od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Duben v roce 2018
 • Zobrazuji 69 zaznamu.
 • 4.4.2018 16:07Ema
  Je lepší mít dva bráchy nebo aby byl jeden starší?
  4.4.2018 17:45Haňa
  Ema: záleží na výchozí situaci, pokud bereš první miminka, klidně bráchy ;-) josu na sebe zvyklí.
  Anebo stejně stará mimča.
  Pokud už je potkan odrostlejší, přidávají se miminka ( ideálně dvě) a je třeba je podle pravidel seznámit.
  obecnê pak smečka ( od tří nahoru) je lepší, když je věkovê různá - líp mezi sebou udržují hierarchii a taky my pak neřešíme hodně odchodů najednou.
  4.4.2018 20:46Ema
  Dík
  6.4.2018 11:14Lucius
  Žiji s dvěma potkaními slečnami (RIP gramatika). Domácí klec má na v-60cm, š-70cm, h-30cm. Potkanice se mezi sebou dost perou, nekdyrto vypadá, že ta jedna druhou zabije. Takže mám dilema, jestli pořídit ještě jeden pár, nebo je rozdělil.
  Prosím tedy o radu.
  - - - - -
  *někdy to vypadá
  6.4.2018 17:04Sankari
  Lucius: Perou se do krve? Ony potkaní hrátky někdy vypadají hrozivě, ale je to jen hra. Pokud neteče krev, nerozdělovala bych je. Někdy pomůže přidat třetí (čtvrtou) do party.
  6.4.2018 19:16Haňa
  Lucius: nerozdêlovat, spíš přidat mimčo ( dvě?) a dodržet (!!) pravidla seznamovaní. Chtêlo by to ale větší ubikaci, ta Tvoje je tak akorát na ty dvě a navíc velmi málo hluboká. Doporučuje se minimálně 40 cm, ještě líp je 50 cm.
  nejsou třeba i ve stresu z tak úzkého ( malého?) prostoru?
  A jak jsou staré? v pubertě - do půĺroku, bývají bitky časté.
  Samotným by jim bylo opravdu ouvej, není to dobrý nápad...
  - - - - -
  ale jak píše Sankari, i v zavedené dobře fingující smečče jsou občas rozpory a "bitky". Pokud neteč krev a potkani se dostanou k jídlu a vodě, o nic nejde.
  Samozřejmě ale smečka ( 3-5 je ideální, ale i víc) funguje vždycky líp. Život po dvojicích úplně ideální není, nemusi si ůplnê sednout a na druhou stranu jsou na sebe příliš fixovaní, což je pak při odchodech problém.
  6.4.2018 20:41Lucius
  Hana, Sankari: Už jim je pár týdnů po roce. Do krve... Jak kdy... Ale spíše Mumie (bílá) dostává na zadek pořád, a že minule jsem je musel rozdělit na noc, protože jí tekla krev.
  V ubikaci mají dvě patra a spostu prolézaček a úkrytů. Tři myšky, aby se nehádaly a dvě napáječky.
  Mám zkušenost s tím, že se i jedné žije dobře, ale ta byla od samého začátku bez dalšího potkana.
  - - - - -
  *misky
  6.4.2018 21:15Haňa
  Lucius: tekla krev? Jak? měla šlic = tržnou ránu? nebo kousanec? nebo má stroupky, červený nos??
  pokud stroupky, často se stává, že si majitelé myslí, že je to z bitek a hašteření a on je to místo toho svrab. (??)
  6.4.2018 21:19Lucius
  Haňa: Na břiše měla kousanec a krev, což je na bílé dost vidět a Rizu (druhá potkanice) měla od krve tlamičku (ne nos, jako by jí z něj tekla krev, ale chrup a kolem tlamičky)
  6.4.2018 21:21Haňa
  Licius: no tak tohle u holek běžné určitě není....
  třetí do party by pomohla
  6.4.2018 21:23Lucius
  Haňa: Zkusit to přinejmenším můžu (: díky za rady
  7.4.2018 13:07Efča
  Lucius - tak ono se někdy při těch hádkách stane,že to přeženou. Nějaký drobný šrám nebo kousanec ještě není nic závažného.Ale dva potkánci jsou skutečně pouze nutné minimum a právě když jsou jen dva tak potom se ty spory nemají kde "rozptýlit". Já mám nyní 6 samečků a také se někdy hádají, hlavně Černoušek jim dává najevo, že on bude velet a nikdo jiný a mladí ho pokoušejí a pokoušejí...:-) a jeho vrstevník Hnědáček je zase neústupný tak i z toho jsou někdy spory,Hnědáček dokonce někde přišel o špičku ouška....Ale jinak dobrý .Doma spolu spí na hromádce.
  - - - - -
  Bylo by ale vhodnější přidat ta mimča dvě když dáš jen jedno mlůže to schytat pak od obou starších pokud by bylo dotěrné. Když budou dvě lépe se zabaví spolu a nebudou ty "báby" tak obtěžovat.
  7.4.2018 17:35Lucius
  Efča: Tak žel už mám mimčo doma a další jen tak teď neseženu... Chovatelé jsou daleko
  7.4.2018 20:55Haňa
  Lucius: to zvlàdnete :) důležitè je správně seznàmit: Nejdřív na neutràlním mîstě (
  kde nikdy nebyly) a
  pak dát do pečlivě (!!)vyčištěné přestavěné ubikace.
  (aby tam nebyly pachy)
  Tak mě napadà, pokud máš ubikaci "hand made" ze
  dřeva, bude to problèm.
  Ideàlní by byla přîmo novà koec,
  ono to Tvoje je stejně pro tři malinké.
  Hlavně jim ji nedej jen tak do klece,
  to je pak průšvih
  8.4.2018 00:30Lucius
  Haňa: Tak hloupý zase nejsem :D Žádnou novou klec si myslím nepotřebuji, jelikož mám nevyužívané jedno patro a o to jim to zase zvětším.
  8.4.2018 07:40haňa
  Lucius: vůbec jsem si nemyslela něco o hlouposti :-) :-)
  jen ne každý má zkušenosti a ne každého napadne, že starousedlící nebudou z mimina jen tak "přihozeného" nadšené a pak to skončí špatně a lidi na potkany zanevřou.
  tak se nezlob a ať se daří a vše se urovná ;-)
  8.4.2018 09:40DAVIDDOL
  Máte někdo zkušenosti s chs Royal Rat ?
  8.4.2018 09:52Lucius
  Haňa: Tak zároveň chápu obavy, ale na tyhle malé uličníky nemohu zanevřít.
  Měl bych alternativu, že přes den spolu (vyrobené hřiště) a na noc každý do svého. Ale zdá se mi to vůči nim nefér.


  Plus mám dotaz. Neznáte nějaké dobré DIY pelíšky, hračky, prolézačky, atd.?
  8.4.2018 10:07Haňa
  Lucius: rozdělování = odtrhávání od smečky, tak to je úplnê peklo(!!!) a teror ( bez nadsázky) ... chtějí být spolu pořád..., i když třeby vztahy nejsou úplně ideální. Málokterá smečka je stále v pohodě - alfa stárne, na její místo se tlačí další, stará zvířata odcházejí, mimina přicházejí..... smečkový život je bohatý a protože jde o hierarchii, občas prostě rozmíšky jsou.

  co to je DYI netuším :-) krásné pelíšky šije spousta holek, "hřiště" holkám dêlám sama - i ze dřeva, natřeného barvou s dětským atestem. Protože ale milují změny, je lepší udělat to nêjak variabilně a bohatě stačí i papírové krabice, co vydrží jen chvíli ;-)
  - - - - -
  DIY :-)
  8.4.2018 10:50Lucius
  Haňa: Je to jen alternativní řešení, protože opravdu někdy teče krev (; Uvidíme jak si sednou a potom teprve budu řešit něco dál

  DIY - vyrob si sám
  8.4.2018 19:49Efča
  Lucius - neustálým rozdělováním od sebe by si museli vždy začít tu hierarchii upevňovat znova a znova po každém odloučení.
  8.4.2018 20:09Karineta
  Lucius Hledej na youtube, je tam toho dost hlavně od jedné holčiny
  8.4.2018 20:53Lucius
  Efča: Tak nějak doufám, že si nakonec sednou... Chtěl bych pro ně větší ubikaci, ale právě jsme dodělali tuhle a na větší teď nemám nárok... (Ano, bydlím s tátou a není mi osmnáct)
  Karineta: Našel jsem toho dost, ale z nanukových tyček a obvykle ne z těch úplně přírodních matrošů, klacíky a tak...
  8.4.2018 21:19Haňa
  Lucius: na "puberťáka" píšeš hodně dobře ;-)
  já si dělala hodně žebříků jako když do kurníku z latěk, lepím to herkulesem, stačí malinko a nášlapy jsou pak z půlkulatiny. Ono se to pak i hodí, když je v kleci nêjaká babka, po tom vyleze ještě dlouho všude. Z hobbymarketu mám tenké (novodurové ??) trubky a ty mám nařezané jak potřebuju a lehce se do nich i vrtají otvory a dírky na pověšení. Nêkdo použivá i "husi krky", ale ty jsou šílené na údržbu. Látky na hamaky kupuju v sekáči v akci ( povlečení občas deka)
  8.4.2018 21:39Lucius
  Haňa: Snažím se :D Jinak také rád vyrábím, mají teď docela dost prolézaček, některé jsem také koupil (v akci, no beru to! :D)
  Hamaky mě napadly taky, jenže ty potvory je všechny rozkousaly. Teď už jen vyrobit větší ubikaci a hurá vyrábět blbosti pro ně
  8.4.2018 22:08Haňa
  Lucius: hamaky jsou v naprosté většině smeček spotřební zboží, nevyplatí se je šít natož kupovat ;-)
  (tak na Vánoce leda ;-) ) úplně stačí netřepivou látku nastříhat a pověsit (nebo staré triko, nohavice, utěrky...) věším žabkama na záclony ( z Jysku), poutka už jsem zrušila dávno
  9.4.2018 10:51Lucius
  Haňa: Já mám raději úplně přírodní věci, takže pletená hnízda, maximálně na dno domeček z kartonu... Mysky a napáječku mám samozřejmě z obchodu, ale jinak na tu obvyklou kvalitu moc nedávám (každé není stejné, ja vím)
  - - - - -
  *misky
  12.4.2018 18:24Petr
  :-D https://www.novinky.cz/koktejl/468739-z-policejnich-skladu-zmizelo-pul-tuny-marihuany-mysi-ji-sezraly-tvrdi-prislusnici.html
  12.4.2018 19:53Efča
  Páni ti si dali do čumáčků....:-). Tak to musí chudáci ještě někde určitě tančit....:-) :-) na mejdanu století
  12.4.2018 20:17Adanea
  Dobrý den, Už nějakou dobu chováme doma 6 potkanů (3 samce a 3 samice) V oddělené kleci. Mezi sebou žádné veliké problémy nemají, vycházejí spolu. Problém nastal včera kdy jsem si domů přinesla malou samička albínka. Nejstarší potkan Oli (samička) na ní pořád útočí . Nemohu přijít na příčinu. Oli sama už měla dvakrát mladé a vše bylo bez problémů. Ke všemu přijala i malého samečka a toho se ujala též bez komplikací. Jsem bezradná a moc mě mrzí že si nerozumí. Všechny své potkany mám moc ráda a s tímhle jsem se ještě nesetkala. Moc děkuji za odpověď!
  13.4.2018 09:31Sankari
  Adanea: Dodržela jste pravidla seznamování? Tzn. první kontakt mimo klec, v neznámém prostředí? Přidání nového zvířete prvně ke zvířatům, které s ním nemají problém? Důkladné vyčištění klece, přestavění vnitřního vybavení atd.?
  13.4.2018 19:16Efča
  Adanea - jak už zmínila Sankarka, nelze přidat nového jedince jen tak do klece,je třeba dodržet seznamovací pravidla,ale i tak může pár dní trvat než nové mimči smečka přijme a každý jedinec ho může přijmout jinak.
  Nejlépe by bylo je dát do úplně jiné klece než jsou nyní starousedlíci, pokud to nejde tak klec aspoň řádně vydrhnout a pokud možno přestavět nebo převybavit tak aby co nejméně připomínala původní teritorium.
  Pokud jsi donesla nováčka a šoupla ho rovnou do klece a teriritoria starších máš štěstí,v takových případech se může stát a občas se to i skutečně stane, že někdo nováčka zakousne nebo zele pokouše.Netvrdím,že se to musí nutně stát,ale nelze to ani vyloučit.
  I tak ovšem se mohou potom pár dní honit, fackovat, otáček na zádíčka a malý by u toho klidně mohla i ječet...ale to je normální pokud u tohe neteče krev - nepočítám drobné šrámy, ty mohou nastat.
  - - - - -
  ..takže pro příště raději nejdříve zjisti jak postupovat a potom teprve jednej. :-)
  14.4.2018 10:58Adanea
  Dobrý den, klec je už vyčištěná, vybavení též jiné. Děkuji za vaše odpovědi a rady. Přeji hezký zbytek dne.
  14.4.2018 19:58Efča
  Ještě jsem zapoměla napsat, že je lepší tam dát prvně tu malou aby se tam řádně rozhlédla a byla tam první.Já osobně pak dospěláky přidávám po jednom a začínám tím co si myslím že by neměl dělat moc potíže i když leckdy nás překvapí, že je nejlépe vezme tem o kterém předpokládáme, že bude nejvíce dělat ramínka :-).Časový interval mezi přidáváním závisí od toho jak se chovají.
  15.4.2018 17:07Tomáš
  Dá se potkan převychovat?
  15.4.2018 19:12Efča
  Tomáš - co máš na mysli pod tím převychovat-něco konkrétního?
  16.4.2018 13:24Lucius
  Hah, musím se pochlubit, ty moje potvory si padly dokonale do čumáku. Zatím jsou v menší ubikačce, ale já a moje schopnosti, jsme přemluvili mého otce k jiné prostornější kleci (:
  Takže už si hnijeme na hromádce všichni spolu :D
  16.4.2018 17:43Tomáš
  Např. Už je máme doma přes rok a furt koušou
  Nevíte co s tím?
  16.4.2018 18:59Efča
  Tomáš .A koušou sebe nebo tebe?A do krve nebo jen poštipují?
  - - - - -
  Lucius - no prima :-)
  16.4.2018 21:17Tomáš
  Poštují sebe i mě
  - - - - -
  Poštipují
  16.4.2018 21:39Efča
  Jo tak jak to není vážné kousání- to naši kuci se taky škorpí a Heřmánek jsem koukala,že ostatní někdy tahá jemně za kůžičku,prevítek :-).A Černoušek občas přiběhne a štípne mě do palce na noze :-). Ale jinak dobrý.... :-)
  17.4.2018 06:42Tomáš
  Dík
  18.4.2018 18:09Petr
  A co tohle poštipování znamená?Myslel jsem,že si říká o pozornost,ale když si ji vezmu do ruky a hladím ji tak za chvíli zdrhne.
  18.4.2018 19:49Efča
  To se mezu sebou pošťuchují a zároveň upevňují pozici v hierarchii.
  19.4.2018 18:06Petr
  https://www.novinky.cz/bydleni/469292-potkan-vyslechteny-v-laboratori-je-inteligentni-a-nenarocny-kamarad.html
  21.4.2018 06:44františek
  Petr- Hezký článek. Nádherné fotečky. Ti devilové jsou nádherní. Já teďkom budu hledat dva kluky z ChS. Náš Koudy je totálně chytrý. Zjistil,že vrátka od klece se otevírají pomocí zobáčku od vrátek Mě to bylo hnedka jasné,že ty dvířka neotevřel Arísek. To bylo tak,já jsem se probudila kolem 1 hodiny ráno a přepínala jsem programy v TV,abych našla něco u čeho se mi bude dobře spát. Ještě jsem měla zalepené oči,takže jsem televizi přepínala s jedním přivřeným okem. A najednou byl takový kovový zvuk. A já-patýrka to nebyly,to znělo jako dvířka. Rožla jsem lampičku a fakt,že jo. Koudy si vesele vyčumoval z klece. A já -ty potvoro jedna :-D Tak jsem to zavřela a jak jsem byla rozebraná,tak jsem si dala 3 sklenice pomerančového džusu.Potom jsem trošku zaspala. Samozřejmě,že mi potom chtělo čůrat. Tak jsem dala dolů nohy z postele a chtěla jsem jít směrem k záchodu.Vstala jsem a něco tmavého se mi prohnalo kolem nohou. Byl to Arísek. Mě bylo více,jak jasné,že ty dvířka otevřel Koudy. Aríska by tohle nikdy nenapadlo. Tak jsem jim koupila pidimini visací zámek na dvířka a mají útrum. Naštěstí se nic nestalo,protože když je pouštím po obýváku,tak schovávám noťas a veškeré k němu připojené kabely. Prodlužovačka,a chladírnu na noťas,plus samotné připojení na elektřinu na noťas.Prostě se s nima nenudím.
  21.4.2018 11:10Deniskakoooooj
  Co dáváte potkanům za sušené bylinky? Pampeliška atd?🙂a popřípadě jak sušíte?
  21.4.2018 11:34Petr
  františek - asi dvě holky se to taky naučily,tak jsem pořádně zahnul ten háček a měly po vycházkách.Pak to taky uměl Saša - takovej starej obrovskej pán,kterej už nemohl dělat mladý,tak ho šoupli na krmení do zverimexu.Nebyl zlej,jen nebyl zvyklej na kontakt.Nechal se hladit,chovat ale přes klec mě několikrát kousnul,protože si myslel,že mu dávám žrádlo.No a jednou se probudím a tohle obří ,,hovado" mi stojí asi 5 cm od obličeje a čumí na mne. :-)
  21.4.2018 13:12Efča
  Deniskoooooj - ani nemusí být sušené - o sezoně je vhodné podávat i čerstvé pampelišky, sedmikrásky , fialky...jen je třeba je řádně proprat aby se s tím domů nezatáhlo něco z venku...Ale desmikrásky můžeš usušit i na zimu .
  21.4.2018 15:24františek
  Denisko,přesně,jak píše Efča,pořádně proprat a dej pampelišky nebo sedmikrásky na papírové kuchyňské útěrky. Na noviny bych to sušit nedávala,protože tam je ta novinářská barva,která je jedovatá.
  - - - - -
  Petr- Tak to musela být super situace. Už tě barvitě vidím. Rozlepíš oči a potkan ti funí do ksychtíku :-D Kdo se více lekl?? Ty anebo potkan??? :-D Momentálně jsou kluci bez zámku. Koudy to pochopil,že bez dovolení se prostě ven nejde. Koudy je dost chytrý potkyš. Oni nejsou blbý,mají za ušima :-D
  21.4.2018 18:32Petr
  No já.Říkal jsem si - teď se mi zakoune do ksichtu.Naštěstí ne,chvíli jsme na sebe čuměli a když jsem se probral z šoku tak jsem ho uklidil.
  21.4.2018 21:28Sankari
  františek: Barva z novin už dávno jedovatá není, klidně se na nich mohou rostlinky na zimu sušit.

  Denisko, v této době je fakt zbytečný jim kytky sušit, dej jim raději čerstvé, je toho hodně, co se jim může nasbírat, bylo by škoda toho nevyužít. Pampelišky (květ i listy), sedmikrásky (také květy i listy), jitrocel, jetel, vojtěšku, řepík, podběl, fialky...
  22.4.2018 09:02františek
  Sankari- Aha,to jsem nevěděla. Děkuji ti za info. Takže když properu pod vodou hlávkový salát,tak ho můžu dát v klidu usušit na noviny.
  - - - - -
  Denisko- Já jsem si kupovala minulý rok na výstavě Potkaní Šťůrování sušené bylinky. Jsou ale určené na čajíček. Je to na nachlazení a na imunitu. Prodává to Markétka. ChS od Pekelného strážce. Sladí se to medem. Moc jim to chutnalo.
  - - - - -
  Petr-Kolik jich máš a jak se jmenují?? Já mám Hrozinku,Elizabeth,Dášu,Heluš,Sabinku,Koudyho,Charlieho,Aríska,Jáchyma.
  Já tento měsíc zrní neobjednávám. Já jsem to totiž minulý měsíc nějak přepískla :-D 2,5 kg Letní směs,jedno kilo Potkaní polibek.
  22.4.2018 10:54Petr
  Teď máme Pípí,Zoey a Daphne.
  22.4.2018 12:00františek
  Oni si nás umí tak krásně omotat kolem prstíčku. Až kolikrát žasnu.
  24.4.2018 09:27Sankari
  františek: Je zbytečný sušit hlávkový salát, ten zkrm čerstvý, v přiměřeném množství, samozřejmě. Spíš nasbírej něco venku - sedmikrásky, fialky, co jim chutná a nejde to natrhat celý rok.

  Naši potkánci teď dostávají několikrát denně zelené z venku, milují čerstvou vojtěšku, polníček, pampelišky... A už se těším, až bude drobné ovoce, s takovým rybízem je i zábava, když se hodí do vody :-)
  24.4.2018 17:04františek
  Sankari- Já to myslela trošku jinak :-D Jakože,přinesu domů čerstvý hlávkový salát,operu ho pod tekoucí studenou vodou a nechám ho osušit od té vody na těch novinách. Protože nikdy nevím,kde se to všude válelo a jak se to skladovalo. Radši to pořádně pod vodou operu a nechám oschnout.
  25.4.2018 10:09Sankari
  Aha, tak to jo.
  26.4.2018 21:19majdamas
  Ahoj všem!
  Má tu někdo zkušenost s adopcí pokusných potkánků, králíčků, morčátek či jiných zvířátek?
  27.4.2018 08:18Sankari
  majdamas: Co bys chtěla vědět? Zkušenosti tu máme, např. každý rok se rozebírají potkani a králíčci z VFU.
  27.4.2018 18:09majdamas
  Sankari: Ano, o tom právě vím a uvažuji o tom, tak se chci zeptat, jaké s tím má kdo zkušenosti - jestli měla zvířátka nějaké problémy (četla jsem, že občas trpí respiračními potížemi), jak na tom byla s imunitou, jakou měla povahu, jak se dala ochočit a podobně... :)
  27.4.2018 19:49Efča
  Já měla dva samečky byli v pohodě.
  27.4.2018 20:31majdamas
  Efča - Možná blbá otázka, ale jak jste je od sebe rozlišovala (byli, předpokládám, oba albinotičtí)?
  27.4.2018 22:33Haňa
  barvila jsem jednu malinko šťávou z červené řepy, před tím i fixou čárku na ocásek, ale to jsem mêla obavy z jedovatosti.
  Múžeš taky jednomu z potkanů nêkde ustřihnout kousek chlupů ;-)
  ono časem se to možná vyřeší samo - natržné ucho, jiná velikost, nádorek ....
  jak byly holky starší, už jsem je pak poznala i bez značek ;-)
  27.4.2018 23:20majdamas
  Haňa - Děkuji, ta řepa zní fajn. Asi by šla i kurkuma...? Na tu bílou srst se to asi chytá dobře, ne? :)
  29.4.2018 12:35Efča
  MAJDAMAS - :-) BLBĚ :-). JEDNOMU JSEM DĚLALA ZPOČÁTKU NA OCÁSEK FIXOU ČÁRKU,ALE PAK JEDNOHO NĚKDO ŠTÍPL DO OCÁSKU A MĚL TAM POTOM TAKOVÝ ZÁŘEZ TAK PODLE TOHO.
  29.4.2018 22:33majdamas
  A vadí nějak ta fixa?
  Ale je asi pravda, že časem se to nějak vyřeší samo... Ale přece jen je člověk rád, když ví, který potkánek je který už od začátku. ;)
  30.4.2018 15:23Marcie
  ChS Od Pekelného Strážce hledá do chovu mládě- samečka- variety LH satin (dlouhosrstý s lesklou rovnou srstí bez strukturování). Podmínkou je jakákoli barevná linie kromě oranžové, absence "plešatých variet" v rodokmenu, dobré zdraví v linii a co nejmenší příbuznost na "pekelnické linie". Sameček by byl použit do již několik let rozjeté převáděcí plemenitby- LH v americké modré, za účelem rozšíření a přilití další nepříbuzné krve. Znaky možné jakékoli, registrovatelnost není podstatná. Kdo by plánoval takový vrh, prosím nabídněte. Díky. Pekelnice. Kontakt: odpekelnehostrazce@atlas.cz
  30.4.2018 19:37Sankari
  majdamas: U pokusníčků nikdy nevíš, jak na tom budou. Pokud s nimi studenti zacházejí slušně, nebývají kousaví, ale samozřejmě jak už jsou starší, nemusí být tak mazliví jako když si vezmeš úplně malé mládě od chovatele. Navíc ti nikdo přesný věk neřekne, mohou mít 3 měsíce, ale taky rok. Pocházejí z bariérového chovu, tak zas záleží na tom, jestli něco chytli mezi odchovem a časem, než se dostanou k tobě. Ale nezdá se mi, že by byli víc náchylní na respiračky než potkani od "našich" chovatelů.