Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

ee - dnes 11:50
ok, toto vysvětlení mi stačí, mám tu nasušenou, tak jsem se ptala...
pošleš mi prosím odkaz které podložky to jsou? třeba jestli je mají na benu?
- - - - -
jsem tam našla totiž několik druhů

Zbyněk - dnes 11:04
ee: Mě vydrží dva týdny a na nich mám koberečky, které peru denně. Nic nepáchne:) Stévie je nejsladší bylina ve vesmíru, morčeti tím rozhodiš chutě a bude zle. Proč mu dávat něco tak nepřirozeného?

ee - dnes 09:18
Zbyněk: myslíš jednorázové podložky? ty Seni? já totiž používám pratelné, jednorázové mi přijde, že dříve a více smrdí.
P.S. stévii tedy vynechám, ale ještě doplňující dotaz - proč rozhodně ne? Obsahuje nějaké látky nebezpečné pro morčata?

Zbyněk - dnes 07:49
Kleopatra: podložky jsem pod hobliny nezkoušel, ale proč ne? Výhoda je v tom, že úzký proud moči proteče do savého materiálu a nevytvoří půlmetrový koláč mokrých hoblin díky tomu, že se mlč nemá ka m vsáknout. Já jsem pak jenom večer vybral vlhčí místa, vyměnil a bylo vymalováno :)
- - - - -
ee: nožka je prima zpráva :) Stévii bych morčatům opravdu nedával!

Kleopatra - včera 20:51
Zbyněk - mohu se zeptat prosím na ty pelety pod hobliny? Je jich více druhů - třeba toto? https://www.hornbach.cz/shop/Drevene-pelety-BIOMAC-TOP-ENplus-A1-baleni-15-kg/7078305/artikl.html
V čem je taková výhoda to pod hobliny dávat? Já dřív dávala pod hobliny jen savé podložky. Díky za radu.

Zbyněk - 21.11.2020 19:39
Pepepele: takto - když hobliny, tak zásadně na topných peletách Biomac, nasypeš vrstvu pelet, aby pokrývala dno klece a na to cca 4 cm vrstvu hoblin. Jednou denně vybereš počůraná místa, doplníš pelety, hobilny a jednou týdně přesteleš klec.
Jak píše Veronika, ručníky a osušky vhodné nejsou. Já používám osušku ve výběhu, ale když netopí, schne to dlouho a prát musíš denně. V morčatárně mám koberečky z Tesca - bavlněné a silné, peru je jednou denně, ráno. jsou pročůrané a pozor - je velmi dobré pod ně dát přebalovací podložky. V současné době se výrobci zbláznili a dělají doslova hadrové podložky, doporučuji Seni 90x60, ty jsou naprosto nejlepší! Přebalovačky měním cca jednou za deset dní.
Naprosto nejlepší kobereček pod morče je chlupatá předložka do koupelny, ta, co má dole porézní gumu proti skluzu. Zase - pod ní přebalovačku a tohle můžeš klidně měnit po třech dnech, moč proteče, podložka je suchá a morče je na teplém a měkkém. Někdo dává gumové podložky do koupelny, ale ty jsou nevhodné - nedýchají a morče z nich může mít zapařeniny. Osušky a ručníky spíše ne, ale pokud toi nevadí prát denně a máš to kde sušit, tak ok. Osobně o víkendu nechávám na osušce smečku venku přes noc a ráno dávám na prošůraná nísta čtverce z přebalovaček, aby nebyli na mokrém. Dobrý je tako odstřižek z koberce - ne z Brena, to jsou sra..ky, i ten můžeš prát, dokud se nerozpadne. Uý mám jeden šestý rok a v pohodě:)

Veronika5 - 21.11.2020 08:09
Pepepele: Ano, myslím že velká část lidí tady chová tímto způsobem. Já používám látkové podložky z flísu, dvě vrstvy sešité dohromady, případně je možné zagooglit a narazíš na spoustu verzí takových podložek - např. se dá dát navrch flís, kterým moč proteče, a dospod ustřihnout kus chrániče matrace, kde vše vsakuje. A ano, dá se to použít i když morčata nejsou naučená na záchůdek. Pak je ale nutné měnit podložku každý den nebo obden podle velikosti klece. Bobky ale zametáš častěji, a je prostě důležité, aby nebyli na mokrém. Použité podložky podle možností usušíš na balkoně a vypereš, když je jich dost na celou várku. Velmi doporučuji přidat dezinfekci do prádla, vyhneš se zápachu podložek, pračky, a zlikviduješ případné plísně a bakterie, které by mohly na podložkách přežívat. Já používám Sanytol. Pro inspiraci na "látkování"zkus najouknout do mých alb. Hodně štěstí!
- - - - -
Jinak ručníky nejsou moc vhodné, protože bavlněné froté strašně dlouho schne a morčata by byla na mokrém. Lepší vlastnosti má určitě flís - pokud se ti nechce šít, může to být třeba dětská flísová deka z Ikey.

Pepepele - 20.11.2020 17:56
Zdravím.
Chtěl bych se zeptat, jestli má někdo zkušenosti s chovem morčat na ručníku? Moje holky nejsou naučené na zachudek, ale tato varianta namísto klasické podestýlky mě zaujala. Počítám s tím, že to asi dlouho nevydrží a tak za den, dva to bude potřeba vyprat, nicméně mi to přijde jako hygienictejsi varianta oproti chovu na podestylce, kdy měníme cca každý pátý den. Dále mě to zaujalo jako levnější a udrzitelnejsi alternativa.
Chováte někdo tímto způsobem? Dá se to ikdyz morčata nejsou naučená na záchod?
- - - - -
Případně jak to řešíte? Mám klec 120x50cm, tak mě napadlo umístit na dno dva přeložené ručníky velikosti 70x50cm, to by mohlo vydržet

ee - 20.11.2020 14:22
krátké info - zlomená noha je dle rtg zhojená (v rámci možností), ještě bude chvíli trvat, než bude úplně OK, ale tento týden se nám morčák úplně rozběhal, začal i skákat a používat spojovací můsek, kterým jsou propojené klece, tak jsme rádi.
ještě mám dotaz, můžou morčata sušenou stévii? Nějak si nepamatuju, že bych o této bylince (nebo co to vlastně je) ve spojení s morčaty četla.

Zbyněk - 20.11.2020 13:54
Musím se poděli o neuvěřitelnou zkušenost! Před čase jsem ve smečce řešil, kdo z chlupáčů občas čůrá krev. Nemohl jsem na to přijít a to jsem se hodně snažil. Až se k tomu konečně přihlásil sameček. Na veterině vymačkali krvavou moč a dali pod mikroskop, prý to málem odešlo i s krycím sklíčkem, kolik tam bylo bakterií. Nasadil jsem tedy 1x denně 15 mg Bofloxu a 2x denně 60 mg Biseptolu, plus Meloxicam na bolest. Za dva dny už sameček lítal po bytě a obtěžoval ženy:) Jenomže po týdnu začal kňourat znovu a moje obavy se naplnily - v močáku kámen 5,7 mm. Byl to takový ten amorfní hematom, ve kterém už svítily krystalky vápníku. Takže jsem nasadil Ba ZHeng Pian (102), RC Uro a napsal jsem léčitelce, této: http://terapiepankova.cz/ Ta se k samečkovi dostala na dálku v úterý a malý simulant se rázem uklidnil a přestal naříkat. Paní mi napsala, že kámen rozpustila a že to šlo dobře. Zašel jsem na veterinu a doktorka byla v šoku, stejně jako doktor - kámen je pryč!!!! Hned si ode mne vzali kontakt:) Ufffff!

Zbyněk - 19.11.2020 09:25
Ajati: mrkni na FB na https://www.facebook.com/groups/390442654368961 pokud by to chtělo přihlášení, potvrdím ti to :)

Ajati - 18.11.2020 13:16
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, nevíte někdo o volných mladých rozetových samičkách v okolí Pardubic, HK nebo Chrudimi? Nebo o jejich chovatelích? Psala jsem do inzerce a omlouvám se, že se ptám ještě tady....marně sháníme poslední dobou... Byly by u nás v rodině, měly by se dobře, dlouholeté zkušenosti s morčat máme.
- - - - -
s morčaty...

Jezzabell - 16.11.2020 12:57
Info pro Pražáky: na Hájích už zase otevřeli vietnamci obchůdek, jen ho posunuli asi o 20m k bývalému kinu Galaxie, a MAJÍ ČERSTVÉ BYLINKY naprosto všeho druhu! Berou už i karty Ceny mají stejné jako předtím. Denně mají do 20h, dokonce mají otevřeno i zítra! Kluci mají mátové a koprové hody! Za balík máty25,-Kč a kytku kopru taky tak. Mají bazalku, rozmarýn, koriandr, mátu, šnitlík, kopr atd..PECKA!

1 - 11.11.2020 20:36
1
- - - - -
1"'`--

Bart - 8.11.2020 15:49
Ehrena - úplně přesně, jak popisuješ. Uschlé koule na drápech, které skoro nejdou sundat, opatlané misky... Nám ten Attapectin taky dala po tabletách, mám jich 8ks. Fakt to asi moc nestojí, protože za dvojí broušení, Degan a tyhle prášky jsme platili něco přes 200 Kč. No kdyby hubnul, tak bych asi plašila víc. To mi stačilo tenkrát se Samuelem, kdy co měsíc to 100g dole a v břiše při pohmatu žádné bobky. přitom jedl snad v jednom kuse. A to trvalo přes 3 měsíce, tak že přes 300g dole, s operacemi před tím celkem za 4 a půl měsíce dole 400g. No ale nakonec jsme to zvládli. Ve čtvrtek mu bude 6 let a má váhu 1312g - jenže původně před těmi dvěma lety měl 1500g. Teď zas po těch operacích před létem dohání váhu Nico. Celé léto měl kolem 1140g a jen začal ten průjem, tak najednou právě začal v září konečně přibírat a teď už má 1248g. To je docela divný, ale pořád lepší, než to hubnutí. No Bělinka si chudák taky užila. Tuhle jsem na Tebe myslela, jak to právě s tím Tygříkem nakonec dopadlo, že ses tady dlouho neozvala.
- - - - -
Mimochodem Nico před skoro 2 lety váha 1459g.

Zbyněk - 8.11.2020 14:54
Tygrinka: pátá fotka shora: http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Drobka_in_memoriam Nožka se po podání infuze zabandážuje, takže tam má špalíček:) a druhý den se zase rozbalí. Naprosto v pohodě. A ta infuze udělala zázrak nejenom u mě, proto jsem se poděllil.
Morče se při podávání attapectinu musí hlídat, aby se neucpalo. Ale je to opravdu vynikající věc. Mám ho doma neustále - netrpíme na to, u Drobečky to bylo věkem, ještě že jsem byl doma a nehlídal mi jí někdo po dobu dovolené.

Jezzabell - 8.11.2020 10:58
Ehrena: Je to nový lék, Valeš říkal "novinka", když to Vall-íkovi nasazoval (když marodil s játrama na kapačkách). Kdyby o tom věděl, tak to určitě nasadí dřív. Ale je to super lék!
Je to silný, na akutní průjmy pecka, a sbírá to ty bakterie ve střevech (asi jak Endiaron u lidí). On tady už někdo i psal, že to veterináři jinde ještě neznali, ale objednali. U nás to na vet prodávají i po jednotlivých tabletách. A to mě jich cca vyjde na Kc, nebo kolem deseti..Což je faaakt super cena, oproti těm dardám, co tam jinak člověk nechá:)!
- - - - -
Vypadl mi kus textu:
A to mě jich cca10ks vyjde na 65Kc.

Ehrena - 8.11.2020 10:27
Bart, přesně tyhle problémy jsme měli my s Bělinkou, kterou to potkalo taky po dlouhodobém podávání atb. po operaci abscesu na krku. Byla jsem kvůli tomu na veterině vícekrát, jak tady v Jablonci, tak v Praze, vystřídali jsme spoustu probiotik včetně Fibreplexu, jediné, co jí trochu pomáhalo, byla Smecta, po té měla bobíky trochu normálnější, ale zase jsem ji nechtěla dávat dlouhodobě, a jakmile jsem ji vysadila, zase už to bylo stejné jako předtím. Já je teda měla na hoblinách a vždycky měla zapatlané hobliny, misky, no byla s tím pěkná práce. Navíc se jí ta řídká stolice lepila na packy v podobě takových koulí, hlavně na přední, a nešlo to vůbec odloupnout, musela jsem ji každý druhý den koupat a nechat dobu ty packy odmočit, abych jí to z nich dostala. Jediné, co mi doporučili tady na té druhé veterině, kam jsme teď v létě chodili s Tygříkem s těmi zuby, bylo nechat udělat tu koprologii, ale Bělince se právě nedaly nabrat žádné vzorky, všechno bylo rozpatlané v hoblinách, venku zase na trávě. Takže k tomu tak nějak nedošlo. Nikde mi neporadili nechat udělat nějaké odběry krve nebo testy na něco. A to ani u Valeše. Je fakt, že jí dvakrát při návštěvě veteriny zkoušeli z moči tím testovacím papírkem, jak na tom je, tam bylo vždy všechno v pořádku. Bělinka jinak nevypadala, že by ji něco bolelo nebo vadilo, baštila celou dobu za tři morčata, ale ke konci nám hodně hubla. Celý tenhle její stav trval cca rok a čtvrt, než umřela, ve svých 6 a půl letech, doufám, že přirozeně, dobře jedla až do samého poměrně rychlého a nečekaného konce.
Takže jestli vám něco pomůže, určitě to sem napiš, jsem zvědavá, co zabere. Držím palce.
- - - - -
Jo, ještě, o tomhle novém léku proti průjmu nám tehdy nikdo neřekl. Asi ještě nebyl nebo nebyl vyzkoušený pro hlodavce.

Bart - 8.11.2020 09:31
Jezzabell - jj, dávám raději jen 1/4 večer a ráno Protexin Professional. Mě zase div nesežerou stříkačku u toho Biolapisu :-) Asi mají různé chutě jako lidi. Jak ten Attapectin popisuješ, tak mi to připomíná živočišné uhlí. To jsme kdysi prvním morčatům taky dávali, když jsme neznali "zvířecí" léky. No snad to zabere. Od včera občas sice rozmatlanej řídkej bobek, už ne hrouda a nebo právě menší hrouda, ale tužší. Tak že nějaká změna tu byla hned po prvním podání. A hlavně už nejsou po pár hodinách tak "zmalovaný" deky, pytle a podložky. Jsem to nestačila prát. Jak si tu hroudu pod sebou vždycky rozmatlal, a pak si při běhání nebo při přelezení jinam, ten zadek postupně otíral o ostatní hadry, to bylo teda něco.

Jezzabell - 7.11.2020 23:19
Bart: s Attapectinem opatrněji, u morčat se dává čtvrt tbl 2x denně při akutním průjmu, pak 1x denně, jak to najede k lepšímu, právě aby nedostal průjem. Abych to nevypisovala, obšlehla jsem to z návodu:
Účinnými látkami přípravku Attapectin jsou attapulgit a pektin, které chrání stěny trávicího systému, vážou na sebe bakteriální toxiny a produkty střevní fermentace a transportují je skrze trávicí trakt. Při dlouhodobém používání mohou attapulgit a pektin vázat i užitečné substance, např. souběžně podávané léky, vitaminy a železo. Proto se nedoporučuje podávat Attapectin dříve než tři hodiny po medikaci.

To je taky dobrý vědět, že ne hned po lécích, pokud ještě nějaké bere. Mně teda trhaj stříkačku z ruky při Attapectinu, a při Protexinu jakbysmet;). Valeš mi ho doporučil (Attapectin) právě na akutní průjmy. Je to sice pro psy a kočky, ale dle slov vet. - testuje se to na hlodavcích a má to výborné výsledky..

Bart - 7.11.2020 16:36
Tygrinka - já jsem do textu zamotala dvě morčata a i věci minulé, co měl kdo dřív... Ten Fibreplex jsme taky měli, znám to. Ale nedávno jsme četli složení a lišilo se to jen minimálně, tak jak píšeš ty. Já mám radši než Biolapis ten Protexin Professional, ale Biolapis jim víc chutná.
Před chvílí jsem se vrátila z práce, tak jsem to zkontrolovala, Samuel bobkuje normálně, ve čtvrtek mu bude 6 let. To je to morče, co 2 dny po vysazení trávy bobkovalo plno bobků najednou a pak půl dne nic. Dostal 2x ten Profesional a už je to v pořádku. Co mám za těch 18 let zkušenost, tak měla snad všechna naše morčata změnu stolice vždycky když se s trávou na jaře začínalo, ale i na podzim, kdy se s ní končilo. Tak proto myslím, že to bylo z toho. Nicovi budou před Vánocema 4 roky a jak jsem psala měl v květnu a v červnu 2 operace za sebou a dlouhodobě ATB. V srpnu zas asi z toho všeho zas zánět pysku. Jinak morčata jsou už dva a půl roku co dva týdny pod kontrolou, jak pořád jezdíme na to broušení zubů. Doktorka nás zatím ze všeho dostala, se vším si poradila, jen je pro mě zajímavé porovnávat, jak to všude dělají jinak. Hodně zajímavé bylo porovnání léčby abscesu u Jezzabell a taky u toho zánětu pysku. Sice úplně jinak, ale výsledky na obou stranách suprový.

Zbyněk - včera jsem teda dala ten Attapectin, dneska zatím nikde nic rozbředlého, ale ani normální bobky. Našla jsem spíš menší hroudy, ale docela tuhé. Nemůže z toho mít zas třeba zácpu? No je to ještě brzo, dám tomu pár dní - Professional a Attapectin. No okurka to je problém... Jednak ji milujou a z těma ubroušenýma zubama je to skoro tak dva dny co můžou jíst právě cuketu nebo okurku, ostatní musím 2 - 3 dny krájet. A to i např. salát, protože nic neukousnou. A právě už mě i napadlo, jestli to nemůže souviset s tím průjmem. Co dva týdny mají 1 - 3 dny výpadek v normální stravě, než zas můžou jíst všechno jak jsou zvyklí. Sice to mají už přes dva roky, ale na druhou stranu, jakmile začne jíst morče jinak, třeba kvůli přerostlým stoličkám nebo nějaké bolesti, většinou dostane průjem. No uvidíme. Děkuju za nápady a rady, hlavně co se týká té medikace. Hodně se tu člověk dozví.
- - - - -
s těma

Tygrinka - 7.11.2020 15:24
Bart: Ty bobky půl dne nic jsem pochopila, že to bylo u druhého morčete. Fibreplex je úplně něco jiného než BioLapis. BioLapis obsahuje ještě nějaké vitamíny, včetně Cvitamínu. Fibreplex ne. A působí jinak. A u mého myšáka po BioLapisu průjem jak bič, po Fibreplexu pohoda a klid. Ale je to tvoje morče, mně je jedno, že to nezkusíš. Já tenkrát zkusila všechno možné a zabral až ten Fibreplex. A u vás stále koprologie nic a prý je to po antibiotikách. Stále jen dohady a dohady... A to tu čtu už přes půl roku či déle. Někde prostě děláte chybu...
- - - - -
Bart: Nikdo tu netvrdí, že u nás je léčba nejlepší, to si špatně vykládáš. Jen tu máme víc specializovaných vetů v lepším dosahu, to asi jo, takže můžeme mít více odborných názorů v kratším čase. Ten myšák po vysazení trávy měl prostě trochu zácpu a možná ucpaný anální vak. Což se může samo srovnat jako se stalo u vás. Hromady bobků několikrát za den je indikace ke kontrole vaku. Je jednodušší morče otočit a zkontrolovat výfuk než tu psát na netu, co by tu mohlo být... Náhlé vysazení šťavnatého krmení může způsobit to, co se ti stalo. Každé morče je originál a reaguje odlišně...
Antibiotika mohou způsobit i náběh na zánět střev daný rozhozením mikroflory, proto je koprologie a vyšetření krve tím prvním, co vet udělá než začne střílet naslepo léčbu. Což u vás i přes veškeré konzultace stále nevidím, jen pokusy a pokusy, které nemají výsledek. Někdy samozřejmě střelba naslepo pomůže, protože vet se již s něčím podobným setkal a vyzkouší to, co zabere ve většině případů. Ale u vás se jedná o komplikovanější situaci, která si vyžaduje to, co jsme ti tu už několikrát psali.
- - - - -
Zbyněk: Tos měl morče doma s kanylou v tlapce? Jak jsi to dělal s ochranou kanyly před vytažením? To měla nožku v obvaze nebo jak? Morčíka s kanylou jsem měla, ale jen u veta, nedokážu si představit s tím pobývat víc hodin doma, když se morče přeci jen hýbe...

Zbyněk - 7.11.2020 12:15
Bart: ona starší morčátka na tyto průjmy občas trpí. Mě se u šestileté samičky nakonec osvědčila ta infuze, ale tam už šlo o život, já jsem nepoznal moč od stolice. Za dva dny to bylo dobré:) Pozor na okurku, ta to může rozjet!

Bart - 7.11.2020 00:36
Zbyněk, Tygrinka - jj. to jsou přesně ty odběry čeho jsem se bála. Nakonec se nic z toho nekonalo, protože tím, že přesto všechno přibírá na váze a nic jiného mu není, tak to je zřejmě následek těch ATB, jako to měl před třemi lety Samuel, ale ten teda drasticky hubnul. Podařilo se nám to zastavit za tři měsíce Deganem a Renitalem + dokrmováním kaší z granulí Trovet. Renital bohuže lpořád není , ale konečně jsem vymámila ten Atapectin, tak uvidíme, co to udělá. Doktorka mi to původně po konzultaci s MVDr. Jeklem dát nechtěla, protože je to pro kočky a psi, čili masožravce a ti mají jiný systém trávení než býložravci. Ale teď najednou úplně v pohodě, že to zkusíme. Když to nepomůže, tak nám dá namíchat nějaký prášek do nějakého oleje normálně v lidské lékárně, název si už nepamatuju, ale je to zase něco pro psi a kočky. Co se týká Fibreplex, tak to má stejné složení jako Biolapis, to už jsme studovali, protože mi ho pořád nabízeli, až se zjistilo, že je to vlastně totéž. Tak že odběr se zatím odsunul, tak se uvidí, co ta další medikace.
Tygrinka - ty bobky a pak půl dne nic , to se týkalo toho druhého po vysazení trávy, to už je v pořádku.
Jinak bych chtěla říct, že nemůžete říct, že léčba je u Vás ta nejlepší. Vidím to u Jezzabell, kdy Valeš úplně jinak léčí absces. Naše doktorka je jednak expert na zuby, má to přímo vystudované a i všechno to ostatní pořád studuje a konzultuje. I když nasadí léčbu u které si není až tak jistá, ve volném čase doma hledá různé varianty a možnosti. To nevím, jen od sebe, ale už i od ostatních morčecích a králičích pacientů, se kterými se setkávám v čekárně. Je schopná večer zavolat a léčbu ještě upravit. Prostě fakt s námi a s těmi chlupáči všechno prožívá a snaží se , co to jde. A myslím, že jim fakt rozumí, i když používá jinou variantu léčby, než používají v Praze. Jak jsem už jednou psala, i u lidí každý lékař má jiný způsob léčby.... A zaplať Bůh u těch morčat to funguje.

Tygrinka - 6.11.2020 21:44
Bart: Pokud hrouda bobků a pak půl dne nic, tak bych se zaměřila na čištění análního vaku... Pokud se bere krev na větší odběry, tak i mého myšáka trochu přispali plynem a prý to brali někde u krku... A to byla veterina zaměřená na morčata, takže asi zase tak neobvyklé to nebude. Koprologii určitě udělat, udělat kompletní rozbor na všechno možné, aby se vyloučily i neobvyklé brebery. Průjem může být i bakteriálního původu. U mého myšáka na tenhle typ průjmu výborně zabíral FibrePlex 1dílek denně, pak obden a pak když se mu stolice zhoršila. Ale byl napřed komplet vyšetřen a střeva i přeléčena sulfonamidy. Občas to chce víc hledat a zkoušet...
- - - - -
Kleopatra: Ano, bobky i moč se mohou zabarvovat podle toho, co myšáci baští. Pokud myšáci prosperují, normálně žerou, vyměšují bezbolestně, tak není třeba oddělovat a zkoumat..

Kleopatra - 6.11.2020 16:17
Dobrý den, je možné aby mělo morče zbarvenou moč do hněda kvůli například určitému druhu zeleniny (fenikl třeba) nebo nový druh sena? Pozoruji velmi tmavou moč ( ne dočervena, ale do hněda) a bobky skoro černé, ale morčátka s chutí baští, jsou čilá, nic je netrápí. Oddělím je a vysleduji, zde taková barva moči patří jen jednomu, nebo jestli mají oba. Díky za rady

Zbyněk - 6.11.2020 11:39
Bart: ne, infuzi nasadí doktorka :) Nezvládli to ani u nás v Kralupech, takže mi na H-Vetu dali kanylu a pak jsem kapal u nás.
Ještě mu můžeš zkusit dát naslepo Panacur - 3 dny po sobě čtvrtku, den pauzu a pak poslední čtvrtku. Nadrtit do vody a hodně medu, ale lepší je ta koprologie. Moč byla v pořádku? On je už starší, že?

Bart - 6.11.2020 10:06
Zbyněk - o rozboru bobků jsme se taky bavili, to bylo první, co mě napadlo. Jak "nasaď infuzi"? - to jako děláš sám? To mě zas bude doktorka milovat, až jí tam budu "radit"!!!!
Jinak Samuel ten už dneska bobkuje normálně, tam to bylo asi fakt tím, že jsme zrušili trávu, tak byla trochu změna. Aspoň to. No tak uvidíme večer, co s doktorkou vymyslíme.

Zbyněk - 6.11.2020 05:47
Bart: zajímavé, mě to brali normálně z žilky na noze - z té, určené ke kanylaci. Prosím tě - s průjmem jsem se trápil také, koprologický rozbor dělali?
Osvědčený postup léčby průjmu je:
- Protexin, když nezabere do dvou dnů, tak Attapectin 2x denně čtvrtku.
- pokud ani toto nezabere, tak koprologii - jeden den sbíráš bobky, asi 6 stačí - zaneseš na veterinu a dle výsledků se nasadí léčba.
- je li koprologie OK, pak je potřeba rozbor moči, tam se játra poznají.
- je li OK i moč, potom nasaď čtyři dny infuze - 350 ml fýzáku, do té první přidat Duphalyte, do těch dalších pak stačí béčko.
Plus 2x denně čtvrtku Itopridu perorálně a myslím si, že bude po průjmu. Teprve potom bych dělal krevní testy
- - - - -
A tu infuzi kapat tak max. 35 ml hodinově, to znamená cca deset hodin. zabralo to na fatální průjem nejenom u mě. Infuze navíc regeneruje játra i ledviny

Bart - 5.11.2020 19:19
Zbyněk - no, ono je víc možností odběru, tady jsem si to našla: https://www.vfu.cz/files/2390_58_vystup_6._Drobni_savci.pdf str. 6 + 7. Dneska jsem to ještě ukecala, zítra pojedeme jenom na broušení a s doktorkou si o tom víc promluvím, aby mi to vysvětlila. Chce mu udělat odběr, protože má pořád průjem (rozmatlaný hroudy) a vůbec nic na to nepomáhá. Váhou jde ale nahoru, nehubne, žere pořád stejně, nic mu není. Už jsme radši zrušili i trávu... No měl ATB v létě 9 týdnů, u toho průjem neměl, začalo to až po vysazení. To jsme ale asi po třech týdnech dostali zpátky na normálí bobky, ale jen na pár týdnů. Od poloviny září má ten průjem pořád a nic na to nezabírá. Já teda myslím, že je to následek těch ATB, ale doktorka právě radši chce vyšetřit játra a ledviny i kvůli tomu, že mu budou 4 roky a už to není mladík. Druhej má teď opačný problém, co nemají pár dní trávu, tak zase bobkuje strašně málo. Vždycky z něho hromádka bobků vypadne a pak třeba půl dne nic. Já už to nechápu....
- - - - -
Pak ještě odběr ze zadní nožičky: https://cz.laboklin.info/wp-content/uploads/lab_akt_0120.pdf. Já hlavně, nevím proč, mám v hlavě, že se krev odebírá ze srdce nebo z nějaké cévy u srdce.... To by odpovídalo té jedné variantě z toho prvního odkazu....
No zítra se dovím víc, snad tohle nebude chtít dělat!!!
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky