od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
  • Obsah diskuze pro měsíc Leden v roce 2009
  • Zobrazuji 24 zaznamu.
  • 3.1.2009 15:01sindinka
    Ahoj jsem tu poprvé a chtěla bych si také pořídit činčilu.DOma už mám králíčka,morčátko a pejska.Máme dům s velkou zahradou a docela slušnou stodolou a tak jsou všichni venku a mají venkovní klece.(V bytě nemáme prostory)A tak se Vás chci zeptat zda je možné mít činčilutké venku a kolik toho asi za jeden den sni a co vůbec jí.vím že se ptám jao úpln hlupák,ale mě to vážně zajímá.Děkuji za odpověd.:D
    - - - - -
    je tu nekdo????????????
    - - - - -
    Jo a ještě bych se chtěla eptat jestli činčily můžou zrní jako králíci.
    3.1.2009 16:25Aliwella
    Nejlepší potravou pro činčilu je určitě potrava pro ni přímo určená - nejlépe granulky...a k tomu pak seno..K bydlení venku si myslím, že není moc vhodné (spíš třeba ta stodola), protože pro činčily není zdravé aby byly vystavené průvanu a kolísání venkovních teplot taky není nejlepší.
    - - - - -
    sidinka
    3.1.2009 17:35sindinka
    A kolik vás stojí asi krmení na den?
    3.1.2009 20:02Kamča.P
    Ne ani do stodoly bych činčilku nedavala de tam hlavně o to že nesmi it pruvan a vlhkost činčila je domaci zviře ;) a měla by sníst 30g potravy :)
    3.1.2009 20:52Sepp
    RE sindinka:
    Činčila není domestikovaná na naše podnebí - tzn. že ve své domovině je zvykla na rozdílné teploty a především vlhkost. Není náhodou, že její chov je (i ten pro kožky) je v uzavřených místnostech se stálou vlhkostí i teplotou.

    Nejvhodnější strava jsou granule určené pro činčily, seno a voda - víc činčila pro své zdraví a výživu nepotřebuje. Denně potřebuje hrst sena, kolem 1/2dcl vody a cca 30g granulí - denní náklady jsou v korunách.

    Pokud chcete vědět o chovu činčil více podívejte se na stránky
    http://www.cincila.eu kde najdeš všechny potřebné informace.
    3.1.2009 22:09sindinka
    Mooooooooooc všem děkuji za rady a s nákupem činčily si to ještě rozmyslímTak dík.8-)
    8.1.2009 19:58Agnes
    Ahojky věděli jste že činčila může jíst bodláky?
    9.1.2009 10:06Pacinka
    Agnes:Nikdy jsem o tom extra nepřemýšlela..ale na druhou stranu - proč ne..? Je to suché a vcelku se to asi podobá potravě, kterou činčily mají ve své domovině..tam nic kloudného neroste..
    9.1.2009 12:16Sepp
    RE Pacinka & Agnes:

    Bodláky mohou - říká se mu Ostropestřec (semena jsou dobré na pročištění jater). Jen ho používejte s mírou a jako "mlsku".

    Jinak, co má činčila na svém "jídelníčku" ve své domovině najdete zde:
    http://cincila.eu/002.html
    10.1.2009 17:29Kikes
    ahoj chtela bych vedet vas nazor kdy samecka k samicce
    10.1.2009 18:23Taffa
    Kikes: Ne dřív než v 8mi měsících samičky a váhy od 450g výše. V případě že máš samičku starší než je samečka starší 8mi měsíců a váhy od 450g výše, tak bych ho k ní dala kolem jeho 5ti měsíců - záleží jak je samička stará, aby ji nevadila jeho puberta a tak. Taky se říká, že starší samička zasekne v růstu mladšího samečka. Ne vždy je to pravda, ale občas se to stává.
    19.1.2009 13:01Anitram
    Já osobně jsem toho názoru, že 450g samička je příliš malá na to, aby mohla rodit. Já doporučují dávat samičku k samci, až když přesáhne hranici 500g a věku 7 měsíců - nejlépe až ji je rok.
    Jak tu psala Taffa, je dobré dávát samečka k samičce až když mu je půl roku a to z důvodu, že často se stává, že ho samička uzurpuje a on vlivem stresu se sekne. Spíš bych řekla, že občas se to povede a sameček se nesekne.
    - - - - -
    to sepp : Ostropestřec bych rozhodně nedvala jako mlsku. Ostropestřecem můžeme činčile ublížit a zlikvidovat ji játra. Nanejvejš bych dala 3 semínka do měsíce.
    - - - - -
    to sindinka : činčila opravdu ven nepatří. potřebuje co nejvíce stálou teplotu a tak nejlépe se jí daří při teplotě okolo 16 ° C a vlhkosti okolo 70% . Pokud je stodola odizolovaná a uzavřena, tak nevidim důvod, proč by si nemohla mít činčily právě v ní. Ale dej pozor na to, že činčila je noční zvíře a tak by neměla být s jinými zvířaty.
    Dále bych ti pak doporučila si pořídit dvě. Jedna činčilka se akorát trápí, nemá si skym ,,pokecat" a tak doporučuju koupit například dvě samičky a později až se rozhodneš, že by si chtěla chovat, tak jim pořídit samečka ;-)
    20.1.2009 17:41klabka
    ahoj nema tady nekdo starsi samicku pul rok na prodej ? nebo by mne mohl poradit kde kouúpit? jsem z brna
    21.1.2009 22:48Angor
    Anitram:
    můžu vědět, proč by ostropestřec měl škodit, když se spíš všude uvádí, že je právě vhodný pro pročištění jater - samozřejmě s mírou? Když jsme totiž přišly k těm našim třem činčilám, tak zrovna v dobrém stavu nebyly a hned mi každý radil, co jim dávat apod. A právě ostropestřcová kůra byla jednou z prvních rad - právě kvůli játrům. Takže ostropestřec máme a občas dáváme a nic z něj jim teda nijak neuškodilo - spíš naopak, tak by mě právě zajímalo, proč by měl být škodlivý, slyším o tom poprvé.
    22.1.2009 10:49Sepp
    Takže zkusme trošku myslet, než něco napíšeme ;)

    Ostropestřec je rostlina. Pokud tu hovořím o této rostlině, tak mám namysli rostlinu celou (stvol, listy, květ, semena). A pokud jsem psal o Ostropestřci jako "mlsce" měl jsem namysli, že dotyčný si usuší celou rostlinu. Tedy, že jako krmivo bude podávat nejen semena, ale především list a stvol rostliny. Samozřejmě, že činčile nebude podávat rostlinu každý den - to snad platí u všech bylin.

    No a k vlhkosti. Pokud by někdo chtěl chovat činčilu při vlhkosti 70%, pak by mu asi činčily příliš dlouho nežily. V ČR je udávaná průměrná vlhkost 75%. Důvod, proč nelze činčilu chovat ve venkovním prostředí (např. jako králíky) je ta, že vlhkost v domovině činčil je 30-50%! Této vlhkosti lze v naších podmínkách dosáhnout pouze ve vnitřních budovách, místnostech (bytech).

    A k vhodnosti zabřeznutí (váha a věk), bych se přiklonil k názoru, který tu napsala Taffa.
    22.1.2009 13:38Jesse
    Ostropestřec se nema davat jako pamlsek , že pár zrníček denně - není to šípek a mohl by činčilce ublížit , nežli pomoci . "s mírou " znamená opravdu malinko zrníček za měsíc , souhlasim s Martinou .

    Váha samice by se měla určitě pohybovat okolo 500 , pokud nechcete ohrozit její život .
    22.1.2009 15:39Kamča.P
    Ja nesouhlasim ze to plati u všech bylin ty seppe nedavaš seno?? nebo to asi vybiraš že;) tak to by se mi teda nechtelo ;)
    22.1.2009 19:28Taffa
    Ještě se vrátím k váze činčilky. Každá činčila je jiná. Já sama mám doma 700g samici a když si sedne vedle 600g samice, tak vypadají úplně stejně velké. Tím chci říci, že 450g je na samičku úplně minimální hodnota kdy by měla zabřeznout ale to neznamená, že bude menší, než samice o váze 500g. Je to jako u lidí. Proto bych doporučila se řídit jak váhou, tak i pohledem. Samozřejmě, čím je samička větší tím to je lepší, pokud není přímo tlustá.
    28.1.2009 14:41CzLuciK
    Omlouvám se za reklamu ale na mem blogu: http://www.krecekorisek.blog.cz mam soutez MISS HLODAVEC chtela bych vas poprosit jestli byste se naprihlasily do souteze.....omlouvam se a diky tem kteri se prihlasi papa
    29.1.2009 16:47Ivettka
    Ahoj,
    měla bych dotaz. Mám samečka činčily již 5 let. Než jsme si ho pořídili, pročetla jsem snad vše co se dalo, ale stejně mám dotazy, třeba mi někdo poradíte. Občas vydává dlouhé plačtivé zvuky, z těchto stránek vím o co jde, ale včera když sem ho pouštěla se něčeho lekl a začal zběsile poletovat po bytě a měla jsem pocit, že se mě bojí. Nechtěl se hnout z místa, většinou při přiblížení uteče, ale místo toho včera seděl na stole koukal, snažil se pořád schovávat. Vůbec jsem nepochopila proč a pomalu si ho zase získávala k sobě aby se nebál... úspěšně. Co mě trápí je ,proč se najednou tak bál a v průběhu začal vydávat tyto zvuky, které mají vyjadřovat jak se píše na těchto stránkách, že volá maminku. Děkuji za odpověď
    30.1.2009 08:55Pacinka
    Ivettka: pokud tyhle zvuky vydává v kleci, je mu smutno, chybí mu společník. S lítáním po místnosti by problém nebyl, to je naprosto v pořádku - akorát mé činčily rády chodí ke mně a většinou se pohybují kolem mě, není problém s tím, že by přede mnou utíkaly.
    Ještě než jsem měla ty dva nezbedy, co mám teď, měla jsem téměř sedmnáctl let samičku, která žila bez společníka. Ta vydávala první léta plačtivé zvuky - zvlášť v noci, když už u ní nikdo nebyl a při běhání občas cosi "zadrmolila", ale nemyslím, že to bylo ze strachu...
    30.1.2009 21:16Kája
    Ahojky všichni!
    Mám od včerejška činčilu na hlídání od mé spolužačky a přijedou si pro ní v za týden v sobotu. Mám i morčátka a činčila ta je z nich úplně paf, když je pustím, tak leze nahoru dolu a pořád skáče v kleci a když jí otevřu dvířka, tak mi vyskočí na klín a chce k nim, snesou se morčata a činčila nebo by si něco mohly udělat? a nejsem si jistá, ale nevím, jestli jeden můj morčák nesnědl jedno činčilí hovínko, kdyby ano, nemůže mu to ublížit? Prosím poradtě, budu mov vděčná, děkuji
    31.1.2009 20:54Dadli11
    Ahoj, nevíte někdo o ňáké takovéto stránce, ale o pejskách? =) Pište na e-mail : d.snekova@seznam.cz
    31.1.2009 22:50Jesse
    Kája : já myslim , že mu to určitě nic neudělá ;) .