1.11.2012 11:59Bodlinka
Odysea - nakrytí činčil ve smyslu, jak je známe od psů, koní nebo krav, se zodpovědnými chovateli neprovozuje z několika důvodů. V první řadě činčila společensky funguje trošku podobně jako labutě - vytváří stálé páry či rodiny (já vím, není to přesné, jen pro představu), vytváří si dlouhodobý vztah. Když jí dáš samečka jen na obskočení a zase jí ho hned vezmeš, bude se jí stýskat a může začít strádat i fyzicky. Osobně jsem zastáncem toho, aby se nechovala činčila sama, ale aspoň ve dvojici (když nechceš chov, tak dvě holky, nebo dva kluci), aby nepostrádala společnost svého druhu. Druhý problém (v porovnání s prvním pro mě nepoměrně menší) je s karanténou. Pokud chceš seznámit dvě činčily, musíš nově dovezenou držet měsíc v karanténě kvůli riziku přemnožení parazitů ze stresu ze stěhování. pak následuje delší či kratší seznamování, které má další pravidla či doporučení. Když budeš samečka vracet, zpátky doma musí opět na měsíc do karantény... Milovníkům činčil to za to nestojí.
K druhé otázce, uváděné informace se liší, ve 4 měsících už někteří jedinci skutečně dospívají (někteří mohou obskočit či zabřeznout už ve 3 měsících), ale to neznamená, že jsou dovyvinutí a připravení (asi jako když otěhotní 9letá holčička, možný to je, ale...). Jako nejdřívější termín se často uvádí 8 měsíců, ale spousta chovatelů ti doporučí počkat do 1 roku samičky. To ale není jediné kritérium. Pokud nechceš samičku zbytečně ohrozit (březostí i porodem), je dobré si krom zjištění problémů předků obou nastávajících rodičů (zuby....) také počkat, až činčila dosáhne minimální váhy alespoň 550gramů (ale nevykrmovat kvůli váze). Některé činčilky této váhy ani nedosáhnou. První vrh se doporučuje do dvou let věku samičky, pak hrozí problémy tusím se srůstáním v oblasti pánve (v tom se moc neorientuju).
Vřele doporučuji nechat činčilku vyrůst a než podniknete jakékoli další kroky, pořádně prostudovat informace o chovu činčil, abys své činčilce nechtěně neublížila
1.11.2012 12:32Bodlinka
No, i když bude všechno v nejlepším pořádku, příroda si stejně dělá, co chce, takže stoprocentně vám nikdo klidný průběh březosti a porodu nezaručí, ani když splníte všechna doporučení. Riziko se dá jen výrazně eliminovat.
V tom případě bych se přimluvila za mladší kamarádku. Ovšem záleží i jak velkou máte klec...
1.11.2012 13:57Čipka
Wajgoš-činčilky opravdu v noci hluk dělají.Jsou to noční zvířata s noční aktivitou.Záleží pak na povaze jednotlivé činčily,jak v noci řádí.S námi taky jedna spí v pokoji,občas spím a občas ne.Manžel to řeší špunty do uší,takže mu to moc nevadí.A mě už vůbec ne,respektuji právo činčily v noci dělat alotrie.Občas k ní i vstávám,když volá.Je to jako mít malé dítě.Ostatní činčily mají svůj pokoj a stejně je v noci slíchávám,jak si hrají,hlodají a přenášejí věci po kleci.
1.11.2012 13:59Bodlinka
Wajgoš - Ahoj. No ono je to individuální, ale ani ne tak činčilka od činčilky, jako spíš "páníček od páníčka" :) Jako malá jsem měla činčilku v pokoji a po týdnu jsem si zvykla a bez rámusu už jsem nedokázala usnout. Lidi s lehkým spánkem si ale často stěžují. Ano, činčilky v noci blbnou, vyžívají se v tom, že dělají rámus a neovlivníš to a někdy jsou to fest rány. Buď si zvykneš, nebo ne :)
1.11.2012 21:25Pacinka
Wajgoš: ahoj, já jsem z těch, co mají horší spaní a s činčilkami nebo králíčky bych v jedné místnosti spát opravdu nemohla. Jedni hrabou, druzí skáčou a mívají záchvaty hlodání, takže neustálej ruch. Ale vím o lidech, co umí "vypnout", usnou a nevadí jim to...
11.11.2012 16:17zmoulinka
Prosím o radu. Zařizuji výbavu pro činčiláka, pro kterého si jedeme příští pátek.
Máme klec+hobliny, seník+seno, granule, toaletu s pískem. Co ještě dokoupit? Ráda bych do klece pro činčilu i nějaké hračky. Určitě budu objednávat hamaku, poradíte co ještě koupit, aby se u nás činčilákovi líbilo :-) ?
14.11.2012 12:53Bára
Tak od včerejška máme nového člena rodiny:) Tří měsíční činčilačku. Pán se s ní loučil jako s dítětem,dal nám jídlo a rady do začátku. Činčilka byla už ochočená, hned byla zvědavá na pejska i na nás. A hned večer už začala cupovat podestýlku i domeček. Ale jméno ještě nemáme. Chtěla jsem se zeptat, je pro činčilu vhodný kokos? Viděla jsem někde takové tyčinky se s zrním, ale ne slunečnicemi či oříšky s kokosem, vadilo by, kdybych to činče dala? I třeba jenom na min. a pak hned odebrala, nebo to mám rovnou vyloučit? Díky za rady:)
18.11.2012 20:17Dami
Činčila je spíše mazlík, ochočit lze, vhodná do bytu s nábytkem na nožkách, skvěle vyčistí prach pod nábytkem.Miluje vodu, je vhodné pořídit menší bazének, ne však menší než 12hl. Je přítulná k členům rodiny a nedůvěřivá k cizím, slouží skvěle jako hlídač. Rozezná nepřátelství v hlase a je připravena zakousnout se do kotníku nebo i lýtka. Vhodná k malým dětem. - Jak tohle může někdo o činčile napsat?????? A ironie to není ! :(
- - - - -
Jako ta voda mě fakt děsí!!!!!!