Založenie akváriaStarostlivosť o akváriumChorobyRastlinkyJazierko

Bezstavovce v akváriuBiotopZákladné druhy rýbRozmnožovanie

Potrava

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Diskuze o rybách


Ostatní diskuze na králíci.cz

Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  


Info Doporučujeme: potřeby pro akvaristy na annonce.cz

YCFML - 25.12.2016 19:22
Jája z morčat: Děkuji moc za tvoje rady a za tvůj čas, udělám pro rybičku to nejlepší co budu moct a pořídím jí domov, ve kterém se jí bude dařit. Ještě jednou děkuju.

Jája z morčat - 25.12.2016 16:21
YCFML: No to je danajský dar. I BETTA POTŘEBUJE MÍT AKVÁRKO S FILTREM, zaslouží si vhodné podmínky pro život a ne živoření v nějakém pidi akvárku bez vybavení a rostlin.
Betta je poměrně velká ryba, tak si zaslouží i dost velké AQ, ne bettárko, což je jen komerční výmysl. 1,8 l není akvárium, ale trápení. S chovem a péčí o živé zvíře nemá nic společného. To je podobné, jako by tě někdo zavřel na záchod a nechal tě tam živořit. Buď bettu vrať do akvaristiky, nebo jí pořiď pořádné akvárko o minimálních rozměrech 30x30x30 cm, ale lépe větší, s krycím sklem (beta nesmí dýchat studený vzduch) a osvětlením. Dále na dno křemičitý písek, topítko (s nízkým výkonem cca 25 W). Beta musí mít teplou vodu 25-27 °C. Dále musí mít filtr, stačí molitanový poháněný vzduchovacím motůrkem. A do AQ jsou potřeba rostliny (hodně rostlin), i plovoucí, což má betta ráda. Než jí pořídíš nové AQ, tak jí každý den musíš měnit 1/3 vody za odstátou a stejně teplou jako je v AQ, jinak by se mohla otrávit dusíkem (chemické reakce v nových akváriích). Krm ji střídmě - co jí dáš, tak aby to sežrala a nic pokud možno nespadlo na dno - 1x denně.

Tomuto říkám vhodně zařízené akvárko pro bettu: https://rybicky.net/nadrze/20090

Nebo toto: https://rybicky.net/nadrze/25695

Pořádně si to nastuduj a hlavně, pokud tu bettu chceš, tak konej.

YCFML - 24.12.2016 22:40
Ahoj, dostala jsem k Vánocům jednu Bojovnici Pestrou + 1,8l akvárko od Tetry + nějaké granule a vůbec nevím jak se o rybičku starat, neporadily byste mi nějaké základní informace jak čistit akvárko a jak měnit vodu... Každou informaci si cením, děkuju moc předem. S akvaristikou nemám žádně zkušenosti tak prosím omluvte mou neznalost.

Neen - 19.12.2016 19:41
Jája: akvárium je 50l a je tam cca 30 rostlin,plovoucí i přirostlé,hrad kmen atd. pokusím se album vytvořit

Jája z morčat - 19.12.2016 17:17
neen: Fotka akvária by dost pomohla s vysvětlením. Takhle bych střílela od boku. Obecně, pokud krevetky nemají schovávačky, je málo rostlin a jsou v AQ s většími rybami, tak je sežerou. Případně to může být i nevhodnými podmínkami v AQ (špatná údržba, filtrace atd.) Založ album s nerozmazanými fotkami tvého akvária (celé AQ i detaily) a řeknu ti k tomu víc. Album si můžeš založit na morčatech a dát ho jako neveřejné. A až to budeš mít, tak mi dej vědět a já se na to mrknu.

neen - 19.12.2016 13:02
ahoj,nějak před půl rokem jsme si koupili cca 10 krevetek,které jsme vypustili do akvárka,kde máme neonky,živorodky atd.jenže mě zarazilo,že všechny krevetky do dvou dnů zmiznou,jo taky jsem si říkala že je někdo žere,ale nevím jestli by neonka byla schopna zabít a sežrat kreverku,která je skoro stejně velká jako ona,nakupování krevet jsem už vzdala,tak kdyby jste měli nějaký nápad ,tak prosím napiště,děkuji

Raven - 9.12.2016 15:53
Moc děkuju, osobně taky nejsem zastáncem nějaké přehnané chemie. Nicméně jsem podědil maličké anubiasky a ještě nějakej salát, napamatuju si název :D Měl sem pár dní pocit že kytky prostě chcípaj. Listy zežloutly a doslova se rozkládaly, odplavávaly a ani nešly vzít do ruky. Ze strachu, že jim něco chybí jsem objednal aspoň jedno balení do dna. Aniž bych cokoli udělal (krom toho že sem trochu zvedl teplotu z 23 na 24° ) a najednou kytky zezelenaly tak snad už to bude dobrý.. :) Na druhou stranu sem si říkal že mít tu něco do zásoby nebude na škodu.

Jája z morčat - 7.12.2016 19:59
Tetra aqua safe: ale,jo. Je to zřejmě fungující přípravek, ale zároveň to je tahání peněz z kapsy. Taková věc není potřeba do AQ dávat, ale když už ho máš, tak tím nic nezkazíš.

Pokud máš vodu z kohoutku, tak ji necháš chvíli odstát. Stačí pár hodin. Když je někdy fofr (jako např. otrava = nutnost okamžité výměny vody), tak ani to ne - rovnou z kohoutku do AQ. Já jsem zastáncem toho, že by se voda měla nechat odstát, pokud máš menší AQ. Pokud máš třeba 500 l , tak to už je trošku problém, kam s tou vodou. A určitě je lepší do AQ nelít vodu z teplého kohoutku. Nikdy nevíš, co je v kotli a jaké chemikálie se do něj při odvápňování dostaly a co z něj horká voda vylouhuje. Někteří akvaristi to neřeší a vodu namixují rovnou z kohoutku. Ty máš miniakvárka, takže ten luxus odstátí a případně ohřátí vody, pokud se sama neodrazí na přiměřenou teplotu, si můžeš dovolit. Já to řeším i tak, že když se mi sama nestačí odrazit, tak v rychlovarné konvici vodu ohřeju a doplním k té, co je odstátá, ale málo teplá.

To hnojivo klidně pořiď ale spíš do zásoby, kdybys viděl, že ti některá kytka strádá. Je to spíš ke kořenům stálých rostlin, které nepřesazuješ, např. echinodory, kryptokoryny a jim podobné. Ke stonkovým nic nedávej. Jednak se často vytahují ze dna a krátí a jednak bys tím do sloupce to hnojivo dostal, což ti může pěkně zavařit. Do čerstvého AQ bych to nedala, protože tam je lepší hnojit méně a určitě pokud budeš hnojit, tak až uvidíš, že kytky dobře rostou. Taky musíš hnojit jen malino do sloupce vody, ne do dna, a ne doporučovanou dávku. Raději méně, než více. Osobně si myslím, že ty tobolky nejsou až tak potřeba. Teď je takový trend pálit do AQ světlem, co to jde, lifrovat do AQ CO2, co to jde, a hnojit jako o život. Jenže to se musí umět. Být tebou, tak se krotím a nechám to AQ, aby se rozběhlo a pak teprve bych malinko přitlačila na pilu.

Raven - 6.12.2016 18:09
Jája - Hele co si myslíš o Tetra aqua safe? Dostal sem ho zdrama v jednom eshopu, takovej ten malej pytlíček. Je to oka nebo existuje vhodnější alternativa?
- - - - -
Ještě.. po delší konverzaci ve skupině na Fb jsem se rozhodl k nákupu tablet https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/hnojiva-pro-rostliny/tablety-npk-mikroprvky a rád bych znal tvůj názor. Několik majitelů nano AQ mi je vřele doporučilo (hlavně proto že sem levej a nemusel bych to po...*) :)

Raven - 27.11.2016 16:36
Aha, oki :) Díky

Jája z morčat - 26.11.2016 22:33
Raven: Karanténu nemám. Jako prevenci při pořízení nových ryb, čemuž se ale snažím vyhýbat, používám eSHa 2000.

Raven - 26.11.2016 00:22
Jája - Strašně moc ti děkuju. Všechno to nějak rozplánuji a ozvu si. Moc si mi pomohla. :) Hezký víkend ^^
- - - - -
Ještě se chci zeptat, co používáš jako karanténu?

Jája z morčat - 25.11.2016 10:38
Raven: Předpokládám, že plocha AQ je 45x25. To by ti mělo stačit 8-9 kg písku. Na tuto velikost AQ by stačil molitanový filtr poháněný vzduchovacím motůrkem. Vzduchovací motůrky mají dva vývody (ale nevím, jestli všechny), takže bys tak mohl filtrovat obě AQ. Případně, když zvolíš vnitřní filtr (ty jsou ale už o dost dražší), tak dávej pozor, aby měl dost filtrační hmoty. Myslím, že by tak malé AQ utáhl Fluval U1. Fluvaly jsou tiché. Když odečteš dno a horní mezeru od hrany AQ, tak to AQ má nějakých 25 l. Pokud budeš svítit zářivkou, nebo úsporkou, tak by mělo stačit 12-15 W. Pokud bys volil LEDky, tak to bych odhadla na 8-10 W. Ledky je lepší mít výš (cca 5 cm nad hranou AQ), protože světlo z nich jde pod 120 ° úhlem, tak aby osvítily celý sloupec vody. Určitě je vhodné zvolit osvětlení, které svící po celé délce akvárka. Pokud jsi trochu šikovný a i trochu rozumíš elektřině, tak jednoduché LED osvětlení zvládneš. A když by akvárka stála těsně u sebe, tak bys to osvětlení mohl udělat jen jedno přes obě AQ. Pokud bys volil úsporku, tak tím celé AQ neosvětlíš, takže by rostliny mohly živořit nebo zajít. Tak až budou rostliny aktuální, tak se mi ozvi.

Raven - 24.11.2016 20:11
Jája:
Tapetu jsem původně zamýšlel dekorativní (skoro černou s motivemvesmíru) nicméně toto budu ještě vážit s ohledem na osázení, které původně nemělo být dokonale zelené (pak sem začal číst a většina plánu se rapidně změnila :D )
Písek z Bráníka mám již ozkoušený, takže s ním trochu počítám, ačkoli nebudu lhát, láká mě barvený, asi jako každého začátečníka. Nicméně po důkladném zvážení jsem tuto variantu zavrhl.
Aktuálně na třístovku samotnou nejsou úplně finance a především prostor. To bude muset počkat až do nového bytu.
Co se teploty týče, vzhledem k tomu, že jsem napouštěl akvária po tom co stály pod zapnutým topením, jsem nechtěl riskovat a nenapouštěl jsem studenou vodu. Teplota klesla na 23,5° - 24° bez topítka, což sem ověřil 2 teploměry. Předpokládám, že ještě klesne. Vodu budu samozřejmě měnit, teď tak nějak pokusňákuju :D Rozměry jsou 25x30x45cm tzn. pokud se nepletu (což je klidně možné když jde o matiku) nějakých 33.75l celkem.
- - - - -
Mimochodem ty legrace s pohlavím se mi dějou nějak často, hlavně jak adminuju tady na myškách. Mám pocit, že nikdy nikdo neviděl kluka chovat hlodavce :D Všichni na mě koukaj jako na kre...

Jája z morčat - 24.11.2016 12:36
Raven: A ještě jsem zapomněla. Než AQ napustíš, tak zadní stranu polep černou samolepící tapetou. Pohled do AQ je pak naprosto nádherný. A ještě, co se týká dna, tak bych ti doporučila zajet do Zoo Braník a kup přírodní písek (má různobarevné kamínky), vypadá moc pěkně. Mají ho na váhu a za 1 kg chtějí 15 Kč (když jsem tam byla naposled) http://www.zoobranik.cz/aktualni-nabidka/?p=speciality - je to ten úplně napravo, v AQ vypadá pěkně. Určitě nekupuj barvený křemičitý písek, ten mají také v nabídce 1 kg za 30 Kč), ten se za čas odbarví (vlastní zkušenost). Případně v akvaristice křemičitý písek, ale ne bílý, tmavší. Jenže ten je poměrně drahý. Aby rostliny držely ve dně a dobře rostly, tak to chce alespoň 5 cm vysoké dno. Přepočítáš lehce cca 1,6 kg písku = 1l, takže by ti stačilo cca 6-7 kg. Dokoupit můžeš vždycky. A kup si i malý členitý kořen, je pro akvárium prospěšný, nejen dekorativní.
- - - - -
Raven: Nějak jsem přehlédla, že jsi kluk. :-)

Malá AQ se udržují hůř, než velká. Velké se s podmínkami lépe popere. Pokud chceš třístovku, tak si ji rovnou pořiď. :-) Ale na druhou stranu miníčka jsou moc pěkná, když se povedou, a mají něco do sebe. :-)

Těch 27 °C mi přijde divné, když okolní teplota je 21 °C. Určitě by neměla být tak vysoká, pokud do toho nesvítíš těsně nad hladinou. Ale i tak bych předpokládala, že na 27 by to žárovka-úsporka nevytopila. Řekla bych, že teploměr neměří správně.

A jaký mají ta akvária rozměr - délka x výška x šířka?

Raven - 24.11.2016 11:48
Děkuju za rychlou reakci :) (mimochodem sem kluk :D )
1) techniku jsem nepořizoval zatím, nemám od nikoho doporučení tak sem se nechtěl pouštět do pokusů na vlastní pěst
2) akvária stojí teď s vodou, chtěl sem zjistit jestli netečou (nějakých pár let v nich nebyla voda), víka si budu dělat jen si musím dovézt sklo
3) co se rostlin týče, čekal sem na rady, ptal sem se i ve skupinách na FB kde mi bylo doporučeno několik soukromých pěstitelů, rozhodně bych uvítal raději tvou nabídku /viděl jsem tvou prezentaci a musím uznat že sem slintal :) /Obchodům z principu nevěřím, jako chovatel si tam nekoupím ani podestýlku :D
4) na zavedení akvárií absolutně nespěchám, nechal sem napuštěnou vodu v jednom abych zjistil jak rychle vychladne bez topítka /které samozřejmě koupím/ a zatím se dva dny držím na krásných 27°C(okolní teplota kolem 21°), chci využít akvárko na testování vody atd. přeci jen tady na Letné taky nemáme vodu nic moc :(
5) co se ryb týče chtěl bych do jednoho dát beťáka, pokud je to lepší tak tedy samotného a do dalšího klidně nějakou skupinku menších ryb, moje ambice je taková, že se na *malých* chci něco naučit a časem si pořídit něco kolem 300l na parmičky

Jája z morčat - 24.11.2016 11:16
Raven: Koukám, že jsi z Prahy. Kytky můžeme vyřešit jednoduše - můžu ti je věnovat za něco na zub morčákům. Ušetříš fůru peněz za nákup. Navíc v akvaristice nesmíš nikomu věřit. Bez skrupulí tam nabízejí i rostliny, které pod vodu nepatří. Co se týká Beťáka, tak do tak malého AQ bych s ním jiné ryby nepořizovala. Ani samice. Je to pro ně strašně malé. Pokud mají malý prostor, tak se můžou vzájemně umlátit. Pokud by z nich jeden byl dominantní, tak bude terorizovat ostatní. Pokud budou dominantní dva nebo všichni tři, tak to bude mela. Ve třiceti litrech nejsou schovky, ani prostor na útěk. Betty jsou velké ryby a pokud bys chovala samce se samicemi, tak by jim svědčilo 100 l a pořádně zarostlé AQ. A pokud nemáš AQ s krytem, tak pořiď krycí sklo. Betta je labyrintka, takže dýchá i vzduch. Potřebuje jednak teplou vodu minimálně 25 °C (budeš zřejmě potřebovat i topítko), a pokud by dýchala studený vzduch, tak může nastydnout a umřít. Jinak to je společenská ryba a snese se bez problému s jinými rybami, jenže do tak malého AQ nemůžeš dát ryby ve velikosti, ve které je už betta nebude považovat za krmení, protože je to pro ně malé. Pokud bys neměla bettu, tak když přihmouřím obě oči, můžeš do AQ dát minirybičky cca 10-15 kousků (velikost cca 2 cm, maximálně 3 cm) + krevetky. K betťákovi, pokud bude hodně zarostlá nádrž = rostliny úplně všude, že nevidíš dno (kromě pár centimetrů u předního skla), by se daly krevetky také dát. Velké nesežere, mláďata ano. Ale vzhledem k zarostlému AQ vždy něco přežije.

Akvárium nech běžet bez ryb klidně 1,5 měsíce, než se v něm vymlátí chemie. Případně ti můžu vymáchat můj filtr (bakterie, které se starají o chod akvárka), a když to rychle stihneš domů, tak si v tom vymácháš svůj filtr a zbytek naliješ do akvárka. Je to bordel, ale to se vstřebá, to je to nejlepší, co pro rozjezd AQ můžeš udělat. A co máš za techniku - osvětlení + filtr konkrétně?

Raven - 24.11.2016 05:44
Zdravím,
mám akvárium 35l, jsem ve fázi plánování osázení a instalace. Mám 2 poměrně trapné dotazy :D
Jako doporučujete na začátek rostliny?
Plánuji pořízení beťáka. Je vhodnější k němu pořídit 3 samice nebo raději jiné ryby? Neplánuji odchov. Jsem absolutní začátečník a názory na internety jsou velice protichůdné. Díky předem :)
- - - - -
*internetu

Jája z morčat - 31.10.2016 20:55
Anonym: Nic ve zlém, ale ptáš se jako úplný začátečník. Ale stejně mám pocit, že s těmi zkušenostmi to zas tak horké nebude.
Co se týká rad na burze, tak spíš předpokládám, že moc neuspěješ. Jsou to prodejci jako každý jiný, takže mají zájem prodat, ne radit. Ale třeba zrovna padneš na někoho ochotného.

Odchov najdeš zde: https://rybicky.net/atlasryb/danio_pruhovane
- - - - -
Andy: To je zřejmě konečná. Fotku mi pošli na janaparoubkova@seznam.cz .

Anonym - 31.10.2016 18:06
poslední rybu trpící vodnatelností jsem měl asi před rokem, jen jsem si vzpomněl, že když už sem píšu, že se zeptám pro příště.

no, asi je fakt nesmysl po vás chtít radu takto přes net, to uznávám. na burze se zkusím poradit s někým, to je přece jen ta domluva jednodušší.
s chovem ryb už mám relativně dost zkušeností, jen jsem nikdy neodchovával, proto mě to zajímalo. ale věřim, že někde seženu někoho, kdo mi dá potřebné rady.
nevim proč usuzuješ, že mé akvárium je ve špatném stavu. sama píšeš, že o něm nic nevíš, tak prosím nedělej předčasné závěry.

Andy - 31.10.2016 17:36
Ahoj, mohla bych někomu z vás poslat na email nebo facebook video mé rybičky (mečovka)? Našla jsem jí umírající na dně akvárka, ale ještě žije, tak by mě zajímala hlavně příčina a jestli má rybka ještě šanci...

Jája z morčat - 31.10.2016 10:36
Anonym: Od boku se střílet nedá. Neznám tvé AQ, tak rada je těžká. V obecné rovině - buď si ryby nemoc skrytě přinesly s sebou a teď se projevila, nebo prostředí tvého AQ je špatné, takže nemoc je důsledek změny akvária a prostředí. Spíš bych skoro řekla, že druhá možnost je správně. Jediná rada, kterou ti můžu dát, je to, že pokud na rybách vidíš, že nejsou ve své kůži, tak celý týden každý den měň 1/3 vody, což by mohlo pomoci. Častá výměna vody je důležitá, i když si přineseš nové ryby (ob den celý týden). Běžná výměna vody je 1x týdně, a to neustále. Pokud máš málo rostlin, tak jich hodně pořiď - ty jsou pro správný chod akvária moc důležité, nejen svou krásou, ale i funkčností.

Co se týká vodnatelnosti, tak to se léčit nedá. Pokud máš v AQ tuto nemoc, tak ty ryby, které ji mají, musíš ihned utratit (nikoliv živé spláchnout do záchodu) a ostatní ostřížím zrakem sledovat. A hlavně si žádné nové hodně dlouho nepořizuj, klidně i rok, než se prostředí v AQ srovná. Je to infekce, takže řešení musí být radikální + hodně častá výměna vody. Řekla bych, že v tvém AQ je něco hodně špatně. To, že je voda čistá, ještě neznamená, že prostředí je v pořádku.

O svém AQ nic konkrétního nepíšeš - rozměry, jak dlouho je AQ založené, ani o údržbě, ani jak je vybaveno konkrétní technikou, prostě nic. Ideální je fotka (nerozmazaná).

Jak jsem již psala - tvé AQ neznám, takže víc ti neporadím. Pokud chceš poradit, nestačí napsat, že sis koupil dánia a že ti umírají.

Mám z tebe takový pocit, že na množení ryb nemáš podmínky, takže být tebou, tak o tom ani neuvažuju. Paví oka jsou živorodky, ty se rozmnoží sami a nepotřebují k tomu žádné speciální zacházení.

Anonym - 30.10.2016 22:11
ahoj,
pořídil jsem si dánie pruhované, ale po vpuštění mi začali umírat. 1. umřelo hned druhý den, o týden později další a celkem mi do dvou měsíců pošli 4. Akvárium mám dobře zaběhnuté, voda je krásně čistá. Mám tam jen pár pavích oček. Krmil jsem pravidelně, tak nevím čím to může být.

a jak se léčí vodnatelnost? dá se jí předejít? Je to ta nemoc, kdy se ryba nafoukne a naježí se jí šupinky, že?
- - - - -
a rád bych se pokusil o odchov těch dánií, jen vůbec nevím jak. zatím se mi akorát množili paví oka a to úplně samovolně.

adelain-dorothea - 20.10.2016 21:56
Stránku znám, čerpám z ní informace už nějaký čas. Spoustu akvárií tam je opravdu nádherných. :)
Je pravda, že ty velké černé kryty se mi moc nelíbí, ale představa, že bude akvárium otevřené... jen pro ten pocit chci, aby bylo přikryté. Mám nano akvárium (přikryté sklem, ale u většího si to takto nedovedu představit). Zatoužila jsem po větším a po rybičkách :), takže jsem zatím ve fázi plánování. Těch 60 cm na délku je strop, větší nemám bohužel zatím kam dát. Osvětlení vypadá dobře, díky za tip, odkaz si ukládám. :)

Jája z morčat - 20.10.2016 20:42
adelain-dorothea: Sama mám kryt, ale nyní mám možnost jej opřít z boku o AQ, když dělám údržbu, takže je v AQ světlo, i když omezeně, ale vidím do něj přijatelně. Ale uvažuju o založení akvárka cca 300l, tam už kryt opřít nepůjde, takže zvolím otevřenou hladinu = dobrý přístup do AQ. A pokud by to náhodou nevyhovovalo (přílišná vlhkost, tak na AQ budou krycí skla, která budou položená na podélné výztuhy. Jinak otevřená hladina vypadá hodně dobře - to se můžeš podívat na prezentace různých akvaristů. Akorát musíš počítat s odpařováním vody a dolévat ji. U velkých akvárií se do AQ lépe dostaneš, i když mají kryt, ale ten kryt musíš mít vymyšlený dost dobře, aby to pro tebe bylo pohodlné (osvětlovací těleso nesmí být přímo v krytu, ale musí být pohyblivé (položené na lištách). Pokud by bylo světlo přímo v krytu, tak by kryt měl být vymyšlený tak, aby alespoň zadní světlo při odklopení mohlo svítit do AQ, aby bylo na údržbu vidět. A samozřejmě musíš mít zářivky připojené na více předřadníků, abys je mohla zapnout samostatně. U malého AQ ty kryty už musíš odklopit celé, pokud je špatně řešený, což v naprosté většině bohužel tak je. Navíc je v těch krytech nedostatečné osvětlení a dost špatně se přidává další světlo. Takže máš v podstatě dvě možnosti. Buď si takový promyšlený kryt vyrobit, nebo nechat AQ bez krytu, což je i pohodlnější (osvětlovací těleso akorát posuneš dozadu a máš krásný přístup do AQ), nehledě na estetiku - pěkně se na to kouká. :-)

A malý vzorek akvárií:
https://rybicky.net/nadrze/23995
https://rybicky.net/nadrze/18086
https://rybicky.net/nadrze/23957
https://rybicky.net/nadrze/25582

Na https://rybicky.net/ je spousta prezentací, tak se můžeš kochat nekonečně dlouho. :-)

adelain-dorothea - 20.10.2016 19:42
Děkuji za rychlou odezvu. Můžu se zeptat, proč preferuješ otevřenou hladinu?

Jája z morčat - 19.10.2016 20:25
Předpokládám že je to AQ o rozměru 60x30x30. Lepší je zvolit 60x30x35 (výška), případně 40 výšku. Je to kvůli rostlinám, protože 30 cm výšky ti hned dorostou. Na AQ 60x30x35 ti bude dobře sedět světlo http://petdiscont.cz/produkt/194454-led-osvetleni-lfl-cl-600-18w-w-bila . Dělají i modrobílé, ale to neber. Jako filtr můžeš zvolit čerpací hlavici a k tomu molitan (někdo říká, že je slyšet, někdo ne), nebo např. Fluval U2 - je výborný a je tichý - doma máme dva. Pokud ho šikovně nastavíš, tak proud bude tak akorát. Pokud bys volila AQ 60x30x40, tak filtry ty samé, světlo bych volila stejné, ale pokud by se ti zdálo, že je světla málo, tak bys musela ještě koupit druhé, ale musela bys ještě koupit zhášeč, kterým bys jedno světlo regulovala dle potřeby (případně dva zhášeče a regulovala bys obě světla, což mi přijde rozumnější, protože by po celé ploše akvária byla stejná intenzita světla). Pokud by obě světla jela naplno, bylo by to moc. Navíc, když máš otevřené akvárko, tak při údržbě nemusíš světlo dávat pryč a dobře do AQ vidíš. Pokud bys měla kryt, tak tam je to při údržbě dost nalevačku. Když dáš pryč kryt, je tam tma, když ho tam necháš a třeba jen posuneš, tak hrozí, že ho shodíš. Já osobně bych volila otevřenou hladinu, případně dle nutnosti krycí sklo.

adelain-dorothea - 18.10.2016 19:10
Zdravím,
plánuji koupi menšího akvária (54l) a potřebovala bych poradit, jaké pořídit. Co jsem se dočetla v různých diskuzích, tak jsou akvarijní sety akorát vyhozené peníze (příliš silný filtr, špatné osvětlení) a kolikrát vyjde levněji poskládat si akvárko sám. V tomto případě bych potřebovala pomoct s výběrem- jaký filtr, jaký typ osvětlení atd., co doporučujete, s čím jste spokojeni. Zkrátka i když jsem toho načetla dost, v tomhle se zatím moc nevyznám, a proto si jdu k vám pro radu. Děkuju moc :)

Jája z morčat - 9.10.2016 15:17
ver: Tak to jsem ráda, že se vede. :-) Kdybys potřebovala, tak se ptej. :-)

ver - 7.10.2016 17:52
Máme ty okružáky a jsou moc roztomilí :) Jinak izolace růžkatce pomohla, přihodili jsme pak k němu dva šnečky a ti ho v cuku letu očistili. A dokoupili jsme spoustu nových rostlinek, taky jsme upgradovali filtr a zatím to vypadá, že je všechno v pořádku, žádný povlak už se nám na ničem nedělá :) Takže moc děkuju za pomoc :)
Archív diskuze | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky