7.11.2012 21:32noric
Ají: to je mi moc líto :(
- - - - -
Alvin: Při tom pouštění dohromady na ně dávej velikej pozor (že taky chodíš na diskuzi burunduci na Lidé), musej teda mít aspoň velkej prostor, aby mohly utíkat, Já bych se možná bál, aby si něco neudělaly. Samička ho může chudáka pěkně zrichtovat.
- - - - -
Ají: A asi by chudinka spala v domečku, ne někde volně :( . Je mi to fakt hrozně líto, já takovýhle zprávy těžce nesu
8.11.2012 18:02noric
Alvin: Jak velkou máš klec, když už máš páreček, tak klec musí být veliká, skutečně veliká,
minimálně 2 x 2 x 1 m (a to jsem skromnej), aby si mohly každá vymezit svůj prostor. Ani to ovšem není záruka bezpečnosti. Jsou velmi časté případy kdy samice toho samce pokouše, ukousne kus ocasu, prostě ošklivě zraní. A jsou i případy, že ho zabije. Samozřejmě, že to taky nemusí být, ale já bych se bál, když jsou obě úplně cizíJá mám dvě holky, mámu s dcerou, takže jsou na sebe zvyklé, ale stejne se někdy honí jak magoři a řvou u toho. Mám klec 180 x 120 x 60 a kdyby bylo místo, tak mám daleko větší.
- - - - -
Alvin: ještě k tý dezinfekci, já nevím bych se na to vyprd a akorát tu klec udržoval v čistotě. Oni choděj na hajzlík s pískem a takový ty zbytky ovoce prostě vyhodím, dávám jim to na takovou velkou plastovou mísku a tu umeju, jinak tam máš prakticky jako bordel jen různý skořápky, šlupky apod. a na podlahu jim dávám takovou tu kukuřičnou drť, prodávaj to v pytli. A v plastopvým kontejeru 40 x 20 x 30 mají hlínu smíchanou s takovým tím kokosovým vláknem, jak tu cihličku hodíš do vody a ona nabobtná. V tom se hrabou
9.11.2012 15:47Buru
Alvin: Jak říká noric, ta klec by musela být opravdu hodně veliká, aby tam mohli být oba, takže pokud nemáš tak velkou, rozhodně bych je tam nedávala společně. Pouštět dohromady je samozřejmě můžeš, ale nikdy bez dozoru. Minimálně do té doby než budeš mít stoprocentní jistotu, že jsou v pohodě. Ale to se obávám, že nebude nikdy, protože nemůžeš tušit co je zrovna napadne, jsou to divoká zvířata a když by se rozhodli se porvat, tak bys mohla litovat.
Co se týče dezinfekce, tak když je potřeba něco pořádně vyčistit, používám ocet. ;-) A docela bych ti doporučila tu novou klec pořádně umýt, hlavně když nevíš co všechno v ní běhalo. I když je dřevěná, můžeš jí normálně utřít mokrým hadrem, případně tam kde je potřeba vydrhnout, nebo použít ten ocet. :)
9.11.2012 23:49NAVi
Pro ty, kteří nevěří, že kyselina octová v octu umí to samé, jako jiné kyseliny a mnohem méně šetrné. Najděte si například v googlu odkazy na následující heslo: "ocet jako dezinfekce". To, že si člověk ještě něco myslí, neznamená, že to musí být pravda. Ocet máme doma snad každý a je to skutečně nejšetrnější a nejdostupnější druh dezinfekce (samozřejmě nepoužívat na otevřenou ránu, pokud nechcete, aby to štípalo, když je to kyselina).
11.11.2012 11:25Buru
Greena: Hezký den, je moc dobře, že se o zvíře zajímáte dřív, než si pořídíte domů. Kéž by takových zodpovědných bylo víc. :) Co se týče listů, tak mu je dáváme do klece s celou větví a většinou je buď rozcupuje hned, nebo si je odnese do hnízda, časem mu teda samozřejmě uschnou, ale nijak se nesnažíme je cíleně sušit. Proč je vlastně chcete sušit?
Za velmi důležitou informaci pro začátečníky považuji hlavně to, že burunduk i když bude perfektně ochočený už od chovatele, nikdy to nebude zvíře na mazlení, je spíš "koukací", nicméně i tak je velmi zábavný. =) Myslím, že sami časem zjistíte, jaký je ten váš konkrétní, co má rád a co ne atd. A kdyby jste nevěděli co a jak, tak od toho je tady tahle diskuze. ;-)
Alvin: Velmi pravděpodobně se nic nestane, ale kdyby ti náhodou onemocněl, tak se pak nediv. ;-)
11.11.2012 13:34Greena
Můj syn myslel,že je i jedí. Blíží se zima, tak osápal babičce na zahradě stromy :-)
Tak to je skladovat nebudem.
Ano, že nebude mazlicí víme. Právě nás bude bavit na ni koukat a vymýšlet jí různé hračky a kam schovat oříšky apod.
Já nejdřív domů žádné zvíře nechtěla. Ale když přišel s veverkou, tak jsem se pro ni také nadchla. No, uvidíme realitu. Právě dokončujem výbavu velké klece a stěhování dalšího člena rodiny může začít.
Jistě budeme mít pak v průběhu nějaké dotazy. Bude fajn, mít se kam obrátit.
Děkujeme za odpověď a hezký zbytek neděle.
11.11.2012 14:46noric
Greena: Já už si připadám úchylnej s tím mým varováním, ale nedá mi to, Bohužel smutná vlastní zkušenost. NIKDY NEDÁVAT jakýkoliv produkt (plody, pecky, listí, větve, prostě nic) peckovin - BROSKEV, MERUNKA, TŘEŠEŇ, ŠVESTKA a MANDLE. Je to pro ně jedovavatý, je v tom kyanid (stopově) Nám to nevadí, ale tomu malýmu zvířeti ano. Jinak v podstatě cokoliv z ovoce (akorát po hrušce můžou mít trochu průjem. Vyzkoušej, co jim chutná, mně třeba vůbec nežerou zeleninu, někomu jo. Moje jsou úplný závisláci na semínkách z melounu nebo dýně, Taky je dobrý jim koupit moučný červy, hlavně v tomhle ročním období. Je fakt, že mazlicí nejsou, ale je s nima sranda.
- - - - -
Greena: To listí nesušit, oni si ho když tak usušej sami, stejně ho hned rozcupujou a natahaj do boudičky. A klidně se ptej, já jsem totiž chytrej jak rádio :)
11.11.2012 14:57Nikopol
Greena: Hlavně počítejte i s tím, že může hodně dlouho trvat, než se vás burunduk přestane bát, že se možná bude dost dlouho schovávat v boudičce a taky, že se blíží zima a pravděpodobně upadne do zimního spánku. To znamená, že bude vzhůru jen na pár hodin denně a třeba jen obden nebo ho třeba neuvidíte i několik dní. Taky bývají v zimě a na podzim agresivní, takže krmit radím večer, když spí, protože kousnout umí pořádně. I když přes léto byli sebemazlivější, na podzim se pro ně stanete největším nepřítelem a navíc to přijde doslova ze dne na den. Ne u všech to tak je ale u většiny ano. Pokud s tímto vším počítáte, tak je všechno v pořádku a můžete se těšit na veselého společníka, který ale přes zimu má v hlavě bohužel jen zásobovat, zásobovat, zásobovat.
11.11.2012 17:01Nikopol
noric: Naše Anuška je tady od jednoho uživatele. Je opravdu z dobrých podmínek. V podstatě už byla perfektně ochočená, když jsme si ji přivezli, akorát si musela zvyknout na nové prostředí. V našem případě to trvalo dva dny, což si myslím, že je úspěch. V létě a přes jaro je suprová, hravá i mazlivá, leze po nás, když se někam nemůže dostat. Teď má rok a půl. Taky jsme si mysleli, že když je tak ochočená, zimní agrese se nás týkat nebude, ale bohužel. Loni se spustila v půlce listopadu, letos už o měsíc dřív. Přece jen to nejsou úplně zdomácnělá zvířata a pudy u nich prostě fungují.
18.11.2012 19:59Tynuska
V úterý nás opustilo to malé zlatíčko, Čipísek.
Ještě v neděli jsem ho pouštěla, lítal po pokoji i po mně jako pometlo, hledal něco k snědku, prostě typický šmudlík.
Od jara jsme udělali velký posun v důvěře - když se v březnu probudil, byl z něho kousavý bojácný veveřák (však taky na podzim jsme pro něho byli téměř neznámí - dovezli jsme ho až 15.10., kdy už pomalu spal), ale asi po dvou měsících vytrvalého pouštění s rukavicema se začal uklidňovat. Před třemi týdny na mně poprvé usnul... V neděli mi ještě chrupkal na noze...
V pondělí jsem ho viděla jenom večer, když vyběhl zkontrolovat mističky. Rozcuchaný a neuvěřitelně roztomilý... v úterý ani ve středu venku nebyl, přičítala jsem to tomu, že už třeba spinká. Jenže... ve čtvrtek už jsem se na něj musela podívat. Ležel v domečku stočený, ale už se nikdy neprobudí.
Teprve nedávno jsme oslavili první společný rok, v dubnu mu měly být dva roky. Netuším co se stalo, jen doufám že ho nic nebolelo... ach jo :((
20.11.2012 17:57Marcie
SOS!!! Trošku mimo mísu, ale zkouším, co se dá. ChS potkanů Rattenburg akutně shání kojnou potkanici! Mají samičku na císaři! Prcků zatím žije 7. Prosím, nejlépe v okolí Brna, kdo máte doma kojící potkaní samičku s malými prcky (tak do cca 5ti dní stáří) nebo o někom kdo má víte, ozvěte se Helince na 777 811 594. Prosím pomozte. Díky moc!
21.11.2012 15:55Ivka
Ahoj lidičky,
mam stejný dotaz jako Erunamo : Veta v Plzni či okolí, který dokáže poradit s burunduky ???
našemu veveřákovi cca v půlce září vypadala srst na přechodu bříška a zadních nožiček. má to místečko uplně holé až na kůži. někde jsem četla, že k tomu dochází při výměně srsti na podzim ale tohle už je nějak dlouho a navíc místa vůbec nazarůstají, občas mi přijde, jako kdyby si je sám vytrhával, ale snad to byl mejlka.
A ještě jedna prosba o radu: jak dostat nasranýho veveřáka do přepravky? a byl někdo s burundukem už u veta? jak to probíhá, myslím tím, jak ho vyšetřuje, když je to čipera :)
díky!
22.11.2012 17:24noric
Ivka: já byl a bylo to veselý, v čekárně lidi koukali - velkej tlustej chlap a na kolenou malinkou přepravku, co to tam máte? Veverku, jak se vejde veverka do tak malý bedýnky, jééé ukažte, nemůžu, uteče. Aha, pán je nepříjemnej, Denisko (Baruško, Moničko, Patričku, Davídku a další protivný fakani). Potom v ordinaci, seběhnul se veškerej personál :), nejdřív zavřít všechny dveře a okna, pak Matynu z minipřepravky a vyšetření, naštěstí jí nic nebylo, jen nějaký rozhozený hormony po porodu, Ale nakonec ošetřovali mně a utírali krev z podlahy a zafačovanej palec :) a měl jsem to grátis, žen prej je to jeho první veverka :D
- - - - -
Ivka: jo a do přepravky kupodivu sama za nějakou dobrotou a k tomu samozřejmě zvědavost :) akorát rychle a šikovně zavřít a následuje nasranost veverky, to je snad jasný :D
22.11.2012 20:11Ivka
Noric: díky za zkušenosti s vetem :) snad se obejdu bez zranění - beru rukavice!
no každopádně s těmi hoblinami na tom asi něco bude! dříve jsem je měla taky ale to byly od nás z chaty - čerstvé a čisté. bůhví, z jakého dřeva a prostředí jsou ty kupované. Chip si hoblinami vyteplil i domeček, tak možná jak v tom spí skoro celý den tak mu to nedělá dobře.
ten papír nevím, neni to moc ostrý? a co takhle nějaké ty kukuřičné slupky, nebo granulky podestýlka pro kočky, nebo seno? to bych mohla vzít ze stáje...
27.11.2012 23:51NAVi
Igor: Já ti nevím. Burunduk je teritoriální tvor, tak nevím co by nepovažoval za narušitele, když někdy takhle bere i třeba člověka. My sice máme doma veverku, která se "kamarádí" i s takovou kočkou a vůbec nic si z ní nedělá ba naopak si k ní jde ještě čichnout a kouknout se, co je to za zvláštního tvora (ale nebojte, jenom přes mříže). Každopádně jestli chceš něco takového opravdu zkoušet, pak doporučuji vždy zkoušet pod dohledem a být připraven zasáhnout. Teprve když budeš mít jistotu, že jsou schopni vedle sebe být aniž by na sebe útočili, pak teprve bych přikročil k trvalému vzájemnému pobytu. Ale i přesto riskuješ, že například v době páření či na podzim může burundukovi trochu "přeskočit" a dát volný průběh své agresivitě. Aneb, kdo z nás nezná nějaké to jemné či i silnější kousnutí, když se veverka cítí ohrožena (či její zásoby).
28.11.2012 08:30noric
Igor: nedělal bych to, zkoušel jsem kdysi jenom dát vedle sebe klec s burundukama a klec s pískomilama. To byl takovej šrumec přes ty mříže, že jsem se nestačil divit. Nedovedu si radši ani představit, co by bylo, kdyby nebyla mřiž. Nedělal bych to. Ať si veverka užívá velkou klec, mnoho ostatních jí to může tiš závidět
29.11.2012 19:03Jiťa
Zdravím bylo mi celou dobu divné, že tady píšete, že veverčáci si dokáži vylouskat lískový oříšek. Alby to totiž dokáže jen s bukvicí nebo žaludem. Dneska jsem se dočetla, že já mu dávám sice lískové oříšky, ale s Lísky turecké, jejiž skořápky oříšků jsou velmi odolné a tvrdé. Albymu je louskám a má je velmi rád.
PS: máte někdo zkušenost, že by Vám veverka rozlouskla i vlašák? Zdá se mi to být moc na tak malého tvorečka.....
30.11.2012 00:38noric
Jíťa: no některý lískáče rozlousknou, takový ty malý, ty velký údajně americký co prodávaj v Kauflandu tak ty ne, ty jim nakřápnu a vyberou si to. No a vlašák jim rozpůlím a ony si to vydlabou, ale myslím, že by si poradili i sami, jsou chytrý jak veverky :)
- - - - -
Igor: no kanárek , s tím by se asi nepoprali, ale neměli by klid a ten potřebujou. kanárek by jim tam poletoval a pískal a to by je asi sralo :)