Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Veronika5 - dnes 18:12
Jezzabell, Kleopatra: To zahřeje u srdce :)

Já mám také pěkný zážitek z Velikonoc: dvě morčata plus jeden králík společně v penzionu ve velké ohrádce (průměr metr a půl) od pátku až do pondělí. Měli jsme s sebou ještě rezervní ubikaci, kdyby jim to takhle nevyhovovalo, ale vůbec jsme ji nevytáhli. Vzájemné sympatie obrovské :). Králík se nenudil, morčata zas nemají tendenci se pořád jen válet když tam mají aktivního velkého parťáka navíc, vzájemně se navíc podporují ve futrování sena, takže spotřeba byla obrovská :). A když se morčata něčeho leknou, jdou se schovat POD KRÁLÍKA!!! Ten jenom vykuleně kouká, co se mu to děje :-D.
Tak mám příjemný pocit, že jsme si ty jarní Velikonoce dokonale užili nejen my lidi, ale i naše zvířátka :).

Jezzabell - včera 18:55
Věřím, že to Oříšek překoná a všechno dobře dopadne a Ouško bude mít zpět parťáka!! Nic víc nechci, než spokojený a opět zdravý ksichtík;). Právě hoduje na římském salátě až mu skáčou uši ;)!
- - - - -
Kleopatra: Jo, a už si dá z ruky i okurku- s řevem se společně s ostatními dožaduje všeho, co vydává šustivý zvuk;)

Beranek - včera 14:36
Vajíčko si obarvíte,
travičku si zasadíte.
Až k Vám přijde zajíček,
nadělí Vám balíček.
Veselé, slunečné a usměvavé velikonoční svátky
vám přejí naše morčátka z chs z Litovelských luhů i paničky :)
http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34612

BB - včera 12:25
Kleopatra: tak to je fajn, že se to takhle vyřešilo :-)

Kleopatra - 20.4.2019 21:41
Ráda bych se zde podělila s úžasným zážitkem, který prožívám díky Jezzabell. Nabídla se pohlídat mi Oříška přes Velikonoce a naprosto neskutečně úžasně se o něj stará. Jsem moc ráda že jsem ho nemusela vláčet na Moravu, kam jsme se v pátek přemisťovali 8 hodin. Cesta byla otřesná. Nic pro marodné morčátko. Má se u ní jak prasátko v žitě, podává mu léky, podstrojuje mu, užila si i nervy s krvácením. Také tam má Oříšek morčecí společnost a je moc spokojený. Jezzabell mi posílá navíc fotky i videa jak si vede. Mě nezbývá než děkovat a doufat, že to s ním vše nakonec dobře dopadne.

vetacka - 20.4.2019 18:51
chci se zeptat doporucujete skinny morce mazat kdyz ma suchou pokozku mazat nebo ne

Jezzabell - 20.4.2019 09:01
Zbyněk: Teda ty se prostě nenudíš;) Nebyl by lepší Maxitrol? Je tam Dexamethason a antiinfektiva..Jen nápad..

Zbyněk - 19.4.2019 21:03
Ehrena: mému samečkovi ještě nebyly tři měsíce, ale už má kulky, jak menší žaludy:) Nicméně čekám s kastrací do puberty, aby si prošel hormonálním vývojem a dospěl. Nechci ho kastrovat mladého, i když by mi to strašně pomohlo z hlediska času, takhle pečuji o dvě oddělené smečky a je to děs. U samiček mi na Hůrce dokázali, že kastrace je v podstatě rutina, pokud je samička alespoň rámcově zdravá, tak u mě to bylo vždycky na počkání . do hodiny mi přinesli plně probuzené a rozjedené zvířátko. Roční měla rekonvalescenci asi de, pětiletá tři dny.

Achjo: váš popis sebe samé mě pobavil:) Znovu jsem si prošel historii vašich příspěvků, s jedinou výjimkou je to jenom napadání, útočení, zpochybňování a ponižování. Občas se zapomenete a prokážete pozoruhodné znalosti veterinární medicíny. Jinak ale reagujete docela předvídatelně a váš popis je z větší části spíše zbožné přání, než realita.

Ve středu jsem byl na Hůrce, půvpdně jsem měl domluvenou konzultaci s Dr. Lietavcovou ohledně následků zákroku na Adélce, nakonec jsem s sebou ale bral sedmiletého dědouška, protože má zduřelou spojivku dolle na pravém očku a za deset dbí mi nezareagoval ani na Floxal, ani na kortikoidy, které jsem postupně zesiloval. K Adélce - paní doktorka uznala. že byla ve stresu a že smrt Adélky nastala následkem zákroku. Vcelku jsme se shodli, že Adélka byla po dvou operacích močáku a týden předtím měla výplach kanylou, takže tam prostě mohlo něco povolit. Zaječela proto, že při odběru se nepoužívá mesokaín, což jsem tušil. Prý to šlo lehce. Nicméně bylo mi to spíš odseknuto ve smyslu "my tady chyby nedláme". Nehádám se, asi opravdu chyby nedělejí, asi byla opravdu nemocná, asi to tak mělo být, asi asi asi… Hořký pocit ale zůstal a ohledně sobotního odmítnutí ošetření se objednám k majiteli kliniky, tohle se mi opravdu hodně nelíbilo!
Za ošetření dědouška jsem zaplatil 2760 korun:) Podrobný RTG v celkové anestezii, kdy se do tlamky vkládá kazeta, sono orgánů objevilo nedomykavost chlopní a vodu na srdíčku:( Kupodivu staroušek se ve výběhu projevuje, jak mládě, s řevem prohání prcka, odhazuje krabice od piva, kácí jesličky, dobývá se na ženské a dvě hodiny se na vteřinu nezastaví, žádný chcípáček to není:) Očko ale od zoubků není, kořeny má v naprostém pořádku. Byla mi doporučena oftalmoložka na Jaggy klinice, ale má dlouhé lhůty, ve čtvrtek jdeme za Dr. Hronem na Eriku a uvidíme, očko nemá vůbec hezké a došly mi nápady. Dostal diuretikum, bereme vitamínky a RC Senior, snad to něco udělá. Doktorka mu hned pro jistotu zbrousila stoličku, původně jsem si říkal, že mám po Velikonocích a budu cvičit se stříkačkou, ale kdepak, přijeli jsme domů a šel se cpát senem a zeleninou, na tohle je Hůrka opravdu dobrá.

Ehrena - 19.4.2019 10:40
Ema N., ale podle níže uvedeného odkazu je tento zákrok v tomto věku úplně nesmyslný.
A řekla bych, že i neúčinný.

Ema N. - 19.4.2019 09:47
Já vim, taky mi to přišlo trochu brzo, ale myslím že kdyby to bylo riskantní, či jinak by ohrožoval na životě tento zákrok, veterinář by ho nedělal.

Ehrena - 18.4.2019 22:46
Kdy kastrovat morče?
U samců je kastrace možná až po sestoupení varlat do šourku. Varlata sestupují kolem 12. týdne stáří.
Samičky je lepší kastrovat pouze při potížích s cystami vaječníků.
Kastrace samiček je poměrně náročný zákrok, proto se rutinně nedoporučuje.

https://www.metropolevet.cz/kastrace-morcete-praha/

Kájka - 18.4.2019 22:28
No, nevím... že by někde kastrovali mládě staré jen 3 týdny. :-(

BB - 18.4.2019 21:32
aha, já jsem to zkraje taky nepochopila... já myslela,že je dospělý, a tři týdny je po kastraci.......

Ema N. - 18.4.2019 21:19
Dobře díky

Veronika5 - 18.4.2019 21:06
Ema N.: No tak to je hukot. Já měla samečka kastrovaného cca ve 2 měsících a málem to nepřežil. Tak prosím tě ještě několik týdnů alespoň sleduj pooperační ránu, a jak by se ti zdálo že se cokoliv mění, okamžitě řešit. Mému se po měsíci, když už byla rána zavřená, udělaly dva obrovské abscesy. To už mu ale byly tři měsíce. Neumím si představit jak by případnou komplikaci snášelo mimino čerstvě po odstavu.

Jezzabell - 18.4.2019 20:35
Ema N. Není to ohrožení života, ale přikláním se k Ehreně. Lepší počkat měsíc (týden déle minimálně než 3), než aby byla ohrožena samička, příp. aby se narodila mrtvá mláďata. Týden nebo dva navíc prospějí situaci;)

Ema N. - 18.4.2019 20:32
Omlouvám se za nedorozumění ;) nová morčatka tedy sestra a bratr jsou oba dva 3týdny staří s tím že sameček je čerstvě kastrován. Byli jsme u veterináře s ním.
- - - - -
Diskutovali jsme o tom spolu. Co já vim, kastrace není zákrok který ohrožuje na životě

Veronika5 - 18.4.2019 19:26
Ema N.: Tak počkej. Nejdřív píšeš, že samečka asi vykastrujete. Pak že je od 3 týdnů kastrovaný??! To je snad blbost, ne? Mrně přece nemůžeš kastrovat!!! Nevymýšlíš si?

BB - 18.4.2019 17:16
Ema N. tak to by mělo být v pohodě - 3 týdny.... to může s holkama být....

Ema N. - 18.4.2019 17:03
Právě, ze kluk je kastorvaný zhruba od -+ je od asi 3txdnu kastorvaný. Sestru nekryl a potrebuju aby se spolu dobře seznámili

Nonyna - 18.4.2019 08:51
Ema N.: Hlavně toho samečka nedávej ke svým holkám, nakryl by je a ony by porod nemusely přežít, protože morčina by měla mít první mladé do roka života, pak už to je pro ně nebezpečné.(nebo každý rok 1 vrh, ale rozestup mezi vrhy nesmí být více jak rok). Jestli je ted 3měsíční sameček se svojí sestrou, je dost pravděpodobné, že už čeká mladé...
Jak píše Ehrena, i po kastraci je potřeba ještě nějaký čas(měsíc), než bude moct být s holkama. Takže kdyby sis je vzlala, bude muset být sameček nějaký čas v samostatné kleci.
- - - - -
vetacka: z toho popisu veteriny nepoznáš, jestli se někdo z jejich doktorů specializuje na morčata.....je možné, že dokáží poskytnout takovou běžnou všeobecnou pomoc a péči.
Specialista znamená, že se přímo na morče specializoval, učil se u někoho, kdo morčatům rozumí, umí je operovat, má dost zkušeností a ve svém oboru-specializaci se stále vzdělává, čte literaturu na morče zaměřenou, jezdí na semináře, konzultuj s kolegy-specialisty....
Jediná cesta, jak se to dozvědět je, se na té veterině zeptat...jestli mají zkušenosti s operacemi morčat(cysty, močové kameny, zda mají k dispozici inhalační narkozu pro morčata a další vybavení k operacím morčete, možnost hospitalizace a tak. Vím, že nepotřebuješ u morčete nic operovat, ale dozvíš se, zda to jsou odborníci, schopní takovou pomoc poskytnout.

Tygrinka - 18.4.2019 01:43
Achjo: Vezmi zpátečku a přestaň se opakovaně navážet do diskutujících. Porušuješ tím pravidla diskuze a už to opravdu stačilo.

Ehrena - 17.4.2019 22:38
Tak v tom případě musí být napřed kluk vykastrovaný a pak cca po měsíci může být s holkami a mohlo by to klapat, ale do té doby, než bude vykastrovaný, s holkami být nesmí. Ani s tou svou sestrou by neměl být, jinak už může být od něj nakrytá. Dvě původní samičky asi ještě neměly mladé a v tomto věku už je mít nesmějí, pravděpodobně by porod nezvládly. Takže s ním zatím do styku přijít nesmějí, až po jeho kastraci. Takže jedině přidat tu mladší holku k těm původním dvěma, seznamovat nejlépe ve výběhu s více úkryty (domky, můstky, tunýlky nebo krabice), a pokud seznámení proběhlo dobře, tak teprve potom zkusit dát do společné klece (dostatečně velké). Je třeba počítat při seznamování s tím, že starší samičky budou mladou nějakou dobu prohánět, než si zvyknou, ale u holek, pokud není některá vyloženě hodně dominantní, to většinou proběhne v pohodě. A se samečkem je pak dát dohromady až cca měsíc po kastraci, do té doby ještě prý může být plodný. Jen nevím, kdy se smí kastrovat samec, v jakém věku, jestli už ve třech měsících (myslím, že spíš později, nemám vlastní zkušenost, sice jednoho kastráta mám, ale tak už jsem ho koupila v jeho dvou letech).
A musím říci, že soužití vykastrovaného samce a samice (samic) je ideální.

Ema N. - 17.4.2019 19:23
No ty moje staré jsou holky a ty nové (jsou také sourozenci)jsou holka a kluk s tím, že samečka asi vykastrujeme

Zbyněk - 17.4.2019 18:27
Ema N. doplním Ehrenu: holky jsou v pohodě, kluci k sobě nesmí v žádném případě! Nebourat soužití funkční dvojice. Holky si obvykle sednou dobře.

Ehrena - 17.4.2019 17:01
Ema N, jsou to samci nebo samice?

Ema N. - 17.4.2019 16:48
Dobrý den,
Mám otázku. Chovám dvě morčata(obě rok1,5). Nyní jsem dostala možnost chovat další morčátka. Problem je v tom že chci aby spolu nějak vycházeli a chovali se k sobě dobře i přes jejich věk(morčátka jsou stará zhruba 3mesice?) bojim se, aby nebyla mými původními morčaty šikanována
- - - - -
Je tu nějaká možnost určitého nezačlenění?

vetacka - 17.4.2019 16:28
chodim na veterinarni ambulanci
MVDr. Gabriela Jašurková Mikutová Velmi rádi se pečlivě postaráme o vaše pejsky, kočičky, fretky, králíčky, morčátka i drobné hlodavce.

Nabízíme preventivní prohlídky, léčbu nemocí a úrazů, ošetření zubů a drápků, šetrné kastrace a další běžné chirurgické zákroky.

Provádíme sonografické vyšetření a laboratorní diagnostiku.

Možnost ostříhání nebo rozčesání zvířat v sedaci.

Prodáváme veterinární diety za velmi příznivé ceny. Prodáváme různé veterinární přípravky například proti parazitům.

Při diagnostice a léčbě velmi závážných onemocnění nebo zranění spolupracujeme se speciality a jsme schopní v případě zájmu doporučit kvalitní specializovanou i nadstandardní péči. tak tehle chodim spousta lidi me odsuzuje ze jsem spatna chovatelka zvysila jsem i vitaminy mu ted davam

Ehrena - 17.4.2019 15:34
Freya_01, dobře jsi udělala, tak ať to holkám dobře klape spolu, a ať jim to hooooodně dlouho vydrží!

Freya_01 - 17.4.2019 13:14
ahojky, tak jsem sice říkala, že další morče nechci, ale naše Christina byla tak smutná,
že je sama, že jsem jí dnes pořídila kamarádku rozetku, jmenuje se Boriska. :)
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky