Než pořídíme králíčkaRady pro první týdnyVýchova a ochočeníSoužitíEshop

JídelníčekBydleníRozmnožování a péčeAnatomiePlemenaVeteriny

Nemoci

Diskuze

Inzerce

Galerie

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Otázky

Testování kosmetiky na zvířatech


Všichni používáme nějakou tu kosmetiku, někdo v menším, někdo ve větším množství. Všechny výrobky a všechny použité přísady se musí testovat. Dříve probíhalo testování pouze na zvířatech - z této skutečnosti je jasné, že nelze jednoznačně říci "nepoužíváme ingredience testované na zvířatech, pouze nepoužíváme ingredience, které se na zvířatech nově testují" (a tuto skutečnost na dotaz zodpoví málokterá firma). Existují dva způsoby testování - na zvířatech nebo alternativní metody. Jak která metoda probíhá zde nebudu popisovat, to se v případě zájmu můžete dočíst asi na všech internetových stránkách, které se touto problematikou zabývají, pro příklad uvedu alespoň dva odkazy:
http://www.differentlife.cz/pokusy01.htm
http://www.spolecnostprozvirata.cz
Toto téma je propojené i s vegetariánstvím, nošením kožichů a věcí z kůže (kůže je v podstatě oholený kožich a je zvláštní, že dost lidem kůže narozdíl od kožichu nevadí). Ale opět je to o každém z nás, co si zvolí mazat na obličej, nosit na sobě, jíst, pít (některé firmy vyrábějící kosmetiku testovanou na zvířatech mají ve svém sortimentu rovněž potraviny). Také je docela fajn podporovat český trh a kupovat české výrobky.

Každý člověk má jinou představu, pokusím se tu načrtnout několik možností:
1) Konečný výrobek netestovaný na zvířatech - v tomto případě jsou vyhovující všechny níže uvedené firmy, kromě těch v seznamu - Firmy testující na zvířatech.
2) Požadujete i netestované ingredience - v minulosti bylo veškeré testování na zvířatech povinné, takže toto jde splnit velmi těžko a nevím o žádné firmě, která to na 100% splňuje (což neznamená, že není). V tomto případě je nejlepší kupovat výrobky od firem, které se většinou uvádějí jako netestující, což v praxi znamená, že používají suroviny, které se testovaly v minulosti a nepoužívají nově vyvinuté přísady, které se nechávají na zvířatech testovat. Mimochodem oblíbený chyták některých firem je tvrzení, že ona firma netestuje výrobky ani použité přísady, ale o skutečnosti, že používá přísady, které nakupuje jinde a o kterých ví, že testováním na zvířatech prošly, „taktně“ mlčí...
3) Žádné živočišné přísady - nebo alespoň přísady, kvůli kterým při jejím získávání zvířátko nemuselo trpět – doporučuji dát si tu práci a najít si na internetu, co která ingredience ve složení znamená, a nedůvěřovat slepě výrobci. U některé dekorativní kosmetiky na výrobku složení není, ale občas se dá sehnat na internetu, případně si její o složení napište výrobci.
4) Bez synteticky vyrobených přísad - toto splňuje pouze tzv. přírodní kosmetika, ale opět doporučuji důkladně prozkoumat složení výrobku a zjistit si, co která složka znamená .. čistě přírodní kosmetiky je velmi málo.

V dnešní době je trend tvrdit o spoustě výrobků, že jsou čistě přírodní, a když se člověk podívá do složení, občas se nestačí divit. Otázkou je ale co je přírodní a co není - vlastně i takový parafin, který se v kosmetice hojně používá, pochází z přírodního zdroje – z ropy.
Co se živočišných přísad týče, také to není jednoduché, pro příklad konkrétně z DM drogerie mi na mailový dotaz odpověděli, že do svých vlastních výrobků nepoužívají žádné přísady z mrtvých zvířat, přitom jsem ve složení jejich mýdla našla sodium tallowate, což je hovězí lůj (v mýdlech hojně používaný). U jiné přísady mi dříve nebyli na 100% schopní sdělit, že je tato přísada vyrobená synteticky, pouze stále opakovali, že nepoužívají přísady z mrtvých zvířat a že tato přísada se z živého zvířete získat nedá. Nebo třeba Oriflame, také uvádí, že nepoužívají ingredience z mrtvých zvířat, přitom jsem v jejich nabídce pro dealery viděla „luxusní“ desky z pravé kůže. Takže pokud opravdu trváte na kosmetice bez živočišných přísad – čtěte složení.

Většina uvedených výrobců se zaměřuje na přípravky na obličej, tělo a vlasy, pro lepší orientaci napíšu do závorky, zda má ta která firma v nabídce i dekorativní kosmetiku nebo úklidové prostředky.

1) Firmy, které netestují na zvířatech a jejich výrobky neobsahují žádné, nebo minimální množství synteticky vyrobených látek, rovněž by neměly obsahovat živočišné přísady ze zabitých zvířat.
- výrobky od těchto firem seženete v zelených lékárnách (občas i v klasických), v obchodech zaměřených na zdravou výživu nebo na internetu - některé z firem mají vlastní internetový obchod, případně jsou internetové obchody zaměřené na přírodní kosmetiku. Nechci tu žádný zvýhodňovat, takže uvádět nebudu žádný...

Alverde* (vlastní značka DM Drogerie)
Botanicus
Cosmetics Karl Hadek
Divoká kosmetika
Dr. Hauschka (i dekorativka, zubní pasty)
Ecover (úklidovky)
Herbline
Lavera
L´Occitane
Logona (i dekorativka, zubní pasty)
Montagne Jeunesse
Nobilis
Phytomer
Urtekram
Weleda (i zubní pasty)


2) Firmy, které netestují své výrobky na zvířatech

Amway
Barekol*
Body Basics (i dekorativka)
Bourjois*
Clare* (i dekorativka)
Clarins of Paris
Clinique Laboratories (i dekorativka)
Dead Sea Magic
Dedra (úklidovky, prací prášky – Senza)
Dermacol*
DM* - drogerie markt (jejich vlastní výrobky – Balea, Alverde, dekorativka S-he, úklidovky Denk Mit, zubní pasty Dontodent, dámská hygiena, ...)
Dr. Popov
Dr. Scheller (Manhattan Cosmetics)
Estée Lauder
Eva Cosmetics* (i zubní pudry)
Freeman (jejich výrobky by neměly obsahovat žádné živočišné přísady)
Gabriella Salvete* (dekorativka)
Green Line*
Green Mama*
Hartman Rico*
Hennecolor* (barvy na vlasy)
Chopa (i úklidovky, jejich výrobky by neměly obsahovat žádné živočišné přísady)
Mary Kay (i dekorativka)
Nivea
Oriflame (i dekorativka)
Revlon (i dekorativka)
SaraLee (Ambi Pur, Kiwi, Catch, Radox, Clinomyn, Sanex)
Setuza*
Swiss Herbal Beauty


3) Firmy, které testují své výrobky na zvířatech

Avon Cosmetics
Colgate-Palmolive (Lady Speed Stick, Mennen Speed Stick)
Coty (Rimmel, Miss Sporty)
Dr. Scholl´s
Johnson & Johnson (Clean & Clear, Neutrogena, Carefree)
Kimberly-Clark Corp. (Kleenex, Huggies, Kotex)
Procter & Gamble (Braun, Duracell, Gillette, Max Factor, Oral-B, Clairol, Iams, Vidal Sassoon, Pantene, Head&Shoulders, Always, Tampax, Old Spice, Jar, Mr. Proper, Pampers, Kamill, Blend-a-med, Camay, Azurit, Bold, Lenor, Moher, Tix, Ariel, .....)
Reckitt Benckiser (Veet, Woolite)
Sally Hansen
SCA Hygiene (dámská hygiena)
Unilever (Sunsilk, Signal, Cif, Axe, Dove, Rexona, Organics, Lux, Domestos, Dove, Timotei, potraviny – Rama, Lipton, Flora, Knorr, Hellmanns, Hera, Algida, Perla, Magnum, ...)
3M (Post-It, Scotch)


* - hvězdičkou jsou označeny veškeré firmy, od který jsem informaci o testování získala na základě e-mailu a nebo jsem čerpala z informací uvedených na jejich stránkách. Jinými slovy zde je to hodně o důvěře, na základě zkušeností jsem nejradši, když tu kterou firmu objevím na seznamu Pety nebo jiné společnosti zabývající se touto problematikou, protože ne všichni výrobci dávají seriózní informace....

L´oreal – sporná to firma. Nejčastěji převládá informace, že její dceřiná společnost Maybelline používané ingredience ani výrobky netestuje na zvířatech, ale ostatní výrobky firmy L´oreal (Garnier, Lancome, Redken, Vichy) mohou používat ingredience testované na zvířatech.

Jestliže jste nenašli vaší oblíbenou značku, často stačí zadat její název do vyhledávače spolu se slovem zvířatech, pokud neuspějete, napište svůj doraz výrobci (většinou ty testující neodpovídají). Jestli máte nějakou firmu nebo informaci na doplnění, budu ráda, když se o ní se mnou podělíte.
Vzhledem k nestálosti těchto údajů a u některých značek i k častému měnění názoru berte prosím tento seznam pouze jako informativní.
Pokud vás toto téma zajímá víc, je hodně internetových stránek s podrobným a často aktualizovaným seznamem, např. www.peta.com

Zdroje: internet, e-mailové odpovědi od výrobců, tištěné seznamy od společností zabývajících se ochranou zvířat.


Autor: Martina
Copyright © 2006
www.kralici.cz