Druhy křečkůKupujeme křečkaUbytováníOchočení a pohyb

 O křečcíchKrmeníZdravíRozmnožování

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Diskuze


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  


Info, Soutěž Pravidla diskuze

Perrita - 14.10.2017 10:09
Ahoj všem, jsem registrovaná asi 4 roky na králičí diskusi, a teď máme nově křečíka džungarského, kterého jsme dostali od přátel, kteří odlétali do zámoří. Jednak nám řekli, že je to kluk, ale my myslíme, že je holka. :-) To je ale celkem jedno, je to milé, hravé a ochočené zvířátko. Mám ale dotaz ohledně jeho chování, v poslední době jsme si všimli, že často olizuje stěny terárka hlavně v rozích. Vody má dost, pije normálně, ani v rohu nehrabe jakoby se chtěl prohrabat ven. Když ho v tu chvíli vyndáme a dáme do výběhu s prolézačkami, tak tam normálně ejdí a někdy se po návratu do terárka k olizování vrátí a jindy ne. Je to normální chování? Nechybí u něco? Koupili jsme minerální kámen, párkrát do něj kousnul, ale moc velký zájem o něj nejeví. Krmíme granulkami Nutrin Complete Hamster & Mouse, ty mu hodně chutnají a určitě by zbaštil víc, než na obalu doporučených 5g na den. A s tím souvisí můj další dotaz, má kromě granulí ještě zeleninu a sem tam kousek ovoce, u předchozích majitelů jedl směs, ale spoustu z ní nechával nedotčenou v misce. Myslíte, že je takhle jeho strava v pořádku? :-) Moc dík za odpovědi!

Klárinka H. - 7.10.2017 22:41
ahoj

Marcie - 29.9.2017 20:30
Lucie: ach tak, to je jiná věc. Osobně bych tuto problematiku konzultovala s nějakým veterinářem- odborníkem přes hlodavce. Například MVDr. Jekl nebo Hauptman- ti jsou velmi často doporučováni. Budu držet palce.
Klárkaau: Křeček je solitér a tedy měl by bydlet v ubikaci sám. Je sice pravda, že rozdělením na samce a samičky vyřešíte hrozbu dalších nechtěných mláďat, ale křečci se brzy po odstavu od matky stejně mezi sebou začínají prát. Zejména u samců jsou boje mnohdy tak zlé, že může dojít i k ukousnutí nožky nebo i smrti (prokousnutí krku, vykrvácení z mnoha kousanců apod). Takže doporučuji velmi rychle najít mladým křečkům nové domovy, kde budou bydlet každý hezky ve svém.

Klárkaau - 29.9.2017 09:43
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Kamarádce se narodili malý křečci.Pořídila si dvě klece.Do jedné dala holky a do druhé kluky.Mohla bych se zeptat jestli je to v pořádku?Nemohou si ublížit navzájem?Jesli někdo víte prosím odepište.Děkuji

Lucie - 20.9.2017 22:54
Marcie: Moc děkuji za rozsáhlou odpověď. Původně veterinář zuby chtěl zkrátit kleštičkami bez přispávání, ale údajně má moc měkké dásně a tím zastřižením by je mohl vytrhnout. (Když to zkoušel, videla jsem, že mu začaly krvácet trochu dásně). Údajně má zuby v nepozici a nebude si je schopný obrušovat sám. Vrchní hlodáky mu zarůstají až dovnitř tlamy, spodní se mu zařezávají až téměř do nosder. Je vidět, že ho to bolí a nemůže jíst. Stoličky se zdají být v pořádku. Mám teď šílené dilema, jelikož zastrihavání u něj možné není, přispávání a broušení každý týden a půl asi také není nejlepší možnost. Pokud bych dala na radu doktora, tak je stále šance, že může zrní (drobnější kousky) žvýkat pouze stoličkama? Nikdy jsem tenhle problém nemusela řešit, vždy jsem měla křečky bez jakýchkoliv obtíží. Předem díky za odpověď!

Marcie - 20.9.2017 18:34
Lucie: pokud se jedná pouze o hlodáky, nikoli o stoličky, pak je možné tyto krátit uštípnutím kleštičkami. Bez anestezie. Je na to potřeba malé kleště na drápky a špejle na fixaci jazyka a otevření tlamičky. Ideálně se to provádí ve dvou lidech, jeden drží křečka, druhý stříhá. Zub bude mít sice asi tři čtyři dny neskosenou hranu, než se zbrousí od hlodání, ale je to mnohem šetrnější pro zvíře. Lepší než ho milionkrát uspávat. Navíc dřív se to tak běžně dělávalo u králíků a morčat s vadami zubů a skusu, tak u křečka to bude totéž. Ovšem pokud si nevíte rady, tak by vám a to stříhání měl napřed ukázat někdo, kdo to umí. Pozor pokud necháš hlodavci vytrhnout všechny hlodáky a budeš jo krmit kašema, tak zaprvé mu přerostou stoličky a budete mít problém nanovo (ty už se brousit musí, uštípnutí kleštěmi není možné) a za druhé si nejsem jistá, zda křeček nebude mít po výhradně kašovité stravě problémy s lícními torbami. Nejsem kovaný křečkař, ale řekla bych, že křeček by je měl používat.
- - - - -
Lucie: ještě k těm stoličkám, zdravému křečkovi obvykle nedorůstají stoličky, ale existují případy, kdy měl křeček genetickou vadu a ta se projevovala deformací čelisti, špatné rostlými hlodáky a rostoucími stoličkami směrem do tlamy až překlenováním jazyka. Nevím jak je na tom tvůj křeček se stoličkami. Každopádně stoličky křečka jsou uzpůsobeny k mělněníi tvrdé potravy. Proto mi přijde lepší nebrat mu možnost hlodat vytržením hlodáků ale zkusila bych to uštípnutí. Snad jsem tě tou černou kronikou moc nevystrašila :-)

Lucie - 19.9.2017 23:52
Ahoj, chtěla bych se Vás zeptat. Zhruba měsíc nazpět jsem vzala do své péče křečka nalezence. Mláďátko, někdo se jej chtěl zbavit. Jedná se o křečka zlatého. Nejspíš se ho někdo zbavil kvůli křivě rostlým zubům. Má je špatně posazené, tudíž si je neni schopen obrousit. Necelé dva týdny nazpátek jsem s ním byla u veterináře, zuby mu zabrousil. Zuby mu však neskutečnou rychlostí dorostly a na veterině jsem byla dnes opět. Pan doktor říkal, že je to nekonečný kruh a zuby mu budou růst stále stejně. Každé zkrácení stojí 200 Kč a je nutné ho u toho přispat. Peníze ani čas tolik neřeším, spíše mi jde o následky přispávání takového drobečka každé 2 týdny. Věřím, že to nebude pro jeho organismus nejzdravější. Pan doktor tedy navrhnul vytržení všech 4 předních zubů, s tím, že bych mu musela po zbytek jeho života podávat kašovitou stravu. Nikde jsem nenašla info o křečcích bez předních 4 zubů, proto se chci zeptat, jestli nemáte někdo podobnou zkušenost. Má takový křeček šanci prožít plnohodnotný šťastný život? Uspávat jinak naprosto zdravého křečka u mě nepřichází v úvahu. Na zákrok jdeme pozítří, tento čtvrtek. Předem moc děkuji za odpověď.

Marcie - 19.9.2017 21:24
Lidičky, křečkaři, můžete mi prosím pomoci se sdílením? V pátek si budu přebírat do "depozitování" 17 mladých džungaráčků, možná hybridních (rodiče zverimexoví a nejspíš sourozenci)... Prostě zas jednou jedna rodina naletěla blábolům prodavaček ve zverimexu a zanedlouho byla doma malá křeččí apokalypsa...
Křečíci se na mou žádost již podrobili prohlídce u veta, a prý jsou pěkně rostí a zdraví a mohou se rozutéct do nových domovů. Vzhledem k tomu že křeček je solitér, nepřipadalo v úvahu aby si je rodina nechala všechny. Dvacet klecí v paneláku asi neplánovali... Prostě křečouny převezmu, a pokusím se je co nejrychleji umístit do nových domovů. A protože budu mít hned tuto sobotu cestu do Hradce Králové, Prahy, Jílového u Prahy a za dva týdny ještě do Brna, pak mám možnost křečouny svézt. Jinak budou samozřejmě k odběru i ve Svitavách a v Moravské Třebové. Stanovili jsme cenu symbolických 50 Kč za jednoho (hlavně aby cena odradila hadaře, ti velmi rádi berou darované křečky třeba po kilech)... Když už se s nima pipláme, tak ať je nesežere had, ale dělají někomu radost. Prostě prosím, pokud máte třeba přístup na nějaké křeččí/ hlodavčí FB skupiny nebo máte nějaký nápad, kde všude to sdílet aby to mělo smysl, pak vás moc prosím, pomožte mi s tím :-) Kontakt: odpekelnehostrazce@atlas.cz nebo tel: 736 237 949
Archív diskuze | Alba uživatelů