od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Červen v roce 2016
 • Zobrazuji 138 zaznamu.
 • 1.6.2016 17:08Markéta
  Ahojte, ještě jednou se chci zeptat na tu podestýlku. Chtěla jsem TierWohl, ale někteří říkají, že to jejich mazlíčkům nedělá dobře na oči a dýchání tak vážně nevím :D .. Používáte tuto podestýlku nebo ještě nějakou jinou?:)
  1.6.2016 17:34Konemy
  Markéta: Toho bych se nebála, je to opravdu bezprašná podestýlka. Jediný problém může být její tvrdost, u starších těžších potkánků se můžou udělat otlaky... Kvůli tomu teď používám Asan pet.
  1.6.2016 18:27Sankari
  Markéta: TierWohl vyrábí dva druhy podestýlky. Jedny jsou hobliny, druhé jemné štěpky. Oboje je dobré, ale každému vyhovuje něco jiného, musíš si to vyzkoušet sama.
  1.6.2016 18:32Haňa
  Markéta: používám převážně Profibed, ale byla jsem hodně spokojená i s Tierwohlem a konopným pazdeřím
  1.6.2016 20:46Efča
  TierWohl jsou super a classic- já používám classic.I Profibed jsou dobrý nebo konopné pazdeří.
  1.6.2016 22:18Ptáková
  U nás TierWohl Super, již dlouhá léta, jemné odštěpky, které skutečně nepráší, otlaky jsme neřešili. Nyní na chvíli zkoušíme Asan Pet Silver (z několika důvodů, hlavně na rekonvalescenci, pak jako měkčí změnu kvůli dráždivým očím a chronickým dýchacím obtížím starší myši, kvůli zateplení odspoda na chladnější chalupě a v hodně větraném bytě, též jako dobrý savý transportní podklad do přepravky kvůli otřesům v autě na letní cestování). Sehnala jsem 2 velké balení s 20% obsahu navíc za ucházející peníze - asan se totiž dle mé zkušenosti vyplatí jen na určité příležitosti či při malém počtu myší (2-4), zvlášť pokud nemůžete skladovat velké balení. Pro lidi neřešící prostor na skladování či s více klecemi bych to už viděla na TWS jako základ kvůli poměru cena/výkon (25 kg balík asi 4 stovky). Ale každý podle svého - jistě se najdou i zastánci kukuřičné podestýlky nebo pelet či štěpků.
  1.6.2016 22:42Efča
  No údajně z kukuřičné podestýlky se často vyskutují paraziti.Osobní zkušenost nemám,nepoužívám je, ale vím,že to tu děvčata několikrát psala.Asan by u nás asi hned druhý den smrdinkal..:-)-přeci jen je to svým způsobem papír.
  3.6.2016 12:18Káťa
  Dobrý den, potřebovala bych poradit s ochočením potkánků. Pořídila jsem si dva malé potkánky, samičky. Bohužel se jim hned dvě první noci po sobě podařilo utéct z klece, nebyla dostatečně zabezpečená. Vždy jsem je chytly, i když se chytit samozřejmě nechtěly dát Od té doby je klec zabezpečená, ale stále hledají způsob, jak by z klece utekly. Máme je doma dva týdny, a kdykoli se je pokusím vzít do ruky, okamžitě se snaží utéct. Jedna z nich v rukách chvilinku vydrží, ale druhá stále lehce kouše do prstů a nechce se nechat vůbec chytit. Jídlo si z ruky vezmou, ale utečou s ním pryč. Prosím poraďte, jak je přeučit, aby nechtěli utíkat, ale být u člověka? Děkuji předem za odpověď.
  3.6.2016 12:47Konemy
  Káťa: U zverimexových potkánků je to těžké.
  Zkus jim dát líznout z prstu třeba jogurt, přesnídávku atd., s tím neutečou. Pokud budou hryzat, můžeš jim to dát na kovové lžičce, tím se to můžou odnaučit.
  Do ruky je zatím rozhodně neber, spíš je zkoušej hodně hladit,aby si zvykly na ruku.
  Nebo někdo doporučuje vzít si župan, potkánky dát na sebe, pod župan a hladit, hladit a krmit, krmit, potkan si zvykne na tvůj pach, pochopí, že je u tebe teplo a nehrozí ti nebezpečí. Hlavně buď trpělivá, pár týdnů to trvat bude.
  Zkus jim dát po každém dotyku a pohlazení pamlsek, za chvíli utíkat přestanou.
  3.6.2016 12:57Káťa
  Děkuji za reakci :) Asi to bude chtít hodně trpělivosti...pohladit už se nechají, ale stále lezou po kleci a hledají skulinku k útěku. Doufám, že je to brzy přejde a začnou chtít být s námi a ne pořád utíkat. Jogurt z prstu dneska olizovali :)
  3.6.2016 19:47Efča
  Káťa - sopuhlasím s Konemy,jen bych doplnila,že jsou to maldé samičky a tak i budou živější, samičky někdy nemají čas na mazlení protože existuje mnoho "zajímavějších" her .
  Jestli je máš z obchodu takse hlavně ujisti zda jsou to skutečně dvě samičky.
  4.6.2016 08:36Konemy
  Povedlo se mi vyfotit ty otlaky: http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=10243
  Trochu se to zlepšilo, na obrázku je ta horší packa. Ale pořád je to dost velký :-(
  - - - - -
  Ještě bych se chtěla zeptat-myslíte, že se to dá ještě vyléčit, nebo už je to v moc pokročilém stavu?
  4.6.2016 11:22Marcie
  Pekelníci mají zas po dlouhé době volné potkaní dětičky. K rezervaci máme celkem 6 kloučků ze dvou různých vrhů :-) viz. inzerce
  4.6.2016 11:25Becky
  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně potkana. Je mu zhruba necelý rok. Včera jsem přišla z práce a asi po pěti minutách se mi porvali dva potkani - zkoumala jsem, jestli nikomu z nich nic není a nebylo. Ale večer jsem si je vytáhla a jeden z nich, který byl vždycky čilý a rád prozkoumával místa, seděl nehybně a ani se nehnul. Dívala jsem se, jestli nemá nějaký kousanec nebo něco zlomeného, ale nemá. Sedí naježený, chroupe zoubkama a z nosánku mu teče hnědočervená tekutina a taky vydává nějaké zvláštní zvuky. Nevím čemu to přirovnat. Volala jsem na veterinu, ale dostavit se mám až v pondělí :/ Může mi někdo poradit? Předem děkuji
  4.6.2016 12:06Marcie
  Becky: Tvůj potkan je nachlazený případně chytil bakteriální infekci respiračního traktu, příznaky tomu odpovídají. Pokud již potkánek vrká (ty divné zvuky připomínající bublání holuba), pak bude nejspíše nutné nasadit léčbu antibiotiky. Určitě mu ihned můžeš trochu ulevit tím, že uvaříš bylinkový průduškový čaj, nějaký čaj při nachlazení (seženeš v lékárně, zdravé výživě, ve větších supermarketech apod), čaj nechej zchládnout tak, aby se dal pít, přidej do něj trochu medu, jitrocelového či echinaceového sirupu (lze i kombinovat vše naráz). Sirupu dávám cca tolik, aby bylo například na 100 ml napaječku 95 ml čaje a 5 ml sirupu. Ale když bude sirupu trochu víc, vůbec to nevadí. Je to sladké a potkani to rádi a hodně pijí. To je klasická odhleňovací a pro- imunitní kúra vhodná jak pro lidi, tak pro potkana. Tuto kúru si můžou bez obav dát oba potkani, i ten zdravý- podpoří to i jemu imunitu, což teď potřebuje, když má nemocného kámoše. Také potkanovi prospěje zvlhčit vzduch- použít například aromalampu a odpařovat vodu v místnosti, kde má potkan klec. Také se dá použít vlhký ručník přehozený přes klec, ale pozor, někteří potkani jsou schopní celý ručník vtáhnout skrz mříže do klece a celý ho rozcupovat :-D
  Každopádně když potkan vrká, doporučuji navštívit jiného veterináře, který ordinuje přes víkend nebo si připlatit za pohotovost. Ono čekat až do pondělka by se nemuselo vyplatit, když už potkan vrká, lehce může velmi rychle přejít do zápalu plic a to už jde fakt o život.
  Rvačka potkanů může souviset s tím, že je jeden z nich nemocný a oslabený. Zvláště pokud je ten nemocný alfa, tak níže postavený potkan může zkusit využít příležitosti fyzického oslabení alfy a násilím si vydobít alfa pozici. Ale je fakt, že rvačka mohla být pouze náhodné poškorpení, což je mezi potkany, zvláště samci, zcela normální a obvykle z toho nebývají zranějí, i když bitka vypadá hrozivě. Držím palce, ať se miláček uzdraví co nejrychleji.
  - - - - -
  Becky: Pokud nemáš hned po ruce ten bylinkový čaj, je sezona, tak vyběhni ven na louku, to je přírodní lékárna. Natrhej listy jitrocele kopinatého, listy a květy sedmikrásky, květy hluchavky. Mezi poli či u cest nyní kvetou keříčky černého bezu, natrhej bezový květ, nejlépe ten zpola-rozvitý. Listy a květy dobře umyj čistou vodou a natrhej rukou na kousky, dej do hrnku a dál postupuj jako při přípravě čaje. A klidně si můžeš dopřát čaj i s potkanama :-)
  4.6.2016 12:22Becky
  Marcie: Mockrát děkuji :) Opravdu si toho moc vážím. Letím se juknout do lékárny popř. natrhat níže vyjmenované květy. Přeji poklidný zbytek dne :)
  5.6.2016 18:28Konemy
  Dneska jsem Rikiho našla, jak leží, má natažený zadní nohy a třesou se mu.Teď už je zase normální, ale mě by zajímalo, co to znamená? Je to nějaký příznak něčeho, nebo ho "jenom" bolí ty otlaky? :-O
  - - - - -
  Já doufám, že to nic není, stejně radši zajdu zítra na vetrinu, ale nejdřív se chci zeptat tady.
  5.6.2016 19:28Efča
  Konemy a nemohl se třeba jen protahovat?
  5.6.2016 19:38Konemy
  Efča: Tospíš ne, vypadalo to, jako by se mu klepaly "samovolně".
  - - - - -
  * To spíš
  5.6.2016 20:39Efča
  Konemy tak to nevím..
  - - - - -
  Pokud to nedělá stabilně nebo často možná se jednalo o něco jednorázového,možná opravdu jen poctivě protahoval nožky..uvidíš zda se to bude opakovat
  6.6.2016 22:59Ambra
  Ahoj lidičky, mám takovou velkou prosbu na kohokoliv z vás. Minulý týden ve čtvrtek jsem v Říčanech u našeho baráku našla potkanku - bílou s červenýma očkama, takže divoká asi nebude. Zdá se na člověka zvyklá, nebojí se ani neútočí, ale mazlík to není, nelíbí se jí ani pohlazení. Nejspíš se jí někdo zbavil, vyvěsila jsem letáky o nálezu, ale zatím nic. No každopádně si holčičku mohu nechat jen do příštího týdne, pak jedu pryč a nemám kdo by se postaral a stejně si ji trvale nechat nemůžu. Tak jen kdybyste někdo věděl o někom, kdo by se jí mohl ujmout, budu ráda. Nechce se mi ji dávat někam do obchodu se zvířátky. Zkusím to dát ještě do inzerce. Díky a mějte se
  7.6.2016 06:13Haňa
  ambra: zkus ještě na FB skupinu Potkani v nouzi CZ&SK nebo Potkaní Klokánek..... Maličké moc držime palce, ať najde milující domov....
  - - - - -
  ...... dnes mají moje tři potkaní sluníčka Zorinečka, Zituška a Safirka Od Pekelného Strážce druhé narozeniny! :-)
  Všechno nejlepší, moje berušky, hlavně zdravíčko :-*, Marcii moc děkuji za tak báječná stvoření a zdravime všechny bratříčky a sestřičky :-)
  7.6.2016 20:42andrys
  Dobrý večer,mám dotaz.Dcera mi donesla domu před měsícem samičku potkana starou tak asi 8 tydnu a mezitím porodila mladé.Ale to není ten problém.Problém je takový,že je pořad agresivní od začátku co jí máme.četla jsem už mnoho článku co s tím a nic nepomáhá.Může mi někdo prosím pomoc
  7.6.2016 21:47Vrabček
  andrys: Tak to jsi toho asi moc nenačetla nebo jsi nečetla správné články...pokud nemá kamarádku, pak to může být tím...nebo také může být více ostražitá kvůli mladým. Co budete dělat s miminky?
  7.6.2016 22:38Haňa
  andrys: chce to spoustu času a trpělivosti..... bylo toho na ni moc, ve zverimexu či v množírně si nic pěkného neužila, pak ta změna prostředí a do toho mimča, která si brání.....
  není to pro ni jednoduché..... nespěchejte na ni.....
  je dobré jí nechat jednu aspoň jednu dcerku jako společnici, potkani nemůžou žít sami.....
  škoda, že jste pro začátek nevybrali vymazlená mimča z chovné stanice, tam je to mnohem jednodušší.... ale pokud ji máte rádi, snad se trpělivostí a láskou povede ji přesvědčit, že se u vás bude mít fajn.....
  potkani jsou hodně učenliví a chytří....mazel z ní asi nebude, ale šance, že při dobrém zacházení to bude fajn holka, je vždycky...:-)
  8.6.2016 18:51Maja123
  dobry den chci se zeptat .. donesla sem s domu potkanka a ma prujem a prska poradíte m prosím co mám dělat ?
  8.6.2016 19:33Efča
  Maja 123 - co takhle veterina?Důvodů průjmu může být několik - nevyhovující strava ,ale v jeho případě to může být i stres z cizího prostředí a z toho, že je sám. Potkánci se nesmí držet o samotě - minimum jsou dva stejného pohlaví,ale i to je málo. Nejlepší jen skupina 3-6 zvířátek.Samozřejmě v odpovídající velké kleci.Prskat může z nachlazení a veterinář určí zda jsou nutná antibiotika či stačí lehčí léčba.

  andrys- vžij se do její situace - dojde do cizího prostředí, sama bez další společnice , a pak má malé které si samozřejmě bude bránit. Navíc pochází jistě z prostředí kde nebyla socializována atk neví, že lidi můžou být fajn. Nech ji odchovat ty malé, už zkoušej kontaktovat známé a přátele kdo by si nějaká mláďátka po odstavu ( 5-6 týdnů) vzal - ne po jednom, minimálně dva stejného pohlaví.Apak trpělivost, trpělivost, trpělivost....
  - - - - -
  Jo a určitě ji nech dvě samičky jako společnice
  8.6.2016 19:49andrys
  Děkuji Vám za radu.Pokusím se ji nechat jednu samičku.Možná se situace zlepší.Několik mláďat mám už rezervováno a pokuď má někdo zájem ať dá vědět jsem z Havířova
  8.6.2016 20:16Haňa
  Maja: pokud má jen mazlavé smradlavé bobky, může to být stresem....
  Na pšíkání pomáhá dětský průduškový čaj s jitrocelovým sirupem (popř. troškou medu)
  Ale asi nejlíp, kdyby ho viděl veterinář..... Potkánci z pochybných zdrojů jsou na tom se zdravím často hodně mizerně....
  A u potkánků jde všechno hodně rychle...:-/
  Jinak na průjem je dobrá rozvařená rýže, popř. troška Smecty
  - - - - -
  Andrys: budeme držet palce, aspoň jednu dcerku nechej URČITĚ, a i kdyby se nezadařilo, mamina může žít spokojený potkaní život i bez Tvého kontaktu....
  8.6.2016 20:29Maja123
  potkánky mám dva a mooc děkuji za rady
  9.6.2016 15:36Martin 91
  Ahoj mám asi 2letyho samce a potřebuju poradit na boku se mu udělala boule která příšerně smrdí něco takového se mi s nima nestalo a nepamatují si že by ty nádory takhle Ameriky nevíte někdo co s tím?kdysi jsem četl že občas dostanou nějakém hnis a stacito propíchnout a vyteceto ale nevím jak to na 100% poznat veterinu mám x km daleko
  9.6.2016 16:24Haňa
  Martin: koukni tady http://www.czkp.cz/ja-potkan/kdyz-onemocnim/nemoci-a-zdravotni-problemy/nadory-a-novotvary/abscesy/
  9.6.2016 16:46Martin 91
  Díky ti trefila jsi to nemá někdo kolem toho svoje osobní zkušenosti?
  9.6.2016 19:54Petr
  Dneska jsem nechal uspat Šígou (ale říkali jsme jí Rypáček,protože pořád někde čuchala a když byla nejstarší tak Babí) bylo jí přes 2 roky.Asi před dvěmi měsíci se jí udělaly 2 bulky mezi předními i zadními packami.Kvůli věku už jsme operaci nepodstoupili.Vše zvládala,sežrala plnou misku jogurtu,ale poslední týden hrozně zeslábla.Měla problém udržet se na nožičkách a v úterý padla tlamičkou do misky s jogurtem.Asi mi budete nadávat,že jsem s ní měl jet dřív,ale když se nacpala,tak si začala křupat a když jsem jí začal hladit tak se začala protahovat.Chytla mě pacičkami a občas mi omotala ocásek okolo ruky.To prostě nebyl někdo,kdo by si přál odejít.
  9.6.2016 20:43Haňa
  Petr: odchody jsou vždycky smutné, když odchází, koho jsme milovali..... a rozhodnutí, když je to na nás, je to nejtěžší.....natož u zvíŕatek, které do poslední chvíle život těší.......udělal jsi pro ni moc dobře.... a určitě v pravý čas.....R.I.P. maličká.....určitě jsi byla skvělá.....
  9.6.2016 20:44Vrabček
  Petr: Je krásné, že Šígou měla tak fantastického majitele, který o ní pečoval do poslední chvíle. Určitě měla krásný a plnohodnotný život....Podle Tvého vyprávění se snad v posledních dnech netrápila a netrpěla velkými bolestmi, a pokud se do poslední chvíle o sebe dokázala postarat, také bych jí ještě dávala šanci užít si pár dní navíc...Dobře jsi udělal a teď už na Tebe kouká za duhou ;-)
  9.6.2016 22:06Efča
  Máme nová apartmánek
  https://lh3.googleusercontent.com/-dW0Ai2kZLU0/V1nL2yaRMZI/AAAAAAAAEVE/X0F5rLFB2igAt9n04RAVJLb8kJtpldEJgCCo/s640/P6090386.JPG?gl=CZ
  - - - - -
  https://picasaweb.google.com/112174361492083022970/FotkyOznaceneHvezdickou03#6294286128935194162
  10.6.2016 14:25Martin 91
  No tak jsem mu to udělal Teda sam dle návodu v odkazu a pomocí příbuzného (chirurg) na telefonu všude píšou že zvířata to mají oproti lidem hustý a zrovna u mého potkanka to bylo naopak doufám že to vsechno vyteklo a vecer znova.
  10.6.2016 15:51Haňa
  Martin: udělal jsi dobře :-) super!!! .....ono je opravdu nejdůležitější čistit a čistit a proplachovat betadinou aspoň dvakrát za den, dokud je tam hnis.... držim palce
  10.6.2016 16:06Martin 91
  Dobrý je to že tím jak je ta tkáň mrtvá tak je to ani neboli nebo mírně dokonce jsem ho ani nemusel držet
  10.6.2016 18:31Pavla
  máme nové přírustky http://www.kralici.cz/mysky/alba.asp?a=2010
  10.6.2016 18:40Petr
  Haňa,Vrabček-Díky.
  10.6.2016 19:19Efča
  Petr - bohužel i to k tomu patří,ale jak říká náš veterinář - důležitá není ani tak délka života jako spíš jeho kvalita.A když se dostane obojího tak je to úplně nejlepší.

  Martin 91 - vidíš příště už budeš vědět jak na to. Šikulka.
  - - - - -
  Pavla -jééé ty jsou srandovní :-)
  10.6.2016 20:27Haňa
  Pavla: moc pěkní kloučči :-)
  10.6.2016 22:14Veruuu
  Aoj (po delší době). Už mě nebaví kupovat ty předražený směsy ze zverimexu. Půlku z toho musím vyhazovat, protože to potkani zkrátka nežerou ._. Rozhodla jsem se tedy, že si budu míchat vlastní směs. Napíšete mi prosím nějaký základní suroviny, co jsou pro potkany nezbytné, a měli by být v každodení stravě?
  11.6.2016 07:46Konemy
  Veruu: Koukni se sem: http://potkani.rodent.cz/wp-content/uploads/2013/01/Prirucka_krmeni_potkan.pdf
  Máš tam o výživě potkanů všechno, profily různých potravin atd. Přesný návod na namíchání vlastní směsi tam sice není, musíš si to vybrat sama, ale je to dobrá příručka.
  Co se týče směsí ze zverimexu, tak máš pravdu... Zkusila jsi už Rodentii? Tam jsou směsi přímo pro potkany, cenově je to velmi dobré.
  12.6.2016 11:05Marcie
  Zdravíčko, máte někdo zkušenosti s vešmi u potkana? Několik miminek z našeho vrhu Q2 na sobě má z ničehonic bílé hnidy. Objevily se ze dne na den, každý den prcky pouštím a neustále po mě lezou a beru je do rukou, tak bych si všimla, kdyby ty hnidy měli už dřív, je to docela nápadné na těch černých raraších. Hledala jsem živé vešky v srsti, našla jsem jen u dvou z nich po dvou dospělých parazitech. Ale potkáně se kroutí jak žížala, když mu prohrabávám srst, takže jich asi budou mít i víc. Samozřejmě jsem zakapala Strongholdem hned celý chov. Včistila jsem všechny klece, podlážky a plastové trubky a košíčky jsem umyla savem, mříže postříkala sanitolem, hamaky jsem vyprala, usušila a strčila na dva dny do mrazáku. To všechno se stalo v úterý. Naštěstí na starším vrhu P2, který obývá jinou klec než Qvéčka, jsem žádné hnidy ani parazity nenašla... uf. Zakapané ještě pro jistotu jednou těsně před odběrem jsem už 4 prcky z vrhu P2 předala do nových rodin. Mimi Qvéčka jsem včera zakapávala znovu, i když jsem žádného živého parazita už nenašla, ale stále mají ty ošklivé hnidy. Nemáte představu, za jak dlouho ty hnidy opadají? Mě připadá, že těch hnid neubývá. Takové všenky stačí jednou zakápnout a za dva dny už v srsti nejsou ani hnidy, ale vši, to je jiná... Nemáte s tím někdo zkušenost? Případně nějaký fígl, jak urychlit odpadání hnidů ze srsti? Hřebínek všiváček se dá použít na lidi i na psa, ale jaksi u tak maličkého zvířete je na nic.
  12.6.2016 21:27Veruuu
  Konemy: Nn, rodentii jsem nezkoušela, ale nemyslím si, že by to pohlo (u nás jsem sehnala taky přímo pro potkany) prostě většinu jsem musela vyhazovat...
  12.6.2016 22:09johanka
  Veruuu - smesky v Rodentii navrhuji potkanarky - dlouholete chovatelky - a vi tedy, co potkani neji (napriklad takovy ty zeleny valecky:) a taky to, co jist potrebuji.. urcite to aspon vyzkousej.. rozhodne neslapnes vedle:)
  12.6.2016 22:16Veruuu
  johanka: když já nwm ._. mě se nechtěj vyhazovat stovky za dopravu :/
  12.6.2016 22:28Efča
  No mě ty neřádi nejedí nic kde je zrní - Rodentii mi zbaští,ale taky bez toho zrní. Nejvíce nechávají oves.
  12.6.2016 22:44Veruuu
  To ti moji zrní žerou, spíš jim dělaj problém ty obarvený s prominutím sračky, granulky atd.
  12.6.2016 23:36Vrabček
  my krmíme granulemi a nepřehrabují nic :-D
  13.6.2016 07:20Konemy
  Moji taky zrní moc nechtějí, ale z Rodentie sežerou všechno do posledního kousíčku. Akorát jim tam nemůžu objednávat pořád, jenom jednou za čas. Takže střídám LoloPets Prémium, z toho nechtěj sušenou zeleninu, občas Vitapol Karma, pár granulek Darwin's Nutrin a Vital Snack a hlavně jim sama míchám. Když byli mláďata, krmila jsem Nutrinem jako základ-plus čerstvé žrádlo. Teď to mají spíš jako pamlsek. Taky jim moc chutná senegalské proso a usušila jsem jim domácí tyčinky na hlodání. Když jim žrádlo došlo, byli dva dny na Apetit Křeček a to je pěknej hnus.
  13.6.2016 11:43Athe
  Vždycky se strašně divím, že vám jedí granule... Ti moji kterékoli úspěšně nahází na hromadu a řádně to prochčijou a aby toho nebylo málo, tak do toho ještě nase.ou... :D Zrní naopak sní jakékoli. :D
  13.6.2016 18:42johanka
  Veruuu: a nemuzes se domluvit s dalsimi lidmi na spolecne objednavce? my jsme ted objednavaly ctyri a kazda dala cca 25 Kc.. a je tam i nove vic zpusobu dopravy a treba Ulozenka je docela levna..ale neni teda vsude, no:)
  - - - - -
  odkud jsi?
  - - - - -
  uz to vidim, Domazlice.. neni tam nekd chs Naranbaatar?
  13.6.2016 19:42Efča
  Mě granule z klasických směsek taky nebaští.Ale co jim chutná jsou ty bílé válečky co se s nimi krmí v laboratořích.
  - - - - -
  Konemy - já z Rodentie objednávám vždy když jsou přeplatky. Přesypávám si to do šroubovacích doziček a skleniček.
  13.6.2016 20:45Vrabček
  na granulky si zatím zvykly všechny holky, co jsem měla...Dřív jsme kupovali Versele Laga, ale od té doby, co změnili jejich strukturu, holkám už nejely a nechávaly je v misce. Jedly je, jen když už jim nic jiného nezbylo. Přesedlali jsme na Darwiny a ty snědí je bez problémů a hned. :-)
  13.6.2016 22:36DT
  Ahoj, stačí pro dvě potkánky klec teddy giant II? (59x36x56) A co potkánky v kleci nejvíc zabaví? :)
  13.6.2016 22:48Sankari
  DT: Je to tak to nejmenší, co ještě pro 2 můžeš mít.
  14.6.2016 07:08Konemy
  DT: Teddy Giant II mají u nás ve zverimexu a naživo je fakt malá. Opravdu blbě se ti tam bude dávat vybavení. To je klec spíš pro křečky a myši. A počítej s tím, že to vybavení je pro potkana malé, takže ti bude k ničemu. Fakt ti doporučuju sáhnout po něčem větším. Co třeba tahle: http://www.ajax-chovatel.cz/detail/58165-klec-cincila-elox/369
  Samozřejmě ta větší. Je jen o dvě stovky dražší a mnohem větší.Taky počítej s tím, že možná nzůstaneš u dvou. Co když tě to chytne a budeš chtít další?
  Z vybavení se jim líbí patra, Sputnik XL, hamaky, drenážní roury, zavěšený korkový špunt, můžeš jim vyrobit různé hlavolamy-třeba ruličku od toaleťáku obalíš papírem a dovnitř dáš pamlsek... Taky je dobré potkany pouštět na volno, aby se trochu proběhli.
  14.6.2016 09:27Athe
  K tomu, co říkala Konemy o pouštění. Řekla bych to spíš tak, že to není jen dobré, ale měla by to být samozřejmost. Pokud tedy člověk nepočítá s tím, že ta zvířata budou trávit poměrně dost času mimo klec, chtělo by to porozmýšlet o něčem úplně jiném (myši, křeček). Nemusí se mnou sice každý souhlasit.. On je potom rozdíl, když má někdo tři potkany a jiný tři klece potkanů, ale konkrétně k potkanům, králíkům a fretkám přistupuju spíš jako ke zvířatům, která by měla trávit mimo klec tolik času, kolik je jenom možné.
  14.6.2016 10:04DT
  Vsem dekuju za odpoved :)
  Klec mam uz dlouho a z celeho vybaveni mam v kleci pouze jedno patro, potom tam mam sputnika, hamak a zachudek. Mam v planu koupit vetsi klec, ale zatim nejsou penize.. A holky se snazim poustet kazdy den. A zvirat mam trosku vic, tak je to trochu slozitejsi. (Kralika mam taky a ten se zavira jenom na noc a do ohradky)
  14.6.2016 11:15Haňa
  DT, Athe: myslím, že pouštění není naprostá nezbytnost, ale na co bychom pak mi mazlíčkáři ty naše ocásky měli, že jo? ;-)
  Samozřejmě je to tak, že čím míň mají volného pohybu, tím je potřeba větší a pestřeji vybavená klec...
  Je to o zvyku, někteří jsou zvyklí skoro celé dny na volno, někdo preferuje pravidelné pouštění a jsu určitě i tací, co nepouštějí vůbec, jen mazlí......
  Každý máme jiné možnosti, jiné ten, kdo má to štěstí, že má svůj pokoj (byt, dům) a jiné ten, co sdílí bydlení s rodinou či spolubydlícími......či jinými zvířaty

  Já pouštím až navečer, až když se jim mohu věnovat ( holky jsou všudybylky) a rodina i tak není úplně odvázaná z toho, že v té době musí zavírat za sebou všude dveře (a to hodně rychle, holky hned zjistí, že se dá zkoumat i jinde :-D) a musí "šoupat" nohama...
  A nebývají venku dlouho....naše první potkanička bývala v dětském pokoji skoro pořád na volno, ale se skupinou holek si to v běžném provozu domácnosti ( navíc s nepotkanáři) nedovedu přestavit....
  Kolikrát se mi večer třeba už nechce, ale tomu chumlu zavěšenému na dvířkách se nedá odolat ;-)
  A tak pouštím a na výjimky aspoň na chviličku každý den....
  - - - - -
  .... Jejda, chybička, hrubka !! ten mobil!! :-((.. my potkanáři......
  14.6.2016 19:57Efča
  DT - vždy je lepší koupit klec větší protože nezřídka se stává, že nezůstane jen u dvou potkánků a je třeba s tím počítat aby se pak nemusela kupovat další klec. I když považuju za docela nutné mít doma minimálně jednu klec náhradní pro případné marody, mimořádné situace ap.
  Já je pouštím denně navečer,už jsou načasovaní mezi 17-17.30 h a cpou se sami ven.Nyní chodí tak na hodinu a půl až dvě protože již je jen jedna parta, dříve byly party tři a chodili aspoň na hodinu.
  Pokud se tu zdarma zaregistruješ mám pak možnost nahlížet do našich alb s fotkama a tam se inspirovat např. co se bydlení a vybavení klecí týká.
  - - - - -
  Hani - tak já je pustím a na tu dobu se tam s nima v pokoji zavřu.Odcházím pouze na hajzlík ,pro pití ap.
  14.6.2016 22:58DT
  A je normalni, ze se holky nemazli? Sice po me splhaji a neustale asistujou treba pri cisteni, ale zadne mazleni. Trochu akcnejsi holky jsou :D
  15.6.2016 07:20Konemy
  DT: Jo,je o normální, holky moc mazlíci nejsou. Možná, že až zestárnou, že se budou mazlit víc,ale holky bývají většinou šílenci, co neposedí. :D
  15.6.2016 09:56DT
  Konemy: Jojo, to vidim u tech svych, ze jsou silenci :D
  15.6.2016 13:39Efča
  DT - jo jo holčičky bývají akčenější než kluci, ti v dospělosti častokrát zpeciválovatí.
  15.6.2016 14:31Athe
  Efča: já pořád čekám, kdy zpeciválovatí ti moji dva bramboráci... Rok a půl a pořád vymýšlí kraviny. Je to týden zpět, co jsem přeorganizovala nábytek. Když se vyleze na klec, dá se z ní skákat do peřin na postel a očividně je to pořád stejná bžunda jako ten první den, kdy to jeden z blbounů objevil. :D ale oni byli poletuchy už jako mimina. To se ani nemuselo koukat po zemi, jako spíš držet před sebou něco na zaštítění, kdyby náhodou vzduchem zase lítali potkani. :D
  15.6.2016 16:40braun
  ahoj nevíte ktere krmne smesi sou dobre pro potkany ?
  15.6.2016 18:01Haňa
  braun: http://eshop.rodentia.cz/m/Oddeleni.aspx?oddeleni=krmivo-potkan
  15.6.2016 22:32Efča
  Athe - tak když vezmu mé dva nejstarší chlapečky - Ríšovi budou dva roky v září a Rohlíčkovi v listopadu. Od malička jsou každý jiný- o Ríšovi tvrdím,že je to převlečená samička za chlapa- akční,zvídavý a skoro neposedí.I když v poslesní době někdy odpočívá když je vypustím,ale to si jen někam na chvillečku lehne a za chvíli už někoho provokuje poněvadž je to rozený prudič :-).Rohlíček už od miminka byl velmi klidný -takové trdélko :-) a to mě asi mělo upozornit na následující - za těch 16 let co mám myšounky, jsem línější zvířátko neměla. Jeho krédo jen ležet, spát a papat...i když ho "vyhodím" z klece tak buď jde rovnou zase domů nebo si někde zaleze usne nebo aspoň leží.Bohužel taky tak vypadá - je tlustý až hrůza..takže uvažuju co s tím udělám,ale asi nic moc poněvadž jediný způsob aby zhubl je oddělit ho od skupiny a krmit zvlášť...
  Ostatní hoši jsou v "normě" Vraníček s Vašíkem budou mít rok příští měsíc a Adámek za další měsíc,ale Adík je taky z těch tří nejklidnější.Ale umí to i pěkně odpálit - tři sta z místa :-).Ale při venčení nekolikrát jde domů si lehnout a pak zase vyleze a běhá nebo mi " hraje na žaluzie".
  - - - - -
  ...no jinak Ríša mi jako mladý lezl po úchytkách šuplíků na obývací stěnu,jenže pak několikrát se mu to nepovedlo a nedoskočil a od té doby už to nezkouší,on je srabík :-)
  16.6.2016 11:21ENDYNA
  Zdravím všechny a potřebuji poradit.Nyní jsem delší dbu bez potkyšů.Darovala jsem po posledních klukách klece a nyní mám potkaní absták.
  U nás v Praze je v útulku potkan.Jestli se můžete mrknout na upoz praha,v odstavci jiní.Potkan je hrosně obezní.Já mám ve sklepě plastový box ,po ježkovi.Je to ten Savic box 70 cm.
  Přemýšlým,že pro takto tlustého potkana by mohl stačit.Co Vy na to.Moc díky za spolupráci.
  - - - - -
  Ještě posílám odkaz na web upozpraha.cz
  16.6.2016 19:47Efča
  ENDYNA - box není vhodný pro potkánky oni rádi šplhají a i když jsou tlustí jsou schopni vylézt nahoru po patýrkách.Jistě by mu prospělo k němu pořídit dva malé parťáky aby ho rozhýbali.
  16.6.2016 21:57Haňa
  Endyna: plastový box se dá použit jako dočaska, na stálé bydlení to moc není...:-/
  A navíc u takového tlouštíka (nemá to třeba i nádorky??)
  Nerada bych Tě od tak dobrého úmyslu odradila, v útulku mu určitě moc dobře není...., ale onehdy nějaké potkanářky taky chtěly zachránit potkana z tohoto útulku a byl to problém.... Rezervace nedělají a když tam holčina přišla ( celkem brzo ráno) ten den, co měl po karanténě, tak už nebyl...:-/
  Že ho už vydali.... A nebyl to první případ.....
  Je to těžké, pokud jsi už potkany měla, tak víš, co potřebují, parťáka a velkou klec.....
  Na druhou stranu byl tenhle bobek třeba už dlouho sám a byl by nesmírně rád za kus lidské lásky.....
  To už si musíš rozhodnout sama...... Ale nespojovala bych jeho tloušťku s tím, že mu stačí malý prostor...... Mám jednu potkaničku "potvúrku nenažranou" :-) po kastraci opravdu hodně při těle a i když už není nejmladší, je velmi mrštná a pohyblivá a v malém prostoru si ji nedovedu představit......
  - - - - -
  .... Jinak oběma potkánkům z útulku moc držím palce.....kéž najdou ( stejně jako spousta jiných) milující domovy......
  17.6.2016 00:17Raven
  ENDYNA - Pokud chceš zachraňovat a zároveň to dělat rozumně, zkus potkaní klokánek. Najdeš ho na FB a sídlí v Praze.
  17.6.2016 10:34Athe
  Raven: nechápu, proč by adopce potkana z útulku neměla být "rozumná záchrana". Máš snad dojem, že když tam je sám - a pravděpodobně byl sám celou dobu, takže už si na nic jiného možná ani nezvykne, tak nemá smysl si ho vzít?

  Já si naopak myslím, že i v tom boxu by mu bylo stokrát líp... Aspoň by měl někoho, kdo by se o něj postaral a měl ho rád. Nehledě na to, že nevíme, kolik mu je... Třeba to už taky může být jen na dožití.
  17.6.2016 10:41Haňa
  Athe: moc hezky jsi to napsala, naprostý souhlas .....
  17.6.2016 13:41EDYNA
  Moc díky za názory a rady.Já to zatím vezmu tak,že počkám jestli mi ho někdo nevyfoukne.Pokud ne,dám ho do toho boxu na přechodnou dobu a potom seženu bazarovou klec.
  O pohyb nebude nouze,bude běhat v pokoji a pokud nebude vedro,na lodžii.Zdravím Vás a Vaše krysky.
  18.6.2016 12:10Efča
  Jen pro informaci - ze zde "starých harcovníků" -bývalá františek na této diskuzi se jmenuje (i na FB) Kateřina Kubáňová-Ostrava.Při zájmu o zvířátko z vašeho chovu bych nedoporučovala bez náležité kontroly podmínek předávat-v jejím držení zvířátek je dost nejasností. Nechci jí křivdit,ale v poslední době se mi její péče o potkánky nezdá--- i když je miluje jak říká...
  18.6.2016 16:03johanka
  Efca: pravda, dlouho tady nebyla.. na Fb jsem ji nezaregistrovala, asi je v jine potkani skupine nez ja..
  18.6.2016 17:25Sankari
  Johanka: To je ta, co je pořád na nervy :-)
  18.6.2016 19:56Efča
  johanka - ona už na diskuzi nechodí,prý se sem nedostane.. tak nevím jestli ji někdo blokl...jo jo to je ta jak uvádí Sankarka co je stále na nervy - tady se zapsala tak,že popisovala jako svůj první nebo jeden z prvních příspěvků že "švihla" optkánkem o zeď.
  18.6.2016 21:04Athe
  Efča: A já myslela, že už zmizela nadobro... Ona je pořád ještě mezi potkanáři aktivní, jo? To jsem ani nečekala. Jak je pořád na nervy psala i tady, takže je asi u ní vše při starém, co? Facebook nemám, tak mi její aktivita úplně unikla... Existence ale úplně ne, protože pořád nějak nemůžu zapomenout, jak to tehdy skončilo s tím jejím Františkem. Moc jsem z toho sice nepobrala, ale vyvodila jsem si celkem nepěkný věci - Podle všeho byla někde v tahu, když potřeboval pomoct a nikdo mu nepomohl, i když se vědělo, že je na tom blbě, že?
  18.6.2016 22:28Efča
  Ne ne občas se vyskytne na FB.Mám podezření jestli nevymámila z Klolánku další zvířátka..
  - - - - -
  Athe - je a stále někde shání další a další potkánky i přesto,že jich nemá málo a také si nedá s ničím poradit,vždy si udělá po svém a neustále řeší údajné breberky.
  Tady už od nikoho miminko nedostane a tak shání i ve zverácích a v Klokánku ap.
  19.6.2016 11:16Athe
  Efča: Když si vezmu, kolik peněz vrazím do svých zvířat (dva potkani a deset myšek), nedovedu si představit, jak to ona provádí s takovým množstvím potkanů, které má, když podle toho, co tu často říkala, neměla ani na to, aby zaplatila energie a chod domácnosti jako takové. Když k tomu pak připočtu její zacházení s těmi zvířaty, je to člověk, který by vážně jediného potkana mít neměl. Jenže když jí ho neprodají chovky, je jasný, že zajde někam, kde je tohle všechno jedno a zvíře vydají.
  - - - - -
  Ještě jedna taková věc mimo tohle téma - Měl jste někdo někdy potkana, který z ničeho nic začal nahánět nohy? Povedlo se vám nějak ho to odnaučit? Vím, že někteří to dělají, ale mně to nedávno začal provádět Batman, i když to nikdy dřív nedělal. Je teď jak urvanej z nohou bez ponožek nebo s nimi, je mu to fuk (jsem myslela, že takovou pochybou fetiš maj jen lidi :D), jakmile vidí nohu, hned se po ní vrhá a kouše, vždycky jen prsty nebo patu. Horší je, že nemusím ani chodit nebo stát, stačí, abych seděla třeba na posteli s nohama nahoře, on přijde, nejdřív se jakože mazlí a tulí, sedí mi na klíně a přitom se tak pomalu sune a sune, až si (začínám mít dojem, že naprosto cíleně) najde moji nohu a vrhá se po ní. Je to tak měsíc, co tohle dělá, dřív ho to ani nenapadlo. Jinak je ale hodný, neagresivní, nekouše, je úplně v pohodě, mazlící, ničeho se nebojí, zábavy má dost, volného pohybu taky, s Robinem vychází úplně v pohodě, nervou se, dokonce už asi i vyrostli z toho běžného škádlení, takže se spolu většinou jen válí na jedné hromadě nebo běhají venku jeden za druhým... jen tohle už mě fakt vytáčí, protože se to stupňuje. Párkrát, když jsem je nechala proběhnout a odešla si třeba pro čaj a vracela se, čekal někde za stolem a po té noze se mi vrhnul jak ďas.
  19.6.2016 13:13Efča
  Athe tak to jsi vystihla přesně s těmi penězi.Pravda průměrný člověk nemá na vyskakování a obzvlášť v určitých oblastech,ale od toho by měl použít rozum aby věděl co si může a co si nemůže dovolit.Já měla jednu dobu tři klece s celkem 11 zvířátky-nebylo to náročné ani tak finančně ale spíš časově.Nyní mám jen jednu klícku s pěti chlapečky a je to v pohodě.

  Jo nahánět nohy ? - já to původně pochopila jako že naháněl svoje nohy :-).No mě to nyní žádný nedělá,jen Vašík někdy přiběhne a z pod křesla mě štípne do palce,ale vím,že pán co měl od nás samečka tak ten to dělal,ale jen chlapům...
  Možná s jeho parťákem není zábava tak si našel jinou a lepší.Co mu pořídit "malého na hraní" ?
  19.6.2016 13:39Athe
  Efča: Chtěla jsem k nim prcka pořídit už loni, ale nakonec jsem si to rozmyslela. Jednak jsem nechtěla mít víc jak tři potkany (což bych teď neměla, já vím), protože mi přijde, že jen těm třem (čtyřem max) jsem schopná se adekvátně věnovat natolik, kolik si všichni zaslouží a jsem schopná je pak tak nějak vnímat každého jako osobnost... Navzdory tomu, jak strašně ráda bych si domů hned přitáhla každé potkaní mimino, co někde vidím, mám dojem, že banda potkanů by pro mě prostě nebyla víc, než banda potkanů. Nechci, aby sis to vyložila blbě. Neumím to moc vysvětlit, jak to myslím.
  Ale důvod, proč z toho sešlo, byl především ten, že si pamatuju, jak dával Robinovi v pubertě zabrat. Oni jsou spolu teď v klidu, ale ten kápo je tam on a je to i vidět podle toho, že co udělá, Robin po něm hnedka kopíruje. I mám docela strach, aby mi nohy nakonec nezačal ožírat i on, když ho baví dělat všechno, co vidí u bráchy. :D
  Že by s parťákem byla nuda si nemyslím, je to děsný třeštiprdlo a neustále lítá jak pominutej. Oni jsou teda oba docela živí, ale oproti Robinovi je Batman pořád ještě líná brambora. Zkrátka - pořízení malého bych se nebála s Robinem, ale k Batmanovi bych se toho už trochu obávala. (že jeden z nich dost určitě odejde dřív než ten druhý a ta mimina k jednomu z nich stejně nakonec pořizovat budu si uvědomuju, ale to teď nebudu ještě řešit)
  Jak jsem řekla, je hodný a agresivní není, ale dominantní rozhodně jo a věřím, že by to akorát způsobilo pěknej bordel. Už mě i napadlo, jestli si náhodou nejdřív špatně nevyvodil, že nohy na podlaze jsou nějaký potvory, co mu lezou do jeho prostoru a že se je snaží zlikvidovat. Ale to by mi je asi neokusoval i když sedí u mě a záměrně si je najde a jde kousat.
  Taky mě napadlo, jestli to náhodou nemá návaznost na Sheldona, jelikož to začal dělat hned potom, co zmizel z jeho okolí. Oni spolu teda přišli do kontaktu jen přes klec, ale zatraceně hodně se nemuseli (Sheldon s Robinem byli takhle v pohodě). Tak nevím, jestli to s tím třeba nějak nesouvisí? Už se fakt snažím najít příčinu všude, protože mi nejde do hlavy, co mu najednou hráblo.
  19.6.2016 13:48Efča
  Athe - jo do hlaviček jim nevidíme.Ale i když se dá říci,že člověk svá zvířátka zná a může odhadnout jejich chování tak někdy nám ukáží,že zrovna udělají vše úplně opačně než čekáme.Ono se klidně může stát, že dominantnímu samečkovi bud stačit mimčům dát "jen" najevo kdo je tu velitel a jen je parkrát "prošlápne a převalí" ,ale ten sameček co byl do této chvíle pouze druhý může ucítit příležitost stoupnout v hierarchii a zatopí jim mnohem více.
  19.6.2016 20:03Percy
  Vřele Vás zveme na již třetí výstavu ušlechtilých potkanů, která se bude konat 2.7.2016 v Ostravě - Hrabové. Čeká Vás mnoho nadšenců těchto úžasných zvířátek a ještě více potkaních barev a variet. Pro vystavovatele máme nachystáno mnoho pěkných cen.

  Zájemci o vystavení svého potkaního přítele máte posledních pár dní na přihlášení zde:
  http://vystavy.chsmouseville.cz/login.aspx?Re turnUrl=%2f
  Těšíme se na Vás
  21.6.2016 07:33EDYNA
  Tak chystám pro útulkového Budulínka klec.Jednu nízkou jsem objevila u našich mladých na chalupě a druhou jsem koupila z Bazoše,ta je vysoká,pro činčily.Jen jsem se chtěla zeptat na podestýlku.Léta jsem pouřžvala hobliny,nebo mix hoblin a lehké měkké kukuřice.
  Nyní jsem slyšela názor,že kukuřičná podestýlka,má větší riziko svrabu než hobliny.Máte někdo tuto zkušenost.Pokud ano,asi budu volit Asana.On Budulínek jak je tlustý,tak bude víc tížit tlapičky.
  21.6.2016 09:00Athe
  Edyna: u nás se svrab objevil hned poprvé, co jsem se rozhodla kukuřičnou vyzkoušet, od té doby nepoužívám. Asan je skvělý pro křečky a myši, to je fakt úplná bomba. Ale u potkanů mi moc nevydržel a brzy smrděl, ale když je potjan jen jeden... No, za vyzkozšení to určitě stojí.
  21.6.2016 09:01Haňa
  Edyna: jj, ono se opravdu říká, že u kukuřičné podestýlky je vyšší riziko svrabu či všenek...
  Za mě konopná podestýlka a Profibed.
  A jak to s Bobkem vypadá??? Už mu končí karanténa? Nebo už ho dokonce máš??
  - - - - -
  ..... S Budulínkem .....;-)
  21.6.2016 14:00EDYNA
  HANA-díky moc za typ na konopnou.Budulínek je stále v karanténě,nejdou jim webové stránky,tak jsem tam volala a ještě zítra nebude k výdeji.Jinak byli moc milí.Zítra tam bude týden,tak myslím,že čtvrtek je reálný.Nemám to daleko,tak snad to klapne.
  21.6.2016 15:58Sankari
  Edyna: Hobliny by mu na pacinky taky neměly vadit. Většinou si ale potkani rychle zvyknou spát v hamaku, takže jim pak otlaky nehrozí.
  21.6.2016 16:14Haňa
  Edynka: moc držím palce, aby vám to oběma klaplo....
  21.6.2016 18:38maja 1234
  Dobrý den Byla jsem s mým podkankem u veterináře protože měl rýmu dostala jsem na týden antibiotika už je to asi týden a on pořád kašle Poradíte mi prosím co dělat za rady předem děkuji
  21.6.2016 19:51johanka
  maja - jit znovu na vet?? nekdy se musi treba udlat stery a zmenit atb..
  21.6.2016 20:14Haňa
  Maja: někdy atb nezaberou.... A je třeba nasadit jiné, jak píše Johanka, je dobré nechat udělat stěry, aby se nestřílelo jen tak od boku a zbytečně neutíkal čas..
  Atb se u potkánků dávají většinou déle ( 14-21 dní??), ale když není týden zlepšení, tak možná to nebyly ty pravé :-/
  Buď vyhledej jiného veta a nebo se zkus s tím svým domluvit na těch stěrech....
  Mimo atb můžeš potkánkovi ulevit dětským průduškovým čajem s jitrocelovým sirupem a na podporu imunity dát sirup echinaceový ( vše lékárna,čaj třeba Leros asi 40,- a sirupy Müllerovy asi 80,- jeden)
  Ale pokud se potkwnek nezlepšil, chce to opravdu znovu veterináře....
  21.6.2016 21:26Sankari
  maja: jak píše Haňa, u potkanů většinou týden braní antibiotik nestačí. A přidej do krmné dávky víc vitamínů - čerstvého ovoce, zeleniny, zeleného z venku. Třeba jitrocel je výborný na podobné problémy.
  22.6.2016 09:30Teodorka
  Ahoj,
  nabízíte někdo potkánky v Praze? :)
  22.6.2016 12:32Haňa
  Teodorka: nějaká miminka v Praze určitě budou :-), chce to projet si stránky jednotlivých CHS.
  http://www.czkp.cz/informace-o-klubu/seznam-clenu-ckp/?kr=ph
  Pak na FB je stránka potkani v nouzi...
  A nebo pak zavolat přímo do ChS Mouseville. Ta má mimča k odběru prý skoro stále
  22.6.2016 17:05Sankari
  Teodorka: A tady je seznam ChS druhého klubu: http://registrace.potkanizo.cz/
  23.6.2016 10:37EDYNA
  Chtěla jsem se zeptat,jak často čistíte své krysky.Já jsem čistila denně,ale snacha mě přesvědčuje ,že stačí dvakrát týdně.Ona používá nějaké hobliny pro koně,tak nevím jestli je to tím.
  23.6.2016 11:21Haňa
  Edyna: celou klec jednou týdně, jinak každý den otřu police, dám do sputniků čisté kuchyňské utěrky a tak 2x za týden dám čisté hamaky.
  Ono to bude hodně individuálí, záleží to na počtu potkánků, na tom, jak jsou "prasečí" ;-) a taky na druhu podestýlky. No a čím častěji se čistí úplně dočista, tím víc potkani značkují...:-)
  A těmi koňskými hoblinami se myslí nejspíš Profibed.
  23.6.2016 11:48Athe
  Edyna: jednou týdně komplet všechno zvířectvo... Jinak vybírám zbytky zeleniny atd. dle potřeby. Čistit častěji, asi bych se zcvokla. :D
  23.6.2016 15:01Konemy
  EDYNA: Jednou týdně čistím celou klec včetně mytí spodku klece a skoro nejsou cítit. Jinak akorát otírám patra a záchody (ty u nás slouží taky jako patra). Podle potřeby měním hamaky. A samozřejmě vybírám zbytky masa a zeleniny.
  Jednou za měsíc myju i mříže.
  23.6.2016 20:16Efča
  EDYNA - koňské hobliny jsou i TierWohl classic nebo super,já používám classic ajsem sn imi spokojená. Mě ten velký pytel stačí zhruba na půl roku - záleží kolik mám zrovna klecí.Jen je třeba se podívat do srovnávače cen kde jsou aktuálně nejlevnější - ceny se dost liší.
  Také se mi osvědčilo konopné pazdeří,ale je dražší.
  24.6.2016 12:40EDYNA
  Tak Budukínek už má připravené dvě klece.Jednu nízkou,pro morčata s hamaky.A druhou pro normální potkany,vysokou se schůdkama a hamakama.Na dovču box,ale pořád je to prázdné,protože je stále v karanténě.Jo a taky mi neprošlo to jméno.Neteři se zdá jako prasátko Pigi a synovci jako jejich bývalý potka Saigo.Tak asi budu mít čas o víkendu přemýšlet.Všichni mí potkani se jmenovali cize,tak jsem chtěla jednou taky české jméno.
  - - - - -
  Co se týká podestýlky zkusím tu konopnou.Léta používám hobliny,tak si vyzkouším něco nového i u myšek.
  24.6.2016 18:55Athe
  Edyna: Dětem by se nemělo dovolit pojmenovávat zvířata :D Většinou pak skončí právě jako nějaké prasátko Pigi nebo Fifinka, případně se pojmenuje tak, jak se jmenovalo už nějaké zvíře předtím. Když si vzpomenu, jak jsme se sestrou chtěly pojmenovat štěně, které jsme tehdy do rodiny dostali... No... štěstí, že nám ta jména nikdo neschválil. :D Jsem pro Budulínka! :D
  24.6.2016 19:56Efča
  EDYNA - Budulínek je pěkný...U nás jména neopakujeme protože už to není ten samý "Pepíček" ale úplně jiné zvířátko.
  26.6.2016 20:34Maja123
  ahoj potřebuju poradt dneska sem si domu přinesla další dva myšáky a sou uplně stejní a jeden má na krku oranžovou šnurku nema ji tak že by plandala ani nějak moc utahlou myslíte e mu ji můu nechat ..
  26.6.2016 20:44Věška
  Maja123 To mu ji v žádném případě nenechávej.
  26.6.2016 21:21Laura123456
  ahoj muj potkyš má antibiotika kašle zda se mi že se to pořát zhoršuje prosím poradte co mam delat :(
  26.6.2016 21:34Efča
  Maja123 - okamžitě sundat a abys je rozeznala udělej jednomu třeba na ocásek fixou čárku
  - - - - -
  Laura - záleží jak je dlouho je bere,případně změnit.
  26.6.2016 22:00laura123456
  bere je 3 dny
  26.6.2016 22:09Efča
  Tak to je málo,ještě dva tři dny počkej jestli bude zlepšení. Pokud ne tak je bude třeba vyměnit.Ale záleží co mu je na vše ATB nezabírají.Např. na rakoviny , mycoplazmu ap.
  26.6.2016 22:17Mimis
  Moje potkanice Marco má nějaké potíže. Z pochvy jí vylézá červená bulka a tlačí to ven ale nejde jí to může to být potrat? Prosím o okamžitou radu :(
  26.6.2016 22:29Vrabček
  nějakej troll?
  27.6.2016 06:20Haňa
  mimis: může to být výhřez dělohy, je třeba co nejrychleji k vetovi!
  - - - - -
  http://www.potkani-forum.cz/viewtopic.php?f=49&t=6872
  - - - - -
  Vrabček: proč hned takto? 8-(
  může být spousta věcí, se kterými jsme se (naštěstí...) ještě nesetkali a pokud byla situace taková, jak Mimis popisuje, šlo potkaničce o život......

  a já vůbec nezávidím těm, co musí (navíc o víkendu!!) něco takového řešit, protože ne všichni jsme z velkých měst, kde to není až zas tak problém honem někam zajet....
  a nedivím se têm, kdo i takové sitauci hledají pomoc různě, i na netu......
  27.6.2016 17:45Věška
  Haňa Mluvíš mi z duše, mě se začal dusit potkánek ve čtyři ráno, obvolala jsem celý Ústecký kraj a všechny veteriny, pokud to zvedly, mě poslaly do háje. Naštěstí zafungoval děda, který mě odvezl na veterinu do Prahy. Ale každý to udělat nemůže, pak mi opravdu vadí, když na fb na Potkanech a i v jiných skupinách, rasí potencionálního žadatele o radu, který se na veterinu se prostě dostat nemůže. Může se akorát modlit, aby to potkánek do rána přežil.
  27.6.2016 19:59Anííss
  Dobry den,mam.takovy menší problem...mam doma asi pul rocni potkanici a od doby porizeni je sama v kle i bez kamarada...dnes jsem si koupila druhou samicku a ta starsi ji nechce prijmout...je na ni hnusna,agresivni a jezi se...a je nepricetna..a mladatko se ji strasne boji a skoro se nehybe..newim co mam delat...dala jsem mladatko samotne do jeji klece aby si ji oznackovala ale nic nezabira...bojim se ze se neprijmou a nebudou kamaradky....co mam delat ? :( prosim poradte...
  27.6.2016 20:56Haňa
  Anííss: ono seznamovaní není vždycky úplně jednoduché.... navíc, když starší holčička byla tak dlouho sama..... mohlo se stát, že trochu pozapomněla, jak se k druhemu potkánkovi chovat... c
  seznamovala jsi podle pravidel?? je třeba neprve holky spolu pustit na nějakém místě, kde žadná z nich ještě nebyla ( gauč, vana a v ní kobereček....) a potom, pokus to proběhne v pohodě dát obě do dobře vyčištěné a nejlíp jinak zaŕízené klece. klec můžeš dát i na jiné místo ( dočasně)
  v kleci více úkrytů, kam se dostane jen maličká, víc misek s jídlem....
  i tak naatane asi velké pískaní, honění, stará bude dupat, funět, syčet, skákat po maličké a maličká bude hystericky naříkat..... nêkdy to trvá den, dva, někdy týden...
  pokud neteče krev, neoddělovat, i kdyz to vypadá hodně drsně....
  co by nejvíc asi pomohlo, by bylo poŕízení ještě jedné maličké, je lepší, když se mimča přidávají dvě, hrají si spolu a neotravují starší a starší zas nemůže tak moc prudit jen jednoho..
  moc drzim palce, udělala jsi moc dobře, že nenecháš potkaničku samotnou....
  určitě si zvyknou :-)
  - - - - -
  .... pokud to proběhne...
  27.6.2016 21:16Anííss
  Haňa: moc dekuji za radu...chystam se je dat obe do koupelny kde to ani jedna nezna..zkousim je stridave davat do klece od me stare potkanice a moc se ji to nelibi...mam uplne strach a hruzu je tam dat obe,ze mladatko zahryzne...mladatko se ale otrkalo a samo chodi za starsi a ocuchava ji a chce se kamaradit...ale ta starsi to odmita a jezi se...a vyoada to,ze kazdou chvily zautoci....
  27.6.2016 21:27Haňa
  anííss: když klec nebude poŕadně vycištěná a přeskládaná, bude si starsí bránit své teritorium....
  musiš klec opravdu poŕádně vydrhnout, dŕevěné věci vyhodit, hamaky dát úplně nové...
  kdyby chtěla mimčo zakousnout,udělá to hned ...
  musiš pak hlidat a obrnit se, vypadá to kolikrát hrůzostrašně, ale je to tak trochu i divadlo...
  pokud by náhodou došlo ke škrábanci, je třeba desinfikovat betadinou....

  pokud je stŕidáš v kleci, starší je naštvaná, protože cítí ve svém vetřelce a nemůže se ho podrobit...

  moc držím palce :-)
  - - - - -
  hlavně pak neodděluj, začínají pak poŕád znovu od začatku a je to stres pro obě....
  výjimkou je jen pokousáni.... jinak se to musí všechno vydržet :-)
  - - - - -
  http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/seznamovani/
  28.6.2016 07:23Vrabček
  Haňa: to ano, jen mi přišlo, že najednou je těch dotazů od cizích lidí nějak neobvykle hodně...
  28.6.2016 08:46EDYNA
  Tak mi nějak ten Budulínek není souzený.Stále ho neuvolnili z karanteny a já odjíždím na dovolenou.No snad si ho vezme někdo hodný.
  28.6.2016 08:59Haňa
  Vrabček: od toho diskuse přece je :-)
  A já si netroufám odhadnout, kdo potřebuje radu a kdo ne....
  A kdybych jen třeba jen jednomu potkánkovi pomohla, stojí mi to za to..

  Ne každý má dopředu "načteno" a možností, co se může přihodit, je spousta a je moc fajn, že existují diskuse a potkaní skupiny, kde se člověk dočká rady :-)
  - - - - -
  Edyna: tak to mě mrzí..... Útulky mají někdy pravidla hodně špatně nastavená.....:-/
  A je to pak proti zájmu zvířete.... Tak snad bude mít klouček i tak štěstí....
  28.6.2016 20:53Efča
  Vrabček - buďme rádi, že nám sem chodí "cizí" lidi. Sama vidíš jak všichni chodí na FB a tady to zkomírá.Já bych byla moc ráda kydyby to bylo jako dřív. Dokonce i Ošla chudinka vzdala chat-byla poslední věrně čekající...
  - - - - -
  EDYNA - a není možné si ho závazně zamluvit? Nevím na jak dlouho jedete na dovolenou,ale možná to akorát vyjde s tou jeho karanténou než se vrátíte...
  - - - - -
  Haňa - tak tak ... :-) :-)
  28.6.2016 22:18Haňa
  Efča: kdysi se to řešilo na FB, holčina chtěla zachránit potkánka z útulku ( myslím, že to byl tento), zapojil se myslím i Potkaní Klokánek, ale bylo to naprosto beznadějné.....:-/ zamluvit si hi nešlo a kdo první pŕišel, ten ho měl....a do kdy je karanténa taky neŕekli. Prostě jednoho dne bylo po karanténê a potkan pryč....
  nechápu to..... stejně nepoznají, jestli zájemce není hadaŕ a nebyl by zas takový problém domluvit se z někým třeba z ČKP, jenže to by útulek musel chtít....:-/
  29.6.2016 08:12ENDYNA
  Tak Budulínka dnes uvolnili z karantény.Dostanu se ale do Prahy až odpoledne,tak doufám,že na mě počká.
  29.6.2016 15:03EDYNA
  Tak se moc stydím,ale nedala jsem to.Dorazila jsem včas,ale potkánek je vyděšený a tím pádem mě i hryznul.
  Je to má chyba.Zvířátko potřebuje aby se mu trvale někdo věnoval a postupně ho ochočoval a věnoval mu hodně času,který já nemám.Je to ještě docela mladý potkan a vůbec není tlustý.Na fotce vypadá uplně jinak,spíše jako starší klidný.
  29.6.2016 15:14Efča
  Hani - to víš oni jsou rádi když zvířátko umístí a je fakt, že ne vždy je závazná rezervace tak moc závazná...Ovšem pokud vidí zájem ze strany zájemce o konkrétní zvířátko a je i ochoten si počkat do ukončení kariéry, považovala bych to za velký zájem...

  EDYNA - jééje a vzala sis ho tedy nebo ne?
  30.6.2016 17:36Raven
  K útulku - Za vyzvednutí zvířete se platí cca 80kč, myslím že hadařům by se o moc nevyplatilo.. :(

  Nicméně mám dotaz, spíš botanický než potkanářský :) Je tu někdo, kdo si pěstuje bylinky pro potkánky a poradil by jednak s péči (o kytky :D ) a s dávkováním případně? Díky díky :P
  30.6.2016 19:03Marcie
  Raven: tu jsem. Jaké bylinky máš nebo chceš pěstovat. Případně na jaké neduhy potřebuješ bylinky?
  30.6.2016 20:58Jirka_
  Ahoj,
  po delsi dobe bych pozadal o radu.

  9.6. nam umrel pres noc nejstarsi mysak, bylo mu sice jen 2 roky a 4 mesice, ale byl bez pozizi. Jeste vecer byl s nama, jedl, pil a delal bobky.
  Od te doby dalsi potkyč Ximenek nebyl zcela ve sve kuzi. Mysleli jsme ze se mu styska. Polehaval, bez vyraznejsi aktivity ale stale mazlivy.
  12.6. zacal curat krev a jel jsem okamzite na pohotovost. Mysaka se nepodarilo zachranil a v pondeli 13.6. po rentgenu a sonu doslo na eutanazii. Nechali jsme provest bakteriologii.
  17.6. se objevila lehce krev v moci nasemu poslednimu potkyskovi Hugovi. Okamzite jsme jeli na veterinu. Potvrzeno Penta phanem. Dostal dvoje antibiotika - marbocyl a ronaxan.
  21.6. byla kontrola a vysledky bakteriologie Ximena. Byly zjisteny E coli, stafylokok a jeste jedna bakterie. Lecba Hugouška by mel byt 3-4 tydny.

  Mysak, ji, pije, dela pekne bobky, je v poradku, ale po nucenem marbocylu nas nema rad. Dle papirku pentaphan ma stale krev v moci. Je nam divne ze to je stejne i po dvou tydnech. Byli jsme na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno.

  Zajímá mě, zda měl někdo podobné zkušenosti. Nezdá se nám, že i po dvou týdnech antibiotik má stále krev v moči. Rád bych si potvrdil, že se jedná o dlouhodobou léčbu a že necpeme antibiotika do něj zbytečně.

  Uvažujeme i nad tím, zda by neměl myšáka prohlédnout ještě další doktor i když vyšetření vždy proběhlo v pořádku a vše bylo vetem vysvětleno. Rádi bychom Hugoušovi pořídili kamarády, ale nechceme je ohrozit, ale zároveň bychom rádi, aby měl co nejdříve kamarády.

  děkuji za Vaše rady a zkušenosti
  30.6.2016 22:39Efča
  Jirka - ono to bývá někdy na dýl. Jde o to zda je to již aspoň lepší,což by znamenalo že ATB zabírají. Pokud se to nelepší vůbec mohlo by pomoci vyměnit ATB.