Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Vlada - dnes 08:24
lula5: Je mi to opravdu líto s tvojí morčecí smečkou. Jestli budeš dělat pitvu dej vědět, i mě by zajímalo co vedlo k tak rychlé smrti. Viděla bych to na nějakou jedovatou rostlinu nebo přehřátí. U nás bylo ten den 34st ve stínu a rozhodně bych se bála dát miláčky ven.

Dorotka - včera 12:37
lula5: Tak to je opravdu šílené. :-( Mě by kleplo. :-( Na mravenčí teorii také nevěřím. Nepoužíváte na zahrádce např. nějaké insekticidy (otrava ??) ? Nebo, co nějaká jedovatá bylinka...? Po příčině bych každopádně zapátrala a výběh přemístila (ideálně na dohled oka).

Zbyněk - včera 07:51
lula5: strávil jsem dětství na venkově a vím, jak tam lidé chránili slepice a králíky proto dravcům. Osobně nevěřím tomu, že by čeští mravenci zabili tři morčata. Morče je sice trouba, ale sežrat zaživa se dobrovolně nenechá. Lesní mravenci by zřejmě byli jiná kapitola. ale já osobně tipuji na návštěvu lasičky. Jakýkoli jiný dravec by sice mohl zabít všechny, ale jedno by si odnesl. Lasička je maličká, ale vražedná, zabije všechno, co může a jednomu vypije krev z krční tepny. I tak by ale musela být na trávě krev - i když se mohla vsáknout. Na krčku by bylo vidět poškození, ale lasička má malou tlamičku. Pokud jsi mrtvolky nezkoumala, nemusela jsi si všimnout. Krev mohla přilákat mravence a ti jí sežrali, další možnost. I králík se na vesnici venčí v kleci, s dostatečně malými oky, kterými lasička neprojde.

Ylada - 20.6.2021 20:50
lula5: Ano, pokud tam někde bylo mraveniště, mravenci mohli morčata zabít. Ale nejlíp by to asi objasnila pitva.

Jezzabell - 19.6.2021 22:48
Veronika5: díky..No, mám jen dvě ruce a prostě nejde zvládnout všechno a nezbláznit se u toho.
lula5: Teda nevím, ale asi bych se obrátila na veterináře s pitvou nebo ohledáním, abys věděla víc (aspoň pro příště)

Veronika5 - 19.6.2021 21:57
Jezzabell: To je hrůza - chudinko.....

lula5 - 19.6.2021 19:27
Ahoj, dnes se mě stála šílená věc. Morčata chovám 12 let rok co rok je celé léto dávám do výběhu, pod strom klec zakryta vrch před sluncem a dostatek vody.Dnes jsem po hodině přišla je zkontrolovat a 3 mrtvá morčata , okolo spousta mravenců....Myslíte, že je mohlo zabít to, že je pokousali mravenci?Ja vůbec nechápu co se mohlo stát...

Bart - 19.6.2021 15:57
Jezzabell - to už se ti to zase všechno pěkně sesypává... Teda, když se to u vás rozjede, tak je to koukám ze všech stran! No chudák Lancík. Nebylo těch úmrtí letos nějak moc!!! Snad se ještě on nepřidá do součtu!!! To je teda síla.
No já si právě vzpomínám, jak jsi jednou psala, že morče žere i když nemá zuby. Já bych tomu nikdy nevěřila, dokud jsem to neviděla na vlastní oči. Sice u nás chyběly oba spodní, horní tam byly, ale i tak. Pokud morče nějakým způsobem do tý tlamy sousto dostane, tak pak už se o to stoličky postarají. Horší to je, když jsou v prčicích ty stoličky...
No s tím vystřelením z ruky mám taky zkušenost. To jsem takhle jednou dokrmovala Nica, měla jsem ho na kllíně a zkoušela jsem, jestli bude jíst trávu. Měl strčenou hlavu v pytlíku s tou trávou a jedl. Najednou přicházel manžel z kuchyně směrem k nám, sotva udělal tři kroky a byl od nás tak ještě 3m a Nikouš nečekaně udělal skoro 180 st. obrat a vyskočil. Vůbec nevím, jak jsem ho mohla udržet. Už to bylo tak tak, stiskla jsem ho opravdu na poslední chvíli. Jinak by se asi zabil o skleněný stoleček. Manžela se ale pak lekal ještě docela dlouho, pamatuju si, že mi vyskakoval i při krmení ze stříkačky. Ale na to už jsem byla připravená. A to jsem si ještě vzpoměla, že Indy, ta zase strašně nadávala (vrčela), když manžel mluvil...
- - - - -
teda nevyskakoval ze stříkačky... z té samozřejmě jedl. Ale jak se manžel objevil, chtěl neuvěřitelnou rychlostí zdrhnout.

Tak držím pěsti a hodně síly, ať u vás všechno dobře dopadne na všech stranách!!!

Jezzabell - 19.6.2021 13:18
Bart: No, je fakt, že už se mi stalo, že si ještě blahé paměti Jules (dej mu nahoře mezi kolegy věčnou slávu!) vyrazil všechny přední, když mi jednou bleskem skočil z břicha na zem. Ležela jsem na gauči u otevřeného okna a slunila ho, aby měl aspoň nějaké déčko..Nevím dodnes, čeho se lekl, nic neproletělo, žádný zvuk, nevím..A on si vyrazil všechny přední. No jámy jak na mamuta! Na veterině mi tehdy uklidnil Valeš, že jen čistit díry a že do 14dnů začnou dorůstat-taky dorostly a naštěstí dobrý. On měl moc rád dokrm, takže si jazykem posouval trávu a pampeliškové listy, trumpety z nich jsem mu strkala lehce na kraj tlamky a taky to dal;). Zeleninu odmítal strouhanou úplně a na proužky taky. Ale dal to!;)
Teď jsem před rozhodnutím s Lancíkem. Úplně se mu rozjely všechny zadní zuby. Přestal je používat, jen žvýká salát, zhubnul 200g, má 870g, je jak věchejtek. Neměla jsem bohužel moc času ho dokrmovat, jeden děda si zlomil tříštivě nohu v kotníku na chatě(čouhala mu kost) a s mým tátou to pár dnů na to seklo a musel do nemocnice a teď se o něj starám..Takže nevím co dřív..A musela jsem i odložit kontrolu po operaci:( (Lancíkově štípání mostu nad jazykem, ten se mu dělá co tři týdny) a broušení háčků všude.
Narkoza co tři týdny:((. To nedá na dlouho. Zbyněk do mě hučí (a chápu že v dobrém), ať jedu na Hůrku, ale tam na to fakt nemám kapacitu tam jezdit přes celou Prahu z jihu na sever a ještě na ty jejich ceny s operacema a vyšetřeníma..Už mi Valeš naznačil, že to nebude mít dlouhé trvání:(
Do toho mi lehlo dítě a já to hezky chytla od něj. Teda on má virozu, ale já musím v pondělí zažádat radši o test, protože mě čeká za pár dnů druhá dávka vakcíny a nechci se neprobudit!
Se** se to pěkně!

Morčátka - zoubky - 18.6.2021 23:52
Bart - mockrát děkuji za odpověď. Moc mi to pomohlo a uklidnilo mě to. Já byla tak vyděšená, když jim nešlo nic ukousnout, ještě jsem to právě nezažila. Zoubky jsme krátili poprvé. Tak se mi moc ulevilo díky Vaší odpovědi a budu tedy strouhat a krájet.

Bart - 18.6.2021 22:59
Morčátka - zoubky - oni vlastně jíst můžou, ale nejde jim to ukousnout. Jakmile se jim to jídlo podaří dostat dozadu ke stoličkám, v pohodě to schroupou. Tak že určitě strouhat nebo krájet na slaboučké nudličky, krájet i salát. Tráva a seno by jim mělo jít jíst normálně. Tak po 4 - 5 dnech už zkus dát běžné kousky. Zuby dorůstají rychle. Vím, co říkám, u nás se už skoro 3 roky co 2 týdny brousí jak horní tak spodní zuby, tak že to máme pořád dokola. Vždycky 3 - 5 dní krájet. A věř, že morčata dokážou jíst i když mají zuby vyražené. Jen potřebují nějak to jídlo do tlamy dostat.

Vlada - 18.6.2021 21:05
Zbyněk: Ty máš ty tvoje výběhy dokonalé vymakané. Naše holky ale nemají klasickou klec s dvířky, ale z plexiskla vyrobené akvárko. Do výběhu pak dávám látkový asi 50cm dlouhý válec s dírami, myslím os Trixie, kdybych tam dala nějaké skovky, tak se akorát zavrtají a nebudou běhat vůbec.

Morčátka - zoubky - 18.6.2021 19:23
Stoličky mají naprosto v pořádku. Doktor jim zastřihával přední spodní zuby. Nastrouhanou a na kousky nakrájenou zeleninu baští a granule taky. Jen mě nemile překvapilo, že to nezvládají ukousnout. Je to tedy normální u zastřihávání zubů?

Zbyněk - 18.6.2021 19:05
Morčátka: neviděl jsem jejich stoličku, ale je potřeba jim dávat léky na bolest a dokrmovat je. Ideálně Rodicare Instant a pokud je k sehnání ta smíchat s Emeradi IC Herbivore. Jestliže baští alespoň na kousky nakrájenou zeleninu, není to špatné.

Morčátka - zoubky - 18.6.2021 17:38
Dobrý den, mám dotaz. Jsem zoufalá. Dnes jsme byli se svými dvěma morčátky na veterině, kde jim doktor oběma zakrátil spodní přední zuby s tím, že je mají přerostlé. Přinesli jsme je domů, já jim dala večeři a oni nemůžou jíst! Ani jeden! Snaží se o sto šest, ale nejde jim kousat. Vše jsme jim museli nakouskovat a nastrouhat, pak baštili. Máte někdo takovouhle zkušenost? My jsme krácení zubů zažili poprvé, tak nevím, jestli je tohle běžné. Jak dlouho nebudou schopni samostatně jíst?
Mockrát děkuji za odpovědi.

Zbyněk - 18.6.2021 08:52
Vlada: takto jsem začínal: http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Morcovybeh a jsou v tom naprosto spokojení. Po bytě courat mohou, ale nemají důvod, zřejmě jim výběh takto stačí :)

Bart - 17.6.2021 11:24
Jezzabell - no právě s těma zavřenýma očima to dělá jen některý morče...
Je to teda fakt, že je to o vybavení výběhu, ale taky zřejmě i o častých změnách a věcech v nich. Ale kam to má člověk potom uklízet!!! Já bych toho nakoupila!!! Jenomže to by ty potvory musely mít celou jednu vestavěnou skříň jenom pro sebe!!!!
- - - - -
Poslední dobou jsem jim vymyslela nový úkryty - přehozené deky přes ohradu - tak že Áčkový stan. Ale spíš to vzniklo tím, že jsem tam ty deky sušila a všimla jsem si, že pod to lezou.

Jinak co se týká patra, tak jsem malého jeden den učila chodit po schodech. Chvíli trvalo, než pochopil, co s těm packama na těch šprinclíkách, ale už tam lítá. Nica, co tam rok nebyl jsem tam taky jednou vystrkala a zjišťovala, jestli na to ještě má sílu. A jo, nakonec tam taky vyleze. Ale už ne tak často, jako tam chodílval se Samuelem....

Jezzabell - 17.6.2021 10:26
Bart: Nejlíp to vidím na Vall-íkovi, to je "blonďák", ten spí taky s úplně zavřenýma očkama. A malej je často pozoruje a hlásí, že mají oči zavřené úplně.
Vlada: Možná víc vybavit výběh? Aby měli rozmanitost a byli zvědaví a nutilo je to prolézat a rejdit? U nás je to samej domek, podesta a tunel a i do zatáček, a oni tím sviští. Album Ranvej. A tunely částečně vystelu senem. Zalezou si tam a hele, tunel má oči i zadek!:) Klidně tam vegetujou hodinu a jen se futrujou kolem sebe.
Týpí teda vede, ale tam se vlezou i dva najednou. Všude mají seno, aby je to motivovalo. A už jim dělám i to, že jim tam poházím (jak slepicím zrní) po podložkách vločky. To se vyřítí banda chlupáčů a dokud je co, závoděj, kdo jich sní víc a rychlejc. Jinými slovy "kdo zaváhá, nežere";).
Mají to motivační a vždycky tam něco najdou.

Bart - 17.6.2021 09:51
Vlada - máme to stejně jako u vás. Myslela jsem, že mimino to trochu víc ve výběhu rozhýbe, což sice trošku jo, ale tak na půl hodiny a jde se chrnět do ubikace. Pak vylezou do výběhu jen když se nese jídlo a zase chvíli rejděj. Občas někdo spí v pelechu pod radiátorem nebo ve stanu. Malej ze začátku spal i v tunelu. Ale čím dál víc se vracej do ubikace. Malýho tak jednou denně chytí záchvat běhu, tak lítá sem a tam jak střela, ale po chvíli zas padne a je dvě hodiny klid. Když jsem doma, mají otevřeno celý den, my to ani neuklízíme. Když potřebujeme, tak tu stejnou ohradu, jako máš ty, jen poskládáme ke zdi a spodek na zemi srolujeme. Jezzabell mi doporučovala nechat výběh otevřený v noci, ale oni ven nevystrčí nos ani ráno, když vstanu. Já to tu psala - naše všechna morčata v noci vždycky spala. Občas si něco zobnou, nebo si vyměněj pytle nebo deky na spaní, to pak slyším vrčení, jak se navzájem vyhazujou, a pak je zase klid.

Když píšu o tom spaní - píše se, že morčata nemají víčka, tak že když spěj, mají otevřené oči nebo jen mírně přivřené. Nám teda Samuel spal se zavřenýma očima a včera koukám to mimino Dave taky úplně zavřený oči před půlnocí. Ani neměl skoro vidět tu půlící čáru, skoro jsem nevěděla, kde ty oči má. Spal jak zabitej, až jsme se lekli.

Vlada - 16.6.2021 21:12
http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34903
Jezzabell: posílám pár fotek těch našich lenošek ve výběhu.

Jezzabell - 16.6.2021 12:55
Vlada: Chrnící morčata, co chtějí zpět? Pááni, tak to fakt neznám!:)) Narozdíl od Zbyňka vypouštím kluky po klecích, kluci by si dali přes tlamy, jsou to "koulaři" a tak musím spíš zahánět ostatní, aby došlo na všechny, ale i když je zkouším pouštět po půldnech nebo dnech, chtěli by být venku všichni a pořád!

Vlada - 16.6.2021 07:02
Zbyněk, Jezzabell: tak vidím, každé morče to má jinak. Já dávám výběh tak 2x týdně, jak je čas a potřeba. Holky se nejdřív rozhlíží, pak se vyřádí a pak padnou, takže po hodince ten cirkus uklízím a oni zpět v bejvaku chrní.

Jezzabell - 15.6.2021 09:23
Zbyněk, muka: Jj, máme to doma stejně. Jak je nepustím, zešíleli by. A přesto půlka z nich se ráda rozplácne do papučí. Ale zaběhají si a to kdy chtějí. Lancík, kdyby neměl "noční rejdy" po kuchyni-ten umí běhat i po bytě mimo výběh, tak by se zcvokl:). Je už zvyklej na svou svobodu a Vincent zas přes den a to je u nás nováček nejmladší a jak rychle si zvykl svištět výběhem;).

Zbyněk - 15.6.2021 07:28
muka: na co výběh? Pro pocit svobody:) Já ráno vypustím nedočkavě vřeštící smečku, ona se vyřítí do výběhu, pročichá jej a pak si tam do večer válí šunky:) Do morčatárny chodí i přes den a večer si pak zajdou na večeři a já suším výběh. Kdybych je nepustil, asi by zešíleli, prostě jsou zvyklí na svobodu:)

muka - 14.6.2021 20:14
No, náš kluk není úplně kapybara, ale do nutrie nemá daleko :). Samička je tak třetinová, ale zase je hodně slyšet. 190 cm bude dobrý bejvák, jsou to rozmazlenci. Občas si říkám na co výběh, oni tam chvilku běhají, pak se přetlačují o papuči a stejně tam celou dobu lenoší.

Ehrena - 14.6.2021 15:38
Vím, že to sem nepatří, ale nedá mi to, prosím, zapojte se.

https://stoptransport.cz/

Zbyněk - 14.6.2021 09:47
muka: 190 cm je dost velké i pro dva kluky:) Domeček, patro a pohoda :)

Jezzabell - 13.6.2021 19:14
muka: No jestli máš kapybary, tak to jo;).

muka - 13.6.2021 12:08
Jezzabel - na tu patrovou dřevěnou klec jsem už dřív koukala a líbí se mi moc, akorát já mám klec na dlouhé komodě a do té patrové bych odklápěcí střechou už nedosáhla. I ta podobná větší s výběhem je super. Místo na zemi není, už takhle zabírá místo ještě výběh. By se mi hodila místnost navíc jenom pro morčata. Koupím Ferplast Cavie 15, má 70cm, tak když ty klece propojím, tak budou mít 190cm a malé patro. To by pro dva snad mohlo stačit :).

Jezzabell - 13.6.2021 10:46
muka: Nevím co je Plaza, ale mám dřevěné klece "patrové", které mají vestavěné vyndavací plastové vany. Viz moje alba. Nejsou tak obří, ale pozor na patrovou klec v tom, že mi po ní některá morčata odmítají šplhat. Mám jí ze zoohitu:
https://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/klece_ohradky/ferplast/kraliky_morcata/229913
Koukám, že tam mají i tu Plazu, teda jestli je to ono..Do toho se dá dát asi patro, mě stačí podesty, kam si vyskočí, nebo zalezou pod to. Já mám doma arény, to je to samý, defacto, jsou to 160tky a kluci si rochněj. Jsou tam po dvou, po třech. A mají možnost skákat do dlouhého výběhu, kde mají zase prolézačky, napáječku, seníky..Koukni mi do alb.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky