Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Neeen - 27.3.2020 09:13
Ahoj, všimla jsem si, že mé morčině v poslední době dost vystouply (křížové ?) kosti, prostě hřbet, je ale mladá, má čtyři měsíce, přitom normálně příbírá, zdá se mi ale celá nějaká zvláštní, když si ji dám na sebe, tak nikdy nepokrčí přední nohy a nelehne si, jako jiné její kamarádky..Stalo se vám to někdy nekomu?

Jezzabell - 26.3.2020 22:56
Bart: Mam dojem, že budem vděčný za granule..chudáci morčáci! To bude dieta!:(

Bart - 26.3.2020 22:36
Jezzabell - zrovna jsem to teď taky četla... Pravda - kdo tu zeleninu v téhle situaci vypěstuje? A když už nějaká bude, tak si za ni pěkně zaplatíme... Jako by nestačilo, že je nedostatek sena!!!!

Jezzabell - 26.3.2020 22:26
Zbyněk - 26.3.2020 15:05
Jujacek tak pokud si s tím neporadily Sekyrová, nebo Lietavcová a kořeny jsou ok, doporučuji objednat k Dr.Hronovi na Eriku a nenechat si od něj vnutit Kasanovou. Hron je výborný oftalmolog, jenom je mu potřeba říci, že zuby jsou ok a že chcete oftalmologii. O udělá stěr, změří tlak atd. Ale ty věci, co jsem napsal, by měly pomoci

Jola - 26.3.2020 14:22
Zdravím,může morče Aloe vera? Myslím jen tu dužinu.Vím že pes to může ale nevím jestli i Morče.

Jujacek - 26.3.2020 14:19
Zbyněk: Z Prahy, chodíme na veterinu na Hůrku, kde se specializují na hlodavce. Ano, koukala do něj, i proplachovala, slzný kanálky má úplně čistý. S tím kořenem jsme byli, respektive se mu zlomil hlodák, který už nedorostl a tak byl vytrhnout zbytek kořenů, který už trochu zarůstaly, ale nebylo to prý ještě tak hrozný, ale jinak ránu stále čistíme, tak se tam možná stále trochu hnisu drží, ale chodili jsme pravidelně na kontroly atd a žádný neklasický průběh by tam neměl být.

Ale ptala jsem se, kdy se to zahojí a bylo mi řečeno, že je i možnost, že se to úplně nedohojí (morčákovi je 7 let), ale má se docela k světu, žere a tak. Jen to oko no :/

Vitamíny jsem již objednala, zbytek snad seženu zítra :)

Zbyněk - 26.3.2020 12:18
Jujacek: odku jste? Byl to očko nabarvené, je vyloučené, že v ně nic nemá? Prověřit kořeny a rohovku, to je základ, potom bych dal to, co jsem napsal. Oftaquix jsou atb kapky, doma v ledničce se neztratí

Jujacek - 26.3.2020 10:33
Zbyněk: Na to jsem se ptala, ale myslím, už je to přes měsíc, co se stolička řeší, že to začalo ještě před tím trháním. A paní doktorka se přiklání taky prý spíš k tomu, že to očičko jen neslzí. Ty první kapky slouží přesně k čemu? :)

Uškodí, když mu zkusím dát prozatím jen ty vlhčící kapičky a pokud se to nezlepší, zastavit se na veterinu?

Díky moc za tip!

Jakub93 - 26.3.2020 08:58
Veronika5: zažádal jsem o album, abych mohl nahrát nějaké fotky :)
Zbyněk: včera jsme je vytáhli společně na deku, nejdřív kolem sebe běhali a očuchávali se, honili se po dece a vypadalo to, že jsou štastné a hrají si a poznávají se, ale pak ta starší začala trošku ňafat, nic hroznýho. Malá ani nepištěla, jen vždycky uskočila.. Je to normální? Nechceme malou vystrašit a nebo ji nechat šikanovat od té starší

Kájka - 26.3.2020 08:29
Zbyňku: Trochu mi to připomnělo, když byl syn malý, byl na operaci nosníé mandle. Já si zaplatila nadstandart, že tam mohla s ním spát (byla to noc na léhátku zn. "Záhořovo lože" - za 500).
Když ho přivezli ze sálu, tak to bylo odocela divoké, naříkal, měl žízeň (nesměl dostat napít), vykašlával krev. Sice jsem zdravotnice, ale u mého dítěte mi to rvalo srdce... i když věděla, že to je prostě v normě. Pak mi sestřička taktně nabídla, jestli nechci jít ven, že je hezky a naproti nemocnici je příjemná kavárna... ať se vrátím tak za 2 hod. Tak jsem to tak udělala. Po návratu byl syn už OK, spal.

Zbyněk - 26.3.2020 07:57
Jakub93: pusťe obě samičky ven na deku, vyčistěte klec a šup obě do jedné klece! Nečekejte s tím dlouho. Jo a až je tam dáte, běžte na dvě hodiny do parku, ony si to vyřeší:))

Jujacek: nejdřív je potřeba vyloučit, že to není od kořenů stoliček. Pak si na veterině kup Oftaquix a Dexametazon. 4 dny kapat 3x denně Oftaquix, pak přejit na Dexametazon 2x denně, klidně měsíc i víc ničemu to nevadí. Koupit https://pethome.cz/cs/vitaminove-a-mineraly-pro-kocky/10086-bio-weyxin-multi-c-mulgat-10ml-4250286100772.html?utm_source=heureka.cz&utm_medium=zbozak&utm_campaign=feed_hecz_mc3.10 a dva týdny dát každý den jednu kapku přímo do tlamičky - morče na záda a přeprat :) 3x denně kápnout umělé slzy, stačí ty z lékárny, výborné jsou https://www.krmivo-pes.cz/psi/pece-o-oci-a-usi/aptus-sentrx-eye-drops-4-x-10ml/ na veterině prodají jednu lahvičku, jsou účinné, ale drahé, jaxvině.

Veronika5 - 25.3.2020 15:35
Jakub93: Dej fotky, ať se můžem pokochat :)!

Jujacek - 25.3.2020 15:26
Zdravím, morčák má dlouhodobě šedivý výtok z očí, pravděpodobně, dle veterinářky, způsoben suchým okem (ostatní věci jsou v pořádku). Je už teda dost starý a má za sebou trhání kořene.

Nicméně mi byly doporučeny kapky Anhypro, které nejsou u nás běžně k dostání, avšak údajně na P4 by je na veterině mohli mít.

Nemáte případně tip, kde by se daly sehnat, nebo nesetkal jste se někdo s podobným problémem a alternativou, jak tento problém řešit?

Moc díky,
J.

Jakub93 - 25.3.2020 12:50
Kájka: to je krásný, ta naše si taky lehá ke stěně klece kde máme malou a občas po sobě pokukují přes klec. Ona je zatím většinu času zachumlaná v seně :D

Kájka - 25.3.2020 11:49
Jakub: myslím, že ji prostě chutnají ty granulky :-)
- - - - -
Já bych se nebála pustit holky k sobě. klidně dnes (na zem), ať si zvykají. A brzy je dát k sobě do společné klece. neboj, starší malé neublíží.
- - - - -
My jsem kluky dali do společné klece hned druhý den. K dospělámu samci (byl mu cca 1 rok) jsme dali malé mláďátko. Starší morčík se k němu choval hezky, jak "maminka", bylo to úžasné. Ráda na to vzpomínámé s usměvem. Nejdřív jsme prcka dali do malé klece a starší morčík chodil pořád kolem jeho klece (když jsme ho pustili), nechtěl se od něho hnout... až po dlouho době si lehl těsně vedle klece a usnul... ležel tam jako věrný pes :-) Bylo to až dojemné, jak byl šťastný, že mu Ježíšek přinesl chlupatého kamaráda :-)
- - - - -
Starší morčík tenkrát ožil (před tím začal být už takový trochu laxní, tak jsem mu prostě museli pořídit partáka), začlo být veselo :-) Zrovna včera si na to moje děti zavzpomínaly, když morčatům čistili klec, jaká to byla legrace... No, a taky že teď se Ríša (ten mladší) sotva vleze do domečku a když byl maličký, proskakoval malým kulatým okýnkem, šup za starším kámošem... :-)) Brzy staršího parťáka přerostl (je hlavně těžsí), protože víc a rád baští ,-)

Jezzabell - 25.3.2020 11:32
jakub93: dál jí nabízej zeleninu podle jídelníčku tady http://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek . Ona si zvykne, morče je zvědavé a dýl mu to trvá. Obvykle okouká zvyky a zlozvyky od parťáka, ale zvykne si i samo, dej jí čas;).

jakub93 - 25.3.2020 10:15
Zbyněk: Zatím je máme každou ve své kleci přiražené k sobě a očuchávají se. Až malá trochu povyroste, dáme je spolu na deku aby se seznámili na neutrální půdě :) ..Pokud to bude v pohodě, tak budou bydlet společně.
- - - - -
měl bych ještě dotaz. Jestli je normální, že nám nechce Minnie (6týdnů) baštit žádné ovoce ani zeleninu. Paní od které jsme ji kupovali, říkala že ji dávala mrkev s petrželí, ale ani to nám nebaští. Teďka jí akorát seno a granule Nutrin Junior - těch vždycky vyluxuje celou misku :D

Zbyněk - 25.3.2020 08:51
Tygrinka: moje nelze. Jsou zvyklí na celoživotní volnost, jakmile jsem je zavřel do klece, celý den lezli po mřížích a namáhali se daleko víc. Ve výběhu jsou v pohodě.

Lucila - 25.3.2020 07:24
Děkuji za rady,krmím po broušení zubů...

Tygrinka - 25.3.2020 00:56
Rodny66: Zbytečný pohyb po výběhu může způsobit potrhání stehů nebo krvácení z ran. Fakt je nutné je mít týden jen v kleci. Trocha pohybu nevadí, ale výběh je nyní moc. Je prostě nutné nechat zranění srůst a nehazardovat s neustálým taháním do výběhu a zpět. Morčata jsou po operaci, to je nutné vzít v potaz. Jinak nyní se budou pořád rvát, to, že jim vzali koule, vůbec ještě po hormonální stránce nepocítili, takže stav se tímhle pitomým venčením může do budoucna jen zhoršit.

Zbyněk: Ale morče v klidu udržet lze. Stačí omezený prostor. Metrová klec vyhovuje. Jde o to, že drobný pohyb je žádoucí, ale běhání ve výběhu nikoliv. To, žes to neřešil, je častá chyba chovatelů.
- - - - -
Rodny66: Přes mříže mohou být největší kámoši a závisláci a bez mříží by šli hned do sebe. To je naprosto normální chování.

Zbyněk - 24.3.2020 20:49
Jakub93:: skvělá zpráva, tady jasně vidíš, jak jsou morčátka společenská. Ony ani netruchlí po konkrétním jedinci, ale potřebují druhé morče. Holky jsou oddělené? Pokud ano, dát k sobě a nechat, ať si vyjasní pozice. Možná napoprvé na dece ve výběhu, ale klidně i v kleci. Hiolky se seznámí v pohodě, u kluků musí být člověk ve střehu.

Lucila: používám mililitrovou stříkačku z léků - je širší, povytáhneš píst, dole uřízni ten úzký zobíáček, tím zvětšíš otvor. Ohřej trochu vody v mikrovlnce, tak, na 45 stupňů,. rozmíchej na řídkou kaši - tak řdkou, aby to šlo v pohodě natáhnout a pozor, ono to tuhne, jak sádra:) Teplý RC mi baští daleko raději než studený, ale voda nesmí být horká, ničí to výživnou hodnotu RC. POkud ti to bude jíst, tak dle chutí - některé morče si dá mililitr a některé osm. Zbyde ti vždycky, doporučuji velké balení, má to dva roky zárukiu.

Rodny66 - 24.3.2020 19:59
Jezzabell: určitě se ozvu. Jinak dnes zase chvilku venku, dávají půl hodiny v klidu, jakmile začnou kroutit prďkou, jdou zpět do klece. Docela se snaží, ale jsou to prostě troubové a furt za sebou lezou.

Jezzabell - 24.3.2020 18:12
Lucila: dokrmuji kaší z předem namočených granulí, k tomu několik vital imunity, spařen obyč. vločky (vodu z nich nevylvej, tou ředím, když je potřeba, místo obyč. vody), plus ten RC.
Ponorným mixérem rozmixuju, aby to natáhla inzulínka stříkačka (bez jehly), píst na RC je pro kluky u nás na nic. Musela bych je držet. Mám na stole polštářek, do kterého je postavím a přidržuju si ho u břicha a inzulínkou krmím. Je na stole jak na veterině;). Kluci to v pohodě snášej, když jsem je měla na klíně, byli jsme upatlaní všichni, oni vystreslí a nikam mi to nevedlo.
U Lancíka, který měl dva měsíce díru v krku jsem dokrmovala co dvě hodiny po trochách, když to fakt víc nešlo. Ve finále mi už Lancík tahal za stříkačku sám a už po ní i chňapal, spolupracoval jako zdatný pacient!;)

Neeen - 24.3.2020 17:56
Lucila
Ono záleží na tom, za jakým účelem dokrmuješ..
Když jsem měla pohublé morče na ATB, tak jsem si udělala kaši ( drcené vločky, kopr, cvit, nutrin immunity + RI a trochu vody) a takto jsem přes den krmila co tři hodiny, v noci jsem jednou vstala..Mláďata se krmí co dvě hodiny, ale asi bych to shrnula tak, že pokud má morče chuť k jídlu, tak jsem se snažila do něj dostat co nejvíce a za půl hodiny jsem do něj natlačila zase kousek kaše, ale obecně bych řekla, že je dobré co tři hodiny dormovat dospělé .

Veronika5 - 24.3.2020 16:23
Jakub93: Jsem moc ráda, že jste se takhle rozhodli :)! Hodně štěstí!

Lucila - 24.3.2020 15:17
Ahoj,mohl by mi zde prosím někdo poradit,jak krmíte Rodicare instantem?kolikrát denně a kolik ml?Děkuji.

Kájka - 24.3.2020 12:47
Zbyněk: Ale tak tomu bývá i u lidí (případy, co znám, že to je víc tak u mužů) :-)

Jezzabell - 24.3.2020 10:34
Rodny66: Jo, zrovna včera večer se ozvalo mocné klektání z arény. Než jsem stačila doběhnout, už lítaly hobliny do půli obýváku a řvoucí koule uvnitř. Rukavice mám hned vedle. Na noc jsem dala mezi ně předělovací mříž. A ráno? Z Jimmíkovy půlky arény na mě koukaly z pod podesty dva čumáky a naprosto se k sobě tiskli a společně chroupali seno!:)). Prostě "Italové", rarita, která odporuje morčecím zákonům. Asi jinej gang!
Ale už se mi servalo víc jedinců, obvykle to končilo totálním rozdělením na věky. A jelikož samotné morče rovná se smutné morče, nedejbože, když jsem pro těžkou nemoc musela nechat někoho uspat, a zbyl sirotek, chtělo to parťáka. Tak máme doma malou vesnici;).
Dej jim čas a prostor, je li možnost výběhu, klidně je nechat i běhat odděleně, prodávaj se ohrádky a dát jim je k sobě. No pak dej schválně vědět, jak to dopadlo;).

jakub93 - 24.3.2020 08:41
Dobrý den,
chtěl bych poděkovat Zbyněk a Veronika5 za radu ohledně koupě nového morčátka. Před týdnem jsme se museli bohužel rozloučit s naším klukem, kterému byli skoro 4 roky. Pořád na něj myslíme a moc nám chybí, ale nemohli jsme se dívat na naši Maxínku (Max) jak je smutná.. takže jsme si před pár dny přivezli domů novou holčičku, která je taky koronetka. Je trochu tmavši a pojmenovali jsme ji Minnie :) ..Už se rozkoukala a lítá po kleci s Maxínkou se očuchávají přes klec a obě jsou zvědavé. Takže děkujeme za rady a názory.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky