Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Rozik - včera 22:04
XYZ - Stronghold se používá také, ale my dáváme ADVOKATe a opravdu spokojenost. Nevím, kolik máš morčátek, ale my ošetřujeme kvůli výstav většinou celý chov čas od času, výstavní vždy, a nikdy jsme problém se všenkami nebo svrabem neměli. Dáváme za ucho i mimčům po odstavu.

XYZ - včera 15:26
Rozik - děkuji za odpověď, uvidíme, zda všenky po druhém zásahu už vymýtíme nebo ne :-/ Každopádně musím říct, že vetka (pro mě neznámá, nová) byla celkem zmatená a ani nevěděla, co má použít. Tuším, že mi nechtěla dát Stronghold, že není pro morčáky, ale někteří si jej berou. Tak uvidíme, zkusím se kdyžtak pozeptat na Advokate, kdybychom museli veterinu navštívit znovu.

Rozik - včera 14:26
XYZ - Považuji za nejlepší koupit na veterině spot ADVOKATE, podle váhy morčátka se dá určité množství na lysinky za ouška, a je brzy po problému bez trápení se stříkáním Arpalitem. ADVOKATe spot působí asi 30 dnů proti vnějším i vnitřním parazitům, i proti svrabu se používá, je velice šetrný k morčátku. Nechte si natáhnout z tuby na veterině ADVOKATe do stříkačky inzulínky, abyste "utrefila" potřebné množství podle váhy morčete, to Vám na veterině vysvětlí. Zbytek si můžete uschovat pro případnou potřebu na příště, pokud by se opět problém se všenkami třeba objevil.
Arpalit nepoužíváme, takže k tomu se nemohu vyjádřit.

XYZ - včera 09:12
Zdravím,
už jsem sem sice jednou psala, ale odpovědi se nedočkala, tak to zkusím znovu - máte někdo zkušenosti s vymýcením všenek s Arpalitem NEO? Postříkali jsme morčáky minulý týden, ale pořád se všenky objevují (už jich je však mnohem méně). Dnes jsme po týdnu akci zopakovali. Vymýtil někomu Arpalit NEO všenky nebo jste pak stejně museli ještě k vetovi?
Děkuji

Tygrinka - 26.6.2016 14:05
Morčííííík: Pro klid duše dej kousek okurky, ale k vetovi nemusíš...

Zbyněk - 26.6.2016 12:12
Morčííííík: moje nejmladší také nepije, nebyla u pítka celý rok, tedy rok jí bude 19.7. ale ani ve vedrech nepila. Čím jsou mladší, tím obvykle méně pijí. Zachovej klid, morče žízní dobrovolně neumře:) Prostřední se občas napije, babča pije každou chvíli. Vůbec to neřeším:)

holcicky - 26.6.2016 11:40
Morčiiiiik,některé morčatka si vystačí vodou ze zeleniny.Moje také nepijí z napáječky vůbec.Při takových vedrech se mi osvědčilo jim dávat vodnatý meloun ten červený

Morčííííík - 26.6.2016 10:59
Ahojte. Vím, že je důežité při těhlech horkých dnech pít, tak se ptám: Metin už 3 den nepije, napáječky se ani jednou nedotkl. Když jsem mu dávala vodu do misky, tak taky nic. Jí normálně, i běhá, je veselý ale prostě vůbec nepije. Nevíte co s tím? K veterináři můžu až zítra, teď tam není. Moc děkuju za odpovědi, už jsem fakt zoufalá.

Tygrinka - 26.6.2016 09:45
Terry12: A tak to jo. Při pouhém broušení atb potřeba nejsou, takže mě to trochu zarazilo... Komplikovanější věci je lepší konzultovat s více veterináři. Tak snad to bude jen tím zánětem a problémy by mohly odeznít a tlamička se dostat do normálního stavu. Zkus dávat zelené, měkčí zeleninu, petrželku nakrájej na menší kousky a tak. Ono se jí to bude líp žrát. Většinou mají problém, že si nemohou ukousnout sousto, ale nakrájenou zeleninu (nebo nastrouhanou) zvládají.

Terry12 - 25.6.2016 19:54
tygrinka: já to moc nepochopila, ale pochytila jsem, ze na RTG na nejakých stolickach chybí svislé rýhování, které by na RTG melo byt videt a to by mohlo značit zánět ? Jako řekla to dost jistě, že antibiotika jsou dle ní potřeba a že je divne ze je jeste u predchozich veterinářek nedostala. Pak tak trochu shodila práci Ploškové z Bílé Hory (zde jsem byla na predchozim brouseni) - broušení prý nedostatečné a prý si nemyslí, že je problem v kloubu celistním jak říká plosková - co vet to jiný nazor a přitom jsou to specialisti na hlodavce , tak uvidime no co to nakonec bude :-)
- - - - -
je pravda z o jidlo uz jevi zajem, jeste ji to moc nejde (na zakroku byla ve ctvrtek k veceru), ale už nevychyluje tu dolní celist do prava ale drzi ji rovne (spodni navazuji na horni hlodaky presne), jestli na to melo vliv antibiotika nebo ze je ma zatím cerstve zkrácené (že až zacnou prerustat tak tu pusu zase bude drzet blbe) nevíme :-)

Tygrinka - 25.6.2016 16:20
Terry12: Cvit se s antibiotiky samozřejmě nemá rád. Atb nerada kyselé prostředí., snižuje to jejich účinek. Mezi atb a podáním Cvitamínu musí být také dostatečný odstup. Jinak Cvitamín je i v Biolapisu, takže další Cvitamín bych už nepodávala...
- - - - -
Terry12: Pokud má zájem o krmení, tak glukopur není potřeba...
- - - - -
Ještě dotaz, proč po broušení zubů má morčík atb?

Zbyněk - 25.6.2016 13:44
Tyginka: super, díky za vysvětlení. Bylo mi to divné.

Terry12: vidím, že se nenudíš podobně, jako já:) Lítám okolo myšek ve dne v noci, jedna už pěkně přibírá, ale nejásám. Moc držím palce!

Terry12 - 25.6.2016 12:21
tygrinka: Děkuji, jj zavolala jsem si tam (na Hurku) a vysvetlila mi to rovnou sestricka na recepci, proč se to dávkuje takto. Ja nemám tu pastu ale dávám ten 1 pytlíček BIO LAPISU (to jsou také probiotika, prebiotika, elektrolyty...) s odstupem minimalne 3 hodiny od Antibiotik, aby to bylo vubec k necemu. ......Ted už nejake bobky (opet mekcí ) dělá, cura porad tak dehydratovaná snad není. dnes mi udelala uz trochu radost, sla si kousnout do mrkve dokonce nenastrouhane tak ji antibiotika chut do jidla nevzali, a broušení dopadlo asi dobre :-)
- - - - -
ten pytlíček bio lapisu samozrejme nedavam najednou ale v prubehu 24 hodin :-) ...........................................jinak mam dodávat glukopur (popřípadě kolik, aby to nebylo přehnaný je to sladký jak cecek) když dokrmuji rodicarem ? a C se s antibiotiky take netříská (dávám pul tablety celaskonu na den rozpustený ve vode)

Tygrinka - 25.6.2016 11:05
Ehrena: Na to samé jsem se chtěla také zeptat, díky za postřeh :o)

Zbyněk: Ok, jasné, že to nemusí pomoci všem, ale určitě to neublíží a já už mám také morče s cenou skoro dosahující ceny papírového štěněte :o)
- - - - -
Terry12: Něco podobného jsem řešila s klinikou na Bílé Hoře nedávno, takže se podělím. Důvod vyššího dávkování je ten, že morčata mají rychlý metabolismus, proto se jim dává relativně vysoká dávka a ještě dvakrát denně. Jinak by došlo k poddávkování se všemi negativními důsledky. MVDr. Lietavcová se specializuje na morčata, takže určitě ví, co dělá. Pro klid duše to můžeš ještě zkonzultovat s MVDr. Ploškovou z Bílé Hory či jiným morčecím vetem. Já také dávala atb určená primárně pro psy a kočky.
Pokud morče nebobkuje, tak na to se mi osvědčila Probican pasta. Jsou v ní laktobacily a kromě jiného je trošku mastná, takže morče se mi krásně rozkadilo. Na zácpu neatb původu se mi osvědčilo (na zde psanou radu Reny) podat 2x za cen 0,1ml čistého slunečnicového oleje. Druhý den už bobky byly. Reny dávkuje olej jinak, ta má zkušenosti, že morče se rozběhne rychleji.
Také se to nesmí s olejem přepísknout, aby podávaná atb neodcházela bez užitku druhou stranou ven. A musí být mezi olejem a atb časový odstup. Takže klidně jako první pomoc podat olej cca 2-3 hodny před atb, pak bych podala atb, a za cca 3-4 hodiny zase podala trochu oleje.
Co jsem dávala Probican pastu, také v mezidobí mezi atb, tak se mi morče rozkadilo do druhého dne a pak už mělo bobky standardní...

Zbyněk - 25.6.2016 10:44
Ehrena: ano, já jsem je dostal a s nimi nesprávnou informaci o ceně, takže se omlouvám za dezinformaci. A je toho 10ml, ne jeden, zlobí mi klávesnice:)
Ale samozřejmě to, že pomohly jednomu morčeti s očkem, neznamená, že to je všelék, ale pokusem se nic nezkazí a vitamíny, krátkodobě podávané morčeti, nic nezkazí.
- - - - -
A ještě důležité - dávám jednu kapičku denně, má to plastové kapátko na konci, položím babču na polštářek na záda a kápnu na přední zoubky, slíže to, zašklebí se a je hotovo:)

Ehrena - 25.6.2016 09:17
Zbyněk - ty kapky jsou tytéž, na které dávala odkazy Ivula?
Ptám se proto, že v množství a ceně se to s těmi Tebou uvedenými rozchází.
Taky máme problémy s očíčkem, tak bych to ráda vyzkoušela.

Lilka - 25.6.2016 08:49
terry12: myslím, že u lietavcové nemusíš mít obavy :-) ono atb pro hlodavce vesměs nejsou, protože schválení léků pro nějaký okruh stojí hodně peněz a firmám se to nevyplatí...
takže i pro potkánky dostaneme léky pro psy, kočky i hospodáŕská zvíŕata..... a neznamená to, že to není zrovna ta správná volba.... důležitá je osobnost a zkušenosti a rozhled veta :-)
pro klid tam klidně zavolej, i veterináŕ je jen člověk a není neomylný, ale myslím, že to bude OK....
moc morčátku držím palce ....:-)
- - - - -
... okruh - druh zvíŕat ...

Terry12 - 25.6.2016 08:00
No je to prave odbornice (lietavcova z hurky ) tak asi ví co děla. Ono antibiotika jen pro hlodavce asi nejsou. Dnes tam zavolám - jsou tam do 13:00 a preptam se :-/ průjem sice nema ale zase ted přes noc nebobkuje naopak :--/

Zbyněk - 25.6.2016 07:21
Terry12: morčeti dali tablety pro psa?? Co to je za veterináře?:(( Já pojedu dneska autem do Prahy, jestli chceš, tak se někam objednej, klimatizace ještě doufám funguje:)
- - - - -
A ještě bych zkusil http://www.hvet.cz/users/mvdr-zdenek-vales prý je v Praze nejlepší

Katka001 - 24.6.2016 23:52
Rozik: budu tedy opatrná, děkuji moc! :-)

Rozik - 24.6.2016 23:38
Katka 001 - Souhlasím s Ivulou, zvlášť, když je tráva, ta je pro morčíky nejlepší, petrželovou nať jen občas a malé množství jen na zpestření jídelníčku.

Lilka - 24.6.2016 23:22
Terry 12: co jsem slyšela, tak celkově léky ( nevím jak atb) nejdou počítat pro morčátko podle váhy jako kdyby to byl pes..... vetka mi říkala ( lélky na bolest a antipatazitika), že je třeba pro morče dávku hodně nadhodnotit a tak ať letáku si nevšímám....
ono morčinky asi obecně těžko snáši atb....
pokud máš pochyby, prokonzultuj ještě telefonicky s vetem, co dělá morčata....
já mohu doporučit VFU Brno nebo MVDr. Štěpánovou z Olomouce, oba bohužel až v pondělí.....
držím morčince moc palce....

Katka001 - 24.6.2016 23:11
Ivula: děkuji :-)

Beranek - 24.6.2016 21:58
Terry12 - O těchto atb jsem ještě nikdy neslyšela. Možná by nebylo od věci se stavit k jinému vetovi pro vhodnější atb pro morčata - borgal příp. enrogal. A co je morčátku, když musí brát atb? Určitě nezapomeňte dávat i probiotika Biolapis.

Ivula - 24.6.2016 21:53
Terry12 - 24.6.2016 21:00
máte někdo zkušenost s antibiotiky zobuxa (50 mg v tabletě) a dávkování (jako kolik jste dávali) - já je dostala a mám prý dávat 2xdenně 1/4 tablety (= za den 1/2 tablety) - morčeti po nich není nic moc, tak jsem volala ještě jedné vetce (sice to není odbornice na morčata, ale také k ní hlodavci chodí), která nám léčí psa..........ta mi řekla, že tato antibiotika nejen že se dávají psům a kočkám (pro které konktrétně jsou) jednou denně, ale že 1 tableta (50 mg) je pro 10 kg psa na den, takže 1/2 tablety je pro tak 5 kg morče (což neexistuje), tak nevím co mám dělat, i podle letáku k tomu léku je tam jasně napsané že se dává 5 mg na 1 kg (moje morče nemá ani kilo) :-/

Katka001 - 24.6.2016 20:51
Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat, jak je to s petrželovou natí pro morčátka. Někde píšou, že ji mohou v jakémkoliv množství a že jim chutná, jinde jsem se dočetla, že je nadýmá. Mohla bych poprosit zkušené chovatele, aby mi poradili, jak tedy krmit petrželovou natí? Předem moc děkuji.

Tygrinka - 24.6.2016 18:46
Zbyněk: Ty kapky chci taky... Dají se někde objednat?

Rozik - 24.6.2016 15:12
Katjusa - Můj názor je, že za pokus dokrmování mimin stojí. Pokud je něco opravdu špatně, tak ani sebevětší dokrmování a péče nepomůže a příroda to vyřeší po svém. Třeba jedno z vrhu přežije a další ne, ale mám alespoň pocit, že jsem udělala pro ně, co se dalo. Totéž kdyby zemřela po porodu samička, snažila bych se o záchranu malých vždy. Jedná se ale pouze o můj soukromý názor. Samozřejmě je diskutabilní zařazování do chovu, to je velmi individuální u každého morčátka a čas vše ukáže, jistota zdraví a vhodnosti pro chov neexistuje ani u řádně odkojených mláďat, ale o tento případ se v případě Zbyňka nejedná, jak jsem pochopila.

Ylada - 24.6.2016 14:49
morce 0007 - jojo, prosím, netrap ho dneska na balkoně...skiník v plastboxu by se tam fakt mohl doslova uvařit, i když naháčci potřebují více tepla než chlupáči, zas tolik, kolik bude dneska, zase ne...my jsme naopak už ráno dali morčatům do klecí chladící bloky (zabalené do ručníku)...
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky