Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Veronika5 - dnes 01:36
0022 - my jezdíme na Praze 9 na veterinu na Hůrku :). Ne, vážně - zkoušeli jsme leccos v okolí a nakonec jsme skončili na tom, že se vyplatí si zajet tam kde jsou fakt odborníci. Jo a s morčaty fakt na preventivní kontroly zubů nechodím... Drápky jednou za pár měsíců, vždy když vidím že už je to potřeba. Drápky se ale u morčat dají krásně zvládnout doma v jednom, případně ve dvou lidech...

Neeen - včera 20:57
Ahoj, nedávno jsem psala ohledně pěti týdenního morčete s dýchacími problémy, chrčí při dýchání, byla jsem u nás v Hranicích na veterině, vetka jí píchla ATB, a šla jsem ..jenže morčina od té doby nechce moc žrát, jela jsem proto dnes na veterinu v Olomouci, kde si ji veterinářka poslechla a dala mi jiné ATB v tabletách, prý se jí ale jinak jeví jako od pohledu zdravé morče, říkala jsem jí, že hubne, prý se to má napravit po těchto ATB....nicméně dokrmuju instantem, ten ochotně žere, dávám Rodicare Akut, Celaskon, Protexin Professional...ale i když morčina poměrně žere stále jde váha dolů, chtěla jsem jet do Brna, ale o víkendu jsem se nedovolala....nevím co s ní, na jednu stranu nechce moc žrát a chrčí a na druhou běhá po pokoji, vrká si a skáče...mám jí dávat, nějaké kaše nebo hrachové vločky, už sama nevím co:(

0022 - včera 17:51
Doufám,že to kluci zmaknou a budou pořád spolu v jedné kleci.vecer ve výběhu, když měli vecu, byla jsem.u nich celá vynervena, když byli u sebe. v noci jsem hlídkovala, žádná
- - - - -
Rvačka naštěstí nebyla. Teď už se ten pokousanej oklepal a už radosti lítají po výběhu, ale jsou to nervy. Zrzoun (ten co víc ji).mě.omylem kousnulnna sedačce, když js oba sídla najednou 😐
- - - - -
A co na noc prepazit klec pletivem? Nebo dvířky od klece
- - - - -
Ještě prosím o radu, kam jezdíte s morčátka na veterinu na Praze 8? A opravdu se musí každý půl rok na kontrolu se zubama? Kluci krásně koušou kořenovou zeleninu a dávám jim větvičky jabloně na kousání,
A.jak.casto Struhaře drápky? Mam spatnou zkušenost s vet.v Libni, kdy našemu morcatku strhli drapek

Tygrinka - včera 13:46
Jezzabell: Aha, tak to já mám zásobu takových černých špuntů na stříkačku, vždy nechám malilinkou vůli v "jehle" stříkačky a takhle mi to těsní bezvadně. To, co máš ty je de facto s dírou díky té zalomené jehle a pak to může takhle zlobit. No, když budeš hodná, pár špuntů ti někdy věnuji. Jinak mi je dali na klinice na Bílé Hoře spolu s léčivy, ale určitě je bude mít i Valeš.
- - - - -
Jestli je Vallík spíš klidnější, tak by mohl prostě dopoledne lenošit v "garsonce" a odpol. si protáhnout nožky venku. To by taky šlo. No a vy si koupíte místo gauče křeslo. Však v křesle se dá taky spát, ne? :o)

Jezzabell - včera 13:29
Tygrinka: Ono když je to v teple, a je špatně uzavřen (nedoklapnut nebo odskočí nárazem nebo prostě přendáním, manipulací zkrátka) tím žlutým víčkem z vršku jehly, tak může protékat, prosakovat..Už se mi to stalo. A ne vždycky mě napadne to kontrolovat, jestli to víčko dobře drží a těsní..I když ho tam utěsněné dávám! Prostě manipulace s okolními věcmi a pod.
Buhehe, správný poznatek;)! Ale to prostě Julískovi na stará kolena udělat nemůžu, je to svobodomyslnné morče a zvažuju, že 100ka bude pro chudáka Vall-íka (ten do menší se svými 1.900g prostě nesmí!), který je v tom sice nevinně, ale prohazuju je. Jen Vall-ík je víc zvyklý na klid, tka si říkám, že Jules zůstane v "otevřené kleci jako dosud, "doma" a Vall-íka, co tak často nevyhledává pohyb přesunu do 100ky. Separační klec 95x65 je jen pro nejnutnější marody, co potřebují k regeneraci chvíli klidu. V porovnání s našima arénama je to jak plivnout do Stromovky;)!
A Jules, jak mu je líp, je zase akční a chce běhat, holt "svobodomyslnné morče";).
PS. Houpací sítě mám v plánu;). To pro nás, kdyby někdo nerozuměl;)..

Tygrinka - včera 13:23
Jezzabell: Aha, tak jsem si našla info a tam je uvedeno - žádné speciální podmínky uchovávání a doba použití po otevření 6 měsíců. Takže jestli lednička, tak někde, kde je "teplo". Nerozumím, jak by ti vytekl, když je ve stříkačce s víčkem, ale budiž. Ten samý vet mi řekl skříňka, tak můj Meloxidyl bydlel ve skříňce s málo používaným nádobím, aby byl vždy po ruce :o) Mám doma ještě zásobu cca od března, ale té už právě dle návodu skončila exspirace, tak ho budu muset zlikvidovat...
- - - - -
Jules bude mít menší klec 100 cm, to jsem zvědavá, kde budete bydlet vy :o)
- - - - -
Smirny: Díky za tip na léčbu plísně, kapky mi přijdou méně stresující než koupele.

Jezzabell - včera 12:28
Tygrinka: No, mně zas doktor říkal do lednice. V chladu a temnu.
V bytě mám cca 23st aniž bych chtěla a přes noc i víc, když kolem lidi zběsile topěj. 1)by mi vytekl a 2) když jsem nedavno narazila na jednu stříkačku (zbytek) mezi léky ve skříni v kuchyni, kde mam morčecí lékárničku, byl po smrti..
- - - - -
Add Jules: No jak jsme mu zvedli uměle léky tlak, tak holt vyskakuje.. Ale plíce se zlepšují, je na něm i vidět, že se zase leskne, běhá, má zájem o dění kolem sebe a bobkuje jak o závod:). Seno už zase šnorchluje, což je taky fajn! Probiotika mu začaly chutnat, chňapá po inzulínce a dožaduje se jich, jen to cítí, závisláček;).
Lancíkovi jsem dnes v těch dorůstajících chlupech snad pět minut hledala tu ránu, už z toho byl nervní a začal dopředu pištět, věděl, co bude. Ale našla jsem!;) Je to pro jeho uzdravení důležitý.

Taky jsem dala Julese do menší klece (od pondělí bude mít 100ku na noc a na chvíle, kdy vidí na ostatní), je buď přímo naproti výběhu, nebo z boku Geriho s Jarvisem a to má rád, protže Jarvis mu děsně voní a už za ním načuhoval dřív. Kontakt neztrácí. Nebo lítá ve výběhu a šije čumákem jak šicím strojem a loví pachy;). Pohyb má taky.
Holt se to může stát nejen v pubertě dvou kluků, ale i z vývoje nemoci. A na to jsem sice připravená nebyla, ale improvizace to vyřešila;).

Tygrinka - včera 10:14
Jezzabell: No hlavně, že mu na stará kolena srdce drží, když je z něj věčně nas... dědek :o)

0022: Kdysi jsem měla dvojku, co se snesla venku v bytě nebo opravdu velkém prostoru, ale bydlet musel každý zvlášť. Takto jsem měla i pár solitérů, kteří se bez problémů tolerovali ve výběhu. Klec 120 je fajn, ale když se kluci rozkmotří, je jim stejně malá :o/ A mají správný věk na to, aby se buď rozešli nebo spolu zůstali. A tato jedna bitka je podle mých zkušeností právě ta rozlučka. Bude hůř... Asi bych se poohlédla po druhé kleci. Mám kluky v metrových sražených k sobě, aby měl každý dost prostoru. Anebo měj 120 a druhou metrovou sražené k sobě a kluky v nich střídej, aby měli oba výhodu většího prostoru...
- - - - -
Jezzabell: Meloxidyl nesmí být v lednici... Prý stačí skříňka - temno a normální teplota. Ty ho máš v lednici?

