PotkaniVýchova a ochočeníAnatomieZajímavosti

BydleníKrmeníRozmnožováníVeterinární péče

 

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

 

E-mail

Diskuze


Ostatní diskuze na králíci.cz

Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace  


Info  

Haňa - 15.2.2020 07:53
Petr: ano, 29.3. v 9:45 :-) Dík za info.

Petr - 14.2.2020 19:15
29.3. by mělo být v Kalendáriu o potkanech.

Ryuu - 10.2.2020 21:31
Ti dva jsou zatím ještě vyjukaní a ne moc mazlivý, ale tuším se to poddá, jelikož jsou strašně zvědavý. No uvidíme.
Tak samozřejmě, já to tvrdím pořád, jen jsem v tu dobu ještě nemohl pořídit další, protože stále, rodiče jsou rodiče. Ale povedlo se mi jej přemluvit :D

Haňa - 10.2.2020 21:21
Renaa: nemáš zač :-) seznamujte opatrně, opravdu pečlivě načtěte pravidla...
držím moc palce! 🍀🍀
- - - - -
Ryuu: skvělé, potkan prostê nemá být sám ;-)

Renaa - 10.2.2020 21:16
Hani moc krásne ďakujem za rady, klietku som už zabezpečila a skôr si myslím že sa mi tam vojde aj 5 kusov :-) potkaničiek,ale to nemôžem.... na výšku má skoro meter a nejak 80cm na dĺžku, budú tam mať lunapark .... :-) už sa teším...takže zvažujem teda kúpu dvoch miminiek noooo rodinka sa poteší že bude nie jeden ale dvaja prírastkovia:-)....určite napíšem na Fb a budem si chodiť pre rady ak by som niečo nevedela, ešte raz moc ďakujem

Ryuu - 10.2.2020 21:05
Ahoj! (:
Tak už máme dvě mimina a jak rychle je přijal. Stala se z něj máma opatrovatelka, ani je moc netýral :D úplně jiný potkan z něho je. Prcky nemám z chovky, ani ze zveru, ale nějaká paní je koupila dětem a ti se přestali po pár týdnech zajímat.. Takže uvidíme jak to s nimi bude. Zatím jsou v přechodce, za pár dní půjdou do klece. Až budu mít jistotu. :D

Haňa - 10.2.2020 00:39
Renaa: ahoj/dobrý den. Je skvělé, že potkaničce chcete dopřát potkaní kamarádku :-) Potkani jsou společenská žvířata žijíci ve smečkách s jasnou hiararchií a bohatým sociálním životem a samotou trpi, i když to nezkušený člověk nemusí poznat.

Seznamování má svá pravidla, u vás se může stát (nemusí ale!!), že může být malinko složitêjší, protože potkanička mohla za tu dlouhou dobu samoty, jak se k druhým potkanům chovat.
Určitě doporučuji kvůli velkému vêkovému odstupu a dlouhé samotě dvě (!!) mimča po odstavu (tj. ideálně 5ti týdenní), mimina si vyhrají spolu své divoké hry a její pozornost se rozloží na dvě, za čas nevudete rešit ošiřelého potkana a v neposlední řadě "smečka" tří je výraznê lepší jak smečka dvou.
Zásadní je neutralita prostředí. Potkany dáme spolu na misto, kde ještê NIKDY nebyli (vana, předsíň?? ) Když je vše v pohodě, přemístíme je do pečlivě (!!) vyčištêné jinak zařízené klece.
Seznamování může vypadat hodnê divoce, maloši jsou převraceni na záda, honêní, podupániV pofackováni, strousedlíci funí, jsou naježení, dupou.... maloši piští, ruznê visí na mřížích i nehybnê nêkde stojí či leží... Chce to pevné nervy a potkany neoodělovat (!!). Ale jsou i seznamovačky,co jsou za odmênu a smečka se do kopy rychle :-) ;-)
Ono úplně ideální a je na seznámení duna box.(vana- duna box - a až pár dnech, až spolu spí na hromádce, tak klec) On se pak velmi dobře využije jako marodka, když je třeba. Jinak klec je třeba pro začátek zařídit střídmě, bez domků, tunelů a hluchých míst.
ale bezpečenê - hodnê záchytných hamaků. Více misek s jídlem.

Ještě vynikající článek: https://www.sochp.cz/chov-potkanu/jak-seznamovat/
A klec pro tři by měla aspoň 180 litrů.

Moc držím palce, je fakt skvêlé, že ji nenecháte se samotnou :-) , uvidíte, že je to úplnê jiné - pro všechny, ono koukat na spokojenou smečku, jak si probírají kožíšky, jak si hrají, perou se o jídlo, spí spolu, poháhají si pak ve stáří.... je to krása :-)
Pravidla určitê dodržte!
Držíme palce!! a moc neotálejte, on ten potkaní život běží rychle a samota je zlá, i když se jim věnujeme....
- - - - -
jo, ještě düležité: po pořízení, pokud nebudete seznamovat, určitě nedávat klece k sobě (!!) a jakmile jednou se seznamováním začnete, neoodêlovat. Oni si na sebe nepamatují, s každým oddêlením začinají znovu a znovu od začátku a pro všechny je to velmi stresující.
Může se stát, že dojde k nechtênému škrábanci, je dobré mit doma ředěnou betadinu.
Klidnê se ptejte a dejte vědět ;-)
Jinak na FB skupina Potkani a použit lupu. seznamování bylo řešeni mockrát ;-)
- - - - -
....mohla za ru dlouhou dobu samoty zapomenout, jak....
- - - - -
.... smečka se dá do kopy rychle...

Renaa - 9.2.2020 21:54
Pekný večer želám, má niekto skúsenosť so zoznamovaním potkaníkov? Máme samičku bude mať za chvíľku rok, zvažujeme dokúpiť samičku, menšiu a postupne privykať. Prijmem všetky skúsenosti aj rady ...díki

Haňa - 8.2.2020 19:32
Ne, ne, to bude nejspíše opravdu ten svrab. Hodnë se hašteří potkani v pubertě, takove babičky ani ne. To spíš už mají jemnêjší kůži, možná řidší chloupky a ten svrab.
Zakápni tím strongholdem a bude zase dobře ;-)

Prosím o radu - 8.2.2020 19:12
Haňa: Holkám už je něco málo přes dva roky. Té starší je o půl roku více.
Takže bych je měla rozdělit, všechny a potom seznamovat znovu?

Haňa - 8.2.2020 09:12
Danča: s klecí se dají dêlat zázraky, pokud je aspoň trochi přimêřeně velká.
za pár korun v domacích potřebách koupit plastové tacky, košíky... našít párl látkových hamáčků, postačí i staré tričko, nohavice či utěrky, ale spousta lidí si to šije, aby to bylo peknê sladêné (materiál já kupuji za pár korun v sekáči)
Düležité je klec vybavit bezpečnê a taky záleží, jak staré holky jsou.
Naprosto vynikající a všemi oblibený je sputnik XL a hodnê potkanářů používá rohové police pro fretky Ferplast.
Dřevo nedoporučuji vůbec, za pár dní nasmrádne šíleným způsobem. Jen pro babelenky mivám na dnê dřevênou chaloupku (s rovnou střechou) natřenou barvou s atestem.
Kolotoče ne, jsou nevhodné a nebezpečné, výjimkou je plný kolotč od Trixie o průmêru 33 cm, ten se hodí, ale holky si ho nevšimaly ani jedna.
Pokud máš FB, jsou tak fajn skupiny Potkani a Potkaní svět, spousta inspirace a dobrých rad.
držím palce, ať jste s holkami spokojení :-)
kdykoliv napiš, ráda poradím

Danča84 - 8.2.2020 07:08
Haňa: nakonec jsem sehnala za odvoz metrovou klec se dvěma potkaníma holkama (pojedu pro ně v pátek), ale přijde mi to jako holobyt: jeden závěsný domeček a papírová krabice místo druhého domečku na zemi, plus ty misky, napajka. Po morčatech mi zbyl kovový kolotoč (nepoužitý) a přikoupila jsem takový jako satelit na běhání. A přidala bych ještě roličky od toaleťáku a větve, nebo ještě něco? Díky

Haňa - 8.2.2020 00:31
svrab nevypadá jako kulaté stroupky, ale většinou právě jako škrábance či případně kousance.
A projeví se na imunitně slabším jedinci, i když ho pak samozřejmê mají všechny a proto je třeba všechny zakápnout. (takto podle popisu se to určuje têžko... klidnê pošli fotku na můj mail strelakovah@seznam.cz, pokud chceš)
Nevím, jak jsou holky staré, ale potkani se mezi sebou běžně hašteŕí, honí se, piští...atd, patří to k jejich sociálnímu životu. Kdyby to bylo moc přes čáru, pomůže na pár dní "holobyt" - v kleci jen jeden hamak, žrádlo, voda... nemají pak o co bojovat a pak taky stres sbližuje ;-)

Jinak svrab můžeš donést odkudkoliv, stačí, když v obchodê či skladu přebêhne pře obal nakažená myš, proto je dobré všechno (podestýlka, krmení...) nechat pár dní odležet...

Škrábance můžeš desinfikovat ředěnou betadinou (kupuje se v lekárně, lahvička asi 80,-, vydrží strááášnê dlouho a je dobré ji mít doma po ruce) Ředí se v pomêru asi 1:10 na barvu rezaného piva a je vhodná na desinfekci, protože neštípe.

Prosím o radu - 7.2.2020 22:10
Haňa, Oki; Všechny holky mi dnes prošly prohlídkou znovu. Jen jedna z nich má strupy (ta nejstarší), ale ne takové kulaté, jaké bych čekala, ale jakoby od kousnutí. Často jsou proti sebe dva malé, podlouhlé stroupky. Má je na zádech, bocích, ale ne přímo na hlavě, mezi lopatkami, nebo nohami, ani bříško není nijak napadené.
Pár nocí dozadu já také vypozorovala časté neshody mezi nimi. Vždy je to rána s vřískotem, jakoby vyskočila a utekla, nebo vřískot s hrabáním při útěku. Raději jsem jim tedy rozmístila misky se žrádlem, tak aby mohly žrát všechny, a přitom nemusí být u sebe, tak i vodu.
Ještě.. mám stroupky nějak omývat, desinfikovat? Raději je provizorně zakápnu všechny, jen co se dostanu do města.

Oki - 7.2.2020 19:59
Tea tree pil a jemu podobné určitě nepoužívat! V bývalé Chs Mandarins na to nehezkou smrti zemřel myšák když si to z krku oliznul. Na svatba opravdu ten stronghold či Selehold jsou nejlepší :) Lavanka
- - - - -
Omlouvám se za prekliky

Haňa - 7.2.2020 13:27
no, jà nevím, ale zrovna s tímto bych vůbec neexperimentovala. Strongholg a advocate jsou osvědčené spolehlivé bezpečné přípravky, mohou se dát i miminům a březím samicím.
Potkan si všechno olízne, rozšmudle v kožíšku, oči, uši...a zrovna u tea tree oil píšou, že došli třeba u koček k úmrtí. Držela bych se (navíc u tak drobných a křehkých zvířat) opravdu osvědčených věcî.
Naprostá většina vetů oba přípravky v pohodě prodá.

Prosím o radu - 7.2.2020 12:43
No, já ještě četla, že fungují i nějaké rostlinné přípravky. Tea tree oil a neem oil.. roztoky, ne koncentrované. Všimla jsem si až včera malých stroupků a jen občasného podrbání, tak jsem vydesikovala klec a začala hledat na netu. No a někdo právě psal, že když je svrab v počátcích, tak to zabírá. Takže se raději ptám :)

Haňa - 6.2.2020 22:19
ahoj, oboje jen u veta (případnê ještê selehold) Potkany s sebou brát nemusíš, stačí říct, že máš zasvrabené kotě/kočku ;-)
Zákápnout určitê všechny, pro 4 stačí stronghold pro koťata, pro víc pro kočku.
Síla je stejná, jen je tam toho víc. Vyptat si inzulínku s jehlou, do té přetáhnout a pak bez jehly (!!) kápnout každému na holou kůži mezi lopatky.

Prosím o radu - 6.2.2020 21:44
Ahoj, nevíte kde koupit něco na svrab? Stronghold, Advocate? Je vše jen na předpis? Je nutné jít s potkáme na vet?
Archív diskuze | Alba uživatelů