od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Říjen v roce 2018
 • Zobrazuji 203 zaznamu.
 • 1.10.2018 01:24Merlouska
  Taky bych doporucovala kastrovany parecek. Ale kastrovani by meli byt idealne oba dva. Samice preventivne a samec, aby neotravoval. Vidim to ted u nas. Moje (kastrovana) usanda je momentalne v peci mamy (jsem v zahranici) a ta poridila dalsiho zajocha (znami meli mladata, no..). Kdyz zkusili usaky seznamit poprve, tak kralice mlademu pekne vypucovala kozich. Od te doby se asi 2 mesice nevideli, kazdej mel sve bydleni. Ted jsem byla na tyden doma, tak probehlo nove seznameni pod mym "odbornym dohledem" :-D Kdyz meli k dispozici vybeh po velke plose (cely obyvak), tak se snesli v pohode, na zacatku po nem kralice mirne vyjizdela, ale pak se uklidnila a tolerovala ho. Akorat na usaka uz leze puberta a kralici imrvere obtezoval. Obcas mu zdrhla, obcas ho nechala, at se vyradi. Do spolecny klece bych je ale nezavrela, to si myslim, ze by z nej kralici drive nebo pozdeji ruply nervy a zase by usaka zvalchovala. Takze jsem rikala mame, ze by rozhodne bylo dobry i mladocha nechat vykastrovat, aby ho presly choutky a neobtezoval. Kazdopadne ve vysledku me kralice docela mile prekvapila, cekala jsem od ni, ze bude "zlejsi", prece jenom uz je to starsi dama, ktera si potrpi na sve vysostne uzemi a doted bylo vsechno jeji :-)
  Usak je kazdopadne zamilovanej a kdyz nemohl za kralici, tak si aspon lehnul vedle jeji ohradky:
  https://ctrlv.cz/shots/2018/10/01/UE16.png
  1.10.2018 10:58Maka
  Ahoj :) Mám takovýho troubu zajdu, že si ve středu v noci zlomil přední zoubky a narazil čumáček.. Mám ho doma od veterináře doma od soboty a chudáček vypadá strašně. Tak bych se chtěla zeptat, jestli ho můžu nějak důkladně umýt? Má uplakaný očička, poslintanou bradičku a přední ťapky a taky nos by potřeboval omýt, jak mu z něj teče.. děkuju za rady :)
  1.10.2018 12:10leprechaunek
  Maka: hu, rady moc nemám, ale umýt to určitě chce. Pokud třeba králík opakovaně slzí na jedno místo v srsti, poměrně rychle se to může zapařit a udělat zánět.
  Ale jak to udělat... strčit ho pod sprchu asi nebude úplně oukej :-D
  Kdysi jsem musela omývat ušandu pod krkem kvůli aplikaci šamponu, vždycky jsem nastlala na postel ručníky, nachystala si misku s vodou a petku s vodou... králíka hodila na ručníky, klekla nad něj a nějak kombinovaně se to vždycky opláchlo podle situace :)))
  Asi bych na to vzala ale jen čistou vodu, opatrně na oči... okolí očí se dá omýt normálně borovou vodou. To mám od veterinářky z dob chronicky slzícího ušiska.

  Jinak dostává prcek aspoň analgetika nebo něco...? Ten popis vůbec nezní pěkně, chudák malý. :(
  1.10.2018 14:05Maka
  leprechaunek: Děkuju, myslela jsem si, že to tak nějak budu muset udělat. Ale bude to asi boj.. Je mi ho strašně líto chudáčka, ještě jak teď vypadá.. Ale nějaké léky má, tak snad se do týdne spraví, je docela statečnej na tohle :)
  1.10.2018 15:05leprechaunek
  Maka: třeba ne :) Ušatá taky nějak nevyváděla... 10 minut účinkování šamponu, kdy se nesměla opečovávat podle svého rozumu, snášela podstatně hůř, než to umývání vodou :)))
  Kdybys třeba zjistila, že tu kůži má nějak chycenou zánětem, tak na to jsou pak fajn bylinkové odvary, heřmánek. Ale zatím bych zkusila jen tu vodu... ono ke králičímu čumáčku a tlamě bych nic chemického fakt nedávala.
  Jinak moc držím palečky, ať je ušák brzy v pořádku. :)
  1.10.2018 18:26Canigou
  Anor + Monakuč: Tak hlásím,že výsledný rozsudek je velmi podobný. Až na nějaké drobnosti. Pan Jekl mi na nákresu vysvětlil,že operace je zbytečné vyhození peněz, protože po operaci by bylo velmi pravděpodobné, že by se sdrátovaná čéška už jen při obyč. doskoku rozdrtila úplně. Takže rehabilitujeme a podáváme analgetika. Původní snímek z VFU si vyžádal sám, takže rychlá návštěva :-). Teď vím, že ji nemůžu poskytnout lepší péči než co dělám.
  1.10.2018 19:21Pikacek
  Hezký den, před pár měsíci jsem se ptala na radu s kousáním u králíčka.....na Vaše rady, že je puberťačka, dostala plyšovou kamarádku ...několikrát se pokusila zaútočit...bez vrčení, jen sočila že kousne, vždy se podařilo uskočit. Teď to ale dcerka schytala a má pořádnou modřinu a z králíka panickou hrůzu(syn se bojí králíčka od těch prvních útoků)....Manžel zuří, děti se bojí....přesně tohle je opak toho co nám měl domácí mazlíček přinést...Děti milovníci zvířat od slepic po slony se ted lekají čehokoli chlupatého.....aby skončil u babičky v králikárně se mi nelíbí...ale co teď? Rozverně běhá kolem dětí...obíhá jim nohy, když stojí v prostoru, běží vedle nich, chytá a koulí míč co mu posílají a pod...ale pak kousne, když jen tak stojí a nehýbou se....Teda teď si s ním hrají čím dál méně...ani se jim nedivím...i mě je nepříjemné, když po mě z ničeho nic"vyjede" a to ho neohrožuji pohybem směrem k němu...Poradíte? Děkuji.
  1.10.2018 19:50leprechaunek
  Pikacek: kolik je dětem? Tos minule nepsala.
  Jinak jsem si dohledala archivní odpověď, Salla radila sledovat chování a kousání předcházet. Je to jedno z možných řešení, ale netuším, jestli jsou děti schopné ho praktikovat... případně jeslti je manžel dostatečně "empatický", aby měl zájem to sledovat či to rozpoznal. To nemyslím zle, spousta lidí prostě na zvířatech emoce nedokáže rozpoznat, to není nic neobvyklého.

  Minule jí bylo tuším 7 měsíců, teď devět? Pořád nejste z puberty venku. Pořád máte dost možností, jak to řešit.
  Předcházení agresivním situacím, jak radila Salla, je jedna z nejlepších možných rad. Druhá je trestat - nepíšeš, zda to vůbec děláte, ale prostě každé zvíře potřebuje meze a vyjíždět beztrestně po páníčcích nejde. Podobné chování by nemělo vyústit ve vaše uskočení, ale naopak vystartování po králíkovi s trestem. Pro řadu králíků je velmi nepříjemná tak prostá věc, jako přimáčknutí k zemi, zejména v oblasti za krkem, není potřeba žádné násilí.
  Třetí možností je kastrace.
  Máte samičku a samičky prostě občas bývají potvory, kastrace je velmi rozumná cesta. Nicméně se bojím, že v souvislosti s vaší pasivitou nebude stačit. Hlavně s tím, že těžko říct, jestli nějaké "výchovné" chování zvládnou naše děti.
  Bohužel jste dojeli na to, co spousta ostatních... králík není ani plyšová hračka, ani zvíře pro děti. Kéž by se téhle "image" ta zvířata už zbavila.
  Poslední variantou je útulek či darování. Pokud si se zvířetem nedokážete porozumět, je to zbytečné trápení na všech stranách.
  1.10.2018 20:06Pikacek
  Dětem jsou dva a tři...ale nejsou to žádní tahači zvířat...jsou něžní a opatrní a nejsou s králíkem nikdy sami.....Po útoku je Hopinka
  přimáčknuta a dána do klece. Kdy zaútočí je nevypočitatelné....projdu kolem 10x a nic a po 11 zautočí(příklad...nemyslím tím, že bych kolem ní cíleně pochodovala) Takže i když jsem se snažila vypozorovat co jí vadí, prostě to nevím....někdy vyjede několikrát a je doma klid, nic nehraje, děti nekřičí....jindy jsou na návštěvě synovici, řádí, křičí ...a ona na to nic....a naopak....Sledovala sem to důsledně a fakt to nevim....utočí i když dětí spí a jsem s ní jen já....jen tak sedím na zemi, abych bal s ní...leží vedle mě...odběhne, přiběhne a kousne....resp. pokud vidim jak se na mě řítí tipickým tempem, tak uskočím.....Nikdy jsem nepředpokládala, že je to plyšák, měli jsme doma morčata i králíčka, psi a kočky....vím co je výchova a důslednost a kdyby mi byla jedno její výchova, tak je dávno pryč a nepíši sem...
  1.10.2018 20:58leprechaunek
  Pikacek: ale já neříkám, že je někomu jedno její výchova.
  Dva a tři roky je strašně málo u dětí... Minimálně na to, aby ONI na toho králíka reagovali adekvátně. Tak mi řekněte vy, jak tohle chcete řešit, jak chcete dvouleté dítě naučit, aby při útoku potrestalo králíka.
  Jako... já nechci být hnusná, ale berte to jako holý fakt, králík není ani křeček, ani pes, ani kočka... králíci jsou velice svébytná, teritoriální zvířata... a ideálně si sednou většinou s dospělými lidmi, kteří dokážou naprosto nechat prostor králíkovi a jeho povaze...
  Můžete se na mě zlobit, ale takhle to prostě je. Buď z toho budete vycházet, nebo budete do nekonečna tápat.

  Jako... problémové zvíře se vždycky nejlíp řeší naživo. Vyprdla bych se na nějaké dávání do klece. Králíci se velice špatně učí podmiňováním a signál "něco jsem provedl, tak mě za to zavřeli" u něj prakticky nemáte šanci vybudovat.
  Zadruhé, králík se řídí s obvyklým výrazem, tak uskočíte? No to je přesně ono ale. Neuskakujte, zakřičte, tleskněte, hoďte po něm balíček papírových kapesníku, stříkněte po něm rozprašovačem vodu. Jakkoliv narušte ten útok. To je i podstata toho, co se snažila říct Salla - pokud králík rajtuje po pohovce a kouše vás, tak mu nedovolujte tam skákat.
  Musíte prostě zasáhnout dřív, než k tomu útoku dojde. To je naprosto nezbytné.

  Upřímně si myslím, že by nebylo úplně od věci králíka dočasně odizolovat od dětí. Jo, já vím, nic moc řešení, ale ty děti prostě adekvátně reagovat nebudou. Pokud toho králíka chcete odnaučit tomuhle virválu, je to na vás a manželovi, a pak je prostě otázkou, jeslti ho pouštět k dětem, kde se bude hrát podle králíkových pravidel a on bude slavit aspoň střídavé úspěchy.
  Za sebe to fakt nedoporučuju.

  Další věc, hned zítra bych zvedla telefon a volala na vhodnou veterinu a objednávala kastraci. Na co s tím čekáte proboha.

  Jako... už to tu říkám poněkolikáté a neregistrovaní uživatelé mě za to s oblibou posílají do nepěkných míst. Zkuste pochopit jedno:
  Jak to teď máte nastavené, to nefunguje. Jestli hodláte vlastně nic neměnit a opakovat, že nic nejde, a že je všechno v cajku, a že nic nepodnikete a že zdejší rady nefungujou, a budete přesto čekat, že se ten králík zázračně změní... tak blbá zpráva, na to nedojde.
  To je obvyklá reakce tady a mě už celkem nebaví: někdo sem přijde s problémem s chováním králíka, a okamžitě po radách se začne ozývat, že ten problém vlastně není, nebo aspoň není tak velký... že majitel vlastně všechno dělá dobře... a že rady rozhodně nepovažuje za moudré a řídit se jimi nebude.
  Takže i vy máte svaté právo se zabejčit a poslat mě do p*dele.
  Za sebe můžu říct to, že ta králice by měla okamžitě na kastraci, že VY s ní jednáte špatně, respektive maximálně její chování upevňujete... a že na dětech si už jen ladí formu a sebevědomí, protože ty se bránit nemůžou už vůbec.
  Vykastrujte, abyste předešli zbytečné agresivitě, a fakt doma nehrajte podle toho, že lidi s šedesáti až osmdesáti kily budou panicky uskakovat před jedenapůlkilovým králíkem. Divíte se, že vás má na háku? Mně se s mými šedesáti kily bát něco dvoutunového, tak jsem absolutní macho taky. Jako králík si může startovat jak chce, ale já se ho ještě nemusím bát.
  S králicí cloumá puberta, ale VY jí to umožňujete. Přijměte tenhle fakt a možná se někam odpíchnete.
  1.10.2018 21:15Pikacek
  leprechaunek: Děkuji za rady...to je hezky polopatisticky, byť by svérázně popsáno. Přesně to jsem potřebovala(ten polopatistický popis). Jdeme dát hlavy dohromady. Hezký večer.
  2.10.2018 07:42Iiivan
  Pikacek: leprechaunek ti dala konkrétne rady:

  1. kastrovat(hormony vyrazne napomahaju agresivite)
  2. VZDY prerusit utok kralika a NIKDY neuskakovat

  Po splneni tychto dvoch bodov sa to zmeni. A ver, že potom bude najvacsi mazel na svete.
  Jednoducho - ako si to udelate, take to bude mit, držim palce/tlapky!
  2.10.2018 13:58Merlouska
  No, ja bych asi byla opatrna s tvrzenim, ze se to zmeni a ze bude nejvetsi mazel na svete... urcite to jsou dobre rady, ale nemusi zarucit "uspech" (pod cimz si kazdy taky predstavuje neco jineho). Kazdej kralik je individualita a nemusi si vzdycky s clovekem sednout a zapadnout.

  Bracha treba nema moji kralici rad a tvrdi o ni, ze je agresivni. Jenze ono je to cely o tom, ze ona je a) teritorialni, b) umi se branit, kdyz se ji neco nelibi nebo se citi ohrozena. Ja jsem se jejimu chovani prizpusobila, beru ho jako prirozene kralici chovani (nikdy neutoci bezduvodne, vzdycky je to obranna reakce) a vim, jak na ni, aby se mi nic nestalo. Takze spolu vychazime dobre a kdyz chce, tak umi byt pekne umazleny kralik.
  Jinak jeste k te kastraci - pripadnou agresivitu asi zmirnit muze (nemam overeno, moje usata agresivni nebyla), ale nikdy zcela neodstrani to teritorialni chovani a obranne instinkty. To je ale v poradku a da se to resit - proste se u kralika v kleci/ohradce/koute hospodari, kdyz tam kralik neni; kralikovi se nestrka znenadani ruka tesne pred cumak a tak dale.

  Cili za me urcite zkusit to, co leprechaunek doporucuje, ale porad to brat tak, ze bude uspech uz jen to, ze se podari kralika odnaucit utokum a cokoli navic bude bonus. Kazdopadne taky drzim palce, at se to podari vyresit :-)
  2.10.2018 15:30katyvypl
  Všechny vás tu zdravím. Včera nám zemřel náš králíček Eliáš. Bylo mu pouhých 14 měsíců, ohřál se u nás jen rok. Byl to úžasný společník, za ten rok se z něj stal spíš "pejsek" než králík, mohli jsme ho mít volně puštěného 24 hodin, sedával s námi na gauči a hlavičkou si vynucoval hlazení. Povaha zkrátka k nezaplacení. Bohužel od jeho půl roku pořád jen marodil, hodně ho trápily zuby a oči. Byl to kříženec z chovné stanice a musím říct, že jeho pořizovací cena rozhodně nebyla adekvátní vzhledem k jeho zdraví. :-( Nejdříve jsem byla zásadně proti pořizovat nového, ale na druhou stranu máme komplet vybavení a naši tři kluci by nového hrozně chtěli. Samozřejmě, bude to především moje starost a důslednost, aby byl králíček spokojený a pokud možno vychovaný. Pochybuji, že bude povahově tak úžasný jako Eliáš, ale musím doufat, že to zároveň nebude nějaký rebel, co nám občůrá všechny stěny. :-))) Tentokrát zvolím čistokrevného, nejlépe i s tetováním. Snad se tím rapidně sníží možné genetické vady. Moc se mi líbí zakrslý hototský bílý, na tom se s dětmi shodneme, na novém jménu už tolik ne. :-)
  2.10.2018 22:14sonata
  Přeji pěkný večer, potřebuji poradit. Je tu někdo kdo řešil močové kameny nebo písek? Veterinář to nedokázal rozpoznat myslel že je to na rentgenu hustý písek ale je možné že i kámen. On si myslí že tak velký kámen by nemohl mít asi 1 x 2 cm. Dal mi jen léky na zánět. V moči měl vysokou bílkovinu, prý to může být od toho kamene. Vůbec nevím co si myslet a moc se bojím. Zítra se ještě dozvím výsledky krve.
  2.10.2018 23:41aliki
  Ahoj všem. Potřebuji poradit.. již pár dní koukám co dám na dno klece naší Karličce. Někdo jí vyhodil 28.9. 2018 na Václava... ven našli jsme jí pod koly aut.. no sice jsem už králíčka nechtěla, protože máme dvě kočičky a dvě krysařice, ale jsou v pohodě, takže si jí necháme.. muj dotaz zní. do záchudku davam oki cats best když už ho mám pro kočky, tak využiji i pro králika :) zatím jsem to smíchala i s hoblinkami.. mám zatím hoblinky všude.. a uvažuji buď o koberečku našla jsem nějaký na netu konopný vypadá jak plsť.. a nebo vezmu normálně předpožku před vanu tady mám takovou pěnovou.. pak tu mám kusový koberec .. také jsem viděla u někoho.. Ale ptám se vás co máte opravdu osvědčené .. nebo třeba někdo máte i jen ručník nebo přeloženou kvalitní utěrku a nebo je to jedno?

  Díky a zdravím všechny milovníky zvířátek :) Martina
  3.10.2018 01:35Merlouska
  aliki: obecne je to asi celkem jedno, ale kazdopade idealni je neco z bavlny, co se da vyprat, kdyz to usak zaneradi. Jinak ale jsou i kralici, kteri nic takoveho nechteji a vzdycky to odhrabou, takze to budes muset vyzkouset, co vyhovuje tomu tvemu :-) Jo a cat's best je uplne zbytecne michat s hoblinami, nema to zadny smysl, normalne pouzivej jen cat's best a vybirej z toho hrudky a bobky.
  3.10.2018 08:40Candík
  sonata: chtělo by to, aby ten rentgen viděl veterinář, který se specializuje na králíčky. Stačilo by, aby z té stávající veteriny rentgen poslali mailem. Pokud by to byl písek, tak s tím máme zkušenosti, opakovaně nám dělali proplach močového měchýře. Můj bývalý králíček to snášel dobře i bez narkózy, stávající musí být trochu přispán, nedržel by dobrovolně. Pokud by se jednalo o kámen, s tím zkušenosti nemáme, ale jsou tady i králíčci, který tento problém měli. Zkus napsat do SZ Efi. To bysi se ale tady musela zaregistrovat. Nebo si vyhledej v archivu, kdo ještě tento problém měl. Zadej si do vyhledávače močový kámen, či podobně.
  3.10.2018 09:59simatko155
  Aliki:
  Ahoj, já si kupuju přebalovací podložky pod mimina. Mají to v krámu u plenek. Rozměr jedné je cca 60x60 cm. Dám do klece. Když je špinavá, tak vyhodím.
  3.10.2018 10:45aliki
  simatko tu mám pro kočky v záchodku ta je fajn. Sice prodávaji ve zveráči, ale jsou drahý a udělá to stejnou službu. Už jsem jí to vymyslela. Až mi tu udělají nebo povolí alba, tak dám fotky, ale zatím mi to nejde.. tak nevim..
  - - - - -
  simatko kecam ne v zachodku pro kočky, ale pro pejska chodi tam Ladynka večer čůrat.. je to fajn nemusí se stresovat jesti vydrží do rána. A nám to neva to občas vyhodit. Je to takovy ten zachodek pro pejsky. Mohl by na to chodit i kralk kdyz je venku to by bylo fajn :)
  3.10.2018 12:55Jejuna
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat co mám králíčkovi koupit na čirý výtok z oka již 4 dny. Děkuji za odpověď.
  3.10.2018 13:27Merlouska
  Veterinare.
  3.10.2018 14:04Jana1234
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli cca 2 měsíčnímu králíčkovi můžu dát bylinky (bazalku). Pokud ano tak jestli usušit a nebo dát čerstvou. Děkuji
  3.10.2018 16:54sonata
  Candík - děkuj za tip, to je dobrý nápad. Volala jsem na veterinu a řekla ať mi snímky i výsledky krve pošlou a já to pak pošlu do Brna VFU kde jsme byly minulý rok na kastraci, poradím se s nimi. Jen se ještě zeptám měli tví králíčci vyšší Kreatinin v moči u toho písku? Nevím jestli to s tím může souviset. A ještě jedna otázka, moč na kultivaci ještě nedělali, to musí králíka vycévkovat aby měli sterilní moč? nebo jak to udělat? Jinak hledám i v archvívu čtu všude možně. Vždy to hrozně prožívám ty problémy se zvířaty.
  3.10.2018 17:18Salla
  sonata: koukni nahore do veterin. Pani doktori uz na VFU nepracuji. Otevreli si vlastni ordinaci.
  3.10.2018 19:17Salla
  Jejuna: uz ti bylo porazeno. Navstiv veterinare. Vytok z oka muze byt podrazdeni, zanet nebo klidne mit spojitost se zuby
  3.10.2018 19:36sonata
  Salla - vím které doktory myslíte ale my byly už u jiné lékařky a ona tam pracuje stále. Občas si píšeme po meilu když mám problém. Byla velmi šikovná a je pravda že se tam specializují na ty králíky a moje králice má nemocné srdce proto musíme na operace až tam. Je tam pod dohledem zkušeného anesteziologa.
  3.10.2018 20:16Candík
  sonata: s močí jsme to měli tak, že u předchozího králíčka jsme jí nabrali do stříkačky, protože někdy udělal loužičku i mimo záchod. Je-li potřeba sterilní moč, tak se cévkuje. U tohoto králíčka se vždy cévkovalo bylo-li třeba, protože ten za téměř sedm let ještě loužičku mimo záchod neudělal, ťuk, ťuk, ťuk. :) Jak ti píše Salla, na VFU už není ani doktor Jekl, ani Hauptman, ale mají v Brně svojí ordinaci. Kdybych to byla já, obrátila bych se přímo na ně. V minulosti poskytli konzultace jak mě, tak i naší paní doktorce, a rentgen se jim tam k posouzení posílal opakovaně, vždy při jiném problému. Posílala jim ho rovnou paní doktorka mailem. Vždy byli vstřícní a poradili. S kreatininem ti popravdě neřeknu, to už nevím. Pokud je to písek, řeš to co nejdříve, protože pokud se to nechá, může zatvrdnout a pak už proplach nejde, následně se odstraňuje operativně. To tě nechci strašit, ale nenechávej to. Držíme palečky.
  3.10.2018 21:31katyvypl
  Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, koupili jsme si půlročního zakrslého hototského bílého králíčka, je tetovaný s rodokmenem od uznaného chovatele výstavních králíků. Ale hlavou mi vrtá, že na všech fotkách mají zakrslý hototi velmi krátké uši. Náš je má klasicky dlouhé, tak nějak jako většina zakrslých králíků, rozhodně ne kraťoučké jako třeba hermelín či právě zmiňovaný hotot. Viděla jsem někde fotku vzácného zakrslého hototského rexe a tomu je nejpodobnější. Ale cožpak se uši na výstavách nehodnotí? Jinak by přece nebyl uznán jako zakrslý hototský bílý, když by uši délkou neodpovídali, nebo se mýlím? Má zde někdo nějaké zkušenosti? Je to spíš jen takový zvídavý dotaz, králíček se nám moc líbí. :-)
  4.10.2018 08:44Michelles
  Ahoj, měla bych dotaz na ideální teplotu v bytě v zimě. Přestěhovali jsme se a je tu topení na plyn které nechceme nechávat zapnuté když jsme pryč, přijde mi, ze je tu chladněji tak nevím aby mi ušák nenastydl, v ohradce má všude koberecky a ručníky, mám v plánu ráno místnost vytopit a uzavřít. Bydlela jsem u mamky kde moji bývalý ušáci byly na volno a mistecko měli u topení kde jsem topila na ideálních 20 stupňů. Děkuji.
  4.10.2018 12:12Pepe565
  Zdravím,
  může se králík cpát větvemi a listím z Lískového ořechu?
  V tabulce tady na webu je, že lze podávat jakékoliv množství. Problém je, že náš ušák je po olistěných větvích doslova šílený a když necháme nějakou vedle klece, tak vyvádí a chce se kní dostat. Když dostane větev, tak jede jak štěpkovač a celou ji sežere.
  Dáváme mu tenčí větvičky, které celé spořádá, o tlusté nejeví zájem a nebaví ho je okusovat.
  4.10.2018 12:48aliki
  Mám prosím na vás dva dotazy.

  1. Suchý chleba opravdu nedáváte? Mně to fakt zarazilo. Před x lety jsem měla králíčka a chleba měl pořád. A byl zdravý a vitální.. takže mě to fakt překvapuje.. a co vím strejda do králíkárny dává chleba pořád.. a kamarádka má doma také králíky roky a chleba je prostě pořád.

  2. dala jsem jí granule Versele-Laga Cuni Adult Complete .. nicméně Karlička se jich ani netkne :( už vlastně třetí den. Ani vlastně mrkev nechce.. Včera jsem zkoušela kedlubnu - nechce, ředkvičku - nechce, dýni taky ne. .. tak nevím je to tím, že to třeba nezná a mám zkoušet třeba později?

  Jo směsku tu by ráda, ale já bych jí chtěla naučit na ten VL Complete.. každý ho tak chválí jak je hned pryč a tady nic. Případně doporučíte mi co dáváte vy? Klidně i do soukromé zprávy budu ráda.

  Zatím se cpe jen senem do kterého se dneska i uvelebila.. obešla klec a skočila do jesliček a cpe se a vzala si směs salátových listů co jsem včera koupila a přikusuje ten chleba.

  děkuji.
  4.10.2018 14:40Alpa
  aliki . králíčci jsou mlsouni a také záleží nač byl zvyklý. Chleba i směsky nejsou dobré, mohou dělat problémy s trávením. V králíkárně králíčci většinou nežijí dlouho. takže to tam asi neřeší. U nás VL taky jedou a taky Britky. Je divné, že nic nechce, třeba ji krmili jen senem, těžko říct. Chce to pomalu zkoušet, časem si určitě dá říct ...
  4.10.2018 15:15Merlouska
  aliki: ono je to asi proto, ze drive se zviratum davaly proste zbytky a nic se neresilo. Cili kdyz se lidi chteli zbavit tvrdeho chleba, dali ho proste kralikum, ovcim atd. A jak uz podotkla Alpa, kralikarnovi kralici nejsou urceni k dlouhymu zivotu, narozdil od mazliku. Cili davat kralikum chleba je asi neco jako kdyby se lidi porad cpali necim, co pro ne neni zdrave/vhodne - muzou to delat (a delaji to), ale teoreticky by nemeli. A u kraliku je to stejne - teoreticky by chleba nemeli, ale pokud jim ho nekdo dava, je to jeho volba...

  Co se granuli tyce, bohuzel se stavkovanim neporadim. Ja krmim Versele Laga Crispy Pellets a kralice si nikdy nestezovala, ale na druhou stranu ja mam kralika popelnici :-) Kazdopadne pokud tvuj usak zere seno a aspon nejakou zeleninu, tak ji tam ty granule proste nech v misce a drive nebo pozdeji si jich (snad) konecne vsimne. Jinak co se zeleniny tyce, tak kedlubnu, redkvicky ani dyni kralikovi nedavame. Mozna tak obcas listy od kedlubny nebo tak neco, ale to jen malokdy. U nas se usakum vetsinou kupuje ledovy salat, cinske zeli, rapikaty celer, mrkev a okurka, obcas kousek jablka, tu a tam dostanou nejaky kostal od kvetaku nebo podobne zbytky.
  4.10.2018 18:47aliki
  Merlosko já jsem k ní příšla jak slepý k houslím. Našla se pod koly u nás před panelákem.. Manžel nejdřív večer myslel, že je to kočka, ale druhý den z okna viděl, že králíček, takže jsem vystartovala a s dětmi z ulice co mi pomohly jí chytit chytila a zůstala nám. Chtěla jsem jí dát kamarádce co má dva králíky, ale jsou to kluci, tak nemohla, tak mi zůstala. Bála jsem se co na to budou říkat naše krysařice. ale snad dobrý snad jí časem nezakousnou.. lítají kolem ní, ale ona je v pohodě. Nechápu jak jí mohl někdo vyhodit a hlavně nepostrádat. Je hodná a fajn. Co papala právě nevím, takže uvidíme.
  Ještš se budu snažit naučit jí čistotě, protože, když vyleze z klece bobkuje i čůrá mimo..tak snad se naučí. v kleci asi šúrá do záchodku,ale bobečky jsou i venku na dece.. tak uvidíme. A moc děkuju.
  4.10.2018 19:43Candík
  aliki: koukni tady do jídelníčku, která zelenina je vhodná. Dýně, kedlubna ani ředkvičky zrovna moc vhodné nejsou. Z kedlubny lze dávat nať, ale opatrně když není zvyklá, může nadýmat.
  http://www.kralici.cz/pages.asp?f=krmeni
  Z granulí jsou u nás v oblibě Cuni Complette a Brit. Ale to záleží na králíčkovi, každý má jiné chutě. Zkoušej a uvidíš. Hlavně, že jí dost sena, to je základ. Jinak jsi hodná, že jsi se jí ujala. Také nechápu, jak může někdo vyhodit zvířátko, jakékoliv.
  4.10.2018 20:21Merlouska
  aliki: jsou lidi, kteri si neuvazene poridi zvire a pak je omrzi, tak ho odkopnou. My jsme uplne stejnym zpusobem adoptovali kocoura - rodice ho nasli na sidlisti pri vecernim venceni psa. Bylo mu asi pul az trictvrte roku, takze osobne tipuju, ze vyrostl z toho roztomileho koteciho obdobi a zacal byt na obtiz. Mozna to je podobne i u tveho usaka - nevim, jak je stara, ale z roztomileho tutu nunu kvaliska se z ni mohla stat zlobiva pubertacka bobkujici vsude kolem. Nekteri lidi jsou proste... divni.

  Kazdopadne je super, ze ses ji ujala, a urcite jsi narazila na dobry web - tady se da o chovu kraliku hodne priucit :-) Takze urcite procist informace, klidne se ptat, pripadne kouknout do archivu a za chvili budes taky odbornice.

  Co se tyce jinych zvirat (kocky/psi) - urcite doporucuju je mit pohromade jen pod dohledem a jinak mit usaka zavreneho v kleci ci jinem pokoji, ale jinak spolu muzou vychazet v pohode, my mame doma kombo pes (velkej, 35 kg), kocour, dva kralici a papousek. Pes se kamaradi se vsema (rikame, ze jedinej zpusob, jak by dokazal zabit jine zvire, by bylo ulizat ho k smrti), kocour se lisa k psovi a kraliky maximalne hypnotizuje z bezpecne vzdalenosti a jinak si od nich drzi odstup, kralici jsou oprskli a psa ani kocoura se neboji (ten novej teda jeste ma trosku respekt, ale kralice si dovoluje az takhle:
  https://www.youtube.com/watch?v=0uTOFAdFuVU). Ale i tak bych je bez dohledu volne nenechala, clovek nikdy nevi, komu preskoci v hlave. Ono hodne zalezi i na povahach tech zvirat, nekdy se snesou, nekdy ne. Ale u nas mi prijde, ze pes i kocour proste nejak chapou, ze kralici jsou taky rodina a ne zradlo, takze je taky tak berou :-)
  4.10.2018 20:41SindyEM
  Merlouska: Video ma pobavilo :) Pes aj králik sú očividne úžasné osobnosti. Je obdivuhodné, ako si tie tvory vedia vychádzať.
  4.10.2018 20:41Alpa
  aliki - U nás je velitelka Zorinka a psi od dcery to respektují a fenka ji obchází obloukem a pejsek s ní blbne. Nebojí se ani cizích psů, ale to je v ohrádce. Bez dozoru bych ji ale nenechala ani s hafany od dcery, nikdy nevíš co je může napadnout. Do jídelníčku můžeš občas zařadit vločky nebo lněné semínko. Přejeme hodně radostí s novým přírůstkem A+Z
  P.S. foto by nebylo ? :-)
  4.10.2018 21:20rega
  aliki: nakupila by som viac druhov granuli, po mensich baleniach. Osobne mam skusenost, ze ked kralik predtym granule nepoznal, tak mu trvalo 3-5 dni, nez sa vobec nejakych dotkol. Uz par krat sme takyto bufet robili..pripadne sme ich zmiesavali s malymi kuskami zeleniny. A potom postupne prechadzat na tie granule, ktore chce clovek kralikovi davat.

  Chleba dat urcite prec. Mozno by stalo za zvazenie skusit krmit ovsom alebo niecim takym, co tu vzdy doporucuje uzivatelka leprechaunek. Minimalne zo zaciatku. A dalsie tipy na zeleninu a tak su v Jedalnicku.
  4.10.2018 21:22aliki
  Díky všem. Já jsem měla králíčka před mnoha lety. Bambulku - dala jsem i do albíčka co máme. Ale pak umřel a tehdy jsem už měla kočky a žili spokojeně spolu ony britky jsou hodné. Manžela jsem poznala a to už měl pražskou krisařici .. já pejska nechtěla.. no ale to je plemeno, které vás fakt chytne.. a jelikož Jessince našli nádor v prsu a mysleli jsme, že tu s námi dlouho nebude, tak jsme si pořádili druhou Ladynku no a holky jsou s námi už dva roky společně a Jessi se drží. Měla jsem za svůj život hodně zvířátek i papouška, ale toho jsem dala pryč na toho jsem neměla opravdu čas. Máme s manželem int. obchod na hračky a bytový textil, tak mi to tu dost demoloval a kousal do zboží a hrozně křičel, tak toho jediného jsem se vzdala a darovala pánovi co se mu věnuje. Na jaře jsme zachránili pejska co pobíhal po silnici .. tomu se naštěstí našel majitel to už bych fakt dalšího v paneláku nemohla mít,ale Karličku si nechám... králíčky mám ráda.. i když mrcha mi dneska skočila k synovi do postele a celý to tam pokadila, tak vymýšlim jak tam dám krebice, když tam bude sama pobíhat, aby do té postele nelezla.

  Řekla jsem si,že už mám snad stopstav :) nejsem jako moje kamarádka co má v panelaku 5 pejsku, 8 kocicek, 2 kralicky a co je ste nevim ještě nějaký zebřičky... ona je takova zachrankyne.. obdivuji, ale domu bych to nechtěla i když jsou zlatý je to hromada starostí.
  4.10.2018 21:26rega
  aliki: je treba kupit ohradku (a obstavat nou synovi posel..proste to tak je:))) a potom taku tu poknik deku alebo nejaku s gumou naspod - da sa zohnat aj v zdravotnickych potrebach a tou postel prekryvat. Alebo aspon igelit. Ale ohradka (a zabranenie kralikovi tam skakt, aspon spociatku, nez si u vas zvykne a nauci sa na zachod) je zaklad a anjucinnejsie.
  4.10.2018 21:30aliki
  rega: jak jsem koupila klec a to vybavení. Kdyžtak koukněte do mých albíček s fotkama.. tak tam právě měla paní směsku a tu ona chroupe.. takže si myslím asi byla na směsce.. ale právě paní tam měla i to super krmivo, tak jsem si dohledala, že je dobré..

  Ale je fakt, že moje kočky celý život jsou na podestylce cats oki best a to už 12 let.. ja nic jineho nesnesu vsechno mi smrdi a proste tohle je nejlepsi kupuji na zoohitu. Je pravda, ze jeden cas dost prášilo, asi to dělali v Polsku, ale už je to zase dobrý.

  A jedí royal canin - takže nesmrdí a vše super... když jsem to změnila, vždy jsem se vratila k RC. Minuel jsem jim koupila taky nejaky supre extra dobry co vsichni chvalili je na tom takovy vlk.. a ani se ho netknuly raději byly o hladu,..takze jsem to velky baleni darovala kamaradce pro tu jeji smečku... to dělám docela často, protože to uživit to je nadlidský výkon.

  A třeba králice bude to samé.. ale zkusím fakt pár dní počkat než jí tam nasypu tu směsku nebo koupím zase něco jiného... Případně pokud byste byl někdo v okolí Teplic .. tak bych vám to dala to co nebude chtít :)
  - - - - -
  rega: chranic matrace prodavam :) ale ono kdyz pak povlikate 4x za den tak to pak nastve :) Na ohradku mate nejaky typ kde koupit?
  4.10.2018 23:40Merlouska
  aliki: krasavice je to :) Jen teda koukam, ze mate rohovy zachod, ten obecne nebyva uplne nejvhodnejsi, protoze kralik se tam nevleze celej a vetsina jich preferuje klasicke velke obdelnikove zachody. Ale to asi uvidite casem, jak to bude u vas. Novy zachod se da dokoupit kdykoliv. Jinak pokud bobci mimo klec pravidelne na nejakem miste, tak je dobre tam taky dat dalsi zachod - nekteri kralici maji pocit, ze si prece nebudou znecistovat svuj domov a mnohem radeji chodi treba na externi zachod.
  Ja jsem to takhle jeden cas mela, kralice mela ohradku, v ni velky zachod, pak jeste v pokoji dalsi, mensi zachod.. ve chvili, kdy byla vetsinu casu navolno a do ohradky jsem ji zavirala jen treba kdyz jsem sla pryc na 2 hodiny (protoze mela treba zlobive obdobi a netroufla jsem si ji nechat volne i v nepritomnosti), tak to skoro vzdycky vypadalo tak, ze jsem se vratila, otevrela ohradku a usata metelila rovnou na ten druhy zachod (a v tom v ohradce nebyl ani bobek) :-)
  Jinak ale je samozrejme mozne, ze a) je v puberte, b) potrebuje si oznackovat nove uzemi, takze nejaka necistotnost tam byt muze. ALe uprimne.. bobky.. ty mi nikdy nevadily, jsou to jen suche kulicky. Takze kdyz mi nekdy nechala na posteli par kulatych pozdravu, tak jsem to nijak neresila. Jo, kdyz se tam vycurala, to byla jina, to jsem ji vyhrozovala, ze skonci v remosce.
  5.10.2018 09:13Candík
  aliki: jak píše Merlouška, rohový záchůdek je pro některé králíčky méně vhodný. Alespoň já mám tu zkušenost, že Ferdík má rohový záchůdek na chalupě, protože se mu velký do klece nevejde, a ačkoli je on dost malý, pravidelně ho "přečůrá" mimo. Doma máme velký obdélníkový s okrajem, a pohoda pro obě strany. :) Také jsem si všimla, že má králinka minerální kámen. Také jsme ho kdysi dávali, ale není to moc vhodné. Králíček do sebe zbytečně dostane moc solí, což může vést k močovému písku/kamenům. Ušanda je nádherná! Je dobře, že jsou ještě hodní lidé, kteří se opuštěného zvířátka ujmou. Pejsek je nejenom krásný, ale také úžasný dobrák. Kočička je také moc hezká. Máš pěknou "smečku". :)
  - - - - -
  aliki: ještě ohrádky: můžeš se podívat i tady v obchůdku. My jsme měli tu kovovou když předchozí králíček skákal na postel a páchal tam nepravosti, kdy jsem také pořád povlékala, prala i deky a my jsme pak spali pravidelně ve spacáku, nežli deky uschly. :)
  tps://obchod.kralici.cz/k49-ohradky.aspx
  5.10.2018 13:47Lilii
  Dobrý den, vysáváte v přítomnosti králíčka? Králíčka mám v místnosti, kde je koberec, tudíž je nutné vysávat. Musím ho dát mimo místnost, nebo tam může po dobu vysávání zůstat? Děkuji
  5.10.2018 15:22rega
  Lilii: to zalezi na kralickovi... u nas niektori pred vysavacom utekali a iny s nim zas zamerne bojovali. Ale je dobre, ak ma kralicek dostatok casu a moznost bezproblemoveho uteku z oblasti, kde sa vysava.

  No a jeden z nich bol taky flegmatik, ze sme ho museli prenasat sami, aby sme pod nim mohli povysavat :) (pamatnici: tak toto je tak lahka tipovacka, ze asi ani napovedu o "spani" nepotrebujete:)))
  5.10.2018 19:10aliki
  tak sjem si ji dneska donesla s klecí do obýváku,a by nebyla v pokoji u synka sama, když je na proti u babičky. ona chodí do záchodku a docela dost jsem si všimla,a le taky si chodí kolem na tu deku a občas jí ulítne i na tom zeleném nahoře kde spinká, takže vlastně na tom spí. Dneska jsem jí to zase čistilaa jelikož jsem líná vybírat bobečky.. protože mi přes lopatku stejně všechny propadávají, tak jsem jí to dala zase celý čistý.. asi si pořídím nějaký síto :)

  a teď někam šla.. ale Lili šla za ní tak jí asi hlídá.. jdu se podívat... no byla u synka. Objednala jsem jí takový pelech do obýváku, abych nemusela přendavat celou klec a ona tu mohla vegetit, tak musím počkat až dorazí. NO je to šmejdilka malá :)
  - - - - -
  Candíku: mně chodí do postele u syna Ladyna (krysařice). Takže musím zavírat. Jak tu jsou samé baby jak kočky, psy, tak i ten králík, tak je to hrozný :) navíc Lady je taková hodně dominantní, tak si to asi značkuje. Nicméně pořád převlíkám jak blázen..ale teď je klid je po hárání .. dokonce je tak cvoklá, že mi skáče na jednu kočku a ta i když je kastrovaná a je jí 12, tak se asi zkláznila, že jí normálně nastavuje.. až z toho začala mrouskat, tak jsem s ní musela na veterinu ať jí dají injekci, aby se uklidnila.

  Nicméně.. já mám ráda vše v dualitě.. takže je vhodné Karličce pořádit parťáka stejného druhu a nebo je lepší jí nechat samotnou?
  5.10.2018 19:48Candík
  aliki: v tomhle ti moc neporadím. Pokud bys pořizovala králince parťáka - parťačku, koukni tady nahoře na liště na "soužití". Oba - obě bysi musela nechat vykastrovat a i tak ti nikdo nezaručí, že se spolu shodnou. Jak sama píšeš, když ti králinka obtěžovala kočičku, může takhle vyjet i po králici - králíkovi, a těm to nemusí být vhod, můžou se pak poprat.
  My používáme podestýlku Cats Best Öko Plus a to vybereš jenom hrudky, nemusíš podestýlku vyhazovat. Bobky vybírám ručně, protože jsme měli několik lopatek a vždycky jimi propadly. Když měla lopatka užší škvíry, tak zase nepropadla i podestýlka. Tak si dvakrát denně hraji na Popelku, protože máme venkovní záchod, Ferdík je přes den na volno, a pak jeden záchod v kleci. Ale nevadí mi to, jsem ráda, že na ty záchody chodí. :)
  5.10.2018 19:59aliki
  Candik: cats oki best používám taky už 12 let pro kočky. Nic jiného nesnesu smrdí mi to, takže dávám i králici a dobrý. Holt budu muset být taky popelka a nebo se podívám tu mám sítka, tak jesti nějaké nebude mít vhodné očka, že kočkolit propadne a bobky ne. Manžel je nevrlej.. že prý se o ní starám víc jak o něj a o ostatní zvířátka :) no jo.. chlap..
  5.10.2018 22:26Martiiiik
  Ahoj, chci se zeptat - králíčka máme už asi 8 let. Je kastrovaný protože mě hodně obskakoval (cca 5 let zpět). Chodí výhradně na záchod (čůrání), bobek občas někde utrousí. Nyní ovšem začal hodně bobkovat na gauc, kam běžně chodí, když se chce mazlit. Asi týden zpět ho počůral a včera, když ho hladil přítel, tak z ničeho nic se na něj při hlazení otočil a počůral ho (výstřik moči). Nevíte co tím chce říci? Může to být, že na něho žárlí? Nebo něco takového? S přítelem jsme již 10 let a je na něj zvyklý od mala ..
  6.10.2018 12:34rega
  Martiiiik: podla mna to bol len dalsi z prejavov znackovania..malo by to tak mesiac po kastracii ustupit.
  6.10.2018 23:44králičípacičkamalýhokrálíčka
  Hezký večer, chtěla bych se zeptat na KRUČENÍ V BŘIŠE. Mám 4 a půl roku starou samičku zakrslého králíka, je to 11 dní co dobrala Panacur, který brala 3 týdny kvůli viru E. Cuniculy. Druhý týden brání Panacuru měla špinavý zadek od bobku, příjem však neměla a nic ji jinak také nebylo. Postupně sem vyřadila granule a přešla s krmením na kvalitní seno a vodu, granule dávám, jen když přijde loudit. Takže už cca 20 dní žere jen seno a vodu, je fit, zvydava, běhá, jedla by až by praskla, pije, má normální bobky, dokonce včera s druhým králíkem měli intimní chvilku, nebo jak to nazvat. Ale už 4 dny ji opravdu ŠÍLENĚ nahlas kručí, Bubla a škroutá v břiše. Celý den a celou noc. Vypadá to, že je jí to absolutně jedno, spokojeně žere a druhým králíkem seno, a ja trnu nad tím co z ní vychází za zvuky. Volala sem veterináři, prý je to ok, pokud nemá žádné jiné příznaky. Ale proč proboha, nikdy sem to neslyšela. Mám strach. Za měsíc jde na krevní testy a pokud budou ok půjde na operaci s ušima, má zúžené zvukovody a teď tohle... Prosím ujistěte mě, že je to ok, králíci mi chodí na volno po bytě a teď zrovna leží na zemi u postele a kručí.... Sem z toho na prášky :( předem děkuji
  8.10.2018 08:02Verrass
  Ahoj, nás králík bude mít rok v prosinci. Ted asi prožívá pubertu. Značkuje, pořád divně běhá sem tam, kopuluje nam o nohu.,obšťastňuje plyšaka a podobně.
  To všechno chápu.
  Nevim ale co mi chce říct tim že mi škrabe po noze a občas kouše. Dostal jidlo, pamlsky, poskrabat, pomazlit, šli jsme ven... Všechno jsem zkusila.
  Prostě nevím co chce.... 😥🤔
  8.10.2018 12:24králičípacičkamalýhokrálíčka
  Verrass - Mojemu králíkovi pomohla kastrace. Samým chtíčem skoro nejedl...
  8.10.2018 14:40Čakyna
  Dobrý den všem, měla bych na Vás dotaz. Mám doma 1,5 roku starou samičku rasa Beránek jménem Čakyna, která když jí vyčistím klec tak jí má čistou tak 2-3 hodiny a potom začne úplně na cucky trhat noviny a hned 2. den jí podestýlka strašně páchne. Další věc je že na mně při krmení vrčí a začne běhat s novinami v čumáku a vůbec nechápe že chci aby se šla nažrat. Po chvilce běhání s novinami se jde nažrat, pak si lehne a je klid. To samé mi ale dělá i když koukám na televizi. Většinou k večeru. Ale bez vrčení. Jenom běhá a asi chce být středem pozornosti. A také si často všímám že noviny i žere. Neporadil by mi někdo z Vás co s ní? Dělá mi to už půl roku.
  8.10.2018 16:15Merlouska
  Nedavat ji noviny. Tady si precti par rad a tipu, jak ma zarizena klec vypadat: http://www.kralici.cz/pages.asp?f=kralikarna

  Jinak pokud beha s novinama v puse, muze jit o falesnou brezost.
  8.10.2018 16:18SindyEM
  Ahoj,
  idem si pre radu..hádam tu niekto bude mať skúsenosť, prípadne radu. Zháňam prehoz na posteľ (dvojlôžko)..pekný, ale nepremokavý. Väčšina nepremokavých prehozov má PU vrstvičku, ale jedná sa o piknik deky, alebo camping deky, prípadne rybárske potreby atď. Ja hľadám niečo pekné do bytu na postel, prípadne gauč...čaká nás sťahovanie sa, kupovanie nového nábytku a rada by som eliminovala "nehody" typu ocikaný nový gauč a matrac a takýto pratelný prehoz mi príde ako super riešenie. Má s týmto niekto skúsenosť? Jediné čo mi príde možno málo premokavé sú 100% polyesterové prehozy, ale fungujú??? Má to niekto doma? Prípadne ako ste podobnú situáciu riešili? Inkontinenčné podložky nechcem, tam estetika bude nulová a Aleš by to cupoval...Ďakujem za prípadné odpovede. :)
  8.10.2018 22:45MORIE
  Je potřeba, aby měli zakrslý králíčci v kleci domeček? Stačila by polička, pod kterou se můžou schovat, vlézt si na ni....
  8.10.2018 23:08Merlouska
  MORIE: my jsme treba domecek nikdy nepouzivali (resp. jednou jsme zkusili ten, co byl dodan jako prislusenstvi klecel, ale do toho se stejne kralik nevesel) a usaci se bez toho taky obesli.
  Kazdopadne si myslim, ze je jedno, jestli je to domecek nebo jen policka, pro usaka je asi dulezity hlavne ten pocit, ze ma neco nad sebou a nemuzou na nej treba dravci (kteri se sice v byte nebo dome nevyskytuji, ale vysvetluj to kralikum.. :-D)
  9.10.2018 09:56Spisa
  Zdravím.Mam dotaz.Vydrzi 5ti měsíční zakrslý králík od pátku do neděle doma v kleci sám? Dekuji
  9.10.2018 18:06Anor
  MORIE: Z naší zkušenosti domeček úplná nutnost není (patro v kleci králík využívá jako palandu). Ale je důležité, aby si králík mohl vybrat místo na spaní podle svého uvážení. Králíci mají většinou více oblíbených pelíšků, ten náš například asi 3 různá místa na gauči, místečko pod židlí, pod konferenčním stolkem, před klecí, na patře v kleci a pak kdekoliv pod nohama, kde může efektivně překážet. =)
  - - - - -
  Spisa: Jestli králík vydrží přes víkend v kleci? Vydrží, pokud se neobjeví nečekaný zdravotní problém. Ale rozhodně si tím u ušáka nešplhnete, taky by se ti nelíbilo trávit víkend zavřená v místnosti velikosti koupelny, kde se sotva natáhneš.
  Ideální by bylo sehnat pro králíčka hlídání, které by se na něj přišlo podívat, jestli se něco neděje, pustilo ho proběhnout, nakrmilo... Pokud hlídání není, tak bych se přimlouvala alespoň za ohrádku, kde by měl ušák víc prostoru, než v malé kleci. Důležité je, aby měl dostatek sena a vody. Taky není dobré mu zakládat granule a zeleninu do zásoby, stejně to sežere najednou a jen se zvýší riziko nadmutí.
  Já mám králíka už 5 let, dobře ho znám a vím, že netrpí na nadmutí a jiné akutní "nežeru" problémy. Ale stejně má na většinu víkendů zajištěné hlídání a nechávám ho v bytě volně. Vy máte ušáka teprve krátce, takže delší samostatné pobyty doma, ať už v kleci nebo na volno, bych důkladně zvážila.
  9.10.2018 19:18Spisa
  Amor: Nejprve moc děkuji za reakci.Nas králík z klece skoro vůbec nevylézá.Vyskoci ráno cca na 5 minut a odpoledne to samé.Takze s tímhle bych moc problém neviděla.Spis mi jde o jídlo a pití.A kdo by nám mohl pohlídat mě vůbec nenapadá 😒
  9.10.2018 20:40MORIE
  Děkuji za cenné rady tady na diskusi. Ještě jedna otázka. Jak velkou klec (ohrádka u nás není možná) pro 2 zakrslé králíčky? Samozřejmostí je denní výběh po bytě.
  Jak se snesou králíčci stejného pohlaví v 1 kleci?
  10.10.2018 01:11Salla
  MORIE: se 2 kralicky v jedne kleci nepocitej. Jako mladata se snesou, ale v puberte prijde peklo a muzou si osklive ublizit. Pro jednoho kralika je minimum metr dlouha klec. Cim vetsi, tim lepsi.
  10.10.2018 02:47Merlouska
  MORIE: pro dva kraliky je naproste minimum 120cm klec, ale ony se vetsi stejne snad ani nedelaji. Velka ohradka by byla lepsim resenim.
  No a jinak.. dva kralici se v jedne kleci snest muzou, ale taky vubec nemusi. Takze zkusit to teoreticky muzes, ale musis byt pripravena i na variantu dvou samostatnych kleci.
  A uprimne, pokud uz bys zkousela dat dohromady dva kraliky, tak doporucuju spis parecek s tim, ze minimalne samec by mel byt kastrovany, idealne pak oba. Mozna se muzou snest jeste dve samice, ale tam by to asi chtelo bud sestry, nebo matku s dcerou. U dvou samcu je sance na bezproblemove souziti dost nizka.

  Kazdopadne pokud nemas prostor na dve klece a cas na peci o dva kraliky zvlast, tak si dva radeji ani neporizuj, protoze fakt nikdy nevis, jak to souziti dopadne.

  My jsme to kdysi naivne zkusili a meli jsme vic stesti nez rozumu, usaci (starsi samice + mladsi kastrovany samec) se milovali a vychazeli spolu dobre. Zili spolu tusim nejak 2-3 roky, pak usanda umrela.
  Dneska uz bych byla mnohem opatrnejsi, respektive ono se to ted pres leto zase nakonec vyvrbilo tak, ze mame dva usaky. Kdyz mama s brachou zkusili na zacatku prcka dat ke kralici (jsem tam nebyla, abych jim to zakazala), tak to nedopadlo uplne dobre, skoncil s nejakejma vyskubanejma chlupama a jednim sramem. Takze kazdej dostal vlastni bydleni, usak ma klec a usata ohradku. Ale kdyz usak povyrostl a nechala jsem je oba behat po obyvaku, tzn. neutralni prostor, tak zpocatku mladej dolejzal a usata se po nem ohanela (
  https://www.youtube.com/watch?v=Wxp3FkupssI), ale po chvili se pak snesli docela v pohode. Do jedne klece bych je ale fakt nedala, protoze samec neni kastrovany a kralici (ta kastrovana je) by porad obtezoval, coz by nemuselo dopadnout dobre - v pokoji ma kralice dost prostoru na utek, v kleci ne, takze je dost mozne, ze by se mohla nastvat a dat mu pekne na budku.
  10.10.2018 07:45Salla
  MORIE, Merlouska: mela jsem jako prvni, neznala, dve sestry v jedne kleci, a rychle me to vyskolilo, ze to proste nejde. V puberte zacaly litat chlupy :/.
  10.10.2018 11:10aliki
  Mám uplně blbou otázku.. kolik bobkuje králík? Mně přijde, že vyčistím klec a za dvě hodiny můžu znova. Že bych jí moc krmila? Přijde mi, že vyprodukuje za půl dne víc, jak moje dvě kočky za dva dny :)
  10.10.2018 12:21Merlouska
  Salla: jasne, ono vzdycky zalezi na tech konkretnich kralicich - proto taky pisu, ze clovek nikdy nevi, jak to dopadne. Jinak ja treba mela spoluzacku, co mela dva kraliky, sestry, a bydlely spolu v pohode.
  Takze zkusit se to da vzdycky, ale chce to pocitat s tim, ze bud bude nutne mit kraliky zvlast, nebo pro jednoho najit noveho majitele. A pokud clovek uz predem vi, ze by to pro nej byl problem, tak je lepsi to nezkouset vubec :)
  - - - - -
  aliki: kralici jsou bobkostroje, ti bobkuji furt :-)
  10.10.2018 22:20adam25255
  Merlouska robia sa aj väčšie klietky napr. Ferplat RABBIT 160, tie väčšinou bývajú ptre 2 králiky pripravené.
  MORIE neodporúča sa to.
  http://www.kralici.cz/pages.asp?f=souziti
  - - - - -
  aliki ako ktorý. napr. moja králica je celkom čistotná a jej produkciaj je celkom v norme(vyčistenie rohu kde vykonáva potrebu raz za 2 dni) záleží aký veľký je ten králik.
  - - - - -
  Ahojte... Chcel by som sa spýtať, by sa malo s vyklĺbeným zadným prstom u králika ak s ním nemá žiadne problémy a absolútne si ho nevšíma.(len pre istotu) Za odpoveď ďakujem
  12.10.2018 20:57Goose
  Hezký den, ve středu jsme našli králici v opuštěném domě. Je vyhublá, má svrab, včetně ušního a poraněné oko. Hned ve středu jsme byli na veterině, dostala injekčně ivermectin, do uší kapky, do oka taky. Pořídili jsme VL Cuni Nature. Seno má k dispozici, zeleninu zatím opatrně po troškách (mám dost zkušeností z chovu morčat, tak se teď hodí i na králíčka), hezky pije. Králice má po těle hodně cucků - dredů, neuměl by někdo z vás poradit, jak s tím nejlépe zatočit? Má hodně jemnou kůži a bojíme se stříhnutí nebo v případě strojku pořezání. A dál, čím přilepšit pro přibírání? Senu zatím moc nedá, nejvíc jí chutná zelenina. Začíná pravidelně bobkovat, čůrá dobře. Díky za rady.
  12.10.2018 21:31Candík
  Goose: se stříháním zkušenosti nemám, ale asi bych to zkusila ůžkami "přes prsty" tak, abysi měla mezi kůží a stříháním svoje prsty. Na přibírání můžeš zkusit ovesné vločky, ty králíci většinou milují. Na vylepšení srsti můžeš zkusit lněné semínko, ale toho jen tak kávovou lžičku denně.
  - - - - -
  oprava: nůžkami
  13.10.2018 00:21claudie
  chuderka mala...ta bude vystresovana....mam kralicky 7 let....ja bych ti doporucila....poranu vzdy pridat trochu cerstveho sena nez kralickovi pripravis zeleninu...a maly figl z cinske mediciny.....2 injekcni strikacky teple vody cca 35- 40° setrne po troskach ....aplikovat v nasledujicich 14 dnech. Samicka sama pote pujde bastit sseno...ktere jeji organismus nutne potrebuje...a ze zeleniny je dobre pul mrkve, pul petrzele korenu, kousek fenyklu, ruzicku brokolice, stonek rapikateho celeru......a do truhliku zasadit hrebicek, jitrocel a petrze.....tahle kombinace listku samicce bude urcite chutnat...a brzy pribere na vaze a bude spokojena ;-)...samozrejme k zelenince cerstve priprprisypej
  - - - - -
  prisypej susene krmivo...moji zakrslici miluji cuni nature od versele-laga....a opatrne s vlockami...kralici je miluji stejne jako obili...ale muzou mit zazivaci potize...npridal dalsi problem...v tak zubozenem stavu kralicka....dulezite je denne podavat stejnou davku...aby kralicek ziskal jistotu...ze dalsi den dostane znovu stejne papani...uklidni se a zlepsi se i zdravotni stav;-)
  - - - - -
  cucky v chlupech opatrne odstrihni nuzkami...pres prsta...tak aby jte kralicka omylem neporanili...stres je to co ted nejmene potrebuje...a kdyz se mu to nebude libit...je lepe nechat kralicici nejdrive zalezit a krmit...chlupy podrostou novou srsti...a pujdou za 14 dni lehce odstrihnout...nebo se sami uvolni...srst je v tuto chvili druhorada...dulezita je psychika a pohoda kralicka pro rychle uzdraveni ;-)
  13.10.2018 09:09nufax
  Zdravím :)
  Mám cca 7 let starého králíka ( zakrslý beránek ). Nikdy neměl žádné potíže, je fit. Před 3mi dny byl na na obrušování zoubků pod inhalací. Vrátily jsme se domů, všechno OK. Dnes ráno jsem našla na vytrhané kousky srsti. Nikdy to nedělal. Má to na bříšku cca 2 x 2 cm. Máte nějaké tipy co by to mohlo být popř jak to řešit? Díky.
  13.10.2018 10:56leprechaunek
  Goose: až ji dáte do pořádku zdravotně, tak zkontrolovat zuby. Králík by zeleninu před senem upřednostňovat neměl, může to značit i problém s kousáním sena.
  Stejně tak bych byla opatrná s těmi gigantickými dávkami sacharidů, co radí claudie - petržel, kořen. Denně půl mrkve a půl petržele? Sedmikilovému chovnému samci možná, ale ne zanedbanému zakrslíkovi.
  Ad dredy, jo, králičí kůže jde prostřihnout neuvěřitelně snadno a i při veliké opatrnosti. Jestli vás to moc štve, stříhejte ve výšce "přes" dredy a zkuste je, ten nastřižený vršek, opatrně rozkartáčovat.
  13.10.2018 13:10aaaiuo
  Dobrý den,

