od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Červenec v roce 2018
 • Zobrazuji 168 zaznamu.
 • 1.7.2018 10:34Daniberu
  Evelýnka: Já ti neporadím. Ono je to totiž těžké. Pokud by ses rozhodla pro pořízení nového kamaráda, tak bych doporučovala jedině kastrovaného samečka. Ovšem jak sama tušíš, pravděpodobnost, že jí to pomůže není větší, než možnost, že ho nesnese. Záleží na hodně faktorech, jako je povaha obou, ale někdy i to, jestli si budou "vonět", nebo ne. Každopádně by měl být ochotný se jí podřídit, ale poznat to asi moc nejde :(.
  Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli jste nechávali Esterce dělat testy na encefalu. Pokud byla v tak úzkém kontaktu s tou nemocnou, tak je asi dost pravděpodobné, že ji má taky. Pokud ano a byla by aktivní, hrozilo by, že by se ten další králíček taky nakazil. Pokud by to bylo mládě, nebo měl slabou imunitu, asi by to moc dobré nebylo :(.
  1.7.2018 11:08Matys323
  Zdravím, chtěl bych se zeptat k pár věcím k chovu.
  Máme doma samečka zakrslého beránka, kterému jsou skoro 4 měsíce. Teď máme možnost získat samičku.(3 měsíce) Samečka máme ve velkém kotci. Myslíte, že k němu tu samičku můžu teď dát? Dělám pro ní kotec, tak by tam cca týden chvíli byla. Když by to nešlo, mám v záloze klec..
  Nevím totiž, zda by se spolu chvíli snesly...
  1.7.2018 12:14Salla
  Matys323: samec by ji uz mohl nakryt, coz by pro ni mohlo mit dost vazne nasledky v tak mladem veku.
  1.7.2018 13:45Evelýnka
  Daniberu: Dělali a testy byly také pozitivní s tím, že Ester je aktivní živel a nikdy se jí žádné příznaky neobjevily, přesto dostávala raději léky a paní doktorka říkala, že už se teď nemám ničeho bát. Evelýnka byla vždycky taková ubátá kamarádila jen se ségrou a už od malička měla těžší zadní nohy, jakoby tvrději hupkala, tak je možné, že už to měla od malička a dostihlo nás to až teď. Bojovaly jsme asi půl roku, někdy byla úplně v pohodě, ale pak už jí selhali nožičky úplně, tak jsem jí nechala uspat. Esterka bere i kočku parádně, pořád se prohánějí a doráží, když k nám někdo projde s pejskem, taky reaguje dobře. Miminko bych určitě nechtěla, chtěla bych poskytnout domov nechtěnému ušákovi třeba 2letému. Jenže mám strach z toho, abych ho pak také nemusela dát pryč, ale ničí mi to srdce, když vidím jak jen leží v kleci a kouká, když předtím řádila jak ďábel.
  1.7.2018 22:42Jasmina
  Dobrý večer, stane se něco když králíka píchne opakovaně komár? Bydlíme v bytě, kde sice máme v oknech zabránu proti hmyzu, ale i tak se k nám nějaký ten komár zatoulá. (Králík je naočkovaný proti myxomatoze)
  2.7.2018 03:21Salla
  Jasmina: nic by se stat nemelo.
  2.7.2018 09:24Jana0013
  Dobrý den,
  máme asi 8 měsíční samičku králíčka. Je strašně útočná, co se stím dá dělat? děkuji.
  2.7.2018 11:34Salla
  Jana0013: popis situace ve kterych utoci. Mnohdy se zjisti, ze problem neni v kralikovi, ale jen v nepochopeni ze strany majitele.
  2.7.2018 12:51Jana0013
  Sall: útočí např. když jí sypu žrádlo nebo chci něco odebrat z klece.
  2.7.2018 15:15Salla
  Jana0013: tak to je uplne normalni chovani u kraliku. Kralici jsou teritorialni a klec je jejich nora. Navic je to uzavreny prostor,kde nemaji kam utect v pripade nebezpeci. Do klece se nesaha,pokud v ni je kralik. To te napadne temer kazdy. Zradlo sypej a v kleci se hrabej jen kdyz tam kralik neni.
  2.7.2018 18:27Puma
  Zdravím,
  chtěla bych se zeptat, zda je rozumné snažit se vykoupat více než jedenáctiletého králíka, popřípadě jak na to a na co si dát pozor.

  Náš Jack bohužel trpěl na chronické záněty očí, až se mu z nich uvolnila vazivová blanka kolem oka, která jej nutí permanentně slzet. V jeho věku se to bohužel řešit nedá (musel by mít narkozu), tak poslední dva až tři roky jen kapeme speciální kapičky, které však můžeme kapat jen dva, max tři týdny a následně má zase tři až čtyři týdny nucené pauzy, jelikož by kapky mohly způsobit poškození rohovky.

  Díky tomuto problému mu permanentně teče nejen z oka, ale i z nosu, a jak se čistí, má zanesené i packy. Cucky jsem mu vždy opatrně odstřihávala a "omývala" ho vlhčenými ubrousky, které pomohly srst jakž takž vyčistit. Jenže teď se mu zahrudkoval i zadeček a zadní nohy (nechápu jak, jedná se o oblast kolem genitálií, řitní otvor má čistý) a na předních nohách se mu srst zadredovala natolik, že má část kůže holou.

  Samotného ho to musí rozčilovat, tak bych mu chtěla nějak pomoci, ale na druhou stranu mu nechci spíše přitížit. V životě koupaný nebyl.
  Jinak mám doma hydratující šampon na citlivou kůži přímo od veta, ale původně jsme ho dostali pro nemocného psa, tak nevím, zda ho lze použít. Název netuším, jelikož nám byl odlit z většího balení.

  Co myslíte? Mám ho zkusit nějak šetrně vykoupat v umyvadle, nebo mu jen ostříhat cucky a očistit vlhčeným ubrouskem, jak jen to půjde, a nestresovat ho více, než je nutné?

  Díky za rady a hezký večer všem :)
  2.7.2018 18:48leprechaunek
  Puma: zkombinovala bych to. Co půjde, to OPATRNĚ odstřihejte - ale opravdu pozor, protože králičí kůže je hodně tahací a hodně snadno se stříhá :((( Takže dva lidi minimálně, ale to je asi jasné.
  A ten zbytek zkuste opatrně vykoupat.
  Šampon na citlivou kůži nevím, ale popravdě já už si sama nevzpomenu, čím jsme my koupali ušatou... už je to moc let :) Každopádně to nemusíte hrotit, co neublíží vašim rukám nebo vlasům, to neublíží ani králíkovi. :)
  Spíš buďte opatrní při tom koupání - králíka pevně držet, neustále jistit, pokud budete sušit třeba někde na pračce, tak nenechávat králíka ani zlomek vteřiny volně. Toho vykoupání se nějak extra být nemusíte, ale pak to chce fénovat, fénovat a fénovat. Králík schne BLBĚ. :)
  Takže si akorát nechte dost času, případně si to rozložte do dvou dní... jeden ostříhat, druhý koupat. Do koupání bez stříhání bych se nepouštěla, to s těmi cucky moc nespravíte... a když už budou zčásti pryč, voda rozmočí i zbytek.
  Bát se toho určitě nemusíte, chce to jen klid, čas, opatrnost, trpělivost, pohodu. :) To je důležitější, než čím králíka namydlíte. :)))
  2.7.2018 18:55Puma
  leprechaunek: Díky za odpověď. Dredy mu samozřejmě napřed ostříhám, ale to koupání mě děsí. nehledě na to, že mezinoží se mu celkově opečovává blbě. Skoro celý jeho život jsem repektovala jeho nechuť být zvedán, takže na takovou manipulaci moc zvyklý není (až teď na stará kolena ho zvedáme apod.).

  Ještě se zeptám, zda vadí, když se mu namočí uši, nebo mu to neublíží? Mám se mu pokoušet mýt oblast kolem nosu a očí? Samozřejmě ne šamponem, jen vodou.
  2.7.2018 19:11leprechaunek
  Puma: no... je fakt, že my jsme to měli usnadněné ochrnutým králíkem... Takže si netroufám absolutně říct, co udělá pohyblivé zvíře, kterému se to nebude líbit...
  Ještě dodám, my jsme teda koupali v umyvadle a v normální poloze, ono jak je pozvolné, tak se tam ušatá vyvalila, přední půlku tělíčka měla hezky v suchu, jeden ji držel a druhý jí opatrně osprchoval a ošamponoval podvozek. Za sebe tenhle postup můžu jen doporučit...

  Ad hlavička, ježíš, uši ne, ne, ne. Já nevím, co by udělala voda, ale po jarní epidemii zánětů uší, co tu byla, bych z toho měla panickou hrůzu...
  Jestli mýt hlavu, na to se blbě odpovídá, když člověk neví, jak moc to má zapatlané a kde... ale jo, jestli si nechá opatrně ofénovat čumák, tak to zkuste :))) Jo, hlavně pozor na teplotu, ať ho tím fénem nespálíte.
  Mě napadl ještě suchý šampon, ten jsme na králici jeden čas zkoušeli taky, ale upřímně to není nic moc na trvalé použití...
  - - - - -
  Já to řeknu ještě takhle, my jsme čistili jen zadek, asi podobně jako vy - spousta vlhčených ubrousků, pokusy s tím suchým šamponem, nakonec teda koupel...
  No, geniální metodu jsme prostě nevymysleli. Na to koupání nakonec došlo jen jednou, opakovaně si to moc nechci představovat. Ale jako co bych poradila jako nějaký vůbec vhodný postup nebo něco... to prostě nevím. Všechno to bylo tak nějak z nouze ctnost, obávám se, že u vás to bude podobně... že budete muset vyzkoušet, co půjde a co ne...
  2.7.2018 19:32Puma
  leprechaunek: Uši mu určitě nemám v úmyslu namáčet cíleně, ale pokud mu budu mýt ksichtík, který má prostě kolem nosu (hodně) a očí (trochu méně) usoplený, tak se může stát, že se blbě pohne, bude se bránit (po tom, co nám umřel pes před pár měsíci, začal kousat, nikdo nevíme proč), tak se může stát nehoda. Proto se ptám, jak zlé to s těma ušima je.

  Záda mu vůbec namáčet nechci, pokud to nebude nutné, ale prostě mu umýt podvozek. jenže si vůbec nedovedu představit, jak se bude chovat. Teď jsem mu stříhala drápky a ten malý pitomeček několikrát kousnul přítele, který ho držel, tak nevím. Není to s ním jednoduché a člověk by mu nerad ublížil, dědkovi jednomu..
  2.7.2018 19:51leprechaunek
  Puma: jj, je mi to jasné... nezbývá než vyzkoušet, co půjde, no... :)
  2.7.2018 22:36Ronja
  Prosím o radu. Naše zvíře okusuje vše a chtěla bych jí to nějak "znepříjemnit".
  Co králíčkům smrdí. Nějaký éterický olej, který bych rozprášila? Četla jsem o octu, ale ten jí nevadí.
  Díky za inspiraci.
  3.7.2018 12:33Kz
  Dobrý den,potřebovala bych pomoc s mojim devíti měsíčním zakrslím beránkem.Máme ji třetí den.U chovatele žádnou zeleninu nedostávala tak jsem ji včera skusila dát kousek mrkve ale vůbec se jí ani nedotkla,tak jsem ji dnes dala novou a to samé co včera.Prostě nechce jíst zeleninu.To je můj problém.Děkuji za rady.
  3.7.2018 12:47leprechaunek
  Ronja: zkuste dát "náhradní objekty" - větve, nejlíp jabloňové, ruličky od toaleťáku, škubací krabici...
  Jinak ocet je hloupost, králíci třeba ocet ve vodě běžně přijímají, to je moc neodradí. Co dalšího nevím, tohle prostě nikdo moc nepraktikuje, ono to jako metoda odrazování od okusu má strašně mizerné výsledky :)))

  Kz: tak mu zeleninu nedávej. Můj králík taky nežere mrkev... dostává sem tam kousek salátu, jablíčka, různé kousky zeleniny - něco zbaští, něco bojkotuje. Na přilepšení stravy je to fajn, jistě, ale králíci se bez toho obejdou. Jako alternativu můžeš zkusit obyčejnou trávu, pampelišky, listí z jabloně, vrby... bylinky... možná bude králík nadšenější než za celou zeleninu. :)
  3.7.2018 13:19Daniberu
  Kz: Já bych ještě zkusila nabídnout nějakou jinou. Třeba různé natě, například zrovna z té mrkve, saláty, fenykl apod. V nejhorším se opravdu obejde i bez toho, protože někteří králíci mají problémy s jejím trávením, ale pokud to není váš případ, byla by to škoda. To, co navrhuje leprechaunek, tedy pampelišky, trávu, jitrocel a větvičky z vhodných stromů i s listím, bych taky doporučila. Třeba pak pro něj bude snažší se pustit i do té zeleniny. Už to není takový prcek, aby pro něj byla až tak nebezpečná kokcidióza, ale pokud nevíš, jestli mu předchozí majitel dělal rozbor bobků na tuto nemoc, nechala bych ho pro jistotu udělat ještě před tím, než ho začneš na tu čerstvou stravu učit. Pokud by měl totiž kokcidie přemnožené, tak by mu "zelené" moc neprospělo.
  3.7.2018 13:51Kz
  Leprechaunek:to že mu můžu dát jinou zeleninu (či něco úplně jiného) my vypadlo z hlavy :D.Děkuji


  Daniberu:Rozbor bobků asi udělaný má a proti kokcidióze přeléčena je.I vám děkuji za rady :)
  - - - - -
  Ještě mám jeden dotaz.Může zakrslý králík výhonky hrachu?Teď jsme je od někoho dostali tak nevím co s nimi.
  Děkuji
  3.7.2018 15:11Ronja
  Leprechaunek - dostala větev z jabloně a ani se jí nedotkla. Slámovou kouli s rolničkou, tu odzkoušela, ale už jí nebaví. Může větvičky z vrby?
  Dostala papírovou tašku, tu cupuje, ale jde o to, že ničí gumové těsnění na dveřích a žere to. Že to okouše mi ani nevadí, ale že to potom cpe se mi nelíbí a bojím se, že si ublíží.
  3.7.2018 16:42ála1980
  Ráda bych vám doporučila do vaší databáze veterinářů MVDr. Karbana z Rychnova nad Kněžnou. Provedl operaci našemu králíčkovi po zlomenině spodní čelisti na "bradě". Doufáme, že náš ušák zvládne rekonvalescenci a bude v pořádku, ale už nyní mohu říct, že pan doktor, který operoval, i paní doktorka, která ho přijímala (mj.předem odhadla správně diagnózu potvrzenou následně rentgenem), jsou evidentně přesně v obraze ohledně specifických potřeb králíků (např. co se narkózy a trávení týče.)
  3.7.2018 19:20leprechaunek
  Očkování na mor 2 - Zlínsko

  Přátelé, byla jsem se poptat na na naší veterině, jak by to eventuálně bylo s očkováním na mor 2. Tak samozřejmě by to šlo domluvit, jenže vakcína se dělá minimálně po deseti dávkách - což je samozřejmě pro jednotlivce objednávat a platit nesmysl.
  Nicméně jsem s panem doktorem předběžně dohodnutá, že by se nebránili něčemu na způsob hromadného očkování :) Ne ve stylu pražských a brněnské kliniky na určitý den, ale dejme tomu cca rozmezí jednoho týdne, kdy my bychom všichni v klidu stačili dorazit, jak se nám to bude hodit, a na veterině by měli jistotu, že tu objednanou vakcínu rozočkují. Samozřejmě taky za rozumnější cenu, než by byla pro jednotlivce.
  Konkrétní termín jsme neřešili, s ohledem na počasí i prázdniny bych to viděla cca začátek září. Zatím úplně předběžně, byl by zájem...? Podotýkám, že než naklušu na veterinu s požadavem, ať tu vakcínu objednají na určitý termín, budu pak chtít jmenný seznam včetně telefonních kontaktů.
  Očkování by proběhlo přímo ve Zlíně, veterina na Podhoří - moje micany mají v péči osm let a jsou fakt výborní. :)

  Kdo by měl zájem, buď se ozvěte do zpráv, na mail nebo to zvažte do podzimu, určitě to ještě v srpnu připomenu - pokud nebudou admini proti. :)
  4.7.2018 12:31Eldosaurus
  zdravím, zajímalo by mě, jestli zde má někdo podobnou zkušenost s ránou-strupem pod bradičkou jako já u své králice. Když se ji to objevilo prvně na podzim, byla jsem dost vyděšená, působilo to laickym okem jako abces, ale nebylo to plné hnisu, oba vet to vyločili, strup byl černý - mrtvá tkáň, takový kráterek. Dostala jsem antibiotika na 14 dní a mastičku, na kontrole se to už jen odlouplo a byla pod tím zdravá kůže. nechala jsem pro jistotu udělat rengen zubů, ale byly v pořádku.

  Před třemi dny jsem ji to na stejném místě objevila při mazlení (není to vůbec vidět, jen při panáčkování), shodou okolností pan vet. řešil úplně to samé v červnu i s tim, že se vzorek odesílal na rozbor, ale odpověď byla, že je to něco jako nezjistitelná bakterie-zánět.
  Stejně jako u té červnové králice doporučil vyříznutí v anestezii + dostala do termínu operace příští úterý antibiotika.
  Co jsem googlila a hledala po různých forech, nikdy jsem se s tím nesetkala..
  - - - - -
  pro otrlejší povahy foto z podzimu, teď podruhé to tak hrozně nevypadá, je to menší a ne tak černé

  http://img24.cz/images/98399203020326421972.jpeg
  5.7.2018 11:17Suk
  LYSÁ MÍSTA - PALCE

  Dobry den, zblaznili se mi kolegove a dostal jsem darem zakrsleho kralika. Protoze vim, ze je tezke je udat a soucasne jsme se s rodinou domluvili, ze se o nej postarame, mam na krku s nulovymi zkusenostmi mladeho kralika, o kterem vubec nic nevim. Doma ho mam tyden, snazim se jet podle zde uvedenych rad a hledat i info bokem.
  Posledni dny jsem si ale vsiml, ze ma lysiny na palcech tlapek a mam pocit, ze se zvetsuji. Foto zde:
  https://imgur.com/a/5sW0C6t

  - Je to normalni?
  - Pokud ne, jak resit (pokud je resit potreba)?

  Predem moc diky
  5.7.2018 12:55leprechaunek
  Suk: nelíná? Nebo nevykusuje si to? Takhle těžko říct, tím spíš když tam není nic pořádně vidět...
  Lysá místa kdekoliv na těle nejsou normální, ale může se stát, že králík masivně líná a občas se nějaká lysinka může vytvořit. Jinak by to ještě teoreticky mohla být plíseň, ale to jakože opravdu teoreticky, na packách ji tu neměl snad ještě nikdo.
  Každopádně je na místě zajít k vetovi, pokud by se tam dělaly šupinky kůže nebo to nějak dlouho nezarůstalo... i když zase pozor, mně kdysi oholené ouško na králíkovi po operaci zarůstalo asi třičtvrtě roku.
  Obecně cokoliv na kůži prostě těžko na dálku říct... :(

  Jinak kolegům na oplátku rozdat štěňata border kolií. ;) Ať si užijou, když mají tak vtipný nápady. :)))
  5.7.2018 14:00Šárka CH.
  Dobrý den,jdu si pro radu.Musi mít králík do 7.mesicu junior granule nebo může mít i klasické? Děkuji
  - - - - -
  Suk: Mám stejnou zkušenost.Dcera dostala králíčka jako "hračku" k jejím 8. narozeninám od babičky a já abych se teď o (pro mě) náročné zvířátko starala.😥
  5.7.2018 21:27KrálíčekMÍŠA
  Zdravím, dnes jsme byli na veterině v Kutné Hoře, u pana Škrdlanta, získali jsme zde na něj kontakt.
  Máme králíka, kerý mám pod pusinkou docela velkou bouli, a vylézá mu oko. Pan doktor mu vymačkal hnis z boule, chytil ho za hlavu, píchnul do boule a hnis vymačkával. Po vymačkání mu píchnul ATB, která vydrží asi tak 3-4 dny. V ponedělí se máme dostavit a udělá další vyšetření. Doma jsem pak četla různé recenze a ne všechny byly kladné. Máte s panem doktorem nějaké zkušenosti?
  5.7.2018 22:58Buub
  KrálíčekMÍŠA

  takové zvíře s abscesem na hlavě potřebuje udělat rentgen. bez toho to prostě nejde. respektive jde to zkusit o pekáčových králíků, kde je kritériem cena a kdyžtak jdou do klobás.

  Chce to rentgen, protože velmi často to není jen tak, ale celé to vychází ze zubů. Takže atb a nějaké vymačkávání nepomáhá a ani pomáhat nemůže. Řeší se to mnohem razantněji, vytržením zubů, otevřením dutiny abscesu, vyndáním oka... nebo se taky může zjistit, že stav je natolik pokročilý a zlý, že je pro všechny lepší neléčit vůbec a zvíře utratit.
  6.7.2018 09:15Anny25
  Dobré ráno, před dvěma měsíci jsme si přivezli domů malinkou králičí slečnu... Celkem si už na nás zvykla... Máme v plánu odjet na týden na chatu a máme možnost si zajistit hlídání, ale byla bych radši, kdyby jela s námi... Potřebuji se zeptat, jestli na to není ještě moc malá a aby na ni toho stresu z jízdy autem a nového prostředí nebylo moc... Bojím se, že bude natolik vystrašená, že se nás bude bát a už nikdy nebude toužit po lidském kontaktu... Cesta by trvala 45-60 min maximálně. Je lepší, aby tedy zůstala doma? Nebo klidně si ji už můžeme vzít s sebou? Předem děkuji za odpovědi :)
  6.7.2018 11:24anonym.
  Šárka CH. : Ano, musí mít... Jsou v nich živiny, které jsou pro králíka hlavně v tomto věku nezbytné.
  6.7.2018 13:41Salla
  Anny25: klidne ji vezmete. Mejte ji ale v prepravce, nejlepe pripoutanou na sedadle kvuli bezpecnosti. Nebo danou pod nohama.
  6.7.2018 14:35Monakuč
  leprechaunek:
  Eravac se má po otevření ihned spotřebovat, proto se to hromadné očkování dělá najednou v jeden den.
  6.7.2018 19:02Alpa
  KrálčekMíša - pokud si nejsi jistá lékařem, raději najdi specialistu na králíky. Bude lepší ho svěřit do rukou odborníkům. Antibiotika zřejmě problém nevyřeší a králíček bude zbytečně trpět. Takže vyhledej kvalitního veterináře, který problému rozumí, vyhodnotí ho a navrhne řešení ... Moc držíme palce a napiš jak jste pořídili, A+Z
  6.7.2018 19:17leprechaunek
  Monakuč: moc děkuju za upozornění. :) Já to řešila s místním panem specialistou chirurgem, co běžně ani neošetřuje v ordinaci, nikoliv paní doktorkou přes králíky... takže jsem ani moc nekoulela očima, když šel zkoumat, jestli na to náhodou není Nobivac :))))
  Sdělím zájemcům a zařídíme se podle toho. :) Pokud se ovšem někdo vůbec najde, zatím to moc nevypadá. :)
  6.7.2018 20:38Anny25
  Sala: Dobře, děkuji moc... Jen jsem se bála, že z nás bude mít doživotní depky :D
  6.7.2018 22:19KrálíčekMÍŠA
  Dekuji, cisli jsme sehnali zde, takze predpokladam, ze nejake zkusenosti s kraliky ma. Pry je odbornikem na male prezvykavce. Rikal nam, ze v pondeli udela rentgen a potom nám rekne, jak dale postupovat. Kdyztaj zmenime veterinare. Zatim byl volny jen on. Ostatni meli dovolenou.
  8.7.2018 09:24mikeška
  Dobrý den, mám dotaz,mají králice falešnou březost - či jak to nazvat. Byly jsme na dovolené a králici nám hlídala kamarádka, která má také králici. A ta naše po návratu domů si trhá srst a z pusy jsme jí vytáhly chuchvalec chlupů. A v šatně jsem našla další chuchvlce chlupů. Co to tedy znamená?
  8.7.2018 09:58Daniberu
  mikeška: Nazýváš to správně. Opravdu se jedná o falešnou březost.
  8.7.2018 14:01Elass
  Dobrý den, králíka chovám venku a chtěla bych mu dopřát novou velkou kralikarnu nejlépe s vybehem. Bude venku jenom s kobereckem pod sebou, a tak se chci zeptat jestli by v zateplene kralikarne byl v pohodě a mohl by zde být i v zimě. Pokud ano byla bych rada za jakýkoli typ na dobrou velkou zateplenou kralikarnu nejlépe s vybehem. Děkuji za všechny typy!
  8.7.2018 17:35Elass
  Chci jenom dodat: myslíte ze by šla na zimu i nezateplena kralikarna s kobereckem?
  8.7.2018 18:40Buub
  chudák králík venku v zimě sám jen s koberečkem,bez ohledu na zateplení. kralikům se v zimě stele vrstva slámy.
  10.7.2018 08:58Kristen
  Máme falešku jak blázen.. staví hnízdo. Zlikvidovat hned a nebo počkat až to přejde?
  10.7.2018 09:49Daniberu
  Kristen: Těžko říct. Co tady čtu, tak je asi možné obojí, ale myslím, že mírně převažují ti, co hnízdo likvidují. Třeba mě ale opraví někdo s přímou zkušeností, kterou já nemám.
  10.7.2018 10:29činčilka
  to já jsem to hnízdo zlikvidovala hned a pak se asi ušanda urazila nebo co :-)...............
  10.7.2018 13:55sašenka
  zdravím, potřebovala bych poradit. v poslední době jsem moc na králíčka neměla čas a dnes jsem si všimla že má podřené ouška, jakoby si je škrábal nebo tak něco. Myslím si že to dělá kvůli pozornosti. Jak můžu tomuhle zabránit? Bojím se že by si mohl vážně ublížit..
  10.7.2018 16:42SindyEM
  sašenka: Niečo také ako sebapoškodzovanie kvôli pozornosti u králika neexistuje. Ak si uši sám drbe, tak ho svrbia. Môže to byť kvôli línaniu (stáva sa, že pri línaní je pokožka suchšia), môže to byť parazit, pleseň..mohol sa mu stať nejaký úraz pri skotačení.... takto na diaľku, keď nikto nevie ako tie ušká vyzerú, ťažko povedať. Každopádne ak zájdeš na veterinu, budeš mať hneď istotu, príp. nasadenú liečbu. Poškrabané ušká určite nie sú norma. Králik si vie pozornosť doslova vydupať..vie dobiedzať, behať za tebou, alebo schválne niečo vyparatí, ale určite sa kvôli pozornosti neškrabe.
  10.7.2018 16:54leprechaunek
  sašenka: jen doplním SidneyEM, taky to může být zánět v uších, což je u králíka opravdu nebezpečná věc. Určitě na veterinu a pořešit zmíněné - svrab, plíseň, zánět zvukovodu, event. udělat rentgen, jestli tam není zánět středního ucha.
  Sebepoškozování sice u králíků existuje, ale jak píše SindyEM, ne kvůli získávání pozornosti. Valte na veterinu.
  10.7.2018 19:58PetaK
  Dobrý den, uvažuji o koupi zakrslého králíčka pro dceru (4r), které plemeno je nejčistotnější a nejmenší? Chtěla bych nějakého tulícího pohodáře :)
  Děkuji za rady
  10.7.2018 20:16Merlouska
  Nejmensi je zakrsly kralik. Ale opravdu zakrsly, ne nejakej krizenec kdoviceho ze zverimexu. Ale ani 2-3kg beranek neni vubec spatna volba, protoze je to aspon vic muchlaciho materialu (za predpokladu, ze se usak muchlat necha). A navic jsou beranci desne roztomili.
  Cistotnost, tulivost a pohodovost jsou individualni zalezitost nezalezici na plemeni. A jak se tu vecne omila, kralik umi byt pekna osobnost. Muze to byt muchlaci plysak nebo zuriva bestie nebo cokoli kdekoli na skale mezi tim :)
  U 4leteho ditete pocitejte s tim, ze se o kralika budete starat hlavne vy.
  Kralik je obecne nejlepsi partak, kdyz k tomu ma spravne podminky. Jako klecove zvire bude nudny. Tzn. pobyt idealne navolno = nutnost zabezpecit kabely a dalsi pochutiny, ochota prezit potencialne okousane zdi, koberce ci nabytek, ochota prezit tu a tam utrouseny bobek, v puberte ci pri zlobeni i louzicku. Pak samozrejme i dalsi aspekty pece - kvalitni strava, v pripade potizi veterinar. A hlavne ochota respektovat povahu toho kralika, ktereho si eventualne poridite. Zvazte i to, jestli je vase dcerka schopna pochopit a poslechnout pokyny tykajici se chovani ke kralikovi. Protoze kralici maji zuby a drapy a kdyz se citi nadmiru otravovani nebo ohrozeni, nevahaji je pouzit.

  Kdyz to shrnu, kralik je uzasne zvire, ale clovek ho musi pochopit. A prizpusobuje se clovek kralikovi, nikoli kralik clovekovi ;-) A pro ctyrlete dite nevim, jestli je usak uplne nejvhodnejsi. Mozna zacit spis necim jako morce a ke kralikovi se propracovat pozdeji, az bude starsi?
  10.7.2018 20:18Salla
  PetaK: pro tvoji dceru doporucuji spis 2 morcatka. Kralici muchlaci byt nemusi, maji radi klid a klidny pristup a pokud se jim neco nelibi, klidne kousnou, nebo se brani skrabanim. Morcatko je mnohem lepsi volba pro male dite.
  11.7.2018 10:27Daniberu
  PetaK: Žádné plemeno není "nejčistotnější". To záleží na povaze toho kterého králíčka a ty nikdy předem nevíš, jaka bude. Malinký rozhodně neznamená mazlivější a pokud jsi myslela, že by se holčičce lépe nosil, tak na to zapomeň. Neříkám, že se nenajdou výjimky, které nošení snáší celkem dobře, ale je jich opravdu málo a navíc to právě nikdy nevíš předem. Někteří se tomu jako mláďata nebrání, ale jak dospějí, tak ti to pak dají pěkně "sežrat" a nenechají na sebe ani sáhnout. Když vidím, jak nereálnou představu o králících máš, musím souhlasit se Sallou. Oni to opravdu nejsou žádní plyšáci na mazlení :(.
  11.7.2018 17:46Veronika 1991
  Dobrý den. S přítelem jsme měli velmi šikovnou a hodnou králičici. Měla pouze rok a půl, když jsme ji minulý čtvrtek vzali ven na trávník. Nebyla venku poprvé, vzhledem k tomu, že si vždycky vesele hopkala, vyhazovala nožkami do vzduchu, jsme usoudili, že se jí to líbí. V ten osudný čtvrtek také hopkala jako divá, ale když jsme jí přinesli domů, nemohla se postavit na nožky, stále ležela s nataženýma tapičkama, vůbec si nevzala svoje oblíbené granulky a asi do 3hodin přestala dýchat a umřela ;-(. Je nám to moc líto, protože byla mladá a měli jsme ji jako člena rodiny. Chtěla jsem se zeptat, jestli někdo máte podobnou zkušenost, víte co by to mohlo být? Máme podezření na infarkt, je to možné? A jak se, prosím, vyrovnáváte se ztrátou králíčka? Pomůže si časem (třeba za pár měsíců...) koupit dalšího nebo to bude jen taková "náplast" na bolavé srdíčko? Děkuji za rady...
  11.7.2018 19:39leprechaunek
  Veronika 1991: měli jste ji očkovanou? Jinak hodně lidí svádí bezpříznakové úhyny na mor, na variantu 2, ale to je hodně střela od boku. Infarkt... no, jeden by řekl nepravděpodobný v takovém věku, ale je fakt, že tu kdysi uhynul mladý sameček na leknutí. Opravdu těžko říct.

  A jinak se vám to může zdát cynické, ale pořiďte si toho druhého ušáka co nejdřív. Fakt. Z vlastní zkušenosti i od pár lidí z okolí... Pokud toho dalšího ušáka chcete a můžete pořídit, nečekejte. Ta nová kulička, co taky potřebuje péči a lásku, pomůže úplně nejvíc. :)
  11.7.2018 20:12Alpa
  Veronika 199í1 - souhlas s Leprechaunek. Nejlepší řešení - nové zvířátko. Mi zemřel po 17letech pejsek a pořídila jsem si králíčka. Moc to pomůže. Člověk se stará o zvířátko a nemá tolik času na truchlení. Musím se ale přiznat, že z počátku jsem měla takový divný pocit - něco jako zrada. Asi to je přirozené a přejde to. Přejeme hodně štěstí a šťastnou ruku při výběru mazlíka :-) A+Z
  11.7.2018 21:01leprechaunek
  Alpa: nevím jestli přirozené, ale obvyklé jo :) Aspoň z průzkumu okolí. :) Ale přesně souhlas, i přes tenhle chvilkový pocit je to to nejlepší, co jde udělat...
  11.7.2018 21:30Veronika 1991
  Očkovaná právě byla... Ono fakt těžko říct, vím, že bych se tím tak neměla trápit, ale pořád mi leží v hlavě, co a proč se stalo :(. Děkuji za podporu a rady :)
  11.7.2018 22:25Zuzka77
  Dobrý večer mohla bych poprosit o radu Máme 4 levého králíčka lvicka, před 14 dny byl na vytržení stoličky, pak chvilku trvalo než se rozjedl, začal jist a vypadal lépe než jsme šli na kontrolu k paní doktorce ktera kontrolovala stav a všechno vypadalo v pořádku a najednou nechce jíst, málo pije a je takový ustrašený. Nevíme co už dál dělat.
  11.7.2018 22:29anonym133
  Ahoj, koupila jsem si králíčka a všimla si, že mi olizuje prostěradlo a trička co mám na sobě.. Je to normální chování nebo něco naznačuje?
  12.7.2018 09:34Daniberu
  Veronika 1991: Co jí opravdu bylo ti asi nikdo neřekne. Evidentně ale byla nemocná a tím, i když zřejmě radostným, rozčílením a současně únavou se vyčerpala a nemoc ji pak snáze přemohla :(. Je mi to líto a dovedu si přestavit, jak ti je, ale snaž se si to nevyčítat. Kdyby byla zdravá, tak se to nestane a je skoro jisté, že by k tomu úmrtí dříve nebo později stejně došlo. Snaž se to brát z té lepší stránky, že když už to muselo být, tak se aspoň netrápila. Já vím, že je to těžké a stýskat se ti po ní bude ještě dlouho, ale výčitkami se opravdu netrap. Drž se.
  - - - - -
  Zuzka77: Začal se tak chovat hned po příchodu z veteriny? Pokud by to bylo ze stresu z té kontroly, tak už by dneska podle mne zase jíst měl, ale pokud tomu tak není, stále nejí, je "divný" a nezlepšuje se to, tak bych na tu veterinu asi šla znova ještě dneska k veterináři. Já vím, že je riziko, že se vystresuje ještě víc, ale jen tak to nechat nemůžeš.
  - - - - -
  anonym133: Ano. Je to naprosto normální :).
  12.7.2018 14:51Ivka712
  Ahoj, prosím vas pekne, chcela by som sa opýtať či máte niekto s niečím podobným skúsenosti alebo co by mohlo spôsobiť takéto správanie trpaslicieho králika... Asi dva dni pozorujeme, že je naša samička (cca 9 mesiacov stará) viac placha ako zvyčajne, nechá sa hladkať iba niekedy a najmä v kúte alebo pod stolom alebo vo svojej klietke, aj keď pred tým nemala väčší problém s branim na ruky, všade za nami chodila a bola veľmi prítulná. Teraz väčšinu času prelezi pod stolom alebo niekde oddychuje, zvykne sa zľaknut a je bojazlivejsia. V prostredí zmena nebola, v kŕmení takisto, papa aj bobkuje normálne, inak je cula a vyzerá zdravo 😊 mohlo ju niečo tak veľmi vylakat? Mohli sme niekde urobiť chybu? Alebo je to normálne u králikov? Behava denne. Všimli sme si ze hlavne v poslednej dobe ma taketo nálady - bud je extrémne prítulná a veselá ale bobkuje všade mimo zachodik alebo je čistotna ale pomerne nespolocenska. Ďakujem za všetky postrehy a rady!
  12.7.2018 16:37Daniberu
  Ivka712: Můžu jen hádat, ale řekla bych, že ti králinda dospěla a jednak může být náladová vlivem hormonů. Současně se často stává, že zatímco mláďata si nechaji líbit (nebo se jim asi někdy opravdu líbí) hlazení kdykoliv a nebrání se ani nošení, v době, kdy dospívají se to změní. Opravdu nevím, jestli je to i váš případ, ale být vámi, prostě bych respektovala to, že na mazlení má náladu jen někdy a raději bych ji kromě situací, kdy je to nezbytné, nezvedala. Někdy je to totiž králíčkovi natolik nepříjemné, že se tomu začne bránít a je pak někdy agresivní i "preventivně", když mu nic nepříjemného dělat nehodláš. Špatně se to pak napravuje a získává zpátky jeho ztracená důvěra.
  12.7.2018 23:03TaDante
  Ahoj. Chtěla by jsem se zeptat - Dantík jde v úterý na kastraci. Jsou nějaké rady jakou péči mu poskytnout po zákroku? Hledala jsem na netu a nic jsem nenašla, jestli se odpověď nachází někde tady tak se moc omlouvám :-)
  13.7.2018 00:34Jasan
  Ahoj, můj beránek má nejspíš plíseň. Na uších má ostrůvky bez chlupů. Byli jsme u vet, odebrala vzorek a říkala, že to nejspíš plíseň je, a že se léčí pomocí lázně s roztokem. Ale já vim, že to ten můj divoch nevydrží a že si akorát tím udělá ke mě odpor, jak ho budu trápit nošením a držením v lavoru. Morče i pes v minulosti dostali na plíseň injekci a byl klid. Paní doktorka mi tvrdila, že jen lázeň. Měla bych zajít jinam? Nechci ho trápit v té vodě. Klidně bych za injekci připlatila. Děkuji.
  13.7.2018 06:09Jan
  Jasan - Zkušenosti s plísněmi nemám,ale tady na stránkách se píše toto:
  "Ta plíseň vypadá úplně jako lupy, občas se udělá malinký stroupek. Přípravek na léčbu se jmenuje IMAVEROL. Dostali jsme koncentrát, který se ředí 1:50. Potírá se postižená oblast - hlavně hlava, uši, krk a část zad a kousek okolo. Napřed se potírá jednou denně každý třetí den (3x za sebou), pak jednou denně každý 7. den (3x za sebou)."
  13.7.2018 07:43matys33
  Ahoj, chtěl bych se zeptat, máte zkušenost s tím, že Vám králíček překouše kabel? Náš to bohužel udělal večer.. a dostal velkou ránu, že vypadl i hlavní jistič celého domu. Králíček naštěstí přežil, ráno jsem ho kontroloval a přišel mi v pořádku. Jen má trošku popálený nos.
  13.7.2018 08:29LuckaH
  Ahoj, dřív jsem tu psala, že má králičice (7let) otok na páteři. Po konzultaci s jiným doktorem jsme zjistili, že je to rakovina..dostala prášky na tlumení otoku (nádor jí tlačí na nervy) a měsíc byla v pořádku. Pár dní zpátky prášky přestaly zabírat a ochrnula nám na jednu nožičku úplně..dneska ráno jsem jí našla na zádech jak do ní klovou straky, byla v šoku, ale dobrý. O víkendu jí budeme muset nechat uspat. Děkuju všem za rady a mějte se tu hezky :)
  13.7.2018 08:49rega
  matys33: velka vacsina kralikov je zaroven efektivnym kablohryzom..cim vacsi kabel, tym lepsie. Preto by ste mali vsetky kable, ktore ma kralik dostupne, schovat. Bud ich ukryte za nabytok (a tam medzery medzi nabytkom a stenou zataraste doskami - funguje extra dobre na chladnicku a nabytkovu stenu) alebo ukryte kable do plastovych list ci extra hrubych kusich krkov (husie krky totiz az tak extra odolne nie su - ale je to aspon nejaka prekazka).
  Takze pozor, mali ste vy aj kralik velke stastie, ze sa nikomu nic nestalo. nabuduce uz ten hrzyko take stastie nemusi. A ani vy, mozete mat nahlodane niektore izolacie na predlzovackach, takze vas to moze dobre kopnut, ked sa budete snazit nieco robit s tym kablom.
  13.7.2018 09:25Jasan
  Jan: No tuhle právě nemáme. Musí to být jiný druh. Udělaly se mu lysiny na uších, které se pomalinku zvětšují. Vet odebrala srst z místa a chlupy vypadly téměř samy. "Lupy" nemá, nikde jinde na těle se lysiny nedělají... ani strupy. Čekáme na výsledky, ale co jiného by to bylo?.
  13.7.2018 14:30činčilka
  Dobrý můj králík ůplně změnil své chování naprosto ignoruje záchůdek kouše mě je kemě agresivní bopkuje a čurá mi do postele obchcává každý roh jak v byt tak venku sice ho nebiju ale popravdě mám toho už dost!!!!!! Nikdy před tím se takto nechoval. Nemyslím si že je to puberta prože mu jsou teprv 2 měsíce..... díky za odpovědi:-)
  13.7.2018 15:25nastreia
  ahoj poprosila bych vas o radu. Nase Leia nikdy nemocna nebyla, ale predevcirem jsem ji objevila vypadavajici kousky srsti hlavne nad ocaskem. Myslela jsem, ze lina, u ni je to sila, kdyz meni srst, tahame to po hrstich, je dlouhostrsta a ma hustou srst. Ale siri se to, dnes ma hole misto vetsi. Tipovala jsem dravcika, nez se dostanu k vet, ale lupy ma minimalne a nevsimla jsem si, ze by se ji kuze "hybala".. Nemate prosim zkusenost?
  - - - - -
  http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24688
  posledni dve fotky.
  - - - - -
  Tak už nepotrebuji, děkuji. Leia se rozhodla mě vyděsit neskutečným linanim. Na několika místech už jí to hezky zarůstá. Bože, mě z ní klepne :( nikdy to tolik neměla. Máte taky někdo zkušenost s tak velkým linanim?
  13.7.2018 15:59Kz
  Dobrý den,prosím mohl by mít můj králík v králíkárně i lino nebo musí mít kobereček,ručník?
  Děkuji
  - - - - -
  Na podlaze místo s na
  13.7.2018 16:13Nastreia
  Kz: ahoj nemám osobní zkušenost, máme králíčky vevnitř, ale lino, koberec apod mi nepřijde vhodné, v kotci se do toho vycura, nastydne atd.. Do kotci se dává seno
  13.7.2018 18:42rega
  Kz: zalezi ako je nauceny..my sme kedysi davali (u starkej musela prva kralicica byvat vo vonkajsej kralikarni) na spodok lino, kvoli izolacii a na to este koberec. Ale mala tam svoj priestranny zachod, kopu sena v jednom rohu a tak, takze to vyzeralo skor ako jej bezna ohradka.
  - - - - -
  Podotykam, ze to boli len par tyzdnove letne vylety, celorocne vonku ubytovanym usiakom sa tusim dava do polky slama/seno a tak.
  13.7.2018 19:13Kz
  rega:děkuji,na lino jsem dala menší vrstvu sena (1-4cm). Venku celoročně není,je v šopě (ve které je ve vedrech příjemně a v zimě je to tam celkem vyhřáté) těsně za dveřmi které se když je moc zima nebo večer zavírají.V zimě dostane samozřejmě větší vrstvu sena).
  14.7.2018 15:36Ronja
  Možná zvláštní dotaz, ale může králičí slečna radostí učurkávat?
  Byli jsem na dovolené a zvíře bylo u babičky. A když jsme si jí přivezli tak bobčila a občas upustila pár kapek moči.
  Dnes je už na svém obvyklém chování, tzn. čistotné zvíře, které vyměšuje jen do záchodu.
  Díky za jakýkoli postřeh.
  14.7.2018 20:32Kz
  Ronja: Dobrý den,zkušenosti s tímhle nemám,ale když náš králík poprvé poznal našeho psa tak učurkával,dělal hromádky a klepal se skoro celou noc.Takže jestli byla ochočená a byla u babičky dlouho tak to mohlo klidně být radost,ale možná si znovu značkovala své území pokud učurkávala a bobčila mimo i ve své kleci ; ).
  14.7.2018 21:25Pikacek
  Prosim o radu.
  Nas 7mesicni beranek, doted mirumilovny.Kousnula nejdriv me,kdyz jsem ji hladila a byla klidna,spokojena.Pak syna,kdyz ji hladil a pomalu od ni odchazel,ted zase manzela,ktery klidne sedel na zemi,opreny o gauc- vlezla za nej a kousla....bez toho aby ji ohrozil. Zacimame se ji vsichni bat,deti ji miluji,ale takle brzy skonci v kralikarne u babicky :(
  14.7.2018 21:46Salla
  Pikacek: a vrci u toho kousnuti, nebo jen tak stipne? Kralici totiz, kdyz na ne leze “jaro”, laskyplne stipaji zoubkama sve milovane. Kralik totiz pri aktu svoji vyvolenou drzi za kuzi na hrbete. A je jedno jestli je to samecek nebo samicka.
  14.7.2018 21:59Pikacek
  Salla: nevrčí...pravda, že mě štípla, že jsem se lekla a nebylo to příjemné,ale extra bolet taky ne, manžela taky. Ale synovi prokousla kůži skrz na skrz, měl u toho i obří modřinu. Pokud je to "jaro"co s tím? Přejde ji to?
  14.7.2018 22:24Ronja
  Salla: kdy na králíky přichází jaro? Mě naše 4.měsíce stará samička štípe, jedinou v rodině. Přičítala jsem to tomu, že "pochtívá" jídlo. Doplňování granulí jsem předala dcerám a tam nic.
  Může už na ní jít puberta? Dík
  15.7.2018 06:20Salla
  Pikacek: tvoje je ted v puberte, takze to ted nejakou dobu bude horsi. Kousnuti pri utoku se vyznacuje tim, ze kralik vrci, da usi dozadu a celkove je na jeho reci tela poznat, ze neni v pohode.
  Tohle sexualne motivovane stipani se da eliminovat ruzne - vsimat si, ze kralik ma zrovna naladu a zacit mu podstrkovat plysaky, aby se vyzil na nich, byt obezretny a kdyz vidis, ze chce stipat (urcite to vysledujete), tak kralika okamzite prestat hladit, odstrcit a odejit. A kdyz nic nepomuze, tak kastrace.

  Ronja: 4. mesic muze byt zacatek puberty.
  15.7.2018 10:02Kz
  Dobrý den,mám prapodivný dotaz.
  Náš králíček se mě ještě trochu bojí když ho chci pohladit nebo někam přenést ale když ho mám u sebe tak je v klidu a líže mi oblečení,ale jenom to oblečení.Nevíte co to znamená.Ruky nebo obličej mi nelíže tak opravdu neví.
  Děkuji.
  15.7.2018 10:53Kájulín
  Dobrý den, když je králíček věčinu dne ve venkovním výběhu na trávě potřebuje tam i seno?
  15.7.2018 12:03Kz
  Kájulín: Ano,seno je hlavní částí králíková jídelníčku proto by ji měl mít u sebe neomezené množství ve dne i v noci
  15.7.2018 12:58Kájulín
  Dobře, děkuji za odpověď
  15.7.2018 15:46Luc1
  Dobrý den, mému králíčkovi se na hlavě udělala malá lysinka. Chvíli jsem váhala, jestli s tím na veterinu. Lysinka byla holá, bez stroupků a podobně. Nyní jí tam rostou čerstvé chloupky, ale objevila jsem další dvě malé nedaleko od ní. Co to může být? Mám s tím raději zajít na veterinu? Děkuji za odpověď.
  15.7.2018 16:10Salla
  Luc1: nekteri kralici extreme linaji. Pokud misto hezky zarusta a jak pises je bez stroupku, tak si nedelej starosti.
  15.7.2018 16:53katyvypl
  Zdravím vás, potřebovala bych poradit. Odjeli jsme na 4 dny na dovolenou, o našeho 10ti měsíčního králíčka se nám starala tchýně. Bohužel vzhledem k nedostatku času mu byla schopna pouze 2x denně poskytnout stravu, ráno ho pustit z klece a večer zase zavřít. Tudíž byl bez hlazení a kontaktu, na který je jinak zvyklý. Během těch čtyř dnů náš Eliáš přestal zcela žrát granule, po našem návratu žere víceméně jen čerstvou trávu, kousek ovoce či zeleniny, granule naprosto ignoruje, seno naprosto pomálu. Navíc jsem si všimla, že má hodně mokrou bradu a krk, celého jsem ho prohlédla, žádné zranění tam nemá, jen je tam prostě úplně mokrý. Vypadá to, že od slin. A za celé tři dny, co už jsme doma jsem ho ještě neviděla, že by si pohodově lehl - roztáhl se, jak to má jindy ve zvyku, je stále schoulený do klubíčka jako když jsme si ho přivezli domů jako mládě než si na nás zvykl. Co s tím? Má prosím někdo zkušenost?
  15.7.2018 17:08Candík
  katyvypl: těžko takhle říct co králíčkovi je, ale ty příznaky, které popisuješ, bývají dost často od přerostlých zoubků. Vezmi králíčka na veterinu, kde se na ně specializují, aby se mu do pusinky podívali specielním kukátkem na zuby. Někdy se králíčkům vytvoří tzv. háčky, a ty pak dřou do tváře, či do jazyka. Zuby je pak nutné zbrousit. Musí to ale vidět veterinář, který se na králíčky specializuje.
  15.7.2018 17:40Merlouska
  Kz: seno je ususena trava. Pokud ma kralik k dispozici travu cerstvou, nejsem si uplne jista, jestli opravdu nezbytne potrebuje i seno. V prirode se taky divoci kralici necpou kazdy den senem, ne?
  15.7.2018 17:59Elass
  Dobrý den, jaký kartáč je nejvhodnější pro krátkosrstého králíka?
  15.7.2018 18:45Salla
  Elass: me se nejvic osvedcil furminator
  15.7.2018 18:53Elass
  Salla: mě totiž přijde že to je až moc na krátkou srst. Bojím se abych mu třeba nějak neublížila nebo tak. Myslíte ze by stačila třeba gumová vycesavaci rukavice?
  15.7.2018 19:06Salla
  Elass: mela jsem ho na rexe, ktery ma velmi kratkou srst, a ted ho pouzivame na buldocka a dobry. Rukavici jsem nikdy nezkousela, tak neumim odpovedet. Vyzkousej.
  15.7.2018 19:07Elass
  Sala: Děkuji zkusím
  15.7.2018 19:29Kz
  Merlouska:to sice ano ale nevím jestli jsi webovou stránku pro králíky četla celou.Nechci tě nijak urazit ale soudím s tohodle: Seno musí být hlavní složkou stravy králíka ze dvou důvodů:

  vláknina, která je v senu obsažená, podporuje peristaltiku střev a udržuje ve střevech mikrobakteriologickou rovnováhu. Tato vláknina je pro králíčka životně důležitá (mj. napomáhá vylučování chlupů, které do sebe ušák dostane při každodenní hygieně)
  králík musí seno déle přežvykovat, čímž si obrušuje stoličky. Podstatný je přitom i správný pohyb čelistí, který podněcují právě dlouhá stébla sena.
  Proto musí mít králík seno celoživotně neomezeně k dispozici.

  Hlavně s té poslední věty ale opravdu tě nechci nijak urazit ani se hádat,prostě co člověk,to názor.
  - - - - -
  Merlouska: A ještě se chci zeptat jak si na čerstvé,nesušené trávě obrousí zuby jestli víš jak tak bych ráda věděla jak .
  15.7.2018 20:44Merlouska
  Kz: ja nejsem taky zadny odbornik, vychazim jen z toho, jak mi to pripada logicke. I ja se muzu plest, ale fakt si myslim, ze trava jako trava... jen je jedna cerstva a jedna sucha :) Zuby bych rekla, ze si muzou obrousit o travu taky. Ja to chapu tak, ze tam je dulezite to samotne prezvykovani, nikoliv co konkretne prezvykujou.
  Jinak ten text o tom, ze seno musi byt hlavni slozkou stravy, se tyka predevsim kraliku chovanych doma jako mazlici, kteri vetsinou vidi cerstvou travu mozna tak z prepravky, kdyz je panickove nesou na veterinu.

  U nas taky usak uz cely leta zije pul roku ze sena a pul roku z travy (+ samozrejme celorocne granule, zelenina, ovoce atd.) a bez problemu. Neznamena to samozrejme, ze podobnej zivotni styl by vyhovoval vsem kralikum - nicmene u te moji to funguje v pohode.
  15.7.2018 20:50leprechaunek
  Kz: kdyby ses zeptala masných nebo výstavních chovatelů, tak spousta z nich v sezóně krmí jen trávou. Odpověď tedy zní, že králík seno nezbytně nepotřebuje, to je prostě fakt, bez sena nepojde.

  Pokud jde o to, jaký vliv to bude mít na zuby... nevím. Víš to ty? Vidělas někdy králíka, kterému by při krmení jen trávou přerostly stoličky...? Já osobně ne.
  Pokud je králík ve výběhu dočasně - jakože tři měsíce z roku, dejme tomu? - asi bych úplně nešílela. Tím spíš, pokud by se tam králíkovi daly větve na kousání, třeba.
  Z principu je seno na samozřejmě lepší, ale na druhou stranu - generace králíků našich babiček vyrostly v létě na zeleném a o potížích se zuby nikdo nevěděl.
  PS, ano, celou stránku jsem četla, a nepochybuju, že Katka, registrovaná šest let jako já, taky. :))))
  15.7.2018 21:57Merlouska
  leprechaunek: ono je ale na druhou stranu i fakt, ze u masnych kraliku se celkove neresi spousta veci a neceka se od nich, ze budou zit 10+ let. A u tech divokych totez. Takze z dlouhodobeho hlediska nevim, jestli je to vubec nejak overeny, jestli to je srovnatelny nebo ne. Ale rekla bych, ze vetsina kraliku zelene ocenuje mnohem vic nez seno, tak proc jim to nedoprat.

  Ale ono to ve vysledku stejne je kralik od kralika - i tady v diskusi se pravidelne ukazuje, jak je kazdej jinej.
  Jeden nepozre seno ani kdyby se panicek stavel na hlavu a padloval u toho usima, druhej odmita mrkev a salat, zato se muze utlouct po okurce, treti se ani nedotkne granuli, ctvrtej je popelnice, co sezere uplne vsechno a nikdy mu nic neni, patej ma i na diete vecne travici potize, sestej vyzaduje vyhradne nejjemnejsi alpske lucni seno, bio zeleninu a ty nejdrazsi granule na trhu, sedmej povazuje zradlo celkove za neco neuveritelne odporneho a zije asi jen ze vzduchu.. a takhle bychom mohli jit donekonecna :)

  Ja mam momentalne stesti na popelnici, ktery je uz 8 let vicemene jedno, co k jidlu dostane a zadne potize nema, takze to moc neresim. Jen teda dodrzuju takovy ten zaklad jako davat granule, ne smesky, nedavat tvrdy chleba a tak. Ale jinak seno, trava, ovoce, zelenina.. proste co je, to dostane. Kdybych mela kralika citlivku, tak to bude samozrejme o necem jinem.
  15.7.2018 22:02leprechaunek
  Merlouska: jasně, to je fakt. Na druhou stranu, spousta lidí má chovné králíky od šesti, sedmi let naprosto běžně a bez problémů. Půlka domácích mazlů je na pravdě boží dřív, než kdejaká masná samice vrhne poslední mladé... krmená trávou a zrním, a celý život bez potíží. :)
  Ale jinak přesně souhlas, je to hodně i o predispozicích a o tom, že každý králík je jiný. I proto bych paušálně krmení trávou neodsuzovala, tím spíš sezónně. :)
  15.7.2018 22:02Merlouska
  Jo a k tem 6 letum - ono uz to taky je u nas obou "pres" 6 let. By me zajimalo, jak dlouho tu jsme doopravdy :-) Jsem si ted ze zvedavosti zabrousila do mailu, jakou nejstarsi zminku o sve existenci na kralici.cz najdu.. a je z roku 2006. Tyvole :-o Ten cas leti.
  Ale jo, je to uzasna stranka a spoustu jsem se tu toho taky naucila a dozvedela a docela si myslim, diky tomu si usak zije mnohem lip nez predtim.
  15.7.2018 22:26leprechaunek
  Merlouska: jojo, letí... já ani nevím, malou jsem dostala někdy kolem 2010, 11 a pak ještě nějaký pátek trvalo, než jsem sem šla řešit její bydlení :)) Takže zas takový veterán nejsem :))) Ale přesně... místní osvědčené rady hodně pomohly :)) Teď mi tu lítá třetí generace strakatých prdloušů a myslím, že se má bez přehánění jak prase v žitě :-D
  16.7.2018 14:10Kulíšek Bobíšek
  Prosím o radu, včera jsme si dovezli králíčka, není očkovaný ani ošetřený proti kokcidioze. Chovatelé to neřešili. Teď je mu 9 týdnů. Máme přijet k chovatelům na očkování, ale mě se nelíbí, že nemá ošetřenoutu kokcidiozu. Jak mám postupovat?
  16.7.2018 14:19leprechaunek
  Kulíšek a Bobíšek: úplně jednoduše. S chovateli nic dál neřešte. Obvolejte veteriny v okolí, kde vám na počkání udělají rozbor na kokcidiózu, a dovezte jim tam posbírané bobky - pár bobků ve skleničce, zakápnutých vodou.
  Z toho se ukáže, jestli ušák kokcidiózu má. Pokud ne - v pořádku, nic léčit ani "ošetřovat" není nutné!!! Pokud by měl kokcidie pozitivní, dostanete pro něj léky.
  Přitom se s veterinářem domluvte na naočkování proti moru a myxomatóze - dělá se po 10. týdnu, pokud bude v pořádku rozbor na kokcidie, nebo po eventuálním přeléčení.
  Ju? Berte to krok po kroku. Nejdřív rozbor, pak eventuálně léčba, pokud bude potřebná, a až budou kokcidie v pořádku, naočkujte.
  Podotýkám, že očkovat smí jen veterinář, v žádném případě ne chovatel. Pokud máte králíka zaplaceného, jakože předpokládám že jo, řešte ho se svým veterinářem a s nikým jiným. :)
  16.7.2018 14:25Kulíšek Bobíšek
  leprechaunek děkuji za radu, taky jsem si to tak myslela, když chovatelé jsou úžasní lidé a já jim slíbila, že přijedem na to očkování, a že to máme v ceně, ale taky se mi to nelíbí. Potřebovala jsem to slyšet od někoho druhého :) Začínám sbírat a letíme na vet. :D
  16.7.2018 15:47Anny25
  Dobrý den, v jakém věku průměrně králíčkům začíná puberta? A ještě se chci zeptat.... Máme malinkého králíčka a když ráno přijdu ke kleci a držím v ruce žrádlo, tak mi na ni začne vrčet a vyjíždí mi po ní... Jednou mě už i kousla. (ne moc, jen tak lehce stiskla) Je to normální? Proč to dělá a dá se s tím něco dělat? Když je po jídle, tak už se i mazlí a je v pohodě. Děkuji
  16.7.2018 16:16Salla
  Anny25: puberta zacina nekde kolem 4. mesice. Plus minus. Kdyz das ruku do klece, tak te kousne skoro kazdy kralik. Brani si svoji “noru” a taky je to uzavreny prostor bez unikove cesty a kralik se muze citit ohrozen, tak preventivne utoci. Vhodne je sahat kralikovi do klece kdyz v ni neni, nebo s timto pocitat.
  16.7.2018 16:38Anny25
  Salla - Děkuji. Jenže po ruce jde kolikrát i když běhá po místnosti a já ji jdu dosypat žrádlo... :(
  16.7.2018 18:03rega
  Anny25: no, moze to casom prejst a nemusi.. my sme mali kedysi uplne maznacika doma, ale ked clovek sypal rukou zradlo do misky, tak musel byt sakra rychly (alebo kralika druhou pridrzovat), inak ho rafol.. mne to prislo ako taka nedockavost, prtoze to robil aj ked uz mal misku vo velkej, otvorenej ohradke.

  Inak ma napadlo - ak dosypate jedlo do klietky, tak je mozne, ze je to stale o strazeni si teritoria..spojene s nedockavostou kvoli jedlu. Kazdopadne, keby to tak bolo, nebrani to tomu, aby bol inak kralik maximalne spolocensky (ako to len jeho povaha dovoli).
  17.7.2018 08:18Kačaa
  Ahoj chci se zeptat co by jste mi doporučili jako nejvhodnější vitamíny pro králíčka. Měli jsme teď problémy s malou mrtvičkou. Pan veterinář říkal, že bych mu měla dávat nějaké vitamíny, aby se to tělo dalo rychleji dohromady.
  17.7.2018 19:17katyvypl
  Všechny vás zdravím. Tak náš roční králíček půjde v pátek na operaci zubů. Jsme objednaní do Brna k panu doktorovi Jeklovi. Našemu Eliášovi přerůstají stoličky ve spodní čelisti a to už tak hodně, že není schopen žrát, pouze rozpuštěné granule a opravdu měkké jakž takž. Přitom ještě před týdnem by to na něm člověk nepoznal, během pár dnů přestal žrát a slinil až měl mokrou bradu. Rtg už máme za sebou v Havlíčkově Brodě. Jsem z toho úplně přešlá, je to tak hodnej a pohodovej králíček, mazel a společník, nikdy jsme s ním neměli výchovné problémy, ale za ten rok, co je na světě, pořád jen nějaké zdravotní problémy. :-(
  17.7.2018 20:37Candík
  katyvypl: budeme vám držet palečky. Budete v nejlepších rukách! Brusky zoubků známe bohužel až moc dobře. Jak u předchozího králíčka, tak i u současného. Dej pak vědět.
  18.7.2018 13:34Daniberu
  Kačaa: Prosím tě, a jak se ta mrtvička projevila? U králíků je velice ojedinělá a většinou smrtelná. Někteří veterináři ji diagnostikují v případě, že se ve skutečnosti jedná třeba o encefalitozoonozu, proto se tě ptám na ty příznaky. Kdyby totiž šlo o tuto nemoc, je nezbytné zahájit její léčbu podáním léku Panacur.
  19.7.2018 08:23Angelo Mattoni
  Zdravím. Nemáte někdo zkušenosti s hradeckou klinikou ZOOVET co se týče kastrace samičky? Uvažuji o kastraci naší 3 leté Sofči a zajímalo by mě jak to tam probíhá a jaká je nutná domácí, případně i lékařská pooperační péče. Díky za info.
  19.7.2018 16:24Zoey
  Chtěla bych se zeptat zda má někdo zkušenost s kastrací králika, konkrétně se samicí. Všude jsem četla, že doporučují při operaci použít inhalační anestezii. Ale můj veterinář ke kterému celou dobu chodím a je vážně šikovný a ochotný, mi ji bude kastrovat ve středu, jenže ji uspí ne inhalační, ale klasickou injekční metodou. Proto mám o ní obavy. Myslíte, že raději neriskovat, nebo mu věřit?
  19.7.2018 22:01KaK
  Zoey: Já bych radši neriskovala. Moje první samička měla narkózu injekční (bylo to asi před deseti lety) a i když operace dopadla dobře, hodně dlouho se vzpamatovávala. Dnes už bych jinou než inhalační narkózu nechtěla.
  20.7.2018 10:49krailik
  Ahoj,dneska náš králík bohužel špatně doskočil do klece a zlomil si zadní nožku, která mu visí, králík je zatím v přenosce ať se moc nevytěžuje, chci se zeptat zda má někdo s tíkto zkušenost a jak to vyléčil popřípadě kolik se za to platí u veteriny.
  20.7.2018 13:12Kájka
  krailik: To Ti nikdo nepoví, ptej se na veterině (ceny všude různé). Hlavně poskytněte králíčkovi veterinární vyšetření -ještě dnes.
  20.7.2018 14:19Leniie
  Zdravím příznivce králíků. Chtěla bych poprosit o radu ohledně venkovního výběhu. Zatím bydlím v panelákovém bytě a mám dva ušáky. Příští rok se ale budeme stěhovat do domku se zahradou a chtěla bych oba ušáky natrvalo přesunout ven. Rozhodně bych chtěla nějaký velký kotec/voliéru (řekněme tak 2x3x2 metry a v něm dvě dřevěné králíkárny. Jakým způsobem by měl být kotec zabezpečený, aby se mi nepodhrabali, neprokousali pletivo a aby se mi tam nedostala zvířata zvenku (lišky, kuny apod.)? Jak silné má být pletivo? Bude proti podhrabání stačit, když po obvodu kotce na zem zevnitř položím pletivo? Řekněme tak na šířku 30 cm? Na noc je samozřejmě budu zavírat do králíkárny... Jak vysoko by měla být nad zemí? Máte někdo zkušenost? Děkuji a přeji krásný den všem.
  20.7.2018 16:19Salla
  Leniie: inspirace od jedne z uzivatelek: http://www.kralici.cz/alba.asp?a=4399
  21.7.2018 13:52Marika 97
  Dobrý den, dnes ráno jsem v kleci své cca roční králičice našla opravdu spoustu chlupů (v záchůdku) jsou jemné bílošedivé, je to v této době normální ? Vypadá to jakoby si stavěla hnízdečko, děkuji za radu :)
  21.7.2018 18:20Merlouska
  Marika 97: nejspis falesna brezost. Mysli si, ze ceka mlade, a stavi si hnizdo.
  22.7.2018 21:13Bunnylover
  Dobrý den, máte prosím tipy, co dělat s nadrženým králičím samečkem? Děkuji!
  22.7.2018 22:47Merlouska
  Poridit mu plysaka, na kterem se bude moct vyblbnout. Dobry je plysovy mic - kutali se a kralik za nim muze behat. http://img.kralici.com/kralici/alba/08d32d088ea510708258.jpg
  Pokud to bude i po porizeni plysaka neunosne, kastrace.
  23.7.2018 21:51Bunnylover
  Merlouska - Děkuji za odpověď :) Plyšáka si právě vůbec nevšímal, míč má gumový, běhá za ním, skáče na něj, ale bez výsledku, moc mu to nejde :( Zkusím ještě ten plyšový, díky za tip!
  23.7.2018 23:21Kajdalf
  Ahoj, zdravím všechny králíčkáře... chtěl bych se zeptat - naše Bobina mívá u nosu takový bílý šlem, něco jako rýma, také dost kýchá. Obojí má od doby co jí máme (8 měsíců), ale bílou rýmu u nosu jen občasně. Prolezl jsem internet a četl o věcech jako pasteurelóza atp, které nezřídka končí úhynem. Některé jiné příznaky u ní zcela postrádáme, protože králík skáče, běhá, chrupká, nevypadá, že by těžce dýchal, tváří se dostatečně povýšeně a rozhodně neztrácí apetit :-) V květnu jsme byli na očkování, pan doktor neshledal nic špatného. Jak říkám, králík je veselá kopa, až na tu občasnou rýmičku u nosu a kýchání. Nemyslíte, že by spíše mohlo jít o nějakou alergii (např. sanitační přípravky), když všechno ostatní je zcela v pořádku? Jediné co mě napadá dodat - králík bydlí s námi v domě, jiná zvířata nemáme a asi měsíc, když jsme doma a je hezky ho dáváme ven (ale měl to i když byl jen v domě). Děkuji za případné odpovědi.
  - - - - -
  A ještě jedna věc, když tu čtu předchozí příspěvky... Naše Bobina (je to ale samec, dostal jméno Bobina a až pak se zjistilo, že je to samec :-) ) nemá sexuální apetit. Když jsme ho vyhráli, vešel by se do dlaně a s ohledem na jeho dnešní velikost (po 8 měsících u nás) je mi jasné, že jsme ho měli v době, kdy pohlavně dospíval. Jakto, že sexuálně neatakoval ani nás ani věci v domě? Začínám to brát osobně :-D :-D
  24.7.2018 19:33rega
  Jadalf: kychanie: skusili ste zmenit seno? Moze byt prilis prasne (alebo prostredie - my byvame pri ceste a proti kope prachu pomohla az cisticka vzduchu). Inak nas kralik ma tiez obcas (kludne niekolko tyzdnov z mesiacov pauza) nejaky vytok, ked sa prilis rozkycha (po dlhom zaboreni cumaku do prasnejsieho sena), ale nic sa nepreukazalo.

  Puberta: nie je to uplne nezvykle, tiez sme takeho zazili. Je to vlastne uplne idealne, takze ste v tej loterii ci tombole vyhrali 2x :)
  - - - - -
  pardon, Kajdalf.. vazne nechapem ako mozem robit tieto chyby.
  25.7.2018 14:55Luciee
  Ahoj :) Koukala jsem, že arpalit sprej vyrábějí už pouze pro psy, zkoušel tady někdo to nové složení na králíky? nevíte co tam vadí?
  Děkuji
  25.7.2018 17:05rega
  Luciee: uz som to tu riesila a dievcata si pozerali zlozenie - najdes to niekde v archive, podla zlozenie to vyzera, ze je taky isty ako predtym..
  25.7.2018 21:06Kajdalf
  rega: Děkuju za odpověď. Já jak jsem nikdy králíka neměl, tak s tim nemam zkušenosti, ale lekl jsem se, když jsem četl na internetu o těch věcech. Prašno nemáme, ale seno už mě taky napadlo. Taky chci hlídat po většim úklidu, kdy se používá dost sanitačních prostředků, jestli se to na něm nějak projeví.
  Co se týče té puberty, tak mně to právě taky vyhovuje... jen mi bylo trošku smutno, že se mu nelíbim :-) ale jak píšete - není to až tak neobvyklé, to mi stačí a už to nebudu dál brát osobně :-)
  25.7.2018 22:28Karolína Lu
  Přeji hezký den,
  obracím se na Vás s dotazem ohledně mého čtyřletého zakrslého králíčka. Již několikrát jsme absolvovali revizi dutiny ústní, kdy mu byl odstraněn zoubek nebo část zubní kosti kvůli zánětu.
  Nyní měl ve vnitřním koutku oka opět absces, tlakem proběhla evaukace hnisu a dostal antibiotika. Byla mi opět doporučena operace revize dutiny ústní, že je uvnitř dutiny ústní zase zánět zubu.
  Ráda bych se zeptala na Vaše doporučení, zda je nutné operaci opravdu absolvovat. Znamená to pro něj několikátou narkózu a bolest, stehy apod. Nebo jak bychom mohli ještě postupovat? Například počkat, zda se pravděpodobný zánět bude nějakým způsobem projevovat, nebo zkusit jinou veterinu? Máte někdo zkušenost?
  Prý se tomu ani nedá předcházet, když má k tomu predizpozice.
  Moc děkuji za každý názor, budu vděčná :-)
  25.7.2018 23:03Merlouska
  Karolina: nepises, kam chodis na veterinu. Pokud je to nektera z tech doporucovanych se zkusenymi kralicimi odborniky, tak je tvuj usak asi v nejlepsich rukou. Pokud je to nejaka jina, tak nekterou z tech doporucovanych zkus - podle toho, odkud jsi. Idealne bud MVDr. Vales (Praha) nebo MVDr. Jekl a MVDr. Hauptman (Brno). Kontakty jsou nahore pod odkazem "Veteriny".
  25.7.2018 23:11SandraHa
  Dobrý vecer, už třetí den mi náš kralicek nezere. Vždy se na zradlo hrnul okamžitě a teď se ho ani nedotkne. Pije minimálně. Nevim, zda to nepřipouštet tomu horkemu počasí nebo zda to začít řešit s veterinárem. Králíčkovi je 7 let. Neměl někdo z vas podobne zkušenosti?
  Moc děkuji za odpověď
  Sandra
  25.7.2018 23:25Karolína Lu
  Merlouska: Chodíme k Naxerovi na Dolnoměcholupskou (jsem z Prahy). Zkusíme doktora Valeše. Děkuji.
  Sandra: Já bych s ním raději zašla, nikdy nevíte, co se může dít. Dokrmuje se tekutým senem, pokud sám odmítá potravu :-(
  26.7.2018 00:04leprechaunek
  Karolína Lu: já naprosto souhlasím s Merlouskou.V tomhle ani nejde radit nějak obecně, nikdo tu neví, co ten ušák v té čelisti reálně má a kde... Chce to veterináře specialistu na králíky a řešit ten konkrétní případ a postup přímo s ním, podle aktuálního stavu, podle aktuálního rentgenu.
  Vzít ušáka k panu doktoru Valešovi je opravdu to nejlepší, co můžete v téhle situaci udělat.
  26.7.2018 07:21Nastreia
  SandaHa: Ahoj dnes tam je Valeš od 8-15 a celý víkend. Určitě tam zajděte. Taky chodíme, je to specialista a má skvělý přístup. Držím moc palce!!!
  - - - - -
  Ahoj mohu poprosit o názory? Měla bych jet příští týden s králíky ke kamarádce, ale má měsíc staré miminko, bojí se, aby na malého něco nepřenesli. Je to možné? Jsou očkování a zdraví a byli by v jiné místnosti. Dekuji
  26.7.2018 07:24Spisa
  Dobrý den,chci se zeptat jestli našemu 10ti měsíčnímu zakrslemu králíkovi uškodí, když bude jíst podestýlku v záchodě (piliny).? Děkuji
  - - - - -
  Omlouvám se.Kralikovi je 10 týdnu,ně měsíců
  26.7.2018 08:46SandraHa
  Dobrý den,
  moc děkuji. Dnes si králíček vzal trochu mrkve a ze žrádla vybírá jen to, co mu chutná, seno začal také žrát. S tím pitím je to ale horší. Dnes ráno jsem mu v kleci našla měkké bobky, které byly obaleny ve slizu (průhledný nažloutlý). Nemáte s tím někdo zkušenosti?
  Moc děkuji Sandra
  26.7.2018 09:05Lenasrp
  SandraHa: vemte raději dnes králíčka k veterináři, za to nic nedáte. Pokud máte možnost, vodu bych natáhla do stříkačky a normálně mu ji střikla opatrně do pusinky. Pokud máte, tak i tekuté seno nebo rozmočte granulky. Také jsme králíčka dokrmovali, není to nic složitého.
  26.7.2018 10:39Nastreia
  Spisa: ahoj zkuste asan, lépe saje než piliny a králíčka to nebude lákat bastit :)
  26.7.2018 20:22Tazmesta
  Nastreia, Spisa: Já bych si na ten Asan radši dala bacha, králíkům moc chutná, ale rozhodně to pro ně není dobré. myslím, že když králík sežere trochu dřeva, tak se nic nestane....vždyť se jim dávají větve na okus. My používáme dřevitou hrudkující podestýlku a můj první králík ji s oblibou žral a nikdy mu nic nebylo...
  26.7.2018 20:32Nastreia
  Tazmesta: aha, tak Leia ho nikdy nechtěla, ani jako mimco a Dobíšek taky ne a neznám žádného králíčka, který by ho bastil. Ale co králík to originál, tak se podle toho zařídit :)
  26.7.2018 20:41Tazmesta
  Nastreia: Tak jsme asi výjimka :D ale může být takových víc... No on Rozinka miloval papír ve všech podobách :D
  26.7.2018 21:02Spisa
  Tazmesta: děkuji...spíš mi šlo o to,jestli mu baštění hoblin neuškodí.Dnes mi veterinářka řekla že pokud to nebude bastit ve velkém,tak by nemělo uškodit.
  26.7.2018 21:06Tazmesta
  Spisa: Jj. taky si myslím ;) ono králíci jsou schopní sežrat horší věci než piliny...v podstatě jsou schopní sežrat cokoliv, když se jim zachce :D to je ten problém :D
  27.7.2018 21:02Králíkshšb
  Jak svého králíka naučím na záchudek , když mu je 5 roků
  - - - - -
  Jak svého králíka naučím na záchudek , když mu je 5 roků ?
  27.7.2018 22:55Ronja
  Naše mladá králičí slečna má choutky a jejich cílem jsem já. Ono to celkem bolí ty její štípance. Jak dlouho trvá tato sexuální touha? Něco jako u psů falešná březost u králíčků nehrozí?
  Díky za informace.
  28.7.2018 03:26Salla
  Ronja: nejhorsi je to v puberte a kazdy rok na jare. Mas 2 moznosti - naucit ji mit za milence plysaka nebo ji nechat vykastrovat. Falesnou brezost mit kralinda muze - pokud by na ne trpela casto, tak pomuze jen kastrace, coz je take prevence rakoviny delohy, na kterou kralici ve starsim veku trpi.
  28.7.2018 10:35Martina86
  Po dloooouhé době jsem přidala pár fotek do Benjiho galerie :-D Letos ten muj bobek oslaví deváté narozeniny. jak strašně to letí.. tady odkaz http://www.kralici.cz/alba.asp?a=24892
  28.7.2018 20:16Ronja
  Salla - dneska jsem jí už vnutila plyšáka, ale i tak po mě láskyplně poskakuje a štípe.
  Snad brzy vyspěje. :-)
  Díky
  29.7.2018 08:58Broskvička
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pár otázek... pořůdili jsme si domů Králíčka (2 měsíce) a neumí pít z pítka, naučí se to někdy? V kleci má k dispozici samozřejmě misku ze které pije. Dále bych se chtěla zeptat za jak dlouho se asi kralíček naučí na zachůdek? A ještě jedna věc, dneska ráno byla Broskvička (jméno králíčka) celá počůraná a zadeček měla špinavý, vypadalo to jako kdyby měla průjem ale v kleci byli jen normální hovínka.. tak nevím co s tím, jestli někde zajít nebo co.. děkuji předem :-)
  29.7.2018 09:45Tacco
  Dobrý den dělá tady někdo králičí hop nebo učíte aspoň králíčka na postrojek ? Chtěla bych se zeptat jestli toto dělal králíček taky ? Máme doma samičku zakrslého králíka a je jí rok postrojek už mám vyzkoušený ze začátku když jsem jí ho nasazovala vždycky vrčela ale teď se nechá v klidu vzít a nasadit v ohrádce se nechá taky normálně vzít a je i hodná . Problém ale nastává když ji vezmu ven z ohrádky , normálně chodím za ní a ona všechno očichává a tak jenže když chci jít s ní zpět do ohrádky nebo ji vzít začne vrčet a začne být divoká jako kdyby chtěla "vyskočit "z postrojku a já ji nechci tak držet protože mi připadá že se bude dusit . Párkrát to skončilo i tak že se z postrojku vyvlíkla ale naštěstí zůstala stát . Ale opět v ohrádce je to úplně jiný králík . Od posledního vyvlečení jsem ji ven nebrala ale tak před dvěmi dny jsem ji zkusila vzít i ven z ohrádky , sice odporovala ale dostala jsem ji i zpátky . Myslíte že mám počkat třeba až jí budou dva roky nebo je to prostě o každodenním tréninku ? Děkuji za odpověď
  29.7.2018 22:02Salla
  Tacco: za voditko k postrojku se u kralika rozhodne netaha. Neni to pes, nesnasi jakekoliv nasilne omezovani. Nejlepe ho nauc za odmenu se vratit po dobrem do ohradky, jinak se te zacne bat a nenecha si postrojek ani nasadit. Pokud to neni mozne,tak ho na postrojku netrap. A hlavne ho nenut do skakani pres prekazky,pokud nebude chtit sam
  30.7.2018 22:31Atinka1951
  Dobrý den,
  Prosím o radu.Mám starého,desetiletého zakrsleho králíčka.Vždy byl zdravý,veselý,ale dnes ráno jsem si všimla ,že má úplně bezvládnou přední packu.Nemá v ní cit,tahá jí za sebou,ale normálně s ní běhá a nevypadá,že by ho to omezovalo.Na pohmat mu v ní křupe,a já nevím,zda jde o vykloubeninu,zlomeninu,nebo něco jiného.A jak kdyžtak zlomeninu léčit,jestli pomáhají léky?Samozřejmě mám v plánu jet k veterináři,jen chci vědět,jestli se v případě léčby stav stareho kralika zlepší,nebo by ho to jen více zneklidnovaloa bylo by to pro něj zbytečné trápení,a nemělo to cenu...Předem všem děkuji za odpověď
  31.7.2018 00:01rega
  Atinka: odporucam navstevu cim skor..pretoze ak je to zlomene, tak kralicek trpi bolestou - a zasluzi si minimalne dostat liek proti nej. A inak podla rad dobreho veterinara. 10 rokov je sice pekny vek, ale bola tu kopa starsich kralikov..a vyssie vek nie je dovod nedopriat mu liecbu (aspon podla mna).

  Inak to nemusi byt len zlomenina, moze to byt aj nieco ine. Uvidite. Ale idealne ist na veterinu hned rano a dovtedy sa snazit, aby si kralicek tu pacinku moc nenamahal.
  - - - - -
  p.s. mozno reagujem trochu prehnane, ale naozaj nemam rada otazky typu " ma vobec zmysel kralika liecit?", aj ked to ludia, co ich kladu, mozno myslia v dobrom. Kazdy zivy tvor si zasluzi pomoc a nema zbytocne trpiet bolestou (ked existuje lacny liek navyse).
  31.7.2018 09:59San
  Zdravím, chci se zeptat na zkušenosti s ulomeným řezákem u králíčka. Včera večer ten můj prdlouš skočil z velké výšky a dnes ráno jsem zjistila, že si ulomil zoubek, protože zelenina z večera byla jen nakousaná, takže se mu špatně baští. Jsme už objednaní k veterináři, ale nevydržím čekat co mi řekne..
  31.7.2018 10:04Tautau
  Ahoj, potřebuji radu, asi před měsícem jsem si jako začátečník koupila kralicka že zverimexu, bylo mi ho tam líto a chťela jsem mu dát pěkný domov. Králíček je úžasný a na povahu si nemůžu stěžovat, ale máme problém s čůráním, na začátku mi čůrala pěkně do záchoda, dostávala odměny a byla šikovná, ale teď po nějaké době začala čůrat všude, vyčura se na podlahu když je puštěná, což je sice na prd ale alespoň jí to nijak neublíží, ale když jsem v práci a ona je v kleci, tak si tam všude načůrá a je tam v mokru, uklidim to až teprve když se vrátím :/ má mokré celé tlapky a nevím co s tím :( na dno klece jí nemůžu ani nic dát, hned je všechno mokré, tak tam má jen ten plast, v záchodě má už druhý druh dřevéných hoblin. Máte někdo jakoukoli radu?
  - - - - -
  Ještě doplňují, že je to samička neznámého věku ani původu, zverimexové zvířátko, ale lékař odhadl věk cca půl roku. Děkuji moc
  31.7.2018 11:00Salla
  Tautau:to bude puberta. Chtelo by to dat sem foto, jak velkou a zarizenou mas klec. Vetsinou lidi kupuji rohove zachudky a dost kraliku je ignoruje. Chce to dostatecne prostorny obdelnikovy zachod, ve kterem bude podestylka - nejlepe kocici, co saje napr. Cats best Oko plus nebo Cats best univerzal (neco na ten zpusob) a na zbytku klece dat koberecek, zadne drevene hobliny. Koberecky se daji koupit za par korun (takove ty bavlnene metrove), muzes mit dva a kdyz se na nej vycura, tak ho vymenit a vyprat.
  - - - - -
  Tautau: venku vysleduj, jestli ma oblibene curaci misto a na to dej dalsi obdelnikovy zachudek.
  31.7.2018 13:46Mysteri
  Ahoj lidi, jak chladìte v tomhle horku? Mám potkany, kteří si vlezou do vaničky s vodou, ale králindě bych to nejspíš nedal. Nějaký tip?
  31.7.2018 14:47Jasmina
  Mysteri - Já používám třeba naplněnou pet láhev vodou, vedle které si může králík lehnout. Hlavně se ho snažím přemístit do stinné místnosti, kde není takové teplo.
  Jinak mrkni na tenhle článek, dole jsou napsané tipy, jak králíčky ochladit v letních měsících :)
  http://www.kralici.cz/pages.asp?f=prehrati
  31.7.2018 15:05SindyEM
  Tautau: Z toho, čo si napísala usudzujem, že je králiček v čase, keď si v práci zatvorený v kleci. V takom prípade je nutné kúpiť čo naväčšiu klec, príp. zriešiť ohrádku. Králiček potrebuje priestor. A ver mi, spokojný králik je cesta k úspechu aj čo sa výchovy týka. Ako napísala Salla, máš teraz králička v puberte. Skúsila by som dať čo najväčší záchod (obdĺžnikový pre mačky), a ak to tvoje malé dočastné prasiatko ciká s obľubou všade a aj na plast (s niečím takým som sa ja osobne ešte nestretla, keď to Aleš niekam fúkol, tak jedine tam, kde to salo, aby si nedajbože neomočil pacičky :D) , dala by som do zvyšku klece savé inkontinenčné podložky (ustrihneš si rozmer aký potrebuješ), a dúfala by som, že to nebude cupovať a žrať. :D pri najhoršom by som dala do celej klece Asan (v záchode nechala podostielku, akú používa doteraz), ale tam riskuješ, že aj zabudne, na čo ten záchod vôbec je..hoci ono tá puberta je taká. Vychovávaš a učíš králička všetko odznovu. Teraz je to najdôležitejšie vydržať, znovu vychovávať, a v čase, keď nebudeš doma, dopriať králikovi "komfort" a to, aby nebol mokrý. Moč je agresívny a zdravie králička je najdôležitejšie. Takže ja osobne by som skúsila tie podložky, prípadne Asan. Hlavne aby bol králiček v suchu.
  - - - - -
  Mysteri: Ako napísala Jasmina. PET flaša sa u nás osvedčila najviac. Mám dve 2L flaše. Každá naplnená vodou a dávam zamraziť na ľad. Cez deň má jednu vytiahnutú, druhá je v mrazničke...v noci pred spaním flaše vymením, a takto má vždy k dispozícii jednu zmrazenú. Na flašu dávam teplú zimnú ponožku. Saje to vlhkosť z flaše, keď sa rosí pri topení ľadu,a zároveň sa nekotúľa toľko a Alešek sa k nej túli. Ozaj z toho dobre sála chlad. Králik si k tomu ľahne ako potrebuje, a kedy potrebuje - viď foto:
  https://i.imgur.com/Z4JnZg3.jpg
  Ešte prehadzujem cez klec mokrú plienku na zvlhčenie vzduchu, ale to nie je až tak efektívne.
  31.7.2018 19:20Euridike
  Dobrý den, plánujeme koupi králíčka, nemám s chovem hlodavce žádné zkušenosti, ale jsem pečlivá zodpovědná mamina, tak snad budu i dobrá chovatelka :-) Dočetla jsem se tu spoustu informací a určitě se sem ještě mockrát podívám, ale zajímalo by mě, jak vypadá Vás všední den s králíčkem. Je reálné, aby králík byl časem volně puštěný i když jsme v práci? Chodíme z práce kolem 16h ale samozřejmě někdy jdeme ještě s dětmi na hřiště, návštěvu apod. a jsme doma až večer. Je řešení udělat mu ohrádku? Nebo jak tyhle dny, kdy se mu nemůžete věnovat řešíte?
  31.7.2018 19:47Mysteri
  Euridike: Králík není hlodavec...
  Pokud už teď víte, že na králíčka nebude čas, tak proč si jej pořizovat? Králík potřebuje nějakou tu citovou péči, nejen nechat ho v ohrádce s motem: ,,Má se lépe, než ve zverimexu. "
  31.7.2018 20:16Euridike
  Mysteri Neřekla jsem, že na něj nebudu mít čas, Vám se nestane, že po práci nejdete hned domů?
  31.7.2018 20:18Alpa
  Euridike - králíček je docela náročné zvíře, na chov i finance (hodnotné krmivo, očkování apod.). Naše králinda je puštěná stále. Když přjídu z práce, tak mě vítá. Přiběhne na zavolání apod. Jsou to ale společenská zvířata, takže pokud bude králík pořád sám, těžko z něj bude ,,mazel". Taky občas něco zničí, pokouše (i když není hlodavec :-)) Je to volba na mnoho let, někdy na deset i více, takže dovolená apod.... nutno zajistit hlídání. Ohrádka je určitě dobrá volba. Pokud bude doma sám jen občas, tak to určitě nebude velký problém. Navíc každý má jinou povahu, mazel, samotář, vztekloun, tak abyste nebyli rozčarováni . Pokud se rozhodnete pro koupi, tak od ověřeného chovatele. Přejeme hodně štěstí, A+Z
  31.7.2018 23:32leprechaunek
  Euridike: sama mám králíky na volno, ale trošku váhám, co odpovědět.
  Prvně asi to, že každý králík je opravdu individualita, se kterou můžou jít všechny plány do háje. Krmení, chování, bydlení... málokdy jde o to, co chce majitel, většinou to dojede na to, co chce králík. Můžete chtít mazla v kleci s představou, jakou mu budete dávat zeleninu, ale pokud si přivezete svéhlavého samce, který se mazlit nechce, klec rve a zeleninu nežere, nic s tím nenaděláte.
  Takže doporučuju v první řadě neřešit představy a řešit až to zvíře.
  S tímhle na paměti: ano, jde mít králíka na volno. Zdůrazňuju, že jsem si brala dva dospělé samce, nikdy jsem tak neměla mládě a netroufám si říct, jak to může fungovat. Nicméně mí králíci kdysi klece i ohrádku vystřídali, a můžu říct jediné: na volno jsou nejklidnější, nejspokojenější, nejmíň problémoví.
  Zdůrazňuju, že králík je noční zvíře. Přes den nezřídka chrní a ožívají večer. Náš režim vypadá takto: vstávání, králičí snídaně, cca do deseti dopoledne ušák blbne bytem, pak odpadne a jen s občasnými pauzami na baštu a přesouvání bytem z pelechu do pelechu chrní cca do šesti do večera. V tu dobu je mu naprosto jedno, co dělám nebo kde jsem. Kolem šesté večeře, povalování, později večer baští seno, běhá, taky zlobí, pamlskujeme, event. se mazlíme. Králík snídá, když vstanu, a večeří, když přijdu domů... a zbytek dne má absolutně pro sebe podle své nálady.
  Vyžaduje to zabezpečený byt - což můžou v první fázi být nejrůznější úpravy - záslepky zásuvek, skrytí či kompletní přetáhnutí kabelů, u nás to bylo třeba i přemístění knihovny... může to být ucpání škvír za sporákem nebo skříní.
  Za sebe můžu říct, že jsem měla štěstí na kliďase samce, takže tohle funguje bez větších problémů. Neznačkujou mi, neskáčou po nábytku, nečůrají po něm. Pokud by to dělali, vyžadoval by byt větší úpravy - nebo úpravu režimu, třeba tu ohrádku.
  Nemůžu zaručit, že vám podobný režim bude fungovat, ale u nás v něm oba samci fungovali a fungují velice spokojeně, klidně a k absolutní spokojenosti i nás páníčků. Ono v podstatě... čím víc je ten králík někde zavřený, tím víc je taky závislý na člověku, který ho pustí ven. Králík v bytě, který má k dispozici seno a vodu, závislý na člověku v podstatě není, ani na jeho denním režimu či povinnostech. :)
  Neříkám, že to musí nutně platit pro všechny králíky, a jak říkám, netroufám si říct, jak s mládětem. U nás jeden ušoun přecházel z ohrádky, druhý se přivezl rovnou do volného bytu... u obou okamžitě nastala, řekněme, spokojená adaptace :) Pokud je toto možnost, jako způsob chovu to určitě stojí za vyzkoušení. Našim micákům batolit se pod nohama páníčků, když přijdou domů, a v jejich nepřítomnosti sladce chrápat, vždycky naprosto vyhovovalo. :)