Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Jakub93 - dnes 07:41
Naše Maxínka taky přestala jíst když Prcek zemřel. Teda ne úplně, ale jedla mizerně, oproti tomu jaký měla apetit a někdy jen tak stála a koukala jakoby do prázdna.. ale od té doby co máme Minnie (naše nová holčička, je jí 6 týdnů), tak zase ožila, a baští jak prorvaná :D
- - - - -
http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34765

Posílám album společných fotek k nahlédnutí.
Alba jednotlivých morčátek asi najdete na mém profilu.
Světlounký je Prcek, který už je v morčecím nebíčku.
Hnědo rezatá je Maxinka a ta malinká hnědo-červená je Minnie, náš nejnovější přírustek do rodiny.

Jezzabell - dnes 01:18
Ehrena: To chápu. Ale vypadá to na stesk. Postavil si hlavu, zasekl se. Co mimino? Oni když se změní v chůvu, tak snad by si dali říct..Nebo to ještě skusit počkat, hlavně když žere aspoň něco! Ale zas aby se to nepoakzilo čekáním, to je těžký. Ale apatický není, ne?

Ehrena - dnes 00:58
Jezzabell, diky za info ohledně provozu veteriny.
Moc držím palce, ach jo, taky nemáš chvilku klid.
Já právě ohledně toho Nikouška nevím, ani ta společnost holek ho k tomu jídlu nedonutí, je mi to divné.
No ještě uvidím, nerada bych ho teď tahala na veterinu, pokud to nebude vyloženě nutné.

Jezzabell - dnes 00:11
Ehrena, Bart: Se senem mi to dělají taky- pod sebe tunu podestýlky, jen Geri s Jarvisem to nedělají, jinak všichni. Zrovna dnes jsem toho schrabávala u Lanceho se Zedem pěknou vrstvu.
Dnes mám dlouhou noc, co dvě hodiny 6inzulínek kaše. Narvala jsem se guaranou a hodlám nespat. Nedělám to běžně, ale risknu to, abych mu pomohla co nejvíc to jde.
Jeden den to dám. Max. dva. To se mi naposled stalo u zkoušek..
Tady místo biflování se dokrmuju. Ale po dvou hodinách bych nebyla schopná vstát. A nenechám ho v tom!!!
Neteskní Niki? Je to takové, že nemá "tahouna" v jídle mi příjde..Tohle jsem zažila u Bártíka. Když jsem nechala nuceně uspat Houmíka, když už stratil i polykací reflex, tak Bártík odmítal spoustu věcí, co dřív dělali v tandemu..
Na Jižňáku je tráva nepoužitelná, jezdím do Průhonic k dědovi, který má klíč od zahrady jednoho pána, co je rád, že se trávy zbaví-ale není jí moc..Děda má totiž jagouše, takže tráva nepoužitelná.

Bart: dnes jsem koukala na to, co má Valeš všechno vylepené na dveřích ohledně karantény a zohlednění zdraví lidí u nich i těch, co příjdou. Mají taky psáno, že berou JEN OBJEDNANÉ případy telefonicky, a aby lidi zohlednili, že linka je hodně obsazená(všechny linky co mají), ale zatím naléhavé akutní berou. Já to na těch dveřích ani nečetla, vlítla jsem tam a naštěstí doktor zrovna ve dveřích a viděl mě!
Ale Vall-íkovi šlo a stále jde o život, takže mi ho i ráno dali na osmou. Budu tam jako "sova KUKULA"! Doufám, že nepřejedu!
Tohle je horší, když vás nevezmou, ale kdybys jim řekla, že odmítá s tímhle žrát, tak už to ohrožení života morčete je- selžou mu játra a ledviny- jako máme teď před sebou doma, tak jim to tak potom podej, snad vás vezmou!

INFO PRO LIDI: H-VET to má i na stránkách, ale nevím, jestli lidi čtou i boční popisy, když hledají jen ordninační hodiny, takže:
http://www.hvet.cz/aktuality/info-k-nakaze-covid-19
http://www.hvet.cz/aktuality/nove-info-ohledne-ordinacnich-hodin-o-vikendech

Bart - včera 23:10
Jezzabell - jako by nestačila situace ve světě, ty musíš mít ještě navíc svoji situaci soukromou!!! To přece není možný, že všem těm morčatům postupně pořád něco tak vážnýho je!!!! Co to je sakra za osud!!! To je fakt jak lzý sen!!! Kolik ti toho ještě osud nadělí!!!! Přeju hodně síly!!! To je neuvěřitelný!!!
Na naší veterině berou jen akutní případy, tak že už jsme dnes dva týdny po naplánovaném pravidelném broušení, které neproběhlo. Prý se máme ohlásit, až budou mít problémy s jídlem. Fakt super. Naštěstí se oboum ten jeden horní přerůstající sám nějak šikovně urazil, ale s tím jedním zbylým spodním je to horší. Nicovi se za chvíli bude zapichovat do patra. No ale zatím žerou, tak že na ošetření v této situaci nemáme nárok. Hold to není akutní.
- - - - -
zlý

Ehrena - včera 21:45
Jezzabell, no to je děs, ještě fronta...
Nám od smrti Locinky nechce vůbec jíst zeleninu Niki, který s ní celou dobu, co ho máme, bydlel. Jak už jsem tu psala, nikdy zeleninu moc nejedl, ani ovoce, za dobu u nás se to jen malilinko zlepšilo, ale teď se jí vůbec ani nedotkne, ani červenou řepu, jablko nebo okurku, z čehož dříve aspoň trochu snědl, teď vůbec nechce, prostě ani nekousne do toho. Jediné, co si vezme, je tráva, kterou ale soustavně nemáme, jednak se bojím chodit ven, ale hlavně u nás pořád tráva není, nádherná, jak pohnojená je kolem silnic, ale po sídlišti je to nizoučké a řídká, prostě nic na trhání.
Takže jí jen trochu sena a granulí, a i toho nějak málo proti dříve.
Aby nebyl smutný, pouštím ho proběhnout pod dohledem s holkami, ale ani to ho k jídlu nemotivuje.
Už jsem se ho snažila i dokrmovat, ani to moc nechce, a to předtím, když jsem dávala Locince, tak se o to s ní div nepral. Nevím, co s ním je. Jinak ale vypadá normálně, netváří se naježeně v rohu atd.
Do té kastrace se mi za současných podmínek moc nechce, zbytečně radši ven ani na veterinu chodit nechci. A teď se i bojím, jestli s ním něco není, ale sama na něm nic nevidím, až na to nejedení.
Jinak k senu od Veroniky, všem chutná, ale stelou si ho pod sebe ve velkém, už máme druhý pytel skoro spotřebovaný, ale když vidím, co toho vyhazuju s podestýlkou, tak bych brečela.
Já nevím, jestli je to tím, že my ze zahrady míváme jemnější seno, protože je sekané sekačkou povětšinou, ale to tolik neroztahají, teď mají za dva dny pod sebou podestýlku jen ze sena navrchu, je to děs. Dělají vám to taky? Nebo mám nějaká nemožná morčata?
- - - - -
Se zeleninou jsem na tom stejně, vždycky tašku zeleniny jen pro morčata, teď nemůžu sehnat už delší dobu pekingské zelí, nevíte, co s ním je?

Jezzabell - včera 21:11
Bart: To mi povídej! Mám RVHP tašku na kolečkách, mega tašku Bambule přes rameno a soumar jede!
A přesně, 70% nákupu je zelenina, kterou doma meju ještě v mýdlové vodě a pak oplachuju tekoucí vodou (nechci vidět účet za vodné za rok u nedoplatků). A v boxech do toho tráva, když zrovna je:)).
Zvedly se ceny všeho, zelenina je úděsná a kvalita pomalu jde do háje, a bude hůř, jestli Španělsko, Itálie nebude mít sběrače a spedice řidiče..Ale zatim se to dá.

Mně o víkendu lehnul Vall-ík. Nežere, sotva chodí, zalezlý v domečku. Nechala jsem ho na veterině a kolem 20h si pro něj mám přijet, budou mi volat. Tak trnu, co bude. Byl i jednu chvíli naježený, zabral lék na bolest, Sab Simplex a RC akut. Ale chce to RTG. Valeš tam má chudál frontu v rozestupu až na parkoviště!
- - - - -
Vall-íkovi selhávají játra i ledviny..Celý den na infuzích, dostával glukozu i atb, je na opiátech, zítra na osmou na hospic. Upřímně se bojím, že je po něm.
Valeš tam při předání už nebyl, byla tam Snítilá, takže jen přečetla, co mi napsal a řekla svůj názor na diagnózu. Ale trápit ho nebudu. Přišlo to jak blesk z čistého nebe. Bondík je na něj namáčklý, spíš ho nechám se s ním rozloučit do zítra.
Co dvě hodiny mám dokrmovat, Valeš mi vzkázal, abych mu tu šanci ještě dala. Aby se rojel. Ale krev v moči..a ten stav..
Jsem z toho tak v šoku. Co teprve on, kouká z pelíšku. Bondík u něj, ani nepíská.

Bart - včera 14:33
Kájka - já taky kupuju, i když je to dražší. Ale je to rozdíl, jestli koupím 3 okurky za 20 Kč nebo za 9 Kč. Tam zrovna ty ceny skáčou každou chvíli nahoru dolů. Navíc tu zeleninu morčatům taky dost ujídáme... Když jdu do Lidlu, tak mám 1/3 košíku jenom pro ty potvůrky. Domů jdu jak vánoční stromeček, na zádech bágl s tou zeleninou a v každý ruce jednu tašku s jídlem pro nás. Když mě pak někdo potká, cože toho tolik táhnu a já řeknu, že jenom v báglu mám potravu pro zvěř, tak si div lidi neťukaj na čelo. Ale to tady asi všichni znají. Teda hlavně ti, kdo to tahají bez auta jako já.

Kájka - včera 09:15
Bart: Kamarádka mi spočítala, že morčata mě stojí o dost víc peněz než by stál pes (ne velký), když kupuji zeleninu a seno. No, paprika v posl. době sotjí už kolem 90 Kč a já jim ji stále kupuji (+ mrkev atd.)

Neeen - 27.3.2020 09:13
Ahoj, všimla jsem si, že mé morčině v poslední době dost vystouply (křížové ?) kosti, prostě hřbet, je ale mladá, má čtyři měsíce, přitom normálně příbírá, zdá se mi ale celá nějaká zvláštní, když si ji dám na sebe, tak nikdy nepokrčí přední nohy a nelehne si, jako jiné její kamarádky..Stalo se vám to někdy nekomu?

Jezzabell - 26.3.2020 22:56
Bart: Mam dojem, že budem vděčný za granule..chudáci morčáci! To bude dieta!:(

Bart - 26.3.2020 22:36
Jezzabell - zrovna jsem to teď taky četla... Pravda - kdo tu zeleninu v téhle situaci vypěstuje? A když už nějaká bude, tak si za ni pěkně zaplatíme... Jako by nestačilo, že je nedostatek sena!!!!

Jezzabell - 26.3.2020 22:26
Zbyněk - 26.3.2020 15:05
Jujacek tak pokud si s tím neporadily Sekyrová, nebo Lietavcová a kořeny jsou ok, doporučuji objednat k Dr.Hronovi na Eriku a nenechat si od něj vnutit Kasanovou. Hron je výborný oftalmolog, jenom je mu potřeba říci, že zuby jsou ok a že chcete oftalmologii. O udělá stěr, změří tlak atd. Ale ty věci, co jsem napsal, by měly pomoci

Jola - 26.3.2020 14:22
Zdravím,může morče Aloe vera? Myslím jen tu dužinu.Vím že pes to může ale nevím jestli i Morče.

Jujacek - 26.3.2020 14:19
Zbyněk: Z Prahy, chodíme na veterinu na Hůrku, kde se specializují na hlodavce. Ano, koukala do něj, i proplachovala, slzný kanálky má úplně čistý. S tím kořenem jsme byli, respektive se mu zlomil hlodák, který už nedorostl a tak byl vytrhnout zbytek kořenů, který už trochu zarůstaly, ale nebylo to prý ještě tak hrozný, ale jinak ránu stále čistíme, tak se tam možná stále trochu hnisu drží, ale chodili jsme pravidelně na kontroly atd a žádný neklasický průběh by tam neměl být.

Ale ptala jsem se, kdy se to zahojí a bylo mi řečeno, že je i možnost, že se to úplně nedohojí (morčákovi je 7 let), ale má se docela k světu, žere a tak. Jen to oko no :/

Vitamíny jsem již objednala, zbytek snad seženu zítra :)

Zbyněk - 26.3.2020 12:18
Jujacek: odku jste? Byl to očko nabarvené, je vyloučené, že v ně nic nemá? Prověřit kořeny a rohovku, to je základ, potom bych dal to, co jsem napsal. Oftaquix jsou atb kapky, doma v ledničce se neztratí

Jujacek - 26.3.2020 10:33
Zbyněk: Na to jsem se ptala, ale myslím, už je to přes měsíc, co se stolička řeší, že to začalo ještě před tím trháním. A paní doktorka se přiklání taky prý spíš k tomu, že to očičko jen neslzí. Ty první kapky slouží přesně k čemu? :)

Uškodí, když mu zkusím dát prozatím jen ty vlhčící kapičky a pokud se to nezlepší, zastavit se na veterinu?

Díky moc za tip!

Jakub93 - 26.3.2020 08:58
Veronika5: zažádal jsem o album, abych mohl nahrát nějaké fotky :)
Zbyněk: včera jsme je vytáhli společně na deku, nejdřív kolem sebe běhali a očuchávali se, honili se po dece a vypadalo to, že jsou štastné a hrají si a poznávají se, ale pak ta starší začala trošku ňafat, nic hroznýho. Malá ani nepištěla, jen vždycky uskočila.. Je to normální? Nechceme malou vystrašit a nebo ji nechat šikanovat od té starší

Kájka - 26.3.2020 08:29
Zbyňku: Trochu mi to připomnělo, když byl syn malý, byl na operaci nosníé mandle. Já si zaplatila nadstandart, že tam mohla s ním spát (byla to noc na léhátku zn. "Záhořovo lože" - za 500).
Když ho přivezli ze sálu, tak to bylo odocela divoké, naříkal, měl žízeň (nesměl dostat napít), vykašlával krev. Sice jsem zdravotnice, ale u mého dítěte mi to rvalo srdce... i když věděla, že to je prostě v normě. Pak mi sestřička taktně nabídla, jestli nechci jít ven, že je hezky a naproti nemocnici je příjemná kavárna... ať se vrátím tak za 2 hod. Tak jsem to tak udělala. Po návratu byl syn už OK, spal.

Zbyněk - 26.3.2020 07:57
Jakub93: pusťe obě samičky ven na deku, vyčistěte klec a šup obě do jedné klece! Nečekejte s tím dlouho. Jo a až je tam dáte, běžte na dvě hodiny do parku, ony si to vyřeší:))

Jujacek: nejdřív je potřeba vyloučit, že to není od kořenů stoliček. Pak si na veterině kup Oftaquix a Dexametazon. 4 dny kapat 3x denně Oftaquix, pak přejit na Dexametazon 2x denně, klidně měsíc i víc ničemu to nevadí. Koupit https://pethome.cz/cs/vitaminove-a-mineraly-pro-kocky/10086-bio-weyxin-multi-c-mulgat-10ml-4250286100772.html?utm_source=heureka.cz&utm_medium=zbozak&utm_campaign=feed_hecz_mc3.10 a dva týdny dát každý den jednu kapku přímo do tlamičky - morče na záda a přeprat :) 3x denně kápnout umělé slzy, stačí ty z lékárny, výborné jsou https://www.krmivo-pes.cz/psi/pece-o-oci-a-usi/aptus-sentrx-eye-drops-4-x-10ml/ na veterině prodají jednu lahvičku, jsou účinné, ale drahé, jaxvině.

Veronika5 - 25.3.2020 15:35
Jakub93: Dej fotky, ať se můžem pokochat :)!

Jujacek - 25.3.2020 15:26
Zdravím, morčák má dlouhodobě šedivý výtok z očí, pravděpodobně, dle veterinářky, způsoben suchým okem (ostatní věci jsou v pořádku). Je už teda dost starý a má za sebou trhání kořene.

Nicméně mi byly doporučeny kapky Anhypro, které nejsou u nás běžně k dostání, avšak údajně na P4 by je na veterině mohli mít.

Nemáte případně tip, kde by se daly sehnat, nebo nesetkal jste se někdo s podobným problémem a alternativou, jak tento problém řešit?

Moc díky,
J.

Jakub93 - 25.3.2020 12:50
Kájka: to je krásný, ta naše si taky lehá ke stěně klece kde máme malou a občas po sobě pokukují přes klec. Ona je zatím většinu času zachumlaná v seně :D

Kájka - 25.3.2020 11:49
Jakub: myslím, že ji prostě chutnají ty granulky :-)
- - - - -
Já bych se nebála pustit holky k sobě. klidně dnes (na zem), ať si zvykají. A brzy je dát k sobě do společné klece. neboj, starší malé neublíží.
- - - - -
My jsem kluky dali do společné klece hned druhý den. K dospělámu samci (byl mu cca 1 rok) jsme dali malé mláďátko. Starší morčík se k němu choval hezky, jak "maminka", bylo to úžasné. Ráda na to vzpomínámé s usměvem. Nejdřív jsme prcka dali do malé klece a starší morčík chodil pořád kolem jeho klece (když jsme ho pustili), nechtěl se od něho hnout... až po dlouho době si lehl těsně vedle klece a usnul... ležel tam jako věrný pes :-) Bylo to až dojemné, jak byl šťastný, že mu Ježíšek přinesl chlupatého kamaráda :-)
- - - - -
Starší morčík tenkrát ožil (před tím začal být už takový trochu laxní, tak jsem mu prostě museli pořídit partáka), začlo být veselo :-) Zrovna včera si na to moje děti zavzpomínaly, když morčatům čistili klec, jaká to byla legrace... No, a taky že teď se Ríša (ten mladší) sotva vleze do domečku a když byl maličký, proskakoval malým kulatým okýnkem, šup za starším kámošem... :-)) Brzy staršího parťáka přerostl (je hlavně těžsí), protože víc a rád baští ,-)

Jezzabell - 25.3.2020 11:32
jakub93: dál jí nabízej zeleninu podle jídelníčku tady http://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek . Ona si zvykne, morče je zvědavé a dýl mu to trvá. Obvykle okouká zvyky a zlozvyky od parťáka, ale zvykne si i samo, dej jí čas;).

jakub93 - 25.3.2020 10:15
Zbyněk: Zatím je máme každou ve své kleci přiražené k sobě a očuchávají se. Až malá trochu povyroste, dáme je spolu na deku aby se seznámili na neutrální půdě :) ..Pokud to bude v pohodě, tak budou bydlet společně.
- - - - -
měl bych ještě dotaz. Jestli je normální, že nám nechce Minnie (6týdnů) baštit žádné ovoce ani zeleninu. Paní od které jsme ji kupovali, říkala že ji dávala mrkev s petrželí, ale ani to nám nebaští. Teďka jí akorát seno a granule Nutrin Junior - těch vždycky vyluxuje celou misku :D

Zbyněk - 25.3.2020 08:51
Tygrinka: moje nelze. Jsou zvyklí na celoživotní volnost, jakmile jsem je zavřel do klece, celý den lezli po mřížích a namáhali se daleko víc. Ve výběhu jsou v pohodě.

Lucila - 25.3.2020 07:24
Děkuji za rady,krmím po broušení zubů...

Tygrinka - 25.3.2020 00:56
Rodny66: Zbytečný pohyb po výběhu může způsobit potrhání stehů nebo krvácení z ran. Fakt je nutné je mít týden jen v kleci. Trocha pohybu nevadí, ale výběh je nyní moc. Je prostě nutné nechat zranění srůst a nehazardovat s neustálým taháním do výběhu a zpět. Morčata jsou po operaci, to je nutné vzít v potaz. Jinak nyní se budou pořád rvát, to, že jim vzali koule, vůbec ještě po hormonální stránce nepocítili, takže stav se tímhle pitomým venčením může do budoucna jen zhoršit.

Zbyněk: Ale morče v klidu udržet lze. Stačí omezený prostor. Metrová klec vyhovuje. Jde o to, že drobný pohyb je žádoucí, ale běhání ve výběhu nikoliv. To, žes to neřešil, je častá chyba chovatelů.
- - - - -
Rodny66: Přes mříže mohou být největší kámoši a závisláci a bez mříží by šli hned do sebe. To je naprosto normální chování.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky