od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Únor v roce 2017
 • Zobrazuji 37 zaznamu.
 • 1.2.2017 09:42Efča
  Pavli tak jsi hodná, že jsi se nám ozvala - no to musíš denně docházet do nemocnice? Máš to aspoň blízko nebo jezdíš jistě sanitkou nebo autem...Věřím,že to bude brzy v pořádku, vydrž :-)
  Maminka se snad srovná,možná to pár dní potrvá..
  1.2.2017 11:20veruvoo
  Dobrý den,
  potřebuji poradit. 8 ledna jsme si donesly domů dvě samičí holčičky potkanů. Obě velmi rychle ochočené a bezproblémové. Po týdnu jsme si všimli, že jedné neúměrně rychle roste bříško. Po dalších pár dnech nám bylo jasné, že byla ve zverimexu nakrytá. Když v pátek porodila (27.1), měli jsme velkou radost. Z počátku bylo osm mláďat, druhý den ráno už jen sedm (jedno pravděpodobně snědla), další den jsme našli jedno mrtvé (nejspíš zalehnuté), dnes, což už je 6 dní po porodu jsme našli jedno mrtvé (mělo na sobě kousance). Chci se zeptat, zda je možné, že je usmrtila tetička, nebo samotná máma. A jesti dělat nějaká opatření. Chováme je společně. Když jsem zjišťovala možnosti chovu, údajně je toto lepší způsob. takže jsme je od druhé samice neodělovali. Jsem z toho velmi smutná. Můžete prosím poradit? Nechceme přijít o další malinké potkánky. Už k nim máme silný vztah.Děkuji
  1.2.2017 13:58Marcie
  Veruvoo: V první řadě překontroluj mláďátkům bříško. Napitá miminka by měla mít na břiše velký bílý půlměsíc zasahující především na levou stranu břicha a mírně na levý bok. Pokud nemají bílá bříška nebo mají jen trochu a neznatelně, mamina nemá dost mléka a je nutné najít náhradní potkání maminku jakožto kojnou. Pokud jsou dobře napitá, sleduj jak se chová máma k tetičce. Pokud na tetu útočí, brání si hnízdo, kvičí na ní, nebo chaoticky stěhuje mláďata z místa na místo, nebo naopak má-li tetička tendenci mláďata mámě z hnízda krást a nosit si je pod sebe, pak tetičku ihned odděl od mámy a mladých. Máma je z tety nervózní a mohla by miminkům ublížit. Při skupinovém odchovu je důležitý prostor, aby maminka měla soukromí a útulný koutek kde nebude rušena a tetičky se mohly hnízdu vyhnout. Dále je třeba nerušit mámu a nesahat do hnízda, když na něm sedí. Jestliže se ani toto neděje, pak sleduj zda se u maminky neprojevují symptomy třeba nějaké nemoci, fyzické nepohody apod. Kýchá? Vrká? Ježí se? Hrbí se? Škrábe se? Samička která není zdravá obvykle není schopna odchovat celý vrh, a někdy instinktivně odstraní nejslabší mláďata aby ta silnější měla aspoň nějakou šanci přežít. Samička bude asi velmi mladá a tak ani není divu, že dost možná pořádně neví, co má dělat, když je sama ještě mládě. Další možností proč mláďata umírají jsou vrozené vady. Ve zverimexu obvykle bývají samičky nakryté vlastním bratrem nebo otcem. Blízkým příbuzenským křížením se však upevňují recesivně dědičné vlastnosti linie. Bohužel včetně vrozených vad :-( Je možné, že mláďátka nějakou tu vadu mají a proto umírají nebo je samička odstraní sama hned jak vycítí, že s mláďětem je něco v nepořádku. V takovémto nejhorším případě ale pomoc není, to už zasáhla sama příroda a ta ví nejlépe, co se sluší. Držím palce.
  - - - - -
  Pavla: Pavli drž se, myslíme na tebe a držíme všechny pěsti a packy a tvojí mamince také.
  1.2.2017 22:07Efča
  Marcie - tak k tomu už není co dodat -napsala jsi to naprosto všechno..

  veruvoo - držíme pěstičky aby vše dobře dopadlo.A kdyby náhodou ne tak netruchli - to je bohužel úděl těch zverimexových samiček- tam je běžné, že je nerozdělují dle pohlaví a tak kdo tam koupí samičku má velkou šanci, že si domů donese tzv. kinder vajíčko. No a to ještě pozor na tu druhou- je možné,že i ona je nakrytá...jen později.
  5.2.2017 13:34Efča
  Pavli jak je?
  7.2.2017 19:20Haňa
  už počítáme každý měsíc :-) Moje milá Zituška - Zubatá Zita Od Pekelného Strážce - dnes má 2 roky a 8 měsíců :-) je to už staŕenka, hůŕ chodí, hodně pospává, ale život ji stále baví a všechno ji zajímá :-) všechno nejlepší ty moje potkaní babičko :-*
  7.2.2017 20:08Efča
  Hani tak hlavně,že je jinak zdravá,to víš stáříčko se musí někde projevit alespoň maličko...

  Nevíte někdo jak Pavla zda je ji lépe?
  7.2.2017 20:28Haňa
  Efča: však jo :-) já si toho hidnê považuju, že je tady ještě s námi... ze tří sestŕiček zůstala posledni, vždycky byla z nich nejvitálnější. Má větší nádor pod pŕední packou, takže to není úplně ideální stáŕí, ale je moc šikovná, taková ta správná moudrá babička s nadhledem :-)

  taky doufám, že se Pavla ozve
  8.2.2017 10:06Efča
  Hani vidíš tak i zvířátko může mít rozum :-)
  Tak to víš, že máme o Pavlu starost,ale myslím,že musí nyní být opatrná a odpočívat a až se jí uleví,že se ozve...možná budou víc vědět morčatáři
  8.2.2017 12:39Sankari
  Nebojte, Pavla je v rámci možností v pořádku.
  8.2.2017 15:55Efča
  Sankarko děkujeme za uklidnění :-)
  9.2.2017 09:19Pavla
  Ahoj holky,omlouvám se že jsem nepsala,teď nějak nestíhám co mám mámu v nemocnici.I přes to prudí po telefonu.No a připravuji se s Ivouškem na závody v duelu.Jinak je mi líp,i když ten krk pořád táhne-šponuje
  9.2.2017 10:31Efča
  Pavli to vůbec nevadí hlavně,že je Ti mnohem lépe. To jsem si oddychla....Ať se vám s Ivánkem zadaří co nejlepší výkon a klidně můžete i vyhrát, to bych vám přála moc a moc.
  Pavli kolik mamimce dovolíš prudit tolik si dovolí i ona... já vím,je to maminka a taky to nemá jednoduché a potřebuje pomoci,ale měla by pochopit, že máš svých starostí dost..Potřebovalo by to nějaký kompromis..
  Měj se co nejlépe a ať se daří. :-)
  9.2.2017 15:28Haňa
  Pavli, to jsem ráda, že jsi se ozvala :-) a že je Ti lépe.... Ivánkovi pohlazení a ať se vám daŕí :-)
  9.2.2017 18:54Katerinaa2232
  Dobry den mohu se zeptat
  Dostala jsem potkany v otresnem stavu vyhubli mají špatnou srst špinavý smradlavý myslíte ze jim miu přidat do směska drcení lnene semínko na zlepšení srsti nebo je pro ne nějak nebezpečné ?
  Děkuji za odpověď
  9.2.2017 19:44Efča
  Jako přídavek do směsky ano,ale hlavně bych je ošetřila proti parazitům .Nejlépe každému kápnout mezi lopatečky Stronghold pro kočky.Jestli jsou špinaví a nevoní tak je otřít vlhkým hadříkem-vykoupat pouze ve vyjímečném případě kdy by byli skutečně zalepení špínou. Jinak ne.
  9.2.2017 20:43Katerinaa2232
  Ano vim ze se koupat nesmí už jsem je otřela vlhcenym ubrouskem pro psy ale koupat urcite nebudu už jen vzhledem k tomu jak jsou vyhubli a urcite imunita nebude nejlepší nechci riskovat ze nastydnou sronghold mám doma od minulého roku tak je zakapnu a děkuji za radu :-)
  - - - - -
  A omlouvám se za preklepy píšu z telefonu :D
  9.2.2017 22:09Sankari
  Katerinaa: Dobrá strava určitě vše napraví. Dávej hodně čerstvého ovoce a zeleniny, doporučila bych i přidat vit. B (např. Pangamin), směsku mírně kaloričtější. Zas to nepřehnat s mastnými semínky, kdoví, čím prošli a jejich zažívání se asi bude muset postupně stabilizovat. Jak se jim bude zvedat kondice, i o tu srst by se pak měli zvládat lépe starat sami.
  10.2.2017 20:55Tedda
  Ahoj.
  Potřeboval bych prosím poradit. Neví náhodou někdo o dobrých a hlavně FUNKČNÍCH ChS potkanů v Brně? Co jsem tak koukal tak většina co jsem našel měla naposled vrhy v nabídce před několika roky na svých stránkách. Popřípadě pokud by jste věděli o nějakých nabídkách v Brně? Nic kloudného jsem nenašel.
  Díky
  11.2.2017 09:30Sankari
  Teddy: Například já pořád funguji a odchovy mívám pravidelně, ale zájemců je tolik, že už ani vrhy na web nedávám. Tím, že se mi vrací lidé, co už ode mne potkánky měli... je jasný, že dávám přednost těm, co jsou jako majitelé "ověření".

  Ale zkus i chovky mimo Brno, dají se najít ochotní převozníčci.
  11.2.2017 12:50Tedda
  Sankari
  Tak díky za info:) Já si říkal, že nikde nic není...A můžeš mi říct kde mám sehnat potkana (krom zverimexu odkud ale potkana rozhodně nechci...), když si je škudlí jen skupina lidí mezi sebou? To je hezký teda...že v Brně chovné stanice jsou, ale mě v podstatě k ničemu, a samotnou chovatelkou je mi doporučeno shánět někde daleko ač jsou chovatelé přímo v Brně. To hned dodá chuť jít do chovu potkanů, když se k tomu chovatelé takto stavějí. Sice chápu jak to myslíš, ale je to dost nefér....No nic to je jedno. Odrazení je to dobré;) Díky za info ještě jednou....
  11.2.2017 13:09Sankari
  Tedda: Asi jsi to špatně pochopil. Nikoho neodrazuji, jen nemám přehled, kdo momentálně v Brně má odchovy.
  A nemyslím si, že je špatné, když si majitele pro svá zvířata vybírám. Když vidím kolem sebe, kolika chovatelům se zvířata vrací ze špatných podmínek... A pokud už mám s někým dobrou zkušenost, a on se mnou, proč ve vzájemné chovatelské spolupráci nepokračovat.
  To neznamená, že nedám zvíře i cizímu člověku. Ale nejsem velkochovatel, chovám za určitým cílem, mám pár vrhů do roka a na uspokojení poptávky to nestačí. Kvůli tomu se ale nevzdám svých názorů, že kryji jen zvířata, která jsou podle mého nejlepšího vědomí a svědomí do chovu vhodná. Nekryji vše, co má 4 nohy, jen abych prodala nebo protože je zájem.
  - - - - -
  Je fajn, že chceš potkana z registrovaného chovu a doufám, že tě hned neodradí, že nemáš chovku u nosu. Převoz potkánka opravdu není zas takový problém.
  11.2.2017 15:36Haňa
  Z
  - - - - -
  Tedda: pŕevoz mimina opravdu nebývá problém a do Brna spousta chovek jezdí. máš FB? spousta chovek už neaktualizuje stránky a použivá jen FB. Volné kloučky ( myslím husky) má teď chs Royame de Lune, spoustu volných kloučků má chs Navel ( koukni na stránky, ta lae nikam nevozí)
  a kousek od Brna ve Svitavách
  http://odpekelnehostrazce.webnode.cz/pekelnicci-k-odberu-rat-babies-to-good-home/vrh-t2-litter-t2/pekelnicci-jednotlive-rat-babies-single-profiles a chs Bruno taky cosi měla.
  ono to není hned, je třeba pohledat a neváhat kousek popojet :-)
  nevzdávej hledání, ono potkani z chs jsou prostě jiní - socializovaní, zdraví, bez brererušek ..:-)
  - - - - -
  nwm, proč jsem myslela, že sháníš právě kloučky...:-) holky má volné tŕeba Chs Navel.
  11.2.2017 17:55Marcie
  Teddy: my jsme ze Svitav, ale do Brna jezdím prakticky co měsíc. Momentálně mám volné poslední dva kluky. Odběr v Brně by problém nebyl.
  - - - - -
  Tedda: v Brně působí i ChS Rattenburg , ale mají odchovy už jen sporadicky. Jistě by ti na dotaz mailem odpověděli, zda třeba plánují vrh v nejbližší době.
  - - - - -
  Lidi, já dnes byla u Zubajdy a dala mi do ruky mimino 5 týdnů staré a řekla ať určím pohlaví. Tak jsem na to čučela jak tele. Mělo to cecky, koule nikde, jen šílenou mezeru mezi čímsi a dírou pod ocáskem, jakoby tomu ty koule měly spadnout každou minutu, mělo to takový pseudo- pytlík bez koulí. Vypadalo to jak nedodělanej samec s ceckama. Tak jsem jí řekla, že asi poprvé v životě vidím potkana hermafrodita... Tak za dva týdny budeme zkoumat jak to vypadá, zda se něco změnilo nebo nezměnilo. To jsem ještě nikdy neviděla! Už jste někdo něco takovýho viděl?
  - - - - -
  Tedda: Jo ještě jsem si vzpomněla- začínající stanice El Fuego je taky v Brně. Mají odchovaný první dva vrhy a plánují další:
  http://cselfuego.wixsite.com/elfuego
  - - - - -
  Tedda: nebo ChS Andoris- Břeclav. Mají volného posledního kluka http://m.andoris.webnode.cz/odchovy/vrh-c/
  11.2.2017 21:15Sankari
  Ještě ChS Od Krisicy je tak napůl brněnská.
  13.2.2017 11:05Lejdyna
  No my (CHS Rattenburg) :-D teď nemáme dospělá zvířata k chovu :-D poslední odchov se nezdařil, takže budem mit nejdřív duben-květen rusáky :-D
  - - - - -
  PS: u nás se teď nějak líp daří odchovy lidských mláďat :-D
  14.2.2017 13:13Tedda
  Ahoj.
  Děkuju všem za info. Jako aby jste mně špatně nepochopili....pro mě zas takovej problém není to, že bych si pro potkánka někam dojel. Jako příklad byl použil, že máme mořské akvárium a teď o víkendu jsme strávili skoro 6 hodin ve vlaku, s přestupy aby jsme dojeli pro korály. Takže vážě cesta eí to co mi vadí. Spíš mě trochu naštvalo, jak už jsem psal, že Brno, druhé největší město v Čr, kde je tucet CHs a jemi doporučeno jet někam za Brno, protože nepatřím do skupinky těch ověřených. Sice úplně chápu jak to myslíte, ale ten princip mě dostal:) Kouknu na odkazy a ještě jednou díky:)
  P.S. Na Fb jsem se už díval a jsem už i ve skupinách. S jednou slečnou jsem se už i stihl domluvit, že mě bude informovat o připravovaných vrzích:)
  15.2.2017 13:11Katinec
  Tedda - Ale ono to takhle funguje u většiny chovek a nejen těch potkaních. Chovatel dá vždy přednost tomu koho zná, kdo už od něj mimino dostal a ukázal se jako skvělý majitel. Kor, když těch odchovů třeba nemá tolik, aby měl nadbytek, ale naopak má rezervace na dlouho dopředu.:)
  15.2.2017 15:18Efča
  Tedda - tak pokud prokážeš, že budou mít u vás skvělé podmínky můžeš mít pak šanci i do budoucna jako stálý "odběratel" .
  15.2.2017 18:48Tedda
  Tak prokážeš...a jak? Klec budu kupovat novou činčila elox 71x40x63cm, mám od paní už objednané tulipytlíky a hamaky, do klece budu dokupovat ještě sputnik, budou mít dvě napáječky nahoře a dole, krmivo budou mít od Rodentii + ovoce, zelenina, domácí směsi,....Jako v potkanech se vyznám. Měl jsem dvě holky asi 3 roky zpátky. Jedna měla papírového taťku a druhá ze zverimexu, která mi po asi dvou týdnech porodila 9 mimin. Na nich jsem se naučil všechno kolem potkanů. Vím co a jak....Ta s papírovým taťkem se dožila 3 a čtvrt roku...úctyhodý věk...ta ze zverimexu mi umřela po operaci. Měla nádor...Po tom co mi umřela poslední jsem nechtěl už potkana, protože mě to vcelku vzalo a vadí mi, že se dožívají tak málo, ale rozhodl jsem se do toho jít znovu a naplno....
  15.2.2017 18:56Efča
  Tedda - no tak ona hodně vypoví i komunikace mezi chovatelem a zájemcem.

  Právě kvůli nádorům jsem holčičky zrušila a mám jen chlapečky.
  24.2.2017 09:26Pavla
  Ahoj holky Asi mám slabé znalosti v oblasti morčat.Ivouš před chvílí ukradl kamarádce cukr,který si chtěla vhodit do kávy.Myslela jsem,že morče je býložravec,když tak mě prosím opravte.Cukr mu byl odňat za hlasitého kvíkání.Když nedostal cukr,jal se olizování hrnku s již vlažnou kávou.Po té vytáhl lžičku a ještě s trochou kávy mi jí mrsknul na stůl,takovým způsobem,že jsem si musela čistit brýle.No a ten syčák využil situace a vší silou strčil do hrnku,který se zvrhnul a vydal obsah logru,který putoval na stůl a zem.
  24.2.2017 15:17Efča
  Pavli - jak se daří ? Dobrý?

  No to víš Ivoušek asi dal najevo nesouhlas s Tvým chováním :-) :-) :-)
  24.2.2017 17:45Věška
  Čtu tady komentáře o Ivánkovi a je to fakt dílo, zlatíčko jedno šikovný. Pavlí, sice tě neznám, ale přeji hodně zdraví a držím palce. Jsi strašně hodná ženská. Jsem ráda, že máš takového parťáka jako je Ivánek.
  25.2.2017 18:38Pavla
  Efča-je mi jakž takž.Teď na mě někdo plivnul rýmu.Jinak holky Ivánek stál dneska opět na stupních vítězů v hopu.On je prostě pan Dokonalý
  25.2.2017 20:04Efča
  Pavli tak snad budou příště rýmu plivat někam jinam .Já blbka včera na sebe otevřela okno a už to taky cítím...tak jsem se dnes jen povalovala i když jsem měla v plánu žehlení..
  Ivánek je fakt borec a máš na tom ohromnou zásluhu :-) jen tak dál.
  28.2.2017 20:57Kristyna
  Dobry den,chci se zeptat jestli jde nějak poznat stáří u potkanich mláďat? 😊