od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Březen v roce 2017
 • Zobrazuji 101 zaznamu.
 • 1.3.2017 10:10Marcie
  Kristýna: jistě že jde. Ale přesnost bude v závislosti na tom, v jaké vývojové fázi zrovna jsou. Samozřejmě u holátek nebo prcků zhruba do 2 týdnů věku to lze určit s přesností cca dvou dní, mládě se v ten čas vyvíjí opravdu rychle, přímo před očima a zkušený chovatel pozná, zda jsou mláděti dva dny, čtyři dny a nebo týden... U starších už to bývá obtížnější, ale dá se orientovat dle prvního přesrstění a nebo přibližně podle váhy. Ale ta váha je dost sporná, protože jsou vrhy, byť stejně početné, kde mají mláďata v pěti týdnech sotva 80 gramů nebo jiný vrh, kde mají stejně stará mláďata třeba i 120 gramů... Takže čím mladší mimi, tím spolehlivější odhad.
  1.3.2017 19:30Pavla
  https://www.youtube.com/watch?v=SZo-6Oh4A1o&feature=youtu.be holky opět něco pro zasmání.Mám já to ale těžký život s fotomodelama
  1.3.2017 22:01Efča
  Pavli tak ten Ivánek je fakt neskutečnej :-) :-) :-)
  Jak se dává video na jůůtůčko? Mě se ho daří nahrát jen na FB ani na mejlík mi to nejde...
  2.3.2017 15:59cert04
  Ahojky, potřebuji někoho, kdo má zkušenosti s chovem potkanů.
  - - - - -
  U nás v domě, jsou potkani, divocí, v současné době se chystáme koupit odchytovou klec a odstěhovat je, neb ten dům rozebírají, přes zimu jsme je tak nějak nechali, dva bydlí třeba v polystyrenu ve vestavěném WC. Pro pochopení situace, je to tady na půl stavba a ještě dlouho bude, ale zároveň s tady i bydlí v některých místnostech.
  Jasně, že neodolám a tu dostanou psí granulky, tu piškotek a tak dále, ale divocí jsous stále, ani je ochočit nechceme, máme tady 6 psů, z toho tři obrovité, papouška a tři vodní želvy, to vážmě stačí.

  No a dneska, uprostřed malé kuchyňky, co máme, hopká malý potkan,. Evidentěn prošel psí tlamou, nemůže běhat a teď, co s ním. Nrmálně by zdrhnul, není ochočený, ale nemohl, šel do krabice z plastu, dostal piškotky, kousek jablíčka, granulky a pár kousků vlašáku, stát dlouho nevydrží, je evidentně zraněný, ale nekrvácí a baští jak vzteklý. Co s ním?
  2.3.2017 16:02Efča
  cert04 může mát vnitřní zranění nebo,pokud nechodí, porušenou míchu.Vzhledem k tomu, že je to divoký potkánek,ne ochočený, mášdvě základní možnosti-vzít ho na vyšetření na veterinu a případně se ho zkusit vyléčit a po té pustit zase ven. Druhá možnost je ho bezbolestně uspat.
  2.3.2017 16:31cert04
  díky moc, jde o to, pokud by měl vnitřní zranění, nebude tak baštit, bude se spíš jednat o přední tlapky, takže zkusím so ho nechat u sebe a dohlédnout na něj a pokud by vyrostl a byl dostatečně pohyblivý, vypustím ho do přírody, pokud ne, asi bychom si ho nechali prostě v ějakém akvárku nebo tak....aby ho hafíci nezblajzli
  - - - - -
  s tou míchou je to možné, ale hopká, jen prostě je pořád na těch zadních, proto to tipuji na zranění předních tlapek, baští už půl hodinky a ještě nemá dost, ale jasně, něco s ním je, jinak by byl plachý a to on moc není, baštil piškot, i když jsme mu ho držela ve vých prstech ...
  - - - - -
  Na veterinu se odsud hned tak nedostanu, ale zkusím, až přijede přítel tam s ním azjet, je to spíš takové potkaní mimčo, asi tak na dlaň
  2.3.2017 19:59Efča
  Ono bez vyšetření se můžeme jen dohadovat,ovšem vyšetřit divoké zvířátko asi bude náročné....Pokud by nebylo schopno samo přežít v přírodě,zřejmě bych doporučila uspinkání.Ale pokud by bylo schopno se zbrchat neměl by být problém ho po vyléčení vypustit.
  2.3.2017 20:08cert04
  no zatím se mu daří asi celkem dobře, kdykoliv ho jdu zkontrolovat, odpočívá na kousku látky co jsme mu tam ala, ale pokaždé...s kouskem piškotu v tlamce. dala jsem mu tam i vodu a kousek jablíčka, aby si mohl doplňovat tekutiny, jinak zbaštil skoro všechno, je to evidentně mrně, tak pět cm bez ocásku, ale apetit má nesmírný, tak uvidíme
  3.3.2017 09:44Katinec
  cert04 - No, u divočáka bych se spíš bála různých nemocí, které mohou mít a které jsou přenosné i na člověka. Ideálně je nekrmit, jinak se budou vracet a bude jich přibývat. Pokud je prcek v pořádku a nechcete ho zabíjet, tak bych ho odvezla, spolu s ostatními, kteří se eventuálně chytí do pastí, někam hódně daleko.
  - - - - -
  S divočákem bych na veterinu opravdu nechodila.
  3.3.2017 12:33cert04
  Tak zatím baští a tak dále, s odchytem ostatních musíme teprve začít, zatím hledám jakou klec vůbec koupit a pokud tenhle do té doby povyroste a bude pohybově v pořádku, bude se stěhovat s ostatními. Pokud ale v pořádku nebude a neměl by šanci v přírodě přežít, necháme si ho.

  Nemocí se , po pravdě, už ani enbojím. Máme je tady už nějakou dobu a já mám po dlouhodobé nemoci minimální imunitu, nicméně, nejsem nemocná vůbec. Myslím, že by se to už dávno projevilo.

  Potkany ale vystěhovat musíme, i když je to stále stavba tady a další se asi přijdou zabydlet. Jde o to, že by nám to tady postupně rozebrali a taky je nechci nechat v prostředí, kdy by je mohli někteří naši psi chytat a ublížit jim. Divoký potkan prostě do domu nepatří.

