od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Květen v roce 2016
 • Zobrazuji 217 zaznamu.
 • 2.5.2016 09:58SpadlaZoblaku
  Tak, nafotila jsem ty její šrámy, jsou v albu tady: http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=10238
  Řekněte mi někdo, prosím, že to není svrab :-/. Nikdo z holek se nijak přehnaně nedrbe nebo tak něco a velké holky na malou ještě občas dorážejí, takže to asi fakt bude tím. Tu betadinku jsem zředila a aplikuju na ranky, jak radila Hanka.

  Co se Mayonézky týče, ona teda nikam nezaleze. Nejradši se mi stočí za zády nebo na klíně a spinká tam, takže nijak hledat nemusím. Ale rozesmály jste mě, holky :D. Komu se nechce do jarního úklidu, povinně vypustí smečku po bytě, počká, až si všichni někam zalezou, usnou a pak bude hledat :D! To budou přerovnané skříně, příborníky a vymetené podlahy :D!

  Jinak dneska jedu pro Mandarinku, pro tu roční holčičku, co jí umřela kamarádka a nikdo si ji nechtěl vzít. Jsem zvědavá, jaká bude. Zase týden karanténa a pak znova celou klec, na které jsem půl dne dělala, rozdělat, vymydlit, znovu složit, vybavit.. Hrozně se těším :D!
  2.5.2016 13:16Sankari
  Spadla: Ten dlouhý škrábanec opravdu na svrab nevypadá. U takových těch malých se to nedá poznat, to bys musela vidět, jestli se nadměrně škrábe sama. Když píšeš že ne, asi jen fakt jsou trošku méně citlivé a bitky jsou ostřejší. Oni to vůbec nemusí myslet zle, ale jak se rozdování...
  2.5.2016 16:04SpadlaZoblaku
  Sankari, díky ti moc za vyjádření. Ony jsou na ni trošku necitlive, precejenom je to mimino mezi dospelačkami, tak si to docela "užívá", ale má tam několik úzkých trubek, do kterých se velké myši nevejdou. Viděla jsem i sama, že po ní nějaká z velkých vyjela.

  Jen tak ale pro jistotu, kdyby to byl svrab, za jak dlouho by se to projevilo u ostatních? A čím léčit? Normálně Strongholdem?
  2.5.2016 17:30Sankari
  Spadla: Stronghold nebo Advocate jsou osvědčené a šetrné přípravky. Vždy se doporučuje překápnout celou smečku, i když příznaky na ostatních nejsou vidět.
  3.5.2016 12:11Markel
  Holky od Sankarky :) chluby chlub. :P
  http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=10240
  3.5.2016 17:55SpadlaZoblaku
  Tak a je to tady. Asi jsem to všechno zakřikla.
  Došla jsem před chvílí domu a našla přesně to, co jsem doufala, že nenajdu. Mayence krvácí nádor. Prohlížela jsem ji a vypadá to, že si ho asi někde odřela, krev tekla z jednoho místa. To místo jsem vydesinfikovala zředěnou Betadinou, zasypala troškou Framykoinu a zatřela zelenkou (myslím, že Novikov se to jmenuje). Pro jistotu jsem ji přesunula do přepravky, aby nemohla nikde lozit a zítra ji vezmu na VFU.
  Doufám že bude v pořádku :-(.
  3.5.2016 21:24Efča
  Spadla... ale néééé.
  Tak držímě pěstičky aby vše dobře dopadlo
  3.5.2016 22:14SpadlaZoblaku
  Jo :-(. Je to úplně hrozný. Strašně se bojím, že si ji domů už neodvezu. Jestli tam třeba nedostala infekci nebo něco. Celý večer řvu jak želva.
  A ona je, chudinka, v přepravce sama a nechápe, proč tomu tak je. Říkala jsem si, že k ní dám jednu holčičku, ať jsou tam spolu. Ale mam strach, že by se mohly nějak pošťuchovat a ta druhá by jí mohla ublížit. Je mi jí tak strašně líto :'-(.
  4.5.2016 00:47Haňa
  SpadlaZoblaku: ... taky moc držíme palce.....drž se .... Maye pohlazení....
  4.5.2016 08:51SpadlaZoblaku
  Volala jsem teď na VFU. Paní říkala, že tak, jak na tom je, ji ještě můžu zkusit nechat operovat, ale že už by spíš doporučovali euthanasii rovnou. Přijde mi to jako blbost, pokud baští a chodí..

  Chtěla bych ji tady ještě nechat, ještě se o ni starat, dokud bude moct. Nedělám špatně? Přijde mi hrozné ji tam přivézt a prostě to ukončit, když ona to ještě nevzdala. Operaci vylučuji rovnou, řezat už do ní nenechám. Ne v tomhle věku a stavu.
  4.5.2016 09:35potkani jsou fajn
  to je mi lito
  4.5.2016 10:01Lejdyna
  Spadla, pokud jí to už nekrvácí, tak ji dej kamaradku a nech ji dožít, oni si většinou "řeknou" sami kdy je čas. Dokud jí a tváří se vesele necháváme žít.
  4.5.2016 10:20SpadlaZoblaku
  Lejdy, díky, takhle přesně jsem uvažovala. A mám k ní dát úplně malinkou holčičku (6 týdnů), se kterou si i sama lehla do hamáčku, nebo radši starší (roční)?
  Dala bych k ní Pandorku, protože vím, že ji nijak neublíží. Ale zase ji nechci vytrhavat že skupiny, když jsem ji tam teprve nedávno přiřadila.
  Když k ní dám roční holčičku, byť nejklidnější z nich, bojím se, že se budou nějak škádlit a ublíží Mayi...
  4.5.2016 17:50Athe
  SpadlaZoblaku: Tohle mi na lidským uvažování přijde postavený na hlavu - člověka necháváme doslova přežívat i když je už jasně vidět, že on sám by dávno raději umřel - ještě lépe, když je schopen to sám dát najevo a žadonit o smrt, ale trpí tak, že už prakticky života schopný není a se zvířaty by všichni doporučovali letět na uspání, i když to zvíře samo pořád má vůli žít a očividně ještě neusoudilo, že je jeho čas.
  Já osobně si myslím, že my všichni, lidé i zvířata, tak nějak sami dovedeme usoudit, kdy ten svět opustit a dokud vidíš, že to nevzdala, uspat bych ji nenechala. Až ten čas přijde, pozná to ona i ty. Pevně věřím a skutečně vám to přeju, že to proběhne v klidu, bezbolestně, že bude obklopena jen láskou, ale hlavně, že to bude v ten pravý čas, kdy se to stát má. A taky samozřejmě držím palce, ještě to nutně nemusí být konečná. Ona ta vůle do života zvládne strašně moc. :) Ale operace už asi vážně nebude dobrá volba, taky bych se přiklonila k dožití s nějakou mírnou kamarádkou.
  4.5.2016 19:26Vrabček
  Spadla: Vezmi si jí domů a nech jí dožít ;-)
  4.5.2016 20:43SpadlaZoblaku
  Athe, dost mě ten přístup šokoval, musím říct. Já jsem tam původně volala, abych jim teda řekla, co se stalo, jak jsem postupovala a jestli je potřeba s ní letět na veterinu, nebo jsem udělala dobře. Ještě jsem jí i popsala, kam jsem ji premistila, že už nemá po čem šplhat, takže si to nemůže znovu odrit. A ona, že se jí to bude dál a dál odírat, že to budu muset řešit furt, že by ji utratili. Tak jsem jí znovu zopakovala, že si to nemá jak a o co rozedrit. Říkala jsem jí, že papá, běhá, lozí do výšky, že prostě ji utrácet nebudu. A ona mi řekla, že je to moje rozhodnutí, že mě nutit nemohou, ale že ji prý trápím.
  Docela jsem nečekala takový přístup. Jsem ráda, že jsem tam napřed zavolala, než jsem tam s ní jela. Dám k ní teda jednu z holčiček. Radši jednu z těch starších, ale klidnější. Díky moc za tvůj příspěvek.

  Vrabcek, mám ji samozřejmě doma, neboj se :-).
  5.5.2016 08:15Athe
  Spadla: No dobře, asi už se toho nezbaví... vlastně určitě to už nezmizí, ale to přece neznamená, že nutně musí trpět, ale spíš to, že se o ní bude muset pečovat více než o ostatní, spíš víc kontrolovat, jak na tom je a tak. Taková rada, co ti dali - hned utratit, protože blablabla, máme tisíc důvodů, které nejsou až tak relevantní, (protože to zvíře ve skutečnosti očividně netrpí, to bys viděla a poznala), ale tady je veterina, co nám tvrdí do telefonu majitel není podstatné - spíš podporuje lenost a neochotu některých majitelů, kteří radši zvíře nechají uspat, než aby pro něj obětovali trochu více času a své energie. To horší na tom potom je ještě to, že takoví lidé z toho ani nemají blbý pocit, protože jim to přece poradil veterinář a bylo to tak přece správně... Něco jiného je, když to dané zvíře leží, svíjí se v bolestech a je jasné, že umře, třeba navíc fakt pomalu a dost hnusně, tak to je potom uspání ta nejlepší možnost, jak ukončit trápení, ale tohle je nesmysl.

  No nic, musím zase letět. Podrbej holky na pozdrav a hlavně ať je co nejdéle dobře. :)
  5.5.2016 10:48Lejdyna
  Spadla dej k ni klidnější starši holčičku ať ji neruší a dej jí měkkou podestýlku ať se neodírá a uvidíš, že ještě chvilku bude šťastná :-)
  5.5.2016 21:06Haňa
  .... tak se nám asi mění hierarchie ve smečce... Bobulka, která kdysi při seznamování dostala chuděrka notně na frak a která byla až do příchodu pokusniček loni před vánoci vždycky ve smečce až na konci se dnes dost poprala s pokusničkou. Byl to neutuchajicí rachot v kleci, až jsem se šla podívat, co se děje.....
  stály proti sobě, jak dvě rozlícené saně...:-(. pak z toho byly obě notně vedle a otřesené.....
  už včera na vycházce v pokoji jsem je načapala notně pištící v sobě a k mému naprostému údivu Bobule ležela na zádech ( což ona NIKDY není - je taková netykavka, která nesnese žadné potyčky) a pokusnička ji držela....
  Dŕív by mezi ně vletěla Zituška a udělala pořádek, ale teď jak je starší, tak už jen přihlíží ...se jí nedivím, Bobulka je aspoň dvakrát taková a je trochu zvláštní......takovej "tank", vždycky jen spala a žrala...:-) tak nevím, co se děje.... snad si to holky mezi sebou vyříkají relativně v klidu.....
  Bobulka je flegmouš, ale jak se rozlobí, tak neví, jak přestat.. bych se tam bála strčit ruku....houby vidí...... a pokusnička ji pokouší.....
  trojice sestŕiček jen udiveně přihlížela.....
  5.5.2016 21:33Vrabček
  Haňa: to jsou věci ;-)
  - - - - -
  my jsme zvědaví, jak se začlení nový přírůstek ;-)
  5.5.2016 21:37Haňa
  Vrabček: nj :-), ještě pořád jsou v nepohodě..... ostarní holky běhají po kuchyni a ty dvě se žduchají v hamaku......ženský.....

  Bobulka má strženy drápek a tváŕí se jako bůh pomsty...;-?

  Zorinečka už je po operaci s holkama, moc jí to prospělo ;-) i jizva na zádech, který byla moc oteklá, pomalu splaskává....;-)
  - - - - -
  Vrabček: kdy si pro holčicku jedeš??
  5.5.2016 21:53Efča
  Hani tak náš Ríšánek kdyby se každý večer při procházce "nepopasoval" s Vraníčkem a Vašíčkem tak by snad žádný z nich ani neusnul...tolikrát ho ti dva položili na lopatky... a on nedá pokoj a nedá. A zrovna dnes byl řev i v kleci a abych pravdu řekla už je ani neokřikuju jako dříve. Vraník ho zas měl na lopatkách a tak Ríša ječel jako Viktorka u splavu.No a za chvíli se koukám kde jsou a byli spolu v budce..komedianti... snad je to i baví či co..
  5.5.2016 22:13Haňa
  Efča: nj, "vzrůšo" v kleci musí asi občas být.... já jen na to nejsem u holek zvyklá, mydlily se jen v pubertě a pak Zituška 4 týdny tvrdě pacifikovala maličkou Bobulku..... jinak pohoda.....
  Pokusničky neměly se zařazením do skupiny žadný problém, jen bylo pár dní v kleci trochu veseleji....
  a teď, v pozdním "stŕedním věku" -1,5 roku, se Bobulka "pere" ;-)
  - - - - -
  ....pokusnička Adelka má vyškubnutý kus chlupů, taky to chtělo betadinu, tak jsou si fifty fifty....
  divošky....
  5.5.2016 23:12Katty99
  Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat jestli můžu dát ke starému potkánovi mládě. Vím že by ho nemusel přijmout. Měla jsem dva brášky dva roky staré, dneska mi jeden umřel, oplakala jsem ho jako malá, byl to můj mazlíček. Jenže ted mě trápi že ten druhý zůstal sám. A tohle je můj problém, vím že by nového spolubydlíciho nemusí příjmnout, ale nemám čas se mu neustále věnovat a Oli není zvyklí být sám. Moc bych ocenila nějakou radu.
  5.5.2016 23:27leila
  Katty99 - určitě bude rád :) ono se doporučuje mláďata dvě .... a pak seznamovat podle pravidel někde na neutrální půdě, pořádně vyčistit a přeskládat klec až se tam budou všichni vracet :) tak hodně štěstí :)
  5.5.2016 23:42Katty99
  leila- moc děkuji za radu, pokusím se najít jejich starou klec a zkusím se řídit tvojí radou :)
  5.5.2016 23:52Vrabček
  Haňa: V sobotu :-)
  6.5.2016 05:45Haňa
  Vrabček: tak to už je "cobydup", to bude hezký víkend ;-)
  - - - - -
  Katty 99:: ještě trocha čtení
  http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/seznamovani/
  klouček bude za nové kamarády....:-)
  6.5.2016 20:08Athe
  Tak jsem včera zase uháněla na veterinu, se Sheldonem a tím jeho močákem se to nějak táhne... Vyměnila jsem i veterináře (a teď teda mohu skutečně říct, že jsem konečně našla Veterináře s V, protože to se prostě nedá porovnávat - a to jsem si myslela, že naše vetka je skvělá) a už se to všechno obracelo k lepšímu, minulý týden jsme byli na injekci a i vet chválil, že se moc zlepšil a vyvíjí se to dobře. Jenže včera jsem zrovna měla službu v práci, dorazila jsem domů pozdě a vidím, že je chudák nějaký divný... to bylo prostě znát už na první pohled, no a pak mi zase naříkal jak blázen, tak jsem hned volala a v devět jsme uháněli na veterinu. Má za sebou dvě injekce a vet mu naordinoval kočičí granule Calibra s tím, že by je měl mít jako součást hlavní složky jídla a že už snad pomohou se s tím úspěšně porvat... Nemáte s tím nahodou někdo zkušenosti? Včera se mi do nich pustil jako blázen, takže je fajn, že se mu nemusí nutit, jen teď doufám, že k něčemu skutečně budou.
  6.5.2016 20:45Haňa
  Athe: budeme držet palce, ať je zas v poŕádku..... a co třeba podpůrně nějaký brusinkový sirup ( bez cukru a sladidel samozŕejmě) nebo v lékárně mají tablety s brusinkovým koncentrátem i pro malé děti..... brusinky jsou na močové cestx vynikajicí, desinfikují..... když to ma takhke úporné, možná bych to ( třeba po poradě s vetem zkusila)
  a nebo to má pŕímo od ledvin?? a kam tedy chodíš k vetovi?
  6.5.2016 21:07Athe
  Haňa: brusinky už mě taky napadly, i jsem minulý týden lítala po všech čertech a snažila se najít nějaký neslazený sirup nebo něco takového a moc jsem nepochodila. Jen mě to včera nějak nenapadlo nadhodit, jestli by bylo dobré to zkusit, ta cesta na veterinu se odehrála tak rychle, že jsem si na sebe oblíkla i každou fusekli jinou. :D Poprvé, co jsem tam s ním takhle přisvištěla, když jsem neměla možnost dostat se k vetce, co jsme k ní jezdili původně a navíc mi ani nebrala telefon, mu udělal ultrazvuk a naštěstí tam nejsou žádné kameny, prý jen zánět. Teď naposled už mu jen prohmatával bříško a přímo mi i říkal, co že to kde zlobí, ale já z toho popravdě zas až tak extra moudrá nejsem, jen jsem z toho pobrala, že ledviny to přímo nejsou. Chodím k Zemanovi do Přelouče, ale nejsem si jistá, jestli takovou zadnici světa vůbec budeš znát. :D :D Dřív jsem se vždycky vláčela do Trnové, kam mám bez odvozu autem děsně mizerné spojení, protože jsem netušila, že tady kousek od nás je i jiný vet než Rejnek, ke kterému bych nešla, ani kdybych to zvíře z nějakého důvodu dočista nesnášela...
  6.5.2016 21:33Haňa
  Athe: není to tak jednoduché s tím sirupem :-/
  navíc píší, že nepoužívat dlouhodobě a že brusinka pŕi předávkováni může poškodit játra.....
  ale nejvíc se mi líbil tento:
  http://www.klubzdravi.cz/produkty/urinal-sirup_954.aspx
  - - - - -
  .... a nebo tohle http://www.zdravypejsek.cz/eShop---100-prirodni.html?xmlid=852238 (???)
  ale ta cena :-/ :-/

  to je fajn, že jsi našla dobrého veta :-) ono je to nimi někdy dost problém ;-)
  6.5.2016 21:53Athe
  Haňa: Radši zkusím nejdřív věřit těm granulím a nic nevymýšlet navíc, abych to jenom nepodělala. Jsem dostala takový bojový instrukce, jak ho mám nechat, kdyby je nechtěl a prostě počkat, až bude mít hlad, že je do něj prostě musím dostat a jak jsem mu včera dala malou hrstku na talířek, rozplácl přední nožky kolem, čumákem rejdil v granulích a snažil si je nacpat do tlamičky hned po několika kusech... Vypadal neskutečně šťastně. :D

  To je fakt, největší problém je najít někoho, kdo bude brát všechna malá zvířata stejně a ne je rozdělovat na psy a kočky a ten zbytek, který není zas až tak důležitý... a potom z nich ještě vybrat toho, který nebude jen hádat a zkoušet.

  No, jen doufám, že se to zlepší. Je rozhodně lepší než včera, ale úplně ideální to zatím taky není.
  6.5.2016 22:03Haňa
  Athe: tak super je, že papá ty granule ;-)
  mně pes se selháváním jater konzervy na jaterní dietu prostě nežral, kdybych se rozkrájela..... a někteří psi to prý baští v pohodě.....

  ......

  tak jsem si naivně "naplánovala", že v pondělí pújdu se Zorinečkou vytáhnout stehy po operaci a zatím to moc nevypadá..;-)
  ráno byly ještě všechny, mazala jsem jí otok mastičkou a teď tam má z osmi jeden...
  ale jizvička drží a to je důležité :-)
  6.5.2016 22:07Athe
  Haňa: jestli drží a vydrží, tak to musíš brát co nejpozitivněji to jde - odvedla už práci s vytahováním stehů sama. Asi si řekla, že se přece nepotáhneš na veterinu, když to zvládne sama.
  6.5.2016 22:16Haňa
  Athe: tak zcela pŕesvědčená jsem o svých "plánech" nebyla ....., už jsem tam byla se stehama dvakrát zbytečně, jednou s Bobulkou a a jednou s morčíkem. ale teď to byly stehy na zádíčkách, kam se dosahovalo velmi těžce.......:-)
  6.5.2016 23:50Natálie
  Dobrý večer mám 3 samičky a uz jsou spolu docela dlouho, ale bohuzel poslední dobou mi jedna dělá samé hrozne veci: sama si umí otevrit dvířka od klece a utíka( to už jsem vyřešila, všude mam zámky) ale to nejhorší je ze dnes pro kousala díru do te plastové podsady. Vubec nevim proc to dela, nikdy dříve to nedělala ;/
  7.5.2016 10:56Haňa
  Natálie: ono se nedá říct, že dělá "hrozné věci" ;-) Myslím, že skoro všichni máme časem na dvíŕkách klecí karabinky či zámečky, protože se ve skupině najde jeden ( či jedna), kteří se naučí otevírat klec a mimo klec je to vždycky mnohem zábavnější jak v kleci ;-)
  no a bohužel se občas najde i potkyšek, který zjistí, že i plast se dá rozhryzat a navíc se pak dostanu ven.....
  j takovou "hryzalku" nemám ( ale všechna dvíŕka na staré kleci ráno visela jen na karabinkách, jak hse je holky snažily otevŕít), ale jak to potkan jednou zkusí, vždycky je riziko, že to zopakuje.
  a tak spodek klece můžete teď provizorně vyspravit nějakým kusem plechu či pletiva ( pozor, ať se nemůžou někde potkani zašprajcnout!!) a nejlepší je v takovém pŕípadě nechat u klempíŕe dno kovové.
  potkanku můžeš taky víc zabavit, do klece různé větvičky ( z ovocných stromů), zeleninu či tvrdý chleba dát do závěsné koule. naházet jí tam natrhaný papír či ubrousky - zabaví se ,jak bude stavět hnízdo.....
  Měj ji ráda takovou, jaká je...;-), ona "nezlobí", jen si prostě hraje po potkaním způsobu....
  - - - - -
  tady ještě kratičká diskuse na to téma.....
  - - - - -
  http://www.potkani-forum.cz/viewtopic.php?f=3&t=6828
  7.5.2016 11:37Sankari
  Natálie: Nudí se, venku je to zajímavější než v kleci. Ty bys asi taky nechtěla být zavřená bez zábavy doma v jedné místnosti. Chce to vymyslet jim nějaké prolízačky, , poschovávat mlsky, občas přestavět celou klec apod.
  7.5.2016 17:29Vrabček
  kuk do alba http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=10241
  7.5.2016 18:21Athe
  Vrabček: Mám chuť začít nekontrolovatelně kvičet a šišlat. :D :D
  7.5.2016 19:41Haňa
  Vrabček: úúúžasná!!! ;-)
  7.5.2016 21:34Sankari
  Vrabček: Koukám, že hned do smečky zapadla :-)
  7.5.2016 22:01Natálie
  Haňa: ja mam v kleci tolik veci a vubec ji to nezajímá :( vždycky zaleze za skrin kde ma svoje bydlení a tam je ji nejlíp. Bohuzel nemuzu ji nechat pustenou cely dny. Chodím do skoly a do prace. Zbylé dve jsou šťastný v kleci a kdyz běhají po pokoji, tak poslechnout na jmeno a proběhnou.
  Zda se mi, ze ta třetí Holá se s nima necítí moc dobre :/
  7.5.2016 23:42Haňa
  Natálie: třeba si tak úplně holky nesedly, to se někdy stane.... ale pokud ji nêjak nešikanují a nezlobí, tak třeba je jen trochu "jiná". Já mám teď skupinku šesti holek a každá je úplně jiná. Tři sestŕičky, jedna je naprosto pohodová zvídavá holčička, co se ničeho nebojí, druhá je neúnavná prüzkumnice a třetí je takový medvíďek. A i holky zachráněné z VFU Brno, které, když přišly, byly jedna jak druhá i vzhledem i povahově, jsou teď chováním každá ůplně jiná......
  jsou to chytrá skupinova zvíŕata a mají hodně různé povahy :-) Nejlepší je přijmout potkanku takovou, jaká je..... ne všichni potkánci jsou mazliví, ne všichni o nás stojí, ale i tak mohou prožít u nás spokojený život ve skupině...:-)
  a úplně chápu, že Tvá potkanka nemůže být celé dny volně ( i když by se jí to líbilo) . to má málokdo, spíš zcela naprosté výjimky.
  8.5.2016 09:49Vrabček
  Athe + Haňa: :-D
  Sankari: V kleci je teď trochu rušněji, ale věřím, že za pár dní už spolu holky budou spát v hamáku. Malinká je tak strašně malinká, je to takové naše malé miminko. Ale když ji pustím bez holek, je to velice odvážná a přítulná čiperka. Doufám, že jí to zůstane :-)
  8.5.2016 15:34Efča
  Vrabček - a že je to lepší než televize?
  8.5.2016 17:23Vrabček
  Efča: Tak to každopádně :-)
  8.5.2016 21:02Efča
  Vrabček - tak hlavně aby myšounci pak nechtěli nějaké poplatky..
  9.5.2016 20:55SpadlaZoblaku
  Přátelé a kamarádi, nejhorší den nadešel.

  Dnes po 19. hodině nás navždy opustila nejmilovanější, nejkrásnější, nejhodnější, nejzvědavější a nejvoňavější myšička, jakou jsem kdy měla tu čest poznat a držet v náručí - Maya Iconia van Rattenburg.
  Mně a spoustě dalším lidem ukázala, co jsou to potkánci a jaká je jejich láska. Olizovala mi rány, spinkala na klíně a nikdy se nevzdálila z dohledu. Chodily jsme spolu do kaváren i čajoven, všude byla úžasná a každý ji chválil, každý ji obdivoval.
  Milovala lidi. A oni zas milovali ji.

  A ti, kdo ji měli možnost poznat blíže, i ti, kteří ji jen tak viděli pospávat mi na klíně, na ni jen tak nezapomenou.

  Chybíš, beruško.
  9.5.2016 21:09Efča
  Spadla...samozřejmě nás to velmi mrzí,ale ber to tak,že udělala místo nějakému novému miminku a možná to bude Tvoje miminko a bude Ti dělat také velkou radost..
  9.5.2016 21:13Kometa
  Nemáte někdo radu, co na vleklý abces? Je sice trochu blbě pod uchem, ale není moc velký, ale pořád se tak nějak ne a ne zahojit... vždycky už je ranka bez hnisu a začne se zatahovat a za pár dní už z toho zase valí nějaký zelený humus... Čistím to jak můžu, ale už se to takhle vrátilo asi po třetí, táhne se to snad měsíc a už se mi to fakt nelíbí... Na veterinu pro ATB se mi kvůli tomu nechce, ale už nevím co s tím... :/
  9.5.2016 21:20johanka
  Kometa - taky jsem ted dvakrat za sebou absces resila (poprve:)
  dostala jsem na veterine lokalni atb Tetra delta, davaji se aplikatorem primo do ranky, pry s tim maji moc dobre zkusenosti, tak treba vam pomuzou:)
  9.5.2016 21:30Vrabček
  Spadla: Čest její památce...
  9.5.2016 21:45Lolina
  Ahoj, mam půl roku starou potkanku a pracuju ve zverimexu a dnes mi paní přinesla roční potkanku že jí doma nemůže mít a já bych si ji ráda vzala, protože je úplně pohublá a je mi ji líto :( je o dost větší než moje Cassie. Myslíte že je můžu dát k sobě? Nezabijou se mi, že ne :(
  9.5.2016 21:49Sankari
  Kometa: Není to Zymbalka? Ta se velmi špatně léčí. Zkoušel to veterinář vybrat celé pod narkózou?
  9.5.2016 21:52Kometa
  Sankari: já s tím na veterině nebyla a nevím, prostě měla abces pod uchem, tak jsem to začala čistit a furt se to nehojí. Na veterinu se mi nechtělo, páč mi na to zase akorát dají ATB a tomu jsem se chtěla vyhnout, říkala jsem si, že malý abces prostě vyřeším čištěním... ale nějak se tomu nechce. Jak se to pozná?
  9.5.2016 22:07Sankari
  Kometa: Fotku umístění má třeba Dr. Hauptman tady, str. 67 https://fvl.vfu.cz/informace-o-fakulte/sekce-ustavy/klinika-chorob-ptaku/pedagogicka-cinnost/welfare-kocek/welfare_ii.pdf
  - - - - -
  A tady je článek: http://potkan.net/zymbalnador
  9.5.2016 22:17Kometa
  Sankari: tak tos mi udělala takhle při večeru radost, protože to vypadá přesně tak :/
  9.5.2016 22:21Sankari
  Kometko, to je mi moc líto. Bohužel prognóza nic moc. Zkusila bych ale ještě tu veterinu, jestli by to přece jen nešlo nějak víc vybrat.
  10.5.2016 01:22Helena
  SpadlaZoblaku : Je mi to moc líto. Podle foteček ve tvých albech to byla moc milá holčinka.
  Určitě u tebe prožila šťastný život. Drž se!
  10.5.2016 13:57Haňa
  SpadlalZoblaku: Maya u Tebe prožila dlouhý bohatý spokojený život....o kterém se mnoha ocáskům ani nesní........ v potkaním nebi má určitě ostatním co vyprávět .....:-) ti budou koukat...;-) drž se.....
  - - - - -
  Lolina:


  Ahoj, Tvé pohnutky úplně chápu......
  zverimex je sice naprosto špatné místo pro pořízení potkaní kamarádky, ale že někdo donese roční holčičku do zveráče, to je tedy síla.....:-/
  Nikdo Ti ale asi nemůže říct, jestli by se holky snesly či ne..... Záleží to hodně na tom, jestli byly až doteď samy a taky na povaze jednotlivých zvířat.
  Samičky nemívají problém s přijetím dalších do skupiny, ale když jsou dlouho samy, může se stát, že zapomenou, jak se mají k druhé chovat a pak je těžké odhadnout jejich chování.
  Já bych se bála i toho, že nově příchozí nebude zdravá nebo bude mít parazity a nakazí mi tu moji...

  Těžké rozhodování......:-/

  Pokud se rozhodneš, že to zkusíš, je třeba určitě dodržet zásady seznamování - nejprve se seznamuje na ZCELA neutrálním místě, kde žádná z nich nikdy nebyla (např. vana, postel) a pak teprve když je to v klidu, můžou přijít do PEČLIVĚ vyčištěné klece, kde nejsou pachy starousedlice.

  Druhá a moc důležitá věc je, že potkánek nemůže být sám....., jestli máš svou holčičku samotnou, nemůže být šťastná, protože potkan NUTNĚ potřebuje aspoň jednoho parťáka (stejného pohlaví!!)
  Tak pokud by to s touhle potkaničkou nevyšlo nebo by sis to rozmyslela, pořiď (nejlépe z chovné stanice ) mimčo či dvě....... Tvá potkanička bude za to moc ráda a bude konečně moci žít tím správním potkaním životem.
  A neboj, že by Tě pak měla míň ráda, tak to nefunguje....... Čím víc potkánků, tím víc lásky :-)
  - - - - -
  Lolina: ještě užitečný odkaz:
  http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/seznamovani/
  10.5.2016 18:38Kometa
  Sankari: když ono asi jako není co, nebo já nevím. Když to vyčistím, tak tam nic není, jen rána a pod ní tkáň, která vypadá normálně. Udělá se na tom strup a pod tím se zase začne dělat hnis, ať to vyčistím jak chci, takže asi "leze" někde zevnitř, ale nevím kudy, není tam už vidět nikam hloubš... Nevím, co by s tím vet dokázal udělat jinýho, než to taky vyčistit... možná vzít kus tkáně na histologii tak leda... :/
  10.5.2016 21:14Sankari
  Kometa: Přesně tohle bohužel zymbalka dělá. Možná zkusit zavolat Gremleence, jestli by ti poradila, jestli má cenu to řešit nějak chirurgicky. Nebo na VFU Hauptmanovi.
  10.5.2016 21:33Kometa
  Sankari: Hm... díky. Zkusím asi zaskočit k Lee Wildnerové, tam chodím na veterinu, třeba mi k tomu něco poví... Ale obávám se no... :/ No myš je zatím v pohodě, tak snad to nějak ještě půjde... Ach jo, to je s nima furt něco :(
  10.5.2016 22:53Sankari
  No jo, Leu máš vlastně nejblíž. Držím palce.
  14.5.2016 17:54Pavla
  Ahoj holky,jak jsem psala že půjdu do Prčic,tak půjdu leda tak do...Nemoc atakovala,nemůžu chodit,jsem zase ve špitálu
  14.5.2016 20:35Athe
  Tak nás včera opustil Sheldon... Ještě do čtvrtka jsme i s vetem opravdu věřili, že to nakonec zvládneme, jenže Shely najednou ochrnul na zadní nožky, i přes veškeré snahy zánět močáku neustoupil, objevily se dva kamínky a taky nádorek v bříšku, o kterém jsme do poslední chvíle vůbec nevěděli, přestože tam číhal pravděpodobně už dost dlouho.
  Ve čtvrtek večer tedy dostal ještě jednu injekci s tím, že nebude mít žádné bolesti a do 24 hodin budu vědět, na čem jsme. Opravdu jsme bojovali, co to šlo, jak já, myšák, tak i vetovi skutečně šlo o to, aby ho z toho dostal. Už od toho čtvrtka řvu každou chvíli jak želva... byl to můj první potkyš a upnula jsem se na něj snad ještě víc, než on na mě. Pořád čekám, že odněkud přiběhne... nemít ty další dva bláznivý blbečky, jsem asi fakt naprosto v háji... a cítím se kvůli tomu pak ještě hůř, když si uvědomím, že bych měla být sakra ráda, že jsem poslední dva dny strávila celé u něj, že umřel, aniž by trpěl a že už ho teď nic netrápí a já tu místo toho takhle blbnu...
  14.5.2016 21:13Haňa
  Pavla: Pavli, to mě mrzí, moc držím palce, ať je Ti zase co nejdŕív líp......

  Athe: tak další hvězdička na potkaním nebi.... myslím, že Ti tady všíchni rozumíme..... taky jsem plakala ještě týden, když odešla naše první "myška".....a před okolím mi bylo trapně...... i když je to "jen potkan", jsou to opravdoví parťáci s velkým srdcem a s jedinečnými povahami.....
  kdo to nepoznal, nepochopí......
  bude zas dobře..... čas vše zahojí....a někde na Tebe už čeká další brouček.....:-)
  14.5.2016 21:35Athe
  Haňa: Já jsem si kvůli němu vzala ve čtvrtek volno v práci, protože jsem věděla, že už tu dlouho nebude... kdyby věděli, že to není proto, že mi bylo zle, ale kvůli potkanovi, asi by si ťukali na čelo. Ale prostě bych si neodpustila, kdyby umíral sám.
  Dalšího prďolu teď v nejbližší době nechci. Mám ty dvě černý potvory... Se Sheldonem si nikdy nesedli, a tak fungovali spíš jako sousedi, ke kterým chodil na drb přes klec, občas jim užíral nohy, když je moc prostrčili přes klec, ale dohromady to prostě neklaplo. Černoušům je už přes rok a mrňouse bych už radši nepokoušela. Ale ono je to tak možná lepší. Kdybych si teď pořídila dalšího maličkého, asi bych toho Sheldona ořvala o to víc. Umřel přesně ve dvou letech a přinést si nějakého dalšího teď, vyšlo by to na stejné datum, kdy jsem si přinesla jeho, a celý to období by mi prostě ještě víc připomínalo, když byl malinký mimčo.
  14.5.2016 23:09Efča
  Pavli - to zvládneš a co do Prčic můžeš jít příště..
  - - - - -
  Athe - :-( :-(
  - - - - -
  Hani - nikdo není "jen" potkan ,psíček, kočička, fretka.......je to člen rodiny a pro ně není ostuda uronit nějakou slzičku.I když já to řeším spíš tak,že nadávám :-) abych nemusela bulet
  - - - - -
  Athe - jo užírání nožiček to známe.Tomášek měl pěkně oždibané prstíčky jak lezl druhým klukům na klec...a nepoučil se nikdy.
  Ne ne tak to není - Sheldonek odešel proto aby uvolnil místo nějakému novému miminku které se jistě v tu dobu někde narodilo a možná čeká na Tebe.
  - - - - -
  Sankarko - musím požalovat veřejně na Vašíčka :-). Tak Václavíček si našel novou zábavu a to před dvěma dny a od té doby se jí pilně věnuje.Začal mi vytahovat koberec z pode dveří takže než je otevřu musím ho srovnat abych je otevřela. A než se vrátím z kuchyně nebo hajzlíčku je vytažený za tu chvílli zase tak se zpět do pokoje "dobývám". No kdyby tam nebyly tvrdý parkety tak ho přibiju,ale budu muset něco vymyslet abych mu to zatrhla :-). No dnes už mu u toho asistoval i Vraníček a Ríša tak doufám,že to neokoukali...
  14.5.2016 23:57Haňa
  Efča: .... asi se Vašíček rozhodl, že potřebuješ nutně koberec s třásněmi....;-)
  15.5.2016 00:18Efča
  Hani - ano třásně budou krásný :-) ale jak se mám dostat do obýváku přes šprajclý kobereček a třásničky? :-)
  15.5.2016 08:45Sankari
  Efča: Vašík ti chce pomoci, v tom místě asi koberec není estetický a ty to jen nechápeš :-)
  15.5.2016 10:14lju
  Ahoj vsichni, tak po dloouhe dobe vznasim dotaz na klec. Mam smecku 8 holek, cili jestli tuhle: http://www.levneklece.cz/www-levneklece-cz/eshop/9-1-Klece-pro-potkany-piskomily/0/5/88-klec-100x100x55-cm-pro-cincilu-osmaka-fretku-potkana-papousky-Levne-klece nebo tuhle: http://www.levneklece.cz/www-levneklece-cz/eshop/9-1-Klece-pro-potkany-piskomily/0/5/526-AKCE-klec-80x120x50cm-pro-cincilu-fretku-osmaka-potkana-burunduka-Levne-klece doted mam saru c3 102 od marchiora. Uz nema v podstate zadny plasty a je obehnana kralicim pletivem, protoze nektery potvory se protahly skrz mrize a zdrhaly. Bohuzel je ted zacalo bavit delat diry do dna, coz je pruser a stejne uz by to chtelo zmenu, klidne za mensi (viz vyse). Saru ale mam asi 8 let a poslouzila fakt skvele, navic jsem ji tenkrat kupovala ne novou, ale po Tařiných klukach :-) takze fakt drzela. Az na tu momentalni smecku drzejch, vycuranejch a zdrhacich povurek. Vzdy to zinscenuje jedna, pripadne jeste jeji segra a ostatni se pridaj. Co by taky nesly na spacir, ze .... :-D
  15.5.2016 10:47Konemy
  Iju: Klec z téhle "řady" mám... dráty se dají ulamovat rukou, patra byla větší než klec a každá strana jinak velká, no děs.... Obávám se, že by bylo docela rychle po kleci.
  15.5.2016 13:20Efča
  Sankari aha tak už mi je to jasné :-) jsem to ale hlupačka...Václavíček mi vlastně pomáhá :-)
  15.5.2016 15:04lju
  Konemy: ajaj, tak to by fakt moji likvidacni cetu neprezila :-D takze, nejaky tipy? ;-)
  15.5.2016 16:31Veruuu
  Ahojky, chodíte s potkany ven? Na jak dlouho? A dáváte jim nějakou travičku?
  15.5.2016 18:29Věška
  Určitě jim můžeš dát listy pampelišek, ale nejlépe ze zahrádky, kam se nedostanou psi a jiná zvířátka. Potkánci nepotřebují chodit ven, většinou jsou z toho ve stresu. Lekají je pachy, můžou dostat nějaké breberky. Zrovna nedávno se tu řešil případ, kdy sluníčko poškodilo oči potkana. Nestojí to za to.
  15.5.2016 19:51Efča
  No pravda já s nima ven nechodím,bojím se ,že by mohli něco chytnout (parazity, leptospirozu..) nebo se leknout a ztratit se.Ale zrovna dnes měli pampelišku každý jednu a sedmikrásky, fialky už nejsou. Ale řádně to peru poněvadž nejen,že to mohou očůrat psi a kočky ,ale i divoká zvířátka.
  16.5.2016 18:39Clankz
  Dobrý den, potřebovala bych radu. Asi před dvěma měsíci jsem si koupila ze zverimexu dvě potkanky. Jedna z nich pravděpodobně čekala mladé a měla velké bříško. Dva dny si polehala v hnízdečku, zůstalo pod ní trochu krve a hnědého zapáchajícího čehosi, takže předpokládáme, že potratila. Jedna polovina bříška se jí vrátila do normálního stavu, druhá ale zůstala velká a nafouklá. Teď je jí na bouli objevily 2 krvavé flíčky s vypadanými chlupy. Ještě musím dodat, že v porovnání s druhou zdravou potkankou mnohem více zapáchá. Také se často stává obětí "útoků" své kamarádky, ale jejich šarvátky jsou vždy do minuty u konce. Prosím o radu. Nemám raději běžet k veterináři?
  16.5.2016 19:00Marcie
  Článku: to je sranda že? Nebo mi chcete tvrdit, že ve vaší potkance hnijou nevypuzene plody takovou dobu? Co takhle veterinář? Osobo, tohle je regulérní týrání zvířete zanedbáním veterinární péče, která byla nutná už ve chvíli, kdy ze zvířete teče něco zapachajiciho a není to jen moč. Okamžitě na vet. Operace a masivní dávka antibiotik ji možná ještě zachrání. ,
  - - - - -
  Je mi fakt zle jak může být člověk takový ignorant a blb a problém řeší až když zvíře evidentně umírá.
  16.5.2016 19:36angien
  Chybu udělala a řešit ji očividně chce, ale že člověk slušně požádá o radu a musíte být hned sprostí, to je docela smutné
  16.5.2016 21:22Sankari
  angien: Chápeš vůbec, co se tady stalo? Že má to zvíře v sobě rozkládající se plody a trpí bez pomoci už nějakou dobu? Vůbec se nedivím, že je Marcie rozčilená, to já jsem taky. Potkan neumí kňučet nebo výt bolestí, to ale neznamená, že ho necháme trápit! A každého normálního člověka by napadlo jít za veterinářem, ne se ptát někdo přes počítač, a ještě jako anonym!
  Nebo ty bys chtěla mít v těle těžký zánět, hnijící maso v děloze a nešla bys k doktorovi? Chce to trochu se vcítit!
  16.5.2016 22:03Olča
  Dobrý večer. Uvažuji nad pořízením potkánka.. :) teda asi více.. :) buď dva nebo tři :D Proto se chci zeptat, na ideální rozměr klece pro ty dva, co určitě nezapomenout ve vybavení ? Snesou se mi tři potkani v kleci nebo raději jen dva? Kolik tak stojí potkan z chs? Případně víte někdo o chs třeba v okolí chotěboře nebo lanškrouna? Mají potkani nějaké hlasové projevy jako třeba morčata pískání?
  16.5.2016 22:12Efča
  Uf to je síla a jsem z toho v rozpacích.Clankz doplatila na svou nezkušenost a chápu, že to neudělala schválně,ale na stranu druhou při trošce logického uvažování by ji zřejmě mělo trknout, že pokud zvíře -jakékoliv, zapáchá, něco asi v pořádku není a je potřeba okamžitě navštívit veterináře.
  Nevím jak dlouho je to od porodu,ale jestli nedostane okamžitě antibiotika a zbytek uhynulých mládět se z ní neodstraní, zemře na otravu krve.
  Příště se ptej hned a nejlépe bude pokud nebudeš kupovat samičky ve zverimexech-tam je vcelku běžné koupit již nakrytou mladinkou samičku.Když budeš něco chtít vědět tak se tu nejdříve ptej a potom jednej.
  - - - - -
  Olča - lepší je vždy koupit klec větší a to ze dvou důvodů.Za prvé- lepší velká klec na méně zvířat aspoň mají více prostoru. A za druhé je třeba počítat s tím,že prvotní stav nemusí být konečný.Určitě nevybírat klec určenou pro potkany, ty bývají malé.Spíš vybírat z klecí určených pro fretky nebo činčily,ale pozor na rozteč mříží, ty by měly být tak max. 1,5cm.
  Dva potkánci jsou minimum, lepší je parta 3-6 zvířátek, stejného pohlaví samozřejmě.
  Potkánek z CHS stojí podle toho jaký má původ a zda má průkaz původu nebo jen výpis původu,ale dají se sehnat i zachránění potkánci z potkaního klokánku nebo Potkan v nouzi.Myslím,že ty CHS by byli asi od 250,-Kč ale záleží na chovateli.
  Jinak se přečti tady v tom žlutém rámečku základní informace.
  - - - - -
  Jo a můžeš nahlédnout do našich alb s fotkama a podívat se pro inspiraci na fotky,ale na to je třeba se zaregistrovat.
  16.5.2016 22:27Sankari
  Olča: Jen ještě Efču doplním, tady si můžeš zkontrolovat, jestli je vybraná klec dostatečně velká: http://www.zhamaku.cz/kalkulator.aspxhttp://www.zhamaku.cz/kalkulator.aspx
  Potkani mají raději klece vyšší než delší.
  V ČR existují dva chovatelské kluby potkanářů. Seznamy členů najdeš tady: http://registrace.potkanizo.cz/ a http://www.czkp.cz/informace-o-klubu/seznam-clenu-ckp/
  - - - - -
  Nějak se mi to špatně načetlo:
  http://www.zhamaku.cz/Kalkulator.aspx
  16.5.2016 22:47Efča
  Sankarko děkuju za doplnění :-)
  17.5.2016 12:34SpadlaZoblaku
  Tyjo, tyjo, tady se to zas rozjelo, co jsem byla pryč.

  Athe, je mi strašně líto, co se stalo Sheldonkovi. Je hrozné, jak se nám tady teď opakují ta úmrtní oznámení :(. Posílám objetí a pusinku černým potvorám <3.
  Já mám pořád slzy v očích pro Mayenku.. Přemýšlím, jestli se z toho vůbec někdy vyhrabu :(. Už jsem mluvila s Helčou a miminka po Mayenčině potomcích by měla být tak za tři měsíce. Nevím, jestli budu schopna si vzít další holčičku, jestli to zvládnu. Uvidím. Předběžně jsem si ale miminko rezervovala. Jeden nikdy neví.

  Efča má doma, koukám, takový malý klenot v podobě bytového návrháře a designéra :D. To musí být sranda. Kdyby's ho natočila na video a umístila někam na internet, budou z vás hvězdy :-). Víte, kolik je kočiček, co skládají hudbu, a papoušků, co napodobují různé zvuky? Takový potkánek se silně vyvinutým estetickým cítěním, to by bylo teprva něco!
  Já teda nemám koberce, zato moje holčičky se velice realizují v oblasti úpravy hamaků - tzn., že si do nich dělají všemožné nové průchody a okýnka. A to tak dlouho, až se jim hamáčky doslova rozpadnou. A pak smutně koukají, dokud jim nenašiju další. Což o to, mě to baví, je to fajn antistres. Ale že bych ho musela mít každých čtrnáct dní, to zas jako ne, no :D.

  Clankz, nenenenenene, tohle se mi jenom zdá! Jak se holčička na tom? Vyřešila jsi to už?

  ---

  Z trochu jiného soudku, novinky u nás: Pandorka i Mandarinka se úspěšně začlenily do smečky. Seznamování naprosto bez problému. Občas se z klece ozývá nějaké pískání, ale myslím, že je to tím, že v kleci jsou najednou čtyři roční holčičky a perou se o to, kdo bude šéfovat. Měla jsem tu už jeden krvavý incident, kdy chuděrka Nala od někoho schytala kousanec do zádíček. Není to ale nic tragického, normálně mě nechala jí to vyčistit a zazelenat, tak už to jenom kontroluju a pěkně se to hojí.
  Nafotila jsem taky pár fotek, tak je pak přidám do alb. Nevíte někdo, jestli se tady dají ty fotky otočit? Často se mi nahrávají obráceně, což mě dost irituje..
  17.5.2016 16:20Olča
  Prosím poslal by mi někdo odkaz na klec vhodnou aspoň pro dva potkánky? :D já hledám, ale všechno je to buď moc nízký nebo je to podle kalkulátoru spíš pro jednoho.. :D
  - - - - -
  https://www.akvamex.cz/klec-osmak-60-chrom/ mohla by být tahle pro dva? :) kalkulátor mi to zaokrouhluje na 1,91 :D takže snad joo :D
  17.5.2016 16:36Konemy
  Olča: To je moc malý, navíc ty rošty bys musela něčím přikrýt aby se neotlačily tlapy.
  Zkus radši tuhle:
  http://www.ajax-chovatel.cz/detail/58165/klec-cincila-elox-59x36x55cm-64528 ,je větší a ne o moc dražší.
  - - - - -
  Myslím samozřejmě tu druhou, tu větší.
  17.5.2016 19:16Athe
  Spadla: Já jsem na jednu stranu vděčná, že se to nakonec odehrálo tak, jak se to odehrálo... Ve středu jsem domů letěla z práce a strašně jsem se bála, abych ho nenašla mrtvého. Ráno to s ním sice tak zlé nebylo, ale během odpoledne mě přepadl hrozně divný pocit. Pak už jsem byla až do pátku jenom s ním a podle veta neměl mít žádné bolesti, takže aspoň to je taková útěcha. Je to ale i tak těžký... asi o to víc, že jsem o potkana přišla poprvé, ale když to porovnám s tím, jak skvělá stvoření a úžasné dušičky to jsou, musím uznat, že i takové trápení nakonec za všechny ty společné dny vlastně stojí a vím, že potkany ve svém životě prostě chci i dál. Ale i když si říkám tohle všechno, mám to dost podobně jako ty, taky přemýšlím o tom, jestli se z toho vůbec vyhrabu, byl to parťák, který mi každou chvílí strašně, ale fakt strašně chybí. Takže ti rozumím.

  Tak uvidíš, jestli nakonec miminko vezmeš. A jestli jo, určitě pak musíš tu roztomilou kuličku nafotit a vytáhnout se s ní. Ať se můžu zase rozplývat. :)
  17.5.2016 19:24Olča
  konemy: to má ale v celku velké rozteče mříží ne? 2 cm bych se bála aby mi prcci nezdrhli
  17.5.2016 20:26Haňa
  Olča: činčila elox větší má na netu všude uvedenu špatnou rozteč mříží... uvádí se 2 cm, ale ve skutečnosti má 1,5 cm, takže ani mimča neprolezou.
  17.5.2016 20:44Clankz
  Děkuji za všechny odpovědi. I angien, že se mě do jisté míry zastala. Avšak dlouhé zprávy o tom, že já můžu za to, že v mojí potkance hnije maso, byly zbytečné. Jedná se "pouze" o malý dědičný nádor, který veterinář co nevidět odoperuje. Jinak se má potkanka dobře, brzy bude vše zase při starém. Vím, že je ve zverimexu velká pravděpodobnost budoucích problémů, ale radši si zvířátko koupím tam, čímž možná i zabráním tomu, aby bylo prodáno jako krmivo.
  17.5.2016 21:28Efča
  Clanz- tak hlavně,že snad bude potkanka v pořádku po té operaci.
  No jinak asi tak - nebudeme probírat diagnozu poněvadž dle popisu to skutečně spíš vypadalo na poporodní problémy,ale to je nyní vedlejší.
  Víš on nikdo nemyslel,že za ten zdravotní stav můžeš ty-to se prostě stát může a stává se to občas a nikdo to neovlivní. Tady spíš šlo o to se co nejrychleji jednat protože "smradlavé zvířátko" není normální.Máš novou zkušenost do budoucna.
  Samozřejmě je na tobě kde si pořídíš zvířátko,ale sama jsi získala zkušenost jak to může dopadnout když si ve zveráku pořídíš samičku-že jsou březí není nic neobvyklého a protože obchody od sebe neodělují vrhy podle pohlaví tak je pravděpodobné, že ty malé pocházejí z blízké příbuzenské plemenitby a to i po několik generací protože kdo od takové samičky odchová mláďata a dá je opět do obchodu jsme tam kde jsme byli. Tím pádem je velká pravděpodobnost nízké životaschopnosti takových jedinců, nemoci, dědičné choroby..Jo jistě i potkánci z CHS mohou onemocnět,ale je tam daleko menší pravděpodobnost.Navíc je u nich jistota (pokud se jedná o spolehlivou CHS) výběru vhodných rodičů.

  No zachránit ho od zkrmení - myslím,že nezachráníš vcelku nic poněvadž toho zachráněného jedince musí nahradit jiný potkánek. Ten predátor tu večeři dostane tak jako tak-když nedostane "toho tvého" dají mu jiného.
  17.5.2016 21:44Haňa
  Efča: napsala jsi to skvěle, k tomu není co dodat :-)
  17.5.2016 23:01Sankari
  Clankz: My s Marcie hlavně kritizovali tvé chování, kdy vidíš, že samice pravděpodobně potratila, břicho má vypouklé a ty to neřešíš a až po nějaké době se jdeš ptát na anonymní diskuzi. Je celkem jedno, co nakonec potkance bylo, ale tvé chování nebylo zodpovědné. Nádor u tak mladého zvířete, v břiše v takové velikosti, že je břicho nafouklé, je "pouze" malý problém?
  Koupí zvířete z množárny podporuješ týrání zvířat. Je to stejné jako u psů či koček.
  18.5.2016 22:07Efča
  Hani - děkuji, sloh mi nedělá potíže :-)
  Co Zorinka, dobrý?
  - - - - -
  Clanz - nevím jak je samička stará,ale pokud je to odstávče tak není běžné aby v tomto věku měla nádor, ona vlatně ani březí být nemusela - mladé jsi žádné asi nenašla.Takže buď žádné neměla a jedná se pouze o ten nádor anebo je zlikvidovala pokud se narodili mrtví.Po pravdě můj názor je ten, že zřejmě na operaci v případě, že nádor praská, je již pozdě.Ale samozřejmě se ráda budu mýlit...
  Tak dej pak vědět jak to dopadlo.Pokud nechceš veřejně tak se můžeš zaregistrovat zdarma a pak je možnost si psát v soukromých zprávách které uvidíš jen ty a adresát zprávy.
  18.5.2016 22:54Haňa
  Efča: Evi, Zorinečka v pohodě, řádí jako čert... :-) Nevypadá na to, že má za sebou během 17 dní dvě operace..... jsem moc ráda.... jen doufám, že to teď už bude dobré...
  doktorka se dost zdráhala, že druhá operace v tak krátké době je velké riziko...., už jsem se připravovala na nejhorší, ale Zorinečka to zvládla a je čilejší, jak před tím...:-)
  ještě zítra ji nechám na marodce a pak už půjde k holkám.... jizvu má na zádech a tak nehrozí,že by si ji šourala v podestýlce... je teď takové moje sametové sluníčko,jak má celá záda vyholená....
  i injekce s atb jaksi zvládáme...
  Safirka se taky drží, bereme Galastop. je taková proti holkám pomalejší,ale vypadá spokojená :-)
  A Zituška dnes vytuhla uprostřed vycházky ( pouštím je teď déle,ať není Zorinečce tak smutno) - našla jsem ji spící v šuplíku, spinkala úplně hlubokým spánkem....
  19.5.2016 21:18Efča
  Hani tak to moc ráda slyším.
  Hani já bych asi pro jistotu ,až budeš Zorinečku dávat zpět k děvčatům, dala na pár dní (než se rána zatáhne a uschne) pod ně např. kus starého hadru ) osušku, povlečení....Já to tedy tak dělávám aby nebyli na hoblinách. Maximálně dám trochu hoblin pod ten hadr.
  19.5.2016 23:44HankaDC
  Zdravím všechny,
  mám nezvyklou otázku, vůbec si neumíme vysvětlit smrt našeho potkyše - 3.měs. - na pitvě nebyl, ráno byl ok a po příchodu z práce už nežil, všude byla krev - né moc - po ohledání - šla z tlamičky....ležel schoulený bez známky úrazu...setkal se s tím někdo??? Mohl to být vřed nebo plíce??? Rýmu ani kašel nebo jiné příznaky neměl.díky za případné názory.
  19.5.2016 23:51Sankari
  Hanka: Nemohl spadnout? Nebo mu ublížit jiný potkan v kleci?
  20.5.2016 00:09HankaDc
  No spadnout teoret.mohl, ale že by si způsobil tak vážné zranění :-( ?? Ten druhý mu určo nic neudělal, je to blbouš. Klec máme velkou, vykrytou patrama, no nevím, byla to pro nás trága, tak proto nešel na pitvu, teď mě mrzí ta nejistota.
  20.5.2016 09:47Sankari
  Hanka: Bohužel někdy se může stát, že potkan špatně spadne a zabije se, stačí špatný úhel. Pravděpodobnější je ale nějaký vnitřní problém, zvláště jestli to bylo zvířátko ze zverimexu, i takto mladé může umřít, tam na zdraví nehledí, potkani se zkrmí dřív, než se nemoc projeví.
  20.5.2016 14:38HankaDC
  Sankari: děkuji za názory , nene byl z chovky s letitou tradicí, o to víc nad tím přemýšlím...byl naprosto zdráv a pak šok .Ze Zverimexu moc nepodporuji , i když je mi jich strašně líto...bohužel.
  22.5.2016 09:02Ptáková
  Holky z Horek děkují Adush za téměř dvouletou možnost báječného kamarádství s jejím úžasným kdysimiminkem vrhu S2, se Sůvou z Nuslí od Adush. I když hodláme naši posádku okamžitě doplnit, nikdy na ni nezapomene a bude nám moc chybět.
  Dále děkujeme za již tradiční empatický přístup a skvělou péči lidem z IVETu, tentokrát opět paní doktorka Brodská - můžeme vřele doporučit.
  22.5.2016 10:59Athe
  Dneska ráno jsem si všimla, že Robin má za krkem pár škrábanců (asi tři drobné ranky, aby to nevyznělo, že je celej porvanej)... asi se kluci nějak nepohodli. Abych byla upřímná, u té jedné ranky mám spíš pocit, že je to kousnutý, takže se asi nepohodli trošku víc, což tak úplně nechápu, protože jsou jinak jak srostlí, ale tak co už, stalo se. Jen by mě zajímalo, jestli i takováhle drobná poranění něčím mazat nebo to nechat být?
  22.5.2016 11:39Haňa
  Athe: určitě desinfikovat zředěnou betadine a pak jen sledovat....
  Bobulka měla taky kdysi kusanec na krku a k tomu i bouli, ale hned to splasklo a zahojilo se to v pohodě.... Jen je třeba to hlídat, abyse tam neudělala nějaká neplecha.
  22.5.2016 11:55Athe
  Haňa: Mám doma betadine jen mast, ale v tom asi nebude moc velký rozdíl, ne?
  22.5.2016 12:27Haňa
  Athe: jj, mast můžeš...:-)
  22.5.2016 12:59Konemy
  Před nějakou dobou jsem si všimla, že má Riki otlaky na zadních tlapách, mrkla jsem na net a letěla k veterinářce. Ta nám na to dala mastičku, nějaký Alaptid. Ten nefungoval, tak Rikíšek dostal antibiotika, ale už docházejí a Rikimu se zlepšila jedna tlapka, ale druhá spíš zhoršila. Má ji velkou, nateklou a červenou, ucukává, když mu na ni sáhnu, a přetěžuje přední nožky.
  Už je to asi docela pokročilé stadium, bohužel jsem si toho nevšimla dřív, i když se je snažím kontrolovat, je to docela potíž se jim koukat na packy. Docela se o něj bojím, protože podle netu je to vředová pododermatitida a ta může končit ochrnutím prej. (veterinářka je taková neurčitá, ona neřekne : "To je pododermatitida", ona řekne "Jo, tyhle otlaky se dělaj často morčatům", neřekne " Tahle mast vystačí na 5 dní", řekne "To b mělo na pár dní stačit". Takže tak.)
  No, každopádně jsme vyměnili Tier Wohl Super za Asan, dokud jsme měli ten alaptid, byl chvíli odděleně, aby mu to ostatní hned neslízali (nějakým záhadným způsobem jim to fakt chutná, podle internetu je to 100% netoxický, a odlákat na dropsy, piškoty nebo obyč směs nepomáhá).

  Já už jsem u veterinářky častějc než doma. Jenom nevím, jestli ví co dělá. U nás v širém okolí všichni léčí hlavně psy, kočky, možná morčata. :-(

  Máte s tím někdo zkušenosti? Co vám na to vetrinář dal atd.? Můžu tomu nějak pomoct i sama?
  Děkuju za každou odpověď.
  22.5.2016 13:46Efča
  Konemy - zkus Betadina mastička.A hlavně pokud má sklony k otlakům je třeba mít pod ním měkko - žádná drátěná patra
  22.5.2016 13:52Konemy
  Efča: Děkuju.
  Drátěná patra nemají.
  22.5.2016 14:28Efča
  Konemy - tak snad to bude brzy dobrý.Možná je citlivější- někteří potkánci mohou lézt po čemkoliv a nic.. no já mám štěstí poněvadž už mám za ty roky přes padesátého potkánka a nikdy jsme to neměli.. snad jsme to nyní nezakřikla.
  22.5.2016 14:58Athe
  Haňa: Díky :)
  22.5.2016 17:02Sankari
  Konemy: Otlaky se léčí špatně a dlouho. Chce to denně dezinfikovat betadinou a potom natírat a natírat mastičkou. Mně se osvědčil Dermazulen a Ondřejova mast.
  22.5.2016 19:37Lexi
  Ahoj všichni, seznamuju naši Sašu s adoptovanou holčičkou (obě jeden a půl roku a obě předtím měly parťačku). První kontakt na neutrální půdě celkem ok, menší šarvátky a chlupy trochu lítaly, ale obešlo se to bez nějakým šrámů. No ale podruhé (opět na neutrální půdě) se servaly jak koně, obě dokousané, doškrábané, Saša má tržnou ránu na bříšku (naštěstí to nějak nekrvácí), kdybych je nerozehnala, tak by to nedopadlo dobře. Holky jsem skoro musela vykoupat v Betadinu....Je to normální průběh při seznamování?
  22.5.2016 20:07Efča
  Lexi - nejsem si tak úplně jistá,že je dobré znamovat již takto dospělé samičky.U samečků by to tedy nešlo rozhodně.Něco jiného je když do party přidáš mládě ,případně zvířátko do puberty,ale dospěláky bych neriskovala já osobně.
  Ovšem možná se Ti ozve někdo zkušenější
  22.5.2016 20:51Sankari
  Lexi: Ono není dobré je opakovaně oddělovat. Když už se seznámí, doporučuji mít už nachystanou vyčištěnou a přestavěnou klec, s hodně úkryty, trubkami a hamáčky. Klec by se pak měla postavit někam, kde budou pod tvým dohledem a pokud to jde, na jiné místo, než bylo dřív (než se holky zklidní).
  25.5.2016 18:12Kaja1
  Konemy - Doporučuji mast Tenazym suspenze 10 mg. Jen se to musí dávat dovnitř do otevřené rány. Raději pod něj dejte něco úplně měkkého, tedy nějakou deku, hadříky... Je to ale docela vážné a bohužel morčata na to často umírají. Budu vám držet palce!
  - - - - -
  Protože, když se infekce rozšíří dál do těla, tak zvířátko dostane celkovou sepsi a umírá na otravu krve. Takže fakt to není žádná sranda. Je to docela vážné. Pokud si myslíte, že je vaše vetka v tomto směru nezkušená, možná by bylo dobré zajít i k jinému veterináři.
  26.5.2016 04:51Yparzy
  Ahojky moje potkanice má poprvé mládata a rozhazuje je po kleci nebo je zahrabe hluboko pod stelivo co to znamená?
  26.5.2016 06:24Vrabček
  Yparzy: že nemáš odchovávat mladé, když o tom nic nevíš
  26.5.2016 09:22Sankari
  Yparzy: Zahrabávání je normální, chce si je schovat před predátory. Doufám, žes jí dala dostatek materiálu na hnízdo (např. papírové utěrky). Rozhazování už tak normální není, možná ji rušíš nakukování a ona je z toho nervózní.
  26.5.2016 11:22Athe
  Vrabček: nemyslíš, že když tu nevíme, jak celá situace vznikla a co všechno za tím je, tak bys nemusela hnedka vyletět? Je dost možný, že tu samici fakt připustila, aniž by měla znalosti nebo si koupila potkanku ve zveráku, ale jde tu o ten princip... Jak to tady bude vypadat, když se na každého hned vyletí, i když nemáš ke konkrétnímu případu žádné informace? Něco jiného je, když ten člověk dělá nesmysly a na rady nebere zřetel a ještě ze zkušenějších dělá blbce, ale tohle bylo trochu přehnaný.
  26.5.2016 13:59Sankari
  Athe: Ono je špatně oboje, i kdyby nechala samici připustit sama nebo si ji koupila v obchodě nakrytou. Bohužel se už stalo, lidská blbost, škodící zvířatům, tu asi bude ještě dlouho :-(
  26.5.2016 14:35Athe
  Sankari: já vím, že je špatně oboje, myslela jsem to tak, že to klidně takhle udělat mohla, což je hloupej krok, ale taky za tím může být i něco jiného, i když je to dost nepravděpodobné. Prostě nikdo nemůže vědět, jak k ní přišla, a tak by neměl hned dělat závěry, i když by se se svým odhadem třeba trefil. Navíc když už se tak stalo, vyštěknutí o tom, co dělat neměla, jí stejně nepomůže.
  26.5.2016 16:33Kaja1
  Je zde diskuze právě od toho, aby se zde lidé ptali na to co je trápí a vy jim slušně poradili a pomohli. Vrabček to opravdu ale přehnal, myslím si, že se tady Yparzy už neukáže. Buďto buďte slušní a mějte chuť lidem poradit, nebo raději ani neodepisujte. Kdo to pak má číst a kazit si náladu. Každého, kdo by se chtěl na něco zeptat, akorát odradíte. S takovou se tady za chvíli nikdo neodváží na cokoli zeptat ...
  26.5.2016 16:53Vrabček
  Athe: tak podle dotazu (moje potkanice má poprvé mláďata..) usuzuji, že to bylo úmyslné nakrytí
  - - - - -
  Kaja1: Nevím o tom, že bych k Yparzy byla neslušná...
  26.5.2016 18:03Athe
  Kaja1: Ono zase všechno nejde tak sluníčkově, jak si asi představuješ. Někdy se prostě ostřejšímu názoru nevyhneš, a to hlavně proto, že obrovské množství lidí, co se na podobné diskuze chodí ptát, jsou telata, co si nenechají nic vysvětlit, většinou se kvůli všemu hned urazí a radu si vůbec k srdci nevezmou, vedou si svou a ještě jsou pak hnusní oni, takže zase na jednu stranu chápu, že někdy člověk vyletí, protože někdy to po dobrém nejde... zase nemůžeš poučovat lidi, jak se tu mají chovat, když sem ani nechodíš a nemůžeš vědět, jak to tady někdy třeba vypadá... Já si rozhodně nemyslím, že by tu někdo vyloženě neměl chuť lidem radit. Jen musíš pochopit, že lidi jsou tu už otrávení z toho, že lidi pořizují zvířata, o kterých nic nevědí a neumí se o ně postarat. Základem by mělo být, nastudovat, pozjišťovat a pak pořizovat zvíře. Lidi to ale většinou dělají obráceně.

  Vrabček: Jako jo, ono to tak s největší pravděpodobností fakt bude, jen jsem si vybavila, jak jsem se jednou ujala morčiny, protože kdo ví, jak by nakonec skončila, a ta pak měla tři prťata. Když jsem se na něco ohledně jich zeptala na morčecí diskuzi, taky se na mě sesypala hromada lidí s tím, ať se nepletu do odchovávání mláďat a kdesi cosi, přitom jsem záměrně nemnožila ani zvíře nekupovala... Tak jsem jenom chtěla říct, že ta situace fakt může být jakákoli.
  26.5.2016 18:24Kaja1
  Athe - Právě že sem pravidelně zavítám. Možná tu nejsem přihlášená, ale to je proto, protože doma potkany nemám. Jsem ale přihlášená na jiných diskuzích. A od posledně, co mi zůstalo v paměti, kdy jste odsoudily někoho, že nechal její potkanici "hnít neporozená mláďata v břichu" bez pomoci. To mě taky dost zaskočilo, bez fotky a bez jakýchkoli informací střílet diagnózu a nenávistně napadat... U Yparzy mě právě že vůbec nepřijde, že by si rady nebrala nijak k srdci. Jelikož už ani neodepsala. Ze začátku to chce prostě vždycky pomáhat a radit slušně! Mějte se...
  - - - - -
  "Základem by mělo být, nastudovat, pozjišťovat a pak pořizovat zvíře. Lidi to ale většinou dělají obráceně." Pokud to někdo dělá opravdu obráceně, tak je to nezodpovědný člověk.
  26.5.2016 18:33Athe
  Kaja: A to toho člověka měli pochválit? Tady šlo o jasný zanedbání péče. Ta slečna neměla co vysedávat u počítače, ale dávno letět na veterinu. Tady už nešlo o to, že by někdo střílel od boku diagnozy, té potkanici něco bylo, něco, co se zatraceně mělo řešit hned, jak si toho holka všimla. A je nakonec jedno, jestli tam hnila mláďata nebo šlo o něco jiného. Ty seš taky koukám chytrá jak radio. :D
  ----
  A ano, tohle je běžná praxe běžných lidí. Nejlépe ještě rodin s dětmi, kde se zvířata berou jako hračky. ;)
  26.5.2016 19:59Konemy
  Ať je to jak to je, Yparzy už sem asi doopravdy nepřijde. Takže se budeme moct jenom dohadovat, jak to bylo, protože od ní už se to asi nedozvíme. Takoví lidé se tady objeví docela často a je jasný, že udělali chybu. Ale vzhledem k tomu, že opravdu neznáme okolnosti, nemůžeme vědět, jestli to jsou mláďata omylem nebo naschvál atd. a zase se můžeme jenom dohadovat...
  Podle stylu psaní bude Yparzy tak možná 9 ( doufám, že ne víc) a v asi jejím věku jsem dělala třeba já takové kraviny, že se mi dělá zle. V tomhle věku děti prostě neřeší, že třeba budou krýt na nemocných zvířatech, že všechno pokazí a že nemají mláďata kam dát. Mláďata jsou roztomilá, potkani jsou neobvyklí a kamarádům se určitě podaří skrýt potkánka před mámou pod postel...
  Nebo to může bejt klidně holka starší než já a v tom případě je to ostuda, která o potklanech moc neví. Blbý je, že v tom možná bude pokračovat.
  A nebo si vzala potkana ze zverimexu, nebo adoptovala březí potkanku.
  To všechno jsou právě ty dohady, který k ničemu nevedou.... já spíš doufám, že Yparzy přijde a my se dozvíme, jak to bylo doopravdy...jenže já má ze svých desti let jednu nepříjemnou zkušenost s tím, že když na člověka někdo takhle vyjede, byť oprávněně, má potom člověk chuť vymazat svoji přezdívku z celého širého světa internetu a už se nikdy na králících neukázat.Sice doufám, že Yparzy přijde, odepíše a poučí se, ale asi se to nestane.
  26.5.2016 20:18Kaja1
  Athe - Nemyslím si, že jsem chytrá jako rádio :-) Na to tady máte jiné...
  Musíte si prostě ujasnit, zdali chcete lidem poradit a nebo je spíše odradit. Uvedu příklad. Tak třeba malá holčička co si koupila potkánka ve zverimexu. Po nějakém čase jí doma potkaní samice porodí mladé a např. roztahá po ubikaci. Holčička se zde zeptá na obyčejnou otázku, na kterou by se jí mělo obyčejně a normálně i odpovědět. Místo toho jí tady hned ze začátku ostře zdrbnou. Co si myslíte, že holčička udělá? Rozbrečí se a poběží k mamince. A co si myslíte, že jí maminka řekne. Tak už tam nechoď! Takže, opravdu hodně (především malých a mladých lidí) zde opravdu tímto "ostřejším" přístupem odradíte. Mohla se tady pro rady vracet, ale teď už se sem bude bát napsat.
  Souhlasím s Komeny. Nikdy nevíte, kdo je na druhé straně, proto se musí začínat radit slušně. Ale, dělejte si to jak chcete.
  26.5.2016 20:27Efča
  No Yparzy vznesla dotaz a my bysme měli zejména poradit co a jak a zjistit jak situace nastala, od toho tu jsme. Taky jsme dělali chyby a není vyloučené, že ještě nějakou uděláme. Pokud nám vysvětlí jak se to stalo a bude ochotna naslouchat našim radám tak je to v pořádku a rádi poradíme v zájmu blaha zvířátka. Jo pokud by pak dotyčná byla "chytrá jak to rádio a nepřístupná radám" tak jo potom ji klidně "roznesu na kopýtkách".
  26.5.2016 21:14Marcie
  Kája 1 : dítě které si samo bez rodičů koupí potkana ve zverimexu musí ze zákona být starší 15 let. Pokud zverimex prodá živé zvíře mladšímu, pak si zadělává na pěknej flastr až je někdo nabonzuje.
  26.5.2016 22:29Kaja1
  Marcie - Ježišmárja. To byl pouze smyšlený příklad. Dobře, pro tvůj klid, byli rodiče ve zverimexu s holčičkou koupit toho potkana. Dobrý?
  Můj názor je tedy ten, že málokterý prodavač ve zverimexu toto opravdu řeší. Oni mají jediný úkol a tím je prodat, prodat a zase prodat (jedno jestli zvíře nebo chov. potřeby), ale hlavně aby utržily. Ještě jsem nezažila, aby po mladých zákaznících někdy chtěli ukázat občanku :o)
  26.5.2016 22:32Lexi
  Efča, Sankari: děkuju za rady, s tím rozdělováním máte pravdu...nechám je, ať se jim bolístky pořádně zahojí a pak to zkusím znovu...tentokrát ale už budu mít připravenou klec a třeba se nakonec umoudří :)
  26.5.2016 22:46Marcie
  Kaja1: no vida, to já se nestyděla požádat o občanku, nebo poslat dítě domů ať dovede taťku nebo mamku. Ale jistě vše je o lidském faktoru.
  27.5.2016 07:29Kaja1
  Marcie - Tak to je super, za to vás chválím. Upozorňuji, že já nikdy nebyla prodavačka ve zverimexu. Ale protože mám doma hodně zvířat, jsem tam dost často. Nakupuji tam chov. potřeby.
  Myslím, že bychom mohli tuto debatu ukončit. Snad ještě Yparzy napíše a upřesní, co se u ní stalo a vy jí snad slušně poradíte :)
  27.5.2016 09:21Sankari
  Kaja1: Nevím o případu, kdy bychom se někomu nesnažili poradit.
  Ale nediv se, že pokud někdo napíše, že mu už delší dobu potkanka krvácí po porodu z rodidel a on to neřeší, tak se mu dostane ostřejší odpovědi. To opravdu normální chování není. To už jde o týrání, až je zvířeti cokoli! I dítě by mělo vědět, že když je zvířátko nemocné, potřebuje doktora.
  Obhajovat týrání zvířat je na mne dost silná káva :-(
  27.5.2016 09:50Kaja1
  Sankari - :D Copak já obhajuji týrání. To jsi mě pobavila! V žádném případě! Každý musí sám doma posoudit, při prvotních známkách nemoci zvířete, že musí k veterináři. Pokud se ale přesto na problém svého nemocného zvířete zeptá zde, mělo by se mu v první řadě dostat rady ve stylu "běžte s ním k veterináři". Vůbec nic jsi nepochopila. Mě se tady prostě jenom nelíbí, že se tu běžně střílí diagnózy naslepo, bez fotek i bez jakýchkoli dalších informací... Nebo ty jsi snad věděla, kdy její potkanice potratila? Navíc, potrat není životu ohrožující stav. Ani já po potratu samičky neletím ihned k veterináři. Pokud je samice v kondici, tak to zvládne.
  27.5.2016 10:33Sankari
  Kaja: Možná to chce si zopakovat tu situaci:

  " Asi před dvěma měsíci jsem si koupila ze zverimexu dvě potkanky. Jedna z nich pravděpodobně čekala mladé a měla velké bříško. Dva dny si polehala v hnízdečku, zůstalo pod ní trochu krve a hnědého zapáchajícího čehosi, takže předpokládáme, že potratila. Jedna polovina bříška se jí vrátila do normálního stavu, druhá ale zůstala velká a nafouklá."

  Potkanní březost trvá cca 3 týdny, potkanka už nakrytá byla. I kdyby ji samec nakryl v den koupě, stejně by samice byla minimálně 5 týdnů bez veterinární pomoci, s nafouklým břichem, po potratu!
  Tohle jestli není týrání zvířat, tak už fakt nevím. K tomuto stavu opravdu nepotřebuji vědět víc informací, dokonce ani fotku nepotřebuji, tady je to úplně jasné.
  Nebo chceš říct, že ty by ses taky dívala víc jak měsíc na nemocné zvíře a neřešila to? Že slečna opravdu potřebovala až od nás napsat, že má jít k vetovi? Že ta samice byla v kondici?
  27.5.2016 10:56Kaja1
  Jasně, ale jak píši. Každý by měl jít k veterináři, hned jak doma u svého miláčka zjistí problém. To je každého zodpovědného člověka povinnost, pomoci nemocnému zvířeti.
  Neměla jí nechat doma se trápit a měla jít k vetovi samozřejmě ihned! Ale nevíme, jak to tam bylo. Co, když má samečka doma a jen to nenapsala, nakryla jí úmyslně a ona jí potratila třeba 2 dny před tím, než tady vznesla dotaz. Mě to tedy z jejího příspěvku zas tak jasné není. Z věty "Jedna z nich pravděpodobně čekala mladé a měla velké bříško." nemůžete usuzovat, že si mladé přinesla už ze zverimexu.
  27.5.2016 11:17Sankari
  Kaja1: Já jen moc nechápu, že se snažíš ji tak obhajovat za každou cenu. Ona slečna pak psala ještě jeden příspěvek, kde nepsala, že by měla doma samce, že by samici kryla, naopak mně přijde dost jasné z prvního příspěvku, že byla donesená nakrytá. Kdyby měla samce a kryla, zřejmě by nepsala tak, jak psala. V každém případě měla jít k veterináři hned. Co je to za člověka, který potřebuje, aby mu to někdo cizí napsal na anonymní diskuzi?

  Ano, týrání zvířat mě vytáčí, nemůžu být lhostejná, to zvířátko se bránit samo nemůže a je odkázáno na někoho, kdo si zřejmě myslí, že když si ho koupil za pár korun, nemá cenu investovat do veterinární péče a čeká, jak to dopadne.
  27.5.2016 14:44Haňa
  nějaké rady a zkušenosti, jak na nekrózu?? Pročetla jsem všechno možné, píše se o odvaru z řepíku, betadině a i masti pana veyxal.... moje veterinářka říkala, ze nejlepši je nechat to tak, že se to zahojí samo ....(??)
  27.5.2016 15:57Konemy
  Haňa: A která holčička má nekrózu? :-O :-C
  Já sice o tomhle vůbec nic nevím, ale koukla jsem se na net a mám z toho pocit, že se to asi samo fakt nezahojí. Bylo by to divný, třeba na pochmurným kvíkalovi se píše, že i tim řepíkem se to léčí dlouho, tak mi přijde fakt divný, aby se to zahojilo samo.
  27.5.2016 17:48Sankari
  Haňa: Ono s tím opravdu moc nenaděláš. Můžeš zkusit mazat a tím odhojení urychlit. Ono je to ale nebolí. A opravdu může po čase nekrózka odpadnout sama stejně jako strup. Jeden můj samec měl na zádech nekrózu po injekci asi rok.
  27.5.2016 20:03Efča
  Sankarko - ještě k té "potracené" samičce - myslím,že tady šlo hlavně o to, že slečna vůbec nevěděla o co kráčí. Tím ji samozřejmě neobhajuju. A sem se bohužel obrátila až v době kdy si uvědomila, že se to samo nespraví.
  27.5.2016 20:14Sankari
  Efča: Kdo ví, jak to vůbec bylo. Ono to často bývá tak, že si najednou dotazovatel vymyslí všechno možné, jen aby vypadal lépe. Klidně si najednou vybájí pohádku, že všechno bylo jinak. Přitom nám jde pouze o to zvíře, ostatní je na svědomí jeho majitele.
  - - - - -
  Už jenom to, že prvně bylo popisované nafouknuté břicho, potom "jen" malý nádor. Asi obě víme, jak vypadá nádor...
  27.5.2016 20:26Leaw
  Ahoj, budu si kupovat potkánky, zatím poprvé a zajímalo by mě jestli jsou holčičky vážně tak aktivní jak se říká nebo jestli se taky rády mazlí :)
  27.5.2016 20:30Kaja1
  Haňa - Důležité je, čeho má tvůj potkánek nekrózu? Tak třeba při vyhřezlé děloze/střevě je nekróza nezvratný stav a takové zvíře se může dát rovnou uspat. Ale já např. měla taky jednou nekrózu po kousnutí mého mazlíčka na ruce a doktorka mě to jen odstřihla a vesele žiju dál. Nekróza je vlastně odumřelá (mrtvá) tkáň, která se většinou barví do černa. Takže nekróza se jen tak sama určitě nespraví. Pokud to jde, tak to chce jí chirurgicky odstranit. Ale jak píše Sankari. Je možné, že časem odpadne sama.
  27.5.2016 20:46Efča
  Sankarko - no jak to bylo ví vždy jen pisatel a my můžeme nebo nemusíme věřit.

  Tak kloučci dnes dostali jahůdky- pravda ještě to nejsou ty naše čerstvé slaďounké,ale přeci jen byly lepší než ty bezchuťovky z obchodu- a ti malí neřádi se tvářili ,že je snad chci otrávit či co... nevděčníci nevděčný.No trošku nakonec zbaštili,ale asi jen aby mě neurazili.
  - - - - -
  Leaw - každé zvířátko je individualita,ale všeobecně platí, že samičky bývají akčnější,chlapci po dosažení puberty bývají lenošnější. I když zrovna o našem Ríšovi se to říci nedá,to je takový malinký pošuček :-).I samička může být mazlivá a sameček plachý. Záleží na povaze a na výchově.U samiček ale je třeba počítat,že trpívají na nádorky mléčné žlázky. Ty jdou sice velice dobře operovat,ale je na to potřeba mít v záloze určité finance ( záleží na vetovi) a hlavně zkušeného veterináře který potkánky umí.
  27.5.2016 21:20Leaw
  Efča: Děkuji:)

  A jak je to se zátkou u samečků? Čistí se jen v případě, že je potkánek starý nebo nemocný nebo je to běžná práce majitele?:) Chci se zeptat jelikož na stránkách je to v podkategorii mytí nemocných a starých potkánků ale chci si být 100 % jistá.
  27.5.2016 21:29Efča
  Leaw - tak u nás prozatím tento problém nebyl,ale vím,že tu děvčata psala,že u samečků kteří se již nemohou věnovat tolik své hygieně-tedy staří nebo nemocní, je třeba to hlídat . Mělo by stačit vlažnou vodou např. na vatičce.
  - - - - -
  Odkud jsi ?
  27.5.2016 21:37Haňa
  Sankari: děkuji :-)

  Konemy: Zorinečka má nekrózu po injekci. Brala ATB po operaci (má za sebou dvě operace v průběhu 17 dnů), ATB vyšly na víkend, kdy u nás nikdo neordinuje a tak nebylo zbytí....
  Při první injekci jsem měla dost zábrany ( pak už dobrý :-)) a tak jsem to asi neudělala zrovna nejlíp :-/. ale nekróza víc záleží na tom, co se píchá, i dobrý vet není zárukou, že se to nestane....
  samozŕejmě mě to mic mrzí, ale Zorinečka se tváŕí, že je naprosto v pohodě a to je důležité ...:-)
  je možné, že nekróza je jako rýma, bez léčení týden, s léčením taky týden ;-), jen doba bude jiná....

  Kaja 1: dík za upřesnění, jasně,že nekróza dělohy či střev je konečná....

  Leaw: samičky jsou opravdu většinou všudybylky a zkoumavky, které na nějaké to mazlení neužiješ....
  výjimky určitě jsou, ale takoví ti potkyšci, co se válí celé dny v klíně či někde na pohovce bývají většinou kloučci po pubertě...
  já mazlivku nemám ani jednu, ale kontaktní jsou a pŕi vycházce je mám každou několikrát v ruce, abych je pomuchlala :-), ale stačí jim chvilka a už zas jdou zkoumat.
  co se týká nádorů, jak psala Efča, opravdu na ně holčičky hodně trpí a prevencí může být kastrace ve věku do 4 měsíců. Až budu pořizovat mimča, asi kastrovat nechám, ono pak rešení těchto problémů ve vyšším věku holčiček je náročné i finančně a hlavně je to pro ně mnohem větší zátěž.
  a ještě rada: určitě se poohlídni po potkancích z chs, jakkoliv můžou být potkani ze zveráče lákaví.
  je tam riziko nemocí a hlavně pro vymazlenost potkánka je důležité mazlení PŘED odstavem ( navíc, když chceš mazlíky ;-))
  - - - - -
  .... a zátku bych viděla jako ten nejmenší problém ;-), ono je tolik různého, co všechno se může pŕihodit..., že to je v pohodě ....:-)
  / ale možná je to tím, že mám holky :-D/
  27.5.2016 21:50Leaw
  Haňa - Děkuji za odpověď. To jsou nádory u samiček vážně tak časté? Ještě jsem o nich nic neviděla:). A potkánky z ch.s mam domluvené :)

  Efča - Děkuji. - Z Ostravy
  27.5.2016 22:02Efča
  Aha Ostrava - tak to je k nám daleko...
  27.5.2016 22:10Haňa
  Leaw: jj, co vím z doslechu, z FB a bohužel teď nově i z vlastní zkušenosti, tak ano.....
  a to jsem si naivně myslela, že zrovna nás to nepotká......
  a to mám holky opravdu z dobré chs, nekrmím žádné blafy a snažím se o stŕídmost.....
  ( teď jsem je osekala ještě víc ;-))
  Během posledního měsíce ( holky maj za 14 dní 2 roky) jsem ŕešila nádory u všech třech :-(
  u Zorinečky to nebyl nádor na mléčce.....
  potkani můžou mít spoustu neduhů ( je skvělé, že moje princezny byly až doteď zdravé) a pokud se tomuto dá kastrací aspoň trochu vyhnout, tak to stojí za to ......
  28.5.2016 09:11Athe
  Efča: S jahodama bych taky neuspěla. Jenže to ani s melounem. Nevím, co proti tomu mají. Jsou to telata, ani neví, o co přichází. :D
  28.5.2016 10:37Sankari
  Leaw: Zátka u samečků bývá většinou jen u těch starých, kteří mají problém se zadníma nohama a nemohou se už sami umýt. Ale ne každý starý sameček na zadní nožky ochrne.
  28.5.2016 10:53Haňa
  Athe: u nás jsou jahody i meloun moc oblíbené.... holkám na balkoně pěstuju jahody měsíční, jsou celou sezónu, jsou sladší a akorát tak do tlapek :-) taky jsem letos nakoupila sazenice salátu, dala do truhlíku a průběžně uštipuju, taky velký zájem :-)
  28.5.2016 13:08Efča
  Athe - tak to s melounem já mám veliký úspěch.Ovšem beru jen tehdy a tak kde my dají "kousek". Pro mě a 5 potkaních chlapečků je celý velký meloun zbytečný.Naštěstí tu máme sámošku kde balí i po kousku - třeba jen 1/4 melounečku což nám stačí když je menší.
  No s těma jahodama mě tedy fakt nasralinkovali-jsem si dnes "musela" dokoupit šlehčku a zas budu mít půl kila nahoru...a ty prachy za jahůdky a šlehajdu jsem mohla vrazit jinam,kvůli mě bych to fakt nekupovala. No zkušenost pro příště...
  - - - - -
  Hani - mohla bych být u vás potkánkem pro příští život? Bylo by mi ctí..
  28.5.2016 13:20Via
  Ahoj holky, jména v chs se určují nějak náhodně nebo jim je dá chovatel podle toho co se mu líbí?:) nemyslím tím počáteční písmeno vrhu, ale celé jméno :D
  28.5.2016 13:31Athe
  Haňa: Mně přijde, že ti moji tomu prostě nevěří. Když jsem si je přinesla, tak nic z toho nebylo a trvalo ještě dlouho, než se objevily první jahody a meloun zrovna tak (v obchodech to prostě nekupuju) a že spolu se Sheldonem, který na melounu prakticky vyrostl, nemohli být, tak ani neměli od koho se naučit, že i tyhle věci se dají jíst a tak je nechtějí... Nebo nevím, jak jinak si to vysvětlit, ale vždycky na to koukaj, jak kdybych měla v plánu je tím otrávit a ani si neuždibnou.
  - - - - -
  Via: Nejsem chovatel, tak moc nevím, ale všimla jsem si, že někdy dává chovatel rovnou, jindy má mimča očíslovaná a jména vybírají budoucí majitelé... asi spíš i podle toho, jak je o mimča zájem. Myslím, že nikdo nemá vyloženě problém s tím ti vyjít vstříc se jménem, když projevíš zájem o mimčo z vrhu, co se ještě třeba ani nenarodil nebo o nějaké čerstvé. když se budeš držet písmene toho daného vrhu. Ale když jsou pak prckové už starší a pořád nejsou zamluvení, asi už prostě nějaké to jméno dostanou od chovatele.
  28.5.2016 13:39Efča
  Via - pokud se jedná o oficiální CHS (ale dělají to i spolehlivé CHS neregistrované) tak je to jako u pejsků -první vrh má jména od A, druhý od Bé, třetí Cé.... a k tomu je možno ještě přidat za jméno i CHS. Buď dá chovatel jméno sám anebo po domluvě s budoucím majitelem jméno na jeho přání. Když to vemu u našich současných potkánků tak převážnou část jich mám z CHS Sankari - takže mám William Adam Sankari, Umazlený Vraníček Sankari,Vašíček z Roštěnky Sankari, Qualitní Rohlíček Sankari a Ryszard z Mousville. Z těch předešlých jen tak na ukázku - Xiran Edrimea, Hippy Honzík Edrimea, Fanynka PotkanMarvel,Elektrolux Mandarin´s, Davídek Veselý potkánek, Dája Veselý potkánek,Diego Veselý potkánek.... a mnoho mnoho dalších
  28.5.2016 13:43Markéta
  Dobrý den, narazila jsem na tuto stránku přes jednu chs ve které mám rezervované chlapečky a slyšela jsem, že se mužou naučit chodit na svůj záchod aby neznačkovali všude jinde okolo :D .. Jak to můžu potkánka naučit?
  28.5.2016 13:58Efča
  Athe - no zrovna tento týden mě flákly do nosíku bezinky- když jsou dobrý pro lidi na sirupy a obalování jistě je mohu zkusit i myšounkům takže včera taky dostali. Ovšem zatáhli si je do budky tak nevím jestli na nich spinkahí anebo je zďobli to zjistím večer až se vzbudí banda líná :-) :-)
  - - - - -
  Markéta - no to je trošku ošemetné. Je vhodné jim dát záchůdek - buď oficiální anebo nějakou nádobu co nejde rozškubat ( ne papír nebo karton) a co se nepřevrátí. Lze na to např. využít i starou pánvičku,ale spíš vyšší.Do toho je dobré dát nějaký přípravek pro kočičí záchůdky- já používám Bor Cat. U nás tam cjhlapci chodí dávat převážnou část bobečků,ale nějaké dají i mimi to a co se čůrání týká tak to spíš kde se jim zlíbí. Nejlépe do hamáčku nebo Sputniku :-)
  Jinak pokud zatím potkánky nemáš a bude teprve připravovat bydlení tak se tu ptej my rádi poradíme anebo když se zaregistruješ - zdarma, je možné pak nahlédat do alb zde přítomných kde je řada inspirací na vybavení klece. Ale co bych doporučovala jako "povinné" :-) je Sputnik XL a hamaky- ty lze vytvořit ze starých hadrů.Jsou u potkánků velmi oblíbené.
  28.5.2016 14:08Markéta
  Efča: Děkuju :) .. Hamaky mám objednané, spíš budu potřebovat ten záchůdek no :)..
  28.5.2016 14:13Efča
  Markéta - není za co :-)
  - - - - -
  ...jo co se týká Sputniku - musíš vzít ten větší s označením XL, bez označení je menší a vhodný pro křečky a menší zvířátka.A dej si do vyhledávače např. Heuréka, porovnávač cen,jsou tam v ceně docela velké rozdíly.I o několik desítek korun.
  - - - - -
  ..tedy pak je třeba i srovnat poštové pokud bys objednávala přes internet. ale srovnej si ceny případně s vaším obchodem-někdy to vyjde i s poštovným levněji než v prodejně.
  28.5.2016 14:22Haňa
  Markéta: nj, je tam právě to slovíčko "můžou" :-) a záleží to asi víc na nich než na Tobě ...;-)
  někdy chodí do záchudku celá skupina a noví se to učí od starousedlíků, někdy ale stačí jedno "prasátko" a všichni začnou chodit vedle. jak už psala Efča, dát nějaký "záchod", ať už obyčejný pro fretky nebo s umělohmotnou mŕížkou ( roštem) nebo i koupelničku pro činčily, a na "podestýlku" můžeš dát placatý kámen....no a sbírat a sbírat bobky....:-) a třeba se jim to místo "zalíbí"
  nékdy je lepší chvilku počkat a dát zchůdek na místo, kam chodí "venčit" nejvíc...
  Moc bych ale na to nespoléhala, obecně jsou potkánci "značkovači" a kdo by taky chodil ven z pelíšku, když se mu chce čůrat, že jo? :-)
  já považuju za úspěch, že holky chodí aspoň bobkovat dolů do klece ( i když jedna potvůrka to nechává i na policích) a beru jako fakt, že jsou počůrané hamaky ( 2 x za týden dám nové) a police ( každý den setřu) a ve sputnicích mám dírky u kuchyňské utěrky ( měním ráno a večer)
  - - - - -
  no a jak mají vysokou klec, jeden "záchůdek" mají i nahoře...., tam rádi hodují :-)
  28.5.2016 14:26Efča
  ...ano ano Hani :-) potkánci jsou značkovací - u nás Ríšánek - dva tři dny třeba nic a další den mi "obsere" kdeco v pokoji...nejlépe křeslo :-) :-) a rohy pokoje.A packama mi třou všichni tři hlavní - když nepočítám líného Rohlíčka a flegmatička Adámka - tak Vašík, Vraníček a Ríša si všichni myslí,že jsou dominantní.... a úplně zapomnínají na to,že jsem tu ještě já :-) :-)
  28.5.2016 14:52Markéta
  Haňa
  Efča
  Děkuju :) :D

  A jaká podestýlka je asi nejvhodnější?:)
  28.5.2016 15:03Konemy
  Markéta: Dobrý je třeba Tier Wohl, je to velké balení, bezprašné atd., akorát docela tvrdé, nebo Asan, ale ten dost smrdí, protože je to přece jenom materiál, ze kterého se dělají např.pleny a pokakané pleny taky smrděj. My jsme měli taky dřevěné pelety, ale ty jsou hrozně tvrdý a kukuřičný vřetena, se kterýma jsme si tak před rokem přitáhli brebery.
  28.5.2016 15:28Haňa
  Markéta: Konemy to napsala skvěle a výstižně....:-) stejně dobrý jako Tierwohl je i Profibed
  http://www.profibed.cz/cz/eshop/profibed-classic-480-l--1, jsou to větš hobliny, je to taky slisovaný balík, který vydrží hodně dlouho. a pak se použivají i štěpky ( např. z rodentia.cz) Asan jsem měla ted jednou, katastrofa, hrozný smrad.... ( ale i s tím jsou lidi spokojení)
  28.5.2016 15:48Sankari
  Via: Jak už holky psaly, většinou si je chovatel vymýšlí sám, ale někdy to nechá na budoucích majitelích. Já se třeba snažím vyjít vstříc a když si někdo vymyslí nějaké jméno, i když nesedí v abecedě, dáme před to jméno ještě nějaké slovíčko. Pak jsou z toho taková pro někoho šílená jména, jako má třeba Efča. Např. chtěla Adámka, ale byl to vrh W, tak je Ádík ještě William :-)
  28.5.2016 16:06Athe
  Konemy: S kukuřičnou podestýlkou mám taky dost blbý zkušenosti, jednou jsem ji použila a celá tlupa morčat byla zasvrabená. Už nikdy víc. :D

  Haňa: Já třeba Asan nemůžu vynachválit u myšek, tam ho fakt považuji za nejlepší podestýlku, vydrží klidně dva týdny bez jediného náznaku smradu, pořád krásně suchý, čistý, ale morčata, potkani... ne, ani omylem, za tři dny je z toho pekelnej humáč. U těch morčat i dřív.
  - - - - -
  Jinak se mi hodně osvědčila bavlněná podestýlka
  http://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/stelivo/ostatni_stelivo/401171?rrec=true ale koukám, že je tam hodnocení, někdo ji měl pod králíkem a tvrdí, že nic moc. Každopádně, na moje dva potkany fakt paráda. Čisto, čerstvej vzduch, takže obstála. :D
  28.5.2016 17:13Markéta
  Moc všem děkuji.

  Ještě by mě zajímalo, jak je to s potkánky venku. Pamatuji si, že kdysi má kamarádka byla téměř půl dne se svým potkánkem venku a ten pořád spal v kapuci a nebo ji šplhal po rameni. Za to druhá kamarádka s potkánkem jít ven nemohla jelikož jí skákal z ramene dolů a nechtěla aby si ublížil nebo aby jí utekl
  28.5.2016 17:59Konemy
  Markéta: Ono dost záleží na povaze potkana, já bych s ním ven šla, jenom pokud bych si byla jistá, že mi neuteče. Někteří potkani jsou poděsové, kteří nevydrží chvilku sedět a někteří jsou plašani a nevylezou ze své klece. A potom jsou tady ty lenoši, který celou dobu venku prospí.
  Rozhodně doporučuju vzít si třeba i přepravku, ne všude můžeš s potkanem na rameni a ne každý potkan bude ochotný být v klidu v kapuci, rukávu nebo kapse. Ale aspoň bych si vzala klokanku, kdyby se potkan nějak vylekal.
  Ne každej člověk potkany snese, někdo se jich štítí a třeba do autobusu bych je fakt nebrala.
  Taky není moc dobrý stresovat potkany, kteří se bojí cizích věcí a lidí.
  Takže potkánky ven klidně jo, ale vždycky jenom takový ty "spolehlivý" a mít nějakou tu "záchranu" pro případ, že bys z nějakého důvodu musela potkana někam na chvíli uklidit nebo kdyby se bál.
  - - - - -
  Taky bacha na pouštění po trávě (psi a jejich exkrementy, klíšťata,...).
  - - - - -
  Mimochodem, Rikiho jsem přestěhovala na chvíli do samostatné klece, abych mu to tam mohla udělat hodně měkký, dala jsem mu tam trochu asanu a nějaké poskládané deky atd. a mažu, mažu, mažu. Zatím Infadolanem, zkouším Bepanthen, mamka se staví v pondělí pro všechny ty mastičky, co jste mi tu doporučovali, protože velkou většinu z nich doma nemáme. Taky mu to koupu v heřmánku, to mu snad uškodit nemůže, zatím totiž nemám Hypermangan.
  Vyklubal se z něj hroznej mazel, tedy přesně to, co jsem se z něj snažila marně udělat, když byl mládě. Milášek :3
  28.5.2016 19:37Efča
  Markéta - já používám hobliny TierWohl a ten velký balík mi vydržíval na 2-3 klece zhruba půl roku,nyní už mám jen jednu klec tak jsem sama zvědavá na jak dlouho to bude. Oni mizí z toho pytle pomalu poněvadž jsou pěkně slisované a tak ubereš jen kousek. Jsou bezprašné a snad by měly být ošetřeny i proti parazitům. Jen u nich platí to samé jako u Sputniku- ceny se výrazně liší takže je vhodné si je nejdříve porovnat. Já je beru vždy tam kde jsou zrovna nejlevnější.Ale dají se koupit přímo v některých obchodeck pro koně.Já nemám vůz tak musím přes dopravce.
  - - - - -
  ...no a pro zábavu jim při čištění klece vždy dám i nějaký skart - ten sice během pár dnů postupně povyhazuju poněvadž jak ho počůrají tak smrdinká.Ale aspoň se, neřádi mrňavý :-) :-) , nejak zabaví.
  - - - - -
  Jo ještě je výborné podestýlka konopné pazdeří.Ale hůř se shání ,ještě není běžně všude k mání, a je o něco dražší.
  - - - - -
  Sankarko :-) tedy William Adam snad ještě není šílený jméno.... jo to Vašíček z Roštěnky to už asi někdo může vrtět krčkem a nad Qualitním Rohlíčkem si ťukat na čelíčko :-). A což tak nad Tvojí Qučničkou :.) :-).
  Jo a jména od Adush to jsem skutečně někdy padala smíchy na podlahu :-) - teď už nemůžu blbě by se mi vstávalo :-).
  28.5.2016 21:11Konemy
  Efča: Qualitní Rohlíček?? :D :D
  28.5.2016 21:28Markéta
  Děkuju moc holky :D

  Jak to máte ještě ostatní s těmi potkánky venku zda se mohu zeptat?:)
  28.5.2016 21:37Efča
  Konemy - jo jo :-) Tedy drobná oprava - Qalitní...

  Markéta - my ven nechodíme,ale chodí denně ven z klece
  28.5.2016 22:17Haňa
  Markéta: neberu holky ven do přírody, potkánci z toho beztak nic nemají.... a hrozí jim tam spousta nebezpečí - paraziti , nemocí, zničené oči od sluníčka ( na FB byla onehdy šílená fotka, holčina už se neozvala, asi to nedopadlo vůbec dobře :-(), nachlazení a hlavně to, že i ten nejochočenější potkan se může leknout a zmizet.....popř být zakousnut.....:-(
  a myslím, že ti, co jsem občas kdysi dávno na rameni viděla, byli potkánci chovaní o samotě, když ještě nebylo tolik informací a byli to takoví ti závisláčci, u kterých se vůbec nedalo mluvit o tom pravém spokojeném potkaním životě......
  i já měla potkanku samotnou a párkrát jsem ji měla venku na rameni, dnes by mě to ale vůbec nenapadlo, na to mám své holky moc ráda :-)
  ono spostu zábavy je možno jim nachystat doma, pŕi pouštení mají moje holky celou místnost, občas přidam nějaké krabice, látky, otevŕu "potkaní" šuplíky či škŕíňku, ať mají kde "kramaŕit" :-)
  a někdy je pustím v jiné mistnosti ( všude mám zajištěné elektrické šňůry a škvíry vedle skŕíní)
  a když pak bylo loni seznamování, muselo se udělat na zemi v předsíni, protože všude jinde už holky byly...:-D

  zrovna dneska chuděra Safirka strávila půl vycházky zavřená ve skŕíňce, kam nesmějí..... mám ji vždycky zajištenou, Amálka tam nakukovala a tak jsem ji poŕádně zavřela.....;-/ no a pak jsem Safiru ani za nic nemohla najít..... na zavolaní pŕíjde, ale co ve skŕíni.....:-/
  hlavně, že je v poŕádku :-) byly to nervy..... všechny dveŕe jsou zavřené, ale pak už začne mít člověk pochyby ....
  - - - - -
  Konemy: Rikimu držime moc palce, aby se mu otlačky co nejdŕív zahojily a ulevilo se mu ......
  28.5.2016 23:31Markéta
  Děkuji:)

  A stačí klec o rozměrech 96cm délka 48 šířka a 40výška ? Pro 2 potkánky:)
  28.5.2016 23:50Haňa
  Markéta: http://www.zhamaku.cz/kalkulator.aspx :-)
  - - - - -
  jako "nouzovka" ano, ale potkánci rádi šplhají a proto je lepší klec spíš vyšší než širší
  29.5.2016 00:00Markéta
  Takze bude lepsi klec o rozmerech: Výška - 78 cm, délka - 69 cm , šířka - 39 cm ano?:)
  29.5.2016 07:32Athe
  Haňa: Já teda beru ty svoje dva ven v batohu... nahoře rozepnutém samozřejmě. A vysvětli jim, že mají dost zábavy doma a že nikam nejdou, když se do něj, jen co mají tu možnost, naknedlí a pořád čouhaj ven, natahujou hlavy a vypadá to, že by něco chtěli, přičemž jakmile teda jdeme ven, lehnou si a spí a když se probudí, tak vykukují ven a vypadají, že jsou vážně takhle spokojení. :D Jen na rameno bych se je vážně bála vzít. To se může stát cokoli, ale takhle v tom nevidím problém... (Samozřejmě, že ve vedrech a celkově špatném počasí prostě doma zůstat musí, ať dělaj ksichty jaký chtěj.)

  Konemy: Ono zvířátko hlavně v takovéhle situaci pozná, že se mu opravdu snažíš pomoct a že ti na něm záleží, takže je ti za to vděčný. Že to byl dřív rošťák, i když jsi z něj chtěla mít línou bramboru, nedělal schválně, prostě takový je. Ale jestli bude hodnější, až se uzdraví, nebo se zase vrátí do svého původního já... no, to uvidíš. :D Každopádně přeju brzké uzdravení. :)
  29.5.2016 08:25Haňa
  Athe: však jo ;-), on je asi opravdu obrovský rozdíl mezi kloučky a holčičkami, moje holky by v baťohu nezůstal a i náhodou....:-) možná tak Bobulka, ale jen tím, že téméŕ nevidí a tak se holt drží tam, kde je.... ta by z toho ale měla jen obrovský stres.....
  ale třeba SpadlaZoblaku brávala svou Mayu hodně s sebou...
  29.5.2016 08:46Konemy
  Markéta: Jo, ta bude dobrá.
  29.5.2016 10:09Pavla
  holky posílám zase něco pro zasmání https://www.youtube.com/watch?v=_pi5QgHn890&feature=youtu.be
  29.5.2016 10:37Efča
  Pavli tak za to by měl být vyhášen jako morčečí sportovec roku :-).
  A jak se Ti daří? Jistě je to mnohem lepší když už je tak hezky venku
  29.5.2016 10:39Vrabček
  Pavla: Ivánek je šikula a ze začátku jsem si myslela, že ty vlaječky jsou zapíchnuté v párku :-D
  29.5.2016 11:32Efča
  Pavli - a co hokej už Ivánek taky zkoušel?
  29.5.2016 12:53Leaw
  Když už jste se začaly bavit o těch klecích, nevíte o nějakých levných? :)
  29.5.2016 13:54Athe
  Leaw: Záleží, co považuješ za levné. Líp by se radilo, kdybys uvedla rovnou nějakou částku, do které se chceš vlézt.
  29.5.2016 14:14Leaw
  No vůbec netuším jak se ceny klecí pohybují. Co jsem koukala na internet, jsou tam furt jiné ceny s velkým rozdílem za stejné rozměry :(
  29.5.2016 14:38Konemy
  Leaw: Dám ti jednu radu, nikdy nekupuj klece z levneklece.cz, jsou sice levné, ale jedna nekvalitnější jak druhá...
  29.5.2016 14:42Efča
  Leaw- klec je investice kterou máš na pár let takže i když nebude úplně levná náklady se oplatí. Je však dobré mít ještě v záloze 1-2 klece náhradní pro případné marody nebo seznamování. Nedoporučovala bych brát prvotní klec pro jen dva potkánky poněvadž se často stává,že potkánci přibývají. Takže rovnou bych koupila klec velkou, velikostně bych se vůbec nedívala na klece pro potkany ,ale pro fretky nebo činčily,ale pozor na rozteče mříží. U dospěláků to je vcelku jedno,ale mimča nesmí mít rozteče větší jak cca 1,5 cm jinak prolezou. Pak je vhodnější klec v provedení elox - samotné drátky bez potažení brzy zasmrádnou a nejde to vydrbat.
  Co se tu doporučuje tak klece Furet XL, Furet Extra Large...Fredy.
  29.5.2016 17:27Haňa
  Leaw: lepší je klec s povrchovou úpravou mříží elox, chrom brzy zasmrádne.... a dost...:-/
  pro 2-3 činčila ELOx větší ( pozor, dělá se i chrom), pro 3-4 Freddy 2, pro 4-5 freddy max, obě nejlevněji v krmivakonarovice.cz nebo pak Zeno či Furet ( furat). samozrejmě vždycky platí, že čim větší klec, tím líp..... pokud by jsi kupovala klec v chromu, je dobré ji nalakovat barvou s dětským atestem ( ale moc to hezky nevypadá, a i moc nevydrží) a nebo nechat nelakovat v práškové lakovně.
  klece z levneklece se mi nezdají tak hrozné jako Konemy ;-), ale nedají se čekat zázraky a chce to opravdu nechat klec hned nalakovat. klec jsem měla chromovou půl roku a pak už s ní v jedné místnosti nešlo vydržet :-)
  pokud můžeš investovat, doporučuju Freddyny, pokud spíš ne, činčila ELOX se taky dá....
  občas se najde i něco na "bazoši", ale jak píše Efča, pozor na rozteč ...
  - - - - -
  prášková lakovna:
  http://www.dobos.cz/
  ( kdybych to věděla před rokem a půl, možná bych měla pořád levneklece :-))
  29.5.2016 18:20Leaw
  děkuju :)

  Haňa: U klecí činčila ELOx jsem si všimla roztečů 2 cm, byl by to už velký problém ?:D
  Jinak jedna se doufám o klec s rozměry 71 x 40 x 63 cm, větší nemohu najít.
  A úpravu mříží nevidím uvedenou, tak doufám že se netrefím do chromu :D
  29.5.2016 18:28Vrabček
  Leaw: Činčila elox nedoporučuju, elox se z toho hrozně loupe, na dražších klecích to oproti tomu krásně drží
  29.5.2016 18:36Haňa
  Leaw: na netu je u činčily chybně uvedena rozteč, má 1,4 cm doopravdy..
  jinak kvalitu nevím ( jak píše Vrabček....) jasně, že klec za 800,- bude v jiné kvalitě než 4x dražší....
  ale je to prý slušná klec za slušnou cenu.
  29.5.2016 18:38Leaw
  Haňa: s tím počítám. :) Přemýšlím teď nad Zeno 2, jen škoda že jí nemohu najít v jiné barevné kombinaci :D ale to je to nejmenší
  29.5.2016 23:12Ptáková
  Leaw: u Zeno pozor na plastové rohové spoje, pravděpodobně je to stejně dělané jako u Furetky (Ferplast) - určitě je tu dost lidí má, tak uvidíš, jako jsou jejich zkušenosti s kvalitou těch spojnic při častějším rozkládání a jejich "nerozkousatelností" (již se to řešilo, a občas se do smečky dostane myška hryzka, která nedá pokoj, dokud všechno na vlastní pěst neochutná... jinak z kvalitních dražších klecí, které však při slušném zacházení vydrží věky, považuju za nejlepší Freddy (Savic, velikost jakou potřebuješ dle počtu ve smečce a dle možností projít s klecí do koupelny/sprchového koutu, pozor, ono se to nezdá, ale třeba v paneláku je to u těch velkých modelů leckdy natěsno, rozteč mříží je zde vhodná i pro mimina). Plus pochopitelně jednu menší záložní klec jako marodku/rezervní/cestovní, tam je třeba skvělá laciná rozkládací Milada nebo Ema (zde malý rozměr naopak brání v nežádoucím pohybu zvířete po operaci a podobně). A pokud u zvířat vytrváš, stejně časem budeš mít nejspíš další klec třeba na chalupě nebo jiném často navštěvovaném místě, i víc přepravek (třeba kromě oblíbené Trixie Mini Capri i nějakou jednomyší, opět na veterinu a zpět)... on je to tak trochu kolotoč po nějaké době a myší věci pozvolna zaberou celou kredenc.
  30.5.2016 09:52Leaw
  Ptáková dekujii

  Koukala jsem jeste na tuto klec, ale nevim zda je vybava soucasti klecd.. Nema nekdo zkusenost?
  krmivakonarovice. cz/klece-a-prenosky/klec-freddy-2
  - - - - -
  Mezi .cz je mezera jelikoz mi nesel odkaz vlozit:)
  30.5.2016 10:29Haňa
  Leaw: jj, výbava je součástí klece i u freddy 2 i u klece freddy max.
  Maxka se mi zdá o hodně lepší, on ten kousek místa navíc je dost znát a taky je ve výbavě sputnik ( jinak kolem 170,-) a police ( 170,-) a super tunel .....:-)
  Ten hamáček z freddy 2 je vcelku k ničemu, hrozně umělej....
  Jinak u obou miska, napáječka....
  Ať se rozhodneš pro kteroukoliv, neuděláš chybu, jsou to obě skvělé klece..
  30.5.2016 18:39Athe
  Haňa: Mně náhodou ten hamak z freddyny vydržel dost dlouho. Právě jak byl umělej, dal se dobře čistit a stačilo jen vždycky přešít tu vystýlku na čistou a bylo. Jen pak Robinovi ruplo v kouli a udělal do něj ďouru, která už se nedala zachránit. :D

  Leaw: Freddy 2 mám, je naprosto parádní, takže určitě doporučuju. Součástí je plastové patro, hamak, napaječka a nerezová miska... ale přijde mi to tak akorát pro ty dva, třetí by se možná ještě vlezl, ale víc už bych tam si necpala.
  30.5.2016 20:01Haňa
  Athe: však jo :-) kolik lidí, tolik názorů ;-) a to je dobře, jinak by ten svět byl příliš nudný.....
  30.5.2016 20:17Ptáková
  A kolik myší, tolik dalších názorů - naše děvčata třeba tu krásnou ale průhlednou a rozkládací trubku zavrhla (a po ostentativním ignorování si vydupala své trubky, neprůhledné šedé novodurové kanalizační, které milují a prakticky nic nestojí). Hamak je u fredyn myšlen spíše pro fretkaře, ale jistě se najdou i potkani, kteří jej ocení. Do fredyn lze s trochou trpělivosti doplnit i samostatně sehnatelná patra od Ferplastu (nesedí ovšem ihned zcela přesně - ale Savic originální tyrkysová zvlášť neprodává). Spoustu doplňků si můžeš vyměnit i s jinými majiteli, jejichž myšáci určitými kousky opovrhli nebo je mají nadbytečné.A když do obchodů napíšeš, slušný podnik ti jistě přesně konkrétní výbavu v ceně klece popíše.
  30.5.2016 20:40Haňa
  Ptáková: :-) ty průhledné trubky se mi sešly doma dvě, holky je mají spojené v jednu dlouhou zavešenou hodně dole v kleci ( je to těžká potvora) a je hojně využívaná jak vně, tak vevnitř....
  občas tak bývá i poŕádná strkanice....
  novodurové trubky jsou taky v oblibě, ( hledala jsem tenkostěnné, ať mi to klec unese),některým jsem udělala i díru navíc a boku a holky v nich hlavně hodují .....
  umělý hamáček zcela ignorovaly, nj, jsou zvyklé na "postýlky" ze 100% bavlny ( sekáč ve slevě je zlatý důl ;-))
  jj, kolik myší, tolik "názorů" ;-)
  31.5.2016 11:09Sankari
  U nás jsou zas nejoblíbenější žluté drenážky. Dají se tvarovat, nastříhat do různých délek, mají v sobě dírky na dýchání. Ty průhledné úspěch neměly, asi kvůli nedostatku soukromí :-)
  - - - - -
  A mrzí mne, že už se moc nepoužívá na sedačky leskimo, z toho byly bezvadné chlupaté hamáčky.
  31.5.2016 11:27Haňa
  Chlupatých hamáčků jsem si ušila jednu sadu, z podšívky do kabátu, byly nádherné, modrý spodek, nahoře bílá "ovečka"...... Jenže hobliny, co moje holky s oblibou roznáší po celé kleci, už jsem z toho nedostala..... Tak trpělivá nejsem ....;-)
  31.5.2016 19:43Konemy
  Tak se hlásím s Rikim, horší pacička pořád stejná, ale ta lepší už mu tolik "nemokvá".
  Mažu mu to všim možným co jste mi tu doporučili, střídám mu to po pár dnech.
  Jinak se chystá revoluce-kamarádka z kroužku mi slíbila velikou klec i s patry, měla v ní kdysi velkou partu osmáků, teď už ji nevyužije... už teď se za svoje potkánky těším, klec má na výšku asi 130 cm, ale ona to neměřila, je to odhad, asi 4 patra (nevím jestli to nebudou rošty, kdyžtak je něčím překryju). To bude bydleníčko. :)
  31.5.2016 20:01Efča
  Kdo má zájem v Jimi textil je v akci povlečení s myškama
  31.5.2016 20:50Haňa
  Konemy: to je skvělé, že budeš mít větší klec, úplně Ti rozumím, jak se těšíš ;-) ono to zařizování a vymýšlení je zábavné a člověk pak je rád za ty maličké, jak jsou spokojení a zkoumají.....:-)
  Rikimu pohlazení, snad je to konečně na dobré cestě ....:-)
  - - - - -
  Efča: to by u nás neprošlo...:-D mám teď před klecí kobereček s myškama a sýry (co jsme měli kdysi dávno v pokojíku) a i to se zdá dětem "infantilní"...... ( o muži ani nemluvě, když je nějaká ta "výměna názorů", tak ať už je záminka jakákoliv, skončí to vždycky řečmi o holkách.....:-/