od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Únor v roce 2020
 • Zobrazuji 39 zaznamu.
 • 6.2.2020 21:44Prosím o radu
  Ahoj, nevíte kde koupit něco na svrab? Stronghold, Advocate? Je vše jen na předpis? Je nutné jít s potkáme na vet?
  6.2.2020 22:19Haňa
  ahoj, oboje jen u veta (případnê ještê selehold) Potkany s sebou brát nemusíš, stačí říct, že máš zasvrabené kotě/kočku ;-)
  Zákápnout určitê všechny, pro 4 stačí stronghold pro koťata, pro víc pro kočku.
  Síla je stejná, jen je tam toho víc. Vyptat si inzulínku s jehlou, do té přetáhnout a pak bez jehly (!!) kápnout každému na holou kůži mezi lopatky.
  7.2.2020 12:43Prosím o radu
  No, já ještě četla, že fungují i nějaké rostlinné přípravky. Tea tree oil a neem oil.. roztoky, ne koncentrované. Všimla jsem si až včera malých stroupků a jen občasného podrbání, tak jsem vydesikovala klec a začala hledat na netu. No a někdo právě psal, že když je svrab v počátcích, tak to zabírá. Takže se raději ptám :)
  7.2.2020 13:27Haňa
  no, jà nevím, ale zrovna s tímto bych vůbec neexperimentovala. Strongholg a advocate jsou osvědčené spolehlivé bezpečné přípravky, mohou se dát i miminům a březím samicím.
  Potkan si všechno olízne, rozšmudle v kožíšku, oči, uši...a zrovna u tea tree oil píšou, že došli třeba u koček k úmrtí. Držela bych se (navíc u tak drobných a křehkých zvířat) opravdu osvědčených věcî.
  Naprostá většina vetů oba přípravky v pohodě prodá.
  7.2.2020 19:59Oki
  Tea tree pil a jemu podobné určitě nepoužívat! V bývalé Chs Mandarins na to nehezkou smrti zemřel myšák když si to z krku oliznul. Na svatba opravdu ten stronghold či Selehold jsou nejlepší :) Lavanka
  - - - - -
  Omlouvám se za prekliky
  7.2.2020 22:10Prosím o radu
  Haňa, Oki; Všechny holky mi dnes prošly prohlídkou znovu. Jen jedna z nich má strupy (ta nejstarší), ale ne takové kulaté, jaké bych čekala, ale jakoby od kousnutí. Často jsou proti sebe dva malé, podlouhlé stroupky. Má je na zádech, bocích, ale ne přímo na hlavě, mezi lopatkami, nebo nohami, ani bříško není nijak napadené.
  Pár nocí dozadu já také vypozorovala časté neshody mezi nimi. Vždy je to rána s vřískotem, jakoby vyskočila a utekla, nebo vřískot s hrabáním při útěku. Raději jsem jim tedy rozmístila misky se žrádlem, tak aby mohly žrát všechny, a přitom nemusí být u sebe, tak i vodu.
  Ještě.. mám stroupky nějak omývat, desinfikovat? Raději je provizorně zakápnu všechny, jen co se dostanu do města.
  8.2.2020 00:31Haňa
  svrab nevypadá jako kulaté stroupky, ale většinou právě jako škrábance či případně kousance.
  A projeví se na imunitně slabším jedinci, i když ho pak samozřejmê mají všechny a proto je třeba všechny zakápnout. (takto podle popisu se to určuje têžko... klidnê pošli fotku na můj mail
  strelakovah@seznam.cz, pokud chceš)
  Nevím, jak jsou holky staré, ale potkani se mezi sebou běžně hašteŕí, honí se, piští...atd, patří to k jejich sociálnímu životu. Kdyby to bylo moc přes čáru, pomůže na pár dní "holobyt" - v kleci jen jeden hamak, žrádlo, voda... nemají pak o co bojovat a pak taky stres sbližuje ;-)

  Jinak svrab můžeš donést odkudkoliv, stačí, když v obchodê či skladu přebêhne pře obal nakažená myš, proto je dobré všechno (podestýlka, krmení...) nechat pár dní odležet...

  Škrábance můžeš desinfikovat ředěnou betadinou (kupuje se v lekárně, lahvička asi 80,-, vydrží strááášnê dlouho a je dobré ji mít doma po ruce) Ředí se v pomêru asi 1:10 na barvu rezaného piva a je vhodná na desinfekci, protože neštípe.
  8.2.2020 07:08Danča84
  Haňa: nakonec jsem sehnala za odvoz metrovou klec se dvěma potkaníma holkama (pojedu pro ně v pátek), ale přijde mi to jako holobyt: jeden závěsný domeček a papírová krabice místo druhého domečku na zemi, plus ty misky, napajka. Po morčatech mi zbyl kovový kolotoč (nepoužitý) a přikoupila jsem takový jako satelit na běhání. A přidala bych ještě roličky od toaleťáku a větve, nebo ještě něco? Díky
  8.2.2020 09:12Haňa
  Danča: s klecí se dají dêlat zázraky, pokud je aspoň trochi přimêřeně velká.
  za pár korun v domacích potřebách koupit plastové tacky, košíky... našít párl látkových hamáčků, postačí i staré tričko, nohavice či utěrky, ale spousta lidí si to šije, aby to bylo peknê sladêné (materiál já kupuji za pár korun v sekáči)
  Düležité je klec vybavit bezpečnê a taky záleží, jak staré holky jsou.
  Naprosto vynikající a všemi oblibený je sputnik XL a hodnê potkanářů používá rohové police pro fretky Ferplast.
  Dřevo nedoporučuji vůbec, za pár dní nasmrádne šíleným způsobem. Jen pro babelenky mivám na dnê dřevênou chaloupku (s rovnou střechou) natřenou barvou s atestem.
  Kolotoče ne, jsou nevhodné a nebezpečné, výjimkou je plný kolotč od Trixie o průmêru 33 cm, ten se hodí, ale holky si ho nevšimaly ani jedna.
  Pokud máš FB, jsou tak fajn skupiny Potkani a Potkaní svět, spousta inspirace a dobrých rad.
  držím palce, ať jste s holkami spokojení :-)
  kdykoliv napiš, ráda poradím
  8.2.2020 19:12Prosím o radu
  Haňa: Holkám už je něco málo přes dva roky. Té starší je o půl roku více.
  Takže bych je měla rozdělit, všechny a potom seznamovat znovu?
  8.2.2020 19:32Haňa
  Ne, ne, to bude nejspíše opravdu ten svrab. Hodnë se hašteří potkani v pubertě, takove babičky ani ne. To spíš už mají jemnêjší kůži, možná řidší chloupky a ten svrab.
  Zakápni tím strongholdem a bude zase dobře ;-)
  9.2.2020 21:54Renaa
  Pekný večer želám, má niekto skúsenosť so zoznamovaním potkaníkov? Máme samičku bude mať za chvíľku rok, zvažujeme dokúpiť samičku, menšiu a postupne privykať. Prijmem všetky skúsenosti aj rady ...díki
  10.2.2020 00:39Haňa
  Renaa: ahoj/dobrý den. Je skvělé, že potkaničce chcete dopřát potkaní kamarádku :-) Potkani jsou společenská žvířata žijíci ve smečkách s jasnou hiararchií a bohatým sociálním životem a samotou trpi, i když to nezkušený člověk nemusí poznat.

  Seznamování má svá pravidla, u vás se může stát (nemusí ale!!), že může být malinko složitêjší, protože potkanička mohla za tu dlouhou dobu samoty, jak se k druhým potkanům chovat.
  Určitě doporučuji kvůli velkému vêkovému odstupu a dlouhé samotě dvě (!!) mimča po odstavu (tj. ideálně 5ti týdenní), mimina si vyhrají spolu své divoké hry a její pozornost se rozloží na dvě, za čas nevudete rešit ošiřelého potkana a v neposlední řadě "smečka" tří je výraznê lepší jak smečka dvou.
  Zásadní je neutralita prostředí. Potkany dáme spolu na misto, kde ještê NIKDY nebyli (vana, předsíň?? ) Když je vše v pohodě, přemístíme je do pečlivě (!!) vyčištêné jinak zařízené klece.
  Seznamování může vypadat hodnê divoce, maloši jsou převraceni na záda, honêní, podupániV pofackováni, strousedlíci funí, jsou naježení, dupou.... maloši piští, ruznê visí na mřížích i nehybnê nêkde stojí či leží... Chce to pevné nervy a potkany neoodělovat (!!). Ale jsou i seznamovačky,co jsou za odmênu a smečka se do kopy rychle :-) ;-)
  Ono úplně ideální a je na seznámení duna box.(vana- duna box - a až pár dnech, až spolu spí na hromádce, tak klec) On se pak velmi dobře využije jako marodka, když je třeba. Jinak klec je třeba pro začátek zařídit střídmě, bez domků, tunelů a hluchých míst.
  ale bezpečenê - hodnê záchytných hamaků. Více misek s jídlem.

  Ještě vynikající článek:
  https://www.sochp.cz/chov-potkanu/jak-seznamovat/
  A klec pro tři by měla aspoň 180 litrů.

  Moc držím palce, je fakt skvêlé, že ji nenecháte se samotnou :-) , uvidíte, že je to úplnê jiné - pro všechny, ono koukat na spokojenou smečku, jak si probírají kožíšky, jak si hrají, perou se o jídlo, spí spolu, poháhají si pak ve stáří.... je to krása :-)
  Pravidla určitê dodržte!
  Držíme palce!! a moc neotálejte, on ten potkaní život běží rychle a samota je zlá, i když se jim věnujeme....
  - - - - -
  jo, ještě düležité: po pořízení, pokud nebudete seznamovat, určitě nedávat klece k sobě (!!) a jakmile jednou se seznamováním začnete, neoodêlovat. Oni si na sebe nepamatují, s každým oddêlením začinají znovu a znovu od začátku a pro všechny je to velmi stresující.
  Může se stát, že dojde k nechtênému škrábanci, je dobré mit doma ředěnou betadinu.
  Klidnê se ptejte a dejte vědět ;-)
  Jinak na FB skupina Potkani a použit lupu. seznamování bylo řešeni mockrát ;-)
  - - - - -
  ....mohla za ru dlouhou dobu samoty zapomenout, jak....
  - - - - -
  .... smečka se dá do kopy rychle...
  10.2.2020 21:05Ryuu
  Ahoj! (:
  Tak už máme dvě mimina a jak rychle je přijal. Stala se z něj máma opatrovatelka, ani je moc netýral :D úplně jiný potkan z něho je. Prcky nemám z chovky, ani ze zveru, ale nějaká paní je koupila dětem a ti se přestali po pár týdnech zajímat.. Takže uvidíme jak to s nimi bude. Zatím jsou v přechodce, za pár dní půjdou do klece. Až budu mít jistotu. :D
  10.2.2020 21:16Renaa
  Hani moc krásne ďakujem za rady, klietku som už zabezpečila a skôr si myslím že sa mi tam vojde aj 5 kusov :-) potkaničiek,ale to nemôžem.... na výšku má skoro meter a nejak 80cm na dĺžku, budú tam mať lunapark .... :-) už sa teším...takže zvažujem teda kúpu dvoch miminiek noooo rodinka sa poteší že bude nie jeden ale dvaja prírastkovia:-)....určite napíšem na Fb a budem si chodiť pre rady ak by som niečo nevedela, ešte raz moc ďakujem
  10.2.2020 21:21Haňa
  Renaa: nemáš zač :-) seznamujte opatrně, opravdu pečlivě načtěte pravidla...
  držím moc palce! 🍀🍀
  - - - - -
  Ryuu: skvělé, potkan prostê nemá být sám ;-)
  10.2.2020 21:31Ryuu
  Ti dva jsou zatím ještě vyjukaní a ne moc mazlivý, ale tuším se to poddá, jelikož jsou strašně zvědavý. No uvidíme.
  Tak samozřejmě, já to tvrdím pořád, jen jsem v tu dobu ještě nemohl pořídit další, protože stále, rodiče jsou rodiče. Ale povedlo se mi jej přemluvit :D
  14.2.2020 19:15Petr
  29.3. by mělo být v Kalendáriu o potkanech.
  15.2.2020 07:53Haňa
  Petr: ano, 29.3. v 9:45 :-) Dík za info.
  25.2.2020 18:01Petr
  Ty tři potvory co teď máme si neustále serou na střechu domečku.Záchod mají a za těch cca. 15 let co máme potkany to žádná nedělala.Značkování ?Dík.
  - - - - -
  Na ten záchod chodí.
  25.2.2020 18:10Haňa
  Petr: každá parta je jiná, ono stačí jedno prasárko ve smečce a naučí to ostatní. Nic za tím nehledej ;-) Roky jsem měla vždycky aspoň jednu, co bobkovala na police.... teď mám naprosto vzornou smečku, takovou jsem ještě nemêla nikdy - vůbec nečůrajî ani nebobkují do hamakü a sputniků! Neuvéřitelné!
  Mají několik záchodů a čůrají do jednoho a do jednoho prázdného košíku :-)

  Zkus klec trochu přeházet, na místo, kde máš domeček, bych dala na zkoušku ten záchod ;-)
  26.2.2020 20:00MorganT
  Máte doporučení na dobrého veterináře v Praze? Obávám se, že mi holky chytly rýmu a nerada bych to podcenil.
  26.2.2020 21:58Minnie20
  Ahoj, už jednou jsem tu psala ohledně seznamování potkánků po operaci, bohužel za sebou máme druhou. :( Chtěla bych se tedy zeptat jak kluci znova seznámit. Minule to bylo po stehách a někdo psal, že už to je dlouho, ale ptala jsem se na veterině a přišlo mi to i logický. Jsme den po operaci. Budu ráda za odpověď a nebo kdyby mi tu dal někdo zkušený na sebe kontakt budu ráda. :)
  26.2.2020 22:24Haňa
  Morgan: Animal Hope - Heřmánková, Ivet - Brodská, Oravová, Hůrka - Sekyrová, Leitavcová.
  To mi teď přišlo na mysl jako první, nejsem pražská...

  s têmito nemůžeš udêlat chybu, jen je třeba se asi všude objednat, s nachlazením co nejdřív, u nich jde vše rychle. Jako první pomoc a ůlevu - dêtský průduškový čaj a jitrocelový sirup do nêj, (4 ml/100 ml) nebo trošku medu.
  - - - - -
  případnê odkaz na veteriny (zcela nové, dêlala to potkanářka, nevím, zda to bude fungovat)
  vet.sochp.cz
  - - - - -
  Minnie: po operaci čeho? Ono vždycky je lepší postuppvat tak, jako by se neznali.
  Zálež taky ale, jaké máš povahy, Obecnê se doporučuje vracet potkany do smečky až po vytažení stehů ( desátý den), ale tak od pátého dne je možný je spolu pod dohledem pouštět)
  Já ale hned druhý den dávala k marodovi hodnê hodnou holku (mám jen holky), aby byla v pohodê.
  Když byla parta velká, holky se různê střídaly.
  Jinak je lepší před návratem do velké klece ( teď je ješte příliš brzy!) opravdu pustit potkany spolu ne neutrálním územó, klec vydrhnout, aby byla bez pachů a pak potkany.
  Myslím ale, že to je jen taková fakt jistota, oni se vêtšinou normálnê poznají a fungují zase spolu.


  Pokud máš kluky hodný a může hlídat, klidnê přidej nêkterého k marodovi, ale počkala bych pár dní, aby mu nevytáhl stehy. U mě to teda žádná holka nedêlala, tak mohly být spolu brzy.
  velká klec až po deseti dnech, ať marod nebêhá, nešplhá a neskáče.
  Držíme palce!
  - - - - -
  ... a můžeš hlídat...
  26.2.2020 22:27Minnie20
  Po operaci abcesu. Děkuji za odpověď.
  26.2.2020 22:35Haňa
  tak tam i záleži, kde absces byl...potkaničku s operovaným nádorem na zádedj jsem vracela do smečky dřív, tam nevadilo, že bêhala. jen jsem o hodně více dbala na hygienu a misto hoblin mêly tenkrát holky bavlnêné látky..
  kdyby jsi nêco potřebovala, klidnê se ptej ;-)
  27.2.2020 08:45Minnie20
  My měli přímo na hlavě. Jenom by mě zajímalo z čeho se to dělá.
  27.2.2020 09:46MorganT
  Haňa: jak poznám, jestli je to akutní? Holky jen tak lehce poprskavaji, ale jinak jsou živé, veselé a jídlo taky basti normálně. Nerada bych je právě vystavovala zbytečně stresu, pokud je to ne akutní
  27.2.2020 14:23Haňa
  Minnie: absces se udělà lehce... stačí, když se zanítí škrábanec.

  Morgan: pokud jen pšîkají, většinou postačí ten čaj (já dávám dětský průduškový LEROS) a ten jitrocelový sirup (Phyteneo, Topvet, Müllerův).
  Pokud by pšîkání během pár dní /týden nepřešlo či začaly vrkat (zvuk jako holub, dá se najít na you tube), tak to chce veta.
  Pšíkat můžou i ze stresu (změna prostředí, pokud je máš chvíli), z prašnè podestýlky (zdaleka ne kaźdá je vhodná) či můźou chronicky pšíkat kvůli mycoplazmě. vzhledem k ročnímu odbobí je ale nejpravděpodobnější je nachlazení.
  Dobré je podpořit imunitu (echinaceový sirup - ne kapky nebo betaglukany, immunoglukany, kolostrum, moźnosti je více. S klidnè céčko, i kdyź se někdy už tvrdí, źe nemá význam.
  Ten čaj slabý, vlažný, ideálně ráno a večer čerstvý.
  27.2.2020 21:03Ryuu
  Zdravím.. Myslíte, že existuje bipolární potkan? Kluci byli v duně, vše proběhlo v pořádku, byli tam asi tři čtyři dny a pak do klece, vydesinfikovaná, preházená. Všichni tři spolu obvykle lebedí na jedné hromádce. A pak je tu problém.
  Možná si pamatujete, jak jsem psal o Fushim, potkan, kterého jsem si vzal od spolužačky a který dost kousal a bál se snad všeho. Je už docela milý, až na některé okamžiky, kdy mu jakoby drcne v hlavě a malé kluky doslova pokouše. Už jsem řešil i prokousnutí kůže. Zase šli, tentokrát na týden, do duny. Párkrát se tam poprali, ale nic velkého. Zase jsem vše vydesinfikoval, přeházel a dál je do klece. A další den znovu pokousaní prcci. Dělá to hlavně ve večerních a nočních hodinách.
  Mám docela obavu o zdraví všech tří. Co myslíte, že by mohlo pomoci?
  27.2.2020 22:13Haňa
  Ryuu: klec je dost velká? Jsou to fakt kousance? často si majitelé myslí, že je potkan pokousaný a ona má jen rozjetý svrab....To, že je "srovná", byť drsně, může být v pořádku (ale nevidím je...)
  a nebo je nervák a koler... ale ten svrab fakt bývá často
  27.2.2020 23:48Ryuu
  Tak ne.. tuším co jsem řekl, právě jsem zjistil, že to dělá ta nejmenší potvora (a když mu nedrží tak se zakousne) a ten větší je jen strašně uřvaný a dělá díky tomu strašný bordel. Ale zase se k němu vrací a začíná nanovo. Totiž obvykle když přijdu ke kleci, tak přestanou, takže jsem měl podezření na starouše. No.. i já se mohu plést. Ten kouše tedy hlavně jen do mě.
  I přesto nějaké rady?
  I přesto..
  - - - - -
  Svrab to není, jsou zakápnutí a u holek už pomalu skoro zmizel, ale také mě to napadlo. Ale je to vyloženě kousanec, Trochu byla roztržena kůže, taková menší oděrka a pod tím hezký viditelné otlačky zubů, plus vytržena srst.
  Nom.. vůbec netuším co s nim (malým agresorem, sice si jen nejspíše urovnávají hierarchii, ale ten větší je neskutečně uřvaný. A to jsem chtěl prcka pojmenovat Yshushi (tichý, klidný) jelikož se ke mně a k staroušovi chová.
  - - - - -
  *ruším co jsem řekl..
  28.2.2020 10:43MorganT
  Haňa: díky, holky už jsou v pohodě. Asi to. Bylo tím stresem, jsme teď od pondělí na návštěvě v cizím prostředí. Jinak jsem jim dávala menší dávky vitaminu c, echinaceovy sirup a čaj.
  28.2.2020 11:03Haňa
  Morgan: tak to byla ta nejlepší moźnost :-) , super ;-)
  28.2.2020 16:42TerVlcik
  Zdravím všechny, potřebovala bych radu ohledně ochočovani potkánků. Máme dvě malé holčičky, zachránili jsem je s přítelem od děsiveho osudu (měli být jako krmivo) a stále se nechtějí kamarádit. Máme je už měsíc a stále se bojí jakéhokoliv kontaktu s námi. Zkoušíme županovou metodu a i přes to že praktikujeme denně, se stále moc bojí. Jsou ještě malé, ale od několila chovatelů jsem slyšela že už by měly být přátelštější než jsou. Prosím o rady na email: tekras@seznam.cz
  Děkuji moc za každou radu.
  Přeji všem krásný zbytek pátku a pohodový víkend :)
  29.2.2020 00:35Ryuu
  TerVlcik: Je sice hezké, že jste je zachránili, ale takových je o dost více než dva. Prostě jsou chované kvůli zkrmu. Tak jako se u nás chovají slepice, prasata, krávy, apod. Takže děsivý osud je jen potravní řetězec.
  K ochočování, zkuste dávat malé pamlsky, ne přes mříže, potom by mohli nechtěně kousnout, když očekávají pamlsek. Obvykle na ně fungují pamlsky, alespoň na ty mé. Také bych je provizorně zakápnul proti svrabu.
  29.2.2020 02:40TerVlcik
  Ryuu: pamlsky dáváme denně (rovnou z ruky a ne přes mříže). Nevěděla jsem že jsou chování jako krmivo, když jsem je brala. Takže říkáte že domácí zvířata můžou chovat jen vegetariáni, protože neberou zvířata jako potravu? Nebo to jen špatně chápu?
  29.2.2020 08:25Petr
  Nevím jak ostatní,ale já vegetarián rozhodně nejsem a tyhle potvory máme doma už 15 let.
  29.2.2020 09:59Ryuu
  TerVlcik: Ne, to ne. Jen říkám, že to není děsivý osud, horší by byl, kdyby zůstaly na množení dál (těm lidem je obvykle fuk pohoda zvířat a geny). Netuším jak staří jsou a těžko říct co již prožily, jejich ochočení může být těžší.
  Já mám také doma 'potravu' a týraného potkana (paní si prcky rozhodně nebrala z chov. stanice ale ze zverimexu, kde prodávají hady, želvy vodní, různé ještěry), který dobře znám, paní je z toho města, kde jsem každý den. Množí je tam jak na potravu pro potřeby vlastních zvířat, ale i na prodej.
  S těmi mými to s nimi běh na dlouhou trať, bojí se snad všeho a na postel je pustit nemohu (skočili by a zalezli kdo ví kam), takže každý den s nimi (několikrát) tak půl hodiny chodím na ramenou, v kapsách (kde tedy chrní starouš). Můžete zkusit si je vzít na postel, schovat peřiny, polštáře a zůstat tam s nimi, jako jediný úkryt, tedy pokud víte, že neutečou, chytaly by se asi těžko. Nebo mít nějakou dobu ruku v kleci, pokud jsou zvědavé, určitě přijdou očichávat. Někdo mi říkal, že mám dát nošené, či spíše zpocené tričko jako hamak, aby si zvykli na pach.
  Na fb je více lidí, i chovatelé, určitě vám také pomohou, skupina "Potkani" tuším.

  Petr: Já také nejsem vegetarián, jen jsem chtěl říct, že je to obvyklé, ač s tím souhlasíme, či ne (mnoho našich domácích zvířat se chová v mnohem horších podmínkách).