PotkaniVýchova a ochočeníAnatomieZajímavosti

BydleníKrmeníRozmnožováníVeterinární péče

 

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

 

E-mail

Diskuze


Ostatní diskuze na králíci.cz

Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace  


Info  

Petr - 29.3.2020 10:02
Tak teď bylo v Kalendárium o potkanech.

Haňa - 28.3.2020 13:18
tak aspoň ten med ;-)

Meggie - 28.3.2020 11:25
Jitrocelový sirup teď neseženu. Mám doma akorát med.

Haňa - 28.3.2020 11:18
ano, ideálně dêtský průduškový (použivám LEROS), no a hlavnê do něj pokud možno ten jitrocelový sirup.

Meggie - 28.3.2020 08:50
Takže čaj na nachlazení by mohl být? Právě že žere, je úplně v pohodě. Kdyby nechraptěla neřekla bych že jí něco je.

Haňa - 28.3.2020 08:31
Meggie: ahoj, jak psala Marcie, pokud už hůř dýchá,veterina co nejdřív... U potkanů jde všechno hodnê rychle a v tomto případě může jít opravdu o hodiny :-/ Držíme moc palce 🍀

Marcie - 27.3.2020 23:51
Meggie: první pomoc při vrkání je uvařit bylinkový čaj (směs při nachlazení) a dávat do napáječky vlažný místo vody. Do čaje rozmíchej trochu jitrocelového nebo echinaceového sirupu, pokud nemáš sirup, dej trochu medu. Potkan musí být v klidu a v teple, nabídni jí do klece něco na zachumlání- třeba kousky papírových ubrousků, utěrek apod. Máš-li doma dětský nosní sprej, můžeš si trochu kápnout na prst a potřít tím potkanovi okolí nosder několikrát za den. Máte-li doma suchý vzduch, zvlhči vzduch v místnosti kde máte klec. Mokrý ručník na topení, odpařování čisté vody třeba v aroma lampě apod. Sleduj zda potkan žere a pije a zda není nahrbený, naježený, smutný, apatický a bez zájmu o okolí. U potkana se respirační problémy snadno mohou přehoupnout do zápalu plic. A může jít za pár hodin doslova o život. Tam je potom nutné nasadit léčbu antibiotiky. Pokud se potkan zhoršuje a hůř dýchá, nečekej a upaluj co nejdříve. Často vteriny ordinují i v sobotu dopoledne a mnohé mají službu pohotovost když předem zavoláš a domluvíš se. Hodně štěstí, snad to nebude vážné.

Meggie - 27.3.2020 22:18
Ahoj holky, potřebuji pomoct. Začala mi "chraptět" samice zpozorovala jsem to už včera večer. Ale dneska jsem si všimla, že i hůř dýchá. Co dělat krom veteriny? Tam se dostanu až v pondělí ráno. :(

Patrik - 22.3.2020 09:41
Haňa- Děkuji moc za odpověd, koukám že se máme o potkanech ještě co učit. Dřív jsem choval myši, křečky. Těm svoje obydlý stačí, ty jsem si bral jenom na pomazlení do ruky a s pátky do klece. Potkan je víc fixovanej na lidi aspoň po čase a chce prostor, potkan je jinej, větší, možná hezčí a hlavně chytřejší. Tak ještě jednou děkuji za rady a za stránky jdu se učit co a jak.

Haňa - 22.3.2020 07:01
Patrik: ahoj, nejspíš se jen pořádně vyděsili a ten, co teď nevylézá a nekomunikuje, má "slabší nervy" a má prostě jen víc strach. Ono týden je velmi krátká doba a i dospêlí dobře socializovaní potkani se občas něčeho nezvyklého leknou a některým trvá déle, než se zase dostanou do pohody.
Kdybych pochytala své potkanky (už dávno dospělé, vymazlené, zvyklé na všelicos) síťkou na ryby, asi by se mnou dlouho "nemluvily", jak by byly v šoku.
Ono už jen to, že byli kloučci dlouho za skříní, byl stres. Jsou u Tebe chvíli a jsou to mimina vytržená ze všeho. do dosud znala.

Co se týká pouštění, ono není vůbec třeba jim zprvu dávat velký prostor, důležité je zvykat je na sebe, nechat je po sobê lozit, nosit je v mikině, v županu...
Dokud neseskočí sami z postele dolů, je to vůbec nejlepší ;-), pohodit se na postel s nimi, nabídnout nêjakou deku či mikinu k zamuchlání a mazlit a mazlit.
Jak jednou seskočí, už to budou umět pořád. A ano, všechny škvíry mezi nábytkem máme utěsnêné, ono to časem člověk vychytá ;-) . Důležitá je taky bezpečnost prostoru - co nejméně el. sňůr a ty nezbytné dát do "husích krků" (i dvojitě a kontrolovat) !! a taky ať nejsou v mistnosri pokud možno pokojové kytky (spousta z nich je jedovatých).

Klouček si zase zvykne, jen potřebuje čas a své jistoty. Ber je zatím jen na pohovku, i na posteli jde výtvořit zábavu - deka, krabice... Ono na běhání oo místnosti bude času a možností ještě dost.
Já vždycky nechala, ať objevují svêt každý svým tempem, nêkteří jsou rodilí průzkumníci, nekteří se drží zpátky...;-)
- - - - -
nêco k počtení: http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/
dobréje pro začátek pročít celé stránky ;-) , pak múžeš kouknout na potkanari.cz, pokud jsi FB človêk, skupiny Potkaní svêt, Potkani.....
at se daří a klidně se ptej na cokoliv.
Jo a ještě rada: mám klec tak, že při pouštêní po místnosti mají do ní přístup, běźně se mi pak vrací potkanice po "vycházce" samy domů, jdou se napít, vykonat potřebu..a spár :-)
Pouštím navečer, pak dostanou "večeři" a jsou spokojené :-)
Kloučkům pohlazení, domek teď klidnê i oddêlej, lepší je zavêšený kus látky (hamak), ať kloučka nestresuješ dolováním z domku. Brát hodnê k sobê, zabezpečit místnost, učit na zavolání aklec nechat přístupnou, ať lezou do klece a ne za skříň ;-)

Patrik - 21.3.2020 23:24
Ahoj, potřeboval bych poradit o zkušenějších milovníků potkanů. Máme doma asi týden dva samečky aspoň doufám. Už jsme si na sebe tak nějak zvykly, když dám ruku do klece tak je zajímá a očuchávají jí a nechají se vyndat. tak aby se trošku proběhly mimo klec tak jsme je pouštěly na gauč a po pár dnech jsem je pustil na zem a oni samozdřejmě se schovaly za první skříň a už nevylezly. Po dvou hodinách co byly za skříní jsem tedy skříň odtáhnul od zdi a protože se nechtěly nechat chytit tak jsem je pochytal takovou velkou síťkou asi na rybičky a vrátil do klece. nenechaly se nalákat ani na piškot prostě na nic. No a proto píšu, od té doby je ten jeden divnej, pořád je zalezlej v domečku, žere normálně ale pořád se schovává, už je to dva dny co je takový. Je to normální? A jak je venčíte vy? to mám ty skříně a veštkterý nábytek nějak zabezpečit aby tam nešlo vlést?

Marcie - 14.3.2020 11:54
Zdravím všechny, u Pekelníků to zase píská. Ve středu naše Perla porodila 9 miminek. Máme 2 chlapečky a 7 děvčat. Uvidíme, zda někteří z nich budou ještě volní. Předběžné rezervace budu vyřizovat až bude jasný typ osrstění všech prcků. Z těch miniaturních fousků novorozeňat zatím jen hádám :-) Tak prosím vydržte.
- - - - -
Dále se chci zeptat, zda by někdo neměl k odběru teď nebo cca do jednoho měsíce potkání kluky se standard srstí. Mám už dlouhou dobu rezervaci na 3 standard chlapečky na mazlíčky do rodiny s dětmi a u nás se ne a ne narodit. Tak se poohlížím po někom kdo by měl. Buď z ChS a nebo adopčátka, ovšem jen perfektně vymazlené (šli by do rodiny s dětmi). Nevíte někdo o něčem? Děkuji za každý tip.

Haňa - 11.3.2020 17:22
ahoj, seznamuj, jako by se neznali... nějakè neutràlní místo -vana, předsíň, gauč, kde nebyli a pak klec. Z klece udělej holobyt, jen jídlo a pití. Jen pozor, aby nespadli někde shora. klec můźeš i dát na úplně jiné místo... Pokud po sobě jen skàčou a dupou a piští, nic se neděje, musejí si zase znovu vyřídit své postavení. Pokud neteče krev, vydržet, hlídat..... Pokud by to bylo moc na hraně, klidně na ně stříkni vodu rozprašovačem. Nestrkat ruce! držíme moc palce

Minnie20 - 11.3.2020 16:22
Ahoj, kluci jsem dala dneska po týdnu operace k sobě. Cca dvě hoďky běhali po pokoji. To bylo v pohodě. Já mezi tím čistila a myla celou klec. Teď jsem je dala k sobě do klece a zase se rvou. Co mám dělat? :(
Archív diskuze | Alba uživatelů