Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

aannnnaa - dnes 11:10
Zbyněk: tak dneska bylo morčátko smutné, jinak bylo ale hodně živé. Včera večer mělo 113 g - o 1 více, ale dneska už má 111 g... moc se mu líbí u samce, ale jak mu pořád hledá cecík nebo mu leze do zadku, tak mu to začíná vadit, tak je dávám dohromady jen na chvíli, ale malýmu se to strašně líbí - vždycky úplně ožije - mám pocit, že kontakt s ním by ho mohl zachránit. Hodně je dohromady chováme, ale ty noční šichty jsou náročné. Dneska v noci skoro ani nepil. A chce pít o něco méně - poprvé se napije a pak už odvací hlavu :( stolici měl poprvé průjem, teď kadí normálně malý bobky. Bříško masírujeme, i ho trošku otřeme. Jo a dneska zkoušel salát, sice ne moc, ale zkoušel... je divné, že toho teď moc nevypije, nechci mu to úplně tlačit... dávám mu vitámín c a probiotika z lékárny.

Zbyněk - dnes 09:37
aannnnaa: ještě jsem zapoměl, první týden po každém kojení masírovat bříško, od prsou ke konečníku! A do každého mléka na špičku nože Prorabit, nebo BioLapis. Hlídat stolici!

Jezzabell - dnes 01:01
Lina: Jasně:), nic to není. Občas u toho škubou hlavou, použijou i přední tlapku, nebo jen vydají fakt divnej zvuk, jak "noční pták". Taky mě to někdy vyděsí, ale holt se jim občas něco zašprcne v tlamě. Jak se futrujou, kdo u misky sežere víc, je to i častější.
Dokud žere, bobkuje a běhá, je to v pohodě. A nikde žádná boule na čelisti nebo na krku!

Lina - včera 21:16
Ahoj, mám možná trochu hloupý dotaz, nicméně stalo se nějakému z vašich morčáků, že by se u jídla jakoby zakuckalo nebo jak to říct? Mrňous se tady ládoval a najednou sebou tak divně škubal, vypadalo to trochu jak škytavka, trvalo to chvilku, ani ne minutu a už zase futroval granule.
Vím, že nejspíš zbytečně magořím, ale jak jsme na veterině pečení vaření, tak už jsem zvyklá zbytečně pozorovat.

Zbyněk - včera 18:36
aannnnaa: to je ok, prcek obvykle začne shánět cecík dvanáct a více hodin po porodu, do té doby má ještě zásobu od maminky. Je to moc smutné, když takhle mimino přijde o samičku, škoda dobré morčinky. Jestli už vypije půl ml, je to dobré, teď půjde na den s váhou dolů a potom už musí začít přibírat. Trpělivě kojit a nabízet zeleninu, i když jí ze začátku třeba chtít nebude. Na krmení přidat k ta'tkovi, aby měl chlupatý vzor. Jinak ano, opuštěné mládě jde samci po cecku, to je normální. Sameček by mu ale ublížit neměl. Na tu Borisovku mrkni, je to pracné, ale je vyzkoušená a pozor, připravir, nakrmit a zbytek vylít!!!! Jde připravit tak na dvě dávky, druhou vyndat z lednice a ohřát - používal jsem mikrovlnku a pak jsem dal skleničku do teplé vody, musí to mít 38 stupňů. Kojit zásadně na čtyřech, nezcedat do stoje, nepřevracet na zádíčka. On by se měl rozjet sám, postupně půjde až na 2 ml a přibírat by měl do neděle tak 8 - 10g denně. Jestliže je zdravý a vitální, na 80% to zvládne.

aannnnaa - včera 15:57
Ehrena: děkuji
Zbyněk: umřela včera po 12 hodině, ještě malého asi nakrmila, a pak dostal sušené mléko až v 15 hodin. Mléko trochu začalo pít, zkoušíme ho od dopoledne i vážit, tak uvidíme, jestli bude přibírat. V noci jsme se k němu střídali a dáváme mu pít cca po dvou hodinách (teď vypije tak max 0,5 ml). Hodně ho chováme, mluvíme na něj a dneska jsme ho zkusili ukázat i jeho tátovi (ten je hodně plachý - jen se očuchávali a malý hned hledal cecek. :-) Táta v pohodě, spíš jsme si říkali, aby měl alespoň trochu kontakt, ale dohromady je dávat asi nebudeme. V pelíšku má trochu granulí a ovesných vloček. To ale nechce - včera se nám zdálo, že zkouší chroupat seno. Dneska kadil a močil (na mě) :) No, držíme mu všichni pěsti, moc jsme si na ně zvykli. Vážil dneska 112 gramů. Zatím ho teda necháme doma, zkusíme to zvládnout. Děkuji.
- - - - -
Zbyněk: To mléko začal pít až dneska, včera pořádně ani neotevřel pusu.
- - - - -
Jezzabell: děkuji

Zbyněk - včera 08:39
aannnnaa: nevím, v kolik hodin umřela samička a v kolik jste nabízeli mléko. Mláděti samozřemě chybí máma a sourozenec, takže je v obrovském stresu a nemíš se s ním dohaodovat - trpělivě zkoušej podávat mléko, zahřáté na tělesnou teplotu, jinak ho zabiješ. Mimino MUSÍ pít, jinak umře na dehydrataci a nedostatek vápníku. Mám velmi dobré zkušenosti s Borisovkou, návod je tady: http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Mimca_II Přidat ho k nějaké jiné matce nemá moc smysl, ona obvykle cizí mimino nepřijme. Ale chtělo by, aby bylo s dalšími morčaty, protože samo bude v těžkém stresu. Mám doma šest samic různého věku a třeba by se u mě chytilo, ale bydlím u Prahy. Krmit musíš každé dvě hodiny, nabízej seno, římský sát - na proužky a neustále otírat o zoubky, aby začalo kousat, hodně se mu věnuj. Chudák prcek, škoda, že nejsou alespoň dva. Jestli ho dovezeš do Prahy, tak to mohu zkusit, samozřejmě u opuštěného mláděte je to tak padesát na padesát.
- - - - -
Jak to vypadá s prckem dneska? Kolik váží?
- - - - -
Dal jsem zprávu na FB skupinu, kde je opravdu hodně účastníků

Ehrena - včera 00:57
Jezzabell - včera 00:36
aannndej to ještě sem : https://www.facebook.com/groups/180471548739052/ Je to na fb a chodí tam víc lidí, třeba to pomůže k větší šanci na záchranu.
Kdysi jseme takhle zachraňovali se Zbyňkem Wolfíka, borisovkou (dokrmem) inzulínkou do tlamičky a přežil;). Kdyby se to nepovedlo s přiřazením k jiné morčecí mámě, tady máš vyfiltrovanou historii zde na stránkách na tohle téma:
http://www.kralici.cz/morcata/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=&fulltext_text=borisovka&time=all

aannnnaa - 25.1.2021 22:53
Dobrý den, dnes nám při porodu zemřela samice morčete a zůstalo nám jedno malé. Na veterině jsem mu koupila sušené kočičí mléko, ale nechce ho pít - jinak se má ale k světu, je docela velké a živé. Rádi bychom mu pomohli, aby přežilo - a tak nás napadlo, jestli by mu nemohla pomoci nějaká náhradní samice, která má zrovna mláďata. Majiteli bychom zaplatili a až se chytne, vzali bychom si ho zpátky. Moc děkuji za případné zprávy. Bydlíme u Českých Budějovic, směr Veselí n. Lužnicí.

Vlada - 25.1.2021 12:22
Chci se zeptat, čím teď v zimě přilepšit morčatům?
Samozřejmě dávám vitamín C, zeleninu, seno, bezobilné granule. Děkuji za tipy.

Jezzabell - 23.1.2021 23:01
Lairin: Zedík se snaží, je to velký bojovník! Ale mám kliku na doktora!!! A lidi kolem sebe;).
Jak jsou v háji játra, musí se dokrmovat min dvě inzulínky kaše co dvě hodiny. A to aspoň co vydržím do noci. Obvykle do čtyř. Pak padnu do cca 7-8h., podle toho, jak dítě najíždí na distanční výuku ráno. A vždycky, když mě to dobíhá si vynadám před zrcadlem, co si mám co já stěžovat, když Zedík na tom je daleko hůř a v tu chvíli mu můžu pomoct jenom já! To mě nakopne, posbírám se "na lopatičku" a jedu dál;).
Přišla jsem ještě na otlačky na nožkách, tak mažu, ono je to ruku v ruce s nakoplou imunitou. Musí se hot občas omrknout i ze spodu.
Díky;).

Laurin - 23.1.2021 21:45
Jezzabell - je vidět, že Zedík je v dobrých rukách :). S tím senem bude problém se mnou, v dětství jsem měla slušnou sennou rýmu, časem odezněla, ale i teď ji v sezóně párkrát lehce pocítím, takže seno je snad v pořádku, vypadá dobře, neprašně. Ale stejně ho radši vyhodím. Tak hlavně ať jsou všichni marodi brzy fit a my tady můžeme řešit pouze seno, mlsy, granule,.....

Jezzabell - 23.1.2021 16:42
Laurin: Bere už od prvního kolapsu jater RC Hepato, kde je právě ten ostropestřec na podporu. Měl mezi tím 14dnů pauzu, aby si od něj odpočal, a teď, jak ho to chytlo podruhé dostal ihned další balení. Doporučení na krabičce je jednou 0,06ml, ale dávám po poradě s vet. 2x denně ráno a večer, když je to takhle akutní.
Add kýchání u sena. Může to být víc prašné seno, nebo i zárodny plísní, které se ještě pořádně nerozjely.
- - - - -
Toho RC Hepato dávám ráno a večer 0,06ml, aby to nevyznělo jinak. Takže dvě odměřené inzulínky za den.

Laurin - 23.1.2021 15:58
Jezzabell - děkuji za příspěvek ohledně granulí. VL dáváme, Oxbow pro dospělé jsem koupila na zkoušku a míchám je s VL. Malé samičce chutnají více VL a morčák má rád oboje. Dáváme ale jenom trochu. Přeju, ať je Zedík v pořádku!
Zbyněk - na tvůj dotaz kolik morčák váží :) .....dříve měl 1380g, teď 1300g - dáváme méně zeleniny i granulí. Zatím jsme ho samičce nedali, v úterý jde na kontrolu s abscesem, tak až bude uschopněn :).

Jak je tu dotaz na seno. S úmyslem našemu marodovi udělat radost, jsem objednala pár dobrot a zkusila jsem seno Versele Laga. Když jsem ho doma přendávala z pytlíku do krabice, chytlo mě takové pšíkání a následné ucpání nosu,...ale fakt hodně, alergie na něco. Morčatům chutná, ale bohužel. Už se mi to stalo i u jiného sena, třeba Rasco nebo Plavnické mi nevadí.
- - - - -
Jezzabell - ještě mě napadlo ohledně těch jater. Co zkusit ostropestřec mariánský, po poradě s vet ohledně množství? Přidává se i do granulí pro morčata.

Ehrena - 22.1.2021 12:23
Ahoj všichni, jak jste na tom se senem? Nebude zase nějaký hromadný odběr? Načala jsem poslední pytel. Tak nevím, kde koupit případně.

Jezzabell - 22.1.2021 00:56
Bart: Nejdřív rok marodil Lancík, šest opakovaných operací s abscesem, 6x díra v krku a denně na veterině čistit a otvírat to. Dokrmovat, neměl víc, jak 840g. Teď je podruhé osmý týden po atb a lécích na bolest, chytli jsme to dvakrát včas bez operace.
A teď zas jeho rodnej bráška Zedík. 840g, první kolize jater ho stála skoro půl kila. Kde to vezme teď fakt nevím, snad to nebude tak strašný. Bojím se té dnešní narkozy, aby to dal. Snad to doktor dobře vyhodnotí.
Jdu krmit, další ve tři v noci. Jen když mu to pomůže!

Bart - 21.1.2021 23:28
Jezzabell - tak držím palce, ať to zase zvládne a ty taky. To teda budeš mít noc - spíš nemít. To je něco neuvěřitelnýho!!! Ale říkám si, kdyby se dostal do rukou jako mimino někomu jinýmu, už by tu určitě nebyl. Ty ho držíš při životě, jak to jde a doktor taky. Tak ať to dobře dopadne!!!!!!

Jezzabell - 21.1.2021 20:48
Bart: Jojo, známe. Naši to jedli na podporu chuti, jednou nám to Valeš dal přímo na vet., právě kvůli tomu fenyklu. Už nevím, kdo to tehdy měl něco s trávením..
Jinak nám se od včera Zedík odmítá hnout z domečku. Jen násilím na léky, a to ho doslova tahám ven:(. Vypadá blbě. Nechce ani nic žrát. Ráno si teda dal říct na troše čerstvé bazalky. Ale jindy za mnou ráno běhá, aby něco ulovil napřed a teď je vidět, že je mu zle.
Tak zafutrovat přepravku a hurá na veterinu, protože na kontrolu máme jít až za týden.
On teda doktor říkal, že by se ten zub mohl ozvat dřív, to ať pak hned příjdu. Tak se budu modlit, ať je to "jen"ta lícní vnitřní strana tlamky a zub!!!
Už jsme nebyli celý týden na veterině!
- - - - -
Tak jsme doma z veteriny. Jsou to zase játra:(.
Doktor ho nemohl ani přispat v tomhle stavu. Napíchal ho vším možným, dostal jinou medikaci, na ráno jiná atb a v půl třetí zítra druhý pokus. Na veterinu, kotrola moči, kolik má ketonů z jater a podle toho přispat, zbrousit zuby a pak infuze na kapačky. Odhaduju to na 4-5dnů.
Jestli tohle přežije, půjdu se regulerně opít!
Dnes mám dokrmovat po jedné inzulínce co hodinu a půl (max. dvě), přes celou noc pokud možno až to těch zítřejších 15.30.
Je to pěkně začarovanej kruh. Bortí se mu játra z bolesti zubu, který se hojí pomalu a léky mu odstřelily už tak načatá játra (co nedavno sotva naskočily), ale operaci nejde udělat kvůli kolabujícím játrům. Grrr!
Chudák malej.

Bart - 21.1.2021 09:23
Zbyněk - koukám, že to by bylo dobrý i pro mě!!!! Teď v zimě dobít baterky!!! Nejradši bych byla medvědem a zimu prospala.... Ještě, že už se den prodlužuje...

Jezzabell - naši si zase oblíbili granule Science Selective. Zajímavý je, že je začali jíst až v momentě, kdy se naučili jíst fenykl. Ty granule ho totiž obsahují. Ale dostávají i VL.

Zbyněk - 21.1.2021 08:12
Bart: tak obětuj pět stovek a kup mu https://www.smer-zdravi.cz/eshop-panax-ginseng-zensen-pravy-kapsle-223.html Otevřít ampulku, vysypat, rozředit s vodou a trochou medu a servírovat, ráno a večer celou ampulku.

Jezzabell - 20.1.2021 23:06
Bart: Vím jistě, že to Tygrinka rozklíčovala podle něčeho ve složení. Ale fakt si nevzpomínám, dokonce to řešila i s veterinářem.
Oxbow jede všem doma. Když jsme měli první dva a pak čtyři (přibývají tak rychle hehe..), ještě to šlo. Ale pak jsem dala na chovatelku, která VL Complete krmí i mimina, a dobrý.A to jim dává kolik chtějí, aby byli v pohodě, plus seno samo(!). Mně se ho právě nedařilo vždycky sehnat, když doma najednou přistálo mimino. Věřně vyprodaný. A protože ho v aréně obvykle zobal i starší parťák, vybodla jsem se na to, protože pro mrňata je v tom hodně vojtěšky (a to pro velký není dobrý ve velkém). A u nás fičí granule v zatáčkách:). Kluci zbaštěj tak dvě misky denně každej (osm chlupáčů), třikrát doplňuji seníky-všechny! v arénách, takže neberu ani dospělácký. Dřív jsem k tomu brala i Oxbow seno. Jako je úžasný, bojínkový. Ale je toho v porovnání k našemu počtu mužstva hloupoučký pytlík za darda cenu! Takže beru domácí seno s horskýma bylinkama v pytlích od brambor, které nám zmizí za měsíc 5pytle. No u Oxbow bych se fakt nedoplatila:)). A výsledek je pěknej i tak.
Kluci nejsou tlustý, ale velký a dobře stavěný, nikdo pod 1.300g (cca), jen marodi.
Je to pro lidi, co chtějí dopřát jednomu páru a nechtějí hledat jinde. Dá se to nahradit kvalitním horským domácím senem a VL-C granulema.

Bart - 20.1.2021 22:48
Jezzabell - taky nevím, proč mu to nesedlo, ale vypadal jak přiotrávenej... Nechtěl pak nic jíst, byl apatický... Ale dávkování jsem dodržela, prošlý to nebylo. Asi mu vadila nějaká ta bylina v tom, nebo nevím. Taky jak se zmiňuješ o tom Oxbow - to jsem taky kdysi zkoušela a vůbec to nechtěli. Myslím, že je v tom obojím zázvor - asi jim to nedělá dobře, nebo co....

Jezzabell - 20.1.2021 19:50
Bart: Jednou mi Tygrinka říkala, že jednomu z jejích morčat bylo po tom blbě taky, a mám dojem, že to bylo zhoršení práce srdce..Teď fakt nevím přesně. Občas to nějakému morčeti nesedne.
Zeptej se jí SZ radši.
No jsem zvědavá, co se to u vás vyvrbí. Ale to srdce bych nechala zkouknout určitě.

Bart - 20.1.2021 19:20
Zbyněk - taky myslím, zkusím ukecat, ať skoukne spíš to srdíčko. RC Akut mám, ale jednou z toho bylo Nicovi hodně zle, tak se to bojím dávat. Nevím, co mu nesedlo, ale určitě to bylo z toho. Teď mám nově ten RC Senior. Už to můžu dávat zrovna oběma - 4 roky už je docela taky věk. Jedeme zase pravidelně na Professionalu, tak zatím dobrý.

Ehrena - 20.1.2021 14:43
Zbyněk - 20.1.2021 14:09
Bart: já bych se na tu krev vykašlal. Zaměřit se na srdíčko a pokud ho má špatné, nasadit léky - to je základ a obvykle to hodně pomůže. Na to nafukování bych zkusil RC Akut, je výborný.

Laurin: a kolik milovník zeleninky váží? :)

Duchna - 19.1.2021 23:51
Ahoj.....hledam aguti zlateho chlapečka.....nevite, kdo by mohl mít nebo je chová?
Dekuji za radu ci tip.

Jezzabell - 19.1.2021 20:09
Laurin: Taky jsem ze začátku dávala Joung Oxbow, ale s věkem chování morčat jsem vyzkoušela, a lidi tady taky, i CHS, že stačí kvalitní granule klasické. Dávám Versele Laga Complete (u dospěláckých Oxbow bych se pro osm morčat nedoplatila, mám 8kg pytel na cca tři měsíce).
Na zadní stoličky nic jiného než chroupání sena není. Nepřilepšíš ničím jiným.
Zedík teď je po druhém broušení zadních háčků, a sám nebaští na zadních přes zhnisanou vnitřní stěnu tváře a dokud se to nezahojí s atb budeme muset pořád na broušení:(. Za 10dnů očekávám další inhalačku. Musí začít sám chtít ty zuby používat.
Po dobrání atb dávám tak max. 5-7dnů. To stačí. Pokud je v kleci s parťákem, bude baštit jeho "papací bobky" a tak si přirozeně upravuje střevní mikrofloru sám.
- - - - -
Jinak, jak to čtu i zpětně, taky dopuju atb a to i dlouhodobě (Lancík je na atb kvůli abscesu osm týdnů), Zedík měsíc určutě. Dávám atb 2x denně a mezi tím, přesně jak píše Bart, s 4hod. rozrstupem Protexin (Lapis je slabej).
Tak se držte;).

Laurin - 19.1.2021 18:35
Bart - díky, tak mi to i říkala veterinářka, že u těch zadních zubů můžou být důvody různé. Budu se aspoň snažit, aby morčák jedl hodně seno. Když on je úplný závislák na zelenině. Trochu jsme mu ji omezili, aby musel víc sena.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky