od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Listopad v roce 2017
 • Zobrazuji 43 zaznamu.
 • 1.11.2017 19:19Petr
  Adopce http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=10281
  - - - - -
  Adoptovali jsme,ne,že nabízím k adopci.Prý rok staré.
  1.11.2017 20:24Haňa
  Petr: krásný holky a to se teď budou mít dobře! :-) :-) Aguti je úplně jako moje milovaná Míška :-*
  tak ať jsou holky hodné a zdravé a dělají jen radost ;-)
  2.11.2017 18:57Petr
  Díky.
  7.11.2017 18:52Tarbo
  Dnes nás opustil poslední myšák s papírama. Queber Potkanviv, alias Ošklivka Betty :( 2 roky a 8 měsíců, frajere náš statečnej a to se říká, že sphynxové nevydrží..
  7.11.2017 20:03Petr
  :-( Ale výborného věku se dožil
  8.11.2017 21:37Tarbo
  To určitě, na spynxe patchworka je to až věk neuvěřitelnej, jsem ráda, že jsem měla čest toho ňufáka mít. A věřim, že se měl určitě dobře, protože vůbec nebyl malinkej jako ti ostatní chcípáčci, nebo jeho táta - náš byl pan myšák. Velkej, silnej, plešatej s vlasama a nebo s obočím a nebo s trsem chlupů na zádech, dle potřeby :D
  10.11.2017 08:03Kockodlaxx_CZ
  ahoj, prebarvujou se potkani? koupil sem samicku mela bilou masku a brisko,jinak seda a na zadech cernej pruh ale ten zmizel takze je jen sedo bila, to sami se stalo i u samecka a ten je ted navic proti ostatnim hrubosrstej, co sem mel driv nebo ted mam, tak ostatni maj stejnou kresbu porad.Taky mi nak nechcou zabreznout samice, posledni vrh meli pred 2 mesicema a celkem meli jen 2 vrhy, jedna je v kleci se samcem a druhou pripoustim s 2 samcema a furt nic
  10.11.2017 09:43Tarbo
  Kockodlaxx_CZ Co děláš s mláďatama? Prodáváš jako krmení nebo proč?
  10.11.2017 09:48Haňa
  Kockodlaxx: to, co popisuješ, je typ kresby husky.
  Potkani se rodí tmaví a věkem vybělují, každý jinak
  rychle. Někteří jsou na stáří úplně bílí.
  10.11.2017 20:06Kockodlaxx_CZ
  Tarbo - mlady mam jako krmeni pro hady a chovny jako mazli nejsou papirovi,Hana tu samicku sem koupil na tera burze, a ten samec toho si nechala mlada jako mazla z vrhu, otec je celej cernej a samice komplet bila, jinak ta samicka mela bejt dumbo ale nezda se mi ze by mela nak velky usi proti ostatnim, ale kdyz ji mam na sobe tak mne pusinkuje, olizuje mi rty a obcas i trochu kousne, ale to jen doma, kdzy ji vemu ven tak je zalezla v kapuci, jakmile se zastavim, nebo nekde sednu tak teprv vykoukne, Čert vylejza i za chuze a kouka kolem
  14.11.2017 00:33Shephoo
  Caute, je tu ešte niekto zo starých známych? :D došiel som tu asi po piatich rokoch, uz som sa nedostal ani k môjmu pôvodnému nicku Shepho, kto si ma pamätať hesla :)
  14.11.2017 09:04Lejdyna
  Čauky Kubisko :-D jak se vede?
  14.11.2017 20:58Sankari
  Shepho: Ono se to skoro všechno přesunulo na FB.
  14.11.2017 21:09Ptáková
  No ne, Ovce :)
  17.11.2017 00:01Marcie
  Sháníme spolehlivého převozníčka na trase Svitavy - Nymburk (nebo všeobecně Nymbursko). Ideálně na začátku prosince. Dva křečíci by rádi do adopce k novým majitelům. Jsou maličcí, skladní a na transport nenároční :-)
  18.11.2017 09:49Petr
  http://www.stoplusjednicka.cz/krysi-modelky-francouzska-fotografka-predstavuje-krasavice-sveta-krys
  19.11.2017 02:13No One
  Zdravím všechny,
  jen chci upozornit na tudlec množku, ani nechtějte vědět jak s potkánky zachází, jak ti chudáčci žijí, jak se k nim chová když nejsou poslušní... Je to jen další z lhářů a podvodníků, tyratelů... Množí potkánky ze zverimexů a pokud vím, rozlezl se na potkáncích svrab... To není člověk ale zrůda a hulvát... Jojo, silná slova, ale vím co mluvím a že je to naprosto přesné... Jen... odsaď nic nebrat a rozhodně nevěřit... Jak říkám, vím co mluvím, tohle není jen o množení, ale hlavně o týrání...
  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/81464247/Chs-spooky-nabizi-9-krasnych-miminek.php
  19.11.2017 12:30Petr
  https://www.novinky.cz/zahranicni/455317-dal-by-si-nekdo-krysi-polevku-v-mexiku-se-ji-uci-jist.html?sznhp=rss
  19.11.2017 13:39Efča
  Shephoo - tady to díky FB bohužel zkomírá,ale ráda bych kdyby se sem více lidí vrátilo, já jsme na FB jen " z donucení" ,je to tam takové neosobní.I když přiznat musím,že jsou tam krásné fotky, videa a kromě potkánků tam chodím i na koňské stránky...ale stále jsem názoru, že diskuze je diskuze...
  - - - - -
  No one - bože to jsou vychtrlíci hubení....a prý krásná miminka... :-( :-(
  20.11.2017 05:02No One
  A já ani neměla mobil co by měl fotoaparát, tak jsem nemohla nic nafotit, natočit... jediné co mám je konverzace ofocená, kde ten hajzl píše, že když si ty jeho potkany co nechce nevemu, zabije je, nebo že prostě přijde a hodí mi je do okna... bože.. O_O Já ani nemám nic kam bych potkánky dala a to jsem dokonce přišla o domov, v té době... a že prej si je mám i tak vzít... Ach no,... pak mi přišla fotka, mrtvého zakrváceného potkánka na zemi, že ho zakousl pes... ale že prej naštěstí to byl ten kterýho nechtěl... Jestli je nějaký seznam chsek, které jsou z jakýchkoli důvodů špatné, tak tahle tam patří jak vyšitá, a ještě je to jedna z těch falešných ://.. achjo :'((... občas mi pošle fotky potkanů... já už to ani neotevírám.. to je fakt hrůza.. Ten člověk je psychopat :( Lidi samozřejmě naletí, plno lidí nic ani dle fotek nepozná, koupí potkana a ten je plachej, nemocnej... no hrůza.. a jen toho pitomce podpoří.. :(( ti chudáci jsou pro něho jen zdroj peněz... vše bylo v pořádku, o potkany se staral pěkně, než ho napadlo pořídit plno samic a začít množit... No, toho člověka znám... přes sestru, a mám dobrý důvod se ho i bát... ufff... Přiznávám že i já na začátku naletěla... On ty potkany už vidí opravdu jen jako nějakou věc na peníze, ok, mazlí je, prej je miluje a takové řečičky, ale pak je zmlátí když ho hryznou, protože ho samozřejmě nesnáší... Já ani nevím co dělat, proto jsem se rozhodla napsat sem... :// Vychrtlí jsou, dává jim hlavně jen vločky a obyč levný zrní... no, a sobě koupí cigára... :((( Ten člověk byl i ve vězení, nic ho nezastaví... kéž by ho to množení omrzelo... nic jinýho těm potkánkům snad ani nepomůže.. :///
  20.11.2017 18:13Petr
  Vždyť můžeš inzerát označit (nevím,jestli to jde opakovaně) jako závadný,nebo ho nahlásit (toho dotyčného) na veterinární stanici.
  20.11.2017 22:00Tarbo
  No One - zmlátí potkana, když ho hryzne? Dobře, prošlo mi rukama hodně myšáků, ale hryzli mě jen dva - samice, co se chystala už rodit a já jí chtěla ještě vyndat, ok. A pak samec, když jsem šáhla do bitky. Proč by ho měli potkani kousat? A prosím pěkně, jak se dá zbít potkan? Máte x možností jak to nahlásit. Proč je to tady a ne někde , kde to má smysl?
  21.11.2017 12:07Marcie
  No One: a ten člověk nemá jméno nebo se jmenuje Voldemort? Mluvíš o chlapovi ale u toho inzerátu je napsaná nějaká ženská. Že je to množka, to je jasný už od prezentace na webu a od názvů v inzerátu. K tomu ti "krásně" hubení fuzzíci s obří hlavou a tělem jak tyčka. Pokud máš konverzaci s dotyčným, kde tě vydírá, tak je to na policajty , a ne na diskuzi. Je fajn že to dáváš vědět, ovšem je slušné se podepsat a za svým si stát s hlavou hrdě vztyčenou. Pokud jsi viděla nevyhovující podmínky chovu, co takhle dát podnět na veterinární správu, ať to tam jdou zkontrolovat.
  21.11.2017 18:42Petr
  Dneska ráno holka,když přijela z práce musela ,,rozsadit" adoptované holky.Jedna šla po druhé jak svině.Půlka hoblin z podestýlky okolo klece ... Byly spolu,přišly spolu u nás jsou 3 týdny a teď tohle.To jsem ještě nezažil za celou dobu,co máme potkany.Máte některá podobnou zkušenost?
  22.11.2017 06:48Haňa
  Petr: Ahoj Petře, nemůže být třeba březí? Nebo ( zatím skrytý) zdravotní problém té teď bité?Jak jsou holky asi staré? Mně se hodně začaly holky rubat mezi sebou, když byly v pubertě a ve smečce to byla tedy mela dobré dva mêsíce. Nebo může mít nějaký zdravotní problém ta agresorka (??)
  A nebo je to jen "ponorka", i to se stává, zejména, pokud jsou potkani jen po dvou.
  Klec máš dost velkou?

  Řešením by mohlo být přidání dvou mimin, hierarchie se tím úplně změní a agresorka bude mít úplnê jiné starosti ;-). Taky nêkdy pomáhá dát potkany dočasně do "holobytu" - do klece jen s jídlem a pitím - nemají se o co prát.
  Ale já mám potkany teprve pár let, takže nejsem fundovaný rádce a všechno může být i jinak....
  Zkus napsat SZ Marcii :-) a napíšu Ti do SZ kontakt na další fajn holky, co pomáhají radami a mají velké zkušenosti.
  držím moc palce
  - - - - -
  a nevidêla to třeba Tvoje holka moc černê a nebyla to jen obyčejná "výměna názorů"??
  22.11.2017 18:56Petr
  Já nevím,jak moc zlé to bylo.Hobliny byly i na střeše domečku,záchod taky celej zaházenej.Březí snad ne,slečna snad měla samé holky.Zdravotní problém snad ne (zaklepávám na dřevo) ani viditelný.Staré jsou prý rok.Zranění jsem ani na jedné nenašel,tak možná to byla jen výměna názorů.Klec je dost velká.Další potkany nemůžeme,stará má alergii,dostali jsme s holkou čočku,když přinesla tyhle dvě.Tu bitou jsme dali k Pípí (kvůli ní se braly,aby nebyla sama) a ta byla dnes po vyndání z klece jako kdyby tady byla první den,jako by se bála.Na víkend půjdou zpátky k sobě,jak byly,abych to kdyžtak viděl na vlastní oči.Díky za kontakty.
  22.11.2017 19:12Haňa
  Petr: jasný, zkuste to znovu, samotné je jí ouvej a počet dva taky není zrovna ideální.
  Nez je zase dáte k sobě, postupujte, jakoby se neznaly: neutrální území, pak pééeečlivě vyčistit klec ( nové hamaky, nenechat nic ze dřeva). Hodnê může pomoci vybavení v kleci úplně překládat a klec dát ( na pár dnů) jinam. První dát maličkou, pak "hodnou" a po chvíli tu divočejší.
  Ale nejspíš to byla opravdu jen ostřejši výměna názorů ( pokus o změnu v hierarchii ?) a mladá se lekla ;-) však víš, někdy ty jejich sváry vypadají zatraceně divoce.
  Jinak mám osvědčeno, že pokud není ve smečce úplně klid, nedělám v kleci žádná místa, kde by se mohly holky navzájem zahnat do kouta, žádné slepé uličky a sputnikům sundám vršky. Ono pak v jakémkoliv úzkém prostoru dojde ke škrábanci či kousanci raz dva.

  držím moc palce, bude to dobré, uvidíš ;-)
  23.11.2017 19:35Efča
  Petr - tady je spíš důležitější,než rozházené hobliny a případné otáčení na zádíčka a ječení to, zda má některá z nich zranění. Nepočítám drobné šrámy ty se utvoří i při mírných potyčkách. Mohlo se jednat,jak už píše Haňa, o vyjasnění pozic ve skupině (nevím kolik jich slečna má) nebo některá děvčata řádí když mají říji.Pokud si i toho vážně neubližují tak je to normální potkaní chování.Tady bych opět souhlasila se zkušenou Haňou,že pokud jsou samičky jen dvě,může jít o "ponorku" a bylo by vhodné vytvořit větší skupinku.Jistě i v té se můžou "mlet",ale přeci jen se ty vztahy více rozmělní mezi všechny.Určitě není vhodné je rozdělovat poněvadž potom musí znova obnovovat hierarchii.
  23.11.2017 19:53Petr
  Zranění jsem žádné nenašel a ty adoptované se braly,aby Pípí nebyla sama,takže jsou tři.Všechno je napsané v mých příspěvcích.
  23.11.2017 21:02Piškot
  Ahoj, mohu se zeptat, dáváte někdo potkanům konzervu? Popř. Jakou? Děkuji.
  23.11.2017 21:35Zolie
  Piškot: já dávám pouze ty, které mají 100% masa :)
  24.11.2017 09:42Haňa
  Piškot: když už konzervu, tak jen hooodně kvalitní kočičí, ale já nedávám. Myslím, že lepší je kousek masa nebo nějaký ten červík ;-)
  25.11.2017 19:35Efča
  Petr - tak pokud nemají zranění neřešila bych to. také jsem měla samečka který neustále "prudil" ostatní. Dral se na vedoucí místo,ale zároveň byl srabík. Tak vždy něco vyprovokoval apake utekl když na něho šéf "dupl" :-). A holčičky si musí vyjasnit pozice ve skupině. Někdy je ti klidné a pozice zůstavají stejné a neměnné, někdy se některý z potkánků zkouší dostat výše, zkouší to pokud šéf skupiny stárne, onemocní nebo slábne nebo si mladý myslí, že na to má a tak zkouší. Ale to jsou běžné hádky - jako doma,taky se ne vždy ve všem shodnete :-)
  Konzervy nedávám,ale když dělám maso každý dostane kousíček syrového libového do paciček - tolik aby to snědl hned a neschovával si to.
  26.11.2017 07:53františek
  No,tak jsem po dlouhé době tady nahlídla a nestačím se divit.
  Mám novou samičku,jmenuje se Rozárka,potom jsem jí začala říkat Rozinka,no a teď už je z ní Hrozinka. No,nejsem já trhlá???
  Jinak čajíčkujeme (čajíčky jsou od Markétky,od ChS od Pekelného strážce) ale vůbec nám to nepomáhá. Nějaká jiná rada na naše pčík??? (rýmyčku) Zrní dostávají potkaní Imunitu. Konečně nám to přišlo,já vím,že Česká pošta toho má moc,ale i tak,prostě takhle dlouho čekat???
  26.11.2017 10:23Marcie
  Františku, Františku: pokud potkany krmíš neustále bylinkama bez přestání, pak se nediv, že nefungují. Pokud pšíkáte hodně dlouho a stále, dost možná máte zlatého stafylokoka. Vezmi aspoň to nejvíce nemocné zvíře k veterináři a nech udělat výtěr z tlamy a ještě jeden vzorek z nosu (porfyrin), ať udělají kultivace. Dle toho pak dostanete ATB. Stafylokok je sviňa, na kterou zabere jen ATB doxycyklin a to dlouhodobě aspoň 6 týdnů. Tuhle potvoru přenáší i lidi. Já kvůli stafylokokovi měla loni na podzim čtvrt roku karanténu.
  26.11.2017 15:28Efča
  františek - tady je nutno souhlasit s Marcie ( zdravím :-) ) - však jistě víš, že i u lidí neustálé braní ATB či jiných podpůrných "sarapatiček" pozbývá účinku. Tělo si na to zvykne a již nereaguje.
  26.11.2017 17:30VeWerča
  František: Ale chce to dobrýho veterináře, některej hodí atb naslepo... Nedávno jsem zažila i to, že mi doktor u nás v práci cpal atb pro psy... No, nestudovala jsem veterinu proto, abych svoje zvířata cpala bezdůvodně atb. :-)
  26.11.2017 18:03Remča
  Hezký večer, mohu poprosit o radu??? Mám doma dva dvouleté potkaní kluky, co žijí spolu. Včera jsem si dovezla nové malé mimi a ráda bych je seznámila. Nezakousnou no??? Jak mám takové seznamování uskutečnit, poradíte, prosím???
  26.11.2017 18:35Haňa
  Remča: ahoj, je moc fajn, že se ptáš takto dopředu :-) dobrý článek o seznamování je tady:
  http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/seznamovani/
  základem je seznámení na území, kde ještě nikdo z nich nebyl a pak teprve je dát do pečlivě vyčištěné jinak zařízené ( a ještě líp i dočasnê jinde stojící) klece.
  ( pokud náhodou máte v plánu vêtší novou klec, je to ideální;-) )
  A další pravidlo: pokud neteče krev, tak se nazasahuje, maloši kolikrát šílenê piští, visí na mřížích, prchají.... staří po nich dupou, syčí, hrozí, drží je zuby za kožíšek.... ( a nebo taky ne ;-) )
  Je třeba obrnit se trpělivostí. A co je taky důležité: vesměs se doporučuje dávat nová mimča po dvou, navic, když kluci ( nejspíš) žili celý život jen spolu a nejsou zvyklí na zmêny. Pozornost starších se tím rozptýlí, mimča si budou navzájem oporou a budou dovádět spolu a nebudou prudit starce a v neposlední řadě, až ti dva odejdou, nezůstane jeden osamocen :-)
  držím palce
  27.11.2017 22:10Sankari
  Marcie: Jak jsi přišla na to, že na stafylokoka působí jen doxycyklin? Pokud člověk má podezření na na tuto bakterii, je nejlepší si nechat udělat stěr, kultivaci a citlivost na atb. V protokolu ti vypíší, na co je rezistentní, citlivý nebo intermediálně citlivý.
  Na staphylococcus aureus může dobře zabrat i enrofloxacin, gentamycin, erytromycin, cotrimoxazol a několik dalších.

  františek: Když se potkanka nelepší, nenech ji trápit a běž na veterinu. Zbytečně si necháváš nakazit celou smečku.
  28.11.2017 21:36Mirka
  Dobrý den,
  přišli jsem o potkánka, druhý je teď dost sám. Můžu mu koupit kámoše, tedy malého potkánka? příjme ho? Kluci byli skoro stejně staří, a teď nevím, abych nekoupila malého a ten starší ho neukousal nebo tak nějak. Děkuji Kladivová
  29.11.2017 00:30Haňa
  Haló, haló všichni, co máte kousek volného místa v srdci a ve smečce!
  Každoročně v tuto dobu probíhají na VFU Brno adopce již nepotřebných pokusných zviřat - potkanů a králíků. Všechno jsou albínci, potkani staří kolem 5 měsíců. 😘
  Jde o zvířata zdravá, ve smečce zpravidla naprosto nekonfliktní. Vůči člověku zpočátku plachá, ale nekousnou 🙂
  Kdo chcete pomoci potkanovi v nouzi, máte teď jedinečnou možnost.
  Adopce již teď probíhají(!!!), je možno domluvit se přímo s timto moc fajn pánem:

  MVDr. Jan Chloupek, Ph.D.
  přednosta Ústavu farmakologie a farmacie
  Fakulta veterinárního lékařství
  VFU Brno, Palackého tř. 1946/1, 612 42 BRNO
  tel: +420 541 562 552
  mail:
  chloupekj@vfu.cz

  Předloni jsem si brala z VFU dvě holčičky. Přijela plachá, nekontaktní bezejmenná vířata, do potkaního nebe pak za dlooouhý čas odcházely dvě milované vděčné mazlinky 😘😘😘😘
  - - - - -
  Mirka: Ahoj Mirko, vůbec se neboj a neváhej. Samotnému potkanovi je smutno a potkaní život je tak krátký....Nepíšeš, jak je Tvůj klouček starý, ale vždy se doporučují k dospělému osiřelému klukovi dvě mimča. Jeho pozornost se rozloží, mimča si hrají spolu a neprudi staršího a neposlední řadě, až starší odejde, nezůstane nově příchozí sám.
  Seznamování potkanů má svá pravidla, která je třeba dodržet: Nejdříve se potkani spolu pustí na neutrálním území, kde nikdy nebyli, může to být třeba i vana( já seznamuju v koupelnê na zemi, kde udêlám velkou ohrádku)
  Když je vše v pohodê, dají se spolus ( nejprve nově příchozí) do pečlivě vyčištêné ( pachů zbavené) klece. Klec je dobré jinak zařídit, přeskládat vybavení a pokud to jde, dát na jiné místo ( na pár dní)
  někdo radí nechat v kleci úkryty pro mimča, kam velký nemůže, já to nedělám.
  Seznamování vypadá kolikrát velmi velmi drsně, malí srdceryvnê piští, visí na mřížích, utíkají....
  starší je obrací a záda, dupou, funí, zastrašují. I když je vypadá hrozně, je to jen hra a ukázka síly, aby nově příchozí veděli, kdo je v kleci pánem.
  Pravidlem je vydržet a neoddêlovat, případnê drobné škrábance ( stát se může) ošetřit ředênou betadinou. Ono úplně úplnê občas dopadne seznámení katastrofálně, ale to jsou naprosté výjimky.
  Kluk, kterému odešel parťák, bude za nová mimča nesmírně rád a poté, co si je srovná, to bude pro všedjny fajn :-) ( a nêkdy je seznámení úúúplně v pohodě, očichají se , malí se vzdají a je to ;-))
  vůbec se toho neboj, dêlá se to běžně, nenechávej ho samotného....

  jo, a určitě vol mimina z dobré registrované chovatelské stanice, ať nepřineseš domů nějaké nemoci či breberky a ať máš záruku mazlivých socializovaných pohodových zvířat

  držime moc palce a ozvi se, jak to dopadlo :-)
  30.11.2017 18:57Marcie
  Sankari: já na to nepřišla, bylo mi řečeno, že doxycyklin a tetracykliny-zejména ty druhé generace, jsou v poslední době proti aureus nejúčinnější (co se týče potkanů). Prý nyní lítá vcelku dost kmenů které jsou rezistentní nebo intermediálně citlivé a nejčastěji na doxycyklin a tetracyklin je aureus citlivý. Například Doxygal, který jsme dostali my navíc není tak strašný driák, když to musí brát i mláďata, dorost a dědoušci a to vcelku dlouho. To není výmysl z mé hlavy, to jsou slova MVDr Šperlicha, Tenorové a telefonicky bylo přitakáno i od MVDr. Jekla, kterému kvůli konzultaci pan Šperlich volal. Bavila jsem se o tom i s naším vetem MVDr. Šilarem, ten zmínil jeho zkušenost... Když se nasadí baj voko Baytril či jiný enrofloxacin na deset dní,jak to umí 90% veterinářů, protože enrofloxacin je "skoro na všechno", tak se aureus sice částečně vytluče (asi pokud vůči němu zrovna daný kmen není vyloženě rezistentní), ale může se vrátit. Protože prý konkrétně pro aureus je 10 dní málo. A když se enrofloxacin nechá déle, mnozí potkani s tím mají problémy (prý často ledviny). A osobně já pokud to není nezbytně nutné, tak se u mladých zvířat enrofloxacinu vyhýbám, protože mi po něm skoro všichni potkani trpí nechutenstvím a málo žerou a prcci pak pomaleji rostou. I na obalu je psané, že se nehodí pro mladá zvířata v růstu. A myslím, že František říkala, že má teď nová mláďata.
  Také jsem se Františkovi zmiňovala ať nechá udělat kultivace. Ono se taky často najde těch breberek víc než jedna, co dělá paseku. V chovech běžně lítá třeba pasturella pneumotropica, která se projevuje právě neustálým pšíkáním a je vcelku odolná vůči bylinkám obzvláště když se pneumotropica a aureus sejdou v jednom zvířeti. Prý se pneumotropica nachází ve většině případů kdy se dělají kultivace pro vleklé nachlazení (říkal Šperlich). S gentamycinem, erytromycinem apod. nemám osobní zkušenost, ale když koukám do našeho zkušebního protokolu z loňska, tak máš pravdu, "náš" aureus byl na gentamycin citlivý. Vyplatí se nechat ty citlivosti udělat :-)