od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Duben v roce 2017
 • Zobrazuji 42 zaznamu.
 • 1.4.2017 10:57Tom343
  Můžu potkany koupat?
  1.4.2017 11:37Efča
  Tom343 -běžně ne,pouze ve vyjímečných případech když by byli mimořádně zapatlaní.Ale lze jim dát - zejména v létě v hicech je to velmi vhodné,na zem nějakou nádobu s vlažnou vodou která se nepřevrátí a do ní nasypat pár mňamek co se nerozpustí a pak už nechat na nich zda si pro to do vody půjdou či ne. Vody dávám tak po bříško.
  1.4.2017 15:38Haňa
  Tom: potkani se nekoupou, je to pro ně pŕiliš velký stres. Pokud by byli moc špinaví, otřít vlhkým hadŕikem a pozor na prochladnutí. Potkan sám o sobě je čistotný, pokud nêjak víc páchnou či jsou špinaví, je to dáno špatnou údržbou klece.
  proč si je chtěl koupat??
  jinak v létě osvěžení - jak píše Efča. Ale zase pozor na prochladnutí a žádném pŕípadê je nenutit.
  některý jde do vody rád, některý vůbec ;)
  1.4.2017 20:46Marcie
  Už jste viděli ten krásný apríl na Facebooku Potkaního klokánku? No já zírám ;-)
  - - - - -
  https://cs-cz.facebook.com/potkaniklokanek/
  3.4.2017 07:00Natka
  Mému potkanovi často teče z očiček a nosu takový nažervenalý něco... vždycky je od toho upatlanej, když se probudí a tak. Jinak se chová úplně normálně.
  3.4.2017 15:10Haňa
  Natka: jedná se o porfyrin ( koukni na net), pokud ho má potkánek jen malinko většinou po probuzení a pak se očistí, je to normální :-). Pokud by ho bylo víc a častěji, může to znamenat nemoc, stres, nepohodu. Pak je třeba se zamyslet, jesli má vhodné podmínky - dostatečná klec, potkaní parťaci ( důležité!!), správnou stravu a sledovat, zda ho netrápí nějaká nemoc.
  3.4.2017 20:46Kukla
  Ahoj, mám 5 potkánků a z nich jednoho nahatého. Ten nahatý je pořád poškrábaný. Je to normální?
  3.4.2017 21:36Kometa
  Setkal jste se někdo s tím, že by si potkan ze stresu vykusoval chlupy na předních nohách? Asi před měsícem jsem si ke dvěma asi ročním holčičkám přivezla dvě nové údajně asi půlroční potkanice. Holky se sice snáší, ale není to úplně ideální... jedna ze starších holek - Luned, ty dvě mladé ze začátku poněkud šikanovala, jenže teď se role obrátily a oprásklejší z mrňat pozvolna začala lehce tyranizovat celou smečku. Do teď jsem to nijak neřešila, protože k žádným rozbrojům se zraněním nedochází, tak jsem tomu nechávala volný průběh, aby si to holky vyřídily samy. Dneska jsem si ale všimla, že Luned má obě přední hony až po ramena oholené, jak kdybych je vzala strojkem. Nevím, jak dlouho už to může mít, jak je světlá, není na to moc dobře vidět a ona je hodně nekontaktní, i při puštění z klece se nám vyhýbá, takže je možné, že už to má delší dobu a jen jsme si toho nikdo nevšiml... Každopádně máte s něčím podobným někdo zkušenost?
  4.4.2017 14:25Katinec
  Kukla - Je. Pokud máte vyloučený například svrab, nebo jinou kožní chorobu, tak je to normální. Fuzze nechrání srst, takže jsou na škrábance a různé ranky mnohem náchylnější.:)
  - - - - -
  Komet - Se nediv, otepluje se a chlupaté nohy už se dnes nenosí.:-D
  4.4.2017 19:00Petr
  Kometa-rozděl je a uvidíš,jestli se to zlepší.
  4.4.2017 19:20KlaraVe
  Krásný den. Zkoušela jsem hledat všemožně, ale nějak jsem nenašla. Jelikož v okolí nemám možnost odběru miminka potkanka s PP, zavítala jsem do zverimexu s pocitem, že minimalne ušetřím dva miláčky před hadem. Takže jsem si včera přivezla dvě samičky, hubené ani tlusté nejsou, váha +/-100g , řečeno mi bylo, že mají 2m, je to možné? -1. Dotaz

  Dotaz č. 2 - jak ochočovat- obě zároveň si brát, či po jedné?
  Dotaz č. 3- jedna je akční-vylézá, lítá, zkoumá, a ta druhá vyleze občas, spíše je v domku. Je to v pořádku? Nechat dolmek, či vyjmout? Chovat se k ní jinak než k té krotší?
  No a potom dotaz poslední, ve zverimex. akvarku byly pouze tyto dvě holčičky spolu s jednim samečkem. Šance, že jsou březí tam asi bezpochyb je, že jo? Děkuji za odpovědi, snad příspěvek nevadí.
  5.4.2017 18:10Petr
  KlaraVe- 2/já bych je bral najednou,aby se jedna necítila opomíjená
  3/domeček bych nechal.
  5.4.2017 23:08senega
  Nabízím přepravu drobných zvířat:
  Dne 8.4 v sobotu pojedu trasu BRNO-PRAHA, PRAHA-HAVLÍČKŮV BROD-BRNO. Pro více info pište na mail:
  majdaz@centrum.cz
  6.4.2017 11:23Sankari
  KlaraVe: Každý potkánek je jiný, mají různé povahy, stejně jako lidé. Někteří mohou být bojácnější celý život, někteří správným přístupem obavy z lidí ztratí. Ber si je spolu i zvášť, snaž se jim dávat co nejvíc krmení z ruky. Chce to trpělivost, hodně na ně mluvit.
  Ber si je k sobě co nejvíc, pod mikinu, do rukávu, do županu, ať si spojí tvůj pach s klidem a bezpečím.
  Pokud opravdu mají 2 měsíce, nakryté být mohou, raději s tím počítej. Pokud by jim rostlo bříško, dej jim do klece něco na vystlání hnízda (např. natrhané papírové ručníky), o ostatní se už postarají samy.
  6.4.2017 16:17KlaraVe
  Sankari a prosím, mám je případně oddělit, či mohou byt pospolu? Myslím tím, kdyby byly opravdu březí.
  6.4.2017 16:28LiborV
  Ahoj, mám doma už dva měsíce potkanku s potkanem a stále nemají mladé. Jak je to možné? Mají teď tak 4 měsíce.
  6.4.2017 21:46Katinec
  LiborV - No, možná mají víc rozumu než jejich majitel. Máš nějaký speciální důvod, proč mít mladé? Chováš hady?
  A jinak, i potkani mohou být neplodní, není to moc časté, ale stává se to. Nebo si prostě nesednou.
  7.4.2017 09:45Sankari
  KlaraVe: Pokud máš dostatečně velkou klec, můžeš je nechat spolu. Někdy se ale stává, že se o mladé tahají, dominantnější samička může té druhé miminka ukrást. Většinou se ale podělí nebo je dají všechny na jednu hromadu a kojí na střídačku.
  7.4.2017 21:52Zuzu1987
  Zdravím,tak u nás nastává malý problém. Máme tři holky,jedna starší, a dvě jsou u nás asi měsíc... Seznameni proběhlo v pohodě,všechny byly kámošky,a až na malé šarvátky se rychle skamaradili,ale tento tyden,ta naše původní,tudíž nejstarší,začíná vysloveně terorizovat tu nejmladší :-( nenechá se od ní ani ocichat a už po ní vyjíždí,takže malá i padá z patra atd.ze začátku sem to brala že si hrají,ale už se mě to přestává líbit.mate nějakou radu co s nima?
