2.2.2016 11:22Silva
C M Burns: Zuby jí byly postupně zabrušovány, aby se uvolnily zrychleným růstem. Toto bylo třeba opakovat několik týdnů za sebou. Po jejich uvolnění jí byly postupně vytrženy i s kořenem. Horní nebyl problém vytrhnout i když se jeden nepovedlo vytrhnout celý a stále se očekává, že by mohl znovu začít růst (doufám, že ne). Dolní zuby se bohužel neuvolnily na tolik, aby se daly vytrhnout bez nebezpečí zlomení vazu. Byla tedy opakovaně odbrušována zubovina ve snaze zastavit růst dolních zubů. Bohužel toto také nepomohlo. Veterinář se rozhodl pro další pokus o vytržení dolních zubů a byl úspěšný. Burinka naštěstí vše snášela velmi dobře. Díky dlouholetým zkušenostem doktora Pokorného ze své praxe i z Plzeňské ZOO byly přesně dávkovány narkozy okamžitě usínala a ihned se probouzela a nedocházelo u ní k pooperačním komplikacím.
Co se stravy týče, směs semen a oříšků jí melu na mlýnku na kávu. Část dostává suchou část jí máčím, aby byly stravitelnější enzymy, které jsou v nich obsaženy. Ovoce krájím na kousky cca 2*2 mm. Také jí dávám přesnídávky bez přidaných cukrů. Dostává také normální ořechy a semínka, aby mohla ukájet svou potřebu ukládání zásob. Je třeba častější kontrola jejich spižíren jelikož upravená a navlhčená potrava daleko rychleji podléhá plísni. Vyžaduje to trochu víc času, ale stálo to zato. Každopádně přes všechny hrůzy, kterými si prošla žije. To by se asi nestalo pokud by zůstala ve zverimexu ve kterém byla. Tam by časem pošla hlady a bolestí.
9.2.2016 08:26Gnar
Ahooj,
Alvinn: Já osobně dávám denně čtvrtku jablka někdy i půlku a k tomu 1x cherry rajče a 1x hroznové víno (rozpůlené jinak mi to ten hajzl rozmlsanej nežere :D) když si vzpomenu tak mu tam dám 2-3 kolečka salátovky, kousek nepálivé papriky a nebo jen její jadřinec (ten je schopnej sežrat na posezení), v létě jsem dával maliny, borůvky, ostružiny, jahody. Můžeš zkusit i mandarinku/pomeranč (ten můj s mandarinkou nepohrdl, pomeranč jsem ještě nezkoušel)
Zkoušel jsem i banán ale ten mu moc nejel párkrát si do toho kousnul a nechal ho být.
1-2x týdně mu dám kousek 30-ti% eidamu ale to je neskutečný jak ten zmizí rychle.
Jinak se mi z něj stal lovec octomilek, pokaždé když mám totiž doma ovoce delší dobu tak se mi tam objeví a jak jsem ho zase začal pouštět tak objevil misku s tím ovocem nad kterým létají, samosebou je jen prohání protože jak jsou malinké tak se mu moc nedaří je chytit a ani po tejdnu ho to nepřestalo bavit :D
Ohledně těch červíků.
Mě se stala podobná věc ale s cvrčkama. Dal jsem mu jednoho a za 2 dny jsem to musel vyhodit kvůli plísni.
Asi si objednám ty sušené od JR Farm.
- - - - -
Dále mě napadá meloun, v téhle diskuzi někdo tuším dával nebo ještě dává granátová jablka.
Napadlo mě i liči ale sám jsem ještě nezkoušel a ani netuším co vše obsahuje, tudíž by bylo vhodné před podáním nejprve zjistit.
Kořenovou zeleninu můžeš zkusit ( když jsem ho měl první dva měsíce tak mi žvejkal i mrkev)
Švestky, meruňky, broskve, nektarinky !!! ROZHODNĚ NEDÁVAT PECKY !!! jedna by asi neublížila ale neriskoval bych to. I s dužinou bych to radši moc nepřeháněl jelikož tohle ovoce má pecky s velkým obsahem amygdalinu a člověk nikdy neví kolik se ho dostalo do dužiny každopádně když dáš veverce kousek dužiny jednou za čas tak se nic nestane - v létě jsem to takto praktikoval když jsem tohle ovoce jedl sám tak jsem kousek uloupl a dal mu ho, cca 2x týdně kousek o velikosti asi 1x1x1cm a nebo jako pamlsek to dostal.
radši ještě jednou !!! NEDÁVAT PECKY !!!
Zkoušel jsem i pomelo ale to nechtěl, jen ho očuchal a nechal to být.
Grapefruit jsem nezkoušel a asi ani zkoušet nebudu.
9.2.2016 13:30miki939
Alvinn: Našemu chutná i bílý jogurt. Běžné citrusové plody všechny (pomeranč, mandarinka, pomelo - jen když je sní, tak mám pocit, že je začne hned vylučovat kůží). Pochutná si i na salátu a dalších zelených listech (špenát, polníček, lístky květáku - ten jsem zkoušel nově a jen se zaprášilo...). Dokonce se mi ten smrádek dostal do květináče s živými kameny a než jsem ho stačil chytit, tak si jeden nacpal do papule. Měli jsme sice strach, aby se neotrávil, ale vzít si ho nenechal a ještě na mě spokojeně hleděl, jak skvěle si pochutnal... :-)
9.2.2016 18:04Silva
Upravila jsem jí kuchyň a chodbu má tam velkou větev a hotové lanové centrum, hromadu papírových trubek a několik pelíšků na schovávní svých pokladů. Vlastně se nedivým, že v kleci nechce být, ale když nejsem doma tak to jinak nejde. Když nemusím do práce pobíhá venku skoro celý den vylézá okolo 8 a zalézá okolo 19 h.
- - - - -
Alvin - Ohledně měkké stravy, kupuju kanadské borůvky. Také se mi osvědčily přesnídávky (do ručičky) tam je třeba dávat pozor na složení. Kupuji jen 100% ovoce bez přidaného cukru a jiných sajrajtů. V zásadě tu platí koukat na cenu. Čím dražší tím větší šance, že budou poctivé (alespoň to píší ve složení:) Podávám banány, hrozno, jablka, meloun, vymačkávám šťávu z mandarinek, miluje hrušky. Zelenina jí moc nejede. Na podávání peckovin a tropického ovoce např. manga (to je pro ně jedovaté) dávat bacha. Mohou vzniknout komplikace (otrava) jak jsem byla upozorněna vet. Každopádně Buri si pochutnává i na sušených fících. Také dostává jogurt a sýry. Červíky kupuji také ty sušené od JS farm.
- - - - -
Osvědčila se mi namočená semínka chia a konopná jen pozor nedávat to do mléka, u veverek bývá nevhodná reákce na mléko.
10.2.2016 13:37Buru
Souhlasím s ostatníma, jen teda peckovinám a exotickému se vyhýbáme tak nějak pro jistotu :) Akorát banán Pižla miluje, tak ten občas dostává. Taky pravidelně společně snídáme müsli (obsahuje vločky a různé sušené ovoce) s bílým jogurtem =)) Má rád i všechnu možnou zeleninu, teď zrovna chroupe mrkev, cherry rajčátka má moc rád, taky okurku miluje a semínka z papriky vždycky hned poschovává.
19.2.2016 18:09abc
Niqua - To je nesmysl! Morčata nesmrdí, pokud se o ně jejich majitel stará a pravidelně 3-4x čistí ubikaci! Když nebudeš čistit klec burunkovi, tak bude smrdět i burunduk! :) Navíc, morče a burunduk/ činčila se vůbec nedají srovnávat. Jedno je totiž klidné zvířátko, které celý žije pouze na zemi (neskáče, nešplhá) a další dvě jsou veverky...
19.2.2016 21:47Silva
Morče je dost ustrašené a až na vyjímky není příliš inteligentní. V zásadě se omezí na to, aby potravu našlo, zpracovalo a vyprázdnilo se. Rádi baští a tak je třeba často uklízet, aby ubykace nebyla cítit. Počůrané seno zrovna nevoní:) Na druhou stranu neznám spolehlivější alarm na chladničku:)) Je vhodné do domácnosti s větším množstvím jedlíků, které je nutno kontrolovat. Nechá se pohladit, není agresivní, ale mnoho zábavy s ním není. Samozřejmě záleží na tom co kdo očekává a na konkrétním jedinci.
Činčila je noční tvor, tak je vhodná spíše pro člověka, který rád ponocuje. Často dělá rachot i celou noc. Nedá se příliš ochočit ani pomazlit. Je však zábavné jí sledovat v jejím skotačení. Skáče a řádí jak pytel blech. Je to spíše zvířátko pro člověka, kterému nevadí uklidit hromadu bobků za cenu úžasné zábavy. Samozřejmě i zde platí, že se najde mezi nima mazel, ale to chce hodně trpělivosti a štěstí na jedince. Nebývá příliš agresivní, spíše uteče, než by zaútočila.
Burunduk je malý všudybýlek. Je úžasné jej sledovat jak všude slídí a schovává si své poklady. Není šance se v klidu najíst či jídlo připravit jeli burunduk na blízku. Dá se s jistou dávkou trpělivosti dostatečně ochočit. Na druhou stranu jsou silně teritoriální a dokáží být hodně agresivní a hájit si své území i za cenu svého života a cizích prstů. Také je třeba počítat s tím, že značnou část roku si žijí v ústraní sami pro sebe a jejich vypuštění se mnohdy neobejde bez pokousání či poškrábání.
Když má dcera odcestuje tak mám všechna tato roztomilá zvířátka doma a do toho ještě psouna prériového no hromada zábavy:)
23.2.2016 08:52miki939
Petra: Máš dvě možnosti, přesně jak popsali noric se Silvou a taky hodně záleží na tom, jak je ochočený. U nás probíhala silná agrese zatím intenzivně asi tři měsíce, během nich jsme museli vypouštění omezit - bylo rizikové pro obě strany a problém byl například i s krmením nebo výměnou záchodu. Ruce po loket jsem měl pravidelně doškrábané tak, jako bych prolezl křovím. Mezitím ale byly dny, kdy byl naopak klidný a úplně zlatý. Posledních 14 dní už navíc vnímáme přicházející jaro. Změna v chování je opravdu citelná, až na ojedinělé kousnutí nebo škrábnutí, za která si ale občas můžu i sám.
Takže Petro, opravdu hodně trpělivosti.