od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Březen v roce 2014
 • Zobrazuji 318 zaznamu.
 • 1.3.2014 10:46Nina
  tak poslušně hlásím že nina je v pohodě a mladý taky ale nina si vzala mysku na vodu a vylyla ji do pylin vody bylo málo ale jak je mám vyčistit? nebo to mám nechat oschnout
  a taky sem se chtěla zeptet jesly by nevydilo že bych nine jako kamarádku nechala jednu z jejích samic?
  - - - - -
  http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=9790 chtěla bych se zeptat jesly má uši standart nebo dumbo?
  - - - - -
  asi standart nebo ?
  1.3.2014 12:07Sankari
  Nina: V mokrém je nenechávej, vyčisti jim. Místo misky dej napáječku. Mladou samičku jí samozřejmě nechat můžeš.
  Uši jsou standard.
  Přiznávám, že jsem tvému příspěvku zpočátku nerozumněla. Jsi cizinka?
  1.3.2014 16:48Loreth
  Zas jednou přihlouplej dotaz.. chystám se dělat domácí ovesnou kaši (žádný pytlíky! xD) Můžu dát plyšákům ochutnat? (samozřejmě vychladnout atd,..)
  - - - - -
  Sabisek13 - pěkně řečeno :D
  1.3.2014 17:14Fred
  Loreth - ovesnou kaši si dělám ráda ke snídani, ve vodě a trochu osladím medem. Miluji ji já, i moji myšáci, můžou se po vločkách utlouct blahem. Takže myslím, že není problém :-).
  1.3.2014 18:11Loreth
  Fred - díky.. :-)
  1.3.2014 19:01Nina
  sankari ne nejsem :D jo možná sem tak tatarka :D
  1.3.2014 20:31Kometa
  Ještě trocha reklamy:

  Už o víkendu se koná 1. jarní výstava potkanů v Praze a při ní pořádáme druhé oficiální potkaní agility závody v ČR. Kdo si chcete vyzkoušet se svým myšákem běhání přes překážky, neváhejte a přijďte :) Kapacita výstavy je už sice plná, ale na agility se to nevztahuje a můžete se přihlásit i na místě (lepší je ovšem předem, abychom věděli, s kolika závodníky máme počítat). Závodit můžou dospělí i děti s potkany jakéhokoliv původu. Nemusíte se bát, že váš myšák nic neumí, protože začátečníci jsem všichni a jde jen o to, si to vyzkoušet a pobavit se. Minule to byla vážně legrace, nasmáli jsme se u toho všichni :)))
  - - - - -
  Více zde:
  http://www.czkp.cz/
  2.3.2014 11:06Kanasaki
  ahoj, můžu se zeptat jestli můžu potkánkovi namazat strup gencianou? pravdepodobne si rozskrabla maly absces, tak nevím, čim jiným jí to mam namazat
  2.3.2014 14:08barca5656
  Kometa: prosim, je nekde harmonogram te vystavy? :) dekuju...hledala jsem na netu ale nikde neni program :(
  2.3.2014 18:37myška2
  Dá se to použít jako základ směsi http://www.pet-food.cz/7036-3126-large/darwin-drobni-hlodavci-special-1-kg.jpg ?
  - - - - -
  a nebo kdybych zamíchala tohle http://www.pet-food.cz/7036-3126-large/darwin-drobni-hlodavci-special-1-kg.jpg a tohle? http://files.krmeni.webnode.cz/200000001-ef02eeffdb/ratnature.jpg
  2.3.2014 18:38Engel
  Ahoj, ted jsem koupila potkanakovi moucny cervy, ma je moc rad, za odmerku chtela 30 kc a vic jak 60% jich je kornatych mrtvych suchych.. Kupovala jsem je ve zverime v palladiu, jake mate zkusenosti vy??
  2.3.2014 18:45Navel
  Engel: kupovat jinde. Tyhle bych určitě nedávala hned - nechala bych je pár dní na "kvalitní" stravě, zelenině..
  2.3.2014 18:58Engel
  pls na mail dumbdog1 @ seznam. cz
  2.3.2014 20:19dwarf
  Ahoj. Může se dwarf potkan chovat společně s normálním potkanem případně i více potkany (nebudou ho utlačovat)? A může se normální potkan chovat s myší, nebo jí bude lovit a ubližovat? Šlo by mít myš a dwarf potkana v jedné kleci? Případně myš samce a dwarf samice, aby tam nebyl tak velký rozdíl ve velikosti? Předem díky :)
  2.3.2014 20:45Efča
  dwarf- s myší určitě ne,potkánek je lovec, mohl by myš zabít,případně i sežrat.Pokud nechceš množit myši ani potkany tak i v těchto případech se drží opačná pohlaví zvlášť, tak nevím za jakým účelem by se měla párovat zvířata jiných druhů která si navíc mohou navzájem ublížit- takže NE! S ostatními potkánky dwarfík ano.
  2.3.2014 20:53Navel
  dwarf: ano dwarf může žít s potkanem standardní velikosti, ne - potkani (dwarf ani standard) nemohou žít s myší
  2.3.2014 21:18verajs
  Mohu se zeptat mam mali 2 potkani slecny a miluji hrozne moc vodu mouhu je klasicky pustit se vykoupat ?
  2.3.2014 21:32Letrie
  verajs: Teď v zimě určitě ne, bála bych se, že mi nastydnou. V létě do příjemně teplé vody a s trvalým dohledem bych v tom neviděla problém - ale opravdu to koupání nechat na nich a nenutit je násilím. :)
  2.3.2014 21:35verajs
  Letrie: dekuji za radu a kdyz je pak vytahnu z vody mam jim vysusit opatrne ouska ?
  2.3.2014 21:39Letrie
  verajs: Opatrně bych je osušila celé, ale v létě je dostatečné teplo, aby oschly samy. Navíc se budou pořád dokola mýt a oklepávat, čímž se taky osuší. Pokud opravdu milují vodu a samy do ní chodí plavat, určitě si poradí i s tímhle. :)
  2.3.2014 22:23brigit
  Ahoj.moji kluci sou strašně divoci :-( nevim si snema rady :-( nevite jak na ne?
  2.3.2014 23:55dědek
  brigit: a jakou máš představu o uklidňovací metodě? Stále tady chce někdo vychovávat a přeměňovat zvířecí zvyky. Pokud divočí a honí se, tak je nech. Nijak je nezklidníš. Pokud něco ničí a hrozí i jim nějaké nebezpečí tak jim to seber. My můžeme jen ovlivňovat (kladně) prostředí v kterém žijí, ale jejich chování můžeme jen pokorně sledovat. Nejsou to programovatelné stroje ani naše hračky. Mají své pudy, povahy, reflexy.
  3.3.2014 01:04Letrie
  brigit: Neznáme tebe ani tvoje kluky, nevíme ani jak přesně to myslíš. Že jsou divocí může znamenat spoustu věcí - že jsou akční a pořád si hrají, že jsou plaší a nenechají se pomazlit... Pokud jsou to mimča, tak se hned tak mazlit nebudou, objevování světa je daleko zábavnější než nějaké mazlení. Jestli se tě bojí, je nutné je nejdřív socializovat - ochočit, zvyknout na ruku, vytvořit si fajn vztah. To nejde ze dne na den, chce to lásku, trpělivost a pohodu. Časem se určitě zklidní, taky mám doma kluky a moc dobře si pamatuju, jak byli praštění, zatímco teď jsou to mnohem větší peciválové.
  3.3.2014 08:22brigit
  Když dam ruku do klece lezou mi po ni lizou me,kdyz je pustim na postel lezou po me.myslím ze uz sou na me zvykli ze se me neboji.ale kdyz je mam v ruce tak chcou utéct.a mimca to ještě jsou nemam je ani mesic.a kdyz sem si je kupovala byly malinci
  3.3.2014 11:39Linda585
  Mám doma 2potkany jeden má 3měsíce a druhý má má 1roka jak je.mám seznámit??
  3.3.2014 17:17myška2
  jaká je nejkvalitnější značka krmiva pro potkany? (nemyslím rodentia, konárovice atd.)
  - - - - -
  můžou to jíst potkani? ( jako doplněk)
  http://www.apetit.cz/inpage/apetit-vp-extra-mix/
  - - - - -
  nebo jako příměsku do zrní?
  3.3.2014 18:14Pavla
  myška-tak snad na té směsce je napsáno pro papoušky.Navíc slunečnice jde na tloušťku
  - - - - -
  jinak,proč si nepřečteš celou diskuzní stránku.například zde jsou krásně popsané směsky-stačí jen hledat
  http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=1278
  3.3.2014 18:18Letrie
  Linda585: Pokud není roční starousedlík zvyklý na ostatní potkany, budeš to mít docela těžké - samozřejmě záleží na povaze, pokud je to gumový mazlík, jako byl můj první Larís, nebude mít se seznámením velké problémy. Stejně bych ale postupovala pomalinku a opatrně.
  Vyber si doma místo, kam ten starší nikdy nechodí a kde to nezná - např. do sucha vytřená vana. Zrovna včera jsem tam tři dospěláky seznamovala s mimčem, dala jsem pod ně ručník, aby je to nestudilo a nebyl jim neznámý povrch nepříjemný. Nejdřív jsem tam na chvilinku pustila mimčo, potom postupně vždycky po jednom z dospěláků. Celou dobu měj oči na stopkách, ale nezasahuj jim do toho - jen kdyby tekla krev. Nějaké vyjasňování pozic a menší "rvačky" jsou v začátku normální, kdyby potkan hoodně funěl, ježil se a tvrdě po druhém šel s úmyslem ho zakousnout, seznamování bych ukončila. I to je ale dost individuální - některý potkan druhého zakousne než mrkneš okem, jiný ho zakousnout nechce, ale dost šeredně ho zraní a další se jen tváří hrozivě, ale ve skutečnosti by mu ani chloupek nezkřivil. Je na tobě, abys oba potkany znala, nějaké pískání a pípání, případně menší škrábance jsou ale v začátku normální. Já jsem včera měla celou dobu ruce ve vaně spolu s klukama - jistila jsem si tak, aby dospěláci mimču nějak vážně neublížili, ale proběhlo to naprosto v klidu, ani mě k tomu hoši nepotřebovali.
  Až budou potkani v pohodě seznámení a začnou se očuchávat, máš v podstatě vyhráno. Klidně je ještě párkrát pust do vany, potom třeba na gauč, na postel a nech je, ať se zkamarádí a zvyknou si na sebe - všechno ale postupně, i kdyby to mělo trvat dva týdny. Je lepší seznamovat pomalu a opatrně, než nějaký level přeskočit a vracet se zase na začátek. Já třeba kluky pouštím navzájem na návštěvu do cizí klece, když je ona cizí klec prázdná, aby si zvykali na pach toho druhého. Když už jsem si opravdu na 100% jistá, že si nic neudělají (oděrky z her a šarvátek nepočítám), vyčistím a přestavím komplet celou klec. Pro mimčo tam dám nějaký domeček/rouru, do které se vejde jen on a kam bude mít případně možnost jít se schovat. Nejdřív dovnitř pustím nováčka, aby se trochu rozkoukal a našel si připravený úkryt, po chvilce i starousedlíka a pak jen čekám, co se bude dít. Většinou už se ale neděje nic, pokud jsou potani dobře seznámení, jen malé potyčky ohledně ujednávání hierarchie, zkoumání nového příbytku a následný spánek, protože je pro ně změna dost vyčerpávající.
  Doporučuju dávat potkany do "nové" klece ráno, máš nad nimi celý den dohled a do večera, kdy jsou nejaktivnější, se stihnou trochu sžít. Přeju hodně štěstí a pevné nervy, budu ráda, když napíšeš, jak to dopadlo. :)
  3.3.2014 20:04Efča
  brigit - jsou mladí, děti jsou taky akčnější než dospěláci. Okolo půl roku věku by se mohli začít zklidňovat :-)
  3.3.2014 21:25Kometa
  barca5656: propozice k výstavě jsou tady: http://www.czkp.cz/wp-content/uploads/2013/03/JARO2014_podminky.pdf :)))
  3.3.2014 22:15Loreta
  ahojky.. mam trošku starost o svoji syriu, Zda se mi hrozně malátna.. když jdu holky nakrmit tak tiffany jako vždycky se pověsí na mříže ačeká na dobroty ale syria jen leží v rohu avypadá jako by měla umřít.. nemá ani stisk v zubech když ji podam maso nebo jablko nebo tak.. až po 10 minutách se probere že běhá po kleci a už si normalně drží jídlo.. normálně jí a a z pítka miz voda, sice se zdá v pořádku ale nelíbí se mi to.. myslíte že je to tím že je už starší?
  - - - - -
  PS: už jsem potkany měla ale když stárly tohle nedělali.. dělali to až když umírali a to se z toho takhle neoklepavali..
  4.3.2014 12:49tinamedek
  Ahoj, mám potkanka co měl nejspíš mrtvicku. Máte někdo zkušenosti jak dlouho trvá než se z toho dostane a jestli se může znovu vrátit ke skupine? Díky
  4.3.2014 13:19Teres
  nevíte někdo od kolika hodin je na programu agility na výstavě v Toulcáku?díky
  4.3.2014 15:09františek
  nabízím holčičku. Je strašně hezounká,já bych si jí nechala,ale už mám sedm kluků. Je sama a strašně smutně kouká,když pouštím kluky. Běhají kolem klece a ona je přes mříže packuje. Beru si jí do ruky,ale je strašně sama,já jí k nim pustit nemohu,aby neotěhotněla. Prosím o POMOC,chtěla bych jí dát do dobré rodiny,kde by byla aspoň jedna holčinda. 732 26 16 63
  4.3.2014 15:40Letrie
  tinamedek: To je dost individuální, některé mrtvičky se bez trvalých následků neobejdou. Pokud ostatní potkani nemocného nešikanují, upravila bych klec, aby byla bezpečná i pro nemocínka a vrátila ho k ostatním co nejdřív. Moji se o ně vždy starali a nosili jim jídlo, celkem rychle se sžili a nebyl jediný problém. I epileptika jsem měla 1,5 roku se zbytek party a po zkušenostech s jeho panickými útěky zpět za ostatními, když byl na dva dny v karanténě, aby sobě ani jim při záchvatu neublížil, už bych potkana jen tak od skupiny neoddělovala.
  4.3.2014 16:39Efča
  františek - no tak k ní pořiď ještě kamarádku :-) nebo dvě
  4.3.2014 17:57Ptáková
  tinamedek: mám potkanku po 2 mrtvících (první patrně po pádu, nebo naopak po mrtvici následoval pád na dno klece - druhá mrtvice možná jako následek ukončení léčby, kdy se myši zcela narovnala hlava, přestala se protáčet a působila už naprosto zdravě). Nyní je několik měsíců na pravidelné léčbě( ráno kombinace karsivan, prednison, oxyphilin a večer karsivan, doplněno spoustou vitamínu B z pangaminu plus vitamínová pasta). Myš má v podstatě zcela narovnanou hlavu, je nesmírně vitální, přátelská, žravá (hlad prý vyvolávají prášky). Občas má problém s koordinací pohybu a asi s čichem - to je vyrovnáno úpravou klece, aby nemohla spadnout na dno, a vůbec teď nepřestavuju vybavení, aby věděla přesně kde co je. Ve smečce nemá potíž, spíš zbytek holek komanduje. Důležité je zvíře neprodleně léčit, nebo riskuješ trvalé poškození zdraví nebo smrt. Mrtvici diagnostikoval a léčí veterinář, nebo je to jen tvůj odhad a myš je bez léků?
  5.3.2014 11:09tinamedek
  Děkuji za odpověď, diagnóza byla od lékaře, ale potkanek včera zemřel :(
  5.3.2014 11:16Sašenka
  ahoj,
  máme ted dva nové potkánky, Sašenku a Artíka, Sašenka furt nějak prská a dělá zvláštní zvuky tak nevím jestli není třeba jen nachlazená nebo je to vážné? a má taky obšas trošku prjem.. a Artík ten se zase hrozně bojí a když ho chceme vzít, tak hrzně píská... prosím za rady..
  5.3.2014 11:33Navel
  Sašenka: předně.. to je kluk a holka? bydlí spolu? - pokud ano, tak okamžitě rozdělit a pořídit kámoše stejného pohlaví. Pšikání, vrkání apod. - můžete zkusit Mucosolvan sirup do vody (cca 0,5-1cm na dno napáječky a dolít vodou), pokud se to nezlepší nebo by špatně dýchali, byli naježení apod tak na veterinu pro antibiotika. Průjem může být ze stresu nebo třeba z měkké stravy (pokud jste jim dali např. maso nebo nějaké vařené jídlo).
  5.3.2014 11:40Sašenka
  Navel:no řekli, že nám, že je to holka a kluk,ale jistý si 100% nejsme, jsou ještě malý...a oni nesmí být různá pohlavý spolu? dobře tak teda skusíme Mucosolvan..maso dostali jednou, tak to jsem ráda, že průjem nemůže být nic vážného... a když tedy ten druhej píská když ho chceme vzít? může to být jen že se bojí?
  5.3.2014 11:41Pavla
  Sašenka-samec a samice spolu být nesmí,samice by se ti urodila k smrti.A co bys dělala s mladými
  5.3.2014 11:55Lejdyna
  jen tak na okraj, samec jde poznat velice dobre :-) velmi brzy ma docela solidni koulicky!
  - - - - -
  a schopen rozmnozovani od 5 týdne!!!! Takze opravdu okamzite rozdelit! A Sasenka nastuduj si neco o chovani potkanu, treba tady v zalozkach...
  5.3.2014 12:00Marcie
  Sašenka: Potkaní samičky nehárají jako fenky jednou za půl roku, ani nebarví jako fenka a ani majitel nemá čas na to, aby včas zajistil samičku před nechtěným početím. Jediná možnost je nechovat samice společně se samcem. Samička je plodná už od 6ti týdnů věku, v tomto období je ještě mládě a bylo by velmi rizikové, aby rodila. Bylo by to jako by se matkou stala 12ti letá lidská holčička a to opravdu ne. Pokud jsou spolu samec a samice neustále, samice každý měsíc vrhne mláďata. V jednom vrhu může být i více než 15 mimin. Pár hodin po porodu samička opět říjí a bude-li se samcem, bude opět nakryta a bude zatížena jak novou březostí, tak odchovem aktuálně narozeného vrhu. Bude se to opakovat zhruba furt dokola cca rok a něco, pak ti samička vyčerpáním zemře. Vyprodukuje desítky mláďat, které na 100% neudáš všechny do dobrých rukou na mazlíky, dávat je do zverimexu je odsoudit je do hadovy tlamy. A pokud jsou tví potkani ze zverimexu a stejně staří, je asi 99% šance, že se jedná o sourozence. A páření sourozenců opravdu DŮRAZNĚ NEDOPORUČUJI! Prosím, buď rozumná a jsou-li to samec a samice, odděl je a každému pořiď kamaráda stejného pohlaví. Samičku k samičce a samce k samci. Doporučuji pořídit si potkánky od oficiální chovatelské nebo členské stanice. Ve zverimexu ti kolikrát dají něco co nechceš. Třeba nakrytou samici místo vytouženého samce apod. Děje se to dnes a denně, ve většině zveráčů neumí rozeznat pohlaví u zvířat, pozor na to, mláďata nejsou zvyklá na lidi, bojí se, řvou a koušou, bývají nastydlá, zavšivená, nemocná!!!! Sama to píšeš, že s tím máš problém, tak se na zverimex příště vyprdni. Opravdu vím co říkám.
  5.3.2014 12:14Loreta
  to je pravda když jsem si šla do zverimexu koupit potkanka tak mi slečna byla schopna utrhnout hlavu že moje Syria kterou jsem si vybrala je prostě samec.. :D :D ted se jen směju ale tenkrat jsem myslela že ji roztrham, nenechala si poradit.. :/, ale na druhou stranu kousek odemě se ted otevřel novy zverimex,, sice taky kupuje potkanky z hromadneho vrhu atd.. ale mají jenom samice.. :) nikdy nekoupí samce.. a když už jo tak ho dají zvlášt :)
  5.3.2014 12:49Sašenka
  kdyz on ten druhej na sebe nenechá moc šáhnout, tak nevím jak to mám zjistit jestli je to kluk nebo holka...zkusím je ale teda nějak oddělit :)
  5.3.2014 13:19Radkaaa
  Ahoj
  než mě odsoudíte, tak si prosím nejdříve přečtěte celý příspěvek...

  Nabízím potkaní samičku cca 1,5 roku starou. Barva černá s malinkou bílou lysinkou mezi předníma packama. Před dvěma měsíci jí zemřela společnice. Nejprve jsem si myslela, že to nějak zvládneme, když se jí budu věnovat, ale je na ní vidět, že jí společnost dost chybí a já na ní nemám tolik času kolik bych si představovala a nechci aby se trápila sama...
  Jelikož chodím do práce a mám dost starostí okolo včetně starání se o potkaního dědouška, na Bubu mi nezbývá moc času
  Bubu slyší na zamlaskání, občas se nechá podrbat (když má zrovna náladu :D) nyní začíná být trochu plašší proto ji chci darovat co nejdříve

  Chovu potkánků se věnuji 5 let. Měla jsem samečky i samičky. Nyní ještě jednoho dědouška (2 roky a 4 měsíce) mám. Plánuji s chovem skončit, proto Bubu nabízím...

  (neznám přesný věk, vím že se narodila okolo června nebo července. Vzala jsem si ji k další zachráněné samičce ... )

  Daruji pouze do dobrých rukou k jedné či více samičkám. Možno darovat i klec...

  Více info klidně sdělím na mailu
  Rudaska@seznam.cz

  (místo předání Plzeň, po domluvě Ústecký kraj, začátkem dubna mohu dovézt do Liberce)

  Díky Radka
  5.3.2014 18:22suzannorton
  Dobré odpoledne,
  když už došla řeč na seznamování a umisťování "zkušenějších" potkanů, měla bych dotaz. Jak je to vlastně s rozmnožováním u potkanů v pokročilém věku? Bylo by třeba možné umístit pospolu samce a samici, kteří jsou již starší? Nebo je to utopická myšlenka aplikovatelná jen v domově důchodců? :)
  5.3.2014 19:32louda
  Dobry den, chci se zeptat jestli je tu nekdo kdo je v klubu morcat a jinych drobnych hlodavcu? Kdyby ano jak vam prichazeji clenske znamky jako treba jenom znamka v obalce?
  5.3.2014 21:07Katinec
  louda - Ano, doporučený dopis a známka v obálce.
  5.3.2014 21:11Efča
  Viktorka včera po operaci

  https://lh4.googleusercontent.com/-qhHL_uZeK1Y/UxeEWW1LN7I/AAAAAAAADsA/abWRkJDtxjo/s128/P3040104.JPG?gl=CZ
  - - - - -
  Ještě jednou lépe :-)

  https://lh4.googleusercontent.com/-qhHL_uZeK1Y/UxeEWW1LN7I/AAAAAAAADsA/abWRkJDtxjo/s640/P3040104.JPG?gl=CZ
  - - - - -
  ..už je nám lépe

  https://lh5.googleusercontent.com/-HfxhwZktGBw/UxeEYGxV3nI/AAAAAAAADsI/z65-nWtF5vY/s640/P3050102.JPG?gl=CZ
  5.3.2014 21:37vtali
  dobrý den budu kupovat podkánka myslíte že bude běhat v běhátku???
  5.3.2014 21:40Navel
  suzannorton : ne neriskovala bych to ani ve vysokém věku
  5.3.2014 21:59Efča
  vtali - spíš ne
  Potkánky si pořiď minimálně dva stejného pohlaví,pak ani běhátko potřebovat nebudou, zabaví se spolu. Potkánci mesmí být sami,takže dva jsou minimum,ale může být i větší skupinka.Ale zdůrazňuju, že všechno buď holčičky nebo jen chlapečci!!!!
  Pokud si dva a více nemůžeš dovolit, pořiď si křečka,ten je samotář.
  - - - - -
  suzannorton - nikdy spolu dávat ani relativně stará zvířátka stejného pohlaví.Ono ne vždy platí, že staré zvířátko je neplodné.
  - - - - -
  vtali - spíš jim zařiď klec tak aby se tam nenudili
  5.3.2014 22:35Babi
  Efča: přeji rychlé uzdravení
  5.3.2014 23:01louda
  Katinec: děkuji a nevite co mam delat prisel mi v obalce s nalepenou znamkou jeste jeden clensky prukaz ale je tam napsano uplne jine cislo nez v tom predchozim treba jakym se mam prokazovat?
  6.3.2014 07:35Katinec
  louda - Letos dostali všichni průkazy nové, resp. jsou stejné, akorát s jiným číslem. Novou známku nalepit do nového a prokazovat se novým, starý si uložit, nevyhazovat.:)
  - - - - -
  Efča - Beruška malá, tak ať se jí daří.:)
  6.3.2014 10:20Efča
  Babi ,Kati- děkujeme :-)
  6.3.2014 11:51zatáčka
  5. a 26. dubna se chystáme na výstavu potkanů do Prahy. Jedeme z Brna a máme 2-3 volná místa v autě. Kdopak se k nám přidá?
  6.3.2014 14:17FuzzyLove
  Ahoj, nenabízíte prosím někdo mláďata bezsrstých potkanů??? Jedno jestli varieta standard nebo dumbo. Moc děkuji :)
  6.3.2014 16:33louda
  Katinec: moc děkuju :-)
  6.3.2014 20:35Efča
  Fuzzy Love - mrkni do rubriky inzerce
  (vlevo)
  6.3.2014 22:10themarty
  Ahojte, tady je krásná stránka o potkanech :) https://potkanidomaci.cz
  7.3.2014 01:33M
  Mám prosbu, nepojede někdo z Olomouce do Prahy tento týden? Prosím ozvěte se na marcela.l@email.cz nebo 774198405 Moc děkuji.
  7.3.2014 08:40Pavla
  Bacha na odkaz od themarty-stránka je zavirovaná.Mě to naštěstí upozornilo a dál mě to nepustilo
  7.3.2014 08:50Efča
  Pavla - mě taktéž
  7.3.2014 14:45myška2
  potřebuji se poradit s jménem, protože se nemohu rozhodnout. je to holka a donesu si ji asi v pondělí a tady je fotka z netu jak asi bude vypadat. vymyslela jsem jen Chiquita. ( čikita ) Jaké jméno se pro ni hodí? http://potkan.attilien.cz/varianty/barvy/elvi.jpg

  PS: promiňte mi nemám jinou fotku než tuhle z netu a děkuji za půjčení.
  - - - - -
  nebo tato:) http://www.potkani.info/obrazky/maly/maja_japonka.jpg
  7.3.2014 15:39Babi
  myška2: Chiquita je pěkné jméno a jak se bude jmenovat ta druhá, aby čikitě nebylo smutno?
  7.3.2014 15:56dědek
  Na stránky potkan domácí ani nechodte, viry tam asi nejsou, ale je tam pár matoucích textů natahaných z netu a pár fotek. Autor plácá něco o potkanech divokých a potkánech domácích. Škoda času.
  7.3.2014 16:41Myška2
  no to je taky problém. já bych si chtěla koupit jen jednu a až si ji trošku ochočím tak druhou. šlo by to?
  7.3.2014 17:01Navel
  Myška2: pořiď hned, ochočí se i tak a malá nebude sama. Kor jestli je od chovatele, tak s ochočením nebude problém
  7.3.2014 18:07Myška2
  bude ze zverimexu a ten pán má k odběru jen jednu. další bude mít za měsíc a já jsem ji tam už u něho zamluvila tak ji musím vzít:-)
  7.3.2014 18:12Pavla
  Myška-nelži,původně si chtěla jen jednoho potkana.Viz tvůj profil,chci si pořídit potkana.Jestli to uděláš,tak tedy chudák potkan
  7.3.2014 18:46Babi
  Myška2: Jestli ji chceš ze zverimexu, tak přeci není problém vzít k ní kamarádku z jiného zverimexu.
  7.3.2014 19:03Nina
  myši pokud si ji chceš vzít ze zveráku tak bacha aby si nedopadla jako já :D z 1 potkanice jich mám najdnou 14 :D
  7.3.2014 19:11Myška2
  a to může být zabřezlá ikdyž bude mít asi 1 měsíc? ( bude velká jak myš)
  7.3.2014 19:14dědek
  Nina: s Myškou 2 je to marný, chodí sem už pár měsíců , čte tady opakující se rady a stejně chce jen jednoho potkana ze zverimexu.
  7.3.2014 19:15Pavla
  Myška-může a navíc jestli je malá jako myš,což by odpovídalo tak dvoutýdennímu potkyšovi tak bude pěkně podtržená ve vývinu
  - - - - -
  Myška a vzpamatuj se laskavě
  7.3.2014 19:16dědek
  Myška2: opravují se, ty to tady asi nečteš
  7.3.2014 19:16Pavla
  a pozor,změnila si si profil
  7.3.2014 19:21Myška2
  promiňte špatně jsem se vyjádřila bude velká 15 cm.
  7.3.2014 19:22Pavla
  Myška-sakra nevymejšlej si pořád
  7.3.2014 19:59VeWerča
  Pavla: Třeba si vyhlídla velkou myš a myslí si, že je to potkan... :D :D Stávají se věci, to jeden žasne :D
  7.3.2014 21:14Jožko,pučik
  Ahojte ja som jožkopučik mam 3potkanov mam ich velice rad su krasny chlpaty a biely
  7.3.2014 22:47Efča
  Jožko ahoj :-)
  8.3.2014 06:52myška2
  VeWerča: promiň ale podinteligentní nejsem :) já se chtěla jen ujistit:)
  8.3.2014 07:27Nina
  mys radsi si porid plysaka :D
  8.3.2014 08:40VeWerča
  Myška2: No promiň, ale takovýhle spamování z dlouhý chvíle...???!!! Jak k tomu pak přijdou lidi, kteří na tento web přijdou a potřebují opravdu pomoci??? :-( Nina má pravdu, kup si plyšáka.
  8.3.2014 09:33Pavla
  Jožko-nejsi ty náhodou z morčat a psů Tomaš?
  - - - - -
  tam už tě smazali
  8.3.2014 10:33Eva1
  Ahoj, jak se prosím fixuje potkan při ošetření u veta?
  Není moc ochočená a nevím, zda nebude kousat (je zachráněná ze zveráku a vypadá to na svrab)
  8.3.2014 14:15františek
  Efča-Další holčičku???Né to bych jaksi nezvládla. Jsem ráda,že mám sedm kluků a můžu je pouštět všechny najednou,sice se občas na procházce poškorpí,ale to je tak všechno. A opravdu mi sedm potkanů stačí až až.
  8.3.2014 21:08Efča
  Eva1 - trvanlivou fixou na ocásku
  - - - - -
  ..je potřeba ale občas obtáhnout aby se nesmazala
  - - - - -
  Jo počkej,já to blbě pochopila-ne fixuje jako aby se rozpoznala od ostatních..
  :-)
  - - - - -
  No dost blbě.Pevně držet .
  9.3.2014 08:20Navel
  Eva1: stačí zadat na googlu : potkan fixace a vyhodí to několik odkazů - třeba http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=5369
  9.3.2014 12:18MM3
  Ahojky, chci si pořídit dva potkánky, jen pořád váhám nad pohlavím. Chci abych se s nima mohla mazlit, ale i je naučit různé triky. Poraďte. A nevím, jak se snáší dva samci.
  9.3.2014 13:26Efča
  MM3 - teoreticky samičky jsou živější a akčnější a ochotnější "něco dělat". Samečci v dospělosti bývají klidnější,spíše peciválové. Více samečků se snese pokud jsou na sebe od mala zvyklí,ale mohou samozřejmě v dospělosti mít potyčky kvůli hierarchii,ale nebývá to nic závažného,spíše takové "bububu" kdo je tady šéfem?
  Ale je to indivuduální i podle povahy jednotlivých zvířátek.Samičky zase často trpívají na nádorky mléčné žlázky,samci ve stáří mohou mít potíže se zadníma nožičkama.Ale jak říkám,mohou,nemusí.
  9.3.2014 14:00MM3
  a samičky se chtějí mazlit ? nebo je výjimečně ?
  9.3.2014 14:54Efča
  MM3 - také jsou mazlící samičky,ale většinou jsou takové akčnější a nevydrží to tak dlouho jako chlapci. Ale záleží i na povaze jednotlivce.S holčičkama je zas větší sranda.
  - - - - -
  Ovšem je lepší si vybrat potkáňátko z již osvědčené chovné stanice. A to ze dvou hlavních důvodů - za prvé bude již ochočené a zvyklé na manipulaci od lidí a za druhé máš jistotu, že je zdravé.
  Z obchodu většinou ta mimča nejsou ochočená takže déle trvá než si zvyknou a také mohou mít parazity. Netvrdím,že vždy,ale zas to není žádná vyjímka. Takře co ušetříš na kupní ceněm dáš pak za přípravky proti parazitům u veterináře.A kupovat samičky v obchodě bych vůbec nedoporučovala poněvadž se může lehko stát, že již budou nakryté a pak se koná překvapení v podobě kupky mláďátek.Bohužel v obchodech jsem ještě neviděla aby se mimča dělila podle pohlaví.
  9.3.2014 18:08Kynclacz
  Ahoj jakou klec byste doporučili pro 9 holek? Vyhazuju starou klec a ráda bych pořídila novou. A doporučili byste nějaký obchod kde ji koupit? Moc děkuju:)
  9.3.2014 19:04MM3
  Efča: jojo zveráč jsem hned zavrhla, našla jsem si chovatelskou stanici Sankari s potkankama s PP :)
  9.3.2014 19:44kwento
  ahoj mam na vas dotaz... asi pred dvouma mesicema se mi narodili mladata a pohlaavi mi pri kazde kontrole ukazalo 7:3 ted kdyz jim jsou nejake 2 mesice ma viditelne kulicky (uz asi tyden) jen jeden potkanek a ostatni ne... je mozny ze jsem se predtim spletla a bylo by to 1:9 ale to se mi nezda, protoze sem to kontrolovala vicekrat a vzdy jsem se trefila stejne... nebo neni mozne ze by to bylo dominanci???? ten jedinej potkanek co je ma nejvetsi byl asi 14 dni na uprku nez jsem ho odchytla, neni to mozne tim, ze rychleji dospel jak byl samostatnej???
  9.3.2014 19:58Kawalski
  kwento. pokud má ve 2 měsících viditelné kulky jen jeden, tak je samec jen ten jeden a zbytek jsou samice. doufám, že je nemáš společně, protože šance, že jsou jeho ségry těhotné, je hodně velká :-/
  - - - - -
  jinak velikost či objevení se varlat nemá nic společného s tím, jestli mimino uteče, má další bráchy nebo čímkoli jiným ohledně toho, kde nebo s kým žije. ( vynechme zamoření prostředí a vady )
  9.3.2014 20:17Efča
  MM3 -jo Sankari je prima.
  9.3.2014 20:57Adahradska
  Ahojte, nebude mít někdo za týden nebo čtrnáct dní cestu z Prahy do Brna nebo Hradce?
  Potřebovala bych převézt mimino od Wren - do 21.3. Díky :)
  - - - - -
  do Hradce Králové
  9.3.2014 23:07verajs
  Mam 2 holcici sestricky 7tydeni jedna je bezproblemova ale druha pravidelne kudy de tak porad cura jak ji mam v tomto zabranit ?
  9.3.2014 23:19Efča
  verajs - nijak, potkánci jsou čistotní na bobečky,ale čůrají kde se jim zamane.Navíc si tímto značí i teritorium a své druhy ve směčce.Takže pokud ti ucvrkne např. na ruku,je to pro tebe vyznamenání poněvadž tě považuje za člena své skupiny.Tak netrestat, stejně by to nepochopila.
  9.3.2014 23:41verajs
  Efča - jem mi je divne ze to dela jen jedna a ta druha nic ale vecinou si cvrkna kdyz je pustim se probehnou po posteli
  9.3.2014 23:58Efča
  Zřejmě bude dominantnější
  - - - - -
  S tím si hlavinku nelam.
  Ještě to může být ze stresu pokud je máš krátce-než si zvyknou.Ovšem to by spíše bobkovali.Ale jestli se chovají přirozeně,bez bázně,tak bych to přičítala spíše tomu prvnímu vysvětlení.
  10.3.2014 08:39kwento
  kawalski - techto 6 spolecne mam, protoze do nedavna to vypadalo na kluky a zbyle 3 holky jsou u mamy.... ale nejak se mi to nezda ze by 1 z 10 byl jeden kluk... jelikoz kdyz byli maly tak ten rozdil v pohlavi byl videt... narozeni jsou 14.ledna
  - - - - -
  to budou samci.. ted jsem koukala na samice a pohl. organ maj blize.... jen si myslim, ze jeste potrva nez jim kulicky vylezou... jeden je ma hodne, druhej min a ostani jeste nemaj sestouple... doufam... odpoledne hodim fotku podle meho samce a samicky
  10.3.2014 13:13františek
  verajs- já jsem to vyřešila tím,že jsem jim speciálně pro ně vymezila jednu deku a když je pouštím,tak tu deku si dám na gauč a pak je pustím a můžou si ucvrnkávat,jak chtějí a když je schovám "domů" tak tu deku zase schovám.
  - - - - -
  Kdy budou nějaké fotečky z výstavy???Jsem moc zvědavá. Bohužel mi to nevyšlo tam přijet :-( škoda,tak snad na další výstavku mi to vyjde.
  10.3.2014 14:44Pajulino.
  Caute lidi :) mam doma teprve 17dni maleho Marleyho, donesla jsem si ho hned prvni den co ho donesli do zverimexu. A chtela bych se zeptat jestli bych mohla mu koupit kamarada. :) Je tu sam a ja kdyz jsem ve skole a cela rodina v praci tak je tady sam. Neni nejak pozde mu koupit kamarada? A co kdyz se nesnesou.? :/ :X
  10.3.2014 14:54Efča
  Pajulino - ne že mohla, ,ale musíš. Potkánek je společensjé zvířátkoa samotou trpí.V tomto věku přijme společníka bez potíží.
  Ovšem POZOR pokud budeš kupovat ve zverimexu,ujisti se, zda jsou to skutečně oba (původní i nový) samečci.Klidně mu vem ty kamarády i dva,tři jestli máš dost velkou klec - ty dva jsou skutečně minimum.Jestli si nejsi jista pohlavím (ovšem u samečka ty kuličky nelze přehlédnout) nech si překontrolovat u zkušeného chovatele nebo veterináře.Bohužel v obchodě často pohlaví nepoznají a není nic neobvyklého, že samečky vydávají za samičky a opačně.Kdyžtak si vem ke koupi někoho zkušeného sebou.
  10.3.2014 15:08Pajulino.
  Efča- a nemohla bych mu koupit o truchu starsiho? S Marleym ze zacatku byla velka prace a jeste do ted nechce poslouchat. :/ Ale aspon uz si na nas dostatecne zvykl.
  10.3.2014 19:17Kawalski
  kwento: hele ve dvou měsících už je fakt pozdě, aby kulky teprve sestupovaly, kor u tolika jedinců. nahod fotky a bude jasno ;-)
  10.3.2014 20:46Efča
  Pajulino - no může být o něco starší,to nevadí,ale ne dospělý. Tedy i to by šlo,ale tam je potřeba mít se seznamováním již nějaké zkušenosti,u mláďátek to probíhá spíš formou hry.

  Poslouchat - potkánek nebude poslouchat jako pes,ochočí se, to ano, nechá se příapdně mazlit, může se naučit agility,ale bude to dělat jen když on sám bude chtít. Takže o nějakém poslouchání jako u psů nemůže být ani řeči.
  No a "neposlouchá" poněvadž je mladý, ještě takové dítko.takže tak ještě půl roku bude neposedný.
  10.3.2014 21:06Radkaaa
  Ahoj, už jsem sem jednou psala, ale zatím pořád bez úspěchu a opravdu nechci aby dožívala sama :(
  Nabízím potkaní samičku cca 1,5 roku starou. Barva černá s malinkou bílou lysinkou mezi předníma packama. Před dvěma měsíci jí zemřela společnice. Nejprve jsem si myslela, že to nějak zvládneme, když se jí budu věnovat, ale je na ní vidět, že jí společnost dost chybí a já na ní nemám tolik času kolik bych si představovala a nechci aby se trápila sama... Jelikož chodím do práce a mám dost starostí okolo včetně starání se o potkaního dědouška, na Bubu mi nezbývá moc času Bubu slyší na zamlaskání, občas se nechá podrbat (když má zrovna náladu :D) nyní začíná být trochu plašší proto ji chci darovat co nejdříve.
  Chovu potkánků se věnuji 5 let. Měla jsem samečky i samičky. Nyní ještě jednoho dědouška (2 roky a 4 měsíce) mám. Plánuji s chovem skončit, proto Bubu nabízím... (neznám přesný věk, vím že se narodila okolo června nebo července. Vzala jsem si ji k další zachráněné samičce ... )
  Daruji pouze do dobrých rukou k jedné či více samičkám. Možno darovat i klec... Více info klidně sdělím na mailu
  Rudaska@seznam.cz Předání v Plzni, po domluvě Ústecký kraj nebo začátkem dubna mohu dovézt do Liberce Díky Radka
  10.3.2014 21:28Pixxxxy
  Radkaaa - Zkus to zde na Inzerci, třeba pochodíš lépe, než v diskuzi. :-)
  10.3.2014 23:02Kawalski
  radkaaa: https://www.facebook.com/groups/potkanivnouzi/
  11.3.2014 11:15františek
  pajulino-já jsem teď koupila dva malé samečky a dala jsem je do klece ke dvěma samcům,kteří jsou už starší přes rok. První dny byly trošku šarvátky,ale už si to docela ujasnili,nikomu se nic nestalo a už spí spolu v Hamáčcích. Takže v jedné kleci mám dvakrát dva bratry a v druhé 3 potkyše,každý je odněkud jinud a jiného věku. A funguje to. A poradím ti. Čím více potkyšů,tím více srandy,nuda teda s nima fakt není. Nezapomeň jim hlavně udělat Hamáček,ať mají kde spinečkat.
  11.3.2014 12:01kwento
  tak je jasno... dneska vsem "vyrasili" kulicky... docela se divim, ze ten jeden tak rychle a ostatni az vlastne tedka behem vcerejska, dneska......
  11.3.2014 13:07Efča
  Radkaaa - ale tím,že bys jí pořídila dvě společnice (aby byly dvě věkově vyrovnané-ne že pak zas jedna zbyde když bys vzala nyní jednu) nemusela bys řešit, že na ni nemáš čas. Zabavili by se spolu a nebyli na Tobě tolik závislí.
  Pořád budeš čistit jen jednu klec - s jednou nebo více potkankami.Přes den stejně budou spát a večer si vystačí spolu.Stačí když je pustíš na hodinku proběhnou, nakrmíš, napojíš...
  11.3.2014 17:38lentilka a jahůdka
  ahoj pořídila jsem si 2 potkanky ze zwerimexu ( 100% samičky, sama to poznám, mám vystudovanou veterinu a mám nějaké zkušenosti) ale lentilka vrhla mladý, mám dát jahůdku do jiné klece nebo je mohu nechat spolu
  11.3.2014 18:19Sankari
  lentilka a jahůdka: Ty máš vystudovanou veterinu? :-)
  Jestli máš klec hodně velkou a Jahůdka Lentilku neotravuje, můžeš je nechat spolu. Pokud jsi je kupovala zároveň, pravděpodobně ti porodí i ta druhá samice. Jestli je klec malá, raději bych je oddělila.
  11.3.2014 19:28Navel
  lentilka a jahůdka: já bych je oddělila
  11.3.2014 19:40zzz
  Ahoj lidičkové, mám dvě potkaní slečny a ta jedna má po těle už nějakou dobu krvavé strupy a ne a ne se jí to zahojit. Nemám pocit, že by jí ta druhá ubližovala. Nemáte zkušenost čím by to mohlo být?
  11.3.2014 20:02Radkaaa
  Kawi- diky
  Efča- ja jsem si ji vzala k zachráněné samičce a ta už bohužel umřela a další už nechci. Mě nemusíš vysvětlovat proč by měli být alespoň po třech a ruzně staří... jenže už prostě neplánuji chovat potkánky a jednou tato situace prostě přijít musela... denně je venku klidně dvě hodiny, ale to jí společnost nenahradí... tak jsem jen chtěla touto cestou najít někoho, kdo by se jí ujal aby mohla spokojeně dožít ;)
  11.3.2014 20:19Efča
  Radkaaa - já ti rozumím,jen jsem chtěla nastínit, že nedostatek tvého času není to hlavní co potkanečka potřebuje.Snad se jí někdo ujme,ale těžko se bude začleňovat k dospělým samičkám,nejlépe kdyby se dostala někam kde mají v plánu si pořídit mláďátka.

  zzz - zřejmě svrab, což je kožní onemocnění způsobené parazitem.Takže u veterináře kup ampulku Strongholdu pro koťata a oběma kápni mezi lopatky.S největší pravděpodobností to mají obě i když to u druhé nemusí být vidět.Ještě kup nějaký desinfekční přípravek.např. Arpalit, a klec a veškeré její vybavení řádně vydrhni octovou vodou a desinfikuj.Případně vybavení úplně vyměň.
  - - - - -
  lentilka a jahůdka - pokud je klec dostatečně velká a samičky se snesou,můžeš je nechat spolu.Sama uvidíš dle situace.Jinak souhlas se Sankari
  11.3.2014 20:23lentilka a jahůdka
  jojo mám, klec je obrovská :D a samičky jsou pravděpodobně sestry nebo příbuzný,
  11.3.2014 20:27Monday
  Ahoj,co si myslíte o tom,když někdo má myšáky pro radost a chtel by po svém myšákovi mýt potomky,všechno řádně načte v určitém věku oddělí samce a samice,a pro vetsinu mladatek by mel i budouci majitele ? (rodice obou mají PP)

  je to podle vás tak ,,debilní,, množitel ?
  11.3.2014 20:37Luckaa
  Monday - A je treba se na to ptat v kazde diskuzi pod jinym jmenem??
  11.3.2014 20:38Efča
  lentila a jahůdka -a jak se holčičky tváří?
  Já když měla samičku s mladýma ve své skupině tak ostatní dělali jakoby ti malí tam nebyli.Dokonce se přestěhovali do jiné budky než byla mamina s malými.A když začali vylézat ven z boudičky, ostatní před nimi prchali jakoby mamině dávali najevo, že s nima nechtějí mít nic společného :-)
  11.3.2014 20:41bertice
  Bentley of Catalea....náš Ben http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=9794
  11.3.2014 20:44Pajulino.
  Nakonec jsem Marleymu koupila kamarada. A Marley je dominatni. Nechce ho nechat napit ani najest a jen se perou. Co ted?
  11.3.2014 21:02Monday
  V kazde ? Ptala jsem se jen u mysek ;))
  11.3.2014 21:03Efča
  Pajulino - to nic,musí si ujasnit "kdo je šéf".Zpočátku se možná budou honit,otáčet jeden druhého na zádíčka ap. ale to je naprosto běžné.
  Dej více krmítek a napáječek, všechny je Marley neuhlídá a nováček bude mít příležitost se nabaštit a napít.
  Uvidíš, že za chvíli budou sppolu spinkat.Sputnik XL a hamáček máte?
  12.3.2014 14:08Domish
  Dobrý den, tak se hlásím znovu a to s úžasnou zprávou. Dnes se nám trochu neočekávaně narodilo 8 potkánků. Bohužel 3 při porodu zemřeli :( Samečka jsme dali do jiné klece ale nevíme co dál. Nic jsem si o tom předem nezjišťovala ani jsem s tím moc nepočítala, předem děkuji za odpověď
  12.3.2014 14:27Efča
  Domish - teď ještě zbývá doufat, že sameček nestačil po porodu samičku znova nakrýt.Je dobře, že jsi samečka dala zvlášť .Sice by malým neměl ublížit,ale když by měl čas, opět by zaopracovali na dalším vrhu.
  Samičku nyní nech s malými zvlášť a až dorostou tak je vě věku 5-6 týdnů odstav.Samičky můžeš nechat s maminkou a samečky dej k tatínkovi.Nejlépe ale do jiné klece nebo alespoń ji převybavit a přestavět aby co nejméně připomínala tatínkovo teritorium. Již pomalu hledej pro mimča nový domov,ale minimálně jednu samičku nech s maminkou a minimálně jednoho synka nech s tatínkem.Samečky už k samičce nevracej
  12.3.2014 15:44Katinec
  Domish - Měli jste samici se samcem v jedné kleci a neočekávaně se vám narodila miminka?? To se, tuším, učí na základní škole, že samička + sameček = většinou miminka.
  Jinak Efča shrnula to základní, samce už k samičce nevracejte, pokud jí nechcete uštvat neustálými porody. Hlavně pak ve správnou dobu oddělit prcky podle pohlaví, aby nebyl další neplánovaný vrh. Jestli ze začátku nepoznáš, co je holčička a co chlapeček, zkus nafotit a někdo ti určitě poradí. Jinak v těch 4-5 týdnech už to většinou bývá nepřehlédnutelné. (Myslím samozřejmě kulky u samečků)
  Třeba tady máš odkaz na článek od BeBechy o odchovu miminek
  http://bebecha.wz.cz/odchovmladat.php
  12.3.2014 16:13Domish
  Katinec - nemyslela jsem to tak že jsme nic netušili :D Jen nám bylo divné, že už tak brzy :)
  Děkuji za rady, všichni zatím vypadají vcelku spokojeně , ale sameček, kterého jsem dala do druhé klece mi připadá smutný, nežere, nepije a od té doby co jsem ho tam dala ještě nevylezl z domečku. Je to normální?
  12.3.2014 17:33lentilka a jahůdka
  tak sem samičky musela oddělit ta druhá je začala přenášet prič z hnízda nejni to divný?
  12.3.2014 19:38Sankari
  lentilka a jahůdka: Není to divný. Prosím, něco si o odchovu mláďat načti, když jsi to od včerejška neudělala. A počítej s tím, že ti může porodit i ta druhá. A takyuž se snaž jim sehnat nový domov.
  12.3.2014 19:45lentilka a jahůdka
  sankari už jsem četla :), a už mám zájemce 4 celkem chtějí 4 kluky a 6 holek jsem moc ráda že je už mám a snad mi ta druhá neporodí neměla bych je kam dát
  12.3.2014 20:19Efča
  Domish - joooo oni jsou vééélmi šikovní co se tohoto ohledu týká.To se pak ti co koupili samičku v obchodě diví ,že koupili několik v jednom. :-)
  - - - - -
  lentilka a jahůdka - hlavně už maminu neruš ať malé neopustí pokud by měla pocit, že jsou v ohrožení
  12.3.2014 20:41lentilka a jahůdka
  jojo
  12.3.2014 20:52Efča
  :-)
  12.3.2014 23:32Pajda
  Sunny má v rozmezí dvou dnů už druhý záchvat, včera jsem v průběhu doběhla na veterinu, od srdce to není. Jakoby ztuhnem zakřečuje a lapá po dechu, nemáte někdo zkušenosti a návrhy co to může být a jak mu ulevit? Doktorka to odbyla, že je to asi neurologické a že by ho v jeho věku- 2roky uspala.Je to dědek ale to neznamená že ho hned uspím abych to měla jednodušší.
  13.3.2014 01:45Letrie
  Pajda: Podobné záchvaty měl i můj Krtek, měl epilepsii. Při samotném záchvatu taky lapal po dechu, šermoval pacičkama a tuhnul v křečích - jednou dokonce i s mým prokousnutým prstem v hubině, jak byl chudák v křeči, tak jsem musela čekat, až trochu povolí čelisti a potom krvácející prst opatrně vytáhnout. Nikomu bych tu bolest nepřála a potom už jsem si dávala pozor, abych neměla jeho hubičku opřenou o prst, když se blížil záchvat. Rok a půl byl na antiepileptikách a kromě snížené aktivitě a postupnému oslabování zadních nožiček byl naprosto v pohodě. Sem tam dostal nějaký záchvat, občas jsme museli zvednout dávku léků, ale dožil se úctyhodného věku dvou let. :)
  13.3.2014 07:36Domish
  Ze začátku jsem měla strach že se Miley o prcky nebude starat, ale je to naprosto vzorná mamina :) Chudinka se nemůže ani dojít pořádně napít, protože jakmile odejde, začnout hrozně kvičet, je to prostě krásný :) Zajímalo by mě, jestli se můžu podívat kolik máme holek a kolik klluků, nebo jestli jí na ně radši nemám šahat, aby se o ně třeba nepřestala starat :)
  13.3.2014 08:26Pajda
  Letrie- Sunny už má přes dva a začla jsem to pozorovat až teď...Musí vydržet, teď bych další ztrátu těžko rozdýchávala, ve středu tu bude náš oblíbený čupr doktor, co nám zatím vyřešil šecko, tak za ním skočím...
  13.3.2014 09:55Sankari
  lentilka a jahůdka: No vidíš, jak jsi šikovná. Tak snad to bude už v pohodě.
  13.3.2014 10:21Letrie
  Pajda: V tomhle věku to můžou být i záchvaty po nějaké mozkové příhodě, pokud by se jednalo o epilepsii, tak ta může být vyvolaná i třeba nádorem na mozku. Krťulkovi tenkrát doktor moc času nedával, jednu dobu se mu záchvaty tak zhoršily, že to vypadalo na nádor v mozku a hrozilo mu brzké uspání. Nakonec se s tím ale popral a ještě rok a půl tu s námi byl. Tak držím palce, ať to i u vás dopadne stejně dobře. :)
  13.3.2014 11:04Katinec
  Domish - Jestli je samička jinak klidná, nevypadá vystresovaně, že se jí sahá do hnízda, tak jí můžeš vyndat, nechat jí třeba proběhnout na posteli a prcky si v klidu zkontroluj.
  13.3.2014 11:49Pajda
  Letrie- tak jsem realista, vím že už je úctyhodného věku na zverimexáka, ale se ségrou jsou oba tak vitální, až na tyhle chvilky, Bubáka pořád srovná, chuť k jídlu má, jen se mi zdá že už neslyší, na zavolání nereaguje ani když dávám pamlsky, dokud ho nezaujmu nebo mu to nepřistrčím pod nos, tak nic...
  13.3.2014 16:57Nina
  tak malý už koukají :3, ale někteří už jsou pěkně velký zbarvený ale asi 4 nebo 5 jsou takový malý a takový nažloutlý a "nevybarvený" nevíte proč?
  13.3.2014 17:10Efča
  Nina - nemusí mát všechna mláďátka stejnou barvu.Jestli ti menší nejsou menší o moc (např. o polovinu) tak to nevadí,miminek bylo dost a tak je všechny uživit dá mamině fušku a někteří mohou být menší,ale doženou to až budou baštit.Také záleží na velikosti rodičů a pokud je maminka měla ještě sama jako mládě,tak sama není vyspělá fyzicky. Já mám dvě sestřičky a jedna je o kus prťavější než ta druhá.
  Pokud by však byly zakrnělí,mohlo by se jednat o megakolon,ale už jsem dlouho neslyšela, že by se vyskytl.Ovšem nevím jak u velkochovů.
  - - - - -
  Pošli foto .
  13.3.2014 19:42Nina
  jojo pošlu fotky pak je dám do alba
  - - - - -
  jo a těch 5 malejch je o polovinu meších
  - - - - -
  má tu někdo vyfocené pohlavý potkánku? nějak nwm jak či vypadá
  14.3.2014 08:14františek
  Navel,Utahraptor,Efča-Dejte sem fotky z výstavy prosíííííííííííííííííím.
  14.3.2014 09:18Navel
  františek: já na výstavě nebyla, takže bohužel neposloužím
  14.3.2014 12:33Efča
  františek - nemám nebyla jsem,marodím.
  14.3.2014 16:23myška2
  mám potkány a potřebuji poradit s jejich výchovou. dají se pohladit ale jak je chci vzít bojí se a utíkají nemáte nápad jak je vychovat ? pořád se bojí:(
  14.3.2014 17:53Pavla
  myška-stačí si pročíst nahoře rubriku výchova a ochočování.Nebuď líná a studuj
  14.3.2014 23:45Pro Pavlu
  Pavlo, nemyslíš, že to těmi tvými komentáři už přeháníš? Člověk se už bojí do diskuzí vůbec psát, když pak čte reakce tobě podobné.
  Občas by to chtělo trochu taktu a zapřemýšlet, co vůbec píšeš.
  A teď se to netýká pouze potkaní diskuze, ale všech diskuzí, do kterých píšeš, aniž bys to zvíře sama vlastnila.
  Člověk potřebuje radu nebo tip a ty ho takhle uzemníš většinou naprosto nemístným komentářem, viz. nedávný incident na morčecí a psí diskuzi.
  15.3.2014 07:10Myška2
  děkuji pavlo nenapadlo mě to
  15.3.2014 08:49Pavla
  Pro Pavlu-pro pravdu se každý zlobí
  15.3.2014 09:11Nina
  myši mluv na ni jednoduše povídej si s ní věmuj se jí klidně zatím jenom přes klec hlad je jak se přestamou bát a pokud tě nebudou kousat tak je vem na sebe nebo jenom do ohrádky atak.
  15.3.2014 11:13L.ANDROMEDA
  Pro Myšku- Když jim budeš dávat jídlo, dávej ho z ruky nebo ne dlani po malích kouskách.Nebo si namoč prst do jogurtu ,aby ho museli olízat a přitom ucítí tvůj pach a zvyknou si, že jim dáváš baštu. A postupně je u toho zkus hladit Nic nedělej násilím.Chce to čas a hodně se jim věnovat.
  15.3.2014 11:15Sabisek13
  Myška2: dej k ní ruku, počkej, až přijde ona, nenut ji. Pamlsky z ruky k ní, ne přes klec. Nech ji otevřenou klec, počkej, až si vyleze k tobě sama, netahej ji.
  15.3.2014 11:16L.ANDROMEDA
  Ještě jedna rada, tu mám od chovatelky. Vem si je na postel, kde není nic, jen ty a oni se ti příjdou schovat pod triko nebo svetr.
  15.3.2014 11:29Myška2
  děkuji za rady. a jaké pamlsky by to měli být? mám jogurtové dropsy
  15.3.2014 11:33L.ANDROMEDA
  Myška-To je jedno buryzonek, vločky, salátek,hroznové víno.Ale já bych šla do něčeho co musejí z prstu olízat.Jogurt, bobík....
  15.3.2014 11:54Pajda
  Sunny nás opustil...No, teď co s Bubákem? Jak dlouho nejdéle může být bez parťáka, aby nezvlčel...A malýho nebo sehnat strašího?
  15.3.2014 12:35Prosím o radu
  Ahojka přinesla jsem si domů 9ti denní holátko, je osrstěné ale ještě slepé a hluché. Čím mám začít jakou a jak mu mám stravu podávat? Potřebuje nějaké jine veěci? Prosím o rady :) sandysek@email.cz
  15.3.2014 12:41Myška2
  Prosím o radu- proč holátko? jinak dokrmovat dokrmovací směsí je tady ke koupi v obchodě a hlavně teplo
  15.3.2014 13:07L.ANDROMEDA
  Prosím o radu- Proč holátko? To je tak na krmení Chamaleona.Miminka na mazlíka se berou od maminky tak na 5 týdnech.Když je mamka vše naučí a umějí jíst.
  15.3.2014 13:22Efča
  Prosím o radu - takto malé mládě má minimální šanci na přežití bez matky. Nevím jak ho máš dlouho doma a proč takové malé,ale okamžitě sežeň kojící samičku se zhruba stejně starými mláďaty a přidej ho k nim. To je nejjednodušší způsob s určitou šancí na přežití (záleží kdy naposledy jedlo)
  Jinak sehnat na veterině sušené mléko pro koťata . Pak musíš počítat s tím, že budeš krmit velmi často (intervaly by poradili zkušenější), masírovat bříško a držet v teple.Tady jsou ovšem šance na přežití mnohem menší než pod kojnou samičkou.
  No nejlpeší by bylo ho vrátit matce.
  - - - - -
  Pajdi - tak to mě mrzí.
  Záleží jak se Bubák starý. Pokud je to staříček,může dožít sám i když ideální by to nebylo. Jestli to zvládne fyzicky,pořiď dva malé samečky.Dospěláky ne,to by se poprali,nejlepší odstávčata.
  15.3.2014 17:00Myška2
  to je nápad donést si potkaní holátko:(
  15.3.2014 20:10Nina
  Prosím o radu jsi normální??? promin jo ale takhle malé mládě odstavyt od matky? vždyť má ješšte sát! vrat ho spátky k mamče pokud tedy ještě teď žije
  15.3.2014 20:31Navel
  to zas byla burza ne? Já byla svědkem na jedné burze takové situace. Kluk a holka, holka si vybírala potkánka - mezi mláďaty ve věku 1-2 týdny. Pořád řešila kterého si vybrat, kluk: "vyber si jakého chceš,bude to tvůj mazlíček" (do tý doby jsem myslela, že vybírá správnou velikost pro hada) - vybrala nějakého co tak zrovna začal koukat. Radost veliká, nesla si ho jako miminko - jak dlouho se asi radovala (=jak dlouho se prcek trápil) - dva-tři dny?
  15.3.2014 20:42Nina
  je to hrozný :/ kam te svět spěje :/ fakt a aště to k tomu řeknou už jsou dost starý už jim mužete dát normální jídl a bez mámy vydrží
  - - - - -
  a chtěla jsem se zeptat jestli mohou malinký už taky zeleninu? zatím dávám jenom mamče nekdy něco jelikož je hrozně vybítavá ze zelniny a ovoce sní tak čtvrtku druhů :D
  tak jsely bych mohla dávat už i mladým
  15.3.2014 22:34Efča
  Nina - pokud budou chtít zobnou si s maminou.
  - - - - -
  Myška,Nina - no to je těžké soudit,že si donesla holátko. Bohužel těch naivních lidí, co si mysleli, že tím zachrání mládě před hadem nebo ještěrkou, už tu taky pár bylo. To jsou většinou ta náhlá, okamžitá spontání rozhodnutí kde člověk neuvažuje o dalších následcích a vůbec si neuvědomuje, že tím zvíře většinou nejen nezachrání ,ale vystaví ho utrpění smrtí hlady nebo zimou.
  Ono je to ale i o tom, že ten prodávající by měl kupujícího poučit.Jenže když oni sami o tom vědí kulový tak to je pak těžký. Pokud někdo prodává jakékoliv zvíže, měl by udělat nějaké zkoušky základní péče a hlavně být sám poučen kdy a jak se mláďata odstavují. Samozřejmě, holátka určená na zkrmení se prodávají,ale v tomto případě by neměl prodávající toto přenechat jako mazlíčka.To snad za jeden dotaz k jakým účelům ho majitel kupuje,stálo,já bych to dala za povinnou otázku při prodeji holátek.Nebo bych vůbec zakázala prodávat živá holátka.Když už tak zamražená.
  Neznalý naivní kupující a bezcitný hamoun co se klepe jen na kšefty je pro jakékoliv zvíře pohroma.
  - - - - -
  No ono se to vlastně netýká jen zvířátek - dnes ani obchodníci neumí řádně poradit. Mám na mysli v zájmu zákazníka - jde jim jen o to prodat a čím dáže tím lépe. A jak kvalitní nebo nekvalitní zboží prodali a zda bude zákazník spokojen-to už je věc vedlejší. Hlavně , že mám prodáno..A pokud je zákazník laik tak má smůlu, poněvadž je oškubán.

  No vemte si nyní zboží na poštách.Že je z pošt vetešnictví a není pro vedení pošty prioritní doručování,ale prodej harampádí,je jedna věc.Dobrá, musí se hledat i jiné zdroje příjmů,ale aby se zaměstnancům poručilo za kolik korun mají prodat zboží a navíc kolik jakého,to už je do nebe volající.A samozřejmě peníze z odměn dolů když nesplníš.
  Takže takto se dnes obchoduje - pod nátlakem a bez zájmu toho aby byl zákazník spokojen.

  Pardon, jsem se trošku rozčílila...
  No
  16.3.2014 10:38Míšanek?
  Efča- tihle prodejci se snad ani nedají nazvat lidé - nedá se to ani číst, žádná živá bytost si nezaslouží takové jednání - fuj ani psát o tom nechci!!! Moji drazí potkánci...
  16.3.2014 11:38Percy
  Efca ja bych te opravila, ze ziva holata se prodavat nesmeji, uz pouze mrazena. Takze tim se jedna moznost ziskani holete vylucuje.
  16.3.2014 12:06Sabisek13
  myška2: dropsy od Mlsouna zruš, jsou to jen ztužené tuky a cukry, kup si Candies pro psy, to milují:) popř piškoty, ale nepřehánět, taky jsou tučné. nejlepší je ovoce, zelenina, jogurt, osladit tvaroh..
  16.3.2014 12:07Sankari
  Percy: Od kdy?
  16.3.2014 12:51Percy
  Sankari od roku 2013. Kdyz jsem chtela koupit zive hole, tak me vsichni poslali do haje s tim, ze se to prave od noveho roku nesmi.
  16.3.2014 13:20Efča
  Percy - no vida a stejně se to děje :-( jak je vidět.

  Mišánek - dokud se lidi budou chovat jako lidi a ne jako zvířata...
  16.3.2014 22:31Katinec
  Percy - Ale na terra burzách se běžně prodávají.
  16.3.2014 23:02Efča
  Kati - a kontroly žádné? Že se vůbec ptám,že jo...
  17.3.2014 08:39Katinec
  Efča - O kontrole nic nevím, ale naposledy jsem byla na burze začátkem února a živá holátka se tam normálně prodávala. Chápu, že je to potrava pro jiná zvířata, ale je mi z toho vždycky smutno, pokud by je zabili rovnou, tak mi to nevadí, ale nechat je trápit bez mámy, jídla, tepla, několik dní, to je hnus. Pak si to ještě nějaká blbka dotáhne domů v domnění, že to zachrání a akorát tím prodlouží utrpení toho ubohého tvorečka.:'(
  17.3.2014 09:22Navel
  tak ona burza je zas něco jiného než zverák - když jede na burzu, tak může říct, že je ráno (v reálu asi den před burzou - to ale kontrola nedokáže) pochytá a odpoledne neprodaná zamrazí. Ve zveráku holátka leží dokud nepomřou hlady - třeba několik dní.
  - - - - -
  a fuj už - hoďte něco veselejšího :)
  17.3.2014 09:49Efča
  Kati - přesně tak ..
  Navel - ale nemělo by to tak být
  17.3.2014 19:01Myška2
  co se dá potkana naučit? povely.triky atd.?
  17.3.2014 21:45L.K.
  Dobrý večer,
  sestry potkan byl dnes odpoledne u veterináře, měl obrovský absces nad lopatkami. Doktorka mu ho prořízla a vymačkala hnis, protože bolestí a ztrátou krve omdléval, píchla mu glukózu. Teď ho máme doma, leží v kleci, je hodně zesláblý a z rány na zádech mu stále vytéká krev, ne nijak drasticky, ale sem tam vyteče pramínek. Je to normální a neohrozí ho další ztráta krve? Zvažuji totiž, jestli s ním mám jet ještě na pohotovost.
  Předem děkuji za odpověď
  L.K.
  17.3.2014 22:34Efča
  L.K a - a to vás nepozvala ani na kontrolu? A dala mi antibiotika?

  Po pravdě nevím kolik krve může potkánek ztratit,ale i když byl abces otevřen a vymačkán, je pravděpodobné, že se ještě něco utvoří i když ne v takovém měřítku. Takže ta rána by se měla držet otevřená dokud to nebude čisté od hnisu.. Pokud se rána uzavře a nebude to doléčené, abces se utvoří znova. Jestli to bely veliké, možná to chtělo i vypláchnout roztokem s antibiotiky nebo dát injekčně.
  18.3.2014 09:05L.K.
  Efča: Ten absces byl obrovský, měl ho skoro přes půlku zad, vypadal, jako by spadl do včelího úlu, celý nateklý a hrbolatý. Doktorka mu ho nařízla, vymačkala, dala mu antibiotika, léky na tišení bolesti a glokózu, vše injekčně. Večer jsem ještě volala na pohotovost, že se mi to krvácení nezdá, doktorka mi řekla, že je to žádoucí a není důvod na pohotovost jezdit. Přes noc k němu sestra vstávala a dávala mu napít. Dnes ráno byl na kontrole, kde nám řekli, že dostal mrtvici a nechali si ho do odpoledne na pozorování :(
  18.3.2014 09:39Marcie
  Myška 2: Mě už připadá, že jeden z nás je asi Tatar nebo co. Já už jsem ti tady před časem vypisovala dopodrobna s prominutím jak pitomec všemožné triky a povely, a ty se ptáš neustále dokola na to samé. Už mě to fakt nebaví. Najdi si to v historii diskuze, když máš tak krátkou paměť a zapoměla jsi už všechno, co jsem ti psala.
  18.3.2014 10:51Efča
  L.K - jéé chudáček .Tak snad se z toho vylíže. Držíme pěstičky.
  - - - - -
  Maška 2 - zřejmě by bylo vhodné když si takévé odkazy uložíš do nějaké složky,v té diskuzní historii se to hůř hledá pokud je ten příspěvek starší.
  - - - - -
  ... pardon Myška 2
  18.3.2014 11:52Letrie
  Myška 2: Nebo si prostě založ sešit o potkanech a tam si všechno vypisuj. Vážně se ptáš pořád dokola na stejné věci a čekáš, až ti někdo odpoví místo toho, aby sis sama hledala informace...
  L.K.: Držím palce!
  18.3.2014 12:16Lilly23
  Ahoj.. Předevčírem jsem si přinesla domů potkanici a od te doby pořád kýchá a má dost měká hovínka.. Ale papá normálně i pije. Z nosu ani z očí ji neteče tak nevim jestli je nastydlá či co.. Poraďte prosím. Děkuji.
  - - - - -
  A ještě něco pokazde když si ji vezmu na ruku počůra mě da se ji to odnaučit nebo na to přijde sama?
  18.3.2014 13:47Kometa
  Lilly: To že má měkké bobky může být stresem, změnou prostředí, stravy... mělo by se to během pár dnů zlepšit, pokud ne, může to být nějaký zdravotní problém a pak by bylo vhodné zajít na veterinu. Pokud kýchá, může to být třeba alergie na podestýlku, ale spíš je pravděpodobnější, že nastydla. Pokud jí máš od chovatele, neměl by ti nemocné zvíře s průjmem a nastydnutím vůbec dát... pokud jí máš ze zverimexu, dá se to na říct, že se to dalo čekat - potkani ze zverimexů bývají často nastydlí nebo jinak nemocní. Drží jí v teple a dávej jí hodně vitamínů a i pšíkání by mělo během pár dní přejít, pokud ne, i s tím bude potřeba jít k veterináři.
  Počůrávání se odnaučit nedá - pokud učurává jen trošičku, znamená to, že si tě značkuje a je to normální chování. Potkani si běžně značkují svoje teritorium a členy smečky, takže věci, ostatní potkany, svoje lidi... nic s tím neuděláš. Vzhledem k tomu, že je to ještě mimino a máš jí krátce, nejspíš ti čůrá hodně - prostě se počůrává. To je u prcků normální, stejně jako u malých dětí nebo štěňat... prostě to ještě neudrží a navíc se tě nejspíš ještě bojí a tak se možná taky počůrává strachy, zvlášť pokud to dělá pokaždé, když jí vezmeš... To by mělo časem přejít, až se naučí to ovládat a přestane se tě bát :)
  - - - - -
  Mimochodem, pokud sis pořídila potkanici jen jednu a žádnou další nemáš, nejlepší způsob, jak snížit stres z nového prostředí a pomoci jí zvyknout si na nový domov a lidi je, pořídit jí kamarádku. Potkani jsou společenská zvířata a bez kamaráda silně strádají a jsou ve velkém stresu. Díky tomu si pak na nové prostředí mnohem hůř zvykají, pomaleji se ochočují a mohou i psychicky onemocnět :) Zkrátka potkan potřebuje k životu parťáka, aby byl štastný a žil spokojený potkaní život :)
  18.3.2014 14:14Lilly23
  Kometa: Mám dvě potkanice sestry ze zverimexu byli pro hada tak jsem je radeji koupila ja ;-) mame stejne jidlo jako meli tam tak stravou to nebude to spiš stresem ale pro jistotu je vezmu k veterináři.. Kdyby jste mi tu mohly pomoc s výběrem veteriny v okolí Mostu byla bych ráda.. ;-) děkuju za pomoc.
  18.3.2014 15:11Haway
  Kometa : A nemůže mít ty měký bobky proto, že je to ještě mimi?
  18.3.2014 18:43louda
  Dobry den, mam potkanice ktere bude 1 rok ma 440 g je asi trochu tlustsi ze? Jestli ano tak jakou dietu bych mela dat?
  18.3.2014 19:11Kometa
  Lilly: zkus tohle: http://potkanileky.webnode.cz/veterinarni-ordinace/

  Haway: jak souvisí tuhost bobků s věkem potkana? :)
  18.3.2014 19:16Lilly23
  Kometa: dekuju za pomoc.. Mam vybrano ;-) ted me tak napadlo jestli neni těhotná všimla jsem si že papa víc než její sestřička a má i větší bříško..
  18.3.2014 19:31Kometa
  louda: to jde takhle těžko říct... pokud je velká, může být i při té váze hubená, pokud je naopak malá, může to být pěkná koule :) Musíš vidět ty sama, jestli vypadá tlustě, má špeky... Pokud si myslíš, že je tlustá, tak s dietou je to stejné jako u lidí - míň jídla, míň sladkého a tučného a víc pohybu :) Vynech ze stravy veškeré tučné a sladké věci - piškoty, dropsíky, slazené jogurty... omez mléčné výrobky, naopak přidej zeleninu a méně sladké ovoce (sladší ovoce, třeba banány je taky lepší vynechat)... Dobré je taky pořídit méně kalorickou směs, protože taky oříšky, slunečnicová semínka atp. jsou dost tučné, nemluvě o různých speciálních směsích pro potkany, ve kterých jsou různé věci plné bílkovin a kdoví čeho, často kalorického. Ideální je buď koupit nějakou obyčejnou směs ve které je velký poměr obilí a kalorických věcí málo, nebo směs naředit dokoupeným obilím zvlášť. Směsi dávat tolik, aby nezbývala, ale aby potkan byl nucen sníst všechno, včetně těch méně dobrých věcí... a doplňovat jí pouze zeleninou a ovocem, jen výjimečně bílkovinami, nejlépe libovým masem... lze taky třeba některý den směs téměř vynechat nebo dát malinko a místo ní dát jen hodně zeleniny... Pozor ale na to, aby myši nezůstali vyloženě o hladu, mají rychlý metabolismus a nemůžou několik dní nejíst... Krom diety je taky dobré zvýšit pohyb... víc pouštět běhat po bytě, brát ven za hezkého počasí, nebo zkusit nějaké cvičení, třeba agility :)
  - - - - -
  Lilly: jestli že jí máš ze zveráku, tak i to je možné... bohužel tam je možné všechno. Proto je lepší si kupovat zvířata od chovatelů, kde máš jistotu, co si kupuješ a že dostaneš zdravá a ochočená zvířata... Pak se ti nestane, že musíš běhat po veterině, zaplatit za to nemálo peněz (často několikanásobně převyšující nejen cenu zverákového zvířete, ale mnohdy i toho z chs...) a ještě řešit, co s mláďaty... bohužel takových mláďat, co si někdo přinese domů z petshopu jako kinder vejce je spoustu a po pravdě je moc nikdo nechce, udávají se špatně. A tak pak často zase končí zpátky ve zveráku a u hada, od kterého někdo zachránil jejich matku :/
  Bohužel, potkani jsou krmná zvířata a nic s tím neuděláme, tím, že si jednoho vezmeme, jen uvolníme místo dalšímu... jen tím zvýšíme poptávku po těchto krmných zvířatech a o to víc jich budou velkochovy produkovat... Tak to je...
  Tím tě nechci kritizovat, že sis koupila myšáka ze zveráku, taky jsem měla a snad každý chovatel aspoň jednoho zverimexáka měl... člověku občas přijde líto, že tak hezké zvířátko má končit sežrané a neudrží se... ale musí si u toho uvědomit, že tím, že si ho koupí, ve výsledku ničemu neprospěje a sám sobě dost možná nadělá spoustu problémů... Protože průjem, pšíkání a vlastně i březost může být ještě z těch menších potíží, co zvířata ze zveráků mívají :/ Hold je to tak...
  Každopádně držím palce, ať jsou myšky zdravé, nebřezí, rychle se ochočí a dělají ti dlouho radost :)
  18.3.2014 19:54Lilly23
  Kometa: ja si to uvědomuju.. Ale jak rikas bylo mi jich lito.. Hned zitra pojedu na veterinu abych zjistila co s ni je.
  18.3.2014 20:49Am
  Ahoj, moje potkana když tvrdě usne, tak kňourá, jako by měla ucpaný nos, nevíte co by to mohlo být?
  19.3.2014 09:40tayna89
  Dobry den,daruji potkani mimina a maminu. Vzala jsem si pod kridla maminu s 8 holatky. Mimina jsou stara asi mesic. Sama mam potkany dva tak si je nechat nemuzu. Nechci je davat do zveraku. Vim jak vetsina z nich skonci. Zbarveni jsou do bilocerna. Cerna hlava a cerny prouzek na zadech. Jen jedna slecna ma bilou lysinu. Budu rada kdyz se najde nekdo kdo si je vezme. Jsem z Olomouce. Kontaktujte me na krejciveronika@centrum.cz nebo na 728303848.
  19.3.2014 12:15Katherine123
  Ahoj lidi , včera jsme si pořídila potkánka samecka ze zverimexu , je černobílej ... Ma černou hlavu a nepravidelný pruh na zádech. Když jsem si ho přivezla domu byl velmi ustrašený samozřejmě. Dala jsem ho do klece a hned si vlétl do hamakz kde tráví nejvíce času. Dnes jsem se vrhla na naše seznamování a zároveň začátek ochococani podle článku který tu na strance je :) jsem nováček s potkany tak bych tomu chtěla věnovat co nejvíce ať mam dobrého kamaráda. Vzala jsem si ho na postel a nechala ho po sobě trajdat :) stihnul mi prokousnout ucho , nos a dva prsty . Chtěla jsem se zeptat či to mam vydržet ze jen zkouší nebo byt opatrná :) chovàm Králíky , morcata a Křečky což je něco úplně něco jinýho . Chtěla bych se vás zeptat na vaše rady ze zkušeností a podobně. Předem děkuji moc :)
  19.3.2014 14:13Teres
  Katherine:veskere info mas tady ve zlutych zalozkach nahore-vychova-zajimavosti-bydleni,-nemoci.kazdopadne mu porid kamarada stejneho pohlavi at nestrada,jsou to spolecenska zvirata
  19.3.2014 15:43Nella607
  Ahoj mám dvě potkaní samičky jsou to sestry od chovatele. Jsou hrozně malé na svůj věk (bude jim rok za cca 20dní). Kamarádka má teké potkany, ale už v 6 měsících byli větší než ti moji. Čím to může být ???? Předem děkuji za pomoc.
  19.3.2014 15:55Katherine123
  Teres - já vím že To tam mám také píši že se podle toho řídím , ptám se spis na rady k tomu kousání :))
  19.3.2014 17:42Misicinka
  Nella607: kontaktuj chovatele, jak je to se vzrůstem v této linii, některé linie jsou drobnější, jiné mohutné, velikost také může ovlivnit strava (jak v době odstavu tak teď)
  - - - - -
  Am: může být nachlazená, nasadit čaj proti nachlazení a jitrocelový sirup
  19.3.2014 19:17Fred
  Ahojda, dnes mi jedna paní ve zverimexu říkala, že prý je nějaký chovatelka u Jaroměře, co má novou linii potkanů, kteří prý žijí až 3,5 roku. Je to snad nějaký nový druh déle žijící, ale je jich zatím hodně málo. Víte o tom někdo něco, je to pravda? Jen mě to překvapilo, ptám se spíš pro zajímavost.
  19.3.2014 20:12Nella607
  Misicinka: Chovatele dobre znam a je pravda ze potkanci ze stejneho vrhu jsou take mensi. Krmim je normalni smesi pro hlodavce a prokladam to sem tam nejakou dobrotkou ;).
  19.3.2014 22:14Efča
  Fred - nový druh?? Všichni potkánci (ti klasičtí) jsou stále jen a jeden druh,pouze různé varianty co se týká srsti a barvy,znaků,oušek.Kůň je taky stále kůň a pes je stále pea,kočka stále kočka i když jsou různá plemena.
  A 3,5 roku věku se potkánek téměř nedožívá,pouze vzácně. Ono už bohužel i těch tříletých jaksi ubývá. Takže ať baba nekecá.
  20.3.2014 08:36Fred
  Efča - no, mě to právě je trochu divné, proto se ptám :-). Napsala jsem to asi špatně, jasně, že druh je je stále jeden, ale nevyznám se ve variantách. připadá mi to taky jako blbost. Ale moje známá má potkanku a té už tři roky za krátko budou.
  20.3.2014 09:12Lejdyna
  :-) Tak tri let plus/minus se opravdu obcas nektery jedinec dozije, zas takovy zazrak to neni... ale moc jich opravdu neni :-)
  20.3.2014 09:40Ela
  Mám hodně dobrou zkušenost s veterinou v Žatecké 211/2438 v Mostě. Jsou tam hodný a k potkánkům se chovají moc hezky a hlavně je umí léčit.

  www.veterina-most.eu
  20.3.2014 19:54B.K.
  Dobrý večer
  Měla jsem dva rok a půl staré potkánky, kteří spolu bydleli od malička a byli na sebe zvyklí. Samozřejmě došlo několikrát ke rvačce o piškotu nebo jiný pamlsek, ale nikdy to nebylo nic vážného. V pondělí ale sestra objevila jednomu z nich obrovskou bouli na zádech. Na veterině mi řekli, že jde o absces a že má porušenou svalovinu-že ho jeho kamarád musel pořádně kousnout. Pokousaný potkánek bohužel při léčbě dostal mrtvičku a nakonec zemřel. Bylo mi "tyrana" líto a tak jsem si ho pustila na postel. Chvíli po mě lezl a ňuchal mě do obličeje, ale pak najednou, jako kdyby ho něco popadlo mi začal škrábat oko a silně mě do něj i pokousal. Absolutně nechápu, co se s ním stalo, nikdy nic podobného neudělal, byl vždycky hodný.
  Pochybuji, že s tím máte nějakou zkušenost, ale chtěla bych se zeptat na Váš názor. (mě se sestrou napadlo, jestli nemá třeba nádor na mozku či co se s ním děje)
  Děkuji
  20.3.2014 20:19Efča
  Fred - jo jo přesně jak píše Lejdynka

  B.K. - vytvoření abcesu stačí i malý škrábanec takže to kousnutí nebo škrábnutí nemuselo být tak zlé.
  Co se týká chování samečka - byl z těch dvou dominantní nebo ne?Tam se můžeme jen dohadovat-může to být nějaký zdravotní problém, může trpět tím,že zůstal sám,mohlo se jednat o nějaké nedorozumění - opravdu takto na dálku těžko říci.Sleduj zda se to bude opakovat.
  20.3.2014 20:25B.K.
  paní doktorka říkala, že to bylo hluboké kousnutí
  z těch dvou byl asi ten dominantnější, nikdy s ním ale nebyl žádný problém. Až teď, kdy mi pokousal oko tak, že jsem musela na pohotovost. Chápu, že je těžké radit, jen jsem chtěla znát Váš názor na věc ;)
  20.3.2014 21:39Kometa
  Delikátní dotaz :) Víte někdo, jaký Marbocyl se to dává normálně potkanům perorálně? Našla jsem, že existuje 2% a 10% roztok a na papíru z veteriny mám napsáno Marbocyl FD... to je na mě už nějak moc :))) Ten, co tak hrozně smrdí by mohl být ten 10% roztok? Nevíte někdo? Dík!
  20.3.2014 22:04Efča
  B.K. no mohli se nepohodnout, to se stává.

  Já mám nyní problémy s Wilíčkem - odešel mi dominantní sameček který sice byl nesmírně vlídný,ale trošku si ty kluky držel v pozoru.I díky němu se mi podařilo začlenit dva již větší samečky do skupiny, laboráčky. Wilík se nemusel se Šimlíčkem,ale Toníček byl zastánce laboráčků takže když si na ně Wilíček vyskakoval,Toník ho srovnal.Ovšem po odchodu Toníčka je Wilíček začal štípat a vůbec je nepustil ven z budky.Měli kousance (sice drobné ale nepříjemné) na ocáscích i zádíčkách.No to by se snad srovnalo,ale oni trpěli psychicky - jakmile vystrčili čumáčky z budky, Wilík je okamžitě hnal zpátky.Nakonec jsem je tedy rozdělila.
  Ovšem Wilíček, jakožto dominantní sameček v současnosti, zřejmě neunesl tak zodpovědnou funkci a z původně hodného muchlánka se stal nervozní, nevrlý a stále naježený a naštvaný protiva.Tak doufám,že ho to snad přejde poněvadž už s ním nemluví ani jeho původní kamarád Tomášek.
  Takže jak vidíš, něco se stane a už je všechno jinak, tak kdo ví co si ti Tví kluci řekli.

  Komet - já nevím,počkej na zkušenější :-)
  20.3.2014 22:16Kometa
  Efča : čekám :)))
  21.3.2014 09:40Lejdyna
  Komet my mame Marbocyl z VFU vzdycky v tabletach... Ted jsme zrovna brali 1x 1/2 :-D
  21.3.2014 10:54Nina
  tak a je probléém Ségra se včera večer byla podívat za potkanama ale nechala je otevřený nu tak jsem chytla všechny malý ale Ninu jsem nenašla i když jsem převrátila pokoj vzhůru nohama tak jsem ji nenašla myslíte že příde k mladým nebo se bude furt schovávat
  jdu ji hledat dál ale už fakt nevim kde
  21.3.2014 11:46Krysa Vasilisa
  Ahojte,
  chodí sem mnoho dobrých chovatelek, tak mám na vás prosbu jestli byste mi nedokázaly poradit. Dostaly se mi do rukou tři plešaté holčičky. Mám podezření na nějakou retardaci nebo degeneraci. Od narození jsou menší než ostatní sourozenci, nyní jim je 5 týdnů a jsou více než poloviční, mají velice špatnou koordinaci těla, když chodí kynklají se ze strany na stranu, špatně udržují rovnováhu. Jsou ale zároveň hyperaktivní. Najednou jim bzinkne v hlavě a běhají, skáčou jako blázni, narážejí do stěn klece. Po tomhle záchvatu energie se najednou zastaví a jsou jako omámené, člověk do nich šťouchne a ony nic, pak usnou. Jednou jedna spadla z postele na bok a nedokázala se zvednout. prostě ležela na boku a škubala sebou, po zvednutí byla zase v pořádku. Jejich plešatost je mi taky záhadou. Jejich matka má fuzz gen a jediné jak by mohli být plešatá i mimina je, že by otec byl její bratr (matka je od hadaře kde byla jen se sourozenci), jenže ony nemají žádné fuzz znaky jako jsou zvlněné fousky a podle Adush, která prcky viděla ani uši. Jejich plešatění a srst když byly menší mi taky nepřišla jako srst fuzzatých mimin. Jen prostě vyplešatěly a to jako jediné z vrhu. Podle veterinářky jsou jen o týden zpomalené, mě to ale nepřijde. Nevím tady v republice ani o žádném veterináři, který by o potkanech vyloženě věděl vše, tudíž ani nevím na koho se obrátit. Na zahraničních stránkách jsem se o této problematice dočetla, bohužel jen ale se spojitostí s hydrocephalus, holky ale velké hlavy nemají. Příznaky jsou ale jinak stejné.
  Nesetkal jste se někdo s podobným problémem?
  21.3.2014 13:07Eby
  Krysa Vasilisa já jsem měla něco podobného u fuzz potkanky (také od hadaře a matka nejspíše byla nakrytá sourozenci). Od mala byla "divná", malá se špatnou koordinací, chůzí, věčně někde padala a měla i větší zátylní hrb na krku. Fousky také neměla zatočené a plešatá byla už od miminka. Trpěla ještě na abscesy na hlavě a to jí nakonec v 1,5 roce zabilo. Podle mne to bylo špatným křížením rodičů a blízkou příbuzností. Obávám se, že s tím nejde nic udělat :(
  21.3.2014 14:18Efča
  Komet - vidíš, dočkala jsi se :-)
  21.3.2014 15:37Kometa
  Efča: no akorát mi Lejdyna moc nepomohla :D Ale i tak díky za odpověď a problém už vyřešila Ošla, takže díky :)
  21.3.2014 22:25Efča
  Komet - ale snaha byla,hlavně,že už je to vyřešené.
  23.3.2014 09:02Krysa Vasilisa
  Eby, děkuju. Vypadá to, že holky budou ke všemu ještě epileptici. :(
  23.3.2014 09:55Domish
  Dneska přidám do alb fotky prcků :) Kdybyste mi mohli poradit co je co, mám dojem že máme jenoho kluka a zbytek jsou holky, ale radši si nechám poradit od zkušenějších, než abych se do toho nějak zamotala :D Jinak kdo by chtěl, potkánkům je zatím 14 dní, na 5 týdnech už budou k odebrání ,všichni jsou černobílí (černá hlavička a proužek na zádech) prostě to typické zbarvení :)
  23.3.2014 12:58kukla
  Zdravím, chtěla bych se zeptat jak dlouho trvá u potkanů puberta? Moc děkuji :)
  23.3.2014 14:11Danule
  Dobrý den, chci se zeptat mám rok starého potkana (kluka) a vím, že se dožívají rok a pul max dva roky života, svého potkana miluji a nedokáži si představit co budu dělat až mě opustí =( není typický jeho matka byla fuzz otec rex, a já pro něj sháním samičku starou plus mínus jako je on, abych alespoň mohla dále mít jeho potomka, který by mi ho připomínal (ostatní bych buď darovala nebo prodala). Nevíte kde je možné sehnat samičku starou tak rok +- a se srstí rex? Děkuji
  23.3.2014 14:23Efča
  Danule - jak je sameček starý?
  - - - - -
  Jo pardon už to vidím..
  - - - - -
  Určitě není nutné aby měl své potomky abys našla jemu podobného.Ona to není žádná sranda.Tedy je pokud vše probíhá normálně. Ovšem co se týká plemenitby je potřeba trošku znát fakta a nelze dát samečkovi jen tak nějakou samičku. Prostě tady máš holky a jdi na to - tak takhle to nefunguje. Některé varianty se spolu pářit nesmí.
  - - - - -
  Takže pro Tvého samečka bude lepší pokud mu pořídíš dva malé samečky jako společníky,odstávčata.Pokud máš požadavek přímo na nějakou podobu,např. aby byli podobní tomu Tvému, zadej si tady na inzerci požadavek jakého potkánky bys chtěla a když budeš mít štěstí,někdo se Ti ozve.
  23.3.2014 14:25Danule
  Efča: proto mu sháním také rex partnerku a ne jen tak nějakou, jak jsem psala jeho matka byla fuzz (po ní zdědil stavbu těla, hubeny) a po otci rex (osrstění) jinak jeho otec byl silnější stavbou těla, ale tu po něm nezdědil....je to můj mazlíík a nedám na něj dopustit
  23.3.2014 14:26Efča
  Jinak opři odchovu samozřejmě nejde jen o varianty,ale o to, že je potřeba počítat s tím,že při porodu mohou nastat komplilakce (úhyn samičky, nedostatek mléka ap.) - takže je pak nutné sehnat i kojící samičku.
  Potom zase shánět nové zodpovědné majitele kteří by si mláďata vzali.
  23.3.2014 14:26Danule
  Efča: mě jde hlavně o to aby m po něm zbyla mimča, jakožto jeho potomci
  23.3.2014 14:46Percy
  Danule v prve rade se nesmi davat rex srst na srst fuzz. Na to ti zadny rozumny chovatel samici nepujci. Navic samice se na prvni vrh kryji zhruba v 6 mesicich. V roce je na prvni vrh uz pozde. Ja vim, o co ti jde, ale vyroba mladat za kazdou cenu je hloupost, navic jeste ve verzi, ktera je pro chovatele nepripustna. A jeste jedna poznamka, potkani se nechovaji osamocene, takze pokud budes do budoucna uvazovat o porizeni tak minimalne dva kluky.
  23.3.2014 14:53Danule
  Percy: já nemám fuzz já říkám že jeho rodiče byli matka fuzz otec rex....ja chci křížit rexe s rexem.....osamoceně v žádném případě...i ted mam dva kluky.....po nich bych chtěla zkusit dvě holky, ale samostatně určitě ne to by se sama trápila......vždy mám max ve dvou....
  23.3.2014 15:52Efča
  Danule - takže je to vlastně jen a jen pro tvé potěšení...

  Percy- je to marný, je to marný, je to marný....
  - - - - -
  Danule - tím,že by tůj sameček byl otcem ještě neznamená, že by mu potomci byli podobní. Zejména pokud neznáš generace a předky hlouběji do generací.Hlavně pokud se pářilo spolu kdeco.Když se vyvedou po matce nebo nějakém praprapra předkovi,bys mohla mít třeba taky samí albíny :-)
  23.3.2014 16:23Sankari
  Danule: Je vidět, že o genetice potkanů nevíš vůbec nic. Proč bys dávala rexe na rexe? Z toho ti sice část vyjde rexatá, ale část doublerex, což určitě nechceš. Navíc má tvůj samec fuzzgen, takže to už vůbec nepřichází v úvahu, abys jím kryla rexinu.
  Prvně si nastuduj základy genetiky a chovu jako takového, bez toho to prostě nejde. Nemůžeš na sebe prsknout dvě zvířata jen proto, že se ti líbí.
  - - - - -
  Určitě nemáš potkana ze seriózní chovky, tam by takovou prasárnu jako dávat fuz na rex neudělali!
  23.3.2014 16:44Efča
  Sankari - mám obavy, že ani neví co je double rex.Bohužel si většina dětí myslí,že se se zvířátka množí způsobem " co mám to na sebe dám" a pak se diví co se narodí za zrůdičky.

  Danule si přišla pro radu,ale bohužel asi toto není to co chtěla slyšet.Ovšem byla bych ráda kdyby pochopila, že nejsme její nepřátelé,ale že jsou tu zkušení chovatelé co chovají roky a vědí o chovu již mnohé.A že radí pravdu i když to leckdy bolí.
  23.3.2014 21:13Percy
  Danule rex s fuzzgenem se do chovu nepousti prave kvuli tomu fuzzgenu.
  24.3.2014 08:40Sankari
  Efčo, kdo má svoje zvířata rád, snad může kvůli nim sednout chvíli k netu a podívat se, co je doublík, coje fuzz, jak se množí, co tyto geny způsobují.
  Já jsem asi na ty lidi, co plácnou bez znalosti rexe na rexe dost citlivá. Zažila jsem totiž paní, co to takto udělala (přece aby měla rexe) a pak mi volala, že se jí narodili nemocní potkani, oplešatělí, jak je má utratit a jestli si myslím, že má nakažený celý chov. Přitom se stačilo zeptat PŘED krytím. Ale lidi jsou nepoučitelní, vždyť jsou to JEN potkani.:-(
  24.3.2014 10:59Percy
  Sankari bohuzel, tady se hodne hresi na to, ze potkani jsou tak snadno rozmnozitelni. Lidi porad nechapou, ze snadne rozmnozovani a vyroba malych potkanu nerovna se, musim je vyrabet, protoze to jde. Je to smutne a jeste smutnejsi, ze se to porad dokola opakuje...
  24.3.2014 15:16Kamčatka
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli se nenajde chovatel, který očekává do budoucna miminka v barvě burmese? Mám zájem o samečka k mým 3 klukům a tahle barva se mi moc líbí, ale nemůžu ji nikde sehnat... Děkuji za odpověď
  24.3.2014 15:53luccyk
  Ahojky. Uvažujeme s manželem,že si pořídíme další zvířátko. Máme krom dvouch dětí ještě želvu a morče. Manžel by chtěl potkana. Mě potkani nevadí,ale mám dotaz. Zapáchájí potkani hodně? :-)
  24.3.2014 16:09Kometa
  luccyk: myslím, že ne víc, než to morče:) Jen mají trochu jiný pach, ale na to si člověk zvykne :) Samci jsou obvykle trochu víc cítit než samičky, ale je to individuální... pokud se pravidelně čistí klec, tak to rozhodně není žádný smrad :) Každopádně pokud si chcete pořizovat potkana, tak vždycky minimálně dva stejného pohlaví, potkani držení o samotě strádají :)
  24.3.2014 16:21luccyk
  Kometa: Noo,tak začnem hledat nejbližšího chovatele. Díky moc.
  24.3.2014 16:22Digy
  Kamčatka: ChS Bruno bude mít do měsíce pokud se povede burmská miminka. http://chsbruno.goneo.cz/
  24.3.2014 16:32luccyk
  Kometa: Noo,tak začnem hledat nejbližšího chovatele. Díky moc.
  24.3.2014 18:12Verča89
  luccyk: dobrý den, nabízím dvě samičky staré 4 měsíce. Jsou naučené. Pořídila jsem si je z lítosti, aby nešly hadovi. Nekoušou, jsou naučená chodit volně po bytě. Jména Daisy a Roxy. Bohužel na ně nemám moc čas a myslím, že u vás, by se měly líp. Děti si s nimi určitě vyhrají. Moje číslo je 728303848.
  - - - - -
  Prodám dvě 4 měsíce staré samičky, sestry. Obě slyší na jméno Roxy a Daisy(teda když se jim chce), jsou naučená chodit volně po bytě, nekoušou. S klecí+ přepravkou + krmení + hračky 800,- prosím kdo má zájem pište
  krejciveronika@centrum.cz. 728303848
  24.3.2014 19:51Nina
  luccyk kde bydlíš? já jich mám docela dost :D (jěšte 7 jich je volných) 2 samičky a zbytek kluci

  a jinak celkem byly 3 samičky a zbitek kluci :D jsem myslala že to bude třeba pul na pul ale ono ne :D
  24.3.2014 20:10luccyk
  Nina: bydlíme v Havlíčkově Brodě. A ty?
  25.3.2014 06:39Nina
  asi 20 kilometru od karlových varu
  25.3.2014 13:31kamčatka
  Digy: moc děkuji, hned se tam kouknu ;-)
  - - - - -
  Ještě se chci zeptat, je nějaký...JAKÝKOLI způsob, jak ošetřit dřevěná patra v kleci, aby se do nich nevsakovala moč?? Popř. kde se dají sehnat plastová patra, ale podlouhlá, ne ta rohová od Ferplast...?
  Mám někdy pocit, že jsem si domů pořídila místo potkanů 3 prasátka :-) čůrají úplně všude. Patra mám šroubovací a myslím, že když je budu pořád sundávat, abych je omyla, tak budou za chvíli bez pater. :-( Děěkuji
  25.3.2014 15:31prďuliiina
  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat dá se někde sehnat samička potkana se srstí rex nebo harley (ale radši bych rex) barva srsti champagne nebo šeříková (lilac) a nebo agouti s dumbo oušky? Předem děkuji za info
  25.3.2014 15:35Fred
  kamčatka - mám stejný problém s čůráním potkánků všude, kde se jim zamane, hlavně na patýrka. Mám sedm potkánků, jsou to opravdu neskutečná prasátka. Patra v kleci mám také dřevěná, je to problém, obávám se, že dlouho nevydrží. Pokryla jsem povrch linem, je to lepší, ale stejně se to dostane i trochu pod to. Umělohmotná patra jsem bohužel nesehnala a taky bych je ráda, ale nevím, kde a zde jsou různé velikosti. Rohová nechci, spíš obdélníková. Pokud bude někdo vědět, budu ráda.
  25.3.2014 15:59luccyk
  kamčatka a Fred: já bych jedno řešení měla. Nedavno to bratr řešil u osmáků. Plastová patra opravdu nejsou k sehnání a tak brácha koupil v železářství pletivo, s malými oky, nastříhal potřebný rozměr a přichytil ke kleci vázacím drátkem,který tam také koupil a má po problému. Chystám se to našim budoucím potkánkům taky tak udělat.
  25.3.2014 19:45Kometa
  Dřevěná patra jsou opravdu špatná volba, ať to potáhnete nebo natřete čímkoliv, za chvíli to smrdí... Plastová jiná než rohová od Ferplastu jsem taky ještě nikde neviděla, ale možná by se to dalo improvizovat nějakými jinými kusy plastu (třeba nějaká víčka od krabic? někdo taky používá malé plastové košíky...). Drátěná patra jsem taky zkoušela, ale taky to není úplně výhra... jednak nejsou pro potkany moc pohodlná, někteří na patrech rádi leží a na pletivu to není nic moc, a taky se tvrdí (i když někteří zase tvrdí, že to není pravda), že z drátěných pater můžou mít potkani otlaky na tlapkách... Druhá věc je, z čeho patra jsou - například takový ten klasický levný pozink je zlo, protože to po chvíli začne korodovat, šíleně to smrdí a nejde to omýt... a konec konců drátěná patra jdou celkově těžko omývat... Jo je to komplikované :))) Já mám nakonec ta rohová od Ferplastu a zdají se mi tak asi nejlepší... ale ne do každé klece jdou...
  25.3.2014 19:48prďuliiina
  Děkuji za ochotu
  25.3.2014 19:56Kometa
  prďuliiina: to, že nikdo neodpovídá neznamená, že se nikomu nechce, ale že tu zrovna není nikdo, kdo je schopný odpovědět. Aguti dumbo rex nejsou nijak vzácní, když si projdeš inzeráty v inzerci, možná na nějakého narazíš. Champagne se taky dá sehnat, s lila to je horší, těch moc nebude... a v dlouhosrstých taky bude omezený výběr, budeš muset pohledat...
  25.3.2014 20:17Drobecek162
  Zdravím, chci se zeptat. Před rokem sem si donesla březí samičku, o čemž sem netušila. Po ani ne 10 dnech doma porodila 10 malých. Teď k tomu hlavnímu, teď mi psala jedna, co ode mě měla 2 sourozence, kluky. Během dne oba pošli. Tak se ptám, první co mě napadlo, že špatná genetika (počítám, že "chovatelce" potkanka utekla k taťkovi nebo bráškovi...). za mi přijde divný, že den po sobě by to dostalo oba. Nemoc se vylučuje, protože vedle chovaní hlodavci jsou ok. Je možná potom otrava? U toho 1. to vypadalo prý na mrtvičku...
  25.3.2014 21:14Kometa
  Drobecek: to je opravdu takhle na dálku těžko říct... Mohla to být náhoda, i když dost divná, ale možné je všechno... mohl třeba jeden umřít a druhý z toho dostat infarkt... potkani většinou smrt kamaráda dost prožívají... mohlo jít i o nějakou nemoc, která není přenosná na jiné hlodavce, ale tam by asi byly patrné nějaké její projevy... mohlo by jít i o otravu, existují případy, kdy se potkani otrávili běžným krmením z obchodu, i když jsou vzácné, ale pokud ostatní hlodavci jsou v pořádku, tak by to muselo být něco co, dostali jen potkani... Každopádně stanovit diagnózu takhle od stolu nelze... jediné, jak zjistit co se opravdu stalo, je dát těla na pitvu, což je ale asi v tomhle případě prakticky zbytečné... leda, že byste ty nebo majitelka tak toužili po zjištění pravdy... "Špatná genetika" by mohla být na vině třeba tím, že mohl vážně jeden dostat mrtvičku a toho druhého z toho "kleplo" taky... rozhodně ale žádná genetická choroba nezpůsobí to, že umřou oba sourozenci naráz :)
  25.3.2014 22:04Efča
  kamčatka,Fred - zkuste sehnat zbytky např. parapetů plastových z oken. Šroubovací patra asi taky nebudou ideální, já mám přidělaná patýrka fofrpáskama .Lehko se případně ustřihnou pokud by bylo třeba něco předělat,snadno se instalují a nejsou drahé, snadno se koupí např. v elektro prodejnách.
  25.3.2014 23:03Ošla
  Chtělo by to pitvu, drobku.
  26.3.2014 07:24kikoli
  Drobecek - mame od vás samičku (myšice-anabel),a zdravotně je uplně bez problému...akorat jedno nachlazení.Tak snad to není nic genetického....
  26.3.2014 08:54koudy
  Zdarek, koukal jsem že už se tu někdo ptal jak dlouho trvá puberta u potkanů, ale odpověď jsem nenašel, rád bych se tedy také zeptal na to jak dlouho od toho půlroku kdy potkan přejde do puberty pak ta puberta odezní za jak dlouho cca. Dík ;)
  26.3.2014 12:01Drobecek162
  kikoli: Páni, to jsem ráda. já mám doma mamču + 4 sourozence a naprosto v pohodě, tak netuším...
  26.3.2014 12:38Letrie
  Ještě k těm patrům, já mám plastová patra z nějakého billboardu nebo z čeho a nemůžu si je vynachválit. Když táta rušil firmu, už tu obrovskou ceduli nepotřeboval a mně se zrovna hodila. Nařezali jsme si několik rozměrů, do každého rohu udělali dírku na provlečení provázku a bylo. Je to asi půl centimetru tlusté, ohebné, pevné a lehce omyvatelné, takže paráda. Ze spodní strany je teda pořád nápis a některé skvrnky nešly dolů ani po několikerém vydrbání v savu, ale to je mi v podstatě jedno... Někde v Hornbachu nebo OBI by mohli mít něco podobného.

  koudy: Potkan může být v pubertě cca od čtvrtého měsíce, je to dost individuální stejně jako u lidí nebo u psů. Trvá většinou tak do šestého, sedmého měsíce (moji stávající kluci teda byli v pubertě snad od tří měsíců do osmi, je to vážně hodně individuální), potom potkan zcela dospěje a oproti pubertě se trochu zklidní. Hierarchie se ustálí, šarvátky o vysoké postavení ve skupině se sníží a potkani se většinou sehrají, sjednotí, sžijí a v kleci nastane taková pohoda a harmonie - aspoň u těch mých opičáků to tak vždycky bylo. Občas se teda kvůli něčemu nepohodnou, ale s "rvačkama" v pubertě se to nedá srovnat.
  26.3.2014 13:00Ivča3
  Zdravim.Nahodne jsem sem nakoukla a zrovna je rec o patrech.Ja kupovala pro lrecky nedavno plastove patra ktera se daji ruzne nastavit delka a maji tvar obdelniku na zoohit.cz kolem tri stovek stalo jedno
  26.3.2014 14:37koudy
  Letrie: Děkuji, a ještě bych se chtěl zeptat během puberty se naučil od druhého kluka vše kousat dřív to nedělal je nějaký způsob jak ho to zase odnaučit?
  26.3.2014 17:26Letrie
  koudy: Jestli myslíš kousání věcí - hamaky, šňůrky, klec atd., tak to bohužel odnaučit nejde. Leda potkany dostatečně zabavit a každý den trochu unavit procházkou po pokoji atd. Taky je lepší jim nějakou trhací zábavu poskytnout, než je nechat žužlat třeba spodek klece. Takže bych do klece hodila nějaké papírové utěrky, trochu skartovaného papíru nebo tak něco. Třeba si to odtahají a postaví si hnízdo, čímž se taky zabaví. Poschovávané pamlsky, které náhodou někde objeví jsou taky fajn. Zkrátka fantazii se meze nekladou. :)
  Jestli budou kousat vše kolem sebe i tak, budeš se s tím asi muset smířit a odstěhovat z dosahu všechny cennosti. Některé potkany prostě baví kousat a ničit víc, než jiné.
  26.3.2014 18:02luccyk
  Ahoj všem. Než si pořídíme toho našeho potkánka, nebo dva :-) zajímalo by mě,jakou mívají povahu, jestli kousnou, nebo se nechají lehce ochočit. Dneska jsem koupila klec a ušila závěsný tunýlky a hamaky :-) Zítra máme v plánu nakoupit nějaké dobroty, mističky a pítko, na zahrádce najdeme určitě ještě nějaké větve :-) Moc se na to všechno těším :-) Až si manžel klepe na čelo:-):-) V pátek se máme jít podívat na nějaké myšáky,tak určitě neodolám :-)
  26.3.2014 18:59Kometa
  luccyk: dobře ochočený potkan nekouše :) Samozřejmě se může stát ve výjimečných případech, třeba když se mu něco stane, je v šoku, nebo je nemocný a něco ho bolí... mě třeba prokousla prst jedna moje potkanice, když na ní spadlo víko od klece (naštěstí se jí nic nestalo, ale možná jí to přece jen praštilo, byla z toho v šoku), hrozně se vyděsila, utekla pod skříň a seděla tam v šoku a když jsem jí chtěla vyndat, kousla :) To jsou ale takové náhodné případy... dalších pět potkanic, co jsem měla, mě za celý život nikdy nekously. Pokud si pořídíte myšáky z nějaké chovky, kde budou už "předochočení", mělo by jim stačit pár dní na to, aby se v novém domově rozkoukali a zvykli si na vás :) Potkani se ochočují snadno, jsou inteligentní a zvědaví a rychle a snadno přilnou ke svému člověku. Horší je to s potkany ze zveráku, kteří můžou mít nějaké špatné zkušenosti s lidmi, nebo můžou být i různě psychicky labilní atp... ti se potom ochočují těžko, někdy to nejde prakticky vůbec a můžou kousat... taky jsem měla jednu takovou. Proto se doporučuje pořízení z dobré chovky :)))
  27.3.2014 02:29Misicinka
  luccyk: potkánky určitě dva a stejného pohlaví :) Hlavně si vezměte potkánky od chovatele, který je již plně socializoval a vymazlil, chovatel také vysvětlí, jak potkánky dobře zvyknout v novém prostředí ;)
  - - - - -
  koudy: bohužel, zlozvyky se velmi dobře učí a odnaučit se nedají,jakmile to potkana začne bavit, bude to dělat pořád
  27.3.2014 12:18Teres
  vim pouze o oboru kynologie na CZU v Praze,rok jsem tam studovala,nejdrive se ucis o zviratech obecne(kun,krava,prase) az pak se zameruji na psa obecne.podle me te akorat lepe prijmou v utulku,budes neco vedet o canisterapii,kdyz budes dobra dostanes se jako psovod k policii.podle me je to ztrata casu/penez.a pokud budes chtit zustat u zvirat nikdy na tom nezbohatnes,ale dle me jen prezijes a budes delat co te bavi a hlavne s laskou ke zviratum.pokud nechces na VS doporucuju kurzy SVOPAP
  - - - - -
  pardon to patrilo do psu!
  27.3.2014 17:56Efča
  Hojky,
  má tu někdo zkušenosti se změnou chování u potkánka? Náš Wilík byl takové mazlítko, hodný,bezkonfliktní. Po příchodu běloušků sice na ně dělat ramínka,ale dominantní Toníček ho vždy srovnal.Ovšem po odchodu Toníka se Wilíček stal dominantní a od té doby je velice nervozní, věčně naštvaný, naježený a částečně agresivní.Je ještě mladý rok bude mít v květnu. Tak si říkám,že tu zodpovědnou funkci asi nezvládl.
  Tak nevím,je šance ,že ho to přejde až více dozraje?Nebo se mám smířit s tím,že se nám chlapec změnil?
  27.3.2014 19:49koudy
  Letrie: no rozkousali si hamak, který měli celkem dlouho a najednou ho zlikvidovali, také jsem ho musel často ručne prat, protote ty moje prasátka do něj slušně řečeno čůrali a klidně v prodojenem močí spali, tak jsem pral každý týden a ted ho zprovodili ze světa pro změnu, když je pustím po posteli kde lezim zalezou pod deku a hryžou ji.....teď ten jeden se naučil vynutit si pozornost kousáním klece , protože se také naučil otevírat horní dvířka klece tak jsem je musel pridratovat a používám boční, které zatím neotvira....ale i tak, a někdy když je pustím tak si po chvíli lehnou tak je dám do klece, a zase otravují že chtějí ven a takhle pořád dokola
  27.3.2014 20:35Letrie
  Efča: Můj Nyx byl už od malinka hrozný oprsklík, občas trochu drsně usměrňoval ostatní dva kluky i přesto, že oni jsou oba hodně citliví a nesmělí. Dost často vyhrocoval situace a Mýa před ním občas musel utéct, prostě nebyli úplně sehraní a až tolik si nerozuměli. Po pubertě se to zlepšilo a trochu se zklidnil, stejně jsem ale měla ze zařazení nového mimča dost respekt. Teď jsou kluci čtyři a v kleci je klid. Místo toho, aby Nyx prcka prudil a šlapal mu na paty, je schopný se před ním otáčet na záda a vynadal mu za celou dobu jednou, když mu chtěl ukrást maso. Celkově se dost zklidnil, teď je to hadráček a v kleci zavládla hramonie ve všech směrech. Asi se líp rozložila hierarchie. Jestli máš kluky jen tři, je možné, že si s ostatníma dvěma prostě moc nesedí, mají každý jinou povahu a nerozumí si, já taky vždycky měla kluky v pohodě, až když byli čtyři. Tři už bych si nepořídila, protože mi při tomhle počtu vždycky vznikalo víc "problémů".
  koudy: Moji kluci taky koušou hamak, občas do něj čůrají a celkově mají taková prasečí období. To je normální. Na dvířka bych dala spíš malou karabinu, aby je nemohli otevřít. Do klece jim dát spoustu zábavy, přestavovat "nábytek" a na nějaké vynucování si venčení nereagovat. Jsou to chytří pacholci a brzo by si uvědomili, že okusovat klec a dělat bordel = venčení. Pokud je pouštíš ven a mají dostatečnou zábavu, tak bych to neřešila, jen bych kontrolovala, jestli se neprokousali.
  27.3.2014 20:57koudy
  Letrie: on jen jeden kouse tu klec a kouse mřížky tak ty snad neprokouše bych řekl....dno plastové zatím nekoušou a snad ani nezačnou
  28.3.2014 09:34Lejdyna
  http://www.novinky.cz/koktejl/331763-rodina-mela-v-dome-40centimetroveho-potkana-bala-se-ho-i-kocka.html
  28.3.2014 10:27Wren
  Lejdyna: a já si říkala, že jsou švédské linie spíš menšího vzrůstu! :D
  28.3.2014 15:41Loreta
  http://www.novinky.cz/koktejl/331763-rodina-mela-v-dome-40centimetroveho-potkana-bala-se-ho-i-kocka.html

  Chudaček..
  28.3.2014 16:09Fred
  Fred - chudáček potkan, zase se jen dostal na špatné místo, bohužel k lidem, kteří ho zabili. Co jiného by taky dokázali, že :-(?
  28.3.2014 19:09koudy
  ....tak si tak hraji s kluky, jako každý patek že jsou od 3 do te doby nez jdu spát se mnou venku a všiml jsem si že jeden ma ošklivý kousanec na tváři a druhý na krku....mám se nejak děsit kdyz si delaji takove hrizance?
  28.3.2014 19:17Petr
  Mě to přijde,jestli někomu neutekl,když se jim (jak se píše ve článku) tak rychle zabydlel v kuchyni.
  28.3.2014 19:41Loreta
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=745932228761363&set=a.421104624577460.93569.100000337796506&type=1&theater
  - - - - -
  Taky si myslím že to byl uprchlík takej velkej, a vubec mu nevadili lidi.. až to uvidim ve zpravach nebo tak puvodni majitel .. nebude nadšenej
  - - - - -
  co říkáte na potkanka a netopýra :D
  29.3.2014 07:46Dominie
  https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1.0-9/1526456_588370754586991_1109741208_n.jpg
  Za pár měsíců by jsi oslavila 3 roky, ale jelikož život nikdy nebyl fér a nikdy nebude, dnes si mě opustila. Držela jsi se statečně princezno. Nemám slov... Miluju tě princezno :( Byla jsi osudová myš :( R.I.P. Guess
  29.3.2014 10:44Petr
  Dominie :-(
  29.3.2014 10:47Fred
  Dominie - je mi to líto, že jsi přišla o zlatíčko milované. Můj Fred byl pro mě taky osudový myšák, pomohl mi v životě udělat zásadní krok. Přišel mi do života ve správnou chvíli. Nikdy na něj nezapomenu a pořád ho miluju, chybí mi. I když mám dalších sedm myšáků, on byl jedinečný. Věřme, že jsou v nebíčku a mají se tam moc dobře.
  29.3.2014 12:00marthyd
  Ahoj Lidičky potřebuju nějakou přepravku pro 3 potkánky . nevíte kde se dá koupit? a jestli vůbec dělají? nic sem nenašla a vše je tak malý že 3 by se nevešly. děkuji za info :)
  29.3.2014 12:02Navel
  marthyd: třeba tuhle http://www.krmivakonarovice.cz/klece-a-prenosky/transportni-kufrik-mini-capri nebo tuhle kočičí http://www.krmivakonarovice.cz/prepravky--tasky/prepravka-navigator-i
  29.3.2014 12:07marthyd
  nevel děkuji :)
  29.3.2014 13:06Efča
  Dominie - to mě mrzí,ale bohužel tomu nezabráníme :-(

  Fred - ti první jsou vždy jedineční ponevadž to jdou právě oni kdo nám otevírá srdíčka pro další a další, další, další......potkánky

  marthyd - můžeš hledat i v přepravkách pro kočičky a malé pejsky.
  29.3.2014 14:15Ján
  Ahoj,nový člen zdraví všechny potkyšáci.Chtěl jsem se zeptat,kde nejblíže Jičína je nějaká CHS,kde bych mohl pořídit dva malé potkyše.Díky za každou radu.
  29.3.2014 14:20Fred
  Efča - máš pravdu, já vím :-). Miluju i tu moji smečku teď, jsou taky skvělí a je s nima úžasná legrace. Fredoušek mi opravdu pomohl, byl báječný myšák.
  29.3.2014 16:28františek
  Efča-jj,souhlasím František je můj první a už jich mám 8. Když jsem zjistila,že nesmí být sám,tak jsem pořídila Artura s Alexem (bráchové) Jenže ho mezi sebe nepřijali,tak jsem koupila novou klec a k Františkovi Vikiho s Vikim si sedli. Jenže jsem se stavila do akvatery pro piškoty a zamilovala jsem se na první pohled do Matýska,to už jich bylo 5. Na Valentýna jsem dostala samičku,protože můj je blbec,věděl,že chci papíráka ale přesto šel do zveráku a prodavač blbec,protože nepozná kluka od holky!!! Tak jsem jí šla vrátit,jenže jsem tam viděla dva krásné chlapečky,zase láska na první pohled. Tak jsem si je vzala. Přes noc se mi ta samička rozležela v hlavě,potkany miluju,přece jsem jí tam nemohla nechat nějakému cvokovi nebo hadovi. Takže momentálně je chudák sama,koupím jí kámošku,ale už chci s papírama. jinak s potkanama ze zverimexu mám dobré zkušenosti. Jsou skvělí,hodní,nekoušou. Asi mám na hodné a skvělé trdla čuch a cit. Nedala bych ani jednoho.
  takže už máme doma Františka,Vikiho,Matýska,Rendyho,Alexe,Artura,Patrika a Zuzanku :-D
  29.3.2014 16:43Efča
  Ján zkus se podívat do odkazů,ale není to dlouho aktualizované.
  - - - - -
  Fred + františek :-) :-) :-)
  29.3.2014 16:49Fred
  františek - tak to jsi mě pobavila, protož přesně takto pdobně jsem "dopadla" i já. Snad ne ani podobně, ale naprosto stejně :-). Fredoušek byl můj první potkánek a díky mé nezkušenosti byl celý život sám. Jak zestárnul, tak jsem si říkala, že by to chtělo něčím "oživit". No a byli dva bráchové ze zvěráče, jako u tebe. Po dvou měsících jsem zachránila jednoho před hadem také ze zverimexu. Pak přibyl ještě další hnědý s malinkým (ten mi po třech týdnech zemřel - nejspíš srdeční vada, měl to celý chov - také ze zverimexu). Takže ten hnědý nemhl zůstat sám. Chtěla jsem také od chovatele, mám černého, krásného. A pak jsem si říkala, že by ještě jednoho? No a zavítala jsem opět do zveráče, měli tam dva dny pětitýdenní dvě holčičky a dva chlapečky. Vzít jenom jednoho chlapečka mi by líto, tak jsou oba dva, no. Jsem ráda, že jsem je vzala, dokonale si rozumí, i s velkým. Holčiček mi bylo líto, že tam zůstaly, ale to už vážně nešlo. Mám teď dvě klece, ve velké jsou ti čtyři starší - Bob, Ňuf, Max a papírák Cyrílek. Ve druhé jsou ti dva malincí Emílek a Filípek s velkým Pufíčkem. Pufa nesneli ti bráchové Bob a Ňuf, on je takový trochu bojavý, neumí se bránit, ale je moc hodný. Tak má u sebe ta dvě miminka, je děsně spokojený, hodně se o ně stará, jak já říkám, Pufíček je báječný táta :-).
  Taková je nyní moje myšecí partička, kterou moc miluju, dělají mi skvělou společnost :-).
  29.3.2014 18:57Luccyk
  Ahojík,tak jsem se už také zaregistrovala. V pátek jsem si dovezla jednu potkaní slečnu od chovatelky. Měla bohužel jen jednu a jednoho samečka,ale do týdne čekají další miminka,tak jsem si hned ještě jednu samičku zamluvila :-) Tak doufám,že potom nebude problém,aby jí v pohodě přijala k sobě. Mám hned jeden dotaz. Do klece jsem jí dala dřevěný domek, pak má 2 hamaky, látkový tunel a látkovou kostku,mističku s granulkama a napaječku s vodou, na dno klece jsem dala zatím hobliny,ale koupím ještě dřevěné peletky jako dávám morčákovi,líp to tlumí zápach:-) No ale k věci,od včera je pořád zalezlá v tom dřevěným domku, misku si nastrkala co nejblíž k domku,aby nemusela moc vylézat. Je mi jasný,že si musí prvně zvyknout na nové prostředí,ale neměla bych jí ten domek odebrat? Aby na nás líp viděla a sledovala víc ruch v domě,aby si lépe zvykla. Granulky přijala v pohodě,půl misky je pryč,dneska k večeři dostala na víc vařený kolínka a pár kousků masa z kočičí kapsičky :-) Zbaštila to všechno. Na uvítanou dostala piškot,ten si odnesla do domku a z napaječky vody taky ubylo,takže strava v pohodě :-) Ještě by mě zajímalo jak má vypadat normální bobek? Já jen pro jistotu. Jo a dali jsme jí jméno Mia.
  29.3.2014 20:38Efča
  Luccyk - já bych jí domeček i vybavení nechala aby měla zázemí a cítila se bezpečně. Předpokládám,že od chovatelky bude zvyklá na manipulaci a tak ji nech pár dní rozkoukat.Zkus nabízet laskominyk z ruky aby si zvykla na Tvůj pach a aby věděla, že ta ruka není nepřítel.
  Normální bobek je prostě taková šištička - pevná, tuhá. Ale v prvních dnech, než si zvykne, může mít průjem nebo měkkčí bobečky.Bylo by to stresem z nového prostředí nebo změnou krmení.Ale za pár dní to odezní.
  29.3.2014 20:40Luccyk
  Efča-moc děkuji za rady.
  29.3.2014 21:16Efča
  Vůbec není za co
  30.3.2014 11:04lenulinka
  Dobrý den, chci se zeptat, co je lepší stelivo pro potkany hobliny nebo takové ty slisovane piliny na granulky.....děkuji :)
  30.3.2014 11:25verajs
  Ahoj mohou potkani cerstvou travu ze zahrady ?
  30.3.2014 11:47Sankari
  Lenulinka: Nikdo ti neřekne, jestli je horší to nebo ono. Musíš vyzkoušet, co bude vyhovovat lépe tobě. Já mám nejraději bezprašné hobliny, jiní peletky a další zas nedají dopustit na dřevěné štěpky nebo Asan.

  verajs: Trávu mohou, proč by nemohli? Mlíčí, jetel, sedmikrásky, vojtěšku... Jen netrhej přímo u silnice a tam, kde čurají psi.
  30.3.2014 14:34Efča
  lenulinka -mě se osvědčily hobliny TierWohl nebo PrifiBed,no nejlepší by je bylo nakombinovat půl na půl,ale není to nutné. TW jsou jemnější,drobnější,PB větší,hrubší.

  verajs - ještě bych doplnila Sankarku - v každém případě je potřeba trávu "oprat". Poněvadž i když ji natrháš na zahradě mimo hlavní silnice a trasy pejskařů, nezabráníme tomu aby tam nečůraly volně se pohybující kočky a divoká zvířátka (myšky,potkánci, ježci...)
  30.3.2014 20:38Kometa
  Dneska jsem si přivezla novou posilu naší smečky, je to praneteř naší Inky a mám z ní velikou radost... Modrou myš už si chystám pořídit kolik let, tak to konečně vyšlo... Zatím vypadá, že je to takové milé, klidné, zadumané stvoření, žádný bláznivý, vzteklý a potrhlý pošuk jako Inule :D Myslím, že ty tři se budou skvěle doplňovat - rozmazlená mazlivá, líná, ale důsledná alfa Tonya, praštěná a bláznivá Inka a klidná a přemýšlivá Xylia... Jsem na ně zvědavá :)
  Jedna fotka na rychlo po příjezdu domů - Xylia Od Pekelného Strážce (standard, americká modrá, berkshire).
  http://img.kralici.com/potkani/alba/08d11a6e301610c80258.jpg
  30.3.2014 21:38kamčatka
  Ivča3 - děkuji za dobrý tip na plastová patra. ;-)
  - - - - -
  koudy - já má stejnou zkušenost, mám 3 kluky, donedávna se spolu jen tak pošťuchovali, pištěli a kňourali při tom, ale zjevně se jednalo jen o škádlení a lehké projevy dominance... ovšem teď chlapci přitvrdili. Najstarší z nich (rok starý) je jediný, kdo ještě neměl kousanec za krkem, tak to svádím na něj. Jednou jsem je dokonce přistihla při rvačce, když jsem slyšela jak jeden z mladších bolestivě písknul a pak měl taky krvavý kousanec za krkem... no perou se dál a zatím se to vždy brzy a bez následků zahojilo, tak to nechávám být. Jinak jsou největší kámoši, hlavně když něco vyvedou a pak pištím já :-)
  - - - - -
  škoda, že ten mega potkánek nezabloudil k nám... :-( Já bych si ho ještě vykrmila (a rozhodně mu nelámala vaz...). Takový mazlík :-)
  30.3.2014 21:59Efča
  Kometa - hezounká :-)
  31.3.2014 15:33Misicinka
  Výstava potkanů na Moravě v Uherském Hradišti 14. 6. 2014
  https://www.facebook.com/events/1392937040983923/declines/?notif_t=plan_mall_activity
  31.3.2014 17:26Mana
  Ahoj,prosím vás nemáte někdo cestu z Prahy do MB ?
  31.3.2014 19:14Kateřina
  Ahoj, prošla jsem snad všechny CHS, ale nikde nenašla co hledám. Nevíte o někom kdo by měl nebo plánoval potkaní miminka dumbo rex v barvičkách am.modrá, silver, beige, fawn (nebo jim podobné)?
  31.3.2014 20:36Efča
  Misicinka - no to je úžasný!!! V kolik hodin to bude?
  No vystavovat nemám koho - Baruška je plachá (polodivoška), Anežka je drobounká ( i když...), Viktorka by vlastně mohla i když taky není veliká, Pepča je tlustá, Tomášek drobný, Wilíček momentálně má se sebou problémy :-) a laboráčci nějak nemají zájem se chovat.
  Ale pokud by bylo potřeba něco pomoci dojela bych brzy ráno nebo když by bylo nutné vzala bych si v pátek volno (to ale musím vědět předem, musíme hlásit předem co nejdříve).
  - - - - -
  Mana - to je dost blbá trasa
  - - - - -
  kateřina - pořiď zatím "co bude" a časem se třeba dočkáš :-)