  8.4.2017 10:10Haňa
  Zuzu: kolik je holkám? ono je možné, že ta mladší zkouší vydobít vyšší postavení v hieraechii a ta nejstarší si to nenechává líbit. Pokud jsou zrovna v pubertě, vyjasňují si znova vztahy. a to pak šarvátky časem pŕejdou. ony si to vyŕídí mezi sebou. Moje stejně staré holky se v pubertě teda mydlily poŕádně.( proto je lepší skupina různê starých) Pokud by se Ti to zdálo už na hraně, pomoci může i na pár dnů "holobyt" - klec jen s jedním hamakem ( nebo ani to ne) , s pitím a jídlem ( nemají se o co prát)
  no a kdyby to byla "úplná šikana", většinou pomůže pŕidání dalšho mimina.
  ale možná to jen vidíš Ty tak drsně ;-)
  hlavně bych zaŕídila klec tak, aby malá nespadla pŕípadně z velké výšky.
  hlavně neoddêluj, to je pak nanic. držíme palce
  8.4.2017 11:33Mii sa
  chtela sem se zeptat mam skoro 2 leteho potkana (samce) a moc mi pribira ma skoro pres 600g a delam vse proto aby tolik nenabiral ale marne zkouselasem zmensit davku jidla ale stejne to nepomohlo
  8.4.2017 12:02Haňa
  Mii sa: 600 g na kluka není moc, ale spíš záleží na tom, jakou má stavbu těla, jestli má na sobě hodně tuku.
  Čím krmíš? na rodentia.cz se dají objednat směs pro starší potkany: potkan senior a pro potkany, kteŕí potřebují shodit: potkan light.
  jinak omezit pamlsky, dávat hodně zeleniny, minimum ovoce
  pak je ještě možnost, že má nějaký zdravotní problém.
  mám jen holky a ty na stáŕí spíš hubnou...
  zkus tu rodentii :-)
  8.4.2017 13:10Mii sa
  krmim normalne krmivem pro hlodavce na internetu sem cetla ze kdyz by mel zhubnout mel by omezit slinecnice a ty pamlsky sem omezila dostane max 1 do tydne ale on zhubne treba 50g ale za dva dny to ma zase nahore uz nevim co mam delat aby tolik nepribribiral
  8.4.2017 13:17Sankari
  Mii sa: Má úplně normální váhu dospělého samce. Pokud není zakrslík. Přidej zeleninu, teď je všude kolem plno pampelišek, jetele, vojtěšky, sedmikrásek. A uber kukuřice a tučná semínka - slunečnice, sezam...
  Když se tu zaregistruješ, můžeš nám sem nahrát fotku samečka, bez toho těžko posoudíme, jestli je opravdu obézní.
  9.4.2017 14:26Emilyyyy
  zdravím, chtěla bych se zeptat, máme dvou roční samičku a byla celou dobu sama. Před třemi dny jsme koupili další samičku první den to bylo v pořádku spíš ze zprvu ignorovali ale vše v pořádku. Malá lezla té starší do domečku tak se dtarší se to moc nelíbilo, tak jsme ji ještě udělali jiny domeček, a tam spala. Druhý den to bylo taky v pořádku už si na ní ta starší zvykla ale dnes je to hodně divné, ta starší ji nejspíš bere jako svoje vlastní. Má o ni dost přehnanou péči furt ji taha za uši a za kůži do domečku, chce být furt s ní, malá nemůže ani vylézt protože ta starší si hned pro ní jde. Pořád ji myje ( neustále ) a bojíme se protože malá se nemůže ani pomalu najíst ani jít napít. Ta starší samička ji prostě nenecha. A strašně si ji brání, nemůžeme malou pomalu ani pohladit. Je to sice strašně hezké. ale bojíme se aby se vůbec něják najedla, napila. Přejde to, nebo co s tím máme dělat ? Moc děkuju za rady..
  9.4.2017 15:40Haňa
  Emily: myslím, že jste měli velké štěstí, že maličká zvládla ten začatek :-) ne zdaleka vždycky je to takhle v pohodě, když je potkan celý život sám a zapomene potkaní chování.
  ŕešením je přidat ještě jedno mimčo :-)
  pozornost starší se rozpýlí a mimča ji si spolu vyhrají. I k potkanovi osamocenému po úmrtí parťáka se doporučují mimina dvě. Jednak kvůli hladkému seznámení a pohodovému žití skupiny a taky proto, aby malošek za chvíli zase nebyl sám a neŕešilo se to znova.
  poŕitďte ješt jednu maličkou holku a všichni budou spokojeni :-)
  Hlavně neoddělujte, potkan nemá být sám...
  10.4.2017 23:46kandara
  zdravím, mám dotaz. mám 2 potkaní samičky sestry, jedna z nich na poprvé má 3 nádherný myšátka. je s tou druhou a s malými neustále v jedné kleci a vše je o.k.! pak mám třetí mladší samici ze zverimexu, která porodila o 4 dny později 12 maličkých a je skvělá, všechno zvládá sama. udělala jsem totiž chybu, když jsem tu nejmladší od těch sester oddělila ze strachu, že by si mohly navzájem ublížit, nebo malým až by se narodily. dřív spolu v jedné kleci byly všechny tři a po chvíli se spolu srovnaly. ted ale nevím, jestli a když tak kdy, je můžu dát zase k sobě i s malými. těm jsou ted cca 3 týdny. budu ráda, když mi někdo poradí, abych neudělala špatně třeba důležitou věc. díky
  11.4.2017 19:02Efča
  kandara - tady bych doporučovala je stále spolu pouštět proběhnout a budeš vidět jak na sebe reagují.
  12.4.2017 15:15frantisek
  Efčo- jak mám Dášence poradit?? Se mě ptala,jestli jsou klidnější holčičky a nebo kluci???? Jsem jí napsla,že je to individuální
  12.4.2017 17:38Marcie
  Ježkovy voči...
  12.4.2017 18:01frantisek
  Marcie- No to by jsi je musela vidět. Arísek je hyperakivní,ale ježkovy oči,by si asi nedal,hi hi hi
  13.4.2017 04:34Efča
  františek - už jsem jí to psala
  26.4.2017 11:03Desus
  Ahoj, mám otázku. Chci si pořídit dvě potkaní holky a chci, aby byly co nejlépe ochočené, tak mě zajímá, jestli ai je mám pořídit najednou jako sestry, nebo postupně jednu po druhé, aby si na mě lépe zvykly. Děkuji moc
  26.4.2017 15:30Haňa
  Desus: pokud chceš, aby byly co nejlépe ochočené ( to chceme všichni :-)), hlavně kupuj z dobré chovatelské stanice, ne od množek a ne ze zveráče.
  Dostaneš socializovaná, zdravá, s láskou vymazlená miminka.
  Je pak jedno, zda to budou mimina z jednoho vrhu či ne. Mimina se seznamují snadno a rychle :)
  Je třeba pořídit obě současně ( popř. v rozmezí pár dnů). Samotou potkan velmi trpí a malé mimčo v neznámém prostředí ještě víc. U potkanů neplatí, že když je jich víc, tak na člověka kašlou. Naopak, ve skupině jsou víc pohodě, jsou sebevědomí a mají zájem o člověka :-)
  Tqkže určitě z ChS a aspoň dvě zároveň. Ono ani žádná chovka mimčo do samoty nedá :-)
  - - - - -
  Samotné mimčo by bylo zbytečně ve stresu a dvě holky si na Tebe zvyknou dřív a líp než jedna :-)
  Jsou si navzájem oporou. Druhý potkan je pro potkana ta nejdůležitější věc na světě a nic a nikdo ji nemůže nahradit :-)
  26.4.2017 18:05Desus
  Haňa - Děkuji opravdu moc za odpověď. Potkany jsme už dříve měli, aly byli ze zverimexu, takže bohužel zemřeli na nádory, takže tentokrát určitě budu volit chs, jenom mě štve, že žádná blízko Klatov není, aspoň o ní tedy nevim :D Hrozně se na ně těšim, protože když si vzpomenu na ty, co jsme měli dříve (bylo mi asi 8 a sestrám 6), mohli jsme je doslova tahat jak chceme, dávat kam chceme a nikdy nás nekousli. Byli to úžasní mazlíci, tak doufám, že to s budoucíma holkama bude stejně :)
  26.4.2017 18:11Haňa
  Desus: to je moc fajn, že to bereš takhle. Ono bohužel i potkánci z chs trpí na nádory (důležitá je spíš střídmá strava, popř. preventivní kastrace), ale bonusem jsou opravdu vymazlená socializovaná zvířata a (většinou) doživotní chovatelský servis :-)
  Pošlu pak odkazy na seznamy chovek, urcitě něco najdeš.
  Hidně chovek "funguje" už jen na FB.
  26.4.2017 18:59Desus
  Haňa: Za odkazy budu určitě moc vděčná :)
  26.4.2017 19:02Haňa
  http://registrace.potkanizo.cz

  http://www.czkp.cz/informace-o-klubu/seznam-clenu-ckp/

  Ji ak do dobré chs se vyplatí i zajet kus cesty, přece je to závazek na 2-3 roky...
  Jsem ze střední Moravy, tady žádná chs není. Holky mám ze Svitav, z Brna, Prahy i ze Slovenska (chovatelka jela do ČR) a jedna z adopťand ke mně přijela sama blablacarem až z Plzně.
  Tak přeju, ať dobře vyberete a vše je OK :-)
  - - - - -
  Jo a jen upřesnění: preventivní kastrace jen u holek ve véku 3-4 m
  ( aby někdo nenechal kastrovat kloučky ;-))
  26.4.2017 19:40Efča
  Desus - Haňa to napsala naprosto vše tak já už nemám asi ani co dodat :-).Jen možná to,že dva jsou pouze nezbytné minimum- vhodnější jsou ale vetší skupinky-např. 4 a více potkánků. Nemusí být stejného stáří- tam je na poprvé základ ti dva-klidně i tři,ale další možno vzít až třeba za půl roku,je to i vhodnější z toho důvodu, že je pak více věkových kategorií a pokud nějaký potkánek odejde tak nikdy nezůstane jeho vrstevník sám.Já mám nyní 5 chlapečků 3 věkových kategorií.
  26.4.2017 22:28Desus
  Haňa: Děkuju za odkazy, určitě se mrknu :)

  Efča: Osobně si také myslím, že to nezůstane jen u dvou potkánků a že se to pomalu rozroste :) Ale ty dvě budou takový základ :)

  Jsem ráda, že jsem narazila na takhle ochotnou a milou komunitu :) Určitě se sem budu chodit častěji :)
  27.4.2017 19:11Efča
  Desus - tak vítej :-).
  Když se zdarma ještě zaregistruješ, je možné si pak psát i v soukromých zprávách které uvidíš pouze ty a pisatel ale hlavně - můžeš si najet na alba účastníků kde jsou fotečky jejich mazlíčků.
  30.4.2017 20:27Petr
  Před 30-ti minutami odešla Žužu.Poslední 2 měsíce byla tlusťounká jako prasátko.Od úterý jen koukala z domečku,říkal jsem si,že nechce jít ven,tak jsem jí nechával.Dnes vylezla a byla pohublá a blbě se jí dýchalo.Tak jsem jí měl na ruce a u sebe,aby se jí líp dýchalo.