od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Červenec v roce 2015
 • Zobrazuji 497 zaznamu.
 • 1.7.2015 09:11Markel
  Ahojte, prosím, kde koupím v Brně za solidní cenu narychlo klícku na myšku? Potřebuji ne extra velkou, karanténní na mládě. Nějaký tip?
  1.7.2015 09:28Sankari
  Merkel: V Medlánkách mají velký výběr klecí. Hned u zastávky tramvaje.
  1.7.2015 10:30Markel
  Sankari: O nich vím, mají stále otevřeno, ale bojim se, že jsou extra drazí... S Úvozem https://www.akva-exo.cz/ nemáte zkušenost?
  1.7.2015 10:50Sankari
  Markel: Na Úvoze toho nemívají tolik na skladě, ale to by měli mít napsané na webu. A taky mám dojem, že když si zboží neobjednáš přes e-shop, tak přímo v prodejně je trošku dražší. Aspoň to tak bývalo, už jsem u nich tak rok nenakupovala.
  1.7.2015 11:08Ciruki
  moje fotky z Propetu, je to na facebooku, ale nebojte, je to vidět i bez přihlášení :-) https://www.facebook.com/media/set/?set=a.810809072348393.1073741835.100002579243013&type=1&l=1e2045f88c jsou tam tedy jen potkani, ostatní jsem moc nefotila
  1.7.2015 13:12johanka
  Cirujki: kde jsou moje sampionky??!? :D :D hlavne, ze je tam ten Fujpotkan:)))
  - - - - -
  sorry, ujelo mi v rozruseni "j" :D
  1.7.2015 15:02Ciruki
  promiň, příště se musím víc snažit :-D svojí tam také nemám, nějak jsem na ni zapoměla :-D
  1.7.2015 17:26Markel
  Sankari: Asi nakonec objednám další činčilu elox na netu levněji... Díky.
  1.7.2015 18:59Ošla
  Markel: jako marodka se mi osvědčila Ema :-)
  1.7.2015 20:09Kometa
  Dneska je velký den :) Naše babička Inka (Iny Od Pekelného Strážce) dneska slaví třetí narozeniny! Nožky už jí úplně dobře neslouží, ale pořád má chuť k životu, baští a všude "běhá"... akorát klec už jsem musela přestavět na "invalidní verzi" - ne že by si pořád ještě všude nevyšplhala, ale dolů to pak brala (ne)kontrolovanými pády :)
  Inulce dělají (občas trochu otravnou) společnost její dvě praneteře - Xylia Od Pekelného Strážce, alias Víla, které bude za měsíc rok a půl, a osmiměsíční potřeštěná puberťačka Ceinwen Od Pekelného Strážce alias Gwen.
  Doufám, že Inulce bude ještě chvíli zdraví sloužit a že tohle perfektní zdraví zdědily i Xylka a Gwen a budou tu se mnou taky tak dlouho :) Díky Marcii za úžasné myši :)))
  http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=10084
  1.7.2015 20:15Efča
  Kometko - tak to je úžasné,moc a moc gratulujeme :-) :-).
  1.7.2015 20:22Míšánek
  Kometa - přidáváme se ke gratulaci, jsou krásné
  2.7.2015 04:24Haňa
  Kometa: :). Blahopřejeme!!! :) a Inulce posíláme pohlazení ..:)
  2.7.2015 07:46johanka
  Kometa: wow!!! nadherny vek:) gratulujeme babulce:))
  - - - - -
  nejaky zpozdeny cas tady mame, ne? pisu to v 9.44:))
  2.7.2015 20:21Marcie
  Kometa: Jsem nesmírně šťastná a hrdá, že se Inulka dožívá tak nádherného věku a vlastně ve zdraví. To je pro mě ta nejkrásnější odměna. Ať zdraví slouží ještě dlouho. Pusu pekelničkám!
  - - - - -
  Taktéž náš Cháron Od Pekelného Strážce oslavil v pondělí své 3. narozeniny! Stal se tatínkem vrhu B Od Elišky ze Mlejna a vrhu H2 Sankari. Také jsme se narozeninově fotili, ale ještě jsme nevytáhli fotky z foťáku :-D Tak aspoň profil s "ročníma" fotkama:
  http://odpekelnehostrazce.webnode.cz/nasi-pekelnici-our-males/charon-od-pekelneho-strazce/
  3.7.2015 05:20Haňa
  Mar
  - - - - -
  Marcie: :) moc zdravím Tebe i pekelníčky :). Cháronovi blahopřejeme !! a posíláme pohlazení a pusu "na čelíčko" ..... :)
  3.7.2015 12:28Sankari
  Marcie: Hennesska zdraví tatínka. Je také zdravá a čilá (někdy až moc :-) ).
  4.7.2015 10:08VeWerča
  Tak si představte, co mi dnes poslala známá...Málem jsem pukla vzteky... http://www.sbazar.cz/allena12/detail/11891869-nabizim-5tydnu-stare-potkany-na-zkrmeni-i
  Říkám fajn, poptám se ti, já teď potkany nesháním a ona mi na to odepsala, že mladý bude mít vždy, že má PĚT CHOVNÝCH SAMIC!!! No protočila jsem oči, protože tohle je chov jak (ne)má bejt... A chuděry ty samice teda!!! Na mazlíky i pro hada... Bezva inzerát... A zdá se, že toho slečna má ke zbavení se více... :(
  4.7.2015 13:42Míšánek
  VeWerča že se taková množitelka nestydí - asi bych jí něco řekla. Ale ono to nemá cenu - nepochopí, jak jsou potkánci úžasní. Všechna zvířátka si zaslouží naši péči když už jsme si je přisvojili - ale zbytečně se rozčilovat.
  Takové inzeráty čtu moc nerada....
  4.7.2015 14:16Efča
  VeWerča - bohužel dokud bude potkánek veden jako krmné zvířátko bude většina těch kteří ho za tímto účelem budou i chovat.Pro ně je to něco jako malé hospodářské zvíře.
  My to samozřejmě těžce neseme když víme jaká jsou to úžasná zvířátka.Ale zkuste vzít na exkurzi do výkrmny nebo velkochovu prasat někoho kdo má doma čuníka jako mazlíčka a ví, že je to milé chytré zvíře.
  4.7.2015 14:41Pišišvor
  No je to sporné, je to prostě koloběh života, taky jsem si doma množila potkany pro hada, pravda neprodávala jsem je ale množila jsem si je,a nevidím na tom nic špatného. Neříkám že nejsou úžasní jako mazlíci ale bohužel i hadi potřebují něco žrát....
  4.7.2015 14:51františek
  Já včera šla do zverimexu a na nástěnce inzerát naší doktorky. Tak jsem se hezky zakecala a ze slečny vypadlo,že kolegyně shání dumbíka. Tak jsem jí sáhodlouze povykládala,že potkyšci musí být aspoň dva a že jí zvu k nám na exkurzi. Tak snad to klapne. Jinak jeden mazlík zůstává u kluků a další slečna bude u holek. Takže ještě sedm. Pro hady jsem je nevymazlovala. Jsou nádherní. Takové nádherné kukadýlka. Šíleně drahé zrní,no mají se u mě dobře,jenže všechny si nechat nemůžu. Aspoň vím,že Čenda není Čenda,splíst se může každý. Hlavně mě kvůli omylu nodsuzujte. Já o vrh nestála.
  4.7.2015 14:57Haňa
  Pišišvor: nemyslím, že by zrovna toto byl "koloběh života"..... V přírodě má to " krmné zvíře" šanci a ne malou.... V přírodě přežijí ti nejsilnější a nejlepší a tak to má být.
  A nejde tady o to, že had potřebuje jíst, jde o to, v jakých naprosto nevyhovující podmínkách ta zvířata žijí.....
  4.7.2015 16:11Ema D
  František: No jo, exkurze u tebe:( Prosím, řekni jí raději, ať potom přijde sem na diskuzi, ať ji vyvedeme z navykládaných omylů.

  VeWerča: Takové a ještě horší jsou všechny inzeráty od hadařů. Takhle není třeba to řešit. Jestli s tím chceš něco dělat, dobré, ale takto s tím nic nenaděláš. Těch inzerátů je hrozně moc... I potkani pro hady by sice měli mít důstojný život, ale co s tím udělat? Stejně tak bys mohla nadávat někomu, kdo krmí potkany červíky...
  4.7.2015 16:27Pišišvor
  Podmínky bydlení je věc druhá,jsou lidi co na tom vydělávají a nezáleží jim na tom v čem potkani bydlí prostě porodit a prodat, což tedy taky neschvaluji. Pak jsou lidi, kteří se netají tím, že je doma chovají jen jako večeři pro hady ale mají pro ně slušné bydlení.
  No dobrá napíšu to jinak ,,koloběh života v zajetí,, a ne ve volné přírodě. Já se nikdy netajila tím , dokud jsem měla hada tak že klece s potkany dole v ,,garáži,, nejsou na mazlení ale na krmení. Takže mazlení bylo zakázáno, had už není takže ani potkánci už nejsou.. Na mazlení jsme měli a máme dál morčíky v obýváku....Pár lidí mě sice odsoudilo, velká většina chápala....No prostě bych lidi co si chovají potkany,myši atd. na žrádlo pro hada neodsuzovala asi tak no....
  4.7.2015 17:29Sankari
  Souhlasím s Pišišvorem. Hlavní jsou životní podmínky zvířete. I krmný hlodavec si zaslouží dostatek prostoru, slušné zacházení, dobré žrádlo, čistou vodu atd.
  Nedá se nic dělat, potkan je hlavně zvíře krmné, i hadaři mají právo na svůj koníček. Bojovat se musí za dobré podmínky chovu, jestli bude potkan zkrmen nebo mazlen je už věc jiná.
  4.7.2015 18:00Efča
  No my se tu rozčilujeme nad podmínkami "krmných potkánků",což samozřejmě je na této diskuzi vcelku logické.Ale ona jsou i jiná zvířata která zneužíváme ve svůj prospěch (ano také nejsem vegetarián) a častokrát žijí v mnohem otřesnějších podmínkách než ti potkyšci než z nich vycucáme co potřebujeme a jejich odchod z tohoto světa také není moc důstojný a bezbolestný a to jen díky nám.
  Naprosto souhlasím s Pišišvor - jo i v přírodě jsou lovci a lovení. Ovšem predátor chytí převážně jen zvíře staré, slabé, zraněné nebo nepozorné.Kořist má vždy nějakou určitou šanci útok přežít.
  No jednou jsem viděla velmi zajímavé video- lvice lovila u vody a skočila po zebře co stála po břicho ve vodě a ta zebra se do ní zakousla a tak dlouho tu lvici tlačila pod vodu až ji ta kočka musela pustit jinak by se utopila.Zebra vyvázla jen s kousancem na krku. Zda se ta rána zahojila či případně se do ní mohla chytit infekce, to už je věc druhá, to už tam samozřejmě nebylo.
  - - - - -
  Jo chtěla jsem tím říci,že divoká zvířata si tak populaci řídi sama,ale my k těm dravcům házíme i zdravé a mladé silné jedince kteří by v přírodě obstáli.MY rozhodneme zda to zvíže bude žít a ne příroda a zdravotní stav toho dotyčného jedince.
  4.7.2015 19:45VeWerča
  Efča: Mě spíš nasralo to její arogantní chování a její prohlášení, že mimina bude mít vždycky, že má přece pět chovných samic... Ono není chovná samice, jako chovná samice, že jo... A bohužel to u ní nejsou jen potkani, činčili apod. ale i psi... Smutné!
  5.7.2015 06:17Sankari
  VeWerča: Bohužel, dokud budou lidé brát zvířata od takových množitelů, lepší to nebude. Pořád se najdou tzv. zachraňovači, co těmto hyenám jen nahrávají. Denně se všude píše, ať se nekupují zvířata ze zverimexů a psi bez PP, ale lidé jsou nepoučitelní. Stále nechápou, že svým chováním přispívají k týrání.
  5.7.2015 09:07františek
  Odešel mi dneska ráno Arturek :-( 24.1. 2013 přirozenou smrtí. Nikdy nebyl nemocný. Jdu pohřbívat k Alexovi,Františkovi,Terezce.
  5.7.2015 10:56Efča
  VeWerča - tak to je opravdu smutné a k zlosti poněvadž s tím nemůžeme nic udělat pokud nebude chtít ona sama..
  Sankarko - máš naprostou pravdu - kolikrát v telce ukazovali množírny pejsků a varovali před jejich zdravotním stavem a velkou šancí úhynu,ale lidi vidí jen peníze a to, že je to štěňátko o půlku levnější a naopak obviňují řádné chovatele,že ceny přehánějí. No vy chcete za štěně 8000,-Kč? Pchhh my ho máme za 2000,-Kč.....a ještěš se tlučou do prsou jak na tom vydělali.Láry fáry velice brzy zjistí, že to štěňátko je příjde daleko dráž jak těch 8 000,-Kč.Oni si častokrát i uvědomí, že to štěňátko nevypadá dobře a je nemocné,ale když vidí podmínky nebo majitele raději ho vezmou s tím,že ho tam přeci nenechají chudáčka..No pokračování známe...
  Hele to máš to samé ja¨ko ti šmejdi- neustále se lidi varují aby tam nelezli a budou tam lízt a budou..
  5.7.2015 11:25AlishaXD
  Když je můj potkan z něčeho vyděšený, dělá divný zvuk a občas kýchne, pak to přejde. Je to OK?
  5.7.2015 11:26Pišišvor
  Dokud bude nabídka ...bude i poptávka.Bohužel :( Já jsem si třeba nejprve kupovala ,,krmivo,, pro hada ve zverexu, do doby než na to jeden z hadů doplatil a tím jsem s nákupem zvířat od pochybných množitelů a zverimexů skončila (snad krom rybiček)...Pak jsem dala na radu jednoho známého hadaře,vzala si od něj páreček a začala si je doma chovat, a i to mělo daná pravidla, která mi poradil. Kdyby se tak choval každý , tak se nad podmínkami zvířat na krmení , nemusí nikdo rozčilovat no...
  5.7.2015 13:55Efča
  Pišišvor - tak to jsi asi jedna z mála.

  AlishaXD -co je to divný zvuk a "občas " kýchne?To by nemělo s vyděšením vůbec souviset.Pšíknout může protože ho něco dráždí nebo je nasdydlý.Zkus popsat jak zní ten divný zvuk.No a na vyděšenost (z čeho?) je nejlepší klid a někam si doma zalézt (do hamáčku, Sputničku..).
  - - - - -
  Pišišvor - pravda s tou poptávkou a nabídkou,pravda.
  5.7.2015 14:12Pavla
  holky posílám zase něco pro zasmání,jinak mě je blbě,špatně se mi dýchá http://tinne.rajce.idnes.cz/Ivankuv_soukromy_bazen
  5.7.2015 15:40Athe
  Potkani mi posledních pár dní popšikávají. Nic hrozného, ale dá se toho všimnout. Chtěla bych se zeptat, jestli stačí, když jim dám dětský echinaceový sirup (bez přidaných cukrů, čistě přírodní)? A jak ho případně podat? Do vody? A hlavně kolik? Dva mi pijí docela dost, ten třetí ale spíš radši okurku a jinou vodnatou zeleninu, u napáječky ho nevídám zas až tak často, jako ty další dva (ale pije, to ano), tak aby se k tomu vůbec dostal.
  5.7.2015 20:00Efča
  Athe - mohli někde chytit průvan ,určitě se více větrá v těchto vedrech. Echinaceový sirup mohou lízat přímo ze lžičky neředěný.Co se vody týká důležité je aby nebyli dehydrovaní.Kolik toho kdo vypije je druhá věc-někomu staší méně jiný musí více.Ale neznamená, že když ho nevidíš pít,že nepije jindy.
  6.7.2015 21:57Percy
  Přihlášky na Ostravské šťurování prodlouženy do 12.7.
  http://vystavy.chsmouseville.cz/login.aspx?ReturnUrl=%2f
  7.7.2015 13:39Pavla
  Jinak holky mám obrovskou radost z Ivánečka.Již 14 dní bere kapičky CBD z Aromaterapie - Dokonalá láska pro všechny pejsky Michal Babka.Boule na páteři neroste,v tříslech boule též nerostou a v podpaží úplně zmizely.Sice dát mu denně jednu kapičku ředěnou ve lněným oleji je umění,ségra to zastala za mě v pohodě,ale zvládneme to.Už je z něj zase mazlínkovatý medvídek
  7.7.2015 14:08Haňa
  Pavla: Pavli, to je super :), držíme palce, Ivánkovi pohlazení, je bojovník a je prostě nádhernej :)
  7.7.2015 18:44Veruss
  Dobrý den, mi chceme koupit potkánkovy baytril protože pšíká a v kleci nacházíme červené kapky zdřejmě z nosánku. je ti dobrý nápad nebo radši navštívit veterináře??? A jsou dobré tabletky do jídla zamíchané? Děkuji.
  7.7.2015 18:48františek
  No,jinak holky moc děkuju,za podporu,když mi umřel Artur. Ty příšerné hicy ho dostaly. Jste falešné!!!! Jediný kdo projevil smuteček se mnou byla Efča a Míšánek. Tímto jim moc děkuju.
  7.7.2015 19:07Vrabček
  Veruss: Zkus průduškový čas pro děti a jitrocelový sirup. Pokud by potkánek měl vyloženě nosánek ucpaný, pak můžeš koupit kapičky do nosu pro kojence. Pokud by se stav nelepšil, pak navštívit veterináře ;-)
  7.7.2015 19:47Ošla
  františek: na tvém místě bych se urazila a přestala sem chodit!
  7.7.2015 20:26Ema D
  františek: Víš, po tom, co tu předvádíš, už tvé příspěvky automaticky přeskakujeme a nekoukáme se, co píšeš... Mimochodem, Ošla má naprostou pravdu :)
  7.7.2015 20:27Efča
  františek - to máš tak-ano každému odcházejí někdy zvířátka a každého to bolí nebo mu to aspoň není jedno.Bohužel to patří ke koloběhu života.Ale nemůžeš nikoho nutit aby truchlil s tebou,projevit účast není povinnost.Naštěstí poněvadž je lépe přijímat jen upřímné kondolence.
  8.7.2015 01:18Helena
  Prosím o radu.Mám potíže s přístupem na SZ. Samozřejmě jsem ještě zapomněla heslo. Je nutná nová registrace? Byla jsem pár dnů mimo stránky. Děkuji.
  - - - - -
  Omlouvám se. Po zkoušce několika kombinací se mi to konečně podařilo.
  - - - - -
  Pavla: Držím Ivánkovi palce a fota jsou moc milá
  8.7.2015 09:12Sankari
  Veruss: Antibiotika bych bez porady s veterinářem určitě nedávala.
  8.7.2015 09:51Veruss
  Vrabeček:Děkuji za radu, zkusíme jitrocelový syrup :-) Sankari:Děkuji moc.
  8.7.2015 10:35elbotka
  jeden z mích potkánku furt pšíká a já nevím jestli je to zestrachu a nebo je nemocný:(pomužetemi?
  8.7.2015 11:28Haňa
  Elbotka: ze strachu to určitě nebude. Pokud jen pšíká a jinak nevypadá špatně - nevrká, nekrčí se někde naježený v koutě, bude možná jen nachlazený a to by mohl pomoci dětský průduškový čaj a jitrocelový sirup. Oboje koupíš v lékárně. Mě se osvědčil dětský průduškový čaj Leros a Jitrocelový sirup Müllerův, ale nemusí to být zrovna toto. Dohromady asi 110,- kč. Čaj se davá vlažný a do napáječky ( jestli máš 100ml) se dává 5 ml sirupu. Odměrka je v sirupu přiložená. Čaj je třeba aspoň dvakrát denně čerstvý. Kdyby se potkánek nezlepšil ( tak do dvou, tří dnů) nebo dokonce zhoršil, tak by jsi musela k veterináři pro antibiotika. Pokud chceš pomoci jestě vice a rodiče tě podpoři, výborný je na imunitu ( aby byl potkánek odolnější proti nemocem ) Echinaceový sirup ( taky müllerův nebo podobný bez alkoholu). Taky stojí nějak do stovky a ten se dává třeba tři týdnu v kuse jednou denně troška. Kdyby se to nezlepšilo, s veterinářem neváhejte, u potkánku mají nemoci rychlý průběh. Držíme palečky.
  - - - - -
  .... Oprava: tři týdny v kuse...
  8.7.2015 11:28Ema D
  elbotka: Potkani občas kýchnou, to je normální. Ale jestli kýchá pořád, určitě běž k veterináři! Může to být i například pilinami, nebo něčím nevhodným, ale stejně mu ho běž ukázat.
  Jinak předpokládám, že je máš ze zverimexu (od tam si mohou donést svrab, respirační potíže...), jelikož by ti Chs kluka a holku neprodala. Takže PROSÍM, ODDĚL JE OD SEBE A KAŽDÉMU POŘIĎ KAMARÁDA STEJNÉHO POHLAVÍ!
  8.7.2015 11:31SpadlaZoblaku
  Ahoj, holky. Zase po nějaké chvilce informace od nás o nás :-).

  Mayenka už nekýchá, antibiotika zabrala a všechno je v pořádku. Boulička na zádech zmizela, až později jsem si (já hloupá kuchařka..) uvědomila, že to mohla být reakce na injekci Ivomecu. Boulička na bříšku se nezvětšuje, takže zatím necháme tak.
  Jedno z našich miminek si s sebou bohužel přineslo plíseň. Takže teď co tři dny koupeme v Imaverolu. Ale je to asi fajn, holkám se osvěžující koupel docela líbí. Každopádně seznamování se zatím nekonalo, takže v předsíni máme stále ještě dvě klece. Už bych chtěla mít všechny holky pohromadě :-).
  No a poslední novinka: konečně se povedlo a muž dovolil čtvrtou myšku. A tak jsme si včera jeli pro malý poklad - krásnou holčičku z Potkaního Klokánku, které jsme dali jméno Bree (protože Zoufalé manželky :-P). Takže kromě dvou klecí v předsíni máme i jednu malinkou, kterou nosím všude s sebou jako kočka koťata.
  Na fotky se můžete podívat tady:
  http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=10085

  Krásný den všem <3!
  8.7.2015 11:36Haňa
  Elbotka: to jsem si vůbec nevšimla, že máš kluka a holku...:(
  Nemůžou být spolu, měli by pořád miminka ( plno a plno a nikdo je nechce) a samička by ti za chvíli vyčerpáním umřela :(( potkánci musejí být aspoň dva, ale kluk s klikem a holka s holkou. Ani poustět se nedají spolu, spáří se hned ....:(
  Jinak, jak píše Ema, pšíkat může i z nevhodné podestýlky, ale pokud jsou ze zverimexu, spíš je nemocný...:(( tam se na zdraví bohužel nehledí. Možná bude nejlíp vzít ho hned k doktorovi, ať o něj či o oba nepříjdeš.....
  8.7.2015 11:36SpadlaZoblaku
  elbotka, jestli máš ty dva dohromady, okamžitě oddělit! Pravděpodobně už budeš mít samičku nakrytou a můžeš očekávat miminka a problémy s nimi spojené.
  Jak radí Ema, kup druhou klec, do ní odděl samce nebo samičku a pořiď samcovi kamaráda třeba Siriuse, to je fuk, a samičce Lorelai!
  8.7.2015 12:24Kitty
  http://kvikal.grovik.net/stranka-62-Adopce_Vcka holky k adopci i veškeré jejich vrhy mají fotku (uff)
  8.7.2015 12:51Veruss
  Máme jitrocelový syrup od 1roku. jak je to s dávkováním?
  8.7.2015 12:56Haňa
  Verrus: 5 ml na 100 ml čaje
  - - - - -
  .... Samozřejmě Veruss :-) ...
  8.7.2015 13:11Veruss
  A nešlo by to podat samotné?
  8.7.2015 13:20Haňa
  Kitty: to je tedy "nadílka" :) Prcci jsou nádherní..... i maminky jsou moc pěkné .... Přeju, ať brzy najdou milující domovy..... :), všem pohlazení a Vendetě ( ta je krásná !!) pusu na čelo...
  8.7.2015 13:25Veruss
  A kolikrát denně?
  8.7.2015 13:38Haňa
  Veruss: čaj dělám čerstvý ráno a večer, dám vlažný se sirupem do napáječky místo vody. Když to bude i 3x nebo 4 krát denně, tak nic nepokazíš. Čaj dělám spíš slabší.
  8.7.2015 13:38Veruss
  A nešlo by to podávat bez čaje? Symotné
  8.7.2015 13:42Haňa
  Ono dělá asi dobře i to, že je to teplé ( vlažné)
  - - - - -
  Verrus: co vím, tak se to většinou dává do čaje. Samotné by to šlo, ale je to jak u lidí, čaj je teplý a taky potkánek mnohem víc pije, protože mu to chutná a to taky uzdravení napomůže.
  8.7.2015 13:54Veruss
  Háňa:Dékuji mockrát :-)
  - - - - -
  A čaj normálně černý? jen aby ji nebylo špatně
  8.7.2015 14:00Haňa
  Veruss: černý ne, nejlepší je dětský průduškový ( osvědčil se mi např. Leros) nebo aspoň průduškový a nebo bylinkový - kopřivový nebo lipový nebo meduňkový..., ne moc silné a vlažné a opravdu ideálně několikrát denně čerstvý..
  8.7.2015 14:19Veruss
  Mockrát děkuji
  8.7.2015 14:22Haňa
  Veruss: Není zač :), hlavně, ať to pomůže ;)
  8.7.2015 15:16Veruss
  Tak máme sedmero bylin, je jich tam více :-)
  - - - - -
  Určitě se ozvu jestli to pomáhá :-)
  - - - - -
  Tak jsme ji to dali a pije, nechce se odtrhnout a pije už asi 2minutky, za chvilinku jdu dát zase vodičku a k večeru ji dám zase napít čajíka se syrupem :-)
  8.7.2015 15:21Haňa
  Veruss: klidně to tam nech místo vody.... ( stejně by teď vodu nepila ;)
  To je fajn, že jí to chutná...:)
  8.7.2015 15:57Veruss
  Takže jí teď nemám dávat třeba týden vodu a dávat jí ten čajík? A až to bude lepší jak jí mám dát zase vodu když jí pít nebude?
  8.7.2015 16:05Haňa
  Veruss: když holky někdy pšíkají, mají jen čaj a ten celý den ( a noc ;)) popíjejí. Když dám pak zas vodu , tak trochu "ohrnují nosánky", ale žízní neumřou...:)
  Jestli chceš být úplně v klidu, dala bych ještě jednu napáječku s vodou, ale asi zůstane netknutá.
  Ten čaj pár dní, však to poznáš, jak už jí bude dobře...
  8.7.2015 16:46Athe
  SpadlaZoblaku: Já bych to na jejím místě teda radši udělala tak, že bych si k samci přidala kluky a u samičky nechala holky. V případě, že je nakrytá. Lepší zjistit, jestli je už pohroma na cestě, než pořídit další dva potkany (kdo ví, jestli by ze zverimexu nepřitáhla další nakrytou samici - a že by stejně určitě kupovala ve zverexu), a co teprv pak těch problémů!
  - - - - -
  Haňa: Jinak jsem ještě chtěla poděkovat za radu. O čaj se mi u napaječky porvali... teda ti dva, ten třetí mu taky nijak neholduje. Napil se, ale tak normálně, jako když pije vodu - spíš se u toho tváří, že teda jo, když musí, ale moc tomu nedá. Ale miluje čestvý jitrocel, tak třeba by mu mohlo trochu pomoct i to.
  Strkali se tam u toho celý večer a fackovali se jak malí. Do rána byla napaječka skoro prázdná.
  8.7.2015 16:59SpadlaZoblaku
  Athe, vidíš, nedošlo mi, že by zase šla kupovat do zveri, sakra.
  8.7.2015 18:54Haňa
  Když už jsme u toho čaje :), jedna z mých nejoblíbenějších fotek: "fronta na čaj"

  http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?Hana9
  - - - - -
  Athe: tak to jsem ráda, že jim chutnalo...;) určitě jim to udělá dobře:)
  8.7.2015 21:20Veruss
  Takže si na vodu zase zvykne :) Děkuji.
  8.7.2015 21:42Vrabček
  Kitty: Sdílela jsem Tvoje stránky na FB a na další potkaní diskuzi :-)
  8.7.2015 22:04Kitty
  Vrabček - díky díky :)
  Háňa - děkujem, snad se brzy najdou spolehliví lidé - všichni se válí u vody a nikdo nepořizuje nové kámoše :)
  9.7.2015 09:56Veruss
  My jsme se rozhodli, že ji dáme ráno z ličky trochu syrupu, pak vodu a v 5odpoledne ji dáme čajík se syrupem a na noc ji dáme zase vodičku. :-)
  - - - - -
  Athe: Mám to samé, máme jen jednu holčičku, ale u pítka strávila celý večer a nepřestala pít, syrup i čaj jí moc chutnají :-). Teď má tedy vodičku, ale kolem 4-5dostane zase čajík a bude mít do večera, pak dostane zase vodičku a ráno syrup :-). Jinak pšíká méně, ale přijde mi že je nějaká vyplašená. Snad to ale přejde :-)
  9.7.2015 10:47b.o.b.o
  Ahoj lidicky potrebuju radu, mám potkany od chovatele. Nejsou zvyklý na ruku je jim už asi 5 měsíců a nevím jak je mám naučit . chovatel je chtěl dat hadům a proto je nebral na ruku ale ja je mám jako mazlíčky a taková záchrana. Když je vezmu do ruky začnou pistet a utíkat. Docela jsou dost bojácný. Tady doma je mám už asi měsíc a půl. Pořad chodim ke kleci a mluvím na ne aby si zvykly na můj hlas . Jedny mě dokonce i kousla. Četla sem převrátit na zada tak jsem to udělala a chvíli byl klid ale pak to udelala zase a já už to nestihla protože utekla. Prosím o řady jak mám naučit potkanky lásky ke mě a naučit na ruku i když jsou už docela větší. Fakt si nevím už rady. Děkuji mnohokrát :-)
  9.7.2015 11:05Sankari
  b.o.b.o.: Nemáš potkany od chovatele, ale od množitele. V tom je dost rozdíl. Chovatel, který chová potkany ne jako žrádlo, ale jako mazlíčky, mláďata od malička zvyká na manipulaci lidmi, na mazlení, hraní. Stejně tak rodiče těch mladých jsou u chovatelů mazlíčci a svou povahu předávají svým potomkům.
  Udělalas chybu, žes mladé neochočovala hned, co sis je donesla. Nic není ztraceno, chce to hodně trpělivosti, nejen na ně mluvit, ale musíš je krmit z ruky, vyndat je z klece, strkat k sobě (např. do županu, rukávu apod.), naučit je, že ruka není nepřítel.
  - - - - -
  Tady máš pěkný článek o ochočování:
  http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/ochoc-si-me-prosim/
  9.7.2015 11:13b.o.b.o
  Sankari mooooc děkuji. Hledala jsem i články, aspoň sem je zachránila. Udělám. Pro ne maximum
  9.7.2015 11:15Athe
  Veruss: Potkance určitě pořiď kamarádku, nebo rovnou dvě, to bude ještě lepší. Bez jiné potkaní holky jí bude smutno. :)
  9.7.2015 15:14Veruss
  Bojím se že se splaší, nebo že se budou prát a surově :(
  - - - - -
  A teď když je nemocná tak ne, když tak až ji bude dobře.
  - - - - -
  Háňa: Moc děkuji za zprávu, ale opravdu se bojím že se poperou :( A mám bohužel že zverimexu.
  - - - - -
  Jinak opravdu všem děkuji za pomoc, Pipi už je mnohem lépe a jde to na ní poznat, jen nám přijde že je trochu nesvá :/ Ale to snad přejde.
  9.7.2015 15:27Haňa
  Veruss: a jak je stará, máš ji teprve chvilku???
  Samozřejmě je potřeba počkat, až se uzdraví, ale jinak se ničeho neboj, mladí potkánci - asi do 5 měsíců- se seznamují velice lehce a rádi. Jsou jak malé děti..... Pokud by byla dlouho sama, pak by to mohl být problém, protože by zapomněla, jak se má chovat....
  Když si pořídíš mimčo z chs, bude vymazlené, zvyklé na ruku a zdravé......
  Někdy potkan nepříjme druhého, ale se týká opravdu potkanů, kteří jsou dlouho sami a některých problematických kloučků. Toho se vůbec neboj, že by se praly. Jen je třeba dodržet podmínky seznamování.
  Opravdu sama bude velice smutná a může se stát, že bude plachá a nervní a začne třeba kousat.
  Vymazlených miminek je plno, není potřeba brát ze zveráče.... To nepíšu proto, že bych potřebovala někomu pomoci s udáváním miminek, ale proto, že kamarádka tvé holčičce OPRAVDU MOC ChYBÍ......
  - - - - -
  .... A odkud jsi??.....

  Kitty (plzeň) má teď - konec července náááádherné holčičky k adopci :-*
  9.7.2015 15:44Veruss
  Z Karlových Varů, je možné že bude kousat atd...? To je ale blbé, je to hodná holčička a jenom líže :( Je jí kolem 5-6měsíců.
  - - - - -
  Ptomiň, špatně jsem pochopila, když bude mít kamarádku tak agresivní nebude?
  9.7.2015 16:07Sankari
  Veruss: Chov potkana o samotě je týrání, VŽDY musí být minimálně 2, lepší je ale skupina 3 a víc.
  9.7.2015 16:13Veruss
  Dobře, máme 5možná6měsíční holku, máme tedy koupit holčičku v podobném věku?
  9.7.2015 16:47Athe
  Veruss: Ne, pořiďte mimino po odstavu.
  9.7.2015 17:10Veruss
  ok
  - - - - -
  Ještě jednou všem mockrát děkuji.
  9.7.2015 18:41Saša
  Dobrý den, mám potkaní holčičku po operaci nádoru mléčné žlázy, chuděra má pozašívaný skoro celý pravý bok. I když ji hlídám, co to dá, stejně si šikulka stihla tři stehy vytáhnout (v podstatě kam si dosáhla) a teď si tu rozšklebenou ránu olizuje. Z rány jí nic neteče, ale vypadá to opravdu nepěkně. Mám jí to nějak oplachovat třeba naředěným Betadinem nebo tak podobně?
  9.7.2015 20:23Sankari
  Saša: Neboj, potkanům se i velké rány hojí velmi dobře. Hlavní je držet potkanku v čistotě, nejlépe první dny po operaci ji dát na papírové utěrky nebo plenové savé podložky. Oplachovat dezinfekcí můžeš, ale po ošetření ji aspoň chvíli hlídej, ať si to zas hned neolíže.
  9.7.2015 20:24dědek
  Saša: Nepotírat, ošetří se sama, hlídat ať se dál nepáře, jsou to šikulky. Ať se jí tam nedostane podestýlka apod. ulož ji na čistý hadr apod. Je potřeba uhlídat alespoň 3 dny.
  9.7.2015 20:53Saša
  Děkuji moc za rady...ty plenové podložky máme a čistotu taky udržujeme. Vypadá to, že na další stehy si už nedosáhne, ani když si ten kožíšek tak pěkně natáhne, jak to potkánci umí, přesto radši hlídám :) prostě jen nechci nic zanedbat
  9.7.2015 21:11Efča
  Saša - mrkni se mi do albíček na rubriku Honzička stehy a podívej se jak se během pár dní dokáže sama rána zacelit. Vet mel po vytahání snahu jí to aspoň zasvorkovat,ale svorky vydržely jen do večera.Tak pak řekl ,že to necháme tak, že se to zahojí.A měl pravdu.Sama jsem hleděla jak je to možné...
  9.7.2015 21:31Saša
  Efča - děkuji Ti za uklidnění, tu ránu máme přibližně stejně velkou, vypadá to docela děsivě. Snad to hojení dál už proběhne v klidu...
  9.7.2015 21:37Efča
  Saša - to víš taky jsem koukala jako puk když s klidem angličana vet povídá - no tak to necháme tak ono se to zahojí samo. No a já když koukala do té Macochy jsem si skoro ťukala na čelo.
  Jen mi k tomu dal ještě Betadinu vodičku a měla jsem jí to 2x denně vyplachovat tedy spíš vytírat- na vatavou tyčinku a pěkně to projet i uvnitř.Seženeš i v lékárně stojí okolo stovky.
  9.7.2015 22:09Saša
  Efča - tak teď jsi mě rozesmála, prý Macocha! :D Betadine v lékarničce pro všechny nezbedné potkaní dárečky máme, jen někdo radí vyplachovat a jiný zase ne...
  9.7.2015 22:17Efča
  Saša - no však to byl pěkně hluboký pohled :-).Tak ono stačilo jen s tou vatavou tyčinkou potřít nemělo se to vyplachovat např.injekční stříkačkou.
  Dobrou jdu do hajan -už to říkám hodinu.
  9.7.2015 22:21Saša
  Efča - dobře tedy, vyzkouším to a uvidím, co na to ten můj potkaní pacient bude říkat.
  Také přeji dobrou noc :)
  10.7.2015 06:55Haňa
  Hezké ráno všem :) Takový dotaz: může se na potkánka použít Imaverol( roztok 1:50) ?? A nebo šampon Nizoral??? Trochu se škrábou. Kápla jsem Stronghold, všechno vyčistila, nastříkala( před 4 dny), ale je to stejné. Napadlo mě, jestli nemají plíseň, nedávno jsme s ní bojovali u morčat....:(
  Za necelé tři týdny jedeme na dovolenou, potkyšky vezu na hlídání a tak jsem z toho lehce nervózní.... Za rady moc dík ....:)
  - - - - -
  .... A nebo po strongoldu ještě chvíli trvá, než se přestanou škrábat? Nemají lysá místa, jako mělo morče, jen se mi jevilo, že dvě mají malinko řidší srst pod bradičkou, ale to se teď vypadá to zlepšilo....
  - - - - -
  ..... A v zrní byly malilinkaté breberky, tak jsem to brala, že by to mohly být všenky, proto ten Stronghold...
  10.7.2015 09:18SpadlaZoblaku
  Hani, my teď taky bojujem s plísní. Dostali jsme do čtyř stříkaček 0,3 ml Imaverol s tím, že to mám ředit s 15 ml vlažné vody a potřít vatovým tamponkem postižená místa. A opakovat 4x po třech dnech.
  Všenky jsme zahnali Ivomecem a Arpalitem.
  10.7.2015 09:19Athe
  Haňa: Zrovna nedávno jsem tu měla všenky a ještě pár dní se mi po strongholdu potkani drbali, ale všechno se srovnalo. Nejprve jsem je koupala v arpalitu neo, ale nic, co se musí oplachovat bych už prostě znovu aplikovat nechtěla. Byl to horor a vlastně jsem se odvšenkovala spíš já, zatímco myši se mi, po tom, co mě řádně rozškrábaly, rozutekly pryč . :D
  10.7.2015 09:26SpadlaZoblaku
  Možná to bude znít divně, ale já tak ráda čtu, že máte taky plísně a všenky a všechno :D. Člověk si pak hned připadá líp :D.

  Jinak, Bree má ze včerejška nové fotky. Už se nechá pěkně mazlit, zlatíčko :-). Najdete je v albu Bree.
  10.7.2015 09:47Haňa
  Spadla, Athe: dík....
  Spadla: no jo, člověk si připadá provinile a má pocit, že něco zanedbal a neumí se postarat :-(, ale holt se to asi občas přihodí :)

  Já to tak trochu zvorala s morčíkem ze zveráče, teď už je mi jasné, že takhle ne, i když u morčete nejde o vymazlení chovatelem, jak je tomu u potkyšků...
  Moc se mi teď líbila myšlenka, že by neměly existovat zverimexy ( se zvířaty), ale jen chovatelské potřeby... Ale to je utopie, všechno je dnes o výdělku a o penězích...
  - - - - -
  Spadla: :-D. :-D. Jinak jsem ráda, že jsem přispěla k tomu, že si připadáš líp :-D
  Zdravím Bree ( manželky neznám, ale jméno je to moc hezký..:))
  10.7.2015 09:55Athe
  Spadla: No jo, to si celou dobu říkáš, jak se tě nic takového netýká, když se o to stará jako o mimina a máš všechno čisťounké a najednou se na tebe vyřítí armáda všenek a nestačíš zírat. :D O to víc jsem to nechápala, když jsem viděla, že ten, který to měl asi jako první, už má pěkně rozškramcaná místa a já na to přišla takhle pozdě. Jak je světlý, tak jsem si toho na něm vůbec nevšimla a zaregistrovala jsem to, až když se drbal jako blázen. Černochy ty sviňuchy napadly až o něco později, ale to už jsem je stihla pozabíjet včas.
  Jen nevím, z čeho to sakra bylo. V hoblinách nic - to by je měly i všechny myši a neměla je jediná, v krmení taky nic... Prostě se tu najednou objevily, potvory.
  10.7.2015 10:13SpadlaZoblaku
  Hani, Athe: Já jak mám holky modré a jednu jsem měla plešatinkou, taky jsem si prostě nevšimla. Až když jsme se večer mazlily, všimla jsem si, že mi po bílém tričku lezou malincí oranžoví obludci. To byla panika! Tak jsem šla zkontrolovat morčinky (mám jednu zlatou aguti a druhou černou), no samozřejmě měly bílé hnidy na kožíšcích. Naštěstí jsem asi tři dny před tím vyměnila podestýlku, koupili jsme narychlo pytel hoblin ve zveri, tak jsem věděla, že je to z toho.
  Je to strašné, člověk si pak fakt připadá nezodpovědně. Ale i nejčistší dítě občas dostane vši, to se prostě stává.
  Nedávno jsem zjistila, že jsme si z CHS (nebudu jmenovat, nechci nikoho poškodit) donesli s potkanem i plíseň. Ale to se může stát, taky tam koupili novou podestýlku a dotáhli si to domů. Tak teď zase imaverolujem, no.

  A Hani, na manželky se mrkni, protože to je jeden z nejlepších seriálů :D! Dokonce i můj muž se se mnou ochotně díval od začátku až do konce :D!
  10.7.2015 10:39Juli
  Chtěla bych se zeptat jestli je pravda, že jsou holky čistotnější. Hravější jsou kluci, nebo je to naopak? Chtěla bych si pořídit potkanky. (dva samozdřejmě) Když mám malý pokoj doporučili by jste je tam umístit, anebo raději například křečka
  10.7.2015 11:04Dan1254679
  Koušou mi rohy skříínííí . Jak je to mám odnaučit? Mám tři kluky. dĚKUJI
  10.7.2015 11:05Juli
  Četla jsem, že jsou chytří a nic takového nedělají :O
  - - - - -
  Bratranec měl potkaní holky a byly v pohodě ani nečuraly.... Kluci ano?
  10.7.2015 11:19Veruss
  Juli: Holčičky kup určitě dvě, ale pouštějí je běhat po místnosti, myslím si že holčičky jsou čistotnější, ale kluci hravější nejsou, mám holku a je to rošťák, kamarádka má kluka a stále spí. Doporučují dvě holky do klece alespon 80cm širokou, nejlépe do metrové. A mě potkánek nic nrkoušej, je zlatíčko, když ji škrábu drží a nastavuje. Teď ji budu kupovat kamarádku. Je ji mnohem lépe.
  10.7.2015 11:31SpadlaZoblaku
  Juli, o čistotnosti nevím, to asi záleží na konkrétním potkanovi.
  Obecně se říká, že holky jsou zvědavější a akčnější, kluci spíš líní pohodáři. Nemůžu posoudit, mám čtyři holky, kluky jsem nikdy neměla. Ale musím říct, že už jsem viděla i potkaní kluky (miminka), co skákali patnáct čísel do vzduchu, protože je to prostě hrozná prča.
  Ohledně pokojíčku, klec nepotřebuješ ani tak širokou jako spíš vysokou. Ale pamatuj, že žádný z rozměrů klece nesmí klesnout pod 30 cm. Já mám pro holky klec 40*60*130, ale pro dvě myšky ti bude stačit i menší. Když jim tam přidáš různá patýrka, hamáčky, prolézačky, ruličky, domečky a takové věci, prostor na řádění se tím trošku zvětší. Každopádně ale potkánky ber z klece ven, stačí je nechat běhat po posteli.

  Dan (a moc čísel), musíš je hlídat a když je načapeš, tak je odnes pryč a řekni jim Nenene, tytyty :-). Nebo je ke skříni prostě nepouštěj.
  10.7.2015 11:42Ema D
  Juli: Holky jsou většinou čistotnější. Já mám v pokoji 3x3 dvě klece činčila elox (dohromady 71x40x128), z čehož je ještě holčičí s nástavbou. Ve spodní kleci jsou dva kluci, nahoře 4 holky. Potkaní klece by měly být co nejvyšší, takže umístit je je lehčí, než někam zapasovat králičí nebo morčecí. Klece čistím každý týden a kluci ji mají rozhodně o mnoho špinavější než holčičky, ale může to být i naopak. Jinak hravější jsou holčičky (zase jen většinou). Pokud ti jde o tu aktivitu a hravost hodně, doporučila bych ti varietu potkana dwarf (tzv. minipotkan), které chová TazManie, nebo Navel. Tito potkani v dospělosti váží něco přes 100 gramů. Plusem je, že se dožívají vyššího věku a díky své velikosti samozřejmě tolik nesmrdí. Mám doma dvě tyto holčičky, Wendulku a Eenetku. Obě vypadají jako měsíční (dvouměsíční) miminka, i když jim byl 28. 5. 2015 rok.
  Jinak ohledně počtu potkanů: je rozhodně super, že ses rozhodla mít dva :) Někteří lidé si nedají říct a celý život je týrají samotou :( Asi bych ti doporučila pořídit větší klec, než 50x60x40 pro dva, jelikož jen malé procento potkanářů zůstane u tohoto čísla :D Zvláště, jestli chceš raději potkanky. Kluci dva si vystačí, jenže holky stále vyžadují zábavu a je lepší je chovat ve větší skupině (alespoň 3, ale klidně i 8 nebo víc).
  Takže, když to shrnu: Většinou jsou čistotnější a hravější holky.
  Ještě ohledně křečka: Křeček je krásné zvířátko, ale nevyžaduje tolik kontaktu. Před rokem mi bohužel zemřela Marlenka (křeček). Nechala se mazlit max pět minut denně, potom mě kousla a konec :) Výhodou je, že klec se vejde kamkoliv a moc nesmrdí, to je tak všechno.
  Za mě ti doporučuju potkaní holky (třeba i dwarfíky), uvidíme co ostatní :)
  - - - - -
  Veruss: Klec široká 80 cm, nebo metr být nemusí. Klidně postačí 50 cm, hlavně musí být co nejvyšší. To platí především pro holky, většina kluků šplhání v lásce nějak zvlášť nemá.
  - - - - -
  Juli: Tady jsou dvě eloxky nad sebou, pro představu foceno s člověkem:
  http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=10028
  10.7.2015 11:45Athe
  Juli: Je to hodně i o povaze. Mám tři kluky. Z toho jeden je nejstarší a žije sám, jelikož jsem začala na jednom a další dva už prostě kvůli mojí tehdejší blbosti i přes veškeré snahy nepřijal. Ten je až neuvěřitelně čistotný. Nechávám ho na volno i když nejsem doma a nikdy se nic nestalo. Ti dva další jsou strašní hnojáci, kteří se klidně počůrají a lehnou si do toho. Moc srandy s nimi není, neustále spí (nejlíp v hromadě bobků a louži :D), takže jsou spíš mazlící, než hraví. Sheldon je pravý opak. Lítá jako šílenec, poskakuje, prostě všelijak trdlí a na záchod chodí jen do jednoho rohu klece a ani by ho nenapadlo si do toho lehnout.

  Všeobecně se říká, že kluci jsou lenivější a víc čuňata než holky, ale záleží i na tom, jak zrovna budeš mít štěstí na jednotlivce.
  10.7.2015 13:33Veruss
  Pořadí té nám jméno? Máme 3a nevíme, které vybrat. Arinku Bellinka a Bettinka,
  10.7.2015 13:55Haňa
  Veruss: to záleží přece nejvíc na Tobě...:)
  Stejně budeš volat krátce: Ari, Bety nebo Belo. :)
  Rozhodla bych se tak, aby měly holky ne podobná jména, aby měly šanci to rozlišit.
  Já na všechny volám: mimátka!! a mlaskám a navíc každá slyší na svoje jméno, protože cokoliv jim dávám jednotlivě k jídlu nebo je beru na sebe, tak je oslovím .....;)
  10.7.2015 16:41Veruss
  Tak budeme mít Bellinku od Kitty. :)
  10.7.2015 16:51Haňa
  Veruss: Skvělé ;) :)
  10.7.2015 17:07Vrabček
  Veruss: Skvělé! Uvidíš, že spolu budou holky velké kamarádky! Jen pak dodrž nějaké ty zásady seznamování. Naše ze zverimexu byla sama opravdu smutná, úplně se proměnila, když dostala druhou kamarádku. Občas se tahají o jídlo nebo se prostě "kočkují", ale nikdy si nic neudělaly a spolu spinkají v hamácích. :-)
  10.7.2015 17:18Veruss
  Vrabeček: To je fajn. Ozvu se, jak se snášejí.
  10.7.2015 20:12Juli
  Ema D- Křečka jsem si pořídila už druhého, ale tento je i přes mou veškerou snahu hrozně veliký strašpitel :(. Nekouše, ale vždycky když ho hladím se třeba zničeho nic zlekne a uteče se schovat. Ale já to nevzdávám a bojuji dál! :D

  Pro klec bych měla místo, popasovala by místo celé velké skříně :).

  Tatka,( je mi 15 )... se dvěmi souhlasí,( u nás je to jedno velké ZOO :d. Dvoje akvárka, agamy, můj a ségřin křeček. ). Mám jenom strach, aby jak píšete ,,Kluci jsou pohodáři a ve dvou si vystačí, ale u holek ty potřebují více zábavy, mohly by se začít nudit- tak doporučuji 3 ažžžž 8 :O.. (aby jim dvoum nebylo smutno) Ach mám zase strach aby mi klucii nepočurali vše na co příjdou :))). Co ted? A neokousali jak píše DAN (a nějaké číslo) , nýbrž Athe má Sheldona a ten je povahově senzační... (můžu se zeptat odkud?)

  Veruss- Bellinka Bela je z nich opravdu nehezčí :)
  Ema D- To že jsou kluci klidní by mi možná i vyhovovalo, já jsem se koukala na chs U Raubířů a chs od Krisíci :)... Jo a mám poslední otázku- když si vezmete potkánka ven např. do kapuce, nebo tašky uteče??? děkuji Juli
  - - - - -
  SpadlaZoblaku- (odpověd danovi) Já bych od nich skříně neubránila asi :) Mám je v celém pokoji :(.
  10.7.2015 20:38Ema D
  Juli: Jestli máte doma takovou ZOO a taťkovi to nevadí, určitě si potkany zamiluje a dovolí ti jich i víc :D Mám s tím zkušenosti, ve čtyřpokojáči bydlím s rodiči, dvěma sestrami, králíkem, sestřinými 2ma morčaty, 6ti potkany plus otec chová různou havěť (brouky, motýly). A to už ani nemáme křečcii Marlenku a 4 myšky...
  Mezi 2ma a 3mi potkaníma holkama rozdíl (tedy z hlediska prostoru a smradu) velký není :)
  Momentálně mohu pouštět jen holky. Mikeš je nejraději v kleci, venku se bojí (možná trauma z dětství, adoptovala jsem ho v půl roce) a Pasifik drží s ním, ale když jde náhodou ven, rohy nekouše (holky taktéž ne).
  Řekla bych že Sheldon bude ze zverimexu, jelikož Chs by jí samotného potkana nesvěřila...
  S tím nošením ven bych byla opatrná. Nikdy nevíš, co potkana může vyděsit... Raději používej přepravku :) Nošení na rameni, v kapuci, pod trikem je na doma :)
  P.S.: Odkud jsi? Můžeme ti poradit další Chs :)
  10.7.2015 20:48Veruss
  Tak Pupince se to bohužel horší, takže při nejbližším dne v týdnů pojedeme k veterináři, snad ji z toho dostane. :'(
  10.7.2015 20:59Efča
  Saša - no nevím co na to říká ta tvoje,ale Honzička se tvářila jakoby nic a ještě se divila upřímně proč ji nechci pustit ven na procházku :-) :-)
  10.7.2015 21:07Haňa
  Veruss: jestli je to horší, návštěvu veterináře neodkládejte, nemoci u potkánků mívají rychlý průběh. Jestli jsou potřeba antibiotika, v pondělí může být pozdě.
  10.7.2015 21:32Athe
  Juli: Jak říká Ema, je to zverimexáček. Byl tam tehdy jediný a i když jsem hodně zjišťovala, prostě jsem nějakým způsobem narážela jen na lidi, co mi tvrdili, že samci se chovají po jednom. Nepřidávalo na tom ani to, že u myší to takhle normálně je taky, tak mi to prostě divný nepřišlo.
  Když jsem se konečně dohrabala k informacím, jak to tedy správně má být, už bylo pozdě a seznámení pak už nevyšlo. Byla to nějaká blbá souhra náhod, že se mi taková věc, která se píše naprosto všude, tak efektivně vyhýbala. Nějak nechápu, jak to bylo možný, ale už se to tak prostě stalo.
  10.7.2015 21:32Veruss
  Ano, ale mají o víkendu veterinární kliniku otevřenou?
  10.7.2015 22:07Ema D
  Veruss: Kam chodíš?
  10.7.2015 22:09Haňa
  Veruss: chce to podívat se na net, já jsem z Moravy, tak nevím...
  Našla jsem na internetu, že o víkendu má mít otevřeno MVDr. Štekl (9-13) a v Ostrově MVDr. Valnoha (9-10). Nevím , nakolik rozumějí potkánkům, ale třeba by to za pokus stálo... Třeba najdete ještě něco jiného nebo někdo tady ještě poradí... Být tebou, zkusila bych tam zítra zavolat a domluvit se ...
  10.7.2015 22:11Saša
  Efča - tak prý abych to neměla tak jednoduchý, když už si na další stehy nedosáhne a nemůže si je tedy vykousat, tak se do té rány škrábla nebo si prostě ublížila, tak že jí to krvácí. Ne že by to byly vyloženě potoky krve, jen se jí ta rána zaleje, ona si to olíže, znovu se to zaleje, ona si to olíže a takhle to jde dokola už asi hodinu.

  Nevíte co s tím? Jsem z toho zase na nervy...:/
  10.7.2015 22:12Veruss
  My pojedeme do Dvorů a tam je suprový lékař, mají otevřeno, máme jet hned zítra? Opravdu se o ní bojím :'(
  10.7.2015 22:17Ema D
  Veruss: Ne, počkejte ještě týden, jestli se to náhodou nezlepší.
  Veterinou nic nezkazíš, my ti ji tady přes diskuzi nevyléčíme. Nemoci potkanů mají velmi rychlý průběh, v pondělí už může být pozdě...
  10.7.2015 22:21Haňa
  Veruss: lépe je jet dříve než později.... Poslechne si ji a poradí Ti.... Je to lepší než se nervovat... Třeba opravdu potřebuje antibiotika.... A s doktorem se to zlepší a vyléčí... Do ponděllka ( navíc asi až do odpoledne) je opravdu hodně dlouho ...radši zajeďte už zítra, pokud to jen trochu jde... Držím palce :)
  - - - - -
  Tu první větu myslela Ema D ironicky .....( myslím) ;)
  10.7.2015 22:24Veruss
  Děkuji moc, skusím to domluvit na zítra nejlépe ráno.
  10.7.2015 22:50Juli
  pro ty kteří se ptali- Jsem z Ostravy :).
  10.7.2015 22:52TheSlovanka
  Zdravím,
  plánuju si pořídit dva potkánky. Předtím jsem měla slečny, takže opravdu netuším, co od kluků čekat. Slyšela jsem, že jsou někdy agresivní, a právě proto se chci zeptat: JAKÁ JE ŠANCE, ŽE SE DVA POTKÁNCI BRÁŠKOVÉ ( z jednoho vrhu ) BUDOU K SOBĚ CHOVAT AGRESIVNĚ V DOSPĚLOSTI?
  A ještě poslední dotaz: Jak moc je to vážné se značkováním a čůráním po pokoji u samečků?

  Děkuji předem za odpověď :)
  10.7.2015 23:08Vrabček
  TheSlovanka: Kluci (a ještě pokud budou z jednoho vrhu) by na sebe v dospělosti neměli být agresivní. To spíš když se začleňuje nový kluk.
  10.7.2015 23:13TheSlovanka
  Děkuji moc radu :)
  11.7.2015 09:15Veruss
  Je tady problém, rodičům to nepřijde vážné, odmítají ji dále dávat čaj a jen prý ráno olízat trochu sirupu že lžičky. Bojím se o ní ale veterinární klinikustále odokládají na týden.
  - - - - -
  Potkánka se hrbí, cvaká zubama, kýchá a nacházíme rudé kapky na poličce v kleci.
  - - - - -
  Pojedeme do Dvorů při nejlepší v pondělí odpoledne :'( Tak snad to vydrží.
  11.7.2015 09:27Haňa
  Veruss: tak to je špatné :(. Podle toho, co píšeš, je možná skoro pozdě už teď :((
  Je me líto tebe i potkanky... Tot se tady taky už mockrát řešilo, prostě i tak malé zvíře potřebuje péči a ta péče holt něco stojí ..... Pokud se ti nepodaří rodiče přesvědčit, tak to nedopadne dobře.... Zní to možná tvrdě, ale je to tak.... Promiň...:(
  11.7.2015 09:30Ema D
  Veruss: Ty červené kapky jsou poryfrin. Může být ze stresu, ale taky příznak nemoci. V tomto případě nejspíš to druhé :(
  Kolik ti je? Měl by ses do toho pustit sám. Do napáječky jí dej čaj ze snídaně a pokud máš u sebe alespoň nějaké peníze, vymluv se rodičům a vem ji do Dvorů na veterinu.
  Musíš to prostě nějak vymyslet...
  Teď je pozdě na řeči typu ,,když jsi rodiče neobeznámil se vším okolo potkanů, mimo jiné s veterinou, neměl sis je vůbec pořizovat" , ale pro příště.
  Pokud je potkanka už v takovém stavu, v pondělí už bude nejspíš pozdě :( Je naježená?
  - - - - -
  Veruss: Ty červené kapky jsou poryfrin. Může být ze stresu, ale taky příznak nemoci. V tomto případě nejspíš to druhé :(
  Kolik ti je? Měl by ses do toho pustit sám. Do napáječky jí dej čaj ze snídaně a pokud máš u sebe alespoň nějaké peníze, vymluv se rodičům a vem ji do Dvorů na veterinu.
  Musíš to prostě nějak vymyslet...
  Teď je pozdě na řeči typu ,,když jsi rodiče neobeznámil se vším okolo potkanů, mimo jiné s veterinou, neměl sis je vůbec pořizovat" , ale pro příště.
  Pokud je potkanka v takovém stavu, v pondělí už bude nejspíš pozdě :( Je naježená?
  11.7.2015 09:34Haňa
  Potkánek není jako pes či kočka, kteří ( třeba) vydrží čekar přes víkend na doktora. Je to křehké zvíře s rachlým metabolismem, kdy i nemoci mají bohužel hodně rychlý průběh. Ono je možné, že by ji vet neppmohl ani třeba už včera, ale to není omluva.
  Říká se mi to hodně těžko, ale pokud nemáš podporu rodičů ani v tom, a yste nemocnému potkyškovi uvařili třikrát denně čaj se sirupem ( asi 110,-) a aby tě zavezli k doktorovi s potkánkem, který je na tom bídně, tak si nepořizuj dalšího. Ono šance, že potkan bude celý život zdravý a bude potřebovat jen trochu podestýlky a zrní, je mizivá .....
  11.7.2015 09:36Ema D
  TheSlovanka: Informace typu: ,,dva samci budou agresivní, pořiďte si jen jednoho!" se na stránkách o potkanech vyskytovaly dříve, teď už naštěstí skoro všude najdeš, že mají být dva :) Při začleňování nového kluka/ů by také neměl být problém, nebyl - li první potkan více než několik měsíců sám (po půl roce je pozdě)...
  11.7.2015 09:49TheSlovanka
  Děkuju za radu:) Neplánuju je začleňovat, nemám totiž ke komu. Pro dva jsme se rozhodla hlavně proto, aby jim nebylo tak smutno. Větší počet si bohužel dovolit ale nemůžu :(
  11.7.2015 10:09Veruss
  Snad tyhle diskuze rodiče přesvědčí, bohužel toto všechno je příčina mé sestry která si pořídila kotě a potkánka nám nechala. Neježí se, ale přijde mi že ji není dobře z toho čaje, všude byli kapky čaje a my si myslíme že plivala i ten čaj. Teď spinká.
  - - - - -
  Nejde o peníze, ale o veterináře. Byli jsme tam s osmákem, vět řekl že je v pořádku a za týden zemřel, nevíme či udělá teď, spíš pojedeme jinam. Pokud možno, donluvím to na dnešek.
  - - - - -
  Čaj mu vaříme, ale ona ho plíce a po čaji se to ještě o něco zhoršilo :(
  - - - - -
  plive*
  11.7.2015 10:21Teuš
  Zdravím, potřebuji udat 5 týdenní potkany, je to první a poslední vrh. Na inzeráty moc odpovědí nebylo a ve zverimexech je nechtějí. Kam s nimi?
  11.7.2015 10:23Athe
  The Slovanka: Aby ses nakonec nedivila. Ono se neříká jen tak, že potkani jsou návykoví. Ani nebudeš vědět jak a ze dvou budeš mít tři nebo čtyři. :D
  11.7.2015 10:27Teuš
  U každého z rodičů nechávám jedno mrně. Mám je zvlášť.
  11.7.2015 11:06Veruss
  Tak jsem ji pustila a prskla jenom asi 2× za 15minut a už neplive, hrbi se minimálně :) Takže oky.
  11.7.2015 11:10Ema D
  Teuš: To byl plánovaný vrh?
  O miminka potkanů ze zveráku není valný zájem, takto sis to docela zavařila. Jen proto, že si řekneš ,, potkani jsou hrozně roztomilí, tak je spářím, abych měla miminka" si lidé nevezmou potkánka bez původu od tebe místo z chs...
  11.7.2015 11:23Sankari
  Slovanka: Ono je jedno, jestli máš brášky nebo potkany nepříbuzné. Kolikrát je lepší, když je mezi nimi malý věkový rozdíl, aby bylo přirozenější, že jeden z nich šéfuje. Nejhorší je, když mají dva potkani stejnou náturu, nemají žádné další do party, perou se o pozici a nikdo z nich nechce ustoupit. :-)
  11.7.2015 11:39TheSlovanka
  Athe: Mám i akvárium a zatím odolně bojuji proti chuti si koupit další rybičky která je strašná :D) - místo toho se snažím vyřádit na rostlinkách v akváriu :) Ale snad se u potkánků vyřádím na věcech jako šití hamaků a vynelézáním různých hraček :)
  11.7.2015 11:59Sankari
  Marcie: Dnes jsem vzala Karla (Corson Od P.S.), aby si taky trochu užil sluníčka. Chlap prohlásil, že je to jeden z nejhodnějších potkanů, co máme, to je od něj velká pochvala :-)
  http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=10089
  11.7.2015 12:32Veruss
  Ten je krásnější Sankari :)
  - - - - -
  krásnej*
  11.7.2015 12:39Vrabček
  TheSlovanka: Tak to zaručeně! :-D
  Veruss: Nepolevuj v dávání čaje se sirupem. Mně to zatím zabralo vždy. Trvalo to třeba i týden, ale nakonec přestali pšíkat úplně ;-)
  11.7.2015 13:03Veruss
  Dobře, a když to zabírat nebude?
  11.7.2015 13:33Vrabček
  Veruss: Kdyby se stav nelepšil nebo zhoršoval, pak určitě veterina
  11.7.2015 13:39Veruss
  Dobře, myslím že pojedeme v pondělí, aby jsme měli jistotu :)
  11.7.2015 14:48Athe
  TheSlovanka: Podobně jsem zápasila s chutí pořizovat nové a nové strašilky. Ono jich je tolik a vždycky jsem narazila na některé, co jsem ještě neměla. Jenže jsem se musela krotit, protože jsem pro ně zas neměla tolik prostoru. Teď už jsem hmyzáky zrušila úplně, ale někdy si zahrávám s myšlenkou, pustit se do toho znovu. Jsou to pozoruhodné potvůrky. Ono vlastně veškeré chovatelství je dlážděná cesta do pekel. :D

  Šití hamaků mě taky baví, jen si pak říkám, že je to hrozně nevděčná práce, protože jich jen málo vydrží nějakou delší dobu.
  11.7.2015 19:25TheSlovanka
  Athe: Strašilky jsem taky měla dvě! Samičku a samečka :) Byly celkem malé, co to bylo zač ani netuším, jedinou kterou znám jménem je strašilka australská, kterou jsme měli na stanici. Taky jsme tam měli spoustu pakobylek. Co jsem však naprosto zbožňovala byl bičovec pestrý (ten co byl v Harry Potterovi) - měla jsem ho pět let než mi při svlékání sežraly cvrčci :(
  11.7.2015 20:33Babi
  Měla bych malý dotaz. Kdo se chystá na 2. Ostravské šťurování, abych věděla koho mohu poznat. Děkuji.
  - - - - -
  Ráda bych se s někým se zdejší diskuze poznala.
  - - - - -
  oprava - setkala
  11.7.2015 23:24Veruss
  Ahoj, děkuji všem moc za rady. Dnes jsme ji dali ráno čaj a jeli na festival, před chvilkou jsme se vrátili, a našli jsme jen prázdné pítko a pupinku jak spinká. Vyndala jsem ji ven a pšikla za půl hodinky asi jenom 4×. Takže se to velmi a viditelně zlepšilo. Děkuji moc všem za rady na čajík se sirupem :)
  12.7.2015 17:15františek
  Se těším na to Ostravské šťůrování,jak malá. Koupím určo hrníček nebo nějakou jinou blbůstku s potkyšem.
  12.7.2015 18:03Veruss
  Tak jsme zjistili že už prská jen minimálně, ale ty průhledné kapky, co jsou všude po nábytku nejsou z nosánku, ale že zadečku. Nevíte co to je??
  12.7.2015 22:56Vrabček
  Veruss: Že by "značkovala"? Mně počůrají ruku pokaždé, když mi jí přejdou :-D
  - - - - -
  mám dotaz. Vykrmuju teď tu naší malou, strašně poslední měsíc zhubla. Starší Viki jí všechno jí a bere, tak je na krmení odděluju (a Viki jsem nasadila dietu, protože ta naopak přibrala :-D). Malá ale už na granulky moc nedá (trvá jí stráááášně dlouho než jeden malinký sní), tak jsem začala podávat Pribináček, který jí moc chutná a sní ho téměř hned. Teď se chystám přejít na kašičky, přesnídávky, měkké ovoce (třeba banán) a také vajíčko. Jak potkánkům vajíčko děláte? Na tvrdo? A dáváte jen bílek/žloutek/oboje? Díky za rady ;-)
  12.7.2015 23:46Helena
  františek, Babi : Také se těším na Ostravské šťurování.
  13.7.2015 09:03Veruss
  Dobře :-). Děkuji. A přejde to časem?
  13.7.2015 10:12Haňa
  Vrabček: vejce dávám vařené a bílek i žloutek, ale myslím. Že pro malou bude výživný žloutek mnohem vhodnější. A jedná se o Elli, jak má problémy se srdíčkem ?? A nemá třeba ještě k tomu přerostlé zoubky? Dobře, že žere aspoň ten pribinák, ale chce to určitě i něco jiného. Třeba bílý jogurt s troškou medu a mletými ořechy, rozmixované masíčko a zeleninka z vývaru, tvaroh a nastříhané ovesné vločky, rozvařenou rýži...,rozmixovaný brambor, kousek rybího masa, možná i piškot ( krmný) v přesnídávce či ve strouhaném jablíčku..... Zkusila bych namočit potravinářskou pšenici, tak dva dny, jak začne klíčit, je to slaďounké, tak třeba by jí to chutnalo. Pak existuje výživná pasta Calopet (?)
  Ale to jsou jen moje úvahy ;), třeba se něco bude hodit.... Malé pohlazení.....
  13.7.2015 10:29SpadlaZoblaku
  Vrabček, když mně hodně hubla a chřadla potkanice, dostala jsem na veterině takovou kašičku v prášku od Royal Canin. Je to sice po koťátka, ale mělo by pomoct. Zkusila bych se zeptat, jestli ti to nedají taky.
  Vypadá to takhle:
  http://cnt.newpharma.be/images/products/fr/500/royal-canin-veterinary-diet-convalescence-support-feline-canine-50g.jpg
  13.7.2015 18:37Veruss
  Ahojky. Jen vám chci říci, že dnešní čajík Pupinku uzdravil :) Je jí vážně moc dobře a prskat už ji neslyšíme :)
  13.7.2015 18:46Vrabček
  Haňa: Jj, to je ta naše malá. Přerostlé zoubky nemá (dle mého laického úsudku), určitě jí ale dám i nějaký ten tvrdý chlebík, kdyby měla potřebu si zachroupat ;-) Jinak děkuji za všechny rady, dneska jsem nakoupila přesnídávky a taky rýžovou kaši pro batolata. O Calopetce jsem taky četla, tak také asi ještě pořídíme.
  Spadla: Děkuji za tip ;-)
  Jinak v o víkendu si jedeme pro novou kamarádku pro Viki, aby si spolu mohly hrát (Ellie se už moc nepohybuje, max. k misce a zpět), tak už se těšíme :-)
  14.7.2015 12:03johanka
  Vrabcek: tu Calopetku urcite porid, je vyborna i k podavani leku a v lednici vydrzi az do spotreby:)
  - - - - -
  jedna moje holcicka dokonce lek odmitala i v Lipankovi a v Calopetce ho zblajzla hned a jeste chtela pridat:))
  14.7.2015 23:35Marcie
  Sankari: Jéj, děkujeme za fotečky! Kája je ale fešák!
  15.7.2015 19:41Pavla
  holky,dneska slavný den http://tinne.rajce.idnes.cz/Zehnani_Ivankovi_II.
  15.7.2015 20:01Míšánek
  Pavla - krásné
  16.7.2015 00:45Helena
  Pavla: Přeji Ivánkovi pevné zdravíčko a tobě ať Ivánek přináší radost a pohodu.
  16.7.2015 13:18Veruss
  Tady jsoun nějaké fotečky Pipinky :-)https://potkanicz.estranky.cz/admin.php?a=p&did=1&page=1
  16.7.2015 13:54Haňa
  Veruss: nevidím nic... Chce to po mně registraci (?)
  Když tak můžeš vytvoŕit album i tady na diskusi ;)
  - - - - -
  Budu se těšit..
  16.7.2015 15:12Veruss
  promin jsem tam špatně hned to poslu
  - - - - -
  http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=10091
  16.7.2015 16:38Haňa
  Veruss: moc pěkný fotky :)
  Takovou mám Zitušku, ale na zem venku bych ji asi pustit nemohla, je to velká "průzkumnice" ;)
  A už je Pipinka zdravá? Kdyby jen tak věděla, že už bude mít brzy kámošku :)
  16.7.2015 16:58Míšánek
  Veruss - ta je moc krásná. Já bych si svoje holčiny netroufla pustit na zahradu. Doma jsou hodné, ale venku bych to asi nezkoušela, jistota je jistota.
  16.7.2015 18:55Haňa
  Míšánek: tak já bych taky holky pustila asi jen jednou :)
  Bobule jela sice s námi na volno ve vlaku, ale přece jen je to uzavřený prostor....ale byla moc hodná, jak byla v neznámém prostředí, držela se nás jako klíště ;)
  16.7.2015 20:34Vrabček
  tak nám dnes odešla Ellinka. Ráno ještě na mě koukala z klece, odpoledne jsem přišla z práce a už nedýchala a ležela schoulená na boku. Jakoby spala. Můj první odešivší potkánek, držíme smutek. Vzpomínáme... https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10205974750142371&l=166322b5c5
  16.7.2015 20:58Haňa
  Vrabček: to je mi líto..... Moc pěkná huskýnka.... Tak se drž....ono to přebolí, ale není to hned..... Pohlazení Viki.....
  16.7.2015 21:08Veruss
  To je mi moc líto :( Byla krásná, jsme s tebou :(
  - - - - -
  Hána: To teda jo, kdyby to věděla :) Říkám jí to denně, ale nemyslím že mi rozumí :D
  16.7.2015 21:22Míšánek
  Vrabček - moc to bolí, drž se jsme s Tebou, pohlazení Vikince, bude jí také smutno...
  16.7.2015 21:24Vrabček
  Díky, Veruss, Hani...První potkánek je asi nejhorší a ona byla takové miminko, byla celkově drobnější a ještě ty její dumbí ouška...A to si za 3 dny jedeme do Prahy pro novou, aby Viki měla kamarádku, protože Ellie už moc neběhala, jen vždycky někam vylezla a tam hajala. Přesto vydržela déle, než "předpověděl" veterinář, ten už jí v únoru viděl na márách....Ale už se netrápí...
  - - - - -
  Míšánek: Děkuji, Viki bude mít za 3 dny novou kamarádku, shodou okolností, ale Ellinky odchod jsme ještě nechtěli
  16.7.2015 22:26SpadlaZoblaku
  Vrabček, moc mě to mrzí, byla překrásná :(. Ať tě to brzo přebolí. Příjezd nové potkaničky ti to usnadní, uvidíš.
  16.7.2015 23:43Helena
  Vrabček: Cítím s tebou a vím, jak moc to bolí.
  17.7.2015 07:29Vrabček
  díky všem
  17.7.2015 08:04františek
  Ahojky,chci se jenom na něco zeptat. Zítra se chci mrknout na tu výstavu. Akorát přesně nevím,kde se to nachází. Vím,že přírodovědecká fakulta. Akorát,kdybych jela z UANu,tak kterým směrem,nebo aspoň,jak se jmenuje zastávka,na které mám vystoupit. A určo nejsem sama,kdo takhle potřebuje poradit. Děkuji Káča
  17.7.2015 11:41Haňa
  František. Káťo, adresa je Čkalolova 10, nejbližší zastávka se mi zdála Nezvalovo nám. nebo Francouzská. Koukla bych se ti ještě podrobněji, ale nevím, co to je UAn.
  17.7.2015 11:51františek
  Haňa- to máš Autobusové Ústřední nádraží. Tam vlastně parkují veškeré busy. Je to vlastně skoro před Kauflem a hnedka vedle máš aji to slavné Karolína centrum. A jak vejdeš na UANu do podchodu,tak tam jedou veškeré tramvajky. Já akorát nevím,kterým směrem se dát a jak se ta zastávka jmenuje,abych správně vystoupila. V Havířově je to lehké,ale v Ostravě se ztrácím.
  17.7.2015 13:09Haňa
  Franišek , tak já se zkusím ještě kouknout..... Ostravu neznám vůbec...:)
  - - - - -
  František: adresu jsem napsala špatně, správně je Čkalovova 10
  Jinak píšu SZ
  17.7.2015 19:52Sankari
  františek: Není nic jednoduššího než si najít jízdní řády místní MHD, tu nejbližší zastávku a linku, a pak najít název konečné stanice = směr jízdy.
  18.7.2015 04:08františek
  Sankari: No,to máš sice pravdu,jenže nikde není napsané jakým směrem,nebo kde z tramvajky vystoupit. Bohužel nejsem Ostravanda. Ale tímto děkuji Haně a Helence za radu,jak se tam doštráchat. Jedu busem.
  - - - - -
  já a orientační smysl :-D
  18.7.2015 09:18Sankari
  františek: Právě tam je, kterým směrem. Nebo v Ostravě nemají na tramvajích napsanou konečnou stanici?
  - - - - -
  Hlavně aby se vám, holky, výstava líbila. Škoda, že je to tak daleko.
  18.7.2015 15:57Gejša
  Ahoj:-) Po dlouhé době se přihlašuji se smutnou zprávou, již mi v důsledku rakoviny umřela poslední potkanice a jelikož jsem si pořídila dítě, na potkánky teď nějakou dobu nebude tolik času, tudíž prodám klec.
  - - - - -
  Takže pokud byste někdo měli zájem nebo o někom věděli, mrkněte na inzerci. Jinak hezký víkend všem.:-)
  18.7.2015 16:11Veruss
  Ahoj všichni, měla bych otázku. Mohu dát potkánkovy gumovou hračku pro psy??
  18.7.2015 16:57Vrabček
  Veruss: No, raději ne. Určitě by jí rozkousali a ještě by ji mohli i jíst, a to pro ně není úplně košér ;-)
  18.7.2015 17:15Veruss
  Děkuju :)
  18.7.2015 22:05Míšánek
  Haló, byl někdo na Ostravském štúrování - všude ticho, tak snad až zítra se někdo ozve.
  Už se nemůžu dočkat..
  18.7.2015 22:58Kitty
  Ahoj všem, naše vrhy po samičkách k adopci mají nové fotky http://kvikal.grovik.net/stranka-62-Adopce_Vcka stále spousta volných dušiček
  19.7.2015 09:37Haňa
  Kitty: holky jsou nádherný.....:) a huskýnky miluju.....neváhala bych ani chvilku, kdybych jen trochu mohla.... I tak mi "červíček hlodal" ;), ale už teď mám co dělat, abych doma obhájila ty svoje....:-/ Včera mi pubertální dcerka řekla, že tři bohatě stačí :(, a to máme už dlouho čtyři potkaní princezny....;) Ale je fakt, že byt je malinkatej, nebydlím sama a každý potřebujeme nějaký prostor......
  Moc si vážím toho, co pro potkyšky děláš, ať se daří.....holkám i kloučkům pohlazení....
  - - - - -
  Míšánek: já nebyla, sice jsem se původně chystala, že výstavu s dcerkou spojíme s návštěvou ostravské zoo, ale to horko je prostě zničující.....:( tak snad příště...;)
  19.7.2015 10:06františek
  Haňa: no,přišla jsi o hodně. Byla tam i Helenka. Ale je fakt,že ty vedra,byly husné. Na dovolenku letos nejedu,tak jsem si to tam aspoň užila. Vedra,jak c.p ,a to jsem se chodila osvěžovat vedle na malé pivko,které jsem stejně nikdy nedopila.
  Ošišlala jsem veškeré klece s potkánkami. Domů jsem dojela zpocená až někde.
  Percy byla suprovní.
  Hned poznala,že jsem František. Dostala jsem i prezenty,jak pro malé,tak pro mě.
  Příští rok,pojedu soutěžně. Asi s Kačkou a Maruškou.
  Přitom jsem předveterinární vyšetření měla,že bych je jako vezla sebou ( nesoutěžně) ale do těch veder je tahat??? Radši nééé. Ale bylo to suprovní.
  Tímto ještě raz,děkuji Percy za krásný den.
  19.7.2015 10:32johanka
  vsichni hned poznali, ze jsi Frantisek :D
  19.7.2015 11:23Haňa
  Johanka, František: taky myslím, že bych Káťu hned poznala :-D
  19.7.2015 11:43františek
  No,to je fakt,já jsem sice malá,ale hlasitá. A ještě k tomu ten můj blbý ksycht
  No,mazec.
  19.7.2015 11:49Haňa
  František: tož tak jsem to nemyslela;), spíš, že je Tě asi všude plno a že se neztratíš ;)
  19.7.2015 13:01Božskej Kája
  Proč chováte potkany ?
  19.7.2015 13:26františek
  Božskej blboun: já ti to vysvětlím asi tak,když něčemu nerozumím,tak se do toho co???? No,správně.
  Jsou to sluníčka,pořiď si křečka.
  Tady je diskuse,kde se něčemu přiučíš. Já se ráda učím a jsem mocinky ráda,za rady.
  Když k nim nemáš vztah,tak se do toho nevrtej.
  19.7.2015 13:38Efča
  Božskej Kája - proč lidi chovají psy, kočky, koně,papoušky nebo děti?Co myslíš?Kvůli tomu, že jim jsou odporný to asi nebude..
  - - - - -
  ..každému se líbí něco jiného a každý má jiné možnosti.
  19.7.2015 14:13Božskej Kája
  No nezblázňete se :-) klídek tabáček
  19.7.2015 14:20Vrabček
  Božkej Kája: A co čekáš na blbou otázku? :-D
  19.7.2015 14:22Božskej Kája
  Já například mám rád kočičky :-) Moc rád chytá myšky a potkany ....
  19.7.2015 14:26Haňa
  Božskej Kája: no, já teda chtêla napsat, že " na maso", ale tak trochu jsem měla obavy, aby to nebylo bráno vážně :)
  - - - - -
  A tak to vypadá, že bych možná nebyla od pravdy daleko :))
  Nj, prázdniny jsou teprve 14 dní a už to některým leze na mozek :)
  19.7.2015 14:27Božskej Kája
  Asi jo...nooo
  19.7.2015 14:29Míšánek
  Haňa - nejen prázdniny, ale také to horko někomu nedělá dobře ne hlavu.
  Božskej Kája - tak běž na kočičí diskuzi a neotravuj, ano?
  19.7.2015 14:32Efča
  Božský Kája - a jestlipak víš, že se kočičkama krmí i hadi a krokodýli?
  Pokud máte koťátka nebo starou kočku věděla bych o hladových hadech...
  19.7.2015 14:32Božskej Kája
  Čuss :*
  19.7.2015 14:32Efča
  Míšánek - v pohodě to je zas nějaký rádobyvtipný prudič...
  19.7.2015 14:40Božskej Kája
  Mám malé koťátko, pošlu ti ho jo?
  A nejsem rádovtipný prudič :)
  - - - - -
  Ale všichni ste tu nejakí hákliví, tak já už radči jdu protože mňe tu sežerete
  19.7.2015 14:45johanka
  Bozskej Kaja: a proc si da nekdo jako Ty jmeno Bozskej Kaja? :))
  19.7.2015 14:49Božskej Kája
  Protože jsem božskej

  A proč "jako já" ? :-) co? No vysvětli
  - - - - -
  "Nekdo jako já"
  19.7.2015 14:52Haňa
  Johanka: Tobě se zdá ten nick nějakej podezřelej ?? :-D vždyť je to zcela běžná přezdívka :-D
  19.7.2015 15:04františek
  Božskej blboun: škoda že nemám agresívní potkyšky,ale jim bych to neudělala,chlupatým mazlíčkúm,beztak máš zkažené zuby a pro někového jako jsi ty,bych je do tvojeho pys.u,schválně necpala. Ještě by se mi nakazili,veterinu mám skoro za rohem,ale moje šmoulíčky nedám.
  A ťuťu muťu ťuťu ťu a už nás tady nenervuj.
  19.7.2015 15:10Božskej Kája
  Nevím přesňe na co míříš ...ani o čem mluvíš
  Kdo má skažené zuby jako já ? V živote si mňe nevydela

  A nechápu já předce tvé potkany nechci... :-) fakt nevím o čem mluvíš
  19.7.2015 15:14františek
  Božskej: ach jo,ta čeština ti dá,zabrat že???
  19.7.2015 15:18Božskej Kája
  Nevidela *
  19.7.2015 15:29františek
  No a potom se píše zkažené a né skažené.
  19.7.2015 15:29Božskej Kája
  Soraaaaaač :-) no co ješte
  19.7.2015 15:31františek
  A taky pokus se někdy použít diakritiku,jestli ovšem víš,co to znamená. Hmmmmm????
  19.7.2015 15:35Božskej Kája
  Ano vím nejsem upňe blbej
  - - - - -
  Uplňe.....!!
  Proč?
  19.7.2015 15:35františek
  ješte místo ještě,taky dobrýýýý.
  Myslím,že potkani,tady od chovatelek a mazlíci,mají vyšší inteligenci než...hmmm,eeh hmmm
  19.7.2015 15:42Božskej Kája
  Vy se asi rada hádáte co?
  - - - - -
  Ráda* doufám že mi odpustíte
  19.7.2015 15:50Pavla
  František-nemá smysl odpovídat trollům
  19.7.2015 15:51františek
  Božskej: néééé,já nejsem hádavý typ,akorát nemusím,když někdo rejpá do potkyšků.
  U nás doma je pravidlo,první dostanou haminkuš potkyšci a potom my.
  Vstanu,potom vyměním vodičku,potom dám malým zrníčka s vločkama a potkaní grancle,Nutrinky jim jedou.
  19.7.2015 18:00Vrabček
  františek: To je Tvůj inzerát?
  19.7.2015 18:11Míšánek
  Vrabček - vypadá to tak, kdyby si je někdo hodný vzal, byla bych moc ráda. Drobečkové za nic nemůžou. Já bych je nedala, když už bych je měla. No, ale ona jich má moc
  19.7.2015 19:17Ema D
  frnatišek: Ty máš o češtině a diakritice co mluvit, přečti si své příspěvky ;) Nechápu, proč na něco takového vůbec reagujete...
  A co ten inzerát? Co třeba barvy, znaky? A jak poznáš pohlaví? Důvod vrhu (kdyby někdo nečetl diskuzi)?
  19.7.2015 19:28Míšánek
  Ema D - tak promiň nechovatelce, jsem jen mazlíčkář, myslela jsem to dobře, už jsem pryč...
  19.7.2015 19:57Vrabček
  Míšánek: To určitě nebylo na Tebe :-)
  19.7.2015 20:21Ema D
  Míšánek: Co jsem řekla? Já jsem reagovala na františek. Vždyť ty za nic nemůžeš :)
  19.7.2015 20:40Sankari
  františek: Ten inzerát je fakt blbě napsaný. Musíš napsat barvy, znaky (aspoň přibližně, když nevíš), věk mláďat a hlavně odkud jsi nebo kam jsi schopná je dovézt. A jednotlivě je vyfotit, klidně sem do alba a do inzerátu dát na fotky odkaz. Inzerát pak dej všude, kam jen můžeš - na ifaunu, bazoš, FB atd.
  - - - - -
  A bez šišlání a infantilit!
  19.7.2015 21:00františek
  Jo,takhle.aha. Mě už to fakt v těch vedrech nemyslí..
  Konečně už v Havířově něžně sprchlo.
  Miminka jsou 3.6. a takové něžně do béžova,neodvažuji si tipovat,jaká je to varieta.
  - - - - -
  No,máma je jasná. Z původního Čendy je Maruška.
  Takže táta je buď Viky,Matý(asi,né) nebo Edý. Rendy je vykastrovaný (takže,to vůbec)
  - - - - -
  by mě prdlo,ještě že vás holky mám.
  19.7.2015 21:20Míšánek
  Ema D - Vrabček - vždyť já nic neříkám, zmizela jsem venčit ty moje holčiny. Jsou dost potrhlé, nejraději skáčí na okno, musím hlídat třeba z dálky.
  Já už jsem prostě taková, pořád se někoho zastávám, hlavně potkánků.
  19.7.2015 21:22Kitty
  ty vado poslední dobou je diskuse na silné nervy :) Pokud byste Kájovi dali na první otázku smysluplnou odpověď (naprosto otázku chápu, dostávám jí poměrně často ač toto je netypické místo) a počkali na jeho reakci nevypadali bychom tu jak spolek pubertálních vulgárních a primitivních slepic..
  19.7.2015 21:45Efča
  Já jsem taky Božská,ale ne Kája. Ovšem to by nebyl problém si to nechat přepsat. Ovšem má to háček - já spíš kvílím než zpívám tak nevím nevím....
  Kája -děkuju za nabídku ale i když jsem potkankář i přesto já osobně koťátky nekrmím. Ale byla jsem tento týden na dovolené a navštívila kočičí kavárnu. Bezva nápad...jen ty ceny u některých laskomin...

  Kitty - jo souhlasím , ovšem na stranu druhou si myslím,že je zřejmé, že každá diskuze-ať morčátková,králičí,kočičí,pejsková....má za členy milovníky těchto zvířátek. Ti co chovají na kšeft na žádné diskuze nechodí.

  Tak já samozřejmě jinak nic proti chovatelům a majitelům jiných zvířátek nemám.
  20.7.2015 08:00františek
  Efča: jooooo,já si taky ráda zabééékáám,na Karaoke s dvojkou v žile a potom,jak trubka chodím měsíc kanálama. Ale už se poslední dva roky kontroluju,tak je to dobrý.
  - - - - -
  Moje oblíbená je od Lucky Bílé : Most přes minulost.
  To vyju,jak prdlá. Naštěstí mě ve sprše nikdo neslyší ( hi hi)
  20.7.2015 08:52Sankari
  Kitty: Bohužel, když se najde vztahovačný primitiv, je to vždy špatně.
  20.7.2015 09:00františek
  Sankari: jo,máš pravdu...jsem vztahovačný primitiv a omlouvám se za to. Bereš???
  20.7.2015 09:04SpadlaZoblaku
  Teda, sem aby člověk vždy chodil se strachem, co se zase nedočte..

  No, kdyby to někoho tady v té změti Božských blbečků a bééékajííícíííích opilých františků zajímalo, tak moje holky konečně od včerejška bydlí spolu. Přestavba klece byla náročná a trvala přes dvě hodiny, ale zbytek už byl v pohodě. Seznámení na neutrálním území bez nejmenšího problému. V kleci pár drobných šarvátek bylo, ale nic, co by mě zvedalo ze židle. Mám z holek velikou radost.
  Pár fotek můžete vidět tady:
  http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=10094

  Hezký den všem.
  20.7.2015 09:11Sankari
  Spadla Zoblaku: No vidíš, jak jsou spokojené. Ony ty šarvátky k jejich životu patří.

  františek: Stačilo na jasnou otázku slušná jasná odpověď. Možná kdybys hned napsala, že chováš potkany proto a proto, že jsou takoví a makoví, bez nadávek a nesmyslných citívých výlevů, reakce z druhé strany by třeba taky vypadala jinak. On Božský se sem možná přihlásil proto, že hledal informace, ale po první odpovědi se naštval a proto reagoval tak, jak jsme viděli. A přiznám, že se ani nedivím.:-)
  - - - - -
  františek: A nejvíc mě pobavilo tvoje poučování a správném psaní. :-) To jsem málem spadla ze židle :-)
  20.7.2015 09:15františek
  Sankari: mrkni na můj inzerát,snad už konečně jsem to napsala správně.
  20.7.2015 09:20SpadlaZoblaku
  Františku, Františku..
  20.7.2015 09:31johanka
  ja se bavim :D
  20.7.2015 09:35františek
  Spadla z oblaku: já vím a teď si vem,Marušce (Čendové) se urval drápek,jak mi šplhala a hopsala po kleci. Tak já na veterinu :-) Potom se narodili šmoulíci. A já volám doktorce a říkám: Tak máme mimi ,a ona: Cože??? A já: no,je to samička. A Alenka na to: No,já jsem vám věřila,že je to Čenda,tak jsem to nějak důkladně nezkoumala.
  No,koho by asi z toho nekleplo.
  Jinak musím zaklepat,je dobrá.
  No,stalo se.
  Jinak Maruška byla taková pidi mini,že jsem si fakt myslela,že je to Čendík. Teď po porodu mi váží 220 gramů.
  20.7.2015 09:45Ema D
  franišek: Ne, nenapsala jsi to správně. ,,Čenda totiž nebyl Čenda,ale Čendová Maruška,,? Jinak, co trochu spisovné češtiny? A jestli jsi nepoznala pohlaví Čendy, proč by si majitelé měli myslet, že poznáš pohlaví mimin? A dala jsi už vědět Terce?
  Hele, dej sem fotky a my ti určíme variety, barvy a znaky a zkontrolujeme pohlaví.
  20.7.2015 09:51Sankari
  františek: Ani druhý pokus není o moc lepší. Chybí ZÁSADNÍ informace, a to KDE jsou mladí k odběru či KAM jsi schopná je dopravit. Jestli se jmenuje máma vrhu Čumulangma nebo Popokatepetl bude zájemcům o bezpapíráky celkem fuk.
  Nevím, proč nám nevěříš, jaké informace do inzerátu dávat a pořád si to děláš po svém. Takto opět skončí v žaludku hada. To fakt chceš?
  20.7.2015 09:53elbotka
  pardon dlouho sem tady nebyla poradí mi někdo ohledně toho prskání?
  20.7.2015 10:02Sankari
  Bez slušných fotek každého mláděte zvlášť je udáš jen těžko. PROČ to nechceš udělat, jak ti radíme? Když stejně slibuješ, že fotky na vyžádání pošleš?
  - - - - -
  elbotka: Jak prská?
  - - - - -
  elbotka: Musíš popsat, jak se potkánek projevuje. Jestli má u nosu či očí červené barvivo, jestli prská jen po námaze nebo v podestýlce, jestli i hůř dýchá.
  20.7.2015 10:06františek
  Dobroš,jdu fotinkat,přidám je do albíček.
  20.7.2015 10:10SpadlaZoblaku
  františku, ty nejsi normálouninkatá, že ne?
  Jako nezlob se na mě, já tě neznám, ale nějak ti ty tvoje pohádky o Čendovi-Marušce prostě nežeru. Že má potkan pod ocasem nepřehlédnutelné koule, to ví každý. Že si nemáš kupovat potkany ze zverimexu, to jsi taky věděla. A když ti Sankari napsala přesný a absolutně blbuvzdorný návod, jak podat inzerát, stejně jsi to pohnojila. A dvakrát.
  Doporučuju ti rozdat komplet všechny potkany a už se nevracet na tuto diskuzi.
  20.7.2015 10:25františek
  Ona fakt byla tak,prťavá,že jsem si myslela,že kuličky slezou dolů.
  Nééé,jsem ji asi nechala nakrýt schválně.
  Mám jich doma málo???
  20.7.2015 10:39Ema D
  František: To se na mě nezlob, ale než ,,Čenda" porodila, měla 2 měsíce, to už jsou kulky krásně vidět...
  - - - - -
  Ty tvoje fotky nejsou nic moc, musíš vyfotit každé mimčo zvlášť: podvozek a záda...
  20.7.2015 10:40Evvva
  nevíte prosím, jestli existuje nějaké " živé" fórum kočičí? co jsem našla, tak tam se nic neděje, potřebuji zjistit, jestli můžu podat dvouměsíčnímu kotěti pro podporu imunity echinaceu
  20.7.2015 10:47Sankari
  Evvva: Já být tebou, vykašlu se na fóra a napíšu přímo mail nějakému zkušenému chovateli. Vidíš sama, co leze na diskuze :-)
  - - - - -
  františek: Už jsme ti několikrát psali, že pohlaví potkana lze poznat hned po narození. Jenže ty jsi prostě nepoučitelná, odmítáš jakékoli rady a pak na to doplácejí tvoje zvířata. Kdyby šlo jen o tebe, dávno by se na tebe všichni vykašlali, ale těch potkanů je všem opravdu líto. Kurňa fakt nejde se nad sebou trochu zamyslet?
  20.7.2015 10:48Evvva
  sankari...to je asi pravda, to já to akorát vždycky překombinovávám s radama, hledám všude možně, ale rychlejší bude se asi zeptat někde přímo u odborníků :), ale zase se člověk tolik nepobaví :)))
  20.7.2015 10:53Sankari
  Evvva: Pro zkušenější je to sice k smíchu, ale když se pak přijde poradit nějaké dítě nebo začátečník a dostane se mu "rady" od nějakého pitomce, co chce být důležitý (tím teď skutečně nenarážím na určitou osobu), může na to zvíře doplatit i životem.
  20.7.2015 11:06Evvva
  sankari...tak to je pravda, já jsem byla vloni taky potkaní začátečník, vzpomínám si, že mi nejmenovaná osoba nabízela také mláďata z nechtěného vrhu, ale taky vím, že jako začátečníka se mně ujala Evča a do soukromých zprávy vždy obsáhle a s ochotou poradila, věřím, že se takto ujímá mladých a nezkušených doteď :) a nejen ona, jsou tu další bezva dušičky, no a pak ty ostatní...
  20.7.2015 11:26Sankari
  Evvva: Efča je zlatíčko. Bohužel někdo si poradit dá a někdo ne. Je radost, když vidíš, že se začátečník s chutí učí, radost ze spokojených zvířat je nade vše.
  Bohužel pak jsou lidé, kteří jsou sobečtí, jde jim jen o jejich pohodlí, nechtějí se vzdělávat, zvířata špatně krmí, špatně chovají, a i když o chybách vědí, kašlou na to. Je to přesně případ "františka". Už vidím, jak zas kvůli jejímu pohodlíčku a neochotě zapojit mozek zvířata skončí v hadovi. Stejně jako minule. Tedy až na výjimku, kdy si její odchov vzala sousedka - feťačka a zabila ho.
  20.7.2015 12:12františek
  Sankari: to ano,ale kdo to měl tušit. :-(
  Přitom její chlap je v pohodě. Mají dceru,kterou občas hlídám a píšu s ní úkoly. Kdo to měl tušit??? Přitom,když jí potkám,chová se normálně. Myslíš,že mi to není líto??? Do zveráče prcky nedám. Sousedům od rodičů taky né.
  A že je blbě krmím??? Občas možná ano,ale chybama se člověk učí.
  Když jsem šla z výstavy,tak jsem šmoulíkům natrhala jitrocel na poli.
  Taky blbě???
  20.7.2015 13:12Ema D
  František: Tak už sem dej konečně ty fotky jednotlivých miminek...
  20.7.2015 13:42Sankari
  františek: Když ty se vždy upneš na něco... a důležité ti uniká.
  Možná stačilo říct, kže kdyby byl s potkany problém, vezmeš si je zpět. S tím ale už nic nenaděláš.
  Že trháš jitrocel je sice hezký... ale co? Já trhám zelený potkanům každý den, od jara do podzimu. No a? Vždyť to dělá většina chovatelů. Spíš je smutné, že jsi to zřejmě doteď nedělala.
  Spíš se místo blbostí zaměř na to, abys konečně pořádně sepsala ten inzerát, bez ňuňání (to fakt nikoho nezajímá), s pořádnými jasnými informacemi, fotkami a dala ho na co nejvíc míst, kde si inzerují zvířata.
  20.7.2015 13:51Veruss
  a kde je ten inzerát?
  20.7.2015 13:56Haňa
  Veruss: tady na inzerci- odkazy vlevo. Číslo 21510 a 21508
  20.7.2015 14:16Marcie
  Smilujte se nad těma chuděrkama u františka a hoďte to třeba na Potkany v nouzi kdo má FB. Já se na to nemůžu dívat...
  20.7.2015 14:54Terza
  Jejda co to je za inzeráty? Prosím vás tak to té slečně třeba napište doslova! Takto ty její mrnata skončí jako ty její předchozí - u hada!
  Ale nebojte-ona se zase bude obhajovat, pak litovat, nadávat....no je mi upřímně líto těch jejích potkánků:(
  Takovým lidem bych koupila maximálně plyšáka! A to by mě musela hodně dlouho přemlouvat!:))
  20.7.2015 15:29Anetka12
  Ahoj, mohla bych se zeptat, jaký je nejlevnější e-shop a jsou tam kvalitní věci? :)
  20.7.2015 15:33johanka
  Anetka: v kazdem je levne neco jineho:)
  je treba zadat do vyhledavace konkretni vec a pak hledat..aspon tak to delam ja
  pokud se tyka krmeni a podestylky, vetsina z nas doporucuje e-shop Rodentia
  20.7.2015 15:35Anetka12
  johanka: Dobře, děkuju :)
  20.7.2015 16:14Efča
  františek - a jsi si naprosto,ale naprosto jistá,že tě v té sprše nikdo neslyší ? :-) Já už raději "nepěju" ani tam :-)
  - - - - -
  františek - kulky sem kulky tam - oni chlapci ještě většinou mívají i pindíka...
  - - - - -
  Děti moje, je to sice milé,ale moc mě nechvalte nebo vám ještě zpychnu :-)
  No dělám co se dá....
  - - - - -
  Sankarko tak já doufám ,že se snad františek právě u těch sousedů poučila a dá si nyní větší pozor na nové majitele. Již byla ode mě upozorněna ,že je možné,že malé udá až později.Já dva samečky udala až jako půlroční. Jinak by prostě museli zůstat u mě.To je náš úděl - neumístíš,zůstanou doma.
  20.7.2015 16:41františek
  Efča to máš pravdu,šmoulíčky do zlobivých rukou,jen tak nedám.
  Už jsem se poučila,až až.
  20.7.2015 17:34Sankari
  Efča: Bohužel se často nepozná, jak se bude nový majitel ke zvířátku chovat. Ale když ty lidi trochu znám, mohu aspoň předpokládat nebo se domluvit na určitých věcech.

  Terza: Té "slečně" je skoro 40 let, snad by měl stačit hodně podrobný návod. Bohužel některé věci si člověk musí udělat sám. My za ni opravdu ta zvířata nevyfotíme a nepopíšeme znaky, když je nevidíme. Také nemůžeme za ni komunikovat se zájemci, když ani nevíme, kde se "slečna" pohybuje, kde bydlí, kam je schopná dojet.
  20.7.2015 18:56Terza
  Sankari: zdejší diskuzi sleduji pravidelně, takže jsem si obrázek o františkovi již udělala a vím, že to není malá holka, ikdyž se chová hůř, než leckterá pubertačka (ty alespon občas některé rady poslechnou). Boužel takovým lidem opravdu nepatří do ruky nic živého....:( Je mi líto těch jejích potkanků....šišlaním a zpíváním to fakt nezachrání....
  20.7.2015 19:49Ošla
  Holky, já vás obdivuju, že s ní máte ještě pořád trpělivost.
  20.7.2015 20:11Michaelle
  Zdravím! :)
  Jsou tyhle patra -->
  http://www.zoohouse.cz/vybava-prislusenstvi/2565-ferplast-l-373-patro-do-klece.html <-- do jakékoliv klece?
  20.7.2015 20:45Ošla
  Michaelle: řekla bych, že do každé ne. Měly by jít do činčily elox větší, do freddyny a samozřejmě do ferplast klecí. Co máš za klec? :-)
  20.7.2015 20:48Michaelle
  Ošla: http://www.levneklece.cz/www-levneklece-cz/eshop/9-1-Klece-pro-potkany-piskomily/0/5/526-AKCE-klec-80x120x50cm-pro-cincilu-fretku-osmaka-potkana-burunduka-Levne-klece tuto. :) A jsou tam právě ty dřevený a už mě docela štvou. Tak je chci dát pryč a dát tam jiný. :)
  20.7.2015 20:59Haňa
  Michaelle: myslím, že by to šlo bez problémů. Měla jsem podobný typ klece - dvě menší nad sebou ( v albech klec chrom) , rozteč byla taky 1,4 cm a taky jsem ta dřevěná vyměnila za tato. A velká spokojenost. Jsou k nim i žebříky, někdo říká, že jsou pro potkyše zbytečné, ale moje holky je hojně využívají
  20.7.2015 21:03Michaelle
  Haňa: super, děkuji moc! :) 4 budou stačit, ne? A ještě jsem se chtěla zeptat.. Jak mám zavěsit hamaky? jelikož je ta klec moc velká tak je mám jenom nahoře na stropě, a příjde mi to málo, mám i dva v rohu, ale vůbec je ty moje potvory nevyužívají. Většinou co koukám tak mají chovatelé plnou klec hamaků. A to stejný tunely a tak podobně...
  20.7.2015 21:13Haňa
  Michaelle: rohový hamáčky se mi taky neosvědčily, ale potkyši stejně nejraději spinkaj někde nahoře...:) ale mám i hamak přes celou šířku klece. Naprosto vynikající je sputnik XL, jestli ještě nemáš, ten je hodně oblíbený. Police mám různě, vzadu i vpředu, tak, aby mohly holky pohodlně vylézat ze dvířek.
  - - - - -
  No a vzadu taky hodně oblíbený roury s dírama, ty se holkám taky líbí a v rohu nahoře záchod ( dolů se jim rozespalým nechce ;)) / alba klec elox/
  20.7.2015 21:13Ošla
  Michaelle: hamaky se dají zavěsit na řetízky:-) Ale mně visely většinou taky jen u stropu.
  20.7.2015 21:15Michaelle
  Haňa: Mám pro ně právě nakoupené asi 2 střední krabice plné prolezaček apod. Mám i tři sputniky, ty teda nadevše milují. Akorát bych jim tam chtěla dát i tunel a ten je na zavěšení stejně jako dalších 5 věcí a vůbec nevím jak to zavěsit, vršek je totiž plný. :D
  20.7.2015 21:22Haňa
  Michaelle: tak zrovna tunel zavěsíš kdekoliv, aspoň ten můj má hodně dlouhé řetízky a tak se v něm dobře houpe....:)
  20.7.2015 21:43Efča
  Sankarko- pravda pravda může se stát, že nové majitele neodhadneš. Proto je lépe mimča umisťovat k již osvědčeným lidem.

  Michaelle - já mám hamáčky zavěšené u stropu na zavíracích špedlících.Vzhledem k tomu, že si stříhám na hamaky staré hadry tak většinou dávám jeden velký kam se vejdou všichni chlapci a na celou šířku klece. Na druhé straně mají zavěšené dva SputnikyXL.
  Přesně ja píše Haňa - potkyšci spávají převážně nejraději někde nahoře,dole v budce vyjímečně.
  Ta patra mám také co o nich uvažuješ, v každé kleci jedno a další patýrka v různých výškách (aby mohli pohodlně vyhopkat až nahoru) mám z plexiskla. Doře se umývá. Ta patra mají hrubší povrch aby se zvířátka nesmekala, ale zas když na to načůrají je to plné loužiček poněvadž to neodtéká.Ale když to denně otíráš tak to ničemu nevadí.
  Tunýlek se dá také koupit nebo použít plastovou šedou trubku ze stupaček -viž moje alby rubrika tak bydlíme..přidělanou fofrpáskama.
  20.7.2015 23:22Haňa
  Michaelle: Ahoj:) když to tak po sobě čtu, tak ta moje poznámka se zavěšením tunelu vyznívá jaksi jinak, než jsem to myslela..... Promiň.... Ono není snadné zařídit klec, aby byla pohodlná pro potkyšky i pro Tebe ( na údržbu;)) Každopádně věřím, že se Ti to povede a budeš spokojená....patra jsou opravdu super....
  A máš holčičky nebo kloučky?? Budem se těšit na fotky. Ještě jednou se omlouvám, někdy to psané bohužel vyzní jinak, než jak to bylo myšleno....
  21.7.2015 06:42Sankari
  Michaelle: Do některých klecí sice ta patra nesedí přesně, ale drží přidělané i jen na 3 šroubech.
  21.7.2015 12:57Veruss
  Ahoj, tak jsme Pipi koupili červy. Moc ji nesmakujou, ale ji je.
  21.7.2015 13:19Efča
  Veruss - možná je na ně teplo třeba by raději meloun :-). Záleží kolik jich dostala ,plná miska je moc,myslím by stačili tak dva tři?
  21.7.2015 13:46Veruss
  Pár jich dostala :) Ale melounek dostane taky.
  21.7.2015 14:22Michaelle
  Děkuji moc všem za rady. :) A mám dvě holčičky, Ahri a Jinx. :)
  A k těm patrům ještě... Kolik jich mám objednat do 120cm vysoké klece?
  21.7.2015 14:40Haňa
  Michaelle: 4( ??), 5(??), možná by bylo dobré udělat si "modely" z papíru a ty do klece jen tak pro představu nastrkat, aby jsi zjistila, jak moc je klec pak zaplněná...
  Pohlazení holčičkám....:)
  21.7.2015 15:13Veruss
  Mám otázku, máme klec o rozměrech 80×45×47(výška) Na internetu je psáno, že to pro dva stačí, ale je to pravda?
  21.7.2015 15:24Haňa
  Veruss: jo, pro jednoho potkánka má být k dispozici 60 litrů a Tvoje klec má objem 169 litrů,
  tj. pro dva, přesněji pro 2,8 potkana
  21.7.2015 15:30Veruss
  Takže jim to stačí?
  21.7.2015 16:36Athe
  Sice žádný problém teď zrovna nemám (musím pořádně zaklepat), ale chtěla jsem se zeptat, jestli někdo nemáte tip na schopného veterináře, co rozumí i potkanům a myškám, který by byl někde poblíž Pardubic? Člověk nikdy neví, co se může stát a já mám pocit, že kdybych pak někdy fakt musela něco řešit, ani jeden z vetů, ke kterým chodíme, by si s tím nezvládl poradit, protože jim ti potkani zrovna moc neříkají.
  21.7.2015 16:45Haňa
  Veruss: stači a ještě mají kousek navíc :)
  Čím větší klec, tím lepší, ale na dvě holčičky ta tvoje stačí.
  21.7.2015 17:03SpadlaZoblaku
  Michaelle, já mám taky Jinx :-) :-) !
  21.7.2015 18:12Sankari
  Athe: Tady máš nějaké reference na veterináře:
  http://www.czkp.cz/ja-potkan/kdyz-onemocnim/veterinarni-ordinace-a-laboratore/vet-ordinace-pardubicky-kraj/
  21.7.2015 21:03Athe
  Sankari: děkuju
  21.7.2015 21:40SpadlaZoblaku
  Holky, rozeberte si už ty holčičky od Kitty z Kvíkala, jinak to asi doma nezvládneme :(. Muž už je na nervy, že otravuju s dalším potkanem, když čtyři máme. Jenže ony jsou tak strašně krásné a já bych jim tak ráda dala láskyplný domov s nádhernou klecí a bandou kamarádek. Achjo, achjo..
  22.7.2015 12:16Percy
  Aby to tady nezaniklo:

  Ahoj všem, naše vrhy po samičkách k adopci mají nové fotky
  http://kvikal.grovik.net/stranka-62-Adopce_Vcka stále spousta volných dušiček
  22.7.2015 14:50Kitty
  Díky, pokud se nepodaří vše nějak rozumně udat, uvítaly bychom i nějaké dočasky Praha / Plzeň pokud byste byl někdo ochotný (hlavně dospělé holky, potřebovali by víc pouštět, my tu na to vůbec nemáme prostory, adopcí je stále víc a nezvládáme - rušíme kvůli tomu i vlastní chov)..

  Pro zajímavost mám doma již 3 potkany z adopcí kteří musí u nás zůstat na dožití (nákladné léčení, šílená plachost), jedna holčička mi zbyla z našeho vrhu a k tomu mám POUZE 4 potkany z chovek, které jsem doma mít chtěla :) no a teď těch nových 23 kámošů k tomu je docela pecka..
  - - - - -
  Klece mohu zapůjčit, krmivo bych samozřejmě dodala :)
  22.7.2015 16:40Ema D
  Kitty: Jestli by to pomohlo, mohla bych se dočasně ujmout 1, klidně 2 dospělých holek a pokusit se je udat. Pokud by se mi to nepovedlo, nechala bych si je trvale u sebe :) Jsem sice z Brna, ale mohu si zajistit převoz, případně si pro ně dojet vlakem :)
  22.7.2015 16:43Kitty
  Ema D - super, to by bylo bezva :) jen pokud by putovali dál je třeba dospělé holky udávat s trochu větší opatrností, napiš mi pls email kitty@grovik.net a domluvíme se!
  22.7.2015 17:18Ema D
  Kitty: Ok :) Máš e - mail :)
  23.7.2015 11:35Veruss
  Ani nevíš, jak ráda bych si jich vzala více, ale máme malý být a v každé kleci 2zvířátka, víc se nám jich sem bohužel nevejde :(
  - - - - -
  Dneška jsme dali Pipi na gauč a dali výběh osmákům, oni na gauč vyskočí. Když byli na gauč, Pipinka je pronásledovala a chtěla si s nima hrát, jde poznat, že potřebuje kamarádku. Za týden jí tu bude mít :*
  23.7.2015 11:58Kometa
  Veruss: no jen jestli si chtěla jen hrát :) Potkani jsou lovci a jiné drobné hlodavce obvykle dokážou ulovit.
  23.7.2015 20:26Veruss
  Chtěla, čistila jim kožíšky, a kdyby je to bolelo, pískli by a oni byli v klidu, takže se nic nestalo.
  - - - - -
  Mohu se zeptat? Můžu dát Pipi nahrání pěnový míček?
  23.7.2015 20:43johanka
  veruss - bude ho "jist"
  - - - - -
  a s tema osmakama to moc nepokousej..
  23.7.2015 20:54Veruss
  A může ji to ublížit??
  23.7.2015 22:37Efča
  Verrus - co máš na mysli-jakože když sežere osmáka?Ne to je pro ni zdroj masíčka. Ne ale teď vážně - ona se častokrát shodnou u lidí spolu zvířátka která by se v přírodě nemusela nebo vůbec nepotkala.Zejména když jsou spolu od malička. Ovšem na druhou stranu-potkánek je ,na rozdíl od osmáčka,všežravec a dravec.Mohou spolu vycházet dokud jsou nedospělí,ale v dospělosti to již fungovat nemusí.
  Známá měla pohromadě (je blka zkoušela to) potkanku a samečka osmáka.Vycházeli spolu dobře do doby kdy jí začal sameček obtěžovat v dospívání a samička ho pěkně dokousala.Naštěstí se zotavil a byl přestěhován. Otázka je jak by to dopadlo když by to byly obě samičky a potkanka by nebyla obtěžována.
  Takže možná takto pod dohledem na chvilečku ano,ale pokud bude mít za týden k sobě novou potkanečku tak již nebude potřeba ji zabavit s osmáčkama.Tím pádem bych to již neriskovala.
  23.7.2015 22:49Veruss
  Děkuji, měla jsem na mysli ten míček?
  23.7.2015 23:04Efča
  Verus - a tak to jo :-)
  Pěnový ne ten by určitě stejně rozkousala a mohla by cucky sežrat.. Spíše zkus koupit takový plnící - nasypeš do toho nějakou baštu a jak ho kutálí tak to vypadává a oni se tím zabaví a baští.I když u nás to dopadlo tak,že celý balonek odnesli pod postel nebo si ho vzali domů :-).
  Pokud je checš zabavit můžeš postavit agility dráhu - fantaziii se meze nekladou a postupně je učit.
  - - - - -
  Verus - a tak to jo :-)
  Pěnový ne ten by určitě stejně rozkousala a mohla by cucky sežrat.. Spíše zkus koupit takový plnící - nasypeš do toho nějakou baštu a jak ho kutálí tak to vypadává a oni se tím zabaví a baští.I když u nás to dopadlo tak,že celý balonek odnesli pod postel nebo si ho vzali domů :-).
  Pokud je checš zabavit můžeš postavit agility dráhu - fantaziii se meze nekladou a postupně je učit.
  Na Yootoočku něco najdeš jako inspiraci.
  - - - - -
  Pardon jednou by to asi stačilo
  23.7.2015 23:04Veruss
  Děkuji
  23.7.2015 23:05Efča
  Dobrou jdu do hajan - už to říkám přes hodinu tak je nevyšší čas to splnit.
  - - - - -
  Není za co.:-)
  23.7.2015 23:05Veruss
  Měla bych dotaz, neprodává nikdo vyšší klec levně?
  23.7.2015 23:20Efča
  Zkus si zadat požadavek na inzerci nebo se podívat na bazoš,ale tady aspoň víš, že jsou lidi spolehliví...na bazoši inzeruje kde kdo..Při výběru klece vybírej takovou která má provedení mříží v eloxu- mřížky bez potažení jen "nerez" se časem odřou a pak smrdí.Eloxky v tomto směru vydrží mnohem déle.
  - - - - -
  ..ale už fakt jdu....Páá
  24.7.2015 07:35Kometa
  Já bych jen dodala, že potkan s osmákem se třeba může snášet a třeba to může jít i v dospělosti, ale taky se potkan může rozhodnout, že si osmáka dá k večeři a pak to taky může dopadnout tak, že člověk nestihne udělat nic... Osmák nemusí skončit jen pokousaný (a pokousaný může být i potkan, když se osmák bude bránit), ale taky během okamžiku mrtvý, dřív než člověk stihne vůbec zareagovat... Potkani jsou lovci a dokážou být zatraceně rychlý... Já bych to vůbec nepokoušela, je to naprosto zbytečné...
  24.7.2015 08:59Veruss
  Já vím, je to tak že naše Pipi za nima běhá, ale oni jsou rychlí a tak skočí na stůl nebo z gauče dolu
  24.7.2015 09:14Haňa
  Veruss: !! Prosím Tě, nedávej Pipi " hrát si s osmákama" !!!!! Možná to pro ně není až tak zábavné jak pro ni a pro Tebe a hlavně to MŮŽE opravdu skončit NAJEDNOU hodně špatně !!!
  Těch pár dní do příchodu potkaní kamarádky to Pipi určitě vydrží ...:)
  24.7.2015 09:20Míšánek
  Veruss - naprosto souhlasím s Haňou - moc bych se o oba bála. Tak se Pipi věnuj víc, ale prosím, osmáka nech v kleci pokud Pipi běhá.
  24.7.2015 09:48Adelka545
  prosím poradte! jaké ovoce a zeleninu může potkan? a jaké jsou pro ně jedovaté?
  2. je potkan denní nebo noční tvor?
  24.7.2015 09:52Veruss
  Jojo, dobře.
  24.7.2015 09:53Adelka545
  prosím... poradte
  24.7.2015 10:15Veruss
  Adelka545: Nahoře máš jídelníček(krmení) a tam to všechno je :)
  24.7.2015 10:53Efča
  Adélka - nyní je ovocná a zeleninová sezona takže můžeš ptakticky vše jen pozor na druhy které nadýmají,tam se dává skutečně jen maličko.
  Teď je vhodný meloun (počítej ale , že po něm budou více čůrat), třešně, jahody, jablíčka, kedlubna,sedmikrásky,pampelišky,maliny,mrkev...prostě co je k mání.Potkyšek je vžežravec. V zimě můžeš dávat kompoty (neslazené) nebo zmrzlé.

  Pokánek je nejčipernějí brzy ráno a k večeru,ale pokud máte pravidelný denní režim tak se přizpůsobí.
  24.7.2015 11:59Athe
  Adelka: Prosímtě, s tím, co jsi vyváděla na křečcích, si radši potkany nepořizuj... Nepořizuj si už žádné zvíře. Ten chudák křeček ti bohatě stačí. Jestli už teda nechcíp.
  24.7.2015 12:18Veruss
  Adelka: Athe má pravdu, to co jsi tam psala, chudák krecek :(
  24.7.2015 12:30Efča
  A jéje koukám,že mi něco uniklo..na křečky nechodím,ale asi se tam mrknu...
  24.7.2015 12:49Veruss
  Já nechci být zlá, neber to osobně.
  24.7.2015 12:56Efča
  ..jsem mrkla taky docela hustý...
  24.7.2015 13:08Adelka545
  co se pletete do mého křečka??? vám to může být fuk a potkany nemám tak neřikej nesmysly
  24.7.2015 13:34Kitty
  Adelka545 za všechny potkany světa prosíme nepořizuj si potkana!!!
  - - - - -
  Ale pro případ chceš jen poradit někomu kdo ho má - krom toho co žere a kdy je vzhůru potřebuješ hlavně vědět že jsou to společneští živočichové (stejně jako osmáci) a chovem v samotě se nenaplní jejich základní potřeby, nemohou projevovat přirozené chování a tedy se to dá klasifikovat jako týrání zvířat. Navíc potřebují velké, prostorné a drahé klece s typickým vybavením - prohlédni si tu alba
  24.7.2015 13:36Veruss
  S tímhle já naprosto souhlasím
  24.7.2015 16:22Efča
  Adelka tak proč se ptáš na to jakým ovocem a zeleninou krmit?Potkan není křeček tam se krmí jinak.
  My se ti do křečka plést budeme poněvadž nám to právě fuk není jak s ním míníš zacházet.Pokud nechceš poradit tak sem již nechoď zbytečně zabíráš místo těm kdo mají zájem se něco nového naučit a mají na srdci blaho svých zvířátek.V případě, že máš zájem o nějaké informace tak sem samozřejmě můžeš,ale dodržuj pravidla skušného chování.
  24.7.2015 16:24Adelka545
  jo! no dovol?? ty mi budeš zakazovat pořídit si potkany??!!!! co si to dovoluješ? a chtěla sem se zeptat kvůli kámošce, rozbil se jí počítač a chtěla to vědět.já si pořídím dva jak můžeš vědět kolik si jich pořídím hm??? nemůžeš
  - - - - -
  a klec mám
  - - - - -
  velkou
  24.7.2015 16:41Efča
  Adelka - A CO TY SI TO DOVOLUJEŠ? Stačí snad slušně napsat, že potebuješ radu pro kamarádku a ne tu být drzá na lidi kteří by jistě mohli být tvými rodiči nebo možná i prarodiči!!!!Doma k rodičům si také toto dovolíš?Ti by tě myslím hnali klackem a pokud ne tak by zasloužili tím klackem oni.

  Pokud ti chceš zůstat tak SLUŠNĚ A POKUD VÍŠ CO TO JE.
  - - - - -
  Jinak je slušností se tu představit napsat kolik je nám let a kde bydlíme.Číslo bot a konta nevyžadujeme.
  - - - - -
  Velká klec je co- máš rozměry?
  Pokud si skutečně míníš pořídit potkany tak hlavně nezapomeň aby byli stejného pohlaví.A říkám ti rovnou, že v obchodě to moc nepoznají.Tak už trénuj jak se pozná holka od kluka.Ovšem řekla bych, že křeček a osmáci by vám mohli stačit.
  24.7.2015 17:04Percy
  Olala decka se zase nudi?

  Adelko, ty sis tady neprisla o radu, jen se hadat a jak to tak ctu na te krecci diskuzi, tak si potkany opravdu neporizuj. Vis o tom tak velke kulove a poucit se neminis. A propos otvirat si usta na zkusenou chovatelku, to snad ani nemuzes myslet vazne.
  24.7.2015 17:33Veruss
  Nemůže ji šéf této stránky vyhodit?? Jako že sem píše urážky a my co si to dovolujeme?? Tohle není člověk ale urážlivý stroj -_-
  24.7.2015 17:44Pavla
  mám dojem že adélka vystupovala i na morčatech ale jako Termiskaa.Stejné urážky,zmínka o křečkovi atd
  24.7.2015 17:53Veruss
  podívám se
  - - - - -
  Na morčetech sem její příspěvky nenašla, takže nemůžu posoudit
  24.7.2015 17:54VeWerča
  Teda lidi, chvilku je člověk mimo a hned se dějí takové věci... Podle mě slečna jen chtěla vyvolat přesně takový humbuk. Ignorovat je málo... :-)
  24.7.2015 18:02Efča
  No svoje jsme k tomu řekli a nyní se budeme věnovat příjemnějším záležitostem.

  Začali jsme (kromě večerního brouzdnání v bazénku) přes den ještě rosit rozprašovačem.Kupodivu kluci nijak neprotesují, spíše koukají co to blbnu.Maximálně odejdou,ale neprchají.
  24.7.2015 18:06Veruss
  To mě přijde, že se Pipi bojí vody, vždycky utíká za krk
  24.7.2015 18:10Efča
  Veruss - já jim nyní v létě dávám dno z jiné klece a do toho vody tak po bříško. Naházím nějakou dobrotu co se nerozpustí a pak už záleží na nich zda tam půjdou či ne.Viz. albíčka My se vody nebojíme.
  - - - - -
  ..zkus to ona se za pár dní otrká.I když mě tam laboráček vlezl kupodivu bez zardění :-),zvědavost je zvědavost.Pro začátek dej méně vody.
  24.7.2015 18:27Veruss
  Vidím :) Nádhera
  - - - - -
  Skusím dát do lavoru vlažnou vodu
  - - - - -
  Tak jsme dali krátké koupání, Docela si zvyká mi přijde :) Může se mýt i obyčejným mýdlem??
  - - - - -
  A ještě něco, já když ji dam koupací písek, tak ho jí, nevíte proč?
  24.7.2015 18:42Sankari
  Veruss: Potkani se nekoupají v písku!
  24.7.2015 18:43Veruss
  Aha, jsem zvyklá od ostatních :D Tak to se omlouvám. A může se mít mýdlem??
  24.7.2015 18:49SpadlaZoblaku
  Veruss, a ona nějak smrdí, nebo proč ji chceš mýdlovat? Já bych to teda nedělala.
  24.7.2015 18:51Veruss
  No já nevím, všude se píše že by se jednou za čas měly umýt :/
  24.7.2015 18:54SpadlaZoblaku
  Veruss, tak to jsem možná mizerný chovatel, ale v životě jsem žádnou ze svých potkanic nemyla mýdlem. Nějak mně to přijde podezřelé. Kde jsi to četla? Můžeš sem dát link?
  24.7.2015 18:58Veruss
  To jsem četla, ale už nevím kde. Bylo tam že se mají mýt kočičím mýdlem.
  24.7.2015 19:05SpadlaZoblaku
  Veruss, tak počkáme, až sem přijde někdo zkušenější. Ale mně to teda zní jako hoax.
  24.7.2015 19:18Veruss
  JoJo,
  24.7.2015 19:22dědek
  Verus:Nabídni ji mělkou nádobu s vodou pokojové teploty, třeba bude zvědavá a bude se brodit, ale nemydlinkat a nešamponovat, nejsou to pejsci. Kdyby se moc namočila tak ji potom osuš ať mokrá neprochladne i když je teď teplo.
  - - - - -
  Veruss: pardon Veruss
  24.7.2015 19:23Veruss
  Děkuji za řádu :)
  24.7.2015 19:27dědek
  Jak už se tady mockrát řešilo mytí potkanů se provádí jen když třeba spadne do marmelády tak aby ho ostatní neulízali :-) nebo když jsou staří, nemocní, bezmocní, tak jsou vděční za otrení vlhkým hadříkem nebo molitanem, protože jsou v podstatě strašně čistotní a když se nemohou očistit sami tak jsou asi dost stresovaní. Tak jsem to alespoň vypozoroval já.
  24.7.2015 19:29Percy
  veruss mydlem ani nicim jinym se potkani nedrhnou ani nekoupou. Pokud jsou hodne zaneradeni, tak jsou od toho neparfemovane vlhcene ubrousky. Mydlo vysusuje kuzi a ve vysledky bys potkanovi vic uskodila. A ano vetsina potkanu ma z vody strach, takze je nesmysl je dovody nutit. Maximalne v tech vedrech lavorek, at se ochladi, ale musi tam ten potkan vlezt sam. A jeste jednou potkani se nekoupou, at uz jsi to cetla kdekoliv.
  24.7.2015 19:35Adelka545
  já se omlouvám. ale potkany si pořídím později zatím jsem jen chtěla pomoct kámošce, díky a tady není žádný seznam ovoce a zeleniny ani nevidím žádné album.
  24.7.2015 19:39Sankari
  Potkan je tak čistotné zvíře, že pokud mu člověk zařídí čisté bydlení, nemusí se koupat celý život.
  Je nesmysl aby "všude psali" takovou blbost. Najdi si stránky zkušených chovatelů a ne blogísek nějaké puberťačky.
  24.7.2015 19:41dědek
  Percy: Vody se asi bojí, ale zvědavost a vlezlost je kolikrát donutila namočit se o nedobrovolně, protože museli vědět, co je v tom kbelíku, když jsme jim čistili klece. potom s mokrým ocáskem pelášili pryč.
  - - - - -
  ano, musely se píše s tvrdy, protože to byly ty myši
  24.7.2015 20:04Veruss
  Všem moc děkuji, tady poznámky, na koho se mohu obrátit ohledně zvířat :)
  - - - - -
  poznám* Omlouvám se za špatná slova, ale mám samoopravovací systém a nevím, jak to dát pryč :(
  24.7.2015 20:26Kitty
  Veruss - mě se hrozně osvědčilo takové to pidi želvárium http://www.zverokruh-shop.cz/~/media/Images/global/products/chp/CHP55069.ashx dá se nechat na poličce v hodněpatrové kleci celé léto, jen je teda nutno bazén často "vypouštět" :) v těch hicech jsme do toho házeli zmrzlej hrášek, minimrkev a kukuřici, myšouny to inspirovalo a chodili si do toho pak namáčet i další věci, nebo tam provozovaly skupinovou hygienu :) Časem jsme to nechávali v kleci i bez vody a protože jsme tam měli valouny (aby se tam ani prckové nemohli přitopit) tak to pak potkani předělali na obří záchůdek a už to tak nějak zůstalo..
  - - - - -
  Jo a tu palmičku uprostřed potkani prohlásili za kýč a obě klece ji při prvním použití odpreparovaly :)))
  24.7.2015 20:30Veruss
  Krásné to je :)
  24.7.2015 20:52Efča
  Adelka - dobře v pohodě. Než si je pořídíš tak si o nich něco zjisti nebo se tu pěkně poptej abys byla připravena.
  Co se ovoce a zeleniny týká,nějaké návrhy jsem ti posílala zhruba v 10h tak si zajeď na starší příspěvky.

  Verus chybka sem chybka tam.Jedině to zkus po samoopravě ještě opravit,pak už by se to snad nemělo vrátit zpět na chybu. No jo ono to nezná slangové výrazy. :-)
  24.7.2015 21:46Veruss
  Pipinka se teď naučila nastavovat na škrábání a mazlit se :-). Je z ní větší mazlík než předtím:-)
  24.7.2015 21:47Efča
  No vidíš Veruss to je skvělý.
  24.7.2015 23:01Veruss
  Už za týden tady budeme mít naší maličkou :-). Dám sem hned fotky:-)
  25.7.2015 08:38Efča
  Veruss -to bude dlouhý týden viď?
  25.7.2015 09:50Veruss
  To jo :-( Ale nějak to zvládnu :-)
  25.7.2015 11:50Vrabček
  ahojky, jinak pro Vaše info, už 5 dní máme doma Bebešinu Khaleesi. Mysleli jsme, že jí budeme pracovně říkat Meggie, ale je to takové šídlo, že nakonec jsme zvolili zkráceninu jejího oficiálního jména Lizzie nebo také Lízinka. První dva dny lítala podestýlka, ale teď už je to klidnější a holky už spí spolu ve sputniku. Kdo by chtěl vidět fotky, pak tu ;-) https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10206006612898920&l=9b0b48de54
  25.7.2015 12:34Ema D
  Vrabček: Lízinka je nádherná, vyřiď holkám pohlazení :)
  25.7.2015 13:07Haňa
  Vrabček: je rozkošná :) taky pohlazení oběma :)
  25.7.2015 13:26Vrabček
  Díky, holky. Má nádherný kožíšek, je jako semišáček. Jo a ještě mám video z prvního dne :-) https://www.facebook.com/video.php?v=10206006659700090&l=4888587486654132167
  25.7.2015 13:31Míšánek
  Vrabček - je překrásná - obě - posílám pohlazení a podrbání. Budou Ti dělat jen radost, to už je vidět.
  25.7.2015 13:44Haňa
  Vrabček: fakt šídlo :) video je moc pěkný....
  25.7.2015 14:54Veruss
  Krásné video :* A nádherné fotky. Malá je krásná :)
  25.7.2015 15:07Evvva
  Chtěla bych vyzkoušet štěpky z rodentie, doposud jsme používali pouze asan, ale z finančích důvodů bych chtěla něco jiného, jsou prosím vhodnější bukové nebo olšové a jakou hrubost?
  25.7.2015 15:22johanka
  evvva - nejlepsi jsou hrube a je vcelku jedno, jestli bukove nebo olsove (ty druhe jsou pry o neco mekci)
  25.7.2015 16:09Efča
  Když už je tu řeč o podestýlce - uvažovala jsem, že bych jen jako pro zpestření přidala k běžné podestýlce - u mě hobliny TierWohl classic ,mulčovací kůru. Ale nevím zda je to nějak ošetřené i proti parazitům když je to určené "jen" na zahrádku.Nezkoušel jste to někdo?
  25.7.2015 17:31Haňa
  Efča: to bych se asi bála, nějakých breberek a plísní.....(?)
  25.7.2015 17:44Míšánek
  Efči - na zahrádku výborné a musí tam být breberky, protože kosáci okamžitě po nasypání mulčovačky na záhony hrabou jako diví... To bych se bála jako Haňa
  25.7.2015 18:44Veruss
  Pipi má nové album, odpočinek :)
  25.7.2015 18:48Ema D
  Veruss: Krásná :)
  25.7.2015 18:55Veruss
  Děkuji, jdu sem dát dvě videjka, jak běhá venku a jak nám usnula při škrábání :)
  - - - - -
  Pomoc, nejde mi sem dát video :( jak to mám udělat?
  25.7.2015 18:58Haňa
  Veruss: video dával syn na you tube a pak jsem tady dala jen odkaz ( a nebo na FB?)
  25.7.2015 19:55Veruss
  Jo dobře
  - - - - -
  Dala jsem tam foto Bellinky, co jsem dostala od Kitty :)
  25.7.2015 21:05Efča
  Děkuji -tak od toho raději upustíme,kosíky doma nemám .
  25.7.2015 21:22Vrabček
  Veruus: Kráska, hezky se o ní starej ;-)
  25.7.2015 22:31Veruss
  Jak jde o zvířátka, jsem opravdu pečlivá :-)
  26.7.2015 11:25Kitty
  Veruss - ahoj, mrkla jsem na tvoje stránky a určitě na nich oprav tuto informaci: "Když se potkánek hrbí, ježí a kýchá, můžete nalézat i rudé kapky. Znamená to, že je nemocná. Není třeba hned navštěvovat veterináře"
  Správná informace zní takto - když se potkan ježí a hrbí je to z 90% velmi vážné onemocnění které často končí smrtí. Indikuje velmi často zápal plic, jednu z nejčastějších příčin smrti u potkanů. Nutná okamžitá návštěva veterináře, poslech plic a v případě potvrzení nálezu aplikace silných antibiotik.
  -- to co jsi psala platí pro nepříliš intenzivní kýchání bez výtoku bez změny chuti k jídlu a rozhodně bez ježení a hrbení!!
  -- pročti si prosím důkladně rubriku potkan a zdraví u nás na stránkách
  http://kvikal.grovik.net/stranka-20-Potkan_a_zdravi a ideálně i další rubriky, budem o tom hodně mluvit při odběru, tak ať víš na co se zeptat atp.
  26.7.2015 11:44Veruss
  Já vím, toto jsem nepsala já, ale kamarádka, která má potkana a myslí si, že ví vše nejlépe, jdu to poravit
  - - - - -
  Děkuji za upozornění, kamarádce jsem napsala ať opraví :)
  26.7.2015 11:54Kitty
  Jak kamarádka, jitrocelovým sirupem a čajem jsi vyléčila Pipi ne
  - - - - -
  OK.. Jinak výborné čtení z kterého načerpáš dostatek informací (např i pro tvoje stránky) je potkaní příručka
  http://sedmikrasky.skauting.cz/texty/potkani_prirucka_1.pdf
  26.7.2015 12:01Veruss
  To jo, ale napsala že se tím vyléčí všechno a to pravda není, je z málo procent jisté že přežije, my jsme měli štěstí a je zdravá
  26.7.2015 12:56Ema D
  Veruss: Teď mají všichni lidé potřebu zakládat nějaké stránky o potkanech, i když o tom prakticky nic neví, což dokazuje i to, že jsi původně měla jen jednu potkanku :( Pravděpodobně sis o celé problematice moc nezjišťovala, než sis potkana pořídila a řídíš se radami tady z diskuze, které ti tu ale lidé dávají konkrétně k tvému případu, to neznamená, že to platí obecně (viz. ten text, co ti opravovala Kitty). Určitě ti na stránkách chybí pár základních informací, jako to, že potkani mají být alespoň dva (dále: klec nemusí mít 80 cm, úplně stačí 50, nebo 60, když je dostatečně vysoká, pokud jsi to myslela na výšku, uveď to tam. A ty ,,dřevěné poličky,, nejsou vhodné, lepší ferplastová patra. Nezmínila jsi tam sputnik a td.). Kdybys psala pouze o svých potkanech, chs (od které máš potkany) to určitě ocení, ale je zbytečné tam psát chybné informace od někoho, kdo chová potkany, respektive potkana, jen pár měsíců a tvé kamarádky, která má potkana jen jednoho :(
  26.7.2015 13:10Veruss
  Stránka není moje, všechny informace které tam jsou psala ona, já ji jen napsala že moji vyléčil čaj a hned to tam dala. Mám tam fotky své, ale to jen protože ona své potkany nechce zveřejňovat a poprosila mě o fotky mé.
  26.7.2015 13:24Ema D
  Veruss: A proč tu máš odkaz na její stránky, když víš, že tam jsou špatné informace? Promiň, ale připadá mi, že cokoliv ti vytkneme, je najednou ,,kamarádčina chyba,,? Existuje vůbec ta kamarádka?
  26.7.2015 13:32Veruss
  Opravdu je její, chtěla jsem ji pomoct, aby měla více sledovanosti. Proč bych si vymýšlela? Já si svoji chybu umím připustit, ale tohle je opravdu kamarádčina stránka
  26.7.2015 13:49Ema D
  Veruss: A proč by měla mít víc sledovanosti, když tam jsou špatné informace? Aby bylo víc špatných majitelů?
  26.7.2015 13:55Veruss
  Ne, jen mě o to poprosila, o té stránce jsem dř8ve nevěděla, už to nechci řešit.
  26.7.2015 14:07Ema D
  Veruss: Přestaň si tu vymýšlet a raději přijmi konstruktivní kritiku a oprav to :)
  26.7.2015 14:18Haňa
  Stránky jsem neviděla, ale podle toho, co se tady píše, si to dovedu živě představit. A je jedno, cí stránky to jsou .Ema má pravdu, jde o to, že takové ty blogísky tvářící se jako seriozní stránky o potkanech, mohou nadělat mnoho škody. Vždy to chce dívat se na stránky osvědčených spolehlivých ChS a nespokojit se jen s pár zdroji. A pokud už si dělá někdo pro radost svoje stránky , mělo by z toho být patrné, že píše o svých potkanech a svých zkušenostech a ne o potkanech obecně. Protože udělat opravdu dobrou a univerzální příručku je zatraceně těžké......
  Btw: ta, co uvádí Kitty, je skvělá, bylo to mé první potkaní čtení....:)

  Jinak Veruss, je fajn, že se chceš dozvěďět víc a že se zajímáš, proto tu diskuse je :)
  26.7.2015 14:21Veruss
  Omlouvám se za potíže, stránka opravdu není moje, a neměla jsem o tom začínat. Nechci se o tom už bavit.
  26.7.2015 16:12Vrabček
  Veruss: Ty už máš Bellu doma?
  26.7.2015 18:09Veruss
  Ještě ne
  26.7.2015 19:21Pavla
  holky,takhle to funguje u nás http://tinne.rajce.idnes.cz/Nejdrive_vyvencit_a_pak_se_ucit#
  26.7.2015 19:27Veruss
  :-) Pěkný
  26.7.2015 20:01Míšánek
  Pavla - je to moc pěkné, máš z nich radost.
  26.7.2015 22:14Veruss
  Můžu se zeptat, jaká je průměrná délka života POTKANA? Někde jsou 2roky někde 3 a nikomu se dožívá 6 :O
  26.7.2015 22:29Vrabček
  Veruss: Přečti si vše v záložce "O potkanech" - "Potkani jako mazlíčci". Zjistíš mnoho užitečných věcí. http://bebecha.wz.cz/mazlik.php
  26.7.2015 22:30Ema D
  Veruss: Většinou dva a kousek, může se dožít i tří a kousek :), ale může zemřít už v 1 roku. Celé je to velmi individuální záležitost, ale 6 ti se opravdu nedožívají (jen ti divocí).
  26.7.2015 22:44Veruss
  http://www.pejima-animals.eu/mrazene-krmivo/potkan-mk/potkan-baby/ Co to je??? To se jako prodává :(
  26.7.2015 22:46Vrabček
  Veruss: Hadi musí taky něco jíst
  26.7.2015 23:35Efča
  Veruss - délka života u potknánků je zhruba 2-3 roky,stejně jako u křečků.Samozřejmě může některý jedinec odejít dříve jiný déle, u lidí je to taky tak.
  Ano - potkánek (a nejen on) je především brán jako krmné zvířátko pro jiné domácí predátory, zejména hady, ještěry, krokodýly a holátka pro ještěrky,žáby ap.Laboratoře jsou zas jiná záležitost. Takže ti co chovají ,muchlají a objímají zdejší členky a členové této diskuze jsou ti nejš'tastnější na celé planetě.
  - - - - -
  ...když už jsme u těch laboratoří - nevím zda někdo četl nové číslo Květů,ale tak nějak je mi ouzko z článku o potkáncích a myších. Jsou opěvováni za to,že díky jim je věda a lékařství tam kde je,ale na stranu druhou se netají tím co s nimi dělají.
  V tom případě bude mít náš Šimlíček, adoptovaný před rokem a půl z laborky, ohromné štěstí když mu nyní není fajně, tak může v klidu odejít pokud si to bude jeho nemocné tělíčko přát...sám nebo s pomocí pana doktora..
  - - - - -
  Vrabček - no jo jediný had který by nám možná vyhovoval je ten který baští ryby.
  Já měla hada v ruce a ne jednou,je to velmi krásný přííjemný pocit, zejména pokud je vyhřátý od lampy.Netajím se tím,že bych si ho i pořídila - ovšem až bude baštit krupičnou kaši, ovoce, zeleninu....ne potkánky... :-) :-)
  27.7.2015 08:41elbotka
  dneska jsem to zjistila naše rory je těhotná
  27.7.2015 09:40Veruss
  Jé, tak to budete mít nadílku :) Gratuluju :3
  27.7.2015 10:09SpadlaZoblaku
  Elbotka, ty zasloužíš akorát po čumáku, ne gratulace. Už jsi je aspoň od sebe oddělila, jak jsme ti tu radily?
  27.7.2015 10:12Ema D
  SpadlaZoblaku: Něco mi uniklo?
  27.7.2015 10:18Veruss
  Co se stalo??
  27.7.2015 11:01Haňa
  Elbotka: tak, co už teď ..... Máš je už dávno oddělené, jak ti holky psaly, viď?
  Nevím, za jak dlouho bude tvá holčička rodit, ale určitě si přecti tady nahoře v rámečku rubriku rzmnožování, ať víš, jak se nachystat..... Samičce je potřeba pár dní dopředu vyčistit bydlení a pak už nechat v klidu a nerušit, po narození miminek nebudeš taky moct nějaký čas klec čisti. Taky potřebuje materiál na stavbu hnízdečka....
  A taky rubriku Krmení, záleží teď na tom hodně, aby byla dobře krmená a mohla se postarat o své " dětičky" tak snad to zvládnete..... Není to dobré, že budete mít mimi, je jich teď všude plno, ale už se stalo...... Držím palce...... Hlavně nedávej kluka k ní, hned by otěhotněla znovu!! A klidně se na cokoliv ptej, od toho jsme tady :)
  27.7.2015 12:27Teri18
  Ahojte. Mám takový dotaz. Mám doma dva potkaní kluky. Jeden má normální "suchý" kožíšek a u druhého se mi zdá,že jakoby byl mastný. Je to běžné, že někteří potkaní vypouštějí více mazu? Taky jsem jim v kožíšku našla .....no vypadá to jak oranžové lupy, ale nemyslím si,že by šlo o parazity. Pro jistotu mám nachystaný Stronghold.
  27.7.2015 12:38SpadlaZoblaku
  Ema, Veruss, podívejte se do archívu.
  27.7.2015 12:38Ema D
  Teri18: Jak jsou staří? U kluků v pubertě (případně i později) je to normální :)
  27.7.2015 12:42Teri18
  Ema D: Jelikož ani jednoho nemám úplně od mala,tak nevím přesně,ale řekla bych,že kolem dvou let.
  27.7.2015 12:50Ema D
  Teri18: Ten přebytek mazu může být způsoben i tím, že mají moc bílkovin...
  27.7.2015 12:53Teri18
  Ema D: Myslíš z jídla? To je zvláštní,že to má jen jeden,protože oba jedí to samé.
  27.7.2015 13:07Ema D
  Teri18: Z jídla to být může, ale nemusí. Zkusit omezit bílkoviny, uvidíš, jestli to pomůže. U některých samců je to normální, ale může jít i o parazity.
  27.7.2015 13:38Veruss
  Můžu se zeptat kde najdu tu konverzaci elbotky?
  27.7.2015 13:47Ema D
  Veruss: http://www.kralici.cz/potkani/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=elbotka&fulltext_text=&time=all

  Tady se skoro nedá mluvit o konverzaci, on něco nadhodí a pak už neposlouchá.
  27.7.2015 13:51Veruss
  už to vidím, to snad nemyslí vážně
  27.7.2015 14:11Haňa
  Neodsuzovala bych ....... Ne každý se umí vyjádŕit, ne každý hned dokáže naslouchat.....;)
  Pravda, jsou i tací, kteŕí dobré rady ignorují pořád ;)
  Je to vždycky špatné, když se narodí nechtěná mimča a je to špatné, když třeba nemocný potkyšek nedostane odpovidající pomoc, ale diskuse je tu proto, aby POMOHLA a PORADILA.....
  - - - - -
  Já přece nevím, jaké má kdo k chovu podmínky, jestli má podporu rodičů, jestli vůbec tuší, na co se ptát.... A jde přece o potkánky, tak se leckdy dá i leccos překousnout :)
  27.7.2015 14:13Veruss
  To je pravda
  27.7.2015 14:16Haňa
  Efča: Evi, Ty píšeš vždycky tak hezky... Moc ráda to čtu :)
  A Šimlíčka něco trápí???
  Mně včera holky odjely "na prázdniny" na hlidání a už teď je mi smutno ;)
  Morčinám jsem dneska ráno omylem nakrájela zeleninu na malé kousíčky ...:-)
  27.7.2015 14:28Percy
  Teri18 u starsich kluku semuze zvysit vyroba mazu, projevuje se to hlavne tvorbou takovych oranzovych lupu. Na parazity bych to netipovala, zkratka ma svuj vek a vyroba mazuje individualni zalezitost. Take to souvisi s hladinou testosteronu.
  27.7.2015 14:52Teri18
  Percy:děkuji moc, jen jsem se lekla jestli jim něco není.
  27.7.2015 18:05Efča
  Hani - dělám co můžu :-) ze slohu jsem,pravda, měla jedničku :-)

  No Šimlíček zase "zlobil" se zdravíčkem Přestal mi chodit a byl celý rozpláclý,navíc už pár dní i hůře dýchá, což u nich většinou bývý nějaký nález na plicích.Tak jsme včera jeli na veterinu,ihned se doktorovi nelíbilo jak je placatý-pravda mě též ne.No muselo mu být asi hodně blbě když na sebe bez prostestů nechal sáhnout. Pro nezasvěcené - Šimlík je adoptovaný z laboratoře a není moc kontaktní.Prozatím dostal tři injekce - ATB na plíce, kortikoidy na nožičky a ještě něco co mi uniklo na co to bylo,možná od bolesti.Ani baštit moc nechtěl.
  Dnes jsem spěchala z práce,sice jdeme na kontrolu až zítra,ale pokud by to bylo špatné, jeli bysme už hned.S hrůzou se jdu na něho podívat a on na mě vyčumoval z rourky která visí nad boudičkou.Okamžitě se přišel podívat a omrknout situaci co jako bych chtěla...To je velký rozdíl od včera, to fakt tahal jen nožky za sebou a neměl o nic zájem.Pravda je, že ukolíbat se tím nedáme, zejména to dýchání není dobré,ale s tím nic nenaděláme. Dokud to udýchá...Zřejmě už "dosluhuje" chlapec,ale ještě se dokáže zmátořit tak uvidíme na jak dlouho to bude. Je to bojovník a ty kortikoidy mu hodně ulevily. No oni zas můžou udělat paseku jinde...
  27.7.2015 18:30Haňa
  Efča: Evi, tak budu držet palce, ať tady s námi ještě nějakou tu chvíli je a nebo ať je mu dopřáno odejít v klidu.....to je fajn, že pookřál :) Bělouškovi by bylo smutno....

  To, že se Tvé příspěvky moc hezky čtou,to nebude jen slohem....;)
  27.7.2015 19:36Veruss
  Efča: Tam držím moc palce :(
  27.7.2015 19:54Ema D
  Efča: Tak snad se to zlepší, vyřiď mu pohlazení...
  27.7.2015 20:11Efča
  Haňa, Veruss, Ema -moc děkujeme za podporu,ihned mu vše vyřídím :-) Snad to bude ještě dobré. Zítra jdeme na kontrolu tak si myslím, že mu ještě něco píchne,uvidíme.

  Hani mám se červenat? Na chválu nejsem zvyklá, tak mě nerozmalujte nebo mě budete muset chválit potom minimálně 2x denně :-) :-)
  - - - - -
  Jdu si dneska lehnout -já jsem taková blbka -zítra v práci nebudu, jedu na mamograf.Tak jsem vzala všechny letáky aby ten kdo půjde za mě měl tzv. čistý stůl.Bývalo to takové nepsané pravidlo, no někteří si s tím halvičky nelámou a klidně nechají prasácky všechny letáky jinému.Tak jsem ve stavu "přejel mě parní válec". Pěkně, jak by řekla františek - rozlámalinkovaná.Ale už se to lepší :-). Nakonec budu ráda, že je to roznesený poněvadž šéf mi volal a ptal se jestli dojdu aspoň na chvíli.No to asi těžko když tam mám jít na 9h.No i když nachystat bych to jít mohla, volal mi proto, že nakonec nemá za mě kdo jít a tak asi zůstane všechno na mě až na středu. Fakt úžasný...funguje to jedna báseň.To se popropouštěli lidi, že je nás moc a teď když je potřeba, není kdo by zaskakoval.Si blbečci mysleli, že naberou brigádníky a že ušetří. Klasika - za vratama čeká lidí na příležitost.... tak nějak asi blbě vidím, žádné jsem nespatřila.Jo pardon,minulý týden došla paní na brigádu ,vydržela dva dny :-) :-).
  - - - - -
  ... a jak se znám tak až pojedu odpoledne se Šimlíčkem, určitě se tam stavím si to nachystat na středu pokud skutečně nikdo nepůjde.Měl by jít někdo se mnou a táhnout mě jiným směrem....
  27.7.2015 22:09Lejlinka
  Ahojte :) tak nějak neplánovaně jsem si včera donesla dvě potkaní miminka (holčičky), neměla jsem to srdce je tam nechat na sežrání... Jsou velmi plaché, jedna se nenechá skoro ani pohladit, nejen ke mě se chová dost vyděšeně,ale dokonce ji skoro šikanuje ta druhá. Včera jsem řešila rvačku a rozhodně to nebyla hra!!! Bere jí jídlo, šlape po ní... strašně nerada bych něco zanedbala a chtěla bych získat jejich důvěru. Takže bych byla vděčná za nějaké rady, zkušenosti ....
  27.7.2015 22:12Helena
  Efča: Moc držím Šimlíčkovi palce. Je to takový milý čumáček.
  27.7.2015 22:29Ema D
  Lejlinka: 1. Potkany si nepořizujeme ze zverimexu,podporujeme tím množírny a tím pádem i týrání zvířat. Nehledě na to, že samičky od tam jsou velmi často březí (většinou s bratrem nebo otcem), mají všenky, svrab, chronické potíže, pšíkají...
  2. O potkanench si nejdříve něco nastudujeme a seženeme vybavení, než si je doneseme, a to i za tu cenu, že je ve zverimexu necháme.
  Máš už klec? (napiš jak velkou) Správnou podestýlku, sputniky, hamaky, misku wc, napáječku?
  3. Pokud netekla krev, nech to být (a ani když teče krev, nemusí to být tak vážné). Potkanky si musí vyřídit pozice, která bude alfa.
  4. Nejde popisovat všechno, koukni se do těch lišt nahoře a kdyžtak polož spíš konkrétnější otázku, ať dostaneš jasnou odpověď :)
  27.7.2015 22:36Lejlinka
  nejsou ze zverimexu ... tam jsou všichni nemocní ... jsou od jednoho kluka,který je měl na zkrm ... a už jsem potkany měla takže nějaké to vybavení už mám .. teď sice bydli provizorně ale tak do tří dnů budou mít krásné, obří bydlení. Ptám se protože mi opravdu přijdou dost divoké sice asi dělám trochu unáhlené závěry ,ale nevím jestli je zvládnu nějakým způsobem vychovat ... ke krvi jsme se naštěstí nedostaly....
  27.7.2015 22:37Veruss
  Lejlinka: Měla jsi si je zamluvit, a až po vybavení si pro ně jet :-( Ale když už je maš, nahoře máš všechny informace, které potřebuješ vědět :-)
  28.7.2015 05:57Haňa
  Lejlinka: VŽDYCKY je nejlepší vzít si vymazlené a zdravé miminko z dobré ChS.... Nejdůležitější pro psychiku potkana je vymazlení PŘED odstavem. Je to k nepochopení, chovky nabízejí plno nádherných různě barevných socializovaných miminek a stále si lidé berou potkánky bůhví odkud a pak se diví, že to nejsou mazlíci, kteří sedí vzorně na rameni a na zavolání příjdou..:( nedá se čekat, že přineseš domů "krmení pro hada" a ono Ti vleze za tričko a bude vrnět blahem, že jsi ho zachránila .....( výjimky jako vždy existují ;)).....

  Ale neboj, když už se stalo, nějak to s nimi zvládneš, jen nemůžeš čekat ( hned) zázraky. Je to, jako by sis vzala děti z kojeňáku....... Při dobrém a správnem zacházení a lásce se potkánci změní, i když se může stát, že budou třeba plašší ( ostatně to se stane i při nejlepší vůli občas u vymazleného mimča)

  Výborný článek je
  http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/ochoc-si-me-prosim/, je tam to základní o výchově, i když každý potkánek je trochu jiný, a to je právě to krásné.....
  Myslím, že základem je pochopení potkaní dušičky a láska a taky nějaké ty znalosti...;)
  Jinak, jak už psala Ema, něco si přečti - tady v záložkách a i dobré chs mívají na svých stránkách výborné čtení a kdykoliv se ptej.
  To, že se holky hašteří, je běžné, MUSÍ si vytvořit hierarchii, i když jen ve dvou. Pokud neteče krev, nic se neděje, ta slabší musí uznat, že je slabší:))
  Tak budu držet palce :)
  28.7.2015 07:17Efča
  Helena - děkujeme za podporu
  28.7.2015 10:08Evvva
  prosím o radu, dnes mi dcera hlásila ,že jedna z holek (1rok) ze spaní trochu vrká a občas kýchne, dá se to zvládnout nasazením jitrocelového sirupu nebo co jí ještě přidat? Už jako malá měla jedny antibiotika na vrkání, od té doby klid, ale přes ty horka asi chytla někde průvan, k vetovi hned jet nemůžu, byla jsem včera s kotětem a to by mě manžel asi zahlušil, nejsem řidič a on mi dělá taxi :)
  28.7.2015 10:21johanka
  Evvva: pokud uz vrka, ja osobne bych k vetovi sla
  - - - - -
  jinak jitrocelak urcite nasad, do napajecky detsky pruduskovy caj..
  28.7.2015 11:46Haňa
  Evvva: jak píše Johanka, při vrkání by si ji měl poslechnout vet....
  Jinak jako "první pomoc" jitrocelový sirup, prúduškový čaj, pokud máš, tak Echinaceový sirup na podporu imunity a já zkoušela i kapky z lichořeřišnice ( u lidí výborné na dýchací a močové cesty)
  Čaj vlažný, několikrát denně čerstvý, jitrocelák do toho, 5 ml/100ml čaje. exhinaceový já dávám na kousíčku krmného piškotu jednou denně a pŕikápnu tu lichořeŕišnici. Echinaceu tak 3 týdny,'pak pauza, jinak by třeba příště k ničemu nebyla. do čaje přidávám já malinko domáciho medu, ale většina to tak asi nedělá. tak se uzdravujte.....Držme palce...:)
  28.7.2015 11:59johanka
  med do caje davam taky, bez toho (by) ho nechteli/y
  28.7.2015 18:12Veruss
  Naše Pipi ho měla ráda a sama ho pila :)
  29.7.2015 11:10Kitty
  Potkánci od adoptivních holek mají poslední fotky http://kvikal.grovik.net/stranka-62-Adopce_Vcka prcky mohu koncem příštího týdne vzít do Prahy..
  29.7.2015 19:34sara234
  Dobrý den mám dotaz.
  Dnes jsem potkanům které máme už týden změnila klec a oni se chovají zvláštně jsou pořád na jednom místě a nehýbají se, vím že je to tím že jsem změnila klec sem s prominutím blbá a hrozně toho lituji ,poradíte mi prosím co mám dělat?
  - - - - -
  *jsem
  29.7.2015 20:01Piškutek a lentilka
  Aoj mám kamarádku
  která dává potkanům napít 1 minutu za cely den a to ještě z pítka.
  Já tvrdím že je to tyrání a ona že není.
  Co si o tom myslíte vy ? ( je to hrozny když jsem to viděla.)
  29.7.2015 20:13Haňa
  Sara234: neboj, rozkoukají se a budou pak řádit po celé kleci :) někdy to chvíli trvá, zvlášť pokud jsou to obě bázlivá a ještě nejistá mimča.
  29.7.2015 20:15Piškutek a lentilka
  mám ještě pár otazek.
  Jak naučit potkana aby ležel na zadech a nebál se ?
  jak naučit potkana aby se nebál vody ? =)
  dík za odpovedi
  29.7.2015 20:18Haňa
  Piškutek: jestli si neděláš legraci, je to opravdu týrání, potkánek potřebuje STÁLE k dispozici vodu !!!! Za prvé se potkani trápí a za druhé jim notně ničí zdraví :(( a brzy o ně příjde...:((
  29.7.2015 20:20Piškutek a lentilka
  Haňa: Bohužel si srandu nedělám.
  A znám i důvod proč jim nedává přístup k vodě, cituji: víš oni tu vodu převrhavají, i když tak plastova nadobka by měla držet.
  proč jim nedá skleněnu nadobku tak to nepochopím :(
  29.7.2015 20:23Haňa
  Piškotek: potkani se nekoupou, z vody mají většinou strach...Vodu jen v hodně horkých dnech k ovlažení, nenutit, hlavně ne násilím. Nabídnout "brouzdaliště s trochou vody a s dobrůtkami tak, aby to mohli zkusit sami.....
  29.7.2015 20:24Piškutek a lentilka
  Haňa: díky za radu, už mají byt ty vedra tak aby měli něco na schlazení
  29.7.2015 21:30Efča
  Piškutel a lentilka - a v čem ty potkánky má, pokud jsou v kleci kde by být i měli,akvárko je nevhodné,tak tam přeci z venkovní strany připevní napáječku trvale.Pokud nebudou mít stále k dispozicvi vodu,zemřou na dehydrataci těla.Tedy na nedostatek tekutin. Ať si ona sama zkusí pít denně jednu minutu co to s ní udělá....
  - - - - -
  Tak mi dnes dovezli novou matraci, okamžitě vyzkouším a na "premiéru" jsem povlékla myšičky :-).Tedy doufám,že se mi bude chrupkat skvěle a nezaspím do práce
  29.7.2015 22:13Haňa
  Piškutek: napáječka v každém zveráči stojí pár korun, každý potkan vyčabrá a zašpiní vodu v misce...
  - - - - -
  Efča: hezkou dobrou noc ;)
  29.7.2015 22:17Efča
  Hani děkuju ,už se běžím zahrabat mezi myšky :-).
  Zítra písnu jaké to bylo.
  30.7.2015 14:11Piškutek a lentilka
  Efča, Haňa : Má je v kleci. Nepochopím proč jim to nedá. asi jí je koupím jestli je tak líná nevím.
  :(
  30.7.2015 16:25Veruss
  Čekala jsem, že ten týden nebude vůbec utíkat, ale zítra už to bude :) Snad nebude tolik vyděšená :/ Bude se ji u nas líbit :3
  30.7.2015 19:32Haňa
  Veruss: tak ať se na zítřek dobře vyspíš....:) nemyslím, že by malá od Kitty byla "vyděšená" ;) :), určitě bude v pohodě, jen jako každý nově příchozí bude asi potřebovat nějaký čas na rozkoukání :)
  Tak, ať se daří .... A nezapomeň seznamovat podle pravidel, i když je Pipi hodná. I KittyTi určitě poradí .... :)
  30.7.2015 19:42Veruss
  Mám o tom celou knihu a tady je také pár řád :)
  30.7.2015 20:42Efča
  Piškutek a lentilka - tak to tedy nějak nechápu....v napaječce si přeci vodu neznečistí. Jo pokud ji tam nechá týden bez výměnu tak možná bude s řasama...voda se mění denně i když ji nevypijí všechnu.Vždyť ta napaječka stojí pár kaček.

  Veruss - držíme pěstičky
  30.7.2015 20:50Piškutek a lentilka
  mě je jich líto těch potkanů co mám. Seberu peníze co mám na ježdění a koupím ty napaječky. nechci aby se trápily.
  30.7.2015 20:56Haňa
  Piškutek: to by jsi udělala moc dobře.....:)
  30.7.2015 20:57Efča
  Piškutek a lentilka - to bude od Tebe hezké,ale zkus se nejdřív předem domluvit s majitelkou aby byla ochotna je přijmout a hlavně používat.Když je koupíš a ona je hodí někde do šuplíku tak to nebude k ničemu. Je třeba ji i přesvědčit aby je používala.
  - - - - -
  Hani chrupkalo se mi skvěle :-) dojeď si k nám taky lehnout :-)
  30.7.2015 21:27Haňa
  Efča: že bychom se pohodily a obložily se Tvými kloučky?? Moje holky by asi moc nespolupracovaly.....divošky :-) :-*
  30.7.2015 21:41Efča
  Hani,no já myslím,že s našimi chlapčeky by spolupracovai až až... :-)
  30.7.2015 21:45Míšánek
  Efča - Haňa a měly byste o zábavu postaráno, to by byla radost, že jo?
  30.7.2015 21:51Efča
  Míšánek - no ale ty následky....
  - - - - -
  Náš pan veterinář vypsal Fotosoutěž pro své klienty na dvě témata - Pejsci nebo Kočičky. Když jsem se "ohradila",že tam má chybku -chybí třetí téma Ostatní mazlíčci tak prý byla vypsaná minule a nikdo neposílal.Příště ji prý tedy vyhlásí taky :-) .No já na jeho stránky chodím málo,budu se muset polepšit poněvadž jsem o tom nevěděla dlouho jsem u něho nebyla abych si to tam přečetla.Tak aspoň pošlu našeho psíčka
  31.7.2015 06:30Lusy
  Dobrý den,
  chtěla jsem poprosit o radu. Mám 2 potkany (6 měsíců) jsou to bráchové. Od mala spolu vycházeli výborně. Včera jsme je s přítelem přestěhovali k němu a jeden z nich útočí na toho druhýho. Snažil se i mě hryznout (ale úplně nestiskl). Myslím si, že se bojí, ale nevím co mám dělat.
  Předem děkuji za Vaši radu
  31.7.2015 15:46Efča
  Lusy - jsou v pubertě a tak si vyjasňují kdo bude velitel. Takže nějaké honění, otáčení na zádíčka, štípaní nebo drobné kousance jsou naprosto normální.Samozřejmě když by to došlo do fáze vážných zranění,což není obvyklé,spíš se jedná o vyjímky,museli by se rozdělit. Ale pokud u toho "neteče krev" nech je aby si to vyříkali.Zřejmě se cítí oba stejně silní.Nepočítám drobné škrábance nebo povrchová zranění kůžičky.To je desinfikuj případně a nech je spolu. Když je bdue od sebe stále odělovat prodlouží se doba vyjasnění pozic.
  31.7.2015 16:43Veruss
  Tak máme doma malou, ale provokuje ji a Pipi ji jakoby kouše a obě piskaji, co se deje?
  - - - - -
  Tak už dobrý :)
  31.7.2015 17:44Ema D
  Vreuss: Super :) Dej vědět, jak to bude pokračovat :)
  31.7.2015 17:59Vrabček
  Veruss: Takhle budou pískat pár dní, ale pak z nich bude nerozlučná dvojka. Pak dej fotky :-)
  31.7.2015 18:01Míšánek
  Veruss - no musí si určité věci vyjasnit, ale já jsem počáteční hádky také špatně snášela. Krev netekla a už je všechno dobré. Holčičky se srovnají, uvidíš.
  31.7.2015 18:09Veruss
  Teď obě spinkaj, každá jinde. Už je to vpohodě, ani se neperou.
  - - - - -
  Fotky sám, ale ne dneška, ještě vedle sebe moc nejsou
  - - - - -
  Je ale opravdu strašně drobňoučká a váží asi jako křeček :D
  31.7.2015 20:49Efča
  Veruss - to vůbec nevadí, že nespinkají spolu, už je dobré to, že o sobě vědí a tolerují se.To je velmi dobrý začátek. Samozřejmě nějaká ta honička a vřískání být může,ale to budeš muset případně vydržet.
  31.7.2015 23:40Bart28cz (djbart28cz@gmail.com)
  Ahoj sara234.U potkanu nevadi kdyz zmenis prostredi. Ale bylo by dobre pri pristi zmene dat trochu starych hoblin.Ja mam Potkana Ktery vazi 1,23kg ;) u muzu rict ze kazda zmena je regurelni pro nej ;) PS:pokud nejaky dotaz obrat na meil ;)