13: neboj, akutní to není, když jí to nebolí, běhá normálně atd. Příští týden s ní zajdi radši na veterinu. Mohl by to být třeba lipom (nezhoubný, tukový nádorek).
  31.12.2015 14:27Nelka
  Ahoj, ráda bych se zeptala na jednu věc, můj ušák má od rána zalepené jedno očko a hodně mrká, ve druhém to nemá, druhé je v pořádku, baští a pije normálně, aktivní je taky stejně jako vždy, myslíte že by to mohl být jen zánět oka? U nás veterináře akutní nemáme takže se k němu dostanu nejdříve v pondělí. A co případně použít abych mu pomohla. Děkuji za radu.
  31.12.2015 14:28alice13
  Kájka: rano a po obede jsem ji poustela a normalne hopkala, a pak kdyz jsem ji to nasla, tak jsem ji to trosku zmackla a byla v pohode, tak uvidime, kazdopadne vsem moc dekuju za rady a uklidneni, po Novem roce s ni zajdu hned jak to pujde a ozvu se sem jak jsme dopadly :) jinak i s usandou prejeme vsem hezky Novy rok a hodne zdravi jak Vam, tak i Vasim chlupackum :)
  31.12.2015 15:00Turandot
  Anor : Děkuji za radu, hned t zkusím.
  31.12.2015 15:56Knedla
  Lionetta: I když má Anor jiný názor, u nás to tak zafungovalo, že jsme ji u loužičky podrželi čumák, zavřeli a byli na ni chvilku zlí. Ale musí to být okamžitě po činu. Pak to ještě tak s dvouměsíčními odstupy Knedla zkoušela, teď už přes půlroku nic.
  31.12.2015 16:57Šárka 07
  Nelka: Nedávno to měl můj králík taky. Kup mu oční vodu s kyselinou boritou - podávej ráno a Maxitrol oční kapky - podávej třikrát až čtyřikrát denně.
  Nám to pomohlo po dvou dnech kapání :D
  31.12.2015 17:12kkaajinka
  Dobry deb,chtela bych se z nekym poradit,treva se nekdo najde.Meli jsme s manzelem kralicka 3.5roku a pred 2mesici nam onemocnel,bohuzel se nam nepodarilo ho vylecit a budeme jej dle vet.muset nechat uspat.Mame doma male dite 2.5roku a ta je na nem doslova zavisla,takze musime obratem koupit noveho micaka.A ted ta otazka Moriska jsme meli z chovne stanice s PP ,ted v zadne stanici nemaji dostupne kralicky,takove jake bychom chteli,takze nas napadlo se podivat ve zverimexu v Olomouci.Mate nekdo osobni zkusenost s nakupem ve zverimexu.Kdyz jsme brali kralicka od chovatelky byli jsme max.spokojeni a ted nevime jestli ve zverimexech nemaji nejake zdeprimovane micacky (doufam,ze se nekdo neurazi nevim jak jinak to napsat)
  31.12.2015 17:19Nelka
  Šárka 07: Děkuji moc, ted uz bohuzel lekarnu nestihnu ale kamaradka poradila jeste ophtalmo septonex tak zkusi, jeste ten a v sobotu rano kdyz tak skocim do lekarny. Moc, opravdu moc ti dekuji, pomohla si mi. Preji tobe i usakovi stastny Novy rok.
  31.12.2015 17:28Evartg
  Ahojte, je tu niekto kto by mi vedel poradit? mam kralika, ma 9-10 mesiacov a už asi treti den ma zdvihnuty chvostík a vydava cudne zvuky, chodi mi dookola okolo noh a ma husty moc, tmavsej farby. Dakujem :-)
  31.12.2015 17:35Kamva
  Nelka: Podle toho co píšeš, mohlo by v očičku něco být, zkus se podávat, u Tedíků to můžou být chloupky, nebo třeba i seno. Naše na to taky občas trpěla, Opthalmoseptonexem nic nezkazíš, zkus nakapat na tamponek a očičko resp. okolí vyčistit.
  31.12.2015 17:45Šárka 07
  Lionetta: Já mám teda stejný názor jako Anor.
  Rozhodně ho za trest nezavírej do klece!!!!!
  Akorát dej na sedačku nějakou folii, aby se tam ušák nedostal.
  31.12.2015 17:53Kamva
  Evartg : nic zvláštního se neděje, tvůj králíček si tě jen namlouvá, moč může být zbarvená podle potravy, kterou ušák jedl.
  31.12.2015 17:55Evartg
  a nemože to mat nieco s obdobim parenia? citala som ze ak ma zdvihnuty chvost tak to znamena ze dava najavo ze sa chce parit :-)
  31.12.2015 17:56Šárka 07
  Nelka:
  :D
  Podle toho, co popisuješ, je to stejné, co měl můj Indy.
  31.12.2015 18:12Kamva
  Evartg : no ano, o tom to je. Pokud u toho vydává takový mručivý zvuk, tak to je ono.
  - - - - -
  Evartg : je to kluk ?
  31.12.2015 19:00Andi
  Všem králíčkům i páníčkům v Novém roce 2016 hlavně zdraví,štěstí a lásku.
  Těm co mezi námi již nejsou posíláme pohlazení tam nahoru..
  Přejí Andrea a králíčci.
  31.12.2015 19:35Salome
  kkaajinka: je mi líto, že budete muset nechat králíčka uspat. Taky jsem to nedávno zažila. Myslím, že ohledně chování a povahy se nemusíš králíčka ze zverimexu bát. Měla jsem a byl to nejúžasnější králíček na světě. Teď mám od chovatelky a je taky úžasný. Ale, že by bylo nějak poznat, že je "vymazlený" to teda nepozoruju. Hodně záleží, jak se k němu chováš a jak si ho vychováš. Spíš ve zverimexu bývají více nemocní, ale můžeš tam koupit i úplně zdravého, jako byl ten náš.
  31.12.2015 20:15Ouškodólu
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, náš ušák jak už jsem psala, má vlhký čumáček. A teď i poslená asi 3 dny třeba když ho vezmu, tak se jako nadechne a tím čumáčkem jako tak vydechne... No a dneska večer pšiknul :,(. Zatím jsem ho slyšela jen jednou... Je to rýma? A jak to můžeme zmírnit? :) Asi do 1. svátku vánočního byl na té chodbě, teď už je u nás v pokojíku :D Děkuji za odpověď :) Děkuji moc :) Jinak všem krásný Nový rok! A i všem ušákům! :D