  Nevíte prosím kdy bývá seno Otava/seno luční k dispozici? Můj králík nechce jíst žádné jiné :/
  13.10.2018 17:17Goose
  Děkuji za rady a tipy. Ovesné vločky i lněné semínko, samozřejmě v omezeném množství, měly úspěch.
  Je fakt, že zuby mě v souvislosti se senem napadly taky. Veterinářka zkoukla jen hlodáky, a tak ji při kontrole a další dávce ivermectinu poprosím o kontrolu stoliček.
  K srsti - jde i to, že pochází z prostředí, ve kterém se vyskytují štěnice a mám velkou noční můru z toho, že by je k nám domů třeba v cuckách na sobě přinesla.. zkusíme ustřihnout vždy kousek a rozmotávat dál. Díky za tipy!

  A ještě jeden dotaz, co se týká chování - některé se nám už podařilo rozklíčovat, ale co znamená, když ji necháme proběhnout a ona přijde k nám a ďobne zubama do ruky? Říká si o pozornost? Nebo je to projev dominance/puberty? Ještě nás napadla ta nevyrovnaná psychika a že si prostě zvyká a zkouší, co si může dovolit. Nevíme, jak je stará, ale asi už dospělá.
  13.10.2018 19:03jajaMach.
  Dobrý večer, jsou nemoci jako angína, nachlazení či chřipka přenosná na ušáky?
  13.10.2018 19:30leprechaunek
  Goose: já myslím, že to riziko tak velké nebude. Obecně králíci nejsou zrovna vhodná kořist pro krvesající parazity :)) Ten kožich je pro ně dost nepřekonatelný, a dredatý tím spíš. I klíšťata nebo blechy jdou na málo osrstěné části, za krk nebo na oční víčka... že by se štěnice prokousaly do dredů, to se mi úplně nezdá. :) Proberte to ještě s veterinářkou, je jasné, že zatáhnout si to do bytu by nebylo nic příjemného. Ale spíš si myslím, že se nemusíte moc bát. :)
  Ad kousání, noooo, v podstatě to může být všechno co píšeš, záleží na konkrétní situaci. U králíků obecně to může být od ďobání zuby, když se králík těší na baštu a panáčkuje a už čeká, co dostane do papuly, až po fakt řízenou agresi... To vždycky nejlíp rozliší akorát majitel nebo člověk, který to vidí.
  Jestli vám to vadí, nebo máte obavu, že by to mohlo dojít do normálního rafání, tak zkuste situacím, kdy takhle ďobne, předcházet. Ruku dát pryč, nebo ji nějak vyrušit. Většinou na to stejně žádná jiná rada moc není. :)
  - - - - -
  jajaMach: nene, nejsou. :)
  13.10.2018 20:03Phoniq
  Dobrý den,

  Před 14 dni jsem dal králíčkovi větve z jabloně včetně zeleného listí. Poté králíček 24h nejedl, byl nafouknutý a tak jsme vyhledali pohotovost. Dostal 2 injekce a než jsme přišli zpátky domů, byl jak vyměněný. Začal okamžitě jíst a pít. Jenže od té doby je jak otesánek, hodně jí a hlavně pije. Uteklo 14 dní a stále hodně pije. Byli jsme na vyšetření moči a vše se zdá být v pořádku. Teď čekáme na výsledky krve. Váží 1200g a vypije cca 300ml / 24h. Nemá někdo zkušenost se změnou stravovacích návyků po injekcích? Popř nestalo se vám, že by králíček zareagoval po injekci vyšší potřebou vody?
  13.10.2018 21:21VikčiJulie
  Ahoj, moje 3 letá králičice má poslední dobou různě velké bobky, někdy jsou úplně malinké, někdy větší někdy mají jiný tvar než kuličku, spíš váleček. Také zapáchají. Vánočky nemá. Jinak se chová normálně. Nevíte jestli za tím stojí nějaká nemoc, nebo může jít jen o špatnou reakci na nějakou zeleninu?
  13.10.2018 21:50claudie
  leprechaunek : samozrejme ke kazdemu zakrstikovi je dobre pristupovat individuelne...seno je zaklad pro spravne traveni kralicka...ovsem davka zeleniny je odvisla od hmotnosti zakrslika...takze na je a mam dve samicky holandskeho zakrslika japanoviteho a cinciloviteho...od chovatele holandskych zakrsliku...a obe od mladete basti zeleninku...a zbytky zeleniny je nutne kazdy den odstanit ....preji hezky vecer
  - - - - -
  Goose: preji samicce at se brzy uuzdravii a je spokojena v novem domove ;-)
  14.10.2018 19:29Goose
  leprechaunek: děkuji za uklidnění :) snad to nebude tak horké. Nechat jsme ji tam rozhodně nemohli a ani ji nechceme dávat pryč, kdo ví, čím si prošla, a vystavovat ji ještě dalším stresům, chudinku..

  S tím kousáním jsme si vyhledali ještě nějaké informace a možnosti. Věřím, že to zvládneme. Dnes to bylo nejdřív o něco horší, ale pak se jí partner věnoval a dával jí najevo hranice, chválil za žádoucí chování a odměňoval mrkví. Vypadá to, že králinda chápe.
  14.10.2018 20:38Liilk
  Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jaké máte zkušenosti s kastrací u samečků? Ten náš jde zítra a zajímalo by mě, jestli pak bude i mazlivější... Děkuji) :
  14.10.2018 21:13Myška12
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Naší 6 létě králičí slečně natekla přední levá packa. Neboli ji, normálně jí i pije. Nevíte co by to mohlo byt a jestli je to vážné? Pacičku ledujeme. Jinak se králičí slečna chová normálně. Kdyby mel někdo lepší nápad na léčbu za každou zprávu děkuji.
  15.10.2018 06:27Candík
  Myška12: lepší nápad je zajít s králíčkem na veterinu aby posoudili, zdali má pacičku zhmožděnou, nebo jestli si třeba nezlomila prstík. Takhle na netu to těžko poznáme. :)
  15.10.2018 10:39leprechaunek
  Goose: myslím,že ušatá na vás měla neuvěřitelné štěstí :)))
  Jinak na to jdete dobře myslím. :) Ono s většinou králíků se jde domluvit... opravdu problémy bývají jen tam, kde majitelé těžce dělají něco, co zvířeti vadí, ale stojí si za svým, že to nevadí a oni to budou dělat dál stůj co stůj. Takový králík pak prostě... je chudák s pověstí agresivního kripla, no...
  Ve všech ostatních případech, hlavně když majitelé mají pro to zvířátko trošku cit, si ty problémy vždycky nějak sednou. :)
  Pamatujte na dvě věci... zaprvé, i když to třeba nevypadá, to zvířátko si buduje důvěru poměrně dlouho... i u králíků, které jsem si brala coby zdravě sebevědomé a opečovávané spratky :))) mi trvalo dobře tři až šest měsíců, než se opravdu chodili mazlit, důvěřovali a byli spokojení tam, kde žijou. :) Oni kontaktní můžou být poměrně rychle, ale zvykají si dlouho. :)
  Za druhé, králík je ideální zvíře pro dospělé a otevřené lidi... pro lidi ochotné vnímat toho králíka, jeho potřeby a trošku se mu přizpůsobovat. S králíkem se nic nespraví násilím, všechno dohodou... Většinou nejlíp s nimi vyjdou lidi, co fakt nelpí na svých představách a poslouchají taky názor ušadla. Jakože kouše klec, tak nezačneme s represemi, ale začneme vymýšlet, jak upravit byt, aby v ní být nemusel.
  Když se tohle podaří, tak z králíka je spokojený klenot domácnosti :-D A páníčkové mají nejlepšího parťáka, jakého mohli mít. :)

  Jinak bych lehce navrhovala si tu udělat registraci a aspoň ušandě založit album... ať ji tu můžeme obdivovat a chválit :)))))
  15.10.2018 12:54rega
  ..dni, kedy vonku prsi a prsi a prsi a je stale len tma su presne tymi, kedys si vravim, ze kralik JE idealne domace zvieratko (pre dospelych domasedov :)))
  15.10.2018 22:41leprechaunek
  rega: jojo, s mazlivým samolibým vládcem vesmíru to začínám vidět čím dál víc podobně... :))))
  15.10.2018 23:35Canigou
  Ahoj, Karamelce se povedlo vytrhnout trubičku z napaječky. Nejde mi to nasadit tak aby to drželo. Jedná se o tuhle https://obchod.kralici.cz/p3585-ferplast-napajecka-drinky-plastova-barevna.aspx . Nevíte někdo jestli se to dá opravit? Snad nic nesnědla, mám trubičku a 2 kuličky.
  16.10.2018 12:28Mellania
  Dobrý den, uvažujeme o pořízení králíčka, ale máme doma Mainskou mývalí kočku (7let), je tato kombinace vhodná? Tuto kombinaci jsem totiž v sekci soužití nenašla. Máte někdo zkušenost? Děkuji Mellania
  16.10.2018 16:02Merlouska
  Mellania: vzdycky bude zalezet na tech zviratech. Nektera si muzou sednout, nektera ne.
  U kocky bych ale asi uplne neocekavala, ze se bude s kralikem kamaradit, dulezite tam bude hlavne to, aby nebrala kralika jako korist.
  Nevim, jak mate usporadany byt/dum, ale bylo by dobre to mit zarizene tak, aby v pripade vasi nepritomnosti kocka na kralika nemohla, tzn. idealne pokoj, kam se kocka ke kralikovi nedostane - teoretickou moznosti je mit kralika v kleci, ale tam by ho kocka mohla obtezovat. To je samozrejme ta horsi varianta. Lepsi varianta je, ze kocka bude kralika ignorovat, nebo se s nim bude kamaradit a pak by vetsina problemu odpadla. Tak jako tak bych ale nedoporucovala je nechavat (navolno) samotne bez dozoru.
  Mate nejake zkusenosti s tim, jak vase kocka reaguje na jina zvirata? Mohlo by to taky neco napovedet.
  Jinak nas kocour (obycejna kocka domaci) zvolil cestu ignorovani. Kdyz kralici hopkaji po pokoji a on se pelesi na kresle, obcas kraliky hypnotizuje, ale to je tak vsechno. Kdysi jsme meli kosik na drevo, ve kterem rad spaval - ten byl nizky a byl na zemi, takze se jednou stalo, ze tam za nim kralik skocil. Kocour se zvednul a vystrelil pryc. Cili ten si drzi od kraliku odstup, nema zajem o kontakt s nimi, ale ani je nebere jako korist. Proste si jich nevsima. A pokud si kralici vsimaji jeho, kocour vyklidi pole.
  Nemusi to tak ale byt u kazde kocky. Treba se ozve jeste nekdo dalsi se svymi zkusenostmi. Ale co si pamatuju z minulych let, vetsinou se kocky s kraliky nejak snesly, bud jim kralik dal najevo, ze panem je tam on, nebo se proste vzajemne ignoruji.
  16.10.2018 19:30leprechaunek
  Ad kočky, já musím souhlasit s řečeným.
  Soužití čehokoliv, i víc králíků nakonec, je případ od případu... U králík vs pes byly jak dvojice, kdy spolu chrněli v jednom pelechu, tak žel bohu i případy, kdy pes králíka fatálně poranil.
  U nás dvě domácí kočky versus o osm let mladší cizí králice skončilo tím, že králice vládla v bytě a kočky se jí bály jako čert kříže, i když byly o půlku větší než ona. :) Co ale udělá váhová kategorie mainky, to si fakt soudit netroufám.
  Jestli by nebyla varianta k ní pořídit místo zakrslého ušáka normálního šesti až desetikilového macana :))))
  Každopádně to, jak spolu skutečně vyjdou, vždycky vyřeší až konkrétní pokus.
  Ale určitě radím to, co Merlouska - nikdy nenechávat o samotě. Jsou to jen zvířata a i seknutí drápem v leknutí může mít škaredé následky.
  16.10.2018 19:44Brbla
  Mellania: soužití koček a králíka u nás je bezproblémové. Jen musel být králík vykastrovaný, protože kočky i kocoura chtěl trvale znásilňovat. Nyní králík stále vyhledává s kočkama kontakt, ale ty před ním spíš prchají do výšin. Kočky také musí mít misky vysoko, protože králík měl tendenci jim ochutnávat granule. Za necelé dva roky společného soužití jsme nezaznamenali jediný útok na králíka jako na kořist.
  16.10.2018 20:01leprechaunek
  Jo, to je pravda. I u nás se kočičí talíře stěhovaly. :)
  16.10.2018 20:46Mellania
  Děkuju za reakce. Naše mňaudáma je velká individualistka. Vozíme jí vždy od jara do podzimu k rodičům na vesnici, je spokojená že může být venku a tam se na ní chodí ty obyčvenkovské vychrtlé kočky dívat přes plot a kocouři jí vyloženě obdivují a naše madam se prochází a nakrucuje, ale běda jak zkusí vlézt do zahrady, to je mazec, to je žene svinským krokem pryč. No, ale rodiče mají normální králiky v králikárně a tam se za nima teda Angie vůbec neobtěžuje. Dcera si samozřejmě malé králíčky vždycky bere do košíku a mazlí je, hladí. Samozřejmě jsem párkrát ze zvědavosti zkusila naší kočče toho králíčka doslova naservírovat...co se bude dít, no a ona ho většinou očuchala a vzala roha. Připadalo mi, že jí to vůbec nevzrušuje. Odkráčela pryč, ani žádné číhání se nekonalo, tak si říkám, že by to mohlo být v klidu i doma v bytě. Otázka je, jestli by si to nevzala víc osobně, přeci jen - je to její byt a my jsme její lidi... Pořád nad tím přemýšlím...více než rok. Dceři bude v prosinci 5 let, ale není to žádné třeštiprdlo, má k zvířatům vztah, toho se nebojím, ale i tak pořád zvažuju zda ano či ne...
  16.10.2018 21:09ammmbra
  Canigou - myslím že bude nejlepší napáječku zahodit a dopřát králíčkovi kameninovou misku s vodou :-) lépe se z ní napije..
  - - - - -
  zdravím..mám dotaz na někoho kdo si prošel léčením králíčka na encefalitozonoozu - moje králinda onemocněla v dubnu 2017 - měsíc jsme dávali Panacur,pauza 3 měsíce pak opět měsíc Panacur -3měsíce pauza opět Panacur půl roku pauza a nyní opět Panacur v červenci 2018 ... nevím přesně co nyní dále dělat...na vet Mvdr.Rašky mi paní doktorka Nálepová sdělila že Panacur už musí králinda brát denně a doživotně,mimo jiné jí chtěla zbytečně (8mi leté) králindě brousit pod narkozou zuby,protože po nemoci stále sama nejedla a nebrala v potaz to že jsem říkala že těsně před propuknutím encefalky jí chutnalo jíst a těžko ji dorostly zuby běhěm 3 týdnů..na broušení jsem ji nedala a udělala jsem dobře,Myška se zotavila a začla normálně sama jíst...a Panacur jí dávám s těmi pauzami a je v pohodě :-) jen nevím jak ted dál .. zda ještě po půl roce dále dávat ten Panacur a nebo jestli už nebude třeba...
  16.10.2018 21:35Monela
  Všem našim starym znamim,bych chtela oznamit,ze me po 12ti letech opustila kraliči holčička Fidorka.
  Vše,co jsem se o kralickach naučila,vdečim jí a temto úžasným strankam.Děkuji,holčičko moje!
  16.10.2018 22:07rega
  ammmbra: EC sme doma nemali, ale viem, ze v Prahe a aj v Brne kralickov po prelieceni tak raz do roka testuju (ak nemaju ine priznaky) a ak nie je aktivna, tak do nich ten Panacur zbytocne nepchaju. urcite sa pozri do archivu, bude tam toho celkom dost.

  Tie testy stoja tak 600 - 1300 Kc, zalezi na veterine, kam to posielaju a tak...ale clovek tiez zbytocne nepcha do seba penicilin len preto, ze mal pred par rokmi bacila.
  16.10.2018 23:05leprechaunek
  Mellania: nooo... :)) Jestli můžu poradit jediné, pokud nad tím budete dál uvažovat, radila bych samce.
  Jak tak čtu o kočce, tak právě se samičkami u králíků je občas potíž, že jsou to fakt dominantní potvory. Sama jsem měla exemplář, co se mi mazlil v posteli, ale přitáhnout jí domů společnost jsem se neodvážila, protože jak měla náladu, tak fakt byla ostrá a kousavá.
  Samci jsou většinou klidnější, pohodovější, nejsou teritoriální. Pokud máte doma kočku velkou madam, klidný samec by asi byl nejlepší parťák.

  Jinak naprosto vážně, klidně bych zvážila větší plemeno králíka, hlavně pokud pro to máte podmínky. V bytě se dá chovat i osmikilový belgičák nebo šestikilový francouzský beran, jsou to nádherná zvířata a proti kočce by nebyli tak těžce v nevýhodě. :))
  Jestli vás můžu trochu poňouknout, koncem listopadu je v Lysé výstava Chovatel 2018, jestli můžete, udělejte si výlet. :))) Stojí to za to. :)
  17.10.2018 03:52Nex
  Dobrý den, ahoj.

  Platí u králíčích mláďat, že do 7. měsíce musí mít neomezený přísun granulek? Všechny články, které toto uvádí jsou staršího data (tzn. několik let staré). Jak je to pak s králíčkem, u kterého neznám věk?

  A pak ta zelenina po přeléčení... jak ji kombinovat, z jídelníčku jsem spíš zmatená a přijde mi, že nic nemůžou neomezeně a všechno jen párkrát do týdne... je nějaká zelenina, co mohou každý den? :)

  Předem děkuji, určitě bude postupně dotazů více :D
  17.10.2018 06:58Felix13
  Dobrý ráno , včera jsme si pořídili králička ze zverimexu.. Nikdy jsem králíka neměl a tak jsem šel ještě než jsem ho přivedl domů k veterináři.. Ten mě řekl že je moc vystrašený a že mám přijít v pátek na očkováni pouze proti moru ... Tady jsem se dočetl že králíčci často,nejvíce ze zverimexu jsou nakaženi kokcidiozou a ze očkování bez přelečení ho může i usmrtit. Dnes půjdu k jinému veterináři i s bobky .. Felix(králík) je fakt moc vystrašený jakmile se přiblížim trochu ke kleci zdrhne do domku a začne zadní nohou kopat do stěny .. Nechci aby se mě bál ale samotného z klece aby vylezl ho nedonutím.. pořádně ani nepil a párkrát si kousl do jabka.. Chci aby mu bylo dobře, ale bojím se ze cokoliv udělám je špatně..
  17.10.2018 07:35Candík
  Felix: ovoce a zeleninu králíčkovi zatím vůbec nedávej! S očkováním také počkej. Je-li to mládě, nech nejdříve udělat rozbor bobků na kokcidiózu. Takže ode dneška pěkně sbírej bobky např. do skleničky od výživy, ale ne všechny, jen vždycky pár, a trochu je zakápni vodou ( jen maličko ) v pátek vezmi bobky na veterinu, to můžeš i bez králíčka. Teprve po vyloučení kokcidiózy nech králíčka naočkovat. Podívej se tady vpravo do FAQ na "kokcidióza, a také nahoru na lištu na "rady pro první týdny". Pečlivě si všechno přečti. :) Teprve po vyloučení kokcidiózy můžeš pomalu zkoušet dávat zeleninu a ovoce - postupně, vždy jeden druh. Pokud z něj králíček nebude mít průjem, můžeš druhý den přidat další druh. Zeptej se na veterině, zdali ti udělají rozbor na počkání, bylo by to lepší. S tím, že se králíček bojí je také normální. Nesnaž s ho lekat aby k vám neztratil důvěru. Budeš-li ho pouštět, jen si sedni nebo lehni na zem a nevšímej si ho. Králíček si postupně přijde sám aby si tě očichal. Všechno si tady pečlivě pročti, máš tam spoustu užitečných rad. Pokud nebudeš něco vědět, zeptej se tady na diskuzi. :)
  17.10.2018 07:40Daniberu
  Felix13: K rozboru bobků není potřeba s sebou brát i králíka. Pokud by kokcidióza byla pozitivní, musel bys před očkováním přeléčit a tak bys tam Felixe bral zbytečně dvakrát. Nech ho zatím v klidu, z klece ho určitě netahej. To by celou situaci jenom zhoršilo. Dokud nemáš vyloučenou kokcidiózu, tak mu žádné jablko ani jinou čerstvou stravu nedávej. Problém je, že jestli nezačne během dneška jíst a pít, tak by bylo nutné ho dokrmovat, což by při jeho ustrašenosti nebylo zrovna ideální :(. Pro jistotu si na té veterině kup dokrmovací kaši a injekční stříkačky bez jehly, protože víc než 24 hodin bez jídla může mít pro králíka fatální následky. Držím palce, aby se Felix zklidnil a začal jíst. Škoda, že neví, jaké má štěstí, že se dostal k tak odpovědnému páníčkovi :).
  17.10.2018 07:42Candík
  Monela: Katko, to je mi strašně moc líto. Dvanáct let je úctyhodný věk! Fiduška se u tebe měla jako v ráji. Vím, jak moc to bolí. :( Už je ale za duhovým mostem s ostatními králíčky, nic jí nebolí, a bude tě tamotud hlídat. Třeba potká i Candíka a budou si spolu hrát. Drž se vím jak moc je to těžké. :(
  17.10.2018 08:06Felix13
  Takže ho dneska nemám brát k veterináři aby ho poradně zkontroloval a tak ? Protože jsem si zjistil od příbuzné veterináře tady u nás v okolí se zaměřením na menší zvířata , takže se v tom vyzná daleko víc.. Dobře nechám mu tam jen granulky a seno .. Již teď z rána začal pít .
  17.10.2018 08:17Daniberu
  felix13: Osobně bych ho tam dneska opravdu raději nebrala. Myslím, že kontrola by stačila až před tím očkováním. Byl by to teď pro něj další stres. Je jasné, že se tomu stejně nevyhne, ale zatím by se mohl trochu zklidnit a zvyknout si, takže by se pak už z veteriny vracel do známého prostředí a zklidnění by tím mohlo být rychlejší. Je to ale jen můj názor. Někdo by si naopak mohl myslet, že by bylo lepší, aby už měl ty stresy co nejrychleji za sebou a pak se mohl začít v klidu adaptovat. Asi je na tobě, jakou variantu považuješ za optimálnější. V každém případě držím palce. To, že už pije je dobré znamení.
  17.10.2018 08:52Candík
  Felix13: souhlasím s Daniberu, také bych dnes králíčka na veterinu nebrala. Nejdříve bych nechala udělat rozbor bobků, a pak teprve kontrola. V tom případě, že budou bobky v pořádku, bych teprve šla na očkování včetně kontroly.
  17.10.2018 09:19Monakuč
  Felix13:
  A já bych sebou králíka na veterinu vzala, aby ho prohlédli, prohmatali bříško, zkontrolovali, zda nemá nějaké viditelné známky nějakého onemocnění a tak. Sebou bych vzala i bobky na rozbor a pohlídala bych si, aby byly výsledky nejpozději do druhého dne - když je doneseš v pátek, tak taky mohou být až v pondělí, a pokud má ušák kokcidiozu, mohly by ti být v pondělí na dvě věci ... Očkovat bych určitě ale do vyloučení kokcidiozy nenechala, a pokud je králík ze zverimexu a výsledky rozboru by byly až za pár dnů, tak bych na to nečekala, přeléčila bych ho i bez rozboru, pak počkala cca týden, posbírala bobky a nechala udělat kontrolní - a pokud by byl OK, tak bych očkovala. Zastávám názor, že v případě králíků ze zverimexu je kokcidioza téměř jistota, a než sbírat bobky několik dnů, a pak čekat ještě na výsledky, abych pak měla papír, že kokcidiozu měl, a současně mrtvého králíka, nebo v kritickém stavu, je zbytečný hazard.
  17.10.2018 13:07Felix13
  Ano nakonec jsem s nim na veterinu šel , veterinář se vyzná špičkově v králikách , prohlédl ho , zkontroloval zoubky bříško i donesené bobky . Felixe naočkoval a zvládl to na výbornou ani neškubala máme přijít znova v listopadu , teď si lítá v kleci a papá seno ☺ Do vody jsem mu koupil ty vitaminy a minerály a Brit granule . Tak doufám že mu bude dobře a bude zdravý ☺
  17.10.2018 14:15Merlouska
  Nex: ja bych zkusila selskej rozum.. uplne neomezene granule asi ne (obzvlast pokud je kralik zravej jako Otesanek), ale hlavne u mladat je dobre nebyt skrt typu "dostanes dve polevkove lzice granuli denne". Zelenina to samy - vyzkouset, co kralikovi chutna, z ceho nema travici problemy a to mu pak davat v nejakem rozumnem mnozstvi. Ono neni uplne potreba to vsechno nejak vylozene hrotit a stresovat se tim, pro lidi taky existuje spousta vyzivovych doporuceni a kdo to vsechno poctive dodrzuje? Vyjimkou jsou samozrejme kralici se zdravotnimi problemy, tam muzou byt specialni diety/jidelnicky nutne.

  Zakladem je seno, to by mel kralik jist hlavne. V lete klidne i travu, pokud mas zahradu a kralikovi trava nepusobi poblemy.
  Granule davame, kdyz ma kralik prazdnou misku, a klidne mu nasypu tu misku plnou - muj kralik neni ten typ, co dostane granule a nehne se od misky, dokud je nesezere vsechny. Ona si proste neco uzobne, pak pozdeji zase, pak zase trochu atd., takze plnou misku ma bez problemu na den-dva-tri (podle toho, jak velka ta miska je). Samozrejme zalezi na kralikovi, pokud bys videla, ze se tim fakt prezira a pak kvuli tomu napr. nechce seno, nebo tloustne, tak omezit.
  Zeleninu vetsinou davame okurky (salatovky), ledovy salat, cinske zeli, rapikaty celer, mrkev. Obcas se najde i neco jineho, listy od kedlubny, kostal od kvetaku nebo brokolice atd. Z ovoce obcas jablko, vyjimecne treba i banan nebo meloun.

  Jinak to, co pisu, neber jako ze to mas takhle delat - urcite se najdou lidi, kteri by s tim nasim stylem krmeni kraliku nesouhlasili, nebo to proste delaji jinak z ruznych duvodu. Ja zase nejsem ten typ, co kralikovi dvakrat denne v presne danou hodinu da polevkovou lzici granuli a presne odvazenych 200 g zeleniny :-) Si osobne myslim, ze staci dodrzovat nejaka zakladni pravidla jako dostatek sena, vhodne granule, vhodna zelenina, primerene mnozstvi a ten zbytek at si kazdej udela, jak to jemu a kralikovi vyhovuje.
  17.10.2018 14:52Nex
  Merlouska, selkej rozum je fajn, ale když si člověk během jednoho večera přečte kolik králíků umřelo náhle, protože se něco zanedbalo, a pak všude čte, že vlastně žádné granule nejsou opravdu 100% dobré, ale miminu jich má dávat tak moc :D Tak mi právě selský rozum říká, že někde je chyba :D Nejraději bych žádné granule nedávala a fakt ne z důvodu ušetření, ale protože mi po všech těch článcích přijde, že nikde nejsou opravdu pořádné :D
  S tou zeleninou taky... Dávejte plno zeleniny každý den, ale tahle dělá tohle, ta zas tamto... a sestav z toho nějak rozumně jídelníček :D
  Nesmí být špatný poměr vápníku a fosforu, ale nenašla jsem poměr správný :D 2:1, 1:2 nebo kolik? :D
  Achjo, mám z toho hlavu jak balón :D :D Už tak mám zajdu ze špatných podmínek a nechci, abych zanedbala něco ještě i já :D
  17.10.2018 15:35Merlouska
  Nex: tak on selskej rozum je i o tom, brat veci trosku s rezervou :-) Ono nejde o to, najit to nejlepsi a nejvyvazenejsi a vubec "nejidealnejsi" krmivo na svete, ale vybrat neco solidniho, co neni uplnej odpad (aka kombinace nejlevnejsi smeska + tvrdy chleba), a krmit pak tim, plus to doplnit tou zeleninou.
  Jinak granule teoreticky davat nemusis, par lidi to tu myslim tak delalo. Ale osobne s tim zkusenosti nemam, muzes zkusit pohledat v archivu.

  Jinak zrovna ten pomer vapniku a fosforu je v jidelnicku napsanej - v sekci s granulema: "poměr obsahu vápníku a fosforu by měl být přibližně 2:1 (např. vápník 1% - fosfor 0,5%)"

  Ja tohle ale fakt nikdy neresila, z te tabulky granuli jsem si vybrala to, co bylo v zelenem a bylo pro me i cenove prijatene, vic jsem neresila. Jen teda nevim, nakolik je to dneska jeste aktualni - za ty roky se mohlo slozeni zmenit, a nemam predstavu, jestli ta tabulka je aktualizovana nebo ne, ja z ni vychazela pred cca 4-5 roky.
  Zeleninu jsme odjakziva (prvniho kralika jsme meli pred eeeh.. 23 lety) davali takovou "klasickou kralici" (= co jsme si mysleli, ze kralik muze jist), ale treba az tady jsem se dozvedela o existenci rapikateho celeru, tak jsem ho zkusila a kralice ho miluje.

  Fakt si myslim, ze neni potreba to hrotit. Proste kralikovi doprat k jidlu neco slusneho a hlavne spoustu lasky a zivotniho prostoru.
  Ono stejne to, jak moc bude kralik zdravej, bude ve vysledku zalezet hodne i na jeho genticke vybave a "zivotaschopnosti" - vzdycky se najdou pripady, kdy nekdo kralika pipla a doprava mu div ne vic nez sobe, ale usak stejne umre ve dvou letech, protoze nejaka blba nemoc nebo problemy se zuby nebo cokoli, a pak na druhy strane pripady, kdy nekdo kralika krmi smeskou, tvrdym chlebem a slupkami od zeleniny a kralik se dozije 12 let, protoze je proste odolnej a prezije uplne vsechno vcetne atomovyho vybuchu :-)

  Vis co, ja nejsem v zadnem pripade "idealni" chovatel, nektery veci ani zdaleka nedelam tak, jak "se to doporucuje", a stejne kralice tu nasi/moji peci preziva uz 8,5 roku a vypada docela spokojene. To samy i dalsi nase zvirata - mame je radi, starame se o ne, kdyz dojde na problemy, tak to resime, ale fakt neresime, jestli tohle zradlo ma tolik % tohohle nebo tamtoho a ze je to moc nebo malo a ze teda tohle ne-e.

  To si ale stejne musi kazdy rozhodnout sam podle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi. Proste existuje cela skala pristupu lidi ke zviratum, od "moje zvire se ma lip nez ja", pres "mam sve zvire rad/a, ale nepodrizuju mu cely svuj zivot", az po tyrani zvirat. Kazdy z nas to bere jinak - ja jsem napsala, jak to s jidlem delame my, nekdo jiny se treba taky prida (nebo spousta informaci se da najit v archivu), ale ve vysledku to je fakt na tobe, jaky pristup zvolis, jestli budes resit kazdou desetinu procenta fosforu a kolik gramu ktere zeleniny ten kralik teda za den vlastne muze, nebo jestli proste z granuli vyberes neco pouzitelneho a zeleninu budes davat od oka nebo podle kralikovych chuti :-)
  17.10.2018 17:21leprechaunek
  Nex: :))) Ono je to jako u lidí, víš... Co jeden člověk snese naprosto bez potíží, z toho má jiný problémy (alergie, celiakie atd)... taky každý má jiný metabolismus, jinou snášenlivost potravin, jiné sklony k tloustnutí, jinou míru pohybu...
  Ti králíci nejsou o moc jiní, rozumíš? :)))
  Napasovat jeden konkrétní návod na všechna zvířata skutečně nejde, a ano, někdy ty rady můžou být i dost protichůdné. Ta zelenina, kterou zmiňuješ, je jeden ze sporných bodů, například... spousta lidí tím krmí bez problémů, a mého ušáka to stálo rok chronických průjmů.
  Naproti tomu "obilí", ze kterého se všichni křižují jako z moru, je ve formě ovsa pro králíky skvělé krmivo.

  Ad granule, totéž. Prostě opravdu NEJSOU jedny ideální a super nejlepší... záleží, co od nich čekáš ty (složení a cena), jestli je žere králík, a jestli na nich prospívá, netloustne nebo nehubne.

  Naklusat sem a obvinit nás, že ti nechceme říct přesné zaručené informace, je trošku nepochopení věci :)))))

  Například ses ptala, jestli je nějaká zelenina, kterou může králík každý den. Opět to záleží na tom, jestli to tvůj králík snese a bude chtít :))) Zelené saláty s výjimkou leďáku, fenykl, řapíkatý celer, hypoteticky... Ale jak říkám, můj králík si i touhle stravou zničil trávení...

  Selský rozum je ten, že se jako majitel vždycky musíš řídit svým zvířetem, a ideálně i svými znalostmi.
  Takže třeba při výběru granulí doporučuju si omrknout tady v jídelníčku základní parametry, sesumírovat si, co potřebuješ - jestli králík žere dost sena, a tudíž nemusíš trvat na nějakém mega zastoupení vlákniny, nebo jestli je to mladý, rostoucí králík, takže by třeba bylo fajn, aby granule měly víc bílkovin... neho hypoteticky jiný příklad, že je to starší zvíře, takže uvítáš snížený obsah živin i solí jako prevenci obezity a ledvinových kamenů.
  noooo a pak naklusat do e-shopu, k ruce si pěkně vzít papírek, vypsat si značky, parametry, složení a cenu, a podle toho se SAMA rozhodnout, co se ti zamlouvá. ;-)

  Hnusné, že? :))) Ale tady fakt každý krmí něco jiného podle svého vlastního uvážení pro konkrétní zvíře. :) Já krmím řečený oves, protože mám bobany 24h na volno a s jejich výdejem energie jim granule nestačily. Skoro nikdo jiný to nedělá.
  Taky nekrmím zeleninu, narozdíl od 99% místních obyvatel, protože jednoho králíka to stálo zdraví, a druhý na ni od chovatele nebyl zvyklý a nestojí o ni.
  Granule nekupuju ty "místní super nejlepší", protože sóju, kterou obsahují, nepovažuju za přirozené krmivo pro králíky a v granulích ji nechci, a čert vem "top" parametry. :)

  Prostě je to opravdu na tobě, jaké znalosti si pořídíš a jak to svoje vlastní zvíře budeš menežovat...


  Nicméně, v jednom má merlouska velkou pravdu. Králík ti nepojde ani z "třetích nejlepších" či "pátých nejlepších" granulí, ani z plus procenta bílkovin navíc, a dokonce ani tehdy, když mu místo salátu dáš rajče a a nebo místo rajčete nic :))))

  Takže klídek, zkoušej, hraj si, podstrojuj... a časem se dopátráš, jak to bude fungovat. ;-)
  Jen si pamatuj, že králíci mají celkem citlivé trávení, a vždycky je nejlepší co nejpřirozenější strava. Nebo s ní aspoň začínat. A to je seno, nic nezkazí ani sušená strava, bylinky. Samozřejmě granule. Cokoliv dalšího se zařazuje opatrně, pomalu, po částech a po vyzkoušení reakce. Buď pokud to králík sežere, a pokud to sežere, tak jestli se po tom nenadme nebo nepodělá.
  Každopádně, to, že pro králíka je hypoteticky skrmitelných 40 druhů zeleniny neznamená, že je musí reálně žrát. Řada špičkových výstavních chovatelů to nekrmí vůbec, a i veterináři jsou na tohle občas velice opatrní.
  Opravdu jsou králičí popelnice, co by sežraly snad i chilli papriku a nic jim nebude... a pak jsou citliví králíci, kterým i běžným salátem můžeš přivodit chronické průjmy. Takže vždycky začínat od základu a nic nepřehánět.

  Jo - jinak sorry za zklamání, ale nikdy nikdo neřekl, že krmivářství je jednoduchá věc :))))))
  17.10.2018 17:42Nex
  Já to nemyslela nějak útočně vůči lidem tady a ani vůči autorovi článku o jídelníčku, ale snažím se dopátrat jak to tedy je, když se v některých případech informace rozcházejí na každé další stránce. Netušila jsem, že mezi králíky to chodí tak, že vlastně každý se musí rozhodnout podle sebe, kdybych to věděla, samozřejmě nechci, aby mi tu někdo něco objasňoval, protože bych věděla, že jsou věci, které objasnit nejdou... Mám doma potkyše a tam je to jasné a jasně stanoveno, co mohou a co ne, jasně, že každý potkan je jiný a někomu může padnout tohle a jinému tamto, ale obecně je dáno, že tohle smí a tohle zas ne. Proto mě tolik mate, jak je to u králíků. A pardon, jestli někoho pobouřilo, že chci odpověď na mé otázky, myslím si, že je lepší se 30x zeptat blbě než jednou udělat fatální chybu.
  - - - - -
  A taky nečekám, že krmivářství bude lehká věc. Tak naivní zase nejsem. Po Vašem komentáři si připadám jako nějaká hlupačka z horní dolní. Nevím, jestli to byl záměr nebo ne, ale docela mě tento přístup k nováčkovi, co chce pro svého králíka to nejlepší, zamrzel.
  17.10.2018 18:02Anor
  leprechaunek: To jsi napsala moc pěkně. Opravdu je každý ušatec originál a ve výsledku ani tak nekrmíme to top nejlepší, ale prostě to, co je jeho králičenstvo ochotné sežrat.
  S tou popelnicí jsi mi připomněla, jak jsme s Borisem o víkendu vařili. Krájela jsem cibuli a chuligán mi lezl po nohou a prudil. Povídám mu, že to by stejně nežral a na ukázku jsem mu dala čuchnout. Čekala jsem, že se otřepe a půjde si po svých, ale on se s gustem do té cibule zakousl a prý to má aspoň pořádný grády, nééé jako mdlej salát. =D
  - - - - -
  Nex: Leprechaunek to nemyslela špatně, je dobře, že se ptáš a chceš pro králíčka to nejlepší. Králíci v jídle nemají žádná větší omezení, tedy když používáš ten zmiňovaný selský rozum.
  Co holky nezmínily, tak že se dost rozcházejí články o krmení králíčků mazlíčků a králíků na maso. To může být matoucí. Tam je důležité si uvědomit, že králík na maso žije půl roku a potřebuješ ho rychle vykrmit, proto dostává chleba, pečivo, oves, granule = vydatné věci. Chovatel chce, aby rychle vyrostl a chronické problémy s trávením v horizontu let ho netrápí.
  Naopak králíci mazlíci by nám měli vydržet co nejdéle v dobré kondici, tak je jasné, že pečivo a chleba nedostanou vůbec. Oves jako mlsku a granule jako výživový doplněk...
  Seno se dává vždycky neomezeně, ale to píšou všude. Jinak už holky napsaly snad všechno podstatné. =)
  17.10.2018 18:10leprechaunek
  Nex: ježí neééé, tak jsem to nemyslela :))) To bylo spíš pobavení. :)
  Nicméně na ten pocit absolutního blbce si ehmmm, trošku zvykej, to kolem králíků máme všichni, co trpíme sebekritikou, bez ohledu na počet let, kolik ty potvory máme... :-D

  Je moc fajn, že se ptáš, rádi poradíme, ale... někdy jsou ty rady hrozně nekonkrétní a lepší to nebude, no. :)))

  No a protichůdné občas taky. Co naděláme, když já ti řeknu, že oves je v cajku, a někdo jiný se ohradí, že obilí je špatně? :)
  Mezi výstavními chovateli se stejné boje vedou o očkovat nebo neočkovat, o preventivní léčbu kokcidiózy nebo ne... :)))

  Králičí komunita není jednotná, no. :)
  Zase kdybychom my věděly, že to stačilo shrnout do téhle věty, taky bychom ti tu nepsaly elaboráty :))
  Neber to prosím zle, opravdu ne. :) Z mé strany to určitě nebyl posměch, ironie, ani nic jiného zlého. :)
  Pravdou ale je, že na to, co ses ptala, sama odpověďět neumím :) Většinou se říká, že granule mají mít mrňata neomezeně, pokud na jejich úkor nepřestávají baštit seno... ale přesné množství, kdy to stopnout, sem snad nikdy nikdo nenapsal... :)))
  Taky se tu pár lidí ptalo, co se stane, když mrně nakrmí dospěláckými granulemi. No nemá se to, je tam trochu jiné složení, ale... tomu zvířeti se objektivně nic nestane, rozumíš...
  Jak kombinovat zeleninu, no, každý si to dělá jinak. :)

  Mimochodem, víš jak je úplně nejlepší začít? :))
  Neřešit nic obecně, ale napsat, co máš za králíka, věk, váhu, a co přesně bys potřebovala vědět :)
  Stejně předpokládám nenakoupíš 20 druhů zeleniny naráz...
  A s dotazem "co mám koupit a zkusit první" už se pracuje úplně jinak, například. ;-)

  Jinak sem zde přítomná garda opravdu nechodí s cílem z nikoho dělat blbečka, my jsme tu začínali úplně stejně. :)
  - - - - -
  No a jsme u toho, huháááá :))) Pro mě oves není mlska, ale plnohodnotné krmivo :-D Jako pamlsek má smeták granule :-D

  Jinak Boris šel na cibuli, jo? Hezkyyyy :-D :-D :-D To jsem zvědavá, co budeš dělat další týdny v kuchyni s králíkem na noze :-D
  17.10.2018 19:43Anor
  leprechaunek: Dneska jsem mu házela kousky květáku na druhý konec kuchyně, to ho trochu zabavilo... Ale zítra se asi zavřu do ohrádky. Potřebovali bysme mazliče na výpomoc, to zvíře je poslední dobou tak kontaktní až mi leze na nervy. =D
  18.10.2018 10:53aliki
  Karlička tu lítá jako cvok po celém obýváku. Jen doufám, že si nebude značkovat sedačku :)

  Máte vyzkoušené a osvědčené podestýlky? Nebo máte klec prázdnou. Já jsem vyzkoušela.

  Bez ničeho - blbé klouže jí to
  ručník, deka - blbě se to čistí.. je to od sena, bobků,moče.. takže to jsem zavrhla.
  zelená umělá tráva - podobně ta je super, ale blbě se taky čistí. Teď já tam mám, ale ona jak čůrá i mimo záchodek, tak to po jednom dni už i smrdí.

  takže jedině opravdu dát jako jsem to měla před 12ti lety. Peletky a přes to drátěnou síťku ať si v tom nehamtá a vždy vyčistit část co počůrá + záchodek.
  Ale koupím asi obyčejné peletky.. neboť tam dávám kočičí oki best.. a má sakra větší spotřebu jak moje dvě kočky.

  Vaše názory? Tipy?
  18.10.2018 11:52SindyEM
  aliki: Ťažko radiť, každý si musí prísť na to, čo je ideál pre jeho králika sám. Ja som skúsila podostielku: hobliny+pelety..potom samotné pelety..kukuričnú hrudkujúcu aj cats best..u toho cats best som ostala..nepojedá mi ju, ľahko sa čistí...ja mám ale králika poriadneho. Mimo záchod neciká..občas sa mu podarí vyparatiť niečo na gauči, ale to je kapitola sama o sebe. V kleci si mimo záchod nikdy nenacikal...Takže mám v záchode cats best..mimo záchod detskú látkovú plienku z Pepca. Tie sa mi osvedčili na dno klece najlepšie. Sú tenučké, a Alešek ich ani neregistruje, nevyhrabáva ako deky/uteráky alebo čokoľvek iné, čo som mala predtým na dne klece...ľahko z nich špinu vyprášiš, ľahko ich operieš. Cez leto som mu na dno klece nedávala nič, ale zasa problém: vynášal zo záchoda veľa podostielky mimo klec, keď sa to nemalo kde na tom plaste zachytiť. Ešte ma napadlo..Máš záchod dostatočne veľký?? Ideálne klasickú väčšiu vaničku... a ak ti Králička ozaj ciká po celej kleci, napadol ma ešte Asan..ten je vyložene pre králiky, vhodný na packy..na druhú stranu, ak ho bude pojedať, celkom problém. :/ musíš skúšať. Nám to zabralo rok, než sme prišli na ideálne usporiadanie klece pre neho, aj pre mňa... na to, že ozaj vaničkový záchod je lepší, na to, že ideál je detská plena na dne klece, na to, že miska s vodou je ozaj lepšia ako napájačka, a že netreba ani kameninu, stačí keramika, lebo pije z nej krásne a neprevrháva mi ju.. a o pár rokov sa jeho návyky/potreby môžu zasa zmeniť a opäť budeme hľadať riešenie... tak to proste je :D
  18.10.2018 12:56Merlouska
  aliki: jak uz pise SindyEM, zkus velky obdelnikovy zachod - podle albicka ma Karlicka v kleci rohovy zachod a jak tak koukam na fotky, kde jsou vedle sebe kralik a zachod, tak bych docela i rekla, ze je to na ni fakt maly.
  Zkus nejprve vetsi zachod, doporucuju i pokud mozno vysoky a s okrajem - kralici maji nekdy tendence zvednout prdelku tak moc, ze u nizsich zachodu pak stejne nacuraji pres okraj. Ja mam treba pro (2,25kg) kralika tohle (koukej hlavne na rozmery, konkretni wc neni podstatny):
  https://www.akva-exo.cz/detail/pro-kocky/zachodky/bez-krytu/10234/ - wc de luxe, kralici by se do nej vesli i dva, kdyz hrabe, tak to tolik nelita ven, nema sanci precurat pres okraj, protoze je vysoky
  https://obchod.kralici.cz/p1475-toaleta-jerry.aspx - prakticky totez co vyse, jen o malinko mensi
  https://www.akva-exo.cz/detail/pro-kocky/zachodky/bez-krytu/9582/ - maly a nizky, takze pouzivam jen jako venkovni
  Vetsi zachod je investice maximalne dvou stovek, a za pokus to urcite stoji. Asi ji to zmensi prostor v kleci, ale jak na ni koukam, co ten domecek zrusit? Respektive vymenit za nejake prkynko, aby ji tam zustala ta pozorovatelna, ale zaroven by tam porad byl nejakej prostor pod nim, kde by se mohla pelesit.

  Jinak nevim teda, jestli ty jeji "nehody" jsou to, ze se netrefi do zachodu, nebo jestli proste klidne cura po cele kleci, ale pokud to druhe, tak to asi chce cas, nez se nauci. Nevim, jak je stara, muze to byt taky jen projev puberty. Na tu dobu by mozna nebylo od veci proste nemit v kleci nic a ona by se pak odnaucila si tam delat louzicky, co se do niceho nevsaknou.

  Jaky povrch ma dno te klece? Je uplne hladky? My mame uz leta klec, ktera ma na dne takovou jakoby sit ctverecku (je to videt treba tady na fotce: http://img.kralici.com/kralici/alba/08c9589d29fa109601c2.jpg), diky kterym to kralikum tolik neklouze, i kdyz nemaji na dne nic.

  Jinak co jsme my vyzkouseli.. kdysi davno jsme pouzivali balici papir (takovy ten uplne obycejny hnedy), ten byl celkem dobry i na to, ze se kralik zabavil jeho trhanim :-D Pozdeji jsme presli na bavlnene koberecky - s tema je to asi takhle: jo, kralik si to zabordeli senem, bobkama, vylitou vodou, zeleninovejma stavama, pocura si to atd., ale seno a bobky se daji vyklepat/vyluxovat a koberecek se da vyprat. Nicmene kralici nekdy mivali tendence si ten koberec stejne shrnout a lezet na holem plastu.

  Co se tyce podestylky do zachodu - obycejnyma peletkama si podle me nepomuzes, sice jsou levnejsi nez hrudkujici podestylka, ale ty peletky se po pocurani rozpadaji a na cisteni je to horsi nez vybirani hrudek/bobku a kolikrat skoncis tim, ze to proste vysypes cely i s "nepouzityma" peletkama. Takze spis zase jeste vetsi spotreba a financne to nakonec vyjde zase nastejno.
  Ale zkusit to muzes a uvidis, treba ti to nakonec fakt prijde lepsi. Ja uz ale na cat's best öko plus nedam dopustit :)
  18.10.2018 13:22ctulka
  Aliki my jsme museli také hledat,co na spodek klece. Ted máme Bobka a ten je nejhodnější. Chodí do záchudku takže kolem čisto a seno mu dáváme vedle záchudku a na 1/3 klece je kobereček,aby mu to neklouzalo. Ted je to složitější,ale přišli jsme na to,co dělat. Bobek byl nemocný a před rokem se mu stočila hlavička na stranu,takže vidí jen na jedno očičko a to ještě nahoru. Proto už musí být v kleci a místo rohového záchudku má ted nízký tácek ,aby si na něj mohl hupsnout. pít se naučil z napáječky. Předtím měl misečku,ale to potom nedokázal.ale napáječka to spravila Do toho tácku dáváme peletky vždycky hrstičku, takže jak je tam načuráno,hned čistím. Jo a chodí nám na ten tácek i bobkovat takže je to individuální a musí se zkoušet,co zabere. Ted se mu už v kleci nelíbí a dává to vědět tak,že kouše do mříží a lomcuje jimi že chce ven Tak jej vyndám a nechám jej si poběhat. Zatím nikde nic neudělal a jak chtěl do klece,tak si sedl před dvířka a čekal,až jej zase dáme zpět do klece a hned metl na záchudek. A zkoušeli jsme i ty podložky, ale hned je poshrnoval a potrhal. Jo a ještě na chtě má taky klec,ale tam má daný nízký tácek pod boty, takže tam mu seno dávám k mřížce a hned vedle je tácek s peletkami,aby si mohl sednout na záchudek a křoupat seno
  A i tam má kousek koberce,aby mu to neklouzalo. A když se mu chce,tak se na něj natáhne a spinká
  18.10.2018 19:15aliki
  NO ona chrápe právě nahoře na tom domečku. Do něj chodí minimálně, ale asi ráda kouká ven a válí se tam pořád. Z napáječky pije krásně koupila jsem takovou velikou 600ml a pije pořád a má to tak na 3 dny jak kdy. Koupila jsem ten rohový neměli jiný, ale objednala jsem tento vlastně dva čekám každým dnem https://www.aliexpress.com/item/SOFT-Pet-Materialtoilet-Plastic-rabbit-to-clean-Rabbit-toilet-Buckle-design-not-easy-to-loose/32860531105.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4c814c4dMkx7Pi

  a dneska mi dorazilo tohle https://www.aliexpress.com/snapshot/0.html?spm=a2g0s.9042647.6.2.25294c4dDmIwQ6&orderId=94995853457100&productId=32856564213

  kupovala jsem to do obýváku, když byla Karlí u synka, ale dala jsem si jí k sobě do obýváku před televizi, tak mi tu asi zůstane. Tak to asi nechám do karavanu pro holky, když jezdíme v létě a nebo to tady nechám třeba u syna, když tam králík zabrousí, tak aby se tam třeba uvelebila a nebo nevim uvidím.
  18.10.2018 19:59Tacco
  Potřebovala bych poradit - když vezmu naší králindu ven na vodítku tak je úplně v pohodě i když ji beru z klece a venku je strašně hodná , ale problém máme když ji chci zase vzít domů - začne na mě vrčet a za žádnou cenu se nenechá vzít , zatím to dělám tak že si nad ní jakoby kleknu a potom ji vezmu ale při tom brání sebou začne cukat a prostě se jí to nelíbí tak nevím co mám dělat , máte někdo takovouhle zkušenost ??
  18.10.2018 22:33Merlouska
  aliki: ten druhy odkaz nefunguje. Jinak u toho prvniho odkazu - podle popisu je velikost toho zachodu 28*23*15cm - to je furt strasne maly. To je tak mozna pro kralici mlade, ale urcite ne pro dospelyho kralika. A kdyz vidim ty fotky dole, kde jsou i usaci, tak ty mi to jen potvrzujou. Fakt zkus spis poradny obdelnikovy zachod, podobny jako na tech mych odkazech. Ja nemam rada zachody, kde si sednu a kolenama se div neopiram o dvere, a myslim, ze kralici to maji podobny a maji taky radsi prostornejsi toalety :)
  Jinak ja osobne bych kralikovi asi nic s takovymhle rostem nekoupila, nejak k tomu nemam duveru, bala bych se, ze si tam nejak zasekne packu, nebo ze z toho bude mit otlaky (nevim nakolik jsou ty obavy racionalni nebo ne, ale proste na me to nepusobi duveryhodne).

  Osobne jsem nad zachodem s rostem jeden cas uvazovala taky, kdyz mela kralice hrabaci obdobi a me privadela k naprostemu zoufalstvi tim mrdnikem, ktery vyrabela (tohle bylo celkem bezny:
  https://ctrlv.cz/shots/2018/10/18/jf4g.png), ale kdyz jsem hledala, jak zachody s rostem vypadaji a funguji, tak jsem nakonec usoudila, ze to asi uplne idealni reseni nebude. A koupila jsem misto toho jeste vetsi (vyssi) obdelnikovy zachod, ze kteryho ta podestylka nelitala tolik, obzvlast kdyz jsem ji tam te podestylky dala minimum. Sice si to shrabala na jednu stranu, ale to uz mi bylo jedno, hlavne kdyz to nebylo po celym pokoji.
  (Jen na okraj - od doby, co je vykastrovana, uz hrabaci manie nema. Dikybohu za to.)

  Jinak pokud ti usata chrape na domecku, tak si fakt myslim, ze domecek jako takovej nepotrebuje, stacilo by tam jen prostrcit nejake "prkynko" skrz mrize, poslouzi to uplne stejne a pod nim bude mit prostor navic.
  19.10.2018 12:36alea
  Dobrý den, stránku jako je tato hledám už nějakou dobu, potřebovala bych totiž poradit s ušákem. Dostali jsme ho když jsme byli malé děti - jistě si dokážete představit co to znamená - jenže mi ho poslední dobou je vcelku líto, jelikož nedostal péči a lásku, kterou si zasloužil. Už je mu kolem osmi let a na bříšku se mu formuje jistý útvar (ano byli jsme na veterině, ale je prý moc starý na zákrok) no zkratka nevím jak dlouho tu ještě bude, ale chtela bych aby nakonec věděl, že jsme ho měli moc rádi, přestože jsme úplně neoplývaly znalostí pro králíčky. To jen aby jste věděli v jaké jsme teď situaci, má otázka ale je, zda-li je možné si s nim ještě vybudovat pěkný vztah a popřípadě nějaké rady jak na to. Předem mockrát děkuji.
  19.10.2018 15:14Teodorek
  Dobrý den , mám takový problém s ušákem. Mám ho 4 dny a nikdy předtim jsem králíka neměla , pouze křečky. Tady jsem se dočetla vše důležité ,za tuto úžasnou stránku děkuji ☺ No a teď k problému ušák je ze zverimexu ale z kvalitního je zdravý , hodný , fakt užasnej . Byl i u veterináře a očkování a celkové kontrole ... no jelikož jsme měli křečky zbylo mi po nich taková ta směska obyč z Kauflandu .. kralicek byl dárek a první den jsem neměla co jiného mu dát do misky než tohle a druhy den jsem mu k nim přisypala granule Brit , těmi se prohrabal a snědl pouze tu smesku.. teď se těch granulí ani nedotkne jenom jimy provrtá čumák jestli tam není směs.. ptám se co teď ? Jí teď jenom seno a kolečko mrkve... Zkusit jinou značku popř. jakou? Nebo ho nechat než si na ně zvykne ? Děkuji předem za odpovědi
  19.10.2018 16:23Daniberu
  Teodorek: Já bych vydržela a nechala ho klidně pár dní jen na tom seně. Kdyby si nezvykl, tak bych možná ještě zkusila jiné kvalitní granule, ale směsku, obzvlášť nějaký "šmejdík" pro křečky, bych mu určitě nedávala :). Rozbor bobků na vyloučení kokcidiózy ušáčkovi veterinář před tím očkováním udělal? Kdyby ne, tak by bylo očkování a krmení čerstvou stravou celkem riskantní.
  19.10.2018 16:53Teodorek
  Ano udělal:) je to čipera furt lozí si sám z klece koukat jestli tady jsem vyskočí si i na postel 😁 nebojí se neutíká přijde si sám , ale jak asi nebyl "zvyklý" v tom zverimexu na tuhle stravu tak neví co to je si myslím) Je fakt aktivní i přes den, pořád pije a skáče si i do sena takže myslím ze určitě nemocný nebude) a ještě jsem se chtěla zeptat na kastraci , máme a budeme mít jenom jednoho je to kluk a tak jestli je pro něj lepší kastrace nebo jestli když je sám tak je to zbytečné? Děkuji
  19.10.2018 18:26alea
  .... ještě abych připojila k mému předchozímu příspěvku, mám poněkud problém v uvozovkách dostat ho z klece, snažíme se aby měl otevřeno ve dne v noci, avšak on vůbec nechce ven i když má tu možnost. Aby jste se nemuseli ptát, tak co se zařízení klece týká, tak má dvě pítka, toaletu, ale koberec či podložku v kleci nemá, rohy klece jsou totiž snížené a vždy v nich má načůráno - tedy jen u těch dvou na straně toalety. Po bytě máme plovoucí podlahu, ale on má přístup po pokoji díky menším koberečkům. Budu moc ráda za jakékoliv rady o tom, jak se o něj správně starat a opravdu mít šťastného ušáka.
  19.10.2018 21:04aliki
  merlousko ale to se mi prece nevejde do klece to velký. Navic jsem ji ted dala takovej velkej s velkym okrajem ven a ona do toho nechce. Radeji mi kajdi kolem dokola. Viz nový album u mě.

  Rošt jsem měla i u prvního králika asi tak 7 let a dobry. Nohy maji velky, takze se nikde nic nezasekne.

  Ona uz asi pochopila, že má čůrat do záchodku... asi dala jsem tam to zelené přes to jsem dala podložku dětskou a na to ten rošt a dobrý.. koukám že to modrý není od čůrání, tak asi chodí jen do záchodku. Nakonec to mám tak dala jsem do fotek koukni. A teď jsem jí vyblejskla ja se válí vedle klece kolem samý bobek a v zeleném je naházeno co vždy posbírám..
  - - - - -
  Každopádně nafotím až mi ty nový dorazí.
  - - - - -
  alea: no ta moje by byla nejraději zase pořád venku. A to jí tu nahání naše fenky a ona zase nahání kočky :)
  19.10.2018 22:27leprechaunek
  alea: to je těžké... v podstatě vůbec nepíšeš, proč by momentálně šťastný neměl být...
  20.10.2018 13:04aliki
  pouzivate nekdo konopné pazdeří jako podestýlku a nebo do toalety? Tuhle https://obchod.kralici.cz/p1725-jlp-product-konopne-pazderi.aspx
  20.10.2018 20:30Candík
  aliki: zkusili jsme to jednou, a stačilo to. Ani jsme to nespotřebovali celé, zbytek jsem dala na zahrádku kytičkám. Strašně to páchlo když to králíček počůral a bylo to v podstatě nevyčistitelné. Možná je to tím, že jsme zvyklí a rozmazlení CBOP. :)
  20.10.2018 22:10claudie
  alea vzdy se da neco delat...;))) kralicek vyciti ze ho milujes a chces mu venovat peci ;))) predne doporucuju precti si tady na strankach jidelnicek...vychovu a ochoceni...a zacni tim...ze kralicek bude od tebe dostavat granulky rano a vecer z ruky do misky... musi byt pravidelny system krmeni...kralicek to zacne chapat jako peci ;) zeleninku a bylinky mu davej z ruky...a vzdy ho oslov jmenem....samozrejme popatrne s mnozstvim zeleneho krmiva...jako nej mlsku mu z ruky dej suseny banan z granuli nebo krizalu z jablicka. Co je zvykly kralicek basti cely zivot? a ma kralicek nador? Napsala jsi dost nejasne co ma za problem....a je mozne ze z klece nechodi ven.....protoze se tam citi v bezpeci...a navic jeho zrdavotni stav ho muze omezovat v chuti jit se probehnout...
  - - - - -
  aliki: k podestylce do klece ;) za 30 let s kralicima milackama jsem vyzkousela vsechny verze zminovane v diskusi ;) krome detske plinky...a to ze mi zda jako uzasne reseni pro kralici miminka a pubertaky...nez pochopi ze chteji mit cisto v kleci...a ze na curani a bobecky je zachudek ;) a soucasne 7 lete zajeci lasky mam naucene na zasusteni pytliku smesi...a obe zaroven skacou do zachudku vycurat pred papanim ;)))) a bezi pak bastit ;) a jjako podestylku jsme meli od slamy pocinaje...pres koberecky z ikey az po soucasnou fazi mekkych koberecku/ puvodne odrezky kobercu/ a nyni vychytavka na miru klece z globusu za 30 kc...minikoberecy. Snadno se vyluxuji...a holky vbehnou kklidne tryskem do klece...a neklouze jim nic pod tlapkama ...navic nemaji otlaky...protoze behaji jen po kobercich..a na plovoucce se naucily pribrzdit ;) ovsem to podstatne je ze mi koberecky neohlodavaji...coz ne kazdy kralicek takto prijme ;) takze je to puze tip pro ty zajeci nezbedy...kterym nechutnaji koberce ;)))
  21.10.2018 14:43Teodorek
  Zdravím tak Teodorek začal papat už i ty druhé granule a dneska má měkkčí bobky a trochu mazlavé , myslíte ze je to kvůli náhlé změny potravy ? Nebo spíše příznak kokcidiozy ? Podotýkám ze ušák je velmi chravý pořád vylézá z klece běhá po pokoji chodí zamnou papá seno , pije ... také jsem se chtěla zeptat jak často se králíci drbou olizujou (čistí) Teodorek to dělá každou chvilu během minuty se podrbe tak 5x pokaždé ale jinde na jiný straně , kontrolovala jsem ho uši jsou bez šupinek ani nejsou zarudné tak jestli to nesouvisí nějak i s tou změnou stravy a prostředí nebo to nějak řešit s veterinářem , jestli hned zítra nebo počkat par dni jestli to ustoupí . Děkuji předem za rady:)
  21.10.2018 16:03aliki
  Candiku ja mam taky rada cat best, ale ja tu mam kočičí tenhle https://www.zoohit.cz/shop/kocky/kockolity_podestylky/cats_best/121830

  a ten tedy nevim pro kočky super, ten používám 12let a nemělina bych nikdy, ale pro králíka mi nevyhovuje. Musím to měnit každý den a je to tady sakra spotřeba!!! Možná ten hovínkovej univerzasal bude lepší, ale ten jsem ještě neobjednala. Ale tenhle tedy fakt ne. To i kočky mají menší spotřebu :)
  - - - - -
  A ještě jedna radost. Karlí už začala jíst ty super granule https://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/krmivo/pro_kralicky/19020/439212

  za což jsem ráda. Nicméně chtěla bych jí to asi i obměňovat máte prosím typ co na obměnu? Nebo doplněk?
  21.10.2018 16:19Martina86
  aliki: Candik myslela určitě cats best oko plus. Mně to přijde jako nej podestýlka, proč to u králíka měníte každý den? Je to hrozné plýtvání, škoda podestýlky. Já ho kupuju už léta a vždy ten mega pytel a vydrží to hrozně dlouho, po vyčistění wc dosypávám dle potřeby.
  21.10.2018 16:36aliki
  Marti ja to mam jen v tom zachodku a je to proste pocurany tak ze je to cely mokry.
  21.10.2018 16:39Martina86
  aliki to Vám to nehrudkuje? já dávám vrstvu tak 5 cm a vybírám jen hrudky..
  21.10.2018 16:45Candík
  aliki: my máme podestýlku také jenom v záchůdku a spotřeba minimální. Jak píše Martina 86, dáváme také vyšší vrstvu a vybereme jen hrudky. Mega pytel ( kupujeme 4O l ) vydrží opravdu dlouho. Jednou za čas doplníme trochu nového. Ty, jestli dobře čtu, zmiňuje Cats Best Univerzal, a ten nehrudkuje. Zkus ten Öko plus. Oni jsou to dva druhy. Univerzal je vhodnější pro dlouhosrsté králíčky, Öko plus pro ty krátkosrsté. Neměnila bych za jinou podestýlku, a že jsme jich vyzkoušeli!
  21.10.2018 16:51Martina86
  Candík: se omlouvám že jsem se Vám vmísila do debaty :-) studovala jsem ty podestýlky a dle odkazu co vložila aliki cats best oko plus mění obal, ale dle popisu na zoohitu je to pořád hrudkující. Zkopírováno z odkazu: Kočkolit Cat's Original, následovník kočkolitu Cat's Best Öko Plus je mnohem účinější než klasické podestýlky pro kočky........

  aliki: mrkla jsem Vám do alba a všimla si strašně slabé vrstvy v zeleném záchodku, řekla bych že tam je ten problém. je toho tam málo.
  21.10.2018 16:56Candík
  Martina86: od toho jsme tady, abychom diskutovaly, takže jsi se nevmísila, ale napsala svůj názor. :)
  21.10.2018 17:00aliki
  Marti ona tam vubec nechodi stejne. To je jen provizorium nez mi dorazi ty obdelnikovy z ali. Ona si radeji zaleze do klece a nebo proste bobkuje dokola. rekla bych ze je moc vysoky ten okraj tak tam enchce skakat. Nebo nevim. Nicmene v ty kleci opravdu musim ten rohovy zachod menit jakzdy den. Chlasta jak blezen a cura o 106. Ale asi cura jen do zachodku protoze jsem ukukovala tu podlozku a vypada nepocurana.. jiank jsem na ali nasla ty pleny 100 ks za 20 dolaru coz je super cena,t ak je asi nakoupim a budu davat zatim tak. Prijde mi ze kdyz tam dam koberec tak mi ho proste pocurava. Kdyby byla cistotna tak ok, ale ona asi zatim poradne nebude.

  jinak jsem koukala na tvyho malyho kralika :) je uzasnej :) a klec mas asi delsi, tak to tam ma krasny i ten velky zachod.ja ji nemam kam strcit tak ji mam v obyvaku pred televizi ale nevadi ji to.
  - - - - -
  Hlavne ten zeleny zachod mi tu ocumujou kočky a musím je hlídat, aby mi tam nevlezly :)
  - - - - -
  Candíku já mám opravdu ten pro kočky co jsem dalava odkaz a vcera tam toho fakt bylo hrozne a vubec to nehruzdkuje a je to "nasaklej kus bláta"... prijde mi ze je v posledni dobe hrozne mizerna kvalita toho oki. Kupuju na zoohitu a snad uz i to začali šidit nebo tomu nerozumim. Příště vyfotim.
  21.10.2018 17:00Candík
  aliki: Martina 86 má naprostou pravdu, že je té podestýlky v záchůdku jako šafránu. :) Chce to dát větší vrstvu, alespoň těch 5 cm. Zkus dát víc. Ona se jistě na záchůdek také naučí, neboj. :)
  21.10.2018 17:03aliki
  Nicméně by se mi líbil dřevěný přechod.. most přes celou klec na válení. Viděla jsem tu takový tunely ale aby to byla jako zavesna polička. Ona se váli nahoře a dolu moc nechodí, tak bych ji to tam nějak chtěla dát aby se mohla válet i pod tím.
  21.10.2018 17:08Martina86
  aliki: dejte jí čas, je u Vás krátce. postupem času to vypiluje k dokonalosti. ale i tak klobouk dolů že po tak krátké době chodí na wc. mě ten rohový záchod vždycky přečural, byl nízký a nešlo tam toho nasypat moc. ten obdělníkový je prostě nej :-) a děkuji za pochvalu, vyřídím :-D klec má 120 cm
  - - - - -
  Aliko: ten můj je bobek no, ve svém věku má jen kilo a půl :-D
  21.10.2018 17:17aliki
  Candíku to je ale záměrně chodí mi kolem toho Akira a chtěala byjí to použít :) Ale dala jsem jí tam více, ale nechodí tam. Asi je to moc vysoký.
  - - - - -
  Mnš se ten obdelník Marti líbí co máš, ale do tý 100vkovy klece by to bylo velký. Uvidím co mi přijde. A to zelené co mám jsem taky zkoušela dávat a ej to fatk velký a ona do toho skočit nechce.
  21.10.2018 17:18Martina86
  aliki: a co uříznout desku a strčit to mezi mříže? bude mít místo jak nahoře tak dole :-)
  21.10.2018 17:40aliki
  Marti už se na tom pracuje manžel s tím teď přišel. Jdu najít prkno a dala jsem foto jak to má a jak šikulka sedí na záchůdku způsobně :-))
  21.10.2018 17:46Martina86
  Aliki: super, jsem zvědavá na výsledné foto když bude :-) taky mám "poličkového" králíka, veškeré domky lelěly do koše, válel se jen na střeše.
  21.10.2018 18:59Candík
  aliki: to chápu, že kočička by ráda chodila na ten záchůdek. Netuší, že je králíčkův. :) Jen se mi zdá ten záchůdek malý, možná proto se jí do toho nechce? Přimlouvala bych se za obdélníkový, mají různé rozměry.Třeba by tam nějaký pasoval? My máme na chalupě rohový, protože je tam menší klec, ale Ferdík ho vždycky přečůrá, ačkoli má snahu na něj chodit. Doma máme dva obdélníkové, jak v kleci tak venkovní, ( je celý den na volno ) a tam tenhle problém nemáme.
  21.10.2018 19:09claudie
  Tacco: chovani kralicka muze mit spoustu pricin...predne je potreba si uvedomit..ze kralicek neni predator ale v prirode byva koristi...a ma tudiz pudovou vybavu branit se nebo utect...at uz ma strach...nebo se mu to jen nelibi...a vrceni je rozhodne projev nesouhlasu nebo strachu...a zvedani kralicka do naruce muze vnimat jako uchop dravym ptakem....v kazdem pripade bych tyto situace nepripravovala...ja nejsem ani zastancem voditka...a moje kralici lasky maji bud vybeh po byte...nebo na zahrade ve venkovni ohradce ;) a tim ze kazdy kralicek original.....nektery nikdy neprijme zvedani nebo voditko...napr moje jedna samicka si chodi pro hlazeni adrbani zadicek na zemi a chyta histerak kdyz ji vezmu na klin....a ta druha miluje chovat v naruci na miminko...a muze mi udrapat nohu jen co prijdu ...tak se chce chovat...kolikrat do par minut usne ;))))
  21.10.2018 19:30KaK
  Teodorek: Jestli má měkčí až mazlavé bobky a jsou mu dva měsíce, tak bych ty bobky pro jistotu nechala ještě jednou vyšetřit na kokcidie, mohly se pomnožit stresem ze změny prostředí, očkování, stravy, ale taky to může být opravdu jen z té směsky pro křečky nebo z mrkve - zeleninu bych pro jistotu vysadila, dokud se nezlepší. Po těch granulích Brit by to snad být nemělo, ale každá změna stravy může trochu pozlobit.
  21.10.2018 19:50aliki
  Tak vymyšleno a hotovo :) tímto děkuji manželovi za rychlé řešení :) http://img.kralici.com/kralici/alba/08d6378cdf5110c80258.jpg

  a asi je klec dobrá protože mi tam vlezla i Ladynka a vyjedla jí rozinky :) http://img.kralici.com/kralici/alba/08d6377d6f5910c80258.jpg

  Ještě pak vyfotím, jak se bude válet. Tohle jediné si nepočůrává, když to je tak nahoře. Když jsem to dala pryč a to zelené jen dolu, tak to hned počůrala, ale takto nahoře ne.

  Jinak to je kus dřeva. Manžel tam udělal zářezy a nahoru jsem dala oboustranou lepicí pásku a na to zelený koberec z obi co tam prodávají 1x2m.

  Martina86 - ano Marti to je casita ferplast 100. Byla kupovaná narychlo na Václava, když bylo všude zavřeno a Karličku jsme našli venku. Koukla jsem na sbazar a paní v okolí jí prodávala i s vybavením a ukecala jsem na 1200. Bylo to za tohle všechno http://img.kralici.com/kralici/alba/08d62986aca710f0c21d.jpg myslím, že to narychlo šlo.
  - - - - -
  Marti, ale ty máš delší tu 120tku. Myslím, že do týhle ten záchodek by byl fakt už velký. Jak velký máš ten záchodek co máš vevnitř?
  - - - - -
  Candík: Kočka chce chodít do toho hráškového co mám vedle sedačky http://img.kralici.com/kralici/alba/08d6377c791c10c80258.jpg

  do toho co je vevnitř naštěstí ne :) ona tam kupovidu krásně pózuje kukni a přijde mi že jo to snad i stačí http://img.kralici.com/kralici/alba/08d6377c86a210c80258.jpg aspoň tedy prozatím. Mám objednanž ten obdelník tak uvidíme.
  21.10.2018 20:23Danulililinka
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat za jak dlouho od porodu samice můžu začít znovu skákat králičí hop. Je po porodu 4 mláďat které jsou již odebrané, od porodu uběhly 2 měsíce. Děkuju za všechny odpovědi.
  21.10.2018 22:07aliki
  TAk posílám fotečku. Váleníčko http://img.kralici.com/kralici/alba/08d637a1004710c80258.jpg

  Je to super velký, takže se válí.
  21.10.2018 22:59Martina86
  Aliki: tyjooo to je parádní. A jak je tam spokojená super fakt. Až budu doma tak premerim. S tou klecí jasně, na to že to bylo narychlo tak super kup
  22.10.2018 08:31Candík
  aliki: manžel je šikulka, moc hezky to udělal. Není nad spokojeného králíčka! :) Je vidět, jak je králinka na rozhledně spokojená, moc jí to na sluší. :) Jste hodní, že jste se ušáčka ujali a jak je vidět, má se u vás krásně.
  22.10.2018 11:07Martina86
  Aliki: posílám rozměry obdélníkového wc: bez okraje 41x31 a s okrajem 42x32
  22.10.2018 12:32Leonac
  Dobrý den,

  máme 2letého kocoura, který byl před nedávnem vykastrován. Od té doby je více hravý a má větší chuť k jídlu.
  Asi před týdnem jsme si přivezli mlédě zakrslého králíka a kocour se chová buď tak, že si ho nevšímá anebo sem tam by jej chtěl jakoby lovit (přišla jsem do pokoje a držel ho mezi packami a čuchal k němu), občas ho i honí a králíkovi to není příjemné (ještě není plně ochočený). Nyní už se setkávají jen pod dozorem.

  Předtím než byl kocour vykastrovaný, tak jsme hlídali asi měsíc zakrslého králíka kamarádům a kocour si ho vůbec nevšímal, proto jsme se rozhodli si pořídit vlastního, ale po té kastraci je kocour trochu jiný (více hravý).

  Nevím, jak je teď přivyknout, aby spolu dokázali spokojeně soužít, neporadíte mi někdo?
  22.10.2018 20:52aliki
  díky všem :) Je to mrška musím jí hlídat. Leze mi k televizi a bojím se, že mi jí ohryže. Skočí k televizi a přes krabice ke mně na stůl a šmejdí :)

  Marti 41x31 to je docela dost na tu moji klec :(

  Leo oni si zvyknou. Já mám kočky 2 a ty jí ignorují. Lítá za ní jen jedna krysařice. Ale musím je hlídat.
  - - - - -
  A přistižena při činu
  http://img.kralici.com/kralici/alba/08d6385fed1510c80258.jpg

  tak snad se tam naučí chodit.
  23.10.2018 07:24Brbla
  Leonac: s kastrací kocoura to nemá nic společného, rozdíl bude nejspíš v tom, že tohle je mládě. Králičí mimino budete muset hlídat a jak bude růst, tak si jistě získá lepší pozici před kocourem než má nyní. Ke mně se dostal králík již jako dospělák a žádnou kočku ani nenapadlo jej lovit. Moje kočky dobře reagují, jakmile řeknu ostře ne a to bych určitě při výchově zkoušela využít.
  23.10.2018 11:17aliki
  Tak Karlička je pěkná mrška. Leze tu všude. Leze i na škrábadlo pro kočky. A je tak ofouklá, že mi vyskočí i na stůl a chodí po notebooku... no musím jí pořád hládat...

  hlavně... jak jste vysvětlili ušákům, že kabely a televize se opravdu nekoušou? Nebo prostě hlídat a hlídat.
  23.10.2018 12:27Merlouska
  Usakum se neda vysvetlit, ze kabely a televize se nekousou. Jedinym resenim je zamezit jim v pristupu ke kabelum nebo cemukoliv, co clovek nechce, aby okousali (a stejne si ty mrnavy bestie tu cestu nekdy najdou, jsem tuhle opavovala prekousanej kabel od lampy, o kterym jsem si myslela, ze je nedobytnej, ha ha ha).
  Takze kabely za nabytek, do list, do husich krku atd., proste cokoli, co kralikum znemozni pristup k nim. Clovek je nemuze mit na ocich nonstop. Ale jinak gratuluju, dostala ses do levelu "jak vybudovat kralikovzdornou domacnost" :-D
  23.10.2018 15:58Teodorek
  Zdravím mám takovej blbej dotaz😁 Vím že to už tady bylo asi X-krát ale jakou používáte podestýlku do záchudku? Já mám ty dřevěné pelety a zraličkovy vyhovují , děla bobky aji čurá tam bez problému. Ale když to čistím tak mi je líto ze vyhazuji i ty čisté nepouzité pelety , proto bych chtěla zkusit kočkolit kde jen lopatkou naberu vytrepu a zůstane mi na lopatce jen hromádka bobečku a slepený "chuchvalce" od moči. Ale bojim se změny ze pak tam nebude chtít dělat bobečky a že by pak nešel ani do toho zachudku. Myslíte ze mu mám nechat ty dřevěné pelety nebo zkusit změnu a popřípadě jaká značka? Děkuji
  23.10.2018 16:07Merlouska
  Cat's Best Öko Plus.
  A jestli tvuj kralik zmenu snese, zalezi na nem. Muze byt superkonzervativni. Ale spis si myslim, ze s tim problem mit nebude.
  23.10.2018 16:21Teodorek
  Děkuji ☺ Mám králíka poprvé , tak chci pro něj to nejlepší ☺
  23.10.2018 21:17Lucie Tereza
  Dobrý den vsem, dotaz ohl. zakrslého kralicka, rada bych se optala neb nevim, jestli se kralicci rodi po cely rok nebo jen v urcite obdobi. Sezenu mlade- kralicka vhodného k odberu, v mesici listopad-prosinec?? dekuji moc předem !
  23.10.2018 22:21aliki
  Merlousko mam int. obchod na hracky a bytovy textil :) vsude tu mam zbozi, krabice a tak :) chodi vsude všechno žvejká :-) ale vypadá spokojeně a to je nejdulezitejsi. Akorat zvirata jsou u nas uz v převaze. Já, syn, manžel x 2 kočky, 2 fenky a 1 králík :D
  23.10.2018 22:29claudie
  aliki : kabely usaky pritahuji ;))) tech prekousanych nabijecek na tel ;) ...od pc...a nejlepsi je hrat si s kabelem od vysavace.. ten je pritazlivy;)))) vsechny nase vysavace maji okousany kabely ;))) Jessika se mnou hraje vzdy hru kdykoli jdu luxovat...tak taha za kabel a radostne haze zad jakmile se chvili nedivam ;))) takze jak pise merlouska...hlidat a listy atd ;)))) my lidi jsme zodpovedny za jejich zdravi....oni si hraji a zkoumaji vse nove...tak pozor at ti nespadne omylem ze stolu....na plovoucku...at si neco neudela kdyz je tak ziva ;)
  24.10.2018 17:49Anor
  Merlouska: Ten náš pacholíček se s gustem pouštěl i do husích krků, tak jsme plánovanou rekonstrukci bytu pojali docela radikálně. Všechno, úplně všechno nám vede přímo zdí - kabely od televize, internetu, veškerá elektřina, audio kabely k reprákům, prostě všechno... Zedník, co řezal drážky do železobetonu z toho byl zralej na Bohnice. Jak jsme zjistili, náš byt by dobře zafungoval i jako protiatomovej kryt, podle množství kaleného železa zalitého do zdí... =D Ale máme spokojeného králíka, který může všude a nikde mu žádné ošklivé kabely nepřekáží... Už i vysavač máme bezdrátový na baterku... No, někdy mám pocit, jestli jsme to nedohnali do extrému. =D
  - - - - -
  Lucie Tereza: Určitě, králíčci se rodí celoročně. Většina chovatelů dokonce plánuje "speciální vánoční vrhy", které jsou 5x tak drahé... Je to úžasný byznys. Pokud si chceš kolem Vánoc pořídit ušatého kamaráda, zapřemýšlej, jestli si nepořídit králíčka z útulku, nebo z inzerce nějakého nechtěného... A nebo si počkej na leden/únor... to se inzerce zaplní těmi Vánočními. Až lidé zjistí, že to nejsou plyšová zvířátka, dostaví se puberta, alergie dětí, případně nezájem... Budeš to mít mnohem levnější a uděláš dobrý skutek.
  24.10.2018 20:43Merlouska
  Anor: my to vetsinou resili kabelama za nabytkem. Nebo kdyz to neslo, tak temi husimi krky. Vetsinou to jakztakz fungovalo. Nas naucil uz daaavno pradaaaavno prvni kralik, ktery prekousal kabel od zehlicky :-D

  Ale ten tvuj lump je asi jeste vetsi previt, kdyz na nej ani husi krky nestacily :-)
  24.10.2018 21:50Ronja
  Může se stát, že po pubertě přestane být králíček mazlivý? Nebo může proběhnout takto výrazná změna chování? Ještě nedávno si ráda "zadováděla" se svým plyšákem a teď už není zájem. Teď večer jsem jí většinou měla na sobě a mazlila jsem. Chybí mi to :-)
  25.10.2018 10:36Efi
  Ahoj,
  dnes má pan Jáchym 9té narozeniny
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24906 ,tak přejeme i Vám všem hodně zdravíčka a spokojenosti :)
  25.10.2018 12:26aliki
  Pipinka moje malá http://img.kralici.com/kralici/alba/08d63a73bc2910c80258.jpg

  Budu muset vymyslet ten kobereček, aby neležela takto na těch drátech... ale zatím mi každý kobereček počůrala.. ale je vidět, že i bobečky se už eliminovali.. jinak jsem koupila jesličky dovnitř. Ty vnejší platové mi nevyhovovali bylo sebo všude, tak že jsem jí dala dovnitř a ty venkovní nechala, jako ochranu před panáním sena ven. Je to lepší.

  Do ikei někdo pojedete? Já to mám z Teplic daleko.. pro nějaký ten levný kobereček 50x100 :)
  - - - - -
  A teď mi došlo, že jí asi utkám ze zbytků jersey prostřihů co tu mám. Někde jsem to viděla, že z toho dělají koberečky a mám toho hafo. tak uvidíme.
  25.10.2018 13:35rega
  aliki: pomaly...podla mna si zvyka velmi dobre, vratene toho uceia sa na zachodik. Inak, skusali ste taku tu kupelnovu predlozku (napr. https://jysk.cz/koupelna/koupelnove-predlozky/basic/sada-koupel-predlozek-2-ks-idala-prir) miesto koberceka?
  25.10.2018 17:58Nastreia
  Aliki:mrkněte do jysku. Mají tam různobarevné tkáně koberečky. My je máme a pod ně protiskluzové podložky a super. Dají se vyprat. Jen pozor, aby měli co nejméně polyesteru
  25.10.2018 21:04aliki
  rega: ja se bojim ze to bude žvýkat a to je pěna, tak aby to nejedla..
  - - - - -
  Nastreia: Myslíš tyhle?
  https://jysk.cz/domacnost/koberce/male-koberce/koberec-dvergmaure-45x80cm-ruzne
  25.10.2018 22:05Nastreia
  Aliki: jojo, nám se osvědčili. Tyto a další velmi podobné. Tyhle jsou relativně lehké a tenké, ale zas za pár korun. Já ještě sehnala stejný styl, ale těžší a větší. Jen už nevím kde :(
  - - - - -
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24688
  Mrkni do fotogalerie..
  26.10.2018 15:43rega
  aliki: viem,ze je to pena..ale napriklad u nas sa sice koberceky hrabali a "papali" + obcas aj precuravali, ale tu penu skoro nikto z nich nehryzol a moc dobre sa udrziavala cista a nepachnuca.

  K tomu nehryzeniu - chcelo to par uprav, aby ziaden okraj netrcal co i len milimeter do vysky, ale bolo vsetko zarovnane presne na dno, inak sa to upravovalo po "kralicom".
  26.10.2018 20:15aliki
  no já jsem z ní hotová škube mi tu kartony od zboží.. Pořád za ní běhám a nadávám :)
  - - - - -
  Nemůže se jí něco stát, když bude žvýkat kartony a ty koberečky?
  26.10.2018 20:44Angelo Mattoni
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24332
  26.10.2018 20:46Teodorek
  aliki : Do budoucna by mohla mít nějaké zažívací potíže (zácpa..) , zkuste spíše místo kartonu nabídnout větvičku nebo něco na okusovaní možná ji něco chybí.
  26.10.2018 21:35Alpa
  Aliki - kartony, papir apod., to je super bašta .... To asi neodnaučíš ... U nás bez problémů, dlouhodobě .....
  26.10.2018 22:00Nastreia
  Aliki: nám to Dobisek i Leia cupuji a občas něco spolknou, proto je dobré kupovat ty s minimem polyesteru. Tomu se asi nezabrání..
  27.10.2018 12:33claudie
  to je vecne tema kabely a kartony ;))))) ja jsem vsem zakrslikum od malicka pohazela zmackane papiry ( ty ktere se vyrabeji jen ze dreva a vody) a je to pro ne celodeni zabava kdyz se nudi ;)))) pohazuji temi zmackanymi koulemi...a okusuji je ;) nebo mam stohovatelne kramice...z neosetreneho dreva...naplnene zmackanym toaletakem...nebo papirovymi uterkami..nebo senem...usaci skakaji dovnitr a ven...a hrabou tam...a libi se jim jak to susti ;))) a obcas tam i spi ;)))
  - - - - -
  * krabice ;)))) mobil si pise co chce ;))))
  - - - - -
  a k diskusi o kobereckach pokud je kralicci okusuji ;))) ted mi je holky zajeci neokusuji...ale v minulosti ano...tak je mozne pouzit kukuricnou nebo ryzovou rohoz...tu muzou i ochutnat ;)))) a s kocici podestylkou je to riziko...ze pokud kralicek ochutnava vse ;))) muze se mu nahromadit v organismu...a neprezije...nikdy jsem to u kralicku neriskovala :)
  27.10.2018 16:13Hanna
  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, zda někdo nevíte, jestli zakrslíci mohou listy rýmovníku (léčivá, aromatická pokojovka). Pořád se mi sápou po listech.

  Děkuji za odpověď.
  27.10.2018 18:41Danulililinka
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat za jak dlouho od porodu samice můžu začít znovu skákat králičí hop. Je po porodu 4 mláďat které jsou již odebrané, od porodu uběhly 2 měsíce. Děkuju za všechny odpovědi.
  28.10.2018 05:20claudie
  Gratuluju Jachymovi....krásný králíček na svůj vek
  - - - - -
  ....je milovany ;)) a to je nejlepsi elixir ;))
  - - - - -
  Danulililinka : pokud tvoje usanda je takovy sportovec....;) pak je dobre vzdy prihlednout individualne k zdravotnimu stavu samicky ...pokud je po porodu vporadku...a uz funguje zase v rezimu tveho mazlika.....muzes o tom uz uvazovat...ale ja bych ji nechala par tydnu odpocinek ...pece o mladata nekterou samicku muze dost vycerpat...a muze mit nedostatek vapniku...takze jako u lidi...doplnit ve strave...a pozorovat jestli se dostala zpet do sveho rezimu stravy a je zravotne vporadku....a driv jak mesic po odebrani mladat v tvem pripade v 8 tydnech...bych ji nevystavovala extremnimu fizickemu vykonu ani zadnemu stresu
  - - - - -
  Hanna: tak jako aloe lecivka i rymovnik je pro kralicky stravitelny...jako jine byliny ;) ovsem jako vse v jidelnicku usaku musi byt primerene...mam zkusenost pri travicich potizich podat kralickovi kousek duznateho listu aloe...a velmi rychle mu ulevi od travicich potizi spolu s metodou zavodnit organismus vodou teploty tela...tak rymovnik ma spoustu lecivych ucinku...v prve rade pomaha pri kralici ryme
  - - - - -
  ....ale take posiluje imunitni system, cisti telo od toxinu a patogenu a rozpousti ledvinove kaminky;) ...kralickovi i lidem je mozne podat listy ke zvykani...nebo pripravit caj...nebo i listy polozit volne v mistnosti...napr. nakrajene...aby se silice z roztliny uvolnovali ...v dobe chripek...vitany tip pro vsechny
  30.10.2018 06:39Ailenka
  Hezky den, mame kralicka po kastraci a dostali jsme do patku leky ve strikackach s tim, ze mu mame vzdy caknout do koutku. Problem je, ze ten rostak si na pusinku nenecha sahnout. Nemate s rim zkusenost, jak jina hdo nej ty leky dostatm
  30.10.2018 08:49Teodorek
  Ailenka - Chce to trpělivost a dva lidi na to, taky dáváme kapičku do pusinky. My vždy vezmeme králička a jeden drží králička ve stylu na miminko a já mu dám kapičku.
  30.10.2018 09:08rega
  Ailenka: http://www.kralici.cz/pages.asp?f=prvni-pomoc#dokrmovani pricom varianty 3, 4 a 6 mi pridu take jednoduchsie.
  30.10.2018 09:13Ailenka
  Moc dekuji za odpovedi, dnes jsme to nejak pretrpeli vsichni a metpdou pokus omyl se do nej snad neco dostalo (zbytek jsem mu dala na jablicko). Zitra zkusime doporucene metody - moc dekuji, i za Dzusika :)
  30.10.2018 16:07Lucka a Abby
  Dobrý den, setkal se tady někdo se steskem králíka po druhem co zemřel? Jak to vypadá? Děkuji :)
  30.10.2018 19:11Cookienek
  Dobrý den,
  Doma mám rok a půl starého samce králíka- je nekastrovany a chtela bych si pořídit druhého králíka. Na internetu jsem si něco přečetla ale stejně si nejsem jistá.
  31.10.2018 02:12Merlouska
  Cookienek: v tom pripade nech kralika vykastrovat a porid k nemu samici. Ale pocitej s tim, ze se muze stat, ze se stejne nesnesou, a budes je muset mit kazdeho zvlast. Taky se doporucuje, ze by kazdy mel mit svou vlastni klec, i kdyz se usaci kamaradi. Takze zvaz, jestli ti to stoji za to a jestli na to mas prostory, cas a trpelivost.
  31.10.2018 07:29Daniberu
  Lucka a Abby: Osobně jsem se s tím nesetkala, ale tady na diskuzi jsem o takových případech četla. Těžko ti někdo popíše, jak přesně takový smutek vypadá. To záleží na povaze "pozůstalého" ušáka. Některý "jen" určitou dobu kamaráda hledá a není úplně ve své kůži, v ojedinělých případech může jít až o život, protože ušák začne být apatický a nechce jíst.
  31.10.2018 10:35Marcelka52
  Dobrý den,

  mohu se zeptat, zda vám králíček taky přebírá seno a většinu nesní? Máme ho asi měsíc, granulema se cpe, ale ze sena si vždy vybere jen nejtvrdší kousky a zbytek ho nezajímá.
  Děkuji
  31.10.2018 10:43Ronja
  Marcelka52 : ano, taky probírá. Je kolem ní nastlané, ale tváří se, že seno došlo, protože není v jesličkách. Dodávám i z toho nastlaného a trochu čerstvého pro ovonění.
  Dostává ta vaše něco na "okus"? Veterinář doporučil na okus vrbové proutky.
  31.10.2018 12:47Anor
  Ronja: Vrbové proutky jsou fajn, pokud je bude ušák jíst... Jsou to mlsouni. Zatím jsem nepotkala králíka, který by pohrdl jabloňovou větví, klidně i s listy.
  31.10.2018 16:37Marcelka52
  Ronja: Děkuji za odpověď. :) Já si přečetla jídelníček tady na stránkách a dáváme mu proutky a olistěné větvičky z lísky a občas z jablka. Je po nich šílený, až se bojím, aby mu po nich něco nebylo. snažím se dávat jenom větývku denně, ale asi by snědl celý strom.
  31.10.2018 20:22Ronja
  Anor: pokud se stavíš k nám, tak takového potkáš, do jabloňové ani hrušňové větvičky nehryzne. Naše čtvrť vysadila vrby, tak je chodím pravidelně otrhávat abych pro tu naši měla dobrotky.