od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Srpen v roce 2018
 • Zobrazuji 47 zaznamu.
 • 1.8.2018 16:17Romaky
  Ahoj, jak pomáháte potkánkům v tomhle teple? :)
  1.8.2018 17:50Sankari
  Romaky: Zastínění, případně přemístění klece na chladnější místo v bytě, blízko klece dát mokré ručníky (tak, aby na ně nedostáhli), občasné postříkání vodou z rozprašovače. Taky se může podávat vychlazená zelenina a ovoce.
  1.8.2018 22:32františek
  Sankari. Ahaaaa,vypadá to zajímavě. Jinak kapky do očí nám fakt dost pomohly. Rýmyčku už nemáme. Kolik to zařízení stojí?? Též musím mít asi každé hov....
  :-D Romaky-Chlazená zeleninka a ovoce je každodenní samozřejmostí,jak v létě,tak i v zimě.
  Jinak v noci mám otevřené okno v obýváku a přes den v obýváku okna zatemňuji.
  Taky byla sranda,tak já jim jak blbec dělám bázének ze spodního dna marodky a nikomu se tam při venčení nechtělo. No to to to?? Rošťáci jedni. Miluju je.
  2.8.2018 17:29Lucius
  Mám hotovo, potvůrky bydlí v novém bejváku a mají se lépe než já. Kdo by se divil, obrovská bedna v120cm, hl 80cm, š120cm... Doufám, že až se reinkarnuji tak do potkana, který se má tak dobře, jako mé potvory...
  Jinak horka zvládáme úplně 'skvěle'. Odnaučili se jakžtakž bordelařit přes den a k večeru, a teď dělaj bordel v noci o sto šest.. Už aby byla zase zima.
  4.8.2018 20:53Haňa
  ˇ
  5.8.2018 20:33Marcie
  Ahoj všichni. Dávám na vědomí, že příští víkend budu s Pekelníky na Speciální výstavě potkanů v Toulcově Dvoře v Praze (so + ne). Máme volná ještě nějaká potkanítka z vrhu F3- podílové divočáky. Dále máme potkaní protikašílkové bylinné čajové směsi a bylinné sirupy z 1. letošní sklizně a mám i pár volných různobarevných hamaků a dalších pelíšků. Tedy kdo by chtěl na výstavu něco od nás dovézt, nechť se hlásí. Předání čehokoli je také možné i v sobotu ráno v Hradci Králové na vlakovém nádraží, případně v sobotu večer nebo v neděli ráno v Jílovém u Prahy. Prosím, pošlete to dál :-)
  5.8.2018 23:57Fosilka
  Marcie: Prima,udělám si zásobu zahradního pětiboje a mám tu i adepta na pohodáře:-)
  8.8.2018 21:10Lucius
  Zdravím. Zatím to není akutní, ale na přípravu není nikdy času dost a k poučení také.
  Mám teď čtyři středně staré potkaní slečny. No dvě mladší a dvě starší. Potkani se dožívají kolem tří let, pokud se nepletu, jestliže ano, prosím opravte mne.
  Místo holek bych chtěl posléze klučiny. No, už tak nějak jsem připraven, že první odejdou ty starší, ale co dělat, když zůstane nakonec jen jedna? Nechci aby umřela na samotu, nebo něco podobného. Jak to řešíte vy? Asi koupí další holčičky... No i tak. Budu rád za každou radu i poučení. M
  9.8.2018 10:31Sankari
  Lucius: Potkani dožívají spíše jen 2 až 2,5 roku, tříletí jsou výjimky.
  Řešit co bude kdyby... Je to na jednu stranu od tebe odpovědné, ale ta situace může být hodně rozdílná. Pokud ti zbude samotná stařenka, která bude trpět nějakým zdravotním problémem, je lepší ji nechat dožít doma samotnou. Jestliže ale bude poslední samice ještě relativně mladá a v dobré kondici, buď se přidávají dvě mláďata, nebo se hledá místo u někoho ve smečce, kde dožije šťastná. Nebo je ještě možnost si k ní vzít starší samici z adopce.
  9.8.2018 11:18františek
  Lucius- No,já to neřeším nijak,protože,děti nemám a oni mi je plně vynahrazují,nedala bych ani jednoho z nich. Mám holky i kluky. Jsem na nich citově závislá.
  Tak abych ti možná trošku poradila,takže až ti zbyde poslední samička,tak jí můžeš nabídnout k adopci přes FB - Potkaní klokánek. Anebo klidně i poslední dvě s tím,že chceš,aby šly do adopce spolu,že jsou na sebe zvyklé.
  Já mám z adopce Elizabeth,se kterou jsem byla letos i na výstavě a potom mám z adopce Charlieho (je to obří potkánek) někdo ho totiž odnesl do azyláčku s tím,že kouše,přitom je to mazlík a nekouše vůbec a ještě jsem k němu jako parťáka z toho azyláčku dostala Tobiáška.
  Fotky adopčátků samozřejmě občas pošlu a taky samozřejmě píšu,jak se mají a tak.
  Samozřejmě,že je plno potkaních skupin na FB,kde je můžeš nabídnout k adopci také.
  Ale doporučila bych ti,až si jí bude chtít někdo adoptovat,jí zavézt osobně k tomu,kdo si jí bude chtít vzít a omrknout,do jakého prostředí a k jakým lidem půjde. Já jenom,aby jsi měl potom klidné spaní.
  Standa,který mi přivezl Elizabeth,taky šel do vnitř,protože jsem ho pozvala,aby se podíval,k jakým holkám a do jaké party půjde a do jaké klece a jak jsou holky vybavené. Takže odcházel s klidem v srdci a to je důležité. No a taky jsem se mu chtěla pochlubit s výběhem po celém obýváku,jak to máme hezky zabezpečené,aby se jim nic nestalo.
  9.8.2018 12:37Marcie
  Fosilka: pohodáře sirup už mám bohužel vybraný, dělala jsem letos jen jednu menší várku. Ale můžu namíchat pohodáře čaj ze stejných bylin jako je sirup. Jinak pětiboj určitě přivezu, ten byl poměrně oblíbený, dělala jsem ho víc várek i pro rodinu, kamarádce a sousedům, takže toho mám hojné množství.
  9.8.2018 13:00Sankari
  františek: Dát potkana k adopci beru jako poslední možnost. Proč dávat do adopce dva spolužijící potkany,když se jich člověk nemusí z nějakých skutečně vážných důvodů "zbavit"? To přece nikdo normální neudělá, ale nechá je dožít doma, tam kde jsou zvyklí a spokojení. Na to, aby dal zodpovědný majitel zvíře pryč, by měl být vždy důvod, že to zvíře se bude mít jinde lépe.
  9.8.2018 13:59františek
  Sankari- Já to nemyslela zle,ale asi jsi pochopila,jak to myslím,né?? Jenže on chce kluky a když si k té starší pořídí další,aby nebyla sama,tak se dostane zase opět tam,kde byl,protože zase ta jedna z nich mu umře,prostě začarovaný kruh. Ale jde vidět,že mu na nich záleží,což je moc dobře. Moc fandím takovým lidem. Prostě zodpovědnost musí být. Víš jak to myslím?? Takže ať si pořídí další větší klec a k tomu i kluky a bude to. Určitě se mu tam někde další klec vejde. Já taky nepočítala s tím,že budu mít 3 klece a už mám,ale dá se to zvládnout. Musela jsem klece přesunout tak,abych na ně viděla. Aby byly v denním ruchu a né někde v koutě. Sice s tím přítel první nesouhlasíl,ale musel se s tím smířit. V neděli budu mít nové dva lumpíčky do party k Tobiáškovi a k Charliemu a ještě mám objednané dva roztahovací tunýlky. Odpoledne,protože mám volno,tak bude venčeníčko.
  9.8.2018 14:16Sankari
  františek: Já vím, že máš potkany ráda.
  Jen přece nemůžeš někomu radit, aby dal své potkany do adopce, když to není potřeba? A ani to on sám nechce. Chce pro ně jen to nejlepší. A samce chce pořídit až PO dožití samiček, což je odpovědné a je vidět, že nad tím přemýšlí. Nebudu cpát někomu samce v době, kdy na ně není připraven, ani nikomu nebudu radit víc klecí, to si přece musí promyslet sám. Taky by to nic neřešilo.
  9.8.2018 14:48Lucius
  Díky za rady. Zatím opravdu nepočítám s tím, že bych měl dvě smečky. Dvě klece mám už tě a to z důvodu králíka a potkanů. Kluky pořídím až posléze dožití samic.
  Adopce rozhodně nepřipadá v úvahu. Tuším však, že spolu zůstanou ve dvou, protože mám podobně staré dvě.
  Ještě dotaz. Kluky minimálně tři, dva potkani u mně nedělali dobrotu. Akorát není tady větší pravděpodobnost rvaček, nebo tak?
  9.8.2018 15:37františek
  Sankari-No máš pravdu,má je moc rád a jde to vidět. Já bych to taky psychicky nezvládla vzdát se byť jen jednoho z mých roztomilých miláčků. Jsou to moje sluníčka,moje všechno. Na koho bych šišlala,na koho bych se pitvořila,koho bych hladila a drbkala?? Komu bych říkala Ty jeden velmi živej (podle poroty,kde Barča měla fakt pravdu :-D ) měl to napsané v temperamentu a dostal za to dva body dolů??? Teď to bude mít na talíři asi furt :-D miláček můj. On je totiž fakt hyperaktivní. Je to moje dvojčátko milované,dokonce slyší i na své jméno. Což fakt čučím. Je to totiž jeden z mála potkanů,který slyší a reaguje na své jméno.Koudy je prostě Koudy.
  - - - - -
  Lucius- Já si myslím,že to záleží asi na povaze potkanů a taky na testosteronu. Měla jsem kdysi větší smečku,přesně jako teď a jeden potkan mi furt naháněl kluky po celé kleci,tak jsem ho nechala kastrovat a potom byl jak milius. Jenže to byl ojedinělý případ,to se stává málokdy. Teď jak mám Tobiáška s Charliem a jsou tam zatím pouze jen dva,tak se mi absolutně nebijou,nikdy jsem neviděla mezi nimi,že by pištěli anebo si vyřizovali dominanci. Jsou to mladí azyláčci,tak bůhví co si prožili. Prostě jsou to dva kliďasové,tak fakt nevím. Za to v druhé kleci,to je mazec :-D Koudy se snaží někoho pževalit na záda,takže pištění a jekot. Nebo čestmír s Ríšou,ale oni si jen hrají,nikdy se nekousnou,jen v zápalu hry a převalování piští. Nebo Koudy na Aríska nebo na Damiánka,nebo i obráceně,ale neublíží si. Prostě u mě parta začíná od 4 potkanů,ale na to musíš mít dostatečně velkou klec,což ty máš. Tak si vem potom 4 stejně staré kluky. Doufám,že teď zase nemluvím blbě . Když tak mě někdo prosím opravte.
  9.8.2018 19:38Sankari
  Lucius: Mně se zdá nejlepší počet 3 až 5 potkanů ve smečce. A je dobré, když nejsou úplně stejní povahově, ale u mláďat to ne vždy poznáš. Ani věkový rozdíl nevadí, spíše naopak, když mají pubertu trošku od sebe, je to jen dobře.
  - - - - -
  Nemyslím tedy velký věkový rozdíl, ale stačí nějaký ten týden.
  9.8.2018 20:51Lucius
  Myslel jdem, že nejspíše zbudou dvě samice spolu. Mají opravdu hodně blízký věk.
  Kluky rozhodně minimálně tři. Jak jsem již napsal, dva potkani u mě nedělali dobrotu, proto mám teď čtyři.
  A děkuji vám všem za rady a zkušenosti. (:
  10.8.2018 16:51Tomáš
  Dobrý den
  Chtěl bych se zeptat do kdy jsou samci plodní
  protože mám doma dva kterým už budou dva roky
  a chtěl bych se pořídit samičky ale nechci aby měly mladé
  10.8.2018 17:44Sankari
  Tomáš: Určitě neriskuj a samice k nim nepořizuj. I samec v 2 a půl roce ti může samičku nakrýt, ono to u nich není o věku :-)
  10.8.2018 19:43Tomáš
  Aha
  Díky moc
  11.8.2018 15:06Efča
  Tomáš - pořídit si samičky můžeš,ale nesmí být v kleci se samci - museli by mít každí svou klec a samozřejmě je spolu ani nepouštet se proběhnout - u nich je to vteřinová záležitost
  13.8.2018 08:36františek
  Jejda,ten malý černý je nemocný :-( Zatím nemá jméno,to zjistím,až Helence zaplatím a ona potom udělá agendu a vyřídí mi papíry. Zdá se mi,že blbě dýchá. Navíc mi pčiká. Nechci ho zatěžovat antibiotiky. Dala jsem jim do napáječky průduškový sirup. Snad se to zlepší.
  Ale jsou krásní oba dva, to zase jo. Jeden je standart srst a dumbo uši a druhý je rexík a standart uši. Standart srst je jakoby do černa a rexík je jakoby něco mezi šedou a hnědou. Kdyby jste mě zabily,tak fakt nevím,jak se ta barva jmenuje.
  Oba dva jsou nádherní devilci.
  Holky nebojte se,Koudy je pořád Koudy a já ho nepřestanu milovat i když je bezpapírák. Je to prostě mazel. Ono to totiž o papírech vůbec není,je to o tom,jaký potkan je,co má v hlavě a že vás miluje a že vy milujete je. A krásně se o ně staráte a milujete je.
  14.8.2018 19:51františek
  Holky přiznej te se,kdo se díval na film Králík Petr??? Já jsem to zkoukla a bavila jsem se od začátku až do konce. Vřele doporučuji. Já vím,je to spíše pro děti,ale je to moc hezká komedie.
  16.8.2018 20:37Efča
  Neznám... to někde teď dávali?
  18.8.2018 09:44františek
  Né,já jsem si to stáhla z internetu do noťasu,přes Uložto.
  Fakt suprovní film. Prostě je to chlupatá a ušatá komedie :-D
  18.8.2018 09:45Romaky
  Ahoj, chci se zeptat v čem nebo jsk perete hamaky? :)
  19.8.2018 08:03Haňa
  Romaky: hamaků mám v kleci hodně, takže až se nahromadí víc špinavých, hodím do pračky a peru na 60 či 90 stupňů. Dávám normální tekutý prášek, jeden čas jsem kupovala gel na praní pro kojence ( ale je drahý), teď mám oblíbené tekuté mýdlo " s jelenem".
  Někdo přidává i desinfekční prostředek na praní. Četla jsem i o tom, že paní pere hamaky spolu s utěrkami a ručníky v pračce na 90, ale to už se mi teda zdá jako moc odvážný :-D
  Pokud peru v ruce, použivám kostku mýdla "s jelenem" a pořádně vymáchám.
  19.8.2018 12:24Romaky
  A ještě jsem se chtěla zeptat. Jaká je vhodná podestýlka? :)
  19.8.2018 14:20Haňa
  Romaky: no, hlavně nic prašného a navoněnèho.... Piliny jsou nevhodné, hobliny ze zveráče jsou prašné. Kupuju přes net hobliny Profibed, je toho veliký balík, vydrží dlouho a jsou fajn. Někdo používá štěpky (na rodentia.cz. - tam najdeš i super směsi zrnin) nebo i topné pelety. Zkoušela
  jsem i konopnou podestýlku, dobře pohlcuje pachy, ale dusila i mě...
  - - - - -
  https://eshop.probiobed.com

  někdo si pochvaluje i asan, za mě katastrofa....:-/
  19.8.2018 14:41františek
  Já bych chtěla vyzkoušet tu koňskou,prý je dobrá. Konopné pazdeří podle mého teda ništ mošt,ale dobré jsou i piliny,ale musí být bezprašné. Každopádně vždy vše přemražovat kvůli mšenkám. Hobliny bych nebrala. Taky bych si ráda poslechla jiný názor,než je ten můj.
  - - - - -
  Tu koňskou vyzkouším
  19.8.2018 17:18Haňa
  podestýlku stačí po přinesení nechat odležet, případní paraziti (svrab, Všenky - ne mšenky) nevydrží bez. hostitele
  - - - - -
  a "koňská" podestýlka je právě ten ProBioBed (dříve
  Profibed)
  20.8.2018 01:12Petr
  My jsme používali kočkolit,ale před nějakou dobou jsme přešli na hobliny.Holka někde objednává vždy velký pytel.
  20.8.2018 08:54františek
  Haňa- Já si právě nikdy nejsem jistá,jak se to správně píše,jestli všenky nebo mšenky :-D aha,takže všenky,od slova vši. Tu koňskou musím vyzkoušet. Díky za odkaz.
  20.8.2018 09:42Romaky
  Tak koňská podestýlka objednána. :)
  20.8.2018 10:41Sankari
  Koňské hobliny jsou pořád hobliny. Jen projdou fukarem, aby se z nich dostal co nejvíc pryč prach. Firem, které balí hobliny do velkých balíků (15 až 25 kg) je už hodně (Allspan, Alpenspan, Profibed, HappyHorse atd.). Chce to pohledat, my jsme si pro ně dřív chodili do blízkých stájí, kde nám balík odprodali. A dnes mám dodavatele, který mi je vozí až domů, a levně.
  On si stejně každý musí vyzkoušet, která podestýlka bude vyhovovat právě jemu. Mně třeba stejně jako Haně nevyhovuje Asan, ale někteří si ho chválí a používají jen ten. A na rozdíl od ní mi zas vyhovuje i konopné pazdeří. Ale nejvíc používám míchané hrubé nebo středně hrubé štěpky s hoblinama. A do záchůdků kočkolit (klasický bentonitový).


  Hamaky peru, pouze když jsou šité a pěkné ( ty co mám jen nastříhané ze starého oblečení vyhazuji).
  Než je strčím do pračky, namočím je přes noc do kýblu s horkou vodou a mýdlem. Peru v tom, co mám, jen nedávám aviváž, aby jim nedráždila nosánky.
  20.8.2018 13:08Marcie
  Mám dojem že si František plete hobliny a piliny. Piliny jsou dřevěný prach a drobné třìsky vzniklé jako odpad při řezání dřeva pilou. Zatímco hobliny jsou tenké dřevěné plátky obvykle více či méné zkroucené a různých velikostí, vznikají při opracování dřeva hoblovkou, protahovačkou, hoblíkem... surové jsou i trochu prašné, pro použití pod zvířata je dobré hobliny přesít nebo specializované firmy je proženou fukarem (jak psala Sankari). V mnoha zverimexech nazývají podestýlku pilinami, ale jsou to hobliny, opravdové piliny jsem ve zveri nikdy neviděla, ale záleží na výrobci, zda jsou hobliny zbaveny prachu nebo jsou surové. Proto je dobré si na toto dát pozor a buď kupovat hobliny už vyfoukané (bývají dražší) nebo surové a doma si je přesít než tím nastelete ;-)
  21.8.2018 14:51františek
  Mě včera překvapili na vet doktor i doktorka :-D
  Tak já z přepravky vytasím potkana a oni- Jeeeeee,Dášenka. Vy jdete určitě zkracovat spodní hlodáčky,že jo?? Tak jsem zůstala na chvilku v úžasu zírat,jak si můžou pamatovat jména svých pacientů a jména mých potkanů a jak odhadli,že jdeme zkrátit hlodáčky.
  A já,jo...jdeme,no.
  Ale stejně se mi zdá,že jí to zvakli trošku málo. Ty horní jí nerostou skoro vůbec,ale ty spodní Dášulce rostou,jak o život. Holčička moje. Slyšela jsem,že ty horní,by se měly trošku zbrousinkat,aby si jich o sebe mohla třít. Fakt jo??
  24.8.2018 16:55Marcie
  Ahoj, prosím, neviděl někdo na FB Káťu Rážovou- ChS Ze Svahu? Mohl by jí někdo připomenout, že stále čekám na vyjádření? Nemám na ni telefon, a na urgující mail už zas 4 dny neodepisuje. Tak já fakt nevím. Mám si shánět mládě jinde? Ráda bych věděla na čem jsem. Díky.
  24.8.2018 18:29Fosilka
  Marcie: poslala jsem jí zprávu na FB její CHS, tak snad se spojíte:)
  27.8.2018 20:39Haňa
  Marcie: Anička dnes 2 roky a 4 měsíce! 😘😘😘
  Sankari: Delinka včera 2 roky a 4 měsíce 😘😘😘
  jsou holky moc šikovný, lásky moje....
  27.8.2018 20:42Sankari
  Hani, super, holčičky za mne pohlaď a vyřiď jim, ať jsou ještě hodně dlouho zdravé.
  27.8.2018 21:31Haňa
  Sankari: děkujeme :-) I Cácorenka se drží - v pátek 2 roky a 5 měsíců, ale tam už nevim dne a hodiny.... Je to ale úžasná a nesmírně houževnatá holka.... miluju ten její kukuč, je dokonalá ❤
  Všechny moje holky jsou báječné, i když jsou každá úplně jiná 😘
  28.8.2018 10:48Tomáš
  Dobrý den
  Může mít potkan po probuzení v očích sejry jako lidi
  nebo to je něco jiného?
  28.8.2018 17:32Haňa
  Tomáš: müže mít kolem očí a na nose porfyrin.... Červenohnědé barvivo. Pokud je ho málo a za chvíli si ho očistí, je to v pohodě. Pokud je ho moc a často, značí to problém, nepohodu.
  Buď začínající nemoc nebo stres (zmênou prostředí, průvan...atd.)
  Najdi si na netu heslo porfyrin ;-)
  Nêco jiného by u očí mít nemêl. Každý problém s očima je třeba řešit u veta, hrozí oslepnutí, ztráta oka apod. ( jako u všech zvířat)
  28.8.2018 17:56Tomáš
  Díky
  Asi to byl porfyrin protože to už nemá
  29.8.2018 14:01Marcie
  Haňa: To je úžasné. Přeji Aničce moc moc zdravíčka a radosti ze života. Má perfektní rodinu, tak je jasné že se má Anička skvěle, i když umí i pořádně zlobit :-D