  Kromě tedy toho mimča teď, doufám, že se dá časem dohromady a půjde si taky žít svůj spokojený potkaní život do přírody.
  4.3.2017 11:03Marcie
  Cert04: obávám se, že do sklopce je nikdy všechny nechytíte...
  4.3.2017 12:58Aneta 93
  Ahoj mám doma samičku, koupenou před rokem ze zverimexu, věk cca 1rok a 3 měsíce, ráda bych ji připustila, mladé ještě neměla, je to pro ní ještě reálné a vhodné? Díky
  4.3.2017 17:42Marcie
  Aneta93: urcite ne. Na prvni vrh je prilis stara. Mohla bys o ni prijit a to urcite nechces. Radeji ji porid kamaradku, pokud je sama. Dobra volba je mlade z chovatelske stanice, zverimex nedoporucuji.
  4.3.2017 17:51Sisina
  Dobrý den, před deseti dny, jsem si přinesla ze zverimexu 4 potkaní slečny, dvě trošlu mladš(asi 2-3měsíce) a dvě o něco starší(tipuji 4 měsíce). U jedné ze starších jsem si všimla, že jí začalo růst bříško a včera jsem si všimla, že jí dokonce lezou bradavky. (Druhá starší byla.původně tlustčí, ale teď už ji o kus ta první předehnala...) předpokládám, že je možné, že je březí. Jak je možné se co nejvíce přesvědčit, zda je a jak dlouho jí do porodu zbývá?? Nechci ji brát na veterinu, aby se zbytečně nestresovala. Prosím, poraďte, jak mám zjistit, jestli budeme mí nový přírustek a jak zprostředkovat samičce i mláďatùm to nejlepší, aby se jim nic nestalo. Děkuji
  4.3.2017 19:47Efča
  Aneta 93 - jistě ne- za prvé už je na mladé stará, v tom plně souhlasím s Marcie, což nese již značné riziko a za druhé - to není jen tak samičku prostě připustit.Kromě zdravotního rizika tu je ještě další problém- může se narodit klidně i 15 mláďat - co bys s nima dělala,máš tolik zájemců?
  Mnohem vhodnější by bylo vzít si dvě malé samičky z chovatelské stanice aby jí dělaly společnost.
  - - - - -
  Sisina - tak u samiček koupených ve zverimexu je téměř jisté, že mohou být březí, to je holt riziko nákupu v obchodě.A více než pravděpodnobné riziko.
  Samička je březí průměrně 24 dní a protože nevíš kdy byla nakryté, můžeš jen odhadovat. Ale pokud už mají velké bříško a vystupují cecíky tak to bud brzy.Samičky můžes nechat spolu nebo je na porod a odchov malých oddělit-ale jestli jsou březí všechny tak to asi nemáš kam..
  Takže- dát nějaké boudičky a materiál na hnízdo- např. papírové ubrousky, netřepivé hadříky.. a čekat. Pokud vše proběhne v pořádku, miminky už se sami postarají.Po porodu je třeba zkontrolovat zda je samička i malí v pořádku. Hlavně se nesmí maminka ježit, sedět bez zájmu apaticky v koutě ap. To by pak musela na veterinu poněvadž by mohla mít v sobě mrtvé mládě nebo lůžko, či poraněné porodní cesty.Jestli po porodu čistí a krmí mladé,má zájem o jídlo,mělo by to být v pořádku. Makrmené malé poznáš tak,že mají bílá bříška.
  Jinak veškeré základní informace najdeš tady nahoře v tom žlutém rámečku.Ještě bych doporučovala si předem pro jistotu zjistit nejbližšího veterináře který se vyzná v potkáncích...
  - - - - -
  ...ještě pak pozor na rozteče mříží u klece,pokud jsou širší než 1cm mláďátka mohou prolézt
  5.3.2017 15:57Aneta 93
  Díky za odpověď, zájímalo mě pouze zda na to není přílíš stará, což jsem z vašich odpovědí pochopila že ano a proto ji nepřipustím. Samozřejmě vím že mají početné vrhy, již jsem před lety měla malé a naštěstí se mi je podařilo všechny umístit. Jde o to že samička mě příjde dosti dominantní, psů ani koček se nebojí, po psech dokonce startuje jak přes klec tak i navolno, několikrát se ji podařilo pejska kousnout do čumáku který ke kleci strčil, bojím se tedy aby mládě přijmula a sžila se s ním.
  5.3.2017 16:52Efča
  Aneta93 -no tady je chyba hned na začátku pokud je samička od mala sama.Psa se bojí a chrání si terotorium tak je logické, že po něm startuje.
  Podívej -my předem skutečně nevíme zda by po tak dlouhé samotě přijala mládě. Jsou tu mezi chovateli situace obě . Stalo se, že ne,ale na stranu druhou byly případy kdy byl starousedlík nadšen.A těch bylo více. Dokud se to nezkusí tak se neví-je ale třeba dodržet určitá pravidla seznamování a je nutné vědět jak se u toho mohou chovat aby nedošlo ke zbytečnému rozdělení. Navíc bych doporučovala -když je samička jen jedna, vzít k ní malé samičky aspoň dvě,když velikost klece dovolí tak i tři.
  Jestli se rozhodneš o pořízení parťaček tak se předem ozvi a poradíme jak na to, případně když napíšeš odkud jsi,může zkušený chovatel poradit přímo na místě.
  6.3.2017 10:38Maia
  Dobrý den, předevčírem jsem si všimla u jedné mé potkaní holčičky (12 týdnů) bulky pod krkem, velikosti lískového oříšků ..dalo se s ní mírně hýbat a na dotek byla tvrdá. Mysleli jsme si že je to absces nebo jen zvětšené uzliny...vyrostlo to přes noc. Dnes jsme byli u veterináře a ten nám řekl že je to nádor. Asi ve středu má jít na operaci. Je opravdu možné, že se malé 3-měsíční holčičce může přes noc udělat nádor?
  6.3.2017 12:29Sankari
  Maia: Přes noc nádor nevyroste, bude to spíš absces. V každém případě je dobře, že to veterinář rozřízne a vyčistí.
  6.3.2017 12:36Maia
  Tak je možné že se mohl splést? Tvrdil nám, že je to nádor...nemá na té bouličce ani stroupek že by absces začínal "zrát". Prim se chová normálně..Jí, pije i si hraje s ostatníma. Je možné, že se veterinář mohl splést a pozná to ve chvíli, kdy tu bulku rozřízne? V takovém případě se nemůže nic stát? ... kdyby to byl nádor vytáhne ho, kdyby absces tak i ten vytáhne ne? Dřív tam měla malou ranku, která se jí zahojila a dál jsme to neřešili. A z ničeho nic jí vyroste přes noc bulka.
  6.3.2017 18:32Sankari
  Maia: Někdy může zrát absces dlouho, stroupek se udělá až za delší dobu. Nebo může být hlouběji. Nikdo není neomylný. Taky se pravdu nemusíš dozvědět, když to veterinář nepřizná :-)
  Hlavně aby bylo venku vše, co tam nemá být.
  6.3.2017 18:40Maia
  Zítra jdeme k jinému veterináři a uvidime jestli nám potvrdí to co ten prvni. Tak či tak nejpozději ve stredu jde na operaci
  6.3.2017 21:44Efča
  Maia -nám vet tvrdil,že je to nádor a byl to nakonec abces (na tvářičce) -došla jsem na to až to mělo stroupek a začalo to měknout.A to máme zkušeného veta...
  7.3.2017 09:23Maia
  Tak jsme byli dnes u jiného vet a ten řekl, že to je pravděpodobně absces po nějaké rance co tam měla (když jsme ji koupili nějakou ranku tam měla, jak jsem psala už) a ukazoval, že tam pořád něco je, přitom předchozí vet si toho nevšiml a tvrdil, že je to nádor. Dal nám takový roztok a máme jí jednou denně mazat a v pátek přijít na kontrolu. Tak snad má pravdu a nádor to není a Prim bude zase v pořádku:) Je pořád hravá, zvědavá, hezky papá a pije jako by jí nic nebylo.
  7.3.2017 15:03Efča
  No tak to oni se většnou tváří jakože jim nic není,až začnou polehávat tak to už bývá vážné..tak držíme tlapičky.
  8.3.2017 21:39Trisouš
  Věřím, že to dopadne dobře. Byla.jsem.teď ve stejné situaci. Mojí maličký se udělala bole o průmêru 0,8mm na krku. Hned jsem s ní mazala na veterinu a taky mi bylo řečeno, že je to nejspíš nádor. Nějak se mi to ale.nezdálo a tak jsem se s doktorkou domluvila, že to ještě týden necháme a uvidíme, co to udělá. Včera jsme tam byly a doktorka objevila malinkatý stroupek, co se jí tam začal tvořit, všechno jí vymáčkla a maličká je teď v naprostém pořádku i bez řezání :)
  9.3.2017 12:11Marcie
  Nevíte někdo zda bude letos na Propetu výstava potkanů?
  10.3.2017 09:21Efča
  Já nevím- vím,že tam něco má být už v květnu,ale jestli to má nahradit Propet nebo je to navíc...?
  10.3.2017 09:27Lejdyna
  PROPET BUDE :-D
  10.3.2017 12:18Maia
  Trisouš - tak Prim už je v pořádku dá se říct :) mast jí hezky vytáhla zánět a už tam má jen stroupek ...dnes jsme byli na kontrole a ještě 2 dny máme mazat a prý už to bude dobrý :)
  10.3.2017 16:52didi8762
  Nevíte, kolik je pravdy na tom, že nahaté potkanky nesmí mít mladé, protože se jim netvořî mléko??
  10.3.2017 23:55Dd56
  Přinesl jsem si domů dva potkání bráchy a vždy v noci se perou.
  Budou se prát pořád nebo to za pár dní nechají?
  11.3.2017 00:29Marcie
  Lejdyna: jo, díky :-)
  Didi8762: pokud myslíš samičky variety sphynx, pak ano, na sphynx samičkách se obvykle nechová právě kvůli vysoké pravděpodobnosti nemožnosti laktace.
  Dd56: Neměj strach, je to zcela normální. Po odchodu z dosud známého prostředí, po odstavu od matky, po vytržení z chumlu sourozenců apod. si musí dva sourozenci v novém domově ujasnit hierarchické postavení úplně nanovo. Je běžné že se mladí navzájem zlobí a provokují. Obvykle to do několika dní přejde a nové hierarchické souboje vznikají následně až v pubertě, kdy se může hierarchie otočit/ přeskupit, ale někdy ani to ne. Záleží zvíře od zvířete.
  11.3.2017 07:25didi8762
  Ona není čistě sphynx. Dokonce hlavičku má chlupatou. Slečna se naučila otevírat si klec a zašla na návštěvu k mým potkaním stařečkům. No a teď jí roste bříško. Kdyby to mlíko neměla, je šance, ty malý nějak odchovat??
  11.3.2017 09:29Marcie
  Didi8762: tak je fuzz nebo sphynx? Sphynx patchwork mívají chlupatou hlavu. Ale tak jaké má fousky? Má kratičké, rovné a tvrdé jako štětiny? A nebo má fousky kratší a zakroucené? Tvrdé rovné mají sphynxové, a zakroucené mají fuzzové. Fuzz samičky mívají mléko jak která. Chovatelé je do chovu používají, ale někdy je nutné fuzzince pár mláďat odebrat a podstrčit je kojné. Fuzzinky někdy mívají méně mléka, ale není to uplná absence laktace jako u sphynxů. Je nutné kojící fuzzinky krmit potravou s vysokým podílem snadno stravitelných bílkovin. Čerstvé mléko, přírodní sýr a světlá masa. Do napáječky bylinný čaj pro kojící matky, koupíš v lékárně. Možno ho osladit trochou medu aby samička pila víc. Pro příště lépe zabezpečit klece...
  11.3.2017 10:24Efča
  Dd 56- ono je lepší mít i větší skupinku než jen dva - více se ty vztahy rozdělí mezi více jedinců kdežto dva spolu "musí" nebo "nemusí" vycházet,nemají na výběr.Dva jdou pouze povinné minimum,ale skupinka 4 i více je vhodnější
  11.3.2017 12:06didi8762
  Fousky má sice dlouhé, ale zakroucené. Mám jí ze zverimexu a tam měli jako tatínky sphynx a ostatní mimča byly taky nahatý a s rovnýma fouskama, jen ta moje měla chlupatou hlavičku, tak nevím no. Vím, že je to moje chyba, kluci si nikdy nezkusili otevřít dveře a tak mě nenapadlo, že oan by to zkoušela.
  11.3.2017 12:12Dd56
  Klukům jsou dva měsíce kolik bych jim měl dávat granulí?
  11.3.2017 21:07Sankari
  didi: Spíš budeš mít fuzze, ve zverimexu ví houbelec, co vlastně prodávají.
  11.3.2017 21:11Marcie
  Didi8762: no upřímně pochybuji, že by ve zverimexu měli sphynxe, spíš to byli špatní fuzzové ale ve zverimexu to nazvali sphynxem buď z neznalosti variet a nebo prostě proto, že sphynx jsou vzácní a líp by na tom vytřískali peníze. Sphynxe u nás chovají dvě nebo tři ChS a to na liniích import Rusko a Holandsko. A rozhodně by nedali své odchovy do zverimexu, aby si na tak složité varietě množili pitomci. Pokud to jsou opravdu sphynxové, tak zaprvé s největší pravděpodobností je získali podvodem a za druhé potěš koště, když se před nějakými dvanácti lety poprvé objevili u nás, vzalo si to na paškál několik množíren a už tak špatný základ linie totálně zdevastovali. Sphynxové tehdy umírali po roce věku, rok a půl starý sphynx byl skoro zázrak. Kolem půl roku už to mělo nádory, trpělo to na oční choroby, vchlípení víček, slepotu, absenci řas a vosků, zanášení slzných kanálků... No hrůza. První vlna sphynxů vymřela. A jaký to byl tehdá boom a sláva že... No takže opravdu, ruce pryč od sphynxů z množíren, pokud by se tam někdy fakt dostali.
  - - - - -
  Dd56: mláďatům do půl roku by se vůbec nemělo jakkoli omezovat krmivo. Tedy komplet potkání granule nebo směs zrnin by měli mít k dispozici ad libitum.
  12.3.2017 22:15Dd56
  Kdybych k nim koupil ještě jednoho jejich bráchu přijmou ho?
  13.3.2017 06:52Haňa
  Dd56: dvouměsíční mimča s pŕijetím třetího nebudou mít žádný problém :-) je to vývoborný nápad, ve třech už budou "smečka" a budou se cítit líp.. A nemusí to být ani brácha, pokud to bude mimino.
  jen pŕed pŕidáním vyčisti poŕadně klec a nejprve je pusť společně nêkde, kde ti "domácí" ještě nebyli. Ale miminka se se seznamují snadno.
  - - - - -
  pochopila jsem, že máš dva... i kdyby jich bylo už teď víc, dvouměsíční mimina další mimino pŕijmou rádi :-)
  13.3.2017 11:59Efča
  Dd56 -klidně i dva malé můžeš přidat pokud to dovolí velikost klece.
  13.3.2017 14:26Dd56
  Když je chci pohladit tak si myslí že moje prsty nebo ruka je něco na zub
  Nevíte co s tím?
  13.3.2017 16:02Haňa
  Jsou malí, ochutnávají :-) a zkoumají, je to normální. Postupně přestanou. Zjistí, že Ty k jídlu nejsi :-) Hlavně necukat a pozor, ať Ti ruce nevoní jídlem.
  13.3.2017 17:05Dd56
  Budeme za pár dní měnit podestýlku
  Ale oni se ještě nenechají vzít do ruky co s tím?
  13.3.2017 18:51Haňa
  nějakou rouru, krabičku s čím byste je pŕenesli (??) a nebo zvednout klec, když budou na patře/ v hamaku (??)
  13.3.2017 20:06Dd56
  Dobrý den všiml jsem si že jeden z kluků zesvětlal je to normální?
  14.3.2017 12:55Efča
  Pokud je to husky tak to normální je- ti se rodívají většinou velmi tmavě šedí ,že laik nepozná,že to není černá.A mívají většinou znaky na hlavičce.Husky je něco jako vybělující kůň - rodí se tmaví a postupně bělají.V dospělosti mohou být úplně bílí nebo bílošedě prokvětlí
  14.3.2017 14:44Sisina
  Ahoj :) tak nakonec mladé čekaly 2 z mých 4 samiček (už nikdy si nebudu brát holky ze zveráku...). Jedné se mláďata už narodila. Druhá- fuzzinka je ještě čeká. Dnes je to 21dní, co jsme si ji vzali. Břicho má fakt obrovské(vidím ty prcky i přes kůži....). Když jsme si ji brali, tak říkali, že jí jsou dva až 3 měsîce a byla fakt drobunká. Začínám mít strach, od včerejška nechce vylézat z domečku... ta druhá to zvládla úplně v pohodě i v den porodu byla veselá a chtěla z klece... tahle vůbec...
  14.3.2017 16:36Marcie
  Sisina: Nu jéje, to je ale nadělení. Bohužel samičky mohou zabřeznout už v sedmi týdnech věku, a jsou známé i ojedinělé případy, kdy zabřezly v šesti týdnech. Takže na to opravdu pozor. Nedoporučuji brát si nic ze zverimexu. Jak sama vidíš, samičky jsou často březí, prodavači prdlajs vědí, jak jsou mláďata stará (jako informace o samičce- je stará asi 2-3 měsíce... ehm...no comment), množí se to tam, radši nemyslet na to jak... Každopádně dobře, že to jedna mamina zvládla. Už víš kolik prcků se jí narodilo? A jak vypadá ta druhá? Před porodem jsou některé samičky zalezlé, to nemusí znamenat nic špatného, spíš sleduj, zda není naježená a hrbatá a zda dobře dýchá a také jestli jí a pije. Kdyžtak není od věci mrknout na "podvozek", zda nekrvácí nebo nemá nějaký jiný výtok. Krev může znamenat že porod již začal, v tom případě je vhodné nechat samičku v klidu. Ale kdyby krvácela pár hodin a žádné mimi venku nebylo, je problém. Stejně tak kdyby výtok byl hnědý nebo nažloutlý a zapáchal, tak je zle a bez veta se neobejdete.
  Rozhodně již sháněj nové pány pro tu drobotinu. Dej inzeráty všude kde můžeš. Zmiň se známým, kamarádům apod. Jak budou mimča větší, osrstí se a budou koukat, pořiď jednotlivé fotky, tak se líp mimča inzerují a nejvíc zájemců na to reaguje. Držím palečky.
  15.3.2017 06:59Sisina
  U té první máme 14 prcků. Z toho 11 už je zamluvených :) mamča je fakt skvělá, dokonce mi jednou mimčo přinesla, položila do ruky, chvilku koukala a ka di ho zase odnesla do hnízda :D druhá... to je horší... včera právě přeatala i jíst a pìt... večer ale začala rodit a tak jsem měla radost a nechala ji být (už to bylo pozdě a já musela jít spát)...jenže teď jsem našla jen samičku se strhaným pohledem a okolo ní 6mrtvích miminek... trochu mě děsí, že má furt trošku bříško... zůstává jim pâr dní po porodu bříško větší, protože se mimčama roztáhlo?? Snad jí tam žádná mrtvolka nezůstala... mám radši zajet za vetem??
  15.3.2017 09:31Haňa
  Za vetem určitě, Ty to nepoznáš. Může jít o život!!
  - - - - -
  Držíme moc palce
  15.3.2017 10:51Efča
  Sisina - určitě na veterinu,mohlo tam zůstat zaseklé mimčo.
  Pokud samička přežije a nezůstane ji žádné malé tak by neměl být problém aby pomohla s odchovem té druhé samičce pokud ta jí to dovolí.Případně bys je oddělina a každé nechala půlku malých.Tedy v případě,že druhá samička po těžkém porodu bude mít dostatek mléka
  15.3.2017 13:21ROB
  Zdravím,je to akce mojí mámy,která nekamarádí s PC,tak píšu já.
  Měly jsme dva potkaní kluky od mala.Poslední nás opustil po vánocích.
  Mamča by chtěla jednoho z útulku,víc jich tam není.Neví ale jak k němu pořídit dalšího,jestli by se nervali.On je už víc než dospělý.Bohužel druhá klec se nám nevejde,ale mohl by být útulkář sám?
  15.3.2017 13:45tobik
  Rob-minulý rok,taky jsem tu psal,jsem koupil ve zveráku dospělého potkana XXl.Bytná mě s ním vyhodila a začala eskapáda.Dal jsem ho ségře a aby nebyl sám i ségra sehnala k němu XXL.
  Protože jsme trochu zvláštní familie,chtěl k narozkám i švára svého XXL.
  Kluci si hned sedli,neprali se,ačkoliv to byli hodně moc dospělí samci.Ale musím dodat,že jim byl u ségry uvolněn nepoužívaný pokojík,kde neměli klece,ale malé psí boudičky,škrabadla pro kočky,v kterých jsou různé úkryty.Klucí už nás opustili,žili si královsky a švára-hlava rodiny se chystá na jaro zase koupit XXL partu.Mají starý vykopaný a vypuštěný bazén,který už dávno dosloužil.Ale potkani v něm dlouho do podzimu běhali.Nebudou ho opravovat,ale bude to probíhačka pro další potkyše.
  Já bych to být Tvou mámou riskl,ale možná je pravda ,že v kleci to půjde hůř než na velké ploše pokojíku.
  - - - - -
  Ještě bych chtěl napsat,že jsem změnil bytnou a v květnu budu mít dva kluky z chovky,tak bych rád jel na dovču k ségře a zkamarádil je stěmi budoucími jejich.Slíbili,že si vezmou jen kluky,aby nebylo přemnožíno.
  15.3.2017 19:01Efča
  ROB - pokud by se k dospělákovi pořídila dvě mimča,stejného pohlaví samozřejmě,a jestli byl zvyklý na společnost a navíc by šli všichni zároveň spolu do klece ve které nikdy nebyli, neměl by být problém. Ale je dobré se zeptat v útulku zda byl ve splečnosti druhých potkánků nebo je celý život sám. S malými potíže nebudou.Jestli v tom útulku s někým byslí bylo by dobré je vzít oba když jsou na sebe zvyklí.
  15.3.2017 20:57zuzu1987
  Zdravim,mám dotaz,máme dvě potkaní holky,resp.měli jsme...jedna nám dnes bohužel umřela měla asi dva roky... A teď pro mě vzniká otázka,když koupime holku,miminko,jestli ji ta starší přijme. Jde na ní vidět že smutní,hledá kamarádku,a nechci aby byla sama,ale bojím se aby mladatku neublížila...Co myslíte,je to dobrý nápad,nebo máme ještě počkat? Nechci udělat chybu
  15.3.2017 21:37Efča
  zuzu - pokud je zvyklá na společnost tak by problém být neměl,jen bych doporučovala ta mimča vzít dvě poněvadž se za prvé zabaví spolu a nebudou tak otravovat dospělku a za druhé až jednou odejde tato starí nebudeš muset hned řešit co zase s jednou samičkou.Jen je potřeba dodržet seznamovací pravidla a nejlépe je seznámit v kleci kterou dospělka nezná aby si nemqla tendenci hájit teritorium
  16.3.2017 00:29Haňa
  Zuzu: jestli chcete s potkany pokračovat, na nic nečekejte :-) samotnému potkanovi je smutno.
  pokud byla holka zvyklá na společnost, nemêl by být vůbec problém v tom, aby pŕijala mimčo.
  obecně se doporučuje pŕidat miminka dvě, ty dvě sama zabaví a vyhrají si, rozloží se pozornost starší holky a taky nebudete po čase zase řešit stejnou věc. A v třech se to i lépe táhne ;-)
  samozŕejmě nešoupnete mimča do klece jen tak starousedlici, nejspíš by si bránila své teriorium.
  je třeba klec poŕádně vyčistit, aby v ní nebyly pachy, popř. trochu pŕeskládat vybavení a holky před tím seznámit na místě, kde starší ještê nebyla. Nêkdy seznámení trvá déle, maloši piští, visí na mŕížích, prchají... a nêkdy se všichni hned tváŕí, že jsou spolu odjakživa. :-)
  tady článek o seznamování:
  http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/seznamovani/
  mimča je dobré vzít si z chovatelské stanice, budou zdravá a socializovaná.
  moc držíme palce a neotálejte, potkaní život je krátký a samota těžká ;-)
  16.3.2017 08:44ROB
  Evča-děkuji za odpověd.V útulku nám řekli,že potkan byl odchycen v nějakém domě a podrobnosti nevědí.Mají jen jednoho,protože odchytávali jen jeho.My zkusíme ty mladé samečky.
  16.3.2017 09:47Haňa
  Rob: pokud zkusíte se seznámení, měla by to bý každopádně mimina po odstavu (5 týdnů) a pečlivě přečtěte seznamování. Odkaz o příspěvek níž.
  Moc drźím palce, ať se vše povede a ať máte z kluků jen radost.
  Je super, že i potkánek z útulku dostane šanci na lepší život :-)
  16.3.2017 11:13zuzu1987
  Haňa,Efča:díky za rady holky,nějak tak sem si to představovala,ale teď po nočním brouzdání internetem jsem přišla na to,že ve zlínském kraji asi není žádná CHS :-( nevěděli by jste o něčem?
  16.3.2017 11:44Haňa
  Zuzu: ve Zlínském ( ani. Olomouckém) kraji nic není :-/
  Příští týden je ale výstava v Praze a Rychnově, pojedou i nějací Brňáci, takže případný převoz skoro odkudkoliv po spolehlivém člověku by nebyl problém ;-). :-)
  Volná mimča tak jen z hlavy nwm, mám klec teď plnou a navíc holky.
  Určitě má volná mimča ChS Mouseville a Chs Erenarien. Spousta chovek už nealtualizuje
  webovky a jsou jen na FB.
  Je moc fajn, že nechce kloučka nechat samotného, pocítáte ale s tím, že seznámení nemusí klapnout? U nalezených zachráněných samců, se kollikrát zkouší seznámení se zverimexovými miminy, ale k tomu Vás nechci vůbec ponoukat. Chovám jen chvíli a holky jsou jiné...
  - - - - -
  Volné kloučky má snad i Chs Percy ( Ostrava)
  No, jen jsem chtěla ještě napsat, že nwm, jestli vám chovka dá mimina na seznámení s osamoceným samcem bez známé minulosti....(??)

  Marcie: co Ty by jsi poradila? Jak to vyřešit??
  16.3.2017 11:58zuzu1987
  Haňa: já mám holky,no vlastně holku... Počítám i s variantou že je starší nepřijme, máme naštěstí dvě klece,kdyby je fakt nechtěla...I když doufám že je veme,teď už jen potřebuju nějaké slečny sehnat
  16.3.2017 12:44Haňa
  Zuzu:já to úplně popletla , omlouvám se ;-) na mobilu to je tak nahouby ;-)
  - - - - -
  Tak to s přijetím mimin nebude žádný problém :-)
  - - - - -
  Erenarien i Mouseville mají volné holky ;-)
  17.3.2017 08:49Efča
  ROB - není za c o :-)
  - - - - -
  zuzu 1987 - já jsem taky od Zlína a jezdím převážně pro mimča do Brna,tam je chovatelů vcelku dost.Tady v okolí skutečně nikdo nechová. Mám i kloučky nyní z Prahy,ale to jsem měla štěstí, že známá jela do Prahy tak mi je tam vyzvedla. Jinak funguje i převoz potkánků,ale pravda je, že tato naše trasa jde nějak mimo.Nejlépe ta trasa funguje Praha-Brno.Jak píše Haňa- lze si i zamluvit a vyzvednout na výstavě.
  Další možnost je si zjistit zda někdo známý nejede do Prahy či Brna ,že by Ti je vyzvedli nebo si udělat výlet a spojit to s nějakou další aktivitou.
  17.3.2017 14:32zuzu1987
  Krásný den vám přeju :-) dnes už budu domlouvat převoz z prahy přes známou. shodou okolností potkanky mela,a má pořád ještě nějaké kontakty,a navic přiští týden pojedou na Moravu... Štěstí se asi pridalo má moji stranu :-D
  18.3.2017 09:27Haňa
  Zuzu: tak to je moc fajn :-)
  18.3.2017 09:53Efča
  zuzu tak to je prima - a kampak na Moravu? :-)
  18.3.2017 16:03zuzu1987
  Efča:kousek od Uh.Brodu :-)
  18.3.2017 19:20Efča
  zuzu - Napajedla :-)
  18.3.2017 19:30Kačík720
  Ahoj, už dlouho mám potkánky a strašně by se mi líbilo si jednou v budoucnu založit chovnou stanici. Ale mám k tomu spoustu otázek:
  1)co musim vše udělat, abych ji mohla mít?? Jak si zařídit, aby odchvaní prcci byli s PP??
  2)musím mít určitej počet vrhů, nebo stačí třeba jeden ročně?? Zase bych nechtěla aby pro mě potkánci přestali být mazlíčkama a kdybych jich měla moc, aby bylo hodně vrhů, tak bych na ně neměla čas... a to zase nechci...
  3)je to hodně finančně náročné, nebo naopak půjde i nêjaká ta kačka mě do kapsy??
  4)je i určitý počet potkanů, který musím mít??
  5)je to hodně časově náročné, nebo to není o tolik jinačí, než když mám teď tlupu pěti slečen??
  Moc děkuji za jakékiv odpovědi :)
  18.3.2017 21:53Efča
  Kačík - musíš být ve svazu chovatelů a zvířátka na kterých chceš chovat musí projít výstavou nebo být uchovněna posuzovatelem zda odpovídají exteriéru. Doporučuje se mít max. dva vrhy od jedné samičky.Finančně náročné je to na výlohy na výstavy a poplatek svazu.Můžeš mít klidně i jen jednu samičku uchovněnou.
  Ale po pravdě- je to náročné spíš časově a na znalosti genetiky,nelze na sebe dát rodiče jen tak jak si vpomeneš.Navíc chov by byl vhodný spíš jen v oblasti kde nejsou chs.Je mnoho nechtěných potkánků které někdo vyhodil nebo mu byli zabaveni pro špatné zacházení, že by bylo zřejmě lepší se ujmout těchto než množit další.
  19.3.2017 10:48Kačík720
  Dobře, tak já se na to vyprdnu :) strašně mě to lákalo, ale asi je fakt, že už je těch stanic taky spousta a že by se třeba ani prcci neudali. Tak třeba si místo toho udělám něco jako "útulek pro potkánka" :D
  19.3.2017 15:13Marcie
  Kačík720: zdravím. Je fajn,že přemýšlíš nad chovem odpovědně dřív než se pustíš do rozmnožování potkanů. Ale k tvým otázkám.1) v ČR existují dva kluby zastřešující chov potkanů a to SOP a ČKP. Přihlášení do jednotlivých klubů, stanovy organizace, pravidla chovu, uchovnění neboli registraci zvířat najdeš na webowkách klubů. SOP http://potkani.rodent.cz/ a nebo ČKP http://www.czkp.cz/. Opravdu dobře si prostuduj celé stránky. Obě. A aby ses stala stanicí, musíš se přihlásit alespoň do jednoho z klubů a náležitě si v chovu počínat. Aby mláďata dostala PP, musí být oba rodiče uchovnění, ve správném věku k rozmnožování, a musí se na sebe hodit linií co do srstí, barevné linie a znaků. Některé variety či barvy se na sebe krýt nesmí a pokud by to chovatel udělal, tak klub odmítne takovému vrhu vystavit číslo vrhu do PP a vrh tedy nebude s PP. 2) nemusíš mít žádný určitý počet vrhů ročně a nemusíš mít ani určitý počet chovných zvířat doma. Je dobře začínat na malém počtu a málo vrzích. Neznámé stanice často mají problém udat dobře i jediný vrh a své místo mezi chovateli si musí vysloužit poctivou prací a zájmem o chov a také si musí udělat kontakty s majiteli. Majitelé se pak rádi vracejí k dobrému chovateli i pro další mláďata nebo doporučí chovatele dál a to je potřeba. 3) finančně náročné to jistě je, záleží na tom, kolik zvířat máš a kolik vrhů a také veterinární péče je poměrně drahá. Peníze utržené z prodeje mláďat pokryjí cca 1/4 nákladů na chovatelskou stanici. Ostatní jde z kapsy chovatele. Takže opravdu žádný přivýdělek nečekej. Správný chov je prodělečný co do financí, chovatelé ho dělají jen v zájmové rovině, pro potěšení. Je to stejné jako s každým jiným koníčkem. Jen s tím rozdílem,že když budeš třeba cvičit fitness, tak se to týká jen tebe, ne x dalších živých bytostí za které neseš odpovědnost. 4) nemusíš mít žádný určitý počet potkanů. Prakticky vzato se můžeš stát stanicí aniž bys měla jediného potkana. Stanovy to nezakazují. 5) časově náročné je starat se o zvířata v úměře. Čím víc zvířátek, tím víc času do toho musíš dát. Já mám ChS se třiceti potkany a dennodenní péče o ně je cca 2-3 hodiny + " venčení" a individuální péče. Když jsou vrhy, je to o dost déle. Když je něco nemocného, lítáš po veterinách, platíš jak mourovatá za léčbu a léky, doma zvýšená péče a aplikace léčiv což taky zabere dost času. Pokud chceš jet někam déle než ne víkend a nebo máš zrovna něco nemocné co potřebujete denně zvýšenou péči, tak s cestováním máš smůlu, zvířata tě potřebují. Ono má všechno své pro i proti. Chov ovlivní tvůj každodenní život mnohem víc než třeba to fitness.
  Dnes hodím na webovky svůj nový článek. Dobře míněné rady pro začínající chovatele potkanů. Pak sem hodím odkaz.
  P.S. : jsem poradcem chovu pod ČKP :-) když tak se ptej
  - - - - -
  Tak, už je venku... Dobře míněné rady pro začínající chovatele potkanů: http://odpekelnehostrazce.webnode.cz/uzitecne-clanky-aneb-co-je-dobre-vedet/dobre-minene-rady-pro-zacinajici-chovatele-potkanu/
  Dále pro laickou veřejnost, která si chce pořídit potkánka z ChS, jsem aktualizovala pár let starý článek s názvem ChS versus NChS. Nová verze zde: http://odpekelnehostrazce.webnode.cz/uzitecne-clanky-aneb-co-je-dobre-vedet/chs-versus-nchs/
  19.3.2017 16:42Martina2603
  Ahojky chci se zeptat? Dnes jsem jako pokaždé čistila naše potkanice....byly obe v pořádku...a ted jim jdu dát mlsku a jedna z nich leží bezvládně před domečkem, uši má pokleslé a oči přivřene, vnímá ale mlsku nechce není schopna....samozřejmne dnes veterináře neseženu a zítra hned pujdeme...ale nevíte co to může být, je uplne jina z hodiny na hodinu....má rok a pul. Děkuji
  19.3.2017 16:54Haňa
  Martina: cokoliv :-/ bez veta na dálku se to těžko určuje.
  mrtvička?? zkus dát aspoň jako první vitamín B ( pivovarské kvasnice, pamgamin, b komplex...)
  u mrtvičky záleží tevalé nasledky na tom, jak rychle se dostane k vetovi, jde i o minuty :-/
  ale múže mít cokoliv jiného: zánět, zápal.....
  u potkanú jde všechno hodně rychle, v tomto stavu potřebuje veta hned
  19.3.2017 17:43Marcie
  Martina2603: To může být spousta věcí. Mrtvice, infarkt, úraz pádem v kleci (úraz páteře, ruprura vnitřního orgánu apod). Každopádně bys čekat neměla... Nevím odkud jsi, ale tvůj potkan potřebuje veta co nejdříve. Držím palce.
  19.3.2017 17:54Martina2603
  Ach jo tak mě to trápí, tak bych jí chtěla pomoct ale pohotovost je až v uherském hradišti a co jsem volala do luha vetovi tak nepřijede...takže paráda :-( tak moc mi to rve srdce ale dnes mě každy odmítl :-( :-( :-(
  19.3.2017 18:05Marcie
  Martina2603: Pokud máš doma pangaminové tablety, tak jednu rozdrť na prášek a zamíchej to do trošky nějakého řídkého jídla...přesnídávka, jogurt apod a dej potkanovi malou stříkačkou opatrně přímo do tlamičky, dej pozor, pomalu, ať to v klidu spolyká. Nemusí sníst vše najednou, třeba na několikrát. Také je nutné udržet potkana hydratovaného. Bylinkový čaj nebo aspoň voda s trochou glukopuru nebo medu, rozmíchat a také pravidelně podávat stříkačkou, pokud potkánek nedovede sám pít z napaječky. Než půjdeš spát, tak napájej potkánka ze stříkačky aspoň po hodině, trochu, přes noc nech pár hodin a brzy ráno zase začni krmit a napájet a pokud můžeš, tak ráno co nejdříve na vet. Pokud potkanovi stydnou nožky a ocas, udržuj ho v teple. Ale zas ho nepřehřej někde u radiátoru, potřebuje nejlépe teplotu těla.
  19.3.2017 19:13Pavla
  Ahoj holky tak zase přináším raport.Zase jsem neschopná,pomalu se nenajím ani lžící,vyhnisala mi půlka hřbetu a dlaně pravé ruky a stále z toho odchází sajrajt.Ale dnes mi Ivánek udělal obrovskou radost,koukněte na video https://www.youtube.com/watch?v=ioUE7tMKyhk&feature=youtu.be
  19.3.2017 21:08Haňa
  Pavla: Pavli, Ivánek je teda borec :-)
  20.3.2017 03:14dědek
  Pavla: oběma držíme palce.
  20.3.2017 11:34Kačík720
  Marcie: strašně moc děkuju. Mám 6 potkanů- dva už staré a 4 mladice- a trávím s nimi hodně času(když nestíhám tak 2-3 hod, když čas mám tak okolo 4-5 hod), takže co se týče času, tak by to snad neměl být problém. Nechtěla bych velký chov, takže bych si ideálně udržovala podobný počet potkánků jako v součastnosti mám, takže i finančně bych to měla zvládat. I tak tomu dám ale čas, o chovu jsem si načetla už skoro vše, ale nejsem si stále jistá, trochu se bojím, že by se mi nepodařilo udat všechna mimča.
  20.3.2017 13:35Leňule
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, je hodně riskantní potkana kastrovat? Dostala jsem chlapečka od partnera, ale doma mám holky(jemu údaljně ve zverimexu řekli, že je to holčička). Nemůžu ho vrátit, protože by se to partnera strašně dotklo... mám pro něj jen malou klec a nevíc si myslím, že samotný by byl smutný... jenže holky většinu času běhají volně a nechci, aby měly mimča, nehledě k tomu, že už jim bude rok, takže by to pro ně ani nebylo dobré. Poraďte, co mám dělat?
  20.3.2017 14:41Efča
  Kačík 720 - myslím,že to je rozumné a aspoň uděláš dobrý skutek :-).Bohužel těch nechtěných potkánků jsou mraky...
  - - - - -
  Pavli to mě mrzí, že máš zase zdravotní potíže,myslím na Tebe a jistě to zas bude v pořádku.Jste c Ivánkem šikulkové :-)
  - - - - -
  Leňule - ještě je tu řešení, že pořídíš dva malé samečky a uděláš ještě jednu smečku jenom z kluků.Na kastrace jsou názory různé, u samečků je to jednodušší tím,že na rozdíl od samiček, se nemusí otvírat bříško,ale každá operace a narkoza je riziko.Pokud nebude jiná možnost a došlo by na kastraci tak si hlavně vyberte veterináře kretý umí potkánky - ne každý je zvládá. Ale já bych se přikláněla raději k pořízení kloučků k tomuto.
  20.3.2017 17:32Haňa
  Leňule: určitě nekastrovat. Kastrace potkanů kloučků je hodně riskantní a když už se provádí, tak jen ze zdravotních důvodů a nebo pro nezvladatelnou agresivitu ( takových potkanů je naprosté minimum). Kastrovat maličkého kluka jen proto, aby mohl sdílet klec s holkami je sobecké a špatné a riziko, že o něj příjdete, je velké. Samozřejmě zůstat sám v malé klícce nemůže. S kluky hodně mává puberta a stane se hodně často, že ze samotářů jsou kousaví, agresivnî a nešťastná zvířata :-(. :-(
  A tak nebuďte sobci: buď kloučka darujte do potkaní skupiny, a to co nejdřív, dokud je malý a zařadí se, nebo pořiďte dva parťàky a další velkou klec. Spousta lidí to tak má....
  Samozřejmě je pak třeba venčení na etapy a časově náročnější.
  Partner by to měl pochopit, pokud vám na malém záleží, uděláte přece to, co je pro něj dobře....
  21.3.2017 20:08Petr
  Dnes ve Víkendu bodou potkani.
  - - - - -
  budou
  22.3.2017 08:41Efča
  A sakra pozdě....:-)
  22.3.2017 18:20Petr
  Efča - kapánek :-)
  Potkaní agility (snad se to tak píše) a krysy obrovské že umí hledat miny a lidi nakažené tuberkulozou.
  22.3.2017 19:41Efča
  Jo jo ty krysy obrovské už jsem viděla ,dokonce několikrát.On to kdosi dal i na FB ,ale mě to nejde načíst..no nedá se nic dělat..
  22.3.2017 20:17Petr
  http://novaplus.nova.cz/porad/vikend/
  23.3.2017 08:48Efča
  Petr - děkuju,ale mám potíže s přehrávačem, má dojít "doktor" přes počítač a budeme měnit "střívka" poněvadž už je mám 10 let starý a některé aktualizace mi bude muset udělat on-já jsem ještě v tomto směru neandrtálec ve skořápce. :-)
  25.3.2017 13:09Efča
  Už jsem to zkoukla u sousedky - bezva :-)
  29.3.2017 11:50dědek
  Evča: Černoušek je fešák
  - - - - -
  Efča: EFČA , pardón taky starý PC a jěště starší hlava
  29.3.2017 15:43Efča
  dědek - děkuju ,to ale není moje zásluha :-)
  29.3.2017 21:54zuzu1987
  Ahojky všichni,tak akce byla úspěšná a máme doma dvě nádherné holčičky z Mousevillu :-) seznamovacka proběhla až na malé šarvátky docela v pohodě, naštěstí... Ale teď mám dotaz,ať můžu být pro všechny případy připravena.nevite jestli je na Uherskohradistsku nebo Zlínsku nějaká veterina,která byste o drobky v případě krize dokázala postarat?Myslím to tak že by mysakum trošku rozuměl,ne jen tak vseobecne. Dík za odpovedi
  30.3.2017 13:35Efča
  zuzu my jezdíme do Otrokovic doktor Rudolf Mac - je tam i o víkendu dvě hodiny . V sobotu dopoledne v neděli odpoledne (ne pohotovost normální OD) a potkánkům rozumí.Dobře i operuje a krásně šije :-).Ceny příznivé, jediná nevýhoda ,že nemá inhalačku,ale ještě mi na stole nikdo u něho nezůstal,ale to se může stát i s inhalačkou.
  30.3.2017 16:52zuzu1987
  Efča: super,aspoň neco,..Doufám že ho nikdy nebudeme potřebovat,ale jak už sem psala,chci být připravena :-)
  30.3.2017 19:05Efča
  Jistě to je v pořádku být připraveni :-)