od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Prosinec v roce 2013
 • Zobrazuji 366 zaznamu.
 • 1.12.2013 16:54Krysénka
  prosím vás, ta výstava potkánků bude v Lužánkách na Lidické??
  1.12.2013 17:49Sankari
  Krysénka: Ano, v zámečku v parku.
  1.12.2013 17:56Krysénka
  Sankari: ok, děkuji za odpověď :)
  1.12.2013 18:05utahraptor
  Už jste si objednali? Právě vyšlo druhé číslo elektronického časopisu věnovaného potkanům :) Exkluzivně s návodem na prima vánoční dárek ;)

  http://www.facebook.com/casopisPOTKAN
  1.12.2013 18:44Krysénka
  Sankari: ok, děkuji za odpověď :)
  - - - - -
  omlouvám se, ono se to znovu odeslalo, jsem na mobilu.... ;)
  1.12.2013 21:58Efča
  utah - určitě,velmi pěkně udělané
  - - - - -
  Každý začátečník by to měl číst povinně
  1.12.2013 22:32Percy
  Mam ponekud nejapny dotaz, ale nebylo by mozne inzeraty typu "hobby stanice nabizi" rovnou mazat? Minimalne tu horsis ci kolik jmen si chce jeste vymyslet...
  1.12.2013 22:53Efča
  Percy - možná bylo kdo ví,ale již zde zkušení si stejně u nich žádného potkánka neobjednají - mají své stálé osvědčené chovatele.Maximálně jim "padne za oběť" nějaký nezkušený nováček který stejně koupí "levně" u nich nebo v obchodě. A kdo i z nováčků se zajímá blíže,pochopí..
  - - - - -
  ... i když inzeráty typu -potřebuju se "TOHO" zbavit mluví sami za sebe..
  2.12.2013 00:40Percy
  Efca mas pravdu, jen nekdy nestacim zasnout nad drzosti takovych ehm "chovatelu". Ja bych se stydela a chodila kanalama.
  2.12.2013 15:01Ošla
  Mně teda na inzerci vadí, že se lidi neumí podepsat.
  2.12.2013 20:29Efča
  Percy - já např. neodsuzuju lidi co mají občas nějaký vrch a vědí jaká zvířátka na sebe mohou pustit. Já byla u Svazu chovatelů rok oficiálně . Ale - za prvé byl trošku problém s uchovňováním,tady výstavy jsou nejblíže v Brně a samozřejmě ne vždy když potřebuju zrovna uchovnit. Musela bych extra jezdit asi do Prahy. A za druhé jsem měla problém se znaky-mě se nejvíce líbí ( a tím pádem mívám :-) ) originílní znaky.Což samozřejmě neodpovídá standardu :-). Takže jsem občas měla jen mimča s VP,ale skončila jsem i s tím poněvadž jsem neměla nervy na nové majitele.To víš, je to jako tvoje děti a nerada se loučíš a když už musíš tak máš trauma z toho aby se dobře měli,aby s nima hezky zacházeli,aby je betýrali, aby měli pěkné podmínky...no však víš o čem mluvím. Tak už "jen" muchlám :-)
  2.12.2013 20:37Percy
  Efca vim vim. Nervy mam u kazdeho vrhu. Me apriori VP chov nevadi, pokud ma smysl, ale konkretne ona Horsis uz me vazne zveda ze zidle. Je rozdil VP chov a muck muck mnozirna.
  2.12.2013 20:42Efča
  Percy - no všimla jsem si :-) Víš my se na ni můžem...ale nezkušení naletí raz dva
  2.12.2013 20:45Percy
  a pak vyderacne inzeraty typu jinak to dame hadovi... Chudaci pak ta zvirata.
  - - - - -
  Efca prave. Jim stací Ch a stanice a je vymalovano. Je to defacto podvod.
  2.12.2013 21:05Efča
  No tak tyto vyděračské inzerátyb taky miluju- když zbydou,musím si je prostě nechat,co je na tom těžkého k pochopení?
  - - - - -
  Jo ještě nedávno jsem měla razítečko,ale už jsem ho zrušila (CHS Veselý potkánek) :-)
  2.12.2013 21:34utahraptor
  Efča: Nevymlouvej se, v Brně je posuzovatelka potkanů, neregistruje se jen na výstavách :P
  2.12.2013 21:46Efča
  utah - jo jo teď už jo,ale já už nyní jen "muchlám" :-)
  Bohužel nám zas ubrali tisícovku na výplatě a kdo ví jak to bude od února. Takže žádné uchovňování, žádné výstavy,budu ráda, že budou mít myšounu co baštit.
  - - - - -
  A to jsem uvažovala, že bych nyní do Brna přihlásila Pepinku (Hryzalčina Farani) a Wilíčka (Wilex ze Svahu)- bohužel finance jsou takové jaké jsou a tak jim za to raději koupím nějaké papáníčko.
  - - - - -
  Oprava - Willey Ze Svahu
  2.12.2013 22:50KlaMa
  Dobrý večer, mám větší problém. Mám omylem potkani parecek...a nehodlám se ani jednoho vzdát...dostala jsem je na začátku září. Jelikož byli ještě malí tak jsem je nechtěla oddělit a myslela jsem že ani nebude důvod vycházejí spolu velice dobře. Bohužel mi samice "nečekaně" zabrezla což neni takový problém ja mám dost lidi co potkany chtějí a chodím i do chovatelskeho kroužku kam je můžu odložit...ale spíš mě děsí to zabreznuti hned po porodu...nevadilo by mi kdyby měla mláďata 4x do roka...ale ne každý měsíc chudinka...zase se mi nechce samec odstavovat na porad když jsou takový kamarádi...a kastrace mi přijde krutá...myslíte že strčí odstavení jen na určitou dobu nebo musí být fakt odstaven samec furt? Jsem z toho zoufalá...
  2.12.2013 23:36ja už nemužu
  KlaMa: si dělaš legraci nebo neumíš přemýšlet a číst
  3.12.2013 00:03Marcie
  KlaMa: Jsi li odpovědná, tak samečka odděl od samičky. Až se to narodí, odchovej vrh, nech si z vrhu samičku a samečka. V pěti týdnech vrhu odděl samce od samic a zařiď odběr mláďat novými majiteli, dej syna k otci a dceru nech s matkou. Budeš mít dvě skupinky, 2 + 2 potkany, potkyši nebudou samotní a budou všichni spokojení. A ty budeš v klidu, nebudeš muset x krát zařizovat a domlouvat co s vrhem. Čím víckrát je samička březí a odchovává vrhy, tím víc jí to vyčerpává a mohla by zemřít velmi brzy. Pamatuj na to. Říká-li ti něco etika a slušnost vůči zvířeti, tak to pochopíš. Pokud odpovědná nejsi a chceš mermomocí trápit tu samici porody 4x ročně nabo i víckrát, tak pro tebe slušnou odpověď nemám.
  - - - - -
  KlaMa: Mimochodem, samce od samičky poznáš tak, že samec má výrazná varlata a samička je nemá, navíc má samička struky na mléčné žláze na břiše a je to vidět při pozornějším pohledu. Při odstavu vrhu ( v pěti týdnech věku) již pohlavní rozdíly uvidí i blbec. Pokud sis vzala "omylem" samečka a samičku, tak ses buď vůbec nedívala nebo to byla mláďata příliš mladá na to, aby laik poznal co to je za pohlaví, kulky u potkaních samců jsou výborně poznat už ve třech týdenech věku, ale v této době má být mládě ještě u mámy na mléce. A trhat mládě od matky takto brzo je zavrženíhodné.
  - - - - -
  KlaMa: Nehledě na to, že tvoji potkani nejspíš budou sourozenci ze stejného vrhu, a ty bys je chtěla křížit. Inbreeding nepatří do rukou laika a nepatří na zvířata s neznámým původem! Jinak se můžeš dočkat nemocných mláďat, s vrozenými vadami atd, protože inbreedingem, laicky řečeno, spojuješ stejné alely, a to i ty špatné. A dvě špatné alely v jednom mláděti znamená velký problém.
  3.12.2013 06:53Sankari
  Marcie: Nenamáhej se, určitě je to jen nějaká provokace. Samice nečekaně zabřezla, když byla neustále se samcem? :-) (Nebo už se na 1. stupni ZŠ neučí, jak se dělají děti?)
  3.12.2013 09:48Misicinka
  KlaMa: samice je chudinka pokud má mláďata 4x do roka, vem si, že 21dní je březí, 35 dní odchovává a pak potřebuje mít také nějaký čas na regenaraci, což měsíc rozhodně nestačí.. Nech si jednu samičku a jednoho samečka z vrhu, samičku dej k mámě, samce dej k tátovi a obě pohlaví od sebe odděl !! - pokud jsi milovník zvířat a máš je ráda, určitě nechceš, aby se trápili (odložením v chovatelském kroužku opravdu potkánci kvaltní život nezískají, nehledě na to, že tě časem pošlou někam, když jim tam budeš každou chvíli nosit 15 potkanů)
  3.12.2013 12:18Danaa
  uvažuji o chovu podkana a zajímalo by mě,jestli při toulkách po bytě vykonává potřebu kdekoliv,nebo jestli chodí k sobě do terárka
  3.12.2013 12:37Misicinka
  Danaa: Potkanů ne?
  potkani do terárka nechodí, jelikož je pro jejich chov nevhodné, chodí do klece :)
  3.12.2013 12:52zuz
  Zdravím, Neví někdo o nějaké kleci na prodej vhodné pro potkánky? Díky
  3.12.2013 17:21Nely
  Danaa- Pokud uvažuješ o chovu tak já tedy uvažuji kolik ti asi tak může být,,podkana" taková hrubkano nevadí potkani se chovají v klecích ne v teráriích takže pokud chceš začít chovat potkany doporučuji si vše o nich dobře přečíst potom dojdeš k závěru že se chovají v klecích :-).
  - - - - -
  zuz- Dobrý večer, skus napsat spíše do inzerce tam se ti určo někdo ozve, také hodně inzercí je na bazoši :-)
  3.12.2013 18:50mahdis
  Nakouknu sem jen občas, ale docela zírám, co se tu objeví za příspěvky :))
  Milé děti (předpokládám, že jde o děti?), pokud se rozhodnete pro nějaké zvířátko, je dobré si nejprve o něm něco přečíst a pak až se ptát...
  3.12.2013 20:02senega
  BRNO - objednávám Eypy, odesílám objednávku ve středu v noci. Větší náklad k vyzvednutí kousek za Brnem, menší věci jsem schopná dovézt přímo do Brna.
  Kdo potřebuje ohledně něčeho poradit, klidně se ptejte, mám s drtivou většinou produktů osobní zkušenost, akorát prosím o trpělivost, zítra sem na 14h v práci a na mail/sem se dostanu tak jednou dvakrát a jen na mobilu, pak až večer - to už budu odepisovat normálně.


  Majdaz@centrum.cz
  www.eypy.cz
  4.12.2013 17:48DexterMo
  Ahoj mám dotaz, chovám potkany mam oddělené samce od samic vzdálenost asi jeden metr. Samci i samice nekoušou a jsou čistotní a přátelští dnes ráno jsem ovšem našel mrtvolu devíti měsíčního samce a pěti měsíční samice ostatní potkani jsou roztěkáni samice agresivní, stravu dostávají pravidelnou zrní, ovoce, maso. Potřeboval bych poradit, jestli mate s tímhle někdo nějaké zkušenosti?
  4.12.2013 20:11Efča
  DexterMo - no tak to je záhada když byl každý (předpokládám) v jiné kleci.Možností mnoho,jedině pitva.
  4.12.2013 20:15Marcie
  DexterMo: Vypitvat, včetně bakterky, virologie (i když už je to asi docela dlouho). Napadá mě možnost otravy nebo nějaké infekce v chovu. Ale takhle "baj voko" těžko říct...
  4.12.2013 20:38Loreta
  taky už mají vaše potvory mikuláše? ja jim dneska dala buráky a hned je louskaly a prali se o největší :D jsou to mršky :)
  4.12.2013 21:14Efča
  Loreta - ježííši já b ych úplně zapoměla na buráky,ještěže jsi mi to připoměla ,hlavně, že jsme byla dnes v obchodě.No ještě k nim dostanou banánek :-)
  5.12.2013 11:43františek
  Anetka12- já mám super doktorku,která se specializuje na drobné zvířectvo. potkanům dost rozumí. A už jsem i zjistila proč. Měla totiž 4 potkanice. Na kašlíček mi předepsala takové kapky. Dala mi to do malinké injekce s tím,že mám vždy do napáječky přidat jednu čárečku. Zabralo to téměř okamžitě.
  - - - - -
  Tak jsem včera byla na tom natáčení s Honzou Musilem.
  Je to fajně posrané a já naštvaná,tak jsem si to jako vůbec nepředstavovala. Bez toho aby se mě předem zeptal,na co se mě má jako ptát,tak mě hodili na ostro bez přípravy před kameru. Ve finále je to půlka reportáže blekotání skoro o ničem. třeba co na to můj přítel a jiné nesmysly,co nemají s potkanama nic společného.
  Akorát co mě nejvíce pobavilo bylo,když se zeptal,kteří z nich koušou :-D asi chovám krveláčné šelmy nebo co. Tak jsem řekla,že samozřejmě ani jeden,že to jsou vymazlení mazlíci. A že ať si vezme mojeho nejoblíbenějšího a vrazila jsem mu do ruky Frantiprdlo.
  Samozřejmě,že miluju všechny stejně,ale František je můj první potkan.
  - - - - -
  jo a asi mě potkanáři umlátí,protože jsem byla z toho,že jedeme bez přípravy naostro tak vykolejená,že jsem si spletla bezsrstého potkana a místo Sphynx jsem řekla Fuzzy. Tak se všem dodatečně omlouvám a budu asi chodit kanálama nebo co. Takový trapááás.
  5.12.2013 14:49Kája
  Ahojky neví tady někdo z vás kdy je poslední termín na objednání z Rodentia.cz.. aby se to stihlo pod stromeček?
  5.12.2013 18:19utahraptor
  Kája: Proč se neobrátíš přímo na mejl rodentie? Tam ti řeknou přesně do kdy jsou schopní dodat... jinak sem chodí Mišičinka :)
  5.12.2013 20:01Kája
  utahraptor: díky, vůbec jsem si toho kontaktu nevšimla, jedu přes mobil
  5.12.2013 20:07Efča
  františek - v pohodě... :-) :-)
  - - - - -
  Tak jsem s dnes nasmála.Potkala jsem paní co si nedávno pořídili potkánky a jsou u nich unešení. Ovšem hezké bylo jak mi paní líčila jak mladý jedl nějakou buchtu či bublaninu a ona jak otevřela dveře tak vidí, že se klučina cpe a z druhé strany té buchty visí potkánek a cpe se taky..to mě fakt pobavilo
  5.12.2013 23:37potky
  Ahoj všichni chovatélé :) mám dotaz nevíte někdo o nějakém šikovném programu na evidenci skupin a jejich vrhů ? rad bych si vedl agendu v pc. Díky
  6.12.2013 09:45Navel
  potky: já používám http://www.zooeasy.com/en/ ale na skupiny to asi moc nebude, spíš na jednotlivce
  6.12.2013 13:25potky
  díky za návrh zkusím ho kdyby jste nekdo mel nejaky dalsi jiny navrh tak piste ;)
  6.12.2013 16:52Teri18
  Ahojte,chtěla jsem se jen podělit o jednu zkušenost se sprejem SunLitan. ( http://egerallatorvos.hu/kepek/termekek/nagy/SunLitan%20PA-Zink%20spray150ml.JPG )
  Nevím jestli ho už někdo používal,ale mě ho prodla veterinář po tom,co jsem k němu přišla s potkánkem,který měl na břiše vykouslou díru asi centimetr v průměru-byla už i trochu zahnisaná,protože se mi o kluky stará mamka a nevšimla si toho. (Dal mi samozřejmě na výběr i možnost zašití,ale rozhodlo jsem se z různých důvodů nezašívat ránu). Nicméně místo toho mi dal tento sprej a vřele ho doporučuji. Během týdne se rána krásně zatáhla a teď už má Ryan na břiše jen malý stroupek. :))
  6.12.2013 20:04Anetka12
  Ahojky jak se máte?Mohu se zeptat může být potakn,,postižený?" protože Pišta nedokáže udržet rovnováhu a divnně chodí a už taťkvi vypadla z ruky a před chvilkou málem spadla ze stolu naštěstí jsem ji chytila.:)
  6.12.2013 20:44utahraptor
  Anetka12: A nemá taky hlavu nakřivo? To je známka zánětu ucha nebo mrtvičky, či jiných zdravotních problémů - měl by ho vidět veterinář a co nejdříve.
  6.12.2013 20:45Anetka12
  utahraptor:ne nemá jen má blbou rovnováhu
  6.12.2013 20:47utahraptor
  Anetka12: Jenže ta blbá rovnováha je většinou důsledek poškození rovnovážného ústrojí - často právě tím zánětem nebo u starších zvířat mrtvičkou. To tkahle po netu nikdo neodhadne, potřebuje, aby ho viděl veterinář.
  6.12.2013 20:49Anetka12
  utahraptor:To jo no,ale jsou ji asi zhruba 1-2 měsíce není to tím třeba když byla menší?
  7.12.2013 04:52utahraptor
  Anetka12: Prosím tě, co chceš vlastně slyšet? Tvá myš má problém, ten je potřeba řešit, a jediný, kdo ho může řešit, je veterinář...
  7.12.2013 10:33Anetka12
  utahraptor:Dobře.....
  7.12.2013 14:27Nelik
  Ahoj, vrátil se nám svrab, prosím poraďte, kde seženu Stronghold.. Náš veterinář ho nechce dát, kolik za něj dám ?
  - - - - -
  On si totiž myslí, že to nezabírá.
  - - - - -
  Haloooooo... :(
  7.12.2013 16:07Navel
  Nelik: tak jiný veterinář. Bohužel volně prodejný není. Tak řekni, že to chceš pro kotě, ne? cenu bohužel nevím, kupuju velká balení, ale řekla bych tak kolem 300 Kč ten kotěcí
  7.12.2013 18:39Efča
  Stronghold jedině an veterině,jak uvádí Navelka,řekni,že to máš pro kotě.Stojí okolo tří stovek.

  Doufám,že všichni co jeli do Brna na výstavu,dojeli v tomto počasí v pořádku.
  7.12.2013 22:26Luu
  Ahoj poradíte mi prosím..včera jsem si přinesla domů potkaní samičku (od chovatele). Všimla jsem si že má takové větší bříško(kulatější).Mám obavu aby nebyla březí. Narozená je podle inzerátu 21.10.... je možnost že bude březí?
  7.12.2013 22:54Efča
  Luu-Potkaní samice pohlavně dospívá ve stáří kolem 6 týdnů.
  - - - - -
  Nejpozději v tuto dobu je nutné oddělit samičky a samečky
  8.12.2013 08:06utahraptor
  Luu: ano, ta možnost tu je, máš tu samičku od koho konkrétně? Od registrované chovatelské stanice? Nebo od nějakého množitele?
  8.12.2013 11:11Lejdyna
  Fotky z Vánoční z výstavy v Brně http://skodna.rajce.idnes.cz/Vanocni_vystava_potkanu_Brno_2013

  8.12.2013 13:34Luu
  utahraptor: vzala jsem si ji od nějaké slečny z hradiště. Nevím právě jestli chovala samečky a samičky odděleně. Ale jinak to je aktivní holčička :D A ještě se chci zeptat mám chodit s potkankou i na nějakě prohlídky k veterináři? nebo jen když bude nemocná? Děkuji
  8.12.2013 15:43Nelik
  No jo, ale tenhle veterinář je náš známý. A jiný - bydlíte někdo okolo Krumlova ? Nevíte, kde je tam veterinář ?
  8.12.2013 16:04Nelik
  Holky, nebo kluky ?
  8.12.2013 17:24Efča
  bjkg - ale to je přeci jednoduché :-) :-) Třeba po nějakém člověku kterého máš rád (a),po nějaké slavné postavě,můžeš vymyslet nějaké jméno co se Ti líbí..nebo se mrkni tady de sekce Jména-tem je tolik jmen,že bude stěží vybírat :-)
  8.12.2013 20:10utahraptor
  Luu: Na veterinární prohlídky jen když bude nemocná, slečna z Hradiště asi chovatelka nebude, chovatelé neprodávají potkany samotné a ani nakryté. Radši se připrav na to, že nemusela oddělit včas sourozence a máš samičku nakrytou...
  9.12.2013 13:26Kitty
  Pochmurný Kvíkal zoufale shání (genového) minkového nebo platinového kluka - prcka ze zdravotně ověřené linie jako kámoše k našemu nováčkovi. Za každý typ i z plánovaných vrhů předem díky :)
  9.12.2013 14:03Adéla
  Holky čím podestýláte? hobliny se mi neosvědčily,při dvou dětech a psech jsou neustále všude.Asan je poměrně drahý a zapáchá stejně jako ty hobliny.peletky jsou nic moc,tak jsem přešla na skartovaný papír a ten se mi zdá zapácha hrozně brzy-cca po dvou dnech.Podotýkám potkanky mám prasátka :D
  za odpověddi děkuji
  Adéla
  9.12.2013 15:11Kawalski
  adéla. po 30ti potkanech v ložnici, třech dětech v baráku a psovi jsem spokojená s hoblinama profibed. jsou veliké, takže se výrazně méně ( skoro vůbec ) nevyhazují z klece, nenachytáívají se na ponožky ani na psa a hlavně jsou bezprašné, což pro nás alergiky astmatiky je paráda. a dovážejí je zadarmo domů, takže i cenově vyjdou o hodně levněji, než klasické hobliny z obchodu. potkani jsou psokojení taktéž, dá se to pohodlně nosit v hubě do sputníků nebo na patra :-D
  9.12.2013 15:34Jana H
  Chtěla bych napsat že když čtu inzeráty od holek co dávají potkany zadarmo nebo za symbolickou cenu s poznámkou ne pro hady tak bohužel na 80% tomu tak je,Znám osobně pána co chová plazy a kupuje vše v Praze a v okolí co je zdarma nebo levné má ještě kamaráda který jezdí na Brno a do Jižních Čech.s odběrem mu pomáha i jeho přítelkyně.Bere myši,potkany,morčata,králíky apod.Sám se chlubí že mu krmení vydrží za pár korun na půl roku dopředů.
  9.12.2013 16:44Kitty
  Jana H - nemáš jména nebo maily? Pomáhám s adopcemi a tomuto se člověk bohužel neubrání :(
  9.12.2013 17:31Jana H
  Veřejně tady jména dávat nechci.Nechci aby pak byly problémy s dotyčným.Jen na meil.
  9.12.2013 17:35Navel
  nevím no.. neznám hadaře, který by si vymýšlel pohádky o mazlíkách kvůli 40Kč - a pokud napíše někdo a chce těch potkánků víc než dva, tak je snad jasný, že v tom bude nějaký háček..
  9.12.2013 18:44Sankari
  Taky se mi to zdá divný. Kvůli potkanovi, kterýho dostane na burze za dvacku, by nejel kilometry, to by ho doprava stála víc. Sice vím o chlapovi, který se "ujal" pár koťat a štěňat, to je ale kvůli hmotnosti potravy cenově někde jinde.
  - - - - -
  A půl roku dopředu? Že by je tak dlouho ještě krmit, čistil, staral se o ně? To by si je rovnou mohl odchovat sám a nemusel by jezdit někam do tramtárie.
  9.12.2013 18:48Navel
  Sankari: přesně tak ... joo něco jinýho je, když někdo shání modrý dumbo rex samce, aby je naházel do Tček a měl zajímavější barvy, ale to už je jiná kapitola. Hadařům se to absolutně nemůže vyplatit.
  9.12.2013 18:58Sankari
  To je takový ten teoretický strašák, realita je ale někde jinde. Zrovna za chvíli jdu na teraristickou "schůzi", schválně se chlapů zeptám, jestli je někdy napadlo vzít si zvíře od mazlíkáře, pokud je tedy neměli u nosu.
  A chce to trochu myslet, když mi někdo napíše, že si vezme zadara celý vrh, tak je asi na mazlení nechce :-)
  9.12.2013 19:55Kitty
  Sankari - my udáváme hlavně králíky a když už se s tím někdo zachraňuje a ochočuje, tak je to vůči těm lidem pak blbý..
  9.12.2013 20:32Efča
  ...no třeba je půl roku nekrmí,možná je zamrazí...
  10.12.2013 04:37Pajda
  Ahoj, mám takový dotaz, skoro rok a půl, zverimexáč po operaci zubů a zánětu v celkové anestezii asi týden od operace dostává jakoby epileptické záchvaty... Začne sebou nekontrolovatelně škubat, pak jakoby ztuhne jako mrtvola v křeči a po několika minutách těžkého dýchání se opět rozhýbe. Nemáte zkušenost? Veterinář žádný problém nenašel, v ordinaci záchvat nepředvedl a když si není jistý, nechce do něj cpát diazepam a fenobarbitaly. Je to už starší pan potkan.
  10.12.2013 07:05Kometa
  Pajda: zkušenost nemám, ale podle popisu to fakt zní jako epilepsie - celkem "předpisové" záchvaty... Ono epilepsie se může objevit v jakémkoliv věku a operace může být docela dobře spouštěčem... stejně tak to můžou být třeba nějaké změny na mozku (nádor) atp...
  10.12.2013 15:34františek
  Vánoční výstava a fotky jsou luxusní. Škoda,že jsme tam nebyli. Ale zase jsme byli v Hradci králové na natáčení s Honzíkem Musilem,až to bude aktuální tak pošlu link. Prý nějak 11.1 2014 TV Polar. Pořad Mazlíčči. Jsem asi nervóznější,jak moji potkyšci.
  10.12.2013 20:27Efča
  Pajda - narkoza může být spouštěčem epilepsie. Jde pak o to jestli jen v pooperačním stavu nebo již trvale.
  františek- Tak ten program tu nemám,škoda...
  10.12.2013 21:00Pajda
  Tak Žolíček měl v noci od těch 4 hodin opakovaně silné záchvaty, kolem 5té už nebylo znatelné, kde jeden záchvat končí a druhý začíná a než jsem sehnala odvoz na veterinu tak po té 5té hodině mi v náručí a pohledem upřeným přímo do očí vydechl naposled. Snad ho něco tak strašného za duhovým mostem nebude trápit. Děkuji za Vaše názory, bylo to až moc rychlé, možná díky věku, taky se pořád neusadil se stěhováním, které proběhlo před měsícem, stále se v novém domově necítil a samozřejmě zánět a následná operace zubů tomu taky přidala, i když se zdálo, že se se vším popral výborně. Moc mi chybí!!!!!!
  10.12.2013 21:02Efča
  Pajda :-( :-(
  10.12.2013 22:27johanka
  Pajda: drz se :´(
  11.12.2013 14:22Pavla
  http://www.ceskatelevize.cz/porady/1176221164-uvolnete-se-prosim/206562222000022/ narazila jsem na toto.poslední host chovatelka potkanů Eva Drimlová
  11.12.2013 16:39oumi
  před časem se tu řešil inzerát: zvirata.bazos.cz/inzerat/28799781/Potkanci.php
  každý inteligentní člověk si i podle telefonu najde, komu inzerát patří a jsou i lidi, co nepotřebují mít potkany za 400,- stačí jim obyč. bezpapíráci, mimochodem, taky Vám tady dámy nebudu nadávat že jste totální krávy, protože nerozumíte morčecí genetice, protože já ano, bohužel u Vás potkanářů se člověk rady nedočká...
  11.12.2013 19:20Maggie
  oumi- Potkany s PP nalezneš i za 200, jako je prodává tato "hobby stanice".Mimochodem myslíte si že normal. ChS potkany chovají jen pro peníze? vlastně je každý vrh stojí celkem dost, třeba i ten "přiblblý" papír, zatímco tato slečna potkany množí bez zájmu o genetiku nebo neznalá zbarvení předtím prodávala potkany jako "prodám potkany po šedo-bílé matce a černém otci". U papíráka máte jistotu,že jeho rodiče, prarodiče atd. neměli vrozenou přenosnou vadu a že vám potkánci týden neuhynou na tu či onu nemoc.
  11.12.2013 19:26Petr
  Pajda :-(
  11.12.2013 20:47Marcie
  oumi: Pokud slečna neovládá základní genetiku pro střední školy a přesto chová, pak chci vidět její empirické podklady k liniím, které vede. Ale pochybuju, že nějaké empirické podklady má, kolik let už chová, kolik zvířat má doma, kolik generací již má zmapováno z obou stran? Získání takových podkladů, aby byly v chovu k něčemu dobré a směrodatné, trvá pěkných pár let a pěknou řádku potkaních generací. Pak bych jí možná začala říkat chovatel...ale chovatel bez znalostí genetiky je chovatel žijící za France Klacka. Mendel dal světu genetickou lopatu, ale dnes má svět už bagr. Tak kde to žije? A je opravdu vidět její zájem o to, co dělá... ty vymyšlené barvy...co takhle kdyby se přišla podívat na nějakou výstavu potkanů, tam se může v poznávání barev cvičit od rána do večera. Ono přečíst si něco na netu a pak říct, "jo ten potkan vypadá podobně, tak to bude ono" a hotovo. No chtěla bych vidět tu lilu, kde tam vidí... V programu výstav jsou přednášky pro začínající chovatele, možnost ptát se zkušených chovatelů, učit se. No jo, a do žádného klubu přeci takoví lidi nikdy nepůjdou, to by museli zaplatit členský poplatek a řídit se chovatelskou etikou, že ano... Ale né, to tihle lidé nedělají, oni totiž sežrali moudrost světa a jen oni mají ty nejúžasnější potkánky za nejúžasnější super cenu, a k čertu s nějakými papíry, na co že... no nekupte takové žvížátko, když je tak pěkné a levné. Takovým lidem totiž stačí informace, že děti nenosí čáp, ale že je udělají tatínek s maminkou. Tak hurá, tady máme nějakou samici, to bude máma, a tady máme nějakého samce, to bude táta. A dělejte co umíte, dětičky budou úplně nejmuck, nejúžasnější. Vždyť je stačí nakrmit a pomuchlat. Jednoduché jako facka. Stačí že máma je Myška- šedobílá, a tatík je Myšák černý s bílým břichem, co víc byste chtěli vědět, že. Prosím vás, lidi, poslouchejte se někdy....
  Mimochodem, lze sehnat potkana z chovatelské stanice klidně za 150 Kč a občas i zadarmo, jen za záruku dobré péče. Ano i za 400 Kč koupíš, ale tam už to záleží na varietě, barvě, znacích, předcích. Jako po zvířatech z importu nebo po výstavních šampionech prodávat mláďata za 200 Kč je sakra kontraproduktivní. To by chovatel za chvíli musel střelit i vlastní boty, aby měl zároveň co do huby sobě i svým potkanům. A rady se od nás dočká každý slušný člověk, co se slušně zeptá. Ono se ne nadarmo říká, že potrefená husa vždycky nejvíc kejhá....
  - - - - -
  Lidičkové, nevíte zda někdo z potkanářů pomáhá organizovat ty adopce pokusných zvířat (viz inzerce), něco jak byl před rokem nebo před dvěma, teď nevím, projekt "Sněženky do kapsy"? Ptám se proto, že já a Marek můžeme pomoci s případnými převozy Brno- Mohelnice- Moravská Třebová- Pardubice- Hradec Králové- možná Praha.
  11.12.2013 21:08Efča
  Pavla - jo viděla jsem,mám od Evči nahrávku.Jsem byla vysmátá jak ten Kraus ty malé prcky pořád hrnul po tom stole jako vrchcáby (a to Evča říkala,že se choval jako profík poněvadž se jich děsně bál :-) ). A úžasná byla paní Šuláková. Já při opakovaném pouštění vždy čekám na tu scénku kdy se tam jen mihne její prst a udělá ťuk do potkánka.Prý by si je pak vzala klidně i domů :-)
  - - - - -
  Určitě doporučuju všem kdo to neviděl (hlavně nováčči) aby se podívali - je to petfektní.:-)
  - - - - -
  Oumi a co potřebuješ?
  11.12.2013 21:22Kawalski
  marcie stejná paní, jako minulé ročníky, ale jelikož je na mateřské, tak asi nemá moc čas to stíhat :( já od ní čekám mail už druhý týden, kdy bude převoz. napiš jí na koz@email.cz simona pejřilová ;-) já byhc jednoho do prahy převést potřebovala, například :-)
  11.12.2013 21:39utahraptor
  oumi: My ale nechováme morčata, takže je nemnožíme a tudíž genetiku morčat jaksi nepotřebujeme, za to když někdo chce chovat potkany, tak by měl mít chovatelskou stanici a genetice rozumět. A ne, nemusí je prodávat za 400 s PP. Aspoň ty barvy kdyby sis přečetla pořádně, žádnou "bůvolí" nemáme, o tom, kolik tam máš splácaných barev ani nemluvě, pokud je to z jednoho vrhu, je to sviňsky nakryté, pokud je to z více vrhů, tak tomu říkám teda "hobby chov"...
  - - - - -
  Mimochodem, jestli má někdo CHS morčat normálně registrovanou pod ZO, tak tím, že nechová potkany podle pravidel chovu určených ÚOK drobných hlodavců, se vlastně dopouští chování proti pravidlům... :)
  11.12.2013 21:50Marcie
  Kawi: No právě, že v inzerátu je uvedeno, že do pátku je utratěj a je tam uvedený na kontakt jen mail, to je trochu pomalý způsob komunikace na to, že mají jen dva dny, já bych nejradši zavolala... Já bych hlavně chtěla vědět, kolik jich ještě zbývá neudaných. Napadl mě způsob, že bychom se domluvili s chovateli a mazlíčkáři, že bysme zbylé potkyše vzali k sobě a zkusili je dát do adopce svépomocí. Přes chovatelské stanice, kamarády a tak...
  11.12.2013 22:07Kawalski
  marcie: pokud jsi organizačně schopná to obvolat, tak začni ;-) já byhc hledání čísel, otravování lidí a podobně nedala, telefonování je pro mě stresující až fobická záležitost. ale jsem schopná tu pár bělob dočasně ubytovat, než se najdou majitelé ;-) jen by mi je někdo musel dovést, co konce příštího týdne mám neschopenku, takže byhc mohla až toho 23 prosince, pro ně odjet někam na hlavák nebo do centra prahy :-/
  11.12.2013 22:56Marcie
  Kawalski: No organizačně schopná doufám trochu jsem :-D Nerada otravuju, ale dotyčný dal inzerát, tak evidentně chce být otravován. Tak proč to nezkusit. Ti potkani z laboratoře jsou svým způsobem hrdinové... Tak proč se trochu nestarat. Mě připadá nesmyslné utratit zdravé zvíře v plné síle jen kvůli tomu, že laboratorní zvířata se dle legislativy utratit mohou. A já když můžu, tak ráda pomůžu. Našla jsem telefonní číslo, paní Pejřilová má dle googlu i jakýsi hotel s pečovatelstvím pro zvířata a tam jsem našla číslo, tak snad bude aktuální. Ráno na to číslo zkusím zavolat a uvidím, snad se dovolám...
  - - - - -
  Kawalski: ale děkuju, že jsi se nabídla na dočasnou péči:-)
  11.12.2013 22:57Navel
  Marcie: no ze zákona se musí pokusit ta zvířata nabídnout a udat do zájmových chovů - takže možná ani otravovaní být nechtějí, jen to prostě udělat musí
  11.12.2013 23:00Marcie
  Navel: Ano, máš pravdu, musí je nabídnout, ale mohou ta neudaná po nějaké lhůtě utratit. Ale když čtu tyto webovky: http://www.animalservice.estranky.cz/ tak mám pocit, že tato paní chce opravdu pomoct. Ne jen naoko odbýt to nutné...
  11.12.2013 23:03Navel
  Marcie: jj, to jen mě tak napadlo.. aby vy jste se tady nevysilovaly hurá akcí a na druhé straně nebyl někdo, kdo jen plní povinnost.
  11.12.2013 23:23Marcie
  Navel: ano, to chápu. Jsou i tací lidi, bohužel...
  11.12.2013 23:23oumi
  reakce přesné jak jsem čekala :-( nevidím nic špatného na tom mít chov potkanů bez pp a bohužel, když člověk zachrání pár potkanů od množoně, co je má v +5 stupních na hovnech, není se čemu divit, že se rodí různé barvy, pokud vím, tak i v chs jsou barevné vrhy, ale to nemá smysl řešit, jak řekla jedna moje kamarádka, potkanáři co mají chovky, tak to je horší jak sekta, bohužel měla asi pravdu
  11.12.2013 23:39Efča
  oumi - zachránit je jedna věc a množit je dál je věc druhá.Pokud někdo je ochoten je mít doma,ještě neznamená, že je bude množit.
  A název sekta ve mě vyvolává tedy pocit fanatických úchyláků ,což mi tu, vskutku zas nejsme.Tak pozor na slovíčka .To by museli být morčatáři potom taktéž sektoví.
  11.12.2013 23:42oumi
  prosím admina aby vymazal můj příspěvek, nebudu se nijak vyjadřovat, bude to lepší
  11.12.2013 23:52Misicinka
  oumi: pokud jsi chtěla udělat dobrý skutek a zachránit potkánky z nevhodných podmínek,nevidím důvod na nich dál odchovávat, jelikož ty potkani toho mají za sebou pravděpodobně dost a ani nevíš jejich předky (nejen kvůli genetice barevných linií, ale také kvůli geneticky podmíněných nemocích, apod.), pokud jsi chtěla chovat potkany, bylo by opravdu rozumnější zainvestovat do vhodných zvířat s potenciálem pro další chov, nastudovat si genetiku a etiku chovu potkanů.
  Ano, i v ChS se rodí různobarevné vrhy, ale vždy v rámci barevné linie, tzn. že např. ruská modrá a béžová v jednom vrhu je nepřípustná kombinace.
  Tady Ti lidi rádi poradí, ale pokud budeš tvrdit, že my jsme "krávy, které nerozumí morčecí genetice", nediv se, my morčecí genetiku nepotřebujeme, protože nemáme ambice v chovu morčat a neplánujeme chovat morčata s PP ani si udělat hobby chov morčat jen tak pro zábavu, věnujeme se chovu potkanů, naleznou se mezi námi odborníci na potkaní genetiku, na potkaní zdraví, na potkaní stravu, prostě na potkany... Pokud by někdo z potkanářů chtěl chovat morčata, věřím, že by si vše nastudoval a registroval se do příslušné diskuze...
  Pokud chceš s něčím ohledně potkanů poradit, tak se neváhej zeptat, ale neurážej ;)
  - - - - -
  oumi: tady nejsme na fb, aby každý vesele mazal své výroky, protože mu najednou nepřijdou vhodné, když člověk něco řekne nebo veřejně napíše, měl by si za tím stát...
  11.12.2013 23:56Marcie
  oumi: Množit zvířata pocházející od množitele, to ti jako přijde normální? To i v útulku, když si jdeš pro krásnou čistokrevnou nekastrovanou fenečku, musíš podepsat papír, že na ní nebudeš odchovávat štěňata. Asi na tom něco bude, nemyslíš? A že tito potkani nešli přes útulek, je jedna věc, ale to další zacházení s nimi je věc druhá. Slušný odpovědný člověk si to uvědomuje a řídí se tím v praxi. Pokud chováš morčata a toto schvaluješ, jsem ráda, že tě neznám a doufám, že tě nikdy nepotkám, protože bysme si asi nic hezkého nepověděly.
  12.12.2013 00:02oumi
  Misicko, já si za tím stojím ,ale nemám náladu obhajovat tu svůj chov a poslouchat narážky. Nikomu jsem neřekla, že je kráva, jen jsem dala přirovnání. Nikoho jsem urazit nechtěla. Jen že hned si uděláte negativní obrázek o člověku, když o něm nic nevíte a místo toho aby mi někdo napsal, že taková barva se v čr nevyskytuje, děláte tu ze mě, ale i z jiných blbce. Jen proto jsem se ohradila. Bohužel nikde na netu jsem nenašla pořádný vzorník barviček, abych našla ty svoje. Potkany z množírny jsem brala maličké a z druhého konce republiky si sehnala nepříbuzné. Vybírám to co se mi líbí a genetiku samozřejmě už studuji, kdo ji zná, ví, že to není otázka týdne, kor když zná genetiku např. morčecí a králičí, jsou tam jiná písmenka, tak se to trochu motá. To je vše, dál už reagovat nebudu.
  12.12.2013 00:10Misicinka
  oumi: ta barva se ale v ČR vyskytuje, je to buff neboli buvolí, blbce z Tebe nikdo nedělá, pokud jsi registrovaná pod ZO, máš určitě přístup k potkanímu standardu popř. k oficiálním webovým stránkám pro chovatele potkanů pod ZO, jak psala Utah, pokud jsi registrovaná pod ZO CHMH, měl by schváleným pravidlům ÚOK odpovídat nejen Tvůj chov morčat, ale i Tvůj chov potkanů
  Pokud Ti jde o určení Tvých potkanů, ano, "vzorník" neexistuje, jelikož barvy hodně ovlivňuje způsob nafocení a barva pozadí, pokud chceš poradit, pošli mi kvalitní fotky Tvých zvířat na můj email
  chsmouseville@email.cz a já se Ti pokusím poradit
  Přesto prostě pořád nechápu, jaký smysl chovu má vzít si z jedné množírny potkany a z druhé množírny na druhém konci republiky si vzít nepříbuzné a nějak to dávat na sebe, když je mnohem jednodušší si pořídit kvalitní zvířata s rodokmenem, se známými předky, známé barvy, navíc od chovatele můžeš počítat s poradenstvím a pomocí při výběru dalších chovných zvířat, základem dobrého a kvalitního chovu jsou kvalitní zvířata, přeci si nemůžeš myslet, že zvířata z množírny jsou dobrým základem pro chov? pokud jde o peníze, náklady na pořízení potkana je ta nejmenší výloha, člověk musí počítat s kvalitním krmivem a veterinární péči
  mohu se zeptat odkud potkaní genetiku studuješ? Jelikož na internetu je spoustu ne úplně přesných informací
  12.12.2013 00:12Marcie
  Oumi: No jo, začít množit a pak se teprve učit... To je jako když bys psala bestseller, ale přitom neuměla abecedu... s takovýma jako jsi ty nemá vůbec cenu se bavit. Ty si říkáš chovatel? Že ti hanba dovolí vůbec tohle z pusy vypustit! A jak tu říkala Utah, aby ses nedočkala kárného řízení V ZO.
  12.12.2013 04:09Efča
  oumi - nikdo nikdy by ti neporadil tak aby tím trpěla zvířátka, pouvažuj zda náhodou by zde dotyční také nemohli mít pravdu..
  12.12.2013 08:30utahraptor
  oumi: Nejprve studovat genetiku, pak se pouštět do odchovů, je na tom něco složitého?
  - - - - -
  Já už jsem z těch lidí vážně unavená...
  Kolik jich přijde s tím, že by se rádi pustili do chovu potkanů, a zeptají se, co by si měli zjsitit, naučit se, jak získat chovná zvířata...
  A kolik jich přileze s tím, že množí potkáňata jak na běžícím pásem, bez ladu a skladu, barvy nebarvy, zdraví nezdraví... a že jsme všichni blbí, protože jsme sekta...
  12.12.2013 13:36Marcie
  utah: a co teprv kočkaři, ti jsou potom co, když potkanáři jsou sekta. Kočkaři jsou schopní ti nadiktovat v kupní smlouvě značku krmiva, které musíš kočce od nich dávat, jsou schopni nadiktovat ti i konkrétního veterináře, za kterým máš chodit, jsou schopni ti nadiktovat, že kotě musíš každých 7 dní vážit a výsledek vážení přeposílat chovateli a tak dále :-D A pak že my jsme sekta, když jen chcem, aby se chovalo odpovědně na geneticky slušných zvířatech a aby naše odchovy šli slušným lidem. No jooo, bacha na nás :-D Takové potkanářské woodoo :-D
  - - - - -
  Efča: Tak jsem se dovolala paní Pejřilové, hrozně ochotná a milá paní. Ještě je nezadaných 7 potkaních samců a 15 samiček. Výdej musí proběhnout přes tuto paní, jinak ti zvíře nevydají, když je to s ní domluvené, tak dobrý. Výdej na zvířetníku je zítra od 8 do 10 ráno + přes víkend a v pondělí ještě možnost přímo přes paní Pejřilovou (na víkend se už zvířata ze zvířetníku ústavu musí vystěhovat a budou nejspíš u paní Pejřilové doma). Jedná s různými soukromníky a s útulkem Tibet, zda by si nevzali do depozita ta zbylá zvířata, doma toho má už víc než dost + malé dítko, takže pro ni je to dost záhul už při současném stavu. Každá pomoc je dobrá, takže byla nadšená, že chceme pomoct.
  Prosím chovatele a mazlíčkáře, kteří se chtějí připojit, dát dočasný domov některému potkyšovi nebo králíčkovi, případně dát domov trvalý, tak se ozvěte na tel: 723 284 041 paní Simoně Pejřilové. Pokud telefon zrovna nezvedne, je zaneprázdněná svou dcerkou a stačí písnout SMSku, jakmile bude mít chviličku, zavolá nazpět a ráda se domluví s každým, kdo by chtěl pomoci.
  12.12.2013 14:41Kawalski
  marcie: jak ířkám, dočasku v činčile elox větší můžu nabýdnout, klidně i pro samice, ale jen dočasku, pouštěné moc nebudou. jednoho samce chci já, to už jsem se simonou domluvená.
  ale opravdu je někdo musí dovést, vlakem 20min ze smíchova nebo 30min z hlaváku, pak asi 15min pěšky, autem z práglu kousek. já marodím bez vycházek ( zápal plic ) a přítel dnes až do vánoc odjel na školení do olomouce.

  tibet ti je vzal? i když jsou plní těch psů z pozďátek? tak to kloubouk dolů, já jim pro jistotu ani nepsala.
  - - - - -
  nabídnout :-O
  12.12.2013 16:52Delfes
  oumi- ano některé ch.s. mají barevné vrhy. Dokonce i barvičky, které na sebe tak docela nepatří. Obvykle za tím ale bývá nějaký chovatelský cíl. Např. dostat určitý typ srsti do jiné barevné linie. Ch.s. ale v takových případech dále zvířata do chovu nedávají a doma si čistí linie do kterých si přinesli to, co potřebují. V takových případech je to spousta chovatelské práce. Pro začátečníky jsou tady pak právě čisté linie, aby věděl co chová a nemusel si informace cucat z prstu.
  12.12.2013 18:05Kája
  Marcie: Tak já se hlasím s nabídkou pomoci, mohla bych si vzít 5 potkyšků a to nastálo, ale je tu menší zádrhel, Brno mám až na druhým konci republiky a moc dobře si nedokážu představit jak bych cestovala, takže kdyby se našel nějaký převozník pro Kawalski tak já už bych si do Prahy pro myšulátka dojela. Jo a ještě bych se ráda zeptala jestli je dobrý nápad k mým 3 potkyškám dávat najednou 5 nových.........sice jsem už párkrát seznamovala, ale nikdy né takový počet. Sice chci pomoct, ale nerada bych aby to bylo na úkor holčiček.
  - - - - -
  Jo ještě bych měla asi dodat, že bych si vzala holčičky.
  12.12.2013 18:16Marcie
  Kája: Máš SZ
  12.12.2013 18:17Krysa Vasilisa
  Kawi, já bych ti je přivezla. Kdyby někdo potřeboval převoz Praha- Mladá Boleslav- Česká Lípa a vše po cestě, jezdím každý týden.
  12.12.2013 18:54Marcie
  Kája, Kawi: Takže Lavakna jede teď v sobotu na Slovensko a zpět, zastaví se cestou zpět v brně. Teď jsem s ní mluvila a domlouvala to. Pošle mi časový plán, dle jízdního řádu vlaků. Tkaže adopce může proběhnout takto. Předání v Praze nebo v Roudnici nad Labem.
  12.12.2013 20:03Petr
  Právě mi v rukou umřela Čirůvka.
  - - - - -
  http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=9476
  12.12.2013 20:20Kawalski
  marcie: to bude doma přítel, zeptám se oh, jeslti by byl ochotný pro ně v sobotu do prahy zajet ;-)
  12.12.2013 20:32Efča
  Petr :-( :-(

  Marcie a bereš si nějakého? Já bohužel nyní nemůžu,možná tak za rok, dva...
  12.12.2013 21:56Nevi
  Nabízela jsem dočasku v Praze, nevím, jestli se to sem dostalo...
  12.12.2013 22:12Marcie
  Efča: No já nevím, spíš záleží na Markovi. Je možné, že si nějaké zvíře oblíbí, případně že něco neudaného zůstane u nás a pak je to jasný... Tak předběžně s tím trochu počítám... Ono u mě při skoro třiceti zvířatech se už jeden dva navíc ztratí. Jen je horší, že nevím, zda by skoro dospělého samce přijal můj alfa klece :-/ Bols, náš alfa, je pěkný bouchač a třičtvrtě kila živé váhy co nejde pro facku daleko. Nově příchozí mimina mají vždy týdení řeholi než se kápo uklidní:-/ A zas nechci obsazovat natrvalo rezervní klec, tu mám vyhrazenou na akutky, hlídačky a rekreačky, případně početnější odstav. Ale uvidí se, kdyby to zůstalo u mě, tak je přece na mráz nevyhodim :-)
  - - - - -
  Nevi: Dostalo se ke mě. Jen bych potřebovala, kdyby se zapojili i Brňáci. Marek je v Brně sám a už máme na zítra objednaný odběr 6ti samiček s tím, že jsem vykomunikovala převoz k novým majitelům. Ale šest zvířat jednoho pohlaví je momentálně maximum, co Marek pojme do klece. Leda by se angažovali i další Brňáci, aby nějaké další zvíře dostali Lavance v sobotu do vlaku směr Praha. Já to všechno organizuju na dálku z Moravské Třebové.
  12.12.2013 22:14Efča
  Marcie - jo to chápu,ale docela to zní tak,že tomu sama neveříš, že by u vás nějaké to zvířátko nezůstalao :-) :-)
  No dospělého samečka bych asi neriskovala k dospělákům klukům. Však uvidíš jak to půjde.Alůe vem raději dva-aby případně nezůstal sám.
  12.12.2013 23:02Marcie
  Efča: Však u nás určitě nezůstane sám. Za dva týdny si jedu pro mimčo, a navíc stejně budu brát asi dva nebo tři k sobě do depozita, tak záleží na tom, kolk jich udám dál... Ale to se ještě musím podomlouvat zítra. Třeba se během dnešního odpoledne ještě nějací lidé se zájmem o adopci ozvali přímo opaní Pejřilové. Budu s ní mluvit zas zítra ráno, ať vím aktuality.
  12.12.2013 23:27Kawalski
  efča: já u těhle zvířat nikdy neměla problém se zapojením do smečky ;-) oni jsou tak nějak...submisivní? přizpůsobiví? ani holky ani klučina, prostě přidáš a tak nějak jako by tam byli odjakživa :-) taky budu dávat jednoho kluka mezi 11 dalších do jedné klece, kde se to mlátí pubertou nebo bojema o vůdcovství, ale počítám, že zapadne jako po másle
  13.12.2013 08:54Eby
  Áááá už se taky těším na jednu adoptovanou :)))) Jen budeme muset odložit jiné plánované mimi na později...
  13.12.2013 18:22Letrie
  Teď vážně nevím, sice mi přijde super poskytnout fajn domov potkanovi, který si to opravdu zaslouží, ale mám strach, jak by na něj reagovali moji tři dospělí kluci. Doteď se občas prohání v kleci a upevňují si své pozice, dost se bojím, aby toho chudáčka nějak nešikanovali. Kdybych měla mimča, tak asi neváhám, ale takhle... Navíc kdybych chytla zrovna nějakého lehce dominantního klučinu, asi by se mi to řezalo v kleci od rána do noci a bohužel nemám možnost adoptovat potkany dva a mít dvě klece. Fakt nevím...
  13.12.2013 18:27Terufka
  Jsou tam ještě volné nějaké samičky, nevíte někdo?
  13.12.2013 18:31Marcie
  Terufka: Momentálně jsou všechny zamluvené, ale lidé mají lhůtu do pondělka si je vyzvednout. Prý se každý rok stává, že se někteří už neozvou a nevyzvednou, tak v pondělí budu k sobě stahovat vše, co jim ještě zbude. Tak prosím vydrž, jsi v pořadí. Ale dnes ráno byli volní poslední 4 kluci, tak kdo by rád kluka, pište nebo volejte paní Pejřilové
  13.12.2013 18:34Potkanek2
  Dobrý den,
  chci se zeptat, máte někdo zkušenosti s chovatelskou stanicí HappyRats? Je spolehlivá?
  13.12.2013 18:35Kája
  Eby: heč, já jich budu mít 5, ale nevím jak to vysvětlím doma, ještě nic nevědí :-)
  13.12.2013 18:36Marcie
  Potkanek2: Začínající chovatelka, sem tam trochu tápe, ale když neví, tak se zeptá, tam kde je potřeba. Jinak domluva s ní je bezproblémová, takto spolehlivá opravdu je.
  13.12.2013 20:11CZpavinka
  Nevíte prosím někdo o potkaních miminkách, holkách, které by byly k odběru do Vánoc ještě v Brně?
  13.12.2013 20:33Marcie
  CZpavinka: přímo v Brně nevím o žádné ChS, která by teď měla mimča, ale můžeš zkusit ChS Mouseville, mají teď mimča a sem tam jedou předávat prcky i do Brna, tak by to stálo za zeptání. Odkaz tu: http://www.chsmouseville.cz/
  Případně slovenská ChS EzelloharRat, také teď mají mimča a občas má možnost přes převozníka transportovat mimi do Brna, třeba by někdo od nich měl zrovna před Vánocema cestu. Odkaz tu: http://www.potkaniky.sk/
  13.12.2013 20:38CZpavinka
  Marcie mouseville nemá k odběru holčičky, jsem s ní v kontaktu. Samej kluk jako buk. Na ty druhé stránky se podívám. Děkuji
  13.12.2013 20:52Marcie
  CZpavinka: Aha, tak to jsem nevěděla, ale Lukyho klíďo zkus, myslím, že tam ještě nějaké holky má ve vrhu VP 25. Jednu samičku z toho vrhu mám doma a je naprosto úžasná v povaze, pusinkovací zlatíčko a tulítko, takže doporučuji :-)
  - - - - -
  Tak já pro dnešek mizím, dobrou noc všem :-)
  13.12.2013 21:45johanka
  i z Ostravy obcas jede nekdo do Brna:)
  chs Bebecha, chs Percy, Iletis, Mures Noble, Ddus..
  zkus, no..
  13.12.2013 21:59Kawalski
  není tu někdo, kdo by ty pokusníky kluky dokázal dopravit do olomouce? příští pátek večer byhc měla převozníka olomouc-praha, ale museli byste mu to dodat přímo k vlaku a čas by byl tak nějak orientační, protože ani on neví, kdy pojede :-/
  13.12.2013 23:21Maggie
  Kawalski- Jen teoreticky. V Olmiku bydlím, takže bych mohla taťku překecat (a to nevím jestli se povede), aby je vzal...Ale ta šance že by byl ochotnej je tak malá :(...ráda bych pomohla, ale fakt nevím
  13.12.2013 23:36Kawalski
  maggie ot je v pohodě, tátu do brna pro potkany nehoň ;-) ale děkuju alespon za tu ochotu pomoct,. jsi hodna ;-)
  13.12.2013 23:56BohemiaF
  Zdravím Vás, potřebuji poradit, se sestrou jsme si pořídily dvě potkanky, dá se říct, že máme každá svoji. Měli jsme samečka, se kterým co jde o spřátelení nebyl problém, třetí den už jsme byli nerozlučná parta. Se slečnama je ale problém, proto Vás prosím, zda má nekdo zkušenosti, jestli byste mi mohl/a napsat e-mail (Dogy.12@seznam.cz) a já napíšu detaily o situaci? Děkuji předem :-)
  14.12.2013 11:02Maggie
  Kawalski- Já bych ho tam nehonila :D...ono je možné, že pojede kolem nebo že pojedeme do Ikei, takže to by nebyl takový problém to ukecat :)
  - - - - -
  Nebo přesněji problém by bylo jen to, aby ti potkani mohli do pátku zůstat u nás...
  14.12.2013 12:20Kawalski
  maggie zůstat u vás a pak od odpoledne od večera čekat, až vám převozník napíše smsku, kde a kdy mu je máte předat. to je moc komplikované, on ten převozník pojede do olomouce podruhé v životě, nezná to tam, neví kdy tam skončí, takže příliš neznámých pro jednoho rodiče ;-)
  14.12.2013 15:03Maggie
  Kawalski- stejně by to dopadlo tak, že bych čekala já a taťka by mi furt volal jestli jsem je předala :-D...Je škoda, že taťka byl ve čtvrtek a pátek v Praze, no...ale zase je možný, že tam pojede...navíc mě hrozně štve ze se školou letos nepojedeme do Prahy na vánoční trhy. To by to pak někdo mohl vyzvednout na staromáku nebo někde a pak donést k vám ...
  - - - - -
  Kawalski- no a navíc v pátek nemám co dělat, takže by mi to tolik nevadilo...
  14.12.2013 17:47Teri18
  Ahojte,mám takový problém. Před třemi týdny mi umřel jeden ze tří potkánků a ti zbylí dva se nesnesou (i když do teď byli v pohodě) a pořád se perou o dominantní postavení. A docela dost se koušou. Nechce se mi je natrvalo nechávat od sebe,protože mi nepřijde,že by to bylo pro ně dobré. Chtěla jsem se zeptat jestli je postup stejný jako když se do skupiny přinese nový potkan?
  14.12.2013 17:53Kawalski
  teri18 dokud se nekoušou vyloženě do krve, tak se jenom perou o alfu, takže nechat být. do krve neznamená občasné škrábnutí tu či onde nebo poranění oka, to je prostě náhodné zranění, ddo krve je že jeden druhému třeba prokousne krk nebo po něm vyditelně jde a chce ho zabít. ovšem nepředpokládám, že by tahle situace nastala, když doteď byli v pohodě, to se spíš perou o to postavení ve smečce ;-)
  14.12.2013 17:58Teri18
  kawalski-no ten mladší tomu staršímu prokousl břicho. Mám trochu strach,protože se vždycky do sebe pustí,naježí se, hrozně piští a převalují se přes sebe. Ale jenom v kleci. Když je dám třeba na postel nebo deku,tak si sebe navzájem nevšímají.
  14.12.2013 19:48Marcie
  Teri18: Prokousnuté břicho je klasika. Starší potkan si podřizuje mladšího, tak ho dupe pod sebe a obrací ho na záda a mladší má jiný názor a jak se snaží vymanit, tak kousne tam, kde má zrovna čumák, tedy staršímu potkanovi pod břichem... Za účelem toho, aby mladší utekl z dosahu. Nikoli proto, že by mu chtěl ublížit škodolibým způsobem. Modelový příklad. Jde o vyjasňování nového postavení. Vyzbroj se desinfekcí a případné kousance čisti, hned jak je objevíš. Nerozděluj je, za pár dní to budou mít vyřešené, jen to chce trochu trpělivosti.
  14.12.2013 22:53Kometa
  Konečně jsem se dokopala nahrát fotky z minulého víkendu. Je jich jen pár a jsou hrozné, ale jsou :) http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=9753
  14.12.2013 23:45Misicinka
  Teri18: popremyslela bych nad porizenim dvou prtat, pokud kluci "bojuji o hierarchii", mohli by prtata pomoct v lepsim rozlozeni hierarchie
  15.12.2013 12:21Teri18
  Děkuji za rady, doufám,že se brzy uklidní a dohodnou kdo je kápo :))
  Misicinka-no vzhledem k tomu,že kluci byli tři,tak uvažuju,že na nový rok pořídím nového prcka :)
  15.12.2013 12:57Kája
  Tak holčičky z VFU jsou doma a ubytovaný. Jsou nádherný a zlatý, dost se bojí, ale to nevadí to přejde. Pár mňaminek, nějaký to ťuťuťu ňuňuňu a do půl roka z nich budou mazlinky. Kdyby se někdo chtěl kouknout na prozatimní ubytování (sice trochu skromné, ale láskyplné :-)) tak přidávám odkaz http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=9754
  15.12.2013 13:07Kawalski
  vím kde je inzerce, ale pro jistotu: nepojede někdo trasu olomouc- praha a okolí, prosím? převoz jednoho samce, odměna jistá :-)
  - - - - -
  kája. super, že jich zůstalo víc pohromadě ;-) jen trošku zchladím tvé nadšení, může se stát, že i po tutu nunu z holčin nebudou mazlíci, tak abys s tím počítala a nebyla potom zklamaná ;-) žádná z mých nikdy moc nemusela braní do ruky a mazlí se sice odevzdaně, ale že by ot vyhledávali, to nee. ani kluk nebyl extra mazlivka. oni spíš potřebují mít svůj klid, kdy je nikdo nebude brát jak ho napadne a dá jim možnost sami chodit pro pomazlení, pokud budou chtít. přece jenom ten jejich předchozí život se podobal týrání víc než čemukoli jinému.
  15.12.2013 13:13Kája
  Kawalski: no uvidíme co se z nich vyklube, třeba je ukecám :-D ale vždyť ono je to jedno, hlavně aby jsme se v pohodě zžily a už se měly jen a jen dobře
  - - - - -
  Kawalski: tak u nás zůstávají jenom tři jedna jde k Eby
  15.12.2013 15:21Maggie
  Kawalski- jak říkám...Jako je docela dost možný že bude mít taťka cestu do Prahy, protože je 'IŤák', takže je možný, že pojede instalovat servr nebo spravovat...ale před vánocema asi ne :(...
  15.12.2013 15:55Kawalski
  maggie: tak na ten převoz dospělého samce z olomouce bych tatku využila, kdyby nikdo jiny nebyl ;-) po vánocích už budu zdravá, tak byhc mohla převzít kdykoli ;-)
  15.12.2013 16:42Misicinka
  Teri18: z osobní zkušenosti doporučuji mimina 2, jelikož mimino bude hravé a může starší otravovat, tak když pořídíš dvě, budou blbnout spolu a předejdeš tak zbytečným konfliktům
  15.12.2013 17:43Maggie
  Kawalski- nj, se zápalem plic je to fakt na pytel...sama jsem měla zápal plic 2x (mohla jsem mít i po 3., kvůli 'neléčenému' astmatu)...Jinak to zkusím s taťkou nějak domluvit, když se najde někdo jiný, nebude to taťkovi vadit :-D
  15.12.2013 18:45Lea57
  Ahojte, prosim poradite mi? Bola som si dnes po novu potkanku normalne z CHS ma VPcko.(som slusny clovek a k chovatelke sa radsej ani nebudem vyjadrovat, ale viete si predstavit aka som nahnevana!) Prisla som domov a vsimla som si, ze lezu po nej take male oraznove chrobaciky. Nie moc,nie je este ani dostipana- problem je v tom, ze neviem ci veterinari u nas budu vediet osetrit take male zvieratko. Ma len 4 tyzdne. Ked som kedysi mala 2 potkanice s parazitami, veterinar im pichol tusim Ivomec. Baby boli dospele a spali potom v kuse asi 2 dni, ale o 4 dni bol od parazitov pokoj. Ako teda najlepsie osetrit take male potkanca? :( nerada by som aby mu tie chemikalie ublizili.
  15.12.2013 19:11Marcie
  Lea57: zajdi na veterinu a kup pipetku Stronghold pro koťata nebo kočky. Kápni mrňousovi kapičku za krk, stejně jako se dává pipeta psovi. Neaplikuj celou pipetu, jen kapičku, zbytek pipety rozděl všem ostatním potkanům co máš doma. A za dva dny už si ani nevzpomeneš na nějaké breberky :-) No jo, to se může stát bohužel. Všenky jsou svině a vlezou ti na zvíře i z podestýlky nebo krmiva. Stronghold je bezpečný i pro mimina a březí samice, tak se neboj. Já všechna moje mláďata před odběrem zakapávám Strongholdem přesně proto, aby se nestalo zrovna to, co se stalo tobě. Ale co jsem si tak všimla, tak moc chovetelů preventivně před odběrem Stronghold nedává, není to žádná povinnost, je to chovatelova dobrá vůle. Bohužel všenky jsou potvory, které častokrát bez Strongholdu chovatel neovlivní, každopádně je chyba chovatele, že ti předal zvíře s parazity v srsti. Pokud se toto chovateli stane, a stát se to může, tak by měl nejdříve zlikvidovat parazity a až potom předávat zvíře.
  - - - - -
  Lea57: Určitě dej chovatelce vědět, že má v chovu všenky, že by si měla potkany přeléčit, nenechávej si to pro sebe, i když jsi naštvaná.
  - - - - -
  Mimochodem, co to je za ChS?
  15.12.2013 19:35Lea57
  Marcie- Dakujem. Myslis, ze by to mohol veterinar predat aj bez toho aby to zviera videl? lebo mam moznost s nou ist az v stredu :( a niekoho viem poslat aj zajtra. Preco aj ostatnym? Malu som prave doniesla a nebola este s babami. Mam ju oddelene. Bola som po nu dost daleko a ked mi malu davala len som jej kukla usi a ci je to ona :) a hned vliezla do prepravky. Chovatelke uz som napisala :/
  Je to registrovana CHS u nas v SR. Chovatelka to mala prvy vrh. Najskor sa mi moc nezdala, lebo na stranke nemala skoro ziadne info a nikto ju ani nepoznal, ked som sa pytala. Ale moc zavazilo, ze siamsku som chcela uz roky.... :) no a namiesto radosti mam taketo starosti :(
  15.12.2013 20:36Marcie
  Lea57: Aha, no začátečníci často nemají potřebné zkušenosti. Kdyžtak chovatelce vyřiď, že je dobré před odběrem ošetřit každé mimi strongholdem, aby se taková situace neopakovala. Je to pro sychr jak pro ní, tak pro nového majitele. Každopádně chovatelka musí bezpodmínečně přeléčit všechna zvířata co má doma a komplet všechno vydesinfikovat a vymýt. Je možné, že si to do chovu zatáhla v krmivu nebo podestýlce ze zverimexu, nebo s nějakým novým zvířetem. Všenky útočí v prvé řadě na mladá, stará nebo oslabená zvířata, až potom se projevuje u zdravých zvířat v plné síle.
  Jinak Stronghold by měli prodat normálně aniž by viděli myš. Prostě řekni, že chceš stronghold pro kočky nebo pro koťata. A kdyby se ptali, tak prostě proti všenkám pro potkáně, u nás to veti doporučují normálně. Já tím kapu všechna mimina a zvířata která jedou na výstavu a nikdy jsem neměla žádnou přehnanou reakci na Stronghold u žádného zvířete, je bezpečný a šetrnější než Ivomec. Ivomec by mladému potkaníkovi neměl být píchán vůbec.
  Všenky jsou schopny držet se v prostředí, takže po aplikaci strongholdu jednak vydesinfikuj a čistě nastel klec, kde zvíře bylo. Pokd je malá odděleně, tak to překapání všech možná nebude potřeba, ale prostě musíš vydesinfikovat vše, s čím přišla malá do styku. A taktéž vyper oblečení, které jsi měla na sobě, když jsi malou chovala.
  15.12.2013 20:37Efča
  Lea57 - i když s ostaními nebyla v kontaktu,mohla jsi přenést nějakou všenečku např. na oblečení.A určitě hned po aplikaci léku (nejlépe ten Stronghold jak uvádí Marcie) vydesinfikuj klec a její vybavení.Pokud by zůstaly někde schované, za chvíli bys je měla zas.
  16.12.2013 07:08Lea57
  Vdaka za rady, dufam, ze sa z toho krpana co najskor dostane.
  16.12.2013 18:12Marcie
  Lidičkové, poslední půlroční kluci albíni z VFU Brno k adopci, kdo by rád rozšířil smečku? V případě zájmu bych se pokusila zařídit transport blíž k Vašemu bydlišti. Celá ČR! Tak kdo ještě váhá, nechť zasedne rodinná rada. Co takhle darovat vánoční dárek sobě i nějakému běloušovi? :-) Tel: 723 284 041- Simona Pejřilová
  16.12.2013 19:28Verča89
  Dobrý den, najde se tu někdo, kdo mi poradí. Mému známému se narodili malí potkani a on je má na krmení pro hady. Samozřejmě mi je jich líto a tak uvažuji že bych si jednoho vzala. S chovem nemám žádné zkušenosti, doma mám psa(yorkshirského teriéra). Vůbec nevím jestli se potkan se psem snese, jak se o něj starat. Kolik času se mu musí věnovat. Přečetla jsem si toho hodně o chovu, krmení atd. Připadá mi, že starání o potkana je náročnější jak o psa.
  16.12.2013 19:52dědek
  Verča89: jestli jsi četla hodně o chovu potkanů, tak jak můžeš chtít chovat jen jednoho? To je raději nech jako potravu.
  16.12.2013 19:59Efča
  Verča89 - co se týká vztahu potkánka a psíka, je to individuální -záleží na povaze psíka (no yorkshirek je teriér tak tam bych asi byla opatrnější,zejméne pokud je již dospělý) a jeho výchivě.
  Jinak potkánky minimálně dva,jsou to společenská zvířátka .Oba ovšem stejného pohlaví.Náročné je pouze zpočátku sehnat vhodnou klec a její vybavení,jinak potkánek náročný na péči není.
  Pokud máš zájem o podrobnější informace a komunikaci, bude lepší když se tu zaregistruješ a potom si můžeš psát i v soukromých zprávách.To znamená, že to uvidíš pouze ty a pisatel.Nebude se tím zbytečně zatěžovat diskuze informacemi které již zkušenější znají. Tím tedy nechci říci (jak to kdysi jedna slečna špatně pochopila), že nás to tu obtěžuje,to ne.Ale je to praktické,
  17.12.2013 12:10KonanPain
  Verča89: S yorkama má zkušenost sestra, všichni (6) jí po potkanici šli a jdou, takže ji před nimi nemůže ani ukazovat. A jednou jí jeden z nich přinesl myš, a živá ani celá nebyla.
  A já mám zkušenost s teriérem Jack russelem, na to jak nemá ráda jiná zvířata se s potkanama snesla dost dobře.
  Jinak, jedině dva potkany, jeden by se trápil a byl by vynervovaný a na 98% by začal být "agresivní".
  17.12.2013 17:31altheane
  Mimisci : http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=9757
  17.12.2013 18:07Eby
  Děkuji moc Káje za dovoz Polárky z VFU :))))
  http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=9758
  17.12.2013 18:47Kája
  Eby: Vůbec nemáš zač a já děkuju za čokošku :-)
  17.12.2013 18:48sona134
  Eby - to je tak hezký, že sis také vzala potkánka z toho výzkumu :) konečně si Polárka užije zaslouženého štěstíčka .)
  17.12.2013 20:01Efča
  Eby tak to je krásný Vánoční dáreček pro všechny zúčastněné
  Já dělala dobré skutky jinde :-) a tak jsem si,bohužel, vzít nemohla.Ale snad ještě bude šance. I když je to kapánek z ruky...
  - - - - -
  .. a krásně trefně jsi ji pojmenovala :-)
  - - - - -
  Doufám,že se jich dostalo "domů" co nejvíce, nejlépe všechny.
  18.12.2013 08:48Fredoušek
  Ahojte muj potkanek ted ma asi 3 mesice donesla sem si ho domu 23.11 celou dobu to byl docela mazel :) posledni 3 dny je to strasny neposeda porad musi neco zkoumat a nevydrzi najednom miste. Taky ma tendenci vice ochutnavat veci i moje prsty ale nikdy nestiskne tak ze by me to bolelo.Je mozne ze je v prubehu potkani puberty ?? Jestli ano jak dlouho to muze trvat ?? Predem dekuji za kazdou radu a odpoved :)
  18.12.2013 10:06Sankari
  Fredoušek: To prostě mláďata dělají. Roste, má hodně energie, potřebuje ji nějak vybít. Ono ho to lumpačení časem přejde. Má potkaního kamaráda?
  18.12.2013 10:47Fredoušek
  Sankari to jsem rada ze ho to casem prejde :) Bohuzel kamarada nema dva by mamka uz asi neudychala :(
  18.12.2013 14:31Kawalski
  fredoušek. do puberty se dostane okolo toho půl roku. teď ot je prostě mimino, děcko, ti jsou takoví hyperaktivní od přírody ;-)
  jestli mu nepořídíš kamaráda, přijde puberta a pak si bude muset na tobě odkazovatr, kdo je šéf, aby ses pak nedivila, že místo oždibování prstů tě od nich regulérně kousne, do krve. nedělá to každý, ale každý potkan je silně frustrovaný, když žije sám, bez kamaráda stejného druhu a pohlaví.
  zkus mamce ukázat na internetu stránky o chovu potkanů, třeba tohle je úžasně zpracované a lidem pochopitelné ;-)
  http://www.utahraptor.cz/news/jednoho-nebo-dva-/
  18.12.2013 15:24Fredoušek
  Kawalski zkusim to mamce ukazat a zpracovat jak ted premyslim a divam se na to z jine stranky asi by mi dvakrat prijemne taky byt v kleci sam nebylo. Akorat bych se asi bala jak si na sebe zvyknou .No zkusim to nejak vykoumat :)
  18.12.2013 15:33Liss
  Fredoušek:Potkani mladšího věku si na sebe zvykají poměrně dobře,horší je to v případě když je jeden o dost starší..a rozhodně kup stejné pohlaví..,zkus je společně položit ven do většího prostoru a uvidíš jak budoe reagovat..,když to bude v pořádku tak už je můžeš dát do společné klece..
  18.12.2013 15:39Kawalski
  fredoušek: tvůj je mimino, takže další mimino by měl přijmout úplně v pohodě ;-) budou si spolu hrát, budou blbnout, honit se a spolu spát a jako další plus můžeš mamce říct, že když budeš chtít odjet na pár dní, třeba na víkend, tak si s nimi nebude muset hrát, protože si kluci vystačí ;-)
  a míň ochočení ve dvou určitě nebudou, mám jich doma přez dvacet a jsou to mazlíci jako když bych měla jednoho ;-)
  18.12.2013 16:15Fredoušek
  Fredyho mam ze zverimexu a porad newim jestli to je holka nebo kluk. Chtela sem kluka ale nevypada tak moje segra s pritelem maji taky potkanka ale je pomerne o dost vetsi a jde to dost videt . Ale mam takovy pocit ze by me mamka zabila kdybych chtela dalsiho boji se ho :( Pritom je malicky a hodny ale vypadato ze to bude kluk divala sem se jak to rozpoznat jestli je to holka nebo kluk ale nejak to nevim :p Taky sme je davali spolu byli to velci kamaradi a pusobili stastne ale jakmile sme je dali do klece ten vetsi mu sel po krku ale asi si jen ujistoval ze to je on ten dominatnejsi
  18.12.2013 16:44Kawalski
  fredoušek: kluka od holky rozeznáš poměrně dobře, když je v klidu ( to je v kleci, třeba ) koukni mu pod ocas, má tam koule :D navíc holčička má pipinku blízko zadečku, kluk to má hodně daleko, díky těm varlatům ;-)
  http://www.chsmouseville.wz.cz/Potkan/SamecxSamice1.JPG
  18.12.2013 19:48Marcie
  Sháníme převozníčka na trase Brno- Kladno nebo Moravské Třebová- Kladno. Převoz dvou potkaních kluků z VFU k nové majitelce. Kdo by měl cestu a mohl pomoci, budeme vděční, když se ozvete :-)
  18.12.2013 21:17Efča
  Fredoušek - prosím,poslechni rady zde zkušenějších. Dokud jen Tvůj potkánek mláďátko a bez potíží přijme kamaráda (klidně i dva pokud máš dostatečně velkou klec).Potkánku samotnému není dobře a i ty poznáš,že je mnohem zábavnější je pak sledovat jak spolu baští,spinkají, haštěří se...
  Jestli máš rozumnou mamonku, jistě to pochopí.
  Jak uvídi Kawi, samečka určitě poznáš,kuličky u chlapečků se nedají přehlédnout pokud není člověk slepec.Případně sem dej fotečku (vyfoť bříško ze spodu) a my Ti řekneme zda je to slečna nebo chlapec.
  - - - - -
  Fredoušek a odkud jsi? Nyní je možnost udělat i dobrý skutek a adoptovat potkaního kamaráda (kamarádku) z Brněnské veteriny.Právě ve věku puberty.
  - - - - -
  Pokud jsi někde " z dáli " je možné v určitých úsecích domluvit i dovoz. I když takový potkánek bude zřejmě zpočátku plachý a opatrný,ale brzy si zvykne.
  18.12.2013 21:48Kawalski
  efča: potkánky z vfu bych začátečníkům nedoporučovala ;-) oni jsou přece jenom spíš na to koukání, než je mít jako jednoho ze dvou mazlíků, nikdy nevíš, jestli ten "tvůj" bude ten lidský kontakt mít rád ;-)
  18.12.2013 22:05Efča
  Kawi - no máš určitě pravdu,ale pokud bude řádně poučen začátečník a má i "normálního" potkánka a je rozumný...I přes určitou plachost se zdá, že laboráčci nejsou agresivní.
  - - - - -
  No nevím kolik jich nyní bylo a jsem ráda, že snad jich hodně našlo nové domovy. Mrzí mě, že jsem nemohla pomoci,ale zas musím brát ohledy na starého Toníčka který už není zdravotně úplně fit a i ti dva puberťáči :-) co s ní bydlí,ho trošku vyčerpávají.
  Snad ještě bude příležitost příště.
  - - - - -
  No ná raději končím - ještě si dám dvě dvoudeci a adoptuju celou labolatoř :.)
  Dobrou noc všem.
  18.12.2013 23:21Kawalski
  efča: oni nebývají agresivní ;-) bývají plaší, nebo spíš mi přijde, že braní do rukou od lidí tiše trpí, ale že by si to užívali, to moc ne. spíš mi přijde, že těmhle potkanům nejvíc pomůže bydlet v nějaké té smečce, kde nebudou nuceni nechat se brát, ale nechá se na nich, nakolik ten kontakt s lidmi budou chtít. i proto si každoročně beru, pár potkanů, co nevyžaduje mazlení, se u nás ztratí vždycky :-)
  - - - - -
  navíc tihle lidé co mají jednoho a přemluví se k druhému, ti is mají užívat miminek a vymazlování a podobně, což nejlépe dovedou s miminkama z chovek nebo od někoho, kdo měl odma vrh a vymazlil si ho, spíš než mít potkana s pohnutou minulostí.

  navíc obecně ti pokusníčci nežijí tak dlouho jako ostatní potkani :(
  18.12.2013 23:35Efča
  Kawi - no pravda,uznávám, pro Fredoušek to asi nebude to pravé ořechové..
  Myslím,že by se trošinku mohli přirovnat k Divé Barušce - to je polodivoká holčička - je moc hodná, neagresivní,jemná na braní jídla z ruky,ale stále ve střehu.Ovšem na rozdíl od ní by se laboráčci nechali vzít asi do ruky - to Baruška raději moc nééé. :-) I když udělala určité pokroky :-) .Dříve když jsem se v křesle pohnula okamžitě se upalovala schovat,nyní už "jen "poodběhne.I když jinak je schopná (když po ní nic nechci,moc se nehýbu a pomlaskávam,což značí klid a nebo nějakou mňamku) mi vlézt až na hlavu a prohrabovat se mi v plešce .
  - - - - -
  Je nějaká statistika kolik jich bylo k odběru,kolik se jich umístilo a případně kolik se jich ještě může umístit?
  19.12.2013 09:53Fredoušek
  Ja bydlim pekny kus od Brna ale to je jedno potkanka muzu sehnat ve zverimexu nebo u chovatele. Mam novou klec a asi by nestacila pro dva. A sice bych mu srasne rada koupila kamarada ale bojim se ze v tadytom mamka rozumna nebude. Asi mi budete psat tak ze sem si ho nemela vubec porizovat :(
  19.12.2013 12:16Eby
  Efča, Kawi - asi jsme měli štěstí, Polárka z VFU si zvyká velmi rychle, ruka jí už nevadí, nechá se i vyndat z klece do klokanky a spolu s miminkem Chilli vykukuje z klokanky na gauč. Možná jí moc pomáhá Chillinka, je tu o 4dny déle a o nějakém teprve ochočováním nemůže být řeč...je už ochočená, spíš drzá :D Chillinka skoro při každém podrbání vrže, nejspíš to i Polárku uklidňuje :) Ještě nás čeká seznamování s druhou půlkou klece, bude to něco, podle toho, jak se na ní dvě holky šklebí :D
  19.12.2013 15:02johanka
  Fredousek: pokud mas klec malou pro dva, mas ji malou i pro jednoho:(
  tady si zadej rozmery a kalkulator Ti to vypocita
  mamku zkus premluvit, chces prece pro sve mimco to nejlepsi..a riziko, ze opravdu zacne v puberte kousat poradne, muze byt argument..
  nebo zkus mamku vytahnout na exkurzi k nekomu, kdo ma potkanu v kleci vic:) az uvidi, jak si spolu hraji, jak o sebe navzajem pecuji nebo spi vsichni na jedne hromade, treba si je nakonec oblibi:))
  19.12.2013 15:13Fredoušek
  Urcite to mamce nejak predhodim i kdyz ma s mojeho potkanka trochu strach ale uz dela pokroky nechala ho na sobe a nejak moc nejancila . Klec urcite zmerim a dam si to vypocitat :) Jenze je taky mozne ze mi bude predhazovat segru :P Segra ma taky potkanka a jen jednoho a nekouse tak mi bude rikat at se podivam jak je spokojeny. Je to sni tezke :(
  19.12.2013 17:14johanka
  Fredousek: kdyz ho mamka nechala na sobe, tak je to na dobre ceste! :))
  19.12.2013 18:25Fredoušek
  johanka - Taky si myslim musim ho mamce cpat casteji at si na neho zvyka :D
  19.12.2013 18:36johanka
  no vidis...to je dobra strategie!! :))
  19.12.2013 19:10Fredoušek
  johanka - tak je to v pytli mamce sem dala tady ten clanek na precteni http://www.utahraptor.cz/news/jednoho-nebo-dva-/ co mi poslala Kawalski . A mamka mi rekla ze 2 nebudu mit ani kdybych se na hlavu stavela , ze mam byt rada ze mi vubec dovolila jenoho . Ani si to nedocetla cele :/
  19.12.2013 19:22sabinka
  ahoj,poradí mi prosím někdo,náké jméno,pro dumbo potkana holčičku?
  Předem děkuji.
  19.12.2013 19:46Fredoušek
  sabinka : kdyz tu stranku posunes tak do pulky mas tam jmena pro holcicky http://www.kralici.cz/PoTkAni/jmena.asp?app=0 :)
  19.12.2013 20:39sabinka
  Fredoušek-děkuji moc Fredy ;-)
  A mužeme se seznámit?:-) já mám devět let.
  - - - - -
  Si ještě tady fredy?
  19.12.2013 20:52Fredoušek
  Sabinka - neni zac ;)
  19.12.2013 20:58utahraptor
  Fredoušek: To je smutné... to bych Fredymu ale našla raději nový domov někde jinde, dřív než se stane, že začne divočit, s tímhle přístupem ti pak bude ještě máma vyčítat, že ti to říkala, až tě třeba kousne...
  19.12.2013 21:03Fredoušek
  utahraptor - pryc ho davat nehcci mam ho strasne rada !!! a proto se ptam nevite jeste o nejakem jinem resenim jak premluvit mamku ??
  19.12.2013 21:45Lenny
  Fredoušek- Ono by stačilo zajít k chovateli nebo do zveráče (pokud ti je více než 15 nebo se s mamkou domluvit že to bude na zkoušku) a potkana donést. Seznamovat ho s druhým potkanem a až by se zkamarádili, tak mamce ukaž jací jsou to kamarádi ...Můžeš se zkusit s tím člověkem domluvit, že kdyby to neklaplo jestli bys ho mohla vrátit, aby neskončil před popelnicema
  19.12.2013 21:48Marcie
  Fredoušek: Udělejte si výlet do nejbližší ChS potkanů a nech mamku promluvit si s chovatelem. Necháš mamku podívat se, jak žijí potkani ve skupině, chovatel vysvětlí, jak spolu potkani mluví, jak o sebe pečují a co se může stát, když je potkan sám. Pozor, už jsem měla doma hodně potkanů jedináčků, kteří v pubertě začali kousat majitele a tak se jich majitelé začali zbavovat nebo už byli bezradní a hledali někoho, kdo je převychová! Vždy se to urovnalo pouze správným přístupem a druhým potkanem do party! Mít strašně rád totiž nestačí. Je to i odpovědnost. Také mám ráda strašně moc jednoho koníka, ale nemohu ho mít doma, protože bych mu nemohla dát to, co je pro něj potřeba.
  To zvíře může začít cítit tvou lásku až když je mu zajištěno to, co je přirozené pro jeho pohodu, ať už fyzickou nebo psychiskou. To není jen plná miska, čistá podestýlka, nošení na rameni a mazlení. Potkan se bez lidí obejde mnohem snáze než bez jiných potkanů. Člověku by také nestačilo žít na opuštěném ostrově jen se zvířaty, asi by se brzy takový člověk zcvoknul, kdyby nemohl interakovat s dalšími lidmi. Potkan je v tomto ohledu hodně podobný lidem. Samotou psychicky trpí, jen jeho pláč tvé ucho nemůže slyšet.
  20.12.2013 12:10Fredoušek
  Lenny - Myslis ze by to slo ?? Ja si myslim ze si vymyslele genialni plan :) Mas s tim nejake zkusenosti ?
  - - - - -
  Ahojte dneska sem prisla ze skoly a Fredy tam lezel v kleci mrtvy :'((( Asi mel vrozenou vadu jednou sme ho strikali sprejem proti parazitum a na druhy den se motal tak sme si mysleli ze se tim priotravil ale ted to vypada ze mel nejaky zachvat :(
  20.12.2013 14:38Sabinka
  Fredoušek-to je mi hrozně moc líto.no,nám včera umřel Márley (čte se to Márlynek) :'(
  20.12.2013 14:51Fredoušek
  Sabinka - No musim se s tim smirit :( Ale asi si budu kupovat noveho newim
  20.12.2013 15:29Sabinka
  Fredoušek-no,já swm právě hlwdala to jménoamkařekla,žw až nebude muj Ijáček,tak mužu mít dumbo holčičku.a segra ma boba a mamka Ibinka.
  - - - - -
  Fredoušek-mužu se tě zeptat kolik máš let?:-I
  20.12.2013 16:02Fredoušek
  Sabinka - aha Ja sem skoro o 4 roky starsi nez ty :)
  20.12.2013 18:13Sabinka
  Ach jo :-(
  - - - - -
  fredoušek-ach jo :-(
  20.12.2013 18:26Marcie
  Fredoušek: Je mi líto, že jsi přišla o potkánka, ale to je bohužel časté u potkanů ze zverimexu. Pro příště je pelší potkan od chovatele, ne ze zveráče! A za druhé, potkany ničím nestříkat! Většina sprejů proti parazitům pro psy a kočky je pro potkany toxická!!! Pokud už se musí zbavit parazitů, tak jedině pipetu Stronghold pro koťata do 2,5 kg živé váhy (ne Stronghold pro psy, ten má příliš vysokou koncentraci účinné látky!) a nebo pipeta Advocate pro kočky. Obojí koupíš výhradně na veterině, nemají to ani v lékárně ani ve zverimexu, protože tam se to prodávat nesmí. Nic jiného na potkana nedávej, neb se ti otráví! Ve zverimexu vědí prdlačku, tak ty prodavače neposlouchej. Když si nebudeš vědět rady, napiš nějakému chovateli a normálně se zeptej, není to ostuda a každý chovatel ti rád poradí. Pokud si budeš pořizovat znovu potkana, pak jen a pouze minimálně dva! Pokud nechceš mít dvě zvířata, pořiď si raději myšího samce a nebo křečka. Myšky jsou také velmi inteligentní a dají se dobře ochočit a v případě samečků mají rádi samotu, samice jsou naopak družné a potřebují myší kamarádky. U křečků se chová samostatně jak samec, tak samice, tam je to jedno, co si pořídíš. Ale prosím tě, už nikdy netrap potkana samotou. Nikdy mu nenahradíš potkaního parťáka ať se o něj budeš starat sebelíp.
  20.12.2013 18:56Sabinka
  Dotaz:
  Kdo,co chce dostat pod stromeček?;-)
  20.12.2013 19:35Marcie
  Sabinka: Já chci zdravá miminka od naší Ishtar :-)
  20.12.2013 20:13Fredoušek
  Sabinka - ja si preji 2 potkani chlapecky ale nevim jestli mi je mamka dovoli 2 :(Kazdopadne nebudu riskovat ze zverimexu ze mi daji holcicku a chlapecka :p
  - - - - -
  Marcie - muzu se jen zeptat nevis o nejake chovne stanici kde by meli volne potkani miminka k odberu ?
  20.12.2013 20:25Sabinka
  Fredoušek,marcie-já si přeji od ježíška furbiho,a sliiz ;-)
  - - - - -
  A víte jak jsou ty labolatoře,tak já chci tu slizovou:-)
  20.12.2013 20:40Marcie
  Fredoušek, ale samozřejmě že vím :-) Odkud jsi, písnu ti ty nejblíž k Tvému bydlišti, co mají zrovna mimča :-)
  20.12.2013 20:54Fredoušek
  Marcie - Dekuju ja bydlim blizko Noveho jicina ale Ostrava taky nebude problem :)
  20.12.2013 21:19Marcie
  Fredoušek:
  No tak v Opavě je ChS Bebecha, teď mám mimča. Odkaz tu:
  http://www.bebecha.wz.cz/mladata.php
  Děle ve Šternberku je ChS Charnel- dle jejich webu mají volné dva kluky: http://potkani-charnel.webnode.cz/miminka/k-odberu/
  A pak u Frýdku-Místku je Iletis, a ta má taky teď mimi: http://www.iletis.wz.cz/mimca.html
  Jinak v Ostravě a poblíž jsou další chovatelé, ale momentálně bez miminek...
  20.12.2013 22:19Kája
  Tak ráda bych vykřičela do celého světa, že dneska jsme klokánkovaly, hladily, drbkaly, škrabkaly a nachvilku jsme i vrzaly zoubkama a jsem si tím jistá :-)
  20.12.2013 22:24Eby
  Kájo to je super :))))) My už také vržeme zoubkama při drbání, vykukujeme z klokanky a milujeme slunečnicová semínka :))))
  21.12.2013 00:46Kryska od Hryzalky
  ŠŤASTNÉ A VESELÉ! :))
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=517963728302970&set=a.107613626004651.10997.105990529500294&type=1&theater¬if_t=like
  21.12.2013 06:34Fredoušek
  Marcie - moc dekuju hodne stemi pomohla snad nejakeho mrnouska vyberu :)
  21.12.2013 11:55Ošla
  Fredoušek: Snad mrňousky, ne?;-)
  21.12.2013 13:05Fredoušek
  Ošla - ano snad mrnousky :) aspon doufam ze mi mamka dovoli 2 jednoho nechci trapi samotou :(
  21.12.2013 13:21Sabinka
  Tak sme si asi tak před hoďkou vzali do ruki naše potkany.měli jsma 4,ale márlinek umřel.tet ma segra booba,,a ja z mamkou svoje.já mám Ijáčka :-*
  21.12.2013 13:29jackie
  ahojky, máte s tím zkušenosti http://www.zoohouse.cz/doplnky-a-prislusenstvi/9201-ferplast-pub-3252-8010690061825.html ?
  21.12.2013 14:01Sabinka
  Všem přeji štastné,a veselé Vánoce!!!!!!!
  21.12.2013 16:39Pavla
  šťastné a veselé http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=31184
  21.12.2013 17:28Nortia
  Zdravim Vas,
  Rada bych se vas, zkusenejsich chovatelu, optala na jednu vec:

  Mam starsiho potkana, dostal se ke mne uz temer dospely, takze vek nevim presne, cca 2 roky. Pred nejakym casem prestal vyhledavat vysky, hamaky roztrhal a natahal si je na dno klece, nove ignoruje. Bylo mi receno, ze je to vekem a ze je to normalni chovani. Co me trapi vice je fakt, ze posledni dobou zacal hubnout, bez zjevneho duvodu: Krmeni ma k dispozici nonstop a + - porad to stejne. Mam to prisuzovat veku, nebo hledat problem? Mam mu nejak "prilepsit"? (Maso a zeleninu dostava, kdyz zbydou testoviny nebo ryze take) A pokud ano, jak, aby mu to neublizilo?

  Diky za odpoved,
  N.
  21.12.2013 21:15utahraptor
  Nortia: Je to věkem, holt už stárne a slábne. Dávej mu snadno stravitelnou stravu, třeba ovesné vločky... moc živočišných bílkovin ne, oni staří potkani už mohou mít problém s ledvinami...
  22.12.2013 00:09Nortia
  utahraptor: Diky, myslela jsem si to.
  22.12.2013 20:47Pajda
  Zdravím, chcu se zeptat, můj klučina má jakýsi "prezidentský syndrom" podle naší hlavy státu naklání hlavičku na jednu stranu. Nejdřív jsem měla podezření na mrtvičku, ale zbytek, jako koordinace paciček pohyb je v pořádku, zkoumala jsem i očička ale je jasné že vidí na obě. Ještě mě napadlo, jestli nemá zánět středního ucha, ale nevím jak by se to dalo odhalit. Veterinář už tu příští týden není, tak si moc nevím rady a nejsem typ, co střídá doktory když tady ty naše krysáky už znají. Nemáte nápad?
  22.12.2013 21:15Efča
  Pajda ouško by to teoreticky být mohlo,ale to se musí vet podívat dovnitř tím svým "kukátkem" a nejspíš by bylo nutné co nejdříve nasadot ATB.
  - - - - -
  ...nasadit
  22.12.2013 21:19utahraptor
  Pajda: Taky by to mohl být zadřený obratel.. šmarjá, holka, pokud je to skutečně zánět středního ucha (což s největší pravděpodobností je), tak potřebuje antibiotika co nejdříve. Nemůžeš přece se zvířetem ve vážném zdravotním stavu čekat, až se vrátí vet z dovolené. Vždyť ti na to může i umřít...
  22.12.2013 21:33Pajda
  šmarjá holka, já za to nemůžu že jsou svátky a ještě víkend. záněty co jsem viděla v uších smrděly, nebo krysáci slzeli červenou na tý straně, nebo si ho skoro rozdrbali, ale prcek prostě jen chodí šejdrem a to teprv dneska, to vím jistě, tak si tím zánětem nejsem jistá. Vetovi zkusím zavolat a zeptám se, jestli tu je a poradím se co dál, ale určo až zítra.
  22.12.2013 23:29Marcie
  Koukám, že jsem asi jedinej magor, co s krysama jezdí klidně nočním spojem na nonstop veterinu za 200 Kč příplatek, a neváhá vytahovat veterináře z postele ve dvě v noci, když se mi něco na zvířeti nezdá... No jo, lidi jsou různí...
  - - - - -
  Pajda: Bacha, ne vždy zánět v uchu hned první den, kdy jsou vidět první příznaky, smrdí. A ne vždy je ucho zasaženo v místě, kde je to vidět pouhým okem bez použití otoskopu. Jak zánět sílí, příznaky jsou zřetelnější, a pak už to pěkně smrdí a vnitřek ucha zahnědne mazem, ale čím dřív se to řeší, tím větší šance na uzdravení bez následků.
  23.12.2013 17:41Kometa
  Marcie: u vás máte za pohotovost příplatek jen 200kč... tý jo, u nás je to za čtyři stovky... zase je teda fakt, že to mám deset minut pěšky a obvykle v takových případech vyburcuju chlapa nebo tátu s autem, aby mě tam odvezli, takže neplatím MHD, ale i tak... Fakt mám pocit, že máme nejdražší veterinu ze všech :D
  23.12.2013 18:14Eby
  Krásné a radostné Vánoce všem potkánkům a jejich milujícím pánečkům.
  P.S. Naše holky dnes dostaly dva dárky do klece: Polárku a Chilli Papriku :)))
  http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=9761
  23.12.2013 19:18Marcie
  Kometa: No já jsem stálý zákazník s arzenálem pacientů, a naši veti mě dobře znají už léta. Klinika mi účtuje jen 200 Kč příplatek za noc nebo svátek a někdy ani to ne. A naše veterinářky v Brně, když je hezky poprosím a je nějaký urgent, tak jsou schopné vyskočit z postele a jet do ordinace a nechtěj žádné příplatky ani když jim je doslova cpu do kapes. Tak jim vždycky, když mám v Brně chvilku, koupím nějakou drobnost, nějaký mlsík a nebo jim přivezu domácí marmeládu, tak aspoň takový malý revanž, když jsou tak ochotné a hodné :-) No jo, jsou veterináři, kteří si nechají svůj čas mastně zaplatit, ale jspou i tací, kteří by se skoro rozkrájeli, jen aby pomohli a nechají to za hubičku. A já jsem ráda, že takové znám. Nejednou nám tací veti zachránili zadky.
  23.12.2013 20:22OndraK
  Jo to náš vet je fakt super. Když jsem byl na dovče, želva si křupla krunýř a dost krvácela. Hlídala je bábi a nejbližší vet byl 5 minut, jenže došla přímo ve chvíli když zavíral. Byl tak protivnej, že nechal jit babi přes celé město se zakrvácenou taškou, želvou s krunýřem na 3 části, jen proto že mu právě zkončila služba a ať jde někam kde jsou nonstop... No druhý vet si ji tam nechal několik dní a skoro by za to ani nic nechtěl... Když to někoho nebaví, tak to nemá dělat...
  23.12.2013 21:48Eby
  OndroK nechci se nikoho zastávat (nevím podrobnosti), ale vem si, že ten vet je tam 10, 12 hodin a sakra se taky těší na odpočinek, či jiné třeba domluvené věci. Po službě mu příjde případ, který za 10 minut nevyřeší a nemůže popřípadě hospitalizovat. Co udělá? Pošle jí tam, kde tuto službu poskytují. Nevidím na tom nic špatného. U nás jezdí v noci i do jiného města, protože tu nikdo nonstop službu neposkytuje (žádná ordinace nemá tolik lidí, aby se mohli ve službách nonstop vystřídat).
  23.12.2013 22:28Navel
  já být vet a někdo mě vytáhnout v noci, že se mu zvíře nezdá... no nevím jak mile bych se tvářila. Souhlasím s Eby - je třeba se pokusit i o pohled z druhé strany.
  23.12.2013 23:38Marcie
  Eby, no deset dvanáct hodin bývaj na velkých klinikách tak možná veterinární sestry. Dvě takové znám a vždy střídají za svou jednu směnu dva různé doktory. Normální maloměstský veterinář má pracovní dobu zhruba 6 hodin denně, někteří i normálních 8 hodin. Někteří nepotřebují ani to, a uživí je to víc než dobře. Naše veterinářky v Brně ordinují 3 hodiny denně v pracovní dny oficiálně na ordinaci, asi další tři čtyři hodiny denně v pracovní dny řeší další věci jako domluvené operace, kastrace nebo hospitalizovaná malá zvířata, která potřebují zvláštní péči. A co jsem se tak dověděla, tak tam záleží spíš na konkrétním dnu a jeho náplni. Jsou dny kdy si odkamá šest hodin a jde domů, ale jsou i dny kdy tu dvanáctu třeba přetáhne, protože je zkrátka den blbec a mají třeba čtyři pět urgentů navíc. Velké kliniky, kde někdo veterináře zaměstnává a nejmají svou vlastní praxi někde, tak tam už je pevná pracovní doba a práce vždy spíš víc než míň. Každopádně jsou případy, kdy se ti zvíře nepozdává, vytáhneš veta z postele a on ti zachrání zvíře takzvaně za pět minut dvanáct a čekat na ráno by to zvíře taky nemuselo přežít. Jasně, nevytahuju z postele veta kvůli utrženému drápku, tam to vydesinfikuju a zasypu clipstopem a je klid. Ale třeba když samice nemůže porodit, má bolesti, hodně krvácí, tam už jde o život zvířete a každá minuta je docela drahá. Jasně, taky nejsem nadšená z toho, že musím otravovat cizí lidi, ale když je jednou někdo doktor (ať lidský nebo zvířecí), tak je to se vším všudy. Stejně jako když je někdo rodič, mimino, tě taky 5x za noc vytáhne z postele, řve, že má prdíky, nebo mu rostou zuby a ráno se tě nezeptá "Maminko, jak ses vyspala?"... Já vetům vždy zaplatím jejich práci a vždy dávám dýško, jelikož vím, že moji veti mi nedávají ceny jako jiným a moc na mě nevydělají. Dobře odvedená práce by měla být adekvátně odměněna. Ale zas jsou lidi, kteří si nechtějí říkat víc, připadá jim to blbý a vrací mi, co dám navíc. Tak jim dám aspoň něco pro potěšení, na chuť. jsou lidé hladoví ale jsou i ti, co nejsou. Je jich málo, ale ještě nevymřeli.
  24.12.2013 00:42OndraK
  Eby, kdyby jsi ho znala, tak bys souhlasila ;-) vem si, ze odmitne krvacejici zvire, to mi neprijde normalni... A on se nepredre, on zrovna ne..
  24.12.2013 10:06Eby
  Marcie tím, že doktor vystuduje medicínu, nestává se automaticky otrokem....Má právo na odpočinek a nezlob se na mě, ale vytáhnout doktora v noci z postele, který má po celodenní službě a ráno ho třeba čeká těžká operace nebo plná čekárna pacientů je drzost. Od toho jsou pohotovosti, kde jsou na to připraveni se vším všudy a mají na to vymezený čas a odpočinek. Nevím o kterých veterinách mluvíš, ale u nás jsou veterináři v práci většinou od rána do večera a zajištují službu i o víkendech. Když je někdo v ordinaci sám s jednou sestrou nebo po dvou doktorech, tak se moc nevystřídají, že? Většinou jsou tam oba najednou, jeden operuje, druhý vyšetřuje. Některý ještě jezdí i po okolí po velkých zvířatech a jsou všichni rádi, že se dokáží uživit. Zas takový vejvar tady nikdo nemá :) Srovnávat vlastní mimino s doktorem je trošku mimo, ne? Děti jednoho dne vyrostou, takže to má viditelný konec, doktor je v tom celý život... Mám dvě děti a užila jsem si s nimi po nocích víc než dost, ale furt jsem nemusela druhý den operovat nebo rozhodovat o léčbě...Hezké Vánoce :)
  24.12.2013 10:28gfzt
  Můj potkan pšiká, nevíte co s tím mám dělat?
  24.12.2013 11:19Eby
  Marcie ještě jeden příklad :) Dcera si v 6 letech zlomila loket, byla neděle večer. V místní nemocnici udělali rtg, vyšetření a hospitalizovali s tím, že se ráno uvidí, ruku srovnají a dají do sádry. S tím jsme ovšem nesouhlasili (přece jen se manžel v kostech "trochu" vyzná, sebrali jsme holku a jeli 100 km do Prahy, kde ještě v noci operovali a dali dráty :) Je to dítě, měla bolesti....neříkám, že zvíře je něco méně, to ne...jen by měl mít každý zjištěné, kam se v potřebě obrátit, dojet....než vytáhneš doktora z postele, dojedeš do ordinace...navíc je tam doktor sám, to za tu dobu dojedeš i na pohotovost v jiném městě.
  24.12.2013 11:36louda
  Ahoj můžou mít potkánci v domečku přírodní lýko?
  24.12.2013 12:03johanka
  Louda: ano
  24.12.2013 12:13Katinec
  Krásné vánoční svátky, hodně zdraví a potkaního dovádění všem přejí Campuška, Batí, Vikča, Linuška a Magnetka:-) A samozřejmě i panička.:-)
  24.12.2013 12:36Sisa
  Ahoj, prosím poraďte...potkánek se škrábe a má sem tam v kožíšku pár stroupků. Byla jsem s tím za veterinářem, ten si ji prohlídl a řekl mi, že mám vyměnit podestýlku, a kdyby to nepomohlo, tak jí na to dát Arpalit...podestýlku jsem vyměnila, no Sisinka se škrábe dál a já na netu našla x příspěvků o tom, jak je ten Arpalit nebezpečnej a že potkánky normálně zabíjí :/ tak nevím co dělat :/ jinak přeju krásné Vánoce
  24.12.2013 13:04dědek
  Sisa: arpalit zahodit, veterináře vyměnit, klec vymýt a Širší ošetřit asi Strondholem - přečti si několik stránek diskuse zpátky, řeší se to tady každý den. s
  naše Sisa zdraví jmenovkyni.
  24.12.2013 13:14Efča
  Sisa - Arpalit nezabírá ihned,po týdnu se musí aplikovat znova,navíc musíš postříkat celé zvířátko, což se vždy nepovede (okolo očiček ap.) a navíc je to potkánkovi nepříjemné.Takže je lépe použít Stronghold i přesto ,že je dražší.Ovšem tam stačí kápnout jen kapičku za krček a účinek je dlouhodobý.Arpalit je možné použít na desinfekci klece a jejího vybavení.Což musíš udělat zároveň s ošetřením potkánků.
  24.12.2013 13:36Kitty
  Všem potkanářům a milovníkům zvířat přejeme vše nej do nového roku a spoustu zdravých a spokojených čumáčků! http://kvikal.grovik.net
  24.12.2013 13:50louda
  johanka:děkuji
  24.12.2013 15:07Sisa
  Děkuju moc za radu :) a ještě jednou veselé Vánoce :)
  24.12.2013 15:26Sabinka
  Gfzt-naši taki pčikají.aji márlinek pčikal,ale potom umřel :-( ale nechci tě strašit.zvěrolékařka říkala,že měl něco na plících.potkani sou prý silní,tak bi to měl vidržet,ale druhí den už nebil...:-(
  24.12.2013 22:20SF
  Potřebovala bych pomoct-dnes jsem dostala 2 potkanky. První potkanka je zdravá, ale druhá chodí neustále nahrbená a nedýchá nosem, ale pusinkou-neustále tak jako mlaská, nebo pšíká(občas i přestane). Četla jsem, že by to mohl být zánět dýchacích cest,nebo průdušek,nebo zápal plic. S potkankou jsem byla u veterináře a píchnul jí antibiotika. Náš veterinář není přes drobná zvířata... Potřebovala bych vědět-jak často se mají potkanovi antibiotika podávat a jestli je toto mlaskání/pšíkání je životu nebezpečné. Mohu mojí potkance ještě nějak jinak pomoci, než ATB? Prosím poraďte, děkuji!
  24.12.2013 22:50utahraptor
  SF: Záleží na tom, které ATB použil, jsou některá, co stačí píchat jednou za dva - tři dny, jiná se musí každý den, nebo se dávají do tlamky místo injekcí pod kůži. Životu nebezpečné to být může, pokud tyto respirační choroby přejdou právě v ten zápal plic. Pomoct můžeš tím, že jí zkusíš přidávat věci podporující imunitu, třeba echinaceový sirup (bez alkoholu) nebo čaje na podporu imunity.
  25.12.2013 12:19Marcie
  Eby, já ti něco povím. Náš Art, ovčák, s torzí žaludku, V Lanškouně 25 km od nás, měli zavřenou Lanškrounskou kliniku, jelikož tam dělali nějakou modernizaci, nikdo nebyl ochoten přijet do práce, ani doktor, co bydlí deset minut pěšky od kliniky. Veterinář z Akity v Lanškouně (MVDr.Šilar, náš dvorní vet, byl na nějakém týdením školení v Angli, tak náš vet byl jaksi hodně mimo. Ve Svitavách i v Moravské Třebové nás doktoři poslali do háje, ať si jedem do Brna uprostřed noci, protože tam vždycky pár doktorů přes noc slouží. Tak jsme volali do Brna na VFU,a že nás tam teda vezmou, letěli jsme do Brna. Tam jsme hodinu čekali, než se tam ti veterináři sprostě pohádali, na jaký sál našeho Arta pošlou. Nakonec ho vzali na sál a umřel jim pod rukama, sotva ho otevřeli. Byl to jeden z nejlepších plemeníků z pracovní linie německých ovčáků co tady v ČR působil. Ale i když si odmyslíš jeho peněžitou hodnotu, byl to pan pes a nenahraditelný člen rodiny. A když odešel, upřímně mi bylo naprosto příšerně, jak kdyby mi umřel brácha. Jen díky tomu, že asi 4 veterináři z okolí, schopní operovat torzi, jaksi chtěli v noci hajat, tak jsme přišli o psa. A ještě děsná profesionalita těch evidentně přepracovaných vererinářů v Brně, kteří měli noční službu na urgentním, tak jen skoro hodinu se tam sprostě dva veti s tituly "vůl" a "kretén" dohadovali, kam s Artem. Když má pes torzi, tam jde o čas. A my jsme museli shánět veterináře, pak ještě jet hodinu a půl do Brna a pak ještě hodinu prostoj na veterině, kde mají bejt zařízený na takový případy a dle tvého názoru tam mají mít nepřepracované veterináře... Taky jeden příklad ze života. Co je lepší, jet 100 kilometrů se zlomenou rukou, na což děcko ani třeba pes na čistě zlomenou nohu neumře, nebo jet 100 km a bojovat o život? Jo jasně, veterinář léčí jen pitomá podřadná zvířata...Stačí si koupit jiné a jedeme nanovo... Tak pardon, veterináři, že si dovoluji vás budit.
  - - - - -
  Eby, ale co člověk, to názor. Já taky musím jet v půl jedenácté večer do práce, protože mi šéfová zděšeně volá a hlásí, že má nafouklou kozu, která leží, nežere, nehodlá vstát ani násilím a evidentě je jí hrozně zle a veterinář jí nebere telefon. Tak vylezu z vany, obleču se, sednu na kolo a frčím co mi pedály stačí, abych těch 7 kiláků dala co nejrychleji, protože šéfová neví, jak se "ta hadice" do té kozy strká, a stejně sama tu kozu neudrží, protože manžel je pryč. Co na tom, že to zvíře není moje. Co na tom, že mi šéfová ani nezaplatí tu dobu, co tam budu navíc nad rámec mé pracovní doby a ještě k tomu v noci. Já vím, že mi poděkovala a že kozeně je po mém zásahu mnohem líp a vet ji omrkne ráno. Když se o nějaké zvíře starám, tak je to i moje věc, když je zvířeti špatně.
  25.12.2013 12:46Efča
  Marcie - tak tomu říkám profíci...

  Aspoň,že kozence je lépe..
  25.12.2013 13:12Ptáková
  Veterináři jsou taky jen lidi, i oni si prostě potřebují odpočinout, pohlídat děti, jít jim na třídní schůzky, nakoupit, mít nějaký soukromý život. Navíc si domů nesou leckdy velmi neradostné zážitky, kousance a škrábance - zatímco ostatním lidem v práci většinou přinejhorším nadávají, oni si to vyfásnou i fyzicky. Jedna z našich paní doktorek třeba kdysi prosila naši myšandu, jestli by jí nekousla, protože ještě potřebuje nezafačované ruce na operaci pejska... a to ani nemluvím o mimořádné psychické odolnosti, když musí snášet nervozitu a smutek majitelů zvířat. Být doktorem je těžké a hodně náročné, vím že já bych to nedokázala unést a asi bych omdlela už při pohledu na některá zranění. Buďme rádi za ty báječné a snaživé, kteří nám s našima "plyšákama" pomáhají v krizi, a zkusme si představit, jací bychom byli být na jejich místě... Tímto přeju hezké svátky a hodně štěstí v dalším roce všem našim paním doktorkám, zejména lidem z vetkliniky Galéé a z Ivetu , za celou smečku Holek z Horek Ptáková, Hvězdička od Adush, Terezka Al Gabal a Slečna Křemílková od Dragonniese
  25.12.2013 13:16Navel
  Marcie: nojo, jenže takovéhle pracovní nasazení se ti pak nasčítá :( ono to chvíli jde - dělat "vola", obětovat se, ale když tě to pak všechno dožene, tak ti bude fuk, že ti za to někdo kdysi poděkoval :( Ale tak to je samozřejmě každého věc. Náš vet vždycky říká, že veterináři se dožívají průměrně nejnižšího věku - i bych tomu věřila.

  SF: pokud špatně dýchá, tak mě se hodně osvědčil Mucosolvan sirup pro děti - cca 1 cm do napáječky a dolít vodou.
  - - - - -
  Ptáková: naprosto přesně napsané - pod to bych se ti podespala :)
  25.12.2013 13:18Eby
  Marcie to ti věřím, že to bylo nepříjemné. Torzi ale každý vet nezvládne a jsou k tomu potřeba minimálně 3 lidi. Sám to neudělá. Nevím, jak se shání asistenti v noci.... I když se na sál dostane takový pes včas, je to vždycky 50% šance. Já sama vím, jak jsou lidi bezohlední a když oni mají problém, nevidí neslyší....Někteří se ani nenamáhají hledat pohotovost a jdou přímo vzbudit doktora domu, vždyť co, bydlí za rohem, ne? Vzbudí celou rodinu, sousedy... Ani není jeho pacient....Mohla bych ti napsat milion případů, kdy zneužili dobrou vůli veta. Nebo myslíš, že veti sedí doma a čekají, jestli někdo zazvoní nebo zavolá? Že se nehnou kvůli tomu z domu, že si nedají ani pivo a nemají právo na spánek? Nejlepší by asi bylo, kdyby ani neměli rodiny, nechodili domů, nejezdili na dovolenou, na výlety, nakupovat a byli v práci natrvalo. Co kdyby někdo potřeboval pomoct...Nezlob se na mě, ale takhle se žít nedá. Kolikrát jsme se s dětmi vraceli z procházky, z výletu.....až to manžela málem stálo samotného život...Pak si řekneš, že to takhle nejde a zastavíš to. Teď se přeze mne málo co k němu dostane mimo službu. Stačí, že volají známí, kamarádi a kamarádi kamarádů.....není jeden víkend bez telefonu s dotazem..Takže Tvoje koza a šéfová je maličkost :)
  25.12.2013 13:21Efča
  Ptáková to jo to jsou lidi,ale když jde o život...
  25.12.2013 13:29Eby
  Marcie a ještě mimochodem dnes už ošetřil 5 pacientů a ani jeden nebyl akutní :)
  25.12.2013 14:34Kája
  Tak i já s přidám se svým názorem. Ono určitě je lékařské povolání do jisté míry posláním o tom ani potom. Já mám teda úplně jinou práci a nemám problém když mě někdo poprosí o pomoc, třeba i nad rámec mé práce, ale když je to v pondělí a v úterý, pak ještě ve středu no je jasný, že ve čtvrtek už prskám a v pátek posílám lidi do určitých míst. Ono by možná stačilo kdyby ty veterináři mezi sebou více komunikovaly a dohodly se nějak, že budou držet tu pohotovost třeba na střídačku.
  - - - - -
  Eby: Jé to vědět tak dneska nejezdím na pohotovost do Ústí, ale cinknu si u vás :-D
  25.12.2013 14:36utahraptor
  Marcie: A myslíš, že kdyby první vet, kterého jsi vzbudila, šel operovat, že by to ten pes ustál? Neoperovat nebo operovat v nevyhovujících podmínkách má úplně stejný výsledek...
  25.12.2013 19:30Kawalski
  tak jsem si taky jednoho dovezla. díky patří chs lavan za převoz do práglu i mým klukům, hodila jsem ho do nevyčištěné klece plné samců a už s nima chrápe ve sputniku :-)
  https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/1482746_10201088187872850_135525094_n.jpg
  25.12.2013 20:12Marcie
  Navel: Ano nasčítá, ono stačí být veterinář, doktor, zdravotní sestra, vysoký manažer, dálkový řidič kamionu, nebo i pitomej pošťák, který do práce blbou hodinu dojíždí, pošťáci jsou v práci denně o dvě hodiny dýl minimálně a nikdo jim to nezaplatí a neřekne ani bú, když bylo sčítání lidu, nikdo se pošťaček neptal, zda dojíždí nebo ne. Ty co dojížděly, ty v práci nocovaly třeba týden v kuse a manželi, babičko, o děcka se postarejte kdo chcete, ale máma, bude v práci. Moje mamka bydlí 5 minut od svého pracoviště a chodila spát domů na dvě hodiny denně a to tři týdny v kuse. Pracovnice pošty. A prý že jim to zaplatí? Pche, těch 10% navíc? To si dělaj srandu. A je asi sto padesát dalších profesí, které dohánějí lidi k šílenství a lidi to stejně dělají. Doktor má samozřejmě právo se vyspat, jako každý jiný, má právo jít s děckama do kina nebo se navečeřet s manželkou v restauraci. Ale uznej, že každý den jednoho veterináře v noci nevolá zoufalý majitel, že mu asi umírá zvíře. Ono to není ani jednou za týden. Ani jednou za dva týdny. A když má někdo projet třetinu republiky jen proto, aby se se zvířetem dostal k supr "profíkům", kteří valí nonstop...dopadá to tak jak to dopadá.
  - - - - -
  Eby: Viz to, co jsem psala Navel...
  - - - - -
  Eby: Torze čím déle se nechá neoperovaná, tím větší část žaludku odumírá a tím menší šance pro psa zbývá. Není to vždy 50:50.
  25.12.2013 20:40Navel
  mimo téma - dneska jsme v 6 hodin ráno byli na dětské pohotovosti a byl tam tatínek s holčičkou, že kašle (bez teploty, z mého pohledu klasický kašel) - lidi jsou různí nejen co se zvířat týče
  25.12.2013 22:02Marcie
  Navel: Ano, tak to je opravdu hloupé. Lidi jsou různí, to je pravda :-D Ale věř, že já opravdu nejsem z těch, co budí veta hned když mi zvířátko zakašlá :-D jsem magor, vím to o sobě, ale ne zas tak velkej magor :-D Když nejde o život, nejde o nic, jak se říká. Jen si říkám, že je super, že dnes už existuje vícero záchranných veterinárních služeb v různých krajích a městech. Když nám odešel Artík, veterinární záchranky byly tehdá v ČR všehovšudy dvě. Za poslední 2 roky už teta využila Pardubickou vet záchranku (v případě psů) a opravdu super :-) Kdo je z Pardubického kraje, tak opravdu doporučuju, přijedou vždy co nejrychleji to jde a po cestě informují a dokonce poradí první pomoc při problému, který jim popíšete, úplně jak lidská záchranka, no možná i lepší...jsou ochotní, jak dispečink, tak doktoři, jsou to profíci a lidi si je moc chválí, co jsem tak slyšela :-)
  - - - - -
  utahraptor: No, částečně máš určitě pravdu. Pes s takovou torzí jakou měl ten náš tehdy, a neopaerovalo by se to, tak by dozajista zemřel stejně. Kdyby se operovalo v "polních podmínkách", ale včas, šance na přežití by byla určitě větší. Ale zas musím zdůraznit, že jsme žádali pouze veterináře, kteří odoperovat torzi umí a už x případů zdárně zvládli a mají k dispozici vybavený operační sál. A Lanškrounská veterina, u které jsme si mysleli že nám pomůžou, když tam mají veterinářů několik... tehdy sice dělali renovace, ale pracovní dobu měli (jen nějak zkrácenou než obvykle mívali), ale normálně ordinovali a vždy měli k dispozici jeden ze sálů, protože přes den normálně operace prováděli. Renovace nedělali všude naráz, aby byla celá veterina nepoužitelná. veterinární sestra, která tam tehdy dělala, nám to prozradila. Ona byla jediná, která by šla k operaci dobrovolně pomáhat a Arta znala osobně a měla ho ráda, ale nebyl ochotný doktor a veterinární sestra samozřejmě nemzůže sama v noci na soukromé veterině nic. Zvlášť když ani nemá klíče, aby se dostala dovnitř, takže to bylo bezpředmětné řešit... Celé to bylo velmi nešťastná událost po všech stránkách. S potkanem jsem nikdy takovou extrémní věc nemusela řešit a doufám, že už nás nikdy nic podobného nepotká s žádným zvířetem. Je to hotová noční můra. Zvlášť když každý chovatel ví, že zvíře když onemocní nebo se zraní, tak jako na potvoru s 90ti procentní pravděpodobností se mu udělá hodně zle v noci, o víkendu, ve státní svátek a ještě lépe, když nejste doma, ale třeba na návštěvě u někoho... a nebo ještě nejlíp, když nemáte ani pojízdné auto a hromadná doprava zrovna nejede. navíc těžko bude nějaký autobusák přepravovat padesátikilového hafana, který se svíjí v bolestech. U potkana by MHD při nejhorším použít šlo, pokud by něco jelo.
  - - - - -
  Kája: Mám stejný názor jako ty.
  - - - - -
  Nu, jdu do hajan. Přeju dobrou noc :-)
  25.12.2013 22:03Eby
  Marcie prosím Tě, nebudeme se dohadovat o torzi žaludku, že? Proti Tobě stojí někdo, kdo jí operuje leta a zná nebezpečí jaká můžou nastat. Já sama jsem u operací torze byla několikrát a vím, co to je za "fušku". Opravdu mě nebaví se s Tebou dohadovat ani o této profesi, s kterou žiju denně přes 20 let a denně se tu rozebírají různé případy až do noci....Jestli máš pocit, že víš, jak se to má dělat, tak veterinu vystuduj, otevři si svojí praxi a můžeš si to sama zkusit. A přeji Ti mnoho sil. Jeden mladý veterinář to takhle vydržel ve dne v noci asi 3 roky v kuse, pak se složil a s otevřeným vředem skončil na jipce.Už tuhle profesi nevykonává. Tímto končím.
  25.12.2013 22:14Efča
  Eby - já myslím,pokud jsem to správně pochopila, že nejvíce Marcie rozladilo,že když už jeli takovou dálku se psem který byl v ohrožení života a předem se ohlásili ,tak doktoři měli mít sál připravený nebo alespoň určený který. Já vím,že to není jednoduché a určitě měli více případů,ale tady jde o minuty.A po pravdě, majitele mazlíčka který umírá a navíc si za vyšetření a následnou operaci zaplatí nemalé peníze ( i když se nezdaří) ,to nezajímá.Jede tam s důvěrou,že psíkovi doktoři pomůžou a ne, že se budou handrkovat o sál.
  Tímto se nezastávám ani jedné strany,jen píšu jak to vidím já.
  25.12.2013 22:57Marcie
  Eby: Ne, člověk, který dle tvých slov "stojí proti mě", mi nemůže přát mnoho sil. Při ničem.
  A dohadovat se se mnou nemusíš, nikdo tě nenutí a já se rovněž s nikým nehádám. Pokud nesdílíš můj názor, dobře, beru to. Nevím, proč každý druhý bere jiný názor jako něco proti jeho osobě. Každý má právo na názor ať už je jaký je, nadávat ti nebudu. Nemáš důvod se rozčilovat. Ale je smutné, když někdo prosí o pomoc ve chvíli, kdy se pomoc hodí tak, jako nikdy předtím, tak se na něj, promiňte mi ten výraz, vy*ere 9 z 10 kompetentních lidí. Jestli to někomu připadá jako dělat lidem vola, tak by neměl být doktor, ale měl by dělat něco jiného. Jestli se nějaký veterinář denně 3 roky v kuse každou noc snažil spasit šílené majitele typu "pomoc kašílek", tak to je opravdu na vředy jako sviňa a možná za ty 3 roky i na cvokaře, připadala bych si taky jako vůl. Ba obdivuji, že to vydržel tak dlouho. A když to tak poslouchám, jak jsou zde na diskuzi všichni solidární vůči lidem a nechali by své zvíře umřít, aby náhodou nevolali nevhod... Pokud někdo zvoní na veta doma doma a budí celou rodinu, sousedy a svým povykem rozštěká všechny psy v ulici tak, že nikdo v okruhu jednoho kilometru spolehlivě nezamhouří oči a pak se vytasí s tím, že jeho Fifinka má centimetrovou ranku na polštářku a okamžitě se to musí zašít, jinak chuděrka vykrvácí, tak to bych dotyčného hnala vším, co by mi přišlo pod ruku. Ovšem já tady mluvím o úplně jiných případech a ty mě posíláš s tím do háje stejně jako s výše uvedeným. To opravu není nikdo, kdo nevidí ten rozdíl? Opravdu mě mrzí, že bys na našem místě neudělala pro své zvíře to samé a nechala bys ho pomalu umírat. Zvlášť když dobře víš, co je torze a co se psem dělá :-/
  Ale koukám, že tady každý vidí jen případ "kašílek" a případy tomu podobné a to ostatní ne... Máš pravdu Eby, není proč to rozebírat dál... Dobrou noc
  25.12.2013 23:25Fred
  Jen k tématu veterinář - náš veterinář je mladý přístupný člověk, je výborný, lidský, lze s ním probrat všechno a ten mi řekl, že kdyby se cokoliv dělo, tak mám volat a to kdykoliv, je na telefonu neustále a přijede i domů. Jsem asi i klidnější, že kdyby se opravdu něco dělo, tak vím, že tady je. Samozřejmě bych mu nevolala, pokud by nešlo vysloveně o život miláčka.
  Celkově přístup veterinářů k tomu případu Marcie mi připadá hodně nevhodný a smutný. Hlavně před tou operací.
  26.12.2013 08:31Navel
  Marcie: já nevím kdy budíš nebo nebudíš veta, jen jsem reagovala, na to co jsi napsala:
  ".. a neváhá vytahovat veterináře z postele ve dvě v noci, když se mi něco na zvířeti nezdá.. "
  a nepsala jsem cíleně o tobě, jen všeobecně, že by se mi nelíbilo, kdyby tak někdo tahal z postele mě :)
  26.12.2013 09:08martinah
  neda mi, ale to je akoby sa pozostalemu vytklo, nech skusi vystudovat medicinu, aby vedel o com je ta profesia, myslim, ze je rozdiel medzi pripadmi, kedy ide o ohrozenie zivota a kedy nie, verim, ze 20 rokov sa nazbiera vela, viac nez si vieme predstavit, najma ak s tou profesiou nezijeme, ale argumentovat tym niekomu, kto prisiel o zviera mozno aj vdaka laxnemu pristupu veterinarov?
  hodinovy vyber saly? ved to by nahnevalo kazdeho
  26.12.2013 09:44Fred
  Prosím o radu nebo doporučení, sháním velkou klec pro tři potkany, jsou nějaké internetové stránky, kde bych něco našla? Nebo jak by měla být asi velká rozměrově, abych měla představu, co je nejvhodnější. Mám teď dle výpočtu vhodnou pro dva, pro tři nebo více se mi nějak nedaří objevit. Díky.
  26.12.2013 10:28utahraptor
  Fred: Zkus se podívat na Savic Freddy 2 :)
  26.12.2013 10:42Eby
  Marcie ale prosím Tě, o Tvém případu s torzí jsem Tě politovala, je to smutné, ale Tys to natáhla všeobecně na všechny vety, jakou mají pohodovou krátkou službu a vlastně jim je u zadku nějaký pacient...dle Tebe makají nejvíc sestry (čímž se jim omlouvám)....Ono těch akutních případů je mnohonásobně méně než tzv "blbostí", ale proč by nešel někoho vzbudit s kašlem, protože se mu zdá, že se pes každou chvíli udusí. Neudusil a druhý den přišel na běžnou kontrolu. Klíště na víčku se asi taky nemusí řešit v 10 večer. Zahnisané oko také vydrží do rána, i když ho to příšerně svědí a má to už týden...Těch telefonů, že kočka dostala záchvat ve vaně při koupání, ale už je v pohodě, králík se nemůže postavit, umírá mi křeček, dcera brečí, jedu k vám..štěně příšerně brečí, jedu...(bohužel hlady, protože množitelka zastává názor čím méně krmit, tím méně vyroste. Mohla bych pokračovat nekonečně....Pak nemají být veti protivní na všechno, co se ukáže mezi dveřmi a všichni prosí o pomoc. Nic proti Tobě Marcie, ale nezobecňuj něco, co vidíš jen z druhé strany pacienta. Měj se :)
  26.12.2013 10:59Fred
  utahraptor - díky, tak ta je krásná :-).
  26.12.2013 11:39Eby
  Jo ještě jsem si vzpomněla na jeden "akutní" případ, kdy páneček koupal svého jorkšírka a na zadečku nahmatal vyhřezlý konečník. Okamžitě sbalil mokrého psa a vyrazil, aby se dozvěděl, že mu ze zadečku kouká hovínko :D Tak to je alespoň legrační a páneček se strašlivě zastyděl :)))
  - - - - -
  A jinak, všichni si myslí, že jejich případ je akutní a neodkladný a když už všechny vzbudí, vytáhne odkudkoliv, musí se stejně na pacienta podívat, tak ho pak můžeš posílat někam... Bohužel pozdě. Myslím, že není zas takový problém si zjistit, kde je pohotovost a obrátit se na ně.

  Kájo, Tvoje myšlenka je hezká, ale nerealizovatelná. Stačí, že jeden člověk z kola vypadne a je problém, který zas někdo odnese. Nehledě na to, že by byli lidi pěkně zmatení, a nevěděli na kterou veterinu zrovna jet. Takže telefony na všechny strany...A lidi si vety vybírají a každý jim není vhod...
  26.12.2013 12:19Terufka
  Mi můj známý veterinář taky vyprávěl, že mu zvonil jednou zhruba ve tři v noci telefon. Vzbudil se, zvednul, už si říkal co se asi může dít...a paní se ho ptala jestli kastruje kočky a na kolik by ta kastrace vyšla. Ve tři v noci se ptát na takovou blbost, to asi jen tak někdo normální ohleduplný nedokáže...
  26.12.2013 13:34Ptáková
  A jsme u toho, že není nikdy nic tak, jak se zdá - a je potřeba věci vidět i z pohledu druhého. Ať už doktor-pacinet/majitel, nebo prodavač-zákazník, nebo úředník-klient. Události nejsou černobílé, leckdy mohou mít na hlavě máslo oba zúčastnění. Lidé jsou různí, míra "rozumu" značně kolísá - a není nad to si vyzkoušet pozici toho druhého a ujít nějaký ten kilometr v jeho botách. Kolikrát potom vidíte příběh dost jinou optikou. Další věc je chronická únava a syndrom vyhoření. Bude snad ku prospěchu, když se úkolu ujme naprosto vyčerpaný člověk, který spal pořádně sotva pár hodin? Táhnout takové akce na doraz opravdu situaci moc nevylepší, i kdyby měl dotyčný sebelepší vůli. Buďme rozumní všichni - a mějme větší úctu k volnému času druhých, nejen v práci...
  26.12.2013 14:19Marcie
  Navel: Jen když se mi něco hodně nezdá. Kvůli odřené pacince fakt nikoho nebudím :-) Špatně jsem se vyjádřila. Spíš jsem reagovala na příspěvek, kde by člověk čekal, až jeho veterinář přijede z dovolené, aby jeho zvíře bylo ošetřeno. Zvlášť, když o pár kilometrů dál jsou veterináři, kteří slouží. Omlouvám se, že jsem se špatně vyjádřila a tudíš asi v první chvíli nebyla správně pochopena. Ale ano, máš pravdu, je třeba rozlišovat mezi jabkama a hruškama :-)
  - - - - -
  Eby, nene, na všechny ne. Rozhodně ne na ty na velkých klinikách. Věřím, že ti mají se sakra co ohánět :-) Ten akutní případ s hovínkem je opravdu úsměvný. I když je jasné, že se směje jen ten třetí nezúčastněný :-D Ježkovy voči.
  - - - - -
  Terufka: Mě jednou paní, co má ode mě potkana, mi psala někdy kolem třetí hodiny ranní SMS, že má její potkan průjem a co má dělat. Já tu SMS neslyšela, prostě mobil pípnul a já se nevzbudila. V půl čtvrté mi volá, mobil se rozřičel a to už mě vzbudilo. Rozespalá jsem vzala telefon, úplně zmatená, nevěda co se děje. No a ona ani nestačila pozdravit a představit se a rovnou mě začala drbat, že mi už před půl hodinou psala SMSku, že má akutní případ s mým potkanem a jako že jí naschvál neodepisuju. A ještě mi několikrát zdůraznila, že potkan je ode mě a jako ať se laskavě starám. Tak jsem se jí asi 10 minut snažila trochu uklidnit. Načež jsem se dozvěděla, že potkan má trochu měkčí bobky, protože večer snědl snad půl kelímku sýru cottage. Tak to je fakt na zabití :-D V tu chvíli jsem měla chuť někoho zardousit a odebrat se hybernovat do pelechu. V takových případech soucítím s každým, koho to potká... Kdyby mi místo telefonického hovoru zazvonila u mých dveří, tak bych jí snad kopla do zadku.
  - - - - -
  Eby: Mimochodem, co běloušková? Už je v partě?
  26.12.2013 14:22Eby
  Marcie jj Polárka je zařazená, schytala jeden kousanec, ale už s nimi i spí :) Nechá se hladit, i vyndat z klece na klín, gauč. Je ještě opatrná a nějak nechápe, kdy mám v ruce dobrotu a kdy ne :D Pokaždé vezme do zubů prst :D
  26.12.2013 14:28Marcie
  Eby: Tak to je super, že už zapadla :-) Mám radost i za ní :-) Napíšu paní Pejřilové, že adopce proběhla bez komplikací, ať máme radost obě dvě :-) Děkuji, že jsi jí dala domov, za svou službu si to opravdu zaslouží.
  26.12.2013 17:58Ady
  Přeji příjemný večer,
  ráda bych vám nabídla možnost navštívit můj nový web, který jsem několik posledních dní s úsilím vytvářela. =o) Najdete na něm nabídku hlídání zvířátek v ubikacích, nabídku venčení pejsků, rady pro péči o nemocná, zraněná či operovaná zvířátka a vše o mých vlastních zvířátkách a zkušenostech s nimi. =o) Vše je doplněno názornými fotografiemi. Web ještě není dokončen, ale budu se snažit na něm ve volným chvilkách pracovat. Budu ještě dodělávat sekci "Zvířátka", kde budu prezentovat své vlastní osvědčené rady ohledně jídla, ubytování a celkového chovu různých druhů zvířátek. =o) Dále bych také chtěla vytvořit sekci "Recepty", kde budou návody na přípravu specialit pro zvířátka (hlavně tedy pro potkánky). =o) Poslední dobou mě toho nějak moc napadá, tak to musím někam zapsat... =oD =o) Budu ráda, když se mrknete. =o)
  http://hlidani.webgarden.cz/rubriky/uvod
  26.12.2013 19:01Kája
  Eby: ano uznávám, že ten můj plán má trošku dírky :-) A proto jsem ráda, že pohotovost mám dvacet minut autem, zrovna ve středu jsem toho využila a asi pravda, že jsem tam přilítla s očima navrh hlavy, protože mi Poly špatně dýchala a pšíkala nakonec se z toho vyklubala rýma a průdušky. Už jsem byla na veterině s potkyšem, že sebou cuká a píská u toho a nakonec se z toho vyklubala škytavka tak na druhou stranu mám porozumění s těmi co letí na veterinu s "blbostí "
  26.12.2013 19:28Ošla
  Já už tři dny přemýšlím, jestli do téhle diskuze přispět a čím. Pro mě je to docela zajímavá sonda do myšlení lidí. Ale musím říct, že je mi z toho docela smutno. Celou dobu se mi hlavou honí jeden citát: "Než někoho odsoudíš, obuj si jeho boty a přejdi jeho cestu, přejdi jeho minulost, okus jeho slzy, zažij jeho bolest, radost, přejdi roky, kterými prošel on, klopýtni na každém kameni, na kterém klopýtl. Za každým klopýtnutím vstaň a jdi dál tak, jak to udělal on. A až potom můžeš chování druhých soudit a tvrdit, že někoho znáš. Ano, nesuď člověka, dokud se neprojdeš v jeho botách." To asi hlavně pro Marcie...i když, podle toho, jak má v merku, kdo kolik hodin přesně pracuje, kolikrát komu kdo volá v noci apod., tak ta už se v těch botách asi prošla.
  26.12.2013 20:24Marcie
  Ošla: Ne, neprošla. Ale až jednoho dne, či jedné noci budeš potřebovat tak jako nikdy předtím a kopice lidí, kteří by ti pomoci dokázali, tě pošlou do patřičných míst, tak jim jdi druhý den ještě poděkovat, jak spořádaně žít tě naučili. Až jednou budeš v botách mých, však si možná vzpomeneš. Jasně, každá mince má dvě strany, tak jako všechno. Hlavně že se tady kupa lidí rozčiluje, když tazateli potkan churaví, že s ním tazatel už dávno na vet nešel a několik dní čekal na zhoršení a pak se ptá tady na diskuzi co s tím. Když se člověk snaží zachránit psa, člena rodiny, v takové situaci, kdy to do rána prostě odložit nelze (a garantuju ti, že všichni zúčastnění i méně zúčastnění veterináři to věděli na 100%, že to není prokotina), tak se mu dostane takového kázání, jako co si vůbec dovolil žádat kompetentní lidi o pomoc a ještě k tomu po jejich pracovní době. Ti, co mě odsuzují, nikdy nebyli ve stejné situaci. Takže jaképak boty. A pro veterináře...pokud nechcete být obtěžováni, vypínejte si mobily, protože šílená Marcie ani nikdo z její šílené rodiny nikomu do baráku nepoleze bez pozvání, když ho na mobilu nechytnem. To nechám jiným, těm opravdu vlezlým, jejichž jorkšírek má zaschlé hovínko pod ocáskem a je nutno ho okamžitě odborně vyoperovat a díky nimž se nedostane pomoci, ale jen kárání a nadávek těm, kteří bojují o život v tuto chvíli a ne někdy jindy. Věz, že by moje rodina taky byla radši, kdyby všechno tehdy bylo jako každý normální den v pořádku a všichni mohli sladce snít v teple vlastní peřiny. Těžko si při kremaci jednoho z tvých nejlepších kamarádů řekneš, no jo, doktoři zrovna neměli čas se jeho problémem zabývat, však o nic nejde, pohřbíme ho a je to, žádnej stres. Taky bych občas chtěla nemít city ani emoce, možná by se mi žilo opravdu mnohem líp :-) Takhle ale musím poděkovat za každé nové ráno, kdy jsem se probudila a všechna naše zvířata se mnou, v pořádku, veselá a zdravá. Kdybych byla pobožná, fakt bych dala na modlení. A protože už mě nebaví neustále obhajovat své stanovisko, tak se loučím. Dobrou a ničím nerušenou noc přeji všem.
  26.12.2013 22:28Eby
  Marcie až se jednoho dne probudím a vedle mne nebude nikdo, tak si také vzpomenu na to, jaké to je žít v neustálém stresu a se zodpovědností za něčí život. Jaké to je den co den s někým prožívat smutek ze ztráty mazlíčka. Jaké to je celé noci přemílat, jestli udělal všechno co šlo a neudělal chybu, jaké to je stále rozhodovat jak dál....A při tom zvládat také svůj život...Komu mám přijít také poděkovat....Měla jsi prostě smůlu na shodu okolností, to všichni chápeme :(
  26.12.2013 22:40utahraptor
  Marcie: Bolestivou ztrátu některého z našich mazlíčků jsme tu prožili jistě všichni... takže víme, o čem mluvíš... ale nechápu, z jaké pozice ty určuješ, co musí a mají veterináři dělat, dokonce jim i počítáš jak často dělají něco mimo službu, v noci, a víš to přesněji, než Ošla, která je veterinářka, a Eby, která s veterinářem žije. A to se o mě říká, že já jsem arogantní... kam se na tebe hrabu.
  26.12.2013 22:52Efča
  Děcka ... nechte už toho dohadování-ano každá strana má svou pravdu,ale krucinál jsou svátky a Vánoce mají být svátky pohody a míru (tady když nepočítám úlety tipu úklid,vaření,pečení,hádky kdo co a jak a proč ...) tak si dejte pohov,jo?
  A spíš mi poraďte někoho kdo jezdí cestu Brno- Zlín a okolí- Díky ovečky :-)
  27.12.2013 08:38Eby
  Efča když ona Marcie stále nechápe, že nikdo z těch doktorů nepůjde do rizika v polních podmínkách bez potřebných lidí. Úplně stejně by dopadla v našem městě, kde malé ordinace na to nejsou vybavené a větší bez dalších lidí do toho nepůjdou. Je to opravdu práce pro víc lidí a všichni mají plné ruce práce. Je něco jiného na klinikách, kde drží pohotovost a mají lidi k ruce. Jeden doktor i s jednou sestrou do toho nepůjde. Nezvládli by to. Kde chceš v noci shánět asistenty, kteří bydlí po různu, nebo ty lidi prostě nemají. Ono je jednoduché u někoho zazvonit a tady ho máte, jde o život, tak se starejte....Nevím, proč na VF vznikl problém, ale asi tam také něco bylo v nepohodě (těžko soudit). Jak jsem psala o dceřininým zlomeném lokti, vidíš, že pro Marcii to není tak důležité (nešlo přece o život), ale nám šlo o zmrzačenou ruku dítěte na celý život. Nevyčítáme zdejší nemocnici, že to prostě neudělali....Po nás do Prahy v noci přijel ještě chlapeček z Karlových Varů, kde si na stejnou zlomeninu též netroufli. Nemůžeš jen tak odsoudit lidi.
  - - - - -
  Každý dělá to, na co má. Jinak to nedopadne dobře...
  27.12.2013 11:40Ošla
  Ach jo, to je jeden o voze a druhý o koze, Marcie. Možná je chyba na mém přijímači, ale moc nechápu jak souvisí tvoje reakce s tím, co jsem psala já. Proč bych měla někomu děkovat, jak spořádaně mě naučili žít? Za to bych měla děkovat jedině tak svým rodičům, protože si neskromně myslím, že odvedli celkem dobrou práci:-) Vůbec jsem nemluvila o té vaší torzi a narozdíl od tebe ani nikoho neodsuzuju.
  Měl to být prostě jen takový obecný povzdech nad tím, jak lidi naši práci berou. Asi bych si měla už zvyknout jak strašně nevděčný povolání to je, ale stejně mě to vždycky rozesmutní. Člověk se může snažit jak chce, dělat od nevidím do nevidím a pak si jednou dovolí nevzít telefon nebo odmítnout někam přijet, a hned je ten nejhorší. Stokrát se nějaká věc povede, jednou se nepovede (a nemusí to být nutně jeho vina) a stejně se vždycky bude mluvit jen o tom, co se mu nepovedlo. Předpokládám, že za ty léta, co chováš, ta torze nebyla jedinej případ, kdy jste potřebovali využít pohotovost. Ale tři dny tu rozebíráš hlavně to. Tohle jsou okamžiky, kdy si říkám,jestli mám zapotřebí se takhle trápit, protože to opravdu není jednoduchý povolání.
  A naopak dneska mi došla sms od jedné klientky, že by mi chtěla ze srdce poděkovat za mou péči a že jen chce, abych věděla, jak moc si toho váží. Normálně jsem se rozbrečela dojetím. A tohle jsou ty okamžiky a lidi, kvůli kterým si řeknu, že to cenu má. Jen jich bohužel míň než těch řekněme "nevděčných".
  A moc hezky to napsala i utah, souhlas se vším:-)
  27.12.2013 17:19Marcie
  Utahraptor: My jsme neurčovali, my jsme žádali. Počítala jsem jen tam, kde znám a dobře vím. Eby není jediná, kdo má v rodině veterináře. Cizím a neznámým nepočítám nic. Odsuzovala jsem jen tam, kde to k odsuzování opravdu bylo. Viz ožrala vet, který nejen že X krát operoval s opicí po noci s flaškou v objetí, ale díky chlastu si i vlastní dceru málem nechal umřít. Nebudu to tu rozebírat, místní déle sloužící chovatelé vědí a cizím je to stejně fuk... U ostatních jsem si jen posteskla, že nepomohli. Vůči opilým břídilům jako mílius nebudu ani omylem, protože s opicí bych si nedovolila vylézt ani před barák, natož jít do práce něco dělat. Vůči těm, kteří se aspoň snaží, i když se nepovede problém vyřešit, jsem slušná a vděčná. Každý má jiné zkušenosti, nemůžou mít všichni stejné. Jakákoli narážka na ne zrovna dobrou profesionalitu nějakého veterináře nepatřila ani Ošle ani manželovi Eby. Je mi líto, že někteří lidé si to okamžitě vztáhnou na sebe a pokud jsem tím někoho ze zde přítomných urazila, tak prosím buďte ujištěni, že Vám to rozhodně nepatřilo. Nesoudím všechny a ani nemohu. Ale kdybych konkrétní jména zmínila, byla bych tu ještě za drbnu a pomlouvačnou bestii. Jen tady vyznívá, že se zastáváš opilce a lajdáka stejně jako třeba zde přítomné Ošly nebo tvého veterináře, ke kterému máš důvěru už léta. Myslím, že je to nefér vůči poctivým. Obsáhlejší odpověď na otázky Ošly a Eby jsem jim poslala do SZ, protože si nemyslím, že by to někoho jiného zajímalo a nechci zahlcovat diskuzi. Ono je diskuze od slova diskutovat, ale všichni víme, že to tu mnoho lidí nevidí rádo, když se diskutuje. Každý v tom vidí hádky a pomluvy, nikoli výměnu názorů a zkušeností různých lidí s různými lidmi a situacemi. Naštěstí mám s veterináři víc dobrých zkušeností než těch špatných a většina z vetů, kteří v tuto chvíli v mém okolí působí, jsou lidé na pravém místě, nejsou to břídilové ani opilci, ale slušní a ochotní lidé a jediné co je mi líto, je to, že tu nebyli tehdy. Ale za to oni pochopitelně nemůžou, nemůže za to nikdo. Ale je velice dobře, že tu jsou teď :-)
  27.12.2013 17:20Efča
  Eby - jo jo je to zamotané.
  Proto bych to už nechala být,přeci si nebudeme kazit dny nějakými dohady.Na to je život příliš krátký :-)
  27.12.2013 18:41utahraptor
  Efča: Já bych to taky nechala být, ale on si někdo nedá říct a píše a píše... :D
  27.12.2013 20:01Sabisek13
  A já si už pár let myslím, že toto je diskuze o potkanech - rady, pomoci, vrhy, majitelé, problémy - ano, problémy, ale ne rozmazávání přes dva dny. Lidi, mám vás ráda, jste fajn, ale tohle je moc..
  27.12.2013 20:44zzdenka
  Prosím o radu. Koupila jsem si 2 potkanice ze zverimexu a jedna z nich stále sedí v rohu, je naježená a má zrychlený dech. Přitom normálně se nají a napije. Ve zverimexu byla v pohodě. Prosím o radu, nechce se mi s ní na veterinu.
  27.12.2013 21:01Zajo
  Nevite co mam delat?? je mi jasne ze potkan kousne přes klec a nějak se s s tím smířil. Jelikož mam potkany kratce a mam je od chovatele tak si nevim rady. mam 2 jeden ma 2 bily mesice a druhy 4 cerny. no jenomze kdyz toho cereho chci vyndat z klece, tak utík a sem tam kouse nebo po mne zautoci... bojim se ho vyndat z klece a nevim si rady.... přitel ho vyndal ven a pry v pohode ze se jen bál (potkan). a ze to slo jinak OK. no jenomze ja se celkem boim.. a tak zadam o radu.. nevíte co s tím??
  27.12.2013 21:07Kawalski
  zzdenka: pokud nechceš na veterinu, tak prostě počkej. pravděpodobně ti umře, méně pravděpodobně ti přežije, ale bude mít oslabenou imunitu, protože přežila nějakou tu nemoc ve velmi raném věku.
  sýpe? chrčí? porfyrin u nosu a očí, má?
  27.12.2013 21:11zzdenka
  Nesýpe, nechrčí a ani nemá nic u nosu. Nos má pouze odrápaný. Jenom rychle dýchá a je naježená. Jinak jí nic jiného není.
  28.12.2013 12:34Misicinka
  Zajo: a to tě už kousnul nebo proč se ho bojíš? nemáte klec s malými dvířky? potkani se někdy bojí ven těmito malými dvířky
  - - - - -
  Určitě kontaktuj chovatele, od ktereho je mas, on ti poradi
  - - - - -
  zzdenka: PROSIM? NECHCE SE MI S NI NA VETERINU - co je to za konstatovani?? koupim si zvire, je nemocne, tak ho snad na veterinu vezmu, kdyz tu veterinarni pomoc potrebuje!!
  Najezeni a zmenene dychani muze byt zpusobene stresem, muze se take u potkanka rozjet zapal plic, ktery je smrtelny, kazdopadne, pokud je potkan najezeny, rozhodne neni OK... odrapany nos? co to znamena? pokud ma strupy na nose, ma nejspis svrab, ktery je take potreba lecit
  Pokud ale zastavas nazor: "koupila jsem si dve potkanky ve zverimexu, jedna je divna, k veterinari se mi nechce a pokud chcipne, tak si tam koupim novou" pochybuji, ze Ti nase rady k necemu budou :(
  28.12.2013 14:10Marcie
  Zajo: Já jen poradím jednu věc- nebát se. A rozhodně nepoužívat žádné rukavice. Ten potkan se bojí pravděpodobně víc než ty. Větší dvířka by byly záhodno, jak zde psala Misicinka, mnoha potkyšům je nepříjemné, když je někdo protahuje úzkým prostorem, zatímco sami tím prostorem klidně projdou. Zkus potkyše spíš nalákat na nějakou mlsku dvířky ven, aby vyšel sám. Hlavně vše v klidu, pomalu, nikam nespěchat. A když se to nepovede napoprvé, napodruhé, napotřetí, tak neházet flintu do žita a vytrvat. Může to trvat, ale voňavé dobrotě málo který potkyš odolá :-)
  28.12.2013 22:00dědek
  Několik momentek z těchto dnů.
  http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=9763
  28.12.2013 22:37ANONYM12345
  Ahoj ve spolek, prosim o radu, pred chvili jsem nasla v kleci krev, zjistila jsem, ze u jedne z holek u "pipiny" .... Zitra s ni rano hnedka zajedu, ae co to muze byt? Krev v moci? Poraneni rodidel? Zanet? Jinak zadna zmena chovani, je uplne ok...tak snad bude do rana ok
  28.12.2013 22:40Navel
  ANONYM12345: může to být cokoliv z toho co píšete..po netu těžko soudit. Držím pěsti ať je to v pořádku.
  28.12.2013 22:44ANONYM12345
  Navel: doufam, ze to nebude nic vazneho a vyresi to treba atb, protoze to bude jen zanet. Kdybych nevidela na kapesnikach krev, tak ani nezjistim, ze se neco deje.... Doufejme, e do rana se nic ne......... Diky
  28.12.2013 23:02Silva
  zzdenka- Vem ji k vetovi, protože ať je to co je to tak se to musí léčit! Znám lidi, kteří jsou schopni vám co dva dny zvonit u dveří a na mobil (a na rodinu neberou ohledy a ono když máš v 5 vstávat, protože ti za 30 min jede bus do školy, tak to není ideální), protože má potkan jeden den průjem (protože mu cpali cottage a parmskou šunku či co), a za dva dny zase s tím samým, nebo s tím, že je potkan agresivní a že je jednou kousl do prstu (protože mu zmáčkli břicho )... myslím, že kdyby to byl potkan od chovatele (za 300 Kč), tak by jsi letěla na veterinu okamžitě, nehledě na otevírací dobu, ale s tvým přístupem bych si potkany nekoupila, protože to vypadá, že se ti nechcou platit veterinární poplatky (něco podobného jako nejít s dcerou, která má asi zápal plic k doktorovi, jen proto, že nechceš platit 3o Kč za lékaře a 3o Kč za recept), ale nového potkana si za 50 Kč klidné koupíš, protože ti je jedno, jestli potkan umře nebo ne
  29.12.2013 10:04františek
  Já jsem od paní doktorky dostala Arpalit,ale v pěně. Asi je šetrnější.František je hodně světlešedý a po stranách měl takové oranžové chloupky,čučela jsem na to ze všech stran u okna na světle,ale mšenky to nebyly. Paní Alenka nám potom řekla,že to je od slin,jak se pořád oblizuje. A taky že fakt,hned po prvním pěnivém nánosu to zmizlo. Je v tom fakt dobrá a jde vidět,že jí to i baví.
  29.12.2013 10:09Eby
  františek- nějak jsem nepochopila pointu. Proč myješ špínu Arpalitem? Nestačil by dětský ubrousek na prdýlky?
  29.12.2013 10:10johanka
  :)))))
  29.12.2013 10:29františek
  Eby- no,je fakt,že mám na ně doma speciální šampón pro drobné zvířectvo. Drahý jak sviňa,ale byla jsem tak ráda,že to není plíseň,že jsem nad tím nějak nepřemýšlela a paní doktorka asi zapomněla,že ho mám doma a mě to taky netrklo,až teď tobě to došlo. Já jsem fakt trubka. Protože ten pitomec Horák mi minule tvrdil,že má plíseň a dal mi dost drahý roztok. Ale ten Arpalit nebyl drahý,byl jen za 70,- Ale tak to se neztratí,ještě naši mají psa,tak třeba se někdy využije. Ale fakt mi to nedošlo. Ale možná by to ten šampón zase nemusel rozpustit,fakt nevím. Co myslíš??, A máš to někdy taky??? Mě to třeba na berkshirech vidět nejde,protože jsou tmavěhnědý až černý
  29.12.2013 10:37Eby
  františek- je zbytečné potkana koupat v nějakém šamponu, byť určeném pro zvířata. Každý šampon kůži jen vysušuje a vystavuješ ho nebezpečí nastydnutí a za chvíli potkan bude stejně zapatlaný po svém. Pokud Ti to tak moc vadí, že na něm bude občas nějaká ta skvrna (od porfyrinu), stačí ho přetřít tím dětským ubrouskem, nic víc.
  29.12.2013 11:00františek
  eby-já vím,že se nesmí moc koupat,doma mám vytopeno a spotřebuji na něm 2 ručníky. Co nejvíce kožíšek do sucha.Jinak měním hoblinky co 2-3 dny,podle zápachu. A porfyrin to nebyl,prý to mají někdy i býlí psi na tlapkách od slin. Jinak je mám v jedné kleci 3 a v druhé 2,takže tak rychle se mi hoblinky nezašpiní.
  Ale zažila jsem šok. Dostala jsem nádhernou dřevěnou patrovou konstrukci do klece,protože František,Vikis a Maty nehamáčkujou.No a místo žebříku mi taťka do prvního patra udělal takové prkýnko s vroubkama,aby se jim lépe chodilo. No,samozřejmě se mi František z boku do těch schůdků pustil (kdo taky jiný,že??Pažravec jeden),tak jsem mu to schválně potřela z boku chilli omáčkou,aby ta konstrukce vydržela aspoň chvilinku. Jako že ho bude pálit v pusině a nebude to hlodat. No,né že tomu blbounovi to zachutnalo????Jsem čučela jak péro z gauče. Vždyť je to ostrý a ani já to nejím,ale František má asi zvláštní chutě. Mě z něho jednou klepne.
  29.12.2013 12:02Jane
  Ahoj všichni milovníci potkánků :) Rozjíždíme nové stránky o potkanech jakožto domácích mazlíčcích. Zatím nemáme web moc zaplněný, ale každý den přibývají nové články se spoustou zajímavých informací. Pokud by jste se chtěli mrknout, dozvědět se něco nového, můžete navštívit naše stránky http://pokysi.blog.cz/ . Budeme moc rádi za každou návštěvu i komentář. Díky.
  29.12.2013 13:06Reny
  Dobry den. Potrebovala by som radu. Mam potkany dumbo fuzz. Uz asi 14 mesiacov. Biely s cervenymi ocami uz 3 mesiace chropti a vykruca ho na jednu stranu. Je a pije sam uplne normalne..len akoby stracal rovnovahu a pri chodeni ho taha k zemi na pravu strAnu. Ziadny vytok z usi nema. Dakujem za kazdu radu
  29.12.2013 13:21Teri18
  Ahojte. Chtěla jsem vás poprosit o radu. Můj potkánek jednou za čas dostane takový "záchvat": http://www.youtube.com/watch?v=cdx5PLlQDwg&feature=youtu.be
  Chtěla jsem se zeptat jestli víte o co jde a zda je to vážně. Dost mě to děsí. Jinak normálně papá,pije,běhá,skáče,prostě všechno co normální potkan. :)
  29.12.2013 13:29františek
  http://www.prozeny.cz/vase-fotky/16002-vase-zvire/1098670-jack-daniel-s-a-alfons-potkani-bratri
  29.12.2013 13:30Sisa
  Ahoj, tak Sisinka se už nedrbe, jak jsem psala pár dní zpátky, ale místo toho je celá nemocná, hodně spinká, moc nepije (ale apetit se jí teda ještě jakžtak drží), očenka má celý od porfyrinu a sem tam si pšíkne (ale jinak dýchá čistě), od veterináře jsme dostaly Baytril a nějaké vitamínky...akorát mě děsí, že se tak jakoby plazí a přední tlapky jakoby zapomněla, že vůbec nějaké má! Je to normální?
  29.12.2013 13:30františek
  nejsou moji,ale dala jsem jim hlas. Jsou krásní,tak jak všichni naši chlupatí a ještě k tomu ušatí :-D
  29.12.2013 13:35johanka
  Teri18: ja bych rekla, ze je to skytavka:)
  - - - - -
  Sisa: jestli se misto chuze plazi, normalni to neni:(( jak je stara?
  29.12.2013 13:40Sisa
  johanka: Stará je cca 2 roky, přesně nevím, ptž jsem ji tak před půl rokem adoptovala...říkám si, jestli třeba není jenom slaboulinká kvůli tomu, jak je nemocná...
  29.12.2013 13:48johanka
  Sisa: jestli ve dvou letech taha nozicky, tak to slabosti nejspis nebude..ale treba se pletu..
  29.12.2013 13:52Sisa
  johanka: No já měla za to, že ve stáří potkanům ochrnují spíš zadní nožičky, a Sisa vyloženě přestala používat ty přední :/
  29.12.2013 13:53Tayna89
  Chtěla bych se zeptat, pořídila jsem si dvě potkaní slečny, jsou živé, hravé. Když jsem si je dovezla měla jsem je v přepravce a v plyšovým tunelu. Potom jsem je dala do klece. Tunel jsem po čase zavěsila a teď mi nespí ani v domečku jako před tím, ani v tunelu ale v rohu klece u vchodu do tunelu. A tunel mají jako schovku. Tak chci radu, jestli je vše ok, nebo jim něco chybí. Protože i když jsem tunel vrátila kde byl původně, pořád spali na patře v rohu. Děkuji
  29.12.2013 13:58Teri18
  johanka: no já si tím nejsem jistá,protože,když dostane škytavku,tak sebou jen jakoby cuká,ale nikdy u toho nevydával zvuky.
  29.12.2013 14:00Eby
  Sisi nechci malovat čerta na zeď, ale toto bývá příznak nějakého problému v hlavě. Mohl by to být i nádor, který tlačí na nějaké centrum. Poraď se s vetem, který s potkany má zkušenosti.
  29.12.2013 14:05johanka
  Sisi: jak rika Eby..bohuzel:( moje dvouleta potkanicka, kterou jsem nechala pred mesicem odejit, zacala rapidne hubnout a prestala pouzivat predni packy..vic polehavala, pospavala.....:((
  29.12.2013 14:05Eby
  Teri18 a kdy to dělá? Po běhání nebo když je v klidu? Jak často to má?
  29.12.2013 14:06johanka
  Tayna89: jestli je tam mas tak den, dva, dej jim cas..
  29.12.2013 14:53gfzt
  Můj malý potkan má roztřepenou srst, nevíte proč?
  29.12.2013 15:41Teri18
  Eby: když je v klidu,třeba po spaní, a mívá to tak jednou za dva dny.
  29.12.2013 16:35sorka
  Sháním
  - - - - -
  převoz pro 2 ušatce. Nejede někdo o víkendu po silvestru nebo po něm do Brna? nebo moravské třebové? Čím dříve tím lépe, ale bylo by dobré mi dát vědět s předstihem. Jsme z ustí n/L ale není problém dojet do Prahy
  29.12.2013 19:07Eby
  Teri18 je to zvlášní a to chrčení podivné. Vzala bych ho k vetovi, ať si ho poslechne, zkontroluje srdíčko, plíce....zní to jako by měl něco v dýchacích cestách...
  29.12.2013 20:55SF
  Mám takový dotaz - můžu přidávat Echinaceový sirup potkánkům do pití každý den?
  Přidávám fotky mích potkanek :)
  http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=9765
  29.12.2013 21:27Efča
  SF - já myslím,že je to zbytečné.Pak při podávání u nemoci by nemusel zabrat.Občas můžeš,ale stabilně bych ho nepodávala.
  29.12.2013 21:47Dominika
  Ahoj, mám menší problém. Mám doma potkanici už druhým dnem a všimla jsem si, že tak podivně kýchá, jako by měla rýmu. Dělá to dost často a tak se o ní začínám bát. Je ze zverimexu, takže je možné, že si to přivezla už odsuď a taky je celkem mladá. Prosím o radu, děkuju :))
  29.12.2013 22:04Efča
  Dominika - zřejmě je nastydlá.Zkus Echinaceový sirup drž ji v teple.Pokud to nepřejde do tří dnů,musíte na veterinu. A pokud máš jen jednu potkanku, pořiď jí,až se uzdraví,minimálně jednu kamarádku.Potkánek je společenské zvířátko.
  No pokud je zverimexová,klidně můžeš pořídit hned, ponavadž je aspoň můžeš přeléčit případně spolu.
  30.12.2013 09:08Dominika
  Moc děkuji za radu, zkusím to. Větší problém mi dělá to, že jí mám pořídit kamarádku. Je to nutné? Pořizovali jsme si klec jen na jednoho potkana, sice asi za měsíc budeme mí terárko ale i tak. Snažim se ji věnovat co nejvíce to jde, beru jí z klece třeba čtyřikrát denně, hrajeme si a nevypadá, že by jí něco scházelo. Předem děkuji za odpověď :))
  30.12.2013 10:04Pavla
  Dominika-dej na radu zkušených a pořiď potkance kamarádku.Teď může být hodná,ale později může být agresivní.Řeší se to tu na diskuzi pořád.Lidi než si pořídíte nějaké zvíře,přečtěte si o něm něco
  - - - - -
  a terárko na potkany vhodné není,musí mít prostornou klec
  30.12.2013 10:06Eby
  Dominiko, je to nutné. Přečti si tyto stránky, je tam vše vysvětlené. http://www.utahraptor.cz/news/jednoho-nebo-dva-/
  A v terárku se potkani nechovají, jsou málo větratelné a potkaní moč obsahuje čpavek, který jim ničí sliznice. Pořiď pořádnou klec, velikost ti vypočítá kalkulátor http://www.zhamaku.cz/Kalkulator.aspx
  30.12.2013 12:17Dominika
  Vše jsem si přečetla a změnila jsem názor, Miley už má doma novou kamarádku. Vypadá to, že jsou obě dvě spokojené :-)
  30.12.2013 12:22Eby
  Dominika tak to máš od nás obrovskou pusu :D A zaregistruj se tady, ať můžeš posílat fotky a ptát se :)
  30.12.2013 12:26johanka
  Dominika: super pristup!! :)
  30.12.2013 12:27Domish
  Dobrá, ještě jednou moc děkuju za radu, Miley vypadá že se jí teď žije mnohem líp :D
  30.12.2013 12:28johanka
  to si pis, ze jo:)
  30.12.2013 13:06KonanPain
  Ahoj :)
  Může se použít sprej dermochlorophyl i na potkánky?
  30.12.2013 13:30johanka
  KonanPain: o tom slysim poprve..a proc to chces delat?? na svrab staci Stronghold (jednorazove, kapka za krk)..co je trapi?
  30.12.2013 13:34KonanPain
  johanka: Včera jsem koukla do klece a viděla, jak Zikymu teče krev a zjistila, že má něco s drápkem (Packu ale používá). A s dermochlorophylem má dobrou zkušenost moje mamka (rychle hojí), tak mě napadl.
  30.12.2013 13:43maty
  Můj malý potkan pčika, nevím co s tím mám dělat?
  30.12.2013 13:53Eby
  KonanPain jestli je to to, co si myslím, to co se dává po operacích na ránu, takové zelené jakoby lepidlo, tak to je dobrá věc. Jen nevím, jak dlouho by to potkanovi na té noze vydrželo, než by to olízal :) Myslím, že betadina stačí a nechat to tak.
  30.12.2013 13:56Sisa
  Ahoj, tak jsme dneska byly u veterináře, nevypadá to moc dobře...pan doktor dělal rentgen, který ukázal, že Sisinka má zvětšenou pravou stranu bříška a taky jakýsi nález na páteři...dostala béčkovou injekci, vitamínky na doma a teď už můžu jen čekat, jestli se stane zázrak...:(:(:(
  30.12.2013 14:08KonanPain
  Eby: Dobře :) Díky :)
  30.12.2013 14:42johanka
  Sisa: to me mrzi:(( pokud ma nalez na pateri, zazrak, bohuzel, necekej..
  30.12.2013 17:42Efča
  Dominiko - klobouk dolů!!! A to před Tvým nezvykle rychlým rozhodnutím kdy jsi dala na rady zkušenějších.Bohužel v mnoha případech si lidé nedají říci a ještě mají miliony argumentů jak tam a tam měli samotného potkánka a "bylo mu dobře". Sama jistě zjistíš, že se bude mít lépe s kamarádkou která jí pročeše kožíšek,bude s ní spinkat v hamáčku nebo boudičce,bude se s ní haštěřit o večeři...Pokud budeš mít možnost sehnat i větší klec (dá se i tady na inzerci sehnat za levný peníz již použitá) klidně pořiď větší skupinku-3-6...To pak uvidíš tu zábavu :-)
  - - - - -
  Sisa - no já nevím,ale nebylo by lepší ji nechat odejít? Takto se bude jen trápit a veterinář bude zbytečně léčit něco co léčit nelze a stejně jí život neprodlouží.
  30.12.2013 18:55Domish
  Měli jste pravdu, obě holky jsou vážně spokojené, sice se Kimmy ještě trošku bojí a tak chodí všude za Miley, ale jinak je vše v pořádku. Měla jsem strach, že se třeba nesnesou nebo tak, ale Miley se o Kimmy stará jako by byla její mimčo :-)
  30.12.2013 19:43maty
  Místo kýchání ted taky dělá jiné zvuky, nemáme poblíž veterináře, nevíte někdo o tom více? Celkem se o něj bojím!
  30.12.2013 22:14from Bosoraaky
  Kŕmi tu niekto so zn. Vilmie zo Zoohitu? Kúpila som balenie 5 x 2 kg a jeden balík bol s bonusom - pavučiny. Má niekto rovnak skúsenosť?
  - - - - -
  rovnakú skúsenosť?
  30.12.2013 23:10Efča
  Domish - tak to má být :-) :-)
  31.12.2013 00:55Katinec
  from Bosoraaky - Bohužel ano a nebyl to jen jeden balík. Nejlepší je to dát rovnou na 2-3 dny do mrazáku.
  31.12.2013 13:081
  1
  - - - - -
  -1'
  - - - - -
  1
  31.12.2013 13:08-1'
  1
  31.12.2013 13:081
  1
  31.12.2013 13:39Georgina
  Může senpotkan vyléčit ze pčikaní? Ale nemá ani vlhký čupaček, a mokré vousky.
  Předem děkuji za pomoc.
  31.12.2013 15:11Pavla
  Georgina-bez léků ne.Chtělo by to zaléčit atb
  31.12.2013 22:36Georgina
  Pavla: My tu nemáme poblíž zvěrolékaře, nejde to nějakou domácí léčbou?