od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Červenec v roce 2020
 • Zobrazuji 20 zaznamu.
 • 7.7.2020 20:46Danča84
  ahoj, šla jsem sem pro radu a koukám že podobné už řešíte. pořídila jsem dětem dvě potkanky, už jim bude ke 2 letem. přiznám se že jsem záměrně vybrala starší kdyby je zvířátka omrzela, přeci jen jsou kluci ještě malí. přesný věk ale bohužel neznám. teď mi ale jedna potkanice chřadne před očima, hubne, nechce moc žrát jídlo jen tak žužlá, je taková nemotorná, padá když chce třeba vykouknout z klece... byla jsem s ní na veterině a prej umírá. nádor jí nenahmatal ale prý na ně potkani trpí často. dostali obě kapku mezi lopatky (občas sundám vršek klece a nechám je proběhnout venku, a nedávno jsem zjistila že sousedky pes chytnul z té trávy blechy tak proto) a pak na domů pro tu nemocnou kapičky na povzbuzení chuti k jídlu prý. jak se to jmenuje nevím, odlil mi to do stříkačky. tak za 1) bych se chtěla zeptat jestli jí můžu nějak ulevit aby se nažrala, třeba jí rozmixovat vločky s něčím (vařený bílek, kuřecí, kousek zeleniny) a přikrmovat, nebo jí oddělit do malé klece a krmit něčím měkčím (na správnou výživu bych se asi vykašlala a hlavně ať se nažere co jí bude šmakovat), nebo jak jí můžu pomoct a ulevit, a za 2) až pak umře, nechat druhou potkanku samotnou dožít, nebo jí pořídit mladší kámošku? holky žily celý život spolu, nevím jestli by si zvykla na jinou společnost, ale zas aby netrpěla samotou? díky za rady.
  9.7.2020 17:30Petr
  Nevím,co řeknou ostatní k jídlu,ale když jedna z našich holek byla tak špatná,že ani nechodila tak jsme ji dávali Lipánka,aby měla co nejmenší náhahu s jídlem a taky aby jsme jí přilepšili,protože bylo jasné,že nadlouho to nebude.Do prdele,už zase bulím.
  K té kámošce - pokud hodláš pokračovat s potkany,tak ano.Pokud ne,tak bych ji dal do adopce,až bude sama,ale nevím.jestli je to až tak dobrej nápad vzhledem k jejímu věku.
  Až sem přijdou holky,tak ti poradí líp než já.
  9.7.2020 18:13Danča84
  díky, takže rozdělím klec na půl a té nemocné budu dávat kašovité, jestli jsem to tak pochopila? nebo je mám nechat spolu a přikrmovat stříkačkou? kdybych je nechala spolu tak by jí to ta zdravá té nemocné sežrala se bojím... A jako základ tvaroh, pacholík apod. Co jsem se ptala bývalé majitelky, tak byly ze zverimexu, obě pořízené ve stejnou dobu a je jim cca 2roky a 3 měsíce.
  Kámošku bych jí pořídila, příp možná bych si mohla půjčit starší samici z přírodovědné stanice (přítel tam má známou, chovají tam potkany jako krmné pro jiná zvířata. smutné, ale jinak to bohužel nejde) do adopce se mi jí dávat nechce, uvažovala jsem o tom, ale přeci jen synkové je mají rádi. Spíš jsem uvažovala jestli pořídit tu novou mladou nebo zkusit poprosit o tu starší, a jestli by si na sebe zvykli.
  9.7.2020 19:05Petr
  NEODDĚLOVAT.Se stříkačkou bych byl opatrný,jestli sama zvládá.Dej si ji třeba na sedačku,ale samotnou,ať má klid na žrádlo.Věk je super,pokud se nepletu,tak jsem tady někde viděl,že 1 potkaní je jako 30 lidských.
  Když mladou,tak určitě dvě.Budou si hrát více spolu a nebudou tolik otravovat starou.
  A když starší,tak co s ní uděláš,až ta tvoje umře?Vrátíš ji zpátky do stanice?
  11.7.2020 09:55Danča84
  Tak ne, nechám je spolu a přikrmovat budem na klíně:-) Taky jsem někde četla ten poměr 30 lidských jako 1 potkaní rok, takže už jim je skoro 70... No to je taky pravda že jo, že jí budem muset pak vrátit. Jako já s tím problém mít nebudu, dřív jsem chovala morčata a kdy víš že mimina půjdou pryč, uděláš si v sobě něco jako blok aby jses na ně neupínal a nestýskalo se Tě po nich pak, nebo jako Karamelka (v albu na morčatech tady, přezdívku mám stejnou), tu jsem taky plánovala od začátku že jí pak někomu dám. Vím že se má dobře a to mi stačí. ale kluci jsou ještě malí tak to asi vezmou jinak a vrátit jí nebudou chtít... Těžko říct jestli to pochopí když jim to vysvětlím, ještě v takové situaci nebyli...
  12.7.2020 17:37Petr
  Až svoje splní,tak půjde zpátky?Tak to mi vůči ní přijde dost hnusný.Raději kup dvě malé.Jednou jsme ve zverimexu narazili na dospělého,až staršího kluka.Napadlo mě,že už nemohl dělat děti,tak ho dali na šežrání (což se potvrdilo) - hnusný.U nás v klidu dožil.
  12.7.2020 21:13Haňa
  Petr: hodně dobře napsáno.... zvířata by se nemêla jen tak odkládat, jak se nám lidem zlíbí :-/
  13.7.2020 12:28Danča84
  Ježkovy voči! Nebudu přeci nic dávat do zverimexu pro hady... Jaký je rozdíl půjčit si ze spřátelené chs samici po odstavení mladých, když třeba někomu zemře samice při porodu, aby náhradní matka odkojila sirotky, a vzít "na návštěvu" kamarádku pro pozůstalé zvíře... V obou případech si přeci půjčím zvíře a pak ho vrátím původnímu majiteli...
  (navíc synek chce nové zvíře, takže to vyřešil tak nějak sám...)

  Jinak Piškotka zemřela v noci na dnešek. Pastelka se o ní do poslední chvíle krásně starala, olizovala jí bříško a ležela na ní aby jí hřála. Někdo by řekl hloupá myš, ale leccos by jsme se my lidé od nich mohli učit...

  A jak to mám udělat až budeme seznamovat starou s novou/novýma?
  13.7.2020 13:50Haňa
  Danča: https://www.sochp.cz/chov-potkanu/jak-seznamovat/
  13.7.2020 17:18Petr
  Neřekl jsem,že ji dáš do zverimexu.Prostě já to mám tak,že i kdybych si ji někde jen půjčil,tak bych se snažil,aby u mě už zůstala.
  14.7.2020 07:27Danča84
  Haňa: díky. a bude stačit na to seznamování vymytá a vysavovaná 100cm klec kde bydleli předtím když to savo zničilo pachy, nebo mám možnost menší klec 60x30cm kde ale je Pastelka teď, co jsem včera tu velkou savovala?

  A podle odkazu píšou že pozůstalé je lepší pořídit starší kamarádku, že mimina by mohla zabít!?...
  "Rizikovými případy pak může být seznamování osiřelých jedinců s potkany v dětském věku. Pokud se vám totiž stalo, že jste měli dvojici potkanů, z nichž jeden umřel, může osiřelý jedinec na mimina reagovat podrážděně až agresivně a v záchvatu vzteku jim ublížit nebo je dokonce usmrtit. Pro osiřelé jedince je tedy lepší seznamování s klidným dospělým potkanem zvyklým na smečku."

  Petr: omlouvám se že jsem tak vyjela, naštvala mě věta "až svoje splní tak půjde zpátky", jako nějaká věc. Starali by jsme se o ní tady jako by byla naše, jen s vědomím někde vzadu v hlavě, že naše není a že půjde k původnímu majiteli třeba jako děti co se vrátí od babičky z prázdnin... Promiň ale na tom já nevidím nic špatného. Na odložení seniora do zverimexu samozřejmě ano, ale to je snad trochu liná liga ne.
  14.7.2020 09:08Dejv
  Dobrý den,
  kolik kluků se vejde do
  klece Zeno 2 - D 80 x Š 50 x V 70 cm
  14.7.2020 12:29Haňa
  Dejv: ahoj, na jednoho potkana by mělo být v komfortu 60 litrů objemu (úplné minimum je 40 litrů).
  Zeno má 280 litrů objem, je tedy v komfortu na 4,66 tj, pět potkanů ;-)
  14.7.2020 16:11Dejv
  Děkuji
  14.7.2020 17:22Petr
  Pastelka je hezký jméno.My máme teď pohádkové - Sněhurka,Popelka a Zloba :-)
  15.7.2020 16:06Haňa
  Danča: večer napíšu
  - - - - -
  Danča: Ahoj/dobrý den. Menší klec na seznamování určitě postačí, úplně ideální je sice duna box (v něm se nedá šplhat), ale menší nižší (cizí) klec je taky dobrá. Jen bych teď dala starousedlici ještě do velké klece, i když to znamená další pečlivé čistění. Ono jde hlavně o to, aby si potkanka klec nenárokovala jako svoje výsostné území. Do malé klece jen jídlo a napáječku, žádné domky, úkryty a podobně. První samozřejmě seznamovat na neutrálním území – vana, předsíň, gauč či postel, kam potkanka běžně nechodí. Nelekněte se, seznamování vypadá někdy hodně drsně, starší potkani malošky nahánějí, převracejí, dupou po nich, syčí, maloši ječí a prchají. V ideálním případě se podřídí rychle 😊. U seznamování je dobré dohlížet, ale pokud neteče krev, nezasahuje se. Ke škrábanci může dojít i neúmyslně, tak je dobré mít doma na případnou desinfekci betadinu.
  Seznamování osiřelé samičky s odstavenými (rozuměj 5-6 týdenními či kousek víc) miminy bych se až tak nebála. Ono ideální a přirozenější pro potkany je větší skupina, je pak pro ně lehčí přijímat nové členy – jsou na to zvyklí a patří to k životu smečky, že někdo odchází a někdo přichází. Dvojice bývají na sebe hodně fixované, tak proto to může být pro ně malinko těžší, ale spousta potkanářů má jen dva potkany a odchod jednoho nich řeší přidáním dvojice mimin. Jednak si mimina spolu vyhrají, potom taky seznamka není tak náročná, jak by byla pro jedno mimčo a pak taky majitel nemusí záhy řešit zase stejnou situaci. Nebojte se toho 😊
  Ona ta pravidla seznamování existují právě proto, aby to riziko bylo minimální. I když vyloučit úplně to nejde nikdy. To by pak ale všichni osiřelí museli žít sami a to by bylo špatně.
  Mimina není dobré přidávat hned, mám za to, že týden samoty jen „prospěje“, dá-li se to tak říct, protože i potkan teskní a cizí mrňata nemusí být zrovna tou pravou útěchou. Ale každé zvíře reaguje trošku jinak, no…
  Někdy je seznamování delší, někdy úplně krátké, záleží na povaze jedinců a podřídivosti mimin. Až budou v malé kleci v pohodě, budou spolu spávat na jedné hromádce (může trvat i několik dní, týden…), je čas dát je do velké klece. Pro začátek bez domků a úkrytů, já sundávala i vršky sputniků, neboť tam bývaly líté boje… Klec zařídit bezpečně (hodně záchytných hamaků) a dobré je dát ji na pár dní na jiné místo. Nejhorší je potkanky dávat k sobě a zase oddělovat, ony si to nepamatují, kde skončily a začínají stále a stále znovu a o to je to větší stres pro všechny. Chce to nic neuspěchat, obrnit se trpělivostí. Držíme moc palce!!
  - - - - -
  a ještě jeden fajn článek ;-)
  http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/seznamovani/
  16.7.2020 22:12Danča84
  Haňa: ahoj/dobrý den - klidně ahoj jestli nevadí:-) Díky za cenné rady i za odkazy:-)
  Co se týče seznamování mám trochu představu co to obnáší, chovala jsem morčata dva páry, a kromě jednoho měsíce dvakrát do roka na připouštění jsem měla v jednom kotci samce a ve druhém samičky. Dělala jsem to takhle: kotec jsem rozdělila vyndavací mříží napůl, do každé půlky jednoho samce (holky se kamarádily ochotněji, tam procedura nebyla tak komplikovaná). Nechala jsem je svojí půlku zabydlet den dva, a pak jsem je vyměnila, podestýlku jsem nechala starou. Vyváděli jak byli v cizí půlce, ale po chvíli se zklidnili, a druhý den zase rošáda. Plus chovat na klíně spolu, na každém koleně jednoho a držela jsem je aby se očuchali ale neporvali. Po několika dnech výměn jsem kotec pečllvě vysavovala od pachů, dala tam oba kluky současně do každého konce jednoho a hlídala. Většinou proběhla jen menší rvačka a byl klid. A to byli oba zasloužilí taťkové, i když tedy původně dvojčata z jednoho vrhu. Myslela jsem že bych to udělala stejně, jen střídat klece. Nebo ne? Spíš jsem se lekla upozornění v tom odkazu, že by mohla pozůstalá potkanka miminka zabít.
  Týden samoty??!!! To tedy máme co dělat, obešli jsme zatím všechny zverimexy co znám a nikde nic, kotce prázdné jak jsou prázdniny. A té známé se taky nemůžu dovolat. Dneska jsme si všimli že i Pastelka za sebou začíná tahat zadní nožičku, vysvětlila jsem klukům že staří lidé když mají bolavé nohy tak chodí s hůlkou, a u "myšek" že je to stejné jen tu hůlku nemůžou v pacičce držet. Nechce ani moc žrát, je víc spavá pořád zalezlá v jednom z domečků ani nechce moc ven vylézt. ale naštěstí nehubne, spíš bych řekla že maličko přibírá, a napadá na zadní nožičku. Piškotce odešli přední pacičky že se posouvala zadníma, čumáčkem po zemi. Ale pak už to šlo hodně rychle... :,-( Tak si říkám jestli ještě stihneme kámošku sehnat dřív než bude po ní...
  Díky:-)
  - - - - -
  Petr: také pěkný, hlavně ta Zloba :-))) kdo je u vás pojmenovává? Naší Pastelku 6-letý synek, 4-letý vymyslel pro samičku Piškot. Ale co, bylo to roztomilé a myšce to nevadilo...
  17.7.2020 15:12Haňa
  Danča: Ahoj 😊 Tak ono s morčaty je to „malinko“ jinak, ale je dobré mít povědomí, že tyhle věci mají svá pravidla 😊. Morčata nejsou až tak kontaktní zvířata a nejsou to predátoři se složitou hierarchií ve smečce. U potkanů určitě nedávat klece k sobě, to je hodně špatně, jedinci se jen naštvou, že nemůžou k sobě. Prohazování podestýlky klidně ano, ale lepší je dát je prostě všechny na zcela (!!) neutrální místo a pak do pečlivě vyčištěné (pachů zbavené !) klece. Taky určitě neseznamovat na klíně či na sobě. Je to území starousedlice (!!)
  A ano, potkan může maličké zabít, ale dochází k tomu jen v naprosto mizivém počtu případů – a když tak, buď je na vině špatné seznamování nebo je mimino „vadné“ - a potkani tohle poznají – v přírodě se zbavují slabých, aby neohrozili celou smečku. (snad to píšu dobře)
  Nebát se toho, úplně nejhůř se seznamují jedinci, co byli celý život vinou člověka sami – zapomněli se chovat po potkaním a nerozumějí řeči těla druhého potkana. Ale ani tady to nemusí být pravidlem a je velmi dojemné vidět, jak i oni jsou vděčni za přítomnost jedince stejného druhu a jak pookřejí. Oni by potkani nikdy neměli žít sami…..(pokud nejde o vyšinutého jedince pokaženého člověkem)

  Pokud potkanka začala tahat nožku, možná špatně skočila, má ji namoženou … tady může pomoci kostivalová mast. TA druhá potkanka, co jí odešly přední tlapky, měla nejspíš nádor hypofýzy – zhoršená motorika předních tlapek, zhoršené uchopení jídla až nemožnost se najíst, jsou toho příznakem. Někdy pomůže podávání galastopu – zpomalí progres nemoci. Když se mi to stalo ve smečce poprvé, tak jsem to nevěděla, to člověka jaksi nenapadne.

  Přeji, ať brzy seženete. Já psala týden, aby to nebylo míň. Samota je pro ni zlá, ale ono kolikrát není jednoduché hned sehnat mimina. Proto taky hodně potkanářů mívá skupiny 3-5 (i více) , aby se nestalo, že je náhle někdo sám. O prďolkách z chovatelské stanice jste neuvažovali? Já bych se ze zverimexu bála něco vzít, že ohrozím nemocemi nebo nějakými breberkami ty svoje holky. (když už pominu to, že bych tím podpořila dost strašné utrpení v množírnách, ale to už je zase jiné téma) A taky z chovky jsou potkani vymazlení a zdraví 😊 a nebo nějakou adopci?
  17.7.2020 17:33Petr
  Tyhle tři holky jsou v režii dcery (24) podívej se mi do profilu,co jsme za tu dobu vymysleli :-)
  31.7.2020 22:54Ilona
  Ahoj,mohu se zeptat kdyz mi potkanek pšíká?Mohu mu treba podat nejaky caj na nachlazení?nebo treba caj z rymovniku??