Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Kájka - dnes 10:01
Bohužel, stává se to. :-( Morčátku může začít být zle večer a ráno mrtvé... půl dne je u takového tvorečka hodně.
- - - - -
Nám kdysi náhle umřel králíček (mladý). Ráno čilé zvířátko a odpoledne (po příchodu domů, asi za 7 hod) ležel v kleci mrtvý. :-( Nic špatného nesnědl. Neměl žádné příznaky nemoci, potíží...

Ehrena - dnes 09:52
Freya_01, nám se to stalo před mnoha lety u našeho druhého morčete, Černobílka, byly mu tedy asi čtyři roky a půl, ale taky večer naprosto v pořádku, a ráno ležel mrtvý, a jeho parťák Zmizík tam kolem něj chodil, jako by nic. Zpočátku jsem se bála, jestli mu nemohl něco udělat, ale nic tomu nenasvědčovalo. A nikdy mezi sebou žádné spory neměli předtím.
A ještě jednou se mi totéž stalo po letech s naší Kviky, ale té bylo už sedm a třičtvrtě roku, takže tam to bylo patrně věkem. Ale taky bych to u ní nečekala, takhle najednou, vypadala na ten věk moc dobře, proti našim ostatním stejně starým morčatům, na nich obvykle je ten věk už znát, na ní tedy vůbec ne.
Ale vaše samička byla tedy opravdu hodně mladá, ale občas se to stává, jak jsem tu už několikrát četla.

Tygrinka - dnes 07:05
Freya_01: Osobně ne, ale tohle se někdy i při nejlepší péči stane a nic proti tomu nezmůžeš...

Uj uj: Aha, na "dietu" máš morčíky pěkně zaoblené, nepřišlo mi, že by strádali hladem... Jo a seník v patře...přece nechceš, aby se namáhali, když se snaží vypadat jako chudinky hladové, když přijdeš domů. Musíš přece dát něco šťavnatějšího než to suché seno z prvního patra :o)
- - - - -
Add seníky: Pár pokusů jsem provedla, dopadla jsem obdobně jako zde popsané případy. U kovového uvnitř na straně až k zemi dokonce morčík tak dlouho pracoval, až ho odháknul a rochal se v celé hromadě. I když seno bylo čerstvé a stejné, uvnitř prostě bylo lepší. Měla jsem obavy, aby si nezaháknul nožku, tak jsem to vzdala. A zbytek byl zde již popsán. Takže hromádkuju doprostřed placu nebo k domku do průrvy mezi klecí a domkem, jak kde se to hodí a tam, kam nechodí na záchod.
- - - - -
Veronika5: Jo králík. Tohle mi dělá taky, jen do toho nekadí. Občas jsem "hnusná" a nechávám ho "bez sena" pár hodin, aby to dole vyžral, ale moc toho nevyžere. Dostává na noc novou dávku a ten zbytek mu tvoří pěknou podestýlku na dně klece, přes to má lněné koberečky a hadr na hrabání a tam vesele vegetí. Něco málo je znehodnoceno v rozích, kam občas dojde na toaletu, to občas zreviduju a vyhodím, ale většinu nosí pěkně do záchůdku, takže nikde nic nesmrdí. Alespoň určitě nebude mít otlaky na tlapkách...

No a představa manžela pojídajícího šunku ala vaši morčíci seno ze seníku mě teď ráno dost pobavila :o)))

Freya_01 - dnes 02:41
zdravím, jdu se na něco zeptat. stalo se mi něco nepochopitelného.. měla jsem holčičku morčátko, přesně tři roky a zemřela ze dne na den, plná zdraví, silná, vitální a vůbec ne stará. nedokáži pochopit proč.. už jste se s tím setkali?

Reny - včera 23:56
Azyláčci holka a kluk K ADOPCI
Nalezení někde u školy u popelnic v krabici. Holka je černá kluk hnědý, odhaduji asi rok staří. Měla jsem pocit, že už je kastrovaný, i vetka si nebyla jistá, tak 18.2. vyšetření sonem ukázalo, že sameček vykastrovaný asi opravdu je. To už vůbec nechápu, jak je pak někdo může vyhodit.
Oba jsou ochočení, samička trochu plašší, kluk se rád nechá hladit. Další info zde http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-154269/
- - - - -
Nějak sem náhodou nakoukla do starších komentů... a nestačím se divit co se tu furt řeší za nemoce :-( Já tyhle nemoce řeším jen u cizích morčíků, jako je močák, ledviny, zuby, průjmy a pod, když je tu mám na péči, nebo mě lidi volají a nevědí si rady, bo byli u blbého veta, který není na hlodavce a není férový, aby je poslat ke kolegovy. Tyhle vety bych fakt mlátila po hlavě :-( Bo pak často už ani specialista nepomůže, bo je už pozdě :-( A já se tu pak u telefonu můžu přetrhnout. Nedávno sem řešila podobné 2 případy, jedna dokonce ze Slovenska mě volala. nebo když někdo bydlí někde "na samotě u lesa" nebo nemají čas podávat několikrát denně léky a 6x denně dokrmovat, tak mě sem nemocné morče přivezou na léčení, obstarání veteriny atd a vyléčené si pak odvezou, nebo z veteriny, většinou z Hůrky volají, že mě sem zase posílají maroda :-D jejda, to sem se najednou rozepsala, na to jak píšu pomalu :-D

Kájka - včera 22:34
Uj uj: Také mě napadlo, že má Amálka něco s očičkama, když se dívala na fotky.
Ale možná to je jen na fotkách nebo byla ospalá.

Veronika5 - včera 21:31
Lucky a Freddie: Ani jeden domek a jedem pelech nestačí. Chce to aby měl každý všechno svoje.
- - - - -
Jinak ad seno a seník: Tak co u nás dělají se senem, jsem fotila včera. Vyhazuju toho spoustu. I když - ten nejhorší element je u nás bezesporu králík. Žere za dva, protože je v největším růstu, a už teď morčata velikostně dost předčí, ale hlavně - vytahá, lehne si do toho, zahrabe se, pak to mohutně pokadí, no a já to pak musím vyhodit, protože je to komplet vlhké a rozhodně zdraví škodlivé. Manžel přemýšlel, jak by to vypadalo, kdyby on stejným způsobem jedl třeba šunku :).
Tím pádem moje zásoba sena, co nám jako měla vydržet, vzala za své, a za tři týdny nebude. Takže zase jak vidím něco pěkného, dokupuju.

Zbyněk - včera 21:13
Nonyna: tři kluci fungovat nebudou ani po kastraci, ještě jsem se ti zeptal.

uj uj co to má Amálka s očkama? Vůbec se mi to nelíbí! Nemá průjem, nebo světlé bobky?

Lucky&Freddie: já mám nouzově dva kluky ve 125x50 a jak se těší na společný výběh. Nestačí, je to málo a to mají i dvě patra. Nedávno jsem holkám udělal mrčatárnu 168x50 s vnitřními patry a to už je jiná spokojenost! Ve stovce šťastná nebudou. Jedině je hodně pouštět ven.

Lucky&Freddie - včera 20:33
Zdraví chtěla bych se zeptat stačí 2 morčatům klec 101x5x39 ? A stačí aby měli jeden dřevěný domek a jeden pelech ?

uj uj - včera 18:37
Jezz, Tygřinka:
Ty naše potvory mají sena obvykle dost, tohle byla výjimečná situace, neb jsem přišla z práce později než obvykle a oni prostě všechno vyžrali :-) Jinak mají seno pořád, a že toho sežerou... navíc mají ještě jeden seník v prvním patře, ale nějak na něj zapomínají :-) A Jůlie rochá, i když v seníku seno ještě je, protože si na to prostě nějak zvykla a asi ji to baví... možná si myslí, že pod kobercem je něco lepšího :-)

Jezzabell - včera 17:55
Tygrinka: Jo! To je taky pravda!:)) Naprosto souhlasím!
Kyticka: Mně to dělají s jakýmkoliv senem, zrovna včera jsem vyhazovala ze čtyř ubykací cca 2 hlodavčí záchody (ty rohové), do kterých to sbírám, počůraného a zničeného sena..A nadávala jsem si, co toho znehodotěj. A schválně jsem jim proházela seníky, jestli to třeba nepomůže s plýtváním..nevypadá to tak:) eMík do čtverce na seno žďuchal čumákem tak dlouho, až ho převrátil a vysypal..(měli čerstvě přestlané a čisté klece). Do špruclového čtyřkoláku skočil zvrchu Jimmi šipku z podesty a vyhazoval to ven tak vehementně, že dole zasypal Vočka;)) a u drátěného závěsného u Lanceho a Zeda, u kterých jsem sebrala ten čtvercovej, aby to nebylo všude, tak z dráťáku tahali jak o závod, až dole vznikla deka ze sena- pak byli spokojení;) Taky čersvě přestláno..Holt, proti gustu..A ti co mají zásobník z druhé venkovní strany mříží, tak si to s radostí vytahují pod sebe v kleci, kde stojí. Jo, a Jules ve výběhu má často zaraženou hlavu až do půli těla v půlchlebníku z trávy a zuřivě se hrabe uvnitř;)) Chlapi teda moc na pořádek nejsou! Aspoň ne ti naši;)))

Tygrinka - včera 17:32
Kytička: Prostírám na hobliny a ztráta je zhruba 15%, u horšího sena trochu víc, u lepšího skoro nic. Že by byli kluci čistotnější, to mi nepřijde.
- - - - -
Jezzabell: A ještě mají geneticky dané, že se leknou, když mám právě naklizeno. Když na to rezignuju, skoro nic se nestane :o)
- - - - -
uj uj: To je normální. Moji kluci zase vrtají díry do hoblin, když dolují zbytky granulí, protože seno jim zrovna brzdí v krčku :o) Asi to opravdu chce dávat víc sena, ale když už na to přišli, a tahle zábavička je vlastně super věc, tak to budou dělat, i když sena bude víc. Jsou to lumpíci, tak ať si trochu užijou...
- - - - -
uj uj: U tebe to chce asi dávat víc sena... Ale stejně asi budou norovat :o)

Kytička - včera 16:07
Když už je tu řeč o senících, máte nějaké tipy, jak zamezit tomu, aby seno nevypadávalo na zem? Alespoň částečně. Mám pocit, že minimálně 1/3 sena přijde vniveč. Holky to počůrají, zašlapou a pak se to vyhodí, protože už to nechtějí. Ve výběhu jsou na dece, tam jim to dávám přímo na zem do kupky, tam to "vyzobou" lépe, i když i tak tam něco nechají. Ale v kleci je toho dost. Napadl mě právě ten seník, co má Veronika5 a nebo mít i v kleci deky, nebo něco podobného. Stále používáme jen ty hobliny. Také máte takové "ztráty"? Mě to docela štve.

Jezzabell - včera 15:36
uj uj: teda takovej hladomor!! U nás se nikdy nestalo, aby v seníku nic nebylo;)!! Tak jim ten seník nenech takhle prázdnej a nebudeš mít doma chudáky zmatené norníky;)

uj uj - včera 13:50
Jezzabel a Veronika:
Taky teď řeším dilema, jestli se smát nebo ty potvory dát na pekáč - podívejte, co mi teď poslední dobou pořád dělají: http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34576

Jezzabell - včera 13:09
Veronika5: Ale kdybys je viděla! Já v tu chvíli nevěděla, jestli se smát nebo brečet, že mám hobliny do půli obýváku! Je naprosto obdivuhodný, jak mají geneticky dané, že do vteřiny zmizej v úkrytu. Což jim zachraňuje jinak životy. Ale ve větším počtu je to působivé jak ukázka římské legie:)))!

Veronika5 - 21.2.2019 22:28
Jezzabell: No bodejť! Co taky máš co kejchat, když jsou pánové na procházce?! :)

Jezzabell - 21.2.2019 19:25
Veonika5: Hahaa! Teda mi u toho králíka neměli, ale měla jsem dnes venku Lanceho se Zedem a dopadlo to defacto stejně:))! Protože když jsem si kýchla, tak jeden mizel do seníku (tam se nevešel, i když vehementně hrabal) a druhej hodil šipku do zavěšeného zásobníku ke kleci- takže to pod ním na jedné straně povolilo a seno bylo naprosto všude! Asi měli nějakej "divnej den" všichni. Protože pak dělali s travním půlchlebem a tunelem nehorázný psí kusy, jako čumákem to odhazovat do půli obýváku- pokaždé mimo pleny a sypat to tak všude.., posouvat tunel a to jak to jen jde atd..;)
Ehrena: jsem to špatně pochopila;) tak to jo;)
- - - - -
sypalo se to...

Veronika5 - 21.2.2019 17:17
Jak to dopadlo dnes odpoledne u nás ve výběhu:
http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34573

Ehrena - 20.2.2019 22:00
Jezzabell, já reagovala na Morcatko49

"Já právě vím, že dva samci se nesnesou, proto jsme k tomu našemu samečkovi chtěli samičku a teď se tedy bojím, že se budou rvát. Nebo když je ten straší samec vykastrovaný, tak se prát nebudou???"

Morčátko49 - 20.2.2019 19:12
Já moc děkuji za vaše rady a zkušenosti! My mezi nimi máme věkový rozdíl 4 roky. Každý má svou klec, permanentně otevřenou a kolem klecí takový menší výběh. Přičemž je minimálně ob den pouštíme do velkého výběhu - po celé kuchyni. Takže podmínka dostatečného prostoru na běhání je splněna. Takže zatím asi vyčkáme a uvidíme, jestli se nezačnou prát. Já pevně doufám, že ne. Nechtěla bych, aby si něco udělali.

Jezzabell - 20.2.2019 18:35
Ehrena: nepíšu, že se mezi sebou musí nutně prát, popisuju situaci když už se to stane a že nejčastěji k tomu dojde v případě malého věkového rozdílu mezi nimi;)

Veronika5 - 20.2.2019 18:12
Ahoj - sice to sem tak úplně nepatří, ale kdyby někdo chtěl být stejný blázen jako my - dozvěděla jsem se, že všech 6 Luciášových sourozenců je zatím stále doma a hledají nové páníčky... Musí to být masakr mít doma neplánovaně a najednou 8 králíků! Tak pokud by náhodou někdo uvažoval o pořízení si ještě jednoho malého králíčka, tady se naskýtá šance jak opravdu pomoci. Luciášek byl úžasně vymazlený a zvyklý na kontakt, vůbec se nás nebál, a od první chvíle mohl být vypuštěný na volno po obýváku. V případě zájmu mi písněte do SZ.

Ehrena - 20.2.2019 17:53
Nonyna, netuším, jestli kastrace pomůže, já sama kastrovat samce nedávám a nemám s tím zkušenosti. Jednoho kastráta sice mám, ale už tak koupeného a za tím účelem, aby mohl být s holkami, takže jak by se choval mezi samci, to nevím. Co jsem četla tady na diskuzi v minulosti, někdo říká, že to pomůže, někdo zase, že ne. Tak fakt nevím.
Na vašem mstě bych zatím žádné zákroky nedělala a čekala,co bude. Když začne jít do tuhého, určitě to poznáš, a rozdělíš je na dvojici a zbylého kluka budeš muset nějak řešit. Třeba budeš mít štěstí a bude jim to klapat dál. Byla by to ale opravdu výjimka. No prostě s tím do budoucna počítej, a uvidíš.

Morčátko49, není pravda, že se samci spolu musí nutně prát. Já už vystřídala za dobu, co máme morčata, takovou spoustu samčích dvojic, že to ani nespočítám po těch dvaceti letech, a nešlo to pouze s jedním slepým samcem, ten snesl u sebe jen mimino, jakmile odrostlo, začaly problémy - nejpozději jsem ho oddělovala s jedním samečkem až v roce věku toho samečka, a to byl rekord.
Ale myslím, že u něj to bylo tím, že byl opatrnější díky tomu, že neviděl. Žádná z té spousty ostatních dvojic mezi sebou nikdy žádné problémy neměla. A to jsem neměla vykastrovaného nikoho z nich.
Ani doporučovaný věkový odstup mezi sebou neměli, prostě jak to zrovna vyšlo. Chce to opravdu jen co největší prostor, výběh by byl ideální, ale ten naši kluci měli jen na chalupě na zahradě, doma ne. A u nás jsem tedy měla snahu, hlavně u mladých, aby nepřišli do kontaktu, ani jen přes mříže, s nikým z těch ostatních. U starších už to pak tak nevadilo, ti už jsou klidnější. Mlaďasové byli schopni se začít rvát mezi sebou, když uviděli a ucítili jiného cizího samce. To u vás ale nehrozí.
Mimo jiné, s první dvojicí morčat jsme měli přesně stejnou zkušenost, jako vy. Koupili jsme napřed samečka, po asi měsíci jsme mu pořídili kamarádku. Až skoro po půlroce nám bylo divné, že pořád žádná mimina - i když ty jsem teda moc nechtěla, neuměla jsem si představit, že bych je mohla poslat do světa, tak jsem teprve potom začala studovat rozdíly mezi samcem a samičkou a jaké bylo překvapení, když z holky byl taky kluk. Jako samici nám ho prodali ve zverimexu. V té době se všude psalo, že dva samci spolu, to nejde. U nás to šlo, a úplně v pohodě. Jen jsme museli oba kluky přejmenovat, do té doby byli Chlapeček a Holčička. Takže z nich byl pak Zmizík a Černobílek, naše první morčátka. :) A od té doby už jsem dál potom pořád chtěla jen kluky. Když máš dva, není žádný problém, horší je to v případě více morčat v domácnosti.

Jezzabell - 20.2.2019 16:46
Morčátko49: kluci se perou hlavně když mezi nimi není tak rok rozdíl a když jsou od sebe tak třičtvrtě, chce to výběh. Na malém prostoru si lezou na nervy. Jak si můžou třeba jednou za den zaběhat v obýváku, aspoň na dvě tři hodinky, líp se snesou. Starší na malého nezaútočí. Až když malej začne chytat pubertu a je to "odrzlík", tak ho velkej usměrňuje. A někdy u toho dojde na rvačku a to je pak zle.
I když jen bublaj, ťafnou se nebo cení zuby a cvakají, je to "ještě dobrý", ale jak se naježí na hlavě a krku a mají takový ten bojový postoj (to poznáš), tak tam nikdy nestrkej ruce! Oni by tě pokousali- a to klidné morčátko NIKDY neudělá! Holt v tu chvíli vidí rudě;). Buď silné kožené pracovní rukavice a nebo na ně hoď ručník a pak je opatrně odděl (pozor, aby ti nevyklouzl).
Kastrovaný starší bude určitě víc kliďas a puberta malého by event. mohla projít v klidu;) Ale to se přesně neodhadne nikdy.

Morčátko49 - 20.2.2019 12:50
Nonyna: Ten co by teprve měl jít na kastraci je 6 měsíců starý.

Zbyněk: On právě kulky nemá vidět! :-) Pan doktor říkal, že je nemá úplně sestouplé. A my máme toho staršího samce a ten už od malička měl kulky obří jako blázen, tak nás to zmátlo. Navíc tedy toho druhého samce jsme dostali jako dárek, překvapení a dostali jsme ho jako samičku, tak jsme tomu prostě věřili.

Já právě vím, že dva samci se nesnesou, proto jsme k tomu našemu samečkovi chtěli samičku a teď se tedy bojím, že se budou rvát. Nebo když je ten straší samec vykastrovaný, tak se prát nebudou???

Nonyna - 20.2.2019 12:31
Ehrena: to mám pěkné vyhlídky...a to jsem si říkala, když to je doted v poho, že už budou dobrý...
Myslíš, že kastrace všech tří by pomohla? Zase je nechci dát kastrovat jen tak.
Přemýšlím, které 2 bych nechala spolu..asi ty plachý čokoládky, ti nemůžou žít po jednom, utrápili by se. Jenže co s tím jedním pak...bude chudák sám. K těm 2 samečků, co žijou po jednom bych se bál ho dát...jenže já jsem na tohle hrozný strašpytel. Moc se o ně bojím, aby si hodně neublížili, kdybych to zkusila.

Ehrena - 20.2.2019 11:55
Nonyna, vzhledem k tomu, že jsem dříve chovala převážně jen kluky a v jednom období jsem jich měla opravdu hodně najednou, taky jsem vyzkoušela trojici, a hned dvakrát, vždycky se stejným výsledkem. Poprvé to byli stejně staří samečkové, koupení jako mláďata najednou ze zverimexu, nešlo ale o sourozence, každý z nich byl typově úplně jiný a byli od různých dodavatelů. Klapalo to krásně asi 5 měsíců a pak se začali nahánět s prskáním, napřed šlo jen o občasné honičky střídané obdobím klidu, ale když se objevily na dvou kousance, i když malé a jen málo, nečekala jsem na nic a oddělila toho třetího, nepokousaného. Mysleli jsme, že když není on pokousaný, že je on ten agresor, ale později jsme zjistili, že jsme určitě neměli pravdu, byl to nejhodnější a nejmírnější morčík, co jsme kdy měli, odchoval nám později spoustu dalších pořízených klučičích mimin. Pořídili jsme k němu nového morčíka a obě dvojice byly úplně v pohodě a kluci spolu vydrželi bez jakýchkoliv problémů až do smrti.
Pak jsme to zkusili ještě jednou, v době, kdy jsme měli lichý počet kluků (po smrti jednoho samečka) a už jsme nechtěli pořizovat další. Původního starého už 6letého samečka jsme dali k dvěma dvouměsíčním mladým, tentokrát vydrželi spolu až do cca roku věku těch mladých, ale pak jsme toho nejstaršího museli zase oddělit, protože mladí si na něj dost dovolovali a zase začaly honičky s prskáním a zrovna ten nejstarší, nejhodnější skončil s natrženým uchem. Po rozdělení byl rázem klid a pohoda a dvojice mladých spolu žila v pohodě dál, starší holt zase dostal k sobě nové mimino, které jsme původně už pořizovat nechtěli. Po těch zkušenostech bych už trojici znovu nezkoušela, nebo jen opravdu z nutných důvodů a dočasně.

Nonyna - 20.2.2019 10:42
Veronika5: Ono věřím, že v malém prostoru je to vždy horší. Nám se v přepravce(a to nebyla nějaká mini, byla to taková velikostně na kočku) kousaly holky, které spolu jinak bezproblémově žili v jedné kleci.
No, jsem zvědavá, jak to teda u nás bude...kdyžtak půjdou na kastraci. Jsou to naši odchovanci, kteří nám zůstali a já už je nikomu nedokážu dát, protože ti 2 čokoládoví jsou takový plachý, mají to už geneticky dané(jejich sestřička málem nepřežila život o samotě u nových lidí, museli jsme si ji vzít zpět), s tím nic neudělám a ten třetí je naopak taková družná povaha, ten je učil se nebát. V zásobě máme 2 klece, takže kdybych je potřebovala okamžitě rozdělit, tak je mám kam dát, ale trvale to tak nemůžeme mít, už nevím, kam bych to dala..

Veronika5 - 20.2.2019 09:34
Nonyna: Puberta je okolo 8.-9. měsíce.U nás se to přesně poznalo - měli jsme v té době radši i jednu ubikaci v zásobě, i když jsme jeli na chalupu, kdyby se nám tam náhodou porvali.... Jinak to sexuální obtěžování ze strany dominantního samce u nás bylo hooodně výrazné, a po roce věku se zklidnilo. Pokud možno, tak my kastrovat nikoho nechceme. Jinak jsou kluci kámoši - až na cestování, tam musí být přepravka uprostřed přehrazená, protože v malinkém prostoru a ve stresu to fakt nedělá dobrotu.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky