Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

calfa - včera 13:12
Múžete nám prodat kluka nebo holku prosím naschle.

Rodny66 - 27.5.2020 13:34
Zdravím, máte někdo zkušenosti s tyčkami od JR farm, konkrétně semena divoce rostoucích rostlin - květ bodlaku. Dostala jsem jako dárek, ale po otevření voní žlukle, expirace je do příštího roku. Moc se mi to klukům dávat nechce, aby neměli zažívací problémy.

Jezzabell - 26.5.2020 22:14
HonzaK: Přesně tak, betadinka to jistí, neboj, zaroste to rychle;). Pak dej někdy vědět, jak se jim daří odděleně;). A jak se zhojí marod!
Oni vypadají tak roztomile- ale zuby jsou zuby! (ještě že nechovám bobry!:)) )...

HonzaK - 26.5.2020 21:33
Tak to máme potvrzeno i od veterinářky. Ptali jsme se na případné zašití rány, protože je opravdu velká a škaredá. Prý se obecně takové rány nezašívají, protože pak rády hnisají. Byl nám doporučen Betadin a sledovat vývoj hojení. Takže zahajujeme léčbu a aktuálně už mají oddělené lóže než jim vytvořím zcela nové bydlení.

Veronika5 - 26.5.2020 20:22
HonzaK: Tady je to album http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34782
Kluci se porvali po 2.5 letech soužití, museli jsme je rozdělit, a dokonce bych řekla že mi takhle připadají spokojenější... Komunikují spolu přes mříže a ve výběhu zvládají spolu.

Jezzabell - 26.5.2020 18:40
HonzaK: Stačí betadinka a potírat;). Holt rozvod mno..Možná, pokud na sebe necvakají zubama na dálku bych je pustila do velkého výběhu na volno spolu, jestli se ještě snesou, ale do jedné klece to už není..Pod tvým dohledem, a kdyby něco hned oddělit.
Kysličník zbytečně pálí v ráně a i když vyčistí, rána se nemusí hojit tak rychle jako s ajatinem nebo betadinkou. Ale je fakt, že aspoň něco.
Rozhádaných dvojek jsem už měla tolik, že máme osm kluků a jedny pořádné kožené rukavice vždy na morčatárně;). Ovšem i to nemusí být pravidlo úspěchu, protože naši "Italové" zapracovali v tandemu i když se rvali. Vočko šel po krku Jimmimu, tak dva měsíce zpět. Strhl jediným pohybem rukavici z ruky a Jimmi se mi do dlaně z boku bleskově zahryzl, než jsem stačila uhnout. Ještě tam mam bulku:)) - jak to procvaknou, bolí to jak čert a špatně se to hojí (je to roztrhlé defacto).
No Veronika5 teď řešila rozhádané kluky (má v albech i šikovné řešení bydlení), já to řeším od začátku velkýma arénama a pak je přepažím. Ale je dobře, jak píše Ehrena, aby na sebe kluci viděli, přip. se mohli očichávat přes mříže, neztratili spolu kontakt. Budou spolu-nespolu a nemusí se to řešit novýma parťákama či co já vím..
Tak ať se daří;)!

HonzaK - 26.5.2020 18:18
Jezzabell, tak podle fotky to máme prakticky totožnou ránu a dokonce na stejném místě. Už jsme to nafotili naší veterinářce abysme se domluvili jak dál. Pacient má prozatím ránu vyčištěnou kysličníkem a ostříhané chlupy v okolí (je to rozeta). Tak snad to bude mít bezproblémový průběh, každopádně už pro ně vymýšlím nové obydlí s oddělenými byty...

Jezzabell - 26.5.2020 17:41
HonzaK: Asi nějak takhle? http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33558 (kdyby to nešlo otevřít, je to album Od rozvodu). eMík to měl tehdy vykouslé až na kost.
Veterinář na to dal roztok Betadinky (1:50ti), a nechat zarůst. Za chvíli se mu to zatáhlo samo, nebylo třeba šití, chlupy byly taky za pár dnů. Jen jsem to natírala tím roztokem betadinky asi 2x denně a nechala dýchat. Sem tam kontrolovat, jestli to neotéká.
Hlavně mezi ně nikdy nedávej ruce, když se ti budou takhle rvát, jinak se zahryznou i do tebe;). Viděj v tu chvíli rudě..

Ehrena - 26.5.2020 16:09
HonzaK, na veterině vás určitě pryč nepošlou, bývá to potřeba pořádně vyčistit, dle velikosti rány.
Nám se to stalo kdysi dávno, že se nám morčouni pokousali, při mém pokusu chovat je v trojici, a s tím nejvíc pokousaným jsem pak jezdila na veterinu skoro dalších 14 dní, protože ač měl kousance jen malé, u každého z nich se mu udělal malý absces a vetka mu to musela pokaždé pročistit.
Je určitě lepší jít hned.
Jinak chci upozornit, že po takovém větším konfliktu už zpravidla nejde chovat oba kluky dohromady, bývá potřeba je rozdělit, aby si neublížili ještě víc. Ale nechat klece vedle sebe, aby si mohli popovídat a měli společnost svého druhu.

HonzaK - 26.5.2020 14:57
Zdravím všechny chovatele. Rád bych se zeptal zda mám nějak urgentně řešit pokousané morče od jiného morčete. Už je chováme dlouho v harmonickém souznění, ale teď měli naši kluci nějaký větší konflikt a jeden z toho vyšel z opravdu ošklivou otevřenou ránou za krkem. Nekrvácí, a ani nevypadá, že by mu to vadilo. Sáhnout si na to samozřejmě nenechá. Spíš mě zajímá, jestli z toho nemůže být větší problém typu infekce. Nebo naopak když poletím na veterinu, jestli mě nepošlou obratem pryč, že zbytečně plaším. Díky moc

Ehrena - 26.5.2020 13:35
Tak jsem si nakonec tři objednala, sem na chalupu, tady musím mít opravdu jen ty s tím očkem. Nemám to jak jinak zavěsit. A rovnou jsem k tomu objednala ještě třikrát Brit velký pro morčata a jednou pro kočky, což už jsem stejně oboje potřebovala, a oboje tam mají cenově výhodně. Takže mi nakonec vyšla doprava zdarma (nad 990,-). Tak jsem nakoupila docela výhodně. :)

Jezzabell - 25.5.2020 21:38
Ehrena : Jo, to je předně vona! I s těma nápisama! Máme jí doma teda zelenou, ale přesně ta;)
Veronika5: Neboj, čekám, až se budeme moct zas někde sejít, zas tak to nespěchá (zatím).
Ono by se stejně muselo koupit víc kusů, tohle kape skoro hned jak se to koupí a při troše ětěstí jsem tak ze tří sestavila jednu chvíli funkční..
Jako co bysme chtěli za ty prachy, ale jednou to má být funkční a ne že je to levné, počítejte dopředu s tím, že to nefunguje..Škoda, že se ty skleněné nedají zavěsit! Tam to neprotéká ani jako.
- - - - -
Je to dobře vidět v tomhle albu (Obr v aréně)
http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34742

Veronika5 - 25.5.2020 17:14
Jezzabell: Napáječku nekupuj, já jich mám opravdu doma několik....

Ehrena - 25.5.2020 15:46
Kytička - 23.5.2020 14:56
Naše holky pijí z keramické misky, zvykly si na ní a pijí víc, než dřív z napáječek. Jediná nevýhoda je, že do toho padají hobliny a seno, sem tam bobek. :-)

Jezzabell - 22.5.2020 12:15
Ehrena: Přesně tu s tím závěsným očkem. Kdysi je měli všude, ale najednou jsou fuč. Teda u nás je prostě nevedou, na králíkách je nemají a prý nejsou..No už to sháním dobře dva roky. Možná dýl. Aby se dala na to očko zavěsit..
Jinak Geri si pod ní taky lehne a koupe se pod ní, ale to je peruánec a říkám si, že se tam prostě chladí. Někdy do ní s Jarviem jen šťouchaj a pak si lehaj na to mokré pod ní, zas se tak chladěj;).
Veronika5: Beru i nezávěsnou, protože ony ty mrchy taky rády tečou a pak je to zase hrůza sehnat. A běhat porád po výměnách mě už nebavilo a šla jsem do skleněných. Ty fakt neprotékají. Mají docela tenké trubičky, ale jak říkám, Geri si prostě postavil hlavu a ze skleněnky pít nebude.
Ona tak velká na objem není ta jeho a když někam jdu, mají jí za den vypitou.

Ehrena - 22.5.2020 11:50
Veronika, Jezzabell, dají se sehnat, nedávno jsem kupovala. Ty obyč.plastové s trubičkou.
Nedají se moc sehnat ty závěsné, s očkem nahoře, tu bych zrovna potřebovala aspoň dvakrát, ale poslední dobou jsem ji nikde neviděla (v obchodech).

Veronika5 - 22.5.2020 08:51
Jezzabell: Myslíš ty úplně obyčejný plastový napáječky, co se dají zavěsit nebo zastrčit skrz mříže a přidělat drátem? To je to, co mám doma! Ty že by se nedaly sehnat???

Vlada - 22.5.2020 08:43
Jezzabell, Veronika5: my máme malou skleněnou napáječku, tuším původně pro křečka, už se nevyrábí, škoda:( , má totiž jednu výhodu, nemá kuličku a skvěle se čistí.
Jinak mě jedno morče pije a druhé se pod ní koupe a ne a ne se napít. Jinak jsem zkoušela vše možné a stejně nepije i když to u kámošky vidí. Vše mají stejné a když jedna ozkouší nějakou novinku, zpravidla se ta druhá přidá, s pitím je to jinak.

Jezzabell - 22.5.2020 01:00
Veronika5: Jsou moje-hlásím se první-proplatím! Páni, ony se nedají skoro sehnat! Omrknu šířky trubiček a vím, které přesně potřebuju- aspoň 2-3 se do výběhu a jedna k Gerimu s Jarvisem navrch, rozhodně hodí! Ježkovy voči, pro nás je to fakt poklad!
Oni to málokde inzerují, buď jsou závěsné a tváří se to jako že možná nebo ne (při prodeji po netu) a u nás ve zveráči, kde je měli jako běžně je už zrušili, přešli na dražší a skleněné drahé a tyhle prý nejdou objednat..no jasně..
Takže jak říkám "hlásím se první"! (doufám;) ).
Moc dobře rozumím;). Jak morče zvládne něco, co ho buď naučíš, nebo pochopí, je to jako by děcko udělalo první krůček..jj..:)!!!

Veronika5 - 22.5.2020 00:45
Jezzabell: Já se mohla přetrhnout, abych je naučila na napáječku. Když přišli k nám, nepili vůbec - měli dost vody ze zeleniny. Napáječka jim tam visela - taková ta plastová závěsná, občas k ní čuchli a chodili si s ní houpat, a to bylo všechno. Jenomže jak pak víc žrali, zeleninu si vždycky ráno snědli a pak už ji v misce neměli stále k dispozici, jako když byli mrňata, no a pořád vůbec nepili, hladina v napáječce se prostě ani nehnula. Zkoušela jsem napáječku přidělat napevno, aby se nehýbala, že jim to třeba vadí, ale ani ťuk. Tak jsem to vzdala a od té doby měli takovou tu velkou těžkou misku s vodou, a pak teprve se začali chodit napít jako normální morčata...
Tak si umíš představit moji euforii když jsem namontovala seník s hladinovou napáječkou, morče kouklo, čuchlo a začalo pít.... Heuréka!!!!
Mimochodem mám doma myslím pět? vlastně nepoužitých trubičkových napáječek, přinesu je na další morčosraz, třeba se jich někdo ujme :).

Jezzabell - 22.5.2020 00:23
Veronika5: Já mám i pocit, že to tady kdysi někdo řešil (snad Buub). A přesně, u králíků je to prý to nejlepší. Ale kluci by se toho báli. Co mi dalo práce a peněz postupně přejít z plastu na sklo. Máme skleněné napáječky co nekapou a vydrží fakt věky! Je to sice pořizovací cena, to jo, velká (od prdcen za pplasty), ale ony ty skleněné se tak nezanáší řasou (typ vody netyp, pořád je to málo a nemusí se tak často čistit, nezelenají se-jako jo, kdybych se na to vybodla úplně, ale jednou jsem to testovala, než se začly zelenat řasou-strašně dlouho a už bych to jinak přečistila i tak:)) ).
A jen u Geriho s Jarvisem mam klsickou zěsnou plastovou (byť mam skleněnou v záloze), protože oni ze skleněné pít nechtějí. eMík, než odešel do morčecího nebe, ze skleněné pil jen občas, když fakt musel, ale vyhovovala mu ta závěsná- má úzkou trubičku do tlamky. Ty skleněné nemají o moc širší, ale jemu to už vadilo. A Geri se to od něj prostě naučil a Jarvisovi to předal. Občas jsem zkoušela jim tam i tu skleněnou dát "jako navíc". Ani jako. Tady u té plastvé tekné stál ten druhý frontu a čekal, až se parťák napil, ale i když dobře věděli o druhé, nene.
Tygrinka mi kdysi vyprávěla to samé, co si teď tak vzpomínám (možná to tu i psala), že jak si kluci zvykli na něco, neradi to měnili. A Buub zas měla morčata navyklé na to, co teď máš ty. Tak hlavně, že králíci mají vody co hrdlo ráčí;) a kluci jsou taky spokojení!
Jen tak dál!
PS: Kdybyste měli u morčat někdy nedejbože absces a báli se to čistit- vyčistím zdarma kdykoliv;)! Už mi to fakt nevadí. I dám mast dovnitř.

Veronika5 - 22.5.2020 00:05
Jezzabell: Až to všechno doléčíš, budeš mít zkušeností, že si můžeš málem otevřít vlastní ambulanci...:-/. No, nezávidím...

Já si ty hladinové napáječky nemůžu vynachválit - máme i obří dvoullitrovou pro králíky, to už se kupuje v zemědělských potřebách, a mně to připadá jako takové úplně nejpřirozenější pití.... Jsem i někde četla, že králíci, kteří mají jen trubičkovou napáječku, mají sklon pít méně než by měli, protože jim prostě dá víc práce než z toho tu vodu v potřebném množství nasosají.

Jezzabell - 21.5.2020 23:50
Veronika5: Tak to máš úžasný! A hezky pořešené a sestavené podle potřeb domácího osazenstva- což je to nejlepší, co může být!! Fakt pěkný!
No u nás misky znají jen na snídani (salát+něco, k večeři jehly, aby se to neválelo a nezahrabalo mezi hobliny a pak nekvasilo) a nebo na granule. Ale tohle nevím, zda by se chytlo, jsme "trubičkoví".
No jen douám, že se to neobjeví znova dýl jak za rok! Ťukyťuk!
Valeš už říkal, že to umím čistit na vet. úrovni- jo, ale to bylo nervů, abych mu neublížila a jen vyčistila! Zmrvit to umí každej a nechci ho týrat, ale pomoct, žejo.
Koukala jsem mu pečlivě pod ruku a naučila jsem se od něj hlavně ten "úchop hlavy a krku třemi prsty", bez něj potřebuješ další dvě ruce (jsem zjistila hodně rychle). Pak se ani nehne a drží. A neublíží mu to, ale drží.

Veronika5 - 21.5.2020 23:19
Ehrena: JO! Naši se zas nikdy nenaučili pít z těch klasických s trubičkou, takže znali jen misky s vodou, a tohle je vlastně taky taková mistička s vodou, takže to umí! Je to moje záchrana - nebudu muset X krát denně čistit misku od vody s bobky!!!!
- - - - -
Jezzabell: Brrr... Tohle bych fakt nechtěla řešit. Je mi líto tebe i morčáka.

Jezzabell - 21.5.2020 22:25
Ehrena, Veronika5: Jsem na to koukala a říkala si přesně to samý.
- - - - -
PS: Vall-íkovi nenastartovala játra tak jak měla- takže Hepato a ty léky na průjem a "snad" se lepší (za týden kotrola).
Lance- dnes mu to Valeš vyčistil, páni, to bylo tak pěkný- ani sebou necukl, držel a ani mu nevadilo oďobání okrajů pinzetou (to je rozdíl mezi Snítilou!) a už granuluje, takž se to hojí.
V pátek bude vsunovat ke kosti dren s atb, aby až se to zavře, měl ještě 4-5týdnů atb a ty došly k čelistní kosti. Protože bez vzduchu se to tak hluboko jen s atb nezhojí a bude se to opakovat. Bakteriím jinak vadí kyslík a hynou. To pomáhá léčbě.
Včera jsem čistila i 2x denně, naříkal bolestí. Vyčistila jsem, dala tenazim a meoxidyl a běhal a trdlil. Mam u toho teda vždy doslova stažený zadek. Ale to si rozmyslím, než aby se trápil.
Add Ehrena: Už vím, co sis užila s Bělinkouo s tím mega abscesem! Ty před tím byly oproti tomuhle brnkačka..což Valeš říkal, že to bylo hrozně velký a hrozně hluboký. Ještě že mu to nezasahlo zuby!

Ehrena - 21.5.2020 21:01
Veronika5, morčata z těch napáječek fakt pijou? Já mám pocit, že naše by to nepochopila.
Aspoň misky s vodou jim nic neříkají. Znají jen klasické napáječky s trubičkou.

Veronika5 - 21.5.2020 16:56
Pro Kytičku i ostatní - krmící a napájecí stanice pro morčata: http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34796

Bart - 21.5.2020 09:21
Veronika5 - no to je možný, uvidím dneska, jestli to bude pořád dělat. Nico taky na Samuela někdy naskakuje, ale když mu vynadám, tak toho nechá. Už jsem tu psala, že u nás je to s tou dominancí nějak napůl. Když jde o místo k ležení, vždycky si ho "vyštěká" Samuel, ale když jde o jídlo, tak to je zase na koni Nico. Hlavu - bradičku - nahoru na sebe taky dělají střídavě. To když byl Samuel s bráškou Sebastienem, tak to bylo větší rodeo. Hlavně s tím naskakováním. To vydrželi dělat i 24h v jednom kuse. Samuel u toho řval jak na lesy, že jsme ani nemohli kolikrát spát!

Veronika5 - 20.5.2020 20:31
Bart: Taky to může být dominantní gesto, protože si potřebují znovu vyjasnit role, jak se chvíli neviděli, ne? U nás ten dominantní taky tak různě oňuchává zadek tomu druhému - ten teda z toho šílí, zdrhá, pak ten dominantní na něj začne naskakovat, no a kvůli tomu už teď nebydlí spolu.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky