Anatomie, vlastnosti a barevné varietyCo myška potřebujeBydleníPotrava

RozmnožováníNemoceZacházení, péče, cestování a ochočení

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

FAQ

E-mail

Diskuze


Ostatní diskuze na králíci.cz

Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  


Info

Denipeni - 21.8.2017 08:15
Raven: děkuji za tip ;) :*

Raven - 21.8.2017 00:36
O U* by vám asi nejvíce řekla Karča (freedom). Prý je dost časově vytížená, ale rozhodně by stálo za to, to zkusit u ní.

Denipeni - 20.8.2017 19:35
Nehodlám se tu s tebou dohadovat a slovíčkařit i vzhledem k tomu, že U* pořád není "zmapovaný" a v podstatě to jsou všechno odhady :) o příspěvek níž píšeš, že genově U* sooty red není, o zbytkovém vlivu a podobných věcech je to pak na dlouhé diskuze :D Sable má jasně stanovené U/* v genotypu. To co tam U/* nemá, není technicky vzato sable (myšleno ne vyjádření stínování, ale samotný název barvy jako takové).

trishland - 19.8.2017 19:41
Jo, to jsem z toho fakt nepochopila. :D Jsem si myslela, že jde o celou barvu. ;) Nevadí, tak jsem si trošku zapsala. Snad už mi to došlo. :D

Měla jsem umbrousové sable, kteří měli ve stínování světle žluté chlupy u kořene i ty, co je měli úplně celočerné (a to i v jednom vrhu). U sooty jsem viděla jen ty, co měli tmavší špičky než kořeny - když se srst rozhrnula, bylo to hezky vidět. Ale jelikož existují i hodně tmaví sooty, kteří "převálcují" kdejakého umbrouse, beztak bude u nich možné také oboje. :/
Ale moc by se mi líbilo najít nějaký způsob, jakým by se dal sooty od sable poznat i v dospělosti ... nebo ještě lépe, jak sooty od red hned u miminka. ;) Jestli na něco přijdeš, určitě napiš.

Tak například biege a bone mají jiný genetický základ i když někdy mohou vypadat stejně. Naopak sable je dáno umbousem, který způsobuje ten a samý znak jak u klasických sable, tak u sooty redů - jen u nich je U* zbytkový a tak i méně výrazný ... proto je považuji také za stínové myšky. ;)

Denipeni - 19.8.2017 15:51
Trish: nejde o to, že vysvětluješ špatně :) ale vysvětluješ něco, na co se neptám :D
Ten jeden chloupek, to je to, o co mi jde. Jestli je rozdíl (na zádech nejpravděpodobněji) v barevnosti jednoho chloupku. Myslím tím, jestli je u kořene oranžový X tmavý, ve středu chloupku oranžový X tmavý a špička oranžová X tmavá. Jestli je rozdíl v barevnosti u sooty red a sable.
Tak teď je to už snad pochopitelné, o co mi jde :)

A pro mě je Sable barva s U/*.. přece nebudu fenotypově nepovedenému zvířeti říkat barvou, která se mu podobá, když geneticky je to jinak :) To můžeme rovnou extra světlé Beige říkat Bone ikdyž geneticky jsou na jiném základu..

Ale děkuji za neodbytnost a snahu vysvětlit to znovu a znovu ;) :D :*

Doufám, že s klubem klapnou i výstavy, bude to fajn, kouknout se na vícero myšáků z různých chs :)
- - - - -
A ještě jen poznámka, proč nad tím vlastně bádám. Né vždy se podaří vidět myšky už od miminka a chci být schopná sama si zkontrolovat barevnost (vzhledem k tomu, jak to s pojmenováváním chodí nejen u nás). :) Tak zjišťuji, jak na to, je-li to aspoň trochu možné :)

trishland - 19.8.2017 14:36
Deni: Sory, vážně nic vysvětlovat neumím - vím to. :D Tak snad:
Normální umbrous sable od sooty nebo red rozlišíš v dětství (umbrous vždy má nějakou tmavou barvu nahoře i když bude v dospělosti nestandardní, ostatní jsou čistě červení). Sooty od red rozlišíš až v dospělosti, ale pokud je hodně světlý, tak je to "o tom jednom chloupku", že někomu už připadá tmavý a druhý ho vidí stejně červený, jako je zbytek kožíšku. Pro odstranění posledních zbytků stínování jsou fajn prý výstavy, kdy může člověk porovnávat s ostatními "do jaké míry to jde vyčistit".
Ve zkratce:
RED = genově uu, červený od narození, červený vydrží i nadále (po přesnost počkat minimálně do 3. měsíce, jestli neztmavne)
SOOTY: genově uu, narozen červený, může ztmavnout až do podoby umbrous sable a nebo jen udělat lehký nádech stínu na zádech
SABLE: genově U*, rodí se hodně tmavý, do prvního měsíce může trošku zesvětlat po bocích (doopravdy barvu nemění, ale zdá se to, jak roste, že má více červené) a pak už zůstává stejný nebo tmavne
Tmavý sooty od umbrousáčka v dospělosti už rozlišitelný být ani nemusí a red od sooty zase v dětství = pro identifikaci genové výbavy je důležitý i věk.

Ano, holky (i kluci :) ) od Magdy (Senegy), NEjsou genově U*, když jako mimi byli čistě červení, tudíž se dají přes "pár" generací do čistých redů dostat, když budeš dobře vybírat mezi jejich potomky ty s nejmenším stínováním. Sable to sice jsou (sable = stínování), jak jsem psala, ale nemají umbrous gen, takže se dají nazvat sooty red ... česky ať už sazovitý nebo světlý / nepravý / nekvalitní sable nebo jakkoliv jinak, jde o to, že jsou pořád sable, u kterého může být plášť přes generace postupně vyselektován, když není dán majoritním genem U.

Povedlo se mi tentokrát? O:)

Denipeni - 19.8.2017 12:41
Trish: děkuji, jsi jediná kdo reaguje, přesto to pořád není odpověď na můj dotaz. Já toto vše chápu a chápu i to, že jdeš do detailu u Ay a nikoliv ee.. to ee jsem nadhodila jen kvůli tomu striktnímu, že to naopak nejde ;) jde, ale..
Jde mi o zbarvení jednoho chloupku (řečeno s nadsázkou), jestli jde rozlišit sooty red od špatně vybarveného sabla a nebo v podstatě i sabla. Jde přesně o to, jestli si toho jedince udržovat v chovu s cílem "vyčistit" red barvu nebo nikoliv. Ty informace od tebe jsou skvělé, ale pořád to neřeší to, po čem pátrám ;) V podstatě se holky od Senegy dají označit i za Red, protože se narodily bez pláště, aspoň u toho jsme pokročily, protože poprvé byly tebou označené jako sable, ikdyž v horší kvalitě ;)
Moc děkuji za vynaložené úsilí, vč. fotek ;)

A můj dotaz stále zůstává aktuální :D

trishland - 19.8.2017 11:48
Já spíše ale psala, že jsou tito dva redové rozdílní svým fenotypovým vývojem, než po genetické stránce (což samozřejmě také jsou). Když jsi to přečetla, tak pak i víš, že nějaké tvoje "u mladé myšky se může i red tvářit jako sable, ale s růstem zesvětlá", je v případě dominantní červené blbost. U Ay to funguje jen naopak, že z malého reda, se může vyloupnout nepravý sable.
Tím, že se tady v ČR ee nevyskytuje jsem myslela to, že se s ním nedá počítat, protože všechny stanice mají pouze Ay. Samozřejmě skrytý heterozygot je možný a množky tu recesivní redy taky mají, ale to je nám tak trošku na dvě věci. ;)

Takže teď mluvím jen o Ay - ee funguje trošku jinak:
Pokud má myšátko jako malé viditelný tmavý plášť, je to genový umbrous. Pokud se narodí jako čistý red, tak je bez umbrous genu - to však neznamená, že nemůže časem ztmavnout kvůli zbytkovým recesivním genům, které umbrous u jeho předků vyprodukoval.
A teď tedy z praxe (moje, i co jsem si zjišťovala praktické věci před začátkem chovu): zbytkový umbrous ("sooty red") není možné poznat okamžitě - vybarvuje se věkem jako třeba pointy. Uvedu příklad:
CCA 2 TÝDNY: http://www.trishland.cz/user/19182/upload/ftp_client/my%C5%A1ky/1.abc/A1/alfa-1.jpg
3 MĚSÍCE: http://img.kralici.com/mysky/alba/08d49c6488fa103dc0f7.jpg?a320
(snad ty odkazy budou fungovat)
Když fenotypový red začne tmavnout ještě před nějakým 3. - 4. týdnem života, pak doroste do normálního odstínu sable s jasným eumelaninovým pláštěm, u kterého lze rozlišit, co je to za barvu a bude v dospělosti od normálních umbrousů nerozeznatelný. Při pozdějším tmavnutí už nedosáhne plné barvy a zůstane mu jen takový tmavý přeliv na zádech bez identifikovatelného odstínu (viz. tvoje myšky od Senegy).
Zůstane-li myška do 3. měsíce červená, tak už na ní pravděpodobně žádný sableing nevyleze a je to jasný red - dříve se to s jistotou říci nedá (pokud to není myšátko z linie čistý red X čistý red).
Příklad rozdílu u prcků máš třeba u mého vrhu H (http://www.trishland.cz/chov-mysek/vrhy/1-abc/h1/) - první myšky jsou red, ale díky přítomnosti minorgenů z umbrousu s největší pravděpodobností začnou tmavnou do sooty red X praví sable jsou hodně tmaví a mají plášť už od malička hezky viditelný. Všeobecně lze říci, že každý sable má i nepravý sableing v kožíšku, takže kvůli tomu věkem (nejčastěji od 1. do 2. měsíce, někdy ale i do půl roku) též tmavne (například tvůj myšák z F vrhu z Auspicata leggada). Selekcí se dá ze skupinky sooty myšek udělat red, z pravých sableů nikoliv.

... Praktičtěji a konkrétněji to už asi neumím. :)
- - - - -
Jinak ještě příklad u dospělých myšek:

RED:
http://www.trishland.cz/user/19182/upload/ftp_client/my%C5%A1ky/%22ciz%C3%AD%22/Moonlight/belur-1.jpg

SVĚTLÁ SOOTY (jako mimi to bylo červené, začalo tmavnout později):
http://www.trishland.cz/user/19182/upload/ftp_client/my%C5%A1ky/%22ciz%C3%AD%22/Auspicata%20leggada/francis-1.jpg

TMAVÁ SOOTY (jako mimi to bylo červené, začalo tmavnout dříve):
http://www.trishland.cz/user/19182/upload/ftp_client/my%C5%A1ky/%22ciz%C3%AD%22/Auspicata%20leggada/forr-1.jpg

SABLE:
http://www.trishland.cz/user/19182/upload/ftp_client/my%C5%A1ky/%22ciz%C3%AD%22/Auspicata%20leggada/flavia-1.jpg
- - - - -
* u té ukázky dospělých koukej jen na rozložení pláště - odstín červené není u většiny dokonalý ;)

Denipeni - 18.8.2017 22:48
Trish: tohle všechno jsem si taky přečetla, vím, že genotypově je to jiná red, stejně tak nemá i takové problémy s obezitou. To že se nevyskytuje nevíme. A můj dotaz je přesně reakce na ten dodatkový text, který jsi doplnila. Proto mě zajímají zkušenosti z praxe ohledně zbarvení chloupku ;)
Takže děkuji za doplnění, ale toto vše je mi známo ;)
- - - - -
Právě ten rozdíl o "nepravém sable" mě zajímá, zda to lze rozeznat a zda to někdo u svých myšek vypozoroval ;)
- - - - -
Takže z praxe, prosím.. :D

trishland - 18.8.2017 15:48
Deni:
Red založený na "Ay" věkem jen tmavne do sytosti a vylézá mu případný zbytkový umbrous, který nebyl v mládí viditelný, nikdy ne naopak = na zádech prostě nesvětlá ... výjimečně na břiše, ale údajně je tahle "vada" dobře poznat u mláďat ještě před 3. týdnem života.

Jen recesivní red (genotyp "ee"), který tady není k dispozici, se obvykle rodí "fenotypově jako sable" a pak buď vybledne a nebo zůstane stínový - viz ten snímek z hiiret, který patří k ee red ... jestli jim budou někdy fungovat stránky, tak mrkni nejen na obrázek, ale i na ten text. Mělo by to být napsáno, pokud si pamatuji, i přímo v popisu fotky. ;)
http://hiiret.fi/eng/breeding/?pg=4&sub=3&ala=10

Já moc nevěřila, když všichni říkali, jak jsou sable těžká varieta a redové ještě horší, ale teď už to začínám chápat. Každopádně ale také hodlám o tuto barvičku vést válku s genetikou. :D
- - - - -
Hele, mně to teď načetlo ... popis u fotky - kopíruji, než se jim stránky zase zaseknou :D :
"Recessive (e/e) red doesn't look that red when young. These two could be mistaken for sable kids."

Koukám, že je tam i něco o rozdílu sable X red X "sooty red" neboli zbytkovém stínování / nepravém sable.

Denipeni - 18.8.2017 08:49
Trish: děkuji.
Proto se ptám na zbarvení chloupku, protože u mladé myšky se může i red tvářit jako sable, ale s růstem zesvětlá.
http://www.hiiret.fi/pics/windinthewillows2.jpg
Takže ono to stínování = sable není tak jednoznačné.
Těžké to bude, to každopádně, ale mám 2 možnosti, buď to vzdát a nebo to zkusit, volím tu 2. možnost. Je mi jasné, že to bude otázka třeba i let, ale kdyby to všichni hned vzdali, protože podmínky pro chov nejsou ideální, tak uznej, že bychom se asi nikam nedostali. :)

trishland - 18.8.2017 02:19
Deni: Jestli myslíš konkrétně ty myšky od Senegy, tak to jsou všechno sable (ať v lepší nebo horší kvalitě). Jsou po myškách s umbrousem, tudíž buď zdědili sami přímo U gen a nebo se jim stínování v první generaci nakumulovalo i přes genotyp uu.

Všeobecně je většinou uváděno, že při troše stínování, byť nekvalitního, se jedná o sable. Nekvalitní red, který nemá jednotnou barvu, je pořád jasně oranžová myška, jen se světlejším bříškem (viz B vrh od polských Moonlight).

U nás není moc možné redy chovat, protože po spojení s jinou myškou s největší pravděpodobností zase vznikne sable (většina self nebo tan přenáší umbrous) ... leda že bys chtěla zbytkový tmavý plášť z myšek s jasným uu genotypem postupně vyselektovat do čisté selfové podoby. Jinak nevím to jistě, ale holandské tricolorky jsou možná bez umbrousu.

Denipeni - 17.8.2017 13:28
Ahoj, jdu si za Vámi pro zkušenosti. Máte někdo vypozorováno na Sable a Red barvě, jestli se liší zbarvení chloupku (myslím u jedinců, kteří nemají ideální zbarvení - takže světlý sable vs. špatně vybarvený red) :) Co se mi podařilo zatím vypátrat, tak by mohl být rozdíl. Proto jsi jdu k Vám pro zkušenosti z praxe :) Děkuji všem za postřehy ;)

Raven - 3.8.2017 12:01
Trish - Jo, taky sem si pak říkal, že sem to napsal blbě :D

Beranek - Blabla je super, jsou i další servery a s hodně lidma se dá domluvit. Osobně sleduju asi všechny skupiny na FB a na hodně trasách mám vlastní lidi /viz web/.

Beranek - 3.8.2017 11:44
Nemo - Já jsem si několikrát nechala posílat myšky i přes hodné řidiče blablacaru. Jsou rádi, že utrží aspoň tu stovku a vezou pak jen malou krabičku. Zaregistruj se tam a zkus si najít cestu, která tě zajímá. Možná budou někteří ochotní myšku převést.
Přes Českou Poštu se většinou posílají jen bezobratlí...

trishland - 3.8.2017 09:32
Spíše než "bohužel", tak "naštěstí" ... vzhledem k zacházení s balíky by neměla asi ani šanci to přežít. Krom nepravidelných rozvorů, které hodně lidí nabízí, existuje i přímo "pošta zvířat", která rozváží o víkendech pravidelně po celé ČR, ale podstatně za vyšší cenu - http://www.dopravadrobnychzvirat.cz.

Raven - 3.8.2017 09:27
Nemo - Bohužel to je proti přepravním předpisům. Ale existuje spousta skupin na FB kde lidé převoz nabízejí.

Nemo - 2.8.2017 20:58
Dobrý den chtěl bych se zeptat můžou se myšky posílat poštou?

Raven - 2.8.2017 18:00
Brambi - Ono nejde o to, že je to o držku. Ty zvířata jsou tomu díky evoluci "přizpůsobená". Problém je v tom, že to co nás dělí od množíren je sledování linií. Před 3. měsícem se nedá poznat v podstatě nic. Není to jen o velikosti, ale také o imunitě, stravovacích problémech, alergicích, systémových onemocněních atd. Pointa je v tom, že stejně jako u mnoha jiných zvířat jsou mladí jedinci daleko silnější. Jejich čerstvý imunitní systém skoro do 3 měsíců zakryje většinu zdravotních problémů a velká část s nich je dědičná. To je to čemu se říká "selektivní chov". Není to jen o výběru ušatých obrů s dokonalými znaky jak si mnozí myslí.

Brambi - 2.8.2017 15:33
Já souhlasím s Nickem.
Samici nekryji před 3tím měsícem a poslední krytí max ten 10tý měsíc, pokud samice už mladé měla.Jinak mi to přijde celkem o "držku" krýt před 3, nebo po 10tým měsícem. (Nemluvim o prvorodičkách)
Archív diskuze | Alba uživatelů