Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Veronika5 - včera 19:59
Ehrena: Souhlas, taky mi je nežerou ani náhodou.... Evidentně je z toho pálí tlamičky!

Ehrena - včera 17:52
Neeen, já teď, dokud je tak krásně, ještě dávám, ale dávám je ven až nejdřív kolem 10. hodiny, kdy už je tepleji, a domů dávám kolem 17:00.
Teď je krásné počasí, až bude chladněji, tak pokud bude do minimálně 15 stupňů kolem poledne, tak je dávám ven aspoň na dvě hodinky, a podestýlám do domečků senem.
- - - - -
Lidi, kdysi se tady psalo, že morčata jedi zavadlé kopřivy, opbravdu vám je jedí? Mně je teda vůbec nechtějí, jen v sušeném stavu je mají rádi.
Dnes jsem sklidila kopřivy z celé zahrady, že je nasuším, a opakovaně jsem jim zkoušela zavadlé dávat, už po několikáté, a ani se jich nedotknou.

Neeen - včera 00:48
Ahoj všichni,
chtěla jsem se zeptat, jestli dáváte ještě teď morčata ven na trávu nebo jestli jim už bude chladno na packy, vím, že momentální kvalita trávy není nic moc,ale holky na mě pořád tak smutně koukají, že chtějí jít na travičku, díky.

Ehrena - 14.10.2018 21:53
Lístek, my už jsme měli spoustu dvojic samců za těch 20 let, co chováme morčata, a problémy jsme měli jen u jednoho samečka, který byl téměř slepý a snad díky tomu i přehnaně opatrný, v pohodě se snesl se samečkem tak maximálně do roka, pak jsem je musela rozdělit. Ostatních dvojic bylo hodně vzhledem k tomu, že jsme měli i poměrně dost morčat najednou a původně jsme mívali pouze kluky.
Potom jsme ale zkusili i holky, měli jsme strach, aby to naše původní klučičí osazenstvo nerozhodilo, když ucítí holky ve stejném pokoji, kde bydlí oni, ale i tak jsme to zvládli v pohodě. Jistější je samozřejmě, když samičku nikdy neuvidí a ne ucítí.
Naši kluci pocházeli z různých zverimexů i chovatelských stanic, žádní z nich nebyli sourozenci, a přesto vždycky to bylo přátelství na celý život. Takže kromě našeho slepého Žižlíka u nás to vždycky klaplo, nemám jedinou špatnou zkušenost.
Přesto tady občas čtu v diskusi o tom, že se to stává, že se samečkové během puberty začnou prát a musí se rozdělit. Je proto nutné počítat i s touto možností.
Rozhodně je dobré mít pro ně co největší bydlení, když domečky, tak 2, dvě mističky, dobré je i patro nebo nějaké jiné schovávačky (tunýlky, hamaky a podobně). A taky je výborné mít pro ně ještě výběh.
Případné návštěvy veterináře já tedy nedělám s oběma najednou, beru tam jen toho maroda, ale nechávám je jinak spolu během nemoci, i s rizikem, že to ten druhý chytne, protože u kluků i jen krátké oddělení (na den, dva) může znamenat, že na sebe zapomenou a už se nepoznají.

Kájka - 14.10.2018 20:01
Lístek: Také máme 2 samečky a v pohodě :-) Nikdy se neprali.

Veronika5 - 14.10.2018 20:01
Lístek: Určitě - nejvíc zkušeností se samci po dvojicích mají Jezzabell, Tygrinka a Ehrena, určitě se ti ozvou...

Lístek - 14.10.2018 19:51
Veru díky!-příspěvek níže jsem četla,..tak snad to potvrdí více lidí,že to jde a můžou být kámoši celý život!

Veronika5 - 14.10.2018 19:43
Lístek: Zrovna jsem dávala odkaz na chlubící album :) - mám dva samce, přesně jak píšeš, od malička spolu, samičku nikdy neviděli, je jim rok a pořád kámoši! Základem je prostorná klec, určitě ne míň než 120 cm, pokud možno i pravidelně výběh, a vůbec nikdy neoddělovat - ani na návštěvu k veterináři ne, a i pokud by měl jeden zdravotní problémy, tak pokud to jenom trochu jde, tak ať zůstanou spolu (a pokud je to nakažlivé, přeléčíš oba). Jinak se může stát že na sebe zapomenou a už to "nedají dohromady". Musí být spolu od odstavu, není ale nutné aby byli sourozenci. A samičky jsou tabu :) - pro ně neexistují. Naši dva samci spolu moooc krásně kamarádí.
Jo - a všechno dvakrát - dva pelíšky, dvě misky..., prostě aby nebylo nic o co by se mohli poprat.

Lístek - 14.10.2018 19:31
Jaké máte zkušenosti se dvěma samci-sourozenci..Můžou být spolu?-nebudou se v dospělosti prát,když tam budou jen oni dva a samičku nikdy neuvidí?Budou to jen mazlíci..Díky!

Bart - 14.10.2018 19:18
Lados - nafouknout se může nečekaně z čehokoli, co mu třeba ani nikdy nedělalo problémy. Manžel nedávno dal ráno morčatům trávu, kde bylo dost jetele, dával ji potmě, tak že si toho nevšiml. Jednomu to vůbec nevadilo, druhé dostalo během pár hodin průjem a v břiše mu to pěkně řvalo. Kapky Espumissan ani Sabsimplex jsme neměli, tak jsem hned namíchala Bio-lapis a uvařila čajík z mletého kmínu, fenyklu a anýzu. Šup s tím do stříkačky a morče jsem s tím ládovala a každou chvíli masírovala bříško. Koncem odpoledne už bylo bříško klidné a všechno v pohodě. TAK ŽE KDO NEMÁTE PO RUCE KAPIČKY NA NADÝMÁNÍ ZKUSTE ČAJ Z KMÍNU, FENYKLU A ANÝZU!!!

Veronika5 - 14.10.2018 17:57
Tak morčákům je skoro rok a vypadá to, že nám dvojka krásně funguje!

http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34479

ratonito - 14.10.2018 06:16
Zbyněk: už je lepší. Ale sebrala jsem ten papuč, jinak by asi furt byla v něm. Takhle, když potřebuje, se schová pod stříšku, ale není pod ní pořád. Dokonce si včera už i lebedila v hamace. Už se snažila si i "bránit" jídlo, když jí ho Myšinda chtěla ukrást. Takovým dlouhým přerývavým kňučením. Párkrát se jí ji skutečně podařilo zahnat. Spolu u seníku jsem je viděla asi jen 2x, spíš si bere seno ze země nekde opodál. Včera mi syn nadšeně říkal, že si od něho brala i granule z ruky. Sice značně nedůvěřivě, dlouho jí to držel u nosu než si vzala, ale přece.

Zbyněk - 13.10.2018 18:11
ratonito: ona si zvykne, dej tomu čas. Já jsem také přinesl v lednu vyděšenou samičku a dal jí mezi čtyři dračice, jenomže samička byla opravdu hodně vykulená a submisivní, takže od druhého dne jsem jí na noc dával do oddělené krabice, kde měla papuč, misku a pití. Plíživě si šlohla kus zeleniny a vtáhla do papuče, za hodinu se nacpala a začala se ječením a poskakováním dožadovat vpuštění do klece se smečkou:) Postupně si zvykla a dneska už je plnohodnotný člen smečky:)

Lados - 13.10.2018 17:53
Ahoj, chtěl jsem se zeptat, dal jsem mému morčeti k večeři římský salát, a už když ho jedlo tak se nějak divně "nafouklo" např. mi přišlo jako by se mu i naježily chlupy a po chvíli salát nechalo, nesnědlo ho moc.. Ale po chvíli pozoruji a poslouchám, že by jakoby špatně trávilo.. Slyšel jsem zvuky jako nadýmání apod. Proto se ptám, protože píší že římský salát je pro morčata vhodný ale jak říkám.. Rád bych se zeptal jaká může být dobrá a zdravá strava z vlastní zkušenosti děkuji. Např. Mrkev a třeba čerstvou trávu mu podávám a nemá s ním problém. A ještě bych se chtěl zeptat jestli máte nějaký názor na kupované balené porcované saláty např. ty z Tesca nebo z Penny děkuji.

Tygrinka - 13.10.2018 04:21
ratonito: Hlavní je dávat krmení co nejblíž té papuči, dávat víc misek, víc hromádek, atp., aby plašan mohl něco ulovit a šup s tím do papuče.
- - - - -
Kájka: Jo, to znám :o) Velkej chtěl mít klid a blokoval vchod do domku a malá žížala nelenila a šup oknem se přitulit k velkýmu bráchovi :o)

Jezzabell - 12.10.2018 10:31
Mám doma mix všeho druhu a každej klučina je jinej. Od mazlíka, po bojovníka. A bejhezčí pro mě je, když se seznamují. Je to teda sázka do loterie! Nervy na pochodu, jestli si "budou vonět" při prvním kontaktu, aby po sobě nevyjeli atd.. A Potom, aby si sedli, až příjde puberta!! V+čné toť morčecí téma! Aspoň u kluků. Jak příjde na vřeštění v kleci nebo oblaka hoblin, čekám cvakání zubů a nedej bože díry v kožichu a ježící se dvě koule v rozích..A tak když to oba ustojí, ta jejich "telecí léta";), dmu se tady radostí, že jsou to dva fungující parťáci:) I prudší povaha umí být závisláček na kamarádovi a co jinde vypadá jako běsnění, je u druhých laškování a jsou v klidu. Takže pokud mi (mou blbostí) nevisí na ruce, jsou to zlatí hoši;).

Kájka - 12.10.2018 10:16
Ad morčecí povahy: já si myslím, že plemenem to vyloženě není.
Máme oba morčecí kluky stejného plemene (angl. rex) povahově nejsou stejní. mladší je temperamentnější, divočejší, od malička "voraženej". Prišel k nám jako odstavené mimčo (k ročnímu samečkovi) a od prvního dne čiperka, nebojácný, Když se starší schoval do domečku a chtěl mít klid, melej za ním hned šup okýnkem dovnitř... Byla to sranda :-)) A starší morčík se choval jako máma, bylo to až neuvěřitelný (vše si nechal líbit, i si vyrvat jídlo z tlamičky, malému ustupoval) a byl šťastný, že není sám. :-)
- - - - -
Ehrena: Ráda si to přečtu. Nesnáším cirkusy (od dětství).

Ehrena - 12.10.2018 10:09
Vím, že to sem nepatří, ale pro všechny, kterým záleží na kvalitě života zvířat:
https://cirkusybezzvirat.cz

Kájka - 12.10.2018 10:02
ratonito: Uvidíš za pár dní... Přeju, ať se holky brzo zkamarádí. :-)

ratonito - 12.10.2018 09:39
Ona z té papuče nejspíš opravdu nevylézá ani na chvilku, jsem ji teď ráno vytáhla, má ji docela mokrou pročuranou. Když bude chtít, může se schovat pod mostík a té "staré" dám hamaku. Včera jí syn dával večeři přímo do té papuče, já jsem jim snídani dnes ráno dala každé zvlášť do misky. Ta nová chvíli jen stála, hleděla do toho, ale pak už se osmělila. Jen jsem hlídala, aby ji ta stará moc neotravovala. Teď už tam zas jen tak postává, snad se rozkouká. To honění po kleci není tak strašné, zubama na sebe obě cvakají, ale nervou se.
- - - - -
Dala jsem do alba pár fotek z dnešního rána.

Nonyna - 12.10.2018 08:35
ratonito: myslím si, že na rozdíly v chování má plemeno vliv. Já chovám anglické crestedy barevné a hladké čokolády a ty čokolády jsou výrazně víc plaché...oni si nakonec zvyknou taky, ale trvá to fakt déle.
Tak napiš, jak se to vyvíjí.... ale věřím, že to bude dobré. Nekaz si radost z nového přírůstku;-)

U nás jsou velké pokroky s vrácenou samičkou, už zase žere z ruky a méně se bojí...včera byla se svojí morčecí mámou celé odpoledne doma ve výběhu, jsem moc ráda, že je jí líp.

IjaSv - 12.10.2018 08:26
ratonito - Jeden den na novém místě je málo. Já mám osobní zkušenost se seznamování 3měsíční s 5letou a 3měsíční s 4letou. Je to hodně o povaze. Poprvé to byl mazec snad 14 dnů se honili po kleci, malá pištěla a já to málem nevydržela. Pokud mohla, byla schovaná, z ruky si vzala až po hodně dlouhé době. dodnes je to plašan. I nějaké to cvaknutí do ucha bylo. dnes jsem moc ráda že jsem vydržela, v dospělosti se role obrátily. V druhém případě to bylo absolutně bez problémů - radostné uvítání od starší a už to tak zůstalo. Pak jsem přinesla domů pětiletou - té trvalo měsíc než si zvykla na mě i na nové prostředí. Seděla jak pecka na jednom místě. To je tak velká změna, že není většinou možné ji zpracovat rychle. I když je morčátko klidné povahy jak to vypadá dle toho co čtu, odpovídalo by to tomu, že si lebedí v papuči. Ona se určitě rozkouká, dejte jí čas.

ratonito - 11.10.2018 17:39
Ta co vypadá jako ten Teddy. Mně se právě líbila jedna z těch rozetek, co má tmavý zadek i čumáček, byla i mladší, ale děcka mě přehlasovaly. Taky mi ta chovatelka přišla právě v pohodě. Říkala, že jim všem i ráno kápla za uši kvůli parazitům, když věděla, že si pro ni přijedeme...
Taky doufám, že jen zbytečně plaším. Že se prostě jen bojí, že změna prostředí a tak.

Ehrena - 11.10.2018 17:24
Ratonito, a která z nich to je?
První dvě jsou podobné spíše rozetě, třetí vypadá jako US Teddy.
Ale v genetice se vůbec nevyznám, beru to čistě jen podle vzhledu. Jsou pěkné všechny tři.
Jinak s tou chovatelkou jsem si kdysi psala, v roce 2009, chtěla jsem tehdy od ní samečka, kterého inzerovala, bohužel už byl prodaný. Potom jsme si nějaký čas psaly, čekala jsem, jestli se jí nenarodí nějaký podobný, ale pak jsme měli vlastní vrh morčátek a tím pádem, že jsme si všechny 4 nechali, už jsem žádné další nesháněla a tím skončila naše korespondence. Tehdy mi připadala velice příjemná a taková svědomitá, neřekla bych do ní, že by byla schopná prodat nemocné morče.
Tak snad to bude v pořádku, až se trochu otrká.

Kristi - 11.10.2018 16:20
Prťata v nabídce, už k odběru. Předání možno na výstavě v Orlové 13.10., v Opavě, na třinecku... http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34411

ratonito - 11.10.2018 15:44
Ehrena: je nějaký kříženec. Ukazovala nám matku - to byla rozetka, otec i děda prý jsou dlouhosrstí.
- - - - -
Můžu sem vlastně dát ten inzerát. https://zvirata.hyperinzerce.cz/morcata/inzerat/14517389-morcatka-nabidka-vsetin/?utm_source=mail_automat&utm_medium=email&utm_campaign=odpoved_na_inzerat

Ehrena - 11.10.2018 15:34
Ratonito, já teda nevím, já mám zkušenost jen s jedním morčetem US Teddy, byl to náš Čmelík, jinak jsme měli vždy hladká krátkosrstá morčata, Rozety, jednoho peruánce, 2x coroneta, ale právě ten náš jediný US Teddy morčík byl taky od začátku takový hrozně klidný a vůbec se nás nebál, dal se nabrat na ruku a neutíkal. Nevím, jestli to třeba není tím plemenem. Ta vaše samička je US Teddy nebo něco jiného?

Kájka - 11.10.2018 14:59
Třeba není pořád v papuči, jen když se přiblíží člověk....
Náš první morčík první den u nás ani nejedl, schovával se... přes noc ale jídlo zbaštil.

ratonito - 11.10.2018 14:59
Nonyna: já vím, to mi říkal i manžel. Já su hrozný stresař, hned za vším vidím špatné.
- - - - -
Kájka: to si právě taky říkám, ještě když věděla, že klukům morče umřelo a těší se na nové, že by jim to sand neudělala. Ale lidi jsou různé.

Kájka - 11.10.2018 14:56
ratonito: Neboj. Třeba je jen vystrašená, potřebuje čas...
Přece by vám ji chovatelka nedala nemocnou nebo březí :-(
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky