Založenie akváriaStarostlivosť o akváriumChorobyRastlinkyJazierko

Bezstavovce v akváriuBiotopZákladné druhy rýbRozmnožovanie

Potrava

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Diskuze o rybách


Ostatní diskuze na králíci.cz

Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  


Info Doporučujeme: potřeby pro akvaristy na annonce.cz

Rybka♡♡ - 26.3.2017 20:46
Jája z morčat - no je o dost větší než ten na videu. Teď sme vyměnili vodu, snad to bude s těmi rostlinami lepší. Jedna totiž hnědne, na konci několika listů se dělá nová rostlinka i s malými kořínky. A ten filtr asi koupíme jiný

Jája z morčat - 26.3.2017 20:34
Bety: Chtělo by to nerozmazanou fotku, aby se určilo, jestli je to krupička. Pokud to je krupička, tak je potřeba celé akvárium přeléčit. Velmi dobře funguje eSHa Exit + eSHa 2000. Musíš použít oba přípravky současně.
- - - - -
Rybka♡♡: Jestli to je ten malý černý filtr, velký na délku cca 10 cm (jako na tomto videu - https://www.youtube.com/watch?v=tibZ8d8bvDM ), nebo o trošku větší, tak to je naprosto nevhodný a zbytečný výrobek. V podstatě tím akorát honíš vodu, filtrační hmoty je tam tak málo, že účinek je zanedbatelný, v podstatě žádný, kromě proudu vody. Chtělo by to koupit nový (viz odkaz, jak jsem dávala níže), aby to AQ fungovalo. A hlavně to chce hromadu rostlin.

Rybka♡♡ - 24.3.2017 18:33
Jája z morčat- na obalu je napsáno ELITE SUBMERSIBLE... Zítra tedy asi budem měnit vodu:)). Byl v setu no:/ :D A to dno právě že moc rostlin tam ještě nemám.. Jedna mi ještě k tomu hnědne... Jinak děkuju :)

Bety - 24.3.2017 14:38
Ahoj,mám dotaz.Dneska ráno jsem u Bojovnice našla 3 malé bílé tečky na levé straně pod okem.Můžete my poradit co by to mohlo být? Na internetu jsem četla,že by to mohla být Krupička. Jsem začínající akvarista. Děkuji za radu .

Jája z morčat - 23.3.2017 20:06
Rybka♡♡: Neonky salát určitě nežerou, ale komáří larvy neonky i betta velmi ocení. Živé krmení je vždy lepší než suché. Pokud bude těch komářích larev hodně, tak si je můžeš zmrazit (bez vody). V zimě se budou hodit. Přeliješ je přes husté sítko, případně si můžeš ušít z látky podběrák - voda proteče a v pytlíku zůstane jen vodní havěť. Ve vodě nejsou jen komáří larvy, ale i úplně malí drobci, které běžně nevnímáš. Ale když vodu s larvami přeliješ přes látkový pytlík, tak uvidíš, že tam nebudou jen komáří larvy. Všechnu tu drobotinu ryby žerou. Do akvárka ty larvy nedávej s vodou, aby sis tam něco nezanesla.
Filtr musí běžet neustále a čistí se, až když hodně sníží proud. Filtr není hlavně kvůli tomu, že čistí vodu, ale kvůli biologické filtraci. Pokud ho vypínáš, tak ta filtrace nefunguje a naopak tím i "kazíš" vodu. Musíš ho proplachovat v odebrané vodě z AQ a nikdy ne úplně do čista, vždy tam musí trošku "špíny" zůstat. Voda by se měla každý týden částečně vyměnit - cca 1/3. U nově založeného akvárka na to musíš obzvlášť dbát, protože ve vodě probíhají chemické reakce, a kdyby se nedělala pořádná údržba, tak to může skončit i otravou ryb. To akvárko je čerstvé (předpokládám), tak ještě nemá stabilní prostředí. A pokud máš v něm málo rostlin, tak ještě pořiď další. Rostliny jsou velmi důležité pro udržení dobrého prostředí. Ideální je, když je osazené dno z 80 %. Ryby to také ocení, protože se budou mít kde prohánět, případně schovat. Zatím odkalovat nemusíš - dno potřebuje vyhnojit. Řiď se tím, když u předního skla uvidíš, že je dno hodně zanesené, tak zlehka odkalíš na místech, kde nerostou rostliny. napiš mi ještě přesný název filtru, mám takový pocit, že nebude moc kvalitní. Jestli máš set (AQ včetně filtru, topítka...), tak to je téměř jistota.

Rybka♡♡ - 23.3.2017 16:18
Jája z morčat- moc děkuji za odpověď! Jinak k té teplotě- betta je v pohodě, čilá tak snad jí to tolik nevadí. Akvárko rozvěcuji vždy kolem půl osmé ráno, zhasínám kolem sedmé večer. Snad si zvyknou:)). O jídle popřemýšlím, někde jsem se dočetla, že neonky mají rády ledový salát?:DD Pak ještě taťka říkal až bude teplo, tak jak jsou ve vodě ty komáří larvy, tak jich trochu odlovit a dát jim je:D. O plovoucí rostlině jsem taky přemýšlela :) A filtraci mám. Jak často ji mám zapínat? Přes den je vypnutá, zatím sme vodu vyčistili jen když sme bettu přivezli ( asi před 14 dny ):O
Děkuju za odpověď

Jája z morčat - 23.3.2017 09:02
Rybka♡♡: Nejdříve k akvárku. Je dobře, že jste pro bettu pořídili toto akvárko. Hodně lidí ji nacpe do miniaturních nádržek. Betta je poměrně velká ryba a zaslouží si i důstojné bydlení. Těch 54 l má čistých litrů na plavání cca 40. Já osobně tuto velikost AQ považuju za dobrou volbu. Do akvária, které má méně než 30 l bych ji nedala.
To okusování je od neonek velmi pravděpodobné. Jsou to hodně aktivní ryby a na bettu si budou zřejmě dovolovat (to okusování mám potvrzené od více chovatelů). Co se týká velikosti akvárka, tak je toto pro neonky nevhodné. Tetrovité ryby jsou hodně aktivní plavci a potřebují prostor. Je pro ně důležité, aby byly v dlouhém akvárku, ideálně s minimální délkou 1m. Takže to tvoje AQ o délce 60 cm je pro ně malé. Určitě si na sebe zvyknou, ale jestli neonky budou bettu okusovat, to ukáže čas, to ti jednoznačně neřeknu. Teplotu vody by bylo lepší zvednout, betta potřebuje teplejší vodu, jenže neonky raději těch 24 °C. Ale jestli betta vypadá dobře a je čilá, tak jí nižší teplota zřejmě nevadí.
Ještě bych doplnila k tvému dotazu o osvětlení - tropický den má 12 hodin, takže je ideální svítit 10 - 12 hodin. Pokud nemáš časovač, je lepší si ho pořídit, protože ryby i rostliny potřebují pravidelnost.
Co se týká jídla, tak tvé ryby by velmi ocenily, kdybys jim v akvaristice koupila i mražené krmení (např. cyklop, koretry), v žádném případě ale ne nitěnky, můžeš i zkusit file, ale musí být neochucené, čisté maso, případně grindal, což jsou takové miniaturní žížalky. Chovají se v krabičce na molitanu a krmí se např. rybím suchým krmením. Grindal můžeš krmit i najemno rozdrcenými psími granulemi, piškotem promíchaným s kapkou oleje... Krabičku strčíš do šuplíku a nesmrdí to, pokud grindal nepřekrmuješ.
Pořiď bettě i plovoucí rostliny, má je ráda. Máš v AQ i filtr - to je nutnost. Pokud ne tak ideální je čerpací hlavice Atman a akvarijní molitan. Cena se pohybuje kolem 300 Kč.

http://www.akvapotreby.com/www-akvapotreby-com/eshop/5-1-Elektricke-filtry-pudni-filtry/115-2-Atman-AT-komplet/5/3004-Atman-At-201-50-400l-h-s-M-9-16-BIO

Rybka♡♡ - 22.3.2017 18:03
Dobrý den, mám ještě dotaz. Taťka dnes k bojovnici přikoupil 10 neonek. O jídlo ( granule pro bojovnici) se docela poprali. Nejdřív se bály ale pak si troufly si vzít. Bojovnice je od té doby takova víc živá. Nejdřív neonky taky trochu prohnala. Zatím je v pohodě, ale viděla jsem jednu neonku, jak se snažila kousnout bettu do ploutví. Někde jsem četla že k bettě se ma kupovat pomalejší druh ryb. Nemůže z toho betta být nervózní? Bojím se, aby jí ty ploutvičky neokousaly... Když se najedí, přejde je pak okusovaní ploutví? Zvyknou si na sebe? Děkuju moc za odpověď
P.S- akvarko ma 54 l, a teplota vody je cca 24°

Rybka♡♡ - 12.3.2017 15:46
Neen- dobře moc děkuju, jsem ještě začátečnice ohledně rybiček :)

Neen - 12.3.2017 13:20
Rybka♡♡:jasně že to světlo na noc zhasni,i ve volné přírodě mají ryby noc a den,když jdeš spát rybku zhasni,až se probudíš tak ji rožni,žádna věda

Rybka♡♡ - 11.3.2017 22:03
Dobrý den, můžu se zeptat, mám akvárko a v něm jednu bojovnici samce. Akvárium je kryté a nahoře na osvětlení. Topítko je tam taky ( + rostliny ). Mám na noc to osvětlení zhasnout? Nebo kdy vůbec ta rybka spí? Děkuju moc za odpověď

Jája z morčat - 25.2.2017 19:52
Neen: No tak pH to za vinu určitě mít nebude. Je to tak, jak jsem již psala - podmínky v AQ nebyly k žití. Podle mě to byla otrava dusíkem, jak tomu většinou bývá v nově založených akváriích, když se dají ryby brzy a je špatná nebo žádná údržba. Na takový dotaz to abychom bychom byli věštci, aby se dalo kloudně odpovědět. Prostě začátečník, který si, jak bývá bohužel zvykem, o založení a fungování akvária nezjistil informace, což je základ. A pak se diví, že umírají ryby.

Neen - 25.2.2017 18:40
Adulas:může to být špatným ph ve vodě,nebo mají vadu,špatná kvalita vody,z akvárka by se mělo cca každý týden vyměnit čtvrtka vody a dát tam novou,ze dvou vět se těžko zjišťuje příčina úmrtí.

Jája z morčat - 11.2.2017 19:24
Adukas: Vsadím se, že podmínky v tvém akváriu pro ně byly k nežití.

Adukas - 10.2.2017 18:38
Měla jsem 2.rybičky Sáru a Miu Sára ta mi umřela když jsem jí měla 1.měsíc a Mia když jsem jí měla 2.měsíce.Chtěla bych vědět proč mi umírají?!

Raven - 10.2.2017 09:15
Jája - Byla by si úžasná. :) Napíšeš mi SZ a domluvíme se?

Jája z morčat - 6.2.2017 09:38
Raven: Akorát jsem jich včera fůru vyházela. Plovoučky se nestříhají, pouze odebereš potřebný počet z hladiny.

Já mám tyto: https://rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum
Jsou velké akorát, kořeny nevytvářejí neprostupné houští, vypadají dekorativně. https://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=nadrz&c=18227&s=199&sl=11210


Pak jako plovoučky používám i tyto: https://rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_thalictroides
Je to zajímavá rostlina (kapradina). Normálně se sází do dna, ale je možné ji nechat i plavat. Mladé rostliny jsou jako plovoučky také pěkné. Navíc mají výhodu v tom, že nemá celoplošné listy, takže tolik nestíní. Patří mezi rostliny velkého vzrůstu, ale jako mladé dost dobře jako plovoučky vypadají. Velmi jednoduše si ji namnožíš, když odlomíš list a necháš ho volně plavat. Vyrostou na něm nové rostlinky. Takže když ty původní povyrostou, tak si je namnožíš a velké rostliny vyhodíš nebo daruješ.
https://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=nadrz&c=18227&s=549&sl=11211&vse=0 - vlevo, ta je už ale velká.

Můžu ti oboje dát.

Raven - 6.2.2017 04:32
Jája - Ahoj, chtěl sem tě poprosit. Aq už mám jakž takž zajeté. Všechno v pohodě. Anubiasky rostou a beťák se má fajn (měsíc bez problémů tak doufám :) ) Nicméně bych mu rád pořídil nějakou plovoucí kytku, ale mám strach kvůli malé podstavě, abych nemusel pořád střihat. Doporučila bys mi nějakej pomaleji rostoucí druh? Děkuju =)

Jája z morčat - 29.1.2017 19:28
Dávat hlínu do AQ je dost velké riziko. A kdo s tím nemá zkušenosti, zaprasí si AQ a v horším případě si může vše živé v AQ zlikvidovat. Lepší je zakládat jen s křemičitým pískem nebo jiným vhodným dnem (bez živin) a pak teprve přiměřeně živiny do AQ přidávat. Být tebou, tak celé AQ založím znovu. I rostliny na to mohly tak reagovat, jak popisuješ. I moc živin v AQ je špatně. A jestli ti to dno zahnívalo, tak sis těmi rostlinami (pokud jsi je neopláchla) mohla do toho druhého AQ něco zanést. Následné projevy mohou být i důsledkem.
Pokud sis do toho druhého AQ nic nezavlekla, tak to klidně může být tím, že ty ryby si skrytě něco přinesly s sebou, a transportem, změnou akvária a stresem se ryby oslabí a nemoc propukne. 3-4 týdny je v podstatě časové rozmezí, kdy se po přinesení ryb něco může provalit.

Jak děláš údržbu akvária - podrobně to rozepiš. Jak je velké AQ (rozměry délka/výška/šířka), jaký tam je filtr, kolik rostlin. Ideální by byla i fotka AQ, to kolikrát řekne víc než popis.
Jestli sis všechny ryby koupila najednou, tak jsi mohla rozhodit podmínky v AQ, což je velmi rychlý způsob, jak ryby zlikvidovat. Takže to vidím tak, že místo máchání ryb v léčivu je potřeba udržet v AQ vhodné podmínky. Většinou to na usměrnění bakteriálního rozpadu ploutví a plísně stačí. Otázkou je, jestli ryby nejsou bakteriemi víc zasažené, než je rozpad ploutví (bílé výkaly). Já bych to řešila následovně. Každý den výměna vody, klidně polovina, za odstátou (stačí hodinu) a stejně teplou jako je v AQ. To by mělo trvat alespoň celý týden (klidně i déle dle stavu ryb). Po týdnu by už mohly být vidět výsledky. Krmila bych střídmě. Ale záleží na tom, v jakém jsou stavu ryby, protože ani léčba už nemusí zabrat. A pokud jsou léčeny opakovaně, tak jim to zrovna dobře neudělá. Za docela dobré léčivo považuju eSHa 2000 - je širokospektrální. Teď bych ty ryby už ničím nepřeléčovala, jen denně měnila vodu. Možná to pomůže, možná ne. Bohužel ne vždy i při vší snaze léčba zabere. A když ryby nejsou v dobré kondici, tak o to to je horší. Dost často jeden konkrétní příznak může být příznakem několika nemocí. Podle mě to je na čekání, jestli výměny vody zaberou. Prostě udržuj po nějakou dobu v AQ co možná nejlepší podmínky, čas ukáže, jestli to ryby zvládnou nebo ne.

Ell - 29.1.2017 09:37
Je to bakteriální onemocnění?

Potřebuji poradit-zakládala jsem nové akvárium,ale zjistila jsem hnití dna(hlína a na ní jemný písek).Než jsem to objevila,hnědly mi rostliny,a tak jsem nějaké z nich přendala do dočasné nádrže k již koupeným rybám, abych zjistil jestli je to nevhodným substrátem, ale během několika dní všechny ryby onemocněly (byly zdravé,měla jsem je 3 týdny).Ryby příznaky:1Bojovnice-bílé okraje ploutví+pak i slepené ploutve a bílý povlak na těle=uhynula,4 pancéřníčci-otírání o předměty+slepené ploutve+1rozpad ploutví=uhynuli.Zůstali mi 2 krunýřovci a 4 platy původní a 17 narozených potěru plat-všichni otírání o předměty+u plat některé výkaly bílé.

Můj původní odhad po prvních příznacích(povlak,otírání): plíseň nebo bakterie
Léčba:Bojovnice-nejdřív širokospektrální Sera omnipur+ pak sůl=nezabralo.Ostatní-nejdřív protiplísňový Haquoss H24 White aloa+pak sůl=nezabralo.Tyto léky jsem měla doma,dávkování podle návodu.

Po přibývání dalších příznaků předpoklad bakteriální infekce.Zakoupen údajně nejúčinnější lék na bakterie TeraP AB. Min. doba léčení je 8 dní,já už léčím 12 dní a tímto lékem už i potěr narozený 19.1.

Když je příčinou hnití dna a příznaky jsou takové-mám léčit na bakterie nebo to je něco jiného?

Děkuji za každou odpověď,už jsem z toho zoufalá.

Jája z morčat - 26.1.2017 22:30
Einy: O tom pochybuju. Vzhledem k tomu, jak se tuberkulóza přenáší a co je potřeba k uchycení bakterií, tak to považuju za nesmysl. Spíš bych doporučila, aby ses obrátila na veterináře. Myslím, že ti poví to samé. Je vůbec otázka, zda tyto bakterie by vůbec byly schopny v rybě přežít.

Einy - 26.1.2017 17:19
Ahoj! Chcela by som sa opýtať, či je pravda, že bojovnice kvôli tomu že dýchajú vzdušný kyslík môžu prenášať tuberkulózu. Vopred ďakujem za odpoveď.

YCFML - 25.12.2016 19:22
Jája z morčat: Děkuji moc za tvoje rady a za tvůj čas, udělám pro rybičku to nejlepší co budu moct a pořídím jí domov, ve kterém se jí bude dařit. Ještě jednou děkuju.

Jája z morčat - 25.12.2016 16:21
YCFML: No to je danajský dar. I BETTA POTŘEBUJE MÍT AKVÁRKO S FILTREM, zaslouží si vhodné podmínky pro život a ne živoření v nějakém pidi akvárku bez vybavení a rostlin.
Betta je poměrně velká ryba, tak si zaslouží i dost velké AQ, ne bettárko, což je jen komerční výmysl. 1,8 l není akvárium, ale trápení. S chovem a péčí o živé zvíře nemá nic společného. To je podobné, jako by tě někdo zavřel na záchod a nechal tě tam živořit. Buď bettu vrať do akvaristiky, nebo jí pořiď pořádné akvárko o minimálních rozměrech 30x30x30 cm, ale lépe větší, s krycím sklem (beta nesmí dýchat studený vzduch) a osvětlením. Dále na dno křemičitý písek, topítko (s nízkým výkonem cca 25 W). Beta musí mít teplou vodu 25-27 °C. Dále musí mít filtr, stačí molitanový poháněný vzduchovacím motůrkem. A do AQ jsou potřeba rostliny (hodně rostlin), i plovoucí, což má betta ráda. Než jí pořídíš nové AQ, tak jí každý den musíš měnit 1/3 vody za odstátou a stejně teplou jako je v AQ, jinak by se mohla otrávit dusíkem (chemické reakce v nových akváriích). Krm ji střídmě - co jí dáš, tak aby to sežrala a nic pokud možno nespadlo na dno - 1x denně.

Tomuto říkám vhodně zařízené akvárko pro bettu: https://rybicky.net/nadrze/20090

Nebo toto: https://rybicky.net/nadrze/25695

Pořádně si to nastuduj a hlavně, pokud tu bettu chceš, tak konej.

YCFML - 24.12.2016 22:40
Ahoj, dostala jsem k Vánocům jednu Bojovnici Pestrou + 1,8l akvárko od Tetry + nějaké granule a vůbec nevím jak se o rybičku starat, neporadily byste mi nějaké základní informace jak čistit akvárko a jak měnit vodu... Každou informaci si cením, děkuju moc předem. S akvaristikou nemám žádně zkušenosti tak prosím omluvte mou neznalost.

Neen - 19.12.2016 19:41
Jája: akvárium je 50l a je tam cca 30 rostlin,plovoucí i přirostlé,hrad kmen atd. pokusím se album vytvořit

Jája z morčat - 19.12.2016 17:17
neen: Fotka akvária by dost pomohla s vysvětlením. Takhle bych střílela od boku. Obecně, pokud krevetky nemají schovávačky, je málo rostlin a jsou v AQ s většími rybami, tak je sežerou. Případně to může být i nevhodnými podmínkami v AQ (špatná údržba, filtrace atd.) Založ album s nerozmazanými fotkami tvého akvária (celé AQ i detaily) a řeknu ti k tomu víc. Album si můžeš založit na morčatech a dát ho jako neveřejné. A až to budeš mít, tak mi dej vědět a já se na to mrknu.

neen - 19.12.2016 13:02
ahoj,nějak před půl rokem jsme si koupili cca 10 krevetek,které jsme vypustili do akvárka,kde máme neonky,živorodky atd.jenže mě zarazilo,že všechny krevetky do dvou dnů zmiznou,jo taky jsem si říkala že je někdo žere,ale nevím jestli by neonka byla schopna zabít a sežrat kreverku,která je skoro stejně velká jako ona,nakupování krevet jsem už vzdala,tak kdyby jste měli nějaký nápad ,tak prosím napiště,děkuji

Raven - 9.12.2016 15:53
Moc děkuju, osobně taky nejsem zastáncem nějaké přehnané chemie. Nicméně jsem podědil maličké anubiasky a ještě nějakej salát, napamatuju si název :D Měl sem pár dní pocit že kytky prostě chcípaj. Listy zežloutly a doslova se rozkládaly, odplavávaly a ani nešly vzít do ruky. Ze strachu, že jim něco chybí jsem objednal aspoň jedno balení do dna. Aniž bych cokoli udělal (krom toho že sem trochu zvedl teplotu z 23 na 24° ) a najednou kytky zezelenaly tak snad už to bude dobrý.. :) Na druhou stranu sem si říkal že mít tu něco do zásoby nebude na škodu.

Jája z morčat - 7.12.2016 19:59
Tetra aqua safe: ale,jo. Je to zřejmě fungující přípravek, ale zároveň to je tahání peněz z kapsy. Taková věc není potřeba do AQ dávat, ale když už ho máš, tak tím nic nezkazíš.

Pokud máš vodu z kohoutku, tak ji necháš chvíli odstát. Stačí pár hodin. Když je někdy fofr (jako např. otrava = nutnost okamžité výměny vody), tak ani to ne - rovnou z kohoutku do AQ. Já jsem zastáncem toho, že by se voda měla nechat odstát, pokud máš menší AQ. Pokud máš třeba 500 l , tak to už je trošku problém, kam s tou vodou. A určitě je lepší do AQ nelít vodu z teplého kohoutku. Nikdy nevíš, co je v kotli a jaké chemikálie se do něj při odvápňování dostaly a co z něj horká voda vylouhuje. Někteří akvaristi to neřeší a vodu namixují rovnou z kohoutku. Ty máš miniakvárka, takže ten luxus odstátí a případně ohřátí vody, pokud se sama neodrazí na přiměřenou teplotu, si můžeš dovolit. Já to řeším i tak, že když se mi sama nestačí odrazit, tak v rychlovarné konvici vodu ohřeju a doplním k té, co je odstátá, ale málo teplá.

To hnojivo klidně pořiď ale spíš do zásoby, kdybys viděl, že ti některá kytka strádá. Je to spíš ke kořenům stálých rostlin, které nepřesazuješ, např. echinodory, kryptokoryny a jim podobné. Ke stonkovým nic nedávej. Jednak se často vytahují ze dna a krátí a jednak bys tím do sloupce to hnojivo dostal, což ti může pěkně zavařit. Do čerstvého AQ bych to nedala, protože tam je lepší hnojit méně a určitě pokud budeš hnojit, tak až uvidíš, že kytky dobře rostou. Taky musíš hnojit jen malino do sloupce vody, ne do dna, a ne doporučovanou dávku. Raději méně, než více. Osobně si myslím, že ty tobolky nejsou až tak potřeba. Teď je takový trend pálit do AQ světlem, co to jde, lifrovat do AQ CO2, co to jde, a hnojit jako o život. Jenže to se musí umět. Být tebou, tak se krotím a nechám to AQ, aby se rozběhlo a pak teprve bych malinko přitlačila na pilu.
Archív diskuze | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky