Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Veronika5 - dnes 10:35
Zbyněk: Já se o bylinky nehlásila - vím, že nebudu mít čas si pro ně nikam zajet... Práce, děti, domácnost, zvířátka, nemám v programu vůbec místo na cestu nikam mimo....

Jezzabell - dnes 09:56
Zbyněk: Ještě si vezme Kleopatra;) Mysli na ní, jsem s ní v kontaktu.
Mně taky Jules nejezdí na kajaku, neplave, dokonce se mnou nechodí na běhně;), ale říkal Valeš. Chytl to nejspíš od někoho z lidí.

Zbyněk - dnes 09:53
Jezzabell: asi ano, navíc to šlo postupně, nyní po atb ožila daleko více, než jak na tom byla před měsícem. Ale to jsou moje subjektivní dohady. Doma mám teplo a okno na ně neotvírám, plus mají krytý výběh, nastydnout nemohla. Asi jí začnu brát s sebou plavat do Vltavy, aby se také otužila:))
- - - - -
Jinak Emmet má doma 10kg bylinek, zatím chceme já, Jezzabell a Veronika5. Přidá se ještě někdo? http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34733

Jezzabell - včera 20:28
Zbyněk: 29.10. jsme jeli na veterinu, říkala jsem ti "nedávej je k sobě". Myslíš, že po tak dlouhé době se u ní teprve teď projevil zápal plic od Julese? Mně to pořád nějak nejde do hlavy, kdyby to bylo před týdnem, 14dny..ale tak dlouho??

Zbyněk - včera 19:46
Neeen: Julísek už je zdravý, ale my jsme netušili, co mu je, takže jsme jeho maminku dali na cestu k němu do bedny, aby se mohli k sobě tulit a měli menší stres, takže to od něj chytila také a projevilo se to minulý týden. Postupně přestávala jíst a bobkovat a byla apatická. V Kralupech diagnózu nepoznali, v ponděl jsem jel urgentně na Hůrku, vytáhl jsem morčákovou z přepravky a Dr. Sekyrová spráskla ruce s tím. že "to morče dýchá z posledních sil". Já jsem to nesprávně přičítal myopatii, se kterou se léčíme ve Slaném. UZ a RTG, vodu neměla, nechrčelo v ní, ale zápal plic, jak z praku, u samičky, staré 5,5 roku. Druhý špatný pocit přišel vzápětí, když jí dala Marbofloxacin, nějak jsem věděl, že to nezabere, ostatně Jezzabell mi říkala rovnou, že mi dá Ronaxan. Ale nechtěl jsem měnit léčbu hned, ovšem po třech dnech jsem pochopil, že jsem se nemýlil a začal jsem shánět cokoli s doxycillinem, Na Zelené lišce mi rovnou řekli, že mi Ronaxan nedají ani náhodou a už vůbec ne pro morče. V Kralupech doktor zvedl obočí, jestli to myslím vážně a pak řekl "ok., je to vaše morče":) Už v pátek začala jevit zájem o jídlo, v sobotu už jedla skoro normálně a v neděli už lítala po bytě stejně, jako lítal Jules. U toho to ale bylo daleko silnější, měl úplně zavodněné plíce atd. Terezka dostávala denně žen šen a myslím si, že přežila hlavně díky němu, zápal plic nebyl oboustranný a byl slabší.

Já mám z té tvé veteriny hodně špatný pocit, chodíš tam, platíš a morčáci marodí. Polož vedle sebe tu chrčící samičku a vedle ní zdravou. Nech je zklidnit a pozoruj dech! Ideálně mi natoč cca 20 vteřin videa a někam ho dej, nebo u svého jména mám mail :) Jestliže samička dýchá normálně, nemá těžký dech, nenadechuje se dlouze a nevydechuje krátce, budou to zřejmě horní cesty. Poslouchala jí? Dělala UZ, RTG? Na plicích jí nechrastí?
- - - - -
Leesil: jsem tu skoro šest let :)

uj uj - včera 19:22
Leesil: já tu taky ještě jsem :-) sice nemám chs, ale morčiska mám 3... Kdybych měla místo, tak jich budu mít aspoň 10 :-)

Neeen - včera 18:30
Jejda, to jsi dobrá, že jsi to takto všechno ustála..
Já ji mám v chodbě v plastboxu, kde je nějakých patnáct stupňů, budu podestylat asanem a uvidím, dávám taky VL complete cavia, no a může se po tom utlouct, tak asi zkusím jiné..
Držím palce ať už je jen dobře♡

Jezzabell - včera 17:10
Neeen: Julískovi na to přišli při sonu srdce. Jeli jsme se Zbyňkem do Slaného, kde je specialista na srdíčka. Na plicích to byl prostě ošklivý zápal plic. Jak k tomu přišel? Podle doktora mohl chytit nějaký bacil od člověka, nejspíš. Protože doma se do průvanu nebo na studenou podestýlku nedostane. Občas tady mívám dvě známé, co pracují ve výzkumáku a jsou v jednom kuse nakřápané, tak si říkám, jestli něco holt nevdechl. Prostě nevim jak jinak.
Genetické to nebylo. Tam je geneticky dané srdíčko, a to jsme "díky tomu zápalu plic" vlastně včas odhalili. Sotva se hýbal, sotva dýchal, pak do toho hned chytl šílený průjem, no bylo to náročné, ale po dvou měsících tu lítá jako rybička;), ťukyťuk!
Jak jsem psala, Vall-ík mi takhle chrochtá a Geri. Vall-íka chodím co půl roku kontrolovat na rtg (Geri byl zatím jednou) a i mi to ukazoval doktor na veterině, porovnával snímky (byli jsme už 2x) a plíce čisté. Srdce zdravé, žádné nádory ani zuby nebo kořeny špatné, nic. Pasoval mi ho na astmatika.
A je fakt, že když má vlhčí vzduch a ne moc teplo (chladněji se jim moc udělat nedá, ale tak těch 21st), tak je to dobré. V létě, jak jsou tak ty 40tky, tak to má teda chudák zápřah a chladím přímo je dva nejvíc. Geri je navíc peruánec. Chce to najít příčinu astmatu.
Hobliny to nejsou, seno to není (hurá!), mám pocit, že Vall-íkovi vadí granule VL Comlete. Po nich chrochtá a Geri možná taky. Jak dostanou jiné (ale tyhle jim nejvíc chutnají), je klid. Tak nevím, jestli jsem to vyhmátla, nebo to je jinde..

Neeen - včera 15:42
Jezzabell
Dá se ta voda na plicích zjistit i nějak jinak než RTG?
Jak se tam vůbec dostane, je to genetická vada?
- - - - -
Mám totiž samici, která trpí špatným dýcháním a chrčeím, jenže na veterině pro malé savce nic nepoznala z RTG

Ashara - včera 12:11
Děkuju za vaše příběhy. Jezzabell - Vás je mi opravdu moc líto, jste obrovský smolař. A´t už je to nejhorší za Vámi a čekají Vás jen lepší časy :-)

Já zastávám všeobecně názor, že vlastnictví zvířete není pro "socky" - a teď to myslím tak, že není pro lidi co mu nezajistí základní poteby a v případě nouze nutnou veterinární péči.

Ale ruku na srdce - při pořizování morčete v ceně pár stovek asi málokdo počítá s desetitisícovými částkami na veterině :( Ani já si to nemyslela, myslela jsem, že ti známí, co dali za "zuby" přes dvacku, byli neobyčejná výjimka - ach jo.

No budu doufat že naše holky budou zdravé co nejdéle :-)
A až odejdou, tak asi fakt s morčaty skončím, i když jsou to jinak úžasná zvířátka.

Leesil - 20.1.2020 11:06
Ehrena, škoda, že nás tu není víc. Děkuju, že jste se mi aspoň někdo ozvali.
U nás jsou morčáci pořád, máme samé zachráněnce.

Neeen - 19.1.2020 13:34
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli je zde někdo členem SOCHM?

Veronika5 - 19.1.2020 07:52
Martina132: Je to normální - jak porostou, budou víc zkoušet nové věci. Co se týče pití, u nás to bylo to samé, přesně si pamatuju jak v cca 8 měsících věku najednou "zjistili", k čemu slouží miska s vodou, a od té doby pijí.

Zbyněk - 19.1.2020 07:35
Ladka75: stovka je sice malá, ale pokud mají výběh, tak to klecí není:) Nicméně chování mladší je normální, u roční samice bych doporučil UZ vaječníků a dělohy, ale tohle je běžné chování, mladé se bouří hormony a tak to zkouší na ségru, samce nemaje:)

Martina32: ano, jednodruhové seno, například: https://obchod.kralici.cz/p1747-oxbow-oxbow-western-timothy-hay.aspx Ale chce to prostě zkoušet značky. Obávám se, že srha bude ve všem, ale je potřeba testovat. Morčátkům bych stabilně nabízel to, na co jsou zvyklí a vždycky bych k rtomu přidal ještě kousíček rajčete, papriky, fenykl, kousíček okurky, občas červenou řepu. Nevadí, že to ze začátku jíst nebudou, morčata jsou zvědavá a po čase se do toho nejspíš pustí. Také mám samičku, která nedostávala ani zeleninu, ani seno, jenom směs zrní a vitamínů, takže jsem pak měsíc bojovali o život, ale naučila se postupně na všechno a dneska je to malý vysavač:)

Martina132 - 18.1.2020 23:38
Nevíte prosím jestli existuje seno bez srhy? Syn je na srhu velice alergický. děkuji
- - - - -
A ještě další dotaz. Máme doma dvě 6 týdenní morčátka. Od chovatelky byla naučená na seno, krmnou směs, kopr a římský salát. To jediné teď, co je máme týden, jedí. Nechějí se napít nechtějí žádnou jinou zeleninu. Jsou ještě malá nebo prostě už jiný druh zeleniny jíst nebudou a ani se nanapijí? Jak na ně aby se naučila jíst i třeba jen mrkev nebo si alespon jednou lízla z té napáječky.

Ladka75 - 18.1.2020 20:59
Zbyněk: klec mají metrovou vysokou sztechu. Schůdky a domečky. Každá má i svůj záchod a meli jsme i dvoje jesle na seno. Ony se do nich chodily schovat. Mají koupený i vybeh. Takže ke kleci ještě připočítáme i kovový vybeh. Lítají nám po kuchyni a popcornuji. Pořád je cítit, že ta větší má na vrch. Takže ona si vybírá domeček, WC i seník... Chlupy nám ještě Belizský, tak snad to bude fajn. Ta menší je strašně akční, zvědavá, všechno prozkoumává, ta větší je klidnější, často leží. Dá se i víc hladit. Ta menší vydrží chvilku a prchá.

Zbyněk - 18.1.2020 16:15
Ladka75: jak velikou mají klec? Normální je, že na sebe vrčí a houpou zadkama, normální je, že v říjí jedna nakrývá druhou, ale trhat chlupy by si holky neměly. Nejčastější příčina je malá klec, i stovka může být pro dvě holky málo. Kdysi jsem pro party čtyř holek udělal na noční pobyt toto: http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mysobydleni A tam už bylo místa dost. Dneska jich mám sedm a tak jsem morčatárnu trochu zvětšil, na 168 cm a s patrem:)

Liki: já bych na morče jen tak něco od boku nelil! Začni určením parazita, to je základ, může mít všenky, svrab, ale i plíseň a léčba se zásadně liší. Advantage se sice použít dá, viz: http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/kuze.htm ale pokud má morče "nějaké parazity", tak si jako fakt nejdřív nech přesně určit, jaké a teprve potom se zeptej znovu!

Liki - 18.1.2020 10:05
Ahoj muzu pouzit na morce advantage pro kocky do 4kg z lekarny nebo bych ho mohla otravit? ? Ma nejake parazity. Dekuji

Ladka75 - 18.1.2020 05:58
Ahojte, hledala jsem v příspěvcích, ale zkusím napsat. Máme dvouměsíční sestry, když jsme si je brali, jedná byla viditelné drobnější. O to víc byla akčnější. Teď sestře zdárně ve velikosti sekunduje. Už se nám bohužel stalo několikrát, že se holky po kleci honí, ta původně drobnější vrčí, našlapuje velmi pomalu a dorazí na tu druhou. Jsou z chs. Tam jsem psala, ale zdá se mi to divné, když mi odepsali, že to tak bývá. Mě se moc nelíbí, když vidím zuby a evidentně bolest. Na druhou stranu, jakmile si jednu vezmu třeba na chvíli z klece ven, obě po sobě pisti a snaží se k sobě dostat. Mám věřit slovům chs, že si takhle vytváří hierarchii? Moc děkuji.

Veronika5 - 17.1.2020 17:06
Andrea3: Fakt sázka na jistotu je nechat samečka vykastrovat a pořídit mu samičku. Ale vybrat opravdu dobrou a specializovanou kliniku - zavolat si, poptat se v jakém věku morčete jsou schopní to udělat, jestli mají inhalační narkózu (nutná!). Kdysi jsem měla morče kterého chovatelce někdo vykastroval ve dvou měsících věku doma v kuchyni na stole v klasické narkóze, pak jsem ho dostala já jako "v pořádku, po kastraci", a tři týdny jsme mu zachraňovali život. Takže takhle NE. Lepší je si připlatit pár tisíc za dobrou péči, než riskovat. Kastrovaný sameček si pak užije dlouhý a spokojený život a nebude sám.
I když já mám teď dva nekastrované samce spolu, úplně v pohodě to nebylo, ale nakonec to klaplo :).
- - - - -
A ohledně cestování - morčata to snáší úplně v pohodě, větší problém je to u králíků. Dokonce můžu doporučit výborné bydlení na cesty pro morčata, lehké, skvěle skladné, a jsou v něm spokojení. Hele :): https://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/vybehy/ohradky_plast/288832 - sbalí se do placaté tašky!

Zbyněk - 17.1.2020 16:50
uj uj: toho Straku nebrat, je to páchnoucí svinstvo, pokud se tedy od loňska nezměnil, ale dost bych se divil. Do Prahy ho dovezl a klasika - první dávka ok, druhou nežraly ani otrlé ovce. Kupovat jedině, pokud to uvidíš a očicháš!!!

Andrea3: Ehrena měla štěstí a Jezzabell neměla - u více párů samců. U samců nevíš nikdy, bohužel. Sázka na jistotu je počkat do devíti měsíců, vykastrovat, počkat měsíc a koupit mu mladou samičku. Ale určitě bych počkal do devíti měsíců věku tohoto samce a pak mu koupil mimino.

Fazulina: nejideálnější je odníst vzorek na veterinu, tam to poznají hned, druhé morče bych tam zanesl preventivně. Svrb by to být neměl.

Neeen: do Brna ze Svitav to není daleko a specialista to prostě vyřeší, veteriny, kde zkušenosti nemajé (s morčaty), to nezvládají. Jekl je nejlepší. Já už do nich také nasypal desítky tisíc.

Ehrena - 17.1.2020 16:17
Andrea3, měli jsme více takových dvojic a nikdy u nás problém nebyl.
Ale zaručit ti to nemůžu, opravdu se tu doporučuje pořídit dalšího samečka až tak v roce toho prvního.
A ani pak ti nikdo nezaručí, že v pubertě toho mladšího nepřijdou nějaké problémy.

Andrea3 - 17.1.2020 15:36
Ehrena, ďakujem za odpoveď. Myslíš, že by si sadli keby bol mladší len o pár týždňov? Vzhľadom na to, že sú v podstate obaja ešte mláďatá.

Ehrena - 17.1.2020 15:10
Andrea3, my jsme dříve s morčaty cestovali docela hodně, na každý víkend na chalupu a zpět, a máme to na chalupu 130 km, a normálně si zvykli a žádný problém nebyl. Vždycky je na cestu vybavím senem a nějakou dobrotou, oni to cestou schroupou a pak zalehnou a spí. Žádné velké problémy jim to nikdy nedělalo, to spíš našim kočkám.
Ohledně tvé další otázky, říká se, že je lepší pořídit druhého samečka až v roce toho prvního, že nehrozí tolik pozdější konflikty, ale já tohle nikdy neřešila, prostě kdykoliv kluci potřebovali parťáka, tak jsem ho pořídila, a problémy jsme nikdy neměli. Hlavně ale musíš pořídit toho druhého ještě malého, nejlépe hned po odstavu.
A ohledně té hlučnosti, nevím, jak moc je tvoje spolubydlící náročná, dvě morčata jsou jen o málo hlučnější než jedno, jen ty první tři dny bývá větší mazec, než si na sebe zvyknou.

Veronika5 - 17.1.2020 15:05
Ad seno Straka: Tak já měla tmavě zelené s bylinkami.... Jak je vidět, vyplatí se fakt si to seno prohlédnout na místě a pak vzít, nebo nevzít. V poslední době bereme na Proseku od Nováků, ale taky ho předem okouknu, a měli jsme štěstí na odběr většího množství pytlů rovnou od zemědělce ze stodoly. Bylo ale tak pěkné a levné a měl najednou tolik zájemců, že mi dal jen sedm pytlů a už ani nechtěl abych o tom někomu dalšímu říkala. Škoda.

Ehrena - 17.1.2020 14:58
Leesil, já jsem tady ještě pořád taky, jinak z té původní dřívější party z doby cca před 10 lety už sem nechodí asi nikdo.
U nás morčata stále, momentální stav osm kusů, a dvě kočky. Teď mi zrovna jedna z nich marodí a tak se točím hlavně kolem ní.

Andrea3 - 17.1.2020 14:03
Zdravím, prišla som sa opýtať skúsenejších chovateľov. Dostala som morčiatko, samčeka, má 3 mesiace. Mám ho na internáte, na Vianoce a prázdniny si ho beriem so sebou domov. Poznáte nejakú možnosť, tipy, ako mu cestovanie uľahčiť? Prvú cestu zvládol v poriadku, predsalen ho však čaká druhá, a dosť stresoval.
Druhá otázka - chcem mu zaobstarat kamaráta, no bojím sa, ze budú príliš hlučný na internátnu izbu - mne by to neprekážalo, spolubývajúca je však náročnejšia na denné ticho. V lete budem mať pravdepodobne možnosť ísť na byt - kde by kamarát nemal vadiť - je vhodnejšie počkať? Niekde som čítala, že by morčiak mal byť dospelý, aby prijal ďalšieho spolubývajúceho - odporúčania? Ďakujem!

Jezzabell - 17.1.2020 13:54
Leesil: Od Straky jsem seno brala vloni. Větší objednávku. Seno bylo příšerně prašné (Vall-íkovi se tak prvně projevilo astma). A některé bylo spíš kvalitou pro králíky a spíš pro koně nebo ovce. Pan Straka je velice časově vytížený. Sice mi to přivezl do Prahy, ale čekala jsem 4týdny s chodbou plnou pytlů, až jsem se domluvila, že mi vrátil peníze na účet a seno putovalo kousek od nás ovečkám;)..Šedožlutá prašná sláma..bohužel.

Leesil - 17.1.2020 13:18
Veronika5, no jo, ale to tedy moc velký počet lidí není :)))
U nás je zoo pořád, to už se asi nikdy nezmění.

Veronika5 - 17.1.2020 11:43
Loeesil: Já jsem tu :). Po původních dvou morčatech jsem si dala pár let přestávku na děti, před dvěma lety jsme si k Vánocům nadělili dvě morčata - kluky, a rok po nich se u nás neplánovaně ocitl králíček, o toho jsme bohužel po roce přišli, pak jsme si donesli dva králíčky. Tak teď máme dvě morčata a dva králíky :).
- - - - -
uj uj: Jo, od pana Straky jsem už seno brala loni, bylo moc pěkně! Jediné co nerada vidím je seno zabalené v plastovém pytli jak tam má letos na fotce, podle mě jak to nemůže dýchat, tak je to špatně...
- - - - -
Leesil: A Ehrena je tu!
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky