Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Kytička - dnes 10:30
Nonyna, 10 morčátek, téda, to už je pěkné stádečko :-). Mne by zase zajímalo, jak je máš rozdělené. Ti samci, kteří už byli u samice, máš je spolu v jedné ubikaci a jsou v pohodě, nebo jsou každý zvláštˇ? Co jsem mluvila s nějakými chovatelemi, tak že je mají normálně spolu po dvojicích a v pohodě. Ale často čtu, že se už nesnesou.

Ty vany od klecí se ani řezat nemusí, když je dáš k sobě, stačí přes ty okraje dát mostík, ze začátku jsem to tak měla. A mříž od menší klece také není řezaná, nahoře je to jen "vyháklé" a odebrané, stejně jako vršek - otevírání. Já tedˇ plánuji něco úplně jiného, tyhle klece budu mít jen jako náhradní. Ale ještě si nějaký čas musím počkat.
- - - - -
Jezzabell, jak jsi včera psala o té dietě, že jsi ubrala zeleninu a nedávala granulky. Chtěla jsem se zeptat, koilk toho do té doby dostávali a kolik toho dáváš tedˇ? Já dávám granulek fakt málo, asi tak 10 granulek denně, někdy obden (Versele laga - jsou docela velké). Dáváme jim je rovnou do čumáčku, v rámci hraní :-). A zeleniny jsem četla, někde 100 až 200g, někde 150 až 200g denně. Já dávám těch 120g, i tak mi to přijde docela velké množství, když dám víc, už jedí mínˇ sena a to nechci. Ale podle informací je to málo.

Jezzabell - dnes 09:36
Bart: A není to močák nebo ledviny? Je to divný..
No jsem nevychrápaná a eMík je fakt v pohodě. Bublaj na sebe a vrkaj s Gerim a jelikož jsem do prostoru výběhu vypustila Lanceho se Zedem, mám tady něco, jako Coloseum:))! Ne, že by se ti dva rvali jako gladiatoři, ale jsou to neuvěřitelní šášové:)). A ostatní na ně hvízdaj a vrkaj, no vykecává to tady a ti dva metaj zadnicema:).
Mně to napadlo tak před dvěma měsícema, co jsem jim do klece koupila dřevěný vozík na seno, že se do něj hodně vejde a mají to jak krásně tahat ven. A byl v kleci půl den a eMík v noci zpíval. Teď mě to právě napadlo s tím tunelem. Snad jsou ostatní v pohodě a bylo to jen tímhle!

Noemi - dnes 09:35
Duchna: Tady jsem viděla aguti morčátko https://zvirata.bazos.cz/inzerat/99440540/Kratkosrsta-morcata-s-PP.php (chs Little Goldie)

Bart - dnes 09:16
Jezzabell, Kytička - to fakt vypadá, že mají stres z něčeho nového, co se jim nelíbí... A když někomu něco je, je to taky situace, která se jim nelíbí. Ten náš teda už dva roky nezpíval, ale za to zase posledních pár měsíců strašně řve. Není to ani pískání, ale řev jak když ho na nože berou. Tenkrát jsem to tu na podzim psala, začalo to tím, že takhle řval celé odpoledne skoro v kuse. To bylo taky záhadný. Teď si tak pořvává u různých čiností. Před tím to nikdy nedělal.

Kytička - dnes 07:55
Jezzabell. Ty jo. No, u nás zpívala celkem 6 krát, nejpozději před půlnocí, pak už byl klid. Většinou to bývá k ránu mezi 2. a 5. hodinou. Jak píšeš s tou novou věcí, než jsem šla spát, uvědomila jsem si, že jim dcera v kleci přendala tu pergolku doprostřed. Ještě jsem jí říkala, že je to tak divný, že na to nejsou zvyklé ale nechala jsem jí, aby se necítila nedoceněná :-), ale v noci jsem na to myslela, ale nakonec jsem to tak nechala. No vidíš, takže nás to napadlo obě, možná na tom něco bude. Dnes to přendám. Ale je fakt, že předtím jsem si něčeho takového nevšimla.

Veronika5 - dnes 07:39
Jezzabell: Aha, tak u vás to znamená "Dej to pryč!" :)….

Jezzabell - dnes 07:22
Bat, Kytička: k neuvěření, ale od tří do půl pátý mi eMík začal zpívat! Vzbudil mě, když už "jel na plné kule"! Aůe vypozorovala jsem jednu věc:
aspoň u mě jsem si toho všimla, že když má v kleci novou věc, obvykle velkou. Nemusí ani smrdět od jinejch, stačí úplně nová, tak začne takhle (snad stresově) zpívat. Teď tam měl velkej proutěnej tunel. Napadlo mě ho dát ho po hodině a půl nebo jak dlouho to bylo s jeho pauzama, pryč. Sousedi mě musej podezřívat, že tu mám papouška!! A eMík fakt přestal zpívat! Nebo byl už vyfluslej sám!
Veronika5: Mně spíš upozorňuje na okolí. Taky jsem se bála, co mu je a byla jsem u Valeše, abych něco nezanedbala, jestli to není bolestí, nenaříká, že mu něco je. Protože to jsou zvuky, které mi k morčeti tak nějak nepasujou..Jak papoušek nebo racek..Prej mu nic v našem případě není. Tak snad ťukyťuk! fakt ne.
Ale přestal jak jsem tunel vyndala;) Už jsem z něj byla na mrtvici! Teď se futruje římanem a bílou paprikou;)

Ehrena - dnes 01:41
Duchna, já vím, ale víc CHS, kde chovají zlaté aguti, tedy myslím krátkosrsté, jsem poslední dobou neviděla. Taky totiž vyhlížím, holčičku. Předběžně. Dříve tohle byla u morčat nejčastější barva, teď vidět skoro není.

Duchna - dnes 00:45
Ehrena - děkuji, uložila hjsem si, nic k prodeji nemají.

Ehrena - včera 23:38
Ducha
https://www.chsiluze.cz
- - - - -
Oprava, Duchna

Duchna - včera 23:26
Kytička - děkuji.

Kytička - včera 23:16
S tím zpíváním jste mi to snad přivolaly. Karamelka nám tu tedˇ během půl hodiny zpívala už potřetí :-(. Předpokládám, že to není všechno. Co jsem vypozorovala, tak zpívala budˇ když byl úplněk, nebo když jsou naše děti nemocné. Ted marodí dcera a právě jsem si říkala, že snad K. nebude zpívat, a ono jo. Jednou také zpívala, když se dcera večer hodně bála, i při spánku byla neklidná a i manžel se furt vrtěl ze spaní. Já jsem docela dost citlivá na energie okolo sebe a tu noc jsem se tam fakt necítila moc dobře. Myslím, že morčátka, alespon některá, jsou také dost senzitivní a vnímají jak stresy, tak strachy a negativní energie a upozornují na ně tím zpíváním. Je to trochu ezo, a chápu, že pro někoho úsměvné a nevěří tomu. Ale řekla bych, že je to tak. Ted´ zpívá po čtvrté :-(.

Nonyna - včera 23:10
Kytička: Moc děkuju, popřemýšlím o tom propojení klecí...je to zajímavé, ale budu se bát říznout:-)
Koukám, jaká jsi pěstitelka. Já jsem letos ještě nezasela....naši to stejně hned spasou, mám jich 10, jde to rychle.

Lidi, z toho morčecího zpívání mi běhá mráz po zádech, já jsem to ještě nikdy neslyšela.

Zprávy z lazaretu: Roze jsem dnes nakoupila samé laskominy. Balík listového špenátu, fenykl, petrželku v květináči(jsem zvědavá, jak dlouho doma vydrží), papriku, petržel, římský salát. Volala jsem naší vet, ale ke konzultaci s MVDr. Jeklem se zatím nedostala, byla sama zdravotně indisponovaná, slíbila, že tam dnes odpoledne zavolá, tak snad se zítra dozvím více. UVB žárovkou svítíme po 3/4hodině , dávám C-vit a lék na bolest a dnes dostala 1 kapku toho vigantolu(rozmíchaného ve vodě). Našla jsem z podzimu sušené šípky, tak si jeden ožužlala. Škoda, že mi došla sušená kopřiva, tam je taky hodně vápníku.

Kytička - včera 23:04
Pro Nonyna, trvalo mi to, ale tady to je :-) http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34552
- - - - -
A ještě jedno nové album http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34551
- - - - -
Časosběrný dokument, haha :-)
- - - - -
Duchna, morčátek je mi moc líto, tedˇ je jim určitě už dobře. S chovkou bohužel neporadím.

Duchna - včera 22:25
Ahoj, dlouho jsem tu nebyla a koukám, že stále známá jména. Opustili nás oba kluci, Honzík vloni v únoru a Ixík před 12 dny. Nejsem ještě rozhodnuta, zda chci tohle zažívat znovu, přesto mi to nedá a zeptám se... Třeba kdybych viděla, změním názor. Dělá nějaká chovka zlaté aguťáčky? Nevíte někdo?

Bart - včera 22:21
Jezzabell - jo to je přesný - "duchařský morče". To je ten náš asi taky. Docela se hrozím dalšího zpívání, nikdo jiný zatím nezpíval. Určitě je to ten stres, ale z něčeho vytušenýho, špatnýho. Ale u sebe to vědět nedává, tak jak tu teď psala Veronika5. U ní teda morče upozorňuje i na sebe.

Veronika5 - včera 21:36
Jezzabell: Se svou jednou zkušeností bych se přikláněla k tomu, že je to reakce na nějaký druh stresu. Náš Lentilek s tím jednou začal, a pak zpíval často. No a pak jsme zjistili, že má fakt velký problém v močáku: kameny plus ještě polyp, co měl skoro centimetr. Dopadlo to u něj tenkrát dobře, ale už si nepamatuju, jestli po operaci ještě zpíval, nebo s tím už přestal...

Jezzabell - včera 20:07
Bart: Ani mi nemluv o zpívání u morčete! Marsellus je jedinej, kdo doma zpívá a obvykle vždy kolem půl třetí až třetí ráno. Začne potichounku a nasazuje, až je to celkem vysokej trilkovací zvuk.
Když odešel Wolfík, den nato, ale na minutu přesně!! začal zpívat abylo mu jedno, že je dopoledne. Zamrazilo mě. Kluci byli jak ztuhlí, nikdo se ani nehnul a on jel a zpíval!
Od té doby zpíval dvakrát. A pokaždý z toho nemám dobrej pocit. Jen nevím, co to je.
Někde jsem četla, že je to varování ostatních, což mi nepříjde. Jinde, že ze stresu, ale teď tam má mimino a je s ním spokojenenj. Ale od té "Wolfí události" mu už říkám "duchařské morče"! On když začne, je tak jakoby pohledem mimo.
Ptala jsem se na to veterináře, i jsem mu to přinesla nahrané na mobilu, aby mi to věřil! Že prý to je jeden případ z tisíce a že sám neví..

Bart - včera 19:51
Jezzabell - taky mám tu zkušenost z návratu z veteriny. To byl ještě Samuel s bráškou. Když jsme ho večer přivezli ještě přiblblého z narkózy a dali do ubikace, Samuel k němu přišel a hned začal zpívat. Bylo mu úplně jedno, že nejsou 3h ráno a že tam nad nima všichni stojíme. Zírali jsme a měli úplně husí kůži. On zpíval k ránu tou dobou často, asi cítil, že s bráškou něco je, ale takhle večer před náma... No stejně to nakonec dopadlo špatně a od té doby už nikdy nezpíval. Teď má sám od června tvrdě vybojovaný a od nás draze zaplacený svůj život.

Kájka - včera 17:13
Jezz. + Zbyněk: r. 1574 se např. narodil Fridrich Falcký ,-)
- - - - -
Ale nechci dělat historičku (jsem si to vygooglila ,-))

Zbyněk - včera 13:03
Kytička: vlastně ani nevím, intuitivně:) Dávám řapíkatý:)

Jezzabell: "letopočet", to mi nedělej:)))

uj uj: no mě si na něj šlapou obě babči, oba mají přes 1400 a nejde to dolů)

Kájka - včera 12:24
Můj názor (i zkušenost) -pokud zvířátko chrochtá jen u jídla, tak to je radostí -jako u koryta :-))
Dělávala to i králinda, ta si chrochtala (i když byla mladá, uplně zdravá)

uj uj - včera 12:06
ad lalůček:
Jakmile se nám morče přiblíží váhou k 900 gramům, tak má taky pěknej lalok. Jůlie už si na něj za chvíli bude šlapat :-D Ale tlustá není, má cca 1.150 gramů, je prostě velká. Byla jedináček a už se velká narodila, velcí rodiče... inu, kvalitní chov CHS DaMi :-)

Jezzabell - včera 12:05
Kytička: na dietě u nás znamenalo a to bylo na radi vet., ubrat zeleninu, nechat na seně a vynechat granule (postupem stačilo jen snížit příjem granulek). Na úplném drastickém scénáři to nebylo dle rady doktora nutné

Bart: 1574g?? Tykrááso, to je už letopočet a ne váha :))! Ale chápu, jsme na tom doma podobně, máme kluky od malinka dobře živené kvalitní stravou všeho druhu, co jen mohou a pak jsou "obříci" figurou. Největší váhu měl Wolfík, do své smrti si držel 1.505g a víc se mi s nikým nepovedlo.
U Marselluse jsem sledovala, jestli není nastydlý taky, dokonce jsem se bála, jestli nemá něco v čumáku a tak. Valeš ho tehdy prohlížel podrobně a že prý ten tuk tlačí na plíce a může chrochtat :).
Tak jsem snížila zeleninu na čtvrtinový podíl opět 2x denně a nechala ho na neomezeném seně, s cca lžičkou granulí na den. A přestal.
eMík byl do nedavna dva roky sám v kleci, tak jsem ho nemusela oddělovat. Ale třeba u Vall-íka, který je doma za popelnici (vymete co zbyde, i kdyby to bylo v jiné misce počůrané kolegou), tam ho neodděluju od Julese. Drží "basu" s kámošem:). Ono to parťákovi prospěje. Vall-ík by naopak velmi těžce nesl, kdyby k Julesovi nemohl, i kdyby byli jen odděleni mříží. Viděla jsem ho, jak ho to vzalo, když byl Julísek jen třičtvrtě dne na veterině na operaci (zákroku v narkoze) a musel tam být od rána do večera. Vall-ík tady nejdřív běhal, hledal ho a volal ho. Ono to bylo zrovna po tom smutném období, kdy jsem musela nechat uspat tři jeho kamarády..Tak tady odpoledne už jen zařezaně seděl a ničeho se ani nedotkl. Myslel si, že je asi po něm. A když jsem ho přinesla, dala ho k němu do čistého výběhu, doktor to schválil, byl jen zašitej na boku po vyndání abscesu a ještě zblblej z narkozy, Vall-ík se k němu tiskl, oblizoval ho a mazlil se s ním, až mi tekly slzy radosti;)!
Takže když dietu-celá dvojka. On se ten druhý se svými cca 1.370g v průměru nezblázní;).

Bart - včera 11:36
Jezzabell - máme to s těmi obříky podobné, také nemám pocit, že jsou tlustí. Akorát jsi mě teď znejistěla tím chrochtáním, protože náš dvouletý Nico také občas při jídle chrochtá... To mě nenapadlo, že by to mohlo být tloušťkou, spíš jsem měla vždycky strach, jestli není nějak nachlazený. Ale protože se to objevuje jen někdy a ani ne po celý den, tak je to možná tím tukem :-) Jen chci říct, že náš Samuel měl největší váhu 1574g a teď, co přes prázdniny a další 2 měsíce zhubnul přes 400g, jsme rádi, že jsme to zastavili na +- 1120g. Jiné morče by s touto váhu možná bylo tlusté, ale naše je jen kost a kůže (+ dlouhá srst). Zadek úplně kostnatý!!! Byly mu už 4 roky, že by přibral, to už asi nehrozí. Ale je fakt, že když zhubnul, začal být mnohem více aktivní, což si odporuje s tím věkem. Před tím jen chrněl a teď na stará kolena tady lítá a ječí. Nicovi byly 2 roky teď před Vánocemi a jeho váha je 1451g. Je to fakt kus morčete, protože tu velikost ještě umocňují dlouhé, husté a silné chlupy. A ta srst určitě taky něco váží. Tak až příště pojedeme na veterinu, zeptám se na to chrochtání. Zatím nám nikdy neřekli, že jsou morčata tlustá... Myslím, že je to o konstituci, tak jako u člověka.

Kytička - včera 10:29
Jezzabell, dietu měl jako že byl jen na seně? A kluky jsi měla na jídlo odděleně?

Zbyněk, ten celer nedáváš proč? Já ho dávám dost, všude čtu, že je pro ně dobrý a nic jim neudělá.

Nonyna, držíme moc palce, atˇ to s morčinkou dobře dopadne, atˇ léčba zabere.

Jezzabell - včera 09:49
Zbyněk, Ehrena: Lalok jde podle mě s věkem a s případným pohybem váhy u jedince, ne? Nebo to má morče jinak?
U starších to vidím a tlustí mi nepříjdou. Jsou velcí, to jo. Jako mám doma "popeláře" Vall-íka a jak začne chrochtat v papuči nebo domečku, má dietu;). Ale třeba Marsellus mi fakt tlustej nepříjde, a když jako první začal chrochtat, veterinář mi řekl, že je to tukem;). Tak dietil tehdy taky. (to morče, ne veterinář;)) ).

Zbyněk - včera 07:42
Vladi: já petržel nedávám hlavně proto, že je až příliš skvělým zdrojem vápníku a u jedné samičky jsme po druhé operaci močových kamenů. Plus má veliké množství nepříznivých silic a proč bych měl dávat morčeti něco, co způsobuje potraty březích samic? Nať mrkve max. jednou týdně.

Ehrena: tlusté morče má také zadek, jak jezevec a faldy na bocích :)

Noemi - 14.1.2019 19:04
Nonyna: Začít je potřeba s rtg a zahájit léčbu, konzultace na veterině je nutná,aby vám pohlídali léčbu,mohli udělat poté kontrolní rtg,upravili dávkování léků atd. Zkuste třeba na veterinu zavolat,že na to spěcháte, všechny podpůrné léky je třeba nasadit ihned a Vigantol v řádu dní.
Jinak ano, 1 morče mnou léčené se zcela vyléčilo (Oáza Diamant), ani se jí nezměnil skus,a to byla ve fázi že nežrala a slintala a na poloviční hmotnosti, po vyléčení byla jako kdyby se jí nikdy nic nestalo a nepotřebovala žádné léky,jen hlidat a přes zimu prevenci, druhé morče co jsem léčila se vyléčilo,ale osteodystrofií se mu posunul skus,takže po vyléčení už musel pravidelně chodit na broušení stoliček, jinak už taky žádné léky nepotřeboval, a třetí morče bylo celou dobu takové nijaké,ale po dobu co jsem ho měla v péči tak žilo a drželo si váhu (asi půl rok,což je u této diagnózy také skvělé). Léčila jsem podle postupu,jehož autorem je MVDr.Jekl. Takže to samé,co většina ostatních. Jen napíšu,že léčba Vigantol 1x14dni je už snížená dávka,začínat se musí na vyšší (schválně to už více nebudu rozvádět,aby majitele jen negooglili a vyhledali odbornou radu svého veterináře, protože jak píšou lidé níže, Vigantol lze snadno předávkovat, a také je třeba v průběhu léčby morčátko odborně sledovat, kontrolovat zuby -kukatkem ☺️, upravovat dávkování léčiv a pod).
Co se tedy týče prognózy,tak je to nevyzpytatelné. Už to není beznadějné, ale záleží na jednotlivém morčátkům,jak zareaguje. Možnosti viz výše. Samozřejmě možné je i to,že to morče nezvládne,ale to se stát může kdykoliv,to je jasné. Řekla bych ale,že od diagnózy neléčitelné ho onemocnění jsme se posunuli,zásluhou MVDr. Jelly a Hauptmanna (kolegové), na úplně jinou úroveň a prognózu.
- - - - -
Je mi moc líto všech morcatek v minulosti, kdy se v podstatě jen tlumili bolesti a nebo rovnou morče uspalo. Bohužel to bylo to nejlepší,co se v té době dalo vůbec dělat,aby morče zbytečně netrpělo. Tolik tedy ke spoustě negativních věcí a zkušeností,které o osteodystrofii najdete na internetu. Valná většina těchto morčat nemelo novou léčbu,protože se prostě ještě neznala,nebo ji neznal daný veterinář. Proto je myslím dobré sdílet zkušenosti a hlavně jít ke specialistovi na drobné savce,který bude mít o novinkách přehled,nebo se rád poučí.

Vladi - 14.1.2019 17:43
Zbyněk: no já tedy dávám petržel i celer - mají hodně moc rádi a petržel je skvělým zdrojem vitamínu C.
I moje morčinky mají lalok a nemyslím si, že jsou tlusté. S pravidelným vážením souhlasím, já vážím cca jednou měsíčně a obě moje holky mají cca 1kg, snažím se je na této váze udržovat.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky