1.10.2013 20:53noric
Ina: to by asi chtěl samičku, bude to zřejmě vábení, když jí nedostane, tak ho to přejde. Je to v pořádku, je to normální
- - - - -
Vopice dělaj zásoby jak na rodný Sibiři, tváře jako balóny a včera se pokoušely do domečku narvat velikou rozvinutou šišku. Kupodivu to nešlo, tak byly pěkně naštvaný :D
5.10.2013 12:35Dana
Dobrý den, nemám s burundukem žádné zkušenosti . Hlídám ho dceři, která je dlouhodobě pryč. A minulý týden, když jsem přišla z práce byla veverka zalezlá, smotaná do klubíčka a spala A teď trnu hrůzou. Vloni nezazimovala, a já teď nevím zda je v pořádku? Nevíte někdo jak poznám že zimuje, na tu druhou variantu nemůžu ani pomyslet. Děkuji za radu
5.10.2013 12:46Karrol
Dana: Já si myslím, že zazimovala. Pokud se nepletu, mrtvý burunduk je obvykle natažený, bohužel i u nás to tak bylo :( Spí v budce? Pozor na to, že i zazimovaná může bejt dost studená a mít pomalej dech. Zkusila bych jí třeba k boudičce dát nějakou dobrůtku a pokud ta zmizí, je vyhráno. Moc držím palce a dejte vědět! Nevim jak u osttaních, ale Kikinka vždycky jednou za den až dva vylezla se najíst a my ji třeba ani neviděli.
5.10.2013 13:04noric
Dana: myslím, že je to holt už zimní spánek nebo nácvik spánku, nedělal bych paniku. Moje vopice už jsou taky třeba půl dne zalezlý v budkách. Ted byly tři dni puštěný a Matynka si vyrobila pelech a zásobárnu ve starý peřině (mají k dispozici celý pokoj, vyklizený, akorát je tam pár věcí na vyhození) a Mufína si vyrobila pelech v kontejneru s hlínou, zaplnila ho neprosto vším, co se dá odnést :). Jak píše Karrol, zkuste tem dát něco dobrýho a uvidíte, že to zmizí :) Držím taky palce.
Taky vopice třeba vůbec nevidím čtyři dni, ráno dámy ještě chrněj a večer zase chrněj, taky poznám, že jsou naživu jen podle sežranýho materiálu :)
7.10.2013 15:08noric
Lany: to by mělo být v pořádku, takovou sílu, aby roztáhla dráty zase nemá. Má sílu v zubech, ne v pažích :)
- - - - -
eventuelně, pro dobrej pocit, se dá koupit pletivo a ještě tu klec zabezpečit. Já měl původní klec po fretce a tam byly dráty od sebe 2,5 cm a takhle jsem to měl udělaný. Ale u tý vaší to nebude nutný.
A když jí časem začnete pouštět z klece ven, tak bude mít probíhačku jako hrom. Já mám vopice puštěný třeba 4 dny a do klece choděj pro dlabanec, napít a na hajzlík
8.10.2013 13:27Hrskt
Dobrý den, zvažuji pořízení tohohle mazlíčka a chtěl jsem se zeptat, jak jsou náchylné na teploty a vůbec jak snášejí vnitřní teploty dejme tomu v zimě, kdy se v bytech poměrně dost topí? Dále by mě zajímalo, jak je to se zimním spánkem? Ukládají se k zimnímu spánku každý rok, nebo jen v případě, že je chováme třeba venku a teploty začnou klesat? A poslední otázka je, jak hodně se projevuje agrese před zimním spánkem, nemusí se pak člověk bát strčit ruku do klece a dát krmení, aby neodešel zle pokousaný? :)
Děkuji
8.10.2013 14:05noric
Hrskt: tak normální teploty v bytě i při topení, stejně tak i chladnější prostředí snášejí v pohodě, důležité je aby nebyly v průvanu. Je dobrá klec u zdi nebo zadní stěna (event. boční) klece pevná nebo mříž zakrýt. Zimní spánek je v domácích podmínkách velice individuální záležitost, každá véva jí prožívá jinak, např. jedna moje vopice vyleze jednou za tři dni a druhá je stále aktivní. To se skutečně nedá jednoznačně určit. Venku asi zalezou, ale to z vlastní zkušenosti nevím. Stejně tak agrese, je to zase o jednotlivcích (spíš sameček). Já se s tím u svých taky nesetkal (holky), ale v mnoha případech se pokousání asi nevyhneme. Já je pouštím z klece, takže mají vybudované různé protiatomové kryty a sklady potravin na různých místech :)
8.10.2013 15:54Nikopol
Hrskt: Naše veverka, holka, zimuje, i přesto že ji chováme v teploučku v bytě, rovněž je před zimou agresivní, i když letos zatím ne, ale na to má ještě čas. :-D Krmení přes zimu řešíme tím, že jídlo dáváme do klece večer, když spí.
Ohledně mláďat - sehnat veverče, o kterého bylo dobře postaráno, je opravdu nejtěžší úkol, který vás čeká, protože burunduci se rozmnožují nejčastěji jednou ročně, a to na jaře, takže si myslím, že pravděpodobně budou k sehnání až příští rok. My třeba na Annie také čekali přes půl roku. Množitele poznáte podle toho, že nabízí mláďata v období, kdy se mláďata nerodí, a taky najdete inzeráty s mnoha dalšími druhy zvířat. Nikdy neuškodí pro mládě zajet, vidět, v jakých podmínkách žilo, množitelé často nabízí, že vám zvířátko přivezou. My našli naši Anušku tady, ale letos to tu s mláďaty žádná sláva nebyla, další možnost je pro burunduka vyjet do zahraničí, třeba do Německa, myslím, že tak to někdo "zdejší" také udělal.
8.10.2013 16:59Buru
Hrskt: My máme burunduka z Anglie =)
Jinak o množitelích platí přesně to, co píše Nikopol, hlavně se nenechat zlákat tím, že budu mít veverku hned, je rozhodně lepší počkat do jara, kdy se normálně rodí a cca květen/červen můžete mít burunduka doma. Je pak obrovský rozdíl v ochočování, pokud se chovatel o malé patřičně nestará.
Co se týče agrese a zimování, burunduci nemají pravý zimní spánek, i když spí tak jednou za čas vylezou, nicméně je to hodně individuální. Náš třeba loni neusnul a byl šíleně agresivní až do jara. Letos bude mít asi lepší podmínky, co se týče snížené teploty, tak uvidíme.. K takovému zvířátku ale zimní agrese patří, obecně to není zrovna mazlící zvíře, spíše pozorovací a v tom případě agrese ničemu nevadí =)
Teploty ve vytápěném bytě mu určitě nevadí. Jediné období, kdy nám vysloveně trpěl vedrem, bylo v létě při těch 40+ stupních.. Nízké teploty taky snáší dobře, vzhledem k tomu odkud pochází. Obecně při venkovním chovu je větší problém průvan, než samotný mráz (samozřejmě za předpokladu pořádné nory/pelechu apod.).
9.10.2013 08:20jan
ahoj, chci se zeptat, mám pomerně velkou klec a neustále otevřenou, takže veverky můžou běhat po bytě jak se jim zlíbí, ale poslední dobou sameček jak blázen pořád běhá do kolečka v jednom koutku třeba půl hodiny v kuse, zatímco samička pobíhá v pohodě venku, nikdy to nedělal, to až ted, nemohlo by to být nějakým stresem třeba ze zimy atpod.?jinak oba jsou dohromady v poho spí v jednom domečku, akorát si kradou zásoby, které si ted schovávají po celém bytě...
9.10.2013 10:01Hrskt
Ahoj, tak další dotaz :) Stavěl jste si někdo voliéru sám? Mám dotaz ohledně dřevěných materiálů. Mám v plánu zadní a možná boční stěnu ze dřeva kvůli průvanu, aby byla plná, ne jen pletivo, pak kvůli přidělání různých hraček do klece, atd. (prostě dřevo je takovej příjemnej materiál jak pro stavitele tak pro burunduka si myslím). A teď otázka, vzhledem k tomu, že zvíře je hlodavec, nebudu ho mít za chvíli na druhé straně? Jaké máte zkušenosti s prokousáváním dřevěných věcí?
9.10.2013 12:33Buru
Hrskt: Koukni se na alba uživatele Navi, máme tam fotky klece. Nechali jsme si dělat u truhláře, protože jsme měli poměrně specifické přání. Je celá dřevěná a slouží dobře. Kousat jí začal asi na 3 místech, ale vždycky se to spravilo po přidání něčeho nového do klece - větve, papírové krabičky s ňamkou vevnitř, do kterých se musí dostat, ořechy se skořápkou, tvrdé ovoce a podobné věci, které prostě může hlodat. Vesměs pokaždé když to zkusil, tak to bylo asi z nudy a přestal okamžitě po přebudování "interiéru" klece, přidání něčeho nového a tak. A nikdy teda to neohlodal tak, že by se dostal skrz, zas tak velké zoubky nemá =)
9.10.2013 13:09Buru
Jiťa: Myslíš, jak to že to poznají? Tak poznají to i lidi, akorát u těch "civilizovaných" se tyhle schopnosti vytratily kvůli pohodlnosti a technice.. Různé kmeny žijící mimo "21. století" taky poznají, kdy přijde změna počasí atp. Určitě jsou na tohle téma odborné články, ale nechce se mi to vyhledávat.. Každopádně to závisí na stupni prošlechtění např. burunduk chovaný na Havaji bude pravděpodobně taky střádat zásoby a "zimovat", i když zima nebude, ale třeba u psů už se většina vlčích pudů vytratila (třeba že koukání do očí znamená útok apod.). Burunduk je oproti psovi pořád divoké zvíře, je příliš málo domestikovaný a příliš málo prošlechtěný na to, aby se projevili nějaké změny. Všechno, co se je geneticky zakodováno je ovlivněné taky prostředím - příklad: když vemu jednoho psa a budu ho chovat v Norsku a v Texasu bude vypadat pokaždé jinak, texaskému vůbec nenaroste zimní srst, žirafám u nás v zoo vyrostla zimní srst - normální žirafa vůbec netuší co to je, ale za ta léta stejného prostředí se u nás přizpůsobily atd. Domestikací a šlechtěním se dá dosáhnout lecčeho, třeba dnešní slepice ve velkochovech snáší vejce takřka pořád, jestli někdo znáte slepice, tak normální slepice má období, kdy kvoká = nesnáší vejce, sedí na těch už snesených a doufá že se jí vyklubou kuřátka.. ale slepice od kterých jsou v obchodech vejce nekvokají, protože by to byla ekonomická ztráta.. Plemena psů původně šlechtěná k zápasům při nějakém konfliktu rovnou útočí, nehrozí = necení zuby, nehrbí se atd., protože na to byli selektovaní jedinci, kteří to nedělali, proto aby vyhráli v zápasech.. (samozřejmě dneska je zase opačný trend) atd. atd. atd. Nevím jestli se mi to daří vysvětlit, ale tohle jsou pudy, instinkty apod., které to zvíře mít musí, stejně jako ví, že se musí najíst aby neumřel hlady, tak burunduk ví, že musí udělat zásoby na zimu. Já v tom prostě nevidím žádnou záhadu :) Kdybychom desítky let selektovali a množili pouze burunduky, kteří budou dělat málo zásob a budou v zimě nejméně agresivní, pravděpodobně by se nakonec povedlo mít nezimující a neagresivní veverky.
Co se týče toho, jak konkrétně to zvíře pozná, že už má začít schraňovat zásoby, tak to je jako v podstatě všechno řízeno hormony, na ty zase působí zkracující se délka dne (a kvůli tomu nemusí chodit ven, aby ho to ovlivňovalo), změna teploty, počasí, pohlavní cykly apod. =)
Doporučila bych nějaké databáze odborných článků a prací, ale myslím, že jednak je vše v angličtině a jednak asi většina věcí není veřejná vůbec, nebo jen částečně, já se vždy přihlašuju přes školu a ta má zaplacený přístup.
- - - - -
Hrskt: Přesnou cenu si nepamatuju, ale myslím že to bylo kolem 9000 - máme ty klece vlastně 2, které se dají spojit do jedné a celkově to má asi 180x60x180. Tak nejvíc stála samozřejmě ta práce a vytvoření těch "blbostí", co jsme si navymýšleli - spojování klecí, otoční poličky atd. :)
13.10.2013 09:04Radek
Hrskt: mám klec dělanou jednou dívčinou, 2 stěny plné z osb desek, 2x dvířka, vyjímatelné šuplíkové dno, 3 terásky, 1x spací boudička, rozměry 1 x 1 x 0,8 a platil jsem jí 2.500 Kč. osb desek jsem se bál, ale vše ok.. malého mám rok a půl a ještě nikdy do ničeho nekousal... když už kouše, tak jen do větví.
14.10.2013 09:10Hrskt
Hmm hmm uvidíme na kolik se vyšplhám, zatim jsem dal 1100,- a už mám nosnou konstrukci no, ještě dvířka, zadní a spodní desku a pletivo (+samozřejmě vruty, panty, boudičku a takový drobnosti no)... řekl bych že budu taky tak nějak 2500,-
14.10.2013 13:10Limetka
ahojky lidičky, máte někdo zkušenosti s přerostlýma zubama? mě se to za celých 7 let ještě nikdy nestalo, pravidelně obměňuji větve na ohlovávání, minerální kámen, oříšky, tvrdej chleba, zkrátka ta moje potvora má pořád co hlodat, taky o sobě dává chroupáním hlasitě vědět... ale přesto se mi stalo, že sem jí našla viset ze střechy klece jak byla právě zaháklá za přerostlé přední zuby a nemohla se chudák z toho dostat... ještě teď jsem z toho v šoku a nechápu jak k tomu mohlo dojít... je čiperná, pořád v kontaktu a přesto mi tohle uniklo, navíc když sem jí dostávala z tý klece, tak bylo vidět, že zuby rostou úplně křivě, šikmo dobnitř, takže nejspíš všechno hlodala celou dobu spodníma. Dnes jdem na veterinu, tak se bojím jak to dopadne...
15.10.2013 20:03noric
Jenny: tak 12 leté dítě už by se snad o buráka starat mohlo, ale je to podstatně něco jiného než péče o pískomila. O chovu buráka se dá dočíst zde, viz nahoře "Chov". Eventuální další dotazy rádi zodpovíme, ale vysvětlovat něco, co je tady napsáno, je zbytečné, Detaily samozřejmě doladíme
15.10.2013 22:58noric
Jenny: jak nutný, aby přezimovala? Když bude chtít, tak bude zimovat a když ne, tak nebude. Musí mít domeček nebo prostor, do kterýho se může skrýt (na spaní, zásobárna) lépe několik. Moje vopice, jedna je třeba tři dny zalezlá a druhá je i v zimě aktivní, to je individuální. Ale kup si knížku nebo si proštuduj to, co jsem ti už poradil přečíst, pak se budem bavit dál.
18.10.2013 12:50noric
Buru, Nikopol: já bych je klidně nechal puštěný, mají k dispozici celou místnost jenom pro sebe a můžou si dělat co chtěj, ale začíná se ochlazovat a já se bojím, aby až pustím Wawky (topení) nevlezly nějak dovnitř, je to v podstatě oheň a nepopálily se. Byly ted tři neděle nonstop puštěný a vůbec si toho nevážej, držky jedny. Matyna bydlela ve starý peřině a Mufína ve svým nově vybudovaným protiatomovým krytu v kontejnýrku v kleci. Tak maj po ptákách
- - - - -
Buru: v domečku nefouká :)
18.10.2013 22:34noric
Jenny: já používám kukuřičnou drť (vypadá to trochu jako popcorn), není z ní bordel a vopice v ní můžou i hrabat, dá se koupit třeba v Hornbachu v těch zvířecích potřebách, určitě asi i jinde. někdo dává piliny, hobliny. Nedoporučuju písek, ten je pak všude, ten se hodí do hajzlíku. A do nějakýho kontejnýrku hlínu na hrabání.
- - - - -
teď mají vopice deseticentimetrovou vrstvu pšeničnejch klasů, z kterejch s požitkem vyžraly to zrní. vybudovaly s i v tom tunely a jsou spokojený. Nemůžu jim to vyhodit, holt jim teď neuklízím, byly by pěkně naštvaný, je to jejich dílo. Je ale fakt, že tam nemají žádnej bordel a na hajzlík choděj způsobně do plasrový misky do písku a ten se v pohodě vymění.
28.10.2013 19:26Nikopol
C M Burns: Také jsme si první podzim říkali, jakou máme šikovnou veverku, že už všichni burunduci koušou a naše je prostě hodná klidná holka. Velký omyl. :oD Letos zatím agrese vůči nám není, ale tento týden už je Annie dost nevraživá k psové, i minulý podzim začala nejdřív vyjížděť po feně a až za nějaký čas i po nás, aspoň máme takové varování, že už se to blíží. Taky letos strašně vybírá, co si vůbec bude schovávat, třeba o žaludy vůbec nejeví zájem, předchozí dvě zimy brala vše, co našla.