Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Jezzabell - včera 21:44
Neeen: Dávám obyčejný 100mg céčko (dětské bez příchuti). Půlku nadrtím na dvou lžičkách, rozmíchám v 1ml vody a hned do tlamky, než to na vzduchu zoxiduje.
- - - - -
Seženeš běžně v lékárně, jen je v poslední době dobré je upozornit, že chceš ten bez příchutě.
https://pribalove-letaky.cz/celaskon-tablety-100-mg
Vypadá to takhle.

Neeen - včera 20:41
Díky všem za rady, dá se nějaké to céčko koupit i v lékárně, které je vhodné pro morčata?

Zbyněk - včera 16:26
Neeen: mému dědouškovi také poslední den teklo z nosu, těžce dýchal a chrochtalo to v něm, ale byla to voda na plicích díky selhávajícímu srdíčku. To snad není případ tvého morčátka. U toho multivitamínu pozor, nesmí se předávkovat. Hlavně atb a také Loxicom na bolest, Meloxidyl, pomůže jim to trochu se nastartovat. Céčko klidně dej, jako doplněk, tak tři dny po sobě, to stačí.

Nonyna: děda se u mě měl krásně, spousta prostoru, výběh., luxusní strava, přibral z 950 na 1186, vypadal výborně. Lietavcová říkala, že srdíčko je hodně špatné, přesto tu byl ještě měsíc a půl, určitě hodně pomohl také RC senior. Bylo to hodně rychlé, přišlo mi, že na mě záměrně počkal, než přijdu z práce, Furantoin pomohl, protože on se pak vyloženě šel rozloučit s výběhem, všechno si rozvážně prošel, položil hlavičku, vzal jsem ho na ruku a vydechl naposledy. Na sedm let věku to bylo velmí dobré, žádné trápení, do poslední chvíli byl čilý. Mám ho u výběhu holek, vidí na ně, slyší je, kousá mříže. Děda mu chybí, je zaražený a volá ho, vychovával ho tři měsíce. Měsíc takhle přežije a pak už ho čeká harém se dvěma kastrovanými a třemi nekastrovanými holkami, jedna je máma a dvě ségry, bude mu dobře. Kastrované ho odmítají a je to spíš vzájemné trápení, ale oni si pak ve smečce utřídí pravidla.

Nonyna - včera 14:39
Neen: Vitamin C bych dávala. Mám osvědčený tento: VERSELE-LAGA C-vit
Ještě pozor...kopíruji z morčatologie: vitamín C je znehodnocován kontaktem se vzduchem (oxidace) a působením tepla, z vody rychle vyprchá a také musí být přidáván do 24 hodin odstáté vody, protože ho chlór ničí. Z toho všeho vyplývá, že pokud morče nevypije připravený roztok dostatečně rychle, vitaminu C se k němu touto cestou dostane minimální.
Když jsem dávala vit. C, tak jsem ho dávala stříkačkou, ne z napaječky..

Ehrena - včera 14:30
Neeen, my jsme měli virózu u morčat dvakrát, vždycky to dostali oba dva spolubydlící, a vyléčilo se to antibiotiky, které jsme také měli dávat dvakrát denně do tlamičky. Viróza byla docela odolná a v obou případech jsme podávali antibiotika 14 dní, kontrola po prvním týdnu ještě nebyla v pořádku. Dávala jsem k tomu i probiotika, jedno z morčat mi hůře jedlo, ostatní jedla zhruba stejně. Tomu jednomu, které hůře jedlo, antibiotika právě rozhodila trávení a mělo pak sklony k řídkým bobkům, už doživotně, v pohodě snášelo jen trávu a tvrdou zeleninu, a samozřejmě seno.
Antibiotika dávám tak, že je naberu do stříkačky, požadované množství, a ještě k tomu přicucnu do stříkačky trošku ovocné přesnídávky nebo Rodicare kaše, s tím to lépe zbaští.

Neeen - včera 14:15
Nonyna
Probiotika jsem dávala, protože neměla pevné bobky a to co jí teče z nosu je bezbarvé, něco jak hustá voda, nevím jak to popsat

Bába - včera 14:05
Před rokem jsem léčila na vet.zápal plic, dostala 2x denně enroxyl do tlamky a meloxidyl proti bolesti.Vše snášela morčina bez probiotik a v pohodě,byla žravější a vyléčila se.Proti bolesti brala pouze 3 dny.

Nonyna - včera 13:09
Neen: Jak vypadá to, co mu teče z nosu? Je to průhledné nebo bílé, příp.žluté? Antibiotiky by se mohlo rozházet trávení....máš doma pro ten případ nějaká probiotika? Přeji malému brzké uzdravení♥

Neeen - včera 12:40
Ahoj, dneska jsem byla s morčetem na veterině, kvůli tečení z nosu, zhoršenému dýchání a chrochtání, jednou jsem to už u morčete zažila a to tomu podlehlo, takže nechci nic zanedbat, morčina dostala dvě injekce s tím, že mám ráno a večer podávat zředěné antibiotika jablečný džusem. Přemýšlím, že bych koupila i nějaký Cvit, již dříve zde na diskuzi zmiňovaný v podobě tabletek z lékárny.
Nemáte někdo zkušenost s dýchacím onemocněním? Náš pan veterinář je mlaďoch a vím, že jeho veterina není specializována na drobné zvířectvo( myslím tím že je to taková ta všeobecná veterina)ale momentálně se nemám kam jinam dostat.
- - - - -
Ještě jsem se chtěla zeptat, jak to je se stravou morčete na antibiotikách?

Nonyna - včera 07:53
Zbyňku, to je mi moc líto:-(( Určitě se u tebe měl krásně a užíval života do poslední chvíle...Samečka na půjčení nemám... Je ten samotný sameček v místnosti s ostatníma? Našim stačí, když se vidí a slyší, třeba přes klec. Mám takhle samotné 2 samečky, kteří se s nikým nesnesou.

LucieJ - včera 02:31
Aktualizace plánovaných odchovů - http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=24418

Zbyněk - 20.5.2019 21:17
Tak mi dneska umřel sedmiletý, půjčený sameček Pendolino, selhalo mu nemocné srdíčko. Ještě na mě počkal, než se vrátím z práce, skočili jsme na injekci Furosemidu, která ho na chvíli postavila na nohy. Prošel si naposledy celý výběh, všechny krabičky a krabice, pak si lehl v největší bedně, ještě jsem ho stačil vzít na ruku, kde mi tiše a rychle odešel. Zbyl po něm smutný, čtyřměsíční parťáček, který ho poslední dva dny opečovával. Pražáci, nemáte někdo na půjčení osamělého samečka, libovolně starého, na dva týdny? Prcek jde ve středu na kastraci a pak bude dva týdny sám, než ho dám na chvíli do smečky k Jezzabell po dpbu mé dovolené a potom už bude moci mezi holky. Měl by se u mě, jak v ráji. Dal jsem k němu kastrovanou Bublinku, ale lítaly chlupy po celém pokoji, to nejde.

Freya_01 - 20.5.2019 17:18
Gabuna: zajdi na veterinu ;)

Neeen - 19.5.2019 23:20
Gabuna
Zeptej se na králičí diskuzi, tahle je specializovaná pouze na morčata

vetacka - 19.5.2019 19:30
chci se zeptat mam nabidnuty chlupaty teddy morce na mazlika nesestoupne mu jedno varlatko nechci ho na pripousteni ale jako kamose pro skinnika kluka tomu teddy morceti je 5mesicu skinnikovi 4mesice meli jsme mlade skinnika ale nevydrzelo cestoval dlouho a bohuzel trava mu neudelala dobre i kdyz byl na travu zvyklej pani bydli na vesnici uz ji vubec na sidlisti netrham mam obavy aby mi neodesel i tenhle tak davam zeleninu a travu az pojedu do hor lidi i psy curaj plivou atd mame tu hodne romskeho obyvatelstva tak uz radsi ne ja to resite vy na sidlistich

Gabuna - 19.5.2019 19:27
Dobrý den co mám dělat kdyz mě králík kejcha

Kájka - 19.5.2019 18:23
Tasco: Na vašem místě bych pořídila samečkovi parťáka, nejlépe mládě po odstavu (staré 5-6 týdnů). Bude to nejjednodušší řešení, kor když byl sameček zvyklý bydlet s kámošem.

Ehrena - 19.5.2019 10:09
Tacco, a když jste měli ty kluky ještě oba dva, to jste ještě neměli ty samičky?
To už bys přeci věděla, jestli je to nějak rozhodilo, motivovalo k nesvárům mezi sebou.
Já tedy když jsem ještě mívala samečky i samičky, tak byli ubytovaní v jedné morčatárně, ale v různých patrech, a snažila jsem se, aby kluci holky pokud možno moc necítili. A na chalupě na zahraě jsem jim výběhy dávala zvlášť klučičí na jednu stranu zahrady a holčičí na druhou, protože se mi jednou stalo, že jsem je měla blízko u sebe (když už na zahradě byla tráva jen na jednom místě, ostatní vyjedená) a kluci se opravdu začali prohánět, že by snad došlo ke rvačce. Jakmile jsem ale kluky odstranila z dohledu holek, byl zase klid. Zvláště u mladých samců tohle hrozí, se staršími (nad 5 let věku) už tolik ne, tam už jsem se tolik bát nemusela. Ti už bývají klidnější.
Já nevím, jestli by vašemu samečkovi stačilo, že bys měla vedle dvě samičky, řekla bych, že by ho to mohlo naopak stresovat, že zvláště samičky by ho přitahovaly a nemohl by k nim.
Nevím, jak je sameček starý, nebyla by řešením kastrace samečka, a pak bys ho po cca 4 týdnech po kastraci mohla dát dohromady se samičkami?
Vzhledem k tomu, že já osobně se kastracím vyhýbám (do operací jdu jedině, pokud jsou nutné ze zdrav. důvodů), já bych spíše pořídila dalšího malého samečka, nejlépe po odstavu, ale spíš bych se snažila, aby se se samičkami moc neviděli a necítili.

Freya_01 - 18.5.2019 12:40
Tacco, máme agresivní samičku, není zlá, jen silně dominantní, nedokáže žít s dalším morčetem, když jsme to zkusili, málem vykousla druhé holčičce oko. Jsou případy, kdy prostě nelze chovat dvě morčata v kleci. Ale má výhled na dvě holčičky, co bydlí v kleci vedle a je spokojená, aktivní. Já osobně myslím, že to stačí, pokud to morče je aktivní a není na něm vidět stres, není třeba aby měl nutně kamaráda u sebe v kleci pokud vidí do klece vedle. Když nám ale v druhé kleci pošla starší samička a zůstala po ní její sestra, byla apatická, smutná, ani přítomnost samičky vedle v kleci jí nerozveselila a tak dostala pěti týdenní kamarádku k sobě do klece. Hned se zlepšila a holky spolu vychází dobře. Pokud pořídíte mládě, snadno se přizpůsobí. :) Zkuste odpozorovat situaci a zachovejte se podle toho jak se vám morčátko bude jevit. :)

Tacco - 17.5.2019 15:57
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, měli jsme dva kluky a ti si skvěle sedli a bydleli spolu dlouho, ale bohužel nám jeden nedávno umřel, tak nevím jestli mám pořizovat druhého. Vím, že se morčata nemají chovat samotná, ale obávám se, že by se třeba prali, protože naproti máme dvě samičky, se kterými na sebe vidí a cítí se. Ovlivňovaly be je samičky nějak? A stačí morčeti jen když je takto v přítomnosti jiného nebo spolu musí přímo bydlet?

Neeen - 17.5.2019 13:55
Díky moc všem za rady, jste zlatí ;)

Zbyněk - 17.5.2019 08:44
Jája: to je škoda, já jsem to chtěl udělat až po vyšetření slovenskými orgány, ale tak alespoň se nebudou inspirovat další děti, je to děsné. Jiná podobná videa jsem pod ní nenašel. Když už jsi tady po dlouho době, promázni prosím inzerci, p. Pončík mi na mail nereagoval:)

Neeen:Protexin Professional, Tympanol, nebo Sab Simplex, Loxicom (analgetikum), Floxal do oček, prodají na veterině. Celaskon, případně https://obchod.kralici.cz/p313-versele-laga-premium-c-vit.aspx (pozor, nedávat pravidelně, je v tom hodně A a D) Nebo https://www.lekarna.cz/bio-weyxin-multi-c-mulgat-10ml/ a zde platí to samé. S tympanií, krví v moči, naříkáním u čůrání a podobně, stejně tak s pohybovumi problémy, nebobkováním a odmítáním potravy jdi vždy na veterinu.
- - - - -
Áááá ještě Rodicare Instant na dokrmování, ten mám doma také vždycky.

Kájka - 16.5.2019 23:25
Vidím to podobně jako IjaSv, mít doma hlavně to nejzákladnější:
- probiotika (např. Professional), Sab simplex kapky (proti nadýmání), Rodicare (instant. seno)
+ co má člověk doma i pro lidi: Smecta (nebo živ. uhlí), oční kapky, Celaskon, dezinfekce (Betadine).
+ malou injekč. stříkačku (na léky nebo dokrmování)
- - - - -
Samozřejmě, kdo má zkušenosti s veterinou, s léčením morčátek (kdo je chová dlouhodobě), tak pak se můžou hodit léky jako Degan, Ranital apod. Ale je potřeba znát dávkování.

IjaSv - 16.5.2019 19:09
Neen -Zkušený chovatel, který již absolvoval hodně návštěv na veterině a ví co za léčiva bylo aplikováno a hlavně co určitému morčátku zabíralo se již na doma vybaví více viz. Zbyněk. Jinak Reny toho tam má opravdu hodně je třeba si vybrat, tak jsem to i myslela při doporučení. Nenapadlo mě, že chceš přesný seznam. Každý máme jiné potřeby. Já mám doma jen probiotika Profesional a BioLapis a Rodicare. Celaskon od Zentivy mám doma běžně pro celou rodinu, morčatům nedávám, nemám důvod (ťuk, ťuk).

Jája - 16.5.2019 19:00
Zbyněk: To video jsem na joutube nahlásila a požádala o smazání. Nevím, jestli to pomůže. To je blbka, že jí není rovno. Potřebuje profackovat, hned jak ráno otevře oči.

Neeen - 16.5.2019 18:48
Divála jsem se na Renatiny stránky a má tam toho hrozně moc, návíc úplně jiné léčiva, než píše Zbyněk, tak teď jsem z toho jelen.. co vybrat X)

Zbyněk - 16.5.2019 15:33
IjaSv: no jasně, Reny a její nezvratné přesvědčení, že JEJÍ vitamín C se v napáječce nerozkládá světlem, což je naprostá kravina, ale Reny se bude hádat do krve. :)

Moje lékárnička obsahuje Degan, Ranital, Tympanol, Floxal, Maxitrol, Dexametason, Protexin Professional, Rodicare Instant, Rodicare Senior, Rodicare Artrin, Loxicom, Boflox, Ba Zhen Piang a MultiC Mulgat

Vitamín C 250 mg od Zentivy, uchovávat ve tmě, tabletku rozpůlit, rozdrtit, kapku vody a medu a ihned do tlamičky.

IjaSv - 16.5.2019 08:41
Neeen - dobře zpracovanou lékárničku má Reny na svých stránkách.(http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-262798/ )

Neeen - 15.5.2019 21:52
Ještě jsem se chtěla zeptat, když už Kájka zmínila tu morčecí lékárničku,co by měla všechno obsahovat?

BB - 15.5.2019 17:34
klioo - nevím, Acidomid jsem nikdy nedávala... Céčko jsem zkusila, ale teď poprvé :-) Myslím, že pokud dáváš opravdu pestrou stravu, různou zeleninu, trávu, seno, kvalitní granule, tak mají morčata C vitamínu dost přirozenou cestou. Koupila jsem VitaFit vitamin C kapky od Vitakraft. Kape se do vody nebo na jídlo...
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky