1.8.2013 10:55jardík
Zdravím přátelé, mám dotaz, začala sezona různých druhů ovoce, jak je to s jádrama a peckama z ovoce. Myslím že jsem někde četl, že by se jim hlavně peckoviny (pecky) neměli dávat, že prý obsahují tu samou nebezpečnou složku jako třeba mandle, ale moje veverky už rozlouskli několik pecek např. ze švestky a z třešně a v pohodě. Takže si myslím že každej si taky na fóra napíše co chce. Jak to teda je (třešně, švestky, špendlíky, merunky, broskve, atp). Díky.
1.8.2013 11:12Nikopol
jardík: Pecky opravdu obsahují amygdalin, ze kterého se uvolňuje kyanovodík. Jíst vnitřek pecek je tedy nebezpečné i třeba pro člověka, jenže jde o množství. Pro člověka je nebezpečné vyjedení několika desítek pecek, ale kolik pro veverku? Organismus tvých veverek si s menším množství jedu hravě poradil, ale opravdu nevím, jaká dávka už by byla problémem. Já pecky vybírám, i když jadřince z jablek ne a Annie je taky stále tady.
7.8.2013 22:14noric
buruburu: no on si to naštěstí taky burunduk ani moc nenechá líbit a umí velice bolestivě a do krve rafnout. Pro spolužití s člověkem musí mít svůj klid a pohodu a jak říkám, to není zvíře na mazlení a poslouchání povelů. Je to silná osobnost
- - - - -
a sehnat se dá někdy ve zverexech nebo od chovatelů, ale tady pozor, skutečných chovatelů a ne těch šmejdů množitelů, kteř mají fabriku na burunduky a jde jim jen o prachy. Myslím, že tady se najde nekdo, kdo bude vědět víc o chovatelích. Já mám jednu vopici ze zverexu a pak už její dceru, doma narozenou a vypiplanou :-)
7.8.2013 22:39noric
buruburu: tady bude někdo určitě vědět, jen co příjdou
- - - - -
s tím kousnutím, jednou na veterině ošetřovali mně a ne vévu, tý naštěstí nic nebylo a já odcházel se zavázaným palcem, Celou veterinu hodinu vytírali od krve :-D
- - - - -
Véva byla jen v duševním pohnutí v šestineděli (skutečně a beze srandy) a já pokousanej, jako kdybych spadnul do výběhu šakalů :D
8.8.2013 17:30NAVi
buruburu: To není velká klec, to je tak minimální, co se dá pro burunduky pořídit. Je potřeba počítat s tím, že burunduka bude potřeba pravidelně pouštět po pokoji, aby se vyběhal a měl co zkoumat. S tím je spojený i nepořádek (hrabe v kytkách, na různých místech zanechává bobky, hrabe se v papírech atd.). Předpokládám, že to u vás nebude problém.
Pak ještě zmíním samozřejmost, ale raději se chci jen ujistit - pořiďte si jen jednoho burunduka.
A další taková známá informace je, že jsou denní tvorové a chodí spát někdy už třeba ve čtyři nebo v pět odpoledne, zatímco ráno vstávají už třeba v šest (samozřejmě, existují výjimky). Z toho důvodu je tedy potřeba, aby kluci na něj měli čas a nezačínali se mu věnovat až pozdě večer poté, co se vrátí domů. Ale s tím asi také počítáte, že :-)
Pokud si ho nakonec skutečně pořídíte, budeme jen rádi, když uvidíme nějaké fotečky a také si tu budeme moci přečíst, jak se u vás doma má =)
9.8.2013 19:30Nikopol
burburu: Já bych ještě doplnila informaci o tom, že s valnou většinou burunduků je pořízení jen od jara do podzimu. Přes zimu spí, i když jsou ubytováni v teple, a před zimou mají podzimní agresi, kdy si velmi útočně střeží své teritorium a zásoby, a to jak samečci, tak samičky. Ať pak nejste zaskočeni, když se z hodného tvora stane malý vrahounek a následně ospalec, kterého třeba týden vůbec neuvidíte.
9.8.2013 21:09buruburu
navi,nikopol- klec má pro začátek, ta pak bude na chatě, kde bude v ní přes noc a jinak bude mít venku "výběh" :-) , poté se počítá v obýváku s voliérou něco kolem 120- 90- 265. prostě ke stropu v paneláku. Docela dost diskuzí a článků jsme četli na netu. Jen je škoda, že v našem okolí ho nikdo nemá. Doma už dva nepořádníky máme takže jeden navíc nás nemůže rozhodit :-) . A kytky v bytě?? Ty naštěstí nemáme, jen na balkoně a ty jsou jedlí , rajský, borůvky a maliny. Jen budu muset nějak dořešit sítě na okna.
Jak jsem psal buru chtějí sice kluci, ale znáte děti zájem pár týdnů a šmitec. Takže se rozhodovalo i podle nás. A to jsme zvažovali i minipjase :-), ale mít tři to už bych nedal.
Jednoho chovatele jsme našli, ted mrnouse má. Jaká je Vaše zkušenost, v kolika je nej brát buru od maminy ??
- - - - -
no negativ jsem četl dost, ale potřebuji poradit chovatele ne množitele u pár takových jsem byl. Ne díky o to nestojíme.
S různými zvířaty , malýma velkýma , osobní zkušenost mám, teď potřebuji rady pro chov a né s prominutím odrazovat.
10.8.2013 08:27Radek
bb: asi není od věci sem napsat, od koho konkrétního bys malého mohl mít, je tady spousta lidí, co mají zkušenosti a třeba Ti napíšou, že zrovna váš zdroj je množitel a ne chovatel. mám pocit, že je dobré vzít malého do 3 měsíců, aby se lépe ochočil.. já měl tříměsíčního a ochočený tedy moc není..
10.8.2013 09:42Radek
bb nene, tak to neber, jen se tady často objevují týpci, co třeba chtějí pořizovat dva do jedné malé klece, nebo jako hračku pro dítě. U mého trvalo docela dlouho, než si na mě zvyknul a spousta lidí tady mi radila co a jak.. byl jsem v začátku zoufalý z toho, že se ke mně nemá.. hodně udělalo krmení jen z ruky :-) a musel jsem sebrat boudičku, což zní někdy drsně, ale díky tomu si buru zvykne na život a ruch kolem klece... malej je jinak zlatej,mám ho fakt rád. je to osobité zvíře.. např. když mu měním podestýlku, pak se se mnou třeba 14 dní "nebaví" a když na něj promluvím, třeba se otočí zády a sedí jakoby nic :-))) trucoun :-))
10.8.2013 10:17Nikopol
buruburu: Já si myslím, že je lepší upozornit na negativa, abyste s tím počítali a nebyli pak zklamaní a třeba se nechtěli veverky zbavit. Pokud vás nic z toho neodradilo, je to super a určitě se u vás malý burunduk bude mít skvěle! Tak pokud chcete trochu navnadit: Je to opravdu mimořádné zvířátko, když byla naše Annie mládě, trávila jsem s ní snad celý den, spala mi v kapse, nosila se na rameni, ukazovala, kam ji mám vysadit, pokoj se proměnil ve veverčí doupě plné prolézaček, jedly jsme společně ráno jogurt, teď už vyrostla a je o dost samostatnější, do kapsy už si lehnout nepřijde, ale pokud chce někam donést, stále si o to umí říct a sledovat, jak hopká po bytě nás ještě nepřestalo bavit. Dobrá výhoda taky je, že si vybere jen jedno místo, kam chodí na záchod, takže žádné bobky všude po bytě. Na hlodavce žije dlouho, je to velmi inteligentní tvor, divoký, zábavný, roztomilý, když se vyhřívá na sluníčku, příteli se líbí, že si jídlo drží "ručkama". Snad se vám tedy podaří najít vhodného chovatele, bohužel někdy se na to čeká dlouho, my se dočkali za půlroku, ale vyplatilo se to. Jako rada, ať nekoupíte mládě od množitele: Většinou je podivné, vám chce zvíře dovezt a nelze jej vyzvednout osobně, když v inzerátech nabízí možnost sestavení nepříbuzných páru, či prodává spoustu jiných druhů zvířat. Bohužel chovatel burunduků jako takový vlastně není, jsou to spíš nadšenci odsud z fóra, kdo mívá mláďata, která se mají opravdu dobře, ale bohužel je jich hrozně málo. Letos měla mladé Čipinka, ale nevím, jak to s nimi dopadlo. Ještě si vzpomínám, že někdo odsud si jel pro burunduka do Německa, tam snad byl nějaký pán, co se jejich chovem zabývá. Tak hodně štěstí.
11.8.2013 16:55C M Burns
buruburu:
Jak tu píšou všichni ostatní, je dobré předem znát negativa... na druhou stranu je tu snad každý u koho převážila pozitiva tohoto tvorečka.
Abychom teda všichni neodrazovali, tak sepíšu to co mi příjde jako pozitiva a co mě mile překvapilo:
+ je to denní tvor, nedělá vnoci kravál (jeden z hlavních faktorů, který u mně hodně převžuje)
+ je roztomilý
+ velice čistotný, nepáchne, chodí čůrat a kadit výhradně do záchodu, ikdyž je na volno po celé místnosti.
+ je velice zvídavý (to máme společné) a umí jíst packama :-)
Jsou to velké individuality, takže je každý jiný. Nevím jak ostatní, ale oproti ostatním hlodavcům můj Kubík nelikviduje nábytek a nekouše kabely! Proto ho můžu s klidným svědomím pustit běhat a já v klidu bez strachu pracovat.
Pokud u tebe převládnou pozitiva nad negativy a jsi schopen zkousnout jejich individualitu (pro mně to byl trochu problém, ale teď to již respektuji), pak je to zvíře pro Tebe.
12.8.2013 18:59Lilek
Ohledně toho vstávání.. mám buráčka něco přes rok a mám ho na koleji. Naučil se chodit spát v 22:00 a vstávat až v 7:00 s mnou. Ze začátku mu to dělalo problém, ale teď se vyspí jako nikdy jindy. Občas se jde v noci napít jinak spinká jak zlatíčko.
Klidně mě mějte za tyrana a nadávejte mi jak chcete, ale myslím si, že někteří lidé jsou ohledně velikosti klece dost zaujatí. Mám klec 80*80*60 a buráček tak má víc prostoru na skákání a blbnutí, než si myslíte. Nehledě na to, že je přes den otevřený a bloudí po pokoji.
12.8.2013 20:01noric
Lusinka: ale ono je jedovatý pro každý malý zviře, samozřejmě jeden kousek meruňky nevadí, ale ve větším je to pomalej zabiják
- - - - -
Lilek? no tak to je OK, když chodí ven, tak to nevadí
- - - - -
Lusinka? v tom ovoci je obsaženo stopové množství kyanidu (hořké mandle), je to v pecce to jadýrko, ale i ve dřevě a všude, nám to nevadi, ale malým zvířýtkům jo.
13.8.2013 11:48jardík
Ono asi také záleži na jednotlivém zvířeti.... ještě když jsem nevěděl, že by jádra z peckovin neměli jíst, dával jsem jim švestky, třešně a třeba i merunky, někdy dokonce dužinu jen rozkousali a vyplivali a vrhli se na pecku, snědli toho nespočet..ted už jim to nedávám (většina lidí píše že to není dobře) ...teda krom dužiny samozřejmě...mandli bych jim nikdy nedal, ale viděl jsem tu v galerii jednoho uživatele, že se jeho veverka cpe mandlemi..toho bych se teda bál.
13.8.2013 14:47noric
Diesel: určitě a což teprve ty jadýrka, vydlabej, usuš je a to je potom jízda :)
- - - - -
Já vím, jsem s tím trapnej, ale je plno jinýho ovoce. Jestli ovšem máte potřebu jim to dávat, tak prosím. Já jen podle svý smutný zkušenosti :(
- - - - -
Lusinka, tak jistě, kousek broskve mu asi nevadí, ale .......
17.8.2013 21:32Lusinka
noric: samozřejmě, každý má určitou zkušenost, na kterou si potom dává pozor :) Neříkám, že bych mu to hned dávala, jen mě to zajímalo, jak to vlastně je :)
Ještě jsem se chtěla zeptat, jak je to s ovocem - protože jsem před burundukem chovala osmáky a ti ovoce nesměli :)
18.8.2013 08:14noric
Lusinka, jasně, ovoce v pohodě, pozor třeba na hrušky, ve větším množství by mohl být i průjem, ale jinak dobrý. Asi nebudou dlabat citrusy, ale mandarinku moje opice dost ochutnávaly. Meloun, ananas, kiwi atd. Zkus i rajče, okurku, jadřinec z papriky (ne pálivý :D) je to taky individuální, mají rúzný chutě. Někomu bouchaj banány jak divý, moje se jich ani nedotknou
- - - - -
jahody, maliny, borůvky mají rádi
- - - - -
no a ty peckoviny, abych už s tím nebyl trapnej, když jim dáš jednou za čas kousek, tak se nic neděje. Jde o to aby to nebylo třeba denně :)
18.8.2013 12:11noric
Lusinka: taky mu můžeš občas dát dětskou přesnídávku, piškot, cornflakes, jogurt a to ovoce určitě, to by fakt měli, taky moučný červy. Ty moje vopice se ted specializovaly na pšeničný klasy, honem jsem jim ještě narval na polích 3 tašky :). I v Praze jsou pšeničný pole a žně :DD. Jsou úplně posedlý vyloupáváním a syslováním, furt maj tváře jak balony :))))
- - - - -
Karrol: domluvili jste se nějak s Dieslem ?
19.8.2013 22:04Lusinka
Nikopol: no, já jsem mu dala rajčatka jenom kousek, když jsem jedla a sotva se toho dotknul, ale zkusil ho.. jinak si hrozně oblíbil ostružiny :D Od nich ho nemůžu odervat a taky mi kradl mléko, když jsem ho měla na snídani a ne a ne ho od něj odehnat :D
Piškotů dostává dostatečně a vitamínů má dost i z toho krmení, které mu dávám (vlastní namíchaná směs)
Jinak pokrok. Dneska jsme mu zkusila dát Grapefruit (teda to co zbylo s té poloviny, kterou jsem jedla) a jeden celý měsíček si vyloupal :D ale ke slupce se nedostal.. Příště chci zkusit pomeranč a ještě mě napadlo, že bych mohla zkusit vajíčka uvařená (jelikož mi dneska kradl chleba ve vajíčku :D) - samozřejmě v malém množstí, aby mu to neublížilo :)
23.8.2013 12:59Nikopol
lusinka: Naše Annie má nejradši obyčejnou hlínu ze zahrady, ještě trochu vlhkou, nebo rozhrabává květináče. Myslím, že ten písek na koupání není tak úplně ono, je to hodně suché, burunduk nepotřebuje hlínu na vyválení, baví ho v ní hlavně hrabat. Můžeš mu to třeba ozvláštnit tím, že dáš do hlíny nějaká semínka.
26.8.2013 19:44Buru
Mandy: Jak píše Nikopol, jde ho mít i za sklem, ale musíš tam mít pořádné větrání a musíš mu zajistit dostatek pohybu a hodně větví apod. po čem může skákat a lézt. Ale taky si myslím, že klec je lepší už kvůli tomu kontaktu, takhle můžu kdykoliv k němu přijít, podrbat ho, podat mu něco malého přes klec a tak. =)
- - - - -
pol: pěkně je to popsané v knize Otto von Frische: Zemní veverky ;)
27.8.2013 16:22noric
Mandy: úplnš ideální je, když koupíš (OBI, IKEA, Baumax atd.) takovej plastovej kontejner, jsou různý velikosti, je to kupodivu dost levný. Do víka uděláš díru, aby tam mohly vlízt, dáš tak přes půlku hlínu a pak uvidíš tanec :)
- - - - -
Mandy: ten kontejner je ideální, protože tu hlínou nehážou kolem a není bordel, ale samozřejmě jí můžeš dát v podstatě kamkoliv, jako podestýlku ale ne, protože je vhká
- - - - -
Mandy: ten kontejner zhruba velikosti nebo obsahu kýblu. cca 10 - 15 litrů
- - - - -
Dana: jo, chodím sem furt. Toho Čipa domluvím s kolegou a on se ozve když tak sám. Má ted dovolenou. Mohlo by to vyjít, už se ptal na samici, ale moje vopice už jsou starší dámy :)
27.8.2013 16:56Nikopol
Dana: Až začne vábit, tak to poznáš. :-) Prostě cvrlikají, pískají, volají samečka. Obvykle se vábení objevuje na začátku jara. Nám trvá tak den dva a objeví se tak třikrát v průběhu jara, zhruba v rozestupu týdne či dvou. Mimo toto období samička není svolná se se samečkem pářit. Se samotným rozmnožováním už ale bohužel zkušenosti nemáme, ale chov burunduků je popsán i přímo tady na stránkách.
28.8.2013 09:39Nikopol
noric: My jsme třeba o postroji uvažovali první rok, co jsme Annie měli. Byla hodně krotká, dost na nás navázaná, taky byla ještě mláďátko. Takže se nám zdálo, že by mohlo jít vzít ji poběhat někam do lesa. Samozřejmě, že bychom nenavlékli postroj a vodítko a hurá ven, ale postupně bychom zvykali. Na jedněch stránkách ochranářské stanice pro veverky, jsme viděli, jak takhle venčí burunduka a veverku dokonce na volno. Ale zaprvé nejde vymyslet postroj, který by byl veverce pohodlný a ze kterého by se zároveň nedokázala dostat, za druhé Annie vyrostla a už zdaleka to není prcek, co přiběhl na zavolání, no a taky jsme usoudili, že by to byl možná větší stres než radost. Do budoucna už chystáme jen venkovní voliéru spojenou s vnitřní, až se dostaneme z bytu.
- - - - -
Mandy: Náš pes chce Annie lovit, a to už je na sebe zvykáme rok. Pravda, už je to lepší, ale ne že by se kamarádily, jen se pesa naučila ležet pod židlí, napjatě sledovat, ale nevybíhat. Bez dozoru bychom je nikdy nemohli nechat puštěné dohromady.
28.8.2013 19:51Buru
Mandy: Tak si pořiď křečka ;) nebo plyšový zvířátko...
Nám se s burundukem nejvíc kamarádí roční kocour a 1,5letý pes-leonberger.. tak asi vážně nezáleží na plemeni, ani na velikosti.. ale stejně bych je nikdy nenechala jen tak samotné =)
Hamaky má teď 3 a k tomu 2 domečky a ještě pár papírových krabiček.. využívá všechno :-D
A co se týče moučných červů, tak ty taky dáváme tehdy, když si vzpomenem, ale máme sušený, tak je to relativně často. Sépiovku v kleci má, ale nepřijde mi, že by ji okusoval, takže taky přidáváme vitamíny a minerály do přesnídávky nebo ovoce/zeleniny.
Nejnovější fotky můžete vidět tady: wlkodlacice.rajce.idnes.cz/Pizla_26.8.2013 =)
29.8.2013 08:26Katka
Mandy: Nejde o to, jestli se přestaneš starat po pár letech.. O burunduka stejně jako o jiné zvíře je starost každodenní (krmivo, voda..) nehledě na to, že mu musíš uklízet i klec, pokud tam má nepořádek.. Buráček taky, pokud máš klec, dost hrabe a tím dělá nepořádek kolem klece a on si to sám neuklidí :)
29.8.2013 08:51noric
Mandy: tak víš co, jestli už teď uvažuješ o tom, že se o zvíře (jakýkoliv) přestaneš starat, tak si skutečně kup plyšovou mrkev a vůbec o žádným zvířeti neuvažuj. Já měl dojem, že to myslíš vážně a teď jsem radikálně změnil názor. Kolik ti je let, prosím tě ? Takhle se chovají nezodpovědný a rozmazlený děti. To jsou pak ty štěňata v popelnicích a uvázaný v lese. To sis snad myslela, že budeš chodit s burundukem v postroji na vodítku a pak se na něj vykašleš ? FUJ TAJBL :(( Jsem nasr...j
29.8.2013 12:51noric
Buru: já vím, ale mně to hrozně vadí, takovýhle uvažování. Jak k tomu to zvíře příjde, aby jeho majitel takhle uvažoval a to ho ještě ani nemá. Kdyby se jednalo o cikánskýho parchanta, tak ještě rád pomůžu a rozšlápnu mu hlavu, ale jakákoliv levota na zvířeti, to neberu. Dneska se mi líbí burunduk, ale pozejtří se mi už líbit nebude, budu chtít tučňáka, to je na vyřezání špinavým sklem. Omlouvám se, ale já vytek a když jsem tohle řekl svejm vopicím, tak jsou taky zásadně proti a vyhlásily protestní hladovku
29.8.2013 15:52Nikopol
noric: Já bych nebyla až tak radikální. Nevíme, jak to Mandy má, možná slyší od rodičů, že ji to za chvíli přejde, možná je to jen starostlivá holka a má obavy. Jediné, co bychom měli udělat je dát jí veškeré informace, podle kterých se může dobře rozhodnout o tom, jestli už je dost velká na to, aby nesla za nějaké zvířátko zodpovědnost, jestli by se o burunduka vůbec chtěla starat. Co si budeme povídat, i když se dítěti kupuje pes, v podstatě se o něj budou starat rodiče, proto bych to i viděla tak, že by bylo nejlepší, aby vevi nebyla jen Mandy, ale měla z ní radost celá rodina. Mandy, pokud se ještě přijdeš podívat, promluv si s rodiči, jestli by se jim burunduk taky líbil a jestli by ti s ním pomáhali. Jeho ochočování přece jen není procházka růžovým sadem a není to klasický mazlíček.
30.8.2013 10:04Katka
Mandy: Ony se dvěvévy snést můžou ale taky nemusí.. Znám případ kde mají holku a kluka u sebe a jsou v pohodě, ale když čekají mladé a nedají samečka pryč v čas tak mladé požerou. Stejně tak znám případ kdy se snesly dvě holky (matka s dcerou), ale naopak znám případ kdy matka u sebe nesnesla vlastní potomstvo..
Každopádně se jeden buráček ochočuje lépe, než kdyby byli dva. Prvně si kup jednoho a pokud se to bude líbit i ostatním v rodině, můžete uvažovat po nějakém čase o druhém. Ovšem počítej s tím, že by měli mít dvě klece, kdyby se náhodou nesnášeli..
30.8.2013 10:32Nikopol
mandy: Co to je za knížku? Rozhodně jednu veverku. Že by měli být dva vůbec není pravda, v přírodě sice žijí v koloniích, ale každý má v jejím rámci své teritorium. Neboj, burundukovi nebude smutno. Spíš si myslím, že burunduci, kteří se spolu snášejí jsou výjimka, i když třeba noric tuším takovou výjimku má.
30.8.2013 15:40noric
Mandy: Rozhodně jednoho, burunduk není kolektivní zvíře, i jeden musí mít dostatečně velkou klec nebo možnost pouštění po bytě. Sameček se samičkou se v mnoha případech nesnesou a hrozí nebezpečí napadání (jsou samozřejmě vyjímky, ale nedopuručuju). Já mám matku s dcerou, náhodou jsou v pohodě i když už jsem mezi ně taky musel vlítnout, jednou se mi pokousaly do krve, ale jinak spolu spí v domečku, soudružsky vedle sebe dlabou a dělí se pochoutky. V tomhle případě ale klec už musí dosahovat skutečně velkých rozměrů, aby si v případě potřeby každá našla svůj klid a prostor. V některých těch "odborných" knižkách není všechno tak úplně pravda (autor někdy hází všechny hlodavce do jednoho pytle, to ovšem není směrodatné, každý druh se chová jinak, třeba pískomilů by mělo být víc atd.) Ty se rozhodně nepouštěj do žádných experimentů jestli to teda myslíš vážně, tak začni s jedním burákem a pořádně se mu věnuj.
- - - - -
Každý ti tady rád předá zkušenosti a poradí, hlavně se prosím tě nepokoušej o ten postroj, to mě dostalo :D
31.8.2013 07:35C M Burns
Koule pro burunduky extra asi neexistuje, ale koupil jsem asi normálně pro rybičky a je to vynikající věc. Tu, kterou mám je o průměru asi 20 cm a nasypal mu tam tu bentonitovou podestýlku pro kočky. Chodí na záchod prakticky jen tam i když je na volno po bytě a vydrží to hodně dlouho, než je to potřeba vyměnit. Když hrabe, tak tvar koule nedovolí, aby to vylítlo mimo nádobu ;-)
31.8.2013 11:15C M Burns
Jo, vy jste mysleli tu kouli do které se zavře a v ní běhá po bytě, jo? Tak to je v tom případě zbytečné kupovat si veverku a týrat jí tak. Veverka hrozně ráda skáče a v té kouli to půjde asi těžko :-D
Pokud se bojíte útěku nebo zalezení pod skříň, pak musíte vytipovat a vybrat vhodnou místnost pro běhání. Nejlepší je ta, kde je umístěná klec. Případně místnost zabezpečit tak, aby se nikde zašít nemohl.
Když jsem si ho koupil, tak stejně jsme si na sebe dlouho zvykali. Prvních cca 6 týdnů byl zavřený jen v kleci, pak jsem ho začal brávat do koupelny, kde mohl chvilku pod mým dozorem běhat. Pak jsme ho i s klecí přestěhovali do kuchyně, kde rád běhá a může furt někde lézt a skákat. Často jsme jej pustili po celém bytě, ale dostal od přítelkyně zaracha, protože jí pokousal hezký slovník.
31.8.2013 11:41Anonym
já nepochopím, jak můžou mít některý lidi takový nápady viz postroje, koule, kolotoče a nechat se tím inspirovat na blbým Youtube. Veverce skutečně stačí ke štěstí pár větví, kus špagátu a prostor na skákání a proběhnutí, občas pustit po místnosti a bude nad míru spokojená, nepotřebuje hračky jako pes nebo kočka. Nevnucujte jim to, co by zrovna vám připadlo roztomilý, hezký nebo co se vám líbí. Veverka má ráda a potřebuje přírodní materiály a ne plasty, gumy, sklo a já nevím co jěště. Burunduk není hrací a mazlící tvor, je to nesmírně roztomilé, ale stále divoké zvíře, nelze ho drezýrovat a umravňovat. Ochočí se dříve nebo později a je schopen se něco naučit, ale domácí mazlíček to nikdy nebude.