Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

AnaviReese - včera 14:19
Reny - včera 13:33
Tady je album miminek od azylové Treperendy http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34555

Zbyněk - včera 10:11
Noemi: díky za vysvětlení! Kamarádka je v invalidním a svoje morčátka má ve svém pokoji, takže jsou pod kontrolou, my pracující třída jsme na tom hůře:) Protestujícího a pečujícího samečka oddělí poté, co odbalí, olíže a osuší mladé a samička zlikviduje placenty. Jedná se ale o mimořádně pohodového klučinu, zbytek jejích chlapů jsou normální a tedy zajímají se permanentně pouze o tu jednu tělesnou dutinu svého nebohého protějšku:)
Já jsem dneska ráno přesvědčoval samičku v šedesátém šestém dni březosti, že jí z té klece vyndám, ale kdepak, odstrčila mi ruku a křepce vyskočila do výběhu:) Nicméně jsem jí od odchodu z domova neviděl na kameře, tak snad je všechno v pořádku. Zatím jsem měl doma samé akrobatky, přičemž jedna tajila březost téměř až do porodu a tvářila se, jakože se jí to vůnec netýká:)
Ano, měl jsem známlu, u které "říji" nezabránilo ani šestinedělí a zapadla hned první týden po příchodu z porodnice. Příroda si občas dělá, co jí napadne.

Noemi - 22.1.2019 23:22
Zbyněk: Samice má říji do 24h po porodu, a potom normálně v tom intervalu co říji mívá... Ale tím,že mají všechny samice říji porodem synchronizování,tak prostě další přijde až za ty zhruba dva a půl až tři týdny. Jestli tvá kamarádka zachytí 100% všechny porody včetně nočních,samečka na 24h oddělí a pak ho zas vrátí zpátky a odenda ho poté,než má samička opakovaně říji,kloubouk dolů,takové práce.. Ale přijde mi to zbytečné. On samec samici nahání i mimo to,když má říji,a samici s mláďaty bych spíš nechala v klidu a odpočinout. Stejně tak vysokobřezí,která je často ráda,že se doplazí k misce s krmením. Nicméně laktace samozřejmě nebrání říji (ani u lidí, u krav a nepřekvapivě ani u morčat)!

Zbyněk - 22.1.2019 20:37
Ehrena: aha, díky. V létě jsem tam byl uspat stařenku a byla tam skvělá Dr. Nováková, neuvěřitelně milá a profesionální. Hron je majitel a oftamolog, není špatný, ale je tam jenom občas. Valeš je na H-Vetu na hlodavce sám, v tomhle je Hůrka sázka na jistotu, Sekyrová, Mináriková a Lietavcová jsou super.

Ehrena - 22.1.2019 17:35
Zbyněk, níže jsem už o ní psala, na Erice - tuším, že jsou tam s Hronem vedoucí lékaři.
Ale co tam má Kasanovou, tak hlodavce přehrává asi většinou na ni.
Ale je fakt, že Mindi mi před lety kastrovala zrovna ona (Vozková) a dělala to taky bříškem, a taky to dopadlo špatně. Ale sama říkala už předem, že tam bude jiný problém který kastrace nevyřeší. Asi byl.
- - - - -
Nikol 01, bude to asi stejné jako u ředkviček
http://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#zelenina
Já dávám u ředkviček jen listy.

Zbyněk - 22.1.2019 17:16
Nonyna: skvělé zprávy!!! Krásně nabírá, to je dobře!

Ehrena: Vozková je kdo a kde? :)

Nikol 01 - 22.1.2019 15:41
Dobrý den.
Prosím poraďte, dneska jsem koupila Ředkev bílou.....můžu ji dám morčíkovi, kousek? Děkuji Romana

uj uj - 22.1.2019 14:03
Pro ty, co ještě sháněli seno:
https://www.sbazar.cz/plukas23/detail/56289442-seno
Zkušenost nemám, ale vypadá dost dobře :-)

Nonyna - 22.1.2019 12:06
Jezzabell: dík za tip na budnik, to se hodí. Naštěstí máme auto a na vet to je autem cca 10 min.

Rozinka včera jakoby ožila. Aktivně načuhovala, když jsem všem nesla zeleninu a s chutí žrala. Předchozí dny byla taková apatická. Začala jsem jí dávat tympasol proti plynatosti, na zažívání, jak se skoro nepohybuje, tak to střevům vadí. Ráno měla 841g, to znamená, že zase nabírá zpět, co ztratila v předchozích dnech, tak jsem zatím s dokrmováním nezačala. Příští týden bych se s ní chtěla vypravit na kontrolu, sice to není ještě měsíc, ale chtěla bych, aby jí zkontrolovali z krve, jak je na tom s vápníkem a fosforem, když jí žádný vápník-lék nedávám, má jen ze stravy.

Ehrena - 22.1.2019 10:29
Zbyněk, no každopádně díky za tipy.
Po svojí zkušenosti s abscesem Bělínky se tam taky bojím chodit s něčím závažnějším. I když, jak jsem psala, s operacemi morčíků od Vozkové jsem měla jen ty nejlepší zkušenosti.

Zbyněk - 22.1.2019 07:46
Ehrena: tady jí neudělala. Zeptala se mě, jestli má i kastrovat a doporučila mi to, ok. Když jsem si pak mrtvou samičku odvážel, měla jizvičku jenom dole. Já chápu, že v neděli večer se jí nechtělo dělat další dva řezy navíc, ale tak to má říci! Sekyrová na Hůrce mi to řekla jasně - když samička dva dny nebobkuje, protože jí mimina tlačí na střevo, tak už toto je kritický problém (celý víkend jsem sháněl chirurga). A když se k tomu ještě berou vaječníky spodem, tak je téměř zaručené, jak to dopadne. Cca stejně mi to řekl i zcela nemorčecí doktor v Kralupech. Děloha se měla zašít a nesahat na střeva, nechat kastraci až po regeneraci samičky. O abscessu už jsem psal. V létě jsem tam byl s Adélkou, zánět močáku prý neměla. Nezdálo se mi to, stěžovala si, za dva dny jsem jel na H-Vet, zánět byl silný a rozjetý. Popisuji pouze své zkušenosti. V nouzi nejvyšší bych za ní jel, pokud by nebyl nikdo jiný. Minulý týden mi Lietavcová kastrovala třetí samičku. Vůbec žádný problém, operace na počkání, samička po zbytek dne polehávala, bolelo jí to, druhý den jsem do odpoledne krmil RC, pak se otřepala a začala zase nakrývat holky:) Bylo mi řečeno, že kastrace samičky je jenom standardní zákrok, pokud se udělá správně. Tedy za mě Hůrka a pak H-Vet, jako třetí vetcentrum Stodůlky, ale Boštička je také jenom jeden, zatímco na Hůrce mají tři výborné doktorky.
- - - - -
Jinak dobří jsou prý ještě na Zelené Lišce u Budějárny, ale jenom jsem to zaslechl.

Duchna - 22.1.2019 00:42
Kyticka....dekuji :-). Zkusim napsat, jen je to Morava :-(, coz je pro me hooodne z ruky...

Ehrena - 21.1.2019 23:11
Zbyněk, ale i Kasanová dělá kastrace, pokud to jde, bokem a ne bříškem.
Jen v případech, kdy jsou cysty příliš velké a jinak to nejde, to bere bříškem.
- - - - -
Jak to je u císaře, nevím, s tím zkušenosti nemám.
- - - - -
Teda ani s operací cyst, jen jsme se o tom bavily.

Veronika5 - 21.1.2019 22:17
Zbyněk: No tak to jsou přesvědčivé argumenty, ještě to uvážím. Díky!!!
- - - - -
Zbyňku, tak jsem se objednala na pátek na Hůrku k Lietavcové. Do toho pátku to budu ještě pozorovat, uvidím, jestli nezabere ten vit. C. Bude to dlooouho metrem, tam je teplo, pak asi autobusem. Trochu to tam znám, tak to snad najdu rychle, a pořádně se na to zabalíme.
Teda naše zvířata zásadně marodí když je pořádně pod nulou, nebo taky na Boží hod (muselo jedno morče na akutbí operaci), no a na Pondělí velikonoční papouch, to jsme si zvali veterinářku domů, protože nosit někam papoucha to je pro něj na smrt. (Denně ho chytat a dávat mu atb bylo na smrt pro nás :)).

Dana5 - 21.1.2019 21:26
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda máte někdo zkušenosti s bouličkami na mléčné žláze u samečka? Dnes jsem byla na preventivní kontrole se svým 5letým morčíkem na veterině Na Hůrce a paní doktorka mu zjistila dvě malé bouličky na mléčné žláze a navrhovala odstranění, jelikož se může jednat i o nádor. Upozornila mě ale na to, že rekonvalescence po tomto zákroku je relativně náročná a a rána se špatně hojí. Opravdu nevím, zda se k operaci přiklonit. Budu ráda za každou zkušenost a názor.
Děkuji

Zbyněk - 21.1.2019 20:14
Veronika5: já mám v Kralupech veterinu za barákem, ale když jde o život, jedu na Hůrku, nebo k Valešovi. Kasanová mi loni zabila samičku při císaři, což mi vcelku shodně potvrdili jak nemorčecí doktor v Ktalupech, tak morčecí lékaři na Hůrce. Základem úspěchu kastrace samičky je nesahat na střeva!! Když děláš císaře a ještě k tomu rveš vaječníky bříškem přes střeva, je vymalováno - černou tapetou s lebkami. Intuice - u Bublinky jsem nějak věděl, že mateřství by bylo obrovským problémem. Při kastraci mi pak Lietavcová potvrdila, že děloha byla hodně špatná a březost by byla tragická. Nedá se to vysvětlit, ale já prostě občas vím jasně, co je problém. Ke Kasanové jsem poslal někoho ze zdejší diskuse se samičkou s abscessem na krku. Pravda, abscess v oblasti štítné žlázy není nic jednoduchého. Když to pak po ní zachraňoval Valeš na H-Vetu, pouze se s chladným výrazem v očích zeptal " kdo to dělal?". Co dodat? Raději nic.

Jezzabell - 21.1.2019 15:56
Nonyna: Vždycky jsou nejhorší tyhle dny s mínusovýma teplotama a nebo fujavicí se sněhem. Nevím, jestli na to mají morčata nějaký radar, ale u nás marodit začali kolem vánočních svátků, kde byly hlavně pohotovosti a pak se to vezlo do května. A to bylo vždy v největších mrazech a vánicích nebo aspoň lilo a fučel vítr!!
Tygrinka mě naučila skvělej budnik pro přepravu morčete;) Protože taxikáři na mě už snad uzavírali sázky, kdo mě poveze a jak je morče na tom od doby, co mě vezli naposled..
Plastbox z Ikey, na něj silnější triko, může být obalen dekou ze stran. Nahoře přidržují kovové klipsy na papír (v dostátní běžně v papírnictví). Tenký proužek jen na dýchání. To celé v tašce.
V boxu asan, navrch plena a seno a to nám stačilo prosím i v mínusu a mám to 15min svižnou chůzí na bus;) A podotýkám, že morče bylo vždy v teple;). Pokud mrze nad osm, asi bych teda jela taxikem i tak..Ale když se jezdí denně třeba měsíc a půl, sranda už to není..
Tohle mi značně ulehčilo převoz.

