PotkaniVýchova a ochočeníAnatomieZajímavosti

BydleníKrmeníRozmnožováníVeterinární péče

 

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

 

E-mail

Diskuze


Ostatní diskuze na králíci.cz

Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace  


Info  

Lucius - včera 15:32
Dasty: Moje potvory si potřebovali ukázat, kdo je víc. Dokud to není do krve, tak si jen dokazují dominanci. Do teď se mi ty moje hašteří každou chvíli.
- - - - -
Jinak, už jsem se pustil do nové klece, takže se ty moje budou mít jak v ráji. Teď jen vymyslet jak to vybavit aby měli dost hraček, pelíšků i záchodků na noc.

Dasty - včera 14:23
Ahoj, tak mám potkanci doma a dala se do seznamování. Kluci jsou v pohodě docela, ale holčiny se mi rvou. Mám něco dělat nebo?

Haňa - 13.7.2018 19:35
Dasty: Ahojj, je moc a moc fajn, že se ptáš :-) Potkan ke spokojenému životu NUTNĚ potřebuje alespoň jednoho kamaráda stejného pohlaví. A nemusí to být bratříček nebo sestřička. Je ale lepší, když malošek není (dlouho) sám a tak si lidi často berou sourozence a nebo dva jedince z různých vrhů, ale podobně staré. ( i ve smečče je dobře, když pak příjdou naráz sva maloši, mají si s kým hrát)
To, že jsi slyšela, že se kluci nesnesou, nejspíš vzniklo tak, že ne všichni dospêlí kluci příjmou dalšího cizího ( ale zase to hodnê záleží na povaze jednotlivců, na dodržení praviďel potkaního seznamovaní a taky hodně na zkušenostech majitele)
Miminka se seznamují snadno a rychle :-), stačí dodržet pár pravidel: pustit je spolu na místě, kde to nikdy ani jeden nebyl ( gauč s dekou, vana, předsíň??), vyčistit PEČLIVĚ stavající klec ( aby tam nebyly pachy jen toho jednoho, klec trochu přestavět a dát do ní kloučky.
Budou se nesjpís trochu nahánět, pištět, převracet se navzájem na záda, možná i kopat :-) a fackovat :-) To všechno k seznamování patří, není třeba ae bát a ni lekat.
Kdyby šli maloši ke starším, je třeba být opatrý, ale mimina si to mezi sebou vyřídí :-)
Pořiď Tvému kloučkovi parťáka co nejdřívV samotnému je mu tuze smutno.....
A ve vztahu k člověku se nic nemění, spíš naopak - spokojený potkan = přítulný potkan :)
(potkan nuceně samotář může mít časem velmi silné psychické problémy, může se stát agresivním, přichází o hodnê podstatnou část svého života. Je to z podstaty zvíře společenské a samota a týrání chovem. Ostatně větsina potkanáŕů u dvou nezůstane, obvyklé jsou skupiny 3-5-? ;-), protože smečka začíná na třech. Jsou pak mezi nimi lepší vztahy a líp se jim udržuje hierarchie.
Tak neváhej :-) :-) Jo a vřele doporučuju mimčo z chovatelské stanice.
- - - - -
Dasty: http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/seznamovani/
- - - - -
dobré stránky pro začátek: http://potkanari.cz
na FB ( pokud máš) skupiny Potkani, Potkani a vše o nich, Potkaní svět.
Poptat se na cokoliv můžeš ale i tady :-)
- - - - -
a ještě jedno dobré čtení : https://docplayer.cz/452019-Prirucka-pro-chovatele-potkanu-verze-1.html ;-)

Dasty - 13.7.2018 18:33
Ahojky, měla bych dotaz. Jaká je pravda na tom, že se nesnesou dva samci když jsou každý z jiného rodu? Je malinký a chtěla jsem mu koupit kamaráda, když mají být po dvou.

františek - 13.7.2018 15:58
Sankari- U nás se podává denně ovoce a zelenina. Samozřejmě kromě pomeranče anebo mandarinky. To je normální. Rajče,okurka,melounek,kaki,zelenější banán,protože žlutý obsahuje mnoho cukru a zelenější banány obsahují více vlákniny. Občas kukuřici. Mlíčí moc nevěřím,raději koupím hlávkový salát a operuho ve vodě. Tady všude i v lese močí na to pejsci,takže jim to nedávám. I kdybych to prala třeba deset minut ve vodě,pořád nemám v to důvěru. Špenátové listy taky mají rádi. Já na peníze nekoukám. Děti nemám,takže veškerá moje péče směřuje na potkany. Nemohli se třeba nakazit ode mě?? Docela chrchlám :-( Už asi od soboty minulého týdne. Dávám si fakt pozor,aby nebyli v průvanu. Máme otevřené pouze okno v kuchyni,která sousedi s obývákem,ve kterém spím a kde je taky mám u sebe. Zkusím teda první tu léčbu bez atb. Taky není dobré je pořád cpát tou chemii. Pošleš mi prosím fotku,jak ta inhalace vypadá?? Bubova@seznam.cz Chtěla bych to také. Já vím,že asi pro ně musím mít každé ho.no,co vidím :-D Já za to nemůžu
- - - - -
Zase potřebuji radu. Byla jsem u vet a on mi napsal na rýmyčku Ciloxan,prý jim to mám kapat do očí,protože oči jsou propojeny s nosními dutinami. A mám to kapat 3 krát denně. Tak buď jsem debil já anebo náš vet. Ještě než jim to kápnu,chci vědět váš názor. Nerada bych něco pos... Máte s tím někdo zkušenosti?? Děkuji. Jinak Dášenka už má zoubky úspěšně zkrácené a to jsem s ní byla minulý měsíc.

Sankari - 13.7.2018 13:45
františek: Jak píše Haňa, podpořit imunitu (echinacea, jitrocelák, hedelix, imonuglukan...), dávat hodně zeleniny a ovoce, zeleného z venku (jitrocel, mlíčí...). Taky můžeš zkusit inhalovat heřmánek - uvařit silný čaj a nechat ho odpařovat z nízkého hrnce vedle klece.
Já mám na to speciální krabici, do které potkánky zavřu a hadicí z mlhovače pouštím inhalační léky nebo bylinky. To je ale už složitější a hlavně dražší. Jeden náš veterinář obaluje klec částečně fólií a nechává v ní zvířata léky dýchat, to je jednodušší a levnější.

františek - 13.7.2018 10:17
Haňa- Moc děkuji. Může to být i Nasivin pro děti 1-8 let??? Nebo prostě přímo pro kojence?? A jitrocelový sirup u nás v lékárně máme. Nebo radši vyzkouším asi i ten Hedelix-sirup z bčečťanu. Ježiš,ti zase budou chlastat jak o život,když zjistí,že tam je něco jiného než voda. To zase budu měnit podestýlku obden. :-D

Haňa - 13.7.2018 08:51
františek: ono to není moc o tom, jestli chceš či nechceš atb, někdy jsou holt potřeba. Na nachlazení sirup jitrocelový nebo lichořeřišnicový ( TOPVET - u nás je mají v drogerii Teta) A nebo pak v lékárně Hedelix - sirup z břečtanu.
Pokud mají vyloženě "rýmu", ulevit může Nasivin pro kojence (ten přírodní ale není) NEKAPAT,
jen malinko potřít! a ne déle jak týden! Přejeme brzké uzdravení

františek - 12.7.2018 21:30
Sankari- Vím,že už bych to asi měla za tu dobu znát,ale raději se zeptám. Potřebuji radu. Atb. nechci. Je to moc velký zásah do organismu. Potřebuji přeléčit klece kvůli rýmyčce. Eachinaceový sirup je asi na nic. Je to jen na podpoření imunity. Tak co mám koupit těm mojím šmoulíčkům?? Vůbec nic mě nenapadá. Prosím help. Budu ráda za radu. Chci něco přírodního,žádnou chemii.

Sankari - 12.7.2018 20:49
Roxana: Jestli si nejsi jistá, máš doma samičky. Samčí koule u potkanů starších než 4 týdny nejde přehlédnout.
- - - - -
Taky se můžeš znovu zeptat chovatele, od kterého potkany máš. Od toho tu jsme. Všichni registrovaní chovatelé s lidmi, kterým mláďata přenechávají, komunikují, a jsou rádi s nimi v kontaktu po celý potkaní život. Říká se tomu chovatelský servis. Můžeš se na něj obrátit s jakýmkoli dotazem.

františek - 12.7.2018 19:43
Haňa-když se nudí,může přijít pomoct k nám na zahradu a je to :-D Třeba sbírat jabka,trhat rybíz.
Já mám 13 potkanů a nenudím se s nima ani náhodou. Denně jim chystat ovoce a zeleninu,zrní,venčení. Moc se těším na ty dva devily,co mám slíbené. Nikdy se mi nelíbili potkani s červenýma očima,ale díky Koudymu jsem změnila názor. Je to střeštiprdlo. A devilci jsou moc krásní. Všichni jsou krásní. Půjdou k Charliemu a Tobiáškovi. Takové trdýlka moje.
- - - - -
Roxana,jak jsou staří??
- - - - -
Roxana-Taky je důležité přemražovat podestýlku a zrní kvůli mšemkám. Já přemražuji raději vše.
- - - - -
všenkám

Haňa - 12.7.2018 19:29
Roxana: ještê mê napadlo, holky mají cecíky, kloučci ne....

františek - 12.7.2018 19:17
Roxana- to poznáš dobře,podle kulek. Kluci mají kouličky pod ocáskem a holčičky né. Mrkni se ještě jednou a potom napiš. Když,tak se přihlas do nějaké potkaní skupinky na FB. Třeba se přihlas na potkani nemodré krve anebo přímo do skupiny Potkani. Pošli tam fotky a holky ti poradí.

Haňa - 12.7.2018 19:13
František: ano, je to diskuse o potkanech a já taky ty své miluju, ale proto přece nebudu urážet a ponižovat dêti...Jsou to jen slova... :-) a nuda o prázdninách

Roxana: klidně pošli strelakovah@seznam.cz, poptám se pro jistotu na FB.
pokud jsi nejsi jistá, oddêl je! Potkanům stačí k rozmnožení malá chvilinka

Roxana - 12.7.2018 18:17
Dobrý den, právě jsem si domů přivezla dva potkánky. Chtěla jsem dvě holky. A teď doma jsem zjistila, že mám nejspíše holku a kluka. Mohla bych poslat někomu foto pohlaví? Koukala jsem na netu a pořád si nejsem jistá.

františek - 12.7.2018 18:13
Haňa- No,promiň,ale tohle je diskuze o potkanech a moje mazličky nebude nikdo hanit. Na tohle jsem fakt háklivka. Pro ně první a poslední. To je to samé,jak kdyby přímo urážela mě. Dost se mě to dotklo. Já taky nelezu do diskuze o hadech anebo o pavoucích a neurážím tam nikoho. Že jsou pavouci a hadi fuj a blé. Sice se už hadu nebojím,ale mám z nich respekt. Ale to Ostravské šťůrování jsem si fakt užila. Mám kokard,heč. Dostal čestné místo v obývací stěně. Připnula jsem ho na toho plyšového maskota,co jsem měla sebou pro štěstí. Dostala jsem ho za nošení potkánků :-D Koudy samozřejmě se svojí hyperaktivní povahou nezklamal. Dva body dolů :-D večer před tím jsem mu stříhala drápky,ale pilník jsem nějak nenašla. Zase bodík dolů. Za uši 0,5 bodů dolů celkový dojem 18 bodů :-D Elizabeth dostala za uši 1 bod dolů,za zbarvení srsti 0,5 bodů dolů,srst měkká 0,5 bodů dolů. Celkový dojem 17 bodů. Jo a Elizabeth jsem drápky nestříhala,jsem se na to vyprdla. No a potom je nemiluj. Ale užila jsem si to tam. Můůůj první kokard,jéééééé.
- - - - -
Haňa-škoda,že tam nebyla možnost si vyzkoušet agility. Věřím,že Koudy by bodoval :-D

Haňa - 12.7.2018 09:32
františek: to jsou teda výlevy.... neřeš to, vždyť jsou to děti :-) :-)
a ano, potkan se můźe zdát někomu nechutný, co na tom? každý jsme jiný a trochu tolerance z Tvé strany ( jsi přece dospělá źenská) by neuškodilo :-)

františek - 11.7.2018 22:40
Potkani jsou nejroztomilejší miláčci na světě. Akorát mě štve,že se vždycky najde nějaký rozmazlený fakan,který se nudí a zasloužil by si akorát tak dostat přes hubu. Larvo jedna hnusná. prej klárinka. Larva jsi a akorát obtěžuješ. Oholila bych ti vlasy,aspoň by sis poplakala.

Efča - 10.7.2018 20:27
..o jéééé začínají prázdniny -školáci se doma zase nudí

Evita - 9.7.2018 21:51
a ty též když to onich říkáš!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:-c

klárinka - 9.7.2018 21:49
potkan jsou nechutní

františek - 3.7.2018 14:46
Já Brunovi volala a teď nevím,jestli to bylo začátkem roku nebo tak nějak. S potkanama a každodenní starostí o ně,ten čas fakt není. Chtěla jsem se poptat na miminka a on mi řekl do telefonu,že s potkanama skončil.
Jinak výstava v neděli byla fakt úžasná. Sice jsme nevyhráli,ale to nevadí. Koudymu samozřejmě do povahy napsaly o dva body mínus:-D prej Velmi živý :-D Já bych tam spíše napsala hyperaktivituš,nenormáluš potkanuš :-D Elizabeth taky nic,měla jenom 95 bodů :-( fňuk
Ale dostala jsem kokard,heč. Za nošení potkanů. Pověsila jsem ho na mojeho myšounovského plyšového maskota,který sedí na malém křesílku, mám ho v obývací stěně,měla jsem ho sebou i na výstavě. Můj první kokard. Mám z něj fakt obrovskou radost. Příští rok pojedu zase.

Efča - 2.7.2018 21:15
Moose - jistě to chápu :-)

Haňa - 2.7.2018 15:35
Marcie: netroufla bych si o někom říct, že končí, jen proto, že zrovna není aktivní na sitích nebo proto, že nemá posledních x týdnů mimina.....
"Bruno" opravdu veřejně ve skupinách ( nesleduji jeho stránky) psal, že se rozhodl skončit...., protože se nemůže miminům věnovat z časových důvodů tak, aby to bylo v souladu s jeho původní chovatelskou filozofií.
Samozřejmě nikdy neříkej nikdy ;-) ;-) ;-)

Marcie - 2.7.2018 13:54
Haňa, Sankari: Já s ním mluvila cca před dvěma měsíci, byli jsme se psama na procházce. Neříkal mi že končí s potkanama, jen že má před zkouškama a proto nemá žádná mimina, že by na ně neměl čas. To je celý. Že končí to se nezmiňoval. Tak nevím co ho to zas popadlo.
- - - - -
Já jen aby bylo jasno, už jsem se doslechla od několika lidí v průběhu cca dvou let, že já taky vlastně končím s chovem. Takže jsem se tomu srdečně zasmála a vzkázala, že teprve teď mám sakra rozjeté linie, které jsem chtěla, mám za sebou 8 generací báječných zvířat ze svého chovu a kdybych to měla utnout, tak bych byla ten největší idiot pod sluncem a jestli mám měsíc neaktualizované stránky a nejsem na FB, tak to neznamená že se doma dloubu v zadku. Proto opravdu přecházím tvrzení od lidí, že někdo s chovem končí.

Haňa - 2.7.2018 13:36
Marcie: v březnu měl na FB dlouhé vyprávění, že dochová, co má, ale malošky už neplánuje.
- - - - -
Mmonika: kluka hned!! odděl. Nejspíš ale už jsou obě holky březí....
kluci se kastrují jen z velmi vážných zdravotních důvodů, je to poměrně riskantní a těžká operace.
Určitě není vhodné ho kastrovat jen tak.
Sám být nemůže, je to týrání a navíc hrozí velké riziko psychických poruch.. :-/

Nebuď sobecká, buď mi najdi domov v klučičí smečce nebo pořiď dva kámoše.

S tím bych ale určitě počkala, brzy budeš mít nejspíš potkanů
plno.
Březost je myslím 21-24 dnů.

Mmonikka - 2.7.2018 11:40
Dobrý den,
mám doma roční potkaní samičku a nedávno jsem jí koupila 2 potkaní kamarádky, ve zverimexu mi tvrdili, že mi dali samičky, ale asi po 8 dnech se ukázalo že jeden z nich je sameček. Tak se chci zeptat, jestli je vhodné ho nechat vykastrovat, nechci ho dávat pryč nebo ho mít odděleně. Všichni 3 si sklvěle rozumí a vzdykli si na sebe, tak mi příjde hloupé je rozdělovat. ocením každou radu, děkuji.

Sankari - 2.7.2018 10:41
Marcie: Už nechová od zimy. Ozývali se mi lidé, co jim zrušil rezervace.

Moose - 2.7.2018 10:15
Zkusím tedy ještě tu Chs Navel.
A nevíte o vrhu fuzzů v Praze?

Marcie - 2.7.2018 07:21
Haňa: Cože? od kdy jako?
Archív diskuze | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky