Založenie akváriaStarostlivosť o akváriumChorobyRastlinkyJazierko

Bezstavovce v akváriuBiotopZákladné druhy rýbRozmnožovanie

Potrava

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Diskuze o rybách


Ostatní diskuze na králíci.cz

Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  


Info Doporučujeme: www.akvarista.cz

Moni - 11.9.2014 10:02
Jájo ale tvoje akvárko je tedy nádherný. Můj sen, tak doufám že se mi to podaří. prostě musím pořídit velké. Takhle nádherně obrostlé bych si taky moc přála, takže budu muset studovat :-)

Jája z morčat - 10.9.2014 21:04
Moni: To není chovná stanice. A ta holčina , které stránky patří nemá o chovu ani ponětí. Je to k poznání podle jejích odpovědí v diskuzi pod článkem, podle fotek, na kterých mají být její rybičky a podle toho, co píše o vrzích svých samic. Prostě se jí paví očka líbí, ale s chovem (čistokrevným dle regulí) to nemá nic společného. Texty má okopírované, ani se nedovolila (bylo jí to dodatečně povoleno), na což jsou paragrafy. Pokud by byla zkušená chovatelka, tak by její stránky vypadaly úplně jinak. Ty fotky, které doprovázejí její texty také někde okopírovala. Jsou na velmi kvalitní profi úrovni a je vidět, že nepocházejí od jednoho autora. Na takové fotky je už potřeba hodně slušný foťák, protože vyfotit kvalitně živorodku, to s obyčejným foťákem nedokážeš, protože živorodky jsou akční a neustále v pohybu, prostě na místě nepostojí. Fotit živorodky je někdy o nervy, o tom něco vím. Stahování a uveřejňování fotek - na to platí stejný paragraf jako na kopírování textů. V podstatě, pokud má fotky a texty stažené a uveřejněné na svých stránkách, tak se jedná o krádež. Prostě se chlubí cizím peřím. Co jsem zběžně četla text, tak se tam píše 4 litry na rybu, což by bylo přijatelné, ale nikoliv ideální, pokud by v AQ byl filtr. Tam je to doporučováno pro AQ bez filtru a s filtrem 1 litr na jednu rybu. I když celý okopírovaný článek je celkem slušný, tak toto tvrzení je naprostá zhovadilost. Prostě malá holka má stránky, ale obsah až na maličkosti jí vůbec nepatří.

Moni - 9.9.2014 22:38
paviockabara.netstranky.cz/chov/pavi-ocko-gupka-lat.html
Tady je ten odkaz. Mě to bylo hnedka divné, protože zde i jinde se dočítám něco jiného. Chystám se na kavarijní trhy, tak s etěším. určitě tam seženu všechno co potřebuji a ráda bych větší akvárko pro současné osazenstvo. Každopádně díky za dobré rady. Už se těším až se tu jednou budu moci pochlubit :-)

Jája z morčat - 9.9.2014 20:28
Moni: Vzhledem k tomu, že paví očka jsou živorodky, takže produkují oproti jiným rybám velké množství odpadu, tak naopak musíš počítat s více litry na jednu rybu, než u jiných druhů. Takže, počítej minimálně 5 litrů na jedno očko, ale spíš víc, samice jsou poměrně velké. Obecně se uvádí, že na jeden centimetr délky ryby se počítá jeden litr vody. Takže těch 5 litrů na jedno paví očko je absolutní minimum. Ale nemůžeš to tak počítat u každé ryby. Navíc musíš přihlédnout na prostorové potřeby konkrétních druhů ryb. Když budeš mít rybu např. 10cm velkou, tak ji nenacpeš do 30 l vody. Tak velká ryba potřebuje AQ minimálně 100 l velké, (to je absolutní minimum). Pokud ale takových ryb máš v AQ víc, tak by to chtělo tak 200 l. Nebo např. neonky a jiné tetrovité ryby - jsou malé, ale toneznamená, že jich můžeš dát do 30-40 l hejno. Konkrétně tetrovité ryby jsou hodně aktivní plavci, takže potřebují pořádně veklé a hlavně dlouhé AQ. Ideálně na délku 100 a víc centimetrů (lépe víc). Prostě to chce trochu uvažovat, pokud si pořizuješ AQ. Takže pokud budeš mít např. 10 pavích ok, tak to AQ by mělo mít těch 100 litrů. Prostě čím je AQ větší, tím to je lepší. A ž ho budeš zařizovat, tak pořiď kvalitní filtr, vhodné dno. Bacha drť z vápence nebo černobílou drť, ta obsahuje také vápenec. Vápenec do běžného společenského AQ nepatří a do dna už vůbec, rostliny ho nesnášejí. Zvol křemičitý písek velikost cca 2-4mm. To je klasika. A hlavně hodně rostlin, čím víc jich bude, tím lépe. Prostě osaď minimálně polovinu dna, lépe 3/4. To AQ nech alespoň měsíc běžet bez ryb a pravidelně v něm po celý měsíc měň 1/3 vody alespoň 2x týdně. Po uplynutí měsíce jednou týdně už nastálo.

Jinak jeden litr na jednu rybu je naprostý nesmysl. Docela by mě zajímalo, na kterých stránkách jsi to četla. Řekla bych, že na těch stránkách bude víc nesmyslů. Můžeš sem dát na ně odkaz?

Moni - 9.9.2014 13:26
Ještě se zeptám kolik pavích oček může být na litr vody? na jedněch stránkách jsem se dočetla, že při dobrém filtru a rostlinstvu až 1 paví oko na litr, což mi přijde přehnané nebo může být? Mám v plánu pořídit větší akva kvůli stávajícím rybkám. Plánuji tak 120l max. Větší nemám kam postavit. Ale v tom 40l, které teďka mám bych potom ráda chovala paví očka.
- - - - -
Jinak moc děkuji za odpověď Ewyk .-)

Ewyk - 4.9.2014 10:47
Moni treba to vždy rátať podľa veľkosti - na 1cm ryby v dospelosti 1L vody + k tomu odrátať koľko priestoru zaberú štrk, zariadenie, dekorácie. 40L je strašne malinké akva. Dospelá mečovka má cca 5-10cm, takže vaše akva je pre 4 mečovky už teraz malé. Rastlinky sa do akva nedávajú preto aby to dobre vyzeralo, ale hlavne pre samotnú funkčnosť akvária. Bez rastliniek to nikdy nieje pre osadenstvo dobré.

Moni - 3.9.2014 15:16
Ahoj, všem. Máme doma malé akvárko asi 40l. Na spoustě akvaristických strákách vidím fotografie s hustě osídlenými akvárky, tak jsem se chtěla zeptat, zda je to jen aby to bylo hezké pro foto nebo kolik rybek bych mohla mít v našem akvárku. máme zatím jen 4 mečovky a byla bych ráda, kdyby jich mohlo být více. samozřejmně, aby to bylo pro ně vyhovující.

Ewyk - 30.8.2014 22:20
Prosím o Pomoc - najskor by bolo dobre si o akva nieco nastudovat, mozno staci zacat starostlivostou o akva (vid sekcia hore). potrebujeme viac info - aka je to velka nadrz, aka je filtracia, kolko je tam ryb, cim krmite, aka je chemizacia vody? moze to byt x pricin. su ryby nejak zvlastne - odstavajuce supiny, vypukle oci, nekoordinovane plavanie, trhanie, flaky, bodky...

Bambi myslíš ten bok? oodinoza vyzera takto http://www.superakwarium.pl/foto/1204977454.JPG

Prosím o Pomoc - 30.8.2014 09:16
Ahoj , před týdnem jsme vyměnily vodu v akváriu za novou odstátou . V akváriu máme čichavce , ancistrusy , neonky a živorodky. Včera jsme našli jednu zivodku mrtvou a dnes dvě, včera nevykazovali žádné znaky nemoci . nevíte čím by to mohlo být . prosí o rychlou radu. Děkuji za každou odpověď :-)

Bambi - 29.8.2014 21:50
http://www.kralici.cz/ryby/alba.asp?a=175 ... na této fotce to jde dobře vidět, je to ta oodinóza? A na té druhé fotce je black molla ... vyprazdňuje se normálně. toto mi přijde ale jak vyhřezlé střeva. Vážně mě z toho akva klepne.
- - - - -
Tak Black molla právě porodila několik miminek ... tak snad se střeva zatáhnou :)

Ewyk - 28.8.2014 22:02
wendy najleošie bude dať sem foto

wendy - 26.8.2014 23:01
ahoj, chovám bojovnici pestrou (samečka) a objevil se jí na zádech takový bílý výrůstek, vypadá, jakoby mu z těla něco trčelo, myslím, že je to plíseň, ale nevím. Vypadá to trochu jako krupice. A když plave, tak je trochu nakloněná na stranu. Budu ráda za každou odpověď.

Jája z morčat - 26.8.2014 19:12
Bambi: Jestli je jakoby posypaný takovými miniaturními, ale ještě okem viditelnými tečkami, že výsledný dojem je, že vypadá, jako by měl na sobě zlatý poprašek, tak to jsou paraziti (oodinóza) http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm . Možná ti pancéřníčci nejsou orvaní od ancistruse, ale mohou být také nemocní. To by chtělo, aby ti AQ zkouknul někdo zkušený osobně. Odkud jsi? Pokud budu o někom z tvého okolí vědět, tak bych ti na něj dala kontakt.

Bambi - 23.8.2014 23:00
Jájo: no mám nějakých 80 litrů :/ ... on mi normálně zabíjí rybky. Pancéřníčky mám úplně ožďobané. Ještě mě napadla nějaká nemoc. V posledním měsíci se pozlatil - vidím to poprvé v životě... je úplně posypaný zlatýma třpytkama. Kořen má a ne malý a tabletu dávám tak jednou týdně.

Jája z morčat - 23.8.2014 15:41
Bambi: Samičku mu určitě nepořizuj. Jednak určitě nemáš dostatečně velké akvárko a jednak se krunýřovci bezproblémově a snadno množí (a špatně se udávají). Za chvíli bys jich měla plné akvárko. Předpokládám, že máš obyčejného ancistruse http://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_sp_obycejny . Sice se uvádí, že minimum vody je pro ně 60l, ale to je určitě málo, podle mě je ta nejnižší hranice 100 l. A pokud jich chceš víc, tak ve 100 l maximálně dva. Navíc jsou ancistrusi hejnové ryby, takže i ti dva jsou málo do počtu. Osobně jsem se s dravostí u nich nikdy nesetkala. Ale jsou poměrně silně teritoriální, takže spíš si brání své území. Řekla bych, že ten tvůj dospěl. A pokud je tam nějaké žrádlo, tak to všechny ryby z toho místa vyhání. Vysloveně agresivní, natož draví ancistrusi opravdu nejsou. A jen doplním - k životu potřebují kořen, lépe řečeno - je pro ně životně důležitý. Možná bys mu mohla koupit tablety pro "ryby dna" a občas mu jednu dát (občas - je jen jeden a tableta je pro něj každý den moc).

Bambi - 22.8.2014 15:23
Zdravím mám celkem divnou otázku. Už jsem se tu zmiňovala o dravosti krunýřovce. Čím dál více se to stupňuje. Je to momentálně v takové fázi, že jakmile ryba sedne na dno tak po ní jde. Nemůže to být tím, že mu chybí samička?

Jája z morčat - 21.8.2014 20:25
Doslova mě vadí takové výroky, jako že je betta nenáročná a může plavat téměř v čemkoliv, nepotřebuje filtr a klidně je možné ji nacpat do nějakého "Betárka" o objemu několik litrů atd. Měnit vodu v AQ bez filtru jednou týdně, tomu říkám "rada nad zlato". Malé AQ se daleko hůř udržuje, než velká akvárka. Takže by to chtělo měnit vodu alespoň ob den, klidně i každý den, ne jednou týdně. ZNOVU OPAKUJU - I BETTA POTŘEBUJE MÍT AKVÁRKO S FILTREM, zaslouží si vhodné podmínky pro život a ne živoření v nějakém pidi akvárku bez vybavení a rostlin.
Bylo by fajn, kdyby si každý přečetl kloudné informace. Betta je poměrně velká ryba, tak si zaslouží i dost velké AQ, ne bettárko, což je jen komerční výmysl. S chovem a péčí o živé zvíře nemá nic společného. http://betta.wz.cz/
Pokud je v AQ slušný filtr, tak vzduchování je nadbytečné, to ten filtr obstará sám. V podstatě vzduchování naopak není vhodné, pouze pokud v AQ v létě vystoupí teploty vysoko, tak je fajn přivzdušňovat, což je možné i za pomocí filtru, pokud takovou možnost má v sobě zabudovanou.
A když vezmu zmíněnou závojnatku, tak nějak nerozumím tomu výroku. Závojnatka by měla mít hodně pečlivě udržované AQ, takže filtr, častější výměna vody a odkalování je nutnost. Pokud má závojnatka v AQ kvalitní filtr, tak vzduchovat nepotřebuje (to se týká i ostatních ryb).

monisska - 20.8.2014 21:37
Je rozdíl meti filtrem a vzduchováním.. Betta v betáriu nebo malém akvárku filtr nepotřebuje, voda se mění jednou týdně.. pokud myslíte vzduchování, tak to Betta skutečně nepotřebuje, stejně tak třeba ještě závojnatka :-)

Jája z morčat - 7.8.2014 22:01
OL: ŽÁDNÁ ryba nevydrží bez filtru, ani betta.

OL - 7.8.2014 15:44
Ahoj,dříve jsem měla bettu.
A chci se zeptat je ještě jiná rybka co vydrží bez filtru atd.????

Ewyk - 6.8.2014 00:36
Barbora nemohla sa niekde v akvariu zranit? neni tam nejaka ostra hrana?

BarboraŠusteková - 5.8.2014 15:13
Dobrý den prosim vás,mám 3 závojnatky..Dvě zlaté a jednu takovou tu černou s vypouklíma očima a dnes jsem zjistila,že jí chybí jedno oko..Nechápu co jsem zanedbala..Normálně papá i normálně plave..Poradte mi prosim co mám dělat dál?Nikde jsem nic konkrétního nenašla..Moooc děkuju za rady

Ewyk - 1.8.2014 10:39
No v konečnej fáze vyzerá vodnatielka aj tuberkulóza podobne (odstávajúce šupiny, vupúlené oči, často aj nafúknuté telo). Aké prejavy mala ryba predtým nevieme. Keďže sa jedná o rybu z výkupu, priklonila som sa skôr k tubere, keďže je to bežná výkupová a množiarňova choroba a má pomalší priebeh (tým sa myslí, že si ryby stihnú ešte požiť aby sa na nich stihlo zarobiť). Pri zmene prostredia stres len urýchli priebeh.
Ale vodnatieľka sa samozrejme tiež nedá vylúčiť. Tak či tak liečiť sa nedá ani jedno ani druhé.
Ak mala predtým ryba skôr neurologické problémy - nekoordinované plávanie, strata reflexov, nechutenstvo, chudnutie, zmenu pigmentu, biele uzlíky po tele tak to bola tubera a nakazané sú aj zvyšné ryby a pravdepodobne nezachrániš ani tie. Treba dať pozor pri manipulácii s vodou, tubera sa môže preniesť aj na človeka.
Ak mala predtým sliznaté výkaly, začala sa rýchlo nafukovať tak to bola vodnatieľka. Treba dať do poriadku akvárium a zvyšné to možno budú mať šancu prežiť.

Pri akejkoľve chorobe je najdôležitejšie chorú rybu ihneď oddeliť.

- - - - -
Ivča ak je voda už úplne čistá, tak by som na skúšku trošku vody odobrala, nie celú 1/3 len trochu. ak bude akva o deň v pohode a nezačne sa zas kaliť tak by to už malo byť v poriadku.

Ivča3 - 1.8.2014 00:27
Ještě jsem se chtěla zeptat - čistili jsme v neděli (27. 7.) s tím, že jsme dali jen AquaSafe a vyčistili vnitřní filtr - tu krabičku, voda už je o poznání lepší, už jsem jim dneska troošku nasypala krmení, bylo mi jich už tak líto, chudáků mých, tak ale moje otázka - kdy je znovu vyčistit? Voda už skoro nepáchne - tak nějak v normálu jako vždy samozřejmě cítit rybinou atd. ale ok, předtím hrozně smrděla, to bylo nesnesitelné a v neděli ráno najednou zakalená - mléčná, takže jestli vyčistit už tuhle neděli anebo raději ještě počkat? Děkuju moc

Jája z morčat - 31.7.2014 18:01
Monika: Jestli má odstáté šupiny, plave u hladiny, je nafouklá, takže se nemůže potopit a plavat normálně, tak to je infekční vodnatelnost. Tuberkulóza vypadá dost jinak. Infekční vodnatelnost je neléčitelná (tuberkulóza také a hlavně je vysoce nakažlivá). Nejlepší bude, když rybu šetrně utratíte (utratit neznamená spláchnout do záchodu), v tom stavu se jen trápí, stejně to už má skoro za sebou, takže je to pro ni jen utrpení. Zřejmě jste si už přinesli nakaženou rybu z obchodu a stresem a změnou podmínek se její onemocnění projevilo. Prevencí proti nemocem je správná a pravidelná údržba akvárka.

A jak psala už Ewyk, tak pro závojnatky je to AQ hodně malé. Měly by být minimálně v 200l. A ještě být tebou, tak alespoň týden bych každý den měnila 1/3 vody v AQ. Tím alespoň trochu srovnáš podmínky v AQ. A pak nastálo jednou týdně pravidelně měň 1/3, případně, i klidně polovinu vody v AQ za odstátou a odkaluj. Filtr čisti, až když se výrazně sníží průtok. A čisti ho v odpuštěné vodě z AQ, nikdy ne ve vodě z kohoutku. Závojnatky potřebují pořádně akvárko udržovat, protože produkují hodně odpadu.
Archív diskuze | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky