Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

Hledá nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Buub - dnes 14:17
had

dokonalé. ale co když mám morče, které má po dvou letech neustále problém s prvním krokem. Na klíně, když bude mít dobrý den, možná vydrží chvíli sedět paralyzované hrůzou, a nebudu ho muset pevně držet.

Ale kdybych mu nějak navlíkla postroj a pustila volně, tak pravděpodobně hledám morče po celé zahradě.

Není jednodušší pořídit ohrádku?

lilieen - dnes 14:14
Ahoj mam dva rocni samce a chci se zeptat jestli se muzu narusit jejich souziti tim ze by byla pobliz v jine kleci samice. Mohou ji treba citit? Mam moznost se ujmout jedne samicky ale nechci si narusit kluky. Prosum specha poradte

had - dnes 13:03
Mám morče, kterému vadilo vodítko, ale když jsem našel na internetu a zkusil tohle...
Nejprve si morčátko dejte na klín, hlaďte ho, dávejte mu různé pochoutky.. to je dobré na první den přivykání
Až se morče nechá v klidu hladit a bude v pořádku, vemte si postrojek a pokládejte ho morčeti na hřbet, při tom ho opět hlaďte a odměňujte.. toto opakujte pořád dokola, ale samozřejmě morčeti dávejte pauzu.
Potom zkoušejte dávat ty pásky kolem krku, ale nezapínejte je.. pak morče odměňtě. Potom i to samé s páskem kolem bříška, při tom ale musíte morče jemně nadzvednou.. některým morčatům se to příliš nelíbí a tak ho pořád odměňujte i při zvedání apod.
Morčátko už zřejmě získalo vaši důvěru.. nynní můžete pásky zapínat! ale vždy jen na chviličku. Potom zkuste zapnou oba pásku, chvilku počkat a pak ho odměnit.. pak už záleží na vás, jestli si troufnete pustit ho na postrojku volně.

Buub - dnes 12:37
Hmm

Tak to mně, když se jim seno podaří vytahat ze seníků, ho rozšlapou, počůrají a nechají být. Takže hnoje jsou pak hromady a klidně několik koleček. To samé, kdybych dala seno na hromadu. Jo, super, dvakrát tím proběhnou s obrovskou radostí, tím seno rozptýlí rovnoměrně po celé ploše kotce a opět z něj udělají akorát hnůj.

Mám pěkně pevně přimontované seníky s bočním plněním, aby do nich nemohli lézt (to je taky oblíbená kratochvíle) a seno si tahají pěkně přes žbrdliny, tím se ztráty poněkud snižují a taky si ušetřím ty kolečka, ono pak mám problém, kam s tím.

Jezzabell - dnes 11:37
Tygrinka: Wolfík je správná pružinka:) A Marsellus ho adoptoval a děsivě si ho hlídá. Když do výběhu před morčatárnu pustím ostatní, hned malýho cpe houpající zadnicí za sebe a bublá u toho. Občas i zacvaká, to podle toho, kdo je před mříží. Wolfík ho nenechá chvíli v klidu, sranda, jak pak leží oba rozpláclí v papuči. Vypadá to zatím dobře, ale s Julesem to taky bylo fajn do puberty. Je tu věkový rozdíl a Wolfík byl v době příchodu odstavče. Tak to třeba konečně "do třetice" vyjde;) Ťukyťuk!

Jo a s tím senem mám stejné zkušenosti. Mám dvoupatrovou morčatárnu a arénu o 120cm a vždycky seno roztahaj, počůraj, a dokonce eMík speciálně, vytahá seno ze zásobníku a pak teprve futruje. Jako by si pod sebe dělal oblíbený kobereček:)

Ajati - dnes 08:21
holcicky - vlastně i u nás je to podobně - když mi seno při doplňování padá kolem, tak ještě ho žerou, jenom pak už ne.
Ohledně těch chyb - když píšu rukou, nedělám je. Na PC je mám hned, klávesnice mi nic neodpouští, navíc mám ve zvyku číst si až po odeslání, dost často se pak fakt stydím, co odchází, naštěstí mí blízcí jsou na to už zvyklí.

K morčatům samotným doma - párkrát jsem odjeli na jednu noc, nic se nedělo.
Je jednou - vrátili jsem se druhý den - všechno netknuté , morčina na nás čekala.
Musela být strašně hladová, jak si nás uvědomila, začala žrát jako život....
- - - - -
ach jo, píšu o chybách a pozor si nedám.....mělo být "jsme odjeli"...."jen jednou"

Tygrinka - dnes 07:57
Sanynka: Jasně, celou noc makají, aby si to označkovali, že je to jejich... Děsně se nadřou a druhý den mohou spokojeně odpočívat nad dokonaným dílem :o)

Sanynka - dnes 07:53
Já se přidám ještě s jednou zkušeností :).
Kamarádka má dva samečky ve 120cm kleci a jednoho samotného ve 100cm kleci (i když se dřív snesli, teď se nesnesou a tak na sebe alespoň vidí a čmuchají) a seno dává jen na zem do jednoho rohu. Druhý den je všechno roztahané, počůrané, pokakané a morčouni si to v klidu žerou.. Jak ten co je sám tak ti dva.. :D Je zajímavé, že to prostě vždy ihned roztahají a až pak žerou...

Tygrinka - dnes 07:45
Jezzabel: Wolfík se tedy správně adaptoval :o)

Bartík: Když občas odjíždím, tak lehce navyšuji dávky zeleniny už od pondělí, při odjezdu dostanou normální porci, kopu sena, občas i ty granule a vodu. Většinou to prospí, protože sena stejně nezmizne moc, dokonce méně, než když jsem doma. Vody si jen líznou, ale mají ji k dispozici. Také mě vítají, protože to suché jim v krku nějak drhne :o))) Odjedu v pátek, vracím se v neděli a v pohodě...
- - - - -
Add seno na podestýlce: Dávám jen na hobliny, také to proberou a většinu sežerou, čůrají většinou jinam a bobky také kladou většinou mimo. Když to ještě není tolik probrané, ale pro dosavadní obyvatele už skoro nejedlé, je to vždy jedlé pro nového návštěvníka. Kluky v ubikacích prohazuji a to je fofr, jak sousedovo seno chutná :o)) Měla jsem jednoho myšáka, co si lehl na seno, pročůral ho a teprve potom začal žrát svou postel. Tohle bylo pro ostatní už fakt nejedlé, ono ho stejně moc nezbývalo, protože myšák byl bezedný a hubičkou mlel skoro pořád :o)

Jezzabell - včera 22:59
Bartík: dnes jsem se vrátila ze dvou dní, a dostali denní dávku zeleniny (+ teda trošku víc na jehle..ale fakt bych to asi příště nedala, jako nic jim to neudělalo, ale aby se nenafoukli) a k tomu kupu sena do dvou zásobníků, "dvě" napáječky plné vody do klecí po dvou (občas se mi stalo, že jim jedna spadla nebo vykapala, asi víš, kdo jak pije..) a misku s granulema (malou).
A toho vítání! Na to se vždycky děsně těším:) I Wolfík, náš nový junior metal zadečkem radostí:)

holcicky - včera 22:09
Ajati,já jim do klece po vyčištění dávám schválně kupku sena,maji to tak rádi :) Už sami čekají v hloučku,než jim ho tam dám a spokojeně uždibují po stéble:))
Nejsí sama,občas se mi to také stane,že mám chyby:)kdo by to řešil,vždyť jsou prázdniny a o prázdninách je dovoleno všechno:))

Odik - včera 22:04
Dobrý večer,,,,,, zjistila jsem, že má samička NENÍ březí :) spletla jsem se......... chtěla by jsem se zeptat....... mému bratranci, který také chová morčata, zemřel jeho sameček,,,,, už je to dlouho a víme i důvod,,,,,, jenže chtějí mít ještě mladé, stejně jako my. Chtějí si od nás vypůjčit samečka, a chtěla by jsem se vás tedy zeptat, ........ Jak dlouho by trvalo, než se spáří ? Máte tady napsáno, že když majitel ví, kdy má jeho samička říji, může to být jen pár hodin, jenže oni to neví. A taky by jsem se chtěla ještě zeptat.... neublížilo by mu to stresově ? Mám o něho strach. Prosím odpovězte:( .

montey - včera 22:01
A druhý včerejší vrh čokoušků :) http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33715

Ajati - včera 21:51
holcicky, Katjuša, Zbyněk
ohledně sena - vypadlé na podestýlce, po kterém se prošly, už naše morčiny nežerou.
ohledně pochopitelnosti příspěvků - úplně to chápu, taky se mi stává, že mám potřebu něco napsat a zrovna málo času , nezkontroluju si a výsledek není úplně ideální - skoro jsem ráda, že nejsem sama, kdo není bez chyby, připadá mi to lidské a úplně v pohodě.

montey - včera 21:41
Včera narozený vrh (možná kalifornská kresba) http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33714

niké - včera 18:45
Ahoj všem.
Jdu si k vám pro radu. V mém albu (http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33711 ) mám fotku mojí morčecí slečny a jejího oka, v jehož rohu je malý váček (třetí víčko?). Byla jsem s tím u veterinářky, zjistila, že to vzniklo poškozením rohovky, dala nám dvoje kapičky, týdne potom jsme byli na kontrole. Bylo to trošku lepší, ale říkala, že kdyby se to horšilo, že máme přijít a eventuálně by se to vyoperovalo. Teď mi přijde, že se to bohužel zhoršilo a má to větší. :( Morče je jinak vitální, běhá, žere, vše v pohodě. Doporučovali byste tedy také operaci nebo existuje nějaká jiná léčba?
Děkuji :)

Buub - včera 18:21
Sanynka

tak to bude překvapení, no.

andysek - včera 16:40
Bartik -Klidně nechte na 2 noci morčíka doma samotného,také to děláme,když jedeme na víkend k našim,jezdíme už v pátek odpoledne.Dám jim třeba 2 napáječky vody,hodně granulí,sena,zeleniny,neboj vydrží.
- - - - -
Sanynka -nevadí když morčata zbaštěj něco počůraného,venku třeba taky počůraj trávu a pak ji zbaštěj))

Sanynka - včera 15:13
Buub: Já nevím právě ani odhadem jak dlouho může být březí, byla se samcema od narození v králíkárně :/

Buub - včera 15:11
Nechávám rodit normálně ve skupině.

A žádný fígl na určení doby porodu nemám. Prostě najednou jsou mimina. Některá nečekám, u jiných mám pocit dobrých 14 dní, že to musí být každou chvíli. Ale nedá se to odhadnout ani podle váhy, ani podle rozestouplé pánve, ani podle chování. Plus mínus dva tři týdny podle doby, kdy byly se samcem vs chvíle, kdy jsem zjistila, že je březí.

Sanynka - včera 14:59
Oddělujete samici před porodem, nebo necháváte s ostatními? Já jich mám spolu teď 6 a těhulka je s nimi jen týden, ale žádné spory nejsou, žerou spolu a nevypadá to, že by si vadily...
A ještě jeden dotaz... Dneska jsem ji kontrolovala a opatrně nahmatala mláďata, cítila jsem jejich pohyby a jedno má asi 3-4cm a myslím, že budou dvě. Nevíte za jak dlouho asi porodí? Samička je hodně malá a dnes jsem jí vážila a má něco přes 400g, takže předpokládám, že i mláďata budou malá.
- - - - -
Vím, že se ten termín těžko určí, ale třeba jen odhadem jestli je to otázka dní, nebo týdnů...

holcicky - včera 14:18
Zbyněk,Buub,no já nevím jak vy,ale já jsem to docela slušně přečetla a pochopila co tím chce říci:))
Holkám dávám hromadu sena na zem do klece,když mají vyměněnou podestýlku to mi zbašti všechno,ale na druhý den už mám smůlu,spokojeně se v něm valí,ale nezbaští:)

Zbyněk - včera 13:12
Buub: také máš pocit, že Katjusa píše každý text méně a méně pochoptelný?:))

Sanynka: vítej do klubu:) holkám dám na noc hromádku do klece, ony se do toho zavrtají, pročůrají to a ráno je všechno snědené:)) Jesličky mají, ale na zemi to mají nejradši:)

Buub - včera 12:26
Sanynka

To se máš, já mám fajnovky a vytahaná stébla by mi sežrali snad jen kdyby umírali hlady, z nejvyšší nouze. Jinak co se dotkne země, tak to tak max počůrají a zašlapou do hnoje, ale nežerou to.

Sanynka - včera 12:11
Buub: Já mám morčátka prasátka, seno plním ráno a večer a mám dva seníky a oni jak to z toho žerou tak část vytahají i na zem a počůrají a stejně je občas přistihnu jak to žerou... :/

Buub - včera 11:15
Katjusa

Cože? Možná ti v tom příspěvku chybí nějaký písmenka nebo možná i celá slova...

Já teda občas pečivo dávám, hlavně v zimě. S pečivem se to má tak jako s většinou ostatních složek krmné dávky. Je potřeba vědět, proč to dávat a je potřeba hlídat si množství. Chleba není jedovatý, pokud není plesnivý, ale jsou to rychlé škroby, takže pro býložravce to chce dávkovat opatrně, je to jádro, takže pro tlouštíky je to nevhodné, a hlavně, to, že brousí zuby, je jen pověra.

Katjusa - včera 10:59
ahoj tak pokažde jak napišu že morčikum davam suchy chleb tak mě malem ukamenuje a že u morčiku v ostatni je foto jsou morčata u chleba nikomu nevadi a jak tak sleduju je dost chs.co clba daji a nic s neděje stejně jako u mě a proč asi třeba se boji rakci odsud že třeba tokyvy zbyněk co mi psal že pak takovy jako ja chodi ze zuby k vetrinaři a ja zrovna odpovidala proč tam nechodim zpusob stravy

Zbyněk - včera 08:44
Bartik: morčátko to v pohodě zvládne, pouze bych rozhodně nedával větší dávku zeleniny a ovoce. Je to ze zdravotních důvodů - může se přecpat, nafouknout a umřít za pár hodin. Když jedu na noc, dvě pryč já, dám ráno normální dávku zeleniny (ovoce nedávám), dostatek sena a vody do klece i do výběhu a neřeším. Seno rizikové není. Takže bych se toho nebál, ale opatrně s tou zeleninou.

mchm - včera 08:44
Bartik - určitě si najděte někoho na hlídádí...i kdyby mělo ten seník nacpaný tak to seno sní a mohlo by dokonce i umřít.....najděte někoho na hlídání (hotel či známého)

Bartik - včera 08:25
Dobrý den,potřebujeme na 2 noci odjet a naše morčátko-3,5 roku je zvyklé denně dostávat ráno a večer čerstvou zeleninu a ovoce.Myslíte,že když dneska odpoledne dostane větší příděl zeleniny a ovoce a vrátíme se v neděli odpoledne...zvládne to morčátko?Samozřejmě má seno k dispozici stále.Tak bude mít jesličky narvané senem.Děkuji za odpovědi a Vaše zkušenosti.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky