od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Listopad v roce 2012
 • Zobrazuji 45 zaznamu.
 • 1.11.2012 11:04Odysea
  Dekuji moc za pomoc určitě je k sobě dávat nebudu..:) Nechci aby zvířatka strádala.Ještě jsem se chtěla zeptat když bychom chtěly činčilku připustit jaký je nejlepší vek?Všude jsem našla že činčilka dospívá mezi 4-8 měsicem,ale nikde jsem nenašla kdy není činčilka moc stará na první vrh.A jestli nějaký chovatel v ČR by mi samičku nakryl.Děkuji
  1.11.2012 11:59Bodlinka
  Odysea - nakrytí činčil ve smyslu, jak je známe od psů, koní nebo krav, se zodpovědnými chovateli neprovozuje z několika důvodů. V první řadě činčila společensky funguje trošku podobně jako labutě - vytváří stálé páry či rodiny (já vím, není to přesné, jen pro představu), vytváří si dlouhodobý vztah. Když jí dáš samečka jen na obskočení a zase jí ho hned vezmeš, bude se jí stýskat a může začít strádat i fyzicky. Osobně jsem zastáncem toho, aby se nechovala činčila sama, ale aspoň ve dvojici (když nechceš chov, tak dvě holky, nebo dva kluci), aby nepostrádala společnost svého druhu. Druhý problém (v porovnání s prvním pro mě nepoměrně menší) je s karanténou. Pokud chceš seznámit dvě činčily, musíš nově dovezenou držet měsíc v karanténě kvůli riziku přemnožení parazitů ze stresu ze stěhování. pak následuje delší či kratší seznamování, které má další pravidla či doporučení. Když budeš samečka vracet, zpátky doma musí opět na měsíc do karantény... Milovníkům činčil to za to nestojí.

  K druhé otázce, uváděné informace se liší, ve 4 měsících už někteří jedinci skutečně dospívají (někteří mohou obskočit či zabřeznout už ve 3 měsících), ale to neznamená, že jsou dovyvinutí a připravení (asi jako když otěhotní 9letá holčička, možný to je, ale...). Jako nejdřívější termín se často uvádí 8 měsíců, ale spousta chovatelů ti doporučí počkat do 1 roku samičky. To ale není jediné kritérium. Pokud nechceš samičku zbytečně ohrozit (březostí i porodem), je dobré si krom zjištění problémů předků obou nastávajících rodičů (zuby....) také počkat, až činčila dosáhne minimální váhy alespoň 550gramů (ale nevykrmovat kvůli váze). Některé činčilky této váhy ani nedosáhnou. První vrh se doporučuje do dvou let věku samičky, pak hrozí problémy tusím se srůstáním v oblasti pánve (v tom se moc neorientuju).

  Vřele doporučuji nechat činčilku vyrůst a než podniknete jakékoli další kroky, pořádně prostudovat informace o chovu činčil, abys své činčilce nechtěně neublížila
  1.11.2012 12:24Odysea
  Dobře děkuji,mi jsme k ní nechtěly pořizovat samečka jelikož nechceme aby jí stale nakrýval a samička rodila jak na běžicim páse už z důvodu vyčerpaní samičky.A na dvě obří klece nemam v pokoji tolik místa,samičce už je rok tak jsem se právě ptala jestli není už stará na mladata aby nam neumřela při porodu..
  1.11.2012 12:32Bodlinka
  No, i když bude všechno v nejlepším pořádku, příroda si stejně dělá, co chce, takže stoprocentně vám nikdo klidný průběh březosti a porodu nezaručí, ani když splníte všechna doporučení. Riziko se dá jen výrazně eliminovat.
  V tom případě bych se přimluvila za mladší kamarádku. Ovšem záleží i jak velkou máte klec...
  1.11.2012 12:42Odysea
  Klec je 100x170x100 myslím že není tam mala ale zase nevím jestli by se do ní dvě činčilky vešly.
  1.11.2012 12:46Bodlinka
  :D já myslím, že úúúplně v pohodě a obě by byly rády, že mají kámošku :)
  1.11.2012 12:55Odysea
  Tak se po nějaké kouknu..:) Děkuji moc za rady.
  1.11.2012 13:00Bodlinka
  Neni vůbec za co, jen nezapomeňte nastudovat karanténu a seznamování :)
  1.11.2012 13:01Wajgoš
  Ahoj...Chtěla bych se zeptat jestli je pravda že činčilky dělají v noci randál? Jako určitě něco v noci dělají,ale jestli je ten zvuk tan neúnosný že se nedá spát v pokoji s činčilou.
  1.11.2012 13:57Čipka
  Wajgoš-činčilky opravdu v noci hluk dělají.Jsou to noční zvířata s noční aktivitou.Záleží pak na povaze jednotlivé činčily,jak v noci řádí.S námi taky jedna spí v pokoji,občas spím a občas ne.Manžel to řeší špunty do uší,takže mu to moc nevadí.A mě už vůbec ne,respektuji právo činčily v noci dělat alotrie.Občas k ní i vstávám,když volá.Je to jako mít malé dítě.Ostatní činčily mají svůj pokoj a stejně je v noci slíchávám,jak si hrají,hlodají a přenášejí věci po kleci.
  1.11.2012 13:59Bodlinka
  Wajgoš - Ahoj. No ono je to individuální, ale ani ne tak činčilka od činčilky, jako spíš "páníček od páníčka" :) Jako malá jsem měla činčilku v pokoji a po týdnu jsem si zvykla a bez rámusu už jsem nedokázala usnout. Lidi s lehkým spánkem si ale často stěžují. Ano, činčilky v noci blbnou, vyžívají se v tom, že dělají rámus a neovlivníš to a někdy jsou to fest rány. Buď si zvykneš, nebo ne :)
  1.11.2012 20:57ewyk
  K téme nočného života činčíl by som ešte doplnila, že závisí tiež natom ako jej vybavíš klietku. Čím bude mať viac vecí čo sa dajú hlodať, rozoberať, pohadzovať tým väčší hluk. Takže nato mysli, keď budeš zariadzovať klietku ;)
  1.11.2012 21:25Pacinka
  Wajgoš: ahoj, já jsem z těch, co mají horší spaní a s činčilkami nebo králíčky bych v jedné místnosti spát opravdu nemohla. Jedni hrabou, druzí skáčou a mívají záchvaty hlodání, takže neustálej ruch. Ale vím o lidech, co umí "vypnout", usnou a nevadí jim to...
  3.11.2012 20:58Vignette
  Jo, to jsem třeba já, spím se dvěma veverkama v pokoji. Občas jsou vážně hrozný, ale mně to nevadí, usnu i tak :)
  6.11.2012 16:58Odysea
  Ahoj vím že to sem nepatří za to se omlouvam,ale na činčily nikdo moc nechodí,tak jsem se chtěla zeptat jak je to s kastastrací činčilího samečka,jestli to lze nebo spíše ne.Děkuji moc za odpověd jestli někdo víte.
  6.11.2012 20:36ewyk
  Odysea ano je to možné, ale jedine ak máš fakt dobrého veterinára so skúsenosťami a určite v inhalačnej narkóze. Dobré skúsenosti sú s VFU v Brne.
  7.11.2012 13:04Pacinka
  Odysea: jak píše ewyk, záleží na veterináři - k běžnému "kočkopejskaři" bych nešla. Odkud jsi? V Praze je výborná např. doktorka Lietavcová na Hůrce. I s klinikou Erika na Palmovce mám dobré zkušenosti..někdo chválí i MVDr. Valeše.
  11.11.2012 16:17zmoulinka
  Prosím o radu. Zařizuji výbavu pro činčiláka, pro kterého si jedeme příští pátek.
  Máme klec+hobliny, seník+seno, granule, toaletu s pískem. Co ještě dokoupit? Ráda bych do klece pro činčilu i nějaké hračky. Určitě budu objednávat hamaku, poradíte co ještě koupit, aby se u nás činčilákovi líbilo :-) ?
  11.11.2012 17:56Čipka
  zmoulinka-podívej se do mého alba,nějáký hračky tam mám.Ještě pořiď napáječku,domek,větve a větvičky z jabloňových stromů (chemicky neošetřených a pořádně vysuš).Lepší než hobliny je asan.Krásně saje a nesmrdí.A taky kvalitní granule k jídlu
  14.11.2012 12:53Bára
  Tak od včerejška máme nového člena rodiny:) Tří měsíční činčilačku. Pán se s ní loučil jako s dítětem,dal nám jídlo a rady do začátku. Činčilka byla už ochočená, hned byla zvědavá na pejska i na nás. A hned večer už začala cupovat podestýlku i domeček. Ale jméno ještě nemáme. Chtěla jsem se zeptat, je pro činčilu vhodný kokos? Viděla jsem někde takové tyčinky se s zrním, ale ne slunečnicemi či oříšky s kokosem, vadilo by, kdybych to činče dala? I třeba jenom na min. a pak hned odebrala, nebo to mám rovnou vyloučit? Díky za rady:)
  14.11.2012 13:07ewyk
  Bára to gratulujem. Nie kokos ani tyčinky ktoré sú akože pre činči by papať vôbec nemali. Ani žiadnu zmesku. Treba jej kúpiť kvalitné granulky s vysokým obsahom vlákniny a seno, to je základ. Ako maškrtu môžeš dávať kúsoček sušeného jablka, goji, hrozienko, bylinky. Žiadne orechy ani semienka by jesť nemala.
  17.11.2012 14:54zmoulinka
  Dobrý den. prosím čím krmíte činčily? Granulí je na trhu hodně v různých cenových relacích. Vyplatí se si připlatit za dražší gernulky nebo stačí levnější?
  17.11.2012 20:30Megina
  zmoulinka: já třeba krmím granulema které kupuju v zzn.jelikož má činčilka složitý zažívací trakt tak jí hlavně nekupujte žádné směsi ale pouze kompletní granule třeba od apetitu zkoušela jsem je a činčilkám chutnali.
  17.11.2012 22:01ewyk
  zmoulinka dolezite su granule s vysokym obsahom vlakniny a nizkym obsahom tuku tie co bezne cincam chutia su tieto : https://obchod.kralici.cz/p898-beaphar-care-cincila.aspx , https://obchod.kralici.cz/p950-versele-laga-chinchilla-degu-pro.aspx , https://obchod.kralici.cz/p951-versele-laga-chinchilla-complete.aspx a ked chces naozaj kvalitne tak Oxbow https://obchod.kralici.cz/p1723-oxbow-oxbow-chinchilla-deluxe-food.aspx
  18.11.2012 08:08zmoulinka
  Ewyk, Megina: moc děkuji.
  18.11.2012 09:31wajnys
  Ahoj jaké granule dáváte činčilkám? Já vůbec nevím jaký...
  - - - - -
  dobrý už nic už vidím že jste to tu probíraly ;-)
  18.11.2012 11:58dotaz
  Dobrý den,včera jsem si přivezla činčilku a chtěla bych radu na kvalitní krmení.Paní mi dala sebou nějakou směsku,ale to jsem četla že se dávat nemá.Koupila jsem granule pro činčili od Darwinu.Případně jaký písek je dobrý a kterému se vyhnout nebo zda je to jedno?Děkuji
  - - - - -
  má někdo zkušenost s tímto krmivem je vhodné?
  Supreme Selective Chinchilla činčila
  18.11.2012 18:04ewyk
  dotaz kvalitné granulky máš vypísané pár príspevkov nižšie. Darwin hoď do koša. Vyber si niektoré z nižšie vypísaných. Dôležité je kvalitné seno nonstop a vodu, k tomu tie dobré granule, to je základ. Ako maškrtu občas sušené goji, bylinky, hrozienko, jablko. Piesok majú moje radi čo najjemnejší.
  18.11.2012 20:17Dami
  Činčila je spíše mazlík, ochočit lze, vhodná do bytu s nábytkem na nožkách, skvěle vyčistí prach pod nábytkem.Miluje vodu, je vhodné pořídit menší bazének, ne však menší než 12hl. Je přítulná k členům rodiny a nedůvěřivá k cizím, slouží skvěle jako hlídač. Rozezná nepřátelství v hlase a je připravena zakousnout se do kotníku nebo i lýtka. Vhodná k malým dětem. - Jak tohle může někdo o činčile napsat?????? A ironie to není ! :(
  - - - - -
  Jako ta voda mě fakt děsí!!!!!!
  19.11.2012 22:10ewyk
  Dami to máš odkiaľ?
  20.11.2012 12:46Dami
  Z nějakýho fóra
  21.11.2012 10:25Pacinka
  Dami: tak to musel napsat snad někdo z legrace, ne..? To není jinak ani možný...
  21.11.2012 15:02Dami
  No doufám že jo,ale co psal dál tak to bylo docela divý :-/
  24.11.2012 09:04Teddíček
  Dobrý den.skuste někdy cincilce koupit nějaký tunel nebo neco co vysi muj Teddy si v tom opravdu hovi tráví tam skoro celé dny ;)
  - - - - -
  Ahoj :) Chtěl bych se vás zeptat kolik tak průměr mám dávat sena nebo jaký druh sena. Dík :)
  24.11.2012 11:59zmoulinka
  Teddíček: já dávám seno pan Malina, ale myslím, že může být i jakékoliv jiné... Seno musí mít činčily neustále. Já mám v kleci přidělaný seník, protože dáte-li seno volně do ubikace, mohla by si z něj činčila udělat podestýlku. V konzumaci sena činčilu neomezuju, naopak hlídám, aby ho měla k dispozici neudtále ;-)
  - - - - -
  Vložila jsem fotky našeho činčiláka, jmenuje se Fousek a bydlí s námi již týden :o) :
  https://www.kralici.cz/cincily/alba.asp?a=179 .
  24.11.2012 20:49ewyk
  zmoulinka krasny mysiak
  25.11.2012 09:17Teddíček
  Já jsem také vytvořil album :)
  25.11.2012 11:43Megina
  zmoulinka: fousek je moc krásný.nejste náhodou z černé za bory???
  25.11.2012 15:39zmoulinka
  Megina: jasně že jsme :-) , není náhodou Fousek od Vás :-) ?
  - - - - -
  Teddíček: Teddy je krásný činčilák a koukám, že ho také máte v kleci. Jak bojujete s nepořádkem. Náš činčilák za noc vyhází z klece snad polovinu hoblin, co v kleci má - hrůza :-) ...
  25.11.2012 16:06Megina
  asi jo.jo podle té klece určo.jak se má fousek.už si na vás zvyknul???
  - - - - -
  zmoulinka:mimochodem fousek je krásné jméno
  25.11.2012 16:12zmoulinka
  Megina: písla jsem Vám vzkaz ;-)
  25.11.2012 16:20Megina
  zmoulinka:jako na e-mail??pač mě sem nic nepřišlo.
  25.11.2012 17:09zmoulinka
  Megina: přes FB, pokud si to nepřečtete na FB, přijde Vám to mailem :o)
  27.11.2012 15:56Teddíček
  Zmoulinka:Děkuju.My máme ve spodu klece takové skleněné destičky aby nevyházel všechno co tam má vím že je toho schopný :) kdyztak ti to vyfotim dám do alba :)
  - - - - -
  Hodně pomáhají
  27.11.2012 18:29zmoulinka
  Teddíček: klec máte perfektní, je super, že má kolečka a můžete s ní tak v případě potřeby snadno manipulovat. A ty skleněné destičky máte na kleci upevněné jak nebo čím?