Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Kájka - dnes 12:07
Můj názor: K měsíčnímu samečkovi bych se nebála pořídit kámoše stejně starého nebo dospělého (rok a víc).
My jsme přinesli malého (stáří 5 týdnů) k dospělému samci (v té době mu byl přes rok).
- - - - -
Ehrena: To není špatný nápad. ,-) Dvouletý sameček, který byl zvyklý na parťáka by nemusel mít problém přijmout kámoše.
- - - - -
Morčátek je plno, i v CHS, nebude problém kdykoli nějakého sehnat.
Také bych vzala raději z CHS, aby byla jistota pohlaví (především) a věku.

Ehrena - dnes 10:56
Fazulina, tak to byste měli asi daleko, toho morčíka mají někde poblíž Kladna, jak tam píšou.
Je mi ho samotné líto, píšou tam, že teskní po kámošovi, který mu zemřel.
A z vlastní zkušenosti vím, jak to některá morčata prožívají.
Už proto nikdy nenecháváme naše morčata samotná dlouho.

Fazulina - dnes 10:03
Děkuji moc všem za rady. Pořád s pořízením druhého morčete pořád váhám. Ferdovi se zatím věnujeme každou volnou chvíli, hlavně dcerka, chtěla by s ním i spát (tak je aspoň v jejím pokoji:-)). Musíme vše promyslet.

Ehrena: jsme z Vysočiny, kolem Žďáru nad Sázavou.

Ehrena - dnes 07:50
Rozik, taky mně dodatečně napadla i tahle varianta. S tím pořízením staršího samečka.
I když já bych tedy klidně šla do toho malého. Špatné zkušenosti jsem s tím fakt nikdy neměla.
Zbyněk, Rozik chová snad spíš přeháňce, pokud teda vím. A že by byly rozety klidnější plemeno, to jsi slyšel kde? Já jsem tedy všude četla naopak to, že jsou celkově živější a mají větší nároky na prostor. A skoro že zkušeností bych potvrdila, že to tak je.
- - - - -
Oprava, ne přeháňce, ale peruánce.
Ze zkušeností.
- - - - -
Fazulina, odkud jste?
Tady v CHS Cavia Carnea zrovna nabízejí 2ročního samečka, kdybyste pořídili toho, potěšili byste oba kluky. Zde odkaz:
http://carnea.cz/?p=5011

Ajati - dnes 06:45
Rozik, Zbyněk - rozetky jsme měli čtyři. Žádná z nich nebyla "klidnější"....Samotné morče jsme nikdy nenechali víc než nezbytně nutnou dobu, pokud byly problémy se zvykáním, řešili jsme je ubikacemi blízko sebe.
Jen jednou jsem si myslela, že se opravdu nedohodnou (řešila jsem i svou prokousnutou ruku), ale i tehdy to dobře to dopadlo.

Zbyněk - dnes 06:29
Rozik: jenomže ty chováš rozetky a ty jsou mnohem klidnější. Já bych měsíčnímu samečkovi dalšího samečka nekupoval. Jedině sehnar už ročního, nebo jak říkám - počkat tři měsíce, kastrace a samička. To je záruka. Jezzabell přidalal prcka k půlročnímu, seřezali se po pubertě atd.

Rozik - včera 23:46
Fazulína - Souhlasím, co se týče morčecího kamaráda zcela s Ehrenou a Veronikou5 - čekat s kamarádem, až bude morče dospělé je k ničemu, dle mého názoru.
A pokud tolik obav, tak co pořídit malému třeba ročního (plus-minus, prostě už dospělého) kamaráda? Z CHS, samozřejmě, jistě by se dal sehnat starší sameček i s PP. Jde o to, vybrat si plemeno a bylo by po obavách. Prostě k malému koupit dospělého, vybrat CHS a napsat emaily či obvolat a bude spokojenost u malého i dospělého.

Jezzabell - včera 19:19
Tak jsme doma z veteriny;) Jules se probral úspěšně z narkozy. Odstranili mu zvětšující se cystu na boku.Doma se vrávoravě přemístil pod podestu, kde se k němu okamžitě tiskl s láskou Vall-ík. Celý den, co byl pryč, tak tu bylo děsný ticho.Vall-ík ho hledal, Jimmík pískal s ním. Dospěláci byli jak kamenní, dva exitusy tu nedavno proběhly..Pokaždý se kamarád nevrátil.
Dal si mátu a okurku a jal se mocně si pucovat kožich;) Jimmík a Vočko tady lomcují mřížema a tůtají na celý obývák. Tak snad se už bude jen lepšit.

pepicek:-) - včera 19:08
ahoj, chtěl bych se zeptat jestli je krmivo Versele-Laga Cavia Complete vhodné pro morčata a jestli je opravdu kvalitní?

Veronika5 - včera 18:25
Ehrena: Díky za názor :)!

Ehrena - včera 17:16
Veronika5, Fazulína, já tedy mám zkušenost asi s 25 samci, za těch dvacet let, co chováme, několikrát jsme pořizovali morčata do dvojic ve stejném věku či s rozdílem měsíc, samozřejmě myslím mimča tak do 2 měsíců, nikdy nešlo o sourozence a nikdy se nám přesto nepoprali a vůbec neměli mezi sebou nějaké problémy. I když samozřejmě tak do roka až dvou věku občas pořádali ty své tanečky a bublání, později už se většinou uklidnili. Nikdy ale nedošlo ke rvačce nebo ani k prskání na druhého. Měla jsem ale vždy poctivě oddělené dvojice, i na zahradě jsem hlavně ty mladší dávala do výběhů vzdálenějších od sebe, aby se navzájem jednotlivé dvojice neprovokovaly. U těch starších už to nevadilo.
Když jsme k té spoustě kluků pořídili i pár holek, díky našemu jedinému vlastnímu odchovu, bála jsem se, jak na to budou reagovat, jestli holky nebudu muset mít v jiném pokoji, ale vše prošlo v klidu, všichni bydleli ve stejné morčatárně a ve stejném pokoji, a bez problémů.
Jinak ale se nedá říci, že kdyby teď pořídili malé mládě, že bude automaticky podřízené tomu malinko staršímu, možná teď zkraje, ale právě v pubertě se to může obrátit. U nás se to několikrát stalo i u staršího morčíka, ke kterému jsem pořídila mládě. Většinou zhruba od 6 až 9 měsíců si vyměnili role a šéfem se stal pak ten mladší. Ale nikdy nebyly mezi nimi nějaké větší problémy.
S holkami u nás byly větší, konkrétně s jednou z těch našich tří sestřiček.

Veronika5 - včera 16:14
Zbyněk, Bart: A určitě? Kdyby dali teď opravdu mládě, nezafungovalo by to tak, že by to mládě bylo automaticky podřízené a bylo by to v pohodě? Mně teda přijde čekat tři čtvrtě roku hrozně dlouho, ale nemám s tím zkušenosti.
Jinak moji kluci taky nejsou bráchové, šli k sobě v pěti týdnech stáří.
To je spíš na radu od někoho, kdo má zkušenosti s hodně samci.

Jezzabel? Tygrinko? :-)

Maggie001 - včera 16:07
Akutní dotaz: Máte prosím někdo zkušenosti s ošetřením pomocí "rozvěráku" pusinky (bez narkózy)? Či následným zbroušením zubů bez narkózy. Neměli jste pak problém s vazy či čelistním kloubem? Jak jste to řešili.... Děkuji.

Lístek - včera 11:14
Někde jsem slyšela,že můžou vrkat,ikdyž jsou březí,že je to znamení dominance..

Bart - včera 10:37
Fazulina - nic neuspěchat. I když tu doporučujeme koupit Ferdovi kamaráda, teď to vhodné není. Už se to tu několikrát psalo. Dva malí můžou být jen bráškové. Tak že teď byste měli alespoň 3/4 roku počkat, až Ferda dospěje, projde pubertou, a teprve pak pořídit malinké miminko. Tak budou dané pozice, starší si malého vyhová. Jinak bývají v pubertě bitky o postavení a může se stát, že by stejně každý musel být sám ve své kleci. Proto opravdu nejdříve vše nastudovat. Přeju hodně štěstí a zábavy s Vašim morčátkem.
- - - - -
vychová

Zbyněk - včera 10:36
Fazulína: já bych teď samečkovi parťáka nepořizoval, to by nedopadlo dobře po cca sedmi měsících, když by kluci šli do puberty! Bude potřeba buď vydržet zmíněných cca 8 měsíců, raději ale deset a teprve potom pořídit klučičí mimino. Ovšem doma jsem také zažil třetí světovou poté, co jsem dal ke staršímu chovnému samci mimořádně vyspělé mimino, které po spatření samiček okamžitě rozvinulo sexuální projevy, což samozřejmě na dědu zapůsobilo, jako roznětka na semtex, lítaly chlupy a prcek přišel o kus ouška. Ideální by bylo buď sehnat kastrovanou samičku, nebo nechat klučinu tak za tři měsíce vykastrovat a potom mu pořídit mladou samičku. To je nejlepší řešení a naprostá záruka fungujícího páru, zatímco ani starší samec se nemusí snést s miminem.

Jarenka: já je nechám klidně tři dny, tj. dvě noci, založím je kupou sena, dám dostatek vody a po návratu si poslechnu stížnosti na hořký osud týraných, hladových chudáčků:) Ovšem je to riziko, že se starším něco stane a pak jde o hodiny. Ovšem u mladšího morčete na senu a vodě je riziko menší. Hlavně před odjezdem nedávat veliké množství zeleniny, to je chyba! Morče jí zhltá, po odjezdu se nafoukne a umře. Převoz je pro morče vždycky stres. Má li parťáka, je mu mnohem lépe doma. Plus samozřejmě ne v malé kleci.

Denir: to je normální, nechal bych je, pokud starší evidentně netrpí, žere a nepadá jí srst. Ony se obvykle srovnají.

Lístek: samičky si běžně povídají, pokud se jednou za dva týdny jedna nakrucuje před druhou a vrčí, tak má říji. Nemá li pindíka, není nutné se znepokojovat:)

Seno se shání moc špatně, Malina má vysoce proměnlivou kvalitu, stejně tak Jihočeské, jednou je to páchnoucí sláma a jindy voňavé seno, ale hodně drti. Slušný soukromník už nemá atd. Zásada je, aby bylo zelené, vonělo a nebyly v něm hrubé, silné lístky ostřice. Z JLP jsem dovezl posledních 6 pytlů nádherné otavy a kupodivu jí moc nechtějí ani holky, ani kluci, deset jedinců a přitom vůně je taková, že bych si dal také:)

Lístek - včera 10:20
Mám dvě samičky v kleci.Myslela jsem,že jsou obě připuštěné..Ale jedna vrká na druhou..Co to znamená?..že ta co vrká má říji,nebo ta druhá?

Jarenka - včera 09:19
Dobrý den, mám dotaz, jak dlouho necháváte morcatka samotné doma, když jedete pryč a kdy už je berete sebou, nebo resite náhradní bydleni???

Denir - 23.4.2018 23:37
Dobrý den,mám dotaz. Pořídila jsem morče samicku má 1 rok,aby nebyla sama tak jsme pořídili druhou,ta má 7 měsíců. Holky sedí každá v jednom koutě,ta mladší nahání tu starši a vrka na ní jen co se pohne. Neperou se,krev neteče ale v noci mladší prohání tu starší. Jsou spolu jeden týden. Mam tomu dat čas nebo je chovat každou zvlášť? Děkuji

Lenoka - 23.4.2018 22:04
Mám prosbu, s jakými všemi barvičkami lze křižit krémové morčátko??

Fazulina - 23.4.2018 21:20
Veroniko, díky moc. Vše si pročtu a udělám vše pro to, aby byl náš Ferda spokojený:-).

Veronika5 - 23.4.2018 21:14
Fazulina: Mláďátko po odstavu, aby ho váš prcek přijal. Možná lépe na inzerát, abys měla představu jak je staré. A pozor na pohlaví, ve zverimexu to u mláďat většinou spíš nepoznají. Podle mě seno od sedláků je naprosto ok, naopak spíš ve zverimexu často seženeš pěknej sajrajt. Hezké seno poznáš tak, že je nazelenalé (ne hnědé), hezky voní, šustí, není moc prašné a rozhodně ne plesnivé. Stálý přísun sena je naprostý základ stravy morčete. Jinak usušit si vlastní seno samozřejmě můžeš, to je vůbec nejlepší, ale musíš jo nechat po usušení ještě 6 týdnů uležet tak, aby mohlo větrat, pak teprve je to to správné seno a je bezpečné s ním krmit.
Mimochodem, mám taky dva kluky a jsou super. Se dvěma si užijete i daleko víc legrace, jsou aktivní a veselí, samotné morče by jenom žralo a spalo.
Pročti si opravdu důkladně ty záložky nahoře tady na diskuzi, hlavně co se týče péče a jídelníčku, a uděláš si představu.

Fazulina - 23.4.2018 19:54
Díky, přiznám se, že nevím, koupil ho muž ve zverimexu. Určitě je to mládě.
- - - - -
A koukám, že seno se dá i koupit. Já se bojím, že kdybych ho vzala tady od nějakých místních sedláků, aby bylo správně kvalitní...

Kájka - 23.4.2018 19:46
Fazulina: Jak starý je morčík? je to mládě? nejlepší je pořídit k němu mládě (staré 5-8 týdnů), samozřejmě -samečka.

Fazulina - 23.4.2018 19:35
Zdravím. Dík moc všem za odpovědi. Bohužel my chodíme do práce a dcerka do školky, takže morče je doma celý den samo (teda bylo dnes poprvé, máme ho od pátku)). Takže pokud je to tak, jak říkáte, bude potřebovat parťáka dřív než dospěje. Je tedy vhodné pořídit stejně i staré morčátko? Je to sameček, takže bych ráda opět samečka, rozmnožovat se nechceme.... Klec máme 100 cm + jsem objednala menší na případné přesuny.

Co se týče sena - je nutné, i když má denně přísun trávy ze zahrady? + ho můžeme nechat venku, když jsme doma, ve výběhu. Dá se seno vytvořit např., když posekáme trávu a usušíme? (omlouvám se za dotazy, ale jsem na venkově krátce a nejsem žádný zahradník:-))

Díky za rady ohledně stravy, zítra jdu do zverimexu ještě něco pořídit, tak snad vyberu to správné.

bába - 23.4.2018 14:49
Ehrena: děkuji zkusím jen ty horní listy bez stonku.Moje holky jí milují a tak nasuším i bršlici a uvidím jek jim v zimě pojede.

Kájka - 23.4.2018 14:43
Fazulina: Také se přimlouvám za pořizení druhého morčátka.
A vím o čem mluvím, protože jsme měli rok jednoho samotného. Věnovali jsme se mu hodně, hlavně děti (máme dvě), byl jak mazánek, mazlíček... Ale tak po 3/4 roce začal být míň aktivní a pak čím dál tím častěji ležel a měl smutné oči :-( Nemohli bychom se na to déle dívat.
Jinak -my jsem 2. morčátko plánovali dlouhodobě, že pořídíme druhé až morčík dospěje -v zimě. A tak ho přinesl Ježíšek. :-) A náš morčík uplně ožil, zářil štěstím, očička mu začla svítit... opravdu na něm bylo vidět, jak je š'tastný :-) A jsou kámoši.
Nejlepší je k dospělému dát odstavené mimčo. U nás to tak bylo.

Bart - 23.4.2018 13:07
Fazulina - směsky se zrním nedávat!!! Na broušení zubů musí mít pořád seno, ne tvrdý chléb. Začátečníci většinou nevědí, že přerůstají hlavně zadní stoličky, ne přední řezáky. Ty sice můžou taky, ale většinou za to můžou právě stoličky. Když fungují stoličky správně, správně se brousí i řezáky. Místo směsek dávat raději kvalitní granule např. od Versele-laga. Ze směsek jedině Zelenou louku nebo Horskou louku, ty žádné zrní neobsahují. Tady na obchod.kralici.cz je toho na výběr plno.
Když budete mít jedno morče, bude smutné a nebude ho nic bavit. Nebude ani moc projevovat běžné morčecí chování, protože si nebude mít s kým povídat. Vy se mu budete muset věnovat každou volnou chvilku, aby se necítilo osamělé. Sice si na Vás více zvykne, ale jak dlouho to vydržíte...??? Já jsem sice také začínala s jedním, ale to jsem nechodila do práce a fakt jsem kolem myšáka skákala od rána do večera jako kolem mimina. Jakmile jsem začala chodit do práce, už se to nedalo, a tak od té doby máme dva a během doby, co jsou sami doma, si dělají společnost. Ale na druhou stranu k tomu musí člověk nějak dospět a pochopit, jak to s tím chovem morčat vlastně správně je.

LB - 23.4.2018 12:55
Ehrena, Tygrinka: diky.
my jim ted 1-2x denne davame travu + dostavaji seno + jeste 1x denne zeleninu...
...ale blizi se prodlouzeny vikend a rikala jsem si, ze kdyby bylo pekne, tak bysme je uz nechali pres den na travniku - tak aby z toho nedostaly sok...:)

Ehrena - 23.4.2018 12:42
Bába, My máme část zahrady samou bršlici a normálně to posekám a suším a dávám do sena. Takže samostatně by se asi sušit dala taky. Jen to schne dost špatně, má to dužnaté stonky.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky