od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Duben v roce 2020
 • Zobrazuji 37 zaznamu.
 • 1.4.2020 14:14Bebe
  Ahojte, chcela by som sa spytat vas skusenych, rada by som, ked bude teplejsie, svojim potkanikom spravila "vybeh" po dvore (napr. na trave v tieni pod pletivom z klietky, prip. nech behaju, ale v postroji - aby samozrejme neusli). Nemate, prosim, skusenosti - idu aj na potkanikov klieste? Ak ano, da sa tomu predchadzat nestriekanim nejakeho pripravku (Arpalit Neo, BioKill a pod.)? Neublizi to potkanikom? Dakujem vopred za rady.
  1.4.2020 14:29Haňa
  ahoj Bebe, určitê to myslíš dobře, ale potkani se ven brát nemají. A to ani, když by bylo ideální počasí (v našich očích)
  Venku jim hrozí spousta nebezpečí a popravdê řečeno si to vübec neužijí.
  Ono nejde zdaleka jen o klíšťata, mohou se nakazit i jinými parazity (svrab třeba) a mohou chytit i nemoci volně žijících zvířat. Jsou to zvířata laboratorní, s divokými předky už mají jen pramálo společného. Pobyt venku je pro ně jen stres, velmi reálná možnost parazitů a nemocí, riziko úleku a útêku, riziko nachlazení a zničení očí....
  Není to dobrý nápad.
  Co se týká postřiků, určitě se nedoporučuje potkana čímkoliv stříkat, jsou známy i případy, kdy po arpalitu potkan uhynul. (na svrab, všenky apod. se používá stronghold pro koťata, selehold či advocate)
  Svým potkanům udêláš mnohem, mnohem větši "radost" a mnohem líp jim prospěješ, když uděláš zábavný "výbêh" doma v pokoji ;-)
  Ono stačí pár krabic, nêjaká ta deka, případně roura... a mají o zábavu postaráno :-)
  Dobré je "hřištê" různê obmênovat, jsou jak malé děti, rádi objevují ;-)
  Proto prosím, neber potkany ven ...
  1.4.2020 20:55Tex
  Dobrý den,
  máte tu někdo
  zkušenost s chs royal rat?
  2.4.2020 17:55Mia1553
  Ahoj,po čem potkani přibírají? Mám skoro 4 letého potkánka ale jak je starší tak i když jí to co druhý je vyhublý. Co mu dávat aby přibral?
  2.4.2020 20:47Haňa
  ahoj, staříčkům, co už hubnou, dávám skoro všechno, co jim chutná a vyloženê neškodí.
  Obecnê jsou vločky líp stravitelné, než zrno, takže klidně (spařené) ovesné vločky, vařené têstoviny, vařené kroupy, rýže, pohanka....do toho klidnê přidat najemno mleté oříšky, malinko medu... nevo trošku dětské přesnídávky...
  Dají se koupit i různé (nemléčné) kaše pro dêti, hodnê lidí používá Nutridrink creme (lékárna) ,
  já můžu doporučit určitê Calopet pastu (u veterináře či na netu).
  A dá se i koupit speciální (lépe stravitelná) smêska pro staříčky na rodentia.cz.
  - - - - -
  no a zkontrolovat zuby a protože staříci už vêtšinou žerou pomalu, přikrmovat zvlášť - dát mu čas a možnost se najíst, aby mu druhý dobroty hned nevybral.
  3.4.2020 23:04Petr
  Nevíte některá,kde bych našel seznam Chs v Praze?Byl tady na stránkách odkaz,ale jak jsem se sem nemohl dlouho dostat,tak ho teď už nemůžu najít.Dík.
  3.4.2020 23:12Haňa
  Petr:http://clenove.sochp.cz a http://www.czkp.cz/informace-o-klubu/seznam-clenu-ckp/ ;-)
  4.4.2020 00:43Petr
  Dík.
  10.4.2020 08:55Mišulinek
  Dobrý den, chci se zeptat mám měsíčního potkana čerstvé nového koupeneho furt jenom spí není aktivní a je furt Studena co mám dělat? Nepřijdu o dalšího potkanka ?? Děkuji za odpověď Walková
  10.4.2020 09:58Haňa
  Dobrý den/ahoj: dobrý vet hned. Je velká šance, ze není zdravý a nemusí to zvládnout :-/
  Odkud ho máš? ono potkani ze zverimexu čimod hadaŕů či množitelů mohou být často nemocní.
  Možná ho vzali i brzo od mámy, potkan má být u maminky 5 týdnů ideálně.
  Doma mu nijak nepomůžeš...
  - - - - -
  a máš jiné potkany? Tento byl hned tak špatný a neaktivní? Už Ti nêjaký umřel? ...

  Potkani se chovají minimalnê po dvou stejného pohlaví a lepší je pořídit zdravá vymazlená mimina z chovatelské stanice.
  10.4.2020 15:56Mišulinek
  Ano mám ročního a minuly měsíc umřel 3 měsíční potkan a mám ho z obchodu pet center
  10.4.2020 16:17Haňa
  ono potkani ze zveráče (pet center nevyjímaje) mohou mít vrozené vady a taky mohou mít nêjakou třeba respirační nemoc :-/
  Pokud se Ti ho podaří zachránit, doporučuji k ročnímu ještê jedno mimino, jedno se s ročním bude nudit.
  Pokud by to dopadlo nedobře, fakt doporučuju mimča z chovky a nebo aspoň adoptovat :-) :-)
  (na FB skupina Potkani v nouzi CZ&SK) vrozenou vadu sice nepoznáš, ale prcci k adopci od zkušených potkanářek, co se ujaly samičky v nouzi, aspoň nejsou akutnê nemocní.
  10.4.2020 16:18Mišulinek
  Ano mám ročního a minuly měsíc umřel 3 měsíční potkan a mám ho z obchodu pet center
  15.4.2020 20:50Meggie
  Ahoj, už jsem sem psala ohledně "chraptící" samici. 14 dní jsme byly na antibiotikách přišlo mi, že to bylo o dost lepší začala žrát, dýchalo se jí líp. Ale je to zpátky sotva dýchá a přestala zase žrát. Byly jsme dnes na veterině dostali další antibiotika. Antibiotika dostala, ale příjde mi to horší a horší. A teď mě zarazilo to, že mám vše uměle rozkousané v kleci ( poličky, sputník). Příjde mi i mimo. Teď tu leží na boku a sotva dýchá. Ale jak vidí, že jde někdo ke kleci, tak začne strašně "trhat" dvířka jako kdyby chtěla utéct. Prosím co mám dělat?
  16.4.2020 02:22Haňa
  ahoj, to mê moc mrzí...
  ono ne vždy atb zaberou a taky léčba atb by mêla trvat rozhodnê déle jak 14 dní.
  Podle popisu to bohužel vypadá, že potkaničce asi moc času nezbývá?
  Máš dobreho potkaního veta?
  pokud je to opravdu zápal pĺic, i ten může být bohužel fatální.
  Když atb nezaberou, je víc než vhodné udêlat stěry (neumímto ale zdaleka každý vet :-( ) a anasadit atb cíleně.
  nevím ale, zda se tohle může ještě stihnout...
  to, co popisuješ, vypadá spíš jako intuitivní "ůtěk před smrtí"...
  Zkuste vydržet, ono atb nezaberou hned, chce to den, dva...
  Bohužel takto z popisu by ani vet (natož já laik) neurčil, jestli to má či nemá smysl.
  Taky to nemusí být respiračka, ale třeba absces či nádor na plicích :-/
  Dobrý vet by vám mêl s prognózou pomoci a a nenechat zvíře trápit, pokud to nepůjde dál nebo pokud by nebyla šance...
  držte se
  16.4.2020 07:53Meggie
  Asi ji vezmu dneska znova kvůli rentgenu. Už nějak počítám s tím že to nebude jenom nachlazení. Dnes ráno dorozkousala zbytek a teď zase leží na boku. Přitom včera kdy dostala ten hysterák, tak jsem otevřela klec a ona ke mě přiběhla, vylezla do kapuce a tam jsem jí asi dvě hodiny nosila a byla v klidu. Tak nechápu to divadlo v tý kleci.
  20.4.2020 20:18Nely... 478283
  Dobrý den, budu si pořizovat 2 potkani holčičky...ale nemůžu najít žádnou chovatelkou stanici v Pardubickém kraji kde teď mají miminka k odběru. Prosím kdyby někdo o nějaké věděl tak ať se ozve..

  Děkuji
  20.4.2020 21:45Marcie
  Nely... No v Pardubickém kraji momentálně aktivní ChS asi nenajdeš. Nikdy jich tam moc nebylo a co jsem se odstěhovala ze Svitav, tak teď už tam žádná aktivní chovka pokud vím nepůsobí. Každopádně já do Svitav stále celkem pravidelně jezdím a tak vlastní odchovy tam v pohodě svezu k odběru. Případně někdy jezdím do Svitav vlakem přes Prahu, tak by teoreticky šlo možná i vykomunikovat převoz potkanů od nějaké ChS z Prahy, pokud by daná ChS byla ochotná mi potkánky předat u Hlavního nádraží v Praze těsně před mým odjezdem a já je svezu do Svitav tobě k odběru. Jen by to bylo takové logisticky trošku složitější, protože domluvit 3 lidi na stejný den a v určitou hodinu aby někde byli, to chce už i trošku štěstí a lidské ochoty :-)
  Já mám určitě volnou zatím jednu holčičku, a jedna se možná ještě uvolní (zatím mám jen předběžně rezervovanou, ale uvidím, zda se se zájemkyní domluvím nebo ne).
  20.4.2020 21:58Nely... 478283
  Dobrý den..moc děkuji za rychlou odpověď a za vaší ochotu 😃. Vy sama vlastníte chovatelskou stanici? Máte nějak webovky nebo účet na facebooku?
  20.4.2020 22:41Marcie
  Nely... Tady jsou naše webovky https://odpekelnehostrazce.webnode.cz/
  Máme volnou holčičku Melanii- velveteen siamka. A vypadá to, že bude volná i její sestra Mariana- velveteen černá. Z paní teď vypadlo, že chce Marianu jako jedináčka, tak jsem jí napsala, že do samoty v žádném případě. Samozřejmě dám přednost někomu, kdo o potkanech něco ví (tedy že dva jsou povinné minimum).
  21.4.2020 13:54Nely... 478283
  Dobrých den.. Koukla jsem se na vás webovky.. Mate je všechny krásný. 😍Vzala bych si jen Marianu protože můžu potkana pod podmínkou že nebude mít červená očička. Jenze samotná být nemůže. Takže nevím co budu dělat 😶
  - - - - -
  Teď jsem se koukala na stanici Navel.. Mají tam 1 volnou samičku. Tak mé napadlo ze bych si od vás vzala Marianu a z Navelu 2. Samičku. Jenze je to až v Kolíně a to je 1h50 min cesty... Takže se tam nedostanu. 😔
  21.4.2020 14:24Marcie
  Nely: no tak holt čekat a hledat dál.
  21.4.2020 14:44Nely... 478283
  Budu muset.. Vypadá to že jsou teď potkanci nedostatkové zboží.🙂 Teda jestli je nechci ze zverimexu😶
  21.4.2020 15:21Haňa
  Nela: 2 hoďky cesty za dobrou chovkou se vyplatí. Stojí za to mít zdravá vymazlená zvířata. Jezdím pro mimina roky vlakem a mhd, cesta i 4 hodiny. Chovky prostě nejsou tak nahusto, jak bychom si přáli a opravdu dobrých, jako je Marcie či Navel, je poskrovnu.
  poznámce o červených očích moc nerozumím, ale je fakt, že každý. vybíráme podle jiných kritérií a máme na to samozřejmě právo. :-)

  Marcie: holky jsou k zulíbání, přeji jen ten nej domov ❤❤
  21.4.2020 16:28Nely... 478283
  Já samotná bych jela klidně přes celou ČR jenže už jsme si jednou jeli až někam k Brnu cca. 2 h. A až jsme byli 10 min. Od místa tak mamka zjistila že je to mnozka. Málo jsme si o tom nastudovali a tak se nam to vymstilo. Tvarilo se to jako dobrá chovka ale ukázalo se že je to mnozka
  21.4.2020 19:41Haňa
  Nely: to chápu.... ;-) ano, od množky nebrat.
  22.4.2020 19:21Nely... 478283
  No tak jsme to otočili a jeli jsme zase 2 h zpátky
  24.4.2020 10:26Damian
  Dobrý den, nevíte o někom, kdo by si vzal jednoho chlupáče? Jsou mu skoro dva roky, je trochu agresivní vůči lidem a s žádným dalším potkanem si nesednul, což neznamená, že by se to nemohlo změnit.
  Pocházím z Rakovnicka. Potkan je zdravý a docela aktivní.
  24.4.2020 15:54Haňa
  Damian: no, nemá to klouček úplně jednoduchý, ale šance je vždycky...
  máš FB? Celkem dobře funguje skupina Potkan v nouzi CZ &SK, jen je třeba psát šifrovaně, koukni na pravidla, protože FB v poslední době vadí všechno...
  Vždycky byl takový? Pokud je nevrlý až poslední dobou, nemá nêjaký zdravotní problém třeba?
  S nikým si nesnesl? to bývá jen velmi velmi zřídka, spíš je na vině špatné seznamování...
  Ale to asi znáš.... (?)
  Špatný může být právě proto, že je sám...
  - - - - -
  https://www.sochp.cz/chov-potkanu/jak-seznamovat/ ;-)
  24.4.2020 17:41Damian
  Byl zvyklý na jeho kámoše, ale ten odešel a on zůstal sám, tak jsem pořídil dva malé, ale s oběma je to na život a smrt. Přemýšlel jsem u dvou malých i u něj o kastraci, ale teď na to finančně nemám. Chci aby se měl dobře, takže už mne napadlo jen tohle. Seznamoval jsem docela mnoho potkanů, nikdy nebyl ani jeden z nich v chodbě do dvora, takže tam se setkali a po tom, co byli v klidu, šli do duny. No po pár dnech měli všichni známky šarvátek a ten nejstarší tržnou ránu a jeden z malých dost okousaný kořen ocasu.
  Fb nemám, ale pokud byste byla hodná, dala byste tam vědět aby napsali sem, prosím?
  Hezký den
  24.4.2020 22:21Haňa
  hodila jsem Ti to na FB...
  být Tebou, zkusím ještê jednou seznámení...
  Pořídil jsi je hned po odchodu brášky? Možná to bylo příliš brzy, vetšinou je lépe, když je potkan pár dní sám, navíc, když žil jen ve dvojici.
  Pokud to bylo neutrální územi v pohodê a pár dní v duně taky, nebylo to bez šance.
  Ono škrábance se občas stanou, neni to důvod k oddêlení, jen se desinfikuje...
  Duna byla jinak prázdná, jen jídlo, voda?
  Musí to být pro něj těžké být sám.
  A ty škrábance, kousance... nemohl to být třeba svrab?

  kastrace není řešení a není to o penězích... kastrace samce není jednoduchý úkon a provádí se jen ve vyjimečných případech - zdravotní düvody, či zcela nezvladatelná agresivita.
  K tomu, aby se smečka urovnalav by nepomohla.

  Moc mu držím palce, snad bude mít štěstí.
  Pokud by jsi znovu se seznamoval, chce to mít nêkoho zkušeného k ruce aspoň na telefonu a obrnit se trpělivostí. Pohlazení všem.
  - - - - -
  prípadnê napiš mail na
  neiteriah@seznam.cz, je to chovatelka, která má velmi bohaté zkušenosri se seznamovaním problematických jedinců a často a hodnê radami pomáhá a vyřešila již bezpočet na první pohled beznadêjných případů :-) :-)
  Ono je spousta rüzných vychytávek a fint, které nás, co jsme mêli jen pár potkanů, nenapadnou.
  Určitê Tê neodmítne!! ;-) :-) ;-)
  - - - - -
  tak chovatelce (Blanka de Lune Sýkorová) jsem psala, máš jí napsat, nêco vymyslíte ;-)
  24.4.2020 23:05Damian
  Úplně hned ne. Nežil ve dvojici, ale ve čtyřech, jenže byl z nich nejmladší a zůstal nakonec jen on, neplánoval jsem pokračovat, ale začal být agresivní i vůči mně a tak jsem po pár týdnech pořídil dva malé. Bylo to v pořádku, dokud si mladí nic nezkoušeli a zůstávali klidní. Od té doby se s jedním z malých nepohodl, takže ti dva se snaží zabít se navzájem a teď k sobě sotva ten malý pustí toho druhého. Myslím, že zbylý ze smečky už chce klid.
  Opravdu vím, jak se seznamuje, duna byla prázdná, vydesinfikovaná, žrádlo bylo v podestýlce a dvě napáječky, každá jinde.
  Svrab to nebyl, opravdu toho malého vždy chytil za kořen ocasu, dokud se mu nezačal mladší bránit. Kdyby nejstaršímu neroztrhl kůži až na maso, ještě k tomu h ed za přední levou, více k břichu, tak to jen vydesinfikuji, ale raději jsem jej dal i do menší klece na podložky, dokud se rána nezacelila. Žel tomu nemám moc čas se jim plně věnovat, abych zabránil každé velké šarvátce.
  Právě že vim, že to jednoduché není, přestože u nás na veterině mají zkušenosti. Ale raději bych jej viděl šťastného bez operace.
  Moc vám děkuji za trpělivost.
  - - - - -
  Můj email je
  konici8@email.cz , kdyby se našel někdo, kdo by se jej ujmul..
  28.4.2020 12:32Damian
  Dobrý den všem.
  Nakonec jsem si o tom promluvil s paní (slečnou) Sýkorovou. Stařík zůstane u mě a půjde na kastraci.
  Děkuji za vaši pomoc
  28.4.2020 13:13Ala
  Dobrý den,
  mám k Vám zkušeným chovatelům prosbu. Potřebovala bych poradit s ochočením potkánků. Minulý týden jsme si domů přivezly dvě potkaní holčičky, máme je od paní, která je už nějakou dobu chová (není to bohužel registrovaná chovná stanice)...
  Holčičky byly podle jejích slov 7 týdnů staré...Jsou to naši první potkánci a dcerky se moc těšily, jak je hned budou nosit pod trikem a mazlit se s nimi....To bohužel vůbec nejde. Holčičky jsou hrozně hbité a rychlé... I já mám velký problém je udržet. Pokud je chci vyndat z klece, chvilku mi to dá, utíkají před mojí rukou, první dny jsme je vždy dvakrát denně vyndali, já je držela a dcerky se je snažily hladit, chvíli to jde, dokonce se i na chviličku uklidní, po chvíli však zase začnou bojovat a snaží se mi z rukou dostat, udržím je tak max 10 min, pak je raději vrátím do klece, protože se bojím, že jim ublížím, jak se je snažím udržet...na poslel se je bojím dát, aby neutekli, proto jsme vymysleli, že se zabarikádujeme na chodbě, kam dáme na zem matraci, holky si na ní sednou, já jim tam pustím potkánky a sedíme tam s nimi třeba i hodinu. Potkánci si běhají, přijdou i k nám, lezou po nás, vezmou si pamlsek z ruky, ale jakmile je chci vzít do ruky abych je trochu pomazlila utíkají....nakonec chycení, abych je mohla dát zpět do klece je nadlidský výkon...
  Můžete mi prosím někdo poradit, jak na to, aby se nás nebáli? Co dělám špatne, je to tím, že jsou holčičky už větší, nebo to chce více času aby si na nás zvykli? A jak je správně chytat, aby to pro ně nebylo stresující?
  Moc Vám děkuji za jakoukoliv radu...
  29.4.2020 01:19Marcie
  Ala: Mnozí potkani jsou prostě jen rychlí a k lidem nekontaktní vrozeně po celý život, jiní jsou takoví dočasně jen proto, že jsou to rozpustilá děcka, která někdo vyrval že světa, který dosud znala- od maminy a odvezl je na cizí místo, k cizím lidem a do rozdílně vedené domácnosti. Mláďata všeobecně bývají rychlá a hbitá a umí být jako živé stříbro. O to více máte o zábavu postaráno tím, že máte holky, které jsou uskákaná pometla prakticky skoro celý život, narozdíl od kluků a opravdu by to nemuselo být nedostatečnou socializací. Mnozí začátečníci, kteří s potkany nemají zkušenosti, navíc na potkáňata vyloženě tlačí a snaží se je fixovat v rukou násilím a mazlit. Výsledek je kroutící se žížala, která zdrhá od objektu "násilí". Dvakrát denně vytáhnout mládě a 10 minut ho násilím dlachnit v rukou je nesmysl a prosím, nedělejte to. Chytání mláděte, pokud utíká, provádějte rozhodně a klidně (nikoli hodně pomalu a váhavě, ale ani ne velice prudce a rychle) oběma rukama, hezky z každého boku potkánka jedna ruka. Poté jedna ruka potkana podebere pod bříškem a zdvihne, druhá ruka ihned podepře potkanovi zadeček a nohy. Nikdy neberte potkana za ocas. Nedoporučuji chytat vystrašené potkany chvatem dlaní přes hřbet. Mnozí z nich to opravdu nemají rádi a tím víc se snaží vymanit že sevření. Okamžitě jak potkana chytnete, šup s ním pod mikinu nebo pod župan (potkani milují chlupaté hřejivé látky) a hned si k tomu sedněte, aby vám potkan nevypadnul na zem. Nechte jej norovat pod mikinou nebo županem, jak se mu zlíbí. Můžete s ním třeba sledovat TV nebo potkanovi něco povídejte klidným hlasem :-) Cílem je, aby si potkan spojil váš pach s příjemným pocitem tepla a bezpečného úkrytu v mikině. Po chvilce norování zajeďte rukama pod mikinu a potkánka chytněte bezpečně oběma rukama a vraťte do klece. Čím častěji za den toto provedete, tím lépe. Pokud se při norování potkan uklidní a sedne si a jen si tam tak hoví, můžete potkana pod mikinu lehce pohladit prsty nebo mu nabídnout z ruky nějaký malý voňavý pamlsek a uvidíte, zda si jej vezme.
  Doporučuji takto pracovat ze začátku s každým potkanem zvlášť. Uhlídat pod mikinu víc potkanů naráz je zvláště ze začátku velmi náročné. Prozatím potkánky nepouštějte běhat mimo klec. To až si s vámi vytvoří pevnější vztah.
  Další cvičení, které praktikujte, je nabízení pamlsků z ruky, když jsou potkani v kleci. Otevřete si dvířka a strčte dovnitř ruku s pamlskem. Cílem je, aby se potkani naučili nejprve sami přijít k ruce pro pamlsek. Až budou k ruce chodit a odnášet si pamlsky bez potíží a váhání, ztížíte "podmínky" . A to tak, že dostanou pamlsek jen když jej budou kousat přímo z ruky, tedy tak, aby ho nemohli odnést a sníst někde v rožku klece nebo v úkrytu, ale aby ho papali přímo od vás. Cílem je, aby se zvyšoval dobrovolný kontakt s vaší rukou. Když už potkani bez problémů baští z ruky mlsku, použijte druhou ruku (ta druhá je bez pamlsku), kterou jen natáhnete do klece. Rukou s pamlskem lákáte potkánky tak, aby museli "nastoupit" na tu nataženou ruku bez pamlsku a na ní si snědli svůj pamlsek. Natažená ruka musí být zcela nehybná. Jakmile potkani nastupují na nehybnou ruku úspěšně, tuto ruku pak můžete mírně nadzvednout a s ní i potkana. Poté zas hned položit bezpečně na dno klece. Při tomto tréninku vám budou potkani za nějaký čas sami nastupovat na ruku jen co otevřete klec a ruku jim nabídnete. Odpadne vám tak nahánění potkanů po kleci a jejich úprky. Toto cvičení je dobré provádět několikrát denně, krátce, ale čím častěji, tím lépe. Metoda nastupování na ruku je spolehlivá i u divokých potkanů, jen to chce prostě ten čas a trpělivost a postupně krok za krokem, netlačit na pilu. Je potřeba se smířit s tím, že většina potkaních samiček nejsou příliš kontaktní a vyloženě mazlící. Holky bývají od přírody velmi živé, šmejdivé, uskákané, neustále tropící nějaké blbiny. Nemají "čas" se s majitelem mazlit. Spíš po něm budou šplhat, hrabat se ve vlasech, pod mikinou, případně za majitelem běhat po bytě. Potkan je schopen naučit se přivolání podobně jako pes. Potkaní holky jsou výborné skokanky a lezkyně a jejich vášeň pro tuto atletiku je využívána i při soutěžích potkaní agility. U těch se ukazuje mimo jiné i pevnost vztahu a důvěra mezi potkanem a jeho majitelem. Hodně zdaru při tvorbě důvěry :-)
  - - - - -
  Damian: podle mého názoru je blbost kastrovat dvouletého potkana. Pokud by bylo jeho agresivní chování způsobeno hormonální nerovnováhou, agrese by se projevila v pubertě nebo krátce po ní a trvala by do plné dospělosti a dál. Potkan senior, jehož hladina testosteronu už přirozeně naopak klesá, nebude mít problém s rozbouřenými hormony. Podle mého názoru je pouze psychicky frustrován. To usuzuji z faktů, které jste sem napsal. Jestliže se vzorec chování zafixoval díky psychice a ne hormonům, pak vám nepomůže od jeho nestandardních reakcí to, že mu necháte s prominutím vykuchat varlata. Krom toho, osobně bych nenechala operovat dvouletého potkana, pokud by ho něco neohrožovalo na životě. Jakákoli celková anestezie je pro potkana risk. Čím je zvíře starší, tím se zvyšuje možnost komplikací. I přes výborného operatéra a použití inhalačky se občas stanou případy, že i zdánlivě zdravý a silný potkan má skrytý problém a operaci takzvaně nedá. Do zvířete nevidíme. Zatím jsem dala do kupy každého agresora, který ke mně přišel, včetně vyjančených puberťáků, kdy si potkaní seladon dokazoval, že on je borec největší a startoval po všem, co se hýbalo v okruhu 1 metru. A žádného jsem nemusela nechávat kastrovat. Naopak znám několik případů, kdy se agresor po kastraci naopak stal otloukánkem v původní skupině, kterou před kastrací terorizoval. Proto doporučuji spíš aby pokud už z nějakého důvodu kastrace potkaního samce musela být provedena, tak aby se kastrát nevracel do klece samců, ale byl ubytován se samicemi.
  Další věc je ta, že mnoho majitelů začnou na svého potkana, který kousl, pohlížet jinak. Majitel k němu jde už napjatý, nervózní, očekávající problémy. Potkan nervozitu majitele okamžitě vycítí a hned také znejistí. Nejistý potkan a zároveň frustrovaný potkan= dvě možnosti, co se může stát. 1) potkan začne být plachý a nelze se ho dotknout, utíká jak o život. 2) potkan začne nejistou situaci řešit agresí- ohrazuje se vlastně vůči nejistotě majitele. Jeho mozek to vyhodnotí jako nebezpečnou situaci. Tím vzniká zacyklení a začarovaný kruh, vznikla mezi vámi nedůvěra a napětí. A v přírodě platí pravidlo: Nebezpečí? Tak utíkej nebo bojuj. I ten nejdokonaleji domestikovaný tvor-pes- to má v tomto případě stejně. Přírodní zákony jsou v mžiku silnější než tisíce let a stovky generací domestikace.
  Pokud majitel není schopen důvěru a jistotu zase nastolit jako ten první, a pestane očekávat od potkana agresi, kdykoli k němu jde, pak obvykle bývá lepší, když si potkana vezme do parády někdo, kdo z něj takzvaně nemá strach, umí být klidný i když ví, že potkan kouše. Potkan posléze přebírá "náladu" a stává se zase klidnějším a postupně se otevře důvěře.
  Toť moje 13 let zkušeností s potkany.
  29.4.2020 12:39Ala
  Marcie: Moc Vám děkuji za rady, ihned jsem na nich začaly pracovat, dnes už byli potkánci v mikině a je to opravdu o mnoho lepší, než se snažit je udržet v ruce, i já cítila, že to tak není správné...
  ještě se chci zeptat, zda je lepší, aby si nejprve zvykli na mě, tudíž abych si je pod mikinu brala pouze já a až časem je zkusit dávat dcerám? Nebo to rovnou zkoušet i s nimi?
  Ještě jednou děkuji :-)...
  29.4.2020 17:34Marcie
  Poptávka přepravy... Lidičkové, nepojedete někdo v nejbližší době trasu Praha- Brno? Sháním spolehlivého človíčka, který by byl tak hodný a svezl s sebou do Brna dvě pekelnická mimča k nové majitelce. Prosím, sdílejte. Kontakt na mě: 736 237 949 nebo odpekelnehostrazce@atlas.cz Moc díky za každý tip :-)
  - - - - -
  Ala: Rádo se stalo :-) Nepíšete, jak máte staré děti, ale předpokládám, že spíš menší. Určitě nyní z klece potkánky vyndavejte a zas je tam dávejte zpět jen vy. To než si potkánci lépe zvyknou na tu manipulaci a než budou spolehlivě nastupovat na ruku a nechají se bez prchání poponést na ruce kam zrovna potřebujete. To jen z bezpečnostních důvodů. Kdyby mládě padalo nebo se snažilo skočit dolů, spíše pádu zamezíte vy, než dítě. Potkan se může při pádu na zem i zle potlouci a něco si zlomit, přičemž samozřejmě prodělá trauma, bolí ho to a bude pak problematické mu znovu tu důvěru ve vás vypěstovat.
  Každopádně pokud vaše děti vydrží chvíli v klidu sedět, pak po pár dnech cvičení s vámi pod mikinou si potkánci natolik zvyknou, že můžete dát potkánka na chvíli pod mikinu dítku. Vše v klidu a opravdu dbejte na to, aby dítě s potkánkem sedělo třeba na posteli, v křesle apod. Prostě aby nestálo nebo nechodilo a také by nemělo v blízkosti potkana hlasitě výskat a křičet. Potkani mají velice citlivý sluch a hlasité zvuky je děsí. Když budete chtít potkana vrátit zpět do klece, opět s potkany ze začátku raději manipulujte jen vy. Právě proto, aby nedošlo k upuštění potkánka na zem nebo jeho seskočení. Jakmile si potkani natolik zvyknou na manipulaci od vás, že budou již klidnější a ne jak zdrhací žížaly, naučte vaše děti potkánka správně zvedat a pokládat (viz. můj předchozí příspěvek), aby si i ony mohly potkany sami vzít z klece a zase je tam vrátit. Tuto fázi ale očekávejte, že to možná pár týdnů ještě potrvá, než budete moci beze strachu z nějaké katastrofy potkany plnně svěřit dětem k manipulaci. Chce to prostě zapojit selský rozum a trochu toho citu. Vy vidíte, jak jsou na tom potkani s důvěrou k lidem a s manipulací a taky vidíte, jak rychle děti zvládnou manipulaci s potkanem. Samozřejmě pětiletý capart by neměl být se zvířátkem nikdy o samotě, vždy na takového prcka musíte bedlivě dohlížet a korigovat jeho ručičky, aby potkánkovi nechtíc třeba neublížilo. A takový desetiletý školák je zase něco jiného, ten už si s potkanem poradí zručněji než menší děti, ale také je třeba aby si osvojilo správné zvyky, jak k potkanovi přistupovat... Však to sama víte nejlépe jak jsou na tom vaše děti.