Založenie akváriaStarostlivosť o akváriumChorobyRastlinkyJazierko

Bezstavovce v akváriuBiotopZákladné druhy rýbRozmnožovanie

Potrava

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Diskuze o rybách


Ostatní diskuze na králíci.cz

Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  


Info Doporučujeme: potřeby pro akvaristy na annonce.cz

Jája z morčat - včera 19:59
Tetra aqua safe: ale,jo. Je to zřejmě fungující přípravek, ale zároveň to je tahání peněz z kapsy. Taková věc není potřeba do AQ dávat, ale když už ho máš, tak tím nic nezkazíš.

Pokud máš vodu z kohoutku, tak ji necháš chvíli odstát. Stačí pár hodin. Když je někdy fofr (jako např. otrava = nutnost okamžité výměny vody), tak ani to ne - rovnou z kohoutku do AQ. Já jsem zastáncem toho, že by se voda měla nechat odstát, pokud máš menší AQ. Pokud máš třeba 500 l , tak to už je trošku problém, kam s tou vodou. A určitě je lepší do AQ nelít vodu z teplého kohoutku. Nikdy nevíš, co je v kotli a jaké chemikálie se do něj při odvápňování dostaly a co z něj horká voda vylouhuje. Někteří akvaristi to neřeší a vodu namixují rovnou z kohoutku. Ty máš miniakvárka, takže ten luxus odstátí a případně ohřátí vody, pokud se sama neodrazí na přiměřenou teplotu, si můžeš dovolit. Já to řeším i tak, že když se mi sama nestačí odrazit, tak v rychlovarné konvici vodu ohřeju a doplním k té, co je odstátá, ale málo teplá.

To hnojivo klidně pořiď ale spíš do zásoby, kdybys viděl, že ti některá kytka strádá. Je to spíš ke kořenům stálých rostlin, které nepřesazuješ, např. echinodory, kryptokoryny a jim podobné. Ke stonkovým nic nedávej. Jednak se často vytahují ze dna a krátí a jednak bys tím do sloupce to hnojivo dostal, což ti může pěkně zavařit. Do čerstvého AQ bych to nedala, protože tam je lepší hnojit méně a určitě pokud budeš hnojit, tak až uvidíš, že kytky dobře rostou. Taky musíš hnojit jen malino do sloupce vody, ne do dna, a ne doporučovanou dávku. Raději méně, než více. Osobně si myslím, že ty tobolky nejsou až tak potřeba. Teď je takový trend pálit do AQ světlem, co to jde, lifrovat do AQ CO2, co to jde, a hnojit jako o život. Jenže to se musí umět. Být tebou, tak se krotím a nechám to AQ, aby se rozběhlo a pak teprve bych malinko přitlačila na pilu.

Raven - 6.12.2016 18:09
Jája - Hele co si myslíš o Tetra aqua safe? Dostal sem ho zdrama v jednom eshopu, takovej ten malej pytlíček. Je to oka nebo existuje vhodnější alternativa?
- - - - -
Ještě.. po delší konverzaci ve skupině na Fb jsem se rozhodl k nákupu tablet https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/hnojiva-pro-rostliny/tablety-npk-mikroprvky a rád bych znal tvůj názor. Několik majitelů nano AQ mi je vřele doporučilo (hlavně proto že sem levej a nemusel bych to po...*) :)

Raven - 27.11.2016 16:36
Aha, oki :) Díky

Jája z morčat - 26.11.2016 22:33
Raven: Karanténu nemám. Jako prevenci při pořízení nových ryb, čemuž se ale snažím vyhýbat, používám eSHa 2000.

Raven - 26.11.2016 00:22
Jája - Strašně moc ti děkuju. Všechno to nějak rozplánuji a ozvu si. Moc si mi pomohla. :) Hezký víkend ^^
- - - - -
Ještě se chci zeptat, co používáš jako karanténu?

Jája z morčat - 25.11.2016 10:38
Raven: Předpokládám, že plocha AQ je 45x25. To by ti mělo stačit 8-9 kg písku. Na tuto velikost AQ by stačil molitanový filtr poháněný vzduchovacím motůrkem. Vzduchovací motůrky mají dva vývody (ale nevím, jestli všechny), takže bys tak mohl filtrovat obě AQ. Případně, když zvolíš vnitřní filtr (ty jsou ale už o dost dražší), tak dávej pozor, aby měl dost filtrační hmoty. Myslím, že by tak malé AQ utáhl Fluval U1. Fluvaly jsou tiché. Když odečteš dno a horní mezeru od hrany AQ, tak to AQ má nějakých 25 l. Pokud budeš svítit zářivkou, nebo úsporkou, tak by mělo stačit 12-15 W. Pokud bys volil LEDky, tak to bych odhadla na 8-10 W. Ledky je lepší mít výš (cca 5 cm nad hranou AQ), protože světlo z nich jde pod 120 ° úhlem, tak aby osvítily celý sloupec vody. Určitě je vhodné zvolit osvětlení, které svící po celé délce akvárka. Pokud jsi trochu šikovný a i trochu rozumíš elektřině, tak jednoduché LED osvětlení zvládneš. A když by akvárka stála těsně u sebe, tak bys to osvětlení mohl udělat jen jedno přes obě AQ. Pokud bys volil úsporku, tak tím celé AQ neosvětlíš, takže by rostliny mohly živořit nebo zajít. Tak až budou rostliny aktuální, tak se mi ozvi.

Raven - 24.11.2016 20:11
Jája:
Tapetu jsem původně zamýšlel dekorativní (skoro černou s motivemvesmíru) nicméně toto budu ještě vážit s ohledem na osázení, které původně nemělo být dokonale zelené (pak sem začal číst a většina plánu se rapidně změnila :D )
Písek z Bráníka mám již ozkoušený, takže s ním trochu počítám, ačkoli nebudu lhát, láká mě barvený, asi jako každého začátečníka. Nicméně po důkladném zvážení jsem tuto variantu zavrhl.
Aktuálně na třístovku samotnou nejsou úplně finance a především prostor. To bude muset počkat až do nového bytu.
Co se teploty týče, vzhledem k tomu, že jsem napouštěl akvária po tom co stály pod zapnutým topením, jsem nechtěl riskovat a nenapouštěl jsem studenou vodu. Teplota klesla na 23,5° - 24° bez topítka, což sem ověřil 2 teploměry. Předpokládám, že ještě klesne. Vodu budu samozřejmě měnit, teď tak nějak pokusňákuju :D Rozměry jsou 25x30x45cm tzn. pokud se nepletu (což je klidně možné když jde o matiku) nějakých 33.75l celkem.
- - - - -
Mimochodem ty legrace s pohlavím se mi dějou nějak často, hlavně jak adminuju tady na myškách. Mám pocit, že nikdy nikdo neviděl kluka chovat hlodavce :D Všichni na mě koukaj jako na kre...

Jája z morčat - 24.11.2016 12:36
Raven: A ještě jsem zapomněla. Než AQ napustíš, tak zadní stranu polep černou samolepící tapetou. Pohled do AQ je pak naprosto nádherný. A ještě, co se týká dna, tak bych ti doporučila zajet do Zoo Braník a kup přírodní písek (má různobarevné kamínky), vypadá moc pěkně. Mají ho na váhu a za 1 kg chtějí 15 Kč (když jsem tam byla naposled) http://www.zoobranik.cz/aktualni-nabidka/?p=speciality - je to ten úplně napravo, v AQ vypadá pěkně. Určitě nekupuj barvený křemičitý písek, ten mají také v nabídce 1 kg za 30 Kč), ten se za čas odbarví (vlastní zkušenost). Případně v akvaristice křemičitý písek, ale ne bílý, tmavší. Jenže ten je poměrně drahý. Aby rostliny držely ve dně a dobře rostly, tak to chce alespoň 5 cm vysoké dno. Přepočítáš lehce cca 1,6 kg písku = 1l, takže by ti stačilo cca 6-7 kg. Dokoupit můžeš vždycky. A kup si i malý členitý kořen, je pro akvárium prospěšný, nejen dekorativní.
- - - - -
Raven: Nějak jsem přehlédla, že jsi kluk. :-)

Malá AQ se udržují hůř, než velká. Velké se s podmínkami lépe popere. Pokud chceš třístovku, tak si ji rovnou pořiď. :-) Ale na druhou stranu miníčka jsou moc pěkná, když se povedou, a mají něco do sebe. :-)

Těch 27 °C mi přijde divné, když okolní teplota je 21 °C. Určitě by neměla být tak vysoká, pokud do toho nesvítíš těsně nad hladinou. Ale i tak bych předpokládala, že na 27 by to žárovka-úsporka nevytopila. Řekla bych, že teploměr neměří správně.

A jaký mají ta akvária rozměr - délka x výška x šířka?

Raven - 24.11.2016 11:48
Děkuju za rychlou reakci :) (mimochodem sem kluk :D )
1) techniku jsem nepořizoval zatím, nemám od nikoho doporučení tak sem se nechtěl pouštět do pokusů na vlastní pěst
2) akvária stojí teď s vodou, chtěl sem zjistit jestli netečou (nějakých pár let v nich nebyla voda), víka si budu dělat jen si musím dovézt sklo
3) co se rostlin týče, čekal sem na rady, ptal sem se i ve skupinách na FB kde mi bylo doporučeno několik soukromých pěstitelů, rozhodně bych uvítal raději tvou nabídku /viděl jsem tvou prezentaci a musím uznat že sem slintal :) /Obchodům z principu nevěřím, jako chovatel si tam nekoupím ani podestýlku :D
4) na zavedení akvárií absolutně nespěchám, nechal sem napuštěnou vodu v jednom abych zjistil jak rychle vychladne bez topítka /které samozřejmě koupím/ a zatím se dva dny držím na krásných 27°C(okolní teplota kolem 21°), chci využít akvárko na testování vody atd. přeci jen tady na Letné taky nemáme vodu nic moc :(
5) co se ryb týče chtěl bych do jednoho dát beťáka, pokud je to lepší tak tedy samotného a do dalšího klidně nějakou skupinku menších ryb, moje ambice je taková, že se na *malých* chci něco naučit a časem si pořídit něco kolem 300l na parmičky

Jája z morčat - 24.11.2016 11:16
Raven: Koukám, že jsi z Prahy. Kytky můžeme vyřešit jednoduše - můžu ti je věnovat za něco na zub morčákům. Ušetříš fůru peněz za nákup. Navíc v akvaristice nesmíš nikomu věřit. Bez skrupulí tam nabízejí i rostliny, které pod vodu nepatří. Co se týká Beťáka, tak do tak malého AQ bych s ním jiné ryby nepořizovala. Ani samice. Je to pro ně strašně malé. Pokud mají malý prostor, tak se můžou vzájemně umlátit. Pokud by z nich jeden byl dominantní, tak bude terorizovat ostatní. Pokud budou dominantní dva nebo všichni tři, tak to bude mela. Ve třiceti litrech nejsou schovky, ani prostor na útěk. Betty jsou velké ryby a pokud bys chovala samce se samicemi, tak by jim svědčilo 100 l a pořádně zarostlé AQ. A pokud nemáš AQ s krytem, tak pořiď krycí sklo. Betta je labyrintka, takže dýchá i vzduch. Potřebuje jednak teplou vodu minimálně 25 °C (budeš zřejmě potřebovat i topítko), a pokud by dýchala studený vzduch, tak může nastydnout a umřít. Jinak to je společenská ryba a snese se bez problému s jinými rybami, jenže do tak malého AQ nemůžeš dát ryby ve velikosti, ve které je už betta nebude považovat za krmení, protože je to pro ně malé. Pokud bys neměla bettu, tak když přihmouřím obě oči, můžeš do AQ dát minirybičky cca 10-15 kousků (velikost cca 2 cm, maximálně 3 cm) + krevetky. K betťákovi, pokud bude hodně zarostlá nádrž = rostliny úplně všude, že nevidíš dno (kromě pár centimetrů u předního skla), by se daly krevetky také dát. Velké nesežere, mláďata ano. Ale vzhledem k zarostlému AQ vždy něco přežije.

Akvárium nech běžet bez ryb klidně 1,5 měsíce, než se v něm vymlátí chemie. Případně ti můžu vymáchat můj filtr (bakterie, které se starají o chod akvárka), a když to rychle stihneš domů, tak si v tom vymácháš svůj filtr a zbytek naliješ do akvárka. Je to bordel, ale to se vstřebá, to je to nejlepší, co pro rozjezd AQ můžeš udělat. A co máš za techniku - osvětlení + filtr konkrétně?

Raven - 24.11.2016 05:44
Zdravím,
mám akvárium 35l, jsem ve fázi plánování osázení a instalace. Mám 2 poměrně trapné dotazy :D
Jako doporučujete na začátek rostliny?
Plánuji pořízení beťáka. Je vhodnější k němu pořídit 3 samice nebo raději jiné ryby? Neplánuji odchov. Jsem absolutní začátečník a názory na internety jsou velice protichůdné. Díky předem :)
- - - - -
*internetu

Jája z morčat - 31.10.2016 20:55
Anonym: Nic ve zlém, ale ptáš se jako úplný začátečník. Ale stejně mám pocit, že s těmi zkušenostmi to zas tak horké nebude.
Co se týká rad na burze, tak spíš předpokládám, že moc neuspěješ. Jsou to prodejci jako každý jiný, takže mají zájem prodat, ne radit. Ale třeba zrovna padneš na někoho ochotného.

Odchov najdeš zde: https://rybicky.net/atlasryb/danio_pruhovane
- - - - -
Andy: To je zřejmě konečná. Fotku mi pošli na janaparoubkova@seznam.cz .

Anonym - 31.10.2016 18:06
poslední rybu trpící vodnatelností jsem měl asi před rokem, jen jsem si vzpomněl, že když už sem píšu, že se zeptám pro příště.

no, asi je fakt nesmysl po vás chtít radu takto přes net, to uznávám. na burze se zkusím poradit s někým, to je přece jen ta domluva jednodušší.
s chovem ryb už mám relativně dost zkušeností, jen jsem nikdy neodchovával, proto mě to zajímalo. ale věřim, že někde seženu někoho, kdo mi dá potřebné rady.
nevim proč usuzuješ, že mé akvárium je ve špatném stavu. sama píšeš, že o něm nic nevíš, tak prosím nedělej předčasné závěry.

Andy - 31.10.2016 17:36
Ahoj, mohla bych někomu z vás poslat na email nebo facebook video mé rybičky (mečovka)? Našla jsem jí umírající na dně akvárka, ale ještě žije, tak by mě zajímala hlavně příčina a jestli má rybka ještě šanci...

Jája z morčat - 31.10.2016 10:36
Anonym: Od boku se střílet nedá. Neznám tvé AQ, tak rada je těžká. V obecné rovině - buď si ryby nemoc skrytě přinesly s sebou a teď se projevila, nebo prostředí tvého AQ je špatné, takže nemoc je důsledek změny akvária a prostředí. Spíš bych skoro řekla, že druhá možnost je správně. Jediná rada, kterou ti můžu dát, je to, že pokud na rybách vidíš, že nejsou ve své kůži, tak celý týden každý den měň 1/3 vody, což by mohlo pomoci. Častá výměna vody je důležitá, i když si přineseš nové ryby (ob den celý týden). Běžná výměna vody je 1x týdně, a to neustále. Pokud máš málo rostlin, tak jich hodně pořiď - ty jsou pro správný chod akvária moc důležité, nejen svou krásou, ale i funkčností.

Co se týká vodnatelnosti, tak to se léčit nedá. Pokud máš v AQ tuto nemoc, tak ty ryby, které ji mají, musíš ihned utratit (nikoliv živé spláchnout do záchodu) a ostatní ostřížím zrakem sledovat. A hlavně si žádné nové hodně dlouho nepořizuj, klidně i rok, než se prostředí v AQ srovná. Je to infekce, takže řešení musí být radikální + hodně častá výměna vody. Řekla bych, že v tvém AQ je něco hodně špatně. To, že je voda čistá, ještě neznamená, že prostředí je v pořádku.

O svém AQ nic konkrétního nepíšeš - rozměry, jak dlouho je AQ založené, ani o údržbě, ani jak je vybaveno konkrétní technikou, prostě nic. Ideální je fotka (nerozmazaná).

Jak jsem již psala - tvé AQ neznám, takže víc ti neporadím. Pokud chceš poradit, nestačí napsat, že sis koupil dánia a že ti umírají.

Mám z tebe takový pocit, že na množení ryb nemáš podmínky, takže být tebou, tak o tom ani neuvažuju. Paví oka jsou živorodky, ty se rozmnoží sami a nepotřebují k tomu žádné speciální zacházení.

Anonym - 30.10.2016 22:11
ahoj,
pořídil jsem si dánie pruhované, ale po vpuštění mi začali umírat. 1. umřelo hned druhý den, o týden později další a celkem mi do dvou měsíců pošli 4. Akvárium mám dobře zaběhnuté, voda je krásně čistá. Mám tam jen pár pavích oček. Krmil jsem pravidelně, tak nevím čím to může být.

a jak se léčí vodnatelnost? dá se jí předejít? Je to ta nemoc, kdy se ryba nafoukne a naježí se jí šupinky, že?
- - - - -
a rád bych se pokusil o odchov těch dánií, jen vůbec nevím jak. zatím se mi akorát množili paví oka a to úplně samovolně.

adelain-dorothea - 20.10.2016 21:56
Stránku znám, čerpám z ní informace už nějaký čas. Spoustu akvárií tam je opravdu nádherných. :)
Je pravda, že ty velké černé kryty se mi moc nelíbí, ale představa, že bude akvárium otevřené... jen pro ten pocit chci, aby bylo přikryté. Mám nano akvárium (přikryté sklem, ale u většího si to takto nedovedu představit). Zatoužila jsem po větším a po rybičkách :), takže jsem zatím ve fázi plánování. Těch 60 cm na délku je strop, větší nemám bohužel zatím kam dát. Osvětlení vypadá dobře, díky za tip, odkaz si ukládám. :)

Jája z morčat - 20.10.2016 20:42
adelain-dorothea: Sama mám kryt, ale nyní mám možnost jej opřít z boku o AQ, když dělám údržbu, takže je v AQ světlo, i když omezeně, ale vidím do něj přijatelně. Ale uvažuju o založení akvárka cca 300l, tam už kryt opřít nepůjde, takže zvolím otevřenou hladinu = dobrý přístup do AQ. A pokud by to náhodou nevyhovovalo (přílišná vlhkost, tak na AQ budou krycí skla, která budou položená na podélné výztuhy. Jinak otevřená hladina vypadá hodně dobře - to se můžeš podívat na prezentace různých akvaristů. Akorát musíš počítat s odpařováním vody a dolévat ji. U velkých akvárií se do AQ lépe dostaneš, i když mají kryt, ale ten kryt musíš mít vymyšlený dost dobře, aby to pro tebe bylo pohodlné (osvětlovací těleso nesmí být přímo v krytu, ale musí být pohyblivé (položené na lištách). Pokud by bylo světlo přímo v krytu, tak by kryt měl být vymyšlený tak, aby alespoň zadní světlo při odklopení mohlo svítit do AQ, aby bylo na údržbu vidět. A samozřejmě musíš mít zářivky připojené na více předřadníků, abys je mohla zapnout samostatně. U malého AQ ty kryty už musíš odklopit celé, pokud je špatně řešený, což v naprosté většině bohužel tak je. Navíc je v těch krytech nedostatečné osvětlení a dost špatně se přidává další světlo. Takže máš v podstatě dvě možnosti. Buď si takový promyšlený kryt vyrobit, nebo nechat AQ bez krytu, což je i pohodlnější (osvětlovací těleso akorát posuneš dozadu a máš krásný přístup do AQ), nehledě na estetiku - pěkně se na to kouká. :-)

A malý vzorek akvárií:
https://rybicky.net/nadrze/23995
https://rybicky.net/nadrze/18086
https://rybicky.net/nadrze/23957
https://rybicky.net/nadrze/25582

Na https://rybicky.net/ je spousta prezentací, tak se můžeš kochat nekonečně dlouho. :-)

adelain-dorothea - 20.10.2016 19:42
Děkuji za rychlou odezvu. Můžu se zeptat, proč preferuješ otevřenou hladinu?

Jája z morčat - 19.10.2016 20:25
Předpokládám že je to AQ o rozměru 60x30x30. Lepší je zvolit 60x30x35 (výška), případně 40 výšku. Je to kvůli rostlinám, protože 30 cm výšky ti hned dorostou. Na AQ 60x30x35 ti bude dobře sedět světlo http://petdiscont.cz/produkt/194454-led-osvetleni-lfl-cl-600-18w-w-bila . Dělají i modrobílé, ale to neber. Jako filtr můžeš zvolit čerpací hlavici a k tomu molitan (někdo říká, že je slyšet, někdo ne), nebo např. Fluval U2 - je výborný a je tichý - doma máme dva. Pokud ho šikovně nastavíš, tak proud bude tak akorát. Pokud bys volila AQ 60x30x40, tak filtry ty samé, světlo bych volila stejné, ale pokud by se ti zdálo, že je světla málo, tak bys musela ještě koupit druhé, ale musela bys ještě koupit zhášeč, kterým bys jedno světlo regulovala dle potřeby (případně dva zhášeče a regulovala bys obě světla, což mi přijde rozumnější, protože by po celé ploše akvária byla stejná intenzita světla). Pokud by obě světla jela naplno, bylo by to moc. Navíc, když máš otevřené akvárko, tak při údržbě nemusíš světlo dávat pryč a dobře do AQ vidíš. Pokud bys měla kryt, tak tam je to při údržbě dost nalevačku. Když dáš pryč kryt, je tam tma, když ho tam necháš a třeba jen posuneš, tak hrozí, že ho shodíš. Já osobně bych volila otevřenou hladinu, případně dle nutnosti krycí sklo.

adelain-dorothea - 18.10.2016 19:10
Zdravím,
plánuji koupi menšího akvária (54l) a potřebovala bych poradit, jaké pořídit. Co jsem se dočetla v různých diskuzích, tak jsou akvarijní sety akorát vyhozené peníze (příliš silný filtr, špatné osvětlení) a kolikrát vyjde levněji poskládat si akvárko sám. V tomto případě bych potřebovala pomoct s výběrem- jaký filtr, jaký typ osvětlení atd., co doporučujete, s čím jste spokojeni. Zkrátka i když jsem toho načetla dost, v tomhle se zatím moc nevyznám, a proto si jdu k vám pro radu. Děkuju moc :)

Jája z morčat - 9.10.2016 15:17
ver: Tak to jsem ráda, že se vede. :-) Kdybys potřebovala, tak se ptej. :-)

ver - 7.10.2016 17:52
Máme ty okružáky a jsou moc roztomilí :) Jinak izolace růžkatce pomohla, přihodili jsme pak k němu dva šnečky a ti ho v cuku letu očistili. A dokoupili jsme spoustu nových rostlinek, taky jsme upgradovali filtr a zatím to vypadá, že je všechno v pořádku, žádný povlak už se nám na ničem nedělá :) Takže moc děkuju za pomoc :)

Jája z morčat - 30.9.2016 19:00
Ver: Ti šneci musí být malincí, ne žádný obr, to do tvého AQ dát nemůžeš např ampulárky atd.

Vhodní např:
http://rybicky.net/atlasostatnich/okruzak_kanadsky
http://rybicky.net/atlasostatnich/levatka_ricni
http://rybicky.net/atlasostatnich/levatka_ostra
nebo některou z piskořek

Ver - 30.9.2016 14:53
Tak jo, růžkatec izolován a voda vyměněna, v pondělí jedeme pro nové rostlinky a známý nám dodá šnečka. S rostlinkami pořídíme i hnojivo...

Z Prahy nejsem, jsem z úplně jiného konce :)

Jája z morčat - 30.9.2016 12:53
Kdyby té rostlině něco nechybělo, tak se na ní ta asiplíseň neusadí. U rychlerostoucích většinou chybí především dusík, ale může to být i vápník (kudrnatost), možná i železo a draslík, které v kohoutkové vodě nejsou, nebo je ve vodě něčeho přebytek a může jiný prvek být blokován. U nového AQ je lepší neexperimentovat. Zatím bych ty hodně napadené části zlikvidovala (případně bych zkusila růžkatec dát mimo, do nějaké velké sklenice, jestli se vzpamatuje) a pořídila hodně rostlin. Až viditelně a dobře porostou, tak teprve pak můžeš začít hnojit. Zatím tam nemáš moc rostlin, tak bych hnojení neriskovala, příliš hnojiva vůbec nemusí svědčit bettě. Zatím měň vodu 2x-3x týdně. Pokud je betta v pohodě, nemělo by se jí nic chytit. Krm ji, ale ne moc. Pokud onemocní, je v AQ něco špatně. Co se týká hnojiva, tak je velmi slušné Easy Life Profito, případně bych pořídila a občas kápla Easy Life Ferro (málo rostlin = málo hnojit = méně, než je v návodu + dávku rozdělit na dny, nedávat najednou). A uvidíš, jak to bude rostlinám svědčit. S dusíkem bych počkala, s tím není radno si zahrávat, pokud je to nová nádrž. Pokud se růžkatec nevzpamatuje, tak pořiď nějakou jinou plovoucí rostlinu. Např. http://rybicky.net/atlasrostlin/salvinia_minima , http://rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum ,
http://rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_thalictroides - mladé rostliny
Pokud jsi z Prahy, můžu ti rostliny a šneky dát.

Ver - 29.9.2016 23:15
Super super, děkuju moc za rady, pokusím se tak zařídit a pak poreferuju, jak to dopadlo :) Konečně jsem se někde dozvěděla co a jak :)
- - - - -
Jo a ještě tohle - nemůže ta plíseň doufám nějak poškodit rybičku? Že by na ni "přeskočila"? Právě toho se bojím už od začátku, co se ten povlak objevil, takže každý den rybce kontroluju ploutvičky, jestli na nich něco nemá. Zatím jsem si ničeho nevšimla, přijde mi celkem spokojená

Jája z morčat - 29.9.2016 23:03
Ver:Snaha se hodnotí, což u některých lidí není ani náhodou. :-) Osobně nejsem příznivcem takových barevných písků, ale když se ti to líbí, tak to nech. Ten hrad bych vyndala, protože to bettě zabírá prostor. Spíš se poohlédni po nějakém malém kořenu, což je pro prostředí v AQ prospěšné, nejen že to je dekorace. Prodávají se i kořeny, které jsou těžké a neplavou. Ty, co plavou, se musí zatížit. Za čas se nacucnou a budou sami ležet na dně. Také barví vodu. Není to závada, naopak. Ale pokud by barvil moc, tak můžeš častěji měnit vodu.
Běžná údržba je výměna 1/3 vody 1x týdně. Jestli je to AQ nové, tak měň vodu alespoň 2x týdně. U nového AQ, než se zajede, tak narůstá dusík, takže, pokud by ho bylo moc, může to otrávit i ryby. Pokud by se ti betta nezdála, tak první pomoc je celý týden měnit vodu, pokud se nejedná o něco vážného, tak se ryba srovná. V podstatě je to o správné údržbě = dobré prostředí. Ten filtr potřebuje vytunit, protože nemá téměř žádnou filtrační hmotu. Kup kostku akvarijního molitanu, vydlabej v něm díru, ale hodně těsnou, a filtr do kostky zasuň. Nech ho běžet, dokud viditelně nesníží proud vycházející vody. Pak teprve molitan proper, ale pozor, musíš v odebrané vodě z AQ a ne úplně dočista. Nastav ho tak, aby čeřil hladinu. Akvárium se nikdy nesmí vyčistit celé (všechno ven a zase dovnitř). Pouze se občas odkaluje (nikdy ale neodkaluj zároveň s praním filtru) a mění voda. Klidně ještě přidej vodu, ještě tam je vůle. To AQ nemá krycí sklo. To by bylo vzhledem k bettě lepší pořídit, protože betty potřebují vodu teplejší minimálně 25 °C, i víc. Dýchají i kyslík, takže, když by voda byla teplá a vzduch nad ní studenější, tak mohou nastydnou a umřít.
To bílé není vysrážený vápník. Vysrážený vápník je tvrdá bílá krusta na listech. Sice jsou fotky rozmazané, ale vypadá to spíš na nějakou plíseň než řasu, což u čerstvých akvárií může být. Na řasu je to dost bílé. To ale neznamená, že se řasa neobjeví. To je úděl nových akvárií. Prostě to ručně odstraň. Pořiď si pár malých šnečků - okružáky nebo levatky. Řekni někomu známému, jestli má akvárko. A hlavně další rostliny. Platí takové heslo - kytek není nikdy dost. :-) Třeba menší druhy kryptokoryn. Rostliny jsou důležité a pomáhají udržovat dobré prostředí.
Dej si pozor v akvaristice, prodávají i rostliny, které do akvária nepatří. A vědomosti povětšinou také nemají. A nenech se na nic ukecat. Musíš tam jít připravená a vědět, co chceš. Když si něčím nebudeš jistá, tak se raději zeptej zde, než v akvaristice. Hlavně do AQ nelij žádné "zázračné vodičky", které by ti také v akvaristice mohli nutit. Raději se 10x zeptej, než jednou koupíš.
- - - - -
Ver: http://rybicky.net/nadrze/18227
Mrkni se na moje AQ, třeba tam najdeš něco, co ti pomůže.

Ver - 29.9.2016 20:02
Ona nám původně nabízela prodavačka ta "betária", co se na betty prodává, ale to jsem nechtěla, protože to je strašně malinkaté. Takže jsem hodně četla o tom na různých stránkách a na spoustě z nich se zmiňovali, že ryba potřebuje aspoň deset litrů vody, z čehož jsem usoudila, že bude tedy stačit desetilitrové. Co se týče hnojení, zatím nehnojíme, ale měli jsme v plánu velmi brzy začít, očividně je už asi teď pozdě, to mě teda fakt mrzí...

Vybavení - máme normálně filtr, osvětlení a topení... Svítíme dvanáct hodin denně od osmi do osmi, máme nastavený časovač na automatické vypínání a zapínání. Upřímně je mi fakt líto, že to máme i ve finále špatně, protože jsem se fakt snažila, abychom měli všechno ok a vytvořili té rybce optimální podmínky. Jenže je tohle moje úplně první akvárko a prostě jsem asi ještě neměla zkušenosti a očividně se ani nedá věřit webům, které jsem pokládala za důvěryhodné.

Jinak fotky jsou tady: http://zatloukalova186.rajce.idnes.cz/Akvarko/

Jája z morčat - 29.9.2016 18:10
Ver:No, mohl by to být skutečně vysrážený vápník. A ano, je to silným osvětlením, lépe řečeno hodně světla a málo živin. V podstatě vše musí být v AQ v rovnováze. Ale zatím jsem to na růžkatci nikdy neviděla.

To snížení intenzity světla by mělo zabrat, pokud to ale je vysrážený vápník. Spíš jsem přesvědčená, že to bude něčím jiným. Nedostatkem jiné živiny nebo živin. Pokud nehnojíš, tak si myslím, že ta rostlina živoří, neboť je rychlerostoucí a má vysokou spotřebu živin, než jiné rostliny. Ideální by bylo vidět ostré fotky celého AQ i detailů, rostlin, jak dlouho svítíš, dále znát techniku, co je v AQ. Jaká je údržba, jak je dlouho AQ založené, jaké ryby kromě batty tam jsou... Vše souvisí se vším. To, co tu píšu, to je v obecné rovině. Každé AQ je jiné, takže, když chceš poradit, je potřeba znát tvé akvárium. Nesnaž se sama experimentovat se svým akváriem. Většinou to nedopadne dobře. V přírodě vše souvisí se vším a o akváriu to platí dvojnásob.

Tak, a teď ještě pár slov k akváriu. 10 l je strašně málo, to není velikost na to, aby v něm byla jakákoliv ryba. Zauvažuj nad větším. Betta je velká, tak si zaslouží i větší AQ. Bohužel dnes je taková blbá móda miniakvárií a hlavně se do nich cpe betta, ale i jiné nevhodné ryby. Navíc v takovém malém AQ není snadné udržet rovnováhu, to je spíš pro znalého akvaristu. Ideální je začít s akváriem s objemem cca 100 l, tím myslím ne celkový objem, ale čisté litry na plavání. Když už si pořídíš bettu, tak pro ni je absolutní minimum 30l, já osobně bych ji nedala do menšího AQ, než je 40 l. Což je např. 60x30x30 cm nebo do kostky 35x35x40. Ale jiné ryby její velikosti si zaslouží AQ 100 l, takže i betta by si ideálně zasloužila těch 100 l také. Každé zvíře, které chováme, si zaslouží nejen péči, ale i vhodné místo (prostor) pro život.
Archív diskuze | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky