od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Únor v roce 2018
 • Zobrazuji 308 zaznamu.
 • 1.2.2018 05:54oliwertwist
  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat: včera jsem si přinesl malého králíčka, jak se dá alespoň trochu odstranit zápach v pokoji?
  Děkuji
  1.2.2018 08:55Daniberu
  oliwertwist: Pokud máš v pokoji zápach, děláš někde chybu. Máš špatnou podestýlku, nečistíš ji dost často, králíček má průjem, atd. Aby ti někdo mohl poradit, co děláš špatně, musíš napsat o tom, jak králíček "bydlí" a jak se o něj staráš, trochu víc.
  1.2.2018 10:57oliwertwist
  Díky Daniberu. Králíčka mám teprve den.
  Moje klec ve zkratce: na dně kobereček (100x50 cm), v rohu rohový kočičí záchůdek a podestýlka Cat´s best. Vedle něj jesličky se senem. Napáječka, miska, myslím, že tak nějak normálně, podle návodů zde. Jde asi o to, že králíček dělá bobky i mimo záchůdek, takřka po celé kleci. Samozřejmě, že so ho to snažím odnaučit, a bobečky mu přenáším do záchůdku a ukazuju, ale zatím to nezabírá. A je taky dost možný - ač jsem tedy vlhkost na koberečku necítil - že třeba čůrá i na kobereček. Ale ten zápach po jednodenním pobytu byl opravdu hrozný.

  Díky moc za radu!
  Oliver
  1.2.2018 12:12SindyEM
  oliwertwist: A z akého prostredia si si králička priviezol?? Nesmrdí samotný králiček kvôli tomu, že bol predtým v zlých/nečistých podmienkach? Nemá zalepený zadoček od výkalov, nemá zacikaný kožúšik? Lebo ak robíš všetko tak, ako popisuješ, a králiček je zdravý, neexistuje, aby takto smrdel. Králik je čistotné zviera, a nesmrdí. Práve naopak, oni tie prdelky malé ušaté majú tendenciu voňať :) Ľahko na tie kožúšiky naadsorbujú pachy, s ktorými sú v kontakte. Ak ho pomojkám čerstvo vysprchovaná, Alešek vonia po mojom sprchovom gele..Mám skúsenosť aj s bytovým psíkom, a čo môžem povedať je, že ten pes aj v čistom prostredí začne časom "páchnuť" takým tým svojím nie zrovna konvalinkovým pachom, ale králik nie. Preto sa králiky nekúpu. Ak si si ho teda priviezol z dobrých, čistých podmienok, králiček nie je zašpinený a nesmrdí on samotný, potom musí byť problém vo výkaloch - tj. problém zdravotný a treba navštíviť veterinu. Bobčí normálne tvrdé gulaté bobečky?? Lebo ani tie by nemali nejako silno zapáchať. Smrad bobečkov možno cítiť ozaj len keď k ním čuchneš.
  1.2.2018 14:29ctulka
  Ahojky Nemáte někdo radu,co dát na dno klece, nebo něco,Mám nemocného králíčka, který nemůže skočit do záchudku a pohybuje se tím přetáčením. Takže máme na dně klece kobereček , který, je vložený do igelitového pytle a ten každý den měníme. Ale ten pytel ted po stranách prokousal No zpočátku to bylo dobré, ale ted si nevím rady.Bobek byl nemocný tak,že to vypadalo ,že jej budeme muset nechat přes vánoce uspinkat Ale on se tou chutí do života tak pere, že ted musíme hledat něco,co by nám pomohlo vyřešit počurané rohy klece. Dávám mu tam savé podložky
  1.2.2018 14:59oliwertwist
  Sindy, děkuji za cenné rady!

  Králíčka jsem si přivezl ze zooshopu Profizoo, kde byl v takové větší prosklené ubikaci společně s dalšími zvířátky - cca pěti králíčky, 2 morčaty a 2 osmáky. Nemůže být také problém v tom?
  Jinak sám o sobě je králíček čistý a vůbec nezapáchá, kožíšek i zadeček má čistý. Bobečky má normální - kulaté bez zápachu. Nesmrdí tedy on, ale celá klec a místnost velmi. Je to takový štiplavý zápach, jako močoviny...

  A ještě bych měl 3 dotazy, jestli mohu:

  1. V kleci má králíček takový "tunel", dřevěnou hračku. Jenže jde o to, že je hrozně plachý; vždy, když k němu přijdu, tak pod ten "tunel" zaleze a schovává se. Nemám mu ten tunel odstranit?
  2. Králíček vůbec nechce z klece ven. I když mu otevřu dvířka a může jít ven, tak zůstává v kleci. A to i když o něj nejevím záměrně zájem nebo na chvíli odejdu. Zkrátka se pořád bojí, hladit se nechá jen velmi výjimečně.
  3. Doporučila bys mi jako expertka nějaké pohlcovadlo pachu či kvalitní sprej? Tedy pokud to má smysl...

  Moc Moc Děkuji za Tvé rady!,-)
  Oliver


  Abych nezapomněl - králíčkovi je cca 1 měsíc.
  1.2.2018 15:14Meggie11
  Ten zápach nebude kralickem ani bobky, to bude opravdu spis čůrat na kobereček, moč opravdu zapáchá hodně. Možná lépe nechat klec bez Liberecku a jen tu podestylku v zachudku.
  - - - - -
  Koberečku ;-)
  - - - - -
  A plachý jeste chvíli bude, to neni ze dne na den. Je dobře, že má ten tunel, lepší by byl domeček. On se potřebuje rozkoukat a zvyknout si, že je vše Ok a nic mu nehrozí.. Důvěra se bude chvilku tvořit 😉. Nech mu pokud možno klec otevřenou co to jen jde, tlumenými hlasem si s nim i jakoby povídej a měj trpělivost 😀. A jestli i má možnost pak hlavně z klece vylézt ven, aby to neměl moc vysoko. Dá se tam dát takový mostek, který mu to zjednoduší.
  1.2.2018 15:22ctulka
  Ale toto je jen pro začátek. Ale dlouhodobě by jsme si toto dovolit nemohlii Chodí nám každý den do jiného koutku klece dávám do těch rohů složené utěrky,ty sají,ale jsou drahé.
  Ten náš prdulka. Jak nám jej na veterině dávali, tak ožil a byl takový zvědavý. A ted? Ted je sice v kleci, ale nevypadá,že by nějak strádal. Čistí se, což je důležité /aspoň u nás/ Vrhne se na žrádlo a vyluksuje mísku na žrádýlko.
  1.2.2018 16:43Berunkas
  oliwertwist: měsíc? to snad ne
  1.2.2018 18:23Gabčík
  Oliwertwist. Klec bych taky nechala bez koberečku alespoň než se naučí na záchod a pak jestli ho bude chtít tak bych mu ho vrátila. Já jsem vyzkoušela zůzné podložky a koberečky ale nakonec jsme jen na plastu protože nic z toho v kleci nechtěla. Pro mě lépe protože se to dobře čistí a nemusim nic prát. Až se králíček otrká tak bych co nejdříve navštívila veterinu jestli ho máš ze zverimexu tak jsi o něm asi moc informací nedostal a proto bude lepší aby ho prohlédnul doktor. S tim bych asi neváhala to by mělo být teď tvou prioritou.
  - - - - -
  Na to si se sice neptal ale jenom chci podotknout nekrm ho žádnou zeleninou nebo ovocem a to striktně dodržuj. Jenom seno ,granule a vodu.
  - - - - -
  A co máš za králíčka?
  1.2.2018 18:35SindyEM
  oliwertwist: Ako píše Meggie11 a Gabčík, ak nemá králiček prujem a je čistý, bude to moč. Kobereček daj z klece von, aby si mal prehľad, ak sa vyciká mimo záchod a mohol to hneď očistiť. On sa tak králiček na záchod aj rýchlejšie naučí chodiť, lebo zistí, že plast mu moč nesaje, a keďže je to čistotný tvor, nebude chcieť mať od moču svoje drahocené pacinky :). Odstrnovač zápachu ti nijaký neporadím, podľa mňa sú to hlúposti, a nebude ho treba...jediné, čo môžem teraz poradiť je dať preč koberec-ten bude zdroj zápachu, a vydezinfikovať klec - aspoň tú spodnú plastovú časť, ktorá bola v kontakte s kobercom. Používa sa ocot, alebo savo po dôjkladnom opláchnutí a vyvetraní (radšej použi ten ocot)...a pravidelne čistiť záchod. Teraz nemáš moc na výber ani ty, ani králik, takže ho pri čistení klece musíš asi vytiahnuť von, prípadne mu tam siahať, každopádne ho potom nenúť. Nechaj klec otvorenú, keď budeš v izbe, a on sa časom otrká. Niektorí sa osmelia vyliezť až po týždni, niektorým to trvá aj dlhšie.. a niektorí sú hrrr preskúmať nový domov hneď. Je to králik od králika. Taktiež ho nasilu neber na ruky, ak to nie je nevyhnutné, nenaháňaj ho, nesahaj mu do klece atď. A ten domček/tunel mu nechaj. Považuje ho za svoje útočisko, tak to rešpektuj, a neber mu jeho "istotu". Treba byť trpezlivý a vcítiť sa aj do kože toho tvora...Inak, ak má králiček jeden mesiac, tak to je strašné, ešte mal byť u maminky. :(Zverimexy sú strašný biznis a svinstvo...ale pochybujem, že ti podali správne informácie..ako o veku, tak o rase (nemusí to byť vôbec zakrslík.. a o čistokrvnosti sa baviť ani netreba), či pohlaví. Predajci v zverimexoch nemajú vôbec prehľad. Pekne študuj tieto stránky vo voľnom čase, veľa ti to dá :)
  1.2.2018 20:11katyvypl
  oliwertwist: Králíčkovi měsíc určitě není, ve zverimexech nemají tušení, co králíčci potřebují, vyžadují, je to jen "zboží". Často chodím do zverimexu pro dřevěné peletky do záchůdku a občas zaslechnu nějaké informace, které tam dávají zájemcům o králíčky. Vůbec si neberu servítky a zákazníkům řeknu, že informace jsou zcela zcestné. Kdekdo si myslí, že zakrslý králíček bude v dospělosti veliký max. jako morče...že může žrát to co morčata (tedy všechno, protože ve zverimexech jsou s morčaty dohromady) apod. Před Vánoci jsem takhle dvěma starším párům rozmluvila kup králíčka pro malá vnoučata - na mazlení... Mám sama tři děti a nikdy bych jim nedovolila králíčka tahat, sahat mu do klece apod. Těžko říct, čím vším si tvůj králíček prošel, než sis ho donesl domů, snad si časem zvykne, chce to opravdu velkou trpělivost. Našemu králíčkovi jsem vše musela ukázat. Jak pít z napaječky (držela jsem mu ji u tlamičky), jak vylézat z klece (párkrát jsem ho vytáhla na přistavěnou lávku, kterou tam ze začátku měl), pak jsem mu postupně ukazovala jednu místnost za druhou... vše to chce ale čas a trpělivost, minimálně měsíc.
  2.2.2018 00:00Cirilka
  oliwertwist - Já mám svého králíčka taky ze zverimexu, na záchod ale umí....sice je ted v pubertě ale ještě se to dá XD V kleci mám sice v kleci koberec ale na něm lino. Doporučím ti obrnit se na chvíli trpělivostí.
  2.2.2018 07:17oliwertwist
  cirilka, katyvypl, sindy, gabčík, meggie - všem moc a moc děkuju za rady, dneska už zápach skoro nebyl,-) ten kobereček tedy vyndám.
  Hezký den všem
  2.2.2018 07:36Irina
  katyvypl, SindyEm: ehm holky to je krasne jak kritizujete vsechny zverimexy najednou, byly jste ve vsech zverimexech v ceske republice? myslim ze nebyly, nejsou vsichni stejni, stejne tak jako se najdou cesi hulvati, najdou se i vzdelani lide. Problem ve zverimexech je ten, ze i ty blbe brozurky nebo knizecky o zviratech (resp. kralicich) jsou napsany spatne. Dalsi velky problem je, ze tato neznalost kolik presne kralikovi je tydnu, z jakeho vrhu je, v jakem zdravotnim stavu byl, nez jej privezli do zverimexu, toto vsechno my jako prodavaci nemame sanci zjistit. Kraliky nam vozi z farem, kde jsou velke prostory a kralici jsou tam v tech nejzakladnejsich podminkach, na nejlevnejsich granulich (vetsinou vykrmovych, kdo vi zda vubec dostavaji seno) starsi kusy jsou tam jen na mnozeni,mladsi se odstavuji hned co to jde, takze vek 6-7 tydnu je bohuzel bezna praxe. A ted proc se toto deje? Myslite si ze ty zverimexy maji ty zvirata na paradu? Ne! Lidi chteji male kraliky, chteji si vybrat a chteji je hned! a muzu rict, ze kralici se toci neskutecne. Takze jak to vlastne je? Ja jako prodavac bych radeji prodavala bud zvirata z osvecenych chs, idealne co jsou cleny klubu chovatelu, nebo neprodavala kraliky zadne a prodavala jen potreby a krmeni, bohuzel dokud bude vysoka poptavka (cili lidi budou chodit skupovat kraliky tak jak tomu je do ted) tak zverimexy budou vykupovat kraliky z farem, protoze ty nemivaji vypadky a maji vzdy co nabidnout. Takze lidi!!! Pokud se vam nelibi neinformovani prodavaci ze zverimexu a ze tam jsou zvirata jaka tam jsou, tak to proboha nekupujte! Nebo poslete klidne email vedeni, ze prodavacka nevedela, podala spatne informace. Farmy jsou to nejhorsi co zvirata muze potkat a existuji diky vysoke poptavce. Bohuzel svet je takovy, cokoli na cem se da vydelat je pro podnikatele byznis, vcetne kraliku.Oni budou ti posledni kteri by z prodeje stahli to co se jim kupuje a remcajici prodavac? (myslite ze nas vedeni poslechne? :D nelibi se? tak bez) stejne tak existuje ve zverimexech plno spatnych produktu, ikdyz nikdy zadny takovy produkt nikomu nenabidnu, lidi jej chteji a ikdyz je upozornim ze je to jen doplnek (klasika obilne smesi darwins) tak lidi reknou ale on uz nam nic jineho nechce, nebo ze mu to proste chutna.... a posledni bod... pece o kraliky podminky: zalezi na vedouci obchodu, nektere zverimexy jsou na tom hure a nektere lepe, je to o lidech, stejne tak jako vsichni veterinari nejsou spatni jen protoze jste zrovna potkaliveterinare, ktery vam rekl ze kralik musi pred kastraci drzet hladovku, nebo ze kralikovi podate pripravek na zvraceni, kdyz sezere pokojovou kytku...coz jsou samozrejme nemsmysli, ale ano i takovi veterinari se najdou...,
  2.2.2018 10:07SindyEM
  Irina: Chápem čo píšeš, a súhlasím s tebou, ale myslím si, že sa ťa to, čo som napísala zbytočne dotklo. :) Napísala som, že pochybujem o tom, že predavač/ka mu podala o králičkovi správne info, lebo nemajú prehľad...čo je pravda! Sama si to potvrdila vo svojej správe..nemáte prehľad o tom, odkiaľ králiček je, čo je to presne za rasa a či je čistokrvný, aj vek viete len odhadom. Nemôžete za to vy, ale systém...tak ako nemôžete za to, že vedenie zverimexu, v ktorom pracujete, predáva aj zvieratá. Ale tam sa opäť potvrdzuje fakt, že ide len o biznis, a že v tomto sú zverimexy svinstvo. To, že upozorníme niekoho, kto kúpil králička v zverimexe na podobné fakta, je len dobre. Ak mu o tri roky pojde kvôli zlej genetike a vrodeným vadám, tak bude vedieť, že už zo zverimexu brať zvieratko nemá, a má si radšej nájsť lepšiu chs. Ja chodím v Pardubiciach do dvoch zverimexov - zverokruh (malá predajnička v kauflande, kde mám aj zákaznícku kartu) a superzoo, lebo nie všetko kúpim vo zverokruhu...superzoo je obrovská predajňa, a vzadu majú aj zvieratká, nechodím tam až tak rada. Asi dvakrát z tých možno 50 návštev, som sa šla "týrať" a pozrieť sa hlavne na králiky. Vždy mi srdce stíska a mám chuť ich okamžite vziať domov a "zachrániť", ale nemôžem, a ani to neurobím, lebo tým opäť len podporím systém a biznis, v ktorom sa tie chúdence malé nachádzajú ako kus tovaru. Ako píšeš..veľké presklenné akvárium, v ktorom žijú na jednej hromade králiky s morčatami. Otrasné podmienky, a ešte musia znášať pohľady ľudí, čo tisnú svoje zvedavé nosy na sklo, klopú im tam a neviem čo.. nehovoriac o ceste, ktorú si museli pretrpieť, než sa tam dostali (preto sa nečudujem, že potom takýto králici neveria ľuďom, boja sa a dva týždne u majiteľa nevylezajú z klece). A nie sú to len králiky alebo morčatá, trhajú mi srdce aj tie exotické vtáky v kleci meter x meter atď., ale takto bohužial dnešný svet funguje, a funguje tak kvôli človeku. Myslím, že sa nemýlim, ak napíšem, že ľudstvo je najväčšia pliaga planéty, najsebestrednejší tvor, ktorý nikdy nemá dosť a všetko je mu málo (bavíme sa vo všeobecnosti). No a to, že sú ľuďom často podávané zlé informácie aj o strave, je tiež normálne v zverimexoch. Je super, že ty chováš králička, že vieš dobre poradiť, ale takých predajcov je málo. Tento problém ale nesúvisí s predajcami, nemôžu vedieť všetko o každom zvierati. Každý zodpovedný majiteľ králika či iného tvora by si mal problematiku naštudovať sám, a podľa toho nakupovať. Ale ako píšeš, ľudia sú rôzni - aj ľahostajní, aj nezodpovední, aj nemilujúci, všelijakí....
  2.2.2018 11:00Cirilka
  Irina,SindyEM - . Cirilka je ze zverimexu a podle mě je to úžasný tvoreček. Paní prodavačka nám doporučila peletky,grqanule a jiné. A musím říct že se v králících vyznala. A moje králinda je zdravá a hodná. Ovšem existují špatné zverimexi ale existují i hodně špatné. Cirilka sice není ze z chovu,a nemá rodokmen,ale je mi to jedno. Podle mě všechna zvířátka mají právo na lásku a domov. A je jedno odkud jsou.....A nemusí to být jen řetezec obchodů. Nekteří prodavači jsou rozumní a jiní ne, jen musíte mít to štěstí jako já. Narazit na chytrého člověka.
  - - - - -
  --Existují i hodně dobré (překlep)
  2.2.2018 12:10Hijan
  Dobry den
  Prosím o radu. Naše králinda má 3 roky. Ještě ránobyla úplně normální, mazlila se s námi a hrála si. Teď poslední hodinu se chová vážně divně. Je na místě a lehá si. Leží třeba půl minuty pak se zvedne a lejne si jinak. Takhle to pořád opakuje. Nechá sebou manipulovat což normálně nesnáší a nechce jíst. Ráno i včera byla naprosto v pořádku
  Mám o ní strach. Veterina u nás a vesnici je zavřená. Auto aktuálně nemáme. Prosím poraďte co s ní
  2.2.2018 13:19SindyEM
  Hijan: Nedávali ste čerstvú zeleninu? Môže to byť nafúknutie alebo boľavé bruško..ak si stále preleháva a mení polohy, tak ju tlačí bruško, pravdepodobne je nafúknutá. Na nadmutie sa podávajú kvapky SabSimplex (zoženieš v každej lekárni). Prípadne sa ako prvá pomoc na boľavé bruško dáva kmínový odvar - zaliať lyžičku kmínu vriacou vodou, nechať vyluhovať a vychladnúť, podávať vlažné. Ak králiček odmietne piť sám dobrovoľne, treba ho tým dokŕmiť striekačkou. Ale ak by sa do pár hodín nevyprázdnil, neuľavilo sa mu, musíš vyhľadať veterinárnu pomoc, sranda to nie je...
  2.2.2018 13:31Berunkas
  Cirilka: nechci zpochybňovat "tvou" paní prodavačku ale podle čeho si poznala, že se v králících vyzná? btw: moje králíková ze zverimexu byla taky zdravá do 4 let, pak začaly dost šílený problémy se zubama a náběh na chronickou rýmu
  2.2.2018 15:13Cirilka
  Berunkas - Ona mi doporučila fakt kvalitní krmení ne nějaký laciný blbosti,a vlastně říkala podobné informace jaké jsou na tomto webu. A to že králíci ze zverimexu bývají nemocní ? No ano to se bohužel stává když je ten obchod prostě špatnej. Ale nesmíš zapomenout na to že nemocemi
  a problémy mohou trpět všichni králíci a ne jen ti ze zverimexu...
  2.2.2018 15:34Lucka a Bob
  Ahoj, obracím se na vás s prosbou o radu. mám 6ti letého králíka,kterého jsem se ujmula jako čtyřletého. Protože značkoval do postele a na sedačku, nechala jsem ho vykastroval Od té doby byl klid. teď jsem se ale odstěhovala k přítelovi a počůrává mu sedačku. jsme tu týden. nějaké rady a tipy?? přestane to dělat? existují nějaké spreje odpuzovače? nebo je nejlepší a jednodušší varianta koupit igelit? Ušáka mám nonstop venku, nechci ho zavírat do klece. Děkuji za vaše odpovědi
  2.2.2018 15:42Berunkas
  Cirilka: jaké kvalitní krmení? nejde o nemoci ale genetické vady, které množitelé opravdu neřeší, ale ona už to tady vysvětlovala leprechaunek, jak fungují kvalitní chovatelé
  2.2.2018 16:50Daniberu
  Lucka a Bob: Na odpuzovač bych se vykašlala a koupila opravdu ten igelit a doufala, že ho to snad časem zase přejde.
  2.2.2018 18:38Bocman
  Lucka a Bob: To vypadá, že si králík značí nové teritorium. Doporučuju taky buď igelit, nebo nějakou prací deku, kterou nepročurá skrz naskrz. Myslím, že to ho za chvíli přejde.
  2.2.2018 18:42Terkab
  Dobrý den už to řešíme dlouho a obracím se na vás. Můj králík samec hodně čůrá skoro pořád večer po jídle. Byl na kastraci už to bude týden co je po kastraci. Vždy čůrá jen večer. Nevíte proč?
  3.2.2018 00:34Irina
  Cirilka: promin, ale podle toho co pises jsi presne ten pripad, kvuli kterym se ve zverimexu dal budou prodavat kralici ve velkem, Berunkas ma pravdu, nejde o to ze kralicek je zdravy do 3 let veku, muze se jevit na venek absolutne v poradku, ale protoze nikdo, ani spatny ani ten dobry prodavac nevi jejich puvod SKRYTE GENETICKE VADY ve velkochovech nikoho nezajima jak ten kralik dopadne, hlavni je aby se prodal a vydelal a ty vady nejcasteji prerustani zubu, ale i jine...Vzit si kralika ze zverimexu je jako sazka do loterie, sance ze se dozije vysokeho veku a bude zdravy je docela mala, ale muze to vyjit a ze kralici byvaji nemocni ve zverimexech ve vetsine pripadu neznamena ze ten zverimex je spatny, boze lidi... jo vytaci me to, kdyz ctu nemocny kralik = spatny zverimex, my ty zvirata prijmem od dovozce a do par dnu se na nich bud projevi nebo neprojevi nejaka nemoc a pokud se projevi, delame vse co je v nasich silach abychom je z toho dostali, vetsinou je na ubikaci napsano karantena a kralici se leci a vypadaji pri tom spatne...abscesy, prujmy, plisne, svrab, tohle vsechno nam muze prijit a my to zpocatku nezjistime, fakt neznam zverimex, kde by kaslali na zdravi zvirat, a ze maji vsechny zvirata pravo na zivot? a co udelas s temi tisici kteri skoncili spatne? koupili si je lide co jsou kruti, tyraji je, nebo je vyhodi? co s nima? vsechny zvirata si vezmes? asi tezko a neni to nefer? zachranit jen jednoho? kdyz se na to budes divat, ze svou koupi jsi zachranila zivot kralikovi ze zverimexu, tak si pak ale uvedom ze jsi take podporila tento byznis a tech kraliku ubyvat rozhodne nebude, naopak pribyvat a pokud to neni kralik z registrovane chs, podporila jsi (ne tvuj oblibeny zverimex) ale velkochovy...lidi zkuste trochu premyslet nez zacnete rozumovat jak je co spatne a spravne...
  - - - - -
  Cirilka: a je absolutni blbost rict ze nemocemi muzou trpet vsichni kralici stejne nejen ti ze zverimexu, registrovane chs, ktere maji vetsinou uz nejakou svou dobrou povest, tam se nemuze stat, ze by kralik trpel plisni, svrabem nebo prujmem.... toto se totiz deje dusledkem spatnych zivotnich podminek, stejne tak nejvetsi problem prerustani zubu, kdyz mas kvalitni predky, kteri tento problem nemeli, nema tvuj kralik kde ziskat vrozenou vadu...cili u ciloveho slechteni, by vsichni potomci meli mit predpoklad dobre kondice a take dobre genetiky, takze se riziko nemoci opravdu snizuje
  3.2.2018 07:59Gabčík
  Omlouvam se ale nejsme teď náhodou všichni na jedné lodi máme doma králiky a potřebujeme radu ať je králík z chs nebo ze zverimexu. A ještě bych chtěla podotknout jsou i jiná zvířata která se živí jiným druhem zvířat a nějak se ta potrava musí rozmnožovat. Nemusim se asi dál rozepisovat.
  - - - - -
  Irina. Nic ve zlém ale tuhle osvětu bys teda měla dělat novým majitelům už v obchodě ale to by asi šéfík rád nebyl. My co máme doma ty basterdy se s tim už nějak smíříme.
  - - - - -
  Opr.dastArdy.
  3.2.2018 12:01pytam sa
  Ahoj, potrebujem sa poradit ohladom granul pre kralika. Mam uz starsieho kralika, ktory ma cca 6,5 roka, ale vek na nom nie je vidiet, je vesely a ked sa da, tak vystraja a uteka na miesta, kam ma zakazane chodit. Bohuzial poslednu dobu zacal mat traviace problemy a spinavy zadok. Najskor som si myslela, ze mu to robi nejaka zelenina, teraz je uz druhy den len na granuliach a na sene, ale stale mu to nepreslo a najdem take 3 vianocky v klietke mimo zachoda. Neviem ci mu to mozu sposobovat granule, ma tieto http://obchod.kralici.cz/p1815-versela-laga-crispy-pellets-rabbits.aspx Pojdem mu dat otestovat bobky na kokcidiozu, ale co mi odporucite, pokial budu vysledky negativne? Ma zmysel skusit mu zmenit granule? Pripadne co este mozem spravit? Tieto aktualne granule ma asi 2 roky, predtym mal tieto http://obchod.kralici.cz/p488-kiki-nutri-rod.aspx a tieto http://obchod.kralici.cz/p1207-jr-grainless-complete.aspx ale tie som kupovala cez internet a casto som mala problem ich zohnat, tak som teda presla na tie aktualne, ktore maju v kamennom obchode
  3.2.2018 12:31leprechaunek
  Gabčík: jsme a nejsme. Ty až tu budeš sedm let, a měsíc za měsícem ti sem budou chodit lidi, co si koupili toho "bastardíka" ze zveráče a objeví se tu úporné průjmy, tu křivé zuby u párměsíčních prcků, nebo genetické vady u zvířete z CHS, které majitel koupil za tisícovku netuše, že není čistokrevné, protože výpis předků není průkaz původu... Pak to třeba uvidíš jinak.

  Minimálně tak, že tady je komunita nejen stávajících, ale i BUDOUCÍCH majitelů - a i ty je potřeba vzdělávat, co jsou čistokrevná zvířata a jaká jsou rizika zverimexového chovu.
  Ono nic není extrémní, jsou zdraví zverimexáči, jsou zdravá desetiletá zvířata s mizernou stravou. Ale taky tu pamatuju mrně, co mělo ve třech měsících encefalu, půlroční králíky s broušenými zuby, zvíře, které majitelka váhala si vzít, protože mělo vytočenou packu a po koupi, kterou si nenechala vymluvit, se ukázala genetická vada ledvin či co to tenkrát bylo.

  Že tu lidi nejásají z ochotných prodavaček? Jo, světe div se, i mě jedna velmi ochotná, které jsem kdysi byla vděčná, doporučila "super krmivo", parametry tu největší s*ačku na trhu.
  Prostě lidi tady vědí svoje, bohužel.

  Na křížence ani zverimexáky tu nikdo neplive proto, jací jsou, ta zvířata za to nemůžou. Ale jejich chov a systém jejich prodeje prostě není správný. A jeden a možná jediný ze způsobů, jak to někdy v budoucnu změnit, je důsledná osvěta.
  Urážení se tu není na místě, na žádné pozici. Prosím.
  3.2.2018 13:13Gabčík
  Leprechaunek. Ano máš pravdu neměla jsem v úmyslu nikoho urážet. Nebylo to tak míněno.
  3.2.2018 13:21leprechaunek
  Gabčík: já myslela jako urážet sám sebe tím, co je tu napsané. :)
  Jako na rovinu, tady nás má rodokmenové králíky fakt zlomek lidí. A dokonce i já jako jejich ortodoxní majitel a zastánce prostě chápu buď zálibu ve zvířatech, která se uznaném plemeni ani nechovají (teddy), nebo to, že někdo k tomu zvířeti "nějak přijde". Ostatně já prvního "papíráka" dostala, takže jsem k němu přišla jak slepý k houslím.
  Tady opravdu nejde ani o ty zvířata, ani o nás "mazlitele"... takže je zbytečné, aby se tu někdo štětil a cítil potřebu se bránit :)

  Ale fakt je, že dokud se tu ty chyby v systému prodeje zvířat nebudou pojmenovávat, nic se nezlepší, no. :)
  Ono ten prodej je opravdu to nejmenší... ten systém chovu je větší problém. Míním opravdu desítky zvířat od jednoho chovatele, urputné opakované přeléčování, absenci kontroly genetických vad... to nejsou srandy.
  Troška osvěty sice moc nezmůže, ale pořád je to aspoň něco. Ale ne, útočit na zverimexáky ani jejich majitelem opravdu není cílem ani nás skalních radikálů :)))
  3.2.2018 13:36Tygrinka
  pytam sa: Dieta - seno, voda. Pokud se to zlepší, nesedí ty granule. Vyšetření bobků na všechno, nejen na kokcidie.
  3.2.2018 13:39Gabčík
  Leprechaunek. Měla jsem na mysli že radu potřebujou všichni i když už má to zvířátko ze zverimexu.
  3.2.2018 16:12wendy5
  Ahoj, chci se zeptat hlavně těch, kteří měli jednoho králíčka a k němu si pořídili kamaráda. Našemu Lupínkovi byl rok a je vykastrovaný. Na veterině mi poradili, že nejlepší je pořídit mimiko samičku. Můžu poprosit o nějaké zkušenosti a rady? Jak probíhalo seznamování, jestli je nejlepší varianta opravdu malá samička. Děkuji :)
  3.2.2018 21:21hanulkak
  Ahoj, jsem tu nová a potřebovala bych poradit. Králíčka máme zhruba dva měsíce a musím říct, že si u nás zvykla. Když přijdu z práce hned ji pouštím ven a nechávám ji volně behat po bytě. Dokonce se už přijde i sama pomazlit. Nechá se hladit, krmit a je hodná, ale pak v nestřežené chvíli kousne. Někdy přiběhne ke mně zezadu a hryzne mě do zad. Neporadili byste mi prosím, jak ji to odnaučit ??
  Předem děkuji za každou radu :-)
  3.2.2018 22:07Pytam sa
  Tygrinka- dam mu vysetrit bobky na vsetko. Ja ich nosim na statny veterinarny ustav, tam pouzivaju nejaku lepsiu metodu ako bezni veterinari, len musim pozriet co vsetko kontroluju kralikom. Mna este napadlo, ci nemoze byt slepy, kedze uz je starsi a uz viackrat sa stalo, ze spravil vianocku a zozral ju az neskor, ked si ju vsimol. Dam ho na 2-3 dni na dietu a uvidim, ci sa to zlepsi
  3.2.2018 22:56Milovnicekraliku
  hanulkak - dělají to hodně králíci co jsou malý koušou to dělala i naše kralinda :))Určitě to nemyslí zle jestli kousnutí nebolí je jemne tak kralinda na sebe upoutavá pozornost (jinak řečeno chce sj hrát) :)
  - - - - -
  Jestli to kousnutí ale bolí tak se jí něco nelíbí .. Vychování kraličci kousnou silne jen tehdy když se jim něco hodně moc nelíbí :) Nedá se to odnaučit je to smyslem hry :) Snad
  - - - - -
  *snad jsem trochu pomohla :)
  3.2.2018 23:35hanulkak
  Děkuji, to by celkem sedělo. Občas to dělá i natruc, když ji vezmem zábavu v podobě kousaní kabelů či tapet. :-/ Sice se snažím kabely schovat do husích krků a zamezit ji přístup ke všemu co by mohla okousat, ale to bych musela celý byt zbourat a postavit znova :-/
  Nevíte o něčem co by se třeba na ty věci nastříkalo a ji by to neublížilo, ale zároveň by ji to nechutnalo a tak by to přestala kousat? Už sem jí koupila kousací hračku a větvičky z jabloně, ale tapety jsou evidetně chutnější :-/
  4.2.2018 00:58Roxana
  Ahojda, co poradíte na odstranění chuchvalců u králíčka? Bohužel to nejde už ani ostříhat. Králíček je darovaný, takže byl i zanedbávaný.
  4.2.2018 08:48weksernates
  hanulkak: Nechci vás strašit, ale my jsme zvolili právě variantu totální přestavby bytu. Nic jiného totiž nepomohlo. Všechny kabely jsou schované tak, že nemá šanci se k nim dostat. Všechno je uspořádané tak, aby si neublížil.
  - - - - -
  Roxana: Vemte ho na veterinu, oni si s tím poradí. Občas pomůže chuchvalec prostřihnout a vybrat prsty, těžko říct.
  4.2.2018 10:38katyvypl
  Dobrý den všem, našemu králíčkovi je přesně půl roku. Ze dne na den asi vstoupil do puberty. Do teď krásně chodil čůrat jen na svou toaletu, nehody byly zcela vyjímečné. Od včerejšího dne čůrá po celé kleci, jen na toaletu ne... Chci se zeptat, zda to mám vždy hned uklidit (dnes jsem musela vzít celý spodek klece do sprchy) nebo zda mu tam ten nepořádek chvíli nechat. Přijde mi, že jakmile mu moč odstraním, hned má potřebu znovu si klec označkovat. :-( Má velký rohový záchůdek, nevím, zda by nepomohlo, kdybych mu koupila kočičí obdélníkový záchod, byl by přes třetinu klece - ale jestli to pomůže, to teda netuším.
  4.2.2018 11:32weksernates
  katyvypl: Těžko říct, jestli větší záchůdek pomůže. Puberta je prostě záhul, je třeba obrnit se trpělivostí, a vydržet to. Ono se to zlepší, nebojte. Nebo pokud to bude nesnesitelné, pomůže kastrace. My to zvládli bez kastrace, ale musím podotknout, že mě to stálo spoustu nervů. Mám díky tomu cévy jako samet a infarkt mi jen tak nehrozí:-)))
  4.2.2018 11:51katyvypl
  weksernates: Já mám z kastrace (ostatně ze všech existujících operací) docela strach. Zkusím vydržet, pořád si říkám, že dokud čůrá "jen" ve své kleci, tak je to ještě dobré, kdyby začal čůrat i po bytě, to by mě asi odvezli nohama napřed... :-)
  4.2.2018 12:08weksernates
  Katyvypl: No a to je právě ono. Nám se z čistotného zvířátka v pubertě stal všudečurající zmeťour. Postele, zdi ocákané metr a půl do výšky... No... Držím palce, zkrátka:-)))
  4.2.2018 15:13vvikki
  Zdravím, chtěla bych se zeptat zkušenějších. Mame modrookeho hermelinka, v březnu mu bude rok. Kralicek dnes prodělal nějaký záchvat, třepal se, panikaril, padal na stranu. Nyní je úplně v pořádku. Lehce mi to připomínalo epilepsii, ale nevim zdali u králíčku je možná případně co jineho? Děkuji
  4.2.2018 15:49hanulkak
  Něco podobného jsem zažila u mého pejska, přesně jak popisujete. Klepala se a pak přestala ovládat přední nohy a z tlamičky jí šla pěna. Veterinářka mi potvrdila, že jde o epilepsii. Jestli to je možné i u králíčků, tak to bohužel netuším, králíčka mám sama chviličku, ale rozhodně bych s tím zašla na veterinu.
  4.2.2018 20:17roco
  Dobrý večer, má tady někdo doma dva kastrované samečky? Snesou se? Děkuji.
  4.2.2018 21:04helka
  vvikki - doporučuju co nejdříve na veterinu, z popisu to vypadá, že se může jednat o encefalitozoonózu. Pokud to tak je, čím dříve se nasadí léčba, tím větší šance na vyléčení bez trvalých následků. Jestli je to možné, určitě běžte na některou osvědčenou veterinu (viz odkaz na horní liště), kde rozumí králíkům, rozhodně se to vyplatí.
  5.2.2018 06:44Tedousek
  Dobrý den,
  chci se zeptat. Můj králíček má 4 měsíce a hodně krát denně když jsem na zemi s ním začne kolem mě běhat dookola a jakoby mroukal. Je to hrozně roztomilé a myslela jsem si že se chce mazlit. Jenže teď jsme mu pořídili balonek na hraní a on mrouká a běhá i kolem toho balónku i když si s ním hraje tak pořád mrouká.
  Nevíte co tím králíčci chtějí říct?
  Děkuji.
  5.2.2018 08:38Daniberu
  vvikki: Myslím, že to byl záchvat způsobený nemocí encefalitozoonoza. Samozřejmě se mohu mýlit, ale je to podle mne nejpravděpodobnější. Co nejrychleji navštiv veterinu specializovanou na králíky. Doporučené jsou tady nahoře pod záložkou "Veteriny". Tam by měli králíčkovi nasadit na přeléčení lék Panacur a udělat krevní testy na tuto nemoc. Lék je nutné nasadit bezodkladně a nečekat na výsledky testů, protože jejich zpracování trvá poměrně dlouho a zdržení by mohlo mít pro ušáka fatální důsledky.
  - - - - -
  Tedousek: On se mazlit chce, ale poněkud jinak, než myslíš :). To obíhání a mručení je namlouvání. Chtěl by se pářit. Doporučuji pořídit plyšáka :D.
  5.2.2018 12:34Barča a Teddy
  Chci se zeptat, jaký je nejúčinnější trest pro králíčka? Přeháníme ho co to jde, ale stačí když se otočíme a hned si najde kabel do kterého se zakousne... Nejde mi ani o ty kable, ale o jeho zdraví.
  Jak ho to nejlépe odnaučit?
  Děkuji.
  5.2.2018 12:46Salla
  Barča a Teddy: kabely musis schovat nebo dat do husich krku. Zadny zakazy nejsou 100% a tohle muze skoncit blbe. Je na tobe, abys zabezpecila vse nebezpecne v byte, stejne jako s malym deckem - taky si musis dat pozor kde co je.
  5.2.2018 13:35Gabča a Cori
  Mysleli jsme si že máme holku ale dneska jsme si všimli že má koule jak poznat pohlaví??? (Jsou jí 2 roky) a nebyli jsme u veterináře
  5.2.2018 14:43Salla
  Gabča a Cori> v prvni rade byste meli zvazit navstevu veterinare kvuli ockovani na 2 smrtelne choroby. Jinak se to pozna tak, ze pokud ma 2 velka varlata na brisku, tak je to samec. Jinak je to samice.
  5.2.2018 15:04Misa a Ringo
  Dobry den,
  muj rocni kralicek ma otlaky na tlapkach a chtela jsem vas poprosit o radu. Ma klasickou klec s plastovym dnem a v ni dreveno patro (desku na 4 drevenych nozickach). Hodne dlouho (cca 3/4 roku) jsem mu davala na dno klece vzdy kus deky, ale nesnasi ji a vzdy ji do 30 min shrne do rohu klece a stejne spi na plastu nebo drevenem patyrku.
  U veterinare jsem byla a na otlaky se ptala, ale bylo mi receno, ze je ma malo a je to bezne. Jenze dnes jsem nasla v kleci dve kapicky krve a kdyz jsem ho prohledla, zjistila jsem, ze na jednom otlaku ma stroupek, takze nejspis z toho.
  Nemate nejaky tip, jak mu pomoct, prosim? Napadlo me sehnat koberec a vzdy mu kus ustrihnout - ten sice neshrne, ale stejne spi prevazne na tom dreve, takze mu to moc nepomuze...
  Dekuju moc
  5.2.2018 19:31Bárra
  Dobrý den, mám králičí holčičku (7 měsíců) a v poslední době se o věci (např. o přepravku) otírá bradičkou.
  Nevíte co tím chce říct?
  5.2.2018 19:34Salla
  Misa a Ringo: koberecky vybirej bavlnene, ty umele tlapky odiraji. Taky muzes zkusit ustrihnout molitan presne na rozmer klece a obalit honapr. starym prosteradlem, aby ho kralik nehryzal.
  - - - - -
  Bárra: znackuje si to.
  5.2.2018 20:02Terkab
  Dobrý den můj samec králíček čůrá v kleci jak ho mám potrestat aby věděl ze to nesmí?
  5.2.2018 20:09Salla
  Terkab: na kraliky plati pozitivni motivace. Tedy pochvaly. Je taky dulezite,jak je kralik stary, jak velkou a jak zarizenou ma klec. Pokud ma kralik napr. maly rohovy zachod a podestylku vsude,tak pokrok moc neocekavej. To same, pokud je kralik v puberte.
  5.2.2018 21:04Misa a Ringo
  Salla: dobre, diky moc za tipy ;)
  5.2.2018 21:21Jan
  Misa a Ringo - Králík má otlaky normálně, to je pravda. Rozdíl je v tom, že pokud jsou zarudlé, rozšiřují se a jsou se strupem, tak už to problém je. Musíte to králíčkovi mazat kalciovkou, měsíčkovou mastí, bepanthenem... asi 2x denně. Můžete koupit třeba podsedáky na židle, mají molitan a dobře se čistí, pokud váš králík raději spí na tvrdém a vše shrnuje, zkuste mu přes molitan dát třeba starou osušku a přišít na ní šňůrky a přivázat ho ke kleci, nebo jinak zajistit, aby to nešlo odhrnout. Koberce jsou většinou moc tvrdé, takže jsem spíš pro molitan.
  - - - - -
  Terkab - moc nechápu Vaší otázku, nevím kam čůrá a jestli se snažíte dát králíkovi záchod, nebo kde je přesně ten problém
  - - - - -
  Gabča a Kori - Pohlaví se dá poznat tak, že si vezmete králíka, přetočíte ho břichem nahoru a zatlačíte mu na pohl. orgán, pokud uvidíte penis je to samec, pokud jen dírku je to samice. Můžete se pro ilustraci podívat na google.
  - - - - -
  Bárra - Samička si přivlastňuje vaše věci :) Značí si je.
  5.2.2018 21:44Misa a Ringo
  Jan: dobre, moc diky. Uz jsme mu to dneska mazali mesickovou masti, co jsem vyrobila a zitra maznem znovu. Moc dik!
  5.2.2018 22:46Bárra
  Děkuji za odpovědi :)
  6.2.2018 14:25Karolína123
  Ahoj, prosím o radu. Neznáte někdo dobré veteriny na kastraci samce králíčka. Ideálně Praha 10. Moc děkuji.
  6.2.2018 17:59Uni&Niki
  Ahoj.
  Chtěla bych se zeptat jestli králíkovi vadí železné zámky. Jelikož si horní víko Nika dokáže otevřít.
  Děkuju dopředu za odpověď.
  6.2.2018 20:36prozatím bez registrace
  Dobrý večer, chtěla bych se zeptat na vaše zkušenosti se záchůdky pro králíčky jestli obdélníkové nebo rohové? Máme doma králíčka samečka týden, krásně chodí do záchůdku, jen vyjímečně to pustí mimo. Mám půjčený záchůdek obdélníkový a ted' potřebuji koupit nový, ale nevím jaký. Kupovali jste dle svého uvážení nebo na doporučení? Vyhovoval nebo jste měnili za jiný tvar? Mám Holandského mini beránka. Děkuji za názory.
  6.2.2018 20:49disela
  prozatím bez registrace: za sebe doporučuju rozhodně obdélníkové - jsou větší, prostornější, přijdou mi i pro králíčka pohodlnější, osobně se mi líp čistí a z toho, co jsem se tady dočetla, rohové králíci prý občas ignorují. Obecně králičímu miminku rohový stačí, pro dospělého králíka už může být malý. Naše princezna začala časem svůj původní záchod "přečůrávat" - sedla do záchodku, vystrčila zadek a ohodila zeď za sebou - takže jsme museli kupovat nový s vyšším okrajem :-)
  6.2.2018 22:56Merlouska
  Karolína123: nahore v menu je zalozka Veteriny, mrkni tam. Mam pocit, ze zrovna na P10 je jedna z nejdoporucovanejsich veterin - H-Vet.

  prozatim bez registrace: taky doporucuju obdelnikovy. Beranci jsou trochu vetsi a ten rohovy zachod jim nemusi stacit. Moje kralice ma "obri" obdelnikovy a vypada spokojene :-)
  7.2.2018 07:47Tazmesta
  Karolína123: Já taky doporučuji H-Vet Horní Měcholupy, z doktorů na této klinice konkrétně pana doktora Valeše nebo paní doktorku Mertovou, oba úžasní a milí ;)
  7.2.2018 15:21KacenkaFilipek
  Zdravím :) Chtěla bych se zeptat, zda někdo nemá podobné zkušenosti jako já..můj 2 roky starý králíček asi v době posledního týdnu při čůrání tak 1x denně zanechá i takovou bílou hmotu, která je jakoby tuhá a moc moč nepřipomíná..nevíte někdo, čím by to mohlo být? Děkuji za každou odpověď :)
  7.2.2018 16:23Jan
  KacenkaFilipek - Králíci mají obecně hustší moč, takže toto není příliš neobvyklé, vše se odvíjí od toho, co králík jí. Pokud mu dáváte např. natě z mrkve, nebo kopr apod., obsahuje jeho moč více vápníku. Pokud budete dávat králíkovi zeleninu, která obsahuje hodně karotenu, bude jeho moč tmavě oranžová. Určitě se nemusíte znepokojovat.
  7.2.2018 19:17Zabka1997
  Dobrý den. Prosím o radu. V pondělí jsme si s přítelem pořídili zakrslého králíčka, angoráka. Je mu asi 8 týdnů, pije zcela normálně, ale dnes odpoledne jsem po něm našla na gauči červený flek. Krvácel z konečníku. A teď večer opět. Nevíte, čím by to mohlo být? Jak říkám,pije, ji, skotačí..
  Děkuji moc za odpovědi, Adéla
  7.2.2018 19:22katyvypl
  Zabka1997: Tak to budete muset co nejdříve na veterinu, tohle rozhodně není normální a značí to nějaký problém. U takhle malého králíčka bych to vůbec nepodceňovala.
  7.2.2018 19:24Merlouska
  Zabka1997: urcite je to krev? Nemuze to byt jen cervena moc (stava se po nekterych druzich zeleniny)? Pokud jste si jisti, ze je to krev, tak opravdu jedine veterina.
  7.2.2018 20:03Zabka1997
  katyvypl: děkuji moc
  Merlouska: Tohle vím, ale myslím si, že ne, měl červené chloupky hodně vzadu. Opravdu spíše u zadečku. Každopádně raději navštívíme veterináře.
  7.2.2018 21:32Lusila
  Hezký večer, máme půl roční holčičku zakrslého králíčka........bez pp, asi 14 dní při puštění na volno začala hodně bobkovat kole sebe a jakoby značkuje, stříká moč kolem sebe :( jsem z toho nešťastná, jelikož máme dvě děti a nevím, jak je ochránit.........může mi někdo poradit, co tím chce králík říct? Děkuji vám
  7.2.2018 21:56Merlouska
  Lusila: usak prisel do puberty a znackuje si uzemi. A podle toho strikani moci kolem sebe bych si tipla, ze to bude spis kluk - sice to pry holky nekdy delaji taky, ale je to spis vyjimecne, u kluku je to beznejsi. Mate v zasade asi dve moznosti: bud to vydrzet a po kralikovi porad uklizet, nez puberta prejde, nebo to vyresit kastraci.
  7.2.2018 21:56KacenkaFiliepek
  Jan: děkuji za odpověď 😊 jde mi hlavně o to ze jsem to do teď u nej neviděla a to já bych si zase určitě všimla 😀
  8.2.2018 07:51Jan
  Lusila - Také bych to viděl spíše na samce, samička moč většinou nerozstřikuje, spíše se prostě vyčurá a udělá louži. Takže se podívejte samičce lépe na pohlaví, nebo vám může pomoci veterinář a podle toho se s ním pak domluvit na případnou kastraci.
  8.2.2018 09:02ctulka
  Lusila taky si myslím,že značkuje. Nám toto dělávala Kukynka Taky rozstřikávala. Byli jsme z toho neštastní. Taky po puštění z klece nám začala čurat do rohů, bobky jsem posbírala, a to čurání bylo neřešitelné. Potom jsme měli Křupinku a tam pomohl externí záchudek na sedačce. Postupem času jsme jej dávali vedle sedačky a poslední roky ji to už přešlo a byla v pohodě
  No a ted máme 3roky starého samečka a sním je to taky v pohodě. Máme jej nemocného,ale vypozorovala jsem , kam v kleci čurá a tam se to ted učíme oba :-)
  8.2.2018 09:07Březinka
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24853
  8.2.2018 11:24Lusila
  MOC VÁM DĚKUJI.........no, zkusíme to mrknout na pohlaví, jestli opravdu máme holku........jen mi ji líto, že ji nebudu tak často pouštět proběhnout, dyť to je hrozný...moč všude okolo.......nemáte tušení, jak dlouho to trvá? cca? moc děkujeme.....
  8.2.2018 12:07Kjuby
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda jsou pro králíčka vhodné větvičky z třešně v seznamu jsem je nenašla děkuji
  8.2.2018 13:38katyvypl
  Kjuby: Pokud vím, větvičky peckovin se nedoporučují, takže spíš ne.
  8.2.2018 17:00Monakuč
  Veterinární klinika Jekl & Hauptman
  My jsme si pochopitelně už vyzkoušeli i nové prostory kliniky, takže pár praktických rad - jsou zde dvě ordinace, takže lze přijít i bez objednání, případné čekání by nemělo být na dlouho, ale samozřejmě je lepší si předem zavolat a domluvit se, nebo se objednat přes net. Ordinace je ve vnitrobloku, prostřední budova, vstup je přes Mojmírovo náměstí 6 nebo Košinovu 18. Z obou stran je zvonek (modrá cedulka :)) a vrátka, pozor, z Mojmíráku jsou schody! Bezbariérový vstup je z Košinovy ulice (úplně poslední dům vlevo). Vždy se musí jít k prostřední budově. Parkování bylo na Mojmíráku i na Košinové bez problémů. Otestovali jsme už rtg a krev (hematologie, biochemie), všechno bylo hotovo cca za 45 minut. A mají to tam moc pěkné, velká čekárna, ve vnitrobloku jsou venku lavičky, nějaké hopsadlo pro děti, z obou stran je to zavřené od silnice, takže se tam nedostanou cizí lidi :). Pokud by někdo jel MHD, tak od tramvaje (Husitská) je to odhadem tak 400 m, je to jen o 2 zastávky za VFU, od zastávky autobusu (Mojmírovo náměstí) cca 200 m.
  8.2.2018 17:22Naty1723
  Chci si pořídit králička, ale chodím do školy
  Nebude vadit pokud bude králíček zavřeny do 14:00 ?
  ráno vstávám v 6:00 a pak vyrážím do školy a vracím se nejpozději v 14:00
  8.2.2018 17:52hanulkak
  Naty 1723 - Já dva dny dojíždím do školy do jiného města a tři dny chodím do práce. Za tu dobu co mám králíčka jsem vypozorovala, že i když jsem doma tak králíček celý den prospí. Ráno než vyrazím ho pustím a pak ho pouštím okolo páté asi do desíti. Dneska jsem zůstala výjimečně doma a do pěti hodin s ní nebyla řeč a spala za gaučem, takže asi tak :-D
  8.2.2018 18:21Adel1
  Dobrý den, máme doma rok starého teddy králíčka. Na začátku se naučil chodit pěkně na záchůdek v kleci, ale teď čurá už i mimo něj, po kleci. Můžete mi někdo prosím poradit co s tím? Děkuji.
  8.2.2018 18:47katyvypl
  Adel1: Náš půlroční králíček to také začal dělat, je to asi pubertou, značkuje si, že je jeho. :-) Ale zároveň jsem to asi způsobila i já - umyla jsem mu celý záchůdek a klec, což se mu asi nelíbilo a necítil tam svůj pach. Tak pak všude značkoval. Koupila jsem mu novou podestýlku (měli jsme předtím dřevěné peletky, nyní jsem mu pořídila měkkou bílou speciální pro králíčky), což pomohlo a navnadilo ho to zpátky do záchůdku, takže jsme opět bez loužiček kolem. :-) Jeden den jsem ho vyloženě hlídala, kdykoli šel do klece, šla jsem k němu a jakmile udělal loužičku jinde, dala jsem ho na záchůdek. Vůbec se mu to nelíbilo, nemá rád zvedání, takže to možná i tak pochopil, že radši tam bude chodit sám, než abych ho tam pořád strkala já... :-)
  8.2.2018 18:55Ladynka
  Ahoj, chci se zeptat, máme králíčka a pořád ožírá omítku, nevíte, čím to je? Minerální kámen má v kleci. :-)
  8.2.2018 18:56Milovnicekraliku
  My jsme králíčka naucila na záchod tak,že jsme dali pryč podestýlku (měla podestylku po celé kleci) a ona hned první den šla na záchod naučila se to nějak za jeden den šikulka naše :D
  8.2.2018 22:30Nienna
  Ahoj, máte někdo zkušenost s králíkem, který má encefalitozoonózu - nyní neaktivní - a pasteurelózu, a miminkem? Nakolik hrozí, že by se od něj mohlo nakazit? Zatím jsou odděleně a hygienu samozřejmě dodržujeme, ale časem spolu do kontaktu přijdou, tak mám kvůli tomu obavy. Díky.
  8.2.2018 22:32disela
  Lusila: to je individuální, některý králík projde pubertou v klidu, že si toho doma ani nevšimnete, a některý řádí tak, že se to musí řešit kastrací... Obecně trvá králičí puberta cca do roku??? Jestli tě to uklidní, naše malá dělala loužičky po koberci jenom cca 2 týdny, pak si našla jiný způsob, jak mě vytáčet, a během pár měsíců (tří? fakt nevim) byla v pohodě.
  8.2.2018 23:25Monakuč
  Nienna:
  Náš malý žije od narození se 4 králíky, bude mít 20 měsíců a zatím jeho největším zdravotním problémem byla dvakrát vodová rýma po dobu dvou dnů. Vůbec by mě nenapadlo je oddělovat, přestože samozřejmě nevím, co se u nich v budoucnu ještě může objevit a čeho jsou třeba přenašeči. Stejně tak kdyby žil ještě Albertek, tak bych ho též nedržela bokem. Navíc nejrizikovější obecně je přímý kontakt např. s močí, který u miminka nepředpokládám. Jen je to samozřejmě náročnější na hygienu, 2-3 krát denně vytírám prostory, kde jsou společně, hlavně kvůli chlupům. Takže já za sebe bych je odděleně nedržela, ale rozhodnutí je na tobě.
  9.2.2018 10:00Berunkas
  Ladynka: nějaký speciální důvod to nemá, prostě ho to baví a určitě to není nedostatek vápníku, ten minerální kámek dej pryč, správně živený králík ho nepotřebuje a jen mu zanáší ledviny
  9.2.2018 11:51ctulka
  Ahojásek. Už jsem se zde ptala,ale možná že by někdo pomohl Jenže se tady střídáme a třeba má s králíčkem nějakou radu. Máme králíčka s otočenou hlavičkou. Dosud nám čural do rožku a stačilo tam dát trošku starých hader, ale ted se to nedá udržet. Na záchudek nevyskoči a s těma hadrama se to dělat delší dobu nedá. Jak je teplo,začíná to zapáchat i když jej 3x denně asi čistíme.Ale napadlo mne,že by si tak mohl značkovat teritolium. ale vzhledem k jeho omezení to asi nepůjde. Snažíme a pořád hledáme řešení. Králíček má 3 roky A vždy mne odzbrojí tím,jak u veta jej hned očuchává a hned se sápe i po vetovi . Prozkoumává okolí, dobře papká. A tak nevíme,jak dlouho toto vydržíme.Přesto,že má tu hlavičku vytočenou na bok
  9.2.2018 12:15Anor
  Nienna: Ne, nakazit se mimčo od králíka rozhodně nemůže. Jediné přenosné jsou blechy, tularémie a plísňová onemocnění a to nepředpokládám, že by váš králíček měl. Dokonce ani králičí roupi nejsou na člověka přenosní. Takže akorát dohlídni, aby mladej časem nebaštil bobky. Ale ono by se prd stalo, když si vzpomenu, co všechno jsem u babičky na dvorku ochutnala já a trvalé následky žádné nemám. =D
  9.2.2018 15:20annakralik
  Ahoj, chci se zeptat, zdali je riskantni vezt kralika vlakem, kdyz je venku mraz. Ma prepravku se dvema dekama. Venku budeme minimalne cca 20 minut celkem. Dekuji za nazor. Bojim se to rozhodnout sama.
  9.2.2018 17:13Awrel
  Ahoj, máte někdo zkušenost, jaká antibiotika může březí samice?
  9.2.2018 18:01Brbla
  ctulka: nasypala bych do rohu, kam chodí čurat, trochu podestýlky Cats best oko plus. Z moči se tam stane hrudka, která se snadno odstraní a tohle stelivo výborně pohlcuje zápach. Když ho tam nasypete postupně, tak by to neměl být problém bariéry, kterou by nepřekonal. Také mám malou hromádku v kleci pod napáječkou kvůli kapkám. Druhou nákladnější možností jsou jednorázové podložky, které taky pohltí moč a už nezabrání zápachu. Staré hadry jsou určitě nejsmradlavější řešení.
  9.2.2018 22:27Nienna
  Monakuč - Ono je ani zas tak dlouho odděleně držet nepůjde, protože Jack obývá de facto celou spodní část baráku a nerada bych ho nějak omezovala, už takhle je ze všech těch změn dost nesvůj, hlavně když malá spustí tu svou sirénu ;-) Akorát je problém v tom, že je náš ušák dost svéhlavé prasátko a i když je kastrovaný, často si neodpustí nějakou tu louži mimo záchod (a tom bordelu, co dělá pravidelně ve svém pokojíku raději ani mluvit nebudu), hlavně když se mu podle něj děje nějaké bezpráví, jako že ho panička vyčeše nebo si dovolí baštit zeleninu a jemu nedat... ;-)
  Anor - Nevím, jak pasteurelóza, ale encefalka prý přenosná na člověka je - tedy na jedince se slabší imunitou, kam patří mimo jiné i malé děti. Holt asi zprvu dost hlídat a později už to snad bude v pohodě.
  10.2.2018 08:19Monakuč
  Nienna
  - - - - -
  Já bych se toho fakt nebála. Navíc to je potenciálně i u těch jedinců se slabou imunitou přenosné přímým kontaktem, což u miminka nehrozí, a až bude dítko větší, tak ti holt přiroste k ruce mop stejně jako mně :D. Jacka bych stresovala co nejméně, i tak je to pro něho náročné, ať se mu zase encefalka nerozjede. U nás spí králíci pod postýlkou ;). Pro ně nejbezpečnější místo, tam mají kobereček, misky a svůj klid a zašívárnu :)).
  10.2.2018 08:39helka
  Nienna - moje králinda Amálka měla rozvinutou encefalu v době, když jsem byla těhotná se synem a dceři bylo cca 2,5. Možnost přenosu jsem tehdy řešila s vetkou, ale nebyla mi schopná uspokojivě odpovědět. Bylo to dost náročné období, protože králindu se sice podařilo na poprvé přeléčit, ale další záchvat se jí rozvinul v době, kdy bylo synovi cca půl roku, takže se už "vyskytoval" na zemi a Amálce se s encefalou rozvinula inkontinence, takže louže jsme měli taky všude. Jediné, co mohu poradit, je důsledná hygiena, v těhotenství jsem záchůdek a louže čistila v rukavicích a následně děti hlídala, aby se s močí nedostaly do styku. Amálce jsme ale pohyb částečně omezit museli, místo syna měla dětskou ohrádku ona. Tam byla, když byl syn na zemi. Když spal, pouštěla jsem jí jako dřív a nikdy k přenosu nedošlo. Držím palce, ať najdete řešení, které vám bude vyhovovat.
  10.2.2018 20:09Nienna
  Monakuč, helka - Díky moc za odpovědi. Už mám velkou zásobu Sanytolu, tak to snad zvládneme ;-)
  A nevíte náhodou, jak je to s tou pasteurelózou? Jestli je taky přenosná na člověka?
  10.2.2018 20:40helka
  Nienna - u Pasterelozy jsem o možnosti přenosu na člověka neslyšela, ale jako zaručenou odpověď to prosím neber.
  11.2.2018 10:51Alpa
  Můj ,,drahý" králík http://ww.kralici.cz/alba.asp?a=24855
  - - - - -
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24855
  11.2.2018 15:29Monakuč
  Nienna:
  U té pasteurelly, co jsem se dívala, bych to viděla podobně jako u té encefalky, píše se, že to vyloučit nelze, spíš se uvádí např. kousnutím apod., je to taky věcí imunity, na druhou stranu přenašečem může být i člověk, u kterého se neprojevila, takže by to též nijak zvlášť nehrotila.
  11.2.2018 15:45lixie
  Zdravím, mám roční slečnu teddy králíčka a začala línat. Jen ji pohladím a na ruce mám pár chlupů. Kartáč na ni mám, ale vůbec nic nevyčeše. Ve zverimexu vypadal nejlíp, takže podle mě ani ostatní z obchodu nic nevyčešou. Nemáte nějaké rady na dobré kartáče? Jeden jsem našla, bohužel v Česku jsem takový nikde neviděla, ale od jedné holky ze zahraničí, která králíčka má, vím, že češe skvěle - hairbuster comb.
  Děkuju :)
  11.2.2018 17:46Nienna
  Monakuč, helka - Díky moc za odpovědi. Nakonec jsem dneska objednala další ohrádku (jednu už má Jack na ven), kterou si zahradím aspoň prostor v kuchyni, abych tam malou mohla mít na zemi na dece. Dneska jsem si ji tam totiž dala, což ušadlo okamžitě zaujalo a já následující hodinu nedělala nic jiného, než ho odháněla. Nejdřív jsem se ho zkoušela přesvědčit, že správný ušák dopoledne spí, ale jelikož je to spíš prasopes, než králík, tak jsem samozřejmě neuspěla ;-) Takže tři díly ohrádky použiju na to zahrazení a zbývajících pět použiju na rozšíření výběhu venku, z čehož bude určitě ušadlo nadšené, protože tam hrozně rád po večerech vegetuje. Ještě jednou díky a hodně zdravíčka těm našim ušákům :-)
  11.2.2018 19:57Zany
  lixie - Já mám na teddyho kartáč pro dlouhosrste kočky s kovovými štětinami a vyčešu s ním i dost zacuchaná místa.
  11.2.2018 21:31wendy5
  annakralik: můžeš... ve vlaku se topí. My s Lupínkem normálně jezdíme. :)
  12.2.2018 10:03Naty1723
  Ahoj, jak dlouho mám králíčka po přivezeni domu nechat být?
  Za jak dlouho na něj mohu sahat?
  12.2.2018 10:23Alpa
  Naty1723 - záleží na králíčkovi, jakou má povahu. Některý je v pohodě okamžitě a některému to trvá déle. Musíš o zkoušet :-)
  12.2.2018 11:46Verrass
  Ahoj všichni, jsem začátečník. Máme doma zakrsleho beránka asi tři týdny. Narodil se 12.2.
  Precetla jsem si tady co se dalo a v celkem krátké době se naučil čůrat na zachodek. Kdy asi tak se přidají i bobky?
  Teď má klec jen holou je mu teplo a rád leží na holém mam tu teda vůbec az se naučí na zachodek davat podestylku?
  12.2.2018 12:11Thumper
  Verrass - ahoj, v první řadě chválím, že jsi si před pořízením králíčka přečetla co nejvíce informací. :) Já mám zkušenosti díky chovu - mláďátka od maminky většinou odkoukala, že chodí do záchodku a ve dvou měsících už tam čůrali, bobky se přidaly asi měsíc po příchodu do nového domova. Ze začátku jsou vyjukaní, nový prostor, noví lidé, už nejsou u maminky a sourozenců. Když si začali zvykat, postupně se skamarádili a začali používat záchodek. Dala bych mu čas, bobky se seberou, když neumí chodit králíček do záchodku čůrat, tak to je horší. K podestýlce - je to králíček od králíčka, někteří mají rádi válení v hoblinách a jiní jsou čistotní a hobliny mají pouze v záchodku. Být tebou, na část klece bych mu dala kus nějaké látky nebo koberce, buď ho bude kousat, nebo mu bude vyhovovat. Podestýlku po celé kleci nedávej, zbytečně je z toho více bordelu a je to pro králíčka více nehygienické (navíc nerozezná, kde je záchod a kde spí, tak si může čůrat pod sebe). Existují i záchodky s roštem, tam nemusíš používat podestýlku vůbec, někdo do toho dává papírové kapesníky nebo například jen vodu. Píšeš, že králíček se narodil 12.2,, takže mu je rok, nebo to je překlep? Nejdřív jsem pochopila, že je to mládě a je to jen překlep, no teď teda nevím. Hodně štěstí s králíčkem :)
  12.2.2018 12:49Nancyy
  Dobrý den, jakmile pustím králíčka ven, tak začne automaticky všechno kousat - koberce, všemožný textil.. Zkrátka skoro všechno co mu přijde pod čumák.. Dělají to i vaší králíci? :D On nábytek ani tak nekouše, spíše oblečení, deky.. :/ je přes ten textil hlavně.
  12.2.2018 13:18Zany
  Nancyy: Myslím, že je to všude stejné :-) U nás teda vítězí papír, ale textil je hned za ním v oblíbenosti kousání :-)
  12.2.2018 19:30katyvypl
  Nancyy: U nás to odnesl hlavně ten koberec, první měsíc byl k nezastavení a na koberci je to dost znát - musí pryč (ten koberec, králíček samozřejmě ne) :-) Ale ustalo to, teď když narazí na krabici, provázek, tak se do něj taky pustí, textil a ručníky si spíše hrabe pod sebe. :-)
  13.2.2018 09:50Verrass
  Děkuji za pochvalu, no chtěla jsem být připravená. Máte pravdu byl to překlep je narozen 12.12.2017
  Koupili jsme rovnou zachodky dva, jeden s roštem a druhy bez. Jeden jsem dala do klece a druhy pred klec. Vybral si zachodek před klecí. Na noc dám zachodek dovnitř a zavřu klec. Do klece jsme koupili takové ty přebalovací podložky pro mimina a vždycky ležel mimo podložku. Je pravda ze hobliny dělají velký nepořádek. Ty tam mel asi 2hodiny😀
  Zkusím ještě ten kousek koberečku jak říkáte. Jinak si myslím že se nam Teoš uz aklimatizoval, mazlí se, skáče na klec, a nejsrandovnejsi je, jak natáhne" kopytka", to se musim vždycky smát.
  Ještě by mě zajímalo proč ma pres den suché bobky a jak dojdu ráno jsou všude po kleci bobky měkké 🤔
  Zatím dostává granulky junior a seno kdy mam začít se zeleninou?
  13.2.2018 10:48Alpa
  Verrass - jakmile bude mít vyšetřené bobány na veterině, můžeš zařazovat pomalu zeleninu
  13.2.2018 10:52Thumper
  Verrass - buď můžou být zvlhlé z něčeho v kleci, např voda z napáječky (měla jsem experta, který si na ně čůral), nebo to můžou být tvz. ,,vánočky,'' což jsou měkké bobky a králíček by je měl jíst. Pokud jich není velké množství, neřešila bych. Se zeleninou opatrně, ale už začít můžete. Začala bych s kouskem řapíkatého celeru (pokud ještě zeleninu nikdy neměl, tak klidně 2 cm řapíku). Může se to zdát opravdu málo, ale radši pomalu, než mu hned dát plnou misku :) Doporučuji nedávat moc kořenové zeleniny, obsahuje dost cukru (sacharidů) a ten vyživuje prvoky. Mladí králíčci proti nim nemají takovou odolnost, proto opravdu všeho s mírou. :)
  13.2.2018 11:10Verrass
  Thumper- jooo přesně tak to vypadá jako vanočky!! Je to tedy normální, ale proč to je??
  Jinal děkuji moc za rady
  - - - - -
  Ted jsem vycetla že" vanočky " jsou z většího množství granulí. Ale zároveň je psané ze králičí miminka maji mít granulky neomezeně. Tak nevim🤔
  13.2.2018 11:25Jutta
  Verras: jak psala Alpa, tak prioritně bych u králičího mimina vyřešila kokcidiózu: http://www.kralici.cz/pages.asp?f=kokcidioza. Sesbírat bobečky i "vánočky" a nechat hned vyšetřit či případně rovnou přeléčit. Často to, že byl králíček přeléčen u chovatele, nic neznamená. Potom bych řešila očkování, jídelníček.
  13.2.2018 12:13Naty1723
  Ahoj chci koupit krmivo pro 6 tydeniho králíčka a jak sem se tak dívala na nějaké videa narazila sem na krmivo bephar a verselaga, které mi můžete doporučit víc pro 6 tydeniho králíčka?
  13.2.2018 14:01Lidy
  Dobrý den. Máme doma 8-mi měsíční samičku zakrslého králíčka. Krmila jsem ji oxbow young rabbit. Teď potřebuji koupit nové balení a nevím, jestli mám kupovat ještě jedno velké balení pro mláďata nebo už pro dospělé. V návodu je totiž psané, že je to pro králíky do jednoho roku, ale tady na stránkách píšete, že se má od 6 - 7 měsíce dávat dospělé granule. Děkuji za odpověď
  13.2.2018 18:56katyvypl
  Lidy: Myslím, že v osmi měsících může králíček už normální granule pro dospělé králíky, na druhou stranu, ani ty pro mláďata mu jistě neublíží a pokud mu chutnají a je na ně zvyklý, tak bych mu je klidně ještě dopřála. :-)
  14.2.2018 08:40lib.bar
  Dobrý den,
  mám dvouletého králíčka, kluka. Poslední dobou strašně moc bobkuje i čůrá mimo svůj záchůdek. Jaká je pravděpodobnost, že by tento problém mohla vyřešit kastrace? Máte s tím někdo nějakou zkušenost? Předem díky za rady :)
  14.2.2018 18:14Naty1723
  Ahoj, jaké je nejvhodnější dávkování pro 6-ti týdeního králíčka?
  Prosím o přesné dávkování.
  14.2.2018 19:00Brbla
  lib.bar: I já jsem nechala kastrovat dvouletého samečka se stejným problémem. Trochu se to zlepšilo, ale úplně ne. Bobečkama si značkuje občas místa, která jsou důležitá pro kočku. Její misku, její kaďák, její pelíšek. Kvůli čurání jsem odstranila z bytu koberec a má na plovoucí podlaze lino. Aby mu neklouzaly pacičky. Na gauč se po kastraci vyčurá tak jednou za dva měsíce. Snad to nezakřiknu a nebude to teď častější:-). Takže na gauči mám pod přehozem igelitovou podložku. Kastrovaný je před rokem.
  14.2.2018 21:04Žofí
  Naty1723: Jestli myslíš dávkování granulek .. tak mláďata mohou mít celodenní přístup ke granulkám. Až pak pro ty starší se to dávkuje..:)
  14.2.2018 23:25Verrass
  Chci se zeptat eschop je prověřený a můžu na něm bez kontroly nakupovat? Zarazil me šampon na králíky, kralici se přece nesmí koupat??
  - - - - -
  Myslím eschop tady na stránkách
  15.2.2018 09:42Alpa
  Verrass - bez kontroly se bohužel nedá nakupovat nikde :-(
  15.2.2018 14:57lib.bar
  Brbla: Díky za odpověď:) u nás to na gauči začalo, teď naštěstí se tam odnaučil skákat, takže to je v pohodě, ale čůrá mi na stále stejná místa po obýváku, a bobkuje úplně všude po celém obýváku. Ty bobky se přece jen zametou, i když teda nedělám nic jinýho, ale to čůrání to je peklo teda. No nezbývá asi nic jiného než tu kastraci zkusit a doufat..zas bych ho nerada trápila, když to třeba nepomůže no..ale to člověk dopředu neví no :/
  15.2.2018 15:20Melly
  Přeji hezký den, chtěla bych se zeptat, proč mají králíčci ty měkké bobky, jestli se to považuje za průjem a snědli něco špatného a nebo jestli je to normální?? Děkuji Vám za odpoveď
  15.2.2018 18:57Jitka H.
  Dobrý podvečer, chtěla bych se zeptat, zda nemáte někdo zkušenosti s veterinou, kde se zaměřují na králíky a léčbu močového měchýře- opakovaně se dělající močové kameny? Nejlépe Ústecko, Mělnicko nebo Praha. Děkuju předem
  15.2.2018 20:36Nastreia
  Jitka H. Ahoj s močálem netuším, ale H-vet klinika je nej. MVDr. Valeš je specialista na kralicky a často komunikuje a probírá diagnózu s klinikou v Brně, což na mě působí také dost pozitivně ;)
  - - - - -
  Močákem..
  16.2.2018 11:41Daniberu
  Melly: Záleží na tom, jaké měkké bobky máš na mysli. Za do jisté míry normální lze považovat tzv. "vánočky", tj. měkké zapáchající bobky složené do jakýchsi hroznů. To jsou výměšky ze slepého střeva, které obsahují vitamíny a pro králíka potřebné látky, které by měl v optimálním případě králík všechny sníst rovnou od prdelky a ty bys je ani neměla vidět. Pokud sem tam ojediněle nějakou přesto najdeš, není to nic vážného. Někdy to sice znamená, že králík snědl cosi ne zrovna pro jeho trávení optimálního, takže se můžeš zamyslet, zda o něčem takovém nevíš, ale jinak to není nutné řešit. Pokud by se ale objevovaly častěji a ve větším množství, musíš se nad jeho skladbou stravy zamyslet víc, případně je také hlavně u mláďat nutné vyloučit rozborem kokcidiózu, nebo se poradit s veterinářem o jiné možné příčině. Pokud jde o bobky normální velikosti, barvy a tvaru, je opět nutné posoudit, zda jde o něco ojedinělého, nebo trvalejšího. Někdy to zase může být způsobeno jen stravou, zejména malou spotřebou sena, nebo nevhodnou zeleninou apod. Za průjem se tyto bobky považují. Je potřeba zavést na den, dva dietu seno-voda a pokud to zabere, přidávat postupně granule a zeleninu. Když i poté tento průjem přetrvává, je opět potřeba rozbor bobků a konzultace s veterinářem.
  - - - - -
  Pro jistotu ještě dodám, že pokud má průjem, nebo více vánoček mládě u kterého nebyla rozborem bobků vyloučena kokcidióza, je nutné na nic nečekat a nechat ho neprodleně udělat a do jejího vyloučení nedávat žádnou čerstvou stravu a neočkovat! Pokud by nebyl rychlý rozbor na počkání možný, je lepší rovnou přeléčit.
  16.2.2018 17:57Benny1
  Dobrý den, veterinářka dnes naznala, že náš králíček má asi psychické problémy a chtěla by mu dát nějaké bylinné kapky, které by mu měly pomoci psychiku upravit. Nemáte s tím někdo zkušenost? Díky
  16.2.2018 18:26leprechaunek
  Benny1: jaké problémy konkrétněže má mít? A jak se projevují?
  16.2.2018 18:42Benny1
  leprechaunek: Má takové nevyzpytatelné chování. Hrozně se chce mazlit a když se mazlíme, tak najednou zavrčí a zakousne se kamkoliv. Taky začala čůrat asi naschvál na gauč a na nás. I když se zrovna vyčůrá do záchodu, tak aspoň maličko krupne na gauč, když se koukáme a hned běží zpět do záchoda nebo do klece. Mě počůrá skoro pokaždé, když jí mám na klíně.
  16.2.2018 19:30Anor
  Benny1: A jak je ušatá stará? Není jí náhodou něco mezi 6 měsíci a jedním rokem? Protože tohle vypadá na pěknou pubertu. =)
  16.2.2018 19:47Benny1
  Anor: Je jí rok a měsíc. Začalo to až poslední dobou. Když byla malá, tak neměla ráda hlazení, asi v půl roce se změnila tak, že jeden týden začala hlazení hrozně vyžadovat a další týden kousala a vrčela jen jsme se na ni podívali. To se jí pořád střídalo. Na konci loňskýho roku byla několik měsíců jen zlá a adi od nového roku se chvá tak, jak jem psala.
  16.2.2018 21:11Nurbanu.T
  Ahoj, vím, že je tento web pro majitele zakrslých králíčků, ale i tak zkusím dotaz položit. Chystám se začít s chovem českým strakáčů - normálně chovem v králíkárně. ALE, chtěla bych trošku jinak, to znamená, normálně v králíkárně mít záchod a ne čůránky odtékající ven z kotce nebo dokonce rošt, na kterém je budou tlačit packy. Myslíte, že je takový chov možný? Půjde mít venku v králíkárně jen záchod? A co potom dát na zbytek králíkárny? Pochopí králíci, kam chodit na záchod?
  16.2.2018 22:20rega
  Nurbanu: na zachodik ide naucit kazdy kralik..viac menej. Na podlahu okrem dreva mozes zvazit lino ci kusok koberca, ale zalezi asi dost od jej konstrukcie.
  16.2.2018 22:39leprechaunek
  Benny1: to, co popisuješ, je víc nezávislých problémů, pozor. To mazlení / kousání je tzv. mazlící agrese, to není jako etologická porucha nic až tak neobvyklého. My to třeba měli u koček. Jedno z možných řešení je mazlení kontrolovat - jakože chvilku a dost, a zvíře sundat nebo jít pryč, dřív než dojde k té nepříjemné kousací epizodě. Jinak se proti tomu v podstatě moc ani bojovat nedá.
  Čůrání do měkkého je králičí specifikum a tady na diskuzi existuje pořekadlo, že tomu neodolá skoro žádný králík, když mu k tomu dáš příležitost :))) Opět, je potřeba hledat řešení: králíka na gauč nepouštět, zabránit v přístupu.
  Ještě bych měla zdůraznit, že jo, králíci jsou doslova vychcánkové a umí tohle dělat schválně, a troufnu si říct, že to možná trochu souvisí i se značkováním. Čůrání na klín je ale úplně jiný problém s jinou motivací. Moc králíků to nedělá, ale někteří ano... a co lidi tak vypozorovali, v podstatě to vypadá, jako by ta zvířata v tu chvíli neovládla močový měchýř, jako by to bylo samovolné. Často to udělá ležící králík. Zase, mě to kdysi udělala i klidně ležící kočka. Opět je řešením prostě si to zvíře na klín nebrat, ono bez toho dost určitě přežije. :)

  Pokud je samice neklidná, náladová, určitě silně pouvažujte nad kastrací. Zároveň tak zamezíte riziku rakoviny dělohy.
  A na ten zbytek nejsou potřeba ani tak kapky, jako sžít se s králíkem podle obvyklých antikráličích pravidel :)))) Nedovolit, bránit, omezovat, přechytračit. :))) Prostě králíci mají dost časté řekněme sklony k chování, které se lidem zdají dost asociální. Řešení není toho králíka uspat nebo oblbnout, řešení je pochopit, proč to dělá, a vymyslet, co udělat, aby se k tomu chování nedostal. Ideálně zabránit mu "o krok dřív". Takže pokud čůrá na klín, nebrat ho tam. Gauč to samé. Víte že chce kousat - přerušte mazlení před kousáním. V takovém případě máte slušnou naději, že to chování časem i "vyhasne" úplně.
  Jestli tu někdo ty kapky zkoušel, to nevím, ale většina z nás se s popsanými problémy - u králíků opravdu běžnými - vypořádala takhle, a šlo to. :)
  17.2.2018 11:31Benny1
  leprechaunek: Děluji za rady. Právě že jsem se veterinářky ptala na kastraci a ona mi řekla, že se kastrace volí až jako poslední řešení, když se nežádoucímu chování nedá zabránit jinak, a diagnostikovala jí poruchu chování a chtěla dát kapky, které jsem zatím odmítla. Ohledně toho močení si veterinářka myslí, že by mohla mít něco s močovým měchýřem a bude jí dělat testy. Ona totiž nečůrá jen na měkké plochy, ale i na dlaždičky v koupelně.
  Ono to nění tak, že by seděla na klíně a ve chvíli blaženosti se počůrala. Většinou je to tak, že si s ní hraju, ona běhá a najednou během skoku přes mě z ní začne stříkat moč.
  Ohledně kousání to taky není tak, že po nějaké době se jí to přestane líbit a kousne. Ona je opravdu hodně umazlená, pořád skáče na klín. Někny vydrží celé hodiny ležet a když hladit přestaneme, tak začne hrabat a vynucovat hlazení. Někdy skočí na klín a hned vrčí a zakousne se.
  Zkoušeli jsme ji nenechat chodit na gauč a na klín, po každém skoku jsme jí dali na zem, ale pořád skákala zpět a byla hrozně nervózní a agresivní, vrčela a kousala do nohou.
  17.2.2018 11:39Ondřej
  Zdravím,
  Máme králíka, kterého jsme si jako dvouletého vzali od lidí, kteří jej měli nejspíš po většinu času venku v králíkárně. My jej máme v bytě v kleci. Po asi půl roce jsme odstranili dno klece aby měl jednodušší cestu ven. Pomalu si zvykal na hlazení ale i tak často zalézá do domku a vyleze jen pro žrádlo. Pomalu se to lepší, ale pokud nemá motivaci z klece vylézt nevyleze. Jelikož nehrozí, že by v bytě něco provedl rozhodli jsme se, že bychom klec celou odstranili a zůstal by mu jen kout vymezený starým linem doplněný koberečkem pod domečkem. Chtěl bych Vás požádat tedy o tipy jak vyřešit podávání sena a vody( je zvyklý na pítko ) a zda je podle Vás vhodné takto postupovat. Víme, že zásahy do zvyklostí nemají králíci rádi, ale chceme mu dát nějak najevo, že ten byt celý je jeho teritorium kde se může pohybovat:-D. Zvyká si na nás velice pomalu a proto se chci ještě zeptat zda je u králíka možná změna v chování. Mám tím na mysli, zda můžeme v budoucnu očekávat, že by za námi sám přišel a nechal se třeba mazlit či z důvodu, že byl dva roky v králíkárně to očekávat nelze?hlavní pokrok je, že se nechá pohladit když papá granulky či mrkev a již neutíká bereme to tak, že ví že mu u nás nikdo neublíží.Díky za poznatky a omlouvám se za delší dotaz.
  17.2.2018 12:32Merlouska
  Benny1: no jelikoz mas holku, tak u tech se kastrace i doporucuje jako prevence rakoviny pohlavnich organu. Takze to "posledni reseni" taky neni az tak uplne pravda, kolikrat se to dela ciste jako prevence, i kdyz kralice zadne problemy nema.
  Jinak za sebe: nemela jsem nikdy s kralici podobne problemy jako ty - jo, obcas se nekde vycurala nebo utrousila nejake bobky, obcas me hryzla kdyz se ji nelibilo, ze jsem ji prestala hladit, ale to bylo vsechno jeste tak nejak v norme. Kazdopadne pred rokem a pul (bylo ji 6,5 roku v te dobe) byla na kastraci - jednoho dne po sobe nechavala kapicky krve, coz me trochu vyplasilo. Veterinar rikal, ze je to jen silna rije, ale ze tu kastraci by doporucil, pro jistotu. No a kazdopadne musim rict, ze jsem docela prekvapena. Kralice mi prijde o hodne cistotnejsi nez byvala (a to jsem ji prosim pekne za zadne prase nepovazovala ani predtim). Jenom klec si brani furt :-))
  17.2.2018 12:39SindyEM
  Ondřej: A akú máte klec? Ja by som mu ju nebrala, len by som ju otvorila (jeden diel nechať plne odklopený, prípadne dať preč), aby v nej nebol od vás úplne izolovaný, a vedel, že môže kedykoľvek vyskočiť von, ale zároveň sa mal kde schovať. :) Zatiaľ je to jeho útočisko, zobrať mu ho by nemuselo robiť dobrotu, môže to ešte viac podkopať jeho dôveru vo vás. To, či sa to zlepší, alebo nie, vám nikto nezaručí...záleží od povahy králička. Chce to čas, trpezlivosť, lásku. Nesahať naňho nasilu, ale odporúčam zdržovať sa poblíž klece, ak sa nechá hladiť, tak hladiť, prihovárať sa... ak by sa osmelil vyliezť z klece, pomáha na budovanie dôvery zníženie sa na jeho úroveň tj. ležanie na zemi. Podľa mňa je alfa omega, pre takéto ustráchané zvieratká, zvyknúť si na vašu prítomnosť a to do takej miery, že sa bude cítiť pri vás pohodlne a nie ako korisť. Chce to obrovskú trpezlivosť a hlavne na to zvieratko netlačiť, rešpektovať ho ako živú dušičku, ktorá má svoje potreby aj strachy...prajem veľa šťastia. Podľa mňa sa to časom určite zlepší. :)
  17.2.2018 12:41Merlouska
  Ondrej: klidne mu na vodu dejte misku, vetsina kraliku ji ma stejne radsi a vsadim se, ze si na ni zvykne hodne rychle :-) Co se sena tyce, tam uz je to trosku horsi. Pokud vam nevadi bordel, tak muzete poridit jeslicky nebo kouli. Z vlastni zkusenosti:
  jeslicky (
  http://obchod.kralici.cz/p1421-trixie-jeslicky-krmelec.aspx): je potreba je privazat, aby je kralik nestehoval a neprevrhaval, pokud seno "drzi pri sobe", tak to kralik cele vytahne na zem a bordel je proste vsude.
  koule (http://obchod.kralici.cz/p1421-trixie-jeslicky-krmelec.aspx): osobne mi prisla celkem super, jen je potreba ji pravidelne doplnovat, protoze neni moc velka. A kralice mela aspon nejakou zabavu. Tady je jeste fotka, sice mirne mazla, ale videt to je :) http://img.kralici.com/kralici/alba/08d32d08909510c80258.jpg
  Teoreticky je tu moznost jeste dat seno do nejake krabice nebo neceho takoveho, at se kralik obslouzi sam, ale u me to nefungovalo, kralice si do toho nacurala a bylo.

  Jinak si myslim, ze vas postup je dobry, usak holt potrebuje trochu casu aby se otrkal. Drzim palce, at z nej mate brzo kamose, ktery se neboji lumpacit po celem byte :-)
  17.2.2018 12:42leprechaunek
  Benny1: kam chodíte na veterinu? :) Ono "králičí medicína" není stejná jako psí nebo kočičí...
  Taky je to popravdě věc názoru, ale s hláškou, že "se to volí jako poslední řešení" naprosto souhlasit nemůžu. Kastrace je "poslední řešení" možná u zvířat, u kterých se dá uvažovat o chovu... pokud jde o mazla, tak důvod váhat nad kastrací neexistuje.
  Jinak ano, spousta zvířat přežije nekastrovaných, ale to je prostě případ od případu. Já mám nekastrovaného bývalého chovného samce a nejsou s ním absolutně žádné problémy, je úžasný. Samice mi dělala něco podobného jako tobě, ale už byla starší a navíc značkování bylo jednou za čas v celkem snesitelné míře. U vás? Pokud samička reaguje takhle extrémně, tak bych se s tou kastrací vůbec nerozpakovala. Řešení by mělo odpovídat závažnosti stavu, rozumíš, a vy máte doma celkem hooodně velkého rapla. Kastrace u králíků není krajní řešení v žádném ohledu, a pokud je k ní indikace z důvodu chování, tak vy to stoprocentně splňujete.
  Navíc jak psáno, je to prevence rakoviny dělohy, a tu mívá hodně přes 90% králičích samic ve věku kolem 4 let. Jestlipak ti veterinářka s tím "krajním řešením" řekla i toto...?
  Obecně se doporučuje králice kastrovat tak jako tak, právě kvůli rakovině. Pokud jsou k tomu i problémy s chováním, je to dvojnásobná indikace. Být tebou, obhlédnu, kde máte nejbližší veterinu doporučovanou ke kastraci samičky, a jakmile se trošku oteplí, objednala bych ji.

  Pokud jde o ten zbytek... ježíšikriste.
  Ber to tak, že i veterináři zkrátka mají svůj přístup k životu a svoje názory. Já ti řeknu jediné, když jsem přišla k veterinářce, která se mým rodičům o kočky starala pět let a byla vždy skvělá, s králíkem se zaníceným okem, tak mu neudělala sebemenší vyšetření a zesměšňovala mě, že králík má avitaminózu a že se o něj špatně starám... nutila nám vitamínové kapky a prý ať králíkovi dávám suchý chleba - jako zdroj vitamínu B (!!!). A to je výborná veterinářka na psy, opravdu, má pěknou pověst. No mě tím leda naštvala a po příjezdu k sobě domů jsem micáka vzala k naší obvyklé veterinářce. Za pět minut byla obarvená rohovka a zjištěné její masivní poškození, a můžeš jen hádat, jak dlouho bych to "léčila" tím zatraceným vitamínem. Asi na věky.
  Takže opravdu ne všechna doporučení veterinářů je nutné brát vážně. Já jsem velkým zastáncem bylinek a přírodní medicíny, ale všechno má své meze.

  Jinak já zas děkuju za upřesnění, ono tohle to chce, aby se člověk něčeho dobral. :)
  Čůrá i na dlaždičky v koupelně a ohazuje tě? Jo, tak to je čistokrevné značkování :)) Hele opět, s močovým měchýřem to vůbec nemusí souviset, to by to moje zvíře už muselo třikrát zdechnout, protože já mám parkety či dlaždičky občůrané, když má náladičku, klidně taky pětkrát za jednu hodinu :-D Tak jedna louže denně je obvyklá norma, a většinou jde hezky zařídit drbáním nohou pod krkem. Králík se mazlí, zvedá ocásek a najednou cák. Jindy se prostě rozletí a s prominutím... eh... počůrá všechno hlava nehlava. :))) To "ohazování", jak píšeš, mi dělala kdysi samička, přesně se rozběhla a flák na zeď.
  Hele opět, pokud tohle dělá samec, je to ještě pochopitelné, byť ne omluvitelné... pokud samice, patří pod kudlu a hotovo dvacet. Já prcka nedávám jen proto, že tu zem vytřu snadno a jinak s ním není problém, nečůrá na nábytku ani neohazuje. Kdyby to dělal, tak chlapec jde na to šup.

  S tím kousáním, jo takhle. Hele... já si upřímně nemyslím, že to zvíře má jakoukoliv psychickou poruchu, já si myslím, že s ní bohapustě cloumají hormony a je náladová.

  Na tomhle místě bych ti doporučila jediné, protože mě věřit můžeš a nemusíš. Mrkni nahoru do záložky veterin, najdi si nějakou fakt doporučenou kliniku pro králíky, a zkonzultuj její chování a vhodnost kastrace tam.
  Protože za mě to prostě není psychicky narušené zvíře s problémy s močákem - které v tomhle věku opravdu nejsou obvyklé :) Za mě je to jen zvíře těsně za pubertou, se kterým mohutně cloumají hormony.

  S kapkami na tohle tu nemá zkušenost asi nikdo, obvykle se prostě kastruje - jak psáno, je to dva v jednom, ta prevence rakoviny je obrovská karta pro, proč tu lidi mohutně propagují kastraci samic. Ale i pokud přistoupím na to, že by to byla "léčba" a účinná - chceš je do ní lít sedm let? Doufáš, že tak dlouho zůstane vůči těm bylinkám vnímavá?
  Moje samice takhle ohazovala zeď ještě v šesti a půl letech, to ti svatosvatě přísahám. Nebyla kastrovaná, protože já tenkrát měla v okolí blby veterináře, kteří mi tvrdili, že pět let na operaci je moc, a já ji dostala jako pozdně čtyřletou, neměla jsem ji od mláděte. Mít dneska mladou, co takhle vyvádí? Joooj, ta by jela. :)

  Jako u kastrace taky asi nikdo nezaručí, že z ní bude beránek, ale je to dlouhodobé řešení a v žádném případě neublíží, nic tím nepokazíte. Pokud pomůže, tím líp. Statistiky kastrace vůči kapky zaručeně nikdo nemá, ale pro mě osobně by to byla rozhodně první volba před těmi kapkami.

  Takže jak říkám... neradím jdi do toho či onoho, radím zkonzultovat na některé osvědčené králičí veterině:
  http://www.kralici.cz/pages.asp?f=veteriny
  Za mě to, co paní doktorka praktikuje, je opravdu tak osvědčený postup na psy a kočky, u nich bych opravdu asi šla touhle cestou. Spíš u psů, kočku bych taky kastrovala a neříkala tomu krajní řešení. Ale králíci se opravdu řeší trošku jinak. Sehnat si víc hlasů, a hlavně víc odborných hlasů, je to nejmenší, co můžeš udělat, než se nějak rozhodneš. :)
  17.2.2018 14:17Benny1
  leprechaunek: Aby to nevyznělo blbě, ona není takové monstrum. Má mě hrozně ráda, pořád mě líže a lehounce okusuje během mazlení. Nechá si ode mě udělat všechno, i sahat na pusu a zoubky, přitom si blaženě skřípe zubama. Když si jí nevšímám, tak mi líže alespoň ponožky nebo nohavice. Ale její chování je nepředvýdatelný, jak jsem psala. Několikrát za den mě z ničeho nic kousne do předloktí, pořád jsou všude bobky a každou chvílí utíráme z gauče nebo podlahy moč a skoro každý den alespoň jednou mám počůraný oblečení. Na zeď moč nestříká, akorát někdy na mě a někdy v koupelně na nábytek. O kastraci jsem si toho přečetla hodně, asi máš pravdu, že naše veterinářka nebude moc specialistou na králíky. Jsme z Brna, tak zkusím kontaktovat nějaké doporučované veteriny. Děkuju moc.
  17.2.2018 14:28leprechaunek
  Benny1: to je v pořádku, monstrum bych tomu neříkala :))) Moje samička, v mezičase, co mi ohazovala zeď do výše jednoho metru, se mnou spávala v posteli při čtení :)))
  To je prostě náladovost ovlivněná hormony, ona za to nijak nemůže, povahou to může být milionové zvířátko. :)
  Jestli jste z Brna, tak neváhej a sjeďte na Královo Pole na kliniku k Hauptmanovi a Jeklovi, lepší péči v republice nenajdeš. Doslovně, jsou to bývalí veterináři z VFU, s nimi se radí zbytek republiky. :) Uvidíš, co ti řeknou. :)
  17.2.2018 14:31Jirka28
  Dobrý den,

  Prosím o radu, náš králík si svým nedopatřením a takříkajíc ,,splašenosti" zlomil pánevní kost (stalo se tak tohle úterý). Jeli jsme okamžitě k veterináři, vše prodiskutováno, nějaký větší zásah není nutný, kost sroste, máme jen analgetika proti bolesti na pět dnů, ale tohle není jádro problému. Od toho úrazu se nedotkl vody. Nemáte tušení proč tomu tak je? Vodu získává z mnoha zeleniny, víc mu jí i ve vodě pereme, kterou dostává dvakrát denně, zkoušel jsem i namočit trochu granule, ale to mu moc nejedete, respektive vůbec. Nevíte čím to může být? Dále když vyběhne ven z klece tak i během chvilky začne okamžitě všude ,,bobkovat" a čůrat. Vím, že veterinářů je tu asi málo, ale jen jestli tu nemáte někdo s něčím takovým zkušenost. Je to neskutečná změna chování jak v pití tak ve vylučování. Prosím tedy o jakoukoliv zkušenost, poznatek nebo nápad. Děkuji
  17.2.2018 17:47Nancyy
  Zdravím, mám čtyř měsíčního králíčka a dneska si lehnul na záda a tak zvláštně se kroutil, docela mě to vylekalo.. Je to v pohodě? :D :) Děkuji.
  17.2.2018 22:39KaK
  Nancyy: Nevím, jak to přesně myslíš, lehnul si na záda a kroutil se. Králíci, zvlášť mláďata (ale dělá to i moje sedmiletá Fanynka) sebou občas praští, jako kdyby je kleplo. Někdy z klidu, ale většinou nejprve lítají jak šus a pak padnou na bok nebo na záda a vypadají jako mrtví. Za minutku zase vstanou jako by nic. Tak to je normální, ale když to člověk vidí poprvé, tak to dost vyděsí.
  Jestli myslíš něco jiného, tak to by asi už normální nebylo. Králíček se různě kroutí, když ho bolí bříško, ale to si většinou nelehá na záda, ale sedí schoulený na bobku a tak posedává a kroutí se, snaží se ulevit si od bolesti. Pak mě ještě napadá nemoc zvaná encefalitozoonóza, při které králíček otáčí hlavu na stranu a tělíčko taky kroutí na stranu a padá. To jsou obojí případy pro veterináře. Ale předpokládám, že se jednalo o to první.
  18.2.2018 07:37Tygrinka
  Jirka28: Kvůli zlomenině se špatně hýbe, takže přelézání do záchůdku a zvedání hlavy k napáječce ho bolí. Takže odstranit záchůdek a místo něj mu dát na příslušné místo pouze podestýlku, aby tam mohl udělat potřebu. A k pití dávat misku s vodou. Nyní možná i bude "nečistotný", to by se mělo po zhojení zase dát do pořádku. Hlavní nyní je, že vyměšuje standardně a má chuť k životu a jídlu.
  18.2.2018 08:14weksernates
  Benny 1: Souhlasím s Leprechaunek, králík se prostě nikdy nebude chovat tak, jak my chceme. Je třeba čas, práce, přizpůsobení se jeho chování. Nemyslím tím nechat si ho skákat po hlavě, ale dát mu prostor. Jinak ty kapky jsou Bachovy esence, je to docela finančně náročná záležitost, a není jisté, zda to pomůže. Pár lidem to pomohlo, ale... těžko říct.
  18.2.2018 08:37Jirka28
  Tygrinka: Tak o chuti do života a k jídlu nemůže být řeč. Děkuji za radu.
  18.2.2018 08:58KlaudieNavrat.
  Dobré ráno, je pro králíka (jako domácího mazlíčka) vhodný oves? Popřípadě jak by měl vypadat vhodný jídelníček? Dávám mu pouze vodu, seno, granule a oves. Zeleninu a ovoce nikoliv, jelikož se bojím, aby z toho neměl problémy. Klaudie
  18.2.2018 11:28Motýlek
  Dobrý den, koupila jsem králíčkovi lepší krmivo než je zvyklý, nechce ho jíst, já vím je o hodně zdravější než to staré, ale jak vidím, že ho nejí měl by být o hladu tak to nevydržím a dám mu to staré, nevíte prosím jak bych ho mohla naučit jíst to lepší???
  Děkuji
  PS: to nové krmivo je Versele-Laga
  Cuni Complete Adult
  18.2.2018 12:21Alpa
  Motýlek - u nás se tohle krmivo baští. Směsky králíkům jedou, protože jsou sladší. Pomalu to zkoušej, určitě si zvykne. Základ je seno, zelenina, občas dej třeba vločky a králoš nebude mít hlad i bez nezdravých granulí.
  18.2.2018 12:27Melody
  Motýlek: Pokud má ušák k dispozici seno, není o hladu. Granule jsou pouze doplňkem, při přechodu na bezobilky umí někteří stávkovat - základ je vydržet, trpělivost a nepovolit. Uvidíte, jak mu časem zachutnají.
  - - - - -
  KlaudieNavrat: Pro mazlíka to není vhodná složka potravy. Doporučuji prostudovat
  http://zakrslykralicek.cz/granule.htm
  18.2.2018 13:15Elinka&Julinka
  Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat,jak kralicka naučit na zachod.On tedy chodí,ale dvakrat se vycural mimo klec.Mame ho 14 dni.Da se i naučit,aby bobkoval pouze na zachod??
  Moc dekuji...
  18.2.2018 13:32Candík
  Elinka&Julinka: Podívej se tady na odkaz:
  http://www.kralici.cz/pages.asp?f=otazky#vychova
  18.2.2018 14:19Denisa Trojančíková
  Ahoj,
  už dlouho přemýšlím, že bych Amálce (3 roky) pořídila kamarádku. Ale mám z toho obavy jestli by dalšího přijala. Hlavně když souloží, nebo jak to nazvat, s plyšáky, tak je přitom škube. Mám strach, aby to nedělala i kámošce.
  Proto se chci zeptat na Váš názor.
  18.2.2018 15:49leprechaunek
  Denisa Trojančíková: tím škubáním bych se úplně neřídila. Moje pako to dělá taky, přitom jinak je to ukecané, přátelské zvíře - tím bych se řídila spíš, než tím škubáním. Malá ušatá plyšáky nepotřebovala, ale zato byla tak vzteklá a teritoriální, že bych jí "kámoše", rozuměj nepřítele na život a na smrt, ani nepřinesla na oči :))) Zkušenost to není, ale osobně bych se prostě řídila povahou králíka. Pokud není příliš teritoriální a agresivní obecně, a máš možnosti, proč to nezkusit. Ale víš jak, klasika... za sebe bych hledala pár, kastrovaného samce, ne kámošku. :)
  18.2.2018 16:04Denisa Trojančíková
  leprechaunek: Děkuju :)
  Teritoriální asi bude, ale agresivní asi ne. Ona hlavně má nejradši mě. Mazlí se v posteli, pusinkuje, ale když nejsem doma, tak je na mamku prý zlá :D mazlit se nechá i od ostatních členů rodiny, ale ne tak moc a cizí lidi nemá ráda vůbec. Sama právě nedokážu posoudit, jestli by někoho přijala.
  Se samečkem by nebyl problém, ale chtěla bych od miminka a jak bych to pak udělala? Jako než by se dal vykastrovat.
  19.2.2018 00:07Nienna
  Pár nových foteček :-)
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24857
  19.2.2018 01:05Zany
  Motýlek: Taky jsme na radu veterinářky přecházeli z oblíbené směsky na granule Versele laga - no byl to boj :-) Veterinářka nám řekla, že musíme vytrvat, že králík není tak hloupý aby u plné misky zemřel hlady. Trvalo to tehdy asi 3 dny kdy podle mě uraženě nic nežral ( možná tajně trochu sena ), ale teď granule miluje.
  19.2.2018 09:31lennny
  dobrý den , muj kralik okusuje draty na kleci nevím jestli chce utect nebo najíst ,ale jídlo má a myslim ,že se u mě cití dobře
  19.2.2018 09:56Meggie11
  lennny:
  on je neokusuje jen tak nebo z hladu..chce ven. Klec je pro něj omezený prostor a králíček tááák rád běhá :-). Když má hodně energie, potřebuje ji vyběhat. Prostě se snaží dostat ven
  19.2.2018 10:47hanulkak
  Dobrý den, mám měnší problém. Mám doma asi čtyřměsíční králičí holčičku a i když na malou už jde většinou na záchodek, bobkuje mi všude jako vzteklá. Vím sice, že jde pomalu do puberty, ale děsí mě, že by se to nikdy nenaučila. Zkusila jsem ji pořídit větší záchodek, ale ten vůbec nepřijala a zásadně chodila vedle něj. Tak už má zpátky ten starý a s tím už je to lepší, ale bobky máme stejně všude. A přitom máme malý byt, takže doběhnout na tenhle by pro ni neměl být problém.
  Nemáte nějaký tip, jak ji to naučit?
  Předem díky za každou radu
  19.2.2018 17:31Salla
  Hanulkak: zoufat si muzes tak za rok. Bud rada,ze do zachudku cura. Bobky v nem pres pubertu nebudou,to si nedelej iluze. Vysavac ci smetacek budou dalsi pul rok tvymi nejlepsimi prateli. Az puberta prejde,tak se usak sam srovna. Takze trpelivost.
  20.2.2018 11:40Jan
  hanulkak - Ano, samička jde sice jistě do puberty, ale zkuste ji motivovat, aby na záchod chodila. Zkuste sledovat, kdy jde na záchod a když tam bude dejte ji něco dobrého a hezky ji pochvalte. Po vykonání potřeby ji pusťte ven a celý proces opakujte každý den. Určitě si v pubertě příliš nepomůžete, protože ji to bude tak nějak stejně fuk, ale musíte vytrvat a uvidíte, že se to vyplatí. Samička je ještě malinká, takže by se to měla naučit relativně snadno.
  - - - - -
  lenny - Králíčka pouštějte na tak dlouho, jak on sám bude chtít. Pravděpodobně ho do klece zavíráte příliš brzy a není dostatečně vyběhaný, tím se v něm hromadí přebytečná energie a nejradši by celou klec zboural :) Já to mám třeba u holek nastavené tak, že když už mají po celém dni dost, tak si každá lehne do svojí klece a já vím, že už chtějí mít klid.
  20.2.2018 12:04Berunkas
  Jan, lenny: občas to taky dělají proto že je to baví a je to bezva kravál, Ella je puštěná celodenně a přesto si občas vleze do ohrádky a začne ji ohryzávat
  20.2.2018 15:14Jan
  Berunkas - ano, to je možné :) ale to je pak asi lepší dát mrkev, větev nebo něco jiného na chroupání :)
  20.2.2018 15:37leprechaunek
  Jan: já tedy nevím, ale oba králíci, co jsem měla, dost jednoznačně preferovali, když měli na záchůdku klid a soukromí. Prostě to byla jejich soukromá svatá zóna, kde jsme je za žádnou cenu nerušili.
  Představa, že tam králík vletí a já uprostřed močení k němu vtrhnu a začnu s ním cloumat a hladit ho, no... nepřijde mi to zrovna optimální, mírně řečeno.
  Kromě toho spousta králíků na pamlsky prostě není, takže to, co popisuješ, může být dost efektivní způsob, jak ty návyky ještě daleko víc pokazit, spíš než je upevnit. :(
  20.2.2018 15:53Berunkas
  Jan: s větvema by mě poslala někam a mrkev má k dispozici v misce, navíc k tomu že je sladká tak bych ji tím zrovna necpala
  20.2.2018 16:11Jan
  leprechaunek - Já tedy nevím, jaké pamlsky máte na mysli, ale moje samice by mi pro bazalku, mátu, koriandr a jiné byliny ukously i celou ruku. Ale každý králík je jiný a má jiné chutě... jiné pamlsky než byliny a zeleninu nedávám, takže jestli myslíte ty přebarvené nechutnosti, co prodávají v obchodě, tak to by mi asi taky nesnědly.
  Co se týče motivace, myslím, že je velmi důležitá, moje samičky mi neudělají nepořádek, a to jsem je ani nijak extra k čistotě nenutil. Každý si musí u svého králíka přijít na to nejlepší, takže tvrdit, že to či ono je špatné není úplně směrodatný, dokud to dotyčný nevyzkouší.
  20.2.2018 17:59Alpa
  Leprechaunek - u nás ,,soukromí" často vypadá takto : Zorka dělá potřebu (bohužel ve svém WC v rohu sedačky) já ji dávám pusky mezi ušiska a ona mě oblizuje. Zkrátka jsme zvrhlíci :-)
  20.2.2018 21:12leprechaunek
  Jan: já osobně nevím, čím se jako dá okecat rušit jakékoiv zvíře při vykonávání potřeby. Hotovo dvacet. Beru, že se na tom nemusíme shodnout, ale za mě je to jedna z věcí, které bych ani nezkoušela. Prostě i to zvíře potřebuje svoje bezpečné zóny. U nás jednou je pelech, druhou toaleta. Cokoliv je potřeba, řeším mimo tato dvě místa. Moje zvířata musí vědět, že když chtějí klid, mají na něj nárok a v jejich vybraných "svatyních" je nikdo nebude rušit za žádných okolností.
  Někomu to třeba připadá zbytečné, mně ne. Když vidím, jak důležitě a uprutně se u toho tváří :))) A notabene by u toho ještě správně měli žrát... tak fakt netuším, PROČ je z toho rušit.

  Jinak pamlsky jsem myslela naprosto obecně, nikde nerozvíjím diskuzi o vhodnosti nebo nevhodnosti toho kterého. Prostě jsou zvířata, která na pamlsky nereagují, a tudíž se s nimi nedají ani vychovávat.
  Totéž platí pro to "chroupání" - kupodivu jsou králíci, kteří do huby nevezmou nejen ten klacek, ale ani tu mrkev :)))
  Zkusila bych tady ty rady dávat míň direktivně. :) Právě že každý králík je trochu jiný, a zkušenosti jednoho člověka nemusí mít obecnou platnost. :)
  20.2.2018 21:23Jan
  Leprechaunek - Nechapu vasi utocnou reakci... nicmene mluvi se tu o ctyrmesicnim mladeti, ktere jeste neumi pouzivat toaletu. Takze tak uplne nechapu o cem tu diskutujete. Malemu diteti take utirate zadek... a nemuze byt o nejakem ruseni soukromi rec... tot vse co k tomu mohu rici.
  20.2.2018 21:38Tygrinka
  Jan: Motivace pochvalou a pamlsky je doporučovaná metoda i zde ve výchovných postupech, takže nic špatného a nevyzkoušeného... Osobně jsem také nenarazila na králíka, který by neocenil pochvalná slova a něco zeleného nebo oblíbenou granuli.
  - - - - -
  leprechaunek: Pochvala není rušení. Pochvalná slova zvládne králík správně pobrat i když močí. A dobrotu dostane po akci, když ještě sedí na místě. Pochvala samozřejmě není tvá popsaná představa -
  hupnout na králíka a cloumat s ním a hladit ho. Pokud je toto tvá představa pochvaly, je opravdu lepší, když ji nepoužíváš.
  - - - - -
  leprechaunek: My víme, že máš králíka s poruchou příjmu potravy, většina králíků se ovšem chová jinak než ten tvůj, proto je lepší dát obecný návod než radit dle nestandardního chování pár jedinců z mnoha.
  21.2.2018 08:36Daniberu
  Tygrinka: Nesouhlasím :). Obecné rady si každý může přečíst v příslušných rubrikách. Diskuze má, podle mého názoru, sloužit právě k tomu, aby lidi přidali své osobní zkušenosti a tázaný se tak dozvěděl i o "nestandardních" typech králíků a jejich reakcí. Špatné je, pokud se tato diskuze zvrhne v osobní útoky.
  - - - - -
  Pochvala sice rušením být nemusí, ale také může. Já mám třeba tu zkušenost, že když jsem se přiblížila k záchodu v němž se králík chystal vykonat potřebu, okamžitě této bohulibé činnosti zanechal, vyskočil z klece a vyžadoval pamlsek :). Asi mám tedy taky "divného" králíka, ale myslím si, že "nestandardně" reagujících králíků zase tak málo není. Podle mne v situaci, kdy už králík pochopí, k jakému účelu záchod slouží, není nutné ho za každé jeho použití chválit , natož mu honem běžet podat pamlsek. To by se pak taky mohl naštvat a schválně to jít udělat jinam, když u toho zrovna nebudeš :).
  21.2.2018 11:04Jan
  Daniberu, leprechaunek - Znovu připomínám, že rada byla pro čtyřměsíční samičku a už vůbec nechápu Vaše negativní názory na vše, co tu kdo napíše. Každý má jiný názor a každému králíkovi vyhovuje něco jiného. Pak tedy nechápu proč by tázající nemohl vyzkoušet varianty, které se mu nabízí a sám si udělat obrázek o tom, co jemu a králíkovi nejlépe vyhovuje. A jen tak mimochodem, možná by bylo lepší sem také napsat Vaše rady, které jsou tedy podle Vás mnohem lepší a konstruktivnější, místo toho abyste jen ostatní kritizovali a stěžovali si, jak jsou rady ostatních bezpředmětné.
  - - - - -
  Navíc nikdo nemluví o divných králících, králík je takový, jaký je jeho majitel, tedy takový na co si ho v tomto smyslu navyknete, takže pokud je Vašemu králíkovi pochvala nepříjemná, nebude to králíkem, ale tím, že nejspíše neumíte chválit. Navíc mládě má jiné chování, než dospělí králík, který už ví jak to na světě "chodí" a pokud Vás zná a věří Vám a ví co od Vás může čekat, pak mu není nepříjemné nic z toho, co mu děláte, pokud ano je to zase jen Vaše vina. Ano králíci dělají spoustu věcí jaksi na truc, ale pokud zjistíte, jaká je příčina, bude to zase jen a jen Vaše chyba.
  21.2.2018 11:31Nienna
  K tématu učení na záchod - My jsme Jacka motivovali stejně jako předchozího ušáka - tedy tak, že jakmile vyskočil ze záchůdku, tak byl pochválen a dostal za odměnu granulku, samozřejmě pokud bylo za co odměňovat. Jenže Jack má svou hlavu, skáče tam pravidelně, aniž by tam vykonal potřebu, ale o to víc se dožaduje odměny. A když ji nedostane, protože není za co, tak jde a tu louži udělá, kam se mu zlíbí. Je to prostě vyčůrané prasátko, které je schopné si čůrat i do vlastního pelíšku, což mi prostě hlava nebere, když si tam do toho pak lehne. Vždycky mu říkám, že králíci mají být čistotní, ale na to mi očividně háže bobek - a ne jeden ;-p
  21.2.2018 12:03katyvypl
  Nienna: Tak teď jsi mě pobavila. :-) Koukám, že králíci jsou vážně chytří víc než by si jeden myslel. My jsme našeho Eliáše na toaletku nijak zvlášť neučili, začal čůrat do jednoho rohu, tak jsme tam dali záchůdek a bylo vystaráno. Když povyrostl, začal čůrat ale i do druhého rohu. tak jsme museli koupit velký záchůdek, který zasahuje do obou rohů klece a zdá se, že je klid. Občas se mu podaří záchůdek přečůrat, ale myslím, že to nedělá schválně. Odměny jsme nepraktikovali vůbec, ale chválili jsme, to jo. Bobky neřeším, po půlroce bobkuje po celé kleci včetně záchůdku, ale po bytě je utrousí minimálně, takže zatím jsme spokojení. :-))
  21.2.2018 12:26Berunkas
  Jan: v tom, že králík je stejný jako jeho majitel bych tak striktní nebyla, není to pravda, spousta věcí se dá naučit ale spousta věcí je daná králíkovou povahou a nehne s ním ani buldozer. Mám třetího a potřetí úplně jiný a extrémně jiný a nemyslím si že bych se k ní chovala tak že by musela mít až autistické sklony
  21.2.2018 13:19Fifuška
  Zdravím Vás a prosím o radu,

  zítra si jedeme pro novou králičici a čeká nás asi 2hodinový přesun vlakem - poradíte, jak ji nejlépe zajistit pohodlný a bezmrazivý převoz? :-) Děkuji.
  21.2.2018 14:12Daniberu
  Jan: Promiň, ale nejsem si vědoma toho, že bych měla jen negativní názory a s tím, že je dobré psát vlastní zkušenosti, aby si majitel mohl "vyzkoušet", co z nich je nebo není použitelné pro jeho králíčka, souhlasím. To, že upozorním na možná úskalí těchto rad snad nedělám nic zlého :). Pokud v někom vzbudil můj příspěvek dojem, že všechna doporučení neguji, omlouvám se. Konstruktivní rady a osobní zkušenosti se sem snažím dávat už mnoho let, ale jelikož se zde většina problémů stále opakuje a každý si je může dohledat v archivu, už to dělám jen výjimečně, nebo v akutních případech. Tentokrát jsem, asi bohužel, výjimečně reagovala i na tuto "banalitu", ale rozhodně jsem nikoho neměla v úmyslu rozčílit :).
  Ovšem s tím, že králík je takový, jako jeho majitel tedy opravdu souhlasit nemohu a už vůbec ne s tím, že s králíkem, který v tebe má důvěru si můžeš dělat, co chceš a jemu to nevadí. Je to přesně tak, jak píše Berunkas. Ani každé ze svých dětí nemůžeš vychovávat stejným způsobem, natož králíka :). No a jen tak mimochodem - 4 měsíční mládě rozhodně není žádné miminko, protože v tomto věku už s ním často začíná mlátit puberta :).
  - - - - -
  Nienna: Něco podobného jsem právě měla na mysli :)). Prostě si to ušák může vysvětlit tak, že za každou návštěvu záchoda dostane pamlsek a když ne, tak ti to dá "sežrat" :)). Mě občas Bertík trestá kromě toho, že na mě začne zuřivě hrabat, nebo mě štípne, občas bohužel i učůrnutím sedačky. Stačí prodlení v podávání jídla, nebo pomazlení, nebo překážení na "jeho" sedačce atp. Zase mám ale jistotu, že stopro ví, že se to nemá dělat :). Nezměrným úsilím se mi sice tento způsob vyjadřování nevole podařilo hodně eliminovat, ale úplně tomu zabránit se mi asi vzhledem k jeho věku evidentně nepodaří :). No a s takovými výchovnými fiasky pak mám mít tu drzost radit někomu, jak docílit "bezbobkové" domácnosti :)).
  - - - - -
  Fifuška: Asi bych se pokusila nějak zateplit přepravku. Někdo do ní dává seno, většinou ale spíš nějakou deku. Taky není špatná pet lahev s teplou vodou zabalená třeba do ručníku, ale ta by cestou tam vychladla :(. Leda že by ti tu teplou vodu nškdo dal až při odjezdu zpátky. Já sama moc zkušenost nemám. Jela jsem ve větším chladu jen jednou a ještě ne tak dlouho. Já mám menší přepravku, kterou jsem zabalila do deky a ještě ji dala do cestovní tašky, ale to u většiny větších přepravek asi není reálné řešení. Co se týče té pohodlnosti, nebo třeba potravy, tak to podle mne není, kromě té zmiňované deky, nutné řešit. Většina králíků na takové první cestě do neznáma, nemá o pohyb ani o jídlo zájem.
  21.2.2018 14:23Jan
  Daniberu - Me opravdu nikdo nerozcil, jen by mne zajimala Vase rada... nicmene zvire je presne takove podle toho co mu dovolite a jaka pravidla mu stanovite. A ano, muzu si s kralikem delat, co chci protoze mame stanovena pravidla, ja moc dobre vim, co mu vadi, a proto mu to nedelam, nebo jen kdyz je to nezbytne nutne. Kralik naopak nedela to, co vadi me a jsme spokojeni vsichni. Jednou mi samice zacala z niceho nic curat v ruznych rozich v mistnosti, kde ma klec. Dlouho jsem premyslel, co je za problem, proc to najednou dela. Po nekolika dnech mi doslo, ze se snazi na sebe upoutat pozornost, protoze se ji zdalo, ze se ji nevenuji. Takze kdyz jsem se ji omluvil a hladil ji pulhodiny vkuse bylo odpusteno. O tom tu presne mluvim, kralik vi co chce ode mne, stejne jako co ja vyzaduji po nem. S jeho povahou to nema co delat, pokud vychovne ci jine metody krachuji je to vina majitele nikoli zvirete, protoze nevite, co od vas pozaduje a nerozumite mu. Pokud se pletu tak moje samice (podotykam, ze kazda s uplne jinou povahou) jsou uplne anomalie.
  21.2.2018 14:48Daniberu
  Jan: Jak vidíš, celkem dobře chápu, čím vzbuzuji ušákovu nevoli, ale je mi to občas houby platné. Ve všem mu vyhovět nějak není možné a vysvětlit mu nevhodnost těchto protestů se mi nedaří.Třeba mi poradíš, co s tím :). Jo a přísahám, že to protestní čůrání na sedačku ode mne opravdu neodkoukal a ani ze to nikdy nedostal odměnu :)). Přišel na to, že mi to vadí z mých reakcí úplně sám, stejně jako na to, kam má tu potřebu vykonávat správně. Je to chytrý kluk a tak nějak vychovává spíš on mne, než já jeho. Další důkaz toho, že není stejný, jako já :)).
  - - - - -
  Jan: Promiň. Nereagovala jsem na tvůj předešlý příspěvek. Asi jsem to psali ve stejnou dobu, ale mně to déle trvalo. Nicméně i když netvrdím, že máš štěstí na "anomálie", to že se ti takto daří vytvořit mezi tebou a králíky takovou symbiózu, podle mne opravdu není jen zásluha tvé správné výchovy, ale i povahou tvých samiček. Já měla zase takovou, co chodila čůrat a bobkovat do rohu venkovních dveří. Rozhodně to nedělala jako protest. Ono ji to prostě bavilo. Vyloženě si užívala tu hru, kdy číhala, kdy se na ni i jen na moment nebudu dívat a už tam letěla. Kdybys viděl tu radost, když se jí podařilo to stihnout, musel by ses i přes tu spoušť smát :). Koukala na mne nevinným udiveným výrazem, kdo to jako udělal a neopomněla přitom skočit na svůj externí záchod, abych viděla, jak je vzorná. Pak mi radostně "pomáhala" tu spoušť uklízet a přímo přitom poskakovala radostí :). To bys taky uměl vysvětlit mým nevhodným chováním? Já vím. To není možné. To bys u toho musel být. Já u toho ale byla a přijít na to, proč to dělá, se mi nepodařilo. Prostě jsem si myslela, že má potřebu si tak chránit své teritorium proti nepříteli zvenčí. Možná se pletu, ale myslím si, že vždycky jejich chování jen výchovou prostě není možné. Alespoň ne u všech.
  - - - - -
  opr. "změnit jejich chování výchovou"
  21.2.2018 14:58Jan
  Daniberu - Kralici maji docela jednoduchy vzorec chovani, ve kterem dodrzuji svuj stereotyp. Jsou dost konzervativni, vetsinou dela neco, co vam vadi, protoze nejakym zpusobem narusujete jeho bezny chod veci. Na vine muze byt uplna hloupost, ktere jste si jen nevsimla. Ale jak popisujete nize, vas kralik je dost striktni a netoleruje zadnou vasi chybu. Je to prekerni situace :) s necim takovym jsem se nesetkal, ale mozna je to tim, ze moje samice maji zakazano chodit na sedacku. Ale zpravidla, kdyz delaji neco, co nechci a nejde mi je to odnaucit, davam je ven. Misto toho abych je pustil doma, jsou venku a po nekolika dnech pousteni mimo na to zapomenou. Narusim jim pobytem venku stereotyp a z vnimani novych veci jsou tak pryc, ze nevi co se delo doma predtim a ja mam vyhrano. Nerikam, ze to zabere na vsechno, ale kdyz se mi nedari vyresit problem, necham ho timto zpusobem vyresit sam.
  21.2.2018 15:14Daniberu
  Jan: Slibuji, že už toho nechám. Nějak jsem se dneska rozjela:). Jen jsem ještě chtěla odpovědět na tu tvoji výzvu, abychom tedy poradily něco lepšího. Já ale nic moc dalšího poradit neumím. Myslím si totiž, že pokud králík chápe, k čemu slouží záchod, je otázka času, kdy tam začne nechávat i většinu bobků. Některý dříve, jiný později, některý důsledně všechny, jiný valnou většinu. Jde tomu samozřejmě trochu pomoci třeba umístěním seníku nad záchod, nejlépe i pítka a proti slovní pochvale taky nic nenamítám. Dokonce ani ten dodatečný pamlsek, kromě toho, že si to králík může vysvětlit opravdu tak, jak popisuje Nienna, v některých případech může možná trochu pomoci. To všechno je ale opravdu už popsáno jak v archivu, tak tady na stránkách. Na žádný zázrak jsem nepřišla a můj králík s tím problém neměl. Prostě když chce, tak ví kam a když z nějakého důvodu nechce, moc s tím nenadělám. Naštěstí je to jen minimální, takže to neřeším. Tedy řeším. Smetákem a lopatkou :).
  - - - - -
  Jan: Tak tedy ještě k tvé odpovědi :). Vážně jsem tehdy žádný stereotyp samičce nenarušovala. Jedině tím, že jsem jí její plány překazila a ona to nestihla udělat. V tom případě nenápadně skočila na ten záchod a nevinně na mne hleděla. Já ji tedy slovně pochválila a sotva jsem se otočila, ona ze záchoda vyskočila a zase se pokoušela o totéž. Pokud jsem to zase zaregistrovala a ona viděla, že to nestihne, alespoň se vyčůrala vedle záchoda. Vím, že to vypadá na určitou formu protestu, ale ona byla jinak naprosto v pohodě. Byla mazlivá, chodila si mi sama sednou na klín a jinak nikdy žádnou nespokojenost najevo nedávala.
  Můj současný králík je poněkud jiná povaha. Je rovněž velice mírumilovný a mazlivý. Jen nesnáší nošení. No a konzervativní je tedy dost. No a tak jednou za měsíc si čůrne na sedačku :)). Zakázat mu na ni chodit nemám srdce. Sedává na ní každý večer i ráno s námi a kromě toho by ten zákaz v době mé nepřítomnosti stejně nerespektoval. No nic. Už tady nebudu zahlcovat diskuzi rozebíráním povahy svého tvrdohlavce. Já jsem s ním takto spokojená a hrozně mě baví ty jeho "myšlenkové" pochody sledovat. Za tu trochu toho "bordelu" a práce s jeho likvidací mi ten malý pacholek stojí. Miluju ho takového, jaký je a to je myslím, že i on je celkem spokojený a to je pro mne to hlavní :)).
  21.2.2018 15:18Jan
  Daniberu - Spis mam stesti na starsi samicku, ktera vsechno naucila tu mladsi. Protoze mit jen to mladsi trestiprdlo, tak asi resim take problemy typu pocurana sedacka, protoze je to rozeny skokan a horolezec. Navic na sebe do roka ani nenechala sahnout, takze na zachod ji nikdo neucil, prestoze v puberte byla prasatko, po ni uz neudelala nikde ani bobek. Ted je to prilezitostny mazel, ale spis je radeji sama. Ikdyz me to mrzi, protoze nevim cim to je, nechavam ji at si sama rekne, co potrebuje. Nekdy je to boj, ale myslim, ze kdyz se clovek opravdu snazi prijit na to v cem je problem, da se to vyresit, ikdyz to vyzaduje spoustu casu.
  21.2.2018 15:41Daniberu
  Jan: Štěstí máš docela určitě :). Už jen v tom, že se obě tvé samičky tak dobře snáší. To také není docela běžné. To, že je ta mladší raději sama, může být dáno prostě tou povahou. Ta opravdu předělat nejde. Jen do jisté míry usměrnit do snesitelné podoby :). Jistě, že abys dobře vycházel s králíky, potřebuješ spoustu trpělivosti a tolerance. Většina problémů, které jsou "za hranou" se při pochopení jejich naturelu opravdu vyřešit dá. Současně ale z králíka "čuníka" naprosto čistotného vzorňáka většinou neuděláš a z "autisty" mazlíka, nechajícího si se sebou bez protestu a s radostí dělat, co se ti zlíbí, taky ne. Každý prostě má nějaké hranice a za ty jít nelze. Myslím, že účelem této diskuze je, abychom pomáhali ostatním vyhnout se zbytečným chybám, ale bezchybný jednotný návod na to, co je pro toho daného jedince optimální prostě neexistuje :).
  21.2.2018 16:07Gabčík
  Jan a Daniberu. Teda to byla diskuze. V jednu chvíli jsem nevěděla komu mam fandit. Ale super informace.
  21.2.2018 19:16nardba
  Dobrý den, nevíte jakou má králík paměť? Jsem ted na 3 měsíce v zahraničí a říkám si jestli si mě bude pamatovat. Když na ni přes videohovor zavolám, tak zvedne uši a vypadá to že to vnímá. díky za info
  21.2.2018 19:23Grundy
  Ahoj, mám dvě mikrokrálice, rok a pul roku a, což je podle všeho úplně normální, před pár dny ta starší naskakovat.
  Všechno sranda a furt to sou nej kámošky, ale setkal se někdo s tim, že si ty králící navzájem škubou srst? Dělá to jenom ta starší když naskakuje, to neni samozřejmě pořád, ale jako stejně.
  Tý druhý to nejspíš nevadí, pořád se k sobě tulej a je to nejspíš jenom součást hry. Jenom mě zajímalo, jestli se s tim taky někdo setkal. Aby to nepřešlo v nějaký zlo nakonec. Díky za odpověď
  21.2.2018 20:28helka
  Grunda - já se s tím setkala u kastrovaného samce, který navzdory kastraci naskakoval na samičku, se kterou měli natolik hezký vztah, že jsem je po prvotním seznamování měla v jedné kleci. Když jsem to zjistila, vyděsila jsem se a celou záležitost konzultovala s veterinářem, ale uklidnil mě, že je to prý u králíků běžné. Chvíli jsem je trochu bedlivěji pozorovala, ale nikdy to nepřekročilo únosnou mez. Když měla Amálka Dupíky plné zuby, jednoduše ho umravnila, ona byla ta dominantnější, a on jí dal pokoj. A s postupem času to přestal dělat úplně.
  21.2.2018 20:43Marci88
  Ahoj prosím potřebuji poradit mám Může se králíček otrávit ruličkou od toaletního papíru? Nedávno jsem mu dávala ruličku se kterou si hrál a teď jsem si všimla, že ruličku pojídá. Bojím se, že mi onemocní..
  21.2.2018 21:55Alpa
  Marci88 - neboj, králíici rádi škubou a pojídají papír. Mělo by to být v pohodě :-)
  22.2.2018 09:09Nienna
  Daniberu - Náš Jack je takový malý rebel - on dobře ví, co smí a co ne, ale to je asi tak všechno, protože si to nakonec stejně udělá po svém. Když udělá louži mimo záchod, tak pak si ještě do toho záchodu skočí a kouká na mě, co se jako čílím, že on přece ví, kam to patří. A když mu náhodou dělám něco, co nemá rád, jako třeba vyčesávám kožich, tak pak jde, zvedne ocas a klidně ohodí zeď a ještě kouká, jestli ho při tom sleduju. Případně skočí na gauč a udělá louži tam, aby mi dal najevo, jak moc jsem ho naštvala. A když se mu náhodou podaří vniknout někam, kam nesmí, a já ho odtamtud vyháním, tak vždycky radostně vyskakuje do vzduchu jako tajtrdlík. Jako štve nás to hodně, že je takové čuně, ale veškeré snahy ho nějak vychovat, vyšly naprázdno. Vždyť on je schopný skočit si na záchod, udělat tam louži, dostat za to pamlsek a pochvalu a pak jít a udělat ještě další louži v předsíni. Kdyby měl aspoň nějaké jedno místo, že by mu tam člověk dal záchod, ale on si prostě poslouží kdekoli, je to děsný čuník. A zároveň je to ohromný mazel, který musí být vždycky tam, kde jsme my... rozplácne si hlavu a nechá se klidně dvě hodiny hladit, nejlépe od páníčka. Je to prostě beznadějný případ...
  22.2.2018 09:48Daniberu
  Nienna: Já si to představuju a musím se smát :). Fakt to ale není škodolibý smích. Vím, že vám to musí občas dávat dost zabrat, ale když ta představa je tak živá, že si nemůžu pomoct :)). Když to čtu, začínám být vděčná Bertíkovi, protože proti tomu tvému rebelovi je to čistotný svatoušek :).
  Já myslím, že si těmi naschvály zvyšují sebevědomí a dávají nám na vědomí, že i když jsme silnější a oni jsou na nás závislí a mají nás i rádi, tak si před námi na zadek nesednou :).
  22.2.2018 10:14Jan
  Grundy - Mám také dvě zakrslé samice, starší je o asi o 200 g těžší a vypadá i větší, takže na menší samci také občas naskakuje, ale menší to dělá také. Párkrát jsem viděl, že menší samice trhala srst na zadku té větší, ale starší je pohodářka, takže se jen tak otáčela, ve stylu "co to jako má být", ale nic neudělala. Nevím, co to mělo tak úplně znamenat, ale přestala s tím. Pokud spolu dobře vychází je naskakování docela běžný reflex, králíci mají zkrátka potřebu neustálého rozmnožování. U samic to může být i ukázka dominance. Pokud jsou jinak bez nějakého vrčení nebo napadání té druhé, myslím, že už se to nezmění, kdyby si nesedly už byste to určitě poznala dávno.
  22.2.2018 11:48ctulka
  Ahojásek tak stále bojujeme. Včerá jsem jej dala do ložnice na zem,chtěla jsem zjistit, jestli je schopen pohybovat se i na jinou stranu než jen kolem klece. Dala jsem mu na zem starý kus koberce a nechala jsem jej . prozkoumat okolí . Krásně baští, tak jej nechci dávat pryč. Ale manžel jej už nechce. Máme všude čisté koberce tak nechce,abych jej pouštěla . No musím něco vymyslet,aby mohl i na zem Protože nezvládá chodit čurat ani v kleci. Klec má 120cm,, ale nevíme co udělat. Ted má tácek a na něm hadry. Chvilku to vydržel.A já jsem si myslela že je hodný a rychle se to naučil.Omyl . Takže se ráno budíme a musíme to zachytit. Aby to bylo na tácku a ne vedle. Přesto se mazlí,necá se chovat Tak mu aspoň dopřávám i toho,co má rád. Manželovi totiž vadí to, že pokud se to s tím čuráním nezlepší,tak jej musím nechat uspinkat. Je totiž nemocný. Má hlavičku na bok, a tak je jen v kleci /120cm/,ze které nevyskočí. Zrovna tak i z tácku na čurání. A tak tu zase bulím, ještě víc než na vánoce,protože já bych si jej nechala. Ale manžel už nechce. Ach jo.Jak tu čtu o vašich zkušeností tak se směju. My to máme jak přes kopirák
  22.2.2018 12:59Jan
  ctulka - Mozna byste mu mohla dat misto klece ohradku a dat pod ni treba igelit a na to nejake rucniky, aby nebyl omezeny vyskou vany klece, nic lepsiho me nenapada. Chapu, ze to asi nic moc nevyresi.
  22.2.2018 14:22katyvypl
  Zdravím vás, našemu půlročnímu králíčkovi začalo téct z očíček. Hrozně rád si nechává hladit oči a vyndávat ospalky, ale asi jsme mu tam zanesli nějaké nečistoty a teď mu z nich teče a má kolem očí slepené chloupky. Stačí vyčistit borovou vodou? Nebo je lepší zajít k veterináři? Děkuji za rady.
  22.2.2018 15:05Alpa
  ctulka - je to těžké. Ale pokud má chuť do života ..... bojuj za něj. Držíme palce. Co třeba ho pustit jen na PVC ubrus. U Vietnamců koupíš 2x1,5m za stovku. Nevím, špatně se radí, ale je mi ho líto :-(
  22.2.2018 15:56Lenča20
  Dobrý den mám zakrslého beránka (jsou mu 5 měsíců)vyhazuje mi pořád piliny a stelivo..na záchod se mu nechce..má první poslední ( obrovská klec, pozornost, pamlsky, kvalitní jídlo, hračky atd..) ale neposlouchá pořád kouše oblečení nebo peřiny už nevím co s ním mám dělat jak ho tohle odnaučit kousat co se mu zachce a naučit ho na záchod? K té podestýlce nebylo by lepší mu dát do klece kobereček nebo lino ?
  22.2.2018 16:16Bárra
  Ahoj,
  Chtěla bych se zeptat, mám králíčka (samičku 8 měsíců)
  Za tu dobu co ji máme chodila krásně do zachůdku, ale poslední dva týdny dělá bobky po celém pokoji, je možné že by puberta přišla až teď?
  22.2.2018 17:18helka
  Lenča20 - co nechcete, aby ušák kousal (peřiny, oblečení), odstraňte z dosahu. Do klece koberec, lino, případně nic a pouze do záchodu podestýlku (určitě ne piliny, ty jsou naprosto nevhodné - prašné, mohou způsobit dýchací potíže, snadno ulpívají na packách a roztahají se mimo záchod). Nicméně v tomto věku nečekejte zázraky. Máte doma puberťáka jak vyšitého. Je třeba obrnit se trpělivostí a smířit se s faktem, že pár měsíců budete mít doma nevychovatelné čuně.
  - - - - -
  Bárra - ano, může. Přeju pevné nervy a hladký průběh.
  22.2.2018 17:33Kjuby
  dobrý den,chci se zeptat na větvičky moruše zda jsou vhodné a jestli z větviček ostružiníku a šípku je nutné odstranit trny díky za info stále zkoušíme co nám bude chutnat a roste v blízkém okolí :-)
  22.2.2018 18:13leprechaunek
  ctulka: zkoušeli jste ty přebalovací podložky?
  22.2.2018 20:34Candík
  ctulka: já jsem měla králíčka ochrnutého rok a čtvrt, a nikdy by mě nenapadlo ho nechat uspat, protože chtěl s námi být. Byl radostný a baštil i přes ten velký problém. Veterinářky mě ujistily, že bolestmi netrpí, abych ho nechala žít když chtěl. Dávali jsme na dno klece inkontinenční podložky a bylo to v pohodě. Podložka se vyměnila když bylo potřeba. Totéž venku mimo klec. Je to na každém, aby se rozhodl, zdali chce podstoupit větší péči o to nemocné zvířátko, nemůžu tě k ničemu nutit. Jen chci říct, že i tento problém se dá řešit v rámci možností.
  22.2.2018 21:03Nastreia
  Ctulka: ahoj mám vyzkoušené podložky na přebalování. V Albertu je mají často v akci 60x90. Jsou super. A ohradku. Našla bych odkaz. Máme doma lino a protože Leia mákem jednu přední pacinku-je po amputaci, tak má přes
  - - - - -
  Půl obýváku tyhle podložky a ohradku a super. Neklouže jí to, podložky občas cupuje, ale zas tak drahé nejsou. Držím palce! Kdyztak písni sz o detaily :) na podložky, ohradku.. držím palce, ale myslím, že dokud má chuť žít, tak není co
  - - - - -
  Řešit ;)
  23.2.2018 07:33Nejlepší majster
  Dobrý den,
  na mém králíkovy se objevila druhá brada. Je to pěkně nechutný a nevím, co s tím mám dělat. Každý den ji dávám kopec zmrzliny, takže vůbec nechápu, proč má 2 brady.
  Prosím vás o pomoc, co s tím dělat.
  Děkuji moc
  Pavlína Čepová
  23.2.2018 08:27ctulka
  Nejlepší majster a nemáš náhodou králindu/samičku/ to dělává samička a není to nic co by se muselo odstraňovat. Pokud bude Jen ta zmrzlina není nic zdravého .Raději to vyměn za mrkvičku, jablíčko nebo i větvičku. Jo a většinou u samiček probíhává falešná březost.To si potom právě z té bradičky vytrhává
  23.2.2018 08:49Canigou
  Ahoj,chci se zeptat.Může být nějaká reakce na očkování proti myxomatóze? Byla jsem s ní minulý pátek a dneska jsem si všimla boláků na zádech,uchu a u genitálií a v koutku levého oka.
  23.2.2018 09:03ctulka
  Všem,co nám drží palce a sledují náš š boj. Já se jej snažím chránit to,aby nečural vedle tácku, ví to,na co to tam je . Ale je takový zlobívek , protože potom pozoruje co s tím udělám To už má vyzkoušené Ty podložky jsme zkoušeli, ale během chvilky je rozcupuje. Takže ted má ten tácek,kolem vastrkané hadry,aby to aspoň nasálo a já to vyměním Ještě že mám tolik hadrů/staré povlečení a plachty pod tím táckem jsou dan ty noviny, aby to opravdu vysušili. No a on mne pozoruje.Bohužel ten koberec je asi tak o
  Ale jak, to zatím nevím. Koberec je o 5cm kratší a proto tam musím mít ten tácek Jo ale dělá tu potřebu jen na pravé straně, vlevo si nastrká seno do zásoby. No a těch bobku je fakt hodně,ale na ně je nejlepší malá a široká lopatečka na smetí
  Tak my tu válčíme
  A jsem taky zvědavá,jestli to uválčím A ted tu budu mít 4letého vnoučka na 3týdny,aby se dostal do jiného prostředí,protože od listopadu je skoro pořád doma. A stejně nepomáhá ani to,že stále vytírají/mají plovoučky/. No a my máme všude koberec. A ten taky stále vysááme
  Ale aspoň nebude sedět stále na zemi. A Bobika necháváme v kleci Tak zatím
  - - - - -
  Canigou No já si nejsem jistá,ale většinou v místě vpichu se můře vytvořit boule ale ne tak , jak tu popisuješ. To bych pšikládala jen za reakci Já bych asi zavolala na veterinu,aspon to prodiskutovat. jestli to bude nutné jej přivezt. Ale vypadá to podle těch boláků na tu reakci,protože tak nějak vypadá práve myxomatoza
  23.2.2018 11:26Canigou
  ctulka: Tak už jsem zpět z veteriny. Opravdu je to reakce na vakcínu, ovšem vyššího kalibru než je běžné. Prý musí mít nalomenou imunitu. Tak máme vitamíny a doma zkusíme přitopit. Tak to není taková hrůza jakou jsem čekala.
  23.2.2018 12:40leprechaunek
  Canigou: zkus pohledat tady v archivu. Já si nejsem úplně jistá, ale myslím, že podobné reakce se tu už několikrát objevily, třeba tam budou nějaké zkušenosti k tomu. Ono je to vzácné, ale sem tam k tomu dojde.
  23.2.2018 13:16wjerik
  Tak už máme králíci doma je z útulku byla nalezena někde venku... 😕 vypadá docela v pořádku. Akorát čůrání tmavou moč nevíte čim by to mohlo byt? Děkuji
  - - - - -
  http://www.kralici.cz/alba.asp?Gigi
  23.2.2018 17:50Anor
  Canigou: Ano může. My jsme měli úplně to samé, byla tenkrát nějaká vadná šarže vakcíny (je to živá vakcína - obsahuje živý oslabený virus) a ušatec mi na ní zareagoval úplně stejně jako to popisuješ. Jdi na veterinu, určitě. Řekni, že jste byli na očkování... My jsme to řešili s doktorem Valešem na H-Vetu a všechno dobře dopadlo. Ušatec má sice v místech boláků jizvy, ale to je to nejmenší. Po téhle eskapádě jsme 2x očkovali jinak, ale nevím přesně jak, to bylo v režii pana doktora. Teď už očkujeme standardní vakcínou a nikdy nebyl znovu problém. Držím palce, aby bylo ušadlo v pořádku.
  - - - - -
  Canigou: Koukám, že už jste na veterině byli, to je dobře. My tenkrát měli taky jen nějaké vitamíny a léky proti bolesti, aby Boris nepřestal žrát.
  23.2.2018 19:06Canigou
  Anor : Napadlo mě,jestli jí po tom nezůstanou jizvy. Potvrzuješ, že jo. To mě mrzí. Každopádně doktorka nedávala vinu vakcíně ale imunitě králíka. Byla tam na záskok, ta správná doktorka je nemocná. Ještě se mám stavit příští týden na kontrolu.Kromě těch boláků jsem nic nezpozorovala, jí standardně a potvrdila to i váha. Akorát teda jsem si uvědomila,že za tenhle týden neudělala takový bordel jako vždycky.Poslední dobou si zvykla nacpat kobereček pečlivě do záchůdku a čůrat přes něj.I misku nalézám běžně převrženou v záchodě i s obsahem.To přikládám pubertě a doufám,že ji to přejde.Předtím zase běžně shazovala seník-všimla jsem si pak, že seno jí z vrchu, netahá ho ze spodu.Od dnešního rána zůstala klec uklizená,ale jí normálně a na mrkev se vrhla jako vždy.
  23.2.2018 21:25Anor
  Canigou: To se asi můžeme jedině dohadovat, jestli vakcína nebo imunita nebo oboje. Možné je všechno a nikdo už to nezjistí. U nás už je to pěkných pár let zpátky, co jsme řešili tyhle patálie a kromě jizviček nemá Boris žádné následky.
  Unavenější ušatice určitě být může, dokud baští, tak je všechno v pořádku. Jen jestli můžu radit, tak ty boláky kontroluj. Většina se Borisovi zahojila krásně a zůstala jen jizvička, ale do pár kousků si zanesl infekci, jak si to drbal. Tak jsem to pak čistila a dezinfikovala, zvládla jsem to doma, s tím už jsem pak na veterinu neběhala, dalo se to zvládnout.
  24.2.2018 00:09Marley1
  Ahoj, od kolika týdnů králíček může zeleninu a ovoce? díky
  24.2.2018 08:04Gabčík
  Marley1. Ahoj. Ono to neni ani tak o týdnech jako spíš o měsících. Teda abych to upřesnila mě to tak řekla veterinářka. Když jsme si Vrtulku přinesli v první řadě jsme jí nechali přeléčit na kokcidiozu to musela žrát jenom seno,granule a vodu. Poté jsme nechala vyšetřit bobky abych měla jistotu že přeléčení bylo úspěšné a mohla jí nechat naočkovat proti moru a mixomatoze. Stále byla krmena jen seno, granule a voda. Po měsíci následovalo druhé přeočkování na mor a mixu. A veterinářka doporučila stejné krmení beze změny a zhruba po čtvrtém měsíci jsem začala dávat kousek okurky jen kolečko, druhý den jsem dala mrkem také jen kolečko a postupně jsem přidávala i jiné druhy ale opravdu jen v malém množství. Vše pod kontolou jaké má bobky. Vzhledem k tomu že bobky měla tvrdé a nezapáchaly tak bylo asi vše v pohodě. Myslim si že se se zeleninou pospíchat nemusí oni ty králíci jí stejně zas až tak nepotřebujou. A pokud baští seno a šmakuje mu tak raději preferuj tuhle stravu protože to je pro něj to nejdůležitější. A taky ne každý králík tu zeleninu snese. A ovoce dávam tak málo že to ani nestojí za řeč jednou za čas kousek jablíčka ale to už musí být abych jí ho dala.
  24.2.2018 08:33Elinka&Julinka
  Dobry den,chtela bych se zeptat,nas dvoumesicni kralicek ma prujem,nebo spis nema bobky ale ma to mekke.Ji porad to stejne,granule a seno,po cem.to muze mit?Dekuji
  24.2.2018 09:02Gabčík
  Nejlepší majster. To byla sranda s tou zmrzlinou nebo to myslíš vážně?
  - - - - -
  Považuji to za recesi takže se směju nekaž mi iluze.
  24.2.2018 10:06TheBunny
  Dobré dopoledne, co dělat, když můj králík nechce jíst seno? Je možné, že mu nechutná, netuším :/ Byla jsem snad ve všech zverimexech tady v okolí a žádnému senu moc nedal. Napadlo mě zkusit nějaký objednat přes internet, máte nějaký oblíbený druh/značku? Děkuji za odpovědi.
  24.2.2018 11:00Eeliska
  TheBunny: moje holky senu taky nikdy moc nedali. Kupuji ana malinu s kopřivou nebo heřmánkem a jak je to ovoněné, tak jim o chutná víc. Místo druhů sena bych spíš zkusila jiné umístění. Jsem z toho nešťatsná, ale moje holky si seno ze seníku nevezmou. Pouze ze země, takže mám seno po celém bytě. Tak můžete zkusit. Já dám vždycky na zem seno, posypu bylinkama a na to dám zeleninu. Zmizí všechno :)
  24.2.2018 11:30Alpa
  Elinka - u mrněte je průjem nebezpečný. Vezmi bobky na veterinu na rozbor.
  24.2.2018 12:00Meggie11
  TheBunny: Mě preferuje pana Malinu s mátou :-D a u nás také seno jedině ze země, ze seníku nechtěla.. Takže má klec bez vršku stále otevřenou, chodí tam jen jíst, pít a na záchůdek a seno vedle záchůdku na zemi. Moc ráda se v něm přehrabuje.
  24.2.2018 12:47katyvypl
  TheBunny: U nás také víc zabírá dávat seno na zem, ze seníčku málokdy, jen když je hladový.
  24.2.2018 12:59CharlieK
  Dobrý den,
  v obchodě jsem se přehmátla a vzala žitné vločky... Můžu je dát králíčkovi? Děkuji
  24.2.2018 13:27Meggie11
  mám velkou prosbu..před časem tu někdo doporučoval docela levnou černou ohrádku z nějakého e-shopu, budu jich potřebovat více-2-3 možná i 4 ks, tak by mi to bodlo. Jen se toho nemůžu dohledat.. Nevíte někdo pls?!
  Předem díky
  24.2.2018 13:36leprechaunek
  CharlieK: nedávala bych to. Žito se obecně ke krmení zvířat nepoužívá a pro králíky je považováno za nevhodné. Pokusila jsem se dopátrat proč vlastně, ale tak mocný internet zase není :))) Každopádně chovatelé na maso i články typu králíkáře říkají jednoznačně ne. Osobně bych se tím řídila a žito si házela ráno do musli k snídani. :)
  - - - - -
  * v druhé větě mi vypadlo "moc" nepoužívá, aby mě někdo nechytal za slovo. Ono se tím krmí, ale omezeně a jak co.
  24.2.2018 14:09verrass
  Zdravím všechny,chci se zeptat jestli vlastně může zustat králík jen na suchém chovu.máme Teddy beránka.Teoš má dva měsíce,rozbor trusu byl negativní tak nasazujeme zeleninu.Zatím jsme po týdnu u čtyř koleček mrkve a druhý den lehce průjem.Ještě jjsme zkusili cuketu,ale to se mo c netvářil.Sní mraky sena a trikrát denně mu dáváme granulky junior.Co když mu prostě zeleniny nebude dělat dobře?
  24.2.2018 14:22Meggie11
  verrass:
  pokud králíčkovi zelenina nevyhovuje, nepotřebuje ji v podstatě vůbec. Sní-li mraky sena a k tomu granulky, máte vyhráno :-). Co by za tu konzumaci sena mnozí zde dali, aby jim ho králíček tak bral!
  24.2.2018 14:32verrass
  Fakt??tak to je paráda,četla jsem tady že jak kralíci rostou granulky se mají postupně vysazovat a hlavní strava je zelenina....
  - - - - -
  četla jsem tady že používate hrudkující podestýlku, není taková spotřeba jako peletek.Je to přímo pro kralíky? nebo to je pro kočky?tady v eschopu jsem ji nenašla.
  24.2.2018 15:22leprechaunek
  verraas: moje vetka - to když jsme se dopracovali už fakt chronických problémů - mi říkala, že králík zeleninu v podstatě nepotřebuje. Zejména ne tu "zelenou vodnatou". Je to doporučení proti zdejším stránkám, ale prostě králíci jsou různí, a každý snáší něco jiného. Nutné to opravdu není.
  Osobně mít dneska králíka, co to žere, tak bych šla spíš cestou koleček a odřezků z kuchyně, různé zeleniny, než nějak systematicky do králíka lifrovat saláty a zelené. Ona to moc přirozená strava pro něj taky nebude.
  Normální chovatelé - ti, co si nemůžou kokcidiózu dovolit - micáky k ovsu nebo granulík krmí řepou, mrkví, pelyňkem, a jde to.To jen tak na okraj.
  Jinak pokud by se problémy opakovaly, nebo i jako prevenci, výborný je Emanox PMX, vřele doporurčuju spíš než probiotika a další drahé přípravky.

  S podestýlkou byla řeč nejspíš o téhle a jo, v klidu, opravdu ji mohou mít i králíci. :)
  http://obchod.kralici.cz/p72-jrs-cat-s-best-oko-plus.aspx
  24.2.2018 16:07verrass
  děkuji za diskuzi,nebudu to tedy s tou zeleninou tak hrotit.
  A podestýlku do záchodku pro kočky zkusím,doufám že se Teoškovi bude líbit,abych nemela doma 10kg pro okrasu:-)
  24.2.2018 16:41Daniberu
  leprechaunek: Jani, ty jsi ale pěkná. Já se tady vypracovala od odřezků k římskému salátu, řapíkatému celeru, fenyklu apod. a ty jako chceš říct, že jsem měla zůstat u těch odřezků? :)). Dělám si legraci a i když už to nechám tak, jak to je, uznávám že máš v podstatě pravdu.
  - - - - -
  verrass: Holky mají sice pravdu v tom, že pokud králíkovo trávení zeleninu nesnáší, opravdu není nutné to hrotit. Já bych to ale na tvém místě ještě docela nevzdávala. Zkus nějakou jinou zeleninu. Ona zrovna mrkev má docela hodně cukru, takže to není pro citlivější trávení zrovna ideální.
  24.2.2018 18:26Gabčík
  Verrass. Pokud se láduje senem a šmakuje mu tak máš opravdu vyhráno. Pro králíka neni zelenina podstatná. Hlavně ne ta kořenová. Ač máme zažité obrázky králíka s mrkví. Raději tu nať než ten kořen. A na jaře a v létě pícniny. Na zimu nasušit třeba jablečné listí, kopřivy, jitrocel, květ měsíčku, borůvkové listí atd.
  24.2.2018 21:23leprechaunek
  Dani, no a já se dopracovala vší téhle zeleniny od mrkve a řepy, a skončilo to ročními průjmy a zničeným skusem. A tím, že o to zvíře brzy přijdu.
  Mně nejde o mojí podělanou pravdu, ale o to, že extrémy a demagogie jsou špatně, ať se týkají čehokoliv... :)
  24.2.2018 21:55verrass
  No fakt je asi nejlepší kompromis,určitě sem tam nějakou zeleninu zkusím a máme zahradu tak pak nasuším co půjde ať mám na zimu, koupím nejkvalitnější granulky a je to.A jak říkáte budu ráda že baští seno.
  - - - - -
  Ale je to hrozné když člověk dává zvířátku zeleninku v domění jak super ho krmí a nakonec má zdravotní problémy vinou hromady různých informací ze kterých si člověk nemůže vybrat:-(
  24.2.2018 22:17leprechaunek
  verrass: tak ruku na srdce, ono je to krmení, které tady očividně nezabilo spoustu králíků :)
  A taky je pravda i to, že mně micák přestal žrát seno vinou jiných okolností, než zelenina. Ale jinak ano, moje mánie krmit ho "absolutně nejzdravěji" podle zdejších doporučení mu spíš ublížila než co jiného.
  Tady se dočteš že mrkev fuj, a obilniny fuj... Já když jsem si ho brala od chovatelky, tak to byl králíkárnový samec vycpaný senem, ovsem a řepou, a byl ve fantastické kondici. Já ho de*il začala stůj co stůj cpát zeleným, byť samozřejmě opatrně, a jak jsem psala, výsledkem byly roční urputné průjmy. Ty zuby jsou k tomu jen jako "bonus".
  Já neříkám krmit ovsem a řepou, říkám - na základě vlastních zkušeností - že se vším opatrně. Seno je absolutní základ a zbytek bych osobně dávala spíš na pestrost stravy než na plnou misku. A fakt po kouskách.
  Upřímně netuším, kde se vzalo zdejší doporučení z jídelníčku, že zeleninu dvakrát denně, a kde se vzala představa místní komunity (mě nevyjímaje), že to znamená ideálně 2x denně plná miska... nebo aspoň menší miska. Ale ne, zpětně si opravdu nemyslím, že je nutné se tímhle řídit a pokoušet se na to zvíře za každou cenu vychovat.
  Jak píše Gabčík, tak sušené bylinky nebo větve - pokud to králík žere - jsou výborná cesta k pestrosti jídelníčku, a za sebe stokrát raději toto než čerstvou zeleninu. Ta je fajn, ale není to prostě nejskvělejší a nejzdravější cesta, které je nutné dosáhnout. Ani náhodou. :)
  24.2.2018 22:35Nelly a bulvik
  Prosím já bych potřebovala jestli tu někdo neví jak bez veterináře vybrousit králíkovi zuby děkuji
  24.2.2018 22:38leprechaunek
  Nelly: U VETERINÁŘE v narkóze. Cokoliv jiného může přední zuby ještě víc poškodit, a na zadní se díkybohu nedostaneš.
  24.2.2018 22:43vlnatka
  Zdravím, máte zkušenosti s nadrzenym králíkem? Můj samecek má tři roky, v puberte se choval normálně, žádné kopulacni pohyby, neznackoval. Je to spíše lenoch a straspytel. Dnes ale začal ojizdet plysaka a když jsem mu ho vzala, začal me všude pronásledovat. Prisel za mnou i do místnosti, kam nikdy nechodí. Když ho začnu hladit, hned kolem me začne běhat a točit se mi kolem ruky. Já jen doufám, že ho to do druhého dne přejde a na nic si nevzpomene. Sem tam se v poslední době i stalo, že najednou vyskočil a oznackoval mě. Je možné, že to na neho přišlo až teď? A co s tím? Nechat ho vyřadit se na plysakovi nebo dělat jakože nic. Dekuji za rady
  24.2.2018 23:03Yenkee
  Zdravím,mám takový problém,máme dva králíčky,samce,ten starší se chce pořád vyřádit na mladším,nevíte někdo co s tím? Kromě kastrace existuje i jiná možnost? Děkuji za rady
  25.2.2018 00:01Jan
  Yenkee - Pokud vite jiste, ze oba kralici jsou samci, tak mate docela stesti, ze spolu jinak vychazi. Zalezi i na veku, pokud je jeden jeste mlade, tak je jasne, ze si starsi dovoluje a mladsi si to necha libit. Obavam se, ze jine reseni, nez kastrace neni. Muzete je jedine poustet nejakym zpusobem stridave.
  - - - - -
  Vlnatka - Za me mu nechte plysaka. Vyradi se na nem a vsichni budou spokojeni :) u samecku zkratka nikdy nevite, co je popadne. Muzete ho kedine nechat vykastrovat, ale pokud to dela jen vyjimecne, tak mi to prijde zbytecne.
  25.2.2018 08:19Marley1
  Zdravím, mám mládě zakrslého králíčka a nevím jaké pamlsky(na výchovu) mu koupit. Četla jsem, že jsou dobrá vojtěšková kolečka značky vitakraft, ale nevím jestli jsou vhodné i pro mláďata, děkuji
  25.2.2018 10:28Jan
  Markey1 - Vojteska obsahuje hodne vapniku, takze je vhodna zejmena pro mladata, nebo kojici samice. U pamlsku sledujte jejich kvalitu podle kriterii, ktera jsou napsana zde v jidelnicku. Mladata maji citlive zazivani a je dulezite jim vybirat kvalitni krmiva
  25.2.2018 12:03Burney001
  Marley1: Ahoj, doporučuji sušenou zeleninu.
  25.2.2018 12:15Zuzka Medicova
  Dobré poledne! Sháním pro našeho zakrslého beránka Eddieho vhodné granulové krmivo a ráda bych si nechala poradit od zkušenějších uživatelů :) S jakou značkou krmiva máte nejlepší zkušenosti? Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den ;)
  25.2.2018 17:28Králíček Jimmy
  Dobrý den, máme cca ročního králíčka, kterého donesl přítel domu z chovatelských potřeb. Mám s ním potíže ohledně stravy - nechce absolutně jíst zeleninu ani seno. Zkoušeli jsme různé značky sena, vlastnoručně usušené seno, nic. Má rád sladké, jako jablíčko, hroznové víno, ale moc mu to nechci dávat, spíš by měl jíst zeleninu. Tu nechá. Jinak jí normálně, ke klasické stravě mu zatím bylo pořizováno Nutrin vegetable a Brit vegetable pro králíčky. Po prostudování tabulek v oddělení s potravou jsem se rozhodla mu pořídit značku Genesis. To ovšem stále neřeší hlavní problém, že nechce seno. V potřebách ho měli půl roku, seno jsem v kotci neviděla. Asi na něj není zvyklý. Je teď čerstvě kastrovaný kvůli značkování. Doufám, že se zlepší jeho učení s chozením na záchůdek, před tím to dělal jak kdy, někdy hezky chodil a někdy bobkoval úplně všude. Máte nějaké nápady? Snažím se docílit toho, aby měl kvalitní a vyváženou stravu jak má být. Děkuji
  25.2.2018 20:17Jan
  Kralicek Jimmy - To bude asi problem, kralici jsou v jidle dost vybirava stvoreni, takze tohle bude boj. Je mozne, ze tolik meji protoze je po operaci. Pokud ji opravdu malo, mela byste ho dokrmovat. Ovoce bych mu nedaval, zmlsate ho tim a neni to pro neho dobre. Zkuste najit kvalitni zelene vonave seno a dat mu pouze to a sledujte, jestli to bude zrat + granule podle davkovani... Pokud nevite jake granule jsou vhodne zde na strankach jsou nektera kvalitni krmiva zminena v jidelnicku. Budete muset vymenit nekolik zmacek sena, nebo mu susit jak jste zminila a cpat mu to, pokud nebude dal seno jist zkuste se poradit s veterinarem a koupit granule s vysokym obsahem vlakniny, aby nemel zazivaci potize.
  25.2.2018 21:10Gabčík
  Jan.chtěla bych se tě jen tak pro zajímavost zeptat jestli jsou ty tvoje holky kastrované a čím a jak je krmíš. Mam na mysli denní rozvrh jidla, dávky a složení. Pokud tě to nevadí děkuji.
  25.2.2018 22:12Verunka88
  Dobrý den,chci se zeptat mám 3 roky samici.Je úžasná, příběhla za mnou,když chtěla pohladit,olizovala mě.Jenze teď cca 14 se to změnilo.Vubec nepřijde,přijdu já,sice vydrží když ji pohladim,ale pak odejde.Našla si nové místo v předsíni,kde teď si jde lehnout,je tam menší tma.J
  Jako by se schovavala.Jen nevím co s tím.Musim podotknout že se u nás stavila sestra moje s nový pejskem větším,od té doby vnimám její změnu.Už není ke mně tak přítulná,musím přijít já a po chvíli stejně odejde nebo když se priblizim odejde hned.Pak jen mě sleduje co dělám,vypadá to jako by si hrála se mnou chyť mě když to dokážeš:) Občas mě i olizne.Ji a běhá úplně normálně,jen chci aby byla jako dřív.Myslite že se to spraví? Děkuji
  - - - - -
  14dni
  26.2.2018 07:37Jan
  Gabcik - Moje samice kastrovane nejsou, protoze mi to prijde tak trochu proti prirode a uplne s tim nesouhlasim, ale pochopitelne jde o jejich zdravi, takze o tom uvazuji. Krmim je prevazne senem, moje starsi samice mela problem s prijmem sena a mela zazivaci problemy. Vlastne je ma i ted, stale nevim cim to je. Podle rozboru bobku je v poradku a to jsem ji nechaval delat i v ruznych casovych intervalech. Proste to je asi vrozene, sena ted ji hodne, ale moc velky rozdil v tom neni. Predtim jsem je krmil Oxbow, ale kvuli zazivacim problemum krmim JR grainless complete. Starsi samici davam vseho mene, nechavam ji vice na sene, protoze cim vic ji sena tim ma mensi problemy. Takze granule ji davam 1x denne 12 kosticek (JR grainless jsou rozdeleny do velkych valecku) sem tam ji dam neco zeleneho a trochu zeleniny, ale nikdy nic noveho jen to na co uz je zvykla. Mladsi samice muze snist vseho tunu a nikdy jsem u ni nevidel mekky bobek, navic miluje seno, takze v jidle je naprosto vzorna. Te davam cca 25 kosticek. I z toho duvodu ze je hubena a kdyz byla mala jedla jen seno a granuli se skoro nedotkla, v dospelosti zacala jist vice, ale je to hrozny drobek. Snazim se ji vykrmit, ale asi je to take vrozene :). Jen pro predstavu ma 1010 g, starsi samice ma 1250 g a musim rict, ze ten vahovy rozdil je hodne videt. Co se tyce slozeni krmiv, tak obe obsahuji bojinek a JR grainless pouze byliny, vlakniny je zde pouze 19% oproti Oxbow, ten ma myslim 23%, proto jim davam i mensi davky kvuli senu a hlavne tu neni napsane davkovani. JR grainless mam teprve 4 mesice, takze ho stale jen zkousim a musim rict, ze kdyz jsem daval vetsi davky,, tak mely strasne tmave male bobky, tak i proto davam mene. Mozna casem zkusim zase neco jineho, protoze jsem cekal, ze na tom starsi samice bude o poznani lepe.
  - - - - -
  Gabcik - Co se i tyce toho kastrovani, tak mam asi i strach, veterinam zkratka verim jen na ockovani a uz jsem i hodne slysel, ze samice po kastraci zemrela. U samic je kastrace velky zakrok a az se rozhodnu je nechat vylastrovat, budu opravdu dlouho hledat veterinu, ktere bych to sveril.
  26.2.2018 08:09Gabčík
  Jan. Děkuju ,ptala jsem se proto, že mam raději životní zkušenosti, než co je udávané v knížkách i když samozřejmě i tam jsou důležité informace. A vzhledem k tomu ,jak to tady teď poměrně často pročítám ,docházím k závěru ,že opravdu každý musí poznat toho svého miláčka sám a než se dopracuje k nějaké rovnováze musí vyzkoušet co se dá. Ovšem obávám se ,že ne vždy to je ve prospěch králíka. Je to pouze můj postřeh. Naštěstí ta moje je co se týče jídla poměrně vzorná ,ale ráda se dozvím i něco navíc ,nikdy nevim ,kdy se to bude hodit. S kastrací s tebou souhlasim ,taky bych jí nedala, kdyby to nebylo ze zdravotních důvodů nutné a ta nás čeká, tak proto se snažim zjistit i o tom stravování něco navíc ,kdyby náhodou se po té kastraci změnili její návyky ,což netušim jestli se může stát. Ještě jednou děkuju.
  - - - - -
  Tak to máš naprostou pravdu. Já jsem sjezdila celou Plzeň a okolí než jsem se rozhodla pro veterináře který tu operaci udělá. Dokonce jsem se setkala s veterináři kteří to stiktně odmítali kastraci u samic. Co veterinář to jiný názor.
  26.2.2018 10:28Jan
  Gabčík - Není zač. Ano, každý musí prostě zjistit, co kterému králíkovi vyhovuje. Myslím, že samička se moc nezmění - tedy doufám. Asi to bude pro ni ze začátku těžké, jelikož samice jsou asi více, než samici ovlivňovány říjí a hormony. Snad se ale brzy srovná a bude stejná. Třeba ti napíše někdo, kdo má vykastrovanou samici a podělí se o svůj příběh :) také mě toto téma zajímá. Já jsem veteriny ještě neobjížděl, protože stále váhám a nejsem si jistý, jestli je to správné. Vidím samice jako matky a je to jako velký zásah, který nemám právo rozhodnout, ikdyž nebudou mít mláďata, prostě mi toto rozhodnutí nepřísluší. Budu nad tím muset přemýšlet dlouho a nejspíše se rozhodnu pro, ale je to těžké. Držím palce s výběrem.
  26.2.2018 11:54Minie
  Ahoj, nakoupila jsem spoustu krmiva a dalších věcí, které bych ráda věnovala nějakému útulku, kde mají králíky. Zná někdo nějaký útulek v Praze a okolí? Díky
  26.2.2018 14:02Berunkas
  Gabčík, Jan: já bych samičku svěřila buď Jeklovi s Hauptmanem v Brně nebo Valešovi v Praze, ale jelikož jsme jinej případ tak dokud to nebude nutné tak asi kastrace nebude, i když je to velké riziko kvůli rakovině dělohy
  26.2.2018 19:21hrasek
  Ahoj. Ráda bych se s vámi poradila, i když je mi jasné, že někteří si možná budou klepat na čelo za divný dotaz. No každopádně jde o to, že jsem objednaná ke specialistovi, kam chodíme s králíčkem každý čtvrt rok na kontrolu. No a vzhledem k teplotám venku si nejsem jistá, zda je to dobrý nápad ho brát ven (i když jde jen o cestu pár desítek metrů do auta a z auta). Ale vzhledem k tomu, že paní doktorka je dost vytížená, tak pravděpodobně další termín dostanu až třeba za tři týdny. Na kontroly chodíme pro to, aby se zjistilo, zda se nezhoršil jeho zdravotní stav, bez vyšetření nejsem stoprocentně schopná to sama odhalit. Co myslíte? Risknout zimu nebo ne?
  26.2.2018 19:55leprechaunek
  Jan: zdůrazňuju, že ti nechci tvoje názory jakkoliv vymlouvat. Jen bych ráda podotkla, že ani v přírodě se nemnoží všechno, co má dělohu a varlata... přečti si něco o hierarchii smeček, stád, rodin atd.
  To, že primární úděl samic je být matkami, je minimálně dost sporný výrok, a hlavně ho v zájmu vlastního bezpečí neříkej před feministkami - jo a taky neplodnými ženskými.
  Co není sporný výrok, ale fakt, to je ten drobný detail, že přírodní nepřírodní, my už dávno v přírodě nežijeme, a nežijou tak ani naše pet zvířata. Jak říkám, měj si svoje názory a ať jsou jakékoliv, vymlouvat ti je nebudu, ale ohánět se přírodností u králíka, kterého držíš v bytě, je prostě... jak to říkal Vlasta Burian. Tak buď jsem důslednej, nebo nedůslednej. Bohužel spousta lidí si pro svůj filozofický náhled na svět vybírá zásadně jen ty aspekty, které se jim hodí do krámu. Asi jako vegetariáni, kteří halasně šetří planetu leteckou dopravou exotických potravin.
  Jen chci říct, že občas není na škodu si uvědomit, že mj. jsme taky chovatelé s mozkem, etikou a zodpovědností. Teda měli bychom být, když už přírodně čumíme do počítače v přírodně vytápěných bytech a s přírodní stravou nakoupenou v supermarketu.
  Jo, na okraj... ona i ta rakovina a hnusná smrt na ni je zcela přírodní věc. ;) Jestli ti nikdy neumíralo zvíře na rakovinu, počkej si na to, stojí to za to. To je o tom, že zkušenosti jsou holt nepřenosné, a každý se rozhoduje v rámci toho, co zná. Ten, kdo zažil strach o šestiletou nekastrovanou samici, nebo to dvouměsíční umírání, ten to vždycky uvidí jinak, než majitelé ročních a dvouletých samic. Tak to chodí. :)
  26.2.2018 22:12Jan
  Leprechaunek - Prominte, ale nesirim tady ani nikoho nepresvedcuji k tomu, ze se samice nemaji kastrovat. Jak jsem zminil nize, uvazuji o tom a udelam to, ale je to zkratka v rozporu s mym presvedcenim. Rikejte si, co chcete, ale vy byste taky nebyla rada, kdyby za Vas nekdo rozhodoval, jestli Vas vykastruje, at uz zijeme v jakemkoliv svete. Takze takovehle prirovnani si zratka nechte pro sebe. Take jsem psal, ze to je i z duvodu veterin, zkratka jim neverim a myslim, ze opravnene. Na druhou stranu kazdy zemre a nemusi to byt zrovna rakovina delohy. A vim jaka rakovina je moc dobre, dekuji za pripomenuti a to nemluvim jen o zviratech. Nevim, jak Vam to mam lepe vysvetlit.
  26.2.2018 22:48kačí89
  Dobrý večer, jaké bylinky byste mi doporučily pro 4 měsíčního králíka? :) Dávám mu granule + seno a chtěla bych mu trochu zpestřit jídelniček právě nějakýma bylinkama - jen se nemůžu rozhodnout jaké.
  26.2.2018 23:05Ivan
  kačí89: u nas jede cerstva medunka, mata a petrzel z kvetinace ( koupeno v globusu ) a pak susena kopriva a jetel, koupeno z kralici.cz, pristi sezonu bude take domaci. napr susenej kopr byl uplnej propadak, celej jsem ho vyhodil. musis proste zkouset :) zkousel jsem i sypany bylinkovy caj ( mix bylin ) a taky dobry. vsechno tohle dostava jenom jako pamlsek tak 1x denne, jinak jen seno a 2x denne 10g granuli. pak jeste susena mrkev, cervena repa a jablko, vetsinou na nalakani do klece na noc. jinak nocim cerstvym nekrmim
  26.2.2018 23:40Gabčík
  Jan. Já chápu jak si to myslel taktéž s timto bojuju . Taky se o ní moc bojim. Ono je to velice těžké rozhodnutí buď jí necham vykastrovat a čekat jestli vše dopadne dobře a nebo nenechat a čekat co bude asi se v tom už moc rejpam.

  Kačí89. Tak bylinky jsou jednou z nejoblíbenějších jídel Vrtulky. Utoukla by se po všech kopr, oregano, bazalka, máta,šalvěj,meduňka. Jako odměna je to super ale moc to nepřeháněj pár lístků stačí jen tak na chuť.
  - - - - -
  hrasek. Myslim si že když máš přepravku a tu zabalíš do deky jenom na tu cestu do auta tak by mu to asi nemělo vadit v autě už by to mělo být v poho tak jsem to udělala já.
  26.2.2018 23:46SindyEM
  hrasek: Toho by som sa vôbec nebála. :) Ja s Aleškom cestujem v týchto zimách vlakom - prestupy v zime. Na spodu prepravky má hrubší uterák a na vrchu je po uši pozakrývaný dečkou, vo vlaku ho odokrývam, a mením hrubšiu deku za tenkú plátenú plienku, lebo tam je teplejšie. Zvládame zimu takto už druhý rok a v pohode. :)
  26.2.2018 23:49Gabčík
  Leprechaunek. Ač to sem nepatří ale já vim co je to nemít děti a opravdu jsem se nepohoršila nad tim co tady Jan psal.
  27.2.2018 00:24Merlouska
  Gabcik: pokud kastraci provadi zkuseny veterinar, tak si myslim, ze se neni ceho bat. Ja nechavala svou usatou kastrovat na VFU v Brne (kdyz tam jeste byli Jekl a Hauptman) a vedela jsem, ze tam je v nejlepsich rukach. Jinak ja tomu vahani rozumim, taky se mi do toho dvakrat nechtelo... Nakonec si o to kralice "rekla" sama - jednoho dne po sobe nechavala kapicky krve, tak jsem ji sbalila a jela na veterinu, nastesti to pry byla jen silna rije, ale stejne mi kastraci doporucili. No a na to, ze uz to v te dobe byla "zrala dama" (6,5 roku), tak vse zvladla naprosto bezproblemove.
  27.2.2018 07:24Gabčík
  Merlouska. No a to je taky proč váham ona je vlastně naprosto zdravá a já jí budu způsobovat bolest. Obávam se že mě to dá potom pěkně sežrat ona je potvůrka ,když se jí něco nelíbí tak mě vyškolí totální ignorací. A taky se obávam že stratim její důvěru.
  Jsou to pouze lidské pocity nic jiného v tom neni.
  27.2.2018 10:05Merlouska
  Gabcik: on je prusvih v tom, ze az nebude zdrava, tak muze byt pozde. Ja treba mela stesti, ze to byla jen rije a ne uz rozlezla rakovina, vek na ni uz teoreticky mela, zejo. Ale jak rikam, chapu to, taky se mi do toho dvakrat nechtelo. Jinak ale povahove se nijak zvlast nezmenila, duveru taky neztratila akorat je cistotnejsi :) Ale jasne, i tohle je kralik od kralika.
  27.2.2018 10:24Cirilka
  Ahoj, moje králička neumí na toaletku. Zkusila jsem hodně návodů a i videa na YT, ale chodí tam jen čůrat. Ale hodně jsem četla že záleží i na velikosti záchůdku. Dnes jedu do Brna nakupovat takže bych koupila nový. Je pravda že záchůdek by měl velký tak aby si do něj králíček lehnul ?
  Ps. Jsou jí 4 měsíce takže by se ještě mohla naučit ne ?
  27.2.2018 10:37Iri
  Ahoj, prosím o radu...v neděli rano jsme našeho králíčka bohužel skripli sedačkou. Jeli jsme k veterináři, protože méně běhal...dr ho prohledl a nic na něm nenasel, pry je jen pohmozdeny a dal mu léky na bolest... Kraliček ale od neděle malo ji(par granuli, trosku mrkve a sena). Ma menší bobky, občas měkké... Běhá o trosku méně, a často sedí schouleny. Lehne si malo kdy... Zajímá mne, zda staci, když zatím zere jen trosku...dekuji za rady...
  27.2.2018 11:06Cirilka
  Iri - Mohlo by to být těmi léky. Zkus se jiného veterináře zeptat na radu. Jinak nevím, pokud nezjistil že je zraněný tak by mohl být v pořádku. Pokud ovšem nemá něco jako vnitřní zranění.
  To že si nelehá je možná kvůli tomu že ho to bolí. Nejsem expert nebo tak něco. Ale asi bych se zeptala na jiné léky.
  27.2.2018 11:12Gabčík
  Cirilka. Pokud jsou jí 4 měsíce tak buď ráda že tam alespoň čůrá bobky se smetou na lopatku a máš uklizeno s močí je to horší. Taky se dostává do doby kdy možná i najdeš pár loužiček mimo záchod je to tou králičí pubertou vše co se doposud naučila bude zapomenuto ale nemusí to tak být. Takže pokud čůrá do záchodu buď ráda a bobky trpělivě uklízej ono se to časem srovná.
  27.2.2018 11:45Verrass
  Ahoj všichni, z různých diskuzí jsem tu vypozorovala že je tu dost králíků co nechteji seno.
  Včera jsem narazila na seno v granulich. Tak mě napadlo že by se to dalo zkusit.
  - - - - -
  Maji ho ve zverokruhu
  Zverokruh-shop.cz
  Seno granulované Sedupe 1kg
  - - - - -
  Sedupa
  27.2.2018 12:11Daniberu
  Verrass: Granulované seno je určitě lepší, než žádné. To klasické je ale hodně důležité i pro obrus zubů a to tyto granule bohužel neřeší. Já to píšu jen proto, aby si někdo nezkušený nemyslel, že je to rovnocenná náhrada.
  27.2.2018 12:21Gabčík
  Merlouska. A to je právě ten důvod proč to udělam abych potom nemusela si vyčítat že jsem neudělala maximum kdyby došlo k tomu nejhoršímu a budu doufat že operace dopadne dobře. Děkuju všem za podporu a až budeme mít vše za sebou dam vědět jak jsme to zvládli.
  27.2.2018 14:13leprechaunek
  Verrass: vyzkoušeno a bez efektu. Co dál? :-D
  27.2.2018 19:13Cirilka
  Máte někdo zkušenosti s eshopem na této stránce ? Ráda bych si objednala záchodek ,ale normálně věci objednávám jinde :/
  27.2.2018 19:24Merlouska
  Cirilka: zkusenosti jen ty nejlepsi :)
  27.2.2018 19:36Bárra
  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, moje Abinka v poslední době když běhá vydává takové zvuky jako broukání (tak jakoby si pro sebe "povídá", nevíte co tím chce říct?
  27.2.2018 23:11Klm.007
  To Bárra: To si tě namlouvá. Je to výzva ke hře, která by měla být zakončená pářením. Takto samice projevují lásku.
  28.2.2018 07:09katyvypl
  Dobrý den, prosím vás, je možné, aby měl králíček rýmu? Respektive byl silně nachlazený či dokonce měl chřipku? Našemu králíčkovi teče z očí a jakoby chroptí. Je to slyšet více, když se umývá nebo baští. Kočky na to prý trpí a na veterině jim píchnou injekci, ale nevím, zda ho v tomhle mrazu tahat ještě ven. :-( Děkuji za názory.
  28.2.2018 07:29Daniberu
  katyvypl: Ano. Je to možné. "Lidskou" chřipku mít sice nemůžou, ale rýma je pro ně často vážnou nemocí, kterou je nutné léčit pomocí antibiotik, která se musí podávat dlouhodobě. Nevím, jak je to u koček, ale u králíků jedna injekce nic neřeší. Současné mrazy jsou sice problém, ale návštěva veteriny je podle mne opravdu nutná. Nemohl by tě někdo odvézt?
  28.2.2018 09:00katyvypl
  Daniberu: Děkuji, určitě si to zařídím a ještě dnes ho autem na veterinu vezmu. Akorát že v pátek odjíždíme až do neděle na hory a nebude zde nikdo, kdo by mu mohl eventuelně ty antibiotika dávat, takže by to asi muselo počkat do té neděle. Ach jo. :-(
  28.2.2018 09:06Irina
  Berunkas, Jan, Gabcik: ohledne kastrace, mluvila jsem o tom primo s Jeklem a rikal, ze idealni je kastrovat samici do 1roku, nebo kolem toho jednoho roku, samozrejme pozdeji se kastrace take doporucuje, ale z hlediska prevence si myslim, podle toho co mi bylo receno, ze uz to je fakt na zvazeni pro a proti ...chapu to tak, ze precejen uplne nejucinnejsi prevence rakoviny pohl.org.kastraci je prave kolem toho jednoho roku a teoreticky uplne idealni pripad pro samice by bylo bud je v 1 roce nechat nakryt nebo vykastrovat, ale zase prakticky, myslim, ze snad temer nikdo z tech kteri maji kraliky jako mazlicky nema v planu kontrolovane slechtit a pak je nakryvani jen kvuli zdravi samicky uplna blbost, takze k tematu kastrace...vidim to jako asi porad nejlepsi ac ne moc chtene rozhodnuti...take bych mela strach z toho, jak ten kralik zvladne pooperacni stav...treba u meho samecka, ktery byl nedavno kastrovany, a vzdycky si z nej delam srandu ze ten prezije vsechno, i pres uklidneni veterinarem, ze neni nutne dokrmovat a ze by mel do druheho dne normalne zrat, stavkoval a opravdu mu trvalo tak 14 dni nez se dal dokupy a zacal byt zase aktivni jako predtim, a to je jen kastrace samce..(jinak analgetika proti bolesti vubec nepomahali) a jeste jsem pak po kastraci musela resit nekrozu kuze v oblasti vpichu, takze chudak je ted na jedny strane vyholeny..
  ...take me zarazi nazory na plodnost po kastraci, veterinar, ktery jej kastroval me ubezpecoval, ze hned po kastraci je samec neplodny, ze mu pouze zustavaji jeste nejakou dobu pohl. hormony v tele, kdezto jsou dalsi nazory, ktere tvdi, ze naopak plodny samec muze byt az 4 tydny po kastraci
  ...,, tot vse k tematu kastrace at si kazdy udela svuj nazor :)
  28.2.2018 09:21Salla
  katyvypl> nehodlas doufam nechat ocividne nemocneho kralika doma samotneho pres vikend?
  28.2.2018 09:45Kjuby
  dobrý den, do kolika stupnu je rozumné převážet králíčka autobusem? máme naplánované očkování a nevím zda by nebylo lepší to odložit. Převážet budeme v tašce po kočičce a asi 500 m pěšky děkuji
  28.2.2018 12:08leprechaunek
  Irina: tak ono je samozřejmě lepší, když se děloha s vaječníky odeberou co nejdřív po dosažení pohlavní dospělosti zvířete. Pokud, jak se tu fousatě uvádí, má 90% čtyřletých samic nádorové změny, tak je jasné, že tam nevyskočily přes noc a od dvou, tří let se krásně můžou vyvíjet.
  Ale jestli je "na zvážení", zda teda kastrovat ty tříleté či pětileté samice? Moc nevím v čem, vždyť ta rizika jsou stále stejná a spíš čím dál horší. Za sebe si myslím, že by ta tříletá nekastrovaná měla jít pod kudlu spíš než roční, pokud už nekastrovaná zůstala...
  Jinak jo, "ideálně", žel bohu spousta věcí v životě ideálně nejde. Z mého pohledu člověka, který dostal samici "darem" jako čtyřletou a nekastrovanou, jsou nějaké "ideální limity" fakt blbost. Pak to čtyřleté zvíře máte a musíte se rozhodnout ano nebo ne, a dumat o tom, co by bývalo bylo ideální...

  Pokud jde o rizika operace, pětiletý králík je plus mínus totéž jako člověk kolem padesáti, šedesáti let - a představa, že tyhle lidi by doktoři odmítali operovat, je úplně směšná. Byla a je tu spousta králíků, co přežili akutní operace v osmi letech - spousta z nich pod rukama Jekla a Hauptmana. Pokud dokážou odoperovat staršího králíka, že spokojeně žije bez půlky čelisti, pak je mi trošku záhadou, v čem by měla být kastrace takových tříletých nebo pětiletých samic tak ukrutánsky riziková.
  Ono podle této diskuze - a nemyslím z posledních dní - je největším "proti" vždycky strach majitele.
  28.2.2018 12:16Markysek
  dobry den chtěla bych se zeptat mam kralicka jmenem bobinka má 1 rok a par mesicu a koupila jsem ji zachudek ale ona ho celi postupne okousala a ten plast spolikala je v poradku nic ji neni ale nevim co stim PORADITE MI PROSIM :(
  28.2.2018 13:44katyvypl
  Salla: Pokud veterinář nazná, že je králíček skutečně nemocný, zůstanu samozřejmě doma. Ale kromě slzících očí a jakoby chrochtání, ho netrápí vůbec nic. Hraje si s námi, žere jako obvykle, nekýchá ani "nekašle", je zkrátka jen více slyšet dýchání. Uvidíme, co mi na veterině řeknou.
  - - - - -
  Tak je to tady :-( Náš sedmiměsíční králíček má rýmu a poslech na plicích. Dostal antibiotika 2x denně do tlamičky a má být v teple. V pondělí na kontrolu. Všude, kam si běžně lehá, jsem mu dala koberečky (na jednom zrovna leží), ale přemýšlím, zda mu nepřestěhovat klec. Máme ji v jídelně u balkonových dveří a v těhlech mrazech tam trochu profukuje, rozhodně je zima od podlahy. Když mu ji přesunu do obýváku, je to nejteplejší místnost v bytě. Hodně tam s námi lehává na koberci, když se díváme na tv, tak by si tam snad i zvykl... Co myslíte? Vím, že králíci nemají přesuny klece rádi, ale nevím, jak jinak mu dopřát teplejší prostředí.
  28.2.2018 14:51SindyEM
  katyvypl: Ide o zdravie toho ušiaka, takže ja by som klec presunula...ja mám síce pohodového nebojsa, takže tiež trošku príklad extrému, ale cestujem s ním raz do mesiaca na Slovensko, kde sa rekonštruovala obývačka a miesto klece sa zmenilo za posledného pol roka už 4 krát. Absolútne ho to netankovalo..rozhodiť ho vie viac to, keď mu niečo reorganizujem v samotnej kleci..inak ak nájde v kleci všetko tak ako je zvyknutý, je mu jej poloha absolútne šumák. Hlavne ak je to v prostredí, ktoré dobre pozná.
  - - - - -
  Inak...keď si tak čítam v poslednej dobe diskusiu, som šťastná prešťastná, že mám samca a nie samičku.Je to dilema jak sviňa. Hlavne ak má majiteľ s kastráciou zlú skúsenosť... keď som si brala Aleška, bola som skálopevne presvedčená, že chcem chlapca, hoci som si myslela, že samec bude temperamentnejší, ako tomu býva napr. u psov, mačiek, dokonca ľudí (väčšinou má samička submisívnejšie sklony)...myslela som si, že to budem mať s chlapcom o niečo náročnejšie..kdeže! Chvalabohu za samca, lebo o problematike s rakovinou u samíc som sa dozvedela až dodatočne..Aleška nemám dôvod kastrovať a ani nebudem. Samičku by som asi kastrovala, lebo strach z rakoviny by bol u mňa väčší ako strach zo samotnej kastrácie v rukách ozajstného špecialistu (+ som vedecký/technický typ, takže verím statistikám, pravdepodobnostiam aj schopnostiam dobrých lekárov)...ale jednoduché by to nebolo, ani náhodou. Chápem aj takých, čo kastrovať nechcú. Každý jeden majiteľ robí pre to zviera to, čo uzná za najlepšie a najvhodnejšie. To, že jeden uzná za vhodnejšie kastráciu ako prevenciu, a druhý zasa nekastrovať, je v poriadku. Každý jeden vychádza z vlastného presvedčenia, príp. skúseností. Diskusia slúži k tomu, aby si tu majitelia medzi sebou vymenili rady, skúsenosti, názory... ale presvedčenie o správnosti daného úsudku/konania je vždy na danom majiteľovi, a treba to rešpektovať.
  28.2.2018 14:54Irina
  SindyEm: to mas super,ze je spokojeny s vecmi v kleci :), ti moji oba se rozhodli, ze uz se jim po asi roce nelibi decka na prvnim patre a tak ji zacnou likvidovat :D, teda maji obdobi, kdy likviduji vsechno na co prijou a to doslova, tak jsem jim dala krabici a prej si z ni udelaji pyliny na podestylku, uz maji peclive natrhane kousicky a mam doma srotovacku na prirodni pohon a muzu michat s asanem XD
  28.2.2018 16:04katyvypl
  Tak klec úspěšně přesunuta do obýváku a zdá se, že se to Eliášovi vyloženě líbí. :-) Hned si do ní zalezl a hodinu v ní ležel - což se běžně vůbec neděje. Přes den chodí do klece jen na záchod, napít se a podívat se, zda se tam neobjevilo něco na zub. :-) Vůbec by mě nenapadlo, že může králík prochladnout doma v běžném teple. Ale je fakt, že v posledních dnech pobýval půl dne zalezlý v nejstudenějším koutě na holé podlaze. :-( Kdo by to byl řekl, že sám nepozná, že je tam zima.
  28.2.2018 16:40SindyEM
  Irina: Tak to je celkom typické :D väčšinou králici na dno klece nechcú nič, resp. dečky cupujú, hrabú do nich..Aleško znesie len tenučkú deku, a väčšinou dávam obyč. plienku...tá mu nevadí :)
  Je super, že máš doma takých akčných malých ušiakov..Alešek ničí občas trhací domček (to je ten lepší prípad), ale najviac ho fascinuje textil a odnášajú si to moje postelné návliečky a plachta. Nemám jedinú plachtu bez diery. A neoplatí sa kupovať novú, lebo do týždňa už je deravá tiež..to keď ma ráno chodí budiť a pusinkať do postele..ak ma nevie zobudiť pusinkami, začne mi pri hlave hrabať do plachty a trhať vankúše. :D
  28.2.2018 18:56Ládík
  Kjuby - pokud je venku velký mráz tak králíka zabalíš do froté ručníku nebo deky a dáš si ho pod bundu na hrudník.Ideální je ale takový ten pytel pro kočky.Vypadá to jako spacák a králíka si do toho dáš nohama napřed a nechá se mu koukat jen hlava.tak si ho dáš pod bundu na hrudník a tu nedopneš ůplně aby mohl ušák dýchat ale nefoukalo na něj.Je dobré mu na převoz dát postroj abys ho měl za co přidržet kdyby začal panikařit.No a v autobuse je tepleji takže ho z pod bundy vyáhneš a necháš jen v ručníku a před vystupováním jej zase schováš.My tak vozili bývalého králíka a v pohodě.V přepravce se může odkopat i když bude dobře zabalený a prochladnout.
  28.2.2018 20:47Monakuč
  Ad. věk pro kastraci - podle mě čím dřív, tím je menší riziko komplikací a hlavně králík obvykle bývá zdravý, resp. ještě se u půlročního obvykle nestihnou projevit problémy se zuby, trávením, různé rýmy, močáky atd., to většinou přichází až později (jistě, výjimky jsou, prosím, nechytat za slovo :)). Když to vezmu podle Berušky, kdybych ji nenechala kastrovat v půl roce, tak by s jejími problémy byl docela oříšek se pro to rozhodnout později, když má od cca roku "pořád něco". V půl roce to byla naprosto zdravá samice v perfektní kondici, o půl roku později bojovala o ten svůj ušatý živůtek a od té doby ještě mnohokrát, takže sama nevím, jak bych se rozhodla, kdybych tehdy kastraci odložila. Totéž třeba Albertek, byl kastrovaný v cca roce, hned po přinesení Berušky, jeho zdravotní problémy se projevily až o pár měsíců později a kastraci by vylučovaly. A pochopitelně je lepší kastrovat dřív, než je už nějaký nález, kdy riziko s věkem stoupá. Takže i to je podle mě trochu míněno tím zvažováním pro a proti, o kterých mluvil dr. Jekl, a i toto je zřejmě jeden z důvodů, proč se doporučuje kastrovat co nejdříve. Mladé zvíře obvykle bývá zdravé zvíře a rozhodně je větší šance, že to zvládne bez potíží. Ale taky je jasné, že když k nám Damík došel v neidentifikovatelném věku, tak jeho stáří nikdo neřešil, prostě se vykastroval, jak to hned bylo možné, stejně tak jako když bylo nutné Berušku operovat skoro v 8 letech, tak se to prostě udělalo, protože to byl akutní stav, a stejně tak když jí to hrozilo teď před Vánocemi, se věk zvažoval jako jedno z kritérií pro rozhodování, ale kdyby se sama nakonec nespravila, tak by riziko neoperace bylo větší jak operace i přes vysoký věk (v červnu jí bude 11 let). Tož tak :).
  28.2.2018 22:21kokoska
  zdravím, kolik hodin denně (cca) necháváte králíčka pobíhat mimo klec? :)
  28.2.2018 22:55SindyEM
  Kjuby: Mne príde tá prepravka bezpečnejšia. Králik má pevné pod nohami, menej panikári... plus v autobuse je to všelijaké, občas tlačenice atď. Asi záleží od králika, ale oni zasa nie sú hlúpi. Ja dávam na spodok prepravky deku, a navrch ho celého poprikrývam/zachumlám do deky. V zime je zachumlaný až po uši pekne v teplúčku a nesnaží sa vôbec odkopať..čumáček mu trčí, takže cíti, že je zima...akonáhle vojdeme do vlaku, kde je teplejšie, začne sa aj sám odkopávať, lebo je mu príliš teplo...Určite daj niečo na spodok..zakutraj ho tesne pred tým, než vyleziete von do deky, a bude to ok... plus, ak nie je králik zvyknutý, pravdepodobne bude z cesty v prepravke aj tak v strese, a na nejaké pohyby, príp. odkutrávanie nebude mať ani len pomyslenie.
  - - - - -
  kokoska: 24 hodín, prípadne zatváranie len na noc. Za minimum všeobecne by som považovala 6-8 hodín.