Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Jezzabell - včera 22:26
Iula5: Držím palce;)! Pak dej vědět, jak jste dopadli, zatím kup v lékárně ten Canesten a aspoň mu to mazej 2x denně, strašně ho to musí pálit a svědit, mně u toho i naříkal! Den dva to trvá, než to aspoň ta mast zklidní, pokud to na vet. budou muset objednat.
A pozor: pkaždé si pečlivě mýt ruce mýdlem, je to přenosné na člověka!

lula5 - včera 20:53
Jezzabell -Dekuji mnohokrát zkusím si o to veterinarce říct.

Jezzabell - včera 20:31
lula5: http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34778 Vall-ík to měl chudák fakt hodně, 2x nám dělali test, jestli to je fakt plíseň a pak jestli je to ok.
Mazala jsem to 2x denně Canestenem mastičkou (ta se dá koupit v lékárně na plísně), ten Biopirox je jen na předpis, ale Valeš mi ho doporučil, že s ním má fakt výborné zkušenosti. Takže jsem neexperimentovala a stříkala tohle. Jen jsem mu vždy zakryla oči! A nestříkat do nosu, ale na nos.

lula5 - včera 18:58
Jezzabell-me doktorka nalila nějaký sampon, název nevím, neposlala to a vůbec to nezabírá.Tak jsem si říkala, že zkusím ten nizoral.Taky to maj na čumáku.

Jezzabell - včera 18:03
Iuia5: s nizoralem zkušenosti nemám, mně doktor napsal pro kluky Biopirox a to zabralo perfektně. Kluci to měli totiž na hlavě. Jeden na čumáku a druhej na oušku na okraji. Takže jsme měli sprej a nekoupali.

lula5 - 6.7.2020 19:56
Ahoj prosím zabírá nizoral na plisen?Máte vyzkouseno?

Petra90 - 3.7.2020 12:33
Zbyněk: moc moc dekuji

Zbyněk - 3.7.2020 11:11
Petra90: vykastrovat Betíka je jednoduší a levnější, ale určitě bych počkal až po pubertě, tzn. do cca roku věku. A po kastraci je samec ještě měsíc plodný, pozor na to. Výhoda - může pak uspokojovat samičku v říji, kdežto kastrovaná samička o sex nestojí. Nicméně doma mám kastrovaného kluka a ten o něj také nestojí, takže když mu dělá miminka roztoužená roční samička, je z toho chlapec dost nesvůj :D

Petra90 - 3.7.2020 09:06
Zbyněk: no ty blaho. To není zcela levné. Ale myslím si, že jsem ochotna to dát. Ať není sam. Doufám, že dobrou stravou tady bude( budou ) dlouho.

Dekuji
- - - - -
Zbyněk: a když vykastruju Bertika a pak k němu dám samičku? Vyjde to na stejnou?

Zbyněk - 3.7.2020 08:57
Petra90: tak kastrace holky stojí cca 2500 korun a je potřeba to udělat na správné veterině, ideálně tak v roce věku, po pubertě samičky. Ale pak je to téměř sázka na jistotu

Petra90 - 3.7.2020 08:29
Zbyněk: tak moc děkuji. Já si myslím, že poridime nějakou holčičku v brzké době.

A ještě jednou moc děkuji za rady

Zbyněk - 3.7.2020 08:01
Petra90: pokud je dostatek trávy (opatrně s pampeliškami), ta bych mu dával pouze trávu a seno. Zeleninku jenom na chuť, aby nezapoměl, jak chutná, až skončí léto:)
Takto: prcek je ještě malý a mimino by přijal dobře, samozřejmě u kluků nikdo nikdy neví, co provedou v pubertě. Lepší je nechat samečka do cca roka věku samotného a pak mu pořídit mimino, sázka na jistotu je kastrovaná samička - tu lze přidat kdykoi. Pokud je klučina mazlík, je to docela vzácnost a přítomnost druhého morčete to obvykle nerozhodí, ale já mám doma sedm nekontantních morčat, tedy mé informace v oblasti mazlení nemusí být zcela relevantní:)

Petra90 - 3.7.2020 07:46
Zbyněk: zeleniny dávám tedy více. Bertíkovi jsou 2mesice. Chovatelka od které ho máme říkala, že ho máme krmit v létě jen travou. Mě to tedy nepřijde vhodne. Nebo ho chudáka mám nechat vyhladovět jen se senem.

O dalsim klukovi uvažujeme. Bertík je strasnej mazel. Neustále chce hladit odemne nebo děti. Večer ho mám klidně i hodinu na klíně a on je jako špagetka nataženej a vrni. Nemohlo by se stát, že bude žárlit a toho dalšího takhle neochocim? Dokonce se mi ho podařilo naučit chodit na zachudek. Zda má někdo ještě nějakou radu pro zacatecnika budu jen ráda.

Moc děkuji za radu

Zbyněk - 3.7.2020 06:32
Petra90: buď moc krmíš zeleninou, morčeti stačí 2x denně cca 50 gramů zeleniny, nebo má přerostlé zuby. Skočil bych na slušnou veterinu na kontrolu a pokud je prckovi měsíc, opatřil bych mu hned měsíčního kluka, jako kámoše, to by mohlo pomoci

Včera mi psal p. Novák z Herálce na Vysočině - leto má přebytek sena a už ho nemá kam dávat. Pokud byste měl někdo o víkendu čas, napište mi SZ a já vám pošlu adresu a kontakt, má velmi dobré seno! Tento víkend totiž čas nemám:)

Petra90 - 2.7.2020 17:42
Mám dotaz. Máme doma morčátko Bertika asi měsíc. Každý den mu dávám zhruba 4druhy zeleniny a krmíme ho 3x denně. Jen ten darebáček proste seno jíst nebude. Kupované nechce a to co máme sušené z chaty taky nechce. Vydržela jsem 2dny mu nedat trávu, ale on se toho sena prostě nedotkne. Vím, že je seno pro něj důležité, tak jak to udělat? Moc děkuji za rady

Zbyněk - 1.7.2020 12:40
Petr1: setkal a možných příčin je několik:
a) nejspíš má zánět močáku, bolí jí to a tak špatně čůrá. Skoč na veterinu, udělej sono, jestli nemá šutr, změř stěnu močáku, udělej rozbor moči a nasaď atb. Jestli to je zánětem, což určitě je, tak dopručuji jednou denně 10mgBofloxu, nebo Marbofloxacinu a k tomu 2x denně půl tablety Biseptolu 120. Za deset dní to bude ok. Jo a přidej léky na bolest - Meloxicam, Meloxidyl, Metacam atd. 0,8 ml 2x denně a pak po čtyřech dnech polovinu

b) má ucpanou močovou trubici

c) má špatné ledviny

d) má artrózu zadních nožek, ale to není pravědpodobné, v jejím věku.. Hlasuju za a)!

Bart - 1.7.2020 11:46
IjaSv - tak dobrý nápad! Akorát si představuju, jak je na boku na kuch. lince a nemůžu si pomoct, vidím tam kapra :-))))

Petr1 - a neleží hodně v místech, kde právě vykonává potřebu? Taky záleží na délce chlupů. Naši s dlouhými chlupy jsou urousaní pořád...
- - - - -
jo, ale ten s jemnějšími chlupy víc, než ten se silnější srstí

Petr1 - 1.7.2020 11:21
Ahoj. Obracim se sem s dotazem. Naše Rozarka má už dlouhodobě v podstatě permanentně pocurany nebo lehce mokrý zadek. Dříve jsme to neřešili, protože to nebylo nic výrazného. Teď poslední dobou to má trochu víc mokré a právě jde i cítit. Jsou jí dva roky. Jinak je aktivní zcela normálně, nevšimli jsme si, že by zjevně měla třeba bolesti při curani. Je to u samicek normální? Setkal se s tím z vás někdo? Jak jste to případně vyřešili?

IjaSv - 1.7.2020 09:50
Jezzabell, Bart - Když měla naše Píďa otevřenou ránu pod krkem ošetřovala jsem ji sama, zabalila jsem ji do malého ručníku jak váleček a nechala koukat krk a hlavu. Přední packy se občas vykoukly, ale většinou se do toho ručníku zapřely, Pak jsem ji položila nevybíravým způsobem na bok na kuch.linku pod světlo, přidržela předloktím tělo a prsty hlavu a druhou rukou čistila a strhávala strupy. Tím jak byla utažená v ručníku neměla moc šancí protestovat, ale ji tak to někdy bylo složitější:).

Bart - 1.7.2020 09:08
Jezzabell - ty to máš horší, že na to seš sama, my to naštěstí děláme ve dvou, ale taky ne pokaždý, někdy musíme v jednom. Já si to zrovna zkoušela minulý týden, jak si myslím, že mu tam zůstala ta vatička. Jinak máme vychytávku, že morče pokládáme na záda do té vaničky pro panenky, co mám na fotkách z koupání. Na délku přesně akorát. No díra se zavírá fakt hodně rychle, jsem zvědavá, co nám v pátek řekne.

Jezzabell - 30.6.2020 23:12
Bart: Lance, když vidí přepravku, bere zatáčky tryskem! Naprosto chápu!!! A když ho chudáka konečně odlovím, scvrkne se na polovinu aještě se zahrabe pod papuč, co tam dám, aby se maskoval.
Nejhorší je, když ho vyndám na veterině na stůl, chudáka, tak doktor čistí a JÁ ho držím! Když tam doktor není a je to v mezičasech, sestra čistí a zase "já" držím. Takže mě má zafixovanou jako velkého tyrana, co ho tam i přes řev a vzpouru, vždycky přepere! Jako potím se s ním, ale tady musí city stranou, jde o jeho zdraví a život. Naposled mě Valeš už chválil, jako vzorného "veterináře-amatéra":)) Několikrát jsem ho už žádala o radu a aby mi pomohl nacvičit si grif uchopení hlavy a pod. Sama jistě dobře víš, jak je obtížné ho jednou rukou držet a nastavit mu hlavičku, aby díra v krku byla co nevíc k tobě a druhou se v tom šťourat a fakt čistit. Navíc pak dávám tu mast Tenazim. A to zas chce ho po domácím zákroku udržet! Kdo nezažil, nepochopí.

Bart - 30.6.2020 22:47
Jezzabell - no to mi povídej... Jak teď čistíme tu ránu v krku a začneme připravovat všechny ty věci k tomu, Nico okamžitě zdrhá do nejtemnějšího kouta. Vůbec se nedá vylovit! Ale to i když mu nic není a ví, že ho chceme kvůli něčemu vyndat, třeba kvůli vážení. Čuje to už dopředu. Zato Samuel flegmouš - i kdybych mu chtěla hodit cihlu shora na hlavu, tak je mu to jedno. Chování zrovna taky nemusí, ale prostě to strpí. Kdybyste viděli, jak ho položím na bok, že mu jdu prokapat oko a pak hezky na druhý bok - jak on drží ani se nehne... To nestačíme žasnout. Ale mazly jsme měli taky, ovšem to nebyli v páru. Jedno morče si na chování zvyká líp, ale jak tu píšeme pořád dokola, není to přirozené. I když výjimky se najdou :-)

Jezzabell - 30.6.2020 19:59
Smirny: Mám osm kluků a ani jeden není hladící. Z šesti, co je za duhovým mostem byl občas ten, který mi pomazlení trpěl, jen Houmík. A to musel mít ještě náladu on, moje chvíle, kdy bych se s ním pomazlila ho nezajímaly;).
Ale nevadí nám to doma. Kluci nám důvěřují, Lance se Zedíkem se za náma naučili chodit loudit dobroty do kuchyně, malého syna pronásledují i v chodbě, hlavičky jak divoké husy vpřed a "dej nám něco dobrýho!" Ovšem jak bysme je chtěli hladit nebo nedejbože je vzít a mazlit se s nima, tak to by vzali čáru a někam se zašili.
Mazlící není ani jeden. A dva rozeťáci už vůbec ne:))! To jsou dvě kapky rtuti a když jsem 2x denně Bondíka musela ošetřit sprejem proti plísni, tak jsem byla zdrápaná i přes rukavice. A to jsem se snažila být milá, přátelská..houby! Prej ne-e!:)

Zbyněk - 30.6.2020 06:24
sus: do měsíce věku by sameček "neměl" nakrýt ani maminku, ani ségru. Ale stalo se to a ne jednou:) Já jsem musel posledního samečka oddělit po třetím týdnu, protože se kouřilo od zadku celé smečce a velmi zkušená chovatelka mi oddělení doporučila. Tak jsem si pro něj půjčil morčecího dědu jako parťáka a ten ho naučil slušnému chování:) Pokud mají kluci pod čtvrt kila, tak je asi ještě nech u mámy, kojení jim neuškodí a mladí samci nakrývají holky od deseti dnů věku, viz http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Cernobily_dalmatin třetí zleva shora :)

Smirny: mám tady dvě holky, které strpí pohlazení. Jedna je šestiletá důchodkyně, které je všechno jedno a druhé je dva a půl a nechala se pohladit od začátku - ale jenom po hlavičce. Asi to nemusí, ale bere to jako součást komunikace:) Měl jsem mladé, které jsem kojil po dvou hodinách a stejně zdrhali, nikdy se neochočily. Prostě to v sobě buď mají, nebo ne, ale moje tedy nemají:)

Veronika5 - 29.6.2020 22:19
Smirny: Moji dva kluci - občas se jeden nechá parkrát pohladit po zádech, druhý občas pod krkem, ale většinou ode mě taky spíš zdrhají - dobrůtku si z ruky vezmou, ale hlazení chtějí opravdu málokdy a když je přenáším třeba do výběhu, jsou naučení, že zalezou do pelechu a já je přenesu i s pelechem, to jim nevadí. Když pak chtějí z výběhu domů, vlezou si sami zase do pelechu a čekají na "transport". Ale celkově za mě - i naše čtyři morčata byla a jsou nekontaktní.
- - - - -
Ještě mám jeden dotaz pro zkušené: Dostala jsem nááádherné domácí seno, pět pytlů. Naprosto perfektní. Je to luční seno, sečené kosou. Převládá tráva, pak je tam spousta typických lučních bylinek a pak samozřejmě rostlinky, které nepoznám. Občas jsem ale při podrobném zkoumání našla i něco, co by mohl být takový ten penízek z penízku rolního - no a ten je trochu jedovatý. Používá se ale i jako léčivka a ne jenom v nepatrném množství, a četla jsem o otravách u dobytka, ale museli žrát třeba seno kde bylo opravdu hodně toho penízku. Navíc podle toho co píšou to chutná jako něco mezi česnekem a hořčicí a zvířata to nemají ráda. Jsem nakloněná tomu to seno hodně přebírat, odstranit všechno co se mi nezdá, ale normálně s ním krmit. Třeba ho i míchat s jiným senem, aby si opravdu mohli vybrat co jim chutná, a vysledovat, jestli ty "penízky" vůbec žerou, kdyby mi tam nějaký zůstal.
Protože jinak si myslím, že se super opatrností bych mohla krmit asi jenom 100% travním senem, a to si zase myslím že je škoda, když tady mají spoustu zdravých voňavých bylinek...
Co myslíte?

sus - 29.6.2020 22:02
Smirny: děkuju moc, láme mi to srdce, abych je nechala brečet po mamince. Jsem ráda, že s ní můžou ještě být :o

Smirny - 29.6.2020 21:43
sus: nechte je u mámy čtyři týdny minimálně a do té váhy 250g. Oni jí nenakryjí. Ona porodí, má hned říji, další říje za 14 dní a pak další za 14 dní. Takže ve třech týdnech věku těch kloučků prostě šance na oplodnění není. Rozhodně je ještě kojí, jestli chcete, aby byli zdraví, tak je u ní nechte do těch 4 týdnů. Přimlouvám se za ně moc:-)
- - - - -
Zbyňku, už mockrát jsem tu od Vás četla, že morče nesnáší doteky..:-) Co to máte za morčátka? :-) Já mám tedy morčat hodně a nikdo ze mě nemá hrůzu, všichni se při krmení hrnou ke mě a s požitkem se nechají drbat hlavně pod bradou. Stejně tak venku ve výběhu.. přijdu k nim a prostě se ke mě sbíhají. Měl jste je od malička ochočované na ruku? Vy ostatní jste na tom s povahama morčat jak?

sus - 29.6.2020 18:00
Zdravím, je možné oddělit mláďata od matky (dva kluky), když už mají 3 týdny, ale jejich váha ještě není 250g? (mají 200).. chovají se jako kluci, snaží se naskakovat na samice aa vážne nechci, aby mladých bylo ještě víc. díky

Jezzabell - 29.6.2020 16:04
Lolinka: Nahoře je záložka Jídelníček, v ní Doplňkové krmivo(granule)..
http://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#granule
Pročti to, je tam spousta užitečných rad a věcí. U granulí jde hlavně o doplněk stravy, základ je kvalitné, denně čerstvé, voňavé seno a čistá voda (nezapoměň čistit i napáječky). Nejčastěji tady používáme Versele Laga Complete, Brit, Nutrin a Selective.
Hlídej si obsah vápníku a fosforu (v článku vysvětleno). Když je budeš přežírat granulema, budou tloustnout, budou náchylnější k nemocem (veterina leze hodně do peněz), může dojít k omezení konzumace sena a tím jim budou přerůstat zuby a máš zaděláno na průšvih. A morče na bolesti.

Lolinka - 29.6.2020 12:34
Dobrý den, chci se zeptat jestli je dobré toto nové krmivo.... Krmivo Nature Land Complete granule pro morčata. Děkuji.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky