Založenie akváriaStarostlivosť o akváriumChorobyRastlinkyJazierko

Bezstavovce v akváriuBiotopZákladné druhy rýbRozmnožovanie

Potrava

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Diskuze o rybách


Ostatní diskuze na králíci.cz

Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  


Info Doporučujeme: www.akvarista.cz

adelain-dorothea - 20.10.2016 21:56
Stránku znám, čerpám z ní informace už nějaký čas. Spoustu akvárií tam je opravdu nádherných. :)
Je pravda, že ty velké černé kryty se mi moc nelíbí, ale představa, že bude akvárium otevřené... jen pro ten pocit chci, aby bylo přikryté. Mám nano akvárium (přikryté sklem, ale u většího si to takto nedovedu představit). Zatoužila jsem po větším a po rybičkách :), takže jsem zatím ve fázi plánování. Těch 60 cm na délku je strop, větší nemám bohužel zatím kam dát. Osvětlení vypadá dobře, díky za tip, odkaz si ukládám. :)

Jája z morčat - 20.10.2016 20:42
adelain-dorothea: Sama mám kryt, ale nyní mám možnost jej opřít z boku o AQ, když dělám údržbu, takže je v AQ světlo, i když omezeně, ale vidím do něj přijatelně. Ale uvažuju o založení akvárka cca 300l, tam už kryt opřít nepůjde, takže zvolím otevřenou hladinu = dobrý přístup do AQ. A pokud by to náhodou nevyhovovalo (přílišná vlhkost, tak na AQ budou krycí skla, která budou položená na podélné výztuhy. Jinak otevřená hladina vypadá hodně dobře - to se můžeš podívat na prezentace různých akvaristů. Akorát musíš počítat s odpařováním vody a dolévat ji. U velkých akvárií se do AQ lépe dostaneš, i když mají kryt, ale ten kryt musíš mít vymyšlený dost dobře, aby to pro tebe bylo pohodlné (osvětlovací těleso nesmí být přímo v krytu, ale musí být pohyblivé (položené na lištách). Pokud by bylo světlo přímo v krytu, tak by kryt měl být vymyšlený tak, aby alespoň zadní světlo při odklopení mohlo svítit do AQ, aby bylo na údržbu vidět. A samozřejmě musíš mít zářivky připojené na více předřadníků, abys je mohla zapnout samostatně. U malého AQ ty kryty už musíš odklopit celé, pokud je špatně řešený, což v naprosté většině bohužel tak je. Navíc je v těch krytech nedostatečné osvětlení a dost špatně se přidává další světlo. Takže máš v podstatě dvě možnosti. Buď si takový promyšlený kryt vyrobit, nebo nechat AQ bez krytu, což je i pohodlnější (osvětlovací těleso akorát posuneš dozadu a máš krásný přístup do AQ), nehledě na estetiku - pěkně se na to kouká. :-)

A malý vzorek akvárií:
https://rybicky.net/nadrze/23995
https://rybicky.net/nadrze/18086
https://rybicky.net/nadrze/23957
https://rybicky.net/nadrze/25582

Na https://rybicky.net/ je spousta prezentací, tak se můžeš kochat nekonečně dlouho. :-)

adelain-dorothea - 20.10.2016 19:42
Děkuji za rychlou odezvu. Můžu se zeptat, proč preferuješ otevřenou hladinu?

Jája z morčat - 19.10.2016 20:25
Předpokládám že je to AQ o rozměru 60x30x30. Lepší je zvolit 60x30x35 (výška), případně 40 výšku. Je to kvůli rostlinám, protože 30 cm výšky ti hned dorostou. Na AQ 60x30x35 ti bude dobře sedět světlo http://petdiscont.cz/produkt/194454-led-osvetleni-lfl-cl-600-18w-w-bila . Dělají i modrobílé, ale to neber. Jako filtr můžeš zvolit čerpací hlavici a k tomu molitan (někdo říká, že je slyšet, někdo ne), nebo např. Fluval U2 - je výborný a je tichý - doma máme dva. Pokud ho šikovně nastavíš, tak proud bude tak akorát. Pokud bys volila AQ 60x30x40, tak filtry ty samé, světlo bych volila stejné, ale pokud by se ti zdálo, že je světla málo, tak bys musela ještě koupit druhé, ale musela bys ještě koupit zhášeč, kterým bys jedno světlo regulovala dle potřeby (případně dva zhášeče a regulovala bys obě světla, což mi přijde rozumnější, protože by po celé ploše akvária byla stejná intenzita světla). Pokud by obě světla jela naplno, bylo by to moc. Navíc, když máš otevřené akvárko, tak při údržbě nemusíš světlo dávat pryč a dobře do AQ vidíš. Pokud bys měla kryt, tak tam je to při údržbě dost nalevačku. Když dáš pryč kryt, je tam tma, když ho tam necháš a třeba jen posuneš, tak hrozí, že ho shodíš. Já osobně bych volila otevřenou hladinu, případně dle nutnosti krycí sklo.

adelain-dorothea - 18.10.2016 19:10
Zdravím,
plánuji koupi menšího akvária (54l) a potřebovala bych poradit, jaké pořídit. Co jsem se dočetla v různých diskuzích, tak jsou akvarijní sety akorát vyhozené peníze (příliš silný filtr, špatné osvětlení) a kolikrát vyjde levněji poskládat si akvárko sám. V tomto případě bych potřebovala pomoct s výběrem- jaký filtr, jaký typ osvětlení atd., co doporučujete, s čím jste spokojeni. Zkrátka i když jsem toho načetla dost, v tomhle se zatím moc nevyznám, a proto si jdu k vám pro radu. Děkuju moc :)

Jája z morčat - 9.10.2016 15:17
ver: Tak to jsem ráda, že se vede. :-) Kdybys potřebovala, tak se ptej. :-)

ver - 7.10.2016 17:52
Máme ty okružáky a jsou moc roztomilí :) Jinak izolace růžkatce pomohla, přihodili jsme pak k němu dva šnečky a ti ho v cuku letu očistili. A dokoupili jsme spoustu nových rostlinek, taky jsme upgradovali filtr a zatím to vypadá, že je všechno v pořádku, žádný povlak už se nám na ničem nedělá :) Takže moc děkuju za pomoc :)

Jája z morčat - 30.9.2016 19:00
Ver: Ti šneci musí být malincí, ne žádný obr, to do tvého AQ dát nemůžeš např ampulárky atd.

Vhodní např:
http://rybicky.net/atlasostatnich/okruzak_kanadsky
http://rybicky.net/atlasostatnich/levatka_ricni
http://rybicky.net/atlasostatnich/levatka_ostra
nebo některou z piskořek

Ver - 30.9.2016 14:53
Tak jo, růžkatec izolován a voda vyměněna, v pondělí jedeme pro nové rostlinky a známý nám dodá šnečka. S rostlinkami pořídíme i hnojivo...

Z Prahy nejsem, jsem z úplně jiného konce :)

Jája z morčat - 30.9.2016 12:53
Kdyby té rostlině něco nechybělo, tak se na ní ta asiplíseň neusadí. U rychlerostoucích většinou chybí především dusík, ale může to být i vápník (kudrnatost), možná i železo a draslík, které v kohoutkové vodě nejsou, nebo je ve vodě něčeho přebytek a může jiný prvek být blokován. U nového AQ je lepší neexperimentovat. Zatím bych ty hodně napadené části zlikvidovala (případně bych zkusila růžkatec dát mimo, do nějaké velké sklenice, jestli se vzpamatuje) a pořídila hodně rostlin. Až viditelně a dobře porostou, tak teprve pak můžeš začít hnojit. Zatím tam nemáš moc rostlin, tak bych hnojení neriskovala, příliš hnojiva vůbec nemusí svědčit bettě. Zatím měň vodu 2x-3x týdně. Pokud je betta v pohodě, nemělo by se jí nic chytit. Krm ji, ale ne moc. Pokud onemocní, je v AQ něco špatně. Co se týká hnojiva, tak je velmi slušné Easy Life Profito, případně bych pořídila a občas kápla Easy Life Ferro (málo rostlin = málo hnojit = méně, než je v návodu + dávku rozdělit na dny, nedávat najednou). A uvidíš, jak to bude rostlinám svědčit. S dusíkem bych počkala, s tím není radno si zahrávat, pokud je to nová nádrž. Pokud se růžkatec nevzpamatuje, tak pořiď nějakou jinou plovoucí rostlinu. Např. http://rybicky.net/atlasrostlin/salvinia_minima , http://rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum ,
http://rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_thalictroides - mladé rostliny
Pokud jsi z Prahy, můžu ti rostliny a šneky dát.

Ver - 29.9.2016 23:15
Super super, děkuju moc za rady, pokusím se tak zařídit a pak poreferuju, jak to dopadlo :) Konečně jsem se někde dozvěděla co a jak :)
- - - - -
Jo a ještě tohle - nemůže ta plíseň doufám nějak poškodit rybičku? Že by na ni "přeskočila"? Právě toho se bojím už od začátku, co se ten povlak objevil, takže každý den rybce kontroluju ploutvičky, jestli na nich něco nemá. Zatím jsem si ničeho nevšimla, přijde mi celkem spokojená

Jája z morčat - 29.9.2016 23:03
Ver:Snaha se hodnotí, což u některých lidí není ani náhodou. :-) Osobně nejsem příznivcem takových barevných písků, ale když se ti to líbí, tak to nech. Ten hrad bych vyndala, protože to bettě zabírá prostor. Spíš se poohlédni po nějakém malém kořenu, což je pro prostředí v AQ prospěšné, nejen že to je dekorace. Prodávají se i kořeny, které jsou těžké a neplavou. Ty, co plavou, se musí zatížit. Za čas se nacucnou a budou sami ležet na dně. Také barví vodu. Není to závada, naopak. Ale pokud by barvil moc, tak můžeš častěji měnit vodu.
Běžná údržba je výměna 1/3 vody 1x týdně. Jestli je to AQ nové, tak měň vodu alespoň 2x týdně. U nového AQ, než se zajede, tak narůstá dusík, takže, pokud by ho bylo moc, může to otrávit i ryby. Pokud by se ti betta nezdála, tak první pomoc je celý týden měnit vodu, pokud se nejedná o něco vážného, tak se ryba srovná. V podstatě je to o správné údržbě = dobré prostředí. Ten filtr potřebuje vytunit, protože nemá téměř žádnou filtrační hmotu. Kup kostku akvarijního molitanu, vydlabej v něm díru, ale hodně těsnou, a filtr do kostky zasuň. Nech ho běžet, dokud viditelně nesníží proud vycházející vody. Pak teprve molitan proper, ale pozor, musíš v odebrané vodě z AQ a ne úplně dočista. Nastav ho tak, aby čeřil hladinu. Akvárium se nikdy nesmí vyčistit celé (všechno ven a zase dovnitř). Pouze se občas odkaluje (nikdy ale neodkaluj zároveň s praním filtru) a mění voda. Klidně ještě přidej vodu, ještě tam je vůle. To AQ nemá krycí sklo. To by bylo vzhledem k bettě lepší pořídit, protože betty potřebují vodu teplejší minimálně 25 °C, i víc. Dýchají i kyslík, takže, když by voda byla teplá a vzduch nad ní studenější, tak mohou nastydnou a umřít.
To bílé není vysrážený vápník. Vysrážený vápník je tvrdá bílá krusta na listech. Sice jsou fotky rozmazané, ale vypadá to spíš na nějakou plíseň než řasu, což u čerstvých akvárií může být. Na řasu je to dost bílé. To ale neznamená, že se řasa neobjeví. To je úděl nových akvárií. Prostě to ručně odstraň. Pořiď si pár malých šnečků - okružáky nebo levatky. Řekni někomu známému, jestli má akvárko. A hlavně další rostliny. Platí takové heslo - kytek není nikdy dost. :-) Třeba menší druhy kryptokoryn. Rostliny jsou důležité a pomáhají udržovat dobré prostředí.
Dej si pozor v akvaristice, prodávají i rostliny, které do akvária nepatří. A vědomosti povětšinou také nemají. A nenech se na nic ukecat. Musíš tam jít připravená a vědět, co chceš. Když si něčím nebudeš jistá, tak se raději zeptej zde, než v akvaristice. Hlavně do AQ nelij žádné "zázračné vodičky", které by ti také v akvaristice mohli nutit. Raději se 10x zeptej, než jednou koupíš.
- - - - -
Ver: http://rybicky.net/nadrze/18227
Mrkni se na moje AQ, třeba tam najdeš něco, co ti pomůže.

Ver - 29.9.2016 20:02
Ona nám původně nabízela prodavačka ta "betária", co se na betty prodává, ale to jsem nechtěla, protože to je strašně malinkaté. Takže jsem hodně četla o tom na různých stránkách a na spoustě z nich se zmiňovali, že ryba potřebuje aspoň deset litrů vody, z čehož jsem usoudila, že bude tedy stačit desetilitrové. Co se týče hnojení, zatím nehnojíme, ale měli jsme v plánu velmi brzy začít, očividně je už asi teď pozdě, to mě teda fakt mrzí...

Vybavení - máme normálně filtr, osvětlení a topení... Svítíme dvanáct hodin denně od osmi do osmi, máme nastavený časovač na automatické vypínání a zapínání. Upřímně je mi fakt líto, že to máme i ve finále špatně, protože jsem se fakt snažila, abychom měli všechno ok a vytvořili té rybce optimální podmínky. Jenže je tohle moje úplně první akvárko a prostě jsem asi ještě neměla zkušenosti a očividně se ani nedá věřit webům, které jsem pokládala za důvěryhodné.

Jinak fotky jsou tady: http://zatloukalova186.rajce.idnes.cz/Akvarko/

Jája z morčat - 29.9.2016 18:10
Ver:No, mohl by to být skutečně vysrážený vápník. A ano, je to silným osvětlením, lépe řečeno hodně světla a málo živin. V podstatě vše musí být v AQ v rovnováze. Ale zatím jsem to na růžkatci nikdy neviděla.

To snížení intenzity světla by mělo zabrat, pokud to ale je vysrážený vápník. Spíš jsem přesvědčená, že to bude něčím jiným. Nedostatkem jiné živiny nebo živin. Pokud nehnojíš, tak si myslím, že ta rostlina živoří, neboť je rychlerostoucí a má vysokou spotřebu živin, než jiné rostliny. Ideální by bylo vidět ostré fotky celého AQ i detailů, rostlin, jak dlouho svítíš, dále znát techniku, co je v AQ. Jaká je údržba, jak je dlouho AQ založené, jaké ryby kromě batty tam jsou... Vše souvisí se vším. To, co tu píšu, to je v obecné rovině. Každé AQ je jiné, takže, když chceš poradit, je potřeba znát tvé akvárium. Nesnaž se sama experimentovat se svým akváriem. Většinou to nedopadne dobře. V přírodě vše souvisí se vším a o akváriu to platí dvojnásob.

Tak, a teď ještě pár slov k akváriu. 10 l je strašně málo, to není velikost na to, aby v něm byla jakákoliv ryba. Zauvažuj nad větším. Betta je velká, tak si zaslouží i větší AQ. Bohužel dnes je taková blbá móda miniakvárií a hlavně se do nich cpe betta, ale i jiné nevhodné ryby. Navíc v takovém malém AQ není snadné udržet rovnováhu, to je spíš pro znalého akvaristu. Ideální je začít s akváriem s objemem cca 100 l, tím myslím ne celkový objem, ale čisté litry na plavání. Když už si pořídíš bettu, tak pro ni je absolutní minimum 30l, já osobně bych ji nedala do menšího AQ, než je 40 l. Což je např. 60x30x30 cm nebo do kostky 35x35x40. Ale jiné ryby její velikosti si zaslouží AQ 100 l, takže i betta by si ideálně zasloužila těch 100 l také. Každé zvíře, které chováme, si zaslouží nejen péči, ale i vhodné místo (prostor) pro život.

Ver - 29.9.2016 13:46
Dobrý den, mohla bych poprosit o radu? Zařídili jsme si akvárko (desetilitrové pro betu), rybička je v pořádku, vypadá spokojeně, dobře jí atd. Problém mi dělá růžkatec ponožený, vytvořil se na něm takový jakoby bílý povlak a napadené listy (? nevím, jak ty jehličky nazvat) jsou jakoby zkroucené. Nevíte, čím by to mohlo být? Na internetu jsem četla, že to může způsobit příliš silné osvětlení, tak jsem snížila intenzitu, ale přijde mi to snad horší. Ostatní rostlinky jsou v pořádku.

Jája z morčat - 25.9.2016 20:31
Možná by to mohlo někoho zajímat. 17. 9. jsem byla na akvaristické výstavě v Rychnově nad Kněžnou. Napsala jsem o tom malý článek a přiložila fůru fotek. Celé jsem to musela rozdělit na tři části, aby se fotky vešly. Výstava se koná každý rok, takže stačí si to pohlídat, pokud by někdo chtěl příští výstavu vidět.

http://rybicky.net/clanky/1595-rychnov-nad-kneznou-17-zari-2016-40-vystava-prvni-cast
http://rybicky.net/clanky/1596-rychnov-nad-kneznou-17-zari-2016-40-vystava-druha-cast
http://rybicky.net/clanky/1597-rychnov-nad-kneznou-17-zari-2016-40-vystava-treti-cast

Jája z morčat - 15.9.2016 12:35
Na základě inzerátu ve zdejší inzerci bych osvětlila problém, který má inzerent.

Inzetát:
Ahoj, stala se velká nehoda! Šneci sežrali veškeré rostlinstvo. Máte-li nějaké přebytečné, poměrně nenáročné vodní rostlinky do 25 stupňové vody, tak napište. Na ceně se snad domluvíme. Nejlépe někdo z Prahy, nebo z jejího okolí. Díky. petrinane@seznam.cz

Odpověď:
V tom AQ je něco hodně špatně, protože rostliny v něm nevydrží a zajdou. A rozhodně to není vina šneků, jak je uvedeno v inzerátu. Není to nehoda, ale tvá chyba. Nejdřív si vyřeš podmínky v akváriu, aby rostliny rostly a nechcípaly. Nové rostliny skončí úplně stejně, jako ty, co zašly. Šneci nejsou schopní jíst zdravé rostliny. Rostlinám se ve tvém akváriu nedaří, proto zašly, a šneci jen konali svou povinnost údržbáře.

Jája z morčat - 15.9.2016 11:31
milan16647@seznam.cz: Ideální je vidět i fotku akvária, to mnohdy napoví víc, než dlouhý text. Z fotky se dá lecos vyčíst, co v textu ani nezmíníš.

Jestli to vypadá jako bílý zákal, tak to budou nálevníci. Pokud jsou v AQ nálevníci a AQ není čerstváček, tak se v AQ něco událo, co způsobilo jejich přemnožení. Je nutné odstranit příčinu - např. překrmení, příliš mnoho hnijících rostlin, špatná údržba, nebo naopak důkladná údržba a zbytečné hrabání se ve dně, což je i hromadné přesazování rostlin, čímž se do vody dostane spouta fujtajblů, přidání hromady nových ryb atd. Je toho spousta, co podpoří přemnožení nálevníka. Pokud na to přijdeš, tak nálevníci sami zmizí. Pokud je zákal hodně hustý, tak je potřeba cca dva dny po sobě vodu vyměnit (polovinu objemu), neboť nálevníci mají velkou spotřebu kyslíku, což je problém pro ryby. Voda se nikdy nesmí měnit celá, totéž platí o vyčistění celého AQ (všechno ven a zase zpátky). To se nesmí. Teď ihned přestaň krmit, klidně týden, ryby to bez problému vydrží. Vodu přestaň měnit (pokud jsi měnil). Žádnou chemii do AQ nelij, protože tím jsi naopak zlikvidoval bakterie, které jsou potřebné pro správný chod AQ. Případně můžeš začít i vzduchovat, abys podpořil kyslík ve vodě (ale nemusíš, pokud zákal není nějak silný). Zkráceně rada je, co máš s AQ udělat - nedělej nic, AQ nech v klidu a nekrm, nálevník odezní sám.

Ta fotka by fakt byla fajn - co největší blízkost a nerozmazaná. :-) Můžeš mi ji poslat na janaparoubkova@seznam.cz . A můžeš mi popsat, jak děláš údržbu. Pokud máš prezentaci akvária např. na http://www.rybicky.net , pošli mi odkaz.

milan16647@seznam.cz - 14.9.2016 18:35
Dobrý den, poradí někdo s kvalitou vody? Tedy asi kvalitou. Ve vodě se pohybují světlé maličké 0,5mm částečky, tvorové? Akvárko jede již 10let v pohodě. Proběhla výměna a desinfekce vody, ryb, rostlin. nic se nezměnilo. Co s tím?

Silva - 13.9.2016 21:34
Zdravím vím, že to sem nepatří, ale jde o jistou dávku pomoci lidem, kteří dělají maximum pro záchranu divokých veverek. Pro ty co zajímá jak se chovat k nalezeným veverkám zde dám odkaz kde se dá vše dočíst pinky@veveratka.cz Je zde samozřejmě možnost i pomoci s jejich záchranou.

Jája z morčat - 2.8.2016 16:55
Těžko ti můžu odpovědět, jestli by jim něco ublížilo. Neznám tvé AQ. Že lezou za filtr má příčinu, jinak by tam nelezly. Od boku se střílet nedá, leda tak ve westernech a akčních filmech.

haiuka - 28.7.2016 10:18
Jája z morčat - moc vám děkuji za odpověď,,,,,,, počkala jsem, jak se situace bude vyvíjet dál, a naštěstí už tam nelezou. Nechápu proč tam lezly,,,,,,,,, jen se chci zeptat.... to by jim nějak ublížilo ?

Jája z morčat - 19.6.2016 19:54
haiuka: Jednoznačně stres, možná rozbíhající se nemoc a tipuju i na 100% špatné prostředí. Vyfoť akvárko (nerozmazaně a z co největší blízkosti) a ryby, řeknu ti víc.

haiuka - 19.6.2016 07:15
Dobrý den, chci se jen zeptat....... mé ryby (takové malinkaté (nevím jak se jmenují)) pořád plavou za filtr....... poradili byste mi prosím.. co mám dělat ?

Jája z morčat - 5.6.2016 19:18
Anonym: Když se zaregistruješ, tak je možné si posílat soukromé zprávy a uvidíš i můj kontakt.

Anonym - 1.6.2016 17:48
Děkuji moc, ale nemohla bys mi prosím napsat svůj email, abychom si mohli psát tam? Díky

Jája z morčat - 26.5.2016 10:40
Anonym: Ideální by bylo, pokud bys založila podrobnou prezentaci akvária. Toto je moje http://rybicky.net/nadrze/18227 .

Jednoznačně to jsou špatné podmínky v akváriu. Pokud nejsou vyhovující podmínky, tak ryby onemocní, protože mají oslabenou imunitu. U tebe to v podstatě může být cokoliv (parazit, bakterie, viry, plísně...) Jedna výměna vody nic nezachrání. První pomoc je častá výměna vody, když nevíš, co je s rybou - každý den 1/3 vody za odstátou vodu celý týden. Při běžné údržbě se mění 1/3 voda jednou týdně + odkalení dle potřeby. Správná péče o AQ je zásadní pro fungování.

Nedá se radit bez kompletních informací. Pokud nevím, jak AQ vypadá (pořádná nerozmazaná fotka), jak děláš údržbu a jak často (podrobně), jak je AQ dlouho v provozu, jaká je v něm technika, jak jsou v něm ryby dlouho a jaké všechny konkrétní druhy a počty, co tam liješ za chemii atd., tak je celkem těžké vyvozovat nějaký závěr. Nestačí položit dotaz "Co je s tou rybou?". V přírodě vše souvisí se vším a o akvaristice to platí dvojnásob. Doporučila bych ti koupit Torben (rašelinový výluh, stojí cca 40 Kč) - trochu vylepší prostředí, ale pozor, barví vodu, takže ho musíš dát přiměřeně.

Aby AQ dobře fungovalo:
1.Dostatečné světlo: Minimální síla osvětlení, aby rostly nenáročné rostliny je 0,4W/l, ale určitě je lepší mít 0,5w/l – to se týká čisté litráže bez skel, dna, filtru, kořenu atd. Já mám 0,5W a je to dostatečné i na trochu náročnější rostliny. Určitě je lepší osvětlení udělat ze zářivek. Úsporky („žárovky“) nejsou dobré řešení, i když mají určitou watáž, tak svítivost je nižší, než u zářivek. Dnes se dá koupit i LED osvětlení (nebo vyrobit), které má vyšší svítivost a zároveň menší spotřebu. Pořízení je dražší, ale časem se to vrátí.
Zářivky vol s číselnou řadou 8xx, která je vhodná pro ryby i rostliny – má správná spektra – ideální 865 (bílá a lepší svítivost) + 840 (trochu do žluta, menší svítivost).

2.Pravidelná údržba: Je skutečně moc důležitá. V podstatě měníš ‘‘vydýchanou ‘‘ vodu za čerstvou. Voda obsahuje i určité prvky, kterými tou výměnou i trošku hnojíš rostliny. Ve vodě není akorát draslík a železo. Pokud pravidelně vodu neměníš a neodkaluješ, zaděláváš si na problém. V AQ narůstají N-látky - NO2, NO3, případně čpavek (čpavek z rozkladu rostlin). V podstatě je to jedovaté prostředí. Běžná výměna je 1/3 odstáté vody (stačí tak půl dne, aby vyprchal chlór), ale je možné i 1/2.

3.Filtr + proudění vody v AQ: Filtr by měl mít objemnou filtrační hmotu a přiměřený proud vody. Všude v AQ jsou přítomné nitrifikační bakterie, které se starají o zpracování N-látek. Pokud toto nefunguje správně, N-látky narůstají a tím si vymlátíš celé akvárko. Filtr se pere až tehdy, když viditelně přestává fungovat a hlavně v odčerpané akvarijní vodě, nikdy ne pod vodou z kohoutku – tím bakterie zničíš. Nesmíš ho ale vymáchat do mrtě, aby v něm bakterie zůstaly, jen zlehka. Nejvíc bakterií je právě ve filtru (a ve dnu). Proud vody v podstatě k rostlinám dopravuje výživu, proto je potřebný víc, než si myslíš. Ale nesmí být příliš prudký (všeho moc škodí). Pokud se rostliny lehce pohupují, to stačí. Nikdy zároveň neodkaluj a neper filtr.

4.Přiměřené krmení: Ryby se nesmějí překrmovat. Vodítko je takové, že během minuty by měly sníst vše, co dostanou a nic jim nemá padat na dno (vločkové krmení). Já toto ještě tak 1-2x zopakuju. Tímto způsoben je potřeba krmit minimálně 1x denně, pokud to jde, tak 2x. Ideální je jeden den v týdnu nekrmit. Ryby se vyčistí a zároveň vyčistí i akvárium od přebytků, protože mají hlad.

5. Dost rostlin. Ideální je osázené dno minimálně 2/3 plochy. Rostliny významně přispívají k dobrému prostředí v AQ.

Anonym - 26.5.2016 06:59
Ahoj,
mám akvárko 270 l a v něm paví očka, molly, blavk molly, ancistruse atd. Před asi měsícem jsem si všimla, že jedno pavi ocko je velmi hubene a jakoby chce jist, ale nemuze. Druhy den zemrelo. Asi po tydnu se to stalo s dalsim pavim ockem, tak jsem udelala tretinovou vymenu vody a asi po dvo tydnech umrela jedna mecovka. Nevite co to muze byt?

Jája z morčat - 10.5.2016 18:04
Anonym: Živorodky se množí neustále. Ta přestávka je zřejmě pouze přechodný stav.
Co se týká rájovců, tak to jsou celkem už velké ryby, které mají i své mouchy. K jiným rybám jsou snášenliví, v době tření ale narůstá jejich útočnost nejen proti sobě, ale i proti jiným druhům ryb. Podle mě je lepší mít jednodruhovou nádrž, případně je chovat s podobně velkými druhy ryb. Osobně bych je chovala v AQ od 150 litrů, lépe 200 l, i když se v atlasech uvádí menší obsah.
Mollyny jsou bezproblémové ryby, ale jsou živorodky (produkují hodně odpadu), takže s nimi bych chovala buď další živorodky menšího vzrůstu, např. platu korálovou, která je menší a výrazně červená, takže by mollyny pěkně doplňovala (ale pozor na přemnožení), nebo např. razbory (klínoskvrnná, Hengelova, Espeho). Dania pruhovaná bych s mollinami dala, ale jsou to plavci, takže 100l je na hraně, ale ještě snesitelně velké. Co se týká např. teter (neonky apod.), tak ty raději ne, protože vyžadují čistou vodu.

S tím jídlem bych to neviděla tak hrozně. Pro živorodky se vyrábějí vločky s příměsí řasy. Pak je možné koupit i vitamínové doplňky. Nitěnkami nekrmím, protože se s nimi do AQ může zatáhnout dost nemocí. A je to takové "špinavé krmení" - musejí se nechat několik dní pročistit, aby z nich vyšly nečistoty, ale ta jistota tam nikdy není... Navíc, když ryba nítěnku slupne, tak ještě chvíli žije. A pokud malá rybička slupne velkou nítěnku, tak ta nítěnka jí zevnitř může ublížit, jak se ještě mele. Komáří larvy jsou OK. Pak se prodává i mražené krmení (v akvaristice, někdy i živé), což je docela fajn a výběr je velký. Pouze mražené nítěnky bych vynechala. Pak se dá sehnat grindal, nebo roupice, což jsou minižížalky, jsou menší než nitěnky a mají bílou barvu. Dají se i chovat doma. To ostatní krmení, co zmiňuješ, bych vůbec nebrala v úvahu. Nejlepší krmení je živé krmení, případně mražené, případně doplnit tím vitamínovým krmivem a běžnými vločkami. Ale můžeš vyzkoušet i spařené ovesné vločky, pokud jim to bude chutnat, tak občas jim tím můžeš trošku zpestřit stravu, případně rozdrobit kousek file, ale pozor na to, aby to bylo jen čisté maso. Výrobci do toho nacpou fůru fujtajblů, což není dobré ani pro lidi, a už vůbec ne pro zvířata.
Já ryby krmím střídavě mraženým, vločkami a grindalem.

Anonym - 9.5.2016 22:19
Ahoj,
mám v akváriu několik black moll. poslední dobou se konečně přestaly množit, tak bych k nim ráda koupila nějaký jiný druh. Je možné společně s nimi chovat nějaký druh rájovce? Ještě nevím jaký, ale ráda bych si je pořídila. Je možné je chovat jen po dvou? je to přeci jen velká ryba, nebo ne?
Doporučili byste mi prosím nějaké rybky, které by se dali chovat společně s black mollama a případně i s těmi rájovci? celkem se mi líbí i ti maličcí daniové, po kolika by pro ně bylo nejlepší je chovat?
Jinak akvárium má 100 litrů. Nejsem si jistá, kolik potřebují ti rájovci, tak nevím jestli by se tam vůbec vešli..
- - - - -
No, myslím že na ty drobné danie můžu zapomenout. Ono tam možná ani pro ty rájovce není moc místa..
- - - - -
a mám ještě jeden dotaz. Do teď jsem krmila vločkovým krmivem a sem tam nítěnkami, nebo larvami komárů a až teď jsem zjistila, že je občas třeba krmit věcmi jako je vařený vaječný žloutek, maso a zelená potrava. Zkrátka a jednoduše: jak často? Jak často je takovými (a kterými přesně) věcmi krmit, aby měli dostatečně pestrou stravu? Zjišťuji, že jsem zrovna tak důležitou věc poměrně zanedbala. Je možné občas (a opět otázka, jak často) krmit sušenými kvasnicemi?
Archív diskuze | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky