PotkaniVýchova a ochočeníAnatomieZajímavosti

BydleníKrmeníRozmnožováníVeterinární péče

 

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

 

E-mail

Diskuze


Ostatní diskuze na králíci.cz

Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace  


Info  

Marcie - včera 22:51
Když už se tu vede diskuze o mase, jelikož jsem barfař, tak jsem pro syrové přemražené maso, klidně s kostmi. Když divoký potkan uloví rejska nebo ještěrku, taky přece nesežere maso a nezahodí kostřičku :-D Moje krysičky baští kuře, krůtu, kachnu, libové vepřové, hovězí, králíka a makrelu. Naprosto milujou hovězí dršťky a vepřové srdce. Když koupíte čerstvé maso u dobrého řezníka, víte, co kupujete a co krmíte. Mnoho konzerv obsahuje všemožná plnidla, obiloviny, konzervanty, barviva, aromata a dochucovadla, uměle dodané vitamíny, psí konzervy jsou často i solené a bohužel ne vše, co je drahé, je kvalitní. Když už konzervu, tak můžu doporučit například konzervy od českého výrobce Falco. Dělají 100% masové konzervy, jen v konzervě sterilované maso- nic navíc. Lhostejno zda koupíte Falco konzervu pro psy nebo pro kočky- receptura je tatáž. Třeba moje zvířata (fena, štěnda, kocouři, potkani) milujou hovězí konzervu s morkovou kostí (hovězí droby, maso a morek) nebo kuřecí s vemínkem. To vám je dobrota, sama bych to snědla hned (a taky že jsem ochutnala a kam se hrabou konzervy pro lidi). Přirozeně to voní jako vařené maso ve vlastní šťávě a výborně to chutná! Takže všichni moji strávníci vřele doporučují.

Lucius - včera 22:05
františek: Často jsou kočičí kapsičky lepší než psí, dokonce i než granule.
Ano, kupuji co nejlepší. Někdy i tu konzervu, která vydrží déle. V létě jsem jí dal zmrazit, aby to vytvořilo podobninu tříšťě. Docela jim šmakovalo, díky tomu se nestrkali u skoro stále prázdné myšky, či napáječky.

Haňa - včera 17:52
nezapíchne, můžou i vařené :-) nekoušou to jako psi, hlodají to na prášek ;-) běžně dávám kuřecí žebra, krky, křídla - nezůstane nic.

františek - včera 17:28
Haňa,Já bych se kuřecích kostí bála,že by se jim to někde zapíchlo. Za mě - kosti né.

Haňa - včera 13:57
františek: proč maso bez kostí? sežerou všechno, maso, kosti i křupky. vařené i syrové (přemražené)
/samozřejmě občas/ Psí granule jsou hloupost, ale to Ty víš. Hlodat "něco" není třeba, zuby si obrušují při hlodání semen a taky samy o sebe. Pro zpestření omytou větvičku z ovocného stromu.
- - - - -
Kočičí kapsička být může, samozřejmě pokud je kvalitní.
Suchou vařenou rýži moje holky milují....

františek - včera 12:33
Lucius- Kočičí kapsičky bych jim nedávala,tak to spíše raději vařené kuřecí maso (obrané od kosti a zbavené kůže,to je snad jasné) Ty moje potvory by se na sýr vybodli. Mám to vyzkoušené.
Jinak něco hlodat přece musí. A teď mě asi všichni ukamenujete,dávám jim na hlodání psí granulky. Takové ty kvalitní 80,- za kilo, hovězí. Ale pozor na přemíru bílkovin. Je to nebezpečné.

Lucius - včera 10:54
Dasty: Pokud kapsičky, tak spíše kočičí. Je v tom častěji více masa. Čím víc, tím líp, však rozhodně si za to připlatíš. Já jim je dříve míchnul s rýží a do pár minut měli vyluxováno. Záleží spíše na tobě, jestli chceš mít rozmlsané potvůrky, nebo ne. Ovoce, zelenina, souhlasím, ale třeba takový zeleninový salát s malým množstvím sýra a kuřecího masa. Sice to byl můj oběd, jenže jim prostě chutnalo.
Chléb bych nedával vůbec, protože jej stejně rozmělní i zapomocí sli, takže je úplně jedno jestliže je tvrdý, nebo ne. Doporučuji spíše nějaké dobré těstoviny a třeba pár ořechů, ne moc.
Teď když se nad tím Zamyslím, žijou si lépe než já...

františek - 18.7.2018 19:06
Už vidím ty moje rozmazlence,jak papají suchou rejži :-D

Efča - 18.7.2018 19:00
Dasty - rýži (nekořenenou a nesolenou) mohou i samotnou - kromě ní mohou i vařené brambory, těstoviny (ty i syrové) - ale spíše jen jako zpestření jídelníčku občas ne jako hlavní krmení.Maso též je možné dát vařené nebo i syrové,ale jen tolik aby to hned snědli když by si to schovali zasmrádlo by to někde v koutku :-) :-).Co se týká ovoce a zeleniny souhlasím s františek

františek - 18.7.2018 17:55
Dasty-Na kapsičku pro kočky a rýži bych se raději vybodla.
Lepší je čerstvá zeleninka a ovoce. Okurka,rajče,trošku kukuřice,hlávkový salát,meloun. A z ovoce si dávej pozor na citrusové plody (mandarinky a pomeranč) to nesmí. Když jim budeš kupovat banán,tak by měl být zelený,protože v zeleném je hodně vlákniny,za to v tom žlutém je hodně cukru,což je špatně. Základem je taky kvalitní zrní a něco na hlodání. Já třeba dávám chleba. Dala jsem jim dneska vysušený (protože musí být tvrdý) tmavý slunečnicový. Vajíčko jim dávám občas a maso taky,protože moc bílkovin jde na ledviny. Mňamky dáváme dropsíky nebo piškotky. Dropsíky jsem zamíchala do zrní (ups) Nejlepší zrní je Potkaní polibek anebo Letní osvěžení,samozžejmě,že jsem to promíchala ovesnýma vločkama. Taky vybavení klece je moc důležité,hamáčky,tunýlky. atd.Jsou to malí miláčci. Podestýlka se musí přemražovat kvůli všenkám. Venčení,musíš mít vše zabezpečené,aby si nic neudělali,musíš mít dobrého veta. To není jen tak,si je pořídit. Ale je fajn,že se ptáš. To tě ctí. Kapsičky pro kočky bych fakt nedávala,není to moc kvalitní :-(

Dasty - 18.7.2018 15:25
Ahoj, s čím dáváte rýži? Můžou dávat třeba i kapsičku pro kočky? Jaké děláte potkánkům ňamky?

františek - 18.7.2018 15:17
Marcie- Jé ahojky,tebe jsem tu dlouho neviděla.Jasan,mám ji v přátelích,jakmile se připojí,tak jí připomenu krytí od Chs Pekelný strážce.
Já čekám na miminka od Helenky Lužné. Já ty devilky prostě chci a chci. Charlie a Tobiášek nemůžou zůstat jen po dvou. Zase ojbednám tunýlky,protože mi je zase rozežrali :-D
Holky mi ten trávový zlikvidovaly za dva dny.
Je s nima fakt sranda. Kdo se nechce nudit,tak si místo mývala pořídí potkyše.
Anebo mojeho Koudyho. Aji Percy to poznala,že je hyperaktivní. Když jsem viděla ty výsledky,tak jsem se musela pořehtat,jinak to nešlo. Miluju ho. Nedám ,je můj.

Marcie - 18.7.2018 13:17
Ahoj. Mám prosbu. Blanka Sýkorová - ChS Royaume de Lune- mi neodpovídá na maily. Beztak bude pečená vařená na FB. A nebo na dovolené odjetá, no nevím. Každopádně kdybyste ji někdo viděl na FB, můžete ji připomenout, ať si vybere mail a dá mi vědět nazpět. Jedná se o krytí, už je to dost akutní. Děkuji mockrát. Pekelnice

Haňa - 16.7.2018 15:01
Dasty: to na nose není krev, ale porfyrin. Značí nepohodu, může být stresem (z nového prostředí) nebo jako znàmka počínající nemoci (nachlazenî....apod.) I zdravý poohodový potkan může mít po probuzení (než se umyje) na nose a kolem očí porfyrin. Z vás je to asi trochu stres ze všeho nového.
Pŕejde to, jen sleduj, jestli třeba není nachlazená (časté pšîkàní, vrkání, apatie...)

Dasty - 16.7.2018 14:51
Ahoj, jsem tu zas. Kluci už jsou celkem v pohodě. Jenom holky jsou horší. Koukala jsem, že ta nová má trochu od krve nos, což při příjezdu neměla. Nevím jestli jí kouše nebo myslíte, že by to mohlo být něco vážného? Klidně pošlu fotku. :/

Lucius - 15.7.2018 15:32
Dasty: Moje potvory si potřebovali ukázat, kdo je víc. Dokud to není do krve, tak si jen dokazují dominanci. Do teď se mi ty moje hašteří každou chvíli.
- - - - -
Jinak, už jsem se pustil do nové klece, takže se ty moje budou mít jak v ráji. Teď jen vymyslet jak to vybavit aby měli dost hraček, pelíšků i záchodků na noc.

Dasty - 15.7.2018 14:23
Ahoj, tak mám potkanci doma a dala se do seznamování. Kluci jsou v pohodě docela, ale holčiny se mi rvou. Mám něco dělat nebo?

Haňa - 13.7.2018 19:35
Dasty: Ahojj, je moc a moc fajn, že se ptáš :-) Potkan ke spokojenému životu NUTNĚ potřebuje alespoň jednoho kamaráda stejného pohlaví. A nemusí to být bratříček nebo sestřička. Je ale lepší, když malošek není (dlouho) sám a tak si lidi často berou sourozence a nebo dva jedince z různých vrhů, ale podobně staré. ( i ve smečče je dobře, když pak příjdou naráz sva maloši, mají si s kým hrát)
To, že jsi slyšela, že se kluci nesnesou, nejspíš vzniklo tak, že ne všichni dospêlí kluci příjmou dalšího cizího ( ale zase to hodnê záleží na povaze jednotlivců, na dodržení praviďel potkaního seznamovaní a taky hodně na zkušenostech majitele)
Miminka se seznamují snadno a rychle :-), stačí dodržet pár pravidel: pustit je spolu na místě, kde to nikdy ani jeden nebyl ( gauč s dekou, vana, předsíň??), vyčistit PEČLIVĚ stavající klec ( aby tam nebyly pachy jen toho jednoho, klec trochu přestavět a dát do ní kloučky.
Budou se nesjpís trochu nahánět, pištět, převracet se navzájem na záda, možná i kopat :-) a fackovat :-) To všechno k seznamování patří, není třeba ae bát a ni lekat.
Kdyby šli maloši ke starším, je třeba být opatrý, ale mimina si to mezi sebou vyřídí :-)
Pořiď Tvému kloučkovi parťáka co nejdřívV samotnému je mu tuze smutno.....
A ve vztahu k člověku se nic nemění, spíš naopak - spokojený potkan = přítulný potkan :)
(potkan nuceně samotář může mít časem velmi silné psychické problémy, může se stát agresivním, přichází o hodnê podstatnou část svého života. Je to z podstaty zvíře společenské a samota a týrání chovem. Ostatně větsina potkanáŕů u dvou nezůstane, obvyklé jsou skupiny 3-5-? ;-), protože smečka začíná na třech. Jsou pak mezi nimi lepší vztahy a líp se jim udržuje hierarchie.
Tak neváhej :-) :-) Jo a vřele doporučuju mimčo z chovatelské stanice.
- - - - -
Dasty: http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/seznamovani/
- - - - -
dobré stránky pro začátek: http://potkanari.cz
na FB ( pokud máš) skupiny Potkani, Potkani a vše o nich, Potkaní svět.
Poptat se na cokoliv můžeš ale i tady :-)
- - - - -
a ještě jedno dobré čtení : https://docplayer.cz/452019-Prirucka-pro-chovatele-potkanu-verze-1.html ;-)

Dasty - 13.7.2018 18:33
Ahojky, měla bych dotaz. Jaká je pravda na tom, že se nesnesou dva samci když jsou každý z jiného rodu? Je malinký a chtěla jsem mu koupit kamaráda, když mají být po dvou.

františek - 13.7.2018 15:58
Sankari- U nás se podává denně ovoce a zelenina. Samozřejmě kromě pomeranče anebo mandarinky. To je normální. Rajče,okurka,melounek,kaki,zelenější banán,protože žlutý obsahuje mnoho cukru a zelenější banány obsahují více vlákniny. Občas kukuřici. Mlíčí moc nevěřím,raději koupím hlávkový salát a operuho ve vodě. Tady všude i v lese močí na to pejsci,takže jim to nedávám. I kdybych to prala třeba deset minut ve vodě,pořád nemám v to důvěru. Špenátové listy taky mají rádi. Já na peníze nekoukám. Děti nemám,takže veškerá moje péče směřuje na potkany. Nemohli se třeba nakazit ode mě?? Docela chrchlám :-( Už asi od soboty minulého týdne. Dávám si fakt pozor,aby nebyli v průvanu. Máme otevřené pouze okno v kuchyni,která sousedi s obývákem,ve kterém spím a kde je taky mám u sebe. Zkusím teda první tu léčbu bez atb. Taky není dobré je pořád cpát tou chemii. Pošleš mi prosím fotku,jak ta inhalace vypadá?? Bubova@seznam.cz Chtěla bych to také. Já vím,že asi pro ně musím mít každé ho.no,co vidím :-D Já za to nemůžu
- - - - -
Zase potřebuji radu. Byla jsem u vet a on mi napsal na rýmyčku Ciloxan,prý jim to mám kapat do očí,protože oči jsou propojeny s nosními dutinami. A mám to kapat 3 krát denně. Tak buď jsem debil já anebo náš vet. Ještě než jim to kápnu,chci vědět váš názor. Nerada bych něco pos... Máte s tím někdo zkušenosti?? Děkuji. Jinak Dášenka už má zoubky úspěšně zkrácené a to jsem s ní byla minulý měsíc.

Sankari - 13.7.2018 13:45
františek: Jak píše Haňa, podpořit imunitu (echinacea, jitrocelák, hedelix, imonuglukan...), dávat hodně zeleniny a ovoce, zeleného z venku (jitrocel, mlíčí...). Taky můžeš zkusit inhalovat heřmánek - uvařit silný čaj a nechat ho odpařovat z nízkého hrnce vedle klece.
Já mám na to speciální krabici, do které potkánky zavřu a hadicí z mlhovače pouštím inhalační léky nebo bylinky. To je ale už složitější a hlavně dražší. Jeden náš veterinář obaluje klec částečně fólií a nechává v ní zvířata léky dýchat, to je jednodušší a levnější.

františek - 13.7.2018 10:17
Haňa- Moc děkuji. Může to být i Nasivin pro děti 1-8 let??? Nebo prostě přímo pro kojence?? A jitrocelový sirup u nás v lékárně máme. Nebo radši vyzkouším asi i ten Hedelix-sirup z bčečťanu. Ježiš,ti zase budou chlastat jak o život,když zjistí,že tam je něco jiného než voda. To zase budu měnit podestýlku obden. :-D

Haňa - 13.7.2018 08:51
františek: ono to není moc o tom, jestli chceš či nechceš atb, někdy jsou holt potřeba. Na nachlazení sirup jitrocelový nebo lichořeřišnicový ( TOPVET - u nás je mají v drogerii Teta) A nebo pak v lékárně Hedelix - sirup z břečtanu.
Pokud mají vyloženě "rýmu", ulevit může Nasivin pro kojence (ten přírodní ale není) NEKAPAT,
jen malinko potřít! a ne déle jak týden! Přejeme brzké uzdravení

františek - 12.7.2018 21:30
Sankari- Vím,že už bych to asi měla za tu dobu znát,ale raději se zeptám. Potřebuji radu. Atb. nechci. Je to moc velký zásah do organismu. Potřebuji přeléčit klece kvůli rýmyčce. Eachinaceový sirup je asi na nic. Je to jen na podpoření imunity. Tak co mám koupit těm mojím šmoulíčkům?? Vůbec nic mě nenapadá. Prosím help. Budu ráda za radu. Chci něco přírodního,žádnou chemii.

Sankari - 12.7.2018 20:49
Roxana: Jestli si nejsi jistá, máš doma samičky. Samčí koule u potkanů starších než 4 týdny nejde přehlédnout.
- - - - -
Taky se můžeš znovu zeptat chovatele, od kterého potkany máš. Od toho tu jsme. Všichni registrovaní chovatelé s lidmi, kterým mláďata přenechávají, komunikují, a jsou rádi s nimi v kontaktu po celý potkaní život. Říká se tomu chovatelský servis. Můžeš se na něj obrátit s jakýmkoli dotazem.

františek - 12.7.2018 19:43
Haňa-když se nudí,může přijít pomoct k nám na zahradu a je to :-D Třeba sbírat jabka,trhat rybíz.
Já mám 13 potkanů a nenudím se s nima ani náhodou. Denně jim chystat ovoce a zeleninu,zrní,venčení. Moc se těším na ty dva devily,co mám slíbené. Nikdy se mi nelíbili potkani s červenýma očima,ale díky Koudymu jsem změnila názor. Je to střeštiprdlo. A devilci jsou moc krásní. Všichni jsou krásní. Půjdou k Charliemu a Tobiáškovi. Takové trdýlka moje.
- - - - -
Roxana,jak jsou staří??
- - - - -
Roxana-Taky je důležité přemražovat podestýlku a zrní kvůli mšemkám. Já přemražuji raději vše.
- - - - -
všenkám

Haňa - 12.7.2018 19:29
Roxana: ještê mê napadlo, holky mají cecíky, kloučci ne....

františek - 12.7.2018 19:17
Roxana- to poznáš dobře,podle kulek. Kluci mají kouličky pod ocáskem a holčičky né. Mrkni se ještě jednou a potom napiš. Když,tak se přihlas do nějaké potkaní skupinky na FB. Třeba se přihlas na potkani nemodré krve anebo přímo do skupiny Potkani. Pošli tam fotky a holky ti poradí.

Haňa - 12.7.2018 19:13
František: ano, je to diskuse o potkanech a já taky ty své miluju, ale proto přece nebudu urážet a ponižovat dêti...Jsou to jen slova... :-) a nuda o prázdninách

Roxana: klidně pošli strelakovah@seznam.cz, poptám se pro jistotu na FB.
pokud jsi nejsi jistá, oddêl je! Potkanům stačí k rozmnožení malá chvilinka

Roxana - 12.7.2018 18:17
Dobrý den, právě jsem si domů přivezla dva potkánky. Chtěla jsem dvě holky. A teď doma jsem zjistila, že mám nejspíše holku a kluka. Mohla bych poslat někomu foto pohlaví? Koukala jsem na netu a pořád si nejsem jistá.
Archív diskuze | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky