od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Červen v roce 2014
 • Zobrazuji 373 zaznamu.
 • 1.6.2014 04:33eteyptpi
  Very nice site!
  1.6.2014 11:46Katinec
  Mouska - Pobavila jsi mě holka a hodně. :-D :-D
  - - - - -
  A jinak, myslíš, že chov je zadarmo? Že na tom vyděláš balík a nebudeš muset nic investovat? Očividně o tom víš prd, když sháníš chovný pár fuzz potkanů. Fuzzové se na sebe nekryjí a zadarmo Ti nikdo nic nedá. Jestli si chceš doma prznit potkánky bez toho, aby sis nejdříve něco nastudovala o problematice chovu fuzz variety, kup si je ve zverimexu a hraj si. Upřímně už je předem lituji. A tady opravdu nepochodíš.
  1.6.2014 14:53Navel
  Mouska: a ježky, burunduky a kdo ví co ještě, že?
  Aneb Mouska to zkouší i na jiných diskuzích...
  1.6.2014 15:40Kafka
  Mužou potkani seno? Na stránkách některé CHS jsem se dočetla, že ne-pokud je to pravda-proč ne?
  1.6.2014 16:13Efča
  eteyptpi - neotravuj tady jsme v Čechách
  - - - - -
  Kafka - pouze jako doplněk pro zpestření stravy. Ovšem je nutné ho skladovat mimo možnost výskytu parazitů.To znamená nedávat seno z půdy nebo čerstvé z louky kde mohou divoká zvířátka přenést na seno parazity. Nejlpeší je ho ihned po sklizni dát někam kd se nedostanou divoká zvířata,psi a kočky a použít až po půl roce kdy případní parazité by měli být již mimo hru.
  1.6.2014 16:17Marcie
  Darwin: Třídenní mládě není schopno žrát zrní, není schopno pít z misky ani napaječky, bez mateřského mléka nepřežije. To zvířátko je holé, nevidí a neslyší, neumí chodit. I lidské mimino je ve třech dnech vybaveno lépe než potkan. Je to jen lidská idiocie a otřesné chování k živému tvoru, nic jiného to není. Jde o jasné týrání. Mládě má smůlu, na 100% uhyne.
  1.6.2014 16:26Kafka
  Efča-děkuju za vysvětlení. Takže ne každý den jako třeba králíkům nebo morčatům...Prostě jen občas...A kupované seno ze zverimexu-může být?
  1.6.2014 16:40Marcie
  Kafka: Seno ze zverimexu je asi stejně rizikové jako hobliny ze zverimexu. Na krmení dobré, (spíš však pro morče či králíka) ale je možné, že si zatáhneš svrabík nebo všenky. Tyto potvůrky totiž moc rády přežívají v prostředí, kde je předchozí nájemník vysypal a snadno přeleze na nového nájemníka. Předchozím nájemníkem myslím třeba divokou myšku, která se ve skladech zverimexů mile ráda prohání a rozsypává kolem své parazity. Nepočítej ale s tím, že potkani budou seno futrovat jak králík. To vůbec ne. Maximálně vyberou k jídlu nějaký ten lísteček, sušenou bylinku a většinu z toho nechají. Budou si z toho stavět spíš hnízda a vystýlat domečky a norovat v tom. Osobně si myslím, že dávat potkanům seno za účelem krmení je zbytečné, lepší je utrhnout někde na zahrádce pěkný lístek pampelišky, jitrocele, bršlice apod a nabídnout potkanovi čerstvé zelené plné vitamínů. Na stavbu hnízd a vylepšování domečků dobře poslouží i třeba na proužky skartovaný nebo natrhaný papír, kousky toaleťáku, papírových kapesníčků a nemusíš se bát nějakých svrabíků.
  1.6.2014 17:23Efča
  Kafka -no kupované by snad mělo být prosto parazitů.Ale bývá hrubší a ti naši ho zrovna nemusí,ale možná mají "jen divné chutě" a Tvým chutnat bude :-).Já jim dávám většinou při čištění klecí 1x týdně hrstečku. Jen tak maličko spíš pro zábavu - něco zďobnou, něco nanosí do pelíšků...
  - - - - -
  ...aha tak Marcie má jiné zkušenosti s kupovaným senem.Já nekupuju, vždy někde "vyžebrám" pytel a používám ho až další rok.
  - - - - -
  Jinak s ní naprosto souhlasím - našim zrovna "peru" semikrásky, ve středu měli jetel, v pondělí pampelišky,včera jahůdky,na zítra mají nachystanou brokolici.Sušené sedmikrásky mi ale v zimě nechtěli, neřádi- a to jsem myslela kdo ví ci jim dám :-)

  Jinak vše z venku řádně proprat - může to být počůrané od zvířátek.
  - - - - -
  Skart také dávám - koupila jsem kvli tomu malou rušní skartovačku nebo mi nodí sousedka z práce hrubší skart. Velice se tím zabaví než to natahají do Sputničku a následně pročůrají takže většinou hned druhý den tahám ven část smradlavou :-)
  - - - - -
  Pardon za překlepy...snad jsi pochopila vše správně
  1.6.2014 18:08Kafka
  Děkuju,já si budu teprve potkánky pořizovat, tak zjištuju info-at něco neudělám špatně. Mám zkušenosti s morčátky a králíčky a křečkama, takže ted jen zjištuju co vše připravit pro naše budoucí potkanní holky...
  1.6.2014 18:29Marcie
  Kafka: Ano, to chválím, to je správné. Mnoho lidí by si z tebe mělo vzít příklad. Spousta lidí nejdříve domů přinese zvíře o kterém nic neví, dělá chyby, někdy opravdu hodně vážné a až když nastane problém, tak přijdou, že neví, co s tím... Lépe chybám předcházet, než řešit jejich následky :-)
  1.6.2014 18:36Kafka
  Ještě mám otázku: nechci si pořídit jen jednu potkaní slečnu, ale rovnou dvě. Aby mohli být spolu v kleci pořád a hrát si spolu-měli by to být sestry anebo můžu pořídit 2 samičky od různých chovatelů? Když budou podobně staré a hned je dám do jedné velké klece-myslíte, že se snesou?
  1.6.2014 18:44Marcie
  Efča: Tak já osobně jsem ze zverimexu nikdy seno nekupovala, máme v rodině několik zahrádek a seno si děláme sami (pro tetino malé hospodářství). Ale mnoho lidí, co bere ze zverimexu, si už přineslo kdejakou breberku. Já vzala ze zveráče z nutnosti za 5 let chovu potkanů 3x hobliny, takové ty běžně dostupné značky. Ve všech případech byly docela prašné (i když v pytlíku zabalené mi připadaly hezké napohled, když byly nalisované, ale po vysypání oblak prachu) a ve dvou případech jsem si zatáhla všenky. A kupovat Stronghold pro 20 dospělých zvířat (ano, tehdy jsem jich ještě měla jen 20, dnes už mám 30, když jedna pipetka kočkového vyjde u nás na 330 Kč, tak jako žádná slast, jednomu to provětrá peněženku. Nyní beru hobliny od truhláře, sem tam nahobluje i děda, hned to jde z hoblovky do pytle a k nám domů, nikde se to neválí, tak vím, jakou kvalitu beru (vše si můžu prohlédnout, prohrabat se v tom a posoudit) a mám jistotu, že se v tom nerochní nějaké divoké myšičky :-) A když zrovna nejsou hobliny, používám papírový skart, i když za tu cenu, že musím mnohem častěji čistit a měnit podestýlku. papír saje dobře vlhkost z moči, nepřineseš si s ním žádné breberky a je čisťounký a měkký, ale zas brzy po počurání zavání. Každá podestýlka má holt svá pozitiva i negativa.
  - - - - -
  Kafka: U mláďat je jedno, zda jsou to sourozenci nebo z odlišných vrhů. Mláďátka se seznamují velice dobře a rychle. Určitě se snesou, jen se na začátku trošičku poškádlí, ale nepokoušou se. Určitě vezmi dvě princezny, jedna by byla chuděrka.
  1.6.2014 18:48Kafka
  Marcie:díky. Tak já chci určitě 2 holky-už jen proto, že chodím do práce, takže jedna by byla docela samotná a dvě si budou spolu hrát, když se jim nemůžu věnovat já...
  - - - - -
  Jinak teda zvažuju pořídit skartovačku, protože hobliny nemám kde sehnat jinak než ve zverimexu...
  1.6.2014 18:53Marcie
  Kafka: tak můžeš pořídit skartovačku to se doma neztratí, ale nejen hobliny se dají použít jako podestýlka. mrkni sem: http://illegalrats.webnode.cz/recenze/podestylky/
  Vlevo v tom meníčku si můžeš rozkliknout recenze na jednotlivé druhy a značky podestýlek od různých chovatelů, pěkné a přehledné.
  1.6.2014 18:57Kafka
  Marcie-díky-nastuduju si to-at těm našim budoucím holkám vybavím klec co nejlíp.
  1.6.2014 19:02Marcie
  Kafka: rádo se stalo :-)
  1.6.2014 20:01Nikih
  Ahoj, mohl byste mi prosím někdo poradit.., mám dvě holky, jedna je starší (černá) tu jsem měla nějakou dobu samotnou, ale ted mi přibyla ještě jedna (husky) ta je mladší, živější.., tak jsem je dnes zkusila dát k sobě a párkrát po sobě vyjely, tak jestli je mám nechat, že si vyřizují autoritu nebo jestli je ta starší třeba už zvyklá na svůj klid? Prosím o radu, dnes byly spolu poprvé, ale na noc je asi radši oddělit, že? Děkuji za jakékoli rady
  1.6.2014 20:54Darwin
  Nikih- Taky jsem měla staršího potkana nějaký čas samotného,a ted jsem k němu dala malého a taky po sobě vyjížděli chvílema se prali,měla jsem obavy aby mi ho starší nezakousl ale díky bohu ne. Měli by se seznámit na místě kde ještě starší samička nebyla,aby jsi nechránila svoje území,a potom je dát do původní klece...a mělo by to být v pohodě.. Určitě to seznámení bude trošku pískotu,prskání,občas rvaní ale nemělo by to být nejhorší .. Uvidíš sama . ale mělo by to být O.K
  1.6.2014 21:08Efča
  Kafka - také máš ode mě pochavlu za to, že se nejdříve zajímáš co Tvá budoucí zvířátka budou potřebovat.No pokud se toho nebojíš, klidně ty holčičky i 3-4, ty 2 jsou minimum.Nemusíš všechny naráz,můžeš dvě nyní a třeba za půl roku další.Hobliny seženeš i na internetu s dovozem domů.Nejlépe TierWohl nebo ProfiBed.Když vezmeš velký pytel máš na dlouho vystarané.No já ho mám uskladněný v ložnici abych nemusela,baba líná, pro ně do sklepa.Naštěstí si do ložnice návštěvy nevodím,asi by se divili :-) :-)

  Marcie - no já brala z dílny kde mi odpojili fukar a nafoukali přímo do pytle.Ovšem musela jsem je přesívat, spodek býval prašný. Navíc jim pak šéf ten fukar udělal na pevno tak by to museli vždy rozšroubovat a tím pádem bylo po hoblinách. Takže nyní beru TierWohl a vcelku v pohodě.Ještě jsem měla zkušebně ty hrubší ProfiBed,ale řekla bych,že TW lépe sají. Nejlépe by bylo je namíchat tak půl na půl.Beru velký pytel a vydrží tak cca půl roku.
  1.6.2014 21:37Arawin Petko
  tak dnes mi přibila nová holčička, věk měsíc a půl od známé, co chová potkánky :)
  Fuzz agouti, zvyklá na mazlení, jen se trošku bojí v novém prostředí :)
  Holky už si ji očichali přes krabičku, klece mají vedle sebe a neustále se snaží dostat k té malé :)
  Starší Prcek už s ní byla i na křesle, očichala si ji, olízala a hned se ji jala opečovávat a čistit, takže snad nebude s přijetím nováčka problém. :)
  Takže současný stav zvířectva: 3 potkanky a jeden chlap :)
  1.6.2014 22:04Efča
  Arawin Petko - super :-) :-)
  2.6.2014 08:48Katinec
  Darwin - A nespletla jsi se? Nemyslela kamarádka 3 týdny? Je to málo, ale u množek to není nic neobvyklého. 3 denní mládě snad nedá od mámy ani debil množitel. (Teď samozřejmě nemyslím holata na zkrm)
  2.6.2014 09:53františek
  můžu použít na rýmečku Mucosolvan??? Zabere to??
  2.6.2014 10:05Kamčatka
  Katinec - mě to taky přijde jako blbost, možná se spletla ta kamarádka a mimi má opravdu 3 týdny. 3 denní miminko přece nežere zrní... Snad i holčina by nebyla tak pitomá aby si vzala domů na chov holátko...
  - - - - -
  františek - Mucosolvan je primárně na vlhký kašel, pokud má rýmu raději bych něčím vytírala čumáček a podávala bych něco na imunitu, echinaceu v sirupu např. :-)
  2.6.2014 10:43barca5656
  Ahoj vsichni :) mam dva potkani kluky, pul roku stare a v lete bych si rada udelala radost nejakym mimcem :D za odmenu za zkouskove, myslite si, ze by probihalo seznamovani bez problemu? Preci jen kluci vazi uz 500 a ten druhy dokonce 640gramu :( a nechci aby se neco stalo
  2.6.2014 11:15františek
  kamčatka-aha,tak já asi radši skočím pro něco k doktorce.
  - - - - -
  barča5656- no,záleží asi na jejich povaze. Třeba u nás to probíhalo tak.... mám Františka a k němu jsem přikoupila dva už půl roční černé berkshíry,ale ti ho nepřijali,tak jsem koupila další velkou klec a do ní dala Františka a k němu koupila Vikiho. Spolu si ti dva rozumněli,pak jsem ještě do Františkové klece přikoupila po čase Matýska,rozumí si všichni tři,no a nedávno jsem koupila dva samečky. Šedého (Rendy) a černého berkshira (Patrik) a dala jsem je do klece k těm černým. Toho černého mezi sebe kupodivu přijali,ale toho šedého proháněli po celé kleci. Tak jsem vzala toho šedého a zkusila jsem ho dát do Františkovi klece. Tam ho všichni tři kluci v klidu přijali. Takže asi tak. Ono je to asi fakt individuální,jak který potkan si s kterým sedne a když jsem toho malého Rendyho dávala do klece ke klukům,tak Vikis už vážil 600g
  2.6.2014 12:52Kamčatka
  barca5656 - to je těžké posoudit, přesně jak píše františek. Já seznamovala teprve podruhé a pokaždé to bylo úplně v pohodě, ale já mám doma takové kliďasy, teda aktivní jsou, ale ne agresivní. Hlavně je seznamuj na neutrálním prostředí, kde nemají své teritorium (já třeba v ložnici na posteli) a pod dohledem! Nejprve jsem je začala seznamovat "pachově" tak, že jsem jim prohodila hamak a látku, kterou jsem měla vystlanou přepravku aby si je očichali. Pak jsem je seznámila vizuálně přes průhledný kryt přepravky a pak jsem je teprve dala na tu postel. Klidně je můžeš seznámit i po jednom... :) Ale myslím si že půlroční samečci by neměli dělat problémy... Držím palce, kdyžtak potom napiš jak jsi dopadla, ať se podělíme vzájemně o zkušenosti... ;)
  2.6.2014 13:52františek
  http://www.youtube.com/watch?v=SLo6j-yto_0

  fajná hračka
  2.6.2014 13:56daissi
  Ráda bych si pořídila potkánka a chtěla bych znát váš názor.
  Buď si pořídím jednoho a bude se mnou cestovat do práce a zpátky, 5x v týdnu. Nejsem si jistá, jak moc by to cestování vadilo, ale měla bych na něho dost času pořád. Nebo bych pořídila dva, aby mu nebylo tak smutno, až bude doma sám. Jenomže dva myšáci potřebují větší klec a museli by bydlet na chodbě, kde se moc netopí.
  A teď babo raď :)
  prosím na email (
  daissi@seznam.cz)
  2.6.2014 14:37františek
  daissi-a proč by sis nemohla pořídit větší klec a mít je u sebe v pokoji?? Já mám klece tři a mám je u sebe v obýváku. Potkánkovi samotnému bude smutno,potřebuje k sobě kamaráda. Ty mu kamaráda jeho druhu nenahradíš. On si potřebuje s někým prohrabávat navzájem kožíšek,tulinkat se v klubíčku,škádlit se. Tohle mu nahradit nedokážeš.
  2.6.2014 18:36Arawin Petko
  Hojik, tak Špunt se postupně zabydluje :) jen mám dojem že špatné snáší klasické piliny (puvodně měly pod sebou skratovaný papír). Je možné, že by na piliny měla alergii? Hrozně moc pšiká a frká
  2.6.2014 19:16Terufka
  daissi: Jeden potkan potřebuje stejně velkou klec, jako potřebují dva
  3.6.2014 07:21Konemy
  Arawin Petko:Ano, to je možné. Piliny nejsou vhodná podestýlka a mnoho hlodavců je alergických na prach z nich. Lepší by byla kukuřičná vřetena nebo Asan pet. Jestli opravdu hodně pšíká, raději ji dejte jinou podestýlku.
  - - - - -
  Jestli je ovšem ze Zverimexu, může mít nějakou virózu nebo tak, ale spíš bych řekla tu alergii.
  3.6.2014 09:25Sankari
  Arwin: Jestli skutečně myslíš piliny, tak ty vhodné určitě nejsou, je to jen dřevěný prach. Ale hrubší hobliny nedělávají problém. Pokud jsou víc prašné, stačí je přesít. Hlavně musí být potkan v čistotě, často pšíkají, když jim výpary z moče dráždí dýchací cesty.
  Také zkontroluj, jestli na potkánka netáhne, člověk to ani nemusí cítit, ale potkan průvan špatně snáší a lehce se nachladí.
  3.6.2014 11:08Nikih
  Ahoj, v NE jsem tady psala, že jsem dala tu mladší se starší k sobě no a zatim se to vyvíjí tak, že ta starší ji pořád odkopává někdy se poperou no a nechce si s ni vůbec "hrát"...ta ml. za ni pořád lozí a ona ji vždycky odkopne jak kůň, tak sem se chtěla zeptat na váš názor..jestli to ještě zkoušet nebo k té ml. pořídit ještě jednu snad by se snesly lépe...
  3.6.2014 11:23Eby
  Nikih- to bude dobré, musí si na sebe zvyknout. Mladý rádi otravují starší a ty jsou trošku nervoznější, ale nech je spolu a ony si to ujasní.
  3.6.2014 11:51františek
  Nikih-určitě k té mladší pořiď ještě jednu. Takhle by jí ta starší pořád odkopávala a tak když budou dvě malé,tak možná ta starší se pak umoudří a začne se s nima bavit. Každopádně bych to zkusila.

  Já jsem zase kvůli Františkovi koupila mimi Matýska,bo Vikis mu pořád skákal po břichu,jak po trampolíně. Tak pak otravoval Matese,ale ten se nenechal. Ale už jsou velcí a Mates už má po pubertě. Teď je nejmladší Rendy,ale toho si Viki moc nevšímá. Možná to bylo asi i proto,že byl Viki v pubertě.
  3.6.2014 12:03Sankari
  Nikih: Neboj, oni si zvyknou. Hlavní je, že starší tu malou nenapadá. Kopání je normální, to nemusíš řešit.
  3.6.2014 14:32Kamčatka
  nikih - pokud máš možnost pořídit ještě jedno mrně, bude to úplně ideální. Budou si hrát spolu a starší bude mít svůj klid a bude si s nimi hrát, až bude sama chtít. Takhle nebude nikdo strádat... Ono se to mezi nimi určitě utřepe, jen to chce čas. :)
  3.6.2014 20:25Konemy
  Ahoj, Texi neumí pít z napáječky a nelíbí se mu, když mu jí dám k čumáčku.Nějaký tip, jak ho to naučit?Díky!
  3.6.2014 22:38Efča
  Máte někdo zkušenosti s podestýlkou Ziggurat ? Je to z konopného pazdeří.
  Dnes jsem byla ve zveráku a zrovna jsme se nachomýtla k dýlerovi co to tam nabízel k odběru. Nakonec mi dal jedno balení domů abych to vyzkoušela a dala mu vědět. No uvidíme- určotě to budu muset přesít a nejsem si jista aby je to nepíchalo do paciček.
  4.6.2014 08:20Sankari
  Efčo, konopné pazdeří jsem měla, i když asi jiné značky, zdálo se mi to na savost stejné jak hobliny. Možná trochu méně prášilo.
  4.6.2014 12:47Kamčatka
  konemy - a jak dlouho ho máš doma, nebo spíš, jak dlouho nepije? A jakou máš napáječku? Klasickou s kuličkou dole? Mě se teda nikdy nestalo, že by mi nechtěli pít. Prostě jsem je seznámila s miskou a napáječkou a oni si chodí, když mají hlad a žízeň sami...
  4.6.2014 13:15Konemy
  Kamčatka:On pije, dala jsem mu mističku.Mám napáječku s kuličkou.Je ze zveráku, a neumí to, prostě z napáječky nepije.
  4.6.2014 17:21Pavla
  Konemy-hlavně potkánkovi sežeň kamaráda,aby nebyl sám.
  4.6.2014 18:11Kamčatka
  konemy - A jak dlouho nepije, když tam nedáš tu misku? Ptám se proto, že když mu možná nedáš na výběr, tak se to naučí. Nemyslím si, že by chtěl dobrovolně umřít žízní, jen proto, že se mu nelíbí napáječka. :) A já jsem s tím opravdu nikdy problém neměla. Jak je vlastně starý?
  - - - - -
  jinak souhlasím s Pavlou, pořiď potkánkovi kamaráda. Jinka bude smutný... :(
  - - - - -
  Prosím všechny zkušené chovatele o radu. Náš Monty (7 měsíců) poslední 2 týdny "vrká" (opravdu to zní podobně jako vrkání u holubů nebo chraptění při dýchání při bronchitidě u dětí) někdy více, jindy méně a někdy skoro půl dne vůbec. Začala jsem samozřejmě s domácí léčbou (bylinkový dětský čaj, echinacea, lichořeřišnice i Ambrobene pro kojence..) neúspěšně. Byli jsme i u veterináře, dostal injekci s nějakým protizánětlivým lékem (jméno mi bohužel vypadlo), taky beze změny. Dnes jsme byli znovu na kontrole, poslech plic v pořádku, čumáček bez sekrece, ani porfyrin, nijak zvlášť nekýchá, nekašle. Může to být jen nějaký projev jeho chování, který se objevil až teď?? Prosím poraďte, nikdy jsem se s tím nesetkala a nechci ho zatěžovat pokud mu nic není, na druhou stranu ani nechci něco zanedbat... děkuji
  4.6.2014 18:41Konemy
  Pavla:Já vím, taky to plánujeme v nejbližžších dnech.
  4.6.2014 20:31Kometa
  Konemy: pokud napaječku nikdy dřív neviděl, tak se to může stát. Zkus mu jí vnutit "násilím", prostě ho vzít a opřít kuličku o tlamku, aby začala voda téct, aby pochopil, že se z toho dá napít. Sám na to možná nepřijde.
  5.6.2014 07:28Konemy
  Kamčatka:Jak je starý nevím, je ze zverimexu možná měsíc a půl, nebo dva měsíce.
  5.6.2014 08:32františek
  děckáááá,konečně nám do našeho zveráku přivezli Asan,fakt je to suprový. Jsou to takový jakoby ovatěné válečky. Jak budu mít penízky okamžitě kupuju. Jeee,to se budou zase kluci mít.
  - - - - -
  jo a stalo se mi včera!!!!!!!!!!! Moje nervy!!!!! jsem pouštěla Františkovou klec a nemohla jsem najít Matese!!!!! Převrátila jsem celý obývák,ložnicu,předsíň,koupelnu,kuchyň....prostě ten malý debil nikde nebyl.Pak se ráno vzbudím,jdu krmit a ejhle.....Matýsek je v kleci. Tak se mojeho ptám,kde ho jako našel????? Na VENKOVNÍM parapetu!!!!! Mám já normální potkany???? Néééééééééééé
  - - - - -
  on byl na tom parapetě celou noc,koho by asi napadlo se tam mrknout. Já jsem šla celá ubrečená spát a zavřela jsem okno. Tak tam trnul až do rána. Debil. No,naštěstí to napadlo Zdendu,tak se tam mrknul.
  - - - - -
  Matýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýsek se našel. Jsem šťastná,jak blecha na psovi. Ho dneska ještě umačkám a umazlím. Bobešišek můůůůůj.
  5.6.2014 09:06Arawin Petko
  františek: dobrej adrenalin :D já musím přivírat okna, všude nám tu lítaj vrány a holuby, nechci aby ty moje trdla něco chytily, když jsou navolno :D a ty péřetý mrchy nějak přišli na to, že mužou vlíst tím oknem dovnitř... minule sem jednu našla v obýváku, myslela jsem že budu vraždit!!!!
  5.6.2014 09:20Kofily
  Ahojky, prosím o radu! Před pěti dny jsme si koupili potkanka (kluka) ze zverimexu - paní říkala, že má 6 týdnů. Do druhého dne jsme do nechali být a pak jsem ho chtěla poprvé pohladit...nejdrív naznačil kousnutí, ale nekousl, při druhém pokusu mě ale opravdu kousl do prstu, do krve! Hrozně mě to mrzelo a krev tekla dost...něco jsem si načetla a všude psali, že ho mám zvykat na ruku a tak...ale do klece jsem se jí už bála strkat, tak jsem ji jen tak položila zvenku klece, tam kde ležel, a nechala jsem jí tam a on mě znova přes mříže kousl do krve! Mohl přece utéct na druhou stranu!...tak fakt nevím co dělat...Další den jsem mu teda dávala do klece kus chleba a čekala jsem se strachem co bude. Nakonec po ruce skocil a naznačil kousnutí, ale už nekousl. Od té doby si jídlo z ruky vezme a už se nesnaží kousat, ale podávám mu jen větší kusy a bez jídla strčit ruku do klece se bojím. Poraďte, půjde vůbec ochočit? Máme navíc malé děti, co se na něj těšili, zatím jsem jim vysvětlila, že si musí zvyknout, ale nerada bych, aby je někdy kousl, dost to bolí. Zatím ani netuším, jak mu vyčistím klec...Děkuji za rady.
  5.6.2014 09:38Navel
  Kofily: škoda, že jsi se nepřišla poradit před 5ti dny...Očividně nemáte žádné zkušenosti, pokud se ho bojíte už teď, tak to bude čím dál horší. Jídlo bych já osobně z ruky nedávala, ani tu ruku na klec - to vyloženě láká k hryznutí. Chce to ho z té klece co nejčastěji vyndávat - jak se chová mimo klec? prchá z ruky? Pokud se ho bojíte, tak si vezměte rukavici na to vyndání. Většinou mimo klec nehryžou, ale nesmí vám utéct - nahánění po bytě by pro něho byl strašný stres. Jinak - určitě nemůže být sám, je třeba mu sehnat kámoše (kluka) - a rozhodně od chovatele, zvyklého na manipulaci - aby to od něho mohl tento okoukat. Nicméně já osobně bych ho vrátila do toho zverimexu a pořídila od chovatele rovnou dva - bez zkušeností to s tím ochočováním nebude tak rychlé
  5.6.2014 10:59Kofily
  Mám zkušenost s potkanem mé kamarádky, se kterou jsem bydlela, ale je fakt, že jsem ho nikdy nevychovávala. Z klece venku ještě nebyl, bojím se právě, že pokud se takhle chová, tak mi někam uteče a jak píšeš, nerada bych ho honila po bytě. Jinak já se potkanů fakt nebojím, bydlela jsem s nimi pět let. Ale když ti nějaký dvaktrát prokousne prst, tak se holt bojíš o další...možná se s klecí zavřít v koupelně a nechat ho vylézt? a mám ho pokud vyleze zkusit pohladit nebo počkat až sám příjde? a s tím krmením z ruky jsem četla pravý opak, že naopak dávat z ruky, aby si zvykl, že ruka dává dobroty..
  5.6.2014 11:16Konemy
  Kofily:Já bych ho na vašem místě vrátila , jak píše Navel.
  5.6.2014 11:46Navel
  Kofily: tak rukavici, čapnout ho, vyndat z klece a pak už klasicky "muchlat" - nechat přebíhat z ruky na ruku.. sám rozhodně nepřijde
  5.6.2014 13:11Kofily
  díky...já to dneska zkusím, pak napíšu jak jsem dopadla...
  - - - - -
  ale jestli mě nebo někoho pohryže, tak asi půjde fakt zpátky a koupím od nějakého chovatele rovnou dva...díky a jestli vás napadnou ještě nějaké rady, tak napište...jinak si to tu všechno pročítám..
  5.6.2014 15:42Kamčatka
  konemy - já si myslím, že bys mu měla naznačit, třeba i vnucováním, že je v napáječce voda, klidně i několikrát denně. No a pak hlídat, jestli se napije, třeba i celý den. Protože, jestli na ni není zvyklý a ty mu dáš vždycky misku, na kterou asi zvyklý je, tak se to nenaučí nikdy... Ale je to jen můj názor :)
  - - - - -
  Kofily - Potkani ze zverimexů bohužel nejsou zvyklí na běžný kontakt s člověkem a naopak jsou v některých zverimexech zvyklí na hrubé zacházení a takoví pak bývají hůře ochočitelní a bohužel někdy až agresivní. S takovými je to pak tak trochu chovatelský oříšek... Být vámi, asi bych mrňouse (ač je mi ho líto) vrátila a pořídila raději přítulné miminka z některé z chovatelských stanic. Tím spíše, když máte malé děti... :)
  5.6.2014 15:53Kofily
  Ach jo, asi už to tak bude...kdybycho neměli děti, tak si ho pokusím vypiplat, ale oni se na něj tak těšili...neznáte nějakého chovatele z Olomouce?
  5.6.2014 16:17Kamčatka
  Kofily - Jen tak namátkou www.potkani-charnel.webnode.cz , jinak registrované chs jsou souhrnem zde http://potkani.rodent.cz/index.php/clenstvi/seznam-chs/
  - - - - -
  Přeji hodně štěstí a zdaru při hledání těch pravých chlupatých štěstíček pro vás ;)
  5.6.2014 16:18Percy
  Kofily, hodne chs do Olomouce dovazi.
  5.6.2014 19:57janda
  co mám dělat když je potkan v kleci agresivní a když ho sundám s klece tak je milej ? nevím si rady>}
  - - - - -
  navíc venku je v pohodě a pak když ho dám do klece příjde mi že je naježený a trochu doráží,nevíte co stím ?
  - - - - -
  někde jsem se dočetla že když kousne tak by se měl jemně cvrnknout do pusy a to já udělala a příjde mi že se mě bojí ..je si nejistej .. co mám dělat ?
  5.6.2014 20:28Vrabček
  Ahojky, přidávám se nově do diskuze. Pár dní tu už čtu, co se tu probírá, a ráda bych se teď přidala. :-) Máme potkanku 2 měsíce ze zverimexu, jmenuje se Viki a je to naše zlatíčko. Momentálně uvažuji o druhé. Je to můj první potkánek, ale vyloženě mě tato zvířátka chytla. Jsou velice chytrá, roztomilá. Je to taková menší varianta pejska, jen je o to výrazně méně práce ;-)

  Kofily: Zkus potkánka vypustit na gauč, tady jsme Viki pouštěli úplně poprvé zde, sama neseskočila, bála se (ani dnes neseskočí). Věřím, že se ochočí. ;-) Trpělivost...
  5.6.2014 21:52Efča
  janda - pokud to správně chápu, je sám? A sameček? A jak je starý?
  - - - - -
  Vrabček - určitě, dva potkánci jsou minimum,ale je lepší vetší skupinka 3-5,zejména u samiček.Samozřejmě nemusí to být najednou, ale zpočátku ty dvě jsou minimální počet.
  6.6.2014 07:03Janda
  Efča-sám není,ale byl dlouho sám teď má kratší domu kamaráda a je mu něco málo kolem 1 roku,jak jsem ho cvrnkla tak si mě už nedovolil kousnout,ale nevěřil mi,budu sním muset od znova aby mi zase důvěřoval,ale mrzí mě to protože se mu věnuji na plno (oboum dvoum) a když strčím ruku do klece tak se naježí a utočí,a musím sundat vršek klece a to se pak cítí bezvládně a nechá se,nevím si rady .
  6.6.2014 10:13Kofily
  Tak včera jsme zkusili postavit klec na stůl a otevřeli jsme klec, ale ven vylezl víceméně jen když tam bylo něco k jídlu a šup s tím hned do klece...chytit se nechtěl nechat, hned se běžel schovat do klece...když jsem mu pak dávala jídlo z ruky zase mě kousl...:( ..je to škoda, je jinak moc pěkný a vypadá živý...v kleci lozí a když na něj zamlaskám a zavolám jménem, tak přiběhne podívat se...je mi to líto, vrátit ho do zverimexu, ale já s dvěmi dětmi nemám čas ho vypiplávat a bát se je kousne...není tady někdo, kdo by to vzal jako výzvu a vzal si ho?
  6.6.2014 10:18Loreta
  Tak Tiffka má novy domov
  6.6.2014 10:51Kofily
  Zapomnela jsem napsat, že jsme z Olomouce, kdyby ho někdo chtěl...
  6.6.2014 10:58Loreta
  Kofily je sám?
  - - - - -
  mužeš mu pořídit kamaráda od chovatele ten bude vymazlený a hodnoucky a tenhle to od nej treba okouká :) mě se takhle ochočila jedna potkanka ze zverače to už je ale dávno když sjem k ní dala holčinu z CHS a obě byli jak pejsanci mazlivý :)
  - - - - -
  za zkoušku nic nedáš :) a kdyby přece jen zustal plašší nemusíš ho vytahovat z klece když nebude chtít , když bude mít kamaráda tebe už tolik potřebovat nebude :)
  6.6.2014 11:14Kofily
  Je sám...já teď chci koupit dva brášky od chovatele, takže s potkánkama to nevzdávám, vím, že jsou zlatí... nemít děti, tak klidně koupím jen jednoho k němu a zkusím to, ale fakt se bojím, že je pokouše.
  6.6.2014 11:30Loreta
  Kofily jesli je jen plachej a nevyhledává příležitost ke kounsutí tak od nich uteče stačí jim vysvětlit že ho nemají chytat :) taky jsem měla kousalku :) mladší bráška si nedal říct jednou ho trošku rafla a nechal jí bejt a hrátl si s tou druhou :)
  6.6.2014 19:30Nelik
  Ahoj, prosím vás mám problém - Lillince teče krev z nosu.. Opravdu krev, není to porifrin, nebo jak se to píše, teče jí to z čumáku a nejde jí to zastavit - sice to teče málo, ale pořád - všimla jsem si toho až teˇě, ale asi před 4 hodinama byla venku a ještě v pořádku.. Žije s ní ještě jedna, ale v životě se neporvaly a kouslá na čumáku není a ani pokousaná - má s tím někdo nějaký zkušenosti ? Těžce se jí teď dýchá přes to.. Teď jí budou 2 roky a v kleci žádnej předmět, o kterej se můžou zranit nemají a bojím se, aby to nebyl nějakej nádor, nebo něco, alenic jako boule na ní vidět není.. SOS :'( Jsem zoufalá..
  6.6.2014 19:49Petr
  františek-mě by to napadlo :-) podívej se do mého 1.alba.Také jsme Vašinu nechávali běhat a po nějaké době si říkáme-kdepak je?Voláme,hledáme,koukáme za venkovní dveře.Nic.Po dlouhém volání se ozval šramot.Tak jdu po zvuku a ta svině :-) celou dobu chrápala v zastlané posteli.To je ta fotka,kde jí kouká jenom čumáček.
  6.6.2014 20:01Nelik
  PLEASE HELP MEEEEEEEEEEEEE :'( Nikdo jí neublížil, co mám dělat ?
  6.6.2014 20:15Kitty
  Nelik - zkus jí chladit nosní přepážku, ale to vypadá na vážnou věc, chce to na pohotovost
  6.6.2014 20:23Nelik
  Teče jí to jenom z jedné dirky a vypadá to, že jí nic nebolí - chová se jako normálně, ale tak blízko u nás vet není a nemůžeme nikam dojet, nemáme auto.. :(
  - - - - -
  A pčiká.. Což se dá čekat
  6.6.2014 21:36Kitty
  krom toho chlazení nic moc doma nevymyslíš.. Jestli je problém se srážlivostí mohl by pomoci vit C a vápník, ale takhle těžko říct..
  6.6.2014 21:47Nelik
  Ale chová se úplně normálně, nemotá se, pije, jí, je zvídavá a mazlivá jako dřív, ale jednou to i ukáplo, jinak to pčíká všude, ale nezdá se mi, že by jí to bolelo, spíš jen vadilo, ale moc se o ní bojím :(
  6.6.2014 23:01Uhorká1995
  Ahoj potřebujem sa surne spytat dokázala by samička skrecka syrskeho odchovat Holica potkanka??? Je to surne Dakujem pěkně za odpovědě :-)
  6.6.2014 23:27Nelik
  Uhorká1995 - Myslím, že když by jsi dala hole potkana ke křečkovi, tak ho sežere a při nejlepším ho vyhodí z hnízda - může se stát, že se pak nebude chtít starat ani o svoje mláďata, ale spíš je to o náhodě, já si ale osobně myslím, že to není dobrej nápad.. Ale kdo ví - Když moji potkani už 3\4 roku považují myš za jejich mládě a bydlí s ní v kleci a starají se o ni jako by byla mládě - tahají do pelíšku, umývají,... myš se nebrání a je jí tam dobře, poznám to tak, že mřížemi klece by se protáhla jako nic, ale nikdy to neudělala, neměla důvod.. Ale když už se může stát tohle - místo aby ji zabili, tak už se může stát všechno :D
  6.6.2014 23:54Efča
  No potkanka by s největší pravděpodobností odchovala myšku nebo křečíka,ale jestli jsou i křečičky tak dobré mámy, to nevím.
  7.6.2014 00:02Nelik
  A mě někdo poradí ? Dala jsem Lilly vitamín C, jak mi řekl vet, ale v podobě citronády, inak jsme ho neměli, tak doufám, že to nevadí a pomůže jí to :'(
  7.6.2014 06:36Efča
  Nelik - on tu vždy zrovna není někdo kdo má s tímto zkušenosti,pokud by byl tak by poradil. Zkus počkat, třeba ještě někdo odpoví když bude vědět.
  7.6.2014 08:30Kitty
  Nelik - jestli byla jen jedna kapka a jinak je to spíš všude, tak bych spíš vsadila na ten porfirin, jen obrovské množství - dráždění v té nosní dírce (proto i to pšíkání). Jak vypadá dneska? Na jaké jí máš podestýlce?
  7.6.2014 16:18Efča
  Neví někdo zda se koná příští víkend kdysi avizovaná výstava v Uherském Hradišti?
  7.6.2014 19:13johanka
  Efca: Facebook rika, ze kona:)
  7.6.2014 22:47Efča
  johanka děkuju - no FB jsem zrušila, nechodím tam.
  Můžeš mi písnout kde a v kolik hodin? Děkuju :-) :-)
  - - - - -
  ...jo už to vidím,jen tam není od kolika hodin,ale asi od rána..
  - - - - -
  Ježíííšimarjááááá... já se snad picnu.Tak do toho Uh.Hradiště se dostanu perfektně,ale zpátky...to je děs a hrůza.Pak se divme ,že má každý v rodině dvé osobní auto. Být závislý v menších městech a obcích na veřejnou dopravu je fakt námět na horor. No bude to komplikované,ale nedá se nic dělat.Snad mi to bude stát za to.
  8.6.2014 10:43Ošla
  Efča: pro veřejnost 9:00 - 17:00 :-)
  8.6.2014 10:57Loreta
  Holky pomoc ma někdo zkušensoti s chovem nutrie?? co můžč mládě?? a kolik může být Mláděti velkému asi jako dlan i s prsty
  8.6.2014 13:44Arawin Petko
  Ahoj, vim že to je totálně mimo téma, ale jde opravdu o akuťák!!!!
  Právě jsem musela z terárka vyndat našeho Agamáka (Agama vouskatá), má pod zadečkem nateklý "cosi", vypadá to, jako by mu část zadečku vyhřezla ven. Hned jsem mu to omyla, dala ho na rašelinu (ten písek ho víc škrábal), ale vůbec netušim, co se s tím dá dělat a jak moc je to akutní (veterináře asi v neděli odpo neseženu)!!!
  Moc prosím o jakoukoli pomoc, jsem celkem zoufalá a opravdu už nevim, na koho se obrátit.
  Ar
  8.6.2014 14:58Efča
  Ošli díky.
  Pokud se vyskytne na výstavě někdo kdo má zájem se k nám podívat,není problém.Nečekejte však načinčaný apartmánek :-) :-).
  Diskuzi na téma co lze ještě u myšounů vylepšit se nebráníme :-)
  - - - - -
  Loreta já jen vím,že to baští rostlinnou stravu.
  - - - - -
  AP - zkus plazí diskuzi,tady asi moc lidiček co tomu rozumí nebude.
  - - - - -
  AP - a není to sameček? Kdysi jsem četla, že se také nějaký majitel vyplašil s ,tuším hadem?, co to má a byly to chlapecké orgány..
  8.6.2014 16:15Arawin Petko
  Efča: tak už jsem zpět z pohotovostní veteriny... Agouš je v plazím nebi. :( :( :(
  Šlo o výhřez kloaky, paní veterinářka říkala, že by sice byla možná operace, ale v plné anestezii s tim, že se nemusí probudit, nejspíš nesnese antibiotika (dostal by do toho zánět) nebo že se to stane znovu.... Takže injekce byla lepší volbou.... Sem z toho celá mimo....
  8.6.2014 17:10monogue
  Co je lepší potkan nebo králícek??
  8.6.2014 17:30Swobík
  monogue - na potkaním fóru asi potkan? logicky ne? :D :D :D
  8.6.2014 19:04Konemy
  monogue:Potkan:-D
  8.6.2014 19:20Kamčatka
  monogue - jak říká Swobík, tady určitě vyhraje potkan a v sekci králíci zase nejspíš králík. :D Záleží, co od mazlíka očekáváš, jaké jsi mu ochotná vytvořit zázemí atd. Např. potkani se chovají minimálně ve dvou, nejlépe ve vyšší prostorné kleci vybavené hračkami, nejlépe s možností výběhu. Je to inteligentní stvoření, schopné se dobře učit a poměrně lehce ochočitelné (pokud jsi ochotna investovat peníze do potkánků z chovatelské stanice). Pokud nejsi rozhodnutá, doporučuji si zjistit o chovu obou co nejvíc (výhody i úskalí), poradit se s chovateli na obou sekcích (potkan X králík) a pak si začít shánět ideálního kamaráda :)
  - - - - -
  Arawin - to mě moc mrzí... :( Vím, jak moc odchod mazlíčka bolí...
  8.6.2014 22:07Efča
  Arawin Petko-tak to mě mrzí,ale je fakt, že plazi jsou prý velmi hákliví na anestezii a infekce by byla možná.
  8.6.2014 23:42Loreta
  Efča - nj jenže tohle je jeste kojenec :) ja si to zjsitila v zachranem centru malej za dnešek přibral 30 gramu ikdyž to bude hlavne to co ma v břišku :D tak mam radost :) ted haja v pelíšku a odpočívá :) tak snad vydrží ted v klidu dýl než 10 minut
  9.6.2014 14:23Darwin
  Koukám že se z potkaní diskuze stává diskuze všeho druhu :-DDD
  9.6.2014 16:52Uhorká1995
  Ahoj potrebujem sa opytat dalo by sa potkanciatko od chovat umelo????? Dakujem pěkně za informacie :)
  9.6.2014 19:51Efča
  Loreta -aha, tak snad to prcek zvládne.

  Darwin - pokud je to jen okrajově, určitě to nevadí.I potkankáři mívají jiná další zvířátka.
  - - - - -
  Uhorká1995 - záleží jak staré,ale malé holátko těžko. Umělý odchov je velmi obtížný a náročný. Pokud se něco semele je nejlepší sehnat jinou kojící samičku se zhruba stejně starými mláďaty.Dobrovolně v obchodě bych určitě takové mimčo nekupovala.
  10.6.2014 07:07Darwin
  Efča- netvrdím že je to špatné,jen si myslím že jsou tu diskuze zaměřené přesně na jiné zvířatka a tuším že jim tam poradí lépe než na webu o potkanech :-) to je můj názor. Nemyslela jsem to zle ;-)
  10.6.2014 12:14SpadlaZoblaku
  monogue, mám tři potkanky i králindu. Ani bez jediné z nich si už život nedokážu představit. Tak teď si vyber :-P.
  10.6.2014 13:19františek
  SpadlaZoblaku- já už vyzkoušela od mala kdesi cosi. Křečíky džungarské,křečky syrské,králika,morče,psouna. Ještě jsem neměla pískomila a činčilu,tak nevím,jací jsou. Ale potkani mi učarovali úplně nejvíce. Potkani jsou prostě pro mě jedineční. Dneska musíme měnit podestýlku,protože v těch vedrech hodně bumbáme a tím pádem i čůráme a potom smrdinkáme.
  10.6.2014 14:23Arawin Petko
  františek: já měnila dneska, protože holky mi čajzly z košíku třešně, zbaštily je a já málem měla infarkt z rubínově zbarvených pilin, než mi došlo co se děje :D
  10.6.2014 14:33františek
  Arawin Petko- :-D Tak to by mě asi dostalo taky. :-D hihihhi. Mě se stalo něco podobného. Jsem přišla a v pilinách krev. Tak jsem to vzala do ruky,jestli to není třeba kousek z roztrhaných novin,třeba z červené nějaké stránky časopisu nebo tak něco. Ne,fakt to byla krev!!!! Taky jsem začala panikařit,co že se to jako děje,než jsem si vzpomněla,ža měl Alex na zádech takový vystouplý stroupek,tak jsem ho popadla a už ho tam neměl. Artur mu to asi strhnul při čištění kožíšku. ani nevíš,jak se mi ulevilo,ale s těma třešněma vedeš 1:0
  10.6.2014 16:13Arawin Petko
  františek: mi povídej :D teď jen mám strach, aby jim z nich nebylo šoufl, netušim kolik toho stihly sežrat... ale bobky jsou zatím ok, pijou hodně, ale to bude asi vedrem...
  jinak před chvílí se holky byly koupat a ochladit ve vaně, výsledek 2 proti, jedna pro :D nikdy bych to do prostřední neřekla, ale ta malá mrcha se tam dobrovolně ráchala :D Ale je vidět, že i když na mě prskaly, pomohlo jim to, hned jsou v kleci živější. Tím vedrem celý den jen polehávaly a spaly...
  10.6.2014 16:18Konemy
  Arawin Petko:Tak to musel bejt šok!
  10.6.2014 17:51Arawin Petko
  tak jsme se stavovali u paní prodavačky, od keré mám Špunťu.... hmmm obě sme se shodli, že je ta moje potvora divnej fuzz, spíš do rexe... prostě něco mezi... Fousky fuzzový, srst heboučká jak u fuzzýka, ale vzhledově jak rex... boha jeho, co já to mám za kombinaci? :D
  10.6.2014 18:11Konemy
  Aarwin Petko:Hmm... takovýho potkana bych chtěla vidět:-)
  10.6.2014 20:35Kometa
  Arawin Petko: a nemohla by být velveteen? Nebo jestli jsi jí kupovala ve zveráku, tak nějaký takový ten podivný "longhair", co jsou trochu kudrnatí...?
  10.6.2014 21:33Efča
  Darwin - tak to je bez debaty..
  - - - - -
  Arawin Petko -já jim na léto,když jsou horka, dávám na podlahu v pokoji dno z náhradní klece,vody tak po bříško a pro lepší inspiraci tam nahážu nějaké mlsky co se nerozpustí.Někteří jen "rybaří" u břehu ,ale jiní tam vlezou bez zardění celí,brouzdají se,loví baštu a Rexička ta si tam i sedla a baštila v té vodě.Dokonce i laboráčci tomu hned první den co to viděli přišli na chuť
  - - - - -
  https://lh5.googleusercontent.com/-r9T_eOuE-R4/Uh5LBDVqzLI/AAAAAAAADmU/XKT_MduCcqM/s640/P7290007.JPG?gl=CZ
  11.6.2014 09:18Loreta
  Zatím to zvlada skvěle :) krasně přibýrá na váze a je hrozně čipernej orpoti prvnímu dni :)takže to vypadá slibně :)
  11.6.2014 09:18Konemy
  Dobrý den, před několika týdny jsem si koupila dva potkánky, jeden po týdnu umřel a ten pozůstalý, starší, zůstal asi tři až čtyři týdny sám, teď mu jsou asi 4 měsíce a dali jsme k němu devítitýdenního.Zpočátku vše v pohodě, ale všímám si že když ho ten velký čistí, tak jakoby vykousával sám sobě parazity, tak podobně čistí ten starší to miminko. No a včera po něm skočil, povalil ho na záda a kousal ho a dneska zase.Dneska má přijít nová velká klec, kterého tam máme dát dřív?Je nějaká šance že se budou mít rádi?Jsou spolu tři dny a první den se k sobě chovali moc hezky.Díky za odpověď.
  11.6.2014 09:19Loreta
  darwin- omlouvam se jestli ti to vadí ale diskuze o nutriích moc nejsou :/ a když už je někdo chová tak na maso :)
  11.6.2014 09:33Konemy
  Objednala jsem z levných klecí pro kluky minerální sůl, jenže pro křečka můžete mi prosím říct, jestli se to nějak podstatně liší nebo třeba jenom velikostí?Díky
  11.6.2014 10:15Arawin Petko
  Kometa: přečetla sem si velveteena... mno možná jo, ale i když už je skoro dospělá, pořád má srst jak miminko, hrozně hebkou a nenarovnává se moc....

  Konemy: večer až přijdu z práce, zkusim udělat nějakou lepší fotku, na které by to bylo vidět... jinak Špunťu v albu mám, ale je to focené mobilem - tudíž nic moc kvalita. Jinak s tím mladým, asi tam spíš dej staršího.. přeci jen on je tu dominantní, jen by se o to víc prali, kdyby si myslel že nová klec je teritorium menšího a chtěl by mu ji přebrat. Jinak Špuntík je teď nejmladší, má 2,5 měsíce a starší holky se s ní pořád perou, i když jsou v kleci už 2 týdny spolu. Jindy ji zas opečovávaj a mazlej. Takže asi jde jen o ujišťování postavení, zasahuju opravdu jen ve chvíli, kdy nejmenší hodně vříská.

  Efča: ty jo, to zní dobře :) vzhledem k tomu že v jejich pokoji máme lino, to asi zkusim... ale nejdřív budu muset udělat bednění ke spodku sedačky, museli jsme tam natáhnout kabely a nechci je mít ožvejkaný :) Do té vody házíš třeba ovoce a oříšky, ne? :) páč dropsíky jsem už rozpuštěné viděla.
  - - - - -
  Kometa: ještě teď koukám na toho harley... to by možná i odpovídalo.... hmmm nemáte někdo harleyáka vyfocenýho? abych mohla porovnat :)
  11.6.2014 10:19Konemy
  Arawin Petko:Moc díky to s tím mladým jsem si myslela ale ostatní z rodiny mně furt přesvědčujou aby tam šel nejdřív malej že si to tam označkuje a bude to jeho teritorium...
  - - - - -
  Arawin Petko:To není moje fotka ale na obrázcích Google je třeba tohle:
  http://www.paperheartrats.com/elvisside.jpg
  11.6.2014 10:27Arawin Petko
  Konemy: mno právě... on si to zabere, bude to považovat za své. A pak tam pustíš toho staršího, ten si to bude chtít nárokovat pro sebe a hned máš na problém zaděláno. V tuhle chvíli si už kluci jakš takš ujasnili, že ten starší bude dominantnější... takže kdybys to zase přehodila, jen tím prodloužíš dobu, co si to budou vyjasňovat. Neřikám že pak už se prát nebudou, moje holky se rvou furt, ale zbytečně bych jim to nekomplikovala.
  11.6.2014 13:55Konemy
  Můžete mi prosím někdo poradit se zbarvením tohodle potkánka:file:///C:/Documents%20and%20Settings/Owner/Plocha/Foto%20neza%C5%99azen%C3%A9/P1013029.JPG
  - - - - -
  Arawin Petko:A nemůže to být rex?Harley je vzácný a ve zverimexu se určitě nekoupí.
  11.6.2014 15:53Arawin Petko
  Konemy: rex ale není plyšovej, ne? nebo muže být? Špunťa je vyloženě plyšová, heboučká a navíc má kudrnatý vousky jako fuzzíci... :/ proto jsem z toho tak zmatená
  11.6.2014 15:58Konemy
  Arawin Petko:Hmm no není no.Harley ale ve zverimexu určitě není.
  - - - - -
  Arawin Petko:Klidně to může být nějaká třeba mutace.A fakt to není velveteen?Podle fotky Špunťy v albu tak docela vypadá podle mně.
  11.6.2014 16:10Arawin Petko
  Konemy: fakt už netuším... pokusim se večer udělat nějakou kvalitnější fotku, než ta v albu, snad to stihnu... musim pak těma všema bouřkama projet přes pul republiky, ráda bych byla v Liberci před pulnocí... :/
  11.6.2014 18:24Konemy
  Arawin Petko:Jo.
  11.6.2014 20:26johanka
  a kurna :))
  11.6.2014 20:56Efča
  Máme založené nové albíčko --my se vody nebojíme
  - - - - -
  Pro letní inspiraci
  11.6.2014 22:40Fred
  Efča - to je naprosto úžasné! Ty máš ale vodomily :-D.
  11.6.2014 23:06Efča
  Fred - zkus to třeba je máš taky :-)

  Ještě pár foteček doplním,ale asi až o víkendu, ještě je nemám stáhlé.
  - - - - -
  ...no tak já to ještě doplním :-) :-)
  12.6.2014 12:20Konemy
  johanka: !
  - - - - -
  Tak dneska bude nová klec, dám tam teda asi oba najednou.A liší se teda nějak sůl pro křečky od soli pro potkany?Asi ne,ne?
  12.6.2014 16:55barca5656
  Ahojky :) tak za tyden pribude do party posledni prcek, k dvou pulrocnik klukum, snad to bude v pohode. Jake pouzivate prepravky? Do te me se uz 3 samci nevejdou :(

  A jeste jsem chtela poprosit, nemuzete prikozit nejake fotky vybaveni v klecich? Mam freddy 2 a uz mi dochazeji nápady, co do ni dat aby byli kluci zabaveni.
  12.6.2014 21:15Darwin
  Loreta-Nevadí :) jen se udivuji co se tu všechno probírá :) určitě to nebylo myšleno ve zlém :-)
  12.6.2014 22:30Efča
  barca5656 - mrkni na malou inspiraci do mých alb -tak bydlíme,jinak fantasii se meze nekladou
  - - - - -
  Nevíte někdo zda se bude na výstavě v UH prodávat i nějaké krmení a vybavení?
  - - - - -
  ...doufám,že se nebudou nabízet i potkánci k prodeji,jak se znám...no, přepravku si sebou raději neberu :-)
  12.6.2014 23:20Arawin Petko
  Efča: i bez přepravky to je riskantní :D
  12.6.2014 23:28Efča
  AP - jo to mi povídej,ale ve svém věku už bych mohla mít malilinko rozoumek :-)
  13.6.2014 07:08Konemy
  Ahoj dneska v nové kleci jsem našla svého potkana s malým potkanem v jednom chumlu a ten starší sebou vždycky po pár sekundách tak jakoby škubl, nevíte co by to mohlo být?Díky moc, nechci o něj přijít.
  13.6.2014 07:55zůza
  Mám potkana dva a půl roku.Už se velice špatně pohybuje,tak má jen menší klec.
  Chtěla bych ho vzít do kempu,na 14 dnů.Potřebovala bych ho dát do SAMLA boxu,který je přibližně velký jako klec.Co si o tom myslíte.Potkan už nešplhá.
  13.6.2014 09:38Nelča
  Zítra si jedu pro 2potkany-jak velkou přepravku bych si měla vzít?
  - - - - -
  A ještě se chci zeptat: koupila jsem klec velikosti: 49x32,5x52,5cm-bude to pro 2potkánky-miminka alespon do začátku stačit?
  Casem asi koupíme větší...
  Nechceme potkánky nechávat jen v kleci-budeme je mít často i puštěné volně...
  13.6.2014 11:31františek
  konemy- a nebyla to jenom obyčejná škycna??? Mě taky kluci u škytavky sebou škubou.
  - - - - -
  Efča- to mi povídej :-D Já to říkám furt,že ty malé chlupaté,ušaté potvory,jsou návykovější než kdejaká droga.
  - - - - -
  Jinak sousedův potkánek Gandy už má useknutý půlku ocásku. Naše doktorka mu to udělala za 200,- první ho prý uspala a pak mu to usekla a pak ještě zašila dvěma stehama. Ale šlo na sousedovi (Petr se jmenuje) vidět,že je mu to upřimně líto. Jde na něm vidět,že ho má rád,všude ho sebou smýká. Kdo to měl vědět,že ten blbec zvedá potkana za ocas. No jo no,v akvaristice je zvedají za ocas,v TV ve filmech taky,tak je jasné,že ho to ani nenapadlo,že se to nesmí dělat,že mu může strhnout kůži z ocasu. Já to sice taky nevěděla,v životě jsem o tom neslyšela,ale nikdy by mě nenapadlo zvedat potkana za ocas. Psi nebo štěňata taky přece nezvedáme za ocas anebo králíky za uši,vždyť to toho králíka musí přece bolet,né??? Ale vypadalo to fakt hnusně,úplně celé obnažené svaly.No muselo ho to určitě bolet,jak sviňa,chudáček malý.
  13.6.2014 11:31Konemy
  Nelča:Ani pro mimča to není nic moc, ale tak úplně do začátku snad...tu novou kupte co nejdříc, rostou hrozně rychle.
  13.6.2014 11:45františek
  konemy- rostou rychle a čas taky strašně rychle letí. Momentálně mám v pubertě 3 potkyše. Jsou nar. v lednu. Do kdy vůbec rostou??? Matýsek je nar. 14.10. 2013. To už zůstane takový malý??? Budu ho muset asi zvážit,ale tipuju ho na 40 dkg
  13.6.2014 11:58Konemy
  františek:No ještě by mohl trochu vyrůst.
  13.6.2014 12:48Letrie
  Efča: Nádherné koupací fotky. Kluci si taky letos užívají osvěžení, dostali do klece fretčí záchod naplněný vodou a po naházení různých mlsek úplně zapomněli na to, že by se vody vlastně měli bát. Příště jim asi taky udělám bazének ze dna staré klece. :)
  13.6.2014 12:51Alessa
  Krev z čumáčku!
  Zdravím, kamarádce takhle krvácela myška, každý jim tvrdil, že to je porfyyrin a že jsou panický, ale byla to krev a způsobená zálibou v salátu, který jí tu krev "ředil" od doby, co jí ho nedávají už nekrvácí
  13.6.2014 13:07františek
  Alessa- tak to u nás nehrozí :-) salát je prý e eee. Oni tak,čerstvý hrášek,okurku,kukuřici,meloun a to je ze zeleniny asi tak vše. Za to ale jogurtíky,to můžou horem spodem. Ale jak byly teďkom ty vedra,tak ani ten jogurt nechtěli a nechtěl ho dokonce ani František a to už bylo teda co říct a to jsem ho ještě schválně dávala chladit do mražáku. (myslím ten jogurt :-D)
  13.6.2014 13:10Konemy
  františek:To u nás se jí jenom zelí a právě ten salát a hrášek,ale jinak nic ze zeleniny.
  13.6.2014 13:15františek
  konemy- tak zelí jsem zkoušela jim dávat taky a nějak jsem se nechytla,leželo to tam a schlo dokud jsem nevyměnila piliny. Ale zato pěkně vařené,zahuštěné,ochucené. To jo,to by jim šlo.
  - - - - -
  no nic,musím frčet na poštu a pak do města. se mi moc nechceeee.
  13.6.2014 13:16Konemy
  františek:A jogurty, to našim chutná taky hrozně moc.
  13.6.2014 13:24Letrie
  Začínám silně uvažovat o tom, že z příští výplaty koupím nějakou levnou bazarovou klec na chatu, abych se pořád nemusela tahat s Freddynou, kterou mám doma. Sice mám čtyři kluky, ale na chatě jsou stejně každou chvilku ve výběhu na zahradě, takže by mi asi stačila klec ve stylu větší činčily elox. Máte přímo s touhle klecí někdo zkušenosti? Jak je to s dvířky - u Freddy 2 mě dost štve, že má jen jedny velká dvířka vpředu a dost se nadřu, než pověsím hamak nebo patro. Případně máte dobré zkušenosti s jinou podobně velkou a levnou klecí? Předem díky za odpovědi. :)
  13.6.2014 13:32Alessa
  Konemy: ahoj s tou klecí si udělala dobře, oni se peru o území, když jsem přidávala dospělé holky do klece, tak sem pořídila novou a všechny šly do té nové a vzhledem k tomu, že na tolik myšek byla relativně malá, zafungovala i tzv.přepravková metoda:D a byl klid a to se mi přitom předtím porvaly do krve.
  S klukama je problém, často se perou ať už jsu bráchové nebo ne..máme 2 kluky a tak v půl roce začli pořádat líté bitky, Jerry často obýval spodek klece kde vytrvale řval, kdykoli s eTom jen přiblížil a naopak Tom ho nenechal nahoře a často se rvali, ale většinou jsou to rvačky o postavení, takže nen potřeba je řešit a rozhodně do nich nezasahovat, pokud nejsou utrženy vážnější rány (škrábance a drobná poranění nevadí). U osmáků mi fungoval písek, aby nově příchozí získal pach smečky, což u potkanů jde hůř.
  Lepší je mít potkánky v obdobném věku, tzn. třebas za cenu neochočeného miláčka vít potkana, kterého se někdo zbavuje. Starší potkan má rád klid a mládě sice toleruje, ale radost z něj nemá. A pak jde o délku dožití, mohlo by se stát, že pak potkánek zůstane sám bude se trápit a tak budete pořád v koloběhu starší/mladší. Já kvůli rvačkám ke starší osmačce po úmrtí společnice vzala samečka, který se nikdy neochočil, ale Bartoška byla šťastná a předtím nám málem zemřela žalem.
  - - - - -
  františek, letrie:
  sem chtěla říct, ani jogurtová zmrzka nezabrala, to je co rict, ale naše holky jsou z toho vedra taky špatné, dala jsem jim bazének, ale smočí si max přední tlapky, tak sem dala na mrazák meloun.
  Co se týče salátku, vhodný je pouze salát římský (takový podlouhlý mají v tescu a velkém albertu), holk se po něm můžou užrat, mám ho stále v lednici i kámošky vybíravá myška ho baštila a zelí by mělo být jen to čínské. Pampelišové listy, kopřivu a zkuste si doma zasadit meduňku a mátu, to holky dostane vždy do varu:)
  - - - - -
  letrie: pošlu ti hned odkaz na levnou lec, freddy je zbytečně předražená a ta moje je supr
  13.6.2014 13:40Konemy
  Alessa:Jo ale ten starší zas tak starej není:-DJsou mu tak čtyři měsíce
  13.6.2014 14:43Alessa
  http://www.zverimex-rybarske-potreby.com/klec-mega-iv-76-x-40-x-47-vyska_id-28141.html

  mají více druhů a velikostí liší se i rozpětím mříží, já tenkrát neměla peníze a koupila širší rozteč a musela dát pletivo, teď se mi protáhne ven jen 1, i když je tlustá,protože má zploštělou lebku, ale jinak ta širší rozteč by u dospěákků neměla vadit pletivo mě vyšlo na 100kč (klec má 1x1x0,5m) a dva suprové velké otvory nahoře a z boku, police k ní byly dvě, takže sem musela dodělat, ale mají skvělé úchyty a taky se k ní prodává mřížka na dn, aby nevyhazovali podestýlku, i když je tak vysoká, že moc nevyhážou. mají jí i na aukru:
  http://aukro.cz/dum-a-zahrada?order=p&string=klec&bmatch=s0-dom-czech-0430 a koukala jsem že tam jsou i menší použité
  Já koupila na bazoši za 150kč klec činčila a zrenovovala jí lakem a mám v í 1 samce, na víc by mi přišl už malá 65x40x70
  - - - - -
  konemy: to bylo myšleno obecně 4 měs.jsou v poho, já si včera přivezla miminko od Bebechi, je to malej psychopat, holky jsou 1,5roku a výš a ona si dovoluje příšerně, snaží se o vedoucí pozici a holky před ní utíkají a když se naštvou tak se rozječí jak siréna budu sháět právě ještě parťačku, aby psyhoušek nebyl sám:)
  - - - - -
  asi teda nevýhoda bude v tom, že to je chrom a není to poeloxovaný, takže se hůř meje a koroduje to,ale zas za ty peníze je to spousta prostoru..to už musíš zvážit sama. jinak ta druhá co sem psqla bude asi starší varianta činčila elox, nerezová, dvoje malá dvířka, já zvyklá na velká jsem z toho nešťastná
  13.6.2014 20:08Fred
  Letrie - taky uvažuji o koupi nové klece a tak jsem pátrala po netu a našla jsem levné a různě velké klece, fakt za dobré ceny na www.levneklece.cz Jaká je kvalita netuším, ale je to to samé, co sem dávala na odkazu Alessa. A mají i ještě větší a menší rozteče mezi mřížkami, kvůli mláďatům. Koukni na to.
  13.6.2014 21:30Efča
  Nelča jakékoliv bydlení pro zvířátka se kupuje už pro velikost dospěláka. Jaký význam má koupit malou klec a pak utrácet za větší?
  - - - - -
  zůza - když je box zhruba velikosti té klece proč ho nevezmeš s tou klecí? Je v ní zvyklý.V těcho vedrech není moc vhodná uzavřená nádoba.
  14.6.2014 09:43františek
  jo a!!!!!!!! nesnáším řeči!!!!!! Tipu!!!! Neboj koupíš si jiného potkana!!!!! Každý potkyš má svou povahu a je něím vždy jedinečný!!!! Ale to pejskaři a kočičáři,prostě nikdy nepochopí. A když jim umře pes,tak přece taky už nikdy takového nebudou mít,ale oni prostě berou naše potkany,jako potkany od kanálu.Jednolité povahy.
  - - - - -
  koupila jsem včera Asan,zítra vyměníme,odzkoušíme a pak sem napíšu,jaké jsou. Sice na to slyším samou chválu,ale jsem zvědavá,co na to moja moja,malá malá.
  14.6.2014 11:56Nelča
  Efča-díky za radu, ale u nás měli momentálně ve zverimexu jen tyto klece anebo s velikýma mezerama...a protože už potkánky budu mít-koupila jsem tuto a pak jí nechám pro křečka.
  14.6.2014 13:06Kamčatka
  ke klecím - Já má doma klec 100x100x50 z levneklece.cz. Zpočátku jsem byla nadšená! Až na dřevěná patra samozřejmě, ale mám ji teď půl roku a je to hrůůůza. Patra jsem koupila plastová ze zoohit.cz, ale po prvním sundávání mi popraskal ten mechanizmus co je drží připevněné na mřížích. Teď sice drží jakož takož i bez nich, ale na dlouho to s nimi nevidím... a to jsem za ně vyhodila skoro tolik peněz jako za celou klec! Mřížky už jsou celé zrezlé, nasáklé močí, jak si je mí šikulové neustále značkují... A ten smrad....... Nezmizí úplně ani po generálním úklidu :( Takže šetřím peníze na Suite Royal 95 Double. Je sice za cenu, až je mi z ní mdlo...:( Ale viděla jsem ji u jedné chovatelky a nemohla si její praktičnost vynachválit. Když si pomyslím, kolik mi to ušetří času, nervů a když se zbavím toho věčného smradu, asi si raději nebudu kupovat nic na sebe a investuji to do potkanů... takže tak :)
  14.6.2014 14:05Alessa
  Asan mám teď mega balení odsud z králíků, nesrovnatelně levnější než ve zveráči, už jsme ho kdysi měla, ale kvůli vysoké ceně jsme najela na konopné pazdeří, nicméně hdně holky v poslední době smrdí, bylo to o něc lepší s kukuřičnou, ale teď se myšce co traví dost časi dole udělal otlak, takže proto asanék. Kamarádka na něj nedá dopustit, protože mají alergickou myšku. Pro 1 myšku zbytečný investice při více myškách se vzhledem k smradu už vyplatí, nejlepší je teda silikonová podestýlka, ale to je pro movitější:)

  františku, taky to nensnáším, chodím teď na veterinu a je vidět, že páni doktroři moc nechápou, proč mít potkana jako mazlíka...přitom zcela upřímně j nechápu proč mít morče, křečka nebo králíka. morče je úplně tupé, křeček jen běhá v kolečku a ve dne spí a králíci jsou jak kteří, ale často dost hloupí (kamarádce jsme 15let zpátky koupili zakrslýho a ten byl teda vychcanej jakmraky a suprovej, ale spíš to nebývá) potkan je osobnost, jsou zábavní, inteligentní, vynalzaví, mám 5 holek a každá je úplně jiná a přiběhnou na zavolání, osmáčci taky byli supr, ale ty so úplně nemazliví. Taky mi vadí ta nezodpovědnost, kolik je inzeráttů, kde se zbavují potkana, králíka..dyť je to zvíře, které žije krátce a oni nezvládnou ani to? Expřítel ode mne dostal 2 kluky, nadšený, vyparádil jim klec, našel s novou holku, tý vadilo, že snrdí (jistěže, když je měsíc a víc nečistí) a pustil je na pole, idiot, řekla jsem mu, ať jim zlomí vaz, že to je humánější. Opravdu lidi, co vypustí zvíře do pole, s tím, že jsou sami se sebeou spokojení bych podrobila elektroléčbě. známá si vzala králíka, co žil v leci tak malé, že se sotva otočil a uši mu koukaly ven..já zas samečka se samičkou, co žili v kleci pro křečka a po nepovedeném krytí samec v krabici, klec měla na délku asi 25cm, humus
  - - - - -
  kamčatko zkus tu klec přetřít lakem na dětské hračky, univerzál, dřevo, kovy..pomůže to...Já j mám rok a půl, pravda, mytí jde ěžko, ale zas tak zle nepáchne..a police jsem hned na zač.lakovala a pak přes ně dala ten ubrus voskovaný.
  Nemáte někdo třeba možnost nákupu klece vv zahraničí? nebo když by se nás našlo víc na zaslání poštou? jsou tam levnější:/
  - - - - -
  ta cos psala je supr, ale má mělká dna na podestýlku:( mě se líbí tahle
  http://klece-hlodavce.heureka.cz/small-animal-l-209g-chipmunk-65x54x150-cm/ a pak sem se na zahraničních stánkách setkala s klecemi které mají čtvercov mříže eloxovél nevíte, kde to sehnat? je to lepší na pevňování polic a hamaků. Děkuji
  14.6.2014 15:26Barbora
  Naše holky začaly likvidovat klec, dokonce ulomily dva dráty u dvířek. Sice jsme jí opravily, ale stejně uvažujeme o nové kleci. Moc se mi líbí tato, ale má strašně malá dvířka, tak asi budu hledat dál.
  http://abc-zoo.cz/9628-17716-thickbox/klietka-pre-hlodavce-samo-82-82-x-51-x-117-cm.jpg
  14.6.2014 15:32Alessa
  ale má dobrý ten horní přístup, je pěkná a dobrá cena, jen nepíší co je to za materiál na mřížích a 2cm je docela velká rozteč..copak je tak těžké vyrobit hezkou klec?
  J si teď vypsala následující:
  209G nebo 205G chipmunk
  furet KD
  Freddy max
  savic chichi
  jenny ferplast
  remy (ty bych dala 2 na sebe)
  činčila elox
  14.6.2014 16:02františek
  Alessa- lépe bych to ani já nenapsala.
  14.6.2014 16:25Efča
  https://picasaweb.google.com/112174361492083022970/PVystavaUH
  - - - - -
  Nelča - aha,zkus klece přes internet,tam mají docela dobrý výběr,ale nedívej se po klecích pro potkany,ale pro fretky nebo činčily.


  Kamčatka - případná patra se dají přidělat fofrpáskami-já nevím jak se jmenují oficiálně,my jim říkáme takto,ale jsou to takové ty stahovací proužky,prodávají to v elektro prodejnách, často se jimi přidělávají např.košíčky na kola.
  14.6.2014 22:31Farky
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to se známkami zralosti k páření. Dnes jsem si všimla, že mé samičce ze spodku teče krev.Je to u samiček normální nebo jde o něco závažného?děkuji za odpověď.
  14.6.2014 23:58Vrabček
  já používám Asan a jsem s ním spokojená...A Viki taky ;-)

  Jinak já také zvažuji koupení vetší klece, chtěla bych Viki pořídit v brzké době kamarádku, ale nynější klec by jim nestačila.... Má někdo zkušenosti s klecí Teddy gigant II ?Je mi jasné, že vybavení je spíše pro křečka, ale nechala bych tam jen ty patra...
  15.6.2014 08:56aaer
  boha vypíčete tu samé p******* které nikoho nezájímajů a zbytek co ? 100% kopírování
  15.6.2014 10:11Alessa
  fark to je určitě vážné!! může jít o cystitidu, vyhžezlu dělohu, nádor pod. chce to veterináře, Isabel mi v roce takhle krvácela a byla objednána na operaci dělohy, nakonec se to upravilo, tak jsem se rozhodla dělohu jí nechat a o pár měsíců později se jí udělal veliký nezhoubný nádor, který jsme odoperovali
  - - - - -
  aaaer, tak to nečti a nechoď sem!!
  - - - - -
  jinak samičky jsou k nakrytí odmala, ale 1. krytí by nemělo prbíhat dřív jak v 4 měsících!!
  - - - - -
  vrabček, já bych šla spíš do klece Remy, jen ty patra budeš muset uravit, nejsou vhodná pro tlapičky a cena je podobná, ta teddy má malá dvířka nebo pak chipmunk 205G cena supr a rozmerove taky lepší
  - - - - -
  případně činčila elox, jestli ti jde o patýrka, tak já mám z hornbachu za pár korun nařezaný zbytek prkna, ty zbytky mají za pár kč a jsou i omývatelné, ale stejně sem přes to pro jistotu hodila ubrus a připevníš během chvilky. nožem s pilkou jsem udělala zářezy (klec činčila) a bylo
  15.6.2014 12:47Anette
  Mohl by mi tu prosím někdo poradit, jaké druhy zeleniny mohou potkani bez problémů? Když vyhledávám na internetu, každý tvrdí něco jiného. Jeden říká, že něco ano, u jiného najdu, že v žádném případě, takže opravdu netuším, co je nejvhodnější a neublíží. Máme na zahradě prakticky všechno, od salátu po okurky, ale zrovna u toho salátu vím, že by se prý dávat neměl, jak s okurkama nebo třeba rajčaty?
  Taky by mě zajímalo, jak je to s ovocem, mohla bych dát třeba i kousek třešně, jahodu, borůvky? Ne ve velkém množství, ale spíš jen tak jako pamlsek?
  Díky :)
  15.6.2014 13:35Kamčatka
  Alessa - je fakt, že ta jednotlivá patra jsou mělčí, ale já stejně musím každý den kolem klece pozametat, takže to by mi zase tolik nevadilo. Ale je skvělé, že se dá otevřít prakticky celá strana zepředu, takže čištění se nebude rovnat akrobatickým kouskům, které musím absolvovat teď. Navíc má elox. mříže, díky čemuž se částečně zbavím toho smradu...
  - - - - -
  Já se laků bojím, aby mi ho ti moji smraďoši neokousali a neotrávili se... :(
  - - - - -
  Efča - no říkala jsem si, že až se ta patra urvou úplně, tak do nich vyvrtám díry a přidělám je těma, jak říkáš ty, fofrpáskama :) Ale doufám, že do konce roku našetřím na tu lepší klícku :) Dostanou ji třeba pod stromeček smraďoši mí učůraní :D
  15.6.2014 13:56Amiris
  Ahoj, mám takový nezvyklý problém.
  Potkani mají být minimálně dva, to vím. Moje kamarádka ale měla čtyři kluky chované po dvou (4 a 3 měsíce a dva úplné mrňouse, které si nedávno koupila) a pořídila k nim teď nově jedno potkaní miminko ze zverimexu, protože jí ho bylo líto - byl tam jako úplně jediný potkan v celém obchodě. Během dvou dnů si hned zvykl na ruku a je to nejmilejší potkáně, co jsem snad kdy viděla, opravdu se ten kontakt s člověkem užívá víc, než ti další, co má doma.
  Jenže je s ním problém. Oba mladší kluci ho přijali bez problémů, ale on je ne, choval se k nim hrozně zle, takže ho zkusila přemístit ke starším. I přesto, jak je maličkatý, neustále po nich vyjíždí a rve je jak pes. Ti starší se ho dokonce už i bojí. A tak ho dala mně, aby těm jejím chudákům z něj ještě nehráblo. Je to super kamarád, neustále si hraje a vypadá to, že si užívá kontakt se mnou. Lehne si ke mě a spí a tak, ale mám ho jen samotného. Myslíte, že je moudré k němu pořídit dalšího, když u kamarádky předváděl, co předváděl?
  15.6.2014 14:33Fred
  Kamčatka - prosím tě, u těch levných klecí, jak píšeš, že ji máš doma, tam jsou původní patra napevno? Dají se nějakým způsobem oddělat nebo ne?
  15.6.2014 16:10Efča
  Amiris - čemu říláš choval se k nim zle?U malých miminek je normální, že jsou čiperná a chtěkí si hrát a tak obtěžují starší potklánky pokud k sobe němají kamaráda svého věku. Pokud po nich hopsal, štípal je,otravoval ap. oni by si ho sami srovnali až by je to přestalo bavit.Není vhodné neustále ho přemisťovat, pak nebude patřit nikam a mohl by nastat problém se začleněním do skupiny.Všichni jsou mladí takže bych ho enchala s těmi se kterými vycházel nejlépe a nechala bych je aby se srovnali spolu sami. Nějaký křik, honičky, válení se ap. je naprosto běžná záležitost.
  - - - - -
  Určitě nemá zůstat sám,malé miminko si zvykne velmi brzy na patťáky.
  - - - - -
  Farky - proč se ptáš na páření? Máš spolu samičku se samečkem?
  Takové krvácení může značit,jak už psala Alessa , cystu, nádor , velký zánět dělohy nebo močových cestiček,případně začínající porod.V případě, že se o porodd nejedná,okamžitě navštivte veterináře.Ale zkušeného přes potkánky, každý je neumí.
  - - - - -
  Anette - ovoce a zeleninu prakticky vše co jim chutná. Jen citrusy nejsou moc vhodné,ale pokud jen maličko a vyjímečně tak to také nevadí. Ale se salátem nebo hruškou opatrně, z většího množsví by mohli mít průjdem.Jinak musíš vyzkoušet co jim chutná. U nás rádi baštíme - okurky, salát, čínské zelí,rajčata, papriku,jahody,třešně,jablíčka,borůvky, maliny,meloun ( po něm hodně čůráme ) ,sedmikrásky,pampelišky, větve z ovocných stromů.
  Vše samozřejmě umyté a chemicky nestříkané.
  - - - - -
  ..jo ještě hroznové víno..a kdo ví na co jsem zapoměla ještě
  - - - - -
  Kamčatka - já dostala od známého plexisklo a nechala ho nařezat na patýrka- je to super.Velmi dobře se to umývá a snadno z toho pouští případná zaschlá špína (papání, bobečky ap.)
  - - - - -
  Alessa - ve 4 měsících je to ještě brzy,až od 6.
  15.6.2014 16:22SpadlaZoblaku
  Je možné, že starší holčička je terorizována mladšími?
  Maya bydlela s potkankami mého bývalého přítele, byly o půl roku starší než ona. Po rozchodu jsem ji přestěhovala a přidala k ní dvě miminka. Normálně spolu spí přitulené, baští a tak všechno, ale často se stává, že velká piští a kope kolem sebe, zatímco ji malé obtěžují a zlobí. Úpěnlivě kouká z klece, hlodá mříže, lomcuje s dveřmi.. Bydlí spolu zatím necelý měsíc. Tak nějak mi ale přijde, že je prostě nejvíc spokojená se mnou v posteli, jen aby s miminy nemusela být. Klec mají 65x45x130, takže má kam utéct, když chce být sama a mít klid, ale stejně.. Umravní si je nějak časem, nebo z toho mimina normálně vyrostou a bude fajn? Říkám si, jaké to pro mi asi je, když je najednou nejstarší..
  15.6.2014 17:00Efča
  Spadla z oblakou - typický příklad toho jak zvířata doplácejí na lidské vztahy.Pokud jste se nedohodli vy dva spolu, alespoň jste se mohli domluvit na tom , že si celou partu nechá jeden z vás a ten druhý si pořídí své nové potkánky. Nyní jste samičku oddělili od skupiny ve které byla zvyklá a měli vyříkané sociální vztahy. Byla vytržena ze zaběhlého režimu, musí si zvykat na nové bydlení, na nové potkánky.. Je sice v pořádku, žes jí pořídila společnice,ale musíš počítat s tím,že samička je již dospělá na malé rošťáky nemá asi již tolik trpělivosti. Chce to čas,, ona si zvykne,to víš, do teď žila s již uklidněnými holčičkami a najednou ji tam obtěžují dvě nezbednice..
  - - - - -
  Dej jí tam více úkrytů aby se mohla případně někam "zašít".
  15.6.2014 19:31SpadlaZoblaku
  Efčo, nezlob se, ale neptala jsem se na rozbor svého vztahu a tak. Ptala jsem se, jestli se to časem srovná. Srovná, tím jsem spokojená. Díky.

  P.S.: Ty by's nechala svoje zvířátko u někoho, koho už nikdy neuvidíš?
  15.6.2014 19:56Navel
  SpadlaZoblaku: tak nějak se to asi časem srovná - nic jiného jim nezbude. Já bych jí tam nechala, pokud tam byla spokojená a ex by se o ní staral jako o vlastní. Je jasný, že změna prostředí a skupiny je velký zásah do života. Je fajn, že mimina jsou dvě a můžou si hrát spolu, jedno by jí asi prohánělo mnohem víc :)
  15.6.2014 20:11SpadlaZoblaku
  Navel, ono jde právě i o to, že ex by se o ni staral jako o vlastní, víš? A přesně to já jsem nechtěla. Taky proto jsem měla poslední měsíc všechny tři u sebe. Ale to tady neřeším a řešit nebudu. Miminka jsem vzala dvě, aby si hrála spolu. Ale nějak je velká prostě hrozně zajímá. A ona si s nimi jako hraje, ne, že ne. Ale nevydrží to prostě dlouho, nemá na ně moc nervy, no. Ale i ona buřila dvě starší, když ještě bydlela s nimi. Taky se to srovnalo.
  15.6.2014 21:45Efča
  SpadlaZoblaku - no já se nezlobím,proč taky.Pro samičku to dopadlo dobře. Jsou lidi kteří po rozchodu svá zvířátka opustí nebo se jejich prostřednictvím mstí bývalému patrnerovi.Takže u vás dobrý..
  - - - - -
  Výsledky z výstavy v UH budou?
  - - - - -
  ..zde pár foteček
  sice nic moc,ale aspoň něco

  https://picasaweb.google.com/112174361492083022970/PVystavaUH
  16.6.2014 07:45Barbora
  Vrabček- Teddy gigant máme doma. Jsou v ní dvě holky a připadala mi dost malá, tak jsem k ní jěště přidala menší klec pro křečky. Holky jí používají jako rozhlednu. Před týdnem se nám stalo, že utrhly dva dráty u dvířek. Asi natruc, že jsme doma a nepustíme je ven. Musím říct, že znova bych si jí na potkany nepořídila. Chceme koupit větší.
  16.6.2014 15:19Kamčatka
  Fred - u té klece, kterou mám, se dřevěná patra přišroubovala k mřížím a pak se musela pokaždé odšroubovat při mytí, takže dost na prd... :( Taky jsem se jich rychle zbavila a koupila plastová, ale jak jsem psala níže, taky žádná výhra. I když oproti dřevákům je to pořád 100 a 1 ;)
  - - - - -
  efča - moc hezké fotečky, ta potkanka s "žirafím" vzorem na bříšku je moc hezká. ;) Chystáme se s kamarádkou potkanářkou na Ostravskou výstavu, tak se už moc těším :)
  - - - - -
  Jinak po plastových a plexi deskách jsem se taky dlouho sháněla, ale bez úspěchu... Po nějaké době mě to pátrání přestalo bavit a pak mi někdo poradil ta plastová patra na zoohit.cz... Ale tak jak se říká: lepší než drátem do oka :D
  16.6.2014 15:20gubáneccc
  na výstavě v uh jsem byl plno krásních zvířat a potkánků :3
  16.6.2014 16:23Míšanek?
  gubánecc - fotky by nebyly?
  16.6.2014 19:51alessa
  Kamcatko já měla lak na dětské hračky s atestací nezávadnosti a sameček je v ní ok,naopak to nekoroduje a dokud sem na ni nevzala vroucí vodu,tak supr.dělala jsem tím i poličky a domeček,ale fakt je,že na polickach při tom jaký sou holky cunata moc dlouho nechranil.jinak včera sem se naštvala a dala do rozprašovače 1bál.sody a kys.citronové,pouští to skvělé,zkus to.
  - - - - -
  Spadla z oblaku: já to mám naopak 5starousu a 1 mimino,holky jsou z ni unavené,některé ji povali,některé zdrhaji,jiné syci,semtam se ji objeví drobný šrám,ale ona strašně provokuje,porad je obskakuje,šíje do nich a snaží se jim dostat na břicho,docela mě překvapilo jak je dominantní v tomhle veku,1.noc porad piskala,že smě se nevyspali,spinkala sama a postupně začala spat s Holkám,téma dvěma trpelivejsima a 5.den už je celkem klid a potycek moc není.

  Amiris,u vás mohl být stejný problém jako u nás,byl na ne moc mladý a divoký a samci u toho vyjasnovani pozoc nadelaji víc hluku,někdy se to může zdát zle,ale pokud nejsou hlubší krvaciva zranění,tak je to ok,me se při přidávání starších samicek do smečky holky zle porvaly,ze lítaly chlupy a krev a pak spolu spinkali na hromádce,nicméně bych mu,co nejdříve pořídila parťáka podobného věku a seznámila je na neutrálním území,já holky strčila do klece,která byla pro obě strany nová a žádné bitky se nekonaly,prestavela jsem a Umyla velkou klec a po pár dnech je tam vrátila.
  16.6.2014 20:55Efča
  Kamčatka - děkuju,ale jsou to takové "obyč" fotky.Tedy potkánci jsou v tom nevinně :-).Jo ta samička je perfektní s tím bříškem, kdyby si lehla na zádíčka,můžou se na ní hrát šachy. :-)
  16.6.2014 21:15Alessa
  Anette se saláty je to tak,že některé odrůdy jsou vhodné a jiné ne,nejvhodnější v umírněném množství je římský salát,nadbytek může způsobit krvacive stavy.okurka,mrkev (karotka),paprika,rajc,zelené byliny (meduňka,máta,pampeliskove listy,kopřiva).nedávej nadymavou zeleninu,např.kedlubnu jim dávám jen susenou:-) z ovoce bych se krotila s citrusy,obzvlášť ne brezim samicim,jinak v umírněném množství skoro cokoli,miluji meloun,dávám jablíčko a další,meloun sem minule dala zamrazit,jen kvůli cukrum a následně tloušťce musíš zacházet opatrně,je to jako u lidí.důležitá je kvalita,nekvalitní nesezerou,poznají to líp než my u domácí okurky sní slupku u kupované ne:-)
  16.6.2014 21:25Efča
  ...no mě nebaští např. mrkev z obchodu,ale když dostaneme od někoho ze zahrádky, to je jiná...
  17.6.2014 07:52Kamčatka
  Efča - teď jsem si všimla, ža na jedné fotce jsou nejspíš Mirek a Diana z chs Bruno?? :))) Od nich jsme si přivezli Figiho :D
  17.6.2014 08:04Konemy
  Alessa:Pokud vím tak citrus se nemá dávat hlavně samcům.
  - - - - -
  Prosím je tenhle potkánek beige nebo fawn?
  http://img.kralici.com/potkani/alba/08d1538cea1b10c80258.jpg
  Díky
  17.6.2014 08:10Kometa
  Konemy: nejspíš amber, na fawna i béžáka je moc oranžový a má moc světlé oči.
  17.6.2014 08:13Konemy
  Kometa:Ale on má ty oči trochu tmavší to je jenom tou fotkou.Ale díky.
  17.6.2014 09:49Kamčatka
  alessa - dík za typ, už jsem slyšela, že soda pohlcuje pachy, tak to vyzkouším ;)
  17.6.2014 10:04Anette
  Děkuju všem za rady. Římský salát právě mám doma, tak kousíček zkusím. Včera jsem si přinesla domů dva kluky, ale jeden mi začal pšikat. Jinak je úplně v pohodě, běhá, hraje si, mazlí se, všechno spase, ale popšikává. Nevíte, čím by to mohlo být a jestli je to nějak vážné?
  17.6.2014 10:23Konemy
  Anette:Je to pravděpodobně nachlazení nebo viróza a to může neléčené přejít v zápal plic.Zkus mu dát echinaceové kapky.
  17.6.2014 18:05Efča
  Kamčatka - no pokud ano tak ať se přiznají :-)
  - - - - -
  Dnes jsem dala uspinkat Divou Barušku.Velký nádor ještě zvládala,ale již měla potíže s dýcháním,ani nesměla již běhat jinak lapala po dechu a dusila se.Ani jsem ji kvůli tomu už asi týden nepouštěla ven s ostaními děvčaty :-(. Zřejmě rakovina plic.
  Tak snad mi to už odpustila.Dva roky měla mít příští měsíc.
  17.6.2014 18:20Míšanek?
  Efča -bolí to moc, znám to - byla krásná a už je na zelené louce... má tam spoustu kámošů a jistě vzpomíná
  17.6.2014 18:21Petr
  Efča :-(
  17.6.2014 20:28Alessa
  Konemy Citrusy mají tendenci přecházet do mléka, což pak mláďata můžou odmítat!

  Efčo,to mě mrzí,
  ale určitě si udělala dobře, trápila by se, kamarádky myška měla taky rakovinu na plicích a dlouho se trápila, v konečné fázi začala sama sobě ubližovat, mlátit se o mříže a tak:( já loni přišla o adoptivní myšku kvůli rakovině, to je stejně všechno z toho jaký sajrajty nám prodávají jako jídlo. kéž by nám potkánci mohli dělat radost víc let..s mrkví právě kupuji karotku s natí, tu papkají, ale takovou tu tlustou velkou nee

  Anette: pokud u toho nevrká, je to ok, kdyby začal vrkat tak hned na veterinu a nasadí atb! pčikání řeším čajíkem na chřipku s medem (je v něm i echinacea) a teplem, můžeš koupit speciální zářivku, obalit klec dekou ze strany průvanu. Mám i vitamin.kapky německé, ty pak přidávám do vody.Pčikání může být i z podestýlky

  Klec, objevila jsem na aukru za supr cenu freddy!
  - - - - -
  jinak na starém fóru jsem objevila hodně doporučované krmivo: krmiva hulín, cena je suprová, takže další měsíc objednávám,35 dávám za 300g balení a tady je to za kg, při 5kg ještě míň
  - - - - -
  Konemy ja si taky myslim, ze amber, kvuli tomu oranz nadechu, zadej to do vyhledavace a porovnej s fotkama, beige urcite ne, fawn byva jemnejsi, ale mohl by byt mozna taky
  Mrkni sem:
  http://www.ratshackforum.com/forum/showthread.php?t=6164 krasne fotky a plno variet
  17.6.2014 21:52Efča
  Míšánek - děkuju za podporu.
  Moc hezky mi to napsala Hanička :-) to mě docela rozesmálo -až tam prý jednou půjdeme my,všichni ti potkánci co už tam jsou, na nás čekají a poběží nám naproti.Tak když jsem si představila tu ohromnou smečku jak nám běží naproti....:-) :-) by nás určitě i povalili :-)
  - - - - -
  Petr - taky děkuju
  - - - - -
  Alessa - děkuju, mě taky,to víš byla tu s námi téměř dva roky
  - - - - -
  U ní jsem myslela,že se tomu vyhneme, byl polodivoká a tam je větší šance,že bude prosta rakoviny a nádorů,ale jak vidno, ne vždy to platí
  - - - - -
  Snad se poslání zdařilo,pro potěšení

  https://www.youtube.com/watch?v=QMaN3HCvi0o
  17.6.2014 23:50SpadlaZoblaku
  Efčo, taky se přidávám, doufám, že to zvládáš dobře. Udělala jsi to nejlepší, co jsi mohla.
  18.6.2014 07:37Konemy
  Ahoj můžete mi prosím říct kdy se koná Česká Myš,pokud se ještě bude konat?Díky.
  Jo a ještě zbarvení tohohohle potkánka:
  http://img.kralici.com/potkani/alba/08d1538f630f10c80258.jpg ?
  18.6.2014 07:50Katinec
  Konemy - Česká Myš bývá 1x do roka a většinou koncem dubna. Nejsem si jistá, jestli už je stanovený termín na příští rok, jinak přehled výstav máš například tady. http://potkani.rodent.cz/index.php/vystavy/prehled-vystav/
  a myšák na fotce je zbarvení aguti s japonskou kresbou nebo-li hooded.:)
  18.6.2014 08:08Konemy
  Katinec:Díky.
  18.6.2014 09:16františek
  anette- salát bych asi nedávala,prý to ředí krev. Jinak asi co komu chutná,ale melounem nic určitě nepokazíš. Okurky mi papají jak kdy,rajče nechce ani jeden z nich.
  - - - - -
  Efča-to zabolí. Piškotkové nebe. Já to naštěstí ještě nepoznala. František má rok a půl. Je nejstarší. Zlatiprdlo moje.
  18.6.2014 09:22Sankari
  františek: Jak salát "ředí krev"? Můžeš mi poslat nějaký odkaz na studii, kde je důvod popsán?
  18.6.2014 09:46Lejdyna
  jak redi krev? to by mi "kralici" museli byt uplne tekuti :-D salat strasne milujou
  18.6.2014 09:57Anette
  Alessa- Kromě úplně normálního pčikání jsem nic nepostřehla. Vlastně ani nevím, jak si takové vrkání představit, ale to bych si toho nejspíš všimla, že? Mám doma echinaceové kapky, které si dáváme do vody na nachlazení, myslíš, že bych mu měla pár kapek dát do napaječky nebo raději spíš ten čaj?
  18.6.2014 14:49xxxwoman
  Nebude mít někdo teď někdy (cca od soboty nejdříve) cestu do Bratislavy? Potřebovala bych převézt jedno potkaní miminko, velmi skladné, v přepravce se vejde do kabelky.
  - - - - -
  pokud by se někdo našel, prosím info na
  xxxwoman@seznam.cz
  18.6.2014 19:58Alessa
  Sankari, Lejdyno: nemusí to uškodit zdravému zvířátku, pro holky mám neustálou zásobu římského v lednici. mě se po paralenu spustí do 10min.krev z nosu a taky to nemají v příbalovém letáku..a studie? ty se neustále mění, slavné špenátové, vědci spletli desetinou čárku, zákaz živočišných tuků, které údajně způsobují infarkt (což bylo právě naopak, dietní opatření vylučující živ.tuky způsobila srdeční choroby) atd.

  Anette vrkání je nezaměnitelné, to poznáš, kdyby nastalo, to se neboj. Jak už tu někdo psal, echinaceu dej do vody nebo jí kápni do čajíku, čaj dej teplý, ne horký a oslaď ho medíkem a utlučou se ti po něm..taky dávám mátové lístky. Co mám přes klučíka z boku deku, tak mi nepčiká
  - - - - -
  jinak tedy tady máte k tomu salátu:
  http://doplnky.vitalion.cz/vitamin-k/ posledni odstavec, predavkovani zpusobuje hemolyzu a salat ma 107% doporučené denní dávky na 100g
  - - - - -
  klec freddy nasla jsem na bazosi za 1700!:)
  18.6.2014 20:26Sankari
  Alesso, asi jsi ten článek nečetla pořádně, je tam jasně napsané, že z potravy se vitamínem K nepředávkuje. Nebo potkanům dáváš nějaké léky na ředění krve? Jen v tom případě by jim potrava s větším množstvím vit. K mohla možná ublížit.

  Salátu se nikdo bát fakt nemusí, krev neředí :-) To bych už musela dávno vykrvácet.
  18.6.2014 20:58Efča
  Nejhorší na krev jsou upíři..salát je proti nim velký břídil.
  19.6.2014 00:22Speedy+Remy
  Ahoj, mám otázečku . Měla jsem 3 potkaní kluky, bohužel nás ten nejmladší nedávno opustil. Tak se chci zeptat až nás opustí i jeden z těchto dvou tak jak to mám řešit? mám ho nechat dožít samotného nebo si k němu mám pořídit další potkánky nejlépe 2. Jelikož bych chtěla vyzkoušet tentokrát potkaní holčičky. Dřív jsem měla jen jednoho potkánka ale po týdnu jsem zjistila že to nejde byl hodně smutný a moc nejedl a jediný co jsem viděla ho dělat bylo ležet v koutku tak po dalším týdnu jsem k němu přinesla dalšího potkyše a to už bylo něco jinýho spinkali spolu a hráli si :) ... tak nevím jak to mám řešit až umře i jeden z těchto dvou
  19.6.2014 07:37Konemy
  Efča:-:)
  19.6.2014 09:24Ošla
  No, hlavně hemolýza a ředění krve jsou dvě naprosto odlišné věci :-) Vitamín K krev rozhodně neředí, naopak je důležítým faktorem při procesu srážení krve. Proto se taky používá jako antidotum při otravách rodenticidy.
  Takže bych se salátu opravdu nebála:-D
  19.6.2014 10:38Konemy
  Alessa si zkrátka hraje na odbornici v salátech.
  19.6.2014 11:09Alessa
  Psala jsem to laicky, aby to ostatní tak nějak pochopili, nemusíš chytat za slovo, mám osobní zkušenost s krvácivými stavy u myšky, které salát způsobil. a ano vím, že je výbrný při spoustě problémech, to mu neupírám.
  - - - - -
  Speedy, nepíšeš kolik e klukům let, záleží na věku, povaze. mrkni na potkani-forum tam je to dobře rozebráno. já mám samečka samostného, povídá si s holkami přes mříže, bohužel se jeho začlěnění nikdy nepovedlo. Pokud pořídíš 1 mládě budeš zanedlouho řešit stejný problém, musíš zvážit i to.

  JJinak je hezké, že se všechny navážíte do mě a poradit tady nemůžete, má někdo zas nějaké připomínky?!!
  19.6.2014 11:28Sankari
  Alessa: Na nás se nezlob, asi moc nemusíme laické špatné rady. To, že ti myška krvácela kvůli salátu ti řekl kdo? Spíš bych to viděla na úplně jiné zdravotní problémy.

  Také by mne zajímalo, jakým způsobem citrusy přecházejí do mléka kojící matky.
  19.6.2014 11:37Konemy
  Sankari:Přesně.Krvácet kvůli salátu...
  19.6.2014 11:38Ošla
  Alessa: Já se do tebe nenavážela (předpokládám, že to bylo i na mě), jen jsem to chtěla uvést na pravou míru, protože mi přijde zbytečné strašit laiky tím, že jim po salátu potkan vykrvácí, když to není pravda.
  A co se týče té tvé zkušenosti, tak to máš nějak dokázané, že to bylo ze salátu? A mechanismus působení by tam měl být jaký? Dovedu si představit, že by byla v důsledku hemolýzy anemická, ale že by krvácela...
  19.6.2014 11:44Konemy
  Alessa:Kdyby to bylo tak, jak píšete,moji potkani(oba salátomilci)by už vykrváceli dávno.
  - - - - -
  Nicméně,je fakt,že o ředění krve napsala první františek,a pak se k ní přidala Alessa.Ale Alessa si hraje na odbornici a píše,že to napsala laicky,aby to ostatní pochopili...jo,jasně,my(děsní hlupáci)jsme to pochopili-co jsme pochopili?Že je to nesmysl,že salát ředí krev.Možná by Alessa měla trochu popřemýšlet,jestli jsme opravdu takoví hlupáci,jak si určitě myslí.
  19.6.2014 11:46AEG
  muzu koupat potkana od mladete????
  19.6.2014 11:46Ošla
  Konemy: Myslím, že si tady nikdo na nic nehraje a tyhle poznámky mi opravdu přijdou zbytečné....
  19.6.2014 11:48Sankari
  Já osobně tedy stejně dávám přednost krmit potkana tím, co najdu na zahrádce. Proč mu dávat citrusy či jiné exotické plody, když nám od jara do podzimu venku roste pampeliška, jetel, vojtěška, sedmikráska... Salát když dělám pro sebe, taky potkanům dám, ale nemyslím si, že je lepší než klasická "tráva", jen je chutnější (aspoň pro lidi). A v zimě je stejně nejlepší dát mrkev či jablko, než vymýšlet nějaké zvláštnosti.
  - - - - -
  Konemy: Proč se do Alessy navážíš? Nikdo není vševědoucí, ani ty ne.
  19.6.2014 11:49Konemy
  AEG:Je zbytečné potkana koupat.Ale můžeš.Akorát ten potkan z toho bude zbytečně vystresovaný.Zvlášť mládě.
  19.6.2014 11:49AEG
  potrebu poradit muzu koupat podkana od mladete?
  19.6.2014 11:50Konemy
  Sankari:Ok,přehnala jsem to.
  Alessa:Omlouvám se,prostě nepřemýšlím.
  19.6.2014 11:51Sankari
  AEG: Nekoupej ho vůbec. Potkan se očistí sám.
  19.6.2014 11:52Konemy
  AEG:Jo,ale ne každý to má rád,někteří mají panickou hrůzu,ale třeba Efčy potkani ne.Ale nejspíš bude dost vystresovaný.
  - - - - -
  AEG:Není to ale vůbec potřeba.
  19.6.2014 11:54Oskyn
  ja sem vydel ma na ocase zluté skvrny
  - - - - -
  Od AEG
  19.6.2014 11:55Konemy
  Oskyn:Co?
  - - - - -
  Oskyn:Žluté skvrny se stejně neumyjí.Ať je člověk koupe,jak chce.
  19.6.2014 11:56Oskyn
  MÁM LABORARNIHO PODKANA.a CO KDYŽ BUDE SMRDET
  19.6.2014 11:57Konemy
  Oskyn:Potkan je prostě cítit a koupáním se nepomůže.
  19.6.2014 12:02Oskyn
  moc dekuji Komeny
  - - - - -
  promiň Konemy
  19.6.2014 14:12Míšanek?
  Oskyn -pokud ho budete milovat tak jako já svoje dvě holčičky a budete se o něj starat nebude vám jak ošklivě píšete SMRDĚT, ale přímo vonět
  19.6.2014 16:18Kamčatka
  Míšanek - Budu s tebou muset nesouhlasit... Já své potkánky zbožňuji a přesto musím říct, že smrad, který vyprodukují je fakt hrozný. ;) Nicméně, pokud to někomu vadí natolik, že se přes to nepřenese, tak navrhuji pořídit si raději jiné zvířátko... ;) Já bych je nevyměnila za nic na světě...
  - - - - -
  Oskyn, AEG - Můžete zkusit seznámit s vodou v nějakém menším lavoru, nebo misce (stačí trocha vody), až bude teplo. Do ní naházejte mlsky (ovoce, zelenina..) A potkany tam nalákejte, nebo rovnou položte... Ti mí pelášili ven jak diví, akorát dva si stihli vylovit nějakou dobrotu. Pokud nemají k vodě vztah, tak je zbytečně nekoupejte. Smrdět budou stejně, protože si budou značkovat teritorium a pak se v tom ještě vyválí, jako ty moje prasátka ;) a fleky na ocasu jsou způsobené mazem ze žlázek, který se hromadí pod šupinkami, které na ocásku mají. Ten pak vypadá trochu olezlý, ale s tím nic nenaděláte, někteří potkani si ocásek trochu čistí, jiným to prostě nevadí... ;)
  - - - - -
  Jinak vitamin K se podává jako prevence krvácení i u novorozenců, takže tak... A je to vitamín rozpustný v tucích, což mi k salátu nějak moc nesedí, ale jinak obsahuje spoustu jiných vitamínů (B, C, E karoteny) a spoustu dalších látek, možná některá ve větší míře může potkanům uškodit... Takže bych použila jedno staré dobré heslo: "všeho s mírou, aneb nic se nemá přehánět" ;)
  19.6.2014 16:49Míšanek?
  Kamčatka - bude to asi o tom jak se naučí potkánek chodit na svůj záchůdek - já jsem s tím nikdy problémy neměla, ale asi jsem měla štěstí - fakt ale je, že jsem měla vždycky jen dva nebo dvě.
  19.6.2014 19:29Verajs
  Chtela jsem se zeptat byvaji v Brne vystavy potkanu ? Uvazovla jsem ze bych se chtela s mima 2 holcickama zucastnit :)
  19.6.2014 20:26Sankari
  Verajs: V Brně je každoročně výstava před Vánocemi a jednou za 2 roky Propet.
  19.6.2014 20:31Kamčatka
  Míšánek - No mí čtyři chlupáčci bohužel značkují vše od pilin, přes patra, hamaky, mříže, dokonce i záchůdek :) a taky mě a přítele a ještě se v tom vyválí a pokaždé, když jim jejich značky umyju a vyperu, začnou znovu značkovat, takže je to nekonečná práce, ale s tím se holt musí počítat. :)
  19.6.2014 20:40Efča
  Oskyn - nevím jak moc smrdí laborární podkan,ale laboratorní potkan podle toho jak často mu čistíš.
  - - - - -
  Konemy - u nás je to tím (myslím to koupání), že je nedrhnu v lavoru šamponem,ale nechávám na nich samotných zda si do té vody vlezou či ne.
  19.6.2014 21:14Míšanek?
  Efča - mluvíš mi z duše -Kamčatka - do záchůdku dávám dřevěné přírodní hobliny moc dobře ssají a musí se ovšem měnit...
  19.6.2014 21:22Efča
  Míšánek - máme stejnou dušičku? :-)
  19.6.2014 21:38Macicek
  Prosím jak je to se zvykáním dvou různě starých jedinců? Dvou samiček, zvyknou si na sebe a budou moci být v jedné kleci?
  19.6.2014 21:56Míšanek?
  Efča - máme potkaní dušičku a stejnou alespoň to tak cítím
  19.6.2014 22:29Efča
  Míšánek - bylo by fajn kdyby podobnou měli všichni.
  Macicek - pokud vydržíš do zítra večera, něco ti k tomu napíšu,ale dnes už mi padá hlava na klávesnicu a tak jdu do hajan.
  19.6.2014 22:51Vrabček
  já mám jednu holku (během příštího týdne si jedu pro druhou) a se zápachem nemám vůbec žádný problém. Používám jako podestýlku Asan a nemůžu si vynachválit. A když už je cítit, vysypu místo, kam Viki chodí a je klid. Celé měním a čistím jednou za 14 dní, hamák peru s prádlem každý týden....Takže bez problémů ;-) Myslím, že mi někdo říkal, že zápach potkana je způsoben tím, co jí. Pokud má normální jídlo (zelenina a jiné), zápach je větší, pokud jí jídlo vyráběné pro hlodavce/potkany (granule, dropsy), zápach je menší. Viki jí normální jídlo minimálně, pravidelně chroustá akorát tvrdý chléb, občas sýr a necítím téměř nic. :-) Ale jen polemizuju, to jsem slyšela. :-)
  20.6.2014 07:31Konemy
  Macicek:Samičky by si zvyknout mohly,nejdřív je seznam na neutrálním území(třeba stůl).
  20.6.2014 13:21Neli
  Konemy- já mám doma potánky beige a fawn a barvy mají jiné, myslím že to bude ještě neco jiného.
  20.6.2014 14:31Konemy
  Neli:Ale taky je to ještě mládě.
  20.6.2014 22:01Macicek
  Prosím o radu :-) . Ta naše Emílie(10měsíců) na tu naši novou malinkatou prská. Zvyknou si na sebe?
  20.6.2014 22:54Efča
  Macicek - musí si na sebe zvyknout takže zřejmě pár dní se mohou honit, otáčet na zádíčka, pískat ap. Pokud u toho neteče krev ,nemám na mysli případné drobné škrábance,nevšímej si toho.Během pár dní,možná i dříve, to přejde.
  - - - - -
  Pokud by ji chtěla ublížit, udělala by to hned a rychle.
  21.6.2014 08:07L.ANDROMEDA
  Efča- dobré ráno, mám dotaz a žádám o radu, pokuď na ní víte odpověď. Mám .1.5 starou holčičku má nádorek snažíme se to tlumit Galastopem, aby to tak rychle nerostlo. No a teď jsem zjistila, že ho má i mladší, je jí čerstvej rok. Veterinářka- taky má myšánky tak kní chodím moc ráda, mi nabídla operaci, ale podmínka je kastrace. Nemáte stím nějakou zkušenost? Obě holky jsou z chs.Tu starší už nechám dožít, ale co s mladší? Nevím si rady a jak se rozhodnout je to torpédo, nebude vzorná pacijentka. A stálo by to cca 2500.Děkuju
  21.6.2014 11:22Alessa
  Ahoj Andromedo, záleží, co je to za nádor. 2500 je přehnaný, z jakého si města? co mrknouzt na forum-potkani na doporucene veterinare? Pokud je to nador mlecne listy, pak je pravdepodobne nezhoubny a operace ma smysl, protoze se tyhle nadorky rady rychle zvetsuji. U moji samicky cca v 1,5 roce byla odstranena a udelala se jí až teď v 27mes., to už samozřejmě řešit nebudu, druha samicka s ni funguje už pul roku a nedavno se lehce zvetsila, ale porad ji neprekazi. Tenkrat jsem resila otazku kastrace kvuli krvaceni z vulvy, ale srovnalo se to a zrušila jsem jí. Kastrace není záruka, že se neudělá další nádorek. U další myšky starší, ale aktivnější byl nádor odstraněn, ale paní dr nám oznámila, že byl zhoubný a že má rakovinu už v celém tělíčku, v tomhle případě je průběh rychlý a myšku bys operací vystavila riziku a stresu, to bych si jí radši užila, dokud jí nic nebolí. Taky jsem si myslela, že čokiťáček bude problémový, ale svorky si na jizve nechala i stehy a krásně se jí to zahojilo:) nechala jsem je v kleci pro králíky, s hamáčky, sítí z ikei, baráčkem atd, takže se nenudily, ale neměly šanci moc lézt, spadnout a uškodit si
  - - - - -
  Macicku, to je normal, ale zvazila bych pro malou partacku ve stejnem veku! Je divoka, chce si hrat, provokuje a na to starsi holka uz nema naladu, navic bys mohla casem resit problem, ze starsi myska zemre a mladsi bude sama a zas k ni davat mlade?zacarovany kruh. Mam 5 starsich holek a jedno mimino (druhe mam rezervovane) ze zacatku spousta sramu, nejdriv spala s 1 samickou, ktera kdysi mela mlade, takze s ni mela vetsi trpelivost, 3 holky na ni byly vylozene hodne naostrene a ted už má problem jen s 1, syčí na sebe a přetlačují se u tunelu, ale už jí taky docela často akceptuje a někdy spolu spí, takze jim dej cas a zvazuj jeste 1 mimino:) zabavi se spolu a tvoje starsi holcicka si bude moct odpocinout, taky ji udelej prostor kam si muze zalezt kdyz bude chtit klid
  - - - - -
  andromedo, neni to u te mladsi treba jen absces?
  21.6.2014 11:36Evka
  Potřebuju poradit: pořídila jsem si 2 mimča-holky. Mám je v jedné kleci spolu-hrajou si, jsou veselé, ale mám problém: nedokážu je vytáhnout z klece. Ted už by potřebovali vyčistit podestýlku, ale to nejde, když je nedokážu chytit...Zkoušela jsem je nalákat na ruku pomocí zeleninky apod.ale marně. Myslela jsem, že bych je chytila a dala na tu chvíli než vyčistím klec do plastboxu, ale tím, že jsou 2 a jsou mrštné, tak se nedají ani chytit...takže ted nevím jak jim vyčistím klec...poradíte?
  21.6.2014 12:29Alessa
  Evko, já mám plachého samce, klec pokladám na podlahu a čistím spodek, pak rukou vytru vnitrek, policky, domecek, jen si davam pozor aby moje ruka byla na opacne strane, chnape po houbicce a uz me jednou omylem kousl:D
  ja teda mam s holkama opacny púroblem jak vycistit klec, aniz bych vic casu netravila hlidanim, ktera se snazi plachnout:D
  21.6.2014 12:29Konemy
  Kolik Mlsouních dropsů můžu denně potkanovi dát?Díky.
  21.6.2014 12:40Alessa
  pokud jim vyndas ukryty mela bys byt schopna je ulovit, ale myslim, ze je to zbytecny stres..a pak pokracuj v ochocovani, aby si zvykaly na ruku, já mám mimi torpedo s hromadou skrysi, ale jak je zvykla na muj pach, tak ji vetsinou nakonec lapim a pak ji nechavam pustenou v pokoji a ona se mi zas po chvili vrati zpatky sama
  - - - - -
  Konemy, tot otazka, me pripadaji dost nezdrave a kaloricke, takze davam 1, max 2, ale ne pravidelně, někdy ho týdny nemají, je ovocná sezóna, takže si myslim, že se jim da delat radost zdraveji, davam i parmezan, lepší je asi tyčka, u té se zabaví, med jim neublíží a pak ještě můžou hlodat to dřívko, ale taky jí mívají zřídka..kámoška třeba nikdy nedala morčeti žádnou mlsku a měla ho 7let
  - - - - -
  doporučená denní dávka je 2-5ks, takže dejme tomu, že 5 je pro králíka..
  21.6.2014 12:42Konemy
  Alessa:A jsou v těch jahodových vůbec jahody?
  21.6.2014 12:49Alessa
  pěkný kulový:D ale voní to skvěle, já jim kupovala hrozně drahý mlsky proti zápachu a to jsem jim málem snědla, jak to vonělo
  21.6.2014 12:53Konemy
  Aaachjooo.A já si fakt myslela že tam ty jahody jsou.
  21.6.2014 12:55Romča
  Dobrý den, mám potkana dumbo stáří 17 měsíců a dnes začal kulhat na zadní nohu a furt se schovává a je citlivý a kvičí. Chuť k jídlu má. Co s ním může být? Děkuji za názory
  21.6.2014 13:05Alessa
  romčo, nemohl spadnout?bývají pak v šoku, ten by měl přejít, možná bych raději v pondělí zašla na veterinu, sleduj, jestli nožka neotéká
  21.6.2014 13:08Romča
  Děkuji, budu ho sledovat. Včera jsem došla dom a právě nebyl v kleci utekl potvora dokázal si ji otevřít klec. Je možné že někde lezl.
  21.6.2014 14:50osky
  Prosím o radu můj potkan furt jakoby pcika takhle nevim co sním je
  - - - - -
  Když pcikne tak se umyva
  - - - - -
  Chuť k jídlu ma
  21.6.2014 15:11Evka
  Allessa: já právě už nevím jak jim klec vyčistit, když se nedají chytit. Jsou strašně rychlé,zatím plaché...asi je zkusím nějak zabavit, aby byly v kleci nahoře a pak jim vytáhnu dno klece a budou mít klec chvíli na zemi, a až vyčístím dno, tak je zase zabavím aby byly nahoře a spodek klece jim navrátím zpět....no doufám že tak to půjde! Mám je doma pár dní-zatím jsou plaché ale dno klece už prostě musím vyměnit a vyčistit...Tak jen doufám, že mi nezdrhnou a nebudu je mít v obýváku..zatím si totiž neumím představit, jak bych je nalákala zpět do klece...
  Píšete tady, že si potkánky berete na zvykaní na postel, ale jak je na te posteli udržíte? Já myslím, že ty naše by zaručeně seskočily a běhaly by po celém pokoji...
  21.6.2014 15:22Míšanek?
  Evka - od koho ty potkánky máš - z chovatelské stanice nebo ze zverimexu?
  21.6.2014 15:33Evka
  Míšanek:nemám je z chov.stanice,ale od paní, která je chová doma. Já právě nechtěla ze zverimexu, že budou vypašení a nezvyklý na ruku a ta paní mě přesvědčovala, že její jsou zvyklý ale od první chvíle jsou vyplašené,...myslím že to bude ještě trvat než si zvyknou...
  21.6.2014 16:10Míšanek?
  Evka - paní asi nemluvila pravdu o tom, že jsou ochočení. Potkánek, kterému by chovatel projevoval lásku, by ti určitě druhý den důvěřoval. Já jsem dříve měla potkánky ze zverimexu, a ochočila jsem je bez problémů. Ovšem vybrala jsem takového, který mi přiběhl k ruce a ne strašpytlíka v koutě. Ale určitě ti poradí zkušenější...
  21.6.2014 16:15Evka
  Míšanek: já už ted taky vím, že paní nám lhala, nebot se chtěla co nejdříve zbavit mladat...Ale mám je doma par dní a holky navzájem si spolu hrají hezky...občas se poškádlí, ale je sranda je sledovat jak si spolu hrajou..jen to hlavní proč jsem nechtěla ze zverimexu-aby už byly zvykle na ruku, tak to mi nevyšlo ikdyž mi paní tvrdila že jsou zvyklé...ted už si je necháme, ale je to pro mě poučení. My jely několik km, abychom měly mladata zvykle na lidi, namísto toho mame vyplašené miminka, která se lidí bojí...
  21.6.2014 16:20Míšanek?
  Evka - tak je prostě miluj, ony to poznají a určitě si zvyknou - ovšem chtělo by to je nechat trochu proběhnout - třeba po posteli a sednout si k nim. Potichu na ně mluvit a nabízet nějakou dobrůtku, tomu málokterý potkánek odolá. Prostě to nevzdávej...
  21.6.2014 16:24Evka
  Ještě mě napadlo-co kdybych holkám do klece na dno dala své tričko-cítily by můj pach a pak by se mě už třeba nebaly...ted když otevřu klec tak nevím jestli mám hlídat dvířka aby jedna neutekla nebo hlídat druhou aby mě nekousla...zatím jsou mimča, tak kousnutí tolik nebolí, ale ...no zatím jsem je ani neměla z klece venku...
  Před chvíli jsem jim vyčistila klec-holky byly uvnitř-seděly v koutku a koukaly...já přes dvířka klece vybrala všechny hobliny a otřela průlezky a vyměnila hamáček...no myslím že nikomu z nás to nebylo příjemné....
  - - - - -
  Míšanek: a jak je na tu postel mám dostat když je nevytáhnu z klece? Už jsem to chtěla zkusit, ale mám obavu, že by mi z postele seskočily na zem a už bych je nechytla...
  Určitě si je necháme-jsou krasné a ....jen kdysi jsme měly potkaní samečky-jednoho od chovatelky, druhého z chs a ti byly snad od první chvíle mazlové....
  21.6.2014 16:27Alessa
  Tyhle ochocovaci metody u nás taky neplatí..zkus unavenou myšku strčit pod triko,u mě to zabralo ve 2 případech z 20;-) jinak je příliš hyperaktivni.můžeš zkusit nosit den staré triko a pak jim ho dát do pelechu.vem ji veškeré ukrytý,nech jen Hamáček.někdo je tak radikální ze myšky ochocuje zvlášť,aby byla sama,pomáhá i prepravkova metoda.já měla první 2 holky s volným vybehem,takže jsem je nacházela všude možné,na dně koše s prádlem,v šuplíku psacího stolu,ale vždy se vracely zpět do klece,braly mě jako součást prostoru,ozdibaly a zas běžely po svém,blby teda bylo když mě Remy několikrát za noc vzbudila kousnutim do nosu nebo prstů u nohy:-D ale doteď je pohoda,motá se kolem mě a když ji chci uklidit zpátky,bud přiběhne na zavolání nebo ji najdu jak spí v rohu pod dekou.mazlí se teda až teď jak je starší,ale i venku byla vždy v pohodě,cestu na veterinu a zpět zvládla bez pocurani a celou dobu na rameni,u známe v baru běhala po pultu sem a tam a pak šla spat do kabelky a vážně sem se nikdy nesnazila ji nějak násilné ochocovat
  21.6.2014 16:30Evka
  Alessa: díky, takže asi zkusím to s tím tričkem-dostanou mé tričko a pak až budou unavené zkusím jednu z nich chytit a dát si ji pod své tričko a na postel. Mě tedy taky příjdou strašně rychlé-jsou všude...netuším jak je pak budu chytat v ložnici...
  21.6.2014 16:33Alessa
  Samci jsou lenivejsi,dávají přednost válení se a mazlení,holky musí běhat,zkoumat,řešit bydlení,vyhrabavat hlínu z květináčů,vyrábět větrání v mých oblíbených ponožkách atd.málokdy narazíš na samičku která když je v groupe vyhledává mazlení.zas je s nima větší sranda.od koho mas myskz,není-li to tajné?pomůže to i ost.aby neudělaly stejnou botu.nevzdávej se:-)
  21.6.2014 16:36Evka
  Alessa: díky, určitě to nevzdáme...budu zkoušet tak dlouho až pochopí to, že nejsem nepřítel, ale naopak tvor, který je miluje...
  Ještě mě napadlo: co kdybych pořídila ještě jednu samičku-tentokrát opravdu nějakou co je zvyklá na ruku a přidala bych ji k nim-myslíte že by třeba ty dvě moje odkoukaly to, že se lidí nemusejí bát?
  21.6.2014 16:37Alessa
  Známá se sblizovala s týraným kralickem v koupelně vyklidi prostor,zavře dveře a je tam s ním,mluvo na něj,nabízí dobrotky..tam by se ti nejspíš neměly kam zasit..já v pokoji odchytila i ty nejplassi holky,časem jsem se zdokonalila na pochytani všech 7 během 2minut:-) a když bude nejhůř,nech otevřené dveře klece on je hlad zažene zpatky
  21.6.2014 16:39Evka
  Alessa: fajn budu to zkoušet. Dneska jim dám své tričko co mám ted na sobě a zítra pujdou po jedné se mnou na postel a hotovo...když utečou z postele-necham otevřené dvířka-v ložnici mohou být prakticky navolno, tam náš pes nechodí, takže jim snad nic nehrozí...
  21.6.2014 16:43Alessa
  Myslím,že tak to bohužel nefunguje,tady je problém,ze když se lekne jedna a uskoci,lekne se i druhá..ale naopak bohužel,mam adoptivní starší holky a nezabralo to,párkrát mě jedna i kousla,tak na ni jdu vzry pomalu,nechám ji,aby mi ocmucha ruku,nabídnu mnamku,a když se natáhne aby mě ocichala,tak ji podprbu na bříšku.můžeš to udělat jako já,mít 2 holcinky s tím,že budou šťastné a ochocene napůl a 1 vymazlenou myšku od chovatele,kterou si rozmachas:-) 1.týden bych ji nechala v kleci zvlášť,sousedící s holkami a tahala ji pod tričkem,trávila s ni čas třeba v té koupelně/posteli a pak ji přidala k plasanum,jsou od přírody zvědavě,takže když uvidí ze nová myška tě jde ocuchat a nese si kořist budou chtít taky vědět co tam mas
  21.6.2014 16:46Evka
  Alessa:díky, asi to tak udělám...jen jak poznat, že miminko je skutečně zvyklé na lidi? Abych si nepořídila třetí která bude taky plašánek...
  21.6.2014 17:20Alessa
  Osky je to buď "alergie" prach,podestýlka ho může dráždit,občasné pciknuti je normální,pcikani častější a zaporfyrovany čumáček už je nachlazení,vrkani pak vážnější příznak,to už musíš na veterinu a nevyhnes se atb.pomáhá inhalace páry se soli,bylinkový čaj,teply oslazeny medem,echinaceove kapky,vitamínové kapky podporující imunitu atd.zjistí zda na klec netáhne a pokud ano dej jí jinam,výš nad zem nebo z té strany obal dekou
  - - - - -
  No,já mám mimco od bebeshi,oprskla a nebojacna už od predavky,ani dlouhá cesta z Ostravy do plzne ji nevydesila..Womi se mi zdaa taky suor,u té msm zamluvene mimi,moje Remy je od LMG Rattery,je nejúžasnější,ale paní mrska jeden odchov za druhým a to není dobré,takže i podle toho poznáš dobrého chovatele,nemá jeden vrh za druhým.špatný chovatel,krizi potkany špatných kombinaci,moc mladé atd.určitě na dobře najdeš i recenze spokojených majitelů,např.na potkani-forum,pokud máš možnost potkanka vybrat osobně i jeho chování v kleci hodně napoví,každý je jiný,já když měla odchov osmaku,tak všichni ochočení a zvyklí na ruku,ale každý se choval iplne jinak
  - - - - -
  Případně můžeš zas jít do samecku,já mám 2 kkece,samce a holky vedle,je to teda vystrasena trubka,i když je z chs:-( ale já si ho vzala už jako ročního,ale drbání na hlavě to slastně zavře oči a drzi a vubec nesmrdí:-)
  - - - - -
  Tak teď sem nevěřila vlastním očím,inzerát prodám potkana,starý 2 roky,hodný vhodný prp děti,150kc
  21.6.2014 17:28Evka
  Alessa: ted jsem dala své triško holkám a uvidím...nechám je a zítra asi zkusím jednu vytáhnout...
  21.6.2014 17:44Sauli
  Prodám klec pro potkany, je to Furetka (Furet Extra Large (XL) pro fretky) s nějakým vybavením navíc.
  Dost velká třeba na 5 potkanů.

  Celkem sada obsahuje:
  klec
  4 poličky
  3 krátké trubky
  1 dlouhá trubka
  2 tenčí trubky (samovýroba)
  3 žebříčky
  napaječka
  mistička
  + nějaké další drobnosti.
  Byla používaná asi 5 let, stav tomu odpovídá. Místy ohlodaná, usazený vodní šutr. Spodní rohy lehce oplechované, aby zabránily nepozorovanému útěku divé zvěře ::)

  Brno.

  Má někdo zájem?

  http://sauliho.cz/fotky/mysi/klec2.jpg
  http://sauliho.cz/fotky/mysi/klec1.jpg
  http://www.pro-fretky.cz/klece/klec-furet-xl-pro-fretky.php

  Za 1900

  Kontakt: saulibuch@gmail.com.
  21.6.2014 18:00osky
  Prosím o radu můj potkan furt jakoby pcika takhle nevim co sním je
  - - - - -
  Když pcikne tak se umyva
  - - - - -
  Chuť k jídlu ma
  21.6.2014 18:18Alessa
  Osky už tam mas ode.mě.odpověď!!cti navíc to není poprvé řešené tema
  - - - - -
  Sauki já bych ji chtěla hned,škoda že si z brna
  21.6.2014 18:19osky
  mam akvarko byly sme 2 dny pric tak sem mu vymenil podestylku pouzivam konopne pasteří vytahl jsem ho na gauč a ted spí ale zda se mi ze us nepcika
  21.6.2014 18:24Alessa
  Evko držím palce,třeba z nich budou ještě.mazlinky,kdo vi:-) nabidni jim ruku a výdrž u té klece delší dobu,moje holky hned berou do pacicek a okusuji mi nehty,i ty neochocene
  - - - - -
  Popremyslej o kleci,akvarko se zaparuje,to mu taky nemusí dělat dobře,seženeš i na bazosi za dobrou cenu.pazderi je většinou ok,kup v obchodě bo lékárně čaj na chřipku,tím nic nezkazis a teď mu dej třeba aspoň teplou vodu s medem bo jogurt s medem
  21.6.2014 18:41Evka
  Alessa-díky, ted jsem si s nimi hrála v kleci...asi to fakt chce víc času...
  21.6.2014 18:48Osky
  prosim o radu muzu oskimu dát jako podestýlku noviny či letaky
  21.6.2014 19:06Anette
  Co si myslíte o kokosovém vláknu? Je vhodné vystýlat jím pelíšek nebo je to úplně k ničemu?

  Alessa: Tak potkánek už nepčiká, párkrát dostal čaj a přešlo ho to, buď po čaji nebo samo od sebe, ale docela rychle. Zkoušela jsem mu dávat lístek máty, jak jsi psala, ale kousl do něj a utekl. Těm tvým to opravdu chutná?
  21.6.2014 19:46johanka
  Osky: jako krizovku" proč ne, ale jinak jsou vhodnější napříkla Asan nebo bukové štěpky.
  21.6.2014 21:32L.ANDROMEDA
  Alessa-Jsem z Jablonce n. N. A je to soukromá klinika. A paní doktorka je miláčkem potkanů, tak jí věřím.
  21.6.2014 22:11Efča
  L.Andromeda - chodívám sem až večer a tak jsem Tvůj dotaz četla až nyní.
  Nádorky mléčné žlázky nebívají zhoubné a relativně snadno se dají operovat pokud je zkušený veterinář. Samozřejmě čím menší nádorek je, tím lépe. Takže pokud chceš operovat, dlouho neváhej. Já běžně operuju i dvouleté samičky,ovšem mám na toto výborného veterináře.Kastrace není nutná, paní doktorka tím zřejmě chce předejít aby se nádorky neopakovaly. Ale jak velký vliv to má to Ti neřeknu,nevím.
  21.6.2014 22:19L.ANDROMEDA
  Efča- kolik platíte za odstranění nádorku?
  21.6.2014 22:26Macicek
  Efča -- takže myslíte dát je do jedné klece? Zatím je máme odděleně. Mám strach aby ji přes noc nezakousla :-(
  21.6.2014 22:34Efča
  L.ANDROMEDA - ono je to individuální podle veterináře a podle druhu narkozy. U našeho tak 300,-Kč,ale jinde za stejnou operaci do jde i přes tisícovku. Nejlépe je zeptat se přímo veterináře který by měl operovat aspoň na přibližnou cenu.
  - - - - -
  Macicek - určitě ano, pokud je budeš neustále rozdělovat, budou si muset své pozice znova a znova upěvňovat.
  Jesli máš možnost je dát do úplně jiné klece než ve které byla ta starší, bylo by to lepší.Pokud ne,, klec přestav tak aby to co nejméně připomínalo teritorium té původní samičky. Např. vyměnit vybavení nebo ho alespoň přemístit.A protože se potkánci orientují i čichem, je nutné klec řádně vydrhnout a nejlépe něčím "ovonět nebo nasmradit".Něčím aromatickým,ale toto není nutné, je to jen pro zmírnění "následků"
  - - - - -
  Pokud by ji chtěla zakousnout už by to udělala.Ale u tak maldých zvířat se to nepředpokládá.Dej do klece více úkrytů a míst na spaní a nějakou užší trubku kam se vejde jen ta menší.
  21.6.2014 23:11Alessa
  Macicek: oni se nesežerou, mláďe je pro ně jako dítě, pofackují, ale vážně neublíží. nejdřív se má seznamovat buď v přepravce nebo na neutrálním místě, klec musí být nová pro obě strany, takže jak už bylo psáno, umýt, přestavět, u nás to zabralo s přidáním starších samic bez problémů a to se původně porvaly do krve, pže Remi šla obhlídnout jejich klec. Všechny jsem vrzla do malé činčily na 3dny a pak zpět do umyté přestavěné velké
  - - - - -
  Osky: noviny dávám běžně do domečku, ale musí se to často měnit, podestýlka pro alergiky nej asan, cena vyssi nez u pazderi, ale staci ho mene a dyl vydrzi nesmrdet, me teda u samce v kleci staci uplne dat karton na to hobliny a ani po tydnu nesmrdi:)

  Anette to je supr:) kokosove vlakno se casto prodava lisovane, cili musis namocit a pak ususit, zbytecne moc prace! a prasne, mela jsem ho pro zelvicky, to je fajn, pze sem potrebovala udrzovat vlhkost, dej jim do pelechu noviny nebo spesl vatovou bavlnu, ale ta je zbytecna, u nas kapesnik papirovy a letak z alberta udela nejvetsi radost, pripadne drevita slama je taky supr
  21.6.2014 23:14Vrabček
  Evka: A proč by Ti měly skákat z postele? To máte tak nízkou postel? Mně neseskočí z gauče ani větší potkan, natož miminka :-) Jinak já mám jednoho potkánka ze zverimexu, druhého jsem si dnes přivezla z ChS a rozdíl markantní. Ze zverimexu byla vyplašená, utíkala před rukou, z ChS očividně klidnější (nevystresovaná), cesta domů ok, nechala se vyndat a šušlat kdykoliv. Držím palce s chytáním ;-)
  21.6.2014 23:46Efča
  Vrabček - u nás šmejdí a skáčou běžně,ale ne na velké vzdálenosti - takže z gauče dolů (není to vysoko) si buď skočí nebo slezou (mají tam opřenou větev-zítra vyfotím), ze stolu kde mám klece si mohou slézt po původním drátěném dně klece nebo seskočit po špalku. Mohou si slákat z křesla na stůl a opačně.často skáčou i ze stolku přímo (také není vysoký). Pokud si to odhadují sami a v klidu (nikdo je nevyleká) nic se jim nestane.
  Je to jejich přirozené chování a určitě Ti jednou skočí nebo slezou.
  - - - - -
  ....už to mám

  https://picasaweb.google.com/112174361492083022970/PTakChodimeDomu
  - - - - -
  Nemáte náhodou někdo už porovnané ceny i s poštovným u konopného pazdeří?
  22.6.2014 08:30Osky
  jaky mu mam dat čaj proti nachlazení asi je nachlezej kdyz je na papiře nepčiká a když chodí po onopném pasteří tak pčika
  - - - - -
  Udelal jsem mu čaj z mámty namočil mu piškoty zatim je žere
  - - - - -
  z máty
  22.6.2014 09:11smailing
  Ahojky, potrebovala bych poradit.muzu pouzit jako podestylku pro potkana asan cat?znamami rikala,ze po znecisteni obsahuje gel,,kterym se muze otravit?je to pravda?
  22.6.2014 10:16Alessa
  Osky,jmenuje se to čaj na chřipku,nachlazení,he to směs bylin.Mě se můžou uzrat.po máte,medunce čerstvé,ale mam mátu citrónovou:-) zkus ho nechat na novinách a pokud pcikat nebude vadí mo asi pazderi tak kup asan:-) a Popremyslej o té kleci
  - - - - -
  Vrabcek nevím no,moje Rem vyleze bez problémů na dvoumetrovou skříň,skáče víc jak metr..a mimibo na posteli vydrželo poprvr 5min a teď je během vteřiny dole,mam 37cm nad zemí.ze stolu se veselé spustila po kabelu..mě Teda rozhodne na miste nevydrží
  - - - - -
  Osky čaj dej do napáječky a oslad medem,piškot je hrozně sladký a nezdravy
  - - - - -
  Smailing:
  http://www.asan.cz/test/cs/odpovedi-na-dotazy.php#o5 vzhledem k tomu,že ho doporučuji do fretcich zachudku,asi neškodí,ale pokud to.má nějaký zápach,možná by se to plošné krysatkum nelíbilo,doporučuji možná spíše koupit beaphar prášek,dávala jsem ho na podestylku a supr,myskam nevadil,ale on nesmrdí ani ten asan pět.nejlepší je silika podestýlka ale dráha jak...
  22.6.2014 10:33barca5656
  Smailing : asan pet je parfémovana podestylka a doopravdy moc nevoni, jednou jsem ji omylem koupila a byla to hruza :D kdezto asan pet je bez zapachu a vydrzi doopravdy hodne dlouho
  22.6.2014 12:54L.ANDROMEDA
  Efča- no tak to je úplně o něčem jiném. Já bych měla platit za odstranění a kastraci 2.500 Kč. A je to inhalační narkoza.Takže ta dražší.Včera jsem koukala na netu a píchanou nedoporučujou dlouho se probouzejí až 10h. Tak fakt nevím
  - - - - -
  Efča- když si vemu, že té starší budu nejspíš dávat pryč nádorek taky tak tam nechám 4.500
  22.6.2014 13:24Efča
  L.ANDROMERDA- no ta narkoza je jediná nevýhoda našeho veta, používá injekční.Naštěstí ji umí dobře dávkovat,jen jednou musel maličko připíchnout Viktorku která se neustále vrtěla a ne a ne usnout.Pravda, když pícháme narkozu cca v 16-17h nejdříve se mi potkánek začal probouzet okolo 22 h.Do půlnoci to bývá ještě v normě.Rozhodně nejpozději ráno už by měl být potkánek schopen se napít a najíst.Většinou k nim pak v noci vstávám každé dvě hodiny abych se ujistila zda už sem mohou alespoň napít. Jako první pooperační jídlo dávám něco "lízacího" - jogurt, smetánek ap.

  Až na jeden případ,kdy Vendulka měla veliký nádor v děloze a došlo se na to až začala krvácet, což už je vážný stav, vždy bylo vš OK. Ono i u té Vendulky,operaci a narkozu přečkala na svůj stav relativně dobře i když jí ten nádor bral i s dělohou. Ale vzhledem k tomu, že byla oslabená závažností nemoci, probudila se mi až druhý den dopoledne.No tak z toho jsem byla na prášky,pravda...

  Ona každá narkoza je riziko, inhalační je snad šetrnější,ale také není bez rizika. Nikdy nevíme jak zvířátko nebo i člověk může reagovat.No já osobně nemám ráda pohled na potkanku vláčící se s boulí jak tenisákem a navíc když je jinak čiperná. Takže většinou volím operaci s tím rizikem, že pokud by náhodou nepřežila, ušetří si trápení s vláčením nádoru. Ovšem v naší cenové relaci je to rozhodování samozřejmě jednodušší.Jedině se zkus poptat po okolí zda někdo zkušený nedělá levněji. Nebo se zkus domluvit s veterinářkou na splátky.Ovšem 4 500 je sakra hodně...
  22.6.2014 13:58L.ANDROMEDA
  Efča- zítra jdu na válečnou poradu na veterinu, zkusím to nějak dojednat a dám Vám vědět jak jsem dopadla.Děkuji za písnutí.
  22.6.2014 14:48Efča
  L.ANDROMEDA - jo jo to jsem sama zvědavá.Tak ať se dobře domluvíte :-)
  22.6.2014 16:41Alessa
  andromedo, ja mela taky inhalacni, pani dr je hned vzala na sal a za hodku a pul volala at si pro mysky prijdu a uz se e me batolily:) a cena jak rikam takhle priserna nebyla rozhodne, no samozrejme je lepsi dat vic, nez usetrit litr a o mysku prijit, dory veterinar na potkany se hleda tezko. drzime palce, at je myskam brzo dobre
  - - - - -
  efčo ja beru pazderi tady na kralici,cz, vyplati se mi to i s postvnm, beru velky pytel a zradlo, vetsinou jsem v tom za litr 1x za 2mes, kdyz bych to kupovala tady ve zveraci tak preplatm mnohem vic neb, kdybych si to jezdila vyzvedavat autem, tak to aŤ mi t radši někdo vyhodí řed barákem, ušetřím čas, benzín, takže je to nastejno
  22.6.2014 19:07Osky
  Alessa muj potkan pčiká takto pf fp fp ale když spí nebo žere nepčiká vubec.
  Ale kdyby mu neco bylo tak je v koutě a vubec nežere ale on furt lozí všude a šmejdí a chce se mazlit takže mu asi nic není
  - - - - -
  jo a žere taky
  - - - - -
  A prosím vas muj potkan má trochu zježenou srst
  22.6.2014 20:34Teri18
  Ahojte. Mám takový dotaz. Mám doma tři potkánky,kluky. Dvěma je asi tři čtvrtě roku aj jednomu je 2,5 roku. No a i když ti mladí to nedělají pořád,tak občas toho staršího obtěžují. Je lepší dát toho nejstaršího an samotku,ať má klid nebo je nechat radši pohromadě?
  22.6.2014 20:35Efča
  Teri18 - nech je tak je to jejich přirozené chování.Navíc když je na pár dní rozdělíš, mohou pak opětovně bojovat o hierarchii ve skupině.
  22.6.2014 20:37Teri18
  Efča-no jo,když já mám o toho nejstaršího strach, bo už má slabé nožky a zhubl (žere normálně+mu dávám ještě calopet),tak je mi ho vždycky líto a nechci aby mu ublížili.
  22.6.2014 20:39Efča
  Alessa - děkuju. Já zkoušela hledat velké balení 220l,ale někdy to poštovné...¨většinou mají jen 10l a jedině snad ti králíci mají aspoň 40l.
  - - - - -
  Teri18-u starších samečků je běžné,že už mívají potíže se zadníma nožičkama a že hubnou.Samotou by strádal mnohem více než občasným obtěžováním,oni si takto i dávají najevo dominanci.
  22.6.2014 20:40Teri18
  Efča-dobře, díky za radu. :)
  22.6.2014 20:43Efča
  Osky - jak ho máš dlouho a je sám?Je klasický hladkosrstý,nemáš rexe?
  Může být nastydlý,zkus Echinaceový sirup s medem nebo C vitamínem.Seženeš v lékárně.A zkontroluj zda klec není na průvanu.
  23.6.2014 10:22Alessa
  Osky to nemusí být pravda,moje samička Nela těžký zánět močových cest a kdyby necurala krev,tak bych nic nepoznala.potkani dobrr snáší bolest a nemoci,když už nezerou a lezu je to hodně hodně zle.proste mu dávej vitamíny a čaj a kdyby začal vrkat jeďte na veterinu
  No 220l to už je pěkně nadměrný a těžký balík,to je pak to poštovné jasně,leda třeba oslovit prodejce,který ho prodává a má možnost osobního vyzvednutí na krámě zda by ti ho objednal
  - - - - -
  http://m.konopna-podestylka.cz/products/baleni-10kg/ co třeba heureka point vyzvednuti za 33?
  - - - - -
  Teri já mám taky starou samičku,má špatný nožky a he obézní,tak už obývá jen dno klece,občas pisti,jak ji holky povali,ale to je normální dominance,na druhou stranu,velmi často ji některá dělá společnost a pečuje ji o srst,jen je nech společně,potkani se o své seniory moc hezky staraji
  23.6.2014 14:58L.ANDROMEDA
  Efča- tak jsem tu, ubrečená . Lusinku budeme operovat 9.7 odstranění a kastrace cena zůstává, nebude používat jinou než inhalační narkozu.Nehodlá mít další umrtí. Lusinka byla nemocná a zůstalo jí chronické vrkání a kýchání tak se bojí i toho. A Barunku operovat nebudem , nechám ji na Galastopu a musí dožít. Je trochu obézní a není nejmladší. A bez kastrace by jí stejně neoperovali. 3.10 jí budou dva roky.Paní doktorka mi řekla, jestly chci jinam jen na injekční narkozu, že mi přeje jen štěstí, ale že by ona do toho nešla.Má taky potkany.Ach jo, je to těžký.
  23.6.2014 15:21Alessa
  No, tu kastraci musíš zvážit sama, ale nikde není záruka, že něco řeší..možná spíš naopak..na to najdeš spoustu názorů. nám fenka přišla o dělohu kvůli zánětu a vůbec jí to nevadí.
  A nesmutni, někdy je lepší myšku nechat ž dožít, operace není vždycky ideální řešení, moje Bešbetka je v pohodě, nádorek jí nevadí a 27měs.je pěkný věk a nevypadá, že by to hodlala jentak zabalit a ani druhé myšce se nezvětšuje a kdybys koukla na forum potkani tak Chester měla myšku s obřím nádorem 2,5roku a byla úžasná až do konce, statečná, s chutí do života i k jídlu. Oeprace je zátěž a někdy proti převáží nad těma pro.
  23.6.2014 15:54Ošla
  L.ANDROMEDA: A co zkusit jinou veterinu? Vím, že už to tu někdo z Jablonce řešil.
  23.6.2014 18:40Kometa
  Ošla: Řešila jsem to já, nakonec nevyřešila. Hádám, že Andromeda chodí na stejnou veterinu jako já - a ano, ceny tam jsou dost vysoké, ale pravda taky je, že je to kvalitní veterina a bohužel jinde v Jablonci nebo okolí, Liberci atp., nevím o jiné veterině, kde bych nechala potkana operovat. Taktéž mi řekli, že pokud chci operovat nádor mléčné žlázy, je nutné k tomu potkana kastrovat. Pravda je, že když jsem nechala jednu potkanku operovat bez kastrace, brzy se jí objevil nádor nový, což ostatně potvrzují z vlastní zkušenosti i jiní potkanáři. Na druhou stranu mi zase kdosi tvrdil, že kastrace v dospělosti už nemá smysl, že je nutné kastrovat ještě mladé zvíře... Takže nevím. Do injekční narkózy bych taky nešla, je to risk. Já se tenkrát rozhodovala řešit to operací v Praze na nějaké dobré klinice, která bude levnější o tolik, aby se mi vyplatilo dát cca 300kč za cestu tam a zpátky a ještě bych ušetřila... Nakonec jsem se rozhodla neoperovat vůbec. Bohužel, ceny té naší veteriny jsou opravdu dost vysoké, což je asi dáno tím, že tu nemají konkurenci, v Jbc jsou další dva veterináři, přičemž jedna klinika je na tom cenově stejně a ještě k tomu nemá nic moc reference, druhý veterinář je sice levný, ale dělá spíš větší zvířata, s drobnými savci a exoty neumí... Za běžnou operaci nádoru platím cca 1500kč, za kastraci mi chtěli účtovat asi 3000kč... I jen prohlídka před výstavou mě vyjde na 120kč... Hold maloměsto bez konkurence no :)))
  23.6.2014 19:54Efča
  L.ANDROMEDA - já vím, moc těžké rozhodnutí ...určitě rozhodneš správně :-)

  Alessa -měl by mít ten balík 14kg.Spokojený pes má i na velký koňský balík hoblin jen 69,-Kč poštovného.Tedy teď jsem tam dlouho nic nebrala, vloni naposledy,ale změna by nebyla veliká.Bohužel to pazdeří nemají v nabídce.
  - - - - -
  Teri - není za co.
  23.6.2014 20:20Osky
  Efca mám dům o potkana dávám mu vytamin C a matovi čaj s medem:-) :-) :-)
  23.6.2014 20:52Ošla
  Kometa: Já jsem si říkala, že jsi to byla určitě ty :-) A právě jsem přemýšlela, jestli by třeba nevyšla levněji ta Praha i s cestou. Nebo prostě nějaká jiná fakt dobrá veterina. K někomu, kdo není vyhlášený a operuje v injekční narkóze, bych určitě nešla:-)
  Jinak k té kastraci - odborníci tvrí, že smysl to má jen do půl roku věku. Ale vím o několika lidech, kteří nechávali kastrovat později (až s objevením prvního nádoru) a další nádor už pak nevyrostl.
  23.6.2014 22:48Alessa
  Oslo,v Praze si nepomužes,tam jsou taky příšerný pálky,máma se.ptala na.kastraci.králíka a šílený,spočítali jsme si,že i s cestou by Plzeň vyšla levněji..
  24.6.2014 08:46Kometa
  Alessa: to asi záleží, jak kde... v Praze je přece jen poněkud více veterin a můžeš si vybrat... holky mi tu radily nějaké vyhlášené potkaní veteriny, které by mě přišly podstatně levněji. Už si nepamatuju cenu přesně, ale tuším, že se odstranění nádoru + kastrace pohybovaly kolem 1500kč, na rozdíl od té mojí, kde to bylo 3000kč... Pokud si připočtu cestu, tak bych pořád tisícovku ušetřila...
  24.6.2014 15:47L.ANDROMEDA
  Olša- určitě chodíme do stejné kliniky k Bedrníkovi, servis super, přístup užasnej a paní doktorka Lea Pletichová je chovatelka potkanů tak ví co snima.Pan doktor Baudyš, tak tam s potkanem určitě néééé, byla jsem tam tenkrát jednou a pak s fretkou a nikdy více.Jo přes psy je asi dobrej i ceny , ale co je malé jedině Bedrník.Jsem rozená Liberečanda a s potkánkama jsem chodila k letišti na veterinu.Byl tam jeden doktor a ten zas miloval králíčky ,tak jsem z něj cítila , že mu ten potkánek není jedno.Svého mazlíka svěřím jen simpatickým lidem.
  - - - - -
  Ošla-Já jdu s myšulkou na kastraci s nádorkem 9.7. Byl jí rok 6.5. tak pak můžu časem napsat, zda to má smysl i dýl kastrovat nebo ne.
  24.6.2014 20:53Verajs
  Mohou potkanci prirodne susene seno ze zahrady ?
  24.6.2014 21:04Efča
  Verajs -mohou ,ale za určitých podmínek.Jen jako doplněk stravy, ne hlavní jídlo.A mělo by být minimálně půl roku odstáté mimo dosah myšek ap. zvířátek.To kvůli případným parazitům.S čerstvým senem si můžeš donést domů např. všenky nebo blechy
  24.6.2014 22:20Alessa
  Ale docela pochybuji,že.to budou jist,mě ji jen sušenou mátu a medunku,seno je maximálně dobrý matros na spani ani koupené sušené bylinky ve zveraci nechteli
  24.6.2014 23:02Efča
  Alessa - já jim dávám jen občas, při čištění klecí, tak hrstku spíš pro zábavu. Něco zbaští a něco si nanosí do budky.Pytel domácího mám tak na dva roky ne li víc.
  25.6.2014 08:16Sankari
  Taky mi seno žerou, když ho dostanou. Naopak moc voňavým bylinkám se spíš vyhýbají a vybírájí si nejvíc obyčejný jetel nebo pampelišku.
  25.6.2014 15:27Alessa
  Efčo-2roky?! to bych se už bál,že bude zlé...to je jako s bylinkama, četla jsem článek, proč u koření dodržovat d.spotřeby..plísně a tak.samozřejmě ne nutně
  25.6.2014 19:58Fancy
  Ahoj, dneska když jsem krmila, všimla jsem si, že má moje potkanka abces, byl na něm stroupek, tak jsem ho opatrně strhla a abces vymačkala. Potkanka už je starší, má i nakloněnou hlavu k jedné straně. Nechci ji zbytečně stresovat a tak se ptám je nutné ji brát k veterináři? Mám z potkany zkušenost, takže myslím, že se o ni postarat zvládnu, jde mi spíš o to, zda jsou nutná antibiotika? Potkanka žere a pije normálně. Rozhodně mi nejde o to abych na potkance ušetřila, ale přijde mi zbytečné ji stresovat když vypadá jinak vpořádku. Díky za názory
  25.6.2014 20:03Alessa
  Absces by se nel propichnout ideálně jehlou,po vymackani výplach peroxidem a případně.můžeš dat černou mast na vytažení hnisu,někdy je potřeba Absces propichnout a vymackat znova,jehlu minim sterilni
  25.6.2014 20:22Kometa
  Fancy: pokud abces není na hlavě a šel v pohodě vymačkat a vyčistit, neměla by být ATB potřeba. Snaž se udržet díru otevřenou a znovu to vyplachovat a čistit. Pokud se to bude dobře hojit, není návštěva veterináře nutná... pokud by se to nechtělo lepšit, bylo by naopak lepší na veterinu zajít.
  25.6.2014 22:06Míšak
  Mohou potkanci ananas ?
  25.6.2014 22:39Sankari
  Fancy: Dokud se bude tvořit hnis, snaž se otvor udržovat otevřený, aby se nezatáhl dřív, než bude vše venku. Čistit je třeba pořád dokola, dokud není rána bez hnisu. Vyplachovat můžeš i betadinou. Atb většinou třeba nejsou. Hodně záleží na umístění abscesu. Jak psala Kometa, nejhorší je na hlavě, ale i tam záleží kde přesně.
  25.6.2014 22:44Efča
  Míšák - mohou ale v rozumném množství
  25.6.2014 23:19Alessa
  nevím teda, jak udržujete ránu otevřenou, přes den jsem jí vyplachla 2x, ale rano byla už uzavřená..:/
  26.6.2014 07:09Fancy
  Děkuji všem. Alessa: proč bych do ní měla píchat když tam byl stroupek? :) čistila jsem něčím podobným betadynu, jen přímo od veterináře (alfadin) a zatím to vypadá ok. Teď ráno jsem to znovu čistila a je fakt, že to bylo trošku zatažené, tak jsem do toho musela malinko dloubnout. Čistila jsem stříkačkou bez jehly, tak, že jsem její "špičku" strčila přímo do otvoru, kde jsem strhla ten stroupek a vypustila jsem ten naředěný alfadin...
  - - - - -
  Jinak abces byl právě na hlavě, právě na té straně co přepadává. Tak si myslím, že si to takto asi rozedřela a potom se ji tam utvořil ten hnis. Je v kleci sama (na doporučení veta), protože ji ostatní potkanky nepoštěli k žrádlu a vážně hodně pohubla. Ale normálně každý den je pouštím spolu proběhnout. :)
  26.6.2014 10:31františek
  kometa-tak to je síla ty ceny u vás. Já se ptala na kastraci a ta by mě stála 500,- jinak předveterinární vyšetření na výstavu 30,- a je to doktorka specializující se na drobná zvířata,ale operuje normálně i psy. Chodí k ní hodně lidí. Jsem z Havířova,takže veterin je tu dost. Ale ona je na hlodavce nejlepší a ještě k tomu má super ceny.
  26.6.2014 10:38Katinec
  Fancy - No pokud se rána zatáhne a nejde třeba rozmočit, tak je potřeba do ní píchnout, nejlépe sterilní jehlou. I když jestli to má na hlavě, tak tam už bych se trošku bála, aby sebou potkan třeba necukl a nevypíchlo se mu oko, nebo se jinak neporanil. Abscesy na hlavě bývají potvory.
  26.6.2014 11:19Alessa
  Fancy, tak hlavne, ze je v poradku, to je mi jií lito, ze jsopu na ni holcicky osklive..u nas holky byly na mysky hodne, az jak mela mrtvicku (nemela ji tvoje taky?), tak sem ji dala na marodku spolecne s linou Betkou, takze si delaly spolecnost, potkani vetsinou jsou docela dobri v peci o stare a nemocne ve smecce. samozrejme jsem davala protekcni dobrotky:D
  26.6.2014 13:58františek
  http://www.youtube.com/watch?v=enzP6MbvaJ0

  dost dobrý :-D
  26.6.2014 16:54Katka 91
  Dobrý den, byl by tu někdo, kdo by se ujal 3 měsíčního potkánka? Samozřejmě ne na krmení, ani ne nikomu, komu, když se nebude hodit, tak ho pustí. Nebudu si vymýšlet, koupila jsem si ho s tím, že mu pořídím kamaráda, ale zjistila jsem, že mám na něj alergii. Takže ani kamarád se nekoná. Nebude u mě mít plnohodnotný život. Jsem z Pardubicka, za každou odezvu děkuji.
  26.6.2014 19:06Petr
  františek http://www.youtube.com/watch?v=BntGauWdOFw
  26.6.2014 19:49Efča
  Fancy -pokud přepadává, může mít zánět středního ucha nebo poškozený bubínek
  27.6.2014 11:15františek
  Petr- jo to znám,taky dost hustý :-D z mojich potkanů by se to asi nejlépe naučil Patrik,bo ten musí být u všeho co se kde šustne. Já nemůžu v klidu ani přivázat Hamáček,aby nevyskočil na klec a následně mě na ruce. Fakt se to dobře přivazuje se 40 dekama hýbající se otravné chlupaté koule. Takže ho dám bokem a za pár sekund ho mám na ruce zase. Tak ho odnesu na druhý konec obýváku,do dvaceti sekund ho mám na rukou zase. Je strašně moc zvědavý a hravý. Jinak je to strašně moc velký mazel. Vím,že je to tím,že je teď v pubertě,ale tajně doufám,že ho to nepřejde,že mu to zůstane. Jeho brácha je ze stejného vrhu (Rendy) ale není takový,on je spíše takový plašší.
  27.6.2014 19:13Petr
  františek-Vašina byla naprosto to samý,co Tvůj Patrik.
  27.6.2014 20:22Lůca
  Ahoj.. :)
  chci si pořídit potkánka.. všude na internetu jsem se dočetla, že by měli být potkánci minimálně dva, ale to je u mě trochu větší problém, mamka mi dva nedovolí, už jeden je na ní až až, nemá ráda myši.. :D
  Chci se tedy zeptat, může být potkánek i sám? děkuji :)
  27.6.2014 21:30Marcie
  Lůca: Ne, nesmí. Dochází totiž k psychickému týrání. Z frustrace ze samoty tě může začít kousat, nebo může ubližovat sám sobě- ohlodávat si prstíky, ocas apod. takže, ne, netrap potkana samotou. Pořiď si raději křečka nebo myšího samečka. Ti mají rádi samotu.
  - - - - -
  Lůca: Přečti si tohle:
  http://www.utahraptor.cz/news/jednoho-nebo-dva-/
  27.6.2014 21:34Vrabček
  tak sleduji u té mé malé nové holčičky chování, které mě trochu znepokojuje. Oproti té starší běhá zadníma vždy jen spolu (i když jde pomalu), takže vypadá jak klokánek, a při čistění zadní nožičkou se většinou skulí na bok nebo na záda. Jinak u ní žádné jiné potíže nepozoruji. Pije, jí, jak má, šplhá po kleci naprosto bez problémů, tu starší pořád zlobí. Malé ještě nejsou 2 měsíce...
  27.6.2014 22:07Efča
  Lůca - pokud se nepodaří maminku přesvědčit aby povolila minimálně dva potkánky,tak si pořiď nějaké zvířátko co je samotářské.např. křečka.Z vlastní zkušenosti mohu říci, že i ti dva jsou málo.
  28.6.2014 09:13Fancy
  Alessa: Já jí právě nejprv měla s druhou samičkou co byla starší a užbse moc nehýbala, ale ta pak zemřela, tak jsem to vyřešila takhle... Jinak na vet jsem nakonec jela, veterinář jí to v inhalační narkoze rozřízl a vyčistil a na doma máme atb. Samičce jsou dva roky a čtyři měsíce.
  - - - - -
  Efča: nene, ona má nějaký syndrom, nevím jak se teď jmenuje, ale vet mi říkal, že je to u potkanů celkem bězné.
  - - - - -
  Dával jí na to kortykoidy (nevím jestli to mám dobře napsané) a vždy se to po nich na chvilku zlepšilo.
  - - - - -
  Jinak mě to stálo 520kč, že jsem viděla, že tu řešíte ty ceny. :) a omlouvám se, že to takhle postupně dopisuji.
  28.6.2014 14:05Petr
  Dneska odešla Šany.V srpnu by u nás byla 2 roky,ale přišla k nám už jako velká.
  28.6.2014 18:05johanka
  Petr: to me mrzi:(( taky mi v tydnu jedna holcicka umrela a druhou jsem nechala odejit s ni :(
  vzdycky je to tak tezky!! :´((
  28.6.2014 20:09Petr
  johanka-dík.Minulý týden dcera přivezla malou Šígou.
  28.6.2014 20:10kikoli
  Ahoj,moc srm neprispivam ale chci se zeptat,nevíte o chs,která by plánovala miminka ( nějaká blondata,modrá,popř.burmes nebo siam) na konec srpna.před dvěma týdny nám umřela jedna holčička-teprve roční a všem nám chybí..koukala sem po netu,ale nic moc sem nesehnala....díky za pomoc :-)
  28.6.2014 21:19Efča
  Fancy - běžné? No ale normální asi ne.
  28.6.2014 22:45Gira
  Petr : To je mi moc líto. A k tomu videu - nejlepší na tom je že něco z toho ani psa nenaučíš :-)
  29.6.2014 20:19Ciruki
  kikoli - já budu mít v srpnu vrh siamáčků a burmáků, ale k odběru budou až v září, mrkni sem: http://sincera.psici.cz, odběr bude možný i v Brně - jinak to chce spíše počkat až budou miminka k odběru, protože spousta stanic nezveřejňuje plánované vrhy, ale až narozená miminka.
  29.6.2014 22:53Percy
  chs bruno bude mit burmesacky
  29.6.2014 22:55Efča
  ...ne ne ne ..neprovokujte!!! Já chci taky burmesáčka (a topázka nebo fawníka) ,ale teď néééééééééé,až tak za rok....
  29.6.2014 23:00Alessa
  Fancyto mi Teda připadá ta narkoza už dost radikální,u nás se to zvládlo bez narkózy..no taky záleží kde na hlavě to bylo..
  30.6.2014 00:06Vrabček
  mohl by, prosím, někdo reagovat na můj příspěvek? Vím, že jsem se na nic neptala, ale ráda bych slyšela od zkušených chovatelů názor, zda je to normální.... :-/
  30.6.2014 11:21Denny
  Ahoj. Mám 9 mesicniho potkana samce a chtela bych mu poridit kamarada,zajimalo by me jestli by se snesl s malym mimcem a nebo i s trteba uz 5 mesicnim,nebo zda budou bitky..diky
  30.6.2014 13:29Alessa
  Denemy: k samci neber staršího samce! Jen mimino a vem 2 mimča. Ke staršímu s ebude chovat teritorialne, mlade bude brat jako dite, ale vzhledem k veku, by ho prcek moc otravoval, kdyz vezmes 2, budou blbnout spolu a stary bude mit klidek, nez se uklidni:) Taky musis mit klec navic, seznameni by melo probehnout venku a pak v kleci, ktera je neznama pro obe strany, klidne muze byt mensi, druhou klec pak umyj a prestavej a za 2-3dny je do ni vrat.

  Vrabček: moje Remi byla taky hopsálek, hrozně vtipná a žádná jiná to nedělala, pokud se nepřevažuje i při jiných činnostech tak je to ok, pokud by třeba měla celkově hlavičku na stranu pak to může být porucha, zánět ve vn.uchu
  30.6.2014 16:16SiKe
  Prosím o radu: před pár dny jsem si domů donesla 2samičky potkánků...Nejsou přímo z chs, ale jsou od paní, která se dle mého moc o ně nestarala-tedy asi ne tak jak třeba mnozí tady z vas...cetla jsem, že by se měli potkánci ošetřovat proti vnějším parazitům-čím nejlepe ošetřit a můžu už mládata? Od kolika asi týdnů...no já ani nevím kdy se ty moje "myšky"narodily, ale jsou to mimča, tak nechci nic zanedbat. A pak ještě mám je asi 14dní a pořád jsou nedůvěřivé...sice proti prvním dnům už trošku vítězí u nich zvědavost nad bázlivostí, ale i tak to pořád není ono...za jak dlouho může trvat než si holky zvyknou na hlazení a braní do rukou? Děkuju za rady
  - - - - -
  A ještě mám otázku: jak často nebo jak dlouho spí malá potkánčata? Moje holky se nají, chvilku poskáčou-je fakt že hodně poběhají, ale pak jdou zase spát-docela často za den....
  30.6.2014 16:48Alessa
  Ahoj, vetsina chovatelu, nez je poslou do novšeho domova osetruje potkanky strongholdem pro koťata. Je to lepší, když je přidáváš do smečky, jestli máš jen tyhle 2 tak bych to řešila až pokud by se vyskytl parazit, je to na tobě, strongold neni levny..ja mam spray kterym sem osetrila samicku ze zverace, ale ten je treba proti svrabu bezcenny:/
  Vis, ono zalezi jak jsou holky stare, ale je to male zviratko, spi docela dost, moje holky skacou rano, kdyz vstavam a pak cele dopoledne nekdy az do pozdniho odpoledne vicemene spi a pak je zas eldorado. jsou tak navykle, protoze rano krmim a z prace chodim vecer, takze pak smejdi v noci:D kdyz jsem doma, tak odpoledne behaji po byte a hezky sporadane jsou semnou spat:) mimino, co jsem si dovezla vicemene dodrzuje rezim dospelych holek, jen kdyz je vzhuru vyviji mnohem vic aktivity, takova mala raketka
  30.6.2014 20:14Efča
  Denny - jedině malá odstávčátka, starší samečky by mohl již považovat za konkurenci.Jinak souhlas s Alessou.

  SIKe - na ošetření proti případným parazitům je nejlepší Stronghold,jak uvádí Alessa.Je účinný a snadno se aplikuje- nemusíš celé zvířítko stříkat spreyem, staší kapička za krček.Ale je z těch dražších -cca 300,-Kč za miniampulku. Jinak potkánci jsou nejaktivnější brzy ráno a navečer.
  30.6.2014 20:42Vrabček
  Alessa: Děkuji za odpověď :-)
  30.6.2014 20:47SiKe
  Děkuju za odpovědi.Takže myslíte, že mám koupit ten Stronghold? Mám jen 2potkánky-takže každé mám kápnout jen kapinku? A trošku do klece?
  30.6.2014 21:04Efča
  Sike- na klec a její vybavení stačí něco levnějšího, např.Arpalit.Stronghold je určený přímo na zvířátko a je to navíc malá ampulka
  30.6.2014 21:06SiKe
  Efča-aha děkuju.
  30.6.2014 21:09Efča
  No levnější je ještě Frontline,ale teď nevím zda se také kape nebo se musí potkánek postříkat.Také bude zřejmě méně účinný,snad ještě poradí někdo zkušenější.
  - - - - -
  SIKe - neděkuj pořád nebo z toho bude za chvíli koktat :-) :-)
  Není za co.
  - - - - -
  Dobrou jdu do hajan :-)
  30.6.2014 21:27Alessa
  no ten sronghold se ti neztrati, zajdi na veterinu a oni i reknou i davkovani..ja mela nedavno parazity a to mam holky v cistem prostredi, stat se muze vzdy, ale zas bych to tak nehrotila, ja nikdy nemela zadne zviratko nakazene az do nedavna a vetsina byla zverimexova..kontroluj jim vzdy kdyz je mas v ruce kozisek, vetsina parazitu je videt a ty co ne, zas zanechavaji stroupky a zviratko se nadmerne drbe
  Vrabček, jesště mě napadlo, že nejvíc pošahaně hopkala, když byla nadrbkaná
  - - - - -
  Frontline se taky kape za krk, meli jsme ho na psa proti klistatum