Nonyna - 21.1.2019 15:12
Veronika5: My jezdíme na veterinu ted v mrazech s velikou taškou, ve které mám tlustou fleesovou deku, v ní zabalený takový nahřívací polštář s pšenicí, v dece je zabalená přepravka(kouká jen vršek kvůli vzduchu), v přepravce fleesový tulipytlík a v tom morče.... vypadáme, jak když se stěhuje bezdomovec, ale morče v teple;-)

Veronika5 - 21.1.2019 14:07
Zbyněk: Já to nepoznám. On marod je celkově o dost mohutnější. Jinak zaregistrovala jsem, že bys šel raději jinam než na Eriku, ale jsou mrazy, já na Eriku sjedu autobusem pár stanic a jsme tam. Nechci aby mi cestou ještě nastydl. Taky přemýšlím, jestli vzít oba, nebo jenom maroda. Aby si parťák potom v kleci moc nevyskakoval, on má k tomu sklon. A taky často na veterině chtějí vidět i spolubydlícího, jak vypadá on. Tak radši oba?
A nateklé klouby by svědčily o čem?
Podávám vitamín C, včera se mi zdál myšák veselejší, teď zase trochu smutnější. Je vidět, že se mu obtížně pohybuje zadníma, a když leží, vytáčí jednu nožičku jakoby do strany (aby si na ní neležel). Jako má ji položenou na zemi, ale stranou, ne pod tělem.

Zbyněk - 21.1.2019 09:25
Veronika5: ještě mě napadlo, porovnej klouby zadních nožek maroda s klouby zdravého. Nejsou trochu nateklé?

Nonyna - 21.1.2019 07:53
Molik: Taky jsem kupovala pana Malinu, než jsme si začali sušit seno sami. Kvalita pana Maliny byla sice proměnlivá, ale bylo to to nejlepší, co jsem dokázala sehnat. Mám více morčátek, takže jsem kupovala 4,5kg pytle a když jsem objednala 2, tak 1 byl v poho a 2. byly klacky(hnusný klacky, nedalo se říci pouze hrubá struktura). Když jsem objednala menší balení, byli většinou ok.

Kytička - 21.1.2019 01:00
Duchna, koukni sem - www.littlegoldie.cz , sekce prodej. Mají tam čerstvě přidanéhého zlatého aguti - Indy :-) ted´mu bude 1 měsíc.

Duchna - 21.1.2019 00:49
Ilja Sv - děkuji, ten je podobnej, to je pravda, ale už 6 měsíční, no zamyslím se..

Ehrena - děkuji...

Kájka - 20.1.2019 21:05
Zbyněk: prima videa :-) ke konci skoro uspávající -jak si to morčátko stele a pak se rozválí... a má tam maličké pošltářky :-))
A nejlepší je to hnědo-bílé (s bíl. lysinkou) -ten největší pohodář a mazel. :-) K němu nemá daleko náš Vilík, taky mazlík. Včera na mě V. usnul a spal asi 15 min.
My používáme morčíky jako cavia terpii ,-) někdy stačí je jen pozorovat :-)
- - - - -
Zbyněk: A kdypak u vás asi budou morčecí mimíšci? (teda, jestli to nepletu, vyšlo to)

Molik - 20.1.2019 20:22
Tak nám začíná docházet domácí seno, koupila jsem pana Malinu s hermankem a jedno baleni s koprivou, zdalo se mi nejlepsi a oni to nechtějí 🙄 tak to jsem nečekala

Jaké kupujete vy?

Veronika5 - 20.1.2019 17:34
Ehrena: OK, píšu si :).

Molik - 20.1.2019 17:03
Tygrinka: jo jo, to je přesně ono co mame, ma to na boku na prednich tapkach, na těch hranách. Namazala jsem kokosovym olejem a snad bude mit tapky jak miminko 😀 ja si myslim, ze to mel z patra, i kdyz jsme ho jako nove brousili, jeste tam byly nějaké suky a jak to okusovaly, tak to bylo mistama ostre, takze ted opet obrousene do hladka a uvidime 🙂

Nelca a Adik s piskotem - 20.1.2019 16:15
Muže morče pomelo asi ne já muho teda fakt ne dávám!

Zbyněk - 20.1.2019 15:39
Pár mazlicích scének:) https://www.youtube.com/watch?v=xauuxEwHFxw

Veronika5 - no, šel bych raději buď za Valešem na H-Vet, nebo na Hůrku, jsem z Kasanové čím dál víc rozpačitý. Chodím tam pouze, když nejde o nic vážného
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky