od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Říjen v roce 2009
 • Zobrazuji 85 zaznamu.
 • 1.10.2009 08:22Pacinka
  Mishka: tak mohou, i nemusí. Říká se, že když se samička rozrodí, jde to pak samo :) Nicméně činčilka může být březí max. třikrát do roka, ale nejsem zastáncem permanentní březosti. Jde o to, abys samečka včas oddělila, když se samičce blíží porod. Dej ho do klece vedle, ať na sebe vidí, ať se cítí. Po porodu nech samičku odpočinout, můžeš ji nechat s prcky týden samotnou a až bude zavřená, vrátíš k ní pomalu samečka. Tak máš aspoň jistotu, že samičku neobskočí bezprostředně po porodu, jak je běžné a samička si pak může od těhotenství chvíli odpočinout.
  1.10.2009 19:23Mishka
  A nebo jí pořídím jinou holčičku k ní.. Nebude sama a nebude mít pořád mimi.. taky nejsem zastánce pořád rodit.. to je hrozný..stačí jí kámoška k tomu aby byla spokojená?
  - - - - -
  a nebo když bude pořád sama tak to asi není zrovna nejideálnější.... sice jí pouštím, děsně si vyhraje s naší kočkou ale spřízněná duše stejného pohlaví je asi holt to lepší že jo?
  zatím nešťastně nevypadá ale žádné zvíře nemám od druhu jedno. jen kočku ale tý to fakt nevadí..
  2.10.2009 10:52ewyk
  Mishka určite jej bude lepšie s kámoškou. Ja mám tiež 2 slečny a sú spolu dokonale spokojné a šťastné. stále sa k sebe túlia a čistia si kožúšky a furt spolu diskutujú a bláznia sa. takže určite obstarať jej kámošku je super nápad.
  2.10.2009 15:44Mishka
  Dobře díky za rady.. pořídíme kámošku ;)
  2.10.2009 17:12Geeta
  holky, čím krmíte vaše činčilky? vždy když mi dochází krmení, mám dilema, co koupit aby to bylo pro ně vhodné :( nemám zkušenosti, přišla jsem k činčilám jak slepý k houslím :)
  2.10.2009 17:23Fidorka
  krmení pro činčily z hornbachu
  2.10.2009 19:58vikina
  sepp děkuji určitě to skouknu ,aby můj sameček nebyl příliž dlouho sám..
  2.10.2009 20:25ewyk
  geeta skus chinchilla complete ta ale vacsine nechuti, alebo potom chinchilla pro resp. este stara rada chinchilla duo.
  2.10.2009 20:45Sepp
  RE: Geeta
  Doporučuji krmit výhradně peletami (zelené granule) určenými pro činčily. Jako cenově a složením nejvýhodnější pak je český výrobce APETIT.
  Na našem portálu www.cincila.eu najdete nejen informace o chovu činčil, ale i recenze některých výrobků:
  http://portal.cincila.eu/news.php?cat.8
  2.10.2009 21:47ewyk
  Sepp mohol by si prosímťa napísať zloženie a obsah živín v krmivách apetit keď sú tak dobré? zaujíma ma hodnota vlákniny, proteinov,tuku,vapnika a fosforu.
  2.10.2009 22:38Sepp
  RE: Ewyk
  V této tabulce -
  http://www.cincila.eu/others/granule.jpg - je srovnání třech krmiv: Wersele Laga - Witte Molen - Apetit. Více o krmivech je k nalezení na chovatelském foru http://forum.cincila.eu případně na portálu http://cincila.eu
  3.10.2009 12:50Geeta
  mne právě irituje, že na těch granulích není psané složení :( ráda mám přehled, co moje zvířata žerou. u ostatních si to ošéfuju sama, činčily jsou pro mě ještě nezmapované pole. "kompletní" granule pro jakákoliv zvířata ve mně vyvolávají už dlouho silný odpor.
  3.10.2009 13:19Sepp
  RE: Geeta
  Budu se jen opakovat ;) Vše o činčilách najdete na portálu www.cincila.eu - jak se o ně starat, čím je krmit, jak je ubytovat, něco málo o nemocích a základní barevné mutace. Taky zde naleznete Seznam chovatelů a registrovaných chovatelských stanic. Dále pak chovatelské a inzertní forum, fotogalerii a spoustu článků, recenzí a jiných informací.

  Jinak granule obsahují pouze vhodné a zdarvé prvky, oproti tomu směsky, ač barveně a složením lákavé, nejsou pro činčily vůbec vhodné - nemluvě o tom, že cenově jsou opět výhodnější granule.

  Základem "zdravé činčily" jsou: VODA-SENO-GRANULE
  3.10.2009 19:19vikina
  Chtěla bych se zeptat v kolika strácí činčily plodnost?Zatím sem to nikde nenašla.Děkuji.
  3.10.2009 22:20Geeta
  Sepp
  budu se taky opakovat ;) CO je v těch granulích? Marketingové kecy o ideálním složení si výrobci můžou nechat :) o tom vím své - takových "ideálně vyvážených" granulí je pro králíky i pro koně mraky ... a kvalita? ha ha ha .... složení? :))))))

  jinak ty stránky mi nejedou.
  4.10.2009 12:46aneta333
  Vikina:činčily jsou plodné do hodně pozdního věku-cca do 14let.Naší činčile je 12 a mládata ještě má.
  4.10.2009 16:52ewyk
  Sepp súhlasím s Geetou, stránky mi tiež nejdú a u krmív nie je podstatný výrobca a pôvod a všetky tie marketingové bla bla. Ak tvrdíš, že sú kvalitné, tak prosím napíš obsah vlákniny, proteínov, tuku, vápniku a fosforu a zloženie v poradí v akom je na obale.
  5.10.2009 07:38sepp
  RE Geeta & Ewyk:
  Stránky měli pravidelnou servisní odstávku, ale dneska už normálně fungují ;)

  A složení třech nejrozšířenějších granulí jsem tu již jednou dával, ale budiž, pro vás to zkusím opsat znovu alespoň 2 výrobky :)
  Pro ostatní - naleznete to na tomto odkaze (stačí kliknout):
  http://portal.cincila.eu/news.php?cat.8

  APETIT:

  Složení:
  - obiloviny
  - sušené pícniny
  - extrahovaný sojový šrot loupaný tepelně upravený
  - vápenec
  - sůl
  - vitamíny A,D,E,
  - síran měďnatý pentahydrát (CuSO4.5H2O)

  Deklarované jakostní znaky:
  - vlhkost 14%,
  - dusíkaté látky 15%
  - popel 7,5%
  - oleje a tuky 2,5%
  - vitamín A 20000 m.j./kg,
  - vitamín D3 2000 m.j./kg,
  - vitamín E (alfa-tokoferol)100 mg/kg
  - měď (síran měďnatý pentahdrát) 20 mg/kg

  Cena:
  1kg / cca 30-35,- CZK

  Versele Laga Chinchilla Complete:

  Složení:
  Vedlejší výrobky rostlinného původu, obiloviny, zeleniny (min. 10%), bílkovinné extrakty rostlinného původu, semena, minerální látky, FOS, MOS, lecitin (0,2%), extrakt z yuccy, extrakt z měsíčku

  Deklarované jakostní znaky:
  - proteiny 16%
  - tuky 3,5%
  - popeloviny 8%
  - vláknina 20%
  - kalcium 0,9%
  - fosfor 0,6%
  - Vitamin A 10.000 IU/kg
  - Vitamin D3 1.500 IU/kg
  - Vitamin E 30 mg/kg
  - Vitamin C 100 mg/kg
  - měď (síran měďnatý) 10 mg/kg

  Cena:
  1kg / cca 100-120,- CZK

  Doufám, že mi Administrátor promine tak dlouhý topic.
  - - - - -
  RE Geeta & Ewyk:
  Nicméně, máte-li pocit, že výrobci na vás zkoušejí "marketingové bla bla (kecy)", pak můžete činčily krmit i negranulovou stravou. Jak na to?

  Pamatujte, že krmná dávka by měla být minimálně 30g na jednu činčilu v tomto složení:
  - 20g pšenice
  - 20g ovsa
  - 20g pšeničných otrub
  - 5g pšeničných klíčků (sušených)
  - 5g prosa
  - 2g lněného semínka
  - 2g krmného vápna
  - 1g krmné soli
  - 2g kmínku nebo fenyklu

  K tomuto můžete i přimíchat tuto směs:
  - 5 lžiček heřmánku
  - 3 lžičky sušených šípků
  - 2 lžičky máty peprné
  - 1 lžička šalvěje
  - 1/2 lžičky třezalky
  - 1 lžička slézu

  Osobně si myslím, že jednodušší, časově a finančně výhodnější je využít toho, že toto vám někdo "zalisuje" do granulí ;)
  5.10.2009 12:34ewyk
  Sepp súhlasím s tebou v tom že je určite jednoduchšie a pohodlnejšie kúpiť krmivo zlisované v peletách ale pre mňa je hlavne dôležité a podstatné, aby krmivo obsiahlo výživové potreby činči, čo u činčíl znamená: vláknina min.18%, proteíny 16%, tuk max. 4%, a pomer vápniku a fosforu 2:1. Vzhľadom k tomu že krmivo Apetit udáva akurát hodnotu N látok, tak zjavne výrobcovia netušia, čo má krmivo spĺňať a to že chýba najpodstatnejší údaj a to koľko obsahuje vlákniny, je pre mňa dostatočný dôvod nepovažovať ho za kvalitné. Krmivami od Versele Laga kŕmim, zatiaľ som spokojná. Čo sa týka zloženia surovín, tak "ideál" je hlavná zložka alfaalfa, rôzne druhy tráv, pšenica, rastlinné zložky, sója. Bohužial, poznám len dve krmivá ktoré toto spĺňajú a ani jedno sa v ČR a SR nedistribuuje, je to Oxbow a Burges.
  5.10.2009 13:37Sepp
  RE Ewyk:
  Pokud si dobře pamatuji Geeta se ptala čím krmit. Doporučoval jsem výhradně peletové (granulové) krmivo. Z osobní zkušenosti mi jako nejvodnější kvalita:cena vychází krmivo Apetit. Rozhodně tím nezavrhuji Versele Laga, Witte Molen či Oxbow.

  V celém tom porovnání mi šlo především o to, aby Geeta (ale i ostatní) mohli přijít do zverimexu a odejít s vhodným krmivem za rozumnou cenu - bohužel zahraniční značky jsou předražené či nedostupné (na e-shopu plus poštovné). Při větším počtu činčil si pak rychle spočítáte kolik vás stojí zbytečné placení „za značku“, přestože existuje srovnatelný výrobek za nižší cenu 

  Jinak souhlasím, že důležité jsou především obsahy proteinu (což jsou dusíkaté látky) a výše tuku. Stejně tak, ale i síran měďnatý a rozhodně nelze pominout i vitamíny A,D,E. Vápník činčilám podávám v jiné formě, takže nesleduji jeho výši, přestože je obsažen.
  - - - - -
  Ještě prosba - moc často sem nezajdu - pokud máte chuť odborněji hovořit o složení daných výrobku, pak poprosím na našem chovatelském foru:
  http://forum.cincila.eu - ať tento chat nezahlcujeme dlouhými statěmi, které většinu asi ani moc nezajímají ;)

  Osobně by mě zajímalo odkud čerpáte informace o poměru fosfor-vápník, případně něco alfa-alfa složkách, stejně tak i složení Oxbow a Burges apod.
  5.10.2009 14:44ewyk
  Sepp krmivo Apetit podľa mňa neni kvalitné, ale neberem ti tvoj názor. ja som nepisala že sú dôležité predovšetkým proteíny, ale že je dôležitá hlavne vláknina.
  Pomer vápnik - fosfor neni nič zložité, fosfor na seba viaže vápnik, preto musí byť v krmive obsiahnutý dvojnásobok vápniku, aby sa mohol uložiť v tele tam kde je treba.
  Zloženie krmív Oxbow, Burges - na stránke výrobcu.
  Všetky ostatné poznatky o zložkách krmiva a ich dôležitosti sa dajú naštudovať zo zahrančných veterinárnych kníh a štúdii. Alfaalfa (lucerna) je dôležitá hlavne kôli vysokému obsahu vitamínov (A,B1,B2,B3,B5,B6,B12,C,D,E,H,K), obsahuje všetky esenciálne mastné kyseliny, vysoký obsah vlákniny, veľa enzýmov.
  Viac o alfalfa alebo aj iných zložkách ti kľudne poskytnem, stačí napísať SZ.
  5.10.2009 16:02Sepp
  RE Ewyk:
  Nevím, jak jste přišla k závěru, že Apetit není kvalitní krmivo?
  Pro ostatní zkusím provést jednoduché srovnání (zaměřím se na vámi sledované hodnoty):

  značka* -- A -- WL -- B -- O
  vláknina** -- ? -- 20 -- 17 -- 18 (%)
  protein (bílkovina) -- 15 -- 16 -- 17 -- 16 (%)
  tuk -- 2,5% -- 3,5% -- 4% -- 2,5%
  vit "A" -- 20.000 -- 10.000 -- 20.000 -- 20.000 (m.j./kg)
  vit. "D" -- 2.000 -- 1.500 -- 2.500 -- 880 (m.j./kg)
  vit. "E" -- 100 -- 30 -- 100 -- 100 (mg/kg)
  fosfor*** -- ? -- 0,6 -- 0,5 -- 0,5 (%)
  kalcium*** -- ? -- 0,9 -- 0,9 -- 0,7 (%)

  * A - Apetit -- WL - Versele Laga -- B - Burgess -- O - Oxbow
  ** vláknina = vláknina je rostlinná část - Apetit neudává procenta, vzhledem k tomu, že žádné granule nenahrazuji seno (což je ona vláknina) a je tedy nedílnou součástí denního krmiva činčil, je % poměr rostlinné části v granulích pouze orientační údaj, který vám jistě výrobce dokáže sdělit, je-li pro vás nejdůležitějším znakem kvality krmiva.
  *** fosfor + kalcium - opět Apetit neudává % - pokud si zkusíte spočítat kolik že je 0,5 resp. 0,8% v 1 kilogramu, zjistíte o jak malé množství se jedná )ani nechci spekulovat nad tím, jak to výrobce měří) ;)

  Tvrdit lidem, že pouze zahraniční a na našem trhu nedostupné zboží je nejlepší (to vše na základě údajů výrobce ... není to snad to "marketinkové bla bla?) je nejen zavádějící, ale může u některých začínajících chovatelů vyvolat pocit, že u nás nelze sehnat nic v odpovídající kvalitě a tak nákupem ostatních (ač srovnatelných) značek svým činčilám vědomky ubližují.
  Netvrdím, že Apetit je to nejlepší krmivo, pouze nesouhlasím s vašim tvrzením, že se jedná o nekvalitní krmivo, které je nesrovnatelné s jinými zahraničními výrobky.
  5.10.2009 17:10ewyk
  Sepp ako som už napísala, Apetit neni kvalitné krmivo. o tom že seno je a musí byť základnou zložkou krmiva neni treba diskutovať, nikto nepísal a ani netvrdil že granule majú nahradiť seno. A argumentovanie v štýle že preto že nenahradzujú seno, tak neni dôležité aby bola uvedená?pre mňa je veľmi podstatný ten "orientačný" údaj, keďže je veľmi veľký rozdiel, ak sa podáva krmivo s obsahom vlákniny 10% a 20%. To, že je vláknina tak dôležitá a potrebná by mal vedieť každý skúsený a dobrý chovateľ.
  Ja netvrdím že len zahraničné krmivo môže byť kvalitné, ale že v súčasnej dobe existujú len 2 krmivá ktoré spĺňajú výživové normy a potreby činčíl. Ktoré boli stanovené na základe veterinárnych a laboratórnych výskumov. Myslím že by bolo dobré naštudovať si zopár zahraničných odborných veterinárnych štúdii napr. od veterinárky Frances H. Brown, ktorá je mimochodom jedna z najlepších svetových veterinárok a odborníčok na králiky a drobné cicavce.
  Ja veľmi rada odporúčim akékoľvek české alebo slovenské krmivo a uznám že je kvalitné, ak bude vyhovovať výživovým nárokom činčíl. A ako som napísala, pokiaľ nie je pre výrobcu dôležité uvádzať tak potrebný údaj ako je vláknina, tak zjavne toho moc o výžive činčíl nevie. A keby ste dobre čítali predošlé príspevky, tak som písala že ja kŕmim krmivami Versele Laga ktoré tu dostupné sú a nepatria medzi top špičky v krmivách pre činčili (bohužial, kým neni sú dostupné kvalitnejšie výrobky, tak je to pre moje zvieratá najlepšie riešenie). Takže o akom odradzovaní píšete? To že napíšem pravdu ako to je neni odradzovanie. A takisto som nenapísala nič o tom, že keď niekto kúpi krmivo Apetit tak svojim činčilám ubližuje. Je to vec každého, ja radšej do svojich zvierat zainvestujem a dám im to najlepšie, čo je v mojich možnostiach. A podľa mňa Apetit to najlepšie či tu je nie je. Keď je pre niekoho prvoradý ukazovateľ cena (čo je pri väčšom kuse zvierat normálne) tak prosím nech si kúpi Apetit.
  5.10.2009 17:46Sepp
  RE Ewyk:
  Stále nevím na základě čeho je podle vás Apetit (a dokonce i Versele Laga) nekvalitní krmivo pro činčily? Doložil jsem vám, že je jakostně srovnatelný s dalšími 3 druhy - prvně vám chyběl údaj o proteinu (což je u apetitu uváděno jako dusíkaté látky) a pak vám chyběl údaj o vláknině. Bohužel nevím, proč výrobce tento údaj neuvádí, ale dovolím si tvrdit, že i kdyby tam uvedl 20%, stejně budete tvrdit, že je nekvalitním krmivem.

  Odkazujete mě na zahraniční studie - je v těchto studiích zkoumán a porovnáván i výrobek Apetit? Myslím, že ne. Tak podle čeho víte, že Apetiti je nekvalitní a Burgess je kvalitní? Při srovnání jakostních znaků každý vidí, že je tomu naopak, přesto vy tvrdíte něco jiného.

  Myslím, že ten kdo pro svoje činčily nekupuje granule zn. Oxbow či Burgess není špatný chovatel. A nevím jak v slovenských obchodech, ale v českých zverimexech Versele Laga příliš neuvidíte.
  Jinak chovatele s větším počtem činčil nekupuji ani Apetit ani jinou komerční značku, ale nakupují granule přímo z velkochovu, kde si je chovatelé sami vyrábějí.
  - - - - -
  A jen dodatek.

  Stále je většina majitelů činčil, kteří než krmit granulemi, raději činčile koupí směsku, v bláhovém přesvědčení, že činčile dopřává to nejlepší.

  Proto jsem tu psal základem zdravé činčily je VODA-SENO-GRANULE a pokud to budou granule značky Apetit či Versele Laga jen dobře. Budou-li to jiné značky i tak to pro činčilu je zdravější než směska.
  5.10.2009 18:19ewyk
  Sepp ja sa tu naozaj s vami nechcem hadáť. Podľa čoho súdim že je nekvalitný apetit? ak výrobca nevie čo je pre vyváženú stravu činčíl potrebné a o čom ma informovať chovateľov, tak zjavne nevie čo činčili v strave potrebujú. tak si môžete vybrať buď neni dobrý výrobca alebo krmivo. ďalšia vec, prosím čítajte čo píšem pozorne a neprekrucujte moje výroky. nikdy som nenapísala že versela laga je nekvalitné ale že nepatrí medzi top špičky medzi výrobcami takýchto krmív - to je dosť veľký rozdiel. myslíte že by som kŕmila niečím čo pokladám za nekvalitné a ešte to písala aj verejne? zrejme ste zle pochopili čo som napísala, ja neviem o tom že by som napísala že oxbow a burges vyšli zo štúdii ako najlepšie, ale že na základe štúdii činčíl existujú normy ktoré majú spĺňať krmivá a spĺňajú ich práve tie dve. Takisto som nenapísala že je niekto zlý chovateľ ak nekŕmi s Oxbow. Prečo je Burges lepší ako Apetit - Apetit: obiloviny,pícnini,sójový šrot - Burges: lucerna, ovsené otruby,pšenica tak preto. Ak posudzujete krmivo iba podľa nutričných hodnôt, ktoré iste dôležité sú, tak samozrejme že je Apetit podobný, ale zložením? Keď berem ako kvalitné krmivo Oxbow so zložkami alfalfa, soja, pšenica tak Apetit rozhodne ako kvalitné nazvať nemôžem. Nie je zlé, ale kvalita vyzerá inak. Asi tak aby sme sa konečne pochopili.
  - - - - -
  Sepp ja som ani raz nechcela hodnotu proteinov, čítať viem. ja som napísala že ako jedinú hodnotu z tých ktoré ma zaujímajú výrobca uvádza len proteíny a ostatné nie a že podstatná je pre mňa vláknina.
  5.10.2009 19:25Sepp
  RE Ewyk:
  Už asi budu reagovat jen na jedno, neboť je vidět, že asi vážně nevíte co najit "špatného" na Apetitu :)
  "Prečo je Burges lepší ako Apetit - Apetit: obiloviny,pícnini,sójový šrot - Burges: lucerna, ovsené otruby,pšenica tak preto"
  obilniny = pšenice, oves, ječmen, ... ;)
  sojový šrot = sama jste psala, že sója je jeden z "kvalitních" znaků - takže plus pro Apetit? ;)
  pícniny = hlavní živočišnou pícninou je vojtěška což je anglicky lucerne (tedy nikoliv lucerna, tu by tam asi nikdo nemlel) ;)
  shrnuto: Apetit je srovnatelný nejen nutriční hodnotou, ale i složením.

  Myslím, že jsme se nejen pochopili, ale se i shodneme, že Apetit je srovnatelným krmivem jako Oxbow, Burgess či Verele Laga
  - - - - -
  RE:
  podařilo se mi najít onu "magickou hodnotu" :) Apetit má 11% vlákniny - není to tedy vámi udávaných 16%. Nicméně si stále stojím za tím, že granule nejsou jediným příjmem vlákniny. Takže potřebnou dávku dodá kvalitní seno, které by činčila měla dostat denně :)
  5.10.2009 19:46ewyk
  Sepp dodám len toto : obilniny - tým myslené vami spomínané ovos,jačmeň, kukurica, ryža,raž a pod.- obsahujú veľmi veľa škrobu, tuku a uhľohydrátov, čo spôsobuje akurát tak, že činča priberá na váhe a dostáva zabrať jej GIT a pečeň. jedinou výnimkou je pšenica, preto sa používa tá a nie všetky obilniny.
  ku krmovinám - zhrnutie krmoviny je veľmi všeobecné, môže to byť aj lucerna, ale môže to byť aj ďatelina (vysoký obsah vápniku), kukurica, bôb...
  Anglicke slovo lucerne je označenie pre slovenské lucerna.
  Takže naozaj neviem kde vidíte že by to bolo rovnaké. Je veľmi veľký rozdiel keď je v zložení napísané obilniny a pšenica, krmoviny a lucerna. Keby bol Apetit čistý produkt (čistým rozumejte zložený len z určitých surovín, nie odpadu a siláže) tak nepoviem ani pol slova. Jediné čo majú spoločné a podobné je obsah živín a sóju. Naozaj nevidím ani jeden dôvod, prečo by som mala spochybňovať krmivo keby bolo fakt dobré. Keby to tak naozaj bolo tak by bolo pre mňa l en dobré, že mám po ruke niečo kvalitné za skvelú cenu. bohužial to tak nie je.
  - - - - -
  Sepp :))) udávala som min 18% vlákninu, 11% je žalostne málo. seno má byť neobmedzene, ale samotné seno obsahuje "len"35% vlákniny, preto je potrebné dodávať čo najviac vlákniny v granulovej strave. nehovoriac o tom, že lyžica granúl znižuje spotrebu sena o 30%, takže to koľko vlákniny je v tých granuliach je veľmi dôležité.
  6.10.2009 09:27Pacinka
  Přeruším debatu o krmivu a jeho hodnotách - Mimimayo má 262 g, tento čtvrtek jsou jí dva měsíce. Je z ní krásná béžová holka :)
  6.10.2009 11:50ewyk
  Pac woow tá ale rastie rýchlo, to už je riadne veľká slečna:))) dáš aj nejaké nové fotečky?
  8.10.2009 09:02Lída
  zdravím:) fajn stránky, můžu si je přidat na mé?
  tak jsem viděla vaši diskusi ohledně granulí, já používám dlouho náš Tukan a žádné střevní problémy činčilky nemají, jsou zdravé a čilé, ale to seno je základ:)

  Seppe, proč se nemůžu dostat často na tvé forum?
  9.10.2009 09:14Pacinka
  ewyk: já jsem stále bez foťáku, takže bohužel..ale kamarádka, která si ji v neděli bere, určitě fotky udělá :)
  Včera jí byly dva měsíce a měla přes 270 g :)
  - - - - -
  Lída: vítej :) Jsme rádi za další činčiláře a jejich roztomilé svěřence :)
  9.10.2009 12:49FialkaLona
  Prosím vás, je možné, aby i činčila měla falešnou březost? Dostala jsem samici a pán tvrdil,že je březí. Doma jsem na ni koukala a měla nalité struky. Jenže pořád nic, ani už je nalité nemá...
  9.10.2009 13:11borrasca
  Dobrý den, neválí se vám někomu doma, nebo jí nepoužíváte a chtěli byste jí prodat tato koupelna pro činčily? Případně dvě. http://www.nasezahrady.cz/pla115-0189/koupelna+cincila Pište mi prosím do SZ na mail: evule@volny.cz
  12.10.2009 08:10Pacinka
  FialkaLona: bohužel, v tomhle neporadím, u činčilek jsem se s tím nesetkala. A cecíky se mi u mé činčilky podařilo vidět jen náhodně, když měla pod sebou mládě..jinak vidět nejsou...
  12.10.2009 13:35mag
  ahojte. Chcem sa spýtať ako je to s cestovaním s činčilkami. Idem na víkend domov a moje sestry by strašne chceli vidiet moju novú činčilku. Lenže mám ju len týždeň, tak neviem či by bolo dobré s ňou cestovať keď si ešte nezvykla ani na nový domov.
  12.10.2009 14:33Pacinka
  mag: ahoj, rozhodně bych to cestování nedoporučovala, zvlášť, když máš své zvířátko chvíli. Je to zbytečný stres, pokud máš činčilku aspoň trošku ráda, nebudeš ji tomu stresu zbytečně vystavovat.
  Také prosím za to, abys jí pořídila společníka, samotná činča se trápí... :(
  12.10.2009 15:20mag
  dakujem. uz si zhanam aj kamarata pre Eddieho, len cakam na odpoved z inzeratu. a nebude im prekazat ze jeden má rok a druhý bude mat 2-3 mesiace?
  12.10.2009 15:28Pacinka
  mag: nemáš zač :) Budeš mít tedy dva chlapečky? Překážet by to snad nemělo, jen buď hodně opatrná při seznamování, aby starší sameček mladšímu neublížil...starousedlík potřebuje trošku času než přijme novou činču do svého teritoria..
  12.10.2009 18:01Evelínka
  Ahojky, prosím o radu. Bratranec zhání miminko činčilky na mazlíka, ale jen ze severní moravy, nejlépe Šumperk, Olomouc.
  Jestli prosím znáte chovatele z tohoto kraje ,prosím pisněte mi zprávu.
  Moc děkuji!!!
  13.10.2009 09:26Pacinka
  Evelínka: ahoj, mrkni se kousek do historie diskuze, je tu odkaz na různé inzerce a zmapování chovatelů v ČR, odkaz na kontakty na ně.
  Kolik je bratranci let?
  A omlouvám se všem, ale znovu se budu opakovat - prosím, činčilka by neměla být sama :(
  13.10.2009 18:08Fidorka
  Ahoj.
  Nasypala jsem 3 činčilám v kroužku na dně pytlíku vlašských oříšků. Může jim to něak ublížit?
  - - - - -
  byly to jádra asi z 10 vlašských ořechů
  13.10.2009 19:45ewyk
  fidorka orechy pre činči nie su vhodné. sú veľmi tučné. môže im to spôsobit vážne zažívacie problémy.
  13.10.2009 20:30Fidorka
  jak vážné?
  - - - - -
  douchám že jsem jim nic neudělala
  13.10.2009 20:46ewyk
  fidorka - no pravdepodobne budú mať prujem. uvidíš ako sa budú správať. možno im nebude z toho nič, ale radšej to stráž a nabudúce si ako kokino vyber napr. ružové lupienky, sušené hrozienko alebo sušené bylinky.
  13.10.2009 21:25Fidorka
  Díky za zprávu. Já myslela že to může mít hodně špatný vliv na jejich játtra. Četla jsem mo činčilách 3 knížky všechny které máte na stránkách ale i přez to mě to tak zaskočilo
  13.10.2009 23:05ewyk
  Fidorka vážne poškodiť pečeň by mohli ale to by si ich tým musela kŕmiť pravidelne a vo veľkých množstvách. keď si im to dala len raz, tak to spôsobí možno ten prujem, ale určite sa orechom nabudúce vyhýbaj.
  14.10.2009 07:47FialkaLona
  Fidorka: V kroužku? Jako v chovatelském kroužku? Krmíte si tam zvířátka, jak se vám zachce? No chudáci :( Vždyť zvířátka v chovatelském kroužku jsou jak pokusná zvířátka :(((
  Mimochodem, ptáš se teda brzy. To je jako bys spucla kyanid a za pár hodin se ptala, jestli ti to ublíží :((
  14.10.2009 08:52Pacinka
  Fidorka: jak psaly holky - činčilky buď budou mít průjem nebo lehčí bolení bříška, ale mělo by to přejít. Oříšky už jim prosím nikdy nedávej. Pakliže jsi o činčilkách četla tři knížky, nechápu, jak jsi jim oříšky vůbec mohla dát...
  14.10.2009 14:20Fidorka
  Díky holky
  - - - - -
  V životě už jim nedám OŘÍŠKY!
  14.10.2009 14:36Pacinka
  Fidorka: pokud to dodržíš, tak to bude fajn :)
  Spousta lidí si myslí, jak svým myškám přilepšuje, když jim dá kousek sušenky, čokolády, oříšky nebo nasype směsku - opak je bohužel pravdou. Argument, že to činčilce chutná, je mimo. Některé činči by jedly i steaky, kdyby jim je někdo nabídl. Moje Maya je přesně ten typ činčilky :) Takže neohlížet se na pažravost a krmit zdravě..děti by taky nejraději jedly v Mc Donaldu a sladké, kdyby mohly..
  14.10.2009 16:57Fidorka
  Tak snad se jim nic nestane
  15.10.2009 14:52xxNimi
  Ahoj, chtěla bych se zeptat jak můžu činčilám dodat vitamín B, v kleci mají kostru ytongu (doporučena chovatelkou na hlodání a vápník), ale kde mám vzít béčko nevím. díky za radu.
  - - - - -
  oprava - kostku ytongu =o)
  15.10.2009 17:08ewyk
  xxNimi - pre činči je dôležitý hlavne vit.B1, vit. B2, vit. B6, vit. B12 . Dodávať ich činčám v prírodnej forme je dosť zložité, lebo suroviny, ktoré sú bohaté na túto skupinu vitamínov, činči jesť nemôžu. V prírode si ich doĺňajú najmä konzumáciou plodov kaktusov. Vitamíny skupiny B by mali obsahovať aj pelety ktorými kŕmiš, vitamíny skupiny B nájdeš skôr pod ich názvami - thiamín (B1), riboflavín (B2), pyridoxín (B6), cobalamín (B12) pozri si to na obale. V domácich podmienkach im ho môžeš dopĺnať najlepšie prostredníctvom :sušenej žihľavy, sušených čiernych ríbezlí, sušené šípky, sušený petržlen,sušený kvet bazy.
  16.10.2009 07:59xxNimi
  ewyk - děkuju =o) na internetu jsem se dočetla, že lze koupit i vitamínové kapky a dávat jim je do pití. B by tam snad mělo být taky. tak to zkusím. díky
  16.10.2009 08:20Sepp
  RE xxNimi:
  Nejen potřebné "B" vitamíny, ale spoustu ostatních, neméně potřebných můžete činčile podávat vitamínominerálním doplňkem NutriMix DH – na tomto odkaze se o něm dozvíte více:
  http://portal.cincila.eu/news.php?extend.13.8
  20.10.2009 09:30Pacinka
  Mimimayo je v novém domově, má tam kámošku a vypadá spokojeně :) Jakmile kamarádka pošle pořádné fotky, vložím je sem :)
  Jinak to vypadá, že Mayinka je v očekávání, tak držte palce. Pokud je to tak, jak si myslím, má termín 18. prosince. Willy tím pádem půjde v tom období do vedlejší klece, aby pak měla pauzičku a odpočinula si.
  20.10.2009 15:15ewyk
  Pacinka tak to gratulujem a gratulujem. Želám Mimimayo krásny život, na fotečky sa moc teším. Už musí byť veliká.
  20.10.2009 15:37Pacinka
  ewyk: dávala jsem ji pryč, když měla 315 g :) Jo jo, na fotkách vypadá spokojeně...hned okupovala domeček a už se s novou kamarádkou tulí.
  21.10.2009 00:12ewyk
  Pacinka tak to je super, našla skvelý domov.
  23.10.2009 08:37Pacinka
  ewyk: jj, jsem ráda :)
  Maya hodně přibrala, jsme na 570 g -> je tam další mimimayo..nebo možná víc :)
  23.10.2009 14:26ewyk
  Pac juuu to je ale super. mam radosť. hlavne nech ich v poriadku donosí, 2 vrhy hneď po sebe ju dosť vyčerpajú.
  25.10.2009 11:34Pacinka
  ewyk: vím...právě proto půjde pak myšáček na nějakou dobu vedle..aby si odpočinula a pár měsíců nebyla březí..
  28.10.2009 12:31vivinka
  ahojky jk se všichni máte ....???
  29.10.2009 08:37Amy
  Dobrý taky nuda co?
  29.10.2009 08:47Pacinka
  Ahoj, taky zdravím všechny. Jak vy a vaše zvířátka prožíváte podzimní dny?
  Já jsem trošku ochuravěla, takže jsem prcky dva dny nemohla pustit, dnes jim to chci vynahradit.
  Za normálních okolností by mě ráno propichovali vražednými pohledy, ale jako by věděli, že mi není dobře, jsou v pohodě a v klidu...
  29.10.2009 11:46ewyk
  Pac :D :D to máš vzorné a ohľaduplné myšinky:) u nás je momentálne eufória z nových konárov vo voliere, takže majú plno roboty so skúmaním a nemajú čas vymýšľať blbosti. len keby im to tak chcelo aj vydržať.
  29.10.2009 13:29Pacinka
  ewyK: takže stavební úpravy :) Nj, to chce dodávat stále nové větvičky, aby činčilky nepocítily nudu :D
  Jj..myšátka jsou ohleduplná, obecně mi přijde, jako by to byli telepati :) Když jsem v červnu musela utratit svou králičku a uplakaná pak pouštěla činčilky, choulily se ke mně a předváděly takové kousky, že nešlo se ani trochu neusmát :)
  29.10.2009 16:59ewyk
  Pacinka to ti závidím také myšinky. moje si ma všimnú len v prípade, že niečo dostanú. keď sú pustené tak ich zaujímajú akurát tak iné zvery a na mňa kašlú. ale za sušené bylinky by mi boli schopné dať aj masáž:D inak nie sú vôbec vypočítavé:)
  a čo Mimimayo, máš správy z nového domova? ako sa vlastne teraz volá?
  29.10.2009 20:37Pacinka
  ewyk: moji se mě při běhání všímají hodně - no někdy až moc :D Obíhají stále kolem mě, pode mnou, sedají mi na kolena, na hlavu, nechají se drbat a celou dobu mi povídají a vypráví :)
  Ty máš teda vychcané myšky :D Ale aspoň, že komunikují...když slyším od některých činčilářů, jak svá zvířátka nemohou chytit, jak činčilky před lidmi utíkají, nenechají se pohladit, nepřijdou...neumím si to představit, já jsem takovou činču nepoznala...a to už mám teda "pár" let praxi..
  Mimimayo je drzá jak lázeňská veverka, ukazuje druhé činčilce (black velvet jménem Kofola :D ), jak se má koupat, jak provokovat fenku čivavy apod. :) Jinak se jmenuje Rozinka :)
  29.10.2009 20:54ewyk
  Pac: :D :D no moje zrovna tiež nie sú mazlivé, mazliť sa nechajú keď sú vo voliere, to sa škrabkáme a hladkáme. ale keď sú pustené tak sa nejak hladkať nenechajú, to ich zaujímajú iné veci a chytiť sa nechajú len nalákaním na nejakú mlsku. ale to je preto, že som sa s nimi nikdy nejak extra nemazlila, tak sú take divokejšie:)) ale že by sa báli a boli plaché to nie.
  Tak Rozinka, krásne meno a je pekne oprsklá:) to bude výchovou:D :D
  29.10.2009 21:15Pacinka
  ewyk: to víš, zpočátku jsem měla trošku strach, jak se bude Mayinka tvářit, že nemá dítě - ale čoveče...v její tvářičce se zračila jen úleva :)
  Když jsem si vybavila, co těm rodičům prováděla, pochopila jsem - rodičové seděli, chtěli mít klid - malá po nich rajtovala, vyhazovala je od jídla, hopsala v písečné lázni, že ji tam museli nechat po celou dobu, tatínka tam nepustila, žižlala mu ocásek atp. :D Je to strašná diktátorka :) Nebála jsem se, že se neprosadí :)
  Jakmile odjela, Maya se s úlevou rozplácla na baráček, Willy k ní - to za celou dobu v klídku nemohli - a mazlili se, spinkali.
  Rozinka prý po cestě byla v poho, žrala seno, pospávala.
  Pokud jsi je moc nemazlila, tak to pak chápu:) Ke mně naběhnou, nechají se oba vzít do náruče naráz, počkají, až otevřu dveře, donesu je do klece a způsobně jeden po druhém opustí mou náruč :)
  Stejně jako při krmení mi skočí jeden nebo druhý do klína a sledují, jak jim plním seníky :)
  29.10.2009 21:32ewyk
  Pacinka téééda tak to závidím, asi by som mala tú moju zver začať krotiť:) ja som to vždy brala tak, že na mazlenie mam kocurov a psa a že činčilky mám skôr na pozorovanie ich správania ako na mazlenie.
  Takže mama činča je rada že sa malej zbavila? :))) a hneď to oslávili druhým medovými týždňami:D :D
  29.10.2009 21:37Vikina
  ewyk -já mám taky činči jen na kokání , a když mě popadne mazlení , tak mí myšáci se prostě nemaj zalezou do domečku a trucujou:(
  29.10.2009 21:42Pacinka
  Vikina: to je to, co moc nechápu :( Já mám hodně komunikativní myšky, oba za mnou chodí, zajímají se...neutíkají...
  29.10.2009 22:23Vikina
  Pacinka- moji rošťáci ne Lelíšek teda ještě jo toho jsem i naučila hrát si semnou na shovku, ale to jsem ho měla ještě samotnýho,a taky jsem ho naučila běhat domů na povel a slyší na pískání to jo , ale od doby co mám Nynýska tak to s Lelíškovo poslocháním nějak vázne -jinak je to můj nej mazel a někdy ho donutím se mnou pomazlit , tak Lelíšek kvůli mě to přežije -, ale Čipík ten ne, ten cokoliv jen ne mazlení a Nynynku už jsem dalo by se říct agresivní dostala ta se tedy nenechá pochovat , ale stříkat moč a prskat to umí , ale mám s ní tu trpěvost =jsou to přece moji myšáci:)
  - - - - -
  http://www.kralici.cz/cincily/alba.asp?a=54 myšáku nové albíčko s jejich obydlím.
  30.10.2009 00:58ewyk
  Pacinka ja si myslím, že presne to čo ty píšeš, že je činča nekomunikatívna, že uteká pred ľudmi alebo že im neverí môže byť naozaj len v prípade že ten človek ten vzťah nijak nebuduje alebo buduje a zle. inak si to tiež neviem predstaviť, že by sa tak temperamentné zviera chovalo bojazlivo a nebolo zvedavé.
  30.10.2009 10:09Pacinka
  Vikinka: tak vidíš, tak hrozné to není :) Jak starou jsi Nynynku dostala, to je zvláštní...moje činčilky proti mě nikdy nebyly agresivní..ani tihle dva, ani Pikachu - která zemřela loni v září v nedožitých sedmnácti letech a měla jsem ji od mláděte. Natož, aby stříkaly moč, to už je taková ta poslední zoufalá obrana, když pominu agresivní kousání, o kterém jsem naštěstí jen slyšela :(
  Na druhou stranu..činčilku nemá cenu k čemukoliv nutit, doporučila bych asi jen citlivý přístup a hodně trpělivosti :) Chce to získat si důvěru, pak je na povaze zvířátka, jestli přijde nebo ne..

  Na album pak mrknu.

  ewyk: řekla bych, že u činčilek mnohdy platí, že zvědavost je silnější než strach :) Když se tento poměr obrátí, netuším a nechci domýšlet, co se se zvířátkem muselo dít :(
  Vždyť já u činčilek tak nesedím celý den, ale mluvím na ně, kdykoliv jsou venku a jeví o mě zájem, nechám je po sobě hopsat, při běhání se jim věnuju a vyrábím jim ze sebe prolézačky :) Až budu v práci, vyrobím album - sice to jsou červnové fotky, ale myslím, že některé z nich vypovídají o tom, že se mě mé myšky opravdu nebojí :)
  - - - - -
  http://www.kralici.cz/cincily/alba.asp?a=55
  30.10.2009 22:23Vikina
  Pacinka -Nynynce byl rok co jsem jí dostala taky jsem na to koukala, když jsem se jí snažila chitit a začala na mě stříkat moč..Divila jsem se co jsem udělala špatně a ono to je těmi předchozími majiteli..Ale co, musím s ní mít trpělivost teď už jse nechá alespoň pohladit a dát pusinku:) , ale chovat ani náhodou občas píská , když se o to pokouším achjo:( .
  30.10.2009 23:57Pacinka
  Vikina: chuděrka :( Dej jí čas, ona se musí naučit lidem trošku věřit, aby ji kontakt s člověkem nestresoval, vynucené mazlení nemůže přeci těšit ani jednu z vás dvou..
  Ona si k tobě svou cestu najde, když zjistí, že od tebe nic zlého nepřijde a že ji máš ráda. Čert ví, co se s ní dělo a jak s ní zacházeli. Nebylo tam malé dítě nebo něco takového? Nebo zkrátka jen činčilku ignorovali a ona nebyla zvyklá na kontakt s člověkem? To by hodně vysvětlovalo...
  31.10.2009 14:20Vikina
  Pacinka-no jo já po ní nechci , aby se se mnou vermomocí mazlila.Už jí mám druhým rokem, tak jsme udělali pokroky v hlazení a poslušnosti. malí děti tam nebyli vím, že jí měl kluk asi tak 19 let, a když jsem jí dostala tak byla nemocná měla, nejspíš ze stresu, vypadané chlupy za krkem úplně do hola a dostala nějaké injekce. A to krmení co dostávala...BLÉ! teĎ už jí nic nechybí. Ale od doby co jí mám, tak se Lelíšek naučil čůrat do písečné lázně a dělá to i Nynynka a vůbec nevím co stím?
  31.10.2009 14:53Pacinka
  Vikina: z toho čůrání si nic nedělej, je to vcelku normální. Ti moji by to taky udělali, kdybych jim tam koupání nechala - takže pohlídat, aby se všichni vykoupali a pak píseček vyndat :)
  Tak hlavně, že se už má Nynynka dobře..
  31.10.2009 15:15Vikina
  Pacinka- dřív jsem to tak dělala a zjevně opět začnu:)
  31.10.2009 15:18Pacinka
  Vikina: no bude to asi lepší :) Já je nechám vykoupat a pak jim to vezmu. Kdybych to tam nechala, udělá mi tam minimálně jeden z nich loužičku.
  31.10.2009 16:40Vikina
  Pacinka- no jo jsou to "vychcánkové" malí. Teď jsem u nich byla a nenechala jsem jim tam písek, tak u vidím jak zítra budou vyšilovat:)
  - - - - -
  Chci se zeptat: kdo jakou značkou krmení krmíte myšáky?
  31.10.2009 18:34ewyk
  Ja tiež nechávam piesok len chviločku, inak si z neho spravia záchod.
  Ja kŕmim s Versele Laga, teraz konkrétne s Chinchilla Pro a som dokonale spokojná.