O burunducíchKupujeme burundukaJak ochočit burunduka

 KrmeníBydleníPéčeChovNemoci a úrazy

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

FAQ

E-mail

Bydlení

Burunduci jsou zvířátka poměrně náročné na prostor. Jejich životní náplní je neustále hopkat z místa na místo a zvědavě vše okukovat. Proto je nejlepší, dopřát jim co možná nejvíce prostoru. Kromě toho je třeba umožnit jim nejlépe denně výběh po bytě (viz sekce péče).

 


Pořizujeme voliéru 

Minimální rozměry 100*50*100cm!!! Oka nesmí být větší než 1.5cm.

Při pořizování klece máte víceméně 3 možnosti:

  1. Pořídit klec v některém z obchodů se zvířaty (většinou se prodávají jako voliéry pro velké papoušky). Tyto klece mají tu výhodu, že vše máte v podstatě bez práce a za poměrně přijatelnou cenu. Nevýhodou ovšem bývají rozměry takových voliér. Většinou bývají menší, než je vhodné pro život veverky. Potom je nutné zvířeti dopřávat časté a dlouhé výlety po místnosti, aby nestrádalo.

     
  2. nechat si voliéru vyrobit na zakázku - často to bývá finančně náročnější, ale pro skutečně spokojený život burunduka se tato investice vyplatí.

     
  3. můžete si příbytek pro veverku sami vyrobit - kostra
    konstrukce může být vyrobena z dřevěných latěk, mezi které napneme
    pletivo (pozinkované, oka nesmí být větší než 1.5cm). Nezapomeňte
    zabudovat také dvířka, kterými budete zvířeti měnit potravu! Na stěny
    klece můžete použít i nehoblované dřevo (aby veverka mohla dobře
    šplhat; pozor! nepoužívejte dřevo napuštěné formaldehydem!) Jako spodní
    díl klece, do něhož budeme sypat podestýlku, můžeme použít umělohmotné
    misky, které se v obchodech se zvířaty prodávají jako náhradní díly k
    ptačím voliérám. Tuto zásuvku však vždy musíme zakrýt záklopkou, aby
    veverka ani při čištění klece nemohla uniknout.


 


Vybavení do klece

Klec by měla být vybavena několika základními potřebami:       

  • boudička na spaní - je potřeba sehnat dřevěný! domeček s odklápěcí stříškou - nejméně o rozměrech 14*17*25cm. Kulatý vchod do boudičky by měl mít průměr alespoň 2.5cm. V některých chovatelských potřebách je seženete pod názvem hnízdní budky pro ptáky. Boudičku v kleci umístěte nejlépe vysoko - nebude tak znečistěna zbytky krmení. Veverkám musíme také poskytnout materiál k vystlání boudičky na spaní. K tomuto účelu se nejlépe hodí seno, buničina, vata, různé kousky hadříků atd.

     
  • větve do klece na šplhání - měli bychom shánět čerstvě uříznuté větve i s kůrou. Větve nesmí pocházet ze stromů, které byly stříkány proti škůdcům. Nejlépe se hodí ovocné stromy.

     
  • podestýlka - jako podestýlku je možné použít stelivo pro drobné savce - výhodou je, že výborně saje moč a pohlcuje jakékoliv pachy. Můžete ho také míchat s jemnou kukuřičnou drtí. Jinou možností jsou piliny, ty jsou ale hodně prašné. Také můžeme veverce jako obměnu poskytnout rašelinu nebo hlínu bez pesticidů.

     
  • pítko -  eventuálně mistička (keramická, kameninová); nejlépe se osvědčují klasické napaječky pro hlodavce s kuličkovým mechanismem; některé veverky jsou zvyklé na pítka pro ptáky.

     
  • mistička na krmení- pořídíme buď stabilní kameninovou či keramickou nebo závěsnou plastovou či kovovou.

     
  • krmení (viz sekce krmení)

     
  • vitamínové kapky, krmný vápník (vitakalk) - denně přidáváme do pití či potravy 2 kapičky multivitaminového preparátu pro hlodavce a na jídlo sypeme špetku vápníku.

     
  • sépiová kost a minerální sůl k lízání

     
  • čerstvá hlína bez pesticidů, hnojiv - k popelení (viz sekce péče)

     
  • různá dřevěná či plastová patra, prolézačky, tunely, hamaky, žebříky... - protože burunduci milují šplhání, měli bychom jim zajistit v tomto směru dostatek vyžití. Spoustu doplňků do klecí seženete v obchodech s potřebami pro chovatele, některé si zvládnete vyrobit sami.
     


    - Některé zdroje doporučují pro veverky kolotoč na probíhání. Myslíme si ale, že není vhodné ho pořizovat - burunduk mnohem víc ocení velkou klec, kde bude mít možnost přirozeného pohybu. Na rozdíl od kolečka, kde bude běhat stále stejně - užívání kolečka může vést až k jisté závislosti na běhání a to není pro zvíře dobré.


Venkovní versus vnitřní voliéra
 

vnitřní voliéra

Pokud chováme zvíře v bytě, můžeme počítat s tím, že zvíře se stane příchylnějším. Samozřejmě rozměry klece bývají v bytě většinou menší (min. 100*50*100cm), zato má ale zvíře možnost výběhu. Musíme ale také počítat s tím, že zvíře nám během svých výletů a také při divočení v kleci bude dělat trochu nepořádek.

venkovní voliéra   
 

Pokud zajistíme vhodné podmínky, je možné chovat zemní veverky celoročně v zahradě či na balkoně. Aby veverky během zimního spánku nezmrzly, musíme zajistit část voliéry tak, aby byla zcela chráněná před deštěm a sněhem a alespoň jeden kout zastřešíme tak, aby nepronikal prudký vítr. Veverky si v přirozeném prostředí budují v zemi úkryty k přezimování - kopají si podzemní tunely. Proto přes zimu pravděpodobně nevyužijí boudičku na spaní, kterou jim nabídnete. Aby se nedostaly pryč z klece podhrabáním, musíme (v případě, že pletivo je zapuštěno přímo do země) už při stavbě voliéry myslet na poctivé základy z cementu asi 80-100 cm pod zemí (zvířata se zahrabávají až tam, kde země nezamrzá). Voliéra by měla burundukům chovaným venku poskytovat mnohem větší prostor k pohybu (jako minimální rozměry se doporučují voliéry o velikosti 80*80*200 cm).     

Použitá literatura:

Otto von Frisch: Zemní veverky; nakl. Jan Vašut; r.1999

zpracovala: Camille