18.10.2015 20:20noric
eejka: i to je možný, já mám rok samečka a ten je zalezlý furt, taky mu nic není, každý den vymydlí mističku a během dvou dní úplně oholí kukuřičný klas. Ale kdy to dělá, netuším. Když jsem se ptal veterináře, tak usoudil, že je to abnormálně líné a individualistické stvoření, netoužící po žádné společnosti. Samička Čudla, kterou mám dva měsíce je pravý opak, lítá neustále a zkoumá co uvidí. Toho blbouna anitohle nezajímá, v patře nad sebou v kleci má ženskou a nic, Je to blbec
- - - - -
Bara: s tím žrádlem je to takhle, oni ty vévuchy taky mají každá jinou chuť, prostě jim něco nechutná. Jeden miluje Pribináčka a ta druhá si před ním ani neodplivne. Ane jeden mi nežere zrní, ale po jedýrkách z dýně se můžou utlouct, Je to různý, my máme taky rizdílný chutě :D Vyzkoušej víc věcí, něco mu zachutná
- - - - -
A s tím spaním, prostě se mu to tak líbí, taky bych to neřešil. Můj Infeld jeden čas opovrhoval všemi třemi domečky a vyrobil si hnízdo v konteneru s hlínou, kterou měl původně na hrabání
21.10.2015 11:02Buru
Nazdárek :) Doufám, že se nikdo neurazí, ale mám pocit, že je potřeba uvést pár věcí na pravou míru. Někteří by tu hlavně měli pochopit, že burunduk není žádné domestikované zvíře a rozhodně není na mazlení a podobné aktivity. Na to si pořiďte psa... Je to stále divoké zvíře, bude spít tam, kde se mu líbí, jíst to, co mu chutná atd. A je jim úplně jedno, co si o tom myslí majitel. :-D
Je to veverka, zjistěte si něco o jejich přirozeném životě, když je chcete chovat. Obecně málokteré zvíře spí celou dobu v kuse. I člověk se přece občas budí, aby si došel na záchod, napil se apod. A zvířata mají úplně jiné spánkové režimy, poněvadž nemají ten luxus pohodlné postele v zamknutém bytě. Takže ano, samozřejmě je úplně normální, že v noci chvílema nespí.
Že nežere semínka, když mu dáš jabko? Tak já bych asi taky měla jasnou volbu, kdyby mi někdo nabízel čokoládový dort a suchej rohlík. Co se pití týče, není vůbec potřeba plašit, že je nevidíte pít, když dostávají ovoce/zeleninu/klíčky. Dost vody získají z toho. Jinak mě se osvědčilo nemít na vodu misku, ale napáječku. Kromě toho, že má rysky a vím tak přesně kolik ml vypil a za jak dlouho, tak taky jak mlátí tou kovovou kuličkou, tak je jasně slyšet, že se zrovna šel napít.
A my už máme agresi téměř plně rozjetou, celý den pobíhá a shání zásoby a při přiblížení ke kleci útočí. Je to normální stav a bude to trvat až do jara. Každý, kdo si pořídil burunduka s tímhle musel počítat, takže nechápu, proč někdo "doufá že jeho agresivní nebude". Bude. Pokud je nebudete mít venku, aby zazimovali, tak budou všichni. Někdo míň, někdo víc, ale bude. Náš byl první zimu ještě jakž takž v pohodě, ale jakmile byl dospělý, tak další zimy už se s ním nedalo nic.
Drápky i zuby si naštěstí obrušuje dobře sám. Máme větve, po kterých běhá (musí, protože nic jiného na přemístění se z jedné části klece do druhé tam nemá) a pak na oblíbeném místě, kde pobíhá nejčastěji máme velký provaz, ten se osvědčil na drápky asi nejlíp. Jinak mě ještě napadá, kdyby s tím byl problém, tak pořídit takový ten brusný papír na větve, prodává se to pro papoušky. A cokoliv ve skořápce obrušuje aspoň přední drápky.
Když nejde dostat do klece a chcete ho tam mít, tak ho v první řadě nepouštějte. Je mnohem horší ho nahánět a chytat, než když bude v klidu ve svém teritoriu. Můžete mu velmi lehce ublížit, utrhnout ocas apod. Když zaútočí a nečekáte to, tak trhnete rukou a můžete s ním praštit fakt velkou silou, atd... U nás s tím naštěstí není problém, protože když ho pouštím, tak nemá žádné jídlo k dispozici a tím pádem stačí dát po vyčištění klece dovnitř misky plné čerstvého a je to. Když se mu moc nechce, nebo potřebuju aby zalezl rychle, tak mu prostě nabídnu zásobník na zrní a přenesu ho do klece i s tím. Kilo žrádla ještě nikdy neodmítnul :-D
Tlusté veverky bych se moc nebála, záleží samozřejmě na konkrétní vévě a její aktivitě, ale vzhledem k tomu jak jsou většinou akční, tak to moc nehrozí. Jednou jsme ho měli trochu kulatějšího než obvykle, to bylo přes zimu, jak pořád futroval, ale na jaře to shodil během prvního týdne normální aktivity. Pokud nemá ve směsi jenom dýně, slunečnice, nebo oves, tak by to mělo být OK.
Když se někdo diví, že si dělá pelech za postelí, nebo že se nevrací sám do klece apod., tak na tom opravdu není nic divného, uvědomte si, jak velké má normálně veverka teritorium. Když ho pravidelně pouštíte po pokoji, tak to časem prostě začne být jeho území. Tím pádem je ale dost možné, že taky vás pak začne brát jako vetřelce a hrozbu, a bude útočit. (Dvojité ponožky a tlustá mikina jsou pak hodně dúleité vybavení - taky známe :D)
Abych to nějak shrnula, všechno co naši burunduci dělají je normální. Minimálně pro ně. ;-)
- - - - -
Jo, ještě k tomu stěhování se. My se stěhovali a bylo mu to úplně jedno. Udělali jsme to tak, že jsme burunduka s klecemi přestěhovali už večer před samotným stěhováním. Tím pádem už spal a ráno se prostě v klidu vzbudil v novém. Pak jsme ho nechali jen v kleci pár dní. Až bylo vidět, že už se rozkoukal a je zase na normální aktivitě, tak jsme ho začli pouštět. To zas chvíli trvalo, než si proběhl nový pokoj a označil všechny věci a než my vychytali všechny díry apod. Ale rozhodně bych neřekla, že z toho měl nějaký stres, spíš fakt vypadal že je mu to jedno, prostě se přesunul do "jiné části lesa" :-D Snažili jsme se mu to samozřejmě ulehčit, takže možná i proto. Kromě zmíněného přesunu, jsme taky nějakou dobu před a po stěhování nedělali vůbec žádné změny v kleci apod.
22.10.2015 14:21Hrskt
Taky přihodím svojí trošku do mlýna :) Já mám Pika (původně Chipa, ale malá neteř to neuměla vyslovit :D) už 3 roky a musím uznat, že to rozhodně není klasické domácí zvíře. Po křečkách, papoušcích a morčatech je tohle úplně něco jiného. Za prvé tedy není absolutně ochočený, i po těch 3 letech kdy mě zná, kdy chodím pravidelně ke kleci a mluvím na něj a dávám (nebo se spíš snažím) mu jídlo z ruky, stejně pokaždé když se poprvé přiblížím ke kleci tak zdrhne. Prostě se mě bojí, i když jsem mu nic špatného nikdy neudělal a ví že mu nosím jídlo atd. Po pár minutách u klece a přebíhání z jednoho úkrytu do druhého se teda jako nechá pohladit po zádech, když jsem jó hodně pomalý a přibližuji se k němu opatrně. Z ruky si vezme málokdy a když ho pustím po pokoji, tak stejně vždycky někam zaleze a žije jenom když v místnosti nikdo není, to pak prozkoumává a šmejdí a močí a kadí :D Jednou jedinkrát takhle bláznil přede mnou a to když jsem ležel v posteli a moc se nehejbal :) Viděl, že na něj koukám, ale nevadilo mu to. Na druhou stranu vzhledem k tomu jak je hodně plachý a má ze mě asi respekt, tak na mě nikdy nebyl agresivní, nikdy mě nekousl a ani se o to nepokusil. Je pravda, že jsem ho také nikdy nechytal do rukou (stejně bych neměl šanci ho dohonit :D ). Prostě pokud chcete zvíře na mazlení, morče je lepší (mimochodem také máme 2). Ale s tímhle zvířetem je větší zábava, pokud jste ochotní se přizpůsobit jeho stylu života :)
26.10.2015 13:23Anonym
Dneska mi Ferda nedopatřením utekl z klece... Představovala jsem si, jak dlouho ho budu chytat, přece jen neni ochoceny. Vůbec. Zatím porad nevyleza, když jsem doma, je zahrabany v domečku. Vyleze jen když je naprostý klid. Takze jediný moment, kdy ho vidím je, když přijdu z prace domu a to musim byt hodně potichu nebo když ráno vstanu. Scénář, ze ho budu hledat ve všech skrytých koutech a ze ho pak stejne nechytnu a ze kvůli tomu nestihnu důležitou schůzku se nakonec naštěstí nekonal. Napadlo me vypustit z klece osmaky, kteří smejdi všude, kde se da. Ale bála jsem se toho, ze na sebe treba nějak zaútočí. Pozorně jsem je sledovala. Bylo to dost zajímavé. Ferda se aspoň trosku rozkoukaval, schovaný v úzkém prostoru za kleci. Osmaci ho opatrně ocichavali a on je taky. Žádný boj se nekonal. Ke skulince za kleci, kde se schovával, jsem dala domeček a on si do nej po chvilce vlezl :-) záchranná akce se povedla, doufám bez nějakých stresovych zážitku :-) mate nekdo zkušenosti se setkáním burunduka s jiným zviratkem z domácnosti?
28.10.2015 21:08Silva
Noric: Tyhle věci jí dávám a až na maso (to je pro ní asi nerozkousatelné přesto, že je na jemno - nebo jí nechutná) a vejce to jí taky nejede. Bebe má taky ráda a navíc jí to přidávám do směsi, kterou dostává. Míchám jí směs rozdrcenou z ovsa, píniových, lískových a kešu ořechů, ovesných vloček, piškotů pro psi, chia s. konopného s. lněného s. sezamu, dýňových s. a slunečnice. Pořídila jsem si hmořdíž a každý večer tuto směs namáčím, aby byla kompaktní a snadněji stravitelná. Vypadá to, že jí to chutná. Také jí dávám ovesnou kaši pro mimnka co mi dal vet. Dostává samozřejmě i normální senínka a ořechy, ale to jen proto, aby si je mohla schovávat a dělat si tak zásoby jako každá správná veverka:) nemá šanci si na nich pochutnat. No a tak sonduji co jí mohu ještě dát abych jí zpestřila život co to jde.
Dnes jsem seděla a loupala čerstvá semínka z dýně, aby si na nich mohla zítra pochutnat.