PotkaniVýchova a ochočeníAnatomieZajímavosti

BydleníKrmeníRozmnožováníVeterinární péče

 

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

 

E-mail

Diskuze


Ostatní diskuze na králíci.cz

Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace  


Info  

Danča84 - dnes 20:46
ahoj, šla jsem sem pro radu a koukám že podobné už řešíte. pořídila jsem dětem dvě potkanky, už jim bude ke 2 letem. přiznám se že jsem záměrně vybrala starší kdyby je zvířátka omrzela, přeci jen jsou kluci ještě malí. přesný věk ale bohužel neznám. teď mi ale jedna potkanice chřadne před očima, hubne, nechce moc žrát jídlo jen tak žužlá, je taková nemotorná, padá když chce třeba vykouknout z klece... byla jsem s ní na veterině a prej umírá. nádor jí nenahmatal ale prý na ně potkani trpí často. dostali obě kapku mezi lopatky (občas sundám vršek klece a nechám je proběhnout venku, a nedávno jsem zjistila že sousedky pes chytnul z té trávy blechy tak proto) a pak na domů pro tu nemocnou kapičky na povzbuzení chuti k jídlu prý. jak se to jmenuje nevím, odlil mi to do stříkačky. tak za 1) bych se chtěla zeptat jestli jí můžu nějak ulevit aby se nažrala, třeba jí rozmixovat vločky s něčím (vařený bílek, kuřecí, kousek zeleniny) a přikrmovat, nebo jí oddělit do malé klece a krmit něčím měkčím (na správnou výživu bych se asi vykašlala a hlavně ať se nažere co jí bude šmakovat), nebo jak jí můžu pomoct a ulevit, a za 2) až pak umře, nechat druhou potkanku samotnou dožít, nebo jí pořídit mladší kámošku? holky žily celý život spolu, nevím jestli by si zvykla na jinou společnost, ale zas aby netrpěla samotou? díky za rady.

Haňa - 25.6.2020 20:31
Jantar: to se nedá tak úplnê přesně říct, je to jako s lidmi. Obecně by se snad dalo říct, že kolem druhého roku začínají stárnout. Ono to pak může jít celkem rychle. Staříčkům nêkdy odcházejí zasní nožky, ale i s tím mohou žit spokojenê ještě dlouho, jen je pak třeba přizpusobit klec.
Občas má nêkdo nádor hypofýzy - špatnê pak ovládá přední tlapky a má problém se žraním a hygienou....ono têch možných zdravotních problemů je hodně, no....
Ale měla jsem i samičku, která ve dvou a půl letech vypadala o rok mladší :-) a taky se dožila 3 roky a kousek :-)

Jantar - 24.6.2020 20:11
Jedna věc mě překvapuje: pořád jsou vcelku čilí, dovedou šplhat po drátech apod. Už tolik nelítají jako netopejři zamlada, ale co jsem si před rokem načetl že budou pomalí, neohrabaní, mohou padat apod tak to ještě ne a to jim už za pár měsícu budou 2 roky. Kdy to mám čekat?

Haňa - 23.6.2020 21:22
Jantar: tak nêjak :-)
nechat úplně dožrat. Já teda tak jaksi "respektuji", že moje potkanky nežerou oves, tak tím je netrápím, navíc, když jsou to už starší dámy.
Ale obecnê opravdu nechat ať všechno sežerou, od toho jsou smêsky vyvážený.
My taky nejíme jen sladkosti a brambůrky, ale i zeleninu a chleba ;-)

Jantar - 23.6.2020 19:10
Díky.
Zvláštní - až do teď jsem jim dával tak 2x-3x víc směsi než říkáš ale neřekl bych že jsou tlustý..... ale i teď s tou nižší dávkou mi tam něco nechávají, mám to brát tak že jim to mám každej den vyměňovat když si nemůžu být jistý jak kvalitní ta směs je ale až najedu na doporučovanou tak pokud nemají sežráno tak nedávat novou dokud původní dávku nesežerou?

Haňa - 22.6.2020 22:08
Jantar: vyloučit onemocnêní moc nejdou, ale chápu, jak to myslíš. Průmêr je nêco málo přes dva roky, 2 roky a 3-4 mêsíce myslím. Občas se některý potkan dožije víc, dva a půl a zcela výjimečnê (mêla jsem tak 2 z 19) překročí tři roky...
- - - - -
ono jeden jejich rok je přibližnê našich třicet...

Jantar - 22.6.2020 09:34
Díky, ještě drobnost - pokud vyloučím onemocnění kolik tak mám reálně počítat že se mi potkani dožijou od do? Tak 2,5-3r max?

Haňa - 21.6.2020 18:35
Jantar: jo, jako dêtičky :-) :-)
popravdê moc se nedivím, že nežerou blafy ze zveráče...
Ono treba i "blbá" andulka pozná staré zrní. A já si moc nedêlám iluze o zdrojích zvrimexů, ta kvalita (když pomineme složení) bude naprosto mizerná.
Koukni na tu Raturu a nelekni se cen, smêska začíná na nêjakých asi šedesáti korunách za kilo.
Ale když vezmeš, že za to dostaneš fakt krásný voňavý zrní (který navíc všechno sežerou), stojí to za to ;-)
Ve smêskách není jen zrní, je tam sušené ovoce, zelenina, bylinky, ořechy, pivovarské kvasnice...
ono se to nedá brát tak, že slunečnice je za 40.
Však když koukneš na rodentia.cz, má tam přesně v procentech vypsané složení,
Když jsem mêla potkanů více, michala jsem si i sama, zrní jsem brala od kvídera.cz (paráda), ale pro míň potkanů se to nevyplatí.
Ze zverimexových se doporučuje myslím jen Puur a tam ta cena je taky vyšší, no...
Zkus Raturu a uvidíš, je to opravdu chutná nádhera ;-)
- - - - -
jo a píšu schválně "blbá" andulka v uvozovkách, protože žádné zvíře není "hloupé", každé má takové schopnosti a dovednosti, které potřebuje ke svému přežití ;-)

Jantar - 21.6.2020 12:42
a sakra, to jsou mrchy :-). Takže oni se mnou vydrbávají přesně jako dětičky - sepnutý pacičky, vlhký očička, jen abych jim přinesl dýňová semínka............. :-). No dobře - dávkování upravím a nechám jim to do doby než to hlady sežerou - prostě jsem je nikdy neviděl aby žrali obilku..... taky mě mate že si toho hodně odnosí bokem do košíčku a tam si toho přestanou všímat - že by železná zásoba? Zkusil jsem jim párkrát nic nedat ale toho jídla bokem si nevšímali.....
směs měli celoživotně jednu z DE co mi doporučila chovatelka, ta mi už došla tak teď jsem na zkoušku koupil v obchodě levnější a dražší směs od Avicentra - za 30 a 80 Kč kilo (mě ty ceny přijdou docela úlet když si uvědomím že do 30,-Kč/kg mám lněné semínko, do 40 slunečnici a do 90 už mám dýňové semínko...., a oni mi tu levnější zmlsanci moc nežerou, tu dražší jsem zatím nezkoušel........ takže vyhladovět+zasoustředit se na dobrou směs a ono to půjde......

Haňa - 20.6.2020 08:03
Jantar: ahoj, nenapsal jsi, jakou směsí krmíš. Směsi ze zveráče jsou dost nahouby, mnohem lepší je o jednat směsku z internetu od potkanářek, které je dêlají roky tak, aby byly vyvažené a vhodné opravdu pro potkany. Vřele mohu doporučit ratura.cz, krásné voňavé zrní, žádné barvené granule a pofiderní válečky. Pak ještě rodentia.cz.
Co se týká krmení, pokud už mají kvalitní smêsku, mají potkani sníst všechno (!). Na potkana na den
patří asi 1 polévková lžíce směsky a zásadně se nedosypává :-)
Oni hlady neumřou.
Jinak zeleninu mohou všelijakou, ne jen zelené: okurek, paprika, mrkev, rajče, červená řepa, z ovoce všechno kromě citrusů a nedávám ani nic cizokrajného.
Jednou za týden bílkoviny - bílý jogurt nebo kousek masa i s kostmi (přemražené, já teda vařím) nebo vejce.
Ono potkani žerou to, co znají, chce to nabízet a nabízet a smêsku opravdu nechat dojíst až do konce.
Děti taky zkouší, jestli by nemohly jíst jen sladkosti ;-)
- - - - -
https://docplayer.cz/452019-Prirucka-pro-chovatele-potkanu-verze-1.html
- - - - -
http://www.czkp.cz/ja-potkan/neco-na-zub/

Jantar - 19.6.2020 10:14
Potkany máme už cca 1,5 roku. Od oka bych řekl že nejsou nijak tlustí, dostávají zelené, milují hlavně okurky. Občas jim přilepším tvrdým chlebem, semínky (zdaleka nejvíc milují dýni). Jiínak hlavní složkou potravy je potkaní krmná směs.
To je normální že toho většinu nechají? Tyhle směsi nemusí být zrovna nejlevnější záležitost, ale oni toho většinou hodně přes půlku nechají, vyberous i některé "křupky" a semínka a zbytek nechají - typicky obilná zrna je vůbec nechávají klidnými. A já každý den vyhazuji spustu nesnědené směsi. Když se je pokusím "vyhladovět" a jeden den jim nic nedám aby to snědli tak to stejně většinou nezmizí. A přitom se bojím, aby třeba zbytečně nehladověli. Co s tím, je to normální?
Archív diskuze | Alba uživatelů