1.2.2015 10:47Baarus
Iruschaa: no tak to je mi moc líto :( taky mi minulou sobotu umřel ušák před očima, ale s ním to bylo tak, že nezvládl narkozu po kastraci no :( je to hrozně smutný.....člověk jim chce nějak zpříjemnit život (třeba novou kamarádkou) a přitom je to přesně naopak. Ale nevzdávala bych to. Tkusila bych té malé pořídit kámoša či kamošku :) Když se ti dva moji seznamoali zatím jen přes klec tak sameček taky hryzal klec a třepal s ní, že to dělalo randál na celý baák...pak jsem je oba hodila na chodbu, tak vše proběhlo oka, ani jeden chlup nevylítl...byl k ní velice něžný že ju obskakoval :-D.....mno a pak jsem jim otevřela dveře do pokoje (kde mají klece) a začali si hopkat z jedné klece do druhé, polehávali spolu pod postelí, ona mu snědla skoro všecku zeleninu a vůbec mu to nevadilo....je to fakt stěstí že to takhle dopadlo, jsem za to hrozně ráda :)
- - - - -
Dila: taky je zavírám pouze na noc :)
1.2.2015 21:49sidi
Ahoj,minulý týden jsem sobě a dcerkám koupila zakrslého králíčka. Už jsem před lety králíka měla a dožil se 8let.Nikdy jsem neočkovala,veterinář mi řekl,že není třeba,pokud je jen v bytě.Na veterinu jsem chodila pravidelně stříhat drápky. Jinak byla vždy zdravá. Náš nový králíček je tříbarevná samička,roz.12/14,koupila jsem ji ve zverimexu a už je i očkovaná, tetovaná v uchu. Doporučili mi ten acidomid do pití kvůli koksidiím,koupila jsem a dala do pití.T ed jsem se tady dočetla co to je koksidie a nevím,zda mám vyhledat veterináře a dělat rozbor bobků či nikoliv.Králík hezky papá, bobkuje hrášky, je klidnej,nechá se krásně mazlit na klíně,pokud je puštěn,tak vesele hopká,neteče mu z očí, vypadá zdravě.Krmíme granulkama pro mrňousky,suchou směsí,čersvým ovocem a zeleninou,seno,voda,tvrdé rohlíky,vitamínové pamlsky pro králíky.Poradíte.děkuji.
1.2.2015 22:52sidi
Já se tam prvně stavím bez bobků a domluvím se co bude chtít a jestli mu mám přivést Kanku ukázat.Zatím ji prohlédla kámoška a její přítel. Ona chová králíky na výstavy, on na jídlo a akorád je překvapilo, že už je očkovaná, přišlo jim to brzo,jinak říkali,že vypadá dobře. Určo budu očkovat i nadále,slíbila jsem dcerkám, že ji budem brát v létě na zahradu, proto chci očkovat,aby pak něco nechytla.Tedy mladší dcerka (2roky) chce pořád vzít Kanku na sníh,že jí koupíme kombinézu a sněhule a bude to.:-)
2.2.2015 08:08Eva11111
Dobré ráno, prosím vás o radu. Moje králinda nesnese zeleninu, ani ovoce, hned dostane průjem, i když ji dám třeba jen kousek. Je ji 5 měsíců, dostává seno a granule, kde má všechny potřebné vitamíny, ale v dospělosti by měla žít na seně a zelenině. Podle mě pouze seno neobsahuje všechny vitamíny a minerály, a nechce se mi do ní pak cpát nějaké chemické sajrajty. Jinak je v pořádku, zdravá, čilá, jen ten průjem po zeleným mě trápí. Můžete poradit ? Děkuji
2.2.2015 08:51Eva11111
Kokcidiozu vyloučenou nemáme, ale byla očkovaná na podzim. Dostává granule Xtravital od beaphar pro mladé králíky, takže takové lepší. Snažím se od každého něco - mrkev, špenát, petrželovou nať, pampelišku, když ještě rostla, jablko. Dopadlo to vždy stejně. Jinak má bobečky krásný, když ji nedám ovoce ani zeleninu
2.2.2015 11:33leprechaunek
maky123: absolutně souhlasím s doporučením kristyny na ocuflash, který perfektně zklidňuje, ale přidala bych jeden tip: při proplachování očka opatrně, je fajn kapky pod očkem otírat. Může dojít k tomu, že chlupy pod očkem navlhnou, slepí se a pak může být problém to rozlepit nebo odstranit, protože kůže pod očkem je hodně citlivá a bolestivá. Je lepší to osušovat. :)
2.2.2015 11:38Daniberu
Kačina: Sidi sice píše, že její králindě ke zklidnění a čistotnosti pomohlo zabřeznutí, ale pokud to tak opravdu bylo, je to spíš výjimka. Většinou to pomůže pouze do dochovu mláďat. Navíc já osobně jsem proti takovému domácímu množení. Králíčků je všude dost a dost a pokud navíc neznáš jejich předky, často hrozí přenos různých vývojových vad. Určité riziko to samozřejmě, zvlášť u nezkušených chovatelů, představuje i pro samičku. První mláďata by neměla mít králida starší 2 let, takže pokud se pro to opravdu rozhodneš, do příštího jara bys čekat neměla.
2.2.2015 12:10leprechaunek
maky123: v případě nouze asi jo, ale já osobně jsem teda dost přecitlivělá, já bych do očí dávala daleko raději jen klasické farmaceutické pořádně čištěné přípravky, u kterých budu mít jistotu, že v nich nebudou plavat kusy listů :)) Trošku paraoia, jo, taky jsem dělala výluhy z bylin ušatici, ale prostě na ty oči bych v tomhle ohledu byla hodně opatrná. :)
2.2.2015 12:50Perrita
mony: Jojo, taky jsme 2.2., já si to pamatuju z loňska, že jsme si o tom spolu psaly ;-). Taky posíláme Teďulce pomazlení a nejmíň jeden tolárek jí koukej dát! ;-) Žádný takový, že králík prd ví, kdy má narozky!
Hoplinka: Jestli to bylo na nás, tak děkujeme :x3, králíček se jmenuje Runa a je to zakrslý holanďák.
2.2.2015 16:31ctulka
Falko: albíčko i ušáček jsou pěkní, ale chtěla jsem se zeptat,podle foteček to vxpaá,že máš jako podestýlku piliny-hoblinky. Víš,ono to jale není moc praktické,ušáčci to na kožíšku roznáší a jsou brzo cítit,musela bys každý den čistit celou klec,aby to nezapáchalo a navíc můžou být prašné a to by ušáčka nutilo stále kýchat. Zkus se podívat na diskuzi ,určo tam najdeš jednotlivé dotazy a rady králíčkářu ohledně podestýlky v klei a v záchudku. měj se hezky a zase pošli fotečky ušáčka,je moc hezký.Tak se mějte dobře
2.2.2015 20:58Anor
LaRaina: Kdyby byla na Hůrce nějaká hrozná objednávací lhůta, tak na počkání dělá rozbor i MVDr. Valeš na klinice H-Vet v Měcholupech. Nikdy jsem tam nečekala dlouho i bez objednání.
- - - - -
vet tree: Chytit od tebe nic nemůže, pokud neležíš doma s plísní nebo se svrabem, tam jisté riziko přenosu je =)
- - - - -
Karolina00: Sleduj jí, možná si začne časem stavět hnízdo a trhat chlupy, pak by to byla falešná březost. Někdy ušatice nosí v tlamce seno, neví kam s ním a nebaští. Kdybys to pozorovala, tak jí ho zabav a dohlídni, aby jedla, jinak by to mělo být v pořádku.
3.2.2015 07:41Baunta
Prosím o radu, potřebuji vaše zkušenosti. Stává se vám opakovaně dny za sebou, že má králíček problémy se střívky, kroutí se, bolí ho bříško, nejde kakat a nepapá? V neděli jsme jeli v 20 hod na pohotovost pro jistotu, dostali jsme degan a analgetika, až před 3 hod ráno měl vykakanej bobek a lítal jak prdlej, celý den ok. V cca 21 hod přijel muž domů, Charlie pohoda jazz, loudil jako obvykle a ve 23 zase kroucení, bolesti, odmítání jídla...ve 4 mi muž psal že si vzal něco málo k jídlu a lítá jakoby nic, teď už jsou i bobečky...jako je to dost vyčerpávající, dvě noci nespíme a o nervy teda... máte někdo zkušenost? tuším že to jsou chlupy, on se na bříšku nenechá vyčesat, ale nemůže to být i kokcina aniž by měl průjem?? má vše co má mít, zeleninku teď ne...probém je i to, že on do sebe nechá něco vpravit až když je mu už fakt hodně zle, což nebylo ani v neděli...moc děkuji
3.2.2015 14:44leprechaunek
Baunta: juju, ale do toho ušáka nikdo z nás nevidí... :) Nic než obecné rady "musí žrát, musí bobčit, kmín, sab simplex, veterina" ti tu stejně nikdo nedá. A poznat, co už u vás není v pořádku a vyžaduje veterinu, je stejně na tobě... :)
3.2.2015 15:05Tygrinka
Baunta: Nečekej až bude opravdu zle. Je možné, že má ve střevech malý chuchvalec chlupů, který mu tam střídavě ucpává střevo a možná se někam i posunuje, proto ty náhlé změny. Pokud je to chuchvalec, buď projde nebo ne a ještě se může zvětšit, a pak bude času velmi málo. I když by to nebyl chuchvalec, evidentně mu ve střevech něco překáží. Veterina je nezbytná (rtg nebo sono) a rozbor bobků taky.
Z veteriny: Z klinických příznaků (OBSTRUKCE TRÁVICÍHO SYSTÉMU, způsobené nejčastěji chomáči chlupů) je nejvýznamnější náhlý nástup nechutenství, apatie, zastavení kálení, neochotou k pohybu, případně křečí.
Stres nestres, králík musí na vyšetření...
3.2.2015 19:35leprechaunek
baunta: vím, že tu asi dostanu po čumáku, ale já byla taky nucená vymyslet domácí recept. A dlužno dodat že bleskem sežraný - kopíruju z alba:
- dvě lžičky vody - v nich rozpustit sáček Bio Lapisu
- na drobno nasekat lžičku ovesných vloček a přidat k Bio Lapisu.
- nožem naškrábat na kaši cca 2 měsíčky jablíčka - dužinu vybrat a vymačkat z ní šťávu. Suchou dužinu opět přidat k Bio Lapisu.
Vločky s jablíčkem vodu nasáknou a utvoří biolapisovou kaši - sežranou u nás za DESET VTEŘIN :))) Dělala jsem si pak srandu, že koule mě pronásleduje v očekávání, co zas dostane dobrého za léky :-D Vím, že to není správná příprava, ale u nás fungovala po atb dobře. :)
3.2.2015 20:19Sidi
Ahoj, tak jsem nechala vyšetřit bobečky naší Kaňky a má koksidiozu na jeden křížek. Docela šok, protože od počátku kaká suché bobky. Takže jsem nechala v kleci jen suché granulky a směs a seno a vodu s acidomilem. Ve čvrtek bude mít veterinář léky, tak doufám, že se do čtvrtka nic nestane. Určo zajdu do zveráče a řeknu jim to ať to vzkáží chovateli, ale Kaňku zatím reklamovat nehodláme. Máme na ni dle prodejny záruku 6 týdnů, léčebné výlohy nehradí pouze mění kus za kus nebo vrací peníze. No vyšetření bobků stálo 80 kč a léky budou do 50 kč, takže to doma unesem. Nevíte někdo jestli můžu zatím ještě pro Kaňku něco udělat nebo čemu se vyvarovat kromě ovoce a zeleniny? Dětem jsem už vysvětlila, že nesmí Kaňce nic dát.
3.2.2015 21:23Sidi
Mě ten pan dr. na veterině řekl, ať se ve čtvrtek stavím pro ten lék. Tak přeléčim a uvidím, ale taky si řikám, že jeden křížek nic nebude a v kleci jsem nezahlédla žádné vánočky jen krásné suché bobečky. Přeléčením mu asi neublížím. Ukázala jsem i dr. očkovák a říkal, že pokud se v našem okolí neobjeví epidemie moru a nebo mixamatózy, tak že to stačí očkovat po roce. Volala jsem i jinému dr. porovnávala jsem ceny testů na tu koksiidozu a ten mi rovnou řekl ať přinesu králíka po měsíci přeočkovat. U něj test stál 150 kč a u toho co jsem nechala testovat jsem platila 80 kč a testuje to sám, tamten posílal do laborky
Jutta a to jsi pak po čase nechávala testovat znova bobky a víš, že už to nemá? Nebo to prostě je v těle a nepropuklo to? Já o tom nic nevím, tak mě to zajímá? Děkuju za odpověď.
- - - - -
Já se o Kaňku bojím ,protože ji dostali před týdnem moje dcerky 2 a 5 let a nerada bych jim vysvětlovala, že byl králíček nemocnej a umřel. Ráno po probuzení rovnou letěj ke kleci a moc si Kaňku oblíbily. Už je to domácí mazlíček.:-)
3.2.2015 21:26LaRaina
Jutta, buub: Dámy, já bych situaci zas až tak nepodceňovala. Jistě, jeden křížek není konec světa, ale ono také záleží na tom, jak je králíček starý. Tady kopíruji odpověď MVDr. Sekyrové, když jsem jí psala, že mám doma 4 měsíční mládě, které se už jednou léčilo na kokcinu a teď má rozbor zase pozitivní na jeden křížek, tak jestli ho mám znova přeléčovat:
Dobrý den,
Kokcidióza je problém především u mladých králíků. Dospělým králíkům od 5měs stáří většinou kokcidie nevadí. Váš králíček je mladší, pokud má kokcidie i na jeden křížek, doporučuji králíčka ještě jednou přeléčit a k tomu se musí denně z prostředí odstraňovat bobky. Pokud králičí trus obsahuje kokcidie, nesebere se, pak za 24 hod kokcidie na vzduchu vysporulují a stanou se velmi odolnými a králík se může znovu nakazit z prostředí.
Mezi tím, králíček už zase začal mít o víkendu měkké, smradlavé bobky a to zeleninu neměl, dala jsem mu jen větvičky na okus. Takže jsem teď 2 dny sbírala bobany a zítra to vezu na veterinu do Prahy a už vím více méně na jisto, že u nás budeme znova přeléčovat. Navíc bych řekla, že z jednoho křížku se nám staly už zase minimálně tři.
3.2.2015 21:41buub
LaRaina
odstraňování bobků, to je fajn věc, ono čím menší infekční tlak, tím samozřejmě lepší. Ale přeléčovat králíka s jedním křížkem může imho napáchat víc škody, než užitku. Malé množství kokcidií neškodí a zároveň vede k trvalé imunitě zvířete proti danému druhu kokcidie, je to vlastně takové očkování. No a ty léčiva, to nejsou žádné neškodné léčičky, ale pořádná chemie, která může rozjebat střevní mikroflóru králíka a sama o sobě může vyvolat nemoc. O které si nepoučený člověk bude myslet, že je to určitě kokcidióza, ale ta je v tom vlastně nevinně.
- - - - -
Jo, co se toho očkování týče, ono definuj "neobjeví epidemie moru nebo myxomatózy". Tyhle nemoci neklepou na dveře a neohlašují se, že za týden vypukne epidemie.
3.2.2015 21:46Sidi
Já nevím přesně, kdy se Kaňka narodila, v očkováku je jen 12/14 a už 20.1.2015 byla očkovaná, což mi přijde fakt brzy. Tak proto asi přeléčím, že je fakt malinká, tak aby se to nerozjelo, ale určo si o tom ještě promluvím s doktorem, přišel mi jako, že necpe hned něco jen kvůli penězům jako jinde. Je tady vyhlášenej jako specialista hlavně na hlodavce. Právě mi i vysvětloval, jak to poznám na starším králíkovi podle vystouplé páteře a nafouklého břícha. Musím tedy počkat do čtvrtka, ale děkuju moc.
3.2.2015 21:51LaRaina
buub: U nás jsme měli první rozbor na tři křížky, takže léčení bylo jasné. Kontrolní rozbor se vrátil pozitivní na jeden křížek a já jsem nevěděla, jestli mám nebo nemám znova přeléčovat. Můj veterinář mi tvrdil, že ne, ale tomu už nevěřím ani nos mezi očima, takže jsem se raději obrátila na kliniku, kde se na králíčky specializují a přišla mi taková odpověď, jakou jsem tu psala. Každý den, už od jeho přinesení, čistím králíčkovi klec a vymývám jeho záchůdek buď savem nebo octem, podle toho co mi zrovna přijde pod ruku, takže v otázce hygieny si myslím, že nic nezanedbávám, ale stejně, jak už jsem zmiňovala, mi začal znova průjmovat. Žádné velké změny ve stravě, které by mu mohli rozhodit zažívání, u nás také nenastaly, takže si myslím, že celkem oprávněně svaluji vinu na ty zatrolené kokcídie.
3.2.2015 22:15Sidi
Teda to teď koukám my máme králíčka doma od minulé neděle a v pohodě jsme mu dali, jablka, borůvky, okurku, mrkev, kedlubny, hroznové víno,rajče, papriku, banány, ovesné vločky, tvrdé rohlíky, chleba a vůbec mě nenapadlo, že bych mu mohla nějak ublížit a ani jsem neobjevila žádnou vánočku či mazlavej bobek nebo průjem. Až si teď vyčítám, jestli jsme mu nějak neublížili. První dny jedla jen okurku a seno, ale pak se rozjedla, No teď po zjištění ty koksidie jsem to vše sebrala a nechala jen suché a seno a po přeléčení určo začnu opatrně a postupně.Ani mě nenapadlo, že je to vlastně ještě mimi, minulého králíčka jsem měla před 7 lety, tak už jsem toho dost zapomněla. Musím to ještě všechno nastudovat. U nás doma jsou vždy zvířátka vymazlená a chci to tak naučit i svoje holky.
3.2.2015 22:27Sidi
Já jsem si právě pamatovala, že moje dřívější Hoblina zbožňovala banány, jablka, okurky, papriky, rajčata, ale nesnášela mrkev a zrní. No a Kaňka pro změnu letí jak vidí mrkev a to ostatní. Hoblina mi dokonce jednou snědla ze stolu i rumové pralinky než jsem přišla ze sprchy. Si z gauče skočila na stůl a já tam našla jen ohlodané spodky.:-) Taky věřím, že je Kaňka v pořádku.
3.2.2015 23:10Misha a Ediii
Dobrý den všem,
prosím poraďte mi... :/ Můj Ediiii z ničeho nic začal po roce a půl čůrat mimo záchodek. Nikdy to nedělal a nyní to už dělá furt.. :( Mám mu snad dát záchodky do všech rohů?? Uklízím mu tam často...a jakmile mu uklidím záchodek, tak se jde vyčůrat mimo a záchodek pak rozhází a jen se v něm hrabe a dělá všude binec... :( Jsem z toho nešťastná. A taky mě teď dost zlobí, vůbec neposlouchá. Když ho mám v kleci, tak je hodňoučký a chce se mazlit, ale jakmile ho pustím, tak je z něj úplný čertisko, až se ho někdy leknu....ach jooo... :(
4.2.2015 11:57mony
musím se podělit o příhodu s GLS :)
Vždy bez problému dovezeno, předáno, dnes řidič ráno zavolal, sdělil dobu doručení a v určenou dobu dojel. Po třech minutách hledání v autě mi oznámil, že omylem zaměnil balíky a můj předal někde jinde. Naštěstí to bylo ve stejném městě, takže řidič odjel a já čekala. Za pár minut se objevil s úsměvem na rtech a já na něj volám z dálky: tak co, seno se jim nelíbilo? A on mi povídá: no, vzhledem k tomu, že jim měl přijít počítač a ta bedna se jim nezdála, tak to ani nerozbalovali a volali na ústřednu :D Teda a já mohla mít místo šesti balíků sena novej počítač :)))) Akorát nechápu, když to předávají na základě jména, adresy a mají k tomu tu čtečku jak se to mohlo stát?! :))) Takže příště Geis parcel :)
- - - - -
jinak dodávám, že tato poslední várka sena králíci.cz je fantastická, žádný drobný bordel, krásná stébla, báječná barva a úžasně voní :)
4.2.2015 12:44Yveta484
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, můj králíček ráno normálně jedl atd., všimla jsem si před chvili že seděl u vody a měl nějak nakloněnou hlavičku na levou stranu, šel do klece, tak jsem mu dala seno, druhý králík ho normalně jedl, ale on jen seděl a nic, pak utekl pod sedačku, kam se schoval, chvili se nechal hladit, ale pak zase utekl a je schovaný, na levem oku mu jde ještě vidět bělmo, to ale normalně tak nemá. celkově je neaktivní, spíš působí smutně. Nemáte někdo prosím zkušenosti, nebo se raději hned obrátit na veterináře? předem děkuji za odpověď.
4.2.2015 13:03smudlinka37
Dobrý den,naš 4letý králíček je po operaci uzlin,měl je hodně zduřelí a už tvrdý.Doktor říkal,že by mu ty hlodaví zuby dole i na hoře radši vytrhl,protože je možné,že to má od toho.Máte s tím prosím někdo zkušenosti,děkuji.Musíme se rozhodnout do pátku.
4.2.2015 14:09Yveta484
Moc Vám děkuji za radu, na veterině jsem byla, ale naštestí než jsem tam došla, tak už měl králíček hlavičku normalně, vypadáto spíš že ho ten druhý kopl,... a tak měl bolesti, paní doktorka ho prohlídla, už chodil i normalně, dostal injekci od bolesti,...tak doufám že mu to pomůže a bude ok, už si vzal i pamlsek a spí. :) každopádně ho budeme hlídat. ještě jednou děkuji
4.2.2015 15:01leprechaunek
mony: musím trošku nesouhlasit. :) To bylo první, co mě napadlo, poranění oblasti ucha, tváře, nebo třeba i zánět v uchu... Čirou náhodou jsem králíka poraněného v téhle oblasti viděla, a ano, držel hlavu na stranu a i ucho nakřivo. Plus tři dny nežrání.
Tím nechci podceňovat diagnostiku na encefalu, ale ta taky opravdu není řešení na všechno. :)
4.2.2015 17:55JanickaSip
Ahoj lidi,píšu se o radu a asi už i ze zoufalství...mám rok a půl starýho králíka...před půl rokem sem ho vzala na veterinu na věžný očkování,když se mu snažila štípnout ucho,tak mě králík bohužel vyskočil a spadnul ze stolu dolu,poté ho chytila sestřička a hrozně pískal...prožil šok a byl docela dlouho zalezlej pod stolem a bál se (doma)....měsíc na to,sem začala slyšet,jak divně pyští,chrochtá a má mokro pod nosem...začal mí průjmy...jeden den bobky druhej den průjem..najendou se objevilo,že začal běhat nakřivo na jednu stranu a divně pajdal na jednu nohu...začaly mu padat i chlupy...samozdřejmě sem ho vzala na veterinu,s podezřenim na pasteriozu (teda podle mě),dali mu dvě dávky nějkaý injekce,asi proti tomu...jinže králík stejně pořád všechny příznaky,neudržení rovnováhy,průjem,rýma,chrčení,...tak znova,tentokrát si tam králíka na 4 dny nechal,že ho bude pozorovat....vrátil mi ho ano a řekl mi,co mu dávám,že u nich byl králík úplně v pohodě....zajímavý....u mě měl zase průjem,tu zkurvenou rýmu má furt,padá na tu stranu ještě víc,neudrží rovnováhu,je vyhublej na kost...nemůžu se na něj ani koukat,jak je mi ho líto...ale víte co je zajímavý?že žere a pije normálně...do háje to ten doktor to envidí,že je na něm jenom kůže,má tu rýmu a padá an jednu stranu?on mi ho vrátí a řeken mi,že ho moc pozoruju?...poraďte mi co mám dělat,a co by ot mohlo bejt...sem už zoufalá...
5.2.2015 07:48certik22
Dobrý den,chtěla bych se zeptat. Máme od Vánoc králíčka,budou mu 4 měsíce,vše bylo ok,pěkně se naučil na záchůdek,jen venku z klece dělá bobky kde se jí zachce:-) To by nevadilo,ale začala mě vyhrabávat v kleci záchůdek! prostě příjdu,podestýlka je venku,načůráno do prázdného záchůdka.Něco se jí nelíbí,ale nevím co. Původně jsem používala paletky,pak jsem přešla na Bio Cats,ale vahrabávat to začla až tak 14 dní po tom používání té druhé podestýlky,tak jsem se vrátila k původní a zas to vše vyhrabala! Záchůdek čistím každý třetí den.Děkuji za rady
5.2.2015 12:03Janickasip
ahoj tak sem se dneska dotečetla,že muj králík podle příznaků,co sem tu psala bude mít infekční rýmu králíků. ,,Ze subakutního se po určité době může vyvinout chronická forma projevující se již jen zasychajícím výpotkem nosní sliznice, postupným hubnutím se zachovalou chutí ke krmivu.,, Nešlo mi do hlavy,ten chrčí a teče mu z nosu,přitom normálně jí,ale hubne....akorát se bojim,aby už nebyl v tom poslednim stádiu,protože to vypadá fakt hrozně :( dneska odpoledne jedu na jinou veterinu....modlim se,aby mi ho zachránil a něco mu dal...i když co sme o týhel rýmě četla tak nevim nevim :(
5.2.2015 12:14leprechaunek
Janickasip: na kolenou tě prosím, vyber si tady:
http://www.kralici.cz/pages.asp?f=veteriny nejbližší doporučenou veterinu a jeď tam.
To, co popisuješ, jsou symptomy, řada z nich může být shodná pro víc nemocí, a co hůř, diagnostika se NEDĚLÁ jen z nich! Kdyby ano, veterináři by nebyli potřeba, protože bychom si všichni všechno přečetli na internetu a králíky si léčili podle toho.
Ona je to ale naneštěstí hloupost, protože ty jako neveterinář ani nemáš možnost si poslechnout toho králíka, a tudíž zjistit, odkud ten výtok má. Jestli má zánět horních nebo dolních cest dýchacích, zápal plic, nebo jestli ta hlava na stranu třeba nebude mít úplně jinou příčinu. Taky nemáš možnost zjistit, jestli, pokud je to skutečně infekce dýchacích cest, jestli je to pasteurella nebo jiná bakterie, protože nemáš možnost to zkultivovat.
Takže prosím tě, vyprdni se na tohle literární vaření z vody a dojdi s tím zvířetem k veterináři, který ho komplet prohlédne.
Kdyby nic jiného, oprav mě, jestli se pletu, ale léky mu stejně nepředepíšeš a nenasadíš sama, tak nad čím k čertu váháš.
5.2.2015 13:13Alpa
Janickasip - být Tebou tak zajdu na veterinu a až potom se rozhodnu, může to být banalita ale nemusí. Nicméně máš ,,zvláštní" přístup :-( Pokud seš student, tzn, že nejsi malé děcko a měla sis ověřit, co obnáší starat se o zvíře. Teď ho teda necháš trápit, to je fakt výborné. Pokud je zdravý, hravý - fajn - super hračka. Pokud onemocní, no tak děj se vůle boží, je to jen králik, ne?? Promiň, ale .....
5.2.2015 13:27leprechaunek
Janickasip: bohužel trošku souhlasím s Anor... A hlavně, kdybys na kvalitní veterinu chodila od začátku, tak sis ty vyhozené peníze mohla ušetřit. Čím delší zbytečná léčba, tím víc vyhozených peněz, rozumíš.
Jak radí Alpa, šla bych taky hned - pořád to může být něco, co spraví pořádná prohlídka a relativně jednoduchá atb.
Sono na dýchací cesty se vůbec dělat nemusí, za rtg jsem já osobně platila snad dvě stovky, notabene u vás to taky není první podmínka diagnostiky... pokud králík prská, jak popisuješ, chce to poslechnout, prohlédnout uši, nabrat krev na rozbor, jestli je tam zánět, a pokud možno udělat při jednom vyšetření na encefalu. Prohlédnout uši a až pak, kdyby se nic nenašlo, jakože to si nemyslím, by se něco řešilo dál. Osobně si myslím, že za fakt kvalitní vyšetření bys tam neměla nechat víc než pár stovek.
Ale jestli se na to vyprdneš a zanedbáš to, zaprvé se to zvíře bude trápit, za druhé o něj přijdeš. A úmrtí na záchvat encefaly, pokud by to nedejbože byla, ti fakt nepřeju vidět, to bývají občas i nervové záchvaty a fakt nepěkné.
- - - - -
*pardon, souhlas s Alpou, ne anor. :)
5.2.2015 13:35Anor
leprechaunek: A Anor zase naprosto souhlasí s váma oběma =)
Janickasip: Vážně poslechni a na tu veterinu jeď. Slušný veterinář ti vždycky předem řekne, jak bude ušáka léčit, co je třeba a řekne ti, kolik by to mělo stát. Případně navrhne alternativní možnosti.
Taky studuju a vím, že to někdy je náročný. Ale ten ušák si tohle nezaslouží. A opravdu se to může jevit hrozně, ale ve výsledku léčba drahá nebude. Něco podobného jsem zažila na podzim - ušadlu se udělaly po těle boule, které si rozdrápal během pár hodin do krve, natekl mu zadek, mizerně baštil... letěla jsem na doporučenou veterinu. A naštěstí to byla "jen" mírná myxomatoza z očkování a i když se to jevilo hrozně, tak mě celá léčba vyšla do 400 Kč. Ušák je zdravý, čilý, jen mu zůstalo pár jizev po ouškách.
5.2.2015 14:03kristyna65
leprechaunek: ona ta cena je dost dle veteriny, chodim na Hurku, tam je to asi hold drazsi. S tim rentgenem se zaplati vic jak za snimek spis za narkozu a zatim jsem neobjevila lekare, ktery by to udelal bez prispani. Nicmene treba to ani nebude potreba, udela se vyter a poslech. A dalsi vec je, ze na hurce, mi dali rozpis toho, co bude potreba platit predem a pak se me ptali, jestli chci nechat udelat vse, takze ono, kdyz se zepta veterinare, tak by ji asi mohl predbeznou cenu rict predem. :-)
5.2.2015 14:14Janickasip
Alpa: Muj přístup by si asi měla vidět kočko :)) já už se s nim na lítala teď až až,nakonec sem mu ho tam i nechala a ten debil se mi vysměje do očí..hlídám ho,jako mimino,támhleto nesmí,po tom by se nafoukl,a támhleto...naši už sou ze jedlý,že je to králík ať to tak neprožívám...když mi umřel ten první tak sem se složila a ty mi bdueš vykládat o mym přístupu?Jo nemám bohužel peníze,musim koukat kolik to stojí a budu se snažit přemluvit tátu,ale víc asi dělat nemůžu...
- - - - -
Anor a Aviam: děkuju za rady...za chvíli mě tu táta vyzvedne a jedem k jinýmu,snad už tam to dopadne líp a nevyměje se mi do ksychtu,že si vymejšlim nebo,že ho moc pozoruju :)
5.2.2015 14:17TP
Janickasip: Tak to, že se ke králíkům chová jako k dětem, to dělá asi každý tady, tak se nerozčiluj. :) To, že nemáš peníze si myslím každý chápe, jsi student, stane se to, ale bohužel, ten ušák si tu nemoc nevymyslel na truc. Každé zvíře něco stojí, tak to prostě je.
- - - - -
Držím ti palce, ať to dobře dopadne.
5.2.2015 14:19Janickasip
leprechaunek : o tomhel veterináři mi řikali,že je kvalitní a podívej?...vrátí mi ho ještě víc vyhublýho a jako blbec se mě zeptá,co mu dávám,že u nich průjmy nemá..ale co se týče rýmy atd to byl asi slepej :)) každopádně to dávám za vinu sobě,pokud mi řeknou,že už s tim nebudou nic moc dělat.
- - - - -
TP: nerozčiluju se,jenom mě mrzí,že mě tu někdo soudí...já se k němu chovám,jako k miminu...tátu sem úspěšně opět po páty přemluvila,aby mě vzal k jinýmu,takže budu doufat,že tenhel něco zjistí...a myslim,že už ani ty převozy mu nedělaj dobře,tahám ho pořád sem tam..každopádně děkuju moc:)
5.2.2015 15:18Merlouska
leprechaunek - k tehle vete: "Osobně si myslím, že za fakt kvalitní vyšetření bys tam neměla nechat víc než pár stovek."
Mno, na VFU chteji jen za vysetreni na encefalu litr :-( Se mi protocily panenky, kdyz jsem to slysela, ale jelikoz jsem si byla skoro jista, ze to ta encefala bude, tak jsem to obetovala, protoze vim, co je to za hnus...
5.2.2015 15:59Alpa
Janickasip - nevím co bys chtěla slyšet, když napíšeš, že to pro Tebe nepůjde (myšleno veterina).
Všichni máme mazlíky a proto je pro nás (asi i pro Tebe) hrozná představa, že se králik trápí, protože pánička nemá na léčbu. Uznej zase náš názor. Nechci Tě soudit, taky jsem teď nezaměstananá, v Ostravě je to složité, peníze na rozdávání nejsou, ale neumím si představit, že bych nešla na veterinu, když by to bylo nutné. Určitě se lépe vyplatí vybrat kvalitního lékaře, nevolit způsob pokus-omyl, u někoho kdo králíkům prd rozumí. Na špatného lékaře dojelo hodně králošů a bohužel nejen králíků :-) Držíme palce, aby vše dobře dopadlo a králiček byl zdravý a spokojený. A+Z
5.2.2015 16:36smudlinka37
AHOJ,
naš 4letý králíček je po operaci uzlin,měl je hodně zduřelí a už tvrdý.Doktor říkal,že by mu ty hlodaví zuby dole i na hoře radši vytrhl,protože je možné,že to má od toho.Máte s tím prosím někdo zkušenosti,děkuji.Musíme se rozhodnout do zítřka.
5.2.2015 18:33Jarka
smudlinka37,
a dělal pan doktor rentgenn těch hlodáků? Jestli to může mít souvislost s uzlinama nevím, ale je tady plno králíčků, co mají vytržené hlodáky jak dole, tak nahoře a daří se jim dobře. Můj měl vytržené jen dolní, ale také bez nich dobře jedl. On králíček ty přední zuby přoužívá jen na podávání potravy, jinak rozžvýkává zadníma. V archviu určitě najdeš někoho, kdo má oboje ty zoubky vytržené a to z důvodu že jim špatně rostly a musely se každý měsíc brousit, tak se tam koukni.
6.2.2015 11:55Nicolettee Ebby Lee
Ahojte :)
Včera jsem našemu ušákovi koupila novou klec a je mnooooohem větší než ta jeho předchozí, do které se sotva vešel. Chci se jen zeptat, zda si na novou klec zvykne, nebo jestli z ní bude vystrašený? Přijde mi, že neví, co má s tolika místem dělat :D
Děkuji :)
6.2.2015 16:28buub
adlaa
To se nedá říct, aniž by člověk to zvíře viděl. Jde snad především o to, aby nebyla hubená nebo tlustá, ne? A to se nedá poznat podle hmotnosti a nějakých tabulek, ale podle toho, jestli z králíka lezou kosti či naopak přetéká sádlem. Pokud to není tetovaný teddy v novošlechtění tak je to stejně jedno, jestli bude mít hmotnost podle vzorníku nebo ne, důležité je, aby byla zdravá.
6.2.2015 21:34buub
tetealty
Chlupy si trhají většinou samice, které jsou březí nebo mají falešku, ale jestli se otrhala celá, tak to vypadá spíš na poruchu chování. Je to stresová reakce, králíci to můžou dělat taky, mají-li málo vlákniny v potravě. Ale většinou je to reakce na něco: malý prostor, druhý dominantní králík, hodně králíků na malém prostoru, nuda, stres.
7.2.2015 07:51králíček Ebinka a Rozárka
Ahoj všem,máme lehčí problém s naší Miunkou.Už pár dní jí lehce teče z očíček.Vůbec nevíme z čeho by to mohla mít.Byli jsme tady u našeho veterináře,zatím ne u doktora Valeše,ten nám dal kapky Maxitrol.Je to o něco lepší,ale ještě ne uplně.Nemáte s tím někdo zkušenosti a nebo jiný lék?
7.2.2015 09:17leprechaunek
Králíček Ebinka a Rozárka - no jako už mnohokrát, vyrazila bych přímo k Valešovi a nezkoušela zkratky přes jiné veterináře. Maxitrol je antibiotikum - jestli byly ty oči v takovém stavu, že vyžadovaly rovnou antibiotika, to nevím, ale dost často je lepší oči zklidnit nebo nasadit jen ophtalmo-septonex, to je mírnější antiseptikum. Dát na každý problém ihned antibiotika je fakt krátkozraké.
Navíc jestli tam bude jiný problém, zuby, slzné kanálky, tak ty kapky nic nevyřeší - jenže to měl zjistit doktor dřív, než tam napálil antibiotika. Zajela bych k Valešovi, mail nic nevyřeší - doktor toho králíka stejně nevidí.
7.2.2015 11:13buub
Plucka
S pasteurelózou se to má tak, že antibiotiky přeléčený králík už doživotně zůstává bacilonosičem. Ovšem pozor - bacilonosiči je i spoustu králíků, kteří se jeví zdravě a nemají žádné potíže.
Vypuknutí nemoci nebo její návrat potřebuje ještě něco, oslabení imunity, březost, stres, špatné krmení, čpavek...
Co se trvalých následků týče, to záleží, jaký orgán pasteurelóza postihne a do jaké míry. Může zničit slzný kanálek a způsobit jeho trvalou neprůchodnost, nebo může poškodit vnitřek nosu jako třeba prasečí sípavka a králík pak navždy frká a sípe. Pasteurelóza ve středním uchu je nezničitelná a může způsobit trvalé škrábání kořene ucha, pasteurelóza vnitřních orgánů je taky nezničitelná a antibiotika umí pouze opouzdřit abscesy, se kterými králík žije už napořád, při nemocech pohlavních orgánů samic se to dá řešit kastrací, a to je koneckonců taky trvalý následek.
7.2.2015 16:48králíček Ebinka a Rozárka
Tak jsme byli u pana doktora Valeše. To že tý naší prdelce teče z očíček je slznými kanálky. Takže obsalvovala výplach, dostali jsme kapky a i na výplach roztok a za týden na kontrolu. Byla docela statečná, ale teď jen odpočívá po cestě atd. Doufám, že to bude brzy v pohodě... Akorát nechápu z čeho to může mít... Prý asi z prachu třeba ze sena. Jinak pan doktor Valeš. Naprostá dokonalost. Přístup, zájem, to že tomu fakt rozumí...
7.2.2015 20:18Nicolettee Ebby Lee
Ahojky,
poprosila bych vás o radu :)
Našemu ušákovi cca před měsícem proplachovali slzný kanálek, protože mu slzelo jedno očičko. Pak se to uklidnilo, jenže následně nás dostihl absces na čelisti, díky kterému nám začalo slzet druhé očičko. A teď nám zase začalo slzet to první, občas z toho teče i bělavá tekutina.
Nemáte s tím někdo zkušenost? Vet říkala, že na něm nic nevidí a nechci, aby ho zase uspávala...potřetí během dvou měsíců :(
Děkuji :))
8.2.2015 10:10AndělkaBrno
Dobrý den, používám pro našeho zakrslíka granule VERSELE-LAGA, se kterými za rok co ho máme nebyl nikdy žádný problém. A dnes při odvažování dávky jsem našla v granulích CHILLI papričku, což mě poněkud zarazilo, protože si krmivo ji samozřejmě nemá obsahovat. Zvažuji nějaký email se stížností a chci se zeptat zda jste se s něčím podobným někdy setkali a zda pozření králíkovi může nějak ublížit??
8.2.2015 10:25Daniberu
AndělkaBrno: Feferonka by podle mne králíkovi ublížila určitě, i když nevím, jak moc. Jestlí by ho "jen" pálila, nebo mu mohla i poškodit trávení. Jen si myslím, že by ji pravděpodobně nesnědl, ale je to jen můj odhad. Je opravdu jisté, že je to feferonka? Nevypadá to tak jenom? Ochutnala jsi to? Já tvoje tvrzení nezpochybňuje, jen je mi to divné. Nikdy jsem zatím nic podobného neslyšela.
Pokud by to tak bylo opravdu, tak by se s tím něco dělat určitě mělo.
8.2.2015 10:28Sar
Ahoj, dneska jsme zjistili, ze Sara pocurala tatovi kalhoty, ale moc byla uplne bila, je to spatne? :( dneska je to poprve, jinak jsem si to tu procitala, ale jsem na tabletu, tak se mi tu blbe hleda... diky vsem za odpovedi
8.2.2015 10:31Amynka
Ahoj, tak dnes v noci jsme zažili menší drama. Spala jsem, když mě vzbudila rána a pak zvuk běhání králíka po celém bytě. Máme dva králíky samičky, ale nesnesou se spolu, takže jedna je vždy v kleci, druhá na volno a střídáme je. Amynka je ale vždy puštěná v noci. Obvykle moc neběhá, takže když jsem slyšela ty zvuky, nejdřív jsem se vyděsila, že Sofinka nějak utekla z klece a teď se perou.
Vyšla jsem na chodbu a viděla jsem Amynku sedět na takové dečce co tam mají na zemi, vypadala normálně. Tak jsem šla do obýváku, tam jsem uviděla na zemi shozenou takovou tu dřevěnou stojací kočku. Sofinka byla normálně v kleci. Tak jsem si řekla, že Amynka tu kočku musela omylem shodit a že jí trochu vylekala ta rána a tak utekla na chodbu. Vrátila jsem se k ní tedy na tu dečku a pohladila jí, pořád vypadala vcelku normálně. Potom ale z ničeho nic vystartovala a běžela skrz otevřené dveře do ložnice. Tohle by NIKDY neudělala, je naučená, že do ložnice nesmí a moc dobře to ví, takže když necháme otevřené dveře a ležíme v posteli, stejně přijde jen na práh a kouká na nás. Občas to zkouší po tlapkách, ale teď tam fakt zahučela. Ihned běžela pod postel a začala dupat. Tak mě bylo jasné, že jí ta rána musela dost vyděsit.
Ale to, co nastalo pak....Nejdřív se chvíli krčila pod postelí, pak se začala cpát za jednu skříňku, tam také dupala, tak jsem jí vytáhla a vzala k nám na postel. Tam jsem na ní poznala, že je úplně totálně vystresovaná, takhle jsem jí nikdy neviděla. Měla zrychlené dýchání, byla úplně mimo, pořád měla nastražené uši a poslouchala, jestli se v obýváku něco neděje, vždycky se postavila na zadní, úplně ztuhla a poslouchala, potom začala běhat po celé posteli, byla fakt hrozně moc vyděšená, občas dokonce udělala nějaký zvuk jako by zakňučela. Byla to hrůza, moc jsem se o ní bála, protože vím, že králíci můžou umřít ze stresu a tohle bylo dost vážné. Byla jsem s ní snad půl hodiny na posteli a pořád jí hladila a uklidňovala, ale byla pořád úplně mimo. Hrozně se bála...Až po té půl hodině se namáčkla mezi polštář a čelo postele, tam se natáhla, zamáčkla se mezi to a nechala se hladit. Takhle po nějakých deseti minutách už se docela uklidnila, dokonce si začala umývat čumáček. Tak jsem jí potom odnesla zpátky do obýváku, tam byla ještě pořád trochu v pozoru a opatrná. Dřevěnou kočku jsem odnesla a jde z domu. Každopádně nikdy jsem neviděla Amynku tak hrozně vystresovanou, strašně se bála. Je to vůbec možný, z jedný takový rány? Sofinka byla také u toho v kleci a byla úplně v pohodě...
8.2.2015 10:36leprechaunek
amynka: možné to určitě je. Našeho ušouna děsí, když má v pokoji zhasnuto a ve vedlejší místnosti někdo cvakne starým vypínačem světla... ;) Zhasínáme už současně, za pět minut dupajícího králíka to nikomu nestojí. :)
Jinak pokud je ušák vyděšený, je nejlepší nechat ho zalézt "do nory", kamkoliv se napasuje, do kouta, pod postel, klidně i za tu skříň, pokud mu tam nic nehrozí a dostane se ven... a nechat ho uklidnit, jak dlouho potřebuje. "Hledat noru" je nějaký základní instinkt asi :)) prostě páníček, hlazení a náruč u nás zásadně nefungujou, tak ušouna vždycky pohladím, promluvím na něj, poškrabkám ho po tvářičkách a jdu si po svých, ať se z vylekání prospí... na moje berany to vždycky fungovalo líp, než nějaké utěšování.
8.2.2015 10:58buub
Sar
Králík je zvíře s originálním metabolismem vápníku a přebytečný vápník vylučuje močí. V závislosti na množství vápníku v krmné dávce a jeho aktuální potřebou může být moč čirá, bíle zakalená nebo za sebou zanechává bílý křídový povlak. Prostě bílá moč, kor jako flek na látce, kde je tekutina dávno pryč, nebo minimálně částečně pryč, je u králíka úplně normál.
Prosím, neplést z kameny a nepokoušet se králíkovi vápník v potravě omezovat ve vzteklé snaze, aby u něj moč byla vždy čirá.
8.2.2015 11:02Amynka
leprechaunek: Jo, také jsem nejdříve přemýšlela, že bych jí za tou skříňkou nechala, ale zrovna si vlezla tam kde bylo snad tisíc kabelů, tak jsem to nechtěla riskovat :D Proto ji do ložnice nepouštíme, máme tam všude kabely. Také jsem se o ní hrozně bála, tak jsem jí chtěla mít u sebe a tak trochu to mít "ve svých rukou." Nevím, ale hlavně, že se nakonec uklidnila, protože mě to fakt vyděsilo. :( Bylo mi jí moc líto. Jak se úplně klepala....
Anor: Jojo, je fakt, že se leknou skoro všeho :) U nás na Sofinku stačí, abychom k ní někdy jen přišli, když je u sebe na koberečku a vyděsí jí to :) To je všeobecně lekavý králík, bojí se také jídla, které nezná, třeba o Vánocích, když jsem jí dala čuchnout vanilkového rohlíčku, ihned zalítla do domečku. Nebo dělá to, že když jí dám jídlo, co nezná, jako třeba když měla poprvé jablko, tak to nejí a až když vidí, že to jí i Amynka, tak si dá taky :D
8.2.2015 11:13buub
Denny
Občas to vyjde, ale nejdřív si musíš ujasnit pár věcí: zvládne náhradní matka odkojit všechny? Jsou ta mláďata, co chceš podstrčit, silná a životaschopná? Pokud je odpověď na některou z otázek "ne", nedělej to.
No a při samotném podstrkávání je strašlivě důležité opatlat nová mláďata od podestýlky náhradní matky, prostě nesmí na nich zůstat pach původní samice. Jakmile by zůstal, tak je ta nová roztahá a často u toho roztahá i vlastní mláďata, protože i na nich ulpí pach cizí samice. Takže riziko je jasné, můžeš přijít o dva vrhy místo jen jednoho.
- - - - -
Sammy a Charlie
Proti kokcidióze se králíci neočkují.
8.2.2015 11:19Denny
buub- nejsou to miji kralici, jsou na venkove v kralikarne, majitel se o ne nestara, koukala sem do hnizda sou 3 nebo 4 a jejich mamka je od patku totalne nafoukla uplne apaticka, ma asi ucpana streva a vypada to ze pojde.. jenze neexistuje k veterinari, to ji radsi pretahnou plaici po hlave. trha mi to srdce protoze sem mela 8 let moji milovanou kralici a ty pece co jsem ji davala, tech operaci, proste o tomhle dost vim a dost vecma sem si prosla.. je mi lito nechat je umrit, nebo i ji, ona to ma asi spocitany chudinka.. dneska odjizdim domu, jestli umre zejtra treba, ten chlap je da k ty matce nad nima, ale urcite nebde nic omatlavat pachem... jentak je tam proste hodi.. ale to uz treba nebudou mit 2 dny jidlo, nevimjestli je ted jejich prava mamka koji, kdyz je ji takle strasne blbe.. ani nevim jestli by mi ten pan ty malicky dal, ikdybych jim koupila mlicko, vyhrivaci lahev a kazdy 2 hodiny je krmila
8.2.2015 12:02buub
Denny
No jestli jen tak přehodí mláďata o patro nahoru, tak pravděpodobnost, že ta druhá hnízdo roztahá a skončí na pekáči jako špatná matka je bohužel dost velká.
Sammy a Charlie
Ano, kokcidióza je onemocnění králíků. Vyhnout se jí nelze. Kokcidií u králíků je asi dvanáct, některé jsou časté, jiné jsou méně časté, ale obecně je má každý králík. Proti konkrétní kokcidii je po proběhnutí infekce většinou doživotně imunní, s pár výjimkami, které může mít vícekrát.
No, co se vyhnutí týče: vyhnout se nelze, ale cílem to ani není - mírná infekce žádnou nemoc nezpůsobuje a naopak poskytuje tu imunitu. Aby byla infekce mírná, je potřeba dodržet několik zásad: dobrá zoohygiena = malý infekční tlak, nedržet moc králíků na malém prostoru, předcházet stresům. Žádný předčasný odstav, což nalijme si čistého vína, ale u mazlíčkářů je to katastrofa, dědům na vesnici s masnými králíky se dá vytknout leccos, ale nenapadne je dát od samice měsíc, šest týdnů stará mláďata.
No a krmení. Kokcidióza je pouze jedna z asi tuctu chorob, které dohromady tvoří tzv. komplex enteritidy a enterotoxémie. Samotná zcitlivuje střeva k zánětům, nebo se naopak ráda přidává k těm dalším původcům - opravdu jen v minimu případů má králík s průjmem pouze kokcidiózu - pokud jí tedy vůbec má. Ovšem prvotním vyvolavatelem je dle mého pozorování pokaždé špatné krmení. Málo vlákniny, moc cukrů a škrobů, rychlé změny krmné dávky, přílišné rozmazlování králíků, kdy najednou dostanou spoustu extra pochutin. No a to všechno typicky u toho králíka kolem odstavu, kdy střeva prostě ještě nejsou úplně ready, kdy se na ně musí opatrně a zlehka.
8.2.2015 14:51Anor
Sammy a Charlie: Pokud chceš mít jistotu, tak posbírej bobky a dones je na veterinu na rozbor, ani s sebou nosit ušáka nemusíš. Kokcidioza se u mazlíků řeši až při pozitivním rozboru. Když ti ušák přestane žrát, nafoukne a se a dostane průjem, tak už je většinou dost pozdě něco zachraňovat. Za sebe ti můžu doporučit H-Vet v Měcholupech, konkrétně MVDr. Valeše - ušákům rozumí, rozbor udělá na počkání a i s léčbou jsem se loni vešla do dvou stovek. A nemusíš se bát, že by tenhle veterinář nasazoval léčbu zbytečně...
8.2.2015 15:29leprechaunek
Makaronka: nejdřív ho nech vyrůst, zesílit, a vybudovat si k tobě nějaký vztah. Taky snad záleží na tom, jestli ušák na to bude mít chuť a talent, nemyslíš? Nemám vůbec nic proti hopu jako takovému, ale myslím, že ti králíci si zaslouží vyrůst, dospět a srovnat si hlavu, než je někdo začne trénovat a chtít po nich sportovní výkony. Vím, že se mnou spousta lidí nebude souhlasit, a ne, nevidím do toho, ale prostě nechápu, co má za smysl králičí mimina stůj co stůj honit přes překážky.
8.2.2015 16:16Anor
zdenek79: A jak je králík starý? Je to mládě, odrostlé mládě, dospělý králík? To se od pohledu poznat aspoň odhadem dá... Jinak králík musí mít pořád k dispozici seno, toho mu klidně dávejte neomezeně. Zbytek jídelníčku se hodně řídí podle věku králíka a podle jeho současné kondice - jestli je tlustý, nebo spíš vyhublý... Když napíšeš víc informací, tak třeba něco vymyslíme. Ale na druhou stranu je pořád lepší, že baští, než kdyby nejedl vůbec =)
8.2.2015 16:34Anor
zdenek79: Tak to je v pořádku, pokud je to mládě a ještě pohublé, tak bych ho nijak neomezovala. Seno neomezeně, granule neomezeně a zeleninu až budete mít výsledky rozboru bobků - to je důležité kvůli kokcidioze. Přelouskej tohle, je to moc užitečné a najdeš tam i které granule jsou vhodné pro mláďata:
http://www.kralici.cz/pages.asp?f=krmeni#granuleJinak co se týče kokcidiozy - sesbírej pár boboků tak 10-20 a odnes je na veterinu na vyšetření. Když ušák takhle spřídal majitele a je to teprve mládě, tak je riziko, že by se mohly přemnožit kokcidie. Zatím mu nedávejte zeleninu a ani žádné pamlsky, hlavně žádné lidské jídlo a ani pečivo.
Jen seno, granule a vodu. Pokud se ti zdá, že toho sní moc, tak toho se vůbec neboj, mládě neztlousne a ani nepřeroste a až zjistí, že má misečku pořád plnou, tak se tak nacpávat nebude a trochu zvolní. =)
- - - - -Jo a večer vás určitě nepokouše, králík je býložravec a není to šelma. Když kousne, tak jen dává najevo, že se mu něco nelíbí - chování, zvedání, sahání do klece.
8.2.2015 17:05Iruschaa
Ahoj, mám sice u třetího králíčka,ale takové prase jsem ještě neměla...má tak 2,5 měsíce a čurá pod sebe na domeček, na kterém má kobereček a leží si klidně v tom, když ji mám volně po bytě, udělá louže v klidu na lino, na koberec, kamkoliv...nevím, jak tomu mám zamezit a pořád zavřeného králíčka kvůli hygieně mít nechci....ani jeden z předešlých králíčků tenhle problém neměl...bobky bych sebrala,ale to čurání, to je fakt peklo....vím, že mne odkážete na soubory, ale to nic neřeší, jak zjistím, že se vyčurala, dám ji hned do klece, jí to je ale fuk, myslí, že dostane něco dobrého
Nevím, co mám dělat, aby prasetem nezůstala
Netušíte, jak na to?
- - - - -
zdenku, jestli je u tebe králíček nový, označuje si teritorium bobečkama,asi bych ho nechala pár dní v klícce, aby se naučil, že tam je to jeho, občas pouštěla na proběhnutí, a postupně volnosti přidávala,aby se v tom snáze zorientoval...jinak určitě vás nepokouše, neboj
8.2.2015 17:33Anor
Iruschaa: Nám hodně pomohlo schovávání mlsotek v záchodu - úplně náhodně třeba 3x za den jsem tam položila půl vojtěškového kolečka. Ušatec časem zjistil, že tam občas bývá něco dobrého a chodil tam mnohem častěji hledat, co kdyby náhodou... A při té příležitosti se i vyčural. =)
Bobky to bylo horší bobčil, kde se mu zlíbilo. Na to nám pomohla "léčba šokem" i když neúmyslná. Na Vánoce jsem ho odvezla k rodičům, z toho byl pěkně vyplesklý, ale stejně bobčil všude, ale jak jsme ho přivezli zpátky domů, tak od té doby chodí pěkně na záchůdek. Rozhodně se to nedá doporučit jako univerzální řešení, ale hrozně mě to překvapilo =)
8.2.2015 18:05buub
Anor
Cha, když jsem byla malá, na chovatelském kroužku jsme měly angorskou samici, která očividně o tom, že není šelma, nikdy neslyšela. Dodnes vzpomínám, jak se mi při čistění zakousla do prstu a visela mi z ruky, čtyři kila naštvaného králíka. Mezi všemi zvířaty, které mě kdy pokousala, má ona jednu z předních pozic.
8.2.2015 18:41Anor
buub: Tak jasně, když jí tak drze lezeš do obýváku =D Babička taky měla samici, která měla příhodné jméno - Agresivita =) Byla to skvělá máma, měla velké a zdravé vrhy, vždy odchovala... Ale jak jí člověk chtěl sáhnout do kotce, to bylo rodeo... Jakmile se nám jí povedlo vytáhnout ven (kvůli kydání, čištění, oddělení mladých) tak držela jako beránek a nechala se hladit. Jsou to teritoriální zvířátka a když dodržíš pár základních pravidel jako: králíkovi se do klece neleze, když je doma, tak je to úplně v pohodě. =)
8.2.2015 19:37Anor
zdenek79: Vážně to chce čas, nevíš na co byl zvyklý u bývalých majitelů. Pokud ho zvedali, nebo s ním manipulovali nějak nevhodně, tak je možné, že je to obranný reflex. Musíš se s ním naučit kominukovat... Doporučuji ti přečíst ještě tohle:
http://www.kralici.cz/pages.asp?f=doporuceni a
http://www.kralici.cz/pages.asp?f=vychova A nedávat ušadlu záminku, aby kousal. Až vypozoruješ ty momenty, tak jim pak budeš moct předcházet. Pokud kouše, když z rukou cítí jídlo, tak si myj ruce, než ho budeš hladit. Nestrkej mu ruce přímo před čumáček - toho se lekají a můžou zaútočit, hlaď ho po zádech a ouškách, tak aby na tebe nemohl... Nějak trestat za kousnutí zatím nemá cenu, máš ho jen krátce. Až si ne sebe zvyknete a bude ti věřit, tak se s tím dá dál pracovat....
- - - - -Další možnost je, že je ušák starší než dva měsíce a začínají se mu bouřit hormony. Nemá třeba tendenci ti nohy obskočit, jako pes? Nebo i ty ruce? Oni si při aktu samičku přidržují zoubky, takže to vypadá jako útok, ale není tomu tak =)
8.2.2015 23:29Iruschaa
Zdenku, jsou to zvířátka teritoriální, kouše tě i mimo "svoje" uzemí? Na nás startovala naše králinda zpod gauče, z klícky a tak, kde to prostě měla za své, jinak ne, to jsme ji museli hodně naštvat...pokud kouše i jinde, může se bát, je u vás krátce, nemá k vám důvěru zatím...tak ji nepokaz nějakou nevlídnou reakcí, kde to je králíčkovo, tam to respektuj..časem se to poddá...králíček asi neměl moc pochopení od těch před vámi, má naučené tyto obranné reakce, protože se mu dělalo něco, co se mu nelíbilo....
- - - - -
jinak až tu budou další zkušení diskutéři, prosím, poraďte mi ,co s mým malým prasátkem, které čurá i na svůj vlastní pelíšek v klícce? Je nějaká šance, že z ní bude dáma?
9.2.2015 08:15kristyna65
Iruschaa: Tak 2,5 mesice, to je jeste maly prcek, se to muze naucit, taky jsem k tomu musela kralicka dovezt. Ucila jsem ho tak, ze kdyz byl mimo klec, tak jsem mu dala do mistnosti, kde byl ven zachudek(aby k nemu mel pristup), kdyz se nekde vycural, utrela jsem to, kapesnicek hodila do zachodu a kralika tam vzala. Kdyz sel do zachudku (i kdyz jen tak se juknout) dostal mlsku (i kdyz se nevycural, nevybobcil), cimz brzy zjistil, ze skakat do zachodu se mu vyplati. Jakmile to pochopil a hopkal mi do zachudku, odmenovala jsem ho uz jen, kdyz tam neco zanechal.
- - - - -
Iruschaa: jinak dama z ni byt muze, nemuzes od mimina hned cekat zazraky :-) Jen tedy problm, že kdyz ti curala ta pelisek, tak ho ma oznaceny a bude mit asi tendence chodit porad na to misto, pelisek bych ze zacatku odstranila.
9.2.2015 08:29Daniberu
zdenek79: Jen mě tak napadlo...Kouše tvůj králík opravdu, tedy hodně bolestivě, třeba až do krve, nebo spíš "jenom" štípe? Píšu to proto, že ušáci, pokud mají milostné choutky, tak přitom právě štípou zuby a celkem to může i bolet, protože jaksi nemáme srst, jako králíci. Přitom jdou taky po rukách nebo nohou, které berou jako milostný objekt. On je v tom, když kouše ze strachu a v tomto milostném "oždibování" sice rozdíl, ale pokud nemáš zkušenost, mohl bys to snadno zaměnit. Pokud to není tak bolestivé, že to nejde vydržet, zkusila bych mu tu ruku, nebo nohu nechat "k dispozici". Když se na ni posléze začne sápat a dělat kopulační pohyby, měl bys jasno. To sice taky není nic příjemného, ale určitě je to lepší varianta.
9.2.2015 11:51Daniberu
zdenek79: Já samozřejmě nevím, proč kouše. Jen jsem chtěla upozornit na to, že ono to "milostné" kousání taky trochu bolí. Pokud se ale na ty nohy, nebo ruce nesápe a nesnaží se je obskočit, tak to asi opravdu bude mít jinou příčinu. Někdy náš ušák štípne i když mu třeba překážíme, nebo nějak omezujeme v pohybu, když nemá náladu. Mě to nedělá, ale vnoučata tak někdy varuje, že už jich má dost :). Kousnutí v pravém smyslu slova to sice není, ale příjemné to není.
9.2.2015 12:03Jutta
zdenek79: Já mám ušáky dva a v pubertě prostě zkoušejí, co si mohou dovolit. Rozhodně jim (ani zkusmo) nedávám ruce před čumáček, neprovokuji je k útoku. V klíckám jim manipulace nevadí ani jednomu, klidně jim měním misky za jejich asistence. Pokud ušák kousne na volném prostoru a bez provokace, tak jej odsuň a hlasitě komentuj naštvaným tónem hlasu, že to bolelo, že to NEsmí dělat. Pokud mu manipuluješ v kleci, tak ať je ušák mimo klícku. Je to jeho bejvák, tak si jej prostě brání. Já jsem Alana po kousanci uchopila prsty za krčkem (úchop jako dravec) a jemně, ale pevně jej přitiskla k zemi. Nesmíš mu ublížit, všechno to dělat s citem, ale pevně. Už si to nikdy nezopakoval. Jsem holt větší a silnější.
9.2.2015 21:51Nicolettee Ebby Lee
Dobrý večer,
potřebovala bych poradit, jak králíka naučit žrát seno. Zní to možná divně, ale náš ušák si ho prostě nevezme, vystřídali jsme již několik druhů, ale absolutně si ho nevšímá. Jenže žrát ho musí, protože se mu pak neobrušujou zoubky :( Nechci ho nechat hladovět, ale zároveň je i v jeho zájmu se to senou naučit žrát. Jinak baští granulky nebo ovesné vločky.
Děkuju moc za rady, jestli můžu poprosit, odepište mi do PM, díky moc!! :)
10.2.2015 15:51veruss
Ahoj vsichni, prosim o radu. Musela jsem se s kralickem prestehovat zpatky k rodicum (Driv jsme tu bydleli neco pres rok, pak dva roky jinde a ted jsme se vratili). Kralicek byl prvnich sedm dni naprosto v klidu, milacek tak jak ho znam. Nicmenepak z niceho nic zacal hrozne zlobit. Cestuje po celem byte a pada z neho jeden bobek za druhym, chapu ze si znackuje nove uzemi ale jak dlouho to bude delat? Trva to uz ctyri dny v kuse, nechci ho na zbytecne dlouhou dobu zavirat ale situace se stava neunosnou :( jsme doma ctyri a nemuzeme mit na kazdem kroku bobek... Navic strasne zlobi, vsechno kouse, drape veci i nas... Ma ctyri roky, je nevykastrovany... Nevite cim ta zmena muze byt a jak ho dat zase do pohody? Myslite ze je to cele reakce na stehovani? Pozornosti ma dost, kazdy se mu tu venuje :) zacinam z nej byt nestastna :(
10.2.2015 16:25Daniberu
Patrycja: Předpokládám, že parazit bude dravčík a injekce Ivomec. Pak by měl s určitým odstupem, tuším cca 10 dnů, ale nejsem si jista, ještě 2x. Je sice možné, že králíček hubl vinou parazita, ale jen pro jistotu..Kokcidiózu máš rozborem bobků vyloučenou? Ono to asi nemá žádnou souvislost, ale já jen pro jistotu, když jsi psala, že je ušáček ze zverimexu a že nemáš žádné zkušenosti.
- - - - -
veruss: Myslím, že to souvislost se stěhováním mít bude. Nejspíš ta zpožděná reakce může být způsobena tím, že nejprve považoval situaci za dočasnou a místo nebral jako svoje teritorium. Když zjistil, že tomu tak není a asi se mu to moc nelíbí. Neví si možná rady s tím, jak to teď bude s hierarchyí, teritoriem a podobně. Je to jen moje domněnka. Jak to bude dlouho trvat, to netuším. On má každý ušák jinou povahu a proto se i chování při změně bude dost lišit. Každopádně držím palce, aby si zvykl co nejrychleji.
10.2.2015 17:34Tygrinka
Patrycja: Injekce parazity postupně zabíjí, jejich množství se bude snižovat. Klec čisti komplet jednou za 3-4 dny. Injekcí to chce víc, obvykle se dávají 3 v rozestupu 7-10 dní. Pokud králíček zhubnul, tak bych ještě nechala vyšetřit jeho bobky. Sbírat 3-5 dní pár kuliček z různé doby vylučování, uchovávat uzavřené třeba ve skleničce od dětské výživy ve dveřích lednice.
Je možné, že má ušák ještě plíseň, pokud by se po injekcích stav srsti a kůže nelepšil, zaměřila bych pozornost i tímto směrem.
10.2.2015 19:59Patrycja
Daniberu: ano je to dravčík, sama jsem si ho prohlídla doma pod mimroskopem, celkem blbej nápad. Bobky jsem s sebou v ordinaci měla, ale lékařka rozbor neudělala, žádné příznaky kokcidiozy neshledala, ale pro jistotu ji preventivně přeléčila. Z toho dravčíka mám celkem bobky:-) má těch mrtvolek plnou srst a nevím, co teď s tím? Vyčesat to asi nepůjde.... A bojím se, aby se mi nedostal do koberců, lůžkovin. Vše jsem vysala, vyprala. Za 10 dní tedy znovu na vetrinu. Děkuji za info:-)
10.2.2015 23:21Bzuck
Ahoj.. Náš králíček začal během tohoto týdne více pít.. Vypije opravdu dost, třeba 300 ml, možná že i trochu více.. Dřív vypil tak 100 ml za den.. A váží 2 kg.. Může to být tím, že máme v bytě horko (i když topíme stále stejně) nebo tím, že jsme vysadili minulý týden granule a je jen na senu? A nebo je to nemoc, třeba encefalka, jak jsem tu našla.. :-( on totiž žral málo sena, tak jsme vysadili granule.. Napadlo mě, jestli se třeba snaží nacpat vodou, aby nemusel tolik sena a nebo že třeba to seno musí víc zapíjet.. Ovoce a zeleninu jsme mu nikdy ve velkém množství nedávali, spíš jako pamlsky.. Díky za vaší odpověď a pomoc..
11.2.2015 07:39Baarus
sarra12: ahoj, já mám dva králíčky....samečka a samičku....náklady jsou samozřejmě dvojnásobný...s tím se musí počítat. Všechno musíš koupit dvakrát aby jeden nepřišel zkrátka. Ikdyž jsou spolu puštění na volno celej den a ted už i celou noc, mám dvě klece, aby každej měl to "svoje" kam si může zalézt když na toho druhýho nemá náladu. Jedna klec za 1200, veškeré vybavení klece taky dvakrát. Veterina taky není levná, takže taky dvojnásobek toho, co bys dala za jednoho. Měsíčně nevím kolik mě to vyjde, protože si vždycky nakoupím zásoby a nějaký čas mi to vydrží. Seno mám naštěstí domácí od babičky, takže na seně ušetřím. No do peněz to sice leze, ale když je pak spolu můžeš sledovat jak se mají fajnově, tak to za to rozhodně stojí ;) takže za mě ano, udělej to. Ovšem pokud máš omezený limit peněz a nemohla bys jim dopřát co si zaslouží, tak bych to asi zvážila ;)
- - - - -
Tygrinka, Patrycja: taky jsem šla na veterinu s bobkama. Jen tak preventivě, abych věděla že jsou oba v pořádku. Veterinář mi řekl, že se mi nevyplatí dělat rozbor bobků (nejspíš je to pro něj spousta práce) a že jestli chci, tak mi je zrovna přeléčí. Docela jsem se naštvala....dal mi dost jasně najevo, že on je tady ten co vystudoval vysokou veterinu a že on přece ví, co dělá. Tak jsem z tama odkráčela s bobkama a vlastně bez ničeho. No od té doby k němu nemám důvěru. Klidně bych mu za rozbor zaplatila....jako...nechápačka.
11.2.2015 08:46Daniberu
Bzuck: Pokud sní toho sena hodně, tak s tím to zvýšené pití souviset může. Většinou to tak funguje, ale pokud by se to ještě zvyšovalo, tak to na veterině řekni.
Jenom na seně a vodě bych ale ušáka nenechávala. Můžeš dávky granulí snížit, můžeš je třeba i vynechat pokud dáváš dostatek zeleniny, ale dlouhodobě jen na seně bv strádal. Seno je sice základ, ale obávám se, že takové množství, aby mu stačilo zajisti všechno potřebné, ho asi nespořádá :(.
11.2.2015 16:12Anor
Falko: Určitě očkovat. Mor a myxomatozu přenáší bodavý hmyz, jako například komáři. Nikdy nevíš, kde v okolí je nějaký nemocný králík a komár obvykle neklepe... Reakce na očkování typu únava, ospalost je naprosto normální, z toho bych vědu nedělala. A ano, někdo neočkuje a má štěstí. Ale věř mi, umírat králíky na mor a myxomatozu jsem viděla, není to nic hezkého, to radši budu očkovat zbytečně.
11.2.2015 17:46Tedýšek a Rozárka
Nazdárek, máme malinké králíčky a chci se zeptat, čím je krmit? Co všechno v klícce musí mít?
- - - - -
Abych to upřesnila, máme 2 malinkaté 5ti týdenní králíčky, čím je krmit, co je pro ně nejlepší? Jsou to zakrslí králíčkové.. díky za info...
- - - - -
Případně, jaký pamlsek jim koupit, co tak králíčkové na mls papkají?
11.2.2015 18:39Denisa1
Ahoj, chtěla bych poprosit o radu. Moje králinda okusuje záchůdek, který má v kleci. Je čistotná a chodí na něj, ale občas, když na něm sedí, tak ho začne kousat. Mám strach, aby neměla zažívací problémy. Neporadí mi někdo nejaký typ, jak to vyřešit? Děkuji :-)
11.2.2015 20:02hugo1
zdravím, prosím o informaci: v ne jsme byli na veterině, kvůli objevení asi plísně, dostal injekci, od té doby nejí (jen trochu seno), nepije, neposkakuje jen tak se projde nebo leží, byli jsme i dnes na vet. bříško měl dobré zase dostal vit. injek., odpolko po vyčůrání se mu asi objevila růžová moč nebo krev??? Chystám se zítra opět na vet., nemáte někdo s tímto zkušenosti :(((???Díky
11.2.2015 21:23Nelka
Ahoj, chtěla bych si pořídit králíčka, ale jelikož jsem za svůj život měla pouze morče, které mi tedy vydrželo cca 5-6 let, tak mám strach. Myslíte, že je králíček pro začátečníka vhodný? Kdyby jste mi dali nějaké rady pro začátečníky, byla bych moc ráda. Sice jsem na této stránce přečetla už snad vše, ale nějaké rady navíc se mi hodit budou. Děkuji moc všem za odpovědi. ;-)
12.2.2015 09:01Daniberu
hugo 1: Udělal veterinář před tou injekcí stěr, aby se potvrdilo-vyloučilo, zda a případně o jaký druh plísně jde? Nic jiného ti na to nedal? Pokud jsi mu řekl o tom, že ušák nejí, řekl ti, že musíš dokrmovat?
Pokud budou odpovědi na tyto otázky negativní, pak bych asi doporučila raději změnit veterináře. Doporučení jsou tady nahoře v záložce.
Co se týče té růžové moči, domnívám se, že jde spíš o u králíků celkem běžné zabarvení stravou. Stačí třeba jen nějaká bylinka v seně a je to. Krví se moč takhle rovnoměrně nezabarví.
Jinak sama přímou zkušenost s plísní nemám, ale neslyšela jsem tady, že by po aplikaci (zřejmě) očkovací látky proti ní přestal ušák baštit. Tím netvrdím, že to není možné.
- - - - -
Nelka: Králíček je náročnější a chytřejší zvířátko, než morče. Je třeba mu věnovat více času, potřebuje dostatek volného pohybu, takže minimálně jednu "králíkovzdornou" místnost, kde ale bude v kontaktu s lidmi, šetrnějšího zacházení, péči o skladbu stravy....Tedy já nikdy neměla morče, takže možná někdo věnuje takovou péči i jim :). Králíci jsou ale takové trochu svéhlavičky a tak se s nimi prostě musí člověk naučit zacházet, nebo spíš s nimi vycházet. Většinou se lidi musí přizpůsobit králíkovi a ne naopak :).
Pokud sis tady všechno přečetla, nahlédla i do diskuze, případně do archivu, tak asi nemá smysl ti něco dalšího psát. Lepší bude, když se na nějaké konkrétní věci zeptáš sama.
12.2.2015 14:05Zuzana13
Ahojte všichni, prosím o radu, jakoukoliv... Našeho ušáka posledních pár dnů trápí výtok z jednoho oka. Přirovnala bych to k slzení. Chloupky kolem oka má slepené, ale na druhou stranu má chuť k jídlu, je aktivní a nezdá se mi, že by ho to nějak bolelo.. Kapu mu tam borovou vodu, ale spíš by mě zajímala příčina..neměl někdy někdo z Vás podobný problém? Klec mu čistím pravidelně, od malička má jako podestýlku seno a v záchudku dřevěné granule...nikdy mu to problém nedělalo :-/ děkuju vám za názory! Zuzana a malý Matty
12.2.2015 17:09Anežka15
Ahoj, dneska je to přesně týden, co jsme si přivezli domů samičku králíka. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho asi trvá než si králíček v novém domově zvykne? Když jsme ji přivezli, tak jsme jí dali předními dvířky do klece, nechali jí je otevřené. Druhý den vylezla a prohlídla si okolí. Další dny se už jen zdržovala za klecí nebo v kleci. Snažíme se na ní co nejvíc mluvit, když si jí chceme pohladit, tak si k ní sedneme a zkusíme jí pohladit, ale ona uhýbá. Když jsme se na ní byli podívat u chovatelky, tak se nás tak nebála.
12.2.2015 17:49Kralicek2003
Vyrozprávam vám dnešný deň, bol strašne náročný nielen pre Honeyho: V utorok mal náš králiček 10 týždňov, a viete, čo to znamená, OČKOVANIE. Tak sme odniesli bobečky na kontrolu, doktorka povedala, že keď sa neozve, tak bol výsledok negatívny, a doniesli sme aj Honeyho. Veterinárka povedala, že ho môžeme aj zaočkovať, keď už je týždeň po liečbe kokcidiózy (prepáčte, neviem ako sa píše "kokcidiózy"). Tak ma oblial pot, lebo injekcie nenávidím, síce viac na sebe, ale na ostatných to tiež není boh vie čo. Tak veterinárka pozrela očká, ušká, zadoček a prehmatala ho. Mamka sa spýtala, ako sa dá zistiť pohlavie. A prvá dôležitá veta: "Ono sa to nedá rozoznať tak dobre u mláďat, ale vyzerá na SAMIČKU.". Vypúlila som na Honeyínka/Honeyínku oči. Som totiž zvyknutá hovoriť "Ty si zlatÝ." atd. Prišlo na rad očkovanie, a ja som sa radšej postavila do rohu, a nepozerala sa. Keď som mamku počula utišovať Honeyho/Honeyku, vedela som čo to znamená a pozrela som sa. Mal strašne vystrašenú tváričku, ale ani nemukol. Bol odvážny, aj keď hneď čo ho mamka pustila a zpamätal sa, rýchlo utiekol do prepravky, keďže je v nej naučený na dobré veci. Zatovrili sme ho a pobrali sa domov. Nechali sme ho vo výbehu, potom sme ho dali do klietky. Najprv si oddýchol, potom papal, pil a potom spal, a pil a papal. Už je aj čulý, a je taký ako býval. Som na ňho veľmi hrdá. Takže asi takto. :-)))
12.2.2015 22:32Jenda
Králíček, činčilovitý nalezenec před 3 roky, mi téměř nejí.
mrkvičky pojí sotva jeden plátek, jablíčka, která velmi zbožňuje taktéž jen malý kousíček a zbytek kousků ponechá bez zájmu, nebo vezme do tlamičky a vyplivne. Co jakž takž pojí, je seno, ale taktéž velmi málo. Má mírně naduté bříško, u veterináře dostala injekci s antibiotiky a proti bolesti, zítra znovu :( O kokcidióze nepadla řeč, nicméně "vánočky" se nevyskytly, průjem jednorázový před 2 dny. Bobky dělá malé, menší než obvykle a v malém množství, což však nepřekvapí vzhledem k tomu, jak málo toho sní.
Po injekci s odstupem 8hodin zatím žádné pozorovatelné zlepšení. :((
Je však stále aktivní, semtam se i proběhne...
Má někdo podobnou zkušenost prosím? Nechci jen spoléhat na veterináře, kde stejně nic nezjistili. co je třeba možné zkusit? Po jak dlouhé době se bříško spraví? Je šance, že se mi ten rozmilý králíček uzdraví, nebo se mám připravit na nejhorší? :'(
Děkuji za rady i zkušenosti...
12.2.2015 22:49Anor
Jenda: Naděje na uzdravení určitě je. Z domácích zdrojů můžeš uvařit kmínový odvar - jak na to najdeš v "První pomoci" vedle diskuse. Pak je možné podat kapičky Sab simplex, které jsou volně prodejné v lékárně.
Až půjdeš zítra na veterinu, tak pro jistotu vezmi bobky a o rozbor na kokcidiozu si řekni sám. Ušák už je starší a kokcidioza není moc pravděpodobná, ale pro jistotu...
Jinak pokud opravdu tak málo baští, tak můžeš rozmočit (třeba v tom kmíňáku) granule a stříkačkou dokrmit, ušák musí jíst, aby se mu to bříško nezhoršilo, to že jí aspoň trošku a bobčí, je dobré znamení.
Ještě ti poradím, aby ses podíval nahoru nad diskuzí do záložky "veteriny", jsou tam králičí, kde ušákům rozumí... Ne každý veterinář je odborník na králíky.
Budeme držet tlapky, aby se ušákovi ulevilo...
12.2.2015 23:42Ludva10
Ahoj. Tak kdo jste si se mnou nedávno psali ohledně Sofi průjmu, tak ho má bohužel znovu. Je to strašně divný, z ničeho nic ho prostě dostane, příčina neznámá, na jídlo nic jiného nedostala.
Trochu to shrnu - asi před 14 dny Sofi dostala průjem a škrundlalo jí v bříšku. Po nasazení léků a dokrmování asi po 3 dnech začala normálně bobkovat a jíst, ale asi po 2 dnech znovu průjem.
Tak jsme jeli k vetovi, kde se nabrala krev na rozbor a na encefalkudo Brna. Obojí je v pohodě, encefalka prý absolutně negativní, takže by jí Sofi snad nikdy mít neměla, prý první králíček u nich s takto absolutním negativním rozborem ( uf ). Zuby OK.
Po asi 2 dnech se normálně rozjedla a rozbobkovala.
Bohužel včera odpoledne znovu průjem. Tak jsme znovu nasadili Espumisan ( jako Sab-Simplex), Fibreplex, Itoprid, Meloxived a Rodicare. Dneska večer už to vypadalo nadějně, průjem přešel v bobky, bohužel ted Sofi znovu ukrutně kručí v břiše ( tak, že je to slyšet i na pár metrů ke mně k Notebooku). Jinak ale leží a nechala se i mazlit. Ale mám strach, že zítra najdeme ráno zase průjem.
Napadá někoho, čím by to mohlo být, že se problémy takto vrací. Od včerejška je vlastně jen na Rodicare, takže to současné kručení s jídlem souviset nemůže.
Moc dík za každou radu, klidně i do SZ. Kokci je také rozborem vyloučena.
Jsme z toho nějak zoufalý.
13.2.2015 01:04nntrak
Dobrý večer, mám takový dotaz :-) Před měsicem sem s králíčkem přešla na granulky OXBOW, který sou uváděny jako ty nejkvalitnější :-) Jsem s nimi spokojená, Ňufánek taky a dobře prospívá :-) Jen od té doby, co jsme přešly na tyhle granule, tak má podstatně mnohem větši spotřebu sena. A mě zajímá, jestli to nemůže značit nějaký problém:-) Jinak je vše tak jak má, hraje si, blbne, žere, nepozoruji žádnou jinou změnu :-) Děkuji předem za odpovědi :-)
13.2.2015 07:20LaRaina
nntrak: Větší spotřebu sena bych neviděla jako problém, spíš naopak je to dobře. Kdyby se spotřeba sena snížila, to by mohlo značit problém. Jinak si myslím, že zvýšená konzumace může být způsobena tím, že Oxbow nejsou tak chutné, jako jiné králičí granule, už jenom když si k nim čuchneš, tak ani nevoní, takže je možné, že králíčkovi možná zas až tak nejedou a proto se jimi nepřecpává a má v bříšku více místa na seno :-)
13.2.2015 09:41Jarka
Ludva10,
tak Oxbow jsou v pořádku. Lukášek to má střídavě jednou bobky krásné, když už si myslím, že to bude OK, tak zase průjem:( Ale vždy přitom baští. Já teda ty Care+ vysadila a už je také občas dám jen jako pamlsek. Být tebou, tak je zkusím na nějaký čas úplně vysadit. Ono to může být právě tím, že je podáváš dlouhodobě i když jako pamlsek. To většinou ze začádku nic nedělá, ale po delší době se ten průjmík objeví. Tyhle kapky RodiCare Akut máme také a střídavě je dávám s těmi Trixie. Docela to pomáhá.
13.2.2015 10:11Jutta
Ludva10: Char měla s trávením vždycky potíže, ale teď to musím zaťukat. Dávám granule (míchám Cuni Complete Adult, Sensitive, Brit a trošku Selektivek na chuť), pamlsky skoro vůbec (když trošku ujedu, tak se to hned projeví), baští sušenou zeleninu jako mlsky, večeří zeleninové saláty. Na močák baští sušenou pampelišku, na trávení sušený jitrocel. Tablety jsou koupila Oxbow na trávení a na močové cesty, ušákům to šmakuje a asi to má i nějaký efekt. Bobčí jako by je za to platili. :) Je to hrozná úleva, že jsou ty problémy konečně minimalizovány.
13.2.2015 15:40Lyla27
Daniberu,
napr. on je v kute , pod pocitacovym stolom, kde ma jeho miesto rad, tak normalne mrkoce. alebo v klietke tak potom obcas sem tam mrkoce. na moj prvy pohlad ho vidim ze je v poriadku, ma jedlo, ma pitie.... Ked papa krmivo, tak mrkoce, lezi aj mrkoce... tak nevim
13.2.2015 15:57Daniberu
Lyla27: Pokud jsem si dobře vysvětlila, že "mrkoce" znamená něco jako broukání, tak to by asi bylo v pohodě. Oni jsou celkem ukecaní :). Podle mne si je spokojeně pobrukuje. Když jsou naštvaní, tak spíš vrčí a když se bojí jakoby fňukají. Taky, když je třeba hladíš, vydávají, asi třením zoubků o sebe, zvuk podobný kočičímu předení.
13.2.2015 16:12Lyla27
daniberu, odmietol jest seno. ale namisto ma granule zo sena, vicezrnna kase pro mimina? Hami, ci Hipp? kdyz byl maly, jedl seno, potom jak rastl, od dvoch rokov pomaly prestal jest seno, nechcel. skusila som mu dat rozne, nechcel, malo..... momentalne bez sena ( ale ja vim ze seno je velmi dolezite), papa granule zo sena, obsaHUJE vytsminy, probiotika.....
13.2.2015 22:46nntrak
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jestli je možnost nakoupit větší množství zeleniny, kterou si nabalíčkuji, dám do mrazáku a každý den nechám při pokojové teplotě balíček rozmrznout a podám králíčkovi?
Nebo jak to děláte vy? Chtěla bych začít králíčka krmit pouze zeleninou, abych nedávala vůbec granule, přijde mi to pro ně přirozenější. Ale pokud bych měla každý den kupovat čerstvou zeleninu, tak než jí spotřebuji, tak by se mi stejně zkazila.
Děkuji předem za odpovědi :)
13.2.2015 22:58leprechaunek
Andy6: co vyšetření? Paraziti, blechy, podráždění? Jak píše buub, příčinu z fotky nikdo nezjistí, tohle byl měl řešit veterinář...
Pokud jde o léčbu, babský recept nemusí být špatný, ale ne heřmánek. Zkusila bych to vydezinfikovat, roztokem betadiny, 1:10 nebo 100, to si teď z hlavy nevybavím, bude to v návodech... Opatrně omýt kvůli dezinfekci. A na zahojení omývat odvarem z řepíku lékařského. My jsme tím zahojili okousanou celou plochu packy, je výborný. Heřmánek není špatný, ani v odvaru na kůži, ale ten řepík je na hojení ran daleko účinnější.
14.2.2015 07:17Muchlík
Andy6 - Ahoj, viděla jsem, že aby si králíček neškrábal nějakou ránu, ovázali mu nožky buď spec.obvazem, nebo nějakou ponožečku a olepit... jinak taky používám Betadine, jen si myslím, že by bylo dobré i umýt jeho okolí - tj. klec+mříže / nebo jeho ubikaci, domky, napáječku, misku... s nějakou desinfekcí a pořádně opláchnout. Pak i v místnosti vytřít a králíčka dát do "karanténního boxu" jen seno, napáječka a bez hoblin...
- - - - -
A6 - jinak bych mu tu ránu teď nijak nedráždila žádnými odvary atd., pouze desinfekce a nechat nasucho. Podle toho, co ti poví veterinář, se také může používat hojící mast, ale vet musí napřed seškrabem zjistit co to vůbec je? :D
14.2.2015 14:11buub
Makaronka
Zdravý králík nedělá vánočky nikdy.
Nebo jinak, dělá měkké bobky, zpravidla v noci nad ránem, ale okamžitě, ještě z konečníku, si je sní, takže měkký bobek člověk vůbec nevidí. "Vánočka" je shluk těhle měkkých bobků, které králík nesežral. Proč je nesežral? Protože se jich může tvořit moc, či jsou divné - to se stává, když má králík rozhozené trávení, typicky když má ve stravě málo vlákniny a moc škrobů. Nebo může mít problém si je sežrat, to když má problémy s pohybem či je příliš tlustý, než aby se k zadečku ohnul.
14.2.2015 17:29leprechaunek
buub: jistě. Třeba to, že ten králík prostě není dokonale fungující stroj, že jo...
Jako ostatně žádný živý tvor.
Mně se líbí, jak u králíků řešíme každé prdnutí, přitom u lidí podobná situace - průjem - může mít TOLIK příčin, které se prostě stávají... Vzhledem k tomu, že jsem nedávno strávila noc na záchodě, víkend v posteli a dalších pár dní zavřená doma slabá jak moucha v důsledku alergické reakce na SLOŽKU ČAJE, tak si upřímně myslím, že "stoprocentně a basta" a podle toho posuzovat všechny zvířata je fakt poněkud nerealistické. Prostě proto, že FAKT nejsme stroje, my ani ony.
14.2.2015 17:41buub
leprechaunek
Ale vánočka není průjem, je to úplně něco jiného.
Když králičí trávení funguje tak, jak má, tak vánočky nejsou. Ale králičí trávení je velmi křehká věc, kterou narušuje snadno třeba i leknutí - vědci, kteří tohle zkoumají například dobře vědí, že když králíkům uprostřed noci rozsvítí, produkce cékotrofů se u citlivých jedinců naruší třeba i na několik dní.
Proto je blbost tvrdit, že králík, co má jednou za měsíc vánočku, je nemocný. Není. Ale jeho trávení je v té chvíli prostě narušené.
15.2.2015 11:04Maka
Ahoj :) Mám doma kastrovanýho ročního beránka(samce) a teď jsem viděla u kamaráda slepýho teddyho. Děla ve škole, takže tam je chudák celý den v malé kleci jen na seně. Takže přemýšlím, že bych se ho ujala. Ale mám strach, že si na něj Jůdžín nezvykne a třeba že na něj bude i dorážet, když se malej nebude moct bránit. Navíc je tak malej, že jsme nepoznali jestli jde o samičku nebo nebo samečka.
Myslíte, že to s ním mám zkusit? 2 klece mám, takže to by nebyl problém.. Děkuji všem za rady :)
15.2.2015 11:14Naty16
ahoj, mám králíčka doma cca 1 měsíc a už od druhého dne v pohodě dělal svou potřebu do toalety (mám v ní dřevěné paletky a trochu pilin, aby stál na měkkém), byla jsem nadšená, že musím uklízet jen záchod a ne celou klec, občasné bobky mimo mi nevadily, ale venku na koberci nikdy nic neudělal (v kleci má jinak piliny a seno, koberec mu do klece dávat nechci, protože když je mimo klec tak v pokoji koberec okusuje a chlupy žere, což určitě není dobré) ale teď jsem si všimla, že poslední dva dny začal čůrat i bobkovat i mimo záchod -do druhého rohu klece, což mě rozčiluje, protože to smrdí a musím uklízet celou klec..máte někdo nějaký tip/fígl? díky
15.2.2015 11:40rega
Maka: no, pohlavie viez rozpoznat po par mesiacoch, takze ak je starsi nez napr. 5 mesiacov, tak by ste zistili, co je zac. Kazdopadne este pred prinesenim domov by bolo dobre zajst s nim na veterinu, nech ho poriadne prehliadnu, zistia pohlavie a ak je to samcke, tak aby ho aj vykastrovali. Po kastracii ho este drzat chvilku mimo Judzina, pretoze niektori kralickovia proste neznasaju veterinarny pach a jeho nositelov a treba pockat nez aj u too druheho klesne hladina hormonov.
No a potom nasleduje klasicke zoznamovanie, popisane v archive aj v clankoch, co chce trpezlivost a pripadnu ochotu a zmierenie sa s rozdelenim uzemia (izby ci bytu:)
Ak si si ista, ze by sa u Teba mal lepsie nez sa ma teraz (aj keby sa s Judzinovm nemali radi), aj ked len v tom,ze by mal cistu klietku a sem tam mohol nieco presmejdit, a mozes si ho zobrat domov a chces to urobit... tak asi nie je nad cim vahat.
Brz nejakeho zoznamenia sa to u kralickov nikto nepredpovie. Takze mozno by sa este dalo ich najskor skusit letmo zoznamit na neutralnom uzemi. Aler to si vsetko musis zvazit sama, nic univerzalne neexistuje.
15.2.2015 12:40Salla
Kinolka> ano, musi. S rodici si promluv, oni maji nejaky duvod, proc ti usaka hned nekoupi. Usak znamena spoustu penez. Par tisic ze zacatku na poradnou klec, veterinar muze stat taky hodne a usaci muzou mit velke zdravotni problemy, kde se musi k veterinari co nejdrive, vikend nevikend. Vsechno tohle bude na tvych rodicich, ne na tobe. Dale i sebevychovanejsi kralik nekdy doma pocurakoberec, okouse zed, je nutne mu prizpusobit byt, opet je to byt tvych rodicu, takze do toho maji co mluvit.
Bez toho, aby si byli vedomi, do ceho jdou, byli ochotni te kdykoliv vzit na veterinu a dat za usaka i par tisic, aby se uzdravil, si zadneho poridit nemuzes, dokud nejsi samostatna, nevydelavas a nemas svuj byt. Takze jedine s nimi vse probrat a vyresit vse dopredu.
15.2.2015 13:47Chovatel-začátečník
Ahoj :)
Chci se zeptat, jestli králíci potřebují, aby se s nimi někdo pořád mazlil, věnoval jim čas apod? o.O Nechci toho svého nějak zanedbávat, ale i když je puštěný prakticky celý den, nemám pořád čas ho chodit hladit :)
Tak mě zajímá, jestli to potřebují/vyžadují nebo jestli stačí několikrát denně třeba 5 minut času.
Moc díky za odpověď :)
15.2.2015 15:20Katcha
To je hrozný! Inža je od rána nafouklý a nechce moc jíst, tyhle stavy jsou u něj, u starouška, obvyklé. Chytnu ho potřetí do ruky, že mu dám probiotika a espumisan a ... objevím, že má jedno oko celé šedé!!!! Mrazí mě z toho, o to víc, že se to nemohlo stát ze dne na den, a já si toho všimnu najednou. On chudák na jedno oko stoprocentne nevidí, druhé se mu kalí. Chce se mi brečet. Starám se o něj navečer, co uspím dceru, neměla jsem na něj poslední dobou čas, jen jsem plánovala, jak se stavím za Valešem, protože mi přišlo, že se mu krapet zvětšili abscesy na čelisti. Ty jeho "letité" :(.
Mám strach, že je konec, že je to kvůli těm jeho špatným zubům, bůhví kam mu prorostli...
Má tu někdo slepého králíka vůbec??? Večer jedu na veterinu, ale mám horečky, angínu, roční dcerku vyžadující péči... aneb když se něco s... tak pořádně...
15.2.2015 15:23xuxi1
Ahojte, chci se zeptat, včera jsme byli s tím mojím prckem na veterině - nadmutí. Vždycky si s tím poradím sama dám mu kmínový čaj a za chvilku je v pohodě, ale včera ne a ne ho to přejít, tak jsem museli jet. Byl na RTG dostal injekce a ja mu podávám ráno a večer takovou "dobrotu". Už je lepší, jí (ale jenom seno hlavně, občas granule a jablko) i bobkuje, dneska je v pohodě, ale není upe fit. Byla jsem dneska na kontrole a ještě dostal injekci. Je lepší, ale furt to není on. JE to normální, že se z toho dostává a má žaludek i střeva podrážděné, tak prostě jen odpočívá a bude trvat nějakou dobu, než se dostane do formy? NEbo je něco upe špatně? Děkuji za odpověď.
15.2.2015 16:35Jarka
Katcha,
myslím, že Kami měla Knofíčka slepého a dobře se orientoval. A bylo tu více lidí se slepým králíčkem. Ještě si vzpomínám že ke stáru oslepl Bertík od Katinec. A dožil se slepý 13ti let!!! Ale je lepší, když s Inžou dojdeš k Valešovi. Jen je horší, že jsi nemocná a máš i starosti s malou. Nemohl by někdo jiný s Inžou dojet na veterinu? Ale moc vám přeji ať návštěva u Valeše dopadne dobře. Držím palce a tlapky Inžovi, také už není žádný mladík, ale určitě to zvládne.
xuxi1,
někdy to nějakou dobu trvá, než se dají střívka a žaludek do pořádku. Zjistili něco rentgenem? Nebyl ucpaný chlupama? Určitě odpočívá, také mu to dalo zabrat, tak vydrž.
15.2.2015 16:46Katcha
Rega: děkuju moc za uklidnění. Je mi ho tak líto, na druhou stranu jsem si teď po "oklepání se" uvědomila, kolik člověk potkává např. hodně starých psů se zákaly... je to prostě dědoušek :-(. Trochu jsem se ale toho okamžiku, kdy na něm to stáří bude markatní a nevyvratitelné bála.
Vysvětluje to mnohé, např. proč už nechce vyskakovat z klece, proč je to takový kliďas, i když kolem klece lítá dcera.... ráda slyším, že i s tímto se dá žít. Asi opravdu nevidí vůbec, spíš reaguje na zvuky... Byl to šok :(.
- - - - -
Jarko, děkuji moc. Snažím se přemluvit muže, aby tam Inžu odvezl sám, trochu se toho bojí, že nebude vědět co a jak, neumí ho pořádně ani zvednout, pořád ho ale přesvědčuji, že mu ho kdyžtak vyndá sestřička ;). Takže to snad zvládnou. Jen škoda, že tam Valeš není do konce února... :-(.
15.2.2015 16:52Daniberu
Katcha: Káťo, je mi moc líto, že máš zase s Inžou takové starosti. Já si taky myslím, že ty oči nebudou souviset se zuby a s abscesy, ale s věkem. Jak píšeš, je celkem dost zvířat, co ve stáří nevidí, nebo vidí hodně špatně. Podle mne se s tím vyrovnávají lépe, než my, protože mají mnohem vyvinutější čich a sluch. Taky ty hmatové vousky jim pomáhají v orientaci. Ono je mi smutno, jen co o tom píšu, takže tě úplně chápu, ale myslím, že Inža si to snad tak moc nebere.
15.2.2015 17:02rega
Katcha: ale ma pisane nejake operacne dni a ak tam zavolas ci napises, je mozne, ze sa dokazes dohovorit, aby ho predsa len prehliadol medzi operaciami v dni, co tam bude. Nie som si ista, kto tam inak dokaze posudit stav jeho abscesov a zubov.. dufam,ze casom niektora z doktoriek.
Neochota vyskakovat z klietky bola aj u Ferdika, takze dostal aku s odklapacim prednym dielom, kde mal len zachodik a seno..
A s tym kludasom: Inza proste dorastol do veku, kedy ma jasne stanovene priority a lietanie po byte proste uz medzi ne nepatri, myslim, ze vedie spinkanie a papanie.
15.2.2015 17:35Katcha
Daniberu, Jarko, Rego, moc vám děkuju za tyhle řádky!
S těmi operačními dny máš Jani jinak pravdu, je tam až do čtvrtka psán na operační služby. Zkusím se ho nějak domoci, co se týče bříška, vypadá to, že je mu o dost líp, takže kdyby se nám tam podařilo vetřít se tam zítra, asi by to stačilo. Přinejhorším je tam do tří Šizlingová, a ta vím, že je po Valešovi asi nejlepší tam...
15.2.2015 18:17corina
Katcha: i já mám zkušenost se slepostí u králíčka. Uzlík oslepl a žil relativně v pohodě cca 3/4 roku. Našel si cestičku okolo nábytku, kudy chodil. Taky Macínek byl s ním, toho vždy pozbal a papal úplně normálně. Dokonce vždy , když jsem přiěla domu, slyšel mě a hned natahoval hlavičku a chtěl něco dobrého.
Myslela jsem si, že je to u nás rarita,ale vidím, že je to asi cena dlouhého věku u králíčků.
Akorát si myslím, že s tímto problémem vete moc nepomůže.
15.2.2015 21:11KaK
todousinka: Ano, může se to stát. Mám králíčka, kterému se rozjíždějí přední nožičky a veterinářka říkala, že to mívají králíci, kteří chodí po plovoučce. Náš to tedy má od něčeho jiného, protože máme doma koberce.
- - - - -
Falko: Je to normální, králíčci takto vylučují přebytečný vápník z těla. Pokud by to bylo často nebo hodně, je lepší omezit stravu, kde je vápníku hodně, např. natě nebo granule s vojtěškou.
- - - - -
kvetinka2508: Nejlepší je zkusit to na veterině. Drápky vám tam určitě ostříhají, mohli by pomoci i s tou srstí. Zplstnatělou srst doma prsty opatrně roztahuji, vyčesávám a po kouskách stříhám. Jestli je hodně zanedbaná, je to práce na několik dní, protože v kuse to ani ty, ani králíček nevydržíte. Jestli stříhají králíčky v něčem jako jsou psí salóny, tak to nevím.
15.2.2015 22:43Tsubaki
Dobrý večer,potřebuji radu,mám kralici holku,během několika minulých hodin mi potratila 2 nedonosene mláďata,všude je hodně krve a vytrhane srsti,ona je ospala a agresivní. Mám to řešit hned nebo to počká do zítra? Mám ji nějak udělat pohodlí,teplo, prostě nevo. Bojím se aby se s ni něco nestalo,nevím,zda nějaká mladata v ní nezůstala. Moc děkuji
16.2.2015 13:44LaRaina
Sesak, Barush25: Potřebovala bych radu, typ, nebo trik jak učesat králíčka na bříšku a pod krkem, popřípadě jak se na těchhle místech zbavujete cucků, protože tam si ten můj drobek nenechá sáhnout. Už se mi nějak podařilo ostřihat mu ty dredy na bříšku, ale pod krkem je má pořád, protože nechce držet a já se bojim, abych ho těma nůžkama omylem nepodřízla.
16.2.2015 16:39Babuna225
Ahojte,
můj králík pořád kouše záchod,nemáte s tím někdo zkušenosti? Ten králičí záchod je pochopitelně z plastu a bojím se,že ji to něco udělá. Začala jsem ji dávat chléb,protože nic jiného co máme nepomáhá. Vůbec nejsem nadšená,že si vybrala zrovna chléb. Pouštíme ji často a ani to nepomáhá. Děkuji za odpovědi :)
PS: Přemýšlela jsem i o nějaké větvičce nebo tak,myslíte,že by to mohlo pomoci?
16.2.2015 19:29ctulka
tak jsme se vrátili z veteriny a máme čerstvě ostříhané drápky a potvrzené,že máme klučíka. Doma se nechtěl nechat obrátit na bříško a podívat se,co vlastně je :-). Byl vzorný,dokonce jsem si jej i pochovala,jak se asi bál v novém prostředí. Ale v přepravce byl hodný,dal si i pamlsek,na který jsme jej nalákali do přepravky,takže jsme jej tam nemuseli dávat násilím. Jsem ale ráda,že to už máme za sebou
- - - - -
Kájuška02 já to sice nevím,ale myslím si,že by to spíš byl pro něj stres,pokud jby jsi jej učila na kšírky. beru to podle naší Křupinky. Měla 6 a půl roku a už bych ji v tomto věku nechala tak,jak je zvyklá
16.2.2015 20:21BaraII
Ahoj,
Pri mazleni jsem nahmatala me sedmilete kralicici na brisku jakoby zdurele bradavky :(
Je zkoro az u zadni casti nohou,v nejspodnejsi casti 'bricha'. Nikdy si na brisko nenechala sahnout, nebo ne dlouho. Obratit se mi ji podarilo jen na par sekund :( Zda se mi, ze je to utvar o velikosti asi 1cm. :( Myslite, ze je to normalni nebo se mam bat? Muze to byt pouhe zdureni, nebo i nador?
Strasne se bojim... Bohuzel ziju trvale v cizine a vzit kralicka k veterinari neni bezne. Uz i s ockovanim me poslali domu a tak jsme uz rok neockovali :( Nicmene, muj veterinar v CR potvrzoval, ze nejspis to asi neni vzhledem k zemepisnym podminkam potreba (ziju na severu, Finsko)
Taky me desi, ze pri nadechu ji trosku jakoby "piska" nos, cehoz jsem si driv nevsimla (ale je mozne, ze mi predtim hrala pri mazleni non-stop hudba, kterou uz ted skoro neposloucham)
Mate s necim podobnym zkusenosti? Byla bych VELMI vdecna za jakekoliv rady!
Krasny vecer vsem, Bara.
- - - - -
... zapomnela jsem dodat ze to jsou dva utvary na totoznem miste - coz by asi odpovidalo anatomii, prava a leva na stejnem miste.
16.2.2015 21:18BaraII
anor: Haha, no to by bylo dobre a popravde bych i byla rada :) (v tomto pripade) Ale mela uz jednu (a jenom jedno takto "dramaticke") falesnou brezost kdy si klasicky vytrhala chlupy a stavela hnizdo.. coz si myslim u samcu neni. (moho se samozrejme mylit) A mam i dojem ze nam to bylo potvrzeno veterinarem, ale jista si taky nejsem.
Nevim, jak je to s anatomii samcu, ale vim, ze jsem ji nekdy pred lety na brisku (pri zkouseni, jestli by se ji i tam drbani libilo) nekolik bradavek.
- - - - -
Sesak: no to me taky!! Pritom se Helsinkam prezdivalo raj kralicku protoze tam byla pocetna populace volne zijicich zakrslych kraliku, co nekomu asi utekli a uz to jelo. Zajici obecne jsou tu neuveritelne casti vsude, potkas je i ve mestech nekolikrat do mesice. Takze nevim, jestli viry v techto podminkach neprezivaji.. No spis jsem taky zarazena - napr. komaru tady maji hodne a prave jsem tomu taky nemohla verit, ze se tady neockuje!!
Kralici se tady chovaji casto doma taky (historicky,ale jen jako mazlicka, takze mozna chybi potrebne zkusenosti?!) takze nechapu, jak me muzou tady na veterine rict, ze v podstate jit s kralickem na veterinu je rarita! Priserne.
Zase neaktivni se mi taky nezda - na svuj vek primerene lita po byte a s chuti zere jeji oblibene papirky atp. (samozrejme ji je hned beru) Tak ja fakt nevim :(
Myslite si, ze to muze byt jen zacatek nemoci? Nebo jeste neco jineho... Prave se velmi bojim tumoru atp. ale zatim chovani nemoci moc nenasvedcuje. Ted prestala trosicku zrat seno, ale to jsem prisuzovala rozmazlenosti protoze ji samozrejme jedou vic jablicka atp. (Vahu take samozrejme hlidam, myslim si, ze nadvahu nema)
- - - - -
Zkratka porad ma na zlobeni i jidlo dost elanu.
Ale opravdu me ty 1cm utvary delaji velkou starost.
16.2.2015 21:39BaraII
Anor: moc moc dekuji tobe i vsem za ochotu pomoci! Moc si toho vazim!
No... jsem tak trosku sama na sebe nastvana protoze bydlim ve meste kde nic nefunguje (i zdravotni pece o lidi) takze to muze byt i timto silenym mestem. Nejvetsi sok prisel, kdyz mi rekli ze 90% veterin je pouze pro kocky a psi. A pouze jedna :( (ano jedna) ktera by mela byt i na dalsi mala zvirata, jako jsou kralici. Takze pcha, s kecama jak jsou seversky zeme vyspely!
No nicmene budu patrat po moznych alternativach... na internetu a kdyztak planovat prejezd do jineho mesta, coz bude komplikovane.
Jeste me tak napada : a nemuze to byt spojene s tim, ze zase jde jaro nejak? :) Obecne vypada porad stejne zdrave, ale jak jsem se docetla na netu, prvni stadia byvaji takove, ze to vypada, ze je vse v poradku.
16.2.2015 22:06Sesak
Barall: bohužel to je tak, že časná stádia u rakoviny se těžko poznají, a když už se to pozná, je většinou pozdě. Myslím si, že to může být spojené i s tím, že na ni jde jaro. Hormony začínají pracovat a můžou způsobovat zněmy mléčné žlázy. Jak píše Anor, pokud jsou obě stejně velké, tak to nemusí hned znamanat problém. Vůbec jestli to opravdu jsou bradavky. Můžeš zkusit napsat Valešovi na H.Vet, případně se to pokusit vyfotit a poslat mu to.
16.2.2015 22:11BaraII
Tak se mi ji konecne podarilo obratit, stale je to samicka. :) (i kdyz je to skoda, samcci vysvetleni by bylo jednodussi) Zda se, ze se jedna o zvetsene bradavky v zadni casti po obou stranach. Uhh, doufam, ze opravdu to je jen spojeno s tim ze asi bude brzo harat a nebo s nejakou lehci formou falesne brezosti. Zitra se zkusim poptat ceskeho veterinare a pak jsem napisu, kdyby mi neco kloudneho poradil, treba by to pomohlo i jinym pozdejsim tazatelum, pripadne..
- - - - -
Dekuji moc za uzasnou pomoc, hrozne si ji vazim! To urcite zkusim udelat, co jineho mi taky zbyde :) bohuzel je cerna a tak to nejde nic moc videt, ale muzu se pak domluvit s veterinarem uz blize, co a jak.
17.2.2015 14:07Daniberu
Elvis Preclík: Máš jisotu, že jde o Pasteurelózu? Není to "jen" problém se zuby? Ale k tvé otázce. Zkušenost nemám, ale vím, že je to prakticky chronické onemocnění. Nemusí se ale u králíka vůbec projevit.Záleží to na jeho kondici. Pokud se projeví, může napadat různé orgány. Ušák může mít rýmu,záněty očí, vnitřních orgánů, zubů, mohou se tvořit abscesy...Nevím přesně, ale prostě se mu v těle můžou děůat nejrůznější záněty. Někdy přeléčení antibiotiky pomůže a králík může žít dál bez problémů, jindy se nejrůznější potíže znovu objevují a antibiotika pak musí brát skoro pořád. Předem ti to asi nikdo neřekne. Rozhodně to ale není nutné, i kdyby ji opravdu měl, předem nějak vzdávat.
- - - - -
Violalala: Zajdi na tu veterinu. Opravdu tady nikdo nemůže vědět, čím to je. Mohli bychom jen hádat. Jedna možnost je třeba problém se zuby, ale co to je skutečně ti řekne jen odborník, který ji prohlédne.
17.2.2015 14:50kristyna65
Elvis Preclík: Tak ono asi je predcasne se strachovat o Pasteurelozu, kdyz nemas potvrzeno, zda nejde o zuby, ci neco jineho. JInak muj prcek ji ma, objevena byla az docela pozde (z duvodu neodbornych vetu), kdy ma uz zasazene plice a vedlejsi nosni dutiny. Udelala se operace dutin, vyzkouselo se kvantum antibiotik, plice uz bude mit zasazene asi naporad (drive se zadycha, ma melci dychani), ale z dutin se to podarilo vylecit, ted je mesic bez antibiotik a uz mi vubec nekasle. Co se tyce kvality zivota, tak krome melkeho dychani ho to nijak neomezuje, hodne ji, je vesely, lita jak blazen (proste klasicky kralik). Prcek se leci na Hurce a nemuzu si to vynachvalit, je opravdu dobre v pripade potvrzeni najit lekare, ktery se v tom vyzna. Co jsem konzultovala jak na Hurce, tak i s Mudr. Valesem, tak mi rekli, ze s tim kralik muze zit jeste kolik let. Takze i kdyby se to potvrdilo, tak rozhodne jit do lecby.
17.2.2015 15:17Daniberu
Violalala: Nemáš zač. Od toho tady přece jsme :).
- - - - -
sosík: Já myslím, že pokud budou mít dost prostoru, aby si mohli jít v případě potřeby z cesty, můžeš je nechat společně. Kdyby měli málo místa, nemuselo by to dobře dopadnout. Jinak, co tu holky píšou, tak ani vykastrovaní samci se často zrovna nemusí. Snad to u vás nebude tak zlé, když se jim po sobě stýská :).
18.2.2015 10:01Danka
NNikol: Správně by se zuby neměly štípat, ale brousit pod inhalační narkózou. Zákrok trvá krátce, takže nějaké velké obavy z narkózy nejsou na místě. V některých případech se pak zoubky zlepší, ale pokud jsou špatně rostlé, většinou je potřeba po kratší, či delší době zákrok opakovat. Pokud je to příliš často, je opravdu lepší je vytrhnout. Bez řezáků tu je relativně dost ušáků a žádné velké problémy, kromě určité úpravy stravy, nemají. Doporučuji navštívit některého z doporučených veterinářů specializovaných na králíky. Je sice fain, že ten tvůj ví o potřebě inhalační narkózy, ovšem pokud zuby opravdu štípe, měla bych asi o jeho odbornosti trochu pochyby.
18.2.2015 10:19MNikol
Moc děkuji za radu, na obranu paní veterinářky, zoubky se jí štípat nechtěly, ale králík nám míň žral, tak z toho důvodu se k tomu přistoupilo, a protože prý v Ústí nad Labem nikdo inhalační narkózu neprovádí, budeme muset do jiného města. Tak snad nebude trhání úplně nutné a bude stačit zbroušení pod krátkou narkózou a i přes to jeho funění, všechno zmákne.
Moc díky za odpověď :)
18.2.2015 11:24buub
columnea
Jak víš, že je nekrmí? Samice králíka kojí jedenkrát denně a to v době, kdy se nedíváš.
- - - - -
MNikol
Králíkovi nemůžou přerůst zuby, protože je "líný hlodat". Obrušují se totiž jeden o druhý (horní o spodní) při normálním příjmu potravy. Když zuby přerůstají, je v tom jiný problém, zvláště bavíme-li se o zubech předních. Ty opravdu často přerůstají, protože špatně rostou, křivě, nebo má králík předkus. Pak se o sebe obrušovat nemohou a jejich vytržení je opravdu nejlepší řešení, protože alternativou jsou opakované narkózy ke zkracování.
18.2.2015 14:16Daniberu
Michaela B.: Určitě jsi udělala dobře. Minimálně pro něj, ale já myslím, že i pro sebe. Jakého ušáka budeš mít, to nevíš nikdy. Ani kdybys ho měla od mimina. Oni se povahově dost liší. Takže jestli z něj bude přátelský mazlík, nebo samotářštější netykavka, to se teprve uvidí. Nevím, jak dlouho ho máš, ale nech ho zatím, pokud možno, v klidu a počkej, až se pořádně rozkouká a pochopí, že mu od vás nic špatného nehrozí. Oni i bez ubližování a zanedbávání často špatně snáší změnu. Chce to hodně trpělivosti, ale já myslím, že až pochopí, že je to v jeho případě změna k lepšímu, bude to ok. Je tu celkem dost holek, co mají králíka "z druhé ruky", někdy se zkušeností s velice špatným zacházením, a ve většině případů si na rozmazlování rádi zvyknou. Držím palce!
19.2.2015 08:38Akire akšila
Ahoj všichni :-)
Chci se zeptat... Sisina od pátku strašně vyvádí...Pořád hrabe v záchodě, všechen kočkolit zahrabe do jednoho rohu, vlbec se nechce mazlit, když má v kleci ruličku nebo minerální kámen (nebo jak se tomu říká) hází to do misky. A hrabe nejen v záchodě, ale vlastně všude a do všeho :-D Když se chceme koukat na televizi, přes ní nejde slyšet... To její hrabání je slyšet přes zavřený dveře po celým bytě... Nevíte čím by to mohlo být? Jestli na ní leze jaro nebo co...Já už fakt nevím :-D
19.2.2015 08:42Daniberu
Sesak:Je mi líto, že máte takové starosti. Zkušenost s epilepsií u králíka nemám. Ani přenesenou tady z diskuze. Jak jsem ti už psala, tak mi to taky nesedělo na encefalu, ale spíš připomínalo epileptické záchvaty. Nevěděla jsem ale, nakolik to může být u králíka pravděpodobné. Taky netuším, jestli je možné jim na to podávat antiepileptika, jako se to dělá u lidí. Asi taky není úplně nepodstatné, z čeho je má, ale na to se někdy přichází těžko i u lidí a králíka ani nejde poslat na magnetickou rezonanci. V každém případě ti může být alespoň malou útěchou, že jste v dobrých rukou. Víc, než dr. Valeš vám asi nikdo nepomůže. On v případě potřeby konzultuje i s Brnem. Držím palce, aby to u vás v mezích možností dopadlo alespoň trochu přijatelně. Ty záchvaty jsou pochopitelně blbé. Jinak ale pokud není jejich příčinou něco fatálního a nebude se to zhoršovat nebo se nějak ošklivě nezraní, život by mu to přímo ohrožovat nemuselo.
19.2.2015 10:23leprechaunek
Vážení, kdo by si chtěl trošku zavzpomínat, jak ten čas letí a taky trošku na jednu místní hvězdu - oznamujeme, že "velký" Jaroušek, následník mé milované "malé" Jarouška... dneska slaví PRVNÍ PŘINESENINY!!! :-)
Slavnostně oznamujeme, že kromě toho, že je to drak, čert a zlobidlo, tak jsme ho, micánka z králíkárny, za ten rok rozmazlili natolik, že už se chodí k nám mazlit na gauč :-D
Album moc nebude, protože fotit králíka, jak nás honí bytem, bohužel nestíháme, a fotit ho stále stejně, jak chrápe jak zabitý na boku, nemá smysl... :-D Ale každopádně, bobínek je miláček celé naší rodiny a doufáme, že s námi bude ještě hodně, hodně dlouho. :-)
19.2.2015 11:01leprechaunek
Dani díky teda :-D Kdyby mi někdo řekl, že králík zvyklý tři roky dřepět v králíkárně bude s maminou na gauči sledovat Ordinaci v růžové zahradě, a celou dobu se tulit k ruce a ani nedutat, tak bych si poťukala na čelo :-D Leč... dělá to, no :-D
Ale co, stejně musím říct, že takovýhle "teror" budu klidně snášet... on je fakt takové naše sluníčko. :-)
Mimochodem, s malou Jarouškem si chodíme pořád povídat... :) Vysadili jsme jí tam bílé a růžové vřesy, vydržely kvést celou zimu, nezašly ani pod sněhem. Má to tam krásné beruška. :)
Vzpomínáme pořád a pořád u toho bulíme, tak asi tak. :-D
19.2.2015 13:29a.branska
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak moc je potřeba řešit podlahu, kde králíček běhá. Doma máme lino, na kterém trochu občas klouže, ale ne nějak tragicky. Když jsem ho měla sebou u rodičů, tak si opravdu vychutnával koberce, kde se mu běhalo lépe, ale poté zase vesele běhal doma po linu. Teď jsem ve v jednom článku dočetla věty, která mě zarazila: ,,pozor na kluzké podlahy, může jejich vlivem i ochrnout". Jak moc je tato hrozivá věta pravdivá či pravděpodobná?
19.2.2015 14:14Daniberu
a.branska: Pravdivá asi být může, ale pravděpodobná spíš ne. Já myslím, že k něčemu takovému by mohlo dojít, pokud by králík odněkud seskakoval, nebo naopak chtěl někam vyskočit a jak by mu podjely nožičky, tak by se mohl zranit. Myslím si, že na linu, nebo dlažbě tu chová ušáky celkem dost lidí. My třeba máme tu dlažbu. Před klecí a ještě na 3 místech máme koberečky, aby měl pohodlná a stabilnější "stanoviště". Za to bych se přimlouvala. Před klecí to považuji téměř za nezbytné. Náš králík taky třeba ze sedačky skáče zásadně tak, aby buď skočil přímo na koberec, nebo ho měl v dosahu jako brzdící plochu. Máme takového opatrného ušáka :). Ví, proč to dělá. Nepatří zrovna k nejšikovnějším. Připouštím tedy, že pokud by byl některý králík odvážný a přitom takový "šikula", jako ten náš, přerazit by se o něco, nebo brzdit o zeď, by asi mohl. Vím, že jsou tu ale taky takoví, kteří se s oblibou po linu úmyslně kloužou a je to pro ně bezva zábava. Budeš muset vysledovat, do jaké kategorie patří váš králíček a podle toho mu prostor případně dovybavit :-).
19.2.2015 14:38buub
Kralicek2003
Měkké slepené bobky jsou nesežrané cékotrofy. Normální to není, že je králík nesežere. Jsou v podstatě dvě příčiny: buď králík bobky sežrat nemůže, typicky když má pohybový problém nebo je příliš tlustý. Nebo trpí nerovnováhou v pohybu střev, nejčastěji to způsobí majitel špatnou výživou - moc škrobů, málo vlákniny.
- - - - -
Jo, okusování vlasů, chlupů a takovýchto předmětů je u králíků, co mají málo vlákniny ve stravě, docela častá věc.
19.2.2015 14:52Daniberu
buub: Myslíš, že vlasy okusují jen ti, co mají málo vlákniny? Dovoluji si nesouhlasit :). Našeho ušáka velice baví mi je okusovat, kdykoli se k nim dostane a jsem si celkem jistá, že nedostatkem vlákniny netrpí. Myslím, že pokud by to opravdu takto fungovalo, tak by se raději pustil do sena, ne? Budíš ve mě ale dojem, že jsi dost odborně zdatná, tak pokud mi to vysvětlíš, proč se mýlím, nechám se ráda poučit :-).
19.2.2015 15:10Sesak
Daniberu: jj, Valešovi věřím. Prý už se s epilepsií u králíka setkal a nakonec to neléčili, protože to prý samo zas vymizelo. Taky bych si to tak přála. No zatím nevíme. Mám jí sledovat a zkusit to natočit. Takže celý víkend strávím s foťákem v ruce.Je jasné, že se to u králíků špatně prokazuje, EEG jí neudělají. Ona je jinak takhle veselá, nic jí nebolí, má radost ze života.. Taky nevím, jak často ty stavy má. Všimla jsem si toho vždycky jen o víkendu nebo když jsem byla celý den doma. Je fakt, že mám o ni strach, hlavně když jsem v práci a nevím, co se tam děje. Je na volno, má uzpůsobený jeden pokoj, jen v noci je v kleci. Naštěstí se tam snad nemá o co moc zranit. Zdi ale měkké nejsou:-(.
19.2.2015 20:01Tygrinka
Kralicek2003: A seno má tvůj králík neustále k dispozici? Ten králíček je podtržený, viz tvoje info datum narození 2.12.2014 a koupě již 19.1.2015, a ještě hned léčba proti kokcidiím. Zaměřte se s veterinářem na vylepšení mikroflory ve střevě. A opatrně s multivitamíny, nejedná se o normálního králíčka. Zeleninou a ovocem, doufám, ještě nekrmíš...
- - - - -
LaRaina: Rozpustila bych to do cca 10ml vody a podala králíkovi stříkačkou. Nebo bych to roztřepala v 5ml stříkačce s tím, že bych měla po ruce další vodu na doplnění stříkačky, protože se nikdy nezadaří (alespoň mně) vpravit všechno do zvířete najednou a obvykle mi ve stříkačce zbyde prášek, tak ho doředím další vodou a znova podám.
19.2.2015 20:25LaRaina
Tygrinka: Děkuji za odpověď
- - - - -
KaK: U nás se pije z napaječky, která je půllitrová, protože když jsem dávala vodu do misky, tak si jí hned zaneřádil. Jenže vodu v napaječce měním každý den, takže bych většinu Synbioticu vylila. Ale je bezva, že se to může rozpustit jen v malém množství vody, takže mu můžu nalejt trošičku do misky a snad to stihne vypít dřív, než ho chytne rapl a skočí si do toho, nebo si tam stihne nabočit :-)
19.2.2015 22:46Kralicek2003
Tygrinka: No, áno krmím, ale len veľmi malé množstvá, a nie často. Vitamíny dostáva dva krát do týždňa (prepáčte pomýlila som sa) a len 4 kvapky (králiky majú dostávať 20). A má (zajtra vysadíme podľa návodu od veterinárky) prebiotiká Prorabbit. Myslím, že robím všetko správne, ale kokcidiózu už nemá, mal negatívne výsledky. Seno má vždy k dispozícii, sem tam ako maškrtku sušené listy púpavy. (-:
19.2.2015 22:55leprechaunek
Smart Chiconita: na rovinu, tohle NEFUNGUJE. Pokud na to králík má jiný názor než ty, a to očividně má, když je agresivní mimo klec, tak počítej s tím, že otravná bude neustále.
Až ji začneš respektovat taky, ona možná začne respektovat tebe. To zvíře je živý tvor (bože, po kolikáté už to tu píšu!!!) a má prostě vlastní pocity a vlastní vůli, takže počítej s tím, že nějaké chytání po bytě, násilné braní do rukou a omezování pohybu se u ní fakt nemusí setkat s "kladným ohlasem", a pokud má určitou náturu, bude za to kousat dál a dál.
Chtělas vědět, co dělat s agresí. Odpověděla sis sama, že "musíte přežít". To není odpověď lidí z fóra, jasné? Odpověď Anor i moje je podobná, zkus ji respektovat a tohle jí prostě nedělat.
Osobně přihodím, že řešení je pouštět na volno, nebo aspoň do ohrádky, to to chytání a zavírání hodně eliminuje.
Ale jako pokud k tomu přistupuješ tak, že "tak to MNĚ vyhovuje a tečka", tak těžko radit.
20.2.2015 09:00Daniberu
Hoplinka: A jaký máš důvod ho něco takového učit? Já myslím, že i když si spojí nějaký zvuk s tím, že mu pak otevřeš klec, není to k ničemu dobré. Pokud by sis od toho slibovala to, že pokud zvuk neuslyší, nebude se dožadovat puštění, tak takhle to určitě fungovat nebude :). Naopak ano. Náš ušák je zavíraný jen na noc. Signálem k vypuštění je mu jakýkoli zvuk v domě, který naznačuje, že je kdosi vzhůru :-).
20.2.2015 10:24leprechaunek
Jiti: jen si dovolím podotknout, převaření fakt není nutné :-) Pitná voda musí splňovat hygienické limity, takže dávat čistou vodu z kohoutku je úplně OK :-) V okamžiku, kdy to můžou pít lidi, té vodě prostě nic být nesmí. :-)
Ad teplota vody, no zkuste si to někdy na sklenici s pitím... jednak člověk sám snese poměrně slušnou škálu teplot, jednak voda se na tu pokojovou teplotu ohřeje velice rychle... Osobně myslím, že tohle fakt netřeba řešit. :-)
20.2.2015 18:50Tessinka
Terry terísek: Nevím, jestli chápu tvou otázku správně, ale samička k zabřeznutí samozřejmě potřebuje samečka. Pokud si chceš opravdu pořídit králíčka, zamysli se nad tím, jak dlouho králíček žije, jestli na něj budeš mít čas a dostatečné finance i do budoucna. Je spoustu opuštěných králíčků právě díky malým dětem, kteří si říkají, že králíčci jsou roztomilí, ale už nemyslí na již zmíněné faktory. :(
20.2.2015 18:57buub
Astrid
Králíčka si dej mezi kolena, konus stříkačky patří z boku hned za hlodáky, tam nemá králík žádné zuby. No a obsah stříkačky pouštěj pomalu, ať stačí polykat. Nespolupracujícího králíka si můžeš jednou rukou čapnout za kůži za krkem, ať nemůže uhýbat hlavou - zbytek se nemůže hnout, protože je na zemi mezi koleny - stříkačku držíš v druhé ruce a vložit jí do tlamy se dá v pohodě jednou.
- - - - -
Terry terísek
Neznám tvoje rodiče, ale nebuď smutná, když se to nepovede. Až vyrosteš, zjistíš, že pořizovací cena zvířete je pakatel v porovnání s náklady na provoz.
20.2.2015 22:02Anor
Terry terísek: Je vidět, že jsi zodpovědná. Koupit králíka na truc rodičům a přinést ho domů, to je hloupost. Myslím, že by se zlobili. Zkus ještě vydržet, ale někteří rodičové jsou prostě neoblomní. Já si králíčka koupila až ve chvíli, kdy jsme s přítelem koupili vlastní byt, takže jsem si vážně počkala. Ale stojí to za to... Já bych ti radila vydržet a pokračovat v tom, co děláš. Řekli ti rodiče, proč králíčka nechtějí dovolit? Kdybys znala důvody, tak by se s nima třeba dalo pracovat.
21.2.2015 00:12Birinjin
Zdravím všechny králíčkáře :)
Chtěla bych touto cestou poděkovat autorům stránek a všem přispivatelům za jejich nadšení a chuť sdílet rady a informace.
Mého králíčka Edgara jsem si pořídila asi před rokem a půl a i díky Vám se mi podařilo ho socializovat, jakš-takš vychovat a hlavně jsem se zde dověděla, jak se o něj pořádně starat. Do dokonalého chovatele mám ještě hodně daleko, ale králíček je zdravý, čistý, napapaný, v létě běhá po zahradě a v zimě po obyváku... a myslím, že je šťastný. Navíc nekouše a hrozně rád se mazlí. (Stává se vám, že vám králík prostě skočí do klína a jde se mazlit?) Je to super!
Budu se dál učit, jak se o něj starat ještě lépe a čerpat při tom z Vašich zkušeností. Díky moc za Sebe i za Edgara :)
21.2.2015 07:20AlčaVeterinary
Birinjin: gratuluji! A ne to se mi ještě nestalo ze by skočil do klína :D :(
- - - - -
Evulik772: seno je pro králíčka velmi důležité, je to základ jeho výživy :) taky jsem dala seno jednou za tři dny,protože zajo měl i granulky a zeleninu :) - a kvůli jeho nadváze to jinak nešlo... Teď už na to kašlu, vždy ma plný jesle az po okraje a nedostává 2x denně granulky, nýbrž 1x denně a v malém množství, vitaminy mu dáváme tím stylem že papá zeleninu a seno :) ten králíček vám rozumí! Zkuste mu dát seno a vysvětlete mu že to seno nemá s pořádat hned- taky jsme to tak měli... Po tom co jsem u jeho klicky seděla a jednoduše mu vysvětlila že když to sežere tak další nedostane... Kupodivu jako by mi rozuměl a jesle vydrží i tři dny :)
21.2.2015 09:38AlčaVeterinary
Terry terísek: jsi si ale vědoma kolik bude stát provoz? Já za zaju platim 1000,- měsíčně! Podestýlka,jídlo,seno,zelenina a to ti vyjde na kupování skoro každý týden! Taky to chce čas! Min. 4h denně musí mít možnost být venku a běhat :) je to náročný koníček, nemoce, veterinář, výživa, voda, stříhání drapků a co plemeno to něco jiného! Třeba lvíčky bys měla rozčesávat, beránci si většinou hlídají území :) je okolo toho plno starostí!!! :) musíš zjistit co ma a co nemá rád, co mu vadí a co naopak nějak skousne :)
- - - - -
Ahoj holky :) chtěla bych umožnit zajovi být mimo klec pořád. Je se mnou v pokoji. V kleci má "svůj" roh kým chodí čůrat, ale bobkuje po kleci ;) chtěla bych ho naučit na zachudek ale nevím jak :) jsou mu 3, platí že starého psa novým cvikum nenaučíš? :) jeden čas jsem ho totiž učila na ksiry a nedokázal si zvyknout tak jsme ho nechali být, protože nám to stejně k ničemu moc nebylo :) :(
21.2.2015 10:37Anor
AlčaVeterinary: Zkus mu dát podestýlku do záchodu a záchod to toho rohu, kam chodí čurat. Ze zbytku klece podestýlku dej pryč a nech mu jenom plast. Uvidíš, jak se na to bude tvářit. Byli tu ušáci, kteří to zvládli bravurně. Pokud vím, tak leprechaunek má dospělého ušáka z králíkárny, který na záchod začal chodit sám, bez jakéhokoliv učení. Když bude bobkovat mimo, tak mu bobečky házej do záchodu, dej nad záchod jesle se senem... A pokračuj jako je popsané tady na stránkách, třeba to zvládne =)
- - - - -
Jo a ještě... můj ušák chodí na záchod čurat i bobčit, ale občas stejně bobčí i po kleci... Jinak je od rána do večera na volno a mimo klec je bobek jen výjimečně. V kleci je mi to jedno, tam je Borisovo =)
21.2.2015 11:10TTT
Zdravím všechny ,
mohl by mi prosím někdo poradit se zajdou ? Mám zakrslého beránka , je mu rok a přinesla jsem si ho nedávno od jedné známé , která ho měla doma. Je hrozně živý , skoro se nenechá pohladit když běhá po bytě a skáče mi pořád do postele a to se mi nelíbí. Když sem skočí , vyhodím ho a vzápětí je tu zas. Ještě je tu jeden problém - jde mi po nohou , ale to je možná tím že není kastrovaný ?
Uvítám každou radu i pomoc , moc dík ! :)
21.2.2015 11:54evulik772
Ďakujem za rady, už nebudem redukovať seno, no dúfam že tie mrle už nedostane :/ môj zajko sa volá Lilka a mám ju už 2 roky a je úplne skvelá :) síce je trocha tučnejšia (už pracujem na maličkej diéte). Ale ešte sa chcem spýtať, či aj vaši zajačikovia chrčia. Lebo moja Lilka chrčí, keď jej dávam žrať, alebo aj chrčí na môjho brata lebo ho nemá rada :D dá sa to nejako odnaučiť? Ona nie je vôbec agresívna, práveže je veľmi prítulná ale to chrčanie mi troška vadí :/
- - - - -
Chovatel-začátečník: aj moja lilka kedysi kýchala, bola len trocha prechladnutá a tiež jej nešli soplíky :) hlavne nech je zajko v teple a o chvíľu vyzdravie
21.2.2015 12:02Jarka
evulik772,
to se nedá odnaučit, to je pro králíčka přirozené, tak se králíček projevuje, když se mu něco nelíbí. Zřejmě Lilce bratr dělá něco, co se jí nelíbí. Na tebe vrčí, když jí dáváš jíst a tvoje ruka je blízko její mističky a jejího čumáčku:) Můj Lukášek také na mě vrčí, když papá a já mu tam třeba do mističky něco ještě přidávám, asi má strach, že mu chci něco vzít, tak se zlobí:) Někdy králíček s vrčením i zaútočí packama a to když má dáš náhle ruku před čumáček, on špatně vidí na blízko, tak se lekne a vrčením a zaútočením se tak brání.
Chovatel-začátečník,
králíčka může něco dráždit, třeba prašné seno, čistící prostředky v jeho blízkosti, přetopený byt a suchý vzduch, nebo také může mít něco zapíchlého v nosíčku. To by ale pak chtělo veterináře. Máte odpařovače na topení? Můžeš ještě na topení kde králíček přebývá dát mokrý ručník.
21.2.2015 12:59evulik772
Jarka: áno, kartón obžúva a aj papier keď nájde :) veď keď je pustená, čo je skoro stále, tak všetko podvíham, čo by mohla zničiť :) a ešte sa chcem spýtať, že či zajačiky môžu papať úplne vysušený rožok, lebo som to tu nenašla či môže a či nie. Viem že chlebík nesmie, ale rožok vysušený áno alebo nie? :)
21.2.2015 13:10Jarka
evulik772,
žádné suché ani čerstvé pečivo! V Jídelníčku to je, že nedáváme NIKDY suché pečivo (chleba, rohlíky-(rožky), toastové chleby, tmavý barvený chleba, loupáky/croissanty, dalamánky...)
Jsou v tom různé přísady, droždí a pod. co králíčkovi by mohlo zničit trávení. Nedáváme ani kousek. Na hlodání a obrušování předních zubů jsou nejlepší větvičky, na obrušování stoliček je nejlepší seno, dlouhé natě od mrkvičky, petržele atd.
21.2.2015 13:32Anor
TTT: Je to sameček a ještě puberťák, to co dělá je úplně normální. Z postele ho vytrvale vyhazuj, já jsem byla tak důsledná, že do postele neskáče, ani když je v pokoji sám, ale chce to čas. Nebo kolem postele postavit ohrádku... Jinak to obskakování nohou je taky normální. Kup tak akorát velkého plyšáka, nebo míček a když začne, tak mu ho podšoupni, někdy to zabere. Pokud by to s ním bylo neúnosné, tak by určitě pomohla kastrace.
AlčaVeterinary: Pokud má ušák zuby správně rostlé, tak mu nepřerostou, protože si je obrušuje o sebe navzájem, především při chroupání sena. Pokud mu chceš pořídit něco zdravého na hlodání, tak doporučuju jabloňové větvičky bez postřiku. Chleba ne, ten je dobrý leda na výkrm.
21.2.2015 17:09LaRaina
Ahoj, potřebovala bych poradit, protože už jsem vážně bezradná. Můj králíček se léčil na kokcinu a po tom měl rozházené zažívání a pořád měl měkké, smradlavé bobky. Asi před třemi týdny se to o dost zhoršilo, tak jsem znovu odnesla bobky na rozbor (už třetí během dvou měsíců) a k mému překvapení, i k překvapení paní doktorky byl rozbor v pořádku (prý ho raději udělala 2x, když viděla ty bobany, co jsem jí zanesla), jak co se týče kokcidií, tak i kvasinek. Dle veterinářky měl králík nedostatek vlákniny, a proto vánočkoval. Tak jsem mu na její radu upravila jídelníček - ráno a večer lžíce granulí (oxbow, care+), max. lžíce a půl zeleniny (dávala jsem fenykl, celer, čínské zelí) a seno neomezeně k dispozici (to měl i před tím, ale teď ho žere daleko víc, minimálně jedny vrchovaté jesličky denně). Sama jsem si k tomu přidala ještě lžičku lněného semínka denně a začala jsem mu dávat Biolapis. Po tom se to jeho bobkování ohromně zlepšilo, každý den udělal o několik měkkých bobků méně a minulý pátek poprvé za celý den neudělal ani jeden. Hned druhý den, však začal zase dělat vánočky a to v dost velkém množství a přitom u nás nenastala vůbec žádná změna ať už ve stravování, nebo v čemkoli jiném. Tak jsem pro jistotu hned vysadila zeleninu a granule care+ a místo nich jsem začala dávat nature rabit od stejné firmy. Občas mu uvařím heřmánkový čaj, ale ten se úplně míjí účinkem. Také jsem znovu koupila probiotika, tentokrát Synbiotic (má být silnější), které teď dostává třetím dnem, ale stále nevidím žádné moc velké zlepšení. Vážně netuším co dělám špatně, nebo čím bych mu ještě mohla pomoci, proto vás žádám o radu.
21.2.2015 18:24LaRaina
Anor: Já mám z tý senný diety trošku obavy, protože Capík za ty tři týdny co má změněný jídelníček zhubnul asi 40g, což sice není moc, ale když si vezmeš, že je mu pět měsíců a je ještě ve vývinu, tak by měl spíš nabírat, než hubnout. Tak nevím, co by s ním třídenní senná „hladovka“ provedla :-(
21.2.2015 18:56Jutta
LaRaina: Určitě bych vynechala granule Care+ (spoustě ušáků nesedí), u nás třeba bohužel nesedí ani Oxbow. Lněné semínko je problematické, musí být nadrcené, jinak spíš zažívání dráždí. Prcka jsem krmila Selektivkami a Britem Junior. Je to taky takovej vyskákanej cholouš, má lehce přes půl roku a má 2,130 kg. Hlavně hodně sena, na trávení je dobrý sušený jitrocel, sušená pampeliška. Nejlepší probiotika se mi zdají (a docela i jedou) Synbiotic.
21.2.2015 19:25LaRaina
Jutta a Daniberu: Děkuji za rady, myslela jsem, že mu tím semínkem trošku přilepším, všude jsem četla, jak je zdravé a navíc mu moc chutná, ale raději ho teď vysadím. Jinak ty nové granule teď tedy také přestanu dávat, i když jsem si říkala, že co se složení týče, tak by mu neměli vadit. Když nepomůže ani jedno z toho, tak se zařídím dle rady Anor a nasadím tu senou dietu.
Jinak jak jsem psala, tak Care+ už více jak týden nedostává a Synbiotic mu teď dávám už třetím dnem.
21.2.2015 19:44Dominika00
Zdravím,
už skoro dva mesiace mám v opatere králika, ktorého v obchode "nechceli". Je to samička, môže mať medzi 6-12 mesiacmi. Keď sme si ju priniesli domov, všimli sme si že málo jedáva, a niektoré veci nechce vôbec. Najprv som to neriešila, s tým že je len vystresovaná a keď si zvykne tak sa to zlepší. Potom som si všimla, že sa jej to jedlo ťažšie hryzie tak som sa jej dívala na zuby a ukázalo sa, že predné spodné hryzáky má hrozne krátke, slabé a ešte k tomu krivé, takže jej riadne nedoliehajú na horné. Teraz po pár týždňoch to je ešte horšie ako na začiatku a už nechce jesť ani nakrájanú zeleninu ako zvykla predtým, konzumuje už iba dostatočne malé granule, ktoré som sa jej snažila v obchode vybrať tak aby mala kvalitnú stravu. Dá sa nejakým spôsobom zlepšiť stav jej chrupu? Nerada by som o ňu prišla, keby prestala jesť úplne :/ Vďaka
21.2.2015 19:53LaRaina
Dominika00: Určitě co nejdřív zajdi na veterinu, už včera bylo pozdě. Vlastně nechápu, že jsi to nechala zajít tak daleko, měla jsi tam s ním zajít hned jak jsi zjistila, že má se zoubky problém. Řekla bych, že na veterině mu ty zoubky zbrousí a také je možné, že ti doporučí jejich vytržení, jestli jsou křivě rostlé.
22.2.2015 00:01Panther
Dobrý den,
chci se zeptat..Máme doma králika (samici), které je asi rok. Králík byl darovaný. Sice pracujeme doma, takže naše Nixy nás má na dohled téměř celý den. Do fyzického kontaktu přicházíme tak jednou za den, co je pokud vím pro králíka málo. Chtěli by jsme pro ní kamarádku. Chci se tedy zeptat, jestli by se snesli v kleci o rozměrech 100cm (délka), 55cm (šířka), 45 cm (výška)- Jde mi o to, že nechceme, aby trpěli na nedostatek prostoru. Náš současný králík je "Lví hlava". Předem děkuji za odpověď
- - - - -
a dalšího králíka, kterého chceme by měla být také samice "Beran"..Berani jsou také celkem malí, ale i tak nerad vidím jak se zvířata tlačí na malém prostoru...
22.2.2015 08:31Anor
Panther: Každý králík by měl mít svou vlastní klec, ne kvůli prostoru, ale jsou to teritoriální zvířátka a mohli by si docela ošklivě ublížit, kdyby před sebou neměli kam utéct. Doporučuje se mít dva králíky na volno, nebo ve velké ohrádce, nebo každý svou vlastní klec.
LaRaina: 1,4kg mi pro prcka nepřijde vůbec málo. Mám taky beránka ze stejné CHS jako ty a 2,15 kg má v roce a půl plně dorostlý. Jutta bude mít pěkného macíka, až bude dospělý, ale to vůbec nevadí... víc materiálu na mazlení. Když se Borise snažíme mazlit s přítelem oba zároveň, tak je ten králík prostě malej =D
Jinak si vážně myslím, že pokud nechrastí kostma, tak mu dva dny na seně neublíží a jestli ho zbaští jesle denně, tak to by mu mělo stačit.
22.2.2015 09:11Daniberu
Panther: Možná jsem to špatně pochopila, ale vaše Nixy je celý den zavřená v kleci? A fyzický kontakt je, že ji z klece vyndáte a pohladíte ji? Pokud je to opravdu nějak podobně, tak si myslím, že kamarádka zavřená v druhé kleci, protože v jedné opravdu nemůžou být, to nevyřeší. Zkuste zapřemýšlet raději na tím, jestli by nemohla mít víc volnosti a taky si pro ni udělat ještě pár chviliček přes den, kdy jí věnujete trochu pozornosti. Doufám, že vám nějaká ta chvilka mezi prací a spánkem ještě zbývá :).
22.2.2015 09:40leprechaunek
Panther: pokud jste celý den doma, proč ji propána nepustíte...? Zkuste to, moc prosím...
Taky pracuju doma a králík mě nemá celý den na dohled - on se totiž sám celý den drží mně na dosah. Spí mi u nohou, chystá se mnou jídlo, chodí se mnou do koupelny. Jak spokojené to zvíře je to si neumíte představit.
Mimochodem, víte jak žije králík ve volné přírodě? Opravdu vám přijde adekvátní zavřít ho na 24 hodin do klece, kde se ani neproběhne...?
Takhle králíka chovat nemůžete, a když přikoupíte kamarádku, tak místo jednoho nešťastného králíka budete mít nešťastné dva...
22.2.2015 10:01MufEi
Zdravím.:)
Po delší době poněkud zvláštní "pozorování" našeho ušáka. Měli jsme nejprve dva, samečka a samičku, jenže už před nějakou dobou nás samička opustila, kvůli nafouklému bříšku... Dělali jsme si starosti, že ušák bude smutný, uzavře se nebo bude sám jinak trpět - k našemu překvapení to ale je přesně naopak. Je daleko čilejší než dřív, víc jí, víc hopsá a dělá různé "lumpárny" pro radost, víc se tulí a obecně má větší zájem o všechno kolem. Chtěla jsem se zeptat, jestli má někdo podobnou zkušenost, že králíček, co zůstal sám, je nakonec spokojenější? Je pravda, že jeho kamarádka byla docela "tyran", všechno mu snědla, nechtěla ho olizovat a jenom se nechala rozmazlovat..:D Má někdo podobné zkušenosti?:)
22.2.2015 13:15LucinaK
klarysa: Jestli máš králíčka doma ve vytopeném bytě, uvažuj tak, že doma chodíš jen v tričku, takže vem králíčka ven, až tam bude takové počasí, že ti tam bude v tričku celkem příjemně. Argument, že králík má kožich je sice pravdivý, ale on ten kožich přizpůsobuje tomu, kde žije, takže pokud žije v bytě, kde je 20 stupňů a víc po celý rok, není absolutně připravený na teplotní šok, když jde ven např. v zimě.
22.2.2015 13:36Jutta
bettinka: Přečti si celé stránky, zapátrej v archivu a hodně se dozvíš. :) Buď ráda, že má radost ze života a lítá jako splašená. Ušáci mají rádi pevnou půdu pod nohama, do výšky je zvedá dravec a je s nimi amen. Sedni si na zem, čti si knihu nebo se uč a ušáka nechej přijít samotného k tobě až se osmělí tak se nechá i pohladit. Až si zvykne, tak sám bude vyhledávat společnost - moji ťukají do nohy, že chtějí pohladit, leží v mojí blízkosti. Char jsem mohla dát v náručí na miminko až skoro po ročním pobytu u nás. Alan se v náručí svíjí, kope a člověk je hezky poškrábaný. Takže to chce trpělivost.
22.2.2015 13:36Anor
bettinka: Jenže králíčci se až na výjimky nechovají. Nemají to rádi, mají pocit, že je někdo loví a prostě mají radši pevnou půdu pod nohama. V některých případech to došlo tak daleko, že úporným chováním majitel docílil jen toho, že na něj králík vrčel a vyjížděl kdykoliv se přiblížil.
Lehni si k ní na zem, vezmi si knížku a dělej, že tě vůbec nezajímá. Králíci jsou zvědví, přijde to prozkoumat. Tak měj po ruce pamlsek, dej jí ho, pohlaď jí... Musíš na ní pomalu. Navíc je to mládě, je rozjívená, všechno musí prozkoumat... Nechovej jí násilím, vážně tím ničemu nepomůžeš.
22.2.2015 13:42Jarka
bettinka,
králíčci se neradi chovají, jsou sice výjimky to ano, ale většina jsou nejraději hlazeni na zemi, kde mají prostor k úniku. Králíček se v objetí necítí moc dobře, odkud nemůže prchnout podle své chuti. Králík je v přírodě kořist, takže má v sobě zakódováno, že je pořád ve střehu a při nějakém rychlejším pohybu okolo něj a zvuku prchá. Prostě musí mít okolo sebe prostor na únik což v náruči nemá. Ale hlazení mají snad všichni rádi, tak si k němu sedni na zem a nech ho ať si k tobě přijde sám, uvíidíš jak rychle se ochočí. Můžeš mu i něco nabídnout, třeba kolečko mrkve.
22.2.2015 23:30Maša
hezký večer,
psala jsem tu nedávno ohledně malého králíčka, který byl ještě moc mladý na cestování...tehdy jsem na výběr opravdu neměla a vzala ho s sebou: Jolinka to zvládla opravdu hravě, bez nějakého stresu (prvních 30min v autě měla ovšem strach z motoru,ale brzy na to zapomněla a olizovala mi ručku,jedla pamlsek) - nakonec jsem celý víkend byla 100x vystresovanější než ona - dokonce se na místě zkamarádila s pejskama a s kočkama,nahání je,hraje si s nimi :D Jolince je teď 13 týdnů a je to zlatíčko :) (z toho co tady čtu, tak nás ještě puberta očividně nepostihla :D )Tolik o novinkách, teď k mé otázce: před pár dny jsem odnesla bobky na rozbor, jsou naštěstí absolutně negativní,a tak bych chtěla vědět jak teď postupovat. Mám ji podávat preventivně Acidomid? a opravdu celoročně, jak je psáno na obalu? chci opravdu, aby se měla co nejlíp a byla i zdravotně v pohodě (vím, že to riziko tu vždycky je, je to jen prevence), a tak se obracím radši na zkušenější chovatele :) Předem děkuji !
23.2.2015 10:51Ajax
mohu podávat granule s : obiloviny, zeleninvé doriváty, zrniny, zelenina, droždí :/ , minerály?
- - - - -
13.5% proteiny, 3.5% tuky, 8.3% vláknina, 3.2% popel O.o, 11.5% vlhkost.
23.2.2015 12:42Daniberu
AlčaVeterinary: Copak o to, čím víc bobků, tím lépe, ale tyto "korálky" a "šišky" jsou způsobeny tím, že má ve střívkách chlupy. Většinou je to jeho vlastní srst, nebo snědl nějaká textilní vlákna. Pokud líná, tak vyčesávej. Dokud to jde takto ven, tak je to v pořádku, ale kdyby toho bylo moc, tak by se případně mohla střívka, nebo žaludek ucpat.
23.2.2015 18:23Bongo
Ahoj můžu se na něco zeptat?
Našemu králíčkovi se stává že leží v bobku, spí, a naklání se na levo... když na něho zavolám probudí se, zase chvilku sedí rovně a pak mu zase padá hlavička na bok, na tu samou stranu. Někdy leží celý rovně, a jen hlavičku má křivo.. jinak normálně jí, pije, běhá, bobčí... :)
Děkuju Bongo
24.2.2015 08:27VeronikaPost
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zkušenějších chovatelů. Máme králíčka, necelé 3 měsíce, měsíc, co je máme doma. Je strašně hodný, přítulný, miluje 9ti letého syna, běhá za ním jak pejsek, ale musí se neustále sledovat, jinak ohryže celý byt... I přesto, že po celém bytě se povalují větvičky an kousání, hračky apod... Předpokládám, že budete odpovídat, že je ještě malý, že se naučí, ale já už začínám šílet :-) Když ho hlídám já, tak jej uhlídám, pořád ho sice od něčeho odháním a třeba vaření mi trvá 2x tak déle, ale jakžtakž mě poslechne, ale když hlídají kluci s manželem, tak je všechno ohryzané... Opravdu se to ještě odnaučí nebo to tak už bude pořád? Máte nějakou radu, jak účinněji jej toto odnaučit?
24.2.2015 08:46AlčaVeterinary
Z roku 2012 ani 2011 tady nic není o.O nevím jestli už ho někdy stratili ale není to tu ...
- - - - -
Vůbec netusim jestli je to proti moru a myxomazoze a ani nevím jestli je vůbec preleceny proti kokcidioze :0 jednoduše az se uzdravim já tak se s nim objednán na veterinu, změníme už v papírech majitele a donluv i me se o tom očkování a o tom co už ma za sebou :) :( UFF to bude zas březen :) veterinář, navykani na zachudek, nova misticka, shánění novy podestylky, kvalitní krmeni, a učení na vice druhu zeleniny :') :/
24.2.2015 09:00Daniberu
VeronikaPost: Asi tě nějak moc neuklidním. Víš, on je každý ušák trochu jiný. Některý skoro nic neohryzává, jiný s tím zlobí trochu víc. Podle mne se to věkem zlepší. Jednak výchovou, jednak zklidněním. Ovšem do jaké míry to bude, to opravdu záleží asi na povaze. Zdobné gravírování na nábytku, botách, nebo nějakém textilu tady asi bude mít většina z nás. Nezbývá, než se obrnit trpělivostí a většinu pro něj lákavých předmětů, pokud je to možné, před ním schovat, nebo zabezpečit. Zabránit ale veškerým škodám se nejspíš tak docela nepodaří. To se ti ale stane i s většinou jiných zvířátek. Oni ti ale na druhou stranu dávají tolik, že podle mne nějaká ta újma na majetku za to stojí :).
- - - - -
AlčaVeterinary: Tvoje úvahy ohledně veteriny jsou správné. Očkování je proti moru a myxomatóze. Případná kokcidióza by pro něj v tomto věku až tak nebezpečná nebyla a pokud by ji měl, projevilo by se to zažívacími problémy. Pro jistotu ale s sebou vezmi na veterinu bobky na rozbor. To, že nebyl před lety očkovaný nevadí. Hlavní je, abys ho nechávala pravidelně očkovat teď. Správně měl být očkovaný v lednu, ale s tím už nic nenaděláš. Takže prostě co nejdřív.
24.2.2015 09:02VeronikaPost
A můžu se zeptat, jakou formu "odnaučování, resp. pokárání" volíte vy? Já na něj zvýším hlas a důrazně mu říkám "běž z tama" na což jakžtakž reaguje. Někdy si ze mě ale vysloveně dělá srandu, otočí se, podívá a hryže dál, takže musím přijít a odstrčit jej rukou.
24.2.2015 09:27Daniberu
VeronikaPost: Já to dělala podobně, jako ty. Se současným samečkem v tomto směru skoro žádný problém nebyl. Předchozí samička byla ale hodně svéhlavá a tak často vysloveně čekala, až k ní vykročím, nebo vstanu ze židle :). Náramná zábava. Když už to přeháněla a já chtěla mít chvílku klid, tak jsem ji, já ošklivá, na chvíli zavřela do klece. Účinek to ale mělo minimální. Sice po opětovném vypuštění dala chvilku pokoj, ale dost brzo s tím začala nanovo. Nešlo jen o okusování nábytku, ale třeba úmyslné občůrávání a zabobkovávání vchodových dveří a podobné legrácky :). Tehdy jsem se občas i rozčílila, ale ona mě svým nevinným pohledem vždycky odzbrojila. No a teď na to vzpomínám s láskou. Nešlo ji ale nechávat v naší nepřítomnosti na volno. S dnešními znalostmi bych v takové situaci pořídila ohrádku.
- - - - -
AlčaVeterinary: Snad nebudeš mít takovou smůlu a těch pár dní se vám nakažený komár vyhne. Prostě jak to bude možné, tak na tu veterinu zajdi.
24.2.2015 09:47leprechaunek
VeronikaPost: a nešlo by vymyslet nějaké zábrany? Nevím, přelepit fólií, nebo nějakými plastovými deskami... udělala bych si procházku do Obi nebo podobného obchodu, tam byste inspirace našli spoustu.
Já přihodím svou zkušenost, teda už s dospělým samečkem. Zato je nekastrovaný a sem tam s ním prostě mlátí hormony, v jednom kuse kolem mě běhá, mručí, visí mi na nohou... Z jakéhokoliv odehnání, okřiknutí a dokonce plesknutí po zadečku nejenže si nic nedělá, on to bere ještě jako signál ke hře a povel ke znásobení útoků! Což kolem a kolem je docela sranda, a jo, většinou mě přejde vztek a jdu s králíkem blbnout :)) Ale taky už jsem dávno vzdala veškeré pokusy ho jakože "vychovat". Takže jen tak nadhazuju, možná by nebylo od věci mu překazit nekalé rejdy instalací nějakých hladkých a zaručeně "nekousavých" povrchů, i kdyby jen dočasně. :-)
24.2.2015 10:00AlčaVeterinary
Daniberu: snad ne :/ objednám se na co nejbližší dobu aby se to hodilo i doktorce, zeptám se jestli nemá nějaké záznami, nechám přeléčit proti kokcidioze a očkovat proti moru a myxomatoze :) vyžádám si preventivní prohlídku a donesu bobky na rozbor - teď je má takové divné :/ ale kokcidie tam nevidím má to jen jako válečky no :) -> kdyby neřádila ty neštovice a já je měla jako malá tak bych tam šla ještě dneska :) ale už i sem někdo psal jestli se může stýkat s králíkem když má neštovice :) takže nejsem sama :) jsem ráda že ho můžu hladit a mazlit bezohledu na to že jsem nemocná :3 ale na veterinu se mi vůbec nechce, né že bych tam nechtěla, ale budu ho muset nějak dostat do přepravky :D
- - - - -
VeronikaPost: tomu nijak nezabráníš :) zatleskej a zvýšeným hlasem řekni NE NE NE! a když poslechne tak ho pochval! :) pokud ale ne tak opakuj dokud neposlechne a až následně ho pochval něčím malým :)
- - - - -
D: jinak nevíš jak tomu zatím předcházet? :)
- - - - -
Jinak jsem si dovolila :
Pro začátečníky -> jak navykáme my na novou zeleninu :)
každý zajíček (skoro) jí mrkvičku a jablíčko :)
tak jim tedy udělejte salát buď s tím nebo s něčím co má rád a zeleninu tam přidejte :)
já jsem tak dnes zjistila že náš Benji se může utlouct po okurce :) zezačátku se jí vyhýbal a okusoval jen mrkvičku a pak jsem se pochvilce šla mrknout že ho podrbu a okurky fuč :D :)
24.2.2015 10:06Daniberu
AlčaVeteronary: Aby měl králík u vaší veterinářky kartu, musel by tam chodit i s předchozím majitelem. Kvůli očkování žádné jiné, než máš, nepotřebuješ. Ty by byly dobré jen v případě, že by se dřív léčil s nějakou nemocí.
Kokcidie jsou v bobcích vidět jen pod mikroskopem :). Nech udělat rozbor bobků a teprve podle výsledků se rozhodne, jestli přeléčovat, nebo ne. Pokud má "divné bobky" a jsou měkké, zkus vynechat dočasně veškerou zeleninu.
24.2.2015 10:12VeronikaPost
Samozřejmě, že zábrany jsou možnost, ale stále se tomu trošku bráním...:-) Už jsem odnesla, co jsem mohla - sedací vak, kam nejraději kadil a čural, kusové koberečky, rohožky, jen ten nábytek neodnesu a říkám si, že králík nade mnou nevyhraje, že se to MUSÍ naučit :-) Už máme rozkousáno pár kabelů, které stihl rozhryzat snad v minutě, takže husí krky už jsou na cestě. Máme ho teprve měsíc, takže tu výchovu ještě budu zkoušet... No snad to moje nervy vydrží a on si dá říct, bo si nedovedu představit, že bysme ho malýmu vzali a dali pryč.
24.2.2015 10:32leprechaunek
VeronikaPost: no máte to veselé :)) Mně pokoj u našich podobně zdemolovali osmáci - včetně děr v zateplení zdi a okousaného ovladače na televizi :)))
A když jsem měla samičku, tak podobně jak píše Daniberu - tak svéhlavou a urážlivou potvoru jsi neviděla. Jednou mi udělala to, že když jsem ji nechtěla pustit na postel, tak se do proboxování tam pustila s takovou vervou, že mi rozlila hrnek kafe přímo na chudáka Stephena Kinga - z knihovny. Měli ze mě radost, hlavně když jsem jim dotčeně říkala, že já za nic nemůžu, to králík :-D
Ale fakt, zkusila bych se inspirovat v nějakém tom hobby krámku... já si takhle dovezla na kabely ne husí krky, ale rozevírací plastové lišty, vypadá to úžasně... a to jsem vůbec netušila, že něco takového existuje. Podobně na křesla a podobně by se určitě dalo dočasně dát nějaké voskové plátno nebo něco...
Ono je to fakt i o tom, že když králíkům na čas překazíš rejdy, tak oni sem tam zapomenou, co dělávali za bordel. Mně milánek ušanda chodila hrabat na křeslo - jelikož mělo jemný látkový potah, tak brzy vypadalo fakt úchvatně... no hodila jsem jí tam tlustou deku a byl klid. A byl klid natrvalo i potom, když jsem ji po čtvrt roce sundala. ;-)
Já už nějakou dobu říkám,že s králíky to není o tom je vychovat, ale o tom je, s prominutím, přečůrat... Tak asi tak. :)))
24.2.2015 10:40leprechaunek
Hoplinka: no JE v nich samozřejmě rozdíl... nevím co myslíš "kleštičkami pro lidi", ale kleštičky na drápy pro zvířata mají mnohem kratší ostří a masivnější rukojeti, což zkrátka a dobře znamená, že můžeš vyvinout mnohem větší sílu na ten drápek a snadněji a rychleji ho ustřihnout, a to i při tom, jak je silný (mnohem víc než nehet). Což, u nervního nebo vystresovaného zvířete, které ti škube packou a snaží se ti vysmeknout, je věc naprosto zásadní.
Navíc kleštičky pro zvířata mají ostří vykrojené mnohem víc do oblouku, než nůžky pro lidi, takže drápek fakt sevřou a nikam ti neklouže. Pidlat drápky nůžkami na nehty bych teda fakt nechtěla, buď té lásky a králíka toho ušetři.
Jinak my máme tyhle štípačky:
http://obchod.kralici.cz/p983-trixie-stipacky-bocni.aspx - už na druhou generaci králíků v rodině, neměnili bychom. Silné, masivní, bezvadně se s nimi stříhá. Malé elegantní nůžtičky jsou fakt k ničemu; králíci stříhání drápku většinou nemají rádi a neradi dávají packy, takže pidlat si to na x pokusů prostě není dobrá cesta. Čím silnější kleště, tím rychleji je to hotové.
24.2.2015 14:47Anor
VeronikaPost: Počkej až králoš zjistí, že kousáním věcí zaručeně upoutá tvojí pozornost =) Když nám Boris buší čumákem do nohy a my nic, tak jde cupovat koberec, protože ví, že se zvednu a půjdu ho odehnat, normálně to nedělá. A ještě lepší je, že když začne něco kousat a normální NE nepomůže a jdu ho odehnat osobně, tak jak k němu dojdu, tak zuby zmizí a dělá, že tu věc přece jenom olizuje! =D
24.2.2015 15:10Kralicek2003
Prosím, náš Honey ako keby kýchal, tak rýchlo vydychuje noštekom. A má niečo v očku, vyzerá to ako hlienik. Stačí len domáca liečba harmančekovým čajom??? Ináč je úplne čulý, behá, skáče, hrá sa, olizuje,... je normálny, až na toto. Čo to môže byť a máme vlastne ísť aj za vetkou? Ďakujem vopred za radu... :"-(((
24.2.2015 15:13Daniberu
Anor: Jak když to vidím. Oni si s námi umí pěkně hrát. Celkem snadno pochopí, co nechceme, aby dělali. Ovšem jak s tím pak naloží, to už je něco jiného :). Problém je, že i když je jasné, že něco provádí jen aby upoutali pozornost, stejně to nemůžeš ignorovat. Jsou to mazané hlavičky.
Ovšem ty se styď, když si dovolíš chudáka ignorovat, když se nejdřív snaží po dobrém :)).
24.2.2015 15:21leprechaunek
Daniberu: ještě lepší je, když pochopí, že tím, co nesmí dělat, si vyškemrají pozornost - a to všechna zvířata pochopí nesmírně rychle, naneštěstí :-D Jsou ti miláčci :)))
AlčaVeterinary: přesně naopak. Pestorin mormyx díky tomu, že obsahuje oba viry, tak je u něj větší šance, že vyvolá adekvátní imunitní reakci (= spolehlivější očkování), než Nobivac, který ten jeden virus neobsahuje vůbec, obsahuje z něj jen jeden určitý protein.
Ono v podstatě celý imunitní systém reaguje na bázi rozpoznávání proteinů a jiných markerů patogenů; jenže si prostě myslím, že spolehlivěji bude reagovat na CELOU virovou částici (kde těch rozlišovacích molekul bude prostě víc a imunitní systém to snadněji rozpozná), než na jeden jediný konkrétní protein a nic dalšího.
Už nevím, odkud ta informace pochází, probíralo se to tu snad rok dva zpátky, možná víc, ale Nobivac byl prý testovaný snad na 17 zvířatech, jakkoliv je to neuvěřitelné... no a jak říkám, zprávy od vetky z terénu ohledně jeho použití mám dost katastrofické. Já bych tím nenaočkovala ani zadarmo. :((
24.2.2015 15:26Anor
Daniberu: Snad si nemyslíš, že ho chudáčka nějak zanedbávám. =D Většinou to je tak, že se mi vnutí do náruče, nechá se chovat dokud mi neumírá ruka, pak ho položím, jenže on je okamžitě zpátky pod stolem a buší do mě hlavou, že chce ještě. A když nic, tak se jde pomstít koberci, to se většinou zvedne přítel, plácne se na koberec ke králíkovi a přebírá směnu =)
24.2.2015 17:01buub
leprechaunek
Že ti do toho kecám, ale se selháním vakcinace u Nobivacu jsem se ještě nepotkala ani jsem o tom neslyšela. Ale myxomatózu u zvířat očkovaných pestorin-mormyxem, jo, to jsem viděla na vlastní oči.
Obecně kombinované vakcíny drží hůř než vakcíny monovalentní, mor a myxomatóza zvlášť, hlavně co se myxomatózy týče.
No a způsob vyrábění vakcín, to je věc imunologie. I když celá virová částice obsahuje více proteinů na svém povrchu, neutralizační protilátky, teda ty, které brání proti infekci, jsou stejně jen ty, které se váží na konkrétní z nich - většinou je to nějaký protein, který dovoluje průnik viru do buněk. Když ho protilátka obsadí, tak virus do buňky proniknout nemůže a infekce nenastane. Když se protilátka naváže někam jinam, tak k nemoci stejně dojít může a protilátky jsou v boji proti ní zbytečné.
No a v laboratoři není problém zjistit, který konkrétní protein je potřeba označit a dát do vakcín pouze ten. Výsledná vakcína je šetrnější a mnohdy i bezpečnější, prostě nehrozí, že se něco zvrtne a vakcinace způsobí nemoc. Zvířata, která si na tento vypreparovaný protein nejsou schopná protilátky vytvořit by si na něj nevytvořila protilátky ani při použití celého viru a proti infekci by zůstala nechráněná tak i tak. To se občas stane, že jedince nemůže očkování ochránit.
- - - - -
No a úhyny... poslední dva roky všechny mazlíky jedu Nobivacem a všichni jsou živí.
24.2.2015 17:37Lenkaolsova
Dobrý den,
Mám doma ročního zakrslýho králíka,pouštíme ho skoror celý den běhat,nikdy nebyl problém až je to dva dny co se rozhodl nepustit mě do obýváku,postavil se proti mě dupal a vrčel na mě a startoval mi po nohách vůbec to nechápu.Může mi prosím někdo vysvětlit tohle chování popř.jak ho tohle chování odnaučit?Děkuji Lenka
24.2.2015 18:46leprechaunek
buub: ale tady se nebavíme o monovalentní vakcíně, v tom se nehádám. Nehádám se ani o tom, že u pestorin mormyxu byly případy postvakcinační myxy, vím o tom.
Přesto nevím, a) proč jsou veterináři s odpuštěním jelita, když vakcinují Nobivakem PO pestorin mormyxu - a takových už tady bylo poměrně dost, bohužel... b) proč očkovat netestovanou novinkou s takovými omezeními, když pestorin mormyx, pokud vím, drží výborně. Monovalentní vakcíny jsou šetrnější a spolehlivější, mhm, na tenhle argument bych asi slyšela, kdyby pestorin mormyx selhával - jenže on NEselhává a žádné problémy králíkům nepůsobí, takže o čem je tu propána řeč...? O jakési imaginární větší šetrnosti, kde viditelný rozdíl je nula? Jo tak to má obrovský smysl, fakt...
Já nevím snad o jediném případě selhání pestorin mormyxu - myšleno jednotlivě v pet chovech. Že v hospodářských chovech se děje ledacos, to se nehádám, ale tam je taky sranda s technikou vakcinace, skladováním vakcíny a podobně.
O selhávání Nobivaku se hádat nebudu, jaké mám od veterinářky info jsem řekla. A jelikož je to vetka na králíky velice dobře orientovaná a mladá, tudíž žádná konzerva, tak zkrátka nemám důvod jí nevěřit; mám s ní zkušenosti z pěti různých a někdy dost mizerných případů, včetně rakoviny a poranění svalů, přičemž proti jejímu způsobu diagnostiky a léčby nemůžu říct křivého slova. Takže prostě ano, nemám důvod jí nevěřit, když říká, že ví o případech úhynů po Nobivaku.
Mimochodem, četla sis vůbec to pdfko, tu stranu 19? Jak ověříš, že se králík klinicky s myxou nesetkal, a tudíž na tu vakcínu zareaguje tak jak má?
Vždyť použití téhle vakcíny je ruská ruleta...
Btw, kdyby to byla kombinovaná vakcína, tak tam tyhle problémy vůbec nejsou, že jo.
PS, já se tu nebudu hádat o veterinárních znalostech, ani o a imunitních mechanismech... pár semestrů z těchhle srandiček mám za sebou, takže si myslím, že vím, o čem mluvím. Možná líp než mí drazí vrstevníci, kteří ty hodiny prochrápali a písemky obšlehli, jak se tak na veterině vůůůbec neděje, a pak nemají vylejzat debilové.
Jen prostě místo prázdného tlachání o "šetrnější" mě jaksi víc zajímá ta účinnost. A ve chvíli, kdy vakcína selhává, tak může být šetrná jak dětský pudříček, a je na h...o, sorry.
Pro mě podmínka "Králíci, kteří byli dříve očkováni jinou vakcínou proti myxomatóze, nebo přišli do styku s přirozenou myxomatózou v terénu, nemusí po očkování vytvořit vlastní imunitní odpověď proti moru králíků. " je prostě selským rozumem diskvalifikující. Tečka.
24.2.2015 20:23buub
leprechaunek
Že pestorin mormyx neselhává? Představ si, já jsem zrovna po něm selhání viděla. Ano, nebyli to jednotlivci v pet chovech, ale byly to chovy, které jsem očkovala já, takže si kecy o skladování a technice vakcinace vyprošuji. Prostě můžu dát ruku do ohně za to, že ohledně vakcinace bylo vše provedeno správně, a přesto ti králíci dostali myxomatózu. Jo, ani zdaleka ne všichni, ale dostali.
- - - - -
A mé zkušenosti ani nikoho jiného, s kým jsem osobně v kontaktu, o žádných úhynech spojených s vakcinací nobivacem neví, takže v tomhle zase s prominutím budu věřit spíš sobě, to taky můžu říct, bůh ví, jak to kdo očkoval.
Jak jsem řekla, Nobivac používám druhým rokem, u mazlíků teda, v králíkárnách je to trošku drahé. A nepotkala jsem jediný problém, jak ze stránky nežádoucích reakcí, tak ze stránky nedržení.
Co se příbalového letáku týče, zase to tak nežer. Že nemusí, znamená, že nemusí, ne že nemůže. A pokud se nemýlím, v příbaláku k pestorin-mormyxu nic o tom, že ten králík může tu myxu dostat i očkovaný, nepíšou vůbec nic.
25.2.2015 09:48buub
Makkka
Do akvárka si dej rybičky.
Pro králíka to není vhodné bydlení. Jednak ubikace tak velká, aby se tam vlez, to je malé. Akvárko taky blbě větrá, hromadí se tam vlhkost a čpavek z podestýlky, blbě se čistí, nejde do něj pořádně přidělat seník ani napáječka, králík z něj nemůže sám vylézt... prostě pro králíka se akvárko vůbec nehodí. Je to stejné, jako bys chtěla mít v akvárku andulku. Blbost, co? Ale stejná blbost jako dávat do akvárka papouška je dávat do akvárka králíka.
25.2.2015 14:10Daniberu
moncazajdenek: Nechci vám do toho moc mluvit, ale to, co ti doporučuje Hoplinka se u většiny ušáků moc neosvědčuje. Oni naopak často nošení nesnáší, takže by se mohlo stát, že by před tebou utíkal, protože by se bál, že ho zase chytíš. Lepší je si třeba sednout na zem a počkat, až přijde sám. Pak mu můžeš nabídnout něco dobrého a opatrně zkusit pohladit, ale na klín ho neber. Je možné, že si na něj časem vyskočí sám, ale nesmíš ho k tomu nutit.
25.2.2015 14:44kristyna65
Moncazajdanek: souhlasim s Daniberu, na ušáky se musí pomalu. Ja jsem si ze zacatku treba lehla na zem, v ruce mlsky a nechala kralicka, at si me ocucha, vezme mlsku, leze na me, aby videl, ze ode me nejde nebezpeci, pak treba pohladit, ale pomalu, aby se nelekl. A chce to hlavne trpelivost, nechovat se zbrkle :-)
25.2.2015 16:33Kralicek2003
Takže, na tie očká sme u veterinárky neboli, mamka povedala, že počkáme do dneška (hovorila to včera), a dnes ráno už nemal nič v oku. Pre istotu ale kúpime kvapky očianky . Chcem sa spýtať dve veci: Keď mu nakvapkám do očísla kvapku, mám mu ho aj utrieť? A ako odnaučím králička hrýzť mreže klietky? Dnes ráno s tým začal. Má aj minerálny kameň, a myslím, že mu nič nechýba. Ďakujem za odpoveď.
- - - - -
*očíčka.
26.2.2015 08:35Daniberu
Alča: No..Nenechá. Když je to nutné, měla bys být s něčí pomocí zvládnout dělat v případě nutnosti i věci, které se mu vůbec nelíbí. Občas je to bohužel nutné. Jeden by ho měl pevně, ale šetrně držet, nejlépe jednou rukou přitisknout zádíčky k sobě, druhou rukou pod prdelkou a druhý prohlédnout nožičku. Jinak jedině ta veterina. Nic lepšího poradit neumím.
- - - - -
Alča: Omlouvám se, že píšu, jak tatar. "Měla bys být s něčí pomocí schopna zvládnout.."
26.2.2015 10:00Daniberu
Tereza1993: Taky jsem si všimla, že v tomto směru na ušáky moc nemyslí. Asi to není tak časté, aby se tím nějak moc zabývali. No ale na té veterinární správě by ti to snad říct měli. Ono to sice asi většině projde jen s tím očkovákem, ale bude to dost o benevolenci. Těžko bys asi prokazovala, že patří zrovna tomu tvému králíčkovi :). Je lepší mít jistotu, že máš všechno ok, protože nikdy nevíš, na jakého vola, pardon, byrokrata, můžeš narazit.
26.2.2015 14:58leprechaunek
buub: nepřijde ti tenhle názor už opravdu dost extrémní...?
Nechci se tu hádat kolem dokola, ale co tu doporučuješ, to může být, v závislosti na pohybové aktivitě králíka, pro to zvíře v podstatě až likvidační; senem se dostatek energie prostě do zvířete napumpovat nedá. Už se fakt nestačím divit, co tady padá za "moudra".
26.2.2015 15:02georgina
moncamujkralicek, granulky jsou vedlejší potrava..neřekla bych žádné granulky..ale třeba lžíci večer granulek a zbytek seno, zelenina, popř. bylinky, ovoce..v menší míře.. v létě pak samo že tráva, pampelišky a jitrocel..
Jsou hodně dobré granulky v jídelníčku třeba oxbow. ale nejlepší je si od někoho vyzkoušet co králíček baští a nebo si koupit vzorky.. Kvalitní granulky jsou dražší, pro vyzkoušej a pak dávkuj s rozumem.
- - - - -
buub, jak píše leprechaunek, je to hodně divný názor.. pokud chci mít ušáčka ve zdraví a aktivitě, musím mu kvalitně podstrojovat.. nejlépe zeleninu denně 2x, nějaké granulky a doplněk ve velkém..ano seno..
26.2.2015 15:06Daniberu
moncamujkralicek: Záleží na tom, jak je tvůj králíček starý. Podívej se do jídelníčku. Tam máš i doporučení, kolik čeho dávat. Mláďata by měla mít granule k dispozici neomezeně. Jen pokud nejedí seno, je třeba udělat nějaké pauzy. Dospělý by měl dostat tak polévkovou lžíci 2x denně, ale jak píše leprechaunek, opravdu záleží na metabolismu a aktivitě. Pokud tloustne, ubrat, pokud hubne přidat :).
26.2.2015 15:43Perrita
buub: Ty jo, tak to je celkem dost... puristický názor, ne? Jasně, seno především, a granule nejsou životní nutnost, ale pak musí mít králík celkem velké množství čerstvé zeleniny a tu lžičku vloček ročně jsi, doufám, myslela jako nadsázku. :) Nebo snad je to jídelníček pro obézního králíka, který má výběh plus mínus nula, ne?
26.2.2015 16:27kristyna65
buub:Ohledne granuli se pridavam k ostatnim. Muj usak by byl bez granuli vychrtly. Dostava granule 2x denne, sni tak 2 seniky sena denne, plus miska zeleninky, kdyz jsem mu davala min, tak byl hodne hubeny a i veterinarka mi rikala, at mu podstrojuji (kvuli nemoci).
26.2.2015 17:05buub
Perrita
Dospělý králík zakrslého plemene, od kterého se nečeká jiná "užitkovost" kromě toho, aby to byl mazlík, opravdu nepotřebuje žádné jádro, snad jen občas na "chuť". Samozřejmě pokud je nemocný, tak něco navíc potřebuje, ale to je všechno.
- - - - -
Jinak co se té energie týče, představte si, že divokému králíkovi taky nikdo jádro nedává, a o tom, že divoký králík nemá žádný pohyb, mi snad vyprávět nechcete.
26.2.2015 19:24leprechaunek
buub: víš kolik zajíců jsem vídávala kolem polí slunečnice a pšenice??? Proč asi.
Jinak prostě ze srdce nesouhlasím, mám dospělého zakrslého samečka a drasticky mi zhubnul nejen na seně, ale i na dietních granulích. co jsem podle tebe měla dělat, nechat ho "zdravě" pojít hlady? Zhubnul během dvou měsíců 300g váhy! Dneska kromě dietních granulí dostává i lžičku ovsa denně, a jelikož si drží váhu dle plemenného standardu (kromě toho, že lítá jak blb celý den), tak mi tu nikdo nebude vykládat, jak je to pro něj nevhodné, sakra pes.
- - - - -
Ono obecně, než se zaklínat nějakým dogmatem, které musí jakože platit stoprocentně, tak je lepší sledovat individuální potřeby zvířete.
Coož znamená každé jiné granule, jiné eventuální doplňky, jiná míra pohybu.
Už jsem to tu párkrát psala, moje předchozí samička by na stejné dávce, jakou krmím teď samečkovi, byla koule sádla. Sameček na stejné dávce, kterou jsem dávala jí, by zdechnul hlady.
Univerzální návody "nikdy" a "v žádném případě"? Booože bože.
- - - - -
Jo a propos, celé generace chovatelů zvířat přidávají ke krmné dávce lněné semínko. Pro své dietetické účinky a zlepšování kvality srsti.
Mám s ním sama super zkušenosti, jsem jeho pevným zastáncem a v tom výčtu "seno a mrkev" mi taky krutě chybí.
27.2.2015 08:47ctulka
Bongo - staroušek už nemá na to skákání kostičky. Vezmi si, že je to stejné,hjako u lidí, když už mají třeba 80 let,tak taky nemohou dělat věci, jako když byli mladí. Užívej si toho,že jej máš a že se Ti dožil takového věku. Nevím co bych za to dala, kdyby se toho dožil můj ušáček-
27.2.2015 15:45Daniberu
Soni: Možná se mýlím, ale myslím, že tady nikdo s takovou zkušeností není. Myslím, že je to hodně výjimečné. Víš určitě, že má tasemnici? Já četla, že pokud má tasemnici psí, tak se mu neusídlí ve střevech a dá se dost těžko zjistit. Pak snad existuje nějaká primitivní, tuším Andrerya, nebo podobně. Ta je pak opravdu ve střevech a chytit ji může přenosem ze zajíce.
Určitě na to existuje nějaký odčervovací prostředek. Nevím, jestli by pomohl třeba Panacur, nebo je potřeba něco speciálního. Každopádně pokud máš podezření, že ji má tvůj králík, navštiv veterináře specializovaného na králíky a ten by si s tím měl poradit.
- - - - -
AlčaVeterinary: Zkus dát nejdřív malé a pokud to projde bez úhony, můžeš dát větší :).
27.2.2015 17:58Soni
Daniberu: no, ve střevech ji určitě má, protože se objevuje v bobcích. Teď jsem byla na veterině, dostala jiný lék, protože předešlý nepomohl, v pondělí podáme další várku. Je maličká, narodila se 18. listopadu, vet říkal, že to už musela chytit z chovu, protože většinou to chytají v létě od zajíců a tak. Prostě ze zeleného.
28.2.2015 08:24ctulka
Smart Chiconita tak to máš holka smůlu.Králíčci večer ožívají :-) zkus přes klec dát nějakou deku,občas to pomůže. zrovna tak jak si jdeš lehnout,tak hned zhasnout. My když jdeme spát a já bych si četla,bude dělat rámus a bude chtít ven,protože je celý den navolno. Ale když zhasnu,je občas klid,ale taky to není 100 procentní. Ted budeme mít Bobíka 14 dní v ložnici,tak jsem taky zvědavá,jestli dá aspon trochu pokoj. Dávám na noc novou dávku sena,ab si mohl vybírat a tak se zabavil
28.2.2015 09:39leprechaunek
AlčaVeterinary: tím, že zvíře nakrmíš, tím ho touha po pohybu nepřejde. ;-)
Navíc, tímhle přístupem - dělá bordel, nakrmím - si ho velice rychle vychováš na to, že bude dělat bordel čím dál větší: zvykne si totiž, že když bude dělat bordel, věnuješ mu pozornost (o to jde zvířeti primárně), a ještě ho nakrmíš, tzn. - dostane za svoje chování odměnu, a ve formě pozornosti fakt obrovskou.
Velice brzy si podmiňováním spojí, že bordel = odměna a tohle se pak odnaučuje ale stráááášně špatně.
Úplně nejlepší metoda je na noc pustit ušáky do ohrádky, nebo úplně navolno. A prosím neříkejte že to nejde - žiju tak s králíky poslední 4 roky v jednom pokoji, s ohrádkou to bylo snesitelné, a od té doby, co mám ohrádku JÁ kolem postele, mám v noci luxusní klid. ;)
28.2.2015 10:12leprechaunek
Jutta: já už ani nemám do čeho ušouna zavírat, bo klec jsem spokojeně poslala o dům dál :))) Mám spací výklenek ve zdi, před něj udělám zeď z ohrádky... Zalezu, zhasnu, jen občas matně zaslechnu, jak se koule drbe těsně u té ohrádky a následně se mi tam rozvalí... aááá sladce spinkáme. Pohoda :-D Jestli mě něco budí, tak třískání misek se žrádlem po dlažbě, ale uznávám, že to už bych chtěla trochu moc :-D
28.2.2015 16:58Daniberu
aja7685: Většina to tu má tak, jako TP. Tozdíl je většinou jen v typu dřevité podestýlky. Část má peletky typu Cats Best Universal, část hrudkující Oko plus. No a ve zbytku klece buď ten koberec, nebo taky holý plast, ale výjimkou není ani žádná klec :).
- - - - -
Majuša: Vaše Maja se má :). Co máte na podlaze, že je tak slyšet? Já jen, že ten náš tichošlápek se pohybuje tak neslyšně, že ho občas podezírám z teleportace :-).
28.2.2015 17:01Anor
Náš 1,5 letý sameček je taky naprosto v pohodě. Celý den je na volno a dělá nám společnost, většinou se povaluje někde v naší blízkosti, nebo vyžaduje mazlení. Nic zásadního neničí (na likvidaci má svůj starý ručník a kobereček), na noc chodí do klece, dostane lněná semínka, zhasne se jde se spát a nevíme o něm až do sedmi do rána, pak dostane granule, vypustím ho a on se natáhne vedle postele a ještě se dospíme =)
Vážně je to jen o povaze králíčka a o tom, kolik má volného pohybu... Když si může vybrat, kde a s kým bude, tak je mnohem spokojenější a tím pádem i hodnější =)
- - - - -
Daniberu: My máme staré lino a drápky o něj klapou... I když je má čerstvě ostříhané, tak trošku klape. Ale umí se i teleportovat, nechápu jak to dělá, ale jak jsem zvyklá, že klape, tak se ho vždycky strašně leknu =D
28.2.2015 20:57Nicolettee Ebby Lee
Ahoj,
chtěla bych se zeptat na radu či zkušenosti :)
Náš králík má rýmu, včera dostal antibiotika a dneska jsem si všimla, že se mu na nose udělala boule :( Na dotyk je víceméně tvrdá, když na to zmáčknu (lehce) z vrchu, tak je to trochu měkké. Nevíte, zda by to mohlo být k té rýmě nebo co by to případně mohlo být? Vet je jako na potvoru na dovolené :(
Děkuji za odpovědi, poprosila bych vás o odpověď do PM, díky moc :)) !!!!