Jezzabell - 15.11.2019 14:22
0022: Jsem na tom teď stejně;). Když se ve velkém prostoru nervou, dej jim čas, třeba to nebude ještě tak zlé. Pozoruj je s rukavicema na rukách při jídle nebo jak se prostě chovají. Kdyby začali nekompromisně cvakat zuby, hned oddělit. Ať si zbytečně nenaseknou kožichy víc než mají.
Asi bych si dávala pozor na noc, jak se chovají v kleci. Do rána by mohla být třetí světová.

Jinak jsme se vrátili z veteriny, Lance nabral 50g! Pašák! Pan doktor ho moc chválil;). Dutinka se zavřela, nic tam není, tak ještě týden a budou se kdyžtak vyndavat stehy, co drží ránu otevřenou (obšitou).
Jules má plíce opět lepší, dýchá lépe, vysazujeme léky na odvodnění. A u těch na srdíčko už zůstaneme na pořád, což mi nevadí, jen když mu to pomůže!
Zkoušela jsem dát Julese s Vall-íkam do jednoho výběhu. Resp. Vall-ík si sám vyskočil k němu. No bez šance u černocha, ozvalo se z jeho tlamy klektání zubů a už se za ním hnal..Stihla jsem ho chytit;). Holt má na stará kolena po parťákovi..

0022 - 15.11.2019 09:30
Dobrý den, prosím o radu, dva morceci kluci se porvali u jídla, stáří obou neznám, (asi 7-8mesicu,asi bratři).jedete to odnes kousnutím do krve nad ocickem. Co teď?nechci je oddělit, ráno jsem je pustila.do vybehu (aby se najedli na větším prostoru), klec mají 120 cm.zatim žádná další rvačka.predem děkuji
- - - - -
Našla jsem je před měsícem u popelnic v krabici 😐

Jezzabell - 14.11.2019 12:53
Smirny: Měla jsem morčata, co atb nesnesla vůbec, a musela jsem je nechat bohužel uspat, aby se netrápili v bolestech..A někdy veterinář musí nasadit silnější, než dával, když se vytvoří rezistence nebo z nějakých jiných dalších důvodů.A pak se bojuje s přidruženými problémy z atb, když jsou k tomu komplikace. Ne každé morče to snese a obvykle se dostaví nechutenství, které může přejít do přerůstání zubů a to je další průšvih. Nebo k průjmům a následnému nechutenství a jsme zase u zubů.
Proto nechávám morče vždycky kontrolovat jak to jde, a hlavně zuby! Zadní zuby! Kam nevidím, ale vet. ano. No a jelikož na abscesy morčata prostě trpí, je dobrý dávat si pozor i na boční strany krku. Nejen bulky na bocích a zádech nebo bříšku. Absces na krku od zapíchlé osiny podél zubu je děs. Vede to k přerůstání zubů, a bolestem z dalších problémů.
Dnes jsem musela Lancíkovi "prošťouchnout" stroupek nebo krustu na ráně, aby to nezaschlo. No díky Zbyňkovi, který dorazil, jsem nemusela na veterinu. Umím to a vím jak, ale tohle chce druhé zkušené ruce, co ví, jak a kde morče chytit, aby sebou neškubalo.
Včera mi došla butila s Meloxydilem, ještě že jsem poprosila nedavno veterináře o zásobu do 20tky stříkačky! Jen jsem připlnila zpět lahvičku a děkovala si za prozřetelnost! Uff. Jsou to dardy za léky, co v lednici vydrží, ale bez zásoby to jinak nejde. Minulý týden jsem kupovala na veterině už butilu RC, protože pytlíky jsou v našem případě hloupoučký žertík, aby Lance i Jules měli dost dokrmení, a jsme za půlkou.Doslova to hvízdá v zatáčkách;).

Smirny - 13.11.2019 16:35
Tak kez by se Lancik brzy uzdravil, maji to nekdy fakt trapeni:-( Ono celkove u nich zvolit spravna ATB je nekdy pro veterinare problem. A to si pamatuju, jak Buub bojovala s tema abscesama..

Zbyněk - 13.11.2019 09:21
Smirny: já už jsem také dospěl do stádia kdy odhadnu smysluplnost další léčby. Ale u Lancíka zatím není důvod k panice. Je čilý, běhá, cpe se, ochočil se, váha roste, je to klasický abscess. U něj se musí strefit správné atb, Buub tady kdysi řešila devět abscessů na samci asi dva měsíce, než trefila sulfonamidy. Já doufám, že Lancík to zvládne, není to týraná chudinka, ale morčák, plný života a optimismu:) Štítku zasaženou nemá

Jezzabell - 13.11.2019 08:05
Neeen: No, bez RTG to prostě nepoznáš a může umřít. Cpát ho atb jen tak je risk. Chápu, že cestovat s marodem do Olomouce je pech. Ale zvážila bych to i vlakem.
Čekat, jestli atb zaberou? Na "rýmu"?? Chce to rozklíčovat (http://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=veteriny#Olomouc).
- - - - -
Smirny: Valeš je v tomhle v pohodě, když něco nejde, na rovinu to řekne. Minule jsem tam šla se sklopenýma ušima spíš já, že je konec. A bylo mi řečeno, že to na něco takového není, že se tyhle abscesy někdy prostě vracejí, než to zabere. Ono to už není zubem, kde to minule vzniklo. Podle RTG je zub "zatím"ok, ale minule se tam udělala za kostí dutinka a špatně se odhadlo, že je to už v pořádku. A nechalo se to zavřít. Taky se tam uhnízdila bakterie, která je na Ronaxan rezistentní a tak se "přitvrdilo"na atb. Jako, není to nic pěkného ta díra a je to mazec, ale jinak se pomoct nedá.
I abscesy na zádech, když se vracejí se čistí otevřené denně..
Snad to dá, váhu si napravuje, doktor říkal minule, že se tam žádný hnis netvoří a chce to, aby se zavřela ta dutinka. No taky z toho nejsem nadšená, obvzlášť, když vidím, jaký je to bojovník a ani se na nás s doktorem nezlobí, nenafoukne se doma vzteky nebo bolestí, spolupracuje! Je to šampion!;)
Ťukyťuk!!!

Neeen - 12.11.2019 20:31
Jezzabell:
No, já bydlím v Olomouckém kraji, Hranice na Moravě, tady nejsou vyloženě zaměřeni na drobné savce...nicméně vetka si ji poslechla a řekla, že má rýmu...fakt se bojím, aby to nepřešlo v zápal plic..je ještě malinká
- - - - -
Přijde mi, že je den ode dne hubenější, než jsem d ní šla na vet. skakala v kleci radostí jak potroublá, teď jen sedí na pelechu a je lehce naježená..

Smirny - 12.11.2019 19:54
Neeen: S ATB to nema nic spolecneho. Je to vylozene na plisne v tele a po tele. Těle:-) Opravdu ucinne.
- - - - -
A ted jsem procetla diskusi, no je mi lito, ze mate takova trapeni s nimi:-( Ja to musim zaťukat, mam tolik zvirat a nic moc resit nemusim. Max tu plisen, kdyz si od nekoho obcas vezmu do chovu mladě. Jinak probiotika bych tolik neresila, ktera jsou nejlepsi, nahradi je i kvalitni jogurt s zivyma kulturama. Dulezite je,skladovat probiotika v lednici, pak je pouzitelnost dlouha..
- - - - -
Jezzabell: U Lancika se opakuje ten absces asi od tech spatnych zubu? Jestli jsem to dobre pochopila? Pokud ano, tak u takovych morcatech neni prognoza prizniva:-( Moc se omlouvam, ale nekdy je dulezite zvazit i uspani, pokud by se melo morcatko stale trapit. Koukala jsem, ze je hodne mlady, ach jo:-( On jak je absces na krku pod bradou, tak je to tezko dlohodobe resitelne, ale to by mel pan veterinar, ke kteremu chodite, vedet.. Tak snad..

Jezzabell - 12.11.2019 17:26
Neeen: A dělala jí doktorka RTG plic? Poslechla si jí? Chodím takhle s Vall-íkem už rok na kontroly. Byli jsme zrovna minulý týden na kontrolním RTG (teď už může doktor porovnávat výsledky).
On se teda doktor bál hlavně, aby to Vall-ík nechytl od Julese, má zánět plic a je to přenosné na parťáka. V té době ještě parťáci byli..
Jinak ony se někdy dýchací potíže zhorší ze stresu. Výstava je pro morče stres, hlavně, když je tam celé dva dny. Někteří vypadají na pohled klidně, ale jsou ve stresu. A může to odstartovat i chrochtání. A nebo tam mohlo něco chytit, to taky. Ale to chce rtg plic.
To bylo na Kladně?

Neeen - 12.11.2019 16:21
Smirny
Děkuji moc za radu, zkusím sehnat, ale jestli je to na bázi ATB, tak mi to asi nedají jen tak...no, já vlastně jsem už z toho celá zmatená, holky měly původně na uších bílé povlaky se strupy, teď jim ty uši čistě jen šupinatí i kolem uší v srsti, ale srst nevypadává...je to vůbec plíseň?
- - - - -
Jinak před asi dvěma týdny jsem si domu přivezla morčinu z výstavy a za pár dnů, začala hrozně chrčet při dýchání, jela jsem na veterinu, vetka jí píchla injekci ATB a dávám probiotika, cečko...no, zatím žádný výsledek :/

Smirny - 12.11.2019 11:58
Neeen: na plíseň doporučuji Itrafungol, pořídí se nadávkovaný u veterináře. Je to sirup do tlamky, dávkování dle váhy morčete. Podává se 7 dní, pak 7 dní pauza, zase 7 dní dávat, sedm dní pauza, posledních 7 dní dávat a hotovo.. Na kilové morče by měla vyjít léčba cca kolem 200,- max, záleží na veterináři. Odpadá jakékoliv mazání, morče je přeléčeno komplet. A je to vyvinuto pro citlivé kočky, pro morčata velice vhodné. A opravdu to zabírá..
- - - - -
Veterinář nabere do větší stříkačky potřebné množství a vy si pak již doma natahujete do inzulínky ( pomocí jehly:-) Morčeti pak dát do pusinky ( bez jehly:-D ), chutná jim to, takže to dobře polknou.

Jezzabell - 10.11.2019 20:00
Tygrinka, Neeen: Tyjo, pamatuju si všenky a to byl mazec při osmi chlupáčích všech délek chlupů a raritách..! To byl fičák! A dokud jsme nevycídili superpečlivě arény a všechno kolem (a to letěly trvní tunely a domky do koše, zbytek nekompromisně vydesinfikovat natvrdo). Zatím se víc pipláme v tkáních než v breberkách..Ale nechci nic zakřiknout, ťukyťuk!!!

Tygrinka: Vall-ík má tak hodňoučkou povahu! A junioři taky. Riskla jsem to s rukavicema na rukách;). Jules lomcoval mřížema a hvízdal jak drozd! Ale oni si to nenechali zkazit a bylo to tak hezký! Nikdo nikoho netlačil do obskakování, tůtali jak sonary, hopsali za sebou, prostě kamarádi;). Už mě to napadlo dřív, ale bála jsem se Vall-íka pustit k juniorům, dokud tam byl Julísek. To je jasný vedoucí typ smečky a nelívilo by se mu to. A když už "není co zkazit", tak proč to nevyzkoušet. Jsem ráda, že se snesou, Vall-ík max. zvedl hlavičku a vycenil zuby a hoši mu šli z cesty (no aby ne, u Lanceho je rozdíl 1.000g;)))!!).
A ráno na veterinu.

Tygrinka - 10.11.2019 17:32
Neeen: Doporučuji Imaverol, vykoupat všechny ubytované spolu a důkladnou sanaci ubikace. Někde tam je zdroj či přenašeč anebo léčíš nedokonale a plíseň stále přežívá. Plíseň je svině, ráda se vrací...

Neeen - 10.11.2019 15:32
Díky za radu...Jinak už od srpna bojuju s plísní, dvě morčiny mají plíseņ na uších, zpočátku se jednalo o strupy s bílým okrajem a teď mají na uších šupiny a začíná jim šupinatět i kůže kolem uší, ale nevypadává srst ani se plíseň nikam nerozšiřuje...narazila jsem na video od Aluebutterfly, ve kterém říká, že měla plíseň vyléčenou za pět dní, když na daná místa pokládala vat.tampony namočené v 3% peroxidu, i když to tam všelijak vychvaluje, přece si říkam, že je to toxická látka...myslíte, že by mělo cenu to vyzkoušet?

Tygrinka - 10.11.2019 14:36
Neeen: To dokrmíš, klidně pak jednou dvakrát týdně do ztracena...
- - - - -
Jezzabell: No vida, Vallík může být i ve třech venku. To je paráda. A když bude mít dost, zaleze si. Dobré řešení. Takhle tu odluku bude snášet hodně dobře...

Neeen - 10.11.2019 13:41
Zbyněk: já vím, že Protexin Professional je daleko lepší, ale u nás na veterinách ho nemají, mám ho objednáný, čekám než mi dojde....Bio Lapis se prodává po dvou gramech a P.Professional po 5g, to mám taky popř. vyhodit, i když spotřebuju tak 2g?

Zbyněk - 10.11.2019 12:27
Neeen: bio lapis klidně zahoď, to je k ničemu, škoda peněz. Kup Protexin Professional, ten je vážně nejlepší - ověřeno na mnoha morčácích a Jezzabell potvrdí. A dej ho tak 4 hodiny po atb, dříve ne, obsahuje živé bakterie.

Jezzabell - 10.11.2019 11:18
Neeen: Přesně jak píše Tygrinka. Ono se nic nestane, max. to nezabere nebo ne tak, jak by mělo.
Tak jsem Julese přesunula do separační klece naproti výběhu, Vall-ík to šel hned prozkoumat a pak, jak zjistil, že Jules je za mřížemJulísek má snad pohodlí a všechno, co míz má a na co je zvyklej (ještě mu to došperkuju). Do výběhu jsem vypoustila juniory- Lancíka se Zedem. To je radosti! A Vall-ík zíral, co mu to běhá kolem. Tak si půl hodiny zařádili ve třech. Když se Vall-ík unavil, tak si hopnul k sobě, radši jsem ho na jídlo zavřela. A junoři řáděj v obýváku:). Lancík to pak líp snáší, když může volně běhat.

Tygrinka - 9.11.2019 21:59
Neeen: Morče to do pondělí vydrží i bez probiotik a v pondělí si dojdeš na veterinu pro čerstvé balení.

Neeen - 9.11.2019 19:47
Jezzabell
Já teď jiný nemám, je ho tam právě ještě moc, tak jsem nechtěla kupovat jiný, budu s tím muset do pondělí vydržet :/ .Ublížit to neublíží ne, jako některé léky po expirační době?

Jezzabell - 9.11.2019 19:34
Neeen: Kdysi jsem se na to ptala na veterině a bylo mi řečeno to vyhodit, že to už nemá ten efekt, má se to spotřebovat co nejdřív po otevření.

Neeen - 9.11.2019 19:08
Ahoj, potřebuju dávat morčeti během užívání ATB probiotika Bio Lapis, ale otevřela jsem je asi před půl rokem a přelepila izolepou, má to nějaký vliv na účinek nebo něco?
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky