Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Veronika5 - dnes 07:52
Martina132: Je to normální - jak porostou, budou víc zkoušet nové věci. Co se týče pití, u nás to bylo to samé, přesně si pamatuju jak v cca 8 měsících věku najednou "zjistili", k čemu slouží miska s vodou, a od té doby pijí.

Zbyněk - dnes 07:35
Ladka75: stovka je sice malá, ale pokud mají výběh, tak to klecí není:) Nicméně chování mladší je normální, u roční samice bych doporučil UZ vaječníků a dělohy, ale tohle je běžné chování, mladé se bouří hormony a tak to zkouší na ségru, samce nemaje:)

Martina32: ano, jednodruhové seno, například: https://obchod.kralici.cz/p1747-oxbow-oxbow-western-timothy-hay.aspx Ale chce to prostě zkoušet značky. Obávám se, že srha bude ve všem, ale je potřeba testovat. Morčátkům bych stabilně nabízel to, na co jsou zvyklí a vždycky bych k rtomu přidal ještě kousíček rajčete, papriky, fenykl, kousíček okurky, občas červenou řepu. Nevadí, že to ze začátku jíst nebudou, morčata jsou zvědavá a po čase se do toho nejspíš pustí. Také mám samičku, která nedostávala ani zeleninu, ani seno, jenom směs zrní a vitamínů, takže jsem pak měsíc bojovali o život, ale naučila se postupně na všechno a dneska je to malý vysavač:)

Martina132 - včera 23:38
Nevíte prosím jestli existuje seno bez srhy? Syn je na srhu velice alergický. děkuji
- - - - -
A ještě další dotaz. Máme doma dvě 6 týdenní morčátka. Od chovatelky byla naučená na seno, krmnou směs, kopr a římský salát. To jediné teď, co je máme týden, jedí. Nechějí se napít nechtějí žádnou jinou zeleninu. Jsou ještě malá nebo prostě už jiný druh zeleniny jíst nebudou a ani se nanapijí? Jak na ně aby se naučila jíst i třeba jen mrkev nebo si alespon jednou lízla z té napáječky.

Ladka75 - včera 20:59
Zbyněk: klec mají metrovou vysokou sztechu. Schůdky a domečky. Každá má i svůj záchod a meli jsme i dvoje jesle na seno. Ony se do nich chodily schovat. Mají koupený i vybeh. Takže ke kleci ještě připočítáme i kovový vybeh. Lítají nám po kuchyni a popcornuji. Pořád je cítit, že ta větší má na vrch. Takže ona si vybírá domeček, WC i seník... Chlupy nám ještě Belizský, tak snad to bude fajn. Ta menší je strašně akční, zvědavá, všechno prozkoumává, ta větší je klidnější, často leží. Dá se i víc hladit. Ta menší vydrží chvilku a prchá.

Zbyněk - včera 16:15
Ladka75: jak velikou mají klec? Normální je, že na sebe vrčí a houpou zadkama, normální je, že v říjí jedna nakrývá druhou, ale trhat chlupy by si holky neměly. Nejčastější příčina je malá klec, i stovka může být pro dvě holky málo. Kdysi jsem pro party čtyř holek udělal na noční pobyt toto: http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mysobydleni A tam už bylo místa dost. Dneska jich mám sedm a tak jsem morčatárnu trochu zvětšil, na 168 cm a s patrem:)

Liki: já bych na morče jen tak něco od boku nelil! Začni určením parazita, to je základ, může mít všenky, svrab, ale i plíseň a léčba se zásadně liší. Advantage se sice použít dá, viz: http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/kuze.htm ale pokud má morče "nějaké parazity", tak si jako fakt nejdřív nech přesně určit, jaké a teprve potom se zeptej znovu!

Liki - včera 10:05
Ahoj muzu pouzit na morce advantage pro kocky do 4kg z lekarny nebo bych ho mohla otravit? ? Ma nejake parazity. Dekuji

Ladka75 - včera 05:58
Ahojte, hledala jsem v příspěvcích, ale zkusím napsat. Máme dvouměsíční sestry, když jsme si je brali, jedná byla viditelné drobnější. O to víc byla akčnější. Teď sestře zdárně ve velikosti sekunduje. Už se nám bohužel stalo několikrát, že se holky po kleci honí, ta původně drobnější vrčí, našlapuje velmi pomalu a dorazí na tu druhou. Jsou z chs. Tam jsem psala, ale zdá se mi to divné, když mi odepsali, že to tak bývá. Mě se moc nelíbí, když vidím zuby a evidentně bolest. Na druhou stranu, jakmile si jednu vezmu třeba na chvíli z klece ven, obě po sobě pisti a snaží se k sobě dostat. Mám věřit slovům chs, že si takhle vytváří hierarchii? Moc děkuji.

Veronika5 - 17.1.2020 17:06
Andrea3: Fakt sázka na jistotu je nechat samečka vykastrovat a pořídit mu samičku. Ale vybrat opravdu dobrou a specializovanou kliniku - zavolat si, poptat se v jakém věku morčete jsou schopní to udělat, jestli mají inhalační narkózu (nutná!). Kdysi jsem měla morče kterého chovatelce někdo vykastroval ve dvou měsících věku doma v kuchyni na stole v klasické narkóze, pak jsem ho dostala já jako "v pořádku, po kastraci", a tři týdny jsme mu zachraňovali život. Takže takhle NE. Lepší je si připlatit pár tisíc za dobrou péči, než riskovat. Kastrovaný sameček si pak užije dlouhý a spokojený život a nebude sám.
I když já mám teď dva nekastrované samce spolu, úplně v pohodě to nebylo, ale nakonec to klaplo :).
- - - - -
A ohledně cestování - morčata to snáší úplně v pohodě, větší problém je to u králíků. Dokonce můžu doporučit výborné bydlení na cesty pro morčata, lehké, skvěle skladné, a jsou v něm spokojení. Hele :): https://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/vybehy/ohradky_plast/288832 - sbalí se do placaté tašky!

Zbyněk - 17.1.2020 16:50
uj uj: toho Straku nebrat, je to páchnoucí svinstvo, pokud se tedy od loňska nezměnil, ale dost bych se divil. Do Prahy ho dovezl a klasika - první dávka ok, druhou nežraly ani otrlé ovce. Kupovat jedině, pokud to uvidíš a očicháš!!!

Andrea3: Ehrena měla štěstí a Jezzabell neměla - u více párů samců. U samců nevíš nikdy, bohužel. Sázka na jistotu je počkat do devíti měsíců, vykastrovat, počkat měsíc a koupit mu mladou samičku. Ale určitě bych počkal do devíti měsíců věku tohoto samce a pak mu koupil mimino.

Fazulina: nejideálnější je odníst vzorek na veterinu, tam to poznají hned, druhé morče bych tam zanesl preventivně. Svrb by to být neměl.

Neeen: do Brna ze Svitav to není daleko a specialista to prostě vyřeší, veteriny, kde zkušenosti nemajé (s morčaty), to nezvládají. Jekl je nejlepší. Já už do nich také nasypal desítky tisíc.

Ehrena - 17.1.2020 16:17
Andrea3, měli jsme více takových dvojic a nikdy u nás problém nebyl.
Ale zaručit ti to nemůžu, opravdu se tu doporučuje pořídit dalšího samečka až tak v roce toho prvního.
A ani pak ti nikdo nezaručí, že v pubertě toho mladšího nepřijdou nějaké problémy.

Andrea3 - 17.1.2020 15:36
Ehrena, ďakujem za odpoveď. Myslíš, že by si sadli keby bol mladší len o pár týždňov? Vzhľadom na to, že sú v podstate obaja ešte mláďatá.

Ehrena - 17.1.2020 15:10
Andrea3, my jsme dříve s morčaty cestovali docela hodně, na každý víkend na chalupu a zpět, a máme to na chalupu 130 km, a normálně si zvykli a žádný problém nebyl. Vždycky je na cestu vybavím senem a nějakou dobrotou, oni to cestou schroupou a pak zalehnou a spí. Žádné velké problémy jim to nikdy nedělalo, to spíš našim kočkám.
Ohledně tvé další otázky, říká se, že je lepší pořídit druhého samečka až v roce toho prvního, že nehrozí tolik pozdější konflikty, ale já tohle nikdy neřešila, prostě kdykoliv kluci potřebovali parťáka, tak jsem ho pořídila, a problémy jsme nikdy neměli. Hlavně ale musíš pořídit toho druhého ještě malého, nejlépe hned po odstavu.
A ohledně té hlučnosti, nevím, jak moc je tvoje spolubydlící náročná, dvě morčata jsou jen o málo hlučnější než jedno, jen ty první tři dny bývá větší mazec, než si na sebe zvyknou.

Veronika5 - 17.1.2020 15:05
Ad seno Straka: Tak já měla tmavě zelené s bylinkami.... Jak je vidět, vyplatí se fakt si to seno prohlédnout na místě a pak vzít, nebo nevzít. V poslední době bereme na Proseku od Nováků, ale taky ho předem okouknu, a měli jsme štěstí na odběr většího množství pytlů rovnou od zemědělce ze stodoly. Bylo ale tak pěkné a levné a měl najednou tolik zájemců, že mi dal jen sedm pytlů a už ani nechtěl abych o tom někomu dalšímu říkala. Škoda.

Ehrena - 17.1.2020 14:58
Leesil, já jsem tady ještě pořád taky, jinak z té původní dřívější party z doby cca před 10 lety už sem nechodí asi nikdo.
U nás morčata stále, momentální stav osm kusů, a dvě kočky. Teď mi zrovna jedna z nich marodí a tak se točím hlavně kolem ní.

Andrea3 - 17.1.2020 14:03
Zdravím, prišla som sa opýtať skúsenejších chovateľov. Dostala som morčiatko, samčeka, má 3 mesiace. Mám ho na internáte, na Vianoce a prázdniny si ho beriem so sebou domov. Poznáte nejakú možnosť, tipy, ako mu cestovanie uľahčiť? Prvú cestu zvládol v poriadku, predsalen ho však čaká druhá, a dosť stresoval.
Druhá otázka - chcem mu zaobstarat kamaráta, no bojím sa, ze budú príliš hlučný na internátnu izbu - mne by to neprekážalo, spolubývajúca je však náročnejšia na denné ticho. V lete budem mať pravdepodobne možnosť ísť na byt - kde by kamarát nemal vadiť - je vhodnejšie počkať? Niekde som čítala, že by morčiak mal byť dospelý, aby prijal ďalšieho spolubývajúceho - odporúčania? Ďakujem!

Jezzabell - 17.1.2020 13:54
Leesil: Od Straky jsem seno brala vloni. Větší objednávku. Seno bylo příšerně prašné (Vall-íkovi se tak prvně projevilo astma). A některé bylo spíš kvalitou pro králíky a spíš pro koně nebo ovce. Pan Straka je velice časově vytížený. Sice mi to přivezl do Prahy, ale čekala jsem 4týdny s chodbou plnou pytlů, až jsem se domluvila, že mi vrátil peníze na účet a seno putovalo kousek od nás ovečkám;)..Šedožlutá prašná sláma..bohužel.

Leesil - 17.1.2020 13:18
Veronika5, no jo, ale to tedy moc velký počet lidí není :)))
U nás je zoo pořád, to už se asi nikdy nezmění.

Veronika5 - 17.1.2020 11:43
Loeesil: Já jsem tu :). Po původních dvou morčatech jsem si dala pár let přestávku na děti, před dvěma lety jsme si k Vánocům nadělili dvě morčata - kluky, a rok po nich se u nás neplánovaně ocitl králíček, o toho jsme bohužel po roce přišli, pak jsme si donesli dva králíčky. Tak teď máme dvě morčata a dva králíky :).
- - - - -
uj uj: Jo, od pana Straky jsem už seno brala loni, bylo moc pěkně! Jediné co nerada vidím je seno zabalené v plastovém pytli jak tam má letos na fotce, podle mě jak to nemůže dýchat, tak je to špatně...
- - - - -
Leesil: A Ehrena je tu!

Leesil - 17.1.2020 10:57
Koukám, že tu z původní staré chovatelské gardy nikdo není.
Nebo je, ale nekomunikuje? Docela by mě zajímalo, jak se máte a jestli stále morčáky chováte.
Když se někdo ozve, budu ráda. :)))

uj uj - 17.1.2020 10:38
Seno, pokud by byl někdo poblíž Bruntálu:
https://www.sbazar.cz/opzo/detail/94000642-seno-pro-morcata-kralicky
- - - - -
a ještě jedno pro Plzeňáky, prý lze dovézt i do Prahy:
https://www.sbazar.cz/plukas23/detail/97844152-seno-pro-hlodavce
:-)

Jezzabell - 16.1.2020 21:28
Ashara : no já se radši ani nevyjadřuju.. Kdyby to bylo jen těch dvacet! (U jednoho!).
Pokud se mi povede dotáhnout Julíska na lécích na srdce (dylatační kardiomyopatie) ještě aspoň rok (bere 2xdenně stále), budu vděčná! Ťukyťuk!!! Je to "poslední mohykán" mojí původní smečky, ostatní jsou již za DM.. Teď měl nedavno zápal plic a vodu jak na plicích tak na osrdečníku, vypadalo to fakt špatně. A nedavno mi vyběh po žebříku morčatárny do prvního patra svižně jako za mlada!;).
Lancík měl 2x za sebou tak strašné abscesy, že mu taky nedával doktor moc šancí, ubral půl kila na váze, ještě, že mám obvyklou domácí váhu kolem 1.350g! Teď má 825g, je jak křehoučké pírko, pořád má otlačky na nožkách (imunita zlobí) a o Vánocích jsem se bála, abych nemusela na veterinu s další boulí. Měla jsem zprávu v ruce pro jistotu, že by musel na nějakou noční pohotovost a atb doma. Tady jsem jasně viděla tu křehkost, když jsem co dvě hodiny dokrmovala, dávala oběma marodům jiné léky. Kuch. linka se změnila v soukromou domácí veterinu..A do půlnoci hezky krmit, krmit a krnit. Mezi tím na veterinu, někdy i 2x za den. Plus domácí život, dítě ve škole atd..
Docela zápřah. Když jsem už padala na pusu, vždycky jsem koukla na ty chlupáče bojovníky a říkám jim "když vy dva to nevzdáváte, tak já už vůbec ne!", a jelo se dál.
RTG, sona, anestezie a operace, inhalace a denní čištění, masti, léky a podpůrná strava, to všechno jsou velké výdaje, když se musí dlouhodobě a razantně nastoupit a fakt to není sranda. Plus strava a všechno kolem ostatních zdravých, jako čisté bydlení, seno a bylinky atd.
Odměnou jsou spokojení usměvaví chlupáči, vděčné tváře a popcornující prdísci. Občas mi to příjde jako zahradničení. Když už si myslíte, že máte vše hotové, načinčané a chcete se kochat pohledem, příjde uragan nebo jiné roční období a jede se od začátku a s vyplazeným jazykem si sotva dáte v meziočase kafe;).

Neeen - 16.1.2020 14:52
Zbyněk
Já jsem do toho vložila už mnoho sil a peněz a žádný výsledek, z RTG by veterinář poznal vodu na plicích atp.?
Morčina se má k světu, skáče a žere jak dívá, nechci ji stresovat, protože si taky zažila už své :/

Fazulina - 16.1.2020 13:17
Zbyněk: Díky moc, ano, taky myslím, že to byla hezká smrt. S těmi roztoči nevím, všude píšou, že jsou v srsti, tady nic vidět nebylo.... Muž je viděl až na mrtvém tělíčku, když začli vylézat.... Podle mě byli zavrtaní vevnitř.... Ale OK, zkusím toho veterináře. Díky
- - - - -
Zbyněk: Co mě ale překvapuje, že se prostě vůbec nedrbal, ani nijak se neprojevoval, že by mu něco bylo. Ale nemám moc zkušeností, takže asi je to možné, že mu to prostě nevadilo....

Zbyněk - 16.1.2020 12:49
Fazulina: šest let je krásný věk a ješttě lepší je, že morčátko odešlo tak rychle a v pohodě, ne po těžké nemoci, běhání po veterinách, dokrmování a podobně. Umřelo přirozeně, zřejmě na srdeční selhání. Parazité mu nelezou z tělíčka, ale ze srsti a nemají na jeho úmrtí žádný vliv. Zřejmě to bude Chirodiscoides caviae, viz sekce "nemoci". Zašel bych na veterinu a nechal prohlédnout živého sirotka.

Neeen: já bych doporučil nastartovat vůz a po předchozím objednání navštívit http://vets4pets.cz/ :) Nebo zajet na kliniku za Jeklem do Brna, to máš blíž.

Ahara: ono je to prostě o štěstí. Chováme šlechtěné, domácí potvůrky, často v podmínkách, které jim nevyhovují a pak se divíme. Pravda je, že po téměř šesti letech chovu mi doma umřel přirozeně pouze zapůjčený, sedmiletý dalmatinek, kterému selhalo nemocné srdíčko. On na mě normálně počkal, než přijdu z práce, vlezl mi do ruky a v klidu umřel. Sedmiletou samičku jsem musel nechat uspat měsíc poté, co ochrnula a viditelně jí přestal život bavit. Rok a půl starou Frídušku mi zabili při císaři. Tříletou Adélku mi zabili při katetrizaci. Zbytek žije:)

Fazulina - 16.1.2020 10:10
Zdravím. Včera nám zemřelo morčátko sameček, cca 6 let. Jeho smrt nás celkem překvapila, neb nejevil žádné známky nemoci, zemřel během dne, ráno a přes den OK, navečer již nežil (zrovna jsme nebyli doma). Po pár hodinách začaly z tělíčka vylézat malé bílé čárky .... Vůbec netuším, co to je, nějací roztoči? Koukám, jak se roztoči projevují, morčátko nejevilo vůbec známky, že by nějaké mělo, nedrbal se, neměl na kůži žádné známky, nevšimli jsme si ničeho, jedl, pil, choval se standardně.... Nevím, zda to bylo příčinou smrti, nebo zda to s tím vůbec nesouvisí... Máme ještě jedno morče. Na kůži nic vidět není, ale říkám si, zda nemá stejný problém, ale netuším vůbec, co to je, nevíte někdo?
Moc děkuji...

Market248 - 15.1.2020 22:51
Neeen: to je mi jasné, kolikrát je to tak i u psů, kde jsou testování oba rodiče a v pořádku a i štěněte se pak projeví epilepsie například. Budu doufat, že se naše holčičky budou mít k světu s budou zdravé, máme štěstí na zvířecí rekordmany, třeba 10 letého osmáčka.

Bart - 15.1.2020 22:23
Ashara - já si u každého nového morčete říkám - "co pak tě čeká?". Jedené bezproblémové morče bylo to první ze zverimexu.... Potom už jen zuby, zuby, zuby.... Jednou absces, zažívání a pak něco, co nevíme. Ale podle toho, co tu čtu asi srdce nebo plíce. Bohužel to bylo tak rychlé, že jsme to nestihli zjistitt. Myslím, že naprosto zdravé morče je zázračná vyjímka!!!!! Musí se s tím počítat. Prostě je to tak, asi to k těmto zvířátkům patří. A co vím od známých i u malých pejsků to není o nic lepší....
- - - - -
jediné
výjimka
ta čeština mě drtí - jak tu nemám dceru, jsem v koncích... Já už fakt nevím, jak se to píše.....

Neeen - 15.1.2020 20:55
Market248
Ono v poslední době je celkem jedno, jestli máš morče z chs nebo ze zverimexu, nemocné jsou tak jak tak, buď špatná genetika, dedičné nemoci nebo třeba jen výskyt plísně v chovu...můj názor :)

Market248 - 15.1.2020 19:20
Ashara: my měli samečka zverimexáčka 6 let a veterinu nepotřeboval ani jednou. Dlouho jsem se morčatům nevěnovala mám alergii, ale i přes to, jsem se k nim teď vrátila, jsou to úžasná stvoření, jedna samička je z CHS, a doufám, že budou zdravé, ty příběhy mi tu občas řvou srdce. Je to člen domácnosti jako každý jiný.

Neeen - 15.1.2020 19:15
Zbyněk
Já řeším dýchací problémy už delší dobu u jedné samice, dělal se jí RTG plic a vetka nic neviděla, prý všechno v pohodě, z nosu nic neteče a měli jsme 2xATB. Tak já už nevím...
Její spolubydla, tříletá samice pořád bručí jako při říji, byla původně venku, ale šoupla jsem ji s mladou domů a od té doby bručí a bručí, před tím to nedělala...Četla jsem, že je to příznak cyst, je to pravda?
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky