Založenie akváriaStarostlivosť o akváriumChorobyRastlinkyJazierko

Bezstavovce v akváriuBiotopZákladné druhy rýbRozmnožovanie

Potrava

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Diskuze o rybách


Ostatní diskuze na králíci.cz

Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  


Info Doporučujeme: www.akvarista.cz

Jája z morčat - 25.9.2016 20:31
Možná by to mohlo někoho zajímat. 17. 9. jsem byla na akvaristické výstavě v Rychnově nad Kněžnou. Napsala jsem o tom malý článek a přiložila fůru fotek. Celé jsem to musela rozdělit na tři části, aby se fotky vešly. Výstava se koná každý rok, takže stačí si to pohlídat, pokud by někdo chtěl příští výstavu vidět.

http://rybicky.net/clanky/1595-rychnov-nad-kneznou-17-zari-2016-40-vystava-prvni-cast
http://rybicky.net/clanky/1596-rychnov-nad-kneznou-17-zari-2016-40-vystava-druha-cast
http://rybicky.net/clanky/1597-rychnov-nad-kneznou-17-zari-2016-40-vystava-treti-cast

Jája z morčat - 15.9.2016 12:35
Na základě inzerátu ve zdejší inzerci bych osvětlila problém, který má inzerent.

Inzetát:
Ahoj, stala se velká nehoda! Šneci sežrali veškeré rostlinstvo. Máte-li nějaké přebytečné, poměrně nenáročné vodní rostlinky do 25 stupňové vody, tak napište. Na ceně se snad domluvíme. Nejlépe někdo z Prahy, nebo z jejího okolí. Díky. petrinane@seznam.cz

Odpověď:
V tom AQ je něco hodně špatně, protože rostliny v něm nevydrží a zajdou. A rozhodně to není vina šneků, jak je uvedeno v inzerátu. Není to nehoda, ale tvá chyba. Nejdřív si vyřeš podmínky v akváriu, aby rostliny rostly a nechcípaly. Nové rostliny skončí úplně stejně, jako ty, co zašly. Šneci nejsou schopní jíst zdravé rostliny. Rostlinám se ve tvém akváriu nedaří, proto zašly, a šneci jen konali svou povinnost údržbáře.

Jája z morčat - 15.9.2016 11:31
milan16647@seznam.cz: Ideální je vidět i fotku akvária, to mnohdy napoví víc, než dlouhý text. Z fotky se dá lecos vyčíst, co v textu ani nezmíníš.

Jestli to vypadá jako bílý zákal, tak to budou nálevníci. Pokud jsou v AQ nálevníci a AQ není čerstváček, tak se v AQ něco událo, co způsobilo jejich přemnožení. Je nutné odstranit příčinu - např. překrmení, příliš mnoho hnijících rostlin, špatná údržba, nebo naopak důkladná údržba a zbytečné hrabání se ve dně, což je i hromadné přesazování rostlin, čímž se do vody dostane spouta fujtajblů, přidání hromady nových ryb atd. Je toho spousta, co podpoří přemnožení nálevníka. Pokud na to přijdeš, tak nálevníci sami zmizí. Pokud je zákal hodně hustý, tak je potřeba cca dva dny po sobě vodu vyměnit (polovinu objemu), neboť nálevníci mají velkou spotřebu kyslíku, což je problém pro ryby. Voda se nikdy nesmí měnit celá, totéž platí o vyčistění celého AQ (všechno ven a zase zpátky). To se nesmí. Teď ihned přestaň krmit, klidně týden, ryby to bez problému vydrží. Vodu přestaň měnit (pokud jsi měnil). Žádnou chemii do AQ nelij, protože tím jsi naopak zlikvidoval bakterie, které jsou potřebné pro správný chod AQ. Případně můžeš začít i vzduchovat, abys podpořil kyslík ve vodě (ale nemusíš, pokud zákal není nějak silný). Zkráceně rada je, co máš s AQ udělat - nedělej nic, AQ nech v klidu a nekrm, nálevník odezní sám.

Ta fotka by fakt byla fajn - co největší blízkost a nerozmazaná. :-) Můžeš mi ji poslat na janaparoubkova@seznam.cz . A můžeš mi popsat, jak děláš údržbu. Pokud máš prezentaci akvária např. na http://www.rybicky.net , pošli mi odkaz.

milan16647@seznam.cz - 14.9.2016 18:35
Dobrý den, poradí někdo s kvalitou vody? Tedy asi kvalitou. Ve vodě se pohybují světlé maličké 0,5mm částečky, tvorové? Akvárko jede již 10let v pohodě. Proběhla výměna a desinfekce vody, ryb, rostlin. nic se nezměnilo. Co s tím?

Silva - 13.9.2016 21:34
Zdravím vím, že to sem nepatří, ale jde o jistou dávku pomoci lidem, kteří dělají maximum pro záchranu divokých veverek. Pro ty co zajímá jak se chovat k nalezeným veverkám zde dám odkaz kde se dá vše dočíst pinky@veveratka.cz Je zde samozřejmě možnost i pomoci s jejich záchranou.

Jája z morčat - 2.8.2016 16:55
Těžko ti můžu odpovědět, jestli by jim něco ublížilo. Neznám tvé AQ. Že lezou za filtr má příčinu, jinak by tam nelezly. Od boku se střílet nedá, leda tak ve westernech a akčních filmech.

haiuka - 28.7.2016 10:18
Jája z morčat - moc vám děkuji za odpověď,,,,,,, počkala jsem, jak se situace bude vyvíjet dál, a naštěstí už tam nelezou. Nechápu proč tam lezly,,,,,,,,, jen se chci zeptat.... to by jim nějak ublížilo ?

Jája z morčat - 19.6.2016 19:54
haiuka: Jednoznačně stres, možná rozbíhající se nemoc a tipuju i na 100% špatné prostředí. Vyfoť akvárko (nerozmazaně a z co největší blízkosti) a ryby, řeknu ti víc.

haiuka - 19.6.2016 07:15
Dobrý den, chci se jen zeptat....... mé ryby (takové malinkaté (nevím jak se jmenují)) pořád plavou za filtr....... poradili byste mi prosím.. co mám dělat ?

Jája z morčat - 5.6.2016 19:18
Anonym: Když se zaregistruješ, tak je možné si posílat soukromé zprávy a uvidíš i můj kontakt.

Anonym - 1.6.2016 17:48
Děkuji moc, ale nemohla bys mi prosím napsat svůj email, abychom si mohli psát tam? Díky

Jája z morčat - 26.5.2016 10:40
Anonym: Ideální by bylo, pokud bys založila podrobnou prezentaci akvária. Toto je moje http://rybicky.net/nadrze/18227 .

Jednoznačně to jsou špatné podmínky v akváriu. Pokud nejsou vyhovující podmínky, tak ryby onemocní, protože mají oslabenou imunitu. U tebe to v podstatě může být cokoliv (parazit, bakterie, viry, plísně...) Jedna výměna vody nic nezachrání. První pomoc je častá výměna vody, když nevíš, co je s rybou - každý den 1/3 vody za odstátou vodu celý týden. Při běžné údržbě se mění 1/3 voda jednou týdně + odkalení dle potřeby. Správná péče o AQ je zásadní pro fungování.

Nedá se radit bez kompletních informací. Pokud nevím, jak AQ vypadá (pořádná nerozmazaná fotka), jak děláš údržbu a jak často (podrobně), jak je AQ dlouho v provozu, jaká je v něm technika, jak jsou v něm ryby dlouho a jaké všechny konkrétní druhy a počty, co tam liješ za chemii atd., tak je celkem těžké vyvozovat nějaký závěr. Nestačí položit dotaz "Co je s tou rybou?". V přírodě vše souvisí se vším a o akvaristice to platí dvojnásob. Doporučila bych ti koupit Torben (rašelinový výluh, stojí cca 40 Kč) - trochu vylepší prostředí, ale pozor, barví vodu, takže ho musíš dát přiměřeně.

Aby AQ dobře fungovalo:
1.Dostatečné světlo: Minimální síla osvětlení, aby rostly nenáročné rostliny je 0,4W/l, ale určitě je lepší mít 0,5w/l – to se týká čisté litráže bez skel, dna, filtru, kořenu atd. Já mám 0,5W a je to dostatečné i na trochu náročnější rostliny. Určitě je lepší osvětlení udělat ze zářivek. Úsporky („žárovky“) nejsou dobré řešení, i když mají určitou watáž, tak svítivost je nižší, než u zářivek. Dnes se dá koupit i LED osvětlení (nebo vyrobit), které má vyšší svítivost a zároveň menší spotřebu. Pořízení je dražší, ale časem se to vrátí.
Zářivky vol s číselnou řadou 8xx, která je vhodná pro ryby i rostliny – má správná spektra – ideální 865 (bílá a lepší svítivost) + 840 (trochu do žluta, menší svítivost).

2.Pravidelná údržba: Je skutečně moc důležitá. V podstatě měníš ‘‘vydýchanou ‘‘ vodu za čerstvou. Voda obsahuje i určité prvky, kterými tou výměnou i trošku hnojíš rostliny. Ve vodě není akorát draslík a železo. Pokud pravidelně vodu neměníš a neodkaluješ, zaděláváš si na problém. V AQ narůstají N-látky - NO2, NO3, případně čpavek (čpavek z rozkladu rostlin). V podstatě je to jedovaté prostředí. Běžná výměna je 1/3 odstáté vody (stačí tak půl dne, aby vyprchal chlór), ale je možné i 1/2.

3.Filtr + proudění vody v AQ: Filtr by měl mít objemnou filtrační hmotu a přiměřený proud vody. Všude v AQ jsou přítomné nitrifikační bakterie, které se starají o zpracování N-látek. Pokud toto nefunguje správně, N-látky narůstají a tím si vymlátíš celé akvárko. Filtr se pere až tehdy, když viditelně přestává fungovat a hlavně v odčerpané akvarijní vodě, nikdy ne pod vodou z kohoutku – tím bakterie zničíš. Nesmíš ho ale vymáchat do mrtě, aby v něm bakterie zůstaly, jen zlehka. Nejvíc bakterií je právě ve filtru (a ve dnu). Proud vody v podstatě k rostlinám dopravuje výživu, proto je potřebný víc, než si myslíš. Ale nesmí být příliš prudký (všeho moc škodí). Pokud se rostliny lehce pohupují, to stačí. Nikdy zároveň neodkaluj a neper filtr.

4.Přiměřené krmení: Ryby se nesmějí překrmovat. Vodítko je takové, že během minuty by měly sníst vše, co dostanou a nic jim nemá padat na dno (vločkové krmení). Já toto ještě tak 1-2x zopakuju. Tímto způsoben je potřeba krmit minimálně 1x denně, pokud to jde, tak 2x. Ideální je jeden den v týdnu nekrmit. Ryby se vyčistí a zároveň vyčistí i akvárium od přebytků, protože mají hlad.

5. Dost rostlin. Ideální je osázené dno minimálně 2/3 plochy. Rostliny významně přispívají k dobrému prostředí v AQ.

Anonym - 26.5.2016 06:59
Ahoj,
mám akvárko 270 l a v něm paví očka, molly, blavk molly, ancistruse atd. Před asi měsícem jsem si všimla, že jedno pavi ocko je velmi hubene a jakoby chce jist, ale nemuze. Druhy den zemrelo. Asi po tydnu se to stalo s dalsim pavim ockem, tak jsem udelala tretinovou vymenu vody a asi po dvo tydnech umrela jedna mecovka. Nevite co to muze byt?

Jája z morčat - 10.5.2016 18:04
Anonym: Živorodky se množí neustále. Ta přestávka je zřejmě pouze přechodný stav.
Co se týká rájovců, tak to jsou celkem už velké ryby, které mají i své mouchy. K jiným rybám jsou snášenliví, v době tření ale narůstá jejich útočnost nejen proti sobě, ale i proti jiným druhům ryb. Podle mě je lepší mít jednodruhovou nádrž, případně je chovat s podobně velkými druhy ryb. Osobně bych je chovala v AQ od 150 litrů, lépe 200 l, i když se v atlasech uvádí menší obsah.
Mollyny jsou bezproblémové ryby, ale jsou živorodky (produkují hodně odpadu), takže s nimi bych chovala buď další živorodky menšího vzrůstu, např. platu korálovou, která je menší a výrazně červená, takže by mollyny pěkně doplňovala (ale pozor na přemnožení), nebo např. razbory (klínoskvrnná, Hengelova, Espeho). Dania pruhovaná bych s mollinami dala, ale jsou to plavci, takže 100l je na hraně, ale ještě snesitelně velké. Co se týká např. teter (neonky apod.), tak ty raději ne, protože vyžadují čistou vodu.

S tím jídlem bych to neviděla tak hrozně. Pro živorodky se vyrábějí vločky s příměsí řasy. Pak je možné koupit i vitamínové doplňky. Nitěnkami nekrmím, protože se s nimi do AQ může zatáhnout dost nemocí. A je to takové "špinavé krmení" - musejí se nechat několik dní pročistit, aby z nich vyšly nečistoty, ale ta jistota tam nikdy není... Navíc, když ryba nítěnku slupne, tak ještě chvíli žije. A pokud malá rybička slupne velkou nítěnku, tak ta nítěnka jí zevnitř může ublížit, jak se ještě mele. Komáří larvy jsou OK. Pak se prodává i mražené krmení (v akvaristice, někdy i živé), což je docela fajn a výběr je velký. Pouze mražené nítěnky bych vynechala. Pak se dá sehnat grindal, nebo roupice, což jsou minižížalky, jsou menší než nitěnky a mají bílou barvu. Dají se i chovat doma. To ostatní krmení, co zmiňuješ, bych vůbec nebrala v úvahu. Nejlepší krmení je živé krmení, případně mražené, případně doplnit tím vitamínovým krmivem a běžnými vločkami. Ale můžeš vyzkoušet i spařené ovesné vločky, pokud jim to bude chutnat, tak občas jim tím můžeš trošku zpestřit stravu, případně rozdrobit kousek file, ale pozor na to, aby to bylo jen čisté maso. Výrobci do toho nacpou fůru fujtajblů, což není dobré ani pro lidi, a už vůbec ne pro zvířata.
Já ryby krmím střídavě mraženým, vločkami a grindalem.

Anonym - 9.5.2016 22:19
Ahoj,
mám v akváriu několik black moll. poslední dobou se konečně přestaly množit, tak bych k nim ráda koupila nějaký jiný druh. Je možné společně s nimi chovat nějaký druh rájovce? Ještě nevím jaký, ale ráda bych si je pořídila. Je možné je chovat jen po dvou? je to přeci jen velká ryba, nebo ne?
Doporučili byste mi prosím nějaké rybky, které by se dali chovat společně s black mollama a případně i s těmi rájovci? celkem se mi líbí i ti maličcí daniové, po kolika by pro ně bylo nejlepší je chovat?
Jinak akvárium má 100 litrů. Nejsem si jistá, kolik potřebují ti rájovci, tak nevím jestli by se tam vůbec vešli..
- - - - -
No, myslím že na ty drobné danie můžu zapomenout. Ono tam možná ani pro ty rájovce není moc místa..
- - - - -
a mám ještě jeden dotaz. Do teď jsem krmila vločkovým krmivem a sem tam nítěnkami, nebo larvami komárů a až teď jsem zjistila, že je občas třeba krmit věcmi jako je vařený vaječný žloutek, maso a zelená potrava. Zkrátka a jednoduše: jak často? Jak často je takovými (a kterými přesně) věcmi krmit, aby měli dostatečně pestrou stravu? Zjišťuji, že jsem zrovna tak důležitou věc poměrně zanedbala. Je možné občas (a opět otázka, jak často) krmit sušenými kvasnicemi?

Jája z morčat - 6.4.2016 18:41
haiuka: Ve velkém samozřejmě taky. Šneci do akvárka patří.

haiuka - 6.4.2016 18:39
A v tom velkém???🐢🐢🐢
- - - - -
AQ?

Jája z morčat - 5.4.2016 18:43
haiuka: V tom mrňavém akvárku šneky můžeš mít, případně i krevetky.

haiuka - 5.4.2016 15:39
Mohu v tom AQ chovat i 3 vodní šneky délce 1cm???🐢🐢🐢:-)

Silva - 2.4.2016 22:06
Jája - děkuji za info rybka je již starší, tak to budu hlídat a vodu budu pro jistotu tedy měnit trochu častěji.

Jája z morčat - 31.3.2016 10:16
Silva: No, v podstatě by to mohlo být zapříčiněno bakteriemi, cizopasníky, plísněmi, špatným prostředím - otravou, filtrací..., špatným prostředím - nevhodně vybaveným (rostliny, úkryty, stres...). Pokud na té bettě není nic jiného vidět a chová se normálně, tak bych se zaměřila na časté výměny vody, omezila bych trochu krmení a hlavně bych ji každý den kontrolovala. Betta by měla mít vodu teplou - cca 26°C.
- - - - -
Silva: Ještě mě napadlo - pokud je ta betta mladá, tak se může vybarvovat. Vůbec jí nic nemusí být.

Silva - 29.3.2016 21:15
Prosím o radu, mám samičku Bety sytě červenou. Dnes jsem postřehla, že má silně zabarvenou tlamu, ploutve a také část trupu do černa. Ryba se zdá jinak v kondici, plave, žere, nestraní se ostatních ani se neschovává. Nenašla jsem v nemocech o jaký problém by mohlo jít.

Jája z morčat - 26.3.2016 14:14
haiuka: např. tento set, osvětlení má tak akorát. haiuka:
http://www.juwelakvarium.cz/Akvaria-a-skrinky/Akvarium-Rio-180-tmave-hnede-1ks.html
http://petdiscont.cz/index.php?p=eshop_productinfo&id=7803&n=2

Nebo si např. necháš slepit (minimálně 8mm síla skla), cena se může pohybovat kolem 2500 Kč, což je ale jen odhad) a dokoupíš k tomu osvětlení např. http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/osvetleni-akvaria/4aqua-osvetleni-akvaria-100cm-2x39w-t5 . Je to velmi elegantní řešení.

haiuka - 26.3.2016 07:19
Kolik takové akvárium stojí???(v rozměrech cos mi napsala)bude na to stačit 5000kč???

Jája z morčat - 25.3.2016 19:19
haiuka: Poud bys měla AQ 50 l, tak tam můžeš mít maximálně 10 rybiček, které jsou v dospělosti velké 5 cm. Ale pro skaláry to opravdu není. Jestli mají těch 5 cm, tak je tam ještě na krátkou dobu můžeš mít, ale najdi někoho, kdo by si je vzal do hodně velkého AQ alespoň 100x50 (výška)x40. To je naprosté minimum, ale je lepší alespoň 120 cm dlouhé. Do nového akvária je možné ryby dát, až se trochu zaběhne (filtr, osvětlení, hodně rostlin a pár šnečků, kterým sem tam dáš trošičku krmení pro ryby a můžeš ten nový filtr vymáchat ve špíně z toho starého filtru, tím postrčíš záběh akvária), což je po měsíci chodu, a určitě by tam měl být filtr s větší filtrační hmotou. Nevím, jaký tam máš teď, ale předpokládám, že nějakého prcka, který není vhodný pro větší AQ.

haiuka - 25.3.2016 13:20
Bude stačit 50l akvárium???🐢🐢🐢

haiuka - 23.3.2016 17:02
Děkuji moc,koupím si nové větší akvárko a udělám vše co jsi mi poradila,ještě jednou moc děkuji:-) 🐢🐢🐢

Jája z morčat - 23.3.2016 16:32
haiuka: Pokud si neděláš srandu, tak si nevymýšlej. Lež má krátké nohy. Jen zopakuju - v tom AQ je všechno špatně. Dost informací jsem ti už napsala a máš tu i odkazy, tak čti. Informace jsou to, co může rybičkám pomoci, ne to, že si tu vymýšlíš. Prostě se musíš snažit o to, aby rybám bylo dobře.

haiuka - 23.3.2016 16:27
Dovolte!!!
- - - - -
Ano jsem dítě školou povinné,ale srandu si z vás nedělám,ani se tím něják neraduji,chovám ryby a morčata a prostě potřebuji radu,a ano,omlouvám se ,a máte pravdu-nikde jsem to nečetla,jen to tak dělá má kamarádka,Jestli vás tím zatěžuji tak se omlouvám ,
- - - - -
Má máma to takhle dělá 36let -takhle jak jsem to psala
- - - - -
Na morčatech mám přezdívku odik,a děkuji za vše.

Jája z morčat - 23.3.2016 14:40
haiuka: Podle toho, co píšeš, jak udržuješ akvárko, jsi začátečník. Pokud bys měla alespoň základní informace o tom, jak funguje akvárium, tak bys údržbu prováděla úplně jinak. Netvrď mi, co jsi všechno četla, když z tvého projevu to patrné není. Pěkně si protiřečíš. Nic se nezměnilo na tom, co jsem už psala - pokud se nebudeš o AQ starat, jak je třeba, nebude to fungovat. Nebo si tu ze mě děláš srandu? Na morčatech (pod jinou přezdívkou) máš podobné dotazy. Ty nemůžeš být dospělý člověk, podle mě jsi dítě školou povinné a děsně se tím bavíš. Myslím, že to stačilo. Zbytečně na tebe plýtvám čas.
Archív diskuze | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky