3.9.2012 18:10Nikopol
lubav: Může už pomalinku měnit srst na zimní. U samečků se můžou objevit i holá místa. My máme vždycky jen krásně viditelný přechod.
- - - - -
Samozřejmě, kdyby se to nějak hodně rozšířilo, možná bude třeba navštívit veterináře, aby udělal seškrab a zjistil, jestli nemá nějakého parazita nebo není nemocný. Ale už tu bylo hodně případů, kdy šlo zrovna o výměnu srsti. Nám se to stalo i u fenky, měla půlku krku holou, seškrab měla v pořádku a zhruba po týdnu už bylo poznat, že místo zarůstá novou srstí.
5.9.2012 13:43Nikopol
Pavla: Ano, Annie taky přibírá. Navíc i mění srst, takže i to způsobuje, že vypadá větší. Na jaře se nám pak zdála strašně drobounká.
Musejí si udělat zásoby, naše třeba přes zimu vstávala jen jednou za dva dny, a to jen na chviličku, aby posbírala další semínka a trošičku se najedla. Spotřeba jídla je teda před zimou hrozná, to nejhorší teprve přijde. :o)
7.9.2012 12:56Klára
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Už skoro rok máme doma burundučka, ale docela se s ním trápíme. Za tu dobu si na nás stále nezvykl. Je pořád šíleně vyděšený když nás vidí. Už jsme teda pokročili k tomu, že když je venku z domečku a my příjdeme domů, tak hnedka neutíká se schovat. Ale když se k němu přiblížíme a mluvíme na něho tak se straště třese a někdy začne střeštěně lítat po kleci. Ochočený je jen opravdu malinko. Když k němu dáme velice pomalu ruku, tak se nechá i pohladit, ale to je všechno. Jídlo si z ruky nevezme, chytit se taky nedá a na zavolání nereaguje. Zkoušeli jsme mu i vydělávat boudičku, aby si zvykl na to, že tam jsme, ale nic. Celou dobu se krčil v rožku klece. Zpětně jsme se dověděli, že při koupi jsme narazili na podvodníka, takže si myslíme, že byl odchycen z přírody. Ani přesně nevíme jeho stáří. Nemáte s tímto někdo zkušenosti nebo nevíte, co ještě zkusit? Moc děkuji za odpověď.
8.9.2012 19:39Buru
Klára: Ahoj, ochočení takovéhoto zvířátka není jednoduchá věc a je možné, že zrovna máte takového, který se prostě kamarádit nechce. S veverkou to není jako se psem, je to spíš zvíře na koukání než nějaké mazlení. Nicméně dá se většinou dosáhnout toho, aby vás do jisté míry toleroval, problém je že každý burunduk je v tomhle dost individuální a nějaký konkrétní návod prostě není. Určitě je obrovský rozdíl, když ho už chovatel odmalička ochočuje a když ho nechá růst jako dříví v lese.. Ovšem ne doslova, u nás burunduci nežijou, takže je dost málo pravděpodobné že by byl ten váš odchycený v přírodě ;-) Jenom pravděpodobně šlo o nějakého "velkochovatele", který se o budoucí majitele prostě nestaral.
Samotné ochočování rozhodně vyžaduje velké množství času. Z vlastní zkušenosti můžu poradit následující. Pusť ho ven z klece do místnosti a sedni si někam doprostřed, nebo třeba pracuj na počítači pokud tě nebaví jen tak ho sledovat. Nemá smysl ho pronásledovat s nějakou dobrotou na ruce, když se bojí už jenom proto, že je s ním někdo v místnosti. Prostě seď a čekej, hlavně žádné prudké pohyby. Pravděpodobně prošmejdí celou místnost, ale nakonec ho začne zajímat i ta hrozivá velká věc uprostřed a přijde se na tebe podívat. Později ti skočí třeba na záda, nebo na nohu, ještě později vyleze na rameno apod. Je poměrně důležité v tenhle moment nepodlehnout nutkání ho pohladit a zůstat nehybně čekat. Pravděpodobně zase odejde a bude zkoumat jinou část místnosti, ale zase se vrátí. Nevím, jak to máte s pouštěním z klece, ale ideální je nějaká menší místnost s minimem věcí, škvír kam by mohl zalézt apod. (ale každá místnost se tak dá zabezpečit). Nemusíš se ani bát, že ho nedostaneš zpátky, minimálně až dostane hlad zaleze sám. Kdyby ses bála, můžeš mu dát míň jídla před tím, než se budeš snažit seznámit a do klece mu pak dát nějakou oblíbenou ňamku (ale až ke konci, aby vůbec vyběhl ven). Jak říkám, vyžaduje to dost času a pokud možno pravidelnost. Co se týče zlepšováků v kleci, tak jak už se tu několikrát zmiňovalo, můžeš mu dát do boudičky kapesník se svým potem, aby měl ten pach pořád nablízku (samozřejmě při tom sbližování se nijak nevonět, nemýt těsně před apod., aby tě pak vůbec poznal :-D). Vyndavání boudičky možná funguje, ale spíš v pozdějším stádiu, takhle si akorát říká: "Panebože, ta velká ošklivá děsivá věc mi ještě ke všemu sebrala jediný úkryt, co v téhle malé věci, kam mě strčili, mám!" (mimochodem, nemyslím jsi že jsi ošklivá, ani že máte malou klec, ale burunduk si to myslet může :-D) Je důležité si uvědomit, že tvým cílem není, aby ti vlezl na ruku a mohla jsi ho drbat pod bradou, ale to, aby respektoval tvou přítomnost a neschoval se jen co uslyší otvírat dveře. Aspoň tedy zatím není. :-) Později mu zkus dávat jídlo z ruky, ale nějaké dobroty, něco co víš že mu opravdu chutná. Zkus to nejdřív přes mříže klece, pak třeba v otevřených dvířkách, později si to polož na dlaň a nech ho ať si to vezme, ještě později dlaň trochu odtáhni, aby ti na ruku musel skočit atd.
Opravdu to vyžaduje dost času a hlavně obrovské množství trpělivosti, ale věřím, že když se chce, všechno jde. Hodně štěstí =)
17.9.2012 23:42Buru
Mirka: Pokud myslíš ty rozměry, které jsou napsané tady na stránkách, tedy 100*50*100cm, jsou to rozměry MINIMÁLNÍ!!!, to tam u nich máš také napsáno. Pokud nevíš, co to znamená, burunduka si raději nepořizuj. ;)
- - - - -
Waki: Nevím, jak to přesně myslíš. Myslím, že buráky pražené neexistují, když je pražíš prasknou a vyloupnou se z nich arašídy. Takže, buráky občas dáváme, byl to vlastně první oříšek co si samostatně vyloupnul, a samotné arašídy (ať už pražené, nebo ne) bych nedávala právě z toho důvodu, že snadno koupíš neloupané (= buráky) a tudíž si u toho může burunduk aspoň trochu pohrát a pocvičit zoubky. =)
- - - - -
Waki: Nicméně i arašídy by se měly dávat v malém množství a jen občas, rozhodně nejsou tak toxické jako mandle, ale taky nejsou úplně ideální. :)
18.9.2012 17:29Klára
Buru, Karrol: Moc vám chci poděkovat za rady, omlouvám se za pozdní reakci, byla jsem mimo ČR. Ještě jsem se chtěla zeptat, zda by třeba pomohlo, kdybychom si pořídili ještě jednoho burunduka, který by byl od prověřeného chovatele (odchovaný doma)? Docela se ale zase bojím toho, že si nesednou a budou se navzájem třeba kousat nebo tak.
19.9.2012 15:57Pajut
Dobry den, koupil jsem si burunduka,ma klec 100x50x100,ze ktere dvakrat utekl, klec mela na okrajich vetsi mezeru tudiz se ji protahl, ale k me otazce, burunduk obcas na uzsich stenach klece beha v pravidelnych pohybech doleva a doprava, nevim zdali se nezkousi pouze najit otvor pro utek nebo se mu neco deje. Burunduka mam tyden. Dekuji
20.9.2012 12:09Nikopol
Pajut: Vyhradila bych si na to trochu víc času, třeba o víkendu, ať se nestane, že budeš potřebovat někam odejít a budeš veveráka nahánět po pokoji, abys ho dostal do klece, to bys ho vylekal a ochočování by se tím dost zpomalilo. Jinak když byla Anuška ještě na jaře trošku agresivní a mi se ji nechtělo chytat do rukou, tak jsem to vymyslela tak, že jsem jí hodila trochu semínek, ona je posbírala a donesla do boudičky a já v tu chvíli zavřela dvířka. Průšvih byl, když si je začala po čase schovávat mimo klec. :-D Ale vždycky tam časem dojdou, dát si třeba něco dobrého nebo se napít.