od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Listopad v roce 2015
 • Zobrazuji 198 zaznamu.
 • 1.11.2015 15:03Ciruki
  Chluga - dlouhosrstí potkani jsou dost vzácní a je o ně velký zájem, takže se shánějí špatně :/ chová je chs Happyrats, chs Od Pekelného Strážce, teď má vrh i chs Lavan.. doporučuju chovatelkám napsat a zamluvit si mimčo dopředu, jinak není skoro šance se k nim dostat :-(
  1.11.2015 23:21Marek s
  Ahojte, mam otazocku, jeden z mojich potkanikov ma take maksie bobky, co s tym ? Vsade sa to lepi atd. Davam mu nieco, co mu nerobi dobre ? Maju zmes pre hlodavce, zeleninu, ovocie po menej a obcas psie granule, syr, sunka...
  2.11.2015 01:07Luigi
  Ahoj,ráda bych opět začala s potkanama jako s domácíma mazlíkama. Bohužel se marně snažím sehnat,kde v ČR by se věnovali chovu ne laboratorních,ale klasických,velkých potkanů. Neporadil by někdo,kde sehnat mláďata?Případně nějaké kontakty přímo na chovatele?

  Díky za všechny rady
  2.11.2015 09:42Efča
  Luigi - tak to hledáš marně poněvadž jakýkoliv nabízený potkánek je laboratorní. I ti co jsou z chovných stanic- není to sice albím z labotaroře,ale stále i přesto, že jsou tam jiné barvy a variety, je to potkan laboratorní.
  Marek s - co znamená maksie boky,nevím co si pod tím mám představit..
  2.11.2015 09:54Kitty
  Luigi - ve velikosti divočáků a laboráků není rozdíl, pokud se nebavíme o dwarf varietě.. Chov divočáků je vhodný spíše ala ZOO, bezkontaktní, ve velkých ubikacích napodobujících přirozené prostředí, takováto zvířata se sehnat dají
  2.11.2015 11:36Sankari
  Luigi: Tvoje požadavky si odporují. Pokud chceš divočáka, nebudeš mít domácího mazlíka. Divočák je pro zkušeného chovatele a je to zvířátko na pozorování, ne mazlení.
  Pokud se ti líbí divoké zbarvení, hledej v chovkách aguti se standardní srstí a standardními oušky.
  - - - - -
  Marek s: Měkčí bobečky mohou být ze stravy, ale také ze stresu. Šunka či jakákoli uzenina vhodná není, lepší je čisté maso. Měkké vodnaté ovoce může způsobit průjem, ale ten by měl vždy brzy zmizet. Zkus dát zelené co najdeš venku (pampelišku, vojtěšku, jetel, sedmikrásky), mrkev, uvařenou rýži a uvidíš, jestli se bobečky upraví.
  2.11.2015 12:31Haňa
  Marek s: šunka vhodná není, to už spíš nějaké hodně kvalitní kočičí kapsičky a nebo čisté maso. Sýr netavený a obecně bílkoviny 2-3 krát týdně kousek. Lepší než psí granule jsou kočičí, není v nich tolik sajrajtu...... Taky asi záleží na tom, jakou máš směs pro hlodavce, některé jsou dost mizerné....( byznys je byznys.....) . Vynikající jsou směsi z rodentie http://www.rodentia.cz/, jsou vyvážené.
  2.11.2015 12:37Luigi
  Děkuji všem za zpětnou vazbu. Možná že jsem položila svůj dotaz hodně nesprávně. Já jsem se ptala hlavně proto,že bych byla ráda, kdyby mi potkánci vydrželi co nejdéle bez rakovin (z předchozích mi nejdéle vydržela potkanka,která byla zakoupena v cizině,byla "papírová" a původní majitelku prostě po 4 týdnech přestala bavit - ta žila skoro 2,5 roku a evidentně zemřela stářím,rakovinu nikdy neměla). Domnívala jsem se, že jsou nějaké chovné stanice, které se věnují odchovu "čistých" potkanů a proto jsem si myslela,že jsou ti potkani pak i větší. Ještě jednou děkuji všem za informace.
  2.11.2015 14:08Marcie
  Luigi: Co se týče nádorů mléčné žlázy, tak to ti nikdo nezaručí, že zvířátko (obzvláště samičky) tím nikdy trpět nebude. Záleží jak na krevní linii (v některých liniích jsou nádory mléčky častější, v jiných méně časté), dále také na krmení zvířátka (potkana, kterého budeš cpát tučným a konzervovaným krmivem spíš postihnou nádory než potkana, který bude krmen zdravě, vyváženě a místo konzerv a extrudovaných granulí bude krmen čerstvou potravou), dále to celé stojí hlavně na hormonech (co se týče mléčky). Pokud chceš mít doma podílového divočáka (tedy potkana, který má v předcích divokého potkana), pak se obrať na ChS Z planety Zubajda, která podílové divočáky pravidelně odchovává (s různým procentem divoké krve). Také mám v chovu několik podílových, avšak nyní už bude podíl divoké krve u potomků klesat, jelikož to vedu dál přes laboráky. Čím větší podíl divoké krve, tím víc má potkan povahově blíže k divokému. Padesátiprocentní divočák není mazel, je to spíš tryskomyš na dívání a blbnutí. 1/4 divočák už může být i mazelda, ale záleží na povaze jednotlivých zvířat a linie od linie se povahy dost různí. Avšak musím zdůraznit že i 1/2 divočák může mít ve stáří nádor na mléčce a prý i čistokrevný divočák taktéž, u nich to ale nebývá tak časté.
  2.11.2015 19:42Konemy
  Moc děkuju všem za podporu a rady, dnes jsme však Texiho museli nechat uspat...:-( Už to nemělo cenu, úplně přestal žrát a pít a byl divnej, oči zastřený...Byl to ten nejlepší potkan na světě...
  2.11.2015 19:51Haňa
  Konemy: to je mi moc líto :´( Odchody jsou vždycky těžké a smutné..... Udělala jsi moc dobře, že jsi ho nenechala trápit...... Texíkovi v nebíčku klid a ostatním kloučkům pohlazení......
  2.11.2015 20:01Míšánek
  Konemy - cítím s tebou, vím jak moc bolí odchod milovaného zvířátka. Ale Texíka už nic nebolí, je s kamarády Za duhovým mostem a kdyby mohl poděkoval by ti, že jsi ho nenechala trápit. Pozdrav klučíkům...
  2.11.2015 21:36VeWerča
  Konemy: Upřímnou soustrast. Odchody jsou vždy těžké, ale jako veterinář tě musím pochválit za soucit a rozhodnutí. Obzvláště u potkanů bývají ty poslední dny života kolikrát hodně útrpný a obdivuji každého majitele, který vidí realisticky a nenechá svoje myšky trápit. Ne každý potkyšek má to štěstí a zemře ve spánku, bohužel :-( Sama jsem musela (tenkrát ještě na škole) nechat uspat svého prvního potkana... A nic pěkného, opravdu ne. I když mě to inspirovalo a pojmenovala jsme po něm svojí CHS :-) Ale věřme, že jim je líp a nic je nebolí.
  2.11.2015 22:16Ošla
  Luigi: Pokud se bojíš nádorů na mléčce, tak poměrně spolehlivou prevencí je kastrace.

  Konemy: Drž se!
  3.11.2015 14:02Konemy
  Děkuju...:-(
  3.11.2015 18:57Haňa
  Sany: tak koukám, že už sis dalšího do party vybrala, který Kačenčin klouček z Potkaního klokánku to bude ? ;-)
  - - - - -
  .... Už to vidím :-) Forrest Gump ;-) Tak ať to čekání uběhne co nejrychleji .......;-)
  4.11.2015 11:34Delfes
  Luigi- divoký potkan má nádory stejně, jako laboratorní. Ty dispozice jsou od původních divokých předků, ze kterých laboráci pocházejí. Rozdíl je v tom,že některé laboratorní kmeny a jejich linie jsou šlechtěny pro určité typy rakoviny, chovatelé se naopak snaží, aby se nádory vyskytovaly co nejméně. Oni divocí potkani ani nežijí déle. Pokud si dihledáš relevantní zdroje, ne jedná paní povídala, pak u divokých potkanů se uvádí nejvyšší dožitý věk divokého potkana 3 roky, u volně žijících populací se pak pouze čtvrtina dožije 20 měsíců. V minulost se o velké zapojení divočáků do chovu snažila ch.s. Z Niflheimu, a nikdy žádné statisticky význámné prodloužení života nehlásila. Pokud se bojíš nádorů, tak možnou variantou je pořízení dwarf potkana, popřípadě kastrace samice.
  Jinak má vlastní zkušenost s divočákem- před pár lety jsem si vzala potkánka z nalezeného hnízda, samečka, naprostým překvapením byl nádor u samce již v 8 měsících věku. Samec nepřežíl ani rok.
  - - - - -
  A konkrétně k těm laboratorním- tedy přímo laboratorním- v současné době mám přístup k několika rezervoárovým zvířatům, z nichž téměř polovinu tvoří samci kmene Wistar ve věku 2-3 roky. Takže i laboratorní kmeny, pokud se nejedná o speciálně šlechtěné linie, žijí poměrně dlouho.
  5.11.2015 21:11Efča
  Já měla dvě polodivošky (nezávisle na sobě každou v jinou dobu) a ta první byla naprosto bez nádorku a dožila se téměř tří let, druhá měla nádorek a dožila se 2 let.
  5.11.2015 22:10Sany
  Tak zas zdravím :-) . Jsem v tom až po uši...Naše dvojčlenná parta se rozrůstá o dalšího chlapáka z potkaního klokánka. No.. nešlo jim odolat (A to jsem se tak snažila..)
  Tady je budoucí člen naší malé party -Forrest Gump :-) . Akorát slečna si není jistá v barvičce Myslí si, že by to mohla být Champaigne? Siamská? Co myslíte ?:-)

  https://scontent-ams2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfl1/t31.0-8/12194889_1501556850171865_6546580788668498307_o.jpg
  - - - - -
  Haňa- Jé přehlídla jsem, že už jsi tu novinu napsala první ! :-) Musel to být Forrestík (I když jsem dost uvažovala i o tom ruském modrém dumbáčkovi Djangovi, když tam zůstal sám, ale byla jsem pomalejší ) :-) Moc děkuji. Už odškrtávám dni v klandáři. Utíká to tak poooomalu.
  Také jsem zvědavá na seznamování. Mám s tím nehezké "zkušenosti". Tak jestli máte nějaké dobré tipy, tak šup sem s nimi! :-))
  5.11.2015 22:18Ciruki
  Sany na siama nebo champagne mi to přijde moc zrzavé, řekla bych že to bude amber nebo fawn (amber má světlejší oči) :-) ale podle fotky to je těžké určit, takže to neber moc vážně :-D
  5.11.2015 22:40Haňa
  Sany: :-) Fotky jsem viděla snad dvacetkrát a video Kačenčin den si pouštím místo večerníčku, náramně mě pobavilo :-) prostě hezky udělaný.....
  Odolala jsem ;-), ale práci mi to dalo velkou .....;-)
  6.11.2015 14:08Efča
  Sany - tak to gratuluju...jo jo také jsem neodolala a mám navíc "nad limit" Adámka :-)
  je to zlatíčko- minule ležel přes hodinu vedle dcery na křesle do té doby než musela odejít,jinak by tam snad ležel do dnes. Ale řádně to tam taky pročůral, že jsme museli vyprat hned potahy :-).
  - - - - -
  ..krasaveček :-) mě připadá zrzavý???
  Ale fotky mohou zkreslovat.
  6.11.2015 17:22Konemy
  Tak máme nový přírůstek, mimčo jménem Dixi.:-) Je sladkej, ale Remy ho furt votravuje.
  6.11.2015 17:35Haňa
  Konemy: to je skvělé, tak to má být ;-) tak ať je z něj fajn parťák......
  Kluci si na sebe určité zvyknou......, to víš, jak je novej, musejí ho "prozkoumat" ;-)
  6.11.2015 19:27Efča
  Konemy - když "jen" otravuje tak to je dobrý.Hlavně, že ho "nemlátí".
  6.11.2015 21:15Sany
  Holky- tak já Vám ho pak ještě vyfotím, až k nám dorazí :-) A zkusím to takeé prozkoumat.
  Haňa-To videjko je skvělé! Moc roztomilé a Kačenka má pevné nervy-mlaďounká, ale šikovná mamina. :-) Tak to jsi silná, že jsi odolala a věřím, že ti to práci muselo dát ;-).
  Efča- Adámek je fešáček. Jé tak to opravdu musí být mazlík :-). Babu je taky pěkný mamánek a pořád by jen někde spal a to jsem si myslela, že když je tak mladej, že bude dovádět a ono nic :-)
  6.11.2015 22:12Haňa
  Sany: ani nejsem tak silná, ale 1) nemůžu si zahrávat s tolerancí manžela :-P 2) každý večer se musím doprošovat, jestli můžu holky pustit ( to ještě mám kliku, že mě děti maj natolik rády, že to jaksi i když někdy těžce zvládnou) ;-) 3) uhlídat i ty čtyři v dětském pokoji je kolikrát nadlidský úkol ( už mockrát se mi to nepovedlo a samozřejmě kousnou do tech nejdražších šňůr) a ložnice nepřichází do úvahy :-( 4) naše jediné seznamování bylo tak hrozné, že se prostě bojím.....:-/
  Ale přesto všechno nikdy neříkej nikdy :-D
  Je to možná jen otázka času ....;-)
  - - - - -
  ......ještě, že mám potkaní holky...... Teď je budu potřebovat ještě víc.... To jejich mazleníčko a pusinky do kožíšku... dneska večer jsem musela nechat odejít svého pejska Dastynka :-( Byl z útulku, byl u mě dlouhých 12 let a snad se měl dobře...můj miláček........ Už déle se k tomu schylovalo, ale je to pro mě i tak těžké.....Dnešní noc je po skoro 25 letech první bez psa...... R.I.P. Dastošku....
  6.11.2015 23:04Sany
  Haňa- To trochu znám. Doma nechtějí, abych je pouštěla po obýváku, po kuchyni, jen můj pokoj. K tomu pro ně jsou to "krysy" :-( ..No což.. já je miluju a jsou to moje děťátka! Přítel si už myslí, že jsem blázen. Včera večer jsem mu psala, že mám tak ooobrovskou radost kvůli tomu, že mě Babu poprvé čistil ouško a čechral vlásky :-). Také jsem hrozný lenoch co se týče vaření, ale pro svoje kluky bych vařila a dělala jim dobrůtky :-D ....Já se seznamování také bojím, nemám s ním dobré zkušenosti..Tak drž palce! :-) ...Ale ne.. To mě moc mrzí..:-(( Určitě se má teď Dastynek lépe, nic ho nebolí, ani netrápí a kouká a hlídá tě ze shora! Budeš ho mít navždycky u sebe- v srdíčku! Držím palečky, aby bylo lépe! A ono bude! :-)
  6.11.2015 23:38Vrabček
  Haňa: To mě moc mrzí. Měl určitě krásný život a teď už je mu dobře ;-)
  7.11.2015 07:44Efča
  Hani to je mi líto,ale jistě si užil dlouhý krásný život u vás a zvířátka mají tu výhodu,že nemusí čekat až to samo příjde a můžeme jim tímto ulevit.My bychom museli na přístrojích čekat až dojdeme na řadu.A kdo ví jestli by nás vůbec nepojili na něco když by bylo potřeba...

  Sany - proto jsem si ho brala že je fešák :-)

  Jedeme do Zlína do ZOO - mám tu návštěvu s dítkem.Počasí vypadá slibně, jen jsem zvědavá co vše už bude zazimované a neuvidíme to.
  7.11.2015 12:11Vrabček
  tak se mi právě podařilo na Aukru vyhrát v aukci Furetku za 500 Kč :-O http://aukro.cz/show_item.php?item=5769166824
  7.11.2015 12:13Haňa
  Vrabček: teda!!!, to si holky polepší ;-)
  7.11.2015 12:18Vrabček
  Haňa: A určitě zauvažujem o novém přírůstku, sem se jich vejde o dvě víc než do té aktuální (Činčila elox menší) ;-)
  7.11.2015 14:44m311
  Ahoj,
  jsem začínající chovatel potkanů.. začínající až tak, že momentálně žádné potkany nemám. :-)
  Jsem ve stádiu sbírání informací, vybavování klece atd. Rozhodla jsem si pro Klec Freddy Max. Hamaky dohromady tři sady už mám objednané a zkusila jsem si pořídit i klokanku pro potkany.
  Krmivo jsem tak nějak zjistila, že je ideální pořizovat na: rodentia.cz
  Protože jsem začátečník, rozhodla jsem se začít s dvěma samečky.
  Četla jsem, že do potkaního záchůdku mám dávat kočkolit. Hmm, v tom nevidím problém.
  Ale v čem ještě nemám úplně jasno je, jaká podestýlka je pro potkany ideální. Myslela jsem si, že nejvhodnější podestýlkou je Asan, ale dnes jsem mluvila s jednou paní z chovatelské stanice a ta Asan nedoporučovala.. Můžete mi prosím doporučit, jaká podestýlka je ta která ideálně nepráší, ideálně co nejvíce pohlcuje pachy a ideálně, kdyby to šlo tak nestojí svět?
  Všem kdo mi poradí předem díky. ;-)
  7.11.2015 15:16Vrabček
  m311: Ahojky, vítáme Tě mezi námi. Já Asan používám a nevidím s ním žádný problém. Pokud ale bych měla mluvit za chovatele, kteří mají potkanů více, pak nejoblíbenější jsou bukové štěpky i vzhledem k ceně. V případě dalších dotazů jsme tu pro Tebe ;-)
  7.11.2015 15:50Haňa
  m311: ahoj :-) Ono je to tak, že úplně ideální podestýlka není ;-), nikdy to nebude tak, že klec bude vonět a čistit budeš jednou za 14 dní :-) každému vyhovuje něco trosku jiného, chce to zkusit...
  Někdo asan chvalí, někomu páchne, každý máme jiný nos. Hodně lidí používá štěpky z Rodentie, vétšinou asi hrubé, výborné jsou i hobliny Profibed či Tierwohl, výborně sají dřevěné pelety ( já jich trochu přimíchávám do hoblin). Na hobliny si někdo stěžuje, že je potkyšci vyhazují z klece, válečky zas rachotí..... On asan je asi dost drahý.....uvidíš.... Chce to opravdu vyzkoušet....:-)
  Pokud jsi ještě nečetla, dobrý článek
  http://potkanari.cz/podestylky/ Jinak za mě profibed s trochou pelet. Jinak klec jsi vybrala skvéle a přeji brzo fajn kamarády ...;-)
  - - - - -
  Sany: no, já si kolikrát říkám, že to mám těžší, jak nějaký teenager s vlastním pokojem ;-)
  Zkoušela jsem holky pouštět i v kuchyni ( obyvák nemáme) a bylo to o strach.....:-/ doprostřed jsem sice natatáhla pás koupelnové podložky, ale na tom jsem seděla jen já a holky běhaly kolem zdí ( jak jinak :-D) a já se bála, že se nachladí ( bydlíme v pŕízemí) Navíc holkám chyběly takovéty průzkumnické možnosti......;-) Tak nám zbývá ten pojojík... Ale jde to ..... Musí :-)
  7.11.2015 17:35Sankari
  m311: Každému vyhovuje něco jiného, nejlepší je si různé druhy podestýlek vyzkoušet. Já mám nejraději hrubé hobliny, Asan dávám jen miminkům nebo starouškům, protože je měkký a teplý. Ale počuraný papír (Asan není nic jiného) mi smrdí, takže musím čistit častěji (cca po 3 dnech).
  7.11.2015 18:14Vrabček
  Sankari: U nás holky čůrají na patra, takže Asan měním jednou za týden ;-)
  7.11.2015 18:38Ptáková
  M311 - u nás jako podestýlka klasicky Tierwohl Super (výborný poměr cena/výkon), pro nemocné do klece, pro miminko, do přepravky Asan (kvůli měkkosti a hřejivosti skvělý, ale rychle smrdí), občas při výpadku či pro zpestření kukuřičná hrubá podestýlka - plus pochopitelně často čistý na proužky natrhaný kuchyňský papír z role, bez toho si děvčata prostě neustelou po svém (ale též rychle vlhký a páchne, nutno často měnit). Hodně lidí má zase rádo bukové štěpky, každý to řeší dle zkušeností - hlavně nic parfémovaného, to zvířatům nesvědčí.
  7.11.2015 20:14Athe
  Sice je to zase trochu nepotkánkovské, ale nedávno jsem se tu sháněla po myšákovi k adopci. Už jsem si říkala, že si nějakého toho ušatého kámoše pořídím z chovky, když mi najednou do cesty padl tenhle mrňous, co moc krásných vyhlídek do budoucna neměl a já hned věděla, že si ho musím vzít. Tak přidávám fotku, ať vám tu prcka představím. http://nd06.jxs.cz/053/897/2e0f661069_102030255_o2.jpg
  Říkám mu Ori. Sice se ještě trochu bojí, ale myslím, že budeme velice brzo kamarádi.
  7.11.2015 21:03Saša
  Ahoj, jedna moje potkanice (rok a osm měsíců) má hodně oteklou zadní tlapku, nedošlapuje na ni a při dotyku piští. Předpokládám, že je to nějak pohmožděné nebo zlomené, to je poprvé, co jsem se s takovým úrazem setkala. Nemáte nějaké tipy, jak jí ulevit, než se s ní v pondělí ráno dostanu k vetovi? Zkoušela jsem studený obklad, ale to se minulo účinkem, spíš se snažila utéct...jinak žere, pije apod. A jako obvykle se svým problémem počkala na víkend na večer, trubička jedna ušatá...předem moc děkuji za rady.
  7.11.2015 21:21Haňa
  Saša: výborná je kostivalová mast, uleví a pomůže zhojení....
  Jinak to je pravidlo, děti a zvířata žasadně onemocní v pátek večer.....
  Ale vet by jí s tím stejně asi nic neudělal a něco od bolesti je spíš kontraproduktivní, protože pak nožku víc zatěžuje....držíme palce ;-)
  7.11.2015 21:34Saša
  Děkuju, zítra ráno pro tu mast skočím do lékárny...ještě mě napadá, pokud by tu moji trubičku napadlo opět bojkotovat veškeré mé snahy a slízala si to, nestane se jí nic?
  Naše vet naštěstí ordinuje aji v sobotu dopoledne, takže u nás bývá kritická sobota večer a následně neděle, ale že mě to ještě vůbec překvapuje :)
  Každopádně je mi jasné, že žádnou dlahu nedostane ;) ale přece jenom je to už postarší dáma, tak to radši s vet zkonzultuju...
  7.11.2015 21:43Vrabček
  Athe: To je myš?
  7.11.2015 21:46Haňa
  Saša: používá se to u potkánků běžně, však nenamažeš vrstvu, spíš lehce několikrát za den promazat a chvilku ji zabavit ;-)
  8.11.2015 05:39Athe
  Vrabček: No, speciální druh kapesního potkana to není. Je to maličký myší kluk. U fotky na ruce by to bylo vidět líp. :D
  8.11.2015 11:52Vrabček
  Athe: No, ale je moc pěkně zbarvený!
  8.11.2015 12:13Petr
  Tak co,která z Vás byla před chvílí v Chcete mě na ČT2?
  8.11.2015 13:39Marcie
  Já ty množitele snad zabiju. Aby prodali mláďata, kradou fotky potkanů od ofiko chovatelů a lákaj na ně lidi přes inzerci. To je hnus, velebnosti... http://www.bazos.cz/hodnoceni.php?mail=410311&telefon=777664758&jmeno=Helena
  8.11.2015 14:16Efča
  Marcie - navíc PSČ je sice lokalita Zlínsko,ale ne na Zlín. Směrovák je Otrokovický

  Petr - já ne já bych se do kamery nevešla.
  8.11.2015 14:39Athe
  Vrabček: To myšky bývají často. Tenhle mi přišel ještě tak nějak normální. Občas vídám fakt dokonalý barevný variace. Je škoda, že mezi potkany se nedá najít taková různorodost jako u myšek.
  8.11.2015 15:30johanka
  Petr: ja jsem tam byla parkrat videt u posuzovatelskyho stolku, nosila jsem klece:)
  8.11.2015 16:49Raven
  Ahoj,
  rád bych se zeptal jak časté jsou u potkanů změny chování. Mám slečnu, bude jí něco přes půl roku. (Dostal jsem jí od ex a přesné datum narození mi není známo.) Ještě před týdnem se mazlila co to šlo a nějak ze dne na den (to myslím doslova), začala být strašně divoká. Nekouše ani neprojevuje známky nemoci, žere pořád stejně a tak. Jenom se skoro nenechá chytit. Jakmile jí vyndám z klece tak začne peklo. Podotýkám že mi není 15 a není to můj první potkan, jen sem se s tím nikdy nesetkal :)
  8.11.2015 16:59Marcie
  Raven: A má tvá samička potkaní kámošku nebo je sama?
  8.11.2015 17:57Etvas
  Dobrý den, asi to sem nepatří, ale nevíte kde bych mohla sehnat potkáně s možností předání v Českých Budějovicích? Sháním už celkem dlouho mládě jako mazlíka, pohlaví a barva (kromě červených očí) je mi jedno a za boha ho nemohu sehnat jinde než ve zverimexu, což se mi nechce riskovat vzhledem k tomu jak jsou potkani náchylní k nádorům.. Jinak byla bych ráda aby se někdo vyjádřil i k těm zverimexům, jestli je to s těmi nemocemi hodně zlé...
  8.11.2015 18:22Marcie
  Etvas: Zkus kontaktovat ChS Rats House, ti třeba něco mají, stránky tedy moc aktualizované nemají, ale plánovali dost vrhů na toto období: http://ratshouse.webnode.cz/
  - - - - -
  Etvans: Jinak myslím, že i ChS Mouseville jezdila do Českých Budějovic, tak se optej. Mousevillka má vrhy skoro furt :-D
  8.11.2015 19:03Raven
  M: Jsou spolu 2 holky. :)
  8.11.2015 21:41Efča
  Etvas - co se týká nádorků tak to nijak neovlivníš. Mívají ho spíše samičky a i když se chovatelé snaží je vymýtit, je to patrně boj s vetrnýmy mlýny..Pokud chceš snížit riziko nádorku tak pořiď spíše samečky.
  Pokud však potkana doma ještě nemáš, což předpokládám když Ti na pohlaví nezáleží,je potřeba mít minimálně dva. Aspoň pro začátek, později můžeš přidat další. Potkánek je skupinové zvířátko a solidní chovatel Ti ani do samoty mládě nedá.
  - - - - -
  Ze zverimexu si lidi často nosí miminka s parazity -všenky, svrab anebo v případě samiček již samičku březí. Samozřejmě nechci tvrdit, že z každého zverimexu,ale není to nic vyjímečného. Navíc pokud zverimexový potkánek pochází z množírny nebývá socializovaný a zvyklý na kontakt s člověkem takže je potřeba delší dobu na ochočení a přivyknutí.
  9.11.2015 18:37Keska
  Ahoj, já by jsem se chtěla zeptat jestli se musí potkanům zastřihávat drápky
  9.11.2015 20:20Efča
  Keska - záleží na situaci. Normálně ne pokud mají povrch kde si je mohou brousit-já mám v obýváku když je pouštím dvě tlusté větve na lezení a dutý kmen po kterém mohou lézt.Ale např. Ríšovi jeden drápek roste křivě tak ten je třeba občas upravit. Případně když se mi začínají zachytávat drápkama za koberec tak jdou na manikúru,jinak ne.
  10.11.2015 08:11Haňa
  Keska: pokud má potkánek drápky moc dlouhé, je možné je zkrátit.... Ono jde o to, aby se pŕíliš dlouhým drápkem někde nezasekl a sám si neublížil.....S délkou opatrně, spíš zkracovat míň než víc, hodně stříhlý drápek hodně krvácí a hrozí infekce...( pokud se už toto stane, je dobré použít hypermangan k zastavení a desinfekci)
  Záleží na každém potkanovi, nakolik si drápky obrušuje ať už lozením v kleci či na vycházkách.
  Někdo doporučuje do klece cihlu nebo dlažební kostku a jak píše Efča,určitě jsou dobré i větve.
  Jinak holky mám víc jak rok a ještě jsem nestříhala, někdy cítím, jak trochu víc škrábou, ale žádná hrůza....
  11.11.2015 09:52Sany
  Haňa- No nemáme to lehké :-) ..Já mám špatnou zprávu.. Musela jsem zrušit rezervaci na Forestíka.. :-( Protože tatínek onemocněl a je v nemocnici. Nevypadá to dobře a každý den za ním jezdíme, k tomu mám dlouho školu, takže bych na prcka neměla ze začátku čas, jaký by potřeboval.. Tak mi to mrzí, že se všechno tak sype..
  11.11.2015 10:40Haňa
  Sany: tak to mě mrzí, tatínkovi držím palce, ať je mu co nejdŕív lépe......
  11.11.2015 21:40Sany
  Haňa- Moc děkuji. Snad bude!..
  13.11.2015 12:07monimoni
  Ahojky, chci se zeptat, jestli máte někdo zkušenost s tím, že potkánek nejen že začne kýchat, ale i vrkat.. Začal mi to dělat dva dny zpátky, ale jen občas, ne v kuse.. Dnes s ním jdu k vetovi..
  13.11.2015 12:24Vrabček
  monimoni: jj, vrkání většinou znamená nějaký větší problém s dýcháním a doporučuje se návštěva veta.
  13.11.2015 12:26monimoni
  Vrabček: to je jasný, doufám, že to nebude nic hrozného, Maličkýmu je kolem roku... a tys s tímhle problémem u veta byl?
  13.11.2015 13:19Haňa
  Monimoni: s vrkáním k vetovi určitě, je třeba, aby ho poslechl a zjistil, zda jsou potřeba antibiotika.
  Ty můžeš pomoci potkánkovi vlažným čajem ( třeba dětský průduškový) s jitrocelovým sirupem ( 5ml/100ml čaje) do napáječky. Dobré je také podpořit imunitu sirupem Echinaceovým.
  Návštěvu veta neodkládej, lepší je jít třebs zbytečně, než něco zanedbat..... Držím palce ;-)
  13.11.2015 14:06monimoni
  Haňa: Jasný, oni kluci (mám dva) bydlí u přítele, protože se nesnesli s naší vlčandou.. Ale dojíždím tam každý den, takže mi říkal, že už předevčírem v noci už tohle dělal, a včera večer spustil taky, takže jsem se hned objednala.. Děkuji moc :)
  13.11.2015 23:16Vrabček
  monimoni: Zatím jsem nemusela, holky nikdy nevrkaly...ale vím, že kdyby začaly, hned musím jet :-)
  16.11.2015 12:29monimoni
  Tak jsme dostali antibiotika, je hodně nachlazený a má to už na plicích, v pátek máme kontrolu. Paní doktorka doporučila na piškot, nebo hruškovou přesnídávku, protože je hodně aromatická, a hajzlík přesnídávku přešel jak vzduch :D Takže musíme trpělivě na malý kousek piškotu a doufat, že to zdlábne, 2x denně... uf
  16.11.2015 22:13Efča
  monimoni- tak držíme pěstičky aby ATB co nejdříve zabrala.
  - - - - -
  Tak nevím kam se nám vytrácí slušné chování...ještě nikdy jsme neviděla inzerát s tolika vykřičníky jako je ten pod číslem 21612..a ještě si napíše, že na telefon nereaguje- taky bych nereagovala,ale na ten inzerát.
  16.11.2015 22:49Haňa
  Efča: tak to mě pobavilo :-D
  Ono celkově se jaksi pokora a slušnost z inzerátů ( a nejen z nich ) vytrácí.....

  Monimoni: taky držime palce, ať je brzy líp.....
  - - - - -
  ..... A když už se kolikrát dělíme o ty smutné či nejsmutnějši zprávy, je třeba podělit se taky o ty hezké a pozitivní .....
  Po odchodu mého milovaného psího staříčka Dastynka jsme si poŕídili psí holčičku...;-)
  Má 7 týdnů, je to voříšek a zatím pěkná divoška :-) Dasťu mi nahradit nemůže, ale naplnit mé srdce zas psí láskou snad ano :-D
  Moje potkaní princezny se první dva dny ostýchaly vylézt z klece a možná i já se chovala trochu jinak, ale už se trošku zabíháme a dnes holky běhaly po kuchyni, když fenečka spala.....:-)
  Je to náročné, štěně mám po 25 letech, Dasťy byl z útulku a fenečka před ním byla z ulice ( to ještě útulky nebyly :-)), ale to zvládneme :-) Bez psíka a potkánků by asi můj život už nebyl úplný.......
  16.11.2015 23:08Efča
  Hani - jo to je přesně to správné slovíčko -pokora. Asi takto - JÁ něco chci od někoho a tak i JÁ slušně požádám a ne že si budu ještě diktovat podmínky..Tedy aby nedošlo k omylu - můžu mít samozřejmě nějaké požadavky co se týká podoby nebo pohlaví zvířátka a jistě i mám nějaké možnosti kam můžu až dojet.Ale prezentovat to téměř rozkazovačným způsobem...
  Myslím,že u zkušených mazlíčkářů šanci nemá....

  Hani - v které postýlce Daisynka spinkala? :-)

  Dobrou jdu do hajan...
  17.11.2015 07:53Konemy
  Ahoj, pročítala jsem si na potkaním fóru něco o ochočování potkanů. Majitelé se shodli, že u mláďat je lepší násilnější metoda-dát si potkáně rovnou pod triko, aby mu došlo, že mu člověk neublíží. No, a Dixi je strašně plachej. Chytit se nenechá, ale hladit už jo. Tak na něj jdu postupně, že semtam mu strčím ruku před čumák, aby si ji očichal, pak ho hladím, po krku, zádech, nechá se i na packách a bříšku. Ze zvedání má panický strach, nechá se jen na vteřinku zdvihnout a hned položit. Je tahle postupná metoda správná? A jak mám v ochočování pokračovat, když už se nechá hladit? Nemám tušení, jak ho tímhle způsobem navyknout na nošení? Dělám něco špatně? A bude špatně když mu budu dávát pamlsky z ruky? Děkuju moc.
  17.11.2015 11:04Sankari
  Asi mi něco uniklo. Co je to piškotová barva?
  17.11.2015 11:34Míšánek
  Sankari - Olinko, koupili jsme pesině piškoty - jsou tam i zelené - nemáš takové mláďátko? Také piškotová barva...
  17.11.2015 11:35Haňa
  Sankari: :-D a Ty nemáš nějaký "piškotový"?? :-D
  17.11.2015 11:37Vrabček
  Haňa: Tak to zní skvěle, ať se u Vás malá má co nejlépe! :-)
  17.11.2015 11:44Haňa
  Vrabček : :-) dík.....
  17.11.2015 15:14Efča
  Konemy ne ne neděláš to špatně
  Ono těch metod je více , někdo jde na to raději pomalu a někdo se s tím nepáře a skutečně mimčo bafne a dá pod tričko.Takže obě metody jsou teoreticky správné a jestli vidíš pokroky u své metody klidně tak pokračuj. Někteří potkánci nemají rádi zdvíhání a braní do ruky.
  No třeba náš Rohlíček :-) - je nesmírně hodný a takový truhlíček pecivál,ale zárověň se netváří moc nadšeně když ho vezmu do ruky to i někdy protestuje,ale vydrží to. Ríša ten je zase spíš oprsklíček který si sám na člověka skočí,ale dlouho nevydrží bo má i jiné aktivity (ten měl být holčička), Tomáškovi to nijak nevadí,ale sám to nevyhledává, Běloušek je z laborky tak ten chovat ani náhodou. Co se týká mladých chlapečků tak Adámek úplně v pohodě,Vraníček taky,jen Vašíček je taková střela probuzená ze zimního spánku. Chovat ne poněvadž musí naběhat hned všechno než zestárne.
  Takže je to i o povaze protože např. Vašíčka, Vraníčka i Adámka mám od Sankarky kde všichni dostávají velmi kvalitní péči i socializaci
  17.11.2015 15:29Haňa
  Konemy: ahoj :-) zkušenosti s ochočováním úplně plachého potkánka nemám, ale dobrůtkami z ruky určitě nic nepokazíš, spíš naopak ..;-) ono i u potkanů platí, že láska prochází žaludkem.
  A samozřejmě musí jíst zdravě, ale z ruky bych mu dávala schválně i věci, co nejdou jen tak rychle odnést.... Jogurt, tvaroh, přesnídávka.... A nebo pár ovesných vloček, pár semínek slunečnice, vařenou rýži - aby se musel vracet.....
  Postupně se určitě naučí jít Ti za dobrůtkou na ruku.....nechala bych pak zase jít zpátky do klece, jak on chce a příště půjde ještě blíž.....
  Nošení za tričkem je určitě skvělé, ale myslím, že jen v pŕípadě, kdy mu nepředchází honění po celé kleci..... (??) - ale nejsem odborník....
  Pokud nemá rád zvedání, nauč ho vyběhnout na ruku, já tak beru svoje holky, když je volám do klece, vběhnou na dlaň a já je přenesu...
  Každý potkan je jiný...... K mým holkám se chovám různě, jedné nevadí nic, tam si můžu dovolit třeba nějakou "legraci" a u druhé vím, že na totéž bude reagovat tak, že vycházku stráví ve své skrýši vedle skříně.... Někdy potkánek potřebuje víc času a někdy je tŕeba brát ohled na jinakost.
  Je moc fajn, že se nechá hladit, určitě to bude v pohodě, nespěchala bych na něj.....
  Pokud můžeš, nesrovnávej, každý je originál..... Ale to ty už víš...... Moc přeju brzy velké pokroky a radost z nového pohodového kamaráda ;-)
  17.11.2015 15:38Vrabček
  podle mě se i každý potkánek mění věkem. Viki, když byla mladší (bude mít dva roky), byla aktivnější, spíše v náruči nevydržela, dneska se nechá chovat škrabkat poměrně dlouho (na holku). Zato Lízinka (má půl roku) je šídlo, ta prostě nevydrží chvíli sedět na místě. Tak snad taky jednou bude jednou mazlivá ;-)
  17.11.2015 15:53Efča
  Konemy - děvčata mě správně doplnila, s tím se nedá jinak než souhlasit.
  Ještě však jednu připomínku bych měla - někteří majitelé chtějí mít mazlivého mazlíčka a zejména u samiček nebo mladých jedinců tomu tak být nemusí. Ne že by bylí zlí nebo nebyli ochočení,ale prostě "nemají čas" :-). Případně jsou někdy majiteké "zdrceni " tím,že není potkánek povahově dle jejich představ.Takže asi tak - hodně jde ovlivnit výchovou,ale každý jedince je originál nejen vzhledově,ale i povahově a tak bychom neměli "tlačit na pilu" tam kde to chceme jinak.Prostě se přizpůsobíme povaze potkánka my ne ne on nám.Snad chápeš co mám na mysli.
  - - - - -
  Samozřejmě ochočuj dále :-)
  Jen jsem tím chtěla říci, že i když nemusí být některý jedinec "muchlací" me osobně stačí když mi chodí dobře domů z procházky , není agresivní a snese se s ostatními. Když je muchlací tak je to jakoby promajitele dobrovolný bonus od toho zvířátka :-)
  17.11.2015 18:12Sankari
  Míšánek: Zelené piškoty jsem ještě neviděla, to musí být zajímavé :-)

  Konemy: Já taky vždy radím mládě co nejvíc brát k sobě, strčit si ho do rukávu, za mikinu apod. Nemusí se celou dobu hladit nějak "znásilňovat", ale aby si zvykalo na kontakt, pachy, přitom má tam teploučko. Ale jak píše Efča, každý potkánek má svou povahu a i když není vždy úplný mazlínek, přesto je úžasné je pozorovat, jak jsou každý svůj.
  17.11.2015 18:20Míšánek
  Sankari - naši je koupili kde sice nevím, ale jsou to piškoty pro psy. Jsou tam modré, růžové, "piškotové" a zelené. Hrůza, ale Agince chutnají..
  17.11.2015 18:24Martina 11
  Ahojky, včera jsme si koupili 2 potkanice. Jedna je až moc živá ale trápí nás ta druhá. Ona pořád leží v rožku ikdyž jsme jim koupily závěsné pelíšky. Krásně papá, pije i semtam si zaběhne k misce ale přijde nám taková bez energie....čím to může být ??? I na ně hodně mluvíme dáváme jim z ruky. Prosím o radu. Děkuji :-)
  17.11.2015 18:36Vrabček
  Martina11: Dej jim čas, brzy budou lítat jak pošuci :-D
  17.11.2015 22:25Efča
  Míšánek - tady pak záleží čím jsou piškoty obarveny-zda např. špenátem, krkví...mělo by to být na obalu.
  Já nemám barevné,ale nyní jsem sehnala piškotky malé.Velikost větší lentilky,což je pro případnou odměnu potkánkovi ideální.
  - - - - -
  Martina 11 - záleží proč leží v koutku- zda se bojí anebo je apatická. Kde jste je koupili?
  - - - - -
  Pokud jsou z obchodu tak nejspíš nebudou zvyklé na kontakt s člověkem a tak na ně bude třeba dost trpělivosti. Navíc jsou v novém prostředí tak se musí rozkoukat,ale vzhledem k tomu, že potkánci jsou zvědaví a mláďata obzvlášť tak by to nemělo trvat dýl než pár hodin než začnou zkoumat nový domov.Také je to o povaze - někteří potkánci jsou "splachovací" a je jim jedno ,že jsou jinde a berou to jako zpestření, jiní zas jsou z toho "zděšeni".
  Asi tak - pokud jí a pije a má aspoň trošku zájem o okolí ,mělo by to být v pořádku. Pokud by však byla apatická, neježená nebo bez zájmu o jídlo i pití, to by znamenalo nějaký zdravotní probléma bylo by potřeba veterináře.
  - - - - -
  INZ. 21612 -
  ještě bych chtěla inzerentku upozornit, že husky potkánek nezůstává v původní barvě -časem zbělá. Buď úplně nebo z větší části.Tím pádem zmizí i případné znaky.
  17.11.2015 22:55Martina 11
  Krásně jí i pije....dali jsme jim dneska kuřecí maso a mohli se po něm utlouct. před chvilkou létala jak splašená ale teď zase leží v koutě. Pořád na ní mluvíme a trošku začíná reagovat. Podladit se taky nechá sice ještě nechce do rukou ale to je otázka času. Zdravotní problém jsme vyloučily protože normálně konzumuje jídlo i pití. Děkuji za odpověď
  17.11.2015 23:03Efča
  Martina - tak to bude dobré to chce jen čas. :-)
  Dobrou jdu do hajan..
  17.11.2015 23:38Vrabček
  musím se pochlubit. Od 3:18 v akci naše Lettynka, která se brzy připojí k naší potkaní partě :-) https://youtu.be/KOC8bZxUCoc
  18.11.2015 08:13Haňa
  Vrabček: tak to je u vás doma určitě velké těšení... :-)
  Nádherná!! ;-) Chvíli mi trvalo, než jsem pŕišla na to, co to je 3.18 :-D, ale našle jsem ji .....;-)
  18.11.2015 08:51Evvva
  holky nemáte nějaký tip...mladá touží po přívěsku potkana, našla jsem akorát tuhle krysu, ale je jen jednostranná, nevíte o něčem podobném?http://www.sperky-stribrne-zlate.cz/stribrne-sperky/stribro/stribrny-privesek-krysa-privesek-ze-stribra-p-953
  18.11.2015 10:59Martina 11
  Efča: Děkuji :-)
  18.11.2015 15:56Haňa
  Evvva: Evi, zkus kouknout tady http://www.fler.cz/zbozi?where=zbozi&search=Potkan, přívěsky nic moc, ale spousta jiných věcí...... A něco je i pod záložkou rat :-)
  - - - - -
  A nebo tady http://www.poisonbite.eu/cs/nahrdelniky/855-nahrdelnik-yolo.html?search_query=Rat&results=25 - Přívěšek s vlastní fotografií
  18.11.2015 16:58xx_eva
  Ahoj:-) chtěla bych se zeptat. Mám potkanici, a mám ji doma už asi od října, a beru si ji a vždy u mě usne. Jen když si ji chci vzít tak ke mně prostě nechce jít, vždy píská, škrábe a dělá bordel, ale stejně u mě vždy usne.. Nevíte proč se tak chová? Děkuji za odpověď..:)
  18.11.2015 17:42Konemy
  Nevím si rady, ruská nebo americká modrá?:
  http://konemy.rajce.idnes.cz/Potkani_17.11.#
  - - - - -
  Ta 8.fotka
  18.11.2015 17:43Pavla
  xx eva,potkan nesmí být sám,musejí být alespoň dva stejného pohlaví
  18.11.2015 18:00Konemy
  Vrabček: Lettynka je k nakousnutí<3
  18.11.2015 19:12Sankari
  Konemy: Možná špatně počítám, ale nevidím tam ani ameriku ani ruskou.
  - - - - -
  Na 7. fotce bych ale tipla američana :-)
  18.11.2015 19:53Efča
  Vrabček - no ti jsou k sežráníčku :-)
  - - - - -
  Martina 11 -vůbec není za co :-)
  - - - - -
  Hani - jé je to by padla celá výplata a ještě bych musela jít asi vykrást nějakou benzinku :-)
  - - - - -
  xx Eva - je mladinká (tedy předpokládám,že ji máš od odstávčete) a navíc je sama.Přesně jak uvádí Pavla ,optkánek je společenské zvířátko a dva jsou skutečně minimum. Vhodnější je však skupina 3-6 zvířátek, samozřejmě stejného pohlaví. Nesmíš mít samce u samičky jinak budou mít každý měsíc mladé.Nejen,že se samička vyčerpá,ale co pak s tolika miminky.
  Díky tomu, že Tvá samička by měla být ještě také mládě, doporučovala bych ještě jednu nebo dvě k ní přidat.
  Přečti si základní info tady nahioře ve žlutém rámečku nebo na stránkách
  - - - - -
  http://potkanari.cz/
  18.11.2015 20:32Míšánek
  Konemy - já bych řekla že ta 7. fotka je americká modrá - nebo se pletu?
  18.11.2015 21:11xx_eva
  Já už měla 3 potkanice, první Ritu, potom jsme se sestrou měly 2 holky dohromady. A jelikož sestra bydlela ještě s námi, tak jsme se o ně staraly obě, myslím že dvě bych asi sama neuhlídala:/ Ale hrozně moc vám děkuj za rady. Budu se snažit sní bývat ještě víc:-)
  18.11.2015 21:34Efča
  xx Eva - já jich uhlídám sama 7 ve dvou partách.Bez problémů.Ono ani není co hlídat - mají pravidelný denní režim - každý večer mezi 17-18h je pouštím proběhnout,krmím až po procházce takže není problém s chozením domů. Chodí i sami nebo stačí zachrastit krmením a už peláší domů poněvadž vědí, že bude bašta.Když už jsme měli spolu ty dvě tak jistě musíš teď vidět ten rozdíl když je sama - možná by sis to mphla připomenout když nahlídneš do mých albíček a zejména do toho s názvem- Důkaz proč nemá být potkánek sám http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=10093
  - - - - -
  Můžeš se snažit se jí věnovat sebevíc,ale nepřitulíš se k ní, nevyčistíš jí kožíšek, nepokecáš "po potkanovsku".
  To je něco podobného jako bys ty sama bydlela někde na ostrově a byli tam např. jen opice. Sice bys s nima mohla být ve skupině ,ale asi by sis s nima moc nerozuměla a o pokecu s jiným člověkem ani nemluvě. Zeptej se Robinsona jak se měl než našel Pátka.
  18.11.2015 21:50Haňa
  xx Eva: je to přesně, jak píše Efča.......:-/
  Potkan nema být sám, NIKDY mu nemůžeš nahradit parťáka...... Hlídat dvě není o nic těžší než jednu a hodně hodně potkanáŕů má skupiny. Potkánci se i při pouštění drží pŕi sobě, není těžké naučit je na pŕivolání nebo vracet se do klece...... Holky mám čtyŕi a s poušténím mám jen bčas problem v tom, že děti mají v pokojíku anarchii a holky všechno zkoumají...... S návratem do klece nikdy..... Tŕi se ke mně hrnou, jen zanlaskám a čtvrtá aspoň nakukuje a nechá se v pohodě vzít....
  Pokojík, no vlastně už všechny místnosti, mám zabezpečené tak, aby nekously do žádné elektŕiny ( šňůry jsou v husích krcích poté, co jsem plno z nich musela vyhodit) aby nezalezly nikam za skříně....
  Vždycky to jde, ono se to pŕi tom poušténí postupně vychytá.... ;-)
  A nenechávám je venku moc dlouho, mají velikou klec a tam si žijí svůj spokojený potkaní život plný probírání kožíšků, společného spaní, pošťuchování a kradení zásob....
  První potkaničku jsem měla taky samotnou a moc a moc mě to mrzí, je to nesrovnatelené.....
  Jestli jen trochu můžeš, popřemýslej o tom...... Pro to zvíŕe je opravdu aspoň jeden parták zásadní v jeho životě .......
  - - - - -
  .... A ješté k zamyšlení......
  http://www.utahraptor.cz/news/jednoho-nebo-dva-/
  18.11.2015 22:07Efča
  Hani - to mi připomělo Adámka :-). Z malých kluků okamžitě začal sám chodit ven Vašíček - vystřelil a byl venku :-), Vraníčka jsem musela "pošťouchnout " tím,že jsem ho sundala dolů jinak by se držel jen u klece,ale hned to pochopil a už chodí ven krásně sám. Jen Adámek se stále zdráhal a šel jen na klec nebo vedle ní. Tak jsme ho také sundala dolů vedle stolku s klecema :). A první dva dny běhal za Vraníčkem jako vagonek,dnes už si slezl sám a dokonce už vlezl na okno.
  Musím ovšem podotknout, že všichni tito malí kluci mi od začátku velice krásně chodí domů sami.Pravda prvně je vždy pro jistotu pouštím v pátek před víkendem kdyby náhodou byl nějaký problém. Nikdy nebyl...
  - - - - -
  Pekelničko - hezky jsi se rozohnila na inzerci,ale nelze než se vším do puntíku souhlasit.
  Zdraví Běloušek :-)- dnes si i poskočil :-) asi ho ti prcci omládli dědka ...
  18.11.2015 22:48Bublina
  Ahojky :) vcera jsem poridila me potkanici ( deisy) partak. Koukam na jmena a nemuzu si vybrat :D chtela bych, aby se mi to trochu k sobe hodilo. Poradite ? :)
  19.11.2015 09:33Konemy
  Bublina: Třeba ???Casey???
  19.11.2015 10:05Bublina
  Konemy- dekuji za odpoved, ale nenapada te trochu hezci jmeno ? ;)
  19.11.2015 10:27Konemy
  Bublina: Mě přijde hezký dost. A zní to podobně jako Daisy.
  - - - - -
  Myslím, že nikdo nemůže radit nikomu jméno pro potkana, když nezná jeho vkus.
  - - - - -
  Nevím, co kdo považuje za hezké jméno, bohužel.
  19.11.2015 10:29Haňa
  Konemy: .....přešně.... Napsala jsi to moc hezky....:-)
  19.11.2015 10:29Konemy
  Lepší by bylo, kdybys sem napsala jména, která tě zaujala, a zeptala ses, který je nejlepší, tohle je docela těžký...
  19.11.2015 11:18Athe
  Bublina: Tak kdyz uz mas doma jeden kvitek (Daisy-sedmikraska), co nejaky dalsi? Treba Lily? :)
  19.11.2015 13:13Haňa
  Athe: tak jsem díky Tobě zjistila, že naše nová psí holčička se vlastně jmenuje Sedmikráska :-)
  19.11.2015 15:04Konemy
  Ahoj, nevíte někdo co je to hooded mismarked? Děkuju
  19.11.2015 16:44Vrabček
  Bublina: A co kdybys tady mrkla do záložky jména a vybrala sis sama? Já mám Viki, Lizzie a Letty. Líbí se mi jméno Meggie třeba :-)
  19.11.2015 17:23Sankari
  Konemy: Nestandardně zbarvený potkan (většinou strakatý), který má zřejmě náznak pruhu na zádech.
  19.11.2015 20:32Bublina
  Lily je hezke :) potom jsem premyslela nad Andy :)
  19.11.2015 21:21Efča
  Bublina - co třeba Bardot?

  Já osobně dávám jména krátká co se dobře vyslovují - můžeš dát třeba Číča nebo Micka to u potkanky nikdo čekat nebude :-) :-)
  Pokud se nemůžeš rozhodnout tak ji můžeš pojemovat po někom známemé nebo blízkém - herečce, zpěvaačce, kamarádce, mamince , babičce, učitelce, chovatelce, veterinářce.......
  19.11.2015 21:32Martina 11
  Ahojky chci se zeptat, jak jsem psala, že máme 2 potkanice od pondělí jak prostě ta jedna má moc energie a ta druhá pořád leží v koutě. Tak dnes jsme zjistily že na menší energická jí trochu kouše a ta druha se jí uplně bojí. Ta menší (Rózinka) ani nechce pustit tu druhou (Sisinku) do závěsného pelechu, obývá prostě oba dva (samozřejmě ne naráz) a chudáček musí spát dole. Myslíte, že si na sebe zvyknou? A nebo prostě Rózinka si chce jenom hrát??? Ale nechceme je dát pryč a ani od sebe myslíme si třeba že Rózinka si chce jenom hrát a Sisinka nechce. Nemáte někdo nějakou zkušenost s tím to ,,problémem " ??? Děkuji za odpoveď
  19.11.2015 21:33Bublina
  Efča- dekuji za radu. Ale je to nakonec Lily, k ni se to hodi. Ma takovy roztomiloucky cumak a je klidna :) za to deisy, to je rostanda :)
  19.11.2015 21:42Efča
  Bublina - není vůbec za co :-)
  Já osobně jména neopakuju poněvadž jsou např.lidi kteří mají celý život psy Asty, Bobíky,Míši....ale já tvrdím,že to už je jiné zvířátko a není to to stejné podobou ani povahou jako předtím.. Sice při našem počtu - Adámek je za ty roky již 56-tý, musí člověk někdy maličko popřemýšlet...
  19.11.2015 21:46Bublina
  Efča- to mas pravdu :) jeste jsem se chtela zeptat, docela casto psikaj, a porad se drbou, je to do nejake miry normalni ?
  19.11.2015 22:02Efča
  Bublina - máš je z obchodu?
  19.11.2015 22:06Bublina
  Tu deisy mam ze zverimexu a Lily od chovatelu, kteri tim krmi hady. Takze zila v hroznych podminkach malicka.
  19.11.2015 22:12Efča
  Pšíkat mohou z nastydnutí.Pokud je to občasné pšíkání a ne ne takové ""vrkání" tak by mělo stačit je mít v teple mimo průvan (pozor aby klec nestála na průvanu jinak se toho nezbaví) dát jim bnějaký Echinaceový sirup s C vitamínem nebo medem ( mají v lékárně).Buď do pití nebo se mi osvědčilo s ovesnýma vločkama.
  Co se drbání týká mohou mít všenky nebo svrab. Ale potkánci se často češou.Ale pokud mají v srsti na kůži nějaké červené flíčky nebo strupy,bude potřeba je ošetřit proti parazitům - na oboje velmi dobře zabírá Stronghold a navíc se dobře dávkuje - stačí kapička mezi lopatky.
  - - - - -
  Aha takže v tom případě bych jim určitě aplikovala Stronghold pro koťata -seženeš u veterináře a ambulka stojí okolo 300 kč.Jsou i levnější přípravky (to by poradil i vet ),ale Stronghold je osvědčený a účinný.
  Bohužel toto oboje - paraziti a pšíkání, je u potkánků z obchodu a velkomnožíren, vcelku běžné.Takže lidi sice mají potkánky mnohem levnější než od hobbychovatelů,ale pak se ty ušetřené peníze dají do veterináře.
  Když je ošetříš proti parazitům , ještě kup např. Arpalit,BioKill ap. a je potřeba vydrhnout a tímto vydesinfikovat i jejich klec i s vybavením
  - - - - -
  Dobrou jdu do pelíšku,ale zítra večer sem juknu :-)
  19.11.2015 22:13Bublina
  Teplo maji a do pruvanu bych je nedala, tak trochu jsem si o nich neco nastudovala. Zatim jsem zadne chrceni nezaregistrovala,no uvidim, snad jsou v poradku, ale stejnak se chystam radeji k veterinari. Strupy zadny nemaji,no ale jinak dekuji za odpoved :)
  19.11.2015 22:17Efča
  No on by vet měl dát případně vzorek chloupků pod mikroskop a podívat se zblízka,v počátečním stadiu nemusí být pouhým okem vidět.
  No průvan je sviňka častokrát o něma ani nevíme..
  není za co a dobrou :-)
  20.11.2015 12:20Mary44
  dobrý den, chci se zeptat, jak to máte s pouštěním potkana ven z klece. Za jak dlouho poté, co jste si ho pořídili, jste ho začali na volno pouštět? Co kabely a dráty?
  20.11.2015 12:47Haňa
  Mary44: já pouštěla hned, ale měla jsem vymazlená mimča z ChS. "Zalovila" jsem v kleci, žádné nahánění a dala holky na postel. Samozřejmě, že se prvních x dní bály, než se v novém prostredí otrkaly, takže se schovávaly v dekách a jen občas nakoukly a tak jsem sedla na postel a nechala je po sobě lozit, když šly zrovna okolo...... Pak jsem sedla na židli a udělala "most" na stůl ( to se jim líbilo :-D ) no a postupně rozšiŕovaly svůj prostor, dneska "ŕádí" všude.....;-)
  Pouštéla jsem před večeŕí a lákala na dobrůtky. Za čas se naučily pŕiběhnout na zamlaskání a posbírám je. Bohužel mám klec jinde, než vétšinou pouštím, a tak nemohou do klece samy, ale i to se potkan lehce naučí.....
  Jak dcerka říká, bylo skvělé, když běhaly jen po posteli :-D na té posteli vydržely dlouho ( několik týdnů??). Jak ale jednou jedna sleze,už je tam navždy ( označená :-)) cestička.
  Je to moje první skupina, takže jsem taky zkušenosti sbírala za pochodu a různě vychytávala drobnosti - dnes mám ( téméř) veškeré dráty v husích krcích ( syn má pod stolem změť drátú, tak to zahrazuju celé) a veškeré škvíry vedle skŕiní mam zadělané.
  Ideální je asi jedna "pouštěcí" místnost. Potkani to dobře znají, najdou si svá oblíbená pro ne bezpečná zakoutí a Ty pak budeš vědět, kde je hledat, kdyby se jim náhodou nechtělo domů :-)
  - - - - -
  .....pro ně bezpečná zákoutí......

  U potkanka nevymazleného bych spíše počkala,až mi bude trochu věŕit a pŕíjde si pro dobrotu a nechá se v pohodě vzít......tam spíš asi nosit za trikem a pouštet nejdŕíve v omezeném prostoru (??)
  21.11.2015 11:03Konemy
  Ahoj, v knížce Potkan- Abeceda chovatele se píše, že potkani by měli být z příbuzenského chovu. Je to pravda? Všude jinde je, že to tak být nemá.
  Díky za odpověď
  21.11.2015 11:30Vrabček
  Konemy: můžou i nemusí být ;-)
  21.11.2015 12:01Sankari
  Konemy: Příbuzenský chov určitě není pro každého, chovatel musí znát moc dobře genetiku a hlavně musí vědět výborně zdravotní stav zvířat několik generací dozadu. A i tak je tam plno záludností, dochází k inbrední depresi apod.
  21.11.2015 12:14Efča
  Konemy - jsem to nečetla,ale záleží za jakým účelem v příbuzenském chovu - co se týká jen mazlíčkářů kteří nebudou dál chovat tak tam je naprosto jedno zda se případná miminka k seznámení nachází v příbuzenském vztahu či ne.Samozřejmě je lepší pokud se vezmou k mazlíčkářům miminka která jsou na sebe zvyklá od mala - sourozenci či vrh od jednoho chovatele která se zná a byl spolu od odstavu.Ale jinak i cizí mimča z různých vrhů i chovatelů nemívají problém se seznámit.
  Samozřejmě pokud se jedná o jedince kteří jsou určeni dál k chovu tak tam příbuzenská plemenitba není žádoucí.
  21.11.2015 12:27Sankari
  Efča: Jenže když si bereš potkany z příbuzenského vztahu, klasickým příkladem jsou zverimexáčci, nikdy nevíš, jaké nemoci rodiče a sourozenci nesou a jestli se geny nespojily tak, že se nemoc projeví naplno. A taky není jasné, jak moc příbuzní jsou. Ne nadarmo je incest u lidí trestný a na šlechtě bylo moc dobře poznat, jak byli zdegenerovaní, protože se množili mezi sebou.
  - - - - -
  Se zvyšující se příbuzností klesá genetická variabilita a vzrůstá pravděpodobnost setkání stejných mutací od obou rodičů. Potomkům hrozí zvýšená nemocnost a téměř trojnásobné riziko vyštěpení dědičné mutace.
  21.11.2015 12:47Efča
  Sankari ahá já zapoměla doplnit, že mám na mysli miminka z CHS ne z chovů zverimexů či velkochcovů - děkuju za doplnění.
  21.11.2015 17:57Sankari
  Efča: Já nevím, jestli jsem to dobře pochopila.
  Konemy, to myslíš jako že se páří příbuzní, nebo že se lépe snášejí v jedné kleci např. sourozenci?
  21.11.2015 19:47Konemy
  Děkuju za odpovědi

  Sankari: To páření, v tý knížce je že výsledkem příbuzenského chovu je zdravé zvíře.
  21.11.2015 19:56Sankari
  Konemy: To je samozřejmě nesmysl. To platí jen v případě, že máš rodičovský pár naprosto zdravý. Nejen na pohled, ale nesměl by nést v sobě ani žádné "špatné geny".
  21.11.2015 20:56Efča
  Konemy - blízká příbuzenská plemenitba se používá k tomu aby se upevnily určité požadavky které si člověk na těch zvířátkách usmyslel - tedy hlavně asi vzhled nebo výkonnost či užitkovost.Ovšem zároveň se může stát opak, že se takto vydolují na povrch věci nežádoucí.Pak se rodí slabí nebo nemocní či postižení jedinci.
  Když nad tím pouvažuješ logicky tak bys asi taky těžko chtěla mít děti třeba se svým bratrem či otcem.
  22.11.2015 14:32Konemy
  Aha, děkuju.
  - - - - -
  Tak jsem tu zase já...Rikimu jsem objevila v srsti spoustu červených stroupků-má jich plná záda. Potkani se dost drbou, našla jsem je až teď, má je totiž vespod pod srstí. Všenky to nebudou a podle fotek ani svrab. Co to může být? Je na to vhodný Arpalit Neo? Asi mam jít k veterináři, co? Děkuju.
  22.11.2015 14:38Efča
  Konemy- oni všenky nemusí být pouhým okem vidět a svrab dokud nemá stroupky tak také ne.Nejlépe by bylo je vzít na veterinu aby vet udělall stěr z kůžičky a dal to opd mikroskop.Jinak můžeš preventivně použít Stronghold pro koťata
  - - - - -
  pak by bylo ovšem nutné je ošetřit všechny a navíc vydrhnout a vydesinfikovat klec a její vybavení a místa kam chodí-na to stačé např. Arpalit sprey
  22.11.2015 14:53Vrabček
  Konemy: U nás e takto objevil svrab. Zakápla jsem všechny Strongholdem a vše v jejich okolí vzala Biokillem. A je klid :-)
  22.11.2015 15:07Athe
  Jsou pro potkany nebezpečné vánoční stromky? Myslím teď, kdyby se mi náhodou některý zakousl přímo do stromečku... Plánovala jsem umělý, ale máma mi dneska oznámila, že má pro mě stříbrný smrček, živý, a mně je trochu líto si ho teda nevzít, když už je stejně uříznutý a někde na zahradě trůní v síťce. Problém je v tom, že v místnosti, kde jsem plánovala stromek mít, je neustále puštěný Sheldon - nemá klec - a nejsem tak naivní, abych si myslela, že by nešel zkoumat, co to tam v rohu stojí. Ptám se proto radši předem, jestli by byl u potkana problém, kdyby ten smrk ochutnal. Bude trochu vyvýšený, takže se nedostane k větvím, ale když se natáhne, tak do kmene by si kousnout mohl...
  22.11.2015 15:53konemy
  Nevím jak potkani, na morčatech je ale tohle:
  Smrk
  Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.

  To by asi mohlo platit i pro potkany.
  22.11.2015 17:10Efča
  Athe - myslím, že jehličnany nejsou moc vhodné pro potkánky, nevím zda případná smůla by jim neublížila.Ale jistě se ozve někdo zkušenější.
  22.11.2015 17:23johanka
  ta slecna v inzerci je pekne drzej spratek a moc by me zajimalo, kdo ji s takovym jednanim sveri sve zvire:(( musela jsem si ulevit:)
  22.11.2015 18:08Efča
  K INZ. 21630

  TAK MOMENT TOMU NĚJAK NEROZUMÍM - TAK NA TÚRY, ČUNDRY A POD STAN TĚ RODIČE PUSTÍ A PRO DOMÁCÍ MAZLÍČKY NE???

  Johanka - první její inzerát bych brala tak,že je to mladá nezkušená dívčina a neumí ještě komunikovat s dospělými- dnes už asi nemají ve škole sloh...ale po tolika připomínkách na její způsob komuniace než by se štípla do -no kamkoliv.. ona si místo poučení stále stojí za svým a vůbec si neuvědomuje -zřejmě ji to doma neučili, že ONA něco chce po někom a nikdo jí to nedonese až do postele.
  Ano je od ní pěkné, že nechce riskovat se zverimexáčkem, v tomto bych ji pochválila,ale jinak je to katastrofa.
  - - - - -
  Ty děti jsou dnes docela chudáci - nikdo na ně nemá čas a trpělivost a pak to tak dopadá.Místo správné komunikace , pokory a snahy se něčemu naučit mají pocit, že jim svět leží u nohou a všichni musejí okolo nich skákat.Někak zapomínají, že mají nejen práva ,jak jim našeptává americká výchova, ale i POVINNOSTI.To nemám na mysli pouze tuto slečnu,bohužel se to týká dost velké čísti mladé populace.

  No nic jdu pustit kloučky...
  - - - - -
  ..jinak bych asi nějak nezatěžovala inzerci odpovědmi na ten inzerát-inzerce je inzerce, diskuze je zde.. :-) :-)
  a pokud sklečna jde na inzerci, jistě jukne i na diskuzi.
  22.11.2015 19:16Athe
  Efča: Ne, že bych se slečny nějak zastávala, ale túry a čundry říkala, že podniká se skautem. Předpokládám teda, že má dospělý dozor a není sama. A moc dobře vím, že mě máma odmítala samotnou pustit přes půl republiky i když mi osmnáct už bylo. Navíc nemá problém zaplatit cestu. Já z toho celého jen pobírám to, že holka jen zoufale neumí jednat s lidmi. Celé se to vyhrotilo hlavně z toho důvodu, ale vážně nechápu, jak nemůžeš mít pochopení pro to, že rodiče nepustí mladou holku vlakem samotnou.
  Opakuju, že se jí nesnažím zastávat a tvrdit, že její jednání s dospělými lidmi je v pořádku...
  22.11.2015 21:34Efča
  Athe - jo popsala jsi to přesně - zoufale neumí jednat s lidmi.No víš kdyby lépe komunikovala jistě by se našel i způsob jak potklánky k ní dopravit. Psala, že je od Zlína a z tama lidi cestují často Brno a zpět. Nevíme přesně kolik slečně je,ale předpokládám,že když píše, že jí není ještě 18 tak možná brzy bude - za rok za dva...A z Otrokovic jezdí do Brna přímé vlaky každé dvě hodiny. To by případně mohl s ní jet aspoň jen z rodičů.Ale samozřejmě to je jen moje teorie.
  Já myslím,že už není třeba se k tomu vyjadřovat.Na slečnu se nezlobím ona za to nemůže, je taková blbá doba..jen mi je to líto poněvadž jestli spolu budou lidi komunikovat tímto způsobem...
  22.11.2015 21:50Sankari
  Konemy: Ty stroupky většinou signalizují svrab. Parazit samotný vidět není, je malinký a zavrtaný v kůži, ale potkánka to svědí, škrábe se a ty stroupky má od toho škrabání. Bohužel kolikrát ani veterinář na seškrabu nemusí zákošku vidět. Doporučuji potkánky (všechny co máš doma) zakápnout Strongholdem nebo Advocatem.
  - - - - -
  Athe: Smrček jedovatý není, když si kousne, neumře z toho, ale určitě bych ho nenechávala kousat stromek schválně.
  - - - - -
  Já chápu, že v dnešní době rodič nenechá dítě samotné courat po republice. Ale mohla se slečna slušně zeptat, jak se to s převozem dělá, mohly se jí tu poradit možnosti. Bohužel celý ten její první inzerát byl tak nešťastně napsaný, že je hned člověk na ni naježený. Třeba to s tím telefonem.
  22.11.2015 22:16ja
  ahoj, prodavam klec vcetne komplet prislusenstvi...kdo by mel zajem verca584@seznam.cz
  22.11.2015 22:20Efča
  ja - a jak velkou?
  23.11.2015 08:39Sankari
  ja: Předpokládám, že ten podivný text vedle v inzerci je tvůj. Takhle se ale inzeráty nepíší. Musíš napsat přesné celkové rozměry, rozteč mříží, míru opotřebení, vložit fotku a hlavně kontakt. Tedy i odkud jsi, jestli jsi ochotná klec poslat (a za kolik). Popros rodiče, ať ti s tím pomohou.
  23.11.2015 12:27Hanka238
  Dobrý den,
  mohla bych vás poprosit o radu, kde sehnat potkáňata?:) Ve zverimexu bych je raději nekupovala. Někde ze zlínského kraje. Děkuji, pěkný den:)
  23.11.2015 12:56Sankari
  Hanka: V ČR existují dva kluby chovatelů potkanů. Seznam členů najdeš tady http://potkani.rodent.cz/index.php/clenstvi/seznam-chs/
  a tady http://www.czkp.cz/informace-o-klubu/seznam-clenu-ckp/ .
  Bohužel na Zlínsku je to s chovkama špatné, většinou se to řeší přes převozníky (např. na FB jsou skupiny zaměřené na převoz malých zvířat nebo se najde ochotný student za příspěvek na jízdenku) nebo si budeš muset někam zajet dál.
  23.11.2015 16:33Skali
  Věnuji dva potkánky stáří cca 3 měsíce, oba černí, jeden dumbo. Jsou od chovatelky a opravdu mazlíčci. Jen do dobrých rukou !!! nemohu jim věnovat tolik času :( Praha a okolí
  23.11.2015 16:50Marcie
  Skali: písni to do inzerce a přidej kontakt. Jo a ještě by se hodilo napsat, jestli to jsou samci nebo samice. Také bude vhodné kontaktovat chovatele, že jeho odchovanci mění majitele, aby to věděl.
  23.11.2015 17:21karlotka
  Dobrý den, prosím o radu, které lepidlo na dřevo je pro potkánky netoxické. Děkuji za rady a zkušenosti.
  23.11.2015 18:49Sankari
  karlotka: Dřevo není moc vhodné na vybavení potkaních klecí. Pochybuji, že ti tu někdo poradí netoxické lepidlo. Nevím, co chceš lepit, ale nejde to sešroubovat?
  - - - - -
  Tedy ne že by nic netoxického neexistovalo (aspoň podle výrobců), ale je otázka, jestli taky drží a hlavně jestli vydrží potkaní zacházení. :-)
  Např.
  https://obchod.activa.cz/produkty/kores-white-glue-netoxicke-lepidlo-12690/
  23.11.2015 21:21ja
  :D myslim, ze to zvladnu sama :D jen jsem inzerat jiz psala, proto tak strucne...

  prodam KLEC cincila ELOX delka 58 sirka 35 vyska 50, v kleci je jedno drevene patro - s vodeodolnym naterem, které lze premistovat na jakekoliv místo. Klec je pouzivana ale neokousana. Mrizky jsou na par mistech lehce odrene od karabin. Pridam dve pitka na vodu, sputnik (ten je ale okousany, nicmene ještě poslouzi) dále pridam zbytek granuli pro potkany nutrin complete a zbytek zrnite smesy, dále pridam dva plechove a jeden plastovy box na krmeni, tri male zavesne misky a jednu velkou zavesnou misku napr v lete na koupani... ke kleci necham také 8 karabin, které lze pouzit na zaveseni napr hamaku...
  V pripade zajmu zaslu vice foto. Predani v Praze nebo v HK. cena 800,- za vse. email:
  verca584@seznam.cz
  23.11.2015 22:12Efča
  Dlouho tu nebyla Pavla od morčátek co má Ivánka nevíte někdo zda je u ní vše v pořádku?
  23.11.2015 22:23karlotka
  Sankari : děkuji za info i odkaz....vím, že dřevo není nejideálnější k potkánkům do klece, ale syn chce našim potkaním holkám postavit ze stavebnice Walachia šplhací věž...tak vymýšlím a hledám nejvhodnější lepení, sešroubováním to bohužel nepůjde....bude to na chvilku, než to pročůrají a rozkoušou, ale kluk bude spokojenej, že jim něco sestavil;-)
  25.11.2015 12:10trolololo
  chci se zeptat asi na takovou pitomost - včera jsem svoje dva kluky poprvé pouštěla ven (mám je týden a něco). Zůstali u mě na posteli a v pohodě prozkoumávali, ale když jsem je vracela do klece, všimla jsem si ohromné louže na peřině. To se bude stávat pořád, nebo pochopí, že se to má dělat v kleci? Dá se to odnaučit? Dík
  25.11.2015 20:28Míšánek
  Efča - psala Pavla, že byla moc nemocná, ale prý všechno s pomocí svých zvířátek zvládne. Pozdravuje všechny...
  25.11.2015 21:30KaciM
  Ahoj, moc prosím o radu. Mám dva malé potkánky, už jsem tady psala, jsou 2-měsíční a jeden z nich Oliverek začal pšikat a když dýchá tak jako by trošku vrká. je unavený, ale chuť k jídlu má. Ten druhý, Shadow, je v pohodě, ale pro jistotu jsem jim dala do pítka slabý odvar průduškového čaje. Máte s tím prosím někdo zkušenost? Nechci nic zanedbat. Jsme doma všichni nachlazení, ale tento miláček mi to neřekne, co ho bolí....Moc děkuji za rady
  25.11.2015 22:13Efča
  trolololo - pokud se tak rozhodnou tak je to neodnaučíš.Dávej si přes tu postel případně ne¨ějaký starý velký hadr nebo deku.

  KaciM - pokud vrká tak by bylo lepší navštívit veterináře aby ho poslechl a případně ,pokud bude potřeba, nasadil léčbu, nejspíš ATB
  26.11.2015 06:53KaciM
  Efča: děkuji, určitě zajdu k veterináři
  26.11.2015 11:28Sankari
  KaciM: Ještě můžeš přidat do čaje jitrocelový či echinaceový sirup. A hodně vitamínů, hlavně čerstvé ovoce a zeleninu.
  26.11.2015 11:49VerčaP
  Ahojte, jakou přepravku byste doporučovali pro dva potkany? Asi blbě hledám, ale nikde jsem nenašla, jak by měla být velká.
  26.11.2015 11:53KaciM
  Sankari: Moc děkuji za tip se sirupem :) , ovoce a zeleninu dávám každý den čerstvou a odpoledne jedu k veterinářovi určitě. držte mi prosím pěsti, jsem z toho docela rozhozená
  26.11.2015 13:38Haňa
  VerčaP: Mám Mini Capri pro 4 holky a spokojenost :-)
  Koukni tady:
  http://www.potkani-forum.cz/viewtopic.php?f=61&t=11718
  A tady http://potkan.net/prepravky A tady http://potkanari.cz/prepravky/
  Ale líp by poradil konkrétně někdo, kdo víc cestuje :-)
  26.11.2015 14:08Sankari
  Verča: Taky se mi zdá nejlepší MiniCapri nebo Gulliver (jsou stejné,jen jiný název)
  http://www.krmivakonarovice.cz/klece-a-prenosky/transportni-kufrik-gulliver
  https://www.akva-exo.cz/detail/pro-hlodavce/prepravky/2903/

  nebo je dobrá i tato: https://www.akva-exo.cz/detail/pro-hlodavce/prepravky/2904/30%C3%9723%C3%9721cm/
  U té jen pozor, vyrábí se ve více velikostech pod stejným jménem.
  - - - - -
  Pokud cestuješ i v zimě, doporučuji si ušít na přepravku zateplený obal.
  26.11.2015 18:26KaciM
  jsme zpět od veterináře. Na plicích nic nemá, je to prý alergie na podestýlku. Zkusila jsem ji minulý týden vyměnit z hoblin Happy horse (měnili jsme každý den, protože se mi připadalo, že smrdí) za konopné pazdeří vhodné pro alergiky a na toto jsem úplně zapomněla.... takže doporučené konopné pazdeří půjde z domu. Vyměnili jsme zatím za toaletní papír, dokud se Oli nezlepší a pak se máme vrátit k původní podestýlce, která jim nedělala problém.... Tak jsem ráda, že aspoň takto....
  26.11.2015 19:57Bublina
  Ahojky, chtela jsem se zeptat, kolik tak stoji navsteva u veterinare a popripade lecba, kdyz maji psikavku. Mam dve potkanice, uz jsem sem psala, ale prijde mi, ze ta jedna ma nacervenaly cumak a okolo oci. Muzu nejak doma lecit, kdyz jsou nastydle ?
  26.11.2015 20:09Haňa
  KaciM: tak to je fajn :-) pokud používáš hobliny a rychle smrádnou ( já mám hobliny Profibed a jsem moc spokojená, čistím jednou za čtyři dny), můžeš zkusit přihodit takové ty topné pelety. Dělám to, když mají holky čaj a více čůrají. Dobře saji i pohlcují pachy ( u morčat je mám naspod a bez nich bych neobešla)
  Jinak je výborný taky Tierwohl ( mně vadilo, že hovínka zůstávají nahoře) a nebo hrubé štěpky za rodentie, pokud by jsi chtěla zkusit něco jiného.
  26.11.2015 20:13Efča
  KaciM - tak doufejme, že je to skutečně tou poodestýlkou, držíme pěstičky.

  Bublina - tak toto nikdo nezodpoví poněvadž každý veterinář si určuje ceny sám. Kliniky bývají dražší než soukromý vet.Ale zas mívají větší možnosti v léčbě než něketří veterináři. Při výběru veterináře dbej na to aby měl zkušenosti s léčbou potkánků, ne každý je umí.
  To červené okolo očí a čumáčku není krev,ale barvivo porfyrin. Když se objeví občas a v malém množství tak se nic neděje,ale když by to bylo časté tak to značí nějaký problém. Vyskytuje při stresu, nemoci- např. nachlazení,nádory... nebo jako alergia na podestýlku.
  Jestli jsou jen nastydlé tak zkontroluj zda není klec v průvanu a ordinuj jim teplo,klid a Echinaceový sirup na posílení imunity.
  26.11.2015 20:19Haňa
  Bublina: jestli pšíkají, hodně pomůže bylinkový ( já používám dětský průduškový) čaj, uvaŕ ho slabší, dej vlažný aspoň dvakrát denně do napáječky a do něj Jitrocelový sirup (třeba Müllerův). Na 100 ml čaje se dává 5 ml sirupu. Čaj stojí asi 40,- a sirup kolem 60,- ( 80,-)
  Na posílení imunity se dává sirup echinaceový.....
  Jestli má červené kolem očí a čumáčku, je to porfyrin, pokud je ho moc, značí to,že potkwnkovi není dobře.
  Cena u veterináře bude různá a taky záleží, jestli ho jen prohlédne nebo bude potřebovat léky ( antibiotika). Jestli jen pšikají, zkus ten čaj, pokud jsou naježení, apatičtí nebo vrkají, tak návštévu moc neodkládej, u potkanů jsou nemoci rychlé :-/
  A na cenu se klidně zeptej veta telefonicky.....
  Držíme palce :-)
  26.11.2015 20:52Bublina
  Hana- musi byt detsky ? Neprijde mi, ze by vrkali. Mam o ne strach. Ja vim, ze ceny jsou ruzne, ale tak jestli ty mas nejakou zkusenost ? Kolik to tak stoji ? :) dekuji moc za radu :)
  - - - - -
  Ted jsem doma nasla jitrocelovy caj, ten muzu dat take ? :)
  26.11.2015 21:22Haňa
  Bublina: nemusí být dětský, jitrocelový neznám, ale určitě můžeš...
  Jinak sirupy mají v každé lékarně... A opravdu hodně hodně pomohou ( pokud to není ještě na antibiotika)
  Na a taky hodně vitamínů, čerstvou zeleninu a ovoce

  Ceny budou opravdu různé, co jsem se dívala na
  http://www.potkani-forum.cz/viewtopic.php?f=14&t=311&start=405, tak kolem 200,- i s případnými antibiotiky.....ale je to asi hodně různé.....

  Však uvidíš, uváŕ ten čaj, múžeš dát dneska do něj trošku medu a zítra poŕiď sirup....
  A pro klid se poohlídni po těch veterinách, ať víš, kam když tak zajít....
  Ono těžko poradit, jestli k vetovi nebo ne, když potkánka nevidíme.....
  - - - - -
  Jinak ten jitrocelový sirup se může dát i do jídla nebo nechat slízat z prstu
  Já namočím ovesné vločky v ohŕáté vodě a dám sirup, nechám chvíli nasáknout, to pak holky hodují....
  Kdyby jsi koupila i ten Echinaceový, tak ten se podává 3týdnu v kuse a pak pauza
  - - - - -
  ....3 týdny v kuse.....
  26.11.2015 21:51Bublina
  Hana- dekuji moc za radu, vubec jsem nevedela, ze muzou caje. Snad se jim udela lepe. Stejne ale radeji pro jistotu navstivim veterinare. Jeste jednou diky, mejte se, pa :)
  27.11.2015 06:46KaciM
  Haňa: Pelety vyzkouším, to je dobrej nápad :)
  Efča: no taky doufám, byl by to ten "nejjednoduššíí" možný problém, protože se podestýlka vyhodí a vymění. Uvidíme.... ale tomu veterináři věřím na 100 % je to prostě PAN doktor-z Vyškova, léčil mi i miláčka Pantíka a prodloužil mu život o půl roku, když ho tady v Brně nechtěli léčit, že je to zbytečný...
  27.11.2015 08:28Konemy
  Ahoj, Riki (2 roky) začíná kousat, myslím že to bude tím, že dávám pamlsky z ruky, ale nevím, i když hryzne a ochutná, v kousání pokračuje. To je divný. Ostatní to nedělaj. Snažím se ho to odnaučit-syčení, foukání na čumáček atd. Čím to může být? Odnaučím ho to nějak? Díky.
  27.11.2015 12:28VeWerča
  Konemy: mě to začal dělat samec, když už na něj šlo stáří a hůř viděl... Ve dvou letech už taky není nejmladší, nebolí ho třeba něco???
  27.11.2015 14:54Konemy
  VeWerča: Myslím že ho nebolí nic, jinak se chová normálně. Ale možná by to mohlo být zrakem- je navíc červenooký.
  27.11.2015 16:13Efča
  Konemy - zkus na něho nejdříve promluvit a až zareaguje na Tvůj hlas tak teprve mu něco nabídni.Třeba to skutečně souvisí se zrakem.
  27.11.2015 17:55Haňa
  Holky mají nové album http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?Hana12
  27.11.2015 20:49Míšánek
  Hani - jedna holčina hezčí než druhá. Máš z nich radost, já z mých ocásků také. Tak ať se jim daří....
  29.11.2015 00:23Efča
  Pěkný den přeju všem :-)

  Nerada bych to nějak zakřikla, ale náš zřejmě nejstarší Tomášek ze Svahu má nyní 2 roky a 7 měsíců.Co se zdravotního stavu týká již je na něm to stáříčko znát, zejméma když po svém kamarádovi Wilíčkovi ( už odešel) získal post dominantního samečka ve skupině a s Ríšou ( Ryszard z Mousville) to nemá jednoduché :-). Navíc je Tomík téměř slepý,ale stále se drží jako velitel.Pravda -je již hubenější - navíc byl vždy na samečka dost drobný,již ani ty zadní nožky neslouží jak za mlada,ale ještěš se drží chlapec.Sice je do dubna ještě dost času kdy by měl mít třetí narozeniny a do té doby asi nevydrží,ale i tak před ním smekám pomyslný klobouk a i když ho ten Ríša stále zkouší, ještě si s ním poradí.
  No proč píšu pravděpodobně nejstarší - je tu ještě Běloušek. U něho nevím přesný datum narození,je to laboráček a měl by být odhadem podobně starý jako Tomášek.Ten je však v lepší fyzické kondici i když - Tomášek den co den vyleze z klece ven na procházku i přesto, že působí jako "věchýtek".To Běloušek se válí jen doma,ven jde jen když čistím 1x týdně klece- no jde-musím ho vyhodit a stejně zaleze do pařezu místo "pochůzky" a čeká až ho vyklopím domů :-). Tak nevím co je lepší :-) zda Tomášek ,že se jde projít nebo šetřící se Běloušek :-)
  29.11.2015 08:32Kometa
  Efča - ono to taky u Tomáška může být tím stresem z konkurence a pak, životní styl dělá jen část, je to taky vrozené :)
  29.11.2015 09:22Haňa
  Efča: Evi, moc hezky napsané, s láskou a pochopením.... Ať Tomáškovi i ostatním ještě dlouho slouží zdravíčko :-)
  29.11.2015 10:01johanka
  Efca - krasny vek! gratulujeme:)
  29.11.2015 20:10Efča
  johanka,Haňa - děkujeme :-)

  Kometa - já si myslím,že nám ty dominantní samečky "oddělává " Ríša.On je velice zvláštní- alfa samce vždy prudí i když je fakt, že Wilíčka prudil více a dává jim asi zabrat.Ne že by je vysloveně napadal to ne na to je docela posera,ale když se mu chce tak provokuje,ale když dojde "na věc" to uteče.Spíše dojde štípne, strčí..No a pak zase ho vidíš jak s ním spí společně v hamáčku nebo Sputniku. Mi připadá, že to prostě zkusí a když to nevyjde tak zas je chvíli hodný.A vzhledem k tomu, že ten šéf pak neví co od něho čekat, je zřejmě stále ve střehu a unavuje ho to.
  - - - - -
  To Běloušek nic neřeší- jen když má něco k jídlu tak na mlaďochy vyjede,ale jinak si hledí svého a maloušci taky.
  30.11.2015 15:13Pavla
  holky přeji vám krásný advent a vánoční čas https://www.youtube.com/watch?v=5EKGnqNv1b4&feature=youtu.be na víc se zatím nezmůžu
  30.11.2015 18:03Sankari
  Pavla: Máš krásný zvířátka.
  A brzy se uzdrav.
  30.11.2015 21:29Efča
  Pavla - krásné a originální :-) Děkujeme a i Tobě přejeme krásné svátky a ať jsi na ně fit.
  30.11.2015 22:18Míšánek
  Pavli -přeji hlavně zdraví, krásné svátky a hodně radosti se zvířátky.