Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Ashara - dnes 20:27
Neeen - dvakrát jsme u veta dostali na očičko Tobrex. Oko ale neteklo, bylo kakalené (bělavé) - podle veta se píchla nejspíš senem. Spravilo se to velmi rychle.
Odkud jste? Mám tu ještě většinu tuby.

Freya_01 - dnes 19:24
zdravím, zasílám aktuální foto naší maminky Borisky a hlavně její Reiny, která pěkně vyrostla. jen doufám, že mi půjde příspěvek zveřejnit, udělám v odkazu mezeru: https: //prnt.sc/ohqxlm :) děkuji za podporu, jsem ráda, že porod proběhl dobře, holky prospívají a je krásné je mít :) všem hezký víkend přeji! :)

Jezzabell - dnes 13:21
Ophtalmo-Septonex se dle magistry v lekarně může první den kapat "dětem" každou hodinu při obtížích. U morčete bych dala tak 3-4denně. Nevím odkud jsi, ale podívej se na netu, jestli nemáš někde v okruhu veterinu s víkendovým provozem. Obvykle poradí aspoň po telefonu dávkování, a ty jim řekneš, že se v pondělí dostavíš, jinou možnost nemáš.
Tady nahoře je záložka Kam na veterinu, tak koukni i tam;).

Neeen - dnes 12:53
Jezebell: u nás mají v sobotu vetsinou zavřeno na veterinách, takže asi skočím do lékárny pro ocuflash, nebo floxal, jestli to tedy není na předpis.
- - - - -
Tak jsem pořídila OCUflash a Ophthalmo-Septonex, mohl by mi prosím někdo říct dávkování, protože vím, že je to se vším jinak, říkala jsem si, že OCU flash ráno a večer do každého očka?-V pondělí půjdu na veterinu, ale tohle jsem koupila jako řešení na víkend..

Zbyněk - dnes 11:53
Neeen: tak můžeš, pokud zajistíš, jí ty očka neolíže jiné morče. Já jsem to také tak dříve dělal u devítileté, pak jsem plynule přešel na Floxal a po zaléčení Maxitrol. Nicméně - jestliže jí teče z obou očí, tak to obvykle nebývá poraněním, to je divné. Jedno bych chápal, ale jinak bych doporučil RTG kořenů zoubků, nebo to také může být parazit. Holky měly Paraspidodera Uncinata, průjem a "brečely", Panacur to rázem vyřešil.
Jezzabell má bohaté zkušenosti s otravou Framykoinem - tři týdny lítání po doktorech a to se ještě bráška postiženého otrávil jeho kontaminovanými bobky, takže marodili oba. Naštěstí přežili.

Jezzabell - dnes 07:53
Neeen: cokoliv s framykoinem je nebezpečné, pokud to morče olízne nebo se mu to rozpustí v oku a nějak steče, že to pozře, otráví ho to. Doporučuju veterináře a podle toho napíše vhodné kapky. Může tostat i atb, to je spousta možností.

Neeen - včera 20:55
Ahoj, jedné mojí morčině teče z očí a našla jsem v lékárničce ophthalmo-framykoin, je tato mast vhodná pro morče? Děkuji

Ehrena - včera 16:11
Nonyna, no čekala bych, že když nechutná morčatům, že nebude ani králíkům, ale nevím.
Králíky jsme mívali půjčené na prázdniny pro děti, když jsme ještě neměli morčata, taky jsme pro ně mívali výběh na zahradě, a vůbec jsme neřešili, že by tu mohlo růst něco pro ně jedovaté. A nikdy se jim nic nestalo, ale jestli vypásli i ten pryskyřník, to teda už nevím. Asi ne, protože i po nich jsme museli dosekat na těch místech to, co nejedli, stejně jako teď po morčatech.
- - - - -
Taky morčata odmítají rozrazil Rezekvítek, kterého tu máme taky spoustu. Ten taky spolehlivě zůstává nedotčený.

Nonyna - včera 14:14
Ehrena: děkuji za odkaz na diskuzi o popenci, ráda jsem si to přečetla.
Na jaře jsem vyčetla, že popenec je léčivka, tak jsem jim ho nechávala ve výbězích...ale pak jsem ho četla mezi jedovatými pro morče. V reálu ho fakt nechají, když někde přehlédnu a zůstane v ohrádce, asi je chuťově hnusný pro ně. Z pryskyřníku mám hrůzu od dětství, když se jím otrávili králíci, ale bůhvíjak to tenkrát bylo, mohli být nemocní z něčeho jiného, tenkrát se to u nás tak neřešilo.

uj uj - včera 11:18
Také máme nedostatek trávy - o vodě ve studni ani nemluvím :-( Zachraňuje nás skleník, kde se denně zalévá a výborně se tam daří jedné "tlusté" plevelné trávě, myslím, že je to nějaký kavyl. Je křehký a šťavnatý a morčatům moc chutná. Tak manžel má v zájmu krmení zakázané pletí - jinak by místo plevelu musela morčata jíst jeho papriky :-D
- - - - -
Pro Budějičáky a okolí - seno na prodej... ale jak je to s kvalitou, to nevím. Třeba by někdo uvítal :-)
https://www.ifauna.cz/drobni-savci/inzerce/r/detail/3461932/prodam-rucne-hrabane-seno-pro-domaci-mazlicky/

Kleopatra - včera 10:26
Díky všem za rady. Ta naše zahrádka je zoufalství. Jsou to spíš mechy, pak něco jako jitrocel, tahle potvora žlutá a pak trsy suché pichlavé trávy. Sem tam jetelíček. Žijou v tom hustě mravenci. Už jsme tu 3.léto. Předchozí 2 léta byla v pohodě. Byla tam tráva, jetel, pampelišky. Morčátka byla každý den ve výběhu. Teď se je tam bojím dát. I to počasí je divné. Napřed byla dlouhá zima, pak strašná vedra, pak se za jeden den ochladilo o 20 stupňů. Teď tu bylo asi 14 dní fakt zima a vítr ( 16st) a tento týden už to zase stoupá konečně na příjemnou teplotu a dala bych je ven, ale roste tam tato katastrofa. Nepršelo tady už snad 1,5 roku.
- - - - -
Vidím to na kompletní výměnu celé zahrádky i s hlínou. Ale kolik takové množství hlíny bude stát - a to není naše bydlení a za rok se stěhujem.

Ehrena - včera 09:43
Nonyna, my máme zahradu taky prorostlou pryskyřníkem, místy je ho opravdu hodně, dříve jsem jim ho vytrhávala, než jsem tam dala výběh, ale zjistila jsem, že se ho nedotknou, max. do něj kousnou, a hned ho pustí a jdou od něj, asi je hořký nebo co, prostě jim nechutná. Teď už ho nevytrhávám a spolehlivě tam zůstane i po vypasení. Prostě to nejedí.
Ohledně popence tady kdysi byla debata a myslím ještě Buub tady tehdy psala, že ho normálně morčatům v malé míře dává, tedy tak, že když se jí vyskytne pár stonků mezi trávou na krmení, nevybírá ho z toho. Teď jsem ještě pro jistotu našla znovu v archivu:
http://www.kralici.cz/morcata/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=&fulltext_text=Popenec&time=all
Já ho od té doby taky nevytahuju, když je tam jen pár kousků mezi trávou, ale ani nevím, jestli ho jedí či ne, nějak si neuvědomuji, jestli zbývá či ne. On nám roste jen na určitých místech převážně tam, kde zase neroste tráva. Hodně ve stínu a kamenitém terénu.
- - - - -
Jinak s nedostatkem trávy zápasíme už delší dobu, a ani zalévat nemůžu, máme už málo vody ve studni, a to jsme měli na jaře po zimě tolik, jak už dlouho ne. Všechno zmizelo. Bez našeho přičinění, šetříme, co jsme sem přijeli, a stejně jsou 4m vody ze studny pryč.

Nonyna - včera 08:07
Kleopatra: myslím že nic, co jsme tady jmenovali, není jedovaté. To je dobrá zpráva!;-)
U nás na zahrádce už nevíme, kam posouvat ohrádky, s trávou to začíná být špatné i přes to, že zaléváme...a spasou všechno, i to, co předtím nechtěli....dávám pozor akorát na popenec, který u nás roste a na pryskyřník, to jsou jedovaté a musím to vytrhávat, když přesunu výběh. Ten popenec se nám docela namnožil a blbě se pleje.

Zbyněk - včera 06:31
Kleopatra: mléč poznáš tak, že ho přetrhneš a teče z toho hořké, bílé mléko. Morčata to baštit nebudou:) Jinak selektivní herbicid funguje, tohle je postrach všech anglických trávníčkářů:) Na kopání kašli, to bys musela přerýt zahradu metr do hloubky:)

Kleopatra - 18.7.2019 15:17
Zbyněk - díky. To je taky nějaká podobná potvora. Žijeme v pronajatém bytě s předzahrádkou.
Za rok se stěhujeme zpět do ČR. Já to klidně vytrhám. V podstatě mi jde akorát o to, jestli můžu hodit výběh ven a dát do něj morčátka ať si to zbaští, nebo radši vytrhat, aby je to nezabilo.
- - - - -
Zbyněk - díky za tip na hubič. Použiju na podzim, ať si užijou kluci aspoň příští jaro a kus léta.

Zbyněk - 18.7.2019 15:06
Kleopatra: dle mého názoru to je toto svinstvo: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ml%C3%A9%C4%8D_roln%C3%AD Nesmírně agresivní plevel, který ti jednak bezpečně zničí veškerou trávu - jedna rostlinka zlikviduje cokoli půl metru v průměru, což je na tvé louce docela dobře vidět. Další rok tam budeš mít už jenom tuhle roztomilou kytičku a mezi tím holou hlínu. Když to usušíš, je to skvěle použitelné, jako armovací železa do betonu, ale neznám zvíře, které by to žralo, nicméně skvěle se s tím vypíchne oko:) Chceš li mít na pozemku opět trávu, aplikuj na podzim toto: https://www.travnik-realizace.cz/produkt/bofix/ zima to vyplaví a další rok bude po plevelu. Vyzkoušeno na Vysočině a výsledek super, morčíci baští seno a žijou:))

Kleopatra - 18.7.2019 15:05
Nonyna- díky, škarda dvouletá má střapaté listy :-) na facebooku mi poradili Picris hieracioides - Hořčík jestřábníkovitý. Může být, teď zas nějak zjistit, jestli je to jedovaté.

Nonyna - 18.7.2019 14:59
Kleoparta: to bude škarda dvouletá https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0karda_dvoulet%C3%A1. To, co našla Ehrena nemá lístky na lodyze. Škarda nám roste na zahrádce, morčata ji normálně žerou.

Ehrena - 18.7.2019 14:57
Aha, tak to nevím, my máme přesně takové, jaké jsou tam popsané a nafocené.

Kleopatra - 18.7.2019 14:30
Ehrena - díky moc. Vypadá to velmi podobně, ale nebude to ono. Ty naše mají listy i v průběhu stonku. Přidala jsem další fotky.

Ehrena - 18.7.2019 13:41
Kleopatra, řekla bych, že by to mohlo být toto:
https://botany.cz/cs/leontodon-hispidus-hispidus/
Myslím, že tuhle pampelišce podobnou květinu máme také všude možně po zahradě a normálně tam morčata pasu, nevytrhávám ji, a morčata ji většinou nejedí. Asi není pro ně tak chutná jako pampeliška.

Kleopatra - 18.7.2019 12:42
Dobrý den všem, vyznáte se v kytičkách? Mohou toto morčátka? Viz mé album. Rostlinka vypadá jako pampelišky, ale má jiné listy. Nevím jestli to nechat na předzahrádce, aby to spásli, nebo raději vytrhat. Děkuji za názory.

Jezzabell - 17.7.2019 14:46
Nonyna: To jsem říkala taky, pak bum a bylo vymalováno..A už jsem scháněla mimino. Dnes je Jarvisovi 1měsíc:). Dostal sušené bylinky šalvěj a pampelišku a spinká na zádech parťáka, aby zase nabral sílu a mohl řádit;).
Kytička: Bylo to rychlé, pořád mi chybí a bude chybět navždy..

Nonyna - 17.7.2019 12:27
Jezzabell: Gratuluji k novému přírůstku!!! Jeee, malí pošuci, ti mi chybí, už je to dlouho, co jsme měli miminka... Opět parádní jméno♥ Tak přeji, ať je u vás v partě spokojený;-)

Kytička - 16.7.2019 12:06
Jezzabel, dlouho jsem tu nebyla a teď koukám, že emíček umřel.:-( To je mi moc líto, určitě už je mu dobře. A zároveň máte nového morčáka, to je super. Naše dvě poslední - Borůvka a Ťapička, ty když přišly, tak jsme nestíhali koukat ani očima, jak byly živé, natož je vyfotit.:-) Ty co vyváděly, měli jsme všichni záchvaty smíchu :-)

Jezzabell - 16.7.2019 10:50
Ehrena: Malé morče dovede být správný "pošuk", ale jen když ho to chytne. Tenhle je na klíček celý den!;) Je to jen dobře, jen ať si užívá radosti z pohybu. Ale vyfotit ho, aby chvilku zůstal stát, to je jak fotit starým mobilem míček na tenise:)). Geri se vždy rozplácne do papuče, nebo vedle ní, opře si hlavu, vyhodí nožku přes okraj a jen ho pozoruje.Nějak jsem si neuměla představit "živější morče":), teď už vím, jak to vypadá v praxi;).
Je to fajn změna, i když Geri se u eMíka vždycky donedavna dožadoval juniorské pozornosti, že by si hrál nebo běhal a proháněl ho. eMík byl už nemocný, takže neměl o pohyb tolik zájem. Na druhou stranu Gerimu je teprve 10měsíců a mimino ho uštve během chvíle. Musí si to holt zorganizovat;).
IjaSv: díky;)

uj uj - 16.7.2019 10:43
Lucila: CHS Permoník, jestli se nemýlím ;-)

Ehrena - 16.7.2019 10:33
Jezzabell, tak mě asi chybí postřeh, o rozetách jsem vždycky četla, že jsou živější než ostatní morčata, celý život jsem v morčecí partě měla aspoň jednu, teď momentálně mám 3, ale nikdy jsem si nevšimla nějakého rozdílu. Když byly malé, byly to tryskomyši, ale to i ostatní druhy morčat, a když vyrostly, byly úplně stejné jako ostatní morčata, nabaštit a zalehnout. Jediný Nikoušek se vymyká, měly by mu být už asi 4 roky, dle zjištěných údajů od původního majitele, ale ten je opravdu čilý, celý den běhá, a jídlu moc nedá, rozhodně to není jeho hlavní celodenní zájem, jako u ostatních.

IjaSv - 16.7.2019 09:24
Jezzabel - pěknej diblík, rozetky jsou tryskomyšky. Tak ať jim to spolu pěkně šlape.

Jezzabell - 15.7.2019 18:35
Je to téměř 14dnů, co po rychlé diagnoze musel odejít Marsellus Wallace, náš eMíček..Budiž mu za DM lépe..A aby Geri nezůstal sám v 10měsících, pořídili jsme parťáka, JARVISE;).
Včera dorazil a hoši už popcornují po aréně i po výběhu a vůbec všude, kde se dá. Ovšem vážení, nikdo mi neřekl dopředu, jak je skoro nemožné nafotit rozetku:))!
http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34658
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky