PotkaniVýchova a ochočeníAnatomieZajímavosti

BydleníKrmeníRozmnožováníVeterinární péče

 

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

 

E-mail

Diskuze


Ostatní diskuze na králíci.cz

Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace  


Info  

Marcie - 7.12.2017 14:05
Pražáci, prosím, akutní. Potřebujeme potkaní štafetu. Potřebovali bychom vyzvednout zítra (7.12.) potkánka adpočatko v 11:30 na metru zastávka Dejvická. V sobotu bychom potřebovali, kdyby se prcek svezl na Vánoční výstavu do Brna s někým, kdo na výstavu pojede. V Brně si prcka převezmu. Prosím sdílejte. Kdyžtak se prosím ozvěte na tel: 736 237 949. Moc to spěchá. Děkuji. Pekelnice.
- - - - -
Lidičkové, jste skvělí. Moc děkuji za sdílení a za ochotu pomoci. Potkánka převzala dnes v Praze Anička Vedralová ChS Erenarien, zařídí mu dokonce veterinární prohlídku a potvrzení na výstavu. Poté bude prcek předán Utah, která ho poveze v sobotu na výstavu. Perfektní štafeta. Děkujuuuu!

VeWerča - 6.12.2017 22:10
Tarbo: Taky jsem to tak měla, když mi ten poslední umřel v náručí, tak jsem si dala pauzu tři roky... teď jsem ve fázi pomalého obnovování... Škoda, že potkani nevydrží třeba 10let...

Tarbo - 6.12.2017 20:49
Bude mi smutno, ale kluky jsem měla dohromady asi 10 let. Musim si dát pauzu, teď jak šli po sobě a ne všichni umírali v klidu, tak už na to nemám. 24 myšounů jsme měli za ty roky :) Neříkám napořád, ale chvilku se budu věnovat psovi a andulkám a hlídat kamarádce samice. Zatím rozmuzluju posledního chlapíka a budu mu držet pěsti, ať je tu ještě dlouho.

Efča - 6.12.2017 12:35
Tarbo - jsou takové situace,ale i když je to smutné jistě není třeba se kvůli tomu těch ocásků vzdávat. Nejsou s nimi přeci jen takové chvíle, mohem více je těch krásnějších a veselejších.

Haňa - 6.12.2017 12:23
Marcie: tak to jsem ráda, že jste nakonec vybrali ;)

VeWerča: můžeš dát do klece cihlu a nebo větev
z ovocného stromu na šplhání.
Oboje dobře umyté.

VeWerča - 5.12.2017 22:06
Ahoj všichni, chci se zeptat...dáváte někdo myšounům do klece něco k broušení drápků??? Sice trochu zastříhávám, ale přeci jen... Novej krysáčej škrábe jako čert a moje ramena a záda už to nedávaj :-D Ale zase nechci, aby měli kluci otlaky.

Marcie - 5.12.2017 20:32
Haňa: Tak Moničovi si vybrali potkánka z adopce od toho pána od Slanýho. Teď jen sehnat převoz do Brna na výstavu, kde si adopčatko vyzvednu, dovezu domů, seznámím s tím naším šotkem a pak si můžou Moničovi pro oba přijet.
- - - - -
Tato: vždyť ti po těch ocáscích bude smutno...
- - - - -
Tarbo
- - - - -
Sankari: vůbec mi nevadí, že lidi posíláš ke mě, já jsem ráda za každé doporučení. Jen se to teď tak sešlo, že jsou samé rodiny s dětmi nebo začátečníci a pro takové teď mimátka zrovna nemám.

Petr - 5.12.2017 18:52
Tarbo :-( mě v jednom týdnu odešly 2 holky

Kockodlaxx_CZ - 5.12.2017 14:15
caudy ted se poved vrh 2 sou komplet cerny akorat svetly ponozky, 2 komplet bili a 2 sedy s bilou maskou a naprsenkou, je jim mesic a nejsou papirovy, samicka dumbo a kresba husky, jsou to docela cvalici v poho se nechaj vzit na ruku, kdyby ste nekdo chtel tak sem z budejc 732107603

Tarbo - 5.12.2017 06:55
Ahoj, tak letošní rok byl neskutečnej - odešlo nám od začátku roku 9 potkanů . Někdo dřív, někdo později, ale že si to 3 kluci vyberou skoro v jednom tejdnu, to mě málem položilo. Zůstal mi jeden chlapík. Je divný mít po letech jedinýho klučíka, když jste zvyklý na to jich mít v kleci minimálně 6. Sbalila jsem Furretku - pro jednoho zbytečně velká a končim a jak léta tvrdim, že už nechci mimina, tak to dodržim :(

Haňa - 4.12.2017 10:03
Sankari: úplně chápu...

Sankari - 4.12.2017 08:56
Přiznávám, že jsem docela ráda, že nemám "vánoční" vrh.

Marcie, snad se nezlobíš, že jsem ti pár lidí přeposlala, ale spíš se ptali, jaké chovky v okolí jsou aktivní a mohly by mladé mít. Blíže jsem je nelustrovala.

Helča by měla na výstavu normálně dojet, pokud vím.

Haňa - 3.12.2017 19:40
Marcie: nj, Vánoce....k "bêžným" zájemcům se přidají rodiče, co chtějí děcku udêlat pod stromkem radost a rázem je "vyprodáno" :-) :)
no, ono ani během roku není úplně snadné sehnat mimčo, pro toho, kdo se nevyzná...

Marcie - 3.12.2017 19:19
Haňa: Jé, Haničko, děkuji moc moc. No nějak se mi kupí lidi, začátečníci a nebo s dětmi, co by chtěli potkánky. A já jaksi už mám volné jen poslední dva polodivočáčky a ti se začátečníkům a k dětem moc nehodí.
Sankari už prý má všechno rozebrané, posílala údajně nějaké lidi ke mně. Dva lidi mi psali, že se snažili sehnat Mousevillku, ale nepodařilo se jim to a tak shánějí někoho jiného. Ale to se nedivím, Helča má teď svoje malé miminko, takže má asi uplně jiné starosti. Mimochodem přijede tedy vůbec posuzovat Vánoční výstavu? Nevíte někdo? V propozicích je normálně psaná jako posuzovatelka.
Bylo by fajn, kdyby byli k mání volná mimča v sobotu v Brně. Jsem si jistá, že by se určitě udali. O mláďata mi píší nyní skoro samí moraváci. Dnes pán začátečník přímo z Brna, který si posteskl, že Brňáci už mají všechno zadané.

Haňa - 3.12.2017 18:54
Marcie: přehled nemám :-/ , ale mimča má teď Linden rats, kloučky k rezervaci ( teď už otevřené oči :-)) navízela Equilibrum, móóóžná De Lune (?) a Mouseville má skoro pořád, ne??
Možná i Blanka Judasová... Dva krásné kluky nabízela i Nikola Spišiaková ( ale SR)

na adopčata jsem jednomu pánovi psala, uvidíme, jestli se ozve.... a pak jsou adopčata ve Vyškově, ale těžko říct, paní , aspoň na mě, nepůsobí moc spolehlivě (??),
Sankari nemá??
- - - - -
tak Blanka de Lune měla v pondělí ještě 4 volné kloučky, chs Melima Nyano tři.
Ale už to dávno nemusi být pravda.
nêco jsem poslala mailem....
- - - - -
i chs Nadkan teď mêla mimča :-)

Marcie - 3.12.2017 16:36
Lidi, Potkaní klokánek má nový mail, nebo proč mi Maruška neodepisuje?
- - - - -
Pro mazlíčkářku paní Moničovou a její dcerku sháníme do party k našemu prckovi potkánka chlapečka s odběrem nejlépe ihned. Podmínka je, že by měl být černooký, krotký a vhodný k většímu dítku (12 let). Papírové mimi z ChS nebo adopce, je to jedno, ale pokud možno s odběrem co nejdřív. Já vím jen o chlapečcích z LMG raterry, ale už mají volné jen samé světlooké. A já mám jen podílové divočáky a to bych k dítku radši nedávala. Nevíte někdo o něčem? Klidně adopčátka, dobrý skutek před Vánocema by byl přece fajn :-)

Petr - 2.12.2017 15:18
Marcie - 1.12.2017 09:19
Sankari: v pohodě ;-) není zač.

Sankari - 1.12.2017 00:03
Marcie: Díky za vysvětlení, právě na toto jsem se ptala. Určitě jsem to nemyslela tak, že by sis něco vydedukovala, na to tě už docela znám :-)
Já taky raději udělám citlivost, než bych nasadila antibiotika jen tak od oka.

Marcie - 30.11.2017 18:57
Sankari: já na to nepřišla, bylo mi řečeno, že doxycyklin a tetracykliny-zejména ty druhé generace, jsou v poslední době proti aureus nejúčinnější (co se týče potkanů). Prý nyní lítá vcelku dost kmenů které jsou rezistentní nebo intermediálně citlivé a nejčastěji na doxycyklin a tetracyklin je aureus citlivý. Například Doxygal, který jsme dostali my navíc není tak strašný driák, když to musí brát i mláďata, dorost a dědoušci a to vcelku dlouho. To není výmysl z mé hlavy, to jsou slova MVDr Šperlicha, Tenorové a telefonicky bylo přitakáno i od MVDr. Jekla, kterému kvůli konzultaci pan Šperlich volal. Bavila jsem se o tom i s naším vetem MVDr. Šilarem, ten zmínil jeho zkušenost... Když se nasadí baj voko Baytril či jiný enrofloxacin na deset dní,jak to umí 90% veterinářů, protože enrofloxacin je "skoro na všechno", tak se aureus sice částečně vytluče (asi pokud vůči němu zrovna daný kmen není vyloženě rezistentní), ale může se vrátit. Protože prý konkrétně pro aureus je 10 dní málo. A když se enrofloxacin nechá déle, mnozí potkani s tím mají problémy (prý často ledviny). A osobně já pokud to není nezbytně nutné, tak se u mladých zvířat enrofloxacinu vyhýbám, protože mi po něm skoro všichni potkani trpí nechutenstvím a málo žerou a prcci pak pomaleji rostou. I na obalu je psané, že se nehodí pro mladá zvířata v růstu. A myslím, že František říkala, že má teď nová mláďata.
Také jsem se Františkovi zmiňovala ať nechá udělat kultivace. Ono se taky často najde těch breberek víc než jedna, co dělá paseku. V chovech běžně lítá třeba pasturella pneumotropica, která se projevuje právě neustálým pšíkáním a je vcelku odolná vůči bylinkám obzvláště když se pneumotropica a aureus sejdou v jednom zvířeti. Prý se pneumotropica nachází ve většině případů kdy se dělají kultivace pro vleklé nachlazení (říkal Šperlich). S gentamycinem, erytromycinem apod. nemám osobní zkušenost, ale když koukám do našeho zkušebního protokolu z loňska, tak máš pravdu, "náš" aureus byl na gentamycin citlivý. Vyplatí se nechat ty citlivosti udělat :-)

Haňa - 29.11.2017 00:30
Haló, haló všichni, co máte kousek volného místa v srdci a ve smečce!
Každoročně v tuto dobu probíhají na VFU Brno adopce již nepotřebných pokusných zviřat - potkanů a králíků. Všechno jsou albínci, potkani staří kolem 5 měsíců. 😘
Jde o zvířata zdravá, ve smečce zpravidla naprosto nekonfliktní. Vůči člověku zpočátku plachá, ale nekousnou 🙂
Kdo chcete pomoci potkanovi v nouzi, máte teď jedinečnou možnost.
Adopce již teď probíhají(!!!), je možno domluvit se přímo s timto moc fajn pánem:

MVDr. Jan Chloupek, Ph.D.
přednosta Ústavu farmakologie a farmacie
Fakulta veterinárního lékařství
VFU Brno, Palackého tř. 1946/1, 612 42 BRNO
tel: +420 541 562 552
mail: chloupekj@vfu.cz

Předloni jsem si brala z VFU dvě holčičky. Přijela plachá, nekontaktní bezejmenná vířata, do potkaního nebe pak za dlooouhý čas odcházely dvě milované vděčné mazlinky 😘😘😘😘
- - - - -
Mirka: Ahoj Mirko, vůbec se neboj a neváhej. Samotnému potkanovi je smutno a potkaní život je tak krátký....Nepíšeš, jak je Tvůj klouček starý, ale vždy se doporučují k dospělému osiřelému klukovi dvě mimča. Jeho pozornost se rozloží, mimča si hrají spolu a neprudi staršího a neposlední řadě, až starší odejde, nezůstane nově příchozí sám.
Seznamování potkanů má svá pravidla, která je třeba dodržet: Nejdříve se potkani spolu pustí na neutrálním území, kde nikdy nebyli, může to být třeba i vana( já seznamuju v koupelnê na zemi, kde udêlám velkou ohrádku)
Když je vše v pohodê, dají se spolus ( nejprve nově příchozí) do pečlivě vyčištêné ( pachů zbavené) klece. Klec je dobré jinak zařídit, přeskládat vybavení a pokud to jde, dát na jiné místo ( na pár dní)
někdo radí nechat v kleci úkryty pro mimča, kam velký nemůže, já to nedělám.
Seznamování vypadá kolikrát velmi velmi drsně, malí srdceryvnê piští, visí na mřížích, utíkají....
starší je obrací a záda, dupou, funí, zastrašují. I když je vypadá hrozně, je to jen hra a ukázka síly, aby nově příchozí veděli, kdo je v kleci pánem.
Pravidlem je vydržet a neoddêlovat, případnê drobné škrábance ( stát se může) ošetřit ředênou betadinou. Ono úplně úplnê občas dopadne seznámení katastrofálně, ale to jsou naprosté výjimky.
Kluk, kterému odešel parťák, bude za nová mimča nesmírně rád a poté, co si je srovná, to bude pro všedjny fajn :-) ( a nêkdy je seznámení úúúplně v pohodě, očichají se , malí se vzdají a je to ;-))
vůbec se toho neboj, dêlá se to běžně, nenechávej ho samotného....

jo, a určitě vol mimina z dobré registrované chovatelské stanice, ať nepřineseš domů nějaké nemoci či breberky a ať máš záruku mazlivých socializovaných pohodových zvířat

držime moc palce a ozvi se, jak to dopadlo :-)

Mirka - 28.11.2017 21:36
Dobrý den,
přišli jsem o potkánka, druhý je teď dost sám. Můžu mu koupit kámoše, tedy malého potkánka? příjme ho? Kluci byli skoro stejně staří, a teď nevím, abych nekoupila malého a ten starší ho neukousal nebo tak nějak. Děkuji Kladivová

Sankari - 27.11.2017 22:10
Marcie: Jak jsi přišla na to, že na stafylokoka působí jen doxycyklin? Pokud člověk má podezření na na tuto bakterii, je nejlepší si nechat udělat stěr, kultivaci a citlivost na atb. V protokolu ti vypíší, na co je rezistentní, citlivý nebo intermediálně citlivý.
Na staphylococcus aureus může dobře zabrat i enrofloxacin, gentamycin, erytromycin, cotrimoxazol a několik dalších.

františek: Když se potkanka nelepší, nenech ji trápit a běž na veterinu. Zbytečně si necháváš nakazit celou smečku.

Haňa - 26.11.2017 18:35
Remča: ahoj, je moc fajn, že se ptáš takto dopředu :-) dobrý článek o seznamování je tady:
http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/seznamovani/
základem je seznámení na území, kde ještě nikdo z nich nebyl a pak teprve je dát do pečlivě vyčištěné jinak zařízené ( a ještě líp i dočasnê jinde stojící) klece.
( pokud náhodou máte v plánu vêtší novou klec, je to ideální;-) )
A další pravidlo: pokud neteče krev, tak se nazasahuje, maloši kolikrát šílenê piští, visí na mřížích, prchají.... staří po nich dupou, syčí, hrozí, drží je zuby za kožíšek.... ( a nebo taky ne ;-) )
Je třeba obrnit se trpělivostí. A co je taky důležité: vesměs se doporučuje dávat nová mimča po dvou, navic, když kluci ( nejspíš) žili celý život jen spolu a nejsou zvyklí na zmêny. Pozornost starších se tím rozptýlí, mimča si budou navzájem oporou a budou dovádět spolu a nebudou prudit starce a v neposlední řadě, až ti dva odejdou, nezůstane jeden osamocen :-)
držím palce

Remča - 26.11.2017 18:03
Hezký večer, mohu poprosit o radu??? Mám doma dva dvouleté potkaní kluky, co žijí spolu. Včera jsem si dovezla nové malé mimi a ráda bych je seznámila. Nezakousnou no??? Jak mám takové seznamování uskutečnit, poradíte, prosím???

VeWerča - 26.11.2017 17:30
František: Ale chce to dobrýho veterináře, některej hodí atb naslepo... Nedávno jsem zažila i to, že mi doktor u nás v práci cpal atb pro psy... No, nestudovala jsem veterinu proto, abych svoje zvířata cpala bezdůvodně atb. :-)

Efča - 26.11.2017 15:28
františek - tady je nutno souhlasit s Marcie ( zdravím :-) ) - však jistě víš, že i u lidí neustálé braní ATB či jiných podpůrných "sarapatiček" pozbývá účinku. Tělo si na to zvykne a již nereaguje.

Marcie - 26.11.2017 10:23
Františku, Františku: pokud potkany krmíš neustále bylinkama bez přestání, pak se nediv, že nefungují. Pokud pšíkáte hodně dlouho a stále, dost možná máte zlatého stafylokoka. Vezmi aspoň to nejvíce nemocné zvíře k veterináři a nech udělat výtěr z tlamy a ještě jeden vzorek z nosu (porfyrin), ať udělají kultivace. Dle toho pak dostanete ATB. Stafylokok je sviňa, na kterou zabere jen ATB doxycyklin a to dlouhodobě aspoň 6 týdnů. Tuhle potvoru přenáší i lidi. Já kvůli stafylokokovi měla loni na podzim čtvrt roku karanténu.

františek - 26.11.2017 07:53
No,tak jsem po dlouhé době tady nahlídla a nestačím se divit.
Mám novou samičku,jmenuje se Rozárka,potom jsem jí začala říkat Rozinka,no a teď už je z ní Hrozinka. No,nejsem já trhlá???
Jinak čajíčkujeme (čajíčky jsou od Markétky,od ChS od Pekelného strážce) ale vůbec nám to nepomáhá. Nějaká jiná rada na naše pčík??? (rýmyčku) Zrní dostávají potkaní Imunitu. Konečně nám to přišlo,já vím,že Česká pošta toho má moc,ale i tak,prostě takhle dlouho čekat???

Efča - 25.11.2017 19:35
Petr - tak pokud nemají zranění neřešila bych to. také jsem měla samečka který neustále "prudil" ostatní. Dral se na vedoucí místo,ale zároveň byl srabík. Tak vždy něco vyprovokoval apake utekl když na něho šéf "dupl" :-). A holčičky si musí vyjasnit pozice ve skupině. Někdy je ti klidné a pozice zůstavají stejné a neměnné, někdy se některý z potkánků zkouší dostat výše, zkouší to pokud šéf skupiny stárne, onemocní nebo slábne nebo si mladý myslí, že na to má a tak zkouší. Ale to jsou běžné hádky - jako doma,taky se ne vždy ve všem shodnete :-)
Konzervy nedávám,ale když dělám maso každý dostane kousíček syrového libového do paciček - tolik aby to snědl hned a neschovával si to.
Archív diskuze | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky