od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Květen v roce 2018
 • Zobrazuji 295 zaznamu.
 • 1.5.2018 05:39Ema1
  Dobrý den, právě jsem přisla od králíka, který měl jakoby záchvat, nemohl dýchat a “zvracet” zelené sliny..nesetkal se s tím někdo?
  1.5.2018 07:50Tazmesta
  roben: Já myslím, že by bylo nejlepší udělat krevní testy na potvrzení/vyloučení encefalky, případně rentgen. U nás to původně vypadalo na encefalku, ale ta se pak v krvi nepotvrdila, naopak na rentgenu se ukázal zánět vnitřního ucha... A taky jsou tu případy, že králíci mají oboje...příznaky jsou fakt hodně podobné...
  1.5.2018 10:41Ryzmík
  Ahoj,mám takový problém se samičkou. Je jí rok, je to zakrslý durynský králík, váží asi 1,2kg. Všechno je s ní v pořádku. Akorát když jí vezmu ven - chodíme ráno, kdy je asi 12°C pod mrakem, minule foukal i vítr a ona se mi přehřívá. Je venku třeba půl hodiny mezi stromama - nesvítí a prostě má úplně horké uši a rychle dýchá. Když se to stane vždycky jí vezmu domů a zachvíli je zase vše OK. Nesetkal jste se s tím někdo? Čím to může být? Jsou to hormony? Chodila jsem s ní když bylo venku 8°C a přehřátá nebyla. Snáší jen špatně teploty nad 10°C - je to možné?
  1.5.2018 11:30Daniberu
  roben: Jak dlouho ten Panacur berete? Doporučuje se 4 týdny, pak přerušit a případně opakovat. Většinou se tedy podává 2x denně, ale přesnou denní dávku už si nepamatuji. Jinak je možné ještě píchnout kortikoidy, ale opatrně a podávat vitamín B. Pokud by to byl ten zánět v uchu, tak jsou ta antibiotika ok. Snad by bylo možné dát ještě atb kapky do toho očička. My zánět v oku k encefale neměli, ale vím, že to při ní někteří mají. Nevím, co ti ještě poradit. Důležité je chodit opravdu k specializovanému veterináři který má s touto nemocí dostatek zkušeností. Provedení těch testů taky doporučuji. Držím palce, aby se vám podařilo tu potvoru zdolat!
  1.5.2018 11:54leprechaunek
  roben: co tomu zvířátku dělali za vyšetření? Ono to může být v podstatě cokoliv, i víc nesouvisejících problémů. Nikdo nikde neřekl, že pokud teče oko, musí to být encefala... může to rohovka, zánět v oku, slzný kanálek, ale taky třeba zuby...
  No a náklon hlavy, jak zaznělo, může být ucho.
  Anabázi s okem i uchem máme za sebou, takže jako první by to možná chtělo vyšetření oka - můj micák byl expert na opakované poškrábání rohovky, to jde raz dva - a pokud to bude OK, tak králíka přispat a udělat rentgen. Na něm by se mělo ukázat, o co go - zuby, zánět ucha atd. Pokud tohle bude čisté, dá se uvažovat o encefale - a tam teda ideálně krevní testy.

  Ale každopádně to chce vyšetření. Už jen z toho blbého důvodu, že panacurem případné přerůstající kořeny fakt nevyléčíš.
  - - - - -
  Ryzmik: jezuskote. Ty popadneš králíka z 20 stupňů v bytě a vyšoupneš ho ven, kde je kolem 10 a vítr... co má jako to zvíře podle tebe dělat, pokojně umrznout? Pochopitelně začne produkovat teplo, aby se zahřála. Roli může hrát i stres - může být regulérně vyděšená, že ji zase táhneš do zimy. ŽÁDNÉ zvíře na světě nebude oukej, pokud ho vystavíš teplotnímu rozdílu 15 - 20 stupňů - kdo ví, kolik měla ta zem, když vzduch měl plus osm - to si dost mylně vykládáš, že "předtím byla oukej a teď není". Domácí králík patří ven, když je vyhřátá zem a rozdíl mezi bytem a vzduchem venku pár stupňů. Komfortní tepelná zóna králíka je kolem 16 - 21 stupňů, opravdu ne plus osm.

  PS, upřímně doufám, že když s ní chodíš do těch plus osmi, že se neobouváš a neoblíkáš. Pak bys možná pochopila, jak tomu zvířeti musí být.
  1.5.2018 16:11adess
  Zdravím, Koupila jsem si včera králíka,samičku, už má 8měsíců, chci se zeptat jak si jej na sebe začít navykat, aby sám přicházel, neutíkal, atd.. Zkrátka jak s ním zacházet když už je trošku starší..Hned první den mě dost poškrábal když jsem ho vzala do náruče a utíkal mi, prý má být hodný.. Taky nějaké rady, co mají nejraději,krmení,atd.. jaké je nejvhodnější podestýlka??
  1.5.2018 19:48leprechaunek
  adess: tebe kdyby někdo cizí vzal do náruče, tak by ti to bylo příjemné? Je to zvíře, není to plyšová panenka.
  Jinak prosím nechceš říct, že sis nejdřív koupila zvíře a druhý den přemýšlíš čím ho nakrmit a co mu podestlat, že ne... Projdi si odkazy tady na stránkách - rady pro první týdny, jídelníček, bydlení - proto tu ty odkazy jsou, víš, budeš se divit, ale ono po padesáté vysvětlovat, jakou podestýlku králíkovi, už je dost unavující :)))

  A pokud jde o to ochočení, chce to jediné: trpělivost, trpělivost, trpělivost. Králíci umí být docela plachá zvířátka, a musíš je navyknout, že ti můžou věřit - takže krmit, tiše u nich být, ideálně sedat k nim na zem... ale nijak extrémně po něm nešahat, a už vůbec násilím nemazlit a nebrat do náruče. Králík bude šmejdit, bude zvědavý, bude si tě chodit očichávat, taky si navykne, že mu nosíš krmení - a postupně ti začne důvěřovat. Tahle fáze může trvat i několik týdnů.
  A jinak je na místě rovnou varování - ano, jsou králíci, kteří jsou doslova "muchlací" - samozřejmě když si na páníčka zvyknou. Ale stejně tak jsou králíci, kteří chytání, zvedání do náruče, případně "násilné" mazlení nesnášejí - a to tak že naprosto. Takže pokud u toho svého nechceš vypěstovat fobii z dotyků a zvedání, tak mu to prosím zbytečně nedělej.
  Jo a na okraj... máš samičku v pubertě. Samice umí být pěkné potvory samy o sobě, a ještě tohle umí být dost ďábelské období - značkování, náladovost a tak. Takže tím spíš ji ber jako osobnost a ne plyšový polštář, jo? ;)
  1.5.2018 20:02Abigail
  Dobrý den, dnes jsem králindě na obou zadních tlapičkách našla otlaky. Nekrvácí, jsou jako stroupek a tak se chci zeptat co s tím můžu dělat 😢
  1.5.2018 20:25baruše
  chtěla bych se zeptat mám zakrslého králíčka a chtěla bych ho vzit ven poprve na voditku a pak pustit musí být očkovaný nebo ne?:)
  1.5.2018 21:25Eva111
  baruše: králíček by měl být očkovaný ikdyž ven nechodí, bodavý hmyz, který nemoce přenáší, vletí i do bytu ! Takže nebezpečí nákazy číhá bohužel všude :-( A pokud ho pustíš na volno bez vodítka, bála bych se, že uteče... vyleká se čehokoli a frnk :-(
  1.5.2018 21:47leprechaunek
  Abigail: mrkni sem: http://www.kralici.cz/pages.asp?f=otlaky
  Osobní zkušenost nemám, snad se kdyžtak někdo ozve.

  Baruše - jak píše Eva, očkovaný by měl být i doma. Nakažený komár se tě na vstup otevřeným oknem opravdu ptát nebude, a kromě toho, mor se šíří i přímo vzduchem.
  Takže šup naočkovat a počkat 14 dní, než se vyvine imunita. A pak ještě před cestou ven králíka nastříkat proti klíšťatům, což králíka sice nezabije, ale pohroma to může být pořádná - králík jich totiž může posbírat klidně desítky a ony se nezakusují do kožichu, ale na okraj očních víček. Takže si počíst: http://www.kralici.cz/pages.asp?f=klistata
  a koupit něco proti nim, nejosvědčenější je určitě Arpalit Neo.
  1.5.2018 23:48SindyEM
  Abigail: Riešili sme s Aleškom otlaky tak dva mesiace späť. Je strašne akčný, rád šprintuje po izbe, kde máme koberec, a ten koberec má práve hrubé vlákna. Takže nôžky si vyložene odral pri tom jeho skotačení. Tiež mu nekrvácali - len strupky, ako ty píšeš. Mazala som mu ich konopnou mastičkou, ušila mu na to aj ponožky, ale to bolo vez výsledky..ponožky mi strhol. Naučil sa ich rozhrýzť rovno na nožičkách, a keďže mu otlaky nekrvácali, nebolo treba to hrotiť. Takže sme mazali a hlavne sme zmäkčili povrch. To je podľa mňa alfaomega..mazali sme asi týždeň a pol a potom som to nechala hojiť samé. Cez pol izby som dala dečky. Predovšetkým v okolí klece, z ktorej a do ktorej skákal. Nikdy nepokryješ celý byt, takže treba vyberať miesta, kde sa králiček zdržuje najviac. My také nemáme. Ten lump okupuje celý byt...jeden týždeň s obľubou drieme pod stolom, druhý týždeň na posteli, tretí na chodbe. Teraz už po otlakoch ani stopy. Má krásne zarastené pätičky, úžasne sa mu to zahojilo, a z preventívnych dôvodov som tie deky nechala na zemi. Vyzerá to síce vtipne, ale pomohlo to. :) Takže najdôležitejšie je zmäkčiť povrch. Nemusíš riešiť ponožky, ani mazať, ak to nekrváca. Len zmäkčiť povrch, po ktorom sa králiček pohybuje, a ono sa to zahojí samo. :) Veľa šťastia.
  2.5.2018 06:45Jana_n
  leprechaunek - mohu se zeptat-jak dlouho je králíček samice v pubertě? Mám doma půlroční samičku a už cca měsíc mi z ničeho nic začala doma značkovat a bobkovat - do té doby chodila krásně na zachůdek umístěný v kleci. Jde mi o to, že ji nechci mít pouze zavřenou v kleci, do té doby, než to začala dělat, byla po bytě puštěná i celé dopoledne. Děkuji za odpověď.
  2.5.2018 06:51Pufka
  Nemáte prosím nějaký osvědčený vitamín B pro králíčka? :) S čím máte nejlepší zkušenosti? Děkuji
  2.5.2018 09:14Daniberu
  Jana_n: Králíček je v pubertě zhruba do roka věku. Doufej, že ji to přejde dřív, nebo se trochu zklidní. Být tebou, tak ji pokud možno pouštím nejčastěji, jak to jde, protože tím, že bude pořád zavřená, se to spíš zhorší. Pokud by to opravdu nešlo, chtělo by to alespoň pořídit ohrádku. Ono i to "celé dopoledne" není žádná sláva, pokud je zbytek času zavřená v kleci. Kdyby nebylo možné ani to, tak by asi bylo lepší ji nechat vykastrovat. Samičky totiž navíc i po skončení puberty mívají "své dny". Tedy ne, že by měly menses, nebo háraly, ale náladové bývají a některé v té době i značkují.
  - - - - -
  Pufka: Osvědčený nemám. Dávala jsem normální "lidský" Bkomplex. Pokud "zagooglíš", najdeš tam těch druhů celkem dost. Podle mne jde ale spíš o formu a množství. Třeba se ti ale někdo s konkrétní dobrou zkušeností s některým z nich ozve. Pokud ne a zvlášť pokud to máš na nějaký konkrétní zdravotní problém, doporučuji to konzultovat s nějakým z veterinářů specializovaným na králíky.
  2.5.2018 09:33Ryzmík
  ostatní a leprechaunek: Samičku jsem vzala párkrát ven, když bylo 20°C s už to nikdy neudělám! Po deseti minutách hopkání si začala hrabat ďolík a lehla si do něho uplně horká, udýchaná. Vzala jsem jí domů a vytáhla z lednice sklenici marmelády a samička se k ní tulila, jak kdyby to byla její poslední záchrana. Takže jestli si myslíte, že o tom nic nevím, tak pardon... snažím se tu někoho zeptat, protože jsem už vyzkoušela spoustu teplot a snažím se přijít na to čím to může být... a ona se mi přehřívá přávě při 15°C a výše. Proto se ptám jestli to někdo zažil. A pokud jde o teplo nebo zimu, králík se chová např. jako pes... když mu je zima klepe se, když je vedro vyhrabe si díru...
  2.5.2018 09:49Daniberu
  Ryzmik: Prosím tě, a kde ji máš, když ji nevenčíš? Jestli se ti přehřívá při teplotě nad 15 stupňů, tak to by asi mohla žít leda ve sklepě, nebo v lednici. Možná to tedy myslíš tak, že se přehřeje, protože normálně nemá moc pohybu a venku lítá, jako blázen. V tom případě bych ji buď nechala doma víc volnosti, nebo ji nebrala ven vůbec. Pokud by se přehřívala při tak nízkých teplotách i bez nadměrného pohybu, tak mažu na veterinu.
  2.5.2018 10:17Ryzmík
  Daniberu: Samičku mám doma, kde je asi 21°C. Snažím se ji mít na volno, je jí teprve rok, prodlužuju jí dobu pouštění. Teď jí pouštím na cca 8 hodin denně - přes noc a ráno jí zavřu a pak jí pouštím, když se vrátím z práce, ale to většinou jen vyleze, jde se pomazlit a lehne si. Občas ji vezmu po práci ven... asi máte pravdu možná prostě chce mít klid a já jí tahám ven... jenže jsem myslela, že je málo puštěná, venku běhá hodně možná je pak prostě vyřízená, protože je zvyklá v tu dobu ležet.
  - - - - -
  Daniberu: já prostě nemám ráda, když je zvíře zavřené a je mi jí hrozně líto... takže se snažím, aby měla co nejvíce volnosti a taky jsem chtěla, aby mohla být i venku... možná to fakt asi přeháním..
  2.5.2018 10:30katyvypl
  Ryzmik: Zažila jsem s naším osmiměsíčním králíčkem - vzala jsem ho ven a po půlhodině byl jak na umření, horké uši, rychle dýchal, doma pak dalších 20 minut vypadal, že snad umře. Ale rozhodně to nebylo z přehřátí - byl to stres. To že venku lítá jak blázen je také známka stresu, že neví, kam se schovat, to samé s vyhrabáním díry, opět snaha se schovat. Králíci, kteří jsou spíše doma, zažívají prý venku úplný šok - všechny ty zvuky, pachy... takže za mě buď ven nebrat nebo pomaličku zvykat třeba i jen vzít ven na 10 minut. A s těmi teplotami pozor, když je králík zvyklí doma na 20 stupňů, může ho pak venku lehce ofouknout, i když vypadá, že je mu horko (z toho stresu) a může z toho být pěkná rýma a poslech na plicích (také už jsme zažili) :-(
  2.5.2018 10:36Efi
  Ahoj nevíte kde by se toto dalo sehnat v PHA 4 kamenná prodejna
  http://obchod.kralici.cz/p1567-supreme-petfoods-supreme-science-selective-kralik-junior.aspx
  nemůžu to sehnat jen na obj. a u veta je to dvojnásobek ceny :( což se mi moc nechce ale asi nic nezbude
  2.5.2018 10:59SindyEM
  Ryzmík: katyvypl to dobre napísala. To nebude prehrievanie, ale regulérny stres...sama to vidím na svojom králikovi. Je to králik vypustený 24/7, je hrozne akčný, zvedavý a nebojácny.
  Cestujem s ním každý mesiac vlakom z Čiech na Slovensko na pár dní, a potom zasa zo Slovenska do Čiech, a je zvyknutý. Cesty zvláda úžasne. Zvláda úžasne aj to, že má dva domovy...ale keď som ho prvý krát vzala von, po 10 min. mi skočil naspäť do prepravky. Možno mu bola zima (bolo síce vonku krásne a teplo, ale je možné, že zem ešte nebola tak vyhriata), alebo proste chcel ísť domov, tam kde to pozná, lebo mal strach. Rešpektovala som to, usmiala sa, zavrela prepravku a šli sme domov. A teraz si trávičku a voľnosť užíva, ale prvé minúty vidím ten stres z nepoznaného....rozložím si deku a vidím, že je pri mne. Osmelí sa ísť ďalej odo mňa až po istom čase. Takže ideálne ho brať stále na to isté miesto, zo začiatku možno na kratšiu dobu...a ak bude králiček stále takto vystresnutý, tak radšej nebrať von vôbec. Aby mu to viac neublížilo než pomohlo, hoci to myslíš dobre s tým výbehom.
  - - - - -
  Efi: Neviem ako v Prahe, ale v Pardubiciach tieto majú v Zverokruhu, tak skús tam :)
  2.5.2018 11:13Daniberu
  Efi: Taky vím, že tyhle granule určitě vedou v tom Zvěrokruhu. Ten je ale v Praze mám ten dojem jenom ve Štěrboholech :(.
  2.5.2018 11:22Ryzmík
  katyvypl, SindyEM: ten stres se mi moc nezdá, když byla malinká a chodila jsem s ní ven tak se bála letadel a věděla jsem kdy se bojí - přikrčila se, teď už je ale zvyklá na spoustu zvuků a málo co jí vyděsí. Ikdyž chápu, že je to možné... když jde kolem nějaký člověk, který telefonuje a nelíbí se jí to jak mluví atp. tak se třeba přikrčí, ale když odejde tak se zvedne a hopká dál... nevím, možná to bude spíš tím, že je třeba unavená, ale ta větší volnost jí nutí k pohybu a pak je to špatné. Myslím si to, protože ke mě nikdy nejde když je venku... prostě tam má spoustu věcí na práci, je hodně zvědavá, ráda zkoumá a ujde toho opravdu hodně a to bude asi ten problém.
  2.5.2018 11:22Daniberu
  Efi: Ten Zvěrokruh ho teď nabízí v e-shopu za 199.- s dopravou zdarma. Nevím, jak moc na to spěcháš. Můžeš na to mrknout. Dodávají to i na ty různé "úložny". Třeba by nějaká byla v tvém okolí. Jinak nevím :(. Asi ho mají i jiné zveráče a někdo bude o nějakém v té Pze 4 vědět.
  2.5.2018 11:23Efi
  Daniberu
  no prošla jsem už z webu co mi napadlo, všude na obj. takže odpo po vyšetření valím k vetovi, pak předávka pro manžela a příště objednám. ... :)
  2.5.2018 11:36Daniberu
  Ryzmik: Taky si myslím. Moji králíci, když jsem je dala na zahradu, tak taky lítali jako šílenci a pak byli občas přehřátí, i když žádné vedro nebylo. Přitom byli evidentně blahem bez sebe. Ten současný navíc nechtěl domů a já ho musela nahánět, takže i když je mi to líto, už ho ven nepouštím. Při těch nízkých teplotách ji ale opravdu ven neber. Jak už někdo psal, mohla by dostat zápal plic. Jim ta termoregulace opravdu nefunguje stejně, jako psům.
  - - - - -
  Ryzmik: Ty emoce v tom ale taky mohou hrát roli. Je to sice asi pozitivní rozrušení, ale to je může "rozpálit" stejně, jako stres.
  2.5.2018 11:37Ryzmík
  Díky všem za rady :) Možná ji raději nechám jen doma
  2.5.2018 14:57Baolavon
  Ahojte chtela bych se zeptat mam dva tydny kralicka ma cca 10 tydnu a strasne agresivni ani dotknout se ho nemuzu aby nedupl zadnimi nohami a nezkocil pome a jemne me kousnul a drapami mi ruce poskrabal nevim co mam delat uz jsem steho spatna dekuji za jakekoliv rady :
  2.5.2018 15:04Jana_n
  Daniberu děkuji moc za odpověď. Tak já se budu modlit, aby ji to přešlo, co nejdříve. Jsem z toho zoufalá :-( a králíčka je mi pak moc líto, že je uvězněná, jelikož občůrává i nábytek, stěny apod.
  2.5.2018 20:03Jan
  Baolavon: U tak malého králíčka je to dost vzláštní, trochu se mi zdá, že se k němu asi nechovali hezky. Většinou se králíček takto chová ze strachu. Bude to chtít spoustu trpělivosti. Když ho budete pouštět, tak si k němu sedněte na zem a když přijde, dějte mu něco dobrého, aby věděl, že mu nechcete ublížit. Postupně by si to měl uvědomit a po nějaké době, se od vás snad nechá i pohladit. Ale bude to chtít opravdu čas.
  2.5.2018 23:16Baolavon
  Jan: Nevim pani byla prijemna hodne mi poradila a malem ho upusinkovala jak se snim loucila a u me ma vsechno. on sam prijde zacne ocuchavat a jak mile chci pohladit tak zacne startovat uvidime doufam ze ho to prejde :)
  2.5.2018 23:28leprechaunek
  Baolavon: máš ho naočkovaného? Rozbor na kokcidie?

  Jinak králíci obvykle dupou strachy. Je možné, že jsi na něj trochu moc hrr :) Že se s ním paní chovatelka pusinkovala je hezké, ale ty jsi pro něj v tuhle chvíli cizí člověk. Jo, už dva týdny, já vím... za mnou začali všichni mí králíci, a to byli dospělí kliďasové, chodit tak po měsíci.
  Nebo prostě roste a pčichází na to, že si nemusí všechno nechat líbit :)
  Každopádně očividně se tě bojí a brání se, takže to je vždycky signál hodit zpátečku... nesahat, neděsit, pomalounku budovat důvěru.
  3.5.2018 11:28Terry19
  Moje králičice Bublina se semnou vůbec nechce mazlit :( sedám si k ní na zem aby jsme se více zkamarádili a vždycky když ji pohladim tak jde pryč :( co mám dělat ?
  3.5.2018 12:12Berunkas
  Terry19: vydržet, vydržet a vydržet, moje první začala být mazlivá cca v roce, současná madam má 2 a čtvrt a nenechá na sebe sáhnout do teď
  3.5.2018 13:19Jan
  Terry19 - Někteří králíci nejsou takový mazlové jako jiní. Musíte králíčka respektovat, když nechce, tak nechce. Mám také takovou samičku, nenutím jí k hlazení, když chce mazlit, přijde si sama. Mám pak i větší radost, ikdyž je to třeba 1-2x za týden. Rád na ní mluvím, dávám jí čerstvé bylinky a jen se na ní koukám a i tak jsem spokojený :) Prostě je taková. Musíte mít velkou trpělivost. Já mám i se svou samičkou takovou zkušenost, že když je puštěná, tak je uplně rozptýlená, je to velký živel a mimo klec je ďáblík, takže si někdy i myslím, že prostě nemá čas na to, aby seděla na jednom místě a nechala se hladit :D je asi hyperaktivní. Takže občas předtím, než jí pustím ji hladím v kleci a vidím, že je spokojená, hezky drží a líbí se jí to... ale je to případ jen mojí samičky - nemá totiž problém s tím, když jí sahám do klece. Chápu, že někomu jinému toto nemůže vyhovovat, takže to možná radši nezkoušejte :D Ale chci tím říct, že někdy se prostě dá najít nějaký způsob :)
  3.5.2018 14:08Bocman
  Terry19: Když je králík navolno puštěný, sedla bych si k němu na zem. Kdyby přišel blíž, vytáhla bych kousíček mrkve nebo jablíčka a nabídla bych mu ho. Králík si tak zafixuje, že jsi zdrojem příjemných věcí, a získá k tobě důvěru. A mluvila bych na něj, tak nějak průběžně. A sledovala bych, co kdy dělá a jak se "tváří", prostě řeč těla.
  3.5.2018 20:45Cirilka
  Ahoj poslední dobou mám problém.
  Ciri seno vždy jedla ,ale před 2 týdny jsem jí koupila balení sena stejné značky jako obvykle. K tomu ,ale jen čuchla a odběhla. Zjistila jsem ,že seno bylo ještě zelené a nebylo moc suché jako vždy.
  (to seno stojí taky peníze) A tak jsem ho doma dosušovala. Teď ho papá bez problémů ,ale začala mít tvrdší bobky. Nevyšiluji zbytečně ? Nebo mám co nejdříve zajet pro nové seno ? (nakupovat jedu v pondělí)
  4.5.2018 12:20SindyEM
  Cirilka: Ja som v tomto trošku blázon, a faktom je, že do seba dám všelijaké éčko, ale Aleškovi sa bojím dať každú vec, ktorou si nie som istá...ak to seno nebolo dobre dosušené, a bolo zabalené (ešte k tomu v klasickom plaste), tak by som to neriskovala, a radšej ten jeden balík oželela a kúpila iné. V tom sene prebiehajú aj pri dokonalom usušení ešte niekoľko týždňov fermentačné procesy. Ani dokonale usušené seno sa neodporúča podávať čerstvé. A ak bolo vlhké, je tu vysoká pravdepodobnosť, že je aj plesnivé, alebo že sa ti tam rozmnožilo niečo, čo nemalo... Máš chytrého králička. Pretože, ak sa sena prvý krát ani nedotkla, tak čuchom poznala, že to papať nemá. :) Šup s ním do koša...
  4.5.2018 13:31anhelli
  Ahoj vsem, kteri si me i moji malou usatou kamaradku Zuzku jeste pamatuji, i tem, kteri uz nas neznaji...

  Nase Zuzanka, kralikodlak a Kralik I., Zuzik, Zuzak, zajoch, usak, usatec, micak a obluda usata dneska pred polednem bohuzel odhopkala za Duhovy most. Uz dva roky ji zdravi moc neslouzilo a posledni ataka encefalky se ji stala osudnou. Kdyz jsem to pred chvili pocitala, zjistila jsem, ze je to presne dnes deset a pul roku, co jsem si Zuzku prinesla domu, a tak se dozila bezmala 10 let a 8 mesicu a byla se mnou vic nez tretinu meho zivota. Je to divny pocit a porad mi to moc nedochazi, ale snad uz se ted ma paradne.

  A kdybyste v Praze nekdy potrebovali fakt spickovou veterinarni pomoc pro usaky, vrele doporucuju pani doktorku Sekyrovou z veteriny Na Hurce, bez ktere by tu Zuzka uz davno nebyla.
  4.5.2018 14:36Alpa
  anhelli - je to vždy smutné když odejde kamarád, třeba ušatý. Ale užila si krásný, dlouhý, králičí věk. Drž se ...
  4.5.2018 16:31SindyEM
  anhelli: Je mi to moc ľúto...ale Zuzanka sa dožila nádherného veku, a teraz už ju nič nebolí, netrápi a hopká s ostatnými ušadielkami za duhovým mostom. ♥
  4.5.2018 16:46Bocman
  anhelli: Na Zuzanku si samozřejmě pamatuju z tvých alb. Byl to tvůj osudový králík a díky tobě měla úžasný život. Bylo vidět, že jste spolu na jedné vlně.
  Mám dojem, že jsi měla ještě dvě králičí holky, sestry?
  4.5.2018 18:48ŽANETA
  Anhelli je mi to líto...Pamatuji si na Zuzanku. Nám odešel před 2 lety Hopik, nás usatym kamarád a stále nám chybí.Drz se...
  4.5.2018 19:27Salla
  Anhelli:moc me to se Zuzankou mrzi :(. Dozila se krasneho veku.
  5.5.2018 08:14Candík
  Anheli: to je mi moc líto, že Zuzanka odhopkala za Candíkem a ostatními ušáčky, ale jistě se s nimi bude mít hezky. Dožila se krásného věku. Drž se! Vím, jak moc je to těžké. :(
  5.5.2018 14:11Daniberu
  Anhelli: Naprosto chápu, že ti musí Zkuzanka po tak dlouhé době strašně chybět a je mi líto, že tady s tebou nemohla být ještě nějakou tu chvilku, ale měla u tebe hezký dlouhý život a tobě na ni určitě zůstane spousta hezkých vzpomínek.
  5.5.2018 20:48Tamara556
  Dobrý večer, mám takový problém. Doma máme vysokou komodu, kde já mívám krabici s časopisy.. a nikdy by mě nenapadlo, že by se tam náš králíček mohl dostat. Nechala jsem ho tedy volně běhat po pokoji jako obvykle s tím, že jsem asi na čtvrt hodinky šla vedle. Jakmile jsem se vrátila, tak králík si tam vesele jedl časopisy. Rozkousal konkrétně asi jednu stránku z katalogu/časopisu IKEA. (Mohlo toho být i více, já to už asi nezjistím) Jsem teď opravdu nešťastná a bojím se o něj.. ať se mu náhodou něco nestane :(
  5.5.2018 22:41Zany
  Tamara556: Neboj, náš králík papír úplně miluje. Jakmile se k nějakému dostane, okamžitě ho začne cupovat a samozřejmě i něco také sežere a nikdy mu nic nebylo :-)
  6.5.2018 11:06Alpa
  Tamara556 - vklidu :-) Naše Zorka se za papírem může umlátit. Sežrala už kus krabice, noviny, papíry a dokonce skoro půlku pětistovky ..... Není to asi nejvhodnější krmivo, ale žádná tragedie...
  6.5.2018 15:09BeránekLentilka
  Tamara556: Naše Lentilka čte výhradně klasickou literaturu. Na kleci má rozečteného Jiráska titul "U Nás" , je na straně 15 prý je to moc dobré čtivo :) . V ložnici pod postelí má lehčí americkou literaturu, před usnutím se do toho vždycky zažere :)
  - - - - -
  Lentilka tvrdí, že nejdůležitější je okusit kvalitní literaturu (v jakémkoliv množství).
  6.5.2018 18:27Alpa
  BeránekLentilka - jojo, taky jsem platila v knihovně poplatek za ožranou knihu. Jsou to naší malí intelektuálové :-)
  6.5.2018 19:12leprechaunek
  Alpa: já kdysi jen poplatek za politou knihu kafem. Akorát mi knihovnice kdovíproč nechtěla uvěřit, že to udělal králík a ne já :-D
  6.5.2018 19:27Chezz
  Dobrý den, našli jsme našemu usakovi klíště, nešlo absolutně vytáhnout nakonec tam zůstala hlavička, máme jít zítra k veterináři, pochybuju že ji odstraníme 🙄
  6.5.2018 19:41Simatko155
  Ahoj, kolik může králík sežrat za den kvalitní trávy. Neomezeně? Moje Žofka jí miluje. Nechce teď nic jiného. Mám za domem krásnou louku a tam: pampelišky, řebříček, jitrocel, jetel, Bojínek, atd.
  6.5.2018 20:50Kristýn
  Ahoj, dneska jsem byla s králindou venku a od té doby co jsme se vrátili se chová jakoby uraženě, nevíte proč?
  6.5.2018 20:52Bejlinka
  Včera nám odhoplaka Bejlinka za duhový most. Pozdravuj tam všechny ušáky hlavně Míšu a Piškotku. Budeš nám moc chybět byla si bezvadná kamarádka. Julinku si naučila jak se chovat ke zvířatkům a za to ti děkuji. Byla si super když tě vozila v kočárku a tobě se to i líbilo. Máme tě moc rády tvoje paničky.
  6.5.2018 20:55Kirda
  Ahoja lidi, mám takovy dotaz protože fakt nevim co je pro králicici lepsi. Zitra musim jet do úterního vecera pryc, kralicice bývá občas jednu noc sama, ale teď ji mám možnost vzit. Je vzvykla na volno, ale tam by mu musela byt přes noc v přepravce nebo na Balkoně, co myslíte je lepsi ji nechat vklidu doma nebo ji vzit a zkusit ji si nechat zvyknout...?
  6.5.2018 22:37Kalista
  Máme prvního králíka samecka a nedávno začal bobkovat a curat na gauč a postel. Věk cca 5 měsíců. V kleci na zachudek chodí jen čůrat, bobky hází všude kolem. Je hodný a krotký, ale jak ho necháme navolno je vždy nějaký karambol. Jak ho tohle odnaučit? Děkuji za jakoukoli radu.
  7.5.2018 08:28Barča a Teddy
  Kalista - Dobrý den, měla jsem ten stejný problém, navíc k tomu mi můj králíček značkoval. Dala jsem ho vykastrovat a už neznačkuje, nečůrá mimo záchůdek a minimálně najdu bobek mimo klec. Můžu kastraci fakt doporučit, ale nezajišťuji, že u Vašeho to bude stejné, nám to každopádně pomohlo :)
  7.5.2018 08:49Daniberu
  Bejlinka: Je mi líto, že už Bejlinka musela odejít :(. Určitě to moc bolí. Dožila se ale krásného věku. Určitě se jí tady s vámi moc líbilo.
  - - - - -
  Simatko155: Pokud už je zvyklá a nedělá jí to zažívací potíže, tak bych ji neomezovala.
  - - - - -
  Krystýn: Doufám, že byla jen naštvaná a už ti odpustila. Jestli jí vadilo, že byla venku, nebo že už musela zpátky, to ti nepovím :).
  - - - - -
  Kalista: Na gauč a postel má tendenci dělat neplechu většina králíků a ten tvůj je navíc v pubertě. K větší čistotnosti by kastrace nejspíš pomohla. Měl by pak přestat značkovat. Mám ale obavy, že ty chutě se vyčůrat do postele ho přejít nemusí :).
  - - - - -
  Kirda: Možná už ses musela rozhodnou sama a já ti stejně nejsem schopna moc poradit. Ona má každá z těch dvou variant svoje pro a proti. Nechat králíka samotného je určité míry riziko. Nikdy nevíš, co se může stát. Na druhou stranu se mi zdá dost kruté ho nechat tak dlouho v přepravce a ten balkón vzhledem k tomu, že se pořád ještě v noci celkem dost ochlazuje, taky asi není to pravé. Taky záleží na povaze králíka. Někteří cestují docela rádi, jiní z toho mají trauma...Takže jsem ti opravdu poradila moc hezky, že si to musíš rozhodnout sama. Já odpověděla vlastně spíš proto, aby ses necítila přehlédnuta :).
  7.5.2018 11:33Jan
  Kirda - Celou noc v přepravce? To mi přijde hrozné, přeci jen tam není moc místa - pokud nemáte nějakou pro psa :) ale v těch běžných (já používám pro kočky - mám zakrslé) se králík pořádně nenatáhne, takže o nějakém pohodlí se moc mluvit nedá, nehledě na to, že nemá záchod a byla by chůdák celá potentovaná... ale pokud máte velkou přepravku, kde se vejde záchod a natáhne se tam, tak to na noc přežije :) Ale celou noc na balkoně bych zavrhl rovnou, je ještě zima a člověk nikdy neví co se může stát, pokud myslíte nechat ji navolno na balkoně bez ničeho, tak to zní ještě hůř. Králík se může něčeho leknout a to jsou pak schopní vyskočit i 2 metry do vzduchu a to jsem nevyjmenoval všechno, co by se mohlo stát.
  7.5.2018 11:43Simatko
  Kirda: Určtě je lepší jí nechat v klidu doma ve svém přostředí. To doporučuje i veterinář. :-)
  7.5.2018 19:09EsterF
  Ahoj,
  máte nějaké nápady, co by mohlo být s naší Ený? Přišla jsem teď domů a ona sedí v záchodě a odmítá se hnout, když jsem ji zvedla, že záchod uklidím, tak začala dost brečet - kvílet a zas se do záchodu vrátila. Má uši zklopené, jako když se něčeho bojí...Co myslíte?
  7.5.2018 19:39SindyEM
  EsterF: Asi ju bolí bruško. Buď zápcha, alebo nadmutie...Alešek sedel v záchode, keď sa snažil vybobiť, a nešlo mu to... Dávali ste jej niečo, čo jej mohlo urobiť zle? Veteriny už budú asi zatvorené, takže prvá pomoc sú kvapky sabsimplex a kmínový odvar - podávaj striekačkou, inak to do králika nemáš šancu dostať, keď je mu zle. A ak sa to do zajtra nezlepší, musíš utekať hneď ráno na veterinu. Tam jej pichnú včeličku a spravia čo je treba...
  7.5.2018 20:02Chezz
  Dobrý den je pravda že sprej proti klíšťatům Arpalit Neo je pro králíky zakázaný? Ve zverimexu mela jen jediný co mohou králíci od beaphar za 299 ,- to mi přijde docela dost..
  7.5.2018 20:11leprechaunek
  Chezz: to ti řekli ve zverimexu, nebo kde?
  Arpalit Neo - pokud nedošlo ke změně složení, a na stránkách výrobce nic takového nepíšou - obsahuje účinné látky permethrin a fenoxycarb, a ani jedna pro králíky jedovatá není. Pokud by se složení změnilo a stále by tam byly tyhle látky, pořád je to oukej.
  Stejně tak je oukej každý jiný přípravek, ve kterém jsou - třeba Bio Kill na bázi permethrinu.
  Co je pro králíky zakázano, to jsou přípravky s fipronilem - Frontline, Effipro, jakýkoliv další komerční název.

  Takže se řiď účinnými látkami a ne tím, co kde kdo povídá. :)
  Já nevím, co se všichni letos zbláznili a ten arpalit takhle pomlouvají... to je snad nejrychleji rozšířená fáma, co pamatuju. Šílený.
  7.5.2018 20:22Anor
  leprechaunek: Tohle není novinka, mě při prvním pokusu o nákup Arpalitu prodavačka taky tvrdila, že je pro králíky toxický a vnucovala mi něco s fipronilem. Tak jsem šla jinam a tam jsem už radši ani neříkala, že chci přípravek na králíka... A to je asi 4 roky zpátky. A nejsem sama, v okolí mám takovýhle zkušeností víc. Spousta prodavačů ve zverimexech si myslí, že králík = kočka. =(
  7.5.2018 20:29leprechaunek
  Anor: já vedu, mně osm let zpátky prodali fipronil na veterině, a když jsem to doma znechuceně zahodila a šla do zveráče, tak mě prodavačka normálně vyhodila z krámu s hysterickým řevem, že nic pro králíky nemá a nic mi neprodá, že si to zvíře nevezme na svědomí :))))

  Blbost sice je evergreen, ale to letošní pomlouvání arpalitu teda nějak nemá obdoby, aspoň co pamatuju. :)
  - - - - -
  Jinak přesně, zásadně neříkat proč to chci, ale prostě chci arpalit - pokud se prodavačka zeptá, tak zásadně pro psa :))) - a nebo objednat z netu. Bohužel fakt musí být občas páníček chytřejší než všichni okolo, co by mu to zvíře s láskou zabili. :-/
  7.5.2018 20:37Chezz
  Achjo, když to fakt člověk nemá nastudovany tak už ani neví čemu má věřit. Tohle je nějaký beaphar obsahuje dimetikon.
  7.5.2018 20:49leprechaunek
  Chezz: dimetikon je látka proti nadýmání, ne antiparazitikum :)))))

  Jinak co od Beapharu, toto?
  https://antiparazitika-pro-psy.heureka.cz/beaphar-shield-classic-spray-400-ml/
  - - - - -
  Jo asi tohle? https://antiparazitika-pro-psy.heureka.cz/beaphar-line-on-immo-shield-pro-psy-s-4_5-ml/specifikace/
  - - - - -
  Tak jako ublížit by to podle mého nemělo, ale na férovku netuším, jak to může nebo nemůže účinkovat.
  7.5.2018 20:55kralicek2323
  Ahojte, stretli ste sa už s tým, že by králiček samička v 4 mesiaci začal všade bobkovať, sem tam naciká. Prvé 3 mesiace poslušne chodila na svoj záchodik. Denne je vypustené po byte 4-5 hodín, keďže ju nedokážem držať len v klietke. Skúšala som už presúvanie na záchodík, na chvíľu ju zavrieť do klietky, nič nepomáha, bobkuje dosť často, takže to pravdepodobne nepochopí. Myslíte, že to môže byť značkovaním, pubertou alebo to bude tak navždy. Ďakujem za všetky rady.
  7.5.2018 21:09Chezz
  leprechaunek: no vzala jsem to, protože jsme měli na kralickovi včera klíště tak jsem byla trochu splašena taky jsem očekávala že ve zverimexu o tom asi něco ví když mi to tak nechtěla prodat.
  7.5.2018 21:12leprechaunek
  Chezz: mně je to jasné. Ale fakt nevím, jestli to nějak zabere.
  7.5.2018 21:14Chezz
  No uvidíme..stalo se vám někdy že jste meli klíště a špatně jste ho vytáhli a zůstala tam hlavička?
  7.5.2018 21:15SindyEM
  Nechcem tú šíriť paniku, ale ono sa tieto fámy okolo arpalitu šíria už aj medzi veterinármi, ktorí na to upozorňujú...zaujímalo by ma prečo. Na stránkach zmeny v zložení nie sú. Mám ešte staré "vydanie", a v obchode som pre "nové" nebola, sprej v ruke nedržala, takže neviem, či sa niečo zmenilo alebo nie...bolo by fajn, keby niekto "nové" vydanie v obchode skontroloval (príp. cvakol mobilom zloženie) a dal nám tu na diskusii vedieť...
  7.5.2018 21:30leprechaunek
  Chezz: nám se to v rodině daří dost dobře na nás samotných :) Sleduj, jestli to nezačne hnisat nebo nějak zlobit, jinak by s tím snad neměl být problém.
  - - - - -
  SindyEm: já tu zase nechci šířit dezinformace, ale pravdou je, že internet zatím ono mýtické "nové vydání" arpalitu vůbec nezná, a to včetně oficiálních stránek výrobce a jejich e-shopu.

  Tady o něm informovala bejlinka, podle archivu, že prý není pro králíky, a buub na to odpověděla, že arpalit je pro králíky stejně jako vždycky byl.
  Nikdo neví, o čem je tady vlastně řeč.

  Každopádně nový nebo starý, pokud je tam permethrin, králíkům to neublíží, hotovo dvacet.
  8.5.2018 08:33Chezz
  leprechaunek: nehnisa to ani to není červené jen ta hlavička jsem myslela že odpadne ale spíš to vypadá jak kdyby se tam usazovala hlouběji. Stříkáme to Jodisolem.
  8.5.2018 10:35EsterF
  SindyEM: Tak nakonec pomohlo, že jsem si jí vzala na klín a bříško jsme rozmasírovali...měla asi zácpu chodinka a ještě na okno z venku vlezl asi sousedovic kocour. Takže zácpa a úlek. Naštěstí už je ok :). Díky
  8.5.2018 11:59Terry19
  Ahoj chtěla bych se zeptat jestli můžu dat svoji králičici řektvičky ? A jestli ano tak samostatně nebo i stím zeleným ? :)
  8.5.2018 12:11Majaco
  Terry19
  Ředkvičky rozhodně nedávej, žádnou část rostliny, jsou pálivé a extrémně nadýmavé, čili pro králíka dost nevhodné.
  Na diskuzi u morčat někdo psal, že přišel o morče tak, že mu dal pouhé dva lístky ředkvičky.
  8.5.2018 12:33leprechaunek
  Lístky ředkvičky by škodit neměly. Mojí králici kdysi i dost chutnaly, ale určitě bych nedávala nějaké velké množství, spíš na ochutnání.
  8.5.2018 17:55katyvypl
  Terry19: Já osobně dávám právě jen listy ředkviček a mému králíčkovi chutnají a nikdy mu po nich nic nebylo - i tady v jídelníčku jsou uvedené jako vhodná potravina...
  - - - - -
  Kopíruji text ze zdejšího vhodného jídelníčku: Ředkvičky: Listy jsou u králíků oblíbené. Samotné plody obsahují hořčičné glykosidy, proto jsou spíše nevhodné (mohou dráždit dýchací cesty), podáváme maximálně jen ve velice malém množství.
  8.5.2018 20:52Nastreia
  Ahoj všem zkusím ještě jednou poprosit o radu :)
  Ve čtvrtek jdeme s Leiou na operaci očních víček k MVDr. Valeš. Má vtocene řasy vice do oka a zraňuje si tak
  - - - - -
  Povrch oka. Trochu mě to děsí :( operaci máme za sebou dost, bohužel.. ale tady jsou to přeci jen oči. Nemá někdo zkušenosti? Případně netusite kolik se tak pohybuje cena v inhalacce? Zapomněla jsem se zeptat :( U Valeše už
  - - - - -
  Jsme byli na amputaci a kastraci a vždycky to šlo, jen teď to prý bude spíš kosmetické, tak abych se pak nedivila. Děkuji moc..
  8.5.2018 21:08Jutta
  Nastreia: V lednu byla na stejné operaci Char a zaplatila jsem okolo 2.500 Kč i s kontrolami, kapičkami u MVDr. Jekla v Brně. Kosmetické mi to bohužel úplně nepřišlo, oko ještě není stoprocentní a pořád kapeme jedny kapky. Char bohužel po operaci neotevřela oko a stav nebyl dobrý. Nakonec měla troje kapky a jedny z toho antibiotické. Teprve po těch antibiotických nastal posun k lepšímu. Chce si to ohlídat pooperační vývoj a pokud se ti něco nebude zdát, hned jít na kontrolu. Char moc nespolupracovala a já jsem v té době chodila na dvanáctky, tak to bylo hodně komplikované. Snad nebudete mít takový "divoký" pooperační vývoj.
  8.5.2018 21:47Nastreia
  Jutta: děkuji moc za info. Tak snad to zmakne. Naneštěstí jsem doma na neschopence, tak ji aspoň můžu hlídat. Děkuji moc a držíme palce, ať se brzy úplně uzdravite!
  8.5.2018 21:57Buub
  njn, po ředkvičkových listech se mi nafoukla moje nejlepší a v té době březí morčečice a nerozchodila to. ale možná to byla jen náhoda nebo smůla, protože jinak ty listy příležitostně dostávají i ostatní a bez problémů.

  a Šušín (teda králík) si taky pošmákne rád.
  8.5.2018 22:44Jutta
  Nastreia: Taky držíme palce i drápky! Hlavně ať ušatá nedělá takový fórky jako ta naše. Hrabeme se z toho už hodně dlouho a ještě ji pozlobila ledvina s pískem. :/
  8.5.2018 23:04Nastreia
  Jutta: děkujeme. Operaci už má za sebou bohužel dost, na to, že má dva roky, ale vždy to zmakla dobře.
  To věřím, myška malá :( Tak se taky držte a ještě jednou dekuji
  9.5.2018 00:16vendyateddy
  Ahoj, ráda bych se zeptala. Můj králík, plemeno Teddy (3 roky) je dosti vybíravý na seno. Žádný nám nesedne na delší dobu a to bohužel ani domácí sušené, takže prokládám kupovaným. Minule dostal firmu Pan Malina a v pohodě, teď jsem ho koupila znovu a přišlo mi stejné, ale asi chyba. Nebyla jsem tři dny doma, krmil přítel a dneska když jsem přijela, zjistila jsem, že má v kleci jenom světle žluto-zelené bobky. A to seno je skoro celé žluté nějak, takže se trochu uklidňuji, že to je reakce na to seno a hned zítra pořídím jiné. Nebo mám raději vyrazit na veterinu. Jinak je úplně v pořádku, i ho jí. Bohužel jsem na takovéhle bobky nenašla žádnou diskuzi... Děkuji za radu
  9.5.2018 06:49Simatko
  vendyateddy:
  Ahoj, já mám taky Teddíka a je vybíravá úplně stejně. Už jsem koupila všechny značky. Teď-výjimečně delší dobu žere bylinkové od DUVO+
  to jí chutná moc :-)
  9.5.2018 07:26Daniberu
  vendyateddy: Ještě jsem neslyšela, že by měl králík žlutozelené bobky z toho, že jí málo sena, nebo že by barva bobků barvu sena kopírovala. Náš králík taky se senem dost "zlobí" a pokud ho jí málo, má bobky tmavší a menší. Nevím, jak moc žlutozelené ty bobky tvého králíka jsou a hlavně jakou mají konzistenci. Jestli se změnila i ta, tedy hlavně pokud jsou nějak měkké a patlavé, tak bych na tu veterinu asi radši zašla. Abych ti ale řekla, jak bych se v takové situaci zachovala já sama, tak bych ty "závadné" bobky musela vidět :).
  9.5.2018 08:37ctulka
  vendyateddy: tak u nás vede pan malina a občas bývá seno žlutější a potom bobany, žluté a je v nich i vidět jak jsou ty bobky ze sena. A to Malina miluje,jiné nechce. zkoušeli jsme změnu,ale zatím se vracíme k Malinovi. U jiných sen to tak není,bývají menší černé.
  9.5.2018 08:51Daniberu
  ctulka: Aha. Takže přece jenom má někdo zkušenost s tím, že bobky kopírují barvu sena. To jsem netušila. Možná proto, že Bertík žluté seno nejí, takže ho ani nekupuji. Zelené je ale taky nemá a to máme většinou taky Malinu, tak nevím...
  9.5.2018 12:12eff
  Ahoj, jdu si k Vám opět pro radu. Králíček Charlie předevčírem zlomil přední tlapku, jak se to stalo netuším, přišla jsem již k hotovému :(. Byli jsme s tím ve Vetcentru ve Stodůlkách (na Hůrce nás bohužel nevzali). Nožička je zlomená hned u lopatky, takže případná dlaha je k ničemu. Doktor navrhoval operaci, která u něj nepřipadá v úvahu (Charlie málem nepřežil vyndání oka a další operace/narkóza by pro něj byla veliké riziko). Dostal tedy sirup proti bolesti a má být v klidovém režimu na co nejmenším prostoru, aby kost srostla. Může se tam vytvořit nějaký "pakloub" a nemusela by být plně funkční, ale co jsem se tak dočetla, králíček může fungovat i tak. Je z toho smutný, ale jí, myje se, nechá se pohladit a chodí na záchod. K naší doktorce jdeme v pondělí (má dovolenou). Zdá se Vám tento postup - nechat nožku ať sama sroste ok? Děkuji Eva
  9.5.2018 12:37Lucc
  Ahoj, potřebuju nutně radu..
  Narodili se nám mláďátka u třech samic a všechny tři samice postupně umřely..každý jsou jinak starý, dohromady jich je dvacet..
  Čím je krmit? Nechci je nechat umřít, vím že šance je malá ale nevzdám se
  9.5.2018 12:44SindyEM
  Ja mám doma tiež senového experta, a vyberavý je slabé slovo. Už som mu robila dve ochutnávky, a ochutnali sme snáď všetko čo je na trhu, domáce, od lesa.... Celkovo papá seno málo, a tým, že by dostával veľa žrať to nie je. Z kupovaných si vie čuchnúť k senu kralici.cz, a aj to asi preto, že je extrémne voňavé a zatúlali sa tam tiež nejaké lístky a bylinky, inak je to bieda. Dokonca ani trávu vonku nejako nežere...kamarátka, keď vypustí králika do prírody na trávu, spasie jej pol záhrady. A ten môj výmýselník skôr objavuje, čmuchá, báda, a keď už, tak spapá nejaký ten lístok pampelišky. Trávy si nevšíma... :/ ono tých králikov, čo trávu (a ani usušenú - tj. seno) nepreferujú, bude viac. Keď som otázku sena riešila na diskusii pred rokom, bolo mi povedané, že niečo robím zle. Že nie je možné, aby králik nežral seno. Že mu dávam asi veľa inej stravy... Hlúposť, fakt je to možné! Mám doma živý úkaz, ktorý radšej pojde hladom, než aby sa poriadne nažral sena.
  9.5.2018 12:51Salla
  Lucc: http://www.kralici.cz/pages.asp?f=faq1
  9.5.2018 12:58vendyateddy
  Děkuji všem za komentáře, dneska zkusím koupit jiné seno a uvidím, protože přesně, jak píše SindyEM, sena plno, "ale tohle nám nechutná, tak se toho nedotknu a ty se starej..." Včera jsem pak šla o půlnoci do sklepa pro to domácí, ale to nám momentálně nejede... Jinak je úplně OK. Granulek dostává minimum, neb pak mu z toho je zle, takže přejezený být nemůže a tohle mu chutná, jenom ty bobky opravdu odpovídají barvě toho sena, spíš to vypadá jak sláma, i ty bobky... Běhá víc než dost, tak posečkám. Je mlsnej jako koza :D děkuji :)
  9.5.2018 14:28morcatkokralicek
  Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat jeli možno chovat králíka dohromady s morčetem, mám dvouletého králíka ta jestli se s malým morčetem snese, po případě jestli by trpěl po tom kdyby druhej umřel????
  9.5.2018 14:37Salla
  Morcatkokralicek: http://www.kralici.cz/pages.asp?f=souziti#kralikmorce
  9.5.2018 16:36Adela05
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda-li mužů zlikvidovat “hnízdo”, když moje samička ma falešnou březost? Vytvořila si totiž hnízdo v záchodku.
  9.5.2018 18:38Jan
  morcatkokralicek - Není to dobrá kombinace, zvlášť když se neznají od mala. Mohli by si ubližovat. Pochopitelně je můžete zkusit dát k sobě na neutrální půdě, ale bez dozoru nikdy. Králík se nejlépe snese se svým druhem opačného pohlaví za předpokladu, že budou vykastrovaní.
  - - - - -
  Adela05 - myslím, že pokud už ji to přešlo, tak ano. Pokud jsou nějaké známky toho, že falešná březost ještě úplně neodezněla, tak bych to raději neodstraňoval, pro případ, že by to samičku mohlo stresovat.
  9.5.2018 19:24Adela05
  No právě si chlupy “trhá” stále
  9.5.2018 23:27Buub
  eff

  no pokud je zlomenina vysoko, tak zpevnit obvazem nebo dlahou nejde. operaci odmítáš, tak co zbývá jiného než sirup na bolest a nechat králíka, ať si poradí?
  10.5.2018 07:41Zuzka24
  Dobré ráno, máme doma čtvrtým dnem malého králíčka samečka, cca 7 týdnů starého. Vypadá, že si docela rychle přivyká, což jsem ráda, ale zajíalo by mě, jestli je normální, že nám dost často líže holé části těla (ruce při krátkém rukávu, nohy při krátkých kalhotech, apod.). Nejsem na to zvyklá, máme doma 7 let starého ještě jednoho králíčka a ten nás nikdy nelízal. Napadlo mě, jestli malému nechybí maminka, popř. nějaké vitamíny apod?
  Děkuji za rady.
  10.5.2018 08:21Daniberu
  Zuzka24: Ano. Je to naprosto normální. Je to projev přátelství. To spíš ten tvůj druhý králíček je nějaký "divný" :)).
  10.5.2018 08:40eff
  Buub:
  Děkuji za zprávu. Nejsem odborník, tak jsem se chtěla ujistit, že tento postup je aplikovatelný. Ohledně té operace - kdyby nebylo tak vysoké riziko, tak bych byla pro. Při té minulé tři měsíce zpátky málem vykrvácel a už mi nedávali naději, že se probudí. Dle slov paní doktorky co zákrok prováděla, by pro něj byla další operace byla nezvládnutelná.
  10.5.2018 08:50Zuzka24
  Daniberu: No, projev lásky mě taky napadl, ale překvapilo mě, že až tak moc. :) Děkuji tedy.
  10.5.2018 14:07Khbj
  Prosim Vás, králíček se mi při blbnuti narazil tlamickou na senik, má trosku porezany spodni ret. Krve teklo jen pár kapek. Vypada to asi jako když se člověk kousne do rtu.. co s tím? Počkat až se to zahoji? :D jsem plašoň..
  10.5.2018 14:38rega
  Khbj: ak vidite to rozrazene, tak to dezinfikujte (niecim, co je vhodne aj pre babatka). Inak mozete davat harmacekovy caj/odvar na pitie ci preplachnutie ust, aby sa to rychlejsie zahojilo. A sledovat, ci kralik normalne papa alebo ma s tym problem. Pretoze stat sa mohlo, bohuzial, cokolvek.
  - - - - -
  Pre uplnost dodam, ze ak by mal kralik sebamensi problem, hlavne s jedenim, tak hend vyrazit na specializovanu veterinu, bude to chciet potom asi aj rtg.
  - - - - -
  anhelli, bejlinka: dievcata, je mi hrozne moc luto, co som citala o Zuzke a Bejlinke. V mojej pamati to vzdy boli a aj budu, ciperne mladice.
  10.5.2018 18:03Zuzana29
  Ahojte, Potrebujem poradit. moj kralik si zacal vytrhavat srst a začal aj vrčať. Mal by to byŤ samček a srsť si vytrháva na koberci nie v klietke
  11.5.2018 13:26Tazmesta
  Zuzana29: A opravdu to je sameček? Já si takhle přivezla králíka, měla to být samička, podle prodavaček ve zverimexu a ejhle...pak jsem se na něj jednou podívala zespodu a nebyla to samička :D A jak je starý? Pokud by to byla samička, tak to může být falešná březost.
  11.5.2018 15:16Kariman
  Dobrý den, mám samičku králíčka teddyho je jí 8 měsíců a před pár dny začala kulhat na pravou nožičku. Dnes jsme byli na veterině a tam nic nezjistili. Králíček se mi zdá smutný a zjevně jde vidět že ho to bolí. Naštěstí alespoň papá a pije. Nemáte s timhle někdo zkušenost nebo poradit co děalt? Děkuji
  11.5.2018 15:39leprechaunek
  Kariman: dělali rentgen?
  11.5.2018 15:47Kariman
  leprechaunek: nedělali, nožičku jí jen prohmatali
  11.5.2018 16:02leprechaunek
  Kariman: no...
  Podívej, v zásadě máte tyhle možnosti. Buď to necháte být a ono se to dost pravděpodobně spraví.
  Nebo se zachováte úplně nejsprávněji a vezmete ji na jinou veterinu, kde jí udělají rentgen. Ona sice třeba může mít natažené svaly nebo něco, ale prohmatáním se zlomenina prostě nepozná. Ale na ten rentgen je potřeba králíky přispat, je to dražší (cca tisícovka) a spousta veterinářů to dělá nerada nebo vůbec. Pro vás by bylo dobré si k tomu vybrat veterinu, kde mají inhalační narkózu a z rentgenu králíka nebudou podělaní už předem.
  Nicméně pokud se rtg udělá a bude tam zlomenina, stejně s velkou pravděpodobností uslyšíte, že to musí samo srůst. Ale dělají se občas i operace.
  Bohužel v pátek odpoledne nevím, jestli ve vašem okolí někoho na tuhle srandu ukecáte...
  Třetí možnost, pokud ji to fakt bolí, zajet někam na veterinu vyškemrat aspoň analgetika na prvních pár dní. Ono je to sporné, jestli je to potřeba, pokud králík žere, ale zase do hlavy tomu zvířátku nikdo nevidí a neví, jak moc trpí, takže i toto je možnost. Meloxidyl, meloxikam, zpravidla se dává malou stříkačkou do tlamičky.
  Ale v tuhle chvíli je hodně na vás, jestli jste ochotní to řešit nějak víc. Kdyby byla jistota, že to zlomené není, člověk řekne, ať ji prostě pár dní necháte... Takhle je v podstatě na vás, jestli chcete pořešit aspoň ty analgetika, nebo sehnat veterinu, kde vám udělají rtg. Potřeba to být může a nemusí, nikdo neví.
  11.5.2018 18:34Kariman
  leprechaunek: Děkuji za rady, určitě conejdříve zajdem na rentgen
  11.5.2018 21:44Kájka
  BRNO:
  Nevíte někdo, zda je šannce v Brně sehnat o víkendu veterináře, který rozumí hlodavcům???
  Víme, že pohotovost je na VFU, ale tam záleží dost i na tom, kdo zrovna slouží...
  Nejde o nás, ale morče přátel začlo být špatné, nežere... Byli odpoledne u nějakého veterináře, který řekl, že nafouklé není, že by to mohly být zuby, že jim doporučuje najít odborníka na hlodavce. Dal jim stříkačkua řekl, ať seženou instant. seno. Jinak tomu zvířátku nedal nic :-(
  A je pátek večer...
  11.5.2018 22:20Zuzana29
  Tazmesta
  - - - - -
  tazmesta mal by to byt samcek a citala som ze si to roba samicky len v klietke a navyse dnes uz to nerobil
  11.5.2018 22:30zaajda
  ahoj je možné že šestiměsiční králíček začne bobkovat po pokoji jen proto, že jsme změnili podestýlku? používali jsme dřevěné peletky před týdnem jsme koupili asan a bobky jsou všude po pokoji. Nebo je to puberta?
  11.5.2018 23:31Monakuč
  Kájka:
  Narvala bych do morčete pro začátek sab simplex, tak 0,5 ml a klidně co dvě hodiny to zopakovala, hodně tekutin, nejlépe vlažný kmínový čaj, dokrmování mají, tak ho pořádně cpát kaší. Na VFU zkusit, jestli neslouží dr. Černochová (snad jsem to nezkomolila), ta by si se zuby poradila, jinak asi vydržet do pondělí na tom, co jsem psala. Pokud by ho krmili tou kaší, aby se nezastavila střeva, plus tekutiny a sab simplex, mohlo by to zvládnout. Asi bych našla i trochu meloxicamu, ale ten bych pak potřebovala vrátit, mám to jako nouzovku pro Berušku a nestihnu si teď dojet pro nový.
  - - - - -
  Bejlinko a Zuzanko, posílám pohlazení za Duhový most :(((((, ať se tam máte, holčičky, krásně s těmi, kteří tam odhopsali před vámi, a Peťko, Marťo, je mi to hrozně moc líto - bolet to bude ještě dlouho, měly se s vámi krásně, ale vím, že to teď moc nepomáhá :((((.
  12.5.2018 11:09Kariman
  leprechaunek: tak jsme museli vcera v noci zajet na pohotovost, králíček se nedokázal ani pohnout a žrádlo se jí muselo dávat až před čumáček, celá se třásla, žebra měla extrémně vystouplá, zarudnuté a vykoulené oči. Nožičku měla víc oteklou. Veterinář změřil teplotu a tu měla 40 stupňů, následně nasadil antibiotika. Dnes jí udělal rentgen a zlomenina tam není, ale má tam nějakou infekci.
  12.5.2018 11:17leprechaunek
  Kariman: uf. Tak aspoň víte na čem jste. I když teda infekce... neříkal doktor od čeho? Nebo aspoň čeho? Klouby?
  Každopádně moc držím palce a když budete cokoliv potřebovat, ozvěte se tu...
  Baští aspoň ušanda?
  12.5.2018 11:46Kariman
  leprechaunek:
  Když jí po rtg hmatal nožku tak říkal, že kdyby tam měla bouličku tak by jí uspal a odsál to, jenže ona to má prostě celé nateklé. Nejspíš to má namožené asi když přeskakuje do klece a z klece tak se mohla praštit nějak blbě no...Každopádně zažívá velké šoky :( teď už baští méně než včera , ale to je asi z těch léků co jí napíchal... Tak pevně doufám že tohle všechno dopadne dobře.
  Jinak děkuji za odpovědi
  12.5.2018 12:03leprechaunek
  Kariman: vůbec není zač, i když popravdě, takových potíží, jako máte vy, se tu moc neobjevuje. Ono králíci dokážou spadnout odkudkoliv a i se pořádně praštit, ale nějaká nateklá packa z toho? Já osobně tu nic takového nepamatuju. Jo, králík si mi opakovaně natáhnul zadní packu při sprintech po bytě, ale to to neměl ani oteklé, natož něco horšího...
  Snad to bude dobré.
  Každopádně buďte raději nachystaní, kdyby bylo potřeba ji dokrmovat, kdyby přestala baštit a pít úplně... králíci s tím rádi začínají o víkendu a v nočních hodinách, samozřejmě :)
  12.5.2018 12:17Kariman
  leprechaunek:
  Je tu ještě jedna možnost z čeho to může být, králička jsme nechali 26.dubna ostříhat a začala pomalu pokulhávat tento týden v pondělí... Je možné že tim strojkem jí mohli naříznout kůžičku a dostala tam infekci a za nějaký týden jí to začlo a stupňovalo se to. Taky si mylím že je to blbost aby se někde praštila a takhle závažně onemocněla.
  12.5.2018 12:32leprechaunek
  Kariman: tak ono by to asi šlo, spíš jde o to, že nevím, jakou silou by se ten králík musel praštit, aby se tohle u něj rozvinulo... Nicméně to stříhnutí... to si úplně nemyslím, že by to mohlo způsobit... přece jen od kůže do kloubu je dost daleko. To by měla spíš absces pod kůží a takovéhle projevy by to nemělo. Ono na tom v podstatě nezáleží, spíš jsem tě chtěla upozornit, že jste takový dost specifický případ :) Takže fakt buďte opatrní...
  Mimochodem, kam chodíte na veterinu? Bohužel obvykle platí, že podobné případy se vyplatí řešit na velkých klinikách - Praha, Brno. Pokud to jde, pokud ne, tak na nějaké bližší, ale kde ty králíky opravdu dělají rutinně. Někdy se to odvíjí hned od nesprávné diagnózy u původního veterináře...
  ČÍmž tě tu nechci děsit ani říkat, že veterinář teď postupuje špatně, ale může se stát, že pokud se ušanda nebude lepšit, bude to chtít řešit na fakt specializovaných místech. Ju? Buďte na to připravení.
  12.5.2018 12:43Kariman
  Jo pokud se nezlepši do pár dnů nebo se to bude zhoršovat ihned letíme do Prahy i když je to 100km. Chodili jsme na veterinu do Chomutova, ale tam nás poslali domu a řekli že to bude ok. Teď jsme zašli v Klášterci nad Ohří k panu Kučerovi a ten alespoň zahájil léčbu.
  12.5.2018 13:06leprechaunek
  Kariman: ježíš :-D Horší kout jste si vybrat nemohli :)))) Pardon, musím se trošku smát, ale cokoliv se podělá, tak někde kolem Chomutova... Přitom na celém severu je to s králičími veterináři fakt bída. :)
  Každpádně, dobré zkušenosti tu někdo psal s mosteckou veterinou, Hasilíkovi...?
  Ze svojí zkušenosti - máte to prašť jak uhoď s tou Prahou, ale Ústí nad Labem - Střekov, ulice pod lesem, měli naprosto skvělý tým a králíky opravdu umějí. Plus super přístup doktorů. Neskutečně pečliví, důkladní na vyšetření, znalí králičích nemocí i variant projevů a léčby. Jsou naprosto skvělí.
  No a pokud by to fakt hořelo, tak Praha je Praha. Hůrka nebo H-Vet. Kontakty na ně všechny jsou tady nahoře v záložce Veteriny, kdyby něco. :)

  Jinak je super, že i vy to takhle obětavě řešíte. Opravdu moc držím palce. :)
  12.5.2018 13:42Ivka98
  Dobry den, mam holcicku a ma uz asi 11mesicu, byla koupena ve zverimexu takze presny den narozeni nevim. Avsak co me znepokojuje jestli se jedna o obezitu nebo kralici lalok ... Poradite?
  12.5.2018 16:04leprechaunek
  Ivka98: Králice může mít lalok, a nemusí být tlustá. Otázkou je, co ten lalok tvoří: můžou to být z 98% chlupy a jen tenoučký váček kůže, jemný, žádná náplň. V takovém případě je lalok naprosto v pořádku - říká se, že je daný i geneticky, s převisem kůže prostě nic neuděláš :) Teprve pokud lalok vyplněný tukem, tak je to špatně, a králice je tlustá.
  Ale přítomnost laloku jako taková to ještě neznamená. :)
  12.5.2018 22:26Chezz
  Dobrý večer, jeli jsme na víkend k rodičům a králíka jsme vzali sebou. Den příjezdu úplně v pohodě, byla přátelská, jedla a vsechno. Druhý den bylo v domě trošku rusno, začala dupat a teď jen sedí nahrbená v kleci
  - - - - -
  ..a jídla se ani nedotkla. Začínám panikařit. Já vím že by doma byla víc v klidu. Ale za měsíc jedem na týden pryč tak jsem chtěla aby si zvykla než sem pojede na tak dlouho. Co když do rána nic nesní?
  13.5.2018 09:31NICOLO
  Dobrý deň. Máme doma skoro rocneho kralika teddyho . Jee to celkom hravy kralik. Asi pred troma tyzdňami sme si všimli jednu vec a to , že mu padá koža v zadu. Najprv sme tomu nedavali velky vyznam mysleli sme že to je len srsť no ale teraz už to vyzerá celkom nepekne a co je natom najhoršie dosť mu to prekáža pri vyprazdňovaní a hlavne ked výjde zo záchodika sa mu to tam vsetko nalepy a j to po celej klietke. Ak ma riedšiu stolicu tak to už je až potom prúser a musíme ho v lavori s malým množtvom teplej vody poumývať. Neviete niekto poradiť čo to mohlo spôsobiť a či to je len dočastné. Pre lepšiu predstavu na mojom profile je aj detajlnejsia fotka. Ďskujem
  13.5.2018 10:10Daniberu
  Chezz: Pokud ještě nic nesnědla, měla bys dokrmit. Nevím ale, jestli máš u rodičů vše, co k tomu potřebuješ. Dokrmovací kaši můžeš nahradit rozmočenými granulemi, ale potřebuješ dokrmovací stříkačku. Pokud nemáš, tak alespoň nabízej přímo pod čumáček to, co má ráda. Přesto, že je nejpravděpodobnější příčinou stres z jiného prostředí a ruchu, dej pozor, aby to, i když je pravděpodobnost jen malá, nebyl důvod jejího chování jiný. Myslím například nadmutí, nebo jiný zdravotní problém. Držím palce, aby to bylo opravdu jen tím stresem a aby ji to rychle přešlo. Něco bys do ní ale v každém případě dostat měla, protože 24 hodin bez jídla je pro králíka už dost kritických.
  13.5.2018 10:13Chezz
  Daniberu: už něco málo snědla sice ne moc ale když měla trochu, odpoledne už budem doma, tak to snad zvládne :)
  13.5.2018 10:20Daniberu
  Chezz: To vypadá dost nadějně. Jsou to plašáci a my z nich taky :).
  - - - - -
  NICOLO: Na jakém profilu ty fotky máš? V každém případě bych hned v pondělí uháněla na některou ze specializovaných veterin. On ani ten průjem není ok.
  13.5.2018 10:28NICOLO
  Na mojom NICOLO ked podržiš myšku. A s tou riedkou stolicou to nie je až tak . To ma hlavne ked ma mrkvu. Teraz ma bobky a sem tam su take maksie.
  13.5.2018 13:12Nastreia
  Ahoj poprosím Vás o zkušenosti. Když to vyjde, rádi bychom si k naší Leie vzali z azylu ušatého kamaráda. Chlapeček, samozřejmě kastraci zařídíme. Leia kastrovana je. Jen by mě zajímalo, Leia má 2,5 kg, tento
  - - - - -
  Brouček 1,5 kg. Vůbec mě nenapadlo, jestli nebude dělat problém takový váhový rozdíl. Leia je hodná, mazlivá,zvyklá na pejsky. Nemáte někdo zkušenost?
  13.5.2018 16:40Khushi
  Dobré odpoledne všem ušákům a jejich majitelům!

  Hlásíme se S Hopím po dlouhé době a bohužel máme špatné zprávy. Po posledním očkování začal Hopík stávkovat s jídlem a pitím, snědl toho strašně málo. Nejdřív jsme tomu nepřikládali váhu, protože to po očkování dělá vždy - je uražený a trucuje, ale vždy ho to po pár dnech (2-3) přešlo. Nicméně tentokrát se pořád nechtěl rozjíst a ve čtvrtek se přidalo vrzání zubů. V pátek jsme pelášili na veterinu, kde mu doktor prohmatal bříško a neshledal nic závažného, jen že je prý trochu nafouklejší a bříško má prázdné. Doporučil nám, ať mu podáme něco zeleného (pampelišky, jetel) aby se to trávení trochu rozjelo. A ať přijedeme o víkendu, že bude přítomna specialistka na zvířecí zoubky. Ta nám bohužel potvrdila mé obavy - má háčky na stoličkách a bude potřeba zákrok. Zároveň mu dala 2 včeličky, jednu na podporu zažívání a druhou na bolest. Podáváme instantní seno. Objednaní jsme na zítra na 14:30. Moc prosím o pár uklidňujících reakcí od páníčků, kteří už na zákroku se zoubky byli. Budu Vám moc vděčná... Děkuji.
  13.5.2018 17:57Daniberu
  NICOLO: Promiň, ale já na té fotce nic zvláštního nevidím. Už nemám tak dobré oči :). Stejně si ale myslím, že by bylo nejrozumnější zajít na tu veterinu.
  - - - - -
  Knushi: Já s tímto zákrokem osobní zkušenost nemám. Co jsem tady ale četla, tak by to nemělo být nic až tak hrozného. Králíčkovi se uleví, když mu ty háčky přestanou drásat dáseň. Někteří pak jedí hned, jiným to chvíli trvá. Starosti by mi dělalo to, jestli se problém nebude nějak často opakovat. Dpufám, že ti někdo, kdo na tom je nebo byl podobně, napíše vlastní zkušenost.
  14.5.2018 09:32eff
  Khushi: neměj obavy, určitě to dobře dopadne. Můj Charlie je přes zoubky expert (má je špatně rostlé) - na jejich zkracování už byl mnohokrát. Už má za sebou i vyjmutí dvou zubů a čištění abscesu. Po normálním zkracování jenom hlídat, zda jí. Kdyby mu museli vzít i nějaký zoubek nebo tam měl absces, to dostane i ATB a něco proti bolesti. Chuť k jídlu měl téměř hned po zákroku a další den se již choval, jako by se nic nedělo. Držíme palce.
  14.5.2018 10:39LucieH
  Dobrý den,

  tak jsme před 14 dny dostali injekci Dexadresonu po které se ochrnutí zlepšilo, chodila, jedla a všechno. Teď, 14 dní potom se situace opakuje, skoro nechodí..má prý otok kolem páteře, s tím, že nohy jí fungují, ale pánev vypovídá službu.. má někdo zkušenost? Dá se Dexadreson používat často? Jde mi o to, zda to nemůže mít špatné účinky na něco jiného. (Komentáře o tom, jak mám králíka odvézt do Prahy si prosím rovnou odpusťte, hodinovou cestu v autě nezvládne. Komentáře typu "radši vystresovaného a zdravého" taky, nejsem idiot a každý králík je individuální co se delšího převozu týče, díky.)
  14.5.2018 11:48leprechaunek
  LucieH: ale co od nás chceš slyšet. My do toho králíka nevidíme, diagnózu neznáme, nevíme co se váš veterinář snaží léčit a tedy ti nikdo nemůže říct, jestli léčí správně nebo co má dělat jinak.

  Upřímně řečeno, pokud nechceš k jinému doktorovi, tak ti stejně nezbyde nic jiného, než věřit tomuto, co tu jako naše řeči zmůžou.
  Dexadreson je kortikosteroid, pan doktor asi (?) léčí ten otok páteře... ale co je otok páteře - páteř je kost, ta fakt neotéká, a upínají se na ni svaly, které taky nějak svévolně "nebobtnají". A od čeho ten otok jako má být, huhá, na to křišťálovou kouli fakt nevedeme.

  Mrkla jsem zpátky do archivu, cos tu psala o králíci, a věk 7 let a měla nějaký útvar v mléčné žláze? To zvíře fakt klidně může být v posledním stádu rakoviny. Hypoteticky. Doufám, že má aspoň udělané rentgeny a krev, jak jsme ti tu radili... Pokud ne a pan doktor naslepo píchá kortikoidy, aby "něco" léčil, tak si fakt odpustím nejen blbé komentáře, ale jakékoliv, protože komu není rady, tomu není pomoci.
  14.5.2018 13:03LucieH
  leprechaunek: tak to bude asi shoda jmen :D sice je jí taky 7, ale o útvaru nic nevím? :D
  Byla jsem u jiného doktora, otok páteře je to na 90%, doktor u kterýho jsem byla, odmítl vzít krev, že to nemá smysl, že doporučuje euthanasii. Řekla jsem okamžitě ne, a krev jí brala jiná..a rentgen mi nedoporučili, vzhledem k tomu, že by se prý musela přispat a je riziko, že by jí to nevydrželo srdce. Takže mám jí nechat udělat rentgen s tím, že mi vlastně může být k ničemu, když umře? To mi nepřijde moc hezký.
  Ptala jsem se na zkušenosti, jestli někdo nezažil něco podobného, to co nechci slyšet (komentáře apod.) jsem psala proto, že už jsem tady místní "lynč" zažila, právě kvůli převozu do Prahy. Je to jak řikáš, do hlavy králíkovi nikdo nevidí, ale každý tady ví, jak tu cestu přece zvládne!
  - - - - -
  leprechaunek: ještě jsem zapomněla, ta další doktorka mi řekla, že mi to mohla být Ataxie (nervové - porucha hybnosti) nicméně to prý nejde říct s jistotou a test na to prý není.
  14.5.2018 14:24leprechaunek
  LucieH: možná shoda jmen, kolemjdoucí obvykle originální přezdívky moc neřeší. :) A pokud souhlasí věk a poznámka "špatně snáší cestu" u pět měsíců vzdálených zpráv se stejnou přezdívkou, člověk to automaticky spojí. :)

  Jinak pokud považuješ za "lynč" - to jako myslíš vážně, tenhle výraz???? - to, že ti lidi radí cestu na nejlepší možnou veterinu... Ano Lucko, spousta lidí to totiž píše ze své zkušenosti, že ty "stresované" králíky sami někam táhli hodinu, dvě cesty. Proto ti radili ji odvézt. A odpusť, ty nemáš o nic větší jistotu, že by to nezvládla, než lidi, co říkají, že zvládla. Zkoušet to samozřejmě nemusíš, ale ty holt poneseš následky toho, jakého jí vybereš veterináře. Tvoje rozhodnutí, tvoje zodpovědnost, to je úplně snadné. A pokud si vybereš nějakou veterinu, kde králíkům nerozumí, dost dobře tady po nás pak nemůžeš chtít jiné zázračné a zaručené rady.

  Co ti na tohle, co píšeš, člověk může říct. Pořád nevím, co na té páteři oteklo a odkud. Když ti oteče kotník, dobrý, víš že sis třeba poškodila šlachy nebo něco. Z čeho oteče páteř je mimo moji představivost.
  Ataxie je obecné označení poruch hybnosti. Aneb jak kdesi psal James Herriott, "pokud nevíte, co to je, vymyslete si jakýkoliv název, třeba akutní lupocvalka, ale hlavně neříkejte nahlas, že nevíte, co to je!"
  Pochopitelně že pacient se v tom obvykle nebude rýpat, i když ataxie je prostě symptom, ne diagnóza příčiny. A ano, ataxie jako dysfunkce nervové soustavy obvykle bývá nervová.
  To je prostý popis, co tomu králíkovi je, nic víc a nic míň.
  Rentgen, zabít nezabít. No jasně, tohle je dost mizerná volba a je holt na tobě jako páníčkovi. Buď podstoupíš riziko přispání a zjistí se, co jí je, nebo ho podstoupíš zbytečně a stejně se nezjistí, co jí je, nebo prostě žádné vyšetření dělat nebudeš a ten králík prostě časem umře. Já to píšu asi hodně drsně, ale tady ti nikdo žádnou další zázračnou možnost prostě vyčarovat neumí... bohužel...

  Už jsem ti to psala tenkrát, ochrnutí v takhle vysokém věku je hnusný problém. Respektive, má to velice blízko k fatálnímu konci. Ty máš jen dvě možnosti: buď se v tom, věk nevěk a stres nestres začít rýpat - s tím, že se možná něco zjistí a možná nic nezjistí, bohužel... jsou to organismy, ne stroje. No a nebo ji necháš, dokud sama nepojde. Co je lepší varianta, já nevím. Taky ji samozřejmě můžeš nechat utratit. Já jsem se starala o ochrnutou králici tři měsíce, dokud to šlo - nelituju, že to bylo jak to bylo, ale bylo to peklo. Dneska nevím jak bych se rozhodovala znova s tím, co mám za sebou, a fakt si netroufám ti cokoliv radit.

  Ale prostě nemůžeš léčit zvíře, u kterého neznáš problém, který má... a ten nepoznáš, dokud ho nevyšetříš. Žádná rada tady na tom nic nespraví.

  Důvod, proč ti lidi radili převoz do Prahy, jsou za á zkušenosti tamních doktorů, za bé šetrné postupy, inhalační narkóza a tak dále. Myslím, že jsi psala, že jsi odněkud od dvora králové - výborná veterina je i v hradci.
  Jestli chceš něco dělat, fakt to nemá smysl bez opravdu specializované veteriny, to jsme ti říkali minule a lepší radu, lynč nelynč, tady fakt nedostaneš. MY veterináři opravdu nejsme, promiň. Zázračné recepty nemáme a zkušenosti málo a hnusné. Jasně že jsem tu kdysi sama řešila králíky s ochrnutím... kromě mého to byl snad jen Věrky Candík, a u toho to byla tuším encefala. U mojí samičky prostě jen neléčitelné, neřešitelné poslední stádium rakoviny. Právě proto sama vím, že to bylo hnusné a radu a řešení to nemělo.
  Pokud jste na tom podobně, a já se bojím že jo, tak je stejně v podstatě jedno, co do ní veterinář nacpe... podle archivu už to má minimálně tři týdny. Tady nejde ani tak o to, jestli dexametason může dlouhodobě, ale spíš o to, jestli jí to vůbec na něco zabírá...
  Nám taky na 14 dní "zabral" panacur. Ale pak už se králice na packy nikdy nepostavila. Ale hýbala s nimi až do konce, byly tam náznaky aktivity... Ale zpětně už prostě k ničemu nevedly.

  Já bych ráda řekla něco děsně duchaplného, ale fakt je ten, že teď je jen na tobě, co podnikeš a případně jak dlouho to s ní zvládneš absolvovat.
  14.5.2018 14:44Kiminka
  Ahoj, chtěla bych se zeptat, stěhuji se do nového bytu se svou králindou - je to flegmouš, takže si myslím, že změna prostředí pro ní nebude zas takový problém (ale to se uvidí). Ale s čím potřebuji radu je klec. Jelikož se přesuneme do většího mám konečně možnost pro ni udělat větší ubikaci, nechci ji dávat klasickou klec, ale bohužel nemůžu jí zatím nechat 24/7 (o což se snažím) běhat samotnou, takže ji potřebuji občas i zavřít. Nemáte někdo nějaké rady, jak a z čeho by se dala nejlépe libovolně postavit třeba ohrádka a co dát na dno atd.? s čím máte dobrou zkušenost? Děkuji moc za rady.
  14.5.2018 16:00Nastreia
  Kiminka: ahoj my máme pro Leiu ohradku, složenou ze dvou, dohledala bych na netu odkaz. Když jsme doma, ma ji otevřenou, jinak zavíráme. Na na zemi má podložky na přebalování, značka happi 90x60cm. V balení 5ks za cca
  - - - - -
  50. Je po amputaci přední pacinky, tak by ji to jinak klouzalo. Blbe je, že je jen 30 cm vysoká, Leia to přeskakuje jen na chatě, když blbne s naším pesanem, ale jestli máte skokana, bude to chtít vyšší :)
  - - - - -
  Mrkněte mi do alba, je tam na fotkach
  14.5.2018 18:30weksernates
  Leprechaunek: Krásně napsáno:-) Mluvíš mi z duše. Sice neřeším momentálně naštěstí nic u králíka, pouze u morčete, je to boj, je to neřešitelné v našich podmínkách, a trvá to už třičtvrtě roku. A je prostě jen na nás, jak se rozhodneme. Ve čtyřech letech morčete je asi nesmysl tahat ji do Plzně nebo do Brna na operaci... Ona bojuje, snaží se, je to šikulka. Ale cysta v čelisti je prostě svinstvo. Neuzdraví se, jen prostě dožije.
  14.5.2018 20:42Candík
  leprechaunek: Jani máš pravdu, že jsem měla ochrnutého Candíka. Byl ochrnutý rok a čtvrt od encefalky, ale v podstatě to byl v důsledku té ošklivé nemoci neurologický problém. Dávali jsme kromě jiných léků i homeopatika pro zlepšení toho neurologického problému. Také jsme měli od doktorky doporučené jak mu masírovat nožky. On s nimi hýbal, ale nepostavil se na ně.
  15.5.2018 10:14eff
  Report z veteriny :)
  - packu máme opravdu nechat bez dlahy i operace. Charlie si vede dobře a vypadá to, že se to zhojí. Tak sláva...
  15.5.2018 10:42Nemesis
  ahoj všem, po dlooouhé době dotaz...od té doby co se mi narodila dcera (9 měsíců) nemám na mojí králindu Jigger moc čas. Já vím. Děsná matka. Ale jelikož chodím také do práce (tady je mateřská jen 4 měsíce), tak opravdu nestíhám. A je vidět že se králinda nudí. Přemýšlela jsem že bych jí pořídila kamaráda/kamarádku.
  Ale jelikož je Jigger už léta zvyklá sama, nevím jak by to nesla.
  Zkušenosti? Tipy? Rady?
  Myslíte, že adopce staršího králíčka by pomohla?
  15.5.2018 12:51Kulda4
  Má někdo zkušenosti s operací u králíčka když měl něco s bříškem?
  15.5.2018 14:41KrálíkDupík
  Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké dáváte dospělým králíčkům granule? My přecházíme z juniorek na dospělácké, junior měl Oxbow, ale ty jsou dost drahé, tak bychom raději zkusili něco jiného. Koukala jsem na značku Kiki, má někdo zkušenosti? Děkuji za odpovědi! :-)
  15.5.2018 14:56Efi
  Nemesis
  také jsem rodič a mám dceru a pana Jáchyma ale nevuvažovala jsi o tom, kd. už máš miminko, králindu a k tomu tak krátkou dobu mateřské, že s dalším králíčkem už to zvládat nebudeš vůbec :) Já bych ho domů brala všema deseti, ale manžel nepovolí a k panu Jáchymovi ani nemohu :(
  - - - - -
  Kulda4
  co řešíte s bříškem?
  15.5.2018 15:23Kulda4
  Kralicek přestal jíst byl na sonu a rentgenu a něco má snad v bříšku,ale neví se co, ještě budou dělat odběr krve
  15.5.2018 16:04Veru07
  Dobrý den, Kulda4 , od pátku máme to samé. Leží v nemocnici a stav se nelepší. Na nafouklinu v bříšlu ze stresu a nepohybují se jí střeva a tím pádem nejí, nepije.
  Držím palce at se oba králíčci uzdraví. Nám dávají šance 50:50. A do zítra se musí zlepšit.
  15.5.2018 16:23Efi
  Kulda4,Veru07 nevím kam chodíte, ale nám po operaci močového měchýře, dával Valeš nějakou látku na rozhýbání střev (tablety), pak na podporu chuti nějakou injekci aby se mi rozjedl, ale jinak nepomohu :(
  15.5.2018 16:37Veru07
  Efi, na Zbraslav-Praha. Dávají jí to injekčně taky, co říkali. A domů by nám to pak dali do tlamičky, ale potřebují, aby začala jíst a bobkovat sama. Vypadá to jako nafouklý střevo na rentgenu a koukali laparoskopicky co tam je a prý nic.
  15.5.2018 16:41Kulda4
  Veru07mám ho také na klinice ale nevím co bude, zatím mi nedali vědět, držím také palce ať vše uzdraví
  - - - - -
  Jezdím na kliniku do Třeboně
  15.5.2018 17:26Nemesis
  Efi> taky mě napadlo, že by druhý králíček nakonec mohl přidělat víc práce :-D zase jsem si říkala, že by se zabavili...proč jsem to až do teď neudělala je strach, že si nesednou a pak budu mít samotný králíky dva, každý v jednom pokoji.
  - - - - -
  Kulda4> nám hrozila operace když měla Jigger taky nějaký chumel v žaludku a střeva se jí nehýbali. Hospitalizovali ji tenkrát přes noc v Hradci Králové, měla kanylu, dávali také něco na rozhýbání žaludku a nakonec operovat nemuseli. Taky mi tedy tenkrát řekli, že kdyby se přistoupilo k operaci tak už moc šancí nedávají protože jak byla zesláblá tak ta operace by jí spíš ještě přitížila a bylo by to opravdu jenom nejzažší poslední řešení. Ráno se rozjedla zeleným a probojovala se vším. Takže držím pěsti aby to u Vás taky vzalo takový obrat.
  15.5.2018 18:04Kulda4
  Tak je ucpaný chlupy dávají mu hodně tekutin a něco na rozhýbání střev jinak je prý v pohodě
  16.5.2018 07:07Bell
  Dobrý den, jaké máte názory na granule pro králíčky od Nutrinu? Jsou vhodné?
  16.5.2018 08:04Cranberry
  KrálíkDupík- Kupuju versele-laga complete adult už rok, králíkův zdrav. stav je výborný, energie má dost a jak je uslyší v misce už začne kolem mě běhat do kolečka a od misky se neodtrhne. Cenově je v obchodech výhodné balení 1,75 kg, ale dá se objednat i 8kg což je nejvýhodnější (tedy většinou), ale není to s mrkví ale s bylinkama a je vhodné i pro jiná malá zvířata (činčila, potkan, morče) a je to velké jak pytel žrádla pro psy.
  - - - - -
  Bell- nemám zkušenost, ale co jsem to zkoumala, moc se nedoporučuje
  16.5.2018 09:57Nerine
  Ahoj, příští týden jde moje králinda na kastraci. Chtěla bych se zeptat, jestli bych ji neměla dát po zákroku jen do ohrádky, aby nemusela vyskakovat z klece a také, jestli je potřeba nějaká zvláštní péče. Chápu, že když nebude baštit, že ji budu muset krmit. Ale myslím třeba nějaká medikace apod. Vím, že mi to všechno vysvětlí doktor, jen bych se na to chtěla připravit, abych věděla co a jak. Moc díky
  16.5.2018 10:42Kulda4
  Snad to bude také dobré dávají také něco na rozhýbání střev a kanilu má také zatím je pořád na pozorováni
  16.5.2018 11:01Barča a Teddy
  Cranberry - 100% bych ti doporučila, aby jsi jí dala pryč z klece všechny věci o které se může bouchnout nebo na co by chtěla vyskočit. Můj králíček asi hodinu spal a pak jak se probudil, chtěl skákat, ale nožičky ho nedržely. Zabalila jsem ho do deky a dala mu vše pryč a on pak v klidu odpočíval a spinkal. U nás naštěstí vše bylo v pohodě, jen málo pil, což jsem mu dávala vodu stříkačkou. Ale ty máš samičku, s tou to bude složitější si myslím :/
  - - - - -
  pardon špatně jsem přečetla řádek - odpověď má být pro Nerine..
  16.5.2018 13:25Nerine
  Barča a Teddy - Díky za radu. Moje králinda nemá žádné vysoké poličky v kleci apod., spíš nevím i co ten záchod - není sice moc vysoký, ale budu mít o ní strach, asi jí dám prostě ohrádku a na zem něco teplého, ikdyž ona je nejradši jen na tom plastu v kleci a koberečky atp. vždycky shrne a nechce je... tak snad to aspoň teď nějak zkousne... dám pak vědět, jak to s ní dopadlo, ale myslím, že to zvládneme. Vezmu si volno a kdyby náhodou byl problém, tak se o ní budu moct kdykoli postarat. Samičče je rok, ale už měla dvě falešné březosti, kdy jsem už o ní měla strach a navíc teď začala i občas rozstřikovat moč, ikdyž je normálně čistotná. Prostě hormony a myslím, že jí se dost značně uleví. Držte nám prosím palce :)
  16.5.2018 14:56Lukaslukas
  Dobry den, mam dvou rocni samicku zakrsleho kralika. A posledni dobou ma kruceni v brise a obcasne mekkou stolici. Neni to uplne uprujem, ale tvrde bobky take ne. Proto mu polazde vysadim granule, zrni a necham ho den na sene a vode. Jenze pak se mu to zase vrati a kruci mu v brise. Prosim o radu co s tim. Nejsem si jisty.
  16.5.2018 20:03katyvypl
  Prosím o zkušenosti, jak snáší králíček uspání a jaký je po probrání? Mému 9-ti měsíčnímu Eliášovi už tři měsíce neustále teče z očí. Dostal xxx kapek, vyzkoušelo se kde co. Nakonec jsem ho vzala na vyšetření do Havl. Brodu, kde paní doktorka navrhla, že ho uspí a prohlédne mu slzné kanálky + udělá rentgen zubů, zda mu nepřerůstají zuby a netlačí na nervy.
  16.5.2018 20:43Lejllasa
  Dobry den, prosim vas nemate skusenosti s pomalym travenim u kralika? Mojej skoro vobec nepracuje zaludok je hrozne zaplynatena...chodi na injekcie..ale vobec nezaberaju..kralicka nezere len sedi...alebo co jej dat jest aby sa to urychlilo ? Dakujem
  16.5.2018 20:53Agufin
  Dobrý večer.. naší králindě se narodilo 1 mladé. .má 4 dny a není vůbec v hnízdě..samo se plazi po celé ubykaci...je to normální?
  17.5.2018 06:28Barča a Teddy
  Nerine - držím Vám palce, dej pak vědět jak je na tom :)
  17.5.2018 09:19Kulda4
  Tak nám držte všechny tlapky dnes bude muset malý asi na operaci . V bříšku je ten chuchvalec a musí ven trávení pořád špatně pracuje
  17.5.2018 10:49TaDante
  Ahoj. Jedu zítra pro mého nového králíčka - do chovatelské stanice. Mám otázku od kdy mu můžu dávat zeleninku a ovoce? Bude mít 24.5 4 měsíce. A pokud ano, jaké je dobré ovoce/zelenina do začátku?

  Děkuji za odpověď
  17.5.2018 12:22leprechaunek
  lukaslukas: zkuste dávat Emanox PMX. Buď do vody, nebo stříkačkou do tlamičky. Je k sehnání většinou jen na internetu, ale na podobné problémy funguje výborně.

  katyvypl: u nás se po inhalačce prostě jen spalo a spalo :)

  TaDante: co člověk, to názor. Řada chovatelů zeleninu nedává vůbec nebo velmi omezeně. Tady se doporučují "zelené" druhy - fenykl (ten trávení zklidňuje), řapíkatý celer, římský salát, po kouskách mrkev, petržel.
  Jsou králíci, co to snášejí po miskách, jsou králíci, u kterých tímhle krmením vypěstuješ chronické problémy s trávením, a jsou králíci, co ani nestojí o to to žrát. Jinak čtyřměsíční králík může zeleninu hypoteticky bez omezení, jen bych ji dávala až po zabydlení (spolu se stresem t převozu by to pořád ještě nemuselo dobře dopadnout) a zvykat pomalu a postupně.
  17.5.2018 16:12Daniberu
  TaDante: Ještě bych doporučila, abys dřív, než začneš tu zeleninu zkoušet, nechala pro jistotu udělat rozbor bobků na kokcidiózu. Pokud králíček doposud zelenou stravu nedostával, mohla by probíhat skrytě a projevit se právě až při tom zavádění zeleniny. Pak bys bez toho rozboru mohla případné zažívací problémy přičítat citlivému trávení a přitom skutečný důvod by mohly být právě ty přemnožené kokcidie.
  Pokud bude vše v pořádku a zeleninu bude králíček snášet dobře, můžeš kromě ní dávat i jinou čerstvou stravu, jako různé bylinky, pampelišky, olistěné větvičky a samozřejmě i trávu :). Zpočátku ale raději opatrně a postupně, jak ti správně doporučuje leprachaunek :).
  17.5.2018 17:22TaDante
  Děkuji za odpovědi a ještě se chci zeptat - má z vás někdo klec na komodě? Já přemýšlím že klec dám na komodu, je asi metr 30 vysoká. Nechala bych klec na zemi ale máme u koberce vysoký vlas tak se do toho všechno seno apod. zachytává.

  Děkuji
  17.5.2018 17:45leprechaunek
  TaDante: a to nemůžeš klec mít v jiném pokoji? Třeba?
  Ono jde o to, že když pouštíš králíka běhat, většina z nich nemá ráda ruční vytahování a "uklízení" do klece. Je mnohem lepší, když si králík může vyskočit a zalézt sám - a to na komodě určitě nepůjde.
  Kromě toho jestli myslíš, že z té komody nebude lítat dolů seno a podestýlka, tak je to trošku naivní představa. :(
  - - - - -
  Jinak teď píšu čistě hypoteticky, ale ony klece nemají nic moc pevné dno... plast s pár opěrnými body. Bude stát předpokládám na dřevě. Nechci si představovat, když se králík poleká a v amoku vrazí do stěny - a králíci se umí leknout hodně a mají v tělíčku hodně fortelu - jak by to z ne zrovna pevnou klecí ve výšce mohlo dopadnout... :(((
  17.5.2018 17:46Leniie
  Dobry den. Chtela bych se zeptat, zda nemate zkusenosti s nahlou zmenou chovani kralicice. Mam ji z utulku, byla moc hodna a pritulna, jen jsem ji nesmela ze zacatku strkat ruku do klece, to potom vystartovala. Ale i toto se casem zmirnilo. Nechala jsem ji v pulce dubna kastrovat a pak jsem ji seznamila s mym nekastrovanym sameckem. Vychazeli skvele a to i presto, ze na ni obcas zkousel skocit. Vzdycky mu jen utekla a vse bylo v poradku. Tento tyden jsem nechala kastrovat samecka, jelikoz dost znackoval. A od te doby, co jsem ho prinesla od veterinare uplny obrat. Samicka po nem vyjizdi a je silne teritorialni. Samecka jssm docasne premistila do jine mistnost a nepoustim je k sobe, nez se zotavi. Ale ona vyjizdi i po me, ale nikoli v obrane. Treba ke me skoci na gauc, cmucha si kolem a pak do me kousne. Zacala taky znackovat... Nevim, cim by to mohlo byt a zda to samo odezni.
  17.5.2018 18:05TaDante
  leprechaunek - dobře,děkuji, jen jsem se ptala. :) Ráda si nechám poradit od zkušenějších chovatelů.
  Králíčka plánuji mít v jiném pokoji, jen jsem kdesi na nějakých stránkách četla že je dobré dát klec na vyvýšené místo, přišlo mi to taky divné, tak jsem se radši zeptala. Každopádně moc děkuji za radu :)
  17.5.2018 18:35leprechaunek
  TaDante: králík není rybička v akvárku, té to možná na komodě sluší, ale většina ušáků jsou doslovně přízemní tvorové :))) Pevnou půdu pod pacičkami, žádné velké zvedání a nošení (čest výjimkám, ale dopředu se s nimi počítat nedá) a co nejvíc sami běhat a hopsat. :)
  Jinak jo, dočíst se dají různé bláboly a sem tam pověry, bohužel. :) Třeba že králík v bytě nepotřebuje očkování - jedna z věcí, na které fakt pozor.
  Kdykoliv si nebudeš jistá, stačí se tu zeptat. :)
  17.5.2018 18:56Barex
  Dobrý den, vůbec nevím kdo by mě mohl poradit a tak doufám, že se tu někdo najde.
  Mám doma cca asi 10 měsíců starého kralicka ze zverinexu. Před 3 týdny byl na kastraci a tyden na to jsem mu přivezla 8 týdnů starou kralici holcicku. A ted k problému, ten starší kralicek se nám poslední 3 dny zdá nějaký preslej, mam strach aby nebyl nemocnej a nevím jak to poznám. Před 2 dny měl trochu průjem, ale dnes ráno už měl bobky pevné, zdá se mi prešlý jako kdyby byl unavený, zelený rano snědl ale ted nechce a nechce se ani napít ( nevím jestli nepil přes den, nejsem v jeho přítomnosti celý den) a celý den nám od mala běhá po bytě do klece se chodí jen nažrat, takže už znám jeho místa kde lehava, ale poslední dny lehava na úplně jinejch mistech, nejvic se zdržuje u klece te kralici holcicky.
  17.5.2018 19:53Terry19
  Dobrý den potřebuju poradit.
  Naše králičice začala strašně zlobit, vůbec neposlouchá, kaká a čůrá všude po pokoji a na záchůdek taky přestala chodit,i když mě ještě nekousla tak do tepláků mě kouše pořád a to se jí snažím co nejvíce věnovat. Vůbec si s ní nevím rady. Prosím věděl by jste někdo co mám dělat?
  17.5.2018 22:01Babuu
  Ahoj. Kralicek mi slepne uz na druhe oko. Jak mu mohu pomoct v zivote?
  17.5.2018 22:20rega
  Babuu: moja skusenost je taka, ze on si poradi sam. Obzvlast, ked je to postupne slepnutie. Ale radila by som prisposobit priestor, aby nemusel zbytocne vyskakovat napr.z klietky (nech ju ma otvorenu, ci ohradku - aby si nemal kde zachytit packu). A odstran z toho priestoru vsetko s moc ostrymi hranami, co by mu mohli ublizit, ked do nich vrazi. Myslim,ze nak to bude dobre.

  Tu uz je legendarna nasa historka a Ferdikovi, ktory tiez na sklonku zivota oslepol (a to aj s touto slepotou stahoval asi tak 2x a bol vozeny na dalsie miesta, prestavovali sme nabytok a pod.) Ferdik si proste urobil z druheho kralika svojho vodiaceho psa..a ked sa vydaval na prieskumy sam, tak sklopil hlavu a tu srst medzi nosom a usami pouzival ako airbag - este mu aj tak prijemne zhustla.
  17.5.2018 22:35Babuu
  Rega:moc dekuji. To jsem potrebovala. Je to muj milacek. Ja ho miluju. Chci,aby byl stastny i slepy. Vodici kralici mit nebude,protoze by ji i tak otrtkal 😂a ona je drobnejsi,tak by ji to ublizilo.. Udelam vse cos napsala,moc dekuji
  17.5.2018 22:46Bocman
  Terry19: Tady dole na stránce je odkaz na Archív diskuze. Dej si tam do vyhledávače slovo "puberta" a vyjede ti spousta rad a zkušeností.
  18.5.2018 07:20Hopsi
  Zdravím a prosím o radu. Máme téměř 8 letou samci beránka. Včera večer jsme si všimli, že jakoby napadá na jednu stranu. Celkově je i divná, nezere, sedí v klecí. Setkal se s tím někdo? Může mít i králík třeba mrtvici?
  18.5.2018 09:30Daniberu
  Hopsi: Jako nejpravděpodobnější příčinu vidím nemoc Encefalitozoonoza, nebo zánět v uchu. Mrtvice je velice nepravděpodobná. V každém případě je potřeba co nejrychleji navštívit specializovanou veterinu. Včasné zahájení léčby je zásadní a případné prodlení může mít i fatální následky :(. Držím palce.
  18.5.2018 13:57Hopsi
  Kdyby někoho zajímalo co nás potkalo. Tak nakonec se jedná o zánět dělohy. Dr.vzhledem k věku kastraci nedoporučila, je velké riziko že už by se neprobrala. Mám atb a tak 50:50 že se z toho dostane.
  18.5.2018 14:34ctulka
  Hopsi My máme zkušenost,protože Bobek se nejprve začal léčit na encefalku,ale nakonec byl problém v oušku. Takže bych hned upalovala na veterinu a promluvila si s vet. U nás to bylo prodlení, protože to vypadalo nejprve na tu encefalku. Ale až podrobný rentgen ukázal na to ouško. Ale operovat jej nenechám,protože je malá možnost,že by se to operací zlepšilo. Tak je tes zavřená v kleci,máme ji 120cm . Naučil se rychle papkat a má hlavičku vytočenou, ale dává si do nosánku Zfutruje víc jídla než před nemocí. A nelituji toho že jsem si jej nechala. Ale je to náročné,protože jakmile má načuráno, hned mu dávám novou podestýlku, aby nebyl ohrožený tím,že by mu mouchy nakladly vajíčka do zadečku. A nevím,jak to dělá.Když má tolik otočenou hlavičku. Pomáhám mu v čištění hlavně tam,kam se nedostane. Navíc ted je období,kdy králíčci mění srst. A kupodivu při tom drží, ale zase mu to zvedá chut na králindu,takže je v zásobě malý plyšák
  - - - - -
  Hopsi jak se říká naděje umírá poslední . Nám to taky začínalo tím,že nežrala. A ta hlavička se vytočila až potom,to jsme ji měli na hospitalizaci právě kvůli tomu,že nežrala a byla stočená do klubíčka a v tom,když jsem proni jela a doktorka mi ji přinesla, začala se tak natáčet, tu hlavičku nahoru. Ale Bobik je o hodně mladší. Tak držíme pacičky, aby to dobře dopadlo
  18.5.2018 21:45kačka099
  JANA S - Klec má velkou!!!:( Chodím za ní a okolo ní každý den stokrát!! Má ji ráda i když je taková. Měli jsme 8 králíčku (+15 malých ) taky v kůlně nikdy nekousaly nic .Ted máme 4 morčata taky v kůlně (byly rok doma máme je od miminek) nekousaj tak neobvinuj pořad je u ní někdo:(
  19.5.2018 15:15Fanny93100
  DOBRÝ den náš zakrsly králíček má mezi nozickama dlouhou asi 3 cm boulicku spíš blíže k bříšku nevíte prosím co by to mohlo být a jak to léčit
  19.5.2018 18:09Bárra
  Dobrý den,
  Včera byla moje králinda na kastraci a teďka nechce jíst granulky, jenom seno, bylinky a kousek jablíčka.
  Myslíte že se rozpapá?
  19.5.2018 18:50Leniie
  Bárra: Pokud jí aspoň trochu, je to dobré znamení. Chvíli jim to trvá, než začnou jíst normálně. U nás to trvalo tak tři / čtyři dny. Důležité je to hlídat, aby do sebe v průběhu dne aspoň něco dostala.
  19.5.2018 20:10TaDante
  Ahoj mám otázečku. Dantíka jsem dnes poprvé pustila v pokoji, zezačátku byl nesmělý a hodně váhal, ale teď tady lítá jak ďas, úplně vždy nadskočí a občas mi přijde že mám doma Formuli 1. Je to normální? :DD
  19.5.2018 20:21Kájka
  Je, raduje se :-))
  19.5.2018 21:58Instantní seno
  Dobrý den,
  kde v Praze se dá v neděli sehnat instantní seno?
  Děkuji
  19.5.2018 23:35KaK
  Instantní seno: Asi jedině u veterináře. Ale jestli potřebuješ na dokrmování, zkus namočit a rozmačkat granule, udělat z nich kašičku a krmit pomocí inj. stříkačky (samozřejmě bez jehly). Mně na veterině doporučily velikost 3ml, dřív jsem používala 1ml, ale byla to dost piplačka.
  20.5.2018 09:49Daniberu
  Fanny93100: Pokud nemá ty bouličky 2 proti sobě, což by byla s největší pravděpodobností varlátka, tak jdi na veterinu. Tady ti nikdo diagnózu ani léčbu nikdo určit nemůže.
  20.5.2018 15:47TaDante
  Ahoj. Můj králíček dneska bobkoval úplně normální bobečky a teď má takové měkčí bobky, ne ty co králíci vyměšují a pak papají ale prostě měkčí normální bobky. Občas o sebe zaškrká zubama. Mám dost strach aby to nebyla kokcidioza. Žere normálně, od chovatelky měl být přeléčen, budou mu 4 měsíce. Může to být i změnou stravy, granulí apod?
  - - - - -
  Jinak se omlouvám že tu spamuju, ale můj minulý králíček umřel na kokcidiozu, měla jsem ho zachráněného z králíkárny před kudlou, ale stejně umřel... mám proto velký strach, nechci to podruhé kdyžtak zanedbat, doufám že chápete :)
  20.5.2018 15:59Daniberu
  TaDante: Myslím, že už jsme ti já a leprechaunek, jestli se nepletu, odpovídaly. Samozřejmě to může být i změnou stravy a prostředí, ale rozbor bobků na kokcidiózu by měl být samozřejmostí vždy. I kdyby byl králíček chovatelkou skutečně přeléčen, kontrolní rozbor bobků určitě nedělala, nehledě na to, že se kokcidie mohou přemnožit právě stresem ze změny. Zatím rozhodně nedávej, jak už jsem ti psala, žádnou čerstvou stravu!
  20.5.2018 16:10TaDante
  Dobře. Zeleninu jsem zatím nedávala, jen granule ( byl krmen Brit granulemi, teď krmen Verselle Laga ) a seno. Tak uvidíme, papá zatím normálně, žádné další příznaky než ty měkčí bobečky neměl tak to snad nebude nic vážného. Děkuji za odpověď
  20.5.2018 16:14Kájka
  TaDante: Pokud chceš mít jistotu, tak jediným řešením je donést bobečky na vyšetření -na veterinu.
  20.5.2018 18:35leprechaunek
  TaDante: jak holky píšou, veterina a udělat rozbor. Jinak souhlasím s Daniberu, určitě to může být i stresem ze změny prostředí, stravy... Ale rozborem nikdy nic nepokazíš, víš jak :) A zrovna u kokcidiózy opravdu platí, že lepší přílišná opatrnost, než to nechat dojít do akutního průšvihu...
  Kdybys byla jo nervózní, můžeš zkusit i preventivní doplňky stravy, acidomid nebo emanox, pokud by to mrně milostivě bumbalo :)))
  20.5.2018 20:04NICOLO
  Ahojte. Nášho králika preháňalo tak som tu prosil o radu vraveli ste aby som navštívil veterinára. Urobil som to a dostal antibiotika na 4 dni injekčne a probiotiká v prášku do vody a diétu tzn. seno a voda. No po siedmich dňoch králik stále je seno len tak že trocha zobne a hneď si ide odýchnuť a stále v ňom hlasno škvrká. A toho sa obávam . Riedku stolicu má hlavne ráno cez deň je to skôr sama bobka no nie až taká tvrdá ako kedysi. Králik je síce čulejší ako pred tyždňom ako to preháňanie začalo no nie je to ono. Vedeli by ste mi poradiť , čo ešte pre nášho miláčika urobiť? Ďakujem.
  20.5.2018 21:05leprechaunek
  Nicolo: na co proboha dostal ty antibiotika? A probiotika byly určitě probiotika?
  Nějak to na mě působí, že veterinář léčí "nějakou infekci ve střevech" lehce netuše, že na to králíci zrovna netrpí.
  Nechte mu dietu, pořiďte Emanox PMX a normálně dávejte stříkačkou do tlamičky.

  Hypoteticky by to mohla být kokcidióza, ale ta u starších králíků není typická. Pro klid v duši můžete vzít bobky někam na rozbor na koprologii. Pokud to kokcidióza není, je to prostě nějaká střevní dysbalance a u té stejně není moc možností, jak to srovnat. Hlavně prosím ne perorálně antibiotika typu sulfacoxu, pokud by nebyla potvrzená kokcidióza; o účinnosti probiotik se vedou spory i u lidí.
  Pomoct může okyselení vody - jablečný ocet nebo acidomid, a fakt super věc je ten Emanox, ten pořiďte v každém případě.
  Pokud by měl fakt akutní průjem, tak rozmíchat smectu, a na zklidnění může taky pomoct heřmánkový čaj, normálně na pití.
  20.5.2018 22:43rega
  Nicolo: pridavam sa k odporucaniam od leprechaunek ( a kludne zaradte vhodne granule, nie zmesku, aby nemal len seno) a ten rozbor bobkov nechajte radsej pre klud duse urobit. Stoji to cca 150 Kc. uz som totiz zazila, ze sa kokcidioza rozbehla u skoro 5-rocneho kralika, takze aj ked je to nepravdepodobne, stat sa to moze.

  Davat atb len tak na zrovnanie travenia bez poznania priciny moze "zabrat" len zazrakom.
  21.5.2018 05:33NICOLO
  Veľmi pekne ďakujem leprechaunekovi a rega za pomoc. Hned dnes zozeniem Emamox PMX.
  - - - - -
  A este otazka na leprechauneka ten jablčny ocot kolko ho dat do vody a ako dlho ho treba podavat. A moze sa kombinovat s Emanox PMX. Dik
  21.5.2018 06:22Michelles
  Ahoj, doporučili by jste mi nějaké kvalitní chutné seno? Mám nového ušáka a zdlábne hrozne moc sena, minulá ušanda ho moc nemusela tak mi vozil kamarád z hor z chaty jenže pytel vydržel pár měsíců, tady vydrží asi sotva měsíc. Děkuji. :-)
  21.5.2018 08:34Daniberu
  NICOLO: K okyselení vody doporučuji raději použít Acidomid. U něj máš uvedeno i přesné dávkování. Kombinovat s Emanoxem ho podle mého názoru klidně můžeš.
  P.S. Přimlouvám se, abys pro jistotu přece jenom nechala udělat ten rozbor bobků přesto, že už v tomto věku králíka není kokcidióza až tak častá, ani život ohrožující. Není to takový problém, ani finanční zátěž a budeš mít jistotu. Acidomid je dobrý jako prevence střevních problémů, ale není to lék.
  - - - - -
  Michelles: Obecně se tady asi nejvíc doporučuje seno "Pan Malina" nebo králíci. cz. V této době je ale o kvalitní seno trochu nouze. Doporučuji pokud možno před koupí prohlédnout a očichat. Ideální, ale těžko realizovatelné, by samozřejmě bylo nechat seno předem ohodnotit samotným králíkem :)).
  21.5.2018 11:23leprechaunek
  NICOLO: já to vidím stejně jako Daniberu.
  Acidomid a Emanox zároveň určitě jde, jedno jsou prostě organické kyseliny na pití, druhý výluh z bylinek. Žádný problém. :)
  21.5.2018 13:12NICOLO
  Tak dnes som bol u veterinára dal som urobiť ten rozbor a výsledok bol pozitívny ma tu kokcidiozu aj keď sa nevie z čoho je keď je králik sám ani vonku nebol a seno a potrava je kupovaná priamo z predajne. Dostal niečo silnejšie no nepamätám sa že čo a odporučili mi dávať FORTICOAT. Tak snáď sa z toho dostane. Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
  - - - - -
  PS: Ak si myslite že je nutne naozaj kúpiť ten Emanox namiesto Forticoatu tak mi dajte vedieť a ja ho pojdem vymeniť.
  21.5.2018 13:35leprechaunek
  NICOLO: prosím tě, VŽDYCKY se ptej, co králík dostává za léky, a VŽDYCKY si to pamatuj, event. si nech vyjet doklad!
  "Dostal něco silnějšího" je informace k ničemu. Kokcidióza, pokud už ji králík má, se léčí antibiotiky, sulfonamidy, nejčastěji Sulfacox nebo SB3 bio, dávají se do vody zpravidla po tři dny.
  Pokud králík nedostal toto, tak být tebou, zavolám si na veterinu, co že za lék to to zvíře vůbec dostalo.
  Jako tohle přestává být sranda - pokud je to zvíře přeléčené, PŘESTO má kokcidie - kde se vzaly je jednoduché, každý králík je má v sobě a onemocnění je prostě jejich přemnožení, a na to úplně stačí pouhý stres ze stěhování...
  Ale pokud už je přeléčený, je čerstvě napíchaný antibiotiky a STÁLE jsou tam pozitivní kokcidie, tak si v tuhle chvíli nemůžete dovolit další špatnou léčbu, nebo se u toho zvířete rozvine rezistence jedna báseň. Pamatuju tu králíka, kterého přeléčovali snad čtyřikrát, takže tady už jako fakt není sranda.

  Forticoat je v podstatě to samé, co Acidomid, takže ten můžeš koupit bez obav a Emanox k němu. Ale pokud má to zvíře pozitivní rozbor na kokcidie, tak toto nestačí a fakt potřebujete perorální antibiotika. :((
  - - - - -
  NICOLO: A jinak prosím tě, pokud máš jen trochu možnost, zvaž změnu veterináře.
  První, co by měl udělat, pokud mu v ordinaci přistane mladý králík s průjmem, je právě ten obyčejný blbý rozbor na kokcidie.
  Ten váš do králíka zbytečně napíchal hromadu antibiotik, narval vám probiotika na pití - k ničemu, a TEĎ možná začne řešit reálný problém.
  Možná, protože Forticoat není léčba kokcidiózy a záhadný lék je kdoví co. Jako omlouvám se, že to řeknu natvrdo, ale tenhle typ veterináře je prostě pro králíka život ohrožující. Doslovně.
  21.5.2018 15:22NICOLO
  Leprechaunek: Tak som sa teraz dozvedel , že dostal BAYCOX perorálne. A náš kralik ma 1 rok. A máš pravdu mohla urobiť rozbor ešte minulý pondelok. uvidim no vela možnosti z vymenou veterinára tu nie je.
  21.5.2018 19:25leprechaunek
  NICOLO: jo, baycox by měl být v pořádku. Omlouvám se, ten mi jako antikokcidikum úplně vypadl. Tak aspoň že tak, to je fakt úleva. Akorát teda nevím, jestli je v pořádku dávkování... třeba se ozve někdo další.

  Jinak já vím, nejsi první ani poslední, kdo v okolí nemá třeba nějaké super veterináře, ale prosím tě, věř tomu, že pokud veterinář chybuje už v takhle banálním problému, tak opravdu nebude kompetentní řešit cokoliv složitějšího.
  Králík není to samé jako pes a kočka, může to být fajn veterinář na tyhle zvířata, ale králíci prostě mají specifické nemoci a ty je potřeba znát. Kokcidióza je opravdu to nejmenší a nejsnadnější k řešení, takže se může stát, že ty závažnější problémy veterinář nebude umět rozpoznat nebo je ani nebude znát.

  Takhle to funguje i v Čechách, je dobré s tím počítat a ty veterináře prostě aktivně hledat. Smutná zkušenost mnoha zdejších diskutujících. :)
  21.5.2018 19:42NICOLO
  Leprechaunek: Ani nevieš aky som ti vďačný. Som ako sa hovorý prvochovateľ aj to len kôly malej dcerke. Ona chcela psika ale nie som zastancom toho aby v bytovke bol pes. Potom prišla s napadom že chce chrečka, no ja zasa nemam rad keď mi po izbe pobehuje potkan. Tak nakoniec sme sa rozhodli pre zakrslika no ani som netušil ake to môžu byť problémi. Od kastrácie až po tieto choroby. Snáď sa naš Ňufko s toho dostane. Ešte raz ďakujem.
  21.5.2018 19:47leprechaunek
  NICOLO: není vůbec zač. :-) Spousta z nás tu odpovídá asi právě proto, že jsme si podobnými situacemi prošli. :-) Taky držím palce a určitě o sobě dávejte vědět. :-)
  22.5.2018 17:10SindyEM
  Keď sa tu už riešilo atiparazitikum proti kliešťom...má niekto skúsenosť s týmto? http://obchod.kralici.cz/p2775-menforsan-antiparaziticky-sprej-pro-fretky-a-hlodavce.aspx
  23.5.2018 07:10LucinaK
  Dobrý den, moje 7 let stará králičí holčička má už přes měsíc problémy s trávením, krom normálních bobků má i několikrát za den vánočky. Dělali jsme komplexní rozbor, nepřišlo se na nic, ani kokcidie, ani kvasinky, vše vyšlo v pořádku. Držím ji teď na dietě: seno + granule (oxbow), snažím se přijít na příčinu, dnes koupím jiné granule, jestli to není jimi. Dávala jsem jí probiotika Bio-Lapis, ty nechtěla, tak teď má Pro-digest. Co ještě všechno můžu dávat králíkovi v dietě? Ona tomu senu moc nedá, nechci, aby zhubla a oslabila se. Může ovesné vločky nebo tak něco?
  23.5.2018 07:35Daniberu
  LucinaK: Vločky bych nedávala. Po těch by se to mohlo naopak ještě zhoršit. Zkusit jí dát nějaké bezobilné dietnější granule s nižším obsahem bílkovin a tuků asi zkusit můžeš. Poslední dobou se tady hodně na podobné problémy doporučují a chválí kapky Emanox. I kdyby náhodou nepomohly, tak jimi určitě nic nezkazíš.
  23.5.2018 10:00Lotynka11
  Ahojky lidičky. Potřebuju poradit a uklidnit. Kdo máte zkušenosti s encefalitozoonózou? Včera jsem přišla domů a zjistila že má naše Fufynka hlavu nastranu tak jsme vyrazili na vet do H-vetu. Paní doktorka ihned konstatovala že to na 99% značí encefalitozoonózu a že je na to hodně mladá (je jí rok a půl) dostala 4 injekce a do tlamy Panacur. Hrozila že se bude přetáčet a nebude jíst a pít ale naštěstí pije i jí sama a večer to bylo i lepší. Dneska ráno má hlavičku víc nakřivo ale pořád pije i jí a je taková klidná. Má šanci se z toho vůbec dostat? Prý když to bude lepší tak dostaneme Panacur domů a každý den ho budeme podávat. Já jsem z toho úplně zničená jí takhle vidět a na internetu moc pozitivního taky nemůžu najít :(
  23.5.2018 10:32Simatko
  Lotynka11:
  Ahoj, já jsem si přinesla králičici ze zverimexu-bylo mi jí tam hrozně líto. Asi měsíc po tom, jsem jí našla s hlavičkou na stranu v rohu místnosti. Vypadala hrozně. Dostala ihned Panacur a ještě něco k tomu-přesně nevím. Na 3 týdny. Postupně se začala zlepšovat. Po měsíci byla hlavička jen trošičku na stranu, ale králinda byla úplně v pohodě. Jakoby nic. :-) Dnes cca po roce je úplně v pořádku. Určitě nám pomohl ten Panacur. Být tebou, vyžádám si ho ihned.
  Pa
  23.5.2018 10:36Candík
  Lotynka11: encefalitozoonóza se dá bezpečně určit z krevních odběrů, udělali vám je? Pokud jsou příznaky jak popisuješ, tak jste měli dostat Panacur hned i na doma a nečekat na výsledky odběru. Čekat, jestli se králíček po jedné dávce Panacuru zlepší je podle mne ztráta času. Čím dříve se zahájí léčba, tím lépe. Jsou tady králíčci, kteří se s encefalkou setkali a následky nemají, protože léčba byla zahájena neprodleně a jsou i tací, na kterých tato ošklivá nemoc zanechala následky. I já jsem měla králíčka s touto nemocí. Léčba byla zahájena pozdě a bohužel pak ochrnul na zadní nožky. Tady skutečně záleží na tom, jak rychle se nemoc podchytí. Zničená nebuď, ale snaž se získat ten Panacur co nejdříve. My jsme ho brali 28 dní, pak jsme měli 14 dní pauzu, a pak zase 28 dní. Po přeléčení je dobré udělat znovu testy aby se zjistilo, zdali je prvok ještě aktivní, nebo ne. Držíme palečky!
  23.5.2018 10:41Lotynka11
  Simatko :
  Děkuju moc Panacur dostala včera u vet a dnes jdeme na kontrolu s tím že ho dostane znovu a dostaneme ho domů. Taky jí mám ze zverimexu ale nám se to projevilo až teď :( Já se jen modlím aby se z toho dostala je šílené jí takhle vidět ale jak už jsem psala tak papá i pije sama tak jsem ráda že alespoň to. Moc děkuju za uklidnění všude píšou jak je to 50 na 50 a že je lepší králika utratit a tak tak jsem z toho zoufalá ale budu bojovat aby se z toho můj miláček dostala :)
  - - - - -
  Candík :
  Dneska tam jdeme znovu a měli by jsme ho dostat domů chtěla ji vidět jestli na tom bude lépe. Krevní testy ještě nedělala ale rovnou nasadila léčbu s tím že se udělají dodatečně. Určitě počítám s tím že dnes odcházíme i s Panacurem domů :)
  23.5.2018 11:32leprechaunek
  LucinaK: já bych se těm vločkám tak nebránila, oves je nejvhodnější obilnina pro králíky - z toho králíci prostě průjem nedostanou a pokud to nežerou na kila, tak ani neztloustnou. Jinak souhlas s Daniberu, určitě zkuste Emanox, a v každém případě bych dávala i lněné semínko. To má taky jednak vyšší energetickou hodnotu, jednak působí příznivě ve střevech. Klidně lžičku, dvě denně, pokud to bude ušatec baštit.
  Jinak nám právě na negativní rozbory a dlouhodobé problémy s vánočkami Emanox zabral perfektně, takže ten se určitě nebát vyzkoušet.
  23.5.2018 12:03Simatko
  Lotynka11: Neboj, určitě se z toho dostane. Podchytila jsi to včas. A ty léky jí pomůžou. Naší Žofce ještě cukalo očičko. Bylo to hrozný. A teď? Nejlepší kondice: zlobí, skáče.... potvora :-)
  23.5.2018 12:09Lotynka11
  Simatko : Je to moje láska a věřím že se s tím popere :) To je dobře že je Žofka v pořádku. Fufu taky cuká oko jak psací stroj ale snaží se umýt a naštěstí fakt jí i pije jen se jí blbě chodí no :( no uvidíme co nám řekne paní doktorka a vyžádám si ten Panacur :)
  23.5.2018 13:32Tazmesta
  Lotynka11
  Můžu se zeptat u koho jste byly v H-Vet? Na králíčky se tam specializuje jen pan doktor Valeš a paní doktorka Mertová. U ostatních veterinářů bych byla s králíčky opatrná... Jinak ty krevní testy by jsi měla nechat raději udělat, zánět ucha má v počátku stejné příznaky jako encefalka...
  23.5.2018 17:48Lotynka11
  Tazmesta :
  Před chvilkou jsme dorazili. Včera jsem byla u paní doktorky Šizlingový a dnes u Mertový. Vím že nejlepší je tam pan doktor Valeš ale na toho prostě čekat nemůžeme. Jinak jsme dostali Paracur a Meloxidyl na doma a udělal se odběr krve s tím že si mám zavolat v pondělí na výsledky tak uvidíme co nám z toho vyleze. Králinda je v klidu a už za sebou máme první podání Paracuru tak uvidíme. Snad se ji brzy uleví. Děkuji všem za rady :)
  23.5.2018 20:41Simatko155
  Lotynka11: držím palce a napiš sem, jak je Fufu na tom.😉
  23.5.2018 20:41Lucifer
  v patek jsme si poridili kralicka a uz nekolik dni je takovy urousany (mokry) okolo nosu a na prsickach. nevi nekdo co by to mohlo byt? dekuji za radu
  23.5.2018 21:08Laděnka
  Zdravím ve spolek. Dnes jsme nechali u veterináře obrousit zadní zoubky u králíčka (už po druhé za půl roku). Králíček se probral z narkózy a už se pohybuje celkem rovně. Minule hned po probrání začal normálně žrát, dnes jen sedí a tečou mu slzičky, zřejmě bolestí. Je možno mu nějakým šetrným způsobem odlehčit bez toho, abychom mu ublížili? Například lehce chladit obkladem? U zvěrolékaře dostal do tlamičky sirup proti bolesti, ale zřejmě už neúčinkuje.
  23.5.2018 21:25leprechaunek
  Lucifer: na veterinu, může to být nějaké infekční onemocnění, na které budou potřeba antibiotika. Tohle u králíků nebývá normální.

  Laděnka: králíci bolestí nebrečí. Naštěstí... Navíc analgetika by tak rychle asi neměla přestat účinkovat...
  Ale od čeho to má, to těžko říct... na té hlavičce je to všechno hodně provázané, kořeny zubů, slzné kanálky, nosní dutina. Každopádně slzičky utírejte, ať si nepořídí ještě zánět kůže pod očima.
  Ještě mě napadlo, jestli to nemá po narkóze... možná zkuste zkonzultovat někde na pohotovosti.

  Ale od bolesti by to určitě mít neměl, toho se nemusíte bát.
  24.5.2018 07:00Petra774
  Dobrý deň, od včera je môj králik divný, iba leží, dnes ideme maľovať tak som ho preniesla do inej izby, tam som spozorovala, že veľa pije, ale keď mu ohmatám bruško je také ako keby ani nebolo je tam cítit akoby len ovysnutá koža a celkom mu vidno rebrá, dnes ráno mal zjedenych pár granúl a vypitu celú vodu, problém však je že toaleta je úplne čistá a stále iba leží
  24.5.2018 08:30Tazmesta
  Lotynka11
  Jasně, však jsem psala, že paní doktorka Mertová se taky specializuje na králíky ;) nejen doktor Valeš. Držíme palce.
  24.5.2018 09:19Lotynka11
  Tazmesta : jo jsem ráda že tam včera byla paní doktorka. Večer jsme si ji na chvilku vzali k sobě a bylo vidět že by chtěla dovádět a ráno i poskakovala v kleci jak tenisák že chce pustit :D tak dostala léky a naštvaná zalezla do rohu a nebaví se se mnou :D už aby ji bylo lépe a mohla zas lítat miláček.
  24.5.2018 09:43Petra774
  Len chcem ešte dodať, že mal ráno hnačku, všimla som si to neskôr
  24.5.2018 10:08Candík
  Petra774: králíčka vezmi co nejdříve na specializovanou veterinu. Tady ti nikdo neporadí, co tvému králíčkovi je, protože příčin může být víc a on potřebuje pořádné odborné vyšetření. Pokud, jak zmiňuješ, tvůj králíček nejí, musíš dokrmovat. Buďto instantním senem injekční stříkačkou bez jehly přímo do tlamičky, nebo nemáš-li, tak alespoň rozmoč granule na kaši. Hladovění pro králíčka je velmi nebezpečné a končí špatně. Nadměrné pití také není v pořádku. Neuvedla jsi, kolik králíček vypil, a kolik váží. Nedávej žádné zelené krmení a ani ovoce.
  24.5.2018 10:47Kájka
  Petra: Také doporučuji navštívit veterinu (ať už má průjem nebo zácpu, oboje může být u králíka nebezpečné), kor když králíček leží a začíná být apatický.
  24.5.2018 18:24Lotynka11
  Tak jsem přišla přišla domů a mám radost protože Fufu má hlavičku jen lehce nakřivo a nejezdí jí očíčko :) doufám že se to zas nezhorší ale vypadá to že Panacur zabral :)
  24.5.2018 18:40Janča88
  Dobrý den, chtěla bych se poradit. Mám doma 9ti týdenního králíčka. Jí, pije všechno vpořádku i je poměrně čilý. Jenom se mi nezdá rychlost jakou dýchá když třeba odpočívá. Přijde mi že hrozně rychle až vipadá ze se třepe. Takto mladého mám poprvé a nevim jestli jenom nevyšiluju a zbytečně.
  25.5.2018 05:48Kulda4
  Dobrý den Kulda je už týden po operaci žaludku a pořád nechce papat , nevíte jak dlouho po operaci by mohl začít papat? Musím jo dokrmovat a dostává ještě léky .
  25.5.2018 06:16Barča a Teddy
  Ahoj, chci se zeptat. Máme velký rohový záchod, s tím že Teddy je na něho zvyklý ale v poslední době se tak blbě postaví do toho záchodu, že jak čůrá tak trocha teče do záchodu ale zbytek vedle na koberec. A jsem z toho už nešťastná, protože ten počůraný koberec fakt smrdí a měnit koberec každý den a prát je nereálné. Prve jsem si myslela že tam má moc pilin tak že si nemá kde sednout, ale dávám mu jich tam teď málo a pořár čůrá jen na to jedno místo, takže koberec je pořád počůraný. Nevíte co by mohlo pomoct?
  25.5.2018 08:47Daniberu
  Lotynka11: Jsem moc ráda, že se Fufu tak rychle zlepšuje :). Držím palce, aby to tak bylo i dál!
  - - - - -
  Janča88: Asi ti moc neporadím. Možná to jenom s tím běháním přehání, nebo je ve stresu ze změny. To ale opravdu jen hádám. Dcera teď má prcka, který běhá docela hodně a že by se nějak moc zadýchával mi nepřipadá. Určitě bych na to upozornila veterináře až půjdete na prohlídku a očkování.
  25.5.2018 08:49Candík
  Barča a Teddy: kup mu velký obdélníkový záchod, nejlépe s okrajem, do toho se lépe strefí. A piliny také nesou pro králíčka zrovna ideální. Pořiď mu i vhodnější podestýlku do něj. My máme rohový záchod na chalupě, protože tam má Ferdík menší klec a obdélníkový se tam nevejde, a máme tam stejný problém s čůráním. Králíčkovi nevysvětlíš, kterým směrem se má natočit nežli zvedne ocásek. :)
  25.5.2018 09:11Kájka
  Janča: A kdy tak rychle dýchá? pořád nebo jen někdy?
  Králíci dýchají rychle (i se u toho jakoby klepou), když je horko. Není to v poslední době tím?
  25.5.2018 11:53katyvypl
  Janča88: Myslím, že je to zcela normální, kdo králíčky moc nezná, přijde jim, že se pořád třepou a dýchají jak o závod. :-) I mně to tak ze začátku připadalo. Náš králíček má navíc ve zvyku za námi chodit do koupelny, když si čistíme zuby a vždy se tam vyvalí přes záda na bok (opravdu s sebou vyloženě mrskne) na podlahu a vypadá, jak kdyby ho kleplo, má i zavřená očka. Ale pak je otevře a hrozně si to lenošení užívá. :-)))
  25.5.2018 18:14Kájka
  katyvypl: Tohle přesně dělala naše králinda. To býval ranní rituál - když jsem vstala, nejdříve dostala krmení, pak přihopkala za mnou do koupelny, kde sebou flákla :)) čímž strašně provokovala, protože já brzo ráno... vypravujíc se do práce... a králinda -pohodička, leháro... :-))
  27.5.2018 11:42Terka1111
  ahojte chcela by som sa spýtať náš kralik stále hrizie klietku v noci sa to už nedá vydržať nemáte niekdo niaky typ ako ju od toho odnaučit.. neviem ju zobrať ani na ruky velmi sa bojí nemate niekdo niaku radu?........ďakujem za odpoveď
  27.5.2018 13:05Bocman
  Králík hryzající klec chce ven, nudí se. Dělá to často v noci, protože je to v podstatě noční zvíře. Jak často králindu pouštíš z klece a na jak dlouho? Měla by být puštěná co nejdéle, ideálně pořád v rámci jednoho pokoje, kde zajistíš kabely, aby je nemohla okusovat. Prostě králíkovzdorná úprava. Kdybys ji nemohla často pouštět, je dobrým řešením aspoň větší ohrádka. Měla by tam víc místa. Tady dole na stránce jsou alba uživatelů, někdo tam určitě ohrádku bude mít, podívej se tam pro inspiraci.
  Píšeš, že se králinda hodně bojí. Tím pouštěním by se bát přestala, začala by se socializovat, ochočovat. Zavřená v kleci se neochočí, nemá tam žádné podněty. Ale do náruče (na ruky) ji neber, to nemají rádi ani úplně ochočení králici. Chtějí cítit pevnou půdu pod nohama. Jinak mají pocit, že je něco ulovilo, třeba dravec.
  27.5.2018 13:23leprechaunek
  Terka1111: líp než Bocman bych to nenapsala. :)
  Jsou lidi, co ti poradí klec přehazovat dekou, dávat na chodbu nebo třeba "babské rady" potírat octem... Pokud chceš spokojeného králíka, je vhodné, aby měl víc prostoru. Ohrádka je výborná varianta, ale pokud bys měla možnost mu zabezepečit pokoj, není problém mít králíka i na volno, jen se záchůdkem, miskou a jesličkami. :)
  27.5.2018 15:52asha
  Dobrý den,
  24.5. se narodilo 9 králíčat. Samice a 7 malých to nepřežilo. Zbyli dva. Krmím je cca po třech až 4 hodinách kočičím mlékem. Místo vody používám lipový čaj,vodu nemáme moc dobrou. Zatím se mají čile k světu. Jsou pod žárovkou aby měli teplo. Potřebovala bych vědět kdy budou mít termoregulaci a také kolik vlastně tak malí prcci vypijí. Začínali první den na 0,5ml a teď už vypijí 2ml.
  27.5.2018 16:39bibianna
  Ahojky, prosím o radu,jestli někdo víte...může králík sušenou přesličku? V jídelníčku sice není,ale je součástí urologickych přípravků pro králíčky.Moje malá měla problém před několika měsíci s močovým kaminkem,podáváme Alfa vet URO kapičky a vím,že přeslička je výborná na močové cesty.Tak bych ji nasušila a podávala i takto...Předem děkuji za případné rady😉🐇☀☀🌸🌼
  27.5.2018 17:39Nicol41527
  Ahoj, chci se zeptat, stane se něco kralickovi, když mu dam travu, která byla pohnojena už tak před měsícem? Děkuji za odpovědi. Neuvědomila jsem si, ze je pohnojena a dala jsem mu tak dvě plné dlaně natrhane trávy.
  28.5.2018 00:03Bozenka
  Ahoj :) Doporučíte pro králíčka nějaké odzkoušené kvalitní seno? Děkuji za odpoveměď :)
  28.5.2018 07:40Daniberu
  Nicol41527: Asi záleží na tom, čím ta tráva byla hnojena, ale obecně to asi nebude zrovna nejzdravější. Jestli jí ale do teď nic není, tak bych zase moc neplašila. Rozhodně bych to neopakovala minimálně do doby, než zjistím, co to bylo za hnojivo a jakou to má dobu "rozpadu". Ber to ale ode mne jen jako laický názor. Odborník nejsem ani náhodou :).
  - - - - -
  Bozenka: Nejvíc se tady doporučuje asi seno "Pan Malina" a pak tady z e-shopu seno "králíci.cz". U toho druhého trochu hrozí, že když si ně ně králík zvykne a když pak není v nabídce, může to být trochu komplikace :). Pokud nemáš vyzkoušeno, jestli je tvůj králíček ohledně sena vybíravý, nebo ne, tak bych ho hned zase tak nerozmazlovala. Nejdřív bych zkusila nějaké normální, třeba šumavské seno a teprve kdyby ho nechtěl, tak bych ho začala nuceně rozmazlovat :). Hlavní je, aby seno hezky vonělo!
  28.5.2018 13:43Andi
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24884Ahojda tak přispěju něčím krásným naší králindě Veverce je dnes 10 let.Zdravíme ostatní králíčky at jsou zdraví vždyt to jsou ta nej stvořeníčka.
  28.5.2018 14:55Daniberu
  Andi: Úžasné! Moc gratulujeme a přejeme hodně zdraví do dalších šťastných let!
  28.5.2018 19:03Zany
  Andi: Veverka je krásná, taky přejeme ještě co nejvíce spokojených let bez zdravotních problémů.
  28.5.2018 19:42katyvypl
  Jsem už úplně zoufalá. :-( Náš Eliášek má už od února nonstop slzení z očí. Žádné kapky nepomohly, tak ho minulý týden na veterině přispali a pročistili mu oční kanálky s tím, že to proběhlo dobře a že to vypadá, že je po problému. Bohužel není, je to pořád stejné, z očí mu teče neustále, je to takový mléčný výtok a naprosto mu slepuje chloupky kolem očí. Už vážně nevím, co dál, nikdo z veterinářů netuší, čím by to mohlo být.
  28.5.2018 19:49Alpa
  Katyvypl - a kontrolovali mu zoubky ?
  28.5.2018 19:56Kájulín
  Dobrý den, ještě se vrátím k senu může být i pořádně usušená a několikrát obrácená tráva?? Děkuji všem za odpověď.
  28.5.2018 20:01katyvypl
  Alpa: To ještě ne, paní veterinářka říkala, že vzhledem k tomu, že je mu teprve 10 měsíců a žere naprosto normálně, si nemyslí, že by to mohlo být způsobeno přerůstáním zubů. Každopádně nám nezbývá nic jiného, než to zkusit, protože vše ostatní už jsme asi vyloučili.
  28.5.2018 21:34bibianna
  Andi: Veverka je krasna a vypadá jako mláďatko a ne na 10let!👍😀🐇Přejeme jí s Belunkou hodně moc zdravicka a ať vám dělá ještě spoustu let, spoustu radosti!🌼🌼❤
  28.5.2018 23:39Honza.97
  Dobrý den chtěl bych vás poprosit o radu. Mám asi 9ti měsíční zakrslou králičici Rózinu. Vzali jame si jí když jí byly dva měsíce. Byla hodná, i docela mazlivá, ale nikdy teda nebyla na válení se vedle mě a mazlení. Spíš mi přijde, že to jakoby překousává to mazlení.. Dala se brát do ruky, moc problémů nebylo, někdy teda kousla, ale jen trochu štípla.. Později zacala byt vice agresivni, vrčí, i by kousla a to jí hladím jen v situacích kdy mi to přijde vhodné.. Žije si hodně svým životem, před tydnym prekousala kabely od internetu.. byly za skříní, dostala se tam ze odtahla polstar, ktery tam ale byl uz asi 4 měsíce, nevím co to do ní vjelo, pubertu už prodělala, bývala horší.. Ale stále mě mezí, že jsem na ní hodný, dávám jí naklonost, ale kdyz jo jdu pohladit kdyz lezi na koberecku vetsinou se do sebe stáhne a vypadá to, že se bojí, ale jak kdy, ale na nové lidi je teda jak pes.. Jediný kdo ji dokaze zvednout so ruky je muj bratr, z toho má nejspis velky respekt.. Bojím se ze jeji chovani se bude stupňovat.. Nemáte nějakou radu ? Vím, že je tu moznost kastrace, ale to se mi úplně nelíbí abych pravdu řekl.. Doufám, že alespon nekdy za mnou prijde a bude chtit pohladit, nekdy za mnou prijde, ale jakmile se pomalu blizil rukou hned utece.. Hladit se nechá jen někdy, ale spokojená nevypadá, zkoušel jsem vše, ale už jsem v koncích.. Snad mi někdo z vás poradí :/ Děkuju :)
  28.5.2018 23:57leprechaunek
  Honza97: spousta, a tím myslím opravdu SPOUSTA, králíků nějaké zvedání, nošení a tahání naprosto nesnáší.
  Pokud se něco králíkovi nelíbí - kousne.
  Ergo: ta chudera vám DLOUHODOBĚ dávala najevo, že jí děláte něco, co se jí nelíbí a vadí, a teď se strááášně divíte, že se vás bojí...???

  Pokud chcete radu, tak ji nechte, nechytejte, netahejte, nehlaďte a dejte jí pár měsíců, ať se vzpamatuje. A ty měsíce myslím úplně bez přehánění - vy jste to zvířátko a jeho důvěru zradili nejtvrdším možným způsobem, takže vám bude sakra trvat, než si ji ONA k vám vybuduje zpátky. Vynucovat si náklonnost násilím prostě fakt nefunguje. A ten králík to tahání a zvedání a hlazení ve chvíli, kdy on na to nemá náladu, jako silné omezení svobody a v podstatě násilí opravdu bere.

  Takže teď jí dejte hodně, hodně, hodně času. Pak vám možná začne důvěřovat, pokud začnete opatrně - posadit na zem, nechat přijít, event. dát pamlsek, zase se zvednout a jít. Až ona se u vás bude cítit dobře, můžete se s ní bavit o nějakém hlazení. Ale to fakt může trvat celé týdny.

  Stručně a polopatě - je to živý tvor, má svoji vůli. Jednejte s ní taky. Jestli chcete něco muchlat v náručí, opatřete si dost plyšových polštářů.

  Jinak kastrace občas u vzteklých samic pomůže, ale v případě, že se jedná o hormonálně podmíněné jednání, "náladovost", falešnou březost atd. U vás nemá problém s hormony co dělat a kastrace by absolutně nic nezměnila. Tady jaksi potřebujete změnit spíš vy než ona.
  29.5.2018 00:17Honza.97
  leprechaunek - Vůbec to nebylo tak, že bych jí chtěl nějak furt nosit nebo tak něco, když se jí to nelibilo přestal jsem a zkusil to další týden. Myslím, že zrovna čas je to co uškodí, jelikož je dost temperamentní, je dost možné, že když jí teď třeba dva týdny absosutně nechám, treba i bez malého pohlazení, přestane se mnou uplne komunikovat, myslim ze chyba nastala prave v tom, ze jsem ji nechaval az moc casu na zvyknutí, byl jsem na ní hodný (dobře párkrát jsem po ní třeba hodil kapesníček, ale vždy z dobrého důvodu - například kousání skříně, jelikož zvyšování hlasu absolutně nepomáhalo) nebylo to tak, že bych jí přes její nechuť chtěl tahat nebo mazlit.. Každopádně moc děkuji za radu :)
  29.5.2018 01:39leprechaunek
  Honza97: myslíte špatně. Nic takového, jako "moc času bez kontaktu", u králíků neexistuje. Ochočit se dají i králíci, co strávili několik let v králíkárně v podstatě jen s minimálním lidským kontaktem - a to bez problémů a do normálního mazlení - ovšem u nich na zemi a když oni mají chuť.

  Bez urážky, ale kdyby vaše názory na správný postup byly správné, tak asi nejste s tou samičkou tam, kde jste teď. Taky pokud vás opakovaně kouše, tak ONA to asi brala o dost vážněji, než to berete vy.

  Honzo, jelikož jste chlap, řeknu vám to na rovinu: vytáhněte hlavu z p*dele a zamyslete se. Tady nejde o to, kdo z nás dvou má pravdu, a vpodstatě ani o to, jak velkého de*ila tu z vás udělám nebo nakolik si tak budete připadat vy: jste tu anonymně, nikdo vás nezná, nikdo neví kdo jste a na tenhle váš příspěvek si za dva dny nikdo nevzpomene.

  Takže prosím, nechte svoje ego někde za hranicí monitoru a poslouchejte. U zvířat nejde o to, jak to vidí páníček, ale VŽDYCKY jde o to, jak to vidí to zvíře.

  Ta zvířata mají svoje povahy, mají svoje návyky, svoje instinkty. Do různé míry, prostě každé je jiné. Absolutně to jediné, na čem při řešení vaší situace teď záleží, je to, jak to vidí ten KRÁLÍK.

  Pokud on se ohání zuby a nevěří vám, děláte něco blbě. Podle vás je to oukej, podle něj NE. To je podstata, od toho se musíte odpíchnout. To zvíře má s vámi problém!

  Říct si "ale já si myslím, že to je dobře" navzdory tomu, kam jste to s ní dovedli, je, promiňte, přituplost největšího kalibru.

  Kontakt s mírou podle vás a vašich názorů očividně nezabírá. Tak zkuste verzi podle názorů toho králíka. Ve chvíli, kdy jemu míra a způsob kontaktu bude vyhovovat, nebude mít důvod ani být agresivní, ani nedůvěřivý. Spíná vám to trošku?

  Jako jo, může se stát, že vás potom nebude vyhledávat vůbec - prostě králíci jsou populace jako každá jiná, a to extrémní půlprocento, co s člověkem nepeče, reálně existuje i tady na diskuzi.
  Stejně tak se může stát, že králice je čirou náhodou králík lehce nekontaktní - že jí opravdu bude stačit pár minut kontaktu s vámi denně a žádné velké hlazení. Ale takového králíka stejně nepředěláte! Jako jsou lidi samotáři, tak jsou i králíci samorosti. Taháním a vynucováním je nezměníte - teda vlastně jo, ale ne v mazlivé zvíře, ale v agresivní bestii.
  Ten zbytek králíků je taková normální populace, přiměřeně kontaktní a více či méně mazlivá - a to "méně" je velice častý jev. To fakt nejsou panenky na hlazení.

  Pokud jí dáte čas a prostor, dozvíte se akorát to, jaký ten králík přirozeně je, nic víc a nic míň. Že prvotně zájem o kontakt s vámi ztratí, s tím musíte počítat, jako důsledek dosavadního jednání s ní. Ale to se samo obnoví, až nabyde pocitu bezpečí a důvěry k vám.
  Ale do čeho se to obnoví - respektive do jaké míry "mazlitelnosti" - to vám nikdo nepředpoví. Jak už jsem tu řekla asi dvacetkrát, králíci od přírody často mazlové nejsou. A jen tak na okraj, s devítiměsíční samičkou zdaleka nejste za pubertou, bacha na to.

  Ale každopádně, nátlak na zvíře za hranici toho, co je mu příjemné, vede vždycky jediným směrem, a to do háje. K nedůvěře a agresivitě. To je naprosto zákonité, stejně jako to, že důvěra se nátlakem prostě nezískává. Ani příkazem.

  Vaše jediná šance je tohle všechno zkusit pochopit a přijmout. Pokud v jednom příspěvku napíšete, že při zvedání někdy kousla, a v druhém, že neděláte nic proti její vůli, lžete sám sobě do kapsy.

  Přeju hodně štěstí vám oběma.
  29.5.2018 07:13Honza.97
  leprechaunek - Páni ! Vůbec jsem nečekal, že by jste mi odpověděla tak dlouhou zprávou. A ano máte pravdu a moc děkuju. Ale bohužel né všechno se dá takzo vyřešit.. Chápu, že jde o to jak to vidí to zvíře, ale zrovna dnes ráno, pustil jsem jí s klece, dal trošku salátu, vypadala mile, hopsala po bytě, pak kolem ní jen projdu a zavrčí.. Opravdu se obávám, že u ní by více volnosti, vlastně i času mohlo rapidně uškodit, nevím jak to vysvětlit, vím, že to zní divně, ale je to tak.. Ona si žije hodně svým životem už teď, jak by žila potom to je otázka, ale samozřejmě to zkusím, i s rizikem toho, že už to skoro ani nebude můj králík no.. Ono je opravdu velice těžké její chování popsat, ono se nedá říct, že je to vyloženě agresivní králík, spíš se přikládám k tomu, že je velice temperamentní a svá.. Navíc je velice vybíravá a na nějaké pamlsky jí neužije.. Je to s ní opravdu těžké, se mnou nejspíš také. Dovolím si ještě jeden příklad, vždy když jí na noc zavírám do klece, docela dost vrčí, ale s tím se třeba nic dělat nedá, puště ou jí už přes noc nenechám, rozkousaný polštář a celý s prominutím pos*aný a po*uraný gauč stačil, ráno jí už nijak najevo nedám, že udělala něco špatně. A takhle to není jen u zavírání na noc, někdy se zkrátka i ona musí smírit s mými pravidly. Ještě jednou moc děkuji za váš čas a rady moc si toho vážím :)
  29.5.2018 09:40Kulda4
  Zdravím ,prosím o radu jak mám rozpapat ušaka,je po operaci,vše je v pořádku ale pořád trucuje s tím papanim
  29.5.2018 10:25rega
  Kulda4: bohuzial jedine dosledne dokrmovat, kym sa usiacik neuraci papat sam.
  - - - - -
  Kulda4: a nejaka cerstva mlada travicka ci kusok salatoveho listu by nezbral? Aby zacal aspon s niecim on sam (porpi dokrmovani kasou).
  29.5.2018 10:28Simatko
  Kulda4: U nás pomohly listy pampelišky. Doporučila veterina.
  - - - - -
  Janča88:
  Králíkovi, který rychle dýchá a klepe se, je veliké horko.
  29.5.2018 10:42Berunkas
  Honza.97: tvoje samička mi dost připomíná tu moji, ve všem. Od mala byla nekontaktní, nespolečenská, uvrčená a že má k dispozici 3+1 zjistila po půl roce. Sice mi to "rvalo srdce", že ji nemůžu hladit a ňuchňat jak jsem byla zvyklá u těch předchozích dvou ale králíka nepředěláš. Teď jsou jí dva a čtvrt a sama začala vyhledávat naši společnost, musí do všeho strkat čumák a u všeho asistovat ale pohladit se nenechá do teď, ona do tebe ňufat může, ty do ní ne :) Prostě jsme jenom museli najít způsob jak se k ní chovat abychom ji rozčilovali co nejmíň a zároveň to bylo pro nás snesitelné. Večer když se jde spát tak ji má táta naučenou že se nasypou granule do misky, nesou se směr ohrádka, ona mu už běží naproti, pak se opře packama o ohrádku, dostane dobrotku, táta ji dá granule do ohrádku aniž by byl sežrán a jde se spát. Ráno když ji pouštíme z ohrádky tak si u toho madam zavrčí, protože nám to trvá dlouho. A čím víc volnosti mít bude, tím míň bude mít potřebu dělat bordel. Je ale důležité byt zkrálíkovzdornit.
  29.5.2018 10:58Kulda4
  Dokrmuji kaší občas si sám vezme kousek jetele ,listy pampelišky ,
  29.5.2018 11:09Daniberu
  Honza97: Holky už ti toho napsaly dost, ale já jen ještě dodám, abys jim věřil :). Právě to, jak píšeš, že vrčí už jen když kolem ní přejdete, svědčí o tom, jak moc se obává, že ji budete zase "nepřípustně" obtěžovat a chce vás tím varovat, abyste to nedělali. Někdy se sice nedá nic dělat a manipulovat s králíkem prostě musíš, ale to jsou výjimečné situace. Náš králík je takový ten "střed". Chodí se mazlit, nechá se pohladit v podstatě kdykoliv, ale pouze s pevnou půdou pod nohama. I s touto "nechovací" náturou přežil bez psychické újmy měsíční dokrmování na klíně a časté návštěvy veteriny a uražený byl pokaždé jen chvíli. Myslím si ale, že to bylo právě tím, že jsem ho do té doby nikdy zbytečně nezvedala a neobtěžovala, když o to nestál. Pak ani toto přechodné násilí tu důvěru, kterou v předchozí době získal, nenalomilo.
  Přeji ti, aby tvoje samička byla, po překonání toho trochu nešťastného začátku, kontaktnější, než ta potvůrka Berunkas (Veru promiň), ale počítat s tím, že i to se klidně může stát a že je pořád lepší mít sice nekontaktní, ale spokojenou králindu, než z ní "nevhodným zacházením" udělat nešťastnou a ze strachu agresivní kousavou potvoru.
  - - - - -
  Kulda4: Děláš to dobře. Vydrž, opravdu poctivě dokrmuj a podstrkuj dobroty. Když už občas něco sám sní, je to na dobré cestě :).
  29.5.2018 13:51ctulka
  Kulda4: Děláš to dobře. Nebuj,chce to trpělivost. My začínali dětskou přesnídávkou aby aspoň něco slupla.
  ¨Snažila jsem se vybrat a vyzkoušet,co by mu sedělo a zabralo to.
  29.5.2018 14:32Kulda4
  Ctulka on je právě mlsoun jen tak něco mu nechutná
  29.5.2018 16:15Zuzka007
  Zdravím máme problém s naší kralikandou má rok a půl. Je kastrovaná a sem tam hodně náladová. Před týdnem a půl ji začlo hrozně křičet v bříšku přestala pít a jíst a začla být jen zalezla v kleci. Hned po víkendu jsme ji vzali k veterináři protoze se nám to vůbec nelíbilo. Ten ale nic nenašel bříško i traveni má podle něj v pořádku. Dal nám nějaké léky vitamíny v in stříkačce ale ty jsme do ní dostali jen trochu. Předevčírem ji v bříšku křičet sice už přestalo začala trochu pít ale jídlu se stále vyhýbá sní tak list salátů jinak nic víc. Chtěla sem se zeptat jestli nevíte o něčem co by nám ji pomohlo rozjist? Když z lékařského hlediska je zdravá. Předem upozorňuji že tekuté seno do ní taky moc nedostaneme je v tomhle hrozně nedůvěřivá takže chytit ji a dát jí léky je marný boj. Doktorka říkala že to může být i teplem nebo jí něco mohlo přeletět přes 👃
  Děkuji moc za rady
  - - - - -
  Ne křičet ale krucet
  29.5.2018 18:10Susedka
  Jak to prosím máte vyřešené s "výběhem" pro králíčka? naše holky ji mají v pokojíčku, přes noc v kleci, přes den jim tam běhá...jen pořád dělá víc a víc škody..okusuje papuče, krabičky, udělala díry po povlečení, teď už i dveře...má různé kousátka v kleci, ale to ji nezajímá....máte pro vaše králíčky nějaký zakrytý výběh? Děkuji moc za radu!
  29.5.2018 19:39eff
  Zuzka007 - může mít nafouklá střeva. Na plyn ve střevech nám doktorka doporučovala kapky Espumizanu, popř. Saab Simplex a někdy pomůže probiotikum (např: Protexin professional, nebo Protexin Bio-Lapis)
  29.5.2018 20:15Zuzka007
  eff: to by doktorka poznala když ji ohmatával bříško ne? Říkala že střeva má v pohodě i ze nějaký bobky tam má. Ale bio lápis jsme zkoušeli dávat do vody ale ani se toho nedotkla. Co myslíte mám zkusit znovu tu veterinu? Seno jakž takž ji ale granule už vubec
  29.5.2018 20:22Rady...
  Dobrý den, můžu se zeptat jak poznat, že králíček nevidí? Děkuju za odpovědi
  30.5.2018 09:05Daniberu
  Zuzka007: Pokud králíček jí alespoň to seno, tak to snad nebude až tak velký problém, ale v každém případě není možné, abys konstatovala, že králíčka nemůžeš dokrmit, ani mu podat léky. Jsou případy, kdy je obojí naprostá nutnost a když to nezvládneš, přijdeš o něj :(. Doporučovala bych, abys mu zkusila zatím alespoň dát k pití místo vody odvar z kmínu (vychlazený), nebo kup kapičky pro mimina Sab simplex. Obojí by mělo pomoci v případě, že jde o mírné nadmutí. Pokud by se jeho stav nelepšil, tak bych šla opravdu opět na veterinu, ale měla by být specializovaná na králíky. Ne každý veterinář se v jejich problematice orientuje.
  - - - - -
  Sousedka: Pokud nemáš možnost přizpůsobit některou místnost, nejlépe tu, ve které trávíte co nejvíce času, tzv. "králíkovzdorně", asi by bylo vhodné pořídit ohrádku, aby dobu, kdy ho nemůžeš hlídat, nemusel trávit v malém prostoru klece. Jestli by bylo nutné zabezpečit ohrádku i shora záleží na tom, jak velký a jak odvážný je to skokan :).
  - - - - -
  Rady..: Přesně nevím. Nemám s tím zkušenost. Myslím, že pokud je králík ve svém známém prostředí a oslepne postupně, tak se to nejspíš poznává dost špatně. To bys ho asi musela dát někam, kde to nezná a pak by se zřejmě pohybovat s větší opatrnosti, než je "normální". Taky bys možná mohla zkusit mu nabídnout z ruky, kterou bys dala trochu výš nad něj, nějaký pamlsek. Nesmělo by to ale být moc blízko, aby to nemohl cítit. Pokud hned zareaguje a panáčkuje, tak pravděpodobně vidí, pokud si toho nevšímá, tak asi ne. To jsou ale jenom moje nápady, možná tedy hloupé :). S jistotou to pozná veterinář.
  30.5.2018 09:30Kulda4
  Dobrý den co chutná ještě kralickovi?Aby secrozjedl ,granulky prostě nechce ,seno taky moc ne jen to zelené si ďobne je to druhý týden co je po té operaci
  30.5.2018 12:58Daniberu
  Kulda4: Máš pravdu, že už je to po té operaci dost dlouho :(. Dokrmuješ opravdu poctivě? Nevím, co ti poradit. To, že alespoň trošku jí je sice dobré znamení, ale už by, brouček, pomalu mohl začít jíst normálně. Pokud nemá průjem, tak mu můžeš dál podstrkovat "zelené" rovnou pod čumáček. Mívají rádi třeba nať z mrkve, kopr, z bylinek třeba bazalku a zeleninu, kterou má rád. Taky můžeš zkusit sušené bylinky. Jinak nevím. Důležité ale opravdu je poctivě dokrmovat. Já mám alespoň tu zkušenost, že když můj králík "stávkoval" s jídlem, tak rozhodně neplatilo, že když jsem s tím dokrmováním trochu polevila, tak víc jedl sám, ale právě naopak. Držím palce, aby vám to trápení s jídlem co nejrychleji přešlo a ušák zase začal baštit, jako dřív.
  30.5.2018 13:19Kulda4
  Daniberu dokrmuji ho pořád,nať z mrkve mu taky dávám tu si trochu vezme ,je hrozný s tím vybíráním nic mu jen tak nejede
  30.5.2018 13:23Lotynka11
  Zdravím a po týdnu se hlásím s Fufu a její encephalitozoonozou. Včera jsme měli výsledky z krve a zjistilo se že má vysokou chronickou hodnotu. Nicméně je to stoprocentně potvrzený. Ale my jsme holky šikovné a po týdnu Panacuru máme hlavu jen trošku křivou a jsme fit :) snaží se lítat jak magor a je plná života jako kdyby jí nic nebylo :) Panacur budeme jíst 3 týdny a pak se uvidí. :) ještě jednou děkuju všem za prvotní uklidnění :)
  30.5.2018 13:53Daniberu
  Lotynka11: Moc ráda slyším dobré zprávy :). Já sice nevím, co znamená vysoká chronická hodnota, protože nám po výsledcích pan doktor jen řekl, jestli je encefala aktivní, nebo ne, ale hlavně že je na tom Fufu už takhle dobře :). Určitě zvládne držet tu bestii na uzdě! Náš králíček ji také má. Pár let byla aktivní, teď už pár let "spí" a já doufám, že už se nikdy nevzbudí :). Ona je každá encefalitozoonoza chronická. Vyléčit nejde. Pokud se to ale v počátku zvládne a pak hlídá a dokud je ta mrcha aktivní pravidelně se v termínech určených veterinářem přeléčuje, králíček může žít, jako by žádnou nemoc ani neměl :).
  30.5.2018 17:41Bocman
  Kulda4: My jsme si s naší minulou králicí Bocmanicí taky užili s dokrmováním. Rozjíst jí po několika operacích (kastrace, nádor v hrudníčku) byla dřina. Tehdy se osvědčil můj muž, který jí s neskutečnou trpělivostí z ruky nabízel stébla sena. Ona nechtěla žrát, vždycky to jenom očichala nebo překousla a nechala být. Ale on se nikdy nevzdává! Prostě si k ní lehnul na zem a klidně 15 minut to zkoušel.
  31.5.2018 06:57Lotynka11
  Daniberu : To že jí vyšla vysoká chronická hodnota znamená že je vidět že to má v sobě dlouho a že už nějakou dobu je aktivní, jen to nebylo vidět. Jo mám z ní hroznou radost ale je boj jí dávat léky :D to se s ní vždy pereme :D no uvidíme za jak dlouho ho uspíme šmejda parazitního.
  31.5.2018 07:51Demelza
  ahojte, po dlhej dobe potrebujem radu. nasa Sunny od vikendu menej jedla, malo bobkovala, mysleli sme ze ma nafuknute brusko, tak som jej varila kminovy caj a snazili sme sa dostat do nej sab simplex, v pondelok zacala slintat, na veterine nam povedali, ze pravdepodobne to bude prerastena stolicka na pravej strane, ale doktor to nevidel poriadne - doteraz sme nikdy taky problem nemali, zuby mala vzdy v poriadku, moze to byt vekom? kazdopadne odporucil brusenie v narkoze, ked som sa pytala na inhalacnu narkozu, povedal, ze by dal klasicku, z coho nie som nadsena, predsa kralik ma svoj vek. mame si to premysliet a dat mu vediet. inak nam nedal nic, ani proti bolesti, kralik sa chvalabohu rozjedol (ale papa skor makke - zeleninku, byliny, obcas granulku, seno minimalne), uz aj produkcia bobkov sa zlepsila ale stale ma celu tu pravu stranu papulky oslintanu, takze by som to chcela co najskor poriesit. prosim skusenejsich o nazor - mozu to byt teda tie zuby a jedina moznost je brusenie? co by som este mala od dr ziadat - ake ine vysetrenia, lieky?
  31.5.2018 10:10Simatko
  Lotynka11
  Ahoj, to je dobře, že je FUFU v pohodě. My jsme takhle už rok po encefalce. :-))
  Panacur je super!
  31.5.2018 12:44Petra774
  Dobrý deň,prepáčte že som nenapísala skôr, ale až teraz mam viac času,tak boli sme na veterine a zistilo sa, že má obličkový kameň, mali sme 2 možnosti, buď ho dať uspať (veterinár povedal, že si už toho veľa prežil, mal 5 rokov, a možno by to preňho bolo lepšie) alebo operácia, dali sme ho na operáciu a našťastie sa prebral (v piatok), dávali sme mu papať, robil bobky ale nečúral, v nedeľu sa to zhoršilo, v pondelok sme boli objednaní na 15, ale ja som ostala s ním doma a išli sme tam cca o 11, už ani nerobil potrebu, povedali nám, že má nijakú tekutinu v bruchu, že s tým by sa už nič nedalo robiť, bolo by lepšie ak ho dáme uspať, zobrali sme si ho ešte domov a rozmýšľali sme, o pol hodinu sme sa vrátili a dali sme ho uspať, vzhľadom na to, že sme už vedeli čo bude preň lepšie. Ďakujem veľmi pekne za každú radu,máte úžasnú stránku, je veľmi nápomocná.
  31.5.2018 20:54leprechaunek
  Demelza: chce to rentgen, ale ten se dělá taky pod přispáním. pokud váháš nad věkem, tak k jinému vetovi... Víc moc rady asi není...