Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Kytička - dnes 09:07
Reny, věřte, že kdybych mohla, hned si nějaké zvířátko z útulku vezmu. Bohužel, můj manžel na zvířátka moc není a "dovolil" pouze max morčata. Ty první co máme, jsou z chovné stanice, (v tu dobu ještě jsem neušila, že i morčata mají azyly) a hlavně kvůli dětem jsem chtěla morčátka od mládátka, aby děti viděly, jak rostou atd. Když jsme kupovaly druhou dvojku, tak už jsem sjížděla azyly a útulky, ale nesehnala jsem nic, alespon v našem okolí. Volala jsem i k vám :-). Pokud budeme pořizovat ještě další, chci určitě zkusit štěstí opět v útulku.

Ještě co se týče pořízení druhé naší dvojky, nebylo skoro možné sehnat je nikde. Chtěli jsme holky-sestry, obyč. krátkosrsté, v dostupném okolí. A fakt nikde nic. Dokonce jsme koukali i do zverimexů a ani tam:-) a to jsem si také říkala, že je morčat totálně přemnožíno a nebude žádný problém kdykoliv je sehnat. Obzvlášt ty obyčejné. Nakonec se nám to padařilo, ale po skoro dvou měsících hledání.

Já rozhodně nechci být nějakým velko množitelem, ale ráda bych prostě jednou zažila ten celý proces a mít morčítka od miminka. Pokud to budou holčičky, tak si je nechám, pokud kluci, věřím, že najdeme vhodného páníčka. V mém okolí je několik lidí, co vím, že by se rádi a dobře postarali. :-)
- - - - -
Rozik, ještě jednou děkuji za radu. Po té dovolené to bude určitě lepší, pokud by se zadařilo, tak aby byla už v klidu.

Rozik - včera 22:17
Kytička - Já bych nechala nakrývání samiček až po dovolené, samec by to měl zvládnout (pokud je šikovný a plodný) maximálně!!! na dvě říje, většinou zvládne už na první říji, to v pohodě vyjde i na případný porod.Je to pouze můj názor.

Jezzabell - včera 19:35
Reny - musím říct, že mi tvoje stránka moc pomohla, když jsem takhle mohla díky upozornění Ehreny na inzerát, (nějaký člověk se chtěl zbavit morčátka a to i za cenu, že mu nevadí, pokud to bude potrava pro hada(!)) a to v Havířově, kontaktovat přímo paní z útulku pro drobná zvířata.
Ještě ten den mělo morčátko zachráněný život a paní si ho ve finále nechala, jelikož pro něj měli místo a bude se mít i dobře;). A dva dny na to jsem sama adoptovala dva mrňousky, kteří taky neměli jednoduchý život, a měli i svrab, chudáci. Vzala jsem je oba, aby byli spolu, jsou bráškové, a mají se krásně a zdravě k světu;) http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34365
Ten seznam azylů je moc fajn věc;) A je to krásný pocit pomoct zachránit, ale i adoptovat!

Reny - včera 15:55
Prosím lidičky nemnožte raději udělejte dobrý skutek a ADOPTUJTE A ZACHRAŇUJTE ...
Azyly a útulky praskají ve švech .. je spousta zvířátek co nemá domov :-(
Zde je odkaz na Azyly v ČR http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-290950/

Saryk - včera 14:16
Rozik:dík za radu a pokud budu potřebovat tak veterináře navštívím.

Kytička - včera 08:00
Rozik, Zbyněk, moc díky za odpověd. Těm mým je ted 8 měsíců. Ale ještě pojedeme v srpnu na dovolenou, vracíme se těsně před jejich 9. měsíci. Mohla bych je nechat připustit ještě před dovčou, ted v čerstvých 8mi, to ale nevím, jestli je to dobrý, kvůli těm přesunům pak. Samečka mám domluveného, zaleží na nás, kdy ho budeme mít.

Zbyněk - včera 07:03
Kájka: záleží na tom, jestli máš se samičkou ještě chovatelské záměry. Ale je to nesmysl - pokud se něco pokazí tak, že se musí na císaře, tak je to lepší vyndat celé.

Kytička: není to pozdě, neváhal bych a připustil, moje dvě holky také rodily v roce a v pohodě. Ale už s tím nečekej, samička nezabřezne hned.

Anonym: morče není hračka, ale živé zvíře. Je apatická, protože nemá parťačlu, obvykle se žádné kousky nenaučí. Dá se toho docílit za úplatu jídlem, ale proč znásilňovat povahu zvířete? Nejlepší je koupit kámošku a nechat je žít po svém.

Rozik - včera 00:15
Saryk - Já chodím už víc jak 20 let se všemi zvířaty k MVDr. Stáňovi (VETPARK -Veterina U parku), císařský řez dělal sám bez asistence a vše dopadlo výborně, zachránil i jedno morče, druhé už v samičce bylo mrtvé. Dle mého názoru výborná veterina a jedna paní veterinářka dokonce morčátka také kdysi měla. Vloni mi zachránili fenku jorky se šíleným uzavřeným zánětem dělohy, pro mne jsou tam všichni vynikající,u dvou morčat nám odstranili močové kameny rozbitím leasrem a postupným vytahováním, šlo o matku a dceru, matka už nežije (ale zákrok v pohodě, zemřela až později, měla už věk), ale dcera( také už 4-letá dnes) bez problémů dlouhou dobu, snad víc jak rok v naprosté pohodě.
Můj názor je, že dobrý veterinář zvládne morčata jako každé jiné zvíře, ale je to pouze můj názor.
- - - - -
Kytička - Klidně samičku připusťte, není to o tom, že úderem roku samičce ty kosti srostou, ještě v pohodě to stihne i do toho roku (pokud zabřezne, dala bych ji s prokazatelně plodným samcem, co už má potomky).
Ve společné kleci máme kluky, co u samičky ještě nebyli, i když je jím víc jak rok, jeden
nádherný CZCH, druhý také nádherný a úspěšný na výstavách. Ani k samicím nepůjdou, právě proto, aby mohli zůstat spolu, i když je to škoda, CZCH je ze z výborné zahraniční linie, ale jsou to oblíbenci a chov už velmi omezujeme, mimina už asi nebudeme mít.
Ale někteří chovatelé nám říkali, že se jim daří dát k sobě i samce, kdy už třeba jeden nakrýval samičku, my to nezkoušeli.
- - - - -
Kytička - A i kdyby porodila později, třeba ve 13 měsících, nic se nestane, ale po roce věku už bych samici k samci nedala.

Saryk - 21.7.2018 20:33
Rozik: zdravím a plně s Váma ohledně cisaře samiček souhlasím.Před 2 tydny jsem přišla o samičku těsně po operaci a pak dokrmovala 2 sirotky co zustali.Znáte v Ostravě veta který rozumí morčatům? Díky.Šárka.

Kytička - 20.7.2018 23:05
Myslíte, že je pozdě připustit poprvé samičku v 9ti měsících? Teoreticky by to ještě do roka měla stihnout, máte s tím někdo zkušenosti? Proběhlo vše v pořádku, když byla nakrytá v tomhle věku?
- - - - -
Rozik, a to máte ve společné kleci kluky, kteří už byli u samice? A do kdy jsou samci plodní? Moc díky za odpověd.

Rozik - 20.7.2018 22:49
Ehrena - Sama jsem bušila brzy ráno na veterináře se samičkou, která porodila jedno mimino a dvě měla v břiše. Císařský řez zvládla, i pooperační péči, ale byla to fakt fuška ji "rozjíst" a dožila se asi 4 a půl roku. I to je velký úspěch, většina samiček císařský řez popř. pooperační stadium vůbec nepřežije. Kastrace se u císaře běžně neprovádí, aspoň, co já vím. A kastrování samice je také rizikový zákrok, nevím, zda ho někdo podstupuje s morčínkou jen tak. Srůsty hrozí po císaři, tak jako u žen, věkem se to, samozřejmě zhoršuje. Morče je hrozně citlivé zvíře a začínám se klonit k bonmotu (snad mne neukamenujete, nemyslím to nijak zle), že "morče je buď zdravé, nebo mrtvé". Takže i když jakýkoliv zákrok přežije, není jistota, že bude nadále vše OK, bohužel, někdy jen chvíli...
- - - - -
Shena - Také mám zkušenost, že naši dlouhosrstí peruánci a alpaky jsou klidnější. Když mají žrádlo a vodu, ani o nich nevíme, jen si schválně hrají s napáječkou, hlavně, když se pustí televize.
Samci jsou vedla klecí se samičkami a žádný problém mezi nimi nikdy nebyl. Maximálně hryzají mříže, když holky mají říji, asi. Mezi sebou se nervou a nikdy se nervali, a to jsme jich měli opravdu dost. Všichni žijí po dvojicích, holky i kluci, ve 120 cm důchodci starší 5 let po trojicích, jsou čilí a při chuti, jen více odpočívají.

Jezzabell - 20.7.2018 21:52
Anonymni anonym - kousky morče nenaučíš, není to pes nebo zvíře na dresuru..On ti to bude max. tolerovat, což neznamená, že se mu to líbí. Koukni nahoru do záložky "Pořizujeme morče".
Jinak, jak píše Sheena - když pořídíš druhé, ožije- ale musí to být stejné pohlaví co máš

Sheena - 20.7.2018 20:31
Anonymni anonym - porid morcince kamosku a uvidis jak ozije.

anonymní anonym 927301 - 20.7.2018 19:28
Ahoj, mám morče, a je líné. Po
Prostě kam ho položím, tam zůstane. Nebojí se mě, to mám ověřené (nezaleze do budky, když se na ní jdu podívat). A chtěl bych mojí morčic8 naučit nějaké kousky, ale nevím jak. Poraďte mi prosím.

Sheena - 20.7.2018 16:58
Nonyna - To jste vybrali super, budou holky spolu a ve smecce, urcite budou stastne 😀.

Nonyna - 20.7.2018 13:48
Sheena: Zverimexy jsou někdy hrozný, je to o lidech...chudinky malý morčecí.

My jsme včera vezli první morčátka k novým majitelům, dcerka brečela, já jsem se držela, ale taky jsem k tomu neměla daleko. Myslím, že jsem jim vybrala dobrou rodinu. Budou žít ve 3(naše 2 ségry +1 holku už v rodině měli) společně ve 120cm kleci a budou mít výběh.
Z prvního vrhu nám zbývá ještě ta, co jí říkáme ovečka Shaun..dcerka by si ji nejraději nechala, ale nemůžeme to takhle dělat, jestli chceme pokračovat v chovu. Včera jsem objednala další klec, už 6tou. Máme po jednom 2 samce a saténka Roza s nikým taky asi nebude moct být. Ono to vždy s tím soužitím nevyjde, ani u holek.

Kájka - 19.7.2018 21:53
Jak jsem byli na dovče (na jihu), tak když jsme jedli nebo kupovali zeleninu na tržnici, tak jsme většinou u toho vzpomínali na morčíky, že by jim taková pěkná paprika chutnala apod. :-)
Tam zelenina ovoce nejen lepší, ale i levnější.
- - - - -
Sheena: no, že ani ne vodu, to je dost špatný :-( To bych taky těžko rozdýchávala.

Sheena - 19.7.2018 21:50
Za to večer jsem byla ještě v obchoďáku, mají tam zverimex a morčíky mají hned za výlohou, tak si tam u nich vždycky rovnám nákup a kochám se :-). Dneska jsem tam byla dlouho, slečna akorát zavírala a já koukám do terárka: v napaječce asi 3cm vody, miska prázdná - pár zrníček ze směsky, a měli tam teda seno. A jako slečna zhasnuto a zamykala ( zvenku ). A když mě tam viděla, povídá, že už končí jestli jsem něco chtěla, tak jsem jen prohodila že ne, ale že tam myšáci nemají vodu a žrádlo.... No to jsem si asi dovolila! Ten pohled co po mě hodila a že prý do rána to vydrží. Jako kdyby to šlo ( jakože to logicky nejde ), tak dojdu domů pro vodu a granule, i tu mrkev bych vzala :-). Asi jsem fakt divná, chápu, že asi do rána fakt neumřou, ale stejně.

Kájka - 19.7.2018 21:47
No, my můžeme jíst jiná jídla, ale morčíci ne :-)

Sheena - 19.7.2018 21:38
Tak já zeleninu nebráním, se podělíme, ale je fakt, že kdyby přišlo na lámání chleba, tak radši ať mají morčíci než my :-)
Dneska jsem byla na zahradě u rodičů a táta že prý chystá dát špenát - a já hned jo, jo ten myšky taky rádi :-). No div mě nevzal násadou po hlavě. Ale to je naštěstí ze srandy, myslí na ně když zakládá záhonky, už dával kvůli mým miláčkům i fenykl a pokaždý když odjíždím tak to je: Papriky sis otrhala pro ty tvý "krysy"? A vem si pro ně mrkev... atd :-)))

Kájka - 19.7.2018 20:54
Zbyňku, ale u zvířat se to fakt většinou dělá, že když sterilizace, tak většinou formou kastrace, což je i prevence rakoviny nebo zánětů (proč to tam nechávat?)
- - - - -
Jak dáváte MELOUN? Našim klukům strašně chutná, ale já se bojím... tak dávám jen trošku a to červené skoro ne (kvůli cukru), ale odkrajuju jim ze slupky to světlé. Před chvílí dostali a už zase kvičí a žebrají.

Ehrena - 19.7.2018 19:14
No my jak jsme teď zrovna v Praze, tak tady je to opravdu děs, na sídlišti Sahara, tráva žádná, ani tam, kde se neseká, kolem lesíka, jen žluté vysušené klasy, jako obilí.
Takže jsme taky na zelenině. Dneska jsem koupila speciálně kvůli Locince meloun, ale sotva do něj hodlá. Proti minulým marodům po operaci močového kamene jí úplně minimálně. Dávám jí teda rodicare, ale taky žádná sláva, vyloženě jí to nutím. Trávu by si možná dala, aspoň trochu, ale kde ji vzít?
Jinak ale musím říci, považujte si toho, že vám morčata řvou, že chtějí jíst, ta naše stará garda už to nedělá a mně to docela chybí. Člověk aby jim to skoro nutil. Jen ti mladší se k tomu ještě trochu mají, ale chybí mi to, jak kdysi řvala celá morčatárna, pod vedením naší Mandi, která v tomhle byla nejaktivnější. Dneska na veterině na Erice někdo zašustil igelitovým pytlíkem a jejich morče v kleci, které tam mají v čekárně, už vyřvávalo, naše už tohle vůbec nedělají. Ach jo!
- - - - -
Zbyněk, no ona už má zákrok za sebou, jak jsem pochopila, víc už se asi dělat nedá. Kameny jí vyndali a snad by se nějak měla dát dohromady, ale kdyby se to vyskytlo znovu, říkala mi Vozková, že už by to bylo na uspání. A to je jí dva a půl roku.

Zbyněk - 19.7.2018 19:07
Ehrena: sjeď ksyž tak se samičkou na Hůrku, protože tam mají špičkové vybavení a dělají zákroky laparoskopicky, snaž se dostat k Lietavcové. Pokud nepomůže ona, atk už nikdo. Valeš je také skvělý, ale tohle vybavení nemá.

Při císaří se děloh automaticky neodstraňuje, pokud tam není problém. Když jsem byl na císaři se samičkou, doktorka se mě rovnou ptala, jestli chci dělohu ponechat, je samozřejmě bezpečnější jí vyndat a neriskovat další komplikace s případným zánětem.

Kájka - 19.7.2018 18:15
No, u nás se fakt nejednou stalo, že v lednici poslední mrkev nebo paprika a já to bránila a div někomu z rodiny nervala od úst, že to je přece pro morčat a ,-))

Jezzabell - 19.7.2018 18:14
Kájka: ani mi nemluv!! ;)

Kájka - 19.7.2018 18:14
Když jsem měli králindu, tak to jsem po vyjití z ložnice musela hned vypustit "draka" z klece - k plné misce :-) Když se nacpala, tak přihopkala za mnou do koupelny a většinou provokativně sebou flákla na zem (leháro) a po očku mě sledovala :-)) No, a pak při odchodu z domu něco dobrého jako lákadlo, aby skočila milostivě do klece. ,-)
- - - - -
Dlouhodobě vstávám u nás doma první já.

Kytička - 19.7.2018 18:12
Kájka :-), no jo, je to pravda. Je to asi druh závislosti. Ale ne všichni členi rodiny mají pochopení. Už u nás zaznělo i to ono pověstné : "Bud já, nebo morčata" :-), myšleno samozřejmě ve srandě, tedy doufám..... :-).

Kájka - 19.7.2018 18:11
Koukám, že jak se přesáhne hranice 2 morčat, tak pak 4, 6... ,-))
- - - - -
Jinak -já také jak vstanu, cestou z ložnice chytám zeleninu apod. a první kroky vedou ke kleci...

Kytička - 19.7.2018 18:02
Já dám močítkům také hned ráno pár granulek, abysme neohluchli. Jsou jak alarm :-). A pak jdu hned na trávu, nebo zeleninu.

Ehrena, to je smůla, držíme palce, at jsou holky brzy v pořádku.

Lukáš B, našim holkám je jedné dvojici cca 4 měsíce a druhé dvojici 8 měsíců. Už ted je vidět mezi nimi rozdíl, co se týče klidnosti. Jsou to třeštiprdla včechny :-), ale ty starší už jsou o poznání klidnější.
- - - - -
Sheena, také jsem dnes byla ve zverimexu pro granulky a měli tam krásná dvě morčátka. Ale odolala jsem :-) . Jinak bych ještě chtěla další dvě holky, ale chci počkat na podzim, až budou ty naše dvě menší trošku rozumnější:-). A musíme připravit nové bydlení, aby se tam pěkně vešly.

Sheena - 19.7.2018 15:49
Lukas B - no to jako nemuzes, nejdriv myska snidani a pak teprve ty 😁. U nas prvni co je kdyz vstanu, tak jim dam travu nebo salat, aby se zabavili a neplasili, pak se obslouzim ja a tesne nez odchazim do prace, tak dostanou misku zeleniny, doplnim seno, vodu. A je to tak vzdycky i kdyz od nekud prijdu, vzdycky jim musim donest trochu travy, jinak by zbourali klec a upisteli by se 😁. Felix kdyz je ve vybehu a polozim na zem tasku, tak mi i vleze do tasky a cmucha co jsem jim prinesla 😁
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky