Než pořídíme králíčkaRady pro první týdnyVýchova a ochočeníSoužitíEshop

JídelníčekBydleníRozmnožování a péčeAnatomiePlemenaVeteriny

Nemoci

Diskuze

Inzerce

Galerie

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Otázky

Diskuze


Ostatní diskuze na králíci.cz

Hledá nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  


Info, Králíci a letní vedra, Klíšťata, Cestování Pravidla této diskuze

Veronika5 - dnes 18:03
LilyaLuky: Samičku! Dva samci se nejspíš u králíků nesnesou, u samce a samice je to otázka. Určitě by byla kastrace samice nutná i z toho důvodu, aby samce neobtěžovala. Když to vyjde, je to super: http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34695

leprechaunek - dnes 13:52
Elliska: já to doplním ještě v jiném duchu, on každý králík má prostě jiné osobní preference. U nás vždycky frčelo to, co píše Verča: berani se natáhli jak žíznivá čára někam, kde viděli na co nejvíc stran a měli co nejlepší přehled :)) Domečky, vyvýšeniny a křesla na ně - kdepak...
Za mě je úplně nejlepší variantou prostě nic předem neplánovat, zejména si nemalovat "správnej útulnej králičí bejváček" s koberečkem a misečkami srovnanými do zákrytu :))) Ale vyzkoušet víc věcí a postupně pelech přebudovávat a ve finále zařídit tak, jak to vyhovuje králíkovi.
Ono jako u spousty zvířat, představy pánečka a představy zvířátka o tom, co je správnej domov, se občas dost liší :-D
Takže určitě zkoušejte zařizovat, ale všímejte si reakcí toho zvířete... a když bude škubat podložky, rvát domečky a lomcovat klecí, tak to holt neberte jako neposlušnost vyžadující trest, ale jako podnět k přebudování příbytku :))))

A jinak opravdu mějte trpělivost, já sice nemám zkušenost s prcky, ale dospělí králíci si na nový domov zvykají opravdu v řádech týdnů či spíš několika měsíců. A pokud je králík třeba od přírody "nemazlivý", tak najít si k sobě cestu a důvěru opravdu trvá. Radujte se z toho, co se vám hemží po bytě a že je to spokojené - o to jde především :)))
A jinak ještě taky můžete zkoušet vysledovat, co se ušisku líbí :)) ono není pohlazení jako pohlazení a třeba můj spratek prostě na nějaké drbání kožíšku taky zrovna není. Milujeme hlazení po čelíčku, drbání na nosánku a hlazení po tvářičkách a drbání pod ouškem :-D Ale i to snese pár minut denně a výhradně když ON má náladu :)

Takže tak :) Králíci jsou prostě osobnosti :)) Nejlepší je nechat je tu osobnost projevovat a respektovat. :))

jana53 - dnes 12:38
Elliska _ dej ji na domecek treba starou deku, nebo mekkej koberec, bude to mit jako osobni gaucik. jestli bude cistotna, muze lagrovat i v kresle. mysli na to, ze pubertaci uprednostnujou smejdeni a radeni, na drbani a miliskovani nemaji cas. to se dostavi pozdejc

Elliska - dnes 12:27
Je pravda, že leze pouze na domeček a stoupá si na zadní aby měla rozhled :-). Děkuji všem za rady a tipy.

LilyaLuky - dnes 12:04
Dobrý den, mám prosím dotaz. Před týdnem jsme nechali kastrovat našeho králičího samečka, je mu rok a půl, chceme mu pořídit před Vánoci společnost. Je lepší pořídit k němu malého samečka nebo samičku? Náš králíček je v rámci možnosti hodný a naučený, že nikde nic neočůrává a nic netropí, u dalšího samečka bych se bála, jestli by neměl tendenci jeho pachy přečůrávat. U samičky se zas obávám, že by špatně snášela kastraci, ale rozhodně by byla nutná, aby se omezilo riziko nádorů. Novému přírůstku chceme pořídit vlastní metrovou klec v obýváku, jinak by byli přes den puštění. Máte prosím nějaké rady nebo zkušenosti? :)

? - včera 21:47
Domeček u králíčkům není tak moc k tomu, aby do něj zalézal, ale k tomu aby si mohl vylézt na něj a rozhlížet se, protože většina králíčkům má ráda vyvýšená místa.

Veronika5 - včera 20:02
Elliska: Tak to bude králinda brzy krásně ochočená! Ohledně domku nevím, nikdy jsem ho nedávala - připadá mi, že králík než aby někam zalézal, raději odpočívá rozpláclý a natažený někde na zemi podél stěny. kde na všechno vidí...

Elliska - včera 18:52
Veronika5: Děkujeme za tipy a rady :-). Dnes jsem si lehla na zem, ležela v klidu, a přišla si pro pamlsek. Poté se natáhla, hladila jsem ji mezi ušima, a neutíkala. Do klece jsme jí dnes dali domeček, není to problém? Jde o to, že není na něj zvyklá.

Veronika5 - včera 16:36
Elliska: Jestli je při hlazení přikrčená a má položené uši, tak to je spíš znamení, že se jí to líbí! Pokud by hladit nechtěla, tak by utíkala.... Krmte co nejvíc z ruky, nechte ji si pro pamlsek přijít, při krmení zkuste pohladit, nechytejte, nezvedejte...

Elliska - včera 13:20
Dobrý den přeji všem :-).
Máme králíčka samici druhým týdnem. Pořídili jsme si jí ve zverimexu. Chceme poradit, co máme dělat, aby si na nás zvykala víc a víc? Je stále plachá, opatrná, ale nespěcháme na ní. Pouštíme jí z klece, běhá po gauči, skáče z menších výšek, apod., a to je znamení že je spokojená. Vezme si i pamlsek z ruky. Nepřijde se ještě pomazlit, když jí hladíme, tak je skrčená, sklopené uši, a to se bojí. Přitom jí hladíme jemně, pomalu. Uvědomujeme si že to chce čas, ale jestli pro to můžeme udělat ještě něco aby byla méně plachá.
Děkuji za Vaše odpovědi a rady :-).

Unknown - 22.9.2020 22:04
Přeju dobrý den :D. Potřebovala bych poradit. Mám 2 letého nekastrovaného samečka, který nám začal zhruba před pěti dny kýchat. Nic jsme s ním nedělali a rozhodli jsme ho pozorovat. Kýchat přestal po třech dnech. Myslíte, že už je v pořádku? Nikdy jsme totiž nebyli u veterináře ani na očkování. Předem děkuju

KaK - 22.9.2020 20:30
Nataša: My jsme béčko dávali Matýskovi několik měsíců na doléčení nervových příznaků (i když už je po několika týdnech neměl). Dost za toho ca půl roku přibral (to béčko dělá). U encefalitozoonózy je důležité pravidelné vyšetření krve na protilátky a podle výsledků případné přeléčení Panacurem.

jana53 - 22.9.2020 11:35
Lidinka _ pozde bycha honit, vitezove se dobytejch uzemi neradi vzdavaji. u nas je trest za prestupky drastickej: kdyz vleze, kam nema, hned si ho pochovam, coz priserne nesnasi. ale kdyz ma prilezitost, zase tam vleze. kdyz je teplo, trochu pomaha dobra strikaci pistole. asi nezbyde nic jinyho, nez zavirat dvere.

Lidinka - 22.9.2020 10:58
Zdravím všechny milovníky králíčků,

ráda bych se zeptat na radu. Mám 3 letého vykastrovaného samečka. Je zvyklý běhat na volno. Do některých místností před ním zavíráme dveře a do některých přirozeně nikdy nechodí bez toho aniž bychom ho to museli učit.
Před 2 měsíci jsme mu znemožnili chodit do jeho skrýše za pračkou ( snažil se kousat kabely) a od té doby nám začal chodit i do "zakázaných místností". Skrýš jsme mu zase ten den vrátili, ale do zakázaných místností chodí dál. Vždy když ho načapeme, ví že tam nemá být, dupe, vzteká se a snaží se schovat. Vždy ho potrestáme okřiknutím, přitlačením k zemi a zahnáním do klece. Za pár sekund se však vrátí a neplechu dělá dál.
Jak králíkovi něco zakázat? Lze ho ještě jinak potrestat? Něco mu chybí?

Děkuji moc za rady :)

Nataša - 22.9.2020 09:28
Zdravím všechny.
Chtěla jsem se zeptat, zda máte někdo takovouto zkušenost. Mám 6 a půl let starou samičku, dvakrát byla přeléčená na encefalitozonozu, léčili ji injekčně vitamínem B. No mám doma teď B komplex (B-Compositum) pro zvířata (poslala bych odkaz ale zpráva se pak nedá odeslat) a chtěla jsem se zeptat, zda někdo víte, jestli se toto Bčko může podat třeba občas jen jako doplněk stravy, preventivně, a nebo POUZE v případě, že je zvíře nemocné?

KaK - 21.9.2020 23:26
Aneta29: Pokud vím, tak pitvy dělají na státních veterinárních ústavech, v Praze je v Suchdole. Bohužel tělíčko nevrátí zpátky.

Vera_J - 21.9.2020 23:15
Aneta29: Nejsem z Prahy, ale zkus obvolat Pražské veterinární kliniky... Kontakt na ně by mělo být snadné najít přes google.

Dita76 - 21.9.2020 21:14
Leprechaunek _ děkuji, jsem moc ráda za každou radu, klec máme větší, asi 80x70x40 a navíc jsou naučení lézt ještě na vršek klece, vrchní dvířka nezavírám, neutíkají. Na fcb skupiny neznám, dohledám, určitě díky.

leprechaunek - 21.9.2020 20:20
jana53: no je to rozdíl, ale oni se tak doopravdy chovají, ve skupince stejného pohlaví. Kamarádky rekordní stav byl tuším deset a určtiě mezi nimi neměla samičky :)))
Ale nějaké vyříkávání hierarchie tam samozřejmě probíhalo, jako ve všech skupinách... s nováčky tím spíš... proto říkám, ať se slečna obrátí pro radu na zkušené chovatele, ti to myslím řeší docela běžně. :)

jana53 - 21.9.2020 19:42
leprechaunek _ to jo, ale kolonie s haremem a 3 chlapi v garsonce, to bude rozdil, ne? mozna by potrebovali alespon vetsi prostor.

leprechaunek - 21.9.2020 12:58
Dita76: zkus specializované diskuze nebo facebookové skupiny se zaměřením na osmáky :-)

Jana53: Jani, osmák není králík :) v přírodě žijou v koloniích a i v zajetí je jim nejlíp pohromadě ve vícero kusech :)))

jana53 - 21.9.2020 10:43
Dita76 _ procti si rady v sekci osmaku, ale 3 samci v uzavrenym, asi ne moc velkym prostoru - to nedopada dobre u vetsiny zvirat. nejspis ti zbyde ten nejsilnejsi...

Dita76 - 21.9.2020 10:21
dobrý den, prosím si o radu : mám tři osmáky,samce, dva sourozence, skoro roční, k nim jsem si pořídila kamaráda, půl ročního, při seznamování bitky v podstatě celý týden, musela jsem je všechny dát do zapůjčené klece, původní klec jsem důkladně vyčistila, vše co šlo dala nové, po týdnu v kleci klídek a mír. Po půlročním klidu zase bitky, do krve, nechápu proč, vše opět vyčištěno a bitky neustávají, poraďte prosím, vyčerpala jsem už všechny nápady :-/ díky Dita

Aneta29 - 21.9.2020 08:59
Zdravím, dnes ráno jsem našla svého králíka mrtvého.. chtěla bych nechat udělat pitvu, ať vím co mu bylo. Mohl by mi někdo doporučit kam na tu pitvu, případně na kolik vás to vyšlo? Bydlím u Prahy. Byl to můj milovaný králík, moc to bolí.

leprechaunek - 20.9.2020 14:20
Pepina1: králík je zvíře s noční aktivitou. Většinou den prospí a večer dokáže být aktivní dlouho do noci, nebo spíš až skoro do rána. Tohle žádnou výchovou ani věkem nezměníš.
Kromě toho jak píše Jana. Králík je velikostí podobný kočce a nikoho soudného by nenapadlo zavírat kočky do klece... Jsou králíci, kteří se v kleci cítí bezpečně a "bydlí" v ní ochotně, ale pro mnohem víc králíků je to zoufale malý životní prostor - zejména pro ten úsek přirozené noční aktivity.
Kdybys měla králíky delší dobu volně v bytě, zjistila bys, že králí ke schopný "zabydlet" opravdu celý pokoj. Můj vlastní beran má na různých místech pokoje 12 stálých pelíšků, které střídá podle nálady a denní doby, a ve zbylém prostoru si celodenně hraje. Tím myslím 24 hodin, protože ano, králík je schopný ve dvě ráno v pokoji prohánět míč :)))
Takhle vypadá přirozené chování králíka, takže snad dokážeš pochopit, proč posadit ho na 8 hodin na metr čtvereční není něco, co by se mu jakkoliv zamlouvalo.
Takže ano, pokud nejsi ochotná akceptovat biorytmus zvířete a jeho potřeby, tak ho prosím věnuj lidem, kteří mu to dopřejí. A před koupí dalšího zvířete se poraď s chovateli, ať si nepřineseš další nežádoucí a odložené překvapení.
Archív diskuze | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky