Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech

AKCE na dopravu!
Dnes jen poloviční poštovné pro objednavky "skladem" nad 500 Kč!
28 top pamlsků pro králíky a morčata

Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Kájka - dnes 09:09
Poradte: Odkud máte morčátko? Kdo vám ho prodal s tak nízkou váhou? -to jistě nebyl zkušený chovatel, ten by to neudělal.
- - - - -
Je běžné, že morčátko v cizím prostředí teskní a tak den dva nechce jíst nebo jen maličko. je to pro něj velký stres :-( kor když je samotné....

Tygrinka - včera 18:13
klioo: Přesně tak...

klioo - včera 18:06
Mě to právě taky přijde v mém případě zbytečné samce kastrovat, když spolu vycházejí dobře.. tak děkuji za Vaše názory :)

Tygrinka - včera 14:51
Amyy: Když už kastrovat, tak toho dominantnějšího, neboli toho, co začíná rvačky. Věk v tomto nehraje moc roli. I tříleté morče se dá vykastrovat. Jenom zvaž situaci, že kluci se už nemusí snášet ani po kastraci. Pokud to ještě trochu jde, tak kup další klec, sraž jim je k sobě, aby se mohli přes mříže oňufávat a nechej je takto bydlet. Pokud by se rvali ještě chvíli, tak už se pak nemusí snášet ani přes ty mříže. Pokud nemáš místo, tak zvaž tu variantu, co ti zde navrhovali - vykastrovat oba a po nezbytné karanténě spárovat se samičkami.

Elinka123 - včera 12:56
Elinka

Amyy - včera 12:24
Samičky si sedly :) ale samečky si nesedly a pořád se rvou...myslím, že se budou pořád rvát. Jo a postupovala sem podle postupu seznamování... Přemýšlím nad kastraci mladšího samečka, no ten starší sameček má 3 roky a nevím, jestli se můžou kastrovat tak staré morčátka.

Tygrinka - včera 08:09
Eliška1568: Tak si u veta vyzvedněte věci k dokrmování - 2-3ml stříkačky, kdyby neměl, tak 5ml stříkačku. Mně se lépe dokrmuje tou menší stříkačkou, mohu jim ji strčit dál do tlamky a lépe dávkovat, když mají problém. K tomu BioLapis a Rodicare, popř. Supreme recovery. Pokud by měli aplikátor na dokrmování, tak i aplikátor, ale není to nezbytné. Můžete spařit vločky a ty mu po vychladnutí a slití vody podat na hromádce na talířku. Bude to měkčí a bude to víc chutnat. Ale pokud zvládne suché vločky, tak dávat suché, nebo to střídat. Záleží na tom, jak se bude myšák chovat, je nutné se mu trochu přizpůsobit.
- - - - -
PaajaS, klioo: Jsem na tom obdobně jako Ehrena. Dokonce se mi už několikrát seznámili i starší samci, kteří se ke mně dostali. Nicméně v posledních letech dorazili solitéři, kteří bydlí sami, ale jsou na sobě velmi závislí. Za ty roky jsem měla také různě staré nekastrované dvojice a fungovalo to. Ovšem riziko rozhádání do jednoho roku společného soužití tu je a jsem na to zařízená. Když nemusím, nekastruji, ale pár kastrátů jsem měla a mám.
Důvodům Reny rozumím, lépe se jí udávají ti chudinkové, co vypiplá, a může udávat páry, které budou mít stopro spokojené soužití bez rizika nechtěných mláďat.

Ehrena - 18.8.2018 22:26
PaajaS, klioo, já chovám skoro výhradně samce už 20 let, za ta léta jsem měla už hodně dvojic samců, protože jsme mívali taky 12 morčat najednou, tedy v šesti dvojicích, a jen u jediného samce jsem měla problémy, že u sebe snesl jen mládě, které když povyrostlo, musela jsem je oddělit, protože začaly šarvátky, ale byl to slepý samec a bylo to dané asi tím. S nikým jiným jsem nikdy problémy neměla. A nikdy jsem nenechávala kastrovat. Takže nevím, mně to po tom všem připadá jako smůla, když si dva samci nesednou. Jinak bychom zrovna my měli štěstí v 99 procentech případů. A to jsme později chovali současně i samičky ve stejném pokoji, ve stejné morčatárně, jen v jiném patře morčatárny.
Jo, a ještě, nikdy jsme neměli dva sourozence, měli jsme morčata pořizovaná náhodně v různých zverimexech a chovatelských stanicích, jen jsme se snažili o nízký věk, tak do dvou měsíců, toho mladšího.
- - - - -
Jestli jste četly ten odkaz na stránky Reny ohledně seznamování morčat, co jsem dávala, kde Reny doporučuje kastraci, tak mně to přijde zbytečné, ta kastrace, stejně bezproblémové soužití dvou samců nezaručí.
- - - - -
Amyy, a zkoušela si to tím postupem seznamování, co jsem ti na něj poslala odkazy?
Pokud by to nevyšlo, pak už je jenom možnost nechat vykastrovat oba samečky a pak udělat dvě dvojice smíšené, vždy sameček a samička (ale dvě oddělené dvojice!).

PaajaS - 18.8.2018 21:38
Klioo my taky mame dva samce stejne stare. Resp jeden je o dva tydny starsi. Je jim rok a mesic, a jsou v pohode. Chovatel mi rikal, ze to vetsinou funguje, kdyz se seznami hned po odstavu. Az potom tady na diskuzi jsem se dozvedela, ze to tak byt nemusi, a ze jsme zrejme meli velke stesti.

klioo - 18.8.2018 21:33
Ještě se optám... jste pro kastraci morčat?? mám 2 samce a jsou v pohodě, neperou se, ale čtu, že se může stát, že se nesnesnou v dospělosti a že je lepší je nechat kastrovat. Vždycky jsem si brala 2 samce od miminek a nikdy jsem neměla s nimi problém, jakože by se prali, vždycky to byli kámoši až na drobounké neshody.. co si o tom myslíte?

Eliška1568 - 18.8.2018 20:21
Tygrinka Ano trošku jí ale jen měkého ano zítra půjdem k veterináři dekuji moc za odpověď

PaajaS - 18.8.2018 19:09
Bart, moc hezké to máte. A morčátka krásný :-). Já dnes nafotila náš venkovní domeček, je teda kupovaný, žádná velká invence ani fantazie z naší strany :-). http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34425

Všem morčíkům z posledních příspěvků přeji brzké zotavení.

Tygrinka - 18.8.2018 16:50
Eliška1568: Tak bude mít problém nejspíš vzadu v tlamě. Najděte si veterinu, která je zaměřená na malé hlodavce, bude potřeba tlamku zrevidovat v narkóze. Je možné, že problém je ještě někde jinde, ale nejčastěji se takto projevují přerostlé zuby. Zatím je třeba, aby morčík žral. Co jde strouhat strouhejte, salát atp. krájejte na malé kousky, vše podávejte na hromádce, aby se mu to lépe nabíralo. Pokud morčík nežere sám, bude potřeba dokrmovat - rozpustit granule, Rodicare, atp. ve vodě, podávat stříkačkou bez jehly několikrát denně. Takže, jak je na tom? Abych se tu zbytečně nerozepisovala?

Eliška1568 - 18.8.2018 16:20
Dobrý den chtěla bych se zeptat co mam delat kdyš morče pořád slyntá byli jsme u veterináře a měl přerostlá zoubka tak mu je Uštíply a je to dobré ale jenom pořát moc slynta prosím o rady předem děkuji

Tygrinka - 18.8.2018 16:12
Poradte: A ještě navíc sbírejte bobky, cca 3-4 bobky za den z různých várek, pokud možno ještě čerstvé nebo vlhké, sbírat cca 3 dny, tj. teď přes víkend. A k vetovi i s bobky na rozbor. Bobky dávat do skleničky třeba od dětské výživy, zavřít, uchovat dole ve dveřích lednice. Mrkev a jablko bych zkusila nastrouhat na struhadle s velkými oky. Okurku - špalíček rozčtvrtit, aby se mu lépe mohlo dovnitř. Ale s okurkou to moc nepřehánět. Saláty bych vynechala, zkusila tu trávu nebo trochu mlíčí, pokud mu to jede.

Amyy - 18.8.2018 15:36
Díky moc za rady Ehrena, samičky jsem k sobě dala ale pak se po chvíli trocha začali do sebe ďobat...snad je to jen chvilkový...jo a ten mladší sameček má 2 měsíce právě no s tým starším se pořád jen rvou. Tak nevím jestli to je jen chvilkový nebo si prostě nesedly.

Ehrena - 18.8.2018 14:34
Amyy, dát k sobě obě samičky, tam by neměl být větší problém, a oba samce, pokud ten mladší je opravdu mladý, nejlépe do dvou měsíců věku. Postupovat podle rad na seznamování:
http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-266083/
http://www.dailycavy.cz/old/seznamovani.html

Bart - 18.8.2018 10:52
MonikaHanzlova - já deky a tulipytlíky vyčesávám takovou gumovou rukavicí s nopky. Je určená na vyčesávání psů a koček. Vyčeše to chlupy, seno atd. Ještě lépe to jde, když ji navlhčím. Potom peru v pračce a prostě žmolky chlupů z ní pak vybírám. Také jsem četla, že se doporučuje dát do pračky houbička na nádobí, na ní se chlupy pak nabalí. Ale to se mi zas tak moc neosvědčilo.

Amyy - 18.8.2018 09:21
Prosím poraďte mi...mám 4 morčata - starší samici, středně starého samečka a dvě maličké morčata -samčeka a samici. Chci aby byli všichni co nejvíce spokojeni a aby měli své partnery - aby nežili smutní...jak mám vytvořit skupinky?

MonikaHanzlova - 18.8.2018 08:35
Poradte: Jestli ztratil pár gramů i přesto, že něco snědl, tak bych na vašem místě s návštěvou veteriny příliš neotálela. A ta váha je na sedm týdnů prostě strašně málo. Nebyl předčasně odstaven?
- - - - -
Když perete různý tulipytlíky, hamaky, pantofle..., perete je v ruce? A jak z nich dostáváte podestýlku?

Poradte - 18.8.2018 06:53
Rozik-dekuji moc. Pres noc zmizely nejake granulky a trosku sena tak snad to bude dobry.zeleninu moc ani nechce. A je takovy kostnaty. Vaha dnes 188g😕 zitra ma 7tydnu. Zkusim vlocky

Tygrinka - 18.8.2018 02:55
klioo: Může to být špatná zkušenost se zastřihnutím v minulosti - čeká bolest, tak se jí tímto brání. Při stříhání se nožka smí vytočit jen trošku - když sedí, tak mírně dopředu a mírně do strany, žádné prostocviky. Může mít i špatný kloub, problém se šlachami, artrózu a tak. Takže stříhat opatrně, nepáčit a brát na něj ohled a kdyžtak mu dát během stříhání pauzičku na protažení a srovnání těla. Také bych zkusila přidat Cvitamín - udělala bych nějakou lehčí kúru s dotací céčka, může být problém i tady...

Rozik - 18.8.2018 00:33
Poradte - Dejte mu do klece alespoň malého plyšáka (trochu většího, než je morčátko), bude se časem k němu tisknout popř. na něho vylézat, jako k mamině. Váha je velmi malá na tak staré mimino, nechte ho v klidu, nevytahujte ho zbytečně a přikryjte mu půlku klece ručníkem, ať má pocit soukromí. Zkuste dát ovesné vločky, mohly by pomoci k zesílení, pokud je bude žrát. Kvalitní granulky, voňavé seno, vodu musí mít v napáječce stále a čerstvou. Pokud máte možnost, tak samozřejmě trávu, té snad neodolá. A zeleninu, ovoce bych raději teď nedávala žádné.

klioo - 17.8.2018 19:52
Tygrinka: já mám problém se starším morčátkem.. když mu stříhám drápky a nestřihnu ho vůbec do krve ani do lůžka tak pak ten uličník dělá, že nemůže chodit na zadní packu, nevím jestli simuluje nebo jestli ho to opravdu bolí, ale fak mu to nestříhám hodně..

Poradte - 17.8.2018 19:30
Tak ted jsme mu daly pampeliskove listy a hned snedl rovnou 5

Vladi - 17.8.2018 19:01
Poradte: Každopádně je hodně malý, mělo by mít min.250g (jak píše Veronika5). Taky se mu asi stýská jestli máte jen jedno. Doteď bylo určitě v tlupě, morče je velmi společenské a v některých státech je dokonce zakázané chovat jen jedno. Zavolejte chovatelce od které morče máte a optejte se, na co bylo morče zvyklé.

Poradte - 17.8.2018 18:47
Je opravdu tak mlady.od chovatelky. Ale ted jsem ho prestehovala do mistnosti kde ma klid a ticho od deti a telky a pak jsem pristihla ze spapalo male kolecko mrkve a par sena. Od maminky byl uz asi nejakou dobu chovatelka rikala ze je drobecek byl z vice mladat. Staci kdyz takhle neco spapa? Prijde mi to malo ale nevim. Zitra ho zvazim znovu a kdyztak to mam resit na veterine? Rano pry snedl tak tri granule. Napadlo me jestli to neni jen ze smutku z odlouceni a zitra se rozpapa?ale bojim se o nej. Toho sena snedl par stebylek. Zkusim jeste travu z venku nevim na co je zvykly

Veronika5 - 17.8.2018 18:31
Poradte: Tak to je hodně špatně. Mláďata se odstavují od maminky cca při váze 250 g. Ten věk se mi opravdu nezdá, spíš bych řekla, že mláďátko mělo být ještě u maminky a bude potřebovat okamžitě dokrm. Nemám s tím osobně žádné zkušenosti a nikdo jiný tu, zdá se, teď není. Máte možnost zajet nebo alespoň zavolat na veterinu? Pokud morče skoro celý den téměř nežere, je moc zle. Do rána to určitě nepočká.

Poradte - 17.8.2018 16:40
Mam 6,5 tydnu stare morcatko a nechce nejak jist. Mame ho dva dny.vcera jeste jedlo dnes skoro vubec nic ani seno.vazi jen 190g. Od vcera je smutny.Je to v poradku?

Tygrinka - 17.8.2018 10:43
MonikaHanzlova: Podle toho, jak jim to roste. Sice mi 6 týdnů přijde docela brzo, ale když je to třeba, tak se to musí fiknout. JInak si morčíka postavte na stůl, drápek by měl být prodloužením prstu a neměl by prst nadzvedávat nebo kroutit do stran. Takhle malému stačí většinou vzít opravdu jen ty špičičky, mívají drápky docela prokrvené až skoro ke kraji. Čili fiknout nula nulanic. Většinou to stačí.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky