PotkaniVýchova a ochočeníAnatomieZajímavosti

BydleníKrmeníRozmnožováníVeterinární péče

 

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

 

E-mail

Diskuze


Ostatní diskuze na králíci.cz

Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace  


Info  

Danča84 - dnes 16:51
Petr: na veterině jsme byli cca dva tři týdny s bolavou packou, to ještě byla v pohodě, ale říkal že má nejlepší léta za sebou a dlouho už nevydřží (spíš to působilo že je mu trapné tahat z nás peníze za léčbu tak staré myši)... Teď už hodně pospává, jen občas se přebatolí na jiné místo. Krmím jí zeleninou - okurka, jablíčko, paprika, čína aby měla vodu z toho, o zrní zájem nemá. A máznu na to trochu žervé. To jí chutná, a jak jí dám větší kus tak to dokáže sama najít a vzít si i když jsme v práci. A z ruky pak piškoty, ty si čapne předníma packama a kouše... ale je den ode dne horší... tak nevím jestli jít na injekci hned, nebo počkat na kluky až se vrátí v neděli od táty, jestli jí něco bolí nebo ne aby netrpěla to nechci... Kolik ta injekce stojí?

Petr - včera 17:35
Veterina,tam ti řekne víc.Před časem jsme se loučili s jednou z holek,jeli jsme na veterinu s tím,že určitě dostane injekci.Injekci dostala,ale ne tu poslední a byla ještě dlouho s námi.

Danča84 - 3.8.2020 21:30
ahoj, mám smutné dilema... měsíc po Piškotce se nás asi chystá opustit i Pastelka... chová se divně - nechce žrát, pohybuje se kolíbavě, nechce se nechat vzít do ruky ani pohladit v kleci, na ruku útočí... napadlo mě jestli jen špatně nevidí (byla zvyklá na krmení z ruky tak si možná myslí že jí něco dávám), v misce krmení nenajde ale z ruky když jí to dám před čumáček tak si to vezme a baští, nebo skrz klec když lehce ťukám na plastový spodek pak se přibatolí, ale pak když jí jídlo upadne na zem tak ho nenajde, nenajde ani napaječku (neubývá voda, tak to doháním zeleninou)... oči má jak černé korálky, nijak zakalené nebo stroupkaté... přítel říká že máme jít na poslední injekci ať jí nenechávám trápit, ale mě se nezdá když pominu nutnost toho krmení z ruky, nějak nemocná, spíš jen stařenka...

Haňa - 3.8.2020 11:11
Jantar: teď nedávno jsem od jedné velmi dobré zkušené chovatelky četla, že pravidlo jedné lžíce na potkana a den je jen mýtus :-)
no... je to orientační, každý potkan je trochu jiný, má jiný rámec těla a tak se ani nedá říct, že samec má vážit tolik a tolik a samice zas tolik.
Důležité je, aby nebyli ani vychrtlí a ani tlustí (špíčky pod předníma tlapkama, bříško...)
Základem má být opravdu kvalitní smêska obilovin (ratura.cz, rodentia.cz) a obecnê je dobré potkany nepřekrmovat.
Jinak se krmí drobotina, jinak dospělí v plné síle a jinak staříčci.
Pro obézní potkany má ratura smêsku light, velmi se mi osvedčila, když oplácaná samička bêhem 14 dnů shodila a ostatní ztratily jen pár gramů.
Dobré je i naházet smêsku do podestýlky, když jsou potkani oplácaní :-)
pro staříčky má smês senior, kde je víc vloček a tedy snadněji stravitelná.

Jantar - 2.8.2020 13:22
vydíš to mě nenapadlo, kluky jsem si převážil a mají cca 650/680g...

Danča84 - 2.8.2020 13:17
Jantar: 2 lžíce na den? Já teda nevím jsem začáteník když se to tak vezme, ale to dávám jedné potkanici víc... teda od začátku dávám stejnou směs samodomo z "lidských" pětizrnných vloček z kauflandu (špalda, oves, pšenice, ječmen, žito) plus do toho míchám sušené červíky ze zverimexu, a dávám tak aby v misce pořád bylo. K tomu kousek zeleniny, vařené neslané kuřecí, vařený bílek... podle toho co zrovna mám tak jim odkrojím. Bývalá majitelka jim dávala jen lacinou směs, suché pečivo a piškoty a byli jak kuličky, u mě pak dost pohubli ale 500g holky měli (Piškotka pak ke konci teda 230 ale už byla hodně nemocná a trčeli z ní kosti)
Nevím co Ti poradí ostatní ale za mě aby měli k dispozici neustále vodu a zrní, pokud je strava kvalitní (a budou mít i možnost dost pohybu) tak budou mít váhu ok, oni se přejídat přes moc nebudou...

Jantar - 2.8.2020 08:41
@Haňa: jak jsme spolu cca před měsícem diskutovali to krmení: začal jsem dávat lepší směs lžíci na potkana/den a poměrně velká změna chování - jsou čilejší, vše je sežráno. Za měš je vidět, že "mají daleko větší hlad", udělají teď daleko víc pro to aby dostali nažreat. Dřív třeba vyžrali jen střed okurky, teď ji ohryžou až na slupku aj. Taky bych řekl že dost pohubli (teta alespoň ten kterej byl vždycky tlustější tak rozhodně). Nemám potkany v oku takže nevím jak od oka odhadnout optimální váhu....
Jde mi jen o to abych je náhodou nepodvyživoval, prostě jim teď dávám dvě polévkové lžíce pro dva potkany denně a dost často to vylikvidují během půlhoďky (pravda, něco si nakradou a odnesou). Je to tak OK?

Danča84 - 1.8.2020 19:30
Haňa: ahoj, děkujem:-) tak jsme byli s tou packou na veterině, jeden den co jsem psala nebylo nic vidět, ale druhý den už měla nohu jak bambuli, červenou, tak jsme šli. Dostala antibiotika v injekci, 3x ob den a myla jsem jí packu v heřmánkovém čaji. Tu rakovinu u Piškota říkal i veterinář, že byli původně do laboratoře potkani vyšlechtění právě na výzkum rakoviny a mazlíci si to nesou od nich... Mimča jsem ještě nesehnala mám teď honičku v práci. Mláďata z chovné stanice mě sice také napadli, ale bohužel jsou pro nás jak ferrari pro někoho kdo má stěží na auto z bazaru... Koukala jsem na stránky jedné stanice co tu inzerovala, a 300-500 kč za mládě je bohužel nad naše možnosti, navíc když pominu vzdálenost kam by jsme museli pro mimča jet. Také nechci podporovat množírny ale tak nějak pochybuju že na tom já sama něco změním...
- - - - -
Ilona: nám pomohlo vyměnit podestýlku, dřív jsme dávali hobliny za asan, ten čumáček nedráždí. ale je to jen tip, poslechni zkušenější nebo radši na veterinu

Haňa - 1.8.2020 10:42
Ilona: ahoj, dêtský průduškový čaj (dávám LEROS), do nêj jitrocelový sirup (třeba phyteneo, müllerüv, topvet....) 4 ml na 100 ml čaje. Čaj vlažný ráno a večer nový.
Pšíkat může i ze stresu (pár dní), z prašné podestýlky, z pracího prášku (hamaky)...
ale nejčastěji nachlazení či mycoplazma (?)
kdyby se za pár dní nezlepšíl nebo začal vrkat jako holub, případnê se krčil naježený někde v koutku, hned k dobrému vetovi. U nich jde všechno rychle a zápal plic potkana může udolat bêhem pár hodin. Držíme palce.
- - - - -
dobré je posílit imunitu (sirup z echinacey, betaglukany...)

Ilona - 31.7.2020 22:54
Ahoj,mohu se zeptat kdyz mi potkanek pšíká?Mohu mu treba podat nejaky caj na nachlazení?nebo treba caj z rymovniku??

Petr - 17.7.2020 17:33
Tyhle tři holky jsou v režii dcery (24) podívej se mi do profilu,co jsme za tu dobu vymysleli :-)

Haňa - 17.7.2020 15:12
Danča: Ahoj 😊 Tak ono s morčaty je to „malinko“ jinak, ale je dobré mít povědomí, že tyhle věci mají svá pravidla 😊. Morčata nejsou až tak kontaktní zvířata a nejsou to predátoři se složitou hierarchií ve smečce. U potkanů určitě nedávat klece k sobě, to je hodně špatně, jedinci se jen naštvou, že nemůžou k sobě. Prohazování podestýlky klidně ano, ale lepší je dát je prostě všechny na zcela (!!) neutrální místo a pak do pečlivě vyčištěné (pachů zbavené !) klece. Taky určitě neseznamovat na klíně či na sobě. Je to území starousedlice (!!)
A ano, potkan může maličké zabít, ale dochází k tomu jen v naprosto mizivém počtu případů – a když tak, buď je na vině špatné seznamování nebo je mimino „vadné“ - a potkani tohle poznají – v přírodě se zbavují slabých, aby neohrozili celou smečku. (snad to píšu dobře)
Nebát se toho, úplně nejhůř se seznamují jedinci, co byli celý život vinou člověka sami – zapomněli se chovat po potkaním a nerozumějí řeči těla druhého potkana. Ale ani tady to nemusí být pravidlem a je velmi dojemné vidět, jak i oni jsou vděčni za přítomnost jedince stejného druhu a jak pookřejí. Oni by potkani nikdy neměli žít sami…..(pokud nejde o vyšinutého jedince pokaženého člověkem)

Pokud potkanka začala tahat nožku, možná špatně skočila, má ji namoženou … tady může pomoci kostivalová mast. TA druhá potkanka, co jí odešly přední tlapky, měla nejspíš nádor hypofýzy – zhoršená motorika předních tlapek, zhoršené uchopení jídla až nemožnost se najíst, jsou toho příznakem. Někdy pomůže podávání galastopu – zpomalí progres nemoci. Když se mi to stalo ve smečce poprvé, tak jsem to nevěděla, to člověka jaksi nenapadne.

Přeji, ať brzy seženete. Já psala týden, aby to nebylo míň. Samota je pro ni zlá, ale ono kolikrát není jednoduché hned sehnat mimina. Proto taky hodně potkanářů mívá skupiny 3-5 (i více) , aby se nestalo, že je náhle někdo sám. O prďolkách z chovatelské stanice jste neuvažovali? Já bych se ze zverimexu bála něco vzít, že ohrozím nemocemi nebo nějakými breberkami ty svoje holky. (když už pominu to, že bych tím podpořila dost strašné utrpení v množírnách, ale to už je zase jiné téma) A taky z chovky jsou potkani vymazlení a zdraví 😊 a nebo nějakou adopci?

Danča84 - 16.7.2020 22:12
Haňa: ahoj/dobrý den - klidně ahoj jestli nevadí:-) Díky za cenné rady i za odkazy:-)
Co se týče seznamování mám trochu představu co to obnáší, chovala jsem morčata dva páry, a kromě jednoho měsíce dvakrát do roka na připouštění jsem měla v jednom kotci samce a ve druhém samičky. Dělala jsem to takhle: kotec jsem rozdělila vyndavací mříží napůl, do každé půlky jednoho samce (holky se kamarádily ochotněji, tam procedura nebyla tak komplikovaná). Nechala jsem je svojí půlku zabydlet den dva, a pak jsem je vyměnila, podestýlku jsem nechala starou. Vyváděli jak byli v cizí půlce, ale po chvíli se zklidnili, a druhý den zase rošáda. Plus chovat na klíně spolu, na každém koleně jednoho a držela jsem je aby se očuchali ale neporvali. Po několika dnech výměn jsem kotec pečllvě vysavovala od pachů, dala tam oba kluky současně do každého konce jednoho a hlídala. Většinou proběhla jen menší rvačka a byl klid. A to byli oba zasloužilí taťkové, i když tedy původně dvojčata z jednoho vrhu. Myslela jsem že bych to udělala stejně, jen střídat klece. Nebo ne? Spíš jsem se lekla upozornění v tom odkazu, že by mohla pozůstalá potkanka miminka zabít.
Týden samoty??!!! To tedy máme co dělat, obešli jsme zatím všechny zverimexy co znám a nikde nic, kotce prázdné jak jsou prázdniny. A té známé se taky nemůžu dovolat. Dneska jsme si všimli že i Pastelka za sebou začíná tahat zadní nožičku, vysvětlila jsem klukům že staří lidé když mají bolavé nohy tak chodí s hůlkou, a u "myšek" že je to stejné jen tu hůlku nemůžou v pacičce držet. Nechce ani moc žrát, je víc spavá pořád zalezlá v jednom z domečků ani nechce moc ven vylézt. ale naštěstí nehubne, spíš bych řekla že maličko přibírá, a napadá na zadní nožičku. Piškotce odešli přední pacičky že se posouvala zadníma, čumáčkem po zemi. Ale pak už to šlo hodně rychle... :,-( Tak si říkám jestli ještě stihneme kámošku sehnat dřív než bude po ní...
Díky:-)
- - - - -
Petr: také pěkný, hlavně ta Zloba :-))) kdo je u vás pojmenovává? Naší Pastelku 6-letý synek, 4-letý vymyslel pro samičku Piškot. Ale co, bylo to roztomilé a myšce to nevadilo...
Archív diskuze | Alba uživatelů