Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Zbyněk - včera 08:40
Zuzle: zapoměl jsem ještě na vytírání Betadinou - a pořádně, rozhrnout pysk a potřít. Počitej s morčecí neposlušností :) 3x denně

Bart - 27.9.2020 23:19
Zuzle - no s těma klukama je to složitý... Zas je to o nátuře. Jednou jsem četla, že stačí pár hodin a druhý už ho nemusí přijmout. A to se stalo asi u vás. Kluky fakt nikdy neoddělovat, ani po operaci. Jo ten vet C taky, jak radí Zbyněk. Celaskon 100mg rozdrtit do trochu vody a šup do tlamy. Já teda med nepřidávám a můžou se po tom utlouct i když je to asi kyselý. Ale stejně doporučuju tu veterinu. My museli čekat týden, protože měli dovolenou, ale zase nějak ošklivě to nevypadalo. Prostě strup na horním pysku, nic tak šílenýho jako na fotkách to nebylo.
- - - - -
vit C

Zuzle - 27.9.2020 21:06
Díky za rady, zkusím prvně to céčko a pokud to nějak nepomůže tak půjdu na veterinu. Stejně někdy příští týden tam musím jít na kontrolu. Ale je to pomalu horší jak starat se o dítě :D
Bart - A to právě vím, ale nečekala jsem, že na to stačí i cca 24 hodin... přitom ten mladší na něho nevyjížděl, když jsem je dala spolu do klece a ten po operaci ještě neměl energii vyvádět. To až právě když se víc probral, tak to přestalo absolutně fungovat. No, budu to muset taky nějak vymyslet...

Zbyněk - 27.9.2020 18:08
Zuzle: může, protože atb berou céčko a díky tomu se pak udělá zánět. Normálně mu dej 100mg tabletku celou - rozdrtit, trošičku vody, medu a rychle do tlamy, světlo ho ničí.
Jinak každému staršímu morčátku se dělá v močáku sediment a ty výplachy ho pořeší, ale u kluka to bude určitě s lehkým přispáním, holky jsou na tohe v pohodě, stačí mesocain.
Včera honila roční samička v říji dvouletou, s úžasem jsem pozoroval, jak jí dvouletá počůrala od hlavy až k patě na jedno stříknutí :) Načež toho roční okamžitě nechala:)

Bart - 27.9.2020 16:05
Zuzle - ano je to možné, my to měli v srpnu taky po ATB. Určitě na veterinu, dají na to mazání. Akorát to může být různého druhu, jak mě poučila Jezzabell. My to měli virové, dostali jsme gel Stomodine a za dva týdny bylo po problému. Jezzabell má zase jiné zkušenosti, spíše jiného druhu, tak že i jiná léčba. Taky co doktor, to jiný názor a jiná medikace. My to měli prý ze snížené imunity, pomohlo nám i podávání probiotik, což nebylo původně kvůli pysku a v té době jsme zrovna ještě léčili řidší bobky a ono to asi zafungovalo taky. Střeva s imunutou souvisí.
- - - - -
jo, ještě k tomu minulému dotazu. Myslím, že když se kluci jednou rozdělí, už spolu být nemůžou.....

Zuzle - 27.9.2020 12:12
Achjo, zase se ozývám já. Je možný že z těch antibiotik se mu mohl udělat zánět pysku? Vypadá to tak hnusně :D asi s tím mám v úterý skočit na veterinu což?

Čokoláda - 27.9.2020 10:10
Ahojte,
Jdu si pro radu, Čoky 4 roky, od léta je takový zvláštní, moc nepije, moc se nehýbe, přijde mi jakoby stárnul, ale morčata se mi vždycky dozila aspon 7 let, tak jsem zaskocena, jinak jidlo mu chutná, sni všechno, na trávě beha, jen je takový pomalejsi a nema potřebu pít, nevíte někdo co s tím? Díky

Jezzabell - 27.9.2020 00:30
Bart: Tak Lancík mi několikrát za den hodí doslova flopa z boku do arény k Gerimu a Jarvisovi (už dva měsíce mi ho tolerují a když se Geri-kápo-"rozruší (ani ne naštve), Lance vyskočí zas bočním vchodem arény ven. Je tam mezi patrovou morčatárnou a arénou (viz alba) tak 20cmmax místo!
A když jsem dnes zapoměla otevřít tenhle boční vchod, než jsem došla domů, Lancík opřený o dvířka, Geri z druhé strany a vítačka jak na svatbě! Tak jsem přidala Zedíka. Musela jsem ho tam dát, má větší tender a flopa tam nehodí, jen zoufale kouká, kam mu brácha zmizel. A oni fungují v aréně ve čtyřech!!!
NEUVĚŘITELNÝ!
Bublaj, vrkaj, popcornují a všichni čtyři i dlabou! No zírám:). Kolem běhá rozvášněný Jimmi, to už by bylo fakt moc.
A ti čtyři jsou v pohodě:).
Lancík "kápo" a nikdo nenaskakuje, jen vrkají a bublají a oblizujou se! Neuvěřitelný!
Lancík jim bagruje misku s granulema, Zedík zobe vločky, co zbyli a ti dva truhlíci v pohodě a ještě jsou spokojení z návštěvy:)).
Mám narvanou aénu třema a půl kapybarama, a jsou v pohodě. Lancík je naprosto spokojený, Geri ho oblizuje a Jarvísek pozoruje a pak pakuje šéfa. Zedík je pohodové morče sám o sobě, takže si zaleze ke kouli se senem a nežárlí a jeden z nich stejně za chíli dojde k němu a popcornují spolu. Tyjo, a pak že zázraky nejsou.
Tak sand Lancíkovi tenhle kontakt taky prospěje. Za chvíli dostane léky, pro jistotu je na noc rozdělím do dvojek, ale ráno tam zas Lancíka najdu a Zedík čeká u vchodu, až ho tam "přidám".
Bublá to tady jak v úle a popcornují tam spokojeně společně.
Čistím peroxidem. To je taky síla, protože černá díra začne šumět pěnou. Lancík se kupodivu ani nehne a čeká. I když jsem uchošťouchem vevnitř, drží. Já fakt zírám.

judistka12 - 26.9.2020 20:22
Zuzle: Fenykl také vřele doporučuji jako prevenci močových kamenů, kupuji ho alespoň dvakrát za měsíc a morčíkům moc chutná. :)
- - - - -
Jezz, držím palce ať to vše dobře dopadne, máš statečného morčíka! :))

Zuzle - 26.9.2020 20:00
Zbyněk - díky moc za rady. Na pestřejší zelenině jsem už zapracovala, jen ten fenykl mi chybí. Ohledně promývání močáku se poradím kdyžtak na kontrole za týden. Veterinářka právě říkala, že u samců je problém s tou užšší a delší močovou trubicí. Ale uvidíme. Nějak to celkově dopadne.

Taky bych se ještě chtěla zeptat - stalo se někomu že po zákroku se morčák nechtěl kamarádit s parťákem? Oni vždycky byli nerozlučná dvojka, ale od té operace na toho druhýho neustále vyjíždí a musím je mít odděleně :/ Mám naději že se to zase vrátí do normálu? je pravda, že jim teď nedovoluju si to navzájem vyříkat, protože se bojím aby si s tím močovým měchýřem něco neudělal.

Klioo - 26.9.2020 19:36
A jak dlouho byste mazali to očko Floxalem? Vetka mi řekla, že mám mazat 10 dní, očko má ještě z části zašedlé a v pondělí to bude těch 10 dní co mažu. Mám potom tedy nasadit ten Maxitrol?

Anna morče - 26.9.2020 19:26
dostala jsem morčátko co mám dělat , nebujte se kámoše mu brzo pořídím od bratrance děkuji

Bart - 26.9.2020 17:29
Jezzabell - to je fakt neskutečný morče!!! To si na to snad už tak zvyknul, že se chová, jako že mu nic nedělali.... Ale to je dobře.

Jezzabell - 26.9.2020 10:56
Bart: No dneska běhal po bytě za synem, že má hlad, než jsem stihla udělat kaši. Pak se na to vrhnul a spucoval misku. Teď šel spinkat;). Ale celé dopol tady běhal se Zedíkem, proháněli se.
Vůbec mi nevadí s ním běhat každý měsíc na kontrolu zubů na veterinu, aby to včas zbrousili!
Včera jsem se tam doslova plížila na veterinu, co mi řeknou. A když Valeš začal s tím, že je to špatný, tak jsem skoro nedýchala! Ale shodli jsme se na tom, že to zas tak strašný nebude. Hlavně, že to není ta čelist!

Zbyněk - 26.9.2020 10:53
Zuzle: ok, cca takto, kameny vzniknou buď díky špatnému metabolismu, nebo díky zánětu močáku. U metabolismu by citrát mohl pomoci, ale je to tak 50:50.Pokud má morče krev v moči, tak je šance na kameny mnohem vyšší, protože vznikají hematomy, kal a v tom se pak začnou krystalizovat šutry.
Co dělám já, jako prevenci - u starších samiček jdu jednou za dva týdny na cévkování, děláme to růžovou kanylou, namočenou do mesocainu a vypachujeme cca 20 ml roztokem fýzáku se 3 ml kyseliny acetylsalicylové. To vypláchne kal, zmírní zánět a rozpustí počáteční krystalky. Problém je v tom, že samičky jdou bez narkózy, ale kluci asi ne - nemám s nimi zkušenosti, ale zkus se na to zeptat, protože tohle opravdu funguje. Jakmile se močák vyplachuje, tak se už kameny většinou netvoří.
A vyhni se vojtěšce, kedlubnám, květáku, brokolici, celeru a hlavně mrkvové a petrželové nati. Pro inspiraci - dávám 2x denně směs mrkve, rajčete, bílé papriky, řapíkatého celeru, fenyklu (ten je skvělý na kameny), trošičku okurky, ale ne moc, římský salát a kopr. Tráva je super!
Co bych tedy doporučil - pokud má krev v moči, přeléčit Biseptolem 120 - 2x denně půlku tři týdny, pak výplach močáku. Je li moč bez krve, výplach tím roztokem každé dva týdny a bude to ok

Zuzle - 26.9.2020 10:20
Ehrena - tyjo teď nevím zda mě to uklidnilo nebo spíš ne :D bohužel tomu mýmu je terprve 3,5 takže si právě spíš říkám že je to genetikou než vyloženě věkem nebo podobně. Ale uvidíme.
Zbyněk - ano, mám je od stejně chovatelky. Ale sourozenci to vyloženě nebyli a ani si nemyslím že by měli stejné rodiče. Ten který na to umřel měl už aspoň věk okolo 5 let, možná i víc, takže tam mě to zase tolik neznepokojilo. Ty, který mám teď, tak jednomu je rok, ten je v pohodě (aspoň zatím, i když v době kdy byl ještě mladší tak měl cukrovku, která mu ale sama zmizela) a tomu chudákovi s kamenem je právě 3,5. Jinak ohledně krmiva - základ je samozřejmě seno, potom pravidelně 2x za den dostávají okurku a mrkev. Občas koupím celer nebo papriku a to potom mají k tomu navíc. A ještě víc občas mají třeba salát, mrkovovou nať, kedlubnu a listy a podobně, ale to je už doopravdy výjimečně. Taky jim dávám denně granule Brit (který jsou vojtěškový, což si říkám že asi není úplně vhodný) - protože neříkám že mají každý den plnou misku, ale určitě jim toho dávám víc než by bylo vhodné. A tak jednou za týden jim nasypu i nějakou směsku.
S tím kaliem citrátem jsi hodný, ale bydlím v Brně, takže dneska jedu do FN do Bohunic a tam by to snad nějak do středy být mohlo. Což pomalu vychází i na to než by mi to došlo od tebe :D ale dík za ochotu!
- - - - -
A ještě jsem zapomněla zmínit že přes jaro léto jim samozřejmě trhám i trávu :)

Bart - 25.9.2020 23:10
Jezzabell - šmarjá pano!!! Tak to je síla, hlavně že to byl ten "lepší případ". Já už se bála nejhoršího, že ses dlouho neozývala... Teď to popisuju manželovi, a říkám, že je to fakt neuvěřitelný morče , bojovník neskutečnej!!!!! Týjo, kolik už měl narkóz? No gratuluju, jinak nevím, co napsat... Hlavně ať to pořád dobře pokračuje - a jak píšeš, že hned žere... No já zírám... To je fakt supermorče a ten boj si zaslouží!!!!!! Moc fandíme!!!!

Jezzabell - 25.9.2020 21:17
Ehrena, Kleopatra: Tak nové poznatky z veteriny:
Valeš říkal, že jak kouše na opačné straně, co má původně ten absces v čelistní kosti, zdeformoval si spodní stoličku tak, až se tam vytvořil bridge, který uštípl, zbrousil. Ale poškození zubu šlo bohužel do kosti, proto absces. Je to "ta lepší varianta", že se zleva doprava neprožral skrz čelis! Ale musí co měsíc doživotně(!) na zbroušení zubů, jinak je po něm. Takže bohužel, i když bohudík!
Chudáček malej. V pondělí jdeme na čištění, kontrola, jestli čistím dobře, aby se mu tam nic nezaneslo. Dnes to měl pěkné. Prý se z toho dostane, ale musí se to hlídat, aby se to ukočírovalo.
Naštěstí ho už šiková sestříčka zná a ví. Tak jsme domluveni na čištění k ní i na příští týden. Má to na černé srsti a tam vidím teda velký kulový!
Dostal sirup Sumetrolim 100ml (používá se prý při infekcích kůže, infekcích vyvolaných mikroorganismy citlivými na kombinaci trimethoprimu a sulfamethoxasolu, objednával mu to kvůli němu speciálně),2x denně 0,5ml, vyplachovat peroxidem, aby se to vypálio. No pískal na celou veterinu, chudák malej:(! Měl s sebou Zedíka, jako podporu. Ale i tak si užil svoje Je to jako by mu chyběla půlka krku:((.
On je takový bojovník a je tak statečný, že s ním budu jezdit co měsíc na zuby, jen když mu to pomůže dál vést běžný život s bráškou a ve smečce!!!
Tak snad to vyléčíme a kost na druhé straně dá taky pokoj!!! Ťukyťuk!

Zbyněk - 25.9.2020 18:32
Zuzle: ano já a velmi bohaté. Popiš mi prosím jídelníček, na nic nezapomeň. Morčata jsou příbuzná? Na kalium citrár kašli, nepomůže to. Klidně pošli adresu a jí ti ho pošlu poštou, pokud nejsi z Prahy, nebo Kralup, Ústí, Terezína :)
- - - - -
a ještě doplní otázky o stáří a pohlaví morčete :)

Ehrena - 25.9.2020 16:33
Zuzle, bývá to různé. Já mela kameny už asi u 5 morčat, první tři to zvládla dobře a neopakovalo se to, ale už byla starší a věkem, ne kameny, cca za rok až dva odešla. Žádnou dietu jsme tenkrát nedrželi.
Poslední dvě samičky mi na to odešly ještě mladé, věk kole 4 až 5 let, první se to opakovalo po roce od operace, druhé po měsíci, přesto že jsme se snažili krmit dietně, málo vápníku, složení zeleniny je možné najít v jídelníčku tady nahoře v tom zeleném. Citrát jsme zkoušeli a nezabral.
- - - - -
Jezzabell, držíme palce, chudák malý, to je hrůza.
Pak se řekne jen absces!

Zuzle - 25.9.2020 14:15
Ahoj,
chtěla bych se zeptat zda tu má někdo nějaké větší zkušenosti s močovými kameny? Jedno z mých morčat už na to umřelo, teď další má za sebou operaci - vše v pořádku, aspoň prozatím to tak aspoň vypadá. Ale dočetla jsem se že se jim to poměrně dost často vrací, třeba klidně i během měsíce (což je šílený) - kort mně teď bude asi týden trvat než se mi vůbec podaří z nějaké lékárny sehnat kalium citrát. Tak googlím co bych mohla změnit v jídelníčku nebo tak, i když vím, že to na to zase tak moc velký vliv asi nemá, ale... proč to nezkusit. A právě proto by mě zajímaly nějaké vaše zkušenosti. Předem děkuju za každou radu!

Jezzabell - 25.9.2020 13:37
Kleopatra: No má zas půlku krku fuč:( Vypadá to strašně. Dnes jdu odpoledne na čištění a kontrolu a doktor mi k tomu řekne víc, byl tam večer už jen Mertová. Nedostal ani léky, to mě děsí. Snad to dobře dopadne, a léky dostaneme dneska. Včera mi ho napíchali na sále, ráno teda dostal lék na bolest, to bych mu neudělala. Běhá tady a cpe se jako by týden nejedl, je tak statečnej! Dokrmuju ho i kaší, přeci jen mu to jde pomalu a bráška Zedík je kapybara:).
No, skoro se tam bojím jít, aby na něj ještě nějaké léky byly. Zatím je vše na tu breberu krátké. Ronxan je silný a stejně je to na něj rezistentní:(. A venku prší, no klasika, když jdem na veterinu.

Kleopatra - 25.9.2020 09:47
Jezzabell - tak co?

Bart - 24.9.2020 10:19
Jezzabell - tak to se modlíme za vás oba, ať to dopadne zase dobře. Páni, jak to, že se mu to pořád vrací... Už se z toho tolikrát dostal a ta mrcha se musí pořád vracet!!! Budeme na vás myslet.

Jinak my už přes měsíc máme pokoj od toho zápalu pysku. Nebylo to tak hrozné, jak se všude psalo a moc děkuju za snahu pomoci, ale jak se ukázalo i léčba, přestože jiná, kterou jsme dostali, zafungovala. Zřejmě to doktorka trefila a bylo to skutečně virové po těch ATB ze snížené imunity. Ten Stomodine gel zabral po dvou týdnech mazání a je pokoj (zatím). Občas jsem to raději mázla i tomu druhýmu, aby to od něho třeba nechytil. Taky pomohla probiotika, i když ta s tím nesouvisí, ale zrovna jsem to minulý měsíc do nich cpala kvůli řidčím bobkům a zřejmě i to podpořilo imunitu.
Tak že teď jen, aby i u vás byl ten průběh s abscesem taky zase v pohodě ( i když to zní divně, ale hlavně ať to chudák malý přežije a zase se z toho vyhrabe)

Jezzabell - 23.9.2020 20:00
Kleopatra: Tak jsem dnes mluvila s Valešem, zítra jdeme na operaci. Lancíkovi se ta švestka totiž udělala na druhé straně! Došlo mi to až dneska!!
Je tu prý varianta, že se mu to prožralo čelistí na druhou stanu - to je pak v haj--. Nesměle jsem namítla, že si mohl vrazit osinu podél zubu na druhé straně. No moc se mu to nezdálo.
Je mi hrozně, nechci toho malého bojovníka ztratit:(!!!

Ylada - 23.9.2020 12:32
Kleopatra: zkusila bych jim dát RodiCare Hepato, mohlo by jim to trochu pomoci, asi budou mít trošku rozhozený metabolismus. No a dál bych pátrala po příčině - jak píše Jezzabell, může to být cokoliv.

Jezzabell - 22.9.2020 18:59
Kleopatra: "něco" hledat u morčete je nářez. Nevyprávěl ti Valeš, jak tam měl alergického psa a nakonec zjistili, že je alergickej na majitelky lak na vlasy:;). Ono to ve finále nemusí být stravou, nebo podestýlkou, ale třeba něčím v bytě. A počítá se prášek na praní, čím myješ podlahu, čím se voníš nebo jaký krém doma používáte..no, měli jsme to doma s Gerim.
Naštěstí to byly hobliny! Nemůže mít jemné, i když tzv. bezprašné, ale hrubé jo. No když mi Valeš vysvětloval, kde všude budu muset jinak hledat, tak se mi protočily panenky:))!
Nadopovaný Lancík tady zvesela brousí brášku Zedíka. Dostali meloun, bazalku a maroda čeká dokrm kaše. Protože jde s váhou zase dolů, je jak moucha.

Kleopatra - 22.9.2020 14:31
Jezzabell - díky za rady. Vyzkouším a dám to vědět, jestli žerou. No drží, vše je stejné už 4 měsíce jak na začátku. Včera u Valeše - ani žádné rozbory už nedělal, řekl že kdyby to byla plíseň, budou mít někde rozškrábaná místa. Lupy nabíral izolepou a díval se pod mikroskopem. Nic v nich nenašel. Takže jsem dostali prášky na týden na potlačení alergií. Pokud to do týdne zabere, je jisté že jde o alergii a je potřeba "něco" vyměnit. Pokud to nezabere, tak už jsem prý v pr...

Jezzabell - 22.9.2020 14:24
Kleopatra: Tybláho..pořád se vás to drží??4Dobré jsou Britky: https://obchod.kralici.cz/p2755-brit-animals-brit-animals-guinea-pig-complete.aspx a nebo jsem dávala Oxbow https://obchod.kralici.cz/p1721-oxbow-oxbow-cavy-cuisine-adult-guinea-pig.aspx . Ty jsou sice dražší, ale pecka! Kdyby ti to nežrali, odkoupím oboje;), podle toho, co vybereš.
Jinak podle možností se jukni do tabulky tady z Jídelníčku: http://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#granule.
Ale osobně mám zkušenoti s tímhle. Selective nebo Care mi nechtěli moc žrát max v kaši s vločkama. Přidávám ke granulím pár těchto:
https://www.pytelgranuli.cz/darwin--s-nutrin-vital-snack-immunity-100-g/?gclid=EAIaIQobChMIxZrEpOD86wIVR83tCh3UrwHbEAQYASABEgIs4_D_BwE
Jsou na podporu imunity.
Jestli je to stresem, tak to jsi v patové situaci. Oni morčata pejska cítí a může být sebehodnější, ale jim holt nemusí asi sednout..No to je pech!

Kleopatra - 22.9.2020 13:39
Zbyněk - já jsem se asi špatně vyjádřila - chlupy jim vypadávají a tvoří se lupy - všeho je fakt moc. Ale plíseň ani paraziti to prý nejsou.
- - - - -
Jezzabell - ne!!!
- - - - -
Ještě zkusit vyměnit granule - dávám Versele laga. Celé ty roky, nikdy nebyl problém. Jaké dáváte vy?
Poraďte prosím něco obdobně kvalitního.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky