od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Duben v roce 2017
 • Zobrazuji 585 zaznamu.
 • 1.4.2017 06:54Tamule
  Dobré ranko,prosím o řadu mam samecka cca rok starý a poslední dva měsíce začal znackovat, neboli jak to napsat spíše mi ocurava jen dceru sotva ho rano jde nakrmit pustit z klece vyběhne a ostrikne ji moci bohužel je to většinou přímo do obličeje nebo když ho pak chce následně zavřít tak ocura místo kde se zrovna nachází. Mě synovi ani manželovi to nedělá jen dceři která se v podstatě o něj stará nejvíce a nejlépe. Začíná to zachazet az tak ze o něj začíná mít strach se starat. Je to pomijive nebo kastraci nebo mu jen něco vadí děkuji moc za vsechny reakce
  1.4.2017 08:43Tygrinka
  Tamule: Ano, kastrace by značkování minimalizovala, resp. tohle vystřikování by vymizelo, občasné občůrnutí jeho věcí by zůstalo, ale s tím se dá žít.
  1.4.2017 13:28Frank
  Krásny den, mám dotaz ohledně naší králičice (kastrovaná), které budou už 3 roky. Máme ji v bytě a většinou, když jsme doma, vždy ji pouštíme (cca mezi 3 - 6 hodinami), aby se dostatečně vyběhala a mohli se jí plně věnovat. V kleci má dostatek potravy v podobě granulí, sena, minerálního kamenu, větviček na ohlodávání, popřípadě dostává i různé ovoce a zeleninu. Jakmile ji ale pustíme ven, tak má tendenci nám stále okousávat koberec (který dle mého nemůže snad ani strávit), stěnu, deky... A když ji nabídneme ovoce, zeleninu, nebo třeba dřívka na hlodání, tak většinou odmítne a s 'chutí' se vrací k destrukci koberce. Dá se tomuhle nějakým konkrétním způsobem zabránit, popřípadě mohli byste uvést nějaký důvod tohohle 'zlozvyku' ? Děkuji za případné odpovědi.
  1.4.2017 13:59leprechaunek
  Frank: odstranit koberec, nebo k němu nepouštět králíka :)
  Rada k zamyšlení: zavři se na 24 hodin do koupelny s hromadou jídla a místem na spaní, vylez na tři hodiny denně a uvidíš, jestli ti to bude stačit.
  V žádném případě to nemyslím zle, ale když vidím mého klacka, který je schopný dělat vylomeniny po bytě 8, 12 hodin denně a i ve zbytku střídá pelechy, odbíhá se napít, odbíhá na záchůdek a obecně se může neomezeně protahovat - což králík v kleci nemůže, ani kdyby se potento... - tak si opravdu říkám, co mají zavíraní králíci za šanci cítit se nějak dobře.
  Říkám to tu pořád, zvířata jsou živé bytosti a mají vlastní vůli. Omezovat je na pohybu je vůči nim hodně nefér. U psa je to společensky nepřijatelné, pes je velký... u králíka kvůli velikosti ano???
  Aby bylo jasné, i tady na diskuzi jsou králíci, kteří mají klec rádi a tráví v ní dobrovolně, i pokud je otevřená, většinu dne. Ale taky tu jsou králíci, viz můj, kterým je nejlíp v prostoru, kde si můžou vybít energii jakkoliv chtějí. Z hlediska aktivních králíků prostě 3-6 hodin "dostatečně" není, tím míň pokud ji pouštíte v době, kdy by nejradši spala - králíci jsou nejvíc aktivní pozdě večer nebo i v noci, pokud mají možnost.
  Upřímně by mě zajímalo, kdyby si někdo dal tu námahu udělat průzkum, kolik králičích ničitelů souvisí s frustrací z nevhodného chovu. Dala bych krk za to, že by to bylo hodně zajímavé procento.
  Takže k tomu zamyšlení - zkusit změnit ustájení králíka. Ohrada nebo volně. Pokud nechce náhradní objekt - dřívka, větvičky, tak nezbývá než fakt zamezit styku králice s inkriminovanými předměty. A nebo zkusit změnit širší souvislosti.
  Mimochodem, ten minerální kámen se doporučuje nedávat.
  1.4.2017 20:41anna 567
  Můžu se zeptat kolik g trávy může králík sníst za den
  1.4.2017 22:11PavlaS
  anna567: Napřed vyloučit kokcidiózu, pokud ještě nemáte. S jarní trávou opatrně, králík by si na ni měl zvyknout. Je to snazší pokud krmíte zeleninou. Pokud krmíte jen suchým tak postupně navykat na cokoliv šťavnatého. A trávu fakt nevážím, a netuším, jak velkýho ani jak starýho máte králíka, takže těžko říct.
  2.4.2017 04:13Ditmira
  Ahoj všem.prosím o doporučení kvalitní veteriny.Když jsem byla na operaci,přítelovy seskočil Ocásek z ramene a poranil si čumáček.Od té doby samozřejmě hůř jí,respektive měkké a šťavnaté věci nejsou problém,ale vím že bez sena to nejde.Přítele bych nejradši roztrhla vejpůl a vás prosím o rady.díky.
  2.4.2017 09:01Tygrinka
  anna 567: Je-li to dospělý zdravý králík krmený i zeleninou, tak hrst ráno, hrst večer dva tři dny, podle toho, jak má králík citlivé zažívání. Pak zvýšit na hrsti dvě zase na dva tři dny anebo hrst ráno, hrst večer a hrst na noc a takhle postupně navyšovat množství. Pokud se objeví měkké bobky, trávu ubrat. Každý králík je trochu jiný, ale obecně se s nimi musí opatrně a raději pomaleji, protože mají citlivé zažívání a rychlá změna jim může uškodit.
  Někteří chovatelé s dostatkem trávy přejdou postupně během cca měsíce jen na trávu, někteří dávají přes den trávu a seno jen na noc. Kdo nemá tolik zdrojů, tak dává trávu jako přídavek k senu tak, aby králík vždy nějaké seno do sebe dostal. Na gramy se to opravdu nedá určit...
  2.4.2017 09:06Křupinka
  zdravím, mam králíka starého 2 měsíce a už začala mručet/bručet neni to nějak brzo ? Teprve si zvyká na nový domov.
  2.4.2017 09:09Tygrinka
  Ditmira: Nehody se bohužel stávají i v lepších rodinách. Zatím by bylo vhodné dokrmovat instantním senem (Rodicare), dávka přiměřeně k tomu, co sežere šťavnatého, tj. dávat cca poloviční dávku Rodicare a zbytek nechat granulích a troše zeleného, jestli je zvyklý, aby musel trošku žvýkat, když mu to jde. A ta veterina záleží na tom, odkud jsi...
  2.4.2017 09:46Lilek
  Ahoj, mate nějaký dobrý typ na kartáč nebo hřeben na vyčesávání králíka. Teď na jaře hrozně pouští chlupy a ničím mi to pořádně nejde vyčesat...srst ma kratkou ale hustou, chlupy jsou všude.
  2.4.2017 10:20Anor
  Ditmira: Nehody se stávají i když jsi sebevíc opatrná. Co se veteriny týče, tak tady nad diskuzí máš záložku "veteriny" je tam seznam doporučených, kde se v králících vyznají, můžeš si vybrat podle toho, co máš nejblíž. Někteří tam nejsou, není to úplně anktualizované, tak koukni a když e nic nebude hodit, tak napiš odkud jsi. Něco vymyslíme.
  2.4.2017 10:30Jerysso
  Lilek- nevím odkud jsi, ale koukni na profizoo.cz, mají tam kartáče jak pro hlodavce tak i pro kočky a psy. Pro kočky mi tam přijdou lepší. Já mám oboustranný, z jedné strany kartáče jsou štětiny, z druhé normální hroty jako u hřebenu :D. Pokud máš dlouhosrstého králíčka, tak by to chtělo, aby ty hroty byly nasázené hustěji:)
  2.4.2017 11:03Lilek
  Ja mam právě ten gumovej kartáč i ten se zahnutýma jehličkama, teď jsem viděla jeden jménem furminator co má bejt statickej ale myslím že to asi taky nebude nic moc :)
  2.4.2017 11:08Jerysso
  Lilek- koukám že je dražší, tak snad by to mohla být nějaká kvalita. Jakou rasu králíčka máš?
  2.4.2017 11:32Lilek
  Jerysso mám dva lvíčky, jeden má srst jemnou asi rexovitou u něj je to dobré, ale ten druhý normální hustou krátkou.
  2.4.2017 11:43Jerysso
  Lilek- Aha, lvíček potřebuje častější pročesávání no:D Sháněj nejaký hustý kartáč, klidně pro kočky nebo psy, ale ať má hustě nasázené hroty
  2.4.2017 11:58LucyB
  Ahoj jak zamezit prekousavani drevene ohradky? necim to postříkat, pomazat? uz jsme bezradny proč to náš Charlie dělá, když má jídla sena dostatek, má dokonce větev na kousani ale on se pouští do dřevěné ohradky kterou jsme mu vyrobili..není jen zavřený, x hod denně puštěný a dělá to i když je puštěný takže ven se nesnaží dostat..byla bych vděčná za rady co by nám pomohly ho odradit od přehryzávání
  2.4.2017 12:37Berunkas
  LucyB: je to prostě králík, Ella taky moc ráda hryže ohrádku, samozřejmě v době kdy má otevřeno a může vyrazit ven, marně přemýšlím jestli jsem ji viděla hryzat ohrádku v době kdy byla zavřená :D
  2.4.2017 12:38LucyB
  Berunkas - ja to samozrejme vim, mam uz 3. kralicka ale pritele to vytaci :(
  2.4.2017 14:06anonym990
  Ahoj, potřebuji nutně poradit! Mám skoro 7letou samičku zakrslého králíčka, posledních pár dní nechce jíst seno, sušenou kukuřici vyplivne nakousanou, přitom ještě pred pár dny ji zrala normálně. Přitom ale vojteskove granule normálně jí, sušené kopřivy taky a i mrkev a celer sní, ale seno jí jen tak na oko... Také pořád vyhledává měkká místa na ležení, jako například polštáře... Dnes jsem u ní ležela a všimla jsem si, že jí tak kazdou minutu ukápne slina a kycha... Je to podle vás vážné? Večer s ní jedeme k vet., ale pro teď chci alespoň vědět, že mi neumre...
  2.4.2017 14:44bibianna
  anonym990: neboj neumře,třeba je nastydla,může mit rýmu,to pozná vet.Dále může mit háčky na stoličkách,proto ta absence sena,at ji je doktor zkontroluje.Bobčí a cura normálně? Pije? Doktor ji musi opravdu dobře prohlédnout,možná krev a ultrazvuk,může mít nastydly močák nebo ledviny,třeba ji bolí bříško,proto ta měkká místa.Chce to kompletní prohlídku,když už tam budete.Takhle je tezke něco diagnostikovat,to musí vet.Ale co nejdřív běžte,ať se může zahájit léčba čehokoliv.Moc drzime pacicky a dejte vědět co to bylo.😘
  2.4.2017 14:50anonym990
  Bibianna: kaka docela často, ale bobecky jsou menší než obvykle a jsou tmavší. Pije, ale ne tak, jako treba před týdnem, večer jí vyměním před spaním vodu a ráno tam má víc jak polovinu nedopitou, to drive vypila celou misticku... Já se jen modlím, ať je to něco triviálního, jen ne třeba tuberkuloza, nebo jiná hrůza. Jeli bychom s ní k veterináři hned, ale v okolí ma dnes otevřeno jen jeden a ještě k tomu až od 6 večer :(
  2.4.2017 15:25bibianna
  anonym: neboj se,důležité je,aby ji prolustroval a zjistil co to je! Rozumí trochu kralikum? Jsou totiž tací umelci co o nich vůbec nic nevědí.Pokud jí a pije a bobci,ikdyz min,je to pořád jakžtakž v poho,neboj se a dejte vedet,myslime na vás,ať je nějaká blbost a spraví to injekce a držíme pacinky!
  2.4.2017 15:30anonym990
  Bibianna: uz jsme u něj jednou byli s kokcidiozou, je to nejlepší veterinář v okolí - taky se od toho odvíjí jeho ceny, ale co by člověk pro ty naše miláčky neudělal. Děkujeme moc, dáme vědět, jak jsme dopadli❤
  2.4.2017 16:33Ditmira
  Díky za rady,Ocásek se vrhnul i na klasické seno,granulky by chtěl,ale nezvládá je kousat.Jinak bylinky do něj mizí raketovou rychlostí.jinak bydlíme v okrese Česká Lípa.Je to paradox,zrovna jsme se odstěhovaly z Brna a stane se tohle.
  2.4.2017 19:55anonym990
  Tak nám králíček umírá... Má nádory...
  2.4.2017 20:26Kájka
  anonym990: To je mi moc líto :-((
  Přeju hodně sil.
  2.4.2017 20:32anonym990
  Kajka: momentálně mi přijde, že mi odchází kus mého já, síla mizí v nedohlednu...
  2.4.2017 20:36bibianna
  anonym990: je mi to strašně líto!!!!😢Doufala jsem a věřila....ani nevíš,jak s tebou cítím,já i Kajka to dobře známe,teď to bude rok a stale se mi to vraci...buď silná,moc na vás myslim❤❤❤
  2.4.2017 20:58KaK
  anonym990: To je mi moc líto:(
  Jak to veterinář zjistil? Já jen, že všechny příznaky vypadaly na problém se zuby. Nejí seno, sliní, kýchá. Jen to vyhledávání měkkých míst k ležení mi k tomu nesedělo.
  2.4.2017 21:17Zajuška
  Ahojte..aby sme sa nenudili..v piatok vecer sme bolu na ockovani a od soboty mi kralik neje..vobec nic neje..Je vesela, ziva, ale neje. Stretol sa niekto s takouto reakciou po ockovani??
  2.4.2017 21:27SindyEM
  Dávam vedieť, ako sme dopadli s Aleškom nepapajúcim senko. Boli sme u veterinára, prerastené zúbky to nie sú - a vraj v takom mladom veku ani nemôžu byť, a prečo malý nechce papať seno si nevie vysvetliť ani sám veterinár. Medzitým ho ale chytila zácpa, vet. má podozrenie na kokcidiózu. Zajtra odnášam bobečky na rozbor, a na tri dni máme nasadené antibiotika. Uvidí sa, čo ukáže rozbor. S tým senkom budem skúšať ďalej nové značky, domáce sušené, príp. zmena krmítka atď. Ak sa mi problém podarí vyriešiť, dám vedieť.

  bibianna: Týmto ti chcem ešte raz moc poďakovať za podporu, aj ochotu...tie vzorky senka a byliniek mi moc pomôžu. :-* ♥
  3.4.2017 07:44Ditmira
  Ahoj všem.nějaký dobrý veterinář v České Lípě?případně Doksy nebo Nový Bor?
  3.4.2017 10:29Anor
  Zajuška: Pokud nejí, tak dneska na veterinu, od soboty už je to hodně dlouhá doba. Když ušák nejí 24 hodin, je to průšvih.
  - - - - -
  Ditmira: Koukala jsem do doporučených veterin... tam je nejblíž asi Ústí, nebo Liberec.
  http://www.kralici.cz/pages.asp?f=veteriny
  Třeba se ozve někdo, kdo má dobrou zkušenost s někým v bližším okolí.
  3.4.2017 12:09Zajuška
  Anor, samozrejme dokrmujem..Ale sama neje..Na veterinu pojdeme..
  3.4.2017 12:41anonym990
  KaK: prohmatal jí bříško a cítil to tam... Ale neví, jestli je to v děloze, nebo ve střevech, pokud by to bylo v děloze, dalo by se s tím něco dělat, ale vyšetření a případná operace vyjdou ma hodně peněz, které nemáme... Ale problémy se zoubky má určitě taky, to nám řekl, že je tam cítit, že je to tam špatně, ale vyšetření zoubků by bylo v ramci toho drahého kompletního vyšetření...
  3.4.2017 12:43leprechaunek
  Ditmira: já jen můžu poradit, že hlavně ne do Děčína... tam není absolutně nikdo, kdo by králíkům rozuměl. A jelikož naše "drahá" doktorka Mejzlíková se prý přesunula někam do téhle oblasti kolem Nového Boru, tak před ní DŮRAZNĚ varuju. Snad za vše stačí, když řeknu, že o encefalitozoonóze v životě neslyšela.
  Ze severu se nebojím doporučit jedině Ústečáky, kliniku Pod lesem na Střekově... Směr Liberec neznám.
  3.4.2017 13:30Buub
  anonym990

  jestli je to nekastrovaná samice a má masu v dutině břišní, je to s vysokou pravděpodobností z dělohy, protože nádor dělohy je nejčastější nádor u králíka vůbec. druhotně pak, jak to tam tlačí, králík tolik nežere a tak přerostou i zoubky.

  operace u králíka s hmatným nádorem, no. i kdyby nebyly peníze problém, je problém v tom, že nádor z dělohy časně metastázuje a pokud už činí králičce problém, je doslova všude a tím pádem neřešitelný.
  3.4.2017 13:32bibianna
  anonym990: kolik by to všechno stálo? Přece to nemůže být takový ranec,abys na to nesehnala penize a nechala ji umřít....prosimtě!😢
  3.4.2017 13:32Bary
  Dobry den chci se zeptat jak velkou klec pro belgického obra???
  3.4.2017 13:43bibianna
  Bary: myslím,že tady už nemůže být řeč o kleci, pro takového krasavce spíše ohradku,8mi hranná,skládací je super,mrkni tady do eshopu.Může se použít i venku,má strisku proti slunci,my máme 2,aby měla milostivá dostatek prostoru na zahrádce😊ale někteří ji mají normálně doma misto klece.Já doma nee,naše zlato je 24h navolno.
  3.4.2017 13:45anonym990
  Buub: Je nekastrovana, ale mláďata měla. Veterinář nám právě řekl, že pokud je nádor v děloze, musí ven celá děloha.
  Bibianna: stálo by to okolo 4 tisíc, ale platíme splátky za auto, renovujeme dům a spoustu dalších výdajů... Ale přítel i celá rodina se na ni chce složit, protože stále je tu nějaká šance, že by se jí dalo pomoci. Nevíme, jak dlouho ma tyhle problémy, ale zhubla 250 gramů, ze svých 1700 na 1450 gramů.
  3.4.2017 13:51Buub
  anonym990

  no jo, musí ven celá děloha, ale při operaci člověk kolikrát zjistí, že nádor není jen v děloze, ale i v pobřišnici, v játrech, často metastázuje do plic... nádor na děloze u králic je vždy zhoubná záležitost.
  3.4.2017 13:53anonym990
  Buub: Proto chce veterinář nejdříve udělat kompletní vyšetření, které je dražší, než případná operace...
  3.4.2017 13:54Buub
  a jestli měla mláďata nebo ne, to je jedno. u chovných králic je prvním příznakem nádorových změn na děloze nezabřezávání nebo potraty, tak jdou do buřtů - v této chvíli je nádor opravdu jen ohraničený na dělohu a zevně není příliš patrný, spíš jako takové rozšíření děložního rohu.

  Tohle je důvod, proč se doporučuje kastrace králic. Dokud jsou mladé.
  3.4.2017 13:59anonym990
  Nám právě řekli u jiného doktora, kdyz jí byl asi rok, že kastrace není třeba, pokud bude mít mláďata. Že to prý rapidně snižuje možnost rakoviny dělohy. 😞 já se jen stále snažím hledat jakékoli střípky naděje, jsem na ni velmi fixovana, nedokážu si predstavit, že tu se mnou najednou nebude...
  3.4.2017 14:04Buub
  no, bohužel, nesnižuje.

  ale to už je asi jedno, no. já bych asi začala rentgenem toho zvířete. to není drahé. a pokud uvidíte metastázy v plicích, ušetříte si jakékoliv jiné výdaje kromě eventuální eutanazie.
  3.4.2017 14:10anonym990
  Zkusíme tedy rentgen. Nejhorší je, že se o ni člověk stará, jak nejlépe dokáže, ma vše, co potřebuje, nedostává se do stresových situací, ale proti rakovině člověk noc neudela... :(
  3.4.2017 14:23bibianna
  anonym990: právě,člověk jim dá uplne všechno,aby byly šťastné a spokojené,ale proti nemoci nezmůžeme nic...je mi to líto.😢Ale ja svojí myšičku taky vykastrovat nenechám,vím,že riskujeme,ale nemůžu.Nevyčítej si to.Moc na vas myslíme❤
  - - - - -
  Nové album,pokud máte chuť se podívat😂
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24716
  3.4.2017 14:33anonym990
  Je to hrozná rána... Nevím, co bez ní budu dělat. Před rokem a půl nam umrel sameček, ani nevíme proč, jedinou útěchou mi byla právě ona a teď mám přijít i o ni, to nezvládnu...
  3.4.2017 14:37bibianna
  anonym990: vím přesně co citíš,ale pomoct ti nemůžu😢já si to prožila před rokem a zbořil se mi svět.
  Ale vy máte ještě naději!!!!! Nehazej flintu do žita,treba to nebude tak hrozné,podstupte to vyšetření,ať to stoji co to stojí prosím.Aspoň si nebudes vyčítat,že jsi nic neudělala.❤
  3.4.2017 14:47Kájka
  anonym990: také se přikláním k tomu -nechat králinku alespoň pořádně vyšetřit.
  Také patří k těm, co nevzdávají a bojují.... dokud je šance. Sice podle toho, co píše Buub asi malá, ale aspoň pro klid duše udělat, co je v našich lidských silách.
  A vím, o čem píšu. Vloni jsme těžce bojovali o zdraví naší králinky, nakonec jsme boj prohráli :-( Ale nelituju ničeho, žádných peněz, času... i když to bylo náročné. Udělali jsem maximum, co šlo. Nakonec jsem jí musela pomoct naposledy -odejít za Duhový most (nechala jí uspat), když už nebyla šance a přiblížil se konec.
  3.4.2017 14:49anonym990
  Uděláme vše, co bude v našich silách... Ale bojím se, že šance na pomoc je mizivá. Vyčítám si kazdou minutu, kdy jsem na ni neměla čas.
  3.4.2017 15:14bibianna
  anonym990: zlato,nikdo nemáme čas 24h denně hrát si s usackem,nic si nevycitej,měla jsi ji rada,starala se o ni,davala jí lásku a to te šlechtí a ona to ví.Víš,ještě před rokem,jsem si vůbec nedokázala představit,že bych byla nekdy bez ní,byla moje láska,můj život,měla jsem ji jako sve dítě a milovala ji nadevše.Neskutečna představa! Pak to přišlo...náhle,nebyla jsem na to připravená,byl to šok.Myslela jsem,že umřu zalem,v praci jsem si musela vzit dovolenou,nefungovala jsem,byla pod prášky...ale proč ti to píšu....chci,abys věděla,že ať se stane cokoliv,život jde dál a mě zachranilo nové mimčo,Belunka II,musela jsem začít fungovat,starat se o mimi.Neskutečně mi to pomohlo! Kajka si pořídila morčatko,prostě mít zas živého tvorecka,který tě potřebuje,starat se o něj a nemyslet na smutné věci.To je asi vše...ale vy máte ještě šanci...naději...nevzdávej to a nemysli na nejhorší.Jsme s tebou!❤
  3.4.2017 15:15leprechaunek
  bibianna: TY se bojíš jednorázové operace, tak necháš to zvíře zdlouhavě umírat na rakovinu. Lidi s tvým postojem mě nepřestanou překvapovat...
  3.4.2017 15:29bibianna
  leprechaunek: to sis asi trošku popletla ne???
  Já jsem reagovala na příspěvek anonym990.Chce to číst drahá.
  - - - - -
  leprechaunek: a jestli narážíš na to,že ji nedám kastrovat,tak NEDÁM! Díky kastraci mi loni umřela kralinka,byly ji 2 roky! Kdyby nebylo kastrace,ještě by tu byla...takže sorry,už nikdy víc! A kdo říká,že mi bude umírat na rakovinu? To je snad nějaké pravidlo,že každá samička dostane rakovinu? Je tu spousta nekastrovanych holek v krásném věku a zdravých! Takže asi tak.A byla bych ráda,kdybys mě nenapadala,když o tom nic nevíš.
  3.4.2017 15:50Buub
  bibiana

  no, pravidlo to není, jen asi 80% všech samic si dříve či později tu rakovinu pořídí.
  3.4.2017 16:18bibianna
  Holky prosím vás,nevíte,jak se obrátit na administrátora? S něčím bych potřebovala poradit...
  Předem děkuji.
  - - - - -
  Buub: já o tom vím,teď jde o to,jestli si to cislo někdo nevycucal z prstu a opravdu to tak je....
  3.4.2017 16:42Buub
  bibiana

  no vzhledem k tomu, že tyto údaje se vyskytují ve vědeckých publikovaných článcích, asi bych tomu věřila. prostě jak zjistíš, co je pravda? sleduješ velký vzorek králíků, statisticky vyhodnotíš, publikuješ. si to klidně vygoogli, nemoc se jmenuje rabbit uterine adenocarcinoma.
  3.4.2017 16:50Kájka
  anonym990: Nic si nevyčítej. Nech ji vyšetřit a uvidíte... A pak dej na odborníky, co Ti řeknou. Určitě Ti to vysvětlí ,řeknou možnosti, prognozu, i jaká bude šance. Veterináři většinou řeknou pravdu, když je šance jen malá nebo nějaké riziko.
  3.4.2017 16:59Alpa
  No, ty procenta zpochybňuji i na veterinách. Jedná se o sledované králíky. Je ale hodně chovatelů, kteří veterinu moc nebo vůbec nenavštíví, králoši spokojeně žijou nebo uhynou a nikdo o tom neví. Po kastraci králindy přibírají a mohou zemřít na nemoci způsobené nadváhou (citace) Nejsem proti kastraci, ale jen se vyjadřuji k přesnosti procent ...
  3.4.2017 17:03Buub
  Ale tak každý svého štěstí strojvůdce. je samozřejmě možné na nádor dělohy nevěřit. ale pak prosím neplakat, co s králičkou s masou v dutině břišní. protože v té chvíli už spíš nic, no.
  3.4.2017 17:18bibianna
  Holky,tohle nemá cenu,na tom se tady nikdy neshodneme,je to derby Sparta Slavie😂
  Vždycky to bude půl napůl...budeme věřit,že se to nestane,a že budou naši milášci zdraví a šťastní...❤❤❤
  - - - - -
  Alpa: Alenko,moc hezky a moudře jsi to napsala😊posílám Zorince velikou sladkou ušákovku💋💋💋
  3.4.2017 18:43Berunkas
  mě samička umřela s rakovinou dělohy, nebyla to příčina smrti ale svůj podíl na tom měla, druhý králíček mi umřel po kastraci....teď babo raď jestli toho třetího nechat kastrovat nebo ne...
  3.4.2017 19:34bibianna
  Berunkas: ,no právě,o tom tady celou dobu mluvím...a někteří nejmenovaní mě napadají,že jsem bůhví co za člověka...už to nekomentuju.Je to boj s větrnými mlýny a bude stále...ach jo,je to tak těžké..kdo nemá tu zkušenost,nepochopí...
  3.4.2017 19:59PetF
  Ahoj, jaké máte zkušenosti a kterou podestýlku používáte pro kralicky? Použivam Asan a králíček má pořád pocurane bříško a zadek. Nějaké zkušenosti? Děkuji :)
  3.4.2017 20:05Berunkas
  bibianna: po kastraci mi umřel sameček takže s kastrací samičky zkušenost nemám a ano nejsem rozhodnutá i vzhledem k její hysterické povaze jestli ji kastrovat nechám, na druhou stranu čísla mluví samy za sebe. Leprechaunek to bere pragmaticky a je upřímná, být na ni naštvaná jen proto, že s tebou nesouhlasí je myslím dost dětinské.
  Napíšu ti svůj postřeh s rakovinou: u Terezky se nijak neprojevovala, začalo to jít z kopce až ve chvíli kdy veterinář nechal ordinovat svého nedostudovaného syna a ten zkazil očkování kdy si neuměl poředit vakcínu a píchl jí toho x krát víc než měla a ona snesla, sameček který byl zdraví to přežil, Terezka která měla rakovinu dělohy ne, rozjel jí tou dávkou pěkný svinstvo kdy jí začaly odcházet játra a ledviny, nádor začal tlačit na žaludek tudíž mi přestala jíst a hubla, já do ní cpala jídlo aby se jí nezastavilo trávení, zkus si představit jak by ti bylo kdyby ti něco tlačilo na žaludek, ty nemohla jíst a někdo do tebe cpal jídlo, muselo jí být hodně zle. Bylo to v době kdy jsem měla dost velký osobní problémy a ona věděla že ji potřebuju. Nechala jsem ji uspat 14 dní po rozvodu když už se držela jen silou vůle. Nikdy si nepřestanu vyčítat, že jsem na tom očkování nebyla a nestopla to, že jsem neřešila dřív, že není OK. V červnu to budou dva roky co odešla, nejsem s tím dodnes smířená a říkám si kdyby byla vykastrovaná mohla tu být dodnes...ale teď stojím před rozhodnutím jestli kastrovat nebo ne a prostě nevím, nezatracuj vše jen proto, že tebe potkalo s tou souvislostí něco jiného, ano Belunka umřela po kastraci, ale dalších x ji přežilo a bez rakoviny se dožily krásnýho věku....
  - - - - -
  PetF: cats best oko plus, je to dřevitá hrudkující a je fajn
  3.4.2017 20:20SindyEM
  PetF: Začínala som s Cats Best Universal, a miešala som mu to s trochou hoblín, lebo u chovateľky bol v hoblinách so senom zvyknutý (a do samotnej podostielky Cats Best mi nechcel chodiť) + hobliny trošku utlmili ten "rachot", keď králik skočí do záchoda. V podstate mi podostielka vyhovala, malému tiež. Krásne to salo, drahé to nebolo, a podobné drevené podostielky zoženieš aj lacnejšie. Počurané sa vždy rozpadlo, mala som na to špeciálnu lopatičku, takže som len presiala podostielky a vybrala bobky. Plusy: lacnejšia, kvalitne saje aj pohlcuje pachy, drevené kúsky ti králik neporoznáša po byte. Mínusy: viac rachotí, a čistenie je náročnejšie. Z vlastnej pohodlnosti som prešla na Cats Best Oko Plus - podostielka je hrudkujúca. Plusy: skvelo a rýchlo sa čistí. Po načuraní sa vytvoria hrudky, ktoré len vyberieš, a ak si kúpiš dobrú lopatku, tak aj bobky len "presaješ", výborne saje, pohlcuje pachy, toľko nerachotí. Mínusy: Králikovi sa podostielka zvykne lepiť na nožičky. Rátaj s tým, že v okolí klietky budeš mať "nadrobené". Vyššia cena (ale zasa správnym čistením cez lopatku veľa podostielky ušetríš).
  3.4.2017 20:34Jerysso
  PetF- v kleci mám koberec a v záchodku asan
  4.4.2017 07:33faberex
  Ahoj, máme do a králíka a přestal nám jíst a celá jeho aktivita je unavená. Vždy když jsem dal ruku do klece, chtěl hned vylést a teď jen leží, dívá se a nebo spí. Můžou tobýt zuby, nebo to je něco jiného? Díky za info.
  4.4.2017 07:56Anor
  faberex: Můžou to být zuby, může ho bolet bříško, může být nadmutý... může to být cokoliv. Každopádně králík baštit musí. Takže ještě dneska bych ti doporučovala navštívit veterinu. Zatím můžeš jako první pomoc uvařit kmínový čaj - lžičku kmínu zaliješ vroucí vodou (cca 200 ml), necháš chvíli stát, scedíš a vlažný výluh dáš ušákovi, někteří ho rádi, jiní ho neradi. Naše ušisko ho nesnáší a mám podezření, že stačí říct kmínovej čaj a začíná žrát sám =)
  - - - - -
  faberex: Ještě jsem zapomněla, docela dobře zabírají i kapičky pro mimina Sab simplex, volně prodejné v lékárně.
  4.4.2017 16:54Jerysso
  Můžu se zeptat, může králík zvracet?
  4.4.2017 17:07Ditmira
  Ahoj všem.Dá se v Doksech nebo České Lípě sehnat Rodicare?Začala jsem dokrmovat ušáka rozmočenými granulkami.Zelené papá pěkně.Tlamička se zdá lepší ale očíčka tečou strašně.Připravuju odvar z řapíku a jemně mu vyčistím slepené chloupky.Po telefonické poradě s VFÚ Brno jsem přidala Meloxidyl.Už máme antibiotika Enroxil půl tabletky denně a Ciplox kapky do očíček.Hodlám tuhle bitvu vyhrát,takže budu ráda za všechny rady.
  4.4.2017 17:36Anor
  Ditmira: Rodicare by měli mít na jakékoliv veterině, když tam přijdeš a požádáš, že bys to chtěla koupit. Případně se dá koupit i přes net...
  - - - - -
  Jerysso: Králík nikdy nezvrací.
  4.4.2017 19:13leprechaunek
  Ditmira: co ti řekl veterinář, že je za problém?
  4.4.2017 19:19Ditmira
  Leprechaunek:dle veterinářky je problém ranka u tlamky a prý asi zuby.Můj názor: dotyčná vůbec nerozumí králíkům.Ocásek cuká hlavičkou...já tam vidím encefalku a proto ráno jedeme do Liberce.
  4.4.2017 20:29leprechaunek
  Ditmira: mně je divné to slzení právě. Dobře že zítra jedete. Moc držím palce, ať je to nějaká drobnost, aspoň relativně. Encefalu nevím jestli za tím hned hledat, ale určitě by to chtělo přispat a pořádně zrentgenovat tu čelist...
  Mimochodem, u kterého veta jste byli teď? Jestli to není tajné...
  4.4.2017 21:14BunnyB
  Ahoj, obracím se na vás s prosbou o radu. Máme asi 3 týdny devíti týdeního králíčka, samičku hermelína. Od začátku se nebojí, je hrozně zvědavá a všude vleze. Problém je, že se nechce nechat pohladit. Když jí dáme ovesné vločky (její nejoblíbenější jídlo), tak na sebe nechá sáhnout, ale hned co dožvýká, tak uteče. Včera nám při očkování veterinářka radila, že ji máme co nejvíc chovat a hladit i když se jí to nelíbí, prý si zvykne. Je to pravda? Jelikož jsme úplně začátečníci v chovu králíčků, tak nevíme, jak na to bude reagovat, nerada bych, aby k nám ztratila veškerou důvěru a třeba začala být agresevní.
  4.4.2017 22:30Jan
  BunnyB - Zkuste na ni nesahat, sedněte si k ní na zem a zkuste, jestli za Vámi sama přijde, mluvte na ní a nedělejte prudké pohyby. Po nějaké době by si na Vás měla zvyknout a začít Vám věřit. Chce to zkrátka hodně trpělivosti, nedějte prudké pohyby, aby se nelekala.
  S tím zvedáním to asi není úplně dobrý nápad. Možná když si ji vezmete na klín do křesla a na 10 minut jí budete hladit, aby si zvykla na Váš pach, ale pokud se nechce nechat pohladit, určitě se nenechá zvednout, takže pokud by to nešlo, tak ji určitě nechytejte násilím.
  4.4.2017 22:37Berunkas
  BunnyB: nechte to na králíkovi, já vím že člověk má nutkání na králíka sahat a nuchňat se s ním, předchozí dva byli mazlíci, tohle děcko na sebe nechá sáhnout jen když jí a to ještě nesmí vnímat že ji hladíme, jakmile to zjistí tak je úskok a vrrrr a je jí rok a čtvrt....někteří mazlíci nejsou nebo u toho vašeho prcka to přijde s věkem :)
  5.4.2017 00:05Šejla
  Ten chlupatý trouba překousal kabel od prodlužovačky. Ozvala se rána, chvilku jsem hledala, kde prdla žárovka, než mi to došlo, králík si utíral pusu, dostal 220. Pojistky vyletěly v celém baráku. Králík žije, prodlužovačka vyhozená, budu muset všechno líp zabezpečit. Máte nějaké rady? Všechny zásuvky mám dole a občas někde něco být musí a králík taky pořád zavřený být nemůže.
  - - - - -
  PetF: V kleci koberec a v rohu záchod s hoblinama. V kleci čistotu udržuje, mimo ni zatím bohužel ne, ale je to samec v pubertě...
  5.4.2017 00:48Merlouska
  Šejla: husi krky, listy, kabely za nabytek... jine reseni neni :) Nevim, jak mate byt/dum/pokoj reseny, mozna zvazit nejakou "rekonstrukci" prave s ohledem na kabely a kralika?
  5.4.2017 02:30leprechaunek
  Šejla: do zásuvek záslepky - prodávají všude, já je mám z Kauflandu... Prodlužky vedu za nábytkem, co nejkratší, jednu nouzově nad dveřmi na lednici... za topením, omotané kolem trubek, kde vím, že si jich micák nevšimne... kabel od internetu mám v plastové rozevírací liště z obi - má to na průřezu tvar kapky, je to otevřené, kabel se tam dá nasunout a kdykoliv zase vyndat. Navíc to i hezky vypadá. Husí krky jsem nikdy nezkoušela, ale samo taky možnost.
  5.4.2017 07:55Anor
  Šejla: My zašli ještě dál. Udělali jsme kompletní nové rozvody elektřiny, i klasické lampičky u postele máme nástěnné a na vypínač... nikde žádný kabel. Všechny zásuvky jsme zvedli od země, je to i mnohem pohodlnější. Jako nedělali jsme to jen kvůli králíkovi, bylo to v plánu, ale ušatec to posunul ještě o trošku dál. Kupodivu se nám to líbí, nikde žádné hnusné chumle kabelů, ve kterých se akorát drží prach. A vlastně máme zabezpečený byt i proti dětem =D Jinak husí krky fungují taky dobře, používali jsme je před rekonstrukcí.
  5.4.2017 08:37Ditmira
  Leprechaunek: je to ordinace MvDr.Hruškových.Chtěla jsem jet teď ráno ale je zle i lidskému druhu,takže v Hanychově nás čekají na 13 hod.chci kompletní rentgen tlamičky a hlavičky.
  5.4.2017 11:28leprechaunek
  Ditmira: dobré řešení. Moc držím palce....
  5.4.2017 11:57SindyEM
  BunnyB: Než som si priviezla domov Aleška, googlila som tieto veci. Rátala som s tým, že sa môže stať, že malý bude hrozný bojko, nedôverčivý, že sa mi nedá ani pohladiť, nieto ešte pochovať. Neviem akým zázrakom sa stalo, že mám pravý opak. Už prvý deň doma mi zaspal na prsiach, kým som ho hladila, takže toto som nakoniec v praxi nejako riešiť nemusela, ALE tiež nemal moc rád branie na ruky, tam sme na tom postupne pracovali. Neviem ako máte ušáčika pusteného...púšťate ho z klietky len na určitý čas dňa, alebo keď ste doma, môže si voľne behať? Lebo ak ju nepúšťate, vyťahujete len na to mojkanie, tak sa netreba čudovať, že to malá nemá rada. A keď ju vypustíte len na hodinku denne, to sa tiež netreba čudovať, lebo vtedy je rada, že je vonku z klietky, že sa môže konečne vybehať, a o tvoje mojkanie nestojí. Plus si nemá k tebe kedy vybudovať dôveru. Ja som prvé dni s malým bola doma. A začala som s výchovou a učením určitých návykov hneď od začiatku. Malinký si mohol behať, skúmať celý deň, do klietky som ho zatvárala len na noc, alebo keď s ním nikto nebol doma, a nemal ho kto strážiť. Takto to máme nastavené, a funguje to doteraz. Prvé dni som často vysedávala na zemi s ním. Učenie som si brala dole na zem na deku, notebook to isté, telku som pozerala zo zemi, čítanie kníh - opäť zo zemi. Nenačahovala som sa všade za ním. Počkala som, kým pribehne on za mnou. Vyložene mal moje telo komplet na úrovni očí..skúmal ma, čuchal, skackal po mne, občas si zo mňa urobil preliezačku. Spoznával ma, a naučil sa mi dôverovať. https://youtu.be/kF3HQ1n5_tk Ak vieš trošku po anglicky, pozri si skúsenosť tejto majiteľky zakrslíka, ktorá hovorí o tom že mala hrozne bojazlivého zajka, ktorý sa nenechal pohladiť. Vyriešila to tým, že sa s ním zavrela do menšieho priestoru (prípadne izba), sadla si na zem, a čakala...králiček si časom na ňu zvykol. Zistil, že sa mu nechystá ublížiť, a tak najskôr začal majiteľku skúmať..občas pribehol, občas oňuchal.. keď ho pohladila, a on vyplašene odbehol, ležala na zemi ďalej, prihovárala sa mu jemne, neprenasledovala ho, a nesnažila sa ho chytiť, ani ho brať na ruky (to ti veterinárka podľa mňa moc šťastne neporadila)...až sa časom z jej spoločnosti začal tešiť, a zistil, že keď sa nenechá pohladiť, tak sa nič nedeje, nebude ho nútiť..sám si začal pre pohladenie chodiť. Skús sa vcítiť do kože toho chlpáčika. Tiež by sa ti nepáčilo, keby ťa stále chcel niekto brať na ruky, a hladkať, aj keď na to nemáš náladu. Celkovo, aj keď máš ňufkacieho zajka, ktorý ti dôveruje, treba brať na vedomie, že to je živý tvoreček, ktorý má nálady a chute rovnako ako ty, a nie vždy sa mu chce maznať. Vtedy treba rešpektovať jeho prianie. Zo začiatku mi občas malý dával najavo, že teraz nechce hladkanie, alebo pusinkovanie, že už toho bolo na dnes dosť. Čumáčikom alebo packou mi odstrkoval ruky... vtedy sa treba nad tým len usmiať, a nechať tvorečka tak. Keď nechce..nechce. Nenútiť! Až sa prenesiete cez hladkanie, možno časom dospejete aj na to chovanie. Môj malý sa mi vie na rukách už aj rozchrúpať blahom. Ale opäť rešpektujem pravidlo, že maznať a chovať sa len tak, aby mal pocit, že kedykolvek môže zoskočiť z rúk, ak toho bude mať dosť. Priviniem si malého k hrudi, keď klačím na zemi..alebo sedím na posteli. Nebrávam ho do výšky, keď to nie je nevyhnutné. Všimla som si, že teraz už ani nie..ale vždy pri dvíhaní hore, strašne napol telíčko. Nehryzol, nesnažil sa mi utiecť z rúk, ale cítila som na tom telíčku, že sa mu to nepáči. Nechceš predsa robiť niečo, čo sa zajkovi nepáči. Nechceš, aby si nepríjemné pocity spájal s tvojimi rukami a náručím. Takže ešte raz. Nasilu nič nerob! A prvý krok je aspoň hodina denne vysedávania so zajkom na zemi... a čakať, prihovárať sa, keď sa osmelí za tebou prísť..skúšať sa ho jemne dotýkať.
  5.4.2017 12:03leprechaunek
  SindyEM: stručně se tomu říká vnímat a respektovat svoje zvíře. :) Nevím, proč s tím tolik lidí má v dnešní době takový problém...
  5.4.2017 13:12faberex
  Ahoj, včera jsem psal toto: máme do a králíka a přestal nám jíst a celá jeho aktivita je unavená. Vždy když jsem dal ruku do klece, chtěl hned vylést a teď jen leží, dívá se a nebo spí. Můžou tobýt zuby, nebo to je něco jiného? Díky za info.

  Nedalo nám to a šli jsem na veterinu a verdikt: Selhání celého organismu, ledviny přestali fungovat a má 1,5 cm veliký močový kamen. Náš veterinář udělal ultrazvuk a celého h o prohlídnul. Dal mu nějaký dvě injekce a pokud to nepomůže (nepomohlo), tak to říká na rovinu, že pak je nejlepší .....
  Dnes mu jdeme pomoct, aby ho nic nebolelo a veterinář ho uspí a bude se mít už dobře. jen nevím jak to zvládne náš kluk malej, byl jeho a má ho moc rád ......

  Tak jen pro info, že to může být opravdu cololiv, když přestane řrát a pít z ničeho nic.
  5.4.2017 13:29Daniberu
  faberex: Nechci dělat chytrou ale...Jak je králíček starý? Pokud to není nějaký "stařík", tak by možná stálo ze to pokusit se ho zachránit. Kam chodíš na veterinu? Pokud vím, tak králíků s ledvinovými kameny tady už bylo celkem dost a byli léčeni, nebo i operování a vesměs přežili. Pokud má kámen jen v jedné ledvině, tak by měla fungovat ta druhá, ne? Je to tvoje zvíře a dělej, jak uznáš za vhodné. Jen jsem cítila potřebu tě upozornit na to, že pokud by šlo opravdu "jen" o ten kámen, zdaleka to nemusí být nutně fatální....
  5.4.2017 13:32bibianna
  faberex: je mi to opravdu moc líto😢ale jestli už není ani ta nejmensi šance,je to pro kralicka nejlepší,nebude ho už nic bolet...já vím,to se řekne,ale...přejeme hodne sily,ať to přebolí..
  5.4.2017 14:05faberex
  Máme opravdu velice dobrého veterináře a ten umí zachránit snad nemožný.
  Ten kámen je to poslední co by vadilo, s tím se prý dá žít jak říkal, ale přestal mu fungovat zažívací trakt a obě dvě ledviny, ........
  5.4.2017 14:06leprechaunek
  faberex: z ničeho nic? Jak dlouho to celé trvalo? Souhlasím s Daniberu, králíků s ledvinovým kamenem už jsem tu párkrát zažila, i jsem osobně potkala holčinu s králíkem po operaci, který měl ten kámen dvakrát tak velký, jak u vás...
  JIstě že je mu teď špatně, ale otázka je, jestli je to fatální. Samozřejmě taky jestli máte prostředky na případnou operaci a ochotu ho odvézt na specializovanou kliniku...
  - - - - -
  faberex: tak to jo :((( Já jsem sice skeptik, pokud jde o "velice dobré veterináře" - jednu takovou jsme měli pro psy a kočky, a u králíka neznala základní nemoci... ale o tomhle se tu nebudu handrkovat. Je škoda, že to s ušákem takto vypadá...
  Mimochodem, kolik mu je...?
  5.4.2017 14:25faberex
  píšu hned, že opravdu peníze na operace nemám a proto sám říkal veterinář, že je pak nejlepší ho uspat, aby se netrápil. Máme ho jenom 4 roky, vše bylo OK a pak najednou z ničeho nic jen ležel a vůbec nic nechtěl a to jms emu dávali i to co měl opravdu rád. Pokaždý když jsme mu šli dávat jídlo, nebo jen otevřeli klec, tak chtěl jít hned ven a tentokrát byl úplně bez života. Trvá to již 4 dny a nic nejí, nepije.
  U nás ve městě je klikina, kde má veškeré vybavení a dělá i složitý operace, takže nikam jezdit nemusím, to vím, ale tolik peněz nemůžeme dát ..... Někomu se to může zdát, že nechceme dávat peníze, ale prostě je nemáme :-( než aby se trápil bolestmi, které určitě má, tak ať jen usne ......
  5.4.2017 14:30Daniberu
  faberex: Tak to je mi líto :(. Pokud je ten veterinář spolehlivý, tak se asi nedá nic dělat....Možná už mu, chuděrovi, bylo špatně dlouho, ale jak už mají tahle zvířátka ve zvyku, moc dlouho to ke své škodě nedával najevo :(.
  - - - - -
  faberex: On 4 dny nejedl a vy jste nedokrmovali? Pokud je to tak, je jasné, proč k tomu selhání organizmu došlo :(. U králíka je kritických už 24 hodin bez jídla...Když už se tedy stalo, tak ho opravdu u nenech trápit....
  5.4.2017 15:00Ditmira
  Ocásek je hospitalizovaný v Liberci s podezřením na Encefalku.
  5.4.2017 15:29Kacka 20
  Dobrý den, potřebuji na 3 dny odcestovat,myslíte,že to kralík doma vydrží? Dám mu samozřeě dostatek vody i sena. Děkuji
  5.4.2017 16:19Zuzka007
  Dobry den, bobince jsem vysazela travu a kazdy den ji davam 3x denne. Chtela jsem se zeptat jestli je to mnozstvi nejak omezene?
  5.4.2017 16:51aviam
  Zdravím, chtěla bych se zeptat...když necháváte dělat králíkovi rtg, pošle vám vet digitální snímek mailem - pokud o něj stojíte nebo neposílá s odůvodněním, že je to majetek kliniky a vztahují se na něj autorská práva?
  5.4.2017 17:38Kájka
  Ad faberex: Tak pokud došlo u králíčka k selhání celého organismu, tak, bohužel, není už co řešit :-(
  Sbohem, ušáčku... pozdravuj za Duhovým mostem!
  - - - - -
  I když -také nemůžu pochopit, že králíček 4 dny nejedl, nebyl dokrmován apod.
  4 roky není žádné stáří, ale ušák ve středním věku. Škoda.
  5.4.2017 17:57Kájka
  Aviam: Myslím, že by to neměl být problém. To se ale musíš zeptat přímo na té veterině. Domluvit se.
  V lidském zdravotnictví chtějí někdy poplatek za vypálení snímku na CD apod.
  Vzhledem k tomu, že RTG na veterině platíš, tak by to neměl být problém, takže -zeptej se.
  5.4.2017 18:09aviam
  Kájka - právě, že to problém od nového roku je, už je nechtějí poskytovat (Hůrka) a já bych zase rtg ráda měla. Tak mě zajímají vaše zkušenosti s jinými vety.
  5.4.2017 19:48Kájka
  No, nemám zkušenost, nikdy jsem na veterině (VFU) rtg snímek nechtěla. Ale třeba snímek z CT mi tam doktor ukazoval na PC, aby mi vysvětlil jak vypadá situace.
  5.4.2017 19:57aviam
  Kájka - nevadí a nepamatuješ si kolik stálo CT vyš. v Brně? Vet doporučil CT hlavy kvůli rýmě, aby se zjistilo odkud se tvoří.
  5.4.2017 20:21Andi
  aviam-my jsme měli ultrazvuk a rentgen bříška + kapačka-výživa za 800
  - - - - -
  mě rtg snímek dr.ukazovala nenapadlo mě ho chtít.
  - - - - -
  myslím že to zůstává v dokumentaci ale možná o kopii zažádat.
  5.4.2017 20:32aviam
  andi - to je dobrá cena....já dala minulý týden jen za vyšetření (bez rtg) a kapačku 1200,-
  5.4.2017 20:51Zuzka007
  A jeste jsen se chtel zeptat; vsude pisi ze dospeli kralicci maji byt jen na senu a granulky pouze v malym mnozstvim je to tak?:) a cerstvou travu muzu taky neomezene?
  6.4.2017 09:18Daniberu
  Zuzka007: Pokud mají vyloučenou kokcidiózu, jsou na zelené navyklí a nedělá jim žádné zažívací problémy, tak trávu mohou jíst opravdu podle chuti. To, že jsou pro dospělého králíka granule jen doplněk je také pravda. Mohl by se bez nich obejít i úplně, ale protože není snadné dávat natolik pestrou a kvalitní stravu, aby měl člověk jistotu, že v ní králík dostává všechno, co potřebuje a navíc mívají někteří králíci s citlivějším trávením po větším (občas i malém) množství zeleniny zažívací problémy, většina z nás to granulemi jistí :).
  6.4.2017 14:28faberex
  Je zajímavý, že mě tady i píšete, že jsem měl dokrmovat. A jak? Pokud ti nechce nic žrát, tak to mám jako udělat doma jak, abych ho dokrmoval ? Ten kdo mě takto radí, tak jen poradím, až bude vám blbě a nebete doma nic jíst, tak se běžte najíst, nebo řekněte někomu z rodiny, aby vás šel dokrmit.
  Co mu na to řeknete? Jéééé, konečně se můžu najist?
  Myslete si o mě co chcete, ale je jedno jaký to je organismus, jestli zvířecí a nebo lidský. Jestli prostě přestanete jíst, protože to asi nejde jíst, tak se jdete někam dokrmit? To mě hlava nebere, to se nezlobte.
  6.4.2017 14:37leprechaunek
  faberex: jenže lidi nejsou králíci. To je ten drobný rozdíl, víš.
  Kromě toho, že člověk má krapet vyvinutější myšlení, takže ví, že některé věci musí dělat NAVZDORY tomu, že je mu blbě nebo nemá chuť... typicky pít při průjmech... Tak ty, když nebudeš tři dny jíst, tak to celkem snadno přežiješ. U králíka se zastaví pohyby trávicího traktu a to zvíře jde pod kytky.
  Plus, u králíků je řada příčin, proč jíst nemusí. Bolavé zuby. Nebo pohmoždění - mně se jednou povedlo micáka nechtěně "přišlápnout" přes ucho a dva dny odmítal žrát nejspíš kvůli bolesti žvýkacích svalů (řešeno na veterině, pochopitelně). Dostal léky proti bolesti, já tři dny dokrmovala a pak už se rozežral sám. Kdybych ho nechala být, mohl pojít. Totéž pooperační stavy, je prostě nutné trávicí trakt toho zvířete udržovat neustále v činnosti.

  Jak se to dělá - naprosto jednoduše, malou 1ml stříkačkou, nebo o něco větší dokrmovací... rozmočené granule, instantní seno nebo bezobilná nemléčná kaše.

  To, že ty něco nevíš nebo s tím nemáš zkušenosti, ještě neznamená, že je to blbost...
  Nechápu, proč se tu nemůžeš normálně zeptat a musíš hned psát tónem "to mi hlava nebere". :(
  6.4.2017 15:05Daniberu
  faberex: Holky ti to už dostatečně vysvětlily, ale jelikož jsem ti také tak "blbě" radila, tak jen doplním. Pokud tě to opravdu zajímá, stačí jen kliknout tady vpravo na FAQ "Dokrmování". Pokud ten tvůj super veterinář nev o králícíchí ani takovou základní věc, tak byla všechna ta vyšetření na nic :(. Králíka i tvého synka je mi líto, ale tebe, s tou tvou arogancí, ani trochu..... a nejsi první, komu se něco podobného stalo a nikdo by tě tady za to nesoudil, ale místo projevení lítosti nad svou neznalostí, nad tím, že pokud chováš nějaké zvíře, je nutné si o jeho "fungování" něco zjistit a ty jsi to neudělal a ani tě nenapadlo se tady zkušenějších zeptat o pár dní dřív, jenom zbytečně a hloupě útočíš....
  6.4.2017 16:16Sheena
  Ahoj, už delší dobu uvažuji o kralickovi, ale chtěla bych holku a doma mám morceciho kluka. Bude to vadit, když budou spolu puštění? Morcik není zatím kastrovany. Je pravda, že morče jsem taky chtěla původně holku a získal si mě kluk, tak kdoví jak to dopadne, ale pro jistotu se ptám.
  6.4.2017 16:19anonimka 850
  sheena: ahoj, vadit to nebude, jen je pozoruj, jestli si sednou. :))
  6.4.2017 16:22bibianna
  faberex: řečeno už tu bylo vše,ale mě hlava nebere zas to,že nevíš o tak základní věci,jako je nejedení u králíka a dokrmovaní..(už jeden den je velký problém)že se dokazeš dívat,jak 4 dny hladoví! Chudinka malinkej.Kdybys udělal co bylo potřeba,mohlo být všechno úplně jinak,chapeš to? Když si pořizuju jakékoliv zvíře,musím vědět aspoň základní věci! A tvoje arogance zrejme kralickovi nepomůže..jak psaly holky,stacilo se zeptat,od toho to tady je...upřímně bych ti nafackovala za toho prdelku malýho!😢
  6.4.2017 16:35Kájka
  faberex: Já už to tady rozebírat ani nechci, co se stalo :-( Ale upřimně -nějak nemůžu pochopit, co jsi tady očekával? Radu asi ne. Asi jenom schválení, že králíčka bude nejlepší uspat (?)
  - - - - -
  Sheena. Záleží, jestli si sednou, těžko říct předem. Můžou se snášet, i kamarádit a nebo naopak -nesnést se a pak by nemohli být spolu ve výběhu, aby se nepoprali. Musíš být připravená na variantu, že když se nebudou snášet, tak je mít pořád odděleně. Někdy se spolu nesnesou dva ušáci nebo dvě morčata (nezávisle na pohlaví).
  6.4.2017 16:38Katka0110
  faberex: říkala jsem si, že to nechám být, že vše už bylo řečeno, ale ... ,,Je jedno jaký je to organismus, jestli zvířecí a nebo lidský." Jestliže tohle někdo napíše v souvislosti s králíkem tak je jasné, že je to člověk, který jen pořídil dítěti živou hračku. Že o to neví a co je horší nechce vědět víc. Kdyby chtěl tak 4 roky ??? To je sakra dost. Smutné, i když ne ojedinělé.
  - - - - -
  Že o tom nic
  6.4.2017 18:37Elis15
  Nechápu, jak se někdo může divit a (ještě tady osočovat lidi, kteří se snaží pomoci), tomu že je potřeba dokrmovat králíčka, když nejí, pardon, ale to je síla. Takovéto věci snad ani nechci vědět. Další zmrvenej tvoreček lidskou blbostí, Ach jo :-(
  - - - - -
  Sheena: já mám ted novou králindu 4 měsíční a zároven dvouletou holčičku. Holky už spolu relativně vychází, ta menší sice ještě provokuje ale mohou vedle sebe ležet relativne v klidu (akorat teda musim hlídat). Jinak ale je musim poustet samostatne, vydrží spolu jen když je obě hladim navzajem. Ale jak říká Kájka, je potřeba počítat s tím, že si nesednou.
  6.4.2017 18:49PavlaS
  Sheena: Nebylo by lepší teda pořídit samečkovi kamaráda, tedy další morče? To jestli se snesou ve výběhu, je na králíkovi, záleží jak moc bude teritoriální.
  6.4.2017 19:12Elis15
  holky podruhé :-) http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24717
  6.4.2017 19:32Sheena
  Děkuju všem za info, ještě to přehodnotím. Mám v plánu dát morčíka vykastrovat tak jako tak - a pak teda pořídím asi k němu morčecí samičku, to by mělo být relativně bezproblémové. Dva kluky jsem měla dvakrát, stejně staré i starší s prckem, ale nevyšlo to ani jednou.
  6.4.2017 19:45Kájka
  Sheena: Nějak nechápu, proč chceš nechat vykastrovat morčíka "tak jako tak" (?)
  To bych víc pochopila kastraci samičky (tam to může mít preventivní efekt) Samozřejmě, když pořídíš samičku k morčíkovi, tak musí být někdo z nich kastrovaný a kastrace samečka je jednodušší.
  6.4.2017 21:14Buub
  Kájka

  kastrace samičky morčete je o hodně obtížnější než u samečka a prevence tam není tak důležitá jak třeba u králic. morčecí samice může mít ve stáří akorát cysty a na to se až tak neumírá.
  6.4.2017 22:05Alpa
  Dcera má morčíka a psy a když k nám přijedou, tak králinda je naprosto v pohodě. Se psy se honí a lumpačí a s morčákem se toleruje. Takže v pohodě se vzájemně snášejí. Asi se nedá jednoznačně říct, jak budou zvířátka reagovat, je to sázka na ,,nejistotu" :-), záleží jak si sednou, nebo ne ...
  6.4.2017 23:13Marťaa
  Ahojky, přečetla jsem si sekci vtipné výroky a docela jsem se pobavila. Ju je to přesný. Jdu do obchodu a jediný o čem přemýšlím, je zelenina a bylinky pro Ňufinku - mimíska. Mám ji pět měsíců, adoptovala jsem ji po sestře, u které propukla alergie. Táta vtipně poznamenává, že si není jist jestli bydlí králinda u mě nebo já u ní. Od doby co ji máme, máme plnou lednici zeleniny. miluje řepíkatý celer, ale pouze prostředek. Silné řapíky zcela ignoruje, zbaští pouze lístky. Takže jednou za čas z toho co nebaští, uvařím polívku. Z kedlubny se vrhá taky na listy a taková kedlubnová polívka je fakt mńam. Zítra se chystám udělat ředkvičkovou. Někdy mi přijde, že má Ňufinka radar na zelené. Jakmile je to dostatečně zelené, teprve pak to zbaští. Nedávno, když jsem ležela v posteli, ozvala se děsná rána. Vylítla jsem okamžitě zjistit, zda se malé něco nestalo. A ona si madam hodila záda a pak na mě koukala výrazem "co blbneš, chci odpočívat a ty mi tu svítíš!"
  7.4.2017 06:44Viki6614
  Mám 2 měsíce starého králíčka a z ničeho nic(možná zakopl nebo netuším co prováděl) začal kulhat. Nevím co mám dělat a mám o něj velký strach, protože je ještě maličký. Ale přestože chodí s jednou nožkou zvednutou, tak je čilý jako rybka, papá a tak. Děkuji za radu
  7.4.2017 07:05Tygrinka
  Marťaa: Také v krámě zamířím nejprve nasomrovat odhozené zelené natě, a pak jdu nakoupit pro sebe :o) Hned mám za zadkem nenápadné pány, co sledují, co kam dávám :o) Tady už mě znají, vědí, že mám doma hladovou smečku, tak jen očima pozdraví, ale jinak vzbuzuji pozornost. Beru to, je to jejich práce, prý jim do zeleného koumáci schovávají zboží.
  A ta rána - také zrovna nedávno rána jako z děla, přijdu, králík na boku jak hadr, tak mě začali omývat, že ho kleplo. A ono nic. Jen jsem přišla blíž, tak byl na nožkách a čekal na mňamku :o)
  - - - - -
  Viki6614: Nehody se stávají, tady pomůže jedině veterinář. Ty bys s nefunkční rukou také asi nečekal/a na zázrak a šla to pořešit s lékařem...
  - - - - -
  faberex: Dokrmovala jsem i čivavu, protože doktor řekl, že dva dny bez žrádla a půjde na kapačky. Zkus si o zvířatech něco nastudovat a neposuzuj jen podle sebe.
  7.4.2017 07:58Marťaa
  ju, už mi natě nosí i kolegové práci:-)). Je fakt, že je můj první králíček, takže jsem chovatel - začátečník. Nebo si mě vychovala malá. Ráno vstávám, otevřu oči a zezdola už panáčkuje prcek s výrazem "už vstává? Sakriš mám hlad, já si snad pro tu zeleninu skočím sama". Miluje ovesné vločky. Vždycky jí je dávám do košíčku od jiných dobrůtek, co jsem koupila. A dneska - vločky zbaštěné a košíček vzorně postavený, že čeká na nášup.
  Když jsem si ji přivezla, byla chudáček celá vyplašená. Nechala jsem ji v klidu, jen jsem kontrolovala, aby baštila a postupně jsem vyřadila nevhodnou směsku a koupila granule. Seno má neustále, zeleninu 2x denně. A průběžně i bylinky. Když už si člověk pořídí zvířátko, musí se oněj starat, aby bylo spokojené. Spokojené zvířátko = spokojený majitel.
  7.4.2017 08:19weksernates
  Marťaa: Jééé, to vyznělo tak krásně idylicky... Když je králík prcek, tak je to dobrý. Do doby, než přijde puberta. Dneska už se tomu směju, ale co za psí kusy dokázal provést náš ušák.... Dnes už já i syn víme, že bydlíme u Ouška v podnájmu. Milostivě nás tu trpí. Je s nimi vážně legrace:-)))
  7.4.2017 10:13bibianna
  Jé holky,vy jste taky podnájemníci u králíka?😂😂my 100%.Byt je předělán dle potřeb milostivé,aby měla co největší komfort a citila se dobře,my statečně prekračujeme tunely, baráčky a plyšaky,tuhle jsem zakopla a málem si rozbila hu...😂celé odpoledne si ležinká princezna na sedacce a my se tisnime u kraje,protože má zlaticko natažené sirky a to je bratru 50čísel😂😂 jako dámička a že ona dámička je😍😍😘vycvičila si nás parádně,posloucháme na slovo.A pak,že je je člověk nejvyspělejší druh a všech zvířat pán!😂😂jak úsměvné a vtipné...králíci si zkrotili lidi ku svému prospěchu,aby jim sloužili...to je sranda😂😂😂💋❤přejeme krásný a veselý den❤ L+B
  7.4.2017 12:21disela
  Ahoj, prosím zkušenější o radu: včera jsme si od chovatele přivezli králíčka, cestou byl chudák celý vystresovaný, v přepravce se ani nehnul. Ráno měl bobky v pořádku, ale teď začal hrozně vánočkovat - krmili jsme jenom senem a granulemi, na které byl zvyklý (přes noc zbaštil celou misku). Co teď? Je to ze stresu a přejde to? Nechci letět na veterinu, králíček pokaždé když kolem sebe zmerčí pohyb uteče do domečku, tak ho nechci ještě víc stresovat. Děkuju
  7.4.2017 12:54Anor
  disela: Posbírej bobečky, starší, čerstvější i vánočky, třeba do sklenice od jogurtu. A jen s tou sklenicí, bez králíka dojdi na veterinu a popros o rozbor bobků, kvůli kokcidioze. Na to vet králíka vidět nepotřebuje. Pokud se kokcidioza prokáže (a myslím, že ano), tak dostanete antibiotika a bude to dobré. Ale neotálej dlouho, dokud králíček papá, tak je velká šance na vyléčení. Vzhledem k tomu, že je pátek, tak to začni řešit okamžitě, přes víkend by mohlo být zle. Ideálně si obvolej veteriny v okolí, jestli dělají rozbor na počkání, je to vyšetření na 10 minut, stojí do dvou stovek. Pokud byl králíček na kokcidiozu přeléčený, nic to neznamená, nech bobky vyšetřit stejně.
  7.4.2017 12:54leprechaunek
  disela: jestli je to mrně 10 týdnů a míň, tak je lítání na veterinu na místě. Může to být rozjetá kokcidióza ze stresu. Ideálně obvolat veteriny, kde vám udělají rozbor bobků na počkání, abyste ještě dneska měli výsledky a mohli případně začít léčit. Nebo přeléčit rovnou.
  Chápu že je prcek ve stresu, ale je lepší být vystresovaný a živý, než klidný a mrtvý. Akutní kokcidióza u takových prcků může být smrtelná.
  7.4.2017 12:56Katka0110
  disela: odnést bobečky na rozbor, nedávat zelené. Může to být kokcidióza, což je nebezpečné. Nám se rozjela že stresu.
  7.4.2017 15:13Jerysso
  Marťaa- Ty ovesné vločky kupuješ normálně v obchodě? Jak prodávají v pytlíčkách? A mleté nebo normální? Je to pro králíčka zdravý doplněk stravy? Už jsem o nich přemýšlela:) Děkuji
  7.4.2017 16:52Marťaa
  jj obyčejné v potravinách. malá je miluje. Pak ještě dostává kroužky ze sena s přídavkem tymiánu. To když zašustí pytlík, ušiska už zatažený, hlavička natažená a div se netřese jak se těší. Cvičně mě hlodá do ruky, prý jsem moc pomalá.
  7.4.2017 16:56weksernates
  Marťaa: Na ty vločky i všelijaké kroužky pozor, je to kalorická bomba. Takže s rozumem. Taky dávám, občas, míchané se lněným semínkem, většinou když ušo líná.
  7.4.2017 17:19Marťaa
  Souhlasím. Je to jen doplněk. Jsem dost ráda za tyto stránky, je fakt, že z nich hodně čerpám. Chovala jsem hlavně kočky, teď máme kočku Mourku. A co mám říct - přijedu z práce a chci si udělat tuňáka. Mám ho ráda lehce propečeného jen na másle. Co ale Mourinka zjistí, a to zjistí velice rychle, tuňáka už chystám spíš pro ni. Mi zůstávají brambory, ona si vedle pochutnává na steaku z tuňáčka. Snídaně se chystá první pro Ňufinku, Na paničku je času dost:-)))
  7.4.2017 17:28Sheena
  Kájka: Právě proto, že je to jednodušší a je to už velký sameček. Morčina bude prcek.
  7.4.2017 18:17Kájka
  Sheena: To mi je jasný, ale Ty jsi psala, že samečka chceš stejně nechat vykastrovat tak jako tak, tak to mi vrtalo hlavou (proč) Možná jsem to špatně pochopila (pochopila jsem to jako,že každopádně)
  A proč nepořídíš druhé morčátko také samečka? a obešlo by se to bez kastrace.
  7.4.2017 19:09Markéta Kl.
  Dobrý den.Velice Vás prosím o radu,nemáte někdo zkušenosti? Před 14 dny jsem si pořídila 3 měsíčního zakrslého králíčka, minulý týden jsem byla na očkování proti Kokcidioze, bohužel hned následný den měl můj králíček průjem a od té doby mi nechce vůbec jíst. Na doporučení lékaře dokrmuji stříkačkou každých 5 hodin, dávám připravek Recovery plus. Poraďte mi prosím, co mám udělat, aby mi začal zase normálně jíst seno a granule?Nemáte někdo nějaký tip? předem děkuji za odpověď.
  7.4.2017 19:19Jerysso
  Marťaa, weksernates - dobře, děkuji za odpovědi, beru na vědomí;)
  7.4.2017 20:02weksernates
  Markéta Kl. Zásadní asi bude na co ti králíčka vlastně očkovali? Na kokcidiozu určitě ne, na tu se neočkuje. Běžně se očkuje myxomatoza plus králičí mor. Dokrmujte pořád, králík musí pořád něco žrát, aby se mu nezastavilo trávení, hlavně nic zeleného. A rychle veterina.
  7.4.2017 20:02Jan
  Marketa KI - ockovani proti kokcidioze? Tomu moc nerozumim, nemyslite mor a myxomatozu?
  7.4.2017 20:24Markéta Kl.
  Ano, byla to kombinované očkování, jak píšete. Na kokcidiózu dostal můj králíček 3x antibiotika, vždy obden. Od soboty mu dávám tekutou stravu Recovery plus. Seno,granule vůbec nejí, teď už nemá ani žádný "bobeček",jen sem tam mazlavý hlen. K veterináři chodím. Lékař,si myslí, že už je králíček zdráv, teď se musí jen rozjíst. Mám ale strach, že už ta nechuť k jídlu, trvá moc dlouho, zítra je to týden nebo to není dlouhá doba a musíme to jen vydržet??? Byla bych moc ráda za radu,jak na něj, aby mi začal jíst, nemáte tip, co by ušáčkovi chutnalo a nebylo to pro něj nebezpečné, když mu to teď dám?
  7.4.2017 20:40weksernates
  Markéta Kl. Pardon, ale co takhle změnit veterináře? Na kokcidiozu se nedávají antibiotika. To za prvé. Za druhé, jak může říct, že je králíček zdráv, když bobčí mazlavý hlen??? Prostě změňte veterinu, na to není co dodat.
  - - - - -
  Markéta Kl. Nechávali jste dělat rozbor bobků?
  7.4.2017 20:43Jan
  Marketa KI - nechapu proc veterinar ockuje kralika, ktery se leci s kokcidiozou... Krmte prcka casteji, kralici jedi temer nepretrzite. Nevim, co na to rict. Vsechno spatne s tim veterinarem. Kralicek bude ted hodne oslabeny. Zkuste jineho lekare :-)
  7.4.2017 20:58Ditmira
  Ahoj.jak vám ušadla baští Rodicare?
  Jemnost pán Ocásek je schopný zdrhat všude po ohrádce,schovat hlavu do domečku,prostě cokoliv jen aby se vyhnul té děsivé krmi.
  7.4.2017 21:01IvetaH
  Hezký večer všem. Zajímal by mě váš názor ;) v neděli to bude týden, co jsem si přivezla domů králíčka. Včera večer mi začal lízat kůži. Četla jsem tu v archivu diskuze, že to znamená, že mě má králíček rád. Přesto si myslím, že mu spíš ta kůže chutná (pot-sůl). Králíček už je klidnější než v neděli, občas přiběhne, nechá se i pohladit, ale jenom chvilinku. Neměla bych mu pořídit minerální blok a občas (ne stále mít k dispozici) mu ho dát? Proč vlastně není vhodný? Děkuji ;)
  7.4.2017 21:26weksernates
  IvetaH: Minerální blok ne, zatěžuje to ledviny. Není to pro králíčky vhodné. Buďte ráda, že vás olizuje, má vás opravdu rád.
  7.4.2017 22:16bibianna
  IvetaH: jestli tě už po týdnu králíček olizuje,tak je to zlaticko a gratuluj si😊😊👍ne vždycky to je tak brzo.Minerální kámen rozhodně ne! Přejeme hodně hodně králičích pusinek💋💋💋
  8.4.2017 00:18Lucinda13
  Dobrý den, prosím, koupili jsme si zakrslého beránka, holčičku, je úžasná komunikativní, chodí za námi jako pejsek, když ji chovám cvaká si zoubkama a olizuje mi ruce. Dcerka má ale alergii, nechci králíčka vracet do zverimexu, ráda bych našla někoho kdo by ji měl rád, stejně jako my. Poraďte, kam nejlépe inzerovat, aby měl člověk trochu jistotu, že ji nesní had nebo se nepřehřeje na balkoně...( Mezi známými jsem nikoho vhodného nenašla) děkuji :)
  8.4.2017 09:24Markéta Kl.
  Rozbor bobků se nedělal, bohužel, teď bobky nemáme žádné. Dnes zkusím rozmixovat seno s granulemi a zkusím to do něj dostat stříkačkou. Nějak už nevím, co jiného mám dělat. Budu krmit častěji,ale musí také trochu chtít ten malej šmudla.Jen mám strach jestli ho tím netrápím.Dnes je to týden, co nejí.
  8.4.2017 09:54weksernates
  Markéta Kl. Opravdu prosím změňte veterináře, když králík nežere, bývá to fatální. Vašeho doktora nechápu. Králík má evidentně rozjetou kokcidiózu, on ho naočkuje.... Fakt dobrý. O těch "antibioticích" ani nemluvím, nevím, co vám vlastně dal. Jestli máte možnost, jeďte někam na pohotovost, tohle fakt nemusí dopadnout dobře. Ale někam, kde králíčkům rozumí.
  8.4.2017 09:59Alpa
  Markéta Kl - jíst musí, jinak umře !!!!!! Každopádně to chce dobrého doktora, u mrněte jde o život.
  Nechci strašit, ale je to tak :-(
  8.4.2017 10:26IvetaH
  No je po mojí kůži úplně lačný :D ale budu vám tedy věřit, že je to láska. Zkusila jsem ho při tom vyfotit mobilem ;) http://www.kralici.cz/alba.asp?Pepa_milovnik
  8.4.2017 10:46leprechaunek
  Markéta Kl: co přesně jste dostali za "antibiotika"? Název???
  - - - - -
  Markéta Kl: a rovnou i nejlíp napiš, odkud jste, prosím...
  8.4.2017 14:03Cranberry
  Markéta Kl: http://www.kralici.cz/pages.asp?f=veteriny najdi si nějakou veterinu tady a jeť tam co nejdříve. Lidi tady, v diskuzi, veterináři asi nebudou, a když zvíře nevidí tak ti neřeknou co přesně s ním je a co dělat.
  - - - - -
  Markéta Kl: A řekni na té veterině jak to celé bylo. Před tím očkováním, co bylo naočkováno, a co se delo pak, jakka léčba. A jak je na tom teď. Hlavně na nic Nezapomeň a
  - - - - -
  nelži o ničem... To by taky mohlo znamenat usakuv konec. (pisu na mobilu a tak nejak se mi to roztrhlo... Pardon)
  8.4.2017 15:43Robin
  Ahoj, rád bych vás poprosil o radu nebo zkušenost.

  Od Vánoc mám svého prvního (zakrslého) králíčka, kterému bude za dva týdny půl roku. Je neuvěřitelně kamarádský, mazlivý, akční, papající, atd., zkrátka vše se jeví v pořádku. Už nějakou dobu (třeba 2 měsíce) se ale stává, že ho občas přistihnu, jak žvejká svoje vlastní bobky (klasické kulaté, ne ty měkké). Může to znamenat nějaký zdravotní problém, resp. měl bych to nějak řešit? Tváří se u toho, jako by si dopřával úplnou delikatesu.

  Jeho strava vypadá následovně: především granulky Versele Laga Junior a seno (vždy dostupné), občas karotka, větvičky vrby nebo borovice (na okus, ale baští hlavně jehličí), výjimečně ředkvičkové listí, kedlubna, salát, bazalka, meduňka, dropsy na mlsání (bezobilné), zelí a sem tam malý kousek ovoce.
  8.4.2017 16:55Cranberry
  Robin: To ze je ji je normalka. http://www.kralici.cz/pages.asp?f=anatomie
  A granulky už pomalu zacni ubírat
  U mladých králíků do cca 6. měsíce je doporučeno podávat NEOMEZENÉ množství junior granulí. Mezi 6.-7. měsícem je pak třeba přejít na dospělácké granule a denní dávku pozvolna snižovat. Okolo 7. měsíce, kdy je králík považován za dospělého, je vhodné denní dávku snížit tak, aby granule netvořily hlavní součást stravy, ale pouze doplněk (množství pak záleží na velikosti králíka – pro zakrslé králíky je denní dávka 2 polévkové lžíce = cca 30g, nejlépe jedna ráno a jedna večer).
  8.4.2017 17:38Jerysso
  Cranberry- Ale v tom článku se píše právě o těch měkkých bobcích ne? Robin se ptá na ty normální kulaté :O
  8.4.2017 17:52samice a samice
  máme holku cca 1rok a čtvrt starou a přinesli sme si dnes domů novou holku cca 2-3 měsíce starou..po chvilce očuchávání mimo klec starší samice začla "osoulužovat" mladší samici.. nevíte co s tim?
  8.4.2017 17:56Cranberry
  Jerysso: to jo, ale obcas to kralik obohati i normalnimi.
  8.4.2017 17:58Ludva10
  Robin: Pročti si hlavně jídelníček, jehličí moc vhodné není. Jinak papáním bobků bych se neznepokojoval :-)
  8.4.2017 17:58Merlouska
  samice a samice: vyjasnujou si dominanci. Doporucuju neco ke cteni: http://www.kralici.cz/pages.asp?f=souziti
  8.4.2017 18:03Cranberry
  samice a samice: jsou to zvirata, je to normalni. Kazdopadne pro jistotu u obou prekontrolovat pohlavi (meli jsme morcata, taky samice. A taky starsi tak skakala na mladsi... Prijeli jsme z dovolene a uz byla doma nova klec s mladsi samici a tremi mladaty. A taky jsme si byli jisti ze jsou obe samice, ale zbarveni mladat rikalo neco jineho)
  8.4.2017 18:06Ludva10
  Markéta Kl.: Také bych určitě změnil veterináře na doporučovaného. To, že z králíčka i přes dokmování nelezou bobky je divný, možná dokrmujete málo. Nám se vždy při dokrmování osvědčilo dávat i třeba o půl větší dávku než je předepsáno. A výborný je Fibreplex. Každopádně to teď chce dobrého veterináře který ušákům rozumí. Problém může být klidně i jinde. Na zoubky koukal ( myslím i na stoličky vzadu )?
  8.4.2017 18:14Cranberry
  Markéta Kl: ted jsem se koukala jak casto dokrmovat, a vas kralik hladovi, krmite malo casto! http://www.kralici.cz/pages.asp?f=prvni-pomoc#dokrmovani
  8.4.2017 18:23Jennysek
  Dobrý den, mám doma osmi měsíční samici ( s mládaty) a nevím jestli až odstaví mladé ji nechat kastrovat. Hodně jsem slyšela že na to umíraají ale potom může zemřít na záněty.
  8.4.2017 19:24samice a samice
  2 veternáři řekli že je to samice (ta starší) ale bojim se ikdyž to je normální u zvířat aby jí u toho nějak neublížila (kousnutí atd)
  8.4.2017 20:12leprechaunek
  Jennysek: no ono stačí, že už v tomhle věku má mladé, chuděra :(( Když s ní zajedete na jednu z tady doporučených klinik: http://www.kralici.cz/pages.asp?f=veteriny
  tak jí žádné extra nebezpečí nehrozí, tyhle kliniky kastrace samic umějí. Jinak nehrozí ani tak záněty, jako rakovina dělohy, a to u obrovského procenta starších samic, kolem 90%. A to, že samice měla mladé, na pozdější výskyt rakoviny nemá sebemenší vliv.
  8.4.2017 20:42Cranberry
  Samice a samice: tak to jo, ja jen aby nahodou 😂 (a jeste bych byt vami zkontrolovala tu malou az trochu povyroste, taky jsme tak meli kocku a ted je to kocour Lucka. Staci zkontrolovat doma, ne veterinarem). Ono pri ujasnovani postaveni pak zalezi jestli bude mala vzdorovat starsi, to by pak bylo na dyl a treba ten kousanec by mohla schytat. A kdyby ji treba mela zavalit, tak mala zapisti a starsi ji snad pusti. Jen je nechte si to ujasnit, kdyz budete zasahovat bude to na dyl a mozna se mladsi bude snazit byt nadrazena pote co jste se za ni postavila...
  8.4.2017 21:19Kralikcz
  ahoj mám dotaz nevím co mám dělat pořád nám králík když pije tahá za pítko a já už nevím co s tím dělá to i večer a já se někdy kvůli tomu vzbudím a hlavně to ruší a pořád mu to pítku padá když pije už prostě nevím jak dál děkuji za radu
  - - - - -
  a také jsem si myslel že mu to neteče ale právě že teče
  8.4.2017 22:00Markéta Kl.
  Jaký druh antibiotik můj králíček dostal, opravdu nevím. Dokrmuji celý den po 3 hodinách, zítra ráno jdu na vyšetření, proberu důkladně s lékaře Kokcidiozu. Můžete mi poradit, jaký lék je na Kokcidiozu nejlepší? Dají se koupit pro králíčky probiotika a jaké?
  8.4.2017 22:08Jerysso
  Kralikcz- mám stejný problém. Přijde mi že z toho neumí pít.. Vždy když pije, tak za to škubne. Pítko už má druhé, protože to první kapalo a čím dál víc, až kapalo nepřetržitě. Teď má nové, asi 3 týdny, taky už začíná kapat. Takže také budu ráda za odpověď :)
  8.4.2017 22:18leprechaunek
  Markéta Kl: probiotika teď neřeš, teď je důležité, aby králík zůstal naživu.
  Ad léky - vždycky, VŽDYCKY se ptát!!!! Případně si nechat vyjet platební výměr s plným uvedením léků. Pokud by se veterinář zdráhal, prostě mu řekni, že chceš mít schované doklady, co kde kdy králík dostal, pro případ, že bys s ním musela k jinému veterináři. Slušný veterinář na tohle slyší.
  Jinak na kokcidiózu se nedávají antibiotika, ale antikokcidika (!) - kokcidie totiž nejsou bakterie, takže antibiotika nezaberou. Léky - Sulfacox nebo ESB3bio, ale to by měl prostě slušný veterinář vědět.
  Důrazně radím, stejně jako holky celý den, opravdu vzít ušáka na dobrou veterinu!!! Ideálně doporučovanou:
  http://www.kralici.cz/pages.asp?f=veteriny , v horším případě vybrat nejbližšího doktora z těchto: http://www.kralici.cz/pages.asp?f=nemoce-veterinari.
  Nedělám si srandu, pokud z králíka jde hlen nebo něco podobné konzistence, je na tom opravdu zle a kromě dokrmování možná bude potřebovat podpůrnou léčbu - infuze? Co já vím. Na opravdu dobré veterině se o něj postarají.

  Což mi připomíná, kromě toho, že dokrmovat, mu nezapomínej dávat pít čistou vodu. Ju? Průjem vždycky znamená dehydrataci.
  Jinak moc držím palce a fakt, popřemýšlejte nad těmi veterinami... Může to být pro prcka otázka života a smrti, doslova. Přečti si v tom druhém odkazu zkušenosti Lenkaul, jak jejího prcka málem stála život obíhačka veterinářů kvůli neschopnosti léčit kokcidiózu. Tohle fakt není sranda.

  Odkazy na probiotika máš tady, Bio Lapis a Fibreplex jsou klasika. Ale teď se fakt soustřeďte na to, aby prcek byl správně léčený.
  http://obchod.kralici.cz/k64-vitaminy-a-leciva-prebiotika-a-probiotika.aspx
  8.4.2017 22:20
  Dobrý den mohu se zeptat jestli ma cenu kupovat kralikovi dřevěný domeček ??
  8.4.2017 22:22Buub
  jasný, on ho sice králík časem rozebere, ale domečky jsou přece spotřební zboží. než zbytky domečku poletí do krbu, králík si užije spoustu zábavy.
  8.4.2017 22:24
  Děkuju moc ja se bála aby to potom nebylo špatně.
  9.4.2017 09:17Tygrinka
  Kralikcz: Vodu dávej zatím v misce a pořiď napáječku s jiným typem pítka.
  9.4.2017 09:43Lenulinna
  Ahoj mužů kralikovi udělat čaj z řepíku na trávení?
  9.4.2017 10:10weksernates
  Lenulinna: U lidí se řepík používá proti průjmům, ale jak by to zapůsobilo na zvíře, notabene na králíčka, to fakt nevím. Jaký problém má tvůj králíček s trávením?
  9.4.2017 10:47Lenulinna
  Včera přestal jist, pár granulek jsme do něj dostali, zeleninu kterou běžně jedl s chutí odmítá. ...kručí mu pořád v žaludku a je celkově nějaký špatný. ...:/
  9.4.2017 10:52PavlaS
  Lenulinna: To chce ale veterináře a nejlépe teď, nebo během dneška. Mohou to být zuby nebo taky cokoliv jiného každopádně jíst musí. Tak dokrmujte.
  9.4.2017 10:55Lenulinna
  Na veterinu se dostanu az zítra ráno, aby ale nebylo pozde. ..:(čim a jak dokrmovat když všechno odmítá?
  9.4.2017 10:59PavlaS
  Lenulinna: http://www.kralici.cz/pages.asp?f=prvni-pomoc#dokrmovani
  No čím dříve tím lépe. Pokud není je to vždycky špatně. Ani měkkou zeleninu nechce? Co třeba bazalku nebo tak?
  9.4.2017 11:27Kralikcz
  Jerysso také jsem si myslel ze neumí z toho pít ale dříve z toho normálně pila a až v únoru začala tahat
  - - - - -
  Tygrinka děkuji za odpověď a vodu dám zatím v misce a poridim jiné pítko 😉
  9.4.2017 12:01Alpa
  Lenulinna - zkus rozmočit granule na kašičku a stříkačkou do tlamičky to do něj nacpat. Nesmí mít prázdné bříško -(
  9.4.2017 12:26Cranberry
  Kralikcz: tak pak je moznost ze ji to bavi. Jak pak chodis a snazis se at je vsechno v poradku, a vic se ji venujes :D
  - - - - -
  Markéta Kl: predtim jsi psala neco jineho... ,,Na doporučení lékaře dokrmuji stříkačkou každých 5 hodin, dávám připravek Recovery plus. ". Kazdopadne zjistit co s nim veterinar delal, co mu dal a jaka byla diagnoza pred zacatkem jeho lecby, pak honem k veterinari kteri kralikum rozumi, jinak cela ta lecba byla zbytecna a ten tvuj vet ti vlastne zabil kralika (a taky rozhodnuti k nemu jit)
  9.4.2017 13:56BeránekLentilka
  Lenulinna: nebo tu celozrnnou Nemléčnou kaši, když byla Lentilka po kastraci a nejedla, tak tu kaši jsem do ní jako jedninou dostali.
  9.4.2017 14:09Lenulinna
  Dostala jsem do něj listy pampelišky, schroupal je hned :) hodil pár malých bobečků, tak ještě uvidíme, snad bude v pořádku. ...:) ale děkuji za rady. ... :)
  9.4.2017 14:12Alpa
  Lenulinna - naše Zorka miluje i celé kytky - pampelišky. Jsou to léčivky.
  9.4.2017 17:48Cranberry
  Mam problem... Po dnesku co jsem si proverovala pohlavi Elišky (zvazovani kastrace-prevence rakoviny), si nejsem jista, zda je to Eliška nebo Eliáš... Kdyz jsem se divala sem na stranky co je co, ani jedno neodpovidalo... Sice ma panske vybaveni, ale to neco jako kulky ma vepredu, bliz brichu (takze naopak v porovnani se psem). Je to v pohode? Taky se mi to zdalo celkem velky, tak jestli je to v pohode. Diky :)
  9.4.2017 18:38SindyEM
  Kralikcz: Mala som s malým úplne rovnaký problém. Kmásal flašou, až kým ju nezhodil. Ale u mňa bol problém hneď jasne pozorovateľný. Ten istý druh napájačky mal aj na Slovensku, a tam to nerobil, a aj som zistila prečo. Tam mi od výroby prišla napájačka hrozne ukvapkaná (skoro až tiekla), takže mu to rýchlo tieklo do papulky, a nenarobil sa toľko jazýčkom. Zatiaľ čo v ČR v klietke mu to ťažšie tieklo, a kmásal napájačkou od jedu. Štvalo ho to, čo bolo logické... Často som k nemu v ten okamih priskočila a mierne flaštičku stláčala, aby mu to poriadne vytekalo, vtedy sa úplne ukľudnil a vďačne pil. (Skús to aj ty, a ak sa malý ukludní, a bude vďačne sŕkať, tak mu to zle tečie.) Pritom sa mi zdalo, že napájačka funguje dobre, a dokonca z nej kvapkalo stále. Kúpila som novú. S tým, že napájačku každý deň plním vodou až za polovicu, prípadne do trištvrte fľašky, hoci je mi jasné, že to malý za deň nevypije, ale čím väčší objem vody, tým väčší tlak na guličku, a keď malý potlačí jazýčkom na guličku, ľahšie mu to tečie. Plus..mala som predtým napájačku od ferplastu s tým štvorcovým upínaním, a kúpila som napájačku takú istú ale s drôtikom. Je dôležité, aby flaša bola čo najstabilnejšia (keď mu s tým nepôjde dobre kmásať, tak ho to omrzí), a aby stála kolmo k mreži, čo som len tým štvorcovým pripevnením nevedela dobre dosiahnuť. Takže som pripevnila novú flašu k mreži obomi spôsobmi (plus som drát ešte skrátila a zohla okraj, aby flašu čo najviac natlačil k mreži). http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24720 Hodila som ti to do albumu. U nás to problém absolutne vyriešilo.
  - - - - -
  Inak ešte som zabudla dodať, že ak je flaša dobre kolmo k mreži pripevnená, tak ti nebude ani samovoľne toľko kvapkať, lebo guličku to lepšie tlačí dolu, a otvor krásne "ucpe". Takže by som možno najskôr skúsila len lepšie flašu pripevniť, prípadne až potom kúpiť novú, ak nepomôže.
  9.4.2017 19:16Buub
  Cranberry

  U králíků jsou kulky před penisem, ano. Je to naopak než u psa.

  Každopádně když u králíka vidíš v tříslech lysé válce, tak je to samec, o tom žádná.
  9.4.2017 19:23Odett
  Prosím, používáte někdo roštové wc? Tam se nedává podestýlka dospodu pod rošt? Propadnou mi bobky pod rošt dolů? Chtěla bych to jako prevenci kokcidiozy, aby bobky nemohla z wc vyjídat. Ještě malá otázečka, čím krmíte(granule), díky
  9.4.2017 19:31Cranberry
  Buub- Diky, tak dalsi zvire co zazracne zmenilo pohlavi :'D
  - - - - -
  Odett: ale kralici musi jist bobky, na strevni mikrofloru. A je otazka zda tam kralik bude chtit chodit
  9.4.2017 19:56leprechaunek
  Odett: roštový záchůdek jako prevence kokcidiózy je v podstatě k ničemu. Pokud ji prcek nedostane nebo překoná jako malý, tak pak už v životě v podstatě nehrozí. Taky nezapomínej, že kokcidie jsou běžně přítomné ve střevě, a kokcidióza vzniká jejich přemnožením UVNITŘ, např. vlivem stresu... takže záchůdek jako takový v tom nehraje žádnou roli.

  Ad granule, každý něčím jiným :-D záleží, jak starého máš králíka... Z juniorek jsou klasika Care+, Brit, Nutrin, Oxbow, Science Selective a Cuni Complete, u dospělých tytéž značky plus Kiki Nutri, Cuni Crispy Pellets a relativně Genesis. Grainless Complete jsou výborné, ale hodně dietní, normálním aktivním zvířatům bych to nedávala.
  Záleží, co seženeš, a taky co je ti sympatické složením a cenou - nejlíp projet tady v obchůdku:
  http://obchod.kralici.cz/k79-krmivo-granule-junior.aspx
  Jinak pozor, bezobilné granule nejsou výhra, králíci nějakou tu energii potřebujou a dostávají ji právě z jádra, tedy z obilí. Jo?
  9.4.2017 20:07Kájka
  Cranberry: Eliáš, to zní zajímavě :-)) Ale aspoň nemusíš řešit kastraci samičky, tak to je pozitivní.
  A kdo určoval pohlaví? To asi nebyl veterinář. Odkud máte králíčka?
  9.4.2017 20:13Cranberry
  Kájka: dostala jsem jej od kamaradky, v tak cca 3 mesicich. Ta jej koupila na burze. Pohlavi urcoval jeji tatka, myslivec a kraliky na maso predtim chovali, takze vi jak co vypada. Ale asi toho meho mrvivce moc neprohlizel, proste nevidel kulky tak je to holka :D asi jeste nebyly sestouply... Jinak ja mlady nechtela, takze je to vlastne plus :D
  9.4.2017 20:16Alpa
  Cranberry - docela si umím představit situaci na veterině, pokud bys po nich žádala kastraci z důvodu rakoviny dělohy - pro Eliáše :-)
  9.4.2017 20:20Cranberry
  Alpa: Taky me to napadlo, jak by to vypadalo. Tak jsem ty poskrabany ruce obetovala a zkontrolovala to. No nevadi, stejne na nej volam ,,Elajžo" (kdo kouka na the originals nebo koukal na the vampire diaries vi jak presne :D ).
  9.4.2017 20:30Kájka
  Hlavně, když by se to nezjistilo až na op. sále ,-)

  No, my jsme trochu mátli s jménem, že jsme králindě říkali Kája. Doktor, který ji měl dlouhodobě v péči (několikrát ji operoval čelist) o ní většinou mluvil jako o tom Kájovi :-) Já si ho nedovolila opravovat, jen když jsem o ní mluvila, tak mluvila v ženském rodě. Až ke konci o ní mluvil jako o samičce. Fakt je, že on se jí dolů nedíval a pak vždycky viděl jméno Kája... :-)
  - - - - -
  Vlastně naše první králinka byla původně Karlík -Kája :-) než jsme si to nechali zkontrolovat na veterině, když byla ještě mládě. Tak se zas tak moc nemůžu smát ,-)
  9.4.2017 20:37leprechaunek
  Tohle jsou stejně nejlepší historky :)) Dodnes mě baví, jak skvěle před cizími a totálně nechápajícími lidmi znělo "moje malá Jaroušek", případně "Jaroušek dneska lítala po zahradě" a podobně :-D O tom, jaká prča bylo předkládání očkováku pokaždé na jiné veterině, než jsme našli současnou paní doktorku, ani nemluvě :-D
  9.4.2017 20:45PavlaS
  Cranberry: Takže vypadá jako fakt starej upír/gentleman? :D Já jsem měla taky kdysi králíčka... až mi jednou táta oznámil: Tak ten tvůj Honza má mladý. Tak jsem jí říkala Honzičko. :D A dodnes si pamatuju výraz veterináře (už je to tak 16 let), když jsem mu k naočkování podávala Honzu s tím, že je to máma od těch oblůdek vedle.
  9.4.2017 20:52SindyEM
  Ako vás tu teraz čítam, tak som trošku na pochybách, či mám Aleška a nie Alešku. :D skrátka som verila chovateľke, že beriem samčeka, a nikdy ma to ani nenapadlo dať skontrolovať veterinárovi.
  9.4.2017 20:52Kájka
  Jano, jméno ta Jaroušek -to bylo ještě lepší, to jste mátli dokonale :-))
  že jste nepřejmenovali na Jarušku apod. ,-)
  9.4.2017 21:07leprechaunek
  Ilčo, já to totiž zjistila po roce - a TŘECH návštěvách veterinářů :-D No za tu dobu už to prostě byl Jaroušek a nikdo mu to neodpáral :-D
  9.4.2017 21:22Anor
  Holky, docela se bavím, když to tady čtu =) Já si pořizovala Borise samečka, ale pořád jsem měla v záloze Barču, dokud jsem tu naší příšeru nedovezla dědovi na přezkoumání. A pak se u babičky ještě stavoval strejda, jak viděl, že mám zakrslíka, tak si ho prostě musel prohlídnout z blízka, protože nevěřil, že jsem si za mazlíka pořídila "oběd" =D No a Boris se podruhé podrobil zevrubné prohlídce od letitého chovatele králíků. Takže jsem si byla jistá, že mám opravdu samce =)
  10.4.2017 02:16Merlouska
  Já zase kdysi konvertovala ze Šamana na Šamanku :-) Zajímavé ale je, že i když mi to zpočátku přišlo divné, že přece Šamanka z pusy neleze, tak jsem si na to nakonec zvykla a dnes na tom nic divného nevidím.
  No a taky jsme kdysi měli kluka Merlyna, kterému jsme říkali Merlouš(ek), ale vesměs až po jeho smrti jsem došla k závěru, že to byla spíš holka - protože měl(a) krásný holčičí límec pod krkem, jenže tenkrát jsem o existenci nějakého límce u samic vůbec nevěděla a ve zverimexu nám ho prodali jako kluka, tak to byl kluk :-)

  Jinak já na veterině obvykle vzbuzuju úsměvy se jménem současné králice, protože "oficiálně" je to Nedělní oběd .. ale stejně na ni většinou volám ušáku. Doma jí pak kromě králík/králice/ušák ještě říkáme Neděle.
  10.4.2017 08:07bibianna
  Merlouska: Nedělní oběd,tak to je fakt super jmeno pro králíčka!🐇🐇🐇😂😂🌼🌸to jsem se zasmála👍👍👍
  10.4.2017 10:00Berunkas
  já měla první Terezku, z druhé Terezky se nám vyklubal Terýsek po té co mu zázračně narostly kouličky a u třetí jsem si radši počkala do 4 měsíců abych měla jistotu že je to holka :D Madam se opravdu nezapře, má šálu kolem krku jako prase a strašně ráda v ní leží :D
  10.4.2017 10:34Roza14
  Ahoj, s přítelem máme dva králíky, jednu slečnu (mladší) a samce (starší) samec je vykastrovany, od kastrace začal útočit když mi chceme dát jídlo nebo cokoliv, naučil se příšerně kousat klec a škrábat do boudy, nevíme co s tím, přítel už je vytočený a má chuť je dát pryč :/ Ginny (samice) to od nej okoukala a dělá to samé. Kralíčkům se snažíme věnovat, pouštíme je každý den alespoň na 3 hodiny- aby byli spolu, jelikož mají klece zvlášť, jelikož i přes katraci se navzájem znásilňují a jsou nemazlivý. Já to nechci s niki vzdát, ale už jsem z toho taky špatná a nevím jak to změnit. Nevíte co dělat, jak si s nimi poradit?
  10.4.2017 10:47leprechaunek
  Roza14: no ještě aby měli náladu se mazlit. Samec není zlý, samec je teritoriální - to dělá spousta králíků, že vyjíždí po čemkoliv, co leze do JEJICH klece..
  Ohledně toho kousání mříží, nejčastěji prostě nuda. Snaha je fajn, ale snaha je málo - zavři se na záchod a vylez na tři hodiny denně, a uvidíš, jestli ti to bude společensky stačit, hm? Králík je živý tvor, má potřebu pohybu a klec 40x100 metrů je na to prostě nedostačující, to je fakt akorát tak ten ekvivalent koupelny či záchodu u lidského bytu. Můj králík bez potíží vládne garsonce o 40m čtverečních a pelechy si vybírá po celé ploše, a stejně tak kdykoliv přes den rád lítá napříč bytem. To jen tak pro porovnání.
  Na tvém místě bych zvážila jednak micáky dát dohromady - pokud po sobě skáčou, o to až tak nejde, hlavně aby si neubližovali... ale dva králíci se zabaví snáz než jeden. Btw králici ideálně vykastrovat, je to prevence rakoviny dělohy. No a zvažte buď je nechat na volno úplně - postupně, nějak zvykat, nebo aspoň jim pořídit ohrádku. Ta u řady králíků potíže s kousáním mříží i s teritorialitou vyřešila.
  Že jsou nemazliví, s tím se budete muset smířit. Nikdy nikdo neřekl, že králík je muchlací mimino.
  Jinak tyhle problémy, co máte, jsou přímo klasické, takže... moc dalších alternativ fakt nehledejte.
  Jo ad ta teritorialita, králíkovi do klece prostě nešahat. Nehrabat po něm, krmit a čistit ideálně když je mimo klec. Ale jak říkám, ta klec sama o sobě některým "míň akčním" králíkům vyhovuje, ale pro ty ostatní je za trest. Pokud máte ten druhý případ, pomůže vám fakt jejich vyhození a pořízení něčeho takového, léty ověřeno:
  http://obchod.kralici.cz/k49-ohradky.aspx
  10.4.2017 11:26bibianna
  Roza14: je to pravda,3h denně je málo,pokud by byli na volno,garantuju ti,že v noci budiu spát jako dudek🐇😂Belu je puštěná 24h denně po celem bytě,teď se k tomu přidala i lodžie 6m,takže je vylitana,vysmradena a v noci zaleze pod strisku a chrni,až se hory zelenaji🐇🐇🌸🌼zvaž aspoň tu odradku,at muzou trosku vybit energii a vyskakat se.Ale samozřejmě pustit je na volno je to nejlepší,nehledě na to,že to bude dobré i pro socializaci ušaku,víc si na vás zvyknou,budou s vámi vegetit🐇🐇😂😂👍👍🤗
  10.4.2017 12:00Merlouska
  bibianna: to mas docela zajimaveho usaka, ta moje zasadne chrni pres den a zlobi pozde vecer/rano.

  Ale jinak je to u me stejne jako to rika leprechaunek - pelechy si usadlo vybira po cele plose garsonky. Co se mi ale libi, vypozorovala jsem u ni uz urcite navyky: pres den nejradsi spi na chodbe, kde je vetsi tma a zima, zatimco odpoledne a vecer byva v pokoji/ohradce.
  Ale s tou teritorialitou me rozciluje taky - jak se k ohradce priblizim, frci si ji okamzite branit, takze doplneni jidla a vody je problem skoro vzdycky :-)) Taky se mi libi, jak bere ohradku za sve utociste a kdykoli neco provede, utika se schovat prave do ni. Normalne cim dyl toho kralika mam, tim vic me fascinuje.
  10.4.2017 12:07leprechaunek
  Merlouska: u nás to záleží, kdy zhasnu :)) Když nezhasínám, je ušatec schopný řádit jak černá ruka třeba do čtyř do rána :-D no a když zhasnu, tak klidně od půlnoci chrní jak beránek.
  Jinak denní závislost pelechů můžu potvrdit - dopoledne spíme ve stole nebo pod ním, odpoledne v předsíni a na koberečku u žrádla. Jsou to malí mizerové :)))
  10.4.2017 12:09lampa
  Ahoj, chtěla bych poprosit o radu co se týče králičí rýmy. Máme 6-měsíčního králíčka. Asi nastydl, v pátek začal občas kýchat a v sobotu se zesílilo a už mu tekl hlen z čumáčku a trochu polehával. Ale sem tam se proběhl a hlavně celou dobu s chutí jedl. Pro jistotu jsem mu koupila vitamínové kapky do vody, zatopila v pokoji a do klece koupila teplý kobereček, aby mu nebyla zima od podlahy. V neděli už zas radostně hopsal a výjimečně si kýchnul. Hlen jsem už neviděla, ale po kýchnutí si čistil čumáček tlapkama, tak kdo ví. Každopádně dneska jsem slyšela snad jen tři slabá kýchnutí a papá a je čilej, lítá skáče. Tak se chci zeptat jestli je opravdu nutné ho nosit k veterináři a dávat mu antibiotika? Jsou třeba při každé rýmě, když mám pocit, že se to zlepšuje? Nepřihorší mu spíš ještě stres z jízdy autem?
  Budu vděčná za každou radu!!! :)
  10.4.2017 12:49Merlouska
  jinak jedno z oblibenych mist kvalika (odvozeno od valet se, zejo :D) je i prah mezi chodbou a pokojem:
  https://www.dropbox.com/s/1qjw78gol9c7ci6/2017-04-10%2012.09.31.jpg?dl=0
  10.4.2017 12:51leprechaunek
  Merlouska: jj, obě moje miciny milovaly válení u prahu taky :))) Těch prahů, u kterých jsem je nafotila, by byl asi bezpočet :-D
  10.4.2017 13:16Kájka
  Také jsme to tak měli s těma prahama, Kája u nich ráda lehávala. :-) A když byla unavená, tak běda, když si děti dovolily projít a vyrušily ji, vrčela na ně (jinak ne). Na mě teda si nedovolila vrčet nikdy.
  10.4.2017 13:39Merlouska
  U me je to jak kdy - nekdy chrni tak tvrde, ze ji muzu prekracovat a je ji to burt, jindy zase staci abych si dovolila opatrne projit kolem a uz mi startuje po nohach... asi holt naladova zenska, no :-))
  10.4.2017 17:45BeránekLentilka
  Ahoj, mám dotaz. Existuje u králíčků něco jako jarní únava? Lentilka poslední dobou často odpočívá. Jinak normálně papá vše, co jí dáme, bobkuje,..jsou jí dva roky, tak předpokládám, že věkem to asi není. Jen se chci zeptat na názor. Zítra jdeme na drápky, tak se rovnou zeptám ještě veta. Děkuji, pokud bude mít někdo nějakou odpověď :)
  10.4.2017 19:59ammmbra
  Zdravím všechny,mám 8mi letou králindu,kastrovanou,dnes byla ráno úplně ok a ve 13h najednou přiběhla ke mě a zcela se bulala očička ji těkají a háže hlavičkou ze strany na stranu,vidím že se jí ůplně motá hlava,hned jsem jela na veterinu,kde mi řekla že to vypadá na encephalitozoonozu - parazitální.Vzali krev a dali mi léky ,které mám 2x denně podávat.nic víc s ní nedělali prý injekci ji nedají - vzali si 1100,-!a králíček trpí , ještě si nevzala ani kousek sena..hned jsem ji dala ten lék,ale ty očička ji lítají a má motáka.Prosím má někdo s tímto zkušenosti?Opravdu ji nelze pomoci rychleji?Jsem zoufalá...vysledky z krve budou až ve čtvtrek..
  10.4.2017 20:00Cranberry
  BeránekLentilka: Muj taky ted hodne lezi, prisoudila jsem to horku. Kdyz jej pustim na balkon kde je chladneji, je hned zivejsi. Myslim ze je to tim nahlym oteplenim...
  10.4.2017 20:15Anor
  ammmbra: Bohužel, nic účinnějšího a rychlejšího než Panacur na tuhle nemoc neexistuje. Někdy může trvat i několik dní, než se stav zlepší a klidně několik týdnů, než se upraví úplně. Co jsem tu četla, tak některým králíčkům zůstane třeba hlavička na stranu. Pokud ušatá nejí, je třeba ji dokrmovat. Dle mého máš štěstí, že na veterině o encefale vůbec vědí a umí nabrat králíčkovi krev. Ten test je drahý, co vím, tak stojí kolem 500,- jen test. Ta cena není přehnaná. Podívej se do archivu, nebo do sekce nemoci, je tu toho napsáno spoustu. Držím palečky, aby bylo ušaté co nejdřív lépe.
  10.4.2017 20:36leprechaunek
  ammmbra: pokud ušatá dostala panacur. Jiné léky se na to nedávají, hlavně žádná antibiotika. Nicméně Anor má v tomhle pravdu, můžeš být ráda, že na veterině o encefale vědí a umí odebrat krev, bez přehánění...
  V každém případě, tihle paraziti napadají centrální nervový systém, no a já mám dojem, že panacurem se dá dostat jen na ty parazity, kteří jsou v ledvinách (postiženo může být oboje). Jinak se s encefalou musí vypořádat především imunitní systém zvířete - takže ano, trvá to dlouho, a ne, ani podání léku nezaručí žádné akutní zlepšení. Encefala je svinstvo; tohle všechno je bohužel normální.
  10.4.2017 20:49Kájka
  ammbra: Je to smůla, co potkalo vaši králinku. Aleje dobré, že jste šli hned na veterinu a králinka má včas léky.
  Přeju, ať to dobře dopadne, aŤ je brzo líp! :-)
  - - - - -
  Jestli králinka pořád nejí, tak musíte dokrmovat. Předpokládám, že víš jak.
  Chápu, jak Ti je, když ji vidíš... Máš pěknou, šikovnou králinku, tak -bojujte!
  Přeju hodně sil, ať to zvládnete.
  10.4.2017 23:27aviam
  lampa - moje zkušenost s rýmou je taková, že u 1. králíka stačil vit. B + C a bylo po rýmě asi do 14 dní; 2. králíkovi také začalo téct z čumáčku a B+C nezabraly tak bral dlouhodobě atb Enrogal a také se jí nezbavil. Po 1,5 roce rýmy dostal atb Ronaxan a do týdně rýma výrazně ustoupila a čumák má už suchý (aspoň zatím).
  11.4.2017 06:52Elis15
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24717
  přidala jsem další fotky, kupodivu se ty moje dvě holky snášejí :-)
  - - - - -
  ammmbra: přeji at vše dobře dopadne
  11.4.2017 15:44Alpa
  Přáníčko pro všechny příznivce ušadel http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24721
  11.4.2017 23:50ammmbra
  všem moc děkuji za odpovědi a držení palečků :-) kralinda je dnes ráno trošku lepší,už ji nelítají tak ta očička ze strany na stranu,hlavičku na bok nemá,ale je celkově postrašená a jenom se schovává,je celkem problém ji chytit..určitě ji ještě není dobře..dokrmuji co 2 hodiny zelenou kašičkou rodicare,2x denně ten panacur 1/4tbl.nechce moc polykat a nechává si to vypadnout z pusinky tak se snažím aby snědla aspon něco..modlím se at už to přejde a je z toho venku a začne sama jíst..beru ji jako moje děcko ... a to je mi 48let!
  12.4.2017 02:19Merlouska
  ammmbra: mozna se zkus veterinare zeptat, jestli by ti ten panacur nedal tekuty (suspenze), dostavat to do usaka strikackou je sice taky boj, ale podle me s o neco vetsi sanci na uspech nez v tabletkach. Nebo dalsi moznost je zkusit ji tu ctvrtku tablety dat do nejakeho pamlsku nebo neceho, co ji chutna - pokud to tedy bude vubec jist, kdyz pises, ze ji musis i dokrmovat.
  Jinak taky drzim palce, at se z toho dostane :)
  12.4.2017 02:45aviam
  ammmbra - to jí ale bereš úplně správně :-), oni to jsou takový děti v chlupatém kožíšku; a to nejde Panacur smíchat s vodou aby se rozpustil a vstříknout do tlamičky stříkačkou? Na nás už taky čeká Panacur (susp.), až dobereme atb, ale příznaky enfefalky nemáme, jen nejistý výsledek...tak raději přeléčit, doporučil doktor. Tak držíme palce, ať je plyšák co nejdříve z toho venku.
  12.4.2017 06:54Bejlinka
  ammbra myslím že všichni tady ty svoje chlupáčky bereme jako děti. Taky tu svojí tak beru mojí babičku. A už se těším až ji dneska večer pomazlím pokud mě nepředeběhne Julinka
  12.4.2017 10:40Daniberu
  ammbra: Z mé zkušenosti vím, že, jak píše aviam, tedy rozpustit Panacur ve vodě, opravdu jde a rozpouští se dost snadno. Rozpouštěla jsem ho v opravdu malém množství a když jsem dala stříkačku co nejdál do pusiny, nic nevyteklo. Moc držím palce!
  12.4.2017 11:36Eldosaurus
  zdravím, mám dotaz, moje králice (3 roky) zvyklá chodit na záchůdek celou dobu do klece, mi začla různě čůrat po pohovce, nebo do rohu místnosti i bobkovat. je to docela problém a nejde to uhlídat, protože je puštěná 24/7. zavírat ji nechci. je možné, že na ní jde jaro nebo tak něco a značkuje nebo tim láká samečka apod.? má i druhý záchod, externí, který nikdy ale nechtěla používat, ale dala jsem ho do toho jednoho rohu. děkuji
  12.4.2017 16:34Alpa
  ammbra - tak trochu blázni jsme tady všichni, bez ohledu na věk. Navíc 48 není žádná trága, jsme tady i starší a jsme na tom úplně stejně :-) Držíme ušadlu palce, A+Z
  12.4.2017 17:57aviam
  Eldosaurus - já bych začala pátrat, jest-li to není projev nemoci...buď inkontinece s ní spojená nebo projev toho, že jí něco bolí a není ok
  12.4.2017 19:41Jerysso
  Ahoj, chtěla bych se zeptat, když je v granulich na prvním místě vojtěšková moučka v zastoupení 41%, na druhém místě pšeničné otruby, třetí sladové klíčky. Je to dobrá volba granulí?
  - - - - -
  Tady je celý název granulí - APETIT, Berkel Futter Krauter Light pro zakrslé králíky 1kg
  12.4.2017 20:49leprechaunek
  Jerysso: úplně orientačně, kvalitní granule se prodávají cca stovku za kilo, někdy víc, někdy míň. Jestli je vůbec nějaký rozdíl v kvalitě granulí, kde zaplatíš 80 korun za kilo nebo 80 korun za 300g, to už je na úúúplně jinou debatu.
  Ale - pokud někdo prodává kilo za dvacku, alias 25 kilový pytel Berkelu... odhadni sama, co od toho tak můžeš čekat. Vážně myslíš, že někdo vyprodukuje kvalitní krmivo včetně zpracování, balení a distribuce za cenu menší než časopis u stánku...? Tož tak.
  12.4.2017 21:04Buub
  Si dovolím nesouhlasit. Jak drahé jsou suroviny, ze kterých se dělá krmivo pro králíky? Jo, granule pro psy, pro kočky, tam je stovka za kilo minimum, aby v tom bylo nějaké maso. Ale vojtěšková moučka? pšeničné otruby? bavíme se o surovinách, co koupím za pětistovku za metrák. z toho se kilo za dvacku udělá raz dva, hlavně na velkém pytli, který je papírový a není na něm krásný veselý obrázek králíčků. nakonec je totiž nejdražší právě to balení a distribuce. a pocit majitelů králíčků, že žrádlo musí být především drahé. to je sen každého výrobce, toto.
  12.4.2017 21:27leprechaunek
  Buub: a) výslovně píšu "úplně orientačně". b) ano, odpadní suroviny jsou levné. Co je na tom jako objevného. Stejně jako to, že čím větší množství, tím menší cena. Metrák ovsa stojí tři stovky, a půl kila 30 korun. Ale přesně o tom jsou pytlíčky pro zvířátka - nikdo z nás si doma metrák žrádla neuskladní, sorry. c) krmit dvěma druhy otrub a ječmenem považuju za totálně proti smyslu zařazení granulí do krmné dávky, takže já osobně bych za to nevyhodila ani korunu.
  d) "Si nesouhlas" si jak chceš, já zase nesouhlasím s tebou a tím to uzavírám, hádat se tu fakt nebudu.
  12.4.2017 21:33SindyEM
  Berkel by mala byť kvalitná nemecká značka, ktorou sa kŕmia dokonca výstavní králíci. Možno značku dohľadať aj na týchto stránkach. Mne ju odporúčala chovateľka (vraj z toho toľko králik nepriberá v dospelosti). Nakoniec som na ňu ale nedala, lebo sa mi nechcelo objednávať granule cez internet a v zverimexoch mali z tejto značky len dva druhy granúl, z toho jedny s kokcidiostatikami (to v žiadom prípade) + som chcela malému kúpiť granule ozaj dobré. Z tamtých zverimexových som nemala dobrý pocit...
  12.4.2017 21:35Jerysso
  Leprechaunek, Buub- dobře děkuji za ohlas :D Granule jsou levnější než kupuji teď to je pravda. Ale já myslela spíš složením, jestli to jsou kvalitní granule. Vím, že kvalitní granule asi nebudou stát dvacku, ale v tomto ohledu souhlasím s Buub. Vlastně i větší balení stojí míň že:)).
  Jinak ještě jiný návrh, granulky Kiki nutri rod si tu zatím všichni chválili ne? Prijdou mi kvalitní, ale bohužel v mém okolí je žádný obchod s chovatelskými potřebami nemá :(. Tak asi jedině přes internet....
  12.4.2017 21:37SindyEM
  napr. toto: http://obchod.kralici.cz/p1411-berkel-berkel-schaukanin-kralik.aspx

  Nepáči sa mi, že tie "Berkelky", čo sú k dostaniu aj u nás v zverimexoch nemajú niektoré hodnoty na obaloch udané. Neviem, či by som im úplne verila...
  13.4.2017 09:19Daniberu
  Jerysso: Pokud budeš nakupovat na internetu, můžeš vybrat i jinou značku. Vhodných je tam celkem dost. Kiki jsou i podle mne vyhovujíci. Já zase měla třeba Brit. Osobně bych "Berkelky" nekupovala. Osobně se mi to složení moc nelíbí. To, že jsou často doporučovány "velkochovateli" je celkem pochopitelné. V tom množství králíků, které chovají, je cena opravdu nezanedbatelná a u výstavních králíků není příliš nutné, aby se dožívali nějak vysokého věku. Když máš ale doma jednoho prcka a stejně nemůžeš kupovat metrák najednou, tak se mi zdá zbytečné takhle šetřit. Je to můj názor. Třeba se pletu. Jelikož ale dost chovatelů používá a doporučuje i granule s kokcidiostatiky a někteří dokonce ani nedoporučují krmit "zeleným", tak na jejich doporučení prostě moc nedám. Jejich zájem je většinou diametrálně odlišný, než ten můj :).
  13.4.2017 10:10Jerysso
  Daniberu- Jo jasně chápu no:D Ja jen že jsem se včera dívala v obchodě na jedny a koukla na jejich složení jsem viděla tu vojtěškovou moučku. Ty kiki mi přijdou hodně dobré granule ohledně složení. A prodávají je i po 1kg tak by to asi stálo za vyzkoušení:)
  13.4.2017 10:19Cranberry
  Pridam se s dotazem ke krmeni- chci koupit oxbow ( http://obchod.kralici.cz/p1719-oxbow-oxbow-bunny-basics-adult-rabbit.aspx ) a nevim jestli je to zbytecnost, protoze bych obednavala z netu (ve zverimexech ani chovatelskych potrebach v okoli jsem jej nenasla). Tak jestli mam obednat, nebo nejake jine krmivo ktere by bylo normalne v obchodech a taky kvalitni? Cena je mi jedno, to jen tak BTW :)
  - - - - -
  A taky je mi jedno jak to bude velky, mista je dost :D
  13.4.2017 15:42samice a samice
  mám doma 5dní samici staří cca 2,5měsíce....první 3dny jedla bez problému a skákala po pohovce atd,seznamovala se s druhou samici stáří rok a půl poté co spolu strávily noc v jedné kleci tak už dva dny nejí granule ani mrkev a seno si dá občas jenom trochu,pít jsem jí neviděl ale asi pije občas čůrá a do toho se jemně klepe což neděla (a ještě smrdí jako marihuana) nevíte čím to je:?
  13.4.2017 15:57Elis15
  samice a samice: nejprve bych začala tím, že jste dal novou samici do klece ke staré samici. toto je naprosto nepřípustné. Kralíci nikdy nesmí být v jedné kleci a už vůbec ne, když jeden je zde už doma. Chudák malá, vůbec se divím, že to nedopadlo hůře.
  Jaké má bobečky? Určitě vzít bobečky a jet hned na veterinu, aby vyšetřily, zda nemá kokcidiozu a případně okamžitě začít s léčbou. Hlavně ji prosím vás už nedávejte do jedné klece se starousedlíkem.
  Druhá možnost je, že se v noci mohly "porvat" a ta malá se bojí.
  13.4.2017 16:08samice a samice
  Elis15 - ona ale už nejí ani když jí dáme do jiné klece a nebo je uplně v jiné místnosti než starý králík... podle mě se jí nebojí jelikož když jsou obě puštěný tak malá za ní klidně jde a očuchává ..na veterině jsme byly cca před 3dny na "vstupní prohlídce a řekli že vypadá v pořádku a že by kokcidiozu vyloučily že její bobečky vypadaj hezky.
  13.4.2017 16:14Elis15
  samice a samice: králíček musí jíst, když nejí už více jak 24 hodin, může to dopadnout většinou hodně špatně. Doporučuji vybrat veterinu dle vašeho bydliště, která je doporučovana zde na strance uplně nahoře "Veteriny" . dále vzít bobečky okamžitě a nechat udělat rozbor na odborné veterině a králíčka nejlépe vzít s sebou, ale jak říkám, vybrat tu veterinu, která má doktory zaměřené na králičky. Nejsem doktor, ale jestli poznají nebo nepoznají kokcidiozu podle toho jak vypadají bobečky, tak jsou asi teda supermani. To je nesmysl.
  13.4.2017 17:28Svinucha
  Souhlasím s tím, co píše Elis15 a doufám, že už jste na cestě k veterináři... Pokud malá 2 dny nejedla, je to urgentní. U králíka je to nebezpečné a musí se to řešit hned!
  Dokrmená nebyla? Viz
  http://www.kralici.cz/pages.asp?f=prvni-pomoc#dokrmovani
  Alespoň, že měla nějaké to seno, snad není pozdě...
  To, že se třese a nejí, znamená, že jí něco bolí, není jí dobře. Důvodů může být spousta, my ti diagnozu nedáme, tu ti dá dobrý vet.
  Je možné, že přestala jíst ze stresu. Šoupnout jí do teritoria druhé samice byl každopádně špatný nápad! Možná se tam v noci popraly...
  - - - - -
  Toto byl příspěvek pro SAMICE A SAMICE.
  13.4.2017 20:00SindyEM
  Dnes sme s malým prvý krát cestovali s detskou flaštičkou na pitie. Sľúbila som, že dám hlásenie, či flaška funguje aj v praxi, a poslušne hlásim, že mám šikovného ušiačika, a pil počas tých dvoch hodín vlakom 4-krát. :D Vlastne načahoval vždy krk, keď videl, že pijem ja. Akoby si hovoril, že keď ty, tak aj ja. Takže vždy keď som pila, dostal pitíčko aj malý. U nás sa teda flaška vo vlaku ozaj osvedčila. Keby mal niekto rovnako pohodového ušiaka, čo po ceste papá, a je v pohode, na dlhšie cesty by to mohol rovnako oceniť. :) Jediné čoho sa obávam je to kakanie a čuranie po ceste. Aleško je natoľko v pohode, že štvrť cesty vystrája, a presviedča ma, že v prepravke sa nudí, a chce ísť von. Potom strúha rôzne pózy, vála sa na boku, chrúpe pri škrabkaní..je len otázkou času, kedy bude mať natolko u prdelky, že mi začne do prepravky podľa ľubosti aj bobčiť a cikať. :D
  13.4.2017 22:53Nastreia
  Ahoj poprosila bych Vás o radu. Byli jsme na očkování a MVDr.Vales mi řekl, že Leia nadváhu nemá, ale už máme dávat pozor na váhu :) je jí 10 měsíců. Je to nalezenec, kříženec asi kdoví čeho.
  - - - - -
  Baští rukolu, polníček, granule Brit care, paprika, jablíčka, ledový salát, mrkev, trošku mrkvové natě. Sem tam řapíkatý celer a samozřejmě spoustu sena. Má výběh 2x2 m. Zatím nemáme možnost mít ji puštěnou úplně volně
  - - - - -
  Poradili by jste mi prosím, jak upravit jídelníček?
  13.4.2017 23:28bibianna
  Přejeme všem ušatým kamarádům i jejich člověčím "rodičům" Krásné svátky jara🌼🌸🐇🐇🐰🐝🐏🐖🐤🐐🐥🐦😊
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24722
  14.4.2017 09:17Perrita
  Krásné Velikonoce všem! http://www.kralici.cz/alba.asp?eas17
  14.4.2017 11:20tedouš
  Prosím Vás o radu,mám králíčka který s námi žije v domě ale chtěla bych s ním chodit i ven na zahradu. Potíž je v tom, že nechci aby byl nemocný.Poraďte mi prosím jaká je vhodná teplota na to abych ho mohla vzít ven. :) Budu moc vděčná
  - - - - -
  Jo a užijte si VELIKONOCE !!! :)
  14.4.2017 12:15Anor
  tedouš: Leprechaunek to tu nedávno někomu psala, vytáhla jsem to z archivu: "Ono nejde ani tak o aktuální teplotu venku, ale o to, aby po zimě byla pořádně prohřátá půda. Přece jen králík obývá úplně jinou výškovou zónu, a pokud v metru a půl na tebe praží sluníčko, on může klidně mrznout od neprohřáté země... pokud ho tam chceš nechat chvíli sedět, mělo by být tak 15, 17 stupňů, a to už dlouhodobě. A samozřejmě absolutní sucho. Taky záleží na králičí izolaci, na délce pobytu venku, ale posadit třeba krátkosrstého králíka na půl hodiny do vlhka ve 12 stupních nebude dobrý nápad."
  Takže asi tak. A ještě je důležité králíka naimpregnovat proti klíšťatům, dobrý je na to třeba Arpalit sprej. Nezdá se to, ale už jsou potvory aktivní, z kocoura už jsme je tahali. =(

  Taky přeji všem hezké Velikonoce!
  14.4.2017 14:05petrpetr
  Zdravim, jsou pro kralicky necim nevhodne sipkove vetve?
  14.4.2017 20:27tedouš
  Moc děkuji za radu ANOR budu jsi to pamatovat jsi moc hodná :)
  - - - - -
  petrpetr : nikde nepíšou že by je nemohli ale radši bych mu to nedávala, mám o krmení králíků knížku a tak se projistotu podívám když na něco příjdu písnu :)
  14.4.2017 22:14Jerysso
  petrpetr- Tak nevhodné asi nejsou bych řekla, až na to, že mají trny:)) Takže je možná nějak odstranit.. Obsahují dost vitaminu C, tak v rozumném množství si myslím že by neuškodilo. Také jsem nikde nečetla, že by šípkové větvičky byly pro králíky něčím nebezpečné, ale také jsem je svému ušákovi nikdy nedávala :)
  14.4.2017 22:30leprechaunek
  Já ušaté sem tam pár větviček dávala, ale moc ne... spíš tak na chuť na střídačku s jabloní. Vraždila je stejně nadšeně a nikdy jí nic nebylo. :) Trny jsem samosebou olámala předem.
  MImochodem růže je zástupcem stejné čeledi jako ovocné stromy ;-) Na kila bych to nekrmila, ale na chuť, proč ne.
  15.4.2017 10:07MagdaURB
  Dobrý den,
  mám téměř dvouletou králičí slečnu. Od února máme opakovaný problém, Kikkinka se vždycky "ucpe", nekaká a nežere. Když se to stalo poprvé letěla jsem hned na veterinu, dostala na to nějaký sirup a cca po týdnu a půl byla v pohodě. Pak by asi měsíc a půl pokoj a kolem konce března se celý problém opakoval. Znovu jsem letěla na veterinu, zase jsme dostaly nějaké léky a zase cca po týdnu byla v pohodě. Dneska ráno jsem jí pustila z klece, ona vylezla ale bobky jen děsně pidi a je jich málo a nesežrala nic, takže už poznám, že problém se opakuje. Máte někdo zkušenost s takto opakovanou zácpou? Stravu má dobrou, řekla bych. Dávám salát, fenykl a seno, na chuť dostává granulky, ale bezobilné. Kastrovaná není.
  Je to dlouhosrstý králík, na veterině mi řekli, že to může být i tím, že jak se líže tak tráví hodně chlupů , ale já se snažím jí vyčesávat co to jde...
  Děkuji za každou reakci :)
  15.4.2017 11:04Katka0110
  Krásné Velikonoce.
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24724
  15.4.2017 12:25Kájka
  Magda: chlupy můžou ucpávat a způsobit problémy s vyprazdňováním.
  Každopádně nic nezkazíš, když králince uvaříš kmínový odvar a dáš ji to pít (pokud nebude chtít, tak stříkačkou). Naši králindě to několikrát pomohlo při zácpě.
  15.4.2017 12:56leallka
  Zdravím,
  mám asi 3 měsíční slečnu plemena teddy králík a chtěla bych se zeptat na pár věcí ohledně ní. Jelikož je to dlouhosrstý králíček, je vcelku normální, že srst je delší, ale smí se ušákům srst stříhat? Moje slečna má zatím srst úplně v pořádku, necuchá se ani nic podobného. Je dále nutné králíčka pročesávat? A ještě k jejím drápkům, jelikož je začíná mít delší, musí se na ně koupit asi speciální kleštičky, že? Ještě nikdy jsme doma drápky ušákům nestříhali, ale na internetu jsem o tom našla dost. A ještě poslední dotaz, mohou králíci jíst (ohlodávat) větvičky z jabloně? Jestli ano, jak často je můžou?
  Děkuju moc a omlouvám se za tu spoustu otázek :)
  15.4.2017 13:47Jan
  leallka - pokud bude mít králík dread, který nejde rozčesat, klidně ho ustřihnout můžete, není v tom zásadní problém. Pokud bude mít srst zacuchanou, dá se prostříhnout a pak to jde lépe. Jinak pokud by samička neviděla můžete jí zastřihnout srst na hlavě, králíkovi dráždí oči. Nůžky si určitě kupte, ale pokud si nejste jistá, jak na stříhání drápů, nechce si poradit od lékaře. Myslím, že to zvládne každý, hlavně pozor, co stříháte a je nutné, aby byla samička v klidu :-) Co se týče jabloní, tak ty jsou v pořádku. Asi je lepší udělat nějakou pauzu, než dáte králíkovi další větvičku, ale nemusí to být podmínka :-)
  - - - - -
  lealka - srst česejte jednou týdně v línání i častěji, zabere vám to pár minut, když nebudete králíka česat měsíc, strávíte rozčesáváním spoustu času, nehledě na to, že králíkovi to není příjemné, takže určitě nezanedbávat :-)
  15.4.2017 14:45leallka
  Jan - Děkuji za odpověď! Moc mi pomohla :)
  15.4.2017 15:11bibianna
  Magda: vycesavat a hodně sena.Moc dobré je lněné seminko,dej ho tak kavovou lzicku kralince buď samostatně nebo do granulek,oni ho.milují a hodně pomáhá při vylučování chlupů.Zkus to.Kupuji BIO v DM,větší pytlík a stoji do 30Kč.Ale mají ho v každém obchodě.Držíme pacicky,chlupy jsou previt!!🐇🐰🌸
  15.4.2017 17:34Dennie
  Zdravím, můžu se zeptat, co dělat, když na mého králíka tzv. Jde jaro? Protože svou nohu opravdu znesvětit nechci. 😀 Nějaké rady?
  - - - - -
  A nevím, zda to sem úplně patří, ale neměl by někdo zájem o přepravku (lze dohledat jako přepravka baggy) v červené s modrými úchyty. Cena když tak dohodou.
  Když tak se omlouvám, pokud je to zde nevhodné.
  15.4.2017 18:42weksernates
  Dennie: Ať chceš, nebo ne, králík to bude chtít pořád (téměř), pokud ho nenecháš vykastrovat. Mě jde po nohou, a hlavně po ruce. V nestřežené chvilce jsem již "znesvěcena" byla :-))) Nám pomáhají plyšáci, na nich se vyřádí do sytosti, a ruku či nohu bere už jen jako afrodisiakum :-))) Někdo zase doporučuje mírně ufouklý míč, no je třeba to vyzkoušet.
  15.4.2017 20:01Jerysso
  Můžu se zeptat ty granule kiki nutri rod, kupujete je někde ve zverimexu? Protože já jsem je ještě nikde neviděla a ani na e-shopech těch "klasických" zverimexů nejsou. Viděla jsem je jen tady v e-shopu. Jé možné že je v obchodech normálně k dostání nemají?
  15.4.2017 22:16Nicky
  Ahoj moje teta má zakrslého králíčka, který je hrozně maličký a byl nejspíš vzat od maminky příliš brzy. Má problém s tím, že králíček je neustále mokrý v okolí očí, pusinky a krku a nechce uschnout již několik dní. Byla u veterináře a ten řekl, že je v pořádku, ale mně to v pořádku nepřijde... Nevíte někdo co s tím prosím?
  15.4.2017 22:49Šejla
  Zakrslému králíkovi je 7 měsíců, tj. na vrcholu puberty. Atakuje smetáček, když s ním zametám bobky. Dneska se mi zakousl do nohy a chvilku na ní visel. Vyroste z toho? Nebo ho mám nějak vychovávat, že o tom, kde budou bobky rozhoduju opravdu já?
  15.4.2017 23:02jofake
  Zdravím a prosím o radu,
  naše králice 6.měsíců si postavila v kleci - v záchůdku hnízdo (aniž by byla připuštěná).Je celý den puštěná volně jen na noc jí zavíráme. Přes den používá záchůdek, co má venku, ale v noci to buď vydrží a nebo se vyčůrá jinde, což nechci. Můžu jí hnízdo zlikvidovat ????
  Děkuji za radu Jolana
  15.4.2017 23:15Nadie
  Zdravím. Mám tříletou vykastrovanou samičku, ale zkrátka na ni přišlo jaro v plném proudu a už třetí den se "mrouská", vrká tu na mě jako zoufalý holoubek, obíhá mě a snaží se mi obskočit ruce. Vím, že jí to zase přejde, ale i tak, je mi jí líto, chvílemi vypadá tak zoufale a vydává takové srandovní brumlavý zvuky. Hold jí nemám jak pomoci :D Mám prostě vyčkat až jí to přejde, nebo existuje něco jak ji ukonejšit? Snažím se jí aspoň pořád hladit.
  15.4.2017 23:38Dennie
  weksernates: A když už plyšák, tak mám problém, že ho králík jenom označkoval bradičkou a pak ho začal odstrkávat a hrabat, aby ho dal pryč. Tak jak na to? A musím podotknout, že je to samička. 😀
  16.4.2017 00:30leprechaunek
  Jerysso: jo, je. Ani se nedivím, Kiki prostě nejsou "populární" značka. V krámu proti Britu, Nutrinu a Scienckám by se asi hned tak neprodaly.
  Náš zveráč, kde kupuju podesýtlku, svého času prodával genesisky... už tak pět let zpátky. Pak s tím majitel taky přestal, protože mu to viselo na prodejně a nikdo to nechtěl :-D Ale byl schopný je objednat, stejně jako později grainlessky, dlouho jsem to takhle řešila. :-)
  Kiki Nutri tady z shopíku kupuju běžně, většinou po tom pětibalení... Jaroušek tvrdí, že jsou super :-D
  16.4.2017 06:04weksernates
  Dennie: I samičky mají své choutky. Kamarádka má pětiletou samičku, a ta miluje právě ten ufouklý míč. Našeho ušouna jsem na plyšáka musela naučit, vždycky když mi šel po ruce, tak jsem ho šoupla pod něj - chvíli mu tedy trvalo, než to pochopil :-))) Jinak - oblíbený je takový ten velký Angry birds, a vlčák, koupili jsme mu i plyšového králíka, s tím se ale asi pohádal, takže si ho vůbec nevšímá :-)))
  16.4.2017 07:53Michelles
  Ahoj, mela bych dotaz. Mam doma dve usandy puvodne byly v jinych mistnostech, protoze se praly, ale ted bez sebe nedaji ani ranu, takze jsem Bunny prestehovala k sobe aby holky byly spolu, stejne byla stale u me v pohokoji, jenze ted tu jsou dva zachody Bunny necura do sveho, ale jen okolo za to Elie chodi do obou muze to mit nejakou souvislost? Jinak preji pekne Velikonoce. :)
  16.4.2017 09:13weksernates
  Ahoj všem, Ouško má velikonoční album:
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24728
  16.4.2017 09:36Jerysso
  leprechaunek- dobře, děkuji moc:)
  16.4.2017 10:22Eliškaa
  Také přejeme přijmené a klidné Velikonece se svými mazlíčky Teddy a Eliškaa :))
  16.4.2017 11:18kajas
  ahoj mam dotaz, mám samici hermelína modrookého porodila mi 3 mláďata 4.den mi jednoho snědla rodila už po 2.
  po 1. mi je snědla všechny .Asi s ní není něco v pořádku že .Doufám že má někdo podobnou zkušenost,a poradí mi.
  16.4.2017 11:49leprechaunek
  kajas: co chceš poradit? Ono se moc neví, proč to ty samice dělají. Někdo říká nedostatek vody (což ale očividně není případ všech samic), někdo rušení klidu - ale to samice mladé většinou jen potrhá, než aby je sežrala.
  Pokud jde o prvničky, dělá to docela dost samic popravdě. Ale jak s tím pokračují při dalších porodech, tak nepatří do chovu.
  16.4.2017 13:32kajas
  Jak tomu zabránit.
  - - - - -
  je nádherná mam kralika který ma z vystavy 100 bodů
  - - - - -
  jofake-ne sežen te samce takhle simbolizuje když se chce spářit trhá chlupy a cítí se jako matka ale nemá mláďata a proto až jí bude 7 měsíců dejte ji k samcovi na této stránce na rozmnožování a péče
  najdete podrobnosti.
  16.4.2017 13:41leprechaunek
  kajas: 100 bodů z výstavy (které jsem mimochodem u králíka naživo neviděla) prostě nijak nezaručuje, že bude dobrá matka.
  Dokud nevíš, co to způsobuje, tak tomu logicky nezabráníš. Mimochodem mateřské dispozice se docela přenášejí, takže další důvod ji vyřadit z chovu. Mizerná matka je mizerná matka, tohle prostě zkušení chovatelé nemnoží, i když to třeba nechceš slyšet.
  A mimochodem, pokud chceš rady tohohle typu, je možná lepší jít na ifaunu, kde je daleko víc chovatelů velkých plemen. Zakrslíky aspoň tady mezi námi nikdo moc nemnoží.

  Akorát tu prosím tě nešiř blbosti.
  Kdyby se měla připouštět každá samice, která si v hormonálním pobláznění postaví hnízdo, už je tahle země zamořená králíky. Na to stačí úplně jednoduše vykastrovat, což je zároveň prevence rakoviny dělohy. Narozdíl od porození mláďat, což žádná prevence není, a nijak to nezabrání ani tomu, aby samice při nejbližší příležitosti po odstavu nezešílela a nezačala blbnout s hnízdem znovu.
  16.4.2017 13:45weksernates
  Kajas: Souhlasím s Leprechaunek, množení není řešení hormonálního poblouznění. Že ty máš králíčky na chov neznamená, že je musí nutně chovat každý. A vzhledem k tomu, že si sama s tím chovem nevíš moc rady, bych tu vlastní rady být tebou moc nešířila. Nemyslím to ve zlém.
  16.4.2017 13:47Jerysso
  kajas- moje králinka si taky chlupy na bříšku vytrhává, ale hnízdo nestaví. Chlupy vždy najdu na koberečku a většinou je dám pryč. Když přece někdo nechce mladé, tak proč hned shánět samce?:)
  - - - - -
  Také souhlas s leprechaunek a weksernates
  16.4.2017 13:49Cicmud
  přejeme s Beníkem veselé Velikonoce ;-)
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24729
  16.4.2017 14:10jofake
  Díky všem za radu. Dala jsem jí tam ještě jiný záchůdek a na ten chodí - sice se tam nemůže pomalu ani hnout, (ale máme hnízdo) Ještě jí ho tam nějaký čas nechám a pak zlikviduji - buď si ho postaví znovu a nebo s ním dá pokoj.
  16.4.2017 15:36Pelech
  Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli je vhodné pořídit starší slečně kamaráda, nebo kamarádku, myslím jako prcka, abychom jí trochu vynahradili, že neměla vlastní a měla společnost během naší práce.
  16.4.2017 18:03Šejla
  Tak tvrdit, že kastrace je prevencí rakoviny dělohy je minimálně zajímavý názor. Taky si nenechávám preventivně odoperovávat orgány, abych do nich nedostala rakovinu, byť teda nejsem králík. To není řešení.
  16.4.2017 18:13PavlaS
  Šejla: Jenže u samic je výskyt rakoviny dělohy opravdu vysoký, o % se můžeme dohadovat, někdo uvádí až 90%. I kdyby to bylo 50%, tak je to pořád hodně. Takže, co myslíš, že je teda řešení?
  16.4.2017 18:43Merlouska
  Šejla: hele a treba o Angeline Jolie a jejim odstraneni prsnich zlaz, aby predesla rakovine prsu, jsi slysela? No tak u kralicich samic a kastrace je to uplne stejny princip.
  A to je diagnostika u lidi nekde uplne jinde nez u kraliku.
  16.4.2017 18:49Buub
  Šejla

  věř mi, že kdyby u žen byla stejná pravděpodobnost rakoviny dělohy jako u králic, zdravotní péče by vypadala úplně jinak, každá žena, co by chtěla děti, by otěhotněla co nejdřív a chodila by 2x ročně na hodně pečlivou gynekologickou prohlídku i se sonem, a jakmile by děti nechtěla, tak hysterektomie by byla běžným zákrokem.
  16.4.2017 21:00Zuzka007
  Dobry den, nechala jsem na stole tulipian a nez jsem se k nemu otocila zpet Bobinka uz bastila list. Vim ze je pro kralicky jedovaty a snedla jen ctvrtku listu muze ji to neco udelat?
  17.4.2017 03:37Nastreia
  Ahoj
  Opravdu nikdo neporadí s jídelníčkem pro Leiu? Dala bych přednost zkušenostem a tipům, než Holému co smí a co ne :)
  17.4.2017 07:03weksernates
  Nastreia: Ale co konkrétně chceš měnit? Přečetla jsem si, že má seno, granulky, zeleninu - to se mi zdá v pořádku. Jak často a jaké množství dáváš granulek?
  17.4.2017 07:57Nastreia
  No taky přesně nevím. Snažíme se i pod dohledem pouštět, ale moc nebeha, jen tam poskočí. Vzhledem ke třem packam asi ani tomu pohybu moc nedá. Gránulky dostává každé ráno půlku hlubší misky.
  - - - - -
  Na gramy netuším. Odpo dotáhnu váhu od maminy. Říkala jsem si, jestli to třeba nedělá to jablíčko s mrkví, tak něčím nahradit? Ale nevím. Jablíčko dostává každý den půlku a střední mrkev
  17.4.2017 08:01weksernates
  Nastreia: Jj, tři pacinky, to pohybu tolik nebude - i když - kdo ví? :-) Britky jsou obilné granule, že? Možná bych je vyměnila za bezobilky, např. Versele Laga Cuni Complete.
  17.4.2017 08:15Nastreia
  61% Bylinky a Vojtěška,20% obiloviny a lněné semínko
  12% Ovoce,5% Zelenina,2% Vitamíny
  S vojtěškou a pampeliškou. Bez přidaného cukru
  
  17.4.2017 08:30weksernates
  Nastreia: Z obilovin je nejvíc energie, no. Jinak super složení, já obilkami taky krmím, protože mám hyperaktivní třeštiprdlo, které je v kleci pouze v noci. Takže tu energii využije. Volba je na vás - bezobilky jsou dietnější, třeba by to pomohlo.
  17.4.2017 08:46Nastreia
  Tak ju. A co to zkusit kombinovat? Jednou to a jednou to? Jinak moc děkuji za rady :)
  17.4.2017 08:52weksernates
  Nastreia: Přechod z obilných granulí na bezobilky není úplně bez problému, takže zpočátku určitě míchat dohromady. Obilné jsou sladší, bezobilky jí nemusí chutnat. Takže postupně přimíchávat k dosavadním granulím ty nové. Určitě bych je ale nestřídala, ve smyslu jeden den tyhle a druhý tyhle. Přeci jen je králičí zažívání hodně citlivé, tak bych to nepokoušela.
  17.4.2017 09:32Nastreia
  Dobre. Moc děkuju :)
  17.4.2017 10:15Tygrinka
  Nastreia: Vynechat denní jablko a mrkev, nahradit zeleninou, granule jen na chuť a doplnění vitamínů a minerálů. Pokud může, tak podávat trávu.
  17.4.2017 11:58BeránekLentilka
  Ahojky Všem přejeme hezké Velikonoce!

  Jinak Lentilce jsou dva roky. Fotečky:

  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24730
  17.4.2017 12:04Nastreia
  Tygrinka : Oki, děkuji a jakou zeleninu preferuje Vás mazlík?
  17.4.2017 12:42leprechaunek
  Nastrela: jak píše Tygrinka, půlka jablka je strašně moc a celou mrkev taky nemusí. Pár koleček budiž, malý měsíček z jablka, ale dohromady je to fakt nálož jak prase.
  Po tom číst, že má granule bez přidaného cukru, už je fakt úsměvné.
  Jinak filozofii granulek "obilek a bezobilek" jsem úplně nepochopila, ne vzhledem k tomu, že VŠICHNI králíci potřebujou bílkoviny a tuky, a z lisovaného sena je prostě nikde nezískají. Nezapomínejte, že v tucích jsou rozpustné vitamíny, a že z bílkovin králík netloustne, ale staví svaly. Prostě pokud z králíka neroste špekatá koule, není sebemenší důvod mu typ granulí jakkoliv omezovat.
  Pokud krmit granule s obilím a oleji, oukej.
  Pokud krmit BEZ nich - tak ale obojí dodávat externě. oves a len nebo slunečnici.

  Neříkám, že je toho potřeba moc, ale něco jo - čím aktivnější králík, tím víc. Ale pokud se králík pohybuje obtížně, tak sebrat mu obiloviny na tvorbu svalů a tuky na energii je spíš jeho podražení, než nějaká pomoc.
  17.4.2017 12:48Nastreia
  Leprechaunek : doufala jsem, že se ozvete :) dobře, tak jablíčko a mrkvičku dám jako mlsky a granulky ještě zvážíme, ale Leia Brulita miluje, tak uvidím.
  17.4.2017 12:49Tygrinka
  Nastreia: List kedlubny, listy a rozkrojený košťál od brokolice, listy od květáku, kousek listu ze špičatého zelí (málo nadýmá) - u všech těchto listů velmi opatrně s množstvím, nadýmají sice méně, ale nadýmají. Je nutné také vyzkoušet, jak to konkrétnímu ušákovi svědčí. Kromě nadýmání může dostat i průjem. Mému to nevadí. Dále třeba list římského salátu, fenykl, různé natě - petrželová, celerová, fenyklová, mrkvová, kopr. Petržel kořen a celer mu moc nejede, ale za vyzkoušení u tvého to stojí. Mrkev i jablko dávám jen občas.
  17.4.2017 12:51Nastreia
  A máte nějakou další osvědčenou zeleninu? Ať ji to zpestříme.
  Rukola, polnicek, seno a sem tam nať a to jablíčko s mrkví mi přijde málo. Nebo ji nevadí, když prostě bude
  - - - - -
  Mít na výběr méně za ten den, ale občas zpestříme?
  - - - - -
  Tygrinka: supr. Děkuji moc
  17.4.2017 12:55Tygrinka
  Nastreia: Granule klidně nechat, jen omezit množství. Přesně, jak píše Leprechaunek, bílkoviny a tuky potřebuje i méně aktivnější zvíře.
  17.4.2017 13:05Nastreia
  A kolik třeba dáváte gramů denně?
  - - - - -
  Omlouvám se za to zpovídání, jen nechci něco zanedbat
  17.4.2017 14:15BeránekLentilka
  Trochu jsem ještě ty fotečky aktualizovala, tak kdo bude chtít, může juknout.

  Nastreia: Pokud myslíš granulky, tak já dávám vždy podle toho, co je napsáno na obalu. Máme Science Selective a dávám jí cca 60 - 70 g, pak dávám ještě Cuni pic Alpha pro a zase cca stejné množství. střídám je asi tak po týdnu. :)
  17.4.2017 15:23Nastreia
  Beránek :aha, na obalu Brit je právě napsáno, že se má individuálne upravit krmná dávka, jinak nic :) dávám 35-40 gr rano
  17.4.2017 16:00Merlouska
  Nastreia: ja treba vahu granuli neresim vubec, proste dostane granule - obcas hrst, obcas plnou misku, nemam hltouna, takze si to zere postupne jak ma hlad, ze zeleniny dostava obvykle ledovy salat, cinske zeli, rapikaty celer, okurku nebo mrkev - podle toho, co zrovna mam doma. Obcas jablko. Vetsinu casu ma volny vybeh po byte, ale 95% casu stejne prolenosi. S vahou problemy nema.
  17.4.2017 19:44Tedouš
  Potřebovala bych malou radu,je v pořádku že můj ušoun sežere plné jesličky sena o rozměru 30 cm na výšku a na šířku 20 cm?Nevím jestli se nepřekrmuje a nebo je to vpořádku. Pomozte prosím :)
  17.4.2017 20:08Alpa
  Tedouš - seno mu určitě neublíží :-)
  17.4.2017 21:25weksernates
  Tedouš: Buď ráda, že takhle hezky papá seníčko. Spousta lidí řeší spíš opačný problém - že králíčci nežerou seno vůbec. Seno mu rozhodně neublíží :-) Je to šikulka :-)
  18.4.2017 00:22SindyEM
  Tedouš: Pošli mi na prázdniny toho tvojho ušiačika, nech také naučí aj toho mojho vymlsanca. :D
  18.4.2017 07:51Lucka 1987
  Ahojte,
  chtěla bych se zeptat na pár věcí.
  Králíček nám začal cca před měsícem při běhu mručet. Přijde mi to, jako by měla námluvy... Hrozně při tom vrtí ocáskem a běhá kolem nás... Souvisí to s tím, že hledá samečka? Je jí cca rok a půl.
  Dále jsem si všimla, že jí začaly hrozně smrdět bobky. Před tím jsem z nich cítila jen seno, ale nyní to opravdu hodně smrdí. Krmivo mám celou dobu stejné... A poslední věc, mohu jí umýt ťapky a zadeček? Poslední dobou je pořád mokrá zespoda, nevím, jestli se počůrává nebo se rochní v záchodku... Každý den ji pouštím, ale když je takto špinavá, tak se mi to moc nelíbí :(
  Budu ráda za každou odpověď.
  Díky moc
  Lucka
  18.4.2017 08:26weksernates
  Lucka 1987: Poradím maximálně veterináře. Není to normální, měl by se na ni někdo kouknout.
  18.4.2017 09:07Ludva10
  Lucka 1987: To že mručí je normální, naše Sofi ( ač je kastrovaná ) tak to čas od času taky dělá. Ty bobky bych sledoval, jak se to bude vyvíjet. Hlavně musí být pevné. A to s tím, že je mokrá těžko říct. Asi bych taky vysledoval, proč se tak děje. Pokud potřebujeme omýt, děláme to vlhčenýma ubrouskama pro mimina ( ale radši kup nějaké méně parfémované ). Každopádně pokud se ti něco nebude zdát, radši pak veterina.
  - - - - -
  Tedouš: Jak píší holky přede mnou - buďte rádi, že ho takto jí, naše Sofi skoro vůbec. A neboj, po senu nepřibere, může ho neomezeně.
  - - - - -
  Dennie : Poslal bych mail na eshop o radu.
  - - - - -
  Petysek: Možná bychom měli zájem o podestýlku, granule ale určitě ne, dáváme speciální dietní.
  18.4.2017 09:13Daniberu
  Lucka 1987: To mručení, běhání koleček a vrtění ocáskem opravdu znamená, že má "choutky". Ty páchnoucí bobky s tím souviset, podle mého názoru, mohou. Dokonce si myslím, že i to rochnění v záchodu by mohlo být z tohoto důvodu, ale nejsem si tím samozřejmě jista. Pokud jinak normálně jí, bobky mají normální podobu a vůbec vypadá v pořádku, nejspíš to jiné důvodu mít nemusí. Pochopitelně že prohlídkou na veterině nic nezkazíš. Pouštět bys ji ale naopak měla co nejvíc. Pokud je dlouho zavřena v kleci a mlátí s ní hormony, tak se ti bude v záchodě rochnit pořád :). Někdy pomůže pořídit jako náhradního partnera plyšáka. Obecně se u samiček doporučuje kastrace, která samičku zbaví nejen "nevhodného" chování, ale hlavně je prevencí rakoviny dělohy, kterou, bohužel, samičky staršího věku bývají postiženy dost často.
  18.4.2017 09:32Chlapec spod tatier
  Ahojte. Po dlhsej dobe mam na Vas otazku. Nasa Abbie posledne 2 dni zacla extrene ohlodavat vstetko, ale totalne vsetko, listy na podlahaach, a dnes v noci dokonca zacala ohlodavat klietku(nie mreze ale ten plast) vsetkeho ma dostatok, jedla, sena vody. Mate s tymto skusenost ? POzreli sme je aj zuby ale vyzeraju v poradkiu aj zerie vsetko v pohode. Moze to byt od zubov alebo ina komplikacia ? Vdakka za radu
  18.4.2017 09:43Jan
  Lucka 1987 - Já bych nechal samičku být, hormony se většinou zklidní. Umyjte ji mokrým hadrem a pouštějte ji jak je zvyklá. Ale s bobky si nejsem moc jistý, jestli páchnou opravdu hodně, tak by mohlo být něco v nepořádku,možná by stálo za to jít na veterinu. Kdyby se chování nevrátilo do normálu, máte dvě možnosti - nechat ji vykastrovat, nebo ji nechat nakrýt, předpokládám, že druhou možnost asi nevyužijete, tak pak je to jasné :-)
  - - - - -
  chlapec spod tatier - zkusili jste jí dát nějaké větve na hlodání? Třeba jabloň, hrušeň, lísku... Pokud je to mládě, tak je to asi puberta a mělo by se to ustálit, pokud je dospělá, možná je to jarem, králíci prostě blázní :-) Na prohlídku k veterináři určitě zajít můžete.
  18.4.2017 09:51Chlapec spod tatier
  Lucka 1987: ma vsetko, vetve som jej bol nedavno nazberat, hracky n ohlodavanie z makkeho dreva, - tie inak hryzie o zivot. Ale tie listy a klietka nam neidu do hlavy. Mame ju cely cas na volno pustenu a ked v kuse v noci hryzla na chodbe to bol randal ako :D no uvidime budem ju trocho viac monitorovat ci neprestane zrat seno ale snad s tym prestane. Ma -9-10 mesiacov tak teoreticky aj hormony z puberty.
  18.4.2017 09:54bibianna
  Tedouš: Nepujcila bys nam na chvíli svého ušáčka,,aby ukázal Belunce,jak se papa seno?😊😊😂😂😂👍👍máš moc velkého sikulku,závidíme😊
  18.4.2017 09:57weksernates
  Lucka: Jen pro upřesnění - mručení a obíhání nohou je určitě v pořádku, je jaro, má choutky. V pořádku není to mokré bříško a smradlavé bobky. Proto bych volila tu veterinu.
  18.4.2017 10:26Daniberu
  weksernates: Mne jen napadlo, že je možné, že samička vypouští nějaké pižmo a proto by mohly být ty bobky cítit a mokrá může být z toho, že se válí v tom záchodě, ale souhlasím s tím, že je lepší to konzultovat s veterinou.
  - - - - -
  Lucka 1987: Nakrýt opravdu ne! Jednak by to pomohlo jen "na chvíli" a ustavičně ji nakrývat nemůžeš a taky už je takto "neprofesionálně" namnožených králíčků, kteří navíc často mívají nejrůznější genetické vady, strašně moc a jejich osudy nebývají moc šťastné :(.
  18.4.2017 11:07Lucka 1987
  Ahojte, díky moc za rady. Králíček mi přijde v pohodě, žádné jiné problémy nepozoruju. Také mě napadlo, že vypouští nějaké hormony, spojené s pářením, a proto je dole furt mokrá a má smradlavé bobky... Každopádně s ní na veterinu v dubnu zajdu. Musí stejně na včeličku :)
  Jinak je to ohromný mazel. Nic nám nekouše a běžně se s námi dívá na televizi. Seno také miluje. Běhá denně několik hodin... :) Díky
  18.4.2017 11:34weksernates
  Daniberu: Já vím, to pižmo bych chápala, ale to mokré bříško už míň. Veterinou se prostě nic nezkazí :-)))
  18.4.2017 13:49gerilen
  Moje samička má několikrát do roka období, kdy běhá jak střelená, motá se pod nohama, nechává všude bobky, dupe, abychom si jí všímala a k tomu si ještě bručí :-D Chutě jsou chutě :-D A kromě těch bobků je to super období, protože je s ní fakt sranda :-D
  18.4.2017 20:13Maja*
  Dobrý den, chci se jen zeptat, smí mít králík na okusování větvičku ovocného stromu špendlíku ? větvičky se podávají celé bez "úprav" (listy, květ, malý plod...) nebo jen "dřívko" ? Děkuji za odpověď :)
  18.4.2017 20:24Tedouš
  My dáváme našemu králíčkovi jenom dřívka a ani jsme to jinak nezkoušeli . Myslím že pár lístků neublíží. Nám se osobně osvědčili větve z jabloní a moc mu chutnají. :)
  18.4.2017 20:40IvetaH
  Krásný večer všem. Tak nás čeká první očkování. Uf :( Chtěka bych znát Váš názor. Očkovat v místě bydliště (na veterinu cesta autem do 10ti minut) nebo jet na doporučenou veterinu do Starého plzence (40 km) :( nechci prcka stresovat a raději bych šla u nás ve městě. S tím, že kdyby měl Pepa někdy zdravotní problémy, tak bychom jeli směr Plzeň. Stejně bych neměla v Plzni, kde jsou uvedeni tři Dr., že bych narazila přímo na doporučovaného Pokorného. Myslíte, když řeknu vetovi název vakcíny, tak snad očkování zvládne, ne? A Vy osobně očkujete jednou nebo dvakrát ročně? Dáváte dvě žihadla naráz nebo chodíte dvakrát za rok (co je lepší) :) děkuji za reakce
  - - - - -
  ... neměla v Plzni jistotu.... Omlouvám se za chyby, píšu z mobilu ;)
  18.4.2017 20:45leprechaunek
  IvetaH: za mě... jeďte do té Plzně. Naočkovat by teoreticky měl umět každý veterinář... prakticky? Jednu místní ušandu stálo život, že jí veterinářův syn píchnul několikanásobek vakcíny, načež jí selhaly orgány... A já osobně jsem taky jednou udělala tu blbost, že jsem šla na nejbližší veterinu, navíc v dosahu pěšky. Moje něžná králice, která do té doby veterinářům olizovala ruce a loudila drbání, se kroutila bolestí, jak do ní ten de**l zarazil jehlu, a vůbec s ní při prohlídce manipuloval tak drsně, že se mi pak strachy počůrala.
  Jako... po téhle zkušenosti už chodím jen k veterinářům, které dlouhodobě znám a vím, že se ke zvířatům chovají dobře. Pokud takového nemáte v okolí, tak bych klidně jela 40 kiláků - my s ušatou jezdili na naši "záložní" veterinu u rodičů autem 30 kiláků běžně, a je tu spousta takových lidí.

  Navíc pozor... "na doporučenou veterinu v případě problémů" je na první pohled fajn strategie, jenže nekráličí doktor vám ty problémy ani nepozná.
  Mně tři veterináři říkali, že ten stroupek, co má ušatá na oušku, nic není, než čtvrtá vetka přišla s tím, že podle ní je to melanom. Byl a zhoubný.

  Takže tak. Nechci vás děsit, ale králičí medicína je v ČR opravdu v plenkách, 90% veterinářů ji neumí a nezná ani základní králičí nemoci, dietu, nároky na operace...
  Pokud máte aspoň trochu dostupnou tady ověřenou veterinu, za sebe bych radila vždycky tam.
  18.4.2017 20:50bibianna
  IvetaH: my chodíme v místě,je to šup šup a za chvíli jsme doma,dlouha cesta autem bývá stres.Chodíme 2x ročně,vždy po půl roce.Ockuje se proti moru a myxematoze,nazvy vakcin nevím...očkování kralicka by snad měli zvládnout na každé veterině, ikdyž, už tady byli taky někteří veti umělci všech umělců...být tebou,zavolám si na veterinu v místě bydliště a zeptám se,jestli mají zkušenosti s očkováním králíčků a uvidíš.
  18.4.2017 21:06Ditmira
  Ahoj všem.Pokud by jste měli nemocného ušáka v Libereckém kraji,můžete se s klidem obrátit na MvDr.Kramerovou.Dává mi Ocáska pomalu do kupy a je radost když Ušadlo po dvou týdnech začne pořádně baštit.ale ještě nemáme vyhráno...
  18.4.2017 21:18IvetaH
  Bibianna: zavolat si tam předem a ptát se na zkušenosti asi moc nemá cenu. Je to další kšeft, nevěřím, že by řekli "králíky neumíne, nejezděte"...
  Leprechaunek: myslela jsem to tak, že jakmile by nežral, divný bobky, atd. tak Plzeň, ale čistě očko v Klatovech. Jestli jsem to dobře pochopila, tak Váš ušák byl/je takový cestovatel. Ten můj ne a hodina cesty mi přijde dost. A stejně bych tam neměla jistotu, že by tam byl zrovna ten dobrý dr. :(
  Fakt nevím, ještě nad tím zapřemýšlím. Ale stejně děkuji za názory ;)
  Nemá někdo z vás zkušenosti přímo v veterinou v Klatovech, Koldinova ulice? Chodím tam s třemi kocoury a dvěma morčaty a dobrý, tak snad ušáky taky umí ��
  18.4.2017 21:34Jerysso
  IvetaH- Za mě bych taky jela do té Plzně. Šla jsem jednou s králinkou k veterinářovi, také byl v okolí mého bydliště. Jenže králičkovi naočkoval půl roku prošlou vakcínu.. U mého předchozího králíčka ani nerozeznal velmi závažnou nemoc. Přišlo se na ni až na veterině v blízkém městě...
  18.4.2017 21:52leprechaunek
  IvetaH: no, micákové jsou cestovatelé oba, protože prostě mám rodinu daleko a jsem zvyklá je vozit :) A oni jaksi nemají jinou možnost, než se mnou jet. :)
  Ne vážně, já mám štěstí, že mám skvělou doktorku ob dva baráky... k veterináři cestujeme jen u našich... "Ráda" tu vyprávím historku, jak mi tamní veterinářka, co se nám přes 20 let starala o psa a kočky, takže jsme k ní měli plnou důvěru, řekla, že o jedné z nejvíc rozšířených králičích nemocí v životě neslyšela... a to podotýkám, že očkovala masné králíky celému širému okolí.
  Je to hodně blbá volba, no...

  Máš prcka, řekla bych taky, čím blíž, tím líp... už proto, aby se omezilo riziko kokcidiózy... btw, víš že nechat zkontrolovat bobky na kokcidie, a až pak naočkovat, že?
  Jinak očkuje se co půl roku, vakcína pestorin mormyx... víc než toho půl roku jedna ze složek stejně nedrží, takže musíte dvakrát. Nebo vakcína Nobivac na rok, ale... tož... Pestorin mormyx je spolehlivá klasika, nenechala bych si vnutit nic jiného. Takhle to řeknu diplomaticky.

  Jestli riskneš lokálního veta je prostě hlavně na tobě... nikdo z nás ho nezná.Já sama bych se rozhodovala dost blbě, prostě rozum mi už dávno velí neriskovat.
  S bývalou králindou jsme sjezdili většinu jednoho krajského města, vetku jsme našli v podstatě omylem ve vedlejší ulici, asi na šestý pokus... :) U našich proběhlo něco podobného, a tam fakt jezdíme těch 30 kiláků, pokud už je potřeba.

  Trošku se rozkecám, jo... na první veterině neuměli určit pohlaví, a o rok později mi tam prodali pro králíky toxický antiparazitární přípravek. Podotýkám poté, co si doktorka přečetla příbalovku (!!!), kde to bylo výslovně uvedené. Skončili.
  Druhá veterina - doktorka ušaté strhla stroupek a krvácení nedezinfikovala. Ještě přitom telefonovala. Při druhé návštěvě se mě její asistentka ptala, jestli mi králíček nezvrací... Skončili.
  Třetí veterina, popsaná hrubá manipulace. O půl roku později mě tam doktor s žádostí o uklidňovací kapky (které mi jeho kolega prodal a pro králíky JSOU určené) seřval, jestli chci králíka zabít. Skončili.
  Na čtvrtou a pátou veterinu jsme ani nešli po vyptání od známých, že jsou přes psy a velká zvířata.

  U nás: jedna doktorka mě seřvala, že jsem si pro cokoliv na zakrytí plošné ranky na tlapce přijela sama, a nevzala na dvouhodinový výlet v listopadu králici na antibiotikách. Skončili.
  Zmíněná veterinářka, která se nám starala o zvířata: 50 let, prý neumí králíkům odebrat krev. Když jsme tam o dva měsíce později jeli ušatou nechat uspat, seřvala mě - v slzách nad přepravkou - jak malého haranta, že jsem králíka trápila dokrmováním (běžný postup) a lepením tlapek (měsíc jsme hojili pokousané packy, to vše pod veterinárním dohledem jiné kliniky). K té už nevkročil nikdo z celé rodiny.
  K její kolegyni jsem vzala ušatého nástupce mojí malé. Tomu teklo oko a paní doktorka mi, bez jediného vyšetření, udělala přednášku, že má králík avitaminózu a že mu mám dávat suchý chleba. U naší obvyklé veterinářky se vyšetřením, se kterým se ona povýšená dáma nenamáhala, přišlo na to, že měl poškrábanou rohovku a později i přerostlé zuby.

  Jestli bych po tomhle všem riskla dalšího náhodného veterináře...???
  Zatraceně blbá otázka. Tak se prosím tě nediv, že tu radím k paranoidní opatrnosti. :))
  19.4.2017 00:28ammmbra
  zdravím všechny kteří mi psali ohledně encefalky u králindy z 11a12.4.-po týdnu je lepší,netěkají ty očka i hlavička se sklidnila..stále dávám panacur 2x1/4 rozpuš.ve vodě pak vždy trochu dokrmuji zelenou kašičkou (je tam psáno v příbal.letáku že ne na lačno) ale je hodně unavená,většinu dne prospí a nejí,přes den sní jen málo z toho co ji nabízím,celkem sní petrželové listy..má nechutenství možná i z těch léků,dnes večer se mi zdálo že po podaní léků je ji doslova na zvracení :-( měla nějaké tiky..tak jsem ji rychle uvařila mátový čaj a dala vlažný vypít pár kapek,snad se to zlepšilo..jíst tedy nechce ..zítra jdeme na další kontrolu tak uvidíme ...
  19.4.2017 01:37aviam
  ammmbra - a dokrmuješ jí dostatečně (včetně pití), aby netrpěla hladem?
  19.4.2017 04:41weksernates
  IvetaH: Promiň, ale Bibianna ti to napsala dobře - co je špatného na tom si veteriny obvolat? Očkování vzhledem k ceně (cca 200 Kč) pro ně není zas takový "kšeft". Mně se to například vyplatilo - na nejbližší veterině mi rovnou řekli, že králíky nedělají. Tak holt jezdíme kus za město, hlavně že je králík spokojený. Je to složitý, ale určitě dobrého veterináře najdeš. Tedy snad nebudeš muset projít tím samým co Leprechaunek:-)))
  19.4.2017 06:30Tedouš
  Ahojte kolik prospí za den králíček asi tak hodin ? Kdykoli když na něj koukám tak neodpočívá pořád se pohybuje jako formule 1. Je to vpořádku ?
  19.4.2017 07:07Lucka 1987
  Ahojte, já mám dobré zkušenosti v Plzni s paní doktorkou Drozdovou na Bolevci.
  Jessie ani nevěděla, že dostala včeličku... Paní doktorka je moc hodná a určitě se k ní vrátím.
  Na první očkování jsme byli ve Starém Plzenci a tam do ní, do chudáka, tu jehlu nějak divně rval... Vůbec se mi to nelíbilo...
  19.4.2017 07:28Daniberu
  ammbra: Jen se přidávám k aviam...Doufám, že nedokrmuješ jen tu trochu "zelené kašičky" a jinak to nenecháváš na králindě. To by bylo opravdu špatné. Podívej se tady vpravo na FAQ "Dokrmování". To, že má po podání léku tiky nejspíš neznamená, že je jí špatně od žaludku. Králíci nezvrací. Pravděpodobně ji to stresuje. S tím se ale nedá nic dělat. Léky a jídlo do ní prostě dostat musíš.
  19.4.2017 09:03pipi93
  Ahoj,muj králíček bere dlouhodobě ATB, doporučíte mi prosim pro něj nejake laktobacily. ..?
  19.4.2017 09:25Lucka 1987
  Jakou máte zkušenost se "zkamaráďováním" králíčků a štěňátek? Na konci května si jedu pro štěňátko Sheltie... Chtěla bych, aby oba mohli v pohodě běhat doma, myslíte, že je to možné?
  Máte někdo zkušenosti, jak na to? Díky moc.
  19.4.2017 09:57bibianna
  pipi 93: můžu doporučit Synbiotic DC,bez chuti a zápachu,my ho dáváme tak,že rozkrojime napůl crock,vydlabu z každé půlky tu náplň,nasypu prášek a náplní zamaznu.Máme v tu chvíli celou dávku v jednom crocku a malá to zblajzne ani neví..😊👍ve vodě by to pila tyden.Mají ho tady v obchodě,sice neco stojí,ale stojí za to! Bio Lapis by mi Belu nesnedla ani za nic!!😣
  19.4.2017 10:54Ludva10
  IvetaH: Klidně mě můžeš napsat SZ, napíši svoje zkušenosti blíže. Mám zkušenosti s oběma veterinama. Ohledně Pokorného dám ruku do ohně, je to pro mne nej vet. Že by tam nebyl zrovna on je dost nepravděpodobné, vše už dělají jen na objednávku, takže se po telefonu s ním domluvíš a budeš mít jeho ( více na www.starvet.cz ). Ohledně Klatov - koukni na můj komentář ohledně veterin, jak jí vetka v Klatovech zachránila, když nám řekla ohledně dokrmování, bohužel jí ( naštěstí se nic nestalo ) ale ATB, která nejsou absolutně vhodná pro králíky ( koukám na fakturu - byla to Koldínova ul. 194, MVDr. Daniela Nešporová, ta tam ale asi dle webu už neordinuje ). Pokud by ses rozhodla pro Klatovy, zavolej tam a trvej na jednorázové vakcíně ( myslím tím to, že to není ampule pro X králíků na hromadné chovy, ale jen pro jednoho ).
  - - - - -
  IvetaH: A ještě bych doplnil, že my taky očkujeme v Domažlicích, Sofi cestování také hodně špatně snáší.
  19.4.2017 11:01Alpa
  Lucka1987 - dcera má dva malé psy a když přijedou na návštěvu, tak jsou v pohodě. Zorka se s nimi honí, případně oblizuje. Ale .... vždy záleží na povaze psa a králíka a nedá se dopředu říct, jak bude soužití vypadat. Zorka je doma ( chrání teritorium) a návštěva musí poslouchat :-) Je fakt, že se nebojí žádného psa i když, pokud se neznají, tak je pro sichr v kleci. Jednoznačně Ti asi nikdo neodpoví. Co někde funguje jinde nemusí... Přejeme hodně štěstí, A+Z
  19.4.2017 12:11Nastreia
  Lucka1987 : ahoj ono to vážně záleží na povaze pejska. Mám malou kniracku a ta vyrostla s pískomily, je to takový truhlík, takže od mala ji holky běhaly pod nohama a vím,
  - - - - -
  Ze by jim neublížila. Totéž s kralici Leiou. Dokonce jsou takové kamarádky, že spolu spinkají a když Eli-kniracka veme plysovou hračku, tak za ní Leia běhá a téměř se o ní přetahují :) vážně záleží na povaze
  19.4.2017 17:06ElisaMaja
  Dobrý den potřebuji poradit, moje králičice mi přestala papat, pít a jen leží. Potřebuji s ní okamžitě na veterinu ale jelikož si nechce dojít ani do záchůdku tak je trochu špinavá. Můžu jí omýt když s ní hodlám jít ven? Bojím se aby mi neprochladla...
  19.4.2017 17:23bibianna
  ElisaMaja: no,nevím,jak moc je špinavá,ale já bych ji nějakým mytim zbytečně nestresovala a raději bych co nejdříve upalovala na veterinu! Nejedeni je průšvih a je potřeba to rychle řešit! Důvod může být všelijaký,my jsme to řešili před nedávnem,dostala 2-injekce a pi nich se to srovnalo.Vyprdni se na mytí a radši rychle jeďte.A pak dejte vedet.Držíme pacinky.
  19.4.2017 17:38Chlapec spod tatier
  Ahojte. Nasa kralicia slecna (10 mesiacov)pred 2 dnami zacala byt celkom zvlastna zacala vsetko ohlodavat - vratane plastu v klietke, listy na podlahach a konariky v nej miznu raketovo. Potom som si vsimol, ze je menej sena ako obvykle. Granule, ovocie, zeleninu basti ako o zivot. A dnes sa zacala chovat mierne apaticky, neda sa pohladit (obykle sa necha aj 2 hodiny) a uteka odomna len co sa k nej priblizim. Seno dnes jedla (nie v mnozstve ako obvykle) ale celkom slusne si dala. Bobkuje a pije uplne normaalne. Prehliadol som ju aj brusko aj zuby (v ramci moznosti) a nic vsetko vyzera OK. Na dotyk na bolest vobec nereaguje. Volal som na veterinu k Valesovi na objednanie (bohuzial az buduci tyzden maju volo) a povedal som to sestricke, ze mam podozrenie na prerastajuce zubky, no ta mi to celkom vyvratila ze si nemysli ze to mozu byt zuby pretoze to by vobec nekonzumovala seno, a sprevadzali by ju aj ine priznaky. Alebo len minimum sen. Mate nejaku podobnu skusenost ? Pripadne napad co by to mohlo byt ? Alebo to moze mat suvislost s jej vekom (puberou) ? Vdaka za radu.
  19.4.2017 18:25Kájka
  ElisaMaja: jak dlouho nejí a leží??? záleží na době, jestli to je několik hodin nebo celý den.
  Bobčí?
  Jinak -mytí neřeš! zbytečná práce a pro kráilinku stres :-( Je to nepodstatné. Hlavně aby byla zdravá.
  - - - - -
  Chlapec s.T.: Neplaš, nemusí to nic znamenat, kdyz jí, bobčí atd. Třeba dneska jen nemá náladu. Venku je škaredě, šílené počasí (místo jara chvílema sněží).
  Pozoruju, že naše morče je dnes výrazně míň aktivní, pospává. nažral se a zase zalezl do domečku chrnět. Přiznám se, že jsem taky už přemýšlela, jestli mu třeba něco není.
  19.4.2017 18:38Chlapec spod tatier
  Kájka: dufam, ze mate pravdu. Priatelka prisla domov a s nou sa olizuje normalne aj sa necha hladit. No pre kazdy pripad sme sa objednali k doktorovi. Pozorne ju sledujeme davame bacha. Bohuzial pri nasom prvom kralickovi sme zavahali sice len o par hod. ale dopadlo to velmi zle :( Tak nechceme nic nechat na nahodu. Ale snad len nema svoj den.
  19.4.2017 19:01ammmbra
  aviam,Daniberu - snažím se dokrmovat ráno kašičkou a pak přes den si veme např.zelenou petrželku,dneska trochu mrkve,trochu sena,ale méně než jindy,když byla ok..dnes na kontrole byla jiná lékařka,která králindě prozkoumala dnes i tlamičku a říkala že má pocit,že na pravé straně má nějaký háček ze zubu že ji asi dráždí dáseň a proto asi nejí a že ji by bylo dobré uspat a nechat přebrousit...což se mi teda movc nelíbí,ptala jsem se proč teda to nechutenství neměla před 9ti dny,než ji začla ta encefalka...předtím měla apetit dost dobrý a nechce semi věřit že by ten zub narostl běhěm týdne..navíc kralinda už nemá ty tiky a kromě tedy toho že moc nejí mi přijde že se ten parazit již "uspal" - prý nelze zcela zabít což chápu ale prý bude muset brát ten panacur už doživotně..záleží prý zda se z krve zjistí zda má toho parazita akutně nyní nebo již chronického .. při akutním se podavá 2xdenně panacur 1/4 a při chronickém prý doživotně 1/4 1x denně..to bych ještě pochopila..asi aby ten parazit zústávál spící..zajímal by mě názor ještě ale jiného veterináře,který měl bohužel dneska dovolenou-..s těma zubama se mi zdá nyní celkem nepřijatelné aby ji uspávali když je tak slabá a nejí ...je to začarovaný kruh a nevím si ted moc rady...kde že najdu něco o tom dokrmování??Musím ji hodně nutit,snažím se jemně do tlamky tou stříkačkou ale uhýbá a někdy přestane uplně polykat a nechává si to vytéct je to boj ale snažím se jemně a nestresovat..vlastně ani nevím kolik musí z toho sáčku rodicare instant za den minimálně sníst .. zoušela jsem těkutější,pak namíchat i trošku hustší , s ananasovou štávou i bez jen s vodou,ale výsledkem je že to pořásd moc nechce..právě ted jdu zase dokrmovat :-(
  19.4.2017 19:13Jerysso
  Ahoj, mám otázku:). Moje králinda - beránek ( v únoru oslavila 2 roky života ❤ ) má lalok:DD Mám to nějak řešit? Nějaké typy jak by se mohl "zmenšit"?:D Četla jsem, že samičky lalok mívají. Tak jestli se tím mám nějak zabývat nebo to přejít.. Děkuji
  19.4.2017 19:21bibianna
  Jerysso: ano mají,ale jde o to,jestli je to jen kůže s chlupama nebo tučný podbradek,to poznas,když ho vezmeš do ruky,taky jsem to už kontrolovala,mame jen kůži...jinak ten tuk by se asi řešit měl,ale to,až budeš mít jistotu.Potvrdil by to veterinář.
  19.4.2017 19:23Kájka
  Jerysso: lalok je u samiček typický :-) S tím nic nenaděláš, je to prostě tak.
  Pokud Tvoje králinka není obézní, tak je vše v pořádku.
  19.4.2017 20:05ElisaMaja
  Tak na to mytí jsem se teda vyprdla a nakonec jsme ji museli nechat u veterináře uspat :( Pry už byla stará a vyčerpaná takže se už nedalo nic dělat..
  19.4.2017 20:18Kájka
  Elisa: to mi je líto :-((
  Jak stará byla? myslela jsem, že asi 5 let, což není moc. v 5 letech králíčci neumírají stářím.
  19.4.2017 20:22ElisaMaja
  Kájka: Měla něco málo přes 7 let.
  19.4.2017 20:23Kájka
  Aha. Ale asi u ní propukla nějaká nemoc.
  19.4.2017 20:23bibianna
  Elisa: naprosto souhlasím s Kajkou,to se vážně nepokusili vubec o nic???? Nebyla stará...Je mi to moc líto😢kde jste byli na veterině?
  19.4.2017 20:43Iiivan
  7 let a "stará a vycerpana, už len uspat."??? Mne sa asi sniva, to co je amatera ten veterinár?!
  - - - - -
  Žiadne stanovenie diagnózy????len rovno uspat??
  19.4.2017 20:50ElisaMaja
  Vysetril ji ale rekl ze uz by jen prezivala a trapila se takze uspani byla nejlepší varianta pry a byli jsme v AB Veterine v Bohumine kde je teda lidi jenom chvali, tak nevím
  19.4.2017 20:52bibianna
  Elisa: promiň,ale jak jsi na to mohla vůbec přistoupit? Vzdát to tak lehce? Víš,kolikrát mi.nejedla Belunka? Ale dalo se to celkem lehce vyřešit, a je tady...jsem z toho fakt špatná,to mi věř.
  19.4.2017 20:55Anor
  ammmbra: O dokrmování a dávkování a způsobech fixace je vše důležité napsáno zde: http://www.kralici.cz/pages.asp?f=prvni-pomoc#dokrmovani
  Přejeme hodně sil, někdy je ušáka opravdu nutné nacpávat s prominutím "jak husu".
  19.4.2017 21:00Kájka
  ammbra: Také přeju hodně sil a ať je králíčkovi brzo lépe a začne baštit.
  19.4.2017 21:05Iiivan
  Prosím ta elisa, ak budeš mat kralika, tam už nechod, ja som šiel aj v noci 300km do Brna ked bol problem...a NIKDY to už takto nevzdaj. Je mi ľúto tvojej ušatej priatelky
  19.4.2017 21:36Jerysso
  bibianna, Kájka - myslím, že to má snad jen kůži. Ale že ten lalok je takový vytahaný nebo jak to říct. Zítra to zkouknu a kdyžtak napíšu:) Každopádně díky

  ElisaMaja- přes 7 let. No už to není věk králíka "mlaďocha", ale také se mi nezdá, že by byla už vyčerpaná.. Neutrpěla nějakou nemoc v minulosti? Nějaký následek toho? Pokud to byl vychválený veterinář, nevim snad věděl co dělá... Ale moc se mi to nezdá. Je mi to moc líto:(
  19.4.2017 22:51Buub
  Se obávám, podle popisu - králík, který nejí, nepije a potřebuje omýt - že na veterinu se dostalo zvířátko v posledním tažení, se kterým se už opravdu těžko něco vymýšlí. Nechci nikomu křivdit, ale občas se to děje, že lidi si všimnou problému až když je zvíře pět minut před smrtí, těžce vyhublé a tak. Plus některé nemoci králíků jedou opravdu, opravdu rychle. Ale prostě jak je králík špinavý od moče či průjmového trusu, tak je to bývá ještě větší level než když "jen" nejí.
  19.4.2017 23:03Marťaa
  Ahoj, je mi ušáčka líto. Holt i to k životu patří a je zbytečné "hledat viníky". Věřím tomu, že ty své ušaté kamarády máme všichni hluboko v srdci. No ta moje princezna mi tyto dva dny taky nahnala strach. Všimla jsem si, ze na místě jak ležela, zůstal špinavý koberec od trusu. Bobečky měla ale pěkné. Nebyla jsem ale den předtím doma, ale v práci a přes noc. No a neteř mrněti nasypaly hodně ovesných vloček, které sice prcek miluje, ale myslím že právě po nich toto bylo. Hned jsem jí omezila zeleninu a bylinky a dostala seno. Dneska si vloček ani nevšimla a nacpávala se senem, jak kdyby týden nejedla. Mám to štěstí, že mám vlastní bylinky na zahradě a Ňufince moc chutná máta.
  19.4.2017 23:20leprechaunek
  Ale Elisa ani nepsala, jak dlouho ušák nejedl.... pokud to bylo 1 - 2 dny, a veterinář by mi neřekl nic víc, než "je stará a jen by přežívala", tak bych mu pracky zlámala, chtít mi zabít zvíře!
  A mezi námi, pokud to udělal bez jakéhokoliv vyšetření, tak je to prasárna taky. Víc se k tomu vyjadřovat nebudu - představa, že to zvíře mohlo být jen nadmuté a v bolesti se třeba počůrat, nebo mít průjem a křeče z nějakého žrádla... a kvůli tomu by skončilo pod drnem... to je teda hardcore.
  20.4.2017 01:47aviam
  ammmbra - Rodicare se podává 50ml kaše/kg denně, když králík nejí. Něco málo ti sní, tak bych dávala poloviční dávku a přimíchala do toho ještě rozdrcené granule a rozdělila do 4-5 dávek. Přidala bych ještě pohankové vločky (bio), tak čajovou lžičku 2xdenně (buď suché nebo je pokapala vodou), větvičky z jabloně a oloupala kůru - to by mohla dlabat a bylinky. Natě a zelený bych prostřídala, aby nejedla každý den to samé. Kořen petržele nebo mrkve můžeš naporcovat škrabkou, aby měla tenké plátky, jestli se do toho pustí. Taky můžeš zkusit dát čerstvou trávu, jestli máte možnost zahrady. Chtělo by to šikovného veta, který by si poradil i v této situaci kdy je nemocná a potřebuje event. odstranit háček (třeba jen v sedaci, pokud je klidná). Ale hlavně jí pořádně nakrm, ať není tak zesláblá. Držíme palce ať je líp.
  - - - - -
  ammmbra - zvaž jí a hlídej váhu - podle ní se orientuj, zda v dokrmování přidat nebo ubrat
  20.4.2017 07:23Elis15
  Je mi moc líto ušáčka, já bych to tak lehce nevzdala a toho rádoby doktora bych poslala do pryč, určitě se dalo něco dělat. chudinka, doufám, že už je jí lépe v nebíčku :-(
  20.4.2017 09:17Katka0110
  ammmbra-moje Ebi měla taky háček, protože jsme dlouho dokrmovali. Dr.Valeš jí ho rychle ubrousil bez uspání. Byla to chvilka.Měla od háčku i poraněnou dáseň.
  20.4.2017 10:56bunker
  Zdravím, před třemi dny jsem si přinesla domů dvouměsíční samičku a na záchodě mi spí místo toho aby do ní bobkovala a bobkuje před dvířkama ven. Četla jsem spoustu rad, ale nechci jí to tam pořád přestavovat nebo jí tam moc šahat, vím že to nemají rádi. Taky jí přenášet na ten záchůdek v její vlastní kleci nechci, tak nevím co mám dělat, bobky jí tam dávám. Podestýlku mám dřevitou a v záchůdku mám nad kočkolitem ještě takové síto které se se záchůdkem prodává protože se mi zdálo že měla potřebu ten kočkolit stále ochutnávat. Děkuju moc případně za rady
  20.4.2017 14:46Nastreia
  Bunker: ahoj zkusila bych do zachudku asan. My ho máme a veliká spokojenost
  20.4.2017 15:11verulinka94
  Ahojky, mam dotaz jestli jste se uz nekdo nesetkal u kralicice s cystou/cystami na vajecnich. Pan veterinar nam pichl leky s tim, ze nic vic nejde delat a udajne (je to beranek 6let) je na operaci stara, mate nekdo s timto onemocnenim a pripadne jeji lecbou/resenim nejake zkusenosti? Za jakekoliv odpovedi nebo rady budu moc vdecna.
  20.4.2017 16:46Kačka1984
  Dobrý den. Žádám o radu. Máme králici 4 měsíce. Poslední 3 dny začala úplně šílet (zmateně běhat, okusovat a olizovat ruce a nohy, hodně značkovat a bobkovat při tom zmateném běhání). Když se postaví ruka u hrudi, začne se okolo ní bláznivě točit a pak si ruku chytne a začne do ní zoubkama štípat. Vyzkoušeli jsme tak postavit plyšáka a začala ho jak se říká sexuálně obtežovat. Zlepší se toto chování? Nebo by byla lepší kastrace? Moc děkuji za rady
  20.4.2017 18:23Jerysso
  Bunker- Také mám v záchodě asan. Akorát když mu záchod měním večer za čistý, ráno už je vrstva pročůraná, takže musím vždy přidat, protože mojí holčičce by se do toho už nechtělo, když by to bylo mokré 😄 A jinak mně taky když byla malinká spala v záchodě. Hned první den co sme ji přinesli šla v 8 hodin večer spinkat❤ Na záchod se určitě naučí, zatím spíš bych dbala na to, aby si zvykla na nový domov. Kdybys potřebovala nějaké rady, můžeš mi klidně napsat soukromou zprávu a já se dotazy pokusím zodpovědět
  20.4.2017 19:31Kájka
  bunker: je to mládě a máte ji doma krátce. Mláďata to dělají, že spinkají v záchůdku. :-) Neřeš to.
  Na záchůdek se časem naučí.
  20.4.2017 19:53weksernates
  Kačka 1984: Je jaro, je v pubertě... Kastrace je určitě řešením - je to zároveň i prevence rakoviny. Záleží na tom, na kolik tě její chování obtěžuje. Já mám samečka, nekastrovaného, a je fakt, že jaro je k zešílení :-)
  - - - - -
  bunker: Máš podestýlku po celé kleci? Doporučuji nechat holý plast, maximálně kobereček, nebo starý ručník na část klece. Podestýlku pouze do záchůdku. Je to snazší na úklid, a králíček se na ten záchůdek rychleji naučí. Že v něm spinká je v pořádku, to mláďátka dělají. Časem ho to přejde, a bude vyvádět jiné lotroviny :-)))
  20.4.2017 20:02Merlouska
  verulinka94: v 6 letech stara neni, moje kralice byla na kastraci v 6,5 letech a zvladla to krasne. S cystami na vajecnicich zkusenosti nemam, ani nevim, jak je to u tve usandy, ale mozna by stacilo ji to taky jen operativne odstranit. Zalezi na tom, v jake je kondici a u jakeho veterinare jsi byla.
  Nepises, odkud jsi ani u koho jsi s ni byla - vetsina veterinaru kralikum ani za mak nerozumi, takze pokud tvuj doktor spada do teto kategorie, muze tu jeste byt sance, ze se s tim da neco delat. Napis, odkud jsi a u koho jsi byla, pak te muzeme pripadne nasmerovat k jinemu veterinari, nebo zkonstatovat, ze ti to rekl skutecny odbornik a ze pak uz to asi fakt o moc lip nepujde.
  20.4.2017 20:22Bunker
  děkuju moc za odpovědi :)
  Jerysso: Jo, to ona si zvyká opravdu rychle :-D Už si tu pobíhá, vleze mi pod ruku, rozvalí se a nechá se hladit :-D
  20.4.2017 20:47ammmbra
  Katka0110 - jak dlouho jste dokrmovali?
  Moje Myška totiž před tou nemocí (encefalitozonozou) v pohodě všechno jedla (až moc) .. 10.4. u ni propukla ta encef. a od této chvíle dodnes přestala jíst ,nechce se mi věřit že by ji ten háček narostl za cca 9dní..no,bohužel ale moje králinda je celkem malý histerik takže bez uspání by to určitě nešlo.
  - - - - -
  aviam - moc děkuji za rady,snažím se ted dokrmovat častěji,je ale vystresovaná,dávám si ji na pračku a dokrmuju stříkačkou,někdy mi ji podrží chlap,je to ale boj..mám uplně hrůzu že ted jdu na 3 dny na 12ctky do práce..můj chlap je totiž na tom tak,že není schopný ji nakrmit jak jsem zjistila . od něho to jakoby nechce už vůbec...takže nakrmím kašičkou ráno a pak až se vrátím z práce..
  - - - - -
  Daniberu - anor - moc děkuji za rady..
  20.4.2017 21:11verulinka94
  Merlouska - děkuji za odpověď, jsem z Ostravy a s kraličičí navštěvuji MVDr. Lubomíra Košťála, nikdy neměla žádné problémy, ale cca před 8 měsíci přestala ze dne na den žrát, pít a vylučovat, ihned jsem šla k tomuto veterináři, který však tehdy nic nenašel, po aplikaci injekci byla zase v pořádku, případ se po 4 měsících opakoval, navštívila jsem s ní tedy kliniku v Porubě, protože byla neděle, stejná odpověď - paní doktorka nic nenalezla, údajně bylo vše v pořádku, ale také jí pícha dvě injekce, které opět znovu zabraly. Dneska se situace opakovala znovu ale s tím rozdílem, že bylo určené, že je možná jedná o cysty na vaječníku nebo možná o nádor.
  20.4.2017 21:21Zireael
  Ahoj, chtěla bych se zeptat ohledně druhů beránků. Vím že existuje zakrslý, francouzský a třeba rex. Ale jak si projíždím různé fotky, tak jsem narazila i na (cizojazyčně) Holland Lop nebo Mini Lop (což je asi zakraslý?). A opravdu se mi poslední dva zmíněné druhy líbí (přikládám foto, to má být holland lop). Hází se u nás všichni beránci do jednoho pytle mezi zakrslé nebo se i toto u nás rozlišuje? Protože opravdu jsou i v obličejích a uších rozdílní. Děkuji

  https://www.instagram.com/p/BStnbWqFr9H/?taken-by=bonnie.the.bunbun_
  20.4.2017 22:04Merlouska
  verulinka94: a delali nejaky ultrazvuk, rentgen nebo nejaky podobny vysetreni, nebo jen tak hadali? Co to vubec bylo za injekce? Sice nejsem veterinar, ale pochybuju, ze na cystu by fungovaly nejaky injekce :) Ze prestala zrat, pit a vylucovat, by spis napovidalo nejakymu ucpani zaludku/strev, tam bych i verila, ze pokud pichli "spravnou" medicinu, tak to mohlo pomoct.
  Jinak v Ostrave je doporucovana tahle veterina:
  http://www.kralici.cz/pages.asp?f=veteriny#Ostrava - pry zvladaji i kastrace samic, coz uz znaci trochu lepsi uroven, tak to mozna spis zkus tam.
  - - - - -
  Zireael: no popravde receno, ja na tech fotkach vidim celkem normalniho beranka :) Ale jinak je hrozne roztomilej :)
  20.4.2017 22:15verulinka94
  Merlouska - právě že nedělal nic, to jsem si taky celou dobu myslela, že to má souvislost s trávicím traktem, nicméně, zdálo se mi to jako odfláklá práce, zítra si obvolám jiné kliniky a poptám se na možnosti a určitě si nechám udělat ultrazvukové vyšetření.
  20.4.2017 22:19Merlouska
  verulinka94: tak urcite zkus toho Rasku, mistni Ostravaci si ho vetsinou docela chvalili. Drzim palce, at to nic neni a usata je s tebou jeste dlouho :)
  20.4.2017 22:29verulinka94
  Merlouska - moc děkuji :), dám vědět jak to s námi dopadlo :)
  20.4.2017 23:06aviam
  ammbra - Nebylo by lepší pro obě, kdyby jsi si klekla na zem, paty k sobě a jí si dala mezi stehna, a předklonila se k ní? Mně se tahle poloha osvědčila nejlépe, když nechtěl ušák dobrovolně jíst ze stříkačky. Chce to mít víc 1 ml stříkaček, naplnit si je, a pak to jde jak po másle. Když budeš 12 h. pryč, tak jí prostři vše co by mohla sníst sama (vločky, natě, bylinky sušené, včetně kaše Rodicare na talířek atd.) a chlap jí může místo dokrmování nabizet seno, tu kůru z větviček a starat se o její psychickou pohodu...tzn. drbat :-).
  - - - - -
  ammmbra - ty tenké 1 ml stříkačky
  21.4.2017 05:59Anor
  Zireael: Lop je jen jinak řečený beránek. Na fotce může vypadat jinak, protože je tam vyfocený beran čistokrevný a pěkný v typu. Nenech se napálit, na inzercích je často označují jako Holland lop, mini lop... zní to dobře, ale je to to samé jako zakrslý beran. Pokud chceš takového hezkého s krátkým nosíkem, zavalitým tělem, protstě typového, tak se vyprdni na inzerce a najdi si chovatele čistokrevných beránků s PP. Ne VP, ale opravdu PP, od něj si kup ušáka oceněného na výstavě a mělo by ti vyrůst tohle. A ještě je všemu za zlomek ceny kříženého ušáka z hobby chovu s VP.
  21.4.2017 09:04Daniberu
  ammbra: Bertíka jsem musela po propuknutí encefaly dokrmovat měsíc. Postupně začal sice trochu jíst i sám a tak jsem četnost i množství podle toho snižovala a ke konci už jsem dokrmovala jen ráno a večer, ale opravdu to celkově trvalo takhle dlouho. Každý králík to má ale jinak. Některý třeba vůbec nepřestane jíst. Já už na tu polohu vsedě s králíkem mezi koleny nejsem tak pružná a navíc mi Bertík zacouvával a strašně se bránil, takže jsem ho dokrmovala na klíně. Předloktím jedné paže jsem si ho přitiskla k tělu a rukou držela hlavičku, druhou rukou krmila. Ze začátku i tak bylo víc kaše všude kolem, ale postupně jsem to celkem obstojně vychytala :). Já dokrmovala čistě jen trochu řidší kaší z Rodicare. Ani po tom měsíci na kašovité stravě mu zuby nepřerostly, ani se mu neudělaly háčky a na konci téhle epizody měl vyšší váhu, než když byl ještě zdravý :). Je pravda, že byl hodně mladý (10 měsíců) a evidentně má naštěstí dobře rostlé zuby.
  Držím palce, aby u vás to dokrmování netrvalo tak dlouho a ušák byl brzy z nejhoršího venku. Jen ještě dodám, že tomu našemu prďolovi už bude 6 let a je, ťuk, ťuk, naprosto bez obtíží a co vím, je tady podobných případů celkem dost, takže naděje, že se z toho dostane při správné péči i ten tvůj je velká. Jen teď musíte chvíli vydržet a dokrmovat, co to půjde.
  21.4.2017 09:28Alpa
  Verulinka - taky chodíme ke Košťálovi. Sám chová beránky, tak by měl králíkům rozumět. S větším problémem určitě do Mariánek k Raškovi. Dej vědět jak jste dopadli, držíme palce, A+Z
  21.4.2017 09:45ammmbra
  Daniberu - aha,takže budu dokrmovat co se dá,včera se mi při druhé (5ml) stříkačce postavila na zadní jako svíčka s hlavičkou dozadu a tak stála..tak jsem usoudila že ji ještě něco dám do pusinky a trfí ji šlak..ještě se chci zeptat jak dlouho jste dávali ten panacur , vetka mi řekla že prý se mu už musí dávat doživotně (?) ale tak chystám se k vet.Raškovi,který má ted dovolenou tak uvidíme co na to on ..jinak opět díky,moc mi pomáhá že si o tom můžu s někým napsat - ti naši ušánci malí milovaní..
  21.4.2017 11:27Kačka1984
  weksernates
  Dekuji Ti za radu. Me jeji chovani ani tolik nevadi, je to dokonce hodne srandovni, ale jak zacala hodne znackovat, tak to zacina zapachat. Mam pocit, ze se vyznackovala nekde, kde to nemuzeme najit. Je to dcery kralicek, dostala ho k narozeninam. Uz ji nekolikrat v tomto tydnu pokousala a poskrabala. Do tehle doby nebyl zadny problem. Spise se bojim, aby dcera kvuli tomu o ni neztratila zajem. Neni ale na kastraci jeste mlada? Jsou ji teprve 4 mesice, tak mame pockat az do 6 mesicu? Ma tady nekdo zkusenosti s veterinou v Mecholupech?
  21.4.2017 11:30IvetaH
  Ludva10: Ta Daniela, to je taková hodně mladá, tmavé delší vlasy, že? No ta mi z těch tří přijde nejmíň šikovná, i se neumí ani moc usmát.... tak jsem tam volala :) dle hlasu mluvila právě s ní (neumí se ani představit) :(.... Králíčky prý dělají, ptala jsem se zda používají jednodávku Pestorin mormyx? Prý ano, naočkují, po třech týdnech preočkují a pak po půl roce. Coz mě zarazilo. Dle článku na těchto stránkách se 10ti týdenní králíci přeočkovávají až po půl roce. Nebo se pletu? Ta Plzeňská neordinuje v sobotu dopoledne bez příplatku :( potřebuji naočkovat i kocoura, tak jsen si říkala, že teď v sobotu to vezmu při jednom, ale po tom telefonátu fakt nevím...
  LUCKA 1987: ten Bolevec je na druhý straně Plzně, to je minimálně další půl hodina :(
  Leprechaunek: vím, ale původní majitelka přeléčuje proti kokcidióze preventivně všechna mláďata v pěti týdnech. Ptala jsem se jí, zda mám před očkováním ještě nechat kontrolovat bobky a říkala, že nemusím. Věřím jí, působila, že králíkům rozumí, děla je už dost dlouho :)
  21.4.2017 11:35Daniberu
  ammbra: Panacur se podává obvykle 4 týdny a potom se přeléčení v určitých intervalech opakuje. Nejprve to bylo po třech měsících a pak po půl roce. Současně se dělaly 1x ročně testy na aktivitu encefaly. Po cca 3 letech vyšly testy negativní a od té doby nepřeléčujeme. Testy jsem rok od zjištěné negativity udělat ještě jednou a když vyšly opět negativní, už jsem, po dohodě s veterinářem, další dělat nenechala.
  21.4.2017 11:58Anor
  IvetaH: Jojo, Boris byl taky přeléčený, taky jsem rozbor dle chovatelky dělat nemusela... a pak se Valeš zděsil, jak máme přemnožené kokcidie, abych se připravila, že by to králík nemusel přežít... K tomu rozboru mě tady dokopaly holky, přestože ušisko bylo úplně v pohodě, jen občas udělalo vánočku. Takže rozbor udělej, na to králíka nikam nosit nemusíš, stojí to za to.
  21.4.2017 12:01leprechaunek
  IvetaH: no a když je to tak skvělá chovatelka, napadá tě, proč přeléčovala pětitýdenní kojené prcky, když kokcidióza se TYPICKY rozjíždí po odstavu, přechodu na pevné krmivo a prodeji do nového domova, tj. kolem desátého týdne...? :)))
  A víš taky, že chovatelé masných králíků na kokcidiózu nepřeléčují vůbec...? Natož automaticky a plošně?
  Zkus se nad tím zamyslet. Toho prcka teď máš TY, ne tvoje chovatelka.
  21.4.2017 12:05Anor
  Kačka1984: Jestli myslíš H-vet, tak s nimi mám zkušenosti dobré. Chodíme tam pravidelně s Borisem už tři a půl roku. Jen tedy doporučuji MVDr. Valeše, ostatní paní doktorky jsou někdy trošičku mimo, co se králíčků týče. Sestřička na recepci všechny zákroky a objednávání ušáků píše rovnou k panu doktorovi, a když náhodou ne, tak není problém se domluvit.
  Zrovna příští čtvrtek tam jdeme na operaci s ušima...
  21.4.2017 13:17Kačka1984
  Anor: Ano tu mam na mysli. To jsem rada, ze je to tam v poradku. Preji ti aby vam oprace probehla v poradku a dekuji za doporuceni
  21.4.2017 21:24Ivuchna
  Dobrý večer, chci se Vás zeptat na radu. Dneska jsem měla králindu na kastraci. Už ji mám doma, trochu se pohýbala a teď jen leží. Ale hlavně odmítá jíst. Dala jsem jí všechno, co má ráda a nechce vůbec nic jíst. Poradíte mi, co bych měla dělat, aby začala baštit? Na kontrolu jdu zítra ráno k veterináři.
  21.4.2017 22:30aviam
  Ivuchna - kdy jedla naposledy, kolik hodin je po zákroku, byla v celkové nebo inhalační, rána je ok? rozdrť granule, smíchej s vodou na kaši a stříkačkou jí dokrm
  21.4.2017 22:52Janka planka
  Ahoj kraličaci, prosim do ted jsem si myslela , a bylo mibtak i řečeno , ze mam doma kralicici, ale dnes , jsem trošku vyšla ž omylu asi....mohe Čuňenka mi osukala ruku a stále jmen kolem mě běhá, vsechno na mě olizuje a dělá mini louzicky trosku zacala i zapacha....bude to tím že je to kralik , který má choutky ? Děkuji za rady ....
  21.4.2017 22:55Salla
  Janka planka: podle chovani se to rict neda. Ale kdyz se kralikovi podivas na brisko, bud tam ma varlata a je to kluk, nebo je nema a je to holka.
  - - - - -
  Ivuchna: vetsinou pomaha strkat pod nos susene bylinky nebo cerstvou zeleninu/ nat.
  21.4.2017 23:21Ivuchna
  aviam: byla myslím v inhalační, ale jistá si nejsem. Operována byla ve 13 hodin. Je docela aktivní,když jsem ji chtěla dát tu stříkačku, začala běhat po celém bytě. Něco jsem do ní dostala, ale nic extra to nebylo. Teď si olizuje límec a zbytky těch rozmixovaných granulek, ale pevné jídlo nechce. A to ani okurek, který miluje, papriku a ani bylinky a její mlsky.
  21.4.2017 23:39aviam
  Ivuchna - měla by být v klidu, ať jí nepopraskaj stehy, koukni jí občas na břicho, jest-li se nanalejvá - nezvětšuje, s tím dokrmováním bych počkala, když před tím utíká a raději být v noci vzhůru, hlídat jí a průběžně nabízet co má ráda, dokud nezačne sama jíst
  - - - - -
  Ivuchna - léky na bolest máte?
  - - - - -
  Ivuchna - zkus jí nabídnout vločky (ovesné, pohankové)
  22.4.2017 00:11Kačka1984
  Janka planka: taky mame kralicici, bylo nam to receno. Jsou ji 4 mesice a dela uplne to same. Jen k tomu navic kouse. Trosku se ji zvetsili ceciky, tak to asi holka bude ;o)
  22.4.2017 09:51beranek
  Zireael: Nejpodstatnější rozdíl je asi ve váze. Info čerpáno ze stránek chs Kemet....
  Mini Lop je nejmenší plemeno beránka. Vyšlechtěné v Anglii. Váha je většinou mezi 1,1-1,3 maximálně 1,5 kg

  NHD typ beránka vyšlechtěný v Holandsku. Má být kratší a kulatější než klasický beránek. Zde je maximální váha přípustná do 1,6 kg

  ZB (ZW) v závorce zkratka z němčiny u nás nevím proč tak oblíbená.
  Zakrslý beran má mít dle platného vzorníku plemen ideální váhu mezi 1,5-1,75 kg. Je to zcela adekvátní váha.
  Osobně si ale myslím, že ZB může mít až 2 kg. Taky je to největší zakrslé plemeno :)
  22.4.2017 09:58Jerysso
  beranek- souhlasím s tou váhou, moje holčička má asi ty 2 kg :)
  22.4.2017 10:19beranek
  Jerysso - Osobně bych ani beránka s váhou do 1,5 kila nechtěla. Musí být maličký jako morče. Mám ráda normální "velké" zakrslé beránky. Ale každému se líbí něco jiného.
  22.4.2017 10:31Marice
  Dobrý den, mame pulrocniho kralicka. Je doma na volno, venku taky, je zlatej..../ ale dnes nas doma 2 x pocural stylem- skunk. Co s tim??
  22.4.2017 10:46Baraaa
  Dobrý den, mám takový asi trochu hloupý dotaz, ale opravdu mě to zajímá. Naše pětiměsíční samička má od včera jakoby zvedlý ocas nahoru. Netuší někdo co by to mohlo být? Je i taková divočejší, takže asi přichází puberta. Má to s tím nějakou spojitost? Děkuji, Bára
  22.4.2017 11:40Aires
  Ahoj všem,
  prosím o radu. Nedávno jsem po roce zjistila že máme místo králindy doma králíka. Začal mi totiź obskakovat nohu a divočit. A tak i když nám chovatelka a papíry tvrdí že je to holka, je to kluk jako buk. Což mi nevadí. Ale dneska se i vyčůral na gauč, nikdy předtím to neudělal. Navíc v kleco má rohový záchod a v poslední době chodí do rohu naproti. Záchod jsem mu přehodila na jeho nové místo, ale zase chodí přesně naproti. Snad to dělá naschvál :D Prosím poraďte jaký prostředek pomůže abych to už necítil a nechodil tam? Savo nebo ocet? :) A jak ho to odnaučit? Uvažuji o kastraci, pomůže to? :) Zlepšilo se chování vašich králíčků po kastraci? Myslim obskakování, očůrávání, kousání věcí...? A jak to s ním do té kastrace vydržet? :D do teď to celkem šlo, ale to jaro na něj jde čím dál víc a má obavy že mi brzo zdivočí :D
  22.4.2017 11:44bibianna
  Aires: A to,že máte kluka jste usoudili jen podle toho,že obskakuje,značkuje a okusuje nebo je to opravdu kluk se vším všudy? Tohle přesně totiž dělají i holčičky😊
  22.4.2017 11:48Aires
  Opravdu je to kluk, má varlátka :) Do teď se choval relativně normálně, tak jsem ho neprohlížela a věřila chovatelce a papírům, že to je kluk. A pak jsem se koukla a je to rozhodně kluk, bylo to pěkně poznat :D
  22.4.2017 12:16bibianna
  Tak gratuluji ke klučinovi👍🐇😂kastrace by určitě pomohla zklidnit hormony,navíc u kluků je mnohem jednodušší,než u holčiček.Jen doporučuji jít opravdu na ověřenou veterinu,kde vědí něco o králících🌸
  22.4.2017 12:25Anor
  Holky, je jaro, s mladými ušáky mlátí hormony. U mlaďochů se hlásí puberta, u starších přichází druhá (nebo desátá) míza. =) Takže zlobí, značku, okusují, obskakují... Samičky i samečci, v tom není rozdíl. Dá se to buď vydržet, nebo vyřešit kastrací. Kastrace na tohle pomáhá skvěle, i když nějaké truclouži a truchlodání se čas od času nevyhnete. Od obskakování je po kastraci klid.
  22.4.2017 12:38bibianna
  Zvláštní je,že naše Belu nic a nikoho neobskakuje,ani nas,ani plyšáky,to jí nezajímá,ale furt hrabe! Kde je nějakej hadr,látka,prehoz přes postel,prehoz přes sekačku,prostě kus hadru,už jede! Cvaká zoubkama,je jak šicí stroj,dokud do toho nevykouše kolečko,už vykousala i srdíčko sikulka,prostě blazinek a pak to hrabe a hrabe a kouše a furt dokola.Máte doma taky někdo látkotrhače?😂😂
  22.4.2017 13:27Alpa
  Belunka je šikula, zřejmě rasa - králík hraboš :-) U nás hrabání ani nadměrné choutky nejsou, zatím.
  My máme zase trhače novin a papírů všeho druhu. Jsou to holt zlatíčka a snaží se nám neustále pomáhat s úklidem .... A+Z
  22.4.2017 13:40bibianna
  No vidíš Alenko, Belu zas papíry vůbec neberou, kartonové krabice ji nezajímají, roličky od toaleťáku už vůbec ne, ale běda, jak si dám na sedačku krásný, nový, šedý přehoz....tedy byl nový a krásný...teď je jak řešeto! Chvilka nepozornosti. Potvora jedna ušatá!!
  22.4.2017 15:12Alpa
  Já už jsem platila pokutu v knihovně za ,,upravenou" knihu :-) Nejlepší ,,jídlo" - noviny ( asi ví, že jsem v novinách řadu let pracovala). Belu Ti chtěla přehoz udělat pěknější a její kreativita nebyla pochopená :-) Jsou to dárečci !
  Zdravíme do Kolína, A+Z
  22.4.2017 15:25bibianna
  Takže Zorinka je nejenom krásná a úžasná slečinka, ale také sečtělá:-))) No to je paráda, to máte doma malou čtenářku. Čte vám pohádky před spaním nebo předčítá červenou knihovnu? :-)
  Zato ta naše hadrnice, když se do toho pustí, je jak rozzuřenej rotvajler! :-)) To by člověk neřekl, kde se to v nich bere....ale zase po práci spí v noci jako špalek:-))))))
  22.4.2017 16:11Marťaa
  Ahojky chci se zeptat, zda někdo používáte jako podložku tento kobereček Hansepet koberec pro hlodavce. Je to 100% lněná podložka. Koupila jsem ho prckovi do klece a pod ohrádku se senem. Moc ráda ho hrabe a trhá a mám pocit že občas i baští.
  22.4.2017 18:03IvetaH
  Leprechaunek: Děkuji za vyčerpávající komentář. Vezmu si ho k srdci. Dnes jsem byla na vet. v Klatovech nechat naočkovat kocourka a vzala jsem sebou bobky na rozbor. Prý to posílají na nějakou kliniku do Plzně, výsledky by měly být do čtvrtka :D cena 150,-
  22.4.2017 19:31Janka planka
  Ahoj, prosim stalo se Vám že vaše Samička měla stejně potřeby jako samecek? Rekli mi že je to samička, Ale podle toho co ted vyvadi, tak jsem zmatena....vsude znackuje a skáče mi po noze jako samecek ...
  22.4.2017 21:12Jan
  Janka planka - ano, toto je možné i u samic. Jestli to dělá poslední dobou, je to počasím, zkrátka jaro. Pokud Vám to řekl veterinář, který králíkům rozumí, tak to nejspíše samička bude :-)
  22.4.2017 21:40Berunkas
  Janka planka: ano, moje první holčička mi šla po nohách téměř neustále, tátovi občas i po rukách, když ji to chytlo tak očurala kde co a zvládala to i do výšky, takže podle tohohle chování opravdu nejde poznat jestli je to samička nebo sameček, koukni jí/mu mezi nohy a uvidíš co je to zač :)
  22.4.2017 22:14Aires
  janka planka: Ano, je to možné :) Zrovna dneska se tu řešilo, protože já nedávno objevila že mám samečka místo holčičky :D Vyplatí se kouknout a králíčka prohlídnout :) Ale můžou to dělat jak kluci, tak i králindy :) U samečků je jen ta výhoda, že se s tím dá něco snadno dělat :D
  22.4.2017 23:56Tygrinka
  Marťaa: Já ji používám, ušadlo ji žralo hlavně zpočátku. Na hrabání se také osvědčila.
  23.4.2017 09:43tomasryplkladno
  ahoj všem
  koupil jsem přítelkyni samičku lvíčka a nemám absolutně žádné zkušenosti. proto se chci ujistit jestli je dobré to že celý den jen žere seno a granulky a pořád každou chvilku kadí . chodí i na záchod ale také dělá bobky kompletně po celé kleci . Vždy ho vezmu dám na záchůdek a sbírám bobky z klece , dávám mu je očuchat a házím k němu na záchůdek . jen bych ppotřeboval vedět jestli je to tak dobře. předem děkuji za rady
  23.4.2017 10:13Marťaa
  Tygrinka: Děkuji. Nebyla jsem si hlavně jista přes to baštění.
  Tomášryplkladno: jsem taky začátečnice, ale řekla bych že když ušák baští seno, je to naprosto v pořádku:-)
  23.4.2017 11:36Perrita
  tomasryplkladno: Jj, králíci jedí a tudíž i bobkují celý den (a noc), doporučuji přečíst zde Rady pro první týdny, s dáváním "roztroušených" bobků postupuješ správně. :)
  23.4.2017 11:36Alpa
  tomasryplkladno - na horní liště najdeš hodně informací pro začátečníky. Seno je super, granulky jen kvalitní, hlavně udělat rozbor bobků .... Na zachůdek naučit chce trpělivost, někteří králoši jsou tak trochu prasátka :-) Přejeme hodně radostí, A+Z
  23.4.2017 19:50veveruska1991
  Mám dotaz ohledně toho, jak dlouho vydrží králíček sám doma? Zatím jsem svou králičí slečnu nechala doma dvakrát, a to od sobotního rána do nedělního večera. Samozřejmě, dostala spoustu sena, vodu, granulky a mrkvičku. Vše v klidu zvládla, jí, běhá - myslím, že větší újmu mám já, než ona, že jsem ji tady nechala samotnou :D. Přesto se chci zeptat zkušenějších chovatelů - nechat králíčka samotného od pátečního večera do nedělního večera je asi hodně? Máte zkušenosti? Vzhledem k tomu, že u králíčků je problém, že když 24h nejí, může to být pro ně "konečná" - tak mám strach ji tady tak dlouho nechat... Bylo by to skoro 48 hodin bez dozoru... Poradíte? Díky moc :)!
  23.4.2017 20:07Alpa
  veveruska1991 - nějaký dozor - aspoň jednou denně? Sousedka, kamarádka ? Byla bych klidnější ...
  23.4.2017 20:16veveruska1991
  Právě, že jedině otec, bydlí nejblíž, ale ten tvrdí, že je to "jen králík", takže toho jsem vyloučila... :(.
  23.4.2017 20:22Chlapec spod tatier
  Caute. Mam dotaz. Je mozne ze asa kralida je vo falostnej "brezosti" Ma 10 mesiacov. A zo dna na den sa jej zmenila povaha. Doteraz ma olizovala, enchala sa hladit kludnej aj 2 hodiny v kuse. A do toho mi denno denne vojizdela ruku. Zo dna a den sa jej chovanie zmenilo. Teraz sa odomna ledva necha pohladit. Dokonca obcas po mojej ruke vystartuje s prednymi packami (akoby zautoci) No s priatelkou sa nadalej mazna akoby sa nic nedialo. Mate ninekto podobnu skusenost ? Papa bobkuje vsetko normalne a nemyslim ze je nemocna, len sa radikalne zmenila . vdaka za radu
  - - - - -
  *prepacte za preklep, pisal som to v rychlosti :(
  23.4.2017 20:53Jan
  Chlapec spod tatier - to nevypadá na falešnou březost. U samiček je náladovost vcelku normální, hodně se mění v říji. Chce to jen trpělivost :-)
  23.4.2017 21:00Chlapec spod tatier
  Jan: prave som z toho v soku. Pretoze sme mali pred nou len samca a nieco take sa mi stalo prvykrat :D
  23.4.2017 22:17Berunkas
  Chlapec: dej jí čas než se srovná s těmi hormony a taky je to náladová ženská:) moje první byla holka, mýho tátu naprosto milovala a on zase jí. Druhý byl nedopatřením chlapeček a to si měl vidět jak po sobě s tátou šli, regulérně dva samci v jednom teritoriu, třetí je zase holka a to je pořád Ellinko sem, Ellinko tam, jdeme uklízet, jdeme na granulky atd :D
  Elli útočí předníma packama docela běžně, jakmile se jí něco nelíbí, dodnes mám na zápěstí jizvy jako po pokusu o sebevraždu
  24.4.2017 08:20Míša hledá veterináře
  Ahoj, prosím, neměli byste tip na nějakého dobrého veterináře v Kralupech nad Vltavou a okolí? Moc děkuju, Míša
  24.4.2017 08:40Davidomca
  Ahoj všichni, máme obrovskou prosbu. 30.3.2017 se nám narodil malý králíček. Více méně dva,jenže jeden umřel hned po porodu. Tomu druhému se dařilo celkem dobře. Jenže ted je problém. Malý nebo mala má tak zvanou želvi polohu? Da se s tímto něco dělat? Prosím o radu,nechceme jej utratit. Děkuji všem.
  24.4.2017 09:31Kačka1984
  Ahojky vsem. Prosim, poradil by nekdo s naladovou kralindou? Par dni se necha chovat, hladit, beha za nama. Pak najednou jako by ji preskocilo, tak se nenecha ani pohladit, hned pri doteku utece. To by zase tak hrozne nebylo, ale zacala vyhazovat veskery obsah zachudku ven. Ma nekdo na tohle rady a tipy? Dekuji
  24.4.2017 10:17Merlouska
  Kačka1984: bohuzel moc rad nemam.. taky mam hrabose a kdyz ma hrabaci obdobi, vytaci me tim do nepricetnosti, protoze si odhrabe podestylku, cura na holy plast, ma z toho pak mokre a spinave packy, takze kdyz vyskoci ze zachodu, natlapka to vsude kolem (je navolno). Zatim jedine, co vypadalo, ze pomaha, bylo otoceni zachodu o 90 stupnu. Nicmene nemusi to fungovat na kazdeho kralika.. proste zkousej - jina podestylka, otocit zachod nebo ho dat o kousek vedle, pripadne nejakou jinou zmenu :)
  - - - - -
  jo, ted koukam, ze ta tvoje je ke vsemu pubertak.. tak to se spis obrn nekonecnou trpelivosti.. ta moje uz je dama v letech, takze ta ma jen roupy, kdyz na ni leze jaro.. i kdyz otazkou je, nakolik je to jaro, protoze ona klidne hrabosi i na podzim nebo v zime - proste kdyz to na ni prijde, rostu z ni.
  Pak staci ji nechat chvili doma samotnou a clovek prijde k tomuhle:
  https://www.dropbox.com/s/vdeu8pau7qswcuy/2016-10-14%2013.19.29.jpg?dl=0 :(
  24.4.2017 10:24Ťapinka16
  Dobrý den, jak se venku oteplí, tak chci dát králíka ven ať se proběhne. Prosím čeho se mám vyvarovat nebo na co si dát pozor? Děkují moc za odpovědi
  24.4.2017 11:14bibianna
  Ťapinka: teplo je sice fajn,ale musí být vyhřátá zem! Aby ti nenastydnul od paciček.Dále by bylo dobré zakoupit Arpalit pro králíčky a nastříkat ušáka proti klíšťatům.Hlavně za hlavičkou na krku,okolo uší,tam,kam se snadno klíště zakousne.
  - - - - -
  Davidomca: co znamená želví poloha a jak se projevuje? Na netu o tom nic nepíšou...Určitě zavolat na specializovanou veterinu...Brno...H-vet Praha MVDr.Valeš.
  271961092
  739423671
  601270007
  Držíme prdelce pacinky!😊
  24.4.2017 11:39Petastastna
  ahojte, našemu Gerimu hrozí že mu při příštím broušení vytrhnou jednu stoličku, protože je prý volná říkala pani doktorka.... za jak dlouho po trhání jednoho ubu myslíte že bude jíst? Po broušení zubů obvykle druhý den někdy odpoledne už sní i tvrdé granule...ale po tom trhání nevím nevím...
  24.4.2017 13:47aviam
  Petastastna - mně začal jíst záhy, nevybavuji si, že by měl po vytržení nějaké potíže s jídlem a musela ho dokrmovat
  24.4.2017 14:01Petastastna
  Aviam : tak to máš kliku :-)
  24.4.2017 14:18Vea
  Ahoj všem, bohužel se potýkáme s pneumonií :/ Už 20dní brala Dalinka antibiotika, kdy se to zlepšilo, ale po vysazení se dýchací potíže do týdne vrátily. Nyní máme ATB nová,plus sirup a kapky do nosu. Nemá někdo z vás podobnou zkušenost s králíčkem? Jsme na VFU v nejlepších rukách, ale hrozí nám CT a já začínám být v depresi, tak bych ráda vyslechla nějaký šťastný příběh... Dost by mi to aktuálně pomohlo :/
  24.4.2017 14:39Šárka 07
  Vea: Příběh (naštěstí) nemám, ale držím moc pěsti!!!
  A Indíček ťapky ;) :* ♥
  24.4.2017 14:44bibianna
  Vea: my se s Belunkou přidáváme a držíme pacinky,ať už je dobře,určitě musí existovat nějaké řešení.Pusinku na čumáček💋
  24.4.2017 15:18Ťapinka16
  Bibianna: děkují za odpověď. Arpalit už mám koupený.

  A ještě mám jeden dotaz, kdyby náhodou měl ušák klíště(snad nebude), tak čím je to nejlépe vydezinfikovat? A kolem očí se to asi nemá vydezinfikovat, jen urcite odstranim to klíště? Nemam žádné zkušenosti. Děkují moc
  24.4.2017 15:58Vea
  Šárka 07, bibianna : Děkujeme moc! Snad ta nová antibiotika zaberou, ale vůbec nechápu kde to moje domácí opečovávaná králinda vzala,když ven nechodí a ještě jsem ani nezačala trhat zelené z venku... Tak to aspoň berte jako upozornění pro všechny, že stačí když vám králíček vydává zvláštní zvuky, může to znamenat něco špatného, i když žere, je čilý a neteče mu z nosu ani očí!
  24.4.2017 16:22Margotka 26
  Dobry den, potrebuji poradit. Mame kralicici. Budou ji 4 mesice. Posledni 3 tydny mne kouse pri uklidu klece. Je hrozne mazliva, ale nedejbuh abych uklizela klec. To kouse jak diva. Co mam delat? Dekuji Monca
  24.4.2017 16:33BeránekLentilka
  Margotka 26: Králíčci jsou velice teritoriální zvířata, tak počkej, až bude venku z klece. Moje Lentilka by mě taky nenechala uklízet u ní v kleci, když by v ní byla. :)
  24.4.2017 16:50Margotka 26
  Dekuji moc. Jen to nikdy nedelala, je naucena na wc ale bobkuje i mimo.tak se to snazim uklizet a ona teda nechce:-)Dekuji moc za radu a preju krasny den. M.
  24.4.2017 17:11ammmbra
  broušení zubů - háčků - zdravím .. je zde prosím někdo kdo nechal brousit kraldovi přerostlý zub tzv.háček ve starším věku (7-8let?) Moje kralda se nyní přeléčuje na enfalku 13 den,je už bez příznaků,pokračuji v léčení panacurem ale nechce mi jíst,popř.si vybírá jen měkké (listy apod) nejí už ani moc seno..a veterinářka mi řekla že má pravděbodobně přerostlý ten zadní zub a proto prý asi nejí..moc ale do tlamky neviděla takže by prý musela udělat tu revizi pod narkozou , jak ale říkám,kralda je ted slabá po encefalce a dost zhubla...před tí žádné problémy se zuby nebo s jídlem neměla , jedla až moc..mám strach je už starší , po nemoci (nebo ještě nemá zcela po ) a ted ta narkoza .. nevím zda mám k tomu přistoupit ... bylo by to u vet.Raška a spol- Ostrava) ...
  24.4.2017 18:31bibianna
  Vea: ,pokud berete dlouhodobě ATB,pořid si Synbiotic DC,je to super probiotikum na obnovení střevní mikroflory.Mají ho tu v obchodě.
  24.4.2017 19:10Šárka 07
  Vea: A co je to vůbec za nemoc? Nikdy jsem o ní neslyšela, jak se to pozná, že to ušák má a kde to může chytit? :O
  A jak dlouho se léčíte a ještě asi léčit budete?
  Díky za odpovědi :))
  24.4.2017 19:43Alpa
  ammmbra - zkušenosti nemám. Nicméně asi je lepší řešit další narkozu až bude králošek fit. Podstrojuj ji, třeba ovesné vločky, nastrouhanou mrkev apod. Třeba je to jenom tím, že je po enc. a nemá zatím chuť. Je to zvláštní, když před nemoci problémy se zuby neměla :-( Starší je , ale žádná stařenka - určitě to zvládne :-)
  24.4.2017 19:51Kájka
  Pneumonie = zánět plic :-(

  Vea: Myslím, že někdo, kdo sem chodí s tím léčil králíčka a dopadlo to dobře. Obvykle se píchají injekce s antibiotikama (alespoň zpočátku v akutní fázi)
  - - - - -
  Vea: každopádně jste v dobrých rukou, co se týče léčby.
  24.4.2017 21:28Jerysso
  Ťapinka16- já v létě taky přišla na klíště u oka. Bylo hodně malé, netroufla jsem si na to... Jeli sme na veterinu, kde klíště nejdřív neviděli, pak ho ale paní doktorka vytáhla:) Jeli jsme tam hned, nechtěla jsem čekat až se nacucá a králíčka to třeba začne při mrkání bolet..
  - - - - -
  A pokud by klíště u oka nebylo moc dlouho, asi bych nedesinfikovala. Nestihne se moc nacucat, když ho brzy po nálezu vytahnes:))
  24.4.2017 22:07ammmbra
  Alpa - děkuji za podporu :-) no právě že mi to taky příjde divné..
  24.4.2017 22:22Amalka88
  Dobrý večer chci se zeptat jestki Váš králík vám taky jí stelivo ze záchodu? Ta moje Amálka má 2 roky skočí na wc a začne ujídat stelivo jen trochu ale i tak chybí ji něco? Je špatné když trochu pojí? Používám Cast bedt oko plus.Děkuji
  24.4.2017 22:45aviam
  ammmbra - objednej si seno kralici.cz tady z obchodu. Můj králík má taky problém s tvrdou stravou, přestal jíst seno a upřednostňuje měkkou. Napadlo mě objedant tohle vychvalované seno jako poslední pokus a králík se po rozbalení do něj pustil a jí ho (po měsící odmítání sena). Je jemnější a fakt výborné. Taky přestal jíst tvrdé granule a Kiki Premium Adult sní, nejsou tak tvrdé a dobře se rozdrolí ušákovi v tlamičce. Možná by je ten tvůj taky jedl.
  24.4.2017 23:02Eda C2
  Ahoj, chtěla bych se zeptat na vaše zkušenosti s králičí pubertou, jak dlouho až může trvat? Můj králík byl docela hodný, ale pak s postupem času vymýšlel stále nové lumpárny. Teď je mu už skoro 8 měsíců, tak jsem myslela, že by se to mělo spíš zlepšovat, ale je to spíše naopak. Pouštíme ho pravidelně po pokoji. Obíhání kolem nohou dokola už známe, ale teď k tomu přidal, že jakmile ho pustím a sednu si, začne kolem mě běhat a počůrá mi nohy. Tohle dělá občas i po podlaze a bohužel už se mu to povedlo i na gauč. Takže v podstatě mu moc společnost dělat nemůžu, protože to bych asi musela v tom pokoji levitovat.:-D Jenže já tam potřebuju být, mám tam stůl a věci, takže ho musím zavřít, abych si mohla sednout ke stolu a to pak zase vyvádí v kleci, protože je samozřejmě nevyběhaný. Už z toho začínám být trochu zoufalá. Snažím se ho vychovávat, už jsem si pročetla spoustu chovatelských rad, ale přijde mi že to teda nemá moc valný efekt.. Jaké jsou vaše zkušenosti?
  25.4.2017 07:20Nastreia
  Ahoj s Leiou se chystáme na kastraci k MVDr. Valeš. Mohu poprosit o zkušenosti s pooperační péči? Musíme ji hlídat, mám si vzít radši volno? Nezkouší si stehy trhat? Děkuji moc
  25.4.2017 08:06Anor
  Eda C2: Puberta jak vyšitá =) Tohle chování může trvat až do jednoho roku věku. navíc je teď umocněné jarem. Někdy takhle na jaře blbne i dospělý, vychovaný králík. Buď musíš vydržet a prát ponožky a vytírat, nebo pomůže kastrace. Ta tohle odstraní definitivně.
  25.4.2017 09:24Berunkas
  Eda C2: pokud nemáš opožděnce jako já, kterého rafla puberta v roce a čtvrt, tuším že v létě na ni přijde jaro. Ale jak píše Anor, hodně trpělivosti, prát, vytírat nebo kastrace
  25.4.2017 09:44Čuněnka
  Ahoj, prosím o radu, naši Čunenku už konečně přeslo období, kdy chtěla všechno oskakat,ale ted na ni přišlo dělání si hnízdečka, takže se stále zahrabavý do peřin a má potřebuje hrabat. Prosím máte nějaké rady, jak ste to řešili vy? Já i dala nějaké ručníky do klece, at si tam může udělat hnízdečko, ale to ji nevyhovuje. Děkuji za rady :-)
  - - - - -
  EdaC2 - Tak přesně tohle jsme si prožili o víkendu, u nás to trvalo jenom dva dny, ale byl to děs, nemohla jsem ani na záchod, zakousla se do mě a nechtěla mě nikam pustit, a stale jsem ji měla pod nohama,a všechno mi oskakala, a to mám samičku, ted řešíme problém hnízda :....chce si udělat hnízdečko, ale nevím jak ji pomoci ,
  25.4.2017 10:10Anor
  Čuněnka: U vás to pravděpodobně nebyla puberta, ale říje následovaná falešnou březostí. Puberta se za dva dny většinou nepřežene. =) Ušaté poskytni materiál na stavbu - seno, pravděpodobně si vytrhá nějaké chlupy... no a až veledílo dokončí, tak jí ho zruš, vyhoď a pokus se jí nějak zabavit.
  25.4.2017 10:28Čuněnka
  Anor: děkuji ale moc jsi mě nepotěšil. Mě ji je tak líto chudinka mala....Ale udělám jak říkaš :-) Děkuji za rady, a až příjde u nás puberta , tak to bude peklo, protože tohle je opravdová ženská, náladová jako blázen.....Asi pomůže kastrace že? Do které se mi teda moc jjít nechce,ale asi budu muset.
  25.4.2017 10:47Merlouska
  Nastreia: ja byla na kastraci na VFU, takze nevim, jak to chodi u Valese, ale usata mela vnitrni stehy, takze si nemela co kousat/trhat. A navic myslim, ze byla rada, ze si mohla aspon nejak sednout a na nejaky ohybani se k brisku moc naladu nemela. Ja ji nechala prvni den zavrenou v ohradce, aby nikde moc nelitala, druhy den uz jsem ji nechala, at se probehne, pokud bude chtit - stejne moc nechtela :) Fakt byla hodna, primo ukazkovy pacient.
  25.4.2017 11:00Nastreia
  Merlouska : Oki, děkuji :) Valeš mi kastraci doporučil a dělá ji v inhalační anestezii, tak to bude oki.
  Dekuji
  25.4.2017 11:31Kájka
  Přátelé, jaro prostě musíte přežít, i s králičíma puberťákama :-)

  Mě králinda chytala nohy (čímž mi holé i poškrábala) jen jako mladá. Ale i když byla starší, tak jaro vždycky bylo znát. U nás si namlouvala manžela, běhala kolečka, osmičky kolem jeho židle, mrukala, a skákala mu na klín a hrabala do něho packama.:-)) I když jí hladil, tak pořád jako by něco chtěla. A když jí nepustil na klín, tak mu buď skočila za záda na židli a sápala se na něho a nebo naštvaně strašně dupala. Většinou to trvalo jen pár dní. Hnízdo nikdy nestavěla, jen si asi dvakrát škubala chlupy a pak nevěděla co s nima (obvykle jsme jí je v nestřežené chvíli sebrali a pak byl klid)
  25.4.2017 13:07Vea
  Šárka 07, Kájka, bibianna : Děkuju za zprávy, probiotika koupíme a to, že si tím někdo tady prošel úspěšně mě dělá velkou radost :) Jinak Šárko vůbec nevím, moje to dostala doma, neměla defacto odkud :/ A jediný příznak bylo pouze vydávánní zvláštního "štěknutí" několikrát denně. Léčily jsme 20dní,pak týden vysadili,protože se to zlepšilo a teď jsme dostali na 35dní, takže terapie bude dlouhá. Ani na to nechci myslet, protože se pereme dvakrát denně se všemi léky a není to vůbec snadné :(
  25.4.2017 14:17Daniberu
  ammmbra: Jak jsem ti, myslím, už psala, my při encefale dokrmovali celý měsíc. Bertík také nejdřív začal jíst pampeliškové listy, nať mrkve, bazalku apod. Seno až později a minimálně a úplně naposled granule. Zuby měl přitom v pořádku. Tím nechci tvrdit, že to tak nutně musí být i ve vašem případě, ale narkózu bych v současnosti v žádném případě dělat nenechala. Ještě vydrž! Držím palce!
  25.4.2017 16:55Kájka
  Vea: to se chytne někdy, bohužel, snadno. přenáší se to vzduchem. Zkrátka -může se to dostat domů otevřeným oknem.
  - - - - -
  Nastreia: Já bych si na tvém místě vzala aspoň den volno. Jestli jí přivezete po operaci až odpoledne, tak spíš ten další den (hlídat ji, případně dokrmovat, kdyby nechtěla sama baštit)
  25.4.2017 17:15Nastreia
  Kajka : Oki, s tím nemám problém. Vzít si dovcu. Děkuji. Po amputaci pacinky začala bastit půl hodky po příchodu domů, tak snad to bude obdobně :)
  25.4.2017 18:11Kájka
  Leia je šikovná, tak to zvládne i teď. Ale přeci jenom -bude mít ránu na bříšku, tak když by jí to bolelo, tak víc hrozí, že by nemusela chtít jíst.
  25.4.2017 18:18Nastreia
  Já vím. Ale věřím, že to zvládne. Je to velká bojovnice :)
  26.4.2017 10:30Gábi Tedy
  Dobrý den,
  ráda bych Vás poprosila o radu pořídila jsem si před měsícem asi cca 5 měsíců starého králíčka. Je moc hodný už i začíná chodit na zavolání, ale včera večer mi zažal kousat mříž u klece tak jsem na klec hodila balíček papírových kapesníčků aby to nedělal pomohlo to asi na pět minut a dně ráno když se blížil čas kdy stávám tak začal znovu. Mohli by jste mi prosím poradit jak ho to mám odnaučit aby nekousal tu mříž? Předem děkuji za rady.
  26.4.2017 11:18Anor
  Gábi Tedy: Nudí se, tak na sebe upozorňuje. Nějaké odnaučování a odpuzovací prostředky nefungují, protože králík chce a potřebuje BĚHAT! A to minimálně 4 hodiny denně, ale některým to nestačí. Případně můžeš zvážit pořízení ohrádky, s tou jsou většinou spokojení, a nebo upravit byt a nechat ušáka úplně volně. Nic jiného bohužel moc nepomáhá. Ještě leda jako nouzové řešení hodit přes klec na noc deku, aby na tebe neviděl, nicméně jsou králíci na které to zabere a jsou králíci, kteří ti tu deku vzteky rozkoušou.
  26.4.2017 11:47Pelech
  Ahoj, moje otázka je asi hloupá, ale zeptám se stejně :) je možné naučit klasického velkého králíka na záchod, jsko zákrska? Rád bych nějakému ušákovy, ještě jako králíčeti odpomohl od života v minikotci a pekáče. Doteď jsem choval jen prcky
  26.4.2017 12:17Anor
  Pelech: Je to úplně stejné jako u zakrslíků, jen potřebuješ větší záchod a mají větší spotřebu podestýlky. =)
  26.4.2017 12:59Kájka
  Gábi Tedy: Někdo radí nereagovat na to kousání mříže. Králík to dělá, když chce z klece.
  A ráno má svůj biorytmus. My měli králindu, která roky dělala ráno budíček. Alespoň nehrozilo, že bych zaspala. Byla zvyklá, že jsem vstávala kolem 6 h, pustila jí, dala jí nažrat. No, a tak se toho dožadovala každý den (i o víkendu, svátek -nesvátek), takže -já jsem denně kvůli ní ráno vstala a pak jsem šla po chvíli třeba ještě spát. Někdo na to řekne, že jsem si jí tak naučila. Ona strašně lomcovala, tak aby byl klid (klec měla hned u stěny vedle ložnice), tak mě to budilo. Hodit jídlo nepomohlo, byla zvyklá se i proběhnot a pomazlit (zkrátka -ranní rituál) :-) Jinak -bývala hodně mimo klec. Obvykle denně víc jak 4 hod. Večer kolem 23 h už chodila sama spát. V noci bzal hodná, spala. Zvířátka mají svůj biorytmus.
  26.4.2017 13:59Anor
  Kájka: To ranní vstávání je mi povědomé =) Náš ušatec je naštěstí naučený až na sedmou a přítel svědomitě vstává v sedm každý den, aby Borise nakrmil a pustil. No a o víkendu taky jde ještě do postele. Tenhle víkend jsem o tomhle výletu vůbec nevěděla, zaspala jsem ho, asi v osm jsem se vzbudila, celá rozespalá se vypotácela z ložnice a málem šlápla na králíka, který jako myška seděl za dveřmi ložnice a upřeně je pozoroval =D
  26.4.2017 15:49Králíček se motá
  Dobrý den můj králíček se od rána motá jakoby měl závrať a bula se u chůze.nevíte co to může být?
  26.4.2017 15:50Gábi Tedy
  Kájka a Anor: No asi máte pravdu obě zkusím se mu zas víc věnovat a právě až dneska začal těsně před šestou rámusit, asi se naučil že v tu dobu stávám a dostává snídani uvidím třeba ta větší pozornost aspoň trochu pomůže páč když ho pustím tak je strašně štasný a co vyvádí za psí kusy tak se tomu musím až začít smát:)
  26.4.2017 15:57Nastreia
  Gábi Tedy: ahoj já Leie pořídila ohradku že spokojeného psa. Dvě spojené. Vznikl výběh 2mx 2m. Zatím, nez zakryjeme kabely po bytě. Je to fajn, lehká, přenosná, složená z dilu, tak přizpůsobivá tvarem :)
  - - - - -
  Ještě někdo zájem o šperky z křišťálové pryskyřice s vašimi mazliky? :) Bude dlouhý víkend :))
  26.4.2017 18:02Anor
  Králíček se motá: Může to být všechno možné, ale napadá mě hlavně encefalitozoonoza. Dojdi s králíčkem co nejdřív na schopnou veterinu, určitě před víkendem. Dává se na to Panacur. Můžeš pohledat v archivu, odkaz je dole pod diskuzí, řešila se ti nedávno... vlastně se tu řeší každou chvíli =(
  26.4.2017 20:14Dennie
  POTŘEBUJI RYCHLE POMOCT
  Králíček si ulomil celý drápek a já nevím co s tím! Žádnou neštípavou dezinfekci nemám a ten tekutý obvaz taky ne. Co dělat?!
  26.4.2017 20:19Berunkas
  Dennie: hopsá normálně? když si můj hopsavec ulomil dráp tak sem mu to vydesinfikovala co doma bylo a zalepila normál náplastí, vydržela mu asi půl hodiny než si ji sundal, drápek není tragédie, jen hlídej aby to nehnisalo
  26.4.2017 20:27Dennie
  Berunkas: Čím to dezinfikovat??
  - - - - -
  Dá se na dezinfekci použít Genciánová violeť?
  26.4.2017 20:47Aires
  Dennie: Můj králík si také loni na podzim ulomila drápek, při stříhání se moc vrtěla. Veterinářka poradila klasicky jen vydezinfikovat a pokud králíček normálně hopká, běhá, jí, tak není třeba si dělat starosti. Náš jeden den trucoval, nechtěl se se mnou bavit, ale jinak byl úplně v pohodě, aktivní jako vždy :)
  - - - - -
  Denni: Nám veterinářka poradila Betadine :) Ale předpokládám, že by to asi šlo očistit i normálním peroxidem, ten je neškodný, a pak drápek otřít, kdyby náhodou králíka napadlo si ho lízat :D
  26.4.2017 20:54Dennie
  Aires: Jenže peroxid nemáme a myslím, už ani králík nemá drápek.
  26.4.2017 21:01Kájka
  Dennie: Neboj, to není nic hrozného. naši králince se to také jednou stalo, i jí tekla trošku krev (drápek se jí uplně ulomil) Bylo to brzo OK.
  26.4.2017 22:05Berunkas
  Dennie: my žádnou lékárnovou dezinfekci doma neměli takže cokoli s alkoholem
  27.4.2017 17:59Lenicka9040
  Ahoj ráda bych se zeptala máte někdo zkušenost s tím že králiček dostane něco jako záchvat kdy upadne na bok a poté nějakou dobu x min za sebou tahá nožičky. Poté je opět v klidu ? Dělá mi to moje smaička 7 letá zakrslý beránek byla jsem už na dvou veterinách a nic moc neporadili. Prosím o radu
  27.4.2017 18:53Petra223
  Lenicka9040: vyhledala bych nějakou specializovanou veterinu, kde jsou schopni jí udělat rentgen, případně CT. Je kastrovaná? Bohužel podobné projevy měla moje šestiletá samička a v Brně na VFU jí diagnostikovali pokročilé stadium rakoviny dělohy :-( Nechci strašit, ale v těchto případech je specializovaná veterina jediné řešení.
  27.4.2017 19:21Lenicka9040
  Petra223 : No není kastrovaná :( A bohužel se hrozně bojím zda ji někdo muže pomoct :( Pomohli ji potom nějak ? jsem z Ostravy :/ A také mi poradila sestřenice co studuje veterinu že je na to i lék ( Panacur )
  27.4.2017 19:56Kájka
  Lenicka...: Panacur se používá k léčbě encefalitozoonozy.
  - - - - -
  Těžko říct, co jí je. Na tvém místě bych navštívila specializovanou veterinu a to co nejdříve. Pokud to není pro vás problém, tak nejlépe VFU.
  Vyšetřili ji pořádně na veterině? -krev, rentgen nebo alespoň sono?
  27.4.2017 20:40mikek
  co delat kdyz kralikovi vypadavaji drabky
  27.4.2017 21:00beranek
  Panacurem se odčervuje. Naši veterináři mi s ním odčervovali importy rosnic a parosniček. Bez problémů.
  http://www.veterinarnipece.cz/panacur-3882.html
  27.4.2017 21:12Kájka
  Panacur se zřejmě používá jako podpůrná léčba na encefalku (přímo lék na to asi neexistuje).
  Několik lidí tady z diskuse králíčkovi, u kterého se encefalka prokázala, dávalo Panacur (na doporučení vet.) Určitě se někdo, kdo má s tím, zkušenost ozve.
  Lenicka ale vůbec neví, co jejímu králíčkovi je. Asi nebyl zatím ani pořádně vyšetřen. Podezření na encefalku je tady jen jako možnost (podle příznaků) Může to být něco uplně jiného.
  27.4.2017 21:37Lenicka9040
  Děkuji moc za rady, rozhodla jsem se že zítra do toho Brna pojedeme :) Tak uvidíme. Hlavně at vše dopadne dobře
  27.4.2017 21:52Kájka
  Lenicka: Tak ať to dobře dopadne!
  27.4.2017 21:53Lenicka9040
  Moc děkuji :) taky doufám a moc všm děkuji co tady poradili :) nikde jinde tak lidé neporadí :)
  27.4.2017 22:07Anor
  Kájka, Lenicka: Panacur je opravdu lék na odčervení, ale ten samý se používá i na léčbu encefaly (parazit jako parazit). I když encefalu spíš jen zbrzdí, aby měl imunitní systém čas zmobilizovat síly a vypořádat se s ní sám. Nevím, jestli se třeba taky neliší dávkování. Každopádně přeju hodně štěstí.
  28.4.2017 06:56Nastreia
  Lenicka9040: držím moc palce! Dej pak vědět :)
  28.4.2017 08:37Marťaa
  Lenicka: taky držíme packy.
  28.4.2017 09:29Mia89
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli máte někdo zkušenost s krystaly v moči. Moje Miuška má 1 až 2 krystalky v moči. Doktor řekl, že je to na hraně.Mám změnit seno nebo spíše dívat se co to a za pár dnů znovu na moč.Ona je úplně v pořádku.Jako jí, pije, skáče. Je fakt, že teď sice skočí na záchod, ale občas mi udělá potřebu i vedle, ale to mi dělá vždy v tomto období.Nemá bolesti, nemá příznaky. Taky je fakt, že měla jablíčko já ho jedla a Miuška si skočila za mnou a začala mi ho jíst. Takže to může být i tím navíc ji občas dávám vojtěškovy kolečka. Takže uvidíme za pár dnů. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Děkuji moc
  28.4.2017 09:38Anor
  Mia89: Seno nech, seno ušatá potřebuje. Někdo to tady už určitě řešil, zkus zapátrat v archivu. Obecně je dobré ve stravě omezit vápník, hodně vápníku mají některé druhy zeleniny, ale i pampeliška a vojtěška, například. Podívej se do jídelníčku, tam je množství vápníku v zelenině rozepsané. Vojtěšková kolečka bych zatím nepodávala, upravila zeleninu, seno dávala neomezeně a podívala bych se po nějakých granulkách vhodných pro ušáky s potížemi s ledvinami. Něco takového existuje, ale kdybys mě zabila, tak si nevzpomenu.
  28.4.2017 10:23ajajaj2
  dobrý den chci se zeptat,můj králíček šíleně líná dá se s tím něco udělat?? aby aspoň trochu přestal??
  28.4.2017 10:33Mia89
  Anor: Já kupuji seno z Fauny jak mají burzu. Velice ji chutná :) Granule používám Brit ( Rabbit Adult ). Potíže s ledvinami zatím nemá, jen ty krystalky 1 až 2 je to na hraně. Je možné, že to má tím sladkým.Teď ji to vysadím. Snad se to brzo zlepší. Docela mě to vystrašilo, ale uklidnil mě doktor, tak uvidíme. Moc děkuji za radu. Jo a ještě mi občas pojídá stelivo, používám Cats best oko plus, ale to prý v malém množství nevadí. Dokonce to stelivo mi poradily tady kupovat takové. Ještě jednou děkuji :)
  28.4.2017 14:15Kačka76
  ahojky, mám dotaz, je tu někdo, komu ušák odmítá granule? Koupila jsem mu nové balení Science Selective - nežere, koupili jsme Cuni - nežere, teď jsem přinesla Alpha Pro - nežere, ani vojtěšková kolečka. Seno a zeleninu jí jako vždy. Nevíte čím by to mohlo být? Běhá, hopsá zlobí taky jako vždy.
  - - - - -
  No tak ted jsem vyhrabala z krabičky poslední hrstku ze staré zásoby Science a na ty se vrhnul, tak zubama to není :-D, je to asi jen mrcha mlsná. No jenže jakto, že ty nové nejí? :-/
  28.4.2017 14:46SEOM
  Dobrý den, potřebuji prosím poradit ,mám králíka je mu 2 roky , a má hrozně zakysaný oči. A teď nejednou hrozně zhubl . Nevíte co s ním je ?( Ano určitě s ním půjdu na VET.. ;)) Ale chtěla jsem se zeptat na
  - - - - -
  * na zkušenosti ;)
  28.4.2017 15:39Berunkas
  Kačka76: asi bude jen mrcha mlsná :D u nás taky jednou sciencky až když není nic jiného, oblíbené má Kiki nutri rod což taky u králíka vidím prvně
  28.4.2017 16:06Alpa
  Lenička9040 - v Ostravě rozumí králíkům na veterině MVDr Rašky v Mariánkách
  28.4.2017 18:48Jerysso
  Ahoj potřebuji radu, moje králička si v noci na dnešek z bříška vytrhala chlupy. Menší kupky jsem vždy dávala pryč z klece, teď je chlupů ale víc na hromadce v jeslích.. mám je tam nechat?
  28.4.2017 19:55Kájka
  SEOM: Může to být zánět a nebo problém od zubů (přerůstající kořeny apod.)
  Jak žere? Asi moc ne, když hodně zhubl. Jak jí seno?
  - - - - -
  Nejlepší bude zajít brzo na veterinu, kde rozumí králíkům. Hlavně, aby vyšetřili pořádně i zoubky.
  28.4.2017 20:38Pocurana
  Hezky vecer, mame noveho kralicka - poprve kluka. Je mu 2,5 mesice a mesic ho mame doma. Pred 2 dny se ke me jako kazdy den prisel pomazlit na gauc. Sedel mi v kline, ja ho hladído klece. a najednou me pocural, ale fest. Doufala jsem, ze to vyjimka a treba to neodhadl a nevydrzel to, protoze si neskocil dlouho do klece. Dneska opet prisel a vyskocil si mi na rameno a zase se na me vycural. Jinak chodi jen do sveho zachudku, pravidelne ho poustime a je to obrovsky mazel. Nemate s tim nekdo zkusenost? Nevite, co mi tim chce rict? Dekuju moc, Misa
  28.4.2017 20:45leprechaunek
  Pocurana: říct asi nic, ale někteří králíci to dělají. Neptej se proč :) Někdo tu měl ušáka, který to dělal na klíně při mazlení... mně to několikrát udělala malá, když si hupla na postel... dřímala, mazlila se... a najednou pod ní mokro :)))
  Já to vyřešila tak, že měla omezené "návštěvní hodiny" - jo, mohla ke mně, ale prostě po pár minutách jsme mazlení utnuli a šla na zem. Ale v žádném případě to prostě nedělala schválně nebo ze vzteku... spíš takové "nehody". Ale fakt nevím proč.
  28.4.2017 20:53rega
  Pocurana: a niektori to robia na zaklade pachov.. tiez si nemyslim,ze je to uplne umysel.. nasa prva kralinda takto vzdy ihned ocikala sestrinu perinu a ocov vankus.. u vsetkych ostatnych v posteli max hrabala a sem tam kusla perinu (v zapale hrabania, ked ju to chytilo).
  Otazka znie, ci by pomohla kastracia az bude vacsi...
  28.4.2017 21:30Pocurana
  Leprechaunek a rega: Diky, to se mam tedy na co tesit. :-D A to jsem byla tak stastna, ze je to mazel a leze za nami porad jak ocasek... Pristi tyden bychom meli jit k veterinari, tak se rovnou poptam na kastraci, kdy by se pripadne mela resit.
  Diky a hezky vecer, Misa
  28.4.2017 22:03Lenicka9040
  Děkuji všem za rady :) Bohužel králíček má rakovinu dělohy a dostalo se to i mimo :( Dostala léky na bolest ale pokud bude na tom špatně tak se pujde dát uspat :( Je to nejhorší pocit v mém životě.
  28.4.2017 22:38Seno misto králici.cz
  Ahoj, koukala jsem, že není již seno králíci.cz, neznáte vy, kdo jste jím krmili, nějaké tomu podobné ? Konkrétně mi tedy nejde teď úplně o mého králíka, ten mi sežere vše, ale mám 3 morčata a minimálně 2 znich žádné jiné nechtějí - zkoušela jsem již před senem králíci.cz (dokonce jsem jim nedávala nic jiného ale prostě odmítají malinu, rasco, limaru, ty hrubé slámovité těch si nevšimnou, jemné prašné taky nejí k tomu pšíkají, moc jim nejede i když ze začátku to vypadalo nadějně ani JR Farn - vesměs všechny kupované nechtějí, ono taky to sneo králíci.cz voní úplně jinak než ty ostatní co jsem jmenovala....jde mi o to, zd máte někdo rozmsaného králík n tomto seně a čím jste to třeba nahradili, by bylo podobné :-- Já se radovala, jak mi vydží než budu mít vlastní domácí a nějak jsem to s nákupem podcenila a teď už není :-/ Konečně jsme měla pokoj od nafouklých bříšek apod., protože toho sen futrovaly fakt hodně a ted jestli něco nepotřebuji, tak opět trávicí problémy u morčat :D
  - - - - -
  jinak svoje zahradní seno začnu sušit ve 2.polovině května pokud počasí bude dobré, ale stejně ho můžu začít krmit až za cca 5 týdnů :-/
  28.4.2017 23:02Anor
  Seno misto králici.cz: Co zkusit nějaké známé, jestli nemají domácí přebytky? Já si třeba beru domácí seno od babičky, ale většina jejích sousedů taky suší a seno jim zbývá. Pár pytlů by mohli obětovat. Pokud tahle možnost není, tak zkus inzerce, třeba na iFauně se občas něco takového objeví a i tady v inzerci občas někdo nabízí domácí seno.
  28.4.2017 23:08Atak
  Jsou kvalitní granule Brita? Kolik denně zakrslému beranovi 1.9 kg?
  28.4.2017 23:38bibianna
  Lenicka9040: je mi to strašně moc lito:-(( držíme pacinky.
  29.4.2017 02:39Nastreia
  Lenicka9040: :( to mě moc mrzi! Držíme palce!
  29.4.2017 02:39Dominisek93
  Ahoj chtěla jsem se zeptat máme doma dvouletou samičku beránka a poslední dobou pozoruji že na jednom oušku má vyškrábané chlupy a má tam černé tečky něco jako akné mám i foto vůbec netuším co to je zda to může být nějaká banalita nebo kožní onemocnění když jsem do toho jakoby mackala opravdu do vypadalo spíše jako akné vymačkala jsem i trochu hnisu Bena s tím někdo zkušenosti? Předem děkuji za odpověď
  29.4.2017 09:38Markétka a Kubíček
  Ahoj, mám králíčka se zápalem plic, moc toho nesní, tak se chci zeptat, zda ho mohu dokrmovat namočenýma a rozmixovanýma granulema? Nebo co by jste mi doporučili?
  29.4.2017 09:52Ludva10
  Markétka a Kubíček: A vet vám snad nic neřekl? Pokud nejí, jasně že se musí dokrmovat, nejlépe Rodicare nebo alespoň rozmixovanýma granulema. a HLAVNĚ DOSTATEČNĚ !!!!
  29.4.2017 09:56Anor
  Atak: Já dávám dospělému beránkovi ráno hrst granulek, spíš pro chuť, jinak baští seno a večer misku zeleniny, takže to stačí.

  Dominisek93: Akné u králíka jsem ještě neviděla, ani o něm neslyšela. Pokud máš pochybnosti a mačkáš z oučka hnis, tak určitě navštiv veterinu. Tvoje ušatá by mohla mít nějakého kožního parazita.

  Markétka a Kubíček: Co znamená, že toho moc nesní? Kolik toho vlastně sní, jak vypadají bobky? Byli jste na schopné veterině? Tam by ti případně mohli prodat speciální dokrmovací směs.
  29.4.2017 10:28Markétka a Kubíček
  Na veterině nám řekli, že už je to starý králík, že to nemusí přežít, dali nám antibiotika a něco na imunitu. O krmení nic neříkali. Mají to ve zvěrimexu?
  29.4.2017 11:08Anor
  Markétka a Kubíček: V některém zverimexu by to mít mohli, ale kde netuším. Na veterině by ti měli Rodicare prodat, když požádáš. Kolik je tvému ušadlu let, kde jste byli na veterině a odkud jste? Kolik toho reálně sní a vybobkuje???
  29.4.2017 11:42Lenicka9040
  Hold asi prostě to takhle příroda chtěla :( mohla mi ji tady alespon jěšte 3 roky nechtal lásku moji :(
  29.4.2017 12:07Emma194
  Ahoj, králíčka mám asi rok a teď nevím co mám dělat. Králík se chová úplně strašně, pořád vyhrabává záchod, někdy po mně vyjede a ničí mi celý pokoj tím, že okusuje co vidí. Nevím jak ho to odnaučit, ale předpokládám, že to nejde, krom toho vyhrabávání záchodu. Králíka mám ráda, ale zvažovala jsem, že bych ho dala na nějakou "adopci", protože vše komplikuje. Možná bych ani nechtěla,aby s ním někdo měl problémy jako mám já, ale mohl by být lepší páníček než já. Taky ho mám ráda, ale mamka je alergik a snáší to špatně. Tak se rozhoduji, kdyby mi někdo poradil, co s tím byla bych ráda. Po případě, komu bych králíčka mohla věnovat atd.
  29.4.2017 12:20Markétka a Kubíček
  Náš veterinář skočil, tak jsme byli CB-vet. Jinak je mu 7 let. Skočím na nějakou otevřenou veterinu a koupím mu to.
  29.4.2017 12:29Nikk
  Dobry den, mam beranka vzteklouna. Snazila jsem se mu zkusitt dat postroj, ale co to bylo za zapas a skrabani a kousani a vydavani nakych zvuku to jsem jeste nevidela. Nikdy mi to zadny kralicek nedelal. Poradite mi prosim cco s nim?
  29.4.2017 12:42leprechaunek
  Nikk: nedávat mu ho. Nikde není psáno, že všichni králíci postroj snáší.
  29.4.2017 12:54Tygrinka
  Dominisek93: To "akné" může být zánět chlupových mazových žlázek, ale zrovna tak to může znamenat něco úplně jiného včetně parazita, takže v každém případě to musí vidět veterinář. Už to nemačkej. abys tam nezpůsobila třeba zánět, a příští týden k vetovi. Pokud je králík jinak v pořádku, žere, kadí, je aktivní, tak nemusíš na pohotovost a klidně si počkej na svého králičího doktora.
  29.4.2017 13:23Berunkas
  Emma194: zamysli se jestli není něco špatně ve tvém soužití s králíkem. To, že teď vyhrabává záchod je dáno jarem, u nás se taky hrabe ve velkém. Kdy po tobě vyjíždí, když je puštěný nebo když je v kleci, trochu se rozepiš. Mimochodem alergici jsme doma všichni a nikdy bychom svoje zvířátko nedali pryč
  29.4.2017 14:28SindyEM
  Emma194: Koľko máš rokov? A to maminka nevedela predtým, než ti ho dovolila priviesť domov, že je alergička? Alergia podľa mňa nie je dôvod k tomu, aby sa dal králiček preč. Človek alergický na peľ sa tiež neobmedzuje a nezavrie na celú jar doma v byte. Keď von chce ísť, ide..alergia, nealergia. To isté platí na zvieratko. Keď ho chceš a miluješ, máš ho, alergia nealergia. Myslím, že aj tvoja maminka aj ty, predovšetkým pozeráte samé na seba a vlastnú pohodlnosť. Ak sa k chlpáčikovi takto sebecky pristupovalo hneď od začiatku, nečudujem sa, že je agresívny a nerešpektuje ťa. Píšeš, že ušiačika máš už rok!!!! Ideš jeho správanie riešiť po roku??? Zvieratko treba vychovávať hneď od začiatku. Mne malý skackal celý deň po byte už prvý deň, čo som ho priniesla, a už prvý večer mi skočil sám do záchoda urobiť potrebu. Mala som šťastie na šikovníka maznavého, ale ver tomu, že s výchovou a budovaním dôvery som začala hneď prvú sekundu, čo som ho dostala do rúk. S niektorými ušadlami to ľahké nie je. Sú to osobnosti, a často s nimi býva zo začiatku veľa práce. Ale keď sa chce, dá sa všetko..aspoň väčšina. Úprimne mi je toho tvorečka ľúto, a ak ho chceš dať preč, asi by si mala, lebo zvieratko si zaslúži od majiteľa všetku lásku, nehu a trpezlivosť. Ak mu ju nie si schopná a ochotná dať, aspoň mu prosím ťa nájdi lepší domov, kde sa mu toho dostane. :(
  - - - - -
  Lenicka9040: Je mi to strašne ľúto. :( Držte sa. Držíme vám s Aleškom palce.
  29.4.2017 14:58Kájka
  Nikk: Nic, nedávej mu to! Prostě se mu to nelíbí, a to neznamená, že je vztekloun. Pro něho to je něco nepřirozeného. Promiň, ale -je to živý tvor, ne "hračka" :-( I králíčci mají každý svoji povahu ("osbonost"),měla by jsi to respektovat.
  - - - - -
  oprava: "osobnost" (omlouvám se za překlepy)
  - - - - -
  Králíček k životu nepotřebuje postrojek. To jenom lidem to někdy vyhovuje, líbí se jim vodit králíčka venku. Venku má být v ohrádce (v klidném prostředí) nebo, kdo má možnost, tak doma na zahradě. Králíček nepotřebuje ven do parku apod., obejde se bez toho (může to být pro něho spíš stresující).
  29.4.2017 16:01BeránekLentilka
  Ahojky všem, mám takový dotaz. Vydloubala jsem si kořeny pampelišky a mám dotaz. Musejí se nechat usušit nebo je Lentuli můžu dát hned? Děkuji.


  Nikk: Moje Lentilka je také nechce občas zkusím, jestli si to nerozmyslela a zkusím je na ni jen tak položit..Ještě si to nerozmyslela. Jak psala Kájka, jsou to veliké osobnosti.
  29.4.2017 16:55anhelli
  BeránekLentilka:
  Muzes je dat usakovi hned :)
  29.4.2017 18:49Jerysso
  Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s mastí Lormzeme/Cormzeme?
  29.4.2017 19:58leprechaunek
  Kájka: já bych nebyla tak radikální :)) Už jsem to tu psala mockrát, měli jsme u paneláku loučku, kam nesměli psi, navíc sídliště, takže ani žádné kočky... Večer tam svítilo sluníčko, kopa trávy, klid... Fakt myslíš, že jsem tam chodila s ušatou jen proto, abych zrovna JÁ "vodila králíčka"? :-D
  Ona se tam vždycky napráskla do bezvědomí, já si mezitím zarelaxovala v trávě... :) Vodítko musela mít, ze dvou stran byla silnice, ale jelikož postrojek snášela dobře, trhalo by mi srdce ji tam nebrat. Jako proč ne, když je možnost :))
  Zdůrazňuju, že mladý pacholek je taková povaha, že jsem mu postroj ani nezkoušela dát, válí se mi tu v krabici... ale když to králíky baví, je to fajn. Ještě tak vzpomínám na fotky Lenky s Mopinkou, jak hlídala hrad Děvín :))) to byla krása. Takže postrojky bych nezatracovala, ale je fakt, že jen tehdy, když to micákové snesou. :)
  29.4.2017 20:54Kájka
  Jano, ne, to si o Tobě nemyslím. ,-) A také by jsi nebyla na ušáka naštvaná, kdyby nechtěl chodit s postrojkem. Králíčkovi se to může líbit, když tam bude mít klidné, pěkné prostředí a pěknou trávu :-)
  Já třeba u nás v parku viděla jak králíčka doslova tahali, Jednou, holka uvázala králíka k lavičce a šla si hrát na hřiště (cca 20 m pryč) Dopadlo to tak, že jsme jí ho hlídali. Chudák se do toho zamotával. Mimochodem -v parku, kde běhají psi. :-(
  - - - - -
  A taky bych mohla vyprávět o tom, že moje děti chtěly vzít Káju do parku a nedovolila jsem jim to.
  U dětí to bývá tak, že se někdy chtějí před ostatníma chlubit se zvířátkama. Když jsem jim to vysvětlila, že tady v parku to není bezpečné a tráva není čistá, tak to pochopily. Jak někteří víte, venčení a travičku si užívala na Vysočině, kam jsme jí s sebou brávali. :-)
  30.4.2017 09:13Nýna
  Dobrý den,

  mám dotaz ohledně očkování. Pro našeho králíka je to hrozně stresující záležitost, a bohužel měli minulý týden pouze Castorex, mixematózu ne, takže údajně musíme přijít znovu. Chci se zeptat - jak moc je důležité očkovat tímto (naposledy byl na podzim) dvakrát do roka. Ven nechodí. U veterináře blázní, šílí, piští, prchá...

  Děkuji!
  30.4.2017 10:26Anor
  Nýna: Zrovna myxomatóza je třeba přeočkovat po půl roce. Mor teoreticky stačí jednou za rok, pokud používáš monovalentní vakcínu. Ale zrovna přes léto je ta vakcinace důležitější, než přes zimu. Takže bych ti doporučila tam s ušákem zajít ještě jednou. Ale radši si předem zavolej, jestli už vakcínu mají.

  My třeba letos ještě neočkovali a já trnu, aby se něco nesemlelo. Ušatec má zánět vnějších zvukovodů, od února na antibiotikách, která zabrala jen na jednom oušku. Druhé jsme museli nechat odoperovat, takže má králík díru do ucha jako do vrat a znovu antibiotika. Takže nějaké očkování moc nepřipadá v úvahu a dobře po těle mi z toho tedy není =(
  30.4.2017 11:05Peťuna
  Ahoj,chtela bych se zeptat. Mame doma 3/4 roku beranka. Ze zacatku mela piliny,ale tahala to z klece,proto jsme poridili asan podestylku a byl klid. Ale je to tak 2 mesice,co zacala stehovat klec(sundava jeslicky,zachudek prevraci)a hrabe a vse lita z klece. Chtela bych poridit koberecek,ale nevim jaky a jak ji naucit na zachudek? Zatim se mi to nepovedlo..:( a to jsem nad nej davala jeslicky,sbirala do nej bobky a nic.diky za odpoved a radu
  30.4.2017 11:09leprechaunek
  Nýna: ven nechodí, ale hmyz se ti do bytu dostane vždycky - a neříkej, že neotvíráte okna a neprocházíte dveřmi...
  Co zkusit změnu veterináře? Někdy to dělá strašně moc - zažila jsem u vlastního králíka, jedné doktorce byl schopný olizovat ruce, druhé usnout na stole... třetímu doktorovi ztropil hysterický záchvat a počůral se strachy.
  Pokud tohle není problém, tak se k tomu trošku postavte vy... jak může králík prchat? Čapnu oběma rukama a ani se nehne, co je za problém. Pištět může jak chce, ale čím menší bordel mu dovolíte dělat, tím míň taky bude vyvádět a tím klidnější bude pro příště. Aby jeden člověk nezkrotil králíka, to prostě nejde. :))
  30.4.2017 12:57Muchlík
  pěkný Beltine, Halloween :) Pálení čarodějnic...

  Mám nové album
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24732
  30.4.2017 13:20Kájka
  Nýna: Schopný veterinář tohle musí zvládnout. Oni to umí se zvířátkama. Kája se nám doma bránila i stříhání drápků, u veta nehla brvou. Hodně záleží na vetovi, jak je šikovný (vědí, jak zvířátko fixovat), někdy má i vliv, jak na něho mluví. Zažila jsem veterinářku, s kterou jsme králidně zvládli hloubkově vyčistit ránu hlubokou až ke kosti (vyškrabávala to chir. lžičkou + výplach. Já králindu držela, ona pracovala a mluvila na ní tak konejšivě, že králinda držela. A bolet to muselo. Jinak to králindě dělali na VFU většinou v krátkém uspání (dali jí trochu dýchnout plynu).
  - - - - -
  Anor: A jak to Boris zvládá? Přeju, ať je brzo fit!
  30.4.2017 14:56Anor
  Kájka: Děkujeme za přání. Boris to zvládá krásně, léky baští úplně ochotně a co vycintám mi ještě olíže z rukou. =) Ouško ho očividně nebolí, normálně baští a válí se... Ale rána je to veliká, musíme jí každý den očistit od stroupků a toho co vyteče. Ale jak říkám, Boris je hrozně statečný a vůbec se nebrání, nepere, všechno strpí a ještě si vezme z ruky mlsotku, když je po všem. =) V úterý jdeme na kontrolu, tak snad to bude lepší. Měly by být hotová kultivace, tak asi dostaneme i účinnější antibiotika. Uvidíme.
  30.4.2017 15:54SEOM
  Kájka : Ne to určitě ne , vypadá to jako by to bylo vnitřně , má průjem , ale žere normálně všechno , dávám mu seno , granule a vodu.
  30.4.2017 17:52Šárka 07
  Přejeme hezkou neděli a oznamujeme vám, že máme nová alba. Budeme moc rádi, když se podíváte:
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24734
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24735
  Šárka a Indigo :))
  30.4.2017 19:41SindyEM
  Nýna: Keď ti ušiak robí takú rutiku, skús sa veta spýtať na Nobivac Myxo-RHD. Je to kombinovaná vakcína aj proti moru, aj proti myxomatóze - preočkováva sa až po roku, takže nie je potrebné chodiť dva krát do roka kvôli myxo.
  30.4.2017 19:56Alpa
  Markétka a Kubíček - bez jídla nepřežije žádný králík ani mladý ... dokrmovat musíš a zkoušet mu podstrojovat, třeba ovesné vločky. Jak je bobiš starý? Ten přístup veteriny je ,,podivný" :-(
  30.4.2017 19:57leprechaunek
  SindyEm: nobivac jde pouze jako primovakcinace, takže pro roční králíky jako má Nýna, tedy už nejspíš minimálně třikrát očkovaného, nepřipadá v úvahu.
  30.4.2017 20:38SindyEM
  lepreuchanek: Tak potom áno. Ja mám ešte mláďatko.
  Na další týždeň ho po štvrťroku budem preliečovať na kokcidiozu. Dostala som sáčok SUTRICOLu, s tým, že ho mám rozpustiť v 3-4 l vody, podávať 3 dni, 2 dni pauza, potom znovu 3 dni. Má s týmto liekom niekto skúsenosť? Keď rozrobím celý sáčok vo vode, to mám potom malému po 5 dňoch dávať znovu z tej "odstátej" zarobenej vody?
  30.4.2017 21:22Nýna
  Díky všem za názory!
  On není problém jen s veterinářem, ale obecně, Brumla se totiž vůbec nenechá chytit, ani doma od nás, a to jsme se ho na to snažili naučil od mala, lákali na pamlsek, chválili, všechno... Je přítulný, nechává se hladit rád, ale když si k němu člověk lehne na zem, při uchopení a vzítí do náruče, i když to není vysoko, ale přímo na zemi, je naprosto nepřítel, prchá atd. =/ Předpokládám, že toto je něco, s čím je potřeba se smířit a akceptovat to, teď už má rok. A u toho venerináře to samozřejmě o moc lepší není.
  - - - - -
  PS: přidala jsem nějaké Brumlove fotky, když se tu o něm tak diskutuje, ta jedna, co tam měl doteď, už je trochu neaktuální :)
  30.4.2017 21:33Buub
  Nýna

  Na to se dá odpovědět jediné: no a co, jako :D Šušín je úplně stejný. Na zemi je největší kamarád, ale zvedání nenávidí. Taky se ho neptám. Potřebuju ostříhat drápy, naočkovat, kamkoliv se podívat - prostě popadnu králíka za kůži na hřbetě, přimáčknu si ho k tělu a dělám co je potřeba. Jo, pak je týden uražený, ale to je jeho problém, ne můj.

  Králík je malé zvíře a rychle a rozhodně ho zpacifikovat není problém. Nejhorší je takové to crcání, kdy se zvíře akorát delší dobu stresuje.
  - - - - -
  SindyEM

  Všechno špatně, roztok se připravuje každý den čerstvý. Takže prostě použiješ trojčlenku k výpočtu gramů prášku k rozpuštění do napáječky (či prostě množství vody, které tvůj králík vypije za den), připravíš medikovanou vodu, druhý den vyliješ co zbylo a naředíš nový roztok.
  30.4.2017 21:39leprechaunek
  SindyEm: počkej počkej. Na kokcidiózu se přeléčuje, pokud je prokázaná z rozboru bobků, a pak se léčí akutně, žádné od čtvrtka.
  A pokud rozbor bobků neproběhl, tak mu žádný sutricol ani nedávej, a udělej nejdřív ten rozbor, jestli je vůbec potřeba.
  - - - - -
  Nýna: nenapsala bych to tak jako buub, ale v podstatě má pravdu. Já mám zase panikáře - jemu zvedání nevadí, ale jakýkoliv pokus o sevření tělíčka oběma rukama rovná se panický odskok do bezpečí. No jenže ošetření drápů a veterina jsou prostě situace, kdy se nechat musí, tak s ním naprosto nediskutuju, popadnu, podržím a hotovo dvacet.
  Ono to totiž funugje na bázi samoposilování: čím víc to zvíře vyvádí, tím víc je taky vystrašené. Pokud ho TY udržíš v klidu, tak se rychle zvládne, co je potřeba, a žádný stres se konat nemusí. Ju? :)
  30.4.2017 22:03Nýna
  Tak samozřejmě, že nakonec to uděláme, podržíme ho pevně dvěma rukama za kůži a naočkuje se, a drápy se mu ostříhají též, ale v porovnání s předchozím králíkem je to velký změna, tomu se taky veterina nelíbila, a taky se musel držet, ale tak "v normě", toto je stresař :) Ale dobře, děkujeme za názory, jak vidím, je potřeba rychle a pevně udělat, co je potřeba, a budu se to snažit mít při návštěvách veteriny na paměti :)
  30.4.2017 22:59SindyEM
  Buub, leprechaunek: Ďakujem moc za rady. Ešte že som sem s tým radšej napísala.. Chovateľka mi povedala, že malého preliečovala na kokcidiózu, takže som to veterinárke na Slovensku len oznámila. Nejako sa jej to celé nezdalo, a vyfasovala som od nej tento sáčok, a že mám po štvrť roku preliečiť znovu. Medzitým malého jedenkrát chytila zácpa + nežral to seno (doteraz mu trikrát nedá, nech robím čo robím), takže som s ním šla v PCE k veterinárovi. Keďže sa jednalo o drobca, vet. mal hneď podozrenie na kokcidiózu a nakázal priniesť bobky na rozbor. Rozbor mi spravil na počkanie, a vyšiel negatívne. Takže preliečovať už nemusím, a keďže mi vetka zaočkovala krpca vakcínou Nobivac Myxo-RHD, stačí teda preliečiť proti moru a myxo až po roku?
  30.4.2017 23:25Nastreia
  Ahoj doplnila jsem album naší zlobilky :) tak kdyby chtěl někdo mrknout
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24688
  30.4.2017 23:57Berunkas
  Nyna: tak to si jeste nevidela moji hysterku,ta se nenecha ani pohladit a to ma rok a ctvrt,u nas je rok. Ale jen kvuli tomu ji nenecham prerust drapy popr. Neocistim zadek,presne jak pisou holky rafnu kralika,udelam co je treba a zase si muze jit po svym