Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

kumi - dnes 11:59
Zbyněk: Tak jsem jí namazal cecík tím vlažným sladším mlékem, přiložil mládě, ale to se vůbec nepřisálo. Spíš mi lízalo mléko z prstu. Mám to zkoušet znovu? Jinak jsem při čištění vyndal domek a od té doby jsou pořád v kontaktu. Mazlinka ho pořád olizuje a mládě se snaží pod ní zalézt. Tak zkusím ten domek nechat ještě chvíli venku.

Zbyněk - dnes 11:49
kumi: nebo málo mačkáte. Máte poblíž veterinu? Případně to rozsekneme bez lékaře - namažte cecík vlažným, lehce oslazeným mlékem a přiložte okamžitě mimino pusinkou přímo na cecík. Natřete trošičku i okolo, ale jenom kousek. Když se pevně přisaje a za chvíli pustí, zřejmě není mléko. Zkuste oba cecíky a napište.

kumi - dnes 11:43
zbyněk: zkoušel jsem trochu zmáčknout i zatahat za oba cecíky a vůbec nic z toho nevytéká, tak nevím.. Že by neměla mléko?

Lilka - dnes 10:40
Jana: doma chované morče v zimě ( už i teď na podzim, když je už chladno) ven nemůže...
Jasně, ze se teď nudí.... Hodně z nás pouští morčata po bytě nebo aspoň do výběhu v bytě....
Změní prostředí a trochu se rozhýbají ;-)

Buub - dnes 10:28
Katjusa

Náhodou, viděla jsem jednou... byl to potrat, začátek druhé poloviny březosti, asi tak. Najednou koukám a v ubikaci fakt ležela hlava. Lysá, s obrovskýma očima. Zbytek těla byl malý a z větší části sežraný.

Katjusa - dnes 09:55
petas-to se jako narodila jen hlava?si dělaš srandu to jsem ještě nikdy neviděla,nebo si to pleteš s tou placentou co pak samice zežere nebo se tim baviš?

Zbyněk - dnes 09:53
kumi: to u ale vypadá na průšvih - sám jsem si to užil letos v červnu. Když všechno funguje, jak má, tak prcek se v podstatě kojí každých deset minut, přisaje se na chvíli pod maminku, pár minut se kojí a jde si po svém. Nemá tendence se jí chytat za cecíky, maminka před ním neutíká? Pije vodu z misky? Bohužel musí začít pít mléko, je to savec. Takže bych začal tím, že vezmete samičku na klín a zkuste jí trochu zmáčknou cecík, jestli má mléko. Nebojte se trochu zatahat, je to stavěné na zuby! Pak zkuste přiložit mládě přímo k cecíku, mělo by se přisát. Jestliže se přisaje, držte oba na klíně, dokud samo nepustí cecík. Kdyby cecík jenom olizovalo, vezměte trochu přislazeného teplého mléka, natřete samičce cecík a hned přiložte mládě. Mělo by se přisát. Pokud nejeví tendence se přisát, zřejmě nemá reflex. Napište, jak dopadly pokusy a z toho odvodíme další postup.
- - - - -
Pořád doufám, že to bude v pořádku, prvorodičky někdy před mladými utíkají, ale stačí je rozkojit a je to dobré.
- - - - -
118g je spíš menší váha - na jedno mládě, ale nesmí jít moc dolů. Dneska ještě určitě půjde - to je v pořádku

kumi - dnes 09:47
zbyněk: Bohužel jsem mládě stále neviděl s matkou. Je v jejím domku a Mazlinka je venku. V noci jsem pouze přistihl mládě jak pije, krmí se senem a pobíhá po kleci.. Ale, že by ho kojila, to jsem ještě neviděl..
- - - - -
zbyněk: zvážil jsem mládě a má 118g

Zbyněk - dnes 06:51
kumi: prvorodičky se těch prvních cca dvanáct hodin o mláďata moc nestarají, naopak - pokud by vykazovaly známky nadměrné péče a mladé by bránily před ostatními, což není váš případ, tak je to obvykle známka stresu rodičky. Předpokládám, že v noci a teď ráno se prcek už normálně kojí? Je každou chvíli pod maminkou, zadečkem k její hlavičce a saje?

Jana K.: ne, doma chované morče nesmí přijít do zimy, tedy na zimní výběh zapomeň, pokud je nechceš mít venku celou zimu, ale na to už je pozdě, musely by si zvykat postupně! A ano, oblečky pro morčata jsou nesmysl, zvířátko se potřebuje čistit a otřepávat a stejně by mu zmrzly nohy a dýchalo by ledový vzduch. Prostě morče se buď chová doma, nebo venku, ale skokové změny teplot by ho zabily

bauli - včera 18:44
Tygrinka- ahoj díky moc za radu,fakt už nevím co dál...Možná zkusím -jsem také z Prahy- ještě kontaktovat MVDr Naxera- vysvětlím co jsme prodělali a třeba na něco přijdeme....Tam kde jsme byli už asi nic moc nevymyslíme...Teď potvora baští tu trávu a tudíž má ty měkké bobky,ale seno už má asi čtvrtý druh a stále nic...chjo
- - - - -
Tygrinka- díky za postřehy,nabývám dojmu,že zuby jsou opravdu prvotní a ,,vcelku jasná,, diagnoza v případě odmítání poravy určitého druhu a když tak přemýšlím a vracím se do začátků našich problémů,tak já osobně příčinu zhoršení příjmu potravy jsem přičítala donesené trávě,myslela jsem ,že byla nějakým způsobem závadná,neboť zhoršení jídla začalo téměř ze dne na den,po jejím požití,ale nikomu to nepřišlo důvodné,tak se hledalo další....Třeba to opravdu bude v těch střevech. Zítra zkusím MVDr Naxera a určitě napíšu jak jsme dopadli.
Ještě jednou díky.

Tygrinka - včera 18:24
bauli: Vím, že seno je suchá tráva, takže vláknina jako vláknina, ale právě to naředění díky vodě obsažené v trávě může pomáhat zvířeti ve snášenlivosti a trávení v podrážděných střevech. Takže i kaše z Rodicare, kde je seno nadrcené a zvlhčené vlažnou vodou, může být také preferována před senem vcelku. Někdy si zvíře ze sena vybírá ty jemné křehké lístečky a tvrdá stébla nechává, atp.
Zažila jsem tohle všechno osobně, problém zuby je samozřejmě vždy první v diagnóze, ale u těch mých myší byl hlavní problém ve střevech.

Jana K. - včera 18:12
Dobrý den, mám doma morčátka, která jsou zvyklá každý den cca 3 hod běhat venku a to nejen kvuli trávě, ale taky kvuli pohybu, jinak se proste v kleci nudí :D Chtěla bych se proto zeptat, jak v zimě?
Bude jim chladno? Taky už jsem viděla spoustu tzv. oblečků a svetrů pro morčata, ale přišlo mi to jako hloupost :/ Prosím o radu :)

Tygrinka - včera 18:05
bauli: Tak dej Rodicare v kaši na talířek do klece, aby si bral sám. Měla jsem něco podobného jako ty, vše negativní, rozbory 2x negativní, vet nasadil sulfoamidy na zánět střev a bobky se srovnaly.
Nedá se vyloučit, že seno tvůj morčík nebude moci žrát vůbec, pokud mu v tom brání ty kořeny. Jinak i zánět střev se může projevovat tím, že zvíře hůř tráví seno, a dává přednost všemu ostatnímu. Proto v případě zhoršení stavu zejména u starších kousků bych se občasného podání kaše nebránila.
Kdysi jsem měla morčíka, co zánět střev prodělal a seno mi do své smrti nežral už vůbec, ale zeleninu a ostatní baštil v pohodě.
Z rozboru trusu se dá poznat třeba bakteriální infekce, která může střeva dráždit k zánětu, nebo jiné brebery působící totéž.
Nevím, odkud jsi, chodím s morčíky MVDr.Naxerovi, ordinaci má u Vinohradské nemocnice v Praze, ten mi právě jmenované dva morčíky léčil a toho po zánětu střev mi pomohl tenkrát vytáhnout hrobníkovi z lopaty...

kumi - včera 17:06
zbyněk: díky za rady. Dnes je ještě nechám a zítra ráno mládě zvážíme a pak se uvidí. Přesně jak říkáte, placenta nikde nebyla, jen skvrny od krve a mládě je hezky očištěné. Mazlinka normálně žere, tak snad bude vše ok.. Jen jsem ji pořád neviděl kojit. Spíš se mi zdá, jako by se mláděti vyhýbala..

bauli - včera 16:49
Tygrinka- díky za názor ,je pravda,že sono břicha se nedělalo,protože při kařdé návštěvě veta bylo bez problémů- žádné nadmutí či tvrdé na pohmat,ale možná by to stálo za úvahu.
Rodicare dávám ale minimálně ,bojím se aby se ,,nezasekl,, a přestal baštit sám a nechal se jen krmit:-) ATB nevím protože má už teď hodně měkké až slepené bobečky a strašně málo.Vá´žně nevím co s ním.Od rána byl sám a téměř nic nesnědl v kleci 4 -5 bobků,donesla jsem trávu a na tu se vrhl,bez problémů,na ty kořeny zubů se mi to nezdá.
Ještě zkusím znova ten sirup na bolest,jestli se něco změní ,no a pak za vetkou a asi fakt ty ATB.Ale zase když neubírá na váze ještě bych vyčkala.
- - - - -
Ještě dotaz- z rozboru bobků lze rozpoznat zánět střev,nechce se mi trápit ho odběrem krve...

Zbyněk - včera 15:39
kumi: podívejte se večer, jestli už mládě začalo pít - obvykle začínají po dvanácti hodinách po porodu chytat maminku za cecíky. Prcka zvažte na digitální váze, zítra bude mít možná o několik G méně, ale pokud se bude kojit - samice bude nahrbená a mládě pod ní, tak pozítří začne přibírat. Od samičky ho nijak neoddělujte, samičce kupte nějakou morčecí směsku, dobrá je třeba z Rossmanu, pouze vyberte kukuřici. První týden nepřikrmujte samičku moc, stačí cca půl polévkové lžíce denně. Za týden začne samička ztrácet váhu - to je normální. Předpokládám, že placenta v kleci nikde neležela? Pouze skvrny od krve? Samička normálně žere a není apatická?
Mládě je možné si chovat, pokud se právě nekojí, alespoň se ochočí, samozřejmě na chvíli - ne na dvě hodiny
- - - - -
kumi: jinak samičce dodejte pestrou směs zeleniny a dostatek sena. Ale to asi víte

Buub - včera 14:54
kumi

normálně ho zvaž, morče není srnka ani zajíc.

Neeen - včera 13:18
kumi:první den je zvaža podívej se na pohlaví,moc je neruš,druhý den je zvaš,více péče nepotřebují.

petas - včera 13:13
vcara se mi narodili morčata ale jak to ze je mozny ze jedno z nich neprezilo a bylo beztela

kumi - včera 13:13
buub,neen: díky za rady, takže můžu zkusit mládě zvážit už zítra? nebo se ho zatím vůbec nemáme dotýkat??

Buub - včera 12:46
kumi

morčecí matky se svým mláďatům nevěnuje normálně, není to kočka, aby je pořád olizovala nebo tak. pokud se "starají", nechají mimina napít, ale jinak je neřeší.
a jestli mládě pije poznáš jediným způsobem: měřením denních přírůstků. První druhý den může mimino trochu hubnout, ale pak přibývá.

Neeen - včera 12:33
kumi:pozorujte je,nějaký zájem by o něj jevit měla,nebo zkuste dát mládě na jednu stranu npř.pokoje a samici na druhý ,měla by po něm pískat kde je,ale to zkuste až bude trochu starší.

kumi - včera 11:44
Dobrý den.
Pořídil jsem synovi asi před dvěma měsíci morče. Paní ve zverimexu říkala, že je to samička asi dva měsíce stará. Co už nám neřekla bylo to, že Mazlinka (tak se jmenuje) je těhotná. Takže se nám dnes v noci narodilo mládě. Zatím je jen jedno a vypadá to, že asi i jedno zůstane. Ale zdá se mi, že matka se mu moc nevěnuje, je to normální? Máme mládě nějakým způsobem přikrmit, nebo se o něj jinak postarat?

Garf - včera 10:56
Ehrena: no ona to ta vetka tenkrát ještě zakončila tím, že na Maurice cukrovala, že je nějaký vystrašený a jestli nechce piškotek, z toho jsem pochopila, že je asi mírně zabržděná ;-( Ale to je jiná kapitola, já už na tu místní veterinu nechodím s ničím, co se týká morčat. Ohledně psů a koček jsou asi ok...
Jinak třeba Metodej vždycky trval na tom, že i u stříhání drápů musí mít rozhled, takže se neustále chtěl opírat o předloktí a to bylo dost nepraktické, tam musel asistovat přítel :o) Ale máš pravdu, že každé morče je jiné a jinak reaguje. Každopádně si myslím, že stříhání drápků je ještě ta "nejmenší" procedura...

Ehrena - včera 10:09
Garf - zažili jsme totéž a několikrát u více veterinářů. A řekla bych jinak dobrých veterinářů.
To bylo, když jsme ještě s morčíky začínali, teď už dávno střiháme sami. ale tedy většinou ve dvou. A musím říci, že máme a měli jsme v tomhle různá morčata, některá pištěla a ucukávala při každém pokusu o ustřihnutí drápku, takže ostříhat takové morče bylo na nervy nejen pro ně, ale i pro nás, protože se absolutně nedalo odhadnout, jestli piští proto, že už tam má nerv, nebo jen tak.
Některá se chovala klidně, jakoby nic, a byla schopná se nechat zabavit nějakou natí, jiná byla tuhá strachy i po letech stříhání a někdy se i snažila kousnout střihače i držiče. Těch morčat, která se nechala ostříhat celkem v klidu a pohodě, jsme měli teda menšinu.

Katjusa - včera 10:08
houhou-nechapu proč to tak přehaniš už se to tvoje střihani tu nejak dlouho drži,prostě podržet a střihat nic vic,mi to přitel drži ja střiham žadna věda

Garf - včera 07:58
Houhou: já praktikuju stříhání tak, že čapnu myšáka, položím si ho na klín, strčím mu k čumáku libovolnou oblíbenou nať, nebo jinou potravu, aby se zabavil. Uchopím jednu packu po druhé, ne hrubě, ale přesto pevně a stříhám. Rosťa s Pucínkem mají světlé drápky, takže ti jsou v pohodě, lůžko je krásně vidět. Maurice má drápky černé, takže zkracuju opravdu jen kousínek, jinak mám vedle vždy nachystaný kosmetický polštářek s Betadinou a v případě nehody okamžitě přimáčknu a vydezinfikuju. Kdybych měla morče pokládat na záda, tak si nejspíš ustřihnu ruku já ;o) Jo a sedím u toho na dece na zemi, pro případ, že by se některý z čuníků rozhodl skočit, protože i takové případy se mi vyskytly ;-)
Co se týká stříhání u veterináře, měla jsem tenkrát u Maurice takové tendence, protože jsem se bála, kvůli tmavým drápům, ale pohlupavá veterinářka na Spořilově (už tam naštěstí není) první co udělala bylo, že ho střihla do krve a zaplatila jsem za to asi 150,-, od té doby stříhám sama.

Tygrinka - včera 01:24
bauli: A vyšetření trusu a sono břicha provedeno bylo? Jinak bych se tolik nebála atb, pokud by byla potřeba. Podle projevů tam může být i zánět střev, který by atb mohla srovnat. Pokud žere alespoň Rodicare, tak mu ho dopřej. A přidala bych vločky. Ovšem, jak tu již psali jiní, někdy přerůstající kořeny bolí hodně a nedá se s tím nic dělat...

Smirny - 23.10.2016 22:52
Jojojip: meřeno v rektu 38 - 39..
- - - - -
Houhou: tak si s morcetem dojděte kdyztak na ostrihani k veterinari, jestli se bojite strihat sama. Moc to nestoji. Ale pokud dokazete udrzet morce na kline, tak proste brat tlapku za tlapkou a kousicek drapu ustrihnout. Me ostrihani drapů u jednoho morcete trva cca pul minuty. Vase morcatko je tolik moc neochocene, ze se neda jednou rukou pridrzet? Me to pripada strasne jednoduche, ale asi mam stesti na morcata?

Jojojip - 23.10.2016 19:37
Kolik ma mit moRče teplotu🙏🙅🙌??????????!
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky