Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Zbyněk - dnes 08:46
Svobodovaj: fajn, jsem zvědavý! Jestli se mohu přimluvit, ať začne tím Bupaqem a 10 ml podkožní infuze, za čtvrt hodiny se něco stane - kontrolovat ultrazvukem, kamínek by měl vletět do trubice. Když k tomu dojde, tak podat dalších 5 ml infuze a modlit se - pokud není čistě kulatý, trochu moči okolo něj projde a pozor - morče bude vypadat, že umírá, i když to Bupaq ztlumí, ale je to normální. Hlavně - a to je důležité, kámen musí být hladký, pokud má 9 mm, jinak nevyjde!

Svobodovaj - dnes 08:15
Zbyněk: já jí posílala tvé video i postupy, včera večer mi psala, že to dělají i psů, tak to zkusíme i u Viki, já se budu modlit. Ve čtvrtek máme termín.

Zbyněk - dnes 08:09
Svobodovaj: fajn, držím palce, pokud chceš, mohu vetce zavolat, to bude rychlejší :)
- - - - -
Kanikuli: fenykl se podává celý a je to úžasná zelenina pro podporu močení, rozpouštění ledvinových kamenů a celkově s ní nemusíš šetřit.

Svobodovaj - včera 19:41
Zbynek: promin, melo byt vyplachnout, ne vytahnout.
Vetka studuje co jsem ji poslala a zitra budu volat do Brna.
- - - - -
Zbynek: a moc moc dekuji

Kanikuli - včera 18:09
Zdravím. Mohu se prosím zeptat v jakem množství a jak často je dobre dávat nať z fenyklu? A jestli osení pěstované v zimě je vhodne a obsahuje hodně vitaminu C? Hezký večer a děkuji za odpovědi

Zbyněk - včera 15:50
Svobodovaj: ten kámen se nevytauje, musí se vypláchnout, nebo vyčůrat. Takhle veliký kámen neprojde okolo kanyly v trubici, takže se musí vyčůrat. Proto navrhuji nitrožilní infuzi a podkožně Bupaq. Ten uvolní hladké svalstvo, zmírní bolest, morčidlo se uvolní a kámen by měl vejít do trubice - a projít. Pokud se zasekne, morče kňourá bolestí a moč jde po kapkách, kámen je hmatný při jemné masáží bříška. V tomhle případě, pokud nevyjde sám, se musí zatlačít tou kanylou zpět do močáku. Pozor - když takhle veliký kámen prochází ven, morče si to opravdu neužívá, oči má v sloup a vypadá na umření. Pak se vytáhne pinzetou kámen, pokud je na kraji a morče se tváří, jako předtím. Jestli si vetka troufne, může to pomoci.

Svobodovaj - včera 14:47
Zbyněk: tak moje vetka mi psala, že z močového měchýře neví, zda-li jde vytáhnout, že z uretry ano, ale z močového měchýře, že si to nedokáže představit. Tož uvidíme.

Zbyněk - včera 13:52
Svobodovaj: moje zkušenosti jsou odlišné. Citrát nezabral nikdy a ta druhá jizva opravdu zvýší riziko na 95%
ZKuste to cévkování ředěnou kyselinou acetylsalicylovou - 10ml fýzáku a 1-2ml kysleiny a razantně vypláchnout růžovou kanylou dle videa, to by opravdiu mohlo pomoci.

Svobodovaj - včera 13:18
Zbyněk: je prý varianta a to jsem četla pár zkušeností, že po 2 operaci se už kámen tvořit nemusí.
Mohli by pak pomoci podávání kalia a Rowatinexu.
Upřímně teď nevypadá, že by se trápila, to bych vysledovala.

Zbyněk - včera 13:16
Svobodovaj: udělal bych to takto: pokuste se kámen dostat ven bez operace, protože druhá operace je prakticky zárukou, že morče nepřežije dva měsíce - další jizva zmenší močák a vytvoří perfektní podmínky pro vznik dalšího kamene, ale třetí operace možná není. Když to nepůjde, nechal bych samičku uspat, bude se méně trápit a dopadne to stejně - několikrát vyzkoušeno.

Svobodovaj - včera 11:16
Zbyněk: už jsem dostala foto z rentgenu a psala Jeklovi, tak uvidím.
V červenci, ten co jste vyndali ostrý nebyl.
- - - - -
Ještě uvidím co ten Rowatinex, třeba taky pomůže.

Zbyněk - včera 11:12
9mm už je tedy dost, ale pokud není ostrý, stejně bych to zkusil - nech zavést infuzi nitrolžilně, dejte jí předtím 0,1 m Bupaqu podkožně a pak nakapejte během čtyřech hodin čtvrt litru fýzáku s glukózou. Obvykle povolí stah hladkého svalstva a kámen vletí do trubice, kde by ho morčina mohla vyčůrat díky močáku, plnému od infuze, ale je potřeba to hlídat. Jestli je ten kámen ostrý, tak to nepůjde, třeba toto fakt nejde: http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Mocokamen
Nitrožilní infuzi je možné nahradit podkožní - 10 ml fýzáku, ale žilní je lepší. A pozor - pokud kámen ucpe trubici a nejde ven, musí se kanylou strčit zpátky do močáku - je lepší, aby si to doktorka zkusila ještě před podáním Bupaqu

Svobodovaj - včera 11:07
Zbyněk: povídej!
Já psala vetce, že je tahle možnost, tak uvidím, jak se k tomu postaví.
Chtěl jsem po mé veterině foto rentgenu, zatím neposlali, tak si tam odpoledne skočím pro fotku sama a pošlu kdyžtak Jeklovi, ať mi řeknou jestli je u nich proplach možný.
Nevím, jestli třeba v Uherském Hradišti u Zlína to taky nedělají, nemáš tucha?
- - - - -
Zbyněk: ty jo, tak podle vetky má prý kámen 9 mm. Takže na vypláchnutí to asi není, asi jsem předtím blbě viděla.

Zbyněk - včera 10:59
Svobodovaj: zasláno, na konci musí být vidět proplach třemi stříkačkami - je to ono? V telefonu se to blbě hledá a mám tam videí více. Napiš mi, jak to dopadlo a mě napadlo ještě něco.

mimino - 18.10.2020 13:28
Ehrena- moc děkuji za odpvěď.

Ehrena - 18.10.2020 11:59
mimino, vzhledem k tomu, že každému morčeti rostou drápky jinak rychle, tak se to nedá takhle říci.
Já stříhala přibližně tak od půl roku, i později.

mimino - 17.10.2020 10:49
Zdravím .
Chtěla jsem se zeptat kdy asi se mají malému morčátku začít stříhat drápky.Nechci to uspěchat a zbytečně ho stresovat příliš brzy stříháním.
Děkuji za odpovědi.

Svobodovaj - 17.10.2020 09:37
Zbyňku, prosim muzes mi poslwt to video pres uschovnu na email svobodovaj@seznam.cz, preposlu ji to a uvidim co vymyslime.
- - - - -
Zbynek: a jinak mame Sumetrolin, silici mi basti v pohode :) tak uvidim, i kdyz nevim jak ja to poznam, asi nijak.
- - - - -
Zbynek: Atb mame Sumetrolim, Rowatinex basti uplne ok,v trosce jablecneho dzusu nebo rodicare uro, je to holka sikovna.Jenom asi nijak nepoznam, ze to funguje.
- - - - -
Zbyňku, a jeste dotaz: ten kaminek po vyplachu vyjde za nekolik dni, hodin, minut?

Zbyněk - 17.10.2020 06:08
Svobodovaj: jestli má kamínek mezi ledvinoou a močákem, tak to operovat nejde. Počká se, až ledvina odumře a pak se vyndá ledvina, bohužel to jinak nejde. Ale spíš ho má v močáku. Kamínek v močáku do dvou pěti milimetrůl se prostě vypláchne - dělá se to bez anestezie, s mesocainem, do močáku se zavede růžová kanyla, samozřejmě bez jehly a pak se vyplachuje fýzákem, dokud kámen nevyjde. Problém je obvykle ten, že zánět močáku bolí, takže morče se nevyčůrá pořádně, tím tam zůstane reziduální zbytek moči, v tom se hromadí kal a kousky sražené krve a na tu se balí kalcifikáty. Výplach toto vyřeší. Má samička atb? Ty jsou teď nutné. V první řadě je potřeba vědět, kde má ten kamínek. Pokud v močáku a má opravdu 2mm, není to žádný problém. Jediný problém může být ve špatně sešitém měchýři - on je totiž maličký a sešít ho znamená doslova hodinářskou práci. Okraje řezu se musí zahrnout dovnitř a šije se to zvenku, protože sliznice nesrůstá. Další operace močák zmenší na třetinu a v podstatě limituje morče v délce života. Ze Zlína je to do Brna kousek, na stres se vykašli, jde ti o život morčete.
Rowatinex by mohl pomoci hlavně, pokud je kamínek mezi ledvinou a močákem. Spoléhat na to nelze. Pokud je v mnočáku, nebo v trubici a má opravdu jenom 2mm, tak je venku raz dva. Mohu vetce zavolat a vysvětlím jí postup, v Kralupech se to také naučili díky mému videu a vysvětlení a děláme to u ohrožených samiček pravidelně:)
- - - - -
No a jeětě, pokud je kamínek v močáku, je možné zkusit to, že se morčeti píchne opiát Bupaq, 0,1ml (dle váhy), po něm podkožně cca 10ml fýzáku a počká se, jestli chlupáč kamínek nevyčůrá. Bupaq omezí bolest, uvolní hladké svalstvo a obvykle to zabere. Nepoužívat Tramal, pro morče není vhodný.

Svobodovaj - 16.10.2020 08:59
Zbyněk: nechápu ten výplach..můžeš mi to více popsat, jak čím?Ve Zlíně to nikdo nedělá a zase upřímně taky nemůžu pořád cestovat, že jo. A zvláště ji to navíc stresuje. Zkusím poslat vetce tvůj návrh, oni jsou propojení a možná i Jekla zná, tak bych jí třeba dala nápad. Rowatinex nezdá, o tom jsem jí psala včera. Budu jí ho dávat do Rodicare uro, ten jí šmakuje, ale sám o sobě nám moc nepomohl.

Zbyněk - 16.10.2020 08:46
Svobodovaj: 2mm kámen je nesmysl operovat!!! To bych asi dokázal vypláchnout i sám, tedy u samičky, u kluka to jde hůř. Ze Zlína bych dojel do Brna za Jeklem. Strašná škoda, že řezali do močáku kvůli takovému pidikamínku, morče vyčůrá i větší. Citrát je k ničemu, co je potřeba jako první - nasadit ATB na zánět močáku, ihned, Boflox 20mg půlku jednou denně a Biseptol 120ku - půl tablety 2x denně. Přestane se tvořit hematom, na který se nabaluje vápník. Jestli je to holka, tak se to nrmálně vypláchne, jestli chceš, pošlu ti instruktážní video. Chápu, že vetka si chce vydělat, ale tak maličký kamínek se bez problémů vypláchne, u jedné mé samičky takhle vyšlo 7 kousků, jeden měl 4 mm. V cestách kde? Protože s kamenem mezi ledvinou a močákem se přeci nic dělat nedá a kámen v trubici se zastrčí kanylou zpátky a vypláchne. Operuje se pouze kámen v měchýři, pokud je veliký. Jinak i tohle se dá vyčůrat a to prosím v osmi letech věku :) http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34740
Zelenina je v pohodě. Rowatinex 2x denně kapku do trochy medu. Výplachy močáku - naředit 10ml fýzáku s klidně 2ml injekční kyseliny acetylsalicylové. Ona uklidní sliznici a naruší kámen.
- - - - -
Dva kluci hledají domov, mimčo je úžasné :) https://www.facebook.com/photo/?fbid=2762884900663983&set=pcb.3514910341922161

Svobodovaj - 16.10.2020 08:15
Ahoj Zbyňku, četla jsem už tvoji historii. Dnes jdu koupit Rowatinex a vyzkouším, druhou operaci máme plánovoanou na 29.10. bohužel dřív vetka nemá čas. Tak uvidím.
Velký je pokud vím 2 mm. Je 1 stejně jako při minulé operaci v červenci. První operaci.
Krev v moči byla, právě tak jsem to zjistila. Zatím dáváme ATB.
20 dní jsme brali kalium citrát, 40 mg ráno a večer. Bohužel se nezmenšil ani nepohnul.
Takže vetka říkala operace a pak větší dávky kalia.
Jinak ona je nemá v močáku pokud chápu správně dle rentgenu, ale v cestách.
A dietu máme, žádná petrželka, to jsem vše nastudovala. Dávám řapíkatý celer, kopr, papriku hodně salátu atd. Kámen jsme měli i na rozboru v Brněm, ano byl vápenatý. Vetka říkala, že dietou moc nezmůžeme. Odchovala jsem už asi 8 morčat...tohle je první s těmito problémy.
Takže nasadím večer kůru Rowatinexu a uvidíme.
- - - - -
Zbyněk: jinak nikdy neměla nic, ten první jsme našli podle krve v hoblinách, nepíská u čůrání a nic. Žere, všechno jako ok. Udělala jsem jim i výběh, aby holky víc běhaly...

Zbyněk - 16.10.2020 06:21
SvobodovaJ: ano, mám s tím velmi bohaté zkušenosti a zeptám se, jak veliké jsou ty kameny, máte to změřené? A kolik jich je? Jsou vápenaté, nebo oxalátové? Vápenaté poznáute jednoduše na RTG, svítí tam stejně, jako kost. Mělo morče před tím zánět močáku? Krev v moči a podobně? Problém je v tom, že druhá operace po dvou měsících je bída, je to poslední pokus, musí se udělat druhá jizva do močáku a ten se tím zmenš o polovinu kapacity. Začněme odpověďmi na otázky a pak napíšu co bych dělal dál. A ještě poprosím o seznam veškerého jídla, hlavně z oblasti zeleniny.
- - - - -
Ehrena: ano, i bráškové se mohou servat po pubertě, stačí, když jsou to horké hlavičky:) Jinak souhlasím, stát se může cokoli. Ale přinést do funkční dvojice kluků třetí morče je absolutní nerozum.

Svobodovaj - 15.10.2020 17:09
Ahoj, téma močového kameny: poprvé v životě (a to už jsem pár morčat zažila) mám u morčete močového kameny. Po operaci recidiva do 2 měsíců. Veterinářka v šoku, nikdo to nečekal. Zkoušeli jsme 20 dní kalium citrát, bohužel to kamenu vůbec nepomohlo. Čeká nás druhá operace. Trochu se bojím, jak jí zvládne, rodicare mi odmítala i po první, naštěstí to jedna sama.
Má s tímto někdo zkušenosti? prosím případně do zpráv.
Druhá moje morčinka má 7,5 roku, její fotky mám v albech a ta bez jediného problému, Bohuže mám vždy problémy u papíráků :(
Děkuji za případné zkušenosti. Dietu samozřejmě máme, ale jak říkala vetka, tou toho moc nevyřešíme, rodicare uro taky dáváme, nepomohl.

Ehrena - 15.10.2020 16:19
Zbyňku, vím, samozřejmě ta možnost tady je vždycky, dokonce i když jsou rodní bratři. Já jsem chtěla jenom zdůraznit, že to tak být nemusí, protože já mám zkušenosti naprosto odlišné. Je fakt, že to tak může být díky tomu, že já jsem ty svoje dvojice kluků víc izolovala než Jezzabell, možnost kámošit se s druhou dvojicí přes pletivo měli z nich jen čtyři nejhodnější, tedy dvě zavedené dvojice.
- - - - -
Tedy ty dvě zavedené dvojice spolu.

Jezzabell - 15.10.2020 13:43
Zbyněk, Ehrena: Přesně tak.

Zbyněk - 15.10.2020 07:54
Ehrena: Jezzabell myslím chtěla říci, že pokud jsou morčata mladší, tedy před pubertou, nejsou rodní bratři a projdou pubertou, mohou se pak rozhádat a servat. Stal se jí to už vícekrát.

Ehrena - 14.10.2020 21:27
Marek, tady musím Jezzabell oponovat, já nikdy nekoukala na rozdíl věku o toho 3/4 roku, původně jsem začínala se dvěma stejně starými kluky a pak pokračovala podle toho, jak mi kdy který odešel , takže potom jsem dokupovala ke staršímu samečkovi malého, pak se mi to trochu rozrostlo na několik dvojic kluků, a ne te
dy kvůli tomu, že by se mi spolu nesnášeli, ale prostě jsem chtěla víc morčat, vždy , když mi ten starší odešel, jsem zase k tomu pozůstalému pořídila mladého. Takže takhle se mi to střídalo, nikdy jsem neměla samečky sourozence a kolikrát jsem měla spolu odmala stejně staré kluky a nikdy se mi nepoprali, a to dokonce ani potom, co jsme pořídili ještě holky, bydleli spolu v jednom pokoji v jedné několikapatrové morčatárně a žádné problémy nenastaly, jen venku na zahradě ve výběhu jsem kluky musela dávat dále od "dámských" výběhů. Aby se neviděli a necítili.
Jak jsem si to teď tak spočítala,g rukama mi za tu dobu prošlo 20 samečků a problémy jsme měli jen s jedním jediným, a to s naším vlastním vypiplánkem Žižlíkem, který byl slepý a snad díky tomu byl až přehnaně opatrný a nesnášel blízký kontakt s dalšími morčaty, toleroval jen mimina tak maximálně do půl roku věku. Asi jsem ale jediná tady na diskuzi, kdo měl takovéhle štěstí, když to tady tak čtu od ostatních, ty jejich problémy se samci.
Já bych na tvém místě rozdělila ty samce tak, jak bys řekl, že jim to bude nejlépe vyhovovat, a zbývajícímu bych pořídila maličkého parťáka nejlépe tak do dvou měsíců věku.

Jezzabell - 14.10.2020 20:15
Marek: Přesně tak. Jak je tam rozdíl měsíce nebo kvartálu mezi jednotlivci a nejsou to rodní bratři, je to průšvih na 95%. Proto jich mám doma osm;)! Ono pak, když je prostor, stačí dát rozhádance tak, aby na sebe v klecích viděli, pouštět je "jednotlivě" ven do výběhu, a je klid, očichají se přes mříže, zavrkají, nebo zanadávají (jen se nedat ukolébat a nepustit je k sobě, ani na takovém prostoru, jako je výběh, natož v kleci). A nikdy mezi dva naježence, co klektají a vyhrožují si, nebo mezi bojující kouli, nestrkat holé ruce! Nikdy! Vidí rudě a pak teče krev i z páníčka, jinak by to neudělali.
Stačí na ně hodit ručník nebo je rozehnat ručníkem a na jednoho hdit pelíšek nebo ručník a pak, s koženýma silnýma rukavicema (nejlépe pracovní) je dát zvlášť..ale nesahat tam hned;).

Marek - 14.10.2020 19:49
Priestor mám, teraz im vlastne robím nový dom, budú deta zatia lizolované a zoženieme ešte jedného samčeka nech su do dvojice. Takže radšej nech je ten druhý o trištvrte roku a viac mladší.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky