2.2.2012 19:45Milan
Určitě bych našel veterináře, který umí veverky nebo aspoň jiný malý hlodavce. S těma mrňouskama je totiž vážný zádrhel v tom, že když nejí, je to fakt mizerný, protože se velmi rychle může zhroutit metabolismus, poškodit játra a další věci. Vezmi ho k rozumnýmu veterináři, je potřeba prohlídnout i zuby a vůbec tlamičku, jestli není příčina tam. Jasně, že u burunduka je to problém. Ale je potřeba to zvládnout. Žádnou paniku, ale nenech to dojít daleko. Pokud nemůže šplhat, možná nemá sílu, hodně rychle jim atrofují svaly, když nejí. Nech si zjistit parazity, nasbírej hovínka do sklenice, zavři je, dej do ledničky, a pak je vezmi s sebou. Zjistí se z toho vnitřní paraziti. Byla by dobrá i moč, ale to se těžko odchytává. My jsme měli tu výhodu, že Čipouš chodil čůrat do mističky, jinam ne, takže jsem to mohl taky nechat vyšetřit. Ta moč by ale neměla být starší než 2 hodiny. Vůbec tě nechci strašit, ale jestli nejí a hubne, je to u malejch hlodavců dost zásadní. My jsme si u Čipouška taky říkali, že to je zimní spánek. Ach jo. Fakt to nepodceňuj. Začni to řešit. Držím palce!
2.2.2012 21:50Milan
Ta absolutní váha teď není moc důležitá, spíš se snaž, ať ta váha neklesá. Jestli to jde, tak ho denně važ, ať máš přehled, jestli dál hubne nebo přibírá. A taky to zkus zkonzultovat s nějakým osvědčeným burundučím doktorem, nemají to sice rádi, když to člověk vede po několika liniích, ale to je jedno. Jde přece o veveřáka, ne o doktory. Možná jsem v těch věcech přecitlivělej, ale Čipouš nám umřel nedávno a zjistil jsem, jaký je obrovský rozdíl mezi veterináři.
4.2.2012 13:08Milan
Tome, radši to stejně zkonzultuj aspoň po telefonu (myslím tu možnost, že je v zimním spánku bez zpomalení metabolizmu) s jiným burundučím doktorem. Vím z vlastní zkušenosti (nic moc), že někdo umí psy, někdo čuníky a někdo veverky. Myslím, že důvěryhodný doktory jsem viděl někde tady na stránkách...jinak jsem měl výbornou zkušenost s MVDr. Chilíkovou z Animal Clinic v Praze - Řepích.
5.2.2012 17:23Milan
Když už mluvíme o jídle, tak pár věcí, co mi dlouho běhají hlavou. Četl jsem něco o tom, že ty kyanidový sloučeniny (a z amygdalinu se v těle tvoří kyanidové sloučeniny) se v těle kumulují a tělo je v podstatě jen těžko odbourá. Vůbec to nepředkládám jako fakt, ale spíš jako podnět ke konzultacím (příčetný doktoři) a k hledání informací. Další otazníky mám kolem aflatoxinů. Podle dostupných informací to je dost průšvih, protože prokázaně poškozují vnitřní orgány (hlavně játra) jak lidí, tak zvířat. Zkuste jen tak opatrně kouknout do vyhledávače...nic moc. Zase to dávám jenom jako námět k přemýšlení a vzájemný komunikaci, nic fanatickýho. Ale první věc, na kterou se mě ona dle mého soudu velmi příčetná veterinářka ptala, byly plísně. Jaký mu dáváte ořechy? A nepojídá někde něco plesnivýho? Když jsem jí líčil, jak je to s veverkou a těma hrůzama, co mají zahrabaný v květináči, takový ty plesnivý chuchvalce, o kterých člověk neví, ale veveřák si jejich lokalizaci přesně pamatuje, chytala se za hlavu, že to takhle nejde, ať aspoň sháníme ořechy (a hlavně buráky, ty jsou fakt rizikový) z dobrých zdrojů. Náš problém to celkem nebyl (s burákama), protože Čipouš dostával bio oříšky (i když to samozřejmě taky není záruka...). A ještě jedna věc - jedí vaši čipoušové granátový jablka? Náš veveřák je měl ze všeho nejradši, zkoumal jsem složení všude možně a na nic divnýho jsem nenarazil. A vyháněj přirozenou cestou případný červíky...
6.2.2012 15:52Holly85
Ahoj lidi, tak jsem tu zas po dlouhý době, ale zprávy teda nic moc. Říkám si co se děje s Bekoušem. Je občas jak přejetý parniválcem. Včera byl dobrý, dnes jak jsem přišla z obchodu jsem ho viděla dole v kleci a jak se furt točil dokolečka a byla jak zfetovaný. Pak si teda vylezl nahoru k napáječce a teda jak zfetovaný mi přišel. naštěstí vpořádku dorazil do budky,ale nevim, mám podezžení jestli není nemocný úbytkem vápníku. Jedna holčina to tu měla u svého obecného veverčáka. No zaboha si nevzpomenu na jméno:-/ Tak nevim, říkala jsem si jestli není je zblblý z toho počasí, ale moc se mi to nezdá. Co říkáte?
- - - - -
Jo už vím, Lumpíček se jmenoval.
6.2.2012 19:06Nikopol
Holly85: Nevím, nemůže to být třeba tím, že je hodně zavřený v kleci a prostě se nudí? Stává se to třeba psům v kotcích. My možná s Annie totiž problém s malým množstvím vápníků měli, teda aspoň pomohlo nedávat hodně oříšků a jídlo sypat rozdrcenou sépiovou kostí. Projevovalo se to ale tak, že se občas začala klepat a nemohla se postavit na nožky. Ale preventivně můžeš zkusit dát víc vápníku a míň semínek.
No s naší Annie a jarem je to jakési divné, pořád zásobuje jak divá a zase začíná chodit spát už třeba ve 12, i když odpoledne ještě občas vyleze. Navíc občas ji chytne blbá nálada a je hodně kousavá, nebo ji hrozně naštve nějaký zvuk, třeba vytahování kapesníčku. Zkoušíme ji občas odpoledne pustit z klece, protože ráno je hodně agresivní, ale i tak radši máme po ruce vždycky nějaké to semínko. No nejdivočejší je vždycky, když se dostane na postel, nevíme proč, ale vždycky tam začne poletovat s roztaženým ocasem strašně nastražená, s pohledem zabijáka. Tak snad se časem zase promění v pohodovou nekousací veverku.
7.2.2012 09:19Holly1985
Nikopol: no o nudě teď přes zimu nemůžu mluvit. Je pořád zalezlý v domku a chrápe. Občas vylezl pro žrádlo a vodu a zas zalezl. to byl ještě v pohodě, to měl svoje útočné nálady. Nebo chvilu chrápal na rámu kleci. Ale teď sice vyleze a je fakt takový jak přejetý vagonem. Oříšky mu dávám jen jednou za den a to jen když vyleze. Jinak tam má i vitamínový okusovadlo s vápníkem. No nevim nevim, ráno se zas motal dole v kleci a pak jsem ho jen viděla, jak byl zalezlý v ruličce od papíru a vypadal jak když chrápe tak jsem mu dala misku se žrádlem k němu dolů, a malinko do něj drbla, tak se tak lehce pohl. Ale spíš mi to přišlo jak kdyby na něj šla už poslední hodinka :-( Tak jsem zvědavá jestli se něco změní jak přijdu dom, ale docela o tom pochybuju :-(
7.2.2012 12:08Nikopol
Holly1985: No my oříšky dáváme opravdu jen jednou za čas, myslím, že naposledy dostala tak před měsícem. Zkus se třeba poradit s nějakým veterinářem, ale takovým, co burunduky zná. Nedávno tady myslím Milan psal o veterinářce z Prahy, tak to zkonzultovat aspoň telefonicky. Držím palce, aby byl v pořádku.
7.2.2012 13:08Milan
Fakt bych to zkonzultoval (byla to MVDr. Chilíková, Animal Clinic v Praze), s tím jídlem to je pořád takový problematický...Co jedí burunduci a v jakým složení v přirozeným prostředí? Asi to půjde vyzkoumat, najdeme a přetřídíme informace. No a i když to zjistíme a nějak to pojmeme do naší péče, stejně pak ale přibude ten fakt, že v zajetí (no fuj, to je slovo) nejsou v přirozeným prostředí a asi se to nějak odrazí v potřebách, který maj´. Někdy mi to přijde tak složitý a nepřehledný, že mě napadá, jestli vůbec takovou bytost doma chovat (nesnáším ZOO...). Ale pak si řeknu, že když už u lidí bydlej (rodiče a pak jejich mrňousové), tak ať se maj co nejlíp. A další věc (trochu sobecká): zkuste žít bez veverek! Takže nezbyde než hledat a bádat a konzultovat to navzájem a snad z toho něco smysluplnýho vzejde. Ať se ti Bekouš uzdraví!
7.2.2012 13:57Nikopol
Milan: Máš pravdu, taky se snažíme krmit co nejpřirozeněji. Takže třeba oříšky a buráky jsme nahradili bukvicemi, žaludy a kaštany. Pak dáváme co vyroste na zahradě nebo na co narazíme v lese, Annie miluje lesní jahody a maliny, někdy zobne ostružinu, nebo když uzraje na poli obilí, tak jí natrháme nějaké klásky. Občas taky roztrhá nějakou tu sedmikrásku. Na podzim jsme jí nasbírali houby, ale ty ani nezkusila. Tak kdyby v nich byl nějaký červík, to by si určitě smlsla. Mimochodem už párkrát jsem jí viděla, jak ulovila mouchu. Problém je ale v zimě, kdy se venku nic nasbírat nedá. Letos to u nás řeší mrazák. Jinak teď dostává jablečnou přesnídávku s medem kvůli trávení a taky protože málo pije, tak zředěný jablečný džus. No a taky lžičku žervé nebo jogurtu, to sice moc přirozené nebude, ale tak jako dobrota a zdroj bílkovin. Dřív jsme dávali červíky, ale teď jediný zverimex v okolí je tak špinavý, že mám strach je tam koupit. No semínka kupuju ve zdravé výživě a momentálně má směs z ovsa, pšenice, konopných semínek, pohanky, máku, to je asi všechno, v létě ale dáváme semínek minimálně a ona si je taky málokdy vezme, i když má v misce. Teď je to něco jiného, protože pořád futruje a futruje. No ještě jí chci jako pamlsek upéct muslityčinky, bez cukru jen s medem.
Myslím, že stravování burunduka zas tak složité nebude, jen je to poměrně krátce, co se chová v domácnostech, a proto nejsou ani pořádné informace o potravě, o tom, co je nebezpečné a co ne. Možná zkonzultovat s někým ze zoo, čím u nich krmí burunduky, ale myslím, že to nebude moc rozdílné od toho, co dostanou od nás, nebo se zeptat veterináře, co by doporučoval a čeho se vyvarovat.
7.2.2012 17:38Milan
Holly: Je to smutný, když veveřák umře...ale určitě se měl moc dobře. A trvá to chvíli, než se člověk nějak...srovná. Čipoušek umřel někde před třemi týdny a dodneška se chvílema přistihnu, jak mluvím k prázdný kleci nebo obhlížím granátový jablka v Globusu.
Nikopol: s těma mouchama - tos mi připomněla, že uměl chytit mouchu rukou, když letěla kolem něj. Úžasnej výkon! Pak jí ukousnul hlavu a sněd. Dost nechutný.
8.2.2012 09:40Milan
Holly: Čipouška jsme měli sedm let, ale nevím, jak byl starý, když jsme si ho brali ze Zveráku (bylo to nechutný, byl tam asi tři měsíce v malým akváriu, tak jsme ho nakonec vykoupili, aby se tam netrápil). Nikdy předtím jsme veverku neměli, takže to byly neznámý obzory. Byl skvělej, takovej distinguovanej a noblesní, nikdy žádná agrese, kousnul občas poťouchle a úplně malinko a měl přitom naježenej ocas, takže evidentně hra...
8.2.2012 10:59Holly1985
Já jsem chtěla burunduka, od tý doby co jsem ho viděla též ve zveráku, ale byl v klícce. Sice malé ale prolízal si tam různýma drátěnýma chodbama. Takže jsem šla na jisto a hlavně si nejdřív pořídila knížku, no jedinou co o nich v tý době snad byla (Otto von Frisch). A pak jsem si pořídila Bekyho. Taky nevim přesně jak byl starý, ale rok určitě ještě neměl. Možná pár měsíců. On teda agresivní byl, ale jen na jaře a na podzim, klasické nálady :-) Jinak byl fajný. Akorát mě zas mrzelo, že jsem si s ním nemohla hrát jak třeba jiní, asi jsem to nepoznala kdy si chce hrát. No ale stačilo mi bavit se těmi jeho kousky a tím jak lítal po pokoji :-)
13.2.2012 12:24Nikopol
Nevíte, jestli je možné, že by Annie začala znovu zazimovávat? Už bývala vzhůru celý den a teď sice ráno vstává v 8, ale před 12 už je zase v boudičce. No občas ještě někdy odpoledne na chvíli vyleze, zkontroluje, jestli v kleci není něco dobrého, a zase jde spát. Tak si říkáme, že asi viděla z okna, že venku to na jaro ještě nevypadá, a tak se rozhodla, že ještě může chvíli lenošit.
13.2.2012 20:08Milan
Čipouš teda k citrusům ani nečuchnul. Co se týká rozparcelování klece, za mlada chodil do jednoho rohu klece, teď poslední rok si vyhlídnul jednu ze tří nerezových mističek, co měl, a z toho si udělal veverčí záchod. A jinam nechodil. Takže zase: každej veveřák je jinej. To je skvělý!
Jiťa: nám se v boudičce taky zavíral. Natahal si tam hadry (bylo dost náročný jen to pozorovat, jak tahal hadry do výšky do domečku, šlapal si na ně a nešlo mu to...prostě hrůza) a vždycky, když šel spát, tak se tam zavřel.
13.2.2012 20:48Jiťa
Děkuji za vyčerpávající informace..Albert má prostě oblíbený jeden roh klece a pokaždé, když něco dobrého dostane musí s tím běžet tam a teprve to sní a taky tam běhá na záchod. Nepřišlo nám to ani moc divné. Přítele dokonce napadlo jestli to nebere jako nějaké značkování, protože tam pojídá jen ty věci, co má opravdu moc rád. Spíše jsme měli strach že si to tam schová, když už má dost, udělá potřebu a o dvě hodiny později to zase sní...=oD
13.2.2012 21:39Barča
Barča je posledních pár dní jak z divokých vajec. Lítá, skáče jak blázen, a co dělá na jídlo - jako by týden nedostala najíst. Není agresivní, nekouše, běhá po obýváku, sama se vrací do klece, to je v pohodě, ale když vidí, že nesu jídlo, tak musím dávat pozor. Větší kousky, jako třeba ovoce, jsou v pohodě, ale nasypat jí semínka, fakt hladovec největší. Jinak už týden mám kuchyň plnou mravenců, ale dneska jich bylo zase nějak míň. Ta příroda se nám asi zbláznila.
14.2.2012 12:03Nikopol
Taky máme rohový záchod, kam Annie chodí. Akorát právě teď se dívám, že se ta mrška posadí na okraj a bobky dělá za záchod. Jinak s tím, že se má nechat trocha výkalů na místě, kde chceme, aby chodili na záchod, je pravda. Dělá se to i u štěňat, když se učí na noviny, i u koťat.
Barča: Anuška, jak se začala budit, tak taky hrozně jedla. Slízala i pár lžiček žervé, než jsem si jednou všimla, že si ho nosí do boudičky...:oD
14.2.2012 15:32Nikopol
Barča: Jo, jsou to potvůrky. Annie mívá záchod na okně a mi se moc líbí, jak na něm sedí, tlačí a kouká přitom ven. Nedávno jsme se přestěhovali a máme úplně obrovské okno, tak přemýšlíme, že jí na něm uděláme nějaké patro, ať se může dívat i z těch nejvyšších okenic. Někdy ji totiž výhled z její výšky nestačí a leze nám na ruce, my je pak zvedáme, opíráme o sklo a ona spokojeně sedí a kouká. Drbna naše :o)
15.2.2012 15:46Moniska
Dobrý den, vím že to sem nepatří, ale snad mi odpustíte:
Vážení přátelé,
už dnes končí jednání Evropského parlamentu (EP), v rámci kterého mohou poslanci podepsat prohlášení omezující transporty jatečných zvířat na 8 hodin.
Prohlášení o zavedení limitu pro přepravu jatečných zvířat už podepsalo celkem 234 europoslanců. Do následující schůze 15. března se už poslanci sejdou jen na jediný den. Stále ale chybí 145 podpisů, pokud je do té doby nezískáme, EP se prohlášením nebude zabývat.
Devět českých poslanců EP už prohlášení podepsalo. Prosím, pomozte nám přesvědčit zbývající české poslance EP, aby svůj podpis přidali! Stačí vyplnit kontaktní formulář zde :
http://pomahame.spolecnostprozvirata.cz/2012/02/14/vyzva-8-hodin-a-dost/?bdrm=tife4af7164-ef9a4caf Dejte vědět všem přátelům, pomůžete omezit utrpení zvířat.
Děkujeme!
17.2.2012 16:30Eddie
Tak jsem Edíka zkoušela poprvé po zimě pustit po pokoji. Letos zase neusnul a byl agresivní. Asi tu máme moc hluku, světla , nebo tu máme na něj moc teplo. Když jsem ho pustila poprvé, tak byl úplně v pohodě a podruhé si začal dovolovat. Dvakrát mi šel po nohách (ještě že mám plyšový bačkory :-D) a když jsem ho zavírala, tak i po ruce. Zase ho budu muset začít ochočovat a nejhorší je, že na to nemám čas. Jsem na koleji a domů se dostanu jednou za 14 dní a to ještě trávím víkend na brigádě. :-( Začínám přemýšlet jestli by mu nebylo u někoho kdo by na něj měl víc času líp. Nechci aby většinu života strávil zavřený v kleci. :-( Kdyby někdo chtěl samečka burunduka, tak mi může poslat mail
baruska90@gmail.com Minulý rok se po zimě dal v pohodě znovu ochočit a dokonce si ho půjčila na pár dní slečna pro samičku ;-) a prej byl pohodovej. V červnu mu budou dva roky. tak kdyby o něj někdo měl zájem, mám plno fotek a videí, tak je můžu poslat a pak se můžete rozhodnout. :-) Je to spíš raubář. Nikdy se netulit jako můj předešlý burunduk, spíš dováděl po pokoji. Šplhal po záclonách, vyhlížel z okna, schovával oříšky všude kam se dostal, pral se s mojí rukou. No jak říkám. Prostě raubíř. :-D
19.2.2012 21:25burunduk-risa
Dobrý den, chtěli bychom novou klec, už jsme si vyhlédli krásnou a ideální pro našeho burunduka, jenže je celá z plastu, a my se bojíme, že burunduk plastové mříže překousne. Mohlo by se to stát? Bojíme se že burunduk mříže překouše a uteče, vzhledem k tomu, že doma máme kočku a psa tak by to dobré nebylo.
Prosím poraďte mi. Děkuji Lenka
22.2.2012 20:08Nikopol
Burunduček: My svou veverku kupovali za 800. S burunduky a kousáním je to složité. Každý je jiný. Naše je přes jaro, léto zlatíčko, ale přes zimu a podzim je hodně agresivní a pořádně kouše. Tak se ale na zimu projevuje hodně burunduků. Člověka začnou považovat za vetřelce v jejich teritoriu, který jim chce krást zásoby. Některé veverky jsou ale hodné po celou dobu a nejspíš se to nedá nijak ovlivnit. Každá má jinou osobnost. Taky málokterá je vyloženě mazlivá, hlazení spíš trpí, některou prostě neochočíte nikdy.
Osmáci degu jsou větší.
22.2.2012 21:19Jiťa
No já vlastně nevím jestli jsou hodní. My jsme asi měli štestí nevíme jak je Alby starý, dostali jsme ho od pofidérního chlápka, ale je to naše zlatíčko. Nikdy nekousl, ani v teď v zimě a usíná nám v klíně i za krkem. Co tady pozoruju, tak burunduci moc kontaktní nejsou, ale ten náš je nějaký vyjímečný asi...
23.2.2012 18:20Nikopol
Jíťa: Naše Anne zatím nevábí, tak nevím, možná to ani u ostatních samiček na jaro zatím nevypadá. Ale asi jí letos stejně samečka shánět nebudeme. Narodila se teprve loni koncem dubna, tak nevím, jestli pro veverku není lepší zabřeznout až jsou trochu starší. Navíc bydlíme v garsonce a nevím, jestli by se to tu s dalšími potvůrkami dalo zvládnout, i když přítel by nějaké prcky